PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellas On Line (HOL) & Vodafone

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Jimmy_MC
02-01-08, 11:21
Edo mporeite na syzitate otidipote thelete sxetika me ta paketa tis HOL

Slipkot
02-01-08, 12:23
Exo HOL peripou 3 xronia kai pao gia 4. Kata meso oro eimai ikanopoiimenos apo tin poiotita tis ipiresias pou mou dinei. Exo 1024 kai katevazo me 95-108 kai den eimai se idioktito diktio. To mono simantiko meionektima pou exei nomizo oti einai i tilefoniki anamonimi pou se orismenes periptoseis ftanei kai tin 1 ora :judge: . Pisteuo oti einai mesa stis 3 kaliteres etairies stin Ellada. Peite kai eseis tin gnomi sas gia tin HOL kai poso ikanopoiimenoi eiste apo tis ipiresies tis!!!

james_
02-01-08, 13:48
XALIA!!!Ekana aitisi stis 2 iouliou 2007 gia to paketo double-play sta 12 mbit nomizo.Mou eipan se 1.5 mina tha energopoiithei,perimena mexri oktovrio,meta mou edinan nees imerominies k aisiws ftasame teli noemvriou opote k mou eipan oti den exo kanei aitisi.Afou tous evrisa,mou eipan oti egine lathos k energopoiithike i grammi meta apo 1 mera.I taxitita?!1Mbit,xoris tilefono k me sinexeis diakopes.Tous pira tilefono k tous eipa eite tha to ftiaksete amesa,eite kano aitisi gia diakopi,opos k en telei ekana afou den allakse kati.
Na prostheso oti 2-3 fores pou piga stin katexaki sta grafeia tous,eida para poli kosmo na diamartiretai.

Jimmy_MC
02-01-08, 13:53
sampos den exeis adiko se auta pou les......

ki ego perisy gia na balo 4/1mb hol perimena apo ton Iounio ton Septembrio na me syndesoun oi axristoi

susi
02-01-08, 17:29
15/11/07 ekana aithsh(2ble play)

kai pira net stis 25/12/07 kai akoma den exo tilefono. to net ine athlio apo ta 24mbit murxode 2-ews 5. mono se mtorr piani 1mbit down kai ayto spania.. to klasiko ine 160/200kb

MEta thn Forthnet pistevo pos ine h defterh pio xalia eteria.

to metaniosa pou ekopsa ton ote.. PIKRA!!!!! MHN TO KANETE PAIDIA AN ISTE STHN APOFASH EPILOGHS PROVIDER. PARAMINETE STON OTE.

.::NikoS::.
02-01-08, 17:40
Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα. Αλλα περιμενω αναβαθμιση εδω και εναμιση μηνα.

Slipkot
02-01-08, 17:44
Re paidia sas vlepo olou kai lete oti perimenete gia anava8misi apo 1 eos 2 mines. Gt se emena oi anava8miseis oi 2 pou ekana eginan mesa se 1 vdomada??? :hmmm:

filimon
02-01-08, 18:21
22.17 euro 1024 HOL
19.50 euro 2048 oteondsl

L_Oronar
03-01-08, 01:18
einai teliws malakes oi anthrwpoi stin hol, k sorry gia tin ekfrasi, alla to ti exw traviksei me tin parti tous de legete!!!!!

eimastan 8 xronia sundromites, k kataferan mesa se 2 mines na mas kanoun na tous misisoume!!!

eipame k emeis na valoume 2play!!!

ti to thelame to rimadi!!!

arxika perimename miso aiwna na stiloun ton eksoplismo!

to stelnoun septemvri, vazoume to neo router tipota, ola nekra!!!

eixan steilei lathos router!!! mas afinouin 15 meres xwris tilefwna xwris tipota, k enw kathe mera tous pername til apo kinito k xrewthikame tis apisteutes wres, mas koroideuan legontas mas aurio tha steiloume to router k aurio tha to steiloume!!

irthe to router, k tin prwti mera katevasa me 600kb!!

apo ti deuteri k meta......

arxise neos guros spasimatos neurwn!!!

eixa ftasei na exw pio xamili taxutita k apo dial up!!!!!

1kb!!!!!!

tous exoume kraksei apisteuta sto til, alla autoi tipota kamia texniki upostiriksi tipota!!!

1 vdomada prin fugoume sto istoriko mas eixan katagrafei oles oi pithanes texnikes vlaves, alla kaneis den eixe asxolithei na koitaksei kamia!!!!!

me ta xilia zoria tin kaname apo tin hol, omws de teliwse ekei to pragma!!!

EIXAN TO APISTEUTO THRASOS na steiloun logariasmo, 200€ oti k kala eixame 2play apo ton ioulio tou 2007!!!!

an exeis to theo sou!!!!

anikousto!! exouume tis aitiseis ta xartia tou ote, tis apodikseis apo to courier pou mas esteile to router k oli ti xartoura k exoun to thrasos na len oti eixame 2play apo ton ioulio, enw mono gia mia mera eixame 6mbps!!

oxi mono de mas parixan pote tis upiresies pou eprepe alla usxirizontai oti eixame 2 play apo arxes iouliou ta zwa!!!!!

anagkastikame na dilwsoume apwleia pistwtikis gia na mi mas paroun ta 200 € k twra tha trexoume sta dikastiria!!!!

einai kaki kakisti etairia!!!!!!

de me noiazei ti taxutites tha dwsoun k an valoun optikes ines ktl, otan se 8 xronia pelates ferontai toso skatenia na to xesw!!!

signwmi gia polles apo tis ekfraseis mou, alla opoiosdipote sti thesi mou ta idia tha elege pistepste me!!!

alex7777777
03-01-08, 09:44
kalhspera....egw exw hol sta 1024 edw kai 2 xronia kai ekana aithsh gia anabathmish sta 24.

Mou eipan pws tha energopoihthei se peripou 25 ergasimes.

Den einai uperbolika megalos o xronos? (O kollhtos mou ekane antistoixa anabathmish ston OTE kai tou eipan se 2 ergasimes)

daffys
03-01-08, 09:58
simfono kai epafxano me ton filo parapano..

.:Dr-PsychoGR:.
03-01-08, 10:53
hol: Aριθμός δωρεάν τηλεφωνικής τεχνικής υποστήριξης

Ανακοίνωση:

H hellas online προσφέρει σε όλους τους συνδρομητές της αριθμό δωρεάν τηλεφωνικής τεχνικής υποστήριξης

Για όλους εμάς στην hellas online η άριστη εξυπηρέτηση σας αποτελεί τη μεγαλύτερη μας δέσμευση. Όλοι οι συνδρομητές μας μπορούν πλέον να απολαμβάνουν δωρεάν τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη καλώντας τον αριθμό 800 400 13844.

Τώρα όλοι οι συνδρομητές μας μπορούν να επικοινωνήσουν με τους ειδικευμένους μας τεχνικούς συνεργάτες καλώντας από σταθερό τηλέφωνο στο νέο αριθμό τεχνικής υποστήριξης 800 400 13844, 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο από οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας χωρίς καμία απολύτως χρέωση.

www.hol.gr

03-01-08, 10:57
einai teliws malakes oi anthrwpoi stin hol, k sorry gia tin ekfrasi, alla to ti exw traviksei me tin parti tous de legete!!!!!

eimastan 8 xronia sundromites, k kataferan mesa se 2 mines na mas kanoun na tous misisoume!!!

eixan steilei lathos router!!! mas afinouin 15 meres xwris tilefwna xwris tipota, k enw kathe mera tous pername til apo kinito k xrewthikame tis apisteutes wres, mas koroideuan legontas mas aurio tha steiloume to router k aurio tha to steiloume!!

1kb!!!!!!

tous exoume kraksei apisteuta sto til, alla autoi tipota kamia texniki upostiriksi tipota!!!

1 vdomada prin fugoume sto istoriko mas eixan katagrafei oles oi pithanes texnikes vlaves, alla kaneis den eixe asxolithei na koitaksei kamia!!!!!

EIXAN TO APISTEUTO THRASOS na steiloun logariasmo, 200€ oti k kala eixame 2play apo ton ioulio tou 2007!!!!

an exeis to theo sou!!!!

anikousto!! exouume tis aitiseis ta xartia tou ote, tis apodikseis apo to courier pou mas esteile to router k oli ti xartoura k exoun to thrasos na len oti eixame 2play apo ton ioulio, enw mono gia mia mera eixame 6mbps!!

oxi mono de mas parixan pote tis upiresies pou eprepe alla usxirizontai oti eixame 2 play apo arxes iouliou ta zwa!!!!!

anagkastikame na dilwsoume apwleia pistwtikis gia na mi mas paroun ta 200 € k twra tha trexoume sta dikastiria!!!!

de me noiazei ti taxutites tha dwsoun k an valoun optikes ines ktl, otan se 8 xronia pelates ferontai toso skatenia na to xesw!!!

signwmi gia polles apo tis ekfraseis mou, alla opoiosdipote sti thesi mou ta idia tha elege pistepste me!!!

Loipon Zoi moy..

Ola ta isps einai etsi..

Kai ego eixa provlima me xamiles taxitites kai perimene 6 mines..

Akoma den exei ginei tpt :crazy::judge:

Xreiazete na pas EETT i INKA gia na vreis to dikaio sou..

Oson afora to allo me 200 eyro, apo oti katalava diakopsate ti sindesi sas kai pigate se allo ISP..

an einai etsi, kai den eixate meinei toulaxiston 6 mines (borei kai parapano xrono- kati poy eksartatai apo to ISP) xreoneste me kapoio xrimatiko poso..

An einai etsi i Hol tha exei dikio, min pate tsampa sta dikastiria! ;)

03-01-08, 14:17
Αν εγινε διακοπη πριν περασουν 12 μηνες πρεπει να πληρωσεις 55 ευρω...

03-01-08, 15:28
Καλα κρασια! Αναμονη στην τεχνιξη υποτηρηξη 40 λεπτα (παλι καλα που ειναι δωρεαν) και συνομιλια 10 λεπτων με εκπροσωπο.
-Πιο ειναι το προβλημα σας?

-Περιμενω αναβαθμιση εδω και 2 μηνες.

-Στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να μιλησω με τεχνικη υποστηρηξη για περισσοτερες πληροφοριες.

-Ναι δυο λεπτα να μιλησω με το τμημα τηλεφωνικων γραμμων...

Ναι με ακουτε? Μιλησα με το τμημα και οντως εχει καθηστερησει πολυ και αυριο περιμενουμε ανταποκριση. Καντε εναν συγχρονισμο στο ρουτερ και δειτε εαν εχει αλλαξει κατι...

-Καλα ευχαριστω γεια σας.

Καπως ετσι ηταν η συνομιλια και σας ρωτω: Υπαρχει τμημα τηλεφωνικων γραμμων, ή με δουλεψε κανονικα αυτος ο βλακας?

03-01-08, 15:54
1- Se 40 lepta ego diavaza otan milouses esy tilefono kai ematha apekso 2,5 selides keimena kateftinsis....

2. Oson afora ta alla poy grafeis ola ta isps kanoun afto!! :)

m@t
03-01-08, 16:05
Τελικά αν θέλουμε να έχουμε adsl πρέπει να μετακομίσουμε εκτός Ελλάδας.

akis4612
03-01-08, 16:13
XALIA!!!Ekana aitisi stis 2 iouliou 2007 gia to paketo double-play sta 12 mbit nomizo.Mou eipan se 1.5 mina tha energopoiithei,perimena mexri oktovrio,meta mou edinan nees imerominies k aisiws ftasame teli noemvriou opote k mou eipan oti den exo kanei aitisi.Afou tous evrisa,mou eipan oti egine lathos k energopoiithike i grammi meta apo 1 mera.I taxitita?!1Mbit,xoris tilefono k me sinexeis diakopes.Tous pira tilefono k tous eipa eite tha to ftiaksete amesa,eite kano aitisi gia diakopi,opos k en telei ekana afou den allakse kati.
Na prostheso oti 2-3 fores pou piga stin katexaki sta grafeia tous,eida para poli kosmo na diamartiretai.

Πεστα ρε φιλε. Κι εγω εκανα συνδεση τον ιουλιο μου ειπαν 25 εργασιμες, εφτασα στον νοεμβριο(75 εργασιμες).Θα μου πεις τι περιμενα? Περιμενα μπας και τους ερθει το αγιο φως και δουμε ασπρη μερα. Μεχρι μια μερα τα πηρα,τους λεω να την ακυρωσουν και μου λενε χρειαζονται 10 εργασιμες. Τι λετε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.Μολις τους ειπα για καταγγελια σε δυο μερες ακυρωθηκε.βρε ουστ...

03-01-08, 16:20
Καλα εαν και αυριο δεν μου κανουν αναβαθμιση θα τους παρω τηλεφωνο και θα τους πω να μου κανουν διακοπη!
Οχι παιζουμε! χιχιχιχ

Slipkot
03-01-08, 16:26
Τελικά αν θέλουμε να έχουμε adsl πρέπει να μετακομίσουμε εκτός Ελλάδας.

Simfono... :)

anzelina23
03-01-08, 19:38
καλησπέρα είμαι συνδρομήτρια εδώ και τρία χρονιά στην hol στην αρχή ξεκινήσαμε με το απλό 124mbps ταχύτητα....λόγο που δεν είχα adsl γραμμή....
αφού τρόμαξαν να μας συνδέσουν περιμέναμε πάνω από 4 μήνες.....αφού μας έστειλαν το πρώτο ρουτερ.....και πήγαμε να συνδεθούμε τιποτα to ρουτερ δεν δούλευε ήταν χαλασμένο..:( μας στέλνουν μετά από 4 μέρες άλλο,αλλά και πάλι δεν γινόταν δεν υπήρχε πόρτα στον ΟΤΕ να μας δώσουν....
φέραμε τεχνικό και μετά από πολλές προσπαθείας καταφέραμε να βρούμε πόρτα.....όλα καλά και όλα ωραία :).
μετά είπαμε να βάλουμε το adsl για να έχουμε και ποιο γρήγορη ταχύτητα...512mbps δλδ...τους ενημερώσαμε και μας έστειλαν άλλο ρουτερ......πριν ακόμα κλείσουμε χρόνο......μας έκαναν από μονή τους αναβάθμιση στην 1024mbps....(αυτήν έχουμε ακόμα)....στην αρχή ήταν καλά πάλι όλα η ταχύτητα ήταν αυτή που μας είχαν δώσει....:)
ξαφνικά όμως άρχισαν τα προβλήματα αφού κλείσαμε τον πρώτο χρόνο η ταχύτητα έπεσε κατά πολύ..:angry:....και όταν τους ενημερώσαμε και αφού τρομάξαμε να τους βρούμε από την πολύωρη αναμονή που μας έριχναν...μας είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι από αυτούς αλλά από τον ΟΤΕ....που δεν μπορεί να υποστήριξη ποια αυτήν την ταχύτατα λόγο πολλών πορτών που έδωσαν στο επαρχιακό δίκτυο τις Πελοποννήσου.....για να μπορεί να δώσει αυτήν την ταχύτητα που μας τάζουν η κάθε εταιρία διαδικτυακής συνδέσεις....:wall2::wall2:
Για να μην πω τις πολυάριθμες και πολύωρες διακοπές τις συνδέσεις χωρίς λόγο..και όταν παίρνουμε να μάθουμε τι γίνεται......μετά από κάνα 5ωρο στην αναμονή.....μας λένε ο ΟΤΕ φταίει...παίρνουμε τηλέφωνο των ΟΤΕ.... μας λένε η HOL φταίει......ξαναπαίρνουμε την HOL και αφού περιμένουμε πάλι κάνα 5ωρο να μας απαντήσουν μας λένε ότι τελικά είχε πρόβλημα ο κόμβος της Πάτρα....και είμαστε 250 χιλ. από εκεί...:angry2::angry2:
τώρα μας έστειλαν χαρτί για να έχουμε ταχύτητα 24mbps τους πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν στην αρχή ότι μονό μεχρι 2 mbps μπορούμε να έχουμε...και όταν τους είπαμε το ΟΚ και τους είπαμε ότι θα πρέπει να δούμε και γιατί πληρώνουμε και επιπλέον το ρουτερ.....άρχισαν τα μα και μου και ότι δεν μπορούμε να πάρουμε παραπάνω από 1mbps....:angry2:
και δεν μπορούμε να προπληρώσουμε το χρόνο όπως πέρυσι και να έχουμε και έκπτωση 5% :angry2:
και τώρα πλέον πάει με το μηνά συν το ρουτερ που πληρώνουμε.....27,50 όλα μαζί θα μας πάει το κουστουμάκι..(το ρουτερ είναι wi-fi)..αλλά λέει η παροιμία ου μπλέξεις άμα μπλέξεις δεν ξέμπλεκεις εύκολα....:rant:

jokersat
03-01-08, 20:29
pedia to 24mps tha oloklirothi sto telos tou 2008 tora akoma to diktio stinete oles i eteries piramatizonte me ta mixanimata tous to pio megalo pososto efthinis to exi o ote giati i grames tous ine mpaxalo!!!!!!!! xoris orkanosi apo ta thl/ka kentra (komoi) tis kathe eterias pezi kanonika. epidis doulebo stin anaptiksi tou diktiou kapias eterias to90% ftei o ote ine i monimi dikeologia tous !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

L_Oronar
03-01-08, 22:55
nai xairw polu Aikut!! otan sou exoun kopsei to til epeidi exoun steilei lathos eksoplismo, perneis apo kinito, k ekei den einai tzampa!!

oso gia ta 200€ kati ligotero apo 2 mines miname sto 2 play!!!

k autoi de mas xrewnoun k kala gia ti lusi tou sumbolaiou, alla isxirizontai oti eixame 2 play apo ton ioulio!! kati pou mporoume paneukola na apodeiksoume oti einai aisxro psema!!

oso gia EETT k INKA exoume idi milisei!!!;)

hol: Aριθμός δωρεάν τηλεφωνικής τεχνικής υποστήριξης

Ανακοίνωση:

H hellas online προσφέρει σε όλους τους συνδρομητές της αριθμό δωρεάν τηλεφωνικής τεχνικής υποστήριξης

Για όλους εμάς στην hellas online η άριστη εξυπηρέτηση σας αποτελεί τη μεγαλύτερη μας δέσμευση. Όλοι οι συνδρομητές μας μπορούν πλέον να απολαμβάνουν δωρεάν τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη καλώντας τον αριθμό 800 400 13844.

Τώρα όλοι οι συνδρομητές μας μπορούν να επικοινωνήσουν με τους ειδικευμένους μας τεχνικούς συνεργάτες καλώντας από σταθερό τηλέφωνο στο νέο αριθμό τεχνικής υποστήριξης 800 400 13844, 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο από οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας χωρίς καμία απολύτως χρέωση.

www.hol.gr (http://www.hol.gr)

04-01-08, 10:29
kai ti egine meta me EETT kai INKA?

04-01-08, 13:11
Τι λαλακες που ειναι?! 70 λεπτα στο τηλεφωνο να με στελνουν απο το ενα τμημα στο αλλο (παλι καλα που ειχα παρει στο δωρεαν αριθμο) και τελικα μου λενε: Στελνω αναφορα τωρα σε καποιον αρμοδιο να το δουν. Βλεπω πως ειναι υποκατασκευη. Τι ειναι υπο κατασκευη ρε παιδια εδω και δυο μηνες? Μια αναβαθμιση. Ελεος!
Τους απειλησα πως θα διακοψω εαν δεν γινει κατι στις επομενες μερες... Για να δουμε...

thodorisrou
04-01-08, 13:33
egw zitisa anavathmisi k mou eipan 20 ergasimes. einai na mpei aytes tis meres. omws me ola osa diavazw einai protimotero na to akyrwsw.....

oson afora tin kathysterhsh, ekana aithsh 1 aygoystoy k mpike 15 dekemvriou.
ekana 3 aithseis giati ekanan malakies stin epikoinwnia tous me ote
oi anthrwpoi einai ilithioi. anti na ftiaxoun mia etaireia organwmeni, spane ta nevra tou kosmou.

tous plirwnoume k tous parakalame kiolas.....

ranger
04-01-08, 17:42
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΧΩ Hol Double Play ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΕΝΩ ΕΧΩ ΔΩΔΕΚΑΡΑ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ Fritz Exei ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ Reset To Fritz ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΓΑΖΩ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΗΣ Hol ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ. Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗ Hol.

Constadine_S3
04-01-08, 17:50
xronia polla kalh xronia!exeis dokimasei na katevaseis polla arxeia mazi?ego exo double play 24ara.an kai eixa provlimata me to tilefono,twra ola komple!!

Glorious
04-01-08, 18:05
Ti kourazeste re pedia ,TO IPA KAI TO KSANALEGO oloi einai ta idia SKA..............
na sas doso onomata apo FORTHNET ,

1-ipefthinos texnikis ipostiriksis k.KARAFOTIS , kondepsa na ton pnikso , apo to lemo ton arpaksa mesa stin Forthnet kai afou tis efage kai meta , mou legi as eimoun ektos eterias kai tha se kanoniza , XAXAXAXAXAXAXXA Ton m..............a, (tosa pola pou simbenoun ,pou o securitas ipostirize emena)
2-ipefthinos kai diefthintis tmima poliseon k.Askitis , ton ksexesa apo pano os kato ftisima kai oti thelis, aytos kitaze tin othoni tou ipologisti toy (opos to bodi kitazi to treno) kai mono t'akouge , meta moy legi mestanaxoreses para poli -PAO NA KANO ENA TSIGARO-

Alla kai pali apo tin alli to metaniosa ,giati den ftene aytoi oi anthropoi , pernoun ena mistho kai ti mporoun na kanoun afou oles sxedon oi eteries,arxizan na ktizoun mia polikatikia xoris na iparxoyn themelia,rithmizoun to ena xalaei to allo ,EFOSON DEN IPARXEI KANEIS NA TOUS ELENKSI kanoun oti mporoun kai oti theloun,opos se ola pou simbenoun stin ELLADITSA MAS.

I P A R X E I K A T I P O U N A E I N A I S O S T O S'A Y T I T I X O R A

chris1966
04-01-08, 18:09
γειά σε όλους.
εγώ πληρώνω 39.90 τον μήνα για 2024 γραμμή κατεβάζω μέχρι 240 το ανώτερο (πολλά αρχεία rapidshare όλα μαζι) και στην περιοχή μου θα έρθει το double play τον Ιούλιο μου είπαν τ/φ,
εαν θέλω λέει τώρα adsl και τ/φ δωρεάν θα πέσει η ταχύτητα στα 728 και θα πληρώνω 29.90 σαν να έχω 24 άρα γραμμή.μ........ίες.
θα διακόψω.

Constadine_S3
04-01-08, 18:35
pesta xrysostome(andromachos)!!!!!!!!!ego me hol eixa provlima me tin tilefonia oxi me to internet.moy elegan oti eftaige to asyrmato thl moy!!!!!an exeis to theo soy!tespa to internet pantws doulevei kordella!

Slipkot
04-01-08, 18:53
Ti kourazeste re pedia ,TO IPA KAI TO KSANALEGO oloi einai ta idia SKA..............
na sas doso onomata apo FORTHNET ,

1-ipefthinos texnikis ipostiriksis k.KARAFOTIS , kondepsa na ton pnikso , apo to lemo ton arpaksa mesa stin Forthnet kai afou tis efage kai meta , mou legi as eimoun ektos eterias kai tha se kanoniza , XAXAXAXAXAXAXXA Ton m..............a, (tosa pola pou simbenoun ,pou o securitas ipostirize emena)
2-ipefthinos kai diefthintis tmima poliseon k.Askitis , ton ksexesa apo pano os kato ftisima kai oti thelis, aytos kitaze tin othoni tou ipologisti toy (opos to bodi kitazi to treno) kai mono t'akouge , meta moy legi mestanaxoreses para poli -PAO NA KANO ENA TSIGARO-

Alla kai pali apo tin alli to metaniosa ,giati den ftene aytoi oi anthropoi , pernoun ena mistho kai ti mporoun na kanoun afou oles sxedon oi eteries,arxizan na ktizoun mia polikatikia xoris na iparxoyn themelia,rithmizoun to ena xalaei to allo ,EFOSON DEN IPARXEI KANEIS NA TOUS ELENKSI kanoun oti mporoun kai oti theloun,opos se ola pou simbenoun stin ELLADITSA MAS.

I P A R X E I K A T I P O U N A E I N A I S O S T O S'A Y T O I T I X O R A

Opos ta les einai andromahe... Autoi einai aploi ipalliloi kai den ftaine se tpt...
Oso gia auto pou rotas me ta kokkina grammata sou apantao ego OXI :no:

05-01-08, 13:00
Ναι ωραια. Αλλα μας λες μονο τα ονοματα απο την Forthnet. Πες και κανα ονομα απο την ΗΟΛ να τους πνιξω εγω! :p

blackorc
05-01-08, 13:17
Το καλύτερο είναι να φέυγεται απο τις εταιρείες που δεν σας ευχαριστούν. Γρήγορότερο δεν σημαίνει και καλύτερο. Βάλτε την αξιοπιστία πιο πάνω.

Slipkot
05-01-08, 13:49
Ναι ωραια. Αλλα μας λες μονο τα ονοματα απο την Forthnet. Πες και κανα ονομα απο την ΗΟΛ να τους πνιξω εγω! :p

Mazi 8a tous pniksoume Niko :)

05-01-08, 21:56
Σαββατα δουλευουν για να κανουν αναβαθμισεις? Λες να τους παρω τωρα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηρηξη να δω τι θα μου πουνε?

Slipkot
05-01-08, 22:09
Σαββατα δουλευουν για να κανουν αναβαθμισεις? Λες να τους παρω τωρα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηρηξη να δω τι θα μου πουνε?

Siga min sou apantisoun. Edo den apantan se Normal Ores dld ores grafeiou, 8a apantisoun tora stis 12 to vradi??? Tsamba i anamoni...

05-01-08, 22:18
Mporei na paro... Lene 24 ores to 24oro kai 365 meres ro xrono... Ama den varieme se ligo tha paro.

EDIT: Πηρα. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονη! 5 λεπτα ακριβως...
EDIT2: 14 λεπτα!!! :p
EDIT3: Το κλεισα στη μιση ωρα... Σιγα μην απανταγαν...

Slipkot
06-01-08, 09:48
Mporei na paro... Lene 24 ores to 24oro kai 365 meres ro xrono... Ama den varieme se ligo tha paro.

EDIT: Πηρα. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονη! 5 λεπτα ακριβως...
EDIT2: 14 λεπτα!!! :p
EDIT3: Το κλεισα στη μιση ωρα... Σιγα μην απανταγαν...

Afou sto eipa den apantane!!! 8a tous paro aurio ego na do 8a apantisoun gt 8elo na kano anava8misi!!!

06-01-08, 10:37
Gia anavathmisi sigoura tha apantisoun oi apateones, alla gia texniki ypostiriksi min perimenete tpt!! :)

06-01-08, 10:43
Afou sto eipa den apantane!!! 8a tous paro aurio ego na do 8a apantisoun gt 8elo na kano anava8misi!!!

Για αναβαθμιση πρεπει να μιλησεις στο τμημα πωλησεων. Νομιζω αυτο το τμημα δεν ειναι 24 ωρες το 24ωρο... Παντως εγω δεν περιμενα πανω απο 5 λεπτα οταν πηρα για αναβαθμιση...

Slipkot
06-01-08, 10:59
Για αναβαθμιση πρεπει να μιλησεις στο τμημα πωλησεων. Νομιζω αυτο το τμημα δεν ειναι 24 ωρες το 24ωρο... Παντως εγω δεν περιμενα πανω απο 5 λεπτα οταν πηρα για αναβαθμιση...

Re einai o agrafos nomos ton ISP kai genikos ton etairion. Se tmimata ta opoia ta tous paragoun lefta, px to tmima poliseon klp, apantan amesos i anamoni zitima an 8a einai 5 lepta. Se ola ta ola opos texniki eksipiretisi, vlaves klp, i anamoni einai 20 lepta to ligotero...

06-01-08, 11:03
Siga na min dinoun kai 24ori ypostiriksi !!

xaxaxaa! ;)

Slipkot
06-01-08, 11:08
Mono i texniki ipostriksi einai 24/7 anoixti!

stratosgr
06-01-08, 11:13
Mhn to psaxnete, h politikh ths hol einai na mhn apantane, kai 12 to vrady na tous parete mporei na varane myges, na vlepoun to thlefwno na xtypaei k na mhn to shkwnoun. Eidika h texnikh yposthriksh. Gia thn hol milaw. A, oso gia to double play 24mbps, Telh Oktwvriou aithsh, 4 Ianouariou energopoihsh. Apo taxythta pianw ta 2-2,5 MB/s, 8a eprepe 3 alla polla zhtaw. To thlefwno leitourgei mia xara an kai eixan ksexasei na to energopoihsoun. Genikws, prepei na psaxnete sthn perioxh pou menete poia etairia einai h kalyterh. Apo 8ema yposthrikshs, oi perissoteres, gia na mhn pw oles einai gia ta mpaza. A, kai to allo koulo, prin thn anava8mish ekovan thn dsl kai otan milousa me thn texnikh yposthriksh thn ksanaenergopoiousan.

daffys
08-01-08, 19:10
Kala...min Xtipise ...den Idronei To Auti Tous..edo Eimouna Sthn Anamonh Stin Arxh 40 Lepta...apo Asirmato Tilefono..leme Tha Pathoume Kai Tipota Sto Telos.sto Telos Vgike Enas Malakas Kai Mou Eipe Oti Den Exo Idea Pos Na Sas Voithiso...kala Auyti Mou Fenete Se Ligo Kairo Ama Pane Etsi Tha Pane Gia Klisimo.

dentist1966
09-01-08, 09:55
Mipos xerei kapoiow na mou pei an mporw na allaxo to evoice number (213...) poy moy exei dosei i etairia me arithmo tis epilogis moy?

Eyxaristw

Slipkot
09-01-08, 13:00
Mipos xerei kapoiow na mou pei an mporw na allaxo to evoice number (213...) poy moy exei dosei i etairia me arithmo tis epilogis moy?

Eyxaristw

Mporeis na to allakseis, alla oxi me opoiondipote tis epilogis sou. Prepei na dialekseis mesa apo mia lista. Mpes edo (https://myaccount.curbas.hol.gr/auth/login.cgi#topofpage) kai meta pigaine ri8miseis tilefonou, i kapos etsi den 8imamai akrivos. Kai sou leei gia allagi ari8mou...

Edit: File soz ekana la8os. Prepei na pareis tilefono stin HOL prota gia na sou dosoun ena kodiko, gt se emena etsi eixe ginei otan to allaksa, kai stin sinexeia se ka8odigoun autoi!!!

alex7777777
09-01-08, 21:17
Loipon paidia opws eixa grapsei parapanw mou eixan pei 20 meres gia thn anabathmish se 24. Telika h anabathmish egine se 5 meres!!!. Bebaia gia 24 oute logos........12.5 (an kai opws mou eipan eimai konta sto d-slam kai h grammh mou katharotath :) )

Slipkot
10-01-08, 18:44
Loipon paidia opws eixa grapsei parapanw mou eixan pei 20 meres gia thn anabathmish se 24. Telika h anabathmish egine se 5 meres!!!. Bebaia gia 24 oute logos........12.5 (an kai opws mou eipan eimai konta sto d-slam kai h grammh mou katharotath :) )

Kai tixeros eisai pou pianeis ta 12.5...

trikiklas
10-01-08, 22:33
na rotiso kati asxeto?mipos exei kanei to driver gia to netrouter d-2 gia pstn tis intracom poy edine i hol mazi me to paketo broadbandpack?exo to montem/router kai den exo to cd egkatastasis.opoios kseri kati as voithisi.eyxaristo

KID2
11-01-08, 08:50
Τελικά κατάλαβα ότι δεν είμαι η μόνη που έχω πρόβλημε με τη HOL. Είμαι συνδρομήτρια για περίπου 10 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Η τεχνική τους υποστήριξη όταν χρειάστηκα ήταν άψογη και απαντούσαν αμέσως στο τηλέφωνο. Το Σεπτέμβρη όμως που έλειγε η συνδρομή μου αποφάσισα να γυρίσω σε double-play που δεν έχει πάγιο ΟΤΕ κτλ. Έχουμε Ιανουάριο κι εγώ ακόμα είμαι χωρίς internet. Με τα χίλια ζόρια πότε έχω τηλέφωνο πότε όχι. Έχω περιμένει ατέλειωτες ώρες στην ανάμονή για να μιλήσω με κάποιον (μέσος όρος 34 - 50 λεπτά). Συντονίζει το router σε πολύ χαμηλή ταχύτητα και δεν μπορώ να ανοίξω καμία σελίδα ούτε τα mail να πάρω. Όλο αναθέτουν το θέμα στους τεχνικούς για το δίκτυο αλλά τίποτα δεν έχει γίνει και κανένας δεν μπορεί να μου δώσει μία απάντηση για το πότε θα δουλέψει. Έχω κουραστεί πάρα πολύ με αυτή την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτηκα να πάω από τα γραφεία τους αφού δεν μπορεί κανένας τεχνικός να με εξυπηρετήσει αλλά ούτε και να με συνδέσει με κάποιον υπεύθυνο να κάνω παράπονα. Διάβασα όμως παραπάνω ότι και άλλοι πήγατε και τι έγινε? Εκτός από το ότι είχε πολύ κόσμο που διαμαρτηρότανε έγινε τίποτα? Μέχρι που σκέφτηκα να πάω σε κανένα κανάλι γιατί στην Ελλάδα τελικά μόνο αν βγεις στην τηλεόραση και τους κάνεις ρεζίλι λύνεται το πρόβλημά σου. Αν δεν έμπαινα σε αυτή τη σελίδα να δω πόσοι άλλοι έχουν πρόβλημα με τη HOL δε θα το ήξερα. Κάπως πρέπει να μαθευτεί. Θα δοκιμάσω και στο ΙΝΚΑ που αναφέρεται παραπάνω να δω μήπως βγάλω καμία άκρη. Πριν τις γιορτές ήταν η τελευταία φορά που μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και τους είπα ότι αν δεν διορθωθεί μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές θα ακυρώσω τη συνδρομή και θα γυρίσω πάλι στον ΟΤΕ αλλά δεν βγαίνει κανείς στο τηλέφωνο για να το κάνω. Έχει κανένας καμία ιδέα για το τι να κάνω? Το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι εμένα δε μου έχουν στείλει κανένα λογαριασμό αυτούς τους μήνες και είπαν ότι δε με χρεώνουν μέχρι να δουλέψει και το internet. Θα δούμε βέβαια αν θα ισχύσει αυτό και δε μου στείλουν τίποτα τρελό. Είμαι απελπισμένη!

KID2
11-01-08, 08:58
Το καλύτερο είναι να φέυγεται απο τις εταιρείες που δεν σας ευχαριστούν. Γρήγορότερο δεν σημαίνει και καλύτερο. Βάλτε την αξιοπιστία πιο πάνω.

Απ' ότι κατάλαβα όλες οι εταιρίες είναι προβληματικές. Κι εγώ θέλω να φύγω από τη HOL γιατί από τον Οκτώβριο δεν έχω καθόλου internet. Ποια εταιρία όμως είναι αξιόπιστη?

grmako
11-01-08, 13:21
Piuo xalia thlefwnikh yposthriksh ston kosmo dn exw ksanadei re paidia!

ESXOS KAI AHDIA!

NTROPH TOUS!

mono to upload aksizei se aftous pou twra vevaia arxizoun oloi na dinoun 1 Mbps upload!

11-01-08, 14:39
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Μετα απο 2 μηνες εγινε η αναβαθμιση!!! Εχω και καλα 6Mbits download με 1Mbit upload. Το upload μπορω να πω πως ειναι αριστο! Ανεβασα με 110KB στο rapidshare σταθερα. Οσο το download μονο στο uTorrent επιασα ενα 650 me 2 torrents ανοιχτα...

mikroulis
14-01-08, 13:34
Είμαι συνδρομητής την HOL ακριβώς 1 χρόνο...! Έχω ταχύτητα 1mbps! Έκαναν 3 εβδομάδες να με συνδέσουν και όταν το έκαναν ήταν πολύ χαμηλή η ταχύτητα! Τώρα μετά απο πολλά παράπονα κατεβάζω με 108Κ και ανεβάζω ΜΟΝΟ με 24Κ !
Είχα στο μυαλό μου να πάρω τηλέφωνο για να γίνει αναβάθμιση αύριο σε 2play αλλά ρε παιδιά με όσα είδα ΤΩΡΑ αρχίζω να το σκέφτομαι περισσότερο! Δεν έχω και υπομονή και αν αργήσουν θα πάω και θα τους θάψω! :(
ΟΥΦΦΦΦ ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ!!!

Φίλε Νίκο...όσο περίμενες για την αναβάθμιση, είχες την προηγούμενη σύνδεση ίντερνετ;;

chrismaria
14-01-08, 17:32
(Εγώ είμαι HOL). Είναι απαράδεκτοι, δεν έχουν υποδομή και πάνε να τη βγούνε στον ΟΤΕ ξυπόλυτοι. Εγώ θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ γιατί δεν μπορούν οι αλήτες να με αφήνουν 1 εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο και να μην εξηγούν το τι εφταιγε. Τηλεφωνική υποστήριξη για τα μπάζα. ΑΑΑΑΑΑ και τελευταία διαπίστωσα ότι κόβουν τη σύνδεση όταν δεν το χρησιμοποιείς, αυτό τουλάχιστον λέει το log του router.
Όσοι είστε στον ΟΤΕ σας συνιστώ να μην φύγετε τώρα. Περιμένετε 1 - 2 χρόνια και μετά αποφασίζετε. Εκτός και αν δεν στα ενδιαφέρει η σταθερότητα και η ποιότητα των γραμμών του ΟΤΕ.
Εγώ το μετάνιωσα πάντως που έφυγα.

thanks

Slipkot
14-01-08, 18:22
Είμαι συνδρομητής την HOL ακριβώς 1 χρόνο...! Έχω ταχύτητα 1mbps! Έκαναν 3 εβδομάδες να με συνδέσουν και όταν το έκαναν ήταν πολύ χαμηλή η ταχύτητα! Τώρα μετά απο πολλά παράπονα κατεβάζω με 108Κ και ανεβάζω ΜΟΝΟ με 24Κ !
Είχα στο μυαλό μου να πάρω τηλέφωνο για να γίνει αναβάθμιση αύριο σε 2play αλλά ρε παιδιά με όσα είδα ΤΩΡΑ αρχίζω να το σκέφτομαι περισσότερο! Δεν έχω και υπομονή και αν αργήσουν θα πάω και θα τους θάψω! :(
ΟΥΦΦΦΦ ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ!!!

Φίλε Νίκο...όσο περίμενες για την αναβάθμιση, είχες την προηγούμενη σύνδεση ίντερνετ;;

Mexri na ginei i diadikasia tis anava8misis exeis Internet den sto kovoun. Ego sou proteino na kaneis aitisi gia 2play, gt apo oti ksero, me tis optikes ines ginete to eksis. Otan 8a mbeis se optiki ina, einai an 8a sou "katsei", an apo tin proti stigmi exeis provlima, mia zoi 8a meinei etsi, eno an den exeis, den 8a sinantiseis pote. Mporei esi na min exeis provlima, exo o geitonas, na exei kai as pernete apo tin idia optiki ina. Distixos file mou exei katantisei 8ema tixis to olo 8ema. Opote ego sou proteino na kaneis autin tin aitisi!!!

(Εγώ είμαι HOL). Είναι απαράδεκτοι, δεν έχουν υποδομή και πάνε να τη βγούνε στον ΟΤΕ ξυπόλυτοι. Εγώ θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ γιατί δεν μπορούν οι αλήτες να με αφήνουν 1 εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο και να μην εξηγούν το τι εφταιγε. Τηλεφωνική υποστήριξη για τα μπάζα. ΑΑΑΑΑΑ και τελευταία διαπίστωσα ότι κόβουν τη σύνδεση όταν δεν το χρησιμοποιείς, αυτό τουλάχιστον λέει το log του router.
Όσοι είστε στον ΟΤΕ σας συνιστώ να μην φύγετε τώρα. Περιμένετε 1 - 2 χρόνια και μετά αποφασίζετε. Εκτός και αν δεν στα ενδιαφέρει η σταθερότητα και η ποιότητα των γραμμών του ΟΤΕ.
Εγώ το μετάνιωσα πάντως που έφυγα.

thanks

File ipervaleis. Eimai 4 xronia stin HOL kai den exo sinantisei auta pou les. Sto mono pou simfono einai i tilefoniki ipostiriksi. Oso gia to allo pou les oti kovoun tin sindesi otan den tin xrisimopoieis, auto den ginete me kamia panagia!!! Einai apolitos PARANOMO. Opote min leme kai oti 8eloume ;)

fallen_angel82
16-01-08, 18:37
Σαν χρήστης της HOL στον Internet δεν είχα κανένα παράπονο.
Για την τηλεφωνική υποστήριξη έχετε δίκιο για τη μεγάλη αναμονή, αλλά το πρόβλημα
είνια πιο ψηλά. Αν οι πωλήσεις έχουν 30 άτομα κάθε βάρδια και η τεχνική υποστήριξη
με δυσκολία 15/βάρδια τότε είναι λογικό να μη μπορούν να ανταποκριθούν.
Τώρα όσον αφορά το double play και θα μιλήσω στα ίσια. Γιατί καλοί μου άνθρωποι θέλετε
να βάλετε double play στη HOL? Ρωτήσατε κάτι για την τεχνολογία ή απλά ακούσατε δωρεάν κλήσεις και Internet με μόνο χ€? Η Hol δίνει τηλεφωνία πάνω από το router. Οπότε αν το router δεν παίζει No τηλέφωνο. Αν δε συγχρονίζει για να πάρει τη 10αρα IP No τηλέφωνο. Αν
πέσει το ρεύμα πρέπει να κάνεις αλλαγή στη συνδεσμολογία, αλλιώς no τηλέφωνο.
Τώρα όσον αφορά το Internet. Τα 24mbps είναι απιστο όνειρο με το παλιό δίκτυο του ΟΤΕ.
Αν δε συγχρονίζετε καθόλου είναι πρόβλημα της γραμμής κατά 99%, εκτός αν έχεις PSTN και
σου στείλουν ISDN εξοπλισμό (είχε γίνει πολλές φορές). Βάλτε φίλτρα στις τηλεφωνικές συσκευές. Αν συγχρονίζετε, δείτε τις πληροφορίες που δίνει το fritz : line attenuation, attainable rate. Αν η γραμμή σας σηκώνει 3mbps πως να την κάνουν να σηκώσει παραπάνω?
Άντε να πειράξουν λίγο το profile της πόρτας αλλά και πάλι. Ανεβάζωντας την ταχύτητα συγχρονισμού, παίζει να έχετε συχνές αποσυνδέσεις.
Για να μη σας κουράζω άλλο. Πριν αγοράσετε κάτι ρωτήστε. Ευτυχώς η HOL κατάλαβε το λάθος της με την τηλεφωνία και θα αλλάξει και εκείνη σε pots. Σκεφτείτε όμως ότι υπάρχουν
10αδες χιλιάδες εγγεγραμένοι χρήστες 2play στη HOL Και πολλοί από αυτούς παίζουν απροβλημάτιστα.

indiangr
17-01-08, 17:49
Apo thn empeiria mou sth HoL kai sygkekrimena Double Play (Red Edition) 8a pw ta ekshs : H energopoihsh egine se 15 meres mono ,milaga sto thlefwno me sygkekrimeno pwlhth pou me boh8hse poly.Menw petroupoli kai exw taxythtes apo 12- 14 (symfwna me oti leei to Fritz pou exw).Thlefwnia pros to paron mia xara kai eimai sto diktyo ths HoL apo oktwbrio. To idio kai oson afora ta eishthria pou sou dinoun gia ta mats tou Olympiakou(to red edition kostizei 20 euro).
Twra ta asxhma oson afora se mena : An den xrhsimpoieis to Fritz kai panw tou to thlefwno DEN exeis thlefwno me kanena tropo ,opote duplex ktl den yparxoun. To epsaksa kai den exw vrei lysh akoma. An pesei to reuma kai den exeis ups thelfwno den yparxei. Pc kai thlefwno prepi na einai konta kai an eisai makria kai to WiFi exei paremboles asta. Apo eksyphrethsh oti isxyei kai stis alles etaireis MIA wra sto thlefwno kai asxetoi pou lene oti na nai.Apla 8a kanw ypomonh na dw pws 8a ekselixtoun oi etaireies kai an 8a piasoun standart kalytera kai 8a dw pou 8a paw giati OTE pote ksana.

fallen_angel82
17-01-08, 20:17
Apo thn empeiria mou sth HoL kai sygkekrimena Double Play (Red Edition) 8a pw ta ekshs : H energopoihsh egine se 15 meres mono ,milaga sto thlefwno me sygkekrimeno pwlhth pou me boh8hse poly.Menw petroupoli kai exw taxythtes apo 12- 14 (symfwna me oti leei to Fritz pou exw).Thlefwnia pros to paron mia xara kai eimai sto diktyo ths HoL apo oktwbrio. To idio kai oson afora ta eishthria pou sou dinoun gia ta mats tou Olympiakou(to red edition kostizei 20 euro).
Twra ta asxhma oson afora se mena : An den xrhsimpoieis to Fritz kai panw tou to thlefwno DEN exeis thlefwno me kanena tropo ,opote duplex ktl den yparxoun. To epsaksa kai den exw vrei lysh akoma. An pesei to reuma kai den exeis ups thelfwno den yparxei. Pc kai thlefwno prepi na einai konta kai an eisai makria kai to WiFi exei paremboles asta. Apo eksyphrethsh oti isxyei kai stis alles etaireis MIA wra sto thlefwno kai asxetoi pou lene oti na nai.Apla 8a kanw ypomonh na dw pws 8a ekselixtoun oi etaireies kai an 8a piasoun standart kalytera kai 8a dw pou 8a paw giati OTE pote ksana.

Indian αυτό που λες για την τηλεφωνία όσον αφορά τα duplex δεν ισχύει.
Υπάρχει στο manual συνδεσμολογία που σου επιτρέπει να έχεις έως 2 τηλεφωνικές
συσκευές σε άλλο χώρο πλην του χώρου στον οποίο βρίσκεται το ρούτερ. Απλά από τη phone 2 του fritz θα ενώσεις με το καλώδιο τηλεφώνου της συσκευασίας με τη θύρα line του splitter. Η απόσταση όμως από το router δε θα πρέπει να ξεπερνά
τα 30 μέτρα. Αν το κάνεις αυτό, στις συσκευές πρέπει να βάλεις και φίλτρα γιατί ειναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με το router.;)

giochr
17-01-08, 23:55
gia osous prokeitai na kanoyn aithsh gia nea syndromh kai briskontai sto idio dhlhma me mena gia an a3izei ton kopo kai exontas pleon ypopsiv kai ta pagia apo pleyras OTE 8a h8ela na plhrvforhsv oti apo egkires phges entos hol den a3izei kamia syndesh akoma toylaxiston eews ton martio.!!!

opws eipe k enas filos mono sto e3vteriko mporei kapoios na ypologizei na brei poiothta se syndeseis internet.

arage einai kai to mono poy phgainei straba sthn ellada???

ypomonh pali me xronia me kairoys pali diko toys 8a einai...

indiangr
18-01-08, 15:56
Indian αυτό που λες για την τηλεφωνία όσον αφορά τα duplex δεν ισχύει.
Υπάρχει στο manual συνδεσμολογία που σου επιτρέπει να έχεις έως 2 τηλεφωνικές
συσκευές σε άλλο χώρο πλην του χώρου στον οποίο βρίσκεται το ρούτερ. Απλά από τη phone 2 του fritz θα ενώσεις με το καλώδιο τηλεφώνου της συσκευασίας με τη θύρα line του splitter. Η απόσταση όμως από το router δε θα πρέπει να ξεπερνά
τα 30 μέτρα. Αν το κάνεις αυτό, στις συσκευές πρέπει να βάλεις και φίλτρα γιατί ειναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με το router.;)

Me auton ton tropo apla stelneis sto spiti th 2i grammh pou sou dinoun. Opote to dokimasa sth 2i syskeuh ebgaine to 2o noumero.kai fysika "xtypage" to thlefwno otan kalousan to 2o noumero.:cry:

fallen_angel82
19-01-08, 16:18
Me auton ton tropo apla stelneis sto spiti th 2i grammh pou sou dinoun. Opote to dokimasa sth 2i syskeuh ebgaine to 2o noumero.kai fysika "xtypage" to thlefwno otan kalousan to 2o noumero.:cry:

Έστς ότι είσαι στην Αθήνα. Οπότε θα έχεις ένα 21ο... και ένα 213... αριθμούς.
Όταν σε καλούν στο 210... χτυπάει και η phone1 και phone2. Όταν σε καλούν στο
213... χτυπάει μόνο η phone 2. Οπότε με τη συνδεσμολογία που σου λέω, όταν σε καλούν στο 210... θα χτυπούν όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού. Όταν σε καλούν στο
213... θα χτυπούν τα τηλέφωνα που πέρνουν feed από τη phone 2, δηλαδή τα τηλέφωνα στους άλλους χώρους. Όταν καλείς από αυτές τις συσκευές
θα φαίνεται ότι καλείς από το 213... Αν δεν έχεις πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις του 7140
έτσι θα πρέπει να λειτουργεί. Αν δεν είσαι σίγουρος, πάρε τηλ στην τεχνική υποστήριξη
να σου στελιλουν το default configuration file για το router σου.

agnostos42
19-01-08, 19:30
ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ. ΣΚΕΤΗ ΑΠΑΤΗ.ΕΚΑΝΑ Μ......ΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.Σ'ΕΜΕΝΑ ΟΠΟΤΕ "ΓΟΥΣΤΑΡΙΖΕ" ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΗΤΑΝ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΙ ΑΛΛΟΤΕ ΟΧΙ.ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ,ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑ.
ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ............

SLY
19-01-08, 20:28
kai egw hol exw to double play sthn A8hna...kai eimai euxaristhmenh pantws.
den exw akoma kapoio problhma:)

bebaia gia na epikoinwnhseis mazi tous ontws 8es kati wres:no:

vk2007
22-01-08, 03:02
καλησπερα σε ολους,
αντιμετωπιζει κανεις διακοπες συνδεσεως τηλεφωνου και dsl?αν ναι τι φταει?:unsure:

Slipkot
22-01-08, 17:41
καλησπερα σε ολους,
αντιμετωπιζει κανεις διακοπες συνδεσεως τηλεφωνου και dsl?αν ναι τι φταει?:unsure:

An kai den exo tilefono, exo mono DSL, den antimetopizo kati tetioio apo tin HOL. Pi8ana provlimata einai: Kanta vima-vima dld kane prota to ena kai an den ginei tpt proxora sto epomeno ;)
1) Kaki poiotita grammis i kai sfalmata stin grammi. Gia na to elekseis, pare tilefono stin HOL kai pes tous na eleksoun tin grammi gia sfalmata.
2) Xalasmeno i provlimatiko Router. Dokimase ena allo Router na deis an simvainei to idio, kai an den simvainei me to allo Router partous til na sou steiloun ena allo Router.
3) Elleipsi Filtron apo tin kentriki mpriza tilefonou kai apo tin mpriza pou "pernei" to Router sou!

faded
22-01-08, 18:39
Na sas pw kai egw th gnwmh mou gia thn poly wraia... HOL..
h hol.. me ekane na perimenw 2.5 mhnes... AGAPHTOI.. EXOUN ENA KOLO COURRIER ONOMATI GENIKH TAXYDROMIKH... to oti den tous afhsa kana paketo me bomba tyxeroi einai.. TO EIXAN 1 mhna parakalw sto courier tous ton exoplismo tou double play.. kai to libanizan.. kai oi eleiinoi me fwnaksan na perasw kai apo ta grafeia tous..enas texnikos irthe.. afou efaga gia 10 klhseis sthn texnikh yposthriksh tous 20 wres anamonhs.. NAI NAI.. APANTANE AMESWS.. an to shkwsoun se ligotero apo 1 wra kante party. o texnikos loipon otan tou eipa.. evala hol gia kalytera.. kounage to kefali tou.. san na elege.. nai megale.. twra tha deis..
loipon sygxronize to modem XWRIS TO ACCOUNT MOU ACTIVATED DHLADH.. sta 15mpbs.. e.. otan to ekana activated.. gia 1 week.. htan kolimeno sta 2mbit.. kkai mou legane ftene ta kalwdia mou eleos.. epeidh tygxanei na eimaste kai texnikoi diktywn panw apo 15% loss den exeis logw kalwdiwn.. kai htan profanes.. oti den exoun bandwith.. kai to moirazoun allou.. afou apo ksexesma den katalavainan .. otan tous eipa kai to epikero.. tha ta poume sta kanalia.. ws dia mageias.. thn allh mera eftiakse.. den kserw an htan symptwsh.. alla filoi mou. an sas ftasoun sta oria sas.. peite tous thn magikh protash.." tha ta poume sta kanalia:) "
p.s. opoios skeftetai na paei hol.. as to ksanaskeftei.. kalytera ote kai as plhrwneis kai to 2plasio.. gia ola o ote ftaiei standard... kai na klasei h hol o ote ftaiei..

Slipkot
22-01-08, 18:50
h hol.. me ekane na perimenw 2.5 mhnes... AGAPHTOI.. EXOUN ENA KOLO COURRIER ONOMATI GENIKH TAXYDROMIKH... to oti den tous afhsa kana paketo me bomba tyxeroi einai.. TO EIXAN 1 mhna parakalw sto courier tous ton exoplismo tou double play.. kai to libanizan.. kai oi eleiinoi me fwnaksan na perasw kai apo ta grafeia tous..enas texnikos irthe.. afou efaga gia 10 klhseis sthn texnikh yposthriksh tous 20 wres anamonhs.. NAI NAI.. APANTANE AMESWS.. an to shkwsoun se ligotero apo 1 wra kante party. o texnikos loipon otan tou eipa.. evala hol gia kalytera.. kounage to kefali tou.. san na elege.. nai megale.. twra tha deis..
loipon sygxronize to modem XWRIS TO ACCOUNT MOU ACTIVATED DHLADH.. sta 15mpbs.. e.. otan to ekana activated.. gia 1 week.. htan kolimeno sta 2mbit.. kkai mou legane ftene ta kalwdia mou eleos.. epeidh tygxanei na eimaste kai texnikoi diktywn panw apo 15% loss den exeis logw kalwdiwn.. kai htan profanes.. oti den exoun bandwith.. kai to moirazoun allou.. afou apo ksexesma den katalavainan .. otan tous eipa kai to epikero.. tha ta poume sta kanalia.. ws dia mageias.. thn allh mera eftiakse.. den kserw an htan symptwsh.. alla filoi mou. an sas ftasoun sta oria sas.. peite tous thn magikh protash.." tha ta poume sta kanalia:) "
p.s. opoios skeftetai na paei hol.. as to ksanaskeftei.. kalytera ote kai as plhrwneis kai to 2plasio.. gia ola o ote ftaiei standard... kai na klasei h hol o ote ftaiei..

Proton an kai exeis dikio, 8elo na sou po kai ego kati gt eixa akrivos to idio provlima me esena. To oti i courier to eixe kai den to eferne, den itan 8ema tis HOL alla tis courier, an tous evrizes ligo 8a deis gia pote 8a sto eixan ferei sto spiti. To leo auto gt to eixan kanei kai se emena alla me tin ACS... Kai oso gia to teleutaio pou les oti tous eipes "8a ta poume sta kanalia" , ena exo na sou po "Kai o Agios fovera 8elei" An tous valeis fones i tous apiliseis se 1 mera to poli oti provlima exeis exei li8ei dia mageias opos les!!!

lelekasin
22-01-08, 19:16
Na pw kai egw ti gnwmi mou.Auti einai i prwti fora pou exw hol kai tin anoi3i kleinw ena xrono.Exw mono gia internet to hi-box kai se genikes grammes eimai euxaristimenos apo tis taxitites.Tin grammi mou tin energopiisan mesa se 3 meres pou genika mou fenete logiko an kai itan mono gia 768.i moni ka8isterisei itan otan mas balane sto idioktito diktio pou mas ekanan tsampa anaba8misei sta 3Mbps.Gia ti tilefoniki e3ipiretisi pio xalia dn ginete,na tous pernw mia olokliri mera kai na einai oloi apasxolimenoi kai telika na me pernoun autoi epeidei idan sto kentro poles kliseis apo to tilefono mas.(Gia to teleutaio akouw apopsis.Pws sas fenete?????)

Slipkot
22-01-08, 19:21
Gia to teleutaio pou les epeidi exo kai ego HOL, mono etsi mporeis na miliseis mazi tous, afineis mnm kai se kaloun autoi, an den to kaneis auto min perimeneis pote na miliseis mazi tous...

kissario
24-01-08, 18:39
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ Hol , Tellas Kai ΤΕΤΟΙΑ
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ , ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ, ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.

metalslugger5
25-01-08, 16:40
egw pisteyw oti o ote kanei tis malakies me tis grammes stis etairies pou den exoun diko tou diktio gia na min feygoyn oi pelates tous...

johnnyatos
26-01-08, 13:26
είχα κι εγώ πρόβλημα με τη ΗOL, όλα αυτά που ειπώθηκαν μέχρι τώρα μαζεμένα..
Στην αρχή έκανα υπομονή για την αίτηση, όταν όμως η εταιρία courier δεν μου έφερνε τον εξοπλισμό πήγα και τον πήρα μόνος μου.. το κουτί ήταν ανοιγμένο και από κει πιστεύω ότι ξεκίνησαν τα προβλήματα.. γενικά πιστεύω πως το Fritzbox 7140 είναι επιεικώς για τα μπάζα, εκτός και αν κάποιος 'έξυπνος' έκανε ανταλλαγή και μου έβαλε στο κουτί καμιά πατάτα... (εξού και το βρήκα ανοιχτό). Από τη στιγμή που μου στείλανε το Netfaster IAD βρήκα την υγειά μου.. τέρμα οι διακοπές και οι αποσυνδέσεις, μόνο η ταχύτητα (έχω 2play με 24) δέν ξεπερνούσε τα 4.. ξανά τηλέφωνα, ευτυχώς που είχα υπομονή και τηλέφωνο με handsfree, μου κάναν την αναβάθμιση στα 24 από τα 6(!) που κατά λάθος με είχαν συνδέσει.. Τώρα συνδέομαι το πολύ με 8.5 καθώς φταίει:
ο οτε που έχει στη δικαιοδοσία του ένα τμήμα της γραμμής μέχρι το σπίτι μου
ή
η ποιότητα του χαλκού στα καλώδια
ή
η καταραμένη σύμπτωση να τυχαίνουν όλα τα στραβά σε μένα και να μη μπορώ να σταυρώσω μια σύνδεση της προκοπής!
Δεν ξέρω παιδιά, αν έχετε κάτι να προτείνετε.....
Ίδωμεν.....

KID2
26-01-08, 14:07

κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν να κάνω μιας και έχω απελπιστεί. Από τον Οκτώβριο που έλαβα τον εξοπλισμό δεν έχω internet. Είχα κάποια προβλήματα με το τηλέφωνο κι εκεί που νόμιζα ότι λύθηκαν είμαι τώρα 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο και μου λένε κάτι για την ποιότητα του χαλκού στην καλωδίωση, κάτι για την απόσταση του σπιτιού από το dslam και λύση δεν βρίσκεται. Έχω πληρώσει ένα σωρό λεφτά στο κινητό και τελικά είπα κι εγώ να τους στείλω mail γιατί δεν αντέχω άλλο την αναμονή, και να αναφέρω ότι την Δευτέρα θα κάνω καταγγελία στα κανάλια.

Slipkot
26-01-08, 14:21
Στην αρχή έκανα υπομονή για την αίτηση, όταν όμως η εταιρία courier δεν μου έφερνε τον εξοπλισμό πήγα και τον πήρα μόνος μου.. το κουτί ήταν ανοιγμένο και από κει πιστεύω ότι ξεκίνησαν τα προβλήματα.. γενικά πιστεύω πως το Fritzbox 7140 είναι επιεικώς για τα μπάζα, εκτός και αν κάποιος 'έξυπνος' έκανε ανταλλαγή και μου έβαλε στο κουτί καμιά πατάτα... (εξού και το βρήκα ανοιχτό). Από τη στιγμή που μου στείλανε το Netfaster IAD βρήκα την υγειά μου.. τέρμα οι διακοπές και οι αποσυνδέσεις, μόνο η ταχύτητα (έχω 2play με 24) δέν ξεπερνούσε τα 4.. ξανά τηλέφωνα, ευτυχώς που είχα υπομονή και τηλέφωνο με handsfree, μου κάναν την αναβάθμιση στα 24 από τα 6(!) που κατά λάθος με είχαν συνδέσει.. Τώρα συνδέομαι το πολύ με 8.5 καθώς φταίει:
ή
ή
η καταραμένη σύμπτωση να τυχαίνουν όλα τα στραβά σε μένα και να μη μπορώ να σταυρώσω μια σύνδεση της προκοπής!
Ίδωμεν.....

1) Na sou po oti to FritzBox einai ena apo ta kalitera Router pou dinoun oi ISP stin Ellada. Kai afou itan anoixti i siskeuasia eprepe na tin epistrepseis piso!!!
2) Gia tin poiotita tis grammi sou, mporei na ftaei i megali apostasti apo to DSLAM, kaki poiotita tis grammi sou(kalodia), klp. Kalo 8a itan na kaneis aitisi vlavis gia na eleksoun tin grammi sou gia provlimata!!!

KID2
26-01-08, 14:31
ή
ή
Ίδωμεν.....

Μη σκας, κι εμένα τα ίδια μου λένε, ότι ίσως φταίει η ποιότητα του χαλκού της καλωδίωσης ή η απόσταση του σπιτιού από το dslam. Εγώ όμως δεν είμαι τεχνικός και δε μου λένε τίποτα όλα αυτά. Η λύση ποια είναι.. Εγώ πάντως την μόνη που βλέπω είναι η καταγγελία στα κανάλια και αυτό θα κάνω αν μέχρι τη Δευτέρα δε μου δώσουν μια συγκεκριμένη απάντηση. Το να είμαι χωρίς τηλέφωνο τόσες μέρες δεν παλεύεται!!!

baros
26-01-08, 16:31
εγω εχω 2 μηνες hol και και εστειλαν τον εξοπλισμο σε 8 εργασιμες και με συνδεσαν σε 25 εργασιμες ενω μου ειχαν πει 30 παλι καλα.απο ταχυτητα κατεβαζω με 6Mbps εως και 18Μbps kai upload 1Mbps.ολα καλα αλλα η αναμονη στο τηλεφωνο ειναι απιστευτη.

takis2006
27-01-08, 14:28
Πριν λίγες μέρες έλαβα απο την Hol μια πιστωτική απόδειξη παροχής υπηρεσιών...!!! Αξίζει να σημειωθεί οτι έχω σταματήσει την συνεργασία μου με την εταιρεία από τον Νοέμβριο του 2006...!!! Τότε είχα αγοράσει ένα προπληρωμένο πακέτο διάρκειας 6 μηνών μαζί με 6 μήνες δώρο το οποίο και διέκοψα 2 μήνες πριν τη λήξη του γιατί δεν άντεχα το χάλι που επικρατούσε...!!!
Τους τηλεφώνησα για να μου λυθεί η απορία σχετικά με το τι αφορά η απόδειξη αυτή αλλά συνάντησα το ίδιο και χειρότερο χάλι που υπήρχε πριν από 15 περίπου μήνες...!!!
Εμεινα στην γραμμή περίπου 35 λεπτά με χρέωση βέβαια μίλησα με 5 διαφορετικά άτομα χωρίς κανένας να μπορεί να μου δώσει απάντηση μέχρι που ο τελευταίος με απαράδεκτο τσαμπουκά μου είπε ότι δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει αλλά μάλλον πρόκειται για ΛΑΘΟΣ στα τερματικά τους και κράτησε τα στοιχεία μου για να με ενημερώσουν όταν βρούν την λύση...!!!
Φυσικά ακόμα δεν έχουν βρεί την λύση του θέματος...!!!
Κλείνοντας θα ήθελα να καταλήξω στη λέξη ΛΑΘΟΣ για όλους που έχουν εμπιστευθεί την Hol για το πόσο ανεύθυνοι και επιπόλαιοι είναι... φανταστείται κάποιος που πληρώνει μηνιαίο λογαριασμό να πέσει στο λάθος τους και να του ζητάνε να πληρώσει κι απο πάνω τι ταλαιπωρία τον περιμένει!!!!

stratiotis
28-01-08, 11:19
Καλα ειναι απιστευτη η εταιρεια...Απο μηνα σε μηνα με εχουν με την αναβαθμιση του double play.Αρχικα ηταν για 30/12/2007.Με το που πηγε ο μηνας 27/12/2007 ξαφνικα βλεπω διαθεσιμοτητα 31/1/2008.Αντε λεω να κανω υπομονη.Με το που πηγε σημερα 28/1/2008 βλεπω ημερομηνια 28/2/2008.Εχω αγανακτηση.Τους εχω στειλει e mail και αν μου απαντησουν θα σας δειξω τι μου γραφουν...Υπαρχει κανεις αλλος με το ιδιο προβλημα?????

mikroulis
28-01-08, 12:47
Σήμερα έκανα αίτηση για αναβάθμιση σε double-play στην hol...! Θέλω να δω πόσο καιρό θα κάνουν...! Stratiotis πώς βλέπω διαθεσιμότητα ;;

sordnaxela
28-01-08, 16:21
Έβαλα 2play μετά από 3 μήνες, αφού έκανα αίτηση. Ευτυχώς που πήρα τηλ. και ρώτησα γιατί δεν είχαν την αίτηση μου, την οποία και τηλεφωνικά και με courier έστειλα. Μόλις ενεργοποιήθηκε και για 2 μέρες δεν είχα ούτε internet ούτε τηλέφωνο, γιατί οι υπάλληλοι που μίλησα στο τηλ. δεν είχαν ιδέα τι έπρεπε να κάνω. Την 3η μέρα μίλησα με κάποιον που γνώριζε κι έστειλε στο mail μου firmware για το router. Έκανα αναβάθμιση. Αυτό ήταν από τότε, όλα καλά και το τηλ. (δουλεύουν και οι 2 γραμμές άψογα) και το internet, κανένα πρόβλημα μην το ματιάσω.

Slipkot
28-01-08, 16:47
Καλα ειναι απιστευτη η εταιρεια...Απο μηνα σε μηνα με εχουν με την αναβαθμιση του double play.Αρχικα ηταν για 30/12/2007.Με το που πηγε ο μηνας 27/12/2007 ξαφνικα βλεπω διαθεσιμοτητα 31/1/2008.Αντε λεω να κανω υπομονη.Με το που πηγε σημερα 28/1/2008 βλεπω ημερομηνια 28/2/2008.Εχω αγανακτηση.Τους εχω στειλει e mail και αν μου απαντησουν θα σας δειξω τι μου γραφουν...Υπαρχει κανεις αλλος με το ιδιο προβλημα?????

Kai ti na po ego pou 8a erxontan ton Oktomvrio tou 2007 kai telika erxete ton Fevrouario tou 2008??? :unsure:

Σήμερα έκανα αίτηση για αναβάθμιση σε double-play στην hol...! Θέλω να δω πόσο καιρό θα κάνουν...! Stratiotis πώς βλέπω διαθεσιμότητα ;;

Pas edo (http://www.hol.gr/default.asp), kai deksi leei elegxos dia8esimotitas diktiou, ekei grafeis to noumero tou tilefonou sou kai patas anazitisi ;)

Έβαλα 2play μετά από 3 μήνες, αφού έκανα αίτηση. Ευτυχώς που πήρα τηλ. και ρώτησα γιατί δεν είχαν την αίτηση μου, την οποία και τηλεφωνικά και με courier έστειλα. Μόλις ενεργοποιήθηκε και για 2 μέρες δεν είχα ούτε internet ούτε τηλέφωνο, γιατί οι υπάλληλοι που μίλησα στο τηλ. δεν είχαν ιδέα τι έπρεπε να κάνω. Την 3η μέρα μίλησα με κάποιον που γνώριζε κι έστειλε στο mail μου firmware για το router. Έκανα αναβάθμιση. Αυτό ήταν από τότε, όλα καλά και το τηλ. (δουλεύουν και οι 2 γραμμές άψογα) και το internet, κανένα πρόβλημα μην το ματιάσω.

To klassiko pou ginete me olous tous ISP sto double play, den exeis oute Internet oute tilefono gia liges meres kai kaneis den kserei ti ginete. Alla epeidi zoume stin Ellada molis peis tin magiki leksi, ta leme me tin EETT, dia mageias ola einai OK...

thomasskoy
28-01-08, 18:19
εχω και εγω adsl hol 1024 εδω και 2 χρονια.δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα αλλα μονο οταν χρειαζετε να τους παρω τηλεφωνο περιμενω πολυ. σκεφτομαι να βαλω 2play αλλα με οσα διαβασα απογοητευτικα.και καλα την εβαλα και εκοψα τον ΟΤΕ. αν χρειαστω τεχνικη βοηρεια τι θα κανω? μαλον θα παραμεινω στον οτε.

Slipkot
28-01-08, 18:31
εχω και εγω adsl hol 1024 εδω και 2 χρονια.δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα αλλα μονο οταν χρειαζετε να τους παρω τηλεφωνο περιμενω πολυ. σκεφτομαι να βαλω 2play αλλα με οσα διαβασα απογοητευτικα.και καλα την εβαλα και εκοψα τον ΟΤΕ. αν χρειαστω τεχνικη βοηρεια τι θα κανω? μαλον θα παραμεινω στον οτε.

To kalitero 8a kaneis meine sto OTE...

tsipis
28-01-08, 20:00
Εγώ έκανα αίτηση στις για 2play στις 14/1 και μου είπαν οτι σε 25 εργλασιμες θα γίνει η σύνδεση.Μπάινω σήμερα στο γραφείο και ήταν όλα κομμένα Ούτε net ούτε τηλέφωνο.Έβαλα το netfaster στην πρίζα, το σύνδεσα και ήταν ήδη ενεργοποιημένο το net.Στο status λέει οτι συγχρονίστηκε στα 13752kbps , ενώ έκανα σύνδεση στα 6mbps!Κατεβάζω με περίπου 300...αλλά από τηλέφωνο ακόμη δεν έχω τίποτα.Ενώ δείχνει οτι είναι συνδεδεμένο δεν καλεί...ούτε χτυπάει.Σηκώνω το ακουστικό, όλα καλά αλλά όταν παω να πάρω τηλ μετά από 5sec μου λέει οτι έχω πρόβλημα και να καλέσω το 13844...Μα δεν μπορώ να το καλέσω...με τι τηλέφωνο.Μήπως πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα για το τηλ?

Slipkot
28-01-08, 20:12
Εγώ έκανα αίτηση στις για 2play στις 14/1 και μου είπαν οτι σε 25 εργλασιμες θα γίνει η σύνδεση.Μπάινω σήμερα στο γραφείο και ήταν όλα κομμένα Ούτε net ούτε τηλέφωνο.Έβαλα το netfaster στην πρίζα, το σύνδεσα και ήταν ήδη ενεργοποιημένο το net.Στο status λέει οτι συγχρονίστηκε στα 13752kbps , ενώ έκανα σύνδεση στα 6mbps!Κατεβάζω με περίπου 300...αλλά από τηλέφωνο ακόμη δεν έχω τίποτα.Ενώ δείχνει οτι είναι συνδεδεμένο δεν καλεί...ούτε χτυπάει.Σηκώνω το ακουστικό, όλα καλά αλλά όταν παω να πάρω τηλ μετά από 5sec μου λέει οτι έχω πρόβλημα και να καλέσω το 13844...Μα δεν μπορώ να το καλέσω...με τι τηλέφωνο.Μήπως πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα για το τηλ?

Nomizo nai oti gia to tilefono perimeneis ligo parapano. Steiltous ena e-mail kai rotise tous, i pigaine sto live chat tis HOL pou 8a vreis stin selida tis i allios partous tilefono!!!

stratiotis
28-01-08, 20:36
Slipkot εισαι σιγουρος οτι ερχεται Φεβρουαριο 2008???Γιατι ετσι ελεγε και εμενα για 31/12/2007 μετα 31/1/2008 και τωρα 28/2/2008

Slipkot
28-01-08, 20:42
OMG to pigan kai allo piso :rant::rant: Nea imerominia 30/03/2008 :cry:

stratiotis
28-01-08, 20:52
Ρε τι θα κανουμε???Θα κλεισουμε χρονο και ακομα τιποτα...Αφου ηξεραν οτι δεν ειναι ετοιμοι τι τα βγαλανε τα πακετα???Η οταν εμεις οι συνδρομητες καναμε την αιτηση για double play γιατι δεν το λενε απο την αρχη δεν μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε ακομα πηγαιντε σε αλλη εταιρια???Για παραδειγμα εμενα στην περιοχη μου εχει η Forthnet ιδιοκτητο δικτυο και η Hol @@....Σκεφτομαι να παω Forthnet γιατι ετσι που το πανε και δεν μας λενε σιγουρα ποτε θα ερθει μπορει και να περιμενουμε κανα χρονο!

stratiotis
28-01-08, 20:53
:)

Slipkot
28-01-08, 21:12
Ρε τι θα κανουμε???Θα κλεισουμε χρονο και ακομα τιποτα...Αφου ηξεραν οτι δεν ειναι ετοιμοι τι τα βγαλανε τα πακετα???Η οταν εμεις οι συνδρομητες καναμε την αιτηση για double play γιατι δεν το λενε απο την αρχη δεν μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε ακομα πηγαιντε σε αλλη εταιρια???Για παραδειγμα εμενα στην περιοχη μου εχει η Forthnet ιδιοκτητο δικτυο και η Hol @@....Σκεφτομαι να παω Forthnet γιατι ετσι που το πανε και δεν μας λενε σιγουρα ποτε θα ερθει μπορει και να περιμενουμε κανα χρονο!

Kai emene i Forthnet exei alla i HOL oxi!!! To mono pou 8a kano einai YPOMONI!!!

thomasskoy
29-01-08, 16:03
μαλον θα μεινω οτε

anagnelena
29-01-08, 17:02
egw ekana aithsh thlefwnika gia 24 mbits single play kai mou hrthe se 10 meres...
kati allo twra exei kaneis to jetspeed 520+????kai mhpws xerei pws anoigoume port gia na katebazoume apo utorrent ekmetaleuomenoi plhrws thn grhgorh sundesh mas?opoios mporei na bohthisei..please!!

Slipkot
29-01-08, 17:39
egw ekana aithsh thlefwnika gia 24 mbits single play kai mou hrthe se 10 meres...
kati allo twra exei kaneis to jetspeed 520+????kai mhpws xerei pws anoigoume port gia na katebazoume apo utorrent ekmetaleuomenoi plhrws thn grhgorh sundesh mas?opoios mporei na bohthisei..please!!

Des edo (http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Intracom/jetSpeed520/default.htm)...

stratiotis
29-01-08, 19:17
Τελικα σημερα ελαβα το e mail απο την hol...Η εγω δε καταλαβαινω η αυτοι κοροιδευουν...Αρχικα τους εστειλα αυτο το e mail:
Επιτελους τι γινεται με αυτο το θεμα???Εχω αγορασει τον εξοπλισμο απο τον ιουλιο του 2007 και ακομα δεν εχω την ταχυτητα που εχω ζητησει.Κοιταω συνεχεια στο site για την αναμενομενη διαθεσιμοτητα και οταν πλησιαζει η μερα που λετε ξαφνικα αλλαζει και παει ενα μηνα μετα.Ετσι εγινε και σημερα.Ηταν για 31/1/2008 και σημερα 28 του μηνα ξαφνικα μπαινω και βλεπω 28/2/2008.Επειδη ειμαι και εγω ενας απο τους ταλαιπορους της εταιριας σας θα σας παρακαλουσα να μου πειτε με απολυτη σιγουρια ποτε επιτελους θα γινει η αναβαθμιση η οποια ζηταω οχι μονο εγω αλλα και αλλοι πολλοι συνδομητες για να ξερω τι θα κανω απο εδω και περα και το πως θα κινηθω απεναντι στην εταιρια σας.Σας ευχαριστω πολυ και περιμενω το συντομοτερο μηνυμα σας απο καποιο υπευθυνο ατομο.
Και η απαντηση τους:
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την hellas online

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα μετά τις 28/2/2008.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

Γιατι μας εχουν περασει και μας κοροιδευουν ετσι δε μπορω να καταλαβω...

Slipkot
29-01-08, 19:26
Τελικα σημερα ελαβα το e mail απο την hol...Η εγω δε καταλαβαινω η αυτοι κοροιδευουν...Αρχικα τους εστειλα αυτο το e mail:
Επιτελους τι γινεται με αυτο το θεμα???Εχω αγορασει τον εξοπλισμο απο τον ιουλιο του 2007 και ακομα δεν εχω την ταχυτητα που εχω ζητησει.Κοιταω συνεχεια στο site για την αναμενομενη διαθεσιμοτητα και οταν πλησιαζει η μερα που λετε ξαφνικα αλλαζει και παει ενα μηνα μετα.Ετσι εγινε και σημερα.Ηταν για 31/1/2008 και σημερα 28 του μηνα ξαφνικα μπαινω και βλεπω 28/2/2008.Επειδη ειμαι και εγω ενας απο τους ταλαιπορους της εταιριας σας θα σας παρακαλουσα να μου πειτε με απολυτη σιγουρια ποτε επιτελους θα γινει η αναβαθμιση η οποια ζηταω οχι μονο εγω αλλα και αλλοι πολλοι συνδομητες για να ξερω τι θα κανω απο εδω και περα και το πως θα κινηθω απεναντι στην εταιρια σας.Σας ευχαριστω πολυ και περιμενω το συντομοτερο μηνυμα σας απο καποιο υπευθυνο ατομο.
Και η απαντηση τους:
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την hellas online

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα μετά τις 28/2/2008.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

Γιατι μας εχουν περασει και μας κοροιδευουν ετσι δε μπορω να καταλαβω...

Akrivos auto eipan kai se emena, alla me alli imerominia...

mikroulis
31-01-08, 11:54
Χθες το βράδυ συνέβησαν τα παρακάτω και θέλω διευκρινήσεις...
Μου στέλνουν πρώτα αυτό το mail...

Σχετικά με το αίτημά σας για τη γραμμή ADSL 4096/768 που έχει γίνει στον φορέα HOL για τον αριθμό 2310****** με ιδιοκτήτη Φ. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η κατάσταση του αιτήματος είναι η εξής :

Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 30/01/2008

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.

Εννοείται οτι δεν έχω κάνει κάποια αίτηση για 4mbps αλλά ΜΟΝΟ ΓΙΑ 24 ΚΑΙ DOUBLE PLAY...

Αμέσως μετά λοιπόν έρχεται αυτό το mail...

Σχετικά με τον εξοπλισμό σας ADSL Router INTRACOM Double Play NETFASTER IAD (POTS) ANNEX A, για τον οποίο έχει ζητηθεί :
Αποστολή στον πελάτη.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η κατάσταση του αιτήματος είναι η εξής :

Ολοκληρώθηκε η αποστολή στον πελάτη

Κάποιος να μου πει ΤΙ ΣΚ*ΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ...! 4 ή 24;;;:( :( :(
Πάντως ακόμα με 1mbps είμαι..!

Slipkot
31-01-08, 12:01
Χθες το βράδυ συνέβησαν τα παρακάτω και θέλω διευκρινήσεις...
Μου στέλνουν πρώτα αυτό το mail...

Εννοείται οτι δεν έχω κάνει κάποια αίτηση για 4mbps αλλά ΜΟΝΟ ΓΙΑ 24 ΚΑΙ DOUBLE PLAY...

Αμέσως μετά λοιπόν έρχεται αυτό το mail...

Κάποιος να μου πει ΤΙ ΣΚ*ΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ...! 4 ή 24;;;:( :( :(
Πάντως ακόμα με 1mbps είμαι..!

Apo oti fenete mallon na perimenis gia 4mbps...

mikroulis
31-01-08, 12:07
Μα αίτηση για αναβάθμιση σε double-play έκανα στα 24...τί δουλειά έχει να μου πει για 4?????

mikroulis
31-01-08, 13:25
Λοιπόν, βγάλαμε κάποια άκρη..! Πήρα τηλ και μου είπαν οτι αυτό ήταν blockarismeno mail που είχε σταλεί σε μένα πριν απο 9-10 μήνες αλλά ήρθε τώρα(ΕΛΕΟΣ ΑΛΛΑ ΤΕΣΠΑ)
Μου είπε λοιπόν ο τυπάς οτι έχει όντως σταλεί ο εξοπλισμός για το double-play και να τον περιμένω..! Η αναβάθμισή μου θα γίνει σε περίπου 20 μέρες...θα δούμε κατά πόσο ισχύει ΦΥΣΙΚΑ... :)

Slipkot
31-01-08, 13:31
Λοιπόν, βγάλαμε κάποια άκρη..! Πήρα τηλ και μου είπαν οτι αυτό ήταν blockarismeno mail που είχε σταλεί σε μένα πριν απο 9-10 μήνες αλλά ήρθε τώρα(ΕΛΕΟΣ ΑΛΛΑ ΤΕΣΠΑ)
Μου είπε λοιπόν ο τυπάς οτι έχει όντως σταλεί ο εξοπλισμός για το double-play και να τον περιμένω..! Η αναβάθμισή μου θα γίνει σε περίπου 20 μέρες...θα δούμε κατά πόσο ισχύει ΦΥΣΙΚΑ... :)

'Αντε με το καλό...

mikroulis
31-01-08, 13:33
Θα δείξει ρε Αντρέα...:)

M0ntiDcPs
01-02-08, 02:07
Loipon , kai go neos me tin HOL , distixos apo tin arxi sta diskola !

Sixna pikna to router exei aposigxronismous , logiko ?

Simera mou ekane ena poli periergo , kathos imoun kanonika sindedemos sto diadiktio , allakse i katastasi sindesis kai mou elege topika mono , kai otan koitaksa to log mou egrafe

Registration at Internet Service Provider failed. Authentication failed

Slipkot
01-02-08, 12:43
Loipon , kai go neos me tin HOL , distixos apo tin arxi sta diskola !

Sixna pikna to router exei aposigxronismous , logiko ?

Simera mou ekane ena poli periergo , kathos imoun kanonika sindedemos sto diadiktio , allakse i katastasi sindesis kai mou elege topika mono , kai otan koitaksa to log mou egrafe

Registration at Internet Service Provider failed. Authentication failed

Poso sixna tros disconnect??? To minima pou sou egale, itan oti den mporouse na pisteopoiisei to account ston ISP sou... An sto ksanavgalei, epikoinonise mazi tous na sto ftiaksoun. Poio Router exeis???

M0ntiDcPs
01-02-08, 15:13
gia ta disconnect peripou 1 kathe 3-4 meres

Exw to router Fritz wlan 7140

Slipkot
01-02-08, 16:28
gia ta disconnect peripou 1 kathe 3-4 meres

Exw to router Fritz wlan 7140

To Router pou exeis den yparxei periptosi na dimiourgei kapoio provlima ektos an eisai toso kantemis. Einai kata 99.9% 8ema tis grammi sou kai ypeu8ini einai i HOL. Mila mazi tous na deis ti 8a sou poun. Filtra exeis valei sti grammi???

M0ntiDcPs
01-02-08, 17:17
an mou to ksanakanei auto to provlima tha epikinonisw mazi tous.

Eksigise mou ligo se parakalw - an mporeis fisika - auto pou les me ta filtra

Slipkot
01-02-08, 17:28
an mou to ksanakanei auto to provlima tha epikinonisw mazi tous.

Eksigise mou ligo se parakalw - an mporeis fisika - auto pou les me ta filtra

Ta flitra(Spliter) einai mia siskeui, pou iparxei mesa stin siskeuasia. Einai kapos etsi (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:ADSLFilterSplitter_gobeirne.jpg). I douleia tou filtrou, einai na sou epiferei ligotero 8orivo stin grammi sou, kaliteri poiotita stin grammi sou, na min kovete to Internet molis se kaloun i sikoseis tin tilefoniki siskeui klp. Perissoteres plirofories, gia to pos 8a prepei na einai egkatestimeno, 8a vreis edo (http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=286445), analoga me ton tropo pou einai oi siskeues kai i kentriki grammi sto spiti sou. Pio apla, kalo 8a itan na valeis ena filtro stin kentriki grammi (kentrki mpriza) prin apo tin siskeui, kai alla ena stin mpriza apo tin opoia pernei to Router sou!!!

M0ntiDcPs
01-02-08, 17:47
oraia , tha ta diavasw ola prosektika !

se euxaristw para poli.

demaio7
02-02-08, 17:06
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ Pm ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.

usernotfound
02-02-08, 19:39
Είμαι στην HOL 3 χρόνια, όταν επέλεξα double play.....τότε :

Αναμονη στην τεχνιξη υποτηρηξη 60 λεπτα και πέφτει η γραμμή.....

-Περιμενω αναβαθμιση - απάντηση σε τεχνικό θέμα 3 μήνες

-Στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να μιλησω με τεχνικη υποστηρηξη για περισσοτερες πληροφοριες. Τεχνικός δεν υπάρχει τους τελευταίους 3 μήνες

Δεν ανοίγω ιστοσελίδες κάποιες φορές τον τελευταίο 3μηνο όπως Alpha Bank..... πιστοποιημένο και με άλλους που έχουν HOL........

Περιμένω να λυξει η σσυμβαση να φύγω

usernotfound
02-02-08, 19:42
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ Pm ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.

Έχω κάνει ήδη καταγγελία στην ΕΕΕΤ το αποτέλεσμα την έκανα πριν 2 ,5 μήνες πρίν ενα μήνα είδα ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕΕΤ ΠΡΟΣ ΤΗΝ HOL εγγραφό όπου αναφέρει ότι πρέπει να μου απαντήσει για την καταγγελία μου μαζί με άλλλους 8 κακομοιρους που αναφερόμασταν στο χαρτί
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ θα είμαι ευγενικός στα %$@%$^%#$$^%& ΔΕΝ ΤΟΥς ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ έχουν τώρα και την V/F και μας έχουν γραμμένους και να χάσουν και 50 - 100 πελάτες έχουν ήδη το πακέτω τω 10000 και πλέον................:crazy:

Slipkot
02-02-08, 19:50
Είμαι στην HOL 3 χρόνια, όταν επέλεξα double play.....τότε :

Αναμονη στην τεχνιξη υποτηρηξη 60 λεπτα και πέφτει η γραμμή.....

-Περιμενω αναβαθμιση - απάντηση σε τεχνικό θέμα 3 μήνες

-Στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να μιλησω με τεχνικη υποστηρηξη για περισσοτερες πληροφοριες. Τεχνικός δεν υπάρχει τους τελευταίους 3 μήνες

Δεν ανοίγω ιστοσελίδες κάποιες φορές τον τελευταίο 3μηνο όπως Alpha Bank..... πιστοποιημένο και με άλλους που έχουν HOL........

Περιμένω να λυξει η σσυμβαση να φύγω

Kapote to eixa kai ego auto to provlima. Epikoinonisa mazi tous, mou elegan kati paparies gia ta DNS, alla den egine tpt. Ystera apo 1-2 meres ola li8ikan. Poso kairo exei pos sto kanei auto???

usernotfound
02-02-08, 20:46
Kapote to eixa kai ego auto to provlima. Epikoinonisa mazi tous, mou elegan kati paparies gia ta DNS, alla den egine tpt. Ystera apo 1-2 meres ola li8ikan. Poso kairo exei pos sto kanei auto???

Αυτό το κάνει διάφορες ημέρες τώρα το έκανε πριν 3 ημέρες και κράτησε 1 ημέρα.
Επίσης έχω πρόβλημα με συγκεκριμένα sites...
Τα ίδια μου έλεγαν είναι ατείο... είναι άσχετοι δεν ξέρω πως το κάνουν και κλειδώνουννν διάφορα....
Μου έχουν κλείσειο και site το οποόο είναι δικό μου κατα καιρούς.... :rofl:

Slipkot
03-02-08, 00:38
Αυτό το κάνει διάφορες ημέρες τώρα το έκανε πριν 3 ημέρες και κράτησε 1 ημέρα.
Επίσης έχω πρόβλημα με συγκεκριμένα sites...
Τα ίδια μου έλεγαν είναι ατείο... είναι άσχετοι δεν ξέρω πως το κάνουν και κλειδώνουννν διάφορα....
Μου έχουν κλείσειο και site το οποόο είναι δικό μου κατα καιρούς.... :rofl:

Se orismenes periptoseis opos tin dikia sou, i HOL ginete LOL ... :p

nickgr1
05-02-08, 08:48
παιδια εχω hol εδω και 2 χρονια ειμαι ευχαριστημενος εχω την μικρη ταχητυτα και σκεφτομαι για να φυγω απο το παγιο του οτε να βαλω double play τι μου προτινεται

bluetang
05-02-08, 10:34
ειχαμε hol για 2 χρονια και φυγαμε!
συνεχως προβληματα!!τωρα εχουμε οτενετ και μεχρι στιγμης ολα οκ.

Slipkot
05-02-08, 12:44
παιδια εχω hol εδω και 2 χρονια ειμαι ευχαριστημενος εχω την μικρη ταχητυτα και σκεφτομαι για να φυγω απο το παγιο του οτε να βαλω double play τι μου προτινεται

kanto afova!!!

costis1057a
05-02-08, 22:14
Όταν από τις 13/12/2007 σου έχουν πάρει την κύρια τ/φ γραμμή η οποία ήταν στον ΟΤΕ και λειτουργούσε για χρόνια χωρίς πρόβλημα, στη σημερινή επικοινωνία (6/2/2008) με το τεχνικό τμήμα της HOL δεν έχουν κάτι να σου απαντήσουν τι πρέπει να τους πεις ; Ποιος μιλάει για INTERNET ; Αν δεν είχα φροντίσει να εξασφαλιστώ, αγοράζοντας 2η γραμμή πριν την διακοπή, θα ήταν δράμα με τα όλα του. Που ακούστηκε να σε έχουν χωρίς τ/φ κοντά 2 μήνες ; Οι μπανανίες προ πολλού μας έχουν προσπεράσει σε οργάνωση και νοοτροπία αγαπητοί φίλοι.
Το πιο σωτήριο backup που έχω κάνει μέχρι σήμερα ήταν αυτό της εφεδρικής τ/φ γραμμής.

johnyk76
06-02-08, 09:50
Λοιπόν παιδιά να σας πώ κι εγώ την εμπειρία μου. Είμαι τεχνικος Η/Υ και υποστηρίζω διάφορες εταιρίες που έχουνε διάφορες συνδέσεις. Η πιο πρόσφατη εμπειρία είναι με την HOL. Η απίστευτη καθυστέρηση. Αφήσανε μια ολόκληρη εταιρία χωρίς τηλέφωνο και internet για 2 μήνες οι μακάκες και όταν συνδέθηκαν με το voip παίζει μία στο τόσο. τις πιο πολλες φορές δείχνει ότι μιλάει και θέλει reset το frintz. Έκανα firmware update και κάνει τα ίδια. Ρώτησα ένα φιλαράκι που έχει φύγει πρόσφατα από την HOL και μου είπε ότι για το voip έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Άλλη εταιρία το υποστηρίζει και αυτή απλά στέλνουν προσεταρισμένα frintz και δεν μπορείς να βάλεις κάτι πιο καλό γιατί κανεις δεν σου λέει τα password για να συνδεθεις στοον SIP server γιατί φυσικά κανείς δεν γνωρίζει πως παίζει. Είμαι τυχερός που δεν τους το σήστησα εγώ να βάλουν duble play στην εταιρία. Τώρα ψάχνω να βρώ κάποια λύση. Και βλέπω να είναι ο OTE......
Όσον αφορά το support? @@ support. Υπάρχει κανένα υπουργείο ανάπτυξης να βάλει λουκέτο σε αυτό το αχούρι? Οι πελάτες δεν έχουν δικαιώματα σε αυτή την χώρα?
Για όσους θέλουν να βάλουν internet, αν δεν εξαρτάται η δουλειά τους από αυτό, καλυτερα μην μπλέξουν....... Αν θέλουν φθηνή λύση, σημαίνει και ταλαιπωρία.
Αυτά απο εμένα.

stratiotis
06-02-08, 22:49
Ρε παιδια απο σημερα το μεσημερι μεχρι και τωρα μπαινω στο site της hol και κανω αναζητηση για την διαθεσιμοτητα και μου βγαζει αυτο: O έλεγχος διαθεσιμότητας δικτύου προσωρινά δεν είναι διαθέσιμος. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα. Βαζω το τηλεφωνο του αδερφου μου που ειναι στο χωριο και λειτουργει κανονικα...Λεει οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα κ.τ.λ. Τι σημαινει αραγες αυτο?Να σας ενημερωσω οτι πριν αυτο αυτο οταν εβαζα τον αριθμο του τηλεφωνου μου φυσικα μου ελεγε δεν οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στο ιδιοκτηκτο δικτυο στην περιοχη μου...Λετε να περιμενουμε αμεσα την αναβαθμιση να μπουμε στο δικτυο της??Ξερει κανεις τιποτα?Να σας ενημερωσω για την περιοχη που ειμαι.Ειμαι στο Κορωπι αλλα ανηκω στο κεντρο Παιανιας...Στο Κορωπι τελικα μπηκε η hol αλλα εγω λογω μεταφορας του τηλεφωνου απο το προηγουμενο σπιτι που εμενα,παρεμεινα στο κεντρο Παιανιας....Αν γνωριζει κανεις κατι ας απαντησει....

djThanos
07-02-08, 10:36
Για όσους θέλουν να αποφεύγουν την ταλαιπωρία της αναμονής για Τ/Υ κλπ κλπ

πιό αποτελεσματινό είναι να ανοίγετε ένα TICKET στα Management Tools

εκεί να αναφέρετε το/τα προβλήματα και να αναφέρετε να ενημερώνουν ΠΩΛΗΣΕΙΣ, ΕΞΗΜΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ κλπ

Από την πρωσωπική μου εμπειρία ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Εμένα η αναβάθμιση από 12/1 σε 24/1 έγινε μέσω management tools και έγινε σε περίπου 10 ημέρες και ούτε που το κατάλαβα

Ούτε διακοπή ούτε που το πήρα χαμπάρι. (πράγμα που το φοβόμουνα πολύ)

Ίσως να έγινε κάποια στιγμή ξημερώματα.

good luck

Υ.Γ. Εδώ να σημειώσω ότι το FRITZ (modem/router) πρέπει να "καρφόνεται" Στην κεντρική μπρίζα που έρχεται από τον ΟΤΕ και από την έξοδο του FON 1 και FON 2 να συνδέονται όλες οι τηλεφωνικές συσκευές. (εγώ έχω συνδεδεμένες 5 μαζί με το FAX) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ.

Y.Γ.2. Καλό είναι άν έχετε πάνω από μια τηλεφωινκή συσκευή να είναι σε μπρίζα ρεύματος και ειδικά άν έχει LCD οθόνη.

αυτα..... (ελπίζω να φανεί χρήσιμο)

tedo
07-02-08, 11:52
ti ginete me auti tin hol?eho kanei aitisi gia 2play apo tin 1 oktomvriou kai akoma tpt.:rant::angry2::o:guns::chair::shoot2:

Slipkot
07-02-08, 13:38
Ρε παιδια απο σημερα το μεσημερι μεχρι και τωρα μπαινω στο site της hol και κανω αναζητηση για την διαθεσιμοτητα και μου βγαζει αυτο: O έλεγχος διαθεσιμότητας δικτύου προσωρινά δεν είναι διαθέσιμος. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα. Βαζω το τηλεφωνο του αδερφου μου που ειναι στο χωριο και λειτουργει κανονικα...Λεει οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα κ.τ.λ. Τι σημαινει αραγες αυτο?Να σας ενημερωσω οτι πριν αυτο αυτο οταν εβαζα τον αριθμο του τηλεφωνου μου φυσικα μου ελεγε δεν οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στο ιδιοκτηκτο δικτυο στην περιοχη μου...Λετε να περιμενουμε αμεσα την αναβαθμιση να μπουμε στο δικτυο της??Ξερει κανεις τιποτα?Να σας ενημερωσω για την περιοχη που ειμαι.Ειμαι στο Κορωπι αλλα ανηκω στο κεντρο Παιανιας...Στο Κορωπι τελικα μπηκε η hol αλλα εγω λογω μεταφορας του τηλεφωνου απο το προηγουμενο σπιτι που εμενα,παρεμεινα στο κεντρο Παιανιας....Αν γνωριζει κανεις κατι ας απαντησει....

Kapoio provlima 8a exei to diktio tous min anisixeis 8a to dior8osoun...

ti ginete me auti tin hol?eho kanei aitisi gia 2play apo tin 1 oktomvriou kai akoma tpt.:rant::angry2::o:guns::chair::shoot2:

Partous tilefono kai rota tous ti ginete, an sou poun ta klassika (sintoma, ypomoni klp) steile FAX stin EETT me to provlima sou kai 8a exeis Internet poli grigora!!!

tedo
07-02-08, 16:37
Partous tilefono kai rota tous ti ginete, an sou poun ta klassika (sintoma, ypomoni klp) steile FAX stin EETT me to provlima sou kai 8a exeis Internet poli grigora!!![/QUOTE]

an mporeis na gineis pio sugekrimenos?EETT?

Slipkot
07-02-08, 17:45
Mpes edo (http://www.eett.gr/EETT) kai 8a vreis ta panta!!!

KID2
08-02-08, 10:04

Εγώ έχω hol εδώ και 10 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το service τους όποτε το χρειάστηκα άψογο. Αποφάσισα λοιπόν να αναβαθμίσω σε double-play. Το αποτέλεσμα? Από τον Οκτώβριο που εγάτέστησα τον εξοπλισμό που μου έβαλαν δεν έχω ξανασυνδεθεί στο internet, τηλέφωνο πότε είχα πότε δεν είχα και τις τελευταίες 4 εβδομάδες δεν έχω καθόλου τηλέφωνο και άκρη δεν μπορώ να βρω. Με έχουν χρεώσει και τα πάγια χωρίς να δουλεύει τίποτα. ΄Προσπαθώ να βρω κάποιον για να μου το ακυρώσει και να ξαναγυρίσει η γραμμή στον ΟΤΕ και ούτε αυτό δεν μου κάνουν. Είμαι εγκλοβισμένη. Η απόφαση δική σου.

tedo
08-02-08, 16:43
Mpes edo (http://www.eett.gr/EETT) kai 8a vreis ta panta!!!

thanks a lot.

stratiotis
09-02-08, 00:22
Λοιπον απ'οτι ειδα στο site της hol και μιλησα και με τεχνικο σημερα που τους πηρα τηλ οσοι απο εμας που ειχαμε κανει αρχικα αιτηση για 24 Mbps double play και ειχαμε 1 Mbps ταχυτητα αυτοματα θα μεταφερθουμε στα 2 Mbps χωρις καμια επιβαρυνση μεχρι να μπουμε στο ιδιοκτητο δυκτιο της και αντιστοιχα οσοι ειχαν κανει αιτηση για 6 Mbps απο 768 θα μεταφερθουν στην ταχυτητα 1 Mbps.Σε οσους απο εσας εχει γινει ας μας πειτε μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα εγινε η μεταφορα σας εκει γιατι εμενα μου πε ο τεχνικος οτι επειδη ειναι καινουργιο το πακετο και εγινε εχθες 7/2/2008 θα καθυστερησει μεχρι να μπουμε....Αναμενουμε και παλι!

Slipkot
09-02-08, 09:24
Εγώ έχω hol εδώ και 10 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Το service τους όποτε το χρειάστηκα άψογο. Αποφάσισα λοιπόν να αναβαθμίσω σε double-play. Το αποτέλεσμα? Από τον Οκτώβριο που εγάτέστησα τον εξοπλισμό που μου έβαλαν δεν έχω ξανασυνδεθεί στο internet, τηλέφωνο πότε είχα πότε δεν είχα και τις τελευταίες 4 εβδομάδες δεν έχω καθόλου τηλέφωνο και άκρη δεν μπορώ να βρω. Με έχουν χρεώσει και τα πάγια χωρίς να δουλεύει τίποτα. ΄Προσπαθώ να βρω κάποιον για να μου το ακυρώσει και να ξαναγυρίσει η γραμμή στον ΟΤΕ και ούτε αυτό δεν μου κάνουν. Είμαι εγκλοβισμένη. Η απόφαση δική σου.

Steile ena FAX stin EETT me to provlima sou kai ela 8a li8oun!!!

aria7
09-02-08, 13:03
Εχω εδω και 3 μηνες double-play στα 24.Η γραμμη ομως του ΟΤΕ σηκωνει μεχρι 16.Η συνδεση μου κλειδωνει στα 16780 και upload 998.Μου ειπαν οτι φετος η HOL θα περασει δικες της γραμμες και θα φτασει τα 24.Εχετε ακουσει κατι σχετικο?Παντως ειναι πιστευω η καλυτερη στην Ελλαδα αν αναλογιστει κανεις τα λιγα χρονια σε σχεση με τις αλλες

Slipkot
09-02-08, 13:12
Simfono gia to oti einai apo tis kaliteres etairies stin Ellada, alla auto pou les gia tis dikes tis grammes den exo akousei kati sxetiko. An ma8o 8a sas enimeroso...

djbertis
09-02-08, 19:07
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΚ ΜΕhttp://www.speedtest.bbmax.co.uk/results.php?t=1202584999&v=3511352

makmef
12-02-08, 14:58
Εχω HOL εδώ και 4 Μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος με εξαίρεση την πολλή αργή ανταπόκριση απο τη τεχνική τους υποστήριξη (αναμονή στο τηλ. έως και 50'). Η σύνδεσή μου είναι θεωρητικά έως 24 Mbps και στη πραγματικότητα δεν ξεπερνά τα 17 Mbps για download. Απεριόριστες αστικές και υπεραστικές και για το πακέτο πληρώνω € 36,50. Απο rapidshare κατεβάζω με ταχύτητα 1Mb/sec. Επίσης το fritz box κάποια στιγμή έκανε πάρα πολλές αποσυνδέσεις χωρίς φαινομενικό λόγω αφού το σήμα που δεχόταν το pc μου ήταν εξαιρετικό.

Ένα άλλο πρόβλημα ήταν οτι αρκετές φορές η γραμμή μου έδειχνε να μιλάει ενώ το τηλ. ήταν ελεύθερο. Μετά απο διάφορα πειράματα διαπίστωσα ότι έφταιγε η μία απο τις δύο ασύρματες συσκευές που διαθέτω αφού μετά την αντικατάστασή της σταμάτησε να υφίσταται το συγκεκριμένο πρόβλημα και επιπλέον (χωρίς να είμαι σίγουρος εάν αυτό έφταιγε) δεν αντιμετώπισα ξανα προβλήματα αποσυνδέσεων απο το router.
Επίσης θεωρώ οτι η καλύτερη λύση για να υπάρχουν περισσότερες απο μία συσκευές στο σπίτι είναι τα ασύρματα με δύο ή περισσότερες συσκευές καθώς μόνο η κεντρική βάση απαιτήται να συνδεθεί πάνω στο router.

lacost21
12-02-08, 17:38
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΚ ΜΕhttp://www.speedtest.bbmax.co.uk/results.php?t=1202584999&v=3511352

ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

Bluehunter1
13-02-08, 16:18
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Εγώ ήμουν συνδρομητής της HOL εδώ και αρκετά χρόνια. Πέρασα από σύνδεση pstn σε isdn και μετά σε adsl. Μέχρι πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν καλά. Ξαφνικά χάθηκε η σύνδεση στο internet και δεν μπόρεσε κανένας να το επαναφέρει. Μετά από πολλές ώρες αναμονής στο τηλέφωνο, επικοινωνίας με το τεχνικό τους τμήμα, τουλάχιστον 10 φορές σετάρισμα το router, αλλαγή μοντεμ και 4 mail στους τεχνικούς όχι μόνο δεν διώρθωσαν το πρόβλημα αλλά ούτε επικοινώνησαν μαζί μου. Τελικά έστειλα ένα ένα fax με απαίτηση διακοπής λόγω ανικανότητας των τεχνικών τους να διωρθώσουν το πρόβλημα και μόνο τότε με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν τι συμβαίνει. Τέλος πάντων επέμεινα στη διακοπή και τώρα θα κάνω σύνδεση σε άλλον isp. Φαντάσου να είχα και 2play...ούτε τηλέφωνο δεν θα μπορούσα να τους πάρω.

Slipkot
13-02-08, 17:56
Ego an imous stin 8esi sou, 8a tous aneferna kai stin EETT, etsi gia na doun tin glika!!!

johnnyatos
14-02-08, 20:44
Εχω HOL εδώ και 4 Μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος με εξαίρεση την πολλή αργή ανταπόκριση απο τη τεχνική τους υποστήριξη (αναμονή στο τηλ. έως και 50'). Η σύνδεσή μου είναι θεωρητικά έως 24 Mbps και στη πραγματικότητα δεν ξεπερνά τα 17 Mbps για download. Απεριόριστες αστικές και υπεραστικές και για το πακέτο πληρώνω € 36,50. Απο rapidshare κατεβάζω με ταχύτητα 1Mb/sec. Επίσης το fritz box κάποια στιγμή έκανε πάρα πολλές αποσυνδέσεις χωρίς φαινομενικό λόγω αφού το σήμα που δεχόταν το pc μου ήταν εξαιρετικό.

Ένα άλλο πρόβλημα ήταν οτι αρκετές φορές η γραμμή μου έδειχνε να μιλάει ενώ το τηλ. ήταν ελεύθερο. Μετά απο διάφορα πειράματα διαπίστωσα ότι έφταιγε η μία απο τις δύο ασύρματες συσκευές που διαθέτω αφού μετά την αντικατάστασή της σταμάτησε να υφίσταται το συγκεκριμένο πρόβλημα και επιπλέον (χωρίς να είμαι σίγουρος εάν αυτό έφταιγε) δεν αντιμετώπισα ξανα προβλήματα αποσυνδέσεων απο το router.
Επίσης θεωρώ οτι η καλύτερη λύση για να υπάρχουν περισσότερες απο μία συσκευές στο σπίτι είναι τα ασύρματα με δύο ή περισσότερες συσκευές καθώς μόνο η κεντρική βάση απαιτήται να συνδεθεί πάνω στο router.

φίλε μου τι μάρκα ήταν το ασύρματο που σου δημιουργούσε πρόβλημα?????

makmef
14-02-08, 21:13
Philips 1122s/24

makmef
14-02-08, 21:23
Sorry ΔΙΟΡΘΩΝΩ 1222s/24

johnnyatos
15-02-08, 10:10
Sorry ΔΙΟΡΘΩΝΩ 1222s/24

thanks για την πληροφορία...
έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με όποιο αρύρματο και αν συνδέσω..
Αναγκάστηκα να αχρηστέψω ένα siemens, ένα motorola και ένα general Electric και τελικά άφησα ένα bluesky συνδεδεμένο και μου κάνει τις λιγότερες αποσυνδέσεις.. κουφό ε???????:cry:

makmef
15-02-08, 12:24
thanks για την πληροφορία...
έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με όποιο αρύρματο και αν συνδέσω..
Αναγκάστηκα να αχρηστέψω ένα siemens, ένα motorola και ένα general Electric και τελικά άφησα ένα bluesky συνδεδεμένο και μου κάνει τις λιγότερες αποσυνδέσεις.. κουφό ε???????:cry:

Μήπως έχεις συναγερμό συνδεδεμένο απ'ευθείας στη τηλεφωνική γραμμή?
Εάν έχεις, δοκίμασε να τον συνδέσεις μέσω φίλτρου.

Επίσης θα βρείς πολλές πληροφορίες και απαντήσεις-λύσεις για το Fritzbox στο www.adslgr.com γιατί αν περιμένεις βοήθεια απο τη τεχνική τους υποστήριξη σώθηκες.

Pilioritis
15-02-08, 17:54
http://www.speedtest.net/result/234795857.png (http://www.speedtest.net)

Τώρα αυτό είναι καλό;;;

Slipkot
15-02-08, 18:05
Ti onomastiki taxitita exeis??? An exeis 4mbps einai arketa kalo, an einai parapano, einai...

Pilioritis
15-02-08, 18:14
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

double play sta 24 .........................

Παρόλο που το status λέει αυτά:

INTERNET
ADSL: CONNECTED
Mode: ADSL2+ M
Upload: 1022 Kbps.
Download: 13012 Kbps.

Slipkot
15-02-08, 18:17
Koita gia 24mbps, i taxitita einai xalia, an kai ta speedtest, einai anaksipista. Pantos to Router sou dixnei oti exeis sinde8ei sta 13mbps. Me poso katevazeis ena arxeio???

Pilioritis
15-02-08, 18:22
Koita gia 24mbps, i taxitita einai xalia, an kai ta speedtest, einai anaksipista. Pantos to Router sou dixnei oti exeis sinde8ei sta 13mbps. Me poso katevazeis ena arxeio???

Από 1,3 έως 1,4 M/bs από το rapid αλλά χρησιμοποιώ int.download manager

Slipkot
15-02-08, 18:27
Mia xara eisai tote gia ta 13mbps pou eisai sindemenos. An pragmatika epianes ta 24mbps, 8a katevazes me 2000-2500kb/s. Posa dB einai i grammi sou???

johnnyatos
15-02-08, 19:19
Μήπως έχεις συναγερμό συνδεδεμένο απ'ευθείας στη τηλεφωνική γραμμή?
Εάν έχεις, δοκίμασε να τον συνδέσεις μέσω φίλτρου.

Επίσης θα βρείς πολλές πληροφορίες και απαντήσεις-λύσεις για το Fritzbox στο www.adslgr.com γιατί αν περιμένεις βοήθεια απο τη τεχνική τους υποστήριξη σώθηκες.

δεν έχω συναγερμό, ούτε Fritzbox έχω.. το Netfaster έχω.. πολλά προβλήματα..

choudets
15-02-08, 19:29
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Η Hol ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ. ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΜΟΝΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΑΜΟΝΗ.ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΩ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΛΑΘΟΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ RΟuter ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΛΛΟ. ΛΑΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟ ΦΤΑΣΑΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑΚΙ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΗΝΑΚΙΑ ΠΑΛΆΙΟΛΙΘΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Internet ΜΟΥ ΚΑΗΚΕ Ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑΚΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΒΑΤΖΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΑΤΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΕΚΥΨΕ. ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΟΤΙ ΕΠΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΑ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ EΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΜΗΝΕΣ, ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ CΟΝΝΕΧ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΩΝΩ.. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ HΟl ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΜΑΖΙ .....

Slipkot
15-02-08, 19:39
Ego pantos exo HOL 4 xronia, kai den antimetopisa tetoiou eidous provlimata!!!

Pilioritis
15-02-08, 20:41
Mia xara eisai tote gia ta 13mbps pou eisai sindemenos. An pragmatika epianes ta 24mbps, 8a katevazes me 2000-2500kb/s. Posa dB einai i grammi sou???

Operation Data / Defect Indication:

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 23 dB 11 dB

Attenuation 7 dB 20 dB

Slipkot
15-02-08, 20:44
Exeis poli ligo 8orivo sto downstream (7dB) Min anisixeis mia xara einai i grammi sou!!!

Pilioritis
15-02-08, 22:20
Λες ε;; Να την κρατήσω λοιπόν; Ε θα την κρατήσω. Το πήρα απόφαση.

Pilioritis
16-02-08, 07:33
Exeis poli ligo 8orivo sto downstream (7dB) Min anisixeis mia xara einai i grammi sou!!!

Στο downstream έχω 20db ή κάνω λάθος;; Στο upstream είναι 7.

Slipkot
16-02-08, 09:12
Oxi to upstream sou einai 20...

dennis72
16-02-08, 12:57
paides einai i xeiroteri etaireia olon kaki eksipiretisi os kai midamini xalia taxitites me dial up katevaza pio grigora ...opoios exei provlima me hol i me kapoia alli etaireia as kanei kataggeleia stin ethniki epitropi tilepikoinonion gia athetisi simvolaiou xamiles taxitites kai kaki eksipiretis...mono etsi tha valoune milao...

Pilioritis
16-02-08, 16:09
Oxi to upstream sou einai 20...

Ίσως έτσι φαίνεται καλύτερα:

Operation Data.............Upstream.................Downstream

Noise Margin.....................23 dB.......................9 dB

Attenuation........................7 dB.......................20 dB

Τι λες;

Slipkot
16-02-08, 16:32
Eixes dikio, sto upload exeis 7dB kai sto Download 20dB...

pitouras
16-02-08, 17:20
kalispera kai ego exo sindesh me thn hol.
ala poli vrisidi peutei gia thn hol.
ta paralete mou fenete.ego exo adsl 1 xrono kai ola einai mia xara.isos einai epidi
meno marousi den xero,fisika oles einai ta idia skata edo den exoume kalo adsl.oute pragmatiko broadband.ipomonh kante kai ola tha ftiaxoun sto mellon.apla einai noris kai exei pesei poli pelateia kai ta exoun xasei.exalou den exoume kales ipodomes.pantos se emena kai se pollous allous pou xero ola einai kala.h sxedon kala.auta

djbertis
17-02-08, 17:16
ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

ti ειναι αυτο δεν καταλαβενω!!

Slipkot
17-02-08, 17:36
Einai to arxeio apo ton FTP tis HOL, gia na dokimazeis tin taxitita sou!!! Me oso katevazeis apo ekei, einai to max tis grammi sou!!!

SJxristos
17-02-08, 17:37
Help PLS Email Hol otan pae na diagrapsw ta email mou vgazei to akoloutho
Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη διαγραφή των μηνυμάτων από το φάκελο "Εισερχόμενα". Το σύστημα έβγαλε το ακόλουθο μήνυμα: [TRYCREATE] Mailbox does not exist.
Kserei kaneis ti mporw na kanw gia na diorthothei an nai ena PM PLS
Thanks ek ton proteron

coldkiller
17-02-08, 18:29
pos tha 3ero se poses meres apomenoune gia tin energopoiisi apo to site

Slipkot
17-02-08, 20:55
An enoeis tis grammi sou, prepei na mpeis sto tools.hol.gr kai 8a sou leei ta panta ekei mesa!!!

Slipkot
17-02-08, 20:56
Help PLS Email Hol otan pae na diagrapsw ta email mou vgazei to akoloutho
Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη διαγραφή των μηνυμάτων από το φάκελο "Εισερχόμενα". Το σύστημα έβγαλε το ακόλουθο μήνυμα: [TRYCREATE] Mailbox does not exist.
Kserei kaneis ti mporw na kanw gia na diorthothei an nai ena PM PLS
Thanks ek ton proteron

An mpeneis meso Easymail, epikoinonise mazi tous kapoio provlima exei o logariasmos sou. An mpeneis meso Outlook, kapoio provlima yparxei sto PC sou!!!

filakhs
18-02-08, 01:41
εχω hol 1 xρονο
πριν 2 μηνες εβαλα και τηλ στην hol duble play
για 15 μερες δεν ειχα τηλ ,στην αρχη δεν μπωρουσα να καλεσω εγω,μετα απο 2-3 ημερες δεν μπωρουσαν ουτε να με καλεσουν,μετα απο πολεεεεεεεεεες ωρες αναμονης στο τηλεφωνο για να βρω καποιο τεχνικο ,ολο μου λεγανε οτι φτεει το ρουτερ και μου εστελναν αρχεια για αναβαθμιση....
αυτο το εκαναν για περιπου 7,8 φορες
αφου αρχησα να τους λεω οτι θα κανω διακοπη του συμβολαιου καποιος τελικα μου ειπε απο το τεχνικο τμημα οτι φτεει το συστημα τους και αυριο το προι το τηλεφωνο θα δουλεβει κανονικα ??????
και ρωταω εγω τωρα ,θα επρεπε να περασουν 15 μερες για να δουν οτι τελικα φτεει το συστημα τους και οχι το ρουτερ,θα επρεπε να περασω ενα καρο αρχεια για αναβαθμιση για να δουν οτι τελικα φτεει το συστημα???
θα επρεπε να περιμενω σαν τον μαλ@κ@ με τησ ωρες στην αναμονη του τεχνικου τμηματος οστε να δουν οτι φτεει το συστημα?
και περα απο αυτο τα 24 mbpps που λενεοτι θαεχεις δεν τα εχεις ποτε
εγω εχω το πολυ 9 mbps ,ενταξη δεν λεω να εχω και τα 24 αλα δεν περιμενα οτι δεν θα εχω ουτε τα μισα απ οτι λενε!!!!
για μενα ειναι απατεονες και δουλεβουν τον κοσμο
οποιος θελιε για ομαδικη καταγγελια ειμαι μεσα!!!!

και μετα την επεξεργασια του ποστ ,,,δεν μπωρω ξανα να παρω τηλεφωνο

SJxristos
18-02-08, 08:10
meso Easymail mpenw k den mporw na svisw tipota.
ksereis pws mporw na epikoinonisw mazi tous?
thanks pantos

SJxristos
18-02-08, 08:11
An mpeneis meso Easymail, epikoinonise mazi tous kapoio provlima exei o logariasmos sou. An mpeneis meso Outlook, kapoio provlima yparxei sto PC sou!!!

thanks pantos

Slipkot
18-02-08, 12:34
εχω hol 1 xρονο
πριν 2 μηνες εβαλα και τηλ στην hol duble play
για 15 μερες δεν ειχα τηλ ,στην αρχη δεν μπωρουσα να καλεσω εγω,μετα απο 2-3 ημερες δεν μπωρουσαν ουτε να με καλεσουν,μετα απο πολεεεεεεεεεες ωρες αναμονης στο τηλεφωνο για να βρω καποιο τεχνικο ,ολο μου λεγανε οτι φτεει το ρουτερ και μου εστελναν αρχεια για αναβαθμιση....
αυτο το εκαναν για περιπου 7,8 φορες
αφου αρχησα να τους λεω οτι θα κανω διακοπη του συμβολαιου καποιος τελικα μου ειπε απο το τεχνικο τμημα οτι φτεει το συστημα τους και αυριο το προι το τηλεφωνο θα δουλεβει κανονικα ??????
και ρωταω εγω τωρα ,θα επρεπε να περασουν 15 μερες για να δουν οτι τελικα φτεει το συστημα τους και οχι το ρουτερ,θα επρεπε να περασω ενα καρο αρχεια για αναβαθμιση για να δουν οτι τελικα φτεει το συστημα???
θα επρεπε να περιμενω σαν τον μαλ@κ@ με τησ ωρες στην αναμονη του τεχνικου τμηματος οστε να δουν οτι φτεει το συστημα?
και περα απο αυτο τα 24 mbpps που λενεοτι θαεχεις δεν τα εχεις ποτε
εγω εχω το πολυ 9 mbps ,ενταξη δεν λεω να εχω και τα 24 αλα δεν περιμενα οτι δεν θα εχω ουτε τα μισα απ οτι λενε!!!!
για μενα ειναι απατεονες και δουλεβουν τον κοσμο
οποιος θελιε για ομαδικη καταγγελια ειμαι μεσα!!!!

και μετα την επεξεργασια του ποστ ,,,δεν μπωρω ξανα να παρω τηλεφωνο

An tous evazes tis fones, ola 8a linotan pio grigora...

thanks pantos

Den einai anagki na kaneis post to idio minima dio fores!!! :judge: Gia na epikoinoniseis mazi tous, partous sto tilefono 13844 i sto 800 400 13844 !!!

Pilioritis
18-02-08, 15:10
Ναι κι αν απαντήσουν ειδικά αυτές τις μέρες που λειτουργούν με προσωπικό ασφαλείας λόγω καιρού .....................

SJxristos
20-02-08, 08:34
nai to kserw oti to ekana dio fores sorry ithela na to valw se parathesh k ksexastika sorry.
Dld tha parw til k oti ginei
ok thankss pantos

sakisxas
20-02-08, 15:13

1kb!!!!!!

an exeis to theo sou!!!!

Να αγιασει το στομα σου!!!!Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα με αυτους στην...ashol!!!Θελουν:shoot2::shoot2::shoot2:

sofronis
23-02-08, 03:30
okokokokokok:group:

Slipkot
23-02-08, 09:20
To okokokokokok pou kolaei mesa sto olo 8ema??? :unsure:

makis87
28-02-08, 20:20
re paidia prsexe i texniki ypotiriksi einai..foumara!! texniki ypostiriksi exei mono o ote, ston opoion anoikoun kai oi grammes!! stis idiotikes exoun balei 3 pitsirikades oi opoioi koitane kapoia standar pramata kai that's all!!! egw exw apo 20 noembriou double play 24 mbps kai kala. sas pliroforw oti to poly i taxytita mou na exei ftasei ews 3mbps se kapoies agies meres stis arxes!! edw kai 2 mines tilefono diakoptetai kai anagkazomai na kanw restart sto router kai i taxytita einai tragiki ..oses fores yfistate internet!!

katanomis
29-02-08, 02:10
ΠΑΙΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ 6/12 ΚΑΙ 26/12 ΕΙΧΑ ΝΕΤ. ΓΙΑ ΤΟ DOUBLE PLAY ΜΙΛΑΩ. ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ. 6Mbps. ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 160+. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Slipkot
01-03-08, 06:06
ΠΑΙΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ 6/12 ΚΑΙ 26/12 ΕΙΧΑ ΝΕΤ. ΓΙΑ ΤΟ DOUBLE PLAY ΜΙΛΑΩ. ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ. 6Mbps. ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 160+. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

An enoeis oti katevazeis me 160kbp/s einai tragika xalia kai den 8a eprepe na eisai euxaristimenos opos les.... Kanonika 8a eprepe na katevazeis apo 600 eos 750 kbp/s..

dimokritos
01-03-08, 14:22
το μεγαλυτερο μπουρδελο που υπαρχει. μου στελνουν 4 μηνεσ λογαριασμο χωρις να εχω internet diko tους. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΟΥΤΣΟ:judge::judge::judge::judge::judge::judge::judge::judge::judge::judge::jud ge::judge:

cyberian
01-03-08, 21:11
Kalispera. Exw balei edw kai kana mhna Hol double play kai mporo na pw oti yparxoun meres pou douleuei apsoga alla kai meres h wres analoga, pou h tha sernetai to internet h den tha exw thlefwno h kai ta dyo taytoxrona... Bebaia me thn tilefwnikh tous yposthriksh den bgazeis akrh giati sou lene koyfa pragmata, opws p.x. oti dhmiourgei problima paremvolis sto fritzbox, h bash tou asyrmatou thlefwnou pou exw kai na thn apomakrynw apo to router!!!
Xairetismata. diladi!! Enas allos eksypnos texnikos tous mou eipe na afairesw to splitter gia na exei pio dunato shma h grammh!! To mono kalo pou diapistwsa einai, oti pleon h anamonh sthn tilefonikh tous yposthriksh einai gyrw sta 5 lepta....

bluetang
02-03-08, 20:28
Kalispera. Exw balei edw kai kana mhna Hol double play kai mporo na pw oti yparxoun meres pou douleuei apsoga alla kai meres h wres analoga, pou h tha sernetai to internet h den tha exw thlefwno h kai ta dyo taytoxrona... Bebaia me thn tilefwnikh tous yposthriksh den bgazeis akrh giati sou lene koyfa pragmata, opws p.x. oti dhmiourgei problima paremvolis sto fritzbox, h bash tou asyrmatou thlefwnou pou exw kai na thn apomakrynw apo to router!!!
Xairetismata. diladi!! Enas allos eksypnos texnikos tous mou eipe na afairesw to splitter gia na exei pio dunato shma h grammh!! To mono kalo pou diapistwsa einai, oti pleon h anamonh sthn tilefonikh tous yposthriksh einai gyrw sta 5 lepta....

ego pantos den perimena pote ligotero apo 1 ora...ki an den itan gia etairiko thema tha tous estelna olous sto diaolo!!!

paris07
05-03-08, 17:51
Καλησπέρα, έχω double play στη HOL απο τον Ιανουάριο, απο το καλοκαίρι είχα μονο internet, δεν είχα πρόβλημα στα 8Μbps, αλλα απο τότε που έβαλα double play δεν έχει ανεβεί πάνω απο τα 3Μbps, την τελευταία εβδομάδα δεν έχω ούτε τηλ. ούτε internet, όποτε έχω internet δεν έχω τηλ. και η γραμμή παντα κάτω απο 1Mbps, τους πήρα τηλ & μου είπαν οτι θα το φτιάξουν, ακόμα περιμένω. Τι να πώ, νόμιζα οτι ήταν καλή εταιρία αλλά έχω πέσει απο τα συννεφα. Μου είπαν ότι φταεί το ασυρματο (ALCATEL), να το πάω μακρία απο το router, δεν το έχω πάει ακόμα γιατί πρέπει να αγοράσω καλώδιο για προέκταση. Αυτά, θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Slipkot
05-03-08, 18:01
Poso dB exeis?

paris07
05-03-08, 20:03
Signal/Noise ratio dB 10 10
Line attenuation dB 27 16

paris07
05-03-08, 20:07
Εχουν ελέγξει την γραμμή για θορύβους, αλλα δεν βρήκαν κάτι, μου είπαν ότι η γραμμή είναι εντάξει.
ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΉ ΕΧΩ ΑΥΤΟ. DSL 1179/40 kbit/s ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Slipkot
05-03-08, 20:14
Signal/Noise ratio dB 10 10
Line attenuation dB 27 16

Poio einai to UP kai poio to DOWN?

Εχουν ελέγξει την γραμμή για θορύβους, αλλα δεν βρήκαν κάτι, μου είπαν ότι η γραμμή είναι εντάξει.
ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΉ ΕΧΩ ΑΥΤΟ. DSL 1179/40 kbit/s ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

Auto pou to eides mesa sto Router sou??? Gt an nai, i taxitita sou einai: 1.1mbps sto download kai 40kbps sto Upload an to exeis grapsei sosta...

paris07
05-03-08, 21:50
Σωστα το έχω γραψει, αλλα με το Double Play πρέπει να έχω πιο μεγάλη ταχύτητα, καποια στιγμή έφτασα μέχρι τα 12, έιναι πολύ λίγο.

akis1975
05-03-08, 21:58
Re Pedia Plaka Mas Kanoun Ego Anti Gia 24mbit Pou Prepi Na Exo Katebaso Me 150 Dld Tpt To Parakoloutho 2 Mines Twra Kai Eimai Kai Sto Idioktito Kai Me Tin Forthnet Katabaza Ta Idia Kai Kalitera Sorry Alla Eimaste Malakes Emeis Oxi Aytoi Aytoi Apla Ti Doulia Tous Kanoun

paris07
05-03-08, 22:04
Και έγω καθε ημέρα το παρακολουθώ, πρίν 3 ημέρες είχα 362Kbps και πληρώνω για 24Mbps

gast0ne
05-03-08, 23:45
paidia egw eimai 3 xronia sti hol kai twra eimai sto 2play me dwrean tilefwno kai PRAGMATIKI 6ara grammi kai ola ayta me 34 europoulakia!! kamia sxesi me ton klefti ton ote min ton xaraktirisw!! kai wirelless router me 4plo LAN! kai den peftei katw apo 6 Mbps! ypereftixismenos!

gast0ne
05-03-08, 23:55
to mono kako itan otan allakse i grammi kai apo ote mpika sto idioktito ths hol den eixa tilefwno (internet eixa omws eytyxws!).. kai ayto giati den moy eixan steilei ena arxeio me rismiseis poy eprepe na ginoyn ston router... eytyxws li8ike tin idia mera afoy meta apo til epikoinwnia (perimena 50 lepta anamoni) moy to steilane me mail, to egkatestisa kaiola ok apo tote.. diladi ean eixan proseksei ligo ayto to kommati (metis ri8miseis toy router) tha itan apsogoi... den exei pesei pote katw apo 600 kbps (apo rapidshare panta enoeitai). prosopika se sigkrisi me oles tis alles poy exw akoysei apo filoys h HOL einai the best ayti ti stigmi kai i f8inoteri.. kai soy dinei kai 2i grammi tilefwnoy dwrean!

Slipkot
06-03-08, 17:34
Σωστα το έχω γραψει, αλλα με το Double Play πρέπει να έχω πιο μεγάλη ταχύτητα, καποια στιγμή έφτασα μέχρι τα 12, έιναι πολύ λίγο.

To exeis anaferei ston ISP sou gt auto einai sovaro prob....

Re Pedia Plaka Mas Kanoun Ego Anti Gia 24mbit Pou Prepi Na Exo Katebaso Me 150 Dld Tpt To Parakoloutho 2 Mines Twra Kai Eimai Kai Sto Idioktito Kai Me Tin Forthnet Katabaza Ta Idia Kai Kalitera Sorry Alla Eimaste Malakes Emeis Oxi Aytoi Aytoi Apla Ti Doulia Tous Kanoun

Esi poso dB exeis???

paris07
06-03-08, 17:42
Ναι το έχω αναφέρει, μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν, το ανέθεσαν σε μηχανικό, περιμένω να δω..

paris07
07-03-08, 14:42
Πάλι πρόβλημα χθες το βράδυ δεν έιχα καθόλου Internet, σήμερα το πρωί έιχα internet αλλα δεν είχα τηλ. τους έστειλα ένα e-mail και τους έβρισα, αν δεν το φτιάξουν θα τους κάνω καταγγελία, να σέβονται τον πελάτη..

paris07
07-03-08, 18:19
Επικ/σα με την Hol και μου είπαν ότι για το προβλημά μου φταίει ο ΟΤΕ, οι οποίοι έχουν βρει το πρόβλημα και το φτιάχνουν, σε λίγες ημέρες όλα θα είναι εντάξει, για να δούμε.

miti1977
07-03-08, 18:57
Ρε παιδιά μέχρι σήμερα είχα ADSL στα 4mb και είχα κατα κανόνα ανάλογες ταχύτητες κατεβάσματος. Προχτές έκανα αίτηση για doubleplay στα 6mb και μου είπαν ότι σε 25 εργάσιμες θα έχω φύγει από ΟΤΕ. Ελπίζω τα πράγματα να εξελιχθούν καλύτερα από πολλούς άλλους που διάβασα εδώ. Γ

dkmaster
08-03-08, 21:10
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΠΑΤΖΗΛΙΚΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

Slipkot
08-03-08, 21:23
Poso dB exeis kai se poies taxitites sigxronizete to Router sou?

g_aggelos
11-03-08, 06:46
Μπορώ να πω τελικά ότι το μεγάλο πρόβλημα που έχει η HOL είναι με τους τεχνικούς της.

Σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα με την σύνδεσή μου (είμαι συνδρομητής από τον 2/2006), αλλά όταν έχω, το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί με τους τεχνικούς που δεν ξέρουν να σου λύσουν το πρόβλημα...

Από την Κυριακή το απόγευμα δεν είχα τηλέφωνο. Είπα "άσε γιατί μπορεί να κάνουν κάποια αναβάθμιση και θα το δω αύριο". Την επομένη (Καθαρά Δευτέρα), το απόγευμα είπα να ασχοληθώ λίγο μαζί τους και να ζητήσω πληροφορίες για το πότε θα έχω τηλέφωνο.
Μίλησα με μία κοπέλα και μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε μία αναβάθμιση στο πρόγραμμα του FRITZ. Μου έστειλε ένα αρχείο, μου είπε πως θα το φορτώσω και έκλεισε. Μετο που κλείνουμε το τηλέφωνο, όμως έχασα και το internet. Αυτό σημαίνει ότι ούτε το αρχείο που μου έστειλε δεν μπορούσα να λάβω, για να κάνω την αναβάθμιση. Υπέθεσα ότι κάτι έκανε η κοπέλα και έχασα και την σύνδεση.

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και του εξηγώ τι έγινε. Δυστυχώς έπεσα σε τελείως άσχετο και προσπαθήσαμε μαζί να λύσουμε το πρόβλημα, πράγμα που δεν γινόταν γιατί ο άνθρωπος δεν σκάμπαζε...

Τελικά μετά από περίπου 20 λεπτά ομιλίας (από το κινητό μου παρακαλώ), έκλεισε η γραμμή. Ευτυχώς μετά από ολα αυτά, είχαμε καταφέρει να επανασυνδεθεί το internet, οπότε είπα ν κάτσω συγκροτημένα να κάνω τα βήματα ένα-ένα έτσι ώστε να καταφέρω να το φτιάξω μόνος μου.

Έκανα το update του software του FRITZ, αλλά μετά είχα πρόβλημα στην σύνδεση του WLAN. Με τίποτα δεν δεχόταν τους κωδικούς σύνδεσης του ασύρματου και δούλευε πάλι μόνο το internet και μόνο με καλώδιο...

Τα πήρα στο κρανίο και τους έστειλα 2 e-mail με αρκετά "μπινελίκια" για την ασχετοσύνη των τεχνικών τους και απαιτούσα να με καλέσουν στο κινητό μου για να μου λύσουν το πρόβλημα, γιατί δεν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω στο κινητό επειδή οι τεχνικοί τους είναι παν-άσχετοι.

Σήμερα πρωί (7:20) με πήραν τηλέφωνο στο κινητό και με πολύ υπομονή ο κύριος αυτός μου έλυσε όλα τα προβληματα...

Το λάθος που έκαναν οι δύο προηγούμενοι τεχνικοί, είναι στον τρόπο γραφής του user name στο account Information. Επέμενε ο τύπος ότι το user name πρέπει να έχει την μορφή "username@hol.gr" ενώ εγώ μέχρι στιγμής δούλευα με την μορφή "username@adsl.gr". Και όταν του το έλεγα του μακάκα (εχθές) μου έλεγε κατηγορηματικά ΟΧΙ... Τελικά έπαιξε με αυτό που έλεγα εγώ και ο σημερινός μου τα μάσαγε, γιατί φυσικά δεν ήθελε να μου πει ότι ο σύνάδελφός του είναι μακάκας. Θα είχα λύσει το πρόβλημα από την πρώτη στιγμή και δεν θα είχα χαλάσει το βράδυ μου με την μακακίες του καθενός...

Αααααα... τα είπα και ξεθύμανα..... :D

Πάντως, αν κάποιος δεν έχει τηλέφωνο, να ξέρει ότι θέλει αναβάθμιση το FRITZBOX software....

Αυτό που σκέφτομαι είναι, ότι αν κάποιος πιο μεγάλος σε ηλικία που δεν έχει μεγάλη σχέση με το pc, χρειαστεί να κάνει όλο αυτό το "κόλπο" για να έχει αυτό που πληρώνει, πως θα το κάνει?

Το λέω αυτό γιατί έχω γνωστό, που η κόρη του έχει κάνει σύνδεση Double Play στο σπίτι τους, αλλά αυτήν την στιγμή είναι στο εξωτερικό. Αποτέλεσμα είναι αυτοί οι άνθρωποι τώρα να μην έχουν τηλέφωνο, εξαιτίας την μακακίας των ανθρώπων αυτών....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

thodoris88
11-03-08, 08:47
Μπορώ να πω τελικά ότι το μεγάλο πρόβλημα που έχει η HOL είναι με τους τεχνικούς της.

Σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα με την σύνδεσή μου (είμαι συνδρομητής από τον 2/2006), αλλά όταν έχω, το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί με τους τεχνικούς που δεν ξέρουν να σου λύσουν το πρόβλημα...

Από την Κυριακή το απόγευμα δεν είχα τηλέφωνο. Είπα "άσε γιατί μπορεί να κάνουν κάποια αναβάθμιση και θα το δω αύριο". Την επομένη (Καθαρά Δευτέρα), το απόγευμα είπα να ασχοληθώ λίγο μαζί τους και να ζητήσω πληροφορίες για το πότε θα έχω τηλέφωνο.
Μίλησα με μία κοπέλα και μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε μία αναβάθμιση στο πρόγραμμα του FRITZ. Μου έστειλε ένα αρχείο, μου είπε πως θα το φορτώσω και έκλεισε. Μετο που κλείνουμε το τηλέφωνο, όμως έχασα και το internet. Αυτό σημαίνει ότι ούτε το αρχείο που μου έστειλε δεν μπορούσα να λάβω, για να κάνω την αναβάθμιση. Υπέθεσα ότι κάτι έκανε η κοπέλα και έχασα και την σύνδεση.

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και του εξηγώ τι έγινε. Δυστυχώς έπεσα σε τελείως άσχετο και προσπαθήσαμε μαζί να λύσουμε το πρόβλημα, πράγμα που δεν γινόταν γιατί ο άνθρωπος δεν σκάμπαζε...

Τελικά μετά από περίπου 20 λεπτά ομιλίας (από το κινητό μου παρακαλώ), έκλεισε η γραμμή. Ευτυχώς μετά από ολα αυτά, είχαμε καταφέρει να επανασυνδεθεί το internet, οπότε είπα ν κάτσω συγκροτημένα να κάνω τα βήματα ένα-ένα έτσι ώστε να καταφέρω να το φτιάξω μόνος μου.

Έκανα το update του software του FRITZ, αλλά μετά είχα πρόβλημα στην σύνδεση του WLAN. Με τίποτα δεν δεχόταν τους κωδικούς σύνδεσης του ασύρματου και δούλευε πάλι μόνο το internet και μόνο με καλώδιο...

Τα πήρα στο κρανίο και τους έστειλα 2 e-mail με αρκετά "μπινελίκια" για την ασχετοσύνη των τεχνικών τους και απαιτούσα να με καλέσουν στο κινητό μου για να μου λύσουν το πρόβλημα, γιατί δεν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω στο κινητό επειδή οι τεχνικοί τους είναι παν-άσχετοι.

Σήμερα πρωί (7:20) με πήραν τηλέφωνο στο κινητό και με πολύ υπομονή ο κύριος αυτός μου έλυσε όλα τα προβληματα...

Το λάθος που έκαναν οι δύο προηγούμενοι τεχνικοί, είναι στον τρόπο γραφής του user name στο account Information. Επέμενε ο τύπος ότι το user name πρέπει να έχει την μορφή "username@hol.gr" ενώ εγώ μέχρι στιγμής δούλευα με την μορφή "username@adsl.gr". Και όταν του το έλεγα του μακάκα (εχθές) μου έλεγε κατηγορηματικά ΟΧΙ... Τελικά έπαιξε με αυτό που έλεγα εγώ και ο σημερινός μου τα μάσαγε, γιατί φυσικά δεν ήθελε να μου πει ότι ο σύνάδελφός του είναι μακάκας. Θα είχα λύσει το πρόβλημα από την πρώτη στιγμή και δεν θα είχα χαλάσει το βράδυ μου με την μακακίες του καθενός...

Αααααα... τα είπα και ξεθύμανα..... :D

Πάντως, αν κάποιος δεν έχει τηλέφωνο, να ξέρει ότι θέλει αναβάθμιση το FRITZBOX software....

Αυτό που σκέφτομαι είναι, ότι αν κάποιος πιο μεγάλος σε ηλικία που δεν έχει μεγάλη σχέση με το pc, χρειαστεί να κάνει όλο αυτό το "κόλπο" για να έχει αυτό που πληρώνει, πως θα το κάνει?

Το λέω αυτό γιατί έχω γνωστό, που η κόρη του έχει κάνει σύνδεση Double Play στο σπίτι τους, αλλά αυτήν την στιγμή είναι στο εξωτερικό. Αποτέλεσμα είναι αυτοί οι άνθρωποι τώρα να μην έχουν τηλέφωνο, εξαιτίας την μακακίας των ανθρώπων αυτών....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

stous ampelokipous pefteis????
eixe provlima to dslam kai i tilefonia ekei

cyberian
12-03-08, 15:57
Gia tous ampelokipous to eixan anakoinwsei oti yphrxe problhma stis 11/03/08
http://www.hol.gr/default.asp?pid=205

tedo
12-03-08, 16:27
meta apo ena mina horis internet kai tilefono to ftiaxane!:clap::bananadan:clap2::hooray::mbounce::bounce:

thodoris88
12-03-08, 16:58

nai alla ego imouna olo to sk kato

stratiotis
12-03-08, 22:08
Επιτελους εφτασε και το ιδιοκτητο δυκτιο της HOL στην Παιανια!!!Αντε και δοθηκε ο Dslam οκ μετα απο ποσο καιρο παιζει να με βαλουν στο δυκτιο τους γιατι περιμενω απο Αυγουστο 2007 και τελικα η Παιανια μπηκε προχθες!!!!Αν ξερει κανεις ποσο καιρο μεσο ορο κανουν να σε βαλουν μεσα ας μου πει....

g_aggelos
13-03-08, 14:09

Δεν είπα ότι δεν το ανακοινώσανε. Απλά, από ότι αποδείχθηκε, χρειαζόταν η αναβάθμιση του Fritz, και αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο και δεν είχα όλη αυτήν την ταλαιπωρία, δεν θα είχα ακόμη τηλέφωνο... ;)

Tolkin
13-03-08, 15:06
A ...min trellenese ..den einai oi monoi ..pare forthnet kai pes tous na sou dwsoun logismiko tis crypto gia vista kai na se boithisoun giati eixes parei paketo ton crypto gia xp kai twra exeis kai forito me vista.E...!! katse kala ...tha prepei naxoun kapoio xartaki mprosta tous kai ortha kofta me 3-4 lexeis ..se bazoun me apoluti safineia sto xaos kai sto telos sou lene an den ta katafereis steile to modem stin crypto na sto antikatastisoun an den douleuei swsta

mfg`
14-03-08, 09:25
emena o eksolpismos hr8e mesa se 3 meres...kai menw kai ektos a8hnwn...21/3 mou eipan gia diakoph tou p...OTE kai syndesh me HOL... gia internet 24mbps ..(ama kleidwsei to routeraki mou sta misa 8a eimai ikanopoihmenos ..).To mono pou exw einai na perimenw mia bdomadoula...thn aithsh thn ekana gyrw stis 03/03 kai 06/03 mou hr8e to paketaki me to router.

cyberian
14-03-08, 09:47
Δεν είπα ότι δεν το ανακοινώσανε. Απλά, από ότι αποδείχθηκε, χρειαζόταν η αναβάθμιση του Fritz, και αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο και δεν είχα όλη αυτήν την ταλαιπωρία, δεν θα είχα ακόμη τηλέφωνο... ;)

Ok kai poio firmware exeis twra?

vk2007
14-03-08, 15:14
καλησπερα σε ολους απλα θελω να συμβαλω και να ενημερωσω τυχον ενδιαφερομενους που σκεφτονται να κανουν κινηση ενεργοποιησης hol double play να μην κανουν το μοιραιο αυτο λαθος!!!!ουτε τηλεφωνια ουτε ιντερνετ!!!μονο να σου λενε οτι εξεταζετε η βλαβη που φυσικα δεν υπηρχε ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΨΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ!!!τελειωνοντας να σας πω οτι τελικα παρολη την οδδυσεια που περασα κατεληξα στην TELLAS και ηρεμησα!!!!!συμπερασμα....>>> hol double play= ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ<<<<<!!!!!!!!!!!!

axios
14-03-08, 21:13
oloi oi ISP mas doulevoun me tis di8en ypsiles taxytites!!
alla kserete poios ftaiei?
to akatanomasto (gia na min xrisimopoiisw alli leksi) elliniko kratos pou tous afinei asydotous, xwris kanena elegxo na doulevoun olo ton kosmo !!!!!
as rixnane merika ekatommyria euro prostimo stis etaireies ISP kai na deite pws 8a symmazeyotan amesws !!!!!
alla ti perimeneis afou exoume kyvernisi karagkiozidwn kai ypourgous kotes !!!!
kaneis tous den tolmaei na ta valei mazi tous !!!
ayti i a8lia eksypiretisi 8ymizei OTE prin apo 20 xronia kai vale !!!!
ta eipa kai kse8ymana!!!!

vk2007
14-03-08, 21:21
ενα θα σας πω εσας που λετε αξιοπιστη την hol απλα δοκιμαστε την για 1 μηνα!!!η πιο σκατοεταιρια!λογο του οτι ειναι voip η υπηρεσια τους αν δεν χρονιζει το router δεν εχεις τηλ,πραγμα που σε εμενα προσωπικα δεν εγινε ουτε μια φορα!!hol double play=ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ αλλα λογαρισμος θα σου ερθει....και απο αναμονη στο τμημα εξυπ.πελατων απο 40 λεπτα εως 1ωρα και 15 λεπτα.Προκαλω καποιον να με διαψευσει!!!!!τελος ξεχασα να σας πω οτι την ηρεμια και την ψυχαγωγια στο σπιτι μου την εφερε η tellas,διοτι χωρις τηλ γκρινια απ'τους γονεις και χωρις ιντερνετ ξενερωνα εγω!!!!

paris07
14-03-08, 22:15
Το Πρόβλημα που είχα (δεν είχα internet ούτε τηλ. ) εφτιαξέ, αλλα η ταχυτητά είναι στο 2 Mbps, ξεφτίλα γιατί πληρώνω για 24........

scoobyman
14-03-08, 22:51
paidia kai ego eixa kanei tin etisi gia to double play sta 24 mb. afou fisika perimena 1 kai miso
mina gia na ginei i sindesi. (me terastia anamoni ka8e fora) kai klasika opos stous perisoterous kata kairous na mou lene oti den vriskoun ta xartia mou. (entometaksi ton eksoplismo mou ton estilan se 1 evdomada kai to 8ema einai oti mou estilan 2 eksoplismous prota mou estilan ton ensirmato pou den ksero fisika gia pio logo kai meta apo 2 meres mou estilan ton asirmato!).
doksa ton 8eo mexri tora ola pane sxetika kala, sindeome sta 14.5 mb kai katevazo me 1,2 -1,4 mb/s

elpizo na sinexisi etsi!!!!:)

scoobyman
14-03-08, 23:01
a! kai kati akoma 8a prospa8iso na kratiso oso perisotero mporo tin hol i isos kapia alli eteria giati vare8ika auto to monopolio tou ote kai tous nomous pou tis dinoun to monopolio auto me apotelesma kamia alli eteria na min mporei na valei dikes tis grames (giati ontos kapies fores den fteei mono isp pou epilegoume alla vazei kai to xeraki tou ote opos p.x. me tous vrogxous pou prepei na aniksi, giati malon o ote skeutete dikes mas den einai grames oti goustaroume kanoume!!! )gi'auto pisteuo pos opia eteria kai an valoume panta 8a kremomaste apo ta @@ tou ote!!!

mporei na kano la8os!!!!

Slipkot
15-03-08, 09:20
Το Πρόβλημα που είχα (δεν είχα internet ούτε τηλ. ) εφτιαξέ, αλλα η ταχυτητά είναι στο 2 Mbps, ξεφτίλα γιατί πληρώνω για 24........

Poso dB exeis?

stel78
16-03-08, 01:06
Εγω εκανα για double play 24 και σε ενα μηνα το συνδεσανε!Ομως μονο το internet γιατι τηλεφωνο τιποτα.Ειμαι ηδη 5 μερες χωρις τηλ.Υστερα απο δυο ώρες προσπαθειας να επικοινωνησω μου ειπαν οτι απο Δευτερα θα το κοιταξουν οι τεχνικοι.Οσο για ταχυτητα μετα βιας πιανω τα 3-4mbps και μετα απο προσευχες.Θα την κρατησω κανα δυο μηνες και αμα συνεχιστει αυτο το χάλι θα γυρίσω πάλι στον ΟΤΕ.Ημουν και εγω εναντιον του μονοπωλίου του ΟΤΕ αλλά μου φαινέται οτι αλλάζω αποψη!!!

theodoros66
16-03-08, 07:28
...εγώ λοιπόν απαλάχτηκα από αυτούς τους τύπους...

ήμουν συνδομητης HOL πολλά χρόνια, είχα αρχίσει PSTN μετά ISDN μετά σε ταχυτητα 1024.
Οταν μεγάλωσαν οι μπίζνες τους άρχισαν και τα προβλήματα μου. Όλο και συχνότερα ημουν χωρις χωρίς DSL.
Φυσικά για να τους μιλήσεις στο τηλ....... απίστευτες ωρες αναμονη.
ΤΕΛΟΣ.
Πριν τεσσερις μηνες πηγα ΟΤΕΝΕΤ με τεσσάρα DSL και εχω σωθεί.
Εγιναν όλα ταχυτατα , δουλεψαν όλα αμέσως και εχω μόνιμα τετοιες ταχυτητες...
http://rs276gc2.rapidshare.com/files/82968130/test.jpg

Η φαρσοκωμωδία με την HOL όμως τωρα αρχίζει: ενω εχει λήξει το συμβόλαιο μου
μαζί τους πολύ πριν τους αλλάξω... και ενω τους εχω εξοφλήσει εντελως,
και ενω η αλλάγη έγινε με το συστημα (Αρξις νομίζω) αυτοματα μεσω ΟΤΕ με την εγκριση της ΕΕΤΤ,
αυτοί οι τύποι της HOL συνεχιζουν να με τιμολογουν, να μου στέλνουν λογαριασμους,
να με ενημερώνουν οτι αν εξοφλήσω όλο το επόμενο έτος θα έχω έκπτωση κλπ.
και φυσικα προσπαθω δύο μηνες να βρω καποιον να μιλησω για την βλακεια τους
και δεν τα εχω καταφερει. Εχω αφησει απειρα μηνυματα στους αυτοματους τηλεφωνητες τους και e-mails.
Αυτά λοιπόν με την HellasOnLine.... ελπίζω να μην σας κούρασα.

Terry Meynolds
16-03-08, 08:28
Εγώ σήμερα έκλεισα ένα μήνα ακριβώς από τότε που έβαλα DP. Είμαι από τους παλαιότερους πελάτες της HOL , μπορώ να πω, από την εποχή της pstn εποχής με τα μόντεμ των 33,6kbps.
Τώρα με το DP παίζω απροβλημάτιστα. Η γραμμή μου κλειδώνει από 18700 - 20080. Κάθε φορά που γίνεται διακοπή ρεύματος μεταβάλεται. Αλλά ποτέ δεν πέφτει κάτω από 18. (Αttenuation 15dB με noise margin 12dB).Αντίστοιχες είναι και οι ταχύτητες κατεβάσματος.

Με τα τηλέφωνα όλα άψογα. Πεντακάθαρος ήχος , ούτε θόρυβος ούτε τίποτα.
Με την ΤΥ της εταιρείας , όποτε χρειαζόταν να καλέσω, δεν είχα ποτέ πρόβλημα μεγάλης αναμονής. Χωρίς υπερβολή, στο τρίτο χτύπημα είχαν απαντήσει στο τηλέφωνο.
Ελπίζω να συνεχίσω έτσι και να μην προκύψει ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Δύο πράγματα μου την ''έσπασαν'' όμως:
α) Οι 25 εργάσιμες ημέρες αναμονή που μου υποσχέθηκαν για την σύνδεση , έγιναν 45 ημερολογιακές (αλλά είχα όμως internet διότι ήμουν ήδη πελάτης σε shared llu)
β) Που δεν δίνει δωρεάν διεθνείς κλήσεις όπως η forthnet. Βλακεία μου βέβαια που δεν το πρόσεξα. Νόμιζα ότι έδινε. Κρίμα γιατί έχω φίλους και συγγενείς στο εξωτερικό και ήταν ευκαιρία να μιλάω πιο συχνά μαζί τους. Ελπίζω λόγω ανταγωνισμού , αργότερα, να βάλει και δωρεάν διεθνείς κλήσεις.

Αυτά τα ολίγα, για να ξέρετε ότι υπάρχουν και ευχαριστημένοι πελάτες της HOL.

Υ.Γ: ΌΧΙ, δεν δουλεύω στην HOL. (....το λέω για να προλάβω τυχόν σχόλια από κακοπροαίρετους....)!

g_aggelos
16-03-08, 08:52
Εγώ σήμερα έκλεισα ένα μήνα ακριβώς από τότε που έβαλα DP. Είμαι από τους παλαιότερους πελάτες της HOL , μπορώ να πω, από την εποχή της pstn εποχής με τα μόντεμ των 33,6kbps.
Τώρα με το DP παίζω απροβλημάτιστα. Η γραμμή μου κλειδώνει από 18700 - 20080. Κάθε φορά που γίνεται διακοπή ρεύματος μεταβάλεται. Αλλά ποτέ δεν πέφτει κάτω από 18. (Αttenuation 15dB με noise margin 12dB).Αντίστοιχες είναι και οι ταχύτητες κατεβάσματος.

Με τα τηλέφωνα όλα άψογα. Πεντακάθαρος ήχος , ούτε θόρυβος ούτε τίποτα.
Με την ΤΥ της εταιρείας , όποτε χρειαζόταν να καλέσω, δεν είχα ποτέ πρόβλημα μεγάλης αναμονής. Χωρίς υπερβολή, στο τρίτο χτύπημα είχαν απαντήσει στο τηλέφωνο.
Ελπίζω να συνεχίσω έτσι και να μην προκύψει ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Δύο πράγματα μου την ''έσπασαν'' όμως:
α) Οι 25 εργάσιμες ημέρες αναμονή που μου υποσχέθηκαν για την σύνδεση , έγιναν 45 ημερολογιακές (αλλά είχα όμως internet διότι ήμουν ήδη πελάτης σε shared llu)
β) Που δεν δίνει δωρεάν διεθνείς κλήσεις όπως η forthnet. Βλακεία μου βέβαια που δεν το πρόσεξα. Νόμιζα ότι έδινε. Κρίμα γιατί έχω φίλους και συγγενείς στο εξωτερικό και ήταν ευκαιρία να μιλάω πιο συχνά μαζί τους. Ελπίζω λόγω ανταγωνισμού , αργότερα, να βάλει και δωρεάν διεθνείς κλήσεις.

Αυτά τα ολίγα, για να ξέρετε ότι υπάρχουν και ευχαριστημένοι πελάτες της HOL.

Υ.Γ: ΌΧΙ, δεν δουλεύω στην HOL. (....το λέω για να προλάβω τυχόν σχόλια από κακοπροαίρετους....)!

Μα και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ευχαριστημένο με την HOL. Ή τουλάχιστον, με αυτά που ακούω, τον θεωρώ τυχερό... ;)

To μόνο που με παραξένεψε στο μήνυμά σου είναι ότι στην επικοινωνία σου τηλεφωνικά, απαντούν στο τρίτο χτύπημα, όπως λες... Αυτό στην περίπτωσή μου, συμβαίνει μόνο στα όνειρα... :D

vk2007
16-03-08, 20:14
Hol=ΑΠΑΤΗ,ΚΟΡΟΙΔΙΑ,ΑΙΣΧΟΣ!!!!ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΙΣΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ Double Face(ΛΑΜΟΓΙΑ)!!!!!ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!! Λ Ο Υ Κ Ε Τ Ο ΣΤΗΝ Hol ΑΜΕΣΑ!!!!!

Slipkot
16-03-08, 20:26
Prosexe pos milas!!! :judge:

jojo110
16-03-08, 22:04
paidia egw poli ekatsa ston OTE kai lew na valw Vodafone sta 24 mbps...kapoios pou exei na mou pei kamia gnwmi??:unsure::unsure::unsure:

PePeRaN
16-03-08, 22:14
den symfwno
ma giati vodafone re paidia!!!!!den einai akoma sta8erh
HOL!

indiangr
17-03-08, 07:21
Βασικά η Vodafone νοικιάζει κυκλώματα της HoL οπότε το ίδιο και το αυτό.Τώρα αν οι τιμές και η εξυπηρέτηση είναι καλή δεν ξέρω.
Για τις εταιρίες έδώ που ζούμε σε αυτήν την χώρα ΟΛΑ μα ΟΛΑ είναι θεμα τύχης. Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απο HoL, ταχύτητα γύρω 14 τηλέφωνο καλά,χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις κτλ.Το μόνο που θες είναι ups γιατί αν πέσει το ρεύμα πάει και το τηλέφωνο.
Αν ρωτήσεις τώρα για όλες τις εταιρίες πελατες από τα 100 άτομα οι 50 θα σου λένε τα καλύτερα και οι άλλοι μισοί τα χειρότερα.
Είναι τελείως random το τι θα έχεις τελικά στο σπίτι σου μετά την αίτηση σου σε οποιαδήποτε εταιρία.

and
17-03-08, 10:14
Βασικά η Vodafone νοικιάζει κυκλώματα της HoL οπότε το ίδιο και το αυτό.Τώρα αν οι τιμές και η εξυπηρέτηση είναι καλή δεν ξέρω.
Για τις εταιρίες έδώ που ζούμε σε αυτήν την χώρα ΟΛΑ μα ΟΛΑ είναι θεμα τύχης. Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απο HoL, ταχύτητα γύρω 14 τηλέφωνο καλά,χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις κτλ.Το μόνο που θες είναι ups γιατί αν πέσει το ρεύμα πάει και το τηλέφωνο.
Αν ρωτήσεις τώρα για όλες τις εταιρίες πελατες από τα 100 άτομα οι 50 θα σου λένε τα καλύτερα και οι άλλοι μισοί τα χειρότερα.
Είναι τελείως random το τι θα έχεις τελικά στο σπίτι σου μετά την αίτηση σου σε οποιαδήποτε εταιρία.

Η hol με την voda έχουν μια βασική διαφορά: η hol χρησιμοποιεί voip τηλεφωνία ενώ στην voda τηλεφωνείς στην ουσία μέσω κινητού, αφού το κουτάκι που κολλας πάνω τα τηλέφωνα έχει μέσα sim!! Βέβαια τα κυκλώματα που χρησιμοποιεί για dsl είναι της hol...

Slipkot
17-03-08, 18:00
paidia egw poli ekatsa ston OTE kai lew na valw Vodafone sta 24 mbps...kapoios pou exei na mou pei kamia gnwmi??:unsure::unsure::unsure:

Loipon opos sou ksanaeipan, i Vodafone einai Powered By HOL an to paratiriseis, etsi gt na valeis vodafone, kai na min valeis HOL. Pou i HOL einai kaliteri stin poiotita apo tin Vodafone. 8a exeis kaliteri eksipiretisi kai kaliteri grammi...

Terry Meynolds
17-03-08, 18:21
To μόνο που με παραξένεψε στο μήνυμά σου είναι ότι στην επικοινωνία σου τηλεφωνικά, απαντούν στο τρίτο χτύπημα, όπως λες... Αυτό στην περίπτωσή μου, συμβαίνει μόνο στα όνειρα... :D

Και όμως. Δύο φορές χρειάστηκε να καλέσω για να μου δώσουν διευκρινήσεις σχετικά με το πότε θα συνδεθεί το τηλέφωνο - (γιατί ώς γνωστό το τηλέφωνο δεν παίζει αμέσως αλά μετά μετά από 1-2 μέρες) - και το σήκωσαν αμέσως.
Τι να πω ίσως να παίζει ρόλο ότι πήρα στις 8 το πρωϊ.
Σε ώρες αιχμής δεν έχω καλέσει ποτέ

Hol=ΑΠΑΤΗ,ΚΟΡΟΙΔΙΑ,ΑΙΣΧΟΣ!!!!ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΙΣΑΙ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ Double Face(ΛΑΜΟΓΙΑ)!!!!!ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!! Λ Ο Υ Κ Ε Τ Ο ΣΤΗΝ Hol ΑΜΕΣΑ!!!!!

Ώπα φίλε μου. Χαλάρωσε λίγο. Πρέπει να αλλάξεις το nickname σου και να το κάνεις ''ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ" . Τα ισοπέδωσες όλα.

sallonikios
17-03-08, 20:39
και εμενα παιδια οποτε τους πήρα τηλέφωνο πολύ γρήγορα με απάντησαν κυρίως 4 -5 το μεσημέρι...

tigi
18-03-08, 13:28
Paidia kalispera. Tha ithela na ipobalo ena erotima kai an iparxei kapios pou gnorizei ton parakalo na boithisei. Exo double play tis hol me metafora kai ton dio grammon tilephonou sto idioktito diktio tis etairias. To modem router mou einai to fritz 7140. Ithela na rotiso an mporo na sindeso pano sto modem router, siskeui fax kai an auti tha leitourgisei kanonika i tha exei problimata kata tin apostoli kai lipsi fax. Euxaristo ek ton proteron olous osous apantisoun.

Slipkot
18-03-08, 17:08
Loipon, gia na sindeseis to FAX, prepei na exeis grammi gia auto. Stin periptosi pou den sou exei dosei I HOL grammi gia FAX, eite to sindeseis eite oxi, 8a einai san na min iparxei. Partous tilefono, kai zita tous grammi gia FAX...

and
18-03-08, 18:56
Paidia kalispera. Tha ithela na ipobalo ena erotima kai an iparxei kapios pou gnorizei ton parakalo na boithisei. Exo double play tis hol me metafora kai ton dio grammon tilephonou sto idioktito diktio tis etairias. To modem router mou einai to fritz 7140. Ithela na rotiso an mporo na sindeso pano sto modem router, siskeui fax kai an auti tha leitourgisei kanonika i tha exei problimata kata tin apostoli kai lipsi fax. Euxaristo ek ton proteron olous osous apantisoun.

Φίλε δοκίμασε να κάνεις το εξής και αν δεν δουλέψει μίλα με την τυ της hol:

Άνοιξε το interface του fritz, πάτα settings -> telephony -> extensions. Εδώ κάνεις edit πατώντας το κουμπάκι δίπλα στο extension στο οποίο έχεις συνδέσει το fax (δηλαδή αν το fax είναι συνδεδεμένο στο fon 1 πατάς edit στο extension 1 και αντίστοιχα αν είναι στο fon 2 πατάς edit στο extension 2).

24893

Στο επόμενο παράθυρο ανοίγεις την καρτέλα extension properties και πάνω πάνω έχει κάποιες επιλογές που ορίζεις τι έχεις συνδέσει πάνω στο fritz. Επιλέγεις το fax machine και πατάς παντού apply ώστε το fritz να "δει" ότι έχεις συνδέσει fax πάνω σε κάποιο από τα fon

24894

Απ' όσο ξέρω δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω, ούτε και η hol δίνει κάποια ρυθμίζει την γραμμή σου αποκλειστικά για fax. Δοκίμασέ το και αν δεν δουλεύει ρώτα την τυ...

nikmagg
19-03-08, 20:42
lipon exw dyo paradeigmata ena kalo kai ena kako.
evala se mia filh mou hol double play. o xronos apokrishs itan sxedon amesos. ligotero apo enan mhna exoplismos + texnikos. h syndesh egine sta 22mbs kai katevazei me 850kb/s peripoy, taxythta ikanopoihtikh.
meta eipa na valw + egw. edw phra poulo sorry kiolas: perimena 2 mhnes sxedon enw o exoplismos eixe erthei amesws. texnikos pouthena, mou eipan oti eixe provlima o ote. o texnikos irthe shmera meta apo 2 mines kai ola kala. syndethika sta 12 mbps katevazw me 600kb/s peripou kai to stathero doulevei gg ^^
ws twra ola kala. idwmen,,,

Slipkot
19-03-08, 20:43
Stin fili sou, an to Router exei sigxronistei sta 22mbps opos les, i taxitita me tin opoia katevazei einai xalia!!! Kai esena den eisai toso kali... Poso dB exeis?

and
19-03-08, 21:46
lipon exw dyo paradeigmata ena kalo kai ena kako.
evala se mia filh mou hol double play. o xronos apokrishs itan sxedon amesos. ligotero apo enan mhna exoplismos + texnikos. h syndesh egine sta 22mbs kai katevazei me 850kb/s peripoy, taxythta ikanopoihtikh.
meta eipa na valw + egw. edw phra poulo sorry kiolas: perimena 2 mhnes sxedon enw o exoplismos eixe erthei amesws. texnikos pouthena, mou eipan oti eixe provlima o ote. o texnikos irthe shmera meta apo 2 mines kai ola kala. syndethika sta 12 mbps katevazw me 600kb/s peripou kai to stathero doulevei gg ^^
ws twra ola kala. idwmen,,,

Όντως οι ταχύτητες που αναφέρεις είναι χαμηλές για τους αντίστοιχους συγχρονισμούς. Προφανώς δεν κατεβάζεις με download manager. Δοκίμασε αυτόν (http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=311889) και πες μας τι ταχύτητες πιάνεις. Κι εγώ hol dp έχω με συγχρονισμό στα 12285 kbps και με τον idm κατεβάζω 1.4 mb/sec.

Στην φίλη σου με 22 mbit συγχονισμό θα πρέπει να κατεβάζεις με 2 mb/sec, αλλά αυτές τις ταχύτητες τις βλέπεις μόνο με dm;)

sallonikios
22-03-08, 16:50
Παιδια εβαλα double play εχτες.Συνχρονίστηκα στα 12Mbps όμως κατεβάζω με 125kb/sec.Τους πήρα τηλέφωνο με εστειλαν ενα email να κανω download ενα αρχείο τους να το φωτογραφισω και να το κανω repply-->το αρχείο το κατέβασα στα 300kb/sec ταχύτητα πολύ χαμηλή.Χώρια που μέτέφερα το σταθερό στο modem και είναι μες στα πόδια μου.
Τι να κάνω?

Slipkot
22-03-08, 16:53
Πόσο θόρυβο έχεις? Φίλτρα έχεις βάλει?

sallonikios
22-03-08, 16:59
ειναι συνδεδεμένα απο τον τεχνικό.και στην σελίδα του modem λέει οτι συνγχρονίστικε στα 12 Mbps.Τηλέφωνο δουλεύει κανονικά..Ολα καλα απλα το download ειναι το θεμα

Slipkot
22-03-08, 17:06
Πόσο θόρυβο έχεις?

sallonikios
22-03-08, 17:09
Πόσο θόρυβο έχεις?
sorry πως θα το βρω αυτό?

sallonikios
22-03-08, 17:14
Πόσο θόρυβο έχεις?
αυτο ειναι απο το modem

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 11736 1144
ATM data rate Kbit/s 11413 980
User data rate Kbit/s 10337 888
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 5 8
Frame Coding Rate Kbit/s 46 32
FEC Coding Rate Kbit/s 277 132
Trellis Coding Rate Kbit/s 784 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 12 13
Line attenuation dB 33 17
Status f0000000 f0000000

Slipkot
22-03-08, 17:19
Από θόρυβο, είσαι σε γενικές γραμμές καλά... Κάτι άλλο φταεί... Από Microsoft, με πόσο κατεβάζεις?

sallonikios
22-03-08, 17:22
το ιδιο σε όλα
130 με 160 kbs

and
22-03-08, 19:37
το ιδιο σε όλα
130 με 160 kbs

Φίλε μου χρησιμοποιείς download manager; Δες εδώ (http://www.greekzlive.com/forum/showpost.php?p=7648416&postcount=236)

tigi
25-03-08, 13:46
Euxaristo poli ola ta paidia pou me boithisan me tis symboules tous gia tin egkatastasi tou fax. Tha ithela na rotiso kati allo tora :P. Exo sindesi 6mbps kai to modem mou exei sinxronisei sta 6139. Otan katebazo xoris tin xrisi download manager katebazo stathera me 250-300. Me tin xrisi download manager katebazo stathera me 600-650. Einai fisiologiki tosi diafora?

auta einai apo to modem
Attainable data rate Kbit/s 16404 1084
ATM data rate Kbit/s 6139 979
User data rate Kbit/s 5560 887
Latency ms 7 7
Frame Coding Rate Kbit/s 34 34
FEC Coding Rate Kbit/s 211 71
Trellis Coding Rate Kbit/s 820 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 25 12
Line attenuation dB 20 9
Status f0000000 f0000000

thomasskoy
25-03-08, 15:09
παιδια με πηραν απο την χολ την δευτερα και μου ειπαν επειδη ειμαι πελατης να βαλω 2play.τους ειπα οτι επειδη εχω ακουσει πολλα προβληματα με την hol να μην βαλω. τελικα μου ειπε να βαλω δοκιμαστικα για 1 μηνα και αν ειμαι ευχαριστημενος να συνεχισω.τους ειπα να μου βαλουν χωρις ωμως να διακοψουν τον οτε.επισης τους ρωτησα αν η γραμη κοβετε οταν δεν εχω ρευμα και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα η γραμη θα ειναι pstn.εκανα αιτηση τελικα και μου ειπαν οτι θα το βαλουν μετα το πασχα.ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει.αν παντως δεν ειμαι ευχαριστημενος οπως τους το ειπα θα τους κοψω.αναμενω!!!

and
25-03-08, 15:11
Euxaristo poli ola ta paidia pou me boithisan me tis symboules tous gia tin egkatastasi tou fax. Tha ithela na rotiso kati allo tora :P. Exo sindesi 6mbps kai to modem mou exei sinxronisei sta 6139. Otan katebazo xoris tin xrisi download manager katebazo stathera me 250-300. Me tin xrisi download manager katebazo stathera me 600-650. Einai fisiologiki tosi diafora?

auta einai apo to modem
Attainable data rate Kbit/s 16404 1084
ATM data rate Kbit/s 6139 979
User data rate Kbit/s 5560 887
Latency ms 7 7
Frame Coding Rate Kbit/s 34 34
FEC Coding Rate Kbit/s 211 71
Trellis Coding Rate Kbit/s 820 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 25 12
Line attenuation dB 20 9
Status f0000000 f0000000

Ναι φίλε μου, η διαφορά είναι φυσιολογική γιατί ο manager "σπάει" το κάθε download σε πολλά επιμέρους τα οποία κατεβαίνουν ταυτόχρονα και ενώνοντας τα κομμάτια στο τέλος δίνει ολόκληρο το αρχείο...

Και εγώ με 12άρα σε double play, χωρίς κατεβάζω 700-900 kb/sec, ενω με manager κατεβάζω 1,2 με 1,4 MB/sec;)

thomasskoy
25-03-08, 15:11
παιδια με πηραν απο την χολ την δευτερα και μου ειπαν επειδη ειμαι πελατης να βαλω 2play.τους ειπα οτι επειδη εχω ακουσει πολλα προβληματα με την hol να μην βαλω. τελικα μου ειπε να βαλω δοκιμαστικα για 1 μηνα και αν ειμαι ευχαριστημενος να συνεχισω.τους ειπα να μου βαλουν χωρις ωμως να διακοψουν τον οτε.επισης τους ρωτησα αν η γραμη κοβετε οταν δεν εχω ρευμα και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα η γραμη θα ειναι pstn.εκανα αιτηση τελικα και μου ειπαν οτι θα το βαλουν μετα το πασχα.ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει.αν παντως δεν ειμαι ευχαριστημενος οπως τους το ειπα θα τους κοψω.αναμενω!!!
δεν με νειαζει ποτε θα το βαλουν τοσο οσο να μην εχω προβλημα μετα.

nspeed
27-03-08, 16:46
Αν εγινε διακοπη πριν περασουν 12 μηνες πρεπει να πληρωσεις 55 ευρω...

Sto sumvoleo paidia lei pos an se periptosi mi sostis paroxis uperision den plironis teli diakopis!!!!!!!!!!!!!!!