PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Jimmy_MC
02-01-08, 12:20
Edo mporeite na syzitate otidipote afora ta paketa tis Forthnet

harrythewiz
02-01-08, 16:22
βρήκα παρακάτω αυτό που ρώτησα....άκυρο....

Slipkot
02-01-08, 16:27
ακυρο...

Φίλε ορίστε, εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009759) θα βρείς τα πάντα ;)

.:Dr-PsychoGR:.
02-01-08, 16:36
ti epsaxnes file moy grapse na to doun kai alloi poy tixon den kseroun! ;)

ospithas
02-01-08, 16:38
ego ti na po re paides. exo forthnet 1 xrono kai kati,, doulevo synexeia sta 2 mbps kai otan einai na ginei h ananeosh (kathe 6 mhno) ftano stathera sta 8 mbps..... opoios thelei mporei na mou dosei texnikes plhrofories gia poio logo ginete ayto :) :) :) :) :) ean den me pistevei kaneis, na mou protinei tropo pou mporo na tou to apodixo :)

harrythewiz
02-01-08, 16:47
εψαχνα για το 2play αλλά βρήκα παρακάτω πληροφορίες~!ευχαριστω...

pantak
03-01-08, 12:01
exw forthnet 2play 9 mines sto diko tis diktio.
pote den ftaiei h forthnet

servis- exw minei stin anamoni kai 45 lepta
exw stilei mail akoma perimenw apantisi

internet- taxutites xalia apo 800-3500 max mesos oros 1200

tilefwno - enw xtupa se sena (pou me kaleis) to diko mou oxi
anagnwrisi bgazei opote 8elei (autos pou me kalei den exei apokripsi)
alles fores dixnei oti milaw (me poion den 3erw??)

ftaei to pc , to modem, ta kalwdia tou spitiou, ta kalwdia tou ote, o ote, ktlp
alla malwn ftaiw egw pou tou plirwnw ka8e 2minw

mixalhsa
03-01-08, 15:15
Δεν ξερω παιδια εγω ειμαι πελατης τις forthnet εδω και 2 μηνες,οτι και αν χρειαστικα μου απαντησαν αμεσως.Εχω το προγραμμα μονο για ιντερνετ (soho)δεν λεω οι ταχυτητες δεν ανταποκρινοντε σε αυτα που λεει η ετερια.αλλα και με 24.90 τον μηνα στο ΟΤΕ 1024 θα ειχα...Τουλαχιστον τωρα εχω 10 με 13mb...

akis4612
03-01-08, 17:06
Καλησπερα κι απο εμενα.Εγω εχω συνδεση Forthnet μονο ιντερνετ στα 24mbps. Η σύνδεση ενεργοποιήθηκε μέσα σε 2 εβδομάδες. Κατεβάζω με ταχύτητα 1,5mbps/s και πληρώνω 21€. Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημένος.

malcolmthe4
03-01-08, 17:39

an anaferesai se kilobytes/sec einai polu kala.kapou sta 10 mbps....
mh trela8oume kiolas:judge::judge::judge:.emena pianei 16mbps aneta!!!!
an omws anaferesai se kbps tote exei provlhma h grammh sou.........
giati mipws sto duktiio tou ote pianei kaneis kalyteres taxythtes...... plhrwneis gia 768 kai pianei kapou sta 500kbps....eleos!!!!!!!:judge::judge::judge::judge::judge::judge::judge::judge:

manosthegreek
03-01-08, 19:34
kalipsera pedia kali xronia. exo tin forthnet konta sta 14 xronia
sxedon apo tote pou irthe stin ellada. den eixa kai den exo antimetopisi kapio ousiodes provlima me tin eteria ektos apo tin anamoni sto kentro tous, alla kai ego tous perno 2-3-4 ta ksimeromata kai eimai ok. alla asa anatreksoume sto prosfato parelthon kai as thimithiume ta xilia miria provlimata tou dimosiou paroxou. gnomi mou as dosoume mia eukeria se oles tis idiotikes eteries pou opos kai naexei mas prosferoune kalos ikakos ftino grigoro internet.as thimitoune oi palioteroi stis arxres tou 90s pou katabazame me 4klb ke ena tragoudi kaname 30lepta gia na to katevasoume. kai tora meligotera xrimata se 30 lepta katevazoyme konta 1,5gb ps: ipomoni lipon argoune alla ftiaxnoune ta pragmata. min ksexnate oti stin ellada zoume. na eiste kala.

Freddie
03-01-08, 22:57
Paidia egw pali eimai yper eyxaristhmenos me tin Forthnet !!Eimai sundromiths tous peripou 1 xrono kai dn exw apolutos kanena problhma,ola kiloun omala,to mono problhma pou antimetopizw einai to thlefwniko tous kentro..(Einai gia klamata)

Twra..Oso afora to idiokthto diktuo tous einai super,anabathmisa thn gramh mou sta 24mbs kai katebazw akribos me ta misa...Dn exw parapono...An eixa tha imoun apla axaristos :D

mikenatsou
04-01-08, 00:23
kalipsera pedia kali xronia. exo tin forthnet konta sta 14 xronia
sxedon apo tote pou irthe stin ellada. den eixa kai den exo antimetopisi kapio ousiodes provlima me tin eteria ektos apo tin anamoni sto kentro tous, alla kai ego tous perno 2-3-4 ta ksimeromata kai eimai ok. alla asa anatreksoume sto prosfato parelthon kai as thimithiume ta xilia miria provlimata tou dimosiou paroxou. gnomi mou as dosoume mia eukeria se oles tis idiotikes eteries pou opos kai naexei mas prosferoune kalos ikakos ftino grigoro internet.as thimitoune oi palioteroi stis arxres tou 90s pou katabazame me 4klb ke ena tragoudi kaname 30lepta gia na to katevasoume. kai tora meligotera xrimata se 30 lepta katevazoyme konta 1,5gb ps: ipomoni lipon argoune alla ftiaxnoune ta pragmata. min ksexnate oti stin ellada zoume. na eiste kala.

καλησπέρα και απο μένα.
ειπαμε να δωσουμε ευκαιρια στους νεους παροχους αλλα οχι και στην κοροιδια.περιμένω 5 μήνες να ενεργοποιηθει η forthnet.στο site εβγαζε ενεργοποιηση 17/12/07.αν και το τηλεφωνικό κέντρο έγινε τέλειο(στο 2play τουλαχιστον που περιμενω) με μηδενική αναμονή τις τελευταιες 5 φορες που πήρα(κάτω των 20second) , απο τις 17/12 ως σήμερα μου έχουν δωσει 5 διαφορετικές απαντησεις για το τι γίνεται....
1) είστε σε καλό δρόμο...αργίες,κλπ. υπομονή
2)καθυστέρηση ξαφνικά (διαφοροι τεχνικοί λόγοι)
3) καθυστέρηση λόγω οτε
4)την παρασκευη 28/12 μου ειπαν απο μερα σε μερα (εντος εβδομαδας)
5) και σημερα μου ειπαν, δεν φαινεται τιποτα λογικα σε κανα μήνα...:judge:

το καλυτερο όλων ηταν οταν υπαλληλος που της ειπα για διακοπή, τελειώνοντας την ερώτηση μου "τι χρειάζεται ακριβώς για να κάνω διακοπή" , με το που τελειωνει η λεξη διακοπή ακούω ενα τουττττ....δεν πιστευω οτι ηταν σατανικη συμπτωση.μου το κλεισε.....:chair::devil:

mastro1
04-01-08, 09:37
Έχω forthnet και μέχρι ένα σημείο ήμουν ευχαριστημένος (όχι ότι έπιασα καμιά φορά πραγματικές ταχύτητες).

Δεν είμαι από την στιγμή που παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στη σύνδεση και έμεινα 15 ολόκληρες μέρες χωρίς ADSL, χωρίς ενημέρωση, χωρίς να προστεθούν αυτές οι ημέρες στο επόμενο δίμηνο κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν είμαστε χώρα για σοβαρά πράγματα.
Πρώτα σου πουλάνε το προϊόν, το αγοράζεις και στην πορεία το δημιουργούν και εσύ περιμένεις...

Το λάθος είναι του ελληνικού κράτους που δίνει άδειες και δεν ελέγχει μετά να δει τι κάνει η κάθε εταιρεία. Εάν είναι καλή να την επιδοτήσει κιόλας, εάν είναι για τα πανηγύρια τότε να της
διακόψει τη λειτουργία και να αποζημιώσει τους πελάτης της.

Το αμέσως επόμενο διάστημα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ψάξω για καινούριο πάροχο γιατί forthnet δεν ξαναβάζω.

Sadman
04-01-08, 17:19
εγώ δεν είμαι καθόλόυ ευχαριστημένος από forthnet...
έμεινα λόγω κάποιων προβληάτων χωρίς ίντερνετ για πάνω από ένα μήνα τον οποίο μήνα οι καραγκιόζηδες μου τον χρεώσανε στο επόμενο λογαριασμό !!!!!!!
μετά από δεκάδες τηλέφωνα και πολλές ώρες αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο και την τεχνική υποστήρηξη (λείαν επιεικώς και τα δυο είναι για κλάματα) εδέησαν να λύσουν το πρόβλημα...
ασε που ενώ πλήρωνα για 2048 ταχύτητα δεν κατέβαζα ποτέ με περισσότερο απο 190...
και το κορυφαίο...ενώ πλήρωνα 25 ευρώ το μήνα μόλις έκλεισα χρόνο το ανεβάσανε στα 29,50!!!!!...
ρώτησα σήμερα στον ΟΤΕ για conn-x και με αυτά τα λεφτά μπορώ να βάλω την 24αρα ταχύτητα που θα είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου από 15 Γεναρη και μετά...

mickey25
04-01-08, 18:38
geia ekana prin ta xristougenna aitisi gia forthnet 2play kai mou eipan gia ton exoplismo 3 ebvomades kai gia tin metafora 7 evbomades menw athina.Ekana kala ? giati exw akousei polla parapona

Slipkot
04-01-08, 19:51
Paidia molis ema8a oti i Forthnet mono stin A8ina exei 250000+ aitiseis sta 24 mbps. Fantasteite loipon, ti ginete me ta mixanimata tis...

chacal
04-01-08, 20:51
paidia, kalhspera kai kalh xronia se olous sas.
loipon egw evala 2play prin apo kana 3mino, entaksei mporw na pw oti den perimena ta 24 alla ena 15 na mou to ebgaze. kai ayto to lew dioti eimai marousi kai opws mou eipan eimai panw sto kentriko ths diktyo. Pianw panta monima 9.8. Egw to 8ewrw xamhlo.
ontws to thlefwniko tous kentro einai aparadekto!!
epishs h gramh thlefwnou einai san na milaw me ameriki to 1990, psiloxalia.
Apo thn aithsh mexri thn egatastash den mporw na pw oti perimena kai arketo xrono, 1 mina peripou alla den gnwrizw ean ofeilete oti zitisa na krathsw kai to palio mou numero tou ote.
se genikes grames, mexri stigmhs eimai ikanopoihmenos oxi happy.

Dark_angel
04-01-08, 21:37
εγω εχω βαλει double play αλλα οταν κατεβαζω απο rapidshare κατεβαζω μεσο ορο με 300 κατι ΚΒ ειναι φυσιολογικο?

stjim63
04-01-08, 21:39
Έχω forthnet και μέχρι ένα σημείο ήμουν ευχαριστημένος (όχι ότι έπιασα καμιά φορά πραγματικές ταχύτητες).

Δεν είμαι από την στιγμή που παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στη σύνδεση και έμεινα 15 ολόκληρες μέρες χωρίς ADSL, χωρίς ενημέρωση, χωρίς να προστεθούν αυτές οι ημέρες στο επόμενο δίμηνο κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν είμαστε χώρα για σοβαρά πράγματα.
Πρώτα σου πουλάνε το προϊόν, το αγοράζεις και στην πορεία το δημιουργούν και εσύ περιμένεις...

Το λάθος είναι του ελληνικού κράτους που δίνει άδειες και δεν ελέγχει μετά να δει τι κάνει η κάθε εταιρεία. Εάν είναι καλή να την επιδοτήσει κιόλας, εάν είναι για τα πανηγύρια τότε να της
διακόψει τη λειτουργία και να αποζημιώσει τους πελάτης της.

Το αμέσως επόμενο διάστημα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ψάξω για καινούριο πάροχο γιατί forthnet δεν ξαναβάζω.

Απόλυτα σωστός ο φίλος. Και η κοροιδία έχει κάποια όρια από τις εταιρίες. Το κακό είναι ότι οι μόνοι απροστάτευτοι είμαστε εμείς. Και αυτή η απάτη (έως) 24Mbps, μέχρι να σε γράψουν, που γίνεται έως 24Mbps αφού σε γράψουν και τρώς το χαβαλέ του 1 χρόνου στην μάπα. Κρίμα γιατί η FORTHNET φαινόταν σοβαρή εταιρία. Όσο για το τι συμβαίνει με τις ταχύτητες είμαι σίγουρος ότι όσους έχουμε απλό INTERNET, μας "κόβει" η εταιρία για να αντέξει το δίκτυό της σε σωστή υποστήριξη αυτών που έχουν 2play. Υπομονή τελειώνει το κολοσυμβόλαιο και πίσω στον λίγο ακριβότερο αλλά σαφώς καλύτερο ΟΤΕ.

Damnation
04-01-08, 21:42
exo akousei oti to martiotou 2008 i forthnet tha bglei mexri sta 54mbps

Slipkot
04-01-08, 21:58

Den isxiei kati tetoio file mou. To exeis ksanapei alles 2 fores auto. Ego ena 8a sou po kai pisteuo na vgaleis to simberasma sou apo auti tin istoria me ta 54mbps pou les. Akoma, den iparxoun ta 24mbps se oli tin Ellada, para mono se megales poleis. Ta 24mbps einai plasmatika, gia tin akriveia se poli liges periptoseis mporei na ta ftasei kapoios sindromitis. Oloi kleidonoun sta 16-18mbps. Tora an esi 8es na pisteueis oti 8a feroun 54mbps eno kala kala den iparxoun kan ta 24 pou lene edo kai toso kairo, kanena provlima. Ego pisteuo oti sto ameso mellon dld sta toulaxiston epomena 2 xronia den 8a doume pano apo 24mbps stin Ellada!!!

sanch
04-01-08, 22:30
Από τον Μάιο του 2007 που είμαι στο 2play δεν έχω προβλήματα, πλην καθυστέρησης τηλ. κέντρου. Ταχύτητα download φτάνει στα 1000KB/sec (2-3 αρχεία ταυτόχρονα από rapidshare). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είμαι ευχαριστημένος με τα 40 ευρώ το μήνα ( internet- απεριόριστες αστικές_υπεραστικές κλήσεις προστέθηκαν πρόσφατα και διεθνείς για κάποιες χώρες-αναγνώρηση κλήσης) εκτός αν παίζουν με τη νοημοσύνη μου και δεν το καταλαβαίνω.
Κάτι που γινόταν, κατά την γνώμη μου, τα προηγούμενα χρόνια.

angellos1
04-01-08, 22:42
Από τον Μάιο του 2007 που είμαι στο 2play δεν έχω προβλήματα, πλην καθυστέρησης τηλ. κέντρου. Ταχύτητα download φτάνει στα 1000KB/sec (2-3 αρχεία ταυτόχρονα από rapidshare). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είμαι ευχαριστημένος με τα 40 ευρώ το μήνα ( internet- απεριόριστες αστικές_υπεραστικές κλήσεις προστέθηκαν πρόσφατα και διεθνείς για κάποιες χώρες-αναγνώρηση κλήσης) εκτός αν παίζουν με τη νοημοσύνη μου και δεν το καταλαβαίνω.
Κάτι που γινόταν, κατά την γνώμη μου, τα προηγούμενα χρόνια.

ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ 400

stjim63
05-01-08, 09:27

Ας μας δώσουν πρώτα τα 10mbps !!!

chacal
05-01-08, 12:19
re paidia, diavazw gia kleidwmata tou modem klp....
hli8ia erwthsh mporei na fanei se kapoious, alla pws ginetai ayto, epsaxna sta settings x8es olo to bradi alla ana8ema kai an vrika pws ginetai. Exw ena USR9111, gnwrizei kaneis??
Asxeto,
to modem pou edeine h forthnet, crypto F360 htan aparadekto

Slipkot
05-01-08, 12:47
Koita den ksero akrivos tis ri8miseis kai to menu tou modem sou alla nomizo oti einai i sto menu Wireless/Wan i Sto security. Psakse kala auta ta dio menu. Sini8os ekei einai.

xrysa_
05-01-08, 12:48
Είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη Forthnet..
Εμένα το modem που μου έδωσε είναι USR9112..
Αν και άργησε η αίτηση μου κανένα μήνα λόγω Πάσχα
και λόγω ΟΤΕ που συγνώμη κιόλας ειναι ΓΙΑ ΤΟΝ _______!!!!!
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και όντως το
τηλεφωνικό κέντρο τους ειναι λίγο χάλια..
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένη σε σχέση με το Connx που
είχα,που δεν έπιανε πότε ταχύτητες..
Είδα κ αυτές τις διαφημίσεις έλεος δλδ!!
Δεν έχει πάγιο ΟΤΕ και βλακείες,
ΝΑΙ ΡΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ
ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ
ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ
Ε Ι Σ Α Ι Π Ι Σ Ω !!!
αυτά και συγνώμη γιατί συγχίστηκα...

Dimitris®
05-01-08, 12:56
Καλά τώτα ούτε αυτό για τη καθυστέρηση ισχύει. Εγώ πήρα προχθές κατα τις 13:30 και το σήκωσαν σε δύο λεπτά!!
Μπράβο τους !

Slipkot
05-01-08, 12:59
re paidia, diavazw gia kleidwmata tou modem klp....
hli8ia erwthsh mporei na fanei se kapoious, alla pws ginetai ayto, epsaxna sta settings x8es olo to bradi alla ana8ema kai an vrika pws ginetai. Exw ena USR9111, gnwrizei kaneis??
Asxeto,
to modem pou edeine h forthnet, crypto F360 htan aparadekto

Filaraki kati vrika gia des edo (http://www.usr.com/support/9111/9111-ug/wireless-3.htm), kai gia perissotera des edo (http://www.usr.com/support/9111/9111-ug/config-1.htm). Exei polla pragmata pou isos den ksereis!

chacal
05-01-08, 13:30
Slipkot, thank you very much,
I really appreciate it!!

chacal
05-01-08, 13:34
Slipkot, to tsekara,
oxi den ennousa ayto, ayto eina na kleidwneis to asyrmato, egw apla diavaza oti kleidwnoun tis taxythtes kai tetoia..... giati emena kamia fora mou bgazei 10, alles fores 9. Kai h8ela na rwthsw mhpws mporeis an to kleidwseis se kamia sygekrimenh taxythta

rebel4ever
05-01-08, 13:41
Αν και απο θεμα ποιοτητας της DSL γραμμης και της σταθερης τηλεφωνιας παραπονο δεν εχω κανενα, χτες η forthnet καταφερε να μου σπασει τα νευρα...Εχασα την IP μου και μετα απο ωρα χωρις internet επανεκκινησεις του modem και λοιπες προσπαθειες μπας και διορθωσω το προβλημα ειπα να τους παρω τηλεφωνο. Παιρνω στο κεντρο βλαβων και υστερα απο μια ωρα για να καταλαβει ο ασχετος πως δουλευει το modem μου (δεν χρησιμοποιο το siemens που μου εδωσαν γιατι εχω πολυ καλυτερο) αντι να κατεβασει απο το internet το manual που του ελεγα μεχρι και απο που να το βρει, γυριζει και μου λεει αν γινεται να το συνδεσω σε αλλα θυρα τηλεφωνου. Του λεω ειναι αδυνατον και μου ειπε δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι μπορει αυτη που το εχω συνδεδεμενο να ειναι καμενη. Του λεω δεν παιζει η περιπτωση γιατι στην ιδια εχω και το τηλ. απο το οποιο του μιλαω. Η απαντηση ηταν "δεν παιζει ρολο αυτο"!!!!Ε δεν αντεξα - τα ακουσε για τα καλα και σε 3' ειχα ξανα γραμμη internet. Επρεπε να τα ακουσει χρονιαρες μερες φαινεται. Τοσο καλη εταιρια με τοσο ανοητους τεχνικους? Χαλαει το ονομα της, τι να πω?

Slipkot
05-01-08, 14:48
Slipkot, to tsekara,
oxi den ennousa ayto, ayto eina na kleidwneis to asyrmato, egw apla diavaza oti kleidwnoun tis taxythtes kai tetoia..... giati emena kamia fora mou bgazei 10, alles fores 9. Kai h8ela na rwthsw mhpws mporeis an to kleidwseis se kamia sygekrimenh taxythta

A ok gt aplos den dieukrinises gia ti kleidoma epsaxnes kai nomiza gia to wireless.

Love_Dealer
05-01-08, 15:24
paidia ego eho forthnet kai pragmatika den eho sindethei pote me pano apo 8mbps.ehete kati na proteinete.to speedtest mou evgale 2142kbps...????????

Giannis_61
05-01-08, 16:46
Παιδια το upload της forthnet ανεβηκε απο σημερα στο 1,0 Mbps το τσεκαρα και δω και επιβεβαιωνεται σε ολο το ιδιοκτητο δικτιο της δεστε και δω (ριξτε και σεις μια ματια):

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=161895

peeperman
05-01-08, 17:17
εγω εχω βαλει double play αλλα οταν κατεβαζω απο rapidshare κατεβαζω μεσο ορο με 300 κατι ΚΒ ειναι φυσιολογικο?

einai, dioti tyxainei otan katevazoun para polloi apo to rapidshare, peutei ti taxitita tou server tou rapidshare. exw exei tyxei na katevasw to ligotero 80kb/s. to megisto pou exw piasei einai 800kb/s

Love_Dealer
05-01-08, 17:30
kapoia voitheia se mena?

05-01-08, 17:35
2142kbps.??

me ti taxitita katevazeis otan katevazeis?

mickey25
05-01-08, 18:48
paidia egw ekana aitisi gia 2play prin ta xristougenna kai mou eipan gia to modem 3 weeks kai gia tin metafora til 7 weeks , ekana kala? epeidi exw akousei polla parapona ....

05-01-08, 18:52
genika katistheroun file moy...

Slipkot
05-01-08, 18:57
kai na pros8eso tixeros eisai pou sou eipan toso ligo an pragmatika isxiei, alloi perimenoun to diplasio!

Love_Dealer
05-01-08, 20:43
katevazo peripou me 400 apo to rapidshare ehei agiksei ta 800 gia ligo alla sinithos me 350..me 450...einai kala?

rebel4ever
05-01-08, 21:49
katevazo peripou me 400 apo to rapidshare ehei agiksei ta 800 gia ligo alla sinithos me 350..me 450...einai kala?
Ψιλοχαλια χωρις να θελω να σε πικρανω...Κατεβαζω με 1,6mb/s

Love_Dealer
05-01-08, 22:05
ti na kano.tha tous paro til na do ti paizei

Slipkot
05-01-08, 22:29
ti na kano.tha tous paro til na do ti paizei

Partous tilefono, kai min tous arxiseis sto xalaro, gt 8a se paroun sto doulema kai kala den kseroun 8a to koitaksoun klp. Valtous foni kai agriepse tous allios den 8a katafereis apolitos tpt. ;)

dimitris_del
06-01-08, 15:04
kanena provlima mexri twra kleidwnei sta 19mbit kai katevazw poly kala xwris diakopes....elpizw na synexisei etsi...!

Yoshi
06-01-08, 16:11
paidia exw vrei tin ygeia mou me auto to 2play tis forthnet!!!
aposteuti taxytita!!! exw piasei apo ton internet explorer mexri kai 18mbps!!
an kai den to perimena,akouga forthnet k efeyga makria giati enas filos mou pou evale to idio paketo k einai sto kentro oi taxitites den exoune kamia sxesi mou eipe.autos pianei to poly 10 apo tin idia selida.afou na fantasteite kolise to pc apo tin taxytita den prolavenai na ta apothikeuxei ta katostaria(100mb parts).exw katevasei tainia 14 parts mesa se 10 to poly lepta exei trelathei!!kai me WiFi, pou na to eixa k se ethernet

EN TW METAKSY:
egw eixa kai paliotera adsl me allo paketo (Connex an txymamai kala).Ftiagmenes oi grammes ta i-bus kai oi thyres kai ta sxetika.meta apo 15-20 meres pou ekana tin aitisi irthe to modem me courier spiti (siemens CL-110), to vazw stin priza opws to pira oute setup oute tpt kai kateutheian synxronise, wraia lew to mono pou menei einai to username k to pass.pairnw loipon tilefwno stin eksypiretisi pelatwn 1 ORA PERIMENA ws pou me syndesane me enan ASXETO ENTELWS TYPO kai tou lew to modem synxronizei thelw to username k to pass kai gyrnaei kai pou leei oti TO PSEMA OTI PERIMENOUN TON OTE gia kati dithen rythmiseis O ASXETOS O TEMPELIS, meta apo ligi diamaxi mou eftiakse ena DEMO kai se 2 lepta xrisimopoiousa to internet.
An eimai dynaton me auta ta kentra eksipiretisis pelatwn o asxetos o varemenos o typos o mpamias

Slipkot
06-01-08, 16:14
Se oles tis etairies ta kentra eksipiretiseis kai to texniko tmima, ta idia sk@t@ einai pantou!!! :(

chacal
06-01-08, 23:40
File Yoshi, eisia to prwto atomo pou akouw na pianei ta 18!!!
pou meneis alh8eia??
egw eimai marousi, ypoti8etai panw sthn kentrikh gramh tous kai pianw 10 ante kanena 11 stis kales

Dark_angel
07-01-08, 00:05
μημπως πρεπει να κανω καμια ρυθμιση στο ρουτερ ετσι ωστε να πετυχω μεγαλυτερες ταχυτητες η ειναι θεμα αποστασης απο το κομβο μονο?

badwolf
07-01-08, 00:49
ekanan 1 mbit to upload tous ?

stoulis
07-01-08, 09:35
ekanan 1 mbit to upload tous ?

nai!!!

stoulis
07-01-08, 09:38
me tin anaba8misi pleon katebazw pleon me 2mb/s sta8era!!!teleia!!!

tolakos
07-01-08, 09:59
evala fothnet....kai tis 2 protes vdomades eixa frikari me to stathero tilefono(2play)
tora ola ok.
adsl exei klidosi sta 17Mbps kai katevazo apo "500Kbps eos 1526Kbps''
oso anfora sto tilefono einai ok.
paidia kante ipomoni mexri na statheropiithi i katastasi,exei poli megali zitisi!!
(provlimata iparxoun k sti alles etairies k xeirotera.....pistepsteme,mou to lene filoi)
Apla ipomoni......
Afto me ta 54Mbps isxuei.To pote ha ginei den einai sigouro........

Slipkot
07-01-08, 11:44
Afto me ta 54Mbps isxuei.To pote ha ginei den einai sigouro........

Vres mas ena ar8ro apo tin etairia i apo opoudipote pou na leei oti isxiei!!! Einai api8ano, edo den exei oli i Ellada 24 8a ferei 54???:unsure:

07-01-08, 12:09
Tha isxyei sto mellon...
Mallon pros to kalokairi...
Tote tha exoume tetoies syndeseis..

*Ritsaki*
07-01-08, 12:34
..συμφωνώ
Να συμπληρώσω επίσης ότι μου έχουν σπάσει τα νεύρα οι συνεχές αποσυνδέσεις :judge:
Ξέρετε τπτ για το τι θα γίνει με αυτό το θέμα?
Τώρα με τις δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό ελπίζω να μην μας την φέρουν:angel:

Slipkot
07-01-08, 13:02
Gia tis sinexeis aposindeseis, an pareis tilefono kai tous to anafereis, 8a sou poune makakies! Kai kala den kseroun ti ginete kai tetoia. Alla gia pan endexomeno pare esi tilefono, kai valtous kai mia foni min tous arxiseis sto xalaro. Oso gia tis dorean kliseis pros to eksoteriko, 8a to efarmosoun, dld enoo oti den 8a tis xreonoun, kai den tous simferei na kanoun kanena tetoio kolpo gt ta prostima einai austira!!!

elenavergop
07-01-08, 13:04
Εχω φρίξει με τη forhnet!
1ον όταν εβγαλα τα μάτια μου και έκανα μονη μου αίτηση επειδή ειχα το connex ρώτησα αν μπορώ να το έχω παράλληλα με τη σταθερή της και μου είπαν κανένα πρόβλημα! Η αίτηση έγινε τέλος Αυγούστου, και κατά τις 20 Σεπτέμβρη λαμβάνω ένα μηνυμα ότι θα ενεργοποιηθέι τη Δευτέρα η υπηρεσία...μένω και εγώ ήσυχη οτι έχω τη σταθερή. κατά τις 20 δεκέμβρη ξαναλαμβάνω το ίδιο μηνυμα και εκεί κόβεται και το κονεξ! αφού καλώ και τους λεω τι έγινε μου λενε κανενα πρόβλημα θα κάνετε μι απλή αίτηση και θα μπει και το ιντερνετ αφού έχετε και τη σταθερή... τους λέω γιατι δεν με ειδοποιήσανε για την καθυστέρηση... το απόλυτο κενό...και αφού με παραπέμπουν άπο υπάλληλο σε υπάλληλο μου λενε ότι πρέπει να ξαναγυρίσω στον οτε και μετα να ξανακανω απο την αρχή αίτηση για το double play...! και συν τοις αλλοις μου έκανε και βλαβη το σταθερο και ενω είπαν ότι θα με ειδοποιησουν οτι φτιαχτηκε...ακόμα με παιρνουν! (τυχαια ανακαλυψα οτι είχε επανέλθει) ααα και με ρώτησαν εαν η συσκευή του τηλεφώνου που έχω ει΄ναι του ΟΤΕ ή η πρίζα του τηλεφώνου είναι του ΟΤε!!!!!!
Πειτε μου λοιπον τωρα που ήρθε ο λογ/μος φταίω εγω να μην τον πληρώσω???
ΑΑ τους ε΄στειλα και φαξ και δεν μου εχει απαντήσει κανενας ακομα!!!

Slipkot
07-01-08, 13:15
Apeu8insou stin EETT (http://www.eett.gr/EETT)

Panik_
07-01-08, 19:34
kai go forthnet exo einai arketa kali kai pisteyo einai i pio kali eteria apo oles kai tora poy tha kaneis kai diko tis diktio pios tin pianei!!!to exo 1 xrono kai kanena provlima mexri tora !!1 mono tote me tis foties kai apo tote kanonika ola!!euxaristo

Slipkot
07-01-08, 20:21
kai go forthnet exo einai arketa kali kai pisteyo einai i pio kali eteria apo oles kai tora poy tha kaneis kai diko tis diktio pios tin pianei!!!to exo 1 xrono kai kanena provlima mexri tora !!1 mono tote me tis foties kai apo tote kanonika ola!!euxaristo

Makari file mou na min apoktiseis pote provlima, gt diskola 8a to liseis...

Donkey2
08-01-08, 02:14
Kalispera kai edw paidia . Egw diabazontas ta sxolia olwn exw na pw liga pragmatakia.

1) Etsi kai gia opoiodipote logo xreiasteis texniki upostiriksh meta thn agora tou proiontos eite auto legete Forthnet 2play klp. eite afora egguhsh se agora hlektkronikwn eidwn(laptop,monitor klp.) eite kai gia to pio aplo pragma opws 8elete peite to tote katariesai tin tixi sou kai gnwrizeis mia apisteuth talaipwria eite mikroteri eite megaluterh mias kai i ka8e periptwsi pou mas afora einai diaforetikh.

Sthn periptwsi tis Forthnet to tilefwniko kentro exei kata meso oro anamonh toulaxiston 15 lepta ap oso exw paratirisei . Exw xrisimopoihsei kai alles etairies sto parel8on kai apo proswpikh empeiria oles ma oles ektos elaxistwn eksairesewn exoun aparadekti texniki ipostiriksi oson afora blabes kai epidior8wsh grammwn. Na episimanw oti gia tmima pwlhsewn kai gia plirofories pou aforoun ananewsh sindromwn oloi einai taxutatoi kai s eksuphretoun amesa mias kai prokeitai na paroun lefta. To meta de tous noiazei kai toso omws ap oso diapistwnoume oloi mas ... Kai edw milaw genikotera . Einai na mhn sou tyxei blabh telika ... Etsi kai sou tyxei prepei na eisai poly tyxeros gia na thn luseis amesa.

2) Otan upografoume ena sumbolaio sthn prokeimenh to 2play pou xrisimopoiw tous teleutaious 4 mhnes kalo tha einai na diabazoume kai na rwtame analutika tous orous . De mas ftaiei kanenas an de diabazoume auta ta psila grammata kai upografoume sta tufla. Mia filiki episimansi se auto einai oti px. tripsifia kai tetrapsifia noumera (143,1121 klp.) exoun uperbolika ipsili xrewsi se sxesi me ton Ote gia paradeigma . Safws kai na tous kunhgame otan mas xrewnoun askopa alla se auta pou anaferontai eimaste adikaiologhtoi na dhlwnoume agnoia kai na mhn kseroume ti mas parexoun.

3) Ypoxrewsh ka8e etairias einai na threi tous orous tou sumbolaiou kai kalo tha einai emeis otan mas kanoun kolpa na tous apeiloume gia to autonohto oti tha diekdikisoume auta pou plirwnoume . Mono etsi katalabainoun kai eksuphretoun . Omws otan sou grafei ews 24mbps sou denei kai ta xeria . Egw sthn perioxh mou sigxronizw meta bias 13mbps to megisto alla sta8era exw 11+mbps . Den einai to apoluto alla einai se genikes grammes ikanopoihtiko toulaxiston gia tis anagkes mou . De mporw omws na tous pw kai na tous kanw tpt . Oses fores epikoinwnhsa mazi tous gi auto to logo ofeilw na pw oti m eksuphrethsan kai beltiwsan tin aparadekti sindesi pou eixa tin 1i ebdomada energopoihshs . Na tonisw malista oti mesa s autous tous mhnes exei beltiw8ei i grammi kai den exw pleon suxna fainomena aposundesewn opws palaiotera otan hmoun sta 1024 tis idias etairias alla kai stis prwtes meres pou ebala to paketo 2play. Episis na leme kai ta kala edw oti auksi8ike to upload xwris na einai upoxrewmenoi na to kanoun afou sta xartia pou upograpsame elege ews 24mbps download kai ews 512kbps upload . Tha mou peite einai autonohto na to kanoun afou eimaste sto idiokthto kai plhrwnoume , omws pote xwris na dwsoume epipleon lefta mas parexoun kati extra ?

4) +1 stin Forthnet to gegonos oti apo ti stigmh pou parelabe thn aithsh mexri na energopoihsei to 2play den me epibarune kai de mou ekopse tin adsl sundesi mou sta 1024 me adsl in a box tis forthnet mesw ARYS (hmoun ston Ote) gia ton peripou 1 mhna pou xreiasthke ews wtou energopoih8ei kai as eixe liksei i uparxousa sundromh mou. H energopoihsh de xreiastike peripou 6 ebdomades . Toso mou eipan otan paredwsa tin aitisi kai toso ekanan . Sigoura se pollous allous oxi mono tous koroidepsan kai ekanan perissotero ap oso diabazw kai akouw alla tous xrewsan kiolas xwris na tous parexoun tpt . Egw s auto den exw kanena parapono.

5) Ayta pou parexei to 2play kai aforoun statheri tilefwnia einai arketa elkustika gia ena noikokurio . Isws ta 39,90 eurw na einai akribotera kata 5-10 eurw apo tis alles etairies alla kanwntas mia ereuna agoras de to exw metaniwsei . Sigoura me sumferei perissotero apo ton Ote ( gia 64 astikes klhseis me xrewse 9,50 eurw - ana8ema kai an htan 250 lepta oles) alla kai se ka8e periptwsh to paketo blepw oti logw tou antagwnismou ginetai olo kai kalutero , px . prostethikan die8neis klhseis se kapoies xwres . Oso epikratei o antagwnismos toso pio kerdismenoi tha bgainoume emeis .

San geniko sumperasma tha elega ta ekshs :
Kathgorw tin texniki uposthriksh kai tin anamonh ths Forthnet giati elaxistes fores edwsan tin katallhlh lush sto problhma mou mesw thlefwnou .
Tha proteina se kapoion na xrisimopoihsei to paketo 2play alla me diko tou risko analoga tin perioxh pou katoikei kai analoga tin tyxh tou kapoies fores :P
Kathgorw ti Forthnet kai tis perissoteres etairies giati pera apo ta megala astika kentra den endiaferontai gia tin ipoloiph xwra se toso megalo ba8mo .
Mprabo sti Forthnet giati beltiwnei tis uphresies ths an krinw apo auto pou blepw oso th xrisimopoiw auta ta xronia .
Thetiko to gegonos twn aperioristwn klhsewn astikwn , uperastikwn kai die8nwn gia osous xrisimopoioun se tetoious proorismous to thlefwno tous kai thetiki akoma kai i timi tou paketou.
Metria i megisti taxitita pou mou parexei me bash auta pou perimena . I misi taxitita apo ta 24mbps pou uposxetai . Eksairetiko upload kata ta alla . Antapokrinetai se megalo ba8mo se auto pou leei. Omws de mporeis na miliseis giati uparxei mprosta to EWS 24mbps :/
O eksoplismos pou parexei se sxesi me alles etairies den einai kati to eksairetiko , ta router tupou siemens cl110 kai ta modem tupou crypto f200 einai axrhsta gia kapoious pio apaithtikous xrhstes - akoma kai gia kapoious me 2+ ipologistes sto spiti . To linksys wag354g pou mou eixe dwsei palaiotera kai xrisimopoiw einai kapws upoferto alla oxi kati spoudaio - pantws kalutero apo ta upoloipa pou mou esteilan .
Telos filiki simboulh apo mena psakste kala ti agorazete , ti ipografete sta sumbolaia kai kante ereuna agoras ti einai pio sumferon kai pio kalo me bash tis anagkes sas . Den ekprosopw oute ti forthnet oute kanenan apo autous pou me tis sindromes mas tous kanoume magkes kai plousious xwris na mas parexoun osa lene , omws na eimaste antikeimenikoi kai na anagnwrizoume kai ta kala kai ta kaka . Giati k emeis pou epilegoume kai dialegoume kati eimaste upologoi an de to exoume psaksei oso eprepe .

Suggnwmi an sas kourasa alla molis pro ligou antimetwpisa ena problhma me ti sundesi mou to opoio kai telika katafera na lusw monos mou mias kai i eksipiretisi tis forthnet eite de sikwne to thlefwno eite nomize oti anoigw prwti fora ipologisth m auta pou mou elege . Ki olo auto gia ligi taxitita parapanw epeidi mpoukwne i grammh merikes fores ...
Kapoios eprepe na m akousei kai mena :Pp

Filika ,
Donkey2.

elenavergop
08-01-08, 08:19
Apeu8insou stin EETT (http://www.eett.gr/EETT)

Eyxaristw file moy. Esteila kai ekei mnm alla....! Ti na pw mallon eimai poly gantemw!:no::crazy:

babis1983
08-01-08, 10:06
File Yoshi, eisia to prwto atomo pou akouw na pianei ta 18!!!
pou meneis alh8eia??
egw eimai marousi, ypoti8etai panw sthn kentrikh gramh tous kai pianw 10 ante kanena 11 stis kales

Egw stin larissa exw syndethi kai 22mbps alla to monimo einai 18mbps allakai pali den einai efxaristimenos eimai apo tis 17 dekemvriou xwris thlefwno kalei alla den akougetai o xtypos tilefonou!!!!!!!!!!ELEOS

stonecityboys
08-01-08, 11:36
Καλημερα παιδια,

Εχει βαλει κανενας Forthnet στην Πετρουπολη για να μας πει τι παιζει απο ταχυτητα και προβληματα?

Ευχαριστω

sanch
08-01-08, 12:28
ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ 400

Άνω Πόλη

http://img220.imageshack.us/my.php?image=80136460io7.jpg

George
08-01-08, 19:19
Paidia einai olofanero oti i orthnet eipe xodra psematta , gia na tsakosei aitiseis.
Den itan etoimi gia toso kosmo , ta kendra tis akomi anavathmizondai. Ego piano 16 , Thessaloniki eimai , Alla allaksa router gia na ta piaso.Apo Linksys 354G se USROBOTICS 9113 , me asyrmato nano giati me volevei to asyrmato. Ondws gia 54ara min perimenete , as statheropoieisoun tin 24ara kai vlepoume. By the way 24ara simainei 15 - 23 , an den exei o katoxos tis grammis dika tou parasita

Slipkot
08-01-08, 19:46
Kalispera kai edw paidia . Egw diabazontas ta sxolia olwn exw na pw liga pragmatakia.

1) Etsi kai gia opoiodipote logo xreiasteis texniki upostiriksh meta thn agora tou proiontos eite auto legete Forthnet 2play klp. eite afora egguhsh se agora hlektkronikwn eidwn(laptop,monitor klp.) eite kai gia to pio aplo pragma opws 8elete peite to tote katariesai tin tixi sou kai gnwrizeis mia apisteuth talaipwria eite mikroteri eite megaluterh mias kai i ka8e periptwsi pou mas afora einai diaforetikh.

Sthn periptwsi tis Forthnet to tilefwniko kentro exei kata meso oro anamonh toulaxiston 15 lepta ap oso exw paratirisei . Exw xrisimopoihsei kai alles etairies sto parel8on kai apo proswpikh empeiria oles ma oles ektos elaxistwn eksairesewn exoun aparadekti texniki ipostiriksi oson afora blabes kai epidior8wsh grammwn. Na episimanw oti gia tmima pwlhsewn kai gia plirofories pou aforoun ananewsh sindromwn oloi einai taxutatoi kai s eksuphretoun amesa mias kai prokeitai na paroun lefta. To meta de tous noiazei kai toso omws ap oso diapistwnoume oloi mas ... Kai edw milaw genikotera . Einai na mhn sou tyxei blabh telika ... Etsi kai sou tyxei prepei na eisai poly tyxeros gia na thn luseis amesa.

2) Otan upografoume ena sumbolaio sthn prokeimenh to 2play pou xrisimopoiw tous teleutaious 4 mhnes kalo tha einai na diabazoume kai na rwtame analutika tous orous . De mas ftaiei kanenas an de diabazoume auta ta psila grammata kai upografoume sta tufla. Mia filiki episimansi se auto einai oti px. tripsifia kai tetrapsifia noumera (143,1121 klp.) exoun uperbolika ipsili xrewsi se sxesi me ton Ote gia paradeigma . Safws kai na tous kunhgame otan mas xrewnoun askopa alla se auta pou anaferontai eimaste adikaiologhtoi na dhlwnoume agnoia kai na mhn kseroume ti mas parexoun.

3) Ypoxrewsh ka8e etairias einai na threi tous orous tou sumbolaiou kai kalo tha einai emeis otan mas kanoun kolpa na tous apeiloume gia to autonohto oti tha diekdikisoume auta pou plirwnoume . Mono etsi katalabainoun kai eksuphretoun . Omws otan sou grafei ews 24mbps sou denei kai ta xeria . Egw sthn perioxh mou sigxronizw meta bias 13mbps to megisto alla sta8era exw 11+mbps . Den einai to apoluto alla einai se genikes grammes ikanopoihtiko toulaxiston gia tis anagkes mou . De mporw omws na tous pw kai na tous kanw tpt . Oses fores epikoinwnhsa mazi tous gi auto to logo ofeilw na pw oti m eksuphrethsan kai beltiwsan tin aparadekti sindesi pou eixa tin 1i ebdomada energopoihshs . Na tonisw malista oti mesa s autous tous mhnes exei beltiw8ei i grammi kai den exw pleon suxna fainomena aposundesewn opws palaiotera otan hmoun sta 1024 tis idias etairias alla kai stis prwtes meres pou ebala to paketo 2play. Episis na leme kai ta kala edw oti auksi8ike to upload xwris na einai upoxrewmenoi na to kanoun afou sta xartia pou upograpsame elege ews 24mbps download kai ews 512kbps upload . Tha mou peite einai autonohto na to kanoun afou eimaste sto idiokthto kai plhrwnoume , omws pote xwris na dwsoume epipleon lefta mas parexoun kati extra ?

4) +1 stin Forthnet to gegonos oti apo ti stigmh pou parelabe thn aithsh mexri na energopoihsei to 2play den me epibarune kai de mou ekopse tin adsl sundesi mou sta 1024 me adsl in a box tis forthnet mesw ARYS (hmoun ston Ote) gia ton peripou 1 mhna pou xreiasthke ews wtou energopoih8ei kai as eixe liksei i uparxousa sundromh mou. H energopoihsh de xreiastike peripou 6 ebdomades . Toso mou eipan otan paredwsa tin aitisi kai toso ekanan . Sigoura se pollous allous oxi mono tous koroidepsan kai ekanan perissotero ap oso diabazw kai akouw alla tous xrewsan kiolas xwris na tous parexoun tpt . Egw s auto den exw kanena parapono.

5) Ayta pou parexei to 2play kai aforoun statheri tilefwnia einai arketa elkustika gia ena noikokurio . Isws ta 39,90 eurw na einai akribotera kata 5-10 eurw apo tis alles etairies alla kanwntas mia ereuna agoras de to exw metaniwsei . Sigoura me sumferei perissotero apo ton Ote ( gia 64 astikes klhseis me xrewse 9,50 eurw - ana8ema kai an htan 250 lepta oles) alla kai se ka8e periptwsh to paketo blepw oti logw tou antagwnismou ginetai olo kai kalutero , px . prostethikan die8neis klhseis se kapoies xwres . Oso epikratei o antagwnismos toso pio kerdismenoi tha bgainoume emeis .

San geniko sumperasma tha elega ta ekshs :
Kathgorw tin texniki uposthriksh kai tin anamonh ths Forthnet giati elaxistes fores edwsan tin katallhlh lush sto problhma mou mesw thlefwnou .
Tha proteina se kapoion na xrisimopoihsei to paketo 2play alla me diko tou risko analoga tin perioxh pou katoikei kai analoga tin tyxh tou kapoies fores :P
Kathgorw ti Forthnet kai tis perissoteres etairies giati pera apo ta megala astika kentra den endiaferontai gia tin ipoloiph xwra se toso megalo ba8mo .
Mprabo sti Forthnet giati beltiwnei tis uphresies ths an krinw apo auto pou blepw oso th xrisimopoiw auta ta xronia .
Thetiko to gegonos twn aperioristwn klhsewn astikwn , uperastikwn kai die8nwn gia osous xrisimopoioun se tetoious proorismous to thlefwno tous kai thetiki akoma kai i timi tou paketou.
Metria i megisti taxitita pou mou parexei me bash auta pou perimena . I misi taxitita apo ta 24mbps pou uposxetai . Eksairetiko upload kata ta alla . Antapokrinetai se megalo ba8mo se auto pou leei. Omws de mporeis na miliseis giati uparxei mprosta to EWS 24mbps :/
O eksoplismos pou parexei se sxesi me alles etairies den einai kati to eksairetiko , ta router tupou siemens cl110 kai ta modem tupou crypto f200 einai axrhsta gia kapoious pio apaithtikous xrhstes - akoma kai gia kapoious me 2+ ipologistes sto spiti . To linksys wag354g pou mou eixe dwsei palaiotera kai xrisimopoiw einai kapws upoferto alla oxi kati spoudaio - pantws kalutero apo ta upoloipa pou mou esteilan .
Telos filiki simboulh apo mena psakste kala ti agorazete , ti ipografete sta sumbolaia kai kante ereuna agoras ti einai pio sumferon kai pio kalo me bash tis anagkes sas . Den ekprosopw oute ti forthnet oute kanenan apo autous pou me tis sindromes mas tous kanoume magkes kai plousious xwris na mas parexoun osa lene , omws na eimaste antikeimenikoi kai na anagnwrizoume kai ta kala kai ta kaka . Giati k emeis pou epilegoume kai dialegoume kati eimaste upologoi an de to exoume psaksei oso eprepe .

Suggnwmi an sas kourasa alla molis pro ligou antimetwpisa ena problhma me ti sundesi mou to opoio kai telika katafera na lusw monos mou mias kai i eksipiretisi tis forthnet eite de sikwne to thlefwno eite nomize oti anoigw prwti fora ipologisth m auta pou mou elege . Ki olo auto gia ligi taxitita parapanw epeidi mpoukwne i grammh merikes fores ...
Kapoios eprepe na m akousei kai mena :Pp

Filika ,
Donkey2.

Opos ta les einai file mou!!! :bow:

Slipkot
08-01-08, 19:48
Paidia einai olofanero oti i orthnet eipe xodra psematta , gia na tsakosei aitiseis.
Den itan etoimi gia toso kosmo , ta kendra tis akomi anavathmizondai. Ego piano 16 , Thessaloniki eimai , Alla allaksa router gia na ta piaso.Apo Linksys 354G se USROBOTICS 9113 , me asyrmato nano giati me volevei to asyrmato. Ondws gia 54ara min perimenete , as statheropoieisoun tin 24ara kai vlepoume. By the way 24ara simainei 15 - 23 , an den exei o katoxos tis grammis dika tou parasita

Exeis apolito dikio. Oles oi etairies den itan etoimes gia toso kosmo, akoma prospa8oun na ftiaksoun ta la8oi pou exoun kanei edo kai kairo sto 8ema ton idoktiton diktion. Oso gia auto pou les gia ta 24mbps, exeis apolito dikio kai na pros8eso isos merikes fores einai akoma poio kato...

kotselar
09-01-08, 06:58
καλησπέρα και απο μένα.
ειπαμε να δωσουμε ευκαιρια στους νεους παροχους αλλα οχι και στην κοροιδια.περιμένω 5 μήνες να ενεργοποιηθει η forthnet.στο site εβγαζε ενεργοποιηση 17/12/07.αν και το τηλεφωνικό κέντρο έγινε τέλειο(στο 2play τουλαχιστον που περιμενω) με μηδενική αναμονή τις τελευταιες 5 φορες που πήρα(κάτω των 20second) , απο τις 17/12 ως σήμερα μου έχουν δωσει 5 διαφορετικές απαντησεις για το τι γίνεται....
1) είστε σε καλό δρόμο...αργίες,κλπ. υπομονή
2)καθυστέρηση ξαφνικά (διαφοροι τεχνικοί λόγοι)
3) καθυστέρηση λόγω οτε
4)την παρασκευη 28/12 μου ειπαν απο μερα σε μερα (εντος εβδομαδας)
5) και σημερα μου ειπαν, δεν φαινεται τιποτα λογικα σε κανα μήνα...:judge:

το καλυτερο όλων ηταν οταν υπαλληλος που της ειπα για διακοπή, τελειώνοντας την ερώτηση μου "τι χρειάζεται ακριβώς για να κάνω διακοπή" , με το που τελειωνει η λεξη διακοπή ακούω ενα τουττττ....δεν πιστευω οτι ηταν σατανικη συμπτωση.μου το κλεισε.....:chair::devil:

axxxx file poso se niw8w.......kati m thimizoun ola auta.......

chacal
09-01-08, 09:46
Egw stin larissa exw syndethi kai 22mbps alla to monimo einai 18mbps allakai pali den einai efxaristimenos eimai apo tis 17 dekemvriou xwris thlefwno kalei alla den akougetai o xtypos tilefonou!!!!!!!!!!ELEOS

File Babi, apisteyto, 22??
egw xrisimopoiousa gia router to crypto kai 8ymamai mou ebgaze gyrw sta 5.
Twra allaksa kai pira to USR9111, kapws kalytera alla mono 9.
Milame twra gia alhtia etsi... eimai sto marousi, to spiti ka8etai panw ston kentriko tou komvo, to spiti einai kainourgia, grammes klp, oi aithseis kai oi syndesei eginan mesa se 1 mhna parakalw, xwris na mou kopei thlefwno.
Tous exw parei kana 3 thlefwna kai afou milisa meta apo 30 lepta me ena palikari "asxeto" pou mou edine odhgies, pate sto start......... les kai evlepa pc gia prwth fora sth zwh mou, en katakleidin apotelesma den bgike. Meta mou eipe kanonizei texniko na perasei apo to spiti. (Ayta ton Noemvrio) eh, oso ton eides esy sthn Larisa, toso ton eida kai egw.
Mou thn dinei otan ypovivazoun thn noimosini mou, pes apo thn arxh, palikari den prokeitai na bgaleis panw apo 10 pou na xtypiesai san xtapodi katw.
Etsi pws paei gia na piasw 24 8a perimenw aytous na pane sta 128, 8a zw arage mexri tote?
kala mh milisw gai poiothta thlefwnou.....
exei parei kaneis thlefwno sthn Ameriki to 1980? cult epoxh tou thlefwnou.
Milaw me thn mana mou pou menei pio dipla kai perimeneis n'akouseis na petagetai kapoios kai na rwtaei: T'anipsia kala? o Takis? kala o Takis mexri thn platia petaxtike na vrei ton kwsta na pane se kanena kafene......
Pantws paidia, genika eimaste poly makria akoma.... 8ymamai perysi piga sthn Agglia gia kati douleis kai ekatsa kana mhna... taxythtes??? o ypologistes den mporouse na epeksergastei thn grigori roh twn dedomenwn, kolouse...
Kai den yparxei re gamoto kapoios kratikos foreas na tou elegxei...!!!
diladi den to katalavainw o ka8enas bgainei kai dilwnei oti 8elei?? kai tsibaei ta lefta tou kosmou me alities??
Eleos, prepei na mpei kai ena freno.....
Palio fara eimaste re gamwti mou ayta den ginontai pou8ena sthn Eyrwph, na mou peis Tourkia, Alvania to katalavainw......

Babi, by the way, to avatar sou poly kalo, gelio exei..

babis1983
09-01-08, 12:09
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 18825 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 26 db
Upstream Line Attenuation: 5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Afto einai ta stoixeia!!

Kai eftixws xthes eftiaxe kai to tilefono!!!

panos88
09-01-08, 12:26
paidia mipos kserei kaneis na mou pei pos mporw na akirosw tin aitisi tis forthnet gia isagogi sto idioktito diktio tis? tous pernw til edw kai 2 meres alla tpt den mporw na tous piasw. apo ton 7 tou 2007 exw kanei tin aitisi kai kathe mina proxorousan tin imerominia energopioisis kai ekei pou mas elegan oti 30/01/2008 8a ginei sigoura i energopioisi twra mas rixnoun mia flasia kai mas lene 30/06/2008, einai dinaton xrwno axw klisei, ote kai panta ote, opoios mporei as me voi8isei, 8elw epigontos 24mpps.

Slipkot
09-01-08, 14:01
Afou den apantan, pigaine sto plisiestero ipokatastima stin perioxi sou i sta kentreika kai kane aitisi gia akirosi!!!

SITALP
10-01-08, 11:59
Den xerw an milame gia tin idia forthnet pou eimai kai egw syndromitis sto 2play apo ton aprilio tou 007 kai mexri simera doxa to Theo den ehw kanena parapono.(ektos vevea tou til. kentrou).
alla klidwnei sta 20 mbps kai kanw download sto rapishare me 1500-1600 kbs/s me 4 arheia ta thewrw arketa kala se shesi me ales eteries opws akouw.

kotselar
10-01-08, 13:24
aplo einai to thema me forthnet .....Pontareis ston an sou katsei kalh grammh...giati an den sou katsei pragmatika to mono p tha sou lene meta apo ores anamonis Tha tha tha tha tha....

johnfocus
10-01-08, 14:52
Παιδια θελω να χρησιμοποιησω το wifi του ρουτερ Linksis για ενα λαπτοπ που έχω,αλλά δεν ξέρω πως γίνεται να βάλω κωδικό ώστε να μην μου κλέβουν ταχύτητα,γνωρίζει κανείς????

stoulis
10-01-08, 15:31
Παιδια θελω να χρησιμοποιησω το wifi του ρουτερ Linksis για ενα λαπτοπ που έχω,αλλά δεν ξέρω πως γίνεται να βάλω κωδικό ώστε να μην μου κλέβουν ταχύτητα,γνωρίζει κανείς????

poio model linksys exeis???

johnfocus
10-01-08, 17:03
Πρεπει να ειναι το Wag200g.Το πακετο τ'αγορασα τον Δεκεμβριο

chacal
10-01-08, 17:07
re paidia kserei kaneis pws kleidwnei h taxythta enos URS9111?

theofilos3
10-01-08, 21:16
kalispera se ola ta pedia .tha ithela na matho an gnorizei kapoios epidi exo asirmato router kai thelo na valo kodiko etsi oste mono ego na mpeno kai oxi oli i polikatoikia ti prepei na kano;
na fantasteite otan anoigo to laptop mou pou exei bluetooth mou vlepei 4 asirmata diktia.ta 3 me kodiko kai to diko mou xoris kodiko.afto thelo .thanks.exo modem to speedtouch tis tomson apo to connex tou OTE pou eixa kai tora poy evala forthnet edo kai 3 mines xrisimopoio to idio.

stoulis
10-01-08, 23:23

loipon kai egw ayto to router exw!8a anoikseis ton browser sou kai 8a grapseis sti grammi dieu8unsewn: 192.168.1.1 kai 8a sou anoiksei to menu gia tis ry8miseis tou router!8a patiseis to tab pou leei wireless---->wireless security kai bazeis plen code!einai eukolo!an xreiasteis kati steile mou...

johnfocus
11-01-08, 00:00
Ευχαριστω παιδια βρηκα και ενα εγχειριδιο στα αγγλικα στο site της Linksys και μπορεις να κανεις πολλα

olmega
11-01-08, 08:58
Λοιπόν η δική μου εμπειρία από forthnet είναι καλή εκτός βέβαια από υποστήριξη που ευτυχώς χρειάστηκα μόνο 1 φορά και εκεί έφτυσα αίμα έστειλα 6 fax για να καταφέρουν τελικά να καταχωρήσουν την ακύρωση μιας αίτησης μιλάμε για χάος.
Μένω Θεσσαλονίκη Καλαμαριά στο κέντρο ΟΤΕ Βυζάντιο είμαι στο ιδιόκτητο της Forthnet 24MBs (ΜΟΝΟ στο ιντερνετ) κουμπώνω στα 16.256ΜΒps και έχω μέσω όρο 12ΜΒps και upload full 1024Kbps που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά σχέση τιμής -απόδοσης μην ξεχνάμε πριν ένα χρόνο βλέπαμε τα 2ΜΒps και μας πέφταν τα σάλια.
Αυτό που δεν ήξερα και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ότι πλέον μπορείς να splitaρεις τη γραμμή σου στους παρόχους. Δηλαδή εγώ τηλεφωνία είμαι ΟΤΕ αλλά internet είμαι στο δίκτυο της Forthnet (πως το κάνουν αυτό τεχνικά δεν μπορώ να καταλάβω) το οποίο είναι εξαιρετικό. Είχα ακούσει γι απολύ μεγάλα προβλήματα στην τηλεφωνία και δεν ήθελα με τίποτα να ρισκάρω να μείνω χωρίς τηλέφωνο έτσι έχω μόνο το Internet.
Ερώτηση σε αυτούς που έχουν τηλεφωνία Forthnet πως είναι η κατάσταση είναι αξιόπιστη ή όχι ακόμα?

olmega
11-01-08, 09:02
kalispera se ola ta pedia .tha ithela na matho an gnorizei kapoios epidi exo asirmato router kai thelo na valo kodiko etsi oste mono ego na mpeno kai oxi oli i polikatoikia ti prepei na kano;
na fantasteite otan anoigo to laptop mou pou exei bluetooth mou vlepei 4 asirmata diktia.ta 3 me kodiko kai to diko mou xoris kodiko.afto thelo .thanks.exo modem to speedtouch tis tomson apo to connex tou OTE pou eixa kai tora poy evala forthnet edo kai 3 mines xrisimopoio to idio.

Θεόφιλε καλημέρα ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις από speedtouch?
Βασικά το bluetooth δεν έχει σημασία το WiFi είναι όλη η ιστορία.

ΥΓ. Αν έχεις Laptop HP υπάρχει περίπτωση να έχεις μπερδέματα όταν είναι συνδεδεμένο και το Bluetooth και τo Wifi.

stoulis
11-01-08, 09:13
Λοιπόν η δική μου εμπειρία από forthnet είναι καλή εκτός βέβαια από υποστήριξη που ευτυχώς χρειάστηκα μόνο 1 φορά και εκεί έφτυσα αίμα έστειλα 6 fax για να καταφέρουν τελικά να καταχωρήσουν την ακύρωση μιας αίτησης μιλάμε για χάος.
Μένω Θεσσαλονίκη Καλαμαριά στο κέντρο ΟΤΕ Βυζάντιο είμαι στο ιδιόκτητο της Forthnet 24MBs (ΜΟΝΟ στο ιντερνετ) κουμπώνω στα 16.256ΜΒps και έχω μέσω όρο 12ΜΒps και upload full 1024Kbps που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά σχέση τιμής -απόδοσης μην ξεχνάμε πριν ένα χρόνο βλέπαμε τα 2ΜΒps και μας πέφταν τα σάλια.
Αυτό που δεν ήξερα και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ότι πλέον μπορείς να splitaρεις τη γραμμή σου στους παρόχους. Δηλαδή εγώ τηλεφωνία είμαι ΟΤΕ αλλά internet είμαι στο δίκτυο της Forthnet (πως το κάνουν αυτό τεχνικά δεν μπορώ να καταλάβω) το οποίο είναι εξαιρετικό. Είχα ακούσει γι απολύ μεγάλα προβλήματα στην τηλεφωνία και δεν ήθελα με τίποτα να ρισκάρω να μείνω χωρίς τηλέφωνο έτσι έχω μόνο το Internet.
Ερώτηση σε αυτούς που έχουν τηλεφωνία Forthnet πως είναι η κατάσταση είναι αξιόπιστη ή όχι ακόμα?

egw mexri stigmis eimai apolyta ikanopoiimenos...

panagioths333
11-01-08, 17:43
ego paidia an den plhrona ta 70 eyro gia thn diakoph 8a efeyga oxi shmera alla x8es

edo kai 6 mhnes moy xreonoy 2048 55eyro meta apo 10 thlefona moy to phgan 57 kai kati chla kai ola gia taxuthta 768 poy exo eixa kai 8a exo sthn forthnet gia alloys 2 mhnes kai meta ston dhmosio paroxo

http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23803

ZaaBI_AlonSo
12-01-08, 00:48
re paides den ksero an grafo kan sto sosto forum, pantos exo forthnet 1000 k eno ola itan kala mexrin prin ta xristougena ksafnika i taxitita exei ginei gia ton p@%&%$o diladi peripou 100 k to upload einai ligo pano apo to download ligo pano apo 100(prin eixa peripou 700)ti na po kamia idea ektos tou na pao sto katastima k na tous ta psalo....

Slipkot
12-01-08, 10:34
re paides den ksero an grafo kan sto sosto forum, pantos exo forthnet 1000 k eno ola itan kala mexrin prin ta xristougena ksafnika i taxitita exei ginei gia ton p@%&%$o diladi peripou 100 k to upload einai ligo pano apo to download ligo pano apo 100(prin eixa peripou 700)ti na po kamia idea ektos tou na pao sto katastima k na tous ta psalo....

Ego 8a ekana auto pou les esi. Allios den kaneis tpt!!! ;)

stelmaras
12-01-08, 20:19
Για εμένα η Forthnet είναι απαράδεκτη για ενα και μόνο λόγο. Είχα ιντερνετ 2ΜB στην οποία ήμουν ικανοποιημένος. Λόγο της μείωσης τιμής από connex με λιγότερα χρήματα με σύμφερε να πάω στον ΟΤΕ σε γραμμή 8Mb. Στις 23-27/12 μου έρχεται η ειδοποίηση του λογαριασμός που περιέχει την περίοδο από 1/12/07 έως 31/01/08. Στις 7/1/08 κάνω διακοπή της γραμμής μου με αίτηση στον ΟΤΕ και ενεργοποιήση σε 8MB. Στις 8/1/08 πάω στο τοπικό καταστημα και τους λέω ότι έκανα διακοπή της συνδρομής και θα ήθελα να πληρώσω το αναλογούν διάστημα δηλαδή από 1/12/07 έως και 7/1/08. Η απάντηση που πέρνω αφού επικοινώνησε με τα κεντρικά, είναι οτί αυτό δεν γίνεται γιατί από την στιγμή που εκδόθηκε ο λαγαριασμός πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό και δεν γίνεται εκαθάριση λογαριασμού. Αν είναι δυνατόν.
Ποια εταιρεία είναι αυτή που λέει ότι δεν μπορεί να κάνει εκαθάριση λογ/σμού και με αναγκάζει να πληρώσω 23€ παραπάνω. Αυτά δεν συμβένουν ουτε στις τριτικοσμικές χώρες. Από την στιγμή που δεν μου προσφέρει μια υπηρεσία δεν είναι δυνατόν να μου ζητάει χρήματα και αν είχα πληρώσει έπρεπε να μου τα είχε επιστρέψει.
Τα σχόλια δικά σας από τυχόν δικές σας εμπειρείες

olmega
12-01-08, 21:13
Για εμένα η Forthnet είναι απαράδεκτη για ενα και μόνο λόγο. Είχα ιντερνετ 2ΜB στην οποία ήμουν ικανοποιημένος. Λόγο της μείωσης τιμής από connex με λιγότερα χρήματα με σύμφερε να πάω στον ΟΤΕ σε γραμμή 8Mb. Στις 23-27/12 μου έρχεται η ειδοποίηση του λογαριασμός που περιέχει την περίοδο από 1/12/07 έως 31/01/08. Στις 7/1/08 κάνω διακοπή της γραμμής μου με αίτηση στον ΟΤΕ και ενεργοποιήση σε 8MB. Στις 8/1/08 πάω στο τοπικό καταστημα και τους λέω ότι έκανα διακοπή της συνδρομής και θα ήθελα να πληρώσω το αναλογούν διάστημα δηλαδή από 1/12/07 έως και 7/1/08. Η απάντηση που πέρνω αφού επικοινώνησε με τα κεντρικά, είναι οτί αυτό δεν γίνεται γιατί από την στιγμή που εκδόθηκε ο λαγαριασμός πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό και δεν γίνεται εκαθάριση λογαριασμού. Αν είναι δυνατόν.
Ποια εταιρεία είναι αυτή που λέει ότι δεν μπορεί να κάνει εκαθάριση λογ/σμού και με αναγκάζει να πληρώσω 23€ παραπάνω. Αυτά δεν συμβένουν ουτε στις τριτικοσμικές χώρες. Από την στιγμή που δεν μου προσφέρει μια υπηρεσία δεν είναι δυνατόν να μου ζητάει χρήματα και αν είχα πληρώσει έπρεπε να μου τα είχε επιστρέψει.
Τα σχόλια δικά σας από τυχόν δικές σας εμπειρείες

Να σε ρωτήσω κάτι αν δεν πλήρωνες τον λογαριασμό τι θα σου κάναν? Στο κάτω κάτω δεν σου παρέχουν καμιά υπηρεσία πλέον ας σου κάνουν μήνυση αν μπορούν.

stelmaras
12-01-08, 21:41
Φυσικά και δεν τον πλήρωσα. Τους είπα κατάμουτρα ελάτε να με βρείτε και να δούμε τι θα πάρετε.
Ασε που σκέφτομαι να κάνω και καταγγελία Επιτροπή Τηλεπ/νιών

olmega
12-01-08, 21:50
Φυσικά και δεν τον πλήρωσα. Τους είπα κατάμουτρα ελάτε να με βρείτε και να δούμε τι θα πάρετε.
Ασε που σκέφτομαι να κάνω και καταγγελία Επιτροπή Τηλεπ/νιών

Ενας φίλος μου που έκανε πάντως μου είπε ότι γενικά ήταν απλή διαδικασία.
Το πρόβλημα είναι όταν τους έχεις ανάγκη τι κάνεις? Εχω άσχετο πρόβλημα με δημόσια υπηρεσία και ξέρεις τι μου είπε η υπάλληλος αυτό είναι έτσι θεώρησα σωστό έτσι σε χρέωσα (για χρέη που δεν γνώριζα από το 1978 και καλά τα ανακλύψανε τώρα!!!!!) αν σου αρέσει αν δεν σου αρέσει κάνε μήνυση στην υπηρεσία και θα σου κόψουμε και το νερό μέχρι να γίνει η δίκη!!!!!!!!

ece
13-01-08, 09:44
Molis sundethika sth forthnet meta apo 5 mines....
Mou eipan oti i kathisterisi ofeilontan ston OTE...

Pantws apo thn taxythta eimai poly eyxarusthimenos... katebazw me 1.5 MB/s

sakidio5000
14-01-08, 21:45
paidia kalispera exw kai egw forthnet sto idioktito k pianw taxitita 12

exw ena provlima omws...de mporw na mpw se site pou sxetizonte me ti microsoft!!!de kserw ti ginete sto internet ime kanonika alla de anoigei selides opws to msn hotmail.com kai msn.com

mou to exei ksanaparousiasei auto to provlima eixa parei til sti forthnet k tin epomeni mera eftiakse apo mono tou...

lete na trwei friki to modem? exw ena crypto f360!! kserei kaneis tipota gia auto? exei parousiastei se kanenan allon??

pira til sto call center k mou eipan oti simbenei kai se allous?

kserei kaneis an prepei nakanw kati?

de exw firewall oute kanena io ekana scan...ti na pw

genika i etaireia ine kali alla trwei frikes pou k pou

stavrosgavros
14-01-08, 22:34
ego eime etsi kai etsi me 24,50 ti na po kala einai!

stavrosgavros
14-01-08, 22:36
entaxi forthnet kala einai 24,50 ti allo na poyme ?

dirtyjohny
14-01-08, 22:47
Πολυ κλαμα παιδια εγω με τη φορθνετ.
Εκανα 4 μηνες να παρω γραμμη και ειμαι και καλα μεχρι 12 Μβιτ. Πανω απο 2 δεν βλεπω.....

MYLOPOTAMOS
15-01-08, 01:38
τι λεσ βρε dirtyjohny που εισαι και σε νηση εγω που ειμαι και 15 χλμ απο την εταιρια τη να πω 2.5 και αποσυνδεσεις συνεχεια

Rigo86
15-01-08, 02:13
exw forthnet 2play 9 mines sto diko tis diktio.
pote den ftaiei h forthnet

servis- exw minei stin anamoni kai 45 lepta
exw stilei mail akoma perimenw apantisi

ftaei to pc , to modem, ta kalwdia tou spitiou, ta kalwdia tou ote, o ote, ktlp
alla malwn ftaiw egw pou tou plirwnw ka8e 2minw

Κλασικά ρε αφού οι άνθρωποι είναι απατεώνες. 10 φίλους έχω και οι 10 τα ίδια λένε. Τουλάχιστον πλέον δεν φταίει ο ΟΤΕ οπότε μπορείς να ρήξεις κανά δικαιολογιμένο μπινελίκι.
Α και υπόψιν το τεστ που εχει για να βλέπεις την ταχύτητα έιναι η απόλυτη ΑΠΑΤΗ πάντα σου βγάζει φουλ ταχύτητα ενώ ποτέ δεν την πιάνεις. Και κάτι άλλο αυτά με τις αποστάσεις είναι παπάτζες. Εγώ είμαι λιγότερο από δυο χιλιόμετρα από τα ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΟΥΣ..

olmega
15-01-08, 08:22
paidia kalispera exw kai egw forthnet sto idioktito k pianw taxitita 12

exw ena provlima omws...de mporw na mpw se site pou sxetizonte me ti microsoft!!!de kserw ti ginete sto internet ime kanonika alla de anoigei selides opws to msn hotmail.com kai msn.com

mou to exei ksanaparousiasei auto to provlima eixa parei til sti forthnet k tin epomeni mera eftiakse apo mono tou...

lete na trwei friki to modem? exw ena crypto f360!! kserei kaneis tipota gia auto? exei parousiastei se kanenan allon??

pira til sto call center k mou eipan oti simbenei kai se allous?

kserei kaneis an prepei nakanw kati?

de exw firewall oute kanena io ekana scan...ti na pw

genika i etaireia ine kali alla trwei frikes pou k pou

File mou kati softwariko diko sou htan, mou fainetai entelews palabo na kobei to modem epilektika ti microsoft kai me tipota den to kobei to forthnet alliws tha eixe ksesikwthei h misi Ellada log MSN messenger hotmail updates ktl. Dokimase me kapoio allo PC?

Lemeshianos
15-01-08, 08:36
Paidia gia na xekatharisoume kati sxetika me ta 24Mbps pou diafimizei i Forthnet!
Stin diafimisi katw apo ta terastia grammata pou grafoun 24Mbps grafei me pio mikra "sto diktyo tis forthnet"
Auto simainei oti ta "theoritika" 24 Mbps tha sou ta dwsei otan tha metafereis data mesa sto diktyo tis forthnet. Diladi pio apla: Egw eimai sto diktyo tis forthnet kai esi eisai sto diktyo tis forthnet kai sou stelnw kati me 24Mbps.
Fysika isws na yparxoun periorismoi sto upload pou mporw na kanw kai na min mporoume na ftasoume ta 24.

Giauto ta 16 pou pianoun kapoioi kai mesw oro 12 einai para poly kala!

olmega
15-01-08, 08:41
Paidia gia na xekatharisoume kati sxetika me ta 24Mbps pou diafimizei i Forthnet!
Stin diafimisi katw apo ta terastia grammata pou grafoun 24Mbps grafei me pio mikra "sto diktyo tis forthnet"
Auto simainei oti ta "theoritika" 24 Mbps tha sou ta dwsei otan tha metafereis data mesa sto diktyo tis forthnet. Diladi pio apla: Egw eimai sto diktyo tis forthnet kai esi eisai sto diktyo tis forthnet kai sou stelnw kati me 24Mbps.
Fysika isws na yparxoun periorismoi sto upload pou mporw na kanw kai na min mporoume na ftasoume ta 24.

Στην περίπτωση που αναφέρεις δεν θα πιάσεις ποτέ πάνω από 1 ΜΒ γιατί αυτό είναι το upload σου. Αυτό που λέει στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet είναι απλά να έχεις μεταφέρει τη γραμμή σου πάνω στο Forthnet και όχι πλεον στον ΟΤΕ αλλά το σημαντικό είναι ότι φυσικά δεν σου εγγυάται 24ΜΒ και κανένας μα κανένας ακόμα και ο ΟΤΕ δεν σου δίνει εγγυημένη ταχύτητα απλά σου επιτρέπει μέχρι 24ΜΒ.

stonecityboys
15-01-08, 09:06

Φιλε κανεις ενα λαθος.
Δεν μπωρεις να στειλεις κατι με 24ΜΒ για τον απλο λογο οτι το upload σου δεν ειναι 24 ΜΒ (μακαρι να ηταν) αλλα μεσω φορθνετ και σε ορισμενες περιοχες ακομη, στο 1μβ.
Σε αλλες εταιριες ειναι στα 512.

Το 24 ΜΒ ειναι το maximum θεωρητικο download σου.

Ωπς συγνωμη εχει απαντηθει.....Τωρα το ειδα

olmega
17-01-08, 10:06
Εχει παρατηρήσει κανείς τώρα τελευταία disconnects, συμβαίνει όταν κάνω πολλά downloads πέφτει για 1-2 λεπτά η σύνδεση και επανέρχεται.

Thecoolstefanos
17-01-08, 15:25
Εγώ έχω 2play forthnet και πιάνω full speed αλλά έχω premium rapidshare και κατευάζω με download manager.Άμα δεν έχετε premium rapidshare δεν πρόκειται ποτέ να πιάσετε full ταχύτητες.Όταν κατευάζω σαν free user πιάνω από 500kb/sec εώς 700kb/sec μόλις συνδέομαι ως premium και χρησιμοποιώ download manager πιάνω 2.4mb/sec !!!!!!

olmega
17-01-08, 15:27
Εγώ έχω 2play forthnet και πιάνω full speed αλλά έχω premium rapidshare και κατευάζω με download manager.Άμα δεν έχετε premium rapidshare δεν πρόκειται ποτέ να πιάσετε full ταχύτητες.Όταν κατευάζω σαν free user πιάνω από 500kb/sec εώς 700kb/sec μόλις συνδέομαι ως premium και χρησιμοποιώ download manager πιάνω 2.4mb/sec !!!!!!

Ενοείτε ότι το 1.2 το πιάνω με download manager.
και το άλλο θέμα είναι ότι συχρονίζω στα 1.65 πως είναι δυνατόν να πιάσω 2.4???

titanomegistos
17-01-08, 23:38
Καλησπέρα σε όλους , θα ήθελα μια γνώμη.

Εχω FORTHNET στα 2Mbps με γραμμή του ΟΤΕ και πληρώνω 28€ το μήνα.
Προχθές μου τηλεφώνησαν ότι μπορώ αν θέλω να μπω στο δικό τους δίκτυο
μόνο για το ΙΝΤΕΡΝΕΤ (το τηλέφωνο θέλω να το κρατήσω ΟΤΕ λόγω μεγάλης έκπτωσης που έχω )και ταχύτητα έως 24Mbps (το γνωστό που λέγεται) με 21,5 € το μήνα!!!!!!
Φυσικά δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημα γιατί δεν μου το έλεγαν νωρίτερα ότι είναι εφικτό να γίνει αυτό , αλλά με αφήνουν και πληρώνω τα παραπάνω εδώ και 6 μήνες!!

Σημειωτέον ότι η συνδρομή μου λήγει τον Ιούλιο. Η γραμμή του ΟΤΕ που εχω είναι πολύ καλή για 2Mbps , πιάνω 210-220ΚΒ/sec. Βρίσκομαι δε στο διπλανό τετράγωνο από το κέντρο του ΟΤΕ (φαντάζομαι παίζει κι αυτό το ρόλο του).

Δίλλημα: Μπαίνω στο δίκτυό τους με πιθανά προβλήματα ή μένω και περιμένω τη λήξη - πληρώνοντας τα παραπάνω λεφτά - οπότε αλλάζω και πάω μια και καλή στον ΟΤΕ;;

olmega
18-01-08, 08:58
Καλησπέρα σε όλους , θα ήθελα μια γνώμη.

Εχω FORTHNET στα 2Mbps με γραμμή του ΟΤΕ και πληρώνω 28€ το μήνα.
Προχθές μου τηλεφώνησαν ότι μπορώ αν θέλω να μπω στο δικό τους δίκτυο
μόνο για το ΙΝΤΕΡΝΕΤ (το τηλέφωνο θέλω να το κρατήσω ΟΤΕ λόγω μεγάλης έκπτωσης που έχω )και ταχύτητα έως 24Mbps (το γνωστό που λέγεται) με 21,5 € το μήνα!!!!!!
Φυσικά δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημα γιατί δεν μου το έλεγαν νωρίτερα ότι είναι εφικτό να γίνει αυτό , αλλά με αφήνουν και πληρώνω τα παραπάνω εδώ και 6 μήνες!!

Σημειωτέον ότι η συνδρομή μου λήγει τον Ιούλιο. Η γραμμή του ΟΤΕ που εχω είναι πολύ καλή για 2Mbps , πιάνω 210-220ΚΒ/sec. Βρίσκομαι δε στο διπλανό τετράγωνο από το κέντρο του ΟΤΕ (φαντάζομαι παίζει κι αυτό το ρόλο του).

Δίλλημα: Μπαίνω στο δίκτυό τους με πιθανά προβλήματα ή μένω και περιμένω τη λήξη - πληρώνοντας τα παραπάνω λεφτά - οπότε αλλάζω και πάω μια και καλή στον ΟΤΕ;;

φίλε μου ήμουν ακριβώς στην ϊδια θέση πριν 3-4 μήνες και τώρα είμαι όπως και εσύ περιγράφεις 24ΜΒ Forthnet και τηλεφωνία ΟΤΕ μέχρι και 2-3 μέρες πριν ήμουν υπερ-ευχαριστημένος με χαμηλότερο κόστος ταχύτητες 1.2 εως 1.3 άψογα τώρα τελευταία όμως όταν κάνω μεγάλα downloads μου κάνει στιγμιαία disconnects και επανέρχεται χθες δεν το έκανε θα δω και σήμερα μήπως ήταν κάτι εφήμερο γενικά πάντως στο προτείνω ανεπιφύλακτα

Slipkot
18-01-08, 17:50
Simfono me olmega...

DePeChE7
19-01-08, 17:45
Εμενα τραβαει κατι αποσυνεσεις το τελευταιο καιρο...τι να πω...
Οσο για τα 24 mb/sec εχω να πω οτι ειμαι παρα πολυ κοντα απο το DSLAM OTE στο Μαρουσι , και μου δεινει Line Att 31...και κατεβαζω μεχρι 13 mb..και αυτα καλα ειναι!

Rigo86
19-01-08, 20:00
H prosfora ths Forthnet einai apath. Den einai 24mbit alla EWS 24mbit. Auto shmainei oti mporeite na exete apo 4 (pou einai h eggyhsh ths ws minimum) EWS 24. Twra oson afora ta disconnect auto exeiu na kanei ka8ara me to dslam pou eisaste kai poso "mpoukwmeno" einai kai auto giati prin kanoun mia nea sundromh den vlepoun an einai arketh h kalupsh tou dikiou tous ekei. Egw menw Kalli8ea kai epeidh edw exw PARA POLLOI forthnet trww polu suxna disconnect kai sthn kaluterh periptwsh na piasw 6-7 mbit. Kai oxi den mporw na kanw kati giati prwton den einai katw apo ta 4 pou parexei ws eggyhsh. Kai oson afora ta disconnect panta "ftaiei" to pc to router to kalwdio to spiti o kairos to modem ta paidakia sthn afrikh pou dne exoun na fane h uper8ermansh tou planhth, genika otidhpote ektos apo autous. Toulaxiston pleon den "ftaiei o ote".
Eimai polu apogohteumenos me th forthnet kai to mono pou perimenw twra einai mia kainourgia etairia na mpei sthn agora gia na alla3w, giati pera apo ta parapona pou uparxoun gia thn forthent oi alles etairies den pane pisw..

tolis_01
19-01-08, 20:25
H prosfora ths Forthnet einai apath. Den einai 24mbit alla EWS 24mbit. Auto shmainei oti mporeite na exete apo 4 (pou einai h eggyhsh ths ws minimum) EWS 24.

Ναι, μπορείς να το πεις και έτσι. Συνήθως βέβαια το λέμε adsl2+.

kotzak
19-01-08, 23:28
Χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα μόνο DSL Forthnet, γιατί στην περιοχή μου δεν υπάρχει ακόμη 2Play. Ας ξεκινήσω από υποστήριξη που είναι σε μέτρια πλαίσια (οοοοοοοοοοοοοοοταν απαντήσουν...). Ψιλοκολλήματα με τη σύνδεση έχω κι εγώ αρκετά συχνά τον τελευταίο καιρό, πράγμα δικαιολογημένο γιατί φτιάχνουν το δίκτυο τους τώρα σε Δράμα και γύρω περιοχές.
Από ότι έχω μάθει Θεσ/νικη - Αθήνα η Forthnet έχει 2 γραμμές από 155Mbps. Αληθεύει κάτι τέτοιο? Ξέρει κανείς κάτι? Γιατί αν αληθεύει δεν πρόκειται να μπορέσει κανένας να πιάσει όχι 24 αλλά ουτα τα μισά. Και αρκετοι γνωστοι Θεσ/νικη έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες.
Επίσης θέλω να ρωτήσω όσους έχετε ήδη 2play τι γίνεται σε περίπτωση κάποιας βλάβης του τηλεφώνου. Έχουν τεχνικό προσωπικό όπως ο ΟΤΕ για να έρθουν σπίτι σου πχ ή να τσεκάρουν τη γραμμή από το κουτί? Ή πάλι μέσω ΟΤΕ? Ή μήπως θα πρέπει τότε να απευθυνθείς στην περίφημη Αρχη Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων να σου λύσει το πρόβλημα?
Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω 2play σε λίγο καιρό που θα ενεργοποιηθεί και ειλικρινά όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμον.

olmega
19-01-08, 23:51
Χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα μόνο DSL Forthnet, γιατί στην περιοχή μου δεν υπάρχει ακόμη 2Play. Ας ξεκινήσω από υποστήριξη που είναι σε μέτρια πλαίσια (οοοοοοοοοοοοοοοταν απαντήσουν...). Ψιλοκολλήματα με τη σύνδεση έχω κι εγώ αρκετά συχνά τον τελευταίο καιρό, πράγμα δικαιολογημένο γιατί φτιάχνουν το δίκτυο τους τώρα σε Δράμα και γύρω περιοχές.
Από ότι έχω μάθει Θεσ/νικη - Αθήνα η Forthnet έχει 2 γραμμές από 155Mbps. Αληθεύει κάτι τέτοιο? Ξέρει κανείς κάτι? Γιατί αν αληθεύει δεν πρόκειται να μπορέσει κανένας να πιάσει όχι 24 αλλά ουτα τα μισά. Και αρκετοι γνωστοι Θεσ/νικη έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες.
Επίσης θέλω να ρωτήσω όσους έχετε ήδη 2play τι γίνεται σε περίπτωση κάποιας βλάβης του τηλεφώνου. Έχουν τεχνικό προσωπικό όπως ο ΟΤΕ για να έρθουν σπίτι σου πχ ή να τσεκάρουν τη γραμμή από το κουτί? Ή πάλι μέσω ΟΤΕ? Ή μήπως θα πρέπει τότε να απευθυνθείς στην περίφημη Αρχη Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων να σου λύσει το πρόβλημα?
Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω 2play σε λίγο καιρό που θα ενεργοποιηθεί και ειλικρινά όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμον.

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να περιμένεις λιγάκι άσε να δεις τι feedback θα πάρεις στην περιοχή σου και μετά, να περάσουν οι παιδικές ασθένειες πρώτα. Γενικά αν σου πω εγώ τι γίνεται Θεσ/νίκη μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το τι θα γίνει στη Δράμα. Εγώ το πήγα και άλλο πίσω το σχέδιο γιατί ένα φίλος έβαλε προχθές και η τηλεφωνία δεν μου άρεσε καθόλου, όταν με παίρνει τηλέφωνο η ποιότητα είναι άθλια. Κάνει μπαμ ότι είναι voip με καθυστέρηση η φωνή πολύ θόρυβο και όλα τα χαζά του voip εκείνος λέει ότι με ακούει μια χαρά αλλά αυτό που ακούω εγώ δεν είναι καθόλου καλό.

kotselar
19-01-08, 23:58
apo 20 dekemvrh p energoipoih8ike to douple play den exo tilefono.........olo to ftiaxnoun .kai p tous pernw tilefono les kai vgazeis akrh.....arketa disconnets epishs exw gia seconds.
Aparadekth

Donkey2
20-01-08, 03:11
H prosfora ths Forthnet einai apath. Den einai 24mbit alla EWS 24mbit. Auto shmainei oti mporeite na exete apo 4 (pou einai h eggyhsh ths ws minimum) EWS 24.

File mou des ti exw grapsei se proigoumeno post mou . APATH einai ola osa mas kanoun oxi mono i forthnet alla kai i sintriptiki pleiopsifia twn etairiwn gia na mhn pw oles kai ginw apolutos . O Theos mas edwse matia na diabazoume tous orous twn sumbasewn prin upograpsoume . Efoson upograpsoume sumfwnoume me ola osa grafoun . Gia auto prosoxh analoga me to ti 8elei o ka8enas .

Ki emena me line attenuation na kumainetai 36-37 de mporw na exw polles apaithseis pera apo ta 12-13 mb pou pianw . Swsta eipe o filos oti kalutera na to leme adsl2+ . Gi auto as kanoume prwta mia ereuna sthn perioxh mas na doume kai ti taxuthtes na perimenoume . Einai poluploko kai sun8eto to 8ema twn taxuthtwn mias k eksartatai apo pollous paragontes . Omws NAI oloi exoume dikio giati olo gia 24mbps mas milane kai mono auta de blepoume ektos apo elaxistes eksaireseis sundromhtwn . Psaxteite prwta giati ta parapona kai h talaipwria kapoies fores mas sumbainoun apo agnoia mas .

Oso afora ton filo pou leei oti i thlefwnia einai voip sto paketo ths forthnet exw na apanthsw oti einai ka8ara mesw pstn sto sigkekrimeno paketo kai tous teleutaious 4 mhnes pou to xrisimopoiw i poiothta twn thlefwnhmatwn einai ikanopoihtikh ews arketa kalh sthn grammh mou . Me akoune kai tous akouw kanonika xwris oudemia ka8usterhsh kai parembolh .

Twra SYMFWNW kai DEXOMAI oti oloi exoume kapoio parapono apo tis sundeseis mas kai oti i texniki upostiriksi einai se para poly xamhla epipeda kai sth forthnet omws na diekdikoume to dikio mas kai na kseroume ta dikaiwmata mas . H AGNOIA mas se opoiodhpote thema den einai kati to opoio egw dikaiologw . Prwta ma8ainoume ta panta kai meta proxwrame .

Filika, Donkey2 .

olmega
20-01-08, 10:45
File mou des ti exw grapsei se proigoumeno post mou . APATH einai ola osa mas kanoun oxi mono i forthnet alla kai i sintriptiki pleiopsifia twn etairiwn gia na mhn pw oles kai ginw apolutos . O Theos mas edwse matia na diabazoume tous orous twn sumbasewn prin upograpsoume . Efoson upograpsoume sumfwnoume me ola osa grafoun . Gia auto prosoxh analoga me to ti 8elei o ka8enas .

Ki emena me line attenuation na kumainetai 36-37 de mporw na exw polles apaithseis pera apo ta 12-13 mb pou pianw . Swsta eipe o filos oti kalutera na to leme adsl2+ . Gi auto as kanoume prwta mia ereuna sthn perioxh mas na doume kai ti taxuthtes na perimenoume . Einai poluploko kai sun8eto to 8ema twn taxuthtwn mias k eksartatai apo pollous paragontes . Omws NAI oloi exoume dikio giati olo gia 24mbps mas milane kai mono auta de blepoume ektos apo elaxistes eksaireseis sundromhtwn . Psaxteite prwta giati ta parapona kai h talaipwria kapoies fores mas sumbainoun apo agnoia mas .

Oso afora ton filo pou leei oti i thlefwnia einai voip sto paketo ths forthnet exw na apanthsw oti einai ka8ara mesw pstn sto sigkekrimeno paketo kai tous teleutaious 4 mhnes pou to xrisimopoiw i poiothta twn thlefwnhmatwn einai ikanopoihtikh ews arketa kalh sthn grammh mou . Me akoune kai tous akouw kanonika xwris oudemia ka8usterhsh kai parembolh .

Twra SYMFWNW kai DEXOMAI oti oloi exoume kapoio parapono apo tis sundeseis mas kai oti i texniki upostiriksi einai se para poly xamhla epipeda kai sth forthnet omws na diekdikoume to dikio mas kai na kseroume ta dikaiwmata mas . H AGNOIA mas se opoiodhpote thema den einai kati to opoio egw dikaiologw . Prwta ma8ainoume ta panta kai meta proxwrame .

Filika, Donkey2 .

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα εξάλλου το έγραψα και πριν μην ξεχνιόμαστε ότι μέχρι πριν 1 χρόνο τα 2ΜΒ ήταν απίστευτο νούμερο απλά 2 μικρές παρατηρήσεις:

1. Οταν όλοι είναι χάλια οι επιλογές στο που θα βάλεις την υπογραφή σου είναι ελάχιστες, το πρόβλημα είναι ότι φτάσαμε και σε αυτή την περίπτωση (όπως και σε άλλες) να ψάχνουμε ποιος είναι ο λιγότερο κακός και όχι ποιος είναι καλός.
2. Ικανοποιητικό είναι ένα μέτρο σχετικό, δηλαδή να μπορώ καταλαβώ τι μου λένε στο τηλέφωνο μέχρι εκεί. Για μένα είναι τρομερά εκνευριστικό αυτό το επίπεδο επικοινωνίας προφανώς επειδή όγω δουλειάς μιλάω πολλές ώρες στο τηλέφωνο.

Donkey2
20-01-08, 18:41
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα εξάλλου το έγραψα και πριν μην ξεχνιόμαστε ότι μέχρι πριν 1 χρόνο τα 2ΜΒ ήταν απίστευτο νούμερο απλά 2 μικρές παρατηρήσεις:

1. Οταν όλοι είναι χάλια οι επιλογές στο που θα βάλεις την υπογραφή σου είναι ελάχιστες, το πρόβλημα είναι ότι φτάσαμε και σε αυτή την περίπτωση (όπως και σε άλλες) να ψάχνουμε ποιος είναι ο λιγότερο κακός και όχι ποιος είναι καλός.
2. Ικανοποιητικό είναι ένα μέτρο σχετικό, δηλαδή να μπορώ καταλαβώ τι μου λένε στο τηλέφωνο μέχρι εκεί. Για μένα είναι τρομερά εκνευριστικό αυτό το επίπεδο επικοινωνίας προφανώς επειδή όγω δουλειάς μιλάω πολλές ώρες στο τηλέφωνο.

Sto 1 pou les sumfwnw apoluta . Sto tuflous o monof8almos basileuei mias kai koitame na epileksoume auton pou einai ligotero kakos se sxesi me tous upoloipous . To xalia isws einai uperboliko alla na kseroume panta oti oi diafimiseis ka8e etairias einai uperbolikes gia na mas proselkuoun na agorasoume to proion . Gi auto psaxnoume poios exei tin kaluterh EWS 24mbps sundesh afou tosa pros to paron de pianoume me tipota , oute sta oneira !

Oso gia to 2 file mou , lew ikanopoihtiko giati sigoura yparxei kai kati kalutero . Den einai teleio kai de to thewrw etsi omws kata thn gnwmh mou einai ikanopoihtiko gia tis anagkes mou kai gia tis anagkes isws tou mesou katanalwth krinontas bebaia apo thn empeiria kai tin xrhsh ths grammhs mou. Se diabebaiwnw edw oti den iparxei voip sto paketo auto oute xreiazetai na exeis anoixto to router klp. opws se alles etairies . Einai ka8ara pstn to 2play ths forthnet . Kai epeidh k egw milaw arketes wres sto thlefwno epeleksa auto kai oxi kapoio allo antistoixo ap auta pou uparxoun . Sigoura einai ekneuristiko afou de mporeis na sunnenoh8eis alla sthn periptwsh mou kati tetoio de mou exei tuxei pote pros to paron. Mias pou to eides sthn praksh auto to problhma otan kaleses se sundromhth ths forthnet de se amfisbhtw se kamia periptwsh . Ola theloun beltiwsh auto einai to mono sigouro .

Filika , Donkey2 .

olmega
21-01-08, 08:49
Sto 1 pou les sumfwnw apoluta . Sto tuflous o monof8almos basileuei mias kai koitame na epileksoume auton pou einai ligotero kakos se sxesi me tous upoloipous . To xalia isws einai uperboliko alla na kseroume panta oti oi diafimiseis ka8e etairias einai uperbolikes gia na mas proselkuoun na agorasoume to proion . Gi auto psaxnoume poios exei tin kaluterh EWS 24mbps sundesh afou tosa pros to paron de pianoume me tipota , oute sta oneira !

Oso gia to 2 file mou , lew ikanopoihtiko giati sigoura yparxei kai kati kalutero . Den einai teleio kai de to thewrw etsi omws kata thn gnwmh mou einai ikanopoihtiko gia tis anagkes mou kai gia tis anagkes isws tou mesou katanalwth krinontas bebaia apo thn empeiria kai tin xrhsh ths grammhs mou. Se diabebaiwnw edw oti den iparxei voip sto paketo auto oute xreiazetai na exeis anoixto to router klp. opws se alles etairies . Einai ka8ara pstn to 2play ths forthnet . Kai epeidh k egw milaw arketes wres sto thlefwno epeleksa auto kai oxi kapoio allo antistoixo ap auta pou uparxoun . Sigoura einai ekneuristiko afou de mporeis na sunnenoh8eis alla sthn periptwsh mou kati tetoio de mou exei tuxei pote pros to paron. Mias pou to eides sthn praksh auto to problhma otan kaleses se sundromhth ths forthnet de se amfisbhtw se kamia periptwsh . Ola theloun beltiwsh auto einai to mono sigouro .

Filika , Donkey2 .

Να διευκρινίσω κάτι εδώ ότι to voip το ανέφερα καθαρά εμπειρικά δηλαδή δεν έχω καμμία τεχνική ένδειξη-απόδειξη ότι παίζει voip στη μέση απλά αυτή την αίσθηση μου έδινε η ποιότητα, αν τώρα γνωρίζεις εκ των έσω ότι δεν υπάρχει voip τότε δεν μπορώ να το αμφισβητήσω.

Τώρα όμως εδώ και 1 εβδομάδα έχω σοβαρό πρόβλημα με το ιντερνετ, όταν βάζω στην ουρά να κατεβάσω πολύ πράγμα με download manager τρώω Disconnects...:( Νόμιζα ότι ήταν κάτι παροδικό αλλά το πρόβλημα συμβαίνει πάντα, μέχρι 2 αρχεία ταυτόχρονα ΟΚ από εκεί και πέρα κάθε 2 λεπτά κάνει disconnect. Θα επιχειρήσω να μιλήσω σήμερα το βράδυ με forthnet αν και δε νομίζω να βγάλουμε άκρη (θα φταίει ο router ξαφνικά, η γραμμή, ο ΟΤΕ, ο καιρός, το forum όλα εκτός από την forthnet.)

Donkey2
21-01-08, 10:25
Να διευκρινίσω κάτι εδώ ότι to voip το ανέφερα καθαρά εμπειρικά δηλαδή δεν έχω καμμία τεχνική ένδειξη-απόδειξη ότι παίζει voip στη μέση απλά αυτή την αίσθηση μου έδινε η ποιότητα, αν τώρα γνωρίζεις εκ των έσω ότι δεν υπάρχει voip τότε δεν μπορώ να το αμφισβητήσω.

Τώρα όμως εδώ και 1 εβδομάδα έχω σοβαρό πρόβλημα με το ιντερνετ, όταν βάζω στην ουρά να κατεβάσω πολύ πράγμα με download manager τρώω Disconnects...:( Νόμιζα ότι ήταν κάτι παροδικό αλλά το πρόβλημα συμβαίνει πάντα, μέχρι 2 αρχεία ταυτόχρονα ΟΚ από εκεί και πέρα κάθε 2 λεπτά κάνει disconnect. Θα επιχειρήσω να μιλήσω σήμερα το βράδυ με forthnet αν και δε νομίζω να βγάλουμε άκρη (θα φταίει ο router ξαφνικά, η γραμμή, ο ΟΤΕ, ο καιρός, το forum όλα εκτός από την forthnet.)

Ta disconnects einai kati pou sumbainei merikes fores kai se mena . Gia thn akribeia den aposundeetai teleiws alla to downstream margin peftei para poly xamhla me apotelesma na exei problhmata sunxronismou to router . Opote thelei ola einai apsoga , opote de thelei kalutera kleise to pc kai phgaine mia bolta giati sou spaei ta neura . An katafereis na piaseis tin texniki ipostiriksi kai an katalaboun to problhma sou euxomai na breis mia lush , omws to pio logiko einai na poun mia apo tis klassikes dikaiologies tha koitaksoume thn grammh, ftaiei to logismiko sou kai 1002 allous logous ektos oti ftaine autoi .
Otan tous phra thlefwno gia suxna disconnects pantws de mporw na pw , eixa thn tixi kai mesa se 1 mera to eftiaksan kai stamathse auto to problhma . An eisai online para polles wres kommatia na ginei 1-2 disconnects egw ta dikaiologw alla oxi kai ka8e 2 lepta na se petaei . Ekei kati de paei kala ...
Kai an sou poun mhn katebazeis poly pragma tote bale tis fwnes(Ikanous tous exw na poun akoma kai auto) :judge:

olmega
21-01-08, 10:34
Ta disconnects einai kati pou sumbainei merikes fores kai se mena . Gia thn akribeia den aposundeetai teleiws alla to downstream margin peftei para poly xamhla me apotelesma na exei problhmata sunxronismou to router . Opote thelei ola einai apsoga , opote de thelei kalutera kleise to pc kai phgaine mia bolta giati sou spaei ta neura . An katafereis na piaseis tin texniki ipostiriksi kai an katalaboun to problhma sou euxomai na breis mia lush , omws to pio logiko einai na poun mia apo tis klassikes dikaiologies tha koitaksoume thn grammh, ftaiei to logismiko sou kai 1002 allous logous ektos oti ftaine autoi .
Otan tous phra thlefwno gia suxna disconnects pantws de mporw na pw , eixa thn tixi kai mesa se 1 mera to eftiaksan kai stamathse auto to problhma . An eisai online para polles wres kommatia na ginei 1-2 disconnects egw ta dikaiologw alla oxi kai ka8e 2 lepta na se petaei . Ekei kati de paei kala ...
Kai an sou poun mhn katebazeis poly pragma tote bale tis fwnes(Ikanous tous exw na poun akoma kai auto) :judge:

Εγώ το πρόσεξα δεν πέφτει το download αλλά χάνω εντελώς τη σύνδεση δεν έχω IP στο WAN...μίλησα με ένα φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα και μου είπε ότι αυτός χαμήλωσε την ταχύτητα που "κούμπωνε" και διορθώθηκε το πρόβλημα. Απλά το θέμα είναι ότι στον δικό μου router δεν μπορώ να το κάνω αυτό.:( Θα δω μάλλον θα το γυρίσω σε ADSL2 αντί ADSL2+ να δω αν διορθώνεται το πρόβλημα και θα σας πω.

Donkey2
21-01-08, 11:40
An mporei na se boi8isei auto pou mou eipan emena kai tous ekraksa kanonika alla ontws exei mia bash einai na baleis to router sou na kleidwnei poly pio xamhla apo thn taxythta pou mporeis na piaseis . Gia na fantasteis atomo apo thn texniki ipostiriksi tis forthnet mou eipe na balw ru8miseis gia sketh ADSL me liga logia ews 8mbps anti gia ADSL2+ pou einai ews 24mbps . Sthn periptwsh mou na balw 8 anti gia 12 pou pianw sini8ws . Ki omws oses fores epaiksa me tetoies ru8miseis me aplo adsl modulation (kleidwne ligo pio katw apo ta 8mbps) den mou ekane kanena disconnect . Apo router exw to linksys wag354g , oxi kati spoudaio . Gia dokimase mpas kai katafereis tpt . Exei thewrhtikh bash auto pou ekane o filos sou kai dior8wse to problhma arkei na mhn ftaiei h grammh sou . Pantws se genikes grammes to router pou xrhsimopoiw egw duskoleuei na sunxronisei arketes fores . To downstream margin enw prepei na einai sta8ero apo 6-7 kai panw polles fores se wres aixmhs katrakulaei anamesa se 3-5 opote anamenomenes kai oi sunepeies . Parola auta de mou kanei disconnect pleon . Mia dokimh tha se peisei an katafereis na to dior8wseis .
Alla mia logikh leei oti kati pou douleuei estw k etsi de to peirazoume :)

liolios
21-01-08, 15:10
ειμαι απο πατρα και σημερα μου εβγαλε ο wizard οτι υπαρχει καλιπσει μεσο ιδιοκτιτου δικτιου 4net....
τουσ περνω τηλεφωνο και τουσ λεω οτι δεν εχει ανεβει η ταχυτητα και οτι παραμενει στα 1024
και μου παν οτι αυτο θα γινει σταδιακα...
κανονικα δεν επρεπει με το μολισ θα περνουσα στο ιδιοκτιτο να ανεωενε και η ταχυτητα αυτοματα????
πρεπει να κανω κατι εγω?????
το παρατηρησε κανενασ αλλοσ???

και την αιτιση την εχω κανει αρχεσ δεκεμβρι και εχω πληρςσει και εναν λογαριασμο στην 4net....

olmega
21-01-08, 15:21
ειμαι απο πατρα και σημερα μου εβγαλε ο wizard οτι υπαρχει καλιπσει μεσο ιδιοκτιτου δικτιου 4net....
τουσ περνω τηλεφωνο και τουσ λεω οτι δεν εχει ανεβει η ταχυτητα και οτι παραμενει στα 1024
κανονικα δεν επρεπει με το μολισ θα περνουσα στο ιδιοκτιτο να ανεωενε και η ταχυτητα αυτοματα????

και την αιτιση την εχω κανει αρχεσ δεκεμβρι και εχω πληρςσει και εναν λογαριασμο στην 4net....

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά όχι δεν αλλάζουν αυτόματα στο ιδιόκτητο δίκτυο πρέπει να το ζητήσεις.

liolios
21-01-08, 15:38
μα εχς κανει την αιτηση 2 μηνεσ τςρα με ενεργοποιησαν και ειμαι στο δυκτιο τησ 4net

olmega
21-01-08, 15:45
μα εχς κανει την αιτηση 2 μηνεσ τςρα με ενεργοποιησαν και ειμαι στο δυκτιο τησ 4net

Συγγνώμη φίλε μου δεν κατάλαβα ότι είσαι στο δίκτυο τους, αν είσαι στο δίκτυο τους κανονικά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Νόμιζα ότι απλά ήσουν συνδορμητής στη Forthnet

Slipkot
21-01-08, 17:38

Autes oi ananeoseis pragmati ginontai automata alla oxi amesos. Ginontai stadiaka mporei omos na parei poli kairo.

Afou eisai sto diktio tis, 8a ginoun ola automata den xreiazete na kaneis tpt esi!!!

dkioms
22-01-08, 00:47
παιδια καλησπερα ακουστε λιγο τι γινεται.. εβαλα forthnet 24 Mbits 2 μηνες για να ερθει . . τεσπα σημερα ηρθε ο εξοπλισμος ολα καλα μεχρι που ανοιγω το σταθερο τηλ τοτε κλεινει το adsl κοβεται η συνδεση,, μου εχουν δωσει ενα splitter με 3 υποδοχες line, phone, modem. . ΤΟ τηλ το εβαλα στο phone το καλωδιο του rooter(modem) στο modem και το line στον τοιχο ... πειτε μου λιγο τι γινεται??? pstn ειναι το σπιτι

liolios
22-01-08, 00:49
afoy einai pstn den thes spliter
thes apla filtro
to spiter einai gai isdn

liolios
22-01-08, 00:50
kai prin me spliter to eixes????

dkioms
22-01-08, 01:41
βασικα το παλιο το ειχα με φιλτρο.ναι ξερω το δοκιμασα και με φιλτρο και παλι τα ιδια κλεινει οταν ανοιγει το τηλ. .. . βασικα ρε παιδια το παραξενο ειναι οτι εβαλα το καλωδιο ethernet και παω συνδεση με ,εμφανιση ολων των συνδεσεων και τοπικο δικτυο η ιντερνετ υψυλης ταχυτητας , εκει μου το εχει και λεει 100Mbit . .ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΑς ΣΥΝΔΕΣΗς.. OTAN AKOMA BALV ANTI για το ethernet καλωδιο το usb καλωδιο παλι τα ιδια δεν εχω πια το εικονιδιο κατω δεξια.. φταιει αυτο δεν εγινε καλη εγκατασταση?

olmega
22-01-08, 08:43
afoy einai pstn den thes spliter
thes apla filtro
to spiter einai gai isdn

Αν έχεις isdn ή pstn είναι άσχετο με το αν θα χρησιμοποιήσεις splitter ή φίλτρο. Εγώ έχω pstn και έχω splitter. Η διαφορά μεταξύ των 2 είναι ότι το φίλτρο έχει μόνο in Line και Out Voice (τηλέφωνο) ενώ το splitter έχει επιπλέον out DSL.

olmega
22-01-08, 08:46
βασικα το παλιο το ειχα με φιλτρο.ναι ξερω το δοκιμασα και με φιλτρο και παλι τα ιδια κλεινει οταν ανοιγει το τηλ. .. . βασικα ρε παιδια το παραξενο ειναι οτι εβαλα το καλωδιο ethernet και παω συνδεση με ,εμφανιση ολων των συνδεσεων και τοπικο δικτυο η ιντερνετ υψυλης ταχυτητας , εκει μου το εχει και λεει 100Mbit . .ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΑς ΣΥΝΔΕΣΗς.. OTAN AKOMA BALV ANTI για το ethernet καλωδιο το usb καλωδιο παλι τα ιδια δεν εχω πια το εικονιδιο κατω δεξια.. φταιει αυτο δεν εγινε καλη εγκατασταση?

99.9% θα πρέπει να μπορείς να δεις τον router σου μέσα από τον browser. Ανοιξε το manual του router και δες σε ποια IP έιναι default p.x. 192.168.1.1 ή 192.168.0.1 ktl. πήγαινε στον explorer και βάλε την IP ανοίγει η σελίδα για το setup του router?

olmega
22-01-08, 08:52
Λοιπόν έκανα τη δοκιμή γύρισα τον router από ADSL2+ σε ADSL2 η κατάσταση είναι σαφώς πιο σταθερή δεν είχα ούτε ένα disconnect ότι και αν κατέβασα
ΑΛΛΑ
κούμπωσα στα 10ΜΒ ταχύτητα αισθητά χαμηλότερη από τα 13ΜΒ που είχα. Και τώρα είναι το δίλλημα ή προσέχω πως κάνω download με 13ΜΒ ή κατεβάζω την ταχύτητα μου ή επικοινωνώ με forthnet και τους ζητάω να ρυθμίσουν έτσι ώστε να κουμπώνω χαμηλότερα 15ΜΒ ή 14ΜΒ με κίνδυνο να κάνουν καμμιά μαλ... και να τρέχω και να μην φτάνω γιατί όπως είπε και ο φίλος ο donkey, if it works dont touch it.

Donkey2
22-01-08, 10:33
Λοιπόν έκανα τη δοκιμή γύρισα τον router από ADSL2+ σε ADSL2 η κατάσταση είναι σαφώς πιο σταθερή δεν είχα ούτε ένα disconnect ότι και αν κατέβασα
ΑΛΛΑ
κούμπωσα στα 10ΜΒ ταχύτητα αισθητά χαμηλότερη από τα 13ΜΒ που είχα. Και τώρα είναι το δίλλημα ή προσέχω πως κάνω download με 13ΜΒ ή κατεβάζω την ταχύτητα μου ή επικοινωνώ με forthnet και τους ζητάω να ρυθμίσουν έτσι ώστε να κουμπώνω χαμηλότερα 15ΜΒ ή 14ΜΒ με κίνδυνο να κάνουν καμμιά μαλ... και να τρέχω και να μην φτάνω γιατί όπως είπε και ο φίλος ο donkey, if it works dont touch it.

Xthes gyrisa gia plaka to router se adsl kai to router mou koumpose se molis 5mbps taxuthta . Me th diafora oti ekei pou to downstream margin mou htan 6-7 ektokseuthke sto 15 . Kanena disconnect , kanena kollhma alla pianontas sini8ws 12mbps exw ti misi taxitita apo ayth pou shkwnei h grammh . Egw tha sou proteina koumpwse to ligo xamhlotera sta 10-11mbps na exeis to kefali sou hsyxo kai as perimeneis 5 leptakia parapanw sto download para na exeis disconnect h' na mplekseis m autous kai na kanoun kamia ma..... kai na trexeis meta . Giati an thn kanoun ante na thn dior8wseis meta . Toulaxiston an exeis sta8erothta sth grammh kommatia na ginei ligo parapanw xronos anamonhs ;)

m@t
22-01-08, 13:08
Η Forthnet, πιστή στον στρατηγικό της στόχο για την παροχή διαφοροποιημένων, οικονομικών και ποιοτικών broadband υπηρεσιών σε ολόκληρη την Ελλάδα, προχωρά με γοργούς ρυθμούς στην ανάπτυξη του ιδιόκτητου δικτύου της.

Πλέον και η Πάτρα και το Αγρίνιο καλύπτονται από το ADSL2+ δίκτυο της εταιρίας και έτσι οι κάτοικοι μπορούν να μιλούν από το σταθερό τους, αλλά και να σερφάρουν ελεύθερα, χωρίς πάγιο ΟΤΕ!

Στην παρούσα φάση, το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet καλύπτει σχεδόν όλη την Αττική – περίπου το 90% των γραμμών ΟΤΕ -, τη συντριπτική πλειοψηφία των περιοχών της Θεσσαλονίκης, τη Λάρισα, την Πάτρα και το Αγρίνιο.

Υπενθυμίζουμε ότι η Forthnet υλοποιεί το μεγαλύτερο επενδυτικό πλάνο ιδιωτικής τηλεπικοινωνιακής εταιρίας, ύψους 250 εκατ. ευρώ, με στόχο την παροχή υπηρεσιών πάνω από ιδιόκτητες υποδομές στο 85% του συνόλου της ελληνικής επικράτειας.

forthnet.gr

Slipkot
22-01-08, 18:47

Basika, opos eipe kai o olmega, auto einai kata 99% to provlima. Molis sindeses to modem, meta piges na ftiakseis mesa se auto to sxetiko account pou xreiazete??? An oxi pigaine kai dimiourgise to!!!

ΑΛΛΑ

Ego 8a simfoniso se auto to teleutaio!!! If it works don't touch it. Kai auto sou proteino na kaneis... ;)

Η Forthnet, πιστή στον στρατηγικό της στόχο για την παροχή διαφοροποιημένων, οικονομικών και ποιοτικών broadband υπηρεσιών σε ολόκληρη την Ελλάδα, προχωρά με γοργούς ρυθμούς στην ανάπτυξη του ιδιόκτητου δικτύου της.

Πλέον και η Πάτρα και το Αγρίνιο καλύπτονται από το ADSL2+ δίκτυο της εταιρίας και έτσι οι κάτοικοι μπορούν να μιλούν από το σταθερό τους, αλλά και να σερφάρουν ελεύθερα, χωρίς πάγιο ΟΤΕ!

Στην παρούσα φάση, το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet καλύπτει σχεδόν όλη την Αττική – περίπου το 90% των γραμμών ΟΤΕ -, τη συντριπτική πλειοψηφία των περιοχών της Θεσσαλονίκης, τη Λάρισα, την Πάτρα και το Αγρίνιο.

Υπενθυμίζουμε ότι η Forthnet υλοποιεί το μεγαλύτερο επενδυτικό πλάνο ιδιωτικής τηλεπικοινωνιακής εταιρίας, ύψους 250 εκατ. ευρώ, με στόχο την παροχή υπηρεσιών πάνω από ιδιόκτητες υποδομές στο 85% του συνόλου της ελληνικής επικράτειας.

forthnet.gr

8a itan kalietero na to egrafes sto Anakoinoseis ISP ;) Anyway, to grafo ekei anaferomenos sto arxiko sou post ;)

bourasnik
23-01-08, 09:23
Γεια χαρά στο forum. Μέχρι χθές είχα το ADSL in a box και έκανα μια χαρά τη δουλειά μου καθώς είχα το modem crypto (usb), οπότε έκανα αποσύνδεση και πάλι κλήση για να ανανεώσω την διεύθυνση IP (όπως μαντέψατε κατεβάζω απο rapidshare ως free user).
Σήμερα ήρθε ο εξοπλισμός για το 2play που ενεργοποιείται αύριο. Πρόκειται για το modem-router της siemens. Το εγκατέστησα κανονικά, όλα καλά και απο την usb και απο την TCP-IP θύρα του, αλλά ... πως θα κάνω αλλαγή στην διεύθυνσή μου ? Δοκίμασα να του κλείσω την παροχή του ρεύματος για 20-30 δευτερόλεπτα αλλά δεν άλλαξε η διεύθυνση. Μήπως να περιμένω παραπάνω, μήπως έχετε κάτι άλλο να προτείνεται δοκιμασμένο ?
Τα φώτα σας παρακαλώ.
Το πολύ πολύ να επανέρθω με το παλιό crypto και να ξεχάσω τις αναβαθμισμένες δυνατότητες.

olmega
23-01-08, 09:42
Γεια χαρά στο forum. Μέχρι χθές είχα το ADSL in a box και έκανα μια χαρά τη δουλειά μου καθώς είχα το modem crypto (usb), οπότε έκανα αποσύνδεση και πάλι κλήση για να ανανεώσω την διεύθυνση IP (όπως μαντέψατε κατεβάζω απο rapidshare ως free user).
Σήμερα ήρθε ο εξοπλισμός για το 2play που ενεργοποιείται αύριο. Πρόκειται για το modem-router της siemens. Το εγκατέστησα κανονικά, όλα καλά και απο την usb και απο την TCP-IP θύρα του, αλλά ... πως θα κάνω αλλαγή στην διεύθυνσή μου ? Δοκίμασα να του κλείσω την παροχή του ρεύματος για 20-30 δευτερόλεπτα αλλά δεν άλλαξε η διεύθυνση. Μήπως να περιμένω παραπάνω, μήπως έχετε κάτι άλλο να προτείνεται δοκιμασμένο ?
Τα φώτα σας παρακαλώ.
Το πολύ πολύ να επανέρθω με το παλιό crypto και να ξεχάσω τις αναβαθμισμένες δυνατότητες.

Καλησπέρα φίλε μου έκλεισες το ρεύμα από τον υπολογιστή? Αυτό δεν αλλάζει την IP πρέπει να κλείσεις το ρεύμα στο router αυτό σίγουρα θα σου δώσει καινούργια IP (αν και εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις ένα reboot τον router softwar-ικά) ο μόνος τρόπος να κρατήσεις την παλιά IP είναι να έχεις static IP κάτι που αν τό είχες όμως θα το ήξερες γιατί θα το πλήρωνες..:):)
Ελπίζω να βοήθησα

bourasnik
23-01-08, 10:07
Καλησπέρα φίλε μου έκλεισες το ρεύμα από τον υπολογιστή? Αυτό δεν αλλάζει την IP πρέπει να κλείσεις το ρεύμα στο router αυτό σίγουρα θα σου δώσει καινούργια IP (αν και εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις ένα reboot τον router softwar-ικά) ο μόνος τρόπος να κρατήσεις την παλιά IP είναι να έχεις static IP κάτι που αν τό είχες όμως θα το ήξερες γιατί θα το πλήρωνες..:):)
Ελπίζω να βοήθησα

Το ρεύμα στο router έκλεισα, μέχρι και το καλώδιο του ADSL του έβγαλα...παράξενα πράγματα. Δοκίμασα και αυτό που είπες μέσω "απενεργοποίησης" σύνδεσης στις ιδιότητες συνδέσεων δικτύου (αυτό δεν εννοείς ?)... τι να πω θα ξαναδοκιμάσω σήμερα και βλέπουμε.
Μην ξεχάσω τη διεύθυνση IP την έβλεπα μέσω μιας σελίδας (πως αλλιώς τη βλέπω?)
Ευχαριστώ για την απάντηση.

olmega
23-01-08, 10:12
Το ρεύμα στο router έκλεισα, μέχρι και το καλώδιο του ADSL του έβγαλα...παράξενα πράγματα. Δοκίμασα και αυτό που είπες μέσω "απενεργοποίησης" σύνδεσης στις ιδιότητες συνδέσεων δικτύου (αυτό δεν εννοείς ?)... τι να πω θα ξαναδοκιμάσω σήμερα και βλέπουμε.
Μην ξεχάσω τη διεύθυνση IP την έβλεπα μέσω μιας σελίδας (πως αλλιώς τη βλέπω?)
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για να κάνεις reboot τον router πρέπεις να μπεις μέσα στον router μέσω Explorer απλά γράψε την IP του και θα κάνεις login, μετά απλά ακολούθησε τις οδηγίες και σίγουρα κάπου θα έχει και reboot. Για να δεις την IP σου πήγαινε Εναρξη-εκτέλεση γράψε cmd, Enter και στο παράθυρο που θα βγει γράψε ipconfig και Εnter

Slipkot
23-01-08, 13:36
Τα φώτα σας παρακαλώ.

Gia na allakseis tin IP den 8es 20-30 deutera ektos reumatos. Sini8os ta Router 8eloun 5lepta kai. Sou proteino gt nomizo oti auto to kaneis gia Rapidshare to oti allazeis IP, na agoraseis kai premium account gia na min exeis provlimata, kai gt apo ta polla restart mporei na ta "paiksei" to Router!!!

olmega
23-01-08, 14:03
Gia na allakseis tin IP den 8es 20-30 deutera ektos reumatos. Sini8os ta Router 8eloun 5lepta kai. Sou proteino gt nomizo oti auto to kaneis gia Rapidshare to oti allazeis IP, na agoraseis kai premium account gia na min exeis provlimata, kai gt apo ta polla restart mporei na ta "paiksei" to Router!!!

Φίλε μου δεν έχει σημασία πόσο χρόνο θα μείνει το router εκτός για να αλλάξει IP ένα disconnect λογικά είναι αρκετό και ας είναι για 1sec Στο επόμενο connect o Provider θα σου δώσει άλλο IP εκτός και αν πέσεις στην απίθανη περίπτωση να σου δώσει 2η φορά το ίδιο αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον router σου

Slipkot
24-01-08, 19:09
Φίλε μου δεν έχει σημασία πόσο χρόνο θα μείνει το router εκτός για να αλλάξει IP ένα disconnect λογικά είναι αρκετό και ας είναι για 1sec Στο επόμενο connect o Provider θα σου δώσει άλλο IP εκτός και αν πέσεις στην απίθανη περίπτωση να σου δώσει 2η φορά το ίδιο αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον router σου

Den isxiei kati tetoio file mou, ego osa restart exo kanei me to Router mou, gia na paro alli IP, 8elei 5 lepta toulaxiston. Ta pio polla Router toso xrono xreiazete. Mono ta USB modem, to kanoun auto, me to pou 8a kliseis tin sindesi kai tin ksananoiseis, exeis nea IP!!!

olmega
25-01-08, 08:36
Den isxiei kati tetoio file mou, ego osa restart exo kanei me to Router mou, gia na paro alli IP, 8elei 5 lepta toulaxiston. Ta pio polla Router toso xrono xreiazete. Mono ta USB modem, to kanoun auto, me to pou 8a kliseis tin sindesi kai tin ksananoiseis, exeis nea IP!!!

Φίλε μου μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί, συγγνώμη που ακούγομαι αδιάλλακτος αλλά αυτή είναι η δουλειά μου κάθε μέρα εδώ και 15 χρόνια ασχολούμαι με αυτά.
Τα πράγματα είναι ως εξής, όταν έχεις Dynamic IP, η IP είναι κάτι που σου παρέχει ο provider κάθε φορά που συνδέεσαι, από ένα IP Pool που έχει στη διάθεση του, και στο Static o Provider στη δίνει αλλά εκεί είναι πάντα η ίδια. Που ξέρει ο Provider λοιπόν αν εγώ έχω USB Modem ή Modem-Router? Τη μία συνδέομαι έσι την άλλη αλλιώς δικαίωμα μου. Μάλλον έχεις μπερδευτεί με την IP που βλέπεις στο μηχάνημα σου αυτό είναι άλλο πράγμα όταν έχεις Router από όταν έχεις USB Modem. Στο δικό μου το PC 3 μέρες να το έχεις κλειστό όταν το ανοίξεις την ίδια IP Θα έχεις γιατί έτσι το έχω ορίσει εγώ, όχι όμως και ο Router μου. Προσοχή ο Router όχι το USB Modem η διαφορά είναι τεράστια. Όταν συνδέεσαι με USB Modem το IP από τον Provider, σου το δίνει κατευθείαν στο PC για αυτό βλέπεις ότι αλλάζεις IP. Στην περίπτωση του Router την internet IP την κρατάει αυτός και εσένα σου δίνει μία local IP συνήθως 192.168.χχ.χχ (όχι απαραίτητα μπορεί να είναι και 10.0.χχ.χχ) αλλά αυτή δεν η IP που βλέπει κάποιος άλλος για σένα στο Internet. Ελπίζω να τα είπα όσο πιο απλά γίνεται.

tweetaki24
25-01-08, 11:00
Paidia kalispera k apo mena!
Ego exo kanei aitisi apo ton augousto k akoma perimeno...Tous exo parei pano apo 20 fores k kathe fora kathe texnikos mou lege k kati diaforetiko...mou exasan tin aitisi...tora tin esteila gia triti fora...k oxi tpt allo den ta paratao epeidi ekana tin blakeia k eixa parei 1 paketo ADSL k lupamai ta lefta mou...Genikos gia mena einai aparadektoi k to prosopiko k san etairia!!!!

bullet
25-01-08, 12:39
kalimera k go xtes ekana aitisi gia to 2play,gia na doume mexri stigmis de xero ti paizei sti rodo...kamia gnomi?

Slipkot
25-01-08, 17:24
Paidia kalispera k apo mena!
Ego exo kanei aitisi apo ton augousto k akoma perimeno...Tous exo parei pano apo 20 fores k kathe fora kathe texnikos mou lege k kati diaforetiko...mou exasan tin aitisi...tora tin esteila gia triti fora...k oxi tpt allo den ta paratao epeidi ekana tin blakeia k eixa parei 1 paketo ADSL k lupamai ta lefta mou...Genikos gia mena einai aparadektoi k to prosopiko k san etairia!!!!

Steile ena fax i ena mail stin EETT, kai ola dia mageias panta, 8a li8oun se xrono recor...

kalimera k go xtes ekana aitisi gia to 2play,gia na doume mexri stigmis de xero ti paizei sti rodo...kamia gnomi?

An deis oti kai se esena argei i energopoiisei kane kai esi to idio ;)

babis_gamatos
26-01-08, 09:08
kala leei

kostasgia
26-01-08, 11:51
Εγω παιδια ειμαι υπερ ευχαριστημενος με τη forthnet 3 χρονια τωρα(εχω 768 συνδεση),δεν ειχα ουτε ενα προβλημα,ουτε τεχνικης φυσεως ουτε με την εξυπηρετηση τους,,το Σαββατο 19 του μηνα ηρθε ο κουριερ και εκανα την αιτηση για το double play και τη Δευτερα καπακι εγινε η καταχωρηση της και προωθηση της στον ΟΤΕ ταυτοχρονα,στις 24 του μηνα μου εστειλαν μηνυμα οτι η υπηρεσια θα ενεργοποιηθει εως τις 7/2 και ταυτοχρονα το μεσημερι στις 24 βρηκα ενα συστημενο στο σπιτι και πηγα χθες και το παρελαβα και ηταν ο εξοπλισμος (siemens) συν δωρο ενα ασυρματο τηλεφωνο!

24/01/2008 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:07/02/2008
21/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
21/01/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Υ.Γ Υπαρχει καποιος εδω που να μενει Καλλιθεα να μου πει τι ταχυτητες παιζουν στη πολη μας? Γιατι ειμαστε πολυ κοντα στη Forthnet αφου τα κεντρικα της ειναι στη Καλλιθεα!

*Greco*
27-01-08, 16:37
Συνδέθηκα μέσα σε 20 μέρες Double Play 24 Mbps, απο τεχνικής πλευράς 2 φορές που τους χρειάστηκα ήταν εκεί,μάλιστα με κάλεσαν αυτοί στο κινητό μου και μου έλυσαν το πρόβλημα.
Ταχύτητα παίζει απο 10 εως 13 και είμαι ευχαριστημένος,και απο τηλεφωνία δόξα τω Θεό μιλάω Ελλάδα,Κύπρο συνέχεια και είναι όλα στη τιμή,39.90 Ε το μήνα.
Μodem μου στείλαν σε μια εβδομάδα ενσύρματο Siemens το οποίο μέχρι στιγμής ειναι οκ!

Dark_angel
27-01-08, 20:09
ρε παιδια εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ωρες απογευματινες οταν κατεβαζω απο rapidshare η ταχυτητα μου να πεφτει πολυ κατεβαζω γυρω στα 70 ενω κατα τις 2 τα ξημερωματα κατεβαζω με καμια 300 και ολα αυτα με douple play τωρα φταιει η forthnet η το rapidshare ?

Dark_angel
27-01-08, 20:22
http://www.speedtest.net/result/227245972.png (http://www.speedtest.net)

οριστε και τα χαλια μου

Slipkot
27-01-08, 20:25
ρε παιδια εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ωρες απογευματινες οταν κατεβαζω απο rapidshare η ταχυτητα μου να πεφτει πολυ κατεβαζω γυρω στα 70 ενω κατα τις 2 τα ξημερωματα κατεβαζω με καμια 300 και ολα αυτα με douple play τωρα φταιει η forthnet η το rapidshare ?

H Forthnet, kai sigkekrimena i grammi sou, gt to Rapidshare exei 200gbps grammi, ego monima katevazo 90+ kai exo 1024. Kane auto pou leei edo (http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=297134), kai pes mas ta apotelesmata. An 8es kane kai mia aitisi gia elegxo grammis.

aorpanos
28-01-08, 10:18
File Dark Angel ta test auta den einai katholoy aksiopista. Kane ena speedtest me Romh kai tha pareis allo apotelesma .Egw me ton server Hrakleiou Krhths. evgala 5700 /869.
kai me ths Athinas evgala 3400 / 760. Me Monaxo evgala 9258 / 850.
Telika mono to upload menei sxetika stathero.
Me rapidshare se premium account vgazw 1600 kb/s.
Eimai arketa euxaristhmenos apo thn Forthnet. Alla to texniko ths tmima einai gia ta Mbaza.Kai epitelous as megalvsoun to thlefoniko touw kentro.

.:Darth Vader:.
28-01-08, 12:11

Μιας από τα ίδια και εγώ...:sly:με το forthnet double play

.:Darth Vader:.
28-01-08, 12:14
H Forthnet, kai sigkekrimena i grammi sou, gt to Rapidshare exei 200gbps grammi, ego monima katevazo 90+ kai exo 1024. Kane auto pou leei edo (http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=297134), kai pes mas ta apotelesmata. An 8es kane kai mia aitisi gia elegxo grammis.

Για τρέξε αυτό το speedtest (επιδει και και σε εμένα κάπου εκεί βγάζει ενώ κατεβάζω με 1900)
http://speedtest.forthnet.gr/

(και γενικά τα speedtes είναι αναξιόπιστα μπορείς να μετρήσεις την ταχύτητα σου με πολλαπλά downloads με κάποιον download manager πχ Flashget και να κατεβάσει αρχεία από κάποιο γρήγορο Site πχ Microsoft, ATI κλπ)

olmega
28-01-08, 14:54
γεινκά με το Rapidshare έχω και εγώ την ίδια εμπειρία τελευταία δηλαδή δεν κατεβάζω με τις ίδιες ταχύτητες ΕΝΑ αρχείο. Δηλαδή ενώ παλιά με κάποιον download manager αν κατέβαζα ΕΝΑ αρχείο έπιανα το maximum toy bandwidth περίπου 13ΜΒ τώρα δεν πιάνω πάνω απο 5-6 αλλά αν βάλω ταυτόχρονα να κατεβάσω και άλλα αρχεία το bandwidth υπάρχει δηλαδή αν βάλω στην ουρά να κατεβαίνουν 2-3 ακόμα θα πιάσω το Maximum στο download. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει το rapidshare επειδή αυξήθηκαν τρομερά οι χρήστες του ή κάτι άλλο.

Με τα Speedtest και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη δηλαδή κανένα δεν μου έδειξε τις ταχύτητες που πιάνω στην πραγματικότητα όταν κάνω download μόνο το Upload πιάνουν σωστά ακόμα το speedtest από το ίδιο το Forthnet

http://adsltest.forthnet.gr/

Slipkot
28-01-08, 17:49
File Dark Angel ta test auta den einai katholoy aksiopista. Kane ena speedtest me Romh kai tha pareis allo apotelesma .Egw me ton server Hrakleiou Krhths. evgala 5700 /869.
kai me ths Athinas evgala 3400 / 760. Me Monaxo evgala 9258 / 850.
Telika mono to upload menei sxetika stathero.
Me rapidshare se premium account vgazw 1600 kb/s.
Eimai arketa euxaristhmenos apo thn Forthnet. Alla to texniko ths tmima einai gia ta Mbaza.Kai epitelous as megalvsoun to thlefoniko touw kentro.

Gia na deis poso kalo einai to download sou, des auta pou exo grapsei edo (http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=297134)...

γεινκά με το Rapidshare έχω και εγώ την ίδια εμπειρία τελευταία δηλαδή δεν κατεβάζω με τις ίδιες ταχύτητες ΕΝΑ αρχείο. Δηλαδή ενώ παλιά με κάποιον download manager αν κατέβαζα ΕΝΑ αρχείο έπιανα το maximum toy bandwidth περίπου 13ΜΒ τώρα δεν πιάνω πάνω απο 5-6 αλλά αν βάλω ταυτόχρονα να κατεβάσω και άλλα αρχεία το bandwidth υπάρχει δηλαδή αν βάλω στην ουρά να κατεβαίνουν 2-3 ακόμα θα πιάσω το Maximum στο download. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει το rapidshare επειδή αυξήθηκαν τρομερά οι χρήστες του ή κάτι άλλο.

Με τα Speedtest και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη δηλαδή κανένα δεν μου έδειξε τις ταχύτητες που πιάνω στην πραγματικότητα όταν κάνω download μόνο το Upload πιάνουν σωστά ακόμα το speedtest από το ίδιο το Forthnet

http://adsltest.forthnet.gr/

Auti tin epoxi exei provlima to Rapidshare, kai ego katevazo me 90+ kbps me 1024 kai tora katevazo me 50-60. Exei apoleia bandiwdth. Dokimase na kaneis auto pou leo edo (http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=297134), kai des ti apoleia exeis!!!

stefanos81
28-01-08, 18:16
paidia exo kai ego double play kai tora teleftaia sbinei sunexeia to lampaki ppp
kai gia logo den exo internet kai meta ftiaxnei mono tou.
xseri kanis giati?

Slipkot
28-01-08, 19:27
paidia exo kai ego double play kai tora teleftaia sbinei sunexeia to lampaki ppp
kai gia logo den exo internet kai meta ftiaxnei mono tou.
xseri kanis giati?

Tros disconnect, pare tilefono ton ISP sou kai anafere to. Pes tous na eksetasoun tin grammi sou kai gia sfalmata, kai an einai dinaton na tous peis na sou steiloun ena texniko sto spiti na koitaksei ton katanemiti!!!

constantinosone
29-01-08, 20:13
kai egw exw provlimata peripou mia vdomada twra. katevaza apo rapidshare me 1mb kai san premium 1,5mb-2mb kai twra me 70-80kb to poli na ftasei orismenes stigmes 400 den kserw ti simvanei alla to provlima einai sigoura tis forthnet. den ftaine oi servers tis rapidshare giati apo microsoft katevazw panw katw me tis idies taxitites kai twra mexri 120kb kai apo kei. to idio simvainei kai se ena filo mou pou einai texnikws diktion kai menei se diplani perioxi!!! Menw thessaloniki... elpizw na einai to provlima proswrino....

giwrgos21
29-01-08, 22:26
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
29/01/2008 23:25:03
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 870.00Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.93Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

γνωριζει καποιος απαυτα σε ποια συνδεση βρισκομαι ?
υποτιθεται απο 768 το αναβαθμισα το δεκεμβρη σε 24mb, αλλα δε ξερω αν ειμαι ενεργοποιημενος.. απο ραπιντ κατεβαζω με 150-250kb/s

olmega
30-01-08, 08:23
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
29/01/2008 23:25:03
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 870.00Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.93Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

γνωριζει καποιος απαυτα σε ποια συνδεση βρισκομαι ?
υποτιθεται απο 768 το αναβαθμισα το δεκεμβρη σε 24mb, αλλα δε ξερω αν ειμαι ενεργοποιημενος.. απο ραπιντ κατεβαζω με 150-250kb/s

Εισαι ενεργοποιημένος φίλε μου σε 24ΜΒ.

Elias87gr
30-01-08, 11:33
Na po kai ego to provlima mou...
Mou Parousiastike tora teleutea me tin anavathmisi pou ekanan gia 1024 upload...
Meta tin anavathmisi lipon me exoun SKISEI stin kirioleksi me to ping exo poli ipsilo ping...
Me apotelesma na troo kick apo tous perisoterous server (milame gia game servers) pou pao na pekso...
Sigkekrimena apo to site speedtest.net ston server London palia eixa ping apo 95 kai spania eftane ta 110 kai tora exo apo 210 mexri 225!!!
Sto Cmd me tin entoli "ping (3W).forthnet.gr" eixa ping giro sto 20 ean thimame kala kai tora exo 35!!!
re paidia ginete na kano kati?

olmega
30-01-08, 11:47
Na po kai ego to provlima mou...
Mou Parousiastike tora teleutea me tin anavathmisi pou ekanan gia 1024 upload...
Meta tin anavathmisi lipon me exoun SKISEI stin kirioleksi me to ping exo poli ipsilo ping...
Me apotelesma na troo kick apo tous perisoterous server (milame gia game servers) pou pao na pekso...
Sigkekrimena apo to site speedtest.net ston server London palia eixa ping apo 95 kai spania eftane ta 110 kai tora exo apo 210 mexri 225!!!
Sto Cmd me tin entoli "ping (3W).forthnet.gr" eixa ping giro sto 20 ean thimame kala kai tora exo 35!!!
re paidia ginete na kano kati?

δοκίμασες να αλλάξεις server της forthnet σαν Gateway? Για παράδειγμα εγώ δεν χρησιμοποιώ αυτούς που προτείνει h Forthnet για Θεσσαλονίκη. Θα το ψάξω ακριβώς το απόγευμα και θα σου πω να δοκιμάσεις 3-4 μήπως και πάρεις καλύτερο Ping.

olmega
30-01-08, 11:48
Το πρόβλημα που ειχα με τα disconnects φαίνεται να έχει λυθεί τις τελευταίες μέρες όλα είναι μια χαρά και είμαι κουμπωμένος στα 16.5ΜΒ

Elias87gr
30-01-08, 12:00
Oxi den exo dokimasi tpta... (Thx perimeno :D)
To provlima me ta disconnects to eixa kai ego alla tora einai ola ok...

bullet
30-01-08, 12:11
forthnet aisxooosss!!!!!
ekana aitisi sti forthnet opos sas eipa prin liges meres k tora mou lene oti den yparxei diathesimotita sti perioxi mou!eno sto site leei oti yparxei diathesimotita!!!!!APARADEKTOI,tora tha steilo k ena omorfo mail sti EETT... TA NEYRA MOU!!!!!

olmega
30-01-08, 12:12
Oxi den exo dokimasi tpta... (Thx perimeno :D)
To provlima me ta disconnects to eixa kai ego alla tora einai ola ok...

Λοιπόν κάτι βρήκα από το site της Forthnet. Δοκίμασε ποιός από τους παρακάτω DNS server σου δίνει καλύτερο ping και στη συνέχεια βάλε αυτόν ως Primary DNS μην κολλάς με τις περιοχές που δίνει η Forthnet εγώ από θεσσαλονίκη και έχω καλύτερο Ping στον προτεινόμενο για Αττική.

194.219.227.2 και 193.92.150.3 για Αττική, Νησιά, Πελοπόννησο και Κεντρική Ελλάδα.

193.92.110.1 για Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα και

193.92.30.19 για Κρήτη.

stonecityboys
30-01-08, 12:29
Λοιπόν κάτι βρήκα από το site της Forthnet. Δοκίμασε ποιός από τους παρακάτω DNS server σου δίνει καλύτερο ping και στη συνέχεια βάλε αυτόν ως Primary DNS μην κολλάς με τις περιοχές που δίνει η Forthnet εγώ από θεσσαλονίκη και έχω καλύτερο Ping στον προτεινόμενο για Αττική.

194.219.227.2 και 193.92.150.3 για Αττική, Νησιά, Πελοπόννησο και Κεντρική Ελλάδα.

193.92.30.19 για Κρήτη.

Να σε ρωτησω κατι?
Ποια ειναι η διαδικασια για να περασουμε αυτα που λες παραπανω?Τι πρεπει να κανουμε και πως?

olmega
30-01-08, 12:33
Να σε ρωτησω κατι?
Ποια ειναι η διαδικασια για να περασουμε αυτα που λες παραπανω?Τι πρεπει να κανουμε και πως?

Εξαρτάται με τι συνδεέσαι? Με USB modem ή μέσω Router και Ethernet?

stonecityboys
30-01-08, 12:36
Εξαρτάται με τι συνδεέσαι? Με USB modem ή μέσω Router και Ethernet?

Με το Siemens Που δινει...Router μεσω ethernet

olmega
30-01-08, 12:59
Με το Siemens Που δινει...Router μεσω ethernet

Αρα πρέπει να μπεις στον Router μέσω WEB Browser επειδή δεν ξέρω ακριβώς τον συκγκεκριμένο router αλλά σίγουρα κάπου λέει WAN και κάπου εκεί ψάξε για
Primary DNS και Secondary DNS εκεί πρέπει να δοκιμάσεις αυτά τα νούμερα. Βέβαια μπορείς να τα βάλεις και στο PC καρφωτά στις ιδιότητες στη σύνδεση δικτύου-TCP/IP-Ιδιότητες

stonecityboys
30-01-08, 13:10
Θα το κανω και θα σου πω αλλα με αυτο τι κερδιζεις ακριβως περα απο τα ping?

moredread
30-01-08, 13:29
παιδες έχετε μήπως εντολές για spam & macro για το modem router που δίνει η FORTHNET

ευχαριστώ εκ των προτέρων

με εκτίμηση Γιωργος

Elias87gr
30-01-08, 13:30

193.92.30.19 για Κρήτη.

Thanks tha to kano molis mporeso :bow:

olmega
30-01-08, 13:38
Θα το κανω και θα σου πω αλλα με αυτο τι κερδιζεις ακριβως περα απο τα ping?

Και μόνο αυτό είναι αρκετό πίστεψε με:):)
Γενικά τι σημαίνει καλό Ping, σημαίνει ότι έχεις πολύ "καλή" επικοινωνία με τον Provider σου, που ουσιαστικά αυτός σου δίνει το ιντερνετ (τα λέω λίγο χοντροκομμένα τώρα για να είναι πιο απλά)

moredread
30-01-08, 14:02
siemens cl-110 auto prepei na einai...

to exei doulepsei kaneis panw se spam &macro???

olmega
30-01-08, 14:03
siemens cl-110 auto prepei na einai...

to exei doulepsei kaneis panw se spam &macro???

Δυστυχώς φίλε μου εγώ τουλάχιστον...:no::no::no:

moredread
30-01-08, 14:10
dld oi exontes auto to modem apo forthnet pame gia allo modme router :D OOK :D
euxaristw olmega

den peirazei... kaneis allos pou na exei ftiaxei akna paketo me entoles?

Slipkot
30-01-08, 14:48
dld oi exontes auto to modem apo forthnet pame gia allo modme router :D OOK :D
euxaristw olmega

den peirazei... kaneis allos pou na exei ftiaxei akna paketo me entoles?

Ti entoles akrivos 8es??? :unsure:

stonecityboys
30-01-08, 20:25
Συγνωμη αλλα για να καταλαβω.

Στο router μου βγαζει Primary και Secondary DNS server: .

Τι βαζουμε που?

olmega
30-01-08, 20:30
Συγνωμη αλλα για να καταλαβω.

Στο router μου βγαζει Primary και Secondary DNS server: .

Τι βαζουμε που?

Φίλε μου είσαι σε πολύ σωστό σημείο τώρα θέλει δουλίτσα για να αποφασίσεις ποιο νούμερο είναι το καταλληλότερο για σένα. Ανοίγεις ένα command prompt παράθυρο και γράφεις ping IP για όλα τα IP που σου έδωσα αυτό που σου δίνει το μικρότερο χρόνο απόκρισης το βάζεις Primary DNS το 2ο καλύτερο σαν Secondary

stonecityboys
30-01-08, 20:46
Φίλε μου είσαι σε πολύ σωστό σημείο τώρα θέλει δουλίτσα για να αποφασίσεις ποιο νούμερο είναι το καταλληλότερο για σένα. Ανοίγεις ένα command prompt παράθυρο και γράφεις ping IP για όλα τα IP που σου έδωσα αυτό που σου δίνει το μικρότερο χρόνο απόκρισης το βάζεις Primary DNS το 2ο καλύτερο σαν Secondary

Συγνωμη αλλα μαλλον κανω κατι λαθος.

η συνταξη που κανω ειναι >ping ip .................... και μου βγαζει οτι δεν υπαρχει η ιπ

olmega
30-01-08, 20:56
Συγνωμη αλλα μαλλον κανω κατι λαθος.

η συνταξη που κανω ειναι >ping ip .................... και μου βγαζει οτι δεν υπαρχει η ιπ

Εγώ δεν εξήγησα καλά γραφεις

ping 67.10.98.10

το νούμερο είναι τυχαίο δηλαδή γράφεις ping και κάθε φορά ένα από τα νούμερα(με τα 4 μέρη) που έδωσα πατάς Enter και βλέπεις τι απάντηση θα πάρεις.
Θα λείψω για λίγο αν έχεις άλλες απορίες θα επιστρέψω αργότερα

dnik
30-01-08, 21:17
Παιδιά, μια βοήθεια. Συνδέθηκα στο ιδιόκτητο της forthnet στις 28.01.2008 και με την πολύ σύντομη χρήση μέχρι σήμερα, μπορώ να πω επιεικώς ότι η adsl μου ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Σας παραθέτω τα στοιχεία από το siemens cl-110 να μου πείτε την γνώμη σας.

Down Up
Line Rate 6417 Kbps 578 Kbps
Attainable Line Rate 9300 Kbps 615 Kbps
Noise Margin 9.0 dB 7.2 dB
Line Attenuation 45.5 dB 25.0 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

Ευχαριστώ,

Dimitris

olmega
30-01-08, 21:33
Παιδιά, μια βοήθεια. Συνδέθηκα στο ιδιόκτητο της forthnet στις 28.01.2008 και με την πολύ σύντομη χρήση μέχρι σήμερα, μπορώ να πω επιεικώς ότι η adsl μου ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Σας παραθέτω τα στοιχεία από το siemens cl-110 να μου πείτε την γνώμη σας.

Down Up

Ευχαριστώ,

Dimitris

Χμμ δεν είναι και τα καλύτερα νούμερα που έχω δει αλλά μου κάνει εντύπωση το upload κουμπώνει πολύ χαμηλά αλλά και down αν κουμπώνεις στα 6.4 πόσο download έχεις πραγματικό το δοκίμασες? Γενικά πάντως δεν είσαι καλά...:(

dnik
30-01-08, 22:20
Χμμ δεν είναι και τα καλύτερα νούμερα που έχω δει αλλά μου κάνει εντύπωση το upload κουμπώνει πολύ χαμηλά αλλά και down αν κουμπώνεις στα 6.4 πόσο download έχεις πραγματικό το δοκίμασες? Γενικά πάντως δεν είσαι καλά...:(

Κατέβαζα με 768 σύνδεση, με 80-90kb/sec, και τώρα στο ιδιόκτητο κατέβασα πριν 30 λεπτά με 30kb/sec. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

:cry:

olmega
30-01-08, 22:21
Τηλέφωνα και γκρίνια η μόνη λύση

Elias87gr
31-01-08, 13:16
File olmega tzifos me tis ip...
To kalitero ping to eixa me auto pou eixe Default to modem tin 194.219.227.2 me tis alles aneveno poli... kai ola auta meta tin anavatmisi pou kanan sto upload sta 1024...
Exo ping me to tsouvali eleos :(

Slipkot
31-01-08, 13:23
Vale auta stin lista analoga poia einai i perioxi sou:

DNS Address για Αττική, Νησιά, Πελοπόννησο και Κεντρική Ελλάδα
Preferred: 193.92.150.3
Alternate: 194.219.227.2

DNS Address για Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα
Preferred: 193.92.110.1
Alternate: 193.92.110.2

DNS Address για Κρήτη
Preferred: 193.92.30.19

Preferred einai to primary DNS, kai Alternate to Secondary

Elias87gr
31-01-08, 13:32

Down Up

Ευχαριστώ,

Dimitris

Se periptosi pou xrisimopieis to modem to palio sou vgalto kai vale auto pou sou estile i forthnet...
ean exis vali stin tilefoniki mpriza pou pernis to internet tilefono vgalto gia na dis mipos vetiothi tpta... Ego px ean valo to tilefono mou stin mpriza pou perno to internet pefti apo ta 12mbps sta 10mbps!!! kai exo kai perisotero ping :rant: anagkastika kai ekana tripa sto tixo kai perno apo alli mpriza gia to tilefono...
Tespa simfona me to Line Attenuation 45.5 dB pou exis ta apotelesmata den einai toso entharintika...
To DSLAM sou exi apostasi 3295 Μέτρα kai theoritika to poli pou mporis na piasis einai 7.03 mbit/s...
[*τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.]
Tsekare to edo
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

giwrgos21
31-01-08, 13:32
Εισαι ενεργοποιημένος φίλε μου σε 24ΜΒ.
ime sta 24mb kai katevazw me 200 kb/s ?

Shiva
31-01-08, 13:36
Dokimase me ti xrisi tou programmatos Full Speed (Internet Broadband) na kaneis ena check stis ruthmiseis

To programma tha to vreis sto forum me mia anazitisi eukola

An den allaksei tipota pare stin forthnet kai vristous giati den katalavainoun
To leo epidi eixa kiego forthnet

Elias87gr
31-01-08, 13:40
Vale auta stin lista analoga poia einai i perioxi sou:

DNS Address για Αττική, Νησιά, Πελοπόννησο και Κεντρική Ελλάδα
Preferred: 193.92.150.3
Alternate: 194.219.227.2

DNS Address για Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα
Preferred: 193.92.110.1
Alternate: 193.92.110.2

DNS Address για Κρήτη
Preferred: 193.92.30.19

Preferred einai to primary DNS, kai Alternate to Secondary

File Slipkot ta exo vali ta parapano ola mou dinoun poli ping kai ola auta meta tin anavathmisi tis forthnet sto upload sta 1024...
mou diplasiasan to Upload mou diplasiasan kai to ping :rant:
Olo kick troo apo tous game servers...
Tespa ean den veltiothei to mono sigouro einai oti molis giriso apo fantaros kopsimo kai OTE...

Elias87gr
31-01-08, 13:49

File poli koufo auto poli ligo :huh:
elpizo na min xrisimopieis to palio sou modem...
poso Downstream Attenuation (dB) exis?
gia na se help ean exis to modem tis siemens to grafi Line Attenuation...

Slipkot
31-01-08, 14:06

Ποιό modem έχεις???

giwrgos21
31-01-08, 19:34
linksys wireless router wag200g

Slipkot
31-01-08, 19:39
linksys wireless router wag200g

To Router pou exeis, einai para poli kalo, kai einai ligo diskolo na dimiourgei auto to provlima. Epikoinonise me ton ISP sou, kai zita tous na sou eleksoun tin grammi sou!!!

giwrgos21
31-01-08, 20:32
katse perimene na sou apantisei i forthnet... kala !

thanasi7
02-02-08, 09:51
egw pantos blepo apisteutes taxitites oli tin ora ka8e mera katebazo se merika lepta
oloklira DVD den 3ero mou fenete ara3eno afto pou lete meriki apo esas oti den exei taxitites pantos egw me tin forthnet edo kai mines pou exo katebazo me giro 2000-2200 kbs eno palia pou eixa to 1Mb katebaza to poli me 100

biatrou1
02-02-08, 10:07
Ego pali me 2play otan katevazo ena mono arxeio sto rapidshare mou dinei giro sta 120kb\s.. Eutixos ekana premium k mporo k katevazo parallila 4 arxeia sinithos k sinolika ftanei ta 400kb\s.. Alla tora teleutaia exei kseftilistei teleios, to vradi me to zori na ftasei ta 200kb\s.. Merikes fores skeftomai giati allaksa tin 768 tou ote!!! LEte na arxiso ta tilefona??

Slipkot
02-02-08, 10:22
Ego pali me 2play otan katevazo ena mono arxeio sto rapidshare mou dinei giro sta 120kbs.. Eutixos ekana premium k mporo k katevazo parallila 4 arxeia sinithos k sinolika ftanei ta 400kbs.. Alla tora teleutaia exei kseftilistei teleios, to vradi me to zori na ftasei ta 200kbs.. Merikes fores skeftomai giati allaksa tin 768 tou ote!!! LEte na arxiso ta tilefona??

Min ksexnas oti tora teleutaia, to Rapidshare exei provlima me tous server tou. Ti taxitita exeis???

Dimitris®
02-02-08, 10:29
Καλημέρα παιδιά. Πριν πολύ λιγες μέρες μπήκα και εγώ στο club που λέγεται forthnet. Μου έχουν δώσει ένα μόντεμ Siemens CL-110. Θα ήθελα να σας ρωτήσω:
1. Είναι καλό το μόντεμ που μου έδωσαν?
2. Όταν λειτουργεί μυρίζει αρκετά κάτι σαν καμμένο βερνίκι! Τρέχει κάτι?
3. Κατεβάζω από rapidshare με ~300kbps. Oi ταχύτητες που μου έχουν δώσει στο speedtest της forthnet είναι το upload 874kbps και το download 1.84 - 9.00 mbps. Είναι καλή η ταχύτητα που έχω?
4. Στο www.speedtest.net όταν συνδέομαι με αθήνα μου βγάζει download ~2000kbps, ενώ όταν συδέθηκα με London μου έβγαλε ~7000kbps.

Από όλα τα παραπάνω μπορείτε να βγάλετε ένα συμπέρασμα για την ποιότητα της σύνδεσής μου στο Internet?

Ευχαριστώ!

Slipkot
02-02-08, 10:32
Καλημέρα παιδιά. Πριν πολύ λιγες μέρες μπήκα και εγώ στο club που λέγεται forthnet. Μου έχουν δώσει ένα μόντεμ Siemens CL-110. Θα ήθελα να σας ρωτήσω:
1. Είναι καλό το μόντεμ που μου έδωσαν?
2. Όταν λειτουργεί μυρίζει αρκετά κάτι σαν καμμένο βερνίκι! Τρέχει κάτι?
3. Κατεβάζω από rapidshare με ~300kbps. Oi ταχύτητες που μου έχουν δώσει στο speedtest της forthnet είναι το upload 874kbps και το download 1.84 - 9.00 mbps. Είναι καλή η ταχύτητα που έχω?
4. Στο www.speedtest.net όταν συνδέομαι με αθήνα μου βγάζει download ~2000kbps, ενώ όταν συδέθηκα με London μου έβγαλε ~7000kbps.

Από όλα τα παραπάνω μπορείτε να βγάλετε ένα συμπέρασμα για την ποιότητα της σύνδεσής μου στο Internet?

Ευχαριστώ!

1)To Router tis Siemens se genikes grammes einai arketa kalo.
2) Min anisixeis, apo oti exo diavasei se Reviews, to simantikotero ellatoma tou, einai oi ipsiles 8ermokrasies pou sikonei kai gia auto i mirodia pou exei.
3)An ipo8esoume oti exeis 24mbps, to upload sou einai arketa kalo, alla to download sou 8elei ligo ftiaksimo. Me poso katevazeis (kbps) ena arxeio (apo ftp)???
4) Min ta empisteuese tetoiou idous test...

Dimitris®
02-02-08, 10:41
Όταν λες από ftp?

Slipkot
02-02-08, 10:48
Des edo (http://greekzlive.com/forum/showthread.php?t=297134) ti enoo!!!

biatrou1
02-02-08, 18:32
Min ksexnas oti tora teleutaia, to Rapidshare exei provlima me tous server tou. Ti taxitita exeis???

File Slipknot ipotithetai oti i sindesi einai eos 24.. Alla ksero pos de ginetai na exo toso.. Sto speedtest tis forthnet mou dixnei sinithos gia download giro sto 4.5... Alla iparxei megali diafora apo 4.5, (tis ores pou den exei kinisi kiolas!! proi gia paradeigma) apo to 24.... An katevazo mono ena arxeio sto rapidshare ante na ftasei 130.. Me download manager k premium sto rapidshare vazo k katevazei 4 tautoxrona k sinolika ante na pianei giro sta 400... Eleos diladi...

stjim63
02-02-08, 19:33
Βρε παιδιά οι άνθρωποι είναι απατεώνες. Μου είπαν οτι η σύνδεσή μου δεν μπορεί να δουλέψει πάνω από 6Mbps λόγω απόστασης - γραμμών ΟΤΕ και όλες αυτές τις μαλ@κίες που λένε για όλους εκτός από τα "δικά" τους. Το έχω ξαναγράψει: Η δικαιολογία "απόσταση" (για την δική μου περίπτωση τουλάχιστον) δεν ισχύει (δεν μιλάω για τα 24Mbps). Ο διπλανός μου και ένας φίλος απέναντι που έχουν 2play φτάνουν τα 15Mbps. Την νύχτα (3-5) που μειώνεται η κίνηση παρατήρησα ότι τα "μέγιστα 6" γίνονται 9-10 Mbps. Πιστεύω λοιπόν ότι διαχωρίζουν τους πελάτες τους και "προσέχουν" λίγο περισσότερο αυτούς που έχουν 2play από τους απλούς πελάτες μονο του internet. Τα σχόλια δικά σας.

Slipkot
02-02-08, 19:44
Βρε παιδιά οι άνθρωποι είναι απατεώνες. Μου είπαν οτι η σύνδεσή μου δεν μπορεί να δουλέψει πάνω από 6Mbps λόγω απόστασης - γραμμών ΟΤΕ και όλες αυτές τις μαλ@κίες που λένε για όλους εκτός από τα "δικά" τους. Το έχω ξαναγράψει: Η δικαιολογία "απόσταση" (για την δική μου περίπτωση τουλάχιστον) δεν ισχύει (δεν μιλάω για τα 24Mbps). Ο διπλανός μου και ένας φίλος απέναντι που έχουν 2play φτάνουν τα 15Mbps. Την νύχτα (3-5) που μειώνεται η κίνηση παρατήρησα ότι τα "μέγιστα 6" γίνονται 9-10 Mbps. Πιστεύω λοιπόν ότι διαχωρίζουν τους πελάτες τους και "προσέχουν" λίγο περισσότερο αυτούς που έχουν 2play από τους απλούς πελάτες μονο του internet. Τα σχόλια δικά σας.

Ti Line attenuation exeis?

stjim63
02-02-08, 20:00
Ti Line attenuation exeis?

Downstream 36.5 dB και Upstream 34.9 dB

Slipkot
02-02-08, 20:11
Des edo (http://adslgr.com/features/adsl_calculator.php), kai vale to downstream (36.5dB) na deis tin megisti taxitita pou sikonei i grammi sou!!!

stjim63
02-02-08, 20:42
Des edo (http://adslgr.com/features/adsl_calculator.php), kai vale to downstream (36.5dB) na deis tin megisti taxitita pou sikonei i grammi sou!!!

Απόσταση 2643 Μέτρα

ADSL2+
13.29 mbit/s

ADSL
7.73 mbit/s

Πολύ ωραία υποτίθεται λοιπόν ότι μου παρέχουν ADSL2+ και όχι ADSL, άρα πρέπει να "φτάνω" τα 13.29 mbit/s. Από τα 6 (που πιάνω την ημέρα) και τα 9+ (τα ξημερώματα) δεν δικαιολογούνται σαν εταιρία φίλε μου. Δεν είμαι παράξενος να θέλω 24 αλλά αυτό που υποψιάζομαι ότι κάνουν είναι μεγάλη ΑΛΗΤΕΙΑ (προσωπική μου γνώμη πάντα). Σε λίγο καιρό (ναμαστε καλά πάνω απ' όλα) θα σου γράψω τι ταχύτητες θα πιάνω από ΟΤΕ.

Slipkot
02-02-08, 20:48
Απόσταση 2643 Μέτρα

ADSL2+
13.29 mbit/s

ADSL
7.73 mbit/s

Πολύ ωραία υποτίθεται λοιπόν ότι μου παρέχουν ADSL2+ και όχι ADSL, άρα πρέπει να "φτάνω" τα 13.29 mbit/s. Από τα 6 (που πιάνω την ημέρα) και τα 9+ (τα ξημερώματα) δεν δικαιολογούνται σαν εταιρία φίλε μου. Δεν είμαι παράξενος να θέλω 24 αλλά αυτό που υποψιάζομαι ότι κάνουν είναι μεγάλη ΑΛΗΤΕΙΑ (προσωπική μου γνώμη πάντα). Σε λίγο καιρό (ναμαστε καλά πάνω απ' όλα) θα σου γράψω τι ταχύτητες θα πιάνω από ΟΤΕ.

Ypoti8ete pos nai eprepe na pianeis ta 13mbps, alla epeidi zoume stin Ellada oute auta den pianoume. Yparxei periptosi kata megalo pososto me ton OTE na pianeis poli parapano apo oti pianeis tora...

astrix7
02-02-08, 21:17
Απόσταση 2643 Μέτρα

ADSL2+
13.29 mbit/s

ADSL
7.73 mbit/s

Όλα τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.

Για τους υπολογισμούς έχει χρησιμοποιηθεί η θεωρητική τιμή Cable Loss (db/km): 13.81 db. Δηλαδή 13.81 db εξασθένισης αντιστοιχούν σε 1 km απόστασης από το DSLAM σας.

stjim63
02-02-08, 22:08
Ypoti8ete pos nai eprepe na pianeis ta 13mbps, alla epeidi zoume stin Ellada oute auta den pianoume. Yparxei periptosi kata megalo pososto me ton OTE na pianeis poli parapano apo oti pianeis tora...

Είμαι απόλυτα σίγουρος φίλε μου και το στηρίζω απλά και μόνο στην "μυστηριώδη" άνοδο της ταχύτητάς μου τις "νεκρές" ώρες.

bullet
03-02-08, 17:33
mou xei spasei ta neyra i FORHNTET!!!!!!!!!!!!!!!den paizontai me tpt!!!!!

Slipkot
03-02-08, 19:18
mou xei spasei ta neyra i FORHNTET!!!!!!!!!!!!!!!den paizontai me tpt!!!!!

gt ti sou ekane???

hacker_sk
04-02-08, 15:41
Καλησπέρα παιδιά. Τί λέτε για το καινούριο πακέτο της Φορθνετ το ADSL Economy. 24,50 το μήνα με χρονοχρέωση στα τηλέφωνα και 24Mbps στο ιδιόκτητο δίκτυό της χωρίς Πάγια ΟΤΕ. Καλά είναι πιστεύω ε? Εσείς τί άποψη έχετε?? Ευχαριστώ.

Slipkot
04-02-08, 18:01
Kalo einai, alla ego prosopika den 8a to evaza logo tis xronoxreosis...

Adreas2
04-02-08, 18:08
Εγώ περίμενε 2 μήνες για να ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου και μου είχαν πει 3 βδομάδες.Έπερνα 2 φορές τη μέρα τηλέφωνο και δεν ήξεραν τι γίνεται με την σύνδεση.Τώρα κατεβάζω με 200 το πολύ!

mikelss
04-02-08, 22:46
paidia ego katebazo me 19 mbps.eimai parapoli efxaristimenos.an exereseis oti perimena 4 mhnes!! eleos. i grami thlefonou exei ores ores analampes.allos pairnei alla noumera emfanizei. polles fores milaei kiolas,xoris na einai anoixto.parola ayta eimai ok.8a mporouse na einai kai xeirotera.

Slipkot
04-02-08, 23:04
Auto pou anafereis gia to tilefono, an tous pareis tilefono kai tous to peis sto dior8onoun...

N1k0las
07-02-08, 05:26
kalispera..egw eimai sigoura polu euxaristimenos apo tin forthnet gt me ta idia lefta apo ekei p katevaza me 80 twra katevazw me 850kbs...k exw kai dwrean til gt exw valei tin 2play..na kanw 2 erwtiseis thelw..

1)m dwsane ena ensirmato router den kserw an stelnon se olous to idio tis siemens (adsl2+router cl-110)to opoio den einai usb san to sagem p eixa einai oli tin wra sindedemeno..tha mporousa na dw me ti taxuthtta sindeomai ?

2)uparxei perittwsi allazontas router na katevazw me megaliteri taxuthta?auto tha isxeui an px sindeomai me 15mbs k katevazw me kata megalo pososto ligotero apo ti taxuthta sindesis?

euxaristw ek twn proterwn:)

Slipkot
07-02-08, 14:35
kalispera..egw eimai sigoura polu euxaristimenos apo tin forthnet gt me ta idia lefta apo ekei p katevaza me 80 twra katevazw me 850kbs...k exw kai dwrean til gt exw valei tin 2play..na kanw 2 erwtiseis thelw..

1)m dwsane ena ensirmato router den kserw an stelnon se olous to idio tis siemens (adsl2+router cl-110)to opoio den einai usb san to sagem p eixa einai oli tin wra sindedemeno..tha mporousa na dw me ti taxuthtta sindeomai ?

2)uparxei perittwsi allazontas router na katevazw me megaliteri taxuthta?auto tha isxeui an px sindeomai me 15mbs k katevazw me kata megalo pososto ligotero apo ti taxuthta sindesis?

1) Mpeneis sto Interface tou Router sou kai sta leei ola OK!!!
2) An deis diafora, 8a einai para poli mikri...

olmega
07-02-08, 14:52

Συνήθως κατεβάζεις χαμηλότερα από εκεί που συνδέεσαι. Π.χ. εγώ συνδέομαι στα 16.5 και download maximum εχω 12 με 13. Δεν έχει σημασία ο router για το πως κατεβάζεις (εκτος εάν είναι άλλης τεχνολογίας π.χ. ADSL και όχι ADSL2 ή ADSL2 και όχι ADSL2+) αυτός που έχεις όμως είναι ΟΚ. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει USB??!!!!!
Εχει και Ethernet και USB αν δεν κάνω λάθος αυτό στη φωτό δεν είναι?

http://w5.siemens.ch/eip/images/ADSL_CL_110.jpg

N1k0las
07-02-08, 17:21
Συνήθως κατεβάζεις χαμηλότερα από εκεί που συνδέεσαι. Π.χ. εγώ συνδέομαι στα 16.5 και download maximum εχω 12 με 13. Δεν έχει σημασία ο router για το πως κατεβάζεις (εκτος εάν είναι άλλης τεχνολογίας π.χ. ADSL και όχι ADSL2 ή ADSL2 και όχι ADSL2+) αυτός που έχεις όμως είναι ΟΚ. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει USB??!!!!!
Εχει και Ethernet και USB αν δεν κάνω λάθος αυτό στη φωτό δεν είναι?

http://w5.siemens.ch/eip/images/ADSL_CL_110.jpg

exei exei lathos diko m!

ospithas
09-02-08, 16:16
re paides gnorizei kaneis to site pou blepoume thn proodo ths aithshs gia adsl sth forthnet?

mimis77
09-02-08, 16:43
re paides gnorizei kaneis to site pou blepoume thn proodo ths aithshs gia adsl sth forthnet?

http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803

nikostasos
09-02-08, 16:48
re paides gnorizei kaneis to site pou blepoume thn proodo ths aithshs gia adsl sth forthnet?www.forthnet.gr K EPILEGEIS :energopoihthhke h broadbard yphresia mou?

haioka
10-02-08, 10:33
Ego paidia meno metaksi N.Smyrnhs kai N.Kosmoy ekana ethsh gia 24 mono,stis 6-12-07 sungekrimena kai mou eipane apo thn arxh se 2mish mhnes peripou kai akoma perimeno,eimai idh sundromhths 3 xronia sthn 4netexo tora poy mhlame 1024 adsl kai na sas po thn alhueia katebazo me 107 maxim.Ama energopoih8o sthn 24 8a sas po enthposeis...!

djfouit
10-02-08, 11:30
έχω σοβαρό πρόβλημα με το double play.συνεχεια κάνει αποσύνδεση ειδικά τα σαββατοκύριακα(δεν έχω internet).Τι χαλια είναι αυτά αν δεν μπορείτε να υποστηρίξετε τόσο κόσμο στο internet τι δέχεστε τις αιτήσεις αφού δεν έχετε την υποδομή και δυνατότητα να ανταποκριθείτε.!Και η ταχύτητα είναι απαράδεκτη σαν να έχω 768 ενώ έπρεπε να σηκώνει έως 24!

περίμενα τρεις μήνες να το συνδέσετε και τώρα που συνδέθηκε απογοητευτικά και πολλοί άλλοι που έβαλαν forthnet. Πείτε μου αν θα λυθεί το πρόβλημα να ξέρουμε τι θα κάνουμε.
Γενικώς είναι απαράδεκτη η FORTHNET.

Ουτε εξυπηρετηση ουτε τιποτα πιο αργοι και απο την καθυστερηση ειναι

Ετσι θέλετε να μοιάσετε τους άλλους Providers?Την Οtenet ουτε καν την φτανετε αντε να πω την HOL.
Ετσι θα μπορεσετε να προσελκησετε αγοραστικο κοινο??Δεν το νομιζω . . . για ακομα μια φορα μια ακομα φορμα διαμαρτυριας απεναντι στο κρατος...Ρε παιδια λετε να το στείλω στο Λαζοπουλο??Μπορει να διορθωθει το προβλημα μου ποιο γρηγορα!!

Slipkot
10-02-08, 12:24
Gt anoigeis neo topic eno exeis idi kanei post edo??? :judge::judge:

asterg
10-02-08, 13:04
έχω σοβαρό πρόβλημα με το double play.συνεχεια κάνει αποσύνδεση ειδικά τα σαββατοκύριακα(δεν έχω internet).Τι χαλια είναι αυτά αν δεν μπορείτε να υποστηρίξετε τόσο κόσμο στο internet τι δέχεστε τις αιτήσεις αφού δεν έχετε την υποδομή και δυνατότητα να ανταποκριθείτε.!Και η ταχύτητα είναι απαράδεκτη σαν να έχω 768 ενώ έπρεπε να σηκώνει έως 24!

περίμενα τρεις μήνες να το συνδέσετε και τώρα που συνδέθηκε απογοητευτικά και πολλοί άλλοι που έβαλαν forthnet. Πείτε μου αν θα λυθεί το πρόβλημα να ξέρουμε τι θα κάνουμε.
Γενικώς είναι απαράδεκτη η FORTHNET.

Ουτε εξυπηρετηση ουτε τιποτα πιο αργοι και απο την καθυστερηση ειναι

Ετσι θέλετε να μοιάσετε τους άλλους Providers?Την Οtenet ουτε καν την φτανετε αντε να πω την HOL.
Ετσι θα μπορεσετε να προσελκησετε αγοραστικο κοινο??Δεν το νομιζω . . . για ακομα μια φορα μια ακομα φορμα διαμαρτυριας απεναντι στο κρατος...Ρε παιδια λετε να το στείλω στο Λαζοπουλο??Μπορει να διορθωθει το προβλημα μου ποιο γρηγορα!!

:rofl::rofl::rofl::rofl:
TPT ALLO?

Peniel
10-02-08, 14:19
Paides. To thema einai oti oles oi eteries molis mpikane sto xoro afou bgike apo tin mesi o POTE. Den einai dikaiologia ala thelw na po pws einai i arxi kai problimata tha uparxoun mexri na aplothei to dyktio. Eimai siguros pos tha pane kala ta pragmata meta apo ligo kairo.

Ypomoni. Kaname toso ypomoni na plironoume tzampa lefta sto POTE gia to tipota, giati na min kanoume twra pou ta exoume kalytera kai se poly xamili timi?

JRT
10-02-08, 16:57
Και εγώ έχω πολλές αποσυνδέσεις τον τελευταίο καιρό και έχω δοκιμάσει τα πάντα (δοκίμασα και το ultrex :) ) αλλά τίποτα ... Έχω δοκιμάσει και το usr 9112 και το level1 1261a αλλά δεν στρώνει με τίποτα . Πήρα τηλέφωνο και μου λέγαν για διπολικές πρίζες . Τις άλλαξα όλες αλλά τίποτα , μήπως να γυρίσουμε πίσω στον οτε για internet ???

d.v20
10-02-08, 17:29
emena paei me 19 mpps piadia kia spania me 14-13!! to thelfono mia xara!!
eimai poli eyxarstimenos!!!! den ksero giati ta kaneis se esas!! psakste to...

efo
11-02-08, 20:03
loipon paidia menw kallithea kai exw forthnet 2play apo perisi to martio.Oi taxitites itan metaksi 1,4 - 1,6 mb/sec.olo afto to kairo kapou ekei katebaza kai de mporw na pw hmoun poli efxaristimenos. Ela pou elipa kapou 2 bdomades apo to spiti kai erxomai prin 3 meres kai sernetai aneleita..........bebea allaxa to modem to usr pou mou eixan dosei kai ebala ena speedtouch 585v6 to opio i thomson leei pws einai adsl2+ kai oi taxitites einai mapa. Meta dokimazw kai ena dlink pou exw kai afto adsl2+ pali mapa. ta downloads mou den xepernan ta 400kb/sec kai de katebazw apo opoiu na nai premium sto rapidshare exw o anthropos.
Opios einai apo kallithea me 2play parakalw peite mou an exete to idio problima

O proedros
11-02-08, 22:11
ρε παιδια τι θα γινει με αυτην την αναβαθμιση της ταχυτητας εχει αναβαθμιστει κανεις?
Ποσο ακομα θα περιμενουμε??φιλε μου αν εγω ειχα 400 θα πεταγα τι να κανω ομως που εχω μεινει με το 1mbit. Οταν πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι σε λιγες μερες θα γινει η αναβαθμιση, απο τοτε εχουν περασει 2,5 βδομαδες.

Slipkot
12-02-08, 18:42
Des edo (http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803)...

w3b_surf3r1995
15-02-08, 22:41
Γεια σε όλους σας, θα ήθελα την βοήθειά σας τι να κάνω. Εχω βάλει και εγώ Forthnet2Play και δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος. Κατεβάζω τα περισσότερα αρχεία μου με Rapidshare και πιστεύω οι ταχύτητες πρέπει να είναι σταθερές αλλά καμία σχέση οι ταχύτητες φτάνουν το 1500 (το λέω όπως το βλέπω όπως φαίνεται η ταχύτητα ) αλλά μακάρι να έμενε σταθερό, κρατάει για λίγα δευτερόλεπτα και μειώνεται συνεχώς φτανει στα 65 (ο χαμηλότερος μέσος όρος) και "παίζει" μεταξύ 80 - 100 - 200 (το ανώτερο) ίσως 500 κάποιες στιγμές το στάνταρ είναι ότι η ταχύτητα ανεβο-κατεβαίνει συνέχεια - αισθάνομαι ότι έχω μια απλή PSTN - ούτε DSL ούτε τίποτα. Αυτο που με χαλάει περισσότερο είναι ότι δεν μένει η ταχύτητα σταθερή πραγμα που δεν συνέβαινε με τον ΟΤΕ( Να λέμε και του στραβού το δίκιο). Τώρα για τα 24Mbs που λένε μέσα από την Forthnet μου δικαιολογήθηκε ένας υπάλληλος για τις ταχύτητες προκαταβολικά ότι δεν θα φταίνε αυτοί για την όποια ταχύτητα έχει ο καθένας γιατί δεν ξέρουν την ποιότητα των γραμμών αλλα όπως και να είναι η πραγματική ταχύτητα θα φτάνει μεχρι τα 18Mbs. Μπορώ να κάνω για το θέμα που δεν μένει σταθερή η ταχύτητα;να κατάβαζα με torrent η με κανένα "μουλάρι" να πω εντάξει δεν δίνουν αυτοί που έχουν το αρχείο, αλλά όχι και με Rapidshare. Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος καποια λύση αν έχει. Ευχαριστώ πολύ

Slipkot
16-02-08, 10:14
Poio einai to dB tis grammi sou???

w3b_surf3r1995
16-02-08, 10:42
Εμένα ρωτάς για το db ; Ετσι όπως μου το λες δεν ξέρω τι εννοεις αλλιως να ρωτήσω στην Forthnet, αν τελικά δεν το ξέρω και σου λέω....sorry :unsure:

Slipkot
16-02-08, 10:48
Nai esena rotao, to dB 8a to deis mesa sto Router sou mporei na to exeis os Line attenuation...

vavouson
16-02-08, 17:51
Προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο forthnet. Για να μπει το 2play μου πηρε μια μερα επειδη ειχα ηδη fortnet μεσω οτε και απο ταχυτητα εχω σταθερα 1.5 mb/sec που ειναι αρκετα καλο πιστευω για τα δεδομενα που ακουω..

w3b_surf3r1995
16-02-08, 20:39
Nai esena rotao, to dB 8a to deis mesa sto Router sou mporei na to exeis os Line attenuation...

Tο βρήκα αυτό που έλεγες...:
---------------------------------------------------------------------------------
Line Attenuation - downstream 22.5 dB - upstream 7.9 dB -------
---------------------------------------------------------------------------------
βγάζεις κανένα συμπερασμα, για να βρούμε καμία ακρη; :unsure: