PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ανώτερη Εκπαίδευση] ΤΕΙ ΤΜΗΜΑ ΜΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

κωνσταντης
31-05-07, 20:16
ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΙ ΟΙ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΙ

ilkou
31-05-07, 20:23
eseis oi mixanologoi na exete poio polla ergastiria

matthewti
31-05-07, 23:19
Αν & απόφοιτος πλέον παιδιά έχετε την αμέριστη συμπαράστασή μου γιατί ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι το πόσο ζόρικο είναι αυτό το τμήμα. Κουράγιο, υπομονή & πολύ μελέτη αλλιώς δεν γίνεται τίποτα! :)

κωνσταντης
31-05-07, 23:32
an epitrepete matthewti se pio tei isoun?giati an isoun ston serron mou kani entiposi pou pires ptixio ego pisteuo pos den tha vgo apo eki me ptixio

matthewti
01-06-07, 13:06
Ήμουν στο ΤΕΙ Λάρισας φίλε κωνσταντη & μου βγήκε το λάδι μέχρι να πάρω το πτυχίο :crazy:. Πραγματικά το τμήμα Μηχανολογίας είναι από τα πιό δύσκολα. :yes:

NOS
01-06-07, 14:30
opa paidia mn m lete tetoia...molis teleiwsa tis panellinies ki to mono p maresei einai i mixanologia....

κωνσταντης
01-06-07, 16:03
file matthewti mono mpravo mporo na sou tipota allo...makari na telioso kai ego kapote an kai ime sinexos sto treximo diskola pername

κωνσταντης
01-06-07, 16:05
nos ama sou aresi kalos allios skepsouto poli kala ine poli diskoli sxoli me polla ipoxreotika kai sinexia ise sto treximo me ergasies olo to examino alla gia apokatastasi den to sizito poles prooptikes exi.kalos irthes ston kosmo ton mixanologon

matthewti
01-06-07, 20:27
file matthewti mono mpravo mporo na sou tipota allo...makari na telioso kai ego kapote an kai ime sinexos sto treximo diskola pername

Thanks συνάδελφε. Δώστα όλα, μην απογοητεύεσαι, μη μασάς τίποτα & θα το τελειώσεις. :)

opa paidia mn m lete tetoia...molis teleiwsa tis panellinies ki to mono p maresei einai i mixanologia....

Φίλε NOS μην το σκέφτεσαι καθόλου. Να πας κατευθείαν :yes:. Όπως λεει & ο συνάδελφος κωνσταντης μπορεί να είναι πολύ ζόρικο τμήμα & να χρειάζεται πολύ μελέτη & διάβασμα, αλλά πίστεψέ με το αξίζει & στο τέλος δεν θα το μετανιώσεις από τη στιγμή που όπως λες σου αρέσει η Μηχανολογία. Για μένα είναι ένα από τα πιό ενδιαφέροντα τμήματα :thumbsup: & θα μάθεις πάάάάάάάάρα πολλά πράγματα. :)

MECHANICAL ENGINEERING RULES THE WORLD

κωνσταντης
01-06-07, 20:43
ευχαριστώ για την συμπαράσταση γιατί την χρειάζομαι γιατί και με τις καταλήψεις μείναμε πίσω σε μαθήματα.αλλά που θα πάει θα τελειώσουμε κάποτε άλλωστε τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.βασικά αλλάζουν και τα προγράμματα σπουδών από το καινούργιο έτος.θα βγάλουν τα πολλά γενικα πχ μαθηματικά,χημείες φυσικές και θα αυξήσουν τα κυρίως μαθήματα πχ autocad,στοιχεία μηχανών μεκ κτλ.καιρός ήταν πιστεύω γιατί όσα περισσότερα ξέρεις αυτόν τον κλάδο τόσο περιζήτητος είσαι.

matthewti
01-06-07, 20:56
Έτσι είναι κωνσταντη. Κοίταξε να μάθεις καλά το Autocad γιατί είναι όλα τα λεφτά. Συνέχεια ζητάνε σχεδιαστές με άριστη γνώση του προγράμματος & έχει πολύ καλά λεφτά. Ακόμη σου προτείνω να μάθεις να δουλεύεις παράλληλα με το Autocad & το Autodesk Inventor. Είναι ότι καλύτερο για τρισδιάστατη μοντελοποίηση πάνω στο Μηχανολογικό Σχέδιο.

κωνσταντης
02-06-07, 01:03
είμαστε πολύ πίσω σαν δομή σπουδών πιστεύω.κάνουμε ένα σωρό πράγματα και τελικά πολύ λίγα μας μένουν.τι να μάθουν οι φοιτητές από autocad?to line και το mirror?αυτά τα κάναν τα παιδιά από τεε στο λυκειο.και βγαίνουμε μηχανολόγοι χωρίς να ξέρουμε autocad.αναγκαστικά θα πας σε φροντηστήριο έξω να μάθεις αν θέλεις να βρείς δουλεία μετά.μας παιδεύουν με μαθηματικα 1,2,3 όπως και τις φυσικέσ και τα βασικά τα κάνουν μια φορά σε ένα εξάμηνο και τα στοιχειώδη.ελπίζω το καινούργιο πρόγραμμα σπουδών να είναι πιο ουσιώδες και πιο κοντά στο γνωστικό αντικείμενο μας.το Autodesk Inventor είναι ξεχωριστό πρόγραμμα ή μέσα στο autocad?a kai thanks για τις πληροφοριες φιλε matthewti

matthewti
02-06-07, 12:22
το Autodesk Inventor είναι ξεχωριστό πρόγραμμα ή μέσα στο autocad?

Το Inventor είναι της Autodesk που βγάζει & το Autocad & η καινούργια έκδοσή του το Autodesk Inventor Pro 2008 είναι 2 DVD. Είναι ξεχωριστό πρόγραμμα από το Autocad αλλά περιέχει μέσα του & το Autocad (άλλωστε πάνω στο Autocad στηρίζεται το Inventor απλά είναι πιο εξειδικευμένο για μεγαλύτερη άνεση & ευκολία & με περισσότερες δυνατότητες πάνω στη 3D σχεδίαση). Πάντως με ένα καλό βιβλίο για το Autocad & αρκετή εξάσκηση & πειραματισμούς μπορείς να το μάθεις & μόνος σου το πρόγραμμα χωρίς να ξοδευτείς σε φροντιστήρια. :)

κωνσταντης
02-06-07, 16:42
katevasa prin kamia vdomada to biblio toy 2007 ine arketa analitiko an kai sta aglika.to minima sou gia register to diavasa arga kathos otan piga sto site itan mono me prosklisi.as elpiso oti tha to petixo kapia stigmi ,thanks pantos matthewti.an den exis di sta ebooks exi ena handbook gi mixanologous ola ta lefta giro stis 850 selides exi ta panta mesa.o titlos ine marghitu__Dan_B._-_Mechanical_Engineer_s_Handbook__Academic_Press_2001_.

matthewti
02-06-07, 19:50
Ναι είναι πολύ καλό εγχειρίδιο & το έχω κατεβάσει εδώ & καιρό. Αν θες καλό βιβλίο δωρεάν για το Autocad στα Ελληνικά να βρεις το βιβλίο "Σχεδίαση με τη βοήθεια Η/Υ" από τον 1ο Κύκλο (νομίζω) στο τμήμα Μηχανολογίας από τα (πρώην) ΤΕΕ. Είναι λίγο παλιό γιατί είναι βασισμένο στο Autocad 2000 (του οποίου οι διαφορές από τις νεότερες εκδόσεις δεν είναι μεγάλες & σημαντικές) αλλά είναι πολύ αναλυτικό & θα σε βοηθήσει πολύ. :)

κωνσταντης
02-06-07, 22:18
ok tha to psakso.thanks a!sorry kiolas an thes apantas.douleuis pano ston klado ?an ne se ti tomea?

matthewti
02-06-07, 23:04
Βασικά δούλευα σε μία βιομηχανία πλαστικών σαν μηχανολόγος στη γραμμή παραγωγής για ένα διάστημα, αλλά ήταν χάλια οι συνθήκες εργασίας + το ότι το συγκεκριμένο εργοστάσιο πήγαινε για κλείσιμο οπότε έφυγα. Τώρα ψάχνω για δουλειά. Οι επιλογές είναι πολλές (τεχνικές εταιρίες, βιομηχανίες κλπ) οπότε σίγουρα κάτι θα βρώ γιατί υπάρχει ζήτηση στον κλάδο μας. Ήδη έκανα μερικές επαφές & σύντομα θα ξεκινήσω ή σε ένα τεχνικό γραφείο ή σε ένα εργοστάσιο σιδήρου-χαλυβουργείο ή σε ένα μεγάλο μηχανουργείο. Παράλληλα κοιτάζω & όλες τις προκυρήξεις του δημοσίου & ότι κάτσει. :yes:

chris1333
03-06-07, 01:21
gia sas synadelfoi tmima mixanologias ke go 11 eksamino eimai ontos palouki i sxoli theli kopo tha do pote tha tin bgalo..............................:rofl:

κωνσταντης
03-06-07, 03:08
φίλε matthewti ευτυχώς έχουμε εύρος επιλογών .αν και φοιτητής ακόμα προσπαθώ να ενημερώνομαι για να ξέρω πάνω κάτω.σε τέχνικο γραφείο καλό μου φαίνεται γιατί αποκτάς και πολύ καλή εμπειρία δίπλα σε κάποιον που το εξασκεί χρόνια.βασικά έγω επειδή είμαι του ενεργειακού τομέα θα προτιμούσα κάτι με μορφές ενέργειας ανεμογεννήτριες, φωτοβολταικά κτλ γιατί τώρα εξελλίσονται και κατά την άποψη μου έχει και ενδιαφέρον.αλλά γούστα είναι αυτά.ότι αρέσει στον καθένα.καλή αποκατάσταση λοιπόν.

matthewti
03-06-07, 12:40
φίλε matthewti ευτυχώς έχουμε εύρος επιλογών .αν και φοιτητής ακόμα προσπαθώ να ενημερώνομαι για να ξέρω πάνω κάτω.σε τέχνικο γραφείο καλό μου φαίνεται γιατί αποκτάς και πολύ καλή εμπειρία δίπλα σε κάποιον που το εξασκεί χρόνια.βασικά έγω επειδή είμαι του ενεργειακού τομέα θα προτιμούσα κάτι με μορφές ενέργειας ανεμογεννήτριες, φωτοβολταικά κτλ γιατί τώρα εξελλίσονται και κατά την άποψη μου έχει και ενδιαφέρον.αλλά γούστα είναι αυτά.ότι αρέσει στον καθένα.καλή αποκατάσταση λοιπόν.

Thanks συνάδελφε & καλό πτυχίο σε όλους παιδιά. Αυτή η φάση με τις ήπιες & ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (ανεμογεννήτριες, φωτοβολτα'ι'κά κλπ) είναι πολύ καλή μιας & συνεχώς κερδίζει έδαφος. Το σκέφτομαι ν'ασχοληθώ & 'γω αφού από αέρα & ήλιο δόξα το Θεό έχουμε μπόλικο εδώ στην Ελλάδα :yes:. Βέβαια εγώ ήμουν στον κατασκευαστικό τομέα αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Άσε που παίζουν & καλές επιδοτήσεις απ'ότι έχω μάθει. :)

Συνάδελφε chris1333 :hi: στο club.

chris1333
03-06-07, 15:28
thanks matthewti ke go sto tei larisas eimai alla energeiako ekei mas pedeuoune me kati ergastiria akoma pou mas kovoune.....

κωνσταντης
03-06-07, 18:39
για φωτοβολταικα είναι για ένα στρέμμα γης ο εξοπλισμός είναι 600.000e ΚΑΙ ΤΟ 50% είναι επιδοτούμενο αλλά θέλει πολύ προσοχή γιατί μένα χαλάζι στα έχει ριμάξει όλα.σε ημερίδα τα άκουσα τα παραπάνω!ας ελπίσουμε ότι θα προχωρήσουν τα πράγματα! καλώς ήρθες chris1333

kos_sar
03-06-07, 18:54
sto tei peiraia na deite ti ginetai!!!!!!!
meronyxta varame sto tei

arandif8986
05-06-07, 11:08
Paidia, me to metaptixiako mporeris na gineis mixanologos mixanikos? Diladi san tou panepistimiou?

matthewti
05-06-07, 19:10
Paidia, me to metaptixiako mporeris na gineis mixanologos mixanikos? Diladi san tou panepistimiou?
Όχι φίλε μου, το μεταπτυχιακό δεν είναι τίτλος σπουδών απλά είναι μία διατριβή επιπλέον. Τους μηχανολόγους των ΤΕΙ τους διαχωρίζουν από αυτούς των Πολυτεχνείων σε ΤΕ(τεχνολογικής εκπαίδευσης) & ΠΕ (πανεπιστημιακής εκπαίδευσης). Οι μηχανολόγοι των ΤΕΙ υπάγονται στη Διεύθυνση Βιομηχανίας ενώ των Πολυτεχνείων στο ΤΕΕ (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος). Ακόμη οι μηχανικοί των Πολυτεχνείων μπορούν να εκπονήσουν μελέτες για εγκαταστάσεις απεριορίστου ισχύος ενώ οι μηχανικοί των ΤΕΙ μέχρι μεσαίες εγκαταστάσεις που δεν ξεπερνούν σε συνολική ισχύ τα 1500 KW (2000 ίππους περίπου) αν θυμάμαι καλά. Αυτό ισχύει από το πανάρχαιο βασιλικό διάταγμα 657/1970 (ΦΕΚ Α' 227) όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανολόγων (αλλά & των ηλεκτρολόγων & ναυπηγών) ΤΕΙ.

arandif8986
05-06-07, 23:48
ok thanks!

κωνσταντης
08-06-07, 15:25
mono ama dosis katataktiries kai mpis politexnio.stin ellada me kanena allo tropo den ginese mixanikos mixanologos ektos vevea ama exis teliosi stin eyropaiki enosi kai sto anagnorisoun edo.ase pou agglia mixanikow ginese se 3 xronia!!!!!!apisteuto!!!

matthewti
08-06-07, 19:25
mono ama dosis katataktiries kai mpis politexnio.stin ellada me kanena allo tropo den ginese mixanikos mixanologos ektos vevea ama exis teliosi stin eyropaiki enosi kai sto anagnorisoun edo.ase pou agglia mixanikow ginese se 3 xronia!!!!!!apisteuto!!!
Έτσι είναι φίλε Κωσταντή. Αλλά & εδώ στην Ελλάδα έχουν αναβαθμίσει τους τίτλους σπουδών στα ΤΕΙ. πχ το πτυχίο μου που το πήρα το 2005 γράφει "Πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ" ενώ πριν το 2001 έγραφαν "Πτυχιούχος Τεχνολόγος Μηχανολόγος Υπομηχανικός". Βέβαια αυτό δεν έχει καμία σημασία & δεν υπάρχουν διαφορές από τη στιγμή που δεν μας αναγνωρίζουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα όπως ανέφερα σε προηγούμενο μου πόστ.

κωνσταντης
09-06-07, 01:51
file matthewti sto tei emas mas ipan kapioi kathigites oti grafi texnologos mixanologos mixanikos.vevea o kathenas lei to konto tou kai to makri tou.ontos den exi diafora ston titlo.simasia exi poso kala gnorizis to antikimeno sou .eki fenete pios ine mixanikos.vevea iparxoun kai ta oria pou sou vazi to ptixio tou tei opos ixes anaferi kai parapano mexri kapia kw.

arandif8986
15-06-07, 00:06
ΡΕ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ?

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΑΥΤΟ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

κωνσταντης
15-06-07, 12:23
ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΗΧΝΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ 5 ΕΤΗ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ.

arandif8986
16-06-07, 12:15
Μπορω να δουλεψω σε μια εταιρια με αυτοκινητα ως αρχημηχανικος, αν ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ; Ο πατερας μου ειναι διευθυντης σε μια εταιρια και στοχευω να μπω στην εταιρια ως μηχανικος που μου αρεσει... Απο οσο το εχω ψαξει οι εταιριες ζητανε μηχανολογους μηχανικους.

matthewti
16-06-07, 22:14
Μπορω να δουλεψω σε μια εταιρια με αυτοκινητα ως αρχημηχανικος, αν ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ; Ο πατερας μου ειναι διευθυντης σε μια εταιρια και στοχευω να μπω στην εταιρια ως μηχανικος που μου αρεσει... Απο οσο το εχω ψαξει οι εταιριες ζητανε μηχανολογους μηχανικους.
Για να το κάνεις αυτό βασικά πρέπει να είσαι απόφοιτος του τμήματος Τεχνολογίας Οχημάτων. Μπορείς & σαν Μηχανολόγος ΤΕΙ αλλά θα πρέπει να κάνεις πολλά σεμινάρια πάνω στα μοντέλα της συγκεκριμένης εταιρίας ώστε να τα ξέρεις τέλεια. Αυτό γιατί στο τμήμα Μηχανολογίας διδάσκεται γενική μηχανολογία & δεν υπάρχει κάποια εξειδίκευση. Απλά την εξειδίκευση την αποκτούν μετά οι απόφοιτοι πάνω σε ένα συγκεκριμένο τομέα στον οποίο θα ασχοληθούν επαγγελματικά πχ μηχανολογικές εγκαταστάσεις, θέρμανση ψύξη κλιματισμός, μεταλλικές κατασκευές, οχήματα, ενεργειακά κλπ. ;)

arandif8986
17-06-07, 11:14
Ευχαριστω!

κωνσταντης
17-06-07, 15:36
gia oximata apo oti gnorizo ine poli periorismenes oi epiloges .mono to tei pou anefere o matthewti ine autis tis idikotitas.gia kati allo psakxto kalitera mipos kai vris tipota

arandif8986
17-06-07, 16:13
Ok Thanks paidia!

κωνσταντης
18-06-07, 01:22
guys kserete kana kalo vivlio gia ilektrikes mixanes?oxi tipota to idietero ta vasika alla na ine katanoito me tin proti,,,thanks prokatavolika

matthewti
29-06-07, 23:55
guys kserete kana kalo vivlio gia ilektrikes mixanes?oxi tipota to idietero ta vasika alla na ine katanoito me tin proti,,,thanks prokatavolika
Γειά σου φίλε κωνσταντη. Γι'αυτό που ζητάς ρίξε μια ματιά εδώ http://www.mie.uth.gr/n_one_mathima.asp?id=35
& εδώ http://www.et.teiath.gr/mathimata/hlek_mech2.html
Πιστεύω θα βρεις μια πλούσια & πολύ κατατοπιστική βιβλιογραφία πάνω στις Ηλεκτρικές Μηχανές. :)

Requiem7
02-07-07, 02:06
Siginithika pou vlepw tosous pollous mixanologous!!!egw eimai IA TEI PEIRAIA kai synexizw akathektos!!!!A re fotopoule k Lekaki mou fagate ta kalytera mou xronia:cry:

κωνσταντης
02-07-07, 07:05
thanks matthewti ontos tha voithisoun poli.

Taz_gr
04-07-07, 07:59
egw eimai sto tei mixanologias patras kai den mporw na perasw ti mixaniki 2. exw kanei ptuxiaki exw paei fantaros kanw praktiki kai akoma i mixaniki! exoume kai ena karagiozi kathigith kai den kserw ti na kanw! to xrwstaei tosos kosmos pou mas xwrizoun se 2 group apo a-m kai apo m-w! statistika na to pernane to polu 3-4 tis 100! den kanei kanenas tipota! ti prepei na ginei na ton katharisei kaneis? einai kanenas apo tei patras?

κωνσταντης
04-07-07, 09:30
an kai ime ston serron kai oxi stin patra se katalaveno apolita giati antimetopizoume kai emis to idio provlima me tis mixanikes.den pernai katholou okosmos kai exoume ftasi se simio na mi xorame stis aithouses.den ksero tipezi me to mathima auto.prin 2-3 xronia itan poli pio xalara kai ta pernousan aneta alla meta ixan prolima sta stixia mixanon.tespa,profanos tha exoun kamia odigia na ine austiri ksero go.kouragio pantos kai sou euxome na telionis grigora.

Claus
13-07-07, 10:55
Tην τρίτη που μας πέρασε κάναμε ΠΕΤΥΛ (τριψιμο δοκιμιου, στιλβωση, χημ. προσβολή) απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το πρωί της Τετάρτης.... 23 ώρες σερί.... Αυτά είναι .....

Ιn ΤΕΙ Πειραιά και τμήμα μηχανολογίας we trust.

matthewti
13-07-07, 21:16
den ksero tipezi me to mathima auto.prin 2-3 xronia itan poli pio xalara kai ta pernousan aneta alla meta ixan prolima sta stixia mixanon

Έτσι είναι παιδιά με τις Μηχανικές, αλλά αν δεν τα μάθεις καλά αυτά το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχεις στα Στοιχεία Μηχανών όπως ανάφερε ο κωνσταντης & κυρίως στις στατικές μελέτες & τους υπολογισμούς στις Μεταλλικές Κατασκευές. Όσοι επιλέξουν Κατασκευαστικό Τομέα θα με θυμηθούν. Οι Μηχανικές & το Μηχανολογικό Σχέδιο :bow: είναι από τα πιό βασικά μαθήματα του τμήματος.

centopar
14-07-07, 09:23
Tην τρίτη που μας πέρασε κάναμε ΠΕΤΥΛ (τριψιμο δοκιμιου, στιλβωση, χημ. προσβολή) απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το πρωί της Τετάρτης.... 23 ώρες σερί.... Αυτά είναι .....

Ιn ΤΕΙ Πειραιά και τμήμα μηχανολογίας we trust.

Fotopoulos :kissing2: for ever :Punk: :Punk: :guns:

Requiem7
16-07-07, 07:33
xaxaxaxaxa Propersi sto petyl tous eixe kratisei mexri tis 4 to prwi k o fylakas tromaxe otan fygan!!!
RE FOTOPOULE,DEIXE LIGO ELEOSSSSS:cry:

κωνσταντης
17-07-07, 01:50
pedia sovara milate???ti zilos gia metadosi tis gnosis exi o anthropos!!!!

Taz_gr
19-07-07, 07:29
Mipws kserei kaneis gia to an dikaioumaste adeia stin praktiki mas askisi kai an nai poses meres? eimai apo tei kai kanw tin 6mini mou praktiki se dimosia epixeirisi kai thelw na paw diakopes giati den tin paleuw! Mou eipan oti dikaioumai 5 mers alla den kserw an einai alithia kai grammateia mou einai kleisti gia na rwtisw!

kardaritsi13
07-08-07, 18:42
μαγκες υπομονη και θα το παρουμε καποτε το κωλοπτυχιο...το θεμα ειναι αξιοποιηθει και να μην παει τοσος κοπος χαμενος!δεν εχετε ιδεα τι εστι τει πειραια...μακρυα και αγαπημενα

largko
09-08-07, 16:38
Μπράβο παιδιά!

Barney Stinson
03-04-08, 13:10
Einai h prwth m epilogi gia na perasw....kserei kaneis leptomeries gia ton tomea ayto kai to tei tou peiraia???
a epishs kai gia tn analogo tomea sto tei xalkidas ti kseretai???

malfunction
03-04-08, 14:12
kalispera.....sou protinw na mhn peraseis sto a.t.e.i peirea......
den mporw na pw, einai ena polli kalo tei(spoudazw sto tei peirea alla sto tmima ypologistikwn systimatwn....)alla na ksereis pos gia na to teleiwseis prepei na rikseis para polli diavasma kai na ksexaseis ayta pou lene tupou:foititis eimai,poios diavazei tora....h ti wraia mera gia kafe pios paei sto tei tetia ora......psaxto polli prin mpeis se aythn tin sxoli....

ALEIDA
03-04-08, 14:35
Α ρε, Ηρακλή, τρομάρα σου..
Θεωρείσαι και παλιός στο φόρουμ..:p
Υπάρχει ολόκληρο θέμα να ρωτήσεις γι'αυτό το τμήμα..
TOPICS MERGED..

Barney Stinson
03-04-08, 14:35
koita ap oti exw akousei h mhxanologia t peiraia einai exei pl dynato xarti....

koumparakos
24-06-08, 17:33
Γεια σας παιδιά τώρα ανακάλυψα τον χώρο αυτό για τους μηχανολόγους!
Σπουδάζω στο Τει Πειραιά Μηχανολογία! Ελπίζω να πάρω σύντομα πτυχίο...(άπιαστο όνειρο!:smartass:)

Einai h prwth m epilogi gia na perasw....kserei kaneis leptomeries gia ton tomea ayto kai to tei tou peiraia???
a epishs kai gia tn analogo tomea sto tei xalkidas ti kseretai???

Φίλε μου εγω μετράω ήδη 5 χρόνια εκει!
Πολύ καλή σχολή και ειδικότητα με μέλλον...όμως θέλει πραγματικά πολύ διάβασμα...και όπως κάθε σχολή έχει τις παραξενιές της και τις δυσκολίες της! Αν τύχει και περάσεις εκεί θα το διαπιστώσεις και μόνος σου...μην τρομάζεις όμως!

SierraCosworth
09-01-09, 20:29
Geia sas pedia!!! eime akoma ma8itis tou likiou alla skeftome poli sobara molis telioso na pao sto TEI mhxanologias. Epidi m aresi pli na asxolume genika me mixanes kai pio eidika me aytokinhta. Kai 8a i8ela na mou pite an sas eine afkolo me ti asxolite i mixanologia k an iparxi tomeas aytokiniton k me ti akribos asxolite. Diladi apo afti ti sxoli bgenis mhxanikow aytokinitvn i kati parapano? me prooptikes gt tin moutzura tin 3ero apo proto xeri :P:P???
EYXARISTO

celecao
18-01-09, 13:46
re paidia 8elw mia megalh voh8eia!!
spoudazw sto tmhma Mhxanologias sto TEI xalkidas...
akoma omws den 3erw me ti 8a asxoleio8w otan me to kalo teleiwsw k parw to ptuxeio m!
boreite na m peite osoi 3erete,afou teleiwsw me ti 8a borw na asxolei8w,ti 8a kanw dld?

euxaristw polu!

pankarapasias
09-03-09, 16:08
Geia sas paidia kai synadelfoi. OLoi oi mhxanologoi blepw mazi. Egw eimai teleiofoitos tou tmhmatos Mhxanologias sto TEI PEIRAIA. Gia na parw to xarti eftysa aima pou lene, alla pistepste me pws otan me to kalo teleiwsete tha niwthete poly dynatoi, tha ksexasete osa perasate (fwtopoulos, kaldelhs ktl) kai to megalytero atou einai oti h eidikothta mas exei pollous dieksodous meta gia na asxoleitheis. Aksizei paidia to TEI PEIRAIA!!!
Megalo thema bebaia paramenei h orkwmosia twn teleiofhtwn. exw mathei pws exoun na orkistoune apo to 1999 mia kai o ksaderfos mou pou teleiwse tote akoma na parei to epishmo xarti. Exoume mia apsogh se organwsh grammateia.......

pankarapasias
09-03-09, 16:10
ean exei kapoios kapoia plhroforia gia tis orkwmosies as mas enhmerwsei bre paidia. . . , giati ama perimenoume apo thn grammateia den tha bgaloume pote akrh . . .

koufaliotis2
09-03-09, 19:28
Paidia epidi kai egw tou xronou mpainw 3i likeiou genikou kai exw trela me CNC kai thelw tei mixanologias gia peite sas parakalw ti klima epikratei ekei mesa kai pos einai oi spoudes...

paulosg4
18-03-09, 19:56
geia sou file....exeis mipws kanena biblio gia to autodesk inventor ????

sakispan
24-06-09, 08:20
paidia eimai apofoitos mixanologias... ena sas leo ... ola ta tmimata einai geloia apo oles tis ennoies... kai eidika to tei serron... katholoy ypodomes, geloioi kai kompleksikoi kathigites.. xwris na soy parexoyn katholoy gnoseis....
kai meta.... i anergia!!!!!!!!!

v.batsi
24-06-09, 10:33
Και γω αποφοιτος μηχανολογιας του ΤΕΙ Σερρων ειμαι και ενταξει δε θα το λεγα οτι ειναι εντελως ανοργανωτοι. Μερικοι καθηγητες κομπλεξικοι ναι (βλεπε ΜΕΚ1-ΜΕΚ2 - αν και εφυγε αυτος περυσι).
Αλλα οπως και να το κανεις ολες οι σχολες εχουν τους κομπλεξικους τους.
Οπως επισης υπαρχουν και καλοι καθηγητες που σε βοηθανε πολυ.

Παντως γνωμη μου ειναι οτι γενικα οι σχολες μηχανολογιας θα επρεπε να εχουν πολυ μαγαλυτερους βαθμους εισαγωγης γιατι με τις τωρινες βαθμολογιες απευθηνονται κυριως σε αυτους που δε βγαζουν καλο βαθμο (οπως πχ εγω που το 2001 εβγαλα 10.000 μορια) και μολις πανε στην σχολη τρωνε το παλουκι απο τα "τρελα" μαθηματα (για τις γνωσεις καποιου με 10000 μορια παντα), οπως μηχανικες, εφαρμοσμενα μαθηματικα, στοιχεια μηχανων, ρευστα, Μεκ1-2 κλπ κλπ

Εγω παντως περυσι τετοιο καιρο ακριβως πηρα το πτυχιο μου.

athens1908
31-01-10, 12:17
re pedia k egw skeftome na pao tei mihanologias stin patra...den eimai idietera kalos mathitis (tin A lik tn perasa me 12kai kati).T kserete g to tei patras einai kalo?efkolo i tha ta vrw diskola?

toni1994
03-05-12, 08:33
Για σας παιδια ειμαι καινουργιος εδω δινω φετος πανελλαδικες και η πρωτη μου επιλογη ειναι η μηχανολογια και θελω να μου πειτε την γνωμη σας σε ποιο τει να παω. Διαβασα τις συζητησεις σας περι δυσκολιας καποιων τει αλλα θα ηθελα να μου πειτε ποιο αξιζει πραγματικα και δεν με ενδιαφερει για το ποσο δυσκολο ειναι αρκει να το αξιζει.Ευχαριστω!!!