PDA

Επιστροφή στο Forum : ON Telecoms

Σελίδες : [1] 2 3

Jimmy_MC
02-01-08, 11:23
Edo mporeite na syzitate otidipote thelete sxetika me ta paketa tis ON

babisitalo
03-01-08, 10:01
τα πακετα που τρωμε απο την ον που μπορουμε να τα γραψουμε?
ειμαι 2 εβδομαδες χωρις τηλ και υπαρχουν κι αλλοι σε χειροτερη μοιρα απο μενα αλλα μαλλον θα φτασω κι εγω εκει.....
μονο 3 ωρες θα χρειαστουν μου ειχαν πει αρχικως....

alex7777777
03-01-08, 10:49
Το θέμα με την On είναι εντελώς λαχείο. Κολλητός μου εβαλε και πιανει ταχύτητα Download 200-300 (Κερατσίνι) και η tv δε παιζει καλα και άλλος κολλητος μου κατεβάζει με 1200-1500 (Πειραια) και η tv παίζει τέλεια.
Όσον αφορά την ενεργοποίηση και οι δύο σε 20 μέρες ήταν κομπλέ (με μία μέρα κομμένο το τηλέφωνο).

Hasta.La.Vista
03-01-08, 12:00
Paidia emena enas filos mou pou ebale On mou eipe oti tou peire 20 meres gia na ginei i sindesi!!
Twra katebazei me 1200kb/s kathws exei 10mbs egine kai test sto speedtest.net
kai exei upload 1024 :):) anebazei me 130 kb/s OMG Tetoio upload apo Isp Se private sindesi 1h fora blepw :)

alexis palasios
03-01-08, 14:41
egw re paidia exw on telecoms kai eixa metakomisei ,mou bgalane tin panagia stin metafora!2kai kati mines !!!twra apla katevazw me 1000 apo goudi !!

erinien
03-01-08, 14:47
συμφωνώ ότι είναι θέμα τύχης...
εγώ 1,5 μήνα αφού εκανα την αίτηση είχα τηλεόραση και ιντερνετ και τηλέφωνο.

Απο εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα απολύτως..προς το παρόν δηλαδή.:):):).

vagsiak
03-01-08, 18:25
Xponia polla se olous!!!
eimai kai egw 2 mines me tin on
provlimata se genikes grammes den eixa ws twra, omws katevazw me 380 (imegaluteri taxutita pou eida mexri twra) nomizw einai mikri !!!! ti lete kai eseis?
to allo pou den mou aresei einai i sta8eri IP giati den mporw na katevasw sunexws apo rapidshare klp me liga logia einai pantote idia
den gnwrizw an uparxei tropos na to allaksw auto
an kapoios kati gnwrizei as to anaferei
euxaristw

tolis_01
03-01-08, 18:58
to allo pou den mou aresei einai i sta8eri IP giati den mporw na katevasw sunexws apo rapidshare klp me liga logia einai pantote idia
den gnwrizw an uparxei tropos na to allaksw auto
an kapoios kati gnwrizei as to anaferei
euxaristw

Μπα...
Η on telecoms δίνει static ip. Η πιο καλή λύση είναι ένα premium account στο rapidshare. Περίπου 5 ευρώ το μήνα είναι ;)

smouzaki
03-01-08, 22:30
Filoi kalispera kai xronia polla. 3 mines konta tora sthn on den exo probs To mono prob arxika itan h anagnorisi klisis pou meta ftiaktike kai auto.. Katebazo me 1200kbs peripou kai h tv paizei mia xara. Bebaia allos gnostos mou katariete tin ora pou ebale on. Bebaia ego ebala neo noumero (211 kai oxi foratotita 210) kai otan irthe o texnikos pou sinergazete me tin on to palikari mou eixe pei oti ama apo thn arxi den exei problima den sou parousiazonte eno an bgaleis arxika probs tis ekatses thn barka.

erinien
03-01-08, 22:47
και εγώ κατεβάζω με 1200 ίσως και παραπάνω κάποιες φορές. Εχω premium σε rapidshare.
Οσο για την αναγνώριση δυστυχώς δεν είναι στο πακέτο των βασικών υπηρεσιών που σου δίνουν και πάει 4 ευρώ το μήνα αν δε κάνω λάθος.Σε δύο μέρες αφού τη ζήτησα μου την ενεργοποίησαν την υπηρεσία.
Το αλλο καλό είναι ότι μέσα απο το mail της on Μπορώ να δω το λογαριασμό μου ανα πάσα στιγμή.εννοώ πόσα χρωστάω στην On και πότε θα πληρώσω etc.

Echelon
05-01-08, 00:07
Kai'gw On. 10 oloklira mega bi pi es! 10... telos pantwn kai ta 5 lotto. Alla mou fainetai pws eimai Off. An einai dunaton na milame, en eti 2008, gia tyxerous kai atuxous sto 8ema paroxis upiresiwn ISP... ELEOS PIA!! Pantws oso kai na krazw tin On kai opoiadipote On, enas einai o enoxos: o Organismos Talaipwrias Ellados, i alliws, O T E, an protimate. Ekeieiei...peisma...o OTE auta exei kai auta dinei. Ekseliksi? Anaptuksi? Pououou? Katanalwtes kai katanalwtries, plirwnete gia na exoun oi xontrofagades -me ta mpurikulonia- armodioi to merchedoni tous kai tis bilares tous. Tiiii? pigate se alli etairia? Se alli etaireiaaa? Grigora, ferte mou tin mauri lista. Pws eipame to onoma sas? a malista, nai, kai eipate oti exete ka8usterisi/problima geniko bla bla bla stin sundesi? Me tin On, Forthnet, Vivodi, klp a.e. ? xmm, 8a epileif8oume tou 8ematos!! (=metafrasi: sta ar @@ mas. Ela se mas kai 8a sou dwsoume optiki 1:1 me 5 euro to mina kai ola tsamba)...se 137,4 xronia. Mouahahahahaha, katanalwti! 8es kai internet apo allous. Akou ekei. Ha!! A nai, asxeto, alla kserete oti i xwra mas einai isws i monadiki sto planiti pou plerwnei tileorasi sto kratos, eite exeis eite oxi suskeui?.... Kai nai eimai profanws poluuu kourasmenos apo oli auti ti fasi. Polu kourasmenos. Den paei allo:no: giati na min eimaste prwtoi sta perissotera pramata? giati oxi re gamoti mou? 3.000 xronia eimastan prwtoi me diafora. 3 x i l i a d e s xronia. Kai twra? Ti? Bad sector? mple o8oni?:unsure:

Slipkot
05-01-08, 09:32
Kai'gw On. 10 oloklira mega bi pi es! 10... telos pantwn kai ta 5 lotto. Alla mou fainetai pws eimai Off. An einai dunaton na milame, en eti 2008, gia tyxerous kai atuxous sto 8ema paroxis upiresiwn ISP... ELEOS PIA!! Pantws oso kai na krazw tin On kai opoiadipote On, enas einai o enoxos: o Organismos Talaipwrias Ellados, i alliws, O T E, an protimate. Ekeieiei...peisma...o OTE auta exei kai auta dinei. Ekseliksi? Anaptuksi? Pououou? Katanalwtes kai katanalwtries, plirwnete gia na exoun oi xontrofagades -me ta mpurikulonia- armodioi to merchedoni tous kai tis bilares tous. Tiiii? pigate se alli etairia? Se alli etaireiaaa? Grigora, ferte mou tin mauri lista. Pws eipame to onoma sas? a malista, nai, kai eipate oti exete ka8usterisi/problima geniko bla bla bla stin sundesi? Me tin On, Forthnet, Vivodi, klp a.e. ? xmm, 8a epileif8oume tou 8ematos!! (=metafrasi: sta ar @@ mas. Ela se mas kai 8a sou dwsoume optiki 1:1 me 5 euro to mina kai ola tsamba)...se 137,4 xronia. Mouahahahahaha, katanalwti! 8es kai internet apo allous. Akou ekei. Ha!! A nai, asxeto, alla kserete oti i xwra mas einai isws i monadiki sto planiti pou plerwnei tileorasi sto kratos, eite exeis eite oxi suskeui?.... Kai nai eimai profanws poluuu kourasmenos apo oli auti ti fasi. Polu kourasmenos. Den paei allo:no: giati na min eimaste prwtoi sta perissotera pramata? giati oxi re gamoti mou? 3.000 xronia eimastan prwtoi me diafora. 3 x i l i a d e s xronia. Kai twra? Ti? Bad sector? mple o8oni?:unsure:

xa0xa0x0a00x0a0x oraios o filos mas :rofl: :bow:

Dark7
05-01-08, 12:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ.
ΕΧΩ ΟΝ ΑΠΟ 25/8 ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ. ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΛΛΟΙ. ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 3 ΜΗΝΕΣΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΧΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 5,5ΜΒΡς ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ3 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΤΑΝ Μ ΕΠΑΙΡΝΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ( ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΠΛΕΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΕΙΠΑΝ ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΠΗΡΕ 40 ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ.ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ 3 ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 3 ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ 2 € ΑΚΟΜΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΤΟ 13801 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ 3ΨΗΦΙΑ Η 5ΨΗΦΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΛΩ ΣΑΝ ΑΛΛΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 65€ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΩ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΑΠΟ Vivode ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ 3 ΦΑΞ. ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

pavelef
05-01-08, 19:27
geia se olous egw me thn ON eimai ok
TV mia xara
DOWNLOAD 1400-1800
alla 8elw na balw ena allo router pou exw to ZYXEL
kai mou zhtaei
password
kai user name
poia einai auta
den mou exei dwsei h etairia kati
kserei kaneis tipota:judge::judge::judge::judge:

Slipkot
05-01-08, 19:32
Koita sto manual apo to modem ta leei mesa. Sini8os einai admin/admin!

pavelef
05-01-08, 19:35
poio to Zyxel pou 8elv na balw?

pavelef
05-01-08, 19:37
mallon den katalabes 8elw tous kwdikous
username
kai
password
gia na sunde8w sto internet
giati h endeiksei internet sto router to ZYXEl einai kokkinh pou shmainei oti den tou epitrepei h ON na mpei mesa

Slipkot
05-01-08, 19:47
A OK! Exeis ftiaksei to logariamso pou xreiazete to router???An oxi, prepei na valeis tous kodikous pou sou edose o ISP sou apo ton logariasmo sou dld. An tous vazeis kai den tous dexete, simainei oti i to router den to dexete i On i kaneis kati la8os stin dimiourgia tou logariasmou sou sto modem. kanto kai an den doulepsei edo eimaste grapse na sou poume!!!

Kalos Mathiths
05-01-08, 19:54
an thimame kala i on den dinei kodikous sou dinei to moden tis pireli kai me ayto kai mono mporeis na mpeis

m.watergate
05-01-08, 20:19
evale o aderfos mou ON TELECOM sto spiti tou...
ypo kanonikes sinthikes .. den meneis apo tilefoniki epikoinonia perisotero apo liges ores.. (auto isxyrizontai kai sto episimo site tous)
omos .. pane toulaxiston 4 mines tora pou opoios ton kalei sto arithmo tou .. apanta kapoios Thanasis..
kai otan pairnoun ton Thanasi tou zitane ton aderfo mou.!!!

KOUMPOSAN LATHOS TIS GRAMMES..
DILADI .. EVALAN LATHOS VISMA STON PINAKA TOUS..

kai fysika as min anafero oti to internet doulepse molis prin apo pente meres..

ypo fysiologikes synthikes oi etaireies enalaktikon paroxon pernane sintoma (entos1-2 minon ) tis paidikes asthenies, opos lene stin orologia tous.

an kai dexthikan to lathos tous, den ekanan kamia prospatheia na to diorthosoun edo kai toso kairo.

ego pantos epeisa ton aderfo mou na kanei mia epistoli paraponon me eggrafi gnostopoiisi stin etaireia ON kai meso e-mail na tous tin steilei , koinopoiontas tin stin E E T T info@eett.gr
http://www.eett.gr/EETT . einai i ETHNIKI EPITROPI TILEPIKOINONION KAI TAXYDROMEION

to proteino se opoion thelei na exei toulaxiston ena episimo xarti gia to mellon..isos xreiastei na diekdikisei kapoios esto enan aplo antilogismo xreostikou logariasmou.

pros to paron gelame me ta eutrapela .. otan omos tha einai kapoia sovari anagki kai to provlima auto ginei i aitia gia kapoia asximi kai mi anastrepsimi ekseliksi ??? tote ti ???
poios tha analavei tin euthini ??
to tilefono den to exoun ta noikokyria gia na pairnoun ta mesimeriana koutsompolistika programmata. Kapoioi to exoun anagki pragmatika !

paidia kouragio.. kai ypomoni.

Slipkot
05-01-08, 21:26
evale o aderfos mou ON TELECOM sto spiti tou...
ypo kanonikes sinthikes .. den meneis apo tilefoniki epikoinonia perisotero apo liges ores.. (auto isxyrizontai kai sto episimo site tous)
omos .. pane toulaxiston 4 mines tora pou opoios ton kalei sto arithmo tou .. apanta kapoios Thanasis..
kai otan pairnoun ton Thanasi tou zitane ton aderfo mou.!!!

KOUMPOSAN LATHOS TIS GRAMMES..
DILADI .. EVALAN LATHOS VISMA STON PINAKA TOUS..

kai fysika as min anafero oti to internet doulepse molis prin apo pente meres..

ypo fysiologikes synthikes oi etaireies enalaktikon paroxon pernane sintoma (entos1-2 minon ) tis paidikes asthenies, opos lene stin orologia tous.

an kai dexthikan to lathos tous, den ekanan kamia prospatheia na to diorthosoun edo kai toso kairo.

ego pantos epeisa ton aderfo mou na kanei mia epistoli paraponon me eggrafi gnostopoiisi stin etaireia ON kai meso e-mail na tous tin steilei , koinopoiontas tin stin E E T T info@eett.gr
http://www.eett.gr/EETT . einai i ETHNIKI EPITROPI TILEPIKOINONION KAI TAXYDROMEION

to proteino se opoion thelei na exei toulaxiston ena episimo xarti gia to mellon..isos xreiastei na diekdikisei kapoios esto enan aplo antilogismo xreostikou logariasmou.

pros to paron gelame me ta eutrapela .. otan omos tha einai kapoia sovari anagki kai to provlima auto ginei i aitia gia kapoia asximi kai mi anastrepsimi ekseliksi ??? tote ti ???
poios tha analavei tin euthini ??
to tilefono den to exoun ta noikokyria gia na pairnoun ta mesimeriana koutsompolistika programmata. Kapoioi to exoun anagki pragmatika !

paidia kouragio.. kai ypomoni.

Opos ta les einai file mou. Alla simera poli liga atoma to "travane" to skoini kai ftanoun stin EETT distixos... Ego an eimoun stin 8esi tou aderfou sou, 8a to eftana sta akra. Tous plironei pou tous plironei, kai den exei oute Internet, oute tilefono, oute tpt!

babisitalo
06-01-08, 00:05
παιδια ολα ειναι θεμα τυχης
η πλακα ειναι οτι σαμποταρει ο οτε οσο δε παιρνει
ακουστε περιπτωσεις...
κανω αιτηση 12/10/07 μου λενε 4/12/07 θα εισαι ετοιμος
24/12 μενω απο εισερχομενες εως και σημερα που με γραφουν ολοι κανονικα
το 95% των εργαζομενων ειναι μαναβηδες...μιλαω με μια κυρατσα και δεν ηξερε τι ειναι το isdn να συνεχισω να μιλαω μαζι της??? :judge:
το κακο ειναι οτι το τηλ ειναι του μαγαζιου μου και το εχω αναγκη αλλα ποιος νοιαζεται?
το τηλ μου ειναι μια χαρα επισης η προσθετη γραμμη που ζητησα ειναι οκ απλα δε μπορουν να με καλεσουν...αλλα απο ιντερνετ σκιζω :thumbsup:
εχω κατεβασει μεχρι και με 12500 kbps οχι συνεχεια αλλα μεχρι να παει στα 1800/2000 σχεδον τελειωνα και κατεβασα 96 mb σε λιγοτερο απο λεπτο ειλικρινα δε πιστευα στα ματια μου:yikes: το status στο ρουτερ λεει download 14623 kbps kai upload 1023 kbps
ο αδελφος μου καθαρισε σε 13 μερες και δε καταλαβε ποτε αλλαξε δικτυο απλα μια μερα πηγε να καλεσει το 11888 και τοτε βγηκε μηνυμα απο την ον οτι δεν υπαρχει αυτος ο αριθμος
ενας φιλος το ιδιο δε καταλαβε ποτε εγινε η αλλαγη απλα ψαχνει ακομη τον εξοπλισμο
μιλησα με καποιον που ειναι μεσα στα πραγματα και μου ειπε οτι εκει που η ον περιμενε να κανει μεχρι 1000 συνδεσεις το μηνα κανει πανω απο 1000 την εβδομαδα ειναι και ψιλοασχετοι κι εχουν μπλεξει τα μπουτια τους
υπομονη και ολα θα φτιαξουν :)

males
06-01-08, 04:07
:cry:
username
kai
password
giati h endeiksei internet sto router to ZYXEl einai kokkinh pou shmainei oti den tou epitrepei h ON na mpei mesa

An kai den pisteyw oti 8a katafereis tipota giati h on exei to diko ths ruter setarismeno oi kwdikoi einai
my on
my on

an kantafereis kati pesto mas na alaxoyme kai emeis ruter...
Ante kai o 8eos Bohuow me thn koloeteria poy mplexame....

pavelef
06-01-08, 12:09
παιδια το δοκιμασα ξανα και ξανα και τιποτα
απο οτι καταλαβαινω η ΟΝ σε αναγκαζει να χρησιμοποιεις μονο το δικο της router
και ο λογος για να μπορουν να μπουν μεσα στο pc σου και να κανουν οτι θελουν
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
οσοι εχουν βαλει firewall
ας το προσεξουν λιγο εχει συνεχως παραβασεις

Yoshi
06-01-08, 15:23
pw pw to gelio, exo konta sto spiti mou ena wifi tis on apo allo stpiti asxeto to exw piasei exw mpei mesa exw treksei speedtest pianei 2mbps mono kai exw mpei kai poly aneta stis rythmiseis tou modem toy kai an ithela ta ksilwna ola. auto to security einai g*s ta tis on telecoms.alla den ekana tpt giati krima einai, min paei se kamia forthnet, ekei stin on na einai mi mou kovei k tis taxytites!!
xexexexe

.:Dr-PsychoGR:.
06-01-08, 15:43
yoshi ama se piasoun tha se :hump::hump::hump::mouahaha::mouahaha:

karras vagelis
06-01-08, 17:05
εδω και δυο μηνες απο internet σκιζω κανενα προβλημα, τηλεφωνο ομος δεν ειχα ποτε,και αυτοι εκει στην on δεν ξερουν την τυφλα τους, η κανουν πως δεν ξερουν!!!

.:Dr-PsychoGR:.
06-01-08, 17:10
ego leo oti isxyei to proto apo afta poy les vageli!! :)

karras vagelis
06-01-08, 17:17
εδω και δυο μηνες απο internet σκιζω κανενα προβλημα,τηλεφωνο ομος δεν ειχα ποτε,αυτοι εκει στην on η δεν ξερουν την τυφλα τους, η κανουν πως δεν ξερρουν..

Slipkot
06-01-08, 17:36
ego leo oti isxyei to proto apo afta poy les vageli!! :)

Simfono mazi sou file mou ;)

ANDRE2004
07-01-08, 21:18
Παιδιά γειά και απο μένα εχω βάλει και εγώ ΟΝ (μένω Κηφισιά)και όλα είναι μια χαρά!
Εκανα την αίτηση 29-11-07 στις 21-12-08 με ειδοποίησαν οτι η γραμμή μου είναι ενεργοποιημένη (περίεργο μέσα στην τούρλα των γιορτών σκέφτηκα....)και στις 24 Παραμονή Χριστουγέννων μου στείλαν το μόντεμ και το ΤV-ΒΟΧ η ταχύτητα του ειναι καταπληκτική στο speedtest μετρησε 10607!!klbs με upload 812 (είχα 768 με την conxx πρίν) η τηλεόραση παίζει μια χαρά και δεν έμεινα χωρίς τηλέφωνο ούτε μια στιγμή.
Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Για το μοντέμ οι κωδικοί ειναι ΟΝ ΟΝ αλλά σού δίνει τήν δυνατότητα να κλειδώσεις με δικό σου κωδικό το wireless για να αποφύγεις τους ανεπιθύμητους.

Slipkot
07-01-08, 21:24
Sto wireless sou dinei tin dinatotita na valeis tou dikous sou kodikous, alla tous kodikous pou zitaei gia tin eisodo sto modem dld tous ON/ON den mporeis na tous allakseis, me apotelesma kapoios pou kserei tin IP sou na mporei na mbei aneta sto Router sou kai na kanei oti 8elei...

ANDRE2004
07-01-08, 21:37
HI Slipkot ΟΚ σε αυτό ειμαι ψιλοάσχετος αλλα πέσμου οταν λες κάποιος που μπορεί να ξέρει τη ip μου..βλέπω στο δικό σου το θεμα ενα της Danasoft που λεει την IP μου οτι χρησιμοποιω vista και firefox...αυτο λές..αν είναι ετσι πώς μπορώ να προστατευτώ?

Slipkot
07-01-08, 21:48
Koita an kapoios kserei tin IP sou, kai tin valei sto Broswer kai xtipisei tin porta 8080, 8a tou vgalei to Remote Access tou Router sou. 8Aa tou zitisei kodiko o opoios einai On/On kai 8a mpei stin selida opou mpeneis esi patontas 192.168.0.1 i 192.168.178.1 i kapos etsi analoga pos to exeis ri8misei. Kai mporei na eleksei to router. Genikos mporei na tou kanei ta panta mexri kai ton kodiko tou wireless na allaksei, akoma kai na xalasei entelos to modem xrisimopoiontas ena pseftiko adeio arxeio backup tou firmware. Gia perissotera des edo (http://youtube.com/watch?v=ghqGws9hdRQ) ti enoo!!!

ANDRE2004
07-01-08, 21:54
se eyxaristw polly tha to melethsw!!!!!

Slipkot
07-01-08, 21:57
Den kanei tpt!!! Aplos gia perissoteri asfaleia, sou proteino na allakseis Router...

ikaros5
07-01-08, 22:55
Επιθυμω να συνδεθω με την ΟΝ και θα παρακαλουσα καποιον συνδρομητη, που γνωριζει, να μου απαντησει στα ακολουθα ερωτηματα μου.

Υποστηριζει η ΟΝ 3ψηφια και 5ψηφια νουμερα ? πχ ΙΚΑ 184, ΟΤΕ 134 κλπ
Υποστηριζει FAX ?
Υποστηριζει συναγερμο σπιτιου ? Ακρως απαραιτητο για μενα.
Τελευταιο αλλα οχι απραιτητο υποστηριζει τηλεφωνικο κεντρο?

Στο site τους αναφερουν μερικα αλλά θα ηθελα την εμπειρια σας απο πρωτο χερι.

Μενω στην Αθηνα-Δαφνη απο Απριλη μεχρι Οκτωβρη . Απο την εμπειρια σας ποσο πριν πρεπει να κανω την αιτηση για να ειναι τελειωμενα στο Β' δεκαπενθημερο Μαρτιου?

Ευχαριστω πολυ.

ΥΓ Χρησιμοποιω το I-Call της Altec και δεν υποστηριζει τιποτα απο τα παραπανω.

erinien
08-01-08, 07:07
Koita an kapoios kserei tin IP sou, kai tin valei sto Broswer kai xtipisei tin porta 8080, 8a tou vgalei to Remote Access tou Router sou. 8Aa tou zitisei kodiko o opoios einai On/On kai 8a mpei stin selida opou mpeneis esi patontas 192.168.0.1 i 192.168.178.1 i kapos etsi analoga pos to exeis ri8misei. Kai mporei na eleksei to router. Genikos mporei na tou kanei ta panta mexri kai ton kodiko tou wireless na allaksei, akoma kai na xalasei entelos to modem xrisimopoiontas ena pseftiko adeio arxeio backup tou firmware. Gia perissotera des edo (http://youtube.com/watch?v=ghqGws9hdRQ) ti enoo!!!

Slipkot ty θα το ψάξω :)

πάντως απο όσο είχα ψάξει Modem μπορούσες να αλλάξεις. Αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στην τηλεόραση όμως. Τα Post που είχα διαβάσει ήταν αρκετά παλιά οπότε δε ξέρω αν άλλαξε κάτι.

ikaros5, εμένα μου ενεργοποιήθηκε μέσα σε 1,5 μήνα

tolis_01
08-01-08, 12:26
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά από τα όσα ακούω (και συγκρίνοντας και με το δικό μου 2 play)

Υποστηριζει η ΟΝ 3ψηφια και 5ψηφια νουμερα ? πχ ΙΚΑ 184, ΟΤΕ 134 κλπ

Τα βασικά ναι. Τώρα για το 134 δεν βρίσκω λόγω να υποστηρίζεται (και μάλλον όχι).

Υποστηριζει FAX ?

Θεωρητικά ναι, όλοι υποστηρίζουν. Αλλά στους ιδιωτικούς υπάρχουν προβλήματα.

Υποστηριζει συναγερμο σπιτιου ? Ακρως απαραιτητο για μενα.

Ναι, αλλά πρέπει να τους το δηλώσεις στην αίτηση.

Τελευταιο αλλα οχι απραιτητο υποστηριζει τηλεφωνικο κεντρο?
Αυτό δεν το κατάλαβα.

Μενω στην Αθηνα-Δαφνη απο Απριλη μεχρι Οκτωβρη . Απο την εμπειρια σας ποσο πριν πρεπει να κανω την αιτηση για να ειναι τελειωμενα στο Β' δεκαπενθημερο Μαρτιου?

Αν είσαι τυχερός, 1 μήνα. Αν όχι, κανείς δεν ξέρει...

pavelef
08-01-08, 20:10
φιλε μου Slipkot σε παρακαλω μηπως εχεις καμια ιδεα για το πως θα αλλαξω router
αφου η ΟΝ δεν μας δινει κανενα κωδικο προσβασεις user name kai password
τι να βαλω στο αλλο router
εχω απελπιστει

emmanouil7
08-01-08, 20:40

paidia gia na leme kai ta pragmata os exoun
auta ta provlimata pragmatika ipirxan stin on
alla tora exei kanei update sto firmaware tu router kai den isxioun
mporeis na allaxeis username kai password, exei allaxei to port k.t.l
parola auta san etairia exei polla provlimata , oi perissoteroi exun provlimata sindesis internet ka itilephonou...

Slipkot
08-01-08, 21:35
φιλε μου Slipkot σε παρακαλω μηπως εχεις καμια ιδεα για το πως θα αλλαξω router
αφου η ΟΝ δεν μας δινει κανενα κωδικο προσβασεις user name kai password
τι να βαλω στο αλλο router
εχω απελπιστει

Sto router pou 8a pareis, 8a prepei na dimiourgiseis ena logariasmo mesa se auto me to username sou kai ton kodiko sou stin On Telecoms. Kai meta 8a sigxronistei automata. Den xreiazete allous kodikous, para mono autos gia na ksereis pos 8a sinve8ei kai pou!!!

paidia gia na leme kai ta pragmata os exoun
auta ta provlimata pragmatika ipirxan stin on
alla tora exei kanei update sto firmaware tu router kai den isxioun
mporeis na allaxeis username kai password, exei allaxei to port k.t.l
parola auta san etairia exei polla provlimata , oi perissoteroi exun provlimata sindesis internet ka itilephonou...

Filaraki kati tetoio den isxiei!!!!

sasakouras
09-01-08, 00:47
egw exw on edw kai 2.5 mhnes kai den exw kanena sobaro problhma ektos apo oti mia dyo fores emeina xwris thl gia mish mera.To allo problhma einai oti toys exw pei na mou anebasoun thn atxythta apo 10 se 15-16 kai me xoun grapsei sta @@ tous 3 fores twra.Einai etairia xahmhlou kostous san polles alles gi'ayto an kapoios pa8ei kati den paizei na ton e3yphrethsoun me tpt.(O kollhtos mou tou opoiou h grammh mperdeytike me allh sth geitonia tou Pathsia,2 fores se ena mhna...tou to eftoia3an MONO otan tous apeilhse me mynhseis kai tetoia kai tou to eftoia3an se ena 15lepto)Mallon etsi pairnoun mprosta aytoi!!!:crazy:

erinien
09-01-08, 11:12

δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο τον κωδικό για να μπεις με wireless αλλα και τον κωδικό πρόσβασης.
Στο http που πάω και ελέγχω τις ρυθμίσεις δεν βάζω On και on, αλλα δικό μου κωδικό.
Βέβαια σχετικά με δίκτυα είμαι (κακώς) άσχετη αλλα αν αναφέρεσαι σε αυτό τον κωδικό τότε δεν υπάρχει αυτό το θέμα πλεον (βέβαια ίσως υπάρχουν άλλα:unsure: ).

ecostar
09-01-08, 20:23
Παιδια μπορειτε να χαιρεστε την ον εσεις και ολη η γειτονια σας που μπαινει με ασυρματα με την δικια σας συνδεση...και μην ανυσηχειτε οταν πατε αργα...απλα εχει μπουκαρει ολη η γειτονια στη συνδεση σας.....καλο βολι ωρε!!!

spyalexi
09-01-08, 20:33
thanks

sasakouras
10-01-08, 14:37
Παιδια μπορειτε να χαιρεστε την ον εσεις και ολη η γειτονια σας που μπαινει με ασυρματα με την δικια σας συνδεση...και μην ανυσηχειτε οταν πατε αργα...απλα εχει μπουκαρει ολη η γειτονια στη συνδεση σας.....καλο βολι ωρε!!!

emena den mapainei kaneis giati exw kleidwsei to wireless kai mpainw mono egw.xexe :whistle:

akst
10-01-08, 15:09
Είμαι από το Μάιο στην ΟΝ. Το Ιντερνετ τέλειο, η τηλεόραση καλή αλλά το τηλέφωνο μου δημιουργούσε συχνά προβλήματα τα οποία τώρα τελευταία έχουν λυθεί... Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος...

ikaros5
11-01-08, 06:50
Κυριοι,

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

olmega
11-01-08, 07:39
Διάβαζα για το θέμα του Router δεν ξέρω τον συγκεκριμένο αλλά γενικά αν κλειδώσεις το WiFi με MACAddress δεν έχεις ενεργοποιημένο τo remote access στο control του router σου είσαι κατά 99% ασφαλής (και φυσικά δεν ανοίγεις τίποτα τρυπάρες με software από κάποιο PC).
Andre2004 κόψε το remote access στον router σου δε νομίζω ότι το χρειάζεσαι πραγματικά.

akis75
11-01-08, 08:35
Παίδες κιεγώ on έχω και μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι Αθήνα κέντρο.
να και το testaki που έκανα σήμερα...

http://www.speedtest.net/result/220895494.png (http://www.speedtest.net)

fodos
11-01-08, 18:58
borei na m exigisei kapoios ti paizei me ti tv?

fodos
11-01-08, 19:04
a kai kati akoma
ta dwrean astika yperastika einai pros olous i kanoun tis mlkies t ote ?

( o ote einai dwrean mono pros ote )

Slipkot
11-01-08, 19:09
borei na m exigisei kapoios ti paizei me ti tv?
Den to ksero auto, gt den exo On Telecoms :no:

a kai kati akoma
ta dwrean astika yperastika einai pros olous i kanoun tis mlkies t ote ?

( o ote einai dwrean mono pros ote )

Oles oi etaries dinoun ta astika kai ta iperastika dorean. Efoson eisai se idioktito diktio einai dorean, ektos an auto den isxiei stin On Telecoms!!!

fodos
11-01-08, 22:01
οποιος εχει ας μου αν αξιζει η tv
τι ειναι πολυ καλο
αν δουλευουν
ευχαριστω

ckbond
11-01-08, 23:48

Ισχύει και παρα-ισχύει... Μπορείς να αλλάξεις εδώ και πολύ καιρό το Password και το videακι που παραθέτεις ποιο πάνω είναι αληθινό αλλά αυτά τα προβλήματα υπήρχαν στην αρχή, μετά το κράξιμο έφτιαξαν όλα αυτά.
Τώρα και Firewall έχει και ΝΑΤ και απ' όλα...

Πλέον κινδυνεύεις να μπει κάποιος στο PC σου όσο κινδυνεύεις με ένα άλλο οποιοδήποτε router της κατηγορίας αυτής.

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΈΟΝ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΊΑΣ ΜΕ ΤΟ PIRELLI

οποιος εχει ας μου αν αξιζει η tv
τι ειναι πολυ καλο
αν δουλευουν
ευχαριστω

Όσο αφορά τις κλείσεις, είναι δωρεάν προς ΟΛΑ τα σταθερά είτε αυτά είναι αστικά είτε είναι υπεραστικά.
Επίσης έχει κάποιες χώρες του εξωτερικού (Γαλλία - Ιταλία - Αγγλία κλπ αν δεν κάνω λάθος είναι καμία 15ρια) που είναι εντελώς δωρεάν. Εγώ μιλάω πολύ τακτικά με Αγγλία και μου έρχεται κουτί.
Και στις δύο περιπτώσεις είτε τοπικά είτε διεθνής κλήσεις είναι ΔΩΡΕΑΝ ανεξάρτητα τη πάροχο έχουν και πόση ώρα θα μιλήσεις. (Δεν με χαλάνε καθόλου τα δωρεάν τρίωρα ομιλίας που κλείνω με Αγγλία :angel:)...

Τώρα στο θέμα τηλεόραση...

Μέσω του TV-BOX που σου παρέχει η ΟΝ μπορείς έχεις τις εξής επιλογές...

ON REC
ON CINEMA
IPTV

Στο ON REC έχεις την δυνατότητα να βλέπεις μέχρι και πριν 2 ημέρες πίσω στα κυριότερα κανάλια. Δηλαδή αν σήμερα Παρασκευή 11 Ιανουαρίου κάτσεις μπροστά στην TV σου θα μπορείς να δεις μια εκπομπή π.χ. στο Star που την έδειξε την Τετάρτη το βράδυ.
Τα κανάλια είναι όπως προείπα τα βασικά, ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, MEGA, ANT1, STAR, SKAI, ALPHA και άλλα που δεν θυμάμαι απ' έξω αυτή την στιγμή. (αν τα θέλεις πες μου να τα καταγράψω και τα παραθέσω εδώ).
Και όλα αυτά είναι ΔΩΡΕΑΝ

Στο ON CINEMA έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις μια ταινία από την λίστα που υπάρχει και η οποία είναι αρκετά μεγάλη και να την δεις.
Αυτή η υπηρεσία ΔΕΝ είναι δωρεάν. Το κόστος είναι από 0.90 λεπτά μέχρι 2.90 euro, ανάλογα με την παλαιότητα της ταινίας.

Στο IPTV είναι το γνωστό και μη εξαιρετέο NOVA στο οποίο πληρώνεις κανονικά συνδρομή. Αυτό που γλιτώνεις είναι ο δορυφορικός εξοπλισμός μιας και το σήμα έρχεται καλωδιακά.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το ON REC και με έχει βολέψει παρα πολύ, ετοιμαζόμουν να πάρω ένα DVD Recorder με HDD αλλά δεν χρειάστηκε μιας και κάνει αυτό η ΟΝ για εμένα και μάλιστα με το DVD θα μπορούσα να καταγράψω μόνο ένα κανάλι, ενώ με το ON REC έχω πάνω από 10 κανάλια.

Τα μειονεκτήματα του είναι ότι η ποιότητα της εικόνας είναι υποδεέστερη λόγο της συμπιέσεις που υπόκειτε. Μην το πάρεις και πολύ στραβά αυτό μιας και δεν μιλάμε για "πιξελιάσματα" έτσι??? Απλά είναι λίγο χειρότερη από όταν λαμβάνεις το σήμα από κεραία... Πράγμα που το συνηθίζεις και δεν σε ενοχλεί καθόλου. (τουλάχιστον εμένα)...

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, αν θέλεις κάτι άλλο μπορείς να με ρωτήσεις...

ckbond
12-01-08, 00:05
pw pw to gelio, exo konta sto spiti mou ena wifi tis on apo allo stpiti asxeto to exw piasei exw mpei mesa exw treksei speedtest pianei 2mbps mono kai exw mpei kai poly aneta stis rythmiseis tou modem toy kai an ithela ta ksilwna ola. auto to security einai g*s ta tis on telecoms.alla den ekana tpt giati krima einai, min paei se kamia forthnet, ekei stin on na einai mi mou kovei k tis taxytites!!
xexexexe

Το ότι μπήκες στο wireless κάποιου δεν είναι πρόβλημα ασφαλείας της ΟΝ αλλά του χρήστη που το χρησιμοποιεί...
Ίσα - ίσα που η ΟΝ σου παραδίδει τον Router με κλειστό το wireless και σε ενημερώνει ότι άμα το ανοίξεις να του βάλεις κάποιο είδος ασφάλειας, πχ. mac filter ή Wap ή ότι άλλη επιλογή έχεις...

ckbond
12-01-08, 00:13
username
kai
password

Δημιουργώντας το account στο router βάλε για Username και Password on και on, προσοχή να προσέξεις να είναι αγγλικά και με μικρά γράμματα...

Να ξέρεις ότι με άλλο router ενδέχεται να αντιμετωπίσεις προβλήματα με τις υπηρεσίες τηλεόρασης. Αλήθεια ποιο μοντέλο ZYXEL έχεις?

παιδια το δοκιμασα ξανα και ξανα και τιποτα
απο οτι καταλαβαινω η ΟΝ σε αναγκαζει να χρησιμοποιεις μονο το δικο της router
και ο λογος για να μπορουν να μπουν μεσα στο pc σου και να κανουν οτι θελουν
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
οσοι εχουν βαλει firewall
ας το προσεξουν λιγο εχει συνεχως παραβασεις

Δεν μπαίνουν για να παίξουν ή γιατί δεν έχουν τι να κάνουν. Συνήθως μπαίνουν είτε για να διορθώσουν κάποιο πρόβλημα είτε για να σου ανεβάσουν ή να σου ρίξουν την ταχύτητα για να παίζει καλύτερα η γραμμή σου.

fodos
12-01-08, 14:26
Στο ON CINEMA έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις μια ταινία από την λίστα που υπάρχει και η οποία είναι αρκετά μεγάλη και να την δεις.
Αυτή η υπηρεσία ΔΕΝ είναι δωρεάν. Το κόστος είναι από 0.90 λεπτά μέχρι 2.90 euro, ανάλογα με την παλαιότητα της ταινίας.

τα λαμόγια στο site της ον δε λένε οτι έχει χρέωση

ευχαριστω ckbond

να ρωτησω κατι ακομα (χαζο ισως αλλα ποτε δε ξερεις μιας και δε το αναφερουν στο sιte της ον) . δε θα υπάρχει μετά πάγειο οτε εννοειται

ckbond
12-01-08, 18:31
ΟΧΙ δεν έχεις πάγιο ΟΤΕ, μόνο την ΟΝ πληρώνεις ανάλογα με το πακέτο που έχεις...

lena_m
13-01-08, 14:19
kalispera se olous.
kai ego on exo kai ine megalo aggathi.
oi taxitites tous ine poli mikres, exoun dosi polla lefta sti diafimisi xoris omos na kitane tin ousia . apo eksipiretisi den iparxi katholou.
gia na milisis me kapion ipefthina den iparxi periptosi afoy to tilefoniko tous kentro de se sindeei apefthias me kapion.
lene oti tha se kalesoun kai an ise tixeros exis miso me ena mina anamonis mexri na to kanoun.Ean to kanoun kiolas.
Ego na fadastite ime sto diktio tous 4 mines kai cable tv den exo di giati tous girisa stis protes ebdomades piso to mixanima pou itan elatomatiko kai akoma den exo pari allo .
Ase poy me eknevrizi kai fovera pou gia na tous kalo kathe fora plirono 5 E afou se afinoun se anamoni giro sta 20-25 lepta!

Pou akoustikai na tous plironis epidi ine xristi kai den kseroun kala ti doulia tous?

kata ta ala sou lene free calls!

Ne pedia mou se olous ektos apo tin etairia sas!!!!!!!! :no:

To allo de pou me eknevrizi ine pou otan pernis eksoteriko i grammi xanetai kathe ligo kai ligaki.
Otan omos me pernoun piso tin idia stigmi , i grammi den exi provlima.
!!!!! :judge:
Tixaio mipos?
Stin arxi na fadastite me afisan xoris tilefono oi m....kes. me epairne o kosmos kai ite den akougan katholou sima , ite den xtipage se emena :cry:

Opos ipa pikra i eteria.

ps. na sai kala file mou gia to topic!
evgala to axti mou pou ta pa!!!:)

lena_m
13-01-08, 14:49
Παίδες κιεγώ on έχω και μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι Αθήνα κέντρο.
να και το testaki που έκανα σήμερα...

http://www.speedtest.net/result/220895494.png (http://www.speedtest.net)

mas koroidevis re file?

ki ego ekana molis tora kai upload speed ine 817 kai download 2150 klbps ! O kombos tous de ine se apostasi molis 20 - 30 lepta me ta podia apo to spiti mou.

den ntrepontai leo ego!

lena_m
13-01-08, 14:55
Den to ksero auto, gt den exo On Telecoms :no:

Oles oi etaries dinoun ta astika kai ta iperastika dorean. Efoson eisai se idioktito diktio einai dorean, ektos an auto den isxiei stin On Telecoms!!!

agapite mou epeidi fenese na kseris kati parapano .... pes mou se parakalo an mporis pos tha valo kodiko sto wireless kai pos mporo na prostatefto apo tous kakentraxeis . zito apo tous texnikous stin on na mou poun kai den kseroun.

Exo xp kai to xriazomai giati i tv in ese allo domatio apo to pc.

bebaia akoma den to xriazomai afou den exo tv opos proipa , ala kalo tha ine na ksero.

Episis iparxi logos na valo alo router?

tha ine pio grigoro?

s'efxaristo

Slipkot
13-01-08, 15:22
agapite mou epeidi fenese na kseris kati parapano .... pes mou se parakalo an mporis pos tha valo kodiko sto wireless kai pos mporo na prostatefto apo tous kakentraxeis . zito apo tous texnikous stin on na mou poun kai den kseroun.

Exo xp kai to xriazomai giati i tv in ese allo domatio apo to pc.

bebaia akoma den to xriazomai afou den exo tv opos proipa , ala kalo tha ine na ksero.

Episis iparxi logos na valo alo router?

tha ine pio grigoro?

s'efxaristo

Pes mou poio modem exeis gia na sou po pos 8a kleidoseis to wireless. An se ikanopoiei to sigkekrimeno Router, kai den exei kapoio provlima, den iparxei logos na pareis allo. Yparxei pi8anotita na einai ligo pio grigora alla min nomiseis tpt 5-10kbps to poli!!!

jogatore
13-01-08, 16:00

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο !! Άνετα μπορείς να κλειδώσεις το ασύρματο!!!

ckbond
13-01-08, 21:32
...Ase poy me eknevrizi kai fovera pou gia na tous kalo kathe fora plirono 5 E afou se afinoun se anamoni giro sta 20-25 lepta!

Pou akoustikai na tous plironis epidi ine xristi kai den kseroun kala ti doulia tous?

kata ta ala sou lene free calls!

Ne pedia mou se olous ektos apo tin etairia sas!!!!!!!! :no:

Όταν παίρνεις τηλέφωνο το CC να μην παίρνεις το 13801 γιατί είναι με χρέωση, να παίρνεις τα, 211.700.3801-210.61.61.700-210.80.97.400 σε "βγάζουν" στο CC και όση ώρα και να μιλήσεις είναι FREE;););)

Stin arxi na fadastite me afisan xoris tilefono oi m....kes. me epairne o kosmos kai ite den akougan katholou sima , ite den xtipage se emena :cry:

Στην αρχή σε όλους έτσι γίνεται, χρειάζονται μερικές ημέρες μέχρι να ενεργοποιηθεί πλήρως η γραμμή.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία και αυτό γιατί θέλει κάποιες ημέρες μέχρι ο ΟΤΕ να ολοκληρώσει τις εργασίες του.

Για τα προβλήματα που έχεις σε καταλαβαίνω και έχεις δίκιο για την τεχνική υποστήριξη είναι επιεικώς απαράδεκτη...

Δυστυχώς είναι λαχείο, αν σου κάτσει πρόβλημα θέλει πολύ υπομονή...

erinien
14-01-08, 09:53
Ίσα - ίσα που η ΟΝ σου παραδίδει τον Router με κλειστό το wireless και σε ενημερώνει ότι άμα το ανοίξεις να του βάλεις κάποιο είδος ασφάλειας, πχ. mac filter ή Wap ή ότι άλλη επιλογή έχεις...

Βασικά δε ξέρω αν ισχύει αυτό που λες παρότι έτσι αναφέρεται και στις οδηγίες που σου δίνουν.
Εγω όταν έβαλα το router της on κατευθείαν έπιασα δίκτυο απο το laptop χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το παραμικρό. !!
Δε ξέρω αν το αντιμετώπισε κανένας άλλος αυτό.

ckbond
14-01-08, 14:30
Πότε έγινε αυτό? εννοώ πριν πόσο καιρό?
Σίγουρα έτσι είναι με το νέο firmware του Pirelli, ακόμα και όταν σου φέρουν το router έτσι και έχει το παλαιό firmware με το που θα συνδεθεί θα κατεβάσει αυτόματα το νέο και αμέσως σου κλειδώνει το wireless...

Εγώ το είχα ανοιχτό με ασφάλεια και μόλις έγινε update το firmware με το reset που έκανε μου το απενεργοποίησε τελείως...

Cosmos
14-01-08, 16:08
Γεια σας!

Είμαι κι εγώ μελλοντικός... ΟΝας! Ελπίζω όχι και πολύ μελλοντικός βέβαια μιας και ήδη έχω παραλάβει τον εξοπλισμό και τον έχω ψιλοστήσει (το VideoBox) ώστε να είμαι πιο έτοιμος.
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι όλα αυτά είναι λαχείο! Πολύ κακώς βέβαια αλλά δυστυχώς είναι. Ξέρω ήδη πάρα πολλές περιπτώσεις συνολικά και μάλιστα από κοντά που σε άλλους πήγαν περίφημα τα πράγματα, σε άλλους μέτρια κι άλλους χάλια. Είτε από την αρχή είτε στην πορεία. Και φυσικά αυτό ισχύει για όλους τους σχετικούς ISPs. Όχι μόνο την ΟΝ. Και προσωπικά είχα κάποια μεγάλα προβλήματα σε παλιότερες προσπάθειες μου για μετάβαση σε ΟΝ, περισσότερο συνεννόησης με το helpdesk τους που στο μεγαλύτερο βαθμό αποτελείτο από άτομα που γνωσιακά στο αντικείμενο που έπρεπε να καλύψουν ήταν για κλάματα αν όχι και για γέλια. Γι αυτό και είχα εγκαταλείψει τότε τις προσπάθειες μέχρι να "ωριμάσουν" λίγο τα πράγματα. Αλλά είπα και πριν, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να το χρεώσω σαν αποκλειστικότητα της ΟΝ που κατά τ' άλλα έχει και πολλά καλά σε σχέση με άλλους.

Μια ερώτηση για όσους ξέρουν και θέλουν να μου απαντήσουν.
Η IP του VideoBox προκύπτει αποκλειστικά και μόνο από κάποιον ενεργό DHCP Server που θα πρέπει να είναι ανοιχτός στο τοπικό δίκτυο π.χ. αυτόν του modem / router τους (του Pirelli) ή και κάποιου άλλου DHCP Server αν ήδη είχε κανείς στο τοπικό του δίκτυο;
Ρωτάω γιατί απ' ότι έχω καταλάβει, το VideoBox τους δεν παρέχει κάποιο interface (περιβάλλον διαχείρισής του) είτε σε htm είτε με κάποιο άλλο utility ενσωματωμένο ή κι εξωτερικό. Άρα αν την IP του την πέρνει αποκλειστικά και μόνο από κάποιον ενεργό DHCP Server και τυχαίνει να μη θέλει να έχει κάποιος κάτι τέτοιο στο δίκτυο του, τί γίνεται;! Δηλαδή πώς μπορεί να περάσει στο VideoBox που είναι κι αυτό σαν ένα ακόμα δικτυακό τερματικό, μια κατ' επιλογήν του στατική IP σύμφωνα με τη γενικότερη διευθυνσιοδότηση που θα θέλει ο ίδιος να ορίζει στα τερματικά του δικτύου του;
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα, τουλάχιστον όχι όλους!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις πιθανές απαντήσεις σας!

ckbond
14-01-08, 16:46
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο...

Αυτό είναι και το βασικότερο πρόβλημα με το να χρησιμοποιήσεις άλλο router από το Pirelli...
Το Video Βοx έχει static IP 192.168.1.5 η οποία δεν αλλάζει...

mouri7
14-01-08, 20:45
μου εχουνε πει οτι η απεριοριστες κλησεις που εχει η ον ισχυουν μονο με συνδρομητες της ον αληθευει?

sasakouras
15-01-08, 00:36
Magkes egw emeina xwris internet apo to Sabbato 12-01 dioti kollhse to internet kai otan ekana reboot to router PaPaLa.Tous phra 4 thlefwna,kanenas den moprouse na dir8wsei ''kai kala'' to problhma mou...to opoio htan an kanoun ena update to firmware tou router gia na mou ananewsoun thn wan-ip.Se genikes grammes den eimai ayxaristhmenos dioti perimena 3 meres gia kati to opoio xreiazotan 2 wres peripou.Einai allh mia etairia Xamhlou Leitourgikou Kostous,dhladh exoun liga atoma gia thn e3yphrethsh mas.Xalia mayra......:no:

erinien
15-01-08, 07:53
Πότε έγινε αυτό? εννοώ πριν πόσο καιρό?
Σίγουρα έτσι ...
Πριν δύο μήνες περίπου.

μου εχουνε πει οτι η απεριοριστες κλησεις που εχει η ον ισχυουν μονο με συνδρομητες της ον αληθευει?
Όχι, έχω κάνει πολλά τηλεφωνήματα στην αγγλία (και κάθε τηλέφώνημα 1ώρα +) και σε κόσμο που δεν είναι στην on, δεν ισχύει αυτό που λες.Ο λογαρισσμός που ήρθε είχε τις χρεώσεις που περίμενα.
Τα κινητά δεν είναι μέσα στο πακέτο βέβαια, μήπως μπερδεύεσαι με αυτό?

Magkes egw emeina xwris internet apo to Sabbato 12-01 ......
κάποιος ανέφερε ποιο πάνω κάτι τηλέφωνα που σε βγάζουν στο 13801 και είναι free. Δυστυχώς κουράγιο και φωνές σε αυτές τις περιπτώσεις. Τουλάχιστον ξεμπερδεψες τώρα.

Ασχετο, τηλέφωνο είχες όταν είχε πρόβλημα στο Pirelli?
Πάντως είναι γεγονός ότι είναι σε πολλά σημεία για κλάμματα η On. Δε ξέρω στις δικές σας περιπτώσεις εγω δεν είχα ενημερωθεί ούτε καν για το ποιο είναι το αρχικό password(το οn on) . Δε νομίζω να μου ξέφυγε στο φυλλάδιό τους..

erinien
15-01-08, 07:57
Όταν παίρνεις τηλέφωνο το CC να μην παίρνεις το 13801 γιατί είναι με χρέωση, να παίρνεις τα, 211.700.3801-210.61.61.700-210.80.97.400 σε "βγάζουν" στο CC και όση ώρα και να μιλήσεις είναι FREE;););)

Αλήθεια αυτά τα τηλέφωνα που ακριβώς τα βρήκατε?(δεν είναι ειρωνικό ποστ απλα ρωτάω, επειδή τα έχω δει και κυκλοφορούν στο ίντερνετ απο χρήστες)
Εννοώ κάποιος τεχνικός τα έδωσε και είπε ότι μπορούμε να παίρνουμε εκει?
:)

sasakouras
15-01-08, 09:36
Ασχετο, τηλέφωνο είχες όταν είχε πρόβλημα στο Pirelli?
Πάντως είναι γεγονός ότι είναι σε πολλά σημεία για κλάμματα η On. Δε ξέρω στις δικές σας περιπτώσεις εγω δεν είχα ενημερωθεί ούτε καν για το ποιο είναι το αρχικό password(το οn on) . Δε νομίζω να μου ξέφυγε στο φυλλάδιό τους..

Eytyxws to thl htan ok.San ayto to kollhma pou mou ekane to router mou to exe kanei kai alles fores kai otan tous rwthsa GIATI mou apokrh8ikan oti ginetai synthrhsh sto dyktio(03:00 ta 3hmerwmata)????Polla ta exoun kryfa kai to fylladio den anaferi tpt peri Pass kai Username oti einai On On kai molis eida kai to post gia to free thl anti tou 13801.To oti pasxoun se polla shmeia einai gegonos.Pali kala pou mou to eftia3an se treis meres mono......:cry:

Cosmos
15-01-08, 11:37
Κατ' αρχή σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Όμως μια κρίσιμη διευκρίνηση ακόμα, σε αυτό που λες.

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο...
Αυτό είναι και το βασικότερο πρόβλημα με το να χρησιμοποιήσεις άλλο router από το Pirelli...
Το Video Βοx έχει static IP 192.168.1.5 η οποία δεν αλλάζει...Τί από τα παρακάτω εννοείς;
α) Ότι το Video Βοx δεν παίρνει την IP του καν, από τον DHCP Server του Pirelli και έχει απολύτως στατικά την 192.168.1.5; Άρα κατ' επέκταση στο ίδιο με το Pirelli subnet mask; Άρα δε χρειάζεται να έχει ενεργό το DHCP Server του ούτε καν το Pirelli; Και άρα όοολο το πιθανά ήδη υπαρκτό δίκτυό μας θα πρέπει να στηθεί αναγκαστικά κάτω από το 192.168.1.* με το ίδιο φυσικά subnet mask;

β) Ότι το Video Βοx παίρνει τελικά την IP του, που (συνήθως ή αρχικά), είναι η 192.168.1.5, αποκλειστικά όμως από τον αναγκαστικά πια ενεργό DHCP Server του Pirelli και απλά δεν μπορούμε να του αποδόσουμε εμείς, κάποια άλλη IP κατ' επιλογή; Άρα όμως αν αλλάξουμε το range της IP του Pirelli, σύμφωνα με το πιθανό δικό μας υπαρκτό δίκτυό, θα ακολουθήσει και το Video Βοx, με μια νέα IP σύμφωνη σε αυτό το range λόγω του ότι θα του την έχει αποδώσει εκ νέου ο DHCP Server του Pirelli;

Ελπίζω να μην είναι πολύ σύνθετος ο τρόπος που παρουσιάζω τα ερωτήματά μου! Δε μπορούσα όμως να τα περιγράψω με συντομότερο τρόπο, λόγω της φύσης τους που όντως είναι κάπως σύνθετη και πόσο μάλλον στο να μπορέσει να αποδοθεί γραπτά και με σαφήνεια.
Ελπίζω επίσης να μην ισχύει το α γιατί, κατά τη γνώμη μου, θα είναι... τραγικό!

Θα ήθελα φυσικά να ρωτήσω και από HelpDesκ πλευρά και μάλιστα το επιχείρησα αλλά ως γνωστόν, δυστυχώς δε μπορείς να ποντάρεις και πολλά ούτε στη ποιότητα των απαντήσεών τους αλλά ούτε καν και στο αν τελικά σου απαντήσουν καν.
Αν παρ' ελπίδα περάσει κάνα σχετικό μάτι τους από εδώ, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια διευκρινιστική παρέμβασή τους. Μέχρι να συμβεί όμως (λέμε τώρα) κάτι τέτοιο, ας μου πει κάποιος που είναι σε θέση να το διαπιστώσει στην πράξη όλο αυτό.

ckbond
15-01-08, 22:29
Θα σε στεναχωρήσω και θα σου πω ότι η σωστή απάντηση είναι η επιλογή Α...

Cosmos
16-01-08, 08:00
Θα σε στεναχωρήσω και θα σου πω ότι η σωστή απάντηση είναι η επιλογή Α...Τα κατάφερες! Με στεναχώρησες τελικά!:cry:
Όμως δε θέλω να το παρατήσω έτσι. Θα το ψάξω :book: και θα ενημερώσω αν υπάρξει κάτι!

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι!:flowers:

tasrem
16-01-08, 11:54
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΝ.............ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ
ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΑΛΙΑ-210 ΚΑΙ ΝΕΑ-211 (ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥΠΕ ΟΤΙ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ 12ΕΥΡΩ)
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
ΣΤΗ ΠΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΑΙΡΝΩ.
ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΧΡΙ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΚΟΛΛΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΑΝ
ΣΤΑ 600 ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑΝΕ.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ Email ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ...................

ΑΚΟΜΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ
ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝΕ 30 ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ 40 ΚΑΘΙΣΤΟΙ.
ΤΙ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΞΕΙ;
ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΑ ΤΑ ΖΩΑ ΧΑΝΕΙ ΤΗ
ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΙ.
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ.
ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΡΑΝΙΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ,ΤΑ ΣΗΚΩΣΑ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ
ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ.

ΞΥΠΝΑΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΣΠΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
ΟΙ ΥΠΑΛΗΛΟΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟΥΣ.....ΕΛΛΑΔΑ
ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΡΙΧΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΘΟΥΝΕ ΟΙ ΑΛΗΤΕΣ.......

mitsus
16-01-08, 17:11
Μόλις στείλεις ένα φαξάκι στην ΕΕΤΤ όλα δια μαγείας διορθώνονται.
Εγινε με την ΟΝ και παλαιότερα έγινε και με την Τελλάς.
Και ο Άγιος φοβέρα θέλει.

Slipkot
16-01-08, 17:30
Μόλις στείλεις ένα φαξάκι στην ΕΕΤΤ όλα δια μαγείας διορθώνονται.
Εγινε με την ΟΝ και παλαιότερα έγινε και με την Τελλάς.
Και ο Άγιος φοβέρα θέλει.

Akrivos...

mitsus
16-01-08, 17:44
Παρεπιπτόντως ανεφέρω - και δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς- ότι όταν βλέπεις τηλεόραση
απο την ΟΝ δέν μπορείς να γράψεις σε Dvd Recorder.
Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι όντως η δυνατότητα δεν υπάρχει λόγω πνευματικών
δικαιωμάτων κτλ.
Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για ξεκλείδωμα του κουτιού ? (sagem είναι.)

Slipkot
16-01-08, 17:48
Παρεπιπτόντως ανεφέρω - και δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς- ότι όταν βλέπεις τηλεόραση
απο την ΟΝ δέν μπορείς να γράψεις σε Dvd Recorder.
Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι όντως η δυνατότητα δεν υπάρχει λόγω πνευματικών
δικαιωμάτων κτλ.
Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για ξεκλείδωμα του κουτιού ? (sagem είναι.)

Prosopika ego den ksero, alla 8a einai ligo diskolo na vreis pos na to kseklidoseis!!!

innominal
18-01-08, 13:51
Έχω και εγώ κανά-δύο προβληματάκια και θα ήθελα τα φώτα σας.
Κατ΄αρχήν νομίζω οτι κατεβάζω με μικρή ταχύτητα. από 800-1500 Kbps. Δεν μου φαίνεται λογικό, αλλά αυτό δεν μπορώ να πω οτι με τρελαίνει ιδιαίτερα, τι πέντε λεπτά πιο γρήγορα, τι πιο αργά για την ταινία μου. Η ΟΝ λέει οτι δεν βλέπει πρόβλημα με τη σύνδεση μου. Την βλέπουν στα 10 mbs αντί για 16 και μου λένε, είσαι μια χαρά. ΟΚ, δεν τα χαλάμε εκεί.
Ωστόσο, αυτό που με εκνευρίζει που δεν μπορώ να κάνω upload μέσω του rapidshare uploader. Το kaspersky το απενεργοποιώ και πάλι το πρόγραμμα δεν λειτουργεί. Ξεκινά και στο 20-30% σταματάει. Στα σέττινγκς του firewall του kaspersky έχω δώσει όλες τις δυνατότητες στο πρόγραμμα να δουλεύει φουλ. όμως, χωρίς αποτέλεσμα.
Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει:; Μπορεί να είναι το router; Εαν ναι, τι μπορώ να κάνω, διότι απάντηση σε αυτό δεν πήρα από την ΟΝ.

Και το τελευταίο, αλλά αρκετά σπαστικό, όταν παίζω παιχνίδια στο ίντερνετ, έχω τραγικά μεγάλο PING (ακόμη και 300άρια!!!!!!!!!!!!!). Με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη καθυστέρηση στο παιχνίδι, με όλα τα αντιληπτά αποτελέσματα..... Και μου λένε οι τεχνικοί της εταιρίας οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε για αυτό.
Τι παίζει ρε παιδιά;;;

Slipkot
18-01-08, 16:48
Έχω και εγώ κανά-δύο προβληματάκια και θα ήθελα τα φώτα σας.
Κατ΄αρχήν νομίζω οτι κατεβάζω με μικρή ταχύτητα. από 800-1500 Kbps. Δεν μου φαίνεται λογικό, αλλά αυτό δεν μπορώ να πω οτι με τρελαίνει ιδιαίτερα, τι πέντε λεπτά πιο γρήγορα, τι πιο αργά για την ταινία μου. Η ΟΝ λέει οτι δεν βλέπει πρόβλημα με τη σύνδεση μου. Την βλέπουν στα 10 mbs αντί για 16 και μου λένε, είσαι μια χαρά. ΟΚ, δεν τα χαλάμε εκεί.
Ωστόσο, αυτό που με εκνευρίζει που δεν μπορώ να κάνω upload μέσω του rapidshare uploader. Το kaspersky το απενεργοποιώ και πάλι το πρόγραμμα δεν λειτουργεί. Ξεκινά και στο 20-30% σταματάει. Στα σέττινγκς του firewall του kaspersky έχω δώσει όλες τις δυνατότητες στο πρόγραμμα να δουλεύει φουλ. όμως, χωρίς αποτέλεσμα.
Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει:; Μπορεί να είναι το router; Εαν ναι, τι μπορώ να κάνω, διότι απάντηση σε αυτό δεν πήρα από την ΟΝ.

Και το τελευταίο, αλλά αρκετά σπαστικό, όταν παίζω παιχνίδια στο ίντερνετ, έχω τραγικά μεγάλο PING (ακόμη και 300άρια!!!!!!!!!!!!!). Με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη καθυστέρηση στο παιχνίδι, με όλα τα αντιληπτά αποτελέσματα..... Και μου λένε οι τεχνικοί της εταιρίας οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε για αυτό.
Τι παίζει ρε παιδιά;;;

Dokimase xoris to rapidshare uploader kai des ti ginete. Oso gia to ping, o ISP sou den mporei na kanei tpt. Mporei na ftaei oti exeis 8orivo stin grammi sou, i oti i poiotita tis den einai kali... kai den einai eukolo na kaneis kati gia auto!!!

innominal
18-01-08, 18:20
Dokimase xoris to rapidshare uploader kai des ti ginete. Oso gia to ping, o ISP sou den mporei na kanei tpt. Mporei na ftaei oti exeis 8orivo stin grammi sou, i oti i poiotita tis den einai kali... kai den einai eukolo na kaneis kati gia auto!!!

Ναι το πρόβλημα είναι οτι εαν ανοίξω μια σελίδα της rapidshare και κάνω απο εκεί upload όλα δουλεύουν κανονικά, Αυτό αναγκάζομαι να κάνω τους τελευταίους τρεις μήνες που έχω ΟΝ.
Ρε πατρίδα, (Αστακό πλευρά) μήπως ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει; Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον d/l manager μου, το Flashget για να κάνω upload; Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο uploader;

Slipkot
18-01-08, 18:26
Ναι το πρόβλημα είναι οτι εαν ανοίξω μια σελίδα της rapidshare και κάνω απο εκεί upload όλα δουλεύουν κανονικά, Αυτό αναγκάζομαι να κάνω τους τελευταίους τρεις μήνες που έχω ΟΝ.
Ρε πατρίδα, (Αστακό πλευρά) μήπως ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει; Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον d/l manager μου, το Flashget για να κάνω upload; Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο uploader;

Dokimase me kapoio alla uploader den xaneis kai tpt, mporei na li8ei to provlima. Kai pes mas ti egine!!!!

ellii
21-01-08, 12:29
καλημερα...σκεφτομαι να βαλω την ον...εχει καποιο συμβολαιο η μπορεις να φυγεις οποιαδηποτε στιγμη?

ckbond
21-01-08, 12:36
Έχει συμβόλαιο, αν φύγεις πριν το 12μηνο θα πληρώσεις κάποιο ποσό το οποίο είναι ανάλογο με το υπόλοιπο των μηνών που έχεις ακόμα, (όσο λιγότεροι μήνες τόσο λιγότερα θα χρειασθείς να δώσεις).

ellii
21-01-08, 12:54
einai genika axiopisti san etaireia?

Slipkot
21-01-08, 16:42
Na apantiso prota sto proigoumeno erotima sou gia to simvolaio. Oles oi etairies exoun simvolaio kai opos kai o ckbond, an figeis prin to 12mino ipoxreouse na pliroseis ena poso (giro sta 50-70euro nomizo) gia tin diakopi tis sindesis.

Sto deutero erotima sou gia to poso aksiopisti einai, sou apantao se genikes grammes einai kali. Alla exei kai ta kaka tis, pou einai sxedon oti exoun oloi oi ipoloipoi ISP. Dld kaki tilefoniki ipostiriksi, merikes fores i poiotita grammis einai xalia klp...

kayaba
23-01-08, 08:37
Ki ego mia xara eimai me tin On.
Syxronizei sta 15 Mbps kai katevazo stathera me 1300 kbps
To upload einai teleio.
To pirelli paizei mia xara.
To til einai tis On oxi metafora apo ote kai paizei mia xara.
Kai to tvbox troei pou kai pou kana kolimataki alla den me noiazei giati to anoigo mono gia na do kamia ekpompi pou exasa me tin ipiresia ON REC.
Genika arketa kala kai efxaristimenos.

madrivermadonus
23-01-08, 11:10
exw on kai oso zw elpizw!!!!!

ellii
23-01-08, 11:58
exw on kai oso zw elpizw!!!!!

οεο?:unsure::unsure: τι εννοεις φιλε?

Cosmos
23-01-08, 12:07
... Όμως δε θέλω να το παρατήσω έτσι. Θα το ψάξω :book: και θα ενημερώσω αν υπάρξει κάτι!... Επανέρχομαι για λίγο, σε αυτό που είχα θέσει νωρίτερα, σχετικά με το κατά πόσο και πως θα μπορούσαν να πειραχτούν οι IPs του VideoBox ή και του Pirelli modem / router της ON.
Μετά και από μια εκτενέστερη έρευνα που μπόρεσα να κάνω, δυστυχώς οφείλω να συμφωνήσω κι εγώ πως όλα αυτά είναι απλώς "Επιστημονική φαντασία" για αυτές τις συσκευές!
Με λίγα λόγια και απλά, δεν μπορεί κανείς να πειράξει αρκετά πράγματα ακόμα σε αυτές τις συσκευές! Είναι αρκετά "φιξαρισμένες" σε αυτές τους τις ρυθμίσεις από την ίδια την ON.
Άρα IPs & SubNet Mask δεν επιτρέπει από πουθενά να πειραχτούν. Θα είναι πάντα οι 192.168.1.1 για το Pirelli modem / router και 192.168.1.5 για το VideoBox στο κοινό SubNet Mask 255.255.255.0. Ούτε καν οι ρυθμίσεις του DHCP Server δεν μπορούν να αλλάξουν. Άρα πάντα θα είναι ενεργός ο DHCP Server του και μάλιστα με IP pool σε όλο το range από 2 - 254.

Με τα παραπάνω σημαίνει ότι αν τύχει, όπως εγώ, να έχετε πριν την σύνδεσή σας με την ON, κάποιο δίκτυο πάνω στο οποίο θα θέλετε να συνυπάρξει η ON θα πρέπει ή να ορίσετε στα τερματικά του να τραβούν δυναμική IP από DHCP Server και όχι κάποια στατική ή αν θέλετε να έχουν στατική (όπως εγώ), θα πρέπει ή να δοθούν οι IPs των τερματικών σας, μέσα στο προαναφερόμενο range δηλαδή 192.168.1.(2-254 πλην της 5) ή θα πρέπει να φτιάξετε κάποιο δικό σας routing που να παντρεύει το ένα δίκτυο (το δικό σας) με το άλλο (της ON).
Φυσικά επίσης, θα πρέπει αν μέχρι πριν είχατε ήδη ενεργό κάποιον άλλο DHCP Server κάπου στο δίκτυο σας να τον απενεργοποιήσετε δεδομένου ότι ο γενικός κανόνας λέει πως δε πρέπει να υπάρχει πάνω από ένας ενεργός.

Αυτά και περαστικά μας για όσους όλα αυτά σημαίνουν κάτι!
Εγώ πάντως μπήκα στην περιπέτεια του να αλλάξω τις διευθύνσεις των τερματικών μου σύμφωνα με αυτές της ON γιατί είχα παράγοντες που καθιστούσαν αυτό ως τη βέλτιστη λύση.

Αν θέλετε και κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πως περίπου επιτυγχάνει η ON απομακρυσμένα τα εν λόγω κλειδώματα των συσκευών της, μπορείτε να ανατρέξετε και εδώ που είχαμε ανοίξει τη σχετική κουβέντα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144800&page=6
(Από το post #155 και μετά)

ΥΓ: Παρέθεσα το link, γιατί έχω ξαναδεί τέτοιες παραπομπές εδώ μέσα. Αν ωστόσο αυτό δεν κριθεί σωστό από κάποιον mod, θα είναι κατανοητό το να αφαιρεθεί το link από αυτό μου το post.

jogatore
23-01-08, 14:52
Υπάρχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία , όπως σε όλες τις ετερείες αυτού του είδους.
Εκείνο που με προβληματίζει και με βάζει σε σκέψεις είναι το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανένας οδηγός χρήσης του ρούτερ που δίνει η ΟΝ ????????
ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ??????
Γιατί κάνουν τον κουφό όταν το ζητώ ??? Γιατί δεν το δίνει ούτε η PIRELLI από την Ιταλία???
Γιατί το μοντελάκι αυτό ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΕ πουθενά?????
Μπορει κάποιος να δώσει μια πιστική εξήγηση????? Νομίζω ότι δεν θα βρεθεί κανείς και η ΟΝ εφαρμόζει το ρητό " η σιωπή είναι χρυσός " γιατί όσα συμβόλαια κάνουμε τόσο θα τα τσεπώνουν!!!!!
Αλήθεια δεν υπάρχει κανείς να ασχοληθεί με τα προβλήματα που έχει τόσος κόσμος???
Μάλλον όχι ,θα απαντήσω, ασχολούντε όλοι με τα DVDs έχουν καλλίτερο "ΘΕΜΑ"

babis_gamatos
26-01-08, 07:46
Μπα...
Η on telecoms δίνει static ip. Η πιο καλή λύση είναι ένα premium account στο rapidshare. Περίπου 5 ευρώ το μήνα είναι ;)

kleine kai anoige pali to modem

babis_gamatos
26-01-08, 08:15
paidia pws mpainw stis rutmiseis tou pirelli???

babis_gamatos
26-01-08, 08:25
τα λαμόγια στο site της ον δε λένε οτι έχει χρέωση

ευχαριστω ckbond

να ρωτησω κατι ακομα (χαζο ισως αλλα ποτε δε ξερεις μιας και δε το αναφερουν στο sιte της ον) . δε θα υπάρχει μετά πάγειο οτε εννοειται

to anaferei

babis_gamatos
26-01-08, 08:26
esu den to exeis dei

Slipkot
26-01-08, 09:21
paidia pws mpainw stis rutmiseis tou pirelli???

Anoigeis ton broswer sou, kai grafeis 192.168.0.1 i 192.168.178.1 i oti allo to exeis ri8misei esi!!!

babis_gamatos
26-01-08, 22:59
entaksei to brhka

Support Page
27-01-08, 10:00
192.168.1.1
username kai password on

manos7ag
27-01-08, 10:07
και εγω on εχω αλλα ξαναγυριζω οτε να παει να γ........ει η on ετσι απλα

AioniaPistos13
27-01-08, 13:43
Εχουμε και λεμε για ΟΝ...
Εχουμε συνδεση απο Σεπτεμβριο που δουλευε αρκετα καλα...Ξαφνικα ομως
Χωρις ιντερνετ και ΟΝ TV για 25 μερες και μετα απο ανεπαλληλα τηλ στο 13801 αναγκαζομαι και παω εκει για να μου πουν οτι θα αλλαξουμε το μοντεμ και ολα θα φτιαξουν...
Περιμενω 4 μερες για να φερουν το νεο μοντεμ και κανεις δεν επαιρνε τηλ να ενημερωσει οτι δεν θα ερθουν σημερα αλλα αυριο κτλ. οποτε μας ειχαν κλεισμενους στο σπιτι 4 μερες(εννοειται οτι επαιρνα εγω τηλ και ελεγαν οτι ερχεται και αλλα ψεματα).
Ερχεται το νεο μοντεμ που δεν δουλευει και αυτο για 2 μερες και ακουω απιστευτες δικαιολογιες.
Με το που αρχιζει να συνδεεται στο νετ δεν πιανει ταχυτητα πανω απο 60kps edv kai 5-6 μερες...
Νεα τηλ στο 13801 και νεες δικαιολογιες και ψεματα.... ακομα να το φτιαξουν.

Αλλα ειπαμε....ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΕΙ Ο ΟΤΕ.... &%&^& ^%&$#$^

Slipkot
27-01-08, 13:53
Εχουμε και λεμε για ΟΝ...
Εχουμε συνδεση απο Σεπτεμβριο που δουλευε αρκετα καλα...Ξαφνικα ομως
Χωρις ιντερνετ και ΟΝ TV για 25 μερες και μετα απο ανεπαλληλα τηλ στο 13801 αναγκαζομαι και παω εκει για να μου πουν οτι θα αλλαξουμε το μοντεμ και ολα θα φτιαξουν...
Περιμενω 4 μερες για να φερουν το νεο μοντεμ και κανεις δεν επαιρνε τηλ να ενημερωσει οτι δεν θα ερθουν σημερα αλλα αυριο κτλ. οποτε μας ειχαν κλεισμενους στο σπιτι 4 μερες(εννοειται οτι επαιρνα εγω τηλ και ελεγαν οτι ερχεται και αλλα ψεματα).
Ερχεται το νεο μοντεμ που δεν δουλευει και αυτο για 2 μερες και ακουω απιστευτες δικαιολογιες.
Με το που αρχιζει να συνδεεται στο νετ δεν πιανει ταχυτητα πανω απο 60kps edv kai 5-6 μερες...
Νεα τηλ στο 13801 και νεες δικαιολογιες και ψεματα.... ακομα να το φτιαξουν.

Αλλα ειπαμε....ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΕΙ Ο ΟΤΕ.... &%&^& ^%&$#$^

Ena fax stin EETT kai ola 8a einai ok!!!

ALEXANTER
27-01-08, 14:11
τι χρειαζετε παιδια για να διαγραφουμε απο την ΟΝ αν δεν εχεις κλειση χρονο τι προτεινετε εσεις να βαλω:thankyou:

ellii
27-01-08, 14:15
παντως οχι τελλας.....κ απο οτι νομιζω ενα φαξ που να ενημερωνεις οτι θες διακοπη.....κ το χρηματικο ποσο που πρπει να πληρωσεις...

Slipkot
27-01-08, 15:34
τι χρειαζετε παιδια για να διαγραφουμε απο την ΟΝ αν δεν εχεις κλειση χρονο τι προτεινετε εσεις να βαλω:thankyou:

Mia aitisi stin On gia diakopi. An den exeis klisei xrono 8a prepei na pliroseis ena xrimatiko poso gia tin diakopi. Ego sou proteino OTE i HOL i Forthnet einai oi 3 kaliteroi ISP stin Ellada!!!

manos7ag
29-01-08, 15:26
εγω δεν τους ενημερωσα καθολου εκανα οτε και θα ειδαν την αιτηση αλλαγης αλλα ειναι πολυ ξεφτιλα αυτη η on και ρε παιδια δεν με πειραζε τοσο πολυ οτι δεν ειχα τηλεφωνο 15 ημερες με πειραζε που επερνα τηλ και κανενας παπαρουπας δεν μου ελεγε τι γινετε οταν απαντουσαν μετα απο καμμια ωρα δηλαδη ο πρωτος και 2 ωρες ο δευτερος και συνεχεια με ρωτουσαν τις ιδιες πα....ριες ρε ουστττττ
οτε και παλι οτε γιατι ειμαι ανωμαλος και γουσταρω παγιο ...
α και απαντανε αμεσως

babis_gamatos
30-01-08, 10:28
Sto wireless sou dinei tin dinatotita na valeis tou dikous sou kodikous, alla tous kodikous pou zitaei gia tin eisodo sto modem dld tous ON/ON den mporeis na tous allakseis, me apotelesma kapoios pou kserei tin IP sou na mporei na mbei aneta sto Router sou kai na kanei oti 8elei...

etsi nomizeis esu

Slipkot
30-01-08, 11:14
etsi nomizeis esu

Exeis On Telecoms??? Enas filos mou pou exei, den to exoun ftiaksei mbenei opoiosdipote pou kserei tin IP tou mesa sto Router tou...

*Stefanos*
30-01-08, 11:31
Exeis On Telecoms??? Enas filos mou pou exei, den to exoun ftiaksei mbenei opoiosdipote pou kserei tin IP tou mesa sto Router tou...

Paidia Aytro Kleidwnei Ap Thn Selida 192.168.1.1 Ths On..Prepei Na Alla3e te kapoies ri8miseis gia na mn mpainei kaneis...egw pou exw ON exw kanei tis ri8miseis to exw kleidwsei kai mpainw mono egw..

ckbond
30-01-08, 16:38

Πες του φίλου σου να το ψάξει λίγο και να μην τα περιμένει όλα στο χέρι...Το θέμα αυτό έχει διορθωθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό.

babis_gamatos
30-01-08, 18:07
pas mpaineis me on on kai meta allazeis kwdiko sto status

haig26
31-01-08, 16:32
παιδια οτι και να λεμε οτε και παλι οτε...Ζητησα μεταφορα της γραμμης μου επειδη μετακομιζω την κυριακη και μου ειπαν απο 1 εως 3 μηνες.Για πολλες ενεσεις μιλαμε.Και παλι ο οτε ειναι στη μεση διοτι οι μεταφορες πεφτουν στον οτε και οχι στους παροχους ειτε ειμαστε στο ιδιοκτητο δικτυο τους ειτε οχι.

Slipkot
31-01-08, 16:44
παιδια οτι και να λεμε οτε και παλι οτε...Ζητησα μεταφορα της γραμμης μου επειδη μετακομιζω την κυριακη και μου ειπαν απο 1 εως 3 μηνες.Για πολλες ενεσεις μιλαμε.Και παλι ο οτε ειναι στη μεση διοτι οι μεταφορες πεφτουν στον οτε και οχι στους παροχους ειτε ειμαστε στο ιδιοκτητο δικτυο τους ειτε οχι.

Steile ena fax i ena email stin EETT, me to provlima sou, kai to poli se 1 evdomada, i metafora tis grammi sou 8a exei ginei!!! ;)

ikskarda
02-02-08, 10:15
paidia kalimera tin deutera evale sti douleia tou o pateras mou ON telecom .tou dwsane to router to pirelli alla de mporei na to kanei na doulepsei na mpei sto internet.

tou eipa na valei to kalwdio ethernet kai otan to vazei de mporei oute me mozilla oute me IE na mpei se kapoio site.ipethesa loipon oti prepei na valei to username kai to password pou tou dwsane.etsi tou lew grapse 192.168.1.1 alla tipota tou ebgaze aspri selida den empaine sto firmware tou router. dokimasame kai oles tis sxetiks IP px 192.168.1.2 ktl

afou de ta kataferame pame kai vazoume to cd na kanoume install tous drivers gia to usb montem.tous kanoume install sundeoume to usb montem se mia thura usb kai afou teleiwsame sto roloi katw mas bgazei ena eikonidio kai grafei oti 12mbit sundethikan.
alla parolo auta otan pigame na mpoume se mia selida den empaine kan...

ti ginetai giati to kanei auto?oute me ethernet exoume prosvasi sto firmare tou router kai sunepws oute mporoume na serfaroume sto internet , oute update na kanoume to antivirus ktl
alla oute kai me usb parolo pou grafei oti exei sundesi 12mbit mporoume na kanoume kati

na dokimasoume na sundesoume allo router? mipws ftaiei oti to pc tou patera mou exei windows xp ellinika me sp1 ?

pavelef
02-02-08, 12:39
paidia kalimera tin deutera evale sti douleia tou o pateras mou ON telecom .tou dwsane to router to pirelli alla de mporei na to kanei na doulepsei na mpei sto internet.

tou eipa na valei to kalwdio ethernet kai otan to vazei de mporei oute me mozilla oute me IE na mpei se kapoio site.ipethesa loipon oti prepei na valei to username kai to password pou tou dwsane.etsi tou lew grapse 192.168.1.1 alla tipota tou ebgaze aspri selida den empaine sto firmware tou router. dokimasame kai oles tis sxetiks IP px 192.168.1.2 ktl

afou de ta kataferame pame kai vazoume to cd na kanoume install tous drivers gia to usb montem.tous kanoume install sundeoume to usb montem se mia thura usb kai afou teleiwsame sto roloi katw mas bgazei ena eikonidio kai grafei oti 12mbit sundethikan.

ti ginetai giati to kanei auto?oute me ethernet exoume prosvasi sto firmare tou router kai sunepws oute mporoume na serfaroume sto internet , oute update na kanoume to antivirus ktl
alla oute kai me usb parolo pou grafei oti exei sundesi 12mbit mporoume na kanoume kati

na dokimasoume na sundesoume allo router? mipws ftaiei oti to pc tou patera mou exei windows xp ellinika me sp1 ?

λοιπον φιλε μου οι κωδικοι που σου δωσανε δεν εχουν καμια σχεση με την συνδεση στο internet απλα τους χρησιμοποιεις στο ontelecoms.gr για να βλεπεις τους λογαριασμους μου και τα προσοπικα σου στοιχεια....
οταν αναβεις το pirelli η ενδειξει internet πρεπει να αναβοσβηνει αν οχι δεν εχεις internet
αν παλυ ισχυει το παραπανω δεν αν εχεις καποιο firewall που εμποδιζει το pirelli
το sp1 και τα xp δεν παιζουν κανενα ρολο
ελπιζω να βοηθησα αν οχι εδω ειμαι

stjim63
02-02-08, 18:18
Παιδιά καλησπέρα. Μιά ερώτηση: Έχω δύο φίλους που έγιναν συνδρομητές στην ΟΝ. Ο ένας πρίν 2 μήνες και ο άλλος πρίν 1 εβδομάδα. Και οι δύο αντιμετώπισαν (ο δεύτερος το αντιμετωπίζει ακόμα) προβλήματα με τα username και password της εταιρίας. Τα δίνουν λάθος δεν ξέρω τι πάντως e-mail account δεν μπορείς να φτιάξεις ούτε να μπείς στην σελίδα τους στην υπηρεσία myON. Έτυχε σε άλλους αυτό? Αν ναί τι γίνεται και πως μπορείς να ξεμπερδεύεις γιατί η 1 ωρα αναμονη κάθε φορά στο 13801 είναι μεγάλη πίκρα και να σου λένε συγγνώμη δεν μπορούμε να τα δώσουμε τηλεφωνικά.

Slipkot
02-02-08, 18:45
Παιδιά καλησπέρα. Μιά ερώτηση: Έχω δύο φίλους που έγιναν συνδρομητές στην ΟΝ. Ο ένας πρίν 2 μήνες και ο άλλος πρίν 1 εβδομάδα. Και οι δύο αντιμετώπισαν (ο δεύτερος το αντιμετωπίζει ακόμα) προβλήματα με τα username και password της εταιρίας. Τα δίνουν λάθος δεν ξέρω τι πάντως e-mail account δεν μπορείς να φτιάξεις ούτε να μπείς στην σελίδα τους στην υπηρεσία myON. Έτυχε σε άλλους αυτό? Αν ναί τι γίνεται και πως μπορείς να ξεμπερδεύεις γιατί η 1 ωρα αναμονη κάθε φορά στο 13801 είναι μεγάλη πίκρα και να σου λένε συγγνώμη δεν μπορούμε να τα δώσουμε τηλεφωνικά.

Pes tous na steiloun ena FAX stin EETT me to provlima tous, kai ola 8a li8oun amesa!!!

ckbond
02-02-08, 22:46

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι ακόμα πλήρως ενεργοποιημένη η γραμμή σου ή ακόμα και καθόλου.

Το ότι έλαβες τον εξοπλισμό δεν σημαίνει ότι είσαι και έτοιμος, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν είσαι έτοιμος όταν ακόμα σου στείλουν μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκες.

Όταν συνδέσεις το PIRELLI στην τηλεφωνική σου γραμμή θα πρέπει να προσέξεις δύο λαμπάκια αν ανάβουν ή όχι...

ADSL λαμπάκι...Αν ανάβει σταθερά πράσινο σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί η ADSL γραμμή σου, αν ΔΕΝ ανάβει σταθερά αλλά αναβοσβήνει σημαίνει ότι ακόμα δεν έιναι έτοιμη η γραμμή σου.
WAN λαμπάκι...Αν ανάβει σταθερά πράσινο σημαίνει ότι έχεις συνδεθεί στο Internet και αν έχεις συνδέσει σωστά το Router με το PC θα πρέπει να ανοίγεις κανονικά σελίδες.
Αν αναβοσβήνει κάτι δεν πάει καλά και καλό θα ήταν να πάρεις να μιλήσεις με κάποιο τεχνικό, ΠΡΟΣΟΧΗ όχι με κάποιον από το CC που το σηκώνει πρώτα, να απαιτήσεις να σε συνδέσει με κάποιο τεχνικό...

Επίσης όπως έχω ξαναγράψει μην παίρνεις στο 13801 γιατί είναι με χρέωση, αν έχεις το πακέτο με τηλεφωνία τότε να προτιμάς να παίρνεις στα...211.700.3801 - 210.6161.700 - 210.8097.400 τα οποία είναι δωρεάν μιας και είναι αστική κλήση...

Ο υπολογιστής που βάζετε πάνω το PIRELLI είναι σε κάποιο τοπικό δίκτυο ή είναι Stand alone υπολογιστής???

Αν όλα τα φωτάκια που αναφέρω ποιο πάνω είναι εντάξει τότε ρίξε και μία ματιά και στην κάρτα δικτύου να δεις αν έχετε βάλει κάποια static IP, αν έχει τότε θα πρέπει να την βγάλεις και να τα βάλεις στο Auto.

Προσοχή όμως γιατί αν έχετε δίκτυο αλλάζοντας αυτές τις ρυθμίσεις δεν θα μπορεί να συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο.

babis_gamatos
03-02-08, 07:44
ean anabasbhnei to adsl shmainei oti eisai konta

erinien
03-02-08, 08:57

ekei pou leei na sindetheis sto myon ebale sto username to onoma xristi poy tou steilame me mnm or de jero me poion tropo?
kai sto password to kodiko xristi webselfcare opos tou ton steilan akribos?
de prothetis tipota allo .

p.x. username :erinien
password : mplampla

ego mpaino xoris prob mono me tous kodikous pou mou esteilan.

ikskarda
03-02-08, 09:05
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι ακόμα πλήρως ενεργοποιημένη η γραμμή σου ή ακόμα και καθόλου.

Το ότι έλαβες τον εξοπλισμό δεν σημαίνει ότι είσαι και έτοιμος, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν είσαι έτοιμος όταν ακόμα σου στείλουν μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκες.

Όταν συνδέσεις το PIRELLI στην τηλεφωνική σου γραμμή θα πρέπει να προσέξεις δύο λαμπάκια αν ανάβουν ή όχι...

ADSL λαμπάκι...Αν ανάβει σταθερά πράσινο σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί η ADSL γραμμή σου, αν ΔΕΝ ανάβει σταθερά αλλά αναβοσβήνει σημαίνει ότι ακόμα δεν έιναι έτοιμη η γραμμή σου.
WAN λαμπάκι...Αν ανάβει σταθερά πράσινο σημαίνει ότι έχεις συνδεθεί στο Internet και αν έχεις συνδέσει σωστά το Router με το PC θα πρέπει να ανοίγεις κανονικά σελίδες.
Αν αναβοσβήνει κάτι δεν πάει καλά και καλό θα ήταν να πάρεις να μιλήσεις με κάποιο τεχνικό, ΠΡΟΣΟΧΗ όχι με κάποιον από το CC που το σηκώνει πρώτα, να απαιτήσεις να σε συνδέσει με κάποιο τεχνικό...

Επίσης όπως έχω ξαναγράψει μην παίρνεις στο 13801 γιατί είναι με χρέωση, αν έχεις το πακέτο με τηλεφωνία τότε να προτιμάς να παίρνεις στα...211.700.3801 - 210.6161.700 - 210.8097.400 τα οποία είναι δωρεάν μιας και είναι αστική κλήση...

Ο υπολογιστής που βάζετε πάνω το PIRELLI είναι σε κάποιο τοπικό δίκτυο ή είναι Stand alone υπολογιστής???

Αν όλα τα φωτάκια που αναφέρω ποιο πάνω είναι εντάξει τότε ρίξε και μία ματιά και στην κάρτα δικτύου να δεις αν έχετε βάλει κάποια static IP, αν έχει τότε θα πρέπει να την βγάλεις και να τα βάλεις στο Auto.

Προσοχή όμως γιατί αν έχετε δίκτυο αλλάζοντας αυτές τις ρυθμίσεις δεν θα μπορεί να συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο.

ta lampakia file itan ola ok opws ta perigrafeis kai den upirxe kamia static IP (ta eida itan ola sto auto) giati prwti fora o pateras mou sto pc tou thelise na valei adsl.mpaine prwta me kartes proplirwmenou xronou oso eixe pstn.oso gia to an uparxei diktuo oxi giati einai sti douleia tou sto diko tou magazi mono to diko tou pc uparxei ...

apolitos
03-02-08, 13:09
egw pados eimai se genikes grames eyxaristimenos me thn on kai me megales taxitites menw kai pathsia apla exoyn ligw animeroto to prosopiko toys kai an dimioyrgithei kapoio problhma argoyn sthn synenohsh me apotelesma na kathisteroyn na to ftiaξoyn!!

babis_gamatos
03-02-08, 19:34
ki egw xwris problhmata...mhpws merikoi paraeinai idiotropoi??

skysurfer
04-02-08, 07:40
To mono pou mporo na po einai oti i ON einai TRAGIKI......!!!! Exo men tilefono (me tromera parasita omos) alla to Internet den doulepse pote (edo kai 3 mines!!!!!!!) Exo kanei diafores prospathies me til kai mails alla tipota..... Eftyxos pou mou ekopse kai den katirgisa ton ote.......
MAKRIA APO ON GUYS

Aythentikos
04-02-08, 12:42
egw eimai ok me thn ON!

lampiris
05-02-08, 11:43
Ενα μήνα αναμονή
Μία μέρα χωρίς τηλέφωνο
5 μέρες χωρίς internet
και σήμερα δουλεύει και το internet με διακόπες.
Κάνω λίγο υπομονή ακόμα...

badwolf
05-02-08, 12:34
αφοφάμε το αγγουρί μετά όλοι είαμστε οκ με την ον !!!
εγω περίμενα δύο μηνες - όλα έστρωσαν τώρα πια και δυστυχώς ξεχνάμε το αγγουρί που φάγαμε ...το λέώ αυτό για κάποιους που χαίρονται και λένε εγ είμαι οκ με την ον και κάνουν και ματάκια ...

παιδιά μη ξεχνάτε τη ταλααιπορια που σας δημιούργησαν οι εταιρείες χαμηλού κόστοςυ πριν σας συνδέσουν ....

ermis7
05-02-08, 14:26
Eχω εμπειρία από φίλους. Η ΟΝ είναι πολύ κακή εταιρεία... Εχω δει ανθρώπους να περιμένουν 2 μήνες. Στα κεντρικά που πήγα γινόταν χαμός (φασαρίες και τσακωμοί), είδα πάρα πολλούς ανθρώπους να πηγαίνουν να κάνουν την αίτηση για να ξαναγυρίσουν στον ΟΤΕ...

Ένας φίλος μου έχει τελειώσει με την εταιρεία εδώ και ένα τετράμηνο και ακόμη του στέλνουν να πληρώσει λογαριασμούς (χωρίς λόγο)...

babis_gamatos
05-02-08, 16:53
peste mou thn kaluterh etairia tote(ektos apo ote)?

akis9800
05-02-08, 17:10
συκριτικα με αλλους ενναλακτικους και με τον ΟΤΕ πολυ καλυτερηη ΟΝ αν και εχει μικρα προβληματακια που ομως με υπομονη και επιμονη λυνονται..
Ναι στην ΟΝ λοιπον :rofl:

Slipkot
05-02-08, 17:36

HOL i Fortnet...

ckbond
05-02-08, 18:49

Φίλε μου για εμένα προσωπικά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, όλοι εδώ (μαζί και εγώ) κρίνουν εξ' ιδίων τα αλλότρια...
Αν ρωτήσεις κάποιον που είναι στην HOL (ή οποιοδήποτε άλλο πάροχο, απλό παράδειγμα είναι), και δεν έχει πρόβλημα θα σου απαντήσει ΒΟΥΡ για HOL εάν έχει πρόβλημα τότε βλέπε προηγούμενα post παθόντων...

Έτσι είναι όλες, είναι να μην σου κάτσει η στραβή, αν σου κάτσει τότε κλάφτα Χαράλαμπε...
Δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα λαχείο... αν σου κληρώσει ο πρώτος λαχνός τότε βγες στο μπαλκόνι άρχισε να φωνάζεις από χαρά και άνοιξε σαμπάνιες, αν δεν σου κάτσει ούτε ο λήγοντας τότε βγες και πάλι στο μπαλκόνι άρχισε να φωνάζεις αλλά από θυμό τώρα και με τις σαμπάνιες πέτα τες τώρα για να ανοίγεις κεφάλια στους τεχνικούς (αν έρθουν ποτέ...)...

ΌΛΟΙ μα ΌΛΟΙ είναι ένα μάτσο χάλια και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι' αυτό... Όσες καταγγελίες και να κάνουμε, όσες και προσφυγές να δούμε το αποτέλεσμα θα είναι ένα μεγάλο ΜΗΔΕΝΙΚΌ...

Αν είσαι στην διαδικασία έρευνας για πάροχο τότε θα σου πρότεινα να ψάξεις σε διάφορα forum και να μάθεις γνώμες για άλλους που είναι στην περιοχή σου, το ιδανικό θα ήταν να έβρισκες όσο το δυνατόν ποιο κοντά στο σπίτι σου.
Μόνο έτσι θα βρεις μία άκρη

HOL i Fortnet...
Και θα ψωνίσεις από σβέρκο... :rofl:

Slipkot
05-02-08, 18:52
Φίλε μου για εμένα προσωπικά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, όλοι εδώ (μαζί και εγώ) κρίνουν εξ' ιδίων τα αλλότρια...
Αν ρωτήσεις κάποιον που είναι στην HOL (ή οποιοδήποτε άλλο πάροχο, απλό παράδειγμα είναι), και δεν έχει πρόβλημα θα σου απαντήσει ΒΟΥΡ για HOL εάν έχει πρόβλημα τότε βλέπε προηγούμενα post παθόντων...

Έτσι είναι όλες, είναι να μην σου κάτσει η στραβή, αν σου κάτσει τότε κλάφτα Χαράλαμπε...
Δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα λαχείο... αν σου κληρώσει ο πρώτος λαχνός τότε βγες στο μπαλκόνι άρχισε να φωνάζεις από χαρά και άνοιξε σαμπάνιες, αν δεν σου κάτσει ούτε ο λήγοντας τότε βγες και πάλι στο μπαλκόνι άρχισε να φωνάζεις αλλά από θυμό τώρα και με τις σαμπάνιες πέτα τες τώρα για να ανοίγεις κεφάλια στους τεχνικούς (αν έρθουν ποτέ...)...

ΌΛΟΙ μα ΌΛΟΙ είναι ένα μάτσο χάλια και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι' αυτό... Όσες καταγγελίες και να κάνουμε, όσες και προσφυγές να δούμε το αποτέλεσμα θα είναι ένα μεγάλο ΜΗΔΕΝΙΚΌ...

Αν είσαι στην διαδικασία έρευνας για πάροχο τότε θα σου πρότεινα να ψάξεις σε διάφορα forum και να μάθεις γνώμες για άλλους που είναι στην περιοχή σου, το ιδανικό θα ήταν να έβρισκες όσο το δυνατόν ποιο κοντά στο σπίτι σου.
Μόνο έτσι θα βρεις μία άκρη

Και θα ψωνίσεις από σβέρκο... :rofl:

Ti enoeis me to teleutaio??? :unsure::hmmm:

ckbond
05-02-08, 19:01
Αυτό που καταλαβαίνεις...ότι η μία είναι χειρότερη από την άλλη και μαζί με τις υπόλοιπες βράζουν στο ίδιο καζάνι...

Slipkot
05-02-08, 19:04
Kala oti peis.....

ckbond
05-02-08, 19:15
είσαι λίγο ειρωνικός αλλά δεν πειράζει καλή καρδιά...:d

babis_gamatos
07-02-08, 17:28
sumfwnw mazi sou ckbond.

jogatore
07-02-08, 18:34
Έχω να τονίσω το εξής ..
Όλες αυτές οι ετερείες ξεπετάχτηκαν σαν τα σαλιγκάρια με την απελευθέρωση (!!!) των τηλεπικοινωνιών και όλα έχουν στηθεί στο πόδι - όπως γίνετε συνήθως - και για να μην το ξεχνάμε στην Ελλάδα ζούμε την ποιό τριτοκοσμική χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης.
Μην ζητάμε από τη μιά μέρα στην άλλη όλα να πετύχουν.
Θα υπάρχουν και ευχαριστημένοι κια δυσαρεστημένοι, δεν γίνετε διαφορετικά.
Πάντως οι γνώμες μας ,σαν καταναλωτές, μετράνε. Με τον τρόπο αυτό ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

babis_gamatos
08-02-08, 14:12
den einai kai toso tromera ta pragmata opws ta perigrafeis...

bafidis
08-02-08, 14:26
paidia ego eixa on kai kanane 4 mhnes na thn syndesoyne alla pali den eixa thlefono apo ekeinh thn mera mpo prhksane ta arx... telos panton tora eimai sta dikasthria kai tha toys gdiso 1 giati plhrosa 500 eyro ston ote gia oso kairo eixa on kai kala to pagio toy ote ento metaksy ego eperna thl kanonhka alla kaneis den mporoyse na me pari kai otan zitisa na moy to metaferoyn sto peristeri sto patriko moy kserete ti egeine apo ekeinh thn mera o kathenas leei to diko toy apo aytos pou exoyn balei na sykonoyn ta thlefona giati den kseroyn thn thfla toys
ego pantos pisteyo oti h on einai mia eteria fantasma poy eirthe sthn ellada gia na mas gam..... kai na mas teleporish

prepei oloi na kanoyme kati na kleish ayth h koloeteria
ego pantos toys exo sto xeri me ta xartia poy exoyn ypograpsei kai tha fane kala

A P A T E O N E S

babis_gamatos
08-02-08, 16:27
oles einai ena matso .....katalabenete.Ela omws pou ama pame ote prepei na plhrwnoume 45 eurw/mhna gia 768.Bres mas lefta ki emeis pame ote.

nothin
08-02-08, 20:28
de nomizw pws eiani etsi..o ote exei ri3ei kata polu tis times

babis_gamatos
09-02-08, 07:35
dikio exeis to phge 41 kai kai egine.An milas me allh etairia sou xrewnei ta malliokefala sou.

dmz
11-02-08, 08:43
Eho kai go on kai eimai apo tous tiherous pou eho elahista provlimata kai grigoro download, parola ayta nomizo oti prepei na eyaishitopoiithoume san hristes kai na tous ta hosoume gera.Einai aparadekto na plironoume oloi gia 16mbps grammi (ayti ti grammi dilonoun oti pianoume san pragmatiki) kai ousiastika na min pianoume oute 9.Edo hreiazetai mia geri katagelia kai tha deite istera gia pote tha ektoxeythoyn oi tahitites sas pragmatika sta 16 mbps.Episis, oti provlima kai na ehete MIN pairnete to 13801 gia exipiretisi, TO HREONOUN kai akriva malista.

haroubalos
11-02-08, 18:59
hi paidia kai egw on eimai kai asta na pane perimenw apo tis 15 dekemvriou na ginei metafora den mporeite na fantasteitai ti ginete an pate sta grafia vasika prepei na exoun faei poly xylo aytoi xamos.pantos h gnomh mou gia thn on einai oti einai kaloi mexri na sou parousiastei provlima.an sou parousiastei provlima kalitera na peseis apo to mpalkoni.:crazy:

jogatore
12-02-08, 07:41
Eho kai go on kai eimai apo tous tiherous pou eho elahista provlimata kai grigoro download, parola ayta nomizo oti prepei na eyaishitopoiithoume san hristes kai na tous ta hosoume gera.Einai aparadekto na plironoume oloi gia 16mbps grammi (ayti ti grammi dilonoun oti pianoume san pragmatiki) kai ousiastika na min pianoume oute 9.Edo hreiazetai mia geri katagelia kai tha deite istera gia pote tha ektoxeythoyn oi tahitites sas pragmatika sta 16 mbps.Episis, oti provlima kai na ehete MIN pairnete to 13801 gia exipiretisi, TO HREONOUN kai akriva malista.

Δίκιο έχεις για την χρέωση στο 13801.
Υπάρχουν και τα 2108097400 , 2117003801 , 2106161700

babis_gamatos
12-02-08, 13:37
Aς μειώσει ο ΟΤΕ τις τιμές του κι εγώ θα τρέξω από τους πρώτους.

Slipkot
12-02-08, 17:31
Siga siga 8a ginei kai auto... Ypomoni. O OTE 8a anagkastei na tis riksei sintoma tis times!!!

spyrosfzt
13-02-08, 10:11
kai ego on kai ti katalaba?????

Pera apo to gegonos oti h syndesh egine sxedon se 10 meres kai oti h tv paizei polu kala to internet XALIA. MAYRA XALIA!!
To router einai kleidomeno sta 15.550 up kai 1024 down pragra pou ego den exo dei POTE!
mono sto up exo piasei authn thn taxytita to down einai apla aparadekto, 15kbs mexri 70 to max...perimeno texniko tous apo thn perasmenh Pempth.
epete sunexeia.....

Slipkot
13-02-08, 10:44
8a sou poun tis vlakeies pou lene patnou, oti ftaei i grammi kai den mporoun na kanoun tpt. An pragmati sou poun auta, psalta tous kai pes tou ta leme me tin EETT, isos valoun mialo!!!

babis_gamatos
14-02-08, 14:16
Δεν βάζουν μυαλό γιατί όλα αυτά είναι στο συμβόλαιο που υπογράφεις.

Slipkot
14-02-08, 18:01
Koita opos les, otan ipografeis to simvolaio, den prepei aplos na diavazeis ta simantikotera kai etsi sta petaxta, alla to pio simantiko, einai na diavazeis ta mikra grammata pou iparxoun se ka8e selida!!!

babis_gamatos
15-02-08, 16:50
Στα λόγια μου έρχεσαι.

tasgian
15-02-08, 16:50
re paidia exw on mia xara ola kai to thl. kai to internet h tv moy spah ta neyra kanei diakopes kai to thlekontrol den pianei kala moy bgazei thn panagia exw alaksi 300 mpataries alla den einai apo ayto kserei kaneis tipota?????

ckbond
15-02-08, 17:46
Το ότι δεν πιάνει καλά δεν είναι κάτι που θα μπορούσαμε να κάνουμε για να το αλλάξουμε αυτό...
Πάρε τους ένα τηλέφωνο και δήλωσε το βλάβη για να σου το αλλάξουν, μιας και είναι δικό τους υλικό και δεν μπορείς να το επισκευάσεις μόνος σου.
Αν έχεις ελεύθερο χρόνο πάρε το παραμάσχαλα και πήγαινε από εκεί για να σου το αντικαταστήσουν, αλλά αυτό προϋποθέτει όχι μόνο ελεύθερο χρόνο αλλά και όρεξη για καυγά μιας και θα πρέπει να βάλεις τις φωνές για να βγάλεις άκρη...

Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλό κουράγιο...

tasgian
15-02-08, 21:25
καταλαβα:cry:

inioxos2
16-02-08, 05:49
an thimame kala i on den dinei kodikous sou dinei to moden tis pireli kai me ayto kai mono mporeis na mpeis

οχι απολυτα φιλε μου..μπορεις να βαλεις δικο σου ρουτερ εκτος το pirelli και στο σεταρει η on απλα δεν εχεις καποιες παροχες εκτος του internet φυσικα...αυτο στο λεω γιατι το εχω ρωτησει σε πολλους τεχνικους της on γιατι δεν μπορει η εταιρεια ντε και καλα να εχεις το δικοτης ρουτερ. το μονο καλο που εχει ειναι οτι δεν κανεις εσυ τπτ χειροκινητα ειναι ολα κομπλε (κωδικοι κλπ)...

inioxos2
16-02-08, 05:59
και σχετικα με τα προβληματα που εχουμε οσοι ημαστε στην on και για να εχεις καποια θετικα αποτελεσματα πρεπει να και να τους πιεσεις καθημερινα γιατι απο τεχνικους και τηλεφωνικη υποστηριξη μπαζουν, και αν χρειαστει να ριξεις και κανα μπενιλικη....εγω για δυο μερες ειχα κανει μια εταιρεια ανω κατω και τελικα και την δουλεια μου εκανα και την ταχυτητα που γουσταρω εχω και οτι θελω μεσα σε λογικα πλαισια τα εχω....ολα ειναι θεμα οχι τυχης αλλα συμπεριφορας....αν τους αφησεις να περναει ο καιρος τοτε την πατησατε....στειλτε και κανα mail στην μαμα εταιρεια στην ολλανδια!!!! εγω το εκανα και απο την επομενη ουτε και εγω ξερω ποσα τηλεφωνα μου εκαναν οι τεχνικοι και για τρεις μερες μεχρι που εφτασα την συνδεση μου εκει που πρεπει....και καλη υπομονη φιλοι μου και ακουστεμε αν θελετε...

babis_gamatos
16-02-08, 07:10
και σχετικα με τα προβληματα που εχουμε οσοι ημαστε στην on και για να εχεις καποια θετικα αποτελεσματα πρεπει να και να τους πιεσεις καθημερινα γιατι απο τεχνικους και τηλεφωνικη υποστηριξη μπαζουν, και αν χρειαστει να ριξεις και κανα μπενιλικη....εγω για δυο μερες ειχα κανει μια εταιρεια ανω κατω και τελικα και την δουλεια μου εκανα και την ταχυτητα που γουσταρω εχω και οτι θελω μεσα σε λογικα πλαισια τα εχω....ολα ειναι θεμα οχι τυχης αλλα συμπεριφορας....αν τους αφησεις να περναει ο καιρος τοτε την πατησατε....στειλτε και κανα mail στην μαμα εταιρεια στην ολλανδια!!!! εγω το εκανα και απο την επομενη ουτε και εγω ξερω ποσα τηλεφωνα μου εκαναν οι τεχνικοι και για τρεις μερες μεχρι που εφτασα την συνδεση μου εκει που πρεπει....και καλη υπομονη φιλοι μου και ακουστεμε αν θελετε...

Για ξαναρίχτο αυτό για τη μαμά εταιρία στην Ολλανδία;Έχεις κάποιο e-mail επικοινωνίας;

geko
16-02-08, 19:21
ΜΠΟΡΟΥΜΕ να φτιαξουμε λιγο καλυτερη την ταχυτητα.....Για 16αρα οπως λενε στην ΟΝ δεν εχω μεινει και τοσο ικανοποιημενος....?εσεις ειστε..? υπαρχει καποια ρυθμιση..?

Slipkot
16-02-08, 20:23
Sta posa sigxronizete to Router sou?

bgiann24
16-02-08, 20:33
Mporw n kanw port forward an exw on?Giati enas filos mou,mou eipe pws de ginetai.Stin On mono

Slipkot
16-02-08, 20:49
Mporeis kanonika!!!

bgiann24
17-02-08, 01:11
ekana file alla enw exw 16 taxitita synexizw na katebazw akoma kai me anoiktes tis portes me 40 ews 90.einai bebaia kai apo thn apostasi tou server kathws kai tous diamirastes,alla kai pali toso ligi taxitita?

geko
17-02-08, 08:15
ναι μου το αχουν πει και αλλοι που εχουν ΟΝ οτι κατι κανεις με το router,,, αλλα δεν ξερω πως. Μπορεις μηπως να βοηθησεις..? πως μπαινω στις ρυθμισεις του router.? Παιδια το ξερεται οτι με την ΟΝ μπορουμε να ειμαστε και συνδρομητες σε NOVA,, ΚΑΙ ΧΩΡΙς 12 ΜΗΝΕΣ συμβολαιο...απλα πληρωνεις καθε μηνα για καθε φορα.....!Εγω ξεχασα να σας πω οτι μου χρεωσαν 11 ευρω περιπου για ταινιες που δεν ειχα επιλεξει να δω..... Η πλακα ειναι οτι εμεις ειμασταν εξωτερικο τοτε που αναγραφει η ημερομηνιες χρεωσεων..... μονο το σκυλι ηταν μεσα στο σπιτι... ΛΕΤΕ να επελεξε τιποτα ταινιες το σκυλι ..?αχαχαχαχαχ . ΘΑ δουμε τους εδειξα τα εισητηρια με φαξ και μαλον δεν θα μου τις χρεωσουν....Παντως εγινε και αυτο..!

Slipkot
17-02-08, 09:57
ekana file alla enw exw 16 taxitita synexizw na katebazw akoma kai me anoiktes tis portes me 40 ews 90.einai bebaia kai apo thn apostasi tou server kathws kai tous diamirastes,alla kai pali toso ligi taxitita?

Loipon me 16mbps, eprepe na katevazeis apo 1000-18000kb/s. Poio einai to dB tis grammis sou???

ναι μου το αχουν πει και αλλοι που εχουν ΟΝ οτι κατι κανεις με το router,,, αλλα δεν ξερω πως. Μπορεις μηπως να βοηθησεις..? πως μπαινω στις ρυθμισεις του router.? Παιδια το ξερεται οτι με την ΟΝ μπορουμε να ειμαστε και συνδρομητες σε NOVA,, ΚΑΙ ΧΩΡΙς 12 ΜΗΝΕΣ συμβολαιο...απλα πληρωνεις καθε μηνα για καθε φορα.....!Εγω ξεχασα να σας πω οτι μου χρεωσαν 11 ευρω περιπου για ταινιες που δεν ειχα επιλεξει να δω..... Η πλακα ειναι οτι εμεις ειμασταν εξωτερικο τοτε που αναγραφει η ημερομηνιες χρεωσεων..... μονο το σκυλι ηταν μεσα στο σπιτι... ΛΕΤΕ να επελεξε τιποτα ταινιες το σκυλι ..?αχαχαχαχαχ . ΘΑ δουμε τους εδειξα τα εισητηρια με φαξ και μαλον δεν θα μου τις χρεωσουν....Παντως εγινε και αυτο..!

Gia na kaneis ri8miseis sto Router, 8a mpeis sto Interface tou!!! Anoigontas ton Explorer sou kai patontas, 192.168.1, 192.168.178.1, klp analoga pos to exeis ri8misei!!!

geko
17-02-08, 11:44
Loipon me 16mbps, eprepe na katevazeis apo 1000-18000kb/s. Poio einai to dB tis grammis sou???

Gia na kaneis ri8miseis sto Router, 8a mpeis sto Interface tou!!! Anoigontas ton Explorer sou kai patontas, 192.168.1, 192.168.178.1, klp analoga pos to exeis ri8misei!!!

Καταρχην σε ευχαριστω για τον χρονο σου......Θα θελα να σε ρωτησω πως ανοιγουμαι τον explorer? μπορεις να μου εξηγησεις...? δεν κατεχω και παρα πολλα ,,απο p.c..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:):)

Slipkot
17-02-08, 11:50
To Internet Explorer enoo i to Mozilla analogos ti xrisimopoieis!!!

geko
17-02-08, 15:45
To Internet Explorer enoo i to Mozilla analogos ti xrisimopoieis!!!
δηλ,που παταω για να κανω αυτες τις ρυθμισεις..? πατωντας τον explorer, θα με βγαλει στην αρχικη σελιδα που εχω επιλεξει.... Εσυ μαλον θα μου λες για καποια ρυθμιση στον explorer,,,η οποια δεν καταλαβα που ειναι...:unsure: ΠΟΥ ειναι..?

Slipkot
17-02-08, 15:51
Oxi. Loipon, ekei pou grafeis tin selida stin opoia 8es na mpeis sto Internet, 8a valeis tin esoteriki IP tou Router sou!!!

geko
17-02-08, 18:23
ΦΙΛΕ ενταξη το καταλαβα τωρα,,,αλλα με βγαζει σε διαφορες σελιδες απο την μηχανη αναζητησης του google που εχω. Κατι δεν κανω καλα μαλλον. τελοςπαντων σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου,,,,δεν μπορω να μπω στις ρυθμισεις...

Slipkot
17-02-08, 21:13
Loipon, pame apo tin arxi. Molis pires to Router sou kai to ri8mizes, evazes kapoies IP kai kapoia DNS. I IP pou evales tote, sto protoklo TCP/IP, sto kouti Proepilegmeni pili, einai i esoteriki IP tou Router sou, me tin opoia exeis eisodo se auto!!!

bgiann24
18-02-08, 00:34

εχω noise margin
upstream:6d και downstream:14dB
attenuation
upstream:22dB και downstream:23dB

ckbond
18-02-08, 09:54
Από πού προσπαθείς να κατεβάσεις και έχεις αυτές τις ταχύτητες?
Με το Attenuation που έχεις είσαι περίπου στα 1600 μέτρα από το dslam και η γραμμή σου αντέχει 19 mbit...

bgiann24
18-02-08, 11:01
απο mininova.περιπου 90 πιανω και σε εξαιρετικες περιπτωσεις 140,ενω εχω καταφερει να ανοιξω τις πορτες

Slipkot
18-02-08, 12:27
εχω noise margin
upstream:6d και downstream:14dB
attenuation
upstream:22dB και downstream:23dB

Apo 8orivo, eisai sta kanonika epipeda, to provlima yparxei ston Server pou katevazeis!!!

mariosmenidi
18-02-08, 14:39
file mou babisitalo to an sampotari o ote i oxi den to ksero sigoura pantos exw kapies ipopsies kai malista exw aniksi ena topic sto adslgr.com me mia alithini istoria an thes pigene sto http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175052 na to diavasis.
egw prosopika pantos pistevo oti to adsl2 einai laxio an sou katsi sou ekatse.

geko
18-02-08, 15:05
ρε παιδια πως την βλεπεται την ταχυτητα μου για 16αρα..? εμενα παντως στην χρηση της μου φαινεται πολυ λιγη...!:cry:

geko
18-02-08, 15:09
μεγαλωσα καπως τον πινακα με το τεστ γιατι δεν φαινοταν πριν...λοιπον εμενα οι '''μαμισιες'' ρυθμισεις ειναι 192.168.1,,,,τη θα μπορουσα να πειραξω τωρα...?:cry:

Slipkot
18-02-08, 16:17
Einai poli asximi!!! Poso dB exeis?

geko
18-02-08, 16:23
Einai poli asximi!!! Poso dB exeis?

ΤΟ ΞΕΡΩ ρε φιλαρακι,,,αν μπορεις να με βοηθησεις......... Για πες μου τα db που τα γραφει ,,για να σου πω.. mesa στο router..? πως θα το γραφει..? και τη κωδικους να βαλω..? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:cry:

Slipkot
18-02-08, 16:24
8a mpeis sto Router sou, kai 8a pas stis plirofories tis sindesis sou, ekei ta lei ola...

geko
18-02-08, 16:28
Noise Margin
23 dB
9 dB

Attenuation
8 dB
18 dB
σε βοηθα τιποτα αυτο...?

Slipkot
18-02-08, 16:58
Nai alla poio apo ta dio pou exeis sto Attenuation, einai to upstream kai poio to Downstream?

geko
18-02-08, 17:57
αυτο που λεει 8db einai Attenuation και 18Downstream.

Slipkot
18-02-08, 19:47
Simfona me ton 8orivo pou exei i grammi sou, mporeis na piaseis sxedon mexri 22mbps. Ara to provlima den einai stin grammi sou alla kapoia m@l@kia me tin On Telecoms... Epikoinonise mazi tous kai rota tous ti ginete...

geko
19-02-08, 05:49
το εχω κανει και αυτο... Επισημα η ΟΝ μου ειπαι οτι μεχρι 11 σηκωνει η γραμμη μου...! τη ναπω..? απο εμας δεν παιζει καμοια ρυθμιση..?

evo_Gr
19-02-08, 08:47
Pedia ego exw kathimerina provlimata me tin ON Telecom kai tha tin vgalw.. Eki pou kathese kovete to Internet i kovete to Tilefono kai den mporis na milisisis ... Ote kai pali Ote!!

Slipkot
19-02-08, 17:05
το εχω κανει και αυτο... Επισημα η ΟΝ μου ειπαι οτι μεχρι 11 σηκωνει η γραμμη μου...! τη ναπω..? απο εμας δεν παιζει καμοια ρυθμιση..?

Oxi den mporeis na kaneis tpt gia na pigaine pao apo 11mbps....

Pedia ego exw kathimerina provlimata me tin ON Telecom kai tha tin vgalw.. Eki pou kathese kovete to Internet i kovete to Tilefono kai den mporis na milisisis ... Ote kai pali Ote!!

Partous tilefono kai anafere to!!!

geko
19-02-08, 19:55
Επιτελους σημερα καπως βελτιωθηκαν τα πραματα....Απο 5800 ανεβηκε σχεδον στα 8 τωρα, εβαλα ενα φιλτρο της crypto, και αλλαξα την συνδεση που γινοταν μεσω usb me ενα ETHENET,,και φυσικα μετα απο παραπονα μου στην ΟΝ......:yawn: Σχετικα θα'λεγα καπως ικανοποιημενος,,,αλλα παρολα αυτα δεν καταλαβαινω γιατι μου λενε καθε φορα οτι η ''γραμμη μου σηκωνει μονο μεχρι 11. ΚΑΛΟ θα ηταν απο ολες αυτες τις '''εταιριες'' ολα αυτα να τα λενε πριν σε βαλουν και υπογραψεις το συμβολαιο . Και οχι ...να σου λενε '''' ΟΤΙ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΕΩΣ 16,,ΠΟΥ ΛΕΝΕ. Να σου πουν απλα οτι αναλογα την περιοχη και την παλαιοτητα στα καλωδια του ΟΤΕ, στην καλυτερη περιπτωση η ταχυτητα θα ειναι τοση....! Παρολα αυτα σου τα λενε αφου εχεις γινει πελατης τους με δεμενο''' συμβολαιο και να τα ''ριχνουν'' στον ΟΤΕ,, μεχρι ακομα μου ειπαν οτι φταιει το p.c μου,,,εχει μικρη ram δεν ειναι διπλοπυρινικος και οτι ισως να φταιει οτι δεν εχω βαλει vista,,και οτι ειμαι ακομα με ΧP....:rofl::rofl: ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟς ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΣ..... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ που να γνωριζει τους '''μαμισιους ''' κωδικους στο NAT,-VIRTUAL SERVER..?No. LAN IP Address Protocol Type LAN
Port Public
Port Enable
1 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
2 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
3 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
4 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
5 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
6 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
7 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
8 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
9 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
10 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
11 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
12 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
13 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP
14 192.168.1. TCP UDP TCP&UDP

Slipkot
19-02-08, 20:51
Proton auto pou sou eipan oti ftaei to PC sou se douleuan!!! Poious kodikous 8es??? Autous pou vazeis sto TCP/IP?

geko
19-02-08, 21:40
Proton auto pou sou eipan oti ftaei to PC sou se douleuan!!! Poious kodikous 8es??? Autous pou vazeis sto TCP/IP?

ναι φιλε μου...

iwannhs
20-02-08, 10:00
h on einai h xeirwterh etaireia kai ekana to megalo la8os na fygw apo ton ote!!! terastio la8os!!!
ekana etoish noembrh kai gia na energopoih8ei h syndesh xreiasthke 2 mhnes!!! to genarh me 8umh8hkan me eksoplismo k.t.l. kai apo thn prwth mera den exw oute thl oute internet!!! tous pernw thl kai mou lene oti exoun dwsei to problhma ston texniko kai perimenoun na to ftiaksei!!
h texnikos mou leei oti exei mperdeutei h ip mou me kapoiou allou xrhsth kai mala...!!

ti lete na kanw?? diakoph??

Slipkot
20-02-08, 13:06
ναι φιλε μου...

Katevase auto (http://rapidshare.com/files/81769085/Addresses_Of_POP3_SMTP__Greek_Internet_ISPs__By_Slipkot.rar)ta exei ola mesa...

h on einai h xeirwterh etaireia kai ekana to megalo la8os na fygw apo ton ote!!! terastio la8os!!!
ekana etoish noembrh kai gia na energopoih8ei h syndesh xreiasthke 2 mhnes!!! to genarh me 8umh8hkan me eksoplismo k.t.l. kai apo thn prwth mera den exw oute thl oute internet!!! tous pernw thl kai mou lene oti exoun dwsei to problhma ston texniko kai perimenoun na to ftiaksei!!
h texnikos mou leei oti exei mperdeutei h ip mou me kapoiou allou xrhsth kai mala...!!

ti lete na kanw?? diakoph??

Prin kaneis diakopi i otidipote allo, ego sou proteino na tous pareis tilefono kai na tous peis oti an den to ftiaksoun mesa se 1-2 vdomades, enimeroneis tin EETT!!! Kai mallon ola 8a ftiaxtoun...

geko
20-02-08, 19:16
Katevase auto (http://rapidshare.com/files/81769085/Addresses_Of_POP3_SMTP__Greek_Internet_ISPs__By_Slipkot.rar)ta exei ola mesa...

Prin kaneis diakopi i otidipote allo, ego sou proteino na tous pareis tilefono kai na tous peis oti an den to ftiaksoun mesa se 1-2 vdomades, enimeroneis tin EETT!!! Kai mallon ola 8a ftiaxtoun...

τα εχει ολα,,αλλα δεν εχει της ΟΝ....:no:

Aric
20-02-08, 21:07
Ρε παιδιά όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας κατεβάζω το πολύ με 50kb και το κουλό είναι ότι τα πρωινά πριν πάω για δουλειά (7:30) κατεβάζω με 700kb (αν και αυτά λίγα είναι αλλά μπροστά στα 50).

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Ο συγχρονισμός είναι:

Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
510 (Kbps.)

Down Stream
13980 (Kbps.)

Noise Margin
Upstream 26dB
Downstream 11 dB

Attenuation
Upstream 15dB
Downstream 30 dB

Εχω μιλήσει επαννειλημένος μαζί τους (και τώρα πάλι 47min σε αναμονή είμαι) και μου λένε διάφορες δικαιολογίες.

Το τηλέφωνο από την άλλη 1 φορά την ημέρα κόβεται και επανέρχεται μετά από κάποια ώρα από μόνο του.

Όσο για την TV με τις χαμηλές ταχύτητες κατά την διάρκεια της ημέρας δεν πιάνει με τίποτα ( βγάζει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη).

Έχω αγανακτήσει πραγματικά με όλα αυτά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Όποιος έχει να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος.

Υ.Γ. Μήπως θα έπρεπε να μαζευτούμε όλοι που έχουμε πρόβλημα με την ΟΝ και να κάνουμε μια μαζική καταγγελία;;;

Kalos Mathiths
20-02-08, 21:29
valte olloi on telecoms goustaro na mpenw sta routers ton geitonwn mou xaxax to ena mou pc me mia sindesi enos geitona kai to apo pc se mia alli pali sindesi den prolavenw na katevazw

babis_gamatos
21-02-08, 15:12
Κοιτάξτε τον μάγκα νομίζει ότι κάνει κατόρθωμα επειδή μπαίνει στις συνδέσεις μερικών που δεν μπορούν να το κλειδώνουν.

morgan°
22-02-08, 01:20
εγω κανενα προβλημα γιατι απλα δεν ειχα οτε πρωτη γραμμη απο ον,το μονο που δεν ακουγετε τοσο καθαρα το τηλ αλλα πηρα τηλ κ με εξυπηρετησαν

ckbond
23-02-08, 12:24
Ρε παιδιά όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας κατεβάζω το πολύ με 50kb και το κουλό είναι ότι τα πρωινά πριν πάω για δουλειά (7:30) κατεβάζω με 700kb (αν και αυτά λίγα είναι αλλά μπροστά στα 50). ...

...Όσο για την TV με τις χαμηλές ταχύτητες κατά την διάρκεια της ημέρας δεν πιάνει με τίποτα ( βγάζει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη).

Έχω αγανακτήσει πραγματικά με όλα αυτά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Όποιος έχει να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος...

Φίλε μου μήπως έχεις το ασύρματο ανοιχτό και χωρίς κωδικό και κάποιος "έξυπνος" σαν τον "κύριο" ποιο πάνω σου τρώει όλο το Bandwidth...???

Aric
24-02-08, 09:24
Φίλε μου μήπως έχεις το ασύρματο ανοιχτό και χωρίς κωδικό και κάποιος "έξυπνος" σαν τον "κύριο" ποιο πάνω σου τρώει όλο το Bandwidth...???

Όχι τα έχω κλείσει όλα

iwannhs
24-02-08, 10:19
ok re su thankss

Slipkot
24-02-08, 12:47
Όχι τα έχω κλείσει όλα

Poso 8orivo exei i grammi sou?

theomech
24-02-08, 20:19
Τελικά πιστεύω ότι είναι θέμα περιοχής.Εγώ ενεργοποιήθηκα 1,5 μήνα μετά από την αίτηση.Για μία εβδομάδα με άλλο νούμερο τηλεφώνου και μετά ένα μήνα χωρίς τηλέφωνο.Τον επόμενο μήνα εδέησε και είχα τηλέφωνο αλλά με πολλά προβλήματα.Για internet και τηλεόραση ούτε λόγος,μέχρι που έφυγα και πήγα Tellas.Ενεργοποίηση σε ένα μήνα χωρίς να κοπεί το τηλέφωνο ούτε ένα λεπτό και internet από την πρώτη στιγμή.Και το πιο σημαντικό,έχεις να κάνεις με ανθρώπους που είναι γνώστες του αντικειμένου,γιατί στην ΟΝ δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

babis_gamatos
24-02-08, 20:42
Καλά όλες αφού σου προσφέρουν αυτά με αυτές τις τιμές είναι αν θα σου κάτσει καλά από την αρχή.

manosadam
25-02-08, 03:52
Vasika ti na pw egw twra, Me timaei na pw oti exw otenet alla mpainw apo kseklidwto wireless router kseklidwto enws geitona poy einai poio grhgoro?

Oxi PAnta Sometimes

babis_gamatos
25-02-08, 17:32
Κι εγώ πριν βάλω έμπαινα

Lakis
26-02-08, 09:57
Re Paidia,pos "kleidonoume" tin sindesi mas(gia na min mpainoun alloi kai douleuoun me tin diki mas sindesh!!!!)
An mporei kapoios na mas pei ti mporoume na kanoume(kai analytika giati den katexo kai poli apo internet kai ypologistes!!!)

babis_gamatos
26-02-08, 15:03
κλείνεις το wireless και αλλάζεις κωδικούς

johnbi
26-02-08, 16:24
kaneis ton exipniakia diladi???ftanei pou einai dimosio site!!!!8o|

jogatore
26-02-08, 16:51
valte olloi on telecoms goustaro na mpenw sta routers ton geitonwn mou xaxax to ena mou pc me mia sindesi enos geitona kai to apo pc se mia alli pali sindesi den prolavenw na katevazw

Ας πούμε όλοι μαζί ένα μπράβο στον εξυπνάκια!!!!!

Slipkot
26-02-08, 17:52
Re Paidia,pos "kleidonoume" tin sindesi mas(gia na min mpainoun alloi kai douleuoun me tin diki mas sindesh!!!!)
An mporei kapoios na mas pei ti mporoume na kanoume(kai analytika giati den katexo kai poli apo internet kai ypologistes!!!)

Pes mou poio Router exeis...

Slipkot
26-02-08, 17:53
Oso gia merika alla post, pou anaferontai ston xristi jimjimjim, min do tpt allo sxetika me to proto tou post se auto tin selida(auto (http://www.greekzlive.com/forum/showpost.php?p=7302732&postcount=201)dld). Min sinexistei to 8ema...

haig26
26-02-08, 17:54
Το customer service της ον ειναι απο τα καλύτερα....μου θυμίζουν κατι καλικατζαρους που βγαινουν στο δασος τα χριστουγεννα και χοροπηδανε αριστερα και δεξια.
1 μηνα παιζει.....10 χρονια η μεταφορα της γραμμης
Δειτε τι μου συνεβει και ακομα δεν εχω ξεμπλεξει....

29/1/08 στελνω την αιτηση μετεγκαταστασης...κοινως μςταφορας της γραμμης σε νεα διευθυνση λογω μετακομισης.

30/1/08 τηλεφωνικη επικοινωνια με "καλικατζαρο" της ον για επιβαιβεωση παραλαβης της αιτησης....ναι μην σας νοιαζει και το θεμα σας προχωραει...προς το κεαδα???

5/2/2008 τηλεφωνικη επικοινωνια με ον....μεχρι την παρασκευη 15/2 θα ειμαστε οκ.

26/2/08 τηλεφωνικη επικοινωνια με πλανητη αρη (ον).....περιεργο που δεν εχει γινει η μεταφορα.....υστερα απο 45 λεπτα αναμονης στο τηλεφωνο (οποιος θελει του δινω μετοχες οτε τσαμπα,,,υστερα απο τετοια αναμονη μου τις εκανε δωρο ο οτε)μου λεει ο αρχικαλικατζαρος οτι η μεταφορα κραταει 1 μηνα.Μου αναψανε τα λαμπακια.Αυριο το πρωι αναβαινω στο μαρουσι και θα γινει η μαχη της κρητης.και το καλυτερο φιλοι μου σας το κραταω για το τελος....υστερα απο εσωτερικο ελεγχο που εγινε στα γραφεια μας διαπιστωθηκε οτι δεν εχετε υπογραψει αιτηση. lol
να σημειωθει οτι internet εβαλα αρχες δεκεμβρη.Πειτε μου τι γνωμη σας.

babis_gamatos
27-02-08, 14:01
Σε ποια περιοχή;

Aric
28-02-08, 17:50
Poso 8orivo exei i grammi sou?

Up Stream
510 (Kbps.)

Down Stream
13980 (Kbps.)

Noise Margin
Upstream 26dB
Downstream 11 dB

Attenuation
Upstream 15dB
Downstream 30 dB

Lakis
29-02-08, 09:27
Pes mou poio Router exeis...

Auto pou dinei h on........Pirelli..........

6600user
29-02-08, 19:21
i tv gia na doulepsei theli 7 mbps.efoson den exoume tin taxitita auti i tv dixnei mono ta kanalia tis ert(ta psifiaka)kai to tilekontrol episis den doulevei.i ip adress den allazei.gia emena to paketo tis tv einai apati.

Slipkot
01-03-08, 06:04
Up Stream
510 (Kbps.)

Down Stream
13980 (Kbps.)

Noise Margin
Upstream 26dB
Downstream 11 dB

Attenuation
Upstream 15dB
Downstream 30 dB

Exeis ligo 8orivo stin grammi sou, filtra exeis valei?

Auto pou dinei h on........Pirelli..........

Monetlo???.....

i tv gia na doulepsei theli 7 mbps.efoson den exoume tin taxitita auti i tv dixnei mono ta kanalia tis ert(ta psifiaka)kai to tilekontrol episis den doulevei.i ip adress den allazei.gia emena to paketo tis tv einai apati.

Partous tilefono kai pes tous to, an den kanoun tpt, pes tous ta leme me tin EETT.......

joxx
01-03-08, 06:27
Εχω βάλει την ΟΝ περίπου μια εβδομάδα. Η ενεργοποίηση έγινε σε 20 μέρες και όλα δουλεύουν κανονικά. Το παράδοξο είναι οτι τα πρωινά κατεβάζω με ταχύτητα 600-700 και το απόγευμα με 100-160!!! Είναι απαράδεκτοι και κοροϊδεύουν το κοσμο

haig26
01-03-08, 06:39
Ανω Γλυφαδα

spyrosfzt
01-03-08, 07:47
Telika kai o Agios fobera thelei ..
prin merikes meres sas eixa grapsei gia ta problimata pou eixa mazi tous,
kai afou tous phra thlefono arxizontas tis apeiles gia katagelies k.t.l mesa se
10 lepta me phrane apo to texniko tmima kai peripou gia 40 lepta milagame
kai ruthizame to router kai apo tote ola kala!!
kai to kalutero oti kathe 2 meres me pernoun apo to texniko tmima gia na me rotisoun an ola
pane kala!!!!!!

stevbark
01-03-08, 09:25
Εχω να πω οτι οποιο router και να συνδέσης θα δουλεψει αρκει να βαλεις τα σωστα ip π.χ.
για το speedtouch ειναι 192.168.1.64 με πυλη 192.168.1.254

Slipkot
01-03-08, 09:51
Den einai mono 8ema Router... Paizoun rolo polloi paragontes...

stevbark
01-03-08, 11:58
Σιγουρα παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες ισως για την tv αλλα μονο για το internet αυτο που
εγραψα ειναι δοκιμασμενο ποικιλοτροπως και αληθευει. (να βοηθησω θελω).

Slipkot
01-03-08, 12:17
Den iparxei periptosi!!! Dld an exeis to kalitero Router, kai exeis 8orivo stin grammi sou, perimeneis na douleuei apsoga logo tou router??? :unsure:

geko
01-03-08, 17:30
Εχω να πω οτι οποιο router και να συνδέσης θα δουλεψει αρκει να βαλεις τα σωστα ip π.χ.
για το speedtouch ειναι 192.168.1.64 με πυλη 192.168.1.254

Γεια σου φιλε, θελω και εγω να δοκιμασω αυτες τις ρυθμισεις,,,,,που κανω αυτες τις ρυθμισεις.?:unsure:

babis_gamatos
01-03-08, 23:07
Στο http://192,168,1,1

geko
02-03-08, 05:43
Στο http://192,168,1,1
ναι,ενταξη μεχρι εκει ξερω.... μετα που βαζω αυτες τις ρυθμισεις..?:unsure:

Slipkot
02-03-08, 10:08
Mipos auta pou anferei o filos mas, einai oi ri8miseis stin karta diktiou gia ta DNS, tis piles tis esoterikes IP klp... ?

stevbark
02-03-08, 13:50
Παιδια επειδη βλεπω οτι δεν πιστευετε το κοβω αλλα να ξερετε οτι εχω το 3 σε 1 της ON αλλα
για τα γνωστα προβληματα που εχουν αναφερει και αλλοι και τα οποια ειναι παρα πολλα εχω
καταργησει το PIRELLI και χρησιμοποιω το speedtouch 585 ευχαριστω για τον χρονο σας.

$LeNa_88$
02-03-08, 18:36
paidia exei valei kaneis on apo kallithea na mou epi ti paizei me to diktyo edw???
skeftomai na valw k thelw empeiries apo thn perioxh mou!!!!

babis_gamatos
03-03-08, 13:55
paidia exei valei kaneis on apo kallithea na mou epi ti paizei me to diktyo edw???
skeftomai na valw k thelw empeiries apo thn perioxh mou!!!!

Εγώ έχω βάλει εδώ και δυο μήνες δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Όταν το έβαλαν κόπηκε το τηλέφωνο για 3 ώρες μόνο αυτό.

Athanase1000
04-03-08, 00:44
Καληδπερα παιδια,ειμαι newbie στα δρωμενα του forum,εχω on tv περιπου 4 μηνες και μεσα σε 20 ημερολογιακες -απο την αιτηση-, ειχε γινει η αλλαγη και εκτοτε ειμαι σταθερα στα 10mbps, με download περιπου 1mb/sec.Το προβλημα ειναι περισσοτερο στις γραμμες του ΟΤΕ παρα στους διαφορους ISP providers,και για να γινω πιο κατανοητος, εαν εισαι λιγοτερο απο 2 χιλιομετρα απο το παλιο καφαο του ΟΤΕ,εισαι απο τους τυχερους που εχουν τα παντα.Η τυχη ομως ειναι ανεξαρτητη απο τον provider και καθολα σχετικη με τον ΟΤΕ.Εγω προσωπικα ζητησα να βαλω,με εξοδα που θα καλυπτονταν απο τους συνοικους της δικιας μου και των διπλανων πολυκατοικιων, οπτικη ινα δια μεσου του ΟΤΕ και η απαντηση που πηρα ηταν οτι δεν μπορουσαν γιατι δεν ειχαν κοφτη οπτικων ινων στο συνεργειο.Λες και να ειχαν,θα το εκαναν!!Οταν τους ειπα οτι μπορουσα εγω να τους βοηθησω σ' αυτο(ο αδελφος μου ειναι στον Καναδα και εχει εταιρεια που τοποθετει οπτικες ινες)μου ειπαν οτι δεν συνεργαζεται το dslam με οπτικες,σεγκεκριμενα δεν μπορουσαν να κανουν coupling την οπτικη με το χαλκινο συρμα.Οτι μπορουσαν δηλαδη για να αποφυγουν την τοποθετηση .Χωρις να αναρωτιουνται πως γινεται σε αλλες περιοχες του κοσμου που εχουν το ιδιο προβλημα...
Διπλα μου,γειτονας που μενει σε πολυκατοικια 35 ετων , που παιρνει απο το ιδιο dslam με εμενα,δεν εχει τηλεφωνο 3 μηνες.Ηγραμμη φτανει μια χαρα μεχρι το σπιτι του ,αλλα στο κουτι της πολυκατοικιας γινεται της π**τ*νας!Στο σπιτι του φτανει λιγωτερο απο 300kbps,με αποτελεσμα να μην γινεται τιποτα.Για να βρει λυση,πρεπει να εγκαταστησει εκ νεου γραμμη τηλεφωνου,που απλα σε πολυκατοικια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Καταληξη,μην κανεις τιποτα αν πριν δεν βαλεις τον ΟΤΕ να κανει μετρηση της γραμμης(και μπορει και πρεπει)για να δεις τι θα κερδισεις,και να μην ψαχνεσαι μετα.

Echelon
04-03-08, 23:39
Kainourgio... downdate gia tin On, ladies and gentleman: p.x. 8elw na katebasw kati me 7-8 rar twn 100mb. Ok. Exw Nti Es El naoum. Kanena problima...meta tis 12 to bradu bebaia. Ti 8elw na pw? To arxeio katebainei me 30-40 kbps gia ka8e rar prin tis 12 to bradu. Meta ta mesanuxta to ka8e idio rar ftanei kai ta 197kbps.Diladi, 8a perimenw olous tous sundromites tis On na koimi8oun kai meta mporw na katebasw oti 8elw grigora kai na paw seri sti douleia to prwi. Teleia. To oneiro mou egine pragmatikotita!! Noiw8w kai mia...as to poume... nostalgia gia ekeines tis tolmires meres twn Supra Express 14,400 kai to download twn 3,6 kbps ta bradua prin to sxoleio....aaax ti wraia....sniff:cry: sugkini8ika. Parakalw tous xreistes tis On, ean 8eloun, na mou poun an exoun diapistwsei kati paromoio me tin sundesi tous. Min me pareksugisete, den milaw gia kanenan proswpika, pros 8eou!!! Apla 8elw na emba8unw sto mustirio pou On-omazetai ....ON. Kai kati akoma, arage, 8a bgei isp me onoma Fast(kati) ? px: FastNet, Speedline( ooops, autes einai zantes):rofl:

Echelon
04-03-08, 23:50
Athanase1000, pligwnomai pou diabazw auta pou grafeis, alla einai i pikri ali8eia. Dslam,apostaseis, xalkina kalwdia, ethernet, asumbatotites, ka8usteriseis, starXdismos... ta ulika mias suntagis pou uparxei se ola ta menu twn isp, me arxi-chef ton OTE kai serbitorous tous allous. Polu krima...polu polu krima... :(

Coffeman
07-03-08, 15:08
Ena filaraki mou evale On kai doulpse sthn stigmh me foverh taxutita. Ti ekane? Agorase ena USB wireless hehehe. Einai ola kseklidota. Mpate skiloi aleste ta palikaria me ta router pou dinoun. Egw eixa kanei etish sthn On kai otan kai kala moupan oti tha sindethw... emina apo thlefono gia 3 mhnes. Kai menw kai athina sthn petroupoli. Telika ekana akurosi pou meta apo 15 meres me diagrapsan. Evala conn-x twra sta 8mb... se 1 mera sindethika. Kai apo download? Stathera 890kbps . Tsouzei ligo sthn timh alla to aksizei me to parapano.

badwolf
08-03-08, 18:05
καλησπέρα σε όλους .
οπως θα έχετε δει η ον αρκετό καιρό προοθεί ένα πακετο γραφείου
συνοπτικά ενδιαφέρομαι για 3 γραμμές με 15 ώρες αθροιστικά απο ολες δωρεαν το μηνα και ερχεται 64 ευρω συνολικά !

το ερωτημα είναι το έχει κανείς δουλευεει το συστημα ότι αν σε πάρουν σε μία γραμμη μπορεί να μεταφέρεις τη κλήση σε μία απο τις αλλες δύο όποιος το έχει ασ με βοηθήσει γιατί είναι πολύ σημαντική για μένα η γνωμη κάποιου που το έχει

badwolf
10-03-08, 11:38
kaneis re paidia ?

Slipkot
11-03-08, 17:54
Kalo 8a itan na rotouses tous idious gia kati tetoio...

gunner79
11-03-08, 21:48
Μακρια απο την on

haig26
15-03-08, 10:02
Οποιος ζητησει μεταφορα γραμμης απο την εν λογω εταιρεια την εβαψε.Θα γινει μετα απο ενα χρονο.Το αναφερει στα ψιλα γραμματα της αιτησης.Οποιοσ λοιπον θελει να αλλαξει σπιτι καλυτερα να αποφυγει την ον αλλιως θα πληρωνει τη συνδρομη (εφοσον εχει υπογραψει την απατεωνιστικη αιτηση τους) χωρις να του προσφερθουν οι υπηρεσιες που εχει επιλεξει.Και μην τρομαζετε οτι οι κλησεις καταγραφονται διοτι στα αστικα δικαστηρια δεν περνανε αυτα.

xr0n0z
18-03-08, 16:11
μακριά απο ΟΝ !!!!!!. ειμαι πρωην πελάτης τους.... κ δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμα. μου στέλνουν ακόμα μπιλιετάκια κ μου ζητάνε χρωστούμενα. εμένα ποιος θα με πληρώσει για τις άθλιες υπηρεσίες τους και την ψυχική οδύνη????.

ειδικά σε όσους παιζουν online games, to lagg είναι κάτι που πρέπει να το αποδεχτούν....

HSUNRISE
18-03-08, 16:56
lol

ckbond
19-03-08, 13:07
Οποιος ζητησει μεταφορα γραμμης απο την εν λογω εταιρεια την εβαψε.Θα γινει μετα απο ενα χρονο.Το αναφερει στα ψιλα γραμματα της αιτησης.Οποιοσ λοιπον θελει να αλλαξει σπιτι καλυτερα να αποφυγει την ον αλλιως θα πληρωνει τη συνδρομη (εφοσον εχει υπογραψει την απατεωνιστικη αιτηση τους) χωρις να του προσφερθουν οι υπηρεσιες που εχει επιλεξει.Και μην τρομαζετε οτι οι κλησεις καταγραφονται διοτι στα αστικα δικαστηρια δεν περνανε αυτα.

Αυτό για τον ένα χρόνο το λες ειρωνικά ή όντος τόσο γράφει?

Οσονούπω θα μετακομίσω και το σκέφτομαι να μην ζητήσω μεταφορά της γραμμής γιατί γνωρίζω το πρόβλημα με αυτό το θέμα, αλλά δεν φαντάστικα ότι θα είναι και τόσο πολύ χρονοβόρο...
Έλεγα ότι θα χρειαστούν κάνα δύο μήνες για να το μεταφέρουν, οπότε σκεφτόμουν να πάω σε άλλη εταιρεία, πιθανόν Forthnet, αλλά αυτοί δεν σου βάζουν γραμμή αν δεν έχεις ήδη γραμμή του ΟΤΕ.

Οπότε βάλε πόσο θα κάνει ο ΟΤΕ, (ένας άλλος στην πολυκατοικία που έχει κάνει αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή περιμένει από τον Ιανουάριο...), και μετά πόσο θα θέλει και η Forthnet, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι θα χρειαστώ τον ίδιο χρόνο που θα θέλει η ON, αλλά αν ακριβολογείς και γράφει ένα χρόνο στο συμβόλαιο, (όταν πάω σπίτι θα το κοιτάξω να δω αν το γράφει), τότε κλάφτα Χαράλαμπε... :cry: :cry: :cry:

haig26
20-03-08, 16:51
οχι δεν το λεω ειρωνικα.επειδη εχω 2 γραμμες στο σπιτι μου.....με πηρανε λοιπον στη δευτερη γραμμη και μου ειπανε οτι στην αιτηση αναγραφεται οτι η μεταφορα πραγματοποιειται μετα απο ενα χρονο.Επειδη εχω τραβηξει τα πανδεινα με την συγκεκριμενη εταιρεια σκεψου το καλα.Μεχρι και λογαριασμο μου στειλανε να πληρωσω χωρις να μου εχουν μεταφερει τη γραμμη.Στην αρχη ειναι ολα ροδινα.Για να καταλαβεις η δουλεια αρχισε να βρωμαει απο τη στιγμη που σκαει σπιτι μου μια επιστολη απο δαυτους η οποια ελεγε οτι υστερα απο εσωτερικο ελεγχο που εγινε στα γραφεια μας διαπιστωθηκε οτι δεν εχετε υπογραψει αιτηση.Και ουτε την υπογραψα για να ειμαι ειλικρινης.Αν υπογραφα τοτε θα μου σκιζανε τον μπιπ...Οσο για τον οτε πιστευω προσωπικα οτι το διασκεδαζει διοτι βλεπει τα θυματα (εμας δηλαδη) να ξαναγυριζουμε κοντα του