PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗΛΕΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ?

aneksartitos89
18-01-08, 12:23
παιδια καλησπερα καταρχην!εχω ενα καταστημα και θελω να βαλω καμερες μεσα και να παρακολουθω το καταστημα μου,τους πελατες και τους υπαλληλους μεσω ιντερνετ...γνωριζει καποιος αν γινεται αυτο και αν ναι ας δωσει παραπανω πληροφοριες σχετικα με τις δυνατοτητες,το κοστος και χρηση της τηλεπαρακολουθησης....

Constadine_S3
18-01-08, 12:45
geia sou filaraki!apo liges gnwseis pou exw xerw oti gia na kaneis kati tetoio 8a prepei na exeis internet kai sto spiti kai sto magazi sou.efoson exeis kai sta 2 8a prepei na dwseis tin ip tou magaziou kai meta eisaI komple!twra oson afora to kostos 8a se gelasw!

lado83
18-01-08, 19:23
Γεια σας, απ'ότι έχω ακούσει υπάρχει μια τέτοια υπηρεσία από την ΟΤΕνετ , περισσότερες πληροφορίες ίσο θα έβρισκες στην ιστοσελίδα της ΟΤΕνετ.

sph33r
18-01-08, 19:34
γινεται φιλε,το κοστος παιζει στο ποσσες και τι καμερες θες,ναι χρειαζεται ιντερνετ και στο μαγαζι και στο σπιτι αλλα ουσιαστικα χρειαζεσαι ενα quad με την δυνατοτητα αυτη...τωρα για τιμες δεν ξερω,εχω ενα φιλο που κανει τετοια πραγματα,αν θες δωσε πληροφοριες και αν μπορεσω να σου δωσω μια ιδεα για τιμη...

Kokorniokos
18-01-08, 20:35
http://www.conn-x.gr/page_content.asp?id=16

krals
19-01-08, 01:50
Φιλε καλησπερα,
η λυση ειναι απλη: www.webcamxp.com
Βεβαια προυποθετει οτι εχεις νετ και στο σπιτι και στο μαγαζι,απλα θα πρεπει να φτιαξεις ενα account στο ddns για να παιξει...και πιστεψε με ειναι τρομερο.

thomasskoy
27-01-08, 13:33
μπορεις ανετα να το κανεις οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω και ακομα μπορεις να βαλεις και ενα καταγραφικο το οποιο με καταληλο λογισμικο σου στελνει την οικονα σπιτι σου αλλα και ακομα σε κινητο τηλεφωνο. μπορεις να βαλεις οσες καμερες θελεις αλλα ανεβαζεις το κοστος.αν θελεις 1 καμερα μονο υπολογιζε περιπου 150 ευρω.

theoo27
27-01-08, 18:54
δες εδω:
http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69980219

και εδω:
http://www.skroutz.gr/c/301/observetion_systems.html

ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρεις απο ολα αυτα

georges
27-01-08, 23:42
και γιατί να παρακολουθεις τους υπαλλήλους σου ,να δεις αν δουλεύουνε σωστά η μήπως σε κλέψουν;
Αν δεν τους έχεις εμπιστοσύνη απόλυσε τους και δούλεψε εσύ στο μαγαζι σου
θα είσαι πιο σίγουρος ,γιατί μετά το μαγαζί θα αρχίσεις να παρακολουθεις το σπίτι σου τα παιδιά σου την γυναικά σου και γενικά όλους .Ολα από κάπου αρχιζουν

gfk
28-01-08, 00:49
Φίλος στην επιχείρησή του έβαλε OTENET OnDSL Live Camera (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10eae0f56be-10000;jsessionid=6542D5153F2F58B2DB07A6B24D463EF3.tomcat1)

Στο μαγαζί έβαλε μία κάμερα (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10eae21718b-10010;jsessionid=6542D5153F2F58B2DB07A6B24D463EF3.tomcat1) 239€ και OTENET OnDSL Kit Wireless 1Mb (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10a2cb916e7-10010;jsessionid=B3A0E74B1A69E35DB9493F18C93D9264.tomcat1) 89,80 €
(δεν χρειάζεται να εχει υπολογιστή στο μαγαζί )

Σπίτι έβαλε OTENET OnDSL Kit 1Mb (http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-10a2cb916e7-10010;jsessionid=B3A0E74B1A69E35DB9493F18C93D9264.tomcat1) 66€ , απο το σπίτι μπαίνει στην ιστοσελίδα της οτενετ που αποστέλει δεδομένα η κάμερα και μπορεί να την ελέγχει.

Αρχικό κόστος 394€ και για εξι μήνες δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον.
Μετά τους έξι μήνες 2*16,50€ (οι συνδέσεις) + 5€ (υπηρεσία για κάμερα)=38€/μήνα

aneksartitos89
28-01-08, 04:39
efxaristo paidia..steilte kai alles plirofories an exete!

pantooflas
28-01-08, 07:44
iparxei i lisi tis ip cam (otenet gia paradeigma) h opoia nai men exei sxetika kali poiotita alla einai kai aisthita pio akrivi lisi.
h alli lisi einai me webcams twn opoiwn h poiotita einai aisthita pio xamili alla to kostos einai aisthita xamilotero. vevaia iparxoun webcams ipsilis poiotitas alla tote den milame gia ksexoristes liseis afou to kostos erxete mia h alli.
parakolouthisi den nomizo na theleis na kaneis se kathe ekatosto tou magaziou. fantazomai oti kai me mia kamera ante dio varia varia se stratigika simeia mporeis na elegxeis ton xoro sou . opote tha sou proteina na pas stin lisi twn ipcam (otenet klp) oi opoies den xreiazontai na exeis ipologisti ekei parwn (ektws an theleis na kaneis kai katagrafi).

thomasskoy
29-01-08, 16:20
μπορει να εχει καταγραφικο χωρις υπολογιστη και να στελνει την εικονα εκει που θελεις.

basilhs72
30-01-08, 16:22
poly xrhsima

sarakiniotis
31-01-08, 20:09
παίρνεις κάμερες των 50€ , τις συνδεέις στο PC , με την αντίστοιχη εξωτερική συσκευή , και γράφεσαι δωρεάν στο LOGMEIN.com , και παρακολοθείς τι γίνεται,
Κόστος συνολικό για μια κάμερα 50 € και η κάρτα σ΄υνδεσης στο PC περίπου 50 € , Αρα με 100€ και δωρεαν εγγραφή στο LOGMEIN , ξεμπερδεψες

Εγω παρακολουθω με αυτο τον τρόπο την νταντά που φυλάει το παιδί στο σπίτι , και εγω είμαι στην δουλειά,
Απαιτείται ADSL και στο σπίτι και στο μαγαζί..

Καλή λύση αντι για το LOGMEIN , έιναι το πρόγραμμα webcamxp ( κατεβασε το δωρεαν απο κάπου )

aneksartitos89
31-01-08, 20:23
diladi sarakinioti ap'oti katalava xriazomai mia kamera,mia karta tv-out kai sindesi sto internet kathos kai sindesi sto logmein.com?toso apla?to webcamxp to exo katevasei alla nomizo oti xreiazetai kapoies rithmiseis tis opoies den gnorizo ego na tis kano..

sarakiniotis
31-01-08, 20:32
Απο το Logmein στην ουσία βλέπεις και χειρίζεσαι την οθόνη του υπολογιστή σου , και στην πραγματικότητα βλέπεις την εισοδο της καμερας η μιας webcam
Αν δηλαδη μπορείς να βλέπεις στο pc σου αυτο που βλέπει η webcam σου για παραδειγμα , το ιδιο πράγμα το βλέπες και απο χλμ μακρυα με το Logmein ή (τωρα το θυμηθηκα ) με to VNC .
Το VNC το χρησιμοποιουν και για να παρακολυθούν μαγαζια ( περιπτερο ) απο αποσταση οπως μου ειπε καποιος φίλος μου

aneksartitos89
31-01-08, 20:36
kai to logmein einai kapoio logismiko i' einai kapoia selida sto internet stin opoia kano mia sindesi ego kai exo to diko mou username kai password kai mpaino gia na parakolouthiso ta dedomena pou erxontai ousiastika apo tin kamera pou exo sto magazi sto spiti mou..ayto apaitei kapoia eksidikefsi gia na dimiourgiso auto to sistima?

sarakiniotis
31-01-08, 20:44
kai to logmein einai kapoio logismiko i' einai kapoia selida sto internet stin opoia kano mia sindesi ego kai exo to diko mou username kai password kai mpaino gia na parakolouthiso ta dedomena pou erxontai ousiastika apo tin kamera pou exo sto magazi sto spiti mou..ayto apaitei kapoia eksidikefsi gia na dimiourgiso auto to sistima?

Ακριβώς , με δικο σου username /password βλέπεις μονο εσυ το pc σου , δηλαδη χειρίζεσαι το παράθυρο που δειχνει η κμαρα σου στο pc σου.
Θα χρειαστε να γραφτεις δωρεαν στο LOGMEIN και να αφήσεις να εη=γκατασταθει ένα μικρο προγραμμα client στο PC σου.
Θα μπαινεις στο site της LOGmein , θα δινεις το username και θα χειρίζεσαι το pc σου , και κατα συνέπεια την κάμερα που θα έχεις συνδέσει επάνω
Εννοειται όμως ότι αν κάποιος στο μαγαζί βλέπει το PC , θα βλέπει τις κινήσεις που θα κάνεις απο μακρυά , δηλαδή το zoom που θα κάνεις κ.λ.π

Αν όμως δεν θελεις να καταλάβουν ότι παρακολυθείς το μαγαζι σου, καλή λύση μάλλον ειναι το WEBCAMXP .
Εγω πάντως στο σπίτι έιχα κλειστη τη οθόνη του PC , για μην την βλέπει η νταντά του παιδιου, και απο το γραφείο χειριζόμουνα την webcam , και έκανα και record στον δίσκο.

aneksartitos89
31-01-08, 20:49
opote automata mporeis na kaneis kai eggrafi kai na parakoloutheis...alla oti deixnei i othoni tou pc tou spitiou deixnei kai i othoni tou pc tou magaziou ap'oti katalava..sosta?mporo na exo tin dinatotita parakolouthisis tautoxrona i' se diaforetiko xrono kai apo allo pc?i karta pou xreiazetai to pc mporeis na mou peis poia einai?signomi gia tis polles erotiseis alla eimai sxedon asxetos me to sigkekrimeno thema kai thelo proton na enimerotho kai defteron na mou doseis kapoio kinitro na psakso stin agora to kalitero dinato pou mporo na vro...

sarakiniotis
31-01-08, 21:07
εχω αυτην το εξωτερικό playtv 400 usb http://www.e-active.gr/product.php?productid=19700&cat=424&bestseller αλλά υπάρχουν και καλυτερα και χειρότερα.

συνδεεις το playtv στην usb του υπολογιστη σου , και πάνω στο playtv συνδειες την κάμερα με καλωδιο rca
Με το πρόγραμμα που σου δινει μαζι ( η Playtv) , κανεις in την είσοδο απο την καμερα και βλέπεις την εισοδο της κάμερας σε ένα παραθυρο στην οθονη σου , και με αυτη τη λογικη το βλέπεις και χλμ μακρυα.
Μπορεις να βλέπεις ταυτοχρονα και αν θέλεις καποια που βλέπεςι να τα κάνεις record .

ΜΠΟΡΕΙΣ να συνδεσεις μεσω rca οποιαδήποτε κάμερα η videocamaera η webacamera

aneksartitos89
31-01-08, 21:12
oraia!katalava..alles 3 erotisoules mou emeinan!
1) prepei na exo anoixto parathiro sto pc pou einai sindedemeno me tin camera pou na deixnei otidipote zoomaro i' parakoloutho meso tou pc pou vrisketai se allo xoro (sto spiti mou)?
2) ti camera xreiazetai?pou mporo na vro?mporeis me liga logia na mou doseis kanena link me tetoia proionta?
3) kai i camera einai efkolo na sindethei kai na egkatastathei?

yorgosx
31-01-08, 23:03
Orees oles aftes oi lyseis alla i epagelmatiki lisi einai ena mixanima (aneksartito apo ton computer) pou pernei apo 4 cameres eos kai 16 sinithos analoga to modelo. To mixanima sindeete apla sto router tis adsl grammis tou xorou pou theleis na exeis prosvasi kai stin sinexeia mporeis apo opiodipote pc exei prosvasi sto internet na parakoloutheis kai an xeirizese to mixanima san na eisai ekei... Oi cameres pou pernei ena tetio mixanima mporei na einai apo aples eos kameres me iperithres (opou vlepeis se apolito skotadi) i cameres pou kinountai mixanika... Ola mporoun na katragrafoun sto pc apo opou xeirizese to mixanima eno kai to mixanima mporei na exei skliro disko kai na grafei poles meres oles tis cameres, oste stin sinexeia na mporei na ginei anazitisi sigekrimenis eggrafis cameras, imeras kai oras...

aneksartitos89
01-02-08, 05:29
Orees oles aftes oi lyseis alla i epagelmatiki lisi einai ena mixanima (aneksartito apo ton computer) pou pernei apo 4 cameres eos kai 16 sinithos analoga to modelo. To mixanima sindeete apla sto router tis adsl grammis tou xorou pou theleis na exeis prosvasi kai stin sinexeia mporeis apo opiodipote pc exei prosvasi sto internet na parakoloutheis kai an xeirizese to mixanima san na eisai ekei... Oi cameres pou pernei ena tetio mixanima mporei na einai apo aples eos kameres me iperithres (opou vlepeis se apolito skotadi) i cameres pou kinountai mixanika... Ola mporoun na katragrafoun sto pc apo opou xeirizese to mixanima eno kai to mixanima mporei na exei skliro disko kai na grafei poles meres oles tis cameres, oste stin sinexeia na mporei na ginei anazitisi sigekrimenis eggrafis cameras, imeras kai oras...

kai auto poso kostizei peripou?dose mou ena link an mporeis gia na do perissoteres plirofories..

yorgosx
01-02-08, 11:46
kai auto poso kostizei peripou?dose mou ena link an mporeis gia na do perissoteres plirofories..

"Ψηφιακά συστήματα καταγραφής" λέγονται αυτά τα συστήματα...
Ένα λινκ με τέτοια μηχανήματα είναι:

http://www.force.gr

Όλα μαζί πάντως θα στοιχίζουν πάνω από 1.000 ευρώ και πάντα ανάλογα τι θα πάρεις. Αν θες απλά μία camera να βλέπεις τι γίνεται από μακριά χωρίς να υπάρχει στον χώρο που θα παρακολουθείς pc τότε πέρνεις μία camera δικτύου κάτι ανάλογο με αυτές που δίνει η ΟΤΕΝΕΤ. Αν όμως θες πολλές cameras με συνεχή καταγραφή κ.λπ. τότε η επαγελματική λύση είναι τα παραπάνω συστήματα!

vaik
11-07-08, 19:11
Pio Polla 8a Dwsei Stis Kameres Para Sthn Kakh Douleia Twn Ypallhlwn !!!!!

apollon007
12-07-08, 18:54
idi ehis pari polles plirofories alla eyo tha sou dwsw mia diaforetiki alla ke hrisimi apo prosopiki ebiria, bike ximerwmata listis se filiki epihiris me katayrafi kamerwn ke otan piye sto tamio i kamera pou itan akrivos dipla tou den ihe arketo fotismo na ton katayrapsi ara eyrafe shedon mavro!!!!vevea apo alles kameres fanike otan itan poli kalimenos ara ke den anaynorizotan etsi ke allios, parolafta ehe to nou sou to fotismo...!!!!!

xxxbal
25-07-08, 05:26
Kalhmera. isws sou fanw xrhsimos. www.artasafe.gr ola ginontai. theleis na exeis kai hxo ektos apo eikona? mporeis na to deis kai mesw kinhtou to magazi arkei na yposthrizei gprs.

phelipee
30-07-08, 10:53
thanks

geomouz
10-08-08, 23:41
Φίλε μου επειδή έχω εγκαταστήσει σε 3 φίλους μου έχω να σου προτείνω κάτι οικονομικό (μέχρι 4 κάμερες γιατί για παραπάνω το κόστος ανεβαίνει αρκετά).
Καταρχάς πρέπει να βάλεις DSL στο μαγαζί (με 512+ προτινόμενο upload).
Το κόστος κάθε κάμερας RG58 χωρίς infrared (υποτίθεται θα φωτίζεται ο χώρος) κυμαίνεται απο 40-70 ευρώ ανάλογα την ποιότητα.
Εγώ χρησιμοποιώ το καταγραφικό AVC-760Z (περίπου 180ευρώ χωρίς σκληρό δίσκο)
<http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=AVC-760&cat_id=>
το οποίο είναι για μέχρι 4 κάμερες με motion detection , Schedule, Ethernet με DDNS το οποίο με εγκατάσταση ενός δίσκου 250 gb έχεις και καταγραφή και παρακολούθηση απο μακρυά.

Δηλαδή για 4 κάμερες, με δίσκο και το καταγραφικό θα σου κοστίσει χονδρικά γύρω στα 500ευρώ
χωρίς όμως την καλωδιακή εγκατάσταση (αυτό θα το βρεις με τον ηλεκτρολόγο σου).
Βέβαια το μηχανάκι αυτό υποστηρίζει και PTZ Dome Camera (που μπορείς εσύ να την γυρίζεις όπου θες να κοιτάξεις) αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

Ότι άλλο θες να ρωτήσεις στείλε pm , ελπίζω να βοήθησα

xristaras1908
23-08-08, 16:43
nC!!!

ntinosk
31-08-08, 12:35
kala ola ayta alla na skeftestai oti ayta poy thelete na deite .......... den ta blepetai mono eseis..........
gia na mhn deite kai esas sto internet kapoia mera na protagonistite se kapoia site......

tipota den menei kryfo.........
oloi oi kodikoi spane.........

datazero
02-09-08, 16:09
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

vasbill
08-09-08, 07:38
αγορασε ενα dvd recorder me ip και βαλε ενα ρουτερ

toliasmoustakis
10-09-08, 21:00
ip camera exw dokimasei mia dlink. poli kalh eikona alla mesw internet thelei kalo upload.
opws kai epivaletai router me dinatotita forwarding. an exeis static ip mpaineis me thn ip sou kai thn porta pou exeis kanei forward p.x. 85.123.34.259:50234
an den exeis static prepei na thn kaneis host se kapoio free dns server kai na thn vlepeis me to hostname sou. apla sou lew an den exeis kaalo upload den aksizei ton kopo.

geomouz
11-09-08, 00:05
ip camera exw dokimasei mia dlink. poli kalh eikona alla mesw internet thelei kalo upload.
opws kai epivaletai router me dinatotita forwarding. an exeis static ip mpaineis me thn ip sou kai thn porta pou exeis kanei forward p.x. 85.123.34.259:50234
an den exeis static prepei na thn kaneis host se kapoio free dns server kai na thn vlepeis me to hostname sou. apla sou lew an den exeis kaalo upload den aksizei ton kopo.

Ανάλογα τα λεφτά που θα δώσεις για το μηχάνημα. Αν πάρεις οικονομικό για λίγα πράγματα (πχ AVC 760) με 1024/768 και 4 κάμερες θα σου δείχνει λίγο σπαστά λόγω MJPEG encoder (δεν είναι και ο καλύτερος). Εγώ που έχω ένα Video Server ADVANTECH με Mpeg4 encoder με 1024/768 βλέπω real time πολύ καλά! μάλιστα τα playback χανουν ελάχιστα frames.βέβαια ο πρώτος κάνει γύρω στα 200 ευρώ με δίσκο ενώ ο Advantech περίπου 800 (DVR-PC)

toliasmoustakis
11-09-08, 00:19
Ανάλογα τα λεφτά που θα δώσεις για το μηχάνημα. Αν πάρεις οικονομικό για λίγα πράγματα (πχ AVC 760) με 1024/768 και 4 κάμερες θα σου δείχνει λίγο σπαστά λόγω MJPEG encoder (δεν είναι και ο καλύτερος). Εγώ που έχω ένα Video Server ADVANTECH με Mpeg4 encoder με 1024/768 βλέπω real time πολύ καλά! μάλιστα τα playback χανουν ελάχιστα frames.βέβαια ο πρώτος κάνει γύρω στα 200 ευρώ με δίσκο ενώ ο Advantech περίπου 800 (DVR-PC)

egw milaw xwris na xalasei mia gia katagrafika. apla vazei thn camera panw sto router apeftheias. kai mporei na thn vlepei mesw internet.. egw edwsa molis 130 eyra. ti enoeis 1024/768???

klio1985
13-09-08, 22:59
παιδια καλησπερα καταρχην!εχω ενα καταστημα και θελω να βαλω καμερες μεσα και να παρακολουθω το καταστημα μου,τους πελατες και τους υπαλληλους μεσω ιντερνετ...γνωριζει καποιος αν γινεται αυτο και αν ναι ας δωσει παραπανω πληροφοριες σχετικα με τις δυνατοτητες,το κοστος και χρηση της τηλεπαρακολουθησης....

bif brother

geomouz
14-09-08, 01:22
egw milaw xwris na xalasei mia gia katagrafika. apla vazei thn camera panw sto router apeftheias. kai mporei na thn vlepei mesw internet.. egw edwsa molis 130 eyra. ti enoeis 1024/768???

Sorry 1024/256 ήθελα να πω. Κοίτα να δεις. Η IP Κάμερες είναι μόνο για live παρακολούθηση και πρέπει να είσαι πάνω απο τον υπολογιστή συνέχεια μήπως και πετύχεις κάτι. Μπορεί να θέλει αυτό ο κύριος που άνοιξε το θέμα και η λύση που του προσφέρεις είναι σωστή. Όμως σε καταστήματα κατα 99% θα του χρειαστεί ο συνδυασμός με καταγραφή και για περιπτώσεις κλοπής απο έξω και απο μέσα, και αν αρχικά νομίζει ότι δεν τον ενδιαφέρει, μετά θα λέει γιατί δεν έβαλα λίγα ευρώ παραπάνω να καταγράφει κιόλας.

Απο εμπειρία μου θα χρειαστεί καταγραφικό

stel18
27-12-08, 14:31
poli kali boithia mprabo

Spero
27-12-08, 17:11
Η έννοια τηλεπαρακολούθηση είναι παρεξηγημένη στις μέρες μας. Αλίμονο αν ο κάθε ενας που έχει ενα μαγαζάκι να κάθεται πάνω απο ενα pc και να παρακολουθεί μην τον κλέψουνε, είναι ανέφικτο και αδιανόητο. Για μαγαζιά ισχύει αυτό που ειπαν και παραπάνω: ενα καταγραφικό με μια-δυο καμερούλες και οταν θα έχω ψύλλους για κλοπή κάνω ενα σκανάρισμα, συνήθως καταγράφουν εβδομαδιαίο αρχειο αναλογα βεβαια με το δίσκο και την ποιότητα εγγραφής. Για μεγάλες επιχειρήσεις ισχύει control room με live παρακολούθηση απο υπάλληλο. Για βραδυνή παρακολούθηση και αποτροπή διάρρηξης της επιχείρησης υπάρχουν συστήματα καμερών με Η/Υ και adsl οπου σε συνδιασμό με το συναγερμό δίνουν live εικόνα σε εταιρεία security που επεμβαίνει αλλα το κόστος ανεβαίνει αφού υπάρχει και η συνδρομή παρακολούθησης.

listsi
11-03-09, 13:25
afti einai i douleia mou
http://www.myspace.com/tsilis_

makismpl
12-03-09, 17:52
"Ψηφιακά συστήματα καταγραφής" λέγονται αυτά τα συστήματα...
Ένα λινκ με τέτοια μηχανήματα είναι:

http://www.force.gr

Όλα μαζί πάντως θα στοιχίζουν πάνω από 1.000 ευρώ και πάντα ανάλογα τι θα πάρεις. Αν θες απλά μία camera να βλέπεις τι γίνεται από μακριά χωρίς να υπάρχει στον χώρο που θα παρακολουθείς pc τότε πέρνεις μία camera δικτύου κάτι ανάλογο με αυτές που δίνει η ΟΤΕΝΕΤ. Αν όμως θες πολλές cameras με συνεχή καταγραφή κ.λπ. τότε η επαγελματική λύση είναι τα παραπάνω συστήματα!

ουσιαστικα χρειαζεσαι ενα προγραμμα για remote desktop μεταξυ των δυο pc (και μεσα απο win γινεται) για να εχεις προβολη της οθονης στο δικο σου pc.

sts4x4
17-03-09, 07:58
Καλημέρα σε όλους,
Διάβασα προσεκτικά όλα τα προηγούμενα post των φίλων και κατάλαβα ότι οι λύσεις που υπάρχουν είναι πολλές και διάφορες ανάλογα και με το πορτοφόλι του καθενός.

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα όμως λιγάκι με την πληθώρα των πληροφοριών...:wacko:

Προσωπικά αυτό που ζητάω, σαν γονιός, είναι μια λύση προκειμένου να μπορώ με μια κάμερα να κάνω real time επίβλεψη χώρου, τις ώρες που το παιδί μου είναι μόνο του με την babysiter.

Δεν θέλω κάτι το ακριβό και εξεζητημένο, αλλά με ενδιαφέρει η αξιοπιστία καθώς επίσης επιθυμία μου είναι η κάμερα που θα βάλω να μην είναι εύκολα ορατή .

Να διευκρινίσω ότι στο σπίτι μου έχω σύνδεση ADSL στα 4096 Kbps.

Θα ρωτήσω και κάτι τελευταίο, είναι εφικτό να παίρνω την εικόνα της κάμερας από το κινητό μου μέσω 3G ;

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά και συγνώμη για το μεγάλο post.

stivi1981
17-03-09, 19:03
κοιτα και εδω φιλε μου...ισως σε καλυψει καποιο πακετακι
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=448

kiriakoulis
07-04-09, 22:18
geia sou filaraki!apo liges gnwseis pou exw xerw oti gia na kaneis kati tetoio 8a prepei na exeis internet kai sto spiti kai sto magazi sou.efoson exeis kai sta 2 8a prepei na dwseis tin ip tou magaziou kai meta eisaI komple!twra oson afora to kostos 8a se gelasw!

Οντως κομπλέ! Μεγάλε είσαι θεός της πληροφορικής ..Σε ευχαριστούμε!!!!
Μόνο δεν μας είπες που να την δώσει...την ΙΡ? στον γείτονα??
:guns:

tiresias
14-04-09, 16:48
mpori na to exei anaferi kapoios apo tous parapano. alla enas filos mou to exei kani meso MSN diladi me video klisi.alla to magazi tou den einai megalo etsi vlepei ti ginete sto magazi.an to magazi sou einai mikro fantazome oti volevi.einai vevai ligo mpakaliki lisi :) alla einai kai tsampa

antmpar
05-05-09, 18:25
euxaristo

paola
07-05-09, 11:41
κοιτα και εδω φιλε μου...ισως σε καλυψει καποιο πακετακι
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=448

η ποιο σοστη λυση ειναι αυτη που σου προτηνη ο φιλος εδω
εχω κανη κιεγω το ιδιο συστυμα σπιτημου
εβαλα καμερες οροφης σε ολα τα δοματια και της συνδεσα σε pci dvr καρτα
στον υπολογιστη εκτως του οτι βλεπο δια μεσου ιντερνετ καταγραφη στο σκληρο
και μπορο να δω το βιντεο μετα

kritikos81
17-06-09, 12:48

egw nas sas pw tin alithia thelw na vlepw ti ginetai ston ipologisti mou otan leipw iparxei tropos na to kanw auto?xwris wmos autos(stin perisptwsi mou i ginaika mou) na katalavei oti tin parakolouthw diladi na min petagontai stin othoni pinakakia kai alla tetoia!!!!!!ginetai????

hamperia4
18-06-09, 11:17
Kalispera
Mporw na se exipiritisw opote theleis exw katastima me ilektronika kai asxoloume kai me ayto to eidos.An theliseis steile mou mail sto hamperia4@hotmail.com kai sto info@rfp.gr opote theliseis na se enimerwsw sxetika me leptomeries

Jps Lightwish
28-06-09, 18:55
Βρές και κατέβασε το Zone Trigger 2. Αγόρασε μια φτηνή Webcam για να δοκιμάσεις και να δείς πώς δουλεύει το πρόγραμμα. Στις ρυθμίσεις του προγράμματος δώσε για την κάμερα το Port (Θύρα) 8081. (αν βάλεις και δεύτερη κάμερα δώσε σ' αυτή το 8082 κλπ)
Δές με ποιά ΙΡ έχεις συνδεθεί στο Ρούτερ σου (εσωτερική ΙΡ) πχ 192.168.1.24
Μπές στις ρυθμίσεις του Ρούτερ και ελευθέρωσε τις παραπάνω πύλες για την ΙΡ σου.
Αν γράψεις στον Browser τη διεύθυνση πχ http://192.168.1.24:8081 θα εμφανιστεί μια σελίδα που φτιάχνει το Zone Trigger και αφού πατήσεις Start streem θα βλέπεις την κάμερά σου.
Τώρα για να δείς την ιστοσελίδα σπο το σπίτι σου. θα πρέπει να γνωρίζεις την ΙΡ με την οποία έχει συνδεθεί o ρούτερ σου στο Ιντερνετ και αυτή δυστυχώς δεν είναι πάντα η ίδια.
Μπές στο site Dyndns.com.
Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και άν τα καταφέρεις θα έχεις φτιάξει μια δυναμική DNS πχ john.dynalias.com
(Κατέβασε και εγκατέστησε το DynDNS Updater is free.) Αν τα έκανες όλα σωστα απο οπουδήποτε που υπάρχει σύνδεση Ιντερνετ μπορείς να δείς τις κάμερες Γράφοντας πχ http://john.dynalias.com:8081
Η σελίδα μπορεί να κλειδωθεί με κωδικό μέσα από το Zone Trigger.
Κόστος μόνο όσο κάνει η κάμερα(ες) Συνδρομή Καμμία
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ (ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥ ΑΨΟΓΑ)

torres9
08-07-09, 14:51
file enas free tropos einai to www.justin.tv aplos 8a kaneis ena account 8a dimiourgisis account kai 8a kaneis broadcast apo tin kamera i tois kamere sou etsi apo to spiti 8a mpenis stin selida tou sta8mou s px egw exw ftiaxei account me to onoma ekatesportshd dld www.justin.tv/ekatesportshd kai 8a blepeis online *** episis aparetiti proipo8esi prepei na exis sto magazi internet kai ipologisti gia na kaneis broadcast kai sto spiti internet kai ipologisti gia na blepeis ..!!! enas efkolos kai aplos tropos (an exeis kamiaaporia i plirofories steile m pm)!

vectros
31-08-09, 20:33
mprabo kali pliroforisi

mercury12351
02-09-09, 20:57
Καλησπερα αδερφε,θα ηθελα να σου προτεινω κατι που το εχω και εγω .Τυχαια στα multirama επεσε το ματι μου σε καποια προιοντα της logitech http://www.wilife.com/Products/StarterKit.aspx.
Εχει 3 ειδων καμερες (ρολοι-εσωτερικη και εξωτερικου χωρου) απλα θα πρεπει να αγορασεις ενα master system για αρχη (ειναι ο συνδετικος κρικος με το pc) και αργοτερα υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις μεχρι 6 καμερες!!!Το καλο με την ολη υποθεση ειναι οτι εχουν εσωτερικο power line (μεταφορα δικτυου μεσω ηλεκτρικων καλωδιων οποτε μπορεις να τις βαλεις οπου θελεις μεσα στο σπιτι σου χωρις μερεμετια)Το κακο (αν μπορεις να το πεις) ειναι οτι πρεπει να δουλευει το pc (κανει την δουλεια του dvr ) Τωρα το κοστος ειναι (ηταν) 130 ευρω για το master system (το οποιο αποτελειται απο 1 καμερα και το προγραμμα και 100 ευρω για καθε add on καμερα) Το προγραμμα ειναι πολυ απλο στην χρηση του και μπορεις να δεις απο το pc σου live η αυτα που εχει καταγραψει) καθως επισης κανεις και εναν λογαριασμο (δωρεαν) στο wilife.com και μπορεις να βλεπεις απο οποιο μερος που εχει προσβαση internet τον χωρο σου....
Ελπιζω να βοηθησα!

vectros
18-09-09, 13:33
mprabo sas

QTEK
10-10-09, 19:00
και γιατί να παρακολουθεις τους υπαλλήλους σου ,να δεις αν δουλεύουνε σωστά η μήπως σε κλέψουν;
Αν δεν τους έχεις εμπιστοσύνη απόλυσε τους και δούλεψε εσύ στο μαγαζι σου
θα είσαι πιο σίγουρος ,γιατί μετά το μαγαζί θα αρχίσεις να παρακολουθεις το σπίτι σου τα παιδιά σου την γυναικά σου και γενικά όλους .Ολα από κάπου αρχιζουν

offtopic

:yes:ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ!!!:yes:

maktro_20
19-11-09, 16:33
μπραβο παιδια.... βοηθησατε και μενα... εγω εχω σπιτι 2 ψειρες (καμερες) ασυρματες τις οποιες τις εχω συνδεσει με τον δεκτη δηλαδη με καρτα tv στο pc και τωρα προσπαθω να βρω μεσω του webcam xp οταν δουν κινηση να μου στελνουν μηνυμα και μεσο ενος 3G κινητου να μπορω να το βλεπω πατωντας την ip...... ειναι η οικονομικοτερη λυση....

nikoletta
26-11-09, 12:24
μπραβο παιδια....με βοηθησατε αρκετα!!!

listsi
05-06-10, 11:08
nai file mou an thes steile pm sto tsilis@lavabit.com
me ip kameres tis opoies vlepeis kai apo to kinito sou
an einai na sou steilo sxetiki prosfora,
tsilis pc /m
i pernas apo to magazi mou na deis
thx

coolgas
16-06-10, 07:49
Βρε Παιδια, Παρατηρήσατε πως πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια από την έναρξη του thread?
O ανθρωπος θα έχει βαλει τις κάμερες πια! Δεν νομιζω να ψάχνεται ακόμα για την τέλεια λύση!!!
Η τεχνολογια προχωράει με γοργούς ρυθμούς και συχνα αλλάζει η μεθοδος κ κατα συνέπεια κ η τεχνολογία... Απο τότε που ξεκινησε το θεμα, υπήρχαν οι απλές καμερες, τωρα περασαμε στις ip! (απο αποψη συμφερουσας τιμης παντα!). Πάντως, αν ψαχνετε ακομη για την ιδεατη λυση, η αποψη μου ειναι ενας φτηνος δυκτιακος δισκος για να λειτουργει σαν ftp server, ωστε IP καμερες να γραφουν πανω του δεδομένα, και γραμμη internet αν θελεις ακομη να βλεπεις απο το σπιτι.
Και ναι, η ιδεα του webcam xp ή webcam 7 πια (ακομα και το προγραμμα αλλαξε ονομα,) ειναι πολύ καλή. Μπορει ακομη να κανει streaming στο internet απλές αναλογικες καμερες που εχεις συνδεσει στην θυρα video in του tv tuner, ή μιας απλής webcam!!!
Αλλά θέλει PC να παραμένει ανοιχτό στο χώρο που γινεται η παρακολουθηση! Μεγάλο κοστος σε watt εφοσον δεν χρειαζεται για άλλο λόγο. Στην περιπτωση μου όμως που το PC παραμενει ανοιχτο 24-7 για να κατεβαζει δεδομενα (torrents γαρ), μπορει να λειτουργει και σαν ftp server, γλιτωνω τον δυκτιακο δίσκο, και μπορω να παιξω και με webcam xp. Παντα ομως με ένα μικρο πισακι, οχι με καμια τερατοκουμουτσα απο αυτες που μας πουλάνε σημερα, με καταναλωση γυρω στα 400watt!
Αν μετρησετε ποσα watt καιει ένα συγχρονο ψιλοτουμπανο μηχανημα, με dual ή quad cores, και μεγάλες κάρτες γραφικών, κ.λ.π κ.λ.π. θα τρελαθειτε. Αν δε τα υπολογίσετε σε χρηματα που αντιστοιχουν σε λογαριασμο της ΔΕΗ εκει θα καταλάβετε πραγματικά, διοτι λιγοι σκαμπάζουν απο watt.
Εστησα μηχανάκι με windows xp, για να κατεβάζει torrents, με 2 mirror raid για να κραταω όλα τα δεδομένα μου, και με συστημα αυτοματισμου για τα φωτα και οχι μονο του σπιτιου... Μπαινει στο Internet χωρις καμια καθυστερηση, και "καιει" μολις 55watt !!! Ειναι ένας τιποτένιος Pentiium III 866Mhz !!! Γι'αυτό... Ζητω τα Netbooks!!! Και υπάρχουν και σε ετοιμα motherboards για να στησεις φτηνα μικρα pc που κανουν σχεδον τα πάντα εκτος απο gaming.......