PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί γνώμη έχετε για τα τατουάζ;

Σελίδες : [1] 2

LYKROM
11-10-07, 08:08
Μελανοστιξία ή τατουάζ.Μία σκοτεινή τέχνη παλιότερα που συνδεόταν με περιθωριακούς χαρακτήρες και τώρα τείνει να γίνει μόδα που αγγίζει το ευρύ κοινό.Τέχνη καλλωπισμού για τους δυτικούς πολιτισμούς, αλλά για λιγότερο αναπτυγμένες κοινωνίες τέχνη τελετουργική που συνοδεύει το κοινωνικό και θρησκευτικό γίγνεσθαι.
Σας αρέσει αισθητικά;Θα κάνατε ποτέ, και αν το έχετε σκεφτεί,τί θα σχηματίζατε και σε ποιό μέρος του σώματος σας ; Ένα τατουάζ κατά την γνώμη σας δηλώνει κάτι περισσότερο πέρα από τον καλλωπιστικό του ρόλο;Τί εντύπωση θα σας έκανε αν το βλέπατε σε μια γυναίκα ή έναν άντρα;:hmmm:

evitaki
11-10-07, 08:51
ena mikrou megethous tatouaz mou aresei poli
afto pou den mou aresei se andres kai se ginekes ine ta peloria megala tatouaz pou kaliptoune megalo meros tou somatos.
Ena mikro tatouaz sto mpratso tha to ithela (alla den to kano) alla den ksero akribos omos ti exo arketes idees alla genika prpei na ine kati pou na me ekfrazei

personanongrata
11-10-07, 10:33
De mou aresoun katholou.

msmaria
11-10-07, 10:38
mpa den m'aresei...k den maresei gia to gegonos oti ine monimo...skepsoun na se mama i giagia k na exeis tatoo..

ama ekana pantws tha ekana kapou pou na krivete otan thelw -dld xamila katw apo to stomaxi k na ine mikro.
sigoura tha ekana kati se kineziko..pou na simvolizei kati, k sigoura mauro.

stous antres den m'aresoun, opws den maresoun k ta skoularikia

tsini
11-10-07, 11:09
Δε μου αρέσουν καθόλου τα τατουάζ και δε θα έκανα ποτέ. Εκτός του ότι το βρίσκω άκομψο από αισθητικής άποψης το θεωρώ επίσης ξένο ως προς τον πολιτισμό και τις συνήθειές μας ως Έλληνες. Το τατουάζ χρησιμοποιείται για θρησκευτικούς λόγους από φυλές της Κ. Αμερικής κυρίως και αποκτά έτσι ένα ξεχωριστό νόημα που σε εμάς δε λέει τίποτε. Γενικότερα πάντως δε χρειάζεται να είμαστε επιρρεπείς σε οποιαδήποτε μόδα δημιουργείται κατά καιρούς...

cupra
11-10-07, 13:37
ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΥΤΙΚΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΙ ΣΚΟΡΠΙΟ(ΖΩΟΔΙΟ) ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΑΛΛΑ Ο ΦΟΒΟΣ (ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ) ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ

ktm_isa
11-10-07, 14:52
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν ...
Απλά πρέπει να το σκεφτείς καλά πρίν το κάνεις γιατί είναι κάτι που μένει !
Θα ήθελα να κανω ενα μικρό και διακριτικό.

LYKROM
11-10-07, 15:09
Το σκεφτόμουν για ένα διάστημα να κάνω κάποιο διακριτικό σύμβολο στον ώμο ή την ωμοπλάτη αλλά το μετάνιωσα λόγο του ότι δύσκολα το ξεφορτώνεσαι αν αλλάξεις γνώμη.
Στις γυναίκες μου αρέσει πολύ, αρκεί να είναι διακριτικό και να έχει κάποιο σύμβολο εντυπωσιακό ή πρωτότυπο.
Μαζί με το ταίρι μου στις καλοκαιρινές μας διακοπές, βολευόμαστε με τα tatoo από χένα που διαρκούν μέχρι και 15-20 μέρες.:cool2:

manosx
11-10-07, 15:33
Den mou aresoun katholou den tha ekana pote ta theoro anthiesthitika. Episeis nomizo oti opos kai to skoulariki esti kai to tatouaz einai kati pou den dixnei tipota ektos oti ego eimai pio magas einai aneksartitos kai oti allo kathe complexikos thelei na diksei.
Oi eksereseis epiveveonoun ton kanona.

LYKROM
11-10-07, 16:22
Den mou aresoun katholou den tha ekana pote ta theoro anthiesthitika. Episeis nomizo oti opos kai to skoulariki esti kai to tatouaz einai kati pou den dixnei tipota ektos oti ego eimai pio magas einai aneksartitos kai oti allo kathe complexikos thelei na diksei.
Oi eksereseis epiveveonoun ton kanona.

Στις γυναίκες δεν ξέρω...δεν μου φαίνεται καθόλου αντιαισθητικό. Για τους άντρες παλιότερα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου. Τώρα νέρωσα το κρασί μου.
Κάποια συμπλέγματα ματαιοδοξίας μου τα "χαϊδεύω" με λίγη παραπάνω γυμναστική το καλοκαίρι και κανένα ψευτοτατού τις μέρες των διακοπών.Όλα ξεπερνιούνται!:)

aLeXaNdRoS®
11-10-07, 16:23
Opws kai oti allo sth zwh etsi kai ayto einai 8ema goustou...
Ta peri komple3ismou kai magkias einai einai super mlkies apo poly stena myala kai den a3izoun peraiterw sxoliasmo!
Proswpika de me ekfrazoun pleon ta tattoo kai eidika stis gynaikes vgazoun mia "fthnia", ektos an einai kati mikro kai e3ypno :)
Sigoura de 8a 3anaekana kai an mporousa na vgalw kai ayto pou exw isws na to evgaza giati pleon me afhnei adiaforo ;)

aptou_693
11-10-07, 18:26
emena m aresoun mono ta mikra, ta poli megala kai xromatista einai iperbolika
8alo na kano alla fobamai tis belones
alla ean mporousa 8a ekana kapoia grammata i simbola sto xeri mikra kai mauro
dn ksero ean uparxoun alli tropi tatouaz alla 8a m areze na eixa ena ante to poli dio
px ena sto mpratso me to simbolo tou toksoti(zodio) kai ena peripou stin mesi tou xeriou m kana aptou i kati allo kana sindiasmo ari8mo i grammaton dn ksero tora dn m erxete kati allo

mm endaksi dn me trelenoun ta tatouaz stis ginekes...

kamia endiposi....

sothbysgrc
11-10-07, 19:12
maresoun ta tattoo alla den exo oute prokeitai na kano logo amfibolion. eimai ths logikhs ths msmarias, an kai o filos mou exei kai to vlepo san kommati tou. den mou kanei entyposh dhladh.:baby:

stauros_s
11-10-07, 19:29
se kopeles to brisko sexy se antres ligo blakioula !

Nansoula!!!!
12-10-07, 02:07
den m aresei katholou h idea tou tatoo...:no:

Dublicious
16-10-07, 11:48
εκανα πριν μια δεκαετια

τωρα πια δεν με εκφραζει.

Αν μπορουσα να το βγαλω θα το εβγαζα

Milly-K
01-11-07, 15:29
Μου αρέσουν τα προσωρινά με χένα. Αρκεί να είναι διακριτικά και όμορφα.:happy:

treloula4u
01-11-07, 16:41
ta tatoo maresoun polu...skeftomai na kanw...alla kati diakritiko..oxi na pianei olh thn plath h olo to xeri...afto einai ahdia..

Restless
01-11-07, 17:02
emena m aresoun ta tatto . alla an kanw tha me ekdikithei h kopela m kai tha kanei kai auth , pragma pou dn m aresei katholou , dn m aresei na exei tatto h kopela m

Charos
01-11-07, 19:38
Opws kai oti allo sth zwh etsi kai ayto einai 8ema goustou...
Ta peri komple3ismou kai magkias einai einai super mlkies apo poly stena myala kai den a3izoun peraiterw sxoliasmo!
Proswpika de me ekfrazoun pleon ta tattoo kai eidika stis gynaikes vgazoun mia "fthnia", ektos an einai kati mikro kai e3ypno :)
Sigoura de 8a 3anaekana kai an mporousa na vgalw kai ayto pou exw isws na to evgaza giati pleon me afhnei adiaforo ;)

Tha sinfoniso me ton filo aLeXaNdRo§™ ...
me kalipti apolita mexri ekei :)
Egw exw tria gia tin wra kai thelo akoma tria na kano sto melon...
To prwto to exw pano apo 20 xronia kai den metaniosa oute gia mia stigmi pou to ekana...
Den ta kribo an kai krubonte apo mona tous sta simia pou einai
alla oute kai me endiaferi h gnwmi ton allon gia to an tous aresi... :devil:

Auto pou theli megali prosoxi einai otan apofasis na kanis tatto...
na eisai sygouros gia to sxedio oti tha sou aresy panta kai oxi modes epoxis... ;)

Hermioni
02-11-07, 16:18
arkei na einai mikro kai diakritiko ...kai panw apo ola na me ekfrazei

BrokenDreams
02-11-07, 23:01
Ena megalo tatto 8a mou areze polu..Alla oxi monimo..To monimo 8a se simadevei se olh sou tin zwi..Anti8etw ena mikro monimo 8a htan wreo,se ena apokrufo shmeio.. :)
Sthn gunaika dn 8a m areze kai polu alla dn 8a m dhmiourgouse kai provlima.. :) ( mikro kai krufo )

.:*AkIsSsSs*::.
03-11-07, 17:44
8etikh gnwmh ! ;)

notis2005
03-11-07, 23:55
κι εγώ 3 έχω,και θα ήθελα να χτυπήσω κι άλλα.αλλά συνέχεια το αναβάλλω.
εμένα μου αρέσουν τα επιβλητικά σχέδια.
έχω τον χάρο στο χέρι μου,εναν μάγο πίσω στην πλάτη κι ενα τοτεμ στο δεξί μου πόδι.
αρρώστια είναι τα ταττοο.όταν χτυπήσεις 1 δεν σταματάς μετά.
βλέπω το αριστερό μου ΄χερι κ νιώθω οτι κάτι λείπει.

lucie
04-11-07, 04:09
Εχω ενα και θα κανω και δευτερο. Τα τατουαζ ειναι πολυ προσωπικη υποθεση και δεν εχει να κανει με την αισθητικη. Το να χτυπησεις στο κορμι σου ενα τατουαζ που θα πεθανει μαζι σου, που θα σε πονεσει πολυ οταν το κανεις, ειναι επιλογη συνηδειτη και κομματι απο τις εμπειριες η τη ζωη σου.. Ειναι τοσο πολυ καθαρα προσωπικη υποθεση που δεν θα ενθαρυνα ουτε θα απονθαρυνα ποτε καποιον να το κανει. Εχει να κανει μονο με την παρτη του καθενος. Το δικο μου ειναι σε σημειο που δεν φαινεται ευκολα. Στη δουλεια μου δεν το ξερει κανεις, οχι γιατι ντρεπομαι η φοβαμαι αλλα γιατι ειναι τοσο μοναδικα δικο μου που δεν αφορα κανεναν.
Tatoo..απολυτα προσωπικη επιλογη που στοιχιζει δεκαπλασια σε πονο και χρημα για αφαιρεθει, εαν το μετανιωσεις..
Ειμαι περηφανη που εκανα το δικο μου και που αντεξα τον πονο, δεν το μετανιωσα στιγμη, αλλα αυτο ειναι μονο δικο μου και αυτη ειμαι εγω..

firmeza
04-11-07, 09:13
Κι εγω θετικα..Εχω ηδη ενα που το εκανα σε πολυ μικρη ηλικια και δεν το εχω μετανιωσει.Μου αρεσουν τα τατουαζ που σημαινουν κατι για αυτον που το εχει. Αντιθετα με εκνευριζουν tribal κλπ που ειναι διακοσμητικα γιατι ειναι σιγουρο οτι αυτος που το εχει θα το μετανιωσει καποια στιγμη.Εγω εχω ενα και σκεφτομαι να κανω και αλλο....θα συμφωνησω με το Νοτη οτι ειναι αρρωστια...

Greekzter
04-11-07, 09:15
Τα Tatoo μου αρέσουν πολύ

AlexRam
05-11-07, 06:33
Έχω μια μικρή ουλή στα χείλια, μετράει;:p
Μου αρέσουν τα τατού, αλλά δεν έχω κάνει.

kefalonitis7
31-01-08, 14:39
pou tha kanate tatoo??epeidi pleon einai tis modas ta tatoo.peite mas mas tin gnwmi sas...

:mbounce::mbounce::mbounce:

:thankyou::thankyou::thankyou:

ikskarda
31-01-08, 16:10
egw pantws file sti gunaika maresei na to blepw to tatoo ston astragalo kai pisw sti plati i xamila sti mesi ena polu mikro sxedio (kai oxi olokliro tribal)

ΕΡΗ
31-01-08, 16:37
tha ekana i sto stithos i ston wmo!mikroyli bebaia!

Loss
31-01-08, 18:27
έχω ήδη. Στη μέση του στήθους εκεί που ενώνεται με τον θώρακα/στομάχι/γουατέβερ όπως και να λέγεται. και στη μέσα μεριά του δεξίου καρπού.

παρ'ολα αυτά συμφωνώ για τον αστράγαλο, είναι πολύ ωραίο θέαμα να έχει μια κοπελά εκεί τατουάζ. Όσο για τη μέση χαμηλά δε μου αρέσει το μέρος μου φέρνει στο μυαλό σκηνές από το φαληράκι της Ρόδου :P Και φυσικά όχι τράιμπαλ. Αν κάνεις τατού συνήθως κάνεις το οποίο συμβολίζει κάτι.. τα τράιμπαλ τι ακριβώς το σπουδαίο συμβολίζουν? anyway..

AleX x Xander
31-01-08, 19:24
έχω ήδη. Στη μέση του στήθους εκεί που ενώνεται με τον θώρακα/στομάχι/γουατέβερ όπως και να λέγεται. και στη μέσα μεριά του δεξίου καρπού.

παρ'ολα αυτά συμφωνώ για τον αστράγαλο, είναι πολύ ωραίο θέαμα να έχει μια κοπελά εκεί τατουάζ. Όσο για τη μέση χαμηλά δε μου αρέσει το μέρος μου φέρνει στο μυαλό σκηνές από το φαληράκι της Ρόδου :P Και φυσικά όχι τράιμπαλ. Αν κάνεις τατού συνήθως κάνεις το οποίο συμβολίζει κάτι.. τα τράιμπαλ τι ακριβώς το σπουδαίο συμβολίζουν? anyway..

photo den exei ?

an kai einai gia gynaikes to thread tespa egw tha eftiaxna ena anakonta kserete poy lol

ALEIDA
31-01-08, 23:06
Αυτό όμως δεν ταιριάζει εδώ..:confi:
Απ'ό,τι θυμάμαι υπάρχει στα κοινωνικά..:D
Στέλλααααααα..:p
TOPIC MOVED..

♥Stella®♥
01-02-08, 01:45
AND TOPICS ARE...MERGED

Loss
01-02-08, 02:25
Εχω ενα και θα κανω και δευτερο. Τα τατουαζ ειναι πολυ προσωπικη υποθεση και δεν εχει να κανει με την αισθητικη. Το να χτυπησεις στο κορμι σου ενα τατουαζ που θα πεθανει μαζι σου, που θα σε πονεσει πολυ οταν το κανεις, ειναι επιλογη συνηδειτη και κομματι απο τις εμπειριες η τη ζωη σου.. Ειναι τοσο πολυ καθαρα προσωπικη υποθεση που δεν θα ενθαρυνα ουτε θα απονθαρυνα ποτε καποιον να το κανει. Εχει να κανει μονο με την παρτη του καθενος. Το δικο μου ειναι σε σημειο που δεν φαινεται ευκολα. Στη δουλεια μου δεν το ξερει κανεις, οχι γιατι ντρεπομαι η φοβαμαι αλλα γιατι ειναι τοσο μοναδικα δικο μου που δεν αφορα κανεναν.
Tatoo..απολυτα προσωπικη επιλογη που στοιχιζει δεκαπλασια σε πονο και χρημα για αφαιρεθει, εαν το μετανιωσεις..
Ειμαι περηφανη που εκανα το δικο μου και που αντεξα τον πονο, δεν το μετανιωσα στιγμη, αλλα αυτο ειναι μονο δικο μου και αυτη ειμαι εγω..

Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα..
Επίσης για αυτούς που μιλήσανε για μαγκιές και λοιπά..
Συνήθως όποιος κάνει τατουάζ κάνει κάτι το οποίο του [υπεν]θυμίζει κάτι, κάτι που θέλει να κρατήσει για πάντα μαζί του, έχει ένα απώτερο νόημα, δεν είναι απλά ένα σχέδιο. Ίσως φαντάζει έτσι σε κάποιον άλλον ότι δεν έχει νόημα ή σημασία, αλλά κάθε tattoo ή piercing που έχει κάποιος είναι κάτι το απόλυτα προσωπικό και έχει γίνει για κάποιο λόγο και οχι για να δείξει κάτι.. Εξάλλου δε νομίζω να υπάρχει κάποιος ο οποίος δίνει 100+$ για την πλάκα του.
Και όσο αναφορά τα κόμπλεξ.. γκος.. κάποιοι μιλάνε σα τη γιαγιά μου..

GameGuru
02-02-08, 20:20
δεν εχω κανει ποτε και δεν με τρελαινουν

StarShine*
03-02-08, 00:02
Ειμαι υπερ των Tatto..Εχω κι'ολας ενα..πισω στην μεση :D

3xw_sapia_x3ria
03-02-08, 04:36
exw kanei idi 3 ta opoia einai k ta 3 megala sxetika
de me noiazei an aresei se allous .alla emena maresei k me ekfrazoun ...ti na pw se opoion den aresei d kanei ..apla pragmata ...egw simfwnw .k stis kopeles eidika paei polu
sto simeio tis platis k pleurwn

agelos13
03-02-08, 07:02
εαν το σημειο που κανει η κοπελα και τοσ σχεδιο φυσικα δεν παραπεμπει σε τιποτα προστυχο τοτε ειναι ωραιο. φυσικα μικρα tatoo και όχι τιποτα τεράστια

aLe3ouLa*
03-02-08, 16:28
Μ'αρεσουν πολυ πολυ τα ταττου ..:mml:
αλλα δεν το εχω παρει ακομα αποφαση να κανω ενα :p
Στο μελλον ισως να κανω ενα στον αστραγαλο :hmmm:

akatamaxitos
03-02-08, 16:42
προβλημα κανενα για να θυμομαστε ρε παιδια και τα νιατα μας

oracus
03-02-08, 22:29
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι απλά μια σαχλαμάρα που έχει καθιερωθεί πια ως χαρακτηριστικό 'κουλ' τύπου/τύπισσας. Γιατί να στιγματίσεις το σώμα σου με ένα σχέδιο που είναι πολύ πιθανό ότι δεν θα σε εκφράζει αργότερα; Φυσικά τα γνωστά 'το έκανα για να μου θυμίζει ένα γεγονός/άτομο' δεν ισχύουν στο 99% των περιπτώσεων. Γιατί βλέπω κάτι ηλίθια κακοσχηματισμένα λουλουδάκια/γατάκια/σκυλάκια/πουλάκια/κινέζικα/γιαπωνέζικα/αλαμπουρνέζικα κλπ; Εάν θέλετε να θυμάστε κάτι τραβήξτε μια φωτογραφία και βάλτε τη σε μενταγιόν, δεν χρειάζεται να το κουβαλάτε μια ζωή πάνω σας. Πείτε ότι θέλετε απλά να δείχνετε 'in' και αφήστε όλα τα άλλα ;)

Loss
04-02-08, 00:03
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι απλά μια σαχλαμάρα που έχει καθιερωθεί πια ως χαρακτηριστικό 'κουλ' τύπου/τύπισσας. Γιατί να στιγματίσεις το σώμα σου με ένα σχέδιο που είναι πολύ πιθανό ότι δεν θα σε εκφράζει αργότερα; Φυσικά τα γνωστά 'το έκανα για να μου θυμίζει ένα γεγονός/άτομο' δεν ισχύουν στο 99% των περιπτώσεων. Γιατί βλέπω κάτι ηλίθια κακοσχηματισμένα λουλουδάκια/γατάκια/σκυλάκια/πουλάκια/κινέζικα/γιαπωνέζικα/αλαμπουρνέζικα κλπ; Εάν θέλετε να θυμάστε κάτι τραβήξτε μια φωτογραφία και βάλτε τη σε μενταγιόν, δεν χρειάζεται να το κουβαλάτε μια ζωή πάνω σας. Πείτε ότι θέλετε απλά να δείχνετε 'in' και αφήστε όλα τα άλλα ;)

Κακοσχηματισμένα δε νομίζω δεδομένου ποση δουλειά έχουνε.
Και ηλίθια μάλλον για εσένα.
Όσο για τα ιδεογράμματα να σου θυμίσω ότι είναι γλώσσες και σημαίνουν κάτι?
Για τον κατοχό τους φυσικά, για εσένα είπαμε,είναι ηλίθια.
Μου θυμίζεις κάποιον που με ρώτησε γιατί έχω γράψει αυτή τη λέξη στο καρπό μου και όταν του είπα 'προσωπική υπόθεση' άρχισε να μου λέει σχεδόν τα ίδια.
Δε νομίζω κανείς να έκανε ταττοο ένα σχέδιο/φράση/λέξη επιπόλαια και χωρίς σκέψη, ξέροντας ότι θα το μετανιώσει μετά.

Να δείχνουμε ιν?
Το 95% των ανθρώπων που έχει τατουάζ δε φαίνεται και για το ίδιο ποσοστό το τατουαζ έγινε για κάποιο λόγο. Γιατί τους θυμίζει κάτι, γιατί είναι κάτι συνεδεμένο μαζί τους. Ακόμα και το γατάκι που λες εσύ για κάποιον μπορεί να είναι κάτι. Μπορεί να είναι εις την μνήμη του κατοικιδιού τους κ.λπ.
Και πώς δείχνεις κουλ και ιν με τα τατουάζ?
"Ω κοίτα! Έχω τατουάζ, είμαι κουλ και ιν!" :unsure:

vito antolini
02-03-08, 22:15
Ola ayta peri mikrou kai diakritikou tattoo einai mparoufes gia emena... Opoios thelei na kanei tatto apla exei tin fovia oti tha ponesei tha to metaniosei kai genika thelei apla na parei to vaptisma tou piros.... Kai legontas (kati mikro kai diakritiko) exei tin pseydesthisi oti se periptosi pou to metaniosei, paspei na simenei kati giayton/tin.... to mikro tatto ksexnietai i dikaiologitai poli eykola....

Min to vlepete san moda to tattoo den einai moda einai texni... den einai aparetito na se ekfrazei arkei na stekei eikastika sosta....

Gia emena toulaxiston einai 50-50 ta tattoo pou exo pros to paron...
50% texni
50% meaning

Ayta apo emena... kai osi thelete na kanete tatto me to na to skefteste den prokite na to kanete pote... kai an to skefteste min to kanete giati tha to metaniosete..

Ola ta tattoo pou exo exoun bgei telios aythormita kai xoris na to kanoniso.:)

kathroni
02-03-08, 22:58
ta ta2 ksekinisan stin iapwnia kai simadeuan tous egklimaties...sigekrimena sto proswpo ...argotera ta pire i yakuza kai epeita siga siga kathierwthikan xwris na exoun thriskeutiko xaraktira stis eurwpaikes xwres...se kapies files iparxoun ta tribal tipou maori pou ginode gia na dilwsoun enilikiwsi...apo ekei kai pera to ta2 to kanis gia parti sou kai oxi gia magkia!!!!opws anefere kapios pio panw...EGW PROSWPIKA EXW IDI DUO KAI ISWS NA KANW KAI ALLA....i moni diafora se emena kai se osous den exoun ta2 einia...oti egw apla eimai ligo pio xrwmatistei den exi na kani me magkia kai den xerw ti....

andronikos_GR
04-03-08, 15:58
Tatoo...
Se polous protogonous politismous symene symbolo isxis kai dynamis
Se polous paganistikoys politismoys symene symbolo pistis
Se neoteristikoys politismoys tropos symadeysis (kratoumenous , doulous kai alla...)

Stin epoxi mas re paidia einai apla ena monimo stolidi panw sto derma (kai de xriazetai na symbolizei kati - eleos me toys symbolistes) poy synithizetai kai den to variese (to lew ayto giati exw 1 kai tha kanw kai allo parollo poy eimai 26 - gia polous megalos giauta!)

Se allous aresei se allous oxi (se mena poly!)
Ypokimenika einai ayta!

SaKiS-s
08-03-08, 16:00
Tatoo...
Se polous protogonous politismous symene symbolo isxis kai dynamis
Se polous paganistikoys politismoys symene symbolo pistis
Se neoteristikoys politismoys tropos symadeysis (kratoumenous , doulous kai alla...)

Stin epoxi mas re paidia einai apla ena monimo stolidi panw sto derma (kai de xriazetai na symbolizei kati - eleos me toys symbolistes) poy synithizetai kai den to variese (to lew ayto giati exw 1 kai tha kanw kai allo parollo poy eimai 26 - gia polous megalos giauta!)

Se allous aresei se allous oxi (se mena poly!)
Ypokimenika einai ayta!

+1 Μαζί σου....
Εγώ για παράδειγμα έκανα ένα στη μέσα μεριά του χεριού,στον πήχη που λέμε...
Οπότε ξεκινάει από τον καρπό και τελειώνει στην κλείδωσει του αγκώνα...
Αυτό όμωςτο έχω 2 χρόνια...
Τότε με συμβόλιζε...
Έτσι το πήρα κι εγώ...
Έλα όμως που δεν είναι έτσι...
Σε κάποια στιγμή της ζωής σου πάυει να σε συμβολίζει...
Και μόλις το λες αυτό σε ρωτάνε ''το μετάνιωσες δηλαδη που το έκανες έτσι???΄΄
Όχι ρε παιδιά δε το μετάνιωσα,απλά πλέον μου αρέσει και αυτή τη στιγμή μπορεί να μην έκανα το συγκεκριμένο...
Είναι η στιγμή και ο χρόνος που θα το κάνεις...
Δεν είναι στάνταρ...
Απλά μετά δε μπορείς να το αλλάξεις,δεν είναι ότι το μετανιώνεις...
Φίλε κι εγώ θα κάνω κι άλλο μη σκας...
Δεν είσαι μεγάλος,νέος άνθρωπος είσαι ακόμα...
Α η άποψή μου όπως καταλάβατε είναι θετική...
Εννοώ δηλαδή ότι πλέον tatoo έχουν όλοι...
Ενώ παλιά έβλεπες tatoo και έλεγες αυτός είναι αλήτης/φυλακόβιος και 1002...
Αλλά πλεόν έχει γίνει κομμάτι τις μόδας...
Βλέπεις πλέον μοντέλα/αθλητές και πολλούς να έχουν ένα tatoo...

{Υ.Γ}Η κατάχρηση και η υπερβολή όμως είναι κάτι το αντιαισθητικό με άσχημες συνέπειες...

andronikos_GR
10-03-08, 01:14
Μα θα κάνω έκλεισα και ραντεβού την Τρίτη :)

blueshark
10-03-08, 01:38
Ναι μεν αλλά.

Πολύ ωραία, μου αρέσουν αλλά θα συμφωνήσω με ενα απο τα ποστ πιο πάνω.
Για σκέψου να σαι γιαγιά - παππούς και να έχεις τατουάζ.

kathroni
10-03-08, 02:53
BLUESHARKΝαι μεν αλλά.

kai pou xerw poso tha zisw dld?

laugher
10-03-08, 03:43
eh otan tha mai papous ektos apo tattoo tha xo kai tryglikeridia,xolisterines kai bonus kana karkino...opte tha xo sovaratera themata na asxolitho :p

*Princess7*
10-03-08, 08:55
προσωπικα ναι μ αρεσεουν πολυ τα τατουαζ:D αλλα να μην υπερβαινουν το οριο σε μερικου που δεν φαινεται δερμα χωρις τατουαζ:judge:στους αντρες που βλεπω κατι κινεζικα στο χερι απο την μεσα πλευρα ειναι ουαου:p
θα ηθελα να κανω ενα και μαλλον θα τολμησω ενα στο μελλον κανενα στο ποδι μικρουλικο η ενα στην μεση κατω:fun::baby:

SaKiS-s
12-03-08, 02:47
eh otan tha mai papous ektos apo tattoo tha xo kai tryglikeridia,xolisterines kai bonus kana karkino...opte tha xo sovaratera themata na asxolitho :p

Εσένα σου είπα ότι σκεπτόμαστε το ίδιο?????
Σε παρακολουθώ σε διάφορα post και λές και είσαι μέσα στο μυαλό μου...
hehehehehe....:rofl:

laugher
12-03-08, 11:36
Εσένα σου είπα ότι σκεπτόμαστε το ίδιο?????
Σε παρακολουθώ σε διάφορα post και λές και είσαι μέσα στο μυαλό μου...
hehehehehe....:rofl:

evrexe ekso ki eipa na vro kapou na mpo file sorry ama sou piasa xoro sto myalo :p

SaKiS-s
13-03-08, 01:15
evrexe ekso ki eipa na vro kapou na mpo file sorry ama sou piasa xoro sto myalo :p

hahahahahhahaha....
oxi oxi mh skas...:p

andronikos_GR
15-03-08, 06:44
Ναι μεν αλλά.

Γιαυτό πάμε κατά διαόλου...
μας έχει φάει η σκέψη και όχι ο αυθορμητισμός!!!!!!
σ΄αρέσει ΚΑΝΤΟ!

Katia89
18-03-08, 23:44
skeftomai na kanw tatoo to onoma tou agoriou mou alla den mporw na apofasisw an prepei i den prepei.mporeite na mou dwsete kapoies simvoules?
:thankyou:

Rozaki@
18-03-08, 23:46
οχι... αν χωρισετε τι θα το κανεις? πώς θα το βγαλεις? κ μην πεις δν θα χωρισετε.... ναι μπορει να μην χωρισετε αλλα επειδη ολα μπορει να συμβουν καλύτερα αστο...
η τεπεινη μου γνωμη πάντα έτσι?

GameGuru
18-03-08, 23:50
δε χρειαζεται τατουαζ πιστευω

Se7en
19-03-08, 00:02
egw 8a elega na min kaneis!!!ama pantreuteite tote kane ena p 8a ton exeis sigouro!!xaxaxaxaxa

GameGuru
19-03-08, 00:10
egw 8a elega na min kaneis!!!ama pantreuteite tote kane ena p 8a ton exeis sigouro!!xaxaxaxaxa

σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

+1000000000000000000

Miranda
19-03-08, 00:10
Tsoukou...
Kalutera kati pou 8a aresei se sena prwta k meta s'auton..

GameGuru
19-03-08, 00:11
Tsoukou...
Kalutera kati pou 8a aresei se sena prwta k meta s'auton..

συμφωνω.Εξαλλου μια κινηση αγαπης μετραει περισσοτερο απ' οτι ενα ξερο τατουαζ:wub:

♥Stella®♥
19-03-08, 00:12
TOPICS ARE...MERGED

shantimar
25-10-08, 10:15
Εμένα δεν μ'αρέσουν καθόλου, ιδίως επειδή είναι μόνιμα και είναι δύσκολο να αλλάξεις γνώμη. Αφού υπάρχουν τα προσωρινά (χαλκομανίες ή χέννα) για να κάνεις το κέφι σου. Βλέπω γυναίκες με τατουάζ που ταίριαζε ίσως σε άλλη ηλικία ή άλλο ντύσιμο, και με αυτό που έχουν τη συγκεκριμένη μέρα δεν πάει καθόλου, κρύβεται το μισό και το άλλο μισό είναι έξω, τα χρώματα άσχετα με αυτό που φορούν, με λίγα λόγια αηδία.
Άσε που η προέλευσή τους είναι φανερά πρωτόγονη (τεστ περάσματος στην ανδρική ηλικία σε διάφορες φυλές είναι το τρύπημα, κάψιμο και γενικά η δημιουργία ουλών μέσω πόνου), πράγμα που δεν κρύβεται, όσο και ραφινάτα να είναι τα σχέδια.
Και φυσικά, το κλασικό παράδειγμα του Τζώννυ Ντεπ, με το "Wynona forever". Γρουσουσιά του έφερε. Πολύ θα χάρηκε η επόμενη όταν το είδε.... Δεν έγραφε καλύτερα "I love mom", να πάει στα σίγουρα;
Και φαντάσου να έχεις ένα δερματολογικό και να θέλει να σε εξετάσει ο δερματολόγος, τι θα δεί κάτω από τα πράσινα και κόκκινα και μπλε;

Τέλος πάντων, περί γούστου κολοκυθόπιτας, ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε: δεν βλέπετε, και χαλκάδες περνάνε όπου νά'ναι, και τρυπιούνται με τις βελόνες, και σε μερικούς αρέσει το μαστίγωμα στο σεξ, και ό,τι άλλο κάνει κέφι. στο κάθε άτομο.
Όχι όμως να λένε οτι όποιος το κάνει είναι cool ή κάτι τέτοιο, και να το προωθούν και στα πιτσιρίκια ως μόδα.

Προσωπικά, το να είναι έτσι ένας άνδρας (ή το να έχει κρίκους και σκουλαρίκια) με απωθεί, μου δίνει την εντύπωση πως κάτι πάει να αποδείξει, και αυτό με κάνει να μην τον παίρνω στα σοβαρά. Εξαρτάται βέβαια. Αν ήταν ναυτικός, π.χ., εκεί θα το δεχόμουν πιό εύκολα. Όπως τα σκουλαρίκια: αν ήταν Ινδός από το Rajasthan, όπου είναι παραδοσιακό, κι εκεί δεν θα με ενοχλούσε, γιατί ξέρω πως δεν το κάνει για να ξεχωρίσει.

kobol
25-10-08, 10:24
Tha mou arese eidika sta oposthia ,alla oxi sti ginaika mou, stis alles nai(klassikos ellinaras xaxaxa)

sen Sesilia
25-10-08, 13:32
ναι ..καλη γνωμη εχω!
Σκεφτομαι να κανω αλλα 2 !:cool2::D

PaRafRoN**
25-10-08, 13:59
egw thelw na kanw ena pu tha pianei tin misi m plati...

ntina
25-10-08, 19:18
kai mena mou aresoun poli exw mia petalouda sthn omoplati

druid13
25-10-08, 19:27
Ενα τατουαζ που θα μου αρεσει θα το θαυμασω!
Δεν θεωρω οτι ειναι κατι κακο ή εκφραζει μια καποια περιθωριοποιηση οπως παλιοτερα.
Εγω ομως αν και μου αρεσουν πολυ δεν θα εκανα ποτε μιας και απεχθανομαι οτιδηποτε μονιμο.

NoraRose
27-10-08, 15:14
Από μικρή μου άρεσαν αλλα δεν μου δόθηκε ποτε η ευκαιρία να κάνω ένα:cry:
Ποτε όμως δεν είναι αργά:)

marinaaker
27-10-08, 15:58
t tatouaz apla t spane!!!!einai teleia!!

Wos
29-10-08, 07:18
YouTube - posa lefta-lektikos and crew

^F@rf@LLin@^
29-10-08, 10:05
kalh...polu kalh...gnwmh :D

agelos13
29-10-08, 10:54
Ναι μεν αλλά.

σε αυτο κολαω μονο. αλλιως θα εκανα

sen Sesilia
29-10-08, 11:41
σε αυτο κολαω μονο. αλλιως θα εκανα

γιατι ? και τι εγινε ?:rolleyes2

Ult1mat3
30-10-08, 13:05
Ki emena mou aresoun poly... thelw na kanw 3-4 mikra kinezika grammatakia pisw apo to mpratso... Einai diakritiko kai dn tha to varethw gt einai se simeio pou dn to vlepw sinexeia... Alla den exw skeftei akoma ti tha leei... Kamia idea???

laugher
30-10-08, 16:27
mi kaneis kinezika einai moufa :p

supermonstar13
31-10-08, 09:57
m aresoun poly!...an mporw tha kanw st mellon (eimai akoma aniliki)
mallon kanena triantafyllaki h petalouda st plati (pisw ap tn wmo peripou)

Kardoula39
31-10-08, 11:06
μου αρέσουν παρα πολύ έχω κανει και εγω τατουάζ ένα τριαντάφυλλο στην ωμοπλατη !!!!:yes:

hmeromad
13-03-09, 00:19
Τα tattoo σίγουρα έχουν να κάνουν με τη μόδα και το στυλ.
Αλλά γνωρίζετε από πού προέρχονται;

Tα tattoo υπάρχουν εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Έχουν μεγάλη ιστορία, χρησιμοποιούνται για
να εκφράσουν διαφορετικούς προσδιορισμούς και
έχουν εξελιχθεί σε μια δήλωση μόδας στις μέρες μας.
Όταν μιλάμε για tattoo αναφερόμαστε σε ζωγραφική
στο δέρμα. Κατάγεται από τη Σαμοανική λέξη Tataou
που σημαίνει σημαδεύω διπλά. Η συλλαβή ta σημαίνει
χέρι και το u σημαίνει χρώμα. Τα πρώτα tattoo έχουν
εντοπιστεί μεταξύ του 10.000-38.000π.Χ. και γίνονταν
με βελόνες φτιαγμένες από κόκαλα. Στην Αίγυπτο τα
συναντάμε στην περίοδο 2160-1994π.Χ όπου και άνθησαν σαν τεχνική.
Έχουν βρεθεί μούμιες με tattoo με γεωμετρικά κυρίως σχήματα, αλλά
και σχέδια με θεότητες της Αιγύπτου. Tattoo συναντάμε επίσης και
σε άλλες χώρες όπως η Ιαπωνία, σε φυλές της Αυστραλίας ακόμα και
στην Ελλάδα τον 4 αιώνα μ.Χ. Στις μέρες μας είναι η απόλυτη μόδα και
οι διάσημοι σταρ του Χόλιγουντ έχουν φροντίσει να διαδοθεί σε όλο τον κόσμο....
------------------------------------------------------------------------------------------------------

προσωπικα εχω εναν φτερωτο δαιμονα να μου καλυπτει την πλατη.:angel:
καθως το tattoo ειναι ενα σχεδιο που σε θετει υπο την προστασια του
(κατα τους μογγολους)..
εσεις εχετε?αν ναι,για ποιο λογο?
αν οχι,θα θελατε να κανετε????

Nukem
13-03-09, 00:33
Πολυ ενδιαφερον! Thanks για την ενημερωση!
Εγω θελω να κανω πισω στην πλατη μου, Αιγυπτιακα συμβολα (εχω μια μανια με τον αρχαιο αιγυπτιακο πολιτισμο) με μια φραση που δεν θελω να πω εδω...(δεν ειναι bad word:p)

Ενας φιλος μου εχει κανει ενα μεγαλο χρωματιστο τατουαζ...απεικονιζει 2 καρφια στο υψος της καρδιας του, ανεβαινει αλυσιδα και καταληγει πανω απο τους ωμους του, πισω στην πλατη του οπου η αλυσιδα ειναι γυρω απο τον λαιμο ενος αγγελου, ο οποιος κρεμεται απο την αλυσιδα...τετοια λεπτομερεια δεν εχω ξαναδει! Μεχρι και τα φτερα του αγγελου που πεφτουν εχει σχεδιασει ο τατουατζης!!!

agriolouloudo
13-03-09, 00:39
den eho tattoo ala edo ke kero thelo na kano ena ston omo ke ena sto podi konta ston astragalo
mono pou edo stin ellada ke idika kapou stin periohi tou pirea den xero kapio magazi gia tattoo
epi tis efkerias mipos xerete kapio?

Tymoris
13-03-09, 01:15
Ένα Chaos star είναι στην πλάτη μου, ως σύμβολο ότι η έλλειψη αλλαγής φέρνει μόνο σήψη.

Tymoris
13-03-09, 01:17
den eho tattoo ala edo ke kero thelo na kano ena ston omo ke ena sto podi konta ston astragalo
mono pou edo stin ellada ke idika kapou stin periohi tou pirea den xero kapio magazi gia tattoo

Στον πειραιά ξέρω ένα, αν και προσωπικά το δικό μου το έκανα στο μαρούσι και έμεινα εξαιρετικά ικανοποιημένος, μιας και το δικό μου ήταν πολύ περίπλοκο και είχε πολύ λεπτοδουλειά.

♥Stella®♥
13-03-09, 01:37
And..

TOPIC HAS BEEN MOVED & MERGED...

kostgry
13-03-09, 05:49
Καποτε ειδα ενα νεο του οποιου το σωμα ηταν γεματο τατοο στα ματια μου ηταν τοσο αντιαισθητικο που μπηκα στην περιεργια να τον ρωτησω γιατι το εκανε για να παρω την απαντηση ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ!!!!!

soulmate
13-03-09, 08:49

yparxei kai ena pisw apo ths fylakes toy korydaloy me poly kaloys
kalitexnes kai kanoyn foberh doyleia alla gia na kleiseis ranteboy h8ele ypomonh
ekei exw kanei kai to diko moy pisw sthn wmoplath den einai oyte mikro oyte megalo
alla einai diko moy
kai den to exw metaniosh oyte mia stigmh poy to ekana
kapoia stigmh 8a kanw akoma ena kapoy ston astragalo
to 8ema tatoy gia ton ka8ena einai prwsopikh toy gnwmh to kanei giati aytos
niw8ei kai pisteyei oti kati symainei gi'ayton twra osoi to kanoyn mono
kai mono gia mia moda poy yparxei as prosexane
egw ayto poy ekana einai giati to eixa pa8os idea apo mikrh kai otan ekatse den
skeftika oyte mia stigmh na mhn to kanw kai ti shmasia exei otan 8a eimai
giagia na to exw? gia mena kamia gia toys alloys as exei.....

agriolouloudo
13-03-09, 15:18
kalitexnes kai kanoyn foberh doyleia alla gia na kleiseis ranteboy h8ele ypomonh
ekei exw kanei kai to diko moy pisw sthn wmoplath den einai oyte mikro oyte megalo
alla einai diko moy

se orea periohi ine to magazi ;)
tha kanoun ke oi fylakismenoi tattoo ;)

ke ego den thelo oute kati megalo ala oute ke poly mikro
ke afta pou thelo na kano ine giati me ekfrazoun.
to ena tha ine enas aetos ke malon tha to kano ston omo ke ston astragalo ena delfini ta opia gia mena to kathena ehi tin diki tou simasia.

kala ine poly pou to kanoun mono ke mono gia tin moda i gia na lene oti na eho tattoo den ine omos etsi.

ke epidi tha imaste giagiades ke tha ehoume tatoo ti egine ?
se opion tha aresoume gia tous alous den tha mporesoume :)

katmak
14-03-09, 12:23
Μελανοστιξία ή τατουάζ.Μία σκοτεινή τέχνη παλιότερα που συνδεόταν με περιθωριακούς χαρακτήρες και τώρα τείνει να γίνει μόδα που αγγίζει το ευρύ κοινό.Τέχνη καλλωπισμού για τους δυτικούς πολιτισμούς, αλλά για λιγότερο αναπτυγμένες κοινωνίες τέχνη τελετουργική που συνοδεύει το κοινωνικό και θρησκευτικό γίγνεσθαι.
Σας αρέσει αισθητικά;Θα κάνατε ποτέ, και αν το έχετε σκεφτεί,τί θα σχηματίζατε και σε ποιό μέρος του σώματος σας ; Ένα τατουάζ κατά την γνώμη σας δηλώνει κάτι περισσότερο πέρα από τον καλλωπιστικό του ρόλο;Τί εντύπωση θα σας έκανε αν το βλέπατε σε μια γυναίκα ή έναν άντρα;:hmmm:

το τατυ ειναι καλο αν πιστευεισ οτι θα σε εκφραζει και μετα απο πολα χρονια

Alone
14-03-09, 12:56
ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΑΤΟΥΑΖ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΜΟΥ!
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΤΟΥΑΖ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?
ΣΕΡΡΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ.

tanti
15-03-09, 09:35
παιδια το θεμα ειναι πως οταν αποφασισεις να κανεις τατοο πρεπει και να το θες και να σου αρεσει αυτο που θα κανεις αλλιως.....

spyros2n
15-03-09, 12:16
Έχω και εγώ tatoo στο χέρι μου και δεν το έχω μετανιώσει... ίσα ίσα που μάρεσει πολύ!

Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί κολάνε τόσο με αυτό το θέμα...

Τώρα αν φτάσω ποτέ παππούς, με 400ευρώ και μια μικρή επέμβαση lazer εξαφανίζεται...:P

kostas678
15-03-09, 18:54
δεν μου αρεσουν καθολου!με χαλανε πολυ απο αισθητικης αποψεως και με παραπεμπουν σε κατι περιθωριακο.ισως ειμαι λιγο οπισθοδρομικος τυπος.

Hayden
07-04-09, 13:14
εκανα πριν μια δεκαετια

τωρα πια δεν με εκφραζει.

Αν μπορουσα να το βγαλω θα το εβγαζα

Θελω να κανω καποια στιγμη αλλα αν κατι με φοβιζει ειναι το παραπανω, για αυτο και θα πρεπει να βαλω κατι διαχρονικο. :mbounce:

Btw, σε λαθος section ανοιξες το θεμα ή ιδεα μου ειναι? :w00t:

LyKaINa
07-04-09, 13:23
alla einai diko moy

εμαννουελα αααααααααααααααααααααα
τον Jimmy λες δυο αδερφια που ειναι ???
αα ρε γειτοονιααααααααααα !!!!!ολεεεεεεεεεεε !!!:beer2::hooray::hooray::hooray:

alexvaf
07-04-09, 13:26
Εγω θα κάνω τατουαζ του ΠΑΟΚ!

LyKaINa
07-04-09, 13:29
:rolleyes2 και ωρα για το δευτερο ...

soulmate
07-04-09, 19:33
εμαννουελα αααααααααααααααααααααα
τον Jimmy λες δυο αδερφια που ειναι ???
αα ρε γειτοονιααααααααααα !!!!!ολεεεεεεεεεεε !!!:beer2::hooray::hooray::hooray:

δεν ξερω κουκλα μου αν ειναι αδερφια
αλλα ειναι φοβερα παιδια ειναι ακριβως στο μικρο παρκακι!!!!
:bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow:

LyKaINa
07-04-09, 19:41
δεν ξερω κουκλα μου αν ειναι αδερφια
αλλα ειναι φοβερα παιδια ειναι ακριβως στο μικρο παρκακι!!!!
:bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow:

εκει το εκανα πριν χρονια :rolleyes2:bow::bow::bow::bow::bow:
α ρε εμμα τι μου θυμησες ο Paul χτυπαει !! αδερφια ειναι :rolleyes2
:beer2::beer2::beer2:
καλα παιδια super !:bow:

soulmate
07-04-09, 19:54
εκει το εκανα πριν χρονια :rolleyes2:bow::bow::bow::bow::bow:
α ρε εμμα τι μου θυμησες ο paul χτυπαει !! αδερφια ειναι :rolleyes2
καλα παιδια super !:bow:

και εγω εκει το εκανα εδω και κατι χρονια
μια χαρα παιδια εκει θα κανω και καποια στιγμη
και το δευτερο που θελω (ειρηνη με λενε)

Yasmin
07-04-09, 20:15
Δεν ειναι κάτι που με εκφράζει, δεν μου αρέσουν κιόλας και δε θα έκανα ποτέ

tempt@tion
07-04-09, 21:39
polu omorfa einai :sla:
idika se gunaikes se katalillo shmeio:rolleyes2

LyKaINa
07-04-09, 22:12
και εγω εκει το εκανα εδω και κατι χρονια
μια χαρα παιδια εκει θα κανω και καποια στιγμη
και το δευτερο που θελω (ειρηνη με λενε)

Ειρηνη ε ??:rolleyes2ξερω την Ειρηνη που τα χει με τον αδερφο του
Δημητρη απ τα τατοο:rolleyes2
ρε Ειρηνη μπας κι εισαι συ :unsure: να τα παιξω και τελειως ???:mbounce:
Εγω Ρια ...τι που να βρεις ακρη στον Κορυδαλλο τωρα δεν μενω εκει ...:unsure:
εμενα πανω καραβα ψηλα ..
τι λεει εκει ο κοσμος Aurora ,Αιγλη κλπ
αα ρε Ρηνακι :beer2::beer2::beer2::beer2::beer2::beer2:

soulmate
07-04-09, 23:42
Ειρηνη ε ??:rolleyes2ξερω την Ειρηνη που τα χει με τον αδερφο του
Δημητρη απ τα τατοο:rolleyes2
ρε Ειρηνη μπας κι εισαι συ :unsure: να τα παιξω και τελειως ???:mbounce:
Εγω Ρια ...τι που να βρεις ακρη στον Κορυδαλλο τωρα δεν μενω εκει ...:unsure:
εμενα πανω καραβα ψηλα ..
τι λεει εκει ο κοσμος Aurora ,Αιγλη κλπ
αα ρε Ρηνακι :beer2::beer2::beer2::beer2::beer2::beer2:

mhpws xasame to 8ema ria moy :angel::angel::angel:
kala einai den einai poia nomizw ayto poy htan
ante bre na kanoyme to deytero mazi
sthn ygeia mas :p:p:beer2::beer2:

LyKaINa
07-04-09, 23:54
mhpws xasame to 8ema ria moy :angel::angel::angel:
kala einai den einai poia nomizw ayto poy htan
ante bre na kanoyme to deytero mazi
sthn ygeia mas :p:p:beer2::beer2:

το χασαμε :rolleyes2:angel: νιααα !!!
να το κανουμε να το κανουμε ..
γω μπρατσο :pαλητεια και ετσι!!!:cool2::mml:

soulmate
08-04-09, 00:04
το χασαμε :rolleyes2:angel: νιααα !!!
να το κανουμε να το κανουμε ..
γω μπρατσο :pαλητεια και ετσι!!!:cool2::mml:

to deyterokapoy sto podi astragalo lew
den kserw akoma gia to mpratso
ksana skepsoyto ligo
:beer2::beer2::beer2::beer2::beer2:

LyKaINa
08-04-09, 00:07
to deyterokapoy sto podi astragalo lew
den kserw akoma gia to mpratso
ksana skepsoyto ligo
:beer2::beer2::beer2::beer2::beer2:

λες ε :unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:
εεεε
εε?
:rolleyes2θα το σκεφτω ...:beer2::beer2::beer2:

soulmate
08-04-09, 00:22
nai bre Ria an kai eimai yper toy tatoyaz
sto mpratso gia mia gynaika den einai kai to
kalhtero poy yparxei kserw apo gnwsth poy to exei
kai an kai einai yper toy tatoy an mporoyse twra
den 8a to ekane sto mpratso :no:

Countess
09-04-09, 16:49
ψηφίζω ΥΠΕΡ

σκέφτομαι σύντομα να κάνω ένα tribal στην δεξιά γάμπα από την έξω μεριά ή κανένα περίεργο ξωτικό μετρίου μεγέθους πιο κάτω από τον αυχένα.

είδομεν!:angel:

LyKaINa
09-04-09, 19:52
nai bre Ria an kai eimai yper toy tatoyaz
sto mpratso gia mia gynaika den einai kai to
kalhtero poy yparxei kserw apo gnwsth poy to exei
kai an kai einai yper toy tatoy an mporoyse twra
den 8a to ekane sto mpratso :no:

εε ναι ...:unsure:ε?:unsure::unsure::unsure:
στο ποδι ισως ...κατω μπροστα ?:unsure:

thanosk4
11-04-09, 21:45
ειναι θεμα γουστου θελω να κανω στη πλατη το σιμα του καλου και του κακου

F33L
12-04-09, 01:53
ειναι θεμα γουστου θελω να κανω στη πλατη το σιμα του καλου και του κακου

yin yan dld?

N@rcissus
12-04-09, 08:31
Emena pali ta tattou mou aresoun...
Tha ithela na kanw ena stin plati...pou na sundeetai me mrosta.....mia uperparagwgi telospantwn...alla perimenw prwta na piasw kapou douleia kia na menw monos mou na min exw tin mourmoura twn dikwn mou pou einai palaiwn arxwn:p

jimkarys
12-04-09, 08:55
καλα ολα αυτα που λετε. εγω δεν θα εκανα και ο μονος λογος ειναι οτι θα το βαρεθω.
οτι και να κανεις οσο και να σου αρεσει νομιζω οτι καποια στιγμη θα το βαρεθεις.
φιλικα Δημητρης.

BILL@13
12-04-09, 09:34
ta tatoo einai kala efoson exeis ena to poly se diakritika simia tou somatos tou.
Ego exo ena.

digenis eoka
12-04-09, 13:43
Το tattoo ητανε καποτε ο καθρεπτης της ψυχης.Μαλιστα λεγανε οτι αυτοι που ειχανε τατουαζ πανω τους ητανε ψυχικα διαταραγμενα ατομα (χαζομαρες).Ζωγραφιζες κατι πανω σου το οποιο σε αντιπροσωπευε και το πιστευες...κατι το οποιο σε εξεφραζε το πως ειναι ο καθενας σας ανθρωπος...Δυστυχως τωρα εχει καταντησει μια ''μοδα'' απλα να το δειχνει καποιος οτι κατι εχει πανω του οταν βγαινει στην παραλια.Στην τελικη ολα τα πραγματα μια ''μοδα'' ειναι.

zimpo79
12-04-09, 18:33
εμενα μου αρεσουν πολυ τα τατουαζ! θελω πολυ να κανω ενα ομωπλατη-χερι, και ενα στην γαμπα
και γενικοτερα μου αρεσει παρα πολυ να τα βλεπω στον κοσμο
και πιστευω οτι ενα καλο τατουαζ ειναι αυτο που σε αντιπροσωπευει και ειναι κατι οιυ δεν θα βαρεθεις ποτε

*Princess7*
12-04-09, 21:26
υπεεεεεεεεεεεεεεερ:mml:

ειδικα στα αγορια κανενα στην πλατη ουυυυυυυυ φυσαει:cool2::grin:

αλλα οχι με χρωμα τα θεωρω μπαναλ:sick:

σελω και εγω ενα στον αστραγαλο (το πρωτο μου τουλαχιστον) αναμενω ακομη λιγο γιατι εχω και ενα πατερα ολιγο τσαρο:rolleyes2

angeldead13
13-04-09, 01:49
Ειμαι 31 και εχω μερικα! (δεξι μπρατσο κ πηχη, αριστερο πηχη κ αριστερα πανω απο το στηθος)
Δεν τα βαριεσαι με τιποτα σε απαντηση καποιου παιδιου που ειπε οτι μαλλον θα τα βαριοταν!
Ακομα και αυτο που εκανα στα 17 μου το χαζευω και το χαιρομαι ακομα!
Ειναι να μην κανεις την αρχη γιατι σκεφτομαι και για αλλα!

angeldead13
13-04-09, 01:49
Υγ. σε κανενα δεν εχω βαλει χρωμα
οντως δεν μου κολλαει καλα σε αντρα
μονο σκιες

lucidine
16-04-09, 21:35
thelo na kano ena tatoo......eimai koritsaki kai parakalo boithiste me.....an exete ipopsin sas kapou n do sxedia............kai pes te mu kiolas ean ponaei....pou to kanate......se pion ennooo kai poso kostise.......ola auta mazi
euxaristo

JimBar
16-04-09, 23:04

μου αρέσει πολύ ..

βέβαια φεύγουμε από τα τυπικά και μπαίνουμε σε μια κατάσταση λίγο μοδάτι με όλα αυτά που κυκλοφορούν. Κάποτε ήτανε «κακό» να έχεις τατού.

Μόνο οι αλήτες, οι κατάδικοι και οι ναρκομανείς είχανε.

Δεν είμαι τίποτε από τα παραπάνω, (ίσως να είμαι λίίίγο αλήτης) αλλά το δικό μου τατού, έχει να κάνει με μια κατάσταση, είναι σχεδόν μπανάλ ως σχέδιο, αλλά, αν κοιταχτεί καλά, ίσως ο «γνώστης» καταλάβει το γιατί έγινε ..

Έχει την δική του ιστορία.

Η απάντησή μου δεν έχει δοθεί σήμερα εδώ για να σας πείσω να κάνετε (κοινός «χτυπήσετε» ) ένα.

Απλώς αναφέρω ότι είμαι και εγώ στους «σημαδεμένους» (όπως λέγανε κάποτε, και μας δείχνανε με το δάχτυλο).

Σεβαστή λοιπόν η κάθε επιλογή του καθενός μας!

thelo na kano ena tatoo
πρέπει Lucidine (κατ’εμέ φυσικά), να σκεφτείς καλά για το σχέδιο, και να μην είναι απλά μια κατάσταση της «ώρας». Διότι ίσως μετά να το μετανιώσεις.

......eimai koritsaki kai parakalo boithiste me.....
και εγώ αγοράκι αλλά αυτό πλέον δεν έχει να κάνει :)

an exete ipopsin sas kapou n do sxedia............
για σχέδια μπορείς να δεις σε όποιο μαγαζί με τατού θέλεις ή και στο ίντερνετ

kai pes te mu kiolas ean ponaei....
προσωπικά δεν πόνεσα .. ίσως όμως να σε πονέσει αν το κάνεις σε ευαίσθητα σημαία που μπορεί να είναι το στήθος, ο αστράγαλος κ.λ.π. (αλλά δεν είμαι και σίγουρος) το δικό μου είναι στο μπράτσο και δεν με πόνεσε καθόλου.

pou to kanate......
σε φίλο

se pion ennooo kai poso kostise.......
είναι κάμποσα χρόνια και δεν θυμάμαι να σου πω. Αλλά ήτανε ακόμη οι δραχμές .. και ο κινηματογράφος ήτανε ακόμη βουβός ..(φυσικά κάνω χούμορ):D

ola auta mazi, euxaristo
παρακαλώ

lucidine
17-04-09, 00:26
pio katatopistikos den ginontan na ginis!

JimBar
17-04-09, 17:01
pio katatopistikos den ginontan na ginis!
χαίρομαι που βοήθησα :angel:

LyKaINa
18-04-09, 14:12
υπεεεεεεεεεεεεεεερ:mml:

ειδικα στα αγορια κανενα στην πλατη ουυυυυυυυ φυσαει:cool2::grin:

αλλα οχι με χρωμα τα θεωρω μπαναλ:sick:

σελω και εγω ενα στον αστραγαλο (το πρωτο μου τουλαχιστον) αναμενω ακομη λιγο γιατι εχω και ενα πατερα ολιγο τσαρο:rolleyes2

:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2 καντο αλλου καλε πιο πανω :rolleyes2

thelo na kano ena tatoo......eimai koritsaki kai parakalo boithiste me.....an exete ipopsin sas kapou n do sxedia............kai pes te mu kiolas ean ponaei....pou to kanate......se pion ennooo kai poso kostise.......ola auta mazi
euxaristo

ποσο κοριτσακι εισαι να ξερουμε μη μας βαλουνε και χερι ..:rolleyes2
αλλα α σε πωω :p
καλεε τι σχεδια σ οποιο μαγαζι και να πας θα χαζεψεις εχει ουυυυυ ...
ποναει ποναει αστους να λαλανε
νταξει δεν κλαις κιολας :cool2:γιατι σου ψεκαζουνε συνεχεια ενα υγρο με ξυλοκαινη
που τελικα δεν κανει τπτ ακομα πονας :laugh::laugh::laugh:
αλλα μην πτοεισαι γιατι μετα απο λιγο μουδιαζει :shutup:απ τον πονο και οκ !
εμενα πριν :unsure: 6 ,7χρονια μου κοστισε 100 και σε γνωστο .και αναλογα το μεγεθος παει :rolleyes2
για να σου πουμε που θα το κανεις θα μας πεις που μενεις :rolleyes2

ekc_1971
23-04-09, 16:27
Καλησπέρα. Προσωπικά δεν εχω "χτυπήσει" κάνενα τατουάζ. Μια φορα σε πολυ νεώτερη ηλικία έβαλα σκουλαρίκι αλλα δεν το άφησα πάνω απο εβδομάδα. Οπως δεν μου αρέσουν τα δαχτυλιδια στον αντίχειρα,η τα αλυσιδάκια στο αστράγαλο ιδιως στην γυναίκες. Μεγάλωσα σε μια εποχή που όλα αυτα ήταν σημάδια ανθρώπων του περιθωριου και πιστεύω πως όταν τα βλέπω σε κάποιον πως κάπου είμαι προκατειλημένος απέναντι του. Αλλοι ισως να τα θελουν σαν μεσο εντυπωσιασμού,εχω ακουσει πως ειναι και ενα ειδος πρωτογονισμου,αυτοτραυματισμου κτλ και παμε σε αλλα επιπεδα. Γενικα ειναι θεμα του καθενος,αλλα δεν θελω να εχω κατι πανω μου που ισως σε 1,2 χρονια να μην με εκφραζει.

A.GRANADO
23-04-09, 19:32
Θεωρώ ότι είναι από τα πιο βλακώδη και αντιαισθητικά πράγματα που μπορεί να έχει κάποιος.

jovicky
28-04-09, 21:46
Καμιά προκατάληψη.Πολλές φορές τα βλέπω και τα χαίρομαι ιδίως τα μικρά και διακριτικά.Ο λόγος που ποτέ δεν έκανα(αν και έφτασα συχνά στο παραπέντε)είναι απλά και μόνο η σκέψη να μην το μετανιώσω αργότερα,δεν με εκφράζει το σχέδιο ή δεν με εκφράζει γενικά η ιδέα.

arxiloxos
01-05-09, 01:09
απλα μην το κανεις.
θα μετανιωσεις την ωρα και την στιγμη.
Δεν μπορεις να καταλαβεις τι καρκινογονες ουσιες θα περνανε στο αιμα σου για ολη σου την ζωη.
Ουτε αιμα δεν θα μπορεις να δωσεις.
Σου λεω θα το μετανιωσεις ασχημα στο μελλον.
Το δερμα σου στο σημειο θα γεμισει φλεγμονες μονιμες χωρις να το καταλαβαινεις.

laugher
01-05-09, 01:12
amatheia goustaro :p

Neeq
01-05-09, 01:59
απλα μην το κανεις.
Δεν μπορεις να καταλαβεις τι καρκινογονες ουσιες θα περνανε στο αιμα σου για ολη σου την ζωη.

:laugh: ΠΟυ τον βρηκανε αυτον ρε? :p

*Princess7*
01-05-09, 13:19
απλα μην το κανεις.

google κινητο εισαι εσυ παιδι μου φτου σου:huh:

arxiloxos
02-05-09, 03:35
amatheia goustaro :p

για πες επιστημονα εσυ που διαβαζεις τα πολλα ............λουκυ-λουκ;

laugher
02-05-09, 08:19
More kai candy candy na diavazeis kati parapano mathaineis ap ayta pou les :p
POies karkinogones ousies? :p
Mporeis na doseis aima 1 xrono meta to tattoo.
To derma to poly se 2 vdomades epoulonete, den yparxoune flegmones pou den tis katalavaineis :p

arxiloxos
02-05-09, 18:19
καθε φορα που χτυπας στο σωμα, κανεις μια εγχειρηση το δερμα μπορει να επουλωνεται επιφανειακα αλλα μεσα μενει μια μικρη φλεγμονη που την εχεις για ολη σου την ζωη.Ολα τα μελανια που χρησιμοποιουν ειναι καρκινογονα ασχετα που δεν το λενε και αυτες οι ουσιες απορροφουνται σιγα-σιγα απο τον οργανισμο.Δεν μπορουν να επιτυχουν το αποτελεσμα που θελουν χωρις τοξικες χημικες ουσιες.Παραδειγμα τα βιολογικα κοκκινα αυγα που ειναι πολυ υποδειεστερα σε χρωμα απο τα κανονικα που εχουν τοξικες βαφες.Κανενας επαγγελματιας , που απο οτι φαινεται με μερικους μιλαω τωρα,δεν θα σου πει αυτα τα πραγματα αλλα ειναι αληθεια.Ειναι οπως τα σφργισματα με υδραργυρο.Στην αρχη λεγαν οτι ειναι απολυτα ασφαλη.Τωρα οι μισοι λενε ετσι ,οιαλλοι αλλιως.Στο μελλον θα αποδειχτει οτι ειναι μονο καρκινογονα και τιποτα αλλο.

laugher
02-05-09, 20:52
Ah oraia dld olos o sylogismos sou sthrizete se conpiraxy theories kanonika :p

ps. ksereis ti einai mia flegmoni? :p

arxiloxos
02-05-09, 22:29
φλεγμονη ειναι το εσωτερικο κοκκινισμα του ιστου που μπορει να δημιουργηθει απο την εισοδο μη αναγνωρισιμου αντικειμενου στον οργανισμο δηλαδη τα μελανια.Οποιονδηποτε ομοιοπαθητικο,γιατρο φυσικης ιασης ρωτησεις θα σου πει ρητα μακρια απο τα τατουαζ.Και υπαρχουν ερευνες δεν ειναι consiracy το θεμα.

psycho_soad_666
03-05-09, 00:09
Εγω το χω βαλει και avatar ... Μπα δεν τα γουσταρω καθολου :p ... Χεχε ... Απλα εγω δεν παω τα tribal , λυκους , ινδιανους , δρακους , τριανταφυλλα κ αυτα ... Θεωρω οτι ενα tattoo πρεπει να συμβολιζει κατι στη ζωη σου ! Κατι το οποιο αξιζει να το χεις ανεξυτιλο πανω σου ...

notis2005
03-05-09, 00:26
κι εγώ avatar το έχω.
1 απο όσα έχω είναι αυτό,προς το πιο gothic κ χωρίς χρώμα όμως.
αρρώστια είναι τα tattoo κ εδώ ισχύει οτι 1 =κανένα.
κ στις γυναίκες κάθονται ωραία ,τα tattoo.

laugher
03-05-09, 10:17
φλεγμονη ειναι το εσωτερικο κοκκινισμα του ιστου που μπορει να δημιουργηθει απο την εισοδο μη αναγνωρισιμου αντικειμενου στον οργανισμο δηλαδη τα μελανια.Οποιονδηποτε ομοιοπαθητικο,γιατρο φυσικης ιασης ρωτησεις θα σου πει ρητα μακρια απο τα τατουαζ.Και υπαρχουν ερευνες δεν ειναι consiracy το θεμα.

flegmoni einai i antidrasi tou organismou se opoiondipote traymatismo, den einai to melaniasma :p Einai diadikasia epoulosis kai oloklironete analoga ma ton traymatismo se kapoio xroniko diasthma. Eidika sta tattoo pou i velona pernaei poly ligo kato apo to derma den diarkei gia pano apo 2 vdomades, ektos ki an apo aproseksia stin apotherapeia yparksei kapoia molynsi.
Oi karkinogones exoune oles arxeiothetithei kai einai gnostes, to ti exei mesa to melani pou vazei o kathe artist mporeis na to deis.
Kai akou omoiopathitikos giatros fysikis iasis :p

spyros2n
03-05-09, 12:08
flegmoni einai i antidrasi tou organismou se opoiondipote traymatismo, den einai to melaniasma :p einai diadikasia epoulosis kai oloklironete analoga ma ton traymatismo se kapoio xroniko diasthma. Eidika sta tattoo pou i velona pernaei poly ligo kato apo to derma den diarkei gia pano apo 2 vdomades, ektos ki an apo aproseksia stin apotherapeia yparksei kapoia molynsi.
Oi karkinogones exoune oles arxeiothetithei kai einai gnostes, to ti exei mesa to melani pou vazei o kathe artist mporeis na to deis.
Kai akou omoiopathitikos giatros fysikis iasis :p

+1...

lappask.wsta
11-05-09, 22:31
ενα και καλο προτεινω τον τσε

cyanous
12-05-09, 14:28
πρώτο μου post :P!

Παίδες δική μου συμβουλή, τα έγχρωμα tatoo να τα αποφεύγετε, ψάξτε μόνο τί δίνει το χρώμα στο κάθε διαφορετικό μελάνι (κιτρινο κοκκινο κτλ)...Εμένα δεν μαρεσει η ιδέα να μπει νικέλιο πχ στο σώμα μου!

Το μαύρο και νομίζω και το λευκό ειναι αβλαβή. Είχα την συγκεκριμένη κουβέντα με Χημίκουλα κολλητό που έχει κάνει μονόχρωμο tatoo.

spyros2n
13-05-09, 10:40
Για όσους είναι μέλη του facebook, υπάρχει και ένα τεράστιο group me tatoo's, με δείγματα από ανθρώπους από όλο τον κόσμο και αξίζει να το δείτε --> http://www.facebook.com/pages/Tattoos/28896995501

pg76
13-05-09, 12:08
Εγώ έκανα χθες το πρώτο μου tatoo και δεν πόνεσε πάρα πολύ είναι λίγο πρησμένος ο ώμος αλλά σε 2 μέρες ακόμα θα είναι εντάξει. Σαν κάψιμο αισθάνεσαι παρά σαν έντονο πόνο! Πιστεύω είναι πολλών ανθρώπων απωθημένο όπου άλλοι το εκπληρώνουν και άλλοι όχι. Με τον άνθρωπο που μου το έκανε μου ανέφερε ότι έρχονται πολλοί και ειδικά τουρίστες μεγάλοι σε ηλικία που το παίρνουν απόφαση στις διακοπές τους να το κάνουν ενώ το έχουν στο μυαλό τους πολλά χρόνια πριν

Να και μια φώτο

archaggelos2009
15-05-09, 07:25
...καλημερα σας,
ενδιαφερον το θεμα σας αλλα και οι αποψεις σας,
εχω και εγω κανει απο ενα στα δυο μπρατσα μου.τα θεματα τα επελεξα μονος με αντιπροσωπευουν και δεν εχω μετανοιωσει για τιποτα..καθε μερα μαρεσουν περισσσοτερο..θαλεγα σε οσους ειναι στη φαση να κανουν,να επιλεξουν θεμα ππου να "λεει" σε "αυτους" κατι και οχι αν ειναι στη μοδα της εποχης..κατι που βλεποντας το θα λεει κατι απο τον χαραχτηρα σου απο τα πιστευω σου..ετσι πιστευω δεν θα το μετανοιωσεις ποτε..

ναστε καλα!

deppyko
27-05-09, 01:05
den mou aresoun ektos apo spanies periptoseis kai gia ligo. vareta einai.

PaRafRoN**
01-06-09, 06:18
eimai 19 xronon k to skeftome edw k 2 xronia....tha paw simera na xtipisw enan aggelo stin plati...!!

osiris
01-06-09, 06:45
Φοραω 4 τατου. 2 στο δεξι χερι ενα στον αριστερο καρπο και ενα στο αριστερο ποδι και το αλλο σαββατο παω για το πεμπτο.
Θεωρω οτι υπαρχουν ουσιαστικα 2 λογοι να κανεις τατου ο ενας ειναι γιατι κατι υποσυνειδητα σε εκφραζει και σε "φτιαχνει" και ο αλλος ειναι λογο μοδας.
Επειδη ειμαι του κυκλου των tattoo artist ενα θα πω τα τελευταια 4 χρονια το 50% των ελληνιδων εχει δελφινακια και τριανταφυλλακια (σχεδια μαζικης παραγωγης) που ουσιαστικα ειναι και το μεριδιο των ανθρωπων που το κανουν για μοδα γνωριζοντας οτι θα το μετανοιωσουν!!!
Παντως για να απαντησω κι εγω ναι ειμαι υπερ του ταττου αρκει να γινει μετα απο "ωριμη" σκεψη και οχι επειδη "ερχεται το καλοκαιρι και να ενας τροπος να δειξω οτι ειμαι γ****

Edited By Stella...

osiris
01-06-09, 06:46
απλα μην το κανεις.

:judge::judge::judge:Εχω δωσει αιμα και 5 φορες!

LyKaINa
01-06-09, 13:29
απλα μην το κανεις.

:huh::huh::huh: πλακα μας κανεις τωρα ?Κοψε κατι ..:shutup:
Σιγα μη σκιζεται και το δερμα στα δυο αχΧαχΑΧΑχαΧΑΧχ
αχΧΑχΑΧΑχαΑ

spyros2n
01-06-09, 13:42
απλα μην το κανεις.

Μας ψεκάζουν ρε!!! τώρα και στα tatoo! και τα έλεγε ο Λιακόπουλος!!!

Α ρε Ελλάς το μεγαλείο σου με τον κάθε Ελληνάρα...

LyKaINa
01-06-09, 13:46
Μας ψεκάζουν ρε!!! τώρα και στα tatoo! και τα έλεγε ο Λιακόπουλος!!!

Α ρε Ελλάς το μεγαλείο σου με τον κάθε Ελληνάρα...

Εσυ πολλα μη λες :cool2:
δε βλεπω φως ...:cool2:Θα σου κοψω τα ιδιατερα λινκ :sneaky:

spyros2n
01-06-09, 13:50
Εσυ πολλα μη λες :cool2:
δε βλεπω φως ...:cool2:Θα σου κοψω τα ιδιατερα λινκ :sneaky:

όχι, μη!!!

LyKaINa
01-06-09, 21:16
όχι, μη!!!

:sneaky:

Cindy
03-06-09, 20:45
Δεν το θεωρω κακο το να εχει καποιος τατουαζ (κ εγω εχω ενα :p )
Το θεμα για μενα, ειναι να το κανει κανεις μετα απο μεγαλη σκεψη, δεν ειναι κατι που φευγει, αρα να μην το κανει επειδη ειναι στην μοδα η επειδη ειναι "cool"

GFMemphis
07-06-09, 01:51
Είμαι υπέρ τους και μου αρέσουν επίσης συμφωνώ με τον Osiris ότι πρέπει να γίνεται μετά από ώριμη σκέψη και όχι από μόδα γιατί σχεδόν σίγουρα θα το μετανιώσεις αν το κάνεις από μόδα. Έχω και εγώ ένα μικρομεσαίο κινέζικο γράμμα το οποίο το έκανα για να σημαδέψω ένα γεγονός στην ζωή μου με κάτι που με εκφράζει.

AL-FO
13-06-09, 23:27
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ
http://www.coolopticalillusions.com/eye-tricks/optic-pictures/alien-tattoo-whole-body.jpg
ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ
http://i196.photobucket.com/albums/aa55/basil84/tattoo.jpg
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΡΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΧΑΡΗΤΟΜΕΝΟ
http://smiletime.pblogs.gr/files/f/165076-Butterfly_Tattoo1.jpg
Το ταττου ειναι επιλογη του καθενος τι του αρεσει

*Ειρηνη*
14-06-09, 09:38
κ εμένα μαρεσουν τα tattoo κ μαλιστα θα κανω ενα λιαν συντόμως στον αστράγαλο οχι για μαγκια.θα κάνω κάτι που θέλω μεινει για μια ζωη.μια καρδουλα κ ενα τρινταφυλλακι ανθισμένο να βγαινει απο αυτη κ μεσα στην καρδια τα αρχικα απο τα ονοματα απο τα 4 παιδια μου.ειναι κάτι που θελω να μεινει για παντα κ δν υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσω ποτε που θα το κανω:mama:

LyKaINa
14-06-09, 10:36
κ εμένα μαρεσουν τα tattoo κ μαλιστα θα κανω ενα λιαν συντόμως στον αστράγαλο οχι για μαγκια.θα κάνω κάτι που θέλω μεινει για μια ζωη.μια καρδουλα κ ενα τρινταφυλλακι ανθισμένο να βγαινει απο αυτη κ μεσα στην καρδια τα αρχικα απο τα ονοματα απο τα 4 παιδια μου.ειναι κάτι που θελω να μεινει για παντα κ δν υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσω ποτε που θα το κανω:mama:

;)πολυ καλη ιδεα !

*Ειρηνη*
14-06-09, 10:41
αυτο θα κάνω
http://i44.tinypic.com/11gkb5t.jpg

LyKaINa
14-06-09, 10:47
αυτο θα κάνω

:Punk:γαματο ..πιο γαματο ειναι που ειναι τα ονοματα των παιδιων σου !!!!
ΕυΓε :cool2:

spyros2n
14-06-09, 11:38
αυτο θα κάνω

Πολύ ωραίο!!!

oneptk
14-06-09, 12:48
den me peirazoun ta tatoo...gia tin akriveia merika dhigounti mia olokliri istoria....emena kapoios gnostos mou ekane tatoo kai o simvolismos tou edeixne tin ape3artisi tou apo ta narkotika

poptb
14-06-09, 14:39
μου αρεσουν παρα πολυ κ ειμαι υπερ.εχω ενα κ θα κανω αλλο ενα μετα τις διακοπες μου!

tempt@tion
14-06-09, 15:44
μου αρεσουν παρα πολυ κ ειμαι υπερ.εχω ενα κ θα κανω αλλο ενα μετα τις διακοπες μου!

kai polu kala 8a kaneis....einai omorfa ontos

poptb
14-06-09, 16:11
τα μικρα ειναι ομορφα,τα μεγαλα tattoo ειναι καπως..

tempt@tion
14-06-09, 16:19
nai sumfwnw apolita,idika gia tin gunaika prepei na einai kapos mikro
kai se kalo simeio
pezei rolo kai to sxedio fusika

poptb
14-06-09, 16:27
nai sumfwnw apolita,idika gia tin gunaika prepei na einai kapos mikro
kai se kalo simeio
pezei rolo kai to sxedio fusika

kati paraxeno,na mhn einai k poly koino!

tempt@tion
14-06-09, 16:31
na sumvoulizei kati omws,na min einai ksekarfwto
esi exeis ipes....sigoura kati 8a leei

poptb
14-06-09, 16:37
na sumvoulizei kati omws,na min einai ksekarfwto
esi exeis ipes....sigoura kati 8a leei

:laugh:ε οχι ξεκαρφωτο!κατι που να λεει κατι για μενα!ναι,το πρωτο ειναι συμβολικο..

tempt@tion
14-06-09, 16:39
:rolleyes2
to idio leme :D

spoda
15-06-09, 08:16
den lew wraia einaia alla an to vare8eis dn to vgazeis pote

poptb
15-06-09, 11:05
den lew wraia einaia alla an to vare8eis dn to vgazeis pote

βγαινει με λειζερ καλε!κ ο σκοπος ειναι αν το κανεις να μην το βγαλεις ποτε!εννοειται..:)

maninaki84
15-06-09, 12:46
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΜΑΙ Η ΜΑΡΙΑ 24 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΕΧΩ ΗΔΗ 1 ΤΑΤΤΟΟ Κ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ osiris ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ poptb.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΕ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΤΤΟΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ........ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...... ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΤΤΟΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...!!!!!
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΛΑ.....ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...ΟΧΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ......

poptb
15-06-09, 18:18
maninaki84 εεε ειμαι η poptb :wave:
κ συμφωνω απολυτα μαζι σου!!

alextrax
15-06-09, 18:59
katarxin prin kaneis tattoo ....den prepei na eisai ipo tin ephreia ousiwn....!@@@!!!!!!!!! personal jesus!

alextrax
15-06-09, 19:04
βγαινει με λειζερ καλε!κ ο σκοπος ειναι αν το κανεις να μην το βγαλεις ποτε!εννοειται..:)

exei kaneis na proteinei kanena institouto kalo? exw ena tattoo kai 8elw na to bgalw! anamenw protaseis.euxaristw!

LyKaINa
15-06-09, 19:07
exei kaneis na proteinei kanena institouto kalo? exw ena tattoo kai 8elw na to bgalw! anamenw protaseis.euxaristw!

Lazer Line Clinics :rolleyes2
Μονο Αθηνα και Θεσσαλονικη :rolleyes2

poptb
15-06-09, 19:51

εβγαλε μια φιλη μου το δικο της κ ποναει απιστευτα..:cry:

sofia28
15-06-09, 20:43
ego prosopika exo kanei xena. alla eimoun isixi epeidi ixera oti sigoura tha figoun.

spyros2n
15-06-09, 20:49
ego prosopika exo kanei xena. alla eimoun isixi epeidi ixera oti sigoura tha figoun.

Πίστεψε με, καλύτερα να χτυπήσεις κανονικό tatoo, παρά hena. Τα συστατικά που βάζουν μέσα -πέρα απο το henna ως φυτό που δεν έχει κάτι κακό- είναι καρκινογόνα και απαγορευμένα για το δέρμα και ειδικά αυτά που "πουλάνε" οι πλανόδιοι στις παραλίες. δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες -> http://en.wikipedia.org/wiki/Henna

Health effects

Though user accounts cite few, if any, negative effects of natural henna paste, pre-mixed henna body art pastes may have ingredients added to darken stain, or to alter stain color. The health risks involved in pre-mixed paste can be significant. The FDA considers these to be adulterants and therefore illegal for use on skin.[21] Some pastes have been found to include: silver nitrate, carmine, pyrogallol, disperse orange dye, and chromium. These have been found to cause allergic reactions, chronic inflammatory reactions, or late-onset allergic reactions to hairdressing products and textile dyes.

* Medical report of heavy metals such as nickel, cobalt, chromium, lead and mercury found in henna tattoos[22]
* Allergies Associated with Body Piercing and Tattoos[23]
* OSHA on silver nitrate[24]
* CDC on silver nitrate[25]

koulliw
15-06-09, 21:02
mou aresoun ta sxedia gia tatouaz,ta simvola

maninaki84
15-06-09, 22:11
poptb ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.......:smile2::smile2::smile2:

poptb
15-06-09, 22:25
poptb ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.......:smile2::smile2::smile2:

its ok!:)

E36M3ZF
15-06-09, 23:35
Εχω ήδη 2 τατού στα μπράτσα μου , μεγάλα . Απο τότε που τα έκανα δεν θυμαμαι ποτέ να τα βαρέθηκα ή να θελησα ποτε να τα σβησω απο πάνω μου .
Σιγουρα υπαρχει τουλαχιστον στην Ελλαδα ενα θέμα προκαταληψης με τα τατου , τα σκουλαρίκια στους αντρες , τα μακρια μαλλια και γενικά ότι δεν αρεσει στον διπλανό μας δεν ειναι σωστο. Δεν βγαζω στο τελευταιο την ουρα μου απέξω καθως και εγω τωρα που φιλοσοφώ καποτε οταν εβλεπα emo θεωρουσα πως ειναι καπως και πως απλα χρειαζονται κλωτσες πολλες . Δεν εχω πολυ αλλαξει σκεψεις επι του θεματος αυτού αλλα αφου αρεσει σε καποιον να ειναι οπως ειναι , εμενα και στους αλλους που με κοιταζουν στραβα επειδη εχω τατου ΔΕΝ μας πεφτει λόγος.
Τωρα ... κατ'εμε πάντα , ενα - δυο , πεντε δεκα τατου στο σωμα καποιου ΔΕΝ τον κανουν κακό ή αντιθετως καλό ανθρωπο . Δεν πιστευω τουλαχιστον πως στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορει ενα τατου να αλλαξει τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα καποιου. Υπαρχουν βεβαια και γι'αυτο γραφω παραπάνω " στις περισσότερες περιπτωσεις " , ανθρωποι που κανουν ενα τατου ΑΠΛΑ για να ειναι στην μόδα. Για μενα λοιπον το τατου ΔΕΝ ειναι μόδα. Οταν τα εκανα εγω τα εκανα γιατι κατι ηθελα μεσα απο τα τατου μου να εκφρασω και να εκφραστω μεσα απο αυτα καθως , τουλαχιστον σε μενα αυτο ισχυει , ενα τατου ή μαλλον το καθε τατου ΣΩΣΤΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ χτυπιέται για να εκφρασει χωρις λογια κατι απο εμας.
Εγω π.χ εχω στο ενα μου μπρατσο εναν τζοκερ που σχιζει το δερμα και βγαινει απο μεσα και απο το πανω μερος του σκισηματος βγαινουν καποιες μορφες. Για να χτυπηθει λοιπον αυτο το τατου κατι σημαινει για μενα καιαδιαφορο μου ειναι αν αρεσει στους αλλους ή αν καταλαβαινουν το νοημά του ή απλα βλεπουν εναν τζοκερ στο μπρατσο μου... Το εχω ακουσει πολλες φορες " Ααααα ενας τζοκερ " . Δεν με ενδιαφερει να κατσω να αναλυσω τι σημαινει ο τζοκερ στο χερι μου καθως ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ αλλα για μενα .
Στο αλλο μου μπρατσο εχω μια περικεφαλαια τυπου 300 του Λεωνίδα ΑΛΛΑ με εναν Αθηναικό μέανδρο προ λοφίου και απο κατω ενα σπαθί και ενα δόρι και απλα απο πάνω γραφει ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ .... Ελπίζω πως οι λογοι που το εκανα το συγκεκριμενο τατου ειναι εμφανεις και δεν χρειαζονται περαιτερω εξηγησεις .... Απλα ετσι νιωθω για ορισμενα θεματα μεσα μου και αποτυπωθηκαν οι σκεψεις μου πανω στο μπρατσο μου.

Τωρα ... Στο θεμα υγειας , σιγουρα ενα τατου δεν ειναι και το καλύτερο για τον οργανισμο μας . Ουτε φυσικα και το τσιγαρο ειναι , ουτε και τα ποτα , ουτε και τα γκουντις ουτε και τιποτα απο οσα καθημερινα κανουμε , τρωμε ή αναπνεουμε. Δεν ισχυει ομως το ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΙΜΑ , χιλιες αρρωστιες που διαβασα παραπάνω κτλ .... ειμαι εθελοντης αιμοδοτης και οταν δινω αιμα ΠΑΝΤΑ βλεπουν τα τατου μου , κανενας δεν μου εχει πει ΟΧΙ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ...
Ετσι λοιπον καποιος που σκεφτεται να κανει ενα τατου μην μπει στο τρυπακι δεν το κανω γιατι θα πεθανω .... θα πεθανει ετσι και αλλιως , το τατου δεν θα σε βοηθησει ουτε να ζησεις παραπάνω ουτε λιγοτερο.
Και τελος .... Ξαναλεω , το τατου αν ειναι σωστα μελετημενο και σε εκφραζει ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΠΟΤΕ και δεν ντρεπεσαι γι'αυτο. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΕΤΣΙ ? Αν ειναι ομως ενα τατου του τυπου ΜΑRIA LOVES NIKOS & L.F.E ... Μαλλον θα το μετανιωσει οποιος για μοδα ή για στιγμιαιο ενθουσιασμο το χτυπησει και μετα θα συζηταμε για το " που θα βγαλω το τατου που ειχα κανει για εναν μ@λακα πρωην γκομενο ή μια μ@λακω πρωην γκομενα " ?? Και τοτε .... Κλαφτα Χαραλαμπε ....

Σας παραθέτω και 2 φωτο προχειρες απο τα τατου μου ..

Ευχαριστω που σπαταλησατε τον χρονο σας για να διαβασετε και την δικια μου αποψη

Φιλικα Κωστας

http://i146.photobucket.com/albums/r266/bmw-hellasclub/005-1.jpg

http://i146.photobucket.com/albums/r266/bmw-hellasclub/008-2.jpg

poptb
16-06-09, 00:07
Εχω ήδη 2 τατού στα μπράτσα μου , μεγάλα . Απο τότε που τα έκανα δεν θυμαμαι ποτέ να τα βαρέθηκα ή να θελησα ποτε να τα σβησω απο πάνω μου .
Σιγουρα υπαρχει τουλαχιστον στην Ελλαδα ενα θέμα προκαταληψης με τα τατου , τα σκουλαρίκια στους αντρες , τα μακρια μαλλια και γενικά ότι δεν αρεσει στον διπλανό μας δεν ειναι σωστο. Δεν βγαζω στο τελευταιο την ουρα μου απέξω καθως και εγω τωρα που φιλοσοφώ καποτε οταν εβλεπα emo θεωρουσα πως ειναι καπως και πως απλα χρειαζονται κλωτσες πολλες . Δεν εχω πολυ αλλαξει σκεψεις επι του θεματος αυτού αλλα αφου αρεσει σε καποιον να ειναι οπως ειναι , εμενα και στους αλλους που με κοιταζουν στραβα επειδη εχω τατου ΔΕΝ μας πεφτει λόγος.
Τωρα ... κατ'εμε πάντα , ενα - δυο , πεντε δεκα τατου στο σωμα καποιου ΔΕΝ τον κανουν κακό ή αντιθετως καλό ανθρωπο . Δεν πιστευω τουλαχιστον πως στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορει ενα τατου να αλλαξει τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα καποιου. Υπαρχουν βεβαια και γι'αυτο γραφω παραπάνω " στις περισσότερες περιπτωσεις " , ανθρωποι που κανουν ενα τατου ΑΠΛΑ για να ειναι στην μόδα. Για μενα λοιπον το τατου ΔΕΝ ειναι μόδα. Οταν τα εκανα εγω τα εκανα γιατι κατι ηθελα μεσα απο τα τατου μου να εκφρασω και να εκφραστω μεσα απο αυτα καθως , τουλαχιστον σε μενα αυτο ισχυει , ενα τατου ή μαλλον το καθε τατου ΣΩΣΤΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ χτυπιέται για να εκφρασει χωρις λογια κατι απο εμας.
Εγω π.χ εχω στο ενα μου μπρατσο εναν τζοκερ που σχιζει το δερμα και βγαινει απο μεσα και απο το πανω μερος του σκισηματος βγαινουν καποιες μορφες. Για να χτυπηθει λοιπον αυτο το τατου κατι σημαινει για μενα καιαδιαφορο μου ειναι αν αρεσει στους αλλους ή αν καταλαβαινουν το νοημά του ή απλα βλεπουν εναν τζοκερ στο μπρατσο μου... Το εχω ακουσει πολλες φορες " Ααααα ενας τζοκερ " . Δεν με ενδιαφερει να κατσω να αναλυσω τι σημαινει ο τζοκερ στο χερι μου καθως ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ αλλα για μενα .
Στο αλλο μου μπρατσο εχω μια περικεφαλαια τυπου 300 του Λεωνίδα ΑΛΛΑ με εναν Αθηναικό μέανδρο προ λοφίου και απο κατω ενα σπαθί και ενα δόρι και απλα απο πάνω γραφει ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ .... Ελπίζω πως οι λογοι που το εκανα το συγκεκριμενο τατου ειναι εμφανεις και δεν χρειαζονται περαιτερω εξηγησεις .... Απλα ετσι νιωθω για ορισμενα θεματα μεσα μου και αποτυπωθηκαν οι σκεψεις μου πανω στο μπρατσο μου.

Τωρα ... Στο θεμα υγειας , σιγουρα ενα τατου δεν ειναι και το καλύτερο για τον οργανισμο μας . Ουτε φυσικα και το τσιγαρο ειναι , ουτε και τα ποτα , ουτε και τα γκουντις ουτε και τιποτα απο οσα καθημερινα κανουμε , τρωμε ή αναπνεουμε. Δεν ισχυει ομως το ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΙΜΑ , χιλιες αρρωστιες που διαβασα παραπάνω κτλ .... ειμαι εθελοντης αιμοδοτης και οταν δινω αιμα ΠΑΝΤΑ βλεπουν τα τατου μου , κανενας δεν μου εχει πει ΟΧΙ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ...
Ετσι λοιπον καποιος που σκεφτεται να κανει ενα τατου μην μπει στο τρυπακι δεν το κανω γιατι θα πεθανω .... θα πεθανει ετσι και αλλιως , το τατου δεν θα σε βοηθησει ουτε να ζησεις παραπάνω ουτε λιγοτερο.
Και τελος .... Ξαναλεω , το τατου αν ειναι σωστα μελετημενο και σε εκφραζει ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΠΟΤΕ και δεν ντρεπεσαι γι'αυτο. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΕΤΣΙ ? Αν ειναι ομως ενα τατου του τυπου ΜΑria loves nikos & l.f.e ... Μαλλον θα το μετανιωσει οποιος για μοδα ή για στιγμιαιο ενθουσιασμο το χτυπησει και μετα θα συζηταμε για το " που θα βγαλω το τατου που ειχα κανει για εναν μ@λακα πρωην γκομενο ή μια μ@λακω πρωην γκομενα " ?? Και τοτε .... Κλαφτα Χαραλαμπε ....

Σας παραθέτω και 2 φωτο προχειρες απο τα τατου μου ..

Ευχαριστω που σπαταλησατε τον χρονο σας για να διαβασετε και την δικια μου αποψη

Φιλικα Κωστας

http://i146.photobucket.com/albums/r266/bmw-hellasclub/005-1.jpg

http://i146.photobucket.com/albums/r266/bmw-hellasclub/008-2.jpg

ωραια τατου κ ωραιος τροπος σκεψης!:)

Johnyblue
16-06-09, 02:17
Δεν μου αρέσουν οι "ζωγραφιές" τέτοιου είδους στο σώμα μου... Παρόλ' αυτά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα άτομα που φέρουν πάνω τους τατουάζ... Θα ήταν ρατσιστικό άλλωστε...

seethat
16-06-09, 11:52
Απαίσιο και απωθητικό να βλέπεις τατουάζ σε έναν άνδρα ή γυναίκα. Αντιερωτικό.

:thumbsdow:thumbsdow

spyros2n
16-06-09, 11:56

Δε νομίζεις ότι προσβάλλεις λίγο με τέτοιες λέξεις; :judge:

seethat
16-06-09, 12:03
Δε νομίζεις ότι προσβάλλεις λίγο με τέτοιες λέξεις; :judge:

Συγνώμη, είστε πανέμορφοι στο κόσμο σας, πώς μπόρεσα, πάω κατευθείαν για εγγραφή στο Harley Davidson club καθώς και σε όλα τα trance electro clubs.

E36M3ZF
16-06-09, 13:37
Ασε μας λοιπον εμας στον "κόσμο" μας να ειμαστε ωραιοι και ασχημοι και κατσε εσυ στον δικο σου μικροκοσμο και κρινε μας και γιατι οχι ριξε μας και στην πυρα .

E.T PHONE HOOOOOMEEEEEEE

Ζητω ο Χιτλερ και το 3ο Ράιχ.

Ευτυχως οι παπουδες μου εχουν προ καιρου πεθανει αλλιως θα ειχες δυο ψηφαλακια για το ρατσιστικο σου κομμα - κινημα φιλε μου . Σιγουρα θα τα βρισκατε μεταξυ σας ωστε να ιδρυσετε το κόμμα Κ.Ο.Μ.Π.Λ.Ε - Ξ = ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΟΝΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ - ΞΥΝΟΜΟΥΡΗΔΕΣ.
Αααα και δεν σου ειπα και το χειροτερο .... Εχω και Harley και φοραω και σκουλαρίκι και εχω και μακρυα μαλλια .... Πωπωπω δηλαδη .... Εκτελεση στα 3 βηματα και δευτερο πυροβολισμο μετα για να εισαι σιγουρος πως ψοφησα.

Χαιρομαι ομως που σε μερικους δεν σου αρεσω με τα τατουαζ μου .... Θα μπορουσα να σου απαντησω και αλλιως αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μου το επιτρεπουν ΟΧΙ οι τροποι μου αλλά οι κανονες του forum .
Δυστυχως ομως για εμας , δεν μας αποκαλυπτεσαι , τουλαχιστον δειξε μας μια φωτο σου να εχουμε και εμεις να σχολιαζουμε κατι αν δεν μας αρεσει στα μουτρα σου και να σε θεωρησουμε αντιαισθητικο , αντιερωτικο και απωθητικο αν δουμε κατι που δεν μας αρεσει και τοτε ελα να μας πεις τις σκεψεις σου οταν διαβασεις οτι γραψουμε για τα μουτρα σου.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ , ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ οταν ΚΑΝ δεν σε αφορα το ζητημα του ή δεν σε ενοχλει η σταση και οι πραξεις του ..... ( Δεν μιλαω για όλους .... Για οισμενους ΜΟΝΟ . Συγνωμη απο τους υπολοιπους που θα διαβασουν το post μου αυτο )

Irety
16-06-09, 15:02
Mia xara einai egw exw ena sthn mesh!ena hlio me ena feggari.
telika dn ponaei oso lene.apla prepei na breis to swsto magazi
kai propantos na einai KATHARO

spyros2n
16-06-09, 15:09
Mia xara einai egw exw ena sthn mesh!ena hlio me ena feggari.
telika dn ponaei oso lene.apla prepei na breis to swsto magazi
kai propantos na einai KATHARO

Είμαι πολύ περίεργος να το δω! και γενικά δεν πονάει τόσο... βασικά καθόλου αν και παίζει μεγάλο ρόλο που θα το κάνεις. Ο τύπος που έκανε το δικό μου είχε tatoo που πέρναγε από τον λαιμό του.. Αυτό μάλιστα μπορώ να φανταστώ πόνο που έφαγε :P

Όσο για την καθαριότητα είναι το κυριότερο που θα κοιτάξετε σε ενα tatoo σαλόνι. Το δικό μου το έκανα κατά τις διακοπές μου στην Ουκρανία και η καθαριότητα στο μέρος που το χτύπησα (Tatυ2000 η κάπως έτσι λεγόταν) ήταν απίστευτη! μέχρι και "σακουλάκια" στα παπούτσια βάλαμε για να μη μολύνεται ο χώρος.. είχα πάθει πλάκα.

@seethat: Δεν είναι κακό να λες την γνώμη σου, είναι κακό να προσβάλεις τόσο κόσμο όμως. Ας μη μετατρέψουμε αυτό το ποστ σε flame.

maninaki84
16-06-09, 15:14
seethat ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.........ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΑΤΤΟΟ????? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ( ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ) ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ.......ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΚΛΕΝΑΡΙΚΟΒΑ Κ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΑΤΤΟΟ Κ ΤΗΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΑΤΤΟΟ??? ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ.....Κ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΕΡΩΤΙΚΟΙ..... ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ....ΣΑΦΩΣ Κ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙς ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ.....ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ......

poptb
16-06-09, 16:11
Συγνώμη, είστε πανέμορφοι στο κόσμο σας, πώς μπόρεσα, πάω κατευθείαν για εγγραφή στο Harley Davidson club καθώς και σε όλα τα trance electro clubs.

γιατι καλε;τι εχουν αυτα τα club?μια χαρα ανθρωποι ειναι αυτοι που ειναι σε αυτα!:)

LyKaINa
16-06-09, 21:30

:rolleyes2εεελααα !
μη μου λες ..

seethat
17-06-09, 05:47
seethat ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.........ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΑΤΤΟΟ????? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ( ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ) ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ.......ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΚΛΕΝΑΡΙΚΟΒΑ Κ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΑΤΤΟΟ Κ ΤΗΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΑΤΤΟΟ??? ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ.....Κ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΕΡΩΤΙΚΟΙ..... ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ....ΣΑΦΩΣ Κ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙς ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ.....ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ......

Θα θέλατε για όλη σας τη ζωή να φοράγατε τα ίδια ρούχα; Η διάθεσή σας είναι πάντα η ίδια; Οι απόψεις σας;

Christina
17-06-09, 06:43
:yes:ναι είναι ωραία αρκεί να είναι διακριτικό και οπωσδήποτε ασπρόμαυρο :smile2:

...εξάλλου ένα όμορφο τατουάζ είναι πολύ ερωτικό ;)

♥Stella®♥
17-06-09, 06:51
@seethat...ola ta paidia edw lene thn gnomi tous
peri tatouaz.

Kati pou DEN aresi se esena...DEN pai na pi pos... den prepi na aresi kai stous allous.

Esi den xriazete na mpenis edw kai na tous thn les.
Opos edw>>> Συγνώμη, είστε πανέμορφοι στο κόσμο σας, πώς μπόρεσα, πάω κατευθείαν για εγγραφή στο Harley Davidson club καθώς και σε όλα τα trance electro clubs.<<<

Eisoun aparadexth
Parakalo afto na to stamatiseis.

Efxaristw...

maninaki84
17-06-09, 10:30
seethat ΘΕΛΕΙΣ ΔΗΛ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΑΠΕΧΘΑΝΕΣΑΙ ΤΑ ΤΑΤΤΟΟ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ....
Κ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ....ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΚΟΜΠΛΕΞ.....ΠΟΥ ΚΟΛΑΝΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΤΑ ΤΑΤΤΟΟ.....ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΣΕ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ......Η ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ????ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΥ ΖΕΙΣ????

seethat
17-06-09, 17:01
Η γνώμη μου για τα τατουάζ είναι ότι τα απεχθάνομαι και η γνώμη σας ότι τα λατρεύετε. Θέλατε μήπως όλοι να συμφωνούν μαζί σας;
Την ώρα που περπατάτε ποζάτοι και έτσι με τα τατουάζ σας, πάρα πολλοί που σας βλέπουν λένε από μέσα τους, τί λαλάκηδες θεέ μου. Είναι η πραγματικότητα.
Το '40 οι Γερμανοί έκαναν τατουάζ στους Εβραίους στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, τώρα δε χρειάζονται γιατί τα κάνετε μόνοι σας.

spyros2n
17-06-09, 21:26
Η γνώμη μου για τα τατουάζ είναι ότι τα απεχθάνομαι και η γνώμη σας ότι τα λατρεύετε. Θέλατε μήπως όλοι να συμφωνούν μαζί σας;
Την ώρα που περπατάτε ποζάτοι και έτσι με τα τατουάζ σας, πάρα πολλοί που σας βλέπουν λένε από μέσα τους, τί λαλάκηδες θεέ μου. Είναι η πραγματικότητα.
Το '40 οι Γερμανοί έκαναν τατουάζ στους Εβραίους στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, τώρα δε χρειάζονται γιατί τα κάνετε μόνοι σας.

Συνεχίζεις το βιολί σου εσυ. Σίγουρα σαν καινούργιος στο φόρουμ, το να προσβάλλεις κόσμο είναι πολύ καλός τρόπος για καλωσόρισμα :judge:

Αν διαβάσεις λίγο το θέμα, θα δεις ότι σε πολλά άτομα δεν αρέσουν. Κανένας τους όμως δεν πρόσβαλλε/μείωσε/<name it> κανέναν και προπάντων, κανένας δεν έκανε τέτοια σχόλια σα τα δικά σου. Και στην τελική δε με νοιάζει τι θα πουν οι γύρω που θα με δουν με το tatoo στον δρόμο... Το τελευταίο που θα με ενδιέφερε είναι αυτό:)

Αλλά έτσι είναι αυτά. Κρυβόμαστε πίσω από μερικά bits και bytes και λέμε ότι μας κατέβει στο μυαλό.

seethat
18-06-09, 05:32
Στο πρώτο μου post δε προσέβαλα κανέναν, είπα μόνο ότι τα τατουάζ μου ρίχνουν κατακόρυφα τη λίμπιντο και πέσατε να με φάτε. Πάντα με γοητεύουν οι μερικής απασχόλησης δημοκράτες.
Να διευκρινήσω ότι με ενοχλούν μόνο τα μόνιμα τατουάζ, με τα προσωρινά που τα σβήνεις την επόμενη μέρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.
Σιγά μην αναρτήσω στο greekz και φωτοτυπία της αστυνομικής μου ταυτότητας. Για την ανωνυμία υπάρχει το internet.
You don't care, we don't care.
Το αστείο με τα τατουάζ παρατράβηξε, τέλος εδώ.

LyKaINa
18-06-09, 15:32
πες αλευριιι :cool2:

maninaki84
18-06-09, 19:37

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΤΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ....ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ......ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΠΟΖΑΤΟΙ Κ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.....ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ Κ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ......ΜΑΘΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣ Κ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑΤΤΟΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΔΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ!!! ΓΙΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΕ........
ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΛΕΕΙ ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΣΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!! ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ..........ΦΙΛΑΚΙΑ

tempt@tion
18-06-09, 20:01
egrapse to maninaki :p

spyros2n
18-06-09, 21:00
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΤΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ....ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ......ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΠΟΖΑΤΟΙ Κ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.....ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ Κ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ......ΜΑΘΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣ Κ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑΤΤΟΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΔΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ!!! ΓΙΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΕ........
ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΛΕΕΙ ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΣΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!! ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ..........ΦΙΛΑΚΙΑ

Έτσι το maninaki! +φωνό :P

Έχεις αυτογνωσία, αυτό είναι κάτι i guess :unsure:

ΥΓ. το ΑΜΚΑ μη ξεχάσεις είναι και επίκαιρο.

Narvian
21-06-09, 10:05
Το τατουάζ

Το σημάδεμα στην αρχαιότητα λεγόταν «στίξη» (χτύπημα) ή «κατάστιξη» και η πράξη στιγματισμός. Το σημάδεμα του σώματος λεγόταν δερματοστιξία. Η λέξη όμως που χρησιμοποιείται ευρέως είναι η λέξη τατουάζ και από την οποία είναι γνωστή η όλη διαδικασία.

Η λέξη «Τατουάζ» προέρχεται από τη λέξη «Tattoo», όρος που βρίσκεται στη πρώτη δεκάδα των αναζητήσεων στο διαδίκτυο από το 1999! Η λέξη «Tattoo» είναι παράφραση της λέξης Tattawing των Μαορί (Νέα Ζηλανδία). Στην Πολυνησιακή διάλεκτο η λέξη «Τα» σημαίνει σχέδιο και «Ατουάζ» δηλώνει «αυτόν που δίνει πνοή στα πλάσματα της γης»! Με άλλα λόγια, Τατουάζ σημαίνει «το σχέδιο που σου δίνει τη προστασία των θεών»! Επιπλέον έχει τις έννοιες «ανεξίτηλο σημάδι», «σχέδιο στο δέρμα», «μαρκάρω κάτι», «κεντώ πάνω στο δέρμα»!

Στα μέσα της δεκαετίας του 1960 με τις αρχές της δεκαετίας του 1970 το τατουάζ εμφανίζεται σε μουσικούς της ροκ μουσικής. Το τατουάζ έγινε συνώνυμο της ροκ και μάλιστα της πανκ μουσικής.

Το 1963 ο Μπρούνο ντέ Πιγκάλ ανοίγει στο Παρίσι το πρώτο Στούντιο Τατουάζ. Ως και φεστιβάλ διοργανώνονται σε τοπική αλλά και διεθνή βάση όπως αυτό του Σίδνεϊ, της Φρανκφούρτης, ενώ από το 1999 διοργανώνεται και στη χώρα μας Πανελλήνια Έκθεση Tattoo Art! Η Ένωση Επαγγελματιών Τατουάζ των Η.Π.Α. δηλώνει ότι έχουν κάνει τατουάζ σε 39 εκατομμύρια άτομα από το 1990 ως το 2004! (δηλαδή 1 στους 7 Αμερικανούς)!! Στην ίδια κατεύθυνση διάδοσής του δραστηριοποιούνται διάσημοι αστέρες, αθλητές, ηθοποιοί, μοντέλα αλλά και τα ΜΜΕ.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα αστέρων που διαφήμισαν το τατουάζ είναι ο Μάρλον Μπράντο ως μηχανόβιος με τατουάζ στις ταινίες του, στις αρχές της δεκαετίας του 1980 τα supermodels όπως η Στέφανι Σέιμουρ και η Κάρε Ότις αλλά και οι σταρ του Χόλλιγουντ όπως η Ντρίου Μπάριμορ και ο Μίκι Ρούρκ.

Σήμερα πολλοί ηθοποιοί, βραβευμένοι μάλιστα με όσκαρ πολλοί από αυτούς, είναι στιγματισμένοι με τατουάζ: Λόγου χάρη Ρόμπερτ Ντε Νίρο, Τζούλια Ρόμπερτς, Τζόντι Φόστερ, Σόν Κόνερι, Τζέσικα Λαγκ, Νίκολας Κέιτζ, Τζίνα Ντέιβις, Σον Πεν, Μπίλι Θόρτον, Μαρίσα Τομέι, Αντζελίνα Τζολί, Σαρλίζ Θέρον, Μπεν Άφλεκ κ.α.

Το τατουάζ είναι πράξη που είχε πάντοτε μαγικό χαρακτήρα. Στις περισσότερες κοινωνίες αναγνωριζόταν μαγική δύναμη σε εκείνους που επιδίδονταν στο τατουάζ. Συνήθως το τατουάζ αποτελεί δοκιμασία μυήσεως ή αναγνωρίσεως του φύλου, του αξιώματος κλπ. Γίνεται όμως περισσότερο για τη μαγική, προφυλακτική, και θεραπευτική αξία του! (Γενική Παγκόσμιος Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος Λαρούς )

Πρόγονος των τατουάζ εικάζεται πως είναι η παράδοση εκδήλωσης πένθους των πρωτόγονων φυλών. Χάραζαν το σώμα τους και έτριβαν κάρβουνα μέσα στις τομές, με αποτέλεσμα μετά τη θεραπεία τους, τα αδιάλυτα μόρια του κάρβουνου να παραμένουν μέσα στο δέρμα. Οι παλαιστές και οι μονομάχοι στην αρχαιότητα έφεραν τατουάζ σε ένδειξη αδελφοσύνης. Πολλές φυλές το χρησιμοποιούσαν σαν ένδειξη πένθους ενώ σε άλλες υποδήλωναν τη κοινωνική τους θέση και το αξίωμα. Σε άλλες δήλωναν πως τα άτομα που τα έφεραν ήταν ώριμα για κοινωνική ζωή.

Για τους Μαορί ακόμη και σήμερα, τα τατουάζ είναι κομμάτι της ιστορίας τους, πολύ «ιερό»! Και όπως αναφέρθηκε στη Πολυνησιακή διάλεκτο σημαίνει το σχέδιο που σου δίνει τη προστασία των θεών!

Στη Δύση εμφανίζεται το τατουάζ αρχικά στους Σταυροφόρους και το 1691 από τον Γουΐλιαμ Ντάμφερ εξερευνητή θαλασσών στην επιστροφή του στο Λονδίνο μετά τα ταξίδια του στην Πολυνησία και στα νησιά του Ειρηνικού. Στα τέλη του 17ου αιώνα το τατουάζ μεταφέρεται ουσιαστικά στην Ευρώπη από τον Κάπτεν Κούκ, ο οποίος φέρνει μαζί του ειδικούς τεχνίτες από την Πολυνησία με σκοπό τη διάδοσή του. Στις αρχές του 18ου αιώνα το τατουάζ γίνεται μόδα στις αριστοκρατικές τάξεις της Ευρώπης και ύστερα εγκαταλείπεται. Τον 19ο αιώνα γίνεται πάλι μόδα στην Αγγλία και σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες.

Στην αρχαία Αίγυπτο τατουάζ είχαν οι βασιλικοί ακόλουθοι και οι ιερείς των ειδώλων για να διακρίνονται.

Οι αρχαίοι Έλληνες γνώριζαν τη τεχνική της δερματοστιξίας ήδη από τη Μυκηναϊκή εποχή, ωστόσο δεν έπαυαν να την θεωρούν ως συνήθεια των βαρβάρων! Χαρακτηριστικό δουλείας, υποτέλειας και υποταγής!

Ο Πλούταρχος αναφέρει πως οι Συρακούσιοι μετά τη συντριβή των Αθηναίων στις Συρακούσες της Σικελίας, έβαλαν ένα άλογο με τη μορφή τατουάζ στα μέτωπα των αιχμαλώτων!

Οι Ρωμαίοι σημάδευαν με τατουάζ τους σκλάβους και τους εγκληματίες και με το γράμμα D τους λιποτάχτες! Αργότερα, το 750 μ. Χ. το ίδιο έκαναν και οι Κινέζοι στους εγκληματίες! Στη Νέα Γουινέα και στην Βιρμανία χρησιμοποιούταν ως διακριτικό των φυλών ενώ στη Νέα Ζηλανδία αποτελούσε έμβλημα τιμής! Οι Ινδιάνοι Τόμσον έλεγχαν το κουράγιο τους, κυρίως των νέων, εφαρμόζοντας τον οδυνηρότερο τρόπο τατουάζ!

Στην Παραγουάη ήταν σύμβολο της εφηβείας ενώ κάποιες φυλές στην Ινδία το χρησιμοποιούσαν σαν μέσο καλλωπισμού και σεξουαλικής διέγερσης!

Στα νεώτερα χρόνια ήταν ταυτισμένο με τους περιθωριακούς, τους μηχανόβιους και τους φυλακισμένους αλλά και διάφορα επαγγέλματα όπως ναυτικούς, εργάτες κλπ. Στις ταινίες ήταν χαρακτηριστικό των βαρυποινιτών και των μηχανόβιων μαζί με τα μακριά μαλλιά και τα δερμάτινα ρούχα. Μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, με τη διαφήμιση που του γίνεται, εμφανίζεται από τους πεζοναύτες του Αμερικανικού στρατού ως τους Χίπις! Τατουάζ έχουν οπωσδήποτε τα μέλη συμμοριών ως δείγμα ταύτισης συμμετοχής και παντοτινής τους αφοσίωσης σε αυτές! Παρόμοια και σε οπαδούς μουσικών ρευμάτων όπως ροκ, Χέβυ Μέταλ, πανκ μέχρι και στις κινήσεις των νέο Ναζί!

Σε όλους τους λαούς είναι συνδεδεμένα με παγανιστικές αντιλήψεις!

Στην αρχαία Αίγυπτο έχουν βρεθεί μούμιες της 6ης Δυναστείας (2000 π. Χ.) με τατουάζ! Θεωρούσαν το τατουάζ ως ιερό σημάδι και απαγορευόταν να το έχει κανείς πάνω του εκτός από τον Φαραώ. Το ταύτιζαν με τη γονιμότητα και την αρχοντιά. Με τατουάζ κοσμούσαν τους νεκρούς τους πιστεύοντας ότι ασκούσε μαγικές ευεργετικές επιδράσεις. Τα τατουάζ με σκούρα χρώματα που φέρουν στη κοιλιά, στα χέρια και στα πόδια οι μούμιες τις 6ης Δυναστείας θεωρούνται από τους επιστήμονες θρησκευτικής σημασίας! Πολλά από τα τατουάζ που κυκλοφορούν σήμερα περιέχουν αρχαία αιγυπτιακά σύμβολα! (όπως το ΑΝΚΗ)

Από την Αίγυπτο μεταδόθηκαν σε γειτονικές χώρες και πολιτισμούς μέσω του εμπορίου (Μεσογείου, Περσίας, Αραβίας) φθάνοντας το 2000 π.Χ. μέχρι την Κίνα. Ο Ιπποκράτης είχε παρατηρήσει πως οι Σκύθες έκαναν τατουάζ στα χέρια και στα στήθη τους με σκοπό να γίνουν πιο δυνατά!

Στη Παλαιστίνη πιστεύουν ότι αν κάνουν τατουάζ στο χέρι το προστατεύουν από στραμπούληγμα ή εξάρθρωση!

Στο Ιράκ πιστεύουν ότι το τατουάζ φέρνει μακροζωία! Στην Ινδία με τα τατουάζ πίστευαν ότι εξορκίζουν τη κακή τύχη και τις αρρώστιες. Οι Ινδοί της Βεγγάλης μάλιστα, ακόμη πιστεύουν ότι άστικτα πρόσωπα θα γνωρίσουν δυσκολίες στο μεταθανάτιο βίο τους!

Στην Ινδονησία θεωρούσαν ότι με τα τατουάζ λάμβαναν δύναμη για να αντιμετωπίσουν τις καθημερινές δυσκολίες, όπως στο κυνήγι αγρίων ζώων για την επιβίωσή τους.

Το 1100 π.Χ το τατουάζ γίνεται γνωστό στην Πολυνησία, στο Βόρνεο, στις Φιλιππίνες, στη Νέα Γουϊνέα και στην Φορμόζα.

Στο Βόρνεο τα τοποθετούσαν γύρω από το καρπό και τα δάκτυλα για προστασία από τις αρρώστιες. Στην Ταϊτή τα χρησιμοποιούν ακόμη ως φυλακτό για την αποτροπή παντός κακού.

Εικάζεται ότι από την Πολυνησία μεταφέρεται με τις μεταναστεύσεις σε όλο τον Ειρηνικό. Τον 5ο αιώνα π.Χ. συναντάται στην Ιαπωνία όπως φανερώνουν ευρήματα στην Οσάκα ενώ υπάρχουν στην Κίνα γραπτά στοιχεία σε νομικά έγγραφα από τον 3ο π.Χ. αιώνα.

Στο Νεπάλ οι γυναίκες εκτός από τα τατουάζ διακοσμούν τα χέρια τους με περίτεχνα σχέδια χένας κατά τη παραμονή της Βουδιστικής εορτής Eid al Fitr!

Στην Βιρμανία ακόμη πιστεύουν ότι αν είναι πάνω από τη καρδιά μπορούν να σταματήσουν το κακό! Τα μαύρα είναι περισσότερο διακοσμητικά ενώ τα κόκκινα τα χρησιμοποιούν για προστασία από τη βασκανία και την αρρώστια!

Οι Σαμάνοι ήδη από το 2000 π.Χ. χρησιμοποιούσαν το τατουάζ ως ένα είδος βελονισμού στης θρησκευτικές τους τελετές ίασης ή μύησης!

Οι Εσκιμώοι και οι κάτοικοι των νησιών Φίτζι κάνουν τατουάζ για να εξασφαλίσουν ευτυχία στη μέλλουσα ζωή!

Οι Ιάπωνες το χρησιμοποιούν για καλλωπιστικούς αλλά και θρησκευτικούς λόγους πιστεύοντας ότι με τατουάζ με φίδια και δράκους εξορκίζουν τους φόβους και τους εφιάλτες τους. Οι Ινδιάνοι τα είχαν ως φυλακτά θεωρώντας ότι τους προστάτευαν ακόμη και από τον εχθρό στη μάχη! Κάποια από αυτά που κυκλοφορούν ακόμη συμβολίζουν τη μητέρα φύση και τη λατρεία της αιώνιας μητέρας!

Στις φυλές της Αφρικής έχουν πάντοτε σχέση με τη θρησκεία, την φυλή και τις προλήψεις!

Στις Φιλιππίνες υπάρχει η δεισιδαιμονία σύμφωνα με την οποία ο νικητής πολεμιστής ή κυνηγός έπαιρνε τη δύναμη του φονευμένου εχθρού ή του θηράματος αν το ζωγράφιζε πάνω στο σώμα του!

Και εντομίδας ου ποιήσετε επί ψυχή εν τω σώματι υμών και γράμματα στικτά ου ποιήσετε εν υμίν. Εγώ ειμί Κύριος ο Θεός υμών.( Λευΐτικο ΙΘ 28).

Τον 8 μ.Χ. αιώνα η Εκκλησία καταδίκασε την αποτύπωση οποιουδήποτε συμβόλου επί του σώματος των πιστών ως ειδωλολατρικό έθιμο και ως πρακτική των βαρβάρων!

Νιώθουμε θλίψη όταν βλέπουμε ιερούς ναούς μουτζουρωμένους με διάφορα σπρέι ...; άραγε πως ανεχόμαστε να βάφουμε με ανεξίτηλο τρόπο το σώμα μας που είναι ναός του Αγίου Πνεύματος και ως εκ τούτου εμείς είμαστε ιερότεροι από τους ιερούς ναούς διότι είμαστε έμψυχοι ναοί ...;

Με το τατουάζ αν μη τι άλλο, σφραγίζεται κανείς με κάτι! Έτσι σαν μόδα οικειοποιείται τη λογική του σφραγίσματος ...;

Και επιβάλλει σε όλους, τους μικρούς και τους μεγάλους, τους πλούσιους και τους φτωχούς, τους ελεύθερους και τους δούλους, να δεχθούν στους εαυτούς τους χάραγμα στο δεξί τους χέρι ή στα μέτωπά τους!

Αποκάλυψη Ιωάννη ΙΓ 16-18.

Narvian
21-06-09, 10:10
http://www.4uthesite.com/prods/large/12466.jpg
ωραιο το τατου για ενα βραδυ που θα κοιμηθεις με μια hot κοπελλα η το αντιθετο για ενα κοριτσι με ενα αγορι. μα ως εκει.. (καντε χεννα βρε παιδια ..;))μετα κατανταει σα το τσιγαρο.. ολοι το κανουν απο εθισμο , και οχι απο επιλογη..

αφηστε που εχω ακουσει απο πολλους πως να εισαγεις χρωμα και να παραμορφωνεις το σωμα που σου εδωσε ο θεος , ειναι αμαρτια , τοτε? ποια τα ωφελη του τατου?

ημουν μια εποχη να κανω , να μη κανω , μα ευτιχως δεν εκανα.

♥Stella®♥
21-06-09, 10:32
Στο πρώτο μου post δε προσέβαλα κανέναν, είπα μόνο ότι τα τατουάζ μου ρίχνουν κατακόρυφα τη λίμπιντο και πέσατε να με φάτε. Πάντα με γοητεύουν οι μερικής απασχόλησης δημοκράτες.
Να διευκρινήσω ότι με ενοχλούν μόνο τα μόνιμα τατουάζ, με τα προσωρινά που τα σβήνεις την επόμενη μέρα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.
Σιγά μην αναρτήσω στο greekz και φωτοτυπία της αστυνομικής μου ταυτότητας. Για την ανωνυμία υπάρχει το internet.
You don't care, we don't care.

Efxomai na eine to TELOS edw.
Giati poli apla to paratravikses me ton tropo sou... kai sou eipa kati pio pano.
Sto epomeno ean to sinexiseis na ksereis den tha sou aresi
h kinish pou tha kano.

Egina katanoith????

LyKaINa
22-06-09, 18:14
:rolleyes2Εγω μια φορα το ειπα για το αλευρι :icecream:

stam62
22-06-09, 22:18
:rolleyes2Εγω μια φορα το ειπα για το αλευρι :icecream:

αν σου πω πως την ωρα που διαβαζα τι εγραψε η στελλα πιο πανω ημουν σιγουρη πως η επομενη θα ήσουν εσύ:rolleyes2 .... οι συντομες και ουσιαστικες απαντήσεις σου ειναι ολα τα λεφτά!!!:laugh::laugh::yes:

θελω να κανω ενα τατουαζ εδώ και χρόνια... ψαχνω να βρω τι θα ειναι αυτο και που θα το κανω... μεχρι τα παιδιά μου εχω επιστρατευσει γι αυτο... αν και δεν νομίζω πως θα ακολουθησω τις προτασεις τους προς το παρον... (ο 9χρονος "να κανεις εναν αετό και απο κατω να γραψεις ΑΕΚ" η 7χρονη " να κανεις μια πριγκιπισσα" ... και ο μινι μινι 5 ... "να κανεις ενα ελικοπτερο που πεταει!!!!" ) ... που θα μου παει ομως... θα το βρω το που και το τι θα ειναι αυτο...:yes:

LyKaINa
22-06-09, 22:23
αν σου πω πως την ωρα που διαβαζα τι εγραψε η στελλα πιο πανω ημουν σιγουρη πως η επομενη θα ήσουν εσύ:rolleyes2 .... οι συντομες και ουσιαστικες απαντήσεις σου ειναι ολα τα λεφτά!!!:laugh::laugh::yes:

θελω να κανω ενα τατουαζ εδώ και χρόνια... ψαχνω να βρω τι θα ειναι αυτο και που θα το κανω... μεχρι τα παιδιά μου εχω επιστρατευσει γι αυτο... αν και δεν νομίζω πως θα ακολουθησω τις προτασεις τους προς το παρον... (ο 9χρονος "να κανεις εναν αετό και απο κατω να γραψεις ΑΕΚ" η 7χρονη " να κανεις μια πριγκιπισσα" ... και ο μινι μινι 5 ... "να κανεις ενα ελικοπτερο που πεταει!!!!" ) ... που θα μου παει ομως... θα το βρω το που και το τι θα ειναι αυτο...:yes:

ε μα το ειπα ..:rolleyes2ευχαριστω ΑλιΚη επισης αμοιβαια τα αισθηματα !:)
Προσπαθω οσο μπορω να ειμαι λιτη μερικοι ομως
χρειαζονται και επεξηγηση ..
εγω περιμενω παλι το χειμωνα γιατι το αμελησα θα κανω λυκο στη μεση
αποφασιστηκε :Punk:

Morgan21
22-06-09, 22:27
Σιγά μην αναρτήσω στο greekz και φωτοτυπία της αστυνομικής μου ταυτότητας. Για την ανωνυμία υπάρχει το internet.Καλα μην ορκιζεσαι:yes:
you don't care, we don't care.

http://www.4uthesite.com/prods/large/12466.jpg
ωραιο το τατου για ενα βραδυ που θα κοιμηθεις με μια hot κοπελλα η το αντιθετο για ενα κοριτσι με ενα αγορι. μα ως εκει.. (καντε χεννα βρε παιδια ..;))μετα κατανταει σα το τσιγαρο.. ολοι το κανουν απο εθισμο , και οχι απο επιλογη..

αφηστε που εχω ακουσει απο πολλους πως να εισαγεις χρωμα και να παραμορφωνεις το σωμα που σου εδωσε ο θεος , ειναι αμαρτια , τοτε? ποια τα ωφελη του τατου?

ημουν μια εποχη να κανω , να μη κανω , μα ευτιχως δεν εκανα.

Ειναι αμαρτια? Μακαρι να εκανε ο κοσμος ολος μονο αυτην την αμαρτια για φαντασου ποσο αθωα θα ζουσαμε

stam62
22-06-09, 23:40
ε μα το ειπα ..:rolleyes2ευχαριστω ΑλιΚη επισης αμοιβαια τα αισθηματα !:)
Προσπαθω οσο μπορω να ειμαι λιτη μερικοι ομως
χρειαζονται και επεξηγηση ..
εγω περιμενω παλι το χειμωνα γιατι το αμελησα θα κανω λυκο στη μεση
αποφασιστηκε :Punk:

εγω η στο στηθος θελω η στην βαση του καρπου η στον αστραγαλο... το τι θα ειναι θελω να το σκεφτω καλά... μπορει τελικά να ειναι τα αρχικά των ονομάτων των παιδιών μου... δεν ξερω... θα το σκεφτώ...η μπορει να ειναι κατι γραμμενο στα γαλλικα...ειναι τοσα που φανταζομαι που νομίζω πως θα επρεπε να αρχίσω με χενα και μετα να κανω το μονιμο...:unsure: τι λες κι εσυ???

Narvian
23-06-09, 08:38
Ειναι αμαρτια? Μακαρι να εκανε ο κοσμος ολος μονο αυτην την αμαρτια για φαντασου ποσο αθωα θα ζουσαμε

ε , τοτε αν προσανατολιζομαστε με τον μεσο ορο , τοτε θελουμε και τα παθαινουμε.. δηλαδη αν ο γειτονας σκοτωσει την μανα του , και εσυ ετσι για να πεις οτι δεν εισαι και τοσο κακος , απλα μονο βριζεις και νιωθεις καυτερος , τοτε η βρισια σου αν ειναι μονο αυτη , τοτε θα ζουσαμε αθωα ? και αυτο το θετω για ολους.. μη συγκρινουμε. επιλεγουμε.. επειδη εχει κανει σχεδον ολος ο κοσμος τατουαζ , πρεπει να κανουμε και εμεις , γιατι ολυ απλα καποιοι εχουν κανει την αρχη?

δεν εχω δει ανθρωπους να πηγαινουν κοντρα στο ρευμα και να κανουν καινοτομιες και καινουριες .. "μοδες" γιατι πολυ απλα οβουνται οτι θα ειναι διαφορετικοι.. οταν ομως μπορουν να κανουν κατι που θα τους ενταξει στη μαζα πολυ ευκολα , τοτε ασυζητητη το κανουν..

τα ευκολα ολοι τα καταφερνουν.. τα δυσκολα μετρημενοι.. και εδω δε μιλαω για προσωπα , αλλα για ανθρωπους..

εγω η στο στηθος θελω η στην βαση του καρπου η στον αστραγαλο... το τι θα ειναι θελω να το σκεφτω καλά... μπορει τελικά να ειναι τα αρχικά των ονομάτων των παιδιών μου... δεν ξερω... θα το σκεφτώ...η μπορει να ειναι κατι γραμμενο στα γαλλικα...ειναι τοσα που φανταζομαι που νομίζω πως θα επρεπε να αρχίσω με χενα και μετα να κανω το μονιμο...:unsure: τι λες κι εσυ???

εσυ εισαι η αλικη που ηξερα??:no: βρε σοβαρεψου ! μαμα - ναυτικος !:unsure::smile2:

spyros2n
23-06-09, 12:29
Γιατί άλλο γνώμη και άλλο βρίσιμο.

aggelokrousmenh
23-06-09, 19:59
[COLOR="Magenta"]εγω θελω να πω πως ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει το σωμα του φτανει να μην ενοχλει καποιον αλλο.στην περιπτωση του τατουαζ αυτο συμβαινει.δεν καταλαβαινω αυτον το φασισμο του"ολοι ιδιοι"και πως οτι διαφερει απο τα γουστα μας το απορριπτουμε!εγω δεν εχω τατουαζ και δεν ενοχλουμαι αν καποιος αλλος εχει.γουστο του και δικο του θεμα!θελω να κανω κι εγω στον καρπο το ονομα του γιου μου απλα φοβαμαι λιγο μην πονεσω!και ναι,κι οι μαμαδες εχουν δικαιωμα αμα γουσταρουν να κανουν τατουαζ!

stam62
23-06-09, 22:03
[b][i][font="book antiqua"][size="3"][color="red"]
εσυ εισαι η αλικη που ηξερα??:no: βρε σοβαρεψου ! μαμα - ναυτικος !:unsure::smile2:

Ελα βρε Χρηστακο μου... αφου ξερεις... ειμαι μια μαμά που εχει πνευμα ελευθερο και δεν βαζει ορια στα πρεπει , οσο αυτα δεν προσβάλουν κανεναν.... το να "διακοσμήσω" το σωμα μου με κατι που για μένα ειναι σημαντικο (ας πουμε οπως τα ονοματα των παιδιων μου...) δεν ειναι ή αμαρτία που θα με στειλει στα ταρταρα... πιο μεγάλη αμαρτία ειναι να ζω με συμβατικότητα και χωρις σεβασμό στην ζωη που μου χαρισε ο δημιουργός μου...

αυτα που μας χαρακτιριζουν ειναι οι πραξεις, τα λογια που λεμε στους ανθρωπους διπλα μας, η ψυχή μας Χρηστο μου και οχι το τι φοραμε, το πως ειναι η εξωτερική μας εμφανιση η οτι αλλο ειναι η... βιτρίνα του καταστηματος ;)

εσυ εχεις ανοιχτο πνευμα , πως εχεις κολλημα με μια απλή ... ζωγραφική... η οποια δε, σημερα μπορει να φυγει τελειως απο το σωμα μας με την προοδο της επιστήμης...αρα δεν μας σημαδευει μονιμα ουτε αυτο!!!!;)

Narvian
24-06-09, 13:54
Γιατί άλλο γνώμη και άλλο βρίσιμο.

ναι , σωστα..

[color="magenta"]εγω θελω να πω πως ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει το σωμα του φτανει να μην ενοχλει καποιον αλλο.στην περιπτωση του τατουαζ αυτο συμβαινει.δεν καταλαβαινω αυτον το φασισμο του"ολοι ιδιοι"και πως οτι διαφερει απο τα γουστα μας το απορριπτουμε!εγω δεν εχω τατουαζ και δεν ενοχλουμαι αν καποιος αλλος εχει.γουστο του και δικο του θεμα!θελω να κανω κι εγω στον καρπο το ονομα του γιου μου απλα φοβαμαι λιγο μην πονεσω!και ναι,κι οι μαμαδες εχουν δικαιωμα αμα γουσταρουν να κανουν τατουαζ!

κοιταξε , οταν εχεις σημαδεψει το σωμα σου , περνας σε αλλες κατηγοριες ανθρωπων..
πιστευω υτο και μονο να καλυπτει τα οσα λες.

Narvian
24-06-09, 14:06
Ελα βρε Χρηστακο μου... αφου ξερεις... ειμαι μια μαμά που εχει πνευμα ελευθερο και δεν βαζει ορια στα πρεπει , οσο αυτα δεν προσβάλουν κανεναν.... το να "διακοσμήσω" το σωμα μου με κατι που για μένα ειναι σημαντικο (ας πουμε οπως τα ονοματα των παιδιων μου...) δεν ειναι ή αμαρτία που θα με στειλει στα ταρταρα... πιο μεγάλη αμαρτία ειναι να ζω με συμβατικότητα και χωρις σεβασμό στην ζωη που μου χαρισε ο δημιουργός μου...

αυτα που μας χαρακτιριζουν ειναι οι πραξεις, τα λογια που λεμε στους ανθρωπους διπλα μας, η ψυχή μας Χρηστο μου και οχι το τι φοραμε, το πως ειναι η εξωτερική μας εμφανιση η οτι αλλο ειναι η... βιτρίνα του καταστηματος ;)

εσυ εχεις ανοιχτο πνευμα , πως εχεις κολλημα με μια απλή ... ζωγραφική... η οποια δε, σημερα μπορει να φυγει τελειως απο το σωμα μας με την προοδο της επιστήμης...αρα δεν μας σημαδευει μονιμα ουτε αυτο!!!!;)

δεν ειναι απλα και μονο μια ζωγραφικη για μενα..

ειναι ο υψηλος κυνδυνος μολυνσης απο μη απολυμανσμενα - αποστειρωμενα μηχανηματα - βελονες και τοξικα χρωματα , που δημηουργουν σε αρκετους που κανουν τατου απο μικρες εως μεγαλες επιπλοκες...

ειναι το ρισκο με βαση το τι προσφερει κατι τετοιο..

πιστευω οτι ενα τατουαζ δε σε κανει αυθεντικο , και σε κανει ενα απο το . συνολο , που το συνολο δεν εχει και την καλυτερη φημη .. (ροκαδες ναρκωμανεις , φυλακισμενοι , συμμοριες , υποκοσμος , κλπ..)

δε σημινει βεβαια οτι στιγματιζεται οποιος εχει τατουαζ , μα εχει ο οποιοσδηποτε που δεν εχει κανει τατουαζ ενδοιασμους το τι ανθρωπος και χαρακτηρας μπορει να ναι ενας που εχει κανει τατουαζ. και ειδικα με μεγαλα/πολλα/εντονα τατου ...

μετραει προς το συν ενα διακριτικο τατουαζ , που να μην ειναι αμεσα προβαλομενο στον ιδιοκτητη του και στους γυρω του , γιατι οσο πιον πολυ το βλεπεις , τοσο γρηγορα το βαριεσαι .. ειναι νομος αυτος.

τωρα λιγη μπογια στα κυταρρα του οργανισμου μας δεν ειναι θεωρητικα κατι σπουδαιο σε αρνητικο η θετικο προσημο.

ειναι ποσο ψηλα η χαμηλα τοποθετει ο καθε ενας αυτη την κινηση του διπλα.
γιατι για να κανει καποιος τατουαζ , επειδιωκει κατα μεγαλο ποσοστο μια προβολη και να κεντριζει το ενδιαφερον του κοσμου και να κανει αυτο που λεμε μπαμ..

πιστευω εσυ αλικη δεν χρειαζεσαι τιποτα απο τα παραπανω , μιας και η ζωη σου και ο χαρακτηρας σου , σου δινουν τοσα πολλα ομορφα , που δεν εχεις ανανγκη καθε τατουαζ για να εισαι το κεντρο του κοσμου για τα παιδια σου κανωντας ττουαζ τα ονοματα τους η για τους γυρω σου...

ασε την νεολαια να τα κανει αυτα , και οταν θελουν να ανεβουν κοινωνικα , με καμια δεκαρια τατου και με πεντε εξι πιρσινγκ , να δουν...:)

Narvian
24-06-09, 14:11
αν βαρεθειτε ενα τατου , καοιταξτε τι μπορει να υποστειτε για την αφαιρεση του ...

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΑΤΟΥΑΖ Εκτύπωση E-mail
Τ α τατουάζ γίνονται συνήθως για διακοσμητικούς σκοπούς, μπορούν όμως να είναι αποτελέσματα τραυματισμού ή ακόμα και μιας ιατρικής επέμβασης.
Ανεξάρτητα από τον τρόπο που έγιναν, ζητούνται να αφαιρεθούν για αισθητικούς, κυρίως λόγους.
Σε μερικές περιπτώσεις η αφαίρεσή τους είναι απαραίτητη γιατί το άτομο έχει αναπτύξει αλλεργία στη χρωστική ουσία που χρησιμοποιήθηκε στο τατουάζ. Στην περιοχή εμφανίζεται δερματίτιδα σαν έκζεμα και ενοχλητική φαγούρα.
ΜΕΘΟΔΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΑΤΟΥΑΖ.

Εμπειρικοί τρόποι.

1. Χρήση καυστικών ουσιών. Χρησιμοποιούνται διάφορα οξέα (Νιτρικό, Θεϊκό, Ακετυλοσιλικυλικό, Ταννικό, Τριχλωροασετικό, Διλχωροασετικό), Νιτρικός Άργυρος κλπ.
2. Ενέσεις ερεθιστικών ουσιών. Όπως γάλα, πιπέρι, σκόρδο, ξύδι κ.λ.π. Με τις μεθόδους αυτές το αποτέλεσμα δεν μπορεί να ελεγχθεί. Είναι αντιεπιστημονικοί και αποκρουστικοί τρόποι, που πολλές φορές έχουν πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα.

Χειρουργικές Επεμβάσεις.

* Καυτηριασμός. Μη ελεγχόμενη μέθοδος. Αφήνει σημάδια.
* Ακτίνες LASER. Για ορισμένα τατουάζ. Αφήνει σημάδι ? αχνάρι του τατουάζ.
* Κρυοχειρουργική με υγρό άζωτο. Μη ελεγχόμενη.
* Αλατοπόξεσις. Χρονοβόρα μέθοδος. Όχι πλήρης. Μακρά θεραπεία.
* Χειρουργική αφαίρεσις και συρραφή. Όταν είναι μικρά σε μέγεθος.
* Δερμαπόξεση. Δείτε πληροφοριακό δελτίο Νο 2.
* Χειρουργική αφαίρεσις και κάλυψη με λεπτό δερματικό μόσχευμα από άλλη περιοχή του σώματος.

Εάν το τατουάζ είναι επιφανειακό και ομοιόμορφα βαθύ, τότε προτιμάται η δερμαπόξεση. Είναι ο λιγότερο τραυματικός και γρήγορος τρόπος και μπορεί, αν είναι ανάγκη, να επαναληφθεί.
Εάν είναι βαθύ, τότε η περιοχή του δέρματος με το τατουάζ αφαιρείται με ειδικό εργαλείο ? μαχαίρι (δερμοτόμο) και η περιοχή σκεπάζεται με λεπτό δερματικό μόσχευμα από άλλο μέρος του σώματος.
Το μόσχευμα το παίρνουμε με ειδικό ηλεκτρικό δερμοτόμο συνήθως από την περιοχή του εσώρουχου, στον γλουτό, για να κλείσει μόνο του, με ανεπαίσθητο ή καθόλου σημάδι.

spyros2n
24-06-09, 14:14
ναι , σωστα..

κοιταξε , οταν εχεις σημαδεψει το σωμα σου , περνας σε αλλες κατηγοριες ανθρωπων..
πιστευω υτο και μονο να καλυπτει τα οσα λες.

Βασικά διαφωνώ σε αυτό. Το ότι κάνεις tatoo στον εαυτό σου δεν σε αλλάζει σαν άνθρωπο ούτε την κατηγορία σου. Οι πράξεις σου το κάνουν. Αυτό είναι τουλάχιστον ρατσιστικό.

Narvian
24-06-09, 14:30
Lazer tattoo removal
Lazer tattoo removal

Narvian
24-06-09, 14:32
Βασικά διαφωνώ σε αυτό. Το ότι κάνεις tatoo στον εαυτό σου δεν σε αλλάζει σαν άνθρωπο ούτε την κατηγορία σου. Οι πράξεις σου το κάνουν. Αυτό είναι τουλάχιστον ρατσιστικό.

ειπα πως σε στιγματιζει?..

απλα στη συνηδηση του απλου καθημερινου κοσμου , δημηουργειτε σουσουρο με τους ανθρωπους που εχουν τατουαζ.. δεν ειναι αληθεια?..

laugher
24-06-09, 15:18
δεν ειναι απλα και μονο μια ζωγραφικη για μενα..

ειναι ο υψηλος κυνδυνος μολυνσης απο μη απολυμανσμενα - αποστειρωμενα μηχανηματα - βελονες και τοξικα χρωματα , που δημηουργουν σε αρκετους που κανουν τατου απο μικρες εως μεγαλες επιπλοκες...

ειναι το ρισκο με βαση το τι προσφερει κατι τετοιο..

πιστευω οτι ενα τατουαζ δε σε κανει αυθεντικο , και σε κανει ενα απο το . συνολο , που το συνολο δεν εχει και την καλυτερη φημη .. (ροκαδες ναρκωμανεις , φυλακισμενοι , συμμοριες , υποκοσμος , κλπ..)

δε σημινει βεβαια οτι στιγματιζεται οποιος εχει τατουαζ , μα εχει ο οποιοσδηποτε που δεν εχει κανει τατουαζ ενδοιασμους το τι ανθρωπος και χαρακτηρας μπορει να ναι ενας που εχει κανει τατουαζ. και ειδικα με μεγαλα/πολλα/εντονα τατου ...

μετραει προς το συν ενα διακριτικο τατουαζ , που να μην ειναι αμεσα προβαλομενο στον ιδιοκτητη του και στους γυρω του , γιατι οσο πιον πολυ το βλεπεις , τοσο γρηγορα το βαριεσαι .. ειναι νομος αυτος.

τωρα λιγη μπογια στα κυταρρα του οργανισμου μας δεν ειναι θεωρητικα κατι σπουδαιο σε αρνητικο η θετικο προσημο.

γιατι για να κανει καποιος τατουαζ , επειδιωκει κατα μεγαλο ποσοστο μια προβολη και να κεντριζει το ενδιαφερον του κοσμου και να κανει αυτο που λεμε μπαμ..

πιστευω εσυ αλικη δεν χρειαζεσαι τιποτα απο τα παραπανω , μιας και η ζωη σου και ο χαρακτηρας σου , σου δινουν τοσα πολλα ομορφα , που δεν εχεις ανανγκη καθε τατουαζ για να εισαι το κεντρο του κοσμου για τα παιδια σου κανωντας ττουαζ τα ονοματα τους η για τους γυρω σου...

ασε την νεολαια να τα κανει αυτα , και οταν θελουν να ανεβουν κοινωνικα , με καμια δεκαρια τατου και με πεντε εξι πιρσινγκ , να δουν...:)

i mporei kapoiou pragmatika na tou aresoun ta tattoo kai ta piercing opos esena s aresei i na foras mia mplouza tou cobain ksero go :p
Mporei esy na to vlepeis kapos alla ayti i genikeysi tou oloi osoi den exoun tattoo skeftonte ti anthropoi einai aytoi pou exoun einai teleios akyri.

Georgiampez
24-06-09, 17:01
den ine orea oso ise neos mpori na miazi omorfo alla min ksexname pos pernane ta xronia !!!!

Narvian
24-06-09, 17:23
i mporei kapoiou pragmatika na tou aresoun ta tattoo kai ta piercing opos esena s aresei i na foras mia mplouza tou cobain ksero go :p
mporei esy na to vlepeis kapos alla ayti i genikeysi tou oloi osoi den exoun tattoo skeftonte ti anthropoi einai aytoi pou exoun einai teleios akyri.

μα δεν προσπαθω ουτε να κατηγορησω ουτε να αποτρεψω καποιον απο το να κανει τατου .. ισα ισα , ειπα πως θα εκανα ανετα πριν κατι χρονια , και πως ενα μετριο τατου , ειναι συν για καποιες περιστασεις , και η καταλληλη λυση ειναι η χενα..

απλα βαζω το τι βλεπω απο την κοινωνια μας για τα τατου..

εγω γουσταρω περισσοτερο γκομενες με τατου. το παραδεχομαι , μα αυτο δεν το υπολογιζει ετσι καποια αλλη μεγαλη μεριδα ανθρωπων...

den ine orea , oso ise neos mpori na miazi omorfo alla min ksexname pos pernane ta xronia !!!!

+1!

LyKaINa
24-06-09, 19:26

:unsure: Αλικη μου η χενα δεν εχει το ιδιο αποτελεσμα βγαινει μαπα :rolleyes2
ΣκεΨου καλα πρωτα και μετα χτυπα το ..:rolleyes2
να κανεις κανονικο :D

stam62
25-06-09, 17:10

αυτός που θα αποφασίσει να κανει τατουαζ και δεν θα ειναι σίγουρος πως το μερος που θα το κανει ειναι απολυτα ελεγμένο και σιγουρα 100% σιγουρο οσον αφορά τους κανονες ασφαλειας, ειναι ανθρωπος που δεν σκεφτεται καν τον εαυτο του .... αρα δεν ειναι θεμα τατουαζ, ειναι θεμα γενικής υπευθυνοτητας ...:unsure:

αυθεντικοτητα και συνολο.... Καθε ενας μας ειναι μοναδικος... ειναι αυθεντικος και ολοι ειμαστε μελη ενος κοινωνικου συνολου...δεν με κανει λοιπον αυθεντική το τατουαζ αλλα ο χαρακτήρας μου και η ψυχή μου.... και το ποιο κομμάτι του κοινωνικου συνολου ειναι αυτο που με αντιπροσωπευει πιο πολύ ειναι ανεξάρτητο με το τι δειχνει η εμφανιση μου...

αυτος που χαρακτηριζει καποιον που εχει απεναντι του , απο το τι φοραει, πως ειναι βαμμενος, αν καπνίζει, αν εχει τατουαζ η οτι αφορά την εξωτερική του εμφάνιση εχει σοβαρό προβλημα κρισης Χριστάκο μου...και σιγουρα πολύ πολύ στενο οριζοντα μπροστα του... και τετοιοι ανθρωποι, αδιαφορώ το τι μπορει να σκεφτουν για μενα... απλά δεν με αφορουν:yes:
θα εκρινα καποιον απο τον τροπο που μιλάει, που φερεται απο την καθαριοτητα του, απο τον τροπο σκεψης του.... μα ποτε , αλλά ΠΟΤΕ απο την εξωτερική του εμφανιση... :no:

μπορει να ειμαι το κεντρο του κοσμου για τα παιδιά μου τωρα που ειναι μικράκια , αλλα η επιτυχία μιας μανας ειναι να παψει να ειναι το κεντρο του κοσμου για τα παιδιά της καθως μεγαλωνουν και να τα μαθει πως το κεντρο του κοσμου μας δεν ειναι καποιος αλλα η σκεψη μας και η καρδια μας...
Αρα δεν θα κανω το τατουαζ για να γινω το κεντρο στην ζωή των παιδιω μου ουτε για να τους δειξω πως ειναι αυτα το κεντρο της δικής μου ζωής... αυτο το ξερουν απο τις πραξεις μου και οχι απο το τι θα δουν πανω στο σωμα μου...:)
και τους γυρω μου οσον αφορά το σωμα μου τους εχω ... καταχωρημένους στις λιστες του δημιουργώ εκει που δεν πιανει μελάνι...:angel:

οσο για το τελευταιο "ασε την νεολαία κλπ κλπ κλπ" ... αααχχχ αυτο ήταν η μαχαιρια στο στηθος μου!!!!!!! βρε λενε σε μια γυναίκα πως δεν ειναι πια νεολαία????????:p:p:p;)

LyKaINa
25-06-09, 23:10
:rolleyes2:whistle::whistle::whistle:

Narvian
26-06-09, 15:08
αυτός που θα αποφασίσει να κανει τατουαζ και δεν θα ειναι σίγουρος πως το μερος που θα το κανει ειναι απολυτα ελεγμένο και σιγουρα 100% σιγουρο οσον αφορά τους κανονες ασφαλειας, ειναι ανθρωπος που δεν σκεφτεται καν τον εαυτο του .... αρα δεν ειναι θεμα τατουαζ, ειναι θεμα γενικής υπευθυνοτητας ...:unsure:

αυθεντικοτητα και συνολο.... Καθε ενας μας ειναι μοναδικος... ειναι αυθεντικος και ολοι ειμαστε μελη ενος κοινωνικου συνολου...δεν με κανει λοιπον αυθεντική το τατουαζ αλλα ο χαρακτήρας μου και η ψυχή μου.... και το ποιο κομμάτι του κοινωνικου συνολου ειναι αυτο που με αντιπροσωπευει πιο πολύ ειναι ανεξάρτητο με το τι δειχνει η εμφανιση μου...

αυτος που χαρακτηριζει καποιον που εχει απεναντι του , απο το τι φοραει, πως ειναι βαμμενος, αν καπνίζει, αν εχει τατουαζ η οτι αφορά την εξωτερική του εμφάνιση εχει σοβαρό προβλημα κρισης Χριστάκο μου...και σιγουρα πολύ πολύ στενο οριζοντα μπροστα του... και τετοιοι ανθρωποι, αδιαφορώ το τι μπορει να σκεφτουν για μενα... απλά δεν με αφορουν:yes:
θα εκρινα καποιον απο τον τροπο που μιλάει, που φερεται απο την καθαριοτητα του, απο τον τροπο σκεψης του.... μα ποτε , αλλά ΠΟΤΕ απο την εξωτερική του εμφανιση... :no:

μπορει να ειμαι το κεντρο του κοσμου για τα παιδιά μου τωρα που ειναι μικράκια , αλλα η επιτυχία μιας μανας ειναι να παψει να ειναι το κεντρο του κοσμου για τα παιδιά της καθως μεγαλωνουν και να τα μαθει πως το κεντρο του κοσμου μας δεν ειναι καποιος αλλα η σκεψη μας και η καρδια μας...
Αρα δεν θα κανω το τατουαζ για να γινω το κεντρο στην ζωή των παιδιω μου ουτε για να τους δειξω πως ειναι αυτα το κεντρο της δικής μου ζωής... αυτο το ξερουν απο τις πραξεις μου και οχι απο το τι θα δουν πανω στο σωμα μου...:)
και τους γυρω μου οσον αφορά το σωμα μου τους εχω ... καταχωρημένους στις λιστες του δημιουργώ εκει που δεν πιανει μελάνι...:angel:

οσο για το τελευταιο "ασε την νεολαία κλπ κλπ κλπ" ... αααχχχ αυτο ήταν η μαχαιρια στο στηθος μου!!!!!!! βρε λενε σε μια γυναίκα πως δεν ειναι πια νεολαία????????:p:p:p;)

κααλααα ! δηλαδη η εξωτερικη εμανιση δεν παιζει κανεν ρολο ?

τοτε γιατι καποιοι ανδρες η καποιες κοπελλες αδυνατουν εστω να βρουν μια δουλεια , λογω εμφανισης κλπ?..

εγω δε θα χα προβλημα να χα ενα υπαλληλο με ραστα , με ρουχα τρελλα κλπ.. επιλογη του ειναι.

αλλα σορυ ρε συ αλικη . ειμαστε ελλαδα , you know..

αν ημασταν τοσο απελευθερωμενοι , θα ημασταν μια μικρη αμερικη , με τα καλα της , και τα κακα της..

ευτιχως κατα την κριση μου , υπρχουν κατι γριουλες και κατι παππουδες που βιιωσαν πολυ σκληρες συνθηκες , και χουντα , και τους σεβομαι απολυτα που μας θυμιζουν οτι πρεπει να μαστε περηφανοι που πολεμισανκαι αυτοι και μια νεολαια πριν τριαντα τοσα χρονια πισω.....

για αυτο και οσο να ναι λεω πως ολο και κατι εχει μεινει τελικα σε αυτο το κοσμο ..

και σου λεω εγω φιλη αλικη.

αν εσυ δειξεις στα παιδια σου το νεο τατου , και τα λοιπα , οταν μεγαλωσουν κι κανουν χαζομαρες , οπως ολοι μας οταν ημασταν/ ειμαστε νεοι , πως θα μπορεις να τους πεις , ξερεις.. αυτο που κανεις δεν ειναι πολυ καλο και ειναι επικυνδινο κλπ..

οταν εσυ κανεις τατου , μετα μπορει να κανεις καμια πλαστικη λεω εγω και οτι αλλο.. και γενικα απευθηνομαι , οχι μονο σε σενα, ας μου απαντησει καοιος ανω τον 30 σε αυτο.

ξερεις , λενε στον τοπο μου , καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα , και πιστεψε με , το πιστευω απολυτα. και ας με λενε γραφικο...

αυτα τα ολιγα!:smile2:

οο για τ θεμα της νεολαιας κλπ, δεν παει να πει οτι αν δεν εισαι νεολαια , δεν εισαι νεος ανθρωπος....

εδω πεθανε ο michael jackson 50 χρονων , κι ολοι πωω πω ποσο νεος εφυγε , και βλεπεις ιδια στοματα σε λιγες ωρες να λενε , κοιτα τον κωλογερο 40 χρονων κατηντησε για καποιον ασημο η γενικα.

αυτα ειναι πως τα νιωθει ο καθε ενας.. η ηλικια απλα δηλωνει απλα ποσο ωριμοι πρεπει να ειμαστε σε σχεση με το χρονο που εχουμε ξοδεψει στην αιωνια ζωη...

stam62
26-06-09, 17:46
χρήστο μου καλησπερα...
αν καποιοι νεοι, αδυνατουν να βρουν δουλειά δεν ειναι απο την εμφανιση τους... το να εχει ενα τατουαζ ενας νεος, δεν θα του στερήσει μια θεση εργασίας... γιατι οταν θα παει να κανει το interview καθαρος, σοβαρος , με αξιοπρεπεια και με θεληση για δουλειά ... δεν θα του πουν σηκωσε την μπλουζα σου να δουμε αν εχεις τατουαζ...

το ονομα δε, σου βγένει με τις πραξεις σου και οχι με το παρουσιαστικό σου... τι να το κανω αν εχω εναν κουστουμάρισμένο νεο, ο οποιος δεν θα ξερει πως να φερθει, η να μιλήσει η δεν τηρει τους βασικους κανονες καλής συμπεριφορας... την στιγμή που θα δω πως εχει συμπεριφορά αρνητική η επιθετική η αγενή... μπροστά στα μάτια μου ειναι γυμνός...
απο την αλλη ... ενας γελαστος, ευγενικός ευχάριστος νεος με ενα τατουάζ στο σωμα του, δεν θα χασει τιποτα απο τα παραπάνω εξ'αιτίας αυτου...

τι να σου πω... ειναι θεμα αξιών που πηρα απο παιδί και διαπαιδαγωγησης απο τους γονεις μου... αυτά μου λεγαν σαν παιδί... αυτά πιστευω ως ενηλικας ... τα ιδια λεω και στα παιδιά μου...
ισως να εχω μια δική μου οπτική που βλεπω τα πραγματα, αλλα βλεποντας τα ετσι νιωθω καλά με τον εαυτο μου... και αυτο ειναι το πιο σημαντικό στο τελος της μέρας...

θιγεις πολλά θεματα που δεν εχουν απολυτη σχέση με τα τατουάζ οποτε γι αυτα λεμε μια αλλη στιγμή... ομως σαν τελευταιο θα σου πω το εξής... δεν θα εκανα τιποτα στην ζωη μου (απο την ημερα που εκανα τα παιδιά μου και μετά...) το οποιο δεν θα δεχομουν να κανουν και τα παιδιά μου.... ζω καθε μερα και πραττω ετσι οπως ελπιζω να φερονται και να πράττουν και τα παιδιά μου οταν ερθουν στην ηλικία μου...:yes:

open your mind ομως καλέ μου, γιατι ειναι κριμα νεα παιδιά να βαζουν τοσα κλισέ στην ζωή τους και να μήν προσπαθουν να βλεπουν πιο μακριά απο τα ανουσια πρεπει που καποιοι δήθεν σοβαροι και αξιοπρεπεις θετουν ως "must have or do" ....
αλλο πραγμα ο σεβασμός στον αλλο, η αξιοπρεπεια, τα ορια ... και αλλο το "μήν εισαι διαφορετικός γιατι απο το να σου βγει το ονομα ειναι καλυτερα να σου βγει το ματι..."

Narvian
26-06-09, 18:08
μμ.. ναι , ετσι μαλιστα . αφου εγκρινεις και εσυ το οτι κανεις μελλοντικα η αμεσα ναμπορουν να το κανουν καιτα παιδια σου , οκ....

αλλα ξρεις.. μπορεις μεσα σε ενα interview να ανακαλψειςταεσωψυχα ενοςαθρωπου ?...

δε νομιζω .

αν ηταν ετσι , και πολλες γυναικες δεν θα ειχαν κακες σχεσεις οπως και ανδρες στη ζωη τους , καικακες εμπειριες , αν ηταν τοσο μικρη η αποσταση απο την αληθεια ..

και ενα interview σε καυπττει ως προς ενα πακετο ερτησεων , μεχρι εκει που δεν φτανεις στην ιδιωτικη και προσωπικη ζωη το αλλου .. αυτο λεω οριο.

κα σεβασμος ειναι να μπορεις να ζεις με συνειδηση σωστη , γιατι τωρα με αυτα που βλεπουμε , ακουμε και διαβαουμε , μονο σεβασμο προς τον θεατη , ακροατηκαι αναγνωστη δεν διαθετει...

ας κλεισω εδω την κουβεντα μας λοιπον , και ενα τελευταιο..

μια λαικη φραση , ποτε δεν ειναι κλισε η τουπε , ειναι η ωμη αληθεια η μιας εποχης , η μιας χωρας...

οπως , να καει το βιντεο του γειτονα αφου δεν εχουμε εμεις !!:p

Miranda
27-06-09, 12:57
Πιστευεις οτι αν εχεις υπεραρκετα προσοντα κ πτυχια για να καλυψεις μια θεση εργασιας, θα σε εμποδισει ενα τατου στο να την παρεις?

Narvian
27-06-09, 19:28
Πιστευεις οτι αν εχεις υπεραρκετα προσοντα κ πτυχια για να καλυψεις μια θεση εργασιας, θα σε εμποδισει ενα τατου στο να την παρεις?

εσυ πιστευεις οτι με μονο 2 η 5 χαρτια μπορεις να πιασεις δουλεια?... ευκολα τουλαχιστον?

Miranda
27-06-09, 19:46
Οχι νταξει, μενα με καναν ομoρφη :D

Morgan21
27-06-09, 19:50
εσυ πιστευεις οτι με μονο 2 η 5 χαρτια μπορεις να πιασεις δουλεια?... ευκολα τουλαχιστον?

Egw exw uperarketa tattoo kai den exw kanena provlima se 8ema douleias. An 8es na doulepseis 8a doulepseis

Narvian
28-06-09, 08:41
Οχι νταξει, μενα με καναν ομoρφη :D
το ξερω dear! αυτο ειναι το πλεον σιγουρο:angel:

Egw exw uperarketa tattoo kai den exw kanena provlima se 8ema douleias. An 8es na doulepseis 8a doulepseis

μπραβο .. ναι , αλλα ποτε δεν αισθανθηκες καποια κοινωνικη ανισοτητα στο προσωπο σου ?

LyKaINa
28-06-09, 09:45
μπραβο .. ναι , αλλα ποτε δεν αισθανθηκες καποια κοινωνικη ανισοτητα στο προσωπο σου ?

:unsure:ΧρηΣτο μου εγω οχι και θα κανω κι αλλο :rolleyes2
Γιατι να αισθανθω ανισοτητα ?

Απλα τους "τυπους" που εχουν κομπλεξ η τους ενοχλει κατι τετοιο τους κανω περα ...
ακομα κι αν μου τυχει σε επαγγελματικο επιπεδο που ποτε δεν ειχα προβλημα ..
Και ΕΠΟΠ που ειχα δωσει πριν χρονια ..κανενα απολυτως προβλημα !:)

Narvian
28-06-09, 10:03
:unsure:ΧρηΣτο μου εγω οχι και θα κανω κι αλλο :rolleyes2
Γιατι να αισθανθω ανισοτητα ?

Απλα τους "τυπους" που εχουν κομπλεξ η τους ενοχλει κατι τετοιο τους κανω περα ...
ακομα κι αν μου τυχει σε επαγγελματικο επιπεδο που ποτε δεν ειχα προβλημα ..
Και ΕΠΟΠ που ειχα δωσει πριν χρονια ..κανενα απολυτως προβλημα !:)

μηπως μιλαμε αποκλειστικα για πολεις και κεντρα τοση ωρα?!
εδω στην επαρχια κυκλοφορουν αλλοι .. κωδικες επικοινωνιας.

οτι ειναι extreme σχολιαζεται τουλαχιστον...

laugher
28-06-09, 10:44
ma den einai extreme to tattoo pleon re narvian, poio poly tha soxliastei enas me rasta para enas me maniki ksero go full :p
Kai sti teliki ti diaolo se noiazei ti tha pei o kosmos klp? Ama o enas ergodotis se aporripsei giati exeis tattoo i skoularikia i mallia i de tou aresei i fatsa sou aytos tha xasei stamata na kleinese sta oria pou sou vazei i koini gnomi.

Narvian
28-06-09, 17:41
ma den einai extreme to tattoo pleon re narvian, poio poly tha soxliastei enas me rasta para enas me maniki ksero go full :p
kai sti teliki ti diaolo se noiazei ti tha pei o kosmos klp? Ama o enas ergodotis se aporripsei giati exeis tattoo i skoularikia i mallia i de tou aresei i fatsa sou aytos tha xasei stamata na kleinese sta oria pou sou vazei i koini gnomi.

ναι οκ. σορυ. μιλαω ετσι επειδη απλα παιδια εδω δεν εχουν τετοια ελευθερια οσο αθηνα και υπαρχει απλα η αντιλιψη οτι ολα ειναι ιδια.

Morgan21
28-06-09, 19:04
το ξερω dear! αυτο ειναι το πλεον σιγουρο:angel:

Oxi den ais8an8ika pote kai den uparxei logos na niwsw. Koinwniki anisotita. As niwsoun koinwniki aniswtita Aytoi pou den exoun kanena tattoo oi politikoi pou ekmetaleuontai ton kosmo. Kai an to koita3eis swsta to 8ema 8a deis oti oi xeirwteroi pou uparxoun ston kosmo den exoun tattoo kai ekmetaleuontai ton kosmo. Egw san an8rwpos pou exw tattoo kai apasxolw peripou 30 atoma se ergasia an tous miliseis asxima gia mena 8a sou vgaloun ta matia!! Kai ola auta giati den pazei rolo an exeis tattoo i oxi alla ti an8rwpos eisai!!

Narvian
28-06-09, 19:07
Oxi den ais8an8ika pote kai den uparxei logos na niwsw. Koinwniki anisotita. As niwsoun koinwniki aniswtita Aytoi pou den exoun kanena tattoo oi politikoi pou ekmetaleuontai ton kosmo. Kai an to koita3eis swsta to 8ema 8a deis oti oi xeirwteroi pou uparxoun ston kosmo den exoun tattoo kai ekmetaleuontai ton kosmo. Egw san an8rwpos pou exw tattoo kai apasxolw peripou 30 atoma se ergasia an tous miliseis asxima gia mena 8a sou vgaloun ta matia!! Kai ola auta giati den pazei rolo an exeis tattoo i oxi alla ti an8rwpos eisai!!

ok οκ , μαλλον εχω αλλα στο μυαλο μου απο οτι πρεπει. ας μαθω και εγω κατι απο σας , δεν ειναι κακο.

Morgan21
28-06-09, 19:17
ok οκ , μαλλον εχω αλλα στο μυαλο μου απο οτι πρεπει. ας μαθω και εγω κατι απο σας , δεν ειναι κακο.

Den pisteuw oti exeis kati na ma8eis kati apo emas sto sugkekrimeno simeio. An den sou aresoun ta tattoo polu kala kaneis kai den se katigorw ka8olou. Alla den mporei kaneis an8rwpos na krinei ton allon exontas h mi exontas tattoo skoularikia rasta kai kai kai. To topic auto leei ti gnwmi exete gia ta tattoo kai polu apla mporei na pei o ka8enas tin gnwmi tou kai oxi na sumperiferete ratsistika sto sugkekrimeno 8ema.

Narvian
28-06-09, 19:45
den pisteuw oti exeis kati na ma8eis kati apo emas sto sugkekrimeno simeio. An den sou aresoun ta tattoo polu kala kaneis kai den se katigorw ka8olou. Alla den mporei kaneis an8rwpos na krinei ton allon exontas h mi exontas tattoo skoularikia rasta kai kai kai. To topic auto leei ti gnwmi exete gia ta tattoo kai polu apla mporei na pei o ka8enas tin gnwmi tou kai oxi na sumperiferete ratsistika sto sugkekrimeno 8ema.

ναι , οκ , αλλο να μιλας σα τριτο προσωπο και να διευκρινιζεις τι υπαρχει γενικα στο κλιμα , και αλλο να λες γνωμη μου.

οπως ειπα πιο πανω εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τα τατου , παρα οτι οντως θα δυσκολευομουν να προσεγγισω ενα τετοιο ατομο , για δικους μου λογους..

αυτα που ειπα πιο πολυ για τη εργασιακο , για την καζουρα και ολα αυτα τα αρνητικα , ειναι με λογο σε τριτο προσωο , που βλεπω απο εδω , απο 7 με 12 χιλιαδες κοσμο , και οχι απο ενα κεντρο οπως η αθηνα με 5 εκατομμυρια ανθρωπους...