PDA

Επιστροφή στο Forum : einstein trick

drpot
16-05-08, 01:15
γεια σας παιδια
εδω και καιρο μου εχουν πει για ενα τρικ που ειχε βαλει ο αινσταιν σε φοιτητες του (οπως αυτο με τα ψαρια και τα σπιτια κτλ) και το εχω ψαξει παντου και δεν εχω βρει λυση
ειναι το εξης:
σε ενα αδειο πινακα με εξι τελειες

. . .

. . .

πως θα μπορουσαν λεει να ενωθουν ολες οι τελειες μεταξυ τους με γραμμες χωρις ομως να τεμνονται μεταξυ τους?
γνωριζει κανεις τιποτα η την λυση.οσοι εχουν προσπαθησει να το κανουν εχουν περασει ατελειωτες ωρες χωρις ομως αποτελεσμα.ελπιζω καποιος κατι να γνωριζει και να δωσει την λυση

Morgan21
16-05-08, 01:16
Δεν υπαρχει αυτο που λες.
Και δεν υπαρχει λυση.
Και αυτο με τα ψαρια και τα σπιτια ειναι γριφος αλλα υπαρχει και λυση

drpot
16-05-08, 01:22
αυτο με τα ζωα,τα σπιτια,τα ποτα και την εθνικοτητα του καθε ανθρωπου ειναι γριφος ο οποιος λυνεται με μαθηματικες πραξεις,το ειχε δωσει ο αινσταιν και υπαρχουν αναλογα σαιτ που δινουν και την λυση
απλα και αυτο με τις τελειες το εχω ψαξει αλλα δεν υπαρχει λυση πουθενα

Morgan21
16-05-08, 01:24
Αυτο σου λεω και οτι ο αινσταιν δεν εχει καμια σχεση με αυτο με τις τελειες.
Ο γριφος ειναι του αινσταιν

BIZ_18
16-05-08, 02:03
auto me ton grifo tou ainstain... ta zwa kai ta spitia...i lusi tou, toulaxiston gia mena, den einai mathimatika..apla thelei sxediagramma...Ahhh nai kai paizeis me mia pithanotita sto telos...!!

oso gia tis teleies,den iksera oti itan tou ainstain, den uparxei lusi...!!!!

Gatulis
16-05-08, 02:19
Και εγω το ειχα προσπαθησει παλια αλλα δεν τα ειχα καταφερει. Ομως επειδη δεν το εχουμε καταφερει δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει λυση.. Ενας φιλος μου που το εκανε συνεχεια επι μηνες μου ειπε οτι το ειχε καταφερει αλλα ο φουστης δεν μου ειπε πως!

giannisgt
16-05-08, 02:31
..Οι τελειες πρεπει να ειναι οπως τις εχεις βαλει εσυ..?

Γιατι αν οχι βρηκα λυση..

BIZ_18
16-05-08, 02:39
Και εγω το ειχα προσπαθησει παλια αλλα δεν τα ειχα καταφερει. Ομως επειδη δεν το εχουμε καταφερει δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει λυση.. Ενας φιλος μου που το εκανε συνεχεια επι μηνες μου ειπε οτι το ειχε καταφερει αλλα ο φουστης δεν μου ειπε πως!

opws eimeis prospathisame to psaksame kai ligo kai den vrikame lusi (kai meta apo auta eipame oti den exei lusi!!) etsi kai o filos sou pou eipe oti to ekane alla den sou deixnei pws, einai san min to ekane!!

panta filika!!!

kg1957
16-05-08, 03:28
Συμφωνώ με τα παραπάνω!!!
Δεν υπάρχει λύση!!!
:no: :no: :no:

^^Markos^^
16-05-08, 04:29
moved

giannisgt
16-05-08, 18:03
Θα μου απαντησει κανενας?

ezkallithea
16-05-08, 18:28
to exw psaksei para poli me enan filo mou auto kai dn kataliksame pouthena

dn pisteuw na yparxei lisi

lalakisgr
17-05-08, 14:11
Εγω δεΝεχω καταλαβει τι πρεπει να κανω!!!!Που ειναι η δυσκολια δηλαδη!

Lorsnoxp
17-05-08, 14:32
..Οι τελειες πρεπει να ειναι οπως τις εχεις βαλει εσυ..?

Γιατι αν οχι βρηκα λυση..

Για πάσαρέ την...

Εγώ όμως τον ξέρω αλλιώς τον γρίφο...

* * *

@@@

Πρέπει να ενώσεις όλα τα 3 επάνω σχέδια με όλα 3 κάτω.
Δηλαδή, στη πρώτη σειρά το πρώτο σχέδιο πρέπει να ενωθεί και με τα τρία κάτω, το ίδιο και το δεύτερο, το ίδιο και το τρίτο...
Τα σχέδια μπορούν να τοποθετηθούν με οποιαδήποτε διάταξη στο χώρο.
Οι γραμμές που ενώνουν τα διαφορετικά σχέδια δεν πρέπει να τέμνουν η μία την άλλη.

Και εγώ το είχα προσπαθήσει για καιρό, αλλά τζίφος, σας παρακαλώ οποιαδήποτε προσπάθεια νομίζετε ότι είναι σωστή, να την δημοσιεύεται!!!!

Μπορείται να το φτιάχνεται σε κάποιο πρόγραμμα ζωγραφικής, και μετά να ανεβάζετε την εικόνα. (Τρόποι υπάρχουν πολλοί)

Ευχαριστώ

iL_ninO
17-05-08, 14:52
KapwC etC einai..
Kai pragmatika mia mera kathisame oloi sto school na to lusoume kai dn ginotan...me tpt@!!!

Shiva
22-05-08, 22:12

Stis duo diastaseis touto to prama den pezei na lunete
An theoriseis mia triti diastasi katheti sto epipedo tou xartiou as poume lunete

Kai pistevo mono tote lunete

An eixa tis aparaitites gnoseis i toulaxiston tin oreksi tha prospathousa na to apodeikso mathimatika oti den ginete stis duo diastaseis

aekoupoli
25-05-08, 00:32
paidia oso k na prospathisete ftanete panta se ena simeio pou sas leipei mono
mia enosi k den gineta me kanena tropo.
o monos tropos einai na tsakisete tin gonia tou fulou k na peraset apo ekei tin teleytaia grammi

stelladio
26-05-08, 11:42
file h lysh yparxei kai thn gnwrizw alla dystyxws den kserw pws mporw na thn apeikonhsw edw mesa...apla na exeis yp'opsin oti oi grammes den einai anagh na patane akrivws panw stis teleies,mporoun na epektathoun pros ta eksw(eksalou h apagoreush gi auto den yparxei) kai etsi lynete to thema!!!

cagiva
20-06-08, 08:14
Re Paidia Ego To Vrika Se 5 Deuterolepta Diladi Eimai Ainstain?

Shiva
20-06-08, 11:48
Re Paidia Ego To Vrika Se 5 Deuterolepta Diladi Eimai Ainstain?

An to vrikes stis duo diastaseis asto kalutera
Kai an to vrikes se 5 deuterolepta to antitheto eisai:rofl:

rohirrim
20-06-08, 22:18
opoios apo autous p lene oti to exoun vrei to zwgrafizei sto paint k to anevazei...

alla polu amfivalw oti uparxei kapoios p to exei lusei!

Epivitor
12-10-08, 09:40
magkes gia ola uparxei lusi..auto einai to mono sigouro..genika an deite grifous kai provlimata tetoiou eidous pou vazane kai vazoune oi filosofoi kai diaforoi epistimones vasizontai sti skepsi pera apo tin anthropini diastasi skepsis tou logikou anthropou..

diladi me liga logia prepei na skeftesai pera apo tin logiki tou egkefalou..as poume se mia alli diastasi..opos kanoune ekeinoi..

pollous apo autous tous grifous den lunonte me ta dedomena pou s dinei..einai adunaton me auta ta dedomena na luthoun..ki'omos uparxei lusi kai malista oses apo autes exoune ginei gnostes einai polu aples..den einai duskoles alla einai thema tropou skepsis... :)

gi'auto prepei na skeftomaste se mia alli diastasi, opos kanoune ekeinoi..! :)
auta m ta eixan pei 2 kathigites mou pou einai polu psagmenoi kai den vrisko ton logo na theoriso pos einai mparoufes..ta vlepo polu sosta kai para polu eksupna..! megala muala kai oi 2..! eidika o enas itane polu diavasmenos me ton einstain...

oso gia to provlima auto den ksero tin lusi..

oxygen1992
24-10-08, 21:51
brhka basika 2 luseis:
1.h mia einai san Π alla gyrnontas to pros ta plagia
2.to sxedio zic-zakarxizontas apo th prwth panw teleia k phgainontas sth prwth katw teleia...k outo ka8e3hs...
PAN EYKOLO ALLA WRAIO...MPRABO
:)

nYYd1d
02-11-08, 16:35
Nomizw pws brhka thn lysh......

http://www.esnips.com/doc/aa803507-0eec-4edb-8658-5abc16a52ae0/6-dots-Quest-1

http://www.esnips.com/doc/2f0f7dd6-b982-45ff-a8bf-625faacf9a7f/6-dots-Quest-2

opws eipe k o... dn thymamai poios to eipe, "I don't break the rules.., I just bend them..." :cowboy: h kapws etc telospantwn.. Apla skefteite oti polloi grifoi einai autou tou styl, dhladh theloun kapoia p...stia g n lythoun.... ;)

nYYd1d
02-11-08, 16:52
kala epeidi ap oti blepw dn fainontai oi eikones parte ta link:

http://www.esnips.com/doc/aa803507-0eec-4edb-8658-5abc16a52ae0/6-dots-Quest-1

http://www.esnips.com/doc/2f0f7dd6-b982-45ff-a8bf-625faacf9a7f/6-dots-Quest-2

Aa! ...den kserw uparxei eukoloteros tropos,, alla shmasia exei oti to elysa...:p

nYYd1d
03-11-08, 18:15
Loipon..........
o grifos DN EINAI tou einstein, k dn einai swstos....

o arxikos einai me phgadia. Oti einai k kala 6 phgadia, 3 panw 3 katw k theloume n ta ennwsoume me swlhnes xwris o enas na temnei ton allo...
Kai h apanthsh einai auth sigoura. prepei o enas swlhnas na perasei panw apo to ena phgadi..... apla gia syntomia to kanane me teleies... TCP. o grifos lythike.....

:judge:

Mc Laren rules
03-11-08, 18:43
O grufos einai o e3hs:

Einai 9 koukides kai i erwtisi einai pws sundeeis tis koukides me 4 kiniseis monomias.Kai i monadiki lusi einai

http://www.imageshack.gr/files/i6mfu19fowlouggkatc2.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=i6mfu19fowlouggkatc2.jpg)

Thorndale
03-11-08, 22:00
iparxei lisi alla dn ksro pos na tin deikso :P

Thorndale
03-11-08, 22:01
alla to apantise o filos apoti vlepo :p

nYYd1d
04-11-08, 18:28
To Mc Laren rules .....

:Offtopic:

eisai ligo (POLU VSK) AKUROS gt o grifos pou psaxnoume edw einai allos apo auton p les esi......opote...kamia sxesh auto p eipes...

:Offtopic:

libra-g1
09-11-08, 13:38
παιδια αν δεν κανω λαθος η λυση μπορει να ειναι παρα πολυ απλη και μπροστα στα ματια μας.δεν μπορω να το σχεδιασω αλλα τουλαχιστον να το περιγραψω.ξεκιναμε απο την πανω αριστερα τελεια και σχεδιαζουμε μια γραμμη περιμετρικα σχηματιζοντας ενα παραλληλογραμμο.η 1 τελεια ενωνεται με τη 2,η 2 ενωνεται με την 3, η τριτη με την 4 κτλ.συμφωνα με τη μεταβατικη ιδιοτητα η 1 ενωνεται με την 4.η 2 με την 5 κτλ.αρα οι γραμμες δεν τεμνονται και οι τελειες ενωνονται.

Darko_PB
06-12-08, 13:47
Hi guys!
borei kapios n m exigisei i na valei eikona..
i egw dn exw katalavei ti akrivws prepei na kaneis i kapioi alloi.
giati o allos leei kaneis apla ena Π plagia kai autn itan i to zic-zak kai teliwses
an valoume stis telies noumera dn 8 prepei na enw8ei i 1kai me tn 2,3,4,5,6 to idio kai me oles ti alles?

viki100
22-12-08, 16:14
loipon einai dyo apantiseis. exw faei apeires wres panw se ayto.. tlk katafera na skeftw to deytero.
1.den yparxei lysei panta kapoia grammi den tha mporeis na tin ennoseis xwris na temnei kapoia alli.
2.το θέμα είναι να παίξεις με τις λέξεις:μπορείς να το κάνεις αν εφάπτονται δυο γραμμές. όσοι ξέρουν κάποια μαθηματικά θα καταλάβουν περίπου τι εννοώ (δυστιχώς δεν ξέρω πως να βάλω κάποιο σχήμα).
δεν ξέρω άμα βοήθησα καθόλου..

superwoman
01-01-09, 20:59
mporeis na to kiklwseis dld san to ostrako tou saligariou!!!!!
I guess.....???

superwoman
01-01-09, 21:12
mporeis na to kiklwseis dld san to ostrako tou saligariou!!!!!
I guess.....???

tlk auto de ginete alla isws enas aplos kiklos kanei ti douleia pali...i guess!!

posidwnas
01-01-09, 21:42
Η λύση για να να ενωθούν οι εξι τελείες με μια μόνο ίσια γραμμή είναι απλή, σχεδιάζει τιν τελείες σε 1 Α4 όπως είναι το σχέδιο , κόβεις το χαρτί και βάζεις τις τελείες σε μια σειρά τότε τραβάς την γραμμή...

Dj WooF
02-03-09, 09:22
yparxei tropos apla den einai oi grammes sto idio epipedo...got it? h lysh einai poly eykolh kata ayton ton tropo

sainis_21
27-03-09, 14:41
Hey Guys!! Εγώ αυτόν τον γρύφο τον ξέρω διαφορετικά.Είναι λέει 3 σκηνες (τρίγωνα) σε οριζόντια γραμμή και κάτω από κάθε σκηνή υπαρχει ένας κύκλος,δηλαδή συνολικά 3 κύκλοι που αντιπροσωπεύουν έναν άνθρωπο. Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν να φτάσουν, ο καθένας τους και στις 3εις σκηνές χωρίς όμως να συναντηθούν.
Με άλλα λόγια πρεπει να ενώσουμε κάθε κύκλο και με τα 3 τρίγωνα χωρίς να τέμνονται φυσικά οι γραμμες. Το προσπαθούσαμε στο σχολείο επι 1 βδομάδα όλη η τάξη μου!!
Είναι πανδύσκολο!!!
Κατέληξα στο συμπέρασμα ή ότι δεν λύνεται ή ότι απλά εμέις <<οι κοινοί θνητοί >> δεν μπορούμε να το λύσουμε!!
Αν κάποιος απο σας καταφερε να το λυσει, σκάω να μάθω τον τρόπο που εργάστηκε και αν είναι δυνατον να δω και το σχέδιο....
Ευχαριστω...

Theofilosps3
03-04-09, 23:19
Egw paidia mono etsi ta skeutika
1on
http://img15.imageshack.us/img15/1286/12750414.png

kai

2on, epidi mas leei na min temnonte i grames, edw den temnonte aplos pernaw panw apo ti deuteri koukida, an skeutite kati kalutero pite to, egw pantos auta ta duo

http://img216.imageshack.us/img216/886/91509564.png

Epivitor
04-04-09, 03:00
paidia mi trote tis ores sas! auta pou theloune na poune einai apla.. se auto to provlima opos kai an einai (eite me provatakia, eite me pigadakia, eite me anthopous,spilies,skines kai oti goustarei o kathenas) mas zitaei na enosoume tin kathe mia pano grammi me tis 3 kato me diaforetikes grammes. Pote kaneis den eipe omos ti tha einai autes oi grammes( euthugramma tmimata, kampules k.t.l) exei simasia auto kai den mporoume na mathoume gt den einai o einstein edo na ma pei, oute o kollitos tou pou isos tou eixe pei ti lusi fantazomai! :P

Oloi autoi kai ola ta provlimata(ainigmata, opos thelete pes'te ta) prospathoun na mas poun na skeftomaste kai se mia alli diastasi tou anthropinou egkefalou..

Sto sugkekrimeno provlima me tis 6 teleies tha po ego, den sou leei oti prepei na einai sto idio epipedo oi grammes, opote afou de sto leei mporeis na xrisimopoiiseis kai 3o epipedo.. Enoneis oti enonete sto katakorufo kai orizontio epipedo( x , y ) kai sou menei na enoseis mia apo pano teleia me mia apo kato kai telos, auto an anoikseis 2 trupes sto xarti sou kai peraseis apo tin alli meria tin grammi kai tin ksanafereis pali sti kuria mprostini opsi opou einai oi teleies meso tis allis trupas einai apoluta sosto.. Auto panta me tin proupothesi pos einai i sosti topothetisi tis ekfonisis tou provlimatos kai den sou dinei periorismous, toso gia tis grammes oso kai gia ta epipeda pou tha kinitheis..

Einai opos kai to allo me tis 9 teleies pou vgaineis ap'ekso apo ta oria pou sximatizoun oi teleies..ekei kaneis den sou eipe na mi uperveis ta oria,apla den pigainei to mualo sou gt vaaeis oria sti skepsi sou.. ekeino to pradeigma( 9 teleies ) einai katatopistikotato gia to minima pou thelei na perasei se emas olous..

Theofilosps3
04-04-09, 20:21
Kitakse kanis auta pou ekana?
giati an dite ton grifo den mas dini periorismous, oute mas leei i grames na einai euthies, i kampiles, pos therite auto pou ekana?

Epivitor
04-04-09, 21:27
Kitakse kanis auta pou ekana?
giati an dite ton grifo den mas dini periorismous, oute mas leei i grames na einai euthies, i kampiles, pos therite auto pou ekana?

file mou auto akrivos auto eipa..oti den kseroume poios akrivos einai o grifos..den kseroume tin akrivi topotethisi tou..o grifos exei alliothei gi'auto me auton ton periorismo mono pou mas dinei einai sosto auto pou les, opos kai auto pou leo ego, opos sigoura kapoios allos tha to exei kanei allios..kai ekeino to allios einai sosto..prota ap'ola prepei na kseroume ti akrivos leei o grifos..

Theofilosps3
05-04-09, 00:28
Nai den mas dini akribes leptomeries to pos theli na to kanoume, einai arketa elipis.

crispon
05-04-09, 09:32
αυτο με τα ζωα,τα σπιτια,τα ποτα και την εθνικοτητα του καθε ανθρωπου ειναι γριφος ο οποιος λυνεται με μαθηματικες πραξεις,το ειχε δωσει ο αινσταιν και υπαρχουν αναλογα σαιτ που δινουν και την λυση
απλα και αυτο με τις τελειες το εχω ψαξει αλλα δεν υπαρχει λυση πουθενα

Φιλε αυτο που ειπες για τις μαθηματικες πραξεις ειναι λαθος!Εκατσα μια μερα και ελυσα το γρυφο με χαρτι και μολθβι επι 55 λεπτα και δε χρειαστικα μαθηματικα,μονο απλη λογικη!Επεισεις να σημειωσουμε οτι ο Αινσταιν ηταν ασ πουμε λιγο "κουτσουρο" με τα μαθηματικα αρα αυτο συνεπαγεται πως δε θα μπορουσε ο δικος του γριφος να λυνεται με μαθηματικα!

ymark
05-04-09, 18:25
Hello

Αυτό είναι εκ των θεμελειωδών προβλημάτων στην θεωρία Γράφων.
Το συγκεκριμένο ονομάζεται K33 γράφος και μαζί με τον K5 γράφο (5 σημεία στον χώρο) δεν υπάρχει τρόπος να ενωθούν όλες οι κορυφές χωρίς να τέμνονται οι ακμές τους.
Για να το διαπιστώσετε αρκεί να προσπαθήσετε να κανετε το γράφο χωρις να σηκώσετε το μολύβι απο το χαρτί φυσικά.

http://www.bitwisemag.com/2/The-Match-Game

nYYd1d
12-04-09, 10:32
Re paidia eleos...

O grifos oson afora tis diastaseis einai sugkekrimenos. Kai min ton mperdeuete me allous. Kanonika etc paei:

Sou dinei enas ena XARTI [ 2 (!!) DIASTASEIS! ] k sou zwgrafizei panw teleies

● ● ●

● ● ●

Etc akrivws. Oi teleies opws eipa k pio panw symbolizoun phgadia. K sou leei na enwseis (me swlhnes upotithetai) kathe ena phgadi apo ta 6 me ta upoloipa 5. ARA, an px pareis na enwseis ta 3 panw kathe ena ksexwrista me ta 3 katw (lew egw enan tropo twra...) ton elyses. Alla sou dinei periorismo NA MIN TEMNEI O ENAS SWLHNAS TON ALLO. K ekei einai h pagida sto oti dn se periorizei na peraseis ton ena swlhna panw apo ena phgadi alla panw apo allo swlhna. Egw pio panw exw dwsei enan tropo lushs. Alla uparxoun polloi. to link dn fainetai ap oti blepw. Tha prospathisw na ballw allo ena link mpas k ginei tpt...

ALLA o grifos dn einai katholou elliphs.... Einai peripou san ton gordio desmo.

nYYd1d
12-04-09, 10:45
http://img524.imageshack.us/img524/3189/6dotsquest1.png (http://img524.imageshack.us/my.php?image=6dotsquest1.png)

http://img8.imageshack.us/img8/9945/6dotsquest2.png (http://img8.imageshack.us/my.php?image=6dotsquest2.png)

fousterisl
16-04-09, 09:12
Δεν μπορεις απλα να τις ενώσεις με γραμμές σχηματίζοντας ορθογώνιο;;!!...

Epivitor
16-04-09, 11:34
http://img524.imageshack.us/img524/3189/6dotsquest1.png (http://img524.imageshack.us/my.php?image=6dotsquest1.png)

http://img8.imageshack.us/img8/9945/6dotsquest2.png (http://img8.imageshack.us/my.php?image=6dotsquest2.png)

File mou kai auto pou kaneis pali den stekei.. den einai lusi na pernaei pano apo to pigadi o solinas..uparxei alli lusi tin opoia exoune vrei ligoi sto kosmo..auto pou ekanes to exei kanei kai pio pano o Theofilosps3 (http://www.thegreekz.com/forum/member.php?u=199638)

.....

einai paromoia skepsi..diladi i logiki einai i idia..kapos allios einai i lusi, kai auti i lusi pou kseroume oloi, diladi na pernaei pano apo to pigadi o teleutaios solinas einai auti pou kseroume emeis oloi..

nYYd1d
06-05-09, 19:50
re Epivitor, katarxas an pas pio pisw k deis ta comment m eipa oti "...DEN KSERW AN YPARXEI EUKOLOTEROS TROPOS,, alla shmasia exei oti to elysa..." . Den eipa pote oti auth einai h monadikh lush. K 2on.... auth einai lush. ama dn hmoun sigouros dn tha to postara. Fae olh s thn zwh ama thes psaxnontas thn "pragmatikh" opws les esi lush, alla dn tha katafereis tpt gt einai APLA MATHIMATIKA. DN G I N E T A I xwris na perasei o enas swlhnas panw apo 1 phgadi. einai fysikh, mathimatika pes to opws thes. dn ginetai.k dn uparxoun autoi oi "ligoi" sto kosmo p to xoun brei.

Epivitor
06-05-09, 20:45
re Epivitor, katarxas an pas pio pisw k deis ta comment m eipa oti "...DEN KSERW AN YPARXEI EUKOLOTEROS TROPOS,, alla shmasia exei oti to elysa..." . Den eipa pote oti auth einai h monadikh lush. K 2on.... auth einai lush. ama dn hmoun sigouros dn tha to postara. Fae olh s thn zwh ama thes psaxnontas thn "pragmatikh" opws les esi lush, alla dn tha katafereis tpt gt einai APLA MATHIMATIKA. DN G I N E T A I xwris na perasei o enas swlhnas panw apo 1 phgadi. einai fysikh, mathimatika pes to opws thes. dn ginetai.k dn uparxoun autoi oi "ligoi" sto kosmo p to xoun brei.

1) megale katarxas afou thes na paiksoume me tis lekeis pou leei o kathenas mas, milas kai les tin leksi "sigouria" .. Entelos akuri otan milame gia kati pou den ksereis pos akrivos exei topothetithei( to provlima 'h o grifos) apo ton arxiko dimiourgo tou. Les 'h lene 'h exei upothei apo pollous oti einai etsi opos anaferthike parapano, de mou leei kaneis oti auto to eipe akrivos etsi o einstein.

2) "einai paromoia skepsi..diladi i logiki einai i idia.." : auto eipa file mou. Ego den leo pano apo to pigadi, apla leo apo ena allo epipedo kai oxi se auto pou einai oi upoloipoi solines, einai to idio pragma.

Ego den diafono me auto pou les esu. Oute leo oti einai lathos. Apla leo oti den mporoume na kseroume oti einai i lusi. Esu les oti eisai sigouros.. OK.. OPOS thes!! Oti peis!!!!

ee6033
14-05-09, 11:35
se epipedo eukleidio apodeiknuetai oti den exei lush...
se xwro 2 diastasewn pou einai kampulwmenos opws px sfaira h kulindros oloi mporeite eukola na vreite thn lush....

ROfem
02-06-09, 18:46
Eine toso aplo
i teliki lisi eine ma
xrisimopiontas eu8ies,kiklika tmimata bonis na to lisis
pla apo tin proti telia panw kanis ka8eti stin protikaw kai meta apo ti proti katw mia eu8ia ws tin triti katw etsi i proti panw eine enomeni me oles.MEta tapo ti deueteri panw kani kati san Π sta aristera ftanwntas ews tin proti katw.
Sxediaste auta kai ta ipolipa eine gelia.
Borei an li8ei me 1002 tropous.
Den eine to einstein auto

Epivitor
02-06-09, 19:25
se epipedo eukleidio apodeiknuetai oti den exei lush...
se xwro 2 diastasewn pou einai kampulwmenos opws px sfaira h kulindros oloi mporeite eukola na vreite thn lush....

sumfono se auto pou les gia tis diastaseis kai ekei einai to kleidi..gi'auto prepei na kseroume tin akrivi topothetisi tou provlimatos, apo opoion kai an einai..eote einstein eite to geitona mou..

Oso gia auto pou les oti "Apodukneiete oti den uparxei lusi" einai megalo thema i gnomi mou..

Eine toso aplo
i teliki lisi eine ma
pla apo tin proti telia panw kanis ka8eti stin protikaw kai meta apo ti proti katw mia eu8ia ws tin triti katw etsi i proti panw eine enomeni me oles.MEta tapo ti deueteri panw kani kati san Π sta aristera ftanwntas ews tin proti katw.

poli sosto auto pou les se sxesi me auto pou kanoun oloi(kampules gia na enosoun ola ta pigadia kai to teleutaio zeugari na sundeete me auto ton tropo pou anafereis) Apoluta sosto auto pou les kai apo ta pio logika se sxesi me tin lusi pou dinoune oi pio polloi..

Alla kai pali de kseroume tin akrivi topothetisi tou provlimatos..An den exoume ta sosta dedomena den mporoume na vroume kamia sosti lusi..

Nikos7bouzouxis
08-06-09, 13:54
Παιδια το σιγουρο ειναι ενα:ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

...και αδικα ολοι παιδευομαστε.Οποιος την εχει βρει ας την κανει στο paint η οπου αλλου θελει και να την ανεβασει.Αν την εχει βρει....

geostoik
14-06-09, 10:40
ουτε με Π ουτε με ζικ-ζακ ....γιατι πολυ απλα ετσι οι γραμμες τεμνονται!!
ισως με τρεις παραλληλες γραμμες οι οποιες συμφωνα με τις θεωριες του Αινσταιν καποια στιγμη σε Χ χρονο και Ψ χωρο θα εννωθουν!!!
βεβαια για να κατσεις να το αποδειξεις θες τρια τετραδια με πραξεις......

geonotis
15-06-09, 14:42
O grufos einai o e3hs:

Einai 9 koukides kai i erwtisi einai pws sundeeis tis koukides me 4 kiniseis monomias.Kai i monadiki lusi einai

http://www.imageshack.gr/files/i6mfu19fowlouggkatc2.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=i6mfu19fowlouggkatc2.jpg)

O καθένας με τον π'ονο του...Άλλος ο ένας γρίφος άλλος ο άλλος...:laugh::laugh:

geonotis
15-06-09, 14:54
Eine toso aplo
i teliki lisi eine ma

Εδώ οι άλλοι προσπαθούν καιρό για να βρούν μία λύση η οποία είναι όπως είπε και ένας φίλος στα αρχικά post η χρήση τρίτου επιπέδου (αρκεί να ανοιξετε ένα βιβλίο με τέτοια ζητήματα , στις λύσεις), κι εσύ βρήκες 1002?Μάλλον αυτά που λες δεν τα έχεις σχεδιάσει εσύ πρώτα και γι'άυτό τα αντιπαραθέτεις...Εκτός αν κάθε ένας τρόπος από τους 1002 αναφέρεται και σε διαφορετική διάσταση :laugh::laugh:
Αν παρόλα αυτά ακόμη πιστεύεις ότι έχεις βρει άλλη λύση από τις συνηθισμένες...Ποσταρε τη και αν είναι σωστή εγω :bow:
Φιλικά πάντα..

kdabalis
27-07-10, 18:49
oso afora tis teleies, egw to kserw me 9 k oxi me 6 anyway...

Shiva
27-07-10, 19:01

Εσυ ξεκινησες να λυσεις γριφο και εφτιαξες πλακετα;

Λαθος ειναι η λυση σου, αλλα ειναι πολυ χρησιμη...
Στειλε την στην asus...

kiele
22-11-10, 09:25
Δεν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα.
Δείτε και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Water,_gas,_and_electricity

musicdim
23-03-11, 23:05
:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t:
O grufos einai o e3hs: