PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ανώτερη Εκπαίδευση] ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 1000€

vasilisx
10-09-07, 15:32
Θa ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φοιτητικό επιδομα που έχουν δικαίομα να το παίρνουν οι φοιτητές που είναι μακριά,
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι όταν λένε ότι απαιτητε ο σπουδαστής να περάσει το 50% των μαθημάτων των δύο εξάμηνων,εννοούν το 50% τον εργαστηρίων που έχει περάσει,ή το 50% όλων τον μαθημάτων,δηλαδή και των θεωριών;
Όποιος ξέρει ας Moy πει παρακαλώ.
EyxapiΣtΩ!

islandero
10-09-07, 16:26
kai ta 2 mazi, kai se sundiasmo ti ennow.
Egw den ta pira dioti enw eixa perasei tin thewria se ena mathima den eixa perasei to antistixo ergastirio kai etsi den perase san perasmeno to mathima, kai etsi tin patisa ta exasa

vasilisx
10-09-07, 16:32
ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Η ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΕΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ,ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟΤΕ?

ALEIDA
10-09-07, 18:59
Φίλε μου, δες εδώ τι ίσχυε φέτος και λογικά θα ισχύει και μετά τον Ιανουάριο του 2008, όπου και θα αναρτηθεί επίσημη ανακοίνωση..;)
ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 1000 € (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=125721&highlight=%E5%F0%DF%E4%EF%EC%E1)

lost_sound
11-09-07, 14:25
ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Η ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΕΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ,ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟΤΕ?

an peraseseis mono to ergasthrio h mono thn thewria einai san na mhn perases to mathhma. thelei kai ta duo opws sou eipe kapoios allos pio panw

frog
12-10-07, 15:34
Μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το επιδομα των 1000 ευρω που δινεται σε φοιτητες?
Ποτε το παιρνουμε?

dsw
12-10-07, 16:51
foitisi ektos tis polis pou zeis
eisodima iso i mikrotero ton 30.000 euro
to orio auksanete gia kathe aderfo/i kata 3.000 euro
na exeis perasei ta misa mathimata tou proigoumenou etous(enoeite stous protoetois dinete xoris auton ton oro)
dinete tosa xronia osa diarkei i elaxisti foitisi stin sxoli sou(4 xronia, polutexnikes 5 xronia, iatrikes 6 xronia)

anoixi
12-10-07, 18:13
Σωστά τα όσα αναφέρει το μέλος dsw, να συμπληρώσω και κάτι ακόμα, απλά το αυτονόητο: απόδειξη του ότι νοικιάζεις σπίτι εκεί όπου φοιτάς. Γιατί πχ. αν κατοικείς Αθήνα και φοιτάς στα ΤΕΙ Χαλκίδας, όπου μεταβαίνεις καθημερινώς, δεν δικαιούσαι επίδομα.

frog
12-10-07, 19:14
Πληρω τις παραπανω προυποθεσεις αλλα νομιζω εχω ενα προβλημα.
Εγω ειχα γραφτει το προηγουμενο ετος στη σχολη αλλα αρχισα να πηγαινω φετος.Δηλαδη ειμαι τυπικα στο β εξαμηνο αλλα παρακολουθω μαθηματα του α.
Μηπως ξερετε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

frog
13-10-07, 15:28
Δηλαδη εγω που αρχισα να παρακολουθω απο το β εξαμηνο το χανω?

frog
12-01-08, 16:41
Νομιζω πως αρχισε η υποβολη αιτησεων για το φοιτητικο επιδομα των 1000 ευρω.
Αν γνωριζει καποιος σιγουρα ας το επιβεβαιωσει.

xalaras
12-01-08, 19:27
de 3erw file.akoma den akousa kati

stelios85
14-01-08, 02:31
φιλε νομιζω πως απο 1/1 μεχρι 31/3 ειναι η προθεσμια....

ALEIDA
14-01-08, 07:47
Από τον μήνα που διανύουμε μέχρι και τον Μάρτιο μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις στις κατά τόπους ΔΟΥ για να λάβουν το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα των 1.000 ευρώ, οι οικογένειες φοιτητών που σπουδάζουν σε πόλεις, που βρίσκονται μακριά από την κύρια κατοικία τους. Πρόκειται για ένα σημαντικό βοήθημα, καθώς καλύπτει ένα μέρος των ενοικίων ενός φοιτητή, διευκολύνοντας παράλληλα και την οικογένειά του που συνήθως επωμίζεται το οικονομικό βάρος.

Ποιοι το δικαιούνται
Από την ισχύουσα νομοθεσία προβλέπεται ότι το επίδομα των 1.000 ευρώ καταβάλλεται στους γονείς προπτυχιακών φοιτητών που σπουδάζουν:
- Σε ιδρύματα Πανεπιστημιακού και Τεχνολογικού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης

- Στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων και τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

- Τους προπτυχιακούς φοιτητές των Σχολών του Πανεπιστημίου της Κύπρου, που περιλαμβάνονται στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Το επίδομα καταβάλλεται για όσο διάστημα διαρκούν οι σπουδές, σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας της σχολής. Μπορεί να χορηγηθεί και στους ίδιους τους φοιτητές, εφόσον είναι πάνω από 25 ετών ή είναι ορφανοί και από τους δύο γονείς ή οι γονείς τους είναι κάτοικοι εξωτερικού.

Οι προϋποθέσεις
Οι προϋποθέσεις για την χορήγηση του επιδόματος είναι οι ακόλουθες:
- Ο φοιτητής να είναι Έλληνας υπήκοος ή υπήκοος άλλης χώρας της Ευρωπαïκής Ένωσης.

- Ο φοιτητής να διαμένει σε μισθωμένη οικία, λόγω των σπουδών του σε πόλη άλλη από αυτήν στην οποία βρίσκεται η κύρια κατοικία της οικογένειας.

- Στην πόλη όπου σπουδάζει ο φοιτητήw να μην έχουν ο ίδιος ή οι γονείς του πλήrη κυριότητα ή επικαρπία σε άλλη κατοικία.

- Το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα του προηγούμενου οικονομικού έτους να μην υπερβαίνει το ποσό των 30.000 ευρώ. Το όριο των 30.000 ευρώ προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο παιδί πέραν του ενός. Ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα νοείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό, καθώς και το απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο εισόδημα του πατέρα, της μητέρας και των ανήλικων τέκνων τους από κάθε πηγή.

- Οι γονείς των φοιτητών πρέπει να υποβάλουν τις αιτήσεις για τη χορήγηση του επιδόματος το αργότερο μέχρι τις 31/3/08. Η αίτηση, η οποία έχει ταυτόχρονα και τη μορφή υπεύθυνης δήλωσης, πρέπει να αναζητηθεί από τη ΔΟΥ φορολογίας του δικαιούχου. Μαζί με την αίτηση πρέπει να υποβληθεί και αντίγραφο του μισθωτήριου συμβολαίου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι ο φοιτητής διαμένει σε μισθωμένη οικία που βρίσκεται σε πόλη άλλη από αυτήν στην οποία κατοικεί η οικογένειά του. Το μισθωτήριο πρέπει να είναι θεωρημένο από τη ΔΟΥ στο όνομα του γονέα ή του ίδιου του φοιτητή. Γίνονται δεκτά και φωτοαντίγραφα επικυρωμένα. Αν το φωτοαντίγραφο δεν είναι επικυρωμένο από άλλη Αρχή, η επικύρωσή του μπορεί να γίνει από τον υπάλληλο που παραλαμβάνει την αίτηση-υπεύθυνη δήλωση.

- Εάν υπάρχει συγκατοίκηση φοιτητών θα πρέπει στο μισθωτήριο συμβόλαιο να εμφανίζονται ως μισθωτές όλοι οι φοιτητές ή οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους.

- Εάν ο φοιτητής διαμένει σε ξενοδοχείο ή πανσιόν, πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση τουλάχιστον δίμηνης συνεχόμενης διαμονής σ’ αυτό, καθώς και απόδειξη παροχής υπηρεσιών σε επικυρωμένο αντίγραφο. Η δίμηνη διαμονή πρέπει να έχει συμπληρωθεί εντός του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους και μέχρι τις 31/3/2008.

ballou01
22-01-08, 10:49
Tha prepei na exoume perasei kapoio arithmo mathimatwn...??
Dioti den anaferei tipota gi'ayto..

agelos13
22-01-08, 11:22
για αυτους που μενουν στην ιδια πολη που σπουδαζουν δεν ισχυει ετσι?

vasilisx
28-01-08, 09:38
Tha prepei na exoume perasei kapoio arithmo mathimatwn...??
Dioti den anaferei tipota gi'ayto..

to 50%

vasilisx
28-01-08, 09:39
για αυτους που μενουν στην ιδια πολη που σπουδαζουν δεν ισχυει ετσι?
οχι πρεπει να μενεις νομιζω 40 χλμ απο το σπιτι του γονέα

red forest
28-01-08, 15:06
να σας ρωτησω καποιος που εχει περασει απο κατατακτηριες δικαουται του επιδοματος;

MakisPaok
12-08-08, 13:52
Ρε παιδια ξερετε μηπως ποσα μαθηματα πρεπει να περασω για να παρω το επιδομα ενοικιου;

tempt@tion
12-08-08, 14:02
nomizw na min xrwstas se kanena,toulaxiston etsi iksera perish:)

privateer21r
12-08-08, 14:49
Gia na pareis to epidoma enoikiou,8a prepei na exeis perasei ta misa ma8hmata twn dyo perasmenwn eksamhnwn sou,dld: ypo8etoume oti eisai 3o,ara prepei na exeis perasei ta misa ma8hmata tou 3ou kai tou 2ou,apo auta pou anagrafontai ston odhgo spoudwn sou(Ari8mhtika panta).Parallhla,8a prepei na proskomiseis kai to enoikiasthrio,san apodeiksh oti exeis noikiasei kai sthn polh pou spoudazeis,kai to onoma pou na anagrafetai sto enoikiasthrio na einai h to diko sou h tou patera sou,alliws isws den 8a to dextoun sthn antistoixh DOY pou 8a pas na paralabeis to epidoma.To epidoma dinetai gyrw ston marth panta..opote prolabaineis na ypologiseis posa 8a xreiasteis.Bebaia,den apasxolei thn DOY h kanenan allon,an peraseis ma8hma allou eksamhnou,enaksarthta se poio eksamhno 8a briskesai otan pas sthn eforia..Opote an exei pesei sthn antilhpsh sou kapoio ma8hma apo allo eksamhno,h sou exoun pei oti o tade ka8hghths bazei eukola h pernaei kosmo aberta,mporeis na to xrhsimopoihseis yper sou.To epidoma den dikaiountai na to paroun foithtes anw tou teleutaiou etous spoudwn,opws orizei to programma spoudwn ths sxolhs sou.

ribben
25-01-09, 14:19
Geia sas kai apo mena re paidia
tha ithela mia diefkrinisi egw sinolika sto 1o etos eixa 13 mathimata alla logw enos malaka pou me ekopse me 4 perasa ta 6 dilada ta misa para 0,5 sas parakalw peite mou pws mporw na ta parw den xerw na kanw kamia mpinia to miso yper tou mathiti den xerw......kati
ti lete na to prospathisw na dw ti tha mou pei i eforia;;;

Nukem
25-01-09, 16:11
Πηγαινε κατεθεσε τα απαραιτητα δικαιολογητικα και φυσικα απο τη γραμματεια της σχολης σου ζητα μια βεβαιωση για το φοιτητικο επιδομα κ μια βεβαιωση σπουδων.Ρωτα τους κιολας τι αλλα δικαιολογητικα χρειαζεται γιατι μπορει να εχει αλλαξει....

ribben
25-01-09, 21:05
diladi paizei kai na ta parw ta 1000 euros;;;

Nukem
25-01-09, 23:44
Ειναι λιγο μπουρδελο το ολο συστημα. Παιζει να τα δικαιουσαι. Ρωτα στη σχολη αν το δικαιουσαι ενω εχεις περασει οσα μαθηματα λες και πες αν μπορει να γινει κατι (1 βαθμολογημενο μαθημα παραπανω στο χαρτι εστω για να εισαι σιγουρος). Κλαψου και λιγο στο κατω κατω, κι αν δεν σε παιρνει πηγαινε σε καμια παραταξη που εχει συνδεσεις στην γραμματεια, και πες τους να το κανουν αυτοι για σενα...

xaris_maria
01-02-09, 11:22
Geia sas kai apo mena re paidia
tha ithela mia diefkrinisi egw sinolika sto 1o etos eixa 13 mathimata alla logw enos malaka pou me ekopse me 4 perasa ta 6 dilada ta misa para 0,5 sas parakalw peite mou pws mporw na ta parw den xerw na kanw kamia mpinia to miso yper tou mathiti den xerw......kati
ti lete na to prospathisw na dw ti tha mou pei i eforia;;;

Το κακο ειναι πως το θυμηθηκες λιγο αργα..δηλαδη επρεπε να το εχεις σκεφτει νωριτερα,γιατι
ισως να μπορουσες να κανεις κατι με τον καθηγητη.

Βασικα , τι γινεται για να παρεις τα χρηματα: Η εφορια πρεπει να δει ενα χαρτι
που να βεβαιωνει πως εχεις περασει τα μισα μαθηματα του ετους και αυτο το χαρτι
δυστυχως θα γραφει 6/13...αρα θα φας ακυρο απο κει.
Η γραμματεια δεν νομιζω να μπορει να κανει κατι..Εναλλακτικα πιασε τον μλκα..εεεε
τον καθηγητη και πες του πως εξαιτιας του θα χασεις 1000 ευρω :unsure: και
ισως κανει κατι αν δεν ειναι πολυυυ μλκας :no:

Καλη τυχη!

xaris_maria
01-02-09, 11:23
Φετος εχει βγει καμια ανακοινωση για το ποτε θα τα παρουμε; Ξερει κανεις;

izan65
02-02-09, 17:31
gia to foititiko epidoma xreiazetai na exeis perasei ta misa mathimata tou etous sou apo to deftero kai meta.gia to proto den xriazetai tipota.

OthonDeLaRosa
06-02-09, 06:38
Αν και δεν είμαι απόλυτα σιγουρος, αυτό που γνωρίζω από το γιο μου ο οποίος τώρα είναι 3ο έτος, στο πρώτο έτος το πήρανε το επίδομα, χωρίς κάποια προϋπόθεση, μόνο με φορολογική ενημερότητα του γονέα και αποδεικτικό ενοικίασης του σπιτιού στο οποίο διέμεναν.
Από κει κι άπειτα, στο δεύτερο έτος έπρεπε να έχει περάσει τα μισά εκ του συνόλου των μαθημάτων του έτους του, συμπεριλαμβανομένων θεωριών και εργαστηρίων.
Απ'ότι μου είπε πρόσφατα, το επίπομα αναμένεται να διατεθεί πάλι μέσα στο Μάρτιο. Καλύτερα όμως, να περιμένετε κάποια σχετική εγκύκλιο νεαροί μου.

stelios85
17-09-09, 23:50
η πουστ1@ του ελληνικου κρατους παντα,που το οριο των 30.000 δεν ακολουθει τον πληθορισμο,και μενει στασιμο......Προσωπικα τα τελευταια 2 χρονια ο μισθος του πατερα μου αυξηθηκε οσο ο πληθωρισμος με αποτελεσμα πλεον να τα χανω

frog
22-02-10, 02:07
Εγώ δικαιούμαι φέτος το φοιτητικό επίδομα και έχω πάρει από τη σχολή μου το δικαιολογητικό.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να πάρω το επίδομα από οποιαδήποτε εφορία ή μόνο από την εφορία που είμαι γραμμένος;
Επίσης επειδή το επίδομα καταβάλλεται στους γονείς, αν μου κάνει ο πατέρας μου εξουσιοδότηση θα μου δώσουν τα χρήματα σε εμένα;

frog
23-02-10, 14:07
Εγώ δικαιούμαι φέτος το φοιτητικό επίδομα και έχω πάρει από τη σχολή μου το δικαιολογητικό.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να πάρω το επίδομα από οποιαδήποτε εφορία ή μόνο από την εφορία που είμαι γραμμένος;
Επίσης επειδή το επίδομα καταβάλλεται στους γονείς, αν μου κάνει ο πατέρας μου εξουσιοδότηση θα μου δώσουν τα χρήματα σε εμένα;

Κανένας;:unsure:

pipin2003
07-03-10, 11:27
να ρωτήσω και εγω κατι αν και νομιζω οτι αυτο δεν θα το εχουν προβλέψει καν... Οσοι βρισκονται με κατατακτήριες σε μια σχολή και πληρούν τα υπολοιπα κριτήρια, τι γινεται? δικαιούνται ή οχι (αν δοθουν τελικα)