PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά αυτοκίνητα βγάζουν τις λιγότερες βλάβες?

Σελίδες : 1 2 [3]

jimtaxi
25-01-09, 16:47
magkes den xero an tha antexe alo amaxi sta xeria moy ektos opa to corola.toyota me klista matia.benzinh na exei kai den stamatay poythena

tatsis75
25-01-09, 18:18
mazda και ξεχνας τα συνεργεια

muddyfox2005
28-01-09, 01:12
japan for ever! Toyota Carina 95!

O.Y.K. 3
28-01-09, 12:52
nomizo ayto:

http://img12.imagehosting.gr/out.php/i426705_BMW1208.jpg (http://imagehosting.gr)

panaxxx
29-01-09, 08:17
παιδια ενα αυτοκινητο με κινητηρα ιαπωνικου σκαφος γερμανικου και αναρτιση γαλλικου κατασκευαστη!!!! Συμφωνητε????

nikolaras
29-01-09, 17:53
ΤΟΥΟΤΑ yaris tsport και τα μυαλά στα κάγκελα !!!!

coldkiller
31-01-09, 20:49
parte resis kanena germani i kanena american

paliatsos13
03-02-09, 09:41
Xoris polla polla, mono ta japanese dikaiologoun ta lefta tous, an kai oi antiprosopoi...min leme onomata einai panakrivoi.

Zimies omos ZERO!!!!!!

texnolis
03-03-09, 01:04
e βρες το απο εξω και ασε τους κλεφτες να τα εχουν στην αποθηκη να τα βλεπουν . Ας ειναι καλα το ιντερνετ . Οσο για την ερωτηση οσο πιο τυπικος ειναι κανεις στα σερβις του αυτοκινητου τοσο λιγοτερες βλαβες θα βγαλει . Αν η ερωτηση αφορουσε τα πιο αξιοπιστα σε συνθηκες
εγκαταληψης θα ελεγα οσα "γιαπωνεζικα " ειναι οντως made in japan και οσα κορεατικα ειναι made in korea .

Το βρηκα απο αμερικη με 92 δολαρια. Ασ το εχουν στις ελληνικες αντιπροσωπιες να το καμαρωνουν. Αυτοι ζουν ακομη στο κοσμο τους , δεν υπολογιζουν οτι υπαρχει και το ιντερνετ...

doxaiosfun
09-03-09, 15:24
paidia mono ta honda kai rover

Erimospitis
10-03-09, 12:50
... rover

Αυτό φαντάζομαι το ανέφερες για πλάκα...

Διαφορετικά κάνε ένα google search και θα δεις που βρίσκονται τα Rover...

Φιλικά πάντα... :)

dams
14-03-09, 16:27
www.anusedcar.com
Ένα χρήσιμο site.

dakoutrosg
15-03-09, 14:30
Hundai

analwsimos
20-03-09, 17:05
πάντως ρε παιδιά και γω σαν καινούριος οδηγός Ιαπωνικό θα κοιτάξω να πάρω....αφου βλέπω...όποιος πήρε Ιαπωνικό ειναι καταευχαριστημένος+όλες οι σχολές οδηγών έχουν είτε Yaris είτe Micra...

....να σας πω μαρέσει εξωτερικά το Opel Corsa 3θ περισσότερο απο όλα....αλλά τα Ιαπωνικά έχουν άλλη φήμη...εδώ υπήρξαν άνθρωποι με corolla που το είχαν 25-30 χρόνια και ακόμα είναι άνετοι(τσίλικοι να ούμ')...

απο την άλλη ακούω-διαβάζω και για τα Κορεάτικα πολύ καλά λόγια-είναι και φτηνά...

η ευρώπη αντί να ρίξει λιγάκι τις τιμές...συνεχίζει το βιολί της(για την Opel μιλάω κυρίως)

antonew
21-03-09, 09:53
Japan! αν και έχω Γερμανικό

georgekos
21-03-09, 11:07
iapwneziko eixa alla mou vgike skarto :judge:

Les na ftaiei o toixos pou vrethike olos tuxaiws mprosta mou? :crazy: :guns:

:tease: :rofl:

και μένα το αξιόπιστο !!!!! Avensis. Καίει λάδια το γιαπωνέζικο

leonardos7
23-03-09, 21:12
germanika forever paidia.sygrinetai kinitiras germanikos me tipota.den einai tyxaio pou to pio grigoro ergostasiako einai vw.bugatti veyron 1001hp teliki 415.ayto milaei apo mono tou.ta iaponika einai mono emfanisi min po gia ta gallika.germanika forever.

iole
27-03-09, 21:43
μια φορα και εναν καιρο......
τα γερμανικα πλεον βγαζουν ζημιες.....
μακρια απο bmw kai mersedes

ΨΗΦΙΖΩ ΙΑΠΩΝΑ :thumbsup:

antzoulogatos
28-03-09, 18:08
Paidia, exw filarakia pou ta kalokairia pane kai douleuoun (KATHE kalokairi) sti
Germania (sto "Munich" ;) sygkekrimmena) sto ekei ergostasio tis BMW. Autoi, san "epoxiako" proswpiko pou einai, dikaiountai mia ekptwsi tis taxis tou 15%max. otan tha agorasoun kainourgio BMW, enw, oi ypoloipoi ekei ergates, analoga me ti thesi tous pou exoun kai ta xronia ypiresias tous, dikaiountai apo 20% - 35%. Loipon, mou eipan pws OLOI ekei pane ki agorazoune kainourgio BMW [gia na ekmetalleuthoun tin ekptwsi pou tous dinetai], to opoio MOLIS paralavoun, pane kai to (meta-)poulane kat'eutheian kai pane ki agorazoun kainourgio VW amaxi! Kai tous vlepeis, mou lene ta en logw paidia, pou erxonati kathe mera sti douleia me to kainourgio tous VW... Auto kai mono, nomizw pws kati leei ;) ;) Kai o nown, noeitw, vevaia! :) Afiste, pou ton teleutaio kairo, arxise na yparxei mia tasi stin autokinitoviomixania, pou "epivallei" OLA ta amaxia na exoun estw ki kapoia provlimatakia "ek fysews" ki etsi oloena kai perissoteroi kataskeuastes tin akolouthoun, gia na vgazoun kai lefta apo "After Sales" diadikasies... Gia paradeigma, i Toyota.... kapote itan adiamfisvitita i kalyteri, omws twra polla apo ta nea tis amaxia exoun provlima(ta), enw ta pio palia Toyota itan skylia-amaxia(TM)... Eutyxws i VW fainetai na MIN akolouthei auti tin tasi, pou kata mia apopsi "epivallei" kai i yparxousa oikonomiki krisi! Ki an tyxei 5, 10, 'h 20 VW kainourgia na exoun provlima, auto den apodykneiei kai kati... Epeita, opws paei to prama, mporei na pareis Ferrari i kapoio allo panakrivo kai "me kyros" amaxi, kai na einai tigka-stin-poutinga apo provlimata, enw, mporei na pareis 1 FIAT as poume, kai na MIN exei oute 1 provlima!!! Diladi, pleon, einai OLA panw sto sygkekrimmeno kommati pou tha pareis/tha sou tyxei, ki OXI panw stin Marka 'h to mondelo, me monadiki isws exairesi se auto ton "kanona", tin VW... Kai den einai tyxaio pou i VW einai apo tous poly ligous kataskeuastes pou vazei SFYRILATA pistonia sxedon se olous tous kinitires tis... enw, ston antipoda, i Ford as poume, den vazei se kanena amaxi tis SFYRILATA pistonia, ektos isws se EIDIKA/POLY Sportivika amaxia... ki auto mou to eipe episimos pwlitis tis Ford, sta kentrika tis Ford, gia na katalavete ti fasi/ti paizei... Ki entaxei, DEN exw kai nkamw(TM)-tis-texnikes-gnwseis, alla, xerw pws ta SFYRILATA pistonia prosferoun poly megalyteri anthektikotita (ara kai ZWH) ap'oti ta "kanonika" pistonia...
Auta apo mena paidia ki elpizw na min sas kourasa me to kapws makroskeles mou post(TM) :)
:thankyou: - Antz.!

agelosmob
28-03-09, 22:46
tha symfwnhsw me tn plyopshfia edw mesa.prwta ta iapwnika filoi m kai meta akolouthoun oi germanoi .kai oi dyo axiophstoi alla oi men iapwnes einai kai pio gaziarhdes kai san gnhsioi ellhnes pou eimaste protimame ta gazia swsta?

iole
29-03-09, 00:26
Απο ολα αυτα που λενε , οσοι εχουν ιαπωνικα
και απο ενα προσφατο γεγονος που συνεβει ,
στην αδελφη μου ,
κατεληξα να αγορασω κι εγω ιαπωνικο ....

Η αδελφη μου εχει ενα SUZUKI VITARA του 2004... λοιπον..
μια "ομορφη" μερα ερχετε ενα ολοκαινουριο VW GOLF του 2009
με μια μεση ταχυτητα 40 xm περιπου και λογο του οτι δεν υπηρχε πινακιδα απαγορευτικου stop ,
πεφτει πανω στην αδελφη μου ερχομενος απο δεξια και επεσε πανω στην πορτα του vitara .........
. το αποτελεσμα ηταν οτι η αδελφη μου ταρακουνηθηκε αρκετα , και λογο του οτι δεν ετρεχε , εκοψε ταχυτητα ηρεμα, σταματησε και βγηκε να δει τι συνεβη............λοιπον βλεπει ενα αμαξι να εχει γινει ΣΟΥΠΑ , ΕΙΧΕ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ το δυστηχο GOLF, ενω το suzukaki απλα απεκτησε ενα καρουμπαλο στην πορτα , το οποιο εχει επισκευαστει πλεον ...
ο οδηγος του GOLF δεν το εφτιαξε , απο οτι μαθαμε ,το πεταξε το αμαξι ....

Μετα απο αυτο το γεγονος , εξακολουθω να ψηφιζω ΙΑΠΩΝΙΑ εγκάθετα!!:bow:

BOUNTOU
02-05-09, 06:59
To kalitero autokinito einai to Fiat 500 PURO2

geo88
06-05-09, 02:52
iapwnas me anesia...

Type-R
07-05-09, 10:46
prosfata pou koitaga,gi allo logo,eida oti prwta me tis ligoteres vlaves erxontai ta Renault

POKAHODA
09-05-09, 11:35
germanika!!!!!!!!!!!!!!

tseliostt
16-05-09, 06:28
germanika!!!!!!!!!!!!!!

1000+

@962fm@
23-05-09, 19:01
εγω δεν ξερω ποιο αμαξι βγαζει τις λιγοτερες βλαβες....

.... ξερω ομως ποιο αμαξι βγαζει τις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ....
ειναι το renault megane απο το 2003 και μετα...

απιστευτη αστοχια υλικων , ΟΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (τσεκαρισμενο αυτο),
ποιο φθηνοκατασκευη και απο lada , καθε μερα και μια εκπληξη.....

ΠΡΟΣΟΧΗ....ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟ .....ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ !!!

ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ !!!

sasta38®
28-05-09, 15:43
Japan! αν και έχω Γερμανικό

+1000000000000000000!!!!!!!!!:thumbsup:

leros2004
28-05-09, 16:48
Θέμα τύχης καθαρά.....
Αν κάνεις 1 βόλτα από τα συνεργεία όλα γεμάτα είναι ;)

NickTheGr33k
29-05-09, 10:05
αμα ειναι να τα σκασεις παρε audi. η καλυτερη ασφαλεια + οτι δεν βγαζει προβληματα, αλλωστε αν τα ιαπωνικα ηταν καλυτερα, δεν θα βλεπατε ολους τους εφοπλιστες-υπουργους-κτλ να κυκλοφορουν με audi, αλλα με toyota..

nikos33
01-06-09, 05:51
OPEL το φθινο, ποιοτικο και γερμανικο...:judge::judge:

tolis_01
04-06-09, 10:51
Θέμα τύχης καθαρά.....
Αν κάνεις 1 βόλτα από τα συνεργεία όλα γεμάτα είναι ;)

Σωστότατος ;)

αμα ειναι να τα σκασεις παρε audi. η καλυτερη ασφαλεια + οτι δεν βγαζει προβληματα, αλλωστε αν τα ιαπωνικα ηταν καλυτερα, δεν θα βλεπατε ολους τους εφοπλιστες-υπουργους-κτλ να κυκλοφορουν με audi, αλλα με toyota..

LOL. Επειδή οι υπουργοί διαλέγουν πάντα value for money αμάξια, σωστά; :p

OPEL το φθινο, ποιοτικο και γερμανικο...:judge::judge:

Εμένα το corsa πάντως τα προβληματάκια του τα έχει βγάλει. Μέσα σε 5 χρόνια που το έχω όμως, με 2 φορές έκτακτο (μη προγραμματισμένο σερβις) συνεργείο, μια χαρά υποθέτω ότι είναι (σε σχέση με άλλα που ακούω).

mecheng
04-06-09, 20:31
Παιδιά εγώ έχω ένα Opel Astra 2001 το οποίο φτου να μην το ματιάσω έχει κάνει 220.000 χιλ. και δεν μου έχει βγάλει τίποτα. Και όταν λέμε τίποτα όχι ότι είναι δικό μου.

Φυσικά τα service του όλα κανονικά με μία διαφορά.

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι για τα service για όσους έχουν το ίδιο αυτοκίνητο.
Στην αρχή έβαζα λάδι 5W40. Η αντιπροσωπία μου είχε δώσει ένα έντυπο με τα service που πρέπει να γίνονται ανάλογα με το χρονικό διάστημα και τα χιλιόμετρα π.χ. αλλαγή λαδιών έως 30.000 Km.
Όταν αργότερα το λάδι αυτό βγήκε από την αγορά και μου είπαν από την Opel να βάζω το 5W30 και να το αλλάζω κάθε 15.000 km.
Εγώ παιδιά το έχω αλλάξει και στα 23.000 και στα 27.000 χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν έχω συμπληρώσει ακόμα λάδι στη μηχανή.

Κάτι ακόμα. Πριν ένα μήνα πείρα ένα opel ενός φίλου το 3Θ φτιαγμένο εξωτερικά με τον ίδιο κινητήρα με το δικό μου. Το αυτοκίνητο παιδιά είχε 160.000km και δεν το είχει αλλάξει ακόμα αμορτισερ. Επίσης το έβρισκα ''αργό'' με μεγάλο κενό στο γκάζι και κακή συμπεριφορά στις στροφές.
Αν αυτή θα ήταν η πρώτη μου επαφή με τα OPEL η γνώμη που θα σχημάτιζα θα ήταν πολύ κακή. Δεν θα έπερνα ποτέ Opel.

NickTheGr33k
04-06-09, 23:55
ειπα και οι εφοπλιστες, οι εφοπλιστες δεν νομιζω να σκεφτονται την τσεπη τους οταν ειναι να παρουν γερο αμαξι...

dimkonst
05-06-09, 07:10
toyota avensis, 8 χρόνια, 0 βλάβες !!!!

tolis_01
05-06-09, 10:40
ειπα και οι εφοπλιστες, οι εφοπλιστες δεν νομιζω να σκεφτονται την τσεπη τους οταν ειναι να παρουν γερο αμαξι...

Το ξέρω. Και ξαναπαντώ: Τα daihatsu βγάζουν ζημιές μια φορά τα 100 χρόνια. Έχεις δει εφοπλιστή με daihatsu; :p

greddyrx7
05-06-09, 11:02
Οι στατιστικές δείχνουν την Mazda σαν την ποιο αξιόπιστη εταιρεία στον κόσμο.

Tas6s
05-06-09, 11:30
εγω ποτε opel εχω το Αστρα ΜΟΝΤΕΛΟ 2005 και μου εχει βγαλει συνεψεια προβλημα στα ειλεκτρονικα του και στην αντιπρωσοπεια εχω ακουσει της Μ@λ@.... Μ Α Κ Ρ Υ Α

marinosnik
05-06-09, 21:59
Εγω θα συμφωνησω για japan αν και δεν νομιζω να αγοραζα ποτε.Τους λειπει αυτο το κατι.Εχω το 206 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

1111petx1111
06-06-09, 03:03
Τα στατιστικα στοιχεια που εκδοσε η ADAC (εταιρια παροχης οδικης βοηθειας στη γερμανια, κατι σαν την ΕΛΠΑ) για το 2008.
http://www.adac.de/Auto_Motorrad/pannenstatistik_maengelforum/pannenstatistik_2008/tab.asp?ComponentID=250016&SourcePageID=250114

Η εταιρια παρειχε βοηθεια 2,46 εκατομυρια φορες το 2008. Στη λιστα συμπεριλαμβανονται αυτοκινητα που αγοραστηκαν απο το 2003 μεχρι το 2008 στη γερμανια, και τουλαχιστον μια χρονια υπηρξαν πανω απο 10.000 αγορες αυτου του μοντελου στη γερμανια.
Οι αριθμοι δειχνουν ποσες βλαβες ειχε ενα μοντελο στα 1000 αυτοκινητα.

Ενα παραδειγμα για καλυτερη κατανοηση της λιστας
το AUDI A2
το μοντελο του 2003 ειχε 12,9 βλαβες στα 1000 αυτοκινητα.
το μοντελο του 2004 ειχε 10,6 βλαβες στα 1000 αυτοκινητα.
το μοντελο του 2005 ειχε 4,5 βλαβες στα 1000 αυτοκινητα

pashalis_111
08-06-09, 20:07
Με 3 Toyota στην οικογενεια εχω μια απορια:
Τι ειναι βλαβες;;;;

NickTheGr33k
18-06-09, 00:45
Πρωτιά-έκπληξη από τους Γερμανούς!

Ποια είναι τα πιο αξιόπιστα μοντέλα; Η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου ΑDΑC αξιολόγησε για τριακοστή συνεχόμενη χρονιά- 101 μοντέλα ηλικίας έως έξι ετών, τα οποία ανήκουν σε οκτώ διαφορετικές κατηγορίες. Τα αποτελέσματα αφορούσαν το 2007 και δείχνουν μία αξιοπρόσεκτη αλλαγή, αφού στις έξι από τις οκτώ κατηγορίες καταλαμβάνει την πρώτη θέση από πλευράς αξιοπιστίας και αντοχής ένα ευρωπαϊκό μοντέλο- και πιο συγκεκριμένα γερμανικό- και όχι ένα ιαπωνικό, όπως είχαμε συνηθίσει μέχρι σήμερα Γερμανία- Ιαπωνία 6-2. Κάπως έτσι θα ήταν ο τίτλος μας, αν θέλαμε να ποδοσφαιροποιήσουμε τα αποτελέσματα της τελευταίας έρευνας αξιολόγησης της γερμανικής λέσχης αυτοκινήτου ΑDΑC. Το αποτέλεσμα είναι μεν καθαρό, όμως αιφνιδιάζει, αφού μέχρι το 2006 κυριαρχούσαν στις πρώτες θέσεις τα μοντέλα made in Japan. Φαίνεται όμως ότι οι Ευρωπαίοι- και ιδιαίτερα οι Γερμανοί- έμαθαν από τα παθήματά τους και έτσι σκαρφάλωσαν αυτοί πλέον στην κορυφή.

Το ζητούμενο στους πίνακες της ΑDΑC είναι το πράσινο χρώμα, καθώς με αυτό χαρακτηρίζονται τα μοντέλα που εμφανίζουν χαμηλή συχνότητα βλαβών. Το ευχάριστο είναι ότι οι πίνακες της γερμανικής λέσχης πρασινίζουν ολοένα περισσότερο τα τελευταία χρόνια, πράγμα που σημαίνει ότι τα αυτοκίνητά μας γίνονται περισσότερο αξιόπιστα και ανθεκτικά στον χρόνο. Αντίθετα μειώνεται συνεχώς ο αριθμός των αυτοκινήτων που αποδεικνύονται μέτρια ή ανεπαρκή, όσον αφορά την αξιοπιστία τους, ενώ το σκούρο κόκκινο χρώμα (χαρακτηρίζει τα ιδιαίτερα ευπαθή σε βλάβες αυτοκίνητα) έχει γίνει πλέον δυσεύρετο και αφορά ουσιαστικά μόνον ελάχιστα μοντέλα, που ολοκληρώνουν τον κύκλο ζωής τους.

Κινητικότητα δεν παρατηρείται πάντως μόνον στην κορυφή των κατηγοριών, αλλά και στην ουρά τους. Εδώ βλέπουμε ότι ορισμένοι κατασκευαστές, που είχαν αναδειχθεί σε... συνδρομητές των τελευταίων θέσεων, έχουν βελτιωθεί αισθητά και αναρριχώνται πολλές θέσεις ψηλότερα με τα νεώτερα μοντέλα τους. Ως κλασικό παράδειγμα αναφέρουμε τη Fiat, που πετυχαίνει αξιοπρόσεκτα αποτελέσματα με το νέο Ρanda (τέταρτο στην κατηγορία των μικρών μοντέλων), τη στιγμή που το παλαιότερο Stilo προσγειώνεται ανώμαλα στην τελευταία θέση της μικρομεσαίας κατηγορίας. Όπως προαναφέραμε, οι μεγάλοι κερδισμένοι της αξιολόγησης για το 2007 ήταν οι Γερμανοί, που είχαν αρχίσει ήδη τα τελευταία χρόνια να κερδίζουν τη χαμένη τιμή της αξιοπιστίας τους. Ιδιαίτερα οι μάρκες γοήτρου Αudi, ΒΜW και Μercedes κερδίζουν πλέον τις εντυπώσεις και πετυχαίνουν συνολικά με τα μοντέλα τους έξι πρωτιές, τη στιγμή που οι Ιάπωνες περιορίζονται μόνον σε δύο νίκες και οι δύο μάλιστα με μοντέλα της Μitsubishi, δηλαδή το μικρό Colt και το κόμπακτ πολυμορφικό Space Star. Για να μην τους αδικούμε πάντως, οφείλουμε να τονίσουμε ότι και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα ιαπωνικά μοντέλα τα πηγαίνουν σε γενικές γραμμές καλά.

Στη μικρομεσαία κατηγορία, που είναι και η δημοφιλέστερη της ελληνικής αγοράς, παρατηρούμε ότι καταλαμβάνουν τις πρώτες τρεις θέσεις αποκλειστικά μοντέλα υψηλού γοήτρου και με τσιμπημένες τιμές αγοράς- ενώ στο μέσον της κατάταξης συναντούμε τα εμπορικότερα ονόματα, όπως Τoyota Αuris, VW Golf, Ford Focus και Οpel Αstra. Στις λίστες της ΑDΑC περιλαμβάνονται και τρία κορεάτικα μοντέλα, το Ηyundai Getz, το Κia Ρicanto και το Ηyundai Τucson, τα οποία καταλαμβάνουν τις τελευταίες θέσεις στις κατηγορίες τους. Πάντως τα επόμενα χρόνια θα μπουν στο μικροσκόπιο της ΑDΑC τα μοντέλα νέας γενιάς των Κορεατών, όπως π.χ. το Ηyundai i30 και το Κia Ceed, οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε κατά πόσο έχει βελτιωθεί η αξιοπιστία τους σε σύγκριση με την προαναφερόμενη τριάδα.

Βλέπουμε λοιπόν ότι οι τάσεις είναι θετικές. Ακόμη καλύτερα όμως θα ήταν τα αποτελέσματα, αν κατάφερναν επιτέλους οι αυτοκινητοκατασκευαστές να εξαλείψουν κάποιες χρόνιες «ασθένειες» των μοντέλων τους, όπως είναι για παράδειγμα ο μεγάλος αριθμός βλαβών στις μπαταρίες. Ένα πρώτο βήμα αποτελούν σίγουρα τα ειδικά συστήματα, με τα οποία απομονώνονται οι καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας όταν δεν χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή, οπότε δεν καταπονούνται χωρίς λόγο ούτε αδειάζουν τόσο εύκολα οι μπαταρίες. Στο άμεσο μέλλον βέβαια, θα καταδειχθεί μέσα από τα στατιστικά στοιχεία της ΑDΑC κατά πόσο βοήθησαν τα συγκεκριμένα συστήματα πραγματικά!

ΤΑ ΕΥΠΑΘΕΣΤΕΡΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ

Ποια είναι τα συστήματα του αυτοκινήτου που προκάλεσαν τα περισσότερα προβλήματα το 2007; Για μια ακόμη χρονιά αναφέρει η ΑDΑC ότι η πιο συνηθισμένη αιτία που μένει ένα αυτοκίνητο στον δρόμο είναι η άδεια ή χαλασμένη μπαταρία. Συγκεκριμένα καταγράφηκαν τον προηγούμενο χρόνο 859.440 ανάλογα περιστατικά, δηλαδή περίπου το 30% των κλήσεων αφορούσε μπαταρίες! Στη δεύτερη θέση συναντούμε προβλήματα με τα ελαστικά (συνήθως κλαταρίσματα) με συνολικό αριθμό 128.738 βλαβών, ενώ τρίτα σε αριθμό (109.208) είναι τα περιστατικά με χαλασμένα δυναμό.
Πάντως, η ΑDΑC υπογραμμίζει ότι για τα προβλήματα με τα ελαστικά δεν ευθύνονται οι αυτοκινητοκατασκευαστές, γι΄ αυτό και δεν τα περιλαμβάνει στα στατιστικά στοιχεία με τις βλάβες. Έτσι και αλλιώς, μπορεί και ο ίδιος ο οδηγός να μειώσει την πιθανότητα ενός κλαταρίσματος με τον τακτικό έλεγχο των ελαστικών, με τη σωστή πίεση του αέρα και βέβαια με ένα προσεκτικότερο στυλ, π.χ. αποφεύγοντας τις λακούβες ή το καβάλημα των πεζοδρομίων. Στη λίστα με την κατάταξη των βλαβών ακολουθούν προβλήματα με τη μίζα (77.404), με τις αντλίες καυσίμων (60.676), ενώ σε 51.123 περιπτώσεις απλώς αρνήθηκε ο κινητήρας να προσφέρει τις υπηρεσίες του και σταμάτησε να λειτουργεί.
Στους πίνακες βλαβών δεν περιλαμβάνονται βεβαίως οι περιπτώσεις στις οποίες φταίει ο οδηγός, αξίζει όμως να αναφέρουμε ορισμένες από αυτές. Έτσι η γερμανική λέσχη αποκαλύπτει ότι το 2007 έλαβε 110.497 κλήσεις από απρόσεκτους οδηγούς, οι οποίοι κλείστηκαν έξω από το αυτοκίνητό τους, μέσα στο οποίο είχαν αφήσει τα κλειδιά τους! Επίσης, περίπου 5.500 οδηγοί ανεφοδίασαν το αυτοκίνητό τους με λάθος τύπο καυσίμου (βενζίνη αντί πετρελαίου και αντίστροφα), κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη ρυμούλκηση του οχήματος και έναν δαπανηρό καθαρισμό του συστήματος τροφοδοσίας σε συνεργείο

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Η αξιολόγηση της ΑDΑC πραγματοποιείται με βάση συγκεκριμένες παραμέτρους, οι οποίες εξασφαλίζουν την εγκυρότητά τους. Στη σημερινή μας δημοσίευση περιλαμβάνονται μοντέλα, τα οποία ταξινομήθηκαν μεταξύ 2002 και 2007, κατασκευάζονταν επί τουλάχιστον μία τριετία χωρίς σημαντικές διαφοροποιήσεις και αλλαγές και επίσης σε τουλάχιστον μία χρονιά πουλήθηκαν περισσότερα από 10.000 κομμάτια στη γερμανική αγορά. Με αυτόν τον τρόπο υπήρχε ένα διαθέσιμο δείγμα απολύτως επαρκές για στατιστική αξιολόγηση. Με βάση λοιπόν τα συγκεκριμένα κριτήρια προέκυψαν 101 μοντέλα, στα οποία σημειώθηκαν συνολικά περίπου 400.000 βλάβες.

Στους πίνακες αναγράφονται τα μοντέλα, τα έτη κατασκευής τους και ο αριθμός των βλαβών, ο οποίος αναλογεί σε 1.000 οχήματα ίδιου τύπου και προδιαγραφών. Η τελική κατάταξη κάθε μοντέλου οριστικοποιείται από τον μέσο όρο της κατάταξής τους ανά έτος. Η έρευνα και η στατιστική βλαβών της ΑDΑC πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τις διεθνείς προδιαγραφές ΙSΟ 9001: 2000.

Για να διευκολύνουμε την ανάγνωση κάθε πίνακα, έχουμε χρωματίσει όλα τα κουτάκια με χρώματα ανάλογα με τον βαθμό αξιοπιστίας κάθε μοντέλου, και μάλιστα κάθε χρονιά χωριστά. Η γκάμα των χρωμάτων αρχίζει από σκούρο πράσινο (πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο) και συνεχίζεται με πράσινο ανοιχτό (αξιόπιστο μοντέλο), κίτρινο (αξιοπιστία στον μέσο όρο), πορτοκαλί (αξιοπιστία κάτω από τον μέσο όρο) και φτάνει έως το κόκκινο, οπότε μιλάμε για ένα πολύ ζημιάρικο αυτοκίνητο.

Η ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

Ο αριθμός των κλήσεων για οδική βοήθεια εξαρτάται σε μία χώρα, όπως η Γερμανία, σε σημαντικό βαθμό και από τις καιρικές συνθήκες! Ο χειμώνας του 2006-2007 ήταν από τους πλέον ήπιους που έχουν καταγραφεί, οπότε και η δουλειά των ανθρώπων της ΑDΑC ήταν ελαφρώς λιγότερη σε σύγκριση με προηγούμενα έτη. Βεβαίως αυτό δεν σημαίνει κατ΄ ουδένα τρόπο ότι οι κίτρινοι άγγελοι (έτσι ονομάζονται στη Γερμανία τα συνεργεία οδικής βοήθειας της ΑDΑC) τεμπέλιαζαν και έμειναν χωρίς δουλειά. Αντίθετα καταγράφηκαν 2,5 εκατομμύρια επεμβάσεις και σε αυτές θα πρέπει να προσθέσουμε και τις κλήσεις σε συνεργαζόμενες οδικές βοήθειες για λογαριασμό της ΑDΑC, οπότε φτάνει ο συνολικός αριθμός τις 3,81 εκατομμύρια επεμβάσεις. Σε ημερήσια βάση είχαμε λοιπόν 10.400 κλήσεις, ενώ τα συνεργεία οδικής βοήθειας της γερμανικής λέσχης κάλυψαν το 2007 πάνω από 59 εκατομμύρια χιλιόμετρα!

Και επειδή αναφέραμε τις επιπτώσεις της κακοκαιρίας, ας ρίξουμε μία ματιά στην 21η Δεκεμβρίου του 2007. Εκείνη την ημέρα χιόνισε σε διάφορα σημεία της Γερμανίας και σε ένα μεγάλο μέρος του οδικού δικτύου εμφανίστηκε παγετός, οπότε χρειάστηκε να επέμβει η οδική βοήθεια της ΑDΑC για να προσφέρει τις υπηρεσίες της σε 17.549 διαφορετικά οχήματα και οδηγούς. Σημαντικότατο παραμένει το ποσοστό επιτυχίας, καθώς στο 83,5% των περιπτώσεων μπόρεσε να γίνει επί τόπου επισκευή της βλάβης και να συνεχίσει το αυτοκίνητο τη διαδρομή του.

30 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΩΝ

Οι στατιστικές βλαβών της λέσχης ΑDΑC θεωρούνται από τα πιο αξιόπιστα «βαρόμετρα» αξιοπιστίας των αυτοκινήτων σε παγκόσμιο επίπεδο. Έχουν μάλιστα κερδίσει ξεχωριστή θέση μεταξύ παρόμοιων ερευνών, γιατί πραγματοποιούνται συστηματικά εδώ και τριάντα χρόνια και καλύπτουν έναν μεγάλο αριθμό μοντέλων, ενώ η αξιολόγηση βασίζεται σε επιστημονικά κριτήρια. Στο διάστημα λοιπόν των τελευταίων τριάντα ετών καταγράφηκαν 52 εκατομμύρια επεμβάσεις της οδικής βοήθειας της ΑDΑC, οι οποίες χρησιμοποιήθηκαν ως βάση για την επεξεργασία στατιστικών στοιχείων σε οκτώ διαφορετικές κατηγορίες οχημάτων. Διαχρονικός πρωταθλητής αξιοπιστίας αναδείχθηκε ως μάρκα η Τoyota, καθώς μέχρι σήμερα κατέλαβαν 34 μοντέλα της την πρώτη θέση στην κατηγορία τους. Ακολουθεί η Μercedes με μόνο δύο λιγότερες πρώτες θέσεις, ενώ την πεντάδα συμπληρώνουν η Αudi με 20 πρωτιές και οι Μazda και Μitsubishi με 11 κορυφαία πλασαρίσματα η καθεμία. Τις χειρότερες επιδόσεις παρουσιάζουν διαχρονικά οι μάρκες Fiat, Renault και Οpel που καταλαμβάνουν και οι τρεις μαζί 69 φορές με κάποιο μοντέλο τους την τελευταία θέση στους πίνακες αξιοπιστίας.

Οι λίστες της ΑDΑC με τις στατιστικές βλαβών θεωρούνται εξαιρετικά σημαντικές για πολλούς οδηγούς που σκέφτονται να αγοράσουν ένα καινούργιο ή μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Οι καταναλωτές τις χρησιμοποιούν ως πυξίδα για την τελική επιλογή τους, γι΄ αυτό και τις λαμβάνουν σοβαρά υπόψη τους οι αυτοκινητοβιομηχανίες και βελτιώνουν την ποιότητα των προϊόντων τους, ώστε να ανέβουν σε υψηλότερες θέσεις.

Μεγάλο ενδιαφέρον εμφανίζουν οι τύποι των βλαβών, που αλλάζουν όσο εξελίσσονται τα αυτοκίνητα σε ένα διόλου αμελητέο διάστημα τριών δεκαετιών. Παρατηρούμε λοιπόν διαχρονικά μείωση των βλαβών σε συμπλέκτες και σαζμάν (-7,5%), καθώς επίσης στη σύνθεση και προετοιμασία του καυσίμου (-8,2%), αφού έχουμε περάσει πλέον από τα ευπαθή καρμπιρατέρ στα ανθεκτικότερα συστήματα ψεκασμού. Επίσης καταγράφεται μείωση 2,5% των κλασικών βλαβών ενός κινητήρα, ενώ αντίθετα η τοποθέτηση ολοένα περισσοτέρων ηλεκτρονικών συστημάτων στα σύγχρονα αυτοκίνητα εκτόξευσε στα ύψη (+20,2%) τα προβλήματα στις μπαταρίες και στα ηλεκτρικά μέρη τους.

πηγή tanea.gr

pashalis_111
19-06-09, 15:40
Πρωτιά-έκπληξη από τους Γερμανούς!

Ποια είναι τα πιο αξιόπιστα μοντέλα; Η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου ΑdΑc αξιολόγησε για τριακοστή συνεχόμενη χρονιά- 101 μοντέλα ηλικίας έως έξι ετών, τα οποία ανήκουν σε οκτώ διαφορετικές κατηγορίες. Τα αποτελέσματα αφορούσαν το 2007 και δείχνουν μία αξιοπρόσεκτη αλλαγή, αφού στις έξι από τις οκτώ κατηγορίες καταλαμβάνει την πρώτη θέση από πλευράς αξιοπιστίας και αντοχής ένα ευρωπαϊκό μοντέλο- και πιο συγκεκριμένα γερμανικό- και όχι ένα ιαπωνικό, όπως είχαμε συνηθίσει μέχρι σήμερα Γερμανία- Ιαπωνία 6-2. Κάπως έτσι θα ήταν ο τίτλος μας, αν θέλαμε να ποδοσφαιροποιήσουμε τα αποτελέσματα της τελευταίας έρευνας αξιολόγησης της γερμανικής λέσχης αυτοκινήτου ΑdΑc. Το αποτέλεσμα είναι μεν καθαρό, όμως αιφνιδιάζει, αφού μέχρι το 2006 κυριαρχούσαν στις πρώτες θέσεις τα μοντέλα made in japan. Φαίνεται όμως ότι οι Ευρωπαίοι- και ιδιαίτερα οι Γερμανοί- έμαθαν από τα παθήματά τους και έτσι σκαρφάλωσαν αυτοί πλέον στην κορυφή...

πηγή tanea.gr
Επειδή λόγω δουλειάς κάνω καθημερινά 150 - 250 χλμ. βλέπω αρκετά αυτοκίνητα σταματήμενα στην άκρη με ανοιχτό καπώ ειδικά τώρα που πιάσανε και οι ζέστες), τα οποία είναι όλα μα όλα ευρωπαικά. Αυτοκίνητα που ανεβάζουν θερμοκρασίες και πετάνε τα νερά, από αντλίες βενζίνης (και δε φταίει πάντα η ποιότητα της βενζίνης γιατί τις ίδιες βενζίνες βάζουν όλα τα αυτοκίνητα), από πολαπλασιαστές, εγκεφαλικά και απο άλλα πράγματα που όσοι εχουν ιαπωνικό ή κορεάτικο δεν ξέρουν ούτε τι είναι. Παράλληλα από το 1997 μέχρι και σήμερα δεν έχω μείνει ποτέ στο δρόμο παρά τα χιλιόμετρα που έχω κάνει και σχεδόν πάντα πλακωμένος.

Manosths
19-06-09, 15:47
Ego leo Iaponia me ta 1000 kai mias kai i mazda einai i moni etairia pou ta autokinita tous exou proeleusi apo tin iaponia akoma kai stin europi (oxi apo tourkia opos i toyota)

Enoeitai mazda xoris 2i skepsi!

Episis to toyota corolla '92 pou exei o father mou kai einai katharoaimo giaponeziko...e apo to '92 den exei vgalei problima!

Kai parenthesi kai to civic '97 to diko m exei perasei oti den exei fantastei autokinito apo koutoulies kai 1002 mlkies kai akoma de noiothei,mexri kai 2 trakes viose alla akoma sto dromo de katalavainei!

Antonius
19-06-09, 16:08
2 τουοτα στην οικογενεια δεν βγαζουν ΤΙΠΟΤΑ!
το ενα 250.000km και το άλλο 130.000

εγω οδηγω ενα accent,
αυτο μου εβγαλε μια τρομπα φρενων, πολυ αξιοπιστο και αυτό.

Εννοείται πως όλα αυτα τα χρόνια
μονο λάδια αλλάζω! ακομα και το service ειναι άγνωστη λέξη......

NickTheGr33k
22-06-09, 12:18
αμα το αμαξι το εχετε για την πολη καλως, ακομα και το datsun κανει την δουλεια του... αμαξι=ασφαλεια, για οσους κινουνται στον δρομο θα δειτε πολλα, εχω δει bmw να σηκωνεται στον αερα και να κανει στροφες αφου πρωτα χτυπησει σε δεντρο μετα απο στροφη ( εβρεχε και το πατουσε) και εσκασε 5 μετρα μακρια μου.. δηλαδη φανταστειτε να ηταν καμια πλαστικουρα τι θα γινοτανε.. ειναι να μην σου τυχει που λενε, αλλα αν ειναι να μου τυχει προτιμω να εχω οσο περισσοτερη ασφαλεια γινεται

K1m0n
26-06-09, 02:26
Άν το δούμε στατιστικά, και μιλώντας για αξιοπιστία (reliability) kai *όχι* durability,
γενικεύωντας η κατάταξη σήμερα είναι κάπως έτσι.

1. Γιαπωνέζικα (να είναι made in Japan όμως).
2. Κορεάτικα... (και πρίν 10 χρόνια τους κοροιδεύαν όλλοι).
3. Μικρά/μεσαία Γερμανικά (με εξαιρέσεις ε?).

4.5. κλπ -> όλλοι οι υπόλοιποι

Άν μιλάμε για durability:

1-2. Παλαιά Γιαπωνέζικα/Γερμανικά (σαφώς over-engineered).
3. Σημερινά αυτοκίνητα κύρους.
4+ όλα τα υπόλοιπα.

Από κεί και πέρα όλλα τα αυτοκίνητα σήμερα έχουν "προγραμματισμένες" βλάβες,
καθότιν:
α) Πρέπει να ζήσει και το συνεργείο.
β) Πρέπει να άντικατασταθούν σύντομα για να έρθει ο κόσμος γύρω.

Kronos
26-06-09, 07:59
H πρωτιά και η έκπληξη από τους Γερμανούς, ήταν για μένα!

Τα τελευταία 3 χρόνια χρησιμοποιώ ένα γκολφ (αγορασμένο καινούργιο). Είναι το μοναδικό αυτοκίνητο από όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου (από το 1978), που με άφησε 2 φορές στο δρόμο.
Η έκπληξη ήταν όταν ρώτησα πάνω από 10 άτομα που έχουν κι αυτοί γκολφ, και είχαν ακριβώς τις ίδιες βλάβες.

JOHNALEX
09-07-09, 13:24
Εχω Toyota Corolla του 200, κατασκευης Αγγλίας. Εχει κάνει 115,000 χλμ μέσα στην Αθήνα, άντε μέχρι το Λουτράκι το καλοκαίρι. Εκτός ότι τελευταία τρώει λάδια ποιό γρήγορα από τν βενζίνη, έκαψε τους πολλαπλασιστές και πλήρωσα 400 Ευρώ, βρώμαγε βενζίνη μέσα, έξω, παντού. Το πήγα στην αντιπροσωπεία, στον Γιανίτσα στον Πειραιά και μού είπε ότι έχει πάθει κρακ το πλαστικό πάνω από το ρεζερβουάρ και θέλει αλλαγή αντλία βενζίνης 500 Ευρώ συν εργατικά. Μού είπαν ότι αυτά που φτιάχνονταν στην Ιαπωνία είχαν μεταλλικό τέτοιο ενώ τώρα βάζουν πλαστικό. Τυχερός ήμουν που δεν έγινα και κάρβουνο. Δηλαδή αυτό το πλαστικό που διαλύθηκε εκ των εξων συνετέθη σε 9 χρόνια πως θα συμπεριφερόταν σε μία σύγκρουση !!!! ΠΟΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ??? ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ, ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΠΟΥ ΣΠΑΝΕ ΚΑΙ ΧΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ?????

K1m0n
10-07-09, 08:39
Εγγλέζικο ε?
Κρίμα.
Πάντως είχα μια κουβέντα πρίν από λίγα χρόνια με ένα παληκάρι που δούλευε στο κέντρο διανομής ανταλακτικών της Toyota.
Από αυτοκίνητα δεν ήξερε, αλλά θυμόταν όλα τα αυτοκίνητα κομάτι-κομάτι με το part#.
Έλεγε ότι από τότε που τα αυτοκίνητα γίναν εγγλέζικα/γαλικά/whatever, όλλο και δίνουν ανταλακτικά...
Όσο να το κάνεις η γνώμη του είχε κάποια βαρύτητα.
Τα αντίστοιχα μου έλεγε και μηχανικός της VW (την ώρα που άλλαζε κινητήρα σε pollo με 9.000 Km).
Τελικά κατά τη γνώμη μου η απάντηση στην ερώτηση "πού το φτιάχνουν" είναι σημαντική,
όσο και να θέλουν να μας πείσουν για το αντίθετο οι κατασκευαστές.

Yoshi
10-07-09, 08:55
αμα το αμαξι το εχετε για την πολη καλως, ακομα και το datsun κανει την δουλεια του... αμαξι=ασφαλεια, για οσους κινουνται στον δρομο θα δειτε πολλα, εχω δει bmw να σηκωνεται στον αερα και να κανει στροφες αφου πρωτα χτυπησει σε δεντρο μετα απο στροφη ( εβρεχε και το πατουσε) και εσκασε 5 μετρα μακρια μου.. δηλαδη φανταστειτε να ηταν καμια πλαστικουρα τι θα γινοτανε.. ειναι να μην σου τυχει που λενε, αλλα αν ειναι να μου τυχει προτιμω να εχω οσο περισσοτερη ασφαλεια γινεται

pare leoforeio

Yoshi
10-07-09, 09:17
tha pw kai egw ti diki mou gnwmi, kai ena kanona pou pistevw isxyei genikotera se ola ta montela aneksartitws kataskevastikis etairias/xwras, kanonas pou genika vgainei kai fainetai kalytera apo ton eksis pinaka http://www.adac.de/Auto_Motorrad/pannenstatistik_maengelforum/pannenstatistik_2008/tab.asp?ComponentID=250016&SourcePageID=250114 pou anevase proigoumenos xristis. isxyei oti ena kainourio prwtoemfanizomeno montelo etairias (eksairountai oi seires px golf1 golf2...) sta prwta xronia kykloforias tous teinoun na vgazoune polla provlimata, alla kathws pernane ta xronia ena montelo den pavei na ekselisetai synexws apo tin etairia, i etairia to vlepei auto kyriws apo tin kinisi twn antallaktikwn (px an ena montelo vgike me provlimatiko sasman simainei kai oti i zitisi twn ekastote antallaktikwn sasman tha einai auksimeni) kai emeis apo tin alli san idioktites, katanalwtes kai odigoi to vlepoume apo anakliseis montelwn gia allagi diaforwn provlimatikwn parts (px frena tepozita diaforika aerosakous) kai merikes fores dwrean apo tin etairia. H etairia opote kserei ti provlimata vgazoune ta montela tis kai me tin nea xronia kai nea fournia tou montelou koitaei na allaksei i na veltiwsei to sygekrimeno provlimatiko antallaktiko.
gia paradeigma tha dwsw tin periptwsi tou a/c sto Peugeot 206 1400cc. otan prwtoemfanistike to montelo, to swlinaki me to freon gia to a/c pernouse akrivws panw apo tin pollapli, otnas ekseretika epirepi sti megali thermokrasia, me apotelesma se kykloforiaki symforisi(genika otan i thermotita paei pros ta panw) na zestenetai kai exei tyxei na trypaei kai na pairnei fwtia. sta neotera montela tha deite oti to swlinaki auto einai eidika monwmeno kai topothetimeno allou pio makrya apo tin pollapli. auta. giauto proteinw na agorazete montela "psimena" sto dromo, oxi me aparaitita polles pwliseis alla me arketa xronia "stin piatsa" oso palio kai na sas fainetai to sxedio tou sigoura einai pio aksiopisto apo ena kainourio prwtoemfanizomeno montelo akoma kai apo tin idia etairia.

steve111
10-07-09, 14:09
τι να κανεις τον ιαπωνα αφου δεν εχει λαμαρινα. Παιδια εγω θελω τη ζωη μου πανω απ ολα.
Γερμανο για παντα volkswagen κατα προτιμηση (λογικες τιμες για αυτα που προσφερουν)
και οχι ενα ιαπωνικο αμαξι χωρις ασφαλεια και φτωχο εξωπλησμο

petresc
20-07-09, 10:23
ιαπωνικα toyota

Bardock
20-07-09, 21:29
Nissan FTW!!(ama dn eixan gamisei to design ki'olas...)!Kai genikotera japan..

arth0ur0s
24-07-09, 00:23
doyleyo sthn interamerikan odikh 2 xronia den exo koybalish akoma HONDA sthn KRHTH

sarnik
24-07-09, 22:47
doyleyo sthn interamerikan odikh 2 xronia den exo koybalish akoma HONDA sthn KRHTH

mallon tous evnoei to klhma!:rolleyes2

ravikastelios
01-08-09, 12:57
Mazda νομιζω υπαρχει επισημη στατιστικη

arth0ur0s
05-08-09, 15:46
mallon tous evnoei to klhma!:rolleyes2

malon to trifino kai hne sthin tsita :)

mondeo
05-08-09, 17:40
Λοιπόν παιδιά είμαι 44 ετών,44 χρόνια μέσα στα αυτοκίνητα.
Θα πω τη γνώμη μου η οποία απορρέει από την πολύχρονη εμπειρία.
Από Γερμανικά μόνο Ford και BMW.Δεν παθαίνουν τίποτα.Audi-VW-Seat-Skoda υποφέρουν από πολλά προβλήματα κυρίως με τα ηλεκτρικά τους δηλ.επαφές διακόπτη,γρύλλοι,χερούλια πορτών κλπ.
Mercedes,τώρα τελευταία γιά γέλια.
Opel ακόμα χειρότερα.
Από Ιαπωνικά ΜΟΝΟ όσα είναι MADE IN JAPAN ανεξαρτήτου μάρκας.Όσα είναι MADE IN ENGLAND μακρυά......
HYUNDAI-KIA κανένα πρόβλημα.
Γαλλικά ΑΛΑΡΓΑ.
Ιταλικά τα ίδια.
Αγγλικά ακόμα χειρότερα.
Αυτά.

Convict
06-08-09, 07:34
Εννοειται τα Honda.

leonidiotis
06-08-09, 19:47
τι να κανεις τον ιαπωνα αφου δεν εχει λαμαρινα. Παιδια εγω θελω τη ζωη μου πανω απ ολα.
Γερμανο για παντα volkswagen κατα προτιμηση (λογικες τιμες για αυτα που προσφερουν)

Και τοτε γιατι τους βαζουν 5 αστερια στα κρασ- τεστ; Ειναι για λογους marketing;;; Ο καθε ενας λεει οτι θελει μου φαινεται...
Και οπως εχω πει σε παλιοτερο ποστ αν δεν ζορισεις το αυτοκινητο και αν του κανεις τα σερβις σε καθορισμενα σημεια δεν εχεις να φοβασαι τπτ. Παντως την φημη για τα πιο ζημιαρικα την εχουν τα Γαλλικα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δεν ειμουν ποτε κατοχος Γαλλικου οχηματος.

mondeo
06-08-09, 22:20
Παντως την φημη για τα πιο ζημιαρικα την εχουν τα Γαλλικα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δεν ειμουν ποτε κατοχος Γαλλικου οχηματος.

Κι έχεις γλιτώσει από πολλέεεεες φασαρίες κι έξοδα.

menecat
06-08-09, 22:34
Κι έχεις γλιτώσει από πολλέεεεες φασαρίες κι έξοδα.

Δέν λές τίποτα.Πρόσφατα "σκότωσε" ο πατέρας μου την laguna II που είχαμε.
Εγκέφαλος στα 17500 χμλ,κάρτα-κλειδί στα 2χρόνια και μια μέρα (λολ?:rofl:),πέφτανε τα παράθυρα...οπότε δεν τολμώ να φανταστώ τι θα παρουσιάσουν τα υπόλοιπα πανέμορφα ηλεκτρονικά μπιμπιλίκια του στον νέο ιδιοκτήτη.

Παρόλα αυτά, τo σκέφτομαι σοβαρά για αγορά Peugeot 207 Rallye/Gt.Κινητήρας οκ (BMW,ίδιος με του Mini Cooper S),καλό στήσιμο...τα ηλεκτρικά του όμως είναι λίγο ρίσκο...γαλλικό γαρ

antzoulogatos
14-08-09, 22:31
VW Golf GT MkV tha proteina egw kai malista 5-porto, "Made In Wolfsburg/Germany" 'h/kai "Made In Brussels/Belgium"... [Me vasi to "VIN" panta...] Proswpiki mou gnwmi, alla kai twra na itan na epairna autokinito, pali auto tha epairna!!! :bow: :)

Lock_J
15-08-09, 18:42
Και τοτε γιατι τους βαζουν 5 αστερια στα κρασ- τεστ; Ειναι για λογους marketing;;; Ο καθε ενας λεει οτι θελει μου φαινεται...
Και οπως εχω πει σε παλιοτερο ποστ αν δεν ζορισεις το αυτοκινητο και αν του κανεις τα σερβις σε καθορισμενα σημεια δεν εχεις να φοβασαι τπτ. Παντως την φημη για τα πιο ζημιαρικα την εχουν τα Γαλλικα αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δεν ειμουν ποτε κατοχος Γαλλικου οχηματος.

+++++++++++ 1

ecostar
15-08-09, 19:35
ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...ΤΑ ΚΟΡΕΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΖΗΜΙΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ auto ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ

ΧΙΟΥΝΤΑΙ , ΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΗΣΥΧΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΤΟ ceed ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΣ Ο ΚΟΡΕΑΤΗΣ? ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ , ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ

ΑΜ ΠΩΣ?

GLAMOR
27-08-09, 14:13
Ποιος λεει οτι τα KIA ceed τα φταχνουν στην κορεα??
ξερω οτι τα φερνουν στην αυστρια....

prodigal-sun
02-09-09, 20:49
ιαπωνικα σηγουρα

ntrivyza
05-09-09, 08:49
Λοιπόν, ό,τι και να λέμε, στο αυτοκίνητο κορυφή είναι ο Γερμανός (mercedes-bmw-vw-audi-opel), γιατί δημιουργεί τα καλύτερα σύνολα : ποιότητα κατασκευής, σχεδίαση, αξιοπιστοι κινητήρες, εργονομία, ποιότητα κύλισης. Οι Ιάπωνες ακολουθούν με κύριο όπλο τους κινητήρες τους, αλλά υστερούν σε όλα τα υπόλοιπα, για αυτό και άλλωστε έχουν αρχίσει και παράγουν αυτοκίνητα με βάση τα ευρωπαϊκά στάνταρ βλ. πχ toyota auris - στου οποίου τη διαφήμιση μάλιστα, με τους χαζούληδες Γάλλους αστυνομικούς, προέτασσαν περισσότερο τη φιλοσοφία κατασκευής του αυτοκινήτου με βάση τα ευρωπαικά πρότυπα, παρά τη μηχανική παράδοση της toyota. Φυσικά, αυτό δε σημαίνει πως όποιος αγοραζει ιαπωνικό αυτοκίνητο (toyota, mazda, suzuki, subaru, mitsubishi, nissan, honda) θα έχει κάνει λανθασμένη επιλογή, γιατί θα έχει πάρει ένα πολύ καλό αυτοκίνητο. Για τους άλλους κατασκευαστές ανά τον κόσμο, δε μιλάμε καν. Απλά ακολουθούν.

lacta13
07-09-09, 21:08
to proto moy amaksi ita honda kalo alla ekege polli,meta pira toyota avensis korifi polli dinato kai aksiopisto amaksi,fetos pira to mercedes c200 me exi entiposiasi apo apodosis kai politelia,akoma ine kenoyrgio gia na vgali provlimata,exo kataliksi sto eksis oti ta iaponika aftokinita ine poli pio aksiopista apo olla ta alla,ta germanika ine pio politelias esoterika.

captain morgan

vxplats
09-09-09, 07:34
allaksa aftokinito ton iounio tou 09 odigousa ena Honda civic tou 1992 1600cc sta dekaefta xronia pou ypirxe stin oikogeneia evgale elaxista provlimatakai eilikrina an eixe AC de tha xa provlima na to kratisw mexri na mou meinei sto dromo!!!! opws kai na xei allaksa oxima kai pira ena ... kainourio CIVIC!!!!

AYRTON94
21-09-09, 08:13
Θεωρώ ότι τα Toyota είναι τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα, αλλά εγώ έχω γερμανικό και αν το αλλάξω πάλι γερμανικό θα πάρω.:bow::bow::bow::bow:

anastasia_
29-09-09, 15:23
Λοιπόν παιδιά είμαι 44 ετών,44 χρόνια μέσα στα αυτοκίνητα.
Θα πω τη γνώμη μου η οποία απορρέει από την πολύχρονη εμπειρία.
Από Γερμανικά μόνο Ford και BMW.Δεν παθαίνουν τίποτα.Audi-VW-Seat-Skoda υποφέρουν από πολλά προβλήματα κυρίως με τα ηλεκτρικά τους δηλ.επαφές διακόπτη,γρύλλοι,χερούλια πορτών κλπ.
Mercedes,τώρα τελευταία γιά γέλια.
Opel ακόμα χειρότερα.
Από Ιαπωνικά ΜΟΝΟ όσα είναι MADE IN JAPAN ανεξαρτήτου μάρκας.Όσα είναι MADE IN ENGLAND μακρυά......
HYUNDAI-KIA κανένα πρόβλημα.
Γαλλικά ΑΛΑΡΓΑ.
Ιταλικά τα ίδια.
Αγγλικά ακόμα χειρότερα.
Αυτά.

:bow:

anastasia_
29-09-09, 15:28
toyota corolla EE90 tou 88

ena exw na pw gia tis blabes tou.....den xerw
koitakte ta plastika tou shmeia kai ta lastixa pou exei epanw 20+ kai den exoune pa8ei tipota..

o efialths twn mhxanikwn einai afou opoios agorazei toyota duskola 8a paei sunergeio

exw apenatni apo to spiti ena shnergeio rover....kala o tupos exei 10 amaxia thn hmera me blabes..

pantws se genikes grammes einai akriba amaxia se sxesh tis idias kathgorias me ta alla....alla xereis den 8a meineis ston dromo

anastasia_
29-09-09, 15:31

o iapwnas exei 7mm lamarina se sxesh me ta alla pou exoune 4mm lamarina

oso gia thn asfaleia.. ola ta kainourgia exoyne thn idia

logikh timh ta 25.000e gia to golf? kala...

pavlhs
29-09-09, 16:06
ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
1) ΣΟΥ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΟΥ ΛΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΞΑΝΑΕΛΑ
2) ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΑ
3) ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΊΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ
4) ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΎΝ;

ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΑΘΑ ΜΕ ΤΟ ford focus ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΄02 (5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΦΑΙΜΑΞΗ )
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΗΟΝda civic type-s ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (2 ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ)

basdel
04-10-09, 14:52
Επειδή ο καθένας αναφέρει τις δικές του εμπειρίες (και έτσι πρέπει , όχι κουτσομπολιά) το δικό μου bmw 316 μοντέλο 1997, εισαγωγής μεταχειρισμένο από Γερμανία, δεύτερο αυτοκίνητο στο σπίτι, είναι σαν την πρώτη ημέρα που το πήρα. Σκεφτόμουν φέτος να το πουλήσω, αλλά ειλικρινά το λυπάμαι, νομίζω πως τέτοιο αμάξι δεν θα ξαναβρώ: Ποιότητα κατασκευής (εσωτερικά και εσωτερικά), οδική συμπεριφορά, ασφάλεια, αξιοπιστία. Φυσικά για αντικατάσταση σκεφτόμουν μόνο bmw, και όχι κάποιο γιαπωνέζικο. Κακά τα ψέματα, το αυτοκίνητο πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν σύνολο και όχι με τις επιμέρους δυνατότητες του κάθε μοντέλου. Σήμερα ακολουθείται μια λογική εξειδίκευσης: Άλλα πουλάνε χάρη στον πολύ δυνατό τους κινητήρα, άλλα χάρη στην σχεδίασή τους, άλλα χάρη στους χώρους κλπ. Ένα ομοιογενή σύνολο χαρακτηριστικών σε ένα αυτοκίνητο πλέον δύσκολα να βρει κανείς. Θεωρώ πως οι Γερμανικές αυτοβιομηχανίες είναι κορυφαίες, ακόμη κι αν στο επίπεδο βλαβών είναι πίσω από τους Ιάπωνες (για τα αυτοκίνητα που κατασκευάζονται στην Ιαπωνία-ελάχιστα πλέον). Μετά από χιλιάδες χιλιόμετρα στους αυτοκινητοδρόμους της χώρας μας (με διάφορα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες ) το πιο σημαντικό σε ένα αυτοκίνητο για μένα είναι η συμπεριφορά στο δρόμο (η ασφάλειά μου πάνω απ' όλα) και αυτό νομίζω πως μόνο με τα Γερμανικά "πολυτελείας" μπορώ να την έχω στον βαθμό που μπορώ να την αποκτήσω (μιλάω για τα μεσαία). Για κάποιον που δεν ταξιδεύει και κινείται σιγά και ήσυχα στην Πόλη, ένας κουβάς με μηχανή είναι αρκετός (αν και όχι πάντα!).

FordFocusTDCi18
08-10-09, 20:50
Φίλε Παυλή κάπως έτσι είναι. Αγοράζεις αυτοκίνητο και θα πληρώνεις μια ζωή. Μην ξεχνάς όμως ότι είναι πλέον πολιτική των κατασκευαστών να δίνουν το αυτοκίνητο λίγο πιο φτηνά από όσο αντέχουν και να προσπαθούν μετά να τα βγάζουν από το σέρβις. Επίσης πρέπει να λάβεις υπό όψην ότι κατά μέσο όρο όσο και αν δεν το καταλαβαίνουμε, τα αυτοκίνητα χαλάνε λιγότερο από ότι παλιά που πρόβλημα στη 2ετία με συνολικά 15.000χλμ θεωρούταν και συνηθισμένο. Παλιά το πρώτο σέρβις γίνονταν στα 10 τώρα στα 20.000 για ντήζελ (όπως το δικό μου που μόλις το έκανα... στο εξάμηνο πάνω!) και ... κάθε 30 για βενζίνη.

Εγώ εδώ Γαλλία που δουλεύω αγόρασα το ντήζελ 1800άρι Φόκους μου στα 17,200 από 18,200 με την απόσυρση ενός τελειωμένου Πόλο97 για πέταμα (αυτόματο - μη γελάτε λύση ανάγκης ήτανε, το πήρα ευκαιρία από γνωστό ήταν σε άριστη κατάσταση, φαινομενικά αλλά είχε κάνει μόνο πόλη..., απαράδεκτο). Τρελή ευκαιρία εάν αναλογιστείς ότι τόσο δεν κάνει ούτε το βενζίνοκίνητο ενό εδώ όχι μόνο πήρα ντήζελ (κανονίκα σε αυτήν την κατηγορία στα 2500 με 3000 ευρώ πιο ακριβό) αλλά και την λουξ έκδοση Τιτάνιουμ με το φυμέ τζαμάκι να πουλάω και μούρη από το πουθενά.

Το λοιπόν να μη τα πολυλογώ, καλύτερα δεν μπορούσα να κάνω - τα έφερε έτσι η ζωή από τον επόμενο μήνα, κάνω μεταξύ 20 και 40,000χλμ το χρόνο (40 θα πάνε φέτος, ελπίζω να το ρίξω στα 20 του χρόνου). Το πόσο χρήμα έχω σώσει με το πετρέλαιο δε το συζητώ αλλά επίσης το γεγονός ότι το αντίστοιχο Πεζό 308 μου το δίνανε πάνω από 20.500 (μετά τα σκόντα!!!)... ξέρω ότι για το σέρβις στα 250 μου τα αρπάξανε γερά, μου το είχαν πει άλλωστε αλλά εάν βάλω τα 200 της Πεζό και τα 180 της Ρενώ τι να μου πουν; Άντε στη χειρότερη να κάνω 4 σέρβις στα 2 χρόνια της εγγύησης... 4χ50=200 ευρώ... και 20 σέρβις να κάνω τη διαφορά των 3000 δεν την καλύπτει η Πεζό που να χτυπιέται.

Γενικά στην αγορά να τα βάζετε όλα πάνω στο τραπέζι.

FordFocusTDCi18
08-10-09, 21:11
Εγώ εδώ Γαλλία που δουλεύω αγόρασα το ντήζελ 1800άρι Φόκους μου στα 17,200 .... αλλά και την λουξ έκδοση Τιτάνιουμ με το φυμέ τζαμάκι να πουλάω και μούρη από το πουθενά.

Για να προλάβω και τις κλασσικές ερωτήσεις σχετικές με τα ντήζελ, μάγκες 4 μήνες εψαχνα αυτοκίνητο πριν καταλήξω σε αυτό και δεν ήθελα να τα σκάσω - μάλιστα πήγαινα για κάτι πιο φτηνό. Έβαλα κάτω όμως τα πράγματα και τα είδα αλλιώς:

1) Τα ντήζελ είναι πιο ακριβά κατά μέσο όρο από 1500 εώς 3000 ευρώ από τα αντίστοιχα βενζινοκίνητα. Έχουν 20% ακριβότερο σέρβις αντιπροσωπείας (έξω εδώ Γαλλία πλέον οι τιμές είναι παρόμοιες αφού 80% των αυτοκινήτων πλέον είναι ντήζελ). Έχουν επίσης το ίδιο ή λίγο συχνοτερο σέρβις (μου δώσανε 20,000 για ντήζελ, 30,000 για βενζίνη (αν και κανείς θα περίμενε το αντίθετο... )
2) Έχουν όμως φθηνότερο καύσιμο και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής άρα και καλύτερη μεταπώληση. Ένα βενζινοκίνητο στα 200,000 κακά τα ψέμματα εκτός εξαιρέσεων πάει για τα μπάζα. Ένα ντήζελ στα 200,000 έχει άλλα τόσα που λέει ο λόγος (την τελική κάτι ξέρουν και οι ταξιτζήδες).

Προσθέσεις αφαιρέσεις.... στο Εξέλ.... τελικά στην περίπτωσή μου συνέφερε να πάρω το ντήζελ με +2000 ευρώ παραπάνω μόνο εάν έκανα πάνω από 20,000χλμ. Τελικά το πήρα λουξάτο σε τιμή βασικού βενζινοκίνητου οπότε δεν κάθησα καν να το κουβεντιάσω.

Εάν τα απελευθερώσουν τελείως, όσοι από εσάς είστε αναγκαστικά στους δρόμους λόγω δουλειών σκεφτείτε το, βεζινοφιλος ήμουν και εγώ αλλά έχω πάρει στροφή 180 μοίρες στο θέμα: ειδικά στον αυτοκινητόδρομο 4 ώρες διαδρομή πάνω από 500χλμ διαδρομή, κυριώς στα 150-170χλμ στις 3000 με 3200 στροφές, επιτάχυνση από 150 στα 170 στην ανηφόρα (και είναι ένα απλό αμάξι είναι, 115 άλογα για το πιθανώς πιο βαρύ αμάξι στην κατηγορία του) ακούγοντας μόνο τα λάστιχα και τερματίζοντας με μέση κατανάλωση 7παρακάτι ή κόμμακάτι (κανονικά πάω στα 6,4 ενώ άμα πάω κότα σα τους τσίφτους τους Γάλλους το ρίχνω και στα 5,5).

Με τέτοια χρήση με ένα αντίστοιχο βενζινοκίνητο απλά θα προσπαθούσα από τώρα να κάνω κονέ με κάποιο γκαραζ....

getr1
20-10-09, 19:40
egw pantws file basdel ta bmw den ta thewrw ypodeigma odikhs symperiforas.....
exw odhghsei arketa bmw + toy oti exw dei kai polla ''ektos troxias''kai logw epagkelmatos..
egw eimai japanezofilos alla pisteyw oti an thes odikh symperifora pare italiko h an eise germany pare mercedes

basdel
21-10-09, 07:17
egw pantws file basdel ta bmw den ta thewrw ypodeigma odikhs symperiforas.....
exw odhghsei arketa bmw + toy oti exw dei kai polla ''ektos troxias''kai logw epagkelmatos..
egw eimai japanezofilos alla pisteyw oti an thes odikh symperifora pare italiko h an eise germany pare mercedes
Τα "εκτός τροχιάς" bmw οφείλονται αποκλειστικά στην εκτός ορίου οδήγηση του αυτοκινήτου. Δυστυχώς οι κάτοχοι τέτοιων αυτοκινήτων την έχουν δεί κάπως σπορ, ενώ μιλάμε για καθαρά οικογενιακά αυτοκίνητα (316 π.χ.) με καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο από άλλα της κατηγορίας τους. Έχω δεί τόσα "παντιλίκια" από ανίδεους και φιγουρατζίδες οδηγούς που οδηγούν το αμάξι λες και είναι Πόρσε (αν και οι Πόρσε "φεύγουν" πιο εύκολα στους Ελληνικούς δρόμους) που δεν μπορώ να πω πως φταίει το αυτοκίνητο. Εγώ που το αγόρασα για την ασφάλειά του (και δεν οδηγώ συντηριτικά!) δεν με πρόδωσε ποτέ.

oglanis
23-10-09, 00:08
Getzaki του 2003...... 137000km.
Βλάβες-φθορές: 1 λάμπα πορείας
1 σετ αμορτισέρ
1 φορά σιαγώνες πίσω
1 φορά δισκόπλακες μπροστά και
2 φορές τακάκια.
2 φορές ελαστικά.
Αυτά.

maxos23
22-11-09, 12:43
Iapwnes . Xronia twra . Ama dite to lene kai ta biblia tis istorias afta apo to sxoleio.xaxaxa

HFord
24-11-09, 09:11
Getzaki του 2003...... 137000km.
Βλάβες-φθορές: 1 λάμπα πορείας
1 σετ αμορτισέρ
1 φορά σιαγώνες πίσω
1 φορά δισκόπλακες μπροστά και
2 φορές τακάκια.
2 φορές ελαστικά.
Αυτά.

Den einai katholou asxima ean skeftis oti ta 140.000 einai kai ena A orio zois gia ena mikro amaksi sa to Getz. Ta autokinita polis einai ftiagmena me to skeptiko oti kanoun pano kato 12,000km/etos.

bob
25-11-09, 23:27
o iapwnas exei 7mm lamarina se sxesh me ta alla pou exoune 4mm lamarina

oso gia thn asfaleia.. ola ta kainourgia exoyne thn idia

logikh timh ta 25.000e gia to golf? kala...

den simfwnw mazi sou! anekathen ta germanika eixan megaluterh a3iopistia. + to golf oute kan kanei toso polu ektws an ennoeis to GT h to GTi. kateva 7.000 eura sigoura

christos_pr
26-11-09, 15:01
http://www.yme.gr/?getwhat=7&oid=200&id=&tid=200

και συμπερασματα δικα σας-δειτε ποιες εταιρειες εχουν συχνη παρουσια και ποιες οχι - ολα τα αλλα ειναι περιττα-δεν υπαρχουν πλεον στεροτυπα του τυπου ιαπωνικα αξιοπιστα γερμανικα ασφαλη ιταλικα για πεταμα-παντου υπαρχουν προβληματα αλλου περισσοτερα αλλου λιγοτερα.toyota corolla 1989 στις 300.000 κμ 3 μηχανες καμια δεν δουλεψε σωστα ολες εκαιγαν πολυ λαδι πολυ συχνα σιμπληρωση και ασπρος καπνος -η πρωτη 1.300cc απο εργοστασιο εκαιγε λαδι το αυτοκινητο πουληθηκε σε εναν αλβανο ο μονος που απο τους 20 που πηραν προχωρησε στην αγορα.τωρα στην οικογενεια mazda 2 το τελευταιο 60.000κμ σε λιγο διαστημα λογω αθηνας βολου μονο προβλημα ενα ρουλεμαν πισω σκουριασμενο και κατι ψιλοτριγμοι απο καθισμα κατα τα αλλα πολυ ευχαριστημενοι απο οδικη συμπεριφορα συνολικη αξιοπιστια καθοτι αγοραστηκε απο τον αδερφο μου με το που βγηκε(μεγαλυτερη πιθανοτητα για προβληματα νεοτητας)- 2ο ενα skoda octavia 5 combi 4x4 του 2005 2.0 fsi 35.000(αρα δεν αγοραστηκε λογω τιμης αλλα λογω πειστικων αποδειξεων ) και αυτο αγοραστηκε με το που βγηκε ενα χρονο μετα εγω και ο αδερφος μου πεισαμε γονεις να το παρουμε μετα απο ερευνα αγορας ενος χρονου καθοτι απιστευτα ολοκληρωμενο με μειονεκτηματα στις δοκιμες του τυπου ελαστικα για ασφαλτινη χρηση και θορυβος κινητηρα στις υψηλες στροφες-οι αποδειξεις των κριτικων αυτων επεισαν γονεις μαζι με τα επιχειρηματα μας - και τελικα απολυτη δικαιωση και μετα 2 μεχρι τωρα το octavia εχει 70.000 προβληματα αδυναμη μπαταρια που ομως αντεχει απο την αγορα 4 χρονια και ουσιαστικα το μονο προβλημα οι τριγμοι λογω χρησης(και πολλων ανοιγματων combi) απο πορτες(διορθωση με ενα απλο σπρευ σιλικονης) το ταμπλο βραχος συνολικη αξιοπιστια μεχρι στιγμης για σεμιναριο,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΛΑΔΙ ΨΙΛΟ ΓΙΑ ΚΡΥΑ ΕΚΙΝΗΣΗ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ-το αυτοκινητο χρησιμοποιειται ως εξης:χωματοδρομοι απειροι το καλοκαιρι στα νησια(λογω ενασχολησης με ψαραντουφεκο) και αντιθετα με τον χαρακτηρα του(crossover)εχει μπει σε βοτσαλο σε αμμο και σε πολυ χιονι στα χιονοδρομικα(λογω σκι) γενικα πολυ πειραματισμος και απιστευτη ευχαριστηση με τα κατορθωματα του.ο haldex(σουηδια) σε συνδυασμο με χιονολαστιχα κανει θαυματα παρα το χαμηλο υψος και τους μεγαλους προβολους-αποδειξη το αυτοκινητο πηγε μεχρι τα εκδοτηρια εισητηριων μεσω του διαδρομου απο το 2ο παρκινγκ του χιονοδρομικου κεντρου πηλιου βραδυ με το χιονι σε ασχημη κατασταση και πραγματικα απο περιεργεια θελαμε να δουμε τα ορια του και δεν περιμεναμε να καταφερει να γυρισει http://www.tetrakinisimag.gr/tetra.htm το skoda 7ο KAI 1 ΑΠΟ ΤΑ 4 ΠΟΥ ΣΤΟ ΧΙΑΣΤΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

αυτα τα ολιγα.:):):judge:

karolosIV
28-11-09, 12:11
Toyota ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ.
ΣΤΟ top gear ΡΙΞΑΝΕ ΕΝΑ toyota hilux ΑΠΟ ΥΨΟΣ 23 !!! ΟΡΟΦΩΝ - ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΜΠΡΟΣ...
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΝΗΣΗ - ΕΜΠΑΙΝΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΣ...

tzimas87
28-11-09, 21:49
paidia marka einai mia.....HONDA!!!!!!!!!!!!!!!

menecat
29-11-09, 09:04
paidia marka einai mia.....HONDA!!!!!!!!!!!!!!!

Καλό διάβασμα --> link (http://www.civinfo.com/forum/greece/16342-faults.html)

kostgkrek
29-11-09, 11:16
Nissan almera 1997,ΦΤΙΑΧΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑΜΕ 170.000ΚΜ,ΦΘΟΡΕΣ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΜΠΡΟΣΤΑ,ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Η panasonic h ΠΡΩth ΚΡΑΤΗΣΕ 8 ΕΤΗ,ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ,2ΦΟΡΕΣ ΛΑΣΤΙΧΑ,ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΑΚΑΚΙΑ.

F33L
29-11-09, 15:54

own3d!!!!!

+ να προσθεσω στο τοπικ, τα fiat 99% βγαζουν προβλημα στα ηλεκτρικά στο μελλον

HFord
30-11-09, 04:18
Επειδή έχω κάνει και κάτι φεγγάρια σε θέματα ποιότητας ας σημειώσουμε και τα εξής:

Μην εντυπωσιάζεστε από τα Γερμανικά ή εν γένη τα ακριβότερα μοντέλα κτλπ. Και δεν μπορείς να πεις έτσι απλά τα ΦΙΑΤ χαλάνε εύκολα και οι ΜΠΕΜΠΕΣ είναι ατσάλια... Και αυτό διότι....

Ένα ΦΙΑΤ Πούντο πούλησε ανά τον κόσμο πολλάπλές φορές παραπάνω από μία ΜΠΕΜΠΑ 318. Στη δε Ελλάδα πούλησε 10 φορές (δεν ξέρω λέω στην τύχη) παραπάνω από τη ΜΠΕΜΠΑ για ευνόητους λόγους. Που σημαίνει ότι αριθμητικά είναι λογικό να ακούσετε πιο συχνά για βλάβες στο Πούντο από ότι στην 318. Εάν βάλετε όμως ποσοστιαία και μετρήσετε τα ppm (αριθμώς αστοχιών ανά εκατομμύριο) τους θα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά όσο νομίζετε; Εγώ λέω αρκετά μικρότερη. Και αυτή η διαφορά έχει και τις εξηγήσεις τις: διότι ένα Πούντο είναι αυτοκίνητο φτιαγμένο για πόλη και για περιστασιακές εξορμήσεις, όχι για να κάνεις το Αθήνα Θεσσαλονίκη κάθε εβδομάδα, κάτι για το οποίο είναι φτιαγμένη μια 318. Όταν κάποιος παίρνει ένα αυτοκίνητο που είναι εμφανώς αυτοκίνητο πόλης και το λιώνει με 40,000 το χρόνο γιατί πρέπει να έχει και απαιτήση να του αντέξει όσο μια 318 αφού δεν φτιάχτηκε για την ίδια χρήση; Στην τελική το Πούντο το πήρε 10,000 ευρώ. Την 318 30,000.

Και το ερώτημα είναι... έχει όντως η 318 3 φορές καλύτερα ppm από το Πούντο; Δεν είναι σίγουρο.

Εξού και γιατί τα Τογιότα - που παίζουν σε όλες τις κατηγορίες - όντως έχουν να παρουσιάσουν τις καλύτερες επιδόσεις σε ποιότητα. Χωρίς όμως να είναι και πανάκεια!

christos_pr
04-12-09, 23:47
Σωστος δεν υπαρχει 100% αξιοπιστο αυτοκινητο ουτε υπηρξε ουτε θα υπαρξει - τα περι απολυτης αξιοπιστιας ειναι μονο τροφη για σχολια και τιποτα παραπανω(δεν ειναι ολα τα γερμανικα ακριβα αν και ειναι γεγονος πως σε πολλα πληρωνεις ακριβα μονο και μονο για να εχεις το συγκεκριμενο σηματακι στο καπο)

geopan75
18-12-09, 13:03
Επειδή ο καθένας αναφέρει τις δικές του εμπειρίες (και έτσι πρέπει , όχι κουτσομπολιά) το δικό μου bmw 316 μοντέλο 1997, εισαγωγής μεταχειρισμένο από Γερμανία, δεύτερο αυτοκίνητο στο σπίτι, είναι σαν την πρώτη ημέρα που το πήρα. Σκεφτόμουν φέτος να το πουλήσω, αλλά ειλικρινά το λυπάμαι, νομίζω πως τέτοιο αμάξι δεν θα ξαναβρώ: Ποιότητα κατασκευής (εσωτερικά και εσωτερικά), οδική συμπεριφορά, ασφάλεια, αξιοπιστία. Φυσικά για αντικατάσταση σκεφτόμουν μόνο bmw, και όχι κάποιο γιαπωνέζικο. Κακά τα ψέματα, το αυτοκίνητο πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν σύνολο και όχι με τις επιμέρους δυνατότητες του κάθε μοντέλου. Σήμερα ακολουθείται μια λογική εξειδίκευσης: Άλλα πουλάνε χάρη στον πολύ δυνατό τους κινητήρα, άλλα χάρη στην σχεδίασή τους, άλλα χάρη στους χώρους κλπ. Ένα ομοιογενή σύνολο χαρακτηριστικών σε ένα αυτοκίνητο πλέον δύσκολα να βρει κανείς. Θεωρώ πως οι Γερμανικές αυτοβιομηχανίες είναι κορυφαίες, ακόμη κι αν στο επίπεδο βλαβών είναι πίσω από τους Ιάπωνες (για τα αυτοκίνητα που κατασκευάζονται στην Ιαπωνία-ελάχιστα πλέον). Μετά από χιλιάδες χιλιόμετρα στους αυτοκινητοδρόμους της χώρας μας (με διάφορα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες ) το πιο σημαντικό σε ένα αυτοκίνητο για μένα είναι η συμπεριφορά στο δρόμο (η ασφάλειά μου πάνω απ' όλα) και αυτό νομίζω πως μόνο με τα Γερμανικά "πολυτελείας" μπορώ να την έχω στον βαθμό που μπορώ να την αποκτήσω (μιλάω για τα μεσαία). Για κάποιον που δεν ταξιδεύει και κινείται σιγά και ήσυχα στην Πόλη, ένας κουβάς με μηχανή είναι αρκετός (αν και όχι πάντα!).

Ειχα και εγω ενα BMW 316 coupe του '99 ελληνικο 1ο χερι,ειχα μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος,μονο η δυναμη του ελλειπε.
Λογω δουλειας το κινησα παντου,εκανα σχεδον 200.000χλμ.Απο βλαβες οκ,παρουσιασε μερικες αλλα στα service μου πιναν το αιμα...Εχω 3 χρονια που το εδωσα,ηταν πολυ δυσκολη αποφαση(σαν καινουριο ηταν),αλλα δεν το μετανιωσα.Εψαξα πολυ,τα βαλα κατω και κατεληξα σε ''ιαπωνα''(RX8),αν και ημουν κολλημενος με τα γερμανικα(κακως βεβαια).Πιστευω ολα αυτα που αναφερεις παραπανω περι ασφαλειας,συμπεριφορας,ομοιογενεια και βεβαια αυτα που ζηταω εγω απο ενα αυτοκινητο,καλυπτονται πληρως.Και τα service ειναι λογικοτατα!(καμια σχεση με αυτα της 316!)

paokniks
27-12-09, 11:01
μια πολυ καλη επιλογη σιγουρα ειναι τα ΤΟΥΟΤΑ.........

vinoulis
01-01-10, 20:57
thanks

mondeo
01-01-10, 21:49

Μία διαφορά φίλε μου....
Το φόρουμ αυτό αναφέρεται σε σε Civic τα οποία είναι κατασκευασμένα στο "Αδελφάτο" (Αγγλία):p και δεν έχουν την ποιότητα των Ιαπωνικών.
Οτιδήποτε είναι φτιαγμένο εκεί (Toyota,Nissan,Honda) υστερεί σε σχέση με τα
Made In Japan.

mondeo
01-01-10, 22:14
Έχουν όμως φθηνότερο καύσιμο και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής άρα και καλύτερη μεταπώληση. Ένα βενζινοκίνητο στα 200,000 κακά τα ψέμματα εκτός εξαιρέσεων πάει για τα μπάζα. Ένα ντήζελ στα 200,000 έχει άλλα τόσα που λέει ο λόγος (την τελική κάτι ξέρουν και οι ταξιτζήδες).

Βενζινοκίνητο Ford Mondeo του '96.
1,000,000 χλμ στην πλάτη του με αλλαγή κινητήρα στις 800.000.
Ο κινητήρας αλλάχθηκε επειδή έκαψε φλάντζα και δεν συνέφερε να επικευασθεί.Συνέφερε η αλλαγή του κινητήρα με μεταχειρισμένο.
Το ντίζελ έχει λιγότερη διάρκεια ζωής κι όχι το βενζινοκίνητο.Γιατί;Απλούστατα λόγω του κραδασμού του κινητήρα καταπονείται το αμάξωμα περισσότερο όπως και από το αυξημένο βάρος.(Μπες σε ένα ταξί διετίας και θα δεις ότι κάνει σαν κουδουνίστρα).Όσο γιά το κόστος λειτουργίας (σε επαγγελματικό επίπεδο πάντα) όσα χρήματα σου δώσει το ντίζελ από τα καύσιμα θα σου τα πάρει πίσω στη συντήρηση.Χώρια που άν έχεις την ατυχία να βάλεις κακό καύσιμο δεν θα πιστεύεις πόσα χρήματα θα πληρώσεις.
Εσύ φίλε μου ζεις στη Γαλλία όπου τα καύσιμα είναι αστέρι.Έλα εδώ να δεις τι γίνεται.
Τελειώνοντας οι ταξιτζήδες δεν ξέρουν τίποτα.Είναι οι πιό άσχετοι με τα αυτοκίνητα,κι αυτό φαίνεται από τις επιλογές τους.Αγοράζουν με την τακτική της αγέλης.Κι άν πραγματικά ήξεραν και καταλάβαιναν θα έκαιγαν ΥΓΡΑΕΡΙΟ και όχι πετρέλαιο.
Αυτά και Καλή Χρονιά σε όλους.

rachas
02-01-10, 21:44
H merceda re de sas kovei to kefali (mercedes)

spiritdrinker
03-01-10, 14:27
μονο τα φοκσβαγκεν

menecat
03-01-10, 14:51
Μία διαφορά φίλε μου....
Το φόρουμ αυτό αναφέρεται σε σε Civic τα οποία είναι κατασκευασμένα στο "Αδελφάτο" (Αγγλία):p και δεν έχουν την ποιότητα των Ιαπωνικών.
Οτιδήποτε είναι φτιαγμένο εκεί (Toyota,Nissan,Honda) υστερεί σε σχέση με τα
Made In Japan.

Καμία διαφορά φίλε μου.Η συντριπτική πλειοψηφία των Civic FN/FK,όπως επίσης και Jazz/CR-V που κυκλοφορούν στους δρόμους παγκοσμίως,κατασκευάζονται κατ' αποκλειστικότητα Αγγλία,γιατί εκεί βρίσκεται και η γραμμή παραγωγής (υπάρχει εργοστάσιο και Τουρκία αν δέν κάνω λάθος).Το μόνο αμάξι που κατασκευάζεται στην χώρα του ανατέλλοντος ηλίου είναι το Civic FD (τετράπορτο sedan).Ένας έλεγχος στο VIN του οχήματος θα σε πείσει.
Αλήθεια,πόσα "original" made in japan civic κυκλοφορούν ανάμεσα μας;Υπάρχει λόγος που στο συγκεκριμένο όχημα κολλάνε και το UK bound πρόθεμα,ακόμα και στην κορυφαία έκδοση (Mugen) του TypeR.

Με την ίδια λογική μπορώ να υποστηρίξω οτι τα πρώτα κομμάτια Nokia κάθε σειράς,που έρχονται απο το εργοστάσιο της Φιλανδίας,υπερτερούν σημαντικά σε ποιότητα απο τα αντίστοιχα Made in China/Malaysia κλπ...και ξέρεις τί;Είναι αλήθεια!H γραμμή παραγωγής που καλύπτει την παγκόσμια αγορά όμως,καλώς ή κακώς,δεν βρίσκεται εκεί!

μονο τα φοκσβαγκεν

Με εξαίρεση τα όποια προβλήματα με το DSG κιβώτιο,την απόδοση της τουρμπίνας όταν ζεσταθεί,την στεγανότητα των hard-top μοντέλων της,την "ευαισθησία" του αισθητήρα λ όταν βάλουμε βενζίνη με κανα-δυό οκτάνια λιγότερο.Μια έρευνα στο google θα σε πείσει.
Και επειδή θα τρέξουν πολλοί να με προπηλακίσουν που τους έθιξα το "αμάξι θαύμα",κατι το οποίο αποτελεί ταμπού στον κόσμο της αυτοκίνησης (με τις ευλογίες και τις πλάτες κάποιων περιοδικών),πλέον τα αμάξια τα φτιάχνουν για να χαλάνε,τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.Είτε αγοράσεις Fiat Panda είτε Audio R8, είναι δεδομένο οτι κάτι θα χαλάσει αφού μιλάμε για μαζικές γραμμές παραγωγής.

mondeo
03-01-10, 21:23
Καμία διαφορά φίλε μου.Η συντριπτική πλειοψηφία των Civic FN/FK,όπως επίσης και Jazz/CR-V που κυκλοφορούν στους δρόμους παγκοσμίως,κατασκευάζονται κατ' αποκλειστικότητα Αγγλία,γιατί εκεί βρίσκεται και η γραμμή παραγωγής (υπάρχει εργοστάσιο και Τουρκία αν δέν κάνω λάθος).Το μόνο αμάξι που κατασκευάζεται στην χώρα του ανατέλλοντος ηλίου είναι το Civic FD (τετράπορτο sedan).Ένας έλεγχος στο VIN του οχήματος θα σε πείσει.
Αλήθεια,πόσα "original" made in japan civic κυκλοφορούν ανάμεσα μας;Υπάρχει λόγος που στο συγκεκριμένο όχημα κολλάνε και το UK bound πρόθεμα,ακόμα και στην κορυφαία έκδοση (Mugen) του TypeR..

Κι όμως υπάρχει τεράστια διαφορά.
Ξέρω πολύ καλά τι λέω,ο αντιπρόσωπος στην περιοχή είναι γνωστός μου.
Γιά τα Jazz δεν είμαι απόλυτα βέβαιος,αλλά πιστεύω πως βγαίνουν στην Ιαπωνία.Αύριο μπορώ να το μάθω.Από τα CIVIC το μόνο που είναι γιαπωνέζικο είναι το υβριδικό.Και είναι τέρας αξιοπιστίας.Το σεντάν βγαίνει στην Τουρκία και όλα τα υπόλοιπα Αγγλία.

Όσο γιά τα VW,απλά γιά γέλια.

menecat
03-01-10, 22:03
Κάθε αντιπρόσωπος μπορεί να λέει ότι θέλει.Σε θέμα που άνοιξα πρίν μερικούς μήνες υποστήριξαν οτι και το 3d/5d civic κατασκευάζεται στην Τουρκία,πράγμα που δέν ισχύει.
Οσο για το 5d,ο πωλητής ήταν και κάτοχος του οχήματος.
Αν κάνεις τον κόπο και πάς στην αντιπροσωπία,κράτα μερικά VIN (αριθμοί πλαισίου) που βρίσκονται στο παρμπρίζ (κάτω απο τον αριστερο υαλοκαθαριστήρα).Είναι και η πιο ασφαλής μέθοδος για να καταλήξουμε σε συμπερασματα.

What does FN2, FK2 etc mean? (http://www.civinfo.com/wiki/index.php?title=What_does_FN2%2C_FK2_etc_mean%3F)
Vin Decoder (http://vin.hondabg.com/)

Για το Hybrid δέν έχω ιδέα.Οι μπαταρίες σίγουρα συναρμολογούνται Ιαπωνία οπότε κάλλιστα θα μπορούσε και η γραμμή παραγωγής να βρίσκεται εκεί.

Lock_J
04-01-10, 02:01
τα honda jazz μεχρι και περσυ που παρουσιαστηκε το νεο μοντελο(πανεμορφο το ατιμο) κατασκευαζονταν ολα Ιαπωνια. το ξερω γτ εχω μοντελο του 2002 το οποιο πηρα μεταχειρισμενο και αισθανομαι υπερηφανος για την επιλογη/αγορα του.

το καινουριο jazz εχω την εντυπωση οτι φτιαχνεται Αγγλια.( εξαιρεση αποτελει το λευκο honda jazz στην πιο ακριβη εκδοση που παραμενει Ιαπωνια).

εγω παντως, μονο honda !!!! (άντε και nissan)

paokniks
09-01-10, 11:28
ΤΟΥΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikos.a
10-01-10, 20:09
Καλησπέρα είμαι μηχανικός αυτοκινήτων απο τήν Ρόδο.Τα καλύτερα αυτοκίνητα χωρίς πρόβήμα μικρής κατηγόριας είναι Hyundai και Κia.Σε μεγαλύτερη κατηγορία έχουμε Suzuki-Mazda-Mitsubishi-Honda.Με τίποτα ευρώπη!!Ειδικά Γάλλο!!.Επίσης όχι Τoyota.Τώρα με την συγχώνευση των εταιριών Toyota-Citroen πάει η Τoyota που ξέραμε.Για Γερμανία ούτε να ακούω.Εκτός από ακριβά μοντελα αλλά μόνο Αudi.

mondeo
16-01-10, 21:18
Καλησπέρα είμαι μηχανικός αυτοκινήτων απο τήν Ρόδο.Τα καλύτερα αυτοκίνητα χωρίς πρόβήμα μικρής κατηγόριας είναι Hyundai και Κia.Σε μεγαλύτερη κατηγορία έχουμε Suzuki-Mazda-Mitsubishi-Honda.Με τίποτα ευρώπη!!Ειδικά Γάλλο!!.Επίσης όχι Τoyota.Τώρα με την συγχώνευση των εταιριών Toyota-Citroen πάει η Τoyota που ξέραμε.Για Γερμανία ούτε να ακούω.Εκτός από ακριβά μοντελα αλλά μόνο Αudi.

:bow::bow::bow::bow::bow:
Κάτι ήξερα εγώ που πήρα Hyundai!!!!

cobra00
17-01-10, 13:22
sxetiko analoga ti xrisi pistevo

geobas271
17-01-10, 16:37
paidia ta Toyota kai ta honda! athanata! exo ena korola 6 eton me 230 xiliades xilometra kai to mono pou ithele mexri tora itan ladia - filtra!!! Parte Toyota na sotheitai leme! I love japan!!

psycho_feres
17-01-10, 16:46
mipos eisai ligo kollimenos re geobas 271 kala eipame kala kai ta iaponika alla to amaxi exei na kanei kai me ti xrisi pou proorizetai! an k en merei exeis dikio!!!!! k ego Toyota exo!

teatime
17-01-10, 17:25
καλησπέρα!
είναι η χρήση και ο σεβασμός ως πρός το αμάξι! και μετά η τύχη!

TASOSVF
17-01-10, 18:49
πηρα 2 accent εδω και 10 χρονια ενα του 95 και ενα του 01. νομιζω ειναι απο τα πιο αξιοπιστα

achillesdin
17-01-10, 22:19
είχα ένα ford focus ghia sedan το 2002.το κράτησα με τα χίλια ζώρια 4 χρόνια γιατι λυπόμουνα τα λεφτά που έχανα.μετά από ένα σωρό προβλήματα αποφασίζω και το δίνω το 2006(ήταν ακόμα στην εγγύηση)και παιρνω το toyota corrola.δεν μου έχει κάψει ούτε λάμπα.ο πατέρας μου hyundai και ο αδερφός μου nissan με μηδέν προβλήματα.

copias22
21-01-10, 22:34
:cry::cry:

nonamezz
21-01-10, 22:53
Egw molis prin apo 4 mhnes phra to CIVIC! special edition!
pisteuw oti den 8a mou vgalei kanena provlima gia polla xronia!

MoNsTeR
22-01-10, 00:42
Honda - Mitsubishi.. Telos..

toudorov78
29-01-10, 15:00
ολα ειναι σχετικα!ειναι να μην σου κατσει το ελλατωματικο.Προσωπικα επειδη ηθελα αυτοκινητο στιβαρο και καλο,πηρα golf v 1.6 fsi και εδω και 6 χρονια δεν εχει παρουσιασει απολυτως τιποτα και το χαιρομαι ειδικα στις μεγαλες αποστασεις

pirpinick
30-01-10, 13:05
o ka8enas ipostirizei to amaksi pou exei... kai egw exw ena fiat bravo kai mou exei vgei skili kai as einai italiko kai exw akousei apo pollous pou eixan iapwnes kai adimetwpizan provlimata... einai pws 8a sou vgei to ka8e amaksi :)

manousakas
01-02-10, 22:27
ιαπωνας με κλειστα ματια!!!εχω ενα nissan me 320000km και δεν καταλαβαινει τιποτα!!!!!!!

Yoshi
01-02-10, 23:09
ta autokinita pou vgazoune tis ligoteres vlaves einai ta autokinita pou einai se garaz paratimena apo tin imera agoras. huhuhuhu!!!!

luigi31
03-02-10, 14:40
skeftomai na agorasw auto .poia marka exei toys kalyteroys kinitires?opoios gnwrizei as kanei ton kopo na me enimerwsei.

Coldness
03-02-10, 16:02
Honda japan

steve111
03-02-10, 18:03
Γ Ε Ρ Μ Α Ν Ι Α love for ever volksvagen

menecat
03-02-10, 19:16
skeftomai na agorasw auto .poia marka exei toys kalyteroys kinitires?opoios gnwrizei as kanei ton kopo na me enimerwsei.

Αν κοιτάς καθαρά θέμα κινητήρα,Γιαπωνέζικο με κλειστά μάτια.Βέβαια αυτό δέν σημαίνει τίποτα,αφού μπορεί να το σιχαθεί και το αίμα σου απο τις βλάβες που *ισως* εμφανίσει αλλού.Με σειρά προτίμησης,Honda-Mitsubishi-Suzuki-Daihatsu-Toyota-Nissan.

Παραδόξως Kia και Hyundai τα πάνε πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα,σε σημείο που θα τα προτιμούσα έναν τι ενός VW αν ήταν να διαλέξω καθαρά με γνώμονα την αξιοπιστία κινητήρα.

slaytan
03-02-10, 19:37
Bmw σειρά 1

mefedlos
03-02-10, 19:45
Εγω νομιζω οτι δεν μπορει να γινει συγκριση ετσι αοριστα. Εδω συγκρινεται golf accent fiat honda . Δηλαδη ενα κανει 10000 και το αλλο 17000 δεν εχει την ιδια ποιοτητα αλλα και ενα αργοστροφο (ευρωπαικο ) με ενα πολυστροφο δεν θα σου βγαλει τις ιδιες ζημιες.Και φυσικα ο Ιαπωνας που το πληρωνεις χρυσο αν ειναι δυνατο να το συγκρινεις με Φιατ Παντα που κανει τα μισα λεφτα.
Κατα εμενα στα μικρα σκυλι ειναι το Ατος απο τα πιο φθηνα και γρηγορα με κρατηματα και φρενα.Σε παραπανω κατηγορια Οπελ Κορσα το προηγουμενο μοντελο του.Στα ακριβα κορυφη ειμαι το Audi
Τα Ιαπωνικα ειναι για καποιον που ζητα Οικονομια και τελειοτητα στον κινητηρα. Απο εκει και περα ανθεκτικο αυτοκινητο ειναι αυτο που ο ιδιοκτητης του το εχει σαν αυτοκινητο και οχι σαν Ραλλυ , με τα σερβισ του και καποια προσοχη .

lefter2010
07-02-10, 17:49
Ta Germanika

depaxsi
08-02-10, 21:34
Thanks

hitmannn
12-02-10, 15:59
ti germanika kai italika kai galika egw ena kserw pou leei kai enas gia plastika oti tou fenonte ta iapwnika.
egw otan phra toyota yaris tou 2000 montelo kanena alo den kykloforouse san ayto
meta apo 3 xronia arxisan h ales etereies na bgazoun amaksia san ayto kai kapote nai ola ta aytokinhta plastika tha einai kai protoporoi tha einai pali h iapwnes. ayta...

zanis
12-02-10, 17:46
palia itan ta japan tora einai agnostoy proelefseos..simera tha empistebomoun ti volvo & saab.....αχ παλια corolla πισωκινιτη...my LOVE...

iliastop
19-02-10, 17:41
Παιδιά έχω Hyundai και εγώ και η γυναίκα μου και οι γονείς μου.....
Βλάβη;;;; τι θα πει αυτό; Να μείνω στον δρόμο;;; Α καλό ε;;;
Σίγουρα η ποιότητα ενός γερμανικού δεν συγκρίνεται, αλλά τουλάχιστον ξέγνοιασα από τα συνεργεία.
Και κάτι άλλο, ένας γνωστός μου με γερανό για αυτοκίνητα μου είπε μια φορά... καλά δεν θα μαζέψω ένα Hyundai μια φορά από βλάβη;;; (και όχι από τρακάρισμα)
Εννοείται βέβαια ότι κάνω τα service σε αντιπροσωπεία τακτικά.

mazdamps3
21-02-10, 17:36
παιδια.......αν μπορειτε γραφετε ελληνικα.......και οχι ellhnika!!!!!!!!!εγω εχω το μαζντα 3 mps,το εχω 3 χρονια,χικ δεν εκανε.35000 χλμ,εκανα μεχρι τωρα.εχω δει με τα ματια μου για γερμανικα ιταλικα.......σκατα ειναι

mourgolukos
24-02-10, 23:18
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=514935

pare iapona

gpilot
25-02-10, 12:21
FIAT Punto HGT του 2000.
Δεν έβγαλε ποτέ του πρόβλημα. Πάει συνεργείο κάθε 2 χρόνια μόνο για τα service του.

mourgolukos
25-02-10, 18:52
fiat punto hgt του 2000.
Δεν έβγαλε ποτέ του πρόβλημα. Πάει συνεργείο κάθε 2 χρόνια μόνο για τα service του.

+ φωνω.εχω φιατ τιπο του 92 και ειναι αστερι.372000χμ κ τσιμπαει λιγα λαδακια μοναχα.τπτ σοβαρο απο προβληματα παρα μονο φυσιολογικων φθωρων.

με ερευνα τα καλυτερα απο θεμα αξιοπιστιας ειναι τα κορεατικα.με διαφορα μπροστα

milton
04-03-10, 14:36
Αυτά είναι τυχερά. Ξέρω περίπτωση Tiguan κάθε μήνα στο συνεργείο, και Alfa που δεν έχει περάσει ούτε απ' έξω....
Γι' αυτο και αγοράζω μόνο μεταχειρισμένα (citroen που είνα το κόλλημά μου) για να γλιτώνω τουλάχιστον τα πρώτα λεφτά του καινούργιου.

christos 123
04-03-10, 20:18
thanks

arkoudaktm
06-03-10, 20:21
iaponika telos.apla athanata

kostolani
09-03-10, 21:59
Καλήσπερα και από εμένα. Κατά τη γνώμη μου τα Ιαπωνικά είναι τα πιο αξιόπιστα αλλά τα Γερμανικά τα πιο ασφαλή...

sasta38®
09-03-10, 22:33
accent

απλα τα σπαει!!!

gsxrakias
09-03-10, 23:03
σαν τα ιαπωνικα τα παλια δεν υπαρχουν σκυλια λεμε

DD-jimakos
10-03-10, 11:26
made in japan!!!!μαλλον δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο :)

petrosbalos
10-03-10, 13:17
Σε μηχανικα μερη τα ιαπωνικα

agoyroy
12-03-10, 14:04
JAPAN for ever

vgr
13-03-10, 18:08
Εγω νομιζω οτι δεν μπορει να γινει συγκριση ετσι αοριστα. Εδω συγκρινεται golf accent fiat honda . Δηλαδη ενα κανει 10000 και το αλλο 17000 δεν εχει την ιδια ποιοτητα αλλα και ενα αργοστροφο (ευρωπαικο ) με ενα πολυστροφο δεν θα σου βγαλει τις ιδιες ζημιες.Και φυσικα ο Ιαπωνας που το πληρωνεις χρυσο αν ειναι δυνατο να το συγκρινεις με Φιατ Παντα που κανει τα μισα λεφτα.
Κατα εμενα στα μικρα σκυλι ειναι το Ατος απο τα πιο φθηνα και γρηγορα με κρατηματα και φρενα.Σε παραπανω κατηγορια Οπελ Κορσα το προηγουμενο μοντελο του.Στα ακριβα κορυφη ειμαι το audi
Τα Ιαπωνικα ειναι για καποιον που ζητα Οικονομια και τελειοτητα στον κινητηρα. Απο εκει και περα ανθεκτικο αυτοκινητο ειναι αυτο που ο ιδιοκτητης του το εχει σαν αυτοκινητο και οχι σαν Ραλλυ , με τα σερβισ του και καποια προσοχη .

+1
Πολυ γενικο και αοριστο συκριτικο , καθοριστικο ρολο παιζει η κατηγορια καθως και η συντηρηση και χρηση

giannisvasi
14-03-10, 22:28
Όλες οι μελέτες δείχνουν Lexus.Αν και έχω opel :thumbsup:

kandilak
14-03-10, 23:29
13 χρόνια με ένα Toyota starlet του '95 μόνο για βενζίνες, λάστιχα (τροχών και υαλοκαθαριστήρων), μια μπαταρία, και τα προγραμματισμένα service πλήρωσα. Το έδωσα πριν 1,5 χρόνο 1800euro κι ακόμα μουτζόνομαι:no:. Αυτός που το πήρε μόνο κολοτούμπες που δεν έκανε. Τέτοια αμάξια δεν ξαναβγαίνουν......

iobelika
16-03-10, 13:22
παρτε ενα terios και δεν θα ξαναπαρετε αυτοκινητο μεχρι να πεθανετε ,εχω ενα απο τα πρωτα που βγήκαν μιλάμε για 13-14 χρονια περιπου και εχω παει παντου ... και με εχει γυρισει παντα πισω :)

kostasiour
18-03-10, 17:59
Παιδια honda αθανατα λεμε!!!!

Reptile
18-03-10, 22:49
ριχτε μια ματια και εδω http://www.reliabilityindex.co.uk/man_index_2.html?searchtype=relindex&apc=3128339010848601#

s0t0spower
19-03-10, 19:50
germanika fisika... eidame k ti toyota me ta frena k ta gkazia tis...

foinikas1979!
25-03-10, 09:22
japan filarako pare k tha me thimitheis mono ladi k benzini tpt allo den theloun mono xiliometra.....!!!!

sarnik
25-03-10, 10:28
παρτε ενα terios και δεν θα ξαναπαρετε αυτοκινητο μεχρι να πεθανετε ,εχω ενα απο τα πρωτα που βγήκαν μιλάμε για 13-14 χρονια περιπου και εχω παει παντου ... και με εχει γυρισει παντα πισω :)
αν εισαι μεχρι 1,80 κατι γινεται μετα πρεπει να ξυλωσεις το καθυσμα και να καθεσαι πισω!!:grin:

iramira
25-03-10, 10:37
οι βλάβες σε ένα αυτοκίνητο είναι κάτι σχετικό

Προσωπικά έχω ένα Fiat doblo 1,4 και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα

Σε άλλα αυτοκίνητα που έχω αλλάξει στο παρελθόν το χειρότερο από θέμα βλαβών κλπ. ήταν ένα clio 1,2

Έχω και ένα BMW E39 Mpack αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για βλάβες μιας και δεν το χρησιμοποιώ εντός πόλης αλλά μόνο για ταξίδια.
6 χρόνια που το έχω δεν μου έχει βγάλει κάποια χοντρή βλάβη πέραν των προγραμματισμένων συντηρήσεων

captainp75
25-03-10, 18:32
Πιστεύω ότι είναι να μη σου τύχει. Είτε ευρωπαϊκό είτε γιαπωνέζικο, αν έχει βλάβη την έκατσες!!!

toniagr
25-03-10, 20:45
:redbull::redbull:

darax
26-03-10, 07:02
Το αυτοκίνητο είναι λαχείο όπως πάρα πολλά πράγματα στήν ζωή μάς !!!

dentist
26-03-10, 07:14
Toyota toyota toyota toyota

liokargr
27-03-10, 18:23
Αυτα ειναι σχετικα!!!Το leon το δικο μου ειναι σκυλι... :cap:

Tzoban
29-03-10, 16:21
eimai mixanikos autokinitwn kai exw na pw oti ta teleutaia xronia peripou 5-8 ola ta autokinita einai ta idia kai pleon xalia...polles zimies apo mixanika kai ilektrologika!!!

manolo82
31-03-10, 22:10
...

MPAMPIS79
26-04-10, 14:14
sas exei faei...................iaponika einai pio axiopista apo ola stous kinitires kai peste oti thelete xeroles oloi

ANONYMOS
29-04-10, 17:09
ΤΟ ΠΙΟ ΣΚΥΛΙ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥΟΤΑ ΣΤΑΡΛΕΤ Ep82

HONDA CIVIK 77 :strongben

dinosfn2
04-05-10, 18:37
ta honda den vgazoun vlaves kai genikotera ta iaponika..

dinosfn2
04-05-10, 18:39
exo to civic type r to kainourio....
pos tha to kano mugen???
ti xreiazetai??

menecat
04-05-10, 21:56
exo to civic type r to kainourio....
pos tha to kano mugen???
ti xreiazetai??

Διαφορετικό bodykit,ένα γενναίο weight shedding και φυσικά το βασικότερο ... μπλoκέ διαφορικό.
Μήν το κάνεις,γιατι ο μέσος Έλληνας τεχνικός είναι κόπανος (ακόμα και στην αντιπροσωπία) και θα την κάνει την πατάτα του.Αν ψήνεσαι τόσο πολύ για το Mugen,δώσε το δικό σου και πλήρωσε την διαφορά.
Προσωπικά, έχοντας το Fn1 σε ζηλεύω και μεταξύ μας,δέν υπάρχουν και πολύ δρόμοι για να κινήσεις το άγριο Fn2 αξιοπρεπώς,πόσο μάλλον το σκληροπυρηνικό Mugen.

ps. Join www.civinfo.com

panos31412
13-05-10, 14:54
ειχα γαλλικο το σαρβαλω ανεβαζε θερμοκασια στα καλα καθουμε ειχα γερμανικο εκαιγε λαδι ειχε ηλεκτρικα προβληματα μια φορα με εμεινε απο σασμαν και το πεταξα στο τελος ειπα να δοκιμασω ενα ιαπωνικο phra HONDA JAZZ 2007 1400CC ε παιδια αυτο ηταν βρηκα την ησυχια που εψαχνα

prasopitas
18-05-10, 20:23
τα παρακατω δωρεαν, σημειωστε... ευρωπαικο αυτοκινητο, γιαπωνεζικη μηχανη και αμερικανα γυναικα....

PITSIRIS
24-05-10, 07:49
καθε τοτου εχει τα υπερ και τα κατα του.ως οδηγος που κανει περι τα 35000χλμ ετησιως εχω να πω πως ειναι να μη σου τυχει η αστοχια υλικου στο συγκεκριμενο κοματι που θα αγορασεις .
ολα τωρα τα αυτοκινητα ανεξαρτητως προελευσης πανανε στα περιφεριακα ηλεκτρονικα - ηλεκτρολογικα και οχι στον καθεαυτο κινητηρα .
εγω εχω οδηγησει 3 αυτοκινητα και τα τρια citroen καθοτι λατρευω την οδικη συμπεριφορα τους .
το πρωτο ενα zx monte carlo εκανε 360000χλμ χωρις να ανοιξω μοτερ το δευτερο ενα saxo vts 124000χλμ το οποιο το πουλησα οταν με τρακαρανε και εγινε χαρτοπολεμος κοπηλαν θολοι κ.λ.π εγω βγηκα αθικτος και μετα αγορασα ενα xsara 2λιτρο το οποι εως σημερα εχει κανει 178000χλμ με προβλημα ανα μηχανισμο παραθυρου και μια πολλαπλη εξαγωγης.μηχανικα ειναι αριστο.
τελος παντον ισχυει πιστευω ο κανονας πως οτι πληρωνεις παιρνεις οσο για το θεμα εγγυησης ειναι μια απατη αφου πληρωνεις σε εφτα χρονια βαπορισια service και τα λεφτα της η εταιρια τα εχει βγαλει με το παραπανω ακομα και σε μια αστοχια υλικου.ασε που αν στο προβλημα εμπαλακει το θεμα καυσιμο προφασιζονται οτι γουσταρουν για να μην ανταποκριθουν στις συμβατικες τους υποχρεωσεις.
εαν καποιος θελει τα ελαχιστα προβληματα ας αγορασει πετραιλεοκινητηρα οποιας δηποτε μαρκας αρκει να μενει επαρχια φυσικα.

prasopitas
24-05-10, 20:57
ευτυχως τα εγραψες εσυ αντι για μενα!!!!!

kostas3110
03-06-10, 14:33
iapwnas panta!!!

fotis 65
03-06-10, 17:06
το πρωτο μου suzuki alto πηγαινε παντου χωρις βλαβες και το κυριοτερο το φουλαριζα με ενα πεντοχιλιαρο(15e) το δευτερο fiat uno καθε μηνα χρειαζοταν συνεργειο ποιοτητα κατασκευης χαλια. το τριτο vw polo classic το εχω 13 χρονια απο βλαβες σκυλι ποιοτητα χαλια για vw. το επομενο που λαχταρω κατι σε terios αν και με τις βενζινες μαλλον στο πρωτο μου θα καταληξω

prasopitas
03-06-10, 22:43
την πρωτη φορα γεμισα με 1200 δρχ ενα yamaha τ50.... αλλο το καυσιμο σε λιτ αλλο σε σκληρο νομισμα ...... ευρω. παντως το seicento του φιλου μου δεν καει τιποτα σε ευρω , μονο λαμπες και μοτερ υαλοκαθαριστηρων. 30000 χλμ το χρονο. και ειναι και ομορφουλι για ιταλικο. τυχαιο; νομιζω..

LAMAR46
11-06-10, 23:03
eimai mixanikos autokinitwn kai exw na pw oti ta teleutaia xronia peripou 5-8 ola ta autokinita einai ta idia kai pleon xalia...polles zimies apo mixanika kai ilektrologika!!!

ειμαι ηλεκτρολογος αυτοκινητων και συμφωνω μαζι σου φιλε μου.
στοχος των εταιριων ειναι η πωλησεις ανταλακτικων. πως θα γινει αυτο?? μα με ελατωματικες κατασκευες φυσικα. ανεξαρτητως εταιριας η μοντελου ειναι πλεον ολα ιδια απο πλευρας βλαβων.

b16a
11-06-10, 23:12
μακράν japan, ακόμα πιο συγκεκριμένα όσα ήταν μέχρι το 2000 και ακόμα πιο συγκεκριμένα όλα τα jdm ήταν ΑΛΛΟΥ.

με civic 92 πήγε η μητέρα μου για 6 χρόνια στη δουλειά της, το έπαιρνε ο καθένας καθε καλοκαίρι και πήγαινε διακοπές... έμαθε η αδερφή μου να οδηγάει... το πήρα φαντάρος στην Λήμνο... έχει μπει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΙΣΤΕΣ, έχει κάνει τα πάντα σε streetracing, έχει περάσει στάδιο με 700bhp... πήρα το πρωτάθλημα dragster το 2008... και ακόμα και τώρα ζει και βασιλεύει με 350.000 χλμ στο σασί και δεν κάνει τσικ κανένα πλαστικό του!

PITSIRIS
12-06-10, 10:04
μακράν japan, ακόμα πιο συγκεκριμένα όσα ήταν μέχρι το 2000 και ακόμα πιο συγκεκριμένα όλα τα jdm ήταν ΑΛΛΟΥ.

με civic 92 πήγε η μητέρα μου για 6 χρόνια στη δουλειά της, το έπαιρνε ο καθένας καθε καλοκαίρι και πήγαινε διακοπές... έμαθε η αδερφή μου να οδηγάει... το πήρα φαντάρος στην Λήμνο... έχει μπει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΙΣΤΕΣ, έχει κάνει τα πάντα σε streetracing, έχει περάσει στάδιο με 700bhp... πήρα το πρωτάθλημα dragster το 2008... και ακόμα και τώρα ζει και βασιλεύει με 350.000 χλμ στο σασί και δεν κάνει τσικ κανένα πλαστικό του!

700 αλογα ; civic 92; τι του εχεις κανει;
ανεβασε κανενα video για εμας τους απιστους θωμαδες

prasopitas
21-07-10, 00:35
καλη η αξιοπιστια τους αλλα .... πως να το πω .... θα τιναξεις μπιελα και αυτο θα ζει ακομα.... δε ζηλευεις λιγο τα ιταλικα κι ας εχεις το τασακι γεματο ασφαλειες? παιρνεις ιταλο βαζεις προγραμμα στη ζωη σου: σαββατο εχεις ραντεβου στο συνεργειο.... βλεπεις την αψεγαδιαστη θεα πιστη κρυα ορθολογιστρια τακτικη μελετημενη νοικοκυρα που δε θα σ αφησει υποτιθεται στα κρυα του λουτρου γερμανιδα και πας παντρευεσαι ρε.. ελληνα ...... την κουναμενη σιναμενη που συνεχως λοξοκοιταει δεξια αριστερα τσιτα παρφουμαρισμενη στολισμενη σα λατερνα του τρισπαμεγιστου Αυλωνιτη ιταλιδα οχι απ την κυψελη Μαρω Κοντου αλλα ακουσον ακουσον βερα Μιλανεζα καυτη σα μακαροναδα.... θα κα εις .... κι ομως παλι θα σ αρεσει.......

dios
22-07-10, 17:57
ούτε συζήτηση....Ιαπωνικά ή Γερμανικά....τίποτα άλλο.

babyonboard
26-07-10, 15:24
ferrari, koenigseng

blabla3400
26-07-10, 17:34
eimai mhxanikos fortigwn omws alla parola auta kserw poli perissotera gia mikra autokinita kai exw spoudasei exw paei sti germania gia seminaria sti bmw kai sti mercedes kai stin iapwnia toyota kai sti souidia gia ta volvo. h germania loipon den einai tyxaia i xwra pou vgazei ta kallitera autokinita giati pragmatika emeina me auta pou eida kai ematha i iapwnia den me ksetrelane mporw na pw i toyota exei pesei poly oxi mono mixanika alla ta autokinita tis pleon les kai einai plastika

sumfwnw apoluta..

na pros8esw kati opoios thelei na mathei pia einai axiopista autokinita mporei na dei ti kukloforei se taxi.
mexri protinos kuriarxousan ta toyota omws pleon ta skoda. skoda = vw group = germanos

prasopitas
26-07-10, 22:23
μην το δενεις κομπο. ο φιλος μου δε λεει τα καλυτερα και ο ξαδερφος μου εστειλε το passat για hyundai Η1. αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαν ''αστερι'' (αν και ολα τα πλαστικα γραφουν made in germany στο 5αρι) η τιμη εχει και το τιμημα....

SDGL
27-07-10, 12:36
Ford mondeo mk iii 2003 εχει καταπιει 160000 χλμ και δεν ζητησε τιποτα.

nikolaras
27-07-10, 16:59
Πάρε yaris να γουστάρεις.
Μακρυά τα συνεργεία από μας !!!!!
Επόμενο αυτοκίνητο = lexus, εκτός αν πάρω ηλεκτρικό, αλλά πάλι japan
Ολα τα άλλα ακολουθούν.......

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P7280636.jpg

xaris260
31-07-10, 08:22
το να συζητας εαν υπαρχουν αβλαβη αυτοκινητα ειναι σαν να συζητας εαν υπαρχει το αγιο δισκοποτηρο......οοοοτι κ αν παρεις οπως του συμπεριφερθεις ετσι θα σου συμπεριφερθει.

nikolaras
31-07-10, 15:45
Εγώ προσωπικά του πίνω το αίμα !!!!
Παίρνεις αυτοκίνητο να σε εξυπηρετεί και όχι να εξυπηρετείς εσύ αυτό , διαμέσω συνεργείων.
Το δικό μου έχει 260.000 χιλιόμετρα και συνεχίζει ακάθεκτα ........

Pireo
31-07-10, 15:48
Τα παλια Ιαπωνικα ειναι τερας αξιοποστιας αλλα οχι και τοσο τα σημερινα μιας και λιγα κατασξευαζονται στο japan..
Bεβαια υπαρχουν και γερμανικα που ειναι σκυλια,ειναι να σου κατσει...

prasopitas
31-07-10, 22:25
και γαλλος με 1.500.000 χλμ του 1970 πιστευω οτι εντασσεται εκει

oyk
08-08-10, 21:10
i gnomi moy ine oti ta nssan ine ta pio axiopista autokinita

ASSOSS
09-08-10, 19:56
Λοιπον παιδια εχω 2 φιατ, 1 στιλο 1,4 και το εχω απο το 2005.Δεν μου εχει καψει ουτε λαμπα.:hooray:Επισης και το 500 αρακι μου 2 χρονια τωρα ειναι αψογο.Πιστευω λοιπον πως ολα ειναι και
λιγο τυχη .Μπορει να αγορασεις μοντελο εταιρειας "αξιοπιστης" και να τραβας τρελλο κουπι.

prasopitas
09-08-10, 22:52
Σωστος, γιατι εχω βαρεθει να αλλαζω ''μεταλλικους'' μηχανισμους παραθύρων στα golf , ας βαλουν απο φιατ στο κατω κατω δεν ακουσα να πεφτουν καθε χρονο και να βαλουν και δωρο σακκουλες και ταινια για να κλεινουμε την τρυπα... και να κανει σαν ιταλικο το πρωι με υγρασια... ας μαθουν να κανουν παραθυρα πρωτα και μετα δοκιμαζουν κι αμαξια... για διακοπτη αλαρμ εγραψα? αστο για μετα...

xaris260
10-08-10, 10:11
Σωστος, γιατι εχω βαρεθει να αλλαζω ''μεταλλικους'' μηχανισμους παραθύρων στα golf , ας βαλουν απο φιατ στο κατω κατω δεν ακουσα να πεφτουν καθε χρονο και να βαλουν και δωρο σακκουλες και ταινια για να κλεινουμε την τρυπα... και να κανει σαν ιταλικο το πρωι με υγρασια... ας μαθουν να κανουν παραθυρα πρωτα και μετα δοκιμαζουν κι αμαξια... για διακοπτη αλαρμ εγραψα? αστο για μετα...
οι "μεταλικοι" μηχανισμοι στο γκολφ δεν εχουν κανενα προβλημα,αλλα μαλλον θα εννοεις τα πλαστικα κλιπσακια που ενωνει τα μανταλακια που συγκρατουν το παραθυρο με τις ραγες που ειναι το συρματοσχοινο.Σε αυτην την περιπτωση κ χρονια τωρα το γκρουπ εχει βγαλει νεα σειρα με ΚΑΦΕ χρωματος πλαστικα.Εαν σου ξανασπασει να το ψαξεις λιγο.Οσον αφορα διαφορους διακοπτες μεταξυ αυτων κ των αλαρμ,εαν τα κοπανας αντι να τα ζουπας λογικο μου ακουγεται να χαλανε,πλαστικοι μηχανισμοι ειναι με λεπτα μεταλλικα ελασματα που κλεινουν κυκλωμα εαν τους συμπεριφερομαστε ευγενικα δεν εχουν προβλημα....και για να μην θεωρηθω υπερβολικος εχω ενα ΙΒΙΖΑ του 2001 μια φορα εβγαλε γρυλο παραθυρου οδηγου,αλλαχτηκε με αυτον με τα καφε πλαστηκα,γρασσαριστηκαν οι σιδηροδρομοι κ απο τους 2 κ δεν εχει κανει τσικ 5 χρονια τωρα.
Οποτε οπως αντιλαμβανεσαι ολα ειναι θεμα συμπεριφορας του χρηστη κατ αποκλειστικοτητα.

analwsimos
10-08-10, 13:22
εαν πάρεις Γερμανικό πάρε Mercendes, Audi, BMW
τα άλλα δε λένε

τα Ιαπωνικά (τουοτα-νισαν) είναι καλά στο θέμα μηχανής..πλαστικά κτλ μην ψάχνεις

prasopitas
10-08-10, 23:05
οι "μεταλικοι" μηχανισμοι στο γκολφ δεν εχουν κανενα προβλημα,αλλα μαλλον θα εννοεις τα πλαστικα κλιπσακια που ενωνει τα μανταλακια που συγκρατουν το παραθυρο με τις ραγες που ειναι το συρματοσχοινο.Σε αυτην την περιπτωση κ χρονια τωρα το γκρουπ εχει βγαλει νεα σειρα με ΚΑΦΕ χρωματος πλαστικα.Εαν σου ξανασπασει να το ψαξεις λιγο.Οσον αφορα διαφορους διακοπτες μεταξυ αυτων κ των αλαρμ,εαν τα κοπανας αντι να τα ζουπας λογικο μου ακουγεται να χαλανε,πλαστικοι μηχανισμοι ειναι με λεπτα μεταλλικα ελασματα που κλεινουν κυκλωμα εαν τους συμπεριφερομαστε ευγενικα δεν εχουν προβλημα....και για να μην θεωρηθω υπερβολικος εχω ενα ΙΒΙΖΑ του 2001 μια φορα εβγαλε γρυλο παραθυρου οδηγου,αλλαχτηκε με αυτον με τα καφε πλαστηκα,γρασσαριστηκαν οι σιδηροδρομοι κ απο τους 2 κ δεν εχει κανει τσικ 5 χρονια τωρα.
Οποτε οπως αντιλαμβανεσαι ολα ειναι θεμα συμπεριφορας του χρηστη κατ αποκλειστικοτητα.

το ειπα λαθος μαλλον. εννουσα οτι βγαινει η ντιζα απο το ραουλο. παλια εσπαζαν τα αυτακια που την κρατουσαν. τωρα απορω γιατι ακομα πεφτουν στα new passat και octavia. οταν πεφτει συνεχεια του συνοδηγου χωρις να υπαρχει συνοδηγος να το παιζει ειναι παλι θεμα χρηστη ή φταινε οι λακουβες δεξια στο δρομο? θυμασαι μηπως απο το mkII οτι υπηρχε προβλημα διακοπτων φωτων και ροοστατη ( αν δεν τον εχεις δει να καπνιζει... ). αν σου πω οτι ειλικρινα δε μου φταιει ο καημενος διακοπτης των αλαρμ ουτε ξεσπαω πανω του και ουτε τον χρησιμοποιω πολυ θα με πιστεψεις?

Lemeshianos
11-08-10, 13:19
Pantws egw exw kai germaniko kai iapwniko.
Audi kai Toyota.
Den einai thema to poso syxna emfanizontai provlimata alla to kostos epidiorthwsis.
Oi iapwnes exoun san kanona to keep it simple kai giauto to kostos episkeuis einai elaxisto(ase pou polles fores isws na min xreiasteis kai mixaniko/ilektrologo na sto ftiaxei)

npanpa7070
17-08-10, 09:55
honda accord
Mitsubishi colt
honda jazz

to psaksa

pete-miata
22-08-10, 16:49
Nissan Micra k11 του 1999 ... 11 χρόνια τίποτα εκτός απο 2 καμμένες λάμπες φρένων παρόλα τα πολλά χειρόφρενα και λειτουργίας του μοτέρ στις 6000 rpm συνεχώς.

Mazda Mx5 mk2,5 του 2004 ... πολλες μα πολλές πλαγιολισθήσεις και το μόνο πρόβλημα είναι το φωτάκι της πινακίδας που σβήνει μερικές φορές κατά βούληση !!!

Toyota Yaris του 2000 ... με 3 (τρια) σερβισ απο τότε και μόνο βενζίνη του βάζω ... πρόβλημα κανένα ... α είχα κόψει ντίζα χειροφρένου !!!....

και

BMW 320i του 2001 ... αρκετά προβλήματα και κυρίως εγκεφάλου .. τα λαμπάκια στο ταμπλό αναβοσβήνουν σαν χριστουγεννιάτικα ... αν και την συμπαθώ σαν εταιρεία δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος

Κατα συνέπεια προσωπικά είμαι πιστός Ιάπωνας και καλύτερα να είναι made in Tokyo Jappan όπως το miataki μου το οποίο και δεν θα πουλήσω ποτέ !

nikolaras
22-08-10, 17:02
Toyota Yaris του 2000 ... με 3 (τρια) σερβισ απο τότε και μόνο βενζίνη του βάζω ... πρόβλημα κανένα ... α είχα κόψει ντίζα χειροφρένου !!!....

:Oops:Καλά πως μπόρεσες; 9 χρόνια προσπαθώ και δεν τα κατάφερα!!! :bananadan:bananadan:bananadan

prasopitas
23-08-10, 09:03
πολυ απλο, το πας καθε τρια χρονια ή καθε 65.000 χλμ ... peugeot partner diesel

yiankap
27-08-10, 23:06
Mitsubishi Carisma. 8 χρόνια. 210.000 Km. 5 Μετακομίσεις (Λάρισα-Λάρισα, Λάρισα-Τρίκαλα, Τρίκαλα-Ρόδος, Ρόδος-Λάρισα, Λάρισα-Λάρισα) με εκμεταλλεύσιμο τον κάθε διαθέσιμο χώρο (στην κυριολεξία - αν δείτε φώτο θα φρικάρετε). Δεν έχει βγάλει κανένα μηχανικό πρόβλημα που να εμποδίζει την κίνηση του οχήματος.

Μόνο ψιλοπροβλήματα με κακής ποιότητας πλαστικά (διακόπτες στα παράθυρα) στις αρχές και στα
200.000 που μου χάλασε ο γρύλος του ηλεκτρικού παραθύρου.

loukia.
15-09-10, 21:08
Συμφωνα με το tuv γερμανιας το οποιο παρακολουθω καθε χρονο,τις λιγοτερες βλαβες ειδικα μετα τα 11ετη,ειναι τα ιαπωνικης προελευσης και κορεατικα,μαζι με ακριβα γερμανικα.Οσο για τις τελευταιες θεσεις εδω και αρκετα χρονια συγκεκριμενες μαρκες και μοντελα.Οποτε παυει να ειναι συμπτωση η τυχαιο γεγονος

FordFocusTDCi18
16-09-10, 13:37
Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα;
Λέμε τι; Ότι μια Μπεεμβέ που κοστίζει 50,000 ευρώ θα μας βγάλει λιγότερες βλάβες από ένα Φίατ στα 12,000 ευρώ και ένα Πεζώ στα 14,000 ευρώ; Χαίρω πολύ ρε παίδες αυτό το ξέρει καλύτερα η τσέπη μου.
Και τι λέμε; Ότι το τάδε μοντέλο Μπεεμβέ που πωλήθηκε περί τα 80,000 αντίτυπα ακούστηκε να έβγαλε λιγότερες βλάβες από το τάδε μοντέλο Φίατ που πωλήθηκε στα 400,000 αντίτυπα και το Πεζώ που πωλήθηκε στα 350,000 αντίτυπα;

Εάν κάνετε τις απαραίτητες εξισώσεις - αριθμός συχνότητας και σοβαρότητας (μετρημένης σε κόστος επισκευής) βλαβών ανά 10,000 αυτοκίνητα ανά 10,000 ευρώ τιμής αγοράς - τότε θα δείτε πραγματικά ποιο είναι το καλύτερο αμάξι. Και θα δείτε και εκπλήξεις μεταξύ άλλων.

Η εμπειρία λέει ότι τα γιαπωνέζικα τα πάνε καλύτερα από όλα τα άλλα. Από εκεί και πέρα όλα παίζουν ανά μοντέλο και ανά έτος παραγωγής και ανά εργοστάσιο (πχ. άλλο τα Τογιότα φτιαγμένα Ιαπωνία και άλλο τα Τογιότα φτιαγμένα στην Ινδονησία...). Ψάξτε το ανά μοντέλο πάντα, μην κολάτε στις μάρκες.

prasopitas
18-09-10, 00:40
:bow:

asystatos
21-09-10, 20:57
re me ena datsun pou exw paw pantou...

kimonas
22-09-10, 19:46
Volvo...τεκμηριωμενο απο γνωστο περιοδικο.

ncckl
22-09-10, 19:49
Mazda. Εκ πείρας. ;)

dimitris 7
22-09-10, 23:21
Διαβάζοντας το θέμα με άλλους/ες θα συμφωνήσω με άλλους οχι.Η Τ.U.V είναι ο πιό ολοκληρωμένος και αξιόπιστος-εγκυρότερος φορέα πιστοποίησης και θα συμφωνήσω στο γεγονός οτι μετά την πάροδο μιας 10ετίας τα ιαπωνικά-κορεάτικα κατατάσονται στη κατηγορία "δε σπάνε δε χαλάνε" κι αυτό δεν είναι τυχαίο....
Είμαι κάτοχος μιας BMW M3 e46 την οποία παρέλαβα με 45,000 χλμ και τώρα είναι στα 293,000 βγάζοντας μου ελάχιστες βλάβες αλλα το αυτοκίνητο μες την 3ετία στο 30% σχεδόν δούλευε στο οριό του!!
Το μεγαλύτερο κριτήριο αγοράς ενός αυτοκινήτου είναι η τιμή και η αξιοπιστία του είτε αυτο είναι καινούριο είτε μεταχειρισμένο περισσότερο αλλά αυτό δε σημαίνει οτι το τάδε απο την τάδε μάρκα που είχει αγοράσει ο παππούς μου πρίν 300 χρόνια θα είναι το ίδιο με αυτό που θα αγοράσω εγώ σήμερα γιατί υπάρχουν εταιρείες που συντηρούν το ονομά τους σε ολα τους τα μοντέλα και άλλες που.............
Δέν συμφωνώ με αυτους ακόμη και μηχανικούς όπως λένε εδώ μέσα να αναφέρουν ούτε για αστείο αυτοκίνητα που εντάσονται στη ΦΙΛ.Π.Α γιατί αν ολοι κυκλοφορούσαμε με τέτοια αυτοκίνητα τότε μόνο οι μισοί θα κυκλοφορούσαμε σήμερα:(

flogerakos
25-09-10, 09:56
Toyota - honda... ΤΕΛΟΣ!

macmario
26-09-10, 17:55
Nomizw pws olΰ ta akriva modella tw. Etairiwn einai poly pio prosegmena kai vgazoun ligoteres vlaves.

Driver10
26-09-10, 19:27
Τα γερμανικά αυτοκίνητα είναι κατά την γνώμη μου σκυλιά.
Ιδιαίτερη προτίμηση στα audi.

silver80
01-01-11, 15:26
Πολυ ενδιαφερον θεμα,ελπιζω να μην μεινει μονο ιστορικο/εκπαιδευτικο αλλά να εξυπηρετησει και τις τρεχουσες αναγκες μας,ενημερωνοντας μας τι παιζει σημερα στην αγορα αυτοκινητου.

Πχ το να πω οτι εχω ενα Suzuki GS 1991,Made in Japan,195.000 Kmh που συνεχιζει ακαθεκτο με 165 τελικη,δε λεει και τιποτα.

Το να μας πει καποιος φιλος,ομως,οτι εχει σταρλετ του 2000 κατι και εχει καταφερει να κανει πχ 150.000 χωρις να το παει στο γιατρο ε,αυτο ειναι σπουδαιο,ειναι το επομενο βημα του φτωχου εν κριση Ελληνα.
Για να ξερω ποιο θαναι το επομενο μοντελακι που θα λιωσω για άλλα 20 χρονια.

Τα αλλα περι αποσυρσης,αφθονης ιπποδυναμης,ηλεκτροκινητων κλπ τα ακουω βερεσε.Και ,νομιζω,και οι περισσοτεροι.
Υπαρχει κριση.Οι αυτοκινητοβιομηχανιες,οι αντιπροσωπειες και οι συν αυτω...τα ξερετε.

Συνοψιζοντας:
Ποιο αυτοκινητακι της περασμενης δεκαετιας εχει περασει τα 100.000 Kmh ααγογγυστα,ααβαδιστα και ααβασανιστα στο χωρο σας;
Ε,αμα ειναι λιτοδιαιτο και στη βενζινη ακομα καλυτερα.
Ξερω,ξερω.Οτι αυτο το 2-0 (αντοχη στο χρονο χωρις βλαβες,χαμηλη καταναλωση) βγαζει νικητη την Ιαπωνια.
Οκ,αλλά τα χερια του υποψηφιου αγοραστη δεν λυνονται.
Προσφατα ανοιξα το καπω ενος προσφατου suzuki 1.3...noname προελευση,αυγουλοειδές,τιγκα στην πλαστικουρα,ο κατοχος του δεν ηταν ευχαριστημενος...δεν ξερω...δε μου γεμιζει το ματι...αυτο το σταρλετακι του 2000 που ανεφερε πιο πανω ο φιλος...ειναι Japan ε;
Το γραφει στην ούγια;

Pireo
02-01-11, 18:43
Δεν μπορουμε να καθορισουμε ποια χωρα η εταιρια ειναι ποιο αξιοπιστη.
Για παραδειγμα πολλοι ειναι αυτοι που συγκρινουν αυτοκινητα οπως για παραδειγμα Honda vs Mercedes..
Τι προβλημα να βγαλει το Honda οταν το ποιο συχρονο ηλεκτρονικο του πανω στο αυτοκινητο ειναι το ABS..Ενω το Mercedes με το ηλεκτρονικα λογικο ειναι να βγαλει και καποιο προβλημα.

Σε κινητηρες πολυ σπανιο φιανομενο η βλαβη πλεο ειτε μιλαμε για Hundia ειτε για Λαμπορκινι.

Προσωπικη εκτιμιση ειναι οτι πλεον ολα τα αυτοκινητα ειναι συχρονα και καλα υπαρχουν ομως σκαλοπατια.. και οτι πληρωνεις πεερνεις.

Pireo
02-01-11, 18:43
Toyota - honda... ΤΕΛΟΣ!

Καλα αμα κερδιζες κανα Τζοκερ να δω αν θα επερνες Honda η Toyota..:p

...Xameleon...
03-01-11, 05:35
bugatti veyron 16.4

prasopitas
16-01-11, 02:24
bugatti veyron 16.4

την κινεις καθολου?
ποσα χλμ εχει?

Pireo
17-01-11, 10:21
bugatti veyron 16.4

Δεν ειναι καλο αυτοκινητο να το πουλησεις και να παρεις αλλο...:)

antzoulogatos
17-01-11, 21:56
Δεν ειναι καλο αυτοκινητο να το πουλησεις και να παρεις αλλο...:)

...Swstos!!! Paraeinai ARGO to syggekrimmeno amaxi... :rolleyes2

Pireo
18-01-11, 09:22
...Swstos!!! Paraeinai ARGO to syggekrimmeno amaxi... :rolleyes2

Αργο βαρυ και φαρδη..θα κουραζεσαι να το πλυνεις δεν λεει...:p

gataki1988
24-01-11, 16:49
Είμαι κάτοχος και ιαπωνικού toyota corola xli 1.4 του 1994 αλλά και γαλλικού peugeot 206 1.4 xt του 2004. πολύ καλά και τα δύο. το corola φυσικά είναι 17 χρονών αμάξι και το μόνο που κάνω αυτά τα χρόνια είναι τα service του αλλά τα κάνω ρολόι...! εξαιρετικός ο Ιάπωνας!! το γαλλάκι κόντρα σε αυτά που ακούγονται εξίσου καλό αλλά δεν νομίζω να το κρατήσω τόσα χρόνια για να κάνω τη σύγκριση...

DMarin
24-01-11, 17:32
Παιδια δεν ξερω τι λετε εσεις εγω ειμαι υπερ της peugeot (μεγαλη αγαπη και στριβουν καλα). Απο εκει και περα καλα και τα γιαπωνεζακια

giannispap
27-01-11, 19:33
Τα ιαπωνικά είναι γνωστό οτι έχουν πολύ καλούς κινητήρες. Επίσης η Honda λέγεται οτι έχει κινητήρες με σχετικά χαμηλή κατανάλωση βενζίνης.
Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό, έτσι έχω ακούσει.

lamarisl
27-01-11, 20:46
Ennoeitai ta germanika. O iaponas meta apo 5 xronia dexnei sa na perase mia 20etia apo panw tou

Pireo
28-01-11, 10:03
Σημερα ολα τα αυτοκινητα μπορουν να βγαλουν βλαβες δεν ειναι οπως παλια που τα αυτοκινητα ηταν πολυ απλα και χωρις πολλα ηλεκτρικα με την τεχνολγια να εχει ξεφυγει ειναι λογικο να υπαρχουν καποια προβληματα ασχετος προελευσης αυτοκινητου.

Τωρα περι ιαπωνικων απο τοτε που τα περισοτερα κατασκευαζονται στην ευρωπη εχουν χασει την αξιοπιοπιστια του.
Tα γιαπωνεζικα πεθαναν...

sailorone
11-02-11, 10:11
Σχεδον μηδεν προβληματα τουοτα και χιουνταη

maxass
12-02-11, 20:18
japan rulez evo 10

prasopitas
30-03-11, 00:08
Καλα αμα κερδιζες κανα Τζοκερ να δω αν θα επερνες Honda η Toyota..:p

αυταααααααα.....

Pireo
30-03-11, 11:52
Παρτε γερμανικο να εχετε αξιοπιστια και μεταπολιτική αξια!

douglas2004
02-04-11, 13:10
Βραβεύτηκε φέτος σαν το αυτοκίνητο με τις λιγότερες βλάβες για το 2010 στην Ευρώπη το Opel Insignia

prasopitas
17-06-11, 08:34
μηπως να το περιμενουμε κανενα χρονο ακομα το opel?

madvinegar
17-06-11, 08:41
ΤΟΥΟΤΑ και μονο ΤΟΥΟΤΑ.

Antonius
01-02-13, 23:13
Οι 10 πιο αξιόπιστες εταιρείες σε κινητήρες

Όλοι γνωρίζουμε πως κάτω από το καπό του αυτοκινήτου βρίσκεται ο κινητήρας. Από εκεί βγαίνει η δύναμη που μας κινεί, από αυτόν καθορίζονται οι επιδόσεις αλλά και η κατανάλωση του αυτοκινήτου μας. Με λίγους ή με πολλούς κυλίνδρους, με λίγα ή με πολλά άλογα, είναι ένα τμήμα του αυτοκινήτου που έχουν γραφτεί εκατομμύρια λέξεις για χάρη του. Πολλοί αναπτύσσουν λατρευτικές τάσεις και καμαρώνουν για τις δυνατότητες του κινητήρα τους. Ο κινητήρας είναι το πιο βαρύ κομμάτι και απαρτίζεται από πολλά εξαρτήματα. Πολλές φορές αρκεί να χαλάσει ένα εξάρτημα για να αχρηστευτεί ο κινητήρας ή να παρασύρει και άλλα εξαρτήματα, με αποτέλεσμα η επισκευή να στοιχίσει πολλά χρήματα. Παρά το γεγονός πως η τεχνολογία έχει προοδεύσει, σε πολλές περιπτώσεις έγινε κάπως βεβιασμένα. Αποτέλεσμα, εταιρείες με πολύ υψηλή τεχνολογία να αντιμετωπίζουν προβλήματα αξιοπιστίας. Οι βλάβες στους κινητήρες αποτελούν πάντοτε μεγάλο φόβο μιας και είναι χρονοβόρες και κοστοβόρες.
Η βρετανική Warranty Direct μελέτησε ένα δείγμα 50.000 περιπτώσεων. Τα αποτελέσματα έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Παρατηρούμε πως μοναδική γερμανική εταιρεία είναι η Mercedes, ενώ στους δέκα καλύτερους συγκαταλέγεται η Fiat, μια εταιρεία που στο παρελθόν είχε τη φήμη της αναξιόπιστης.
Στην πρώτη θέση με μεγάλη διαφορά βρέθηκε η Honda με 1 στα 344 οχήματα να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Toyota με 1 στα 171, ενώ ακολουθείται από τη Mercedes που βρίσκεται πολύ κοντά στα 1/119. Στην τέταρτη θέση η Volvo μια εταιρία με πολλά χαρίσματα.
Τα στοιχεία έχουν ενδιαφέρον και υπολογίστε τα την επόμενη φορά που θα αγοράσετε νέο αυτοκίνητο.

http://www.capital.gr/auto/autoNews.asp?id=721