PDA

Επιστροφή στο Forum : Ονόματα για ζωάκια!!!

Corolla
10-04-08, 21:51
Για πείτε εδώ ονόματα για ζωάκια!!!
Σκυλάκια, γατάκια, καναρίνια, παπαγάλους, χελώνες, ιγκουάνα και ό,τι άλλο θέλετε!
Τι όνομα τους έχετε δώσει και ποια ονόματα θεωρείτε ωραία???
Για να βοηθήσουμε έτσι και με ιδέες τους φίλους που θέλουν να βαφτίσουν ένα ζωάκι τους!!

Προσωπικά...
Σκύλος: Μπλάκυ, Ρούντι!
Καναρίνι: Φλούφλης!
Χέλώνα: Χελώνιιιιιι(!) (εγώ πάντως έτσι το φωνάζω χεχεχε!:rofl:)
Ψάρια: Δε με εμπνεουν για όνομα, αλλά μια φίλη μου είχε έναν "χοντρομπαλά!"

Πείτε κανα καλό ονοματάκι!!!

:bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow::bow:

Nana611
10-04-08, 23:38
Ονόματα ζώων δικών μου ή γνωστών μου ή που έχω ακούσει γενικά και μου έχουν μείνει (πέρα των τετριμμένων)

Σκυλάκια
Κοριτσάκια: Λώρα, Κλαίρη, Τάμη, Φόξυ, Ρούλα, Μπίλη
Αγοράκια: Γιώργος, Οζάλ, Όμηρος, Κλοσάρ (αλήτης στα γαλλικά), Παρασκευάς

Γατάκια
Κοριτσάκια: Τζίνι, Φούλα, Καραμέλα, Δρουσούλα, Λέτα
Αγοράκια: Μένιος, Νικολάκης, Γούλης (υποκοριστικό από το Πανάγος) :p

Χελώνες: Χαρούλα, Καίτη :smile2:

Την επόμενη σκυλίτσα μου βέβαια θα την λένε Μαίρη (ελπίζω να μην με παρεξηγήσουν οι Μαίρες του forum... ;) )

ΥΓ: Όλα τα παραπάνω ονόματα είναι υπαρκτά και δεν είναι καθόλου τυχαία, τα περισσότερα έχουν και την αντίστοιχη ιστορία που δικαιολογεί την χρήση τους, αλλά αυτό θα το συζητήσουμε σε άλλο θέμα

NIKOS9321
13-04-08, 23:19
to diko mu to lene demi(madepste giati)
exw akusei bubi sezar azor(ali8eia) soucho ribo...enas filos m to leei stavrula

kikivasi
15-04-08, 10:50
Έχω για την ώρα 8 σκύλους, τις μεγάλες θηλυκές της λέμε φλώρα και τζίνα. έχω επίσης τον χοντροκέφαλο, τον κούτι (τον βάφτισε έτσι η γιαγιά μου έτσι), σπίτι μαζί μου έχω τη νίνα και τα υπόλοιπα είναι αβάπτιστα κουτάβια.
Οι γάτες μου είναι η ζουζουνα,ο μπούμπης, ο φλώρος, η μαυριδερή και η κλαψιάρα.
Τα καλοκαίρια στην αυλη βγαίνει ένας ελαφιάτης που τον λέμε Φιδία και έχουμε και 3 κατσικάκια του παππού μου που ακόμα ψάχνουμε για όνομα.

Anest
15-04-08, 15:31
Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλό τα ονόματα των σκυλιών να είναι δισύλλαβα και εύκολα στο άκουσμα έτσι τα μαθαίνουν πιο καλά τα σκυλιά

Corolla
15-04-08, 21:21
Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλό τα ονόματα των σκυλιών να είναι δισύλλαβα και εύκολα στο άκουσμα έτσι τα μαθαίνουν πιο καλά τα σκυλιά

Ναι και γω το έχω ακούσει αυτό...
Και έχω ακούσει επίσης οτι πρέπει να έχουν μέσα το "ρ", για να το μάθουν πιο εύκολα!:smile2:

fotisk13
15-04-08, 22:11
Egw eixa ena skhlo pou ton elega Mpairon.

Nana611
16-04-08, 20:03
Ναι και γω το έχω ακούσει αυτό...
Και έχω ακούσει επίσης οτι πρέπει να έχουν μέσα το "ρ", για να το μάθουν πιο εύκολα!:smile2:

Πρέπει να είναι δισύλλαβα για να το μάθει και να το θυμάται πιο εύκολα το σκυλάκι και επίσης καλό είναι να περιέχει κάποιο (ή ακόμα και τα δύο) από τα υγρά σύμφωνα, δηλαδή το "λ" και το "ρ".

Rozaki@
16-04-08, 22:21
Το δικό μου σκυλάκι λέγεται Ρόζα!!!

MrBios
17-04-08, 05:03
Egw ton diko mou ton kounelo ton fwnazw Tzouni
To xrysopsaro mou Frankel

landscape
18-04-08, 18:34
egw tin gata mou tin fonazw "odin" opws ton theo twn voriwn lawn ton Odin epidi einai monofthalmi opws kai aytos.... :)

meta ta kanarinia ta lew : nektarios,giorgia,asproulis,kanara.....kai..... noname...xaxaxa

akoma i aderfi mou eixe dio psaria (monomaxous) ,ena arseniko kai ena thiliko , to arseniko to legame Ari apo to psari kai to thiliko roula apo to psaroula......xaxaxa

Fani Kollias
18-04-08, 18:56
ta duo onomata pou exo gia ta skilakia mou eine Chi Chi, kai LiLy ;)

marilizax
18-04-08, 23:15
προτειμω να τους δινω ελληνικα ονοματα...
ολα τα παρακατω ειναι ζωακια που ειχα ή εχω ακομα
σκυλάκια Λίζα, Ρόκυ, Φίλη, Σύμπα, Μάγια, Κίρκη, Πέρσα, Αρης
γατιάκια Ριρής, Σίση, Μπριζίτ, Ζοζεφίνα, Σάσυ, Βαγγέλης, Γουίλι, Πασάς, Ζουζού, Θέμος,
Κάρολος
κανάρια Μπούλης
κουνελι Τέρη
ψαρια Αθηνά, Φοίβος
χελωνακια υπναλέων, φαγαλέων

lakidem1978
19-04-08, 06:58
oomata pou exw dwsei se gates mou.

Aigli,
zouzou

Corolla
19-04-08, 12:02

Πολύ ωραία αυτά για τα χελωνάκια!:rofl::thumbsup:

Guest***
20-04-08, 00:36
Για να καναρίνια μπορώ να σας προτείνω --> Τζαμπερ, Σκουιζ, Μελια, Ελλοου....

το δικό μου το έχω ονομασει --> Χατ (επειδή το τρίχωμα που έχει στο κεφαλάκι του μοιάζει σα καπελάκι )

mosandi
20-04-08, 01:21
onoma pou exw swsei stin skyliltsa mou: HRA

esthir
20-04-08, 10:05
Εχω 2 σκυλια και 2 νεροχελωνες!Τομ και Τζερι τα χελωνια και Ηρα το γερμανικο ποιμενικο και Διας το λαμπραντορ!

namaipali
21-04-08, 01:23
exo 2 skylia...ena arseniko pou htan adespotos kai ton onomasa antarth kai ena thyliko pou to exo apo koutavi kai to evgala akrida...eidika h akrida ekane pollous na gelasoun....kai ta 2 hmiaima kanis...

@yTh3Nt!k0s
21-04-08, 19:56
'Εχω ένα κάτασπρο κουνέλι με γαλάζια ματάκια και το όνομα της :Χιονάτη !
είναι αξιολάτρευτη !!

thanasis.1305
22-04-08, 10:14
ego ton skilo mu ton evgala bufako...den xero ala otan vlepo kutawakia afto mu vgeni..etsi evgala ke ton diko mu..stin arhi elega oh opos to onoma tu tha gini sketos bufos..stin poria me ehi afisi me to stoma anihto..telika to pezi bufos opote ton simferi..ine alepu katawathos

bluetang
22-04-08, 12:42
προτειμω να τους δινω ελληνικα ονοματα...
ολα τα παρακατω ειναι ζωακια που ειχα ή εχω ακομα
σκυλάκια Λίζα, Ρόκυ, Φίλη, Σύμπα, Μάγια, Κίρκη, Πέρσα, Αρης
γατιάκια Ριρής, Σίση, Μπριζίτ, Ζοζεφίνα, Σάσυ, Βαγγέλης, Γουίλι, Πασάς, Ζουζού, Θέμος,
Κάρολος
κανάρια Μπούλης
κουνελι Τέρη
ψαρια Αθηνά, Φοίβος

Και ειναι ελληνικα τα..Ροκυ, Φιλη, Συμπα, Μαγια, Σιση, Μπριζιτ, Ζοζεφινα, Σασυ, ΓΟυιλι, Τερη ???:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Εμενα τα δικα μου τα σκυλια τα εχω βγαλει

Βικτωρ ο αρσενικος και Ταρα η θηλυκια

στα ψαρια μου δεν εχω ονοματα.

-eva-
22-04-08, 14:58
Γεια σου Κωστα...
Εγω ειχα ενα λυκοσκυλο..και το ελεγα Σιμπα...!!!
Η φιλη μου εχει ενα σκυλο και τον λεει.. Περικλη..!!!

TigerGirl
22-04-08, 16:08
geia sas eimai i olga .apo ta adespota pou mazevo exo polla onomata nas po..........oposa kapantais , kapten, goufi, kai gia 8ilika tzina ,glika, tzina, aneta

pantos ola ta onomata einai orea apla na mporeis na voi8iseis kai na prostatepsisena zwo

sas euxaristo pou me akousate!!!!!!!!!!!

haioka
27-04-08, 11:10
Ta pio wraia onomata gia skulous kai gates einai duo paidia:mpouki kai kouki...den einai fantastika??

zaxarenia_28
28-04-08, 20:13
Εγώ έχω ένα σκιουράκι και το φωνάζω Γκιόζη που βγαίνει απο το..........καραγκιόζη γιατί κάνει σαν παλαβό....:rofl::rofl::rofl:

dimis@
29-04-08, 16:14
Egw exw ena cockeraki kaiti lew Dafni

mariustulius
29-04-08, 18:48
Έχω ένα κολευ που το έχω βγάλει ρουντι!οπότε αυτό ειναι μάλλον το αγαπημένο μου όνομα για σκύλο!

maxairistas
30-04-08, 20:13
Έχω 2 σκυλάκια,ο αρσενικός είναι ο Σπύρος και η θυληκιά είναι η Μίσσυ.

http://i181.photobucket.com/albums/x74/maxairistas/2.jpg

SkylineG
05-05-08, 03:09
Το μικρό μου σκυλάκι το λένε Πλάτωνα την huskie που μου κλέψανε Icy και το doberman τώρα Διά. Το ψαράκι μου το φώναζα Λεωνίδα γιατί ήταν το μονο ψάρι που έζησε 6 χρονια ενώ τα αλλα ψοφούσανε πολύ γρήγορα.

kostas.k
11-05-08, 19:55
exw ena skilaki to lene louiza kai to emathe para poly eukola.

lucie
12-05-08, 01:13
Τον σκυλο μου τον λεω Λεονε. Οχι επειδη μοιαζει με λιονταρι αλλα επειδη εχει τσαμπουκα και ψυχη λιονταριου..

galimana
12-05-08, 09:30
Σκύλος Jack

evitaki
13-05-08, 15:13
sta xoria exoune endiaferon:) onomata gia skilia opos:
ntaveli, mpiziaveni, mourgka, vlaha, marko, gkora
ta exo akousi sixna afta ta onomta kai o papous mou edine polles fores sta skilia pou eixe tetia onomata
ta lagonika sinithos liza, tzeni, souzi

zourlomandias
17-05-08, 23:12
Ενα μαυρο σκυλι στο χωριο το λεμε σκυλαραπα . Το κανις της ξαδερφης μου το εβγαλα φορματ και ενα μποξερ που ειχαμε λερα .

stelladio
26-05-08, 14:52
o dikos mou legete rock'n'roll kai anagastika ton fwnazw Rock..:)

Audi s3 quattro
04-06-08, 15:50
girionis
stefi
ntemh
dias
liza

merika onomata apo ta skilia pou eixa paliotera :p

hakanmdr
04-06-08, 20:11
Villi
Roko
ta eixa paliotera

tora exo mia trelli ''Rika''

buffon85
06-06-08, 02:45
είχα μια γατούλα την Φοίβη
και τώρα μία σκυλίτσα το Κυλί..επειδή έχω μία τάση να μιλάω σαν παιζάκι(να το πάλι)
και όταν την είχα πάρει την έλεγα το σκυλί ε και μετά Κυλί και του έμεινε του καημένου αλλά δεν το πολυσυμπαθεί!!

Ulv3r
10-06-08, 00:22
Εγώ μια γατούλα έχω και το όνομα αυτής, Yuki.

gemballa
12-06-08, 23:32
ton diko moy ton fonazv riga

xhmikos23
16-06-08, 21:28
ειχα σκυλους αρσενικους: Φριντομ και Εντυ και θηλυκο Φριντα (παλι απο τη λεξη freedom=ελευθερια)
Τωρα εχω το Ροκυ!!!(ροκακο και λοιπα υποκοριστικα!)

sexy_bunny14
18-06-08, 12:49
ego ta skylakia m ta lew gizmo k romeo alla eixa k mia 8ilikia p ti legane sisi..
genika maresei na tous dino onomata p 8imizoun paidika gia paradeigma to kouneli lola apo tin lola bunny.. ta xamsterakia m miki k mini.. to psaraki mpourmpouli8ra(apo to psaraki tis ariel) k paei legontas...

andiekalton
22-06-08, 02:42
Iguana:Καλυψω
Bearded Dragon:Σοπεν(Chopin) επειδη μου κανει παρεα οταν παιζω πιανο κ του αρεσει να βολταρει πανω στα πληκτρα :smile2:

Dimitris78
22-06-08, 17:34
Εγώ πάντα προτιμώ τα αρχαία ελληνικά ονόματα... Το ινδικό χειρίδιό μου τον ονόμασα 'Αρη. Θα μπορούσα να τον πω και Ηρακλή ή Περικλή.

Και αν είχα σκύλο θα μπορούσα να τον ονομάσω Δία.

Frout@ki
29-06-08, 00:53
ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ Γ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΝΙΜΠΑΛ!!
ΓΕΝΙΚΑ...ΡΑΜΠΟ, ΜΠΟΥΦΗΣ, ΜΠΟΥΜΠΟΥ, ΣΑΡΚ!!

ευα
29-06-08, 01:14
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:exw sinolo 5 gates ta duo ta exw onomash ninika thn mama kai ton ena gio niaourito ta ala akoma den tous vrika onoma epishs exw kai ena kanarinh arseniko kai ton exw vgalh poulino

ikskarda
07-07-08, 23:09
emeis ta skulakia mas ta exoume bgalei Kaisara ( to arseniko) kai Kornilia ( to thuliko)

dios
11-07-08, 08:48
To skylo m egw ton fwnazw Jack!

driver
22-07-08, 01:17
έχω 2 κουταβάκια σιχ τσου το αρσενικό είναι μαυρόασπρο και το θηλυκό μαύρο όποιος θέλει ας προτείνει ονόματα για να γίνει νονός τους

gkika_4
23-07-08, 14:19
exw ena yorkshire terrier,pocket size.
einai mia prigkipissa kai gi'auto thn onomasame SISI!!!

velvet 1
04-08-08, 23:49
Μπέτυ λενε τη γατα, Μπιχλας και Μπιχλακι τα χαμστερ και Σύλβια τη σκιουρινα

^F@rf@LLin@^
05-08-08, 12:42
Loipon apo pu na 3ekinisw :)
To skulaki pu xw sto spiti to lene Crystal
ta skulia pu xume sto ktima (2 arsenika k 2 8ulika) ta lame Snoopy, Ari, Maura kai Mili

Tis gates pu exw xasei to logariasmo poses einai giati pollaplasiazontai sunexws alla 8a pw autes pu exume vaftisei o Tsimplas einai o arxigos :) k o pateras sxedon olwn twn gatiwn tus allus tus arsenikus den tus afinei.....k otan megalwsun arketa k ftasun se anaparagwgiki ilikia tus diwxnei :D Tin prigipissa (i agapimeni m) , i Kanela, i Paloma, i Iris, i Tink, i Dorry, i Mpumpu, i Funta, .....eee einai makria i lista :p

k 2 katsikes pu tis leme Afroditi k Dafni (eixame k alli alla ti dwsane ti legane Viki) k ton trago pu ton lene Pari......
Eutuxws ta kunelia k tis kotes den tus dwsame onomata :D.....

npapagri
06-08-08, 18:40
πριν παρα πολλα χρονια ενα μποξερ που ειχαμε το λεγαμε ροκο, σκαμυ ενα αδεσποτο θηλυκο που ειχα μαζεψει οταν ηταν κουταβι.
τωρα εχω μια νεροχελωνα που την λεμε φενια και 3 σιαμαιζες γατες που θυμαμαι του αρσενικου το ονομα το οποιο ειναι κικου.

Mouritsa
30-08-08, 22:09
Μια φίλη μου που βρήκε την γατούλα της (Περσίας) μπροστά στην εφορία την ονόμασε ΔOY (ο τόνος στο ο)!!!
Έχω ακούσει για σκυλάκια Rex, Ήρα, Άρη, Μαριλίτα, Μπλέκ, Έκτορα, Μούργο

xristinakn
24-05-09, 23:13
εγω εχω ενα κουνελι που το λεω Vin (εμπνευσμενο απο τον Vin diesel) και ενα καναρινι που το λεω Φισφυρικο...

decp_2d
25-05-09, 07:46
ego exo 2 kanarinakia tin titi(vgainei apo to tweety alla sti sinexeia mas vgike 8iliko k i mama m to metetrepse se titi) kai ton ermako(Ermis)
kai molis xtes apektisa ena koutavaki kai skeftomai na ton onomaso Charlie i Oscar!
eseis ti proteinete?

THE DARK ELF
31-08-09, 21:14
Ego exo ena bearded dragon! mikros einai akoma! ton fonazo Morfea (!!!) giati koimatai syxna!

legolakos
02-01-10, 21:30
lol wraio post

kotselar
02-01-10, 23:32
ta dika mas skilia:

Joy-loukas-nazli-poko

lagotomaro
03-01-10, 12:44
Liza,koke,pitsa

GismoPuppy
28-07-10, 07:18
Kalimera.....ego eixa mia skulitsa diastavrosi Coccer-Poodle tin opoia tin elega Candy....tin exasa omos apo Karkino.....

tora pira ena Pincher ton opoio ton onomasa Arion.... (kai oxi den ennoo ta vraveia)...

kai pio palia pou eixa ena papagalaki...ton elega Kotso....

efoula86
03-08-10, 13:54
Exo 2 gatoules tin Samantha kai tin Miranda (nai katalavate apo pou...)
Eixa palia ena skilaki ton Max (R.I.P) :(:(:(
kai an paro kainourio skulaki (agoraki) tha to onomaso MIKA
To psari tis aderfis mou ton lene Patroklo

fyntanaki
03-08-10, 14:57
Πολύ καλό και μικρό όνομα για θηλυκιά σκυλίτσα όπως η δική μου είναι το Εύα.Ο μπουφίδης αρσενικός ημίαιμο λαμπραντόρ λέγεται Ηρακλής γιατι είναι τόσο γενναίος όσο ο Ηρακλής και μόνο που ζει είναι άθλος.:thumbsup::thumbsup:

violas4
21-08-10, 23:30
Booby

_ΛανΚων_
29-08-10, 20:12
Ο δικός μου (Γερμανικός) μου ήρθε "βαφτισμένος" Αίας
Περιέργως το ακούει μιά χαρά, παρ΄όλο που δεν έχει σύμφωνα.
Τους προηγούμενους (γερμανικοί και αυτοί) τους φώναζα:
Ρήγα, Πάρι και Ραμσή!!