PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet & Conn-X

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

karaflazz
06-06-08, 16:22
kalispera sas kai ego ta idia problimata exo ase pou den mporeis na piaseis to 1242

makis spanos
06-06-08, 22:59
ρε παιδια μπορει κανενας να με βοηθησει?απεγκατεστησα την εφαρμογη του μοντεμ κατα λαθος και δε μπορω να το ενεργοποιησω παλι εχω connex adsl το cd εγκαταστασησ το εχω αλλα δε μου δειχνει κατι το οποιο μπορει να με βοηθησει ?εχω ethernet πωσ θα κανω παλι την εγκατασταση

Slipkot
07-06-08, 15:08
Δεν κατάλαβα τίποτα... Ποιά εφαρμογή απεγκατέστησες? Δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες....

sakisxas
08-06-08, 22:00
Παιδιά καλησπέρα.Εχω με συνδεση Otenet το ρούτερ PHILIPS CGA5720S/TE,και θέλω να ρωτήσω αν το εχει κάνει κάποιος αναβάθμιση firmware και αν δουλεύει εντάξει μετά απ αυτήν.
Επίσης ποιό firmware έχει βάλει γιατί έχω βρεί για το CGA5722 και δεν είμαι σίγουρος αν είναι συμβατό στο δικό μου ρούτερ,και μήν κάνω καμμιά μ@^@&!α και τρέχω μετά.

Slipkot
09-06-08, 14:46
Έχεις βρει νέο Firmware στο Internet? Γιατί εγώ κοίταξα και δεν βρήκα τίποτα... Αν ναι δώσε μου link σε παρακαλώ....

sakisxas
11-06-08, 14:39
Διάβασε εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=120041&page=4
Επίσης αν κάνεις την απόπειρα να το δοκιμάσεις,πές μας τι έγινε μετά την αναβάθμιση
Καλή επιτυχία

sakisxas
11-06-08, 15:01
Επίσης εδώ
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=ENG&cat=PC_NETWORKING_CA&sct=ROUTERS_GATEWAYS_SU&session=20080611090045_79.129.161.83&grp=PC_PRODUCTS_GR&ctn=CGA5722/00&mid=Link_Software&hlt=Link_Software
Το firmware που δίνει η Philips για το CGA5722 που όπως λένε στο πιο πάνω link που έδωσα ταιριάζει στο δικό μας CGA 5720

sakisxas
15-06-08, 17:10
Παίδες,δε κρατήθηκα και το δοκίμασα.
Και...την πάτησα
Το ρούτερ δε συγχρονίζει με τίποτα γιατί απο Annex B για ISDN,έγινε AnnexA για PSTN γραμμή.
Μη το δοκιμάσουν όσοι φίλοι έχουν το συγκεκριμένο ρούτερ

sougiasdj
20-06-08, 18:11
Πως χαλασε ετσι ο ote καποτε τον θεωρουσα ακριβο μεν αλλα αξιοπιστο τωρα ουτε και αυτο.Τι ειναι αυτα τα πραγματα πρωτον μου εδωσαν λαθος κωδικο προσβασεις δευτερον η ταχυτητα που συνδεωμε ειναι 1024Μβπσ ενω εχω αγορασει 2048 μβπσ.Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα η γραμη μου ειναι νεκρη και δεν μπορω να παρω ουτε να δεκτο καποιο τηλεφωνο στο σταθερο...Τελικα δεν νομιζω αν αξιζε ολος αυτος ο κοπος...

spytouf
22-06-08, 16:44
Εγω παιδια ενεργοποιησα την συνδεση μου τον Φεβρουαριο και τα προβληματα μεχρι σημερα περιοζονται σε 2 αλλα τοοοοοοοοοοσο σπαστικα.Καλα δεν το συζητω οτι το χειροτερο ξενερωμα το εφαγα οταν πηγα να κανω αιτηση συνδεσης και δεν ειχαν να μου δωσουν μοντεμ usb και μου λεγανε απο βδομαδα εκτος αν θελεις wifi (υποπτο...).Τελος παντων αφου πρωτα συνδεθηκα και μετα απο καμμια βδομαδα με πηραν τηλεφωνο για να παραλαβω το μοντεμ baudtech usb τα προβληματα αρχισαν..καθε λιγο και λιγακι οταν ανοιγω το μοντεμ δεν συγχρονιζεται με το δικτυο με τιποτα ομως μπορει να παρει και μερα ολοκληρη..καθε τοσο λοιπον παιρνω στο 121 το σηκωνουν παντα δε λεω οχι οπως το 1242..ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΡΓ..ΛΗΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ!!!!Απο φεβρουαριο μιλαμε ουτε ενα τηλ.φταιει το μοντεμ φταιει η καλωδιωση φταιει οτι γινονται εργα φταιει οτι δεν το εχω κλοτσησει ακομα το πατσαβουρι το baudtech???το αλλο προβλημα που μου εχει παρουσιαστει ειναι να σβηνονται οι κωδικοι μου ως δια μαγειας και να πρεπει να τους ξαναπερασω την πρωτη φορα ειχα φαει μια φρικη αφου μετα απο ατελειωτα τηλεφωνηματα κανεις δεν βοηθουσε και μονο μια κοπελια που ηξερε ελυσε το προβλημα..Εσας σας συμβαινουν αυτα ως προς τον συγχρονισμο με το δικτυο περισσοτερο?εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει?γιατι αυτοι ψιλοκοιμουνται ορθιοι

Slipkot
22-06-08, 16:47
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να αλλάξεις Router?

spytouf
22-06-08, 18:23
Nα αλλαξω μοντεμ ε?ευχαριστω για την απαντηση.αυτο θα εδινε πιθανως μια λυση αλλα και αν δεν φταιει αυτο?τσαμπα λεφτα?φοιτητης βλεπεις αφραγκος.παντως σε κανα δυο μηνες τελειωνει το υποχρεωτικο 6μηνο συνδεσης και πολυ πιθανο το βλεπω να μετακομιζω για αλλη εταιρεια.hol ισως..παντως αν αντιμετωπιζει καποιος το ιδιο προβλημα και το εχει λυσει ας πει τον τροπο.

Slipkot
22-06-08, 18:42
Όπως είπες είναι μία πιθανή λύση... Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι όλα θα λυθούν... Στο πρότεινα, διότι το baudtec δεν είναι και router της προκοπής και πολύ πιθανό να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα...

spytouf
22-06-08, 18:48
Καλα οτι ειναι λιγο κατσαρολι φαινεται αλλα ρε παιδι μου αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι ειναι εντελως στα αρ...δια τους.Απο φεβρουαριο ρε σε παιρνω τηλεφωνο και φτανει ιουλης παντα για τον ιδιο λογο πες μου τι φταιει τοσο πολυ ξυσιμο?Και αν ειναι αυτοι ετσι που το δικτυο ειναι δικο τους φαντασου οι αλλες εταιρειες που εχουν και νταβατζη πανω απο το κεφαλι τους.τεσπα το εφαγαν το μπινελικι τους το πρωι αρκει.εχεις να προτεινεις καποιο μοντεμ που να ειναι αξιολογο αλλα και φθηνο (ξερω η πιο συχνη ερωτηση του ελληνα ειναι αυτη αλλα τι να γινει)

Slipkot
22-06-08, 18:52
Τι γραμμή έχεις Isdn ή Pstn? Μέχρι πόσα €?

spytouf
22-06-08, 20:15
exo ptsn 1mbps lefta apo 50-80 to poly

Slipkot
23-06-08, 18:36
Ορίστε…

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615100

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613390

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615098 (Αυτό προτείνω εγώ…)

spytouf
23-06-08, 21:29
Ok αρχηγε σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Slipkot
23-06-08, 21:30
Κανένα πρόβλημα για ότι χρειαστείς πες...

gavorki
26-06-08, 15:06
Kalispera. Paidia erwtish. Kserw oti H Otenet aporofithike apo ton OTE kai malista mou esteilan epistolh oti gia afto ton logo o logariasmos tha ginei eniaios me afton tou OTE (Exw Otenet 8mbps apo OnDSL Bundle prin 2 xronia me synexomenes anavathmiseis apo emena). Afto to pragma einai nomimo (gia ton logariasmo lew)? Egw den eixa zitisei kati tetoio kai oute to dexomai (peite me parakseno).

Prin ligo piga ston Germano na plirosw kai h kopella ekei mou eipe oti me tin idia timh mporw na exw conn-x sta 24 me dwro ena polymixanima kai ton eksoplismo. Nai men akoustike ok alla exw akousei provlimata apo arketous edw mesa me tin Conn-X. Me tin Otenet sta 8mbps katevazw me kapou 870 logw tou oti eimai 350 metra apo to DSLAM.

Telika aksizei ton kopo na paw se conn-x? H eimai mia xara sta 8 me otenet kai asto etsi? :)

sakisxas
26-06-08, 18:11
Γράψε ομως σε παρακαλώ ελληνικά για να καταλαβαίνουμε καλύτερα τα γραφόμενά σου
Αν είσαι 350 μέτρα απο το DSLAM του ΟΤΕ εγώ θα σου πρότεινα να πας στην 24αρα.
Κέρδος θα έχεις ως και την διπλάσια ταχύτητα επιπλέον απο αυτή που κατεβάζεις,ενώ το αντίτιμο είναι μόλις 3 ευρώ στο μηνιαίο πάγιο.
Εγώ είμαι σε απόσταση 1 χιλιομέτρου απο το DSLAM και συγχρονίζω στα 15-16 Μbps
Εσύ εννοείται θα είσαι λίγο ακόμα καλύτερα

sakisxas
26-06-08, 18:22
Nα αλλαξω μοντεμ ε?ευχαριστω για την απαντηση.αυτο θα εδινε πιθανως μια λυση αλλα και αν δεν φταιει αυτο?τσαμπα λεφτα?φοιτητης βλεπεις αφραγκος.παντως σε κανα δυο μηνες τελειωνει το υποχρεωτικο 6μηνο συνδεσης και πολυ πιθανο το βλεπω να μετακομιζω για αλλη εταιρεια.hol ισως..παντως αν αντιμετωπιζει καποιος το ιδιο προβλημα και το εχει λυσει ας πει τον τροπο.

Φίλε μου ημουνα 3 χρόνια συνδρομητης στην....ASHOL ναι ετσι θα την πω και το τι τράβηξα αν κάτσω να τα αναφέρω εδώ μέσα δε θα φθάσουν ουτε 30 post!!!
Σκέψου το λίγο πριν κάνεις οτιδήποτε γιατί οι εναλλακτικοι παροχεις δεν έχουν αυτό που έχει ο OTE, ΕΙΔΙΚΆ για ατομα σαν κι εμένα απο επαρχία......
Την τεχνική υποστήριξη στο σπίτι,και οχι κρεμασμένος στο τηλέφωνο 2 και πλέον ώρες όπως έκανε η κυρία....Hellada On Line

gavorki
26-06-08, 18:55

regina
01-07-08, 16:20
Εγω εχω conn-x απο περυσι και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Θελω να κανω μια ερωτηση ομως μιας και δεν γνωριζω.Επειδη θα μετακομισω Σταυρούπολη(Θεσ/νικη),πως μπορω να δω αν υπαρχει κοντα στο σπιτι μου dslam?

Slipkot
01-07-08, 17:48
Ρωτόντας στον ΟΤΕ της περιοχής, που θα κατοικήσεις...

billap
01-07-08, 23:26
Emena Mou Spase Ta Neura Ekan 4 Til Peripou 10l To 1 To Ftiaja Ala Meta Xalase Kaipali Ta Idia

regina
02-07-08, 00:34
Ρωτόντας στον ΟΤΕ της περιοχής, που θα κατοικήσεις...

Οκ!Νομιζα πως υπηρχε καποια σελιδα στο νετ ή καποιος αλλος τροπος..Θα ρωτησω εκει.Σ ευχαριστω πολυ!:yes:

updates31
02-07-08, 00:35
134 τιλ ιτ

http://www.txtme.gr/images/info/5.gif (http://www.txtme.gr/register.php?key=8f4799f4c7c3f8bc1126328329b09301)

regina
02-07-08, 01:09
134 τιλ ιτ

thank you!:)

Someone...
02-07-08, 03:56
Εγω εχω conn-x απο περυσι και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Θελω να κανω μια ερωτηση ομως μιας και δεν γνωριζω.Επειδη θα μετακομισω Σταυρούπολη(Θεσ/νικη),πως μπορω να δω αν υπαρχει κοντα στο σπιτι μου dslam?

Regina μου γλυκιά, εννοείται πως έχει κοντά σου dslam....
Καθώς θα φέρνεις τα πραγματακια σου, κοίτα από Λαγκαδά μεριά απέναντί σου και θα το δεις.....:)

gtaurus67
02-07-08, 06:29
Συμφωνώ με τον φίλο sakisxas, είμαι με conn-x εδώ και δυο μήνες και δεν έχω κανένα παράπονο, ούτε από την τεχνική υποστήριξη που όταν τη ζήτησα την είχα ΑΜΕΣΑ. Για ενάμιση χρόνο στην HOL τα είχα δει όλα: έχω να διηγούμαι ώρες τραγικές ιστορίες, που οι περισσότεροι θα βρείτε γνωστές. Δεν θέλω να σας ζαλίζω, η γνώμη μου είναι μακριά από HOL και από άλλους παρόχους, ο ΟΤΕ είναι μεν ακριβότερος, αλλά έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο...

regina
02-07-08, 12:44
Regina μου γλυκιά, εννοείται πως έχει κοντά σου dslam....
Καθώς θα φέρνεις τα πραγματακια σου, κοίτα από Λαγκαδά μεριά απέναντί σου και θα το δεις.....:)

Ωχ,ναι???Παλι καλα που εχω και σενα να με συντονιζεις!!!:bow:Δεν ειχα δει τπτ.Που να προλαβω.Τεσπα.Χιλια ευχαριστω Οθωνακο.Παιδια,μια ενημερωση..αν εχετε την ιδια απορια με μενα μην τηλ στο 134,γιατι θα σας πουν να επισκεφθειτε καποιο καταστημα ΟΤΕ να σας ενημερωσουν.2 φορες πηρα. :yes:

stx
02-07-08, 17:00
εγω θα ηθελα να αναφερω το εξης περιστατικο για να προφιλαξω οσους δεν ειναι γνωριζουν πως λειτουργουν οι σχετικες διαδικασιες.
Το Φεβρουαριο φιλοξενουμενο στο σπιτι μου συγγενικο μου προσωπο τηλεφωνησε στο 134
και ζητησε το Connx-talk αυτο εγινε χωρις να με ρωτηση αν και η συνδεση ειναι στο ονομα μου
και περιλαμβανε τηλεφωνικη συνδεση PSTN και ADSL 1Mbps Connx
2 μηνες αργοτερα βλεπω στο λογαριασμο 25 ευρω επιπλεον και ψαχνωντας ανακαλυπτω τι εχει γινει. Απο πλευρας οτε η απαντηση στο επειχηρημα μου γιατι για την παροχη ενος πακετου ειναι αρκετο ενα τηλεφωνημα ενω για την διακοπη του χρειαζεται να πας με την ταυτοτητα σου ειταν οτι ειμαι υπευθυνος για το τηλεφωνο μου και εφοσον καλουν πισω ειναι σιγουροι οτι η κληση εγινε απο μενα .Επομενως καλως δεν επιβεβαιωνουν και αν θελω να διωξω ποινικα το προσωπο που εκανε την παραγγελια να το κανω.Το αιτημα μου στον προισταμενο να μου τυπωση το αρθρο του κανονισμου που υποδυκνειη πως γινονται οι σχετικες διαδικασιες για να δω εαν προβλεπεται καποια διαδικασια για την περιπτωση μου μου απαντησε οτι μονο μεσω δικηγορου θα μου το εδινε. Με λιγα λογια υποχρεωνεσαι να πληρωσεις κατι για το οποιο ουδεποτε εχεις αποδεχθη και πολυ περισσοτερο δεν εχεις υπογραψη.
Δεν ξερω τι πραγματικα ισχυη ελπιζω να το μαθω ομως η απλη λογικη υπαγορευη οτι καλως δεχονται την δια τηλεφωνου παραγελια ομως θα επρεπε να εχουν ενα χρονικο περιθωριο π.χ 1εβδομαδα να πας απο τα γραφεια με την ταυτοτητα σου αλειως να διακοπτεται η υπηρεσια αυτη. Οσο για το ADSL μετα απο 4 χρονια εχω να πω τα εξεις παντα η ταχυτητα ειταν το μισο της αναγραφομενης στο συμβολαιο πολλες φορες εφτασε την ταχυτητα του απλου παλιου 56κbps ενω βρισκομουν στα 80 απο 100MB downloading και οποια προσφορα γινοταν για μειωση τιμης εαν δεν τους ενοχλουσα προσωπικα δεν γινοταν καμια αλλαγη στην αρχη τουλαχιστον αργοτερα το αλλαζαν. Μετα απο αυτο και κυριως απο την αντιμετωπιση του διευθυντου εκανα αιτηση στην forhnet και ετσι οχι μονο δεν θα πληρωνω το παγιο αλλα δεδομενου οτι δεν χρησιμοποιω το τηλεφωνο θα πληρωνω λιγοτερο απο το μισο.
Αυτα και να δουμε πως θα τα παει ο καινουργιος ISP οταν γινει η μεταφορα

Plebs
03-07-08, 02:50
παιδια τωρα με την συγχωνευση οτενετ και κονεξ ελπιζω οτι η τεχνικη βοηθεια του κονεξ θα ειναι οκ γιατι μεχρι τωρα δεν τους εχω βρει ποτε, εχω παλιοτερα που ημουν στην οτενετ οποτε ειχα καποιο προβλημα αμεσως επιανα γραμμη

jhn17442
07-07-08, 12:29
Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Αρχικα ειχα λογαριασμο οτενετ στα 2048 και παντα επιανα full ταχυτητα. Ομως 2 εβδομαδες πριν με ενημερωσαν οτι επιτυχως μεταφερθηκα στη conn-x (λογω συγχωνευσης ή κατι τετοιο) αλλα δεν πιανω πλεον full ταχυτητα (με το ζορι 1024). Πως μπορω να το αντιμετωπισω? Ευχαριστω

Slipkot
07-07-08, 19:53
Είναι λόγο μεγάλου traffic του DSLAΜ. Πόσο θόρυβο έχεις?

jhn17442
07-07-08, 21:42
Που μπορώ να βρώ αυτό με το θορυβο?

stefanos_79
08-07-08, 09:59
Θα το δεις μεσα απο το μοντεμ σου.Αν μας πεις και ποιο εχεις μπορει καποιος φιλος να σε κατευθύνει

xatzaki
08-07-08, 11:17
γραψε και το line attenuation.

Slipkot
08-07-08, 19:24
Που μπορώ να βρώ αυτό με το θορυβο?

Στο interface του Router σου... Ποιό router έχεις?

Ecsalos
09-07-08, 20:37
kalispera paides
prin 3 xronia peripou ekana aitisi gia dsl (384) forthnet.Amesos me syndesane mesa se 4 meres peripou
meta eipa na dokimaso kai tin HOL kai etsi ekana diakopi tin forthnet kai ebala HOL....
APOGOITEUTIKA...
gia na min sas kourazo me ta idia pou lene oloi,ekana ipomoni 1 xrono peripou kai ebala ConnX (24mb) afou metakomisa prwta
Aytin tin stigmi to router mou kanei lock sta 17.6mb to noise einai 9up 17down
kai katebazo me 2mb/sec...!!!
den to pisteya oute kai ego kai amesos ekana printscreen kai to esteila me e-mail se pollous filous mou.. kai fisika emeinan kai aytoi ekpliktoi..
Ayto pou thelo na po einai oti apo aytes tis 3 eteries pou dokimasa MONO o ote me ikanopoiise pliros (kai me to parapano tha elega) kai oson afora tin eksipiretisi, 2 fores pou pira til mou to sikosan amesos (asxeto an den ikseran tin tifla tous!!!)
Kai ena teleytaio, to dslam pou lene oloi, oti taxa an briskete konta sou katebazeis pio grigora, einai mparoufes guys!
ayto pou paizei rolo stin taxitita einai to posoi xristes einai syndedemenoi sto lam pou eisai kai esy kai oxi an einai konta sou..!
Aplo paradeigma: otam emena dipla akribos apo to dslam katebaza me 30k eno eixa 1mb! enas filos mou emene stou diaolou tin mana, katebaze me100k eno eixe 1mb!
apla ego emena kentro kai itan panta polloi xristes syndedemenoi sto lam kai etsi metakomisa pali makria apo to kentro kai ebala 24mb-connX kai exo to kefali mou isixo..!
THNX! gia tin ypomoni sas..!

toninio
09-07-08, 21:32
ΠΛΗΡΩΝΩ 24αρα ΚΑΤΕΒΑΖΩ Τ0 ΠΟΛΥ ΜΕ 200 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΦΗΣΩ ΤΟ Upload Unlimited ΓΙΑ Seeding ΣΤΟ μtorrent ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ Portforword ? An Eixan Ta ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΓΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Slipkot
09-07-08, 21:41
Στα πόσα συγχρονίζεσαι και πόσο θόρυβο έχεις? Μην γράφεις με κεφαλαία Plz....

South Warrior
12-07-08, 16:57
Ολα καλα ρε παιδια, αλλά αυτή η τεχνική υποστήριξη σε <κρεμάει>.Είσα μέσα στην αναμονή και μετά κλασσικά η απάντηση <Θα στείλουμε τεχνικό να σας εξυπηρετήσει>. Συν της άλλης πιστεύω ότι τα καταστήματα του ΟΤΕ στην επαρχία έχουν μαραζώσει και δεν λειτουργεί τίποτα από τεχνικους,προσωπικό κ.ο.κ.
Παθών και μαθών.

Ecsalos
12-07-08, 20:46
oxi file mou ally
pisteuo oti eisai lathos oson afora tin texniki ypostiriksi
pira til ston ote, mou to sikosan xoris kamoia kathisterisi,
bebaia i kopela pou itan den iksere tin tyfla tis, alla parola ayta tin epomeni mera irthe amesos texnikos na tsekarei tin grammi mou an einai syxronismeni kai fysika den itan kai lythike to problem mou
P.S. kai meno kai stin eparxia (Kozani)

Doctorix
13-07-08, 02:40
Emena me koufane o OTE,ekana tilefwnika aitisi to prwi gia anabathmisi apo 2mbps se 8 mbps kai to apogeuma eixe ginei idi.Koufathika,den to pisteua! Apsogos o OTE,apsogos:DD

jhn17442
13-07-08, 10:45
Στο interface του Router σου... Ποιό router έχεις?

Η απαντηση Sagem fast 800 pstn ειναι σωστη?

Slipkot
13-07-08, 23:12
Η απαντηση Sagem fast 800 pstn ειναι σωστη?

Σωστή... Άνοιξε το cmd, και πάτα ipconfig. Την ip που θα σου βγάλει ως προεπιλεγμένη πύλη γράψτην στον broswer σου και πες μας αν θα μπεί στο router σου...

teteris16
14-07-08, 15:08
ego pantos ixa 386 prin 2 xronia, mesa sa 1 xrono egine 768(ton septembrio prin 1 xrono) xoris xreosi, prin apo 2 mines ipa ton patera moy na tin kani 2048 kai to mesimeri poy girise tin kanan 1024 alla giati o pateras moy den katalabe ti i8ela, mou ipe oti egine tsampa i anaba8misi kai meta apo mia ebdomada ton ksana ipa na tin kani 2048, otan girise spiti moy ipe pos 8eli 1 mera, tin ali mera moy ipe pos telika 8a pari ali mia mera , kai telika egine!

y.g. den ksero an pezi rolo oti o pateras mou doulebi ston ote. giati ipa kai se 1 filo moy xoris na balo meson ton patera moy kai ixe tin idia antimetopisi

Slipkot
14-07-08, 15:15
Όχι απλώς παίζει ρόλο, αλλά είναι ο σημαντικότερος παράγωντας που δουλεύουν όλα...

jhn17442
16-07-08, 11:08
Βρηκα την ip μου με το τροπο που ανεφερες. Αλλα οταν την γραφω στο broswer δεν μου βγαζει κατι.

Slipkot
16-07-08, 16:35
Για πες μου τι πατάς...

giwrgo
17-07-08, 23:29
kalhspera
ta fwta sas vre paides exw connx (edw kai 4 hmeres) sta 4mbs ypotithete (me to zori 3.5) allo einai to problhma moy router exei to bauntec ki exw problhma me to wlan enw syndeome asyrmata mono apo ton ypologisti poy ebala epanw prwth fora me alloys 2 poy exw ston xwro (enw blepoyn to diktio ) den mporoyn na syndethoyn me tipota ...... mporei kapeios na me boithisi eyfxaristo

Slipkot
18-07-08, 08:05
Σου βγάζει κάποιο μήνυμα ή σφάλμα?

giwrgo
18-07-08, 09:44
oxi tipota

stefanos_79
18-07-08, 15:25
Το συγκεκριμενο ρουτερ ειναι απο τα πιο προβληματικα.Εγω το κρατησα 1 μερα μονο.Λοιπον ας αρχισω στο θεμα μας.Στο ρουτερ αυτο πολλες φορες ενω δειχνει οτι λειτουργει το wlan δεν μπορεις να το δεις απο αλλη συσκευη και κατασυνεπεια να συνδεθεις.Αυτο παρατηρειται συνηθως μετα απο ενα restart-διακοπη ρευματος.Μπαινοντας στις επιλογες του βλεπεις οτι ολα τα στοιχεια που εχεις εσυ δωσει ειναι εκει (το wireless ειναι ηδη Activated)και απλα δεν συνδεεται.Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ξαναπατησεις SAVE και πολυ πιθανο να λυθει το προβλημα σου.Δεν ειναι οτι καλυτερο απο θεμα hardware-software ,μπορει να χρειαστουν 2-3 reset για να λειτουργησει σωστα.Τωρα αν δεν ισχυει κατι τετοιο παμε σε ρυθμισεις του ρουτερ.Στο Interface SetUp Lan ενεργοποιεις το DHCP ετσι ωστε το ρουτερ να δινεις IP σε οποιαδηποτε συσκευη θελει να συνδεθει. Στο Interface Wireless καλο θα ηταν να μην αφησεις το ρουτερ να επιλεγει καναλι αυτοματα αλλα να ορισεις εσυ ενα πχ.6 .Αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα μπορεις να παιξεις με τα καναλια καθοτι πολλες φορες υπαρχουν και παρεμβολες και απο ρουτερ γειτονικα που δουλευουν στο ιδιο καναλι.Το wireless mac address filter πρεπει να το εχεις deactivated γιατι σε αντιθετη περιπτωση το ρουτερ επικοινωνει μονο με τις ορισθείσες mac διευθύνσεις.Φυσικα παντα εχεις το Broadcast Ssid για να βλεπουν οι αλλοι υπολογιστες τυο δικτυο.Κωδικοποιηση θα σου προτεινα WPA γιατι ειναι πιο ασφαλης απο το WEP.
Αν σε περιπτωση δεν καταφερεις τιποτα ακομα και απο πολλα reset η εσχατη λυση ειναι να δωσεις εσυ χειροκινητα(αυτο ισχυει και για Lan και Wlan) ip και dns (του ΟΤΕ οπως σου τα παραθετω)πχ.
1ος Υπολογιστης
IP Address:192.168.1.20
Subnet Mask:255.255.255.0
Default Getaway:192.168.1.1 (ειναι η ip toy router)

Preferred DNS Server:195.170.0.1
Alternate DNS Server:195.170.2.2

2ος Υπολογιστης
IP Address:192.168.1.21
Default Getaway:192.168.1.1

O DHCP server υστερει παρα πολυ και δυσκολευεται να δωσει IP σε πανω απο ενα υπολογιστη.Εγω για να το σεταρω τα εβαλα ολα χειροκινητα γιατι απλα δεν μπορουσε να κανει τιποτα απο μονο του και εκανε συνεχεις επανεκκινησεις.Αν θελεις τιποτα αλλο εδω ειμαστε.

yas876
20-07-08, 10:39
ρε παιδιά έχω conn-x στα 2 megabps και ενώ συνήθως κατεβάζω με 160-190 kilobps , τις τελευταίες 3 μέρες κατεβάζω με μόλις 50 kilobps .

Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό??

Έχω και εγώ αυτό το modem το BaudTec

stefanos_79
20-07-08, 11:04
Το οτι δεν κατεβαζεις με φουλ ταχυτητα οφειλεται σε πολλα.Απο που κατεβαζεις,γραμμη,ρουτερ υπερφορτωση δικτυου κτλ.Γινε πιο συγκεκριμενος αυτες τις ταχυτητες τις εχεις σε τορεντ,rapidshare?Δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο ftp για να δεις αν οντως εχεις προβλημα?

giwrgo
20-07-08, 12:16
Το συγκεκριμενο ρουτερ ειναι απο τα πιο προβληματικα.Εγω το κρατησα 1 μερα μονο.Λοιπον ας αρχισω στο θεμα μας.Στο ρουτερ αυτο πολλες φορες ενω δειχνει οτι λειτουργει το wlan δεν μπορεις να το δεις απο αλλη συσκευη και κατασυνεπεια να συνδεθεις.Αυτο παρατηρειται συνηθως μετα απο ενα restart-διακοπη ρευματος.Μπαινοντας στις επιλογες του βλεπεις οτι ολα τα στοιχεια που εχεις εσυ δωσει ειναι εκει (το wireless ειναι ηδη Activated)και απλα δεν συνδεεται.Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ξαναπατησεις SAVE και πολυ πιθανο να λυθει το προβλημα σου.Δεν ειναι οτι καλυτερο απο θεμα hardware-software ,μπορει να χρειαστουν 2-3 reset για να λειτουργησει σωστα.Τωρα αν δεν ισχυει κατι τετοιο παμε σε ρυθμισεις του ρουτερ.Στο Interface SetUp Lan ενεργοποιεις το DHCP ετσι ωστε το ρουτερ να δινεις IP σε οποιαδηποτε συσκευη θελει να συνδεθει. Στο Interface Wireless καλο θα ηταν να μην αφησεις το ρουτερ να επιλεγει καναλι αυτοματα αλλα να ορισεις εσυ ενα πχ.6 .Αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα μπορεις να παιξεις με τα καναλια καθοτι πολλες φορες υπαρχουν και παρεμβολες και απο ρουτερ γειτονικα που δουλευουν στο ιδιο καναλι.Το wireless mac address filter πρεπει να το εχεις deactivated γιατι σε αντιθετη περιπτωση το ρουτερ επικοινωνει μονο με τις ορισθείσες mac διευθύνσεις.Φυσικα παντα εχεις το Broadcast Ssid για να βλεπουν οι αλλοι υπολογιστες τυο δικτυο.Κωδικοποιηση θα σου προτεινα WPA γιατι ειναι πιο ασφαλης απο το WEP.
Αν σε περιπτωση δεν καταφερεις τιποτα ακομα και απο πολλα reset η εσχατη λυση ειναι να δωσεις εσυ χειροκινητα(αυτο ισχυει και για Lan και Wlan) ip και dns (του ΟΤΕ οπως σου τα παραθετω)πχ.
1ος Υπολογιστης
IP Address:192.168.1.20
Default Getaway:192.168.1.1 (ειναι η ip toy router)

2ος Υπολογιστης
IP Address:192.168.1.21
Default Getaway:192.168.1.1

O DHCP server υστερει παρα πολυ και δυσκολευεται να δωσει IP σε πανω απο ενα υπολογιστη.Εγω για να το σεταρω τα εβαλα ολα χειροκινητα γιατι απλα δεν μπορουσε να κανει τιποτα απο μονο του και εκανε συνεχεις επανεκκινησεις.Αν θελεις τιποτα αλλο εδω ειμαστε.

τι να πω τα ειπες ολα σ'ευχαριστω τα δωκιμαζω τωρα και θα σου πω

giwrgo
20-07-08, 12:28
ήταν ολα όπως τα λες τωρα εχω και στο pda wlan αλλα στον αλλο τπτ....
να ρωτήσω κατι αλλο εχω ενα router linksys και προσπάθησα να βαλω αυτο επανω (πρην με forthnet ola mia xara ) αλλα οταν πηγα να του βαλω user name μου ελεγε οτι θελει με κατάληξη forthnet παίρνει τποτα για να βαλω αυτο ?

giwrgo
20-07-08, 12:45
τίποτα ..... οτι και να κανω ..... μονο να το σπάσω.... me to linksys μπορούμε να κανουμε τιποτα ειναι η μονη λύση πιστευω

Slipkot
20-07-08, 12:50
ρε παιδιά έχω conn-x στα 2 megabps και ενώ συνήθως κατεβάζω με 160-190 kilobps , τις τελευταίες 3 μέρες κατεβάζω με μόλις 50 kilobps .

Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό??

Έχω και εγώ αυτό το modem το BaudTec

Το οτι δεν κατεβαζεις με φουλ ταχυτητα οφειλεται σε πολλα.Απο που κατεβαζεις,γραμμη,ρουτερ υπερφορτωση δικτυου κτλ.Γινε πιο συγκεκριμενος αυτες τις ταχυτητες τις εχεις σε τορεντ,rapidshare?Δοκιμασες να κατεβασεις κατι απο ftp για να δεις αν οντως εχεις προβλημα?

+1

ήταν ολα όπως τα λες τωρα εχω και στο pda wlan αλλα στον αλλο τπτ....
να ρωτήσω κατι αλλο εχω ενα router linksys και προσπάθησα να βαλω αυτο επανω (πρην με forthnet ola mia xara ) αλλα οταν πηγα να του βαλω user name μου ελεγε οτι θελει με κατάληξη forthnet παίρνει τποτα για να βαλω αυτο ?

Πώς το βάζεις το username? username@otenet.gr?

yas876
20-07-08, 13:29
Sorry που δεν διευκρίνισα κάποια πράγματα ..

Κατεβάζω από rapidshare αλλά δεν δοκίμασα από ftp

giwrgo
20-07-08, 13:30
nai

yas876
20-07-08, 13:33
από ftp κατεβάζω με τις συνιθισμένες ταχύτητες

stefanos_79
20-07-08, 13:48
Sorry που δεν διευκρίνισα κάποια πράγματα ..

Κατεβάζω από rapidshare αλλά δεν δοκίμασα από ftp
Απο Rapidshare θα κατεβαζεις μεχρι 50kbs εφοσον εισαι free user.μπορει να εχουν βγαλει τις γατες κτλ κτλ αλλα βαλανε κοφτη στα 50kbs για τους free users.Οποτε μην αγχώνεσαι μια χαρα ειναι η συνδεση σου

Slipkot
20-07-08, 14:13
nai

Eνώ δεν έχεις Forthnet, σου λέει ότι πρέπει να είναι σε μορφή της forthnet? Δοκιμάσε να γυρίσεις όλο το router στα default και όχι μόνο τις ρυθμίσεις, ή να κάνεις ένα firmware update...

yas876
21-07-08, 09:20
Απο Rapidshare θα κατεβαζεις μεχρι 50kbs εφοσον εισαι free user.μπορει να εχουν βγαλει τις γατες κτλ κτλ αλλα βαλανε κοφτη στα 50kbs για τους free users.Οποτε μην αγχώνεσαι μια χαρα ειναι η συνδεση σου

α οκ thanks δεν το ήξερα γιατί παλιά κατέβαζα κανονικά

giwrgo
22-07-08, 16:05
Eνώ δεν έχεις Forthnet, σου λέει ότι πρέπει να είναι σε μορφή της forthnet? Δοκιμάσε να γυρίσεις όλο το router στα default και όχι μόνο τις ρυθμίσεις, ή να κάνεις ένα firmware update...

ευχαριστώ το έβαλα επάνω και ηρέμησα το άλλο θα το βάψω μπλε και θα το πετάξω στην θάλασσα να μην το βρει κάνεις.........

Tolkin
22-07-08, 20:17
Εχω Forthnet internet για 2 χρονια ερχωμενος απο οτε και θα ξαναγυρισω στον οτε ,ιδικα μετα τα προστιμα των αλλων εταιριων για μαιμου παροχες.....

arxidiabolos
23-07-08, 04:29
Gia pes mas Tolkin kani traffic shaping i forthnet ?.....

scofield
24-07-08, 17:22
εγω εχω conn-x εδω κ 2 μηνες. υπαρχουν πολλα υπερ αλλα κ πολλα κατα.
Στα υπερ περιλαμβανεται κ η αμεση αλλαγη του μοντεμ σε περιπτωση που τα φτυσει οπως επισης κ η γρηγορη εξυπηρετηση,παντα μεσω τηλεφωνου βεβαια.
Στα κατα εντοπισα με τη βοηθεια αλλων το εξης:οσοι ασχολουνται με torrent εχουν παρατηρησει πολυ καλες ταχυτητες στο download αλλα πολυ χαμηλες συνδεσεις ή ανυπαρκτες στο upload κ αυτο ειναι θεμα του παροχου..
By the way η συνδεση μου ειναι 1024 λογω επαρχιας :cry:

philipsakias
25-07-08, 17:34
geia sas paidia.exw apo ton martio otenet sta 24 sto filiro (thessaloniki).ti na sas pw.katebazw gia plaka games,hd movies ktl ton 50-60 arxeiwn me apisteyth taxitita.pianei ta 2mb.akomi kai utorent sta1.5-1.8.
den apothikeuw tipota pleon.

kefalonitis7
26-07-08, 13:13
re paidia uparxei problima meto diktuo tou ote???exw 4ara kai katebazw san 2ara enw polles einai les k exw 1024 ti ginetai?

stergios1988
26-07-08, 15:11
Εγω εχω εδω και κατι μηνες το conn-x. Τοτε ειχα ζητησει 8Mbps ωστοσο αναγκαστηκα να μειωσω σε 4Mbps επειδη δεν μπορει να υποστηριχθει μεγαλυτερη ταχυτητα στην περιοχη μου. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το Conn-X. Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το οτι οταν δεν χρησιμοποιω για καμια ωρα το pc τοτε το conn-x με αποσυνδεει και μετα περιμενω να ξανασυνδεθει. Παρολα αυτα no problem. :)

gavorki
26-07-08, 15:32
Simera pou piga na plirosw ston Germano ton logariasmo mou (Otenet 8mbits) pou gia prwth fora irthe me to logotypo tou (P)OTE mou eipan gia mia prosfora gia anavathmish sta 24 kai ena polymixaaaaaaaaaaaaaanima dwrean :D

Kaneis apo Glyfada pou na exei 24mbits Conn-x h conn-x talk na mou pei an exei provlima?

regina
20-08-08, 10:39
Καλημερα.Εχω connx στα 4 mbps και μενω Θεσ/νικη.Απο ταχυτητα δεν μπορω να πω πως εχω προβλημα
( http://www.speedtest.net/result/311344299.png ) αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με συνεχης αποσυνδεσεις.Εχω το ασυρματο ρουτερ της baudtec που δινει free ο οτε με καθε νεα συνδεση.Το εχω συνδεσει στο pc μου μεσω ethernet.Κατω δεξια που ειναι το εικονιδιο της συνδεσης στο νετ ενω μου γραφει ''τοπικα και ιντερνετ'' στα καλα καθουμενα μου γραφει μονο ''τοπικα'' και δεν μπορω να κανω τπτ,εκτος απ το να κανω επανεκκινηση στο ρουτερ και το pc.Ξερει καποιος αν θα πρεπει να διορθωσω κατι η ολο αυτο αν προκαλειται απο τον οτε η το ρουτερ?

SOTIRIOS
20-08-08, 11:08
Καλημερα.Εχω connx στα 4 mbps.Απο ταχυτητα δεν μπορω να πω πως εχω προβλημα
( http://www.speedtest.net/result/311344299.png ) αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με συνεχης αποσυνδεσεις.Εχω το ασυρματο ρουτερ της baudtec που δινει free ο οτε με καθε νεα συνδεση.Το εχω συνδεσει στο pc μου μεσω ethernet.Κατω δεξια που ειναι το εικονιδιο της συνδεσης στο νετ ενω μου γραφει ''τοπικα και ιντερνετ'' στα καλα καθουμενα μου γραφει μονο ''τοπικα'' και δεν μπορω να κανω τπτ,εκτος απ το να κανω επανεκκινηση στο ρουτερ και το pc.Ξερει καποιος αν θα πρεπει να διορθωσω κατι η ολο αυτο αν προκαλειται απο τον οτε η το ρουτερ?

λογικα δεν εχει προβλημα το ρουτερ αφου με αυτο συνδεεσαι.το μονο τοπικα σημαινει οτι εχει προβλημα ο οτε.αν ομως με επανεκκινηση φτιαχνεται το θεμα δες αν πρεπει να αλλαξεις κατι στις ρυθμισεις του ρουτερ,αυτα καθε λιγο και λιγακι ψαχνουν για σημα απο μονα τους.:)

regina
20-08-08, 11:49
λογικα δεν εχει προβλημα το ρουτερ αφου με αυτο συνδεεσαι.το μονο τοπικα σημαινει οτι εχει προβλημα ο οτε.αν ομως με επανεκκινηση φτιαχνεται το θεμα δες αν πρεπει να αλλαξεις κατι στις ρυθμισεις του ρουτερ,αυτα καθε λιγο και λιγακι ψαχνουν για σημα απο μονα τους.:)

δεν ξερω τι και αν πρεπει να αλλαξω κατι σ αυτες τις ρυθμισεις.τις εχω αφησει ετσι οπως μου τις ειπαν απο το 1242.παιρνω στον οτε τηλ και μου λενε οτι η γραμμη μου ειναι οκ.δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει.

Slipkot
20-08-08, 18:35
Καλημερα.Εχω connx στα 4 mbps και μενω Θεσ/νικη.Απο ταχυτητα δεν μπορω να πω πως εχω προβλημα

Τα dns κλπ τα έχεις βάλει?

regina
21-08-08, 12:28
Τα dns κλπ τα έχεις βάλει?

Στα windows(vista ultimate) εχω επιλεξει αυτοματη ληψη dns και στις ρυθμισεις του ρουτερ use auto discovered dns server only,δλδ το ιδιο.Το εκανα ετσι ακριβως οπως μου ειπαν στο 1242.

remali666
21-08-08, 12:45
παιδεια αν μπορει καποιος να βοηθησει...
εγω εχω connx με router philips ασυρματο.οταν παω να κανω συνδεση μου λεει οτι ειναι χωρις αξιοπιστια..παταω επιδιορθωση και μου λεει οτι δεν μπορει να κανει ip διευθυνση...
δεν μπορω να μπαινω στο internet στα καλα καθουμενα. αν μπορει καποιος να μου πει καλος διαφορετικα θα πρεπει να φωναξω τεχνικο

Slipkot
21-08-08, 12:48
Στα windows(vista ultimate) εχω επιλεξει αυτοματη ληψη dns και στις ρυθμισεις του ρουτερ use auto discovered dns server only,δλδ το ιδιο.Το εκανα ετσι ακριβως οπως μου ειπαν στο 1242.

Ρύθμισε τα εσύ...

παιδεια αν μπορει καποιος να βοηθησει...
εγω εχω connx με router philips ασυρματο.οταν παω να κανω συνδεση μου λεει οτι ειναι χωρις αξιοπιστια..παταω επιδιορθωση και μου λεει οτι δεν μπορει να κανει ip διευθυνση...
δεν μπορω να μπαινω στο internet στα καλα καθουμενα. αν μπορει καποιος να μου πει καλος διαφορετικα θα πρεπει να φωναξω τεχνικο

Έχεις βάλει IP και DNS? Το router το έχεις συνδέση στην κάρτα δικτύου? Αν ναι, το βρίσκει?

remali666
21-08-08, 13:24
οχι πως τα βαζω και ποια????
το router το εχω συνδεση με wifi που εχω.ναι το βρησκει μια χαρα

Slipkot
21-08-08, 15:19
Συνδέσεις δικτύου-->Τοπική Σύνδεση--> Ιδιότητες--> TCP/IP και βάζεις τις IP του router σου και τα DNS του ISP σου...

Kwstas vip
25-08-08, 18:57
paidia mia voithia eimouna otenet 1mbps kai piga conn-x 24 me anvatmisei alla katevazo akoma 1 mbps eno einai kleidomeno sta 10.5mbps ti mporei na symvenei energopimenei mia vdomata?

Minoas74
28-08-08, 11:42
Περίμενα 6 μήνες για να παρω port στην περιοχη που ειμαι αλλα κ παλι με τοσα που ακουω για τους αλλους ISP δεν υπάρχει περίπτωση να φύγω απο ΟΤΕ.
Όσες φορές τους πήρα τηλ. πάντα καποιος το σήκωσε κ με εξυπηρέτησε.
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πιο αξιόπιστος.

Kronos
28-08-08, 15:51
paidia mia voithia eimouna otenet 1mbps kai piga conn-x 24 me anvatmisei alla katevazo akoma 1 mbps eno einai kleidomeno sta 10.5mbps ti mporei na symvenei energopimenei mia vdomata?

Θα πρέπει να σε αναβαθμίσει και η Otenet στα 24. Κάνε υπομονή 2-3 μέρες (έτσι όπως το ακούω πιστεύω πως η otenet σε έχει ακόμα στο 1 Mbit). Μέχρι τότε, ρώτα στον ΟΤΕ, πως μπορείς να τσεκάρεις μόνος σου αν η Otenet σε αναβάθμισε (γίνεται μέσω του site της otenet).

Kronos
28-08-08, 15:57

Υπάρχει πιθανότητα, λόγω απόστασης να μην "έχεις" τα 4 Mbps. Ζήτα από τον ΟΤΕ να σου κάνουν μια προσωρινή υποβάθμιση στα 2, και παρακολούθησε αν θα είναι σταθερό για περίπου 1 εβδομάδα. Αν είναι σταθερό, τότε ζήτησε να σου κατεβάσουν ταχύτητα οριστικά.

Φυσικά μπορείς να τους ζητήσεις να προσδιορίσουν την ταχύτητα που μπορείς να πάρεις, αλλά ο παραπάνω τρόπος είναι ο πιο σίγουρος.

Αν θέλεις, γράψε μας και τις τιμές που λέει ο router σου, στο attenuation.

Kwstas vip
28-08-08, 16:51
[QUOTE=lmel2005;9232441]Θα πρέπει να σε αναβαθμίσει και η Otenet στα 24. Κάνε υπομονή 2-3 μέρες (έτσι όπως το ακούω πιστεύω πως η otenet σε έχει ακόμα στο 1 Mbit). Μέχρι τότε, ρώτα στον ΟΤΕ, πως μπορείς να τσεκάρεις μόνος σου αν η Otenet σε αναβάθμισε (γίνεται μέσω του site της otenet).[/QUOTE ok!auto eitan euxaristo gia ti voithia!:bow:

roa5
31-08-08, 15:44
re paidia ton teleytaio kairo dokimasa to linksys wag200g se grammi ote 4mb. douleue xalia apo tin apopsi oti sto down load den anoige selides. etsipira to proto router pou mou edose o ote speedtouch 536 kai me ena switch ton 15E douleyei teleia! tzampa ta leyta gia to linksys... ektos kai an thelei kanena eidiko setup! an aexei doulepsei kaneis idio an voithisei....A! kai kalos sas vrika ! eimai neos ligon oron user!

stamgr13
06-09-08, 18:05
ego paidia xrisimpoio to conn-x sta 4Mbps, eos tora edo kai peripou 8 mines den exo antimetopisei kanena sovaro provlima kai h taxithta einai arketa eikanopihtiki (prepei na eimai apo tous ligous pou den ehoun auto to provlima). Apla skeftomai na allaxo ISP gia to mono logo oti se sindiasmo kai me tis thelefonikes xreoseis kai to pagio o logariasmos erxete arketa fouskomenos!!!!!

Infidel
08-09-08, 07:59
Γεια χαρα παιδες....Εχω connx στα 2 mbps και εδω και 20 μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις ταχύτητες. Ενώ μεχρι πριν λιγο καιρο το modem-router κλειδωνε στα 225kb/sec τωρα τελευταια σέρνετε, με αποτελεσμα, αναλογα την χρονικη περιοδο να κατεβαζω με max 180kb/sec (συνήθως κάνω download τελευταια με 70kb/sec) και χτές μου ετυχε να κατεβάζω με 7kb/sec. Εχω μιλήσει επανελειμένα αρκετες φορες με το αναλογο τμημα της connex και μετα απο καποια τεστ που κανουμε μου λένε πως η γραμμή μου δεν εχει πρόβλημα. Παρατηρώ δε οτι οι ταχυτητα δεν μενει ποτε σταθερη αλλα παιζει με μεγαλη αποκλιση και πολλες φορες πανω απο 100 kb/sec αποκλιση. Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι ευπροσδεκτη.... Ευχαριστώ προκαταβολικα...

P.S. : Εχω το ασυρματο router της baudtec που δινει ο οτε με καθε νεα συνδεση. Το εχω συνδεμενο στο pc μου μεσω ethernet.

Slipkot
08-09-08, 10:57
Από που κατεβάζεις και έχεις τέτοια ταχύτητα? Κάνε αυτό που λέω εδώ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=297134)...

pil817
16-09-08, 11:06
ego paidia xrisimpoio to conn-x sta 4Mbps, eos tora edo kai peripou 8 mines den exo antimetopisei kanena sovaro provlima kai h taxithta einai arketa eikanopihtiki (prepei na eimai apo tous ligous pou den ehoun auto to provlima). Apla skeftomai na allaxo ISP gia to mono logo oti se sindiasmo kai me tis thelefonikes xreoseis kai to pagio o logariasmos erxete arketa fouskomenos!!!!!

εχεις δικιο αντιμετωπιζω το ιδιο διλιμμα αλλα διαβαζω για τους αλλους
παροχους και απογοητευομαι...εκτος οτι ειμαι καμμενος απο τη vivodi πριν απο 2 χρονια....τωρα οσο αφορα το connex ειχα 4αρα και μου καναν αναβαθμιση στα 8μπιτ σε 12 ωρες ασχετα αν το router εχει κλειδωσει στα 4mbit kai περιμενω ψηφιακο ελεχγο.....

BloodKaine
17-09-08, 16:56
se sxesi me ton antagwnismo to conn-x einai oti pio sta8ero iparxei....

Blowup51
18-09-08, 19:12
Έχω νέα σύνδεση, 2 mb και το Thomson 585, συνδεδεμένο με Wireless, και μου κάνει συνέχεια ελέγχους επικοινωνίας. Υπάρχει τρόπος να μη ψάχνει συνέχεια και να με ενημερώνει για τη ποιότητα; Μου τη σπάει...

Slipkot
18-09-08, 20:42
Τι ελέγχους κάνει? Για την ποιότητα του σήματος?

Blowup51
18-09-08, 22:33
Όχι για τη σύνδεση με το modem

lagman
18-09-08, 23:50
να ρωτήσω ρε παιδια τελευταια λεει οσοι ειχαν connx πιανανε 1200ms και κατι τρελα νουμερα στο δευτερο hop ισχύει ακόμα ; γιατι με την forthnet απο pings δεν τα παει και τοσο καλα και ελεγα να παω OTE

blugosi
19-09-08, 06:31
να ρωτήσω ρε παιδια τελευταια λεει οσοι ειχαν connx πιανανε 1200ms και κατι τρελα νουμερα στο δευτερο hop ισχύει ακόμα ; γιατι με την forthnet απο pings δεν τα παει και τοσο καλα και ελεγα να παω OTE

Έτσι για πλάκα δοκίμασα τη δική μου σύνδεση με connx, στα 8ΜΒΙΤ.

C:\>ping www.nvidia.com

Pinging a1650.g.akamai.net [212.205.43.16] with 32 bytes of data:
Reply from 212.205.43.16: bytes=32 time=8ms TTL=60
Reply from 212.205.43.16: bytes=32 time=8ms TTL=60
Reply from 212.205.43.16: bytes=32 time=9ms TTL=60
Reply from 212.205.43.16: bytes=32 time=9ms TTL=60

Ping statistics for 212.205.43.16:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 8ms, Maximum = 9ms, Average = 8ms

C:\Users>ping www.ubisoft.com

Pinging lb.ubisoft.com [216.98.48.7] with 32 bytes of data:
Reply from 216.98.48.7: bytes=32 time=148ms TTL=112
Reply from 216.98.48.7: bytes=32 time=147ms TTL=112
Reply from 216.98.48.7: bytes=32 time=146ms TTL=112
Reply from 216.98.48.7: bytes=32 time=146ms TTL=112

Ping statistics for 216.98.48.7:
Minimum = 146ms, Maximum = 148ms, Average = 146ms

C:\Users>ping www.ford.de

Pinging a1555.b.akamai.net [212.205.43.21] with 32 bytes of data:
Reply from 212.205.43.21: bytes=32 time=8ms TTL=60
Reply from 212.205.43.21: bytes=32 time=9ms TTL=60

Ping statistics for 212.205.43.21:
C:\Users>ping www.intel.com

Pinging a961.g.akamai.net [212.205.43.30] with 32 bytes of data:
Reply from 212.205.43.30: bytes=32 time=9ms TTL=60
Reply from 212.205.43.30: bytes=32 time=8ms TTL=60

Ping statistics for 212.205.43.30:

Τι θες, πιο μικρά ping ακόμη?

lagman
19-09-08, 09:13
καλα μην παιζεις με τον πόνο μου... για κάνε και μια ping www.esport-servers.de

αυτη η forthnet να μην δίνει fastpath... τι πικρα

ευχαριστώ

tom2004
19-09-08, 15:02
kalispera paidia egw pantws den exw kanena problima me ton ote connex

enw prwta me alles eixa

arkosss
19-09-08, 15:58
na rwthsw kati??perasa foithths sth mitilinh kai 8elw na ma8w an ginete na metaferw to coneex mou ekei giati 8a to exw mexri dekemvri...3erei kapios na mou pei an ginete afto kai pws?

Slipkot
19-09-08, 21:18
Γινεται, απλά επικοινώνησε με τον ΟΤΕ και ενημερώσε τους...

thebest20
19-09-08, 21:44
kai sigoura 8a plirwseis 50-60e gia ti metafora...eixa plirwsei 40e gia mia perioxi tis patras se alli,epidi eixe allo diktyo (px i prwti perioxi itan 2610-2... i nea perioxi einai 2610-4......)

arkosss
20-09-08, 16:32
thx guys

cleverim-2
21-09-08, 20:46
Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Το connx-talk ποση χρεωση έχει. Οταν πάω στο site του οτε και βάζω γραμμη 24mbps και απεριοριστες κλησεις μου βγαζει 29,9€ όμως αλλου λέει ότι μονο το dsl 24mbps κανει 29,9 και οι απεριοριστες 14,9. Ποσο είναι τελικά?

skoop
25-09-08, 14:00
Ρε παιδιά θέλω βοήθεια...δεν την παλεύω πια...έχω σύνδεση conn-x 4mb/s....την έχω αρκετούς μήνες τώρα....στην αρχή πετούσε...κατέβαζα με 400 kb και....εδώ και κάτι μήνες η σύνδεση κυριολεκτικά σέρνεται.....¨@¨@¨@κατεβάζω το πολύ μέχρι 100 kb...και στα σάιτ αργεί πολύ να μπεί....πέρνω τηλέφωνα σε αυτούς και μου λένε να πάρω τηλ. στο 121...πήρα και εκεί και μου είπαν θα σας το φτιάξουμε...τιποτα...ακόμα περιμένω...μετά ξαναπήρα και μου είπαν ότι δεν φταίει η σύνδεση αλλά τα σαιτ που κατεβαζω...δεν ξερω τι γίνεται...λέτε να φταίει το μέρος που μένω...ηράκλειο κρητης....
Πείτε μου τι να κάνω...έχω απογοητευτεί....¨@¨(

Slipkot
26-09-08, 13:19
Ρε παιδιά θέλω βοήθεια...δεν την παλεύω πια...έχω σύνδεση conn-x 4mb/s....την έχω αρκετούς μήνες τώρα....στην αρχή πετούσε...κατέβαζα με 400 kb και....εδώ και κάτι μήνες η σύνδεση κυριολεκτικά σέρνεται.....¨@¨@¨@κατεβάζω το πολύ μέχρι 100 kb...και στα σάιτ αργεί πολύ να μπεί....πέρνω τηλέφωνα σε αυτούς και μου λένε να πάρω τηλ. στο 121...πήρα και εκεί και μου είπαν θα σας το φτιάξουμε...τιποτα...ακόμα περιμένω...μετά ξαναπήρα και μου είπαν ότι δεν φταίει η σύνδεση αλλά τα σαιτ που κατεβαζω...δεν ξερω τι γίνεται...λέτε να φταίει το μέρος που μένω...ηράκλειο κρητης....
Πείτε μου τι να κάνω...έχω απογοητευτεί....¨@¨(

Ζήτα έλεγχο γραμμής!

Burned BiLL
26-09-08, 14:38
na rwthsw kati??perasa foithths sth mitilinh kai 8elw na ma8w an ginete na metaferw to coneex mou ekei giati 8a to exw mexri dekemvri...3erei kapios na mou pei an ginete afto kai pws?

πρέπει όμως η σύνδεση που είχες σπίτι σου με αυτή εκεί που θα σπουδάζεις να είναι στο ίδιο όνομα....εμένα έτσι μου είχαν πει για μεταφορά γραμμής

alekios
02-10-08, 08:52
Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω κατι και εγώ,εχω connx 1mbit και πληρώνω το δίμηνο κοντά στα 30 ευρώ,είναι λογικό?Σκέφτηκα να ζητήσω αναβάθμιση γραμμής σε 2mbit ή 4 αλλά μετά πόσο θα πάει?50 το δίμηνο?
δεν ξερω αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το ποσό.Εσείς τι λέτε?Εχω την σύνδεση πάνω απο 2 χρόνια.

Slipkot
02-10-08, 18:20
Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω κατι και εγώ,εχω connx 1mbit και πληρώνω το δίμηνο κοντά στα 30 ευρώ,είναι λογικό?Σκέφτηκα να ζητήσω αναβάθμιση γραμμής σε 2mbit ή 4 αλλά μετά πόσο θα πάει?50 το δίμηνο?
δεν ξερω αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το ποσό.Εσείς τι λέτε?Εχω την σύνδεση πάνω απο 2 χρόνια.

Είσαι στο παλιό τιμολόγιο... Επικοινώνησε μαζί τους και ενημέρωσέ τους για να το αλλάξουν...

manwlis77
02-10-08, 19:04
Είσαι στο παλιό τιμολόγιο... Επικοινώνησε μαζί τους και ενημέρωσέ τους για να το αλλάξουν...
νομιζο ετσι ειναι το τιμολογιο γυρω στα 30-32ε το διμηνο

Slipkot
02-10-08, 19:40
Όχι η τρέχουσα τιμή είναι στα € 16,50 ...;)

zaxarias
13-10-08, 17:02
re paidia exei kapoios 24mbit connx sti lamia??????

tassospa
13-10-08, 17:51
Μπράβο στον ΟΤΕ!!!!!!!!
Την Παρασκευή στις 19.50 πήρα τηλέφωνο στο 134 και ζήτησα αναβαθμιση απο 8 σε εως 24.
Eνταξει μου ειπαν σε 2-3 εργασημες θα ηταν ετοιμο.
Στις 23.45 εκανε επανεκινηση το speedtouch μου απο μόνο του και ω! του θαύματος ειχα
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.018 / 14.644

Σημειωταίον εχω ΟΤΕ απο dialup και παντα μα παντα ειχα οτι ακριβως πλήρωνα.
Ουτε λιγότερο ούτε παρισσότερο.

okkas
15-10-08, 17:33
Φιλαράκια καλησπέρα κι απο μένα .Να γράψω κάποιες διευκρινήσεις για κάποια πράγματα .Για να έχεις καλή ταχύτητα παίζουν ρόλο κάποιες προυποθέσεις α) απόστασι από τον κόμβο Πχ εγώ έχω 2mb σύνδεση και είμαι στα όρια για τι έχω απόστασει από τον κόμβο 5Km, β) εάν η γραμμή σου περνά κοντά απο καλώδια ρεύματος , γ) ποιότητα εσωτερικού δικτύου στο σπίτι (καλώδια ,πρίζες) και τέλος εξoπλισμός (spliter modem) . Τέλος να πω οτι ο ΟΤΕ ο μόνος που έχει συνεργεία για αρση βλάβης σε σπίτι.Ελπίζω να βοήθησα !!!!!!

tassospa
16-10-08, 10:25
Παιδια εντελως πληροφοριακα.
Κάποια στιγμή εβαλα το Antivir Premium και ξαφνικα μειώθηκε το κατέβασμα μου στο μισο σχεδόν και αργούσε να ανοίξει διαφορες σελιδες.
Πεδεύτηκα πολύ και εγω και ο οτε να βρούμε τι φταίει αφου ολα ηταν σωστα και στο τέλος ανακάλυψα οτι το Web Quard εκανε ολη την ζημια.
Μολις το απενεργοποίησα διορθώθηκαν ολα

AioniaPistos13
16-10-08, 16:50
Εχει δικιο ο φιλος που λεει οτι το Antivirus μπορει να ριχνει την ταχυτητα πολυ.Θελει προσοχη η επιλογη του(ειδικα αν το αγοραζεις) και οι ρυθμισεις
Επισης ο Οτε ειναι ο καλυτερος παροχος με τα λιγοτερα προβληματα κατα την γνωμη μου αυτη την στιγμη.
Διαφωνω σε αυτα που λενε ομως για αποστασεις - ποιοτητα γραμμης - ηλεκτρικα καλωδια κτλ.
Ειναι δικη τους δουλεια να παρεχουν αυτα που υποσχονται και δεν με νοιαζει καθολου αν εχω αποσταση μικρη ή μεγαλη απο τον κομβο τους και ποσους χρηστες εχουν κτλ.
Μεχρι πριν λιγο καιρο επιανα ταχυτητες εως και 13.500kbps κατεβασμα μετρημενο με speedtest κτλ και ξαφνικα επεσα στα 9.000-8.500.
Βεβαια τον Αυγουστο ειχα πιασει και το μυθικο για την περιοχη που μενω 16.500kbps(!!!!!) download....Αφου ελειπαν ολοι απο την Αθηνα

morheus
19-10-08, 00:59
Καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση... ειμαι μολις στο 1mb συνδεση και σκεφτομαι να το αναβαθμισω στα 4mb. Απεχω μολις 250m απο το dslam (της Δαγκλης συγκεκριμενα). Οι τωρινες μου τιμες με το 1mb ειναι:
SNR Margin : 29.6 25.6 db
Line Attenuation : 6.8 7.-2 db
αξιζει να το αναβαθμισω?
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Slipkot
19-10-08, 12:57
Φυσικά! Με τα χαρακτηριστικά που έχεις θα πιάνεις full 24mbps!

omgkaidekalol
23-10-08, 15:54
Γεια σας παίδες... 24mbit+απεριοριστα αστικά υπεραστικά ξέρετε ποσο θα μου βγουν το μήνα? Η τιμή αυτή θα είναι χώρια απο το πάγιο ή μονο αυτά θα πλερώνω?

monacus
23-10-08, 17:31
Γεια σας παίδες... 24mbit+απεριοριστα αστικά υπεραστικά ξέρετε ποσο θα μου βγουν το μήνα? Η τιμή αυτή θα είναι χώρια απο το πάγιο ή μονο αυτά θα πλερώνω?
14,50 πάγιο+29 τα 24.000+ 15 conn-x talk.

monacus
23-10-08, 17:32
Όχι η τρέχουσα τιμή είναι στα € 16,50 ...;)

To μήνα όχι το δίμηνο που λέει ο άλλος.

Slipkot
23-10-08, 20:25
to μήνα όχι το δίμηνο που λέει ο άλλος.

Πάντα... Αφού όλες οι εταιρίες, συνήθως δίνουν τις μηνιαίες τιμές...

Dj NiONiOS
27-10-08, 21:45
Exw provlhma me to router thomson gateway v7 pou mou edwse dwrean to conn-x! Enw sthn arxh sindeotan kanonika afu evala mia fora kodiko kai ta loipa sthn synexeia den sindeotan kai mou ta zitousa enw empaina stis selides! Den kserw ti na kanw:(

Slipkot
27-10-08, 22:15
Κοίτα αν τα στοιχεία πρόσβασης είναι σωστά... Κωδικό σου ζήτα του isp ή κάποιον άλλο?

herc21
28-10-08, 15:45
kalispera. Prin liges meres pou koitaksa sto my.otenet.gr eida oti eixe liksei to paketo ondsl kit pou eixa kai energopoiithike to ondsl home s2.
Afto simainei oti egine i allagi se conn-x?
Kai kati akoma, an valo 24ara kserei kaneis poso erxetai peripou to dimino mazi me ta pagia pstn? (gia ton proto logariasmo endiaferomai,giati exo akousei para pollous na vrizoun ton OTE gi'afto to thema)

Slipkot
28-10-08, 18:47
Λοιπόν, για το πρώτο δυστήχως δεν γνωρίζω... Όσο για το δεύτερο, είναι μόνο το Internet 29,90€ τον μήνα άρα το δίμηνο 59,80€ + τον λογαριασμό τηλεφώνου που περιέχεται το πάγιο μέσα σε αυτόν...

herc21
28-10-08, 20:01
Thanks Slipkot

PIPITSA76
11-11-08, 15:41
Γενικά ο ΟΤΕ έχει πρόβλημα στην εξυπηρέτηση πελατών. Δίνει 2 μέρες για την αποκατάσταση της βλάβης αλλά κάνει βδομάδες. Έρχονται χωρίς ραντεβού. Για να κάνεις ένσταση, πρέπει να απευθυνθείς σε κατάστημα.

arj1383
11-11-08, 20:35
Γενικά ο ΟΤΕ έχει πρόβλημα στην εξυπηρέτηση πελατών. Δίνει 2 μέρες για την αποκατάσταση της βλάβης αλλά κάνει βδομάδες. Έρχονται χωρίς ραντεβού. Για να κάνεις ένσταση, πρέπει να απευθυνθείς σε κατάστημα.

Με ΟΤΕτζηδες ΟΥ μπλέξεις...Το καλό ειναι πως ειναι αξιόπιστος ο άτιμος..τουλάχιστον πιο αξιόπιστος απο τους υπόλοιπους..

dnik
19-11-08, 22:48
Μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν forthnet (ιδιόκτητο) για τα τελευταία 2 χρόνια περίπου. Πλέον ανήκω στον ΟΤΕ με γραμμούλα 2048...
Παρέλαβα το modemaki το baudtec και το σύνδεσα. Στην αρχή όλα καλά. Στη πορεία αντιλήφθηκα ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα διακοπτόταν η σύνδεση. Μετά έκανα επανεκκίνηση και πάλι από την αρχή. Γενικά με πετάει συχνότατα έξω... ΜΠορείς κάποιος να βοηθήσει τι φταίει????

dnik

MortalKiller
19-11-08, 23:09
Γεια σας
2 Πράγματα έχω να πω. Έχω conn-x εδώ και μια βδομάδα και η σύνδεση μου πέφτει κάθε 1 ώρα περίπου
Router έχω το Baudtec T263R1U-A1
Γιατί έτσι?
Επίσης έχω ταχύτητα στα 2mbps με τιμές
Downstream Upstream

SNR Margin:16.6 26.5 db

Line Attenuation:43.0 25.2 db

Αν κάνω αναβάθμιση μπορώ να πιάσω τίποτα παράπανω?

etiroll
20-11-08, 05:05
Γεια σας
2 Πράγματα έχω να πω. Έχω conn-x εδώ και μια βδομάδα και η σύνδεση μου πέφτει κάθε 1 ώρα περίπου
Router έχω το Baudtec T263R1U-A1
Γιατί έτσι?
Downstream Upstream

SNR Margin:16.6 26.5 db

Line Attenuation:43.0 25.2 db

file mou na pareis thlefwno sto 1242 giati me tetoio line atenuation olo provlhmata 8a exeis!

etiroll
20-11-08, 05:06
Μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν forthnet (ιδιόκτητο) για τα τελευταία 2 χρόνια περίπου. Πλέον ανήκω στον ΟΤΕ με γραμμούλα 2048...
Παρέλαβα το modemaki το baudtec και το σύνδεσα. Στην αρχή όλα καλά. Στη πορεία αντιλήφθηκα ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα διακοπτόταν η σύνδεση. Μετά έκανα επανεκκίνηση και πάλι από την αρχή. Γενικά με πετάει συχνότατα έξω... ΜΠορείς κάποιος να βοηθήσει τι φταίει????

dnik

pare thlefwno sto 1242 na sou tsekaroun thn grammh sou!
malon exeis polu 8oryvo kai sou to kanei ayto!:judge:

MortalKiller
20-11-08, 14:02
file mou na pareis thlefwno sto 1242 giati me tetoio line atenuation olo provlhmata 8a exeis!

me piran na parw to 121 gia elegxo grammhs kai 8oryvo
pira kai me ipan 8a t koita3oune

Slipkot
20-11-08, 20:15
Γεια σας
router έχω το baudtec t263r1u-a1
Γιατί έτσι?
downstream upstream

snr margin:16.6 26.5 db

line attenuation:43.0 25.2 db

Όπως σου είπαν ήδη, έχεις αρκετό θόρυβο... Μην περιμένεις και πολλά...

MortalKiller
21-11-08, 13:13
twra me ipane na valw filtro sto thlefwno kati tetio...mporw na exw mia photo na dw pws ine t filtro kai pws na t valw?
btw exw grammh PSTN

Slipkot
21-11-08, 19:18
Δες εδώ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=286445)για την εγκατάσταση...

MortalKiller
23-11-08, 21:04
telika ema8a t provlhma
otan apantaw sto sta8ero h otan pernw kapion apo t sta8ero xanete h syndesh
mhpws 3erei kaneis ti akrivws symbainei?

mosandi
23-11-08, 22:46
egw dystyxws meta apo 8 mines me 24 mb allazw to connex logw 45-47 aposyndeseis imerisiws!!!!!!!!!! nai kala akoysate!!! tous exw pei epanilimenws na mou alaksoyn to dslm alla me grapsane kai apofasisa na tous grapsw kai egw!!!!!!!!!!!!!! kai etc loipon kataligw entos twn imerwn stin hol!!! eleos pia o ote ton syxathika kai ntrepomai poy eimai Ellinas.......... terma to monopwleio ftanei pia!!!!!!!!!!!!!

Manos_1970
23-11-08, 23:34
2.4 Mb/sec καλο ε;

linguistgr
24-11-08, 09:01
ote kai pali ote

linguistgr
24-11-08, 09:01
oi alloi kaine

phalanx
25-11-08, 20:24
Kai egw exw problima me aposyndeseis alla dyskola tha allaza ton ote me kapoion allo provider dioti oloi patane panw ston ote.Ase pou ebala ote afou barethika na perimenw tin energopoiisi tis tellas 3 mines!!!

vageladosgr
25-11-08, 22:29
βοηθεια...
24αρα conn-x με τον νεο εξοπλισμο για tv

ανεκαθεν επιανα γυρω στα δεκα και ο οτε μου ειχε πει οτι η γραμμη κλειδωνε στα 23.. η συνδεση ειναι ασυρματη και σχεδον παντα ειναι το σημα full 54mbps.και με ethernet δοκιμασα και ειναι ακριβως τα ιδια
προσφατα και αφου εκανα την -ανανεωση- ψαχτηκα λιγο και πειτε μου αν μπορειτε εσεις... PLEASE:
με αυτα τα στοιχεια δικαιολογει τετοια ταχυτητα?

Uptime: 0 days, 4:04:51
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 979 / 22.614
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 56,72 / 1,37
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,0 / 13,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 0,5 / 2,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0
FEC Errors (Up/Down): 6.364 / 4.508
CRC Errors (Up/Down): 199 / 26
HEC Errors (Up/Down): 993 / 26

ειμαι πολυ κοντα στο κεντρο του οτε και ειναι κριμα να πληρωνω τζαμπα και πανω απ'ολα να χαραμιζετε η συνδεση....
help...

Slipkot
26-11-08, 11:43
Μια χαρά είναι η γραμμή σου... Από ότι κατάλαβα, το πρόβλημα είναι στο download, δοκίμασε να κατεβάσεις με τον IDM και θα δεις ταχύτητες...

Anxis411
28-11-08, 15:24
Καλά νέα παιδιά για όσους περιμένετε vdsl/iptv.
Σήμερα με πηραν τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ (conn-x) να συμμετέχω στο πιλοτικο τους πρόγραμμα (ξεκινάει απο αρχες δεκέμβρη) για VDSL/Iptv (50 Mbps downstream+ iptv -HDTV TV).
Απο οτι κατάλαβα θα κρατήσει 3 μήνες και μετα θα το βγάλουν εμπορικά.
Για τις τιμές του εμπορικου πακέτου κουβεντα δεν ειπαν.
Μόλις μου εγκαταστήσουν τον εξοπλισμό και το δοκιμάσω θα σας πω νέα.

Slipkot
28-11-08, 19:44
Topics Merged...

COOLIS
17-12-08, 00:10
Ακουω ολα τα παραπανω π λετε καλα η κακα για τους isps ενταξει κανεις δεν ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ αλλα ο ote ειναι απο τους καλυτερους..... αλλα και ο ακριβοτερος οτι πληρωνεις περνεις . .

moica
19-12-08, 21:35
mipws kai oi alles eteries ...ta einai.h otenet toylaxiston shkwnei to til.meso oro sta 3 lepta

sougiasdj
21-12-08, 01:16
To mono kako einai otan pas na diakopseis thn sundesh s leei arloumpes tou stil '' den mporeite na thn diakopse twra prpei na perasei h eksamhnh desmeush kalutera parte mas thl molis liksei''
ths lew ma se 5 meres tha liksei kai polu apla m leei
''nai alla to paketo den to peirate apo mas alla apo sunergazomeno katasthma(plaisio) den mporw na sas bohthisw''
ELEOS

Slipkot
21-12-08, 13:01
Κάνε μία καταγγελία να ξυπνήσουν, και θα δεις...

takis777
26-12-08, 18:45
Kalhspera kai xronia Polla ...X8es kai simera paratirisa mia meiosi tis taxytitas mou... To periergo einai oti ayto fainetai se sygkekrimena sites kai mou kanei entypwsh(px youtube) Enw se alla den yparxei problima ..To paratirisa apo x8es to vrady,ekleisa k' ksananixa to router alla tpt...To problima paramenei ..Menw A8hna kserei kaneis an yparxei kapoio problima??

dimitris_g
27-12-08, 09:48
Kalhspera kai xronia Polla ...X8es kai simera paratirisa mia meiosi tis taxytitas mou... To periergo einai oti ayto fainetai se sygkekrimena sites kai mou kanei entypwsh(px youtube) Enw se alla den yparxei problima ..To paratirisa apo x8es to vrady,ekleisa k' ksananixa to router alla tpt...To problima paramenei ..Menw A8hna kserei kaneis an yparxei kapoio problima??

Παρομοιως κι εγω που μενω χαλκιδα. Εδω και δυο μερες το σερφαρισμα θυμιζει παλιες καλες εποχες προ adsl. Μαλλον θα φταιει ο καιρος!!!!!!!! Αμα ξαναβγαλει ηλιο ολα θα φτιαξουν!

giotsip
27-12-08, 19:43
ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΧΤΕΣ .
ΑΘΗΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΧΑΛΚΙΔΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!

xBASILx1
27-12-08, 20:19
Kalispera kai xronia polla !

eimai neos xristis tou ote. Evala prosfata sindesi 24Mbps alla pote den ksepernao mia mesi taxytita 10Mbps. to download ftanei me to zori ta 200 kbps.

Mporo na kano kati gia na veltioso tin apodosi tou connex ? ( perioxi thess )

euxaristo

ss42ss
27-12-08, 21:07
geia sas egw menw se ena xwrio ot par8eni einai ligo poio exw apo tin tripoli 14km
eixa paei na kanw aitii gia adsl k mou lene oti dn uparxei dia8esimotita k tous rwtaw pote 8a mas baloun kai mou lene apo 5-8 mines exei perasei 1 xronos k akoma tpt

Slipkot
28-12-08, 13:39
kalispera kai xronia polla !

Eimai neos xristis tou ote. Evala prosfata sindesi 24mbps alla pote den ksepernao mia mesi taxytita 10mbps. To download ftanei me to zori ta 200 kbps.

Mporo na kano kati gia na veltioso tin apodosi tou connex ? ( perioxi thess )

euxaristo

Δώσε μας τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου... Δοκίμασε να κατεβάσεις με την βοήθεια του idm...

geia sas egw menw se ena xwrio ot par8eni einai ligo poio exw apo tin tripoli 14km
eixa paei na kanw aitii gia adsl k mou lene oti dn uparxei dia8esimotita k tous rwtaw pote 8a mas baloun kai mou lene apo 5-8 mines exei perasei 1 xronos k akoma tpt

Δυστηχώς, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό...

christos123123
04-01-09, 22:48
pedia meno athina prin 15 meres to internet mu itan telio katevaza me 2MB exo 24 tu connx
simera pu irtha athina sernete kanonikaaaa katevazo me 200, pezi kati me ton OTE???
exasa episodia??

alfa111
08-01-09, 22:05
καλησπερα και καλη χρονια ηθελα να μαθω αν το modem router Baudtec ασυρματο 4 θυρες που δινει ο οτε ειναι για 24αρα adsl τωρα εχω 2048

Slipkot
09-01-09, 10:37
Ποιο μοντέλο είναι?

alfa111
09-01-09, 11:32
Ποιο μοντέλο είναι?

baudtec tw 263R4-ao dsl 2+router και κατι αλλο αυτα τα νουμερα ειναι καλα

Downstream Upstream

SNR Margin

:
12.5 31.0 db

Line Attenuation

:
24.5 6.5 db

Data Rate

:
2048 256 kbps

Slipkot
10-01-09, 15:39
Ναι υποστιρίζει 24mbps...

alfa111
10-01-09, 17:24
Ναι υποστιρίζει 24mbps...

σου εδωσα καποια στοιχεια για την γραμμη μου δεν μου ειπες αν ειναι καλα η οχι παντως σε ευχαριστω

Slipkot
10-01-09, 17:40
Μια χαρά είναι... Με τα στοιχεία που δίνεις και αν οι υπόλοιποι παράγοντες είναι εντάξει, θα συγχρονίζεις γύρω στα 17 mbps...

alfa111
10-01-09, 20:49
ευχαριστω πολυ

Gourounitsa
13-01-09, 18:29
i dikia mou i grami pantos einai ok kanena provlima mexri stigmis ( logiko gt einai sta 4 )!

geocorfu
14-01-09, 14:15
αυτα τα νουμερα ειναι καλα ?

Up Stream
256 (Kbps.)

Down Stream
2048 (Kbps.)

Operation Data

Noise Margin
Upstream: 31 dB
Downstream:29 dB

Attenuation
Upstream: 25 dB
Downstream: 34 dB

Slipkot
14-01-09, 16:04
Όχι και τόσο καλά... Δεν μπορούν να σηκώσουν πάνω από 15mbps...

kouzios
14-01-09, 21:35
οτε και παλι οτε παιδια!!!εχω εδω και ενα χρονο 24αρα conn-x και δεν εχω κανενα προβλημα!κατεβαζω με 2800''''2900!!!!!! μπορει να δινεις περισσοτερα αλλα αξιζει το τιμημα.και με το παραπανω θαλεγα!!!1

tommygreece
14-01-09, 21:47
Re paidia to dymino mou erxetai gia conx 2mbps 83euro mazi me pagia kai fpa mono gia to internet....

Den eimai paara polla?

Slipkot
16-01-09, 19:24
re paidia to dymino mou erxetai gia conx 2mbps 83euro mazi me pagia kai fpa mono gia to internet....

Den eimai paara polla?

Μήπως είσαι στα παλιά τιμολόγια?

Tonbeldar
16-01-09, 22:12
Afta ta noumera, einai kala ?

Downstream

SNR Margin : 19.6 db

Line Attenuation : 7.8 db

Data Rate : 8192 kbps

Upstream

SNR Margin : 24.9 db

Line Attenuation : 7.6 db

Data Rate : 381 kbps

Slipkot
17-01-09, 10:03
Τέλεια είναι Αντώνη τα νούμερα!

Tonbeldar
17-01-09, 15:50
Τέλεια είναι Αντώνη τα νούμερα!

Σ' ευχαριστώ :wave:

Kronos
17-01-09, 17:08
7,8 db attenuation?

Υπάρχουν και τέτοιες τιμές? Τι να πω εγώ με τα 47,5...

H_man
17-01-09, 22:31
Geia sas filoi mou, exw na sas kanw mia erwthsh, exw connx 24MBPS, kai katebazei san 8mbps (1MB/s, opws palia pou eixa 8mbps),enas fillos mou lei pws me kati ru8miseis sto router, to kanw na trexei san 16, me boh8ate an 3erete?

Auta ta noumera ekei panw ti akribws einai?

Xilia signwmh an egra3a se la8os 8ema.

Exw connx parephmptontws.

Slipkot
18-01-09, 11:19
Μπες στο router, και δες σε τι πρότυπα είναι ADSL2 ή ADSL2+...

H_man
18-01-09, 14:45

Kai meta?

Slipkot
18-01-09, 15:41
Αν δεν μας πει, δεν έχει μετά...

H_man
18-01-09, 20:22
Αν δεν μας πει, δεν έχει μετά...

Εχω ενα router της Altec Telecoms, δεν ξερω το συγκεκριμενο σιτε του ρουτερ(π.χ 192.168.1.1 δεν λετε?), θα μπορουσες αν δεν σου ειναι κοπως, να μου εξηγησεις κιολας ή να μου δωσεις ενα σηνδεσμο, για να μπορεσω να καταλαβω τι ειναι ολα αυτα?

Σε ευχαριστω προκαταβοληκα παρα πολυ.

Slipkot
18-01-09, 20:52
Πήγαινε: έναρξη--> εκτέλεση-->cmd και γραψε ipconfig. Η IP που θα σου βγάλει ως προεπιλεγμένη πύλη αυτή είναι...

H_man
19-01-09, 20:36
Πήγαινε: έναρξη--> εκτέλεση-->cmd και γραψε ipconfig. Η IP που θα σου βγάλει ως προεπιλεγμένη πύλη αυτή είναι...

Ευχαριστω!!!
Επειδη, εχω χασει τους κοδικους του router μου, μπορεισ να μου στειλεις σε pm, τι κανω και στις 2 περιπτωσεις, και περιπου τι διαφορα θα δω ως προς την ταχυτητα?

protos69
20-01-09, 12:55
auta nomizw pws dn einai kala swsta ?

Downstream

SNR Margin :28.5 db
Line Attenuation:27.5 db
Data Rate :2048 kbps

Upstream

SNR Margin :23.0 db
Line Attenuation :6.5 db
Data Rate :256 kbps

Slipkot
20-01-09, 14:54
Δεν θα δεις ταχύτητα πάνω από 15mbps...

H_man
20-01-09, 19:24
Δεν θα δεις ταχύτητα πάνω από 15mbps...

Gia 2MB/s milame deuterolepto?
Shmferei na katebasw thn shndesh mou sta 16 mbps?

Slipkot
23-01-09, 20:25
Θεωριτικά ναι 2 mbps... Nαι καμία σχέση με την 2άρα που έχεις τώρα...

fabarmboy
24-01-09, 12:13
Εγω ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ!
Μετα απο τις περιπετειες που ειχα με forthnet και tellas!
Ναι ειναι ακριβος isp αλλα η σταθεροτητα και η αμεσοτητα σε ολα του ειναι η εγγυηση!
Δεν προκειται να ξαναφυγω ποτε!!!!!
Εχω 4αρα συνδεση με απεριοριστα τηλεφωνηματα θα κατσω κανα 2μηνο και μετα σιγα σιγα θα παω για 8αρα!
Ευτυχως ειμαι πολυ κοντα στο dslam !
Τωρα κατεβαζω με 450 kbps στην 4αρα!

Slipkot
24-01-09, 14:09
Όχι δεν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο εκτός από υπομονή για την ενεργοποιήση... Μόλις σου στείλουν τον εξοπλισμό και ενεργοποιηθεί η γραμμή, θα πρέπει να ρυθμίσεις το router...

geonik2007
31-01-09, 17:48
καλησπέρα σας

εγώ έκανα αναθάθμιση τον 11/2008 απο 1024 σε 2048 με τιμη 19,50
όμως οι ταχύτητα έχει παραμείνει στα 1024. Λατόποιν επικοινωνίας με το 124 και με το τοπικο υποκατάστηαμ του οτε στην περιοχή μου (Αταλάντη νομός Φθιωτιδας) μου απάντησαν ότι δεν υπάρχουν πυλες διαθέσιμες για τα 2048.
Ρώτησα λοιπόν γιατί τότε στο site του otenet δίνοντας το τηλεφωνό μου λέει οτι υποστηρίζει 2048; είπαν θα το ψάξουν. Οντως το έψαξαν και μου απαντούν ότι ευθύνεται το κεντρο της ΠΑΤΡΑΣ!!!!!!!!!
Ρε παιδιά έγω είμαι στην Αταλάντη και φταίει το κέντρο της Πάτρας;;;
Ετσι μας έχουν πει να λέμε!!! Ρε σείς μια πλακέτα είναι προσθέστε την στο κέντρο της Αταλάντης και ΟΧΙ της Πάτρας να τελειώνουμε.
Επειτα από καιρό μου απαντούν ότι υπάρχουν πολλές αιτήσεις και ακόμη περισσότερες ενεργοποιήσεις και πέφτουν 3 συνδρομές σε 1
Η ταχύτητα του downloading έχει φτάσει και μέχρι τα 25Κ

Ευχαριστώ για τον χώρο σας και τον χρόνο σας
ακόμη έχω 1024

zaccki
01-02-09, 19:35
Καλησπέρα σε ολους.
Ετοιμαζομαι κ εγω να μεταβω στο Connex+Talk με 24Μbps και πακετο απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο Tellas2Play με αρκετά σκαμπανεβάσματα και άθλια υποστήριξη
Οι τιμες και για τα 2 ειναι 29,9€+14,9€ χωρίς τα πάγια τέλη τηλεφώνιας όπως αναφέρουν.
Αυτά ποια είναι?
Τα 2,44€ ή το γνωστό πάγιο των 14,75€?

Kronos
01-02-09, 19:44
Καλησπέρα σε ολους.
Ετοιμαζομαι κ εγω να μεταβω στο connex+talk με 24Μbps και πακετο απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο tellas2play με αρκετά σκαμπανεβάσματα και άθλια υποστήριξη
Οι τιμες και για τα 2 ειναι 29,9€+14,9€ χωρίς τα πάγια τέλη τηλεφώνιας όπως αναφέρουν.
Αυτά ποια είναι?
Τα 2,44€ ή το γνωστό πάγιο των 14,75€?

14,75 το μήνα.

zaccki
01-02-09, 19:47
14,75 το μήνα.

Δηλαδή το σύνολο είναι 14,75+29,9+14,9= 60€ το μήνα περίπου.
Αξίζει παιδιά σε σχέση με τους αλλους παρόχους που ειναι περιπου ενα 20€ κάτω?

Kronos
01-02-09, 19:51
καλησπέρα σας

εγώ έκανα αναθάθμιση τον 11/2008 απο 1024 σε 2048 με τιμη 19,50
όμως οι ταχύτητα έχει παραμείνει στα 1024. Λατόποιν επικοινωνίας με το 124 και με το τοπικο υποκατάστηαμ του οτε στην περιοχή μου (Αταλάντη νομός Φθιωτιδας) μου απάντησαν ότι δεν υπάρχουν πυλες διαθέσιμες για τα 2048.
Ρώτησα λοιπόν γιατί τότε στο site του otenet δίνοντας το τηλεφωνό μου λέει οτι υποστηρίζει 2048; είπαν θα το ψάξουν. Οντως το έψαξαν και μου απαντούν ότι ευθύνεται το κεντρο της ΠΑΤΡΑΣ!!!!!!!!!
Ρε παιδιά έγω είμαι στην Αταλάντη και φταίει το κέντρο της Πάτρας;;;
Ετσι μας έχουν πει να λέμε!!! Ρε σείς μια πλακέτα είναι προσθέστε την στο κέντρο της Αταλάντης και ΟΧΙ της Πάτρας να τελειώνουμε.
Επειτα από καιρό μου απαντούν ότι υπάρχουν πολλές αιτήσεις και ακόμη περισσότερες ενεργοποιήσεις και πέφτουν 3 συνδρομές σε 1
Η ταχύτητα του downloading έχει φτάσει και μέχρι τα 25Κ

Ευχαριστώ για τον χώρο σας και τον χρόνο σας
ακόμη έχω 1024

Φίλε μου, αν πληρώνεις 2 Mbit, πρέπει να πας στο κοντινότερο κατάστημα ΟΤΕ, ή να τηλεφωνήσεις στο 134 και να καταθέσεις αίτημα παραπόνου. Θα τακτοποιήσουν λογιστικά τον λογαριασμό σου. Τουλάχιστον να μην χρεώνεσαι μέχρι να γίνουν οι αναβαθμίσεις στο κέντρο.

Επίσης, επειδή το adsl αποτελείται από 2 υπηρεσίες (μία η πρόσβαση στο adsl δίκτυο, και μία η πρόσβαση στο internet), υπάρχει περίπτωση να έχεις 1 Mbit adsl (λόγω προβλημάτων στο κέντρο) αλλά η otenet να σε έχει πάει στα 2 Mbit ικανοποιώντας το αίτημα.
Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να πληρώνεις 2 Mbit, απλά αναφέρω πως τεχνικά μπορεί να συμβεί.

Kronos
01-02-09, 19:56
Δηλαδή το σύνολο είναι 14,75+29,9+14,9= 60€ το μήνα περίπου.
Αξίζει παιδιά σε σχέση με τους αλλους παρόχους που ειναι περιπου ενα 20€ κάτω?

Για μένα αξίζει και το έχω αγοράσει. Τώρα για πολύ κόσμο είναι ακριβό, και γι αυτό έχουν πάει σε άλλους παρόχους.

Νομίζω πως όποιος είναι σε πάροχο και δεν έχει προβλήματα, είναι μια χαρά και πληρώνει και λιγότερα χρήματα. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν παρουσιάζεται ένα πρόβλημα και θέλεις να μιλήσεις με κάποιον γι αυτό. Εκεί είναι η μεγάλη διαφορά του ΟΤΕ. Αλλωστε είχες Tellas και καταλαβαίνεις τι εννοώ.

zaccki
01-02-09, 20:03
Για μένα αξίζει και το έχω αγοράσει. Τώρα για πολύ κόσμο είναι ακριβό, και γι αυτό έχουν πάει σε άλλους παρόχους.

Νομίζω πως όποιος είναι σε πάροχο και δεν έχει προβλήματα, είναι μια χαρά και πληρώνει και λιγότερα χρήματα. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν παρουσιάζεται ένα πρόβλημα και θέλεις να μιλήσεις με κάποιον γι αυτό. Εκεί είναι η μεγάλη διαφορά του ΟΤΕ. Αλλωστε είχες Tellas και καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις.Μονο να σου πω οτι τις τελευταιες μερες συγχρονιζω στα 3Μbps (από 17Μbps που συγχρονιζα ως επι το πλήστον) και η μεγαλύτερη πλάκα ειναι οτι εδώ και 3(!) μερες δεν εχω καθόλου τηλέφωνο!Προσπαθω μέσω κινητού να επικοινωνησω μαζί τους και χώρια που χρεώνομαι δε λαμβάνω και καμιά απάντηση!

Kronos
01-02-09, 20:13
Καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις.Μονο να σου πω οτι τις τελευταιες μερες συγχρονιζω στα 3Μbps (από 17Μbps που συγχρονιζα ως επι το πλήστον) και η μεγαλύτερη πλάκα ειναι οτι εδώ και 3(!) μερες δεν εχω καθόλου τηλέφωνο!Προσπαθω μέσω κινητού να επικοινωνησω μαζί τους και χώρια που χρεώνομαι δε λαμβάνω και καμιά απάντηση!

Εχεις δίκιο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των παρόχων είναι, όντως, η τηλεφωνία. Στο dsl τα καταφέρνουν καλύτερα, αλλά στη "φωνή" όχι και τόσο.
Στην εξυπηρέτηση δε, δεν τα καταφέρνουν καθόλου καλά.

Επίσης κάτι που έχει ο ΟΤΕ και δεν το έχουν οι πάροχοι, είναι η διαβάθμιση κόστους με ταχύτητα dsl. Αν δεν "πηγαίνει" το 24άρι dsl σου, και κλειδώνει κοντά στα 9 Mbit, αγοράζεις τα 8 Mbits και πληρώνεις λιγότερο.

zaccki
01-02-09, 20:19
Εχεις δίκιο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των παρόχων είναι, όντως, η τηλεφωνία. Στο dsl τα καταφέρνουν καλύτερα, αλλά στη "φωνή" όχι και τόσο.
Στην εξυπηρέτηση δε, δεν τα καταφέρνουν καθόλου καλά.

Επίσης κάτι που έχει ο ΟΤΕ και δεν το έχουν οι πάροχοι, είναι η διαβάθμιση κόστους με ταχύτητα dsl. Αν δεν "πηγαίνει" το 24άρι dsl σου, και κλειδώνει κοντά στα 9 Mbit, αγοράζεις τα 8 Mbits και πληρώνεις λιγότερο.

Εσύ lmel2005,αν επιτρεπεται τι πακετο εχεις και πόσο πληρώνεις?

Kronos
01-02-09, 20:25
Εσύ lmel2005,αν επιτρεπεται τι πακετο εχεις και πόσο πληρώνεις?

Conn-x talk 24x7, στα 4 Μbit. Πληρώνω γύρω στα 52 € τον μήνα.

Δυστυχώς μέχρι τον Ιούνιο που θα γίνει αναβάθμιση δικτύου στην περιοχή μου, ούτε τα 4 Mbit δεν δουλεύουν σωστά (απόσταση από το κέντρο).

kiamosg
03-02-09, 21:53
Εγω πληρωνω συνδεση 24 Mbps και πολυ φολα έχω φαει....Σερνεται κανονικότατα...

Kronos
04-02-09, 01:05
Εγω πληρωνω συνδεση 24 mbps και πολυ φολα έχω φαει....Σερνεται κανονικότατα...

Σε τι ταχύτητα κλειδώνει δηλαδή? Αποσυνδέσεις έχεις?

Tonbeldar
05-02-09, 23:29
Αυτα τα νουμερα ειναι καλα ? ? ?

Downstream

SNR Margin: 9.9 db

Line Attenuation: 8.8 db

Data Rate: 19654 kbps

Upstream

SNR Margin: 13.8 db

Line Attenuation: 7.6 db

Data Rate: 861 kbps

Kronos
06-02-09, 00:38

Downstream

SNR Margin: 9.9 db

Line Attenuation: 8.8 db

Data Rate: 19654 kbps

Upstream

SNR Margin: 13.8 db

Line Attenuation: 7.6 db

Data Rate: 861 kbps

Εχω 4 mbits με 200 αποσυνδέσεις την ημέρα, επειδή είμαι μακριά από το κέντρο, με attenuation 47,5 ντεσιμπέλ...

Θα σας ...μισήσω με τα νούμερα που έχετε!!! :p

Slipkot
06-02-09, 19:07

downstream

snr margin: 9.9 db

line attenuation: 8.8 db

data rate: 19654 kbps

upstream

snr margin: 13.8 db

line attenuation: 7.6 db

data rate: 861 kbps

Μια χαρά είναι...

Tonbeldar
06-02-09, 21:21
Κατεβαζω με τον Internet Download Manager 2523 kilobits per second ! ! !

Slipkot
07-02-09, 10:18
Τι άλλο θες τότε? Αλίμονο σε εμάς με το 1,5mb/s...

cs1984
07-02-09, 12:27
Από χθές στα Χανιά έχουμε αρκετές ώρες τουλ 500 ping :unsure:

H_man
13-02-09, 20:23

Einai ADSL2+, τωρα τι κανω?
Πως βλεπω αυτα τα νουμερα που ειδε και ο Belveder?

Slipkot
14-02-09, 13:26
Στο interface του router και ύστερα στα status...

H_man
14-02-09, 21:54
Στο interface του router και ύστερα στα status...

Δεν μπορω να το δω, δεν πειραζει.

Το αλλο θεμα για το πως να αυξησω την ταχητητα, το προτυπο ειναι adsl2+, τι κανω τωρα?

Slipkot
15-02-09, 14:43
Δεν μπορείς να αυξήσεις εσύ την ταχύτητα από μόνος σου... Πρέπει πρώτα να μπεις στο Interface, και να μας πεισ αυτά τα νούμερα...

ikskarda
16-02-09, 19:11
εμενα παιδια παντως στο ηρακλειο κρητης που εχω connx εδω και βδομαδες μου εχει προβληματα ... δεν μου ανοιγει σελιδες , θελει 2-3 φορες refresh και διαφορα τετοια κουλα

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 4092 Kbps
Upstream Rate: 253 Kbps
Downstream Margin: 19 db
Upstream Margin: 30 db
Downstream Line Attenuation: 9
Upstream Line Attenuation: 4
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Kronos
16-02-09, 20:43
Οι τιμές σου πάντως είναι ιδανικές. Μπορεί να φταίει κάτι άλλο και όχι το conn-x...

Har_Pant
17-02-09, 11:11
Παιδες μια ερωτηση..Έβαλα το cosmote internet on the go μεσω usb, αλλα το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να στειλω εμαιλ μεσω του Microsoft Outlook . Καπου διαβασα πως για outgoing server πρεπει να βαλω mail.mycosmos.gr αλλα ουτε και μ αυτο δουλευει...Ξερει κανεις πως να κανω τα settings??

Οποιος μπορει ας βοηθησει

Thanks..:cry:

WIZARD.
19-02-09, 23:16
Αναβάθμιση ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ !

Σε αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL σε όλη τη χώρα, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση,
προτίθεται να προχωρήσει ο ΟΤΕ, στο πλαίσιο της στρατηγικής του για τη διάδοση της ευρυζωνικότητας.

Επενδύοντας συστηματικά στην επέκταση των ευρυζωνικών του υποδομών,
ο ΟΤΕ σχεδιάζει την αναβάθμιση των υφιστάμενων ονομαστικών ταχυτήτων ADSL ως εξής:

• Όλες οι συνδέσεις 1 Mbps θα αναβαθμιστούν αυτόματα σε 2 Mbps.
• Όλες οι συνδέσεις 4 Mbps θα αναβαθμιστούν αυτόματα σε 8 Mbps.

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης οι προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:

• 2 Mbps
• 8 Mbps
• έως 24 Mbps

Οι παραπάνω αναβαθμίσεις αφορούν τόσο νέους όσο και υφιστάμενους πελάτες, οικιακούς και επιχειρησιακούς,
λιανικής και χονδρικής.

Κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων, που εκτιμάται τον Απρίλιο, θα ανακοινωθεί και η νέα ανταγωνιστική
τιμολογιακή πολιτική για το σύνολο των προσφερόμενων ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ .

Οι σχεδιαζόμενες αναβαθμίσεις, εκτός από ακόμη πιο γρήγορη μεταφορά δεδομένων,
δίνουν επιπλέον τη δυνατότητα χρήσης προηγμένων ευρυζωνικών υπηρεσιών που απαιτούν μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου.

Δελτίο Τύπου ΟΤΕ

Πηγη

http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/MediaOffice/
PressReleasesAnnouncements/2009_press_releases_announcements_basket/190209_pr_adsl

darkx
19-02-09, 23:40
Επιτέλους!!!

gavorki
20-02-09, 18:13
Panw pou tha ekana tin Conn-x apo 8 se 24. Kai twra perimenoume. Omws kati pou den mou arese einai oti h 8ara den tha perasei se anavathmisi? Toulaxiston omws isws na glytwsoume ta 26.90 ton mina gia 8mbits :) Ante...2 mines meinane :)

Kronos
20-02-09, 18:22
Οι 2 και οι 8, δεν φαίνονται να αναβαθμίζονται.

Αλλά έτσι κι αλλιώς θα είναι σε νέες μικρότερες τιμές (μάλλον στην τιμή του 1 και των 4 αντίστοιχα).

Για να δούμε... Θα τα εγκρίνει η ΕΕΤΤ ή θα μας βγάλει τη ψυχή ως συνήθως?

ikskarda
20-02-09, 19:01
ante ante giati eimai sta 4mbit 2.5 xronia kai olo sto tsak eimai na paw sta 8mbit foititiko ( basika tha glutwsa polla lefta )

Slipkot
20-02-09, 19:27
Topics Merged...

petrost
20-02-09, 20:48
Για να δούμε τι θα γίνει..

kiko
21-02-09, 10:49
αν εχεις 2 τι γινεται?

niklis
24-02-09, 12:06
Einai oi monadikoi poy apantane sto thl.

b16b
26-02-09, 17:44
Κατεβαζω με τον Internet Download Manager 2523 kilobits per second ! ! !

mesa ston komvo menis exis ena laptop agalia sto komvo?

el94681
27-02-09, 14:14
Symfono oti einai to pio aksiopisto ISP

p3nny
28-02-09, 09:13
παιδια ο ΟΤΕ ειναι ο μονος αξιοπιστος ας μην κοροιδευομαστε μονο που ειναι πανακριβος...Εγω εβαλα hol δεν λεω ευχαριστημενη ειμαι αλλα αλλες οι υπηρεσεις του οτε. Αλλαξα παροχο μονο και μονο επειδη ειναι ακριβος αν βγαλει πακετο οπως οι αλλες εταιρειες δεν το συζητω θα ξανα γυρισω στον ΟΤΕ

b16b
28-02-09, 12:39
παιδια ο ΟΤΕ ειναι ο μονος αξιοπιστος ας μην κοροιδευομαστε μονο που ειναι πανακριβος...Εγω εβαλα hol δεν λεω ευχαριστημενη ειμαι αλλα αλλες οι υπηρεσεις του οτε. Αλλαξα παροχο μονο και μονο επειδη ειναι ακριβος αν βγαλει πακετο οπως οι αλλες εταιρειες δεν το συζητω θα ξανα γυρισω στον ΟΤΕ

αμα σπασεις το συμβολαιο της ΗΟl πριν τον χρονο πληρωνεις 70€ ...
ειδη θα βγαλει καποια πακετα τωρα τον απριλιο.. θα διπλασιασει τις ταχυτητες με την ιδια τιμη

Μολις εκανα ΗΟl για την τιμη και βγηκε η προσφορα.. του ΟΤΕ βεβαια θα ισχυει πιο μετα.. αλλα και αυτο που γλειτωσα τους 3 πρωτους μηνες ειναι πολυ καλο.. γλςιτωνεις 120€ ή αν το δεις αλλιος για 1 χρονο ειναι 30€ αντι 40€ (καθε μηνα)
σε τι δεν εισαι ευχαρστημενη? γιατι εχω ακουσει πολλα αρνητικα και εχω αρχισει να φοβαμαι στο τι θα δω...

kostipoos
10-03-09, 07:34
min dinete ston ote tin eykairia na mas ksanamamisei.
tosa xronia ayto kanane.
dvste eykairia kai stoys idiotikoys paroxoys.
an mh ti allo katebasane tis times kai toys mathane na mas sebonte.
o ote bromaei.

axidous
10-03-09, 07:45
Φιλε μου να δωσω ευκαιρια στους αλλους , με τι υπηρεσιες ??? δεν εχουν αξιοποιησει τιποτα κοιτανε μονο να παιρνουν πελατες

Και εχω δοκιμασει αρκετους

skyhigh
13-03-09, 18:37
οι άλλοι πάροχοι είναι καλοί μόνο στις τιμές, κατά τα άλλα ο OTE έχει αποδεδηγμένα το καλήτερο
helpdesk και την καλήτερη ποιότητα στις υπηρεσίες του!!!

elafokinigos
13-03-09, 20:58
Στα συν του ΟΤΕ.
Το πιο γρήγορο τηλεφωνικό κέντρο (134) με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο.
Στο 121 που είναι οι βλάβες του ΟΤΕ δουλεύουν και τις Κυριακές(μου έφτιαξαν προ 2μήνου βλάβη στο internet Κυριακή).
Εχουν την κεντρική διαχείρηση των γραμμών,οπότε αν συμβεί κάτι στον ΟΤΕ θα πας.
Στα πλην του ΟΤΕ.
Πολύ ακριβός σε σχέση με τους άλλους.
ΟΤΕ μια ζωή.Η ποιότητα υπερισχύει της τιμής.

sakisxas
19-03-09, 14:10
Στα συν του ΟΤΕ.
Το πιο γρήγορο τηλεφωνικό κέντρο (134) με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο.
Στο 121 που είναι οι βλάβες του ΟΤΕ δουλεύουν και τις Κυριακές(μου έφτιαξαν προ 2μήνου βλάβη στο internet Κυριακή).
Εχουν την κεντρική διαχείρηση των γραμμών,οπότε αν συμβεί κάτι στον ΟΤΕ θα πας.
Στα πλην του ΟΤΕ.
Πολύ ακριβός σε σχέση με τους άλλους.
ΟΤΕ μια ζωή.Η ποιότητα υπερισχύει της τιμής.

Eτσι...Σωστότατος :thumbsup:

sakisxas
19-03-09, 14:12
min dinete ston ote tin eykairia na mas ksanamamisei.
Tosa xronia ayto kanane.
Dvste eykairia kai stoys idiotikoys paroxoys.
An mh ti allo katebasane tis times kai toys mathane na mas sebonte.
O ote bromaei.

Φιλαράκι εχω δοκιμάσει 3 εναλλακτικούς μέχρι σήμερα,αλλά ολοι ηταν πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλον...ασε..
Καλύτερα ΟΤΕ και ας δίνουμε και κάτι παραπάνω..άκου που σου λέω

green_beret
20-03-09, 16:39
εχετε ενα δικιο σ'αυτα που λετε σε γενικες γραμμες...προσωπικα κ γω οτε εχω με το προγραμμα της κονεξ...
αυτο που μ'εχει εκνευρισει βεβαια ειναι το γεγονος πως ειμαι σχετικα μακρυα απ το κοντυνοτερο DSLAM οποτε συγχρονιζω μεχρι τα 2Mbit..κ οταν ειχα κανει αποπειρα να το ανεβασω σε 4, με αφησαν να νομιζω πως γινεται ενω με το που εκανα την αναβαθμιση ξεσυγχρονιζε με το παραμικρο οποτε αναγκαστηκα να το ξαναγυρισω στα 2...φυσικα χρεωθηκα για τα τελη ενεργοποιησης κ απενεργοποιησης που μ'εκανε εξω φρενων...

μολις σημερα εμαθα πως μπορουσα να κανω παραπονο για το συγκεκριμενο, που εγινε περισυ, οποτε κ το εκανα κ ευελπιστω να μου επιστραφουν τα κερατιατικα!!!

Slipkot
20-03-09, 19:19
Λίγο δύσκολο να στα επιστρέψουν αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

gigig123
22-03-09, 09:46
Κατι κάνει και ο ανταγωνισμος.....

Kronos
22-03-09, 09:53
μολις σημερα εμαθα πως μπορουσα να κανω παραπονο για το συγκεκριμενο, που εγινε περισυ, οποτε κ το εκανα κ ευελπιστω να μου επιστραφουν τα κερατιατικα!!!

Απ' ότι μου λέει ένας φίλος, θα στα επιστρέψουν όπως τα επιστρέφουν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις. Αρκεί να έχεις δίκιο.

RedGod
23-03-09, 20:29
Egw pantos eimai eyxaristimenos apo to connx

thviolantis
02-04-09, 20:58
otenet 4ever...o kaliteros isp....axiopistos kai sou parexei auta pou ofeilei!!! oxi san tin forthnet!

vagelis17
03-04-09, 01:05
eixa hol kai eixa apelpistei apo tis diakopes, kathe 2-3 wres kovotan h grammh gia ligo. Eixa parei apeira thlefwna kai katalhksane pws einai provlima tou ote. epikoinwnw me ote kai moy lene h grammh fainetai pws einai se kalh katastash alla gia peretairw elegxo tha exei oikonomikh epivarynsh. To afhsa opws einai, lhgei h hol kai vazw connex. Ws dia mageias mexri twra (1 xrono) h sundesh einai statherh. To modem einai to idio pou xrhsimopoiousa me th hol opote de paizei na ftaiei auto. ti na pw...

Antidrastikos
10-04-09, 00:34
Gia hara, ote itan panta kalos aplos emis ton halosame afou mpenane me meson opos ke i olimpiaki. Oti IDIOTIKO den ine ke kalo polles perikopes mono gia to kerdos se metohes. molis o ote mpike sto hrimatistirio halase. Gia ta gaga metohomazohes. Pantos ote ine kalos, ine akoma alla ohi gia poli. Dioti miosi prosopikou isodinami me kaki exipiretisi pelaton. pantos auto to kratos mpori opoios theli na kani oti theli ftani na ehi plates. :clap:

princep
12-04-09, 07:31
παιδιά εγω δεν εχω καταλάβει κάτι. εχω αορίστου χρόνου conn-x home στα 24 και conn-x talk δηλαδη δωρεαν αστικες και υπεραστικες. και μου ερχεται γυρω στα 200 ευρώ.. τι γίνεται αραγε??

Kronos
12-04-09, 11:42
παιδιά εγω δεν εχω καταλάβει κάτι. εχω αορίστου χρόνου conn-x home στα 24 και conn-x talk δηλαδη δωρεαν αστικες και υπεραστικες. και μου ερχεται γυρω στα 200 ευρώ.. τι γίνεται αραγε??

Το τι γίνεται, είναι γραμμένο αναλυτικά στο λογαριασμό σου.
Κοίτα τι χρεώσεις έχεις, και θα καταλάβεις τι "φουσκώνει" τον λογαριασμό σου.

Εγώ κάνω μια υπόθεση και λέω ή πως έχεις πολλά τηλέφωνα σε κινητά, ή προς 901χχχχχχχχ, ολιγοψήφια κλπ. Ρίξε μια ματιά.

gavorki
13-04-09, 14:57
Exei akousei kaneis kati gia tis nees times DSL? Paei o misos aprilios alla tzifos akoma :D

Kronos
13-04-09, 16:43
Οταν περάσουν από την κωλο-ΕΕΤΤ, θα τις μάθουμε.

maik42
13-04-09, 18:40
λοιπον για ολους τους παροχους θα σας πω την γνωμη μου με ενα ανεγδοτο.μια φορα λοιπον ενας cow boy ρωταει τον barman στο saloon που τα επινε να του συστησει ενα καλο ξενοδοχειο για να διανυκτερευσει.και του απανταει ο barman,τι να σου πω ρε φιλε στην πολη μας εχουμε 2,3 ξενοδοχεια αλλα σε οποιο και να πας την αλλη μερα θα μετανοιωσεις γιατι δεν πηγες στο αλλο..........

maxxor2
17-04-09, 18:19
exei akousei kaneis kati gia tis nees times dsl? Paei o misos aprilios alla tzifos akoma :d

Από ποιόν περιμένουμε νέες τιμές;