PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

billmg81
14-03-10, 14:29
Εν τέλει πέφτει μετά από 3 μήνες η μετά από ένα χρόνο ??
Γιατί εγώ εδώ και ένα χρόνο στα 19.000 είμαι... Εννοείται ότι δεν είναι παντού έτσι! Προφανώς και επιλέγεις με βάση την περιοχή και τι έχουν οι γείτονες σου.

Δεν ισχύει 100% αυτό! Εγώ είμαι ήδη 3,5 χρόνια στην FORTHnet και ενώ ξεκίνησα με 4700kbps/1021kbps (attenuation 47db) έχω φτάσει πλέον στα ~7000kbps/1021kbps οπότε στην δική μου περίπτωση είμαι μια χαρά & απόλυτα ευχαριστημένος! (Υ.Γ: Στο online gaming μας τα χαλάει λίγο αλλά έχει βελτιωθεί αισθητά το τελευταίο διάστημα!) ;-)

biggeo
19-03-10, 05:32
Ημουν οπαδός της ΟΤΕΝΕΤ λόγω σταθερότητας Μέχρι τον Ιανουάριο του 2009. Μετά λόγω προσφοράς απο την Wind , 20€ το μήνα για 6 μήνες και μετα 39.90 για τους υπόλοιπους 6 μήνες πήγα στην Wind.

Απογοήτευση. Ταχύτητες download που δεν ξεπερνούσαν τα 800 ΚΒ /s από λογαριασμό Rapidshare.

Mετά ήρθε η FORTHNET πέρσυ τον Νοέμβριο και είχε 20€ το 2PLAY για ένα χρόνο. Αν και σκεπτικός λόγω WIND εμπειρίας, αλλά και αγανακτισμένος απο την WIND, είπα να την δοκιμάσω.

Τα απότελέσματα
SN Margin (UP/DOWN) 8.0 / 6.5
Line Attenuation (Up/Down) 5.0 /14.5

με μεση ταχύτητα κατεβάσματος μεταξύ 2300-2400 ΚΒ/s και με μετρήσεις στο DSLreport σαν αυτές που φαίνοντε στο λινκ (biggeo65)

http://www.dslreports.com/archive/forthnet.gr?s=6154&r=881

και 50 € να πάει ,δεν το αλλάζω αν συνεχίσει έτσι.

mat1kav1
20-03-10, 14:43
kalimera se olous !!!meno monima stin CHIO kai exo sindesi forthnet omos apo oti katalava den mporei na dosei osa iposxete sxetika me tin taxytita!!ton teleutaio kairo idios einai se poly xamila epipeda kai ptan tous kanoume parapona vriskoun ena soro dikaiologies ti na kano :huh: Please help na valo mipos Conex ???? i mataia tha trexo kai se autous:thankyou:

biggeo
20-03-10, 15:14
kalimera se olous !!!meno monima stin CHIO kai exo sindesi forthnet omos apo oti katalava den mporei na dosei osa iposxete sxetika me tin taxytita!!ton teleutaio kairo idios einai se poly xamila epipeda kai ptan tous kanoume parapona vriskoun ena soro dikaiologies ti na kano :huh: Please help na valo mipos Conex ???? i mataia tha trexo kai se autous:thankyou:
Κοίτα, πριν κάνεις οτιδήποτε, δες κάποιον γνωστο, στο νησί με άλλη σ΄υνδεση, CON-X WIND κλπ, και συζήτα μαζι του τις ταχύτητες.

Δές αν υπάρχει διαφορά και πόσο μεγάλη είναι. Πάντως αν κι εγώ τώρα είαμι στην Forthnet πάντα το έλεγα ότι η otenet έχει σταθερότητα στις συνδέσεις τις.

Αλλά πριν αλλάξεις ψάξτο λίγο στο Νησί σου. Γιατί τελικά από την περιοχή εξαρτάται.

vlaxos80
20-03-10, 15:34
κι εγω συνδεθηκα πριν 3 μερες στην forthnet.μενω στο πολυκαστρο-κιλκις και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα και σε μενα και σε οσους εχουν συνδεθει στην forthnet και εχω μιλησει μαζι τους,κανενας δεν εχει απολυτως προβλημα με την συνδεση του μεχρι τωρα.πριν ειχα conn-x 24mbit και ως συνηθως κατα μεσο ορο το ρουτερ μου κλειδωνε γυρω στις 16400kbps.τωρα με την forthnet κλειδωσε στα 16847kbps.
οποτε η διαφορα με το conn-x ειναι ελαχιστη.αλλα γλυτωνω 25-30 ευρω το διμηνο συν τις παραπανω κλησεις που μου προσφερει σε σταθερα και κινητα.

biggeo
20-03-10, 17:09
κι εγω συνδεθηκα πριν 3 μερες στην forthnet.μενω στο πολυκαστρο-κιλκις και μεχρι στιγμης ολα πανε καλα και σε μενα και σε οσους εχουν συνδεθει στην forthnet και εχω μιλησει μαζι τους,κανενας δεν εχει απολυτως προβλημα με την συνδεση του μεχρι τωρα.πριν ειχα conn-x 24mbit και ως συνηθως κατα μεσο ορο το ρουτερ μου κλειδωνε γυρω στις 16400kbps.τωρα με την forthnet κλειδωσε στα 16847kbps.
οποτε η διαφορα με το conn-x ειναι ελαχιστη.αλλα γλυτωνω 25-30 ευρω το διμηνο συν τις παραπανω κλησεις που μου προσφερει σε σταθερα και κινητα.

Για να μου δείχνεις Αγια Σοφιά, Πόντο και ΠΑΟΚ κι εσύ τεμέτερον είσαι :)
Βλάχος δεν είσαι :)

Συμφωνώ μαζί σου, πολυ φθηνότερα η Forthnet από τον ΟΤΕ. Συν δωρεάν τηλέφωνα. Αλλά σε νησί είναι διαφορετικά,
κι αν σε ενδιαφέρουν πιο πολύ οι ταχύτητες από τα τηλέφωνα τότε το ψάχνεις.

nibakou
21-03-10, 18:51
κοίταξε και εγώ από χιο είμαι, έχω connex και απροβλημάτιστα σχεδον 3 χρόνια έχω 2 mb. από ότι ξέρω και ακούω ο οτέ είναι πολύ πιο σταθερός από οποιαδήποτε άλλη τουλάχιστον στν χίο, βέβαια εξαρτάται και πόσο μακριά είσαι από το κουτί που μοιράζονται οι γραμμές(δεν εννοώ τον οτε στην χώρα, κάθε περιοχή, χωριό έχει το δικό του) υπάρχει τρόπος υπολογισμού αλλά δεν θυμάμαι. τώρα που είμαι φοιτητής στην αθήνα συγκεκριμένα στο νέο ηράκλειο και έχω βάλει forthnet μόνο internet πιάνω 11-13mb με λίγες αποσυνδέσεις το μήνα, μπορέι να φταίει το router αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος.

gonzilaus
21-03-10, 23:16
Καλησπέρα

Μένω Χανιά (πασακάκη) και έχω εδω και 6 χρονια HOL
Πριν 1.5 χρονο μπήκα στο ιδιόκτυτο και έχω συνδέσεις με 12000/960.
Επειδή έχω NOVA (τρομάρα μου) σκέφτομαι να πάω στην forthnet λόγω προσφοράς αλλά έχω ακούσει ότι έχει το χειρότερο δίκτυο στην περιοχή. Ξέρει κανείς να μου πει τι παίζει; Πόσο καιρό θα περιμένω; Τι ταχύτητες πρέπει να περιμένω και πόσο σταθερο είναι;

fontanero
22-03-10, 18:10
Καλησπερα κι απο μενα,ειμαι κι εγω συνδρομητης της forthnet εδω και 2 χρονια(2play).Απο την πρωτη στιγμη ειχα προβλημα με αποσυνδεσεις,στην αρχη ηταν λιγες (2-3/μερα) και δεν εδωσα σημασια.

Μετα ομως εφτασα σε σημειο να εχω μεχρι και 30-40/μερα με αποτελεσμα να τους παιρνω καθε μερα τηλεφωνο(η χειροτερη εξυπηρετηση που εχω συναντησει) για να λυθει το προβλημα,για το οποιο βεβαια,οπως ισχυριζεται η εταιρεια,φταιει ο ΟΤΕ.

Μετα απο 3 επισκεψεις τεχνικων της εταιρειας,3 επισκεψεις τεχνικων του ΟΤΕ,ατελειωτες ωρες στην αναμονη(24ωρη εξυπηρετηση πελατων:Please:) και καμμια 10αρια απειλητικα email,το αποτελεσμα ειναι το εξης:

Η forthnet ισχυριζεται οτι φταιει ο ΟΤΕ και αντιστροφα,απο κει που συγχρονιζα στα 19 τωρα συγχρονιζω στα 12 και το προβλημα παραμενει.Οποτε εγω μενω ξεκρεμαστος,να πληρωνω κανονικοτατα την συνδρομη μου,και να μην εχω καποιον να μου λυσει το προβλημα.

Ετσι λοιπον-επειδη αν δεν κανω κατι πιο δραστικο το προβλημα θα παραμεινει-ξεκινησα διαδικασιες για συνδεση στον ΟΤΕ(λογω αξιοπιστιας) οπως επισης διαδικασιες καταγγελιας σε ΕΕΤΤ.Θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει,που αλλου μπορω να απευθυνθω για καταγγελια.Συγνωμη αν σας κουρασα,ευχαριστω.:wave:

saba13
23-03-10, 18:18
Εγώ στο Μοσχάτο είμαι συνδεδεμένος στα 13300 χωρίς προβλήματα .Πάρα πολύ ευχαριστημένος !

spirtoulis
25-03-10, 16:44
kai gw aigalew me 12500 poli euxaristimenos k gw

TSIKHS
26-03-10, 12:52
εγω πριν τα χριστουγεννα κλειδωνα πανω απο 20.000 τωρα με 17.000-18.000 και τουε πηρα τηλεφωνο

kanja29
27-03-10, 19:36
Zakintho eimai kai giro sta 20000-21000 sto kentro tis polis

drivth
27-03-10, 20:32
Δυο χρονια στη σαμο καρφωμενος στα 23699 και τον τελευταιο χρονο λογω αλλαγης οικιας στα 21500!!

Download γυρω στα 2000-2500 ολες τις ωρες της ημερας απο rapidshare με IDM!!:drunk::drunk:

Τι να πω ρε παιδια κανω τον σταυρο μου και λεω παλι καλα που δεν εχω προβληματα.

AA!Οσο για αποσυνδεσεις ουτε λογος!!

nibakou
28-03-10, 21:58
Δυο χρονια στη σαμο καρφωμενος στα 23699 και τον τελευταιο χρονο λογω αλλαγης οικιας στα 21500!!

Download γυρω στα 2000-2500 ολες τις ωρες της ημερας απο rapidshare με IDM!!:drunk::drunk:

Τι να πω ρε παιδια κανω τον σταυρο μου και λεω παλι καλα που δεν εχω προβληματα.

AA!Οσο για αποσυνδεσεις ουτε λογος!!

μπράβο η σάμος!!!
πρέπει να είσαι αρκετά τυχερός για τέτοιες ταχύτητες, ανεξάρτητα από περιοχή και εταιρία.
ελπίζω και εμείς στην χίο όταν αλλάξουμε σε forthnet να πιάνω τέτοιες ταχύτητες.

thebest20
28-03-10, 23:04
Στην Πάτρα έχω το 2play και κατεβάζω 2000 kb/s με idm

darax
30-03-10, 20:50
Εγώ πάλι στήν Αθήνα τήν φοβάμαι...

oreliagr
03-04-10, 22:19
εχω το 2play και ειμαι χωρις αναγνωριση κλησεων απο τον Αυγουστο του 2009 αισχος εχω κανει απειρα τηλ και κταγγελειες και δεν εχει γινει τιποτα , περιμενω να τελειωσει το ετος για να φυγω επειδη τους εχω προπληρωσει

chris_dim
08-04-10, 00:28
εχω το 2play και ειμαι χωρις αναγνωριση κλησεων απο τον Αυγουστο του 2009 αισχος εχω κανει απειρα τηλ και κταγγελειες και δεν εχει γινει τιποτα , περιμενω να τελειωσει το ετος για να φυγω επειδη τους εχω προπληρωσει

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ???????????
ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΝ...

shaman
09-04-10, 03:39
egw kleidwnw sta 19000.... efw pantws den exw balei to filtro apo tote pou piga forthnet, k noumera blepw k ola douleuon teleia.... to problhma pou exw einai epeidi anoigw polles karteles ston firefox, meta apo liges wres (1-2) zorizete afantasta, 'h 8a kleisei monos tou 'h 8a kolisei kai ton kanw epanekinhsh. Den exw katalabei ti ftaiei.

biggeo
09-04-10, 12:25
egw kleidwnw sta 19000.... efw pantws den exw balei to filtro apo tote pou piga forthnet, k noumera blepw k ola douleuon teleia.... to problhma pou exw einai epeidi anoigw polles karteles ston firefox, meta apo liges wres (1-2) zorizete afantasta, 'h 8a kleisei monos tou 'h 8a kolisei kai ton kanw epanekinhsh. Den exw katalabei ti ftaiei.

Πόσες τηλεφωνικές συσκευές έχεις στο σπίτι;
Αν έχεις μόνο μια και συνδέεται στην ίδια μπρίζα με το router,
τότε χρειάζεσαι μόνο το splitter, αν έχεις πάνω από μια
χρειάζεσαι οπωσδήποτε φίλυρα σε κάθε τηλέφωνική συσκευή.

satelnikolas
09-04-10, 21:59
paidia egw evala forthnet sth larisa kai sygxronizei gyrw sta 19 kai einai olla mia xara...

nickpgr
16-04-10, 16:28
εγω απλα θελω να πω 2 πραγματα πανω στις ταχυτητες και στον συνχρονισμο!βασικα εχω εμπειρια τραγικη απο τιν fortnet!!!!μακρια!!!αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι στον υψιλο συνχρονισμο παιζουν ρολο 2 πραγματα!1 η αποσταση που υπαρχει απο το σπιτι μεχρι το dislam.2 η ποιοτητα του χαλκου που εχει η καθε γραμμη!δηλαδη αν εχουμε καλη ποιοτητα χαλκου στην γραμμη μας(το ζευγαρι καλωδιων) και ειμαστε κοντα στο dislam(την αποσταση απο το dislam μπορουμε να την δουμε απο το line attetunation στο royter μας)τοτε συνχρονιζουμε ψηλα π.χ 18 με 20μβ και εχουμε και σταθεροτιτα στιν γραμμη μας.στον φιλο παραπανω(fontanero)που αναφερθικε οτι ειχε αποσυνδεσεις 30 με 40 ειχε φτασει τιν ημερα ειναι προβλημα χαλκου(ζευγαρι καλωδιων τις γραμμης του η και καποιος αν εχει κοντα σου isdn φερνει επεισης προβληματα!).ετσι η fortnet του εριχνε την ταχυτιτα συνεχεια μεχρι να σταθεροποιηθει!μπορουσε ομως να τους παρει 1 τηλεφωνακι και να ζητησει αλλαγη του χαλκου τις γραμμης του!!!!ειναι υποχρεωμενοι!!!!! ;)

fontanero
16-04-10, 21:46
εγω απλα θελω να πω 2 πραγματα πανω στις ταχυτητες και στον συνχρονισμο!βασικα εχω εμπειρια τραγικη απο τιν fortnet!!!!μακρια!!!αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι στον υψιλο συνχρονισμο παιζουν ρολο 2 πραγματα!1 η αποσταση που υπαρχει απο το σπιτι μεχρι το dislam.2 η ποιοτητα του χαλκου που εχει η καθε γραμμη!δηλαδη αν εχουμε καλη ποιοτητα χαλκου στην γραμμη μας(το ζευγαρι καλωδιων) και ειμαστε κοντα στο dislam(την αποσταση απο το dislam μπορουμε να την δουμε απο το line attetunation στο royter μας)τοτε συνχρονιζουμε ψηλα π.χ 18 με 20μβ και εχουμε και σταθεροτιτα στιν γραμμη μας.στον φιλο παραπανω(fontanero)που αναφερθικε οτι ειχε αποσυνδεσεις 30 με 40 ειχε φτασει τιν ημερα ειναι προβλημα χαλκου(ζευγαρι καλωδιων τις γραμμης του η και καποιος αν εχει κοντα σου isdn φερνει επεισης προβληματα!).ετσι η fortnet του εριχνε την ταχυτιτα συνεχεια μεχρι να σταθεροποιηθει!μπορουσε ομως να τους παρει 1 τηλεφωνακι και να ζητησει αλλαγη του χαλκου τις γραμμης του!!!!ειναι υποχρεωμενοι!!!!! ;)

Φιλε nickpgr,μετα απο αρκετο ψαξιμο και με τη βοηθεια ανθρωπων που ξερουν 5 πραγματα,αυτο εχω καταλαβει κι εγω.Αλλα εδω και 2 μηνες μου λενε οτι ψαχνουν να βρουν το προβλημα και να κανω υπομονη.Οταν τους ειπα να μου αλλαξουν ζευγαρι μου ειπαν οτι πρεπει να συνεννοηθουν με τον ΟΤΕ,για να δουν οτι οντως φταιει αυτο, και πως αν δεν υπαρχει διαθεσιμο ζευγαρι μπορει να παρει και 2 μηνες για αλλαγη καλωδιου.Εχουν περασει ηδη 2 μηνες και συμφωνα με τα λεγομενα τους ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗ ΒΛΑΒΗ.Οσο για την ταχυτητα γνωριζω οτι το εκαναν εσκεμμενα,μου το ειχαν πει,αλλα παρ'ολα αυτα καμμια διαφορα.

interflix
19-04-10, 17:30
καλησπερα παιδια εχω forthnet εδω και 8 μηνεs σε γενικες γραμμες ειναι ενταξει αλλα απο ταχυτητες ειναι αισχροι δεν περναει τα 500 με 600 τωρα παω στην hol στο 2play ειπαν για 1.2 με 1.4 πειτε μου τη γνωμη σας αν το διβασετε.

L.A.P.D.
19-04-10, 20:49
Στην Πάτρα έχω το 2play και κατεβάζω 2000 kb/s με idm

ΠΑΙΔΙΑ.. ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΕΡΙ IDM & ΣΥΝΑΦΗ download managers..

Για δείξτε μου ένα screenshot με NETlimiter.. (Το μόνο που δείχνει πραγματική ταχύτητα, εάν έκρινα απο το IDM θα είχα 28mbit/sec)

Για δές απο εμένα.. τι λές παει καλά η γραμμή μου?
http://i44.tinypic.com/10wpkpw.jpg

biggeo
20-04-10, 04:58
Mε 2.37 είσαι περίπου στα 19 Μbps

Καλά είσαι, λίγο καλύτερα εγώ
To θέμα είναι ότι με 20€ τον μήνα λόγω προσφοράς
στην Forthnet έχω και απεριόριστα τηλέφωνα
και τις ταχύτητες που είπα: 2.3-2.7 Μb/s

Kαλό το CON-X αλλά πανάκριβο. Αν συνεχίσει έτσι Η Forthnet
kai sta 35€ που είναι η κανονική τιμή, πάλι καλύτερες ταχύτητες
από CON-X με τα μισά λεφτά.

Αλλά όπως είπα από την περιοχή εξαρτάται.

Και αν και οι φωτογραφίες δεν αποδεικνύουν κάτι,
ανέβασα μια για σενα.
Φαίνεται πάνω αριστερα η ταχύτητα download

http://img694.imageshack.us/img694/5522/m12g.jpg

VasileiosZ
23-04-10, 00:04
μηπως εχει κανει το firmware 3.61r του router siemens cl-110 pου δινει η forthnet?

benys1234
27-04-10, 13:47
paidia ti taxuthtes einai autes oute sto oneiro mou... egw katebazw me 600kbs max!!!!! eleos
kai tous pairnw thl kai mou lene kala einai grhgora paei...

biggeo
27-04-10, 18:54
paidia ti taxuthtes einai autes oute sto oneiro mou... egw katebazw me 600kbs max!!!!! eleos

Όποιος στο είπε αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται.
Ανέφερε μου λίγο το
SN Margin και Line Atten. από την σελίδα του Router.

Hellin_Sniper
30-04-10, 08:00

Βασικά κ εγώ με το καινούριο μου ρούτερ κατέβασα με 600kbps απενεργοποίησα το firewall του ρούτερ και κατεβάζω με 1,4 Μbps , παίζει αρκετό ρόλο το firewall καθώς προσωπικά το απενεργοποιώ γιατί το θεωρώ "άχρηστο" για τον μέσο χρήστη. Αν θες προστασία κότσαρε έναν antivirus.

Τώρα ως προς την forthnet είμαι από παλιά πελάτης τους (εποχές 56k modem κλπ) και δεν έχω κανένα παράπονο όσον αφορά σταθερότητα γραμμής κλπ (εκτός όταν κάνουν αναβαθμίσεις που γ*** το σύμπαν)
Το μόνο απαράδεκτο που έχει η forthnet είναι η εξυπηρέτηση πελατών! ΠΌΛΥ ώρα αναμονής και μου έχει τύχει να θέλω να ρυθμίσω modem και ο τεχνικός ή δεν ήξερε τι του γινότανε ή βαριότανε και τελικά το σεταρα μόνος μου....Απαράδεκτη εξυπηρέτηση πελατών όλα τα χρόνια.

biggeo
01-05-10, 00:57
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το χειρότερο σημείο της Forthnet η εξυπηρέτηση πελατών
Αλλά μόνο μέσω τηλεφώνου. Όταν και όποτε χρειάστηκα κάτι
στο τοπικό κατάστημα εξυπηρετήθηκα αμέσως.

rudxai
01-05-10, 17:29
popo den paei mia pali simera...serneteee

(..kala katse na piaso pali douleia na vgainei to paradaki kai pao kateutheian OTE! :P)

kefalonitis7
01-05-10, 17:42
simera exei problima paidia mou eipan oti exei kopei mia optiki ina kai einai argo....

^PromitheaS^
01-05-10, 17:51
simera exei problima paidia mou eipan oti exei kopei mia optiki ina kai einai argo....

pali????

prin kamia evdomada eixe ginei ayto stin Larisa nomizo.....
pantos simera kanei ta idia opos prin apo merikes meres,poli xamiles taxytites

L.A.P.D.
01-05-10, 20:15
Mε 2.37 είσαι περίπου στα 19 Μbps

Καλά είσαι, λίγο καλύτερα εγώ
To θέμα είναι ότι με 20€ τον μήνα λόγω προσφοράς
στην Forthnet έχω και απεριόριστα τηλέφωνα
και τις ταχύτητες που είπα: 2.3-2.7 Μb/s

Kαλό το CON-X αλλά πανάκριβο. Αν συνεχίσει έτσι Η Forthnet
kai sta 35€ που είναι η κανονική τιμή, πάλι καλύτερες ταχύτητες
από CON-X με τα μισά λεφτά.

Αλλά όπως είπα από την περιοχή εξαρτάται.

Και αν και οι φωτογραφίες δεν αποδεικνύουν κάτι,
ανέβασα μια για σενα.
Φαίνεται πάνω αριστερα η ταχύτητα download

http://img694.imageshack.us/img694/5522/m12g.jpg

Καταρχάς.. ο λόγος που έφυγα απο την ρημάδα την Forthnet είναι:

Άθλια εξυπηρέτηση
Άθλιο δίκτυο (κάθε τρείς και λίγο κοβετε οπτική ίνα == στον ΟΤΕ γιατί ΔΕΝ κόβετε ΠΟΤΕ?)
ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ τα ξέρουν όλα! (ΟΙ τεχνικοί τους μου την είπαν γιατι έχω λέει απώλειες εάν έχω 5mέτρα τηλεφωνικό καλώδιο, ΕΓΩ απ'ότι ξέρω οι απώλειες είναι όταν μετατρέπετε η γραμμή απο οπτική ίνα σε χαλκό & με βάλανε να αλλάξω καλώδο απο τον 5όροφο μέχρι κάτω διότι είναι παλιά η οικοδομή λέει και μπορεί να φταίει αυτό)

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΕ ΟΤΕ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ (Απο τις κ**όβλάβες τους.

Συμπέρασμα? ΟΤΙ ΠΛΗΡΏΝΕΙΣ ΠΈΡΝΕΙΣ.

biggeo
02-05-10, 05:03
Θα συμφωνήσω ,κι εγώ αυτή την στογμή παίρνω παραπάνω από ότι πληρώνω.

Η εξυπηρέτηση όντως τραγική, αλλά και στο θέμα αυτο στάθηκα τυχερός
γιατί η εξυπηρέτηση στο κατάστημα είναι άψογη.

Πλέον εκεί παίρνω τηλέφωνο αν έχω πρόβλημα, κι εξυπηρετούμε αμέσως.
Βλάβες αρκετές αλλά δεν βαστάνε πολύ και δεν μένεις τελείως απο Internet.

Τώρα έμαθα έριξε κι ο OTE την τιμή στα 39€ το ConX-talk.
αλλά σε προσφορά.

Δεν ξέρω μέχρι πότε ισχύει όμως.

kefalonitis7
05-05-10, 17:18
egw pantws paidia lew na epistrepsw ston ote me tin kainourgia prosfora pou ebgale...gt kai polu pio statheros apo tin forthnet

Spirosssss
05-05-10, 20:31
Ημαρτον! Ταλαιπωριομουν με αποσυγχρονισμους εδω και 10 μερες! Σημερα ηρεμισε! (απο το βραδυ βασικα, ειχα το pc ανοικτο και δν εχασε τη συνδεση) Τι χαλι ηταν αυτο... Ας ελπισουμε οτι ηταν λογω των εργασιων αλλα και παλι πολλες μερες ηταν για να εισαι χωρις νετ!

achillesgk
05-05-10, 21:53
Παιδιά μη σας γελάει κανένας, σαν τον ΟΤΕ δεν υπάρχει άλλη εταιρεία σε ποιότητα. Ο ΟΤΕ όταν φθάσει στο 60% της δυναμικότητας του κάνει αναβάθμιση στα μηχανήματα του ενώ οι άλλες εταιρείες πρέπει να φθάσουν στο 110%, γι' αυτό και το lag. Όσοι έχουν internet cafe το γνωρίζουν. Από την άλλη όμως έχει και τις ακριβότερες τιμές.

geko
07-05-10, 18:17
Εχω forthnet εδω και 10 μερες και ηδη το εχω μετανειωσει πολυ. Εχω προβλημα με την ασυρματη συνδεση. Η ταχυτητα του ειναι παρα πολυ αργη...!!! Απο σημα μου δειχνει 95 τις εκατο μα οι ταχυτητες ειναι παρα πολυ εκνευριστηκες χαμηλες. Τη μπορει να φταιει...? Ενσυρματα δεν εχω προβλημα ολα καλα. Τους πηρα τηλεφ, και μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα. !!! Μπορει καποιος να βοηθησει...?

Regas
09-06-10, 09:36

Ειμαι 2 χρονια στην φορθνετ με το 2play. Τους τελευταιους 6 μηνες αρχισα να εχω μικροδιακοπες στο ιντερνετ, μια καθε τριτη μερα και καθολου αναγνωριση κλησεων. Παρολο που στην εξυπηρετηση πελατων δεν αργουσα και κατεγραφαν το αιτημα μου, λυση δεν ειχα. Τον δεκεμβρη εκανα εντονα παραπονα με την ειδοποιηση πως θα φυγω αν δε δωσουν λυση. Βεβαια μου ελεγαν και εμενα χιλια δυο οτι φταινε εκτος απο αυτους. Τελικα παραμονες χριστουγεννων ηρθε σπιτι μου τεχνικος της φορθνετ, ειδε οτι η γραμμη μου ηταν καθαρη, ανεβηκε στην κολονα εξω απο το σπιτι μου και μου ειπε πως υπαρχει βραχυκυκλωμα στα 400 μ απο το σπιτι και θα ειδοποιησουν τον ΟΤΕ. Περασαν 15 μερες χωρις να εχω καμια βελτιωση. Μου ειπαν πως ο ΟΤΕ δεν βρισκει κανενα προβλημα. Τους ενοχλησα αλλες 2 φορες και εστειλαν τεχνικο δικο τους μαζι με του ΟΤΕ. Του οτε καθοταν κατω στο αυτοκινητο και ο δικος μας ανεβηκε σπιτι μου να ελεγξει. Εμενα πιο πολυ με ενδιεφερε η αναγνωριση των κλησεων. Εβγαλε λοιπον το δικο του μηχανημα και ειδε πως μερικες φορες αναγνωριζε, αρχισε να λεει αηδιες πως πρεπει να φταινε οι συσκευες μου. Τον εβαλα να κανει πολλες δοκιμες και διαπιστωσε πως δεν αναγνωριζει παντα και μαλλον υπαχει προβλημα στην πλακετα που εχουν στις εγκαταστασεις τους και την οποια θα αλλαξουν. Πραγματι ετσι εγινε και μετα απο 10 μερες ολα ειναι τελεια.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Μονο με πιεση και φοβερα λυνονται τα προβληματα. Αν δεν ημουν σπιτι τη μερα που ηρθαν οι δυο τεχνικοι και ηταν η γυναικα μου, θα ελεγαν πως φταινε οι συσκευες μου.
Παντως ειναι μεγαλη προοδος το οτι στελνουν πλεον τεχνικους και φοβουνται την διαροη πελατων.
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος με το Ιντερνετ, τα δωρεαν τηλεφωνα σε Ελλαδα, Εξωτερικο, κινητα 60' και το χωρις παγια, κατι που με εδιωξε απο τον ΟΤΕ.
Συστηνω FORTHNET.

jogatore
23-06-10, 11:06
Μπορει κανεις να μου πει πως σεταρετε το tomson που δινει η 4net ?

jogatore
23-06-10, 11:08
Παιδιά μη σας γελάει κανένας, σαν τον ΟΤΕ δεν υπάρχει άλλη εταιρεία σε ποιότητα. Ο ΟΤΕ όταν φθάσει στο 60% της δυναμικότητας του κάνει αναβάθμιση στα μηχανήματα του ενώ οι άλλες εταιρείες πρέπει να φθάσουν στο 110%, γι' αυτό και το lag. Όσοι έχουν internet cafe το γνωρίζουν. Από την άλλη όμως έχει και τις ακριβότερες τιμές.

Το μεγαλύτερο λαθος του ΟΤΕ ειναι οι ακριβότερες τιμες .......
Αν επεζε καλυτερα το παιχνιδι ολοι οι αλλοι παροχοι δεν θα υπήρχαν.....ή αν υπήρχαν θα φυτοζωούσαν......

achillesgk
23-06-10, 14:46
Το μεγαλύτερο λαθος του ΟΤΕ ειναι οι ακριβότερες τιμες .......
Αν επεζε καλυτερα το παιχνιδι ολοι οι αλλοι παροχοι δεν θα υπήρχαν.....ή αν υπήρχαν θα φυτοζωούσαν......
Δεν είναι λάθος του ΟΤΕ αλλά της επιτροπής τηλεπικοινωνιών. Εξάλλου και οι τελευταία μείωση των τιμών και αναβάθμιση ταχυτήτων τουλάχιστον στην αρχή έγινε καταχρηστικά από τον ΟΤΕ. Δεν τον αφήνουν να κατεβάσει τις τιμές για να μη έχουμε πάλι μονοπώλιο.

jogatore
23-06-10, 17:02
Δεν είναι λάθος του ΟΤΕ αλλά της επιτροπής τηλεπικοινωνιών. Εξάλλου και οι τελευταία μείωση των τιμών και αναβάθμιση ταχυτήτων τουλάχιστον στην αρχή έγινε καταχρηστικά από τον ΟΤΕ. Δεν τον αφήνουν να κατεβάσει τις τιμές για να μη έχουμε πάλι μονοπώλιο.

Στην ελεύθερη αγορα δεν υπάρχουν μονοπώλεια. Ο ΟΤΕ έχασε απο τους υπολοιπους με το να διατηρεί υψηλές τιμές. Απλά έπεξε και το παιχνίδι των ανταγωνιστών....

stelios osfp
27-06-10, 19:52
euxaristo para para poli!!!!!!

@962fm@
27-06-10, 22:38
euxaristo para para poli!!!!!!

αν μας ελεγες γιατι σε ασχετα θεματα λες ''thanks''
θα μας βοηθουσες ιδιαιτερα ...... :icecream:

Spirosssss
27-06-10, 23:16
ετσι του ειπανε να κανει μαλλον!

F33L
28-06-10, 04:00
Εχω forthnet εδω και 10 μερες και ηδη το εχω μετανειωσει πολυ. Εχω προβλημα με την ασυρματη συνδεση. Η ταχυτητα του ειναι παρα πολυ αργη...!!! Απο σημα μου δειχνει 95 τις εκατο μα οι ταχυτητες ειναι παρα πολυ εκνευριστηκες χαμηλες. Τη μπορει να φταιει...? Ενσυρματα δεν εχω προβλημα ολα καλα. Τους πηρα τηλεφ, και μου ειπαν οτι ολα ειναι καλα. !!! Μπορει καποιος να βοηθησει...?

εγω παλι νομιζω οτι φταιει η φορθνετ επειδη ο σκυλος σου γαβγιζει τι λες?

Shiva
28-06-10, 04:33
εγω παλι νομιζω οτι φταιει η φορθνετ επειδη ο σκυλος σου γαβγιζει τι λες?

Ο Σημιτης φταιει...

L.A.P.D.
25-07-10, 01:07

Έναρξη |μετά| εκτελεση |μετά| cmd |μετά| ipconfig/flushdns <enter>
Διαγραφή ιστορικού & cookies απο τον Firefox
Είσαι ΟΚ!

etiroll
26-07-10, 00:03
Εχει 15 μερες που ηρθα στην forthnet και εβαλα και nova μαζι!
Επιτελους με 82 ευρω εχω τα παντα!Και τηλεφωνακια απεριοριστα,και σε κινητα και το πλεονεκτικο nova που κατι θα βρεις να δεις τελος παντων!Θελω να πιστευω οτι θα κυλησουν ολα ομαλα για ενα χρονο και θα παραμεινουν οπως εχει τα πραγματα χωρις προβληματα!Το καταστημα της forthnet ειναι απεναντι απο το σπιτι και η εξυπηρετηση των υπαλληλων ειναι αψογη.Ταχυτητες πιανω 22600 λογω του οτι ειμαι πολυ κοντα στο dslam.
Πριν ειχα οτε και conn-x tv που δεν ειχε ουτε καν τα βασικα καναλια της τηλεορασης και κατι ταινιες που ουτε αυτος που τις σκηνοθετησε δεν τις βλεπει και πληρωνα 230 ευρω το διμηνο χωρις να εχω nova.
Αν αρχισουν τα προβληματα ενοειται οτι θα κοψω συνεργασιες και θα επιστρεψω στον οτε γιατι ειναι σταθερος χωρις προβληματα εδω και 4 χρονια που τον ειχα στο κεφαλι μου!
Θα δειξει στο μελλον!!!:rolleyes2

xloupas
26-07-10, 13:33
Εχει 15 μερες που ηρθα στην forthnet και εβαλα και nova μαζι!
Επιτελους με 82 ευρω εχω τα παντα!Και τηλεφωνακια απεριοριστα,και σε κινητα και το πλεονεκτικο nova που κατι θα βρεις να δεις τελος παντων!Θελω να πιστευω οτι θα κυλησουν ολα ομαλα για ενα χρονο και θα παραμεινουν οπως εχει τα πραγματα χωρις προβληματα!Το καταστημα της forthnet ειναι απεναντι απο το σπιτι και η εξυπηρετηση των υπαλληλων ειναι αψογη.Ταχυτητες πιανω 22600 λογω του οτι ειμαι πολυ κοντα στο dslam.
Πριν ειχα οτε και conn-x tv που δεν ειχε ουτε καν τα βασικα καναλια της τηλεορασης και κατι ταινιες που ουτε αυτος που τις σκηνοθετησε δεν τις βλεπει και πληρωνα 230 ευρω το διμηνο χωρις να εχω nova.
Αν αρχισουν τα προβληματα ενοειται οτι θα κοψω συνεργασιες και θα επιστρεψω στον οτε γιατι ειναι σταθερος χωρις προβληματα εδω και 4 χρονια που τον ειχα στο κεφαλι μου!
Θα δειξει στο μελλον!!!:rolleyes2

eisai apo tous tyxerous 1,5mbps me to zori exoun boukosei ta dslam tis forthnet kairos na kanoun kati

giodour
29-07-10, 20:28
Λοιπόν!
Οι ανθρωποι έχουν αρχίσει να ξεφτιλίζονται!
Εχω το forthnet2play εδω και 14 μήνες, μένω κέντρο Θεσ/νίκη, πιάνω μετα βίας τα 12Μb/s όπως και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι συνδομείς της εταιρίας στην περιοχη, το έχω δηλώσει κατ΄εξακολούθηση στο τεχνικό τους τμήμα και συνέχεια μου λένε οτι θα κάνουμε αναφορά για ενησχυση της γραμμής μου και αλλες τέτοιες μπούρδες και δεν γίνεται τίποτα...

Χθές τους πήρα τηλέφωνα να τους ζητήσω την αλλαγή του πακέτου μου απο forthnet2play σε forthnet2play/economy που έχει και την προσφορά για τους πρώτους 6 μήνες και μου είπαν οτι η προσφορά αυτή είναι μόνο για νέους συνδρομητές! Και οτι αν θέλω μπορώ να πάρω το πακέτο αλλα χωρίς την τιμή της προσφοράς αλλα με την κανονική του τιμή! Λες κι εμείς ήμαστε μαλάκες που πληρώνουμε τόσο καιρο στην forthnet και μας επιβραβεύει με αυτόν τον τρόπο...
Είναι σαν να μου λέει οτι ή φυγε σε άλλη εταιρία ή αν θέλεις την προσφορα, κάνε διακοπή της συνδεσής σου και ξανακάνε αίτηση για το economy!
Η τραγικότητα σε ΟΛΟ της το μεγαλείο...

zepan88
12-08-10, 12:27
Εγώ σαν νέος χρήστης Forthnet είμαι ευχαριστημένος αρκετά.... Καλές σχετικά ταχύτητες..... Έχω ακούσει από φίλους για τις υπόλοιπες εταιρίες και πιστεύω η Forthnet έχει τα λιγότερα προβλήματα.... Κ επιπροσθέτως εχει πολή καλή εξυπηρέτηση....

loypis
18-08-10, 17:43
Εγω ειναι στην forthnet 2,5 χρονια περιπου υπερευχαριστημενος Xαιδαρι.Οτι μου εδεινε ο Π ΟΤΕ μου δινει και η forthnet με τα μισα λεφτα περιπου.
Συνηθως οτι ταχυτητες δινει ο Π ΟΤΕ δινουν και οι αλλοι σοβαροι παροχοι.
Για τις διακοπες τωρα...ειναι θεμα αξιοπηστιας παροχου

socratis100
18-08-10, 18:16
Ο ποτες εχει ριξει τις τιμες του στα 45 ευρω ,4 ευρω παραπανω απο την φορθνετ,αλλα ειναι Οτε.Για εμενα τελος φορθνετ ,παω ον τελεκομ,καθως πριν 2.5 χρονια ειχα ξεξινησει με 22 mbit και εχω τασει τωρα στα 13.

Μήτσος Μητσάρας
18-08-10, 20:21
Προσωπικά και 60 το μήνα να το κάνει η forthnet πάλι θα μείνω,γιατί απλούστα ΔΕΝ γουστάρω τον Π-ΟΤΕ

Εγώ και στις 2 γραμμές ,ζήτημα μια φορά στις τόσες να είχα πρόβλημα,και κατεβάζω με 1,6 anytime από οποιδήποτε hoster (σαν premium)

DIMIS_222
19-08-10, 02:45
Πριν λίγο η Forthnet με άφησε (πάλι!) για μερικες ώρες χωρίς ιντερνετ αλλα το σημαντικοτερο και ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΝΕΚΡΟ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!

Αυτά τα καραγκιοζιλικια με τον ΟΤΕ δεν τα ειχα, ποτε δεν με ειχε αφησει χωρις τηλέφωνο. ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ, η Forthnet ειναι άφαντη και περιμενεις με τις ωρες να το σηκωσει κανενας ασχετος... Αν δεν ηταν ακριβοτερος ο ΟΤΕ δεν θα τον αλλαζα ποτέ, ειναι μακραν πιο αξιοπιστος.

(περιοχή Θέρμη Θεσσαλονίκη...)

rock_you66
19-08-10, 10:26
Πριν λίγο η Forthnet με άφησε (πάλι!) για μερικες ώρες χωρίς ιντερνετ αλλα το σημαντικοτερο και ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΝΕΚΡΟ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!

Αυτά τα καραγκιοζιλικια με τον ΟΤΕ δεν τα ειχα, ποτε δεν με ειχε αφησει χωρις τηλέφωνο. ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ, η Forthnet ειναι άφαντη και περιμενεις με τις ωρες να το σηκωσει κανενας ασχετος... Αν δεν ηταν ακριβοτερος ο ΟΤΕ δεν θα τον αλλαζα ποτέ, ειναι μακραν πιο αξιοπιστος.

Φίλε (απ' οσο ξέρω τουλαχιστον) το δίκτυο της ελλαδος ανήκει στον ΟΤΕ και οι υπόλοιπες εταιρίες το νοικιάζουν έτσι λοιπόν επειδή ο ΟΤΕ έχασε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ συνδέσεις προσπαθεί να το παίξει π@στ!α και κάνει διακοπές στο δίκτυο της forthnet! Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα οι υπάληλοι της forthnet δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφού δεν τους ανήκει το δίκτυο και κανονικά πρέπει να το ελέγξει ένα υπάληλος ΟΤΕ και αυτός με τη σειρά του θα σου πει πως φταίει η forthnet και έτσι γίνετε ένα μπάχαλο και κανεις δεν ξέρει ποιος φταίει!!!Εγώ ένα έχω να πω δεν φταίει η forthnet!!!!

GLAMOR
19-08-10, 10:36

Ειχα fortnet εδω και 3 χρονια. μεχρι στιγμις ειχα 3 σοβαρους βλαβες και αυτα προερχονται απο τα καραγκιοζιλικια του οτε!!!! (ο λογος καποιος εκλεισε μια τηλεφωνικη γραμμη και ο "Ποτε" εβγαλε και την δικια μου γραμμη!!!) Να ξερεται οτι απο το καφαω μεχρι το τηλεφωνικο κεντρο του οτε την διαχειριζει ιδια (διαυτο γινονται πατατομ@λ@κιες).
ο λογος ο "Ποτε" δεν γνωριζει ή απο αγνια της (απο αλλον παροχεα ισως και να μας σπαση τα νευρα) να κοβει οτι γουσταρει, εξαλλου ποιος θα αποδειξη το εκαναν αυτοι!! κανεις!!! :shoot2::shoot2:

user1234
23-08-10, 10:12
Den isxiei kati tetoio file mou. To exeis ksanapei alles 2 fores auto. Ego ena 8a sou po kai pisteuo na vgaleis to simberasma sou apo auti tin istoria me ta 54mbps pou les. Akoma, den iparxoun ta 24mbps se oli tin Ellada, para mono se megales poleis. Ta 24mbps einai plasmatika, gia tin akriveia se poli liges periptoseis mporei na ta ftasei kapoios sindromitis. Oloi kleidonoun sta 16-18mbps. Tora an esi 8es na pisteueis oti 8a feroun 54mbps eno kala kala den iparxoun kan ta 24 pou lene edo kai toso kairo, kanena provlima. Ego pisteuo oti sto ameso mellon dld sta toulaxiston epomena 2 xronia den 8a doume pano apo 24mbps stin Ellada!!!

einai h prwth logikh kouventa pou eida na grafetai.
yparxoun para polla pou den gnwrizoume oson afora tis adsl yphreseies kai to kako einai oti oloi kseroun alla kanenas den akouei to paramikro pou ton symvoulevei o ekastote paroxos.
Kammia etairia den thelei na dysaresthsei tous pelates tis......kai sto katw katw yparxoun tosoi enallaktikoi paroxoi.....mporei o kathenas na allaksei paroxo opote thelei kai na dei omoiothtes kai diafores.
Kai na mhn ksexniwmaste.............Sthn ELLADA eimaste.........

Μήτσος Μητσάρας
25-08-10, 12:52
Θα πω και εγώ την προσφατή εμπειρία μου.Είμαι συνδρομητής 4net σε δυό γραμμές (σπιτιού και εργασίας) εδώ και 1,5 χρόνο.Αν εξαιρέσουμε τα προβλήματα που υπήρχαν λόγω των τομών (καταλάθος η όχι) στις οπτικές της ίνες,δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.(όπως λέω και σε ένα post πιο πάνω)

Τη Δεύτερα που πάω στο γραφείο και είμουν έτοιμος να μπώ στο taxis,διαπιστώνω ότι δεν είχα καθόλου Internet (λόγω έλλειψης συχρονισμού).Το πρώτο πράγμα που είπα ήταν "τώρα την έκατσα τη βάρκα".Αν και δεν περιμένα να γίνει τίποτα δηλώνω βλάβη στο 13831,και αρχίσα καλού κακού να ψάχνω γία άλλο πάροχο.Το μεσημέρι της Δευτέρας λαμβάνω sms που με ενημερώνει ότι έχουν αρχίσει οι ενεργείες αποκατάστασης της βλάβης.Αει καλά λέω... αμα γίνει ...

Τεσπά σήμερα γύρω στις 13:00 που γύρισα στο γραφείο από τις εξωτερικές δουλειές,διαπιστώνω ότι η βλάβη έιχε διορθωθει σχεδόν μέσα σε 48 ώρες.

Δεν ξέρω έαν ήμουν τυχερός,αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Ο καθένας ας βγάλει τα συμπερασματά του,αλλά εμένα αυτό μου άρεσει και μακάρι να είναι ένα δείγμα ότι τα πραγμάτα έχουν αρχίσει και βέλτιώνονται στις σχέσεις ΟΤΕ και παρόχων

shadowman
28-08-10, 19:23
καλησπέρα!
σύντομα μετακομίζω και θέλω να μεταφέρω το double play που ήδη έχω. απ τη σελίδατους διάβασα πως πρέπει να υποβάλω νέα αίτηση 2play σημειώνοντας την ένδειξη "μετακόμιση".
αυτό πόσο καιρό θα πάρει χοντρικά και τι κόστος??
μήπως συμφέρει να κάνω νέα αίτηση με νέο αριθμό τηλεφώνου? (με διακοπή του αριθμού που έχω τώρα)
το μόνο που με νοιάζει είναι να μειώσω στο ελάχιστο το χρόνο που θα μείνω χωρίς adsl

σημείωση: είμαι πάνω από χρόνο στην υπηρεσία

gleft52
29-08-10, 00:59
εγω παντως στην πατρα που εχω φορθνετ, στο ρουτερακι ερχονται 20100/1020. ομως σε αλλα παιδια εχω δει και δεκαεξαρια. εγω ομως ειμαι πολυ ευαχριστημενος

danath
03-09-10, 19:27
exei h forthnet mioa prosfora gia tous foiththes sta 15 euro mono internet

kserei kanenas an prepei na plhrwnw pagio ston ote;

kron
05-09-10, 00:07
μια απο τα ιδια την πατησα και εγω και εβαλα forthnet αν και εχω 24αρα σπανιος πιανω 1,5 με το πολυδιαφημιζομενο ιδιοκτιτο δυκτιο τους.
Η συνηθης ταχυτητα ειναι 0,40 εως 0,70.
Η απαντηση τους ειναι οτι εχουν προβλημα με το εξωτερικο.
Τεσπα.... θα κανω υπομονη να περαση ο ενας χρονος που ειναι υποχρεωτικος και μετα θα αλλαξω παροχο

disorder
05-09-10, 11:52
kai egw etsi thn pathsa file kron
24ara taxa sto idioktyto diktyo alla panw apo 2 den exei paei
kai synexeia aposyndeseis mou espase ta nevra
alla egw den eixa ypomonh gia 1 xrono kai ekana diakoph symvolaiou +70 e xrewsh
kai sto kapaki phga conn-x kai einai ola komple :)

TSIKHS
05-09-10, 18:05
16465 1020
SNR Margin (dB) : 7.8 16.0
Attenuation (dB) : 18.5 7.0

Output Power (dBm) : 0.0 12.8
MSGc (number of bytes in overhead channel message) : 61 10
B (number of bytes in Mux Data Frame) : 248 145
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) : 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes) : 2 1
R (number of check bytes in FEC Data Frame) : 6 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) : 0.4830 4.5447
L (number of bits in PMD Data Frame) : 4224 257
D (interleaver depth) : 64 1
Delay (msec) : 7 1
Super Frames : 2822587 2537062
Super Frame Errors : 452 4294967232
RS Words : 378226746 0
RS Correctable Errors : 27946 0
RS Uncorrectable Errors : 10429 N/A
HEC Errors : 420 0
OCD Errors : 0 0
LCD Errors : 0 0
Total Cells : 1773390740 973385
Data Cells : 9860315 32718
Bit Errors : 0 0
Total ES : 249 0
Total SES : 0 0
Total UAS : 33 0

εχω το dlink DSL 2740B

Katevazo apo to cryptload me rapidshare 1400 -1600 kb/sec

exo 3 meres pou kano 5-6 επανεκκινησeis thn imera

shadowman
06-09-10, 15:29
για να μην λένε ότι ακούγονται μόνο τα κακά: εγώ έχω 2play και από την πρώτη στιγμή που μπήκα στη φορθνετ είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες τους. το τηλέφωνο μου καμπάνα και το ίντερνετ εντάξει δεν είναι 24αρι αλλά κατεβάζω με μαξ 1.5mb/s, το οποίο για μένα είναι υπεραρκετό (άλλωστε το σπίτι μου απέχει και περίπου 3.5km από το κέντρο)

shadowman
11-09-10, 20:32
στις νέες συνδέσεις γιατί ζητάνε να τους δώσεις τηλέφωνο ενός γείτονα?? τι το θέλουν?

axilleas
12-09-10, 17:17
ετοιμάζομαι για μετακόμιση και για πολλοστή φορά νέα σύνδεση. 2play εχω και εγώ. Οσο αφορά τη γραμμή του internet ολα καλα,είμαι ευχαριστημένος. Αλλα το σταθερό εχει συνέχεια προβλήματα.Δεν μπορω να επικοινωνήσω σχεδον ποτε και να μην εχει μια κλήση παράσητα και διακοπές. (εχωβάλει το φίλτρο) Και αυτο με κάνει να το σκέφτομαι για forthnet παλι.

Lagunas
12-09-10, 18:09
Re pedia blepo sinexia polous apo esas pou klegeste gia tis taxitites... Eleos iste.. to oti lei mexri 24 den simeni oti tha xete 24... Ine analoga to dslam kai tin perioxi, ta exoume pi auta xilies fores... Prin balete dsl dite pia eteria exi dslam pio konta se esas (sigrinete taxitites apo gitones me diaforous paroxous an ine dinaton h pasxte sto forum gia na brite posts me reports apo tin perioxi sas) kai balte autin etsi tha exete pithanotites gia kalitero sima.
To na lete oti sas etaxe 24 kai pianete poli xamiloteres taxitetes dixni poli apla oti den exete idea kai sas piasane kotso.
Skeftite to ligo... H forthnet kseri oti stin perioxi pou menete den exi dslam konta kai ine sigouro oti px o ote exi kaliteri grammi.. Lete na sas pi pate ston ote??
H esto na sas pi tin pragmatiki taxitita pou tha pianate oste na katsete kai na tin sigrinete me alous paroxous?
Oxi fisika tha sas pi ta panta gia na sas kani simboleo gia ena xrono. Etsi kerdizi enan pelati gia enan xrono pou den prokite na ixe pote an o pelatis to ixe psaxi ligo.

Gia na min parexigoume exo otenet. Ixa forthnet kai malista gia mia epoxi ixa kai forhnet kai ote. Telika kratisa ton ote ala gia alous logous mias kai pano kato ixane tin idia taxitita kai oi 2.

smok79
17-09-10, 21:04
Εγω ειμαι σχεδον ενα χρονο με ταχυτητα 14mbps...αλλα δεν βγαζει και καμμια προσφορα, οποτε με βλεπω να την κανω για αλλου......

Duke13
18-09-10, 17:07
Καλησπέρα. Ξέρει κανένας ποιο τηλέφωνο παίρνουμε από κινητό για την εξυπηρέτηση πελατών; Εδώ και αρκετή ώρα το λαμπάκι του internet στο router είναι κόκκινο και δεν έχω πρόσβαση.

dj_ianos
26-09-10, 12:42
για όσους είναι ευχαριστημένοι με την φορθνετ,είναι τυχεροι...εύχομαι να μην σας τύχει..
πάω οτε..γιατί βαρέθηκα τις κοροιδίες του τύπου,την μια φταίει αυτό,την άλλη το άλλο,την τρίτη βάζουμε οπτικές ίνες...και ποτέ η φορθνετ που πληρώνω για 24,και δεν έχω ούτε 4...0,6 είχα...
με λογαριασμό στο rs και να κατεβάζω με 40,είναι απλά τραγικό...

LeonidasGr
28-09-10, 19:10
Είμαι χρήστης της forthnet από τις isdn γραμμές....

Σημερα εχω double play + forthnet telephony και είμαι αν όχι τέλεια....ικανοποιημένος αρκετά μπορώ να πω.

Χωρίς προβλήματα σύνδεσης ποτέ.
Και αν κάποια στιγμή δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα το διορθώνουν αμέσως.

Παλιά η εξυπηρέτηση της forthnet δεν ήταν τέλεια....

Αλλά τώρα....με άριστα το 10....ένα 7 ίσως 8 σίγουρα.

Νταξει....μπορεί να πλερώνω 24mbps και να συγχρονίζομαι με 12 - 16 - 18....

τουλάχιστον τα πιάνω αυτά....:chair:

LeonidasGr
28-09-10, 19:15
Καλησπέρα. Ξέρει κανένας ποιο τηλέφωνο παίρνουμε από κινητό για την εξυπηρέτηση πελατών; Εδώ και αρκετή ώρα το λαμπάκι του internet στο router είναι κόκκινο και δεν έχω πρόσβαση.

Μπορείτε να δηλώσετε την βλάβη της γραμμής σας τηλεφωνικά στo 800-100 9000 (χωρίς χρέωση από όλη την Ελλάδα) Δευτέρα έως Σάββατο 08:00-23:00.

Αν αντικαταστήσεις το 801 με 211 μπορείς και από κινητό.

13831 από σταθερό forthnet...αν δεν μπορείς από το δικό σου μπορείς από κάποιον άλλον που έχει forthnet.

chris40
29-09-10, 00:18
τι χρέωση έχει αν πάρουμε απο κινητό?

sergiovamos
29-09-10, 11:03
δυο ερωτήσεις παιδιά οποιος ξερει...

- συνδέομαι με wireless στο σπίτι μου...πως μπορώ να δω στα πόσα mbps συγχρονίζει?

- μπορώ ενώ έχω forthnet 2play να διατηρήσω την τηλεφωνία της φορθνετ (εχω το παλίο μου νούμερο αλλά κουμπωμένο στο ιδιόκτητο της forthnet) αλλα να έχω άλλο πάροχο ιντερνετ? αν ναι πως γίνεται ?

@962fm@
29-09-10, 17:22
- συνδέομαι με wireless στο σπίτι μου...πως μπορώ να δω στα πόσα mbps συγχρονίζει?
μονο μεσω του web interface του ρουτερ.

- μπορώ ενώ έχω forthnet 2play να διατηρήσω την τηλεφωνία της φορθνετ (εχω το παλίο μου νούμερο αλλά κουμπωμένο στο ιδιόκτητο της forthnet) αλλα να έχω άλλο πάροχο ιντερνετ? αν ναι πως γίνεται ?
δε νομιζω να γινεται κατι τετοιο γιατι το ιντερνετ κουμπωνει πανω σε τηλεφωνικη συνδεση.
αν εχεις δυο τηλ. γραμμες ναι μπορεις.

Μήτσος Μητσάρας
29-09-10, 17:30

Αυτό δεν γίνεται .Ο λόγος είναι ο εξής
Ο πάροχος σου πλήρωνει περίπου 8.5 ευρω στον ΟΤΕ για τον βρόγχο(τηλεφωνική γραμμή) σου,και έτσι κατά κάποιον τρόπο τον κάνει δικό του είτε για Internet έιτε για τηλεφώνο ή και τα δυο (double play) και την κουμπώνει στο δικό του dslam (Full LLU).Για να μπορούσες να έιχες δυο διαφορετικούς παρόχους θα έπρεπε ο βρόχος να κούμπωνε σε δύο διαφορετικά dslam.Όχι ότι δε γίνεται αυτό,αλλά προς το παρόν δεν εφαρμόζεται.

Το μόνο που μπορείς να έχεις είναι τηλέφωνο στον ΟΤΕ και dsl σε κάποιον άλλο πάροχο (shared LLU).Θα μου πεις πως γίνεται αυτο;Αυτό γίνεται γιατί το πάγιο του βρόχου το παίρνει έτσι και άλλιως ο ΟΤΕ.Απο εκεί και πέρα έιναι θέμα τι πληρώνει για συνδρομή(χωρίς πάγιο) στον πάροχο σου :)

LeonidasGr
30-09-10, 08:43
τι χρέωση έχει αν πάρουμε απο κινητό?

προς 211. Χρεώνονται 0,024 + Φ.Π.Α :shutup:

chris40
30-09-10, 16:53
έχω σύνδεση με 120 λεπτά δωρεάν,μετράει σ αυτά τα λεπτά?

Jokeaccount
02-10-10, 22:49
Μία γρήγορη ερώτηση για να μην πάρω τηλ τη forthnet. Μετακόμισα το σεπτέβριο μαζί με ένα φίλο μου σε καινούριο σπίτι και επειδή αυτός είχε συμβόλαιο με την εταιρεία μέχρι Οκτώβριο κάναμε μεταφορά. Απότι ξέρω έχουμε το πρόγραμμα με dsl+τζάμπα κλίσεις προς σταθερά. Το πρόβλημα είναι στο internet φυσικά το οποίο παρατηρώ ότι πολλές φορές κατα τη διάρκεια της ημέρας αργεί πάρα πολύ σε σημείο που πρέπει να το αφήσω να φορτώσει όλο το βίντεο στο γιουτιουμπ για να το δω χωρίς διακοπές. Σε games που παίζουμε έχουμε ping 300 όταν εγώ με τον ΟΤΕ είχα μαξιμουμ 90ms και φυσικά δεν φταίει η καινουρια περιοχή γιατί το σπίτι είναι 30 δευτερόλεπτα μακριά από το παλιό. Ακόμα και όταν κατεβάζω πιάνει 100 ταχύτητα ενώ θα έπρεπε ως 24αρα να πιανει κανα 1.5mb/sec (ο τράκερ στον οποίο είμαι γραμμένος είναι ιδιοτικός και προσφέρει αυτές τις ταχύτητες.) Πραγματικά πολλές φορές είμαι έτοιμος να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για βλάβη γιατί δεν εξηγείται αλλιώς. Έχουμε το router της Thomson που λένε ότι είναι χάλια αλλά δοκίμασα και τα παλιά μόντεμ Baudtec πού είχα από το conn-x τα οποία δούλευαν μια χαρά και πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα. Είμαι έτοιμος να αλλάξω εταιρεία αλλά θα ήθελα να συμβουλευτώ πρώτα το φόρουμ πριν προχωρήσω σε αλλαγές. Mind you: η παλιά μου σύνδεση ήταν conn-x 8αρα ενώ αυτή είναι 24αρα και είναι χειρότερη. Επίσης το καινούριο σπίτι είναι 10ετίας ενώ το παλιό 30ετίας οπότε κι εκεί είναι ευνοϊκότερα. Το μόνο που μπορώ να δεχτώ είναι ότι σε αυτήν την περιοχή η forthnet έχει προβλήματα, το οποίο όμως δεν λύνει το πρόβλημα...

Μήτσος Μητσάρας
03-10-10, 15:03

211 1001000 ;)

sergiovamos
04-10-10, 15:52
ευχαριστώ πολύ τους συνφορουμιτες για τις κατατοπιστικότατες απαντησεις τους

danath
09-10-10, 22:12
Apisteyth etaireia sto internet mexri stigmhs!!!!!!

thn eixa prin 3 xronia sto aigalew kai katebaza me 2,5 mb/s kai poly statherh

twra metakomisa se kainourio spiti ekana aithsh gia kainouria grammh kai mesa se 8 ergasimes eixa net

den exei pesei apo tote syndethika oute mia fora kai h taxythta einai sta 12

se sygkrish me thn wind pou exw sto xwrio h mera me thn nyxta kamia sxesh

eyxomai na mhn to xrousouzepsw kai arxisoume tis aposyndeshs

mimisblanco
13-10-10, 23:07
Ειμαι 2 χρονια στη Forthnet - no problems at all everything perfect. Telephone and internet is excellent

panosthan
15-10-10, 09:51
Πολλά προβλήματα με forthnet:no:

unknown_181
15-10-10, 10:21
Τον τελευταιο καιρο..δεν παλευεται..

Εχω 24αρα.Ημουνα σταθερα στα 15 mbps χωρις αποσυνδεσεις ολα οκ..

Ξαφνικα τρελες αποσυνδεσεις...και μειωση ταχυτητας μετα απο κανα μηνα στα 10..Προφανως μειωνουν την ταχυτητα για να περιορισουν τις αποσυνδεσεις..

Οπως και να εχει η κατασταση .. πριν απο καιρο θα την προτεινα..τωρα :think::think:

shadowman
19-10-10, 21:39
έκανα μετακόμιση του 2play μου στο νέο μου σπίτι και μετά από 1 μηνα αναμονής επιτέλους θα έρθει ο τεχνικός να με συνδέσει όμως υπάρχει πρόβλημα.
Το καφαό της γειτονιάς είναι κλειδωμένο και ο τεχνικός της φόρθνετ που θα έρθει, σύμφωνα με την κοπέλα της εξυπηρέτησης, δεν έχει κλειδί να τον ανοίξει. Της λέω που θα τα βρούμε λοιπόν. Εσείς μου λέει τα έχετε!! Εγώ της λέω δεν έχω τπτ ούτε ο ιδιοκτήτης και το θεωρώ και απόλυτα λογικο, αφού τα κουτιά αυτά είναι ιδιοκτησία του οτε. Από που και ως που να έχω κλειδί??? έλεος! Της λέω μιλήστε εσείς με τον οτέ να σας ανοίξει. Επιμένει πως δεν μπορεί να γίνει αυτό όμως και ότι δεν είναι δουλεια τους να έχουν κλειδια. Δουλειά σας είναι να μου παρέχετε τις υπηρεσίες που υπόσχεστε όμως της λέω! τις προσφέρετε? ΟΧΙ :guns:

ξέρει κανένας συνάνθρωπος να μου πει τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?? έχουν σπάσει τα νεύρα μου

shadowman
20-10-10, 10:25
έκανα μετακόμιση του 2play μου στο νέο μου σπίτι και μετά από 1 μηνα αναμονής επιτέλους θα έρθει ο τεχνικός να με συνδέσει όμως υπάρχει πρόβλημα.
Το καφαό της γειτονιάς είναι κλειδωμένο και ο τεχνικός της φόρθνετ που θα έρθει, σύμφωνα με την κοπέλα της εξυπηρέτησης, δεν έχει κλειδί να τον ανοίξει. Της λέω που θα τα βρούμε λοιπόν. Εσείς μου λέει τα έχετε!! Εγώ της λέω δεν έχω τπτ ούτε ο ιδιοκτήτης και το θεωρώ και απόλυτα λογικο, αφού τα κουτιά αυτά είναι ιδιοκτησία του οτε. Από που και ως που να έχω κλειδί??? έλεος! Της λέω μιλήστε εσείς με τον οτέ να σας ανοίξει. Επιμένει πως δεν μπορεί να γίνει αυτό όμως και ότι δεν είναι δουλεια τους να έχουν κλειδια. Δουλειά σας είναι να μου παρέχετε τις υπηρεσίες που υπόσχεστε όμως της λέω! τις προσφέρετε? ΟΧΙ :guns:

ξέρει κανένας συνάνθρωπος να μου πει τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?? έχουν σπάσει τα νεύρα μου

τελικά μόνος μου ρωτάω μόνος μου απαντάω :hmmm:
απ ότι διάβασα στο γουγλη λογικά η κοπέλα εννοούσε ότι θέλει να έχει πρόσβαση στο διανεμητή του κτιρίου μου και όχι στο διανεμητή στο δρόμο (καφαό). θα έλεγα στη φόρθνετ να βάλει καμιά τηλεφωνήτρια που να ξέρει τι της γίνεται!!! έτσι γλιτώνουν κ εκεινοι πολλές φασαρίες (ενδεχομένως και μηνύσεις) αλλά κ ο πελάτης γλιτώνει πολύ τρέξιμο κ πονοκέφαλο!

SciCon
21-10-10, 17:08
Γεια σας παιδιά και από μένα, κι εγώ συνδρομητής της Forthnet εδώ και αρκετά χρόνια, και η εμπειρία μου με την εταιρεία είναι γενικά θετική (έως πολύ θετική).

Ξεκίνησα πριν χρόνια στο πατρικό μου στο Αιγάλεω μόνο με internet (πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ) και αυτό που θυμάμαι εκτός από την καλή σύνδεση είναι οι εκπτώσεις που μας έκαναν με κάθε ανανέωση (μετά βέβαια από αρκετό παζάρι :) Τώρα έχουμε πλέον κι εγώ (στον Πειραιά) και ο αδελφός μου στο πατρικό Double Play + Nova (με την έκπτωση που προσφέρουν και τα δύο μαζί).

Εγώ στον Πειραιά είμαι πολύ ευχαριστημένος, "κλειδώνω" σταθερά σε ταχύτητες πάνω από 15-16 Mb (κατεβάζω με περίπου 1,5-2 ΜΒ/s), και το μόνο μικροπρόβλημα που είχα μέχρι τώρα ήταν κάποιες αποσυνδέσεις (2-3/μέρα) που σταμάτησαν όταν σε τηλεφωνική επικοινωνία και έλεγχο με τεχνικό της Forthnet ανακάλυψα ότι το πρόβλημα δημιουργούσε μία από τις σταθερές συσκευές τηλεφώνου... Ο αδελφός μου στο Αιγάλεω αντιθέτως δεν έχει τόσο καλές ταχύτητες, συνήθως 6-8 Mb, και μάλιστα χθες συζητούσαμε ότι θα τους πάρει τηλέφωνο να το κοιτάξουν... Εγώ ίσως να είμαι και λίγο τυχερός γιατί είμαι κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής... Όσον αφορά το τηλέφωνο, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, και οι γραμμές (και όλες οι υπόλοιπες ψηφιακές λειτουργίες) είναι τόσο καλές όσο ήταν και στον ΟΤΕ.

Επομένως, η προσωπική μου εμπειρία από τη Forthnet μέχρι τώρα είναι πολύ καλή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω ακούσει από φίλους και για προβλήματα, άλλοτε μικρά και άλλοτε πιο μεγάλα... Είμαι στη διάθεση σας για οποιεσδήποτε πληροφορίες για λεπτομέρειες σχετικά με το Internet και τη Forthnet ή οτιδήποτε άλλο σας ενδιαφέρει...

alexis55
22-10-10, 17:24
Εγώ έχω forthnet double play τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα. Δεν έχει σημασία με τι ταχύτητα συνδέεσαι αλλά με τι ταχύτητα κατεβάζεις. Εγώ με το jdownloader για κατέβασμα από rapidshare κατεβάζω 1,8 με 2.2 mb / sec. Μόνο το connx έχει ανάλογες ταχύτητες αλλά είναι πιο ακριβό οπότε η forthnet είναι μονόδρομος. Υ.Γ. Στα τόσα χρόνια εννοείται ότι έχει πέσει μερικές φορές το internet και εννοείται ότι έχει τύχει άλλες να σέρνεται, ειδικά site σαν το youtube κτλ. Αυτά σε όλες εκτός OTE είναι στο πρόγραμμα.

jimbull
27-10-10, 09:51
eimai polu efxaristimenos me tin forthnet gia tin perioxi m dioti dn exoumai kai kalo sima edw pera kai mpwro na katevazw mexri 1.200 kb me 24 taxythta pou exw max

Μήτσος Μητσάρας
27-10-10, 18:58
Η forthnet έχει περίπου 400.000 συνδρομητές και είναι ο πρώτος εναλακτικός πάροχος. Τυχαίο; Δε νομίζω :)

Εγω είμαι συνδρομητής περίπου 1.5 χρόνο και είμαι ευχαριστημένος κατά 95%.Κατεβάζω σταθερά με πάνω από 1,5mbps από οποιονδήποτε host οποιαδήποτε ώρα,εκτός από απειροελάχιστες περιπτώσεις

Από αποσυνδέσεις και αποσυχρονισμούς μια στις τόσες και αν.

Τα κακά της forthnet οι ανίδεοι υπαλλήλοι της και η τεχνική υποστήριξη που σου σπάνε τα νεύρα (τους έχω ρίξει αρκετά Γαλλικά όταν μου λένε τα "γνωστά")και οτι κάποιες φορές το δίκτυο της μπουκώνει

Σε κάποιο άλλο forum σχετικό με το adsl οι πιο πολλοί την βρίζουν,αλλά φαίνεται ότι είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.Στο κάτω κάτω της γραφής,αν οι πιο πολλοί ήταν δυσαρεστημένοι δεν θα φεύγαν;Όχι μόνο δεν συμβαίνει αυτό αλλά αυξανόνται κιόλας (και γενικότερα αυτοί που φεύγουν από τον ΟΤΕ που στις αρχές του 2007 είχε περίπου 5.200.000 συνδρομητές και τώρα έχει περίπου 3.850.000 και συνεχώς μειώνται)

Αλεξάνδρα.
27-10-10, 22:07
Τον τελευταιο καιρο..δεν παλευεται..

Εχω 24αρα.Ημουνα σταθερα στα 15 mbps χωρις αποσυνδεσεις ολα οκ..

Ξαφνικα τρελες αποσυνδεσεις...και μειωση ταχυτητας μετα απο κανα μηνα στα 10..Προφανως μειωνουν την ταχυτητα για να περιορισουν τις αποσυνδεσεις..

Οπως και να εχει η κατασταση .. πριν απο καιρο θα την προτεινα..τωρα :think::think:

εεεεεε επιτέλους κάποιος με την ίδια τραγική κατάσταση
με την αλλαγή του χρόνου την αλλάζω με χίλια...
έχει 2 μέρες ...με έχουν τρελάνει...
μέχρι 5 φορές επανεκκίνηση για να συνδεθώ....για κλάματα ...
μόνο στην αρχή ίδια μια διαφορά.... μετά για κλάματα

aeroporos32thes
27-10-10, 23:05
δυο ερωτήσεις παιδιά οποιος ξερει...

γινεται αυτο που λες,γιατι στην πριζα του σπιτιου σου ερχονται 5 καλωδια.ειναι 2 ζευγαρια για τηλεφωνο-ιντερνετ κλπ,κ το εχουν σχεδιασει εξ αρχης ετσι απτον οτε για εναλλακτικη λυση λογω βλαβης κλπ.το 5ο καλωδιο ειναι η γειωση.σε συνεννοηση του παροχου που θα κανεις το ιντερνετ με οτε,μπορει να γινει στο αλλο ζευγαρι αυτη η μαγκια κ στο 2ο ζευγαρι να εχεις φορθνετ.οποτε κ στις πριζες θα ξεχωρισεις που θα βαλεις μοντεμ κ που τηλεφωνο!!!
για να δεις ποσο χρονιζεις τοτε θα βαλεις http://192.168.1.254 σε ενα browser κ απο κει θα μπεις στο interface του modem οπου θα βρεις τη ταχυτητα κλειδωνεις.αλλιως με ftp ή jdownloader-rapidshare κλπ!!!

terios
28-10-10, 19:55
kalispera evala fornet ke sernete kapi lisi

unknown_181
29-10-10, 09:55
otan les sernete ???
tsekare mprizes..splitter...kalwdia..modem..

iovavlas
15-11-10, 19:12
εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την εταιρία. Απλά δεν μπορώ να κάνω browsing. Έχει καταντήσει μαρτύριο. Και το περίεργο είναι ότι το router συγχρονίζει σε πολύ καλή τιμή. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω πάροχο.

iovavlas
15-11-10, 19:17
Έκανα αυτά που είπες αλλά δεν βλέπω διαφορά

iovavlas
15-11-10, 19:21
Έναρξη |μετά| εκτελεση |μετά| cmd |μετά| ipconfig/flushdns <enter>
Διαγραφή ιστορικού & cookies απο τον firefox
Είσαι ΟΚ!

Έκανα ότι είπες αλλά διαφορά δεν είδα

aggelw
03-12-10, 17:41
Καλησπέρα,

Έχω αγοράσει ένα netbook με Windows 7. Συνδέεται σε όλα τα δίκτυα που βρίσκω (φίλων κτλ) εκτός από το δικό μου. Έχω forthnet και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.Συνδέεται και το laptop του αδελφού μου με vista. Το μόντεμ που έχω είναι το SL2-141 Siemens. Η forthnet δεν ξέρει γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ. Δεν μπορεί να με βοηθήσει. Στο site τους δεν υπάρχει αναβάθμιση γι' αυτό το modem. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;Κάποια λύση; Κάτι;

Ευχαριστώ
Αγγελική

vaggelispapada
18-12-10, 21:11
το δικο σου δικτυο το βλεπει το netbook και απλα δεν συνδεεται ή δεν το βλεπει καθολου

v.batsi
11-01-11, 19:27
Λοιπον εδω και κανα μηνα εκανα αιτηση στην φορθνετ (ειχα hol και επειδη μου εκανε πααααρα πολλα νερα το αλλαξα). Μερικες ωρες πριν μου εστειλαν το sms με τους κωδικους οποτε αλλαξα το ρουτερ της hol με αυτο που μου εδωσε η φορθνετ (ενα thomson).
-Να πω εδω οτι εκανα συνδεση ADSL μονο με την τηλεφωνια να ειναι στην φορθνετ αλλα με χρεωση οι κλησεις μιας και δε μιλαμε πολυ απο σταθερο ενω στην hol ειχα double play-

Στην hol το σταθερο ηταν συνεδεμενο πανω στο ρουτερ μιας και η τηλεφωνια ηταν κατι σαν voip και οχι POTS. Στο thomson δεν εχει θυρα για το τηλεφωνο οποτε συμπερανω οτι η τηλεφωνια ειναι κανονικα POTS.
Τα συνδεω κανονικα ολα, εχω ιντερνετ αλλα οχι τηλεφωνο. Βασικα να κανω κλησεις δε μπορω αλλα οταν παιρνω στο σταθερο χτυπαει κανονικα αλλα μολις το σηκωνω δε λειτουργει παλι. Σκεφτομαι στραβα αρχισαμε αλλα μιας και στο βιβλιαρακι λεει μπορει να αργησει λιγο να "συνδεθει" το τηλεφωνο λεω οκ θα το δοκιμασω αυριο.
Το θεμα μου ειναι αλλο ομως. Οταν παιρνει καποιος τηλ στο σταθερο πεφτει το ιντερνετ. Ολα ειναι συνεδεμενα κανονικοτατα να ξαναπω. Οταν βγαζω το καλωδιο του τηλεφωνου απο το spliter τοτε και να παω τηλ στο σταθερο δε πεφτει (φυσικο αφου δεν υπαρχει συσκευη :p).
Γνωμες τι μπορει να φταιει? Η συσκευη δε παιζει γιατι η ιδια στην hol ηταν οκ. Σκεφτομαι επειδη ακομα δεν εχει "συνδεθει" κανονικα η τηλεφωνια μου γιαυτο δινω ενα περιθωριο 1-2 μερες να δουμε τι θα γινει..
Τι λετε εσεις? Εχει τυχει σε κανεναν σας?

Υ.Γ. Η γραμμη ειναι PSTN αν εχει να κανει καποιο ρολο αυτο

lionking
12-01-11, 07:58
Λογικά τώρα που απαντώ πρέπει το τηλέφωνο να δουλεύει κανονικά. Εμένα μου είχαν πει ότι θα χρειαστεί 24 ώρες για την μεταφορά ,αλλά είχα τηυλέφωνο οκτώ ώρες μετα από το SMS που μου έστειλαν με τους κωδικούς.

Για τις αποσυνδέσεις, εγώ ησύχασα μόνο αφού άλλαξα φίλτρα κι έβαλα αυτά που έστειλε η Forthnet. Μεταφορά από Τellas εγώ.

Οπότε φρόντισε η κάθε τηλεφωνική συσκευή να έχει φίλτρο, να είναι αυτό που είχε η Forthnet στην συσκευασία, και φρόντισε αν γίνεται το ρούτερ να συνδέεται απευθείας στην τηλεφωνική μπρίζα.

Εγώ τουλάχιστον έτσι ησύχασα από τις διακοπές.

v.batsi
12-01-11, 12:56
Λογικά τώρα που απαντώ πρέπει το τηλέφωνο να δουλεύει κανονικά. Εμένα μου είχαν πει ότι θα χρειαστεί 24 ώρες για την μεταφορά ,αλλά είχα τηυλέφωνο οκτώ ώρες μετα από το SMS που μου έστειλαν με τους κωδικούς.

Για τις αποσυνδέσεις, εγώ ησύχασα μόνο αφού άλλαξα φίλτρα κι έβαλα αυτά που έστειλε η Forthnet. Μεταφορά από Τellas εγώ.

Οπότε φρόντισε η κάθε τηλεφωνική συσκευή να έχει φίλτρο, να είναι αυτό που είχε η Forthnet στην συσκευασία, και φρόντισε αν γίνεται το ρούτερ να συνδέεται απευθείας στην τηλεφωνική μπρίζα.

Εγώ τουλάχιστον έτσι ησύχασα από τις διακοπές.

Τηλεφωνο δεν εχω ακομα, αλλαξα 3 splitter/filter (μιας και εχω μια μοναδικη (κεντρικη) πριζα τηλεφωνου) και παλι πεφτει το ιντερνετ μολις κανω κληση στο σταθερο.
Αρχιζω ηδη να μετανιωνω για την επιλογη μου :cry:

kiano
12-01-11, 16:16
Είχα forthnet και λέω είχα γιατί σήμερα έκανα διακοπή πριν ακόμα λήξη το συμβόλαιο (1 χρόνος με 3 μήνες υπόλοιπο για την ολοκλήρωση) μου με την εταιρεία. Ο λόγος για τον οποίο έκοψα την σύνδεση μου είναι:

1) Γιατί βρέθηκαν τηλεφωνικές κλήσεις στον επισυναπτόμενο λογαριασμό μου πράγμα πολύ φυσικό και επόμενο αν είχα και χρησιμοποιούσα τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι - Βέβαια η τηλεφωνικές κλήσεις ήταν 2 με 3 σε 2 λογαριασμούς αλλά πάντα κάτω από το όριο που θέτει σαν χρόνο κλήσης για να μου της εμφάνιση στον αναλυτικό λογαριασμό που αποστέλλεται

2) Πήγα σε κατάστημα forthnet για να μάθω τις κλήσεις που γίνανε τους αριθμούς. - Βεβαία αμέσως να με εξυπηρετήσουν οι υπάλληλοι (κατάστημα Κομοτηνής) αλλά ως εκεί και από ότι αποδεδείχθηκε μετά από 4 μήνες και 2 συνεχόμενες φορές που πήγα και έκανα την αίτηση να μην μου έχει έρθει απάντηση ούτε από την εταιρεία αλλά και ούτε από το κατάστημα.

3) Στο ίδιο κατάστημα έκανα αίτηση για αλλαγή διεύθυνσης αποστολής του λογαριασμού μου. Και σήμερα είπα να τηλεφωνήσω στην εταιρεία για να μάθω την ημερομηνία λήξης του 1 χρόνου του συμβολαίου μου, και ρωτώ έτσι από περιέργεια αν είναι περασμένη η καινούργια διεύθυνση που είχα δήλωση πάλι με αίτηση συμπληρωμένη πλήρως από τον υπάλληλο (υπολογίστε τώρα κανένα 1-1,5 μηνά πριν) . Και μου απαντάνε ότι δεν υπάρχει τέτοια διόρθωση ούτε καν αίτημα για αλλαγή της διεύθυνσης

4) Από άποψη σταθερότητας της γραμμής ιντερνέτ εκεί τα πράγματα ήταν αναλόγως την ώρα που ήσουν μέσα. Από το πρωί μέχρι το μεσημεράκι προς απόγευμα (κατά τις 5-6) ήταν πολύ καλές τις τάξης 1 με 1,2 από εκεί και μετά πτώση στα 100 – 250 kbps το χαμηλότερο ήταν στα 60 σταθερό αυτό συνέβαινε για αρκετά μεγάλο διάστημα στην περιοχή τις Κομοτηνής. Αλλά και για Θεσσαλονίκη τα πράγματα από ότι ακούω από άλλους δεν πάνε πίσω σαν να ακούω τα δικά μου προβλήματα.

5) Και πηγαίνοντας στο κατάστημα αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης για να κάνω την αίτηση διακοπής με ρώτησαν γιατί θέλετε να κάνετε διακοπή και τους είπα τους λόγους, είπα να δοκιμάσω να μάθω από αυτό το κατάστημα ποιοι αριθμοί είναι τελικά αυτοί που γίνανε στην γραμμή - και άκουσα το καλύτερο ότι εγώ τις έκανα μέσω μιας κάρτας που υπάρχει για κλήσεις μέσω υπολογιστή και χρεώνονται στην γραμμή

Και μετά από αυτά δεν με ενδιέφερε για το αν πληρώσω τα 70 € γιατί τόσο είναι το ποσό για το αν σπάσεις το συμβόλαιο σου πριν ολοκληρώσει τον 1 χρόνο

Υ.Γ - βέβαια για να πω την αλήθεια είχα και κάνα 2 έτσι περιστατικά ακόμα το ένα τεχνικής φύση (και με το μόντεμ αλλά και με την γραμμή) και το άλλο οικονομικής φύσης

zaltos
14-01-11, 23:02
h forthnet einai xaliaaa

Αλεξάνδρα.
14-01-11, 23:09
πιο χάλια δεν γίνεται ....

bl4ckwar
18-01-11, 22:56
Ειμαι καινουριος της Forthnet. Μετα τις 8 το βραδυ και μεχρι το πρωι στις 4-5 δεν σερνεται ή η ιδεα μου ειναι?

skyclad
23-01-11, 02:58
Απλώς θέλω να σημειώσω ότι σε 3 διαφορετικές περιοχές που είχα Forthnet Double play (Πειραιάς-Κερατσίνι, Καλλιθέα και Ν.Ψυχικό), δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με ταχύτητες (11-18 Download), ούτε και με σταθερότητα.
Μόνο παράπονο ότι (αν και επί 6ετίας περίπου συνδρομητής), κάηκαν τα ports του D-Link Router, και μου είπαν ότι για 4 μήνες έχει λήξη η εγγύηση....
Τι να κάνω; Να διακόψω και να κάνω καινούργια αίτηση, για να πάρω νέο Modem???

Παρ'όλα αυτά, κάνω χρήση της γραμμής με ένα Router Sagem από OΤΕ, και πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα σταθερότητας, και με ελάχιστα προβλήματα ταχύτητας.

Υ.Γ: Παράκληση προσωπική (φαντάζομαι και κάποιων από εσας): όταν μιλάμε για προβλήματα, να αναφέρουμε τουλάχιστον την περιοχή που μένουμε. Βοηθάει και τους υπόλοιπους.
Ευχαριστώ

vercost7
23-01-11, 20:34
κι εγω φορθνετ ειμαι...
ειμαι ευχαριστημενος θα λεγα:rofl:

lionking
24-01-11, 08:27
Μόνο παράπονο ότι (αν και επί 6ετίας περίπου συνδρομητής), κάηκαν τα ports του D-Link Router, και μου είπαν ότι για 4 μήνες έχει λήξη η εγγύηση....
Τι να κάνω; Να διακόψω και να κάνω καινούργια αίτηση, για να πάρω νέο Modem???

Ευχαριστώ

Αν όπως λές έχεις πάνω από τρία χρόνια συνδρομητής, και δεν έχεις πάρει μόντεμ άλλη φορα, πάνε στο κατάστημα Forthnet της περιοχής σου, κάνε μια απλή αίτηση και πάρε καινούργιο.

Θα τους πάς βέβαια πίσω το παλιό ,κι αφού τους εξηγήσεις ότι το μόντεμ αυτό το έχεις πάνω από τριετία, αν έχεις την απόδειξη βοηθάει, και θα σου κάνουν αντικατάσταση με καινούργιο.
Τουλάχιστον αυτό μου είπαν στο κατ'αστημα της περιοχής μου. Κι αν σου πουν οτιδήποτε απείλησε τους ότι θα διακόψεις. Να δεις τι ωραία που συμορφώνωντε. Εξάλλου τώρα η σύνδεση σου είναι αορίστου κι ακόμη κι αν διακόψεις δεν έχεις πρόστιμο. Οπότε για να μην σε χάσουν θα σου αλλάξουν το μόντεμ.

bfmtr
16-02-11, 20:21
Τηλεφωνο δεν εχω ακομα, αλλαξα 3 splitter/filter (μιας και εχω μια μοναδικη (κεντρικη) πριζα τηλεφωνου) και παλι πεφτει το ιντερνετ μολις κανω κληση στο σταθερο.
Αρχιζω ηδη να μετανιωνω για την επιλογη μου :cry:

Το προβλημά σου είναι μάλλον από το κουτί του οτε και θα είναι η κλέμα που συνδέει τα καλώδια είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

jon_athinais
28-02-11, 15:52
Καλησπέρα παιδιά!!!Μένω Χανιά Κρήτης και οι μόνοι πάροχοι με ιδόκτητο δίκτου ADSL είναι η CYTA και η FORTHNET, o ΟΤΕ έχει κρυφές χρεώσεις και το ξέρω λόγω 10χρονης παραμονής στο δίκτυό του στον Ωρωπό Αττικής, 45€ το μήνα έρχεται, φωτιά!Λοιπόν η ερώτηση είναι, αξίζει τον κόπο;Στα Χανιά έχετε ακούσει τίποτα, ποιότητα, προβλήματα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

iwannisiwannis
19-03-11, 18:29
εγω μενω κορυδαλλο και λεω να βαλω τωρα με την προσφορα ξερει κανεισ νσα μοθ πει ταχυτητεσ στον κορυδαλλο?

mixahlos
15-09-11, 16:27
Η ταχύτητα εξαρτάται απο το πόσο κοντά είσαι στο κέντρο του ΟΤΕ, αφού εκεί στεγάζονται όλοι οι ISP's
εγώ που στην περιοχή μου είμαι 3 τετράγωνα απο το κέντρο με ασύρματα δύκτυα που πιάνω έχω παρατηρήσει ταχύτητες γύρω στα 18mbps
Τώρα που μετακομίζω και μόνιμα εκεί αποφάσισα να βάλω forthnet το 2play Economy
51,57 το τέλος ενεργοποίησης
24,90 για τους 4 πρώτους μήνες
και 34,90 για τους υπόλοιπους 8
τώρα σε άλλη περιοχή που είμαι στον ΟΤΕ πληρώνω 44 ευρώ το μήνα περίπου.
Το μόνο που δε γνωρίζω για τη forthnet είναι ο χρόνος ενεργοποίησης (4 εβδομάδες μου είπαν αυτοί) και κατα πόσο γρήγορη είναι η εξυπηρέτηση αν αντιμετωπίσω τεχνικά προβλήματα με τη γραμμή μου.

vaniasgr
17-10-11, 14:37
Καλησπέρα κι από μένα,
μένω Νέα Σμύρνη, επειδή έχω άλλο provider (Vivodi!) για 2play και παράλληλα έχω και Nova (full Πακέτο), σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα συνδυάσω...
Οικονομικά "μια η άλλη" θα είμαι γιατί ότι θα γλυτώσω από το πάντρεμα 2play - Nova, το έχω ήδη κερδιμένο από το 2play Της Vivo που το έχω με 23€/μήνα και 2 τηλεφωνικές γραμμές!!!!!

Απλά θέλω να ξέρω εντυπώσεις από την ευρύτερη περιοχή της Νέας Σμύρνης, έτσι ώστε να δω αν τελικά αξίζει τον κόπο...
Σταθερότητα - ΠΟΙΟΤΗΤΑ γραμμής εννοείται και ταχύτητες!!!
μιλάμε για εώς 24 Mbps...

thanks apriori!

runner21
18-10-11, 00:21
Είσαι Άνω Νέα Σμύρνη ή από κάτω(πλατεία,λεόντειο κ.α.);Εγώ που μένω Ομήρου συγχρονίζω γύρω στα 15mbps και κατεβάζω από torrents με ταχύτητα 1.2-1.4mb/s!Γενικά δεν έχω προβλήματα!Εδώ και 4 χρόνια μόνο μία φορά είχα θέμα(μετά από κάτι εργασίες κόπηκε ένα ζέυγος καλωδίου) και σε κάνα τριήμερο(μεσολάβησε Σ/Κ) το είχαν φτιάξει!

Πάντως αν τώρα με Vidodi δεν έχεις πρόβλημα ούτε μετά με Forthnet θα έχεις θέμα!

vaniasgr
18-10-11, 11:03
Καλημέρα,
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ η διευκρίνηση που τονίζεις:
είμαι ΑΝΩ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ, γιατην ακρίβεια πάνω από τη πλατεία Σκαντζουράκη...

Οπότε θα το σκεφτώ σοβαρά αν με ταλαιπωρήσουν λίγο ακόμα στη vivo..

Thanks για τις πληροφορίες!!!!

angel7
20-12-11, 12:57
Γειά σας!Έχω forthnet εδώ και δύο χρόνια 24αρα γραμμή(18-19 mbps κανονικά)Κανένα πρόβλημα ,λίγο τσιμπημένη τιμή!

victoras
20-12-11, 23:36
gia sas eimai kai ego katoxos tis forthnet kai exo ena problima thelo na matho poso kali einai i grami mou exo to Thomson TG585 v8 to
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 10:51:07

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.164 / 8.224

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.338

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 746,76 / 3,51

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 20,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 29,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 72.297 / 0

FEC Errors (Up/Down): 107.776 / 28.918.877

CRC Errors (Up/Down): 3.786 / 383.376

HEC Errors (Up/Down): 3 / 2.117.723
kai to
Internet

Connection Information

Uptime: 0 days, 10:51:21

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 525,13 / 2,95

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 8.35

Type: PPPoE
TCP/IP Settings

IP Address: 46.246.196.149/32

Default Gateway: 213.16.246.12

Primary DNS: 193.92.3.11

Secondary DNS: 193.92.150.3
einai kalei i seindesei mou kai apo to site http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/ katebazo apo 600 - 900 einai kalo
kai exe erthei enas texneikos apo ton forthnet kai mou eipai kanonika prepei na bgazo taxitita 10.559 - 11.025 auto tora prepei na seimenei oti mou to exei xamilosei i forthnet kai prepei na tin paro thlefono gia na mou to paei sto maximoun tin taxitita afta ithela na rotiso

victoras
20-12-11, 23:38
gia sas eimai kai ego katoxos tis forthnet kai exo ena problima thelo na matho poso kali einai i grami mou exo to Thomson TG585 v8 to
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 10:51:07

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.164 / 8.224

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.338

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 746,76 / 3,51

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 20,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 29,0

Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0

Error Seconds (Local/Remote): 72.297 / 0

FEC Errors (Up/Down): 107.776 / 28.918.877

CRC Errors (Up/Down): 3.786 / 383.376

HEC Errors (Up/Down): 3 / 2.117.723
kai to
Internet

Connection Information

Uptime: 0 days, 10:51:21

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 525,13 / 2,95

Connection Settings

PVC Info (VPI.VCI): 8.35

Type: PPPoE
TCP/IP Settings

IP Address: 46.246.196.149/32

Default Gateway: 213.16.246.12

Primary DNS: 193.92.3.11

Secondary DNS: 193.92.150.3
einai kalei i seindesei mou kai apo to site http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/ katebazo apo 600 - 900 einai kalo
kai exe erthei enas texneikos apo ton forthnet kai mou eipai kanonika prepei na bgazo taxitita 10.559 - 11.025 auto tora prepei na seimenei oti mou to exei xamilosei i forthnet kai prepei na tin paro thlefono gia na mou to paei sto maximoun tin taxitita afta ithela na rotiso

Αλεξάνδρα.
20-12-11, 23:48
η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να έχεις εξαρτάται από το πόσα κοντά στο κέντρο τους είσαι,πληρώνω 24 kbs Και είμαι στα 8-11 ότι και να κάνω
κάπου εκεί είσαι στα 11

αυτό το 24 είναι μόνο στα χαρτιά επίσης μια που είσαι ..forthent θα έχεις παρατηρήσει ότι σε κρεμάει το δίκτυο αρκετά συχνά ναι μεν καλύτερη τιμή από το conn-ex αλλά αυτοί δεν πέφτουν
ομολογώ έχει βελτιωθεί η forthent σε αυτό πριν κανένα χρόνο κάθε σκ είχα πρόβλημα
δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο για την ταχύτητα αλλά έχει ενδεχόμενο να σου πέφτει το δίκτυο συνεχώς μετά

lakhslakakos
21-12-11, 23:51

kane restart sto router kai an de pesei na paei konta sto 6 pare thl na sto riksoun sto 6

Kronos
22-12-11, 00:00

kane restart sto router kai an de pesei na paei konta sto 6 pare thl na sto riksoun sto 6

Με 29 ντεσιμπέλ εξασθένηση, αν του ρίξουν το margin στο 6, μάλλον θα έχει συνέχεια αποσυνδέσεις.

Gr33klov3r
22-01-12, 16:51
κυριες κ κυριοι θα ηθελα να σας πω τον πονο μ... εδω κ 2 χρονια δεν αντιμετωπισα ουδενα προβλημα με την συνδεση μ με παροχο την φορθνετ με την ακριβως ιδια συνδεσμολογια που εχω τωρα κ με εχει τρελανει στα dc.ανα μιση ωρα βαρια ή μου ρίχνει την συνδεση απο το 21.000 sto 7.000 ή πεφτει η dsl κ δεν ξανασηκώνετε η ρημάδα. τα stats της γραμμης ειναι τα παρακατω.

Uptime: 0 days, 0:27:00
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.268 / 21.828
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.371
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,0 / 8,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 8,5
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Error Seconds (Local/Remote): 15 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 31.081
CRC Errors (Up/Down): 0 / 924
HEC Errors (Up/Down): 0 / 526

1) να σας πω πως βρισκομαι 200 μετρα απο τον οτε
2)δεν εχω ιδεα απο dsl κ δύκτια. τα φωτα σας ειναι καλοδεχούμενα ευχαριστω

.:Darth Vader:.
22-01-12, 18:56
Με 29 ντεσιμπέλ εξασθένηση, αν του ρίξουν το margin στο 6, μάλλον θα έχει συνέχεια αποσυνδέσεις.

btw eksartate apo diktiou forthnet stelenei ligo poio dinato sima etsi kai me 3 kai me 2 margin an grammi einai ok doulevei aproblimmatista

foivous
01-02-12, 16:39
Βρε παιδια,το πρόβλημα συνήθως ειναι η κίνηση που έχει το δυκτιο της forthnet,εάν είναι πολλοί μέσα θα'χεις μικρη ταχύτητα και αποσυνδεσεις,εάν μπαίνεις νωρίς το πρωι η αργά το βράδυ είσαι turbo,η ταχύτητα θα σκιζει!!

mikroulis
06-02-12, 12:56
Καλησπέρα.. 2 πραγματάκια θέλω..

1. Για ποιό λόγο δεν είχε η συσκευασία του THOMPSON splitter μέσα;
2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό μου ρούτερ(απο hol)έχοντας τη Forthnet;

Άλλαξα τους κωδικούς και έχω ίντερνετ κανονικά.. αυτό που βασικά θέλω να μάθω είναι τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο voip προκειμένου να έχω τηλέφωνο..
(τί σας ρωτάω κι εσάς τώρα?) :P

.:Darth Vader:.
06-02-12, 21:35
Καλησπέρα.. 2 πραγματάκια θέλω..

1. Για ποιό λόγο δεν είχε η συσκευασία του THOMPSON splitter μέσα;
2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό μου ρούτερ(απο hol)έχοντας τη Forthnet;

Άλλαξα τους κωδικούς και έχω ίντερνετ κανονικά.. αυτό που βασικά θέλω να μάθω είναι τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο voip προκειμένου να έχω τηλέφωνο..
(τί σας ρωτάω κι εσάς τώρα?) :P

1. sinithos exei splitter mporeis na to apaitiseis vevea alla gia 3 euro de tha empena se fasaria...
2. nai mporeis kanonika (apo tin stigmi pou den einai kleidommeno)
3. pires kai voip apo forthnet? epeidi i fortnet san proto arithmo dinei kanoniki grammi me pots (dld ksallsiko tilefono stin priza) kai an thes kai devtero sxedon tzama meso voip alla ekei xreiazete router tis eterias epeidi dem mporei kamia eteria na dosei protokollo voip tis dld kleidia

rota rota mas (toulaxiston ego ksero diktiatzis eimai kai oxi mono )

dysasthr
26-05-12, 18:11
αυτό το 24 είναι μόνο στα χαρτιά επίσης μια που είσαι ..forthent θα έχεις παρατηρήσει ότι σε κρεμάει το δίκτυο αρκετά συχνά ναι μεν καλύτερη τιμή από το conn-ex αλλά αυτοί δεν πέφτουν
ομολογώ έχει βελτιωθεί η forthent σε αυτό πριν κανένα χρόνο κάθε σκ είχα πρόβλημα
δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο για την ταχύτητα αλλά έχει ενδεχόμενο να σου πέφτει το δίκτυο συνεχώς μετά

Εδώ θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα. Αρκετά ακριβό το conn-ex, αλλά ησύχασα.
Έφυγα όμως επειδή μου έκοψαν χωρίς προειδοποίηση το δίκτυο οι ... κύριοι της forthnet.
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Ζήτησα παράταση των 15 ημερών για 4 ημέρες , δηλαδή αντί για 19/12 μέχρι τις 23/12 που θα πληρωνόμουν .
Απάντηση; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Θα σας το κόψουμε για τέσσερις ημέρες και θα σας συνδέσουμε πάλι μετά.

Ε, ας περιμένουν να πληρωθούν τώρα το υπόλοιπο συμβόλαιο.
Μπορεί ο ΟΤΕ να μου κόστισε τα τριπλάσια, (νέα γραμμή κτλ) αλλά αυτοί δεν θα πάρουν φράγκο.