PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ, ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ

L_Oronar
02-04-08, 02:04
ΜΥΘΟΣ 1ος

«Τι πήγες κι έδωσες αίμα; Κανόνισε να σου συμβεί τίποτε καμιά μέρα.
Εγώ, πάντως δεν εμπιστεύομαι κανέναν όσον αφορά την υγεία μου.»
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Η ασφάλεια και η υγεία του δότη είναι απόλυτα εξασφαλισμένες. Ο υποψήφιος υποβάλλεταισε
πλήρη ιατρικό έλεγχο που περιλαμβάνει τη λήψη του ιστορικού, τη μέτρηση τουαιματοκρίτη,
της αρτηριακής πίεσης, των σφυγμών. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο κριθεί ακατάλληλος
αποκλείεται αυτομάτως από την αιμοδοσία. Η διαδικασία αυτή έχει τεράστια σημασία, διότι
εξασφαλίζει την υγεία τόσο του δότη, όσο και του λήπτη.

ΜΥΘΟΣ 2ος

«Γιατί να δώσω αίμα ; Δεν τρελάθηκα, να κολλήσω καμιά ασθένεια (AIDS, Ηπατίτιδα κλπ.).
Τόσα ακούμε και βλέπουμε καθημερινά και μετά βγαίνουν στα παράθυρα της τηλεόρασης να
δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται κατά την αιμοληψία είναι αποστειρωμένα, μιας χρήσης και
ανοίγονται μπροστά στον αιμοδότη. Επομένως, κάθε φόβος για τη μετάδοση ασθένειας είναι
αβάσιμος και παράλογος.

ΜΥΘΟΣ 3ος

«Καλά, πάλι έδωσες αίμα ; Εγώ πάντως δεν συμφωνώ που πας κάθε τόσο. Για να σου δώσει
τόσο ο Θεός, κάτι θα ξέρει».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Ο όγκος του αίματος που λαμβάνεται είναι μόνο το 1/20 του συνολικού όγκου αίματος του
ανθρώπου. Η αναπλήρωση του χαμένου όγκου γίνεται σε 10 μόνο λεπτά, ενώ ο όγκος του
πλάσματος αποκαθίσταται σε 12 ώρες και τα ερυθρά αιμοσφαίρια σε 1 μήνα περίπου.
Εξάλλου, η αιμοδοσία είναι και ωφέλιμη για τον οργανισμό κάθε υγιούς δότη, διότι
κινητοποιείται ο μυελός των οστών του, για την παραγωγή νέων κυττάρων αίματος.

ΜΥΘΟΣ 4ος
«Είναι πολύ απλό λέει, μόνο 10 λεπτά. Απλό είναι να υποβάλλεσαι σε τέτοια ταλαιπωρία,
να πονάς τόση ώρα».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Ο πόνος της βελόνας διαρκεί όσο διαρκεί το τσίμπημα, δηλαδή μια στιγμή. Την υπόλοιπη
ώρα, ο αιμοδότης, απλώς ανοιγοκλείνει τη γροθιά του, προκειμένου να διευκολυνθεί η
φλεβική επάνοδος του αίματος. Κατά συνέπεια μόνο, όχι δεν πονάει, αλλά αντίθετα νιώθει
ένα μοναδικό συναίσθημα ικανοποίησης και συμπαράστασης στον άγνωστο συνάνθρωπο που
υποφέρει.

ΜΥΘΟΣ 5ος
«Εμείς, στην οικογένειά μας δεν είχαμε ποτέ ανάγκη σε αίμα. Αν τύχει, θα δούμε τί θα κάνουμε».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Η αδιαφορία είναι ολέθρια. Ας αφήσουμε τη νοοτροπία της ανευθυνότητας.
Ας μην επαναπαυόμαστε στην ιδέα ότι δεν πρόκειται να συμβεί σε μας. Ας σταθούμε στο
ύψος των περιστάσεων και ας δείξουμε με τον καλύτερο τρόπο την υπευθυνότητα και την
ανθρωπιά μας. Αρκεί να θυμόμαστε ότι υποψήφιος αιμοδότης είναι κάθε υγιής άνθρωπος,
υποψήφιοι δέκτες, είμαστε όλοι.

ΜΥΘΟΣ 6ος
«Εντάξει, θα δώσω κι εγώ κάποτε, δεν είναι ανάγκη να το κάνω τώρα».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Η αναβολή μπορεί να περιμένει. Η ανάγκη για αίμα των ανθρώπων που το χρειάζονται,
δεν περιμένει ποτέ. Αφορά εσένα, αφορά όλους μας. Δέκα λεπτά προσφοράς ζωής δεν σε
βγάζουν από το πρόγραμμά σου, δεν πάνε πίσω τις δουλειές σου, δεν χαλούν τις διακοπές
σου. Αντίθετα, η προσφορά σου αποδεικνύει τη θέλησή σου να συμμετάσχεις σε μια κοινή
προσπάθεια. Δεν υπάρχουν αρμόδιοι, είμαστε όλοι υπεύθυνοι.

http://www.apodimos.com/arthra/Ioulios_2004/AIMODOSIA_MYTHOI_KAI_PRAGMATIKOTHTA/index_files/image002.jpgΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ για τις Ανάγκες σε αίμα...
Σε κάθε νοσοκομείο 2/10 ασθενείς κατά μέσο όρο χρειάζονται μετάγγιση.
Έτσι, οι ετήσιες ανάγκες της χώρας μας σε αίμα, ξεπερνούν πολύ περισσότερο
από τις 550.000 - 600.000 φιάλες και καλύπτονται από τις εξής πηγές:

- 50 % από το συγγενικό περιβάλλον των ασθενών.
- 40 % από μεμονωμένους εθελοντές αιμοδότες καθώς και συγκροτημένους συλλόγους εθελοντών αιμοδοτών .
- 5 % από τις ένοπλες δυνάμεις.

Δυστυχώς, επειδή οι αυξημένες ανάγκες της χώρας μας δε καλύπτονται πλήρως βρισκόμαστε
στη δυσάρεστη θέση να εισάγουμε αίμα από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό, πράγμα που δεν
μας τιμά ως χώρα και είναι οικονομικά ασύμφορο. Χιλιάδες συνάνθρωποί μας βρίσκονται στη
δυσάρεστη θέση να ζητούν απεγνωσμένα μια φιάλη αίματος. Ας μην αντιμετωπίσουν την
αδιαφορία.

Αίμα χρειάζονται...

v Οι χιλιάδες τραυματίες των τροχαίων ατυχημάτων που έχουν ανάγκη από 10 - 40,
ανάλογα με την περίπτωση.
v Τα 4.000 άτομα που πάσχουν από Μεσογειακή Αναιμία, στην πλειοψηφία τους παιδιά.
Για κάθε ασθενή απαιτούνται 30 φιάλες το χρόνο.
v Όσοι πάσχουν από διάφορες αιματολογικές ασθένειες (λευχαιμία, αιμορροφιλία κα.)
για την κάλυψη των οποίων απαιτούνται έως και 50 φιάλες αίματος ή παραγώγων.
v Ορισμένες έγκυες που παρουσιάζουν προβλήματα κατά τον τοκετό, καθώς και ασθενείς
που πρόκειται να υποβληθούν σε κάποια επέμβαση (ορθοπεδική, καρδιοχειρουργική κα.).
v Περιστατικά βαριάς γαστρορραγίας και Χρόνιας νεφρικής ανεπάρκειας.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Ο υποψήφιος αιμοδότης, κατά τη λήψη του ιστορικού πρέπει να αναφέρει τυχόν
συμπτώματα, ώστε να βοηθήσει το ιατρικό προσωπικό να κρίνει με ασφάλεια.
Λόγω του κινδύνου μετάδοσης του AIDS αποκλείονται άτομα που ανήκουν στις λεγόμενες
ομάδες υψηλού κινδύνου π.χ. ομοφυλόφιλοι, ναρκομανείς κλπ.
v Αίμα μπορούν να δώσουν... όλοι οι υγιείς άντρες και γυναίκες, ηλικίας 18 - 62 ετών, κάθε 3 - 4 μήνες.
v Αίμα δεν μπορούν να δώσουν... όσοι πάσχουν από διάφορα νοσήματα ή παθολογικές
καταστάσεις που απαγορεύουν οριστικά ή πρόσκαιρα την αιμοδοσία.
Ο αποκλεισμός αυτός γίνεται:
Ø για να μην επιβαρυνθεί η υγεία του αιμοδότη.
Ø για να διασφαλιστεί η ποιότητα του αίματος που θα μεταγγισθεί στο λήπτη.
Τέτοιες καταστάσεις είναι:
¨ ασθενείς και φορείς του AIDS, οι οποίοι αποκλείονται οριστικά από την αιμοδοσία.
¨ Ηπατίτιδα B και C.
¨ Ελονοσία.
¨ Χρόνια νοσήματα, όπως καρδιακές παθήσεις, διαβήτης, υπέρταση, χρόνια νεφροπάθεια, ηπατοπάθεια, αναιμία.
¨ Χρήση ναρκωτικών, αλκοολισμός.
¨ Σοβαρές αλλεργικές καταστάσεις.
¨ Εγκυμοσύνη.
¨ Φορείς ετερόζυγης Μεσογειακής αναιμίας, αν το επίπεδο της αιμοσφαιρίνης είναι κάτω από 12 gr/dl.
¨ Λήψη ορισμένων φαρμάκων.

ΟΔΗΓΙΕΣ για τον ΑΙΜΟΔΟΤΗ και μετά την ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ.

Για τον Αιμοδότη
¨ Αίμα μπορείς να δώσεις οποιασδήποτε ώρα της ημέρας μεταξύ 8πμ - 8μμ.
¨ Θα πρέπει να είσαι ξεκούραστος, να έχεις κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ και να μην έχεις καταναλώσει μεγάλη ποσότητα αλκοόλ.
¨ Καλά είναι πριν την αιμοληψία να έχεις πάρει ένα ελαφρύ γεύμα (τυρόπιτα, σάντουιτς) όχι όμως μεσημεριανό.
Μετά την αιμοληψία...
¨ Πιες την πορτοκαλάδα που σου προσφέρεται και φάε κάτι ελαφρύ.
¨ Μην αποχωρήσεις από το σημείο της αιμοληψίας πριν σου το επιτρέψει το υπεύθυνο προσωπικό.
¨ Καλό είναι να αποφύγεις την οδήγηση και το κάπνισμα για 1 ώρα.
¨ Συνίσταται το επόμενο γεύμα να είναι καλό.
¨ Η λήψη πολλών υγρών (όχι όμως αλκοόλ) είναι απαραίτητη για την αποκατάσταση του χαμένου όγκου.
¨ Σε περίπτωση αιμορραγίας στο σημείο της φλεβοκέντησης σήκωσε το χέρι σου ψηλά, λύγισε τον αγκώνα και πίεσε με τα δάκτυλα.

http://www.apodimos.com/arthra/Ioulios_2004/AIMODOSIA_MYTHOI_KAI_PRAGMATIKOTHTA/index_files/image004.jpg
Αίμα μπορείτε να δώσετε σε όλα τα Κρατικά Νοσοκομεία που έχουν τμήματα Αιμοληψίας.

Julia
02-04-08, 13:34
να ζησεις κοπέλα μου!
καλά τα έγραψες...

kanenas42
02-04-08, 14:16
πολυ καλα τα γραφεις απλως σημειωνω για οσους δεν ξερουν τι σημαινει ετεροζυγη μεσογειακη αναιμια οτι προκειται γι'αυτους που εχουν το στιγμα.εγω εχω δωσει δεκαδες φορες παρολο που το εχω.

etiroll
02-04-08, 15:28
to omorfotero topic pou exw diavasei tosa xronia sta forums!
1.000.000thanks kai 1.000.000 synxaritiria gia thn dhmiourgia tou sygekrimenou topic!:bow::bow::bow::bow::bow:

spy_athens
02-04-08, 16:18
well done

kotsalo
02-04-08, 18:19
kalo einai na dineis aima,egw sto tei pou edina ola auta ta xronia otan erxontousan,etrwga tsampa turakia,fruganitses kai xumoulides epsa,xaxa.Pera oti kai kala einai kalo na dinw aima pou ksepernaw to orio ston aimatokriti.Den einai kati kako,ante ante pigainete.

L_Oronar
02-04-08, 19:19
Xairomai pou sas arese to thread paidia!!
Na mas peite k eseis kapoia xrisimi pliroforia apo tis empeiries sas i dikwn sas anthrwpwn!!

I aimodosia den einai tipota gia ton aimodoti alla to lipti isws einai i zwi tou!!

navagos®
02-04-08, 20:38
L_Oronar sou vgazo to kapelo...:bow: to thread sou einai xrisimo kai dini apantisis se pola erotimata... mpravo sou:)

Miranda
02-04-08, 20:54
Αυτο με το καπνισμα που γραφει, οντως ειναι αληθεια..
Πηγα πριν 2 μηνες περιπου για να δωσω, αλλα μου επεσε η πιεση κατα τη διαρκεια(αλλα ευτυχως ειχε γεμισει σχεδον το σακουλι) κ μου ειπε ο γιατρος θα κατσεις,θα φας μπροστα μου, κ μολις ξαναρθει το χρωμα σου, τοτε θα περιμενουμε αλλο λιγο μεχρι να σου πω εγω να φυγεις...

Με κρατησε 20 λεπτα κ εγω ηθελα να βγω για γαρο κ μου λεει, "Εσυ ειδικα που ειχες κ προβλημα, δε προκειται να καπνισεις στις επομενες 3 ωρες"....

Με το που βγηκα εξω αναψα τσιγαρο, κ στις 5 τζουρες που προλαβα να κανω ημουν να πεθανω..
Επεσε κατευθειαν η πιεση ξανα κ πολυ περισσοτερο κ χρειαστηκα κανα τεταρτο να ηρεμησω...
Ευτυχως που δεν εφυγα απο το νοσοκομειο, ατι εβρεχε κ δεν ειχε να κατσω πουθενα κ ξαναμπηκα μεσα :D
Παλιο γρουσουζη γιατρε :rant:

kotselar
02-04-08, 21:33
Αυτο με το καπνισμα που γραφει, οντως ειναι αληθεια..
Πηγα πριν 2 μηνες περιπου για να δωσω, αλλα μου επεσε η πιεση κατα τη διαρκεια(αλλα ευτυχως ειχε γεμισει σχεδον το σακουλι) κ μου ειπε ο γιατρος θα κατσεις,θα φας μπροστα μου, κ μολις ξαναρθει το χρωμα σου, τοτε θα περιμενουμε αλλο λιγο μεχρι να σου πω εγω να φυγεις...

Με κρατησε 20 λεπτα κ εγω ηθελα να βγω για γαρο κ μου λεει, "Εσυ ειδικα που ειχες κ προβλημα, δε προκειται να καπνισεις στις επομενες 3 ωρες"....

Με το που βγηκα εξω αναψα τσιγαρο, κ στις 5 τζουρες που προλαβα να κανω ημουν να πεθανω..
Επεσε κατευθειαν η πιεση ξανα κ πολυ περισσοτερο κ χρειαστηκα κανα τεταρτο να ηρεμησω...
Ευτυχως που δεν εφυγα απο το νοσοκομειο, ατι εβρεχε κ δεν ειχε να κατσω πουθενα κ ξαναμπηκα μεσα :D
Παλιο γρουσουζη γιατρε :rant:

emmmmm k esi ta dika s

nice thread btw

L1M1T
02-04-08, 22:03
Mpravo L_Oronar. Poli kalo topic. Molis simera piga kai edosa aima gia kapoion pou tha egxiristi tin deftera kai isos to xreiastei.
Makari na evesthitopoiithi kai allos kosmos. Ena mikro tsimpima mporei na sosei tin zoh kapiou.

maus
03-04-08, 10:52
Παιδιά για όσους δεν έχουν δώσει ποτέ αίμα να μη φοβούνται είναι πολύ ωραία η αίσθηση που έχεις μετά ότι βοήθησες κάποιον άνθρωπο γνωστό ή άγνωστο, δεν πονάει και το προσωπικό στα τμήματα αιμοδοσίας είναι στο συντριπτικό ποσοστό του πολύ ευγενικό και υπεύθυνο (να ξέρετε οι χοντρούλες νοσοκόμες έχουν ελαφρύτερο χέρι :-) από εμπειρία...).

Miranda
03-04-08, 12:53
Επισης να πω, επειδη δεν ειδα να αναφερεται καπου, οτι οι εθελοντες αιμοδοτες, αν(Θεος φυλαξοι)εχουν καποιο ατυχημα οι ιδιοι ή καποιος συγγενης πρωτου βαθμου, εχουν οσες φιαλες αιματος χρειαζονται...
Για 2ου βαθμου εχουν καποιο συγκεκριμενο αριθμο, δεν το θυμαμαι τωρα :)

Αλλα κυριως ειναι το αισθημα της αλληλεγγυης κ βοηθειας οπως ειπαν κ πιο πανω τα παιδια :)

-XAOS-
03-04-08, 13:47
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου πρέπει να δίνουμε αίμα.
Εγώ έδινα για διαφόρους γνωστούς κάποια στιγμή πήρα την απόφαση και έγινα αιμοδότης.

Kallisto
03-04-08, 15:56
Μόνο μη μείνουμε στο μπράβο. Όσοι δεν είστε αιμοδότες να γίνετε αμέσως!!!

Να συμπληρώσω κάτι. Όσοι δίνετε αίμα, τηρήστε και κάποια άλλη σύσταση που κάνουν οι γιατροί.. Μην κάνετε την περίοδο εκείνη sex χωρίς προφυλάξεις με άτομα που δεν ξέρετε το ιστορικό τους. :yes:

giannis-21
03-04-08, 16:47
poli kalo!!

scorpion21
03-04-08, 20:08
Υποκλίνομαι στο μεγαλείο σου!!!!:bow::bow::bow:

antipyr
07-04-08, 18:07
Αναμφισβήτητα η εθελοντική(!) αιμοδοσία βοηθά πολύ κόσμο που έχει ανάγκη και όντως δεν υπάρχουν παρενέργειες οποιουδήποτε τύπου στον αιμοδότη. Το ΚΑΚΟ όπως και για πολλά άλλα στη χώρα μας είναι η Νομοθεσία και η Γραφειοκρατεία. Τι θέλω να πώ;;
Ήμουν για πολλά χρόνια (περίπου 13) εθελοντής αιμοδότης. Έδινα αίμα όποτε προβλεπόταν, σχεδόν κάθε 4 μήνες, αλλά έπαψα να το κάνω πια και δίνω μόνο όταν κάποιος μου το ζητήσει. Γιατί;; Ζήτησα από τράπεζα αίματος αίμα, από αυτό που έδινα για τόσο καιρό, γιατί είχα δώσει πρόσφατα και δεν μπορούσα να ξαναδώσω για κάποιο φίλο που είχε τραυματιστεί σε τροχαίο με μηχανή. Η απάντηση ήταν ίδια όπου και αν απευθύνθηκα. Το αίμα που δίνεται εθελοντικά μπορεί να διατεθεί μόνο σε συγγενή Α' βαθμού και μόνο αν δεν μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες σε αίμα από αιμοδοσία για την εκάστοτε περίπτωση. Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος γνωρίζει αν ισχύει τελικά κάτι τέτοιο πάντως με αυτά και με αυτά ο Έλληνας εγκαταλείπει αρκετές προσπάθειες εθελοντισμού.-

gs1593
08-04-08, 13:14
Αναμφισβήτητα η εθελοντική(!) αιμοδοσία βοηθά πολύ κόσμο που έχει ανάγκη και όντως δεν υπάρχουν παρενέργειες οποιουδήποτε τύπου στον αιμοδότη. Το ΚΑΚΟ όπως και για πολλά άλλα στη χώρα μας είναι η Νομοθεσία και η Γραφειοκρατεία. Τι θέλω να πώ;;
Ήμουν για πολλά χρόνια (περίπου 13) εθελοντής αιμοδότης. Έδινα αίμα όποτε προβλεπόταν, σχεδόν κάθε 4 μήνες, αλλά έπαψα να το κάνω πια και δίνω μόνο όταν κάποιος μου το ζητήσει. Γιατί;; Ζήτησα από τράπεζα αίματος αίμα, από αυτό που έδινα για τόσο καιρό, γιατί είχα δώσει πρόσφατα και δεν μπορούσα να ξαναδώσω για κάποιο φίλο που είχε τραυματιστεί σε τροχαίο με μηχανή. Η απάντηση ήταν ίδια όπου και αν απευθύνθηκα. Το αίμα που δίνεται εθελοντικά μπορεί να διατεθεί μόνο σε συγγενή Α' βαθμού και μόνο αν δεν μπορούν να καλυφθούν οι ανάγκες σε αίμα από αιμοδοσία για την εκάστοτε περίπτωση. Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος γνωρίζει αν ισχύει τελικά κάτι τέτοιο πάντως με αυτά και με αυτά ο Έλληνας εγκαταλείπει αρκετές προσπάθειες εθελοντισμού.-

:( ετσι ειναι όπως τα λες. συνεβη & σε μενα για τον πατερα μου που χρειαζομουνα 7 φιαλες και ενω διεθεταν αρκετοι φιλοι μου στην καρτα τους αλλα δεν μπορουσα να παρω.τελικά καλυφθηκα αλλα μου έμεινε η πικρια γιατι κι εγω έχω δώσει αίμα αρκετες φορες για ασθενεις το οποίο δεν χρησιμοποιήθηκε σ' αυτους αλλα δεν μπορούσα να το διεκδικησω.Τελοσ παντων.....

Καλό θα είναι να δίνουμε όλοι μας γιατί εκτός απο το συνανθρωπο κάνουμε καλο στον εαυτό μας και σωματικά και ψυχικά.

xaferrari
08-04-08, 14:35
mprabo poly kalo!!! kai egw thelw na paw na dosw ala oses fores pigan na mou paroun pefto lipothimos :(

Kallisto
08-04-08, 18:56

Αυτό που λες ισχύει. Δεν μπορείς να απαιτείς να "πάρεις" πίσω το αίμα που έδωσες παρα μόνο αν είναι για εσένα ή για συγγενη Α βαθμού οπότε και σου δίνουν απεριόριστο (πιο πολύ και απόσο έδωσες εσυ...). Φαντάσουν τι θα συνέβαινε αν ο κάθε εθελοντής πήγαινε καθημερινά και απαιτούσε να του δώσουν φιάλες για τον κάθε γνωστό του.. Δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει τίποτα. Ο εθελοντισμός σημαίνει δίνω χωρίς να περιμένω ανταλλάγματα. Απλώς η πολιτεία αναγκάζεται να προσφέρει κάποια ανταλλάγματα για να ευαισθητοποιήσει το κοινό.

Eros
08-04-08, 19:20
File xaferrari ki egw to idio pa8aina kai giauto 3ekinhsa na dinw aima systimatika edw kai mia dekaetia kai se pliroforw twra oute pou me noiazei ..... arkei na mi blepw tin belona ... ta 10 lepta pername mexri na PEIS KIMINO......

Oso gia to filo mas ton antivir pou den tou edinan tis fiales exw na tou pw to e3is
den 3erw an to leei o nomos auto gia tou syggeneis A Ba8mou alla prepei na epeses se poly ili8io ypallilo i Syllogo aimodotwn o opoios se ekmetaleftike 13 xronia kai sto telos kollise sto gramma tou Nomou....
Auta einai makakies egw exw dwrisei fiales aimatos kai sto pleon asxeto kai den me rwtisan pote ti tous eixa (Exw dwsei panw apo 20 Fiales kai dwrisa peripou 8 )

Exw telos na pw sygxaritiria gia to 8aymasio Topic alla dystyxws i eyes8isia kapoiwn memonomenwn atomwn den lynei to problima
OLA EINAI 8EMA PAIDEIAS .... Prepei apo mikra ta paidia mas na ma8oun oti einai wraio pragma na boi8as ton synan8ropo sou me opoiondipote tropo mporeis ... alla ti lew , ti perimenw apo mia Ellada me 10.000.000 PARTAKIDES ????
MALLON ONEIREYOMAI
Keep Dreamin Aderfe !!!!!!!!

L_Oronar
08-04-08, 21:19
File Eros, katalavainw apoluta tous logous pou apogoiteuesai, malista tous sumerizomai kiolas,
omws den eimaste ligoi oi euaisthitopoiimenoi anthrwpoi!

eimaste polloi perissoteroi ap oti nomizoume, apla de provalei kaneis to kalo, giati de poulaei!!

opote oses prospatheies k oti kinitopoiiseis gunontai sxedon panta pernan ston ntoukou!

Sumasia omws exei pws uparxei kosmos ekei eksw pou kserei na prosferei!!
:bow:

antipyr
09-04-08, 01:02
Αυτό που λες ισχύει. Δεν μπορείς να απαιτείς να "πάρεις" πίσω το αίμα που έδωσες παρα μόνο αν είναι για εσένα ή για συγγενη Α βαθμού οπότε και σου δίνουν απεριόριστο (πιο πολύ και απόσο έδωσες εσυ...). Φαντάσουν τι θα συνέβαινε αν ο κάθε εθελοντής πήγαινε καθημερινά και απαιτούσε να του δώσουν φιάλες για τον κάθε γνωστό του.. Δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει τίποτα. Ο εθελοντισμός σημαίνει δίνω χωρίς να περιμένω ανταλλάγματα. Απλώς η πολιτεία αναγκάζεται να προσφέρει κάποια ανταλλάγματα για να ευαισθητοποιήσει το κοινό.

Το θέμα kallisto δεν είναι ότι περίμενα ποτέ ανταλλάγματα όταν πρόσφερα αίμα, το θέμα είναι ότι οταν κάποιος το είχε ανάγκη εγώ δεν μπορούσα να τον βοηθήσω έστω με μία φιάλη, επειδή την είχα δώσει εθελοντικά. Δε θέλω να παρξηγηθώ με τα λεγόμενα μου αλλά όπως και να το κάνουμε με χάλασε πολύ αυτή η υπόθεση.-

Theo....
09-04-08, 10:56
Bravo..........tipota allo :bow::bow::bow::bow::bow:

malfunction
18-04-08, 14:08
theorw pos den ksexases kati. os ethelontis emodotis pistevw pos oloi prepei na dinoun ema opote mporoun giati einai mia kinisi elpidas pros ton synathropo.

neossdd
18-04-08, 15:49
Το θέμα kallisto δεν είναι ότι περίμενα ποτέ ανταλλάγματα όταν πρόσφερα αίμα, το θέμα είναι ότι οταν κάποιος το είχε ανάγκη εγώ δεν μπορούσα να τον βοηθήσω έστω με μία φιάλη, επειδή την είχα δώσει εθελοντικά. Δε θέλω να παρξηγηθώ με τα λεγόμενα μου αλλά όπως και να το κάνουμε με χάλασε πολύ αυτή η υπόθεση.-

Mia apo ta idia egine kai se mena.. Eprepe na kanei enxeirisi o pateras mou.. enw eixa dwsei girw stis tesseris fores egw, kai diplasies i mia aderfi mou, den mas edwsan oute mia.. :judge:
Profanos Einai se ti "upallilo" tha peseis.. Pantos kai emena me xalase authn i upothesi..:no:
Pleon den eimai kai toso fanatikos alla pigainw pou kai pou kai dinw

Ksxasa na pw ena megalo mpravo sto atomo pou dimiourgise auto to info gia thn aimodosia,
Paidia kalo einai na dinoume.
L_Oronar Mpravo sou gia to uperoxo thema pou anoikses :)

prodromosfan
18-04-08, 21:13
Δυστυχως ολοι καταλαβαινουμε το ποσο σημαντικη ειναι η αιμοδοσια οταν χρειαστει, το ιδιο και για τη δωρεα οργανων.

Προσωπικα εχω δωσει αιμα για συγγενεις, φιλους, αγνωστους, τυχαια, μεχρι και για να ακολουθησω μια γκομενα πηγα να δωσω αιμα. Αμα εισαι υγιης γιατι να μη δωσεις?

Νταξει μπορει να μην κραταει 10 λεπτα, κραταει μιση ωρα αλλα τι ειναι μιση ωρα οταν αυτο το αιμα μπορει να σωσει μια ζωη?

katedr
18-04-08, 21:15
μπράβο!πολυ καλό θέμα.

antonatsis
19-04-08, 01:05
erwthsei...auto pou lene oti an exeis kani tattouaz meta de mpwreisna dwseis aima isxuei?rotaw giati skopeuw na kanw tatoo alla skopeuw na dinw kai aima...kai mou fenete polu periergo na mi mporo na doso logo mias zografias panw sto soma mou....auto

btw polu omorfo post kopela mou
keep it up :D

gavalouk
19-04-08, 08:45
olo elega na paw na dwsw aima kai olo to eixa stin anavoli...ta klasika tou ellina .."apo deutera...". gia na paw prepei prwta na mou kanoun kapoies eksetaseis prwta etsi?otan eixan paei pantws kapoioi gnwstoi mou na dwsoun aima tous piran kanonika ..xwris eksetaseis!!!! apla tous rwtisan istoriko..tpt parapanw kai otan autoi rwtisan an prepei prwta na eksetastoun ..tous eipan oti to aima eksetazetai meta ...einai logiko auto?
ennow den prepei na ginei kai enas elegxos prin ston aimodoti kai fusika as ginei kai meta...

zafiriss
19-04-08, 10:40
eisai kai i proti kopelia!!!:thumbsup::bow::bow:

salonicaCapital
29-04-08, 07:49
poly kalo.. omos.. Kalo einai na dinoume se Kathara nosokomia.. Giati distixos den thelo na kano ton sinigoro tou diaolou.. omos exei kata kairous simvei na dosei aima / parei kai na molinthei kapoios sinanthropos mas!!! Kai min mou peite oti den to thimaste apo tin tileorasi ayto!!!

salonicaCapital
29-04-08, 07:51

:no:
Opote diladi an ego eimai me mia kopela 4 xronia... Alla den exo pantreytei kai xriazete aima.. tha prepei na kano epitopou gamo gia na mporoun na tin dosoun???
AISXOS!!!!

Barney Stinson
29-04-08, 16:17
tha paw na dwsw methavrio aima...lew na ginw aimodoths twra p egina 18!:D

jonas
01-05-08, 17:39
Αίμα μπορούν να δώσουν... όλοι οι υγιείς άντρες και γυναίκες, ηλικίας 18 - 62 ετών, κάθε 3 - 4 μήνες. twra einai ana 3 mhnes an ola einai kala.
gratz gia to topic!
k kati akoma gia mas ta agorakia...osoi to anvalete sunexeia, sas lew pws sto strato an dwseis aima painreis k adeia,skefthte to:-).
se opoion nosokomeio k na pate 8a sas dextoun an tous peite pws 8elete na dwsete aima.ena kalo 8a kanete:-)

neos
12-06-08, 21:25

Δίνω 20 χρόνια αίμα (για άτομα με μεσογειακή αναιμία ) και έχω δώσει 5 φορές σε φίλους και γνωστούς χωρίς πρόβλημα.

Κάθε φορά που δίνω αίμα καταγράφετε στην καρτέλα μου και μπορώ να το δώσω στο μέλλον όπου θέλω.

dj_chris23
13-06-08, 17:51
Πολύ καλό topic και μπράβο στον δημιουργό του .
Είμαι χρόνια αιμοδοτής στο Αχεπα Θεσσαλονίκης και ποτέ δε μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα όσες φορές κι αν ζήτησα αίμα για κάποιον δικό μου άνθρωπο κι ας μην ήταν συγγενής πρώτου βαθμού.
Πιστεύω ότι οταν ζητάς κάτι είναι σημαντικός ο τρόπος που το ζητάς.
Για τον φιλο που ρώτησε για το τατουάζ αν δεν το δηλώσεις δε σε κόβουν απο αιμοδοσία (εννοείτε να μην είναι σε σημείο που φαίνετε) , είναι σημαντικό όμως να ξέρεις ποιες είναι οι ομάδες υψηλού κινδύνου κι αν συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτές να αποφύγεις να δίνεις αίμα.
Επίσης προς τον φίλο που ρώτησε η χρήση χασίς δε σε αποκλείει από την δυνατότητα να είσαι αιμοδότης αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερο το αίμα που δίνεις να έιναι όσο πιο υγιές γίνετε (η αποφυγή και απλά του καπνίσματος θα ήταν πολύ σημαντική). Για τη χρήση αλλων ναρκωτικών ουσιών ειδικά αυτών που χρειάζονται ένεση για την χρήση δεν το συζητάμε καν απλά ανηκουν στι; ομάδες υψηλού κινδύνου και αποκλειόνται δια ροπαλου :P.

aproskinitos
13-06-08, 19:19
Bravo paidia!Katapliktiko topic.Exw dwsei 3-4 fores.Eimai ethelontis alla tin teleftaia fora den me afisane giati eixa 15 piesi.Thelw na rwtisw an yparxei kindynos an dwsw.

mpouklitsas
14-06-08, 08:46
Ένα μεγάλο μπράβο για το θέμα!!!είναι ότι καλύτερο να είσαι αιμοδότης!!!είμαι 6 χρόνια εθελοντής αιμοδότης!!!

sougiasdj
20-06-08, 23:26
Μόνο μη μείνουμε στο μπράβο. Όσοι δεν είστε αιμοδότες να γίνετε αμέσως!!!

Να συμπληρώσω κάτι. Όσοι δίνετε αίμα, τηρήστε και κάποια άλλη σύσταση που κάνουν οι γιατροί.. Μην κάνετε την περίοδο εκείνη sex χωρίς προφυλάξεις με άτομα που δεν ξέρετε το ιστορικό τους. :yes:

Θεωρω πως αυτο εννοειτε δινεις δεν δινεις αιμα...(σεξ με προφυλαξεις...)

mimozas
21-06-08, 13:14
μακαρι να μπορουσαν να διαβασουν αυτο το αρθρο ολοι οι ελληνες...
μπραβο σου

NoDi
21-06-08, 18:34
re paidia egw 8elw para polu na dwsw aima alla ka8e fora p paw g eksetash aimatos molis bgalei (ap th fleva m) h tupissa th velona eimai na me psaxnete...k skeftomai oti an paw na lipo8umisw otan m pairnoun 1 suriga aima t 8a ginei m 1 sakoulaki?? :confi::confi:

eleftheria1984
22-06-08, 00:17
Πολύ καλό θέμα! Δίνω κ εγώ αίμα αρκετά συχνά. Είναι πολύ καλό να προσφέρεις στο συνάνθρωπο σου, ειδικά κάτι που το έχεις σε αφθονία και αναπληρώνεται αμέσως!

olo elega na paw na dwsw aima kai olo to eixa stin anavoli...ta klasika tou ellina .."apo deutera...". gia na paw prepei prwta na mou kanoun kapoies eksetaseis prwta etsi?otan eixan paei pantws kapoioi gnwstoi mou na dwsoun aima tous piran kanonika ..xwris eksetaseis!!!! apla tous rwtisan istoriko..tpt parapanw kai otan autoi rwtisan an prepei prwta na eksetastoun ..tous eipan oti to aima eksetazetai meta ...einai logiko auto?
ennow den prepei na ginei kai enas elegxos prin ston aimodoti kai fusika as ginei kai meta...

Κανονικά πρέπει να σου κάνουν πρώτα μια γενική αίματος, της οποίας τα αποτελέσματα βγαίνουν σε πέντε λεπτά, για να δουν τον αιματοκρίτη σου, αν είναι χαμηλός δεν σου παίρνουν αίμα. Φυσικά σου μετράνε κ την πίεση. Το αίμα εξετάζεται διεξοδικότερα μετά την αιμοδοσία.
Είναι πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να συμπληρώνουμε με απόλυτη ειλικρίνεια το ερωτηματολόγιο πριν την αιμοδοσία. πχ, εγώ μία φορά πήγα να δώσω αίμα κ στο κουτάκι που λέει αν έχω πάει πρόσφατα στον οδοντίατρο απάντησα όχι. Όντως δεν είχα πάει, όμως την προηγούμενη μέρα με πονούσε το δόντι μου, αλλά ξεχασα να το πω στη γιατρό. Της το είπα αφού είχε γεμίσει η μισή φιάλη... Φυσικά το αίμα πήγε στα σκουπίδια κ εγώ... next time!

Badgirl
22-06-08, 08:58
Για τον φιλο που ρώτησε για το τατουάζ αν δεν το δηλώσεις δε σε κόβουν απο αιμοδοσία (εννοείτε να μην είναι σε σημείο που φαίνετε) , είναι σημαντικό όμως να ξέρεις ποιες είναι οι ομάδες υψηλού κινδύνου κι αν συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτές να αποφύγεις να δίνεις αίμα.

Γιατι να μην πει πως εχει κανει τατουαζ ??
μονο αν το εχει κανει προσφατα πριν την αιμοδοσια δεν μπορει να δωσει αιμα!
οταν σου δινουν το ερωτηματολογιο για το ιστορικο καλο ειναι να ειμαστε ειλικρινεις!
Ξερω παιδια τα οποια εχουν τατουαζ και δινουν αιμα!!!

Συγχαρητηρια για το ποστ!!:group:

flying_carpet
26-06-08, 01:15
Πολύ καλό θέμα! Δίνω κ εγώ αίμα αρκετά συχνά. Είναι πολύ καλό να προσφέρεις στο συνάνθρωπο σου, ειδικά κάτι που το έχεις σε αφθονία και αναπληρώνεται αμέσως!

Κανονικά πρέπει να σου κάνουν πρώτα μια γενική αίματος, της οποίας τα αποτελέσματα βγαίνουν σε πέντε λεπτά, για να δουν τον αιματοκρίτη σου, αν είναι χαμηλός δεν σου παίρνουν αίμα. Φυσικά σου μετράνε κ την πίεση. Το αίμα εξετάζεται διεξοδικότερα μετά την αιμοδοσία.
Είναι πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να συμπληρώνουμε με απόλυτη ειλικρίνεια το ερωτηματολόγιο πριν την αιμοδοσία. πχ, εγώ μία φορά πήγα να δώσω αίμα κ στο κουτάκι που λέει αν έχω πάει πρόσφατα στον οδοντίατρο απάντησα όχι. Όντως δεν είχα πάει, όμως την προηγούμενη μέρα με πονούσε το δόντι μου, αλλά ξεχασα να το πω στη γιατρό. Της το είπα αφού είχε γεμίσει η μισή φιάλη... Φυσικά το αίμα πήγε στα σκουπίδια κ εγώ... next time!
Μπράβο για το θέμα...Πάρα πολλοί θα έπρεπε να ενημερωθούν ώστε να μη φοβούνται να γίνουν αιμοδότες!!!:smile2::smile2:Δεν κατάλαβα τι έγινε με το δόντι...Γιατί το αίμα πήγε στα σκουπίδια???
Εγώ για πρώτη φορα πήγα πριν από 2 ρβδομάδες και δεν μπόρεσα να δώσω αίμα δυστυχως...Μου είπαν πως ο αιματοκρίτης μου είναι πολύ χαμηλός όπως επίσης και η πίεσή μου...Το οτι ζαλίζομαι πάρα πολύ τον τελευταίο καιρο το ήξερα αλλά δεν περίμενα να μου πουν πως έχω και αναιμία...Θα πάω να κάνω εξετάσεις και εννοείται πως αν έχω κάτι που διορθώνεται με τη διατροφη θα κάνω ότι μπορώ για να δώσω αίμα άμεσα...!!

dimitrisbrubas
27-06-08, 16:50
μπραβο σου, εθιξες ενα μεγαλο θεμα και το ανελυσες υπεροχα. προσθετοντας, θελω να πω κατι για τους δυσπιστους. << καθημερινα βλεπουμε στην τηλεοραση, ακουμε στο ραδιοφωνο, διαφορους συνανθρωπους μας να ζητανε βοηθεια, πίστευε κανεις απο αυτους πριν συμβει το αναπαντεχο οτι θα τους συνεβαινε; >>

simos89
27-06-08, 21:57
αυτό είναι ένα παρά πολύ καλό θέμα στο όποιο πρέπει να ευαισθητοποιηθούν πολύ αλλά και να αναφερθούν και οι τηλεοράσεις οι οποίες κινούν ένα μεγάλο πλήθος ανθρώπων θα πρέπει να μιλήσουν επί αυτού του θέματος είναι ένα από τα σημαντικότερα και εκτός αυτού όλοι καπια στιγμή θα χρειαστούμε είναι καλό να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους .πέρσι έδωσα 2 φορές αίμα φέτος δεν έχω δώσει αίμα αλλά που θα πάει θα πάω και φέτος …

MaZzzZ
28-06-08, 05:22
Mprabo kala ta les...

Frout@ki
29-06-08, 00:05
ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΤΑΣΙΚΗ Κ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΑΙΜΑ...ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ.

eleftheria1984
01-07-08, 00:20
Δεν κατάλαβα τι έγινε με το δόντι...Γιατί το αίμα πήγε στα σκουπίδια???

Απ'ότι μου είχε πει η γιατρός, λόγω του ότι πονούσε το δόντι μου την προηγούμενη ημέρα είχα αυξημένα αιμοπετάλια (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι καλά:unsure:) άρα το αίμα δεν ήταν καλό...:slap: Όμως τις επόμενες φορές που έδωσα δεν είχα πρόβλημα.:)

stoula
07-07-08, 21:34
otan egina 18 xronon tin imera ton genethlion mou piga gia na gino aimodotria ithela na voithiso kai go ....
kai me edioxan......... den ixera....
elonosia

Cotsiospower
10-07-08, 10:30
wraio 8ema. gia na ma8oun oloi ti esti aimodosia.... eseis stin ellada exete megalo provlima. emeis stin kipro exoume pollous sta8erous aimodotes....

efo
10-07-08, 17:15
eimai 24 xronon kai exw dosei aima 8 fores kammia fora den itan gia anagki kapoiou gnostou mou kai afto pou exw na pw einai oti den aisthanesai eforia otan dineis to aima epidi boithas alla aisthanese eforia epidi mastouroneis.H apoleia aimatos se zalizei ta matia sou den estiazoun toso kala. Molis sikotheis eidika o ximos boithaei (prosopika pino kana litro ximo sto spiti) kai meta xekourasi oxi polla, apo tin epomen i mera ola mia xara

DIMPANT
11-07-08, 20:04
Mprabo ....

druid13
12-07-08, 09:51
Απ τα καλυτερα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ, μπραβο και απο εμενα και να συπληρωσω επι της ευκαιριας οτι ειδικα για εμας τα αγορακια πρεπει να μας γινει συνηθεια να δινουμε αιμα μιας και ειναι ο μονος τροπος να βαλουμε τον οργανισμο μας στην διαδικασια να παραγει "φρεσκο", μειωνοντας ετσι τις πιθανοτητες σε μεγαλυτερη ηλικια για εγκεφαλικο, ανακοπες και τετοιου ειδους ασθενειες μιας και ετσι το αιμα ανανεωνεται και ελαχιστοποιουνται οι τοξινες που μαζευονται με την παροδο των χρονων.
Τα κοριτσακια βεβαια ειναι προικισμενα απτην φυση και μια φορα το μηνα αυτο συμβαινει οργανικα απο μονο του και καθαριζει ο οργανισμος τους, αλλα για εμας τα αγορακια ειναι η μοναδικη λυση.

Boromir
12-07-08, 14:44
Συγχαρητήρια για το θέμα. Εγώ έδωσα αίμα πριν αρκετούς μήνες για πρώτη φορά. Τώρα σκέφτομαι πότε να ξαναπάω να δώσω.

mairoura
18-07-08, 21:22
epitelous as ma8oume k tipota ............

gmsnavy
19-07-08, 08:11
ΔΩΣΕ ΑΙΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!

poulman
19-07-08, 11:16
Συγχαρητηρια για το θεμα.

Εγω ξεκινησα να δινω εθελοντικα αιμα στην προσφατη αιμοδοσια που διοργανωσε το Ραδιο Θεσσαλονικη.
Ως τοτε ειχα δωσει μονο μια φορα στον στρατο και μια περυσι για εναν τραυματισμενο συναδερφο.
Η ολη διαδικασια ειναι γελοια. Οσοι φοβουνται ή αδιαφορουν θα επρεπε να ντρεπονται. να το σκεφτονται καλα και να περπατουν με χαμηλωμενο το κεφαλι στις υπολοιπες φασεις της καθημερινοτητας τους.
Προσωπικα, γεμισα την φιαλη σε χρονο ρεκορ, σηκωθηκα λες και δεν μου ειχε συμβει το παραμικρο και -τσιμπωντας τα αλμυρα που μου δωσανε και πινοντας τον δωρεαν χυμο- αναρωτιομουν γιατι τοσος κοσμος τρομοκρατειται στην ιδεα να του παρουν λιγο αιματακι.
Η μονη παρενεργεια πανω μου ηταν μια μελανια στο σημειο που με τρυπησαν, πραγμα που το ανεμενα γιατι εχω ευαισθητο δερμα και οχι γιατι δεν εκανε σωστα την δουλεια της η νοσοκομα.
Παρ'ολη τη μελανια λοιπον, σκοπευω να γινω τακτικος αιμοδοτης και μαλιστα επεισα και την κοπελα μου να δωσει κι αυτη μαζι μου αιμα στην επομενη αιμοδοσια του Ραδιο Θεσσαλονικη.

_zeo_
19-07-08, 12:43
παιδιά να ρωτήσω. Για ποιους λόγους δεν κάνει να δώσει κάποιος αίμα ? δηλ για ποιον λόγο το αίμα του είναι ακατάλληλο για κάποιον άλλο. Το ρωτάω αυτό διότι ένας γνωστός αρνείται πεισματικά να το κάνει αν και απ'οτι ξέρω έχει καλή τιμή στον αιματοκρίτη του, οπότε ενδείκνυται για την περίπτωση του. Αλλά δεν μπορώ να τον ρωτήσω ευθέως γιατί δεν το κανει.
***τις βελόνες δεν τις φοβάται...***

suca
19-07-08, 17:40
an dinan 2-4 meres adeia apo thn douleia opws kai ston strato oloi tha diname mia fora thn evdomada an borousame

_zeo_
19-07-08, 18:23
an dinan 2-4 meres adeia apo thn douleia opws kai ston strato oloi tha diname mia fora thn evdomada an borousame

Στον δημόσιο τομέα δίνουν 2 μέρες off. Στον ιδιωτικό τομέα δεν ξέρω τι παίζει..!!!

samxou
19-07-08, 18:41
μπραβο σου πολυ ωραιο θεμα.εγω ξεκινησα εντελως για κερδοσκοπικους λογους να δινω αιμα(δικαιουμαι 2 ημερες ανναρωτικης αδειας απο την δουλεια μου..)αλλα στην πορεια εγινα εθελοντρια αφου καταλαβα ποσο καλο μπορεις να κανεις με μια τοσο ανωδινη διαδικασια.θα ηθελα να πω οτι εαν γινεις αιμοδοτης στον συλλογο "αγαπη" αυτοματα δικαιουσε αιμα ανα πασα στιγμη το ζητησεις για τον οποιονδηποτε λογο.το μονο που εχεις να κανεις ειναι στο νοσοκομειο να πεις οτι θες να δωσεις αιμα για τον συλλογο.και παλι μπραβο σου!!!

samxou
19-07-08, 18:48
εγω ειμαι στον ιδιωτικο τομεα και μεσο συλλογικης συμβασης δικαιουμε της 2 ημερες ανναρωτικης και εχει ισχυ μονο την 1 φορα που θα δωσεις.οχι οπως λεει ο φιλος alkhs1234 να ηταν καθε φορα που δινεις αιμα αυτο δεν πρεπει να γινετε πουθενα!!!

sophiepsi
21-07-08, 15:46
ekanes polu kala pou egrapses ola ta parapanw!!!!!!!exeis apoluto dikio..palia tous mithous pisteua mexri pou xreiastike aima kai katalava...

paranoicb
21-07-08, 16:20
ego ka8e xrono paw kai dinw aima sto paidwn aglaia kyriakou 2 fores to xrono
edw kai 4 xronia, nio8w mia eswterikh oikanopoihsh mono pou to kanw auto kai
es8anomai kai egw kalitera.
paidia oso boreite na dinete aima giati panta xriazete pote den perisevei

http://www.imageshack.gr/files/8dd9yud2mmnw1xstgrfh.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=8dd9yud2mmnw1xstgrfh.jpg)

hardline0
23-07-08, 00:06
Sumfono kai eimai kai emodotis :D

ninjanody
23-07-08, 10:13
(να ξέρετε οι χοντρούλες νοσοκόμες έχουν ελαφρύτερο χέρι :-) από εμπειρία...).

ontos..... apo prosopikes empeiries to epibebaiono... :rofl:

opote mou exei parei aima i mou exei kanei enesi kana ksilaggouro me exei tsakisei kai mou exei afisei melania...:cry:

papadopoulos200
24-07-08, 00:14
πολύ καλό θέμα!!!!
και μου θύμησες πως πέρασαν 6 μήνες από την τελευταία φορά που έδωσα αίμα.
Καιρός να πάω μια βόλτα από το Παπαγεωργίου.

DOL35
24-07-08, 16:00
Εδωσα σημερα το πρωι σαν εθελοντης αιμοδοτης ( τα τελευταια 4 χρονια τακτικα ανα τριμηνο ) και η εσωτερικη ικανοποιηση που νιωθεις την στιγμη που γεμιζει η φιαλη , ειναι απλως ενα δεκαλεπτακι απο τον χρονο σου .........

Μπραβο σου για ολες τις πληροφοριες .

lambas82
04-08-08, 12:32
Διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει, αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστίσω απο τα βάθη της καρδιάς μου. Μια καρδιά που συνεχίζει και χτυπά και θα χτυπά για όσο καιρό την αιμοδοτείτε. Είμαι πάσχοντας Μεσογειακής Αναιμίας και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει αυτό που τόσο απλώχερα κάνετε. Θέλω να σας ευχαριστίσω εκ μέρους όλης της Θαλασσαιμικής κοινότητας. Να έχετε υγεία και να σας έχει ο Θεός καλά. Σας ευχαριστώ που με κάνετε να ζω!!!!

Indian
04-08-08, 13:17
Polu kalo topic. :bow:
Eimai 12 xronia e8elonths aimodoths kai mono ofelh exw apo auto.
kai gia ton eauto mou kai gia tous sunan8rwpous mou...!

jogatore
04-08-08, 20:26
Πολύ καλό το τόπικ αυτό και μακάρι να βοηθήσει και να ξυπνήσει όσους περισσότερους γίνετε γιατί πάντα υπάρχει ανάγκη για αίμα. Είναι το μόνο αγαθό που δεν μπορεί να παραχθεί βιομηχανικά και ούτε πρόκειτε να γίνει αυτό. Είμαι αιμοδότης περισσότερο απο 20 χρόνια και θέλω να πω σε όσους έχουν το φόβο ότι δεν είναι τίποτα. Απλά δίνοντας 10 λεπτα από το χρόνο σου νιώθεις την ικανοποίση ότι έχεις συντελέσει στη διάσωση ενός συνανθρώπου που έχει ανάγκη.
Μην περιμένετε να σας κτυπησει η πόρτα για κάποιον δικό σας.

kotsalo
05-08-08, 10:20
Πήγα πριν κανα δίμηνο να δώσω αίμα για κάποιον συγγενή και στο ερωτηματολόγιο σημείωσα ότι έχω piercing κτλ. (καλά εντάξει,φαινόταν έτσι και αλλίως,στο χείλος το έχω) και δεν με άφησε επειδή είχα κάνει την τρύπα 5 μήνες μόνο, μου είπε ότι λόγω του ότι δεν είναι πιστοποιημένα (?) αυτά τα μαγαζιά θέλει να περάσει ένας χρόνος και καλά. Εν τέλει, έστειλα αίμα επειδή είμαι αιμοδότης και στείλαμε μέσω του ΤΕΙ μου ότι φιάλες χρειάστηκαν για την εγχείρηση αλλά θέλω τώρα να πάω να δώσω σε κανα μήνα, και για μία γέννα που με ρώτησαν αν μπορώ να δώσω και για μένα προσωπικά που έχω να δώσω αίμα πάνω από χρόνο. Τώρα να τους πω ψέματα για το σκουλαρίκι ότι το έχω πάνω από το χρονικό διάστημα που επιβάλλεται? Χτύπα ξύλο, δεν έχω κάποια αρρώστια.

Και είπαμε, άντε τραβάτε, free juices και τυράκια.

juicy
05-08-08, 22:40
Well done, very interesting!!! Yparxei zitish sto Asklupeio Voulas gia 0rezus arnitiko! Dustuxws, parolo pou eimai ethelontria, gia logous ugeias den mporw na dwsw auti tin periodo! Opoios mporei....

kwstarelos
06-08-08, 20:09
και να δεις συμπτωση.προχθες εδωσα αιμα μετα απο 10 χρονια...

harry_lostone
07-08-08, 04:18
egw egina 18 prin apo 4-5 mines kai edwsa tote,tha xanapaw mesa ston aygousto kai tha sunexisw na pigenw,gt maresoun oi nosokomes ^^......etc,kai voithaw ton kosmo emmesa,kai den varieme na paw na dwsw aima.........asxeta me ayta omws einai kai kati allo pou isws na exete hdh anaferei kapoioi edw mesa alla den prolavena na diavasw ola ta posts...

epeidh stin ellada uparxoun ligoi sxetika aimodotes,uparxei mia karta aimodosias pou simiwnonte ekei poses fores kai poso syxna exei dwsei aima o aimodotis(panta milame gia ethelontiki aimodosia kai oxi gia aimodosia anagis pros syggeni...)...me aytin tin karta,o aimodotis mporei se periptwsi pou xreiastei aima o idios,na tou dw8ei apo opoiodipote nosokomeio xwris na prepei na dwsoun oi syggeneis tou,kai an eisai xronios aimodotis mporeis na e3asfaliseis ayto to pronomio kai gia tin oikogeneia sou...ayto einai ena enausma gia osous thewroun tin aimodosia kati to asimanto....den einai asxima na exeis kavatza aimataki gia oli tin oikogeneia....tosa symvenoun ka8e mera...ellada...

ayta....

sifan
10-08-08, 06:01
ΜΠΡΑΒΟ........ΕΜΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ.....:bow::bow::bow:

ΟΛΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΙΜΑ ....:smile2::smile2::smile2::smile2::smile2:

:smile2::smile2:ΓΙΝΕ ΑΠΛΑ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ

DMAX3LS
23-08-08, 05:57
Δίνω αίμα απο τα 18 μου ,αρχικά έδωσα απο περιεργεια στον στρατό, μετά απο 15 χρόνια συνεχίζω και δινω 3-4 φορές το χρόνο, εκτός του οτι κάνει καλό στην υγειά του δότη η ωφέλεια είναι και στην ψυχή μίας και δίνεις κάτι πολύ χρήσιμο για κάποιον που πιθανών θα του σώσεις την ζωή και δεν προκειται ποτε να μάθεις ούτε ποίος είναι.

Miranda
28-08-08, 16:06
Τι θα γινει ωρε Αστοχε?:sly:

stratos-doctor-
31-08-08, 14:06
thanks

jim@kos
01-09-08, 22:32
Thelw na ginw aimodoths k eixa skopo na to kanw amesa , omws meta apo arketes aimatologikes eksaitaseis pou exw kanei (22 xronwn eimai akoma , alla thelw na ta parakolouthw auta , eksalou gia auto plhrwnoume k asfalish >.<) m eipe o giatros m oti pithanon na exw to stigma (22 xronia meta... epituxia!)

Auto pou me anushxei idiaitera einai oti o enas apo tous goneis m einai aimodoths, k an exei to stigma tote den to proeblepsan. Yparxoun eksetaseis pou se kanoun gia na doun an exeis to stigma prin dwseis aima , h prepei na tis kanw egw k meta na paw na dhlwsw oti thelw na ginw aimodoths?

lambas82
02-09-08, 08:23
Thelw na ginw aimodoths k eixa skopo na to kanw amesa , omws meta apo arketes aimatologikes eksaitaseis pou exw kanei (22 xronwn eimai akoma , alla thelw na ta parakolouthw auta , eksalou gia auto plhrwnoume k asfalish >.<) m eipe o giatros m oti pithanon na exw to stigma (22 xronia meta... epituxia!)

Auto pou me anushxei idiaitera einai oti o enas apo tous goneis m einai aimodoths, k an exei to stigma tote den to proeblepsan. Yparxoun eksetaseis pou se kanoun gia na doun an exeis to stigma prin dwseis aima , h prepei na tis kanw egw k meta na paw na dhlwsw oti thelw na ginw aimodoths?

Υπάρχει μια εξέτση που λέγεται ηλεκτροφόριση και μπορείς να μάθεις αν έχεις στίγμα και ποιοέίδος στίγματος έχεις. Μπορείς να πας στην αιμοδοσία ενός μεγάλου νοσοκομείου και να σε κατευθύνουν για το που πρέπει να πας να την κάνεις.

jim@kos
02-09-08, 08:32
idh shmera to prwi phga na kanw eksetaseis me thn dikia m asfalish , an k o giatros m arxise ta ma k mou dioti exw kanei polles teleutaia (akouson akouson thelw na ginw aimodoths k autos skeftetai oti epibarunw to tameio me mia eksetash gia stigma pou thelw na kanw...dioti leei sto nosokomeio einai dwrean. Dld ama ginomoun dolofonos shmera to prwi tha eftaiga?)

Telos pantwn euthxws uparxei auta to topic , giati me kapoia problhmata pou eixa tous teleutaious mhnes to eixa ksexasei . Thanks paidia.

lambas82
02-09-08, 08:40
idh shmera to prwi phga na kanw eksetaseis me thn dikia m asfalish , an k o giatros m arxise ta ma k mou dioti exw kanei polles teleutaia (akouson akouson thelw na ginw aimodoths k autos skeftetai oti epibarunw to tameio me mia eksetash gia stigma pou thelw na kanw...dioti leei sto nosokomeio einai dwrean. Dld ama ginomoun dolofonos shmera to prwi tha eftaiga?)

Telos pantwn euthxws uparxei auta to topic , giati me kapoia problhmata pou eixa tous teleutaious mhnes to eixa ksexasei . Thanks paidia.

αν θέλεις την άποψή μου, πήγαινε σε κρατικό νοσοκομείο, μην εμπιστευτείς για αυτό το θέμα κάποιον ιδιώτη. Είμαι πάσχοντας Μεσ. Αναιμίας και μπορώ να σου πω απο πρώτο χέρι, οτι για ένα σφάλμα ενός γιατρού μπορεί να ταλαιπωρείται το παιδί σου αργότερα, για μια ζωή. Άκουσε με και δε θα χάσεις!!!!

aristsiftsis
02-09-08, 08:40
To μήνυμα που πρέπει να επικρατήσει,ασυζητητεί,είναι:δώστε αίμα!!!
Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαίολογίες,πολλές φορές εγκληματικές!!!
Η ταλαιπωρία δεν είναι τίποτα μπροστά στην ικανοποίοιση που αισθάνεσαι όταν βοηθάς να σωθεί μια ζωή!!!

koropi
02-09-08, 20:16
Δώστε αίμα όλοι σώζει ζωές!!!

karamitros43
09-09-08, 17:42
Η αιμοδοσία είναι μαγκιά.Αμα μπορείς να δώσεις(απο άποψη υγείας) σκέψου το καλό που κάνεις και πήγαινε δώσε.Τώρα δικαιολογίες του τύπου δεν έχω χρόνο ή είναι χοντρή η βελόνα ή δεν ξέρω γω τι... είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.Σε αυτό τον κόσμο έτσι όπως έχει καταντήσει ας υπάρχουν κάποιοι να κρατάνε ένα φωτάκι αναμένο.ΑΞΙΖΕΙ...

paretonpoulo
16-09-08, 15:32
Γεια σας
θελω εδω και καιρο να γινω εθελοντης αιμοδοτης αλλα εχω μια απορια.
εδω ισως ειναι το καλυτερο μερος να ρωτησω.
δεν μπορω να ρωτησω τον γιατρο της μικρης κοινωνιας της πολης μου για ευνοητους λογους.
αν καποιος ξερει ας μου απαντησει.
κανω χρονια, συστιματικη χρηση χασις. Ποσο καιρο θελει το αιμα μου να καθαρισει???Σιγουρα δεν κανουν τοξικολογικες εξετασεις πριν το μεταγγισουν...
καποιος μου ειπε οτι το ποσοστο τετραυδροκανναβιδολης [δραστικη ουσια κανναβης]που εχει μια φιαλη αιματος ειναι παρα πολυ μικρο και ο ληπτης δεν θα εχει κανενα προβλημα.αν ομως ειναι μικροσωμος ο ληπτης και η διαλυση ειναι μικροτερη?
??το τελευταιο που θελω ειναι να μαστουρωσει κανενα παιδακι.
αν καποιος ξερει ας μου απαντησει.
ευχαριστω

koskar
18-09-08, 16:21
thanks

mjoebar
23-09-08, 09:54
doste aima doste zoh

prokopino
24-09-08, 08:25
symfono

Insomniac
21-10-08, 20:04
Εδινα αιμα 25 χρονια 2-3 φορες τον χρονο και τωρα στα 50 μου δεν μπορω να δωσω πια γιατι εχω "τσιμπησει" σακχαρο. Δεν μπορω ομως να καταλαβω τι θα παθει ο ληπτης για λιγο αιμα που εχει λιγο παραπανω σακχαρο.

Και εχω και Ο (-).

juanita
22-10-08, 03:26
εγώ δεν είμαι αιμοδότης, είναι όμως ο πατέρας μου. Την τελευταία φορά που πήγε να δώσει αίμα ο γιατρός τον μάλωσε. Επείδη είναι 55 χρονών του είπε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να δίνει αίμα για τον καθένα, γιατί αν συμβεί κάτι στην οικογένεια μπορεί να μην έχει να δώσει. Ισχύει αυτό?

Insomniac
22-10-08, 03:29
εγώ δεν είμαι αιμοδότης, είναι όμως ο πατέρας μου. Την τελευταία φορά που πήγε να δώσει αίμα ο γιατρός τον μάλωσε. Επείδη είναι 55 χρονών του είπε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να δίνει αίμα για τον καθένα, γιατί αν συμβεί κάτι στην οικογένεια μπορεί να μην έχει να δώσει. Ισχύει αυτό?

Συγνωμη για την εκφραση αλλα μαλακια ειπε ο γιατρος.Αυτο θα μπορουσε να συμβει οποιαδηποτε στιγμη στον καθενα. Αν ηταν ετσι κανεις δεν θα εδινε αιμα εθελοντικα.

karamitros43
07-11-08, 10:08

Στην οικογένεια σου έχεις δικαίωμα να δίνεις αίμα απο αυτό που αναγράφει η λαρτέλα του αιμοδότη.Λάθος κατάλαβε μάλλον,κατι άλλο θα εννοούσε ο γιατρός.Πάντως αν θες να ενημερωθείς σωστά πάρε τηλέφωνο σε ένα κέντρο αιμιδοσίας και ρώτησέ τους.

Insomniac
07-11-08, 10:14
Στην οικογένεια σου έχεις δικαίωμα να δίνεις αίμα απο αυτό που αναγράφει η λαρτέλα του αιμοδότη.Λάθος κατάλαβε μάλλον,κατι άλλο θα εννοούσε ο γιατρός.Πάντως αν θες να ενημερωθείς σωστά πάρε τηλέφωνο σε ένα κέντρο αιμιδοσίας και ρώτησέ τους.

Αυτο ισχυει για συγγενεις α βαθμου και οχι για ολη την οικογενεια σε ευρεια εννοια.

niknikolas3
07-11-08, 10:27
Μπράβο!!!Πολύ ωραίο το θέμα σου!!! Εγώ είμαι αιμοδότης 10 χρόνια...και κάθε φορά που δίνω αίμα...περιμένω την επόμενη(3-4 μήνες)που θα ξανα δώσω!!!

bioactive712
08-11-08, 04:04
ΜΥΘΟΣ 3ος
«Καλά, πάλι έδωσες αίμα ; Εγώ πάντως δεν συμφωνώ που πας κάθε τόσο. Για να σου δώσει

Akrivws... kati kserei...
kai gia ayton akrivws to logo exoume diathesimo aima parapanw apo oso xriazomaste amesa otan imaste ygihs kai mporoume na dwsoume ligo apo ayto gia na swsoume th zwh enos synanthrwpou mas

zabon
06-12-08, 23:17
ΕΙΜΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ 10 ΧΡΟΝΙΑ.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΔΩΣΑ ΑΙΜΑ ,ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ -ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΝΑ ΜΗ ΤΟΚΑΝΩ-ΕΧΑΣΑ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΝΩ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΧΤΥΠΗΣΑ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΑ.ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΡΑΞΗ ΕΥΘΥΝΗΣ.......ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΙΑ.

tsamp10
06-12-08, 23:51
Μπράβο πολύ καλό
Ας βρούμε και μερικούς μύθους και αλήθειες για τους δωρητές οργάνων

mimhs52
07-12-08, 12:43
Εχω δωσει πανω απο 30-35 φορες ,δεν το μετανοιωσα ποτε αλλα το συστημα πασχει που να παρει η ευχη . Εσπασε η μητερα μου τον γοφο της και με εβαλαν να τρεχω με το φελιζολ ψυγειο τους ,με αυτοκινητο φιλου σε νοσοκομεια που ειχα δωσει παλαιοτερα ,για να μαζεψω τα μπουκαλια .Εκανε ο πατερας μου εγχειρηση για προστατη ,μου ζητησαν 7 φιαλες , τους πηγα εξι και αφου τελειωσε η εγχειριση και ξυπνησε ο ανθρωπος ,του στειλανε ενα χαρτι να περασει απο το γραφειο αιμοδοσιας να τακτοποιησει την 'εκκρεμοτητα' του. Και η απορια του ηταν 'μα καλα πληρωνουμε το αιμα ;' . Ειδα και επαθα να του εξηγησω. Εσπασε η πεθερα μου την λεκανη της και ενω ειχα δωσει μια εβδομαδα πριν για εγχειριση φιλου , δεν μου εδιναν γιατι η πεθερα που δεν ειναι Α' βαθμος συγγενειας ( ετσι ειπε η 'υπαλληλος' ).
Επειδη ηταν η κορη μου στο σωμα Ελληνιδων Οδηγων ,ειχε πεσει μια ιδεα και εκαναν ενα συλλογο αιμοδοσιας οπου διναμε αιμα καθε εξη μηνες . Τους συχαθηκε η ψυχη μου .Οι επιτροπη που το διαχειριζοταν εδωσε αιμα σε φιλο ενος απο τα μελη της που ειχε προβλημα και μειωνοταν συνεχεια το στοκ με αποτελεσμα οταν το χρειαστηκε καποιος να μην μπορουν να το δωσουν.
Το χειροτερο μου ομως ειναι αυτος ο ηλιθιος χαρακτηρισμος 'για ασθενη' ,θαρρεις και οταν το δινεις για ασθενη ειναι αλλο ενω αν το δωσεις επειδη ετσι ενοιωσες ,δεν παει για ασθενη αλλα για φυτοπροστασια .
Το ξαναλεω : ΔΕΝ μετανοιωσα ποτε που ειμαι αιμοδοτης .Απλα -κυριολεκτικα- δεν περιμενω ΤΙΠΟΤΑ οταν θα χρειαστω την βοηθεια τους....

xouxou
10-12-08, 23:01
dwste aima swstes zwes

rostro
12-12-08, 12:21
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες αξιολογη προσπαθεια

fragis
12-12-08, 14:25
Μπράβο και απο εμένα για τις πληροφορίες:thumbsup:

Επίσης θα ήθελα να τονίσω και την εξίσου σημαντική συνεισφορά σε αιμοπετάλια

harmak
04-02-09, 08:13
Είμαι αιμοδότης εδω και 25 χρόνια και δεν έπαθα ποτέ τίποτα! Το αντίθετο.. Μετά απο κάθε αιμοδοσία αισθάνομαι καλύτερα και ίσως είναι η καλύτερη εξομολόγηση για τον άνθρωπο! Κάνε κάτι καλό! δεν κοστίζει τίποτε! :)

nortalino
05-02-09, 18:30
Πολύ καλό.Μπράβο.
Να προσθέσω πως και εγω δίνω κάθε ένα ενάμιση χρόνο και συνήθως πάω με παρέα.Το κάνω τα τελευταία πέντε εξι χρόνια και πάντα βρίσκεται κάποιος να έχει ανάγκη και να ξεμένω απο τις φιάλες της κάρτας αιμοδοσίας.δεν ξέρω αν γράφτηκε αλλά μετά απο το περιστατικό μόλυνσης της κοπέλας στην Θεσσαλονίκη (που πήρε αίμα , δεν είχε δώσει) οι έλεγχοι είναι πολύ πιο αυστηροί πχ τους είχα πει οτι πήρα απριρίνη πριν τρείς ημέρες και με απέκλεισαν απο την αιμοδοσία.

Για να μην τα πολυλογώ πιστεύω μια φορά το χρόνο και με παρέα είναι πολύ καλά να δίνεις ...

ΥΓ:άσε που φεύγει και το ... ΄΄τρελό αίμα΄΄ ... :p

Insomniac
05-02-09, 18:49
Πολύ καλό.Μπράβο.
Να προσθέσω πως και εγω δίνω κάθε ένα ενάμιση χρόνο και συνήθως πάω με παρέα.Το κάνω τα τελευταία πέντε εξι χρόνια και πάντα βρίσκεται κάποιος να έχει ανάγκη και να ξεμένω απο τις φιάλες της κάρτας αιμοδοσίας.δεν ξέρω αν γράφτηκε αλλά μετά απο το περιστατικό μόλυνσης της κοπέλας στην Θεσσαλονίκη (που πήρε αίμα , δεν είχε δώσει) οι έλεγχοι είναι πολύ πιο αυστηροί πχ τους είχα πει οτι πήρα απριρίνη πριν τρείς ημέρες και με απέκλεισαν απο την αιμοδοσία.

Για να μην τα πολυλογώ πιστεύω μια φορά το χρόνο και με παρέα είναι πολύ καλά να δίνεις ...

ΥΓ:άσε που φεύγει και το ... ΄΄τρελό αίμα΄΄ ... :p

Ανετα μπορεις και 2 φορες τον χρονο !!! Εγω απο τα 25 μου μεχρι τα 48 που σταματησα λογω παθολογικων καταστασεων εδινα καθε 5-6 μηνες !!!

nortalino
05-02-09, 20:08
Ανετα μπορεις και 2 φορες τον χρονο !!! Εγω απο τα 25 μου μεχρι τα 48 που σταματησα λογω παθολογικων καταστασεων εδινα καθε 5-6 μηνες !!!

Ναι συμφωνώ μπορείς να δώσεις και ακόμα πιο κοντά .πχ ΅Ενας φίλος (32 ετών) έδωσε τρεις φορές περίπου μια φορά ανα τετράμηνο (εθελοντικά).

ΥΓ:Είναι πολύ σημαντικό να πάει κάποιος που δίνει αίμα την πρώτη φορά με κάποιον πιο ΄΄έμπειρο΄΄ για συμπαράσταση και ακόμα καλύτερα αν δίνει χωρίς την ΄΄πίεση΄΄ της ανάγκης συγγενικού ή φιλικού προσώπου.

OthonDeLaRosa
06-02-09, 06:43
Επίσης, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, μπορείτε και να υιοθετήσετε κάποιο παιδί το οποίο πάσχει είτε από Μεσογειακή Αναιμία είτε από άλλη νόσο. Αυτό τι σημαίνει: Ότι, κάθε φορά που θα πηγαίνετε να δώσετε αίμα, θα καταγράφεται στο ιστορικό του παιδιού ότι έχουν χρεωθεί οι φιάλες στο όνομά του, οπότε το παιδί αυτό θα έχει και προτεραιότητα σε περίπτωση έλλειψης. Ειδικά αν έχετε κάποιον γνωστό, μην το αμελήσετε, είναι κρίμα να βλέπετε να ταλαιπωρείται άδικα.

chicken
09-02-09, 21:56
ο αιμοδότης δυστυχώς γεννιέται, δε γίνεται!

gv1140
12-02-09, 20:23
Polu xrisima, na sai kala

nakutsu
02-03-09, 09:49
εγω δινω αιμα πανω απο δεκα χρονια και μακαρι ολος ο κοσμος να δινει!

.:ΤΑΖ:.
06-03-09, 22:24
Πάρα πολύ ωραίο θέμα...

Τελικά θα...γίνω και ΕΓΩ!!!!

kitsaras
09-03-09, 10:33
to thema axizei na meinei stin koryfi gia na to diavazoun oloi

dimi1984
20-03-09, 18:30
ετσι ειναι!

europa
20-03-09, 18:38
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

macgyver3
21-03-09, 00:44
δινω αιμα εδω και 12 χρονια συγκεκριμενα για παιδακια με μεσογειακη αναιμια.
και μονο το αισθημα,οταν βγαινω απο το νοσοκομειο,οτι βοηθησα καποιον,δεν συγκρινεται.
οι περισσοτεροι μπορουμε να γινουμε εθελοντες αιμοδοτες,ας το κανουμε!

InhumaN
29-03-09, 19:45
Ενα μεγάλο μπράβο για το πόστ αυτό...

Αίμα...πηγή ζωής...

(μην ξεχνάμε όμως: )

Αιμοπετάλια...ζωή...!!!

sofidiko2
02-04-09, 17:42
sygxaritiria gia tin epilogi tou thematos, epitelous ligi koinwniki eyaisthitopoiisi pros tus sympolites mas...
:yes:

tasos tasoglou
03-04-09, 13:57
pio enoxlitikoi einai auti pou len oti den dinoun aima giati fovountai tis velonies i tin opsi tou aimatos. as akeftoun omos ti tha kanoun ama einai dikos tous anthropos....... tha sinexisoun na fovountai. kathe fora pou dinoume aima prepei na antilamvanomaste oti to dinoume gia diko mas anthropo giati ite mia mera tha to xrisimopoiisoume emeis i kontinos mas sigkenis alla kai stin teliki tha to xrisimopoiisei enas anthropos pou exei anagki.... pos tha eniothan ama evlepan enan anthropo se kindino kai tou zitouse voithia kai mporousan na tin dosoun alla den to kanan epidei den tous vlepoume autous pou exoun anagki i i kali mas tixi den efere kapoio tetoio provlima stin oikogeneia mas den simainei pos den iparxoun auti oi anthropoi einai poli kai to kseroume, gi'auto opoios mporei na dinei den einai anantikatastato gia auton pou to dinei alla einai aparaitito gia auton pou to pernei......... as ginoume ligo anthropoi epitelous....

Insomniac
03-04-09, 14:07
Παντως εγω ενοχληθηκα φοβερα (δεν ειναι αυτος ο λογος που σταματησα να δινω αιμα αλλα παθολογικοι λογοι) που ενω εδινα για 23 χρονια 2-3 φορες τον χρονο αιμα Ο(-) και τις πιο πολλες φορες οχι για συγγενη , οταν χρειαστηκα αιμα πριν 3 χρονια παρολο που εδωσαν 5 συναδελφοι αιμα διαφορων ομαδων δεν με εβαζαν χειρουργειο για 10 ολοκληρες μερες αν εν εβρισκα και αλλους (μερικους μεσω διαδικτυου) με αιμα της δικης μου σπανιας ομαδας να δωσουν αλλες 4 φιαλες !!!

Οσο και αν η εγχειριση μου ηταν μεν επιβεβλημενη αλλα οχι τοσο επειγουσα που να κινδυνευει η ζωη μου πιστευω οτι δεν εψαξαν οσο μου αρμοζε σαν αιμοδοτης.

Προς Θεου δεν γραφω τα παραπανω για να πω να μην δινουμε αιμα...Εγω που το χρειαστηκα ξερω καλυτερα την αξια του.

chicken
21-04-09, 16:14
O αιμοδότης κι ο ευεργέτης γεννιούνται, δε γίνονται...
...όπως έλεγε κι ένας καθηγητής μου στο Παν/μιο.

vic...
28-04-09, 13:45
pio enoxlitikoi einai auti pou len oti den dinoun aima giati fovountai tis velonies i tin opsi tou aimatos.

Κι όμως υπάρχουν άτομα που όντως φοβούνται, έως και λιποθυμούν μπροστά στη βελόνα ακόμα και για μία εξέταση αίματος. Δεν νομίζω ότι πρέπει να υποβάλλουμε σε τέτοια ψυχολογική δοκιμασία αυτούς τους ανθρώπους, ούτε να τους κατηγορούμε γιατί ούτε οι ίδιοι θα προτιμούσαν αυτήν την κατάσταση.
Υπάρχουν τόσοι άλλοι που δεν μπαίνουν στη διαδικασία της αιμοδοσίας χωρίς ουσιαστικό λόγο!

Επίσης στο θέμα της Μεσογειακής (ή άλλης) αναιμίας καλό είναι ο τακτικός αιμοδότης να δίνει για κάποιο συγκεκριμένο άτομο που πάσχει έτσι ώστε ο ασθενής να το λαμβάνει την ίδια κιόλας μέρα. Με αυτόν τον τρόπο θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής μέσα στον οργανισμό.

Insomniac
28-04-09, 13:48
Κι όμως υπάρχουν άτομα που όντως φοβούνται, έως και λιποθυμούν μπροστά στη βελόνα ακόμα και για μία εξέταση αίματος. Δεν νομίζω ότι πρέπει να υποβάλλουμε σε τέτοια ψυχολογική δοκιμασία αυτούς τους ανθρώπους, ούτε να τους κατηγορούμε γιατί ούτε οι ίδιοι θα προτιμούσαν αυτήν την κατάσταση.
Υπάρχουν τόσοι άλλοι που δεν μπαίνουν στη διαδικασία της αιμοδοσίας χωρίς ουσιαστικό λόγο!

Αν και ημουν αιμοδοτης 25 χρονια συμφωνω απολυτα.
Η κορη μου 21 ετων , εχει βγαλει δοντι που ηταν βεβαια ασταθες χωρις ενεση γιατι δεν μπορει την συριγγα !!!Καθαρα ψυχολογικο.Κι εγω δεν την συμπαθω καθολου την βελονα αλλα ειναι αναγκαια καποιες φορες η ρημαδα.

alepou12
02-05-09, 07:46
εσύ καλά τα λές αλλά ποιός σε ακουεί?

alepou12
02-05-09, 07:48
υπάρχουν πάρα πολοί ακόμα να πισθούν οτι πρέπει να γίνουν εθελοντές

arsar
12-05-09, 14:03
Εχω στίγμα και αιματοκρίτη 36, είμαι άντρας. Μπορώ να δώσω αίμα?

Insomniac
12-05-09, 15:10
Εχω στίγμα και αιματοκρίτη 36, είμαι άντρας. Μπορώ να δώσω αίμα?

Δυστυχως με κανενα τροπο φιλε μου.

stefchronis
21-05-09, 19:32
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ..
ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΔΟΤΕΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΩΝ..

Cindy
03-06-09, 20:25
Αν κ δεν διάβασα όλες τις σελίδες, έχω μια ερώτηση, είναι αλήθεια ότι κάποιος που έχει κάνει τατουάζ δεν μπορεί να δώσει αίμα;;

dj_chris23
03-06-09, 20:59
Αν κ δεν διάβασα όλες τις σελίδες, έχω μια ερώτηση, είναι αλήθεια ότι κάποιος που έχει κάνει τατουάζ δεν μπορεί να δώσει αίμα;;

Εξαρτάται πόσο καιρό έχεις που το έκανες, κι αν έχεις κ΄νει εξέτασεις αίματος από τότε.

Lazin
04-06-09, 07:51
το εχω βαλει σκοπο απο τα 10 μου να γινω αιμοδοτης
μερικοι μηνες ακομη και θα μπορω να βοηθησω και εγω :clap2:

Insomniac
04-06-09, 08:00
το εχω βαλει σκοπο απο τα 10 μου να γινω αιμοδοτης
μερικοι μηνες ακομη και θα μπορω να βοηθησω και εγω :clap2:

Μπραβο φιλε μου !!!!! Ειναι μια ανεκτιμητη κοινωνικη προσφορα !!!

Lazin
04-06-09, 08:52
Ορισμένα άτομα μπορεί να μη μπορούν να δωρίσουν αίμα είτε προσωρινά είτε μόνιμα.
Τα άτομα αυτά είναι:
Άτομα που που έχουν κάνει τατουάζ ή τρυπήματα (piercing) για άλλους κοσμητικούς λόγους στο σώμα τους, κατά το έτος που προηγείται

απο σχετικο site

sachiniolga
27-06-09, 22:30
sigxaritiria gia to dimiourgima sou!pernas poli simantika minimata!!!

ARKI OLOI NA SKEFTOUN OTI 10 LEPTA ARKOUN GIA NA SOSIS MIA ZOI!!!

kai pali sigxaritiria

glagos
31-07-09, 20:00
Ο Αυγουστος είναι απο τους χειροτερους μηνες οσον αφορα την ελλειψη επαρκους ποσοτητας φιαλων αιματος...
Αυτο συμβαινει γιατι αρκετοι εθελοντες διακοπευουν, ενω τα τροχαια ατυχηματα αυξανονται....
Οποτε καλο οσοι απο ΕΜΑΣ, σκεφτομαστε καιρο να παμε να δωσουμε αιμα, να παμε αυριο, οχι ΚΑΠΟΙΑ μερα....

costacosta
01-08-09, 13:24
Υπάρχει μια εξέτση που λέγεται ηλεκτροφόριση και μπορείς να μάθεις αν έχεις στίγμα και ποιοέίδος στίγματος έχεις. Μπορείς να πας στην αιμοδοσία ενός μεγάλου νοσοκομείου και να σε κατευθύνουν για το που πρέπει να πας να την κάνεις.

Δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου αυτό με το ''στίγμα''
Το παρατήρησα όμως πριν από 3 μέρες που πήγα να δώσω αίμα σαν εθλελοντής. Στο πίσω μέρος από το βιβλιάριο του εθελοντή αιμοδότη , γράφει "Έχεις κάνει εξέταση για το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας;" και τώρα το βλέπω και στο φόρουμ. Ευκαιρία να το κοιτάξω την επόμενη φορά. Ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για την εξέταση;

Μπράβο για το θέμα που άνοιξε.

pav0john0
30-08-09, 07:58
Γεια, αυτη ειναι η αληθεια, μακαρι να σκεφτοντουσαν ετσι ολοι !!!

jedimike1974
31-08-09, 07:52
telika yparxei anthropia . xairomai. eimai kai ego aimodotis kai kalo einai na akoloythisoyn polloi. 10 lepta to 6mino mporei na sosei mia zoi

axilleas_39
08-11-09, 16:21
ένα από τα ωραιότερα τοπικ που διάβασα

nicorcam
25-12-09, 07:42
καποιος εγραψε παραπανω οτι οι χοντρουλες νοσοκομες εχουν ελαφρυτερο χερι:σωστοοοος!!!πραγματικα, οσες φορες εχω δωσει αιμα τα πιο γλυκα τσιμπηματα ηταν αυτα που προερχονταν απο ατομα μεγαλυτερου κυβισμου...για να κοψουμε την πλακα ομως, μιας κ το θεμα παραειναι σοβαρο, μια συμβουλη σε ολους: απο τη στιγμη που εστω καποια φορα εχετε δωσει αιμα κ ειστε διατεθειμενοι να δωσετε σε καποιον του περιγυρου σας σε στιγμη αναγκης μην περιμενετε να ερθει η αναγκη γιατι ετσι χανονται πολυτιμες φιαλες.Απο τη στιγμη που ενας υγιης δοτης μπορει να δωσει 3-4 φιαλες το χρονο, γιατι να περιμενει την αναγκη που θα ερθει ,αν ερθει τελικα;ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ:σταθερα κ προγραμματισμενα και οχι υποβιβασμενη απο τον νεοελληνικο ωχαδερφισμο...κι εγω παλιοτερα περιμενα την αναγκη(φιλων,συγγενων,συναδελφων κλπ)αλλα συνειδητοποιησα καποια στιγμη πως εδινα πολυ λιγοτερο απο ο,τι μπορουσα να δινω... τωρα αισθανομαι ομορφα που βοηθαω ενα συνανθρωπο μου πολυ πιο συχνα!!!!
Ευχαριστω για το χωρο και το χρονο σας
Υ.Γ. δεν κανω κηρυγμα, προς Θεου, απλα παραθετω καποιες σκεψεις μου που ισως καποιοι εδω μεσα να μην εχουν συνειδητοποιησει ακομη πως ενστερνιζονται...

Ritchie
08-01-10, 08:47
Ευχαριστώ πολύ.. ήταν αρκετά διαφωτιστικό.

elisa
08-01-10, 15:14
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

@962fm@
08-01-10, 18:05
.....να προσθεσω ομως κι εγω την εμπειρια μου....

ειμαι εθελοντης αιμοδοτης και πολυ το ευχαριστιεμαι...ΟΜΩΣ.....
οταν χρειαστηκα αιμα για πολυ δικο μου ανθρωπο , συναντησα το σκληρο προσωπο
της γραφειοκρατιας και τοσους περιορισμους που πραγματικα αναρωτηθηκα αν αξιζει ο κοπος...
σιγουρα ναι αξιζει ο κοπος , αλλα εχουν πολλα ακομη να αλλαξουν για να μπορουμε να μιλαμε
για ανταποδοτικοτητα της προσφορας αιματος....και εξηγω...:

επειδη βρισκομαι σε περιοχη χωρις τραπεζα αιματος , δεν μπορεις ουτε να δωσεις , ουτε να παρεις αιμα τη στιγμη που θες
και αυτο ειχε ως αποτελεσμα να ερθω αντιμετωπος με περιορισμους του τυπου ...
'' δικαιουται ο καθε αιμοδοτης να ζητησει για ανθρωπο του μονο 2 φιαλες αιμα ''
ή ακομη το αλλο... που αν και αποδεσμευσαμε 15 φιαλες Α+ και σταλθηκαν τα απαραιτητα χαρτια στο αρμοδιο νοσοκομειο της Αθηνας , αυτο δεν τροφοδοτησε τον ανθρωπο μου με την αναλογη ποσοτητα Α+
αλλα με 2-3 φιαλες λογω λεει...ελληψης αποθεματων Α+

και αλλα παρα πολλα....

με τα παραπανω σε καμια περιπτωση δεν αρνουμαι την ιδεα της εθελοντικης αιμοδοσιας ,
αλλα ρε παιδια ελεος....σας δινουμε το αιμα μας ...μην μας δουλευετε κι απο πανω

kostoylas
09-01-10, 16:32
ΔΩΣΤΕ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΙΜΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

PaSxaLak0s
10-01-10, 00:16
Να ρωτήσω κάτι?Αν κάποιος έχει τατουάζ υπάρχει πρόβλημα?Μπορεί να δώσει?

VassilisM
11-01-10, 08:37
Να ρωτήσω κάτι?Αν κάποιος έχει τατουάζ υπάρχει πρόβλημα?Μπορεί να δώσει?

Σίγουρα μπορεί να δώσει αλλά ένα χρόνο αφού κάνει το τατουάζ νομίζω :yes:
Κάτι ανάλογο ισχύει και για το piercing κλπ αν δεν κάνω λάθος.

Δε σε αποκλείουν δηλαδή μόνιμα απ'το να δώσεις,απλά πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος.

O.Y.K. 3
11-01-10, 08:59
Σίγουρα μπορεί να δώσει αλλά ένα χρόνο αφού κάνει το τατουάζ νομίζω :yes:
Κάτι ανάλογο ισχύει και για το piercing κλπ αν δεν κάνω λάθος.

Δε σε αποκλείουν δηλαδή μόνιμα απ'το να δώσεις,απλά πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος.

eilikrina den to iksera kati tetio...

giati omos ayto? mpori na epireasi to ema to tatoo? me tis mpogies-bafes?

PaSxaLak0s
11-01-10, 11:59
Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Ένας γνωστός μου που είχε πάει να δώσει του έδωσαν να συμπληρώσει μια φόρμα με ερωτήσεις και έγραφε και για τατουάζ αλλά το έκρυψε μήπως δεν του πάρουνε.......

marioskef
11-01-10, 12:12
Παντως να πουμε οτι ειναι πολυ απλη διαδικασια... Χωρις παρενεργειες και πολυ χρησιμο για τους συνανθρώπους μας...
Ε, κι οσιο ειναι στο δημοσιο.στρατα κλπ τσιμπουν καμια αδειουλα!!!:happy2:

malko1
11-01-10, 19:49
νεο μελος ειμαι και εργαζομαι σε υπηρεσια αιμοδοσιας. διαβασα τα παραπανω και ... γελάω με την αφελεια και την άγνοια που υπάρχει για το όλο θεμα. και απανταω σε :

arsar: για να δωσεισ αιμα πρεπει ο αιματοκριτησ σου να ειναι τουλαχιστον 40-41. πράγμα δύσκολο για ένα άτομο με στίγμα. εκτος αυτου τα ερυθρά αιμοσφαίρια σε τέτοιες περιπτωσεις εχουν μια διαφορετική δομή που κάνουν την δουλειλα τους σε ποσοστό 60% περίπου, πράγμα όχι και τόσο καλό για αυτόν που θα πάρει το αίμα.

oik 3: για το τατουάζ δεν έχουν σχέση οι βαφέσ κλπ. απλως αποφευγουμε την μετάδοση μολυσματικων ασθενειών (ειτζ, ηπατιτιδες κλπ) από τα τρυπημένα άτομα επειδή δεν ξέρουμε κατω απο ποιες συνθηκες έγινε. ο χρόνος που απαιτειται να περάσει αυτός ο κίνδυνος είναι τουλαχιστον 1 χρόνος. αν έχει κολλήσει κάτι αυτό το 'ατομο απο το τατού σε 1 χρόνο θα έχει φανεί και στις εξετάσεις που γίνονται μετά την αιμοδοσία.

PaSxaLak0s
11-01-10, 21:05
για να δωσεισ αιμα πρεπει ο αιματοκριτησ σου να ειναι τουλαχιστον 40-41.
Δηλαδή δεν μπορούν να δώσουν όλοι ε?

Insomniac
12-01-10, 03:44
Οχι δεν μπορουν ολοι...Οχι μονο λογω χαμηλου αιματοκριτη αλλα και απο αλλες παθολογικες αιτιες...Σακχαρο , πιεση , φαρμακευτικη αγωγη κλπ.

malko1
13-01-10, 16:56
ΣΩΣΤΑ ΜΙΛΑΕΙ Ο Insomniac.

konapo
14-01-10, 10:13
δεν ειναι τίποτα να γίνεις αιμοδότης... 15 λεπτάκια 2-3 φορές τον χρόνο από την ημέρα σου μπορείς να σώσεις ζωές!

VassilisM
14-01-10, 11:29
δεν ειναι τίποτα να γίνεις αιμοδότης... 15 λεπτάκια 2-3 φορές τον χρόνο από την ημέρα σου μπορείς να σώσεις ζωές!

Και για όσους είναι..αυστηρά εγωιστές και νομίζουν πως δεν έχουν να κερδίσουν κάτι να πω πως και αν σκεφτούν το...προσωπικό τους συμφέρον,πάλι θα δώσουν!
Κι αυτό επειδή η αίσθηση προσφοράς πριν,ενώ και αφού δώσεις αίμα (κάθε φορά που δίνεις) είναι υπερπολύτιμη.
Χαρακτηριστικό είναι ότι την πρώτη φορά που είχα δώσει θυμάμαι πως αν και αρχικά δίσταζα τελικά κατέληξα να αγχώνομαι (!) γιατί έβλεπα κάποιους που τους απέκλειαν απ'την αιμοδοσία λόγω βάρους,πίεσης κλπ,και ύστερα ένιωσα λες και πέρασα κανά τεστ! :p
Να δίνετε μάγκες..πρώτα απ'όλα είναι καλό για τους γύρω σας και έπειτα και για σας τους ίδιους και την συνείδησή σας ως προς τις ευθύνες σας..
έχουμε και ευθύνες και ως άνθρωποι προς τους υπόλοιπους,δεν ήμαστε μόνο για την πάρτη μας.

PaPa_JohN
14-01-10, 14:26
συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω και ερχομαι να προσθεσω οτι στην τελικη το αιμα που δινουμε τωρα[μονο εσεις μαλλον γιατι εγω ειμαι 15:p] μπορει να χρειαστει και σε εμας τους ιδιους καποια στιγμη[χτυπα ξυλο...]. Οποτε ΔΩΣΤΕ!!!

kostas968
14-01-10, 17:30
Εκτός από το σημαντικότερο όλων , την βοήθεια προς τους συνανθρώπους μας , υπάρχουν και άλλα μικρότερα οφέλη .

Σε εξέταση των εξωτερικών δεν πληρώνεις στο γραφείο κίνησης .
Δικαιούσαι μια φορά τον χρόνο δωρεάν εξετάσεις .

Πριν λίγο καιρό έκανα το ετήσιο τσεκ-απ .
Ενώ στο μικροβιολογικό υπήρχαν σχεδόν είκοσι άτομα , εγώ πήγα απευθείας στην αιμοδοσία , μου πήραν αίμα εκεί (οι γνωστές αδελφές) και το μεσημέρι πάλι από εκεί (χωρίς να περιμένω καθόλου) πήρα τα αποτελέσματα , τα οποία τα είχε ελέγξει μάλιστα η γιατρός της αιμοδοσίας .

taxi595
05-02-10, 18:12
καλησπερα.ειμαι αν οχι πολλα αλλα αρκετα χρονια αιμοδοτης και εδω και 4 χρονια δοτης αιμοπεταλειων [καθε 3 μηνες,οι αναγκες ειναι πολλες] οσες φορες ζητησα αιμα το ειχα και το εχω για οπου θελω χωρις περιορισμο.αυτο φανταζομαι δεν γηνετε με 2-3 φορες που θα δοσεις αιμα

nikrig82
05-02-10, 19:04
ΜΥΘΟΣ 1ος

«Τι πήγες κι έδωσες αίμα; Κανόνισε να σου συμβεί τίποτε καμιά μέρα.
Εγώ, πάντως δεν εμπιστεύομαι κανέναν όσον αφορά την υγεία μου.»
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Η ασφάλεια και η υγεία του δότη είναι απόλυτα εξασφαλισμένες. Ο υποψήφιος υποβάλλεταισε
πλήρη ιατρικό έλεγχο που περιλαμβάνει τη λήψη του ιστορικού, τη μέτρηση τουαιματοκρίτη,
της αρτηριακής πίεσης, των σφυγμών. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο κριθεί ακατάλληλος
αποκλείεται αυτομάτως από την αιμοδοσία. Η διαδικασία αυτή έχει τεράστια σημασία, διότι
εξασφαλίζει την υγεία τόσο του δότη, όσο και του λήπτη.

ΜΥΘΟΣ 2ος

«Γιατί να δώσω αίμα ; Δεν τρελάθηκα, να κολλήσω καμιά ασθένεια (AIDS, Ηπατίτιδα κλπ.).
Τόσα ακούμε και βλέπουμε καθημερινά και μετά βγαίνουν στα παράθυρα της τηλεόρασης να
δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται κατά την αιμοληψία είναι αποστειρωμένα, μιας χρήσης και
ανοίγονται μπροστά στον αιμοδότη. Επομένως, κάθε φόβος για τη μετάδοση ασθένειας είναι
αβάσιμος και παράλογος.

ΜΥΘΟΣ 3ος

Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Ο όγκος του αίματος που λαμβάνεται είναι μόνο το 1/20 του συνολικού όγκου αίματος του
ανθρώπου. Η αναπλήρωση του χαμένου όγκου γίνεται σε 10 μόνο λεπτά, ενώ ο όγκος του
πλάσματος αποκαθίσταται σε 12 ώρες και τα ερυθρά αιμοσφαίρια σε 1 μήνα περίπου.
Εξάλλου, η αιμοδοσία είναι και ωφέλιμη για τον οργανισμό κάθε υγιούς δότη, διότι
κινητοποιείται ο μυελός των οστών του, για την παραγωγή νέων κυττάρων αίματος.

ΜΥΘΟΣ 4ος
«Είναι πολύ απλό λέει, μόνο 10 λεπτά. Απλό είναι να υποβάλλεσαι σε τέτοια ταλαιπωρία,
να πονάς τόση ώρα».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Ο πόνος της βελόνας διαρκεί όσο διαρκεί το τσίμπημα, δηλαδή μια στιγμή. Την υπόλοιπη
ώρα, ο αιμοδότης, απλώς ανοιγοκλείνει τη γροθιά του, προκειμένου να διευκολυνθεί η
φλεβική επάνοδος του αίματος. Κατά συνέπεια μόνο, όχι δεν πονάει, αλλά αντίθετα νιώθει
ένα μοναδικό συναίσθημα ικανοποίησης και συμπαράστασης στον άγνωστο συνάνθρωπο που
υποφέρει.

ΜΥΘΟΣ 5ος
«Εμείς, στην οικογένειά μας δεν είχαμε ποτέ ανάγκη σε αίμα. Αν τύχει, θα δούμε τί θα κάνουμε».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Η αδιαφορία είναι ολέθρια. Ας αφήσουμε τη νοοτροπία της ανευθυνότητας.
Ας μην επαναπαυόμαστε στην ιδέα ότι δεν πρόκειται να συμβεί σε μας. Ας σταθούμε στο
ύψος των περιστάσεων και ας δείξουμε με τον καλύτερο τρόπο την υπευθυνότητα και την
ανθρωπιά μας. Αρκεί να θυμόμαστε ότι υποψήφιος αιμοδότης είναι κάθε υγιής άνθρωπος,
υποψήφιοι δέκτες, είμαστε όλοι.

ΜΥΘΟΣ 6ος
«Εντάξει, θα δώσω κι εγώ κάποτε, δεν είναι ανάγκη να το κάνω τώρα».
Η ΑΛΗΘΕΙΑ
Η αναβολή μπορεί να περιμένει. Η ανάγκη για αίμα των ανθρώπων που το χρειάζονται,
δεν περιμένει ποτέ. Αφορά εσένα, αφορά όλους μας. Δέκα λεπτά προσφοράς ζωής δεν σε
βγάζουν από το πρόγραμμά σου, δεν πάνε πίσω τις δουλειές σου, δεν χαλούν τις διακοπές
σου. Αντίθετα, η προσφορά σου αποδεικνύει τη θέλησή σου να συμμετάσχεις σε μια κοινή
προσπάθεια. Δεν υπάρχουν αρμόδιοι, είμαστε όλοι υπεύθυνοι.

http://www.apodimos.com/arthra/Ioulios_2004/AIMODOSIA_MYTHOI_KAI_PRAGMATIKOTHTA/index_files/image002.jpgΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ για τις Ανάγκες σε αίμα...
Σε κάθε νοσοκομείο 2/10 ασθενείς κατά μέσο όρο χρειάζονται μετάγγιση.
Έτσι, οι ετήσιες ανάγκες της χώρας μας σε αίμα, ξεπερνούν πολύ περισσότερο
από τις 550.000 - 600.000 φιάλες και καλύπτονται από τις εξής πηγές:

- 50 % από το συγγενικό περιβάλλον των ασθενών.
- 40 % από μεμονωμένους εθελοντές αιμοδότες καθώς και συγκροτημένους συλλόγους εθελοντών αιμοδοτών .
- 5 % από τις ένοπλες δυνάμεις.

Δυστυχώς, επειδή οι αυξημένες ανάγκες της χώρας μας δε καλύπτονται πλήρως βρισκόμαστε
στη δυσάρεστη θέση να εισάγουμε αίμα από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό, πράγμα που δεν
μας τιμά ως χώρα και είναι οικονομικά ασύμφορο. Χιλιάδες συνάνθρωποί μας βρίσκονται στη
δυσάρεστη θέση να ζητούν απεγνωσμένα μια φιάλη αίματος. Ας μην αντιμετωπίσουν την
αδιαφορία.

Αίμα χρειάζονται...

v Οι χιλιάδες τραυματίες των τροχαίων ατυχημάτων που έχουν ανάγκη από 10 - 40,
ανάλογα με την περίπτωση.
v Τα 4.000 άτομα που πάσχουν από Μεσογειακή Αναιμία, στην πλειοψηφία τους παιδιά.
Για κάθε ασθενή απαιτούνται 30 φιάλες το χρόνο.
v Όσοι πάσχουν από διάφορες αιματολογικές ασθένειες (λευχαιμία, αιμορροφιλία κα.)
για την κάλυψη των οποίων απαιτούνται έως και 50 φιάλες αίματος ή παραγώγων.
v Ορισμένες έγκυες που παρουσιάζουν προβλήματα κατά τον τοκετό, καθώς και ασθενείς
που πρόκειται να υποβληθούν σε κάποια επέμβαση (ορθοπεδική, καρδιοχειρουργική κα.).
v Περιστατικά βαριάς γαστρορραγίας και Χρόνιας νεφρικής ανεπάρκειας.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Ο υποψήφιος αιμοδότης, κατά τη λήψη του ιστορικού πρέπει να αναφέρει τυχόν
συμπτώματα, ώστε να βοηθήσει το ιατρικό προσωπικό να κρίνει με ασφάλεια.
Λόγω του κινδύνου μετάδοσης του AIDS αποκλείονται άτομα που ανήκουν στις λεγόμενες
ομάδες υψηλού κινδύνου π.χ. ομοφυλόφιλοι, ναρκομανείς κλπ.
v Αίμα μπορούν να δώσουν... όλοι οι υγιείς άντρες και γυναίκες, ηλικίας 18 - 62 ετών, κάθε 3 - 4 μήνες.
v Αίμα δεν μπορούν να δώσουν... όσοι πάσχουν από διάφορα νοσήματα ή παθολογικές
καταστάσεις που απαγορεύουν οριστικά ή πρόσκαιρα την αιμοδοσία.
Ο αποκλεισμός αυτός γίνεται:
&#216; για να μην επιβαρυνθεί η υγεία του αιμοδότη.
&#216; για να διασφαλιστεί η ποιότητα του αίματος που θα μεταγγισθεί στο λήπτη.
Τέτοιες καταστάσεις είναι:
¨ ασθενείς και φορείς του AIDS, οι οποίοι αποκλείονται οριστικά από την αιμοδοσία.
¨ Ηπατίτιδα B και C.
¨ Ελονοσία.
¨ Χρόνια νοσήματα, όπως καρδιακές παθήσεις, διαβήτης, υπέρταση, χρόνια νεφροπάθεια, ηπατοπάθεια, αναιμία.
¨ Χρήση ναρκωτικών, αλκοολισμός.
¨ Σοβαρές αλλεργικές καταστάσεις.
¨ Εγκυμοσύνη.
¨ Φορείς ετερόζυγης Μεσογειακής αναιμίας, αν το επίπεδο της αιμοσφαιρίνης είναι κάτω από 12 gr/dl.
¨ Λήψη ορισμένων φαρμάκων.

ΟΔΗΓΙΕΣ για τον ΑΙΜΟΔΟΤΗ και μετά την ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ.

Για τον Αιμοδότη
¨ Αίμα μπορείς να δώσεις οποιασδήποτε ώρα της ημέρας μεταξύ 8πμ - 8μμ.
¨ Θα πρέπει να είσαι ξεκούραστος, να έχεις κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ και να μην έχεις καταναλώσει μεγάλη ποσότητα αλκοόλ.
¨ Καλά είναι πριν την αιμοληψία να έχεις πάρει ένα ελαφρύ γεύμα (τυρόπιτα, σάντουιτς) όχι όμως μεσημεριανό.
Μετά την αιμοληψία...
¨ Πιες την πορτοκαλάδα που σου προσφέρεται και φάε κάτι ελαφρύ.
¨ Μην αποχωρήσεις από το σημείο της αιμοληψίας πριν σου το επιτρέψει το υπεύθυνο προσωπικό.
¨ Καλό είναι να αποφύγεις την οδήγηση και το κάπνισμα για 1 ώρα.
¨ Συνίσταται το επόμενο γεύμα να είναι καλό.
¨ Η λήψη πολλών υγρών (όχι όμως αλκοόλ) είναι απαραίτητη για την αποκατάσταση του χαμένου όγκου.
¨ Σε περίπτωση αιμορραγίας στο σημείο της φλεβοκέντησης σήκωσε το χέρι σου ψηλά, λύγισε τον αγκώνα και πίεσε με τα δάκτυλα.

http://www.apodimos.com/arthra/Ioulios_2004/AIMODOSIA_MYTHOI_KAI_PRAGMATIKOTHTA/index_files/image004.jpg

Αίμα μπορείτε να δώσετε σε όλα τα Κρατικά Νοσοκομεία που έχουν τμήματα Αιμοληψίας.

mprabo sas Eimai mai edo kai 7 xronia aimodoths. Poly shmantika ola osa lete.
kai pali mprabo

KOSTASTHEGREEK
06-02-10, 12:13
Αυτο στο ειπαν φιλε μου γιατι δεν υπαρχει επαρκεια αιματος στις τραπεζες.Και βεβαια μπορεις να δωσεις οπου εσυ θελεις τις μοναδες σου! Αψογη δουλεια ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

S0uLCuRe
06-02-10, 16:35
Πολύ ωραία τα έγραψες μπράβο σου και ευχαριστώ. Μου έλυσες 1 απορία που είχα:yes:.
Εγώ ανήκω στην ομάδα 0- και ως εθελοντής αιμοδότης στο Γ.Ν.Α. ''ΛΑΪΚΟ'' έχω ένα απόθεμα 5-6 μονάδων, το οποίο διατηρείται σχετικά σταθερό διότι δίνω αίμα 4+ φορές το χρόνο και παράλληλα παραχωρώ κατά καιρούς μονάδες αίματος σε άτομα που έχουν ανάγκη ή μου ζητάνε μέσω του δικτύου επικοινωνίας που ανέπτυξε ο πανελλήνιος σύλλογος εθελοντών αιμοδοτών. Είμαι καταχωρημένος πλέον, με βρίσκουν αυτοί όταν χρειαστεί:snap:.
Το 2008 έδωσα 6 φορές αίμα από τις οποίες μάλιστα οι 3 μέσα σε διάστημα 4 μηνών αφού υπέγραψα ότι με ευθύνη μου δίνω αίμα σε διάστημα 32 ημερών και γνωρίζω τα... μπλα, μπλα, μπλα....κ.τ.λ.:p Ποίος είπε ότι δεν γίνεται? 35 μέρες είναι ύπερ-αρκετές για να έρθουν σε φυσιολογικό αριθμό τα ερυθρά αιμοσφαίρια σου. Εκείνη την χρονιά τουλάχιστον ένας νεαρός ηλικίας 21 χρόνων από τροχαίο στη Λ. Βεΐκου που χρειάζονταν αίμα άμεσα σώθηκε και τότε ήμουν έτοιμος να βγώ για ποτό:rolleyes2. 10 ημέρες μετά οι γονείς του μου έστειλαν σπίτι κάτι καλούδια παραγωγής τους σαν ένδειξη ευγνωμοσύνης. Δεν ήταν απαραίτητο αλλά σκεφτείτε πόσοι σώζονται καθημερινά:yes:.
Α και πού είστε μια συναυλία που είχε οργανωθεί για λογαριασμό των Εθελοντών Αιμοδοτών τότε στις 24 Ιανουαρίου τελικά ματαιώθηκε οριστικά. Λογικά πάει για το καλοκαίρι τώρα...:cry:.

www.aima.gr
http://i45.tinypic.com/igvxo5.jpg

KOSTASTHEGREEK
07-02-10, 10:05
Να εισαι σιγουρος οτι θα υπαρξουν κι αλλες εθελοντικες αιμοδοσιες μεχρι το καλοκαιρι.Γεροι να ειμαστε να δινουμε...αλλα θα σε παρακαλουσα με την υγεια σου να μην πεζεις,μια φορα στο τριμηνο ειναι αρκετη!Σου το λεω γιατι δουλευω στο τομεα της υγειας και εχουν δει πολλα τα ματια μου.

miharitos
01-03-10, 12:33
Ithela na rwtisw kati panw stin aimodosia...An kapoios dwsei aima,to aima tou exetazetai panta an tyhon ehei tpt astheneies,AIDS,ypatitida ktl??
Kai an tyhei kai ehei kapoia astheneia,ton eidopoiouna amesa gi ayto?

Insomniac
01-03-10, 12:42
ithela na rwtisw kati panw stin aimodosia...an kapoios dwsei aima,to aima tou exetazetai panta an tyhon ehei tpt astheneies,aids,ypatitida ktl??
Kai an tyhei kai ehei kapoia astheneia,ton eidopoiouna amesa gi ayto?

Φυσικα και εξεταζεται αλλα για το aids υπαρχει μια μικρη πεπιπτωση απο οτι ξερω αν το εχει κολλησει μονο μερικες μερες να μην ανιχνευτει.Αυτο με επιφυλλαξη.

Fighter86
02-03-10, 09:44
episis den epitrepete i aimodosia h h dorea organon apo omofylofylous

Dont tell.....
02-03-10, 14:30
ειναι πολυ καλο να δινεις αιμα.νιωθεις ωραια με τον εαυτο σου οταν ξερεις οτι καποιος καπου το χρειαζεται.ισως σωσεις 1 ανθρωπο μικρο η μεγαλο.το ξερω γιατι ειμαι νοσηλευτρια & αιμοδοτρια & αγαπαω αυτο που κανω...

ansel
03-03-10, 07:42
Αθήνα 1 Μαρτίου 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σκανδαλώδη αδιαφορία επί τέσσερα χρόνια στην υπόθεση του πλάσματος αίματος, καταγγέλλουν η Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου και η Υφυπουργός Φώφη Γεννηματά.
Πρόκειται για μια υπόθεση όπου οι επιπτώσεις είναι οικονομικές και κοινωνικές, καθώς η χώρα μας αποστέλλει στην Ολλανδία πλάσμα για κλασματοποίηση, χωρίς όμως να παράγει την πολύτιμη λευκωματίνη, την οποία τελικά εισάγει πληρώνοντας ακριβά, ενώ επιπλέον ξοδεύει σημαντικά ποσά για την αποθήκευση του πλάσματος στην Ολλανδική εταιρεία. Το πλάσμα το οποίο προέρχεται από χιλιάδες αιμοδότες μένει αναξιοποίητο, αναδεικνύοντας επιπροσθέτως ένα μεγάλο ηθικό ζήτημα απέναντι τους.
Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, έχει προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να ξεκαθαρίσει πλήρως αυτή η υπόθεση, να διασφαλιστεί το δημόσιο συμφέρον και να διερευνηθούν οι όποιες ευθύνες.

Η αρμόδια Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Φώφη Γεννηματά αναφέρει αναλυτικά:

«Το Δεκέμβριο του 2009 πληροφορηθήκαμε από το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας, ότι στις αποθήκες του φορέα clb-sanguin Ολλανδίας, με τον οποίο η χώρα μας έχει από το έτος 2001 συμβόλαιο για την κλασματοποίηση του πλάσματος από το αίμα που συλλέγεται στις αιμοδοσίες και την παραγωγή λευκωματίνης, παραμένουν χωρίς να έχουν επεξεργασθεί πάνω από 25 τόνοι πλάσματος που έχει αποσταλεί σταδιακά από το 2004 έως το 2008! Για το πλάσμα αυτό, που δεν μπορεί να κλασματοποιηθεί σε καμία χώρα της Ευρώπης γιατί δεν έχει ελεγχθεί για τους ιούς που απαιτούνται από τους κανόνες της Ευρωπαϊκής Φαρμακοποιίας (πέντε έναντι τριών που ελέγχονται εδώ), πληρώθηκαν μεταφορικά αλλά και μηνιαία αποζημίωση αποθήκευσης!

Πληροφορηθήκαμε επίσης ότι πάνω από 15 τόνοι πλάσματος παραμένουν αποθηκευμένοι στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας (ΕΚΕΑ) και σε λίγο δεν θα μπορούμε να παραλαμβάνουμε το πλάσμα που συλλέγεται στις αιμοδοσίες!! Ακριβώς λόγω της έλλειψης ελέγχου, ούτε αυτό το πλάσμα μπορεί να αποσταλεί για κλασματοποίηση και παραγωγή λευκωματίνης.
Ταυτόχρονα εισάγουμε μεγάλες ποσότητες λευκωματίνης για την κάλυψη των αναγκών μας.
- Λόγω της σοβαρότητας του θέματος ζητήθηκαν άμεσα επιπλέον πληροφορίες από όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες και παράλληλα η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης προέβη στις ακόλουθες ενέργειες:
Πρώτον: Έγγραφη εντολή ελέγχου στο ΣΕΥΥΠ την 21-1-2010 για συνολική και διαχρονική έρευνα του θέματος
Δεύτερον: Εντολή για άμεσο νομικό έλεγχο της εκτέλεσης της σύμβασης.
Τρίτον: Σύσταση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Τριμελούς Επιτροπής Ελέγχου, αποτελούμενης από νομικούς και ιατρούς, με εντολή μέσα σε τρεις εβδομάδες να προσκομίσουν πόρισμα σε σχέση με το θέμα αυτό, καθώς και προτάσεις για την άμεση αντιμετώπισή του.

Προκύπτουν μεγάλα αναπάντητα ερωτήματα:
• Γιατί ενώ υπάρχει σύμβαση από το 2001 και στέλνουμε πλάσμα στην Ολλανδία για κλασματοποίηση, καταβάλλοντας μεταφορικά, τέλη αποθήκευσης, κλασματοποίησης κλπ παραλάβαμε λευκωματίνη μόνον τρεις φορές, το 2003, το 2005 και το 2008, και όχι για όλη την ποσότητα πλάσματος που αποστείλαμε;
• Γιατί ενώ στις 11 Αυγούστου 2006 εγγράφως ειδοποιείται το ΕΚΠΠΑ (Εθνικό Κέντρο Παραγώγων Αίματος), διεύθυνση του ΕΚΕΑ, από το clb-sanguin ότι δε θα συνεχίσει την κλασματοποίηση του πλάσματος χωρίς την συνθήκη του ελέγχου και για τους πέντε ιούς, δεν υπήρξε νομική αντίδραση, ούτε καν με τη μορφή της διερεύνησης εάν ορθώς το απαιτούν ή όχι;
• Γιατί, πέραν της νομικής αδράνειας στο έγγραφο αυτό, δεν σταματήσαμε να αποστέλλουμε πλάσμα τα επόμενα έτη έως και το 2008, μολονότι γνωστοποιήθηκε ότι δεν θα το κλασματοποιούσαν σε περίπτωση μη πρόσθετων ελέγχων;
• Γιατί παρά τη γνώση της θέσεως των Ολλανδών το Φεβρουάριο 2007, με ομόφωνη απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΚΕΑ, αποφασίζεται ότι δεν απαιτείται επιπλέον έλεγχος;
- Τα ερωτήματα αυτά θα απαντηθούν από τη διενεργούμενη έρευνα προκειμένου να διασφαλιστεί το δημόσιο συμφέρον».

Πηγή: Υπ. Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

insuex
13-03-10, 23:28
φυσικα και περναει απο εξωνυχιστικους ελεγχους το αιμα πλεον

Nikos1987
16-03-10, 12:30
SwSth!!!

Duca999
16-03-10, 15:44
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες....
Επειδή εδώ και χρόνια είμαι εθελοντής αιμοδότης...και μέσα στα πλαίσια αυτής της εθελοντικής προσφοράς μου. για φέτος και μάλιστα μέσα σαυτή τη βδομάδα θα δώσω εθελοντικά αίμα...σε κάποιο αιμοδοτικό σταθμό.
Αν κάποιος(α)....συγγενής/φίλος... μέσα στο φόρουμ χρήζει άμμεσης αιμοδοτικής βοήθειας και του λείπουν φιάλες ας μου στείλει το όνομα του ασθενή του/της...για να στείλω την προσφορά.
Η αιμοληψία θα γίνει μάλλον αυτή την Παρασκευή....

@lex@nesta
17-03-10, 18:17
Σε ευχαριστω.!!!!!!!!!!!!!

ragva
18-03-10, 13:48
δίνοντας λίγο από το αίμα σου δίνεις αρκετή ζωή! Μακάρι να μην το χρειασθείς ποτέ , αν όμως το έχεις ανάγκη.......

digenis eoka
23-03-10, 22:14
αυριο κιολας θα παω να δωσω.ευχαριστουμε για αυτα που εγραψες

vaniasgr
24-03-10, 11:19
είμαι και εγώ εθελοντής αιμοδότης εδώ και 10 χρόνια περίπου...ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ, ΔΕΝ έχει χρειαστεί μέχρι σήμερα να χρειαστώ εγώ...
Το ΜΟΝΟ σίγουρο είναι οτι κάνει καλό στο 90% των περιπτώσεων...

Αν μέσα από αυτό το post έστω ένας/μια φίλος/η του φορουμ μας, πήγε να δώσει να δώσει αίμα, ή μπήκε στη "διαδικασία" να γίνει αιθελοντής αιμοδότης, αξίζει ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΓΕ στον δημιουργό αυτού του Post!!!

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!
:bananadan

nellson
24-03-10, 14:56
Μπαβο φιλε για το θεμα, ειμαι αιμοδοτης δινω αιμα καθε 3 με 4 μηνες

Montys
18-04-10, 03:59
Στον δημόσιο τομέα δίνουν 2 μέρες off. Στον ιδιωτικό τομέα δεν ξέρω τι παίζει..!!!
Εμας Κυπρο δεν γινετε τιποτα !!!:angry::guns: Ειμαι νοσηλευτης και αιμοδοτης εδω και χρονια .. κατα πρωτιμηση τα τελευταια 2-3 χρονια αιμοπεταλιων. Αλλα για αδεια απο την δουλεια μου ουτε λογος !!! (ουτε την ζητησα και ποτε ... δεν με απασχολει και ιδιαιτερα !!! χεχεχε;))

ο αιμοδότης δυστυχώς γεννιέται, δε γίνεται!
Και ομως .. με την σωστη παιδεια και στην αναγκη να δεις πως γινεσαι !!! Καλη διαθεση να υπαρχει και μπορουν να γινουν πολλα !

Παντως εγω ενοχληθηκα φοβερα (δεν ειναι αυτος ο λογος που σταματησα να δινω αιμα αλλα παθολογικοι λογοι) που ενω εδινα για 23 χρονια 2-3 φορες τον χρονο αιμα Ο(-) και τις πιο πολλες φορες οχι για συγγενη , οταν χρειαστηκα αιμα πριν 3 χρονια παρολο που εδωσαν 5 συναδελφοι αιμα διαφορων ομαδων δεν με εβαζαν χειρουργειο για 10 ολοκληρες μερες αν εν εβρισκα και αλλους (μερικους μεσω διαδικτυου) με αιμα της δικης μου σπανιας ομαδας να δωσουν αλλες 4 φιαλες !!!

Οσο και αν η εγχειριση μου ηταν μεν επιβεβλημενη αλλα οχι τοσο επειγουσα που να κινδυνευει η ζωη μου πιστευω οτι δεν εψαξαν οσο μου αρμοζε σαν αιμοδοτης.

Προς Θεου δεν γραφω τα παραπανω για να πω να μην δινουμε αιμα...Εγω που το χρειαστηκα ξερω καλυτερα την αξια του.

Δυστοιχως αγαπητε (εγω ειμαι Κυπρο) φαινετε οτι υπηρχε αναγκη και ελλειψη ... και λανθασμενα προσπαθησαν να πιεσουν δικα σου ατομα για να μπορεσουν να καλυψουν αναγκες. Σε γενικες γραμμες ομως θεωρω οτι δινετε και ειναι ενταξει εκτος απο καποιες εξαιρεσεις. Λαθη γινωντε παντου .. δεν σημενει ομως πως αν σου τυχει ατυχες περιστατικο σταματας εκει. Κακως φυσικα εχει τυχει ... αλλα χειροτερο θα ειναι να στερησεις απο αλλλους συνανθρωπους σου την επιβιωση τους με το να σταματησεις να δινεις αιμα. (εκει που υπαρχει η ευχερεια φυσικα.)

eilikrina den to iksera kati tetio...

giati omos ayto? mpori na epireasi to ema to tatoo? me tis mpogies-bafes?

Δεν ειναι θεμα βαφων αλλα για σκοπους προληψης απο τυχων μεταδοτικες ασθενειες. Αν το τατουαζ-piercing το εκανες πριν απο 1 χρονο και πανω τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
Και επειδη καπου αναφερθηκε οτι καποιος δεν εδωσε σωστη πληροφορηση και το εκρυψε ... να ρωτησω αν ειχε καποια μολυσματικη ασθενεια και το μετεδιδε σε συνανθρωπο του πως θα εννιωθε ; (απλα προς σχολιασμο)

Η κανονικη διαδικασια ειναι να παρθει αιμα για σκοπους ελεγχου καθως και ιστορικο του δοτη ... και μετα αν ολα ειναι ενταξει να προχωρησουν στην ληψη αιματος.

Στην τελικη ... αν ολοι οσοι εχουν την δυνατοτητα εδιναν αιμα τοτε πολυ πιθανων σημερα να μην υπηρχε το προβλημα στον βαθμο που ειναι σημερα στην Ελλαδα. Αν επιτευχθει ο στοχος και αυξηθουν οι δοτες και μεγαλωσει ο αριθμος τοτε θα λυθουν και αρκετα προβληματα και θα σωθουν συνανθρωποι μας.

Ολοι μαζι μπορουμε να μειωσουμε το προβλημα και να υπαρχουν καλυτερες συνθηκες.

Και απο εμενα ενα ΜΠΡΑΒΟ στο ατομο για την δημιουργια αυτου του ποστ !:bow::bow::bow::bow::bow:

black light
18-04-10, 14:23
Αναφορικα με τον πρωτο μυθο και την αληθεια του και σχετικα με την δικη μου εμπειρια :

Ωραιες οι εξετασεις τους πριν την αιμοδοσια, που εγω προσωπικα δεν γνωριζω εαν εγιναν ολες και εαν εγιναν και σωστα, αλλα να πω την αληθεια δεν θυμαμαι κιολας καλα. Αυτο που θυμαμαι ομως καλα ειναι οτι λιποθυμησα και εκανα γυρω στα 20 λεπτα να συνελθω, ειχα τρομερο πονοκεφαλο οταν ξυπνησα μετα, συν το γεγονος οτι μου εκαναν ενα καρω εξετασεις εκατσα μια μερα μεσα και την επομενη που πηρα εξιτηριο μου ειπαν να μην ξαναδωσω αιμα γιατι δεν κανει και οτι κινδυνεψε και η ζωη μου αυτη την φορα που εδωσα αιμα χωρις να μου που πολλα περισσοτερα. Αυτα καταλαβα απο τα συμφραζομενα τους και μετα απο πολυ πιεση δικη μου γιατι μου πηραν αιμα, καταλαβα οτι καποιο ......... λαθακι ειχαν κανει κατα την προκαταρκτικη εξεταση τους. Αυτο συνεβη πριν καμμια 7-8 χρονια σε νοσοκομειο του Πειραια.

Ευχαριστω:chair:

Insomniac
18-04-10, 16:04
Αναφορικα με τον πρωτο μυθο και την αληθεια του και σχετικα με την δικη μου εμπειρια :

Ωραιες οι εξετασεις τους πριν την αιμοδοσια, που εγω προσωπικα δεν γνωριζω εαν εγιναν ολες και εαν εγιναν και σωστα, αλλα να πω την αληθεια δεν θυμαμαι κιολας καλα. Αυτο που θυμαμαι ομως καλα ειναι οτι λιποθυμησα και εκανα γυρω στα 20 λεπτα να συνελθω, ειχα τρομερο πονοκεφαλο οταν ξυπνησα μετα, συν το γεγονος οτι μου εκαναν ενα καρω εξετασεις εκατσα μια μερα μεσα και την επομενη που πηρα εξιτηριο μου ειπαν να μην ξαναδωσω αιμα γιατι δεν κανει και οτι κινδυνεψε και η ζωη μου αυτη την φορα που εδωσα αιμα χωρις να μου που πολλα περισσοτερα. Αυτα καταλαβα απο τα συμφραζομενα τους και μετα απο πολυ πιεση δικη μου γιατι μου πηραν αιμα, καταλαβα οτι καποιο ......... λαθακι ειχαν κανει κατα την προκαταρκτικη εξεταση τους. Αυτο συνεβη πριν καμμια 7-8 χρονια σε νοσοκομειο του Πειραια.

Ευχαριστω:chair:

Δεν μπορω να ξερω τι εγινε αλλα σιγουρα αυτο δεν ειναι ο κανονας αλλα μια πολυ μικρη εξαιρεση.

PaSxaLak0s
19-04-10, 16:47
Μόνο καλό κάνεις δίνoντας αίμα...πριν 2 καλοκαίρια χρειάστηκα 30 φιάλες!!
Θέλω να αρχίσω και γω να δίνω...

Insomniac
19-04-10, 16:56
Μόνο καλό κάνεις δίνωντας αίμα...πριν 2 καλοκαίρια χρειάστηκα 30 φιάλες!!

Εσυ εχεις 1000 λογους παραπανω να αρχισεις...Αισθανομαι πολυ ασχημα που μετα απο 25 χρονια αιμοδοσιας δεν μου επιτρεπεται πια να ξαναδωσω.

pandiam
22-04-10, 13:15
πολυ καλο αρθρο

gavalouk
23-04-10, 15:28
katarxin dinw ta sygxaritiria mou gia to arthro!!!

makari na mporousa kai egw na dwsw , to thelw polu alla den mporw logw upotasis!!!

christie_web
24-04-10, 17:08
Μόνο καλό κάνεις δίνωντας αίμα...πριν 2 καλοκαίρια χρειάστηκα 30 φιάλες!!
Και εγώ χρειαστηκα αίμα κάποτε και για αυτό θα γίνω δότρια...
Βέβαια καλό είναι να μην σου τύχει κάτι για να καταλάβεις πόσο σημαντικό ειναι να δίνεις αίμα...
:bow:Πολύ καλό άρθρο!:thumbsup:

Alexboom
28-04-10, 00:00
κι εγώ στο στρατό πήγα για αίμα και μου έδωσαν 3 μέρες τιμητική....

Ο ΜΥΘΟΣ : θα τις έπαιρνα έξτρα, αφού ήταν τιμητική

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ : μου τις ''κόλλησαν'' σαν κανονική άδεια!!!

Nickosga
28-04-10, 16:49
Αθήνα 1 Μαρτίου 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σκανδαλώδη αδιαφορία επί τέσσερα χρόνια στην υπόθεση του πλάσματος αίματος, καταγγέλλουν η Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου και η Υφυπουργός Φώφη Γεννηματά.
Πρόκειται για μια υπόθεση όπου οι επιπτώσεις είναι οικονομικές και κοινωνικές, καθώς η χώρα μας αποστέλλει στην Ολλανδία πλάσμα για κλασματοποίηση, χωρίς όμως να παράγει την πολύτιμη λευκωματίνη, την οποία τελικά εισάγει πληρώνοντας ακριβά, ενώ επιπλέον ξοδεύει σημαντικά ποσά για την αποθήκευση του πλάσματος στην Ολλανδική εταιρεία. Το πλάσμα το οποίο προέρχεται από χιλιάδες αιμοδότες μένει αναξιοποίητο, αναδεικνύοντας επιπροσθέτως ένα μεγάλο ηθικό ζήτημα απέναντι τους.
Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, έχει προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να ξεκαθαρίσει πλήρως αυτή η υπόθεση, να διασφαλιστεί το δημόσιο συμφέρον και να διερευνηθούν οι όποιες ευθύνες.

Η αρμόδια Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Φώφη Γεννηματά αναφέρει αναλυτικά:

«Το Δεκέμβριο του 2009 πληροφορηθήκαμε από το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας, ότι στις αποθήκες του φορέα clb-sanguin Ολλανδίας, με τον οποίο η χώρα μας έχει από το έτος 2001 συμβόλαιο για την κλασματοποίηση του πλάσματος από το αίμα που συλλέγεται στις αιμοδοσίες και την παραγωγή λευκωματίνης, παραμένουν χωρίς να έχουν επεξεργασθεί πάνω από 25 τόνοι πλάσματος που έχει αποσταλεί σταδιακά από το 2004 έως το 2008! Για το πλάσμα αυτό, που δεν μπορεί να κλασματοποιηθεί σε καμία χώρα της Ευρώπης γιατί δεν έχει ελεγχθεί για τους ιούς που απαιτούνται από τους κανόνες της Ευρωπαϊκής Φαρμακοποιίας (πέντε έναντι τριών που ελέγχονται εδώ), πληρώθηκαν μεταφορικά αλλά και μηνιαία αποζημίωση αποθήκευσης!

Πληροφορηθήκαμε επίσης ότι πάνω από 15 τόνοι πλάσματος παραμένουν αποθηκευμένοι στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας (ΕΚΕΑ) και σε λίγο δεν θα μπορούμε να παραλαμβάνουμε το πλάσμα που συλλέγεται στις αιμοδοσίες!! Ακριβώς λόγω της έλλειψης ελέγχου, ούτε αυτό το πλάσμα μπορεί να αποσταλεί για κλασματοποίηση και παραγωγή λευκωματίνης.
Ταυτόχρονα εισάγουμε μεγάλες ποσότητες λευκωματίνης για την κάλυψη των αναγκών μας.
- Λόγω της σοβαρότητας του θέματος ζητήθηκαν άμεσα επιπλέον πληροφορίες από όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες και παράλληλα η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης προέβη στις ακόλουθες ενέργειες:
Πρώτον: Έγγραφη εντολή ελέγχου στο ΣΕΥΥΠ την 21-1-2010 για συνολική και διαχρονική έρευνα του θέματος
Δεύτερον: Εντολή για άμεσο νομικό έλεγχο της εκτέλεσης της σύμβασης.
Τρίτον: Σύσταση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Τριμελούς Επιτροπής Ελέγχου, αποτελούμενης από νομικούς και ιατρούς, με εντολή μέσα σε τρεις εβδομάδες να προσκομίσουν πόρισμα σε σχέση με το θέμα αυτό, καθώς και προτάσεις για την άμεση αντιμετώπισή του.

Προκύπτουν μεγάλα αναπάντητα ερωτήματα:
• Γιατί ενώ υπάρχει σύμβαση από το 2001 και στέλνουμε πλάσμα στην Ολλανδία για κλασματοποίηση, καταβάλλοντας μεταφορικά, τέλη αποθήκευσης, κλασματοποίησης κλπ παραλάβαμε λευκωματίνη μόνον τρεις φορές, το 2003, το 2005 και το 2008, και όχι για όλη την ποσότητα πλάσματος που αποστείλαμε;
• Γιατί ενώ στις 11 Αυγούστου 2006 εγγράφως ειδοποιείται το ΕΚΠΠΑ (Εθνικό Κέντρο Παραγώγων Αίματος), διεύθυνση του ΕΚΕΑ, από το clb-sanguin ότι δε θα συνεχίσει την κλασματοποίηση του πλάσματος χωρίς την συνθήκη του ελέγχου και για τους πέντε ιούς, δεν υπήρξε νομική αντίδραση, ούτε καν με τη μορφή της διερεύνησης εάν ορθώς το απαιτούν ή όχι;
• Γιατί, πέραν της νομικής αδράνειας στο έγγραφο αυτό, δεν σταματήσαμε να αποστέλλουμε πλάσμα τα επόμενα έτη έως και το 2008, μολονότι γνωστοποιήθηκε ότι δεν θα το κλασματοποιούσαν σε περίπτωση μη πρόσθετων ελέγχων;
• Γιατί παρά τη γνώση της θέσεως των Ολλανδών το Φεβρουάριο 2007, με ομόφωνη απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΚΕΑ, αποφασίζεται ότι δεν απαιτείται επιπλέον έλεγχος;
- Τα ερωτήματα αυτά θα απαντηθούν από τη διενεργούμενη έρευνα προκειμένου να διασφαλιστεί το δημόσιο συμφέρον».

Πηγή: Υπ. Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Δεν ξέρω αν το διάβασε κανείς αυτό το άρθρο, αλλά απ'ότι φαίνεται και που δίνουμε αίμα δεν κάνουμε τίποτα γιατί η πολιτεία για άλλη μία φορά δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο και πόσο νοιάζεται για τον λαό της!Το αίμα μας παραμένει σε αποθήκες και εισάγουμε αίμα από Ελβετία!Ο λόγος λοιπόν που εισάγουμε αίμα δεν είναι ότι δεν έχουμε αρκετό απόθεμα,αλλά επειδή το απόθεμα που έχουμε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί!!Νομίζω 25 τόνοι είναι πάααρααα πολύ άιμα!

Δεν λέω να μην δίνουμε αίμα αλλά αν δίνουμε αίμα και δεν χρησιμοποιείται τότε νομίζω άδικα το δίνουμε!Ας μας πουν τουλάχιστον ότι εισάγουν το αίμα και ότι το άιμα που τους δίνουμε το έχουν σε αποθήκες στην Ολλανδία!

Spirosssss
29-04-10, 00:08
κι εγώ στο στρατό πήγα για αίμα και μου έδωσαν 3 μέρες τιμητική....

Ο ΜΥΘΟΣ : θα τις έπαιρνα έξτρα, αφού ήταν τιμητική

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ : μου τις ''κόλλησαν'' σαν κανονική άδεια!!!

Ο ΜΥΘΟΣ: πηγα στρατο.. :p

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: πηγα αεροπορια και ημουν 1μεσα 4 εξω με αδεια και εχω κ παραπονο που μου εγραψαν την αιμοδοτικη σαν κανονικη! :chair::chair::chair:

ΟΛΟΙ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ ΤΩΡΑ!!

Το εκανα για συγγενικο προσωπο και δεν ειναι τιποτα!! Πλεον πρεπει να μας γινει ρουτινα!

Alexboom
29-04-10, 00:42
Ο ΜΥΘΟΣ: πηγα στρατο.. :p

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: πηγα αεροπορια και ημουν 1μεσα 4 εξω με αδεια και εχω κ παραπονο που μου εγραψαν την αιμοδοτικη σαν κανονικη! :chair::chair::chair:

ΟΛΟΙ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ ΤΩΡΑ!!

Το εκανα για συγγενικο προσωπο και δεν ειναι τιποτα!! Πλεον πρεπει να μας γινει ρουτινα!

3 mesa 2 eksw kai 14 meres adeia apolysews:chair::chair:

Dark Shadow
03-05-10, 10:36
:thumbsup: Πολύ καλό ευχαριστώ πολύ! :thumbsup:

doctoralex
15-07-10, 20:19
Να προσθεσω και εγω οτι παροτι ηθελα να ημουν τακτικος αιμοδοτης (και ειχα καρτα για λιγο καιρο) λογω hpv με αποκλεισανε.

davidli
05-09-10, 23:16
πολύ καλά λες κοπέλα μου να δώσομε αίμα άλα μην πάθουμε και εμείς ζημιαhttp://www.greekza.de/aria/icons/scared_technical.gif

Nicolasimos
12-10-10, 11:15
Thank you

VassilisM
15-10-10, 21:23
Να ρωτήσω για όποιον ξέρει.
Άκουσα πως αν καπνίσει κάποιος χόρτο,πρέπει να δώσει μετά από μία βδομάδα αίμα.
Με ποιά έννοια..."πρέπει"?
Ότι διαφορετικά απλά θα είναι εντοπίσιμο στις εξετάσεις? (μικρό το κακό)
ή με την έννοια ότι είναι ακατάλληλο το αίμα?
Με λίγα λόγια αν δώσεις μετά από 4 μέρες πχ,αφού καπνίσεις,σε μία περίπτωση ανάγκης οι γιατροί θα χρησιμοποιήσουν την φιάλη σου ή θα την ρίξουν στα σκουπίδια?Νομίζω το πρώτο αλλά δεν είμαι σίγουρος.

laugher
15-10-10, 21:46
Marijuana, "Weed", "Pot", "Ganga"
Acceptable as long as you are not under the influence of marijuana at the time of donation.

http://www.savannahredcross.org/blood_eligibility.asp#marijuana

mai_tai
16-10-10, 15:37
παλικαρια σε ολα τα νοσοκομεια της αθηνας μπορουμε να γινουμε εθελονταις αιμοδοτες..?μενω δυτικη αττικη

Insomniac
16-10-10, 17:49
παλικαρια σε ολα τα νοσοκομεια της αθηνας μπορουμε να γινουμε εθελονταις αιμοδοτες..?μενω δυτικη αττικη

Ναι σε ολα που εχουν αιμοδοσια.Πηγαινε στο Αττικο αν εισαι κοντα.

webpap
06-11-10, 11:16
Σώζεις ζωές με μια πολύ απλή διαδικασία 2-3 φορές το χρόνο

th.vav
07-11-10, 07:02
Είμαι αιμοδότης και μπορώ να πω ότι μόνο καλό κάνει κάποιος με την αιμοδοσία, όχι μόνο για τους άλλους αλλά και για τον ίδιο τον οργανισμό του. Αυτό που έχω να πω είναι ότι το 10λεπτο (που μερικές φορές δεν είναι ούτε 10λεπτο) περνάει πολύ γρήγορα.

Μικρός το φοβόμουν για να πω την αλήθεια και δεν πήγαινα να δωσω αίμα, αλλά τώρα δίνω αίμα και μετά πάω στη δουλειά μου...
[όπως έγραψε και ένας φίλος πιο πάνω, έχει και δωρεάν χυμό & κρακεράρια :) ].
Τελευταία πήγα με το γιο μου να το συνηθίσει να το βλέπει και να το μάθει και αυτός.

Δεν πονάει και φυσικά σε παρακολουθούν κατά τη διαδικασία. Με την αιμοδοσία έχεις επιπρόσθετα την αίσθηση ότι ...είσαι απόλυτα υγιής!

όσο για τη χρήση του αίματος για άλλους φίλους-συγγενείς, αυτό είναι ένα θέμα, αλλα σε περιόδους όπως το καλοκαίρι του 2010 που υπήρχε πρόβλημα πιστεύω ότι τα νοσοκομεία τηρούν το γράμμα του νόμου και δεν σου "δίνουν" το αίμα για άλλο σκοπό εκτός από που είναι συμφωνημένο.
[το ποστ είναι όντως ενημερωτικό και χρειάζεται να διαδωθεί]

mularovits
07-11-10, 22:26
Κάποιος που έχει Aids δίνει αίμα κάθε 6 μήνες, τον ξέρω.

stemacedon
07-11-10, 22:39
Η ελλαδα εχει αναγκη απο αιμοδοτες Κυριως το καλοκαιρι γιατι κανει εισαγωγη απο εξωτερικό

Insomniac
08-11-10, 03:31
Κάποιος που έχει aids δίνει αίμα κάθε 6 μήνες, τον ξέρω.

Αυτος ειναι εγκληματιας !!!! Δεν αναιχνευουν τον ιο ?

stemacedon
08-11-10, 12:02
Aνιχνευεται και... όχι μόνο...

Aυτά δεν γίνονται:judge:

αν έχεις κάνει τατουαζ για 6 μηνες δεν δίνεις αίμα

και 3 μηνες για σκουλαρικι

vdesikos
28-11-10, 18:36
Η ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ

zomos
29-11-10, 11:52
Πραγματικά πολύ καλό άρθρο.
Είναι απίστευτο το συναίσθημα που νιώθεις προσφέροντας κάτι που για σένα δεν είναι τίποτα, ενώ για τον άλλο μπορεί να είναι και η ζωή του. Όσοι μπορείτε να δώσετε παιδιά. Σώζετε ζωές.

guss
13-12-10, 21:04
eimai aimodotis 20 xronia kai esthnomai poli kala
alla re paidi mou anti gia friganies kai portpkalada kana 2 kalamakia ante me portokalada oxi mpyra de tha htan kalitera???
astio!!!!!!!!!!!!!

darnakas
13-12-10, 22:08
Έδωσα αίμα πριν από 6 μήνες και πριν από ένα μήνα ξανάδωσα.Ένιωθα λιγάκι άβολα την πρώτη φορά.Είχα και ένα απρόοπτο:
Κάποια φλέβα μου διογκώθηκε με αποτέλεσμα να μελανιάσει το χέρι μου σε ένα σημείο και να με πονάει για αρκετές μέρες!Το έψαξα και δεν είχα απολύτως τίποτα.
Τι σκέφτηκα;
-Αυτά γίνονται!
Απλά ξανάδωσα αίμα και πλέον είμαι πλέον εθελοντής αιμοδότης!!!!

tsiakal
15-12-10, 21:31
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ

blindscout
19-12-10, 11:24
Καλά τα είπες απ' ο,τι βλέπω.
Σύμφωνα με το τρίτο μύθο όμως δεν ξεκαθαρίζεται κάτι στην απαντησή σου.

ΜΥΘΟΣ 3ος

Έχω ακούσει, από νοσοκόμες που μου πήραν το αίμα, ότι δεν είναι καλά να δίνεις αίμα περισσότερο από 3-4 φορές το χρόνο, κάθε περίπου κάθε 3-4 μήνες. Δεν έχω μια πιο βάσιμη πηγή αλλά αν υπάρχει κάποιος να το υποστηρίξει αυτό... :tongue2:

Αναφορικά με πηγή, η δικιά σου πηγή/πηγές ποιες είναι κατά τη σύνταξη αυτού του post? :)

Insomniac
19-12-10, 12:16
Έχω ακούσει, από νοσοκόμες που μου πήραν το αίμα, ότι δεν είναι καλά να δίνεις αίμα περισσότερο από 3-4 φορές το χρόνο, κάθε περίπου κάθε 3-4 μήνες. Δεν έχω μια πιο βάσιμη πηγή αλλά αν υπάρχει κάποιος να το υποστηρίξει αυτό... :tongue2:

:)

Αυτο το λεμε ολοι οσοι ασχολουντε με την αιμοδοσια.Το αιμα θελει 3 μηνες να αναπληρωθει οχι τοσο ποσοτικα που γινεται πιο γρηγορα αλλα και στα συστατικα που χανει σε καθε αιμοδοσια.

ehawk
09-02-11, 07:45
Ευχαριστω

Escaflowne
09-02-11, 14:10
μολις γραφτηκα στο φορουμ κ το πρωτο ποστ που αντικρυσα ηταν αυτο!!!μπραβο φιλε που ενημερωνεις ετσι τον κοσμο που δεν ξερει κ φοβαται κατι πολυ απλο αλλα ταυτοχρονα τοσο πολυ σημαντικο!ειναι δυνατον να αγοραζουμε αιμα απο αλλους?ειναι δυνατον να τρεχουν τα φανταρια για να παρουν καμια τιμητικη?σκεφτειτε οτι μπορει κ εσεις καποια στιγμη να το χρειαστειτε ή καποιος φιλος/συγγενης....γιατι να το αφησετε στη τυχη κ να ψαχνετε τελευταια στιγμη για αιμα?αν εισαι εθελοντης εχεις "αποθηκευμενο" το αιμα σου κ οταν θα χρειαστει το χρησιμοποιεις σε αυτον που εχει αναγκη εκεινη τη στιγμη...
μπραβο κ παλι!!!

rainboy
09-02-11, 17:03
Μπορούμε να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας με το να γίνουμε αιμοδότες και δότες μυελού των οστών!Πολλά παιδιά πεθαίνουν κάθε χρόνο από λευχαιμία λόγω του ότι δεν υπάρχουν αρκετοί εθελοντές.Λίγοι οι εθελοντές.λίγες και οι πιθανότητες να γίνουνε καλά όλοι αυτοί οι άνθρωποι!!

Insomniac
09-02-11, 17:07
Μπορούμε να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας με το να γίνουμε αιμοδότες και δότες μυελού των οστών!Πολλά παιδιά πεθαίνουν κάθε χρόνο από λευχαιμία λόγω του ότι δεν υπάρχουν αρκετοί εθελοντές.Λίγοι οι εθελοντές.λίγες και οι πιθανότητες να γίνουνε καλά όλοι αυτοί οι άνθρωποι!!

Για αυτο θα πρεπει να δημιουργηθει μια πολυ μεγαλη λιστα με συμβατους δοτες και ληπτες αλλα ... μαλλον κοστιζει για τον κρατικο μηχανισμο και δεν το προωθουν.

Με το αιμα ειναι πιο απλα τα πραγματα....

costasjc
09-02-11, 17:30
Αξίζει και δεν κοστίζει!!!:smile2:
Άντρες 3-4 φορές το χρόνο.
Γυναίκες 2 φορές το χρόνο λόγω μηνιαίας ταλαιπωρίας.

rainboy
09-02-11, 18:56
Για αυτο θα πρεπει να δημιουργηθει μια πολυ μεγαλη λιστα με συμβατους δοτες και ληπτες αλλα ... μαλλον κοστιζει για τον κρατικο μηχανισμο και δεν το προωθουν.

Με το αιμα ειναι πιο απλα τα πραγματα....

Από ότι ξέρω κοστίζει η εξέταση ιστοσυμβατότητας για να μπείς στα μητρώα της τράπεζας.Και αυτή την εξέταση την χρεώνεται το κράτος ,οπότε καταλαβαίνεις..

Insomniac
09-02-11, 19:06
Από ότι ξέρω κοστίζει η εξέταση ιστοσυμβατότητας για να μπείς στα μητρώα της τράπεζας.Και αυτή την εξέταση την χρεώνεται το κράτος ,οπότε καταλαβαίνεις..

Ετσι ακριβως ειναι...το να χρεωνεται βεβαια αλλες μαλακιες ειναι αλλη πονεμενη ιστορια.

harry_lostone
22-05-11, 03:38
παρακαλω οποιος δει το μηνυμα και ξερει απο αιμοδοσια (οχι απλα να εχει δωσει,να ξερει συγκεκριμενα πραγματα που θα τον ρωτησω...),να μου στειλει ενα πμ γιατι θελω να βοηθησω αλλα λογικα δεν μπορω

harry_lostone
24-10-11, 01:15
ξυπνηστε μαγκες,κανεις δεν εχει ιδεα απτη φαση ???? μονο για γραπτες φιλανθρωπιες ειστε μαλλον,εδω για κανα φορουμ να πειτε "παμε γερα ρε"
θελω να κανω μια σοβαρη ερωτηση σε καποιον που ξερει καλα την ολη κατασταση,γιατι οπως ειπα θελω να δινω καθε 3 μηνες αιμα και αιμοπεταλια οπου χρειαστει,αν σας ενδιαφερει δηλαδη...........