PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ ΣΠΙΤΙΚΗ

SaKiS-s
22-04-08, 06:25
Όπως ξέρετε,είναι η βασική σάλτσα για όλα τα κρύα εδέσματα,αλλά και για ορισμένα ζεστά...!!!

Υλικά:
4 κροκάδια
1 κουταλιά μουστάρδα
2 κουταλιές ξύδι
1 λίτρο σπορέλαιο (ή βαμβακέλαιο...αλλά καλήτερα σπορέλαιο)
Αλάτι
Λευκό πιπέρι

Εκτέλεση:
Χτυπάμε τα κροκάδια,το ξύδι και τη μουστάρδα,μέχρι να ''φουσκώσουν'' λίγο και ρίχνουμε το λάδι ΛΙΓΟ-ΛΙΓΟ ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΑΡΚΩΣ...!!!
Στο τέλος ρίχνουμε 1-2 κουταλιές νερό και καρικεύουμε με αλάτι και ΛΕΥΚΟ πιπέρι...!!!
Προαιρετικά προσθέτουμε,χυμό λεμονιού ή λίγο ζάχαρη(κατά 99% λεμόνι)...
Καλή επιτυχία...!!!:thumbsup:

{p.S}Είναι πολύ απλή αλλά θέλω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις...
Εκεί που τονίζω το λίγο λίγο,το κάνω γιατί είναι το πιο σημαντικό στην όλη υπόθεση...!!!
Γιατί αν σας πέσει πολύ λάδι,το αποτέλεσμα θα είναι να σας ''κόψει'' η μαγιονέζα κι ο κόπος σας να πάει χαμένος,γιατί για να την επαναφέρεται θα είναι πολύ δύσκολο εώς ακατόρθωτο...
Αν κάποιος έχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα και δεν θέλει να πάνε χαμένα τα υλικά,ας μου στήλει pm για να του πω τι ακριβώς πρέπει να κάνει...

Οπότε εφόσον δεν είστε επαγγελματίες πάνω σ'αυτό,θα σας συμβούλευα να είστε 2 άτομα για την παρασκευή της μαγιονέζας,ώστε ένας να ρίχνει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ κι ένας να χτυπάει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ...!!!

Με τον όρο ''κόψει'' εννοούμε τον διαχωρισμό των υλικών...!!!
Αν σας κόψει από την αρχή αφήστε το,γιατί με το να ρίξεις κι άλλο θα το κάνεις χειρότερα...
Οπότε ξαναλέω ''ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ''
Αυτά...
Καλή επιτυχία....:thumbsup:
Κατά τα άλλα είναι πολύ απλή...
Και στο τέλος μη το παρακάνετε με το λεμόνι...
Πολύ λίγο,ίσα ίσα για την γεύση...!!!
Άλλοστε θα την δοκιμάσετε και θα δείτε τι ακριβώς λείπει...

Επίσης τονίζω λευκό πιπέρι,γιατί αυτό που πρόκειται να κάνουμε θα είναι ανοιχτό χρώμα κι αν βάλετε μαύρο πιπέρι,θα φαίνεται πολύ άσχημα...!!!

{p.S2}Το τελικό αποτέσμα θα είναι (εκτός από πολύ νόστιμο) και κάπως κίτρινο στο χρώμα του...
Δηλαδή μη περιμένετε να βγάλετε την άσπρη μαγιονέζα που όλοι ξέρετε...!!!
:rofl::rofl::rofl::rofl:

efaki26
22-04-08, 12:13
Thanks

SaKiS-s
22-04-08, 12:15
Thanks

Επ...
Να και το πρώτο post...
Να'σαι καλά...
Θα δοκιμάσεις να την κάνεις ή μπα????
:) :) :)

Elias943
05-05-08, 21:28
Eyxaristo re Sakh!:rofl:
Tin ektipono:p

SaKiS-s
05-05-08, 21:36
Eyxaristo re Sakh!:rofl:
Tin ektipono:p

hahahahahahahahahaha....
Να'σαι καλά....
:rofl::rofl::rofl:

portalis
05-05-08, 22:12
τρελλανε μας λεω....με τις συνταγες σου!!!!!:)
μπραβο....:)
BTW το μεγαλο προβλημα με τη μαγιονεζα ειναι οτι πρεπει να εισαι πολυ μαγκας για να μη σου κοψει..απο υλικα ειναι απλουστατο
νομιζω πρεπει να βαζεις παρα πολυ λιγο απο καθε υλικο ενω χτυπας συνεχεια για κανα μισαωρο ...ναι καλα!!!:angel::angel::angel:
keep posting...thnx :)

SaKiS-s
06-05-08, 01:28
τρελλανε μας λεω....με τις συνταγες σου!!!!!:)
μπραβο....:)
BTW το μεγαλο προβλημα με τη μαγιονεζα ειναι οτι πρεπει να εισαι πολυ μαγκας για να μη σου κοψει..απο υλικα ειναι απλουστατο
νομιζω πρεπει να βαζεις παρα πολυ λιγο απο καθε υλικο ενω χτυπας συνεχεια για κανα μισαωρο ...ναι καλα!!!:angel::angel::angel:
keep posting...thnx :)

Ναι γι'αυτό και το αναφέρω στο αρχικό μου post....

Γι'αυτό καλήτερα η δουλειά να γίνει με 2 άτομα...
Ένας να ρίχνει κι ένας να χτυπάει...

Να'σαι καλά πάντως....

Αλλά και στην περίπτωση που σου κόψει,μη πετάξεις τα υλικά....
Πες μου αν σου πω τι να κάνεις...!!!

Κατα τ'άλλα ναι απλή είναι...!!!

Fighter86
06-05-08, 08:45
paroti einai sostotero na tin kanei kapios sto xeri, as prostheso oti ginete kai se mixer,

pes mas kai poso krataei omos h xeiropoihth magioneza, min paei kaneis k nomizei oti krataei 2 mines opos i ergostasiaski kai pathei tipota..

SaKiS-s
07-05-08, 00:16
paroti einai sostotero na tin kanei kapios sto xeri, as prostheso oti ginete kai se mixer,

pes mas kai poso krataei omos h xeiropoihth magioneza, min paei kaneis k nomizei oti krataei 2 mines opos i ergostasiaski kai pathei tipota..

Φυσικά και γίνεται και σε mixer...
Αλλά θα ήταν αντι-επαγγελματικό εκ μέρους μου να σας το πω...!!!
hahahahahahahahahaha....

Κρατάει αρκετό καιρό στο ψυγείο...
Αύριο θα σου απαντήσω σίγουρα για να μη σου λέω ψέματα τώρα...
Ακριβώς δεν ξέρω...
Αύριο βράδυ θα σου πω...!!!
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

SaKiS-s
08-05-08, 23:05

Λοιπόν ρώτησα για να είμαι κι εγώ σίγουρος...
Επειδή δεν μου έτυχε ποτέ γιατί με 1 κιλό λάδι βγαίνει πολύ,την βάζω κι αλλού ή την δίνω...
Αλλά να ξέρετε ότι κρατάει πάνω κάτω,10 μέρες...

Οπότε πολύ καλή η απορία σου...!!!

tomza
11-05-08, 23:51
Thank you

bibianaki
14-05-08, 17:48
thanks!!!!!!!!

AleX x Xander
14-05-08, 19:29
Bravo sakh !!
gia poso thn kratas sto psygeio ?

thelw na pw ftiaxneis arketh kai thn exeis sto psygeio , h ftiaxneis kathe fora ligi ?

Fighter86
14-05-08, 20:10
Φυσικά και γίνεται και σε mixer...
Αλλά θα ήταν αντι-επαγγελματικό εκ μέρους μου να σας το πω...!!!
hahahahahahahahahaha....

Κρατάει αρκετό καιρό στο ψυγείο...
Αύριο θα σου απαντήσω σίγουρα για να μη σου λέω ψέματα τώρα...
Ακριβώς δεν ξέρω...
Αύριο βράδυ θα σου πω...!!!
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

more ego kserw poso krataei, apla auta ta grafoume, min pathei kaneis kamia salmonela :P:P:P

SaKiS-s
14-05-08, 23:30
Bravo sakh !!
gia poso thn kratas sto psygeio ?

thelw na pw ftiaxneis arketh kai thn exeis sto psygeio , h ftiaxneis kathe fora ligi ?
Το ένα κιλό είναι πολύ μεγάλη ποσότητα για να καταναλωθεί μέσα σε 10 μέρες...
Η μαγιονέζα επειδή δεν έχει συντηρητικά,κρατάει τουλάχιστον 10 μέρες,αναλόγως βέβαια και το ψυγείο και πόσο καλά είναι αποθηκευμένη η μαγιονέζα....
Απλά αυτή είναι η συνταγή....
Οπότε αν κάποιος δεν έχει σκοπό να δώσει αλλού ή να τη χρεισημοποιήσει για άλλες παρασκευές,τότε θα του συνιστούσα να κάνει τη μισή ποσότητα...!!!
Αλλά μπορείτε να κάνετε πολλά γιατί θα είναι πολύ πολύ νόστιμη...!!!

more ego kserw poso krataei, apla auta ta grafoume, min pathei kaneis kamia salmonela :P:P:P
Από το αυγό εννοείς???
Ε εντάξει λιγάκι δύσκολο...

kassapos
14-05-08, 23:52
Ευχαριστώ !

annieyiannikou
18-01-10, 21:04
Μαγιονεζα deliriosus

1 αυγο ολοκληρο φρεσκο
1 ποτηρι ηλιελαιο
1 κουταλι Μουσταρδα ( την αγαπημενη σας) εγω βαζω σαβορα
1 κουταλι γουοστερ σος
χυμο απο 1 λεμονι
αλατι, πιπερι

ολα αυτα στο μικρο μουλτι 30 δευτεπολεπτα et voila

ΥΓ Σε περιπτωση που θελετε να συνοδεψετε γαριδες, αστακους, ψαρι πανε η να κανετε λαχανοσαλατα (Coleslaw) βαλτε και 1 κουταλακι κετσαπ.

Fighter86
18-01-10, 23:16
Μαγιονεζα deliriosus

1 αυγο ολοκληρο φρεσκο
1 ποτηρι ηλιελαιο
1 κουταλι Μουσταρδα ( την αγαπημενη σας) εγω βαζω σαβορα
1 κουταλι γουοστερ σος
χυμο απο 1 λεμονι
αλατι, πιπερι

ολα αυτα στο μικρο μουλτι 30 δευτεπολεπτα et voila

ΥΓ Σε περιπτωση που θελετε να συνοδεψετε γαριδες, αστακους, ψαρι πανε η να κανετε λαχανοσαλατα (Coleslaw) βαλτε και 1 κουταλακι κετσαπ.

tin exeis kanei autin tin syntagi kai sou exei petyxei? 1 fwra epixirisa na valo olokliro augo kai den edese me tipota.

chts
19-01-10, 00:03
euxaristo, gia na doume ti tha kanoume...

annieyiannikou
19-01-10, 21:35
Δένει μια χαρά, το θέμα είναι να βαλετε τα υλικα οπω σας τα εχω γραψει, ολα μαζι και ομογενοποίηση στο μουλτι 30 δευτερολεπτα,και ΠΟΤΕ στο χέρι. αυτη την συνταγη την κανω απο τα φοιτητικά μου χρόνια, τωρα στο σπιτι μας την φτιάχνουν τα παιδιά μου 4 και 6, ειναι πανευκολη