PDA

Επιστροφή στο Forum : H Kaliterh Aeroporiki Etaireia

ikaros37
22-02-08, 10:27
KALIMERA SAS THA HTHELA NA MOU PEITE THN APOPSI SAS POIA EINAI KATA TA THN GNOMI SAS H KALITERH AEROPORIKH ETAIREIA :PROSOPIKES EMPEIREIES SXOLIA APO DIAFORA DIKA SAS TAKSIDIA:
EGO EXO KANEI EKOTONTADES TAKSIDIA KAI EXO DEI TA PANTA:APO BUSSNES CLASS ME LUFTHANSA-EMIRATES-KLM-AUSTRIAN KTL MEXRI AEROPLANO STHN SOMALIA AFRIKH POU O PILOTOS EIXE TO PODI TOU EKSO APO TO PARATHYRAKI TOU AEROPLANOU KAI FOROUSE ASPRI TRYPIA KALTSA::rofl:
OSO GIA THN OLYMPIAKH MAS POU EXO KANEI PARA POLLA TAKSIDIA THELO NA PO OTI APO THEMA PILOTON EINAI TOP
ALLA APO THEMA SERVIS ;SUMPERIFORAS EKTOS ORISMENOS EKSERAISEON ME ARISTA TO 10 EGO BAZO -3
perimeno tia apopseis sas
kalimera

Darklin`
22-02-08, 10:34
oceanic kai an den peseis se kanena nisi...tuxeros tha eisai! ;)

ikaros37
22-02-08, 10:36
einai autoi pou koimithikane;
KALOI KAI AUTOI E;

Georgaras!
22-02-08, 12:08
paidia i olimpiaki einai akoma foveri etairia me poli kala aeroskafi kai me tous pio empeirous pilotous alla sto thema service simfwnw me ton filo, xalia einai -10 kai vale.

teleftea taksidevw poli me tia aegian me apsogo servise kai sxetika kales times, kleinw vevaia to eisitirio arketa nwritera. to pio simantiko einai i kathariotita pou exei kai fisika oi poli evgenikoi ipaliloi.

perimenoume kai allous filous gia tis apopseis tous

nkampouris
22-02-08, 12:11
Singapore Airlines

Εγγύηση
Χωρις πολλά λόγια απο τις καλυτερες για να πας ανατολικά

kospas
22-02-08, 13:29
Lufthansa

asimoula_8
22-02-08, 13:40
Εγω τα μονα ταξιδια που εχω κανει αεροπωρικως ειναι Αθηνα-Αλεξανδρουπολη και τουμπαλιν. Επειδη τα ταξιδια μου δεν μπορω να τα προγραμματισω απο πολυ νωρις ωστε να προτιμησω Aegean, αναγκαστικα πεταω με Ολυμπιακη...Εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενη απο την εταιρια, ακομα και οταν πεταω με το ελικοπτερακι οπως το λεω εγω (το αεροπλανο που δεν εχει τουρμπινες αλλα ελικες!!!)...Οποτε, τουλαχιστον για ταξιδια εσωτερικου, προτιμηστε αφοβα την Ολυμπιακη!Εχει και πολυ καλες τιμες, ιδιως τις πρωτες πρωινες ωρες αλλα και νεανικα για ηλικιες 18-24!

bluetang
22-02-08, 14:02
emirates

οσο για την ολυμπιακη κανετε λαθος, εχουμε τους καλυτερους μηχανικους και το καλυτερο service, δεν φταινε οι ανθρωποι οταν οι διοικουντες αποφασιζουν να αγοραζουν αεροπλανα που θα επρεπε να ειχαν αποσυρθει..

stratiotis
22-02-08, 14:26
Thai & Continental

ikaros37
22-02-08, 14:39
sumfono me ta sxolia gia tous mixanikous kai tous pilotous ths OA.
ti na to kano omos an ego eimai o kaluteros mixanikos alla den exo ergaleia px
Otan kaneis mia anafora gia anarmosti simperifora sthn OA tha sou apantisoun an sou apantisoune .......
antitheta sthn AEGEAN sou apantane amesos.alla ekei einai IDIOTIKOS TOMEAS:eno i olympiaki to koupi totravane oi symvasiouxoi kai oi palioi kareklokeuntauroi oi opoioi exoun taktopoisei olo to soi tous sfyrane ageroxa.kserete oti mexri prin liga xronia ta pliromata tis OA kanane dianyktereusi sto Monaxo pou einai dyo ores apo ellada.h ptisi gia sindey giati kopike eno ta aeroplana htane gemata panta.
alla to kathe pliroma efeuge kai gurnouse meta apo 14 MERES sthn vasi tous kai meta epernan dyo ebdomades repo.me 4 8ora paei o minas.
etsi douleuo kai ego .ase pou o kathenas apo ta pliromata eperne kai kapoio sygeni mazi tou kai oloi autoi menane HILTON:kai poios ta plirone auta ta eksodA;
KRIMA POU PIRANE MIA FERRARI APO TON ONASI kai tha thn poulisane san metaxeirismeno LADA

Thanos.k
26-02-08, 12:37
μαγκες aegean κορυφαια
μακαρι να παρει και αλλους προοσισμους

Elena1010
19-03-08, 11:40
Kata gnomi mou Singapore Airlines,...'

Exo paei kai me tin Olympiaki-teleios halia to service: Milame gia empeiria tora

Exo akousei kai polli kala gia to Emirates!!_To epomeno taxidaki nomizo me autous

Rozaki@
19-03-08, 13:14
OSO GIA THN OLYMPIAKH MAS POU EXO KANEI PARA POLLA TAKSIDIA THELO NA PO OTI APO THEMA PILOTON EINAI TOP
ALLA APO THEMA SERVIS ;SUMPERIFORAS EKTOS ORISMENOS EKSERAISEON ME ARISTA TO 10 EGO BAZO -3
Η ολυμπιακή έχει τα καλύτερα αεροπλάνα κ τους καλύτερους πιλότους όπως λες... επίσης έχει κ πιο βατες τιμές από την aegean... έχω ταξιδέψει κ με τις 2 κ μου αρέσει η ολυμπική περισσότερο... Όσο για το service δν μου έχει τύχει κ κάτι άσχημο... Μια χαρά ήταν όλα...Ξέρω ωστόσο ότι υπάρχουν καθυστερήσεις πολύ συχνά... Όπως κ να'χει την προτιμω.....

gusboc
19-03-08, 14:00
Aegean :thumbsup:

iro_k
19-03-08, 16:06
Απο τις ξενες η swissair (ελβετικη) ειναι η καλυτερη, κατα τη γνωμη μου. Σε ευρωπαικο επιπεδο παντα, γιατι δυστυχως δεν εχω κανει ακομη υπερατλαντικο ταξιδι...

Απο τις ελληνικες, aegean airlines. Εχω σταματησει να πεταω με ολυμπιακη εδω και παρα πολυ καιρο, οταν σε μια πτηση προς Καβαλα επιασε φωτια το φτερο και εκανε αναγκαστικη προσγειωση στη Θεσσαλονικη. Οχι πως αυτο δε θα μπορουσε να συμβει ακομη και στην καλυτερη εταιρεια, απλως προτιμω να πληρωσω κατι παραπανω παρα να ταξιδευω σε ενα βρωμικο αεροπλανο, εχοντας πανω απο το κεφαλι μου αγενεστατους υπαλληλους και ανυπαρκτο service. Αν ψαξει κανεις λιγο παραπανω τι αεροπλανα παει και αγοραζει η διοικηση, τοτε αμφιβαλλω αν πολλοι απο εμας θα ξανα ταξιδεψουν με ολυμπιακη.

Κριμα, γιατι πριν απο πολλα χρονια δεν υπηρχε καλυτερη, απο ολες τις αποψεις, εταιρεια :cry:

voldemort
19-03-08, 17:03
Έχω ταξιδέψει με αρκετές εταιρείες τα τελευταία χρόνια ..
Στην Ελλάδα με Ετζίαν σχεδόν πάντα και με την απαξιωση της Ολυμπιακης θα γίνει μονοπώλιο .
Στην Ευρώπη καλή ειναι η Λουφτχάνσα και στα ίδια επιπεδα περιπου η Μπριτις .
Με ΚΛΜ και Αλιταλια δεν εμεινα πολυ ευχαριστημένος αλλά οι τιμές τους είναι καλές ... Και της Αιρ Φρανς που εκτελει δρομολογια της Αλιταλια [Μιλανο/Μαλπενσα - Παρισι]...

tsiliko
19-03-08, 20:26
Μια απο τις πιο χαλια εταιριες ειναι η ολυμπιακη,
πας στο αεροδρομιο και δεν ξερεις αν τους καβλωσε και
κανουν την πτηση η οχι.
Οσοι την πατησαν καταλαβενουν και δεν ξαναπεταν με την ολυμπιακη.
Δεν με ενδιαφερει αν λενε μονο για το service η τους πιλοτους ,με ενδιαφερει
οταν πληρωνω για κατι να μην με κοροιδευουν.
Τα αλλα, ολα ειναι προπαγανδα απο τους εξυπνους (Λαζοπουλους) και τους φιλους τους
Για ευρωπη καλες εταιριες ειναι αρκετες AEGEAN, AIR BERLIN,LUFTHANSA
Τελευταια ειναι η ολυμπιακη, οπως ολες οι δημοσιες υπηρεσιες στην ελλαδα ΚΡΙΜΑ!!!

zuzuna
19-03-08, 20:28
Gia mena metraei panw apola h asfaleia, epomenos: Olympic Airlines

ikaros37
20-03-08, 08:15
simfono gia thn asfaleia alla me ta tosa skandala me thn olympiaki poios kserei ti ginete kai me ta antalaktika tous me tis promitheies.ego kapos amfivalo kai gia auto to thema.eixame mia oa poly in alla thn katantisane xalia kai me ponaei pou to leo auto

Se7en
20-03-08, 15:00
i aegean metraei!!taksideuw sixna giati eimai foititis stin kriti kai anevainw sxedon ka8e mina salonika kai petaw sxedon panta me aegean.apo oti eida sto site tis dinei kai 2-3 neous proorismous auto ton mina!!pantws kai i olybiaki einai poli kali etairia!!

agriolouloudo
20-03-08, 15:02
Eho taxidepsi me Olympiaki ke me Luftansa.

Mporo na po oti emina shetika ikanopiiimeni ke apo tis dio eteries.
I Olympiaki tis kathistrisis na min ihe kala tha itane.
Se thema servis apo Olympiaki den eho parapono.
Vevea tin telefta fora pou taxidepsa to prosopiko itan agglofones ke ante kala mporis na synenoithis ama den xeris kanis ton pantomima gia kali mou tihi xero liga agglika.
Kata ta alla Elliniki eteria sou lei.

Apo Luftansa an ke iha mikri kathisterisi logo vlavis tou aeroplanou prin tin apogiosi ke mas meteferan se alo.
Tora oso gia to prosopiko efharistimeni
mono sto fagito ta halane pou imoun etimi na tous to fero sto kefali.

evitaki
21-03-08, 07:49
petao sinexos me
air Berlin, austrian airlines, KLM
me to austrian airlines ime kalitera efxaristimeni to service tha mporuse na ine kapos kalitero, to prosopiko analogos me tin diathesi pou tha exei kai to fagito xalia. Se ptisis apo austria-ellada soudinun kati vlakies gia fagito alla exis omos tin dinatotita na agorasis kati allo sto aeroplano. thaumasia...kai an kanis paraggelia fagitou prin tin ptisi sou xreonune 13 € kai gia na klisis thesi ekei sei pou thelis 20€

oneiro_zw
21-03-08, 12:42
VUELING!! mporoume na pame straight sthn athina kai ispania, gia low cost!!
sometimes einai 10 euro!

Jimmy_MC
21-03-08, 13:37
makria apo tis low cost, gia na exoun kales tarifes koboun apo tin syntirisi ton aeroskafon kai meta kanoun makroboutia.

Gia tin Olympiaki pou petaga poly sto parelthon tha sas po ta kalytera kai ta xeirotera.
Ta aeroplana , osa dedn anoikoun stn idioktisia tis OA, einai sakarakes propolemikes anamfibolou poiotitas. Oi mixanikoi einai HROES kai isos oi kalyteroi ston kosmo stin douleia tous. Oi pilotoi episis poly kaloi, alla auta den ftanoun apo mona tous gia na epibiosei mia etaireia. Anyparkto service, aparadektos tropos symperiforas tou prosopikou kai aneseis.......asto kalytera.
Osa exoun pei oi filoi mas parapano pisteuo me kalyptoun apolyta.

Me Alitalia pou eixa petaksei, itan kala, alla oxi kai na ksetrelatheis.
Me British Airways itane kala ta pragmata, alla poly akribo eisitirio.
Me American Airlines paliotera, itane apla ena kalo dromologio.
Me Aigian akomi den exo petaksei alla akouo ta kalytera.

iro_k
21-03-08, 14:38
makria apo tis low cost, gia na exoun kales tarifes koboun apo tin syntirisi ton aeroskafon kai meta kanoun makroboutia.

Δεν ειναι ετσι...
Στις low cost εταιρεις βρισκεις φθηνα εισιτηρια οχι γιατι κοβουν χρηματα απο τη συντηρηση των αεροσκαφων αλλα γιατι απασχολουν λιγοτερο προσωπικο και δεν εχουν catering. δηλαδη στο αεροπλανο δεν εχει τοσες αεροσυνδους οσες εχει στις ακριβες εταιρειες και δεν προσφερουν φαγητο, εκτος και εαν το πληρωσει ο επιβατης. Ξερεις ποσα χρηματα κερδιζουν οταν δεν προσφερουν φαγητο;

Επισης, ολοι εχουμε την εντυπωση οτι οι low cost εταιρειες εχουν εισιτηρια σε εξευτελιστικες τιμες, αλλα δεν ειναι ετσι... Πολυ χαμηλες τιμες θα βρεις εαν το κλεισεις μηνες πριν... Εαν το κλεισεις λιγες μερες πριν η ακομη και ενα μηνα πριν, ειναι πολυ πιθανο να το πληρωσεις και 300 euros. Εξαρταται απο τη διαθεσιμοτητα...

Πριν απο λιγο καιρο που κοιτουσα για λονδινο η easyjet ειχε 280 euros και η British Airways 320... :)

Jimmy_MC
21-03-08, 14:48
To paradigma pros apofygin tis Helios,alla kai pollon allon low cost etaireion den einai arketo ???

ego pantos eilikrina tha tis apefeuga, ektos ki an itan apolytos anagkaio na tis xrisimopoiiso

ALEIDA
21-03-08, 14:57
Εγώ ταξίδεψα με την Aegean δυο φορές και ήταν εντάξει σε όλα τους, έμεινα ικανοποιημένη..:yes:
Τον επόμενο μήνα θα πετάξω με τη γερμανική Lufthansa και την Austrian Airlines και δεν έχω ιδέα πώς είναι..:p

Αιρετικός
21-03-08, 18:36
Η Ολυμπιακη για μενα ειναι επικινδυνη.Εχει κατι αεροπλανακια χωρις κινητηρες,αλλά με ελικες στα οποια μπαινεις και η αποδοση να φτασεις ζωντανος ειναι 1.80

Αυτα πανε Χιο και νομιζω Σαμο και Ροδο,δεν ξερω που αλλου.
Ειδικα οταν δεν ειναι καλος ο καιρος πρεπει να εχεις φροντισει να κανεις τη διαθηκη σου πριν μπεις μεσα.

Εγω το Νοεμβριο ταξιδευα Χιο-Αθηνα με μια φιλη μου και λιγο πριν ξεκινησει η πτηση μας ενημερωσαν οτι δεν θα κατσουμε δίπλα αλλά σε διαφορετικες θεσεις για λογους ζυγοσταθμισης του αεροπλανου!!!!!!!!!!
Φανταστειτε δηλαδη,πειραματιζονται εκεινη την ωρα για τη ζυγοσταθμιση μηπως και αυξησουν τις πιθανοτητες να φτασουμε ζωντανοι!

Προτιμω την aegean που εχει κινητηρες και καπως πιο καλες τιμες.
Και επισης εχει εκπληκτικα διαφημιστικα σποτ!

ikaros37
21-03-08, 18:43
sas dimosieuo mia katagelia apo to site www.katagelies.gr
Aegean airlines ή Πώς το Δωρεάν κοστίζει 110 ευρώ. PDF Εκτύπωση E-mail
Έχει γραφτεί από katagelies.gr
09 - 03 - 2008
Digg!
Πριν από μερικούς μήνες σε μια καθυστέρηση η οποία ξεπέρασε τη μιάμιση ώρα η aegean μας έδωσε ένα χαρτί, σαν δωρεάν εισιτήριο, για να μας "φιλοξενήσουν δωρεάν σε μια επόμενη πτήση", για να γλυκάνει το χάπι.
Υπήρχε προθεσμία ενός έτους για να γίνει η χρήση.
Τότε μας άρεσε η κίνησή τους και τα βάλαμε στην άκρη, για τη στιγμή που θα ξανα-χρειαστούμε αεροπλάνο.
Και ξαναχρειαστήκαμε. Πήραμε τηλέφωνο, κανονίσαμε την πτήση και εμφανιστήκαμε στο αεροδρόμιο με τις βαλίτσες μας.
Στο γκισέ ήταν που έσκασε το παραμύθι:
"-Πως θα πληρώσετε;" "-Να πληρώσω τι;" "-Φόρους και επίναυλο καυσίμου..." -"..."
Ετσι ρίξαμε 110 ευρώ για τα δωρεάν εισιτήρια τα οποία αν κλείναμε ένα μήνα νωρίτερα θα είχαμε με 78 ευρώ ("χωρίς χατίρια"), ενώ ακόμη και η τρέχουσα αξία τους ήταν 140 ευρώ.
Και ακόμη κι αν μισο-καταλαβαίνω το φόρο αεροδρομίου, ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί να πληρώνω επίναυλο καυσίμων (τα μισά από τα λεφτά περίπου), σε ένα μισοάδειο αεροπλάνο στο οποίο με κάλεσε η aegean να πετάξω "δωρεάν".
Την επόμενη φορά που θα μου δώσουν ένα τέτοιο παλιόχαρτο, θα το σκίσω μπροστά τους, για να μου μείνει τουλάχιστον η ψυχολογική ικανοποίηση.
Δωρεάν θα πει 0 ευρώ κύριοι, όχι 110 ευρώ.
Κρίμα για μια εταιρεία που παλαιότερα ήταν πολύ καλύτερη και τώρα προσπαθεί να γίνει το επόμενο προβληματικό μας μονοπώλιο.

ikaros37
21-03-08, 18:46
oso gia tis germanikes etaireies etereies low cost sas pliroforo oti exoune olokainourgia aeroplana kai ta perisotera syntirounte opos as poume ths germanwings pou exei olokainourgia airbus-ta sinteirei i LUFTHANSA pou oloi kseroume ti stantar asfaleias kai eksipiretisis exei

iro_k
22-03-08, 00:17
To paradigma pros apofygin tis Helios,alla kai pollon allon low cost etaireion den einai arketo ???

ego pantos eilikrina tha tis apefeuga, ektos ki an itan apolytos anagkaio na tis xrisimopoiiso

Το γεγονος οτι η Helios ετυχε να ειναι low cost δε σημαινει πως ενα αεροπλανο ''ακριβης εταιρειας'' δεν μπορει να πεσει... Ειναι απλα να μη σου τυχει. Οπως ειπα και παραπανω οι φθηνες εταιρειες δεν κοβουν απο τη συντηρηση των αεροσκαφων, αλλα απο αλλα πραγματα, τα οποια ειναι οντως περιττα.

evitaki
22-03-08, 07:04
ksexasa na anfero to Royal air maroc
se periptosi pou thelete na petaksete gia marokko ksexaste afti tin etairia
palia aeroplana, trizoune ta panta etsi oste nomizis oti to aeroplano tha kopei sta dio
xamos sta noumera theseon ( allos theli na kathisi allou, giati den tou kani i thesi, o allos theli na kathisi konta se filo pou ton vrike tixaia sto aeroplano kai oi aerosinodi ta exoune xamena).....
kalitera me lufthansa i me condor gia marokko

AliBaba
23-03-08, 17:55
Ego petaksa prosfata me Tai airways gia Malaisia se Royal Class kai itan oti kalitero mou exei tixei, ta kathismat ginontan kanoniko krevati kai i eksipiretisi itan teleia!!!

delfinaki007
23-03-08, 18:10
Exw taxideupsei me Aer Lingus apo Amsterdam-Dublin kai piso Londino. Poli kalh etaipeia. Den lew oti einai h kalyteph giati pisteuw oses fores exw taksidepsei, afou exw ftasei asfales ston proorismo mou, tote oles einai teleies ;-))) alla to Aer Lingus einai poli ka8apo, to prosopiko very very friendly, kai pentaka8apa ta aeroplana. M'ekane entiposh oti eitan panta me to xamogelo to prosopiko kai eitan oloi etoimoi gia na s'eksiperetisoun. Gia makrina taksidia (per Atlantika) h Olympiakh den einai kai 100/100 kalh - exw sinantish xalasmena kathismata, tileoraseis, moutromeno prosopiko, ktl. To ifos tou ipalilou metraei para poly giati an skefteis oti eisai klismenos/klismenh mesa s'ena aeroplano gia 10+ wpes, sepnei h wpa. Exw tixei na fonazei aeposinodos s'enan papouli pou h8ele nepo na piei kai thn diekopse to kotsompolio...kpima pou den petaei h Aegean sto North America - 8a thn protimousan oi perissotepoi giati thn exw xpeisimopoihsei kai meson Europe kai 8a'lega pws oi pilotoi einai epishs para poly kalh. Gnomh mou, bebaia.

chrispol
24-03-08, 11:23
Φανατικα και μονο OLYMPIC AIRLINES. Δευτερες επιλογες Thai, Emirates, Virgin Atlantic

takis2006
28-03-08, 16:26
Εχω ταξιδέψει με Olympic (δεν θα το ξανακάνω), Aegean, Brussels, Lufthansa και Emirates...!!

Για την Ολυμπιακή τα είπαμε... μακριά και αγαπημένοι (άντε να δούμε πότε θα την κλείσουν να την πάρει κανένας σοβαρός ιδιώτης να δούμε κάτι διαφορετικό)...!!!

Η Aegean σταθερή ανοδική αξία ειδικά τώρα με τα νέα Air Bus που έχει στο στόλο της (ταξίδεψα πριν λίγες μέρες για Μόναχο)...!!!

Η Brussels (ταξίδεψα πριν λίγους μήνες για Βέλγιο) με μέτρια ποιότητα αεροπλάνων έχει τα προβληματάκια της και θέλει λίγη δουλίτσα αν θέλει να παρέχει υπηρεσίες υψηλού επιπέδου... εδεικτικά αναφέρω ότι κατά την επιστροφή μου έμειναν οι βαλίτσες μου στις Βρυξέλλες (ευτυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο όταν πήγαινα) και μου τις έστειλαν στο σπίτι την επόμενη μέρα...!!!

Η Lufthansa αποτελει Γερμανική εγγύηση και το καλό είναι ότι συνάψει συνεργασία με την Aegean. Aψογη σε όλα της... στο check in στην επιβίβαση στο service... Eπέστρεψα προχθες από το Μόναχο και το αστείο της υπόθεσης έγινε εδώ... Μόλις το αεροπλάνο προσγειώθηκε (στην καθορισμένη ώρα του βέβαια) αναγκάστηκε να κάνει ένα ολόκληρο γύρο του κτιρίου των αφίξεων σαν λεωφορείο και στο τέλος ο πιλότος μας ανακοίνωσε ότι "δυστυχώς δεν υπάρχει έτοιμος ελεύθερος χώρος για την αποβίβαση μας και έπρεπε να περιμένουμε"... μήπως τελικά ήρθαμε ακάλεστοι...???

H Emirates την οποία άφησα και τελευταία αποτελεί μια απο τις κορυφαίες εταιρείες του κόσμου... Είχα την τύχη να ταξιδέψω με Βoeing 777 τα οποία έχουν 10 θέσεις σε κάθε σειρά... Η πτήση των 6 ωρών δεν θέλεις να τελειώσει... Βέβαια ακόμα και η οικονομική θέση στοιχίζει ένα σεβαστο ποσό... Ακόμα έχω τους καταλόγους με τα menu για την επιλογή του φαγητού που θα σου σερβίρουν... Ατομική οθόνη για τον κάθε επιβάτη που μπορεί να δει ταινίες να παιξει video games και βέβαια πολλά κανάλια μουσικής... Τέλος υπάρχει και δορυφορικό τηλέφωνο που με την χρήση της πιστωτικής κάρτας μπορείς να μιλήσεις με τα αγαπημένα σου πρόσωπα κατα την διάρκεια της πτήσης...!!!

ksoulis
02-04-08, 18:51
Ταξίδεψα με SINGAPORE AIRLINES για Μπαλί και έμεινα ενθουσιασμένος!!!!!!!
Μακράν η καλύτερη εξυπηρέτηση και οι συνοδοί χαμογελαστοί και ευγενικοί σε όλο το ταξίδι(11+2 ώρες).Περνάς την ώρα σου παίζοντας βίντεο γκειμς, βλέποντας ταινίες, ακούγοντας μουσική και όλα αυτά στην economy class!!!!

teopap
03-04-08, 12:51
Η singapore airlines ειναι η καλυτερη επιλογη για ανατολικους προορισμους,σε economy class τουλαχιστον.Η thai εχει ενα κακο με της αναπροσαρμογες των τιμων και δεν εχει τακτικες ανταποκρισης σε σχεση με την πρωτη.Στην ελλαδα πιστευω καλυτερη και πιο αξιοπιστη ειναι η aigean.Βεβαια για την κατασταση της ολυμπιακης υπαρχουν και αλλη παραγοντες που την επηρεαζουν.

djtithimo
03-04-08, 15:12
Mias kai douleuw sto aerodromeio.Kai eksipiretoume (i dikia mas eteria 4 eteries prws to parwn)Tin Cyprus,Tui,Swiss,British.Ta xeirotera logia exw na pw gia tin Cyprus olo bgazei problimata sinithws stous kinitires tis.Oses fores exei katebei edw saloniki 8/10 eixan problima.Ena sigkekrimeno problima pou etixe prin 2 bdomades peripou me tin Cyprus itan oti eixe petaksei (itan peripou 10 lepta ston aera) kai mas idopioun pws tha ksanagirisei kai o logos itan oti eixe xalasi o kinitiras apo tou pilotou meria.I epibates fisika eixan figei meta me alli ptisi.Gia na fantasteite auton ton mina tha stilei mono tupou md aeroskafoi i Cyprus stin Saloniki(Pou den tha einai tis Cyprus alla nikiasmena apo eurocypria kai Hellasjet).Ekei pou mas estelne 319,320 kai spania 321.Kai auto ginete epidi exeoun problima ta aeroskafi tous kai mallwn gia servie ta pigan.Egw proswpika den protine na petaksete pote me Cyprus.
Oswn afora twra tin Tui eixe bgali mono ena problima persi to kalokeri me ton kinitira tis kai auti alla den itan tpt to sobaro (Apla perimename 2 meres apo tin germania na erthei o texnikos tous giati den dexontousan tous dikous mas texnikous).Pame stin British den eixe tipota to idietero problima.Alla sas sinistw min petate to kalokeri me British 5/10 fores i piloti tous den petane apo tin iperboliki zesti.Twra ti tous enoxlei den to exw katalabei akoma.I Swiss einai aksiopisti mexri twra ouden problima exei bgalei.

Kataksei apo tin xeiroteri eteria prws tin kaliteri:

1.Cyprus (me megali diafora apo twn 2) diladi an eixame mia aksiologisi Apo to 1 ews to 100. 1 to kalitero to 100 to xeirotero.Tha epernw 100 i Cyprus enw i British
25
2.British
3.Tui
4.Swiss

alexap11
04-04-08, 16:41
olimpiaki kai mono olimpiaki i aegean panakrivi

Ν900
08-04-08, 05:48
Η ολυμπιακή είναι ότι χειρότερο πετάει σήμερα.
Ταξιδεύω 2 φορες την εβδομάδα με aegean και είμαι πολύ ευχαριστημένος. μια φορα καθυστέρησε 50 λεπτά η πτήση μου και μας πρόσφεραν δωρεαν γευμα και ένα εισιτήριο μιας διαδρομής με 50 ευρώ.
Μια άλλη φορά καθυστέρησε 1 ωρα και 3 λεπτά. έκανα αίτηση παραπόνου και σε 2 μέρες πήρα επιστολή με κουριερ σπίτι μου και μου πρόσφεραν δωρεαν εισιτήριο.
Στις 100 περίπου πτήσεις εξωτερικού είχα μόνο τις 2 πιο πάνω καθυστερήσεις. όλες οι υπόλοιπες ήταν στην ώρα τους έως 10-15 λεπτά τα οποία δεν θεωρώ καθυστέρηση.
πέρα απ'αυτα έχω την χρυσή κάρτα και κάνω checkin πριν χωρις να περιμένω στη σειρά, μου δείνει την ευκαιρία όταν θέλω να μπω σε λίστα αναμονής να έχω προτεραιότητα ακόμα κι αν εχει καποιος άλλος μπει στη λίστα πριν απο μένα. παραλαμβάνω πρώτος τις αποσκευές μου, έχω πρόσβαση στις ειδικές αίθουσες της aegean με δωρεάν ίντερνετ, σνακ, αναψυκτικά, ποτά γλυκά (ναι και πολλά μπισκοτάκια, απ'αυτά που ξέρετε)
Όσο για το προσωπικό, έχω να πω τα καλύτερα.

Πάω για ύπνο γιατι σε 8 ώρες πετάω πάλι.

chriss_92
08-04-08, 14:33
νομιζω οτι η ολυμπιακη και οι agean ειναι πολυ καλες
εχω ταξιδεξει επιοσης και με tai και emirates που και αυτες ειναι αξιοπιστες

Saturn MC
08-04-08, 15:13
Ταξίδεψα πρόσφατα με Chech Airlines από Amsterdam για Πράγα και μετά για Αθήνα. 'Εμεινα πολύ ευχαριστημένος για εταιρία που ταξίδευα πρώτη φορά και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.

Ολοκαίνουργια αεροπλάνα (πρέπει να ήταν της ίδιας παρτίδας με τα καινούργια AirBus που αγόρασε η Aegean), άψογο σέρβις και πάρα πολύ καλό φαγητό (όχι σαν κάτι ηλιθιότητες που σερβίρουν στην British και καλά για να το παίξουν ψαγμένοι και δεν τρώγεται τίποτα...).

Για την Ελλάδα προτιμώ την Aegean από την Ολυμπιακή, κυρίως λόγω της ανωτέρου επιπέδου εξυπηρέτησης αφού σε safety standards πιστεύω ότι είναι στα ίδια επίπεδα.

Για Ευρώπη θα προτιμούσα μία εκ των KLM, Lufthansa και λιγότερο την Air France και τους κρυόκωλους της British.
Αν θέλετε low cost λύσεις, θα πρότεινα είτε Easyjet ή Ryanair. Δοκιμασμένα πράγματα δηλαδή...

Από τις αεροπορικές της ασίας, λίγο-πολύ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, δηλαδή Singapore Airlines (δεν μου έχει τύχει και καμία δουλεια για Sidney μέσω Σιγκαπούρης για να ταξιδέψω με το τέρας Α380!), Emirates.

Τέλος, θετικές εντυπώσεις έχω και από την Egyptair που είχα ταξιδέψει παλιότερα, αν και ο πιλότος ήταν λίγο καμικάζι...

evangel24
08-04-08, 17:49
Olympic Airways Forever

spiderr
08-04-08, 22:33
:bow::mbounce:olympic airways:bow:

Ν900
11-04-08, 19:44
olimpiaki kai mono olimpiaki i aegean panakrivi

H aegean πανακριβη; παίρνω πτήσεις εξωτερικού πήγαινε-ελα με 102 ευρώ μαζί με φόρους και είναι πανάκριβη;

kostis13
12-04-08, 09:07
μπραβο παιδια.

Αιρετικός
12-04-08, 10:47
:bow:olympic airways:bow:

:rofl:

Thanos.
12-04-08, 13:13
H American Airlines είναι second to none

redogress
20-05-08, 16:19
η alitalia ειναι φτηνη αλλα την εχεις πατησει αν δεν εχεις μαζι μεσα στην χειραποσκευη σου μια μπλουζα να αλλαξεις ωσπου να ερθουν οι βαλιτσες σου.σιγουρα θα χαθουνε αν εχεις να αλλαξεις αεροπλανο.το επαθα 4 φορες.πηγαινα παρισι μεσω μιλανο κ πηραμε κ οι3 που ημασταν παρεα κ πολλοι αλλοι απο το αεροπλανο,2μερες μετα τις βαλιτσες μας.το ιδιο συνεβει κ στην επιστροφη στους 2 απο τουσ 3μας.κ παρομια κατασταση ηταν κ για ισπανια μεσω μιλανο.πλεον δεν το ξαναεπιχηρουμε!!!απο καλες singapure!!

pankot1979
25-05-08, 09:04
:thumbsup: ολυμπιακες αερογραμες :thumbsup: σιγουρια,ασφαλεια τα δυο κυριοτερα σε μια αεροπορικη πτηση!!!Μην ξεχνατε οτι η ολυμπιακη εχει σχολεια για πιιλοτους και μηχανικους!!!!
Οσο για τα ελικοφορα που εγινε αναφορα πιο πανω μπορει να ειναι αργα να τριζουν να ειναι παλιας τεχνολογιας αλλα εχουν βγει τα πιο ανθεκτικα στα ασχημα καιρικα φαινομενα και ο τυπος αροσκαφους με τις λιγοτερες βλαβες!!!

MOSCHATO
25-05-08, 10:40
fly emirates.kyrile..

PANPAPAD
29-05-08, 20:05
επειδη ειμαι στο αεροπορικο χωρο αυτη τη στιγμη η καλυτερη εταιρεια ειναι τα εμιρατα.

Thanos.k
10-06-08, 11:33
aegean εαν τα κλεισεις νωρις εχει ασυναγωνιστες τιμες

Impassive
13-06-08, 15:28
Dokimaste Etihad. Worldwide. den nomizw omws an petaei gia Athens. Alliws Emirates k Singap.

papagalakis
30-01-10, 19:09
Παίδες, έχω ταξιδέψει με aegean, easyjet, airfrance και Ολυμπιακή. Μεταξύ αυτών θεωρώ την aegean καλύτερη, γι' αυτό και συνεχίζω να ταξιδεύω σχεδόν αποκλειστικά μόνο με αυτή τα τελευταία 2 χρόνια.

Yasmin
30-01-10, 19:58
δε το λεω επειδη ειμαι ελληνιδα αλλα επειδη εχω ταξιδεψει με παρα πολλες αεροπορικες εταιριες θεωρω μακραν τις καλυτερες και πιο ασφαλεις Aegean και Oλυμπιακες Αερογραμμες.
ειδικα η ΟΑ εχει φτιαξει πολυ απο τοτε που περασε σε αλλα χερια. μπραβο στη καλη δουλεια που κανουν

Verde
09-02-10, 02:07
Συμφωνω κι εγω οτι και οι 2 Ελληνικές εταιρειές Ολυμπιακη και Aegean προσφερουν πολυ υψηλου επιπεδου υπηρεσίες και ασφαλεια και δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τις λεγόμενες μεγάλες τουλαχιστον για τους Ευρωπαικους προορισμους! Και η παλια ΟΑ και η νεα ΟΑ πιστευω ειναι πολυ καλες και ποτε δεν ειχα καποιο ουσιαστικο προβλημα παρα τα δεκαδες ταξιδια μου και μαλιστα η νεα ΟΑ εχει πολυ ομορφα και νεα αεροσκαφη και πολυ καλο σερβις!

Ειναι πολυ ομορφο οταν γυρνας απο το εξωτερικό να σε υποδεχεται μια Ελληνική εφημερίδα, ενα αρκετα καλο γευμα και ομορφες Ελληνιδες!
Παντα οι Ελληνικές εταιρειες ειχαν καλυτερο και πλουσιοτερο γευμα ακομα κι απο κολοσους οπως British κλπ Και ειδικα παλιοτερα τα γευματα της Ο.Α. ηταν απιστευτα και προτυπο για πολλες ξενες!!!

Πανω απο ολα και οι 2 μου εμπνεουν ασφαλεια οποτε εαν στο προορισμο μου πετανε η ΟΑ και η Aegean θα τις προτιμησω κι ας πληρωσω και πιο ακριβα το εισητηριο!

υ.γ. Αποφευγω τελειως φτηνες πτησεις στυλ Easyjet, Ryanair κλπ ειναι αθλιες σε πολλες αποψεις και φυσικα για να πετυχεις πραγματικα φτηνη την πτηση πρεπει να κλεισεις αιωνες πριν και να μην ειναι γιορτες κλπ!!!

karfwmenos
09-02-10, 15:30
Fly Emirates :thumbsup:

stylini
21-02-10, 11:53
pano ap ola i asfalia!! to teleftaio ine to service. eniotha apolita asfalis me olimpiaki.den eho petaxei me tin kainourgia tis morfi, elpizo na tirountai ta idia opos palia.

mixpan
25-02-10, 21:23
Etihad!!! Gia Apw Anatoli kai Australia einai Super!!! Apistefti Business kai First Class kai i Economy poli anwteri apo alles etairies!!!!

vouliszigki
27-02-10, 09:45
athens airways

oreliagr
03-04-10, 22:45
Lufthansa

Indian
14-04-10, 07:51
Αν και δεν έχω ταξιδέψει με πολλές,θα προτιμήσω την Aegean...!

kkkkk
16-04-10, 18:18
απο τις εταιριες με τις οποιες εχω ταξιδεψει η καλυτερη ειναι η

singapore airlines

επαγγελματιες με ολη τη σημασια της λεξης

loraluna
18-04-10, 19:04
singapore ,lufthansa

ΑΕΡΑΣ
18-04-10, 20:07
Emirates και μετά Qatar...

vagos_g
18-04-10, 22:31
aegean airlines απλα οι Καλύτερες

darax
25-04-10, 00:37
aegean, emirates ,singapore καί olympic !!!

enjoy80
25-04-10, 07:44
Mia kai leme gia tin kaliteri aeroporiki etairia na sas paratheso ena site to opoio vazei se katigories tis aeroporikes etairies me vasi tin asfaleia.
http://www.securvol.fr/index.php