PDA

Επιστροφή στο Forum : Epitrepodai ta skilia stis paralies??

vaanasta
08-06-08, 04:31
Prin apo liges meres piga me ton skilo mou (Cane Corso) se mia paralia!!! Epeidi xerw oti polis kosmos exei provlima me ta skilia dialexa mia erimiki paralia! Kapoia stigmi loipon erxetai mia kiria me to amaxi tis kai koitwntas to skili me miso mati mou leei: "Min fernetai to skilaki sas stin paralia, den epitrepetai. Proxtes mia alli kiria efage prostimo". Otan girisa spiti peira tilefwno to limeniko swma na rwtisw an uparxei tetoia nomothesia kai mou ta masagane! Xerei kaneis an epitrepodai ta skilia stis paralies???

P.S. To skili to eixa me louri!!

ΑΕΡΑΣ
08-06-08, 09:09
Το ίδιο "πρόβλημα"αντιμετωπίζω και εγώ.Έτσι λοιπον προσπαθω να πηγαινω ώρες που δεν υπάρχει πολύς κόσμος και σε όσο γίνεται πιο απομονωμένες παραλίες.Απο την άλλη σκέφτομαι πως είναι δυνατον να τους ενοχλούν τα σκυλιά και να μην τους ενοχλεί η ρύπανση της θάλασσας ή το γεγονός ότι οι άνθρωποι συχνά πυκνά"λερώνουν" το νερό με τα προσωπικά τους απόβλητα.Η απαγόρευση ίσως να ισχύει μόνο στις οργανωμένες παραλίες.Να υπάρχει ειδική νομοθεσία λίγο χλωμό....

hakanmdr
08-06-08, 09:44
Εφ'όσον η παραλία δεν έχει κόσμο, δεν έχει κανείς δικαίωμα να μας διώξει! Υπ'όψιν δεν επιτρέπεται να βάλουμε το ζωάκι στη θάλασσα! Εκεί μπορούν να μας κάνουν παρατήρηση! Μόνο εκεί!

ΑΕΡΑΣ
08-06-08, 10:23
Το γιατί δεν μπορεί να μπεί στο νερό δεν μπορώ να καταλάβω.Αν υπάρχει λογική εξήγηση θα την δεχτώ

hakanmdr
08-06-08, 11:11
Καλά δεν το ξέρεις το λόγο; Διότι το 90% του ανθρώπινου είδους έχει κάλο στον εγκέφαλο!

kefalonitis
08-06-08, 12:17
Στο ερώτημα σου θα βρεις εμπόδιο την Ελληνική νομοθεσία που είναι ασαφής στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
Aνατρέποντας αντίθετη απόφαση του Mονομελούς Πρωτοδικείου, ο Άρειος Πάγος δέχτηκε αγωγή αποζημίωσης που υποβλήθηκε κατά της ιδιοκτήτριας ενός σκύλου η οποία αγνόησε τις διαμαρτυρίες των άλλων λουομένων που έγιναν για λόγους υγιεινής και επέμενε να κολυμπήσει μαζί με το σκύλο της. H απόφαση του Aρείου Πάγου βασίζεται σε υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, σύμφωνα με την οποία «απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». H εν λόγω απόφαση αφορά όλες τις ακτές - οργανωμένες και μη- καθώς δεν γίνεται καμία διάκριση εν όψει του γενικού σκοπού της προστασίας από ασθένειες που μεταδίδουν τα ζώα.
Aπό την άλλη μεριά, ο νόμος 3170 «Περί ζώων συντροφιάς και αδέσποτων ζώων», επιτρέπει την παρουσία σκύλων σε δημόσιους χώρους, υπό κάποιες προϋποθέσεις, όπως για παράδειγμα ότι οι σκύλοι θα πρέπει να είναι δεμένοι και κοντά στο συνοδό τους κ.λπ. Τον νόμο μπορείς να το βρεις και μέσα στο φόρουμ.
Ειδικότερα, όπου υπάρχει οργανωμένη παραλία ισχύει ο εσωτερικός κανονισμός. Στις άλλες παραλίες, αν βρεθεί έστω και ένας λουόμενος που ενοχλείται από την παρουσία του σκύλου και τηλεφωνήσει στο Λιμενικό, τότε οι λιμενικοί έχουν την δυνατότητα να ζητήσουν από τον ιδιοκτήτη να απομακρύνει τον σκύλο του. Την άποψη αυτή την στηρίζουν σε κάποιους υγειονομικούς κανονισμούς.
Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: « Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 € πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης).
Ωστόσω η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.
Μέχρι στιγμής από την πείρα που έχω, οι λιμενικοί υπάλληλοι που είναι κυρίως διορισμένοι στα νησιά και σε παραμεθόριες περιοχές την νομοθεσία του Γενικού Κανονισμού Λιμένος που οφείλουν να την γνωρίζουν δεν έχουν ιδέα.
Και αν κάποιος σου πει ότι βρίσκεσαι σε "οργανωμένη παραλία" ή "παραλία λουομένων" το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αναζητήσεις είναι τον ναυαγοσώστη, που το 99% των ακτών της χώρας μας, δεν έχει.
Ελπίζω να βοήθησα.

KRITI_MAN
08-06-08, 16:53
ειμαι η χρηστης ellif .επειδη καιρο τωρα τα ακουω αυτα για τις παραλιες θα ηθελα να πω το εξης.ειναι δυνατον 1ζωακι εμβολιασμενο πληρως, με τα χαρτια του υγιεστατο να μολυνει την θαλασσα? εδω εμεις την μολυνουμε και με αυτα που κανουμε και με αυτους που παμε χωρις προφυλαξεις.εκει να δεις ποσο ευκολα κολλανε οι γυρω μας.αντρες γυναικες και παιδια.οτι θελει λεει ο καθενας.προσωπικα εγω εαν καποιος συχαινοταν το σκυλι μου θα του ελεγα αμα σου αρεσει.τουλαχιστον το σκυλι μου ειναι υγειες.εσυ?σε δημοσια παραλια δεν μπορει τιποτα να κανει.το πολυ πολυ εαν θελει να παει πιο περα.δεν με αφορα.αρκετα πια με αυτην την κατασταση θα μας κολλησει το σκυλι αρρωστειες.δεν κολλαμε τοσο απλα ξερετε και δεν εχουμε κοινες αρρωστιες.πιο πολλα κολλαμε απο τους αλλους γυρω μας τους ταχα υγιεις.ας συνελθουν μερικοι και να μην κανουν τον κοσμο να φοβατε τα ζωα.ακομα και τα αδεσποτα πλεον εμβολιαζονται απο τους δημους.ελλεος.

pam164
09-06-08, 00:14
Συγχαρητηρια για το post του kafalonitis.
Δεν το λεω για το επιχειρημα που προτεινει (τοσο), οσο γιατι δινει σωστη ενημερωση για το θεμα.

vaanasta
09-06-08, 02:06
thx for the info kefalonitis

thanasis.1305
09-06-08, 08:27
pedia tora ti na leme...tha sas doso ena paradigma ke tha to po oso pio sihamero boro giati etsi itan....
ime stin paralia me tin parea mu..dipla ine ali parea me ena skilaki...ego vevea kanena provlima pezo me to skili tus afto to pigenun sto nero na kani banio ali diamartironde ke ta klasika...pio dipla mia giagia ke enas papus i opii petusan tis kakies tus gia to skili...legan paliovromiarides ktl...benun pu les na kanun banio pigenun ligo pio eki ke arhizun na fisan tin miti tus na pernun nero apo tin miti na vihun gia na vgalun flemata ke na ine mia katastasi poli aidiastiki ke poli dinati na akugete les ke xernane....(den ime katholu paralogos ke xero oti afto ine therapia ala...)efoson mas ihan vgali ta endera apo to stoma arhisa na fonazo ti pragmata ine afta ke enoite egine fasaria..tus evgala exo dioti olos o kosmos arhise na fevgi ala kanenas den ipe tpt...oti ke na mu elegan ego eki to diko mu...tus ipa na gamizun bukalia me nera ke na xernovolas sto spiti tus san ta gatia ama thelun...

meta leme gia ta skilia...ali kanun hirotera stin thalasa ke apo ta pio pano...pandos theli prosohi ke na min dinume dikeoma se kanenan na mas kani paratirisi..

darkys
09-06-08, 08:43
exo kai ego skili kai afto to prama de mporo na to katalavo....
kai den einai toso to thema mesa sti thalassa alla kai ekso.
anthropoi me nou kai sofrona logismo na leronoun tis paralies.
ena skili pou tha mpei akoma kai sti thallassa de prokeitai na kanei tin anagi tou ekei mesa.
episis ta skilia kanoun perissotera emvolia apo oti exoume kanei emeis oi anthropoi.
kai pros theou de kolas etsi arrostia apo skili.

kefalonitis
09-06-08, 21:00
Θα ήταν προτιμότερο να μην κατηγορούμε άδικα τους ηλικιωμένους (τουλάχιστον όχι όλους), όταν μέχρι πρόσφατα η έννοια "ζώο συντροφιάς" δεν υφίστατο. Οι γάτες, οι σκύλοι, τα κουνέλια, που φιλοξενούμε σήμερα στα σαλόνια μας, παλαιότερα είχαν περισσότερη χρηστική σημασία, όπως φύλακες για πρόβατα, κυνηγοί ποντικιών, τροφή.
Όσον αφορά για τις μεταδιδόμενες ασθένειες πιο πιθανό είναι να κολλήσεις από άνθρωπο, παρά από ζώο, πόσο μάλλον από αλλοδαπούς που εισέρχονται στην χώρα μας , χωρίς να έχουν κάνει τα απαραίτητα εμβόλια.
Όταν μεταφέρονται ζώα στο εξωτερικό, είναι απαραίτητη η επίδειξη ενημερωμένου βιβλιάριου υγείας για να μην μεταδώσουν ασθένειες στον τελικό τους προορισμό, σε ορισμένες περιπτώσεις ισχύει και η εξάμηνος καραντίνα.
Όταν πηγαίνει άνθρωπος στο εξωτερικό, το πιο πιθανό είναι να κάνει ο ίδιος εμβολιασμό, για τη δική του ασφάλεια, ιδίως όταν πηγαίνει σε ορισμένες χώρες της Αφρικής για να προστατευθεί από την ελονοσία.

thanasis.1305
10-06-08, 09:22
kefalonitis den katigora tus ilikiomenus min ta pernis opos thelis...den egrapsa pote kati tetio .katigorisa tus sigekrimenus ke an isun eki tha tus katigoruses ke esi aftus...ta skilia den ehun bi sta spitia mas tora...ego apo tote pu arhisa na katalaweno ihame skilo sto spiti mesa..den ine kati kenurio opos ke se polus alus...isos gia kapius ine endelos kenurio...
opos ke na ehi ego den ida pote skilia stis paralies na kanun kati kako..ta adespota pu pigenun me tin parea tus gia banio dld ti prepi na ta kanun afti i anthropi na ta skotosun efoson den iparhi afendiko???opos iparhun i anthropi pano stin gi iparhun ke ta zoa..ke ta zoa den iparhun mono gia ekmetalefsi ala ke gia sindrofia...
ke epidi ipes oti katigoro tus ilikiomenus eno den to ekana des ligo to min su esi katigoris tus alodapus..ha ha

crystall
10-06-08, 10:23
eleos me afto to 8ema me ta skylia sti 8alassa!!!!!!
ok! to katalavainw na min 8elei kapoios na kolympaei me ena rottweiler dipla tou....
alla otan pigaineis to skyli sou se erimiki paralia na paiksei kai na kolympisei pou einai to provlima? 8a lerwsei to nero? i mipws 8a ta kanei stin ammo? oloi aftoi pou kolympane den katourane? stin paralia den exete dei pote paratimeno pampers mwrou?
prin liga xronia eixa ena lykoskylo to opoio latreve ti 8alassa... ton pigaina loipon gia mpanio to prwi stis 7 pou den ypirxe psyxi stin paralia. mia "kyria" pou emene ekei gyrw mas evlepe kai monima me elouze me tous xeiroterous xaraktirismous. prospa8isa na eimai evgeniki klp, eixa panta to vivliario tou skylou mazi klp klp.... kai to apotelesma? ir8an kai ton skotwsan mesa stin avli mas..... vevaia pote den vrikame to dikaio mas giati i nomo8esia gia ta zwa einai anyparkti se afti ti xwra!
vriskeis kai to mpela sou apo panw....
enas gnwstos mou eixe ena rottweiler koutavi 2-3 minwn.... pou an einai dynaton , ena mwro skyli den mporei na peiraksei kanenan. sti 8alassa loipon, kapoia paidakia me ti mama tous epaizan me to skylaki. kai afto me ta nyxia tou ta gratzounise, panw sto paixnidi.
meta apo ligo kairo ir8e ston idioktiti mia klisi, kai telos pantwn tou eixe kanei minysi i mama twn paidiwn pou epaizan me to koutavi tou kai plirwse 37.000 euro kai kala epeidi ta travmatise, gia iatriki peri8alpsi kai psyxiki odyni!!!!!!!!
ELEOS!

thanasis.1305
10-06-08, 12:33
ti les tora????apistefto...vevea na pexun thelun meta omos...ti na po etsi kialios edo stin ellada ine shedon ola paraloga me ta skilia tha ine logika???krima to skili su pandos..ego aporo giati oli ine toso adiafori ke nomizun oti an skotosun ena skili den ine eglima...
ti na po ola brosta tus na ta vrun...

kefalonitis
10-06-08, 12:37
kefalonitis den katigora tus ilikiomenus min ta pernis opos thelis...den egrapsa pote kati tetio .katigorisa tus sigekrimenus ke an isun eki tha tus katigoruses ke esi aftus...ta skilia den ehun bi sta spitia mas tora...ego apo tote pu arhisa na katalaweno ihame skilo sto spiti mesa..den ine kati kenurio opos ke se polus alus...isos gia kapius ine endelos kenurio...
opos ke na ehi ego den ida pote skilia stis paralies na kanun kati kako..ta adespota pu pigenun me tin parea tus gia banio dld ti prepi na ta kanun afti i anthropi na ta skotosun efoson den iparhi afendiko???opos iparhun i anthropi pano stin gi iparhun ke ta zoa..ke ta zoa den iparhun mono gia ekmetalefsi ala ke gia sindrofia...
ke epidi ipes oti katigoro tus ilikiomenus eno den to ekana des ligo to min su esi katigoris tus alodapus..ha ha

Δεν αναφέρθηκα ειδικά σε εσένα, όπως κάνω τώρα, μία γενική εκτίμηση έθεσα απ' ότι πιστεύω και έχω ζήσει. Δεν είναι κανόνας αυτό που είπα.
Προέρχομαι από ένα νησί, που αυτά συνέβαιναν και συμβαίνουν και δεν νομίζω ότι είναι κατά αποκλειστικότητα σε μας μόνο.
Τυχαίνει να συμβαίνει και όταν γίνεται, συνήθως γίνεται από ηλικιωμένους επειδή έχουν μία συγκεκριμένη νοοτροπία.
Από άλλους όταν γίνεται θέμα, είναι λόγω βλακείας.

annivas
22-06-08, 23:56
το σκυλι δεν παυει να ειναι σκυλι.

σημερα μου ετυχε περιστατικο που ενω εκανα μπανιο στην θαλασσα, είδα εναν νεαρο να βαζει το σκυλο του μεσα στην θαλασσα και αηδιασα. δεν ξερω τι εμβολεια εχει κανει ο σκυλος κ δεν ξερω ποσο καιρο εχει να τον πλυνει, καθως επισης που κυλιοταν πριν παντως ηθελα να τον βρισω αισχρα !

θελω να σας δειξω οτι ενω η θαλασσα δεν ηταν πολυ καθαρη αυτο δεν με πειραξε, με πειραξε ο σκυλος στην θαλασσα. το αν κατουρησε καποιος στην θαλασσα δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι για να του τα ψαλω, αν βλεπω ομως τον αλλο με τον σκυλο μεσα τοτε μπορω να τον κατηγορισω για μολυνση. και μην μου πειτε οτι τα σκυλια ειναι πεντακαθαρα γιατι πραγματικα θα ανοιξουμε τεραστια συζητηση.

kefalonitis
23-06-08, 08:20
το σκυλι δεν παυει να ειναι σκυλι. ...................................................

και μην μου πειτε οτι τα σκυλια ειναι πεντακαθαρα γιατι πραγματικα θα ανοιξουμε τεραστια συζητηση.

Εφ' όσον η θάλασσα ήταν ήδη βρώμικη και αυτός που κατουράει σ' αυτήν δεν το ξέρεις και κατ' επέκταση όπως το διατυπώνεις δεν σε ενοχλεί (ανεξάρτητα αν θα τον έβριζες ή όχι) . Αν το σκυλί είχε πάει στην παραλία και είχε φύγει προτού πας εκεί, θα σε ενοχλούσε το ίδιο;

Αν τα σκυλιά είναι βρώμικα ή όχι, καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα thread για συζήτηση, ούτως ή άλλως αυτός είναι ο σκοπός αυτού του section.

ntrncx
23-06-08, 10:59
δεν με απασχολεί καθόλου εάν κάνει μπάνιο το σκυλάκι εδώ εμείς τα έχουμε κάνει πουτ*** όλα τα σκυλία μας μαράνανε...

tfragos
24-06-08, 01:09
Μόλυνση το σκυλί στη θάλασσα απο που κ ως που.

Λοιπόν παιδιά προτιμάτε μη οργανωμένες παραλίες κ αν σας πουν τίποτα κάντε κ μήνυση για παρενόχληση με δικηγόρο που κατέχει τα δικαιώματα για τα ζώα

Ο ξάδερφος πάντως πληρώθηκε:rofl:

soilaros1
26-06-08, 09:36
εγώ ένα ξέρω...τα σκυλιά δεν αφήνουν αποτσίγαρα...αποφάγια...κουτάκια αναψυκτικών...σακούλες και ότι αλλο μπορεί να βάλει ο νους φεύγοντας από την παραλία...ούτε κάνουνε τις ανάγκες τους μέσα στην θάλασσα!Μήπως είναι πιο πολιτισμένα...???ΟΧΙ!!!ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ!!!και από όσο ξέρω δεν ισχύει τέτοιος νόμος εκτος αν η παραλία είναι ιδιοτική!

fimident
27-06-08, 23:05
miso lepto re paidia.. pws ginetai na apagorepsoume na mpei to skyli mes stin 8alassa?
afou i 8alassa einai to fysiko perivallon.. pou allou 8a drosistoun? :unsure:
tin apagorefsi stis pisines, na tin katalavw, alla oxi kai stis paralies..
auto einai poly egwistiko..

apollon66
28-06-08, 00:04
Εγώ λέω φίλε fimident να βγάλουμε και τα ψάρια έξω, γιατί δεν τα βλέπω καλά τώρα τελευταία... :rofl:
Επιτέλους, ως πότε θα βιάζουμε τη φύση; :judge:

fimident
28-06-08, 01:27
mia aporia.. an enas skylos (estw adespotos) paei gia kana "mpanaki" se mia eleu8eri paralia, 8a fwnaksoun ton mpogia? kai me poia dikaiologia? tou aresei i 8alassa? :unsure:

Irene
28-06-08, 01:48

σημερα μου ετυχε περιστατικο που ενω εκανα μπανιο στην θαλασσα, είδα εναν νεαρο να βαζει το σκυλο του μεσα στην θαλασσα και αηδιασα. δεν ξερω τι εμβολεια εχει κανει ο σκυλος κ δεν ξερω ποσο καιρο εχει να τον πλυνει, καθως επισης που κυλιοταν πριν παντως ηθελα να τον βρισω αισχρα !

θελω να σας δειξω οτι ενω η θαλασσα δεν ηταν πολυ καθαρη αυτο δεν με πειραξε, με πειραξε ο σκυλος στην θαλασσα. το αν κατουρησε καποιος στην θαλασσα δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι για να του τα ψαλω, αν βλεπω ομως τον αλλο με τον σκυλο μεσα τοτε μπορω να τον κατηγορισω για μολυνση. και μην μου πειτε οτι τα σκυλια ειναι πεντακαθαρα γιατι πραγματικα θα ανοιξουμε τεραστια συζητηση.

sovarologeis?mipws na apagorefsoume kai stous skilous na patane kai to edafos apo opoio prokeitai na peraseis esy oste na min sto "vromizoune"?? Den eimaste kala...

kefalonitis
28-06-08, 10:11
εγώ ένα ξέρω...τα σκυλιά δεν αφήνουν αποτσίγαρα...αποφάγια...κουτάκια αναψυκτικών...σακούλες και ότι αλλο μπορεί να βάλει ο νους φεύγοντας από την παραλία...ούτε κάνουνε τις ανάγκες τους μέσα στην θάλασσα!Μήπως είναι πιο πολιτισμένα...???ΟΧΙ!!!ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ!!!και από όσο ξέρω δεν ισχύει τέτοιος νόμος εκτος αν η παραλία είναι ιδιοτική!

Ιδιωτικές παραλίες δεν υπάρχουν. Η θάλασσα και οι ακτές της ανήκουν σε όλους. Καρεκλοκένταυροι υπάρχουν που δεν εφαρμόζουν την νομοθεσία και ηλίθιοι πολίτες που την στηρίζουν. Το σχόλιο μου αυτό soilaros1 δεν απευθύνεται σε εσένα, αλλά σε όλους αυτούς που δίνουν εισητήριο 10 - 20 - 30 ευρώ για να εισέλθουν σε περιφραγμένους χώρους για να πάνε να κάνουν μπάνιο. Ιδιωτικές εγκαταστάσεις μπορούν να υπάρχουν σε παραλίες, αλλά η πρόσβαση σε αυτές πρέπει να είναι ελεύθερη. Νόμος αιγιαλού και παραλίας 2971/2001

ΑντώνηςG
28-06-08, 10:29
sovarologeis?mipws na apagorefsoume kai stous skilous na patane kai to edafos apo opoio prokeitai na peraseis esy oste na min sto "vromizoune"?? Den eimaste kala...

Τώρα θα μας πούνε κιόλα πως οι σκύλοι φταίνει για την οικολογική χρήση που περνάμε !

annivas
30-06-08, 02:36

irene να στο πιο πιο λιανα, ΝΑΙ , αν το σκυλι σου χιεζει εκει που παταω τοτε να το απαγορευσουμε! αν δεν χιεζει, δεν εχω κανενα προβλημα.

pam164
30-06-08, 16:50
θελω να σας δειξω οτι ενω η θαλασσα δεν ηταν πολυ καθαρη αυτο δεν με πειραξε

Φιλε συγνωμη αλλα καποιο προβλημα εχεις.
Οσοι εχουν σκυλο βρισκονται τουλαχιστον 3 φορες τον χρονο στον κτηνιατρο και 1 με 2 φορες το χρονο του κανουν εξετασεις αιματος. Θες με την ευκαιρια να μας πεις ποτε εκανες εσυ τις δικες σου εξετασεις γιατι μαλλον το επικυνδυνο ειναι να κανει ο σκυλος μου μπανιο στην παραλια που κανεις και εσυ και οχι το αντιθετο. Με τη δικη σου παντα λογικη.

annivas
30-06-08, 17:14
Οσοι εχουν σκυλο βρισκονται τουλαχιστον 3 φορες τον χρονο στον κτηνιατρο και 1 με 2 φορες το χρονο του κανουν εξετασεις αιματος.

αυτο δν αφορα ολο τον κοσμο που εχει σκυλο

pam164
30-06-08, 17:18
αυτο δν αφορα ολο τον κοσμο που εχει σκυλο

Νομιζω πως δεν μου απαντησες.
Εκτος αυτου να εισαι σιγουρος πως αυτος που εχει τον σκυλο του στην παραλια τον θεωρει τουλαχιστον φιλο του οποτε τα παραπανω που σου ειπα μαλλον ειναι και λιγα.

annivas
30-06-08, 17:36
απαξιω να σου απαντησω στην ερωτηση αν εχω κανει εμβολια. θα κανω απλα οτι δν την ειδα.

να σου πω πως δν αντιπροσωπευεις ολους οσους εχουν σκυλο. εσυ μπορει να τον κανεις εμβολια αλλα ο αλλος μπορει να τον στο χωραφι του να φυλαει τα προβατα και οταν ερθει το καλοκαιρι να τον βγαζει στην παραλια για να πουλησει μουρη. και πες μου αφου τους θεωρειτε "φιλους" τοτε γιατι εχουμε τοσα αδεσποτα?

pam164
30-06-08, 17:53
απαξιω να σου απαντησω στην ερωτηση αν εχω κανει εμβολια. θα κανω απλα οτι δν την ειδα.

να σου πω πως δν αντιπροσωπευεις ολους οσους εχουν σκυλο. εσυ μπορει να τον κανεις εμβολια αλλα ο αλλος μπορει να τον στο χωραφι του να φυλαει τα προβατα και οταν ερθει το καλοκαιρι να τον βγαζει στην παραλια για να πουλησει μουρη. και πες μου αφου τους θεωρειτε "φιλους" τοτε γιατι εχουμε τοσα αδεσποτα?

Φιλε παρακαμπτω την επιθετικη σου συμπεριφορα γιατι αυτο που θελω ειναι οχι να τσακωθω μαζι σου αλλα να σου εξηγησω.

1. Κανεις που εχει τον σκυλο του για να του φυλαει τα προβατα δεν θα τον παρει μαζι του στην παραλια.
2. Τα αδεσποτα ειναι ενα αλλο μεγαλο προβλημα που εχει να κανει με την κυνοφυλικη παιδεια που στην ελλαδα ειναι οπως και ενα καρο αλλα πραγματα σε εμβρυακο σταδιο και ειναι οντως θεμα. Το οποιο ομως σε καμμια περιπτωση δεν θα λυθει με αφοριστικες λογικες οπως η δικη σου για παραδειγμα.
3. Εντελως φιλικα θα σου προτεινα να ερθεις σε επαφη με καποιο κατοικιδιο οποιο και αν ειναι αυτο και ειμαι σιγουρος πως οι αποψεις σου θα ειναι πολυ συντομα εντελως διαφορετικες.

ΥΓ. Την αναφορα στα εμβολια δεν την εκανα για να σε προσβαλλω αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις οτι τα επιχειρηματα σου ειναι εωλα.

annivas
30-06-08, 18:27
τελευταια μου απαντηση επειδη εχω κουραστει με το θεμα . . . . εχω γατες και γατακια πανω απο 6-7 χρονια.εχω μεγαλωσει 2 γενιες. εχω παρει 3 απο τον δρομο κ τα εχω μεγαλωσει. η γατα μου η μεγαλη εχει γεννησει πανω απο 3 φορες (απο 3-4 καθε φορα)... οποτε μιλαμε για μεγαλο φιλοζωο.

pam164
01-07-08, 01:13
τελευταια μου απαντηση επειδη εχω κουραστει με το θεμα . . . . εχω γατες και γατακια πανω απο 6-7 χρονια.εχω μεγαλωσει 2 γενιες. εχω παρει 3 απο τον δρομο κ τα εχω μεγαλωσει. η γατα μου η μεγαλη εχει γεννησει πανω απο 3 φορες (απο 3-4 καθε φορα)... οποτε μιλαμε για μεγαλο φιλοζωο.

Φιλε τοτε κατι δεν παει καλα εκτος και αν εισαι σαν τον τυπο στη διαφημιση.

YouTube - Diafimish - Trapeza Peiraiws (Patates)

Irene
01-07-08, 01:51
irene να στο πιο πιο λιανα, ΝΑΙ , αν το σκυλι σου χιεζει εκει που παταω τοτε να το απαγορευσουμε! αν δεν χιεζει, δεν εχω κανενα προβλημα.

Kata tin apopsi mou ena skyli den prokalei kanena provlima se mia paralia ean einai ypo tin epitirisi tou afedikou tou.

Fysika kai eisai filozwos...toso filozwos pou to agapimeno sou zwaki einai oi gates..Oi opoies parepiptodws..misoun to nero!Kati pou simainei oti distixws i eftixws den vrethikes pote stin thesi olwn aftwn pou exoun enan skilo...

Apo ti mia meria vevaia se katalavainw.Einai diskolo stin simerini Ellada na epivaleis kapoious vasikous kanones igiinis...Edw lipon tithetai kai to erwtima...Pws mporoume na epivaloume sta zwa na min "vromizoun",otan emeis eimaste poly xeiroteroi apo afta???

To skeptiko sou einai omws afto pou me provlimatizei.Oti diladi se mia paralia den tha se peiraksoun ola ekeina ta plastika mpoukalia kai sakoules i apotsigara,alla mono i fysiki anagki tou skilou mou(epetrepse mou na min xrisimopoiw tis dikes sou ekfraseis).

Ti na pw diladi...O kathenas exei tin apopsi tou.Den adilegw.Apla merika pragmata ta theorw geleia wste na kathomai na ta sizitw...

fimident
01-07-08, 02:01
as min ypervaloume se kati....
oxi kai na pigainoume to skylo 3 fores to xrono se ktiniatro...
edw 3 fores den pame oute emeis oi idioi (sto giatro :p )...
o filos profanws i8ele na dwsei emfasi. dekto...

Irene
01-07-08, 02:05
as min ypervaloume se kati....
oxi kai na pigainoume to skylo 3 fores to xrono se ktiniatro...
edw 3 fores den pame oute emeis oi idioi (sto giatro :p )...
o filos profanws i8ele na dwsei emfasi. dekto...

Ki omws!!Exw imiemo pekinoua(to opoio btw,to vrika ston dromo) kai to paw 4-5 fores ton xrono ston ktiniatro.Se pliroforw oti edwsa 250 evro se therapia gia ton skylo.Lefta pou den plirwsa pote gia diko mou giatro.Apistefto???Kai na exeis meta ton kathe tyxarpasto na sou leei oti ta skylia einai vromika.... :judge::judge:

kefalonitis
01-07-08, 09:31
Αν το σκυλί αφήσει περιττώματα στην παραλία, δεν είναι λάθος του σκύλου, αλλά του συνοδού του αν δεν τα μαζέψει.
Την νομοθεσία την ξέρω, από την άλλη όμως επειδή έχω δύο σκυλιά που λατρεύουν το νερό δεν μπορώ να τα πηγαίνω για μπάνιο με το λουρί στο χέρι. Πρέπει να τρέξουν ελεύθερα για να το χαρούν. Γι' αυτό χρειάζεται να υπάρχουν ειδικές παραλίες για τα σκυλιά, όπως άλλωστε έχει ζητηθεί από τους εκπροσώπους των φιλοζωικών σωματίων, εδώ και χρόνια.
Συνήθως επιλέγω ερημικές παραλίες και τα βγάζω βόλτα ή νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ. Αποφεύγω να τα πηγαίνω για μπάνιο σε ώρες που υπάρχει κόσμος, ακόμα και αν οι λουόμενοι είναι γνωστοί μου και δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα με τα σκυλιά μου. Μπορεί να φανταστεί κάποιος τον κακομοίρη που προσπαθεί να κάνει ήσυχος και αμέριμνος ηλιοθεραπεία να έρθει ένα από τα δύο τα παλαβά τα δικά μου και να τιναχτεί πάνω του. Πανικός θα γίνει και δεν θα έχει και άδικο.

maxi2
05-07-08, 07:21
Βρε παιδιά...
Πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι όλοι, ότι ζούμε στην Ελλάδα... και αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση για τα ζώα (γενικότερα)
έχετε δει πουθενά να μας μιλάνε για αυτά??
εγώ οχι..
Μας έμαθαν ποτέ γιατί πρέπει να αγαπάμε και να προσέχουμε τα ζώα?
Μας έμαθαν ποτέ ποιές είναι οι ευθύνες μας, αν έχουμε κατοικίδιο?
Μας έμαθαν ποτέ πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε απέναντι στα ζώα?

Εμένα τουλάχιστον οχι..
οτι αισθήματα υπάρχουν στους φιλόζωους είναι απο τους ίδιους ή απο την οικογένειά τους, γιατί τους μεγάλωσαν έτσι.
Δυστυχώς δεν υπάρχει παιδία για αυτό το θέμα.. είναι άγνωστο.

Εδω που μένω (Λέρο) φροντίζω καμιά 20ρια αδέσποτες γάτες. Τους παρέχω φαγητό, νερό, ιατρική φροντίδα και γενικά ότι καλύτερο μπορω.
Κι όμως είμαι δακτυλοδικτούμενη...
Δεν με νοιάζει όμως.. Εισπράτω απο τα ίδια τα ζωα το ευχαριστώ, με τα χάδια και τα νιαουρίσματα που μου κάνουνε..

Στους λειψούς πήγα διακοπές πριν λίγες μέρες, και πήγα στην παραλία με το ενα γατάκι μου.. βέβαια δεν μπήκε στην θάλασσα, αλλά χοροπήδαγε στην παραλία, υπήρχε και ενας σκύλος δίπλα (οχι αδέσποτο) και όλα μια χαρά.
Να σας πω ότι ο κόσμος που έκανε μπάνιο εκεί ήταν ξένοι και δεν έδειξαν καμία ενόχληση για τον σκύλο και τον γάτο που αλωνίζανε..

Οπότε τι συζητάμε....:judge::judge:

Lemeshianos
08-07-08, 13:19
Και εγώ είχα σκύλο και τον έπαιρνα στην παραλία.
Και είχε και τα εμβόλια του και καθημερινά περνούσα μια ώρα να τον κοιτάζω για τσιμπούρια, για κόμπους στο τρίχωμα και ένα σωρό άλλα.

Το θέμα με την παραλία είναι ότι δεν φροντίζουν όλοι τα ζώα τους όπως οι πλείστοι εδώ που συζητάμε σε αυτή την κατηγορία του φόρουμ. Υπάρχουν όντως άτομα που αγοράζουν σκύλο γιατί έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια.
Κατεπέκταση θα φροντίσουν τον σκύλο τους όταν θα πρέπει να τον παρουσιάσουν ή όταν η κατάσταση γίνει ανυπόφορη. Είναι επίσης τα ίδια άτομα που κακομεταχειρίζουνται το ζώο όταν γαβγίζει συνεχώς.
Απέναντι από το σπίτι μου έχω τέτοιους γείτονες, που όταν γαβγίζει το σκυλάκι τους βγαίνουν έξω και του βάζουν κάτι ουρλιαχτά να σκάσει διότι ενοχλεί τους γείτονες χωρίς να αντιληφθούν ότι οι γαιδουροφωνάρες τους είναι πιο ενοχλητικές. Τουλάχιστο το σκυλι γαβγίζει, δεν βρίζει.
Λοιπόν, τέτοια άτομα υπάρχουν πολλά. Και σίγουρα όσο συμπαθητικό και αν είναι το σκυλί τους, η καθαριότητα του είναι ένα θέμα που με απασχολεί. Επομένως αν ένα σκυλι στην παραλία ανήκει στον τάδε που τον γνωρίζω και ξέρω ότι ενδιαφέρετε για τον σκύλο του δεν θα με ενοχλήσει. Αλλα ένα σκυλί του οποίου δεν γνωρίζω τον ιδιοκτήτη, θα με ενοχλήσει γιατί δεν ξέρω πόσο και αν φροντίζει το σκυλί του.

dios
11-07-08, 09:14
den kserw na symbainei tetoio prama...stis paralies edw pera pou phgainw egw merikoi fernoun kai skylia kai kanenas den exei problhma....den ta bazoun sth 8alassa kai ta kratane me louri kai kanenas den paraponietai. Me poia profash dhladh? 8a to paiksoune twra anwteroi mh xesw?:unsure: Se erhmikes paralies eida na bazoun kai to skyli mesa, egw den ahdiasa ka8olou, kai isa isa bazoume kamia fora ki emeis to skylo mesa...twra an kapoios mas thn pei, exei mpleksei me mena kai ton patera mou pou adika parapona gia to skylo de shkwnoume! H paralia einai gia olous!

nicksan
14-07-08, 23:56

φιλαρακι , τα δικα σου σκατα ξερεις που καταληγουν????
οσο βρωμικο και να ειναι το σκυλι, παλι θα εχει λιγοτερα μικροβια απο αυτον τον οποιο πηγαινει και κατουραει μεσα στη θαλασσα!!!!!!!!!
χωρια ολοι οσοι αυτοι που ειναι αρρωστοι και πηγαινουν στη θαλασσα!!!!!!!!!!!
που και παλι δεν σου λεω οτι αυτοι που ειναι αρρωστοι θα σε κολλησουν καποια ασθενια, τουλαχιστον μεσα απο το νερο αποκλειεται!!!!!!!!

menecat
15-07-08, 02:08
nicksan,μην το αποπαίρνεις το παιδί.Αρκεί απλά να μάθει οτι το 99% των παραθαλάσσιων εστιατορίων και ξενοδοχείων, που βρίσκονται σε περιοχές χωρίς κεντρικό σύστημα αποχέτευσης/βιολογικό καθαρισμό,προτιμούν ρίχνουν τα απόβλητά τους μέσω υπόγειας σωλήνας(πατέντα) κατευθείαν μέσα στη θάλασσα για να μήν επιβαρύνουν τον βόθρο τους (εάν έχουν)
Θέλω να δώ τον annivas πώς θα αντιδράσει όταν βρεθεί τετ-α-τετ με το χθεσινοβραδινό φαγητό του....
Καλά μπάνια και προσοχή στις "νάρκες"

nicksan
15-07-08, 13:45
nicksan,μην το αποπαίρνεις το παιδί.Αρκεί απλά να μάθει οτι το 99% των παραθαλάσσιων εστιατορίων και ξενοδοχείων, που βρίσκονται σε περιοχές χωρίς κεντρικό σύστημα αποχέτευσης/βιολογικό καθαρισμό,προτιμούν ρίχνουν τα απόβλητά τους μέσω υπόγειας σωλήνας(πατέντα) κατευθείαν μέσα στη θάλασσα για να μήν επιβαρύνουν τον βόθρο τους (εάν έχουν)
Θέλω να δώ τον annivas πώς θα αντιδράσει όταν βρεθεί τετ-α-τετ με το χθεσινοβραδινό φαγητό του....
Καλά μπάνια και προσοχή στις "νάρκες"

+10000000000

Lemeshianos
17-07-08, 17:00
Το ότι ένα εστιατόρια ρίχνει απόβλητα στην παραλία δεν δικαιολογεί να παίρνεις το σκυλί στην παραλία. Πιστεύω ότι όλοι στο φόρουμ φροντίζουν το σκυλί τους και τις ακαθαρσίες του, αλλά οι πλείστοι που παίρνουν το σκυλί στην θάλασσα δεν καθαρίζουν τις ακαθαρσίες. Σίγουρα δεν θέλουμε εκεί που σκάβει ένα παιδάκι στην άμμο να πιάσει στα χέρια του καταλάθος τις ακαθαρσίες του σκύλου.
Και τα εστιατόρια που ρίχνουν στην θάλασσα ξέρουμε ποιά είναι και τα αποφεύγουμε. Μέσα στην άμμο όμως δεν ξέρεις τι μπορεί να βρείς. Μέχρι και σύριγγα βρήκαμε. Και μην ρωτάτε τι είδους σύριγγα...

nicksan
17-07-08, 19:53
Το ότι ένα εστιατόρια ρίχνει απόβλητα στην παραλία δεν δικαιολογεί να παίρνεις το σκυλί στην παραλία. Πιστεύω ότι όλοι στο φόρουμ φροντίζουν το σκυλί τους και τις ακαθαρσίες του, αλλά οι πλείστοι που παίρνουν το σκυλί στην θάλασσα δεν καθαρίζουν τις ακαθαρσίες. Σίγουρα δεν θέλουμε εκεί που σκάβει ένα παιδάκι στην άμμο να πιάσει στα χέρια του καταλάθος τις ακαθαρσίες του σκύλου.
Και τα εστιατόρια που ρίχνουν στην θάλασσα ξέρουμε ποιά είναι και τα αποφεύγουμε. Μέσα στην άμμο όμως δεν ξέρεις τι μπορεί να βρείς. Μέχρι και σύριγγα βρήκαμε. Και μην ρωτάτε τι είδους σύριγγα...

ta eatiatoria sigoura mporeis na ta apofeugeis alla "auta" pou rixnoun sti thalassa den mporeis na ta apofigeis opos kai na to kanoume, opote pali yperterei to skyli apenanti ston anthropo se themata symperiforas kai kathariotitas

menecat
19-07-08, 15:56

Lemeshianos δέν αντιλέγω,μακάρι να είχαν όλοι την ίδια παιδεία πάνω σε ορισμένα θέματα,έστω αν αυτό λέγεται σωστή φροντίδα του κατοικιδίου ή αποδοχή ευθυνών (γενικά).
Επειδή αναφέρθηκες σε παιδάκια και σκαψίματα...θυμάμαι χαρακτηριστικά πριν αρκετά χρόνια τις διακοπές μου στην Ζάκυνθο.Μάλιστα την περίοδο εκείνη είχε ξεσπάσει και μια τρελή επιδειμία γαστρεντεριτιδας.
Με τα πολλά,η μέρα με βρήκε στη παραλία του Λαγανά -ΔΙΠΛΑ- σε ξενοδοχείο.Δέν έσκψα πάνω απο 30 πόντους και βρήκα ένα είδος χοντρου πλαστικού καλύματος, σαν μουσαμάς.Το τρύπησα (ναι ήμουν παιδί κουμπί) και δέν μπορώ να περιγράψω την σιχαμεροβοθροβρωμίλα που έφαγα.Προφανώς έπεσα πάνω στον αγωγό (ναι ήμουν και γκαντέμης) - πατέντα που περιέγραψα πρίν.Δέν φταίει πάντα το σάπιο φαι των εστιατορίων για τις γαστρεντερίτιδες,επόμενο είναι όταν κολυμπάς στα ¨σκατά και τα ούρα¨ να την αρπάξεις.

ponhrh_alepoy
20-07-08, 20:31
Σημερα για πρωτη φορα μετα απο χρονια επεσα στην περιπτωση οταν πηγα σε μη οργανωμενη παραλια που πηγενα συχνα με την σκυλιτσα μου την Τζενη ενα Labrador 3 ετων και τον απογονο της ενα αρσενικο 3 μηνων.
Δυστηχως λογο ζεστης και Κυριακης,
και ενω πηγα ως συνηθως προς το τελος της παραλιας υπηρχαν λουομενοι σε αποσταση 10-15 μετρων δεξια και αριστερα.
Ετσι οταν το σκυλι που αγαπαει παρα πολυ το νερο μπηκε στην θαλασσα και καθησαμε κατω στις πεσετες μας με την κοπελα μου ξεκινησε η γκρινια που ηταν stereo(δεξια&αριστερα) παρε το σκυλι απο την θαλασσα κτλ.
Δεν εδωσα σημασια αλλα η γκρινια συνεχιστηκε,τους εξηγησα οτι τα σκυλια εινα εμβολιαμενα και εχω και το βιβλιαριο,αλλα συνεχισαν τα ιδια δυστηχως.
Τους ειπα οτι η παραλια δεν ειναι οργανωμενη και οτι εχω δικαιομα να βαλω το σκυλο μεσα στην θαλασσα και οτι δεν υπαρχει πινακιδα που να λεει οτι απαγορευοντε τα σκυλια.
Αρχισαν μετα θα φερω το οργανο και να δεις τι θα γινει και τετοια!
Οποτε ειχα 2 επιλογες η να τους ριξω μερικες στο ψωμοσακουλο μιας και το σκυλι μου δεν θα τον δαγκωνε με τιποτα η να περιμενα να γινει τσιρκο με το Λιμενικο.
Τελικα φυγαμε και πηγαμε ποιο κατω σε μια ερημη παραλια αφου του ειπα οτι τον λυπαμε και επειδή ειχε ορεξη για καυγα του ειπα οτι δεν ξερω αν εχει κανει τα εμβολια του και φοβαμε μην κολησω τιποτα γιαυτο δεν τον πλησιαζω!
Παντα διαλεγω παραλιες μη οργανωμενες και παντα παω στο μερος της παραλιας που δεν εχει καθολου η το λιγοτερο κοσμο,το σκυλι ειναι εκπαιδευμενο και δεν υπαρχει περιπτωση να κανω μπανιο με λουρι τον σκυλο!
Περιμενω να δω ποτε θα ανακοινωθουν οι παραλιες που επιτρεποντε τα σκυλια για να σταματησει αυτη η ιστορια και αντι για να περναμε ωρες χαλαρωσης και παιχνιδιου με το σκυλι μας να συγχιζομαστε και να μαλωνουμε με τον καθε ανεγκεφαλο βρωμιλο!
Ολα αυτα εγιναν στην παραλια της Χαραμιδας στην ομορφη Λεσβο.

neos
20-07-08, 20:48
Σκυλιά στις παραλίες!!!!!!! πω πω πω!!!! και στα δάση ,στα βουνά?:crazy:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ :group:

το φυσικό είναι να είναι στα σαλόνια ,στις πισίνες ,γενικά δηλαδή στο τσιμέντο.:)

Επιπλέον να γίνει άμεσα απολύμανση στα ψάρια (με χλωρίνη) για να μην σιχαινόμαστε
όταν κολυμπάμε.:angel:

Δεν υπάρχει κράτος :rofl:

ΥΣ.
φυσικά και ψηφίζουμε οικολόγους μια και αγαπάμε τη φύση.

pbarbalias
20-07-08, 22:02
Φιλε τοτε κατι δεν παει καλα εκτος και αν εισαι σαν τον τυπο στη διαφημιση.

YouTube - Diafimish - Trapeza Peiraiws (Patates) (http://www.youtube.com/watch?v=QN_cDq-4BvE)

αχαχαχαχαχαχαααα

Καλά, διάβασα όλη την αντιπαράθεση!

Εννοείται πως ο annivas δεν την παλεύει κάστανο..

Ειδικά για το "μεγάλος φιλόζωος" γελάω ακόμα..

pam164 να σαι καλά που μπηκες στον κόπο να απαντήσεις..
Εγώ δεν θα μουν τόσο φιλικός..

Blackangel69
20-07-08, 22:24
Παιδιά, γιατί δεν σέβεστε κάποιον που δεν θέλει να πάρει το μπάνιο του παρέα με ένα ζώο?

Επειδή κάποιοι από εσάς (δεν το κατηγορώ) έχετε το σκυλί σαν παιδί σας, μην περιμένετε την ίδια αντιμετώπιση και "κατανόηση" από τον υπόλοιπο κόσμο.

Το πιο σωστό είναι να δημιουργηθούν ειδικές "ζώνες" όπου οι φιλόζωοι λουόμενοι θα μπορούν να κάνουν μπάνιο παρέα και με κροκόδειλους αν θέλουν.

Σόρυ αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Εντελώς φιλικά.

ponhrh_alepoy
21-07-08, 11:44
Παιδιά, γιατί δεν σέβεστε κάποιον που δεν θέλει να πάρει το μπάνιο του παρέα με ένα ζώο?

Επειδή κάποιοι από εσάς (δεν το κατηγορώ) έχετε το σκυλί σαν παιδί σας, μην περιμένετε την ίδια αντιμετώπιση και "κατανόηση" από τον υπόλοιπο κόσμο.

Το πιο σωστό είναι να δημιουργηθούν ειδικές "ζώνες" όπου οι φιλόζωοι λουόμενοι θα μπορούν να κάνουν μπάνιο παρέα και με κροκόδειλους αν θέλουν.

Σόρυ αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Εντελώς φιλικά.
Δεν νομίζω ότι φιλόζωος θα πει να φερεσε το σκυλί η το ζωάκι σου σαν παιδί σου αλλά να του φόρεσε με σεβασμό και να μην ξεχνάς ότι έχει ψυχή και είναι νοήμον πλάσμα που το μόνο που κάνει είναι να σε αγαπήσει δέκα φορές παραπάνω για κάθε μια που το αγαπάς εσύ.
Είμαι κατά των υπερβολικών καταστάσεων γιατί δημιουργούν αντίστροφη των ρόλων.
Το σκυλί δεν γίνετε να κοιμάται στο κρεβάτι μας και να τρώει από το πιάτο μας.
Και ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι φίλος μας αλλά πρέπει εμείς να ήμαστε στο πάνω μέρος αυτής της σχέσης αλλιώς γίνονται ανεξέλεγκτα και δύσκολα στην συμβίωση μαζί μας και με τους αγαπημένους μας.
Δυστυχώς στην χωρά μας υπάρχει μακρά παράδοση φιλοζωίας πχ κυνηγοί που εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους γιατί δεν τους κανουν,
παιδάκια που τους παίρνουν κουτάβια και όταν μεγαλώσουν τα εγκαταλείπουν,
κύριες που παίρνουν σκυλάκια "καναπέ" αλλά ανακαλύπτουν ότι πρέπει να τα πηγαίνουν βόλτα εκτός καναπέ βρέξει χιονίσει και τα διώχνουν εκτός καναπέ και σπιτιού,για να μην αναφέρω τα εκατοντάδες ζώα που τα δηλητηριάζουν και πεθαίνουν με τον χειρότερο τρόπο(ακόμα και σκύλο σούβλισαν στην Κρήτη!)
και έτσι σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας ζούνε ένα σωρό αδέσποτα σκυλιά
δείχνοντας σε όλο τον κόσμο ποσό φιλόζωοι ήμαστε σαν λαός!
Αφού λοιπόν σαν λαός είμαστε απαράδεκτοι και κομπλεξικοί ας κάνουμε "ζώνες" να μπορούμε να πηγαίνουμε τα σκυλιά μας για κολύμπι μαζί μας χωριστά από τις επιπλέουσες "τορπίλες" που αμολάμε οι υπόλοιποι καθαροί και εμβολιασμένοι λουόμενοι!
Φυσικά αυτό θα εντείνει τον ρατσισμό και την κόντρα αλλά επειδή θα αργήσει ακόμα πολύ να γίνει ίσως τα σκυλιά των περισσότερων μας να μην προλάβουν να το δουν μιας και θα χρειαστούν δεκαετίες για να οργανωθούν φιλοζωικά κινήματα και να πιέσουν και να απαιτήσουν να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
Αυτή την στιγμή ως έχουν τα πράγματα ήμαστε η μειονότητα των ιδιοκτήτων των βρωμερών τετράποδων που αποτελούν κίνδυνο για την δημόσια υγεία!
Καλό καλοκαίρι και καλά μπανάκια με τα ζωάκια σας!

Blackangel69
22-07-08, 15:01
ponhrh_alepou συμφωνώ με το πρώτο κομμάτι της δημοσίευσης σου και θα ήθελα να προσθέσω ότι προσωπικά δεν είμαι σύμφωνος με τη δημιουργία γενικά "ζωνών" γιατί όντως εμπεριέχουν ένα ρατσισμό. Αλλά εν προκειμένω έχουμε να κάνουμε με μια ασυμβίβαστη επαφή και πρέπει να σεβόμαστε και την άποψη του άλλου. Για αυτό η πρόταση μου εμπεριέχει συμβιβασμό.

Καλό Καλοκαίρι σε όλους είτε με ζωάκια είτε χωρίς αυτά. :-)

Johnny_47
27-07-08, 20:55
Παιδια,κατα την γνωμη μου ειναι απλα τα πραγματα.Στον τομεα της υγιεινης, θα μπορουσε να υπαρχει στο κολαρο καθε σκυλου ενα σαν πιστοποιητικο καλης υγειας και τηρησης των εμβολιων,ωστε να πιστοποιειται η καλη υγεια του σκυλου.Τωρα στον τομεα της κοινωνικης προκλησης ,θα μπορουσαν οι σκυλοι που θα πηγαιναν στην θαλασσα ,να ακολουθουν μια συγκεκριμενη εκπαιδευση αρμοζουσα για αυτη την περισταση.

Και θα μου πεις ,ρε φιλε εχεις δει καναν ανθρωπο να κουβαλαει το βιβλιαριο υγειας και τις εξετασεις του μαζι του ή μηπως εχει κάνει κανεις εκπαιδευση για καλους τροπους ?

Και απαντω,η υποκρισια των ανθρωπων.Ετσι απλα.

STRMKON
05-08-08, 19:45
Προσφατα πηγα σε μια παραλια πολυ δημοφιλη απιθανης ομορφιας και καπου 5 - 6 χιλιομετρα πλατος . Εκανα το λαθος και μπηκα στην θαλλασα ενα ελαφρυ αρωμα βοθρηλας μου ηρθε στην μυτη και ενα κιτρινοκαφε υγρο με φουσκες ηταν στην επιφανεια. (Πισω απο την παραλια υπαρχουν γυρω στις 20 τεραστιες ξενοδοχειακες μοναδες:judge:) Μηπως σαν ενοχλουν τα αθωα σκυλακια που θελουν να δροσιστουν. !!!!!!!!!!! Τα συμπερασματα δικα σας.

roky11
04-09-08, 17:35

Για τα περισσότερα αδέσποτα σκυλάκια είναι υπεύθυνος ο άνθρωπος.
Κάποιοι τα βλέπουν σαν παιχνίδια για τα παιδιά τους ή για τους εαυτούς τους.Τα βαρέθηκαν?Τα αφήνουν στους δρόμους.
Κάποιοι άλλοι υποτιθέμενοι φιλόζωοι,ζευγαρώνουν το ζωάκι τους και τα κουτάβια τα πετάνε στους δρόμους.

Και τέλος εγώ προσωπικά δεν τους θεωρώ φίλους.
Είναι ΦΙΛΟΙ πραγματικοί."Φίλοι" είναι κάποιοι άλλοι.Σε καμία περίπτωση μην το πάρεις προσωπικά.Δεν το εννοώ για σένα.

sen Sesilia
05-09-08, 00:48
Καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου να πηγαινουμε τα σκυλια σε τελειως ερημικες παραλιες...
Και προσοχη εκει που υπαρχουν ΠΑΙΔΙΑ!!!!;)

karamitros43
12-10-08, 20:01
Παιδιά η ελευθερία μας σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου.Αυτό πρέπει να το θυμόμαστε όλοι.Αν λοιπόν εγώ είμαι αλλεργικός στα σκυλιά, ή τέλοσπάντων δεν μπορώ να ζήσω μαζί τους δεν έχει δικαίωμα κανείς να μου το επιβάλει.Όπως εγώ δεν έχω το δικαίωμα να σου πω να μην έχεις σκύλο έτσι κι εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να με ενοχλείς την ώρα που κοιμάμαι με τα γαβγίσματα του σκύλου σου(σκέψου 2 η ώρα τη νύχτα να βγω στο μπαλκόνι δίπλα απο το υπνοδωματιό σου και να φωνάζω),ούτε να τον βγάζεις να κάνει την ανάγκη του στα πεζοδρόμια και στα λάστιχα των αυτοκινήτων και όλοι οι υπόλοιποι να περπατάνε με το κεφάλι σκυφτό μην πατήσουν καμια νάρκη,ούτε έχεις το δικαίωμα να μου τον επιβάλεις να κάνουμε μαζί μπάνιο.
Δέχομαι το δικαίωμα σας να είστε φιλόζωοι(είμαι και εγώ με τον τρόπο μου-μέλος της greenpeace) αλλά πρέπει να αναλαμβάνετε τις ευθύνες σας και όχι να θεωρείτε τους άλλους παράξενους και τρελούς.Στην τελικοί πιστεύω πως είναι απάνθρωπο να κρατας ένα σκύλο φυλακισμένο σε ένα διαμέρισμα και να τον βγάζεις για βόλτα μια φορά τη μέρα για να κάνει την ανάγκη του στα τσιμέντα.Δεν επιτίθεμαι προσωπικά σε κανένα,εξάλλου δεν σας ξέρω, αλλαδεν μπορώ και να σιωπώ ακούγοντας μόνο για δικαιώματα.ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ απέναντι στο ζώο και στους άλλους και αν δεν μπορείτε να αντεπεξέλθετε τότε δεν πρέπει να έχετε ζώο.

Ps Το γεγονός οτι καποιοι ανεγκεφαλοι μολύνουν τις παραλίες με σκουπίδια δε σημαίνει οτι νομιμοποιεί και τους άλλους να τις μολύνουν περισσότερο...

menecat
12-10-08, 22:22
Παιδιά η ελευθερία μας σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου.Αυτό πρέπει να το θυμόμαστε όλοι.Αν λοιπόν εγώ είμαι αλλεργικός στα σκυλιά, ή τέλοσπάντων δεν μπορώ να ζήσω μαζί τους δεν έχει δικαίωμα κανείς να μου το επιβάλει.Όπως εγώ δεν έχω το δικαίωμα να σου πω να μην έχεις σκύλο έτσι κι εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να με ενοχλείς την ώρα που κοιμάμαι με τα γαβγίσματα του σκύλου σου(σκέψου 2 η ώρα τη νύχτα να βγω στο μπαλκόνι δίπλα απο το υπνοδωματιό σου και να φωνάζω),ούτε να τον βγάζεις να κάνει την ανάγκη του στα πεζοδρόμια και στα λάστιχα των αυτοκινήτων και όλοι οι υπόλοιποι να περπατάνε με το κεφάλι σκυφτό μην πατήσουν καμια νάρκη,ούτε έχεις το δικαίωμα να μου τον επιβάλεις να κάνουμε μαζί μπάνιο.
Δέχομαι το δικαίωμα σας να είστε φιλόζωοι(είμαι και εγώ με τον τρόπο μου-μέλος της greenpeace) αλλά πρέπει να αναλαμβάνετε τις ευθύνες σας και όχι να θεωρείτε τους άλλους παράξενους και τρελούς.Στην τελικοί πιστεύω πως είναι απάνθρωπο να κρατας ένα σκύλο φυλακισμένο σε ένα διαμέρισμα και να τον βγάζεις για βόλτα μια φορά τη μέρα για να κάνει την ανάγκη του στα τσιμέντα.Δεν επιτίθεμαι προσωπικά σε κανένα,εξάλλου δεν σας ξέρω, αλλαδεν μπορώ και να σιωπώ ακούγοντας μόνο για δικαιώματα.ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ απέναντι στο ζώο και στους άλλους και αν δεν μπορείτε να αντεπεξέλθετε τότε δεν πρέπει να έχετε ζώο.

Ps Το γεγονός οτι καποιοι ανεγκεφαλοι μολύνουν τις παραλίες με σκουπίδια δε σημαίνει οτι νομιμοποιεί και τους άλλους να τις μολύνουν περισσότερο...

Πολύ σωστά τα λές,ειδικά στο θέμα της "ελευθερίας" το οποίο είναι και κάτι αμφίδρομο (που σταματάει η ελευθερία των "αλλεργικών" έναντι των ιδιοκτητών κατοικίδιων άραγε?)

Ερώτηση:
Τι γνώμη έχεις για τους φιλόζωους που σέβονται τους γύρω τους και αναλαμβάνουν και με το παραπάνω τις ευθύνες τους;Γιατί κακά τα ψέματα και εγώ δυσκολεύομαι συνυπάρξω με άτομα που η μόνη αλλεργία που έχουν βρίσκεται στον εγκέφαλό τους και με παρενοχλούν σε ερημικές παραλίες πχ, που έχω ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να βρίσκομαι με τον σκύλο μου όταν πληρώ τις προϋποθέσεις που ορίζονται απο τον νόμο.
Το είπες και εσύ,δέν έχουμε μόνο δικαιώματα,έχουμε και υποχρεώσεις.Εγώ λοιπόν που μπορώ να διαμαρτυρηθώ όταν θίγονται τα δικαιώματά μου;Πώς μπορώ να προστατευτώ σε ένα σύτημα οχαδελφισμού,ψεφτοτραμπουκισμού και μαγικάς κλανιάς;
Άσχετο με την κουβέντα,άλλα δέν είδα κανενός να ιδρώνει το αυτάκι του που θα βγάλω τον καρκίνο επειδή είναι εθισμένος στην νικοτίνη (νόμιμος ναρκομανής).Απο το 2010 και βλέπουμε...

Δέν επιτίθεμαι,ούτε σε αποπαίρνω.Διάλογο προσπαθώ να κάνω όπως και εσύ.Το θέμα είναι ότι άν υπήρχαν περισσότερα άτομα που ενστερνίζονται τον διάλογο δέν θα μιλάγαμε κάν γι'αυτά τα θέματα.

karamitros43
14-10-08, 11:31
Πολύ σωστά τα λές,ειδικά στο θέμα της "ελευθερίας" το οποίο είναι και κάτι αμφίδρομο (που σταματάει η ελευθερία των "αλλεργικών" έναντι των ιδιοκτητών κατοικίδιων άραγε?)

Ερώτηση:
Τι γνώμη έχεις για τους φιλόζωους που σέβονται τους γύρω τους και αναλαμβάνουν και με το παραπάνω τις ευθύνες τους;Γιατί κακά τα ψέματα και εγώ δυσκολεύομαι συνυπάρξω με άτομα που η μόνη αλλεργία που έχουν βρίσκεται στον εγκέφαλό τους και με παρενοχλούν σε ερημικές παραλίες πχ, που έχω ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να βρίσκομαι με τον σκύλο μου όταν πληρώ τις προϋποθέσεις που ορίζονται απο τον νόμο.
Το είπες και εσύ,δέν έχουμε μόνο δικαιώματα,έχουμε και υποχρεώσεις.Εγώ λοιπόν που μπορώ να διαμαρτυρηθώ όταν θίγονται τα δικαιώματά μου;Πώς μπορώ να προστατευτώ σε ένα σύτημα οχαδελφισμού,ψεφτοτραμπουκισμού και μαγικάς κλανιάς;
Άσχετο με την κουβέντα,άλλα δέν είδα κανενός να ιδρώνει το αυτάκι του που θα βγάλω τον καρκίνο επειδή είναι εθισμένος στην νικοτίνη (νόμιμος ναρκομανής).Απο το 2010 και βλέπουμε...

Δέν επιτίθεμαι,ούτε σε αποπαίρνω.Διάλογο προσπαθώ να κάνω όπως και εσύ.Το θέμα είναι ότι άν υπήρχαν περισσότερα άτομα που ενστερνίζονται τον διάλογο δέν θα μιλάγαμε κάν γι'αυτά τα θέματα.

Πιστεύω οτι σε μια ερημική παραλία μπορείς να πάς με το σκύλο σου εφόσον:
1)Είναι εμβολιασμένος
2)θα μαζέψεις οποιαδήποτε περιττώματα αφήσει εκεί.
3)όταν έρθει κόσμος θα τον αποσύρειςτουλάχιστον απο το νερό.
Ναι είσαι ελεύθερος να κάνεις αυτό το πράγμα και εγώ την υπερασπίζομαι την ελευθερία σου αυτή(μη μου πείς γιατους ανθρώπους που αφήνουν τα περιττωματα τους εκει(όχι των ζώων τους-τα δικά τους) γιατι πιστευω πως αυτοί είναι στην εξέλιξη ένα βημα κάτω απο τις μαιμούδες).

Αν μιλάγαμε για το τσιγάρο θα έχωνα τα διπλάσια γιατι αυτό είναι καθαρή παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων(να φυσαw τον καπνό σου και να τον αναπνέει ο άλλος-απλα είναι άλλο το θέμα του thread(Αν εσύ ο ίδιος καπνίζεις δε θα σου πω εγώ να μην το κάνεις δικαιωμά σου είναι.Απλά μη με ενοχλείς και μην υπονομεύεις και τη δική μου υγεία)

Οι άνθρωποι που έχουν κατοικίδια(γιατι φιλόζωος μπορεί να είναι και κάποιος που δεν έχει κατοικίδιο) και είναι σωστοί με βρίσκουν δίπλα τους.

Η αλλεργία είναι ασθένεια δύσκολη.Είμαι αλλεργικός και έκανα επι μια πενταετία ενέσεις μία φορά το μήνα για να απευαισθητοποιηθώ .Η ίαση δεν ήταν πλήρης απλα υποχώρησαν τα συμπτώματα.Όταν όμως έρθω σε επαφή με τρίχες ζωου, γύρη και κάποια άλλα πράγματα ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Δέχομαι οτι κάποιοι χρησιμοποιούν την αλλεργία για πρόσχημα αλλα κάποιοι άνθρωποι έχουν πρόβλημα και ένας σωστός φιλόζωος οφείλει να τους προστατέψει....Όπως βλέπεις το νόμισμα έχει 2 όψεις

Φίλε για το ερώτημά σου για το πως θα προστατευτείς σου λέω το εξής:
Δε φταις εσύ ούτε εγώ ούτε κανένας.ΦΤΑΙΕΙ το κράτος γιατι αν το κράτος έκανε αυτό που έπρεπε(εφάρμζε τους νόμους) τότε όλοι θα το βούλωναν γιατί δε θα τους έπαιρνε.Άν η γρια που βγάζει το σκυλί να τα κάνει στη μέση του πεζοδρομίου τσίμπαγε 100 ευρώ πρόστιμο δε θα το έκανε και ο άλλος δε θα τα πάταγε και δε θα φώναζε.Όμοια και στην παραλία αν υπήρχε σαφής νόμος και ελεγκτικές αρχές δε θα κουβεντιάζαμε εμεις τώρα εδώ, που στην τελική μάλλον συμφωνούμε κιόλας.
Για να μη με πείς ρομαντικό σε παραπέμπω στην Αγγλία στη Γερμανία και στην Αυστραλία οπου έχω πείρα για το τι γίνεται.

Και οι μέν και οι δε και ΚΥΡΙΩΣ τα ζωα είμαστε θύματα αυτων των ασύδοτων κυβερνήσεων που έχουμε.

Τελικά μάλλον συμφωνούμε παρά διαφωνούμε.Και ξέριε που είναι το πρόβλημα,οι ασύδοτοι και των 2 πλευρών συνήθως δεν μπαίνουν στον κόπο να συζητήσουν απλά λένε τη λαλακία τους και πάνε,γιατι εκεί πρόκειται για σοβαρή έλλειψη εγκεφαλικών κυττάρων....
Καλημέρα και συγγνώμη για το μακροσκελές post

sen Sesilia
14-10-08, 14:21

πολυ σωστα!

Kitten1
26-10-08, 23:33
Καλά δεν το ξέρεις το λόγο; Διότι το 90% του ανθρώπινου είδους έχει κάλο στον εγκέφαλο!

gt apla otan oi ginaikes kai paidakia bainoun sto nero kai ta skilia exoun kapoia arrostia kai mikites gemizoun to nero kai oi anthropoi arrostainoun, tote kai go den dexomai skilakia sto nero. gt den einai igyes gia tin ygeia mas. Oi ginaikes exoun ginaikologika kai ta paidakia evaisthito derma. Eleos pia. akou kalo!!!

Alucard
27-10-08, 05:21
Εγω ειμαι υπέρ να έρχονται στις παραλίες σκυλιά,γατιά κτλ.
Ειδικα σε αυτές που έχουν κόσμο.
Ρεαλιστικά αν το δούμε δεν μπορεί όλα τα ζώα να είναι καθαρα και εμβολιασμέα
Και να πάει και κανα τσιμπούρι σε κανα παιδι και τι έγινε?Κλέφτες θα γίνουν οι γιατροί?

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=391224

katsonis13
27-10-08, 19:15
twra an kapoios mas thn pei, exei mpleksei me mena kai ton patera mou pou adika parapona gia to skylo de shkwnoume! H paralia einai gia olous!

wraios re file +1000 ante me tous koblexikous olous.as erthei ki emena opoios thelei na mou pei kati kai tha dei ti tha parei @@

ellif
28-10-08, 01:30
το σκυλι δεν παυει να ειναι σκυλι. ...................................................

και μην μου πειτε οτι τα σκυλια ειναι πεντακαθαρα γιατι πραγματικα θα ανοιξουμε τεραστια συζητηση.

και

να ρωτησω κατι παιδια? αναφερομαι στα παραπανω...
αηδιαζεται με τα σκυλια.το δεχομαι.λετε ειναι βρωμικα εαν κατουρησουν στην θαλασσα.καταρχην εμεις μονο κατουραμε εκει μεσα,μετα ναι ισως και να ειναι καποια βρωμικα.εμεις δηλαδη ειμαστε καθαροι οταν κανουμε διαφορα σεξουαλικα και μετα μπαινουμε μεσα για μπανιο? γιατι δεν συχαινεστε πρωτα τον διπλα νο σας που δεν ξερετε τι εκανε ή κανει καθε βραδυ και ποσο υγειεις ειναι και φοβαστε το ζωο.. εξαλλου οπως εχω προαναφερει εδω μεταξυ μας κολλαμε τα περισσοτερα και οχι απο τα ζωα.ρωτηστε στην τελικη κτηνιατρο,ρωτηστε μικροβιολογο.ψαξτε το λιγο στο ιντερνετ ως ζωωανθρωπονοσοι.. και μετα μιληστε.εκει θα σας παραδεκτω οντως...
δεν ειναι και τοσο δυσκολο να μαθουμε..αντι να λεμε οτι μας ερθει.. αλλο τι μας χαλαει οπτικα και αλλο απο τι οντως κινδεινευουμε... οχι απο τα ζωα παντος... αυτα ερχονται δευτερα..ηρεμηστε!( βαλτε στο ιντερνετ ζωοανθρωπονοσοι και μαθεται).. ευχαριστω.

ΑντώνηςG
29-10-08, 20:07
Δεν νιώθουμε τίποτα ρε!
Δηλαδή θα αφήσω εγώ το σκύλο μου να καίγεται στο σπίτι όταν μπορώ να τον πάω στην παραλία; Εμείς πάντως εδώ, νότια Κρήτη, όταν είχαμε πάει το σκυλάκι μας σε μια εηρμική παραλία πέρασε από δίπλα μας ένα ζευγάρι και όχι μόνο δεν μας είπε τίποτα αλλά έκατσε και χάιδεψε το σκυλάκι :). Όλοι οι υπόλοιποι απλά γελοίοι!

ΑντώνηςG
29-10-08, 20:09

και

να ρωτησω κατι παιδια? αναφερομαι στα παραπανω...
αηδιαζεται με τα σκυλια.το δεχομαι.λετε ειναι βρωμικα εαν κατουρησουν στην θαλασσα.καταρχην εμεις μονο κατουραμε εκει μεσα,μετα ναι ισως και να ειναι καποια βρωμικα.εμεις δηλαδη ειμαστε καθαροι οταν κανουμε διαφορα σεξουαλικα και μετα μπαινουμε μεσα για μπανιο? γιατι δεν συχαινεστε πρωτα τον διπλα νο σας που δεν ξερετε τι εκανε ή κανει καθε βραδυ και ποσο υγειεις ειναι και φοβαστε το ζωο.. εξαλλου οπως εχω προαναφερει εδω μεταξυ μας κολλαμε τα περισσοτερα και οχι απο τα ζωα.ρωτηστε στην τελικη κτηνιατρο,ρωτηστε μικροβιολογο.ψαξτε το λιγο στο ιντερνετ ως ζωωανθρωπονοσοι.. και μετα μιληστε.εκει θα σας παραδεκτω οντως...
δεν ειναι και τοσο δυσκολο να μαθουμε..αντι να λεμε οτι μας ερθει.. αλλο τι μας χαλαει οπτικα και αλλο απο τι οντως κινδεινευουμε... οχι απο τα ζωα παντος... αυτα ερχονται δευτερα..ηρεμηστε!( βαλτε στο ιντερνετ ζωοανθρωπονοσοι και μαθεται).. ευχαριστω.

Kάνε quote αυτά που δεν λες εσύ γιατί θα παρεξηγηθείς!

IR3bel Yell
11-05-09, 03:46
Πάντως εγώ προσωπικά πιο πολύ θα σιχαθώ έναν άνθρωπο που φυσάει τη μύτη του μέσα στη θάλασσα και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο κάνει εκεί μέσα παρά ένα σκυλί! Άντε πια, η κακομοιριά σε όλο της το μεγαλείο..Μιας και λύσαμε όλα μας τα προβλήματα,ας πιάσουμε και τα ζωάκια τώρα! Για'μένα όσοι δείχνουν δυσαρέσκεια με τα ζωα και ειδικά με τα σκυλιά που μόνο αγάπη μπορούν να σου προσφέρουν,είναι όλοι τελευταίοι και μικρόψυχοι.-

tas0s19
11-05-09, 18:57
Σε ερημικες παραλιες ναι αλλιως ειναι λιγο αντιαισθητικο

Antonius
02-09-09, 23:11
έχουμε πλάκα οι άνθρωποι,
οκ καλά κάνουμε και επιλέγουμε ποιός και τι θα μπει μέσα στο σπίτι μας,
αλλά από προκύπτει πως στην θάλασσά μας δεν θα κανει μπάνιο κάποιο άλλο θηλαστικό της φύσης;;;

Και μην ξεχνάμε, αν περάσει κανενα περιστέρι απο το μπαλκόνι, πυροβολίστε το! Ούτε να ξαναπεράσει από τον αέρα μας!

έχουν γεμίσει γόπες, τσίχλες και οτιδήποτε άλλο σκουπίδι την παραλία,
και δεν αντεχουν την παρουσια του σκύλου! Πού; στο νερό!!! Το 75% της γης! εχετε πλάκα.....

originalksd
05-09-09, 12:47
gt apla otan oi ginaikes kai paidakia bainoun sto nero kai ta skilia exoun kapoia arrostia kai mikites gemizoun to nero kai oi anthropoi arrostainoun, tote kai go den dexomai skilakia sto nero. gt den einai igyes gia tin ygeia mas. Oi ginaikes exoun ginaikologika kai ta paidakia evaisthito derma. Eleos pia. akou kalo!!!
:no::cry::angry::guns::judge:

έχουμε πλάκα οι άνθρωποι,
οκ καλά κάνουμε και επιλέγουμε ποιός και τι θα μπει μέσα στο σπίτι μας,
αλλά από προκύπτει πως στην θάλασσά μας δεν θα κανει μπάνιο κάποιο άλλο θηλαστικό της φύσης;;;

Και μην ξεχνάμε, αν περάσει κανενα περιστέρι απο το μπαλκόνι, πυροβολίστε το! Ούτε να ξαναπεράσει από τον αέρα μας!

έχουν γεμίσει γόπες, τσίχλες και οτιδήποτε άλλο σκουπίδι την παραλία,
και δεν αντεχουν την παρουσια του σκύλου! Πού; στο νερό!!! Το 75% της γης! εχετε πλάκα.....
+10'!!!

Εγώ λέω να εξωντόσουμε όλα τα ζωντανά πλάσματα στον πλανήτη Γη για να ήμαστε σίγουροι ότι είναι όλα καθαρά !!!!!!:rolleyes2
Τα πτηνά δέν θα κουτσουλάνε όπου είναι
Τα ζώα της ξηράς δέν θα κατουράνε και δέν θα χέζουνε όπου τους μυρίσει ποιό πολύ
Τα ζωντανά της θάλασας και των ποταμιών και των λιμνών δέν θα μολύνουν το νερό μας πιά....
ΑΜΑΝ : Τόσο θράσος κι όλα αυτά να υπάρχουν στον πλανήτη ΜΑΣ !!!!!!
Θάνατος σε όλα τους !!!!!

Μόνο ο άνθρωπος είναι άξιος να ζεί επάνω στη Γη !!!!
Είναι πάντα καθαρός (να κατουρήσουμε/χέσουμε κάπου που δέν έχει λεκάνη ??-> Ποτέ !!! κι άν ποτέ το κάνουμε -πάνω στην ανάγκη μας βρε αδελφέ - τα μαζεύουμε και τα πετάμε όλα στους κάδους μολυσματικών απορημάτων για να ήμαστε σίγουροι ότι δέν θα κολήσει κανένας τίποτα... ούτε το κ@λ@χαρτο χεσμένο αφήνουμε εκεί... ούτε καν το χαρτομάντηλο με τις μύξες μας πετάμε στον δρόμο: πάντα στον παραπάνω κάδο το πετάμε !!!!!!) και χωρίς ασθένειες (AIDS, H1N1, Μύκητες, Ψώρα, Λέπρα, απλή γρύπη, Φυματίωση, Ηπατίτηδες Α-Β-C, κ.λ.π.) που να κολάνε στους άλλους....

Μόνο ο άνθρωπος φέρεται σωστά στον πλανήτη !!!!!

OΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΧΑΤΕΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΕΤΑΝΕ ΤΑ ΠΕΡΙΤΩΜΑΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΝ ΑΠΟΡΗΜΑΤΑ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΕΤΑΝΕ ΜΟΛΥΣΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΙΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΚΑΔΟΥΣ ΑΠΟΡΙΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠ'ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ "ΑΝΩΘΕΝ")
ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΦΗΣ/ΚΑΥΣΗΣ ΝΩΜΙΖΕΤΕ ????
ΣΕ ΑΠΛΕΣ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ ΠΑΝΕ (ΟΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ/ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ -ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΚΑΙ ΜΗ - ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΧΏΜΑ (ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Ή ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ 'Η ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΡΟΧΗ
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ/ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΡΙΧΝΑΝ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ , ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟΔΗΧΤΙΚΑΝ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ (ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ) !!!!

ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΡΟΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ !!!

ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ !!!!:

ΟΛΑ ΚΑΤΑΛΕΙΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΔΑΤΙΝΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ !!!!

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΣ :
ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗΝ (ΚΑΘΑΡΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ???) ΘΑΛΑΣΣΑ
ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ (ΚΑΘΑΡΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ????) ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΧΛΩΡΙΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΛΥΜΑΣΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ (ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΥΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ???) ΣΩΛΗΝΕΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ !!!!!

ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ -ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΑΡΞΗΣ !!!!!!!
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥΣ !!!!!
:judge::guns::judge::guns::judge:

Moschino
05-09-09, 13:44
Annivas εσυ πως την εχεις δει δηλαδη ? Εμενα ο σκυλος μου ειναι σιγουρα πιο καθαρος απο εσενα αλλα η θαλασσα ξερεις εχει ιωδιο, η βρωμια που κολλαει δεν μπορω να καταλαβω. Τα καικια και τα πλοια που ριχνουν ολα τα σκατα στην θαλασσα δεν σε πειραζει,αν καποιος δεν εκανε μπανιο τρεις μερες η παει μετα την δουλεια στην θαλασσα δεν σε πειραζει αλλα ο σκυλος σε πειραξε,βεβαια ολοι οι μαγκες με τα σκυλια τα βαζουν.
Αν ρωτας εμενα,εγω δεν θελω να μπαινεις εσυ στην θαλασσα γιατι σε σιχαινομαι !

Moschino
05-09-09, 13:52
[QUOTE=Kitten1;9920841]gt apla otan oi ginaikes kai paidakia bainoun sto nero kai ta skilia exoun kapoia arrostia kai mikites gemizoun to nero kai oi anthropoi arrostainoun, tote kai go den dexomai skilakia sto nero. gt den einai igyes gia tin ygeia mas. Oi ginaikes exoun ginaikologika kai ta paidakia evaisthito derma. Eleos pia. akou kalo!!![/QUOTE

Kitten φιλε μου εσυ δεν την παλευεις με τιποτα ομως. Οτι τα παιδια εχουν ευαισθητο δερμα,συμφωνω αλλα οσα παιδια ζουν με σκυλια η γατια η αλλα ζωα παθαινουν κατι ?

Η παθαινουν κατι απο εμας τους μεγαλυτερους ? Δεν ακουσα εγω κανενα να πει οτι ο σκυλος αρρωστησε το παιδι. Απο δικες μας μαλακιες τυραννιουνται και τα παιδια.
Μερικοι πραγματικα νομιζουν οτι ειναι κατι σπουδαιο σε αυτην την χωρα,ολα εδω θα τα ακουσουμε ,πω πω ! ! ! Να μπουμε ολοι σε σακουλες για να μην κολλησουμε τιποτα

michailgm
06-09-09, 01:04
Συγνώμη αλλά πιστεύει κανείς ότι ο οποιοσδήποτε έχει κατοικίδιο στο σπίτι του (σκύλο, γάτα ή οτιδήποτε) είναι δυνατόν να το έχει βρώμικο ή χωρίς τα απαραίτητα εμβόλια και εξετάσεις; Μα πρώτα πρώτα η δική του υγεία κινδυνεύει και των δικών του ανθρώπων. Δηλαδή εγώ που έχω σκύλο και παιδάκια που όλη μέρα παίζουν μαζί είναι δυνατόν να μην τον έχω εμβολιασμένο, αποπαρασιτωμένο ή να αδιαφορώ για την υγεία του;
Δείτε τους ανθρώπους που συνήθως κουβαλάνε τον σκύλο τους στην παραλία.
Οι περισσότεροι φαίνεται ότι λατρεύουν το κατοικίδιο τους και το έχουν καθαρό και υγιές. Έχετε δει κανέναν τσομπάνο να κατεβάζει το.... τσομπανόσκυλο από τα βουνά στο beach bar για να πουλήσει μούρη;
Θέλω να πω ότι είναι τουλάχιστον υπερβολικό να απαγορεύουμε την είσοδο στη θάλασσα σε ένα μη αδέσποτο σκύλο επικαλούμενοι λόγους υγιεινής.
Εγώ αποφεύγω να πάρω μαζί μου το σκυλί μου στη θάλασσα όταν έχει κόσμο γιατί μπορεί να ενοχλήσει κάποιον τινάζοντας άμμο ή να πειράξει κάτι από διπλανούς λουόμενους ή σε τελική ανάλυση μπορεί κάποιος (κυρίως παιδάκι ή γυναίκα) να φοβάται τα σκυλία. Αλλά για λόγους υγιεινής ένα μη αδέσποτο ζώο......έλεος πια.

Arqie
13-10-09, 00:14

kala milas sovara twra????
stis paralies pou paei kai kanei mpanio o kathe vrwmiaris, pou katouraei o kathe sifiliaris, esena se peirakse o skylos?
eleos
ta skylia einai pio kathara kai kata megalo pososto emvoliasmena. oi anthrwpoi einai emvoliasmenoi? einai katharoi? xairoun akras ygeias?
ama ksanapas se paralia me kosmo xwris skylous pare kai ena deigma apo to nero, pigene to gia analysi kai ksana postare... na se dw meta...