PDA

Επιστροφή στο Forum : [Other] Παρατάξεις, άσυλο και πράξεις εξευτελισμού

ALEIDA
12-09-07, 14:13
Σύμφωνα με την επίκαιρη πραγματικότητα, τα θέματα που μπορούν να συζητηθούν περί παρατάξεων σε σχέση με το άσυλο και τις εξευτελιστικές πράξεις φοιτητών και μη, όπως διαπιστώνετε, είναι πάρα πολλά..

Το θέμα αυτό υπήρχε από άλλο χρήστη και σβήστηκε εντός των ημερών προς ελάφρυνση του server διότι δεν περιείχε απαντήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα..
Πήρα την πρωτοβουλία να το ανοίξω για ακόμη μία φορά ώστε να μην ανοίγονται τεράστιες συζητήσεις σε θέματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό και -το καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο- λόγω της ροής της συζήτησης όλο και εμβαθύνεται το θέμα σε όχι και τόσο σχετικά threads..

Ορίστε λοιπόν, εδώ μπορείτε να μιλήσετε για όλα όσα θέλετε, ό,τι πιστεύετε πως ισχύει για τις παρατάξεις κτλ. και μπορείτε να κάνετε όσες αναφορές στο άσυλο θέλετε..

Απλά δύο παρενθέσεις:
1. Ξεχωριστό θέμα για το άσυλο υπάρχει εδώ Katw Ta Xeria Apo To Asylo (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=131382) και μπορείτε να μιλήσετε όση ώρα θέλετε γι'αυτό.. Εδώ όμως θα παρακαλούσα να γίνονται αναφορικά οι συζητήσεις και να μην το "πηγαίνεται" και τόσο στο βάθος..:D
και 2. Θα παρακαλούσα να μην αντιληφθώ ότι αρχίσατε να βρίζεστε..
Ότι θα έρθετε σε αντιπαράθεση είναι το μόνο σίγουρο και το γνωρίζω..:D
Αλλά όπως και να έχει.. λίγο κόσμια και με μέτρο, παρακαλώ..:angel:

Καλές συζητήσεις...:)

MaZzzZ
12-09-07, 15:23
Kalh arxh :)

Dimitra©
12-09-07, 17:06
Εγώ θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση..
Για ποιο λόγο θα έμπαινε κάποιος από σας σε μια παράταξη?Και σε ποια? Γιατί είναι σύνηθες τον τελευταίο καιρό να μπαίνουν άτομα σε ψηφοδέλτια παρατάξεων, εντελώς απερίσκεπτα, λόγω γνωριμίας, λόγω γκόμενας, λόγω prestige κλπ κλπ κλπ. Απλά ας μου απαντήσει κάποιος, γιατί όταν μπήκα εγώ μάλλον ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα...Απορία το'χω..

Dr_Adre
12-09-07, 21:09
Eγώ θα έμπαινα ( η θα μπώ) για τα κονε για μετά τη σχολή , είτε αυτό λέγεται master είτε εργασία.Νext!

blackniaou
12-09-07, 23:06
Εγώ όσο ήμουν στη σχολή δεν είχα ασχοληθει με παρατάξεις. Απο φίλους που ασχολήθηκαν έμαθα τα εξής: α) κάποιοι γράφτηκαν για να βρούν ταίρι, β) άλλοι για να περνανε τα μαθήματα, γ) άλλοι για την κονόμα, δ) άλλοι για να πηγαίνουν τζάμπα εκδρομές, ε) άλλοι γιατι κοντινά τους συγγενικά πρόσωπα ήταν ενεργα εμπλεκόμενα στην πολιτική και άλλοι για όλα τα παραπάνω. Όλοι αποσκοπούσαν σε προσωπικά ωφέλη, γι' αυτό κι εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου μ' αυτό το θέμα... έβλεπα τι γινόταν και μου χαλούσε η διάθεση

mantitheos
13-09-07, 00:16
Εγώ όσο ήμουν στη σχολή δεν είχα ασχοληθει με παρατάξεις. Απο φίλους που ασχολήθηκαν έμαθα τα εξής: α) κάποιοι γράφτηκαν για να βρούν ταίρι, β) άλλοι για να περνανε τα μαθήματα, γ) άλλοι για την κονόμα, δ) άλλοι για να πηγαίνουν τζάμπα εκδρομές, ε) άλλοι γιατι κοντινά τους συγγενικά πρόσωπα ήταν ενεργα εμπλεκόμενα στην πολιτική και άλλοι για όλα τα παραπάνω. Όλοι αποσκοπούσαν σε προσωπικά ωφέλη, γι' αυτό κι εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου μ' αυτό το θέμα... έβλεπα τι γινόταν και μου χαλούσε η διάθεση

Συμφωνώ απόλυτα και επιβεβαιώνω όσα λες!

Kalos Mathiths
13-09-07, 01:32
paidia ta pragmata etsi einai dld apo prosopiki mou apopsi ego pantos me aytin tin douleia ta vgazo pera mia xara kai pano ap'ola einai oti ontos se voithane se mathimata kai oso gia ta party kai tis konomes den xreiazonte polla gia na to kanei kapios ligo mpla mpla thelei etsi kai tin sxoli sou vgazeis kai to merokamato perneis

Dimitra©
13-09-07, 08:29

Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post.:)

1ον) Καταρχήν θα διαψεύσω κατηγορηματικά ότι τίθεται ζήτημα "κονόμας".:unsure: Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει και έχει τύχει πολλές φορές να βάλλουμε και από την τσέπη μας. Άσε τα χοντρά άλλα έξοδα που προκύπτουν, γιατί η ενασχόληση σε βάζει και σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα της παράταξης που πρέπει και να το ακολουθήσεις, όπως, parties, κεράσματα, καφέδες με πρωτοετα, ταβέρνες, μ@λ@κίες (μ@λ@κίες) κλπ κλπ κλπ.:drunk:
2ον) Το ότι γράφονται για να βρουν ταίρι δεν το νομίζω... Ίσως για να δικτυωθούν, να γνωρίσουν κόσμο, να αποκτήσουν παρέες κλπ κλπ κλπ. Μάλλον κατ'επέκταση αυτού, μπορεί να έρθει και μια γνωριμία σχέσης αλλά σπάνια.:kissing2:
3ον) Τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα είναι αριστεροί η πλειονότητα των καθηγητών οπότε εμένα ειδικά δεν πρόκειται ποτέ να με περάσουν σε μάθημα λόγω παράταξης. Και καταλαβαίνετε ότι δεν τίθεται ούτε ζήτημα μεταπτυχιακού με αυτόν τον τρόπο. Αλλά επιβεβαιώνω ότι σε πολλές σχολές αυτό πράγματι συμβαίνει, με όλες ανεξαιρέτως τις παρατάξεις.Άρα διάβασμα και πάλι διάβασμα.:book:
4ον) Τζάμπα εκδρομές δεν πηγαίνουμε, πληρώνουμε κανονικότατα και μάλιστα επωμιζόμαστε και την ευθύνη των λοιπών συμμετεχόντων στην εκδρομή, μην γκρινιάξουν, μην κοιμηθούν στραβα κλπ κλπ κλπ.Ίσα ίσα δλδ εμείς εκδρομή δεν καταλαβαίνουμε...:guns:
5ον) Τα κοντινά συγγενικά πρόσωπα, πράγματι είναι τις περισσότερες φορές καθοριστικά για την ένταξη σε μια παράταξη. Λίγα άτομα γνωρίζω που δεν ασχολούνται όταν η οικογένεια είναι ενεργή πολιτικά.

ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν γύρισε να μου πει ρε παιδιά ότι θα μπαίνατε σε μια παράταξη γιατί έχετε δει ότι η εν λόγω παραταξη κάνει δουλειά. Προσφέρει στο τμήμα. Τόσο για τ'ανάθεμα είναι όλοι?Εμείς δλδ τι είμαστε? Άγιοι?:angel: Ή το φωτεινό παράδειγμα προς μίμιση? Έχουμε σαν "σωστή" παράταξη κι εμείς (αναφέρομαι πάντα στο τμήμα μου και όχι σε πανελλαδικό επίπεδο) όλα τα προαναφερθέντα γνωρίσματα αλλά όταν γυρνάμε στο σπίτι το βράδυ ξεπατικωνόμαστε στη δουλειά.:strongben Ακόμη και το πρόγραμμα που παίρνετε από τα τραπεζάκια κάποιος το ετοιμάζει.Τι να πω..Μάλλον εμείς είμαστε τόσο απογοητευτικοί..:unsure:

darnakas
13-09-07, 13:46
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των παρατάξεων σε μία σχολή;;;;;
Όλα αυτά περί προγράμματος κλπ που μοιράζουν είναι υπεύθυνες οι γραμματείες και τα υπόλοιπα αρμόδια όργανα της εκάστοτε σχολής!!
Όσο για διεκδικήσεις διαφορών αιτημάτων πιστεύω ότι δεν χρειάζονται οι παρατάξεις,μια χαρά μπορούν να συσπειρωθούν και από μόνοι τους ανεξάρτητοι φοιτητές και να διεκδικήσουν!!

Μια κλωτσιά και έξω από τις σχολές οι παρατάξεις!!Μου σπάνε τα νεύρα!!!
Μπορούμε και μόνοι μας!!
Τα λέω όλα αυτά έχοντας γνωρίσει άτομα από παρατάξεις όλων των χώρων και έχοντας χωθεί αρκετά σε κάποιες παρατάξεις(βέβαια χωρίς να γραφτώ σε κάποια,χωρίς να τρέξω για κάποια,χωρίς να υπερασπιστώ τα πιστεύω κάποιας)!!Σαν απλός παρατηρητής έχω καταλήξει στα παραπάνω!!

Δε θέλω να οξύνω τα πνεύματα,απλά τη γνώμη μου είπα.

Α,δεν καταλαβαίνω γιατί να κατεβαίνουν κάποιες πρυτάνεις σαν "αντιπρόσωποι" κομμάτων!!!Πρέπει να είναι ανεξάρτητοι την τρέλα μου μέσα και να κοιτάνε μόνο το συμφέρον της σχολής τους!!!!!

pipin2003
13-09-07, 16:23
Προσωπική μου άποψη: οι παρατάξεις έχουν γίνει χειρότεροι και απο τους πραγματικούς πολιτικούς. Τυφλοί τελείως! Φανατισμένοι! και οχι δεν κάνουν τίποτα μα τίποτα για τις σχολές. Διαπλεκόμενοι όλοι με καθηγητές και πρυτάνεις! Ο απλός φοιτητής τίποτα! Γιατί με το άρθρο 16 τι έγινε? γραμμή απο το κόμμα και όποιον πάρει ο χάρος! Ό,τι ποιο τρελό εκεί ακούστηκε! Πήραμε όποιο είχαμε και δεν είχαμε να ξεσηκώσουμε το κράτος και -άκουσον, άκουσον- να ρίξουμε την κυβέρνηση ή να βγούμε την ευρωπαική ένωση -ναι, ακούστηκε και αυτό-

Dr_Adre
14-09-07, 00:03
Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post.:)

1ον) Καταρχήν θα διαψεύσω κατηγορηματικά ότι τίθεται ζήτημα "κονόμας".:unsure: Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει και έχει τύχει πολλές φορές να βάλλουμε και από την τσέπη μας. Άσε τα χοντρά άλλα έξοδα που προκύπτουν, γιατί η ενασχόληση σε βάζει και σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα της παράταξης που πρέπει και να το ακολουθήσεις, όπως, parties, κεράσματα, καφέδες με πρωτοετα, ταβέρνες, μ@λ@κίες (μ@λ@κίες) κλπ κλπ κλπ.:drunk:
2ον) Το ότι γράφονται για να βρουν ταίρι δεν το νομίζω... Ίσως για να δικτυωθούν, να γνωρίσουν κόσμο, να αποκτήσουν παρέες κλπ κλπ κλπ. Μάλλον κατ'επέκταση αυτού, μπορεί να έρθει και μια γνωριμία σχέσης αλλά σπάνια.:kissing2:
3ον) Τουλάχιστον στο δικό μου τμήμα είναι αριστεροί η πλειονότητα των καθηγητών οπότε εμένα ειδικά δεν πρόκειται ποτέ να με περάσουν σε μάθημα λόγω παράταξης. Και καταλαβαίνετε ότι δεν τίθεται ούτε ζήτημα μεταπτυχιακού με αυτόν τον τρόπο. Αλλά επιβεβαιώνω ότι σε πολλές σχολές αυτό πράγματι συμβαίνει, με όλες ανεξαιρέτως τις παρατάξεις.Άρα διάβασμα και πάλι διάβασμα.:book:
4ον) Τζάμπα εκδρομές δεν πηγαίνουμε, πληρώνουμε κανονικότατα και μάλιστα επωμιζόμαστε και την ευθύνη των λοιπών συμμετεχόντων στην εκδρομή, μην γκρινιάξουν, μην κοιμηθούν στραβα κλπ κλπ κλπ.Ίσα ίσα δλδ εμείς εκδρομή δεν καταλαβαίνουμε...:guns:
5ον) Τα κοντινά συγγενικά πρόσωπα, πράγματι είναι τις περισσότερες φορές καθοριστικά για την ένταξη σε μια παράταξη. Λίγα άτομα γνωρίζω που δεν ασχολούνται όταν η οικογένεια είναι ενεργή πολιτικά.

ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν γύρισε να μου πει ρε παιδιά ότι θα μπαίνατε σε μια παράταξη γιατί έχετε δει ότι η εν λόγω παραταξη κάνει δουλειά. Προσφέρει στο τμήμα. Τόσο για τ'ανάθεμα είναι όλοι?Εμείς δλδ τι είμαστε? Άγιοι?:angel: Ή το φωτεινό παράδειγμα προς μίμιση? Έχουμε σαν "σωστή" παράταξη κι εμείς (αναφέρομαι πάντα στο τμήμα μου και όχι σε πανελλαδικό επίπεδο) όλα τα προαναφερθέντα γνωρίσματα αλλά όταν γυρνάμε στο σπίτι το βράδυ ξεπατικωνόμαστε στη δουλειά.:strongben Ακόμη και το πρόγραμμα που παίρνετε από τα τραπεζάκια κάποιος το ετοιμάζει.Τι να πω..Μάλλον εμείς είμαστε τόσο απογοητευτικοί..:unsure:

Mε όλο το θάρρος ρε Δήμητρα,εσύ που είσαι γραμμένη σε κάποια παράταξη,έχεις την τάση προς τον εθελοντισμό?Δηλαδή τα κάνεις όλα αυτά , που ναι! τρέχουν τα παιδιά από τις παρατάξεις,χωρίς κανένα ώφελος?Αν ναι μπράβο σου αλλά γιατι δεν γράφεσαι στην wwf,greenpeace κλπ που αυτή τη στιγμή μας έχουν όλους μεγάλη ανάγκη?(no offence πάντα)

babis7
14-09-07, 01:03
Προσωπική μου άποψη: οι παρατάξεις έχουν γίνει χειρότεροι και απο τους πραγματικούς πολιτικούς. Τυφλοί τελείως! Φανατισμένοι! και οχι δεν κάνουν τίποτα μα τίποτα για τις σχολές. Διαπλεκόμενοι όλοι με καθηγητές και πρυτάνεις! Ο απλός φοιτητής τίποτα! Γιατί με το άρθρο 16 τι έγινε? γραμμή απο το κόμμα και όποιον πάρει ο χάρος! Ό,τι ποιο τρελό εκεί ακούστηκε! Πήραμε όποιο είχαμε και δεν είχαμε να ξεσηκώσουμε το κράτος και -άκουσον, άκουσον- να ρίξουμε την κυβέρνηση ή να βγούμε την ευρωπαική ένωση -ναι, ακούστηκε και αυτό-

Να που συμφωνούμε 100% :)

Η άποψη μου για τις παρατάξεις είναι πολύ βαριά για να γραφτεί δημόσια...

blackniaou
14-09-07, 01:49
Εγώ 1 έχω να πω σχετικά με τη σχολή μου, που είναι και η "απορία" μου στο κάτω κάτω. Πώς γίνεται τα μεγαλοστελέχη και των 2 παρατάξεων και οι παρατρεχάμενοί τους να περνούν όλα τα μαθήματα που εμείς οι υπόλοιποι τα θεωρούσαμε αγγούρια, είτε γιατι ο καθηγητής έκοβε αβέρτα είτε γιατί όντως είχαν μεγάλο βαθμό δυσκολίας, χωρίς να πατήσουν ποτέ στην παράδοση; Είχαν την επιφοίτηση απ' το Άγιο Πνέυμα; Όταν ήμουν πρωτοετής, τις πρώτες εβδομάδες και με είχαν ζώσει στελέχη απ' τις παρατάξεις, ως δήθεν φίλοι μου, μου είχε γίνει και η πρόταση: "και αν έχεις προβλήματα με τα μαθήματα, μην ανησυχείς εμείς είμαστε εδώ", δηλαδή έλεγαν έμεσα, θα σε βοηθήσουμε αλλά θα μας ψηφίσεις μετα. Αυτό και μόνο τα λέει όλα...

Dimitra©
14-09-07, 16:06
Mε όλο το θάρρος ρε Δήμητρα,εσύ που είσαι γραμμένη σε κάποια παράταξη,έχεις την τάση προς τον εθελοντισμό?Δηλαδή τα κάνεις όλα αυτά , που ναι! τρέχουν τα παιδιά από τις παρατάξεις,χωρίς κανένα ώφελος?Αν ναι μπράβο σου αλλά γιατι δεν γράφεσαι στην wwf,greenpeace κλπ που αυτή τη στιγμή μας έχουν όλους μεγάλη ανάγκη?(no offence πάντα)

Ναι αυτό που θα σου απαντήσω είτε έχεις διάθεση να το πιστέψεις είτε όχι, είναι ότι δεν είχα κάποιο όφελος, έχω φτάσει 6ο έτος και ακόμα χρωστάω μαθήματα, έχω έρθει σε ρήξη με τους αριστερούς γονείς μου και ναι είμαι γραμμένη και στην WWF (το τελευταίο μπορούσε και να παραληφθεί). Και επίσης, μαζί με μένα τρέχουν και άλλα 10 παιδιά προκειμένου να αναπληρώσουμε τα κενά που δημιουργεί η ίδια η γραμματεία του τμήματος, όταν αυτή δεν εξυπηρετεί το κοινό ούτε καν για τα προκαθορισμένα 90 λεπτά που θα έπρεπε..Σε παράταξη μπήκα για να βοηθήσω. Οι πολιτικές μου απόψεις απλά με οδήγησαν να επιλέξω παράταξη. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Όταν εγώ σε καθημερινή βάση πηγαινα σχολή 9 το πρωί για να εξυπηρετήσω τον κάθε πρωτοετή για το παραμικρό πρόβλημα που θα αντιμετώπιζε ενώ οι λοιποί κοιμόντουσαν στο κρεβατάκι τους, ναι έχω την εντύπωση ότι έχω βοηθήσει λίγο παραπάνω. Έβγαλα μόνη μου οδηγό διανόμής συγγραμμάτων γιατί ποτέ μα ποτέ η γραμματεία του τμήματος δεν ενδιαφέρθηκε να συγκεντρώσει σε ένα έντυπο τα σημεία όπου διανέμονταν τα βιβλία μας και για να το κάνω αυτό έτρεχα από γραφείο καθηγητή σε γραφείο καθηγητή όποτε γούσταρε ο καθένας να τηρήσει τις ώρες συνεργασίας του. Δεν υπάρχει καν πρόγραμμα σπουδών στη σχολή μου. Έκατσα κι έβγαλα ενδεικτικό τετραετίας. Κι όποιος αμφιβάλλει ας μου το πει να του στείλω με πμ στοιχεία αν θέλει να επιβεβαιώσει. Έφτασε σε σημείο η γραμματεία να χρησιμοποιήσει δικά μας έντυπα προκειμένου να εξυπηρετήσει φοιτητές γιατί πολύ απλά δεν μπήκε καν στον κόπο να ψάξει την αλληλογραφία της από το Υπουργείο για ανακοινώσεις, ή έστω να μπει στο internet απ'όπου βρήκαμε κι εμείς τα στοιχεία. Ε δεν θα μου πει κανείς ότι δεν δουλεύουμε.

polko
14-09-07, 16:23
Telika Dimitra_84 eisai periptwsh me thn kalh ennoia. :)

Dr_Adre
14-09-07, 16:58
Ναι αυτό που θα σου απαντήσω είτε έχεις διάθεση να το πιστέψεις είτε όχι, είναι ότι δεν είχα κάποιο όφελος, έχω φτάσει 6ο έτος και ακόμα χρωστάω μαθήματα, έχω έρθει σε ρήξη με τους αριστερούς γονείς μου και ναι είμαι γραμμένη και στην WWF (το τελευταίο μπορούσε και να παραληφθεί). Και επίσης, μαζί με μένα τρέχουν και άλλα 10 παιδιά προκειμένου να αναπληρώσουμε τα κενά που δημιουργεί η ίδια η γραμματεία του τμήματος, όταν αυτή δεν εξυπηρετεί το κοινό ούτε καν για τα προκαθορισμένα 90 λεπτά που θα έπρεπε..Σε παράταξη μπήκα για να βοηθήσω. Οι πολιτικές μου απόψεις απλά με οδήγησαν να επιλέξω παράταξη. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Όταν εγώ σε καθημερινή βάση πηγαινα σχολή 9 το πρωί για να εξυπηρετήσω τον κάθε πρωτοετή για το παραμικρό πρόβλημα που θα αντιμετώπιζε ενώ οι λοιποί κοιμόντουσαν στο κρεβατάκι τους, ναι έχω την εντύπωση ότι έχω βοηθήσει λίγο παραπάνω. Έβγαλα μόνη μου οδηγό διανόμής συγγραμμάτων γιατί ποτέ μα ποτέ η γραμματεία του τμήματος δεν ενδιαφέρθηκε να συγκεντρώσει σε ένα έντυπο τα σημεία όπου διανέμονταν τα βιβλία μας και για να το κάνω αυτό έτρεχα από γραφείο καθηγητή σε γραφείο καθηγητή όποτε γούσταρε ο καθένας να τηρήσει τις ώρες συνεργασίας του. Δεν υπάρχει καν πρόγραμμα σπουδών στη σχολή μου. Έκατσα κι έβγαλα ενδεικτικό τετραετίας. Κι όποιος αμφιβάλλει ας μου το πει να του στείλω με πμ στοιχεία αν θέλει να επιβεβαιώσει. Έφτασε σε σημείο η γραμματεία να χρησιμοποιήσει δικά μας έντυπα προκειμένου να εξυπηρετήσει φοιτητές γιατί πολύ απλά δεν μπήκε καν στον κόπο να ψάξει την αλληλογραφία της από το Υπουργείο για ανακοινώσεις, ή έστω να μπει στο internet απ'όπου βρήκαμε κι εμείς τα στοιχεία. Ε δεν θα μου πει κανείς ότι δεν δουλεύουμε.

Είσαι κοροίδο(χωρίς να σε προσβάλλω βέβαια το λέω :) )! Το βρίσκω αστείο στη σημερινή εποχή κάποιος να "τρέχει" χωρίς ώφελος.
Ιδεολόγιες όσο και να θέλουμε δεν υπάρχουν πια,όλοι πιστεύουμε κάπου που στην ουσία δεν αντιπροσωπέυεται πουθενά.

υ.γ. τουλάχιστον επέλεξες τη σωστή παράταξη :group: :rofl: (για τυχόν απορίες,διορθώσεις στείλε πμ )

dimemples
14-09-07, 17:27
υ.γ. τουλάχιστον επέλεξες τη σωστή παράταξη :group: :rofl:

Βέβαια, η αλήθεια να λέγεται...:judge: :judge: :judge: :judge: :thumbsdow
Όλα τα καλά παιδιά εκεί είναι μαζεμένα...
(Δεν αναφέρομαι στη Δήμητρα, από προσωπική πείρα μιλώ)

dimemples
14-09-07, 17:32
Είσαι κοροίδο(χωρίς να σε προσβάλλω βέβαια το λέω :) )! Το βρίσκω αστείο στη σημερινή εποχή κάποιος να "τρέχει" χωρίς ώφελος.
Ιδεολόγιες όσο και να θέλουμε δεν υπάρχουν πια,όλοι πιστεύουμε κάπου που στην ουσία δεν αντιπροσωπέυεται πουθενά.

:Offtopic: Κάνεις λάθος, υπάρχουν άτομα εκεί έξω που δεν κοιτούν μόνο την πάρτη τους άλλα νοιάζονται και για κανένα άλλο,που δεν έχουν το νου τους στο χρήμα και στη καλοπέραση αλλά έχουν αισθήματα και ανησυχούν για όσα συμβαίνουν γύρω τους...
Και ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη τέτοιοι άνθρωποι...Και ναι ας τους λέμε γραφικούς, μια χαρά κάνουν.Αυτά και sorry για το offtopic.

polko
14-09-07, 18:01
Nai re paidia alla ti trabane aytoi oi anthrwpoi kserete? Posa ftysimata kai ti ekseftelismous exoun ypostei kserete? Molis dwseis se kapoion kati tha koitaksei na sth ferei. Pathos kai mathos. Gi ayto exw stamatisei pia na dinw. Kourastika.

polko
14-09-07, 19:52
Είσαι κοροίδο(χωρίς να σε προσβάλλω βέβαια το λέω :) )!
Mia xara anthropos einai alla an synexisi etsi kapoioi tha kataxrastoun ayto pou einai kai ston epaggelmatiko xoro tha thn ekmetaleytoun kai tha thn apogohteysoun enw sthn proswpikh ths zwh tha thn plhgwsoun.

Ayth einai h arnhtikh pleyra. H thetikh einai oti an pesei se kales faseis tha oloklhrwthei epaggelmatika kai tha niwsei dynata synaisthimata se proswpiko epipedo.

stergios1988
15-09-07, 01:10
Δημητρα τι να πω, εισαι ψυχη!!!!!!!!! Τουλαχιστον τα υπολοιπα μελη σε βοηθανε η σε εχουν πιασει κοροϊδο;
Στη σχολη μου (Φιλοσοφικη Αθηνας) οι παραταξεις δεν εχουν κανενα ενεργο ρολο. Μονο για να υπαρχουν. Ειμαι κι εγω γενικα κατα των παραταξεων. Συμφωνω να υπαρχει καποια ομαδα φοιτητων που ναβοηθα οσο μπορει, αλλα δε χρειαζεται να ειναι μπλε, πρασινη, κοκκινη, η κιτρινη.

Dimitra©
15-09-07, 15:26
Ειμαι κι εγω γενικα κατα των παραταξεων. Συμφωνω να υπαρχει καποια ομαδα φοιτητων που ναβοηθα οσο μπορει, αλλα δε χρειαζεται να ειναι μπλε, πρασινη, κοκκινη, η κιτρινη.

Να σου πω την πικρή μου αλήθεια θεωρώ ότι στα πανεπιστήμια δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης των παρατάξεων κι εγώ. Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, όπως και να'χει. Το θέμα είναι ότι ένα ενιαίο ψηφοδέλτιο ανεξαρτήτων δεν κατεβαίνει ποτέ. Άσε που ανεξάρτητοι αυτονομάζονται οι αριστεροί και μόνο στη δική μας σχολή. Λες και κάποιος που δεν έχει αριστερή ιδεολογία δεν μπορεί να μην πρόσκειται σε κάποια από τις υπάρχουσες παρατάξεις. Το θέμα λοιπόν, ενός ενιαίου ψηφοδελτίου το έχω συζητήσει πάμπολλες φορές γιατί να σου πω την αλήθεια, τουλάχιστον στο τμήμα μου, είμαστε 10 παιδιά από κάθε παράταξη που παίρνουμε πρωτοβουλίες και τρέχουμε σαν τους μ@λ@κες (μ@λ@κες), όταν το αντίστοιχο ψηφοδέλτιο του καθενός ανέρχεται τουλάχιστον σε 100 άτομα. Συζητήσαμε λοιπόν, πριν τις τελευταίες φοιτητικές εκλογές το διαχωρισμό μας από τους άλλους και τη δημιουργία για την ακρίβεια μιας παράταξης διακομματικής αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος. Σε πληροφορώ ότι οι καρτέλες του καθενός από μας (καρτέλα είναι οι βέβαιοι ψηφοφόροι του κάθε στελέχους) μας έδιναν πολύ καλό ποσοστό, αν όχι πρωτιά. Το θέμα είναι ότι χρειάζονται γερά κότσια και αναισθησία για να παρατήσεις την παράταξη που ανήκεις και να στραφείς εναντίον της. Εγώ μέσα στη συγκεκριμένη παράταξη έχω ζήσει τέλειες στιγμές που δεν τις αλλάζω με τίποτα. Και μπορεί αυτή τη στιγμή να μην γράψει κάποιος άλλος παραταξιακός κάτι αντίστοιχο σ'αυτό το post αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άτομο που να ασχολήθηκε έστω ένα μήνα και να μην πόνεσε αυτό το χρόνο που διέθεσε. Όταν συμμετέχεις κάπου, ακόμη κι αν δεν ανταμείβεσαι, θέλεις να πάνε όλα καλά μόνο και μόνο για την ικανοποίηση ότι αναγνωρίστηκε ο κόπος σου. Είμαστε αυτοδύναμοι στο τμήμα μου, χωρίς να έχουμε κάνει ούτε ένα από τα πασίγνωστα πλέον σε όλους κεράσματα. Μας ψήφισε ο κόσμος, χωρίς σφηνάκια, χωρίς βίζιτες (που ακούω συχνά) και μετά από μια χρονιά πολύ δύσκολη. Αυτό που έχω να πω μόνο είναι μακάρι να υπάρξουν και στα άλλα τμήματα στελέχη όπως στο δικό μας, από κάθε παράταξη, συνεννοήσιμα και πρόθυμα. Όταν μας ψηφίζει κάποιος έχουμε ευθύνη απέναντί του, όχι να τον βγάλουμε για 5 καφέδες και να τον γνωρίσουμε σε 20 γκόμενες αλλά να τον κάνουμε να μην νοιώσει ποτέ ότι δεν έχει που να στραφεί για το παραμικρό πρόβλημα που θα του προκύψει. Αυτά είχα να πω και συγγνώμη για το μακροσκελές και ενδεχομένως κουραστικό post (η δύναμη της συνήθειας βλέπετε:) ).

Dimitra©
15-09-07, 15:28
2. Θα παρακαλούσα να μην αντιληφθώ ότι αρχίσατε να βρίζεστε..
Ότι θα έρθετε σε αντιπαράθεση είναι το μόνο σίγουρο και το γνωρίζω..:D

Όλως παραδόξως και ευτυχώς η συζήτηση βαίνει σε ιδιαίτερα πολιτισμένο επίπεδο πάντως οπότε μάλλον δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας!!:smile2:

stergios1988
15-09-07, 17:38
Ειναι αληθεια παντως οτι οπου υπαρχει παραταξη υπαρχουν προβληματα, αφου η καθεμια ευνοει συνηθως τους ψηφοφορους της, ενω τους αλλους συνηθως τους απωθουν.

Dimitra©
16-09-07, 08:54
Ειναι αληθεια παντως οτι οπου υπαρχει παραταξη υπαρχουν προβληματα, αφου η καθεμια ευνοει συνηθως τους ψηφοφορους της, ενω τους αλλους συνηθως τους απωθουν.

Σε πληροφορώ ότι αυτή είναι παντελώς λανθασμένη αντίληψη γιατί μια παράταξη όταν έχει σίγουρους ψηφοφόρους, προσπαθεί να προσεγγίσει τους υπόλοιπους. Πράγμα που σημαίνει ότι θα διευκολύνει πολύ περισσότερο τους άλλους από τους ήδη δικούς της. :)

ALEIDA
18-09-07, 03:40
Όλως παραδόξως και ευτυχώς η συζήτηση βαίνει σε ιδιαίτερα πολιτισμένο επίπεδο πάντως οπότε μάλλον δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας!!:smile2:
Το ελέγχω, αν και όταν είσαι εσύ, είμαι ήσυχη..:)
Χαίρομαι που απλά δεν υπάρχουν καρεκτροπές..:flowers:

Dimitra©
18-09-07, 07:29
Το ελέγχω, αν και όταν είσαι εσύ, είμαι ήσυχη..:)
Χαίρομαι που απλά δεν υπάρχουν καρεκτροπές..:flowers:

;) Βασίσου πάνω μου!! Τους κουμαντάρω!!:rofl:

laugher
18-09-07, 10:58
Σε πληροφορώ ότι αυτή είναι παντελώς λανθασμένη αντίληψη γιατί μια παράταξη όταν έχει σίγουρους ψηφοφόρους, προσπαθεί να προσεγγίσει τους υπόλοιπους. Πράγμα που σημαίνει ότι θα διευκολύνει πολύ περισσότερο τους άλλους από τους ήδη δικούς της. :)

Apo ti mia omos ayto einai kalo giati ontos kapoia paidia voithiounte. Apo tin alli omos mathainoun oloi (parataksiakoi kai voithoumenoi) sti politiki mikrotita, stis "dimosies sxeseis" ,stis synallages kato apo to trapezi ,sta kerasmata ,sta "rousfetia" (vlepe simeioseis apo do, themata apo kei) , sta party me 100 oraies gkomenes na leitourgoune xeirotera ki apo tileoptikes glastres (sorry ki olas alla etsi ki akoma xeirotera ginete) klp.
Ki afou ola ayta eksasfalizoune psifous stis syneleyseis pou tha eprepe na yparxei alithini politiki skepsi, skepsi kai protaseis o kathenas kolaei se mia mamimeni politiki grammi pou erxete apo pano kai plakononte xoris telos dioxnontas apo ta amfitheatra tous ypoloipous foitites.

Dimitra©
18-09-07, 14:37
Apo ti mia omos ayto einai kalo giati ontos kapoia paidia voithiounte. Apo tin alli omos mathainoun oloi (parataksiakoi kai voithoumenoi) sti politiki mikrotita, stis "dimosies sxeseis" ,stis synallages kato apo to trapezi ,sta kerasmata ,sta "rousfetia" (vlepe simeioseis apo do, themata apo kei) , sta party me 100 oraies gkomenes na leitourgoune xeirotera ki apo tileoptikes glastres (sorry ki olas alla etsi ki akoma xeirotera ginete) klp.
Ki afou ola ayta eksasfalizoune psifous stis syneleyseis pou tha eprepe na yparxei alithini politiki skepsi, skepsi kai protaseis o kathenas kolaei se mia mamimeni politiki grammi pou erxete apo pano kai plakononte xoris telos dioxnontas apo ta amfitheatra tous ypoloipous foitites.

Θα μπορούσα να πω ότι γενικότερα οι παρατάξεις (και αναφέρομαι ανεξαιρέτως), θα μπορούσαν και να μην υπάρχουν καθόλου γιατί στην ουσία όπως λες, δεν προσφέρουν τίποτα, έτσι? Εγώ θα σου πω ότι κυρίως παρέχουν τα μέσα για να δουλέψουν έστω οι 5 από τους 100. Κι αυτό είναι υπεραρκετό για μένα. Το λάθος το έχουν οι ψηφοφόροι. Αν ψηφίσεις αυτόν που προσφέρει περισσότερο στο σύλλογο, τότε θα τους αναγκάσεις όλους να στραφούν στα προβλήματά σου. Εφόσον ψηφίζεις όμως με βάση το καλύτερο πάρτυ και τα περισσότερα κεράσματα, η σύγκριση των παρατάξεων στρέφεται αλλού. Σε όλες τις παρατάξεις αυτό που θα σου δώσουν είναι αυτό που θα δείξεις ότι θες. Κι αν μου πεις ότι εσύ τόσα χρόνια ήθελες τη ρομαντική αλλαγή που δεν είδες ποτέ, απλά να ξέρεις ότι εκτός από σένα υπάρχουν άλλοι 400 που ψηφίζουν και δεν σκέφτονται το ίδιο. Ή τουλάχιστον δεν ζητούν αυτό. Πανάκεια για το "παραταξιακό" ζήτημα δεν υπάρχει.Τουλάχιστον όσο οι φοιτητές ψηφίζουν με λανθασμένα κριτήρια.Θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία τόσο των ψηφισάντων όσο και αυτών που συμμετέχουν στο κάθε ψηφοδέλτιο. Για μένα, τόσο το να μπεις σε ένα ψηφοδέλτιο όσο και το να στηρίξεις κάποιον μέσα σε μια παράταξη με την ψήφο σου απαιτεί πολλά περισσότερα από 15 κερασμένα σφηνάκια. Απλά σαν φοιτητές έχουμε μάθει να απαξιώνουμε τη δύναμη της ψήφου μας.

alexakis_pro
18-01-08, 23:07
Θέτω αυτό το θέμα προς συζήτηση για να καταλάβω τελικά αν υπάρχουν "ανεξάρτητοι" φοιτητές τελικά μέσα στις σχολές............
Εμένα η άποψη μου είναι οτι οι παρατάξεις υπάρχουν στισ σχολές για να ελέγχουν να κατευθύνουν και φυσικά για να τα κονομάνε...........
Πιστεύω οτι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν οι παρατάξεις ουτε από έξω....
είναι αυτές που βοηθάνε στον υπνοτισμό των φοιτητών.
και στην προσπάθεια τους να μας πείσουν οτι κάνουν καλό μας λένε οτι τους κατέβει στο κεφάλι και ουσιαστικά μεταφέρουν ολες τις πολιτικές κόντρες μέσα στις σχολές.
όσο για το θέμα των καταλήψεων τα λόγια απλά είναι περιττά.
εγώ προσωπικά εχω χάσει σχεδόν 2 χρόνια απο τη ζωή μου περιμένοντας πότε θα κάνω μάθημα και πότε θα τελειώσω τη σχολή μου.
Στο κάτω κάτω το αν πρέπει να γίνει κατάληψη δεν πρέπει να περιμένω να μου το πει ο κνίτης ή ο πασπίτης ή ο δαπίτης. οι φοιτητές είναι νοήμονες και θα μπορούσαν να αποφασίζουν και χωρίς τισ παρατάξεις για τις καταλήψεις.

GeorgeDeDriver
19-01-08, 00:21
Εγώ προσωπικά φίλε, τις θέλω τις παρατάξεις μέσα στις σχολές, όχι όπως είναι τώρα βέβαια αλλά όπως στην Αμερική οι αδερφότητες.. Θα ήταν πολύ γαμάτα..

Όσο για τις καταλήψεις, ποίος τις γ**ει αν θέλεις να διαβάσεις στρώσε το κ**λο σου και διάβασε.. έτσι ή αλλιώς θα τα περάσεις τα μαθήματα..

Αν δεν θες να συνεχίσει το status quo στην σχολή σου μην πας να ψηφίσεις και πείσε όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα να μην το κάνουν..

είναι ο καλύτερος τρόπος για να το πετύχεις..(όχι δεν είμαι αναρχικός δεξιός του κερατά είμαι αλλά αυτό μέσα στις σχολές δεν το πολυγουστάρο)

αρκουδάκι
19-01-08, 10:24
είμαι σε παράταξη στη σχολή μου ,και τώρα πια θέλω να διαγραφώ γιατί απογοητευτηκα πολύ
ήθελα να ψηφίσω όχι στις καταλήψεις και δεν μπορουσα γιατί η παράταξή μου ψήφιζε ναι
και θα με εκραζαν όλοι
είναι σφάλμα αυτό που γίνεται, δεν θα πρεπενα υπάρχουν παρατάξεις, γιατί μόνο συνειδήσεις κατευθύνουν, ενώ η ηλικία μας δεν θα πρεπε ν μας το επιτρέπει..

netrinoscout
23-01-08, 19:47
να ρωτήσω κάτι ρε αρκουδάκι, μήπως εσύ δεν ήσουν τόσο σίγουρη για το τι ήθελες να ψηφίσεις και προσπαθείς να μεταθέσεις τις ευθύνες σου. Όλοι οι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι των πράξεών τους. Και στην τελική αν δεν σ΄αρέσει η φάση με τις παρατάξεις γιατί δεν προσπαθείς να την αλλάξεις. Αλλά όλα όσα διάβασα μέχρι τώρα έχουν μια λογική ανάθεσης εργασιών και ευθυνών στις παρατάξεις η οποίες με την σειρά τους εκμεταλλέυονται αυτή τη δύναμη που τους δίνουν οι ίδιοι οι φοιτητές και ανεβάζουν πρυτάνεις και τραμπουκίζουν συγκλήτους, πλακώνονται μεταξύ τους στο όνομα των φοιτητών και καταγγελουν ο ένας τον άλλον ποιός έφαγε τις περισσότερες ή ποιός έριξε τις περισσότερες και όλοι οι υπόλοιποι τους κοιτάμε και με το μένουμε παθητικοί ή να επικροτούμε τη συγκεκριμένη κατάσταση. Άρα η μόνη λύση είναι η ενεργή συμμετοχή του κάθε φοιτητή στις διαδικασίες γιατί όταν δεν συμμετέχει ενεργά πάντα κάποιος θα του φταίει εκτός από τον ίδιο, φυσικά, που δεν είναι τα πράγματα όπως του αρέσουν. Ευχαριστώ, (συγγνώμη για το μακροσκελές post)

αρκουδάκι
23-01-08, 21:32
να την αλλαξω??να προσπαθησω δλδ να αποκοψω τις φοιτητικες παραταξεις από τους μεγαλους που τα κατεθυνουν στο να εχουν οι φοιτητες αποψεις που εχουν τα κομματα??
δεν μπορω
γιατι καποιοι εχουν συμφεροντα να κανουμε οτι μας λενε οι άλλοι, τα μεγαλα κόμματα, γιατί αποκομίζουν πολλα
ισως εχεις δικιο, επρεπε τκλ να ψηφιζα κατα των καταληψεων κ να μην με νοιαζει
αλλα ενα απο τα μεγαλα κακα της καταστασης είναι η κομματικη πειθαρχια που πρεπει να χουν τα μελη για να μην διαγραφουν, αυτό που γίνεται δλδ στην πολιτικη
οι ελαχιστες προτασεις που εκανα για βοηθεια των φοιτητων δεν εγιναν δεκτες κι αρα δεν ξερω τι να κανω..εχω απογοητευτει τρελα απο την κατασταση και διαγραφηκα ηδη...

Tas6s
02-02-08, 12:00
Πιστευεται οτι οι Φοιτιτηκες παραταξεις μπορουν να αλλαξουν κατι; η εχουν αλλαξει κατι στο παρελθον;

laugher
02-02-08, 12:21
Oi foititikes paratakseis einai akoma enas tropos gia na ekpaideytei o ellinas sti lamogia. Tpt den allazoun giaiti tous symferei na koinounte mesa sti sapila...

manalis
02-02-08, 12:43
Φοιτητικές παρατάξεις (εννοώ ΠΚΣ, ΠΑΣΠ, ΔΑΠ κτλ) = Κομματικές ομάδες νεολαίων
Και μην πει κανείς οτι ένας Πασπίτης δεν είναι πασόκος, ένας δαπίτης νεοδημοκράτης ή ένας ΠΚΣίτης ΚΝΙτης ή έστω μέλος του ΚΚΕ; Οσο για τους ''ανεξάρτητους'' τα λέμε άλλη φορα.
Συνεπώς φοιτητικές παρατάξεις = νοθεία, νταβατζιλίκι, πάρτυ, σημειώσεις κτλ...
Αυτά.............

GameGuru
02-02-08, 14:09
δεν θα επρεπε να υπαρχουν.Καταργειται η διαφανεια

mantitheos
02-02-08, 21:41
Δυστυχώς πρόκειται για αποτυχημένο και ξεπεσμένο θεσμό..

Tas6s
03-02-08, 14:31
Συμφωνο αλλα αμα εισαι καινουργιος σενα τει-αει και σε πλησιαζουν τα κομματοσ.... και σε πουνε γραψου και θα σε δεινουμε θεματα σημειωσεις κτλ το σκεφτεσε...

αρκουδάκι
03-02-08, 23:41
εκει την παταμε όλοι...
αλλα παντα υπαρχει χρονος να ξεμπλεξουμε...σημειωσεις βρισκουμε κι αλλιως...

diony
06-02-08, 00:09
Τελικά το πιστεύω:Η βλακεία είναι αήττητη.Διάβασα έως τώρα κάθε μορφή ασυναρτησίας και μη.Είμαι 2ο έτος στο ΤΕΙ της ΔaΠιτοδιαπλοκής,που ψήφιζε εντελώς τυχαία για πρόεδρο ΤΕΙ μέλος ΠaΣok.Λοιπόν ο μπαμπάς μου είναι εδώ και χρόνια μέλος στην NΔ,εγώ όμως γράφτηκα στην ΠaΣΠ όχι τόσο γιατί είμαι ΠaΣok δεν εχω πρόβλημα να ψηφίσω και ΛΑΟΣ,στην ΠaΣΠ ΤΕΙ Χαλκίδας που είμαι εγώ,είμαστε ΠaΣokοι,Συνασπιστές+κάποιοι ανεξάρτητοι,μέχρι και δεξιούς έχουμε..

diony
06-02-08, 00:23
Λοιπόν στην ΠaΣΠ ΤΕΙ-Χ είμαι γιατί εχω συγκεκριμένη ιδεολογία+αρχές,γι'αυτό και δηλώνω καθαρά ιδεολόγος+κανείς δεν μου τάξε εκεί τίποτα...Μισώ όσους έχουν κάνει την πολιτική εμπόρευμα,πάρε σημειώσεις,μάθημα,πάρτυ,γκόμενα+αν δεν έρθεις στην κάλπη σε ξεχνάω..Είμαι παρόν στους αγώνες για το πτυχίο μου+μέσα στο ΤΕΙ,αλλά+στους δρόμους,ΠΑΝΤΟΥ+Πanta!Ήμασταν η μοναδική φοιτητική παράταξη που αντιτάχθηκε ευθέως για το Άρθρο 16 στον πολιτικό της φορέα...

diony
06-02-08, 00:39
Παιδιά είμαι 2ο ετής πολιτικοποιημένος φοιτητής+όχι κομματοποιημενος φοιτητής θα έλεγα..Από πέρυσι που ασχολούμε στην σχολή ποτέ δεν είδα την ΔaΠ στους δρόμους..Ούτε για το νόμοπλαίσιο που διαφωνούν,αλλά ούτε στο Πολυτεχνείο που πρόσφατα το αναγνώρισαν.Υπάρχει κάποιος λόγος;Θα ήθελα κάποιον που γνωρίζει να μου λύσει αυτή την απορία..Δεν το λέω από κακία αλλά από περιέργεια..Υπάρχει πολιτικό κόστος;Συμφέρον;Κάτι που να λέει το καταστατικό της κτλ;

panospirin
06-02-08, 01:14
Είναι παράταξη που εκπροσωπεί την κυβέρνηση. Εξαρτάται από την ΝΔ. Ακόμα και αν διαφωνούν με τις θέσεις τις κυβέρνησεης δεν είναι δυνατόν να αυτομολήσουν....
Άσε που με το νόμο πλαίσιο δεν νομίζω να διαφωνούν ;)

mantitheos
06-02-08, 02:54
Λοιπόν στην ΠaΣΠ ΤΕΙ-Χ είμαι γιατί εχω συγκεκριμένη ιδεολογία+αρχές,γι'αυτό και δηλώνω καθαρά ιδεολόγος+κανείς δεν μου τάξε εκεί τίποτα...Μισώ όσους έχουν κάνει την πολιτική εμπόρευμα,πάρε σημειώσεις,μάθημα,πάρτυ,γκόμενα+αν δεν έρθεις στην κάλπη σε ξεχνάω..Είμαι παρόν στους αγώνες για το πτυχίο μου+μέσα στο ΤΕΙ,αλλά+στους δρόμους,ΠΑΝΤΟΥ+Πanta!Ήμασταν η μοναδική φοιτητική παράταξη που αντιτάχθηκε ευθέως για το Άρθρο 16 στον πολιτικό της φορέα...

Eλπίζω τουλάχιστον να μην είσαι από αυτούς που κλείνουν τις σχολές για 3μηνα και 4μηνα, δεν επιτρέπουν διεξαγωγή εξεταστικών κλπ και εμποδίζουν χιλιάδες παιδιά να πάρουν πτυχίο... :judge:

diony
06-02-08, 15:17
Ποτέ δεν χάθηκε εξεταστική στο ΤΕΙ μου πάντως.3η μηνο,4η μηνο δεν είχαμε ποτέ κλειστή σχολή από καταλήψεις,αλλά αργοπορία 2μηνών φέτος από έλλειψη καθηγητών καθώς οι περσινοί έκτακτοι παραιτήθηκαν γιατί δεν τους πλήρωνε το Υπουργείο..Δεν είμαι της μορφής κάνω κατάληψη σε ότι δεν μου αρέσει,προτιμώ πρώτα τον διάλογο κι αν δεν είναι εφικτός τότε φτάνω σε ακραία μέσα για τα δικαιώματά μου.Θυμάμαι στο ΤΕΕ,που οι καθηγητές μας παρακαλαγαν να κάνουμε!

diony
06-02-08, 15:27
Στο ΤΕΙ μου πάντως λένε ότι δεν είναι σαν τις άλλες τις ΔaΠ+ότι διαφωνούν εν μέρη,χωρίς να κάνουν κάτι γι'αυτό ή να προτύνουν κάτι.Τυγχάνει στις καταλήψεις με τον Αρσένη να ήμουν στο Μαθητικό της Νεολαίας ΠaΣok+θυμάμαι ότι δεν είχα χάσει καμία πορεία,όπως+πέρυσι με το Άρθρο 16,όταν το ΠaΣok ήταν απογοήτευση+η ΠaΣΠ αλλά+η Ν.ΠaΣok το είχε καταδικάσει.Δεν ασχολούμε τόσο ώστε να ξέρω+πολλά,αλλά μου κάνει εντύπωση με την ΔaΠ,ας πει κάποιο μέλος της.

mantitheos
06-02-08, 15:28
Ποτέ δεν χάθηκε εξεταστική στο ΤΕΙ μου πάντως.3η μηνο,4η μηνο δεν είχαμε ποτέ κλειστή σχολή από καταλήψεις,αλλά αργοπορία 2μηνών φέτος από έλλειψη καθηγητών καθώς οι περσινοί έκτακτοι παραιτήθηκαν γιατί δεν τους πλήρωνε το Υπουργείο..Δεν είμαι της μορφής κάνω κατάληψη σε ότι δεν μου αρέσει,προτιμώ πρώτα τον διάλογο κι αν δεν είναι εφικτός τότε φτάνω σε ακραία μέσα για τα δικαιώματά μου.Θυμάμαι στο ΤΕΕ,που οι καθηγητές μας παρακαλαγαν να κάνουμε!

ΟΚ, τότε συμφωνώ και υποστηρίζω τον αγώνα που κάνετε.. :)

Σ'εμένα πάντως ΑΠΘ τα τελευταία 2 χρόνια χάθηκαν 2 ολόκληρες εξεταστικές και πέρσι το καλοκαίρι ήμασταν στο πανεπιστήμιο μέχρι 16 Ιουλίου και πάλι πίσω από 25 Αυγούστου, δράμα δηλαδή! Αυτά δεν μπορώ καθόλου! :judge:

αρκουδάκι
06-02-08, 22:25
εμ αφου κάνουν ότι τους λέει το κόμμα.....και νομιζω οτι λιγο πολυ όλοι το κανουν...η πασπ όντως διαχωριζει τη θεση της, όμως εχουν τυχει και φορες που πήρε μια απόφαση και την άλλαξε την επόμενη μέρα, λόγω άλλης γραμμής που πήραμε...

anti1
07-02-08, 08:08
@diony sorry kiolas alla h erwthsh poy kaneis deixnei oti den eisai oyte politikopoihmenos, oyte kommatikopoihmenos...Ma h apanthsh einai aplh, einai kyvernhsh... To idio tha ekane kai h pasp.

laugher
07-02-08, 11:43
mlkes einai na katevoun? :p

iverson
07-02-08, 11:56
kai giati na kateboun dld???

exoun anagki tis pories nomizeis file mou???

ama eisai kapitaloskilo etsi einai....

darnakas
07-02-08, 12:55
Πρώτα απ'όλα η ΔΑΠ και η κάθε παράταξη συμφωνεί με το αντίστοιχο κόμμα(κι ας λένε μερικοί ότι δεν ισχύει)οπότε ακολουθούν οδηγίες από "άνωθεν"!!!
Λοιπόν,η ΔΑΠ συμφωνεί με τον νόμο-πλαίσιο οπότε γιατί να κατέβει σε πορεία!!
Επίσης,είναι κάπως αντιδεοντολογικό(λάθος για μένα)όπως λένε να κατέβει η ΔΑΠ που εκπροσωπεί την δεξιά στην πορεία του Πολυτεχνείου γιατί η χούντα είναι δεξιά!!!Και να κατέβουν δε νομίζω να γίνουν αποδεκτοί και ίσως να μην είναι λίγοι αυτοί που αντιδράσουν(κυρίως αριστεροί,που μερικοί την έχουν και σαν πορεία τους και ότι αυτοί κάνανε το Πολυτεχνείο)εναντίον της ΔΑΠ!!!Και καλά θα είναι σα να κατέβουν σε πορεία αυτοί που προκαλέσανε την χούντα!!!
Για μένα είναι όλοι ισάξιοι σε όποιο κόμμα σε όποια παράταξη κι αν ανήκουν και ο καθένας μπορεί να ακολουθεί ελεύθερα τα πιστεύω του(δεξιά,αριστέρα,κεντρώα κλπ)αν θέλουμε να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία...

SaKiS-s
08-02-08, 18:32
Πρώτα απ'όλα η ΔΑΠ και η κάθε παράταξη συμφωνεί με το αντίστοιχο κόμμα(κι ας λένε μερικοί ότι δεν ισχύει)οπότε ακολουθούν οδηγίες από "άνωθεν"!!!
Λοιπόν,η ΔΑΠ συμφωνεί με τον νόμο-πλαίσιο οπότε γιατί να κατέβει σε πορεία!!

Πολύ σωστά....
Εδώ δε κατέβαινε επί ΠΑ.ΣΟ.Κ ,τώρα θα κατέβει...
Αλλά καλά θα κάνει να ξυπνήσει και να μη νομίζει πολλά,γιατί όλοι ξέρουμε πως είναι αυτά τα φοιτιτικά...
Τι γλύψιμο και τι φουστιές παίζουνε...
Γιατί εισαι δαπίτης??
''Γιατί έχει ωραίες γυναίκες και είμαι αμάμητος''
''Γιατί μου περνάνε μαθήματα''
''Γιατί είμαστε πολλοί''
''ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΖΩΟΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ''
Αλλά έτσι είναι,πρέπει να τα μάθεις από μικρός αν θέλεις να λέγεσαι νεο-δημοκράτης...!!!
Και αν δεις και στους ανίκανους που μας κυβερνάνε,όλοι μεταξύ τους γνωστοί είναι από αυτές τις παρατάξεις...!!!
Είναι μεγάλο θέμα.....

iro_k
08-02-08, 19:25
Me poio dikaiwma lete oti kapoios pou upostirizei tn nea dimokratia einai zwon xwris politikh ideologia klp klp? Epeidh o allos exei diaforetikh ideologia apo esena shmainei oti einai zwon? Diladi ti perimenes, enas ekatommyriouxos na upostirixei to KKE h thn PKS? Mh mou peis oti an esy hsoun ekatommiriouxos 8a se enoiaze polu na upostirizeis ta dikaiomata twn as8enesterwn, dustuxws zoume se mia epoxh pou auta ta pragmata den ginontai! dn sto lew giati exw dia8esh ''tsakwmou'', aplws ekfrazw th gnwmh mou... kai oxi den eimai nea dimokratia kai oute prokeitai na ginw pote :angel: aplws, prospa8w na blepw ta pragmata ligo antikeimenika.

Proswpika den upostirizw kamia parataxh, giati toulaxiston sth sxolh mou, einai oloi ili8ioi kai me enoxlise para polu o tropos pou me proseggisan otan mpika sth sxolh (oloi ma oloi omws)... kai stis persines foititikes ekloges leuko psifisa, oxi giati eimai ena aboulo plasma, opws polloi nomizoun gia osous psifizoun leuko, alla giati i leukh psifos ekfrazei thn apogoiteush enos an8rwpou, thn opoia ais8anetai gia ola ta kommata/parataxeis. Kai h psifos auth 8elw na elpizw oti stelnei kapoio minima, estw kai an den to lambanoun kai poly up opsin autoi pou 8a prepe...

ligo off topic ola auta. oson afora thn erwthsh tou topic, nomizw oti einai ligo tou stul ''ti kanei niaou niaou sta keramidia'' xwris parexigish :)

radamanthysalex
09-02-08, 11:01
Εγώ θα έλεγα ότι η πληγή του Ελληνικού Πανεπιστημίου είναι ο φοιτητικός συνδικαλισμός. Είτε είναι η ΔΑΠ, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος, αν μία παράταξη έχει τα ηνία μίας σχολής, τότε η εξουσία της αυτή την κάνει αρτηριοσκληρωτική. Δε φταίνε τα παιδιά που ακολουθούν μία γραμμή, αλλά αυτοί που στο όνομα του λαού συνέστησαν το φοιτητικό συνδικαλισμό για να εγκαταστήσει ένα συγκεκριμένο δυσκίνητο status quo στην εκπαίδευση. Έλεος πια. Και το χειρότερο είναι ότι κάνετε συγκρίσεις. Τι συγκρίσεις να κάνετε όταν όλοι είστε υπό το ίδιο πλαίσιο; Οι ίδιες διαδικασίες ακολουθούνται και πολύ απλά αν κανείς δεί δύο παρατάξεις θα είναι στο ίδιο έργο θεατής. Μέχρι και για τη σύσταση μίας φοιτητικής παράταξης πρέπει να ακολουθήσετε τις ίδιες προσταγές. Τι επαναστατικότητα να έχετε λοιπόν;
Το τραγούδι λέει:
Δεξιοί και αριστεροί τώρα χαθείτε από μπροστά μου.

manalis
09-02-08, 22:31
Εγώ θα έλεγα ότι η πληγή του Ελληνικού Πανεπιστημίου είναι ο φοιτητικός συνδικαλισμός. Είτε είναι η ΔΑΠ, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος, αν μία παράταξη έχει τα ηνία μίας σχολής, τότε η εξουσία της αυτή την κάνει αρτηριοσκληρωτική. Δε φταίνε τα παιδιά που ακολουθούν μία γραμμή, αλλά αυτοί που στο όνομα του λαού συνέστησαν το φοιτητικό συνδικαλισμό για να εγκαταστήσει ένα συγκεκριμένο δυσκίνητο status quo στην εκπαίδευση. Έλεος πια. Και το χειρότερο είναι ότι κάνετε συγκρίσεις. Τι συγκρίσεις να κάνετε όταν όλοι είστε υπό το ίδιο πλαίσιο; Οι ίδιες διαδικασίες ακολουθούνται και πολύ απλά αν κανείς δεί δύο παρατάξεις θα είναι στο ίδιο έργο θεατής. Μέχρι και για τη σύσταση μίας φοιτητικής παράταξης πρέπει να ακολουθήσετε τις ίδιες προσταγές. Τι επαναστατικότητα να έχετε λοιπόν;
Το τραγούδι λέει:
Δεξιοί και αριστεροί τώρα χαθείτε από μπροστά μου

Γι αυτό λοιπόν τι κάνεις; Σαμποτάρεις τις ψευτοεκλογές που κάνουν οι τσάτσοι.... ( βλέπε εκλογές πολιτικών μηχανικών πρόπερσι......χαχαχχαχαχαχ)

giannis-21
10-02-08, 04:20
re paidia giati krinete mia parataksi apo memonomena peristatika. Oles oi parataksis exoun prosferei .. kai i dap katebenei se pories exo kai paradigmata sxolon pou isos sas diafeugoun. iparxei dap pou ekane katalipsi ena mina gia nomo plaisio iparrxi dap pou ekane katalipsi gia litourgika problimata. na min ksexnate pos

TIS PARATAKSIS TIS FTIAXNOUN TA ATOMA. AN O IPEFTHINOS EINAI KLAIN MAIN TOTE KAI I PARATAKSI EINAI GIA SOU!

laugher
10-02-08, 11:35
re paidia giati krinete mia parataksi apo memonomena peristatika. Oles oi parataksis exoun prosferei .. kai i dap katebenei se pories exo kai paradigmata sxolon pou isos sas diafeugoun. iparxei dap pou ekane katalipsi ena mina gia nomo plaisio iparrxi dap pou ekane katalipsi gia litourgika problimata. na min ksexnate pos

TIS PARATAKSIS TIS FTIAXNOUN TA ATOMA. AN O IPEFTHINOS EINAI KLAIN MAIN TOTE KAI I PARATAKSI EINAI GIA SOU!

Tis paratakseis tis ftiaxnoune kai xrimaatodotoun ta komata pou stelnoune grammes. Ta atoma mono tis trexoun.

DAP-PASP-PKS-DIKTYO- "aneksartites organoseis" oloi einai apla ekei gia to prosopiko tous symferon. Mathenoune stis politikes synallages ti mikrotita kai ti sapila apo mikroi gia na ginoun anthropoi etsi opos prepei sti koinonia tous.

giannis-21
10-02-08, 14:02
gia na to les auto nomizo oti apla den gnorizeis kapia pragmata..px gia dap pasp pou gnorizo skepsou oti stin men dap lene min fobaste na erthete antimetopi me tin kibernisi kai stin men pasp exoun na alaksoun afisa 2 xronia tora..(pou einai ta lefta tou kommatos?).

Xalbas
10-02-08, 15:17
gia na to les auto nomizo oti apla den gnorizeis kapia pragmata..px gia dap pasp pou gnorizo skepsou oti stin men dap lene min fobaste na erthete antimetopi me tin kibernisi kai stin men pasp exoun na alaksoun afisa 2 xronia tora..(pou einai ta lefta tou kommatos?).

twra ta pisteueis auta p les??????

laugher
10-02-08, 16:13
twra ta pisteueis auta p les??????

get out of my mind :p

Neeq
10-02-08, 16:54

:bow: :bow:

Που τα σκέφτεστε ώρες ώρες....

Η απάντηση είναι μια...το παίζουν δύσκολοι στους μπάτσους για να τους καψουρέψουν...έχουν μια spicy σχέση τα δυο τους...

diony
15-02-08, 11:44
Τελικα ενας ΔΑΠιτης δεν μου απαντησε στο ερωτημα μου..Ειμαι στην Νεολαια ΠΑΣΟΚ απο το 2003 και στην ΠΑΣΠ απο περυσι,λοιπον και οταν ηταν το ΠΑΣΟΚ κατεβαινα σε πορειες με την Νεολαια ΠΑΣΟΚ και τωρα κατεβαινω και στο Πολυτεχνειο θα πηγαινουμε παντα οποια κυβερνηση κι αν ειναι πανω...Η ΔΕΞΙΑ ειναι δεξια...σε οτι εμεις κατεβαινουμε να διαμαρτυρηθουμε αυτοι ειναι αντιθετοι,λογο πολιτικης ιδεολογιας..Συμβιβασμενη παραταξη της διαφθορας του καπιταλισμου της ιδιωτικης πρωτοβουλιας και της ελευθερης αγορας ετσι ειναι η ιδεολογια τους και αυτο το περνανε απο τον μικροτερο στον μεγαλυτερο..Οσο για την ΠΑΣΠ περυσι ηταν η μονη φοιτητικη παραταξη που αντιταχθηκε στον πολιτικο της φορεα..Στο οτι ανηκω στην Νεολαια ΠΑΣΟΚ και στην ΠΑΣΠ δεν συνεπαγεται οτι ασχολουμε με το ΠΑΣΟΚ ή παω και το ψηφιζω,ψηφιζω κατα συνειδηση οτι κομμα με εκπροσωπει παροτι η οικογενεια μου μελη της ΝΔ...

GeorgeDeDriver
19-02-08, 03:52
Βαριέμαι, είναι 6 παρά το πρωί και διαβάζω το forum..

Λοιπόν για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους..

Το καινούργιο Νόμο Πλαίσιο της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που λειτουργικά έχε να αλλάξει από το 1981 η ΔΑΠ ΝΔΦΚ τον είχε σχεδιάσει από πολύύύ νωρίτερα.. Συγκεκριμένα όποιος κρατάει τα χααρτιά που του δίνουν με το που μπαίνει στο Πανεπιστήμιο θα το δει.. Τώρα με το αν διαφωνεί ή όχι σε κάποια θέματα υπάρχουν πολλοί πιο ειρηνικοί και εύκολοι τρόποι από το να κάνεις μια πορεία.. Η Ελλάδα έχει πιο πολλές πορείες το χρόνο από όσες μέρες, έλεος πια.. δεν μου κάθεται η Μαρία ας πάω να οργανώσω μια πορεία με σύνθημα "κάτσε μου Μαρία".. Η Δαπ Νδφκ επίσης έχει κατέβει, όταν δεν μπορούσε να συνενοηθεί με διαφορετικό τρόπο, σε πορεία, δεν ξέρω αν θυμάται κανείς το νομοσχέδιο για την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ επί 2001 που ναι είχε κατέβει και αν θυμάμαι καλά το νομοσχέδιο ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ αντίθετα όταν είσαι τύπος κατεβαίνω σε πορεία τύπου Μαρία λογικά σε όποιο νομοσχέδιο και αντιτεθείς, θα περάσει?? Έχω δίκιο ή άδικο ας σκεφτούμε λογικά.. Όταν μπορείς να συνενοηθείς λογικά και λύσεις τις όποιες διαφωνίες σου με τον διάλογο γιατί να πας να κάνεις πορεία , εκτός αν χθες το βράδυ δεν σου κατσε η Μαρία, πρέπει να έχεις λίγη βαρβαρότητα μέσα σου αλλά Κόναν αλλά και για αυτό πάλι η Μαρία φταίει.. και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για όλα φταίει η Μαρία και μέχρι να σου κάτσει και να σου χαρίζει λεφτά η κυβέρνηση πάλι κόντρα θα πηγαίνεις γιατί, γιατί έτσι έχεις μάθει να πηγαίνεις σε όλα κόντρα.. Α ΡΕ ΜΑΡΙΑ!!!

GeorgeDeDriver
19-02-08, 04:02
α, θελω να προσθέσω ότι είμαι μέλος της ΔΑΠ ΝΔΦΚ, πολιτικοποιημένος και κομματικοποιημένος..

1)α, και όντως έχουμε ωραίες γκόμενες γιατί τι να κάνουμε μας αρέσει το ωραίο..
το προσελκύουμε..
2) Α, και που 'στε, ναι μου αρέσει να βγαίνω στο κολωνάκι και στην Κηφισιά όπως και στους αριστερούς μόνο που εμέναα με αναγνωρίζεις και στο Κολωνάκι και στη σχολή ως το ίδιο άτομο
και όχι περιποιημένο και κοτσονάτο μεν, μπίχλα δε
3)Ναι, υπάρχουν και ζώα τα οποία κατακρίνω, επειδή ο μπαμπάκας τους είναι νομαρχιακός σύμβουλος και έρχονται για να γουστάρουν.. όπως και σε όλες τις παρατάξεις.. (ας μη γελοιόμαστε μεταξύ μας)
4) .. αυτή η Φυσική Ι βαριέμαι να την γράψω και λέω να πάω στο βύσμα μου να μου την περάσει.. ξυπνήστε ρε όπως σε ολα τα πράγματα κόποις κτώνται δε σε περνάει κανένας για το τίποτα..
5).. Και ναι είμαστε πολλοί το 45% περίπου.. όποιος δεν θέλει να μιλάει για δημοκρατία ας μη διαβάζει αυτά που γράφω..

netrinoscout
20-02-08, 01:16
Έχεις δίκιο. Υπάρχουν πάρα πολλοί ειρηνικοί τρόποι να λύσεις τα προβλήματά σου όπως ας πούμε οι τρόποι που μεταχειρίζεται ο κύριος Πολύδωρας, πρώην υπουργός δημόσιας τάξης ο οποίος δηλώνει περήφανος που επί υπουργείας του σαπίσαμε τους φοιτητές, τους ναυτεργάτες, τους δασκάλους, τα μέλη Δ.Ε.Π. και όποιον άλλο κλάδο κατέβαινε σε απεργία για να διεκδικήσει κάτι που το συνδικαλιστικό του όργανο, μιας και μιλάς για δημοκρατικές διαδικασίες είχε αποφασίσει ως δίκαιο αίτημα, στο ξύλο. Θα μου πεις υπάρχει η λαϊκή εντολή, η οποία αμφισβητείται βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα, και κάνουμε ότι γουστάρουμε γιατί είμαστε κυβέρνηση και έχουμε μια "πλειοψηφεία" κι άμα λάχει σας γαμάμε όλους. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα βέβαια είναι τι ακριβώς πρεσβεύει η Δ.Α.Π., εκτός από το καλό του φοιτητή, στο οποίο οι τρελοί φοιτητές στις γενικές συνελεύσεις φάνηκε να αντιτέθενται. Θα μου πεις και στις εκλογές τι έγινε;Πλειοψήφησε η Δ.Α.Π., πράγμα πολύ λογικό μιας και στις γενικές συνελεύσεις συμμετέχουν άτομα που τους ενδιαφέρει πραγματικά η σχολή ενώ στις εκλογές ψηφίζουν όλοι όσοι έχουν ξεχάσει πως είναι το προαύλιο της σχολής. Όσον αφορά στη συννενόηση που δεν μπορεί να γίνει με διαφορετικό τρόπο συμφωνώ ότι η ύστατη λύση είναι η πορεία, αλλά όταν απ΄την αρχή σε εξωθούν σε αυτή...;π.χ. διάλογος πάνω στο νομοσχέδιο. Όλοι όσοι κλήθηκαν να συμμετάσχουν μέσω των συνδικαλιστικών φορέων τους είχαν εντελώς διαφορετική οπτική για τη δομή του πανεπιστημιου. Είναι σαν να σου λένε:"Πώς θέλεις να μαγειρέψω το κρέας;" και εσύ να απαντάς: "Μα εγώ εδώ και τριάντα χρόνια είμαι χορτοφάγος." και το χειρότερο είναι ότι αυτοί το ξέρουνε. Δεν υπάχουν περιθώρια συννενόησης γιατί υπάρχουν διαφορετικοί στόχοι.

Για τη Φυσική Ι δεν ξέρω...γιατί δεν ξέρω αν στο Πα.Πει., στο Πάντειο και στο Πα.Μακ. που η Δ.Α.Π. πλειοψηφεί υπάρχουν τέτοια μαθήματα. Για όλα τα υπόλοιπα μαθήματα πάντα κάποιος τρόπος υπάρχει αν είναι ανάγκη και κόψιμο.

Επίσης το γεγονός ότι είστε 45%, μαγκιά σας δε λέω, δεν σας δίνει το δικαίωμα της πεφωτισμένης δεσποτείας ούτε και είναι επιχείρημα μιας και ούτε η μισοί από το 45%, ήτοι 22,5% δεν γνωρίζουν ούτε μία θέση της Δ.Α.Π. άντε δύο και δεν φταίνει αυτοί μιας και κανέναν, στη σχολή μου τουλάχιστον, δεν έχω ακούσει να προπαγανδίζει ή έστω να συζητάει με τους υπόλοιπους φοιτητές για τις θέσεις της Δ.Α.Π. αλλά να κάνει μια προπαγάνδα του στυλ, γιαγιά του 60 βασιλικιά μέχρι το μεδούλι " οι αλήτες οι φοιτητές που τους τα έχουμε δώσει όλα και αυτοί μας κλείνουν τους δρόμους και μας καίνε τα αυτοκίνητα".¨΄Οχι βέβαια ότι αντιστέκεσαι σε κανέναν αν κάψεις δυο Nissan, δυο Fiat ή ακόμα και δύο BMW αλλά και αυτό είναι άλλη κουβέντα. Τέλος, εγώ δεν ξέρω αν είμαι αριστερός μιας και δεν σε κάνουν αριστερό τα δελτία τύπου και οι ανακοινώσεις τύπου:"Από σήμερα είμαι αριστερός", όπως :"από σήμερα δίαιτα" αλλά σιχαίνομαι το Κολωνάκι ακριβώς γιατί ποτέ μου δεν κατάλαβα τι σημαίνει κοτσονάτο και περιποιημένο ντύσιμο και επίσης γιατί πρέπει να πληρώσω το φραπέ, όσο κάνουν δύο πακέτα καφέδες, μισό κιλό ζάχαρη και 30 λίτρα γάλα;
Συγγνώμη για το μακροσκελές post.

laugher
20-02-08, 01:31
α, θελω να προσθέσω ότι είμαι μέλος της ΔΑΠ ΝΔΦΚ, πολιτικοποιημένος και κομματικοποιημένος..

1)α, και όντως έχουμε ωραίες γκόμενες γιατί τι να κάνουμε μας αρέσει το ωραίο..
το προσελκύουμε..
2) Α, και που 'στε, ναι μου αρέσει να βγαίνω στο κολωνάκι και στην Κηφισιά όπως και στους αριστερούς μόνο που εμέναα με αναγνωρίζεις και στο Κολωνάκι και στη σχολή ως το ίδιο άτομο
και όχι περιποιημένο και κοτσονάτο μεν, μπίχλα δε
3)Ναι, υπάρχουν και ζώα τα οποία κατακρίνω, επειδή ο μπαμπάκας τους είναι νομαρχιακός σύμβουλος και έρχονται για να γουστάρουν.. όπως και σε όλες τις παρατάξεις.. (ας μη γελοιόμαστε μεταξύ μας)
4) .. αυτή η Φυσική Ι βαριέμαι να την γράψω και λέω να πάω στο βύσμα μου να μου την περάσει.. ξυπνήστε ρε όπως σε ολα τα πράγματα κόποις κτώνται δε σε περνάει κανένας για το τίποτα..
5).. Και ναι είμαστε πολλοί το 45% περίπου.. όποιος δεν θέλει να μιλάει για δημοκρατία ας μη διαβάζει αυτά που γράφω..

1)kala kanete kai sas aresei to oraio. to na to xrisimopoiite omos gia na proselkysete meli kai psifoforous sas kanei syggeneis me ena epaggelmatiko klado oxi kai toso aggelika plsameno :p
2)Klasiki mlkia pou lene oi dapites metaksy tous kai to pisteyoune ki olas. Oi aristeroi einai aplytoi kai aou :p Nai vre zoa ama den diloseis fan tou polydora den sou poulane sapouni sto super market :p
3)yparxoun ki alla zoa pou kseroun tis politikes theseis kai kathonte kai goustaroun... akoma xeirotera
4)koroideyomaste kai metaksy mas tora? :p
5)i dimokratia den simainei diktatoria tis pleiopsifias.

antonis 1
20-02-08, 12:29
h DAP den katebainei stis poreies giati apla einai h parataksh ths kubernhshs den mporei na paei se mia poreia pou einai kata ton prakseon ths kubernhshs

den 8eloun na tsatisoun ton mpampa karamanlh kai na tous kopsei thn paroxh fragon ;)

Kalos Mathiths
24-02-08, 01:20
ena tha sas pw ti dap den ti endiaferoun oi pories kai ta provlimata pou exei i ekastos sxoli tin endiaferei pws tha kanei ta partakia tis sta club kai pws tha konomame aytoi i 5-6 pou tin kivernane apla ta pragmata eee vazei kai 40-50 komatoskila na fernoun kosmo kai telos

azaza09
13-03-08, 08:15
Τους τόνους αναμένεται να ανεβάσουν οι αριστερές φοιτητικές παρατάξεις εντός των πανεπιστημίων και ΤΕΙ εν όψει των φοιτητικών/σπουδαστικών εκλογών. Οι εκλογές κατά πάσα πιθανότητα θα διεξαχθούν την Τετάρτη 9 Απριλίου.

Ως εκ τούτου το αμέσως προσεχές διάστημα οι φοιτητικές παρατάξεις θα επιδιώξουν να πολώσουν το κλίμα, με αιχμή του δόρατος την πρόθεση της κυβέρνησης να εφαρμοστεί ο νόμος-πλαίσιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και, ταυτόχρονα, να προωθηθεί η ασφαλιστική μεταρρύθμιση. «tο φοιτητικό κίνημα θα πρέπει να δώσει τη δική του απάντηση στις προθέσεις της κυβέρνησης.

Η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ πρέπει να εισπράξουν τη γενικότερη κρίση του πολιτικού συστήματος. Κάτι που θα επιδιώξουμε να αποτυπωθεί και στις φοιτητικές εκλογές με ενίσχυση των ποσοστών μας», ανέφερε χθες στην «Κ» το μέλος της Πανσπουδαστικής Μπ. Καββαδίας. Από την πλευρά του, το μέλος της Ενιαίας Ανεξάρτητης Αριστερής Κίνησης (ΕΑΑΚ) Δημ. Τζαμουράνης ανέφερε ότι ήδη υπάρχουν αντιδράσεις από πανεπιστημιακούς και φοιτητές στην προσπάθεια του υπ. Παιδείας να εφαρμοστεί ο νόμος. «Και οι αντιδράσεις αυτές θα ενταθούν», συμπληρώνει ο ίδιος.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

darnakas
13-03-08, 14:05
Άρχισαν τα όργανα...βάρα μου το ντέφι...

Ευχαριστώ για την πληροφορία.Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα πρέπει να υποστούμε τις παραταξιακές κόντρες σε έναν χώρο(πανεπιστήμια και ΤΕΙ) που οι παρατάξεις δε θα έπρεπε καν να βρίσκονται...ουφφφφ...έχουν καταντήσει βαρετοί και αηδία...

Δε φτάνει που τους έχουμε όλο το χρόνο αυτή την περίοδο γίνονται ανυπόφοροι...κι επιτέλους πρέπει να καταλάβουν ότι δε μπορούν να "κλέβουν" ούτε ένα λεπτό διάλεξης για να πουν τα δικά τους και να κοντραριστούν.

theios21
13-03-08, 21:35
Έχετε ακούσει πότε θα γίνουν οι φοιτητικές εκλογές? Εγω ξερω για 9 Απριλιου αλλα παίζει και η 21η Μαιου.Εσείς?

theios21
14-03-08, 21:32
οριστηκαν τελικά 9 Απριλίου οι φοιτητικές εκλογές.

*Despoina*
15-03-08, 17:08
9 Apriliou i teliki imerominia!!!!!!!

Greco77
16-03-08, 07:03
καθώς δεν έχω σπουδάσει στην ελλάδα ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως υπάρχει τόσος φανατισμός γύρω από τις φοιτητικές παρατάξεις...το συμπέρασμα μου είναι πως δεν συμβάλλουν απολύτως σε τίποτα ενώ αντιθέτως προκαλούν ένα σωρό προβλήματα

SpirosG4
16-03-08, 10:08
Άρχισαν τα όργανα...βάρα μου το ντέφι...

Ευχαριστώ για την πληροφορία.Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα πρέπει να υποστούμε τις παραταξιακές κόντρες σε έναν χώρο(πανεπιστήμια και ΤΕΙ) που οι παρατάξεις δε θα έπρεπε καν να βρίσκονται...ουφφφφ...έχουν καταντήσει βαρετοί και αηδία...

Δε φτάνει που τους έχουμε όλο το χρόνο αυτή την περίοδο γίνονται ανυπόφοροι...κι επιτέλους πρέπει να καταλάβουν ότι δε μπορούν να "κλέβουν" ούτε ένα λεπτό διάλεξης για να πουν τα δικά τους και να κοντραριστούν.

Kala ta les.....Symfwnw mazi sou apolyta....:bow:

laugher
16-03-08, 12:02
stoupi kai mpoukali sta kommatika zombie :p

Neeq
16-03-08, 16:27
stoupi kai mpoukali sta kommatika zombie :p

Μπουγατσα με στουπί στα τραπεζάκια έξω.....

geopapakou
04-04-08, 19:54
Στηριζουμε ΕΑΑΚ

tolis_01
04-04-08, 20:05
Εγώ στηρίζω 2 μέρες ξάπλα :p (τετάρτη-πέμπτη)

Neeq
04-04-08, 20:11
Εγω το κινημα του Τολη....

laugher
04-04-08, 20:16
foties stis kalpes.

Neeq
04-04-08, 20:18
Μπα....πολυ κουραστικο

Insanity
04-04-08, 21:21
χαχαχαχαχαχα

Rozaki@
04-04-08, 23:21
Εγώ στηρίζω 2 μέρες ξάπλα :p (τετάρτη-πέμπτη)

ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!
:bow::bow::bow:

Barrichello
04-04-08, 23:59
Tha efxomouna na ypirxe i DASP kai stin athina ektos apo tin Patra!! Tha stirizame Giagkonan alla den..!!

Barrichello
05-04-08, 00:07
http://www.giagos.com/dasp_files/1_dasp.jpg

Δ.ύναμη Α.νατροπής Σ.υλλόγου Π.ολιτικών

XoXoXoXo!!!!

danath
05-04-08, 10:29
a re enas papadopoulos pou xreiazetai!!!!!!!!!!!!!!

tha deis meta ola ta komatoskyla na trexoun pou thn exoun dei oti kanoun kai ergo

to mono pou kanoun einai na kallane kala afhses !kai na glyfoun !

den yparxei logos yparkseis twn foitikwn eklogwn ektos apo thn psyfothiria gia tia megales ekloges

ksypnate giati xanomaste !!!!!!!!!!!!!!

kapou diavasa pio panw 2 meres ksapla

kai egw mazi sou filarako

privateer21r
05-04-08, 11:26
Να σου πω την πικρή μου αλήθεια θεωρώ ότι στα πανεπιστήμια δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης των παρατάξεων κι εγώ. Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, όπως και να'χει. Το θέμα είναι ότι ένα ενιαίο ψηφοδέλτιο ανεξαρτήτων δεν κατεβαίνει ποτέ. Άσε που ανεξάρτητοι αυτονομάζονται οι αριστεροί και μόνο στη δική μας σχολή. Λες και κάποιος που δεν έχει αριστερή ιδεολογία δεν μπορεί να μην πρόσκειται σε κάποια από τις υπάρχουσες παρατάξεις. Το θέμα λοιπόν, ενός ενιαίου ψηφοδελτίου το έχω συζητήσει πάμπολλες φορές γιατί να σου πω την αλήθεια, τουλάχιστον στο τμήμα μου, είμαστε 10 παιδιά από κάθε παράταξη που παίρνουμε πρωτοβουλίες και τρέχουμε σαν τους μ@λ@κες (μ@λ@κες), όταν το αντίστοιχο ψηφοδέλτιο του καθενός ανέρχεται τουλάχιστον σε 100 άτομα. Συζητήσαμε λοιπόν, πριν τις τελευταίες φοιτητικές εκλογές το διαχωρισμό μας από τους άλλους και τη δημιουργία για την ακρίβεια μιας παράταξης διακομματικής αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος. Σε πληροφορώ ότι οι καρτέλες του καθενός από μας (καρτέλα είναι οι βέβαιοι ψηφοφόροι του κάθε στελέχους) μας έδιναν πολύ καλό ποσοστό, αν όχι πρωτιά. Το θέμα είναι ότι χρειάζονται γερά κότσια και αναισθησία για να παρατήσεις την παράταξη που ανήκεις και να στραφείς εναντίον της. Εγώ μέσα στη συγκεκριμένη παράταξη έχω ζήσει τέλειες στιγμές που δεν τις αλλάζω με τίποτα. Και μπορεί αυτή τη στιγμή να μην γράψει κάποιος άλλος παραταξιακός κάτι αντίστοιχο σ'αυτό το post αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άτομο που να ασχολήθηκε έστω ένα μήνα και να μην πόνεσε αυτό το χρόνο που διέθεσε. Όταν συμμετέχεις κάπου, ακόμη κι αν δεν ανταμείβεσαι, θέλεις να πάνε όλα καλά μόνο και μόνο για την ικανοποίηση ότι αναγνωρίστηκε ο κόπος σου. Είμαστε αυτοδύναμοι στο τμήμα μου, χωρίς να έχουμε κάνει ούτε ένα από τα πασίγνωστα πλέον σε όλους κεράσματα. Μας ψήφισε ο κόσμος, χωρίς σφηνάκια, χωρίς βίζιτες (που ακούω συχνά) και μετά από μια χρονιά πολύ δύσκολη. Αυτό που έχω να πω μόνο είναι μακάρι να υπάρξουν και στα άλλα τμήματα στελέχη όπως στο δικό μας, από κάθε παράταξη, συνεννοήσιμα και πρόθυμα. Όταν μας ψηφίζει κάποιος έχουμε ευθύνη απέναντί του, όχι να τον βγάλουμε για 5 καφέδες και να τον γνωρίσουμε σε 20 γκόμενες αλλά να τον κάνουμε να μην νοιώσει ποτέ ότι δεν έχει που να στραφεί για το παραμικρό πρόβλημα που θα του προκύψει. Αυτά είχα να πω και συγγνώμη για το μακροσκελές και ενδεχομένως κουραστικό post (η δύναμη της συνήθειας βλέπετε:) ).
Xmm blepontas ton oro "kartela" pou xrhsimopoihses,katalabainw pou anhkeis,xwris auto bebaia na shmainei anagkastika kati arnitiko.Loipon oi logoi gia tous opoious kapoios 8elei na asxolh8ei einai para polloi: nomizei oti mporei na kanei kati gia tous symfoithtes tou(enw pragmatika den mporei,kai einai synh8ws atoma pou epidiwkoun ypshlh 8esh mesa sthn parataksh,oi gnwstoi kareklokentauroi),na kabatzw8ei me kapoia gkomena-gkomeno,na brei douleia sto apse-sbhse(na tou broun dhladh..),na perasei logw conne me ka8hghtes ena h perissotera ma8hmata,h poly apla den kserei ti exei na kanei ton eleu8ero tou xrono kai entelws tyxaia epese o klhros ston syndikalismo(Ola auta einai empeirika,dioti kai gw mesa se 5 xronia eida polla).8a diafwnhsw omws se kati: den 8ewrw oti mono an se pshfisei kapoios 8a endiafer8eis gia to problhma tou.Ypoti8etai oti o ekproswpos endiaferetai gia to synolo twn problhmatwn pou empiptoun sthn sxolh tou,kai den kanei diakriseis.8a symfwnhsw omws sto oti an oi paratakseis den ekanan ka8ara kai mono politikh mesa stis sxoles,8a eimastan antimetwpoi me ligotera problhmata-leitourgika kai pashs fysews.Parola auta ws epi to pleiston,panta kapou yparxei enas daxtylos,mia grammh h opws alliws 8elete peste to,opou an den akolou8hseis,8a fas kampana.

Barrichello
10-04-08, 04:57
TEI Athinas... Sdo ---> mple
Stef ---> mple !!!! :D

ALEIDA
10-04-08, 11:18
Πολύ χαρά, βρε παιδί μου..:tease::tease:

Miranda
10-04-08, 12:53

Στα Σευπ ακομα μετρανε :p

Barrichello
10-04-08, 16:20
Πολύ χαρά, βρε παιδί μου..:tease::tease:

E oso na nai, xairomai!

Alla perissotero to goustara gia tin kazoura pou eixe stin katametrisi!!! Ekei einai ola ta leyta!! :D :bow: :bow: :bow:

Seyp eisai?

ALEIDA
10-04-08, 16:44
E oso na nai, xairomai!

Alla perissotero to goustara gia tin kazoura pou eixe stin katametrisi!!! Ekei einai ola ta leyta!! :D :bow: :bow: :bow:

Seyp eisai?
Πολλούς γαλάζιους έχουμε εδώ..:angel:
Όχι, καμία σχέση με Υγεία το τμήμα μου..:p

Barrichello
10-04-08, 17:03
Πολλούς γαλάζιους έχουμε εδώ..:angel:
Όχι, καμία σχέση με Υγεία το τμήμα μου..:p

To galazio einai pantou!! :D

Sto tei-ath eisai? Egw eimai tourist! :p

Virgil
12-04-08, 13:21
Oi ypopsifioi tis DAP tou tmimatos mou pou katevainoun gia deuteri fora :judge:stis ekloges kataferan na apodeixoun poso pneumatika anupostatoi einai..
Melos tis DAP NDFK pire ta psifodeltia vghke ektos tis aithousas psifoforias opou eprepe na katametrisei tis psifous kai epestrepse meta apo 20'.H notheia diapistothike apo tin xrisi diaforetikou stylo se idia psifodeltia.

Stin arxi i DAP NDFK den to paradexotan oti notheuse ta psifodeltia kai katigorouse tin eforeutiki epitropi..
Telika omws i DAP NDFK paradextike oti evale epipleon staurous meta to peras twn eklogwn gia na min akyrwthoun kai ta psifodeltia tis..

An pisteuoun oti eimaste xazoi kai mporoun na mas xegelasoun einai gelasmenoi..
Auto einai to pragmatiko proswpo tis DAP NDFK ..

Adreas2
12-04-08, 15:06
Se poio tmhma eisai?Pisteuw oti den einai to monadiko fainomeno pou parathreitai

Neeq
12-04-08, 15:14
Melos tis DAP NDFK pire ta psifodeltia vghke ektos tis aithousas psifoforias opou eprepe na katametrisei tis psifous kai epestrepse meta apo 20'.

:laugh: Ρε οι παραταξιακοι θα είναι για παντα γελιοι..τέλος

diony
12-04-08, 17:09
dap-ndfk 1i kai stin no8eia xexex!!

Virgil
12-04-08, 17:11
sto T.M.H.Y.T.D. ston Volo
H poly apla
tmima mixanikwn hlektronikwn ypologistwn thlepikoinwniwn kai dyktiwn:thumbsup:

Dr_Adre
12-04-08, 18:15
sto T.M.H.Y.T.D. ston Volo
H poly apla
tmima mixanikwn hlektronikwn ypologistwn thlepikoinwniwn kai dyktiwn:thumbsup:

κατακριτέο σίγουρα,δεν μας ενδιαφέρει επίσης σίγουρα,γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες επίσης σίγουρα και τέλος σε ποια παράταξη είσαι...:angel:

mmannollass
12-04-08, 20:53
:laugh: Ρε οι παραταξιακοι θα είναι για παντα γελιοι..τέλος
+1

Virgil
12-04-08, 22:42
κατακριτέο σίγουρα,δεν μας ενδιαφέρει επίσης σίγουρα,γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες επίσης σίγουρα και τέλος σε ποια παράταξη είσαι...:angel:

επειδη δηλαδη το εγραψα αυτο και μιλησα ετσι για την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ θα πρεπει να ειμαι και σε καποια παραταξη??
εγω το θεωρησα κατακριτεο οπως και εσυ και ετσι το ανεφερα..

GameGuru
13-04-08, 01:29
αφου μου θελετε κομματα στις σχολες καλα να παθετε

dimemples
13-04-08, 08:17
Κάνει τέτοια πράγματα η ΔΑΠ???
Δε μπορώ να το πιστέψω...
χαχαχαχα

laugher
13-04-08, 12:30
WOW notheia se foititikes ekloges? Se ekloges pou den allazoun tpt kai einai mono mia aformi gia zombies na plakononte metaksy tous gia to poios exei to poio mamao trapezaki kai poios tis kalyteres gkomenes sta party? Den mporo na to pistepo pragmatika :p

azaza09
15-04-08, 09:39
Επίθεση από μέλη της Πανσπουδαστικής Κίνησης Συνεργασίας (φοιτητικής συνδικαλιστικής παράταξης του ΚΚΕ) κατήγγειλε χθες η ΠΑΣΠ (αντίστοιχη οργάνωση του ΠαΣοΚ) της Φιλοσοφικής Αθηνών. Σύμφωνα με την καταγγελία τα μέλη της ΠΚΣ επιχείρησαν να καταλάβουν χώρους στη Φιλοσοφική Σχολή οι οποίοι «ανήκαν» στην παράταξη της ΠΑΣΠ.

Τα μέλη της οργάνωσης του ΠαΣοΚ ανέφεραν ότι δέχθηκαν «τραμπούκικη επίθεση» από τα μέλη της ΠΚΣ, όταν 20 μέλη της ξυλοκόπησαν άγρια δύο μέλη της ΠΑΣΠ και τους πετούσαν ψάρια. «Τέτοιες συμπεριφορές είναι καταδικαστέες.Είναι αντιδημοκρατικές.Και αν μη τι άλλο,έρχονται σε πλήρη αντίθεση με όλα όσα διακηρύττει ο πολιτικός τους φορέας, το ΚΚΕ» σημείωσε στην ανακοίνωσή της η ΠΑΣΠ και τόνισε ότι «η φοιτητική παράταξη του ΚΚΕ,για μία ακόμα φορά,αποδεικνύει ότιδιακατέχεται από φοβικά σύνδρομα, και σε κάθε περίπτωση επιβεβαιώνει με τις αντιλήψεις, τις νοοτροπίες και τις συμπεριφορές της ότι δεν ενδιαφέρεται για την ενότητα του φοιτητικού κινήματοςπαρά μόνο για τις μικροπαραταξιακές της σκοπιμότητες».

ΤΟ ΒΗΜΑ

Miranda
15-04-08, 12:06
Ψαρια,,,,,,,,,,,?:blink:

dimemples
15-04-08, 14:47
Γιατί σου φαίνονται περίεργα τα ψάρια?
Σε μας πέρυσι οι ΚΝίτες πετούσαν λαχανικά στον ΑρχιΔΑΠίτη την ώρα που μιλούσε, ενώ σε άλλη συνέλευση μας έχει κάνει την εμφάνιση του ακόμη και κοτόπουλο..........

Miranda
16-04-08, 12:39
Γιατί σου φαίνονται περίεργα τα ψάρια?
Σε μας πέρυσι οι ΚΝίτες πετούσαν λαχανικά στον ΑρχιΔΑΠίτη την ώρα που μιλούσε, ενώ σε άλλη συνέλευση μας έχει κάνει την εμφάνιση του ακόμη και κοτόπουλο..........

:blink:

Ξες ποσο εχει φτασει η τιμη τους?????:judge:

ΑντώνηςG
18-04-08, 23:28
Βλακείς είναι ο θεσμός το σχολικού ασύλου.
Δεν είναι παράνομο να γίνεται κατάληψη σε δημόσιο χώρο και είναι παράνομο , και κατακριτέο , να μπει αστυνομικός μέσα στο σχολείο ;

Neeq
19-04-08, 04:03
Βλακείς είναι ο θεσμός το σχολικού ασύλου.
Δεν είναι παράνομο να γίνεται κατάληψη σε δημόσιο χώρο και είναι παράνομο , και κατακριτέο , να μπει αστυνομικός μέσα στο σχολείο ;

Πεστα ρε Αντωνη..

Το καλυτερο θα ήταν να κανουν καταληψη οι μπατσοι στο σχολειο ώστε να ήαστε πληρως νομιμοι.

Αντε να πουμε τα κωλοπαιδα. Διεκδικουν κιολας κυριε καταλαβες? Αντι να παρουν το παραδειγμα μας και να γλυφουν κωλους για μια θεσουλα στο δημοσιο και να χαιρεταν βγαζωντας το καπελο, τους μπατσους, πανε και βαζουν λουκετα στα σχολεια. Που αν θες τη γνωμη μου, η σεβαστη κυβερνηση μας (οχι αυτη με την μπλε στολη, η αλλη με τα σακακια) εχει σε τόσο τελεια λειτουργικη κατασταση. Οχι τίποτα αλλο, αν ειχαμε και καθηγητες θα χαναμε και πολλες ώρες...

Εγω Αντωνη μου τους τα λεω, να δωσουν το 100% του ΑΕΠ για στρ. εξοπλισμους. Παιδεια και μαλακιες τωρα. Δωσε εκει ενα 2% (ποσο να κανει ενα βιβλίο πια?) και αντε παιδακι να βγεις σωστο γραναζι, τι μπλεκεις τωρα.

Πας μη Ελλην βαρβαρος μεγαλε. ΚΥΠ up the good job και διαβασε στην αρχαια χωρα που θαυμαζεις ποια ηταν η αντιμετωπιση της παιδειας.

laugher
19-04-08, 09:07
Πεστα ρε Αντωνη..

Το καλυτερο θα ήταν να κανουν καταληψη οι μπατσοι στο σχολειο ώστε να ήαστε πληρως νομιμοι.

Αντε να πουμε τα κωλοπαιδα. Διεκδικουν κιολας κυριε καταλαβες? Αντι να παρουν το παραδειγμα μας και να γλυφουν κωλους για μια θεσουλα στο δημοσιο και να χαιρεταν βγαζωντας το καπελο, τους μπατσους, πανε και βαζουν λουκετα στα σχολεια. Που αν θες τη γνωμη μου, η σεβαστη κυβερνηση μας (οχι αυτη με την μπλε στολη, η αλλη με τα σακακια) εχει σε τόσο τελεια λειτουργικη κατασταση. Οχι τίποτα αλλο, αν ειχαμε και καθηγητες θα χαναμε και πολλες ώρες...

Εγω Αντωνη μου τους τα λεω, να δωσουν το 100% του ΑΕΠ για στρ. εξοπλισμους. Παιδεια και μαλακιες τωρα. Δωσε εκει ενα 2% (ποσο να κανει ενα βιβλίο πια?) και αντε παιδακι να βγεις σωστο γραναζι, τι μπλεκεις τωρα.

Πας μη Ελλην βαρβαρος μεγαλε. ΚΥΠ up the good job και διαβασε στην αρχαια χωρα που θαυμαζεις ποια ηταν η αντιμετωπιση της παιδειας.

Etsi mpravo, ante pia oloi oi aionioi foitites kai ta perithoriaka stoixeia pou variounte na kanoune mathimata kai efeyriskoune ekei kati aitimata! Akou na diekdikoune to dikaioma se kalyteri paideia, se sxolikous kai panepistimiakous eksoplismous kai alla tetoia perierga.... Ntropi tous.
Na valoume mesa tous MATatzides na tous mathoune to poiima tous pseytoepanastates tis dekaras. Kai ntaksei afou to katargoume pou to katargoume ama akougete kai kamia periergi idea mesa, ksereis ap aytes pou ypothalptoune tin pisti kai ti doksa tis patridos, tha ksanampainoune mesa oi mpatsoi kai ntaksei tha kanonizete to thema
Astadiala alitampoures.

Antonius
14-09-10, 14:17
Συμπλοκή με τραυματίες στο Πανεπιστήμιο Πατρών

14 Σεπτεμβρίου 2010

Από το τμήμα Μηχανολόγων του Πανεπιστημίου Πατρών ξεκίνησε η συμπλοκή το πρωί της Δευτέρας ανάμεσα σε φοιτητές αριστερών οργανώσεων, η οποία γρήγορα επεκτάθηκε και σε άλλους χώρους του ιδρύματος.

Οι φοιτητές επιτέθηκαν ο ένας στον άλλο με καδρόνια και άλλα αιχμηρά αντικείμενα, με αποτέλεσμα να υπάρξουν τουλάχιστον επτά τραυματίες, με δύο από αυτούς να μεταφέρονται στο νοσοκομείο, για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Τα επεισόδια θορύβησαν τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου, ο οποίος συγκάλεσε έκτακτη συνεδρίαση του πρυτανικού συμβουλίου.

Πηγή: thebest.gr

praxisp
19-11-10, 21:02
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των παρατάξεων σε μία σχολή;;;;;
Όλα αυτά περί προγράμματος κλπ που μοιράζουν είναι υπεύθυνες οι γραμματείες και τα υπόλοιπα αρμόδια όργανα της εκάστοτε σχολής!!
Όσο για διεκδικήσεις διαφορών αιτημάτων πιστεύω ότι δεν χρειάζονται οι παρατάξεις,μια χαρά μπορούν να συσπειρωθούν και από μόνοι τους ανεξάρτητοι φοιτητές και να διεκδικήσουν!!

Μια κλωτσιά και έξω από τις σχολές οι παρατάξεις!!Μου σπάνε τα νεύρα!!!
Μπορούμε και μόνοι μας!!
Τα λέω όλα αυτά έχοντας γνωρίσει άτομα από παρατάξεις όλων των χώρων και έχοντας χωθεί αρκετά σε κάποιες παρατάξεις(βέβαια χωρίς να γραφτώ σε κάποια,χωρίς να τρέξω για κάποια,χωρίς να υπερασπιστώ τα πιστεύω κάποιας)!!Σαν απλός παρατηρητής έχω καταλήξει στα παραπάνω!!

Δε θέλω να οξύνω τα πνεύματα,απλά τη γνώμη μου είπα.

Α,δεν καταλαβαίνω γιατί να κατεβαίνουν κάποιες πρυτάνεις σαν "αντιπρόσωποι" κομμάτων!!!Πρέπει να είναι ανεξάρτητοι την τρέλα μου μέσα και να κοιτάνε μόνο το συμφέρον της σχολής τους!!!!!

Φίλε είπες την πιο σωστή κουβέντα απ 'όλους... Όλες οι "εξυπηρετήσεις" των παρατάξεων είναι μόστρα για να βάζουν κι άλλα πρόβατα στο μαντρί - εξυπηρετώντας τα συμφέροντα των κομμάτων που αντιπροσωπεύουν... ΑΙΣΧΟΣ

Antonius
21-04-11, 06:08
Προοδευτικές θέσεις από τον Γιάννη Μπουτάρη

20 Απρ 2011

Υπέρ της κατάργησης του ασύλου στα πανεπιστήμια τάχθηκε χτες ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γ. Μπουτάρης. Πανεπιστήμιο χωρίς τις φοιτητικές νεολαίες να συμμετέχουν στις ψηφοφορίες για την εκλογή των καθηγητών τους.

να επιλέγουν τις διοικητικές αρχές του οραματίζεται ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης.

«Η κομματικοποίηση του πανεπιστημίου είναι ο Μουμπάρακ που έχει καθίσει στο σβέρκο της σπουδάζουσας νεολαίας μας. Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου να τον ξεφορτωθείτε», είπε χτες ο δήμαρχος, απευθυνόμενος στους πανεπιστημιακούς που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση του Τμήματος Χημείας (από το οποίο και ο ίδιος αποφοίτησε) με τίτλο «Πανεπιστήμιο και πόλη».

Ο Γιάννης Μπουτάρης έκανε λόγο για πατρωνία των κομματικών οργανώσεων και τάχθηκε ξεκάθαρα υπέρ «της διά παντός αποχώρησης των κομματικών παρατάξεων, των φοιτητικών νεολαιών, από την μέθοδο επιλογής, όποια και αν είναι αυτή, των διοικητικών αρχών των τμημάτων, σχολών και πανεπιστημίων της χώρας».

"Πολιτικός ανεμοδείκτης"

Πολιτικό ανεμοδείκτη, που αλλάζει θέσεις ανάλογα με το προς τα πού φυσάει ο άνεμος, χαρακτήρισαν κύκλοι της ΝΔ Θεσσαλονίκης τον Δήμαρχο.
Τόνισαν μάλιστα, ότι ο κ.Μπουτάρης, προσήλθε στις θέσεις Σαμαρά για το άσυλο.