PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ενημέρωση] Katw Ta Xeria Apo To Asylo

The_King
24-01-07, 09:23
ΨΗΦΙΣΜΑ

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/logohy9ihs.jpg

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΑΣΥΛΟ

Με αφορμή τις τελευταίες δηλώσεις διαφόρων πολιτικών, καθηγητών και πρυτάνεων, που αναφέρθηκαν σε περιστατικά «διακίνησης ναρκωτικών», «βίας», «κουκουλοφόρων», «βανδαλισμών», κλπ, μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους, θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.

Το Πανεπιστημιακό Άσυλο κερδήθηκε το 1973 με αίμα και με σκοπό να διαφυλάξει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και γνώσης και την απρόσκοπτη διεξαγωγή συνελεύσεων. Αν δεν υπήρχε το Άσυλο, δε θα μπορούσαμε τώρα να έχουμε 300 κατειλημμένες σχολές ενάντια στα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Γι’ αυτό θέλουν να το καταργήσουν!!! Θέλουν «άσυλο» που να εξασφαλίζει την επιχειρηματική λειτουργία του πανεπιστημίου. Θέλουν ένα πανεπιστήμιο που κανείς δε θα σκέπτεται και δε θα αντιστέκεται...
Οι φοιτητές και οι καθηγητές μπορούν να περιφρουρήσουν το Άσυλο καλύτερα από τον καθένα. Όσο διαρκούν οι καταλήψεις μας τα κτίρια είναι πιο προστατευμένα από ποτέ και δεν έχει παρατηρηθεί το παραμικρό φαινόμενο φθοράς ή κάποιου εγκλήματος. Αν υπάρξει έγκλημα, το Άσυλο μπορεί να αρθεί προσωρινά και με την έγκριση των φοιτητών. Πλασματικά χρησιμοποιούν το επιχείρημα της ασύδοτης εγκληματικότητας...
Δε θέλουν να καταπολεμήσουν την εγκληματικότητα! Ας αναζητήσουν τα αίτια της εγκληματικότητας στην πολιτική τους και όχι στο Άσυλο. Εξάλλου οι κλοπές, τα ναρκωτικά, η βία και οι βιασμοί, γίνονται σε υπερ πολλαπλάσιο βαθμό στην Ομόνοια απ’ ότι στο Μετσόβιο (που απέχει μόλις 500 μέτρα) και η αστυνομία δεν κάνει τίποτα. Αν η αστυνομία μπει στα πανεπιστήμια θα είναι μόνο για να καταστείλει τις συνελεύσεις και τις καταλήψεις... Γι’ αυτό δε θα μπει ποτέ...
Στις 17 Γενάρη, στην Αθήνα, διαδήλωσαν 15.000 φοιτητές και κανείς τους δεν ήταν «κουκουλοφόρος». Αμέσως μετά την πορεία, τα ΜΑΤ έκαναν απρόκλητη επίθεση και προκάλεσαν επεισόδια μέσα στο χώρο του πανεπιστημίου (τη στιγμή που 5000 φοιτητές συμμετείχαν στο πανελλαδικό συντονιστικό). Αν ψάχνει για κουκουλοφόρους ο κ.Πολύδωρας θα τους βρει στη Θεσσαλονίκη όπου κουκουλοφόροι αστυνομικοί χτύπησαν αλύπητα έναν συμφοιτητή μας και μετά είπαν «ότι έπεσε μόνος του πάνω στη ζαρντινιέρα»...
Δεν επιτρέπουμε να μιλάνε για το Άσυλο άνθρωποι όπως ο πρύτανης Καραμπίνης, που έκανε μήνυση σε φοιτητή του στην Ξάνθη, ή ο κ.Γρυσπολάκης που έβαλε τα ΜΑΤ να χτυπήσουν το Σύλλογο Φοιτητών και έστειλε 3 από εμάς στο νοσοκομείο, που τιμώρησε τον περσινό μας αγώνα «κόβοντας» την εξεταστική, που εξέθεσε μέλη του Συλλόγου μας δίνοντας τα προσωπικά τους δεδομένα στη δημοσιότητα. Αυτοί είναι που προσβάλουν πρώτοι την έννοια του ακαδημαϊκού ασύλου.
Εμείς θέλουμε Άσυλο που να εξασφαλίζει την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών, που θα μας επιτρέπει να διεξάγουμε αγώνες, να κάνουμε Συνελεύσεις και πολιτικές εκδηλώσεις απρόσκοπτα. Θέλουμε το πανεπιστήμιο ανοιχτό στους αγώνες των φοιτητών και όλης της κοινωνίας. Το Άσυλο υπάρχει στους αγώνες μας ενάντια στην εμπορευματοποίηση της παιδείας και θα υπάρχει στους αγώνες που έρχονται για μια παιδεία σύμφωνα με τις ανάγκες μας. Το Άσυλο είναι η «πύλη» μας και η αγορά είναι το «τανκ» τους... Ας τολμήσουν! Θα έχουμε στο πλευρό μας όλη την κοινωνία.

*PHGH athens.indymedia.org

AKOYW TIS APOPSEIS SAS GIA TO THEMA PANTA ME TEKMHRIWSH

elli86
24-01-07, 09:50
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΕΝΟΣ ΑΣΥΛΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΙΔΕΩΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΑ!
ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΝ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ (ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ - ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ) ΕΓΙΝΑΝ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΣΠ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΑΠ ΑΠΕΙΛΩΝΤΑΣ ΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ!ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ?ΕΤΣΙ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟ ΑΣΥΛΟ?
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΕΨΑΝ ΚΑΠΟΤΕ!!!

The_King
24-01-07, 11:04
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΕΝΟΣ ΑΣΥΛΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΙΔΕΩΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΑ!
ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΝ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ (ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ - ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ) ΕΓΙΝΑΝ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΣΠ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΑΠ ΑΠΕΙΛΩΝΤΑΣ ΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ!ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ?ΕΤΣΙ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟ ΑΣΥΛΟ?
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΕΨΑΝ ΚΑΠΟΤΕ!!!

poioi einai arage aytoi oi koykoyloforoi?
oi gnwstoi agnwstoi xafiedes provokatores tis astynomias
theloyn diko toys to asylo giati oi koinwnia twn foithtwn einai kati poy den mporoyn na elegxoyn kai to theloyn
pistepse me
egw an k den symfwnw mazi soy tha dwsw kai th zwh moy gia na les eleythera th gnwmh soy
Palepse loipon gia to asylo poy axizoyme
kai na matheis λοιπόν ότι κάτω από τις κουκούλες όσων αποκαλούν "γνωστούς- αγνώστους" δεν κρύβονται μεμονομένα άτομα, κρύβεται όλη η οργή των καταπιεσμένων λαών ενάντια στο σύστημα τους, κρύβεται κάθε άνθρωπος που θέλει αλλα ίσως δεν έχει ακόμη τη δύναμη ή το κουράγιο να ξεσηκωθεί, κάθε μετανάστης, κάθε εργάτης κάθε άνθρωπος αποκλεισμένος από τα κοινωνικά τους στερεότυπα...

oriste diavaste k dw
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=85763

elli86
24-01-07, 21:58
ΕΠΑΝΗΛΘΑ....
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ (ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ?)
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ?ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΚΑΤΑΛΗΨΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΜΕΛΗ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΕΔΕΙΡΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ 30 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ!ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ!!!
ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΠΕΤΑΓΑΝ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΔΑΠΙΤΕΣ!!!ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ....ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ,ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ:’’ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ, ΑΣ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ’’
ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ???
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΣ,ΦΙΛΤΑΤΕ!
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ...ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΓΩ,ΕΣΥ,ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ!ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΟΤΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ Μ'ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ!!!

ALEIDA
25-01-07, 00:56
Συμφωνώ με την Έλλη..Και γω υπέρ της κατάργησης του ασύλου είμαι..
Κάποιοι φαίνεται έχουν βολευτεί με την ισχύ του και δυστυχώς με τους βανδαλισμούς και τις καταστροφές τίποτα καλό δε βγαίνει..
Ας μπουκάρει καμιά φορά η μπατσαρία μέσα στα πανεπιστήμια που λαμβάνουν χώρα τέτοια θεάματα και επιτέλους να βγουν αυτές οι κουκούλες των καταληψιών και θα δούμε μετά αν κάποιος τολμήσει να ξανακάνει κάτι τέτοιο..
Και συγνώμη δηλαδή, για να καταλάβω... Πιστεύετε (σε όλους αναφέρομαι, γενικά μιλάω) πως αν ψηφιστεί ο νόμος της κατάργησής του, η αστυνομία θα μπαίνει όποτε της "καπνίσει" μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους? Ναι, άλλη δουλειά δεν είχε.. Και εκτός αυτού, με τον τόσο ντόρο που γίνεται για το άσυλο, ο νόμος αυτός θα ισχύει με αυστηρά μέτρα... Αν καταστρέφουν τα κτίρια, αν επιτεθούν και βιαιοπραγήσουν σε κάποιο άτομο (πόσο μάλλον οι φωτιές και οι πέτρες που πετάνε στους αστυνομικούς κτλ κτλ.), αν..αν..αν.. Είναι ξεκάθαρο πως όλο αυτό θέλουν να το κάνουν για να σταματήσουν πια αυτοί οι γνωστοί-άγνωστοι τους βανδαλισμούς!!Δεν είπε κανένας να μη γίνονται διαδηλώσεις, τέτοιου είδους συμπεριφορές όμως (από ό,τι βλέπω και ακούω) δε θέλει σχεδόν κανείς μας!!

christos_84
25-01-07, 01:08
Άλλο ΑΣΥΛΟ και άλλο ΑΣΥΛΙΑ των μειονοτήτων στο όνομα του ασύλου...
Αν το άσυλο έχει καταντήσει να υπάρχει στη λογική "πάμε να χωθούμε στο Πανεπιστήμιο μετά το ξύλο που παίξαμε με τα ΜΑΤ ώστε να μη μπορούν να μπουν μέσα να μας πιάσουν" μακάρι να καταργηθεί.

ALEIDA
25-01-07, 02:49
Αν το άσυλο έχει καταντήσει να υπάρχει στη λογική "πάμε να χωθούμε στο Πανεπιστήμιο μετά το ξύλο που παίξαμε με τα ΜΑΤ ώστε να μη μπορούν να μπουν μέσα να μας πιάσουν" μακάρι να καταργηθεί.
Πιστεύω πως γι'αυτό γίνονται όλα.. Πάει το καλό το άσυλο.. Το βλέπουμε καθημερινά αυτό από τα καμώματα των κουκουλοφόρων..
Το κυρίως θέμα είναι να πιαστούν επιτέλους αυτοί οι βάνδαλοι..:cry:
Και κάποια στιγμή υπάρχει η ελπίδα να δικαιούμαστε το άσυλο για το οποίο κάποτε κάποιοι αγωνίστηκαν.. Πλέον το καταντήσαμε φρίκη..:crazy:

ciaoant1
25-01-07, 12:09
Κάτω τα χέρια από το άσυλο

http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=26.11.2006,id=98799916,12425708,18149228,26178796,40360556

The_King
25-01-07, 21:03
mallon ta pargmata ta vlepetai apo thn karekla toy grafeioy sas.
dld osoi paleyoyme gia to asylo eimaste koykoyloforoi.
to asylo einai to prosxhma. oi gnwstoi agnwstoi ferefwna ths astynomias.provokatores toy foithtikoy kinhmatos kai tha prepe na to xereis elli.
kai gw foithths eimai kai paleyw gia to kalo mas.
katadikazw energeies vias alla opws thymase twn kyprio foithth sth thessalonikh twn edeiran astynomikh poy san na moy fainetai oti emoiazen me koykoyloforoys
kai to prosxhma oi zartinieres...........
Oi fwnh mas ftanei stoyw aitheres,mpatsoi, goyroynia,zartinieres.

elli86
26-01-07, 10:12
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΥΠΟΥ ''mpatsoi, goyroynia,zartinieres.'' ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ 2006 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ!!!

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ...ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ!ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ (ΛΙΓΟΙ ΟΧΙ ΠΟΛΛΟΙ)ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ???ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΜΑΥΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ!!!
ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΗ....ΑΦΟΥ,ΟΜΩΣ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΙΜΩΡΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΑΡΜΟΣΤΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ!!!Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ''ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΩΡΕ...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ?ΑΣ ΚΛΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΣ ΚΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ''!
ΤΟΥΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑ ΒΑΝΔΑΛΟΙ!!!!

elli86
26-01-07, 10:12
ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ 2007 ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΟΧΙ 2006

herculis
26-01-07, 10:40
kai na matheis λοιπόν ότι κάτω από τις κουκούλες όσων αποκαλούν "γνωστούς- αγνώστους" δεν κρύβονται μεμονομένα άτομα, κρύβεται όλη η οργή των καταπιεσμένων λαών ενάντια στο σύστημα τους, κρύβεται κάθε άνθρωπος που θέλει αλλα ίσως δεν έχει ακόμη τη δύναμη ή το κουράγιο να ξεσηκωθεί, κάθε μετανάστης, κάθε εργάτης κάθε άνθρωπος αποκλεισμένος από τα κοινωνικά τους στερεότυπα...

se auto diafwno apoluta.... oloi oi koukouloforoi den exoun prothesoi na diamartirithoun... pigenoun stis poreies xwris na tous endiaferei to thema tis poreias...pigenoun mono kai mono gia na spasoun autokinita bitrines kai tin periousia to kathe enos....to idio kai sto podosfaro... oloi autoi loipon oute upostirizoun kapoia omada oute den theloun na perasoun kapoio namo oute tipota allo... opou fasaria kai autoi xwris na xseroun kan giati diamartirwntai oloi oi alloi...
egw pisteyw pws osoi exoun antithetoi gnwmi me auto pou paei na perasei san nomons den kataloigoun na ta spane olla...apla diamartirwnati kai katebainoun se poreies opos oloi oi logikoi antrwpoi....
alla kai etsi opws ta les na einai...poios o logos na mou spasei tin periousia mou kapoios epeidi antidra se kati pou pane na perasoun kapoioi aloi??? egw ton pairnaw ton nomo???
egw eimai uper stis poreies an kai den nomizw oti me tis poreies tha kataferoume kati....oso kai na ktupaiete o laos auto pou exoun pei tha ginei...
den thumame kai kamia fora na exei allaxsei kati me tis paoreis kai tis diamartiries...
egw eimai uper sto asulo alla otan tha ginete otidipote opws p.x bandalismoi kai tetoia na mprei i astinomia na epembei amesa xwris anagki apo xronobores diadikasies...

mous
27-01-07, 16:21
egw eimai 100% mazi me tin elli.

kelly
28-01-07, 20:53
Μπορείς να μου πεις βρε παληκάρι μου πού λέει στο νόμο-πλαίσιο ότι θα καταργηθεί το άσυλο; Αρχίζω να ανησυχώ με τη νοημοσύνη μου με αυτά που ακούω!!!!!
Και να σου πω κάτι; Το άσυλο όπως είπες θεσπίστηκε σε χρόνια που δεν τολμούσες να κάνεις βόλτα χωρίς να δώσεις λόγο και έπρεπε η χώρα να βγει από κάποιες καταστάσεις! Στο 2007, δόξα τω Θεώ, έχουμε Δημοκρατία, δηλαδή ελευθερία λόγου!
Το άσυλο έχει φτάσει πλέον να προσπτατεύει "ανθρώπους" σαν αυτούς που μπήκαν στη Θεολογική Θεσσαλονίκης και δε σεβάστηκαν τίποτα! Ε, όχι ρε φίλε! Τέτοιο άσυλο δεν το θέλω!
Κι ούτε πιστεύω πως ο μόνος σκοπός και πόθος που έχει η αστυνομία είναι να τα βάζει με τους διαμαρτυρόμενους και να προκαλεί στημένους καβγάδες! Έλεος πια!
Έχεις δίκιο ότι για την εγκληματικότητα δεν ευθύνεται το άσυλο, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε! Δίπλα στο Παιδαγωγικό της Θεσ/νίκης έχουν κατασκηνώσει αναρχικοί και ζουν μόνιμα εκεί απειλώντας πολλές φορές και τη σωματική ακεραιότητα των φοιτητών, αφού τις περισσότερες φορές είναι μαστουρωμένοι! Δε νομίζω να τους έβαλε η αστυνομία εκεί!
Όταν είχε γίνει η σύνοδος κορυφής στη Θεσ/νίκη θυμάμαι ότι είχαν αδειάσει το πανεπιστήμιο από ότιδήποτε θα μπορουσαν να καταστρέψουν οι αναρχικοί! Δε νομίζω κι αυτούς να τους είχε βάλει η αστυνομία!
Και κάτι τελευταίο: μια παροιμία λέει: "Όποιος ανακατευεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες".

ciaoant1
28-01-07, 21:26
Μπορείς να μου πεις βρε παληκάρι μου πού λέει στο νόμο-πλαίσιο ότι θα καταργηθεί το άσυλο;
Η κατάργηση του ασύλου θα οδηγήσει σε χτύπημα των καταλήψεων-αν οι φοιτητές θέλουν να κινητοποιηθούν, θα μπαίνουν μέσα τα ΜΑΤ και θα τους χτυπάνε:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=717760

Αρχίζω να ανησυχώ με τη νοημοσύνη μου με αυτά που ακούω!!!!!
Και εγώ...

Thanos.k
29-01-07, 09:53
καλα ρε ιδεολογιστες τσε κεβαρες αφου το μυαλο σας ειναι πολυ μικρο δεν μπορειτε ποτε να καταλαβετε...
ΓΙνετε να ανηκεις σε κομμουνιστικη νεολαια και να εισαι ελευθερος να καταλαβεις τι ειναι το ασυλο? ΟΧΙ

Διακινηση ναρκωτικων
Χωρος κακοποιων στοιχοιων
Αναρχισμος
Βανδαλισμοι κτηριων
ΣΗΜΑΙΑ

ολα αυτα θα λυθουν αν καταργηθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ασυλο αυτα δεν γινονται σε καμια αλλη χωρα παιδια ελεος δηλαδη και αχανουμε την εξεταστικη μας και εχουμε ολα αυτα τα ατομα τα οποια βγαζουν τα ποθημενα και την ανοργασμηκοτητα της εφηβειας τους.
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΤ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑς ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ Κ-ΝΑΤ ...που χτυπουσαν ΑΘΘΩΟΥΣ φοιτητες μερικα χρονια πριν ακομα και τωρα πολυ απλα επειδη θελουνα να διαβασουν και να δωσουν εξετασεις αλλα επειδη το συτημα ειναι τοσο βρωμικο καταντησαμε να θεωρουμε αυτους ως μειοψηφια.ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ αλλα τι να περιμενεις απο ατομα τα οποια ουτε θρησκεια εχουν αλλα ισως θα επρεπε να βρισκονται σε κλινικη για ψυχικα διαταραγμενους

The_King
29-01-07, 16:07
kaneis den anhkei poythena filoi moy. eimai tetarto etos xwris na xrwstaw tpt kai den exw anagh na kanw apla fasaries gia na pernaei h wra moy.
diavaste to nomo plaisio kai to palio kai neo arthro 16.
otan to diavasetai me tekmhria tha syzhtoysoyme.
paleyw gia to ayrio kai oxi gia thn parti moy kai dystyxws sto 2007 poy zoyme ta mhnhmata toy polytexneioy moiazoyn sygxrwna oso pote allote.
osoi theloyn apla na teleiwsoyn kai na voleytoyn ok
mhn katakrinetai omws ena toso maziko kinhma me tosh mikroprepeia
eyxaristw

kelly
29-01-07, 16:45
Ο νόμος για το άσυλο όπως είναι τώρα (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=533519:

1. Η ακαδημαϊκή ελευθερία στη διδασκαλία και την έρευνα καθώς και η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών κατοχυρώνεται στα Α.Ε.Ι.
2. Δεν επιτρέπεται η επιβολή ορισμένων μόνον επιστημονικών απόψεων και ιδεών και η διεξαγωγή απόρρητης έρευνας.
3.(α) Ολοι οι εργαζόμενοι στα Α.Ε.Ι. όπως και οι φοιτητές είναι ελεύθεροι να εκφράζονται συλλογικά μέσα από τα συνδικαλιστικά τους όργανα που διευκολύνονται στη λειτουργία τους από τις Πανεπιστημιακές αρχές. "
(β) Η ανάδειξηξ των εκπροσώπων των φοιτητών στα πανεπιστημιακά όργανα γίνεται για ετήσια θητεία από το φοιτητικό σύλλογο για ετήσια θητεία από το φοιτητικό σύλλογο κάθε τμήματος, ο οποίος λειτουργεί κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού (Νόμ. 1268/1982) είτε ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου είτε μέχρι την έγκριση του καταστατικού ως ένωση προσώπων. Μέλη του φοιτητικού συλλόγου μπορούν να είναι όλοι οι φοιτητές του τμήματος, εκτός από εκείνους που έχουν νομίμως διαγραφεί. Η εκλογή των τακτικών και αναπληρωματικών μελών του διοικητικού συμβουλίου του συλλόγου από τους φοιτητές του τμήματος και με βάση τον αριθμό των ψήφων που συγκέντρωσε σε κάθε ψηφοδέλτιο, ο καθορισμός από το Δ.Σ. των τακτικών και αναπληρωματικών εκπροσώπων των φοιτητών στη γενική συνέλευση του τμήματος και στο εκλεκτορικό σώμα που αναδεικνύει τον πρόεδρο τμήματος, τον κοσμήτορα και τις πρυτανικές αρχές, καθώς και στα άλλα πανεπιστημιακά όργανα διενεργείται με το σύστημα της απλής αναλογικής. Οι εκπρόσωποι των φοιτητών ορίζονται από το Δ.Σ. του συλλόγου, ακόμη και αν αυτό δεν έχει συγκροτηθεί σε σώμα".
4. Γιά την κατοχύρωση της ακαδημαϊκής ελευθερίας, της ελεύθερης επιστημονικής αναζήτησης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, αναγνωρίζεται το Πανεπιστημιακό Ασυλο.
5. Το Πανεπιστημιακό Ασυλο καλύπτει όλους τους χώρους των Α.Ε.Ι. και συνίστανται στην απαγόρευση επέμβασης της δημοσίας δύναμης στους χώρους αυτούς χωρίς την πρόσκληση ή άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι., όπως αναφέρεται στη συνέχεια.
6. (α) Το όργανο αυτό είναι τριμελές και αποτελείται από τον Πρύτανη ή το νόμιμο αναπληρωτή του και ανά ένα εκπρόσωπο του Διδακτικού - Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.) και των φοιτητών.
(β) Ο εκπρόσωπος του Δ.Ε.Π., μαζί με έναν αναπληρωτή είναι μέλη της Συγκλήτου και εκλέγονται από το σύνολο των συγκλητικών μελών του Δ.Ε.Π. Ο εκπρόσωπος των φοιτητών μαζί με τον αναπληρωτή του είναι μέλη της Συγκλήτου και εκλέγονται από το σύνολο των φοιτητών συγκλητικών.
(γ) Το όργανο αυτό αποφασίζει μόνο με ομοφωνία όλων των μελών του. Σε περίπτωση διαφωνίας συγκαλείται έκτακτα η Σύγκλητος του Α.Ε.Ι. την ίδια μέρα προκειμένου να αποφασίσει σχετικά. Η τελική απόφαση παίρνεται με πλειοψηφία των 2/3 του συνόλου των παρόντων.
7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εκγλήματα κατά της ζωής.
8. Οι παραβάτες των διατάξεων της παρ. 5 γιά το Πανεπιστημιακό Ασυλο τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον 6 μηνών μετά από έγκληση του οργάνου της παρ. 6 ή της Συγκλήτου.

Η πρόταση του νέου νόμου-πλαισίου για τα ΑΕΙ(www.ypepth.gr):

Άρθρο 3
Ακαδημαϊκές ελευθερίες και άσυλο

1. α) Στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα κατοχυρώνεται η ακαδημαϊκή ελευθερία στην έρευνα και διδασκαλία καθώς και η ελεύθερη έκφραση και διακίνηση των ιδεών με σεβασμό στις ανθρώπινες αξίες.
β) Η παράγραφος 1 του άρθρου 2 του Ν. 1268/1982 καταργείται.
2. α) Το ακαδημαϊκό άσυλο αναγνωρίζεται έναντι οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει για την κατοχύρωση των ακαδημαϊκών ελευθεριών και για την προστασία του δικαιώματος στη γνώση, τη μάθηση και την εργασία όλων ανεξαιρέτως των μελών των Α.Ε.Ι.
β) Το ακαδημαϊκό άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους του Α.Ε.Ι. Δεν επιτρέπεται η επέμβαση δημόσιας δύναμης στους παραπάνω χώρους χωρίς προηγούμενη πρόσκληση ή άδεια του αρμόδιου οργάνου του ιδρύματος και μόνο με την παρουσία εκπροσώπου της δικαστικής αρχής.
γ) Αρμόδιο όργανο είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο ή η Διοικούσα Επιτροπή του ιδρύματος με δικαίωμα ψήφου όλων των μελών τους. Το Πρυτανικό Συμβούλιο ή η Διοικούσα Επιτροπή συνέρχεται άμεσα, αυτεπαγγέλτως ή μετά από καταγγελία. Το αρμόδιο όργανο αποφασίζει κατά πλειοψηφία τηρουμένων των διατάξεων του Εσωτερικού Κανονισμού του οικείου ιδρύματος και του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας.
δ) Οι παράγραφοι 4 έως 6 του άρθρου 2 του Ν. 1268/1982 καταργούνται.

Λοιπόν, είχα διαβάσει ότι οι φοιτητικές παρατάξεις δε μπορούν να αποφασίσουν ποιος θα είναι ο εκπρόσωπός τους στην επιτροπή ασύλου, με τα τωρινά δεδομένα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει επρόσωπος των φοιτητών θεωρείται ότι δεν υπάρχει ομοφωνία, οπότε δε μπορεί να συγκληθεί αυτή η επιτροπή όταν χρειαστεί. Αυτό που αλλάζει δηλαδή τώρα, δεν είναι ότι πάυει το άσυλο να υφίσταται απλά αλλάζει η επιτροπή που αποφασίζει για την άρση του! Πόσο πιο ξεκάθαρα πια να φανεί ότι δεν καταργείται! Δε λέει πουθενά τέτοια λέξη!!!!

ersguterjunge
29-01-07, 20:25
καλα ρε ιδεολογιστες τσε κεβαρες αφου το μυαλο σας ειναι πολυ μικρο δεν μπορειτε ποτε να καταλαβετε...
ΓΙνετε να ανηκεις σε κομμουνιστικη νεολαια και να εισαι ελευθερος να καταλαβεις τι ειναι το ασυλο? ΟΧΙ

Διακινηση ναρκωτικων
Χωρος κακοποιων στοιχοιων
Αναρχισμος
Βανδαλισμοι κτηριων
ΣΗΜΑΙΑ

ολα αυτα θα λυθουν αν καταργηθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ασυλο αυτα δεν γινονται σε καμια αλλη χωρα παιδια ελεος δηλαδη και αχανουμε την εξεταστικη μας και εχουμε ολα αυτα τα ατομα τα οποια βγαζουν τα ποθημενα και την ανοργασμηκοτητα της εφηβειας τους.
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΤ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑς ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ Κ-ΝΑΤ ...που χτυπουσαν ΑΘΘΩΟΥΣ φοιτητες μερικα χρονια πριν ακομα και τωρα πολυ απλα επειδη θελουνα να διαβασουν και να δωσουν εξετασεις αλλα επειδη το συτημα ειναι τοσο βρωμικο καταντησαμε να θεωρουμε αυτους ως μειοψηφια.ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ αλλα τι να περιμενεις απο ατομα τα οποια ουτε θρησκεια εχουν αλλα ισως θα επρεπε να βρισκονται σε κλινικη για ψυχικα διαταραγμενους
Hehehe! Kalo!

agelos13
29-01-07, 21:14
ΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

ayti akribos einai i apospi mou ki emena kai tipota parapanw

agelos13
29-01-07, 21:19
Η κατάργηση του ασύλου θα οδηγήσει σε χτύπημα των καταλήψεων-αν οι φοιτητές θέλουν να κινητοποιηθούν, θα μπαίνουν μέσα τα ΜΑΤ και θα τους χτυπάνε:

file an thewreis oti gi ayto kanoun tis katalipseis ise gelasmenos. kai sto kato kato na bgoun sto dromo na diamartirithoun gia oti tous apasxolei.den exoun dikaiwma na katalambanoun dimosio ktirio an estw enas thelei na kanei mathima. kai pisteme para poloi den theloun tin katalipsi.
na katargithei gia na sinexisoume epitelous tis spoudes mas kai to kathe kolopedo pou kanei bandalismous na trwei to ksilo tis arkoudas.

giati exoun katantisei to tei mpo....lo opos to exoun kanei. spasmena kathismata bamenoi tixoi k.l.p.

Psycho13
29-01-07, 21:48
Ενα θα πω μονο..Μετα απο 24 χρονια που ζω ειπα περσι(2006) πρωτη φορα να βρεθω και εγω στο πολυτεχνειο για να αποδοσω και εγω φορο τιμης..Ε με αυτα που ειδα δεν προκειται να ξαναπατησω!!Ενα συγκεκριμενο κομμα εχει καταχραστει το γεγονος και το παρουσιαζει σαν δικη του επιτυχια!!Μεσα στο πολυτεχνειο βλεπεις μονο αφισες και σημαιες του συγκεκριμνου κομματος...Οποιος εχει παει γνωριζει...
Ε λοιπον οι ιδιοι ειναι που φωναζουν για το ασυλο,και πολυτεχνειο νο2!!
Ε ΟΧΙ!!!Να καταργηθει το ασυλο!!!100%
Γιατι να πληρωνω εγω τις κ@υλες του καθενα???Αυτα να τα κανουν στο πολιτικο τους μεγαρο που ειναι το πιο πολυτελες!!!Οχι στη σχολη μου!!(σ.σ ειμαι σπουδαστης στα τει αθηνας....κwλοχανειο το καταντησαν οι αλητες!)

elli86
30-01-07, 10:18
Ενα θα πω μονο..Μετα απο 24 χρονια που ζω ειπα περσι(2006) πρωτη φορα να βρεθω και εγω στο πολυτεχνειο για να αποδοσω και εγω φορο τιμης..Ε με αυτα που ειδα δεν προκειται να ξαναπατησω!!Ενα συγκεκριμενο κομμα εχει καταχραστει το γεγονος και το παρουσιαζει σαν δικη του επιτυχια!!Μεσα στο πολυτεχνειο βλεπεις μονο αφισες και σημαιες του συγκεκριμνου κομματος...Οποιος εχει παει γνωριζει...
Γιατι να πληρωνω εγω τις κ@υλες του καθενα???Αυτα να τα κανουν στο πολιτικο τους μεγαρο που ειναι το πιο πολυτελες!!!Οχι στη σχολη μου!!(σ.σ ειμαι σπουδαστης στα τει αθηνας....κwλοχανειο το καταντησαν οι αλητες!)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....
ΤΙ ΛΕΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?ΕΔΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΟΙ Κ-ΝΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΠΑΣΩΝ 902 ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΟΥΣΕ Η ΠΑΠΑΡΗΓΑ!!!!!!!!!!!!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΜΕΣΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΘΗΜΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΟΛΙΣΑΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΣΥΛΟ ΜΙΛΑΜΕ???ΑΣ ΜΗ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΥΛΟ!:rant:

Stesta
30-01-07, 10:32
...egw an k den symfwnw mazi soy tha dwsw kai th zwh moy gia na les eleythera th gnwmh soy
.....

oriste diavaste k dw
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=85763

Vres k pes kati diko sou mwreee...

Stesta
30-01-07, 10:42
to asylo einai to prosxhma. oi gnwstoi agnwstoi ferefwna ths astynomias.provokatores toy foithtikoy kinhmatos kai tha prepe na to xereis elli.
katadikazw energeies vias alla opws thymase twn kyprio foithth sth thessalonikh twn edeiran astynomikh poy san na moy fainetai oti emoiazen me koykoyloforoys

Kala esy nomizeis oti eisai se poreia ena pragma :hmmm: Se geniki syneleush tis KNE na pw?? :hmmm: :crazy:

Stesta
30-01-07, 11:03
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=717760

Και εγώ...

Esena o fovos sou einai min den mporeis na kaneis katalipsi?? Auti einai h moni lysi pou 3ereis gia na apaithseis kati?? Kai egw pou DEN 8ELW katalipsi dld k 8elw na kanw ma8ima???

Stesta
30-01-07, 11:04
Re paidia na sas pw k egw ti gnwmi mou, pou 30risa pleon den exw k kamia sxesi me panepistimia, asyla ktl ktl ktl...

Vlepw edw mesa oloi pou einai yper tou asylou na mas vgazoun piges apo E8nos k Eleu8erotypia.. Anaferomai s'autous twra. Exete skeftei giati ta ar8ra auta vgainoun se efimerides tou PASOK??? mpaaa Aplws sas voleuei k auta kratate...

Erwtisi s'autous pou einai yper tou asylou 3ana... Emena poios me stamataei na mpw sto panepistimio meta apo mia poreia gia na kryftw k mias k eimai ekei na poulisw kana narkwtikouli na vgaloume merokamato, E! na peira3oume kamia foititria sta mouloxta se kamia ai8ousa??? ......... Mallon o Stathis 8a me stamatisei afou h astynomia den mporei na epemvei... Alla pi8anota o Sta8is den 8a me dei kan oute na poulaw narkwtika oute na kanw kati allo paranomo...Kai an me piasei o Sta8is k ginei touloumi sto 3ylo ti 8a leei o sta8is meta gia to asylo??

To asylo dimiourgi8ike to 1973 me nomo8esies pou itan prosarmosmenes stis tote syn8ikes tis koinwnias.Oxi stis sin8ikes tou 2007... To '73 den ypirxan koukouloforoi k ola auta pou isxirozontai osoi einai yper tis arsis tou asylou...
Polloi nomoi xriazonte allagh giati apla den ginete na isxioun stin koinwnia tou 2007.
(koulo k asxeto.. Akoma isxiei o nomos oti o servitoros apagoreuetai na dextei tip... :crazy:)

Alli aporia.. o Stathis k h parea tou kanoun katalipsi, e3etastiki sto vrodo ktl ktl
Rwtisate ton Patera mou an ton pairnei na plirwnei spiti stin Athina, estw k gia ena mono extra 6mino??
Pou pote den einai mono 1... kai xronia mporeis na xaseis...

Auta ta oliga giati opws eipa den eimai foititis opote :).....

p.s.
Sorry Stathi :) Isoun aplws ena paradeigma, anaferomoun ston ka8e Sta8i...

panbio
30-01-07, 11:39
ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 3 ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ.ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ,ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΘΡΩΠΙΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ....ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 16..........ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΝΩ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ...ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙΟΧΙ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΜΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΘΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΙΕΡΟ ΧΩΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΤΖΗΣ...ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΗΣΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ..ΠΟΥ???ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΜΕ ΦΡΑΠΑ ΚΑΙ ΤΑΒΛΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΩΡΕ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ...........................ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.......ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ......ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.......ΚΤΛΠ....ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ......ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΙΔΕΩΔΟΥΣ...............ΝΤΡΟΠΗ .

ersguterjunge
30-01-07, 12:08
Kai avto kalo :D

NAUTICA1ENG
31-01-07, 14:45
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ,
ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΧΙΑΣ,
ΚΑΤΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ, ΤΩΝ ΜΟΛΟΤΟΦ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Αιρετικός
31-01-07, 17:21
Ειμαι κατα του πανεπιστημιακου ασυλου(οπως και κατα της βουλευτικης ασυλιας).

Ακομα και πταισμα να συμβει μεσα σε ενα πανεπιστημιο,πρεπει να παρεμβουν τα οργανα απονομης δικαιουσνης.

Η δικαιοσυνη πρεπει να εφαρμοζεται παντου.Δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν θυλακες ασυλιας μεσα σε μια κοινωνια.

Μονο ασυλο ιδεων(που ουτως ή αλλως πρεπει να ισχυει παντου και παντα).

kelly
01-02-07, 08:24
Για ποιο άσυλο και ποια ελεύθερη διακίνηση ιδεών παλεύετε;
Εγώ γιατί δε μπορώ να το δω πουθενά;
Για ελεύθερη διακίνηση ιδεών πάλευαν κι αυτοί που ήθελαν να σταματήσουν τη Θ.Λειτουργία στην Αθήνα;
Ό,τι είναι αντίθετο με τα πιστεύω μας προσπαθούμε με τη βία να το σταματήσουμε αγνοώντας τι θέλουν οι άλλοι;
Τέτοιο άσυλο, ξαναλέω, δεν το θέλω στο πανεπιστήμιό μου!!!!!

Μου είπε μια φίλη μου στη Φαρμακευτική Θεσ/νίκης ότι στη συνέλευση που είχανε ήταν δύο τα πλαίσια. Ένας συμφοιτητής της δε συμφωνούσε με κανένα από τα δύο. Και τι κάνανε αυτοί που "παλεύουν" για ελεύθερη διακίνηση ιδεών; Τον γιουχάρανε, τον βρίσανε και άλλα τέτοια!!!! Φυσικά το παιδί σηκώθηκε κι έφυγε!

ciaoant1
01-02-07, 12:49
Έρχονται σκοτεινές εποχές...
όταν βλέπεις τον κόσμο να πιστεύει τις τρομολαγνικές προπαγάνδες της κυβέρνησης περί ναρκωτικών, βιασμών, κτλ στο πανεπιστήμιο (την ίδια στιγμή που εκτός ασύλου τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα), τότε...ζήτω που καήκαμε.
Ευτυχώς που οι φοιτητές παλεύουν.
Άσχετα με το αν νικήσουν ή όχι (που ελπίζω ότι θα νικήσουν), δείχνουν το δρόμο και για τους υπόλοιπους, μπας και ξεκολλήσουν απιτέλουε από το να είναι η "Γενιά του καναπέ", και να διεκδικήσουν αυτά που τους ανήκουν.

ALEIDA
01-02-07, 16:20
όταν βλέπεις τον κόσμο να πιστεύει τις τρομολαγνικές προπαγάνδες της κυβέρνησης περί ναρκωτικών, βιασμών, κτλ στο πανεπιστήμιο (την ίδια στιγμή που εκτός ασύλου τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα), τότε...ζήτω που καήκαμε.
Άσχετα με το αν νικήσουν ή όχι (που ελπίζω ότι θα νικήσουν), δείχνουν το δρόμο και για τους υπόλοιπους, μπας και ξεκολλήσουν απιτέλουε από το να είναι η "Γενιά του καναπέ", και να διεκδικήσουν αυτά που τους ανήκουν.
Μόνο που, φίλη μου, οι πιο πολλοί που "πολεμούν" πλέον δεν έχουν καμία σχέση με φοιτητές..Και γω δηλαδή που έχω μάθημα ως 10 η ώρα τη νύχτα, τι να κάνω? Να μην ξέρω πώς να φύγω μετά από τη σχολή που υπάρχουν στην εξώπορτα δίπλα ναρκωμανείς επιθετικοί?? Γιατί πρέπει να κατασκηνώνουν μέσα στους χώρους του πανεπιστημίου όλοι αυτοί?
Δεν αμφιβάλλω ότι τα εκτός πανεπιστημιακού χώρου πράγματα είναι κατά πολύ χειρότερα, σ'αυτό συμφωνώ μαζί σου..
Αλλά οι "φοιτητές" για ποιο λόγο παλεύουν? Για τις καταστροφές της Θεολογικής εδώ στη Θεσσαλονίκη πάλεψαν? Για τις καταστροφές σε περιουσίες αθώων ανθρώπων πάλεψαν? Με τις πέτρες και τις φωτιές στους αστυνομικούς πάλεψαν δηλαδή?? Έτσι παλεύουν?
Έχω βαρεθεί να μη μπορώ να μετακινηθώ σε κεντρικό δρόμο και να μη μπορώ να πάω σπίτι μου γιατί σε κάποιους αρέσει να πλακώνονται..
Τι άσυλο είναι αυτό στο κάτω-κάτω? Το έχω βαρεθεί αυτό το άσυλο.. Κάτι καλό δεν έχω δει να γίνεται εκεί μέσα..
Συμφωνώ με τον @Stesta..Καλύτερο και πιο φρόνιμο είναι να δημιουργηθούν άλλοι νόμοι για την κοινωνία του 2007.. Νόμοι που να αξίζουν σε αυτές τις συμπεριφορές που βλέπουμε καθημερινά..

ersguterjunge
01-02-07, 16:58
Ti les re megale, gia kane mia volta ap to ΑΠΘ,oloi oi rosiki mafia ekei mesa trigyrnaei. Ase pu tis proalles perasa apo kati typus pu "moirazane" kai me koitusan me stravo mati. I tyflos eisai i de theleis na deis orismena pragmata! Kala pu zeite re?? Vgikan sta kanalia kai katageilan tin diakinisi kai meinan oi dimosiografoi me anoixto to stoma!Sto panepistimio leei, diakinisi narkotikon?! E re ksylo pu sas xreiazete...

ciaoant1
01-02-07, 19:40
Sto panepistimio leei, diakinisi narkotikon?! E re ksylo pu sas xreiazete...
Μα παντού γίνεται, τι σχέση έχει λοιπόν το άσυλο?
Όσο για το ξύλο, 'ευτυχώς" που υπάρχουν και "φιλήσυχοι" πολίτες σαν και εσένα, που -σε γενικές γραμμές τουλάχιστον- δεν κουνούν ποτέ το δαχτυλάκι τους για τίποτα απ' όλα όσα γίνονται γύρω τους, είναι όμως έτοιμοι να χτυπήσουν όσους αντιστέκονται και παλεύουν...Μπράβο, συνεχίστε έτσι και θα γυρίσουμε πλήρως στο Μεσαίωνα...

ersguterjunge
01-02-07, 20:55
Μα παντού γίνεται, τι σχέση έχει λοιπόν το άσυλο?

Avto leo kai go.Kai na katargithei to idio den tha einai?

Όσο για το ξύλο, 'ευτυχώς" που υπάρχουν και "φιλήσυχοι" πολίτες σαν και εσένα, που -σε γενικές γραμμές τουλάχιστον- δεν κουνούν ποτέ το δαχτυλάκι τους για τίποτα απ' όλα όσα γίνονται γύρω τους, είναι όμως έτοιμοι να χτυπήσουν όσους αντιστέκονται και παλεύουν...Μπράβο, συνεχίστε έτσι και θα γυρίσουμε πλήρως στο Μεσαίωνα...
Hehehe! Kalo! Eno esy pu antistekese kai paleveis opote su katavei katastrefeis tis periusies ton allon,spas amaksia, vazeis foties,lysteveis katastimata kai pas kai tampuronese piso ap to asylo tu panepistimiu.Ligo adiko den einai?Milas gia mesaiona, alla to kastro,kastro! Giati den meneis ap ekso re kai mpaineis sto panepistimio? Ama den thes na vgeis, toulaxiston ase tus allus na mpun ;)

ciaoant1
02-02-07, 09:30
Κάνω όλα αυτά τα πράγματα?
Πότε? Στον ύπνο μου, λες και είμαι υπνοβάτης?

Λάσπη, λάσπη, λάσπη...

Jimmy_MC
02-02-07, 09:55
ΨΗΦΙΣΜΑ

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/logohy9ihs.jpg

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΑΣΥΛΟ

Με αφορμή τις τελευταίες δηλώσεις διαφόρων πολιτικών, καθηγητών και πρυτάνεων, που αναφέρθηκαν σε περιστατικά «διακίνησης ναρκωτικών», «βίας», «κουκουλοφόρων», «βανδαλισμών», κλπ, μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους, θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.

Το Πανεπιστημιακό Άσυλο κερδήθηκε το 1973 με αίμα και με σκοπό να διαφυλάξει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και γνώσης και την απρόσκοπτη διεξαγωγή συνελεύσεων. Αν δεν υπήρχε το Άσυλο, δε θα μπορούσαμε τώρα να έχουμε 300 κατειλημμένες σχολές ενάντια στα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Γι’ αυτό θέλουν να το καταργήσουν!!! Θέλουν «άσυλο» που να εξασφαλίζει την επιχειρηματική λειτουργία του πανεπιστημίου. Θέλουν ένα πανεπιστήμιο που κανείς δε θα σκέπτεται και δε θα αντιστέκεται...
Οι φοιτητές και οι καθηγητές μπορούν να περιφρουρήσουν το Άσυλο καλύτερα από τον καθένα. Όσο διαρκούν οι καταλήψεις μας τα κτίρια είναι πιο προστατευμένα από ποτέ και δεν έχει παρατηρηθεί το παραμικρό φαινόμενο φθοράς ή κάποιου εγκλήματος. Αν υπάρξει έγκλημα, το Άσυλο μπορεί να αρθεί προσωρινά και με την έγκριση των φοιτητών. Πλασματικά χρησιμοποιούν το επιχείρημα της ασύδοτης εγκληματικότητας...
Δε θέλουν να καταπολεμήσουν την εγκληματικότητα! Ας αναζητήσουν τα αίτια της εγκληματικότητας στην πολιτική τους και όχι στο Άσυλο. Εξάλλου οι κλοπές, τα ναρκωτικά, η βία και οι βιασμοί, γίνονται σε υπερ πολλαπλάσιο βαθμό στην Ομόνοια απ’ ότι στο Μετσόβιο (που απέχει μόλις 500 μέτρα) και η αστυνομία δεν κάνει τίποτα. Αν η αστυνομία μπει στα πανεπιστήμια θα είναι μόνο για να καταστείλει τις συνελεύσεις και τις καταλήψεις... Γι’ αυτό δε θα μπει ποτέ...
Στις 17 Γενάρη, στην Αθήνα, διαδήλωσαν 15.000 φοιτητές και κανείς τους δεν ήταν «κουκουλοφόρος». Αμέσως μετά την πορεία, τα ΜΑΤ έκαναν απρόκλητη επίθεση και προκάλεσαν επεισόδια μέσα στο χώρο του πανεπιστημίου (τη στιγμή που 5000 φοιτητές συμμετείχαν στο πανελλαδικό συντονιστικό). Αν ψάχνει για κουκουλοφόρους ο κ.Πολύδωρας θα τους βρει στη Θεσσαλονίκη όπου κουκουλοφόροι αστυνομικοί χτύπησαν αλύπητα έναν συμφοιτητή μας και μετά είπαν «ότι έπεσε μόνος του πάνω στη ζαρντινιέρα»...
Δεν επιτρέπουμε να μιλάνε για το Άσυλο άνθρωποι όπως ο πρύτανης Καραμπίνης, που έκανε μήνυση σε φοιτητή του στην Ξάνθη, ή ο κ.Γρυσπολάκης που έβαλε τα ΜΑΤ να χτυπήσουν το Σύλλογο Φοιτητών και έστειλε 3 από εμάς στο νοσοκομείο, που τιμώρησε τον περσινό μας αγώνα «κόβοντας» την εξεταστική, που εξέθεσε μέλη του Συλλόγου μας δίνοντας τα προσωπικά τους δεδομένα στη δημοσιότητα. Αυτοί είναι που προσβάλουν πρώτοι την έννοια του ακαδημαϊκού ασύλου.
Εμείς θέλουμε Άσυλο που να εξασφαλίζει την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών, που θα μας επιτρέπει να διεξάγουμε αγώνες, να κάνουμε Συνελεύσεις και πολιτικές εκδηλώσεις απρόσκοπτα. Θέλουμε το πανεπιστήμιο ανοιχτό στους αγώνες των φοιτητών και όλης της κοινωνίας. Το Άσυλο υπάρχει στους αγώνες μας ενάντια στην εμπορευματοποίηση της παιδείας και θα υπάρχει στους αγώνες που έρχονται για μια παιδεία σύμφωνα με τις ανάγκες μας. Το Άσυλο είναι η «πύλη» μας και η αγορά είναι το «τανκ» τους... Ας τολμήσουν! Θα έχουμε στο πλευρό μας όλη την κοινωνία.

*PHGH athens.indymedia.org

AKOYW TIS APOPSEIS SAS GIA TO THEMA PANTA ME TEKMHRIWSH

Pisteuo oti i eikona ton astynomikon pou kaigontousan apo molotof pou petagan merikoi "foitites" mesa apo ton xoro tou panepistimiakou asylou tou polytexniou, ta leei ola.

An einai dynaton re paidia na milame gia asylo tin stigmi pou kapioi to kapileuontai gia na kanoun tis egklimatikes tous drastiriotites.
Kai gia na kserete pouthena allou ston planiti den yparxei tetio asylo, para monaxa stin ellada. Oi alles xores den bgazoun epistimones diladi ?????

Kai gia na olokliroso, eimai yper tou asylou gia na yparxei eleutheria tis ekfrasis kai tis skepsis, alla otan prokeitai gia omades anarxikon,egklimation tou koinou poinikou kodika kai otan telountai esto kai ptaismata, poso mallon kakourgimata, mesa se panepistimiakous xorous na epembainei i astynomia amesa gia na katastelei autes tis paranomies.

Ta panepistimia einai gia na bgazoun epistimones, oxi egklimaties. Kai malista o anarxikos os idea einai ki auti egklimatiki, giati se mia eunomoumeni koinonia den noeitai anarxia. Kai oxi mono den noeitai anarxia, alla o idios o poinikos mas kodikas anaferei rita oti opoios den symorfonetai me tis diatakseis tou tha timoreitai. To idio to syntagma mas to leei, auto pou merikoi to ermineuoun opos tous boleuei.......otan ta spane einai anarxikoi kai kala kanoun kai otan tous mazeuei i astynomia arxizoun na fonazoun gia anthropina dikaiomata.

Alla eprepe re kafroi na einai to magazi i to amaksi tou patera sas pou kaite kai spate,i to diko sas kai na min exete na taisete ta paidia sas tin alli mera na doume ti tha kanate. Omos ksexasa, einai pote dynaton ta prezonia ton eksarxion kai ola ta alla perithoriaka stoixia na kanoun pote oikogeneia, den tous afinei i preza, tous exei kapsei to kormi kai ta myala.

ciaoant1
02-02-07, 21:09
Pisteuo oti i eikona ton astynomikon pou kaigontousan apo molotof pou petagan merikoi "foitites" mesa apo ton xoro tou panepistimiakou asylou tou polytexniou, ta leei ola.
Αχ, αυτή η εικόνα...
Την έσειξαν χίλιες φορές στα κανάλια και "ψάρωσαν" όλοι.
Λες και άμα καταργηθεί το ασυλο, δε θα πετάγονται πλεον μολότωφ...
Ή λες και εγκληματικότητα υπάρχει μόνο εντός ασύλου... (στην πραγματικότητα, η ειρωνεία είναι πως, εκτός ασύλου, η αγκληματικότητα είναι μεγαλύτερη απ' ότι εντός, άλλο το πως παρουσιάζουν τα γεγονότα τα ΜΜΕ)

An einai dynaton re paidia na milame gia asylo tin stigmi pou kapioi to kapileuontai gia na kanoun tis egklimatikes tous drastiriotites.
Εγώ πάντως χαίρομαι που υπάρχει και το άσυλο, και μπορούμε ως φοιτητές να κινητοποιούμαστε, χωρίς να μπάινουν τα ΜΑΤ μέσα για να μας πλακώνουν (όπως έκαναν στη Γαλλία, για να μην τα ξεχνάμε αυτά)

Kai malista o anarxikos os idea einai ki auti egklimatiki, giati se mia eunomoumeni koinonia den noeitai anarxia. Kai oxi mono den noeitai anarxia, alla o idios o poinikos mas kodikas anaferei rita oti opoios den symorfonetai me tis diatakseis tou tha timoreitai.
Κοίτα, αναρχικός δεν ε΄μαι, αλλά έχει και αυτός, όπως όλοιοι άλλοι δικάιωμα να έχει τα πιστεύω του.
Αυτό ειδικά το κομμάτι του ποστ σου που έβαλα σε bold, είναι ο ορισμός όχι της "δημοκρατίας", αλλά...της απολυταρχίας:
"όποιος δε συμφωνεί μαζί μου, θα τιμωρείται"
ΗΜΑΡΤΟΝ ρε φίλε

Alla eprepe re kafroi na einai to magazi i to amaksi tou patera sas pou kaite kai spate,i to diko sas kai na min exete na taisete ta paidia sas tin alli mera na doume ti tha kanate. Omos ksexasa, einai pote dynaton ta prezonia ton eksarxion kai ola ta alla perithoriaka stoixia na kanoun pote oikogeneia, den tous afinei i preza, tous exei kapsei to kormi kai ta myala.
Μεγάλα λόγια τα "πρεζόνια των εξαρχείων".
Για την κυβέρνηση τι έχεις να πεις?
Γιατί περισσότερο κακό κάνει η κυβέρνηση (λόγω και της μαεγάλης εξουσίας που κατέχει), παρα οποιοσδήποτε άλλος...

Whiteyez
03-02-07, 01:39
Katargiste to, to mamimeno na telioni!!

Psycho13
03-02-07, 01:53
Λοιπον μου φαινεται φιλε μου εχεις χασει την μπαλα εσυ και το ασυλο σου παρεα!!Ή δεν βλεπεις τι γινεται(δεν νομιζω...) ή μας παρουσιαζεις πραγματα απο ενα αλλο πλανητη!!!Δηλαδη τωρα που πεταχτηκαν οι μολοτωφ δεν εγινε και τιποτα ιδιαιτερο διοτι ουτως ή αλλως θα πεταγονταν!!!Ή θα εσπαγαν καθε φορα αμαξια μετα απο καθε παρτυ στις σχολες!!Θελεις και τα λες ή σου ξεφευγουν???Γιατι αρχιζω και πιστευω οτι εισαι και εσυ 'μελος' των φασαριοζων που τα κανουν ολα αυτα και προσπαθεις να ελκυσεις νεα μελη!!!Ελεος προσχε λιγο τι λες!!Δεν ειμαστε πλεον τα κουτορνιθια που δεν εχουν ενημερωση και πουλατε τις εφημεριδες στα φαναρια για να μας ενημερωσετε!!Και αμα θες να μαθεις το μεγαλυτερο κακο που κανει η κυβερνηση και η καθε κυβερνηση ειναι που δεν μαντρωνει κατι τετιους τυπους που τα προκαλουν ολα αυτα ωστε να γινει η κοινωνια μας καλυτερη!!Αλλα ξεχασα!!Αμα γινει αυτο θα βγειτε στους δρομους και θα φωναζετε οτι οι φασιστες σας μαντρωσαν!!!

Whiteyez
03-02-07, 09:36
Λοιπον μου φαινεται φιλε μου εχεις χασει την μπαλα εσυ και το ασυλο σου παρεα!!Ή δεν βλεπεις τι γινεται(δεν νομιζω...) ή μας παρουσιαζεις πραγματα απο ενα αλλο πλανητη!!!Δηλαδη τωρα που πεταχτηκαν οι μολοτωφ δεν εγινε και τιποτα ιδιαιτερο διοτι ουτως ή αλλως θα πεταγονταν!!!Ή θα εσπαγαν καθε φορα αμαξια μετα απο καθε παρτυ στις σχολες!!Θελεις και τα λες ή σου ξεφευγουν???Γιατι αρχιζω και πιστευω οτι εισαι και εσυ 'μελος' των φασαριοζων που τα κανουν ολα αυτα και προσπαθεις να ελκυσεις νεα μελη!!!Ελεος προσχε λιγο τι λες!!Δεν ειμαστε πλεον τα κουτορνιθια που δεν εχουν ενημερωση και πουλατε τις εφημεριδες στα φαναρια για να μας ενημερωσετε!!Και αμα θες να μαθεις το μεγαλυτερο κακο που κανει η κυβερνηση και η καθε κυβερνηση ειναι που δεν μαντρωνει κατι τετιους τυπους που τα προκαλουν ολα αυτα ωστε να γινει η κοινωνια μας καλυτερη!!Αλλα ξεχασα!!Αμα γινει αυτο θα βγειτε στους δρομους και θα φωναζετε οτι οι φασιστες σας μαντρωσαν!!!

+1 :thumbsup:

ersguterjunge
03-02-07, 20:09
:bow: :bow: :bow:

DonFustikis
03-02-07, 22:35
Λοιπόν,δεν τα διάβασα όλα μέχρι εδώ, μόνο μία γρήγορη ματιά και η γνώμη μου είναι:

Το Άσυλο πρέπει να καταργηθεί, τουλάχιστον εν μέρη, γιατί είτε υπάρχει είτε όχι, μπορεί να γίνεται "ελεύθερη διακίνηση ιδεών και γνώσης και απρόσκοπτη διεξαγωγή συνελεύσεων"

Δε μπορεί ο κάθε κομπλεξικός και ανώριμος να μπαίνει και να κάνει βανδαλισμούς και καταστροφές να βάζει φωτιές και να προκαλεί θανάτους και όλα όσα βλέπουμε να γίνονται..

Απλά τα πράματα...δε χρειάζεται να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα!

ciaoant1
04-02-07, 12:09
τωρα που πεταχτηκαν οι μολοτωφ δεν εγινε και τιποτα ιδιαιτερο διοτι ουτως ή αλλως θα πεταγονταν!!!
Κακώς κάνουν αυτά που κάνουν καποιοι αναρχικοί (ή/και οι "αναρχικοί", διότι καποιοι είναι παρακρατικοί, άλλο αν κανένανς δεν το παραδέχεται), διότι τελικά δίνουν πάτημα στην κυβέρνηση να κάνει ότι κάνει...
Άρα κάτι έγινε, εγώ ΔΕ λέω ότι "δεν έγινε και τίποτα", αυτό είναι δικό σου, εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα.

Γιατι αρχιζω και πιστευω οτι εισαι και εσυ 'μελος' των φασαριοζων που τα κανουν ολα αυτα και προσπαθεις να ελκυσεις νεα μελη!!!Ελεος προσχε λιγο τι λες!!Δεν ειμαστε πλεον τα κουτορνιθια που δεν εχουν ενημερωση και πουλατε τις εφημεριδες στα φαναρια για να μας ενημερωσετε!!
Μπράβο "λαγωνικό", βρήκες ποια είναι τα πολιτικά μου πιστεύω (αν και κάνεις λάθος, δεν είμαι αναρχικός), κατάλαβες ότι "δε μπορώ να πουλήσω εφημερίδες στα φανάρια"(?!), και "δεν είσαι κουτορνίθι" διότι..."έχεις ενημέρωση" (να υποθέσω από τους Τραγκαουνάκηδες στα κανάλια?).
Αφού λοιπόν "με κατάλαβες" -και καλά- τι να πω...
Εγώ πάντως νόμιζα ότι όλοι είναι "αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου", προφανώς εγώ είμαι ένοχος, μονο και μόνο επειδή είμαι εναντίον αυτών των απαράδεκτων νομοσχεδίων

Αμα γινει αυτο θα βγειτε στους δρομους και θα φωναζετε οτι οι φασιστες σας μαντρωσαν!!!
Μ' αρέσει που κατηγορείς "εμάς" ότι θα κατηγορούμε, ενώ την ίδια ώρα εσύ εκτοξεύεις ένα σωρό αβάσιμες (και ψευδείς) κατηγορίες...

Αχ, μεσαίωνας...
Τέλος πάντων, οι κινητοποιήσεις μας φέρνουν ήδη αποτελέσματα, το ΠΑΣΟΚ ήδη λύγισε...
Άντε και με τη νίκη!

Psycho13
04-02-07, 13:41
Κακώς κάνουν αυτά που κάνουν καποιοι αναρχικοί (ή/και οι "αναρχικοί", διότι καποιοι είναι παρακρατικοί, άλλο αν κανένανς δεν το παραδέχεται), διότι τελικά δίνουν πάτημα στην κυβέρνηση να κάνει ότι κάνει...
Άρα κάτι έγινε, εγώ ΔΕ λέω ότι "δεν έγινε και τίποτα", αυτό είναι δικό σου, εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα.

Μπράβο "λαγωνικό", βρήκες ποια είναι τα πολιτικά μου πιστεύω (αν και κάνεις λάθος, δεν είμαι αναρχικός), κατάλαβες ότι "δε μπορώ να πουλήσω εφημερίδες στα φανάρια"(?!), και "δεν είσαι κουτορνίθι" διότι..."έχεις ενημέρωση" (να υποθέσω από τους Τραγκαουνάκηδες στα κανάλια?).
Αφού λοιπόν "με κατάλαβες" -και καλά- τι να πω...
Εγώ πάντως νόμιζα ότι όλοι είναι "αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου", προφανώς εγώ είμαι ένοχος, μονο και μόνο επειδή είμαι εναντίον αυτών των απαράδεκτων νομοσχεδίων

Μ' αρέσει που κατηγορείς "εμάς" ότι θα κατηγορούμε, ενώ την ίδια ώρα εσύ εκτοξεύεις ένα σωρό αβάσιμες (και ψευδείς) κατηγορίες...

Αχ, μεσαίωνας...
Τέλος πάντων, οι κινητοποιήσεις μας φέρνουν ήδη αποτελέσματα, το ΠΑΣΟΚ ήδη λύγισε...
Άντε και με τη νίκη!

Φιλε μου το γεγονος οτι με αποκαλεις λαγωνικο και οτι εκτοξευω ενα σωρο ψευδεις κατηγοριες απο που το συμπερανες??
Οτι ειπα πιο πανω τα ειπα με βαση τα ΔΙΚΑ σου λεγω και πιστευω!!οποτε εγω δεν κατηγορησα κανενα και φυσικα ουτε εσενα!!(οποιος εχει την μυγα ομως...:judge: )
Πληροφοριακα για παρτυ σου και μονο θα σου πω οτι η ενημερωση του νεοελληνα πλεον δεν βασιζεται στους τραγκαουνακηδες οπως πιστευεις εσυ(και αποτι φαινεται χρησιμοποιεις σαν δικη σου πηγη ενημερωσης...) αλλα εχει ξεφυγει απο τα ορια της ελληνικης επικρατειαε(διαβασε και λιγο απο πηγες του εξωτερικου,καλο θα σου κανει..)
Οσο αφορα το 'αυθαιρετο συμπερασμα' μου εσυ ειπες πιο πανω οτι και να μην υπηρχε το ασυλο τα ιδια και χειροτερα θα γινονταν!!Αρα το χρησιμποποιεις σαν ελαφρυντικο στις αυθαιρεσιες που κανουν μερικοι!!
Πληροφοριακα και παλι σου λεω,οτι το πασοκ δεν λυγισε και σας εμπαιζει,διοτι δεν εχει ξεμεινει απο αντιπολιτευτικη πολιτικη..Οποτε κρινε μονος σου!
Οπως βλεπεις ομως και μονος σου μονο ΕΣΥ εδω μεσα υπεραμυνεσαι την διατηρηση του ασυλου,ολοι οι υπολοιποι δηλαδη ειμαστε κουκλακια της καθε κυβερνησης??
Οπως και να εχει εγω δεν ηθελα να ανοιξω αντιπαραθεση μαζι σου(γιαυτο παντα χρησιμοποιουσα εισαγωγικα για να καταλαβεις οτι δεν απευθυνομαι ανοιχτα σε εσενα, αλλα σε αυτους που εχουν ιδιες αποψεις με εσενα και κανουν οτι κανουν..) και στα λεω για να δεις και την αλλη οψη του νομισματος..

Dimitris78
04-02-07, 15:38
Το άσυλο τελικά βολεύει μόνο τους αλήτες δειλούς που δεν έχουν τα @ρχίδι@ να δείξουν τα πρόσωπά τους... ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ! Και όποιος δε γουστάρει να μάθει γράμματα ας πάει στο σπιτάκι του.

Επίσης είμαι υπέρ στο να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως και σε άλλες ανεπτυγμένες χώρες και να μπορεί ο καθένας να επιλέξει που θα σπουδάσει ελεύθερα.

'Ασυλα και π@π@ριές... 2007 έχουμε πλέον!

stoulis
08-02-07, 10:39
Λοιπόν και εγώ τώρα τα διαβασα όλα τα posts και μπορώ να πώ ότι ειμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με αυτά που ειδα!σχεδόν όλοι είναι κατά του ασύλου τουλάχιστον με τον τρόπο που χρησιμοποιείται σήμερα.ακούστηκαν πολλά σωστά πράγματα.δεν είναι δυνατόν το κάθε ρεμάλι να καταστρέφει όποτε γουστάρει την περιουσία του κάθε ανθρώπου,να καίει το μαγαζί του ή το αυτοκίνητό του.γελοία υποκείμενα.αυτοί θέλουν κρέμασμα στην πλατεία συντάγματος για παραδειγματισμό.όποτε γίνονται τέτοια φαινόμενα πρέπει η αστυνομία να επεμβαίνει και να αίρεται το άσυλο.

cico
09-02-07, 08:20
kata tou asilou twn eleutheron molotof.......anti idewn

ciaoant1
10-02-07, 12:55
http://www.youtube.com/watch?v=15j0jJPfG0s

dennisvry
10-02-07, 15:07
Swstos:thumbsup: Emena bebaia tha mou arese perrisotero an ola auta ginontousan sto onoma twn foititwn ki oxi twn parataksewn alla ti na kaneis etsi exoun ta pragmata!!

kelly
10-02-07, 15:27

OK......:sla:

ALANI™
11-02-07, 21:19
katw ta xeria sou

Psycho13
12-02-07, 00:24
http://www.youtube.com/watch?v=15j0jJPfG0s
Αυτο δειχνει ενα τιποτα..

vmorait
12-02-07, 12:13
Μπαίνω στη συζήτηση καθυστερημένα, αλλά θέλω και γω να εκφράσω τη γνώμη ότι το άσυλο, με τη μορφή που έχει πάρει σήμερα, δηλαδή να οχυρώνονται ταραχοποιά στοιχεία μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους και να προκαλούν ζημιές και καταστροφές, δεν μας χρειάζεται. Πιστεύω ότι οι βανδαλισμοί κλπ που "νομιμοποιούνται" από το άσυλο δεν γίνονται κοινωνικά αποδεκτοί.

Γιατί δεν βάζουμε ένα δημοψήφισμα στο θέμα;

expexp
13-02-07, 08:10

File mou, oloi aftoi oi aristeroi kai oi deksioi, twn EAK, Paspites kai Dapites pou exoun allhloskotwthei kai exoun prokalesei zhmies sta panepisthmia? Afto inai to asilo? Pou ta kaine kathe fora, xtizoun kathigites se grafia kai oloi mas kseroume sigkekrimena gegonota pioi ta prokalesan kai poious fwnaksan sth sinexia gia na "katharisoun". Afth inai h eleftheria ? Mpori epishs enas voulefths, kathigites na milisoun sto panepisthmio? Poses fores tous exoun empodisi aiwnioi foithtes kai oxi mono? Den ginetai na yparksi dialogos. Mexri kai Nazi exoun erthoi.
Yper tou Asylou mesa sta ktiria tou Panepistimiou.

sapientia
13-02-07, 22:54
Στεναχωριέμαι πραγματικά, γιατί και ανάμεσα σε ανθρώπους της ηλικίας μου επικρατεί η ίδια άγνοια σχετικά με το άσυλο, όπως και σε μεγαλύτερους και μη έχοντες άμεση σχέση με το πανεπιστήμιο.
Το άσυλο δεν είναι για να οχυρώνονται εγκληματίες. Οι τελευταίοι το καπηλεύονται. Το άσυλο είναι για να μπορείς να εκφράσεις και ανταλλάξεις ελεύθερα τη γνώμη σου. Και ελεύθερα δεν σημαίνει να πεις πχ τη θεωρία που δεν υποστηρίζει ο καθηγητής σου, αλλά να πεις οποιαδήποτε θεωρία θες, χωρίς να φοβάσαι ότι το Κράτος θα σε σταματήσει. Γιατί το άσυλο, όπως και κάθε αμυντικό δικαίωμα, πρωτίστως και κυρίως στρέφεται εναντίον του Κράτους. Γι αυτό και ο μόνος που δύναται να παραβιάσει το άσυλο είναι δημόσια κατασταλτική δύναμη, δηλ αστυνομία, στρατός κτλ.
Ωστόσο, επειδή η έκτασή του είναι ακριβώς η ελευθερία γνώμης και ανταλλαγής ιδεών, η προώθηση της έρευνας και της διδασκαλίας, έχει κάποια συγκεκριμένα όρια. Τα λέει ρητά και απερίφραστα ο νόμος. Είναι τα αυτόφωρα κακουργήματα και τα εγκλήματα κατά της ζωής (κακουργήματα ή πλημμελήματα). Κοινώς, για να το κάνουμε λιανά το ζήτημα. Όταν ένας κουκουλοφόρος είναι μέσα στο ΕΜΠ και πετάει μολότωφ στους αστυνομικούς, αυτός διαπράττει έγκλημα. Συγκεκριμένα απόπειρα ανθρωποκτονίας από πρόθεση. Προφανώς και η πράξη του είναι καταδικαστέα και παράνομη. Προφανώς όμως εκείνη τη στιγμή ο αστυνομικός που είναι απέξω, ή μάλλον ΟΙ αστυνομικοί που είναι απέξω έχουν δικαίωμα να μπουν και να τον συλλάβουν, χωρίς άδεια της Επιτροπής Ασύλου, γιατί έχουμε έγκλημα κατά της ζωής, και μάλιστα αυτόφωρο. Το γεγονός ότι ο αστυνομικός δεν προβαίνει στη σύλληψη, αν και έχει καθήκον από το νόμο να το κάνει, συνιστά δεύτερο έγκλημα: παράβαση καθήκοντος, ποινικά και πειθαρχικά κολάσιμη.
Θεωρώ κρίμα και άδικο να βάλουμε αδιακρίτως εναντίον ενός Θεσμού, που αποκτήθηκε με αίμα, μόνο και μόνο επειδή βολεύει η κατάργησή του. Κατά την άποψή μου, δεν είναι τυχαία η ανύπαρκτη δράση της αστυνομίας σε αυτό το ζήτημα -τονίζω, μόνο στις περιπτώσεις που βάση του νόμου επιβάλλεται να δράσει- αλλά μια προσπάθεια δημιουργίας αγανάκτησης της κοινωνίας με την υπάρχουσα κατάσταση του Ασύλου, όπου βέβαια σαν μόνη πρόσφορη λύση θα παρουσιαστεί η δραστικότερη: η κατάργησή του. No thanks, αλλά δεν θα πάρω...

Unicron
28-02-07, 11:09
To asilo PREPEI na katargithei an den iparxei enallaktiki lisi gia auto to aisxos kai ti ntropi pou vlepoume simera.

Ipotithetai oti einai gia na apotrepei tous mpatsous kai na parexei asfaleia stous foitites alla mono asfaleia de prosferei. To ti ginetai sto Aristoteleio sti Thessaloniki de legetai. Kathe 3 kai ligo spane autokinita kai klevoun anthrwpous. Autoi einai xafiedes tis astinomias pou tromokratoun to kosmo? Opoios exei stoixeiwdi noimosini tha pei oxi. Alla osoi agwnizontai gia to asilo mono xafiedes kai deksious vlepoun. Exoun ti entiposi oti einai oi sinexistes twn agwnistwn tou politexniou (sto politexnio oi foitites dwsan ti zwi tous kai tolmate kai thewreiste isoi me autous?). Ftiste ta kommata pou toso tifla akoloutheite kai anoikste epitelous ta matia sas. Gia ola ta kommata isxiei omws auto. De thelete na mpoun ta MAT na riksoun tis katalipseis e? Ta paidia pou einai me 3 mathimata edw kai 1 xrono kai theloun na pan na doulepsoun epitelous kai einai omiroi sas tous exete grammenous. Einai oi anagkaies thisies gia na kanete to xavale sas. To asilo mporei na einai i aformi alla einai ola ta kektimena tis komatopoiisis kai tou volematos tis ellinikis koinwnias pou thigontai.

Spoudazw pleon sti Souidia makria apo olous autous tous "agwnistes". Oute asilo exei oute tpt. Exei security to panepistimio alla den exei kommata. TPT. Ola mia xara doulevoun. I ekpaideusi einai mia xara kai oloi einai euxaristimenoi. To panepistimio einai xlida kai oxi ta ellinika kwloxaneia.

I megaliteri katara tou Ellina einai to volema pou tou prosferoun ta kommata (ola ta kommata). Mathame pleon na koitame mono to simferon mas vraxiprothesma kai sinepws de prokeitai na pame pote mprosta... Kai osoi de vlepoun etsi ta pramata anagkazontai na to kanoun gia na mporesoun na epiviwsoun.

Iparxoun anthrwpoi me poli swstes apopseis eite iper eite kata tou asilou.
Autes einai sevastes. Gia ta ferefwna twn kommatwn tous aksizei to xeirotero. O kathenas kserei poioi einai sti sxoli tou autoi...

A btw epeidi thelete kai tekmiriwsi gi auto. Otan rwtisa ena melos tis PKS (gnwsto mou kai kala) stis katalipseis tou Iouliou: "ti tha kanete gia tous foitites pou xrwstane 2 kai 3 mathimata kai theloun na teleiwnoun?" mou apantise xarwpa: Sta @@ mou.

tsonos5ola
03-03-07, 23:57
to asylo pshfistike wste mesa sto panepisthmiako xwro na yparxei eleytherh diakhnhsh idewn kai apopsewn κτλ. Dhladh ektos twn panepisthmiwn den exoume auto to dhkaiwma??????Kati mou vrwmaei emena...

ciaoant1
04-03-07, 20:58
Στη Γαλλία πάντως, που το πανεπιστημιακό άσυλο έχει καταργηθεί, μόλις έγιναν πέρσι οι κινητοποιήσεις των φοιτητών, η κυβέρνηση έστειλε τα ΜΑΤ και αυτά έριξαν δακρυγόνα, συνελαβαν τους φοιτητές που συμμετείχαν στις καταλήψεις, κτλ. (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5351&subid=2&pubid=33384)
Αυτό θέλουμε και εδώ?

Μάλιστα, δεν περιορίστηκαν καν σε αυτά, αλλά έκαναν και πολλά άλλα "κόλπα"-δείτε εδώ ένα σχετικό βίντεο από τις καταλήψεις στη Γαλλία, και θα καταλάβετε τι εννοώ:
http://www.dailymotion.com/video/xzj02_sorbonne-interdite
Φοβερή "δημοκρατία", δε μπορείτε να πείτε...

Ράνια
04-03-07, 21:44
to asylo pshfistike wste mesa sto panepisthmiako xwro na yparxei eleytherh diakhnhsh idewn kai apopsewn κτλ. Dhladh ektos twn panepisthmiwn den exoume auto to dhkaiwma??????Kati mou vrwmaei emena...

Το άσυλο μιλάει για ελεύθερη διακίνηση ιδεών, όχι ναρκωτικών, λωποδυτών και λοιπών κακούργων, έτσι;! Απ' τη στιγμή που δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σωστά δεν το αξίζουμε! (Όπως άλλωστε έχουν ήδη αναφέρει σ' αυτό το thread και πλείστοι άλλοι!) Κι όταν θα σας κλέψουν μες στο παν/μιο, επιτεθούν και λοιπά, τότε να σας δω τι θα λέτε!! Αλλά βέβαια, τότε θα φταίει η κυβέρνηση και η διοίκηση του παν/μιου που δεν προσλαμβάνει σεκιουριτάδες.... μάλιστα, μάλιστα...... :judge: :judge: :judge: :judge: :judge: :judge: :judge: :judge:

ciaoant1
05-03-07, 09:28
Το άσυλο μιλάει για ελεύθερη διακίνηση ιδεών, όχι ναρκωτικών, λωποδυτών και λοιπών κακούργων, έτσι;! Απ' τη στιγμή που δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σωστά δεν το αξίζουμε!
Με αυτή τη λογική θα πρέπει να καταργήσουμε και το άσυλο του σπίτιού, διότι μερικοί το χρησιμοποιούν για να κάνουν εκεί δικίνηση ναρκωτικών, κτλ.
Μάλιστα, η εγκληματικότητα εκτός του ασύλου είναι μεγαλύτερη απ' ότι εντός.
Άρα, είμαστε ανάξιοι να έχουμε άσυλο και στο σπίτι μας.

Επίσης, αν το προχωρήσουμε αυτό που λες και λίγοο παραπέρα, θα δούμε πως θα πρέπει να καταργήσουμε και το δικαίωμα των πεζών να περνάνε στο απέναντι πεζοδρόμιο, διοτι υπάρχουν κάποιοι που δεν προσέχουν στο δρόμο, και σκοτώνονται ή τραυματίζονται.
Άρα, όπως το θέτεις και εσύ, "Απ' τη στιγμή που δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σωστά δεν το αξίζουμε!" το δικαίωμα να περνάμε στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Να το καταργήσουμε και αυτό λοιπόν...:judge: :judge: :judge:

Ράνια
05-03-07, 18:24
Συγνώμη αλλά είσαι λίγο "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...!". Αυτές οι γενικεύσεις μας έχουν φάει σ' αυτό τον τόπο! :sly: :guns:

tsonos5ola
07-03-07, 01:50
Kai mono pou yparxei enas xwros(asylo) sthn ellada opou mas epitrepoyn na skeftomaste kai na ekfrazomaste eleythera,aftomatws shmainei oti ektos aytoy toy xwroy den mas epitrepete h eleytherh skepsh kai ekfrash.

Mechanix_gr
07-03-07, 10:51
Δεν θα αναφερθώ για το άσυλο ως προς τους βανδαλισμούς και την προστασία των φοιτητών.
Θα σας πω ένα σκηνικό που έγινε στην Πανεπιστημιούπολη.
Τράκαρε ένας φίλος μου με έναν άλλον μέσα στον χώρο των πανεπιστημίων. Δεν ήταν μεγάλη ζημιά και ούτε υπήρξαν τραυματισμοί τρελοί.... αλλά επειδή αυτός που έφταιγε δεν το παραδεχόταν και δεν έκανε φιλική δήλωση, είπε ο φίλος μου να καλέσουν την αστυνομία να καταγράψει το γεγονός.... έλα όμως που απαγορεύεται να μπει μέσα η αστυνομία..... και τελικά μετά από τρελό τρέξιμο (δικαστήρια κλπ.) όλα ΟΚ.

Υ.Γ. Το άσυλο δημιουργήθηκε έτσι ώστε να μην μπορεί να επέμβει η εκκλησία μέσα σε αυτούς τους χώρους.....

andreas77ath
09-03-07, 00:54
Ρε άντε περάστε κανένα μάθημα να τελειώνετε.....!!!!
Καταληψίες....αιώνιοι φοιτητές!!!!
Σας πληρώνει για δεκαετίες ο Ελληνικός λαός για να πουλάτε ψευτοκομμουνισμό!!!
Άντε, το παραξηλώσατε με το άσυλο....!!!
Έχασε πια το νόημα του!!!
Το άσυλο είναι για την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών και της γνώσης και όχι για το κάθε τσογλ*** που του κ***ωσε να κλείσει τη σχολή με αδιαφανείς διαδικασίεςι και να την κάψει !!!Δεν είμαι εγώ που εργάζομαι και φορολογουμαι υποχρεωμένος να πληρώνω μια ζωή τα καφριλίκια του κάθε κωλόπαιδου....!!!Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!!!Στη δημοκρατία και στη δικαιοσύνη τα δικαιώματά σου φτάνουν εκεί που ξεκινάνε τα δικαιώματα του άλλου!!!!
Και όταν λέω αδιαφανείς διαδικασίες εννοώ τις αλητείες των ΕΑΑΚ.....!!!
Εξωπανεπιστημιακοι που ψηφίζαν στα αμφιθέατρα, τρομοκρατία, προβοκάτσια, ξύλο, μολότωφ και τα ρέστα....!!!
Άντε να κοροϊδέψετε κανέναν που δεν σας έμαθε τόσα χρόνια, αιώνιοι τεμπέληδες....!!!
Παράσιττα της παιδείας....!!!!
Εγώ ένα ξέρω να πω.....!!!********************************.....!!!!
Βρε ούστ......!!!!:shoot2: :judge: :wall: :wall2: :chair:

Υ.Γ1.: Ναι στους αγώνες....!!Στους αγώνες όμως που δεν πατάνε στο δικαίωμα του άλλου να έχει διαφορετική άποψη...!!!Η κατάληψη είναι η πιο αντιδημοκρατική εκδήλωση διαμαρτυρίας....!!!Σκεφτείτε ότι με αυτό τον τρόπο ίσως καθυστερείτε κάποια παιδιά από το να πάρουν το πτυχίο τους και χάνουν πιθανότατα μια ευκαιρία για κάποια επαγγελματική αποκατάσταση!!!Και έχω και χαρακτηριστικά παραδείγματα!!!!Συνεπώς ότιδήποτε στερεί το δικό μου κεκτημένο δικαίωμα σε κάτι παύει να είναι δημοκρατικό....!!!Γίνεται φασιστικό και αυτό ακριβώς είναι η κατάληψη σαν ενέργεια!!!!!

Υ.Γ.2:Αν δεν μπορείτε να περιφρουρήσετε τους αγώνες σας και είμαι εγώ κάθε φορά αναγκασμένος να πληρώνω τα γ******* σας, απαιτώ να γίνει περιφρούρηση ή και επέμβαση ακόμα και από την ίδια την αστυνομία στην εσχάτη.Και όταν λέω το ΑΠΑΙΤΩ, ΤΟ ΑΠΑΙΤΩ!!!Η δημόσια περιουσία ανήκει στον λαό για να την αξιοποιεί και όχι να την καταστρέφει!!!Από την στιγμή που σε οποιαδήποτε εκδήλωση καταστρέφεται δημόσια περιουσία, παύει και η νομιμότητα της.Και όταν κάτι δεν είναι νόμιμο τιμωρείται από τον νόμο!!!!

Υ.Γ.3:Είμαι αναρχικός στα πιστεύω μου!!!Όχι ψευτοαναρχικός!!!Αναρχικός δεν σημαίνει καταπατώ, λεηλατώ, καταστρέφω, καταργώ ή περιορίζω τα δικαιώματα του άλλου επειδή έτσι γουστάρω!!!!Αυτό είναι φασισμός!!!Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα, δεν γουστάρω τους πολιτικούς, είναι όλοι τους απατεώνες!!!Τους φτύνω στη μάπα....!!!!Αυτούς όμως....όχι τους συναδέλφους μου και τους συμπολίτες μου.....!!!!!

EDITED BY ALEIDA...
Πρόσεχε το λεξιλόγιό σου, σε παρακαλώ πολύ!!

andreas77ath
09-03-07, 01:35
.

Καλά αγοράκι μου είσαι στον κόσμο σου.....!!!!Αυτά σου είπανε να λες;;;;;
Δηλαδή οι κουκουλοφόροι είναι μια καλοστημενη πλεκτάνη του κράτους, έτσι.....;;;;Και αφού οι μπάτσοι είναι μέσα στο κόλπο και όλο το σύστημα κατ'επέκταση γιατί ένα φιλαράκι μου που υπηρετεί στα ΜΑΤ φέρει εγκάυματα καθολικά σε όλο του το λαιμό;;;Κάποιοι είναι εγκληματίες και κρύβονται πίσω από το άσυλο!!!Αυτές τις π@π@ριές να πάς να τις πεις στο Νικολάκη(έτσι το λένε αυτό το φιλαράκι που υπηρετεί στα ΜΑΤ) που τον παραμορφώσανε....!!!!
Τόσα ξέρεις όμως, τόσα λες.......!!!!!
Ρε τί άλλο θα ακούσουμε!!!!:chair: :chair: :chair: :chair: :chair:

andreas77ath
09-03-07, 01:38
ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 3 ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ.ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ,ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΘΡΩΠΙΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ....ΒΛΕΠΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 16..........ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΝΩ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ...ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙΟΧΙ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΜΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΘΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΙΕΡΟ ΧΩΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΤΖΗΣ...ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΗΣΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ..ΠΟΥ???ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΜΕ ΦΡΑΠΑ ΚΑΙ ΤΑΒΛΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΜΩΡΕ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ...........................ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.......ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ......ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.......ΚΤΛΠ....ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ......ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΙΔΕΩΔΟΥΣ...............ΝΤΡΟΠΗ .

Γεια σου ρε ΦΥΣΙΚΑΡΑ....και εγώ συνάδελφος...!!!

rohirrim
09-03-07, 02:29
file andreas77ath pragmatika de tha mporousa na sumfwnisw perissotero me auta pou les k akoma perissotero edw:

Υ.Γ1.: Ναι στους αγώνες....!!Στους αγώνες όμως που δεν πατάνε στο δικαίωμα του άλλου να έχει διαφορετική άποψη...!!!Η κατάληψη είναι η πιο αντιδημοκρατική εκδήλωση διαμαρτυρίας....!!!Σκεφτείτε ότι με αυτό τον τρόπο ίσως καθυστερείτε κάποια παιδιά από το να πάρουν το πτυχίο τους και χάνουν πιθανότατα μια ευκαιρία για κάποια επαγγελματική αποκατάσταση!!!Και έχω και χαρακτηριστικά παραδείγματα!!!!Συνεπώς ότιδήποτε στερεί το δικό μου κεκτημένο δικαίωμα σε κάτι παύει να είναι δημοκρατικό....!!!Γίνεται φασιστικό και αυτό ακριβώς είναι η κατάληψη σαν ενέργεια!!!!!

(me evgales k apo ton kopo na ta grapsw k egw o idios!! ;) )

file sapienta enw se auta pou les exeis dikio i skepsi sou einai toulaxiston elleipis!!
skeftesai mexri ena simeio k meta to paratas.. Akolouthame.....

Ωστόσο, επειδή η έκτασή του ασύλου είναι ακριβώς η ελευθερία γνώμης και ανταλλαγής ιδεών, η προώθηση της έρευνας και της διδασκαλίας, έχει κάποια συγκεκριμένα όρια. Τα λέει ρητά και απερίφραστα ο νόμος. Είναι τα αυτόφωρα κακουργήματα και τα εγκλήματα κατά της ζωής (κακουργήματα ή πλημμελήματα). Κοινώς, για να το κάνουμε λιανά το ζήτημα. Όταν ένας κουκουλοφόρος είναι μέσα στο ΕΜΠ και πετάει μολότωφ στους αστυνομικούς, αυτός διαπράττει έγκλημα. Συγκεκριμένα απόπειρα ανθρωποκτονίας από πρόθεση. Προφανώς και η πράξη του είναι καταδικαστέα και παράνομη. Προφανώς όμως εκείνη τη στιγμή ο αστυνομικός που είναι απέξω, ή μάλλον ΟΙ αστυνομικοί που είναι απέξω έχουν δικαίωμα να μπουν και να τον συλλάβουν, χωρίς άδεια της Επιτροπής Ασύλου, γιατί έχουμε έγκλημα κατά της ζωής, και μάλιστα αυτόφωρο.

wraia mexri edw... i erwtisi mou apli: ti ginetai me ta egklimata* pou de diaprattontai mprosta stin puli tis ekastote sxolis alla mesa stous diadromous k sta amfitheatra?????
*ti leksi egklimata elega arxikws na ti valw se eisagwgika... alla meta to metanoiwsa!!

Το γεγονός ότι ο αστυνομικός δεν προβαίνει στη σύλληψη, αν και έχει καθήκον από το νόμο να το κάνει, συνιστά δεύτερο έγκλημα: παράβαση καθήκοντος, ποινικά και πειθαρχικά κολάσιμη.

pisteueis auto tha eixe san apotelesma na diorthwthei i katastasi, 'h sto ksespasma ametritwn foitiwn k dimosiografwn gia katapatisi tou asulou??
alla k pera apo auto poios trelos tha mpei sto stoma tou lukou??

-------------

Gia na kateuthinw kapws ti suzitisi tha thesw to eksis erwtima, aplo k AKRIVWS panw sto thema:

Kata th gnwmi sas ti exei na epofelithei kapoios foititis apo tin uparksi tou asulou??

Dedomenou oti dimokratia exoume, tin apopsi mas tin leme etsi k alliws eleuthera... ti parapanw exei na mas prosferei??

Telos na anaferthw se kati pou egine simera k to pliroforithika...
Xthes ustera apo to apotelesma genikis suneleusis stin ASOEE perase to plaisio tis DAP pou elege anoigma tis sxolis k enarksi anaplirwmatikwn mathimatwn
Simera i asoee einai pali kleisti apo PKS k PASP !!

Auto ti einai?? Den einai katapatisi twn apopsewn k twn dikaiwmatwn mas??
Paleuoume gia ena asulo pou epitrepei tetoies katastaseis??
(to paradeigma pou epeleksa einai tuxaio.. apla einai to pio prosfato)

Anyway... auta eixa na pw.. apla sas parakalw apantiste stin parapanw erwtisi wste na dromologithei i suzitisi k na emfanistoun apopseis gia to ti telika paleuoume....
Euxaristw gia to xrono sas

sapientia
09-03-07, 13:22
Θα σου απαντήσω σύντομα για την ώρα, γιατί έχω να πάω για μάθημα, και υπόσχομαι να επανέλθω αν έχεις αναπάντητα σημεία αργότερα.

Θα παραδεχτώ, όσο και αν με λυπεί αυτό, γιατί είναι δείγμα κατάντιας, ότι οι περισσότεροι από αυτούς που μάχονται και φωνάζουν για το άσυλο, δεν ξέρουν παρά μόνο την παράγραφο του νόμου που τους συμφέρει, κοινώς την παρ.4. Κατά συνέπεια, το θεωρώ εξαιρετικά πιθανό, έως και σίγουρο, πως ακόμα και αν ένας αστυνομικός αποφάσιζε σε περίπτωση αυτόφωρου κακουργήματος να κάνει σωστά τη δουλειά του, τουτέστιν να προβεί σε συλλήψεις εντός πανεπιστημιακού χώρου, ότι θα υπήρχαν φοιτητές και δημοσιογράφοι, που χωρίς να ξέρουν για τί ακριβώς μιλάνε, θα μιλούσαν περί παραβίασης. Σε αυτό συμφωνώ, όσο και αν με στεναχωρεί.

Ρωτάς τι γίνεται αν τα εγκλήματα τελούνται σε χώρους λιγότερο ορατούς, όπως πχ ένα αμφιθέατρο. Ο νόμος δεν κάνει διάκριση μεταξύ αυλής και αμφιθεάτρου, το ίδιο θα έπρεπε να συμβαίνει και με τις αστυνομικές δυνάμεις, τονίζω όμως μόνο στις περιπτώσεις που τους επιτρέπεται! Άρα, αν εσύ πχ έβλεπες μέσα στο αμφιθέατρο της σχολής σου κάποιος να βιάζει μια κοπέλα, έχεις κάθε δικαίωμα (μη σου πω και υποχρέωση) να φωνάξεις την αστυνομία, και η αστυνομία με τη σειρά της έχει καθήκον να επέμβει. Τώρα, αν θα βρεθούν ορισμένοι ανεγκέφαλοι, που χωρίς καλά καλά να γνωρίζουν τι είναι το άσυλο, και επιχειρήσουν να σταματήσουν την είσοδο της αστυνομίας, τότε και πάλι, λυπάμαι που θα το πω, δεν είναι θέμα της αποτελεσματικότητας του ασύλου, αλλά της παιδείας που φέρει έκαστος από εμάς ως φοιτητής και της ενημέρωσης που λαμβάνουμε για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.

Θέλω να σου πω ότι προσωπικά πονάω και στεναχωριέμαι πάρα πολύ με αυτήν την κατάσταση.Είμαι στη Γαλλία για ένα εξάμηνο για σπουδές, άρα δεν επηρεάζομαι άμεσα από τις εκεί εξελίξεις, όμως διαβάζω καθημερινά τα νέα στις εφημερίδες (μέσω ίντερνετ), μου τα λένε και γονείς, συμφοιτητές και φίλοι μέσω τηλεφώνου. Και ομολογώ ότι φοβάμαι: ότι θα χάσω το εξάμηνο μου, ότι θα πάει το πτυχίο μου πίσω, ότι πληρώνω για τις αποφάσεις άλλων. Αυτό που με φοβίζει όμως περισσότερο είναι μια συστηματική προσπάθεια περιστολής των ελευθεριών μου, και μάλιστα με τη συγκατάθεση της κοινής γνώμης. Είναι όπως λέει το παλιό τραγούδι "φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα". Ρωτάς σε τι χρησιμεύει το άσυλο. Κανονικά, για εμένα τουλάχιστον, δεν θα έπρεπε. Άσυλο είναι κάθε τόπος που σου επιτρέπεται να είσαι ελεύθερος, όχι ασύδοτος. Και δυστυχώς εμείς στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει την ελευθερία με την ασυδοσία. Άσυλο είναι και το σπίτι που κατοικούμε. Πώς θα ένιωθες αν κάποιος ήθελε να το παραβιάσει? Αν αργότερα, για λόγους δημόσιας τάξης, κάποιος αποφασίσει ότι πρέπει όλοι να έχουμε μια κάμερα στο σαλόνι μας, ή μια έξω από το παράθυρό μας να κοιτάει στο εσωτερικό του σπιτιού, πώς θα νιώσεις? Μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο αυτό που λέω, πιθανώς και να είναι, αλλά χάριν παραδείγματος το θέτω.

Το άσυλο προσφέρει σε έναν φοιτητή την ελευθερία να μαζευτεί με τους συμφοιτητές του και να κάνουν μια πολιτισμένη -με την ευρωπαϊκή έννοια του όρου- συζήτηση για το πόσο λάθος κάνει πχ η Κυβέρνηση στα περιβαλλοντικά θέματα, χωρίς να φοβούνται ότι θα έρθει η αστυνομία να τους μαζέψει ως "αντιφρονούντες". Το άσυλο σου επιτρέπει να διεξάγεις μια ημερίδα εντός πανεπιστημίου και να πεις τα πιο ριζοσπαστικά πράγματα που έχεις σκεφτεί, χωρίς κανένας να μπορεί να σε καταδιώξει γι αυτά. Αν δεν τους αρέσουν, ας μην σε παρακολουθήσουν. Το άσυλο σου επιτρέπει να έχεις την αντίθετη γνώμη, γιατί μέσα από την αντίθεση παράγεται διάλογος.

Όλα τα άλλα είναι απλά μια μεγάλη κατάντια, που στεναχωρεί όλους μας. Και πίστεψέ με, στα λέει αυτά μια φοιτήτρια που δεν ανήκει σε καμία παράταξη, και ούτε θέλησε ποτέ να ενταχθεί, με λίγο πιο ανθρωποκεντρική σκέψη από τους άλλους. Για την ανικανότητά μας να κάνουμε διάλογο, για την ανικανότητα των παρατάξεων να διεξάγουν μια αξιοπρεπή Γενική Συνέλευση χωρίς να ακούγονται εκατέρωθεν άναρθρες κραυγές, για την ανικανότητά μας να σεβαστούμε το χώρο του πανεπιστημίου σαν το σπίτι μας (γιατί εγώ στο κάτω κάτω, σπίτι μου το βλέπω, όταν καθημερινά περνάω εκεί μέσα 6 ώρες), για όλα αυτά δεν φταίει το άσυλο. Φταίμε εμείς οι ίδιοι, που ενώ επικαλούμαστε στους ξένους το Σωκράτη και τον Πλάτωνα, αποδεικνύουμε μεταξύ μας σε κάθε ευκαιρία πόσο απολίτιστοι μπορούμε να γίνουμε. Πόσο πολύ μπορούμε να ενδώσουμε στην ψυχολογία μιας κομπλεξικής και ετεροκαθοριζόμενης μάζας. Λυπάμαι, αλλά εγώ θα συνεχίσω να μιλάω υπέρ ενός ασύλου, έτσι όπως πρέπει και θα θέλαμε να είναι, και ας είναι η φωνή μου φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

rohirrim
09-03-07, 17:51
diafwnw sumfwnwntas!! :)

Το άσυλο προσφέρει σε έναν φοιτητή την ελευθερία να μαζευτεί με τους συμφοιτητές του και να κάνουν μια πολιτισμένη -με την ευρωπαϊκή έννοια του όρου- συζήτηση για το πόσο λάθος κάνει πχ η Κυβέρνηση στα περιβαλλοντικά θέματα, χωρίς να φοβούνται ότι θα έρθει η αστυνομία να τους μαζέψει ως "αντιφρονούντες". Το άσυλο σου επιτρέπει να διεξάγεις μια ημερίδα εντός πανεπιστημίου και να πεις τα πιο ριζοσπαστικά πράγματα που έχεις σκεφτεί, χωρίς κανένας να μπορεί να σε καταδιώξει γι αυτά. Αν δεν τους αρέσουν, ας μην σε παρακολουθήσουν. Το άσυλο σου επιτρέπει να έχεις την αντίθετη γνώμη, γιατί μέσα από την αντίθεση παράγεται διάλογος.

Sugnwmi... auto den isxuei outws 'h allws?? Dimokratia exoume!
dld... an peis tis rizospastikes apopseis sou sto dromo tha se katadiwksoun?? enw sto panepistimio mporeis na peis oti thes eksaitias tou asulou k oxi outws 'h allws??
Sigoura to asulo prosferei ola auta pou anafereis alla tha eixe aksia epi xountas otan i eleutheria tis gnwmis eixe diaforetiki morfi apoti simera.
Simera epimenw oti den exei kati perissotero na prosferei (diorthwse me opou kanw lathos) ...

...ektos apo ti dunatotita ston opoio kafro na spaei ti sxoli mou, na kanei katalipsi enantia stin apofasi tis GS k loipes drastiriotites apeirou kalous!!

Όλα τα άλλα είναι απλά μια μεγάλη κατάντια, που στεναχωρεί όλους μας. Και πίστεψέ με, στα λέει αυτά μια φοιτήτρια που δεν ανήκει σε καμία παράταξη, και ούτε θέλησε ποτέ να ενταχθεί, με λίγο πιο ανθρωποκεντρική σκέψη από τους άλλους. Για την ανικανότητά μας να κάνουμε διάλογο, για την ανικανότητα των παρατάξεων να διεξάγουν μια αξιοπρεπή Γενική Συνέλευση χωρίς να ακούγονται εκατέρωθεν άναρθρες κραυγές, για την ανικανότητά μας να σεβαστούμε το χώρο του πανεπιστημίου σαν το σπίτι μας (γιατί εγώ στο κάτω κάτω, σπίτι μου το βλέπω, όταν καθημερινά περνάω εκεί μέσα 6 ώρες), για όλα αυτά δεν φταίει το άσυλο. Φταίμε εμείς οι ίδιοι, που ενώ επικαλούμαστε στους ξένους το Σωκράτη και τον Πλάτωνα, αποδεικνύουμε μεταξύ μας σε κάθε ευκαιρία πόσο απολίτιστοι μπορούμε να γίνουμε. Πόσο πολύ μπορούμε να ενδώσουμε στην ψυχολογία μιας κομπλεξικής και ετεροκαθοριζόμενης μάζας. Λυπάμαι, αλλά εγώ θα συνεχίσω να μιλάω υπέρ ενός ασύλου, έτσι όπως πρέπει και θα θέλαμε να είναι, και ας είναι η φωνή μου φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

Sumfwnw se osa les. De mas ftaiei to asulo profanws alla i paideia mas. Realistika omws ama to deis i uparksi asulou auti ti stigmi sta ellinika panepistimia dimiourgei polla provlimata k i pio profanis llusi einai i katargisi tou.
Sigoura tha itan kalutero i paideia tou mesou foititi na itan kaluteri k na mi vlepoume ta aisxi pou vlepoume alla auto praktika k braxuprothesma den einai dunato. Giauto k eimai uper tis katargisis tou asulou

Nomizeis oti egw den tha protimousa tin uparksi asulou?? Parolauta eimai realistis k vlepontas tin katastasi protimw egw o idios na thisiasw kapoia dikaiwmata mou oso k an me enoxlei auto, gia na veltiwthei i genikoteri katastasi pou epikratei simera...

sapientia
09-03-07, 20:21
Έχεις κάνει κατά τη γνώμη μου δύο λάθη στην παραπάνω δημοσίευσή σου.

Το πρώτο: η προφανέστερη λύση δεν σημαίνει κατ' ανάγκη πως είναι και η βέλτιστη λύση. Αυτό λίγο πολύ μοιάζει στη λογική "πονάει χέρι - κόβει χέρι". Δεν είναι έτσι. Φυσικά δεν μπορείς να πάρεις τον κάφρο και να τον κάνεις Άνθρωπο σε μια μέρα! Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις τον όχλο ένα σύνολο σκεπτόμενων και αυτοκαθοριζόμενων Ανθρώπων μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα! Μπορείς όμως να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις τις συνθήκες. Πόσο δύσκολο θα ήταν πχ για τις παρατάξεις, ή αν το δούμε τελείως μη κομματικοποιημένα, όπως το προτιμώ κιόλας, πόσο δύσκολο θα ήταν για την εκάστοτε σχολή να αφιερώσει 1 ώρα στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους για να παρουσιαστούν στους φοιτητές τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις τους? Ερχόμενοι από το λύκειο είμαστε όλοι σαν τα κουτάβια, δεν ξέρουμε πού πάνε τα τέσσερα αναφορικά με το πανεπιστήμιο. Θεωρώ δεν θα ήταν δύσκολο να αφιερωθεί 1 ώρα κάθε χρόνο σε κάτι τέτοιο. Σπαταλάμε άπειρες περισσότερες ώρες για πράγματα ανούσια, 1 ώρα για να μάθουμε τι πραγματικά συμβαίνει στο χώρο μας δεν είναι τπτ! Λες ότι το άσυλο πρόσφερε επί χούντας όταν η ελευθερία γνώμης είχε διαφορετική μορφή από σήμερα. Και εδώ κάνεις 2 λάθη: αφενός τότε δεν υπήρχε άσυλο (για παράδειγμα στη σχολή μου μέσα, σε κάθε μάθημα υπήρχαν 2 αστυνομικοί έτοιμοι να συλλάβουν τους φοιτητές που διαφωνούσαν με την άποψη του καθηγητή, προσοχή, όχι με το καθεστώς, αλλά με μια απλή επιστημονική άποψη), αφετέρου η ελευθερία έκφρασης δεν είχε διαφορετική μορφή, γιατί απλούστατα δεν είχε μορφή! Ήταν απλά ανύπαρκτη! Και ναι, σήμερα έχουμε δημοκρατία και μπορούμε να λέμε ότι σχεδόν θέλουμε (το σχεδόν για τους περιορισμούς που προκύπτουν λόγω εξύβρισης, δυσφήμισης κτλ), αλλά αν δεν είχες το άσυλο, δεν θα μπορούσες πχ να πεις στον καθηγητή σου "ξέρετε κύριε καθηγητά, θεωρώ ότι αυτό που λέτε είναι ανόητο, γιατί μπλα μπλα μπλα" και μετά να έχεις το δικαίωμα να μην του αναφέρεις το όνομα σου, προκειμένου να μη στιγματιστείς. Το άσυλο υπάρχει για να μπορείς πχ να λες δημόσια ότι θεωρείς τον Κουφοντίνα ήρωα, και να μην μπορεί κανείς να σε συλλάβει ως ύποπτο τρομοκρατίας. Για βγες και κάντο αυτό στην πλατεία Συντάγματος! Και εκεί δημοκρατία θα έχουμε, αλλά πόσοι αστυνομικοί λες να έρθουν να σε μαζέψουν?

Το δεύτερο σημείο που διαφωνώ: λες ότι προτιμάς να θυσιάσεις δικαιώματα για να βελτιωθεί η γενικότερη κατάσταση. Ακόμα και αν όλα τα άλλα πάνε στράφι, αυτό είναι το χειρότερο που μπορεί να πει κανείς σήμερα. Η κατάσταση δεν βελτιώνεται όταν απεμπολίζεις τα δικαιώματά σου. Η κατάσταση τότε μοιραία χειροτερεύει. Αν δεχτείς μια τέτοιου είδους παρέμβαση, για το γενικότερο καλό, πες μου πού θα τραβήξεις το όριο? Πότε θα πεις "ως εδώ παιδιά, τώρα δεν δίνω άλλο"? Όταν αρχίσει ένας τέτοιου είδους διάλογος, τότε πραγματικά υπάρχει πρόβλημα. Το άσυλο ανήκει στα λεγόμενα "δικαιώματα πρώτης γενιάς", έχει ταυτόχρονα αρνητικό και θετικό χαρακτήρα: αρνητικό γιατί αξιώνεις από το κράτος ένα χώρο ελεύθερης δράσης από τις παρεμβάσεις του, και θετικό γιατί ταυτόχρονα απαιτείς τη διασφάλιση αυτού του χώρου. Και φυσικά δεν είναι το μοναδικό τέτοιο δικαίωμα. Σχεδόν όλα τα δικαιώματα έχουν αυτές τις πλευρές. Αν κάποιος σου έλεγε ότι πρέπει να καταργηθούν μερικά για το "γενικό καλό", ποια θα επέλεγες να θυσιάσεις? Αν σου έλεγαν ότι έχεις δικαίωμα να αναπτύσσεις την προσωπικότητά σου (αρθ.5 του Συντάγματος), αλλά μόνο όταν εξυπηρετεί το "γενικό καλό", και εσύ ήθελες πχ να γίνεις γλύπτης, ενώ το "γενικό καλό" επιβάλλει πως οι μισοί άντρες πρέπει πχ να γίνουν στρατιωτικοί και οι υπόλοιποι μισοί γεωργοί, γιατροί και οικοδόμοι, εσύ τι θα έλεγες? Θα θυσιαστώ για το γενικότερο καλό που άλλοι επέλεξαν? Αν το γενικότερο καλό επέβαλε να παρακολουθείται η ψήφος σου με κάμερα, για να αποφεύγονται ρίψεις άκυρων μέσα στην κάλπη, αυτό θα ήταν μια θεμιτή θυσία? Θέλω να ξέρεις πως το "γενικό καλό", το "δημόσιο συμφέρον" και άλλες τέτοιες κομψές εκφράσεις που υποδηλώνουν αόριστες αφορμές περιορισμού των δικαιωμάτων είναι το πρώτο πράγμα που μας μαθαίνουν στη σχολή ότι είναι απαράδεκτος περιορισμός των δικαιωμάτων. Τα δικαιώματά σου μπορούν να περιοριστούν μόνο από πολύ συγκεκριμένους, υπαρκτούς, σχεδόν χειροπιαστούς λόγους, και μόνο σε σημείο που να μην καθίσταται η άσκησή τους αδύνατη.

Δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη περί του ασύλου, δεν είναι αυτός ο ρόλος μου εξάλλου, σε μια δημοκρατία ο καθένας επιλέγει μόνος του. Το μόνο που θέλω να πω κλείνοντας είναι πως τα δικαιώματα που μας αναγνωρίζονται, με τα καλά και τα κακά της εφαρμογής τους, είναι πολύτιμα, γιατί μας δίνουν την δυνατότητα να φτάσουμε τον εαυτό μας είτε στο μέγιστο δυνατό σημείο εξέλιξης, είτε στο χείριστο. Υπάρχουν για να έχουμε εμείς οι ίδιοι την επιλογή του προς τα πού θέλουμε να κινηθούμε. Αν αρχίσουμε να τα αφαιρούμε ένα ένα, τότε θα αφεθούμε να μας λένε οι άλλοι τι είναι σωστό, τι λάθος, τι ηθικό, τι ανήθικο, τι συμφέρον και τι ζημιογόνο. Αλλά τότε, σε τι θα ξεχωρίζουμε από ένα κοπάδι, που ο έχων την εξουσία βοσκός, κατευθύνει κατά βούληση...???

ciaoant1
10-03-07, 00:48
Να κάνω μια "περίεργη" ερώτηση:
Είστε σίγουροι πως έχουμε δημοκρατία?
Όσοι ήταν στην πορεία ξέρουν τι εννοώ...

rohirrim
10-03-07, 01:39
exeis dikio...

xairomai otan vriskw antithetes apopseis apo ti diki mou alla tekmiriwmenes swsta.
den mpika se auto to topic me ti logiki na grapsw ta dika mou apla k telos, alla na grapsw tis apopseis mou wste kapoios 'h na sumwnisei 'h na mou tis anairesei me logika epixeirimata...
k xairomai gt me exeis provlimatisei
btw den anoikw se kammia parataksi, mi me pareksigiseis

Το πρώτο: η προφανέστερη λύση δεν σημαίνει κατ' ανάγκη πως είναι και η βέλτιστη λύση. Αυτό λίγο πολύ μοιάζει στη λογική "πονάει χέρι - κόβει χέρι". Δεν είναι έτσι. Φυσικά δεν μπορείς να πάρεις τον κάφρο και να τον κάνεις Άνθρωπο σε μια μέρα! Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις τον όχλο ένα σύνολο σκεπτόμενων και αυτοκαθοριζόμενων Ανθρώπων μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα! Μπορείς όμως να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις τις συνθήκες.

exeis dikio... pragmatika. Apla epeidi isws eimai realistis-kinikos den pisteuw oti tha allaksei tpt... Panta tha uparxoun kafroi , panta tha uparxoun atoma pou tha xalane to kalo klima k oi prakseis tous tha apoteloun paradeigmata tou gt de tha prepei na uparxei asulo. Oti paideia k enimerwsi na uparxei...

Apo tin alli... i katargisi tou asulou exei ta eksis thetika: amesa k sigoura apotelesmata alla exei k to megalo arnitiko tou oti polus kosmos pou mporei na kanei swsti xrisi tou asulou tha xasei auto tou to dikaiwma...
Tha elega loipon oti einai mia zugaria k prepei na doume ti einai pio simantiko gia emas auti ti stigmi, na doume pros ta pou gernei dld, k na krinoume poia odo protimoume na akolouthisoume.
Kleinw loipon pros tin arsi tou asulou antilambanomenos ola ta antiktupa pou auto tha exei gt thelw akrivws amesa k sigoura apotelesmata. gt exw varethei na vlepw ti sxoli mou kleisti, tous katalipsies na paizoun tavli k na souvlizoun (tsiknopempti) sa na min trexei tpt, se kathe aformi na spane k na kaine aithouses k ergastiria, na ginontai gs k na mi lamvanetai upopsin i psifos twn foititwn (alles fores me notheia k alles xwris prosximata kan!!)
Tha to pw...
Stin teliki me xalaei na vlepw atoma xamiloteris noimosunis apo emena k se kammia periptwsi skeptomena na pernoun apofaseis gia emena xwris na me rwtisoun k na min uparxei kaneis na tous empodisei!!

Ososn afora auto me ti xounta oti den upirxe asulo to kserw. To ennoousa upothetika oti an upirxe tote tha eixe polu megali aksia enw twra oxi toso polu. Peri xountas pali exw akousei apo tous dikous mou k i politiki katastasi den itan sigoura i kaluteri alla ta panepistima itan panta anoixta, pentakathara k ta panta leitourgousan roloi!

Δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη περί του ασύλου, δεν είναι αυτός ο ρόλος μου εξάλλου, σε μια δημοκρατία ο καθένας επιλέγει μόνος του. Το μόνο που θέλω να πω κλείνοντας είναι πως τα δικαιώματα που μας αναγνωρίζονται, με τα καλά και τα κακά της εφαρμογής τους, είναι πολύτιμα, γιατί μας δίνουν την δυνατότητα να φτάσουμε τον εαυτό μας είτε στο μέγιστο δυνατό σημείο εξέλιξης, είτε στο χείριστο. Υπάρχουν για να έχουμε εμείς οι ίδιοι την επιλογή του προς τα πού θέλουμε να κινηθούμε. Αν αρχίσουμε να τα αφαιρούμε ένα ένα, τότε θα αφεθούμε να μας λένε οι άλλοι τι είναι σωστό, τι λάθος, τι ηθικό, τι ανήθικο, τι συμφέρον και τι ζημιογόνο. Αλλά τότε, σε τι θα ξεχωρίζουμε από ένα κοπάδι, που ο έχων την εξουσία βοσκός, κατευθύνει κατά βούληση...???

Thelw na prospathiseis na mou allakseis gnwmi k idi me exeis provlimatisei alla mexri stigmis kataligw stin eksis erwtisi:

Ti einai kalutero? Na moirastoun se olous aneksairetws dikaiwmata dinontas ti dunatotita na dimiourgithoun k ta kalutera alla k ta xeirotera sugxronws apotelesmata 'h ws politeia thelontas na prolaveis ta xeirotera koveis ta dikaiwmata apo olous???

Sigoura i apantisi vrisketai kapou sti mesi... k to pou akrivws einai auto pou mas provlimatizei

Kata ti gnwmi mou to kalutero einai i uparksi twn dikaiwmatwn alla k i apagoreusi tis asximis ekmetaleusis tous apo kapoious.

Mporei omws kati tetoio na ginei?? An nai pws?? An pali oxi ti tha mporouses na proteineis wste na diatirisoume to asulo k na stamatisoume auta ta gegonota??

sigoura to na afierwnetai mia wra gia na mathainoume ta dikaiwmata mas einai mia kali idea alla se kammia periptwsi arketi gia na swthoume apo ta ektropa pou vlepoume kathimerinws...

sapientia
10-03-07, 09:18
exeis dikio...

Apo tin alli... i katargisi tou asulou exei ta eksis thetika: amesa k sigoura apotelesmata alla exei k to megalo arnitiko tou oti polus kosmos pou mporei na kanei swsti xrisi tou asulou tha xasei auto tou to dikaiwma...
Tha elega loipon oti einai mia zugaria k prepei na doume ti einai pio simantiko gia emas auti ti stigmi, na doume pros ta pou gernei dld, k na krinoume poia odo protimoume na akolouthisoume.

[...]

Ti einai kalutero? Na moirastoun se olous aneksairetws dikaiwmata dinontas ti dunatotita na dimiourgithoun k ta kalutera alla k ta xeirotera sugxronws apotelesmata 'h ws politeia thelontas na prolaveis ta xeirotera koveis ta dikaiwmata apo olous???

Sigoura i apantisi vrisketai kapou sti mesi... k to pou akrivws einai auto pou mas provlimatizei

Kata ti gnwmi mou to kalutero einai i uparksi twn dikaiwmatwn alla k i apagoreusi tis asximis ekmetaleusis tous apo kapoious.

Mporei omws kati tetoio na ginei?? An nai pws?? An pali oxi ti tha mporouses na proteineis wste na diatirisoume to asulo k na stamatisoume auta ta gegonota??

sigoura to na afierwnetai mia wra gia na mathainoume ta dikaiwmata mas einai mia kali idea alla se kammia periptwsi arketi gia na swthoume apo ta ektropa pou vlepoume kathimerinws...

Θα ξεκινήσω λίγο ανορθόδοξα, από το τέλος προς την αρχή, προκειμένου να σου απαντήσω!
Αυτό περί "μιας ώρας φροντιστηρίου" ήταν απλά ένα παράδειγμα, που αναγνωρίζω και εγώ βεβαίως ότι με μια ώρα δεν θα γίνουν και δραματικές αλλαγές, αλλά πάντως κάτι μπορεί να γίνει. Αν τελικά κάποιος επέλεγε αυτό το μέτρο, θα ήλπιζα να ήταν πιο γενναιόδωρος από εμένα και να αφιερώσει περισσότερες ώρες, και όχι μόνο κατά την αρχή του εξαμήνου ή του έτους!:smile2:

Και για να περάσουμε στα σοβαρά ζητήματα, γιατί προφανώς το παραπάνω δεν είναι το μείζον! Κρατώ μόνο τις "κρίσιμες" φράσεις από το κείμενο σου, αυτές που αναγνωρίζεις ότι θα υπάρξουν άτομα που θα πλήξει μια επικείμενη άρση, και αυτές που αναρωτιέσαι αν αξίζει/πρέπει να δίνονται δικαιώματα σε όλους παρά το ενδεχόμενο της κακής εφαρμογής τους. Βασική αρχή των συνταγματικών δικαιωμάτων είναι ότι υπάρχουν όχι για τις πλειοψηφίες, αλλά για τις μειοψηφίες. Η πλειοψηφία είναι δυνατή από μόνη της, δεν χρειάζεται μεγαλύτερη προστασία. Αυτή που χρήζει βοηθείας είναι η μειοψηφία, γιατί διαφορετικά ο λόγος και οι απαιτήσεις της δεν έχουν αντίκρυσμα. Παράδειγμα: οι Καθολικοί στη χώρα μας είναι λιγότεροι από τους Ορθόδοξους (το βάζω επίτηδες με χριστιανούς, γιατί αν πιάσω άλλες θρησκείες θα ξεφύγει το θέμα!) και βγαίνει ένας νόμος που τους απαγορεύει να έχουν εκκλησίες. Ο νόμος προφανώς είναι ψηφισμένος από τους αντιπροσώπους της πλειοψηφίας. Σημαίνει όμως ότι επειδή έτυχε η πλειοψηφία στη χώρα μας να είναι έτσι διαμορφωμένη, ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν επίσης δικαιώματα? Φυσικά και όχι. Τραβηγμένο το παράδειγμα, αλλά για να γίνει πλήρως αντιληπτό αυτό που θέλω να πω.
Παράδειγμα επί του θέματος: η Κυβέρνηση, εκπροσωπούσα την πλειοψηφία, βγάζει έναν νόμο περί των ΑΕΙ, όπου μεταξύ των λοιπών διατάξεων ρυθμίζεται και το άσυλο. Δεν έχει δικαίωμα η μειοψηφία να δείξει την αντίθεσή της? Προφανώς και ναι. Με ποιο τρόπο είναι θεμιτό να το κάνει είναι ένα μεγάλο θέμα, αλλά και πάλι γι αυτό υπάρχει πρόβλεψη (ακόμα και σε συνταγματικό επίπεδο).
Μπορώ να σου βρω άπειρα παραδείγματα του γιατί τα δικαιώματα υπάρχουν κυρίως για τις μειοψηφίες, για να σου δείξω ότι δεν μπορείς να τα καταργήσεις ακόμα και αν θίγεις έστω και έναν άνθρωπο. Ακόμα και αυτός ο ένας, ο φαινομενικά ασήμαντος μπροστά στους χιλιάδες, αξίζει προστασίας. Το κράτος δεν μπορεί λοιπόν να τον αφήσει έκθετο, δεν είναι αυτός ο ρόλος του.

Λες ότι θα πρέπει να κόβονται δικαιώματα από όλους για να αποφεύγεται η κακή χρήση τους, και ότι θα πρέπει να απαγορεύεται η άσχημη εκμετάλλευσή τους. Στα νομικά το τελευταίο το αποκαλούμε "κατάχρηση δικαιώματος" και σε πληροφορώ ότι είναι ήδη απαγορευμένη, τόσο από τον Αστικό Κώδικα, όσο (πολύ περισσότερο) και από το Σύνταγμα. Δυστυχώς στη Γαλλία που βρίσκομαι δεν έχω μαζί μου τον ΑΚ για να σου πω την ακριβή διάταξη, πάντως στο Σύνταγμα πρόκειται για το άρθρο 5§1, το οποίο αναφέρει: "1. Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη. " Η φράση κλειδί εν προκειμένω είναι η τονισμένη, η οποία σαφώς απαγορεύει τη χρήση των δικαιωμάτων σου με τρόπο που θα θίγει τους άλλους συμπολίτες σου ή που θα παραβιάζει το ίδιο το Σύνταγμα (δηλαδή, μεταξύ άλλων δεν θα σέβεσαι τα δικαιώματα των υπολοίπων, όπως αυτά ορίζονται στα άρθρα 4-25 του Συντάγματος) ή θα είναι αντίθετο στα χρηστά ήθη (αυτό μη με βάλεις να στο αναλύσω τώρα, είναι τεράστια συζήτηση, off topic και χωρίς τα βιβλία μου δεν θα μπορώ να την τεκμηριώσω και σωστά).
Και φτάνουμε στο σημείο που μας κάνει όλους να αναρωτιόμαστε: αν όλα είναι τόσο ωραία ρυθμισμένα, γιατί γίνονται όλα αυτά τα έκτροπα στους δρόμους, στις σχολές κτλ? Η απάντηση για μένα είναι αυτή που ανέφερα ανωτέρω: ότι έχουμε μπερδέψει την ελευθερία με την ασυδοσία! Ότι διεκδικούμε συνεχώς ελευθερίες (και καλά κάνουμε) χωρίς να δεχόμαστε ωστόσο και τις αντίστοιχες υποχρεώσεις. Για να προλάβω τον οποιονδήποτε, η λύση δεν είναι ο περιορισμός των υπαρχουσών ελευθεριών "για να εκτιμήσουμε καλύτερα τα όσα έχουμε". Αυτό θα ήταν αδιανόητο και μη-ανθρωπιστικό. Το ζήτημα όλο έγκειται στο τι παιδεία έχουμε (ξανά!). Ας μάθαιναν τα παιδιά στο λύκειο (ένα βήμα πριν γίνουν "ακαδημαϊκοί πολίτες") μερικά βασικά συνταγματικά δικαιώματα. Ας διδασκόταν σε κάθε σχολή βασικό συνταγματικό δίκαιο στο πρώτο εξάμηνο. Προφανώς, στο ΤΕΙ ιχθυοκαλλιέργειας ή στην Αρχιτεκτονική δεν θα ενδιέφερε πολύ κάθε λεπτομέρεια της ψήφισης ενός νόμου, δεκτό και κατανοητό, αλλά τα βασικά σημεία, δηλ ανθρώπινα δικαιώματα, διαδικασία εκλογής ΠτΔ και Βουλής, βασικά πράγματα για το σύστημα απονομής δικαιοσύνης, πρέπει και οφείλει να τα γνωρίζει κάθε υπεύθυνος πολίτης. Αλλιώς, πώς θα μπορέσει αυτός ο ίδιος ο πολίτης να διεκδικήσει αργότερα "το δίκιο του"?
Όλα αυτά τα παιδιά που μαζεύονται στις πορείες -και καλά κάνουν και μαζεύονται, και εγώ μαζί τους είμαι, και εγώ έχω συμμετάσχει σε αρκετές- γνωρίζουν μόνο ότι έχουν δικαίωμα να κάνουν πορεία και να διαδηλώσουν. Την υποχρέωσή τους να μην έχουν όπλα (βλ καδρόνια, πέτρες κτλ) και να διαδηλώνουν "ησύχως" (άρθρο 11§1 Συντάγματος), δηλ χωρίς να ταράζουν σε σημείο παρακώλυσης την υπόλοιπη κοινωνική και οικονομική δραστηριότητα, είτε πράγματι δεν την γνωρίζουν, είτε επιδεικτικά την παραβλέπουν! Και καταλήγουμε θέματα στις ειδήσεις, οι ταραξίες φοιτητές, οι γενιά των κουκουλοφόρων, που δεν σέβεται τίποτε, δεν εκτιμά τίποτα. Και αν υπάρχει κάποιο δίκαιο αίτημα μέσα σε αυτόν τον ορυμαγδό, αυτό χάνεται ανεπιστρεπτί και κανένας δεν θέλει πλέον να το ακούσει, γιατί όλοι (δικαίως από τη μεριά τους) έχουν βαρεθεί και κουραστεί από αυτήν την κατάσταση. Και δυναμώνουν οι φωνές που λένε "αν είναι να το αποφύγουμε αυτό, κόψτε μας καλύτερα μερικές ελευθερίες, δεν πειράζει...". Εμένα όμως με πειράζει πολύ!

Γενικώς, για να μην κουράζουμε και τους λοιπούς αναγνώστες, το ζήτημα τελικά καταλήγουμε να είναι πάλι θέμα παιδείας και ενημέρωσης, σε αρκετές μάλιστα περιπτώσεις και θέμα κοινωνικής αγωγής. Το γεγονός όμως ότι "έτσι μας μεγάλωσαν", δεν σημαίνει ότι και έτσι πρέπει να μείνουμε! Θα συμφωνήσω λοιπόν φίλε rohirim μαζί σου ότι είσαι όντως ρεαλιστής-κυνικός, και σε κάποιο σημείο ίσως να έχεις δίκιο που έχεις υιοθετήσει αυτόν τον κυνισμό, αν όλα ήταν καλύτερα μπορεί και να μην το επέλεγες, αλλά μερικές φορές είναι ωραίοι και οι ρομαντικοί αγώνες, αυτοί που γίνονται με όπλα τα επιχειρήματα και το λόγο και μια πραγματική ανησυχία για το καλό των πολλών, και που σε αυτή τη χώρα, παρά την πλούσια σε τέτοια παραδείγματα ιστορία της, μας έμαθαν (οι γονείς, οι δάσκαλοι, οι πολιτικοί μας) να αποστρεφόμαστε και να καταφεύγουμε σε πρακτικές ζούγκλας.

dj_ddl
10-03-07, 10:22
paidia ta pragmata einai apla ths katastrofes den tis kanoun ypoxeiria ths astinomias, kai ayto giati oloi gnwrizoume tis idees ton anarxikwn. Prosopika gnwrizw anarxikous kai pistepste me an pas astynomiko sto steki tha ton skotwsoun. na se rwtisw file poy anevases to thema, hsoun estiazomenos?
giati se emas ksespoun. kai me asylikes vlakeies den tolmame na kounisoume.
to asylo epivalete na katarghthei. kai oi monoi poy isxyrizontai to antitheto einai aytoi pou exoun symferon apo to na mh katarghthei!

rohirrim
10-03-07, 14:42
se euxaristw polu gia to xrono sou!!

twra den kserw vevaia an tha ginw romatikos... de nomizw oti mou pigainei allwste mia tetoia stasi zwis... alla toulaxiston twra tha to skeftw ligo perissotero :)

dr5kater
10-03-07, 16:20
ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΥΣ ..........
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ Μ@Λ@ΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ Π@Π@ΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΚΑΙ ΛΕΗΛΑΤΟΥΝ ΠΕΡΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ?

EDITED BY ALEIDA...
Πρόσεχε το λεξιλόγιό σου σε παρακαλώ!

jpaokx
11-03-07, 12:02

:thumbsup: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
simfwnw apolita

ciaoant1
11-03-07, 13:42
http://www.youtube.com/watch?v=PG7Pmrur2-w
http://www.youtube.com/watch?v=gJmPdywE6Bs&eurl=
http://www.youtube.com/watch?v=is2V3o_6heg
http://www.youtube.com/watch?v=Hp-YMjl2Rvk&eurl=
http://www.youtube.com/watch?v=mHLn6qcQWzo
http://www.youtube.com/watch?v=zvmkVK7610g

ciaoant1
11-03-07, 20:26
Αχ, όταν λέω εγώ ότι έρχονται δύσκολες εποχές...
Πέρα πάντως από μερικούς σαν το "φίλο" από πάνω, ευτυχώς ο κόσμος ξυπνάει σιγά-σιγά...

Α, δείτε και κάτι ακόμα για τους "κακούς" φοιτητές και τους "καλούς" ΜΑΤατζήδες:

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/001n8ebqwbw4tin.jpg

gamioli2002
11-03-07, 21:16
re ksekoliste na poume kathe fora na syndeetai ta epeisodia me tous foitites. aytoi pou kanoun ta epeisodia einai mperdemena pou tous vazei i kivernisi gia na apoktisei me to meros tis tin koini gnomi. min eiste fyta dld. eleos. den exoun sxesi me foitites ayta. kai stin teliki kai foitites na einai, milame gia 100 atoma mprosta sto 30000 ton poreion kai ton ekatontadon xiliadon pou psifizoun stis katalipseis. einai san na leme oti epeidh o tade aravas einai tromokratis tote oloi oi araves einai tromokrates. synelthete kai min stekestai mprosta stin tileoraseis kai akoutai ta ferefona tou kathestotos. ayto ithela na po. oso gia to an to asylo prepei na katargithei ligo dyskolo na to sizitisoume edo mesa... i prosopiki mou apopsi? to asylo tha katargithei otan den tha yparxoun idees na diakinountai. akoma loipon kai an kapoioi to katargisoun me tous nomous tous na eiste sigouroi oti tha vroun ton lao antimetopo otan tha erthei ekeini i ora.... kalispera.

pipin2003
11-03-07, 21:17
Φίλε μου ο σοφός λαός λέει: όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες. Καλά να πάθουν οι... "καλοί" φοιτητές!

katharmataki
11-03-07, 21:21
Φίλε μου ο σοφός λαός λέει: όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες. Καλά να πάθουν οι... "καλοί" φοιτητές!

Αιτόλόγηση έχει; Ή θα μας αφήσεις με τα πίτουρα και τις κότες;

pipin2003
11-03-07, 21:23
Sorry δεν σε πιάνω! τι αιτιολόγηση θέλεις? δεν την έχεις ξανακούσει την φράση? δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει?

katharmataki
11-03-07, 21:28
Φυσικά και την έχω ξανακούσει. Δεν μιλάω για την φράση αυτή καθ' αυτή, αλλά γιατί, τους βάζεις όλους σε ένα κουβά και καταλήγεις, στο καλά να πάθουν οι καλοί φοιτητές.

pipin2003
11-03-07, 21:33
Γιατί θεωρώ πως ο καλός φοιτητής -ο πραγματικά καλός φοιτητής- δεν παει γυρεύοντας. Αυτοί που φωνάζουν οτι τους χτυπούν κτλ στις πορείες τι περιμένουν οταν μπλέκονται στα επεισόδια??? και μην μου πεις οτι όλοι είναι τα αγγελάκια που πάνε ήρεμα-ήρεμα να διαδηλώσουν...

katharmataki
11-03-07, 21:48
Φυσικά και δεν είναι όλοι αγγελάκια. Αλλά με ακριβώς την ίδια λογική δεν μπορείς να τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι.

Ποιος είναι εντέλει για σένα ο καλός φοιτητής;
Αυτός που κάθεται στον καναπέ του και παρακολουθεί τηλεόραση;
Είναι συνταγματικά κοτοχυρωμένο το δικαίωμα στις διαδηλώσεις.
Και αν αυτή τη στιγμή μιλάμε ελεύθερα από αγώνες έχει κερδιθεί

Δεν χτυπούνται δηλαδή και αμέτοχοι σε επειδόδια στις πορείες;
Δεν έχουν χτυπηθεί και απλοί περαστικοί; Ή μήπως άνθρωποι χωρίς κουκούλες και κοπέλες ανάμεσά τους, γονατιστοί στο δρόμο με τα χέρια ψηλά (άδεια από οποιοδήποτε αντικείμενο) που μερικά κανάλια έδειξαν να ξυλοφορτώνονται ανηλεώς συμμετείχαν σε επεισόδια;
Ο Κύπριος φοιτητής στη Θεσ/νικη όταν χτυπήθηκε είχε μπλεχτεί κι αυτός με τα πίτουρα, γιατί σε μια ελεύθερη δημοκρατική χώρα σκέφτηκε να πάει σε φεστιβάλ κινηματογράφου και να περπατήσει σε έναν ελεύθερο δρόμο μέχρι το σπίτι του;
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν μπλέχτηκε με τα πίτουρα, αλλά είναι σίγουρα κότα κάποιος που χτυπάει έναν συνάνρώπο του (που πληρώνεται για να τιμά και να προστατεύει) ο οποίος είναι ξαπλωμένος πισθάγκωνα με χειροπέδες.
Το να παλεύει κάποιος για τα δικαιώματα τα δικά του και τα δικά σου και το μέλλον το δικό του και των παιδιών του, μόνο να μας τιμά πρέπει.

pipin2003
11-03-07, 22:04
ok για όοοολα αυτά, τα έχω ακούσει απο όμοιους σου.... χιλίαδες φορές!
Αυτά τα παρουσιάζεις απο την δική σου πλευρά. Ποιος δεν μου λέει πως δεν ισχύει το αντίθετο???? Φυσικό είναι να υπερασπιστείς τους συναδέλφους σου στην πορεία... Έχουμε δει και πλάνα τα ματ να είναι ακίνητα και να πέφτουν πάνω τους οι φοιτητές με σημαίες κτλ!
Και ο αστυνομικός πληρώνεται για να τιμά και να προστατεύει τους πολίτες όχι όσους κάνουν καταστροφές!!! Δεν θα πάει στον κουκουλοφόρο και θα του πεί συγνώμη κύριε μην πετάτε την μολότωφ στον τσολιά απ' την άλλη μεριά αν σας είναι εύκολο... Θα τον σπάσει στον ξύλο και αυτόν και όσους συμμετέχουν-και καλά θα κάνει!
Όμως σε όλο το μπάχαλο που γίνεται και έχει δημιουργηθεί πλέον νομίζεις πως νοιάζεται κανείς για τα δικαιώματα που διεκδικείς?
Νωπίζω πως ολοι εναντίον σας είναι. Sorry, όχι όλοι... υπάρχουν μερικοί ΄που σας καταλαβαίνουν ( αυτοί που ονειρεύονται να πέσει η κυβέρνηση και να πάρουν εξουσία, χρόοοοονια τώρα)
Και στο κάτω-κάτω ποιά είναι αυτά τα δικαιώματα? Ζητάτε τίποτα καινούργιο? μια απο τα ίδια που τα ξαναθυμηθήκατε οταν ακούσατε για τον νόμο πλαίσιο.
Και ναι ο καλός φοιτητής είναι αυτός που θέλει να πάει να δώσει ελεύθερα το μάθημά του γιατί θέλει να τελειώσει και να πάρει την τύχη του στα χέρια του, να μην την αφήνει στα χέρια αλλων οπώς τωρα (τους καταληψίες εννοώ) και να μην καθοδηγείται απο κανέναν.(πάλι τους καταληψίες εννοώ).

katharmataki
11-03-07, 22:23
Τους ομοίους μου;
Δεν σπουδάζω πια. Εργάζομαι. Οπότε δεν μιλάμε για συναδέλφους μου!!!
τα πλάνα δεν είναι ελεύθερα, κάποιοι επιλέγουν τι θα δείξουν και πως.
Οι σημαίες που είδες τις προάλλες ήταν μαυροκόκκινες (του αντιεξουσιαστικού/αναρχικού χώρου) και άρα δεν είχαν καμμία σχέση με φοιτητές.
Τα ΜΑΤ ουδεμία φορά έχουν προστατέψει τον πολίτη. Συμφέροντα προασπίζονται.
Επίσης για τα ακίνητα ΜΑΤ, τα έχουμε δει πολλές φορέ να παρακολουθούν απλά κουκουλογόρους να ετοιμάζονται για επεισόδια με μολότοφ και πέτρες στα χέρια και να μην κάνουν τίποτα ενώ είναι και τριπλάσια αριθμητικά!!! Αντίθετα τους παρακολουθούν μέχρι να φτάσουν σε κάποια σχολή και τότε αρχίζει το show.
Και την επομένη τα κανάλια να παίζουν το παιχνίδι τους. Κατάργηση και κατάργηση του Ασύλου. Γιατί λοιπόν τους παρακολούν σε όλη τη διαδρομή ως εκεί, ΠΡΙΝ εκμεταλευτούν το ΑΣΥΛΟ;
Απλά μήπως κανείς μετά δεν θα μιλούσε για κατάργηση;
Ο καλός πολίτης δεν είναι αυτός που δεν μιλάει και δεν συμμετέχει. Ούτε φοιτητής
Καλός πολίτης είναι είναι ο ενεργός πολίτης. Αυτός που δεν αποχαυνώνεται απο την τηλεόραση που του πασάρει ότι θέλει. Αλλά συμμετέχει στη δημοκρατία.
Α και αλήθεια μετά το πτυχίο τι;

pipin2003
11-03-07, 22:36
Ωραιά λοιπόν δεν μιλάμε για συναδέλφους σου αφού δεν είσαι φοιτητής.
Είσαι όμως όμοιος τους. Είναι γνώμη μου, αυτό θέλω να πιστεύω.
Πιστεύω πως βλέπεις πίσω απο κάθε τι μια συνομοσία. Ποιοί επιλέγουν και γιατί τα πλάνα. Δεν ξέρεις πως η τηλεόραση δείχνει οτι πουλάει. Δεν το κάνει ούτε γιατί υποστηρίζει την κυβέρνηση ούτε γιατί θέλει να στραφεί εναντίον του φοιτητικού κινήματος.
Οι σημαίες που είδα ηταν κόκκινες και τα πλάνα χρησιμοποιούνται απο βιντεάκια της παράγκας των ΕΑΑΚ.
Η άποψη σου για το τι κάνουν τα ΜΑΤ με τους κουκουλοφόρους δεν ξέρω αν ισχύει γιατί κάτι τέτοιο δεν έχω δει ποτέ αλλά για να το λες εσυ που προφανώς συχνάζεις στις πορείες, κάτι θα ξέρεις. Όπως και να έχει όμως οι κουκουλοφόροι εκμεταλλέυονται το άσυλο.
Και φθάσαμε και στο άσυλο. Πες μου λοιπόν τι είναι το άσυλο??? ελεύθερη διακίνηση ιδέων... ( ναρκωτικών, εγληματιών, βιαστών θα σου συμπληρώσω εγω). 5 Χρόνια φοιτήτης δεν το έχω καταλάβει. Γιατί αν δεν υπήρχε το άσυλο δεν θα μπορούσα να μιλήσω ελεύθερα? δεν εντάσεται αυτό στην δημοκρατία αλλά για να διακινήσω τις ιδέες μου χρειάζομαι άσυλο???
Ο καλός πολίτης ειναί ο ενεργός- συμφωνώ. Ενεργός εκεί που πρέπει όχι όταν είναι φερέφωνο και κάνει μια χώρα μπάχαλο (και δεν εννοώ τις καταστροφές) επειδή του το ζητάνε άλλοι.
Μετά το πτυχίο τι? Μάντεψε! κάτι που είμαι σίγουρος πως δεν θα σου αρέσει. Κυρίως ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρίσεις!

katharmataki
11-03-07, 22:54
Ωραιά λοιπόν δεν μιλάμε για συναδέλφους σου αφού δεν είσαι φοιτητής.
Είσαι όμως όμοιος τους. Είναι γνώμη μου, αυτό θέλω να πιστεύω.
Πιστεύω πως βλέπεις πίσω απο κάθε τι μια συνομοσία. Ποιοί επιλέγουν και γιατί τα πλάνα. Δεν ξέρεις πως η τηλεόραση δείχνει οτι πουλάει. Δεν το κάνει ούτε γιατί υποστηρίζει την κυβέρνηση ούτε γιατί θέλει να στραφεί εναντίον του φοιτητικού κινήματος.
Οι σημαίες που είδα ηταν κόκκινες και τα πλάνα χρησιμοποιούνται απο βιντεάκια της παράγκας των ΕΑΑΚ.
Η άποψη σου για το τι κάνουν τα ΜΑΤ με τους κουκουλοφόρους δεν ξέρω αν ισχύει γιατί κάτι τέτοιο δεν έχω δει ποτέ αλλά για να το λες εσυ που προφανώς συχνάζεις στις πορείες, κάτι θα ξέρεις. Όπως και να έχει όμως οι κουκουλοφόροι εκμεταλλέυονται το άσυλο.
Και φθάσαμε και στο άσυλο. Πες μου λοιπόν τι είναι το άσυλο??? ελεύθερη διακίνηση ιδέων... ( ναρκωτικών, εγληματιών, βιαστών θα σου συμπληρώσω εγω). 5 Χρόνια φοιτήτης δεν το έχω καταλάβει. Γιατί αν δεν υπήρχε το άσυλο δεν θα μπορούσα να μιλήσω ελεύθερα? δεν εντάσεται αυτό στην δημοκρατία αλλά για να διακινήσω τις ιδέες μου χρειάζομαι άσυλο???
Ο καλός πολίτης ειναί ο ενεργός- συμφωνώ. Ενεργός εκεί που πρέπει όχι όταν είναι φερέφωνο και κάνει μια χώρα μπάχαλο (και δεν εννοώ τις καταστροφές) επειδή του το ζητάνε άλλοι.
Μετά το πτυχίο τι? Μάντεψε! κάτι που είμαι σίγουρος πως δεν θα σου αρέσει. Κυρίως ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρίσεις!

Προσωπικά δεν με ξέρεις οπότε μην είσαι σίγουρος για τίποτα!
Τιμή μου να με χαρακτηρίζεις ενεργό μέλος της κοινωνίας. Και πάλι όμως δικές σου εκτιμήσεις είναι και όχι απαραίτητα η αλήθεια.
Συμφωνώ με αγώνες για τη δημοκρατία και τα δικαώματα, όχι με καταστροφές.
Τα περισσότερα κανάλια (αν όχι όλα) ανήκουν σε μεγαλοεπιχειρηματίες, μεγαλοεκδότες που και σχέσεις με πολιτικά κόμματα έχουν και κονδύλια από αυτά δέχονται και είναι άμεσα συνδεδεμένα και εξαρτώμενα από κυβερνήσεις.

Το αν πηγαίνω ή όχι σε πορείες και δεν το ξέρεις και δικαίωμά μου είναι, συνταγματικώς κατοχυρωμένο, αν το πράττω.
Το ότι τα ΜΑΤ παρακολουθούν πολλές φορές δεν χρειάζεται να κατέβεις σε πορεία για να το διαπιστώσεις και τα ΜΜΕ το έχουν δείξει και σχολιάσει.
Φυσικά και το εκμεταλεύονται και οι κουκουλοφόροι το άσυλο. Μήπως όμως τους αφήνουν και κάποιοι γιατί τους είναι πιο συμφέρον;
Και αστυνομικών φανερών και όχι να συμληρώσω στην παρένθεσή σου αν καταργηθεί.
Αν διώκεσαι κάποια στιγμή για τα πιστεύω σου και τις ιδέες σου, ναι, θα χειάζεται και το άσυλο για να τις εκθέτει ελευθερα.
Φίλε μου γιατί να μην συμφωνώ με τον ιδιωτικό τομέα;
Μην φαντάζεσαι όμως, ότι με το που θα πάρεις το πτυχίο θα ανοίξουν όλες οι πόρτες. Εκτός κι αν έχεις δουλειά έτοιμη.
Βέβαια αν είναι καλός ή όχι θα το κρίνεις μόλις πας να εργαστείς σε αυτόν.

katharmataki
11-03-07, 23:10
Μιλώντας χτες βράδυ με γνωστό μου αστυφύλακα που υπηρετεί σε τμήμα της ανατολικής Αττικής και βρέθηκε με απόσπαση στο κέντρο της Αθήνας (όπως είναι συνηθισμένο σε τέτοιες περιπτώσεις διαδηλώσεων) άκουσε από τον ασύρματο τον εξής θαυμάσιο διάλογο:

- Δύο άτομα επιχειρούν να βάλουν φωτιά στο φυλάκιο του μνημείου. Είμαστε δίπλα τους, να τους συλλάβουμε;

Και ακολουθεί η απάντηση από το κέντρο:

- Όχι, αφήστε τους. Μην τους πειράξετε.

Από άλλο θέμα του forum και τον user bibon
Τελικά παρακολουθούν ή όχι; Το γιατί απαντήστε το μόνοι σας!!!

pipin2003
12-03-07, 08:41
Κοίτα οτι και να κάνεις οτι και να λες δικαίωμα σου και μαγκιά σου. Δεν είμαι εγω αυτός που θα κρίνω αν έχεις δίκιο ή όχι.
Το οτι σε χαρακτηρίζω "όμοιο" με τους φοιτητές στους δρόμους είναι απο τον τρόπο που μιλάς-γράφεις. Η γνωστή καραμέλα απο τα γνωστά άτομα-κι αυτό μαγκιά σου.
Στην τελική όμως οπως και να 'χει δεν είναι δικαίωμα σου να εμποδίζεις κάποιον που θέλει να τελειώσει/συνεχίσει/αρχίσει τις σπουδές του.

Εντάξει αφού μίλησε ο bibon με αστυνομικό που είναι και γνωστός του, ο οποίος άκουσε τι άκουσε και μετά τα μετέφερε στον bidon ηρέμησα. Τώρα πια έχουμε αποδείξεις στα χέρια μας!

fytotech
12-03-07, 15:43
Grafikothtes... Mhn prospa8eite na vreite akrh me atoma pou einai kollhmena... Tsampa katanalwnete faia ousia kai kourazete ta daxtyla sas sto keyboard... Htan, einai kai 8a einai grafikoi... To pio pi8ano einai na faw kraksimo apo olous alla exw poly megalh empeiria panw sto 8ema. Apla grafw thn apopsh mou ki elpizw kapoia stigmh na anasyr8ei sto nou sas. Giati allh lysh den yparxei me daytous. 8a tous les gia ta syggrammata kai th xamenh ptyxiakh kai 8a sou lene gia ton polemo sto Irak (pragmatiko gegonos...)...

kelly
12-03-07, 18:16
τα πλάνα δεν είναι ελεύθερα, κάποιοι επιλέγουν τι θα δείξουν και πως.

Από το στόμα μου το πήρες! Ένας γνωστός δουλεύει σε ένα μεγάλο κανάλι και ξέρεις τι έμαθα; Ότι ο "καλός" και "ήσυχος" Κύπριος που όλοι υπερασπιζόμαστε κατέβαινε από το δ΄ρομο που περνάει μπροστά από το πανεπιστήμιο στη Θεσ/νίκη με τη μολότωφ και ήταν αυτός που επιτέθηκε πρώτος! Υπήρχε μία κάμερα σε ένα ξενοδοχείο (το abc για όσους ξέρουν από Θεσ/νίκη), μία στη ΔΕΘ που είναι δίπλα και μία στο κέντρο ύδρευσης που είναι επίσης δίπλα! 3 κάμερες κατέγραψαν το γεγονός! Οπότε ας μην πιστεύουμε και πολύ σε όσα λένε στις ειδήσεις!

Οι σημαίες που είδες τις προάλλες ήταν μαυροκόκκινες (του αντιεξουσιαστικού/αναρχικού χώρου) και άρα δεν είχαν καμμία σχέση με φοιτητές.

ΑΚΥΡΟ!!!
1ον) Στη Νομική Θεσ/νίκης μετά από μία συνέλευση που το αποτέλεσμα ήταν υπέρ της κατάληψης τόλμησαν και σήκωσαν κόκκινη σημαία, σα να ήταν συγκέντρωση της ΚΝΕ!
2ον) Σήμερα έγινε μια πορεία στη Θεσ/νίκη υπερ απελευθερώσεως των 61 συλληφθέντων στα εισόδεια της Αθήνας! Ξέρεις τι σημαίες είχαν οι συμφοιτητές μος; Κόκκινες!!! Με κάτι καδρόνια να!!!

Ο καλός πολίτης δεν είναι αυτός που δεν μιλάει και δεν συμμετέχει. Ούτε φοιτητής
Καλός πολίτης είναι είναι ο ενεργός πολίτης. Αυτός που δεν αποχαυνώνεται απο την τηλεόραση που του πασάρει ότι θέλει. Αλλά συμμετέχει στη δημοκρατία.

Το δικαίωμα του να διαδηλώνεις είναι συνταγματικά κατιχυρωμένο! Όμως συνεπάγεται και κάποιες ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!!! Αναφέρθηκαν νομίζω πιο πάνω! Ας πούμε τα αυτονόητα: να είναι ειρηνική η πορεία, να μην ενοχλείται ο γύρω κόσμος (χοντρικά τώρα έτσι ;)! Άμα δε μπορείς να διασφαλίσεις την πορεία που κάνεις από οποιονδόποτε βαλτό ή μη τότε λυπάμαι! Δεν το αξίζεις!

Α και αλήθεια μετά το πτυχίο τι;

Άσε με να το πάρω και μετά ας κάθομαι!!!!!!!

kelly
12-03-07, 18:27
Α! και κάτι άλλο! ίσως να είναι λίγο εκτός θέματος!
Άμα θες να αγωνιστείς και να θυσιαστείς κάντο σε προσωπικό επίπεδο!
Δηλαδή: άμα θες να διαμαρτυρηθείς μπορείς να απέχεις από τις εξετάσεις για παράδειγμα! Ένα ποσοστό ας πούμε 70% αποχής από την εξεταστική δε θα ήταν ηχηρό;
Έλα όμως που άμα δοθεί κανονικά η εξεταστική κι εσύ απέχεις δε θα έχεις μετά το δικαίωμα να ζητήσεις διπλή!
Ο αγώνας αγώνας αλλά και συμφέρον συμφέρον!!!

ciaoant1
12-03-07, 21:18
Οι μόνες νίκες των φοιτητών πάντως, καρτακτήθηκαν κυρίως με καταλήψεις, τόσο στο παρελθόν (πχ χούντα στην Ελλάδα), όσο και σήμερα (πχ Γάλλοι φοιτητές, ή η κινητοποιήσεις εναντίον της αναθεώρησης του άρθρου 16 και του νόμου-πλαισίου που κατάφεραν να βάλουν ένα στοπ στην πολιτική της κυβέρνησης, κτλ)...

fytotech
12-03-07, 22:20
ti akrivws katakth8hke twra teleytaia me tis katalhpseis twn foithtwn?
ektos apo to na exoun xasei oloi to endiaferon tous gia to asylo?
gia na ma8w ki egw pou nomizw pws tpt den katakth8hke...

Ράνια
12-03-07, 22:24
Καταλήψεις, αποχές κλπ στην ΕΛΛΑΔΑ συμβαίνουν τα τελευταία 15-20 χρόνια, δε νομίζω πως πέτυχε κανείς τίποτα... Θυμήσου και τη φάση με τον Αρσένη που μας κατέστρεψε τις ζωές με τα 14 μαθήματα παν/νιες απ'τη Β' Λυκείου.... :chair: :chair: :chair:

Αμάν επιτέλους με το Πολυτεχνείο!! Θα τους αφήσετε επιτέλους τους ανθρώπους να ησυχάσουν;! Βρικολάκιασαν πια!!! :sly:

Κι επιτέλους, όταν χρησιμοποιούμε παραδείγματα, κοιτάμε το υπόβαθρο να είναι σχετικό!!!!! :guns:

privateer21r
27-05-07, 12:11
Ο νόμος για το άσυλο όπως είναι τώρα (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=533519:

1. Η ακαδημαϊκή ελευθερία στη διδασκαλία και την έρευνα καθώς και η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών κατοχυρώνεται στα Α.Ε.Ι.
2. Δεν επιτρέπεται η επιβολή ορισμένων μόνον επιστημονικών απόψεων και ιδεών και η διεξαγωγή απόρρητης έρευνας.
3.(α) Ολοι οι εργαζόμενοι στα Α.Ε.Ι. όπως και οι φοιτητές είναι ελεύθεροι να εκφράζονται συλλογικά μέσα από τα συνδικαλιστικά τους όργανα που διευκολύνονται στη λειτουργία τους από τις Πανεπιστημιακές αρχές. "
(β) Η ανάδειξηξ των εκπροσώπων των φοιτητών στα πανεπιστημιακά όργανα γίνεται για ετήσια θητεία από το φοιτητικό σύλλογο για ετήσια θητεία από το φοιτητικό σύλλογο κάθε τμήματος, ο οποίος λειτουργεί κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού (Νόμ. 1268/1982) είτε ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου είτε μέχρι την έγκριση του καταστατικού ως ένωση προσώπων. Μέλη του φοιτητικού συλλόγου μπορούν να είναι όλοι οι φοιτητές του τμήματος, εκτός από εκείνους που έχουν νομίμως διαγραφεί. Η εκλογή των τακτικών και αναπληρωματικών μελών του διοικητικού συμβουλίου του συλλόγου από τους φοιτητές του τμήματος και με βάση τον αριθμό των ψήφων που συγκέντρωσε σε κάθε ψηφοδέλτιο, ο καθορισμός από το Δ.Σ. των τακτικών και αναπληρωματικών εκπροσώπων των φοιτητών στη γενική συνέλευση του τμήματος και στο εκλεκτορικό σώμα που αναδεικνύει τον πρόεδρο τμήματος, τον κοσμήτορα και τις πρυτανικές αρχές, καθώς και στα άλλα πανεπιστημιακά όργανα διενεργείται με το σύστημα της απλής αναλογικής. Οι εκπρόσωποι των φοιτητών ορίζονται από το Δ.Σ. του συλλόγου, ακόμη και αν αυτό δεν έχει συγκροτηθεί σε σώμα".
4. Γιά την κατοχύρωση της ακαδημαϊκής ελευθερίας, της ελεύθερης επιστημονικής αναζήτησης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, αναγνωρίζεται το Πανεπιστημιακό Ασυλο.
5. Το Πανεπιστημιακό Ασυλο καλύπτει όλους τους χώρους των Α.Ε.Ι. και συνίστανται στην απαγόρευση επέμβασης της δημοσίας δύναμης στους χώρους αυτούς χωρίς την πρόσκληση ή άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι., όπως αναφέρεται στη συνέχεια.
6. (α) Το όργανο αυτό είναι τριμελές και αποτελείται από τον Πρύτανη ή το νόμιμο αναπληρωτή του και ανά ένα εκπρόσωπο του Διδακτικού - Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.) και των φοιτητών.
(β) Ο εκπρόσωπος του Δ.Ε.Π., μαζί με έναν αναπληρωτή είναι μέλη της Συγκλήτου και εκλέγονται από το σύνολο των συγκλητικών μελών του Δ.Ε.Π. Ο εκπρόσωπος των φοιτητών μαζί με τον αναπληρωτή του είναι μέλη της Συγκλήτου και εκλέγονται από το σύνολο των φοιτητών συγκλητικών.
(γ) Το όργανο αυτό αποφασίζει μόνο με ομοφωνία όλων των μελών του. Σε περίπτωση διαφωνίας συγκαλείται έκτακτα η Σύγκλητος του Α.Ε.Ι. την ίδια μέρα προκειμένου να αποφασίσει σχετικά. Η τελική απόφαση παίρνεται με πλειοψηφία των 2/3 του συνόλου των παρόντων.
7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εκγλήματα κατά της ζωής.
8. Οι παραβάτες των διατάξεων της παρ. 5 γιά το Πανεπιστημιακό Ασυλο τιμωρούνται με φυλάκιση τουλάχιστον 6 μηνών μετά από έγκληση του οργάνου της παρ. 6 ή της Συγκλήτου.

Η πρόταση του νέου νόμου-πλαισίου για τα ΑΕΙ(www.ypepth.gr):

Άρθρο 3
Ακαδημαϊκές ελευθερίες και άσυλο

1. α) Στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα κατοχυρώνεται η ακαδημαϊκή ελευθερία στην έρευνα και διδασκαλία καθώς και η ελεύθερη έκφραση και διακίνηση των ιδεών με σεβασμό στις ανθρώπινες αξίες.
β) Η παράγραφος 1 του άρθρου 2 του Ν. 1268/1982 καταργείται.
2. α) Το ακαδημαϊκό άσυλο αναγνωρίζεται έναντι οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει για την κατοχύρωση των ακαδημαϊκών ελευθεριών και για την προστασία του δικαιώματος στη γνώση, τη μάθηση και την εργασία όλων ανεξαιρέτως των μελών των Α.Ε.Ι.
β) Το ακαδημαϊκό άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους του Α.Ε.Ι. Δεν επιτρέπεται η επέμβαση δημόσιας δύναμης στους παραπάνω χώρους χωρίς προηγούμενη πρόσκληση ή άδεια του αρμόδιου οργάνου του ιδρύματος και μόνο με την παρουσία εκπροσώπου της δικαστικής αρχής.
γ) Αρμόδιο όργανο είναι το Πρυτανικό Συμβούλιο ή η Διοικούσα Επιτροπή του ιδρύματος με δικαίωμα ψήφου όλων των μελών τους. Το Πρυτανικό Συμβούλιο ή η Διοικούσα Επιτροπή συνέρχεται άμεσα, αυτεπαγγέλτως ή μετά από καταγγελία. Το αρμόδιο όργανο αποφασίζει κατά πλειοψηφία τηρουμένων των διατάξεων του Εσωτερικού Κανονισμού του οικείου ιδρύματος και του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας.
δ) Οι παράγραφοι 4 έως 6 του άρθρου 2 του Ν. 1268/1982 καταργούνται.

Λοιπόν, είχα διαβάσει ότι οι φοιτητικές παρατάξεις δε μπορούν να αποφασίσουν ποιος θα είναι ο εκπρόσωπός τους στην επιτροπή ασύλου, με τα τωρινά δεδομένα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει επρόσωπος των φοιτητών θεωρείται ότι δεν υπάρχει ομοφωνία, οπότε δε μπορεί να συγκληθεί αυτή η επιτροπή όταν χρειαστεί. Αυτό που αλλάζει δηλαδή τώρα, δεν είναι ότι πάυει το άσυλο να υφίσταται απλά αλλάζει η επιτροπή που αποφασίζει για την άρση του! Πόσο πιο ξεκάθαρα πια να φανεί ότι δεν καταργείται! Δε λέει πουθενά τέτοια λέξη!!!!

Apthn stigmh pou den 8a yparxei ekproswpos/ekproswpoi foithtwn,den shmainei oti den 8a mporei na sygklh8ei h epitroph asylou,alla to oti h apofash 8a pairnetai monopleura apo ton ekastote prytanh h proistameno tmhmatos..giafto kai o skopos TOUS(olwn) einai na katarghsoun kai tis foithtikes paratakseis kai ta organa syndioikhshs kai me otidhpote allo mporei na palepsei o foithths gia to mellon tou mesa sthn ekastote sxolh..
Filippos.

RIMBO77
27-05-07, 14:40
ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ!!!:thumbsdow
ΑΣΥΛΟ ΤΩΝ ΑΝΑΡΧΙΚΩΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΙΑ...:no:

privateer21r
30-05-07, 01:11
ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ!!!:thumbsdow
ΑΣΥΛΟ ΤΩΝ ΑΝΑΡΧΙΚΩΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΙΑ...:no:
Kai gia auton ton logo gia sena prepei na katargh8ei,etsi?Ti allo 8a 8elate na katarghsoume,gia na ikanopoih8oun oi orekseis tou kosmakh pou den exei apla kamia ma kamia gnwsh peri syndikalismou,peri tou ti shmainei agwnas kai epimonh zhthsh gia anaba8mish ths Paideias?H akoma kai gia aksiologhsh?Oloi autoi pou ekferete apopsh,ti akribws rolo exete ston tomea ths Paideias?Poly pi8anon na mhn exete kanenan,kai apla na peite to diko sas,kai na blepete tis eidhseis px kai na trwte san mikra katsikakia auta pou serviroun..Oloi eseis pou 8elete katarghsei tou asylou..kserete ti shmainei asylo katarxas?Kserete me ti idrwta kerdi8hke..?Mallon oxi..

kelly
30-05-07, 09:15
Kai gia auton ton logo gia sena prepei na katargh8ei,etsi?Ti allo 8a 8elate na katarghsoume,gia na ikanopoih8oun oi orekseis tou kosmakh pou den exei apla kamia ma kamia gnwsh peri syndikalismou,peri tou ti shmainei agwnas kai epimonh zhthsh gia anaba8mish ths Paideias?H akoma kai gia aksiologhsh?Oloi autoi pou ekferete apopsh,ti akribws rolo exete ston tomea ths Paideias?Poly pi8anon na mhn exete kanenan,kai apla na peite to diko sas,kai na blepete tis eidhseis px kai na trwte san mikra katsikakia auta pou serviroun..Oloi eseis pou 8elete katarghsei tou asylou..kserete ti shmainei asylo katarxas?Kserete me ti idrwta kerdi8hke..?Mallon oxi..

Λοιπόν! Είμαι στο 4ο έτος έχω χάσει την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου, δεν ξέρω αν θα τη δώσω και θα κάνω διακοπές το πολυ 1 μήνα, μέσα στον οποίο θα πρέπει να διαβάζω για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου, γιατί θα τελειώσουμε στην καλύτερη περίπτωση μέσα Ιουλίου!!! :judge: :judge:
Για ποιο αγώνα για επιστημονική αναβάθμιση μου μιλάς τη στιμγή που ήταν τα πανεπιστήμια σχεδόν ένα χρόνο κλειστά, λαμβάνοντας υπόψη μας και τις καταλήψεις του καλοκαιριου; Σιγά τον αγώνα! Τι αποτελέσματα έφερε; Μπορείς να μου πεις; Πρόσεχε όμως, δε ζητάω αριθμό ατόμων που κατέβαιναν στις πορείες! Αυτά τα άκουσα στις συνελεύσεις της σχολής μου! Θέλω κάτι καινούργιο!
Και επίσης, άντε να φύγουν πια οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια! Και καλά ζητάμε να ανέβουν τα κονδύλια για την παιδεία, αλλά τα λεφτά που πετάτε στις αφίσες και τα πάρτυ και τα πληρωμένα ποτά που έχετε όχι μόνο εσείς αλλά και ο μπατζανάκης της ξαδέρφης του κουμπάρου του γείτονα της αδερφής σας που πάτε; :judge: Αυτά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου! Μου τα έχει πει πρώην μέλος της ΔΑΠ!

kelly
30-05-07, 09:20
Α! Ξέχασα! τα νοίκια τα επιπλέον που πρέπει να πληρώσω μέχρι να πάρω το πτυχίο μου ποιος θα μου τα πληρώσει; Είχα μια ελπίδα να τελείωνα το Σεπτέμβρη που μας έρχεται, αλλά.......:o :o

privateer21r
30-05-07, 19:08
Λοιπόν! Είμαι στο 4ο έτος έχω χάσει την εξεταστική του χειμερινού εξαμήνου, δεν ξέρω αν θα τη δώσω και θα κάνω διακοπές το πολυ 1 μήνα, μέσα στον οποίο θα πρέπει να διαβάζω για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου, γιατί θα τελειώσουμε στην καλύτερη περίπτωση μέσα Ιουλίου!!! :judge: :judge:
Για ποιο αγώνα για επιστημονική αναβάθμιση μου μιλάς τη στιμγή που ήταν τα πανεπιστήμια σχεδόν ένα χρόνο κλειστά, λαμβάνοντας υπόψη μας και τις καταλήψεις του καλοκαιριου; Σιγά τον αγώνα! Τι αποτελέσματα έφερε; Μπορείς να μου πεις; Πρόσεχε όμως, δε ζητάω αριθμό ατόμων που κατέβαιναν στις πορείες! Αυτά τα άκουσα στις συνελεύσεις της σχολής μου! Θέλω κάτι καινούργιο!
Και επίσης, άντε να φύγουν πια οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια! Και καλά ζητάμε να ανέβουν τα κονδύλια για την παιδεία, αλλά τα λεφτά που πετάτε στις αφίσες και τα πάρτυ και τα πληρωμένα ποτά που έχετε όχι μόνο εσείς αλλά και ο μπατζανάκης της ξαδέρφης του κουμπάρου του γείτονα της αδερφής σας που πάτε; :judge: Αυτά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου! Μου τα έχει πει πρώην μέλος της ΔΑΠ!
Katarxas den einai oles oi paratakseis to idio..Enhmerwtika:egw eimai 5o etos k elpizw na teleiwsw twra.Exw xasei kai gw eksetastikes..kai den eimai apo autous pou tous trexoun ta lefta apta pantelonia ::ti ena xrono katalhpseis?Apto persino Maio mexri to Pasxa den einai enas xronos..Telospantwn...Den 8a milhsw gia oles tis paratakseis kai gia oles tis poleis,giati den eimai kanenos dikhgoros.Apla otan esy kai gw zhtame anaba8mish ths Dhmosias kai Dwrean Paideias,auto sigoura den ginetai me aukshsh twn dapanwn eksoplismwn,oute me idrysh idiwtikwn panepisthmiwn,alla me thn synolikh kai mazikh prospa8eia olwn oswn ENDIAFERONTAI!Oi ypoloipoi pou DEN endiaferontai kai to paizoun KAPWS,as kanoun parapera.Epishs auta pou mou les gia to prwhn melos ths DAP..Twra me sygxwreis,prwhn melos ths DAP brhkes na mou fereis gia paradeigma..?8a h8eles na sou steilw-logw tou to oti eixa kai exw kai gw syndikalistikh drash-kapoia xartia pou lene mesa GRAMMES apo ta kentrika?Entaksei,mhn ta isopedwnoume ola..To oti to ekpaideutiko systhma nosei,auto to kseroume,alla me to na katarghsoume to asylo,8ewrw oti den 8a exoume kapoio kerdos.Kai 8a se parakalousa na mhn bazeis tous pantes kai ta panta sto idio tsoubali..Yparxoun kai swstoi ekproswpoi spoudastwn kai foithtwn.Auta!

kelly
31-05-07, 16:05
Ενώ τώρα που το άσυλο υπάρχει (αναφέρομαι στην εποχή μας), μας έχει κάνει τα πλείστα όσα καλά! Όταν θεσπίστηκε υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι για να θεσπίστεί και καλά έκανε! Αλλά, όπως είπε και η Ράνια δεν είναι όλες οι εποχές ίδιες και δε μπορούμε όυτε αυτά να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι!
Πάντως δεν έχω δει και πολλές διαφορές είτε είναι μπλε, είτε πράσσινες, είτε κόκκινες ή δεν ξέρω τι άλλο! Έχουν κυκλοφορήσει γενικά και έχω δει κατευθύνσεις και γραμμές για διάφορες πρατάξεις! Έτυχε και μίλησα με μέλος της ΔΑΠ. Τι διαφορά θα είχε αν μου το έλεγε αυτό κάποιο μέλος της ΠΑΣΠ ή της ΠΚΣ ή...ή...
Πάντως αποτελέσματα από τις καταλήψεις δε μου είπες!
Να σου πω εγώ τις εξελίξεις στη σχολή μας; Θα δώσουμε 15/6 με 13/7 τα μαθήματα χειμερινού και εαρινού εξαμήνου και το Σεπτέμβρη θα έχουμε μια διευρυμένη 5 εβδομάδων! Αυτά είναι τα αποτελέσματα των καταλήψεων προς το παρόν! :judge:

serginho
03-06-07, 22:14
Οι φοιτητές που αγωνίζονται για ένα καλύτερο αύριο πάντα θα χλευάζονται,
θα διώκωνται και θα είναι πάντα υπόλογοι σε αυτούς που τους λεηλάτουν μορφωτικά ηθικά,οικονομικά.Άν θεωρήσουμε πως το χειρότερο κομμάτι τής κονωνίας είναι οι αριστεροί,γιατί αυτοί στην πραγματικότητα αυτοί που αντιστέκονται,το μόνο που έχουμε να κάνουμε έιναι τους φυλακίσουμε,να τους βασανίσουμε ώστε να μην υπάρχει κοινωνική αναταραχή.

Η ιδέα δεν είναι πνεύμα που αιωρείται συνεχώς αλλά έχει άνθρωπο που την φέρει, αυτό προσπαθεί να προστατέψει το άσυλο.

Το άσυλο δεν αλλοίωθηκε ούτε την περίοδο της Χούντας,παρότι στον χώρο του πανεπιστημίου υπήρχαν πάντα ελεγκτικοί μηχανισμοί.

Άν ενδιαφέρεστε όλοι εσείς για τις καταστροφές στον χώρο των πανεπιστημίων,
είναι κάλυτερο να προσπαθήσετε να πιάσετε αυτούς που σας κλέβουν το δημόσιο χρήμα,τη ζωή του πατέρα σας που δουλεύει σαν τρελός για να βγάλει πέρα,την ίδια σας την ζωή που οτάν τελειώσετε το πανεπιστήμιο θα σας εκμεταλλεύονται για ένα κομμάτι ψωμί.

Κλείνοντας το θέμα, σε αυτη τη ζωή δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να καταλαβαίνουν
τους πολλούς,γιατί η δημοκρατία-άσυλο δεν είναι ποσοτικό προνόμιο.

ALEIDA
04-06-07, 00:43
Ενώ τώρα που το άσυλο υπάρχει (αναφέρομαι στην εποχή μας), μας έχει κάνει τα πλείστα όσα καλά! Όταν θεσπίστηκε υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι για να θεσπίστεί και καλά έκανε! Αλλά, όπως είπε και η Ράνια δεν είναι όλες οι εποχές ίδιες και δε μπορούμε όυτε αυτά να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι!
Πάντως δεν έχω δει και πολλές διαφορές είτε είναι μπλε, είτε πράσσινες, είτε κόκκινες ή δεν ξέρω τι άλλο! Έχουν κυκλοφορήσει γενικά και έχω δει κατευθύνσεις και γραμμές για διάφορες πρατάξεις! Έτυχε και μίλησα με μέλος της ΔΑΠ. Τι διαφορά θα είχε αν μου το έλεγε αυτό κάποιο μέλος της ΠΑΣΠ ή της ΠΚΣ ή...ή...
Πάντως αποτελέσματα από τις καταλήψεις δε μου είπες!
Να σου πω εγώ τις εξελίξεις στη σχολή μας; Θα δώσουμε 15/6 με 13/7 τα μαθήματα χειμερινού και εαρινού εξαμήνου και το Σεπτέμβρη θα έχουμε μια διευρυμένη 5 εβδομάδων! Αυτά είναι τα αποτελέσματα των καταλήψεων προς το παρόν! :judge:
Εμείς 25/5 με 4/7... Μάλλον είμαστε καλύτερα από ό,τι βλέπω..
Πάλι καλά να λέμε δηλαδή!! Και φαντάσου πως παραπονιόμουν κιόλας..
Πφφ, τι να πει κανείς?? Θα το φάμε κι αυτό, θα το χωνέψουμε και θα πούμε κι ένα τραγούδι!!!:judge::judge:

kelly
04-06-07, 16:51
Οι φοιτητές που αγωνίζονται για ένα καλύτερο αύριο πάντα θα χλευάζονται,
θα διώκωνται και θα είναι πάντα υπόλογοι σε αυτούς που τους λεηλάτουν μορφωτικά ηθικά,οικονομικά.Άν θεωρήσουμε πως το χειρότερο κομμάτι τής κονωνίας είναι οι αριστεροί,γιατί αυτοί στην πραγματικότητα αυτοί που αντιστέκονται,το μόνο που έχουμε να κάνουμε έιναι τους φυλακίσουμε,να τους βασανίσουμε ώστε να μην υπάρχει κοινωνική αναταραχή.

Η ιδέα δεν είναι πνεύμα που αιωρείται συνεχώς αλλά έχει άνθρωπο που την φέρει, αυτό προσπαθεί να προστατέψει το άσυλο.

Το άσυλο δεν αλλοίωθηκε ούτε την περίοδο της Χούντας,παρότι στον χώρο του πανεπιστημίου υπήρχαν πάντα ελεγκτικοί μηχανισμοί.

Άν ενδιαφέρεστε όλοι εσείς για τις καταστροφές στον χώρο των πανεπιστημίων,
είναι κάλυτερο να προσπαθήσετε να πιάσετε αυτούς που σας κλέβουν το δημόσιο χρήμα,τη ζωή του πατέρα σας που δουλεύει σαν τρελός για να βγάλει πέρα,την ίδια σας την ζωή που οτάν τελειώσετε το πανεπιστήμιο θα σας εκμεταλλεύονται για ένα κομμάτι ψωμί.

Κλείνοντας το θέμα, σε αυτη τη ζωή δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να καταλαβαίνουν
τους πολλούς,γιατί η δημοκρατία-άσυλο δεν είναι ποσοτικό προνόμιο.

Αν ήμασταν όμως ικανοί να προστατέψουμε αυτό το θεσμό, που σίγουρα έχει προσφέρει πολλά και θα μπορούσε να προσφέρει ακόμα πειρσσότερα, τότε δε θα υπήρχε θέμα κατάργησης! Στα 4 χρόνια που είμαι στο πανεπιστήμιο το άσυλο δεν κατάφερε να προστατέψει ούτε τις αίθουσες και γενικότερα τους χώρους του πανεπιστημίου, ούτε τους ανθρώπους και εμπόδισε ενίοτε και την αστυνομία να κάνει τη δουλειά της. Π.χ. 1)πριν μερικά χρόνια βρέθηκε μια γυναίκα δολοφονημένη στη Φιλοσοφική Θεσσαλονίκης και όταν τη βρήκανε η αστυνομία δε μπορούσε να επέμβει. 2) πριν μερικές μέρες ξυλοκοπήθηκε ένας λέκτορας του φυσικού και πάλι η αστυνομία δε θα μπορούσε να συλλάβει τους δράστες. Προσωπικά αποφεύγω να κυκλοφορώ βράδυ στο πανεπιστήμιο....
Λυπάμαι πάρα πολύ που το λέω, αλλά το μόνο που προστατεύει πλεόν το άσυλο είναι οι παρατάξεις και τα παρτυ που γίνονται στα φουαγιέ...

axd
05-06-07, 15:29
file mallon aksyristos eisai me mia kokkini shmaia sto xeri pou phgaineis kathe ligo kai ligaki se poreies gia to dikaio tou ergati......ksupniste reeee!!!pionia eistai pou to mono kalo pou sas mathan einai na murazetai stis kafeteries rizospasti..oxi mono to asulo na katarghsoun alla kai na sas baloun na katharisetai ligo tis sxoles sas pou apo thn mpixla anthrwpos den mporei na mpei...rwthsate pote ton timio ergati ean sas anexete?barethika na sas plirwnw kai na plirwnoi olo to elliniko kratos mia meiopsifia pou to mono pou emathe einai na kaiei kai na rhmazei thn periousia twn allwn...lypamai gia logariasmo tis shmerinhs neolaias pou den ksesikwnetai enantia stin meiopsifia pou limenei ta panepisthmia tis xwras mas....diwkste epitelous auta ta skata apo ta panepisthmia...h siwpw tis pleiopsifias thn kanei sunenoxoi se auto to xali....

Y.G KAI EGW PERASA APO EKEI...

serginho
05-06-07, 23:51
Αν ήμασταν όμως ικανοί να προστατέψουμε αυτό το θεσμό, που σίγουρα έχει προσφέρει πολλά και θα μπορούσε να προσφέρει ακόμα πειρσσότερα, τότε δε θα υπήρχε θέμα κατάργησης! Στα 4 χρόνια που είμαι στο πανεπιστήμιο το άσυλο δεν κατάφερε να προστατέψει ούτε τις αίθουσες και γενικότερα τους χώρους του πανεπιστημίου, ούτε τους ανθρώπους και εμπόδισε ενίοτε και την αστυνομία να κάνει τη δουλειά της. Π.χ. 1)πριν μερικά χρόνια βρέθηκε μια γυναίκα δολοφονημένη στη Φιλοσοφική Θεσσαλονίκης και όταν τη βρήκανε η αστυνομία δε μπορούσε να επέμβει. 2) πριν μερικές μέρες ξυλοκοπήθηκε ένας λέκτορας του φυσικού και πάλι η αστυνομία δε θα μπορούσε να συλλάβει τους δράστες. Προσωπικά αποφεύγω να κυκλοφορώ βράδυ στο πανεπιστήμιο....
Λυπάμαι πάρα πολύ που το λέω, αλλά το μόνο που προστατεύει πλεόν το άσυλο είναι οι παρατάξεις και τα παρτυ που γίνονται στα φουαγιέ...
Έτσι και αλλιως γίνονται όταν γίνονται αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου η αστυνομία μπορεί να μπαίνει στο πανεπιστημιο.Επίσης έχω την αίσθηση ότι και αλλού
γίνονται αυτά όπως κλοπές,διαρρήξεις,φόνοι,διακίνηση ναρκωτικών αλλά η αστυνομία επεμβαίνει μετά το έγκλημα, αν επεμβαίνει κιόλας.Λές και στα μαγαζιά,στην Πλατεία Βάθης,στα club της Παραλιακής δεν γίνονται εγκλήματα,αλλά εκεί δεν επεμβαίνουν γιατί τα οικονομικά συμφέροντα είναι πολλών εκκατομμυρίων.Και στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να μου αφαιρέσουν αλλό μου ένα δικαίωμα ενώ οι μπάτσοι βρίσκονται πίσω από την διακίνηση των ναρκωτικών,το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος,την μαστροπία,την προστασία συγκεκργιμένων προσώπων.Άν οι πολιτικοί,δημοσιογράφοι,αστυνομικοί,δικαστικοί σε συνεργασία πάνε να με καταστρέψουν γιατί εγώ να το δεχθώ.

Whiteyez
06-06-07, 05:57
Ας μου πεί κάποιος ένα σοβαρό λόγο για τον οποίο πρέπει να υπάρχει το άσυλο!!

serginho
01-07-07, 02:40
file mallon aksyristos eisai me mia kokkini shmaia sto xeri pou phgaineis kathe ligo kai ligaki se poreies gia to dikaio tou ergati......ksupniste reeee!!!pionia eistai pou to mono kalo pou sas mathan einai na murazetai stis kafeteries rizospasti..oxi mono to asulo na katarghsoun alla kai na sas baloun na katharisetai ligo tis sxoles sas pou apo thn mpixla anthrwpos den mporei na mpei...rwthsate pote ton timio ergati ean sas anexete?barethika na sas plirwnw kai na plirwnoi olo to elliniko kratos mia meiopsifia pou to mono pou emathe einai na kaiei kai na rhmazei thn periousia twn allwn...lypamai gia logariasmo tis shmerinhs neolaias pou den ksesikwnetai enantia stin meiopsifia pou limenei ta panepisthmia tis xwras mas....diwkste epitelous auta ta skata apo ta panepisthmia...h siwpw tis pleiopsifias thn kanei sunenoxoi se auto to xali....

Y.G KAI EGW PERASA APO EKEI...
Esy ti eisai?

babis7
01-07-07, 11:20
Ας μου πεί κάποιος ένα σοβαρό λόγο για τον οποίο πρέπει να υπάρχει το άσυλο!!

Εξήγησέ μου εσύ ένα λόγο να υπάρχει το άσυλο του σπιτιού σου.Γιατί στο σπίτι σου να μην μπαίνουν μπάτσοι όποτε θέλουν?

Για να σου εξηγησω. Οι έκτακτες συνελεύσεις των φοιτητών, οι συναυλίες και άλλες δραστηριότητες, αν το πάρουμε με το γράμμα του νόμου είναι ποινικό αδίκημα καθώς
εμποδίζουν την ομαλή διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Κατάλαβες τώρα? Αν η αστυνομία μπορεί να παρεμβαίνει στις συνελεύσεις, τότε μπορεί να παταχθεί κάθε μορφή αντίθετης γνώμης και να περνάει ότι νόμος γουστάρουν.

Γιατί αν δεν έβγαιναν οι φοιτητές στους δρόμους κάθε βδομάδα, χαμπαρι δε θα παίρνατε τι συμβαίνει, παρα μόνο όταν σας ερχόταν ο λογαριασμός από το ιδιωτικό (ξαφνικά) πανεπιστήμιο του παιδιού σας

Επίσης, όποιος δεν καταλαβαίνει ότι η εκπαιδευόμενη νεολαία είναι το μέλλον της κάθε χώρας, είναι άξιος της άγνοιάς του.

Σημειώστε ότι έχω εξεταστική μέχρι 26 Ιουλίου, αλλά το προτιμώ από το να γίνει το πτυχίο μου ίσης αξίας με το κωλόχαρτο στο wc.

bitcoder
01-07-07, 22:51
auto to paramithi peri katargishs prepei na papsei kapoia stigmi.. den nomizetai?
den eipe kaneis gia katargisi...!!!
alla gia allagi tou tropou me to opoio tha aretai.

kai nai.. na to xesw to asylo an blepw mesa stis "frouroumenes" katalypseis na ginontai ta aisxh.. me katastrofes eksoplismou, egatastasewn klp...

TOSES XILIADES EURO POU SPATALONTAI GIA NA KSANABAFONTAI OI TOIXOI KAI TOSOS XRONOS XAMENOS APO MATHIMATA MONO ZIMIA KANOUN STA IDRIMATA KAI STIS SPOUDES MAS! POTE THA TO KATALABOUN MERIKOI???

serginho
01-07-07, 23:53
auto to paramithi peri katargishs prepei na papsei kapoia stigmi.. den nomizetai?
den eipe kaneis gia katargisi...!!!
alla gia allagi tou tropou me to opoio tha aretai.

kai nai.. na to xesw to asylo an blepw mesa stis "frouroumenes" katalypseis na ginontai ta aisxh.. me katastrofes eksoplismou, egatastasewn klp...

TOSES XILIADES EURO POU SPATALONTAI GIA NA KSANABAFONTAI OI TOIXOI KAI TOSOS XRONOS XAMENOS APO MATHIMATA MONO ZIMIA KANOUN STA IDRIMATA KAI STIS SPOUDES MAS! POTE THA TO KATALABOUN MERIKOI???
Ta dis eurw(tris draxmes) pou klefthkan apo to xrhmathsirio kai ta omologa sygkrinontai se sxesh me ta xiliades eurw.Den sou lew oti symfwnw.Alla dhmiourgountai merika erwthmata?Poios ta kanei kai giati?
Oso gia to asylo.An yparxei periptwsh adikhmatos h astynomia mpainei mesa,opws isxyei kai sthn ypoloiph koinwnia.Kai to asylo den dhmiourgithike gia to theathinai,alla gia na mporesei to monadiko kommati ths koinwnias,to pio elpidoforo kai to pio eksypno se sxesh me thn allh koinwnia,na provlhmatisei thn idia thn koinwnia.
Kai gw lew na einai anoixta ta panepisthmia,alla skepsou ti se noiazei perissotero na vgeis kai to ptyxio sthn agora ergasias na mhn aksizei sxedon tpt.H katalhpsh
einai h pio akraia morfh antidrashs.An den mporeis na kaneis tpt allo, otan thigontai ta symferonta sou ti mporeis na kaneis?Na polemhseis me osa opla exeis.

theios21
02-07-07, 01:03
tosa xronia pou exoun to dikaiwma oi foithtes-sundikalistes (foithtopateres-tempelhdes tha elega kalutera) eidame pou eftasan ta panepistimia.na min mporoume na antagwnistoume oute tis xwres tou prwhn anatolikou mplok, na exoume amorfwtous ptuxiouxous kai oi kathigites mazi me tous foithtes an pazarevoun tin gnwsh.an einai na sunexistei auto protimw na min exw kanena foithtopatera panw apto kefali mou.protimw na diekdikw monos mou ta dikaiwmata mou xwris na me ekproswpei kanenas.mpas kai doume kamia aspri mera...

laugher
02-07-07, 10:21
Kai ftaine oi foitites gi ayta? Den ftaiei i elleipsi aksiologisis stous kathigites? Den ftaiei to olo systhma pou epitrepei na teleioseis ti sxoli se 124 xronia meta apo 1000kopsimata? :p eleos

bitcoder
02-07-07, 23:30
Kai ftaine oi foitites gi ayta? Den ftaiei i elleipsi aksiologisis stous kathigites? Den ftaiei to olo systhma pou epitrepei na teleioseis ti sxoli se 124 xronia meta apo 1000kopsimata? :p eleos

tha symfwnisw.
giati mporw na ferw polla paradigmata me ta atoma pou kanoun tis katalypseis pou einai mesa sta tmimata 10 xronia...
autoi pou "agonizontai" gia ta dikaiomata sou kanontas katalypseis, kanoun kai 200xronia na teleiwsoun. AUTOUS EXEIS SAN YPODIGMATA ATOMWN POU NOIAZONTAI GIA TIS SPOUDES SOU?

episis ama thes na sizitiseis gia ta omologa eisai se lathos meros... edw milame gia panepistimia! kamia sxesi me ta omologa!

episis... na lew oxi kai na antidrw sto otidipote paei na perasei mia kybernisi kai na diestreulwnw ta legomena twn nomosxediwn to kanw kai egw aneta.
to thema einai na exeis protaseis, tekmiriwmenes, ylopoihsimes!

serginho
03-07-07, 05:16
tha symfwnisw.
giati mporw na ferw polla paradigmata me ta atoma pou kanoun tis katalypseis pou einai mesa sta tmimata 10 xronia...
autoi pou "agonizontai" gia ta dikaiomata sou kanontas katalypseis, kanoun kai 200xronia na teleiwsoun. AUTOUS EXEIS SAN YPODIGMATA ATOMWN POU NOIAZONTAI GIA TIS SPOUDES SOU?

episis ama thes na sizitiseis gia ta omologa eisai se lathos meros... edw milame gia panepistimia! kamia sxesi me ta omologa!

episis... na lew oxi kai na antidrw sto otidipote paei na perasei mia kybernisi kai na diestreulwnw ta legomena twn nomosxediwn to kanw kai egw aneta.
to thema einai na exeis protaseis, tekmiriwmenes, ylopoihsimes!

Nai dapomoutro.O prohgoumenos milhse gia ta lefta pou xrhsimopoioume se periptwseis katastrofwn sta panepisthmia.Gia auto milhsa gia lefta.Kai na rwthsw kati esy apoteleise apo podia,xeria,myalo h apo to synolo tous.Ta lefta pou yparxoun kai paragontai den pane se kapoious,pane se sygkekrimenous(ekklhsia,biomhxanous,trapezites ktl) kai den koitane apo pou proerxontai eite apo thn paideia,ygeia,oikopeda,porneia.Kai dyo parathrhseis :
1
)Esy pou den diastrevlwneis ta nohmata twn nomosxediwn,gia eksigise mou,egw pou den katalavainw,ti tha ginei sygkekrimena me thn xrhmatodothsh,asylo,idiwtika panepisthmia.

2)Kai toulaxiston autoi tha teleiwsoun se 200 xronia,an zoun,esy pou eisai ekseraitos foithths, apo oti katalavainw, se ephreazoun autoi?An thes na diavaseis,mporeis na to kaneis.Kai na katnohsw kai kati allo.Se periptwsh pou mporei na kataferoun(p.x na mhn eksomoiwthoun ta ptyxia twn panepisthmiwn me auta twn mh kratikwn(idiwtwn)) kati ti tha peis oti hsoun kai esy,opws h Marietta pou htan sto Polytexnio kai fwnaze kata ths Xountas(XAXAXAXAXA),h sto 1-1-4 pou pali katevainan tou Pasok(dhladh oi idioi pou to eftiaksan),h me ton Arsenh.

3)Mporei na pshfizeis kai na sthrizeis oti thes.Alla otan vriskesai na zhtas na doulepseis.na plhrwnesai me 700 eurw,na eisai ypodoulos tou opoiodhpote ergodoth,na se apolyei opote thelei,mhn fwnazeis giati auto sthrizeis.Thn auth politikh,to auto komma.

bitcoder
03-07-07, 19:44
malista...
ara mpravo mas pou katastrefoume ta idrimata kai plirwnoun keratiatika oi ellines forologoumenoi...
1) den tha katsw na sou analysw olokliro nomosxedio... yparxei se 200 meries opws akribws einai kai oxi mesw prokyriksewn kai mesw tritwn. se parapempw ekei loipon

2) me enoxlei na exw sto ergastirio mou pksiti 27 xronwn! giati?
giati mazeuontas olous autous, theloume extra ergastiria, extra kathigites. dld? gia na bafei tous toixoun me spray, na kanei bandalismous sto idrima, kai na empodizei tis spoudes mou, ksinontas ta parallila oson afora tis spoudes tou, trww kondilia apo ton proypologismo.

3) Fysika kai oloi mas mporoume na stirizoume oti theloume. Esy thes na mhn eisai ypodoulos tou ergodoti e? dld kathe proi, na pigaineis sth douleia.. kai na tou les "re malaka? piase ena kafe giati eixe kinisi sto dromo kai eimai kourasmenos!"
kai an paei na se apolysei, epidi exeis mathei apo to panepistimio na kaneis mono "ideologiko agona" kai oxi na douleueis, na tou peis "kane kanena asteio ee? egw den anagnorizw ierarxeia kai afentika...".

malista.. blepontas to etsi.. ti na pw?.... exeis dikio...

serginho
03-07-07, 22:48
malista...
ara mpravo mas pou katastrefoume ta idrimata kai plirwnoun keratiatika oi ellines forologoumenoi...
1) den tha katsw na sou analysw olokliro nomosxedio... yparxei se 200 meries opws akribws einai kai oxi mesw prokyriksewn kai mesw tritwn. se parapempw ekei loipon

2) me enoxlei na exw sto ergastirio mou pksiti 27 xronwn! giati?
giati mazeuontas olous autous, theloume extra ergastiria, extra kathigites. dld? gia na bafei tous toixoun me spray, na kanei bandalismous sto idrima, kai na empodizei tis spoudes mou, ksinontas ta parallila oson afora tis spoudes tou, trww kondilia apo ton proypologismo.

3) Fysika kai oloi mas mporoume na stirizoume oti theloume. Esy thes na mhn eisai ypodoulos tou ergodoti e? dld kathe proi, na pigaineis sth douleia.. kai na tou les "re malaka? piase ena kafe giati eixe kinisi sto dromo kai eimai kourasmenos!"
kai an paei na se apolysei, epidi exeis mathei apo to panepistimio na kaneis mono "ideologiko agona" kai oxi na douleueis, na tou peis "kane kanena asteio ee? egw den anagnorizw ierarxeia kai afentika...".

malista.. blepontas to etsi.. ti na pw?.... exeis dikio...
3)Egw den eipa na mhn eimai ypodoulos tou ergodoth,me thn ennoia pou to les esy.Otan se ekmetalleyetai ws pros thn ergasia sou(vgazei yperkerdos),otan sou auksanei thn wra ergasias(apo to 8wro,exoume paei to 10,12,14,kai vale),otan sou meiwnei
ton xrono twn diakopwn.otan tha pairneis syntaksh(kai an),tha se enoxlei h mhpws oxi.H tha les ola auta ta vathystoxasta pou eleges parapanw.Kai se auto to "ideologiko agwna",pou esy xleuazeis,mporeis na eisai eleutheros na grafeis edw,na douleueis me oso to dynato kalyteres synthikes,na pas sto panepisthmio(an prokeitai na pas,an eisai).An den yphrxe autos o "agwnas",tha eixame akoma xounta.

2)Mono o pksites yparxoun 27 xronwn?Apo dap,pasp,diktya,saf-eaak den yparxoun?H mhpws se enoxloun pou yparxoun?Oso gia tous aiwnious foithtes to idio kostizoun ston proypologismo tou kratous,den xrewnesai parapanw.Kai siga tous perissoterous panepisthmiakous(oti na einai kai autoi)h ta ekstra ergasthria.
Ta idia kai ligo xeirotera einai me epishma stoxiea.
Otan meiwnontai oi dapanes gia thn paideia mhpws einai provlima?Lew egw?
Kai autoi pou vafoun tous toixous,synithws einai oi anarxikoi(aplws na to ksereis).

1)Afou me parapempeis ekei.Egw giati katalavainw alla.Dhladh me ta mh kratika tha ginei kalyterh h paideia?Ektos an exeis lefta,an eisai toso kalos kai mporeis na tous antagwnisteis olous.Dhladh tha isxyei o nomos ths zougklas.Kai epeidh den thelw na analyw synexeia.Esy pisteueis oti autoi (aristeroi foithtes,kai kapoioi apo dap,pasp)einai to megalo provlima?
H autoi pou kataklevoun to dhmosio xrhma,pou sou kathorizoun to mistho ths peinas,thn syntaksh ths ntrophs,thn katapathsh twn daswn k.a.Autoi pou einai sthn eksousia einai to provlhma kai oxi autoi pou agwnizontai gia ena kalytero aurio.

kelly
05-07-07, 18:17
Θέλω πάρα πολύ να δω σε 15 χρόνια πόσοι από αυτούς που "αγωνίζονται για ένα καλύτερο αύριο" τι θέσεις θα έχουν στα ιδιωτικά πανεπιστήμια που τώρα βρίζουν..... :hmmm:
Δε θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε που κάποιοι αλλάζουν ιδεολογίες...

Είδαμε και το νόμο για την αξιολόγηση με τι χαρά τον δέχτηκαν......

Άντε να μπει μια τάξη εδώ μέσα!!! Μιλούσα με ένα συμφοιτητή μου πριν από μια συνέλευση και μου λέει: "όταν η μπουλντόζα είναι έξω από το σπίτι σου δεν κοιτάς να κάνεις ανακαίνιση στην κουζίνα"! Και λέω εγώ όταν το σπίτι σου είναι μια παράγκα της κακιάς συμφοράς γιατί να μην χτίσεις ένα καινούργιο; Θα αργήσει να γίνει, αλλά θα είναι σαφώς πιο λειτουργικό από την παράγκα!

Επίσης, δείτε λίγο και το post της Ράνιας παραπάνω! Μη συγχέουμε καταστάσεις που δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους! ΕΛΕΟΣ πια!!!:judge: :judge:

Xalbas
05-07-07, 18:49
th asulo k ******! an den fugoun ta kommatoskula apo ta panepisthmia douleia dn 8 ginei... alla den sumferei kn n fugoun! oute kke oute nd oute pasok!Basika prepei n exete polu 8rasos mrk foithtopateres n erxete n milate g t asulo k g oti auto sunepagete!

k basika gia poies nees idees milate g n katalabw k egw?????? to mono p kanete einai n anakuklwnete tn grammh t kommatos sas!xortasame n blepoume ta karagkiozilikia sas stis genikes suneleuseis!

kelly
06-07-07, 08:07
th asulo k ******! an den fugoun ta kommatoskula apo ta panepisthmia douleia dn 8 ginei... alla den sumferei kn n fugoun! oute kke oute nd oute pasok!Basika prepei n exete polu 8rasos mrk foithtopateres n erxete n milate g t asulo k g oti auto sunepagete!

k basika gia poies nees idees milate g n katalabw k egw?????? to mono p kanete einai n anakuklwnete tn grammh t kommatos sas!xortasame n blepoume ta karagkiozilikia sas stis genikes suneleuseis!

Δηλαδή πόσο πιο στα ίσια πρέπει να το πούμε για να το καταλάβουν?????????????

laugher
09-09-07, 12:05
Asfalites mesa sto panepistimio xtes synelavan "antieksousiastes" kata ti diarkeia diadiloseon ekso apo tin ekthesi thesalonikis...To mono pou den mas eipan einai an oi antifronountes tha fygoune syntoma gia Gyaro...

babis7
09-09-07, 19:54
Πάμε γερά να πλήξουμε και τον τελευταίο πυρήνα αντίστασης....τη μόρφωση...

mantitheos
09-09-07, 20:55
Oι συλλήψεις ήταν 100% νομιμότατες.

Επιτέλους εφαρμόστηκε ο νόμος! :)

laugher
09-09-07, 22:17
Vevaia i prytaniki epitropi den edose tin adeia tis gia na ginei arsei asylou, kai oi asfalites mpikan mesa sto panepistimio forontas palestiniaka mantilia kai ta resta...Zito i astynomokratia pou krataei demena ta enoxlitika paidia pou mas thymizoune poso xamila exoume ftasei.

mitsos326
09-09-07, 23:30
οχι φιλε μου δεν ξερεις καλα τον νομο...μετα απο καποια ωρα το ασυλο δεν ισχύει :unsure:

babis7
09-09-07, 23:45
οχι φιλε μου δεν ξερεις καλα τον νομο...μετα απο καποια ωρα το ασυλο δεν ισχύει :unsure:

Ελπίζω να κάνεις πλάκα.....

Πέστα ρε laugher: "Zito i astynomokratia pou krataei demena ta enoxlitika paidia pou mas thymizoune poso xamila exoume ftasei."

ALEIDA
10-09-07, 01:48
Υπάρχει αυτό το θέμα για το άσυλο, εάν θέλετε..:D
Katw Ta Xeria Apo To Asylo (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=131382&highlight=%DC%F3%F5%EB%EF)
Παρακαλώ στο παρόν θέμα όμως να μην αλλάζουμε συζήτηση..:)

stergios1988
10-09-07, 03:25
Εγω πιστευω πως εφοσον τα ατομα διεπραξαν αδικηματα που πληττουν το κυρος της δημοκρατιας δε θα επρεπε καν να υπαρχουν αντιρρησεις. Δεν εννοω φυσικα πως θα συμφωνω σε καθε περιπτωση οπου θα παραβιαζεται το ασυλο, αλλα υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι εκμεταλλευονται ολους τους φοιτητες προκαλωντας καταστροφες και εισερχονται στον χωρο του ασυλου, με αποτελεσμα να εχει δικαιωμα ο καθε πολιτικος να μας αποκαλει ταραξιες.

juanpablo
10-09-07, 04:36
Παιδιά η σύλληψη που πραγματοποιήθηκε ήταν καθ’ όλα νόμιμη: Δεν ισχύει το άσυλο σε περίπτωση κακουργηματικών πράξεων για τις οποίες δεν έχει περάσει το αυτόφωρο… Η κατοχή και χρήση αυτοσχέδιων εκρηκτικών μηχανισμών (βόμβες μολότοφ) είναι συμφώνα με την νομοθεσία κακούργημα και επομένως η αστυνομία δεν είχε απλώς το δικαίωμα αλλά και την υποχρέωση να επέμβει…
Είμαι και εγώ ένας από τους χιλιάδες φοιτητές («ταραξίες» σύμφωνα με τον Καραμανλή) που πέρυσι κάθε Πέμπτη είχαμε ραντεβού στο Σύνταγμα και έχω ψάξει λίγο το ζήτημα..
Είναι άλλωστε αυτή η διάταξη του νόμου (για τις κακουργηματικές πράξεις) που κάνει κάθε περεταίρω περιορισμό του ασύλου (όπως αυτούς που θέλει να εφαρμόσει η ΝΔ) άχρηστο, και μετατρέπει αυτόματα τα επιχειρήματα περί κουκουλοφόρων που χρησιμοποίησε πέρυσι η κυβέρνηση σε απλή προπαγάνδα.

mantitheos
10-09-07, 11:19
Παιδιά η σύλληψη που πραγματοποιήθηκε ήταν καθ’ όλα νόμιμη: Δεν ισχύει το άσυλο σε περίπτωση κακουργηματικών πράξεων για τις οποίες δεν έχει περάσει το αυτόφωρο… Η κατοχή και χρήση αυτοσχέδιων εκρηκτικών μηχανισμών (βόμβες μολότοφ) είναι συμφώνα με την νομοθεσία κακούργημα και επομένως η αστυνομία δεν είχε απλώς το δικαίωμα αλλά και την υποχρέωση να επέμβει…
Είμαι και εγώ ένας από τους χιλιάδες φοιτητές («ταραξίες» σύμφωνα με τον Καραμανλή) που πέρυσι κάθε Πέμπτη είχαμε ραντεβού στο Σύνταγμα και έχω ψάξει λίγο το ζήτημα..
Είναι άλλωστε αυτή η διάταξη του νόμου (για τις κακουργηματικές πράξεις) που κάνει κάθε περεταίρω περιορισμό του ασύλου (όπως αυτούς που θέλει να εφαρμόσει η ΝΔ) άχρηστο, και μετατρέπει αυτόματα τα επιχειρήματα περί κουκουλοφόρων που χρησιμοποίησε πέρυσι η κυβέρνηση σε απλή προπαγάνδα.

σωστός!

babis7
10-09-07, 12:05

Σωστά τα λες.Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι τι μπορούν να θεωρήσουν αυριο μεθαύριο κακούργημα. Τις συνελεύσεις ας πούμε. Ή τις καταλήψεις. Και έτσι πάει και ο τελευταίος πυρήνας αντίστασης. Μετά όλα θα είναι βούτυρο γι'αυτούς. Μη ξεχνάμε ότι χωρίς τους φοιτητές θα περνούσε ο νόμος για τα πανεπιστήμια και χαμπάρι δε θα παίρναμε.

mantitheos
10-09-07, 12:28
Σωστά τα λες.Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι τι μπορούν να θεωρήσουν αυριο μεθαύριο κακούργημα. Τις συνελεύσεις ας πούμε. Ή τις καταλήψεις. Και έτσι πάει και ο τελευταίος πυρήνας αντίστασης. Μετά όλα θα είναι βούτυρο γι'αυτούς. Μη ξεχνάμε ότι χωρίς τους φοιτητές θα περνούσε ο νόμος για τα πανεπιστήμια και χαμπάρι δε θα παίρναμε.

Tα κακουργήματα ορίζονται ρητά από τον Ποινικό Κώδικα και τους ειδικούς ποινικούς νόμους.
Με λίγα λόγια, κακούργημα είναι κάθε αξιόποινη πράξη για την οποία απειλείται κάθειρξη τουλάχιστον 5 ετών.

Έτσι η απλή κλοπή δεν είναι κακούργημα, ενώ όταν γίνεται με χρήση απειλής βίας (ληστεία) τότε είναι. Επίσης ο βιασμός και η χρήση εκρηκτικών υλών καθώς και η έκρηξη με κίνδυνο ζωής άλλου είναι κλασικές περιπτώσεις κακουργημάτων.

Σε αυτές τις περιπτώσεις η αστυνομική αρχή οφείλει να επέμβει χωρίς την άδεια κανενός πρυτανικού συμβουλίου .

laugher
10-09-07, 12:28
Vevaia to panepistimio eixe apokleistei 4 ores prin se oles tou tis eisodous apo klouves...Gia na mpeis dld eprepe na se psaksoune oi mpatsoi katalavaineis? Ayto den einai paraviasi?

Kai gia na ginei arsi prepei na yparxoun kakourgimatikes prakseis KAI eisaggeliki entoli i entoli apo tin prytaniki epitropi(me apolyti pleiopsifia) katalaves? Ti na pei kaneis gia ti katantia mas...

mantitheos
10-09-07, 12:47
Kai gia na ginei arsi prepei na yparxoun kakourgimatikes prakseis KAI eisaggeliki entoli i entoli apo tin prytaniki epitropi(me apolyti pleiopsifia) katalaves? Ti na pei kaneis gia ti katantia mas...

Επαναλαμβάνω ότι όταν έχουμε αυτόφωρες κακουργηματικές πράξεις ΔΕΝ χρειάζεται καμία απολύτος άδεια, η αστυνομία οφείλει να παρέμβει άμεσα!!

Βάλτο καλά στο μυαλό σου αυτό και σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο και να δημιουργείς εντυπώσεις.. :judge:

babis7
10-09-07, 14:25
Tα κακουργήματα ορίζονται ρητά από τον Ποινικό Κώδικα και τους ειδικούς ποινικούς νόμους.
Με λίγα λόγια, κακούργημα είναι κάθε αξιόποινη πράξη για την οποία απειλείται κάθειρξη τουλάχιστον 5 ετών.

Έτσι η απλή κλοπή δεν είναι κακούργημα, ενώ όταν γίνεται με χρήση απειλής βίας (ληστεία) τότε είναι. Επίσης ο βιασμός και η χρήση εκρηκτικών υλών καθώς και η έκρηξη με κίνδυνο ζωής άλλου είναι κλασικές περιπτώσεις κακουργημάτων.

Σε αυτές τις περιπτώσεις η αστυνομική αρχή οφείλει να επέμβει χωρίς την άδεια κανενός πρυτανικού συμβουλίου .

Ναι αλλά τους νόμους τους κάνουν οι ίδιοι που διοικούν τους μπάτσους. Και δεν τους εμποδίζει τίποτα να θεωρήσουν κακούργημα την παρεμπόδιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, και να επεμβαίνουν π.χ σε συνελεύσεις, καταλήψεις, ομιλίες αντιφρονούντων, συναυλίες κτλ.

Αυτό είναι το κύριο θέμα μας. Θα δείξει ο καιρός τις προθέσεις τους και μακάρι να θυμόμαστε τότε.

AkisPap
10-09-07, 15:24
Epitelous oi xabalenztides baxaloi katalaban oti yparxei kai timwria! Htan na min ginei i arxi! Olo kai perissotero tha bainei i astynomia sto "asylo" na mazeuei tous "antiexousiastes"!
Twra pou xasate to asylo sas, pou tha krybeste?
To antiexousiastiko kinima paithenei!

laugher
10-09-07, 18:50
Epitelous oi xabalenztides baxaloi katalaban oti yparxei kai timwria! Htan na min ginei i arxi! Olo kai perissotero tha bainei i astynomia sto "asylo" na mazeuei tous "antiexousiastes"!
Twra pou xasate to asylo sas, pou tha krybeste?
To antiexousiastiko kinima paithenei!

Siga re dapitaki tha stravoseii gravata apo ti poly maxitikotita.
Antieksousiastes tha yparxoun oso yparxoun katapiestes. Edo to kinima de pethane sti xounta tha to skotosei o polydoras?

Dimitra©
10-09-07, 19:50
Ναι αλλά τους νόμους τους κάνουν οι ίδιοι που διοικούν τους μπάτσους. Και δεν τους εμποδίζει τίποτα να θεωρήσουν κακούργημα την παρεμπόδιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, και να επεμβαίνουν π.χ σε συνελεύσεις, καταλήψεις, ομιλίες αντιφρονούντων, συναυλίες κτλ.

Αυτό είναι το κύριο θέμα μας. Θα δείξει ο καιρός τις προθέσεις τους και μακάρι να θυμόμαστε τότε.

Τους νόμους τους κάνουν αυτοί που ψηφίζεις φίλε μου. Και επί του θέματος, ο Μαντίθεος είναι καθόλα σωστός.:)

stergios1988
10-09-07, 20:25
Εξω τα κομματα απο τα πανεπιστημια. Οι παραταξεις ειναι υποκινουμενες απο τα γνωστα κομματα. Ε, οχι λοιπον! Μηπως εμεις ειμαστε αβουλοι; Μηπως δεν εχουμε αποψη; Γιατι να συνεχισει αυτο το χαλι. Εγω δεν εχω γραφτει σε καμια παραταξη γιατι δε θελω να αισθανομαι σαν πιονι στα χερια των ισχυρων. Θα μπορουσε να υπαρχει μια επιτροπη φοιτητων η οποια θα λειτουργει συμβουλευτικα προς τους φοιτητες. Και οι αποφασεις να βγαινουν απο την πλειοψηφια των φοιτητων και οχι απο οσους μπαινουν σε καθε συνελευση (φοιτητες και μη). Και θα πρεπει να γινεται αρση του ασυλου οποτε γινεται κακουργηματικη πραξη (βιασμοι, ξυλοδαρμοι, σοβαρες καταστροφες, κ.α.).

alias1972
10-09-07, 22:29
thelete asylo? kanete omada perifrourhshs.
giati den vgazete tous koukouloforoys exo apo ton xoro sas alla tous prostateyete?
otan kaname palia kapoio party ston xoro tou tei eixame kai dikh mas fylaxh an kati ginotan ton diname kateytheian.
eseis sygalyptete.
exeis dei esties me foitoria xasis?
exeis dei xorafia tou tei me fytoria xasis?
otan ta deis tote na peis pouia einai ta symferonta kai poianon.
giati oi prytanes den theloun astynomia to skeytikes pote?
para vazoun esas na na antidrate gia na mhn fanoun aytoi.
zhthste monoi sas arsh asylou den exete na fovhtheite kati ti na sas kanoun etsi ki alios an kanete kati yparxei h asfaleia sto tei pou denb tous gnorizei kaneis kai sas xeroun enan enan.

laugher
10-09-07, 22:30
Εξω τα κομματα απο τα πανεπιστημια. Οι παραταξεις ειναι υποκινουμενες απο τα γνωστα κομματα. Ε, οχι λοιπον! Μηπως εμεις ειμαστε αβουλοι; Μηπως δεν εχουμε αποψη; Γιατι να συνεχισει αυτο το χαλι. Εγω δεν εχω γραφτει σε καμια παραταξη γιατι δε θελω να αισθανομαι σαν πιονι στα χερια των ισχυρων. Θα μπορουσε να υπαρχει μια επιτροπη φοιτητων η οποια θα λειτουργει συμβουλευτικα προς τους φοιτητες. Και οι αποφασεις να βγαινουν απο την πλειοψηφια των φοιτητων και οχι απο οσους μπαινουν σε καθε συνελευση (φοιτητες και μη). Και θα πρεπει να γινεται αρση του ασυλου οποτε γινεται κακουργηματικη πραξη (βιασμοι, ξυλοδαρμοι, σοβαρες καταστροφες, κ.α.).

Poly sostos file. Ego sta prota mou vimata ekana to lathos na mpo se mia parataksi giati imouna mikros kai afeleis kai nomiza oti apo kei mesa mporei kai na kanane pragmata. Sixathika kai ton eayto mou. O monos tropos na pane mprosta ta panepistimia einai na fygoun ta komata.

stergios1988
11-09-07, 15:03
thelete asylo? kanete omada perifrourhshs.
giati den vgazete tous koukouloforoys exo apo ton xoro sas alla tous prostateyete?
otan kaname palia kapoio party ston xoro tou tei eixame kai dikh mas fylaxh an kati ginotan ton diname kateytheian.
eseis sygalyptete.
exeis dei esties me foitoria xasis?
exeis dei xorafia tou tei me fytoria xasis?
otan ta deis tote na peis pouia einai ta symferonta kai poianon.
giati oi prytanes den theloun astynomia to skeytikes pote?
para vazoun esas na na antidrate gia na mhn fanoun aytoi.
zhthste monoi sas arsh asylou den exete na fovhtheite kati ti na sas kanoun etsi ki alios an kanete kati yparxei h asfaleia sto tei pou denb tous gnorizei kaneis kai sas xeroun enan enan.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Poly sostos file. Ego sta prota mou vimata ekana to lathos na mpo se mia parataksi giati imouna mikros kai afeleis kai nomiza oti apo kei mesa mporei kai na kanane pragmata. Sixathika kai ton eayto mou. O monos tropos na pane mprosta ta panepistimia einai na fygoun ta komata.
Αυτη ειναι ισως η καλυτερη απαντηση σε αυτους που εχουν πανω τους πρασινα, κοκκινα, μπλε και κιτρινα ταμπελακια και νιωθουν πως προστατευουν την δημοκρατια

Dimitra©
11-09-07, 16:35

Φίλε κι εγώ ήμουν σε παράταξη και θα διαφωνήσω μαζί σου. Όταν λέμε ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΠΚΣ κλπ κλπ κλπ, ας μην απολυτολογούμε. Το κάθε τμήμα έχει τη δική του ΔΑΠ, ΠΑΣΠ ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Η παράταξή σου προσέφερε σε επίπεδο τμήματος? Η δική μου ναι και είμαι πολύ περήφανη γι'αυτό. Γιατί δεν πήγαν χαράμι τα μερόνυχτα που δεν κοιμήθηκα για να βγάλω οδηγούς φοίτησης & οδηγούς διανομής συγγραμμάτων. Τρέξαμε αρκετά και πετύχαμε πολλά πάντα σε επίπεδο τμήματος. Αν μπεις κι εσύ στο τρυπάκι να σκέφτεσαι από την αρχή του έτους τις φοιτητικές εκλογές τότε έχεις χάσει το παιχνίδι γιατί δεν προσφέρεις τίποτα στην ουσία. Εγώ πέρυσι είπα σε όλους τους πρωτοετείς που ανέλαβα να μην ψηφίσουν στο πρώτο έτος αλλά να δουν πρώτα τι γίνεται, να αναπτύξουν δική τους κρίση κι έπειτα αν θέλουν να ασχοληθούν , αν θέλουν να ψηφίσουν και αν θέλουν να βοηθήσουν. Είναι πολύ λίγα τα άτομα τα οποία μπαίνουν έχοντας πολιτική ταυτότητα στο πανεπιστήμιο και ως συνήθως αυτή προέρχεται από την οικογένεια. Η παράταξή μου ήταν αντίθετη στα πολιτικά πιστεύω των γονιών μου κι όμως και οι 2 (σχεδόν) με στήριξαν γιατί έβλεπαν ότι η συμμετοχή μου αφορούσε το τμήμα και όχι το κόμμα. Τις παρατάξεις και το ύφος αυτών τα διαμορφώνουμε εμείς που συμμετέχουμε σ'αυτές. Μακάρι να μην ήταν συγγενείς οι φοιτητικές παρατάξεις με τα πολιτικά κόμματα αλλά και το ότι είναι δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να προσφέρεις μέσω αυτών.

ALEIDA
11-09-07, 16:42
Φίλε κι εγώ ήμουν σε παράταξη και θα διαφωνήσω μαζί σου. Όταν λέμε ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΠΚΣ κλπ κλπ κλπ, ας μην απολυτολογούμε. Το κάθε τμήμα έχει τη δική του ΔΑΠ, ΠΑΣΠ ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Η παράταξή σου προσέφερε σε επίπεδο τμήματος? Η δική μου ναι και είμαι πολύ περήφανη γι'αυτό. Γιατί δεν πήγαν χαράμι τα μερόνυχτα που δεν κοιμήθηκα για να βγάλω οδηγούς φοίτησης & οδηγούς διανομής συγγραμμάτων. Τρέξαμε αρκετά και πετύχαμε πολλά πάντα σε επίπεδο τμήματος. Αν μπεις κι εσύ στο τρυπάκι να σκέφτεσαι από την αρχή του έτους τις φοιτητικές εκλογές τότε έχεις χάσει το παιχνίδι γιατί δεν προσφέρεις τίποτα στην ουσία. Εγώ πέρυσι είπα σε όλους τους πρωτοετείς που ανέλαβα να μην ψηφίσουν στο πρώτο έτος αλλά να δουν πρώτα τι γίνεται, να αναπτύξουν δική τους κρίση κι έπειτα αν θέλουν να ασχοληθούν , αν θέλουν να ψηφίσουν και αν θέλουν να βοηθήσουν. Είναι πολύ λίγα τα άτομα τα οποία μπαίνουν έχοντας πολιτική ταυτότητα στο πανεπιστήμιο και ως συνήθως αυτή προέρχεται από την οικογένεια. Η παράταξή μου ήταν αντίθετη στα πολιτικά πιστεύω των γονιών μου κι όμως και οι 2 (σχεδόν) με στήριξαν γιατί έβλεπαν ότι η συμμετοχή μου αφορούσε το τμήμα και όχι το κόμμα. Τις παρατάξεις και το ύφος αυτών τα διαμορφώνουμε εμείς που συμμετέχουμε σ'αυτές. Μακάρι να μην ήταν συγγενείς οι φοιτητικές παρατάξεις με τα πολιτικά κόμματα αλλά και το ότι είναι δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να προσφέρεις μέσω αυτών. Τα λες πολύ σωστά και μπράβο σου που σκέφτεσαι έτσι..:)
Αν και συγνώμη που θα ξαναγίνω "κακιά", αλλά υπάρχει θέμα για τις παρατάξεις εδώ...:angel: Παρατάξεις, άσυλο και πράξεις εξευτελισμού (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=226697)

Dimitra©
11-09-07, 17:01
Τα λες πολύ σωστά και μπράβο σου που σκέφτεσαι έτσι..:)
Αν και συγνώμη που θα ξαναγίνω "κακιά", αλλά υπάρχει θέμα για τις παρατάξεις εδώ...:angel: Παρατάξεις, άσυλο και πράξεις εξευτελισμού (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=226697)
:Oops: Συγγνώμη βγήκα λίγο :Offtopic:

stergios1988
12-09-07, 01:17
Να ρωτησω κατι, ακραιο μεν αλλα οχι απιθανο. Πειτε οτι καποιου του τη βαρεσει μπει στον χωρο του ασυλου και καθαριζει 100 ατομα. Τι θα γινει τοτε; Θα λετε οτι αυτος ειναι ενας ανθρωπος που φροντιζει για το αυριο μας; Αυτο περιμενουμε δηλαδη; Και αμα παρεμβαινε η αστυνομια θα λεγατε οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα; (Αυτο το ερωτημα το θετω γιατι παρομοιο περιστατικο υπηρξε πριν καποιους μηνες στην Αμερικη (3 νεκροι φοιτητες νομιζω) στο χωρο του πανεπιστημιου με τη διαφορα οτι εκει φυσικα δεν υπαρχει ασυλο).

ALEIDA
12-09-07, 01:35
:Oops: Συγγνώμη βγήκα λίγο :Offtopic:

:p:p
Έλα, δεν πειράζει..:flowers:

laugher
12-09-07, 10:24
Να ρωτησω κατι, ακραιο μεν αλλα οχι απιθανο. Πειτε οτι καποιου του τη βαρεσει μπει στον χωρο του ασυλου και καθαριζει 100 ατομα. Τι θα γινει τοτε; Θα λετε οτι αυτος ειναι ενας ανθρωπος που φροντιζει για το αυριο μας; Αυτο περιμενουμε δηλαδη; Και αμα παρεμβαινε η αστυνομια θα λεγατε οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα; (Αυτο το ερωτημα το θετω γιατι παρομοιο περιστατικο υπηρξε πριν καποιους μηνες στην Αμερικη (3 νεκροι φοιτητες νομιζω) στο χωρο του πανεπιστημιου με τη διαφορα οτι εκει φυσικα δεν υπαρχει ασυλο).

Oti na nai. Vevaia otan viastike i kopelia prin ligous mines kanenas eisaggeleas den evgale entoli arsis kai kanenas mpatsos den mpike mesa. Otan omos peftoune 5 molotov proeklogika ginonte ola na mas paiksoune oi tileoraseis pou eimaste ameiliktoi.

Dimitra©
12-09-07, 10:42
Εάν ο βιασμός διαρκούσε αρκετό χρόνο ώστε να αρθεί το άσυλο και να συλλάβουν το δράστη θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά όταν η βιασθείσα καταγγέλει το συμβάν που έχει ήδη τελεσθεί ποιος ο λόγος άρσης του ασύλου και εισχώρησης αστυνομικών δυνάμεων?Το λέτε και το ξαναλέτε.. Εκ των υστέρων άρση δεν γίνεται. Δεν έχει λόγο να γίνει. Το θέμα είναι να μην εκμηδενίζουμε την αξία του ασύλου εμείς οι ίδιοι οι φοιτητές επιτρέποντας σε κάθε επικίνδυνο και κακοποιό στοιχείο να προστατεύεται από ένα θεσμό που στην ουσία πρέπει να προστατεύει την ελευθερία μας και όχι εγκληματίες, όπως έχει καταντήσει.

BbisbosS
16-11-07, 16:37
Φωτιές εν όψει των εκδηλώσεων για την εξέγερση στο Πολυτεχνείο ανάβει η παρέμβαση του προϊσταμένου της εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης, Β. Φλωρίδη.

Με έγγραφό του προς την αστυνομική διεύθυνση Θεσσαλονίκης, όχι μόνο δίνει το ελεύθερο για επέμβαση της αστυνομίας μέσα στους χώρους του ασύλου, σε περίπτωση διάπραξης κακουργηματικών πράξεων, αλλά και απειλεί με ποινικές ευθύνες τους αστυνομικούς αν δεν επέμβουν. Παράλληλα, ο κ. Φλωρίδης έστειλε χθες και δεύτερο μήνυμα προς τις αστυνομικές δυνάμεις, καλώντας τους να δείξουν ιδιαίτερη προσοχή στις ενδεχόμενες συλλήψεις, τονίζοντας σε χθεσινή σύσκεψη ότι «δε θα ανεχτώ άλλες ζαρντινιέρες».

Εν τω μεταξύ, σε κατάσταση συναγερμού βρίσκονται από χθες πάνω από 8.000 αστυνομικοί στην Αθήνα, ενώ 12 εισαγγελείς θα βρίσκονται σε ετοιμότητα στη ΓΑΔΑ για να παρέμβουν σε τυχόν επεισόδια. Πάντως, από την πλευρά του ο πρύτανης του ΕΜΠ, Κ. Μουντζούρης, δήλωσε ότι έχουν ληφθεί όλα τα μέτρα, ώστε να μην παρεισφρήσουν ακραία εξωπανεπιστημιακά στοιχεία στον χώρο. Ανάλογη θα έιναι και η στάση των πρυτανικών αρχών και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια. Σχετικά με τη χρήση των καμερών από αστυνομικούς, οι τελευταίοι δηλώνουν πως δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσουν παρά το ελευθέρας του εισαγγελέα κ. Σανιδά, εκτός και εάν σημειωθούν μεγάλης έκτασης επεισόδια.

Γιώργος Σόμπολος
hmerisia.gr

darnakas
16-11-07, 17:39
Μα,υπάρχει παραθυράκι(νομίζω με εντολή εισαγγελέα και την άδεια του πρύτανη)για επέμβαση της αστυνομίας στο άσυλο απλά παίζονται συμφέροντα και δεν επεμβαίνουν!Οι μεν υπερασπίζουν το άσυλο επικαλώντας και Πολυτεχνείο και οι δε τους αφήνουν να τα σπάσουν και μετά λένε ότι δεν υπάρχει άλλη λύση από την κατάργηση του ασύλου!!
Μην το ψάχνετε!!Αν υπάρχει θέληση μπορούν να τους μαζέψουν όλους αλλά δεν το κάνουν!
Έχω ακούσει ότι μία μόνο φορά ένας(και χωρίς καταπάτηση ασύλου και τα τοιαύτα) είχε παρατάξει αστυνομικούς και κλούβες γύρω από το Πολυτεχνείο και περίμεναν να πετάξουν ότι ήταν να πετάξουν οι χούλιγκαν και τους περίμεναν όταν θα βγουν και τους μπαγλάρωσαν όλους μέσα αλλά τελικά αυτός "έφαγε καμπάνα" και αφέθησαν ελεύθεροι...

mantitheos
16-11-07, 21:19
Πρόκειται απλά για υπενθύμιση του εισαγγελέα στους αστυνομικούς ότι είναι υποχρεωμένοι να παρέμβουν ακόμα και μέσα στο χώρο του ασύλου όταν διαπράττονται αυτόφορα κακουργήματα ή αυτόφορα εγκλήματα κατά ζωής.

Το άσυλο είναι για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, όχι για την ελεύθερη διακίνηση εγκλημάτων.. :judge:

eftapsixos2011
22-04-08, 17:08
Η αποψή μου είναι πως το άσυλο πρέπει να άρεται αυτόματα όταν πραγματοποιούνται ποινικά (και όχι μόνο) αδικήματα!!!Δεν μπορώ να δεχτώ την άποψη πως το άσυλο είναι για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών!!!Ποιος εμποδίζει ποιον??? να πει την αποψή του??Ζούμε σε μία χώρα που μπορεί να έχει χίλια προβλήματα αλλά ο καθένας μπορεί να λεεί ότι θέλει!!!

Pyrman76
25-09-08, 17:23
αν και ασχετο...αλλα παντα σχετικο....

"Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα
της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν
την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία,
την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

Ισοκράτης 436π.Χ - 338π.Χ

giannis-21
25-09-08, 18:42
για πειτε μου φιλτατοι.. αν αυριομε ληστεψουν στο παν/μιο και δειρουν μου σπασουν το αυτοκινητο με βρισουν με βιασουν κλπ τι μπορω να κανω εγω?? να παρω το νομο στα χερια μου μαλλον γιατι κανενας δεν μπορει να επεμβει σωστα? ασυλο λεγετε αυτο? αυτο λεγετε θελω να κανω οτι θελω σε οπιοιον θελω οτι ωρα θελω χωρις να με πειραζει κανενας.. αλλα η ελεφθερη εκφραση η οποια βεβαια με το σημερινω ασυλο δεν υπαρχει δδιοτι αν πω κατι που ειναι αντιθετο με σενα θα μου πετας τουβλα και θα με κοινηγας γιατι θα ειμαι ειτε δεξιος ειτε αριστερος ειτε ορθογωνιος . ολα αυτα που λες απορεουν πρωτον απο μη σκεπτομενους ανθρωπους και υποκειμενα και απο καθηγητες που σας χρησιμοποιουν για να μην χαλαει η ζαχαρενια τους.

laugher
25-09-08, 19:36
eno otan sou kanoune kati paromoio ektos asylou as poume ti mporeis na kaneis? :p

To asylo einai ekei gia kapoio logo, oi akadimaikoi xoroi prostateyonte apo tis kratikes-astynomikes paremvaseis gia kapoio logo. Den einai dyskolo na to matheis apla mathimata istorias.

kostkar
25-09-08, 19:36
Λίγο πολύ με καλύψατε,

Όπως έχει ειπωθεί, το θέμα δεν είναι το άσυλο ή οι νόμοι. Είναι πώς τα αντιμετωπίζουν αυτά. Μιλάω για όλους, φοιτητές, αστυνομικούς, πολιτικούς κλπ.
Όταν οι φοιτητές τα κάνουν .... όπως τα κάνουν:rolleyes2 στα πανεπιστήμια, δε φταίει το άσυλο.

Αλλά ποιος εγγυάται ότι δε θα πάρουν αέρα κάποιοι αστυνομικοίαν καταργηθεί το άσυλο. Λίγες φορές σε πορείες βλέπουμε αστυνομικούς να σακατεύουν στην κυριολεξία φοιτητές;:angry:. Αν καταργηθεί το άσυλο, αποκλείεται να μπουκάρουν οι αστυνομικοί στο πανεπιστήμιο να ξεπαστρεύουν φοιτητές... όποτε γουστάρουν ... για την πλάκα τους:guns: (υποθετικά μιλάω)

Να το πω λίγο ρομαντικά, ιδεολογικά... χρειάζεται πρωτίστως ΠΑΙΔΕΙΑ!:judge:

dios
26-09-08, 15:47
Katarghsh asyloy edw kai twra...exoume katanthsei ahdia sto ap8 pleon:judge:

Antonius
09-12-08, 19:39
εναντίων και εγω σε αυτο το γαμω ασυλο
που προστατευει καθε κακοποιο στοιχείο.
Καποιος πρεπει να προστατευσει καθε δημοσιο χωρο.

lefos
10-12-08, 11:13
na to katargisoun
allo prama to asulo idewn kai allo to asulo paranomias

quazar
10-12-08, 12:12
Καλά άλλη δουλειά δεν έχουν οι μπάτσοι, μπροστά σε μια οθόνη είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ;

Antonius
10-12-08, 12:38
τελικα αυτο ειναι που λένε
"δικτακτορία της μειοψηφιας"!!!

salonicaCapital
10-12-08, 18:34
ASYLO OTAN LEITOURGEI TO PANEPISTIMIO / SXOLI ktl ktl
ARSI ASYLOU MESA SE 1 LEPTO SE PERIOPTOSI PARATRAGOUDON FASARION KTL!!! APLA PRAGMATA

stathis2007
08-03-09, 21:43
¨οταν θα σταματησετε να τρωτε τα λεφτα του ΜΠΑΜΠΑ τοτε ελατε να μιλησουμε ολοι μαζι .......................

Antonius
12-12-09, 08:01
Τι εξυπηρετεί σήμερα το άσυλο;

άρθρο 2 του Ν.1268/82
Παρ. 1: Η ακαδημαϊκή ελευθερία στη διδασκαλία και την έρευνα καθώς και η ελεύθερη διακίνηση των ιδεών κατοχυρώνεται στα Α.Ε.Ι.
Παρ. 4: Για την κατοχύρωση της ακαδημαϊκής ελευθέριας, της ελεύθερης επιστημονικής αναζήτησης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών, αναγνωρίζεται το Πανεπιστημιακό Άσυλο.
Τι μπορεί να σημαίνει η παράγραφος 1 του νόμου; Ότι μέσα στο πανεπιστήμιο μπορώ να ανταλλάσσω ελεύθερα ιδέες ("ελεύθερα", όπως το αντιλαμβάνομαι, σημαίνει "χωρίς να μπορεί κανείς να με εμποδίσει ή να με αναγκάσει να ανταλλάσσω ιδέες"). Αλλά τι καινούριο μας λέει αυτό; Μήπως αν με πιάσουν να ανταλλάσσω ιδέες εκτός του πανεπιστημίου μπορεί και να συλληφθώ; Και ότι μέσα στο πανεπιστήμιο μπορώ να δρω σαν ελεύθερος ακαδημαϊκός πολίτης και να επιδίδομαι σε έρευνα - επιστημονική αναζήτηση. Πρώτα πρώτα, το ότι τα πανεπιστημιακά ιδρύματα λέγονται και ακαδημαϊκά ιδρύματα το ξέραμε. Δε χρειαζόταν να θεσπιστεί νόμος γι' αυτό. Όπως και το ότι στα πανεπιστήμια γίνεται επιστημονική αναζήτηση. Γι' αυτό λέγονται πανεπιστήμια. Αλλά προς τι όλη αυτή η αγωνιώδης "κατοχύρωση" της ελευθερίας ειδικά μέσα στο χώρο αυτό; Μήπως αν επιδίδομαι σε επιστημονική αναζήτηση εκτός πανεπιστημίου (αν μελετάω ή ερευνώ, πχ, στο σπίτι μου, σεβόμενος κάθε ατομικό δικαίωμα των υπολοίπων) μπορεί να έρθει κανείς και να με μπαγλαρώσει; Αν ναι, να μας το πουν οι νομοθέτες να το ξέρουμε, να τους ευχαριστήσουμε που μας δίνουν κι ένα χώρο να δρούμε ελεύθερα.

Με λίγα λόγια, το πρώτο πράγμα που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί σε ένα δημοκρατικό κράτος που σέβεται και προστατεύει τα ατομικά δικαιώματα των πολιτών του χρειάζεται να κατοχυρωθεί η ακαδημαϊκή ελευθερία, η ελεύθερη επιστημονική αναζήτηση και η ελεύθερη διακίνηση ιδεών, ειδικά για ένα συγκεκριμένο χώρο.

Αλλά και πάλι, πες "δε βαριέσαι, η παράγραφος αυτή δε μας αφαιρεί κανένα δικαίωμα, απλά επιβεβαιώνει τα αυτονόητα". Ακόμα κι έτσι, όμως, δεν καταλαβαίνω με ποιο τρόπο το Πανεπιστημιακό Άσυλο (βλ. παράγραφο 4) βοηθάει στην τήρηση και την προστασία αυτών των ελευθεριών. Αν ο ίδιος νόμος δηλώνει ρητά (παράγραφος 1) ότι καθιερώνονται οι αναφερόμενες ελευθερίες, από ποιον ακριβώς τις προστατεύει ο νομοθέτης με το άσυλο; Από τον εαυτό του; Από την κυβέρνηση; Δηλαδή πώς σκέφτηκε ο νομοθέτης; "Τους κατοχυρώνουμε δυο πράγματα, αλλά επειδή μπορεί να έρθει άλλη κυβέρνηση να τα παραβιάσει ας τα προστατεύσουμε και λίγο παραπάνω"; Μα αν μια κυβέρνηση παραβιάζει τους νόμους και δε σέβεται τις ελευθερίες των πολιτών της, τα πράγματα πάνε πολύ πιο μακριά από την καταπάτηση της ακαδημαϊκής ελευθερίας.

Συζητούσαμε το θέμα με κάποιους φίλους και αναφέρθηκε το εξής παράδειγμα: η κατοχή ναρκωτικών απαγορεύεται και αν κάποιος καθηγητής ιατρικής κάνει έρευνα πάνω στα ναρκωτικά, το άσυλο τον προστατεύει από τη σύλληψη. Δε θα το πάω στο ότι, κατά τη γνώμη μου, τα ναρκωτικά θα έπρεπε να είναι ελεύθερα. Αλλά, ακόμα κι έτσι, γιατί να μην υπάρχει κατοχυρωμένη με νόμο δυνατότητα στους καθηγητές ιατρικής να κάνουν έρευνα πάνω στα ναρκωτικά; Αν θεσπιζόταν τέτοιος νόμος, τι πρόβλημα θα υπήρχε αν έφτανε ο εισαγγελέας μέχρι το εργαστήριο του καθηγητή και διαπίστωνε ότι ο καθηγητής κάνει όντως έρευνα στα πλαίσια του νόμου (και ότι δεν έχει τα ναρκωτικά για να τα πουλάει πχ); Δηλαδή ποιος ο λόγος να "επιτρέψουμε" την έρευνα πάνω στα ναρκωτικά μέσω ... ασύλου;

Άποψή μου είναι ότι τέτοιες "προνομιακές" ελευθερίες, δε μας χρειάζονται. Θα ήθελα μια κοινωνία ελεύθερη παντού και ελεύθερη για όλους, όχι μια κοινωνία περιορισμών με προνομιακές νησίδες ελευθερίας. Παρά τις καλές ( ; ) του προθέσεις, ο συγκεκριμένος νόμος κατέληξε να προστατεύει τα αντίθετα από αυτά που υποτίθεται ότι υπερασπίζεται και ... κατοχυρώνει.

RAMMA A+
17-03-10, 19:38
Dld osoi paleyoyme gia to asylo eimaste koykoyloforoi.
To asylo einai to prosxhma. Oi gnwstoi agnwstoi ferefwna ths astynomias.provokatores toy foithtikoy kinhmatos kai tha prepe na to xereis elli.
Kai gw foithths eimai kai paleyw gia to kalo mas.
Katadikazw energeies vias alla opws thymase twn kyprio foithth sth thessalonikh twn edeiran astynomikh poy san na moy fainetai oti emoiazen me koykoyloforoys
Oi fwnh mas ftanei stoyw aitheres,mpatsoi, goyroynia,zartinieres.α

Κρίνοντας από την ορθογραφία σου, είμαι 99,9999999% σίγουρος ότι δεν είσαι φοιτητής. Για την περίπτωση του 0,0000001%, ασχολήσου πρώτα με τα μαθήματά σου και στη συνέχεια κάνε και κανέναν αγώνα...

Antonius
21-04-11, 06:13
Προοδευτικές θέσεις από τον Γιάννη Μπουτάρη

20 Απρ 2011

Υπέρ της κατάργησης του ασύλου στα πανεπιστήμια τάχθηκε χτες ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γ. Μπουτάρης. Πανεπιστήμιο χωρίς τις φοιτητικές νεολαίες να συμμετέχουν στις ψηφοφορίες για την εκλογή των καθηγητών τους.

να επιλέγουν τις διοικητικές αρχές του οραματίζεται ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης.

«Η κομματικοποίηση του πανεπιστημίου είναι ο Μουμπάρακ που έχει καθίσει στο σβέρκο της σπουδάζουσας νεολαίας μας. Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου να τον ξεφορτωθείτε», είπε χτες ο δήμαρχος, απευθυνόμενος στους πανεπιστημιακούς που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση του Τμήματος Χημείας (από το οποίο και ο ίδιος αποφοίτησε) με τίτλο «Πανεπιστήμιο και πόλη».

Ο Γιάννης Μπουτάρης έκανε λόγο για πατρωνία των κομματικών οργανώσεων και τάχθηκε ξεκάθαρα υπέρ «της διά παντός αποχώρησης των κομματικών παρατάξεων, των φοιτητικών νεολαιών, από την μέθοδο επιλογής, όποια και αν είναι αυτή, των διοικητικών αρχών των τμημάτων, σχολών και πανεπιστημίων της χώρας».

"Πολιτικός ανεμοδείκτης"

Πολιτικό ανεμοδείκτη, που αλλάζει θέσεις ανάλογα με το προς τα πού φυσάει ο άνεμος, χαρακτήρισαν κύκλοι της ΝΔ Θεσσαλονίκης τον Δήμαρχο.
Τόνισαν μάλιστα, ότι ο κ.Μπουτάρης, προσήλθε στις θέσεις Σαμαρά για το άσυλο.

jpaokx
21-04-11, 16:53
ASYLO OTAN LEITOURGEI TO PANEPISTIMIO / SXOLI ktl ktl
ARSI ASYLOU MESA SE 1 LEPTO SE PERIOPTOSI PARATRAGOUDON FASARION KTL!!! APLA PRAGMATA

Συμφωνώ!!!