PDA

Επιστροφή στο Forum : Amway Και προωθηση προϊοντων

liousis
23-06-08, 11:31
Καλησπερα σας. Με αφορμη το ενδιαφερον αυτο χωρο ειπα να postαρω και
εγω ενα θεμα που με απασχολει. Προσφατα ηρθα σε επικοινωνια με καποιον
γνωστο και μου προτεινε να γινω συνεργατης στην amway, δηλαδη με λιγα
λογια να προωθω προιοντα με σκοπο το κερδος φυσικα (στην αρχη ελαχιστο
ποσοστο) αλλα το κυριοτερο να βρω αλλους συνεργατες οπου με τη σειρα
τους ισως βρουν αλλους συνεργατες οποτε με ποσοστα τους ενος, του
αλλου, του αλλου να εχω καποιο εστω σεβαστο ποσο σαν εσοδο απο τις
πωλησεις που θα γινονται. Επειδη λιγο πολυ διαβαζοντας εδω μεσα τις διαφορες
αποψεις καποιων, οντως υπαρχει σοβαρη επικοινωνια και γνωση περι του
θεματος και ισως της λογικης για το πως δουλευει η συγκεκριμενη εταιρια.

Θα ηθελα τι γνωμη σας στα παρακατω ερωτηματα για να γινω πιο συγκεκριμενος :

1.Πιστευετε οτι η Amway ή οποιαδηποτε παρεμφερης λογικης εταιριας μπορει να
αποφερει χρηματα - παγια οπως λενε το μηνα σε καποιον ;

2.Υπαρχει καποιο πραγματικο παραδειγμα για την επιτυχια

3.Ειμαι λιγο καχυποπτος διοτι δεν ειμαι "πωλητης" και ουτε θελω να γινω. Απλα δεν
ξερω αν θα με ωφελησει τελικα η ολη ιστορια (?)

4.Εσεις τι γνωμη εχετε για κατι τετοιο ; Θα το επιδιωκατε ; Σας εχουν ερθει σε επαφη

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.

fantaros
23-06-08, 12:36
Στο Πορτο Καρράς εισουν????

fantaros
23-06-08, 12:46
Το θεμα ειναι αρκετα σοβαρό και ενδιαφέρον...

Παρακαλω ομως να μιλησουν ατομα που ξερουν απο προσωπικη εμπειρία και ΟΧΙ απο τα λεγομενα του γειτονα, του μπατζανάκη, του συμπεθερου της κωμμότριας και τα σχετικά....

Και μην ξεχνάτε πως αν ο μπατζανάκης δεν μπορεσε να φυτεψει ντοματες δεν σημαινει οτι πουθενα στον κοσμο δεν φυτρώνουν ντοματες.... κατι αντιστοιχο συμβαίνει και εδω...

Εμενα η γνώμη μου ειναι οτι το συστημα δουλευει τελεια... Απλα πρεπει να ακολουθεισεις καποια βηματα...

Τωρα ξερω οτι θα σκασουνε μυτη οι κλασικοι γραφικοι... "εμενα ο θειος μου προσπάθησε για 2 χρόνια αλλα δεν τα καταφερε... δεν δουλευουν ρε αυτα, μην σε πιανουν κορόιδιο"

Σκεψου να παιρνεις εναν φιλο σου τηλεφωνο και αντι για 10 ψηφία να πληκτρολογεις 9... οχι 2 αλλα 22 χρονια να προσπαθεις τιποτα δεν θα γινει....

Οταν βλεπεις το πλανο, εχεις 2 ερωτηματα:
1. Δουλεύει?????
2. Εγω μπορώ να το κάνω???? Θα δουλέψει για εμενα???

Στο πρωτο ερωτημα μπορω να σου απαντήσω: Το συστημα δουλευει τελεια, εφόσον το ακολουθεις.... Εχει ταλεντο το συστημα απο μόνο του, δεν χρειάζετε να εχεις ταλεντο εσυ..

Το 2ο ερωτημα δεν μπορω να σου το απαντήσω....Η απαντηση του 2ου ερωτηματος ειναι το δυσκολοτερο κομμάτι σε αυτήν την επιχειρηση, επειδη το κανεις μονος σου... Ολα τα αλλα τα κανεις με την ομάδα...

liousis
23-06-08, 15:18
Fantaros, σε ευχαριστω για την τοποθετηση.
Οχι δεν ημουν στο συνεδριο που εγινε, με ενημερωσε ενα ζευγαρι που πηγε εκει και ειναι στην Amway. Θα το ξεκινησω, στο κατω κατω δεν εχω να χασω τιποτα, εχω ηδη εργασια που εχει επαφη με παρα πολυ κοσμο οποτε ενας λογος παραπανω πιστευω για να προχωρησει. Ιδιως η συζυγος μου που ασχολειται κυριως με πωλησεις εχει πιστευω δυνατοτητες περισσοτερες. Και εγω πιστευω κατα βαθος οτι δουλευει τουλαχιστον σε εναν μετριο με καλο βαθμο μετα απο καιρο. Θα δειξει. Εδω θα ειμαστε :-) Σε ευχαριστω και να'σαι καλα.

fantaros
23-06-08, 15:45
Fantaros, σε ευχαριστω για την τοποθετηση.
Οχι δεν ημουν στο συνεδριο που εγινε, με ενημερωσε ενα ζευγαρι που πηγε εκει και ειναι στην Amway. Θα το ξεκινησω, στο κατω κατω δεν εχω να χασω τιποτα, εχω ηδη εργασια που εχει επαφη με παρα πολυ κοσμο οποτε ενας λογος παραπανω πιστευω για να προχωρησει. Ιδιως η συζυγος μου που ασχολειται κυριως με πωλησεις εχει πιστευω δυνατοτητες περισσοτερες. Και εγω πιστευω κατα βαθος οτι δουλευει τουλαχιστον σε εναν μετριο με καλο βαθμο μετα απο καιρο. Θα δειξει. Εδω θα ειμαστε :-) Σε ευχαριστω και να'σαι καλα.

Αν ειχες ερθει στο συνεδριακό Σαββατοκύριακο, θα καταλάβαινες την δυναμη της επιχειρησης... Εγω δεν προτεινω σε κανεναν να το κανει ή να μην το κάνει... εγω προτεινω σε ανθρώπους να το ΨΑΞΟΥΝ και να αποκτησουν δικη τους αποψη. Να μην ακουν παπαρολογίες απο τον μπατζανάκη και την κυρα-Μαριγουλα την γειτόνισσα. Το ασχημο ειναι οτι η κυρα-Μαριγουλα (τυχαιο το ονομα) ΔΕΝ γνωριζει οσα γνωρίζουμε εμεις και πετάει αερολογίες αποθαρρύνοντας κόσμο...

Υ.Γ.Ζητα (απο την ομάδα σου) να σου δώσουν να ακουσεις cd του Β. Στραβουδάκη...Θα παθεις πλακα

geosoftgr
23-06-08, 20:20
amway, καλώς τα παιδιά

Πυραμίδες και αεροπλανάκια...
http://www.skepdic.gr/entries/Pi/pyramidscheme.htm

μακριά φιλέ μου μακριά, μην δίνης δύναμη σε τέτοια σχήματα που μονό τα λεφτά σου θέλουν.

Τι είναι το multilevel marketing που πρεσβεύει η amway
http://www.eeei.gr/interbiz/articles/ponzi.htm

fantaros
23-06-08, 20:28
amway, καλώς τα παιδιά

Πυραμίδες και αεροπλανάκια...

Μονο που αποκαλεις την amway πυραμίδα φαινετε οτι εισαι ο κλασικός "μπατζανάκης" που εγραψα παραπάνω... Αν δεν ξερεις μην σχολιάζεις, και κυριως μαθε να εχεις αποψη και μην στηρίζεσε σε κειμενα ανωνυμων ασχετων...που κρυβονται πισω απο ενα pc και λενε παπαριές για θεματα που δεν ξερουν...

fantaros
23-06-08, 20:32
Δες τι γράφει ο ασχετος απο τον οποιο σχηματισες αποψη για την Amway

Προσοχή όμως! Μην προβαίνετε εσείς οι ίδιοι σε καταγγελίες σε δημόσιους χώρους (usenet, mailing lists κτλ.) όσο σίγουροι και αν είστε για αυτές. Κανείς μας δεν είναι αλάνθαστος και αν δεν εκτιμήσετε σωστά την κατάσταση κινδυνεύετε να καταστρέψετε την υπόληψη ή την εργασία κάποιου αθώου ο οποίος δεν φταίει σε τίποτε. Καλύτερα λοιπόν να αφήνετε το έργο αυτό στους ειδικούς.

Για να καταλαβεις... Σχολιάζει αρνητικά μια εταιρία για την οποία δεν ξερει τιποτα απολυτως και στο τελος πεταει και το κερασάκι...

Για γελια τουλάχιστον... Γιατι δεν λεει απλα οτι ΔΕΝ εχει αποδειξεις και πετάει παπαριές???

geosoftgr
23-06-08, 20:34
Μονο που αποκαλεις την amway πυραμίδα φαινετε οτι εισαι ο κλασικός "μπατζανάκης" που εγραψα παραπάνω... Αν δεν ξερεις μην σχολιάζεις, και κυριως μαθε να εχεις αποψη και μην στηρίζεσε σε κειμενα ανωνυμων ασχετων...που κρυβονται πισω απο ενα pc και λενε παπαριές για θεματα που δεν ξερουν...

Ανώνυμο διάβασες το πρώτο λινκ είναι μετάφραση από το αμερικανικό περιοδικό τον σκεπτικιστών εάν θες και το original εδώ

http://skepdic.com/amway.html

geosoftgr
23-06-08, 20:41
σταματώ το ποστάριζα γιατί δεν θέλω να ανοίξω διαμάχη με κανέναν.
Εγώ απλός έκανα μια ερεύνα με αφορμή το πρώτο post και βρήκα αυτά τα Link
Νομίζω πως και τα αρνητικά πρέπει να λέγονται και ο καθένας να κρήνη και να αποφασίζει.
Φιλικά :)

fantaros
23-06-08, 20:41
Ανώνυμο διάβασες το πρώτο λινκ είναι μετάφραση από το αμερικανικό περιοδικό τον σκεπτικιστών εάν θες και το original εδώ

Ερευνησε το μόνος σου και μετα σχηματισε αποψη...(ερευνα ομως οχι google)

Ενοειτε κ εγω φιλικά;);)

recidos
06-07-08, 23:59
πεστα ρε γκαρντασι και εγω ειμαι ιβο αλλα δεν την ψαχνω ...λες να αρχισω?

vaik
07-07-08, 09:13
hi se olous !!! file Liousi sou aresei na poulas?

liousis
08-07-08, 07:43
kai nai k oxi. eksartatai fysika apo ti poylao
kai ti tha kerdiso. to sygkekrimeno fainetai
kerdoforo alla fysika thelei arketi doyleia gia na proxorisei
poy einai logiko. apo thn alli den ksero. pantos epeidi to
kano me ti gynaika moy ayti exei perissoteri "peitho"
opote synexizei gia mena :-) to aklonito pleonektima tha
einai ontos na arxiso na bgazo esto kai xrimata kai tha einai
terastio epixeirima na graftei kai allos stin idia logiki me mena.

vaik
08-07-08, 12:23
file liousi vlepw oti eisai 8etikos tupos kai auto einai kalo.stous pio pollous pou eimaste sthn Amway den mas aresei na poulame .me thn pwlhsh vgazeis energhtiko eisodhma kai 8a xreiazete sunexeia na poulas gia na vgazeis lefta,sto diktuo pou eimai (sugkekrimena) estiazomaste sto na xtizoume diktua katanalwtwn (voh8ame an8rwpous) dioti etsi exoume kerdos kai mporoume na pame kai diakopoules.ok?

vaik
08-07-08, 12:25
oso gia tous upoloipous filous pou lene vlakeies (oloklhro polemo eixame kanei) gia thn Amway ena exw na pw: OSA DEN FTANEI H ALEPOU TA KANEI KREMASTARIA.

liousis
08-07-08, 15:42
den xreiazetai na katigoreis kanenan allon, eite aytoys poy den sympathoyn
tin idea, eite allous poy den exoyn dokimasei. ego px ayti ti stigmi eimai kato
apo ena zeygari to opoio exei standard eisodima 300e to mina peripoy. ego me
tin sizigo moy, skopeyoume, opos akribos les, na ftiakseis kai na anaptikseis
diktio katanaloton. hdh stin ierarxia apo kato mas einai 3 atoma, 3 alysides as
to poyme poy o skopos toys einai oxi na agorazoyn 100% (fysika oloi agorazoyn
opos kai emeis dioti einai aristis poiotitas ta proionta) alla kyrios na megalosoyn
me ti seira toys thn idea kai na tin anaptiksoyn. to thread to anoiksa prin apo
2 ebdomades nomizo, kai plaka plaka exo 3 synergates apo kato moy poy nai
men agorazoyn alla kai me ti seira toys mporoyn na anaptiksoyn tin idea.

diabasa episis allo ena thread sto idio section me para pollous anagnostes toy
forum kai ontos exei poly endiaferon olo ayto. alla sto kato kato skeftika, oti
emeis oi idioi eimaste poy kanoyme tin agora. ego gia paradeigma exo mia
etairia kai px me esena poy synergastika, efoson fygeis kai den se ksanado,
gia kathe neo pelati poy ESY tha fereis soy dino 10% apo ta kerdi poy tha ferei.
Etsi loipon, yparxei kai gia sena kinitro , dioti apo to tipota tha soy erthei xrima
kai fysika gia mena kerdos (meso esena san politis) xoris na trekso kan. to
idio loipon prepei na petyxo kai pisteyo oti mono 2 ebdomades exoyme
asxolithei kai idi exoyme epistrofi xrimaton apo ta proionta poy emeis katanalonoyme
h' poy agorazoyme gia logariasmo allwn (mesw emas - poy arga h grigora tha ginoyn
kai aytoi meli sto diktyo).

Ara en katakleidi, nai men prootho tin idea, agorazo gia mena ta BASIKA kai MONO
AYTA POY XREIAZOMAI, ME EKPTOSI, ME EPISTROFI XRIMATON, ME POIOITITA kai
pano apo ola an ayto anaptyxtei sosta (poy pisteyo to kanoyme sosta hdh dioti exoyme
poly boitheia apo ta atoma poy mas milisan) den blepo logo na min petyxei.

An pistepseis kati tha to kaneis. Thn epixeirisi poy proanefera prin, perisi tin ksekinisa
(den exei sxesi me poliseis, alla paroxi yphresiwn) kai pistepse me ton septembrio
poy ksekisa eixa mexri ton oktobrio 80e (OGDONTA EYRO) na tin bgalo!!! Kai apo to
pouthena arxise na erxetai kosmos kai pleon apo ton proto xrono exo kalispei ta eksoda
(hdh apo ton Maio fetos) kai eimai sto THETIKO prin oloklirothei to etos (erxomos Septembri)
Ara se OLA pisteyo to thema einai na PISTEPSEIS ayto poy kaneis kai ERXETAI MONO TOY :-)
To leo ek peiras kai san paradeigma stin zoi moy ayti ti stigmi, kalytero den exo apo kati poy
hdh exo zisei kai eida. Ara, giati na min...petyxei kai ayto ?

Kai sto kato kato, ti eixame ti xasame (oson afora tin Amway :-)

fantaros
08-07-08, 16:42
Καλη συνεχεια liousis... Εισαι σε σωστό δρομο...

Υ.Γ αν σου ειναι ευκολο μην γραφεις τοσο μεγαλα κειμενα με greeklish... ειναι κουραστικο φιλε...

vaik
08-07-08, 17:00
Kalh epituxia file Liousi kai ''fantaros''.Alla file Liousi den kserw pws sta exoun pei h anadoxoi sou alla den 8a einai kai toso eukolo !!! Oi pio polloi me thn prwth duskolia 'h anohsia pou 8a tous pei kapoios (95%+) ta paratane . Alla den eimaste emeis autoi !!! Go Diamond paidia !!!

stratosx
08-07-08, 18:15
Συνφορουμίτη ανάλογο θέμα έχει αναλυθεί (ομηρικές μάχες) στο παρακάτω link. Διάβασε το με υπομονή και προσοχή.

http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=181902

Ένας μπατζανάκης!

Update: Διάβασα το link που έδωσε ο συνφορουμίτης geosoftgr ( http://skepdic.com/amway.html ) και δεν άντεχα να μην αντιγράψω το παρακάτω

In the United States, the Federal Trade Commission requires Amway to label its products with the message that 54% of Amway recruits make nothing and the rest earn on average $65 a month. No such labels are required in other countries, but the facts are clear. Most people who get involved in Amway will not make money.

vaik
08-07-08, 23:06
wraia na grafoume mono sto allo 8ema !!!!

fantaros
08-07-08, 23:22
Συνφορουμίτη ανάλογο θέμα έχει αναλυθεί (ομηρικές μάχες) στο παρακάτω link. Διάβασε το με υπομονή και προσοχή.

http://www.greekzlive.com/forum/showthread.php?t=181902

Ένας μπατζανάκης!

Μπατζανακης!!!!!!! :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Στραβουδακη μεγαλε.... σκορπας ατακες παντου

fantaros
08-07-08, 23:22
Στο Πορτο Καρρας ειχατε παει????

liousis
09-07-08, 00:42
1. Διαβασα το αλλο thread καθως και τα διαφορα sites που αναφερονται στη λογικη αυτη
2. Θα παω σε ενα συνεδριο τη Δευτερα στο Macedonia Palas (Θεσσαλονικη)
3. Ηδη σχεδιασα σημερα με τη γυναικα μου τα home plans

Συμφωνω με τη λογικη οτι οι απο κατω...πληρωνουν, ε, ας πληρωνουν, καποιοι
πρεπει να πληρωνουν, αλλα και καποιοι πρεπει να εισπρατουν. Προτιμω να μπορεσω
να μπω (ας δοκιμασω και ας πω οτι εχασα το χρονο μου - που ηδη εχω εκπτωσεις πισω)
και γιατι οχι να ειμαι αυτος που ειναι απο πανω. Δεν ειναι δυνατον τοσοι ανθρωποι να
ΜΗΝ γνωριζουν γενικως την Amway. Εμεις ειμαστε και λιγο ψαγμενοι παραπανω, τουλαχιστον
αυτοι που γραφουν στο συγκεκριμενο thread και ειναι λογικο, αλλα η ΠΛΗΡΗΣ ΑΓΝΟΙΑ
των υπολοιπων ; Γιατι να μην λειιτουργησει εστω λιγο θετικα ;

Ενδιαφερον αυτο με το label στην ετικετα. Εχεις screenshot ή καποιο αρθρο που το λεει διοτι θα ηθελα να το δω, ειναι σημαντικο. Σε ευχαριστω.

Ευχαριστω γενικως για το χρονο σας και τις σκεψεις σας

stratosx
09-07-08, 13:23
Ενδιαφερον αυτο με το label στην ετικετα. Εχεις screenshot ή καποιο αρθρο που το λεει διοτι θα ηθελα να το δω, ειναι σημαντικο. Σε ευχαριστω.

Σου είπα που το διάβασα και το έκανα copy

fantaros
09-07-08, 17:27
πεστα ρε γκαρντασι και εγω ειμαι ιβο αλλα δεν την ψαχνω ...λες να αρχισω?

Να αρχισεις... Αλλα να ερχησεις σοβαρα... Να κανεις κατι με βαθμο 8-9 και οχι με βαθμο 3....

Υπαρχουν 2 επιλογες....

1. Δουλεια για 40 χρονια------>> διακοπες 1 εβδομαδα τον χρονο....
2. Δουλεια και σωστες κινησεις στον ελευθερο χρονο σου----->>Διακοπες ΜΙΑ ΖΩΗ

Υ.Γ. Δεν μπορω να ακουω ανθρωπους που λενε "καλα τα λες αλλα δεν εχω χρόνο"

Η Ελενα Χαρωνη (το διαμαντι της Ελλαδας που θα μιλησει την Δευτερα στο BBS) οταν ξεκινησε την επιχειρηση ειχε 4 παιδια, ενα σπιτι, εναν συζυγο και εργασια....

Οταν ακουω φοιτητες ή καφενειακους να λενε δεν εχω χρονο.....σπυρια βγαζω
Συνεχισε να δουλευεις για 40 χρονια, τοτε θα εχεις χρονο...

Καλο ξεκινημα σε ολους

vaik
09-07-08, 19:12
Kataplhktikh kuria !!!

liousis
09-07-08, 21:30
Δειτε σας παρακαλω αυτη την εικονα που ανεβασα απο μια παραγγελια

http://img362.imageshack.us/img362/7592/amwayorderco1.jpg

οκ, το Γ ειναι το ποσο.
Το Α τι ειναι ?
Το Β ?

Εγω ποσαυς ποντους θα παρω ?
Ο απο πανω μου ποσους ποντους ?

liousis
09-07-08, 21:32
Επισης αλλη μια ερωτηση που ξεχασα :

Μπορω να παραγγειλω για λογιαριασμο αλλου ΙΒΟ ;
Ωστε πχ τους ποντους να τους παρει αυτος και οχι εγω, αφου μαζευω την παραγγελια για να μην εχω εξοδα αποστολης απο πολλους ;

fantaros
09-07-08, 21:55
Επισης αλλη μια ερωτηση που ξεχασα :

Μπορω να παραγγειλω για λογιαριασμο αλλου ΙΒΟ ;
Ωστε πχ τους ποντους να τους παρει αυτος και οχι εγω, αφου μαζευω την παραγγελια για να μην εχω εξοδα αποστολης απο πολλους ;

Ενοειτε... Αυτο λεγετε ομαδικη παραγγελια

Τα παραγγελνει ενας, ερχοντε στο σπιτι του αλλα οι ποντοι μετρανε κανονικοτατα σε ΟΛΟΥΣ τους ΙΒΟ τους οποιους εξυπηρετεις... Αυτο γινετε επειδη μπορει τα ατομα της ομαδας να χρειαζοντε απο 1 ή 2 προιόντα ο καθενας και να μην συμπληρωνουν παραγγελια μονοι τους... τοτε γινετε ομαδικη παραγγελια, για αυτο και λεγετε ομαδα, ο ενας βοηθαει τον αλλο :);)

vaik
09-07-08, 22:32
Esu 8a pareis 58.84pV kai o anadoxos 8a exei +58.84pV alla o mis8os 8a miras8ei analoga me to possous exei !!! rwta kai ton anadoxo sou ,ti ntrepesai? h' an den kserei rwta thn grammh anadoxhs sou !!!

mihalis87gr
09-07-08, 22:35
Παιδιά έχω να πω κάποια πράγματα.

Πρώτον έχω ψάξει σχετικά με την Amway και την Herbalife, δεν είμαι άσχετος και ήθελα να ασχοληθώ αλλά τελικά προέκυψε κάτι καλύτερο άσχετο με αυτού του είδους τη δουλειά.

Ισχύει το εξής, ΑΝ ασχοληθείς σοβαρά ΘΑ βγάλεις λεφτά 100%!!!
Αλλά θέλει πολλή δουλειά για να κάνεις δίκτυο, μετά απολαμβάνεις.Όποιος λέει οτι δεν έβγαλε λεφτά είναι επειδή δεν ασχολήθηκε σοβαρά.Τα λεφτά δεν έρχονται μόνα τους, θέλουν κόπο.Αυτό ισχύει και σε αυτού του είδους τις δουλειές.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων που είχα δει σε αυτά τα σεμινάρια ήθελαν το εύκολο κέρδος, γι αυτό τα παράτησαν αμέσως.Κέρδος έχεις πολύ καλό, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο νομίζουν μερικοί.Θελει και εδώ προσωπική δουλειά και φυσικά και λίγη τύχη.

Το κυριότερο για όποιον αποφασίσει να ασχοληθεί είναι να βρει έναν σοβαρό και έντιμο συνεργάτη που να του μάθει 5 πράγματα και να τον βοηθήσει στην αρχή.

ΥΓ
Δεν ασχολούμαι ούτε με amway ούτε με herbalife πλέον, είχα ασχοληθεί παλιότερα και είχα πολύ θετικές εμπειρίες.

Επίσης όποιος δε το έχει δοκιμάσει δεν μπορεί να φέρει άποψη επί του θέματος.Κάποτε κι εγώ ήμουν αντίθετος κυρίως λόγω των σεμιναρίων όπου σου κάνουν πλύση εγκεφάλου.Αλλά η όλη ιδέα και οι προοπτικές για κέρδος είναι πραγματικές και εφικτές!

liousis
09-07-08, 22:54
mihalis87gr οπως ειπα πριν, λεω να το ψαξω και θα δω τι παιζεται.
Ηδη ξεκινησαμε θετικα, και οπως προανεφανε τα παιδια, πρεπει να κανεις
δικτυο καταναλωτων, πχ σημερα εχω για πλακα 200ε παραγγελιες απο γνωστους σαν συνολο.

vaik δεν εχω καταλαβει πως μοιραζεται το κερδος. αν με βοηθουσες με ενα παραδειγμα
θα το εκτιμουσα. δεν μου το εχει εξηγησει κανεις. οπως για την εικονα παραπανω που
εστειλα, ετσι και τωρα στελνω αλλη μια ωστε ΑΝ γνωριζεις να με διαφωτισεις. Θα βαλω
τυχαια καποια νουμερα με ποντους και ενα υποτυπωδες μικρο δικτυο :

αν υποθεσουμε οτι κατω απο καθε ονομα (γραμμα) εχω τους ποντους για ενα μηνα,
τι θα μου αναλογει σε μενα ;

Παραδειγμα 1
http://img233.imageshack.us/img233/3908/46910229yh7.jpg

Παραδειγμα 2
http://img228.imageshack.us/img228/8260/10262891sv8.jpg

Και παλι ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια.

vaik
10-07-08, 16:44
Hi mihalis89gr ,polu wraia kai swsta auta pou les alla giati den 8es na asxolh8eis ?????
File liousi mou fainetai oti den exeis ka8olou kalous anadoxous (sorry kiolas).An kai eisai crossline 8a se voh8hsw (wraia diagrammata) .

Paradeigma 1o
Pros8eteis olous tous pontous apo katw mexri panw (+tous dikous sou)
200+50+200+100+100+100=750(sumfwna me ton pinaka amoivwn eisai sto 6%)
750*6%=45 .TWRA FUSIKA DEN EINAI MONO DIKA SOU AUTA TA 45 ETSI O (B) EXEI 400pV(pinakas amoivwn 3%) 400*3%=12. [oi alloi pou exoun ligotero apo 200pV den pairnoun tpt mono thn ekptwsh 30% sta proionta] kai etsi afaireis apo ta 45(olou tou diktuou) ta 12 (B) 45-12=33 , 33+30pV(proswpikh katanalwsh)=63pV (1pV=1.5E)
63*1.5E= 94.5E 8a vgaleis ESY

Paradeigma 2o
Sunolo 1850pV (pinakas amoivwn 9%) 1850*9%=166.5
[twra o B exei 1200pV *9%=108 + o G pou exei 400pV*3%=12 = 108+12=120]

166.5(olo to diktuo) - 120 (B+G) = 46.5 + 30pV (proswpikh katanalwsh) = 76.5
(1pV=1.5E) 76.5 *1.5E=114.75 8a vgaleis ESY

OPWS VLEPEIS DEN AUKSH8HKE TOSO POLU TO KERDOS SOU DIOTI O B EVALE POLU DOULEIA (KAI LIGO O G) KAI OXI ESU TOSO (PYRAMIDA XOAXOAXOXAOAXOAX)

SUNOPSIS
1.PROS8ETEIS OLOUS TOUS PONTOUS TOU DIKTUO SOU KAI VRISEKIS SE TI POSOSTO EISAI,TO POLLAPLASIAZEIS ME TOUS PONTOUS KAI VRISKEIS ENAN ARI8MO*
2.VRISKEIS TON KA8E PROSWPIKO SOU (1GRAMMH MONO KATW APO ESENA) KAI VRISKEIS ME TON PINAKA AMOIVWN SE TI POSOSTO VRISKETAI KAI TO POLLAPLASIAZEIS ME TOUS PONTOUS TOU
3.PROS8ETEIS TOUS PONTOUS TOU KA8ENOS
4.TOUS AFAIREIS APO TOUS PONTOUS POU EIXES STHN ARXH*
3.PROS8ETEIS 30pV APO THN PROSWPIKH KATANALWSH
4.TO POLLAPLASIAZEIS ME TO 1.5
5.PAIRNEIS TO XRHMA (XAOXAOXAO)

FILE LIOUSI ENA EXW NA SOU PW KANE ESY THN DOULEIA KAI ASE TA UPOLOIPA STHN AMWAY (STIS PROISTORIKES EPOXES THS AMWAY KA8ONTOUSAN KAI METRAGAN POSA EXEI KANEI O KA8ENAS KAI TA MOIRAZAN) H TEXNOLOGIA EXEI PROXWRHSH

(LIGO ASXETO) OI EIDIKOI LENE OTI SE LIGO KAIRO OLOI (AKOMA KAI AUTOI POU DEN KSEROUN NA PIANOUN TO PONTIKI) 8A PSWNIZOUN MESW INTERNET (H AMWAY TO EXEI SKEFTEI APO TOTE POU VGHKE TO INTERNET) XAOXAAXOOAXOOAX AMWAY ''PANTA ENA VHMA MPROSTA''

SORRY GIA TA GREEKLISH ALLA DEN MPORW NA GRAFW KALA KAI GRHGORA STA ELLHNIKA

vaik
10-07-08, 16:47
Vlepete Egw Den Exw Kanena Kerdos Apo Ton Liousi (giati Anhkei Se Allo Diktuo-crossline) Alla Ton Voh8aw .auth Einai H Amway !!!!!!

mihalis87gr
10-07-08, 17:41
vaik δεν βρήκα κάποιον σοβαρό για να συνεργαστώ και να ασχοληθώ.
Και επίσης πλέον στον τομέα μου(ΙΤ) έχω πολύ καλά λεφτά οπότε ίσως να ασχοληθώ στο μέλλον λίγο για έξτρα εισόδημα ;)

liousis
11-07-08, 00:41
Το σκεπτικο μου (μας) mihalis87gr ισα ισα ειναι να φτασουμε (μακαρι) σε
ενα επιπεδο που ακομη και να ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΝ, να εισπρατεις. Οπως
πχ περιπτωσεις που ακουσα με παγιο εισοδημα απο 1.500ε μεχρι και 10.000+
το μηνα. Εγω συγκεκριμενα επειδη ασχολουμαι με την πληροφορικη, τα εσοδα
το μηνα ειναι πανω απο 3.000+ ευρω (και μονο στη 1η χρονια κιολας οπως
πρωτοανεφερα, πρακτικα δουλευω το πολυ 3 ωρες την ημερα και τις αλλες ειτε
σερφαρω ειτε διαβαζω κανα βιβλιο, και καθομαι γενικως) γιαυτο ισως και το
ψαχνω για κατι αλλο που ισως να με βοηθησει. ΑΝ βγει σε καλο, καλοδεχουμενο,
ΑΝ ΟΧΙ, ε τι να κανουμε, προσπαθησαμε :-) και ας χασαμε.

Δεν πιστευω οτι μπορει να μην βγει, απλα θελει πολυ προσπαθεια και να στηριζεται
στο γεγονος οτι αναπτυσεται απο κατω σου και δεν θα σταματησει σε αγορες μοναχα.

Ειναι που θα πεσεις. Ετσι οπως λες και εσυ δεν βρηκες καποιον σοβαρο ανθρωπο ετσι
και εγω δεν ειχα ιδεα πως λειτουργει. Αλλα εχει συστημα. Ο καιρος μονο θα δειξει. Παντως
και εγω για αρχη ειμαι ΠΟΛΥΥΥΥ επιφυλακτικος αλλα εδω ειμαστε και θα τα λεμε

liousis
11-07-08, 00:58
Επισης vaik σε ευχαριστω για την εξηγηση - βοηθεια.

Δεν καταλαβα μοναχα τα 30pv που προσθετεις καθε φορα
και λες οτι ειναι προσωπικη καταναλωση.
Αυτο πως βγαινει ; Πχ απο 100ποντους πως προκυπτει το 30 ?
Διαιρεις το 100 με το 3,3 ? Αν ειχα 200ποντους θα ηταν 60 ?

vaik
11-07-08, 10:10
File mihalis87gr den se piezei kanenas na asxolh8ei !!! oso gia to oti den vrhkes kalo sunergath den isxuei,panta uparxei enas platinenios kai panw pou mporei na se voh8hsei!!!

File liousi nomizw einai to 30% twn 100pV (40% amoives + 30% ekptwsh)

liousis
12-07-08, 08:34
...vaik αρα το υπολοιπο που μενει ειναι το 30 ? Διοτι δεν βλεπω να κανεις αφαιρεση.

Εγω ειμαι πρακτικος τυπος γιαυτο σου ζητησα τους υπολογισμους βασει παραπανω
παραδειγματων αλλα και παλι δεν καταλαβα πως βγαινουν οι 30 ποντοι.

Αν λες λοιπον οπως μου λες οτι ειναι το 30% που μενει απο τους ποντους που
καταναλωσα, αρα εινα fixed αυτο παντα και δεν αλλαζει σωστα ; Δηλαδη αν
εκανα 500ποντους τοτε το νουμερο αυτο θα 150 ε ? ΟΚ τοτε, το επιασα. thanks

mihalis87gr
12-07-08, 10:34
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, για να ασχοληθώ χρειάζομαι επαγγελματικό ΑΦΜ σωστά?

mihalis87gr
12-07-08, 10:35
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που στη herbalife απέφευγαν με κάθε τρόπο να απαντήσουν, τα καλλυντικά έχουν έγκριση από τον ΕΟΦ?Δηλαδή είναι νόμιμα στην ελλάδα?

vaik
12-07-08, 11:19
tpt liousi (alla den kserw an einai kai akrivws etsi) Rwta ton plathnenio sou !!! Kaen esu thn douleia kai ase ta upoloipa sthn Amway !!!

File mihali den xreiazetai A.F.M. .An twra rwtas gia forologika kai tetoia ,gia thn Amway einai to T.E.B.E. .AMA VGAZEIS PANW APO 600E SOU KOLLANE KAI ENSHMA STO T.E.B.E. (ALLA MHN TO PEITE SE KANENAN) XAXXOXAOAXOAAXO

OSO GIA TA KALLUNTIKA POU RWTAS H ARTISTRY EINAI MESA STIS 5 KORYFAIES SE PWLHSEIS ETAIRIES KALLUNTIKWN (SXEDON PANTA EINAI MESA OI UPOLOIPES OLO ALLAZOUN)
OSO GIA NOMIMOTHTA TO PARAPANW POU SOU EIPA TA LEEI OLA ALLA 8A SOU PW .
H ARTISTRY EXEI PAREI PARA POLLA DIPLWMATA EURESITEXNIAS ,TO ERGOSTASIO EINAI KUKLIKO GIA NA MHN MAZEUONTAI MIKROVIA (MHN GELATE) KAI EPISHS MHN KSEXNAAME OTI DEN PERIEXOUN MOLUVDO TA KALLUNTIKA MAS !!! AAAA MHN KSEXNAME KAI THN SANDRA BULLOCK POU DIAFHMIZEI THN KAINOURGIA KREMA THS ARTISTRY (AFOU THN EIXE XRHSIMOPOIHSEI GIA 2 XRONIA) .OSO GIA THN HERBALIFE EGW PISTEUW OTI EINAI KAKH ANTIGRAFH THS AMWAY ,ASE POU SAN GYFTOI GRAFOUN STA AUTOKINHTA TOUS I LOVE HERBALIFE KAI THLEFWNA KAI VLAKIES (SAN NA ZHTIANEUOUN)(SORRY KIOLAS ALLA EMEIS DEN ''POULAME'' THN EPIXEIRHSH MAS !!!! ELPIZW NA SE KALUPSA !!!! (EXW KAI SEMINARIO SE 2 WRES KAI EIMAI POLU XAROUMENOS) BYE

mihalis87gr
12-07-08, 15:12
Αυτό που ρωτούσα 2 μήνες ένα παιδί της herbalife και δεν έπαιρνα απάντηση το απάντησε ο φίλος vaik μέσα σε μια μέρα. :bow:

Δεν έχω να πω κάτι άλλο.Φάνηκε η διαφορά μεταξύ herbalife και amway.:judge:

vaik
12-07-08, 23:47
DEN EXW TPT ME THN HERBALIFE KAI OUTE 8ELW NA ANOIKSW 8EMA !!!AUTH EINAI H GNWMH MOU !!! eee TI NA KANOUME SE AUTH THN EPIXEIRHSH EIMAI POLU FUTO !!!! TO SXOLEIO ME 11 TO TELEIWSA XOXAOXAOXAO

tarantules
13-07-08, 09:17
Ας δούμε τώρα με λίγα παραδείγματα γιατί δεν δουλεύει αυτό το σύστημα. Ο λόγος είναι απλός: Για κάθε ένα που κερδίζει χρήματα, υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός νέων μελών που δεν κερδίζουν τίποτα (αντιθέτως, χάνουν καθώς πληρώνουν μηνιαία συνδρομή και δεν έχουν κέρδος). Κάθε πυραμίδα έχει διαφορετικό σύστημα πληρωμών αλλά ο πυρήνας είναι ο ίδιος. Ας πούμε λοιπόν ότι "είσαι στα λεφτά σου" όταν έχεις στρατολογήσει (έμμεσα ή άμεσα) 30 άτομα κάτω σου.
Με 30 άτομα κάτω σας, βγάζετε αρκετά για να καλύπτετε τις μηνιαίες αγορές προϊόντων σας. Είναι απλά ένα παράδειγμα και μιλάμε μόνο για "άτομα που στήνουν επιχειρήσεις", όχι πελάτες. Ας πούμε ότι αυτός είστε εσείς. Είστε "στα λεφτά σας", δεν κερδίζετε αλλά και δεν χάνετε δραχμή. Έχετε 5 "κλαδιά" και κάθε "κλαδί" περιέχει 6 ανθρώπους. Ας υποθέσουμε ότι στρατολογήσατε 5 άτομα στο πρώτο επίπεδο και καθένας από αυτούς στρατολόγησε 5 στο δεύτερο επίπεδο. Ποτέ δεν είναι τόσο εύκολο αλλά ας υποθέσουμε ότι δουλεύει χάριν παραδείγματος. Στη μικρή σας downline στο παράδειγμα αυτό, ένας δεν χάνει αλλά και δεν κερδίζει χρήματα, πέντε κερδίζουν ένα πολύ πολύ μικρό ποσό και εικοσιπέντε είναι νέοι και ξοδέψαν μόνο χρήματα.
Εδώ όμως θα μας πείτε ότι αυτοί οι 25 αγόρασαν προϊόντα που ήθελαν ν' αγοράσουν. Παίρνουν κάτι σε αντίτιμο των χρημάτων τους. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά πόσοι από αυτούς θα αγόραζαν ποτέ οτιδήποτε από αυτά αν δεν υπήρχε η "επιχειρηματική ευκαιρία"; Θυμηθείτε ότι αυτοί είναι οι "δυναμικοί και φιλόδοξοι τύποι" όχι "πελάτες". Εκτός από διανομείς γίνονται και πελάτες, και ας μην αναφέρουμε τα βιβλία, βιντεοκασέτες και όλο το "εκπαιδευτικό υλικό" που κοστίζουν κι αυτά αρκετά.
Έτσι, η αγορά προϊόντων δικαιολογείται στους νέους διανομείς σαν αναγκαία προς την επιτυχία στα δίκτυα καταναλωτών. Συχνά οι διανομείς αγοράζουν περισσότερα από τις minimum απαιτούμενες πωλήσεις γιατί πιστεύουν ότι θα τα πάρουν πίσω με κέρδος κάποια μέρα.
Εντάξει, μέχρι στιγμής αυτή η "επιχείρηση" είναι μικρή. Ας δούμε τι συμβαίνει όταν μεγαλώσει πραγματικά. Δεν θέλετε να βγάζετε απλά όσα ξοδεύετε. Θέλετε να "βοηθήστε άλλους να στήσουν επιχειρήσεις" και να βοηθήστε τον εαυτό σας να μεγαλώσει.
5 άτομα βρίσκουν 5 άτομα που βρίσκουν 5 άτομα που βρίσκουν 5 άτομα σε 6 επίπεδα συνολικά. Αυτό το σενάριο είναι συχνά εκείνο που σας δείχνουν όταν πρωτοσυναντάτε τα δίκτυα καταναλωτών. Αυτή τη στιγμή έχετε 19.530 άτομα στην "επιχείρησή" σας και είστε ήδη στο γιωτ σας κάπου στο Μονακό.
Όσο είστε διακοπές, πόσοι στην "επιχείρησή" σας περνάνε εξίσου καλά;
Οι 5 πρώτοι στο επίπεδο ακριβώς από κάτω σας, έχουν ακριβώς ένα πέμπτο από το σύνολο που έχετε εσείς. Αυτό βέβαια είναι εντελώς υποθετικό και στην πραγματικότητα οι "επιχειρήσεις" αυτές επεκτείνονται πολύ πιο δύσκολα, αλλά ας το δεχτούμε σαν παράδειγμα. Έτσι οι 5 πρώτοι έχουν 3.905 άτομα κάτω τους. Έχοντας 4.000 άτομα κάτω τους είναι αρκετά καλοί, σωστά; Ας πούμε λοιπόν ότι σίγουρα οι 5 πρώτοι είναι επιτυχημένοι.
Τι κάνουν όμως οι δικοί τους πρώτοι; Αυτοί είναι άτομα στο δεύτερο επίπεδό σας και σ' αυτό το παράδειγμα έχετε 25 άτομα στο επίπεδο αυτό. Αυτοί έχουν 780 άτομα κάτω τους και δεν είναι καθόλου άσχημα. Βέβαια, αν τους συγκρίνετε με τους 19.530 που εσείς έχετε... Αλλά οπωσδήποτε βγάζουν κάποια λεφτά το μήνα.
Στο τρίτο επίπεδο έχετε 125 άτομα στο παράδειγμα αυτό. Αυτοί τι κάνουν; Κάθε ένας από αυτούς έχει μόνο 155 άτομα κάτω τους. Λιγότερο από 8% του συνόλου σας. Κάθε ένας από αυτούς τους 125 πιθανόν να βγάζουν περίπου 3-4 φορές όσα ξοδεύουν γι αγορές προϊόντων κάθε μήνα. Και πάλι όμως είναι κέρδος.
'Ενα επίπεδο πιο κάτω και στο τέταρτο επίπεδο έχετε 625 άτομα που απλά "είναι στα λεφτά τους". Σ' αυτό το παράδειγμα, κάθε ένας από τους 625 στο τέταρτο επίπεδο έχει 30 άτομα κάτω τους. Οι αγορές προϊόντων είναι πληρωμένες, αλλά όχι η διαφήμιση (φέιγ βολάν, αφισέτες, αγγελίες κ.α.), λογαριασμοί τηλεφώνου (για να συντηρηθεί μία τέτοια ουρά 30 ατόμων θέλει συνεχή υποστήριξη), βενζίνη (ένας παλιός γνωστός μας από την Πάτρα κάνει συχνά το γύρο της Πελοποννήσου και πολλά Σαββατοκύριακα πηγαίνει μέχρι Γιάννενα, Κρήτη, Θεσσαλονίκη σε "συγκεντρώσεις" πάντα για τις ανάγκες της "επιχείρησής" του) , δωρεάν δείγματα, "εκπαιδευτικό" υλικό κλπ. Μπορεί να σας λένε ότι εκπίπτουν από τη φορολογία σαν έξοδα εταιρείας (άλλο ένα σκάνδαλο που σιγά σιγά διευθετείται νομικά πχ. Καναδάς) αλλά κάποιος δεν πρέπει να τα πληρώσει έτσι κι αλλιώς;
Στο πέμπτο επίπεδο βρίσκουμε άτομα που ξοδεύουν περισσότερα απ' όσα βγάζουν. Και, το πέμπτο επίπεδο έχει πολύ περισσότερα άτομα: 3.125 άτομα με μόνο 5 άτομα κάτω τους!
Αυτό δεν είναι τίποτα συγκρινόμενο με τα 15.625 άτομα στο έκτο επίπεδο. Βέβαια βγάζετε λεφτά από αυτούς αλλά κάθε ένας από τους 15.625 διανομείς στο έκτο επίπεδο απλά ξόδεψαν χρήματα και δεν έχουν κερδίσει δραχμή. Έχουν την ίδια ευκαιρία με σας στη κορυφή; Ίσως ναι, ίσως όχι. Αλλά σε αυτό το σημείο δεχόμαστε ότι μόλις γράφτηκαν και δεν μίλησαν με κανένα (αλλιώς θα έπρεπε να προχωρήσουμε σε έβδομο επίπεδο). Επίσης ξέρουμε ότι στο τελευταίο επίπεδο όλοι είναι νέα μέλη και είναι λογικό να μην έχουν βγάλει χρήματα ακόμα.
Έτσι στο παράδειγμά μας, κάθε μήνα κάθε διανομέας βρίσκει 5 νέους διανομείς. Αυτό είναι δυνατόν, αλλά πάρα πάρα πολύ δύσκολο. Η ανάπτυξη σε 6 επίπεδα μετά τους πρώτους 5 είναι πολύ πιο δύσκολη αλλά ας το δεχτούμε ότι ισχύει χάριν παραδείγματος. Έτσι, έχουμε τη συνοπτική ανάλυση της πυραμίδας των 19.530 ατόμων:

1 (εσείς) τους έχετε όλους κάτω σας και πετάτε στα ουράνια.
5 (0,026%) έχουν 3905 κάτω τους και είναι επιτυχημένοι.
25 (0,1% - ένα δέκατο του 1%) έχουν 780 άτομα κάτω τους και είναι ομολογουμένως πολύ καλά.
125 (0,64% - λιγότερο από 1%) πιθανόν να κερδίζουν 3-4 φορές τις minimum μηνιαίες αγορές προϊόντων.
625 (3,2%) βγάζουν αρκετά για να καλύψουν τις minimum μηνιαίες αγορές προϊόντων.
3.125 (16%) έχουν μόνο 5 άτομα κάτω τους και πάλι ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα έχουν κερδίσει.
15.625 (80%) είναι νέα μέλη και ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα έχουν κερδίσει.
Η ουσία είναι ότι κανένας στα επίπεδα 5 και 6 δεν θα κερδίσει χρήματα αυτό το μήνα. Θα κερδίσουν χρήματα στο μέλλον; Ίσως ναι, ίσως όχι. Αυτή είναι απλά μία "φωτογραφία" μίας επεκτεινόμενης πυραμίδας σε εξέλιξη απλά για να δείξουμε κάτι ενδιαφέρον:

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΥΤΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Προσθέστε τα άτομα στα επίπεδα 5 και 6 και έχετε 96% του συστήματος σας. Αυτό σημαίνει ότι όσο εσείς ψάχνετε τρόπο να μετρήστε τα "τούβλα" από δεκαχίλιαρα, 96% της "επιχείρησής" σας δεν έβγαλε δραχμή!
Δεν μας ενδιαφέρει ποιό σύστημα πληρωμών υπάρχει σε κάθε "εταιρεία οργάνωσης δικτύων καταναλωτών" καθώς το ίδιο σύστημα εκθετικής ανάπτυξης δεν μπορεί παρά να μας δίνει συνεχώς κάποιους χαμένους (και μάλιστα αυτοί είναι η συντριπτική πλειοψηφία). Η αναλογία νέων μελών προς κερδοφόρα μέλη είναι σταθερή άσχετως αν έχετε 30 ή 30000 άτομα στην "επιχείρησή" σας.

Μπορεί ο καθένας να στρατολογήσει μία ακολουθία ατόμων (downline); Εκ πείρας γνωρίζουμε ότι δεν μπορούν όλοι. Άλλοι είναι καλοί πωλητές, άλλοι όχι και τόσο. Ακόμη κι αν όλοι μπορούσαν (όπως στο παράδειγμά μας), ακόμη και χωρίς απώλειες (είναι γεγονός, το οποίο έχει παραδεχθεί και η Amway, ότι 50% των διανομέων τους εγκαταλείπουν το σύστημα κάθε χρόνο) ο αριθμός των χαμένων αυξάνεται εκθετικά. Αυτή είναι η "επιχείρηση" που θέλουμε; Είναι τα δίκτυα καταναλωτών μία καλή επιχειρηματική ευκαιρία; Εμείς αποφασίσαμε ότι όχι.

Ένας άλλος μύθος (ή απλά ψέμα) που θα σας πουν οι διάφοροι τέτοιοι "επιχειρηματίες" είναι ότι οι περισσότεροι εκατομμυριούχοι στην Αμερική έχουν γίνει από δίκτυα οργάνωσης καταναλωτών. Ας το δούμε κι αυτό:

Το περιοδικό Upline έγραψε ότι περίπου 5 εκατομμύρια άτομα στις ΗΠΑ είναι αναμεμειγμένα σε δίκτυα οργάνωσης καταναλωτών. Ο αριθμός αυτός πιθανόν να περιέχει και πελάτες/αγοραστές προίόντων αλλά ας είμαστε γενναιόδωροι και ας υποθέσουμε ότι 5 εκατομμύρια είναι όλοι διανομείς. Μερικοί διανομείς λένε ότι "97% των διανομέων αποτυγχάνουν" (αν και οι περισσότεροι το παρουσιάζουν σαν εγγυημένη επιτυχία) για να δείξουν ότι χρειάζεται δουλειά. Και γνωρίζουμε ότι όντως χρειάζεται δουλειά (ξεχάστε αυτά που λένε για ημιαπασχόληση, χρειάζεται να τρέξει πολύ κανείς για να στρατολογήσει έστω και κάποια λίγα μέλη και δεν αρκεί μόνο να τα κρατήσει, αλλά να στρατολογήσουν κι αυτά άλλους με τη σειρά τους). Ακόμη και με το παράδειγμά μας βρήκαμε ότι 96% των ατόμων στα χαμηλότερα επίπεδα δεν κέρδισαν καθόλου χρήματα (ίσως να κερδίσουν αλλά μόνο χτίζοντας ακόμη μεγαλύτερη αλυσίδα μελών όπου πάλι καποιο 96% στα κατώτερα επίπεδα δεν θα κερδίσουν τίποτα).

Άρα, εξ' ορισμού, τουλάχιστον 4.8 εκατομμύρια από αυτά τα μέλη στις ΗΠΑ ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα κέρδισαν. Βλέποντας το προηγούμενο παράδειγμα (που αυξάνεται εκθετικά - οι αριθμοί μπορεί να διαφέρουν αλλά η καμπύλη προόδου είναι η ίδια), από τα 5.000.000 άτομα, 160.000 θα παίρνουν απλά δωρεάν προϊόντα κάθε μήνα.

32.000 από τα 5.000.000 θα βγάζουν 3-4 φορές τις τιμές των μηνιαίων αγορών του προγράμματός τους.

5.000 θα έχουν περίπου 780 άτομα κάτω τους και πιθανόν να κερδίζουν ένα λογικό μισθό.

1.300 ακόμη θα έχουν περίπου 3.905 άτομα κάτω τους και θα βγάζουν σεβαστά ποσά.

Τέλος, στην κορυφή έχουμε μόνο 256 άτομα από 5.000.000 που έχουν πραγματικά μεγάλους αριθμούς ατόμων κάτω τους και αυτοί κερδίζουν τα πραγματικά πολλά χρήματα.
Στην Ελλάδα υπάρχουν 10.000.000 Έλληνες (λέμε τώρα...).Αν ασχολούνται 100 χιλιάδες Έλληνες (και πολλά σου λέω )με αυτό το σύστημα τότε με βάση την παραπάνω αναλογία έχουμε : Στα 5.000.000 έχουμε 256 επιτυχημένα άτομα - πλούσιοι στα 100.000 ποοοοοόσα; Που βγαίνει 5,12 άτομα.Άντε να τα κάνουμε 6 στρογγυλά στρογγυλά.Να υποθέσω οτι και οι 6 είναι εδώ μέσα στο forum και μας τιμάνε με την παρουσία τους????Αχχχχ παιδιά πόσο πολύ σας ζηλεύω!!!Σκάω σκάω λέμε...Με τις υγείες σας

vaik
13-07-08, 13:12
File Tarantules (ti knc? pou xa8hkes? ) variemai na diavasw olo auto pou exeis grapsei alla ap' oti ligo diavasa katalava ti les !!! Prwton auto pou les oti to 97% apotugxanoun mporei kai na ixuei .alla exoume 3 mhnes egguhsh ikanopoihshs (gia thn epixeirhsh kai ta proionta) .NA SOU PW AUTH H EPIXEIRHSH DOULEUEI 100% AMA APOFASISEIS NA THN KANEIS !!! Kai deuteron sthn Amway (Elladas) uparxoun 44.000 IBO + meloi !!! ayta .EINAI EUKOLO NA LES OLA AUTA ALLA FWVASAI NA KANEIS LIGH DOUELIA FILE !!!

tarantules
13-07-08, 14:15
NA SOU PW AUTH H EPIXEIRHSH DOULEUEI 100% AMA APOFASISEIS NA THN KANEIS !!!
Φυσικά και δουλεύει.Δεν αντιλέγω καθόλου μα καθόλου.Δουλεύει όμως ΜΟΝΟ για αυτούς που βρίσκονται στην κορυφή της πυραμίδας και ΟΧΙ στον πάτο της...

Kai deuteron sthn Amway (Elladas) uparxoun 44.000 IBO + meloi !!!
Το ότι υπάρχουν τόσες χιλιάδες μέλη αυτό σημαίνει οτι υπάρχουν πολλά κορόιδα.Είναι η κλασική μέθοδος των lemming.Και για όσους δεν ξέρουν είναι ένα είδος τρωκτικού που όπου πάει ο μπροστινός τους πάνε και τα υπόλοιπα χωρίς να σκεφτούν αν κάνουν σωστά ή λάθος.
Τα συγκεκριμένα κατά τα άλλα συμπαθή ζωάκια του Αρκτικού κύκλου έχει παρατηρηθεί οτι σκοτώνονται κατά χιλιάδες πέφτοντας από απότομες πλαγιές ή μέσα στον ωκεανό όπου και πνίγονται στην προσπάθεια αναζήτησης της τροφής τους.
Αντίστοιχη συμπεριφορά παρατηρείται και στους ανθρώπους.Πόσες φορές έχετε ποιάσει τον εαυτό σας να παρακολουθείτε κάπου συνωστισμένο κόσμο χωρίς να ξέρετε το γιατί και λέτε από μέσα σας : Ε για να περιμένει τόσος κόσμος εκεί κάτι πολύ καλό θα υπάρχει.Δεν είναι μαλάκες όλοι αυτοί που περιμένουν...
Όποιος τσιμπήσει τσίμπησε...
Τόσο μεγάλο είναι πολλές φορές το "τυράκι" που δεν φαίνεται πουθενά η φάκα.
Γι'αυτό προσοχή από ποιό "τυροκομείο" ψωνίζετε.....(αρχίζουν κα οι εκπτώσεις από Δευτέρα....)

vaik
13-07-08, 20:10
Esu perimene mia zwh tis ekptwseis file !!! 8a gineis plousios !!!! xaoxaoxaoxaoax
Ok file as poume oti h Amway einai mia apath mia vlakia mia klepsia mia apatewnia .Exeis na mou prwthneis ena tropo gia na pragmatopoihsw ta oneira mou ???????????????? ESY KATSE NA PARAPONIESAI GIA OLOUS KAI EMEIS 8A PLOUTIZOUME !!! TO TRENO MAS PROXWRAEI, EITE 8A EISAI MESA EITE 8A PERHMENEIS STHN STASH TO 8ANATO (TWRA TO SKEFTHKA) MHN FWVASAI FILE TARANTULES DOKIMASE PLZ !!!AN8RWPOS EISAI KAI ESU ,KRIMA EINAI !!!!

BOUSMAN
13-07-08, 21:39
prosoxi paidia ta leuta den erxonte toso ma toso eukola oso lene autes oi etairies.......as mas pei o filos sto porto karas sto seminario posa xrimata edose gia na parei meros 80 euro????? i exei parei afxisi ? kai as mas poune posa lefta dineis gia ta prota proionta? !!!!!!!!!!!! diladi ego o anergos pao na piaso doulia kai anti na plirotho plirono gia ta prota proionta......alla to pio anisixitiko apo ola ine oti kata kapio tropo autes oi eteries sou pernane ena periergo fanatismo gia tin etairia kai to kalo tis......tis perisoteres fores bebea oloi ta paratane ........aaaaaaaaa kai megali prosoxi an ta proionta exoun na kanoun me adinatisma kai genika me tin igeia .....kai telos o filos pou parexigitike sxetika me tin piramida ,auto to sistima ine klasiki piramida apla auto ine to mikrotero kako .....anixte ta matia an den doulepsis sklira den sou xarizei kanenas tipota giati den sou to xrostaei ..............kalo kalokairi

tarantules
13-07-08, 22:54
TO TRENO MAS PROXWRAEI, EITE 8A EISAI MESA EITE 8A PERHMENEIS STHN STASH TO 8ANATO
Το τρένο των lemmings προχωράει.Ευχαριστώ δεν θα ανέβω.Δεν είμαι κορόιδο σας εσένα...χαχαχαχα

Labros13
13-07-08, 23:34
loipon file eimai kai ego enas ibo kai asxoloume edo kai arketo kairo kai mporo na sou po kapoia pragmata
prota apola i amway den einai piramida enai mia sovari epixirisi pou doulevei edo kai 50 xronia se 90 xores se olo ton kosmo
exei ena aristo sistima pou exei apodixti oti doulevei kai pou prepei na to akolouthiseis sosta me ti voithia tis grammis anadoxeis sou
kai einai sxedon sigouro oti an doulepseis tin epixirisi oti se 3 me 5 xronia tha exeis ginei diamadi to opio simenei to ligotero 300.000 euro isodima to xrono.
kai giia na apantiso kai stis arxikes sou erotiseis:
1) i amway ksero oti mporei sta alitheia na apoferi ena eisodima to mina sta sigoura gia alli paremferi etairia den exo kamia gnomi
2) iparxoun xiliades paradigmata epitixias se olo ton kosmo kai stin ellada zita plirofories apo tous anadoxous sou kai tha sou diksoun ta vivlia me tous anthropous pou exoun epitixia kai tha sou gnorisoun kai kapious apo aftous
3) politis den xriazese na eisai stin pragmatikotita i etairia den exei kamia sxesei me poliseis alla exei sxesei me diktiosi kai allinenergo emporio
4) opos sou eipa eimai idi ibo kai skopevo na to kano kai na epitixo megala epipeda stin amway

P.S: afta apo prosopiki mou apopsi simfona me ta teleftea 2 xronia pou asxoloume gia perisoteres plirofories simvoulepsou tous anadoxous sou kai min ksexnas oti gia na epitixeis tha prepei na pigeneis se kathe sinantisi pou proothi i etairia na akous ta cd na diavazeis ta vivlia kai fisika na dixneis to plano

Kali epitixia! GO DIAMOND!!!

Labros13
13-07-08, 23:59
Ας δούμε τώρα με λίγα παραδείγματα γιατί δεν δουλεύει αυτό το σύστημα. Ο λόγος είναι απλός: Για κάθε ένα που κερδίζει χρήματα, υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός νέων μελών που δεν κερδίζουν τίποτα (αντιθέτως, χάνουν καθώς πληρώνουν μηνιαία συνδρομή και δεν έχουν κέρδος). Κάθε πυραμίδα έχει διαφορετικό σύστημα πληρωμών αλλά ο πυρήνας είναι ο ίδιος. Ας πούμε λοιπόν ότι "είσαι στα λεφτά σου" όταν έχεις στρατολογήσει (έμμεσα ή άμεσα) 30 άτομα κάτω σου.
Με 30 άτομα κάτω σας, βγάζετε αρκετά για να καλύπτετε τις μηνιαίες αγορές προϊόντων σας. Είναι απλά ένα παράδειγμα και μιλάμε μόνο για "άτομα που στήνουν επιχειρήσεις", όχι πελάτες. Ας πούμε ότι αυτός είστε εσείς. Είστε "στα λεφτά σας", δεν κερδίζετε αλλά και δεν χάνετε δραχμή. Έχετε 5 "κλαδιά" και κάθε "κλαδί" περιέχει 6 ανθρώπους. Ας υποθέσουμε ότι στρατολογήσατε 5 άτομα στο πρώτο επίπεδο και καθένας από αυτούς στρατολόγησε 5 στο δεύτερο επίπεδο. Ποτέ δεν είναι τόσο εύκολο αλλά ας υποθέσουμε ότι δουλεύει χάριν παραδείγματος. Στη μικρή σας downline στο παράδειγμα αυτό, ένας δεν χάνει αλλά και δεν κερδίζει χρήματα, πέντε κερδίζουν ένα πολύ πολύ μικρό ποσό και εικοσιπέντε είναι νέοι και ξοδέψαν μόνο χρήματα.
Εδώ όμως θα μας πείτε ότι αυτοί οι 25 αγόρασαν προϊόντα που ήθελαν ν' αγοράσουν. Παίρνουν κάτι σε αντίτιμο των χρημάτων τους. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά πόσοι από αυτούς θα αγόραζαν ποτέ οτιδήποτε από αυτά αν δεν υπήρχε η "επιχειρηματική ευκαιρία"; Θυμηθείτε ότι αυτοί είναι οι "δυναμικοί και φιλόδοξοι τύποι" όχι "πελάτες". Εκτός από διανομείς γίνονται και πελάτες, και ας μην αναφέρουμε τα βιβλία, βιντεοκασέτες και όλο το "εκπαιδευτικό υλικό" που κοστίζουν κι αυτά αρκετά.
Έτσι, η αγορά προϊόντων δικαιολογείται στους νέους διανομείς σαν αναγκαία προς την επιτυχία στα δίκτυα καταναλωτών. Συχνά οι διανομείς αγοράζουν περισσότερα από τις minimum απαιτούμενες πωλήσεις γιατί πιστεύουν ότι θα τα πάρουν πίσω με κέρδος κάποια μέρα.
Εντάξει, μέχρι στιγμής αυτή η "επιχείρηση" είναι μικρή. Ας δούμε τι συμβαίνει όταν μεγαλώσει πραγματικά. Δεν θέλετε να βγάζετε απλά όσα ξοδεύετε. Θέλετε να "βοηθήστε άλλους να στήσουν επιχειρήσεις" και να βοηθήστε τον εαυτό σας να μεγαλώσει.
5 άτομα βρίσκουν 5 άτομα που βρίσκουν 5 άτομα που βρίσκουν 5 άτομα σε 6 επίπεδα συνολικά. Αυτό το σενάριο είναι συχνά εκείνο που σας δείχνουν όταν πρωτοσυναντάτε τα δίκτυα καταναλωτών. Αυτή τη στιγμή έχετε 19.530 άτομα στην "επιχείρησή" σας και είστε ήδη στο γιωτ σας κάπου στο Μονακό.
Όσο είστε διακοπές, πόσοι στην "επιχείρησή" σας περνάνε εξίσου καλά;
Οι 5 πρώτοι στο επίπεδο ακριβώς από κάτω σας, έχουν ακριβώς ένα πέμπτο από το σύνολο που έχετε εσείς. Αυτό βέβαια είναι εντελώς υποθετικό και στην πραγματικότητα οι "επιχειρήσεις" αυτές επεκτείνονται πολύ πιο δύσκολα, αλλά ας το δεχτούμε σαν παράδειγμα. Έτσι οι 5 πρώτοι έχουν 3.905 άτομα κάτω τους. Έχοντας 4.000 άτομα κάτω τους είναι αρκετά καλοί, σωστά; Ας πούμε λοιπόν ότι σίγουρα οι 5 πρώτοι είναι επιτυχημένοι.
Τι κάνουν όμως οι δικοί τους πρώτοι; Αυτοί είναι άτομα στο δεύτερο επίπεδό σας και σ' αυτό το παράδειγμα έχετε 25 άτομα στο επίπεδο αυτό. Αυτοί έχουν 780 άτομα κάτω τους και δεν είναι καθόλου άσχημα. Βέβαια, αν τους συγκρίνετε με τους 19.530 που εσείς έχετε... Αλλά οπωσδήποτε βγάζουν κάποια λεφτά το μήνα.
Στο τρίτο επίπεδο έχετε 125 άτομα στο παράδειγμα αυτό. Αυτοί τι κάνουν; Κάθε ένας από αυτούς έχει μόνο 155 άτομα κάτω τους. Λιγότερο από 8% του συνόλου σας. Κάθε ένας από αυτούς τους 125 πιθανόν να βγάζουν περίπου 3-4 φορές όσα ξοδεύουν γι αγορές προϊόντων κάθε μήνα. Και πάλι όμως είναι κέρδος.
'Ενα επίπεδο πιο κάτω και στο τέταρτο επίπεδο έχετε 625 άτομα που απλά "είναι στα λεφτά τους". Σ' αυτό το παράδειγμα, κάθε ένας από τους 625 στο τέταρτο επίπεδο έχει 30 άτομα κάτω τους. Οι αγορές προϊόντων είναι πληρωμένες, αλλά όχι η διαφήμιση (φέιγ βολάν, αφισέτες, αγγελίες κ.α.), λογαριασμοί τηλεφώνου (για να συντηρηθεί μία τέτοια ουρά 30 ατόμων θέλει συνεχή υποστήριξη), βενζίνη (ένας παλιός γνωστός μας από την Πάτρα κάνει συχνά το γύρο της Πελοποννήσου και πολλά Σαββατοκύριακα πηγαίνει μέχρι Γιάννενα, Κρήτη, Θεσσαλονίκη σε "συγκεντρώσεις" πάντα για τις ανάγκες της "επιχείρησής" του) , δωρεάν δείγματα, "εκπαιδευτικό" υλικό κλπ. Μπορεί να σας λένε ότι εκπίπτουν από τη φορολογία σαν έξοδα εταιρείας (άλλο ένα σκάνδαλο που σιγά σιγά διευθετείται νομικά πχ. Καναδάς) αλλά κάποιος δεν πρέπει να τα πληρώσει έτσι κι αλλιώς;
Στο πέμπτο επίπεδο βρίσκουμε άτομα που ξοδεύουν περισσότερα απ' όσα βγάζουν. Και, το πέμπτο επίπεδο έχει πολύ περισσότερα άτομα: 3.125 άτομα με μόνο 5 άτομα κάτω τους!
Αυτό δεν είναι τίποτα συγκρινόμενο με τα 15.625 άτομα στο έκτο επίπεδο. Βέβαια βγάζετε λεφτά από αυτούς αλλά κάθε ένας από τους 15.625 διανομείς στο έκτο επίπεδο απλά ξόδεψαν χρήματα και δεν έχουν κερδίσει δραχμή. Έχουν την ίδια ευκαιρία με σας στη κορυφή; Ίσως ναι, ίσως όχι. Αλλά σε αυτό το σημείο δεχόμαστε ότι μόλις γράφτηκαν και δεν μίλησαν με κανένα (αλλιώς θα έπρεπε να προχωρήσουμε σε έβδομο επίπεδο). Επίσης ξέρουμε ότι στο τελευταίο επίπεδο όλοι είναι νέα μέλη και είναι λογικό να μην έχουν βγάλει χρήματα ακόμα.
Έτσι στο παράδειγμά μας, κάθε μήνα κάθε διανομέας βρίσκει 5 νέους διανομείς. Αυτό είναι δυνατόν, αλλά πάρα πάρα πολύ δύσκολο. Η ανάπτυξη σε 6 επίπεδα μετά τους πρώτους 5 είναι πολύ πιο δύσκολη αλλά ας το δεχτούμε ότι ισχύει χάριν παραδείγματος. Έτσι, έχουμε τη συνοπτική ανάλυση της πυραμίδας των 19.530 ατόμων:

1 (εσείς) τους έχετε όλους κάτω σας και πετάτε στα ουράνια.
5 (0,026%) έχουν 3905 κάτω τους και είναι επιτυχημένοι.
25 (0,1% - ένα δέκατο του 1%) έχουν 780 άτομα κάτω τους και είναι ομολογουμένως πολύ καλά.
125 (0,64% - λιγότερο από 1%) πιθανόν να κερδίζουν 3-4 φορές τις minimum μηνιαίες αγορές προϊόντων.
625 (3,2%) βγάζουν αρκετά για να καλύψουν τις minimum μηνιαίες αγορές προϊόντων.
3.125 (16%) έχουν μόνο 5 άτομα κάτω τους και πάλι ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα έχουν κερδίσει.
15.625 (80%) είναι νέα μέλη και ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα έχουν κερδίσει.
Η ουσία είναι ότι κανένας στα επίπεδα 5 και 6 δεν θα κερδίσει χρήματα αυτό το μήνα. Θα κερδίσουν χρήματα στο μέλλον; Ίσως ναι, ίσως όχι. Αυτή είναι απλά μία "φωτογραφία" μίας επεκτεινόμενης πυραμίδας σε εξέλιξη απλά για να δείξουμε κάτι ενδιαφέρον:

Προσθέστε τα άτομα στα επίπεδα 5 και 6 και έχετε 96% του συστήματος σας. Αυτό σημαίνει ότι όσο εσείς ψάχνετε τρόπο να μετρήστε τα "τούβλα" από δεκαχίλιαρα, 96% της "επιχείρησής" σας δεν έβγαλε δραχμή!
Δεν μας ενδιαφέρει ποιό σύστημα πληρωμών υπάρχει σε κάθε "εταιρεία οργάνωσης δικτύων καταναλωτών" καθώς το ίδιο σύστημα εκθετικής ανάπτυξης δεν μπορεί παρά να μας δίνει συνεχώς κάποιους χαμένους (και μάλιστα αυτοί είναι η συντριπτική πλειοψηφία). Η αναλογία νέων μελών προς κερδοφόρα μέλη είναι σταθερή άσχετως αν έχετε 30 ή 30000 άτομα στην "επιχείρησή" σας.

Μπορεί ο καθένας να στρατολογήσει μία ακολουθία ατόμων (downline); Εκ πείρας γνωρίζουμε ότι δεν μπορούν όλοι. Άλλοι είναι καλοί πωλητές, άλλοι όχι και τόσο. Ακόμη κι αν όλοι μπορούσαν (όπως στο παράδειγμά μας), ακόμη και χωρίς απώλειες (είναι γεγονός, το οποίο έχει παραδεχθεί και η Amway, ότι 50% των διανομέων τους εγκαταλείπουν το σύστημα κάθε χρόνο) ο αριθμός των χαμένων αυξάνεται εκθετικά. Αυτή είναι η "επιχείρηση" που θέλουμε; Είναι τα δίκτυα καταναλωτών μία καλή επιχειρηματική ευκαιρία; Εμείς αποφασίσαμε ότι όχι.

Ένας άλλος μύθος (ή απλά ψέμα) που θα σας πουν οι διάφοροι τέτοιοι "επιχειρηματίες" είναι ότι οι περισσότεροι εκατομμυριούχοι στην Αμερική έχουν γίνει από δίκτυα οργάνωσης καταναλωτών. Ας το δούμε κι αυτό:

Το περιοδικό Upline έγραψε ότι περίπου 5 εκατομμύρια άτομα στις ΗΠΑ είναι αναμεμειγμένα σε δίκτυα οργάνωσης καταναλωτών. Ο αριθμός αυτός πιθανόν να περιέχει και πελάτες/αγοραστές προίόντων αλλά ας είμαστε γενναιόδωροι και ας υποθέσουμε ότι 5 εκατομμύρια είναι όλοι διανομείς. Μερικοί διανομείς λένε ότι "97% των διανομέων αποτυγχάνουν" (αν και οι περισσότεροι το παρουσιάζουν σαν εγγυημένη επιτυχία) για να δείξουν ότι χρειάζεται δουλειά. Και γνωρίζουμε ότι όντως χρειάζεται δουλειά (ξεχάστε αυτά που λένε για ημιαπασχόληση, χρειάζεται να τρέξει πολύ κανείς για να στρατολογήσει έστω και κάποια λίγα μέλη και δεν αρκεί μόνο να τα κρατήσει, αλλά να στρατολογήσουν κι αυτά άλλους με τη σειρά τους). Ακόμη και με το παράδειγμά μας βρήκαμε ότι 96% των ατόμων στα χαμηλότερα επίπεδα δεν κέρδισαν καθόλου χρήματα (ίσως να κερδίσουν αλλά μόνο χτίζοντας ακόμη μεγαλύτερη αλυσίδα μελών όπου πάλι καποιο 96% στα κατώτερα επίπεδα δεν θα κερδίσουν τίποτα).

Άρα, εξ' ορισμού, τουλάχιστον 4.8 εκατομμύρια από αυτά τα μέλη στις ΗΠΑ ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα κέρδισαν. Βλέποντας το προηγούμενο παράδειγμα (που αυξάνεται εκθετικά - οι αριθμοί μπορεί να διαφέρουν αλλά η καμπύλη προόδου είναι η ίδια), από τα 5.000.000 άτομα, 160.000 θα παίρνουν απλά δωρεάν προϊόντα κάθε μήνα.

32.000 από τα 5.000.000 θα βγάζουν 3-4 φορές τις τιμές των μηνιαίων αγορών του προγράμματός τους.

5.000 θα έχουν περίπου 780 άτομα κάτω τους και πιθανόν να κερδίζουν ένα λογικό μισθό.

1.300 ακόμη θα έχουν περίπου 3.905 άτομα κάτω τους και θα βγάζουν σεβαστά ποσά.

Τέλος, στην κορυφή έχουμε μόνο 256 άτομα από 5.000.000 που έχουν πραγματικά μεγάλους αριθμούς ατόμων κάτω τους και αυτοί κερδίζουν τα πραγματικά πολλά χρήματα.
Στην Ελλάδα υπάρχουν 10.000.000 Έλληνες (λέμε τώρα...).Αν ασχολούνται 100 χιλιάδες Έλληνες (και πολλά σου λέω )με αυτό το σύστημα τότε με βάση την παραπάνω αναλογία έχουμε : Στα 5.000.000 έχουμε 256 επιτυχημένα άτομα - πλούσιοι στα 100.000 ποοοοοόσα; Που βγαίνει 5,12 άτομα.Άντε να τα κάνουμε 6 στρογγυλά στρογγυλά.Να υποθέσω οτι και οι 6 είναι εδώ μέσα στο forum και μας τιμάνε με την παρουσία τους????Αχχχχ παιδιά πόσο πολύ σας ζηλεύω!!!Σκάω σκάω λέμε...Με τις υγείες σας

loipon file apo ta osa eipes fanike pentakathara oti den ksereis ti les kai den exeis idea ti einai i amway katarxas oi perisoteroi apo tous orous pou xrisimopiises den iparxoun kan stin amway
kai epipleon i amway den einai piramida oute kata diania gt exei psaxtei apo to kratos ton U.S.A kai vraveftike ws i pio nomimi etairia pou iparxei ston kosmo
kai to sistima douleei 100% ean thes na to doulepseis kai ola afta pou egrapses esy edo einai telios xaza kai den exoun kamia apolitos sxesi me tin amway
kai oson afora stin piramida mipos esy douleveis se kapia douleia tetragoni giati apo oti ksero den iparxei kamia periptosi na pareis perisotera lefta apo to afentiko sou piramida simenei oti doulevoun poli kai ta lefta ta pernei aftos pou einai apo pano stin amway afto den isxeii ean den ksereis lipon ti simenei enas oros min ton xrisimopieis

kai opos eipe kai o filos o vaik to treno mas proxoraei kai esy katse na pethaneis doulevonta emeis mporoume na pragmatopiisoume ta oneira mas

Labros13
14-07-08, 00:01

sto sistyma den iparxei kanena provlima to emfito provlima einai ston egefalo sou

Lumis
14-07-08, 01:05
to opio simenei to ligotero 300.000 euro isodima to xrono.

vraveftike ws i pio nomimi etairia pou iparxei ston kosmo

Φιλε...απλα θελω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο....

Ειμαι με τον φιλο μου τον Δημο και διαβαζουμε για εξεταστικη....

Και απλα...

Λιωσαμε στο γελιο....

Σ'ευχαριστω ολοψυχα....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

tarantules
14-07-08, 07:23
sto sistyma den iparxei kanena provlima to emfito provlima einai ston egefalo sou
Ρε βλαχαδερό Labros13 σκανάρισε και ανέβασε μια επιταγή από αυτές που πληρώνεσαι στην amway να δούμε ποιος έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο.Παπάρα

sotamax
14-07-08, 08:14
Καλημέρα....
Θα ήθελα να συμπληρώσω με την σειρά μου για όλους τους φίλους που θέλουν να ασχοληθούν με Amway καλό θα ήταν να παρακολουθήσουν σεμινάρια απο όλα τα δίκτυα πωλήσεων και να δουν ποιό τους ταιριάζει μιας και το ένα με το άλλο καμιά φορά απέχουν πολύ στον τρόπο προσέγγισης του πελάτη,του μελλοντικού συνεργάτη.
Φυσικά να αποφύγουν συνεργασίες τύπου "μακαρόνι" που κάνουν πολλά δίκτυα στην Ελλάδα με σκοπό να παρουσιάζουν ξαφνικά ένα "διαμάντι",ένα πύργο με χάρτινα ουσιαστικά πόδια...

Corolla
14-07-08, 11:40
Να σας δώσω κι εγώ μια τρίτη άποψη, ενός ακόμη άσχετου μπατζανάκη. Δεν αγοράζω και δε θα αγόραζα τίποτα, από άτομα που μου κολλάν και μου κάνουν τους δήθεν φίλους για να μου πουλήσουν ένα σαμπουάν. Καταντούν ενοχλητικοί και εκνευριστικοί.
Αυτή μου την άποψη την παραθέτω ως βοήθεια σε κάποια από τα παιδιά που ασχολούναι για το πως βλέπουν πολλοί από τους υποψήφιους πελάτες, τους πωλητές.
Η αληθινή και όχι προσποιητή ευγένεια μόνο μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες περιπτώσεις.
Ευγένεια που απ' ότι μπόρεσα να διακρίνω στις παραπάνω απαντήσεις, ορισμένοι δε φαίνεται να διαθέτουν.
Πρέπει να είναι κάποιος μεγάλο τσακάλι για να μπορέσει να ανταπεξέλθει και να πετύχει.
Αλλά είμαι σίγουρος οτι τα τσακάλια θα πετύχουν, σε όποια δουλειά κι αν κάνουν.
Βέβαια είμαι σίγουρος οτι αυτά σας τα έχουν ήδη αναλύσει στα σεμινάρια...

Και κάτι άλλο: δώστε μας μια εικόνα των χρημάτων που ξοδεύετε και των χρημάτων που κερδίσατε, σε ποιο επίπεδο έχετε φτάσει αλλά και σε πόσο χρονικό διάστημα.
Για να μπορέσουμε να σχηματίσουμε κι εμείς οι αδαείς με το θέμα, μια σφαιρική άποψη.
Φιλικά

mihalis87gr
14-07-08, 12:59
Φίλε corolla όπως είχα πει δεν ασχολούμαι με αυτό τον τομέα, βγάζω αρκετά χρήματα στον τομέα μου με λίγη δουλειά.Έχω μιλήσει με άτομα στην herbalife τα οποία όντως βγάζανε πάνω από 2-3000ε το μήνα.Ζήτησα να δω αποδείξεις ή κάτι για να δω αν είναι αλήθεια και μου έδειξαν.

Όμως θέλει πολλή δουλειά και κόπο για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο.Στην αρχή θα έχεις κέρδος 50-200ε το μήνα, αλλά σε 2-3 χρόνια με 2-3 ώρες τη μέρα οι προοπτικές αλλάζουν,και τα λεφτά γίνονται περισσότερα.

Όπως πολύ σωστά είπες το χειρότερο είναι να βλέπεις τους φίλους σαν πελάτες.Αυτό είναι μέγα λάθος.Αυτός που θα ασχοληθεί πρέπει πρώτα απ όλα να είναι τίμιος και να ξέρει οτι θα λιώσει κυριολεκτικά για αρκετό καιρό μέχρι να έχει καλές αποδοχές(αν θέλει να ασχοληθεί full-time)αλλιώς είναι μια χαρά για ένα εισόδημα των 100-300ε το μήνα χαλαρά(τα οποία προυποθέτουν κόπο).

Να μην ξεχνάμε οτι τα λεφτά δεν φυτρώνουν, ακόμα και 50ε να βγάζει κάποιος το μήνα ανετά με μιση ώρα δουλειά τη μέρα είναι μια χαρά.Και πάνω απ΄όλα όπως όλες οι δουλειές έτσι και εδώ θέλει κόπο και χρόνο.Το πλεονέκτημα έναντι των συνηθισμένων εργασιών είναι οτι δεν απαιτεί σταθερό ωράριο και μπορείς να αναπτυχτείς γρήγορα αν κάνεις σωστές κινήσεις και βρείς σωστούς και σοβαρούς συνεργάτες.

Τώρα όποιος λέει για εισοδήματα 300.000ε το χρόνο απλά λέει π@π@ριες.

vaik
14-07-08, 13:54
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ (ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ) ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ !!!!

ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΠΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΛΑΜΠΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ !!!! (ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΗ)

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΣΥ ΦΙΛΕ Loumis ΚΑΤΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΚΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ

ΤΡΙΤΟΝ ΦΙΛΕ Sonamax ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥ ''ΣΟΥΒΛΑΚΙ'' (ΕΤΣΙ ΤΟ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ) ΑΛΛΑ Η ΑΜwΑΥ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΞΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΩΔΙΚΑ (ΑΝ ΘΥΜΑΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΑΜΑgrΑΜ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ)
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕΣ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ Amagram (ΜΗΝΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΗΣ Amway) ΧΙΛΙΑ ΑΤΟΜΑ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΕΙΣ 10-20

ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΦΙΛΕ Corolla ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΩΓΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Amway ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ???? (ΔΟΥΛΕΥΕΙ 100% ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ) ΕΣΥ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΣΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΘΑΥΜΑ (andy Argyris) Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ... (ΜΗΝ ΠΩ ΤΩΡΑ)

ΠΕΜΠΤΟΝ ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ ,ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 300,000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ,ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ !!! ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο Dexter ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΙΤΑΓΗ 3,360,000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ (ΣΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ) ?????

mihalis87gr
14-07-08, 15:02
ΠΕΜΠΤΟΝ ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ ,ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 300,000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ,ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ !!! ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο Dexter ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΙΤΑΓΗ 3,360,000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ (ΣΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ) ?????
[/b]

Δεν εννοώ οτι είναι ακατόρθωτο,απλά δεν πιστεύω οτι είναι εύκολα εφικτό για τα ελληνικά δεδομένα.Για να μη νομίζουν μερικοί οτι θα κάθονται και θα βρεθούν να βγάζουν 5-6000ε το μήνα...Σταδιακά αν είναι κάποιος ικανός θα τα φτάσει!!!

Rebel 21
14-07-08, 15:52
Μπατζανακης!!!!!!! :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Στραβουδακη μεγαλε.... σκορπας ατακες παντου

Ο Στραβουδάκης, ήταν στρατιωτικός, και είχε τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθεί, με την εταιρεία..........!!! Τώρα, εκείνοι που το ονομάζουν πυραμίδα, δεν έχουν άδικο, έχω πάει σε αρκετές παρουσιάσεις..........!!!!

liousis
15-07-08, 01:45
Γεια χαρα σε ολους

Ειχα ανοιξει το thread πριν απο 3 πλεον εβδομαδες. Ειμαι ενα πραγματικο παραδειγμα
οσον αφορα τα γεγονοτα και θα το ολοκληρωσω - τεκμηριωσω :

Καταρχας, να πω, οτι και εγω, αν διαβασετε το 1ο μου αρχικο μυνημα σε αυτο το thread
οπου αν διαβασετε το ερωτημα Νο.3 θα δειτε : Ημουν ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΣ για αυτο το πραγμα.
Οτι ειναι ΠΥΡΑΜΙΔΑ και διαβαζοντας προσεκτικα ενα αναλογο αλλο thread με το παραδειγμα
του tarantules, ειχα απο την αρχη καποιες υπονειες οτι "λαικα" ειναι παπαριες το ολο συστημα
και μαλ****. Το παραδεχομαι. Οπως και στο μηνυμα του Corolla που πραγματι, δεν μπορει
κανεις να ειναι φιλος σου και να σου πουλα προιοντα.

Εχω να αναφερω ομως καποια γεγονοτα οπως μεσολαβησαν αυτες τις 3+ εβδομαδες

1.Γραφτηκαμε εγω και η γυναικα μου στις 20 Ιουνιου.
2.Εγω στην αρχη ειπα οτι ειναι παπαριες και το αφησα να το χειριστει αυτη, εξαλλου εχω σοβαροτερα
πραγματα να ασχοληθω με τη σχολη-φροντιστηριο παρα σαν...πωλητης
3.Ομως, ναι, παραγγειλαμε μονο και μονο καποια βασικα προιοντα για δοκιμη (γυρω στα 30-40ευρω)
4.Τα προιοντα αποδειχθηκαν μεχρι στιγμης πολυ καλα σε ποιοτητα και σε σχεση κοστος/ποιοτητα
5.Οπως ανεφερε και ο vaik αν δεν πας σε open,bbs,wes δεν ξερεις τι γινεται.
6.Η γυναικα μου εχει παει σε 2 open μεχρι στιγμης
6.Απο τις 20 Ιουνιου εχουμε "απο κατω" μας (στην υποτιθεμενη πυραμιδα), 8 ατομα! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ε ?
7.Ηδη τα απο το 8 ατομα οι 3 εχουν αλλους 2 απο κατω.
8.Ολοι απο αυτους τους 8+6 = 14 ηδη αγορασαν πραγματα
9-.Πραγματοποιησαμε μονο μεχρι στιγμης 3 συναντησεις με φιλους γυρω στα 30 ατομα
που γραφτηκαν οπως ειπαμε οι 8 και παλι σουπερ ποσοστο επιτυχιας ειναι αυτο
10.Ο χρονος που δαπανησαμε ηταν 3 Χ 2ωρα περιπου, δηλαδη 3 βραδια 9μμ-11μμ περιπου σπιτι μας, οχι πολλα πολλα
μπλα μπλα, απλα απευθειας στο ψητο αυτες τις 3+ εβδομαδες. Ελαχιστη ωρα σε σχεση με τις ατελειωτες ωρες
που δουλευω πραγματικα.
11.Δεν εχω πειρα πωλητη, ουτε η γυναικα μου, ακολουθησαμε τις οδηγιες απο κατι CD και τον τροπο με τον οποιο
παρουσιαζουμε τη θετικη πλευρα. Φυσικα υπαρχουν και ειναι λογικο ατομα που καθετα αποχωρησαν. Δεκτο.
12.Αποδικνυεται το συστημα οτι δεν ειναι 100% πυραμιδα, δηλαδη αν ο απο κατω σου κανει μεγαλυτερη δουλεια
απο σενα μπορει να ΜΗΝ πληρωθεις!!! Σε μια πυραμιδα δουλεψεις η οχι ο απο πανω σου θα πληρωνοταν. Εδω εμεις
ηδη φτασαμε σε επιπεδο ωστε ο απο πανω μας που μας εδωσε την ιδεα να μην παρει παρα πολλες απολαβες διοτι
εμεις καναμε καλη δουλεια (και ειναι μονο η αρχη).
13.Σημερα, Δευτερα 14 Ιουλιου (πλεον ξημερωματα Τριτης) γυρισα απο εκδηλωση-συνεδριο BBS οπως λεγεται της
Network21 στο Μακεδονια Παλας στη Θεσσαλονικη. Απιστευτη εμπειρια. Φοβερα συναισθηματα. Ειλικρινα ελεγα
πριν παω ενα σωρο μεσα μου και ειδα ανθρωπους να εχουν επιτυχει που θα τους εβλεπες στο δρομο και θα ελεγες
οτι δεν εχει στον ηλιο μοιρα. Και ομως το συστημα δουλεψε για αυτους. Γιατι οχι και σε εμας με τη γυναικα μου ;
14.Παραθετω screenshot απο το online συστημα που φαινονται ο ποντοι και ο συνολικος ογκος. Μολις δω επιστροφη
χρηματων στο τελος του μηνα θα σας την ποσταρω. Εχω σβησει με κοκκινο προσωπικα δεδομενα-στοιχεια γιατι δεν
θελω να μπλεξω, αλλα και παλι αν καποιος διασταυρωσει αυτη τη στιγμη τους ποντους μου θα καταλαβει ποιος ειμαι
(θα πρεπει ομως να εχει προσβαση στα αρχεια της amway, και να διαβασει αυτο το thread :-)

http://img139.imageshack.us/img139/1185/sofar01fw6.jpg

thanasis.1305
15-07-08, 11:00
ego den eho idea ala tha po ena...theoro poli enohlitiko ena epagelma san afto...thelo otan hriazome kati na pao se ena magazi ke na to agoraso....sigekrimena thia mu ine stin roche an to egrapsa kala...ithele me to zori na paro kati..mu ipe ehi ke mia tsanda doro pu benun diafora sabuan krames ktl gia taxidia..dialexa ena andiliako mia krema gia to xirisma ena sabuan ..mu ipe 39 evro..ta theoro pola ala leo apo to na me prizi tha ta paro na tin xefortotho...mu irthe to paketaki parakalo65 evro...to ti xehesma efage asto kalitera...
den ine gia ta lefta apla thelo na po oti kata kapion tropo ite anagazis ton gnosto su giati poli den thelun na pun ohi ke ektos afto o alos sinithos perni kati pu den tha eperne tin sigekrimeni stigmi...

emis diladi giati ehume magazia ke perimenume ton pelati ke den ton trawame apo ton dromo??giati plironume enikia???esis pu kanete afti tin dulia iste pio exipni??ke pali den thelo na paramino se afto ala sto oti sinithos prizun ton kosmo na agorasi...afto to sihenome..ke se katastima an pesun epano mu ke lene sikonome ke fevgo katefthian

liousis
15-07-08, 11:57
Πιστευω θαναση (και ετσι ειναι) οτι
1) Δεν πρηζουμε κανεναν (αν ετυχε η θεια σου, ε τι να κανουμε, δυστυχως απο γνωστους την παθαινεις). Και οτι πληρωνεις παιρνεις, τι +30τοσα ευρω σου ηρθε καπελο ; Ελεος. Απαραδεκτο.
2) Αμα δεν θελει δεν αγοραζει καποιος και παλι φιλοι ειμαστε (τι ειχαμε τι χασαμε)
3) Δεν παρακαλαμε με το ζορι, αλλαζουμε κουβεντα κατευθειεαν (οδηγιες που τηρουμε)
4) Ο σκοπος δεν ειναι να πουλαμε! Ειναι να φτιαξεις δικτυο καταναλωτων κατω απο σενα οπου θα πουλανε αλλοι για σενα. Εμεις ξεκινησαμε. Σε κανα χρονο δεν θα ασχολουμαστε και θα δουλευει αυτο για μας, ασε αλλους να τρεξουν για σενα.
5) Δεν θα γινουμε πλουσιοι. Πιστευω στο εξωτερικο ναι, διοτι ειναι πιο ανοιχτα τα μυαλα και διαφορετικες νοοτροπιες και φιλοσοφιες. Εμεις εδω ειμαστε σαν τα ζωα και παμε σαν προβατα. Την ΔΕΗ μας αυξησαν με το ετσι θελω και οπως βλεπουμε Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ. ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ.
6) Εχω και εγω καταστημα και πληρωνω τα αντερα μου ενοικιο (αστα να πανε). Το κολπο ειναι να περασει στον καταναλωτη η εννοια οτι μπορει να αγορασει απευθειας απο τον παραγωγο χωρις να μεσολαβουν 2-3 μεσαζοντες μεχρι να φτασει σε αυτον και να ανεβει η αξια.
7) Οπως προανεφερα αν δω οτι μετα απο 2-3 χρονια (ΑΝ ΛΕΜΕ) συνεχιστει και εχει και αποφερει κερδος, να δεις που θα παει το ενοικιο και το μαγαζι. Το εχω βαλει λουκετο. Δουλευω για τον εαυτο μου και ενοικια-φωτο-νερα-τηλεφωνα φευγουν ετσι καθε μηνα και δεν παλευεται...

Ο χρονος θα δειξει. Αλλα πανω απο ολα ειναι, ΑΣΧΕΤΩΣ αν κανω ΑΥΤΟ που αναφερω (αφου κυρια δραστηριοτητα μου ειναι ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ), σκοπος ειναι να το ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ. Εκει ειναι το κλειδι σε ολα. Οπως εκανα την επιχειρηση μου. Το τολμησα και το εκανα. Παρα να λεω μετα απο χρονια, "αν ειχα κανει εκεινο, και αν ειχα δοκιμασει το αλλο κλπ". Το εκανα. Μια φορα μοναχα ζουμε. Αν θα γινει θα γινει, αρκει να το θελεις. Ποσες φορες εχετε μπει σε ενα καταστημα που ηταν ΑΘΛΙΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΑΘΛΙΑ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ, ΑΘΛΙΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΒΑΡΙΟΤΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΕΙ και Ο-Μ-Ω-Σ αυτοι βγαζουν χρηματα. Γιατι οχι και εμεις ; Ετσι σκεφτηκα και εγω. Εβλεπα μαγαζι και ελεγα "ελεος ρε πουστη μου, αυτος βγαζει λεφτα με αυτο το κωλομαγαζο ;" Και το εκανα και συνεχιζω. Επειδη ασχολουμαι με εκπαιδευση,. ελεγα για πεσμενος μηνας ο Ιουλιος. Και ομως. ΗΔΗ ΕΧΩ 6 μαθητες αυτο το μηνα, πιο πολλους απο ΠΕΡΙΣΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ...4!!!! ΤΙ ΜΗΝΑ ? ΙΟΥΛΙΟ! Δηλαδη το Σεπτεμβριο τι θα γινει ; :-) Εδω θα ειμαστε και θα τα γραφω.

Να ειμαστε θετικοι σε ολα. Ειτε σκεψεις, ειτε ιδεες. Μακρια απο μιζερους και αρνητικους ανθρωπους που σας λενε ΜΗΝ και ΔΕΝ και ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΟΧΙ. ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ. Εγω το πιστευω. Και νιωθω οτι θα το καταφερω. ΟΧΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΛΟΥΣΙΟΣ. ΑΛλα να εχω ενα σοβαρο ΠΑΓΙΟ εισοδημα μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ, ΜΙΑ ΠΑΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 600-1000ευρω χωρις να κανω κατι! Χωρις να τρεχω! Χωρις να ιδρωνω! Χωρις να χανω το χρονο μου.

Δεν αντικρουω τις σκεψεις κανενος. Δικες μου σκεψεις κανω. Και φυσικα ο καθενας σκεφτεται και πρατει οπως θελει. Εγω απλα ΟΥΤΕ ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. Ξερω ομως να ξεχωριζω ατομα που εχουν τις ιδιες φιλοδοξιες με μενα και ισως κερδισω απο την δικια τους εργασια - χρονο και αυτοι με τη σειρα τους απο αλλους. Ειναι νωρις ακομη. Οσο και αν ακουγεται μαθηματικα - αλγοριθμικα - εκθετικα αδυνατο. Ελαχιστοι το γνωριζουν, και ποιοι ; Οχι εμεις ο internetαδες που εχουμε τη δυνατοτητα να ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ για τον εξω κοσμο και να εχουμε καλυτερη αντιληψη και γνωμη για τι γινεται, αλλα ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΖΩΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ.

Ελπιζω να μην σας κουρασα στο διαβασμα.

thanasis.1305
15-07-08, 17:14
sigura ehis ke esi dikio..ego pio pano ipa afta pu ipa giati mu irthan kiala sto mialo..opos px bukarun sto magazi ke su lene..mia enimerosi kanume igias..den pulame tpt..ke sto telos mono pistoli den su vgazun gia na paris to vivlio...na etsi ta sindiazo ola distihos pu ehun shesi me polisi ektos katastimaton...

sigura o kathenas kani oti pistewi..ego den leo oti ine kako ala pos to vlepo..makari etsi na vgazete lefta ke na ehete ke kala proionda ke kales times..

vaik
15-07-08, 22:52
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ !!! ΚΑΛΑ ΕΛΕΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ Liousis ΤΑ ΕΙΠΕ ΤΕΛΕΙΑ !!!! ΦΙΛΕ ΘΑΝΑΣΗ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ !!!ΕΛΕΟΣ ,ΕΜΕΙΣ ΕΔς ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ !!!! ΣΤΑ Super-market ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΩ ΦΩΤΙΣΜΟ,ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ,ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑ !!!! ΟΣΟ ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΥΠΝΟΙ ΕΜΕΙΣ ??? ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΝΑΙ ,ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ,ΕΝΟΙΚΙΟ,ΕΦΟΡΙΑ,ΕΥΔΑΠ ΚΤΛ !!!!! (ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ) ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΠΟΝΣΟΡΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΣΩ ΝΕΤ !!!!! ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ !!!!! ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΧΑΛΑΕΙ !!!!

ΤΡΑΜΠΑΛΑ
17-09-08, 07:47
Έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα και βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα.
Παιδιά από πείρα προσωπική θα σας πω μακριά από αυτές τις εταιρίες.
Δεν είναι τυχαίο ότι προσεγγίζουν νέους με όνειρα, αλλά συνάμα και επιρρεπείς.
Θυμάμαι και εγώ μόλις είχα τελειώσει σαν φοιτήτρια και έπιασα δουλειά σε μια τέτοια εταιρία στο Π.Φάληρο.
Αφού έδωσα το 1.000.000 δρχ. για να πάρω την βαλίτσα και αυτό με δανεικά, έκανα πωλήσεις, έκανα δουλειά και όλο βρισκόμουν να χρωστάω κάτι.
Δεν θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες γιατί τα θυμάμαι και συγχύζομαι , πάλι καλά που έφυγα νωρίς και γλίτωσα .
Κάποιος εδώ είπε για να δείξουν επιταγές , γιατί δεν δείχνει κάποιος τα περιβόητα κέρδη του;
Προσέξτε προσπαθούν να ψαρέψουν από παντού.
Κανείς δεν χαρίζει χρήματα παιδιά.

geosoftgr
26-09-08, 18:12
Μπράβο αύτη είναι η αλήθεια, και μπράβο που παραδέχεσαι ότι την έπαθες.
παιδιά ακούτε αυτούς που την έπαθαν και μαθαίνετε.

bluetang
03-10-08, 14:13
κι εγω εχω να προσθεσω ...ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕς ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ????

Οτι και να λετε οτι βγαζετε και πετατε στα συννεφα εμεις τα ακουμε βερεσε.
Και τελος υπαρχουν δουλειες αν θελετε να κανετε απο το ΙΝτερνετ που να μη χρειαζεται να δωσετε startup Fee (ELEOS!!) και να δουλευετε οπως γουσταρετε!!

Αλλα τα ευκολα θυματα παντα τη παθαινουν!!

Ν900
03-10-08, 16:04
Μακρια απο τετοιες απάτες. amway και herbalife ειναι οι μεγαλυτερες απατεωνίες. το μόνο που εχουν καταφερει ειναι να φαινονται μεγαλύτερες πυραμίδες απ'την πυραμίδα του Χέωπα.

Απλα μακριά όσο είναι νωρίς. Σου υπόσχονται πολλά, αλλά σου παίρνουν περισσότερα. Ασε που προωθείς προϊόντα που δεν ξέρεις αν μπορει να τα παρει οποιοσδήποτε και πιθανό να προκληθεί και θάνατος και θα είσαι συνεργός.
Για να κανεις τετοια δουλειά και να χορηγήσεις χαπια πρεπει να είσαι ειδικός κι αυτός που θα τα παρει να εχει περασει απο εξετάσεις.
Εδω ο ειδικός είναι ο πρώτος τυχόντας που θα ψαρεψουμε στο ιντερνετ η στο δρόμο δινοντας του ενα χαρτάκι που γραφει " θες 3000 εξτρα εισόδημα το μηνα;"
Με συγχωρείτε αλλά όσο ξέρω ότι αυτός που θα παρει το χαρτάκι, θα ερθει να μου πουλήσει τα κ*λοχαπια μετα απο μια βδομαδα . . .

Ν900
03-10-08, 17:51
κι εγω εχω να προσθεσω ...ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕς ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ????

Οτι και να λετε οτι βγαζετε και πετατε στα συννεφα εμεις τα ακουμε βερεσε.
Και τελος υπαρχουν δουλειες αν θελετε να κανετε απο το ΙΝτερνετ που να μη χρειαζεται να δωσετε startup Fee (ELEOS!!) και να δουλευετε οπως γουσταρετε!!

Αλλα τα ευκολα θυματα παντα τη παθαινουν!!

φιλε/φιλη μου είναι πολύ απλό να πάρει μια επιταγή των 300 ευρώ και να την κανει να φαίνεται σαν 3000 ευρω. αυτό δε λεει τίποτα και μην εμπιστευεσαι καποιον που σου τα παρουσιαζει όλα ρόδινα.
εδω τη μια σου λένε αν ο απο κάτω σου δουλεψει περισσοτερο απο σενα, εσυ δεν πληρωνεσαι καλα.

15-07-08 03:45 Εδω εμεις ηδη φτασαμε σε επιπεδο ωστε ο απο πανω μας που μας εδωσε την ιδεα να μην παρει παρα πολλες απολαβες διοτι εμεις καναμε καλη δουλεια (και ειναι μονο η αρχη).

10 ώρες αργότερα σου λένε δεν θα κανεις τιποτα και θα πληρώνεσαι γιατί θα δουλεύουν οι απο κάτω σου.

15-07-08, 13:57 ΑΛλα να εχω ενα σοβαρο ΠΑΓΙΟ εισοδημα μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ, ΜΙΑ ΠΑΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 600-1000ευρω χωρις να κανω κατι! Χωρις να τρεχω! Χωρις να ιδρωνω! Χωρις να χανω το χρονο μου.

Αν συμβαίνει αυτό τότε ο κάθε απο κάτω δεν δουλευει και περιμένει απ'τους απο κάτω.
Αρα καταλήγουμε να μη δουλεύει κανεις και να μην παίρνει τίποτα.
Πιστευουν σαν αμερικανάκια τον πρώτο πληρωμένο που θα βρεθει σε ένα συνεδριο να απαγγείλει το ποιηματάκι που του έμαθαν οτι δηθεν το όνειρο του έγινε πραγματικότητα κι απέκτησε το σπιτι του και τη λιμουζίνα του και αγόρασε κότερο και παει ταξίδια. Ολοι μάθανε το ίδιο ποιημα για όλους υπάρχει το λαμπρο μέλλον.
Ψαξε λιγο στο ιντερνετ και δες ποσοι λενε τις ιδιες μ@λ@κιες και θα εχεις τις ίδιες απιστευτες εμπειρίες και τα φοβερά συναισθήματα. πρόσεξε όμως μη σε παρει η συγκίνηση.
δες εδω
http://www.makingmillionairesonline.com/

Να ειμαστε θετικοι σε ολα. Ειτε σκεψεις, ειτε ιδεες. Μακρια απο μιζερους και αρνητικους ανθρωπους που σας λενε ΜΗΝ και ΔΕΝ και ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΟΧΙ. ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ. Εγω το πιστευω. Και νιωθω οτι θα το καταφερω.

Εγω απλα ΟΥΤΕ ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ.
Πως μπορεις να πιστευεις ότι θα τα καταφερεις απ'τη στιγμή που είσαι πωλητής στην amway και λες ότι δεν εισαι και δεν μπορεις να πουλήσεις αντικείμενα και ταυτόχρονα εισαι αρνητικός εκεί που λες ότι πρεπει να εισαι θετικός;

Σα να μου λες είμαι αστροναύτης αλλα φοβάμαι ακόμη και τα αεροπλάνα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ. Πιστεύω όμως πως είμαι αστροναύτης και τα παω μια χαρά.

geosoftgr
04-10-08, 18:48
+1

ChaosDisorder
04-10-08, 23:46
+ 5 κι εγώ.
Αν είναι δυνατόν να πιστέψουμε, την εντελώς τυχαία on line συνάντηση σας !

Μια πολύ ωραία στημένη "συνάντηση" είναι, για ψάρεμα νέων μελών, που είναι και το μόνο που ενδιαφέρει την "εταιρία" και εσάς, βέβαια.
Δεκάρα δε δίνετε αν θα πουλήσετε ή όχι. Το "ψάρεμα" είναι το πάν , γιατί με αυτό σας ταίζουν : οτι οι "άλλοι" θα δουλεύουν και εσείς απλά θα εισπράτετε.

bluetang
06-10-08, 14:08
φιλε/φιλη μου είναι πολύ απλό να πάρει μια επιταγή των 300 ευρώ και να την κανει να φαίνεται σαν 3000 ευρω. αυτό δε λεει τίποτα και μην εμπιστευεσαι καποιον που σου τα παρουσιαζει όλα ρόδινα.
εδω τη μια σου λένε αν ο απο κάτω σου δουλεψει περισσοτερο απο σενα, εσυ δεν πληρωνεσαι καλα.

10 ώρες αργότερα σου λένε δεν θα κανεις τιποτα και θα πληρώνεσαι γιατί θα δουλεύουν οι απο κάτω σου.

Αν συμβαίνει αυτό τότε ο κάθε απο κάτω δεν δουλευει και περιμένει απ'τους απο κάτω.
Αρα καταλήγουμε να μη δουλεύει κανεις και να μην παίρνει τίποτα.
Πιστευουν σαν αμερικανάκια τον πρώτο πληρωμένο που θα βρεθει σε ένα συνεδριο να απαγγείλει το ποιηματάκι που του έμαθαν οτι δηθεν το όνειρο του έγινε πραγματικότητα κι απέκτησε το σπιτι του και τη λιμουζίνα του και αγόρασε κότερο και παει ταξίδια. Ολοι μάθανε το ίδιο ποιημα για όλους υπάρχει το λαμπρο μέλλον.
Ψαξε λιγο στο ιντερνετ και δες ποσοι λενε τις ιδιες μ@λ@κιες και θα εχεις τις ίδιες απιστευτες εμπειρίες και τα φοβερά συναισθήματα. πρόσεξε όμως μη σε παρει η συγκίνηση.
δες εδω
http://www.makingmillionairesonline.com/

Πως μπορεις να πιστευεις ότι θα τα καταφερεις απ'τη στιγμή που είσαι πωλητής στην amway και λες ότι δεν εισαι και δεν μπορεις να πουλήσεις αντικείμενα και ταυτόχρονα εισαι αρνητικός εκεί που λες ότι πρεπει να εισαι θετικός;

Σα να μου λες είμαι αστροναύτης αλλα φοβάμαι ακόμη και τα αεροπλάνα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ. Πιστεύω όμως πως είμαι αστροναύτης και τα παω μια χαρά.

χαχα φιλε μου εχεις απολυτο δικιο, αλλα εγω προκαλω τους φιλους που δουλευουν εκει που λενε οτι δουλευουν να μας δειξουν εστω και μια επιταγη που να δειχνει οτι πληρωνονται. Α και να μας πει κι ο φιλος μου που τωρα μπηκε στο κολπο μαζι με τη γυναικα ποσα λεφτα πηρε τελικα με τους ποντους που ειχε.
Ετσι για να εχουμε και μια εικονα δηλαδη.

Εγω εχω να πω το εξης: αν ψαξετε στο google τις λεξεις "work from home" θα παρουσιαστουν απειρες εταιρειες που υποστηριζουν πως κι η κουτση μαρια δοκιμασε το προγραμμα και ΝΑΙΙΙ τωρα κυκλοφορει με φερραρι, εχει λιαρ τζετ, εχει σταματησει να δουλευει, εχει αμολυσει και 5-6 κουτσουβελα γιατι τωρα μπορει να τα θρεψει κι εχει και τρελο ελευθερο χρονο για να τους αφιερωσει και ειναι ολοι μεσα στη τρελη χαρα!!! ΑΠΛα ολες αυτες οι εταιρειες εχουν κατι κοινο:
1) Δεν λενε με τι πραγματικα ασχολουνται
2) Ειναι ολες πολυεθνικες με γραφεια σε 250 χωρες ακομα και στον Αρη και συντομα και σε αλλους πλανητες
3) Η δουλεια ειναι τοσο απλη που μπορει να την κανει ο οποιοσδηποτε, ακομα και καποιος χωρις μορφωση...

αλλά....

Ολες θελουν το startup fee cost των 50$ τρελη προσφορα μεχρι τελος του μηνα γιατι μετα θα ειναι 250$ και καλυπτει το training material και αλλες τετοιες π@π@ριες.

Και θελετε τωρα να σας πιστεψουμε???????????
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::la ugh:

Ν900
06-10-08, 17:58
χαχαχαχα ξέχασες και το τρένο που προχωράει. μόνο που σε παει πιο γρήγορα στο θάνατο. :rofl:
και άλλα πολλα ανέκδοτα.

kostadin000
06-10-08, 18:39
Όλοι αυτοί που λένε οτι δουλεύει, γιατί δεν ανεβάζουν Screenshot απο τις πληρωμές; ;)

Ν900
07-10-08, 07:56
και τι θα καταλάβεις;
τη σκαναρει, και τα 300 ευρώ τα κάνει 3000.
ουτως η αλλως ξερεις πως κανουν αυτα τα ξεμυαλισμένα παιδάκια.

birbilatoras
07-10-08, 11:23
Κάνω copy-paste σε post που έκανα παλιότερα σε ανάλογη συζήτηση.

"Γνώρισα το σύστημα πριν 12-14 χρόνια στο εξωτερικό. Η γνώμη μου είναι ότι είναι απάτη. Από τους χιλιάδες που συμμετέχουν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που ίσως κάποια στιγμή να αποκτήσουν φερράρι μέσα από το σύστημα αυτό. Η απάτη έγκειται στο γεγονός ότι σε αφήνουν να πιστεύεις ότι με λίγη δουλειά γίνεσαι πλούσιος. Εγώ είδα ότι αυτοί δουλεύουνε πολύ περισσότερο από όλους εμάς τους υπόλοιπους. Και το 99,99% δουλεύει για ψίχουλα.
Άσε που τους είδα σε μια από τις συγκεντρώσεις τους και μου πέσανε τα δόντια. Εννιάμιση το πρωϊ και χοροπηδούσανε στις καρέκλες λες και τους κάνανε ενέσεις αδρεναλίνης!!!"

Εγώ, λοιπόν, που το είδα από μέσα το σύστημα, το απέρριψα. Πάντως, επειδή ο καθένας έχει την δική του άποψη και τύχη στα πράγματα, δεν είναι κακό να δοκιμάσει κάποιος την τύχη του και να σχηματίσει τη δική του γνώμη. Αρκεί να μην έχει ψευδαισθήσεις και παράλογες προσδοκίες. Άλλωστε, κάποιος μπορεί να είναι ευχαριστημένος αν μέσα από το σύστημα αυτό καταφέρει μέσα σε 1-2 χρόνια να πληρώνει τον λογαριασμό της ΔΕΗ. Όπως το δει κανείς.

bluetang
07-10-08, 12:42
και τι θα καταλάβεις;
τη σκαναρει, και τα 300 ευρώ τα κάνει 3000.
ουτως η αλλως ξερεις πως κανουν αυτα τα ξεμυαλισμένα παιδάκια.

εσυ πιστευεις πως εχουν παρει εστω και μια επιταγουλα??? :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::smile2::smile2::smile2:

fotisf1
07-10-08, 13:13
san para8riskeutikh organosh akougetai :P

Ν900
07-10-08, 13:54
εσυ πιστευεις πως εχουν παρει εστω και μια επιταγουλα??? :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::smile2::smile2::smile2:

εστω και μια μικρή ισως να εχουν παρει για να μη φυγουν αμέσως.

fantaros
12-10-08, 13:27
Ρε τι πλακα εχουν μερικοι....

Καλα ελεγε ο Χαρρυ Κλυνν.... "Καθε πορδη εχει και αποψη"

μερικοι αποψη χωρις να ξερουν τιποτα για ορισμενα πραγματα... Χωρις να ξερουν πως λειτουργει το συστημα αμοιβων, χωρις να ξερουν για την εταιρία αμολανε παπαριες και αποψεις...

Οχι οτι με νοιάζει.....Εχω σταματησει εδω και μηνες να ασχολουμε μαζι τους... Δεν μπορει κανεις να κλονισει την πιστη μου οταν εχω κερδη...

οι υπολοιποι συνεχιστε να σχολιαζετε και καθιστε στον καναπε σας βριζοντας την κυβερνηση, το κρατος, τον γειτονα, την τυχη σας την χορευτρια, την πουτ@ν@ την κοινωνία.... οταν ειναι αδεια η τσεπη ολα μας φταινε...

Εμενα παντως φετος η αυξηση του πετρελαιου θα μου περασει απαρατηρητη... γιατι εχω βρει ενα τροπο εναλλακτικου εισοδηματος, οι υπολοιποι συνεχιστε να κανετε τα ιδια πραγματα περιμενοντας αλλα αποτελεσματα....(και αμα ερθουν ποσταρετε)

HellasOnAir.gr
12-10-08, 14:06
eimouna stin amway k efiga de mou arese ithele treksimo k oxi opos lene tis eleutheres ores sou... ase pou stin arxi dineis k kati xrimata gia na grafteis, gia mena itan xasimo xronou!

Ν900
12-10-08, 18:07
Ρε τι πλακα εχουν μερικοι....

Καλα ελεγε ο Χαρρυ Κλυνν.... "Καθε πορδη εχει και αποψη"

μερικοι αποψη χωρις να ξερουν τιποτα για ορισμενα πραγματα... Χωρις να ξερουν πως λειτουργει το συστημα αμοιβων, χωρις να ξερουν για την εταιρία αμολανε παπαριες και αποψεις...

Οχι οτι με νοιάζει.....Εχω σταματησει εδω και μηνες να ασχολουμε μαζι τους... Δεν μπορει κανεις να κλονισει την πιστη μου οταν εχω κερδη...

οι υπολοιποι συνεχιστε να σχολιαζετε και καθιστε στον καναπε σας βριζοντας την κυβερνηση, το κρατος, τον γειτονα, την τυχη σας την χορευτρια, την πουτ@ν@ την κοινωνία.... οταν ειναι αδεια η τσεπη ολα μας φταινε...

Εμενα παντως φετος η αυξηση του πετρελαιου θα μου περασει απαρατηρητη... γιατι εχω βρει ενα τροπο εναλλακτικου εισοδηματος, οι υπολοιποι συνεχιστε να κανετε τα ιδια πραγματα περιμενοντας αλλα αποτελεσματα....(και αμα ερθουν ποσταρετε)

:rofl: OK φανταράκι. τωρα ψαρώσαμε και σταθήκαμε προσοχή. Η αυξηση του πετρελαίου θα σε βρει στη σκοπια μηπως;
ποσταρουν αυτοί που έχουν ανάγκη να ψαρεψουν θύματα μπας και οικονομισουνε κανα ταλιρακι ακόμα. Ζητιάνος έξω απο μια εκκλησια να κάτσεις θα βγάλεις περισσότερα και χωρίς να κανεις τίποτα. Τα λεφτά που βγάζουν οι ζητιάνοι τα είδα, τα δικά σας δεν είδα.
κάστρα στην ammoway κτίζετε.
κάτσε να μεγαλώσεις λίγο και θα δεις τι ωραίες πορδές θα εχουν οι απόψεις σου (οχι πως τώρα δεν εχουν)

fantaros
15-10-08, 17:14
Παντα μου ελεγαν οτι η ημιμάθεια καμια φορα ειναι χειρότεη απο την αμαθεια...

Τελικα ειχαν αδικο

Η ημιμάθεια ειναι ΠΑΝΤΑ χειροτερη απο την αμαθεια....

Συνεχισε την μπουρδολογία.... οτι και να λες ομως η επιχειρησεις αναπτυσσοντε....

ψαξε να δεις και τι σημαινει πιστολιπτική ικανότητα 3Α+

Ν900
15-10-08, 21:22
εσενα περίμενα τόσα χρόνια για να μου ανοίξεις τα μάτια.
οπως βλέπεις 2-3 μείνατε εδω μεσα. θα την παθετε κι εσεις και θα μάθετε.
κι εσυ ψαξε τι ειναι η amway που υπηρετεις, φανταράκι.

chris_ckb
15-10-08, 22:23
to cross live averta paei

the dream is everything

fantaros
16-10-08, 08:29
εσενα περίμενα τόσα χρόνια για να μου ανοίξεις τα μάτια.
οπως βλέπεις 2-3 μείνατε εδω μεσα. θα την παθετε κι εσεις και θα μάθετε.
κι εσυ ψαξε τι ειναι η amway που υπηρετεις, φανταράκι.

Δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου... Δεν με ενδιαφερει η αποψη σου... δεν με ενδιαφερει να ανοιξεις τα ματια...

liousis
16-10-08, 09:33
Καλησπερα

Ειχα ξεκινησει εγω ο ιδιος αυτο το thread πριν απο καιρο οταν πρωτοξεκινουσα.
Τελος παντων με τα πολλα εχω διαβασει αρκετες αποψεις εδω μεσα ειτε θετικες
ειτε αρνητικες. Πιστεψτε με, δεν ειμαι πωλητης (εκπαιδευτικος ειμαι) και δεν πουλαω
καν προιοντα αλλα βρισκω ατομα για να πουλησουν κατω απο μενα. Εν πασει περιπτωσει
παραδεχομαι οτι ΠΡΙΝ ΚΑΝ γραφτω στην amway ελεγε οτι ειναι μαλ*****. Βασικα για
να πω και του στραβου το δικιο ειναι οτι ελεγε μιλωντας απ'την απεξω.

Σε πολλα πραγματα που διαβαζω για τις αρνητικες κριτηκες εχετε απολυτο δικιο. Για
παραδειγμα οταν πηγα σε μια συναντηση σε εκδηλωση σε ξενοδοχειο, σηκωνοντουσαν
απο τις καρεκλες και χορευαν και πεθανα στα γελια απο την ηλιθιοτητα και γενικως
τον τροπο (μου θυμιζει κατι αμερικανικες ταινιες που στην εκκλησια εχουν χορωδια και
ολοι μαζι χορευουν και τραγουδανε, ε, ακριβως το ιδιο!).

Οκ, εγω δεν χορεψα αλλα ακουσα προσεκτικα τι ειχαν να μας πουν. Μπορω να πω οτι
τα περισσοτερα ειναι τα ιδια και τα ιδια, δηλαδη προωθηση προιοντων κλπ. Ενταξει ναι.
Αφου αυτη ειναι η επιχειριση ΤΟΥΣ (οχι δικη μου). Απλα εμενα μου επιβραβευεται ενα
ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσοστο σε κερδη.

Επειδη εψαξα στο gmail που εχω μια παλια συναλλαγη σας την παραθετω για να δειτε
οτι ειχα πιστωθει τοτε 213ευρω (και ειχα ρωτησει γιατι δεν ειχε ενημερωθει ο
λογαριασμος μου) οποτε φαινεται. ΟΚ, δεν ειναι τεραστιο το ποσο, ουτε θα γινω
πλουσιος εννοειται. ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ εχω στη ζωη μου αλλα
τα χρηματα αυτα τα πηρα ΧΩΡΙΣ να δουλεψω ΟΣΟ ΛΙΓΑ και αν ειναι, και δεν σας
κρυβω οτι ειναι αλλα 400 περιπου συνολο μεχρι τωρα που μιλαμε. Ε, τουλαχιστον
την ασφαλεια του αυτοκινητου δεν θα τη πληρωσω εγω, αλλα η amway εστω και
με αυτον τον τροπο. Και κανα 200αρι που μενει κομματια να γινει θα βγω και
3-4 φορες εξω με τη γυναικα μου. Αυτο.

Δεν θα γινεις πλουσιος. Το πιστευω απο μεσα που ειμαι ηδη. Διαμαντια οπως λεει
καποιος ποιο πριν, και εγω ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ στους ιδιους μου του
συνεργατες οτι και καλα "ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ" και τετοια, γιατι πιστευω
οτι δεν προκειται να γινει διοτι θελει τεραστιο χρονο για αυτα -που δεν εχω-.
Τουλαχιστον ομως κανα 500αρικο - 1000αρικο το χρονο δεν ειναι και ασχημα
πιστευω να το τσεπωνω χωρις να κανω κατι.

Υπαρχει βεβαια ενα τρικ στη χρεωση και στην αποδοση ποντων γιαυτο το συστημα
ΜΟΙΑΖΕΙ με ΠΥΡΑΜΙΔΑ (σχηματικα) αλλα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ, διοτι
υπαρχει περιπτωση ο απο πανω μου ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ή ΕΛΑΧΙΣΤΑ
σε σχεση με τα δικα μου (ή αντιθετα ο απο κατω μου να βγαλει 500ευρω το μηνα
και εγω ουτε 100....)

Αυτα, ειχα λιγο χρονο εγραψα μερικα πραγματα. Σεβαστες ολες οι αποψεις αλλα
και παλι δεν προσπαθω να πεισω καποιον, απλα λεω αυτα που εχω ζησει.

Την εικονα την εβαλα εδω
http://img264.imageshack.us/my.php?image=alphaun1.gif

Δεν αποτελει ουτε τεκμηριο ουτε αποδειξη. Οπως σωστα ειπε ενας φιλος
πριν θα μπορουσα να το διορθωσω και να το κανω 2100 ευρω. Ε και τι θα
κερδισω ; Οτι και καλα ειμαι αξιος ; Οχι βεβαια. Απλα οτι τουλαχιστον με
ελαχιστο κοπο εβγαλα το 1 δεκατο του μισθου μου σαν ενα μικρο βοηθημα.
Παντως θελει ελευθερη ωρα και χρονο που εγω δεν μπορω να διαθεσω οπως
ισως αλλοι. Αλλα και παλι αυτο δεν σημαινει οτι καποιος μπορει να πετυχει ή
οχι. Εξαρταται ισως και στη τυχη, σε τι ατομα θα πεσεις, πως θα το προβαλεις
και οχι το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ στυλ (διοτι κακα τα ψεματα, ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και
βλεπουμε ολοι μας τα χαζοαμερικανακια που τρωνε κουτοχορτο με τη πλυση
εγκεφαλου - τουλαχιστον εμεις μπορουμε να κρινουμε λιγο παραπανω καλυτερα
και πιο σφαιρικα - ενας μεσος ευρωπαιος σε σχεση με τη δυτικη πλευρα).

Ευχαριστω για το χρονο σας και αν ξαναβρω (οχι να ασχολουμαι με amway αλλα
οπως βλεπετε να γραψω κειμενο) θα το ξανακανω εδω γιατι με ενδιαφερει να
ακουω εμπειριες και γνωμες.

liousis
16-10-08, 09:33
Επειδη η εικονα τελικα δεν εμφανιζεται κανω copy paste το Link
http://img264.imageshack.us/my.php?image=alphaun1.gif

Ν900
16-10-08, 12:55
Δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου... Δεν με ενδιαφερει η αποψη σου... δεν με ενδιαφερει να ανοιξεις τα ματια...

αν τα ματια μου ηταν κλειστα, θα υπηρετούσα κι εγω την απάτη που λέγεται amway.

geosoftgr
16-10-08, 17:49
Liousis
Μπορείς να μας ενημερώσεις το πόσο τον προϊόντων που έχεις αγοράσει για προσωπική χρίση(συνολικά από τότε που μπήκες στο σύστημα);
Μήπως αυτό το πόσο ξεπερνά τα 213 εύρο που πιστώθηκες;

liousis
16-10-08, 18:32
Σαφως. Το ποσο που εχω αγορασει για προσωπικη χρηση σε διαστημα
4 μηνων περιπου ειναι 300ευρω περιπου. Κυριως πραγματα για
το σπιτι οπως απορρυπαντικα κλπ και μερικα καλλυντικα και
αρωματα που τα δωσαμε δωρα. Παντως καθε ευρω που ξοδευεις
δεν ειναι ακριβως 1 ποντος. Δεν παει ετσι. Αρα πχ για να
εχω επιστροφη 213 ευρω σημαινει πολυ περισσοτερους ποντους
και φυσικα περισσοτερη καταναλωση απο τους κατω μου (που δεν τους
μαζεψα εγω) αλλα ειναι σιγουρα μερικοι απο μενα αλλα οι
περισσοτεροι απο τους κατω μου (και παλι παει ποσοστιαια
πχ 3% 10% 20% κλπ). Ουτε εγω τα γνωριζω καλα πως παει
με τους ποντους γιαυτο και στην αρχη του thread εκανα καποια
διαγραμματα για να ρωτησω αν δεις γιατι δεν ειχα ιδεα.
Παντως αυτον τον μηνα και τον προηγουμενο ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ
ΚΑΘΟΛΟΥ, διοτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΟ ΠΟΣΟ, απλα εξαρταται απο το
συνολο των αγορων γενικοτερα και πρεπει να ξεπερασει ενα οριο.
Οποτε ακομη και 10 ατομα να εχεις απο κατω σου, αν δεν αγορασει
κανενας τιποτα δεν σημαινει οτι θα πληρωθεις επειδη αγορασαν
οι 5 απο ενα σαμπουαν :-)

steliosmr
20-10-08, 06:24
Exoun ginei oloi epistimones edo mesa. pragmatika ti na po auta pou vlepo apo merikous me afinoun anavdo.

mikamike
22-10-08, 20:08
Γειά σας και απο εμένα φίλοι μου υπέρμαχοι και πολέμιοι του Multi-Level Marketing(MLM).

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις, εμπειρίες αλλα και κάποιες γνώσεις γύρω απο το marketing.

Κατ΄ αρχήν η ιδέα είναι καταπληκτική, ιδιαίτερα για όσους έχουν ξεκινήσει απο πολύ καιρό πρίν και τέλεια για όσους είχαν την πρωταρχική ιδέα του πολυεπιπεδου ή MLM ή δικτυακού marketing.

To MLM αποτελεί κατ' ουσίαν ένα εντελώς διαφοροποιημένο κανάλι διανομής που συνδυάζει χρήση προιόντων (ή παραγωγική κατανάλωση αν το θέλετε) με κέρδος (ή και κέρδη) και με κάποια στοιχεία επιχειρηματικότητας μιάς και υποκαθιστά όλους τους μεσάζοντες.

Δίνει τη δυνατότητα εκπαίδευσης σε ένα εύρος κοινού που θεωρητικά θα ήταν δύσκολο να είχαν κάπως αλλιώς τη δυνατότητα να εκτεθούν σε κάποια τέτοια γνώση. Αυτό γίνεται μέσω των αυτοχρηματοδοτούμενων ενημερωτικών σεμιναρίων και βιβλίων ενδυνάμωσης.

Τα προιόντα επίσης λόγω της μονόπλευρα θετικής παρουσίασης τους (word of mouth) απο ανθρώπους που είναι πολύ ζεστοί με την παραπάνω ιδέα, συν την ταμπέλα της οικολογικής σύνθεσης, συν τη συμπύκνωση τους που πιθανά να συνεπάγεται και οικονομία μπλα μπλα μπλα ....και άρα συναισθηματικό δέσιμο και με το προιόν.

Διαφοροποιούνται επίσης πλήρως απο τα υπάρχοντα του ραφιού στο ότι η εστίαση στηρίζεται όχι μόνο στα χαρακτηριστικά του προιόντος αλλα και σε όλες τις πιθανές χρήσεις του σε αντίθεση με τη χρήση μηνυμάτων για μαζικής διαφήμιση που χρησιμοποιείται για τα προιόντα ραφιού.

Για να μη μακρυγορώ πιστεύω πως για τον καθένα απο εμάς το πολυεπίπεδο μάρκετινγκ θεωρητικά θα σταματήσει να αναπτύσεται μόνο όταν όλοι οι φίλοι και γνωστοί που έχετε σας έχουν προλάβει και σας προσεγγίσουν αυτοί πρώτοι. Πρακτικά όμως τελειώνει όταν η σχέση κόστους(χρόνος, χρήμα, σχέσεις) πρός προσδοκώμενο όφελος, δεν προσεγγίζει τους στόχους που εσείς βάζετε (ή πιο απλά όταν μια κρίσιμη μάζα απο τους φίλους/'φίλους"/γνωστούς σας που έχετε προσεγγίσει δεν έχουν καταφέρει να σας πείσουν πως αξίζει να συνεχίζετε την προσπάθεια).

Το κομμάτι της ιδιοσυγκρασίας των ενασχολουμένων με το MLM είναι επίσης σημαντικό μιας και καθορίζεται απο την έμφυτη αν(τ)οχή μας ή μη σε μια σειρά απο τις αποτυχημένες προσπαθειες πώλησης (που η προσέγγιση αυτή μοιραία συνεπάγεται) και επηρεάζει άμεσα τη χρονική στιγμή που παίρνουμε την απόφαση μας να εγκαταλείψουμε την επιπλεον προσπάθεια.

Τόσο οι στόχοι που ανέφερα παραπάνω όσο και τα εμπόδια που θέτει η ιδιοσυγκρασία μας έχουν προβλεφθει απο το MLM σύστημα και καταβάλεται προσπάθεια να ξεπεραστούν μέσω της τακτικής αυτοχρηματοδοτούμενης σεμιναριακής εκπαίδευσης και επιμόρφωσης.

Anyway, καλή τύχη σε όλους όσους το προσπαθήσετε και εγκαταλείψατε, και καλά κέρδη σε όσους έχουν αρχίσει ήδη να κάνουν απόσβεση της επένδυσης. Όσο για τους πολύ κεδισμένους.... ε τι να πω! Σε καλή μεριά!

Εγώ πάντως έμεινα με μια καλή εμπειρία, αρκετά μεγάλο στοκ προιόντων, αρκετές κασέτες (τις οποίες παρεπιπτόντως φυλάω ακόμα!) και μια θετική τελικά εμπειρία. Τόσο θετική που τη χρησιμοποιώ και στο βιογραφικό μου!

Ίσως τελικά απο αυτή την εμπειρία μου να βγήκα λίγο πιο δυνατός γνωστικά, λίγο πιο φτωχός οικονομικά αλλα .... όχι όσο ελεύθερος είχα πιστέψει αρχικά. Τουλάχιστον τώρα απολαμβάνω πιο συνειδητα τη "σκλαβιά" μου!

Εν κατακλείδι, μετά και απο αυτή την εμπειρία εξακολουθώ να πιστεύω πως στη ζωή ή κάνεις αυτό που αγαπάς ή αγαπάς αυτό που κάνεις!
Σίγουρα όμως αυτό που κάνεις αν το κάνεις καλά και συνειδητα, θα σε ανταμείψει ανεξάρτητα με το σύστημα το οποίο έχεις αποφασίσει να ακολουθήσεις.

Ν900
23-10-08, 23:16
exoun ginei oloi epistimones edo mesa. Pragmatika ti na po auta pou vlepo apo merikous me afinoun anavdo.

σου άνοιξε τα ματια ο Δανιηλίδης εσενα ε;

steliosmr
24-10-08, 06:44
Xseris kai to Daniilidi? mpravo

Ν900
24-10-08, 10:18
ξέρω επίσης το χατζηαβάτη, το κολλητήρι...
οποιος ξέρει να προσεχει, μαθαινει.
κι απ'οτι βλέπω στη Limassol - Cyprus δεν προσέχετε. ισως γιατι δεν μαθαίνετε.

steliosmr
24-10-08, 15:23
ξέρω επίσης το χατζηαβάτη, το κολλητήρι...
οποιος ξέρει να προσεχει, μαθαινει.
κι απ'οτι βλέπω στη Limassol - Cyprus δεν προσέχετε. ισως γιατι δεν μαθαίνετε.

re filoui mou stamata na ironevese kai akouse me prosektika epidi den sou ekatse esena to sistima i ta skatoses me ta miala pou exeis den fteei to sistima i emeis pou exoume diaforetiki apopsi apo sena prepei na katalavis episis pos o kathe anthropos einai diaforetikos kai opos eipa kai pio prin epidi den ta exeis kataferi esu min kanis pos ta xseris ola o kathe anthropos exei to diko tou mialo kai mpori na di apo monos tou an mpori na to kani i oxi den se perimeni esena na tou pis. exeis pi tin apopsi sou tin empiria sou min to sinexizis kai na sou po kai kati allo teleuteo opos esu den ta kataferes uparxoun xiliades alloi anthropoi se olokliro to kosmo pou ta katafernoun.

Ν900
24-10-08, 17:09
filoui mou egw oute kan asxolh8hka me to systhma sas oute me kati paromoio. plasie tou ka8enos den ginomai. an apotyxw sth zwh isws na skeftw to systhma sas. pros to paron mia xara eimai.

steliosmr
24-10-08, 18:50
Xerome gia sena pou eisai mia xara ala na xaris kopse to min kanis pos ta xseris ola kai min les pos tha eisai plasie tou kathe ena, afou den asxolithikes den xseris. ok les tin gnomi sou alla min eisai sigouros. lipon epidi den thelo na ertho se rixsi mazi sou to klino edo to thema. filika panta.

Ν900
24-10-08, 19:36
γεια σου φίλε.

Lady^Queen
25-10-08, 07:52
Καλησπερα σας. Με αφορμη το ενδιαφερον αυτο χωρο ειπα να postαρω και
εγω ενα θεμα που με απασχολει. Προσφατα ηρθα σε επικοινωνια με καποιον
γνωστο και μου προτεινε να γινω συνεργατης στην amway, δηλαδη με λιγα
λογια να προωθω προιοντα με σκοπο το κερδος φυσικα (στην αρχη ελαχιστο
ποσοστο) αλλα το κυριοτερο να βρω αλλους συνεργατες οπου με τη σειρα
τους ισως βρουν αλλους συνεργατες οποτε με ποσοστα τους ενος, του
αλλου, του αλλου να εχω καποιο εστω σεβαστο ποσο σαν εσοδο απο τις
πωλησεις που θα γινονται. Επειδη λιγο πολυ διαβαζοντας εδω μεσα τις διαφορες
αποψεις καποιων, οντως υπαρχει σοβαρη επικοινωνια και γνωση περι του
θεματος και ισως της λογικης για το πως δουλευει η συγκεκριμενη εταιρια.

Θα ηθελα τι γνωμη σας στα παρακατω ερωτηματα για να γινω πιο συγκεκριμενος :

1.Πιστευετε οτι η Amway ή οποιαδηποτε παρεμφερης λογικης εταιριας μπορει να
αποφερει χρηματα - παγια οπως λενε το μηνα σε καποιον ;

2.Υπαρχει καποιο πραγματικο παραδειγμα για την επιτυχια

3.Ειμαι λιγο καχυποπτος διοτι δεν ειμαι "πωλητης" και ουτε θελω να γινω. Απλα δεν
ξερω αν θα με ωφελησει τελικα η ολη ιστορια (?)

4.Εσεις τι γνωμη εχετε για κατι τετοιο ; Θα το επιδιωκατε ; Σας εχουν ερθει σε επαφη

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.

Καλημέρα...

Δεν ξέρω αν θα ακουστώ σαν "μπατζανάκης" όπως πολύ χαριτωμένα χαρακτήρισε ο fantaros ...
Θα σου μιλήσω ως πελάτισσα και νοικοκυρά...

- Πιστεύω ότι όλα αυτά δουλεύουν πολύ καλά, αρκεί να γίνεσαι ελαφρώς .... "τσιμπούρι", πράγμα που εμένα με εκνευρίζει τα μάλιστα!!!.
Τώρα για παράδειγμα, μου τα ΄χουν κάνει κρόσσια, για μια επίδειξη σκούπας που καθαρίζει ....τα πάντα!!!

- Μου ζητήθηκε κι εμένα να δουλέψω στην Amway... Φυσικά αρνήθηκα, γιατί δεν είμαι καλό "τσιμπούρι".

- Έχω δοκιμάσει τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας, και δεν μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.
Πολύ ακριβά, με όχι τα αναμενόμενα αποτελέσματα! Επαρχία ή όχι ο κόσμος ζορίζεται πολύ οικονομικά για να αγοράσει τα συγκεκριμένα προϊόντα!

- Χωρίς να θέλω να γινω "μπατζανάκης", βγάζεις μεν λεφτά, πολύ τρεχάλα δε + εμαθα να κρατώ μικρό καλάθι εκεί που έχει πολλά κεράσια!!!

Μάλλον ούτε βοήθησα ούτε είπα κάτι πρωτότυπο, εεεεεεε;;;;;;;;;

fantaros
23-03-09, 22:42
Καλημέρα...

- Χωρίς να θέλω να γινω "μπατζανάκης", βγάζεις μεν λεφτά, πολύ τρεχάλα δε + εμαθα να κρατώ μικρό καλάθι εκεί που έχει πολλά κεράσια!!!

Μάλλον ούτε βοήθησα ούτε είπα κάτι πρωτότυπο, εεεεεεε;;;;;;;;;

Αν κρατας μικρο καλαθι... οσα κερασια και να βρεις... το μικρο σου καλαθάκι θα γεμισεις :):):):)

Παρε εσυ το μεγαλο... και γυρνατο μισογεμάτο αν δεν βρεις κεράσια....:)

fantaros
23-03-09, 22:47
Liousis
Μπορείς να μας ενημερώσεις το πόσο τον προϊόντων που έχεις αγοράσει για προσωπική χρίση(συνολικά από τότε που μπήκες στο σύστημα);
Μήπως αυτό το πόσο ξεπερνά τα 213 εύρο που πιστώθηκες;

Ετσι κ αλλιως ρε φιλε θα τα ξοδευε... αδεια θα εμεναν τα ντουλαπια του????

ο Μασουτης και ο Μαρινοπουλος σου εδωσαν ποτε εστω και 213 Ευρω???

κ αν βοηθησεις στην αναπτυξη του δυκτιου θα εχεις κ αλλα κερδη....:yes:

stratosx
26-03-09, 20:37
Ετσι κ αλλιως ρε φιλε θα τα ξοδευε... αδεια θα εμεναν τα ντουλαπια του????

ο Μασουτης και ο Μαρινοπουλος σου εδωσαν ποτε εστω και 213 Ευρω???

κ αν βοηθησεις στην αναπτυξη του δυκτιου θα εχεις κ αλλα κερδη....:yes:

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αρα το ερώτημα σου είναι άτοπο.

Ο Μασούτης και ο Μαρινόπουλος πουλάνε είδη και ο πελάτης αγοράζει. Ομοίως μπορώ να αγοράζω από την Amway αλλα και πάλι θα πρέπει να πληρώνω και ΔΕ θα πάρω καμία επιταγή.

Για να πάρω επιταγή απο την Amway θα πρέπει να δουλέψω για αυτούς και να κάνω τον πλασιέ τους, σωστά; Ομοιώς και για τους Μασούτη και Μαρινοπουλο. Αμα δουλέψω για αυτούς, θα πάρω επιταγή ΚΑΙ απο αυτούς.

Η amway παράγει και προωθεί προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας, όπως κάνουν ΟΛΑ τα σουπερμαρκετ, απλά τα κέρδη της τα βγάζει απο την ανασφάλιστη και μη αμειβόμενη εργασία των πλασιέ/καταναλωτών της.

Και επειδή θα ακουσω πάλι για καλύτερες τιμές και εκπτώσεις, γνωστός μου που δούλευε ως πωλητής σε πολυκατάστημα, πέρα απο το μισθό του είχε και γενναία έκπτωση σε ότι αγόρασε απο το κατάστημα, δηλαδή έπαιρνε ΚΑΙ την επιταγή κάθε μήνα και είχε και καλύτερες τιμες, σε σύγκριση με εμας τους "κοινούς" θνητούς.

Update: Καθυστερημένα διάβασα το παρακάτω post. Τα λεει καταπληκτικα.
http://www.greekzlive.com/forum/showpost.php?p=9870196&postcount=96

fantaros
27-03-09, 17:29
.

Για να πάρω επιταγή απο την amway θα πρέπει να δουλέψω για αυτούς και να κάνω τον πλασιέ τους, σωστά;

οχι λαθος...

fantaros
27-03-09, 17:32
update: Καθυστερημένα διάβασα το παρακάτω post. Τα λεει καταπληκτικα.
http://www.greekzlive.com/forum/showpost.php?p=9870196&postcount=96

κ εγω μπορω να σου βρω ανθρωπους που μιλανε για το δυκτιακο μαρκετινγκ με τα καλυτερα λογια.... εσυ πιστεψε σε αυτα π βλεπεις...

το δυκτιακο μαρκετινγκ ειναι οσο μεγαλο ή οσο μικρο το βλεπεις...

Alex69
27-03-09, 21:24
Δυστυχώς ή ευτυχώς οι ειταιρίες διαδικτυακού marketing τύπου herballife amyway και τα λοιπά είναι πολυεθνικές αμερικανικής προέλευσης δηλαδή της χώρας που εφηύρε το marketing, όλες στηρίζονται σε βάση αντεστραμένης πυραμίδας και στην διάθεση του κάθε κακοπληρωμένου για ένα extra μεροκάματο, μεροκάματο όμως που για να αγγίξει το μισθό που υποτίθεται κερδίζεις στην δουλειά σου πρέπει να σου βγει το λάδι.

Φυσικά και δεν σε κοροιδεύουν και σου δίνουν αυτό που σου τάζουν, τις περισσότερες φορές ψίχουλα γιατί είδες το τυρί και δεν πρόσεξες την φάκα.

Ο ενθουσιασμός στο ξεκίνημα ότι είναι όλα τόσο εύκολα στο να προσελκύσεις νέους πελάτες - συνεργάτες δεν σε αφήνει να δεις την φάκα που λέγαμε πριν, οι περισσότεροι μετά την εγγραφή και αγορά του πακέτου τα παρατάνε και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει?

Φταίει ότι υπερεκτιμήσανε τον εαυτό τους άραγε, δεν ξέρω ίσως να φταίει ότι οι περισσότεροι οικογενειάρχες γυρνόντας από την άλλη δουλειά η κούραση και η σύγχηση να μην τους άφηνε να ασχοληθούνε με την κατά τα άλλα πολλά υποσχόμενη δεύτερη δουλειά.

Τέλος πάντων ο καθένας για τον εαυτό του σκέφτεται και πράτει.

Οι παραπάνω αράδες αφορούν τις προσωπικές μου σκέψεις και δεν ήθελα να σπηλώσω καμία από αυτές τις εταιρίες.

Άντε και καλά κέρδη.

fantaros
01-04-09, 12:46
οι περισσότεροι μετά την εγγραφή και αγορά του πακέτου τα παρατάνε και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει?

Φταίει ότι υπερεκτιμήσανε τον εαυτό τους άραγε, δεν ξέρω ίσως να φταίει ότι οι περισσότεροι οικογενειάρχες γυρνόντας από την άλλη δουλειά η κούραση και η σύγχηση να μην τους άφηνε να ασχοληθούνε με την κατά τα άλλα πολλά υποσχόμενη δεύτερη δουλειά.

Τέλος πάντων ο καθένας για τον εαυτό του σκέφτεται και πράτει.

Φταινε και αυτα που γραφεις... οπως επισης φταινε και οι λαθος συνεργατες...

Κυριως ομως φταιει ο λαθος τροπος... οπως σε ολες τις δραστηριοτητες ετσι κ εδω θελει εκπαίδευση.... οταν καποιος προσπαθησει με τον "δικο του τροπο" χωρις εκπαίδευση τοτε η αποτυχια ειναι δεδομενη....

Παντως δεν φταιει το εργοστασιο (παραγωγος εταιρια)...... τα τρελα κερδη και το παραμυθι το πουλανε οι λαθος συνεργατες... οι σωστοι συνεργατες θα σου δειξουν απλα πως μπορεις να δουλεψεις... γιατι δυστυχως θελει δουλεια :):) αλλα πολλοι δεν το καταλαβαινουν...

P_E_T_R_O_S
11-08-09, 19:00
Φανταρε εγω δε θα σου πω αν ειναι πυραμιδα ή οχι η amway αλλα απο τα λεγομενα σου στο #5 ποστ(Εγω δεν προτεινω σε κανεναν να το κανει ή να μην το κάνει... ) καταλαβαινω και εγω ο ασχετος με τα μλμ ο ''χωρις αποψη'' για τα μλμ τι μαλακιες σας λενε...ρε μεγαλε πλακα με κανεις????? το σπιτι να σου εβριζα δε το υπερασπιζοσουν οπως την π*****α την amway!!!
..Στη τελικη να στο πω και ετσι δεν βγαζεις 1 Γ******Ο ΕΥΡΟ απο εμενα που δουλευω μεροκαματο με ενα Γ******Ο πτυχιο..
Ποιος ο λογος να βγαινεις σα το ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ και να προσυλιτιζεις κοσμο κατ'αυτο το τροπο..λες και η amway ειναι η εδεμ και συ ο Αγιος Πετρος που κρατας τα κλειδια για να μας βαλεις μεσα..

Υ.Γ. Ο λογος ειναι αυτος που σου λενε ολοι εδω μεσα αλλα δε μπορεις να τον καταλαβεις...ΤΡΩΤΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ
Υ.Γ.2 Στα τσιμπουρια να ξερεις τους κοβουν τα κεφαλακια.........(Αυτο για το δευτερο λογο..)

elitistis
03-09-09, 03:25
Βασικά και μόνο από τους ανθρώπους που υπερασπίζονται τα ''ιδανικά'' της μεγάλης τους επιχείρησης, καταλαβαίνεις και το επίπεδο για το οποίο μιλάμε.

Άνθρωποι που μετράνε τα πάντα με το χρήμα, που στα επιχειρήματά μας, απαντάνε με εκφράσεις του στυλ: "Την ώρα που εγώ θα έχω τη Φεράρι, εσύ θα δουλεύεις σαν το σκυλί", κτλ.

Από ανθρώπους που δε γνωρίζουν ούτε καν ορθογραφία, δεν περιμένω να παίζουν στα δάχτυλά τους το εμπόριο και να βγάζουν εκατομμύρια. Αν όντως το κάνουν, τους προτείνω να επενδύσουν μέρος των χρημάτων τους σε κανένα φροντιστήριο.

Για να πάμε και επί της ουσίας τώρα, προσωπικά δε θα ήθελα την παραμικρή σχέση με ανθρώπους οι οποίοι δε διαθέτουν ιδανικά στη ζωή τους. Είμαι από τους τυχερούς, που η μοίρα έδωσε ένα ταλέντο το οποίο με βοηθάει να ζω αξιοπρεπώς, χωρίς να δουλεύω σαν το σκυλί. Αυτό δε σημαίνει όμως πως δεν προσπαθώ για τα χρήματα που κερδίζω ή πως νιώθω άσχημα απέναντι στην έννοια "εργασία".

Δεν εργάζεσαι μόνο για τα χρήματα αλλά κυρίως για να νιώθεις δημιουργικός, για να προσφέρεις και εσύ στην κοινωνία και να αισθανθείς μέρος της.

Αφού αυτή η επιχείρηση είναι τόσο καλή, ας σταματήσουν και οι γιατροί την εργασία τους και ας τρέχουν με τη συμπυκνωμένη οδοντόκρεμα και το σαμπουάν στο χέρι. Αλλά αν αρρωστήσει κανένα διαμάντι της amway δε θα υπάρχει κάποιος να το γιατρέψει.

Χρήματα μπορεί να βγάλουν ορισμένοι, το θέμα είναι όμως ότι το τίμημα που θα πληρώσουν, είναι απείρως μεγαλύτερο. Παιδιά που θα μείνουν αμόρφωτα και κυρίως απαίδευτα, επειδή έμαθαν ότι στη ζωή μάγκας είναι αυτός που έχει τη Φεράρι και όχι εκείνος που άνοιξε και δέκα βιβλία προκειμένου να ξεστραβωθεί.

Θα πω και ένα άλλο παράδειγμα, μέσα από την οικογένειά μου. Ο πατέρας μου ήταν τραγουδιστής και μάλιστα σχετικά επιτυχημένος, γεγονός που τον βοήθησε να βγάλει πολλά χρήματα, τα οποία ξόδεψε σε διάφορες απολαύσεις, με αποτέλεσμα να καταστραφεί οικονομικά σε μια ηλικία λίγο μετά τα 50.

Από τον φόβο πως δε θα καταφέρει να αφήσει τίποτα σε εμένα και τον αδερφό μου, παράτησε το τραγούδι και ξεκίνησε μια δουλειά εντελώς άσχετη σε σχέση με αυτή που έκανε για παραπάνω από 20 χρόνια, χωρίς γκλάμουρ και φώτα. Μέσα σε 6-7 χρόνια καταφέραμε να χτίσουμε ένα σπίτι και να αγοράσουμε και κάποια άλλη ακίνητη περιουσία, που αποτελεί ένα πολύ δυνατό εφόδιο για εμένα και τον αδερφό μου. Όπως μάλιστα μου είπε κάποια στιγμή, νιώθει παραπάνω υπερήφανος για τα χρήματα που έβγαλε από τη δουλειά που ακολούθησε τα τελευταία χρόνια, παρά από όσα χρήματα κέρδισε από το τραγούδι. Ένιωθε ότι δούλεψε πιο σκληρά γι' αυτά και τα σεβάστηκε πιο πολύ.

Δυστυχώς δε θα τον έχω για πολύ καιρό ακόμα κοντά μου, αυτό όμως που θα κρατήσω από εκείνον τώρα που φεύγει, δε θα είναι ούτε το σπίτι, ούτε κάτι υλικό. Άλλωστε τον εαυτό μου μπορώ να τον συντηρώ μόνος μου. Αυτό που θα κρατήσω, είναι ένα μάθημα σχετικά με το εύκολο χρήμα, με την ουσία όλης αυτής της προσπάθειας και με την ιεραρχία που πρέπει να υπάρχει στην κοσμοθεωρία μας, σχετικά με έννοιες όπως χρήματα, υγεία, κτλ.

Τον πατέρα μου δε τον αγαπάω για τα λεφτά που έβγαλε, ούτε τον μίσησα για τα λεφτά που έχασε. Τον αγαπάω -εκτός των άλλων- επειδή προσπάθησε μέχρι τελευταία στιγμή να κάνει το καλύτερο για την οικογένειά του. Και ειλικρινά, προτιμούσα την ώρα που ο 17χρονος φίλος μας θα πηγαίνει βόλτα με τη Φεράρι -και τον σοφέρ, αφού δε θα έχει δίπλωμα- εγώ να μπορώ να πηγαίνω μια βόλτα με τον πατέρα μου, πεζός. Οι φίλοι που μιλήσανε για υγεία, έχουν απίστευτο δίκαιο. Τίποτα δεν μπορείς να χαρείς χωρίς αυτήν.

Θα κλείσω, για να μη κουράζω και με το μεγάλο ποστ. Στη ζωή μας θα πρέπει να υπάρχουν αξίες (σημασία δεν έχει να βγάλω χρήματα αλλά το πως θα τα καταφέρω), συναισθήματα (οι άνθρωποι που αγαπάμε είναι πάνω από την εργασία μας), δίψα για μόρφωση (ο πραγματικός πλούτος).

Δυστυχώς όμως, κάποιοι που θεωρούν ότι ανήκουν στο 5%, θα αποτελούν για πάντα το 99% εκείνων που δε θα τα καταλάβουν όλα αυτά, παρά μόνο όταν είναι αργά.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους με την τοποθέτησή μου. Αν όχι, τουλάχιστον προσπάθησα.

passunknown
04-09-09, 09:06
Νομίζω φίλε elitistis ότι το post σου είναι ότι έπρεπε. Συμφωνώ σε όλα και κατά τύχη έχω και παρόμοια βιώμτα οπότε καταλαβαίνων ένα παραπάνω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ζωή δεν χαρίζεται σε κανένα ακόμα και σαυτούς που είχαν η έχουν βοήθεια από γονείς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μεγάλο κόλπο δεν υπάρχει. Και με ότι και να ασχοληθείς σίγουρα θα δώσεις περισότερα από ότι θα πάρεις. Από εκεί και πέρα είναι πάρα πολύ λυπηρό να πιστεύουμε σε θαύματα δίχως κόπο.Και τελικά δε χρειάζονται όλοι μια ferrari ίσως όμως όλοι χρειάζονται μια βόλτα πεζοί. Βλέπεις το κόσμο ποιό αργα και το καταλαβαίνεις καλύτερα :).

Και πάλι φίλε χάρικα πολύ που διαβασα κάτι τέτοιο ;)

cosths
08-09-09, 21:24
fantare mporeis na mou apanthseis giati prepei se synedria pou ginontai
na agorazw to cd kai to biblio ths amway? na plhrwnw se kapies synedriaseis eisodo?
egw pou ta ypologisa thelw ena 1000riko to xrono mono gia ayta !!!
pos tha ta bgalw ayta ta lefta?
o allos pou pinaei pou tha ta vrei? +oti an den ta agorazeis se exoun kai tou petamatou

Neeq
09-09-09, 01:06
Βασικά και μόνο από τους ανθρώπους που υπερασπίζονται τα ''ιδανικά'' της μεγάλης τους επιχείρησης, καταλαβαίνεις και το επίπεδο για το οποίο μιλάμε.

Άνθρωποι που μετράνε τα πάντα με το χρήμα, που στα επιχειρήματά μας, απαντάνε με εκφράσεις του στυλ: "Την ώρα που εγώ θα έχω τη Φεράρι, εσύ θα δουλεύεις σαν το σκυλί", κτλ.

Από ανθρώπους που δε γνωρίζουν ούτε καν ορθογραφία, δεν περιμένω να παίζουν στα δάχτυλά τους το εμπόριο και να βγάζουν εκατομμύρια. Αν όντως το κάνουν, τους προτείνω να επενδύσουν μέρος των χρημάτων τους σε κανένα φροντιστήριο.

Για να πάμε και επί της ουσίας τώρα, προσωπικά δε θα ήθελα την παραμικρή σχέση με ανθρώπους οι οποίοι δε διαθέτουν ιδανικά στη ζωή τους. Είμαι από τους τυχερούς, που η μοίρα έδωσε ένα ταλέντο το οποίο με βοηθάει να ζω αξιοπρεπώς, χωρίς να δουλεύω σαν το σκυλί. Αυτό δε σημαίνει όμως πως δεν προσπαθώ για τα χρήματα που κερδίζω ή πως νιώθω άσχημα απέναντι στην έννοια "εργασία".

Δεν εργάζεσαι μόνο για τα χρήματα αλλά κυρίως για να νιώθεις δημιουργικός, για να προσφέρεις και εσύ στην κοινωνία και να αισθανθείς μέρος της.

Αφού αυτή η επιχείρηση είναι τόσο καλή, ας σταματήσουν και οι γιατροί την εργασία τους και ας τρέχουν με τη συμπυκνωμένη οδοντόκρεμα και το σαμπουάν στο χέρι. Αλλά αν αρρωστήσει κανένα διαμάντι της amway δε θα υπάρχει κάποιος να το γιατρέψει.

Χρήματα μπορεί να βγάλουν ορισμένοι, το θέμα είναι όμως ότι το τίμημα που θα πληρώσουν, είναι απείρως μεγαλύτερο. Παιδιά που θα μείνουν αμόρφωτα και κυρίως απαίδευτα, επειδή έμαθαν ότι στη ζωή μάγκας είναι αυτός που έχει τη Φεράρι και όχι εκείνος που άνοιξε και δέκα βιβλία προκειμένου να ξεστραβωθεί.

Θα πω και ένα άλλο παράδειγμα, μέσα από την οικογένειά μου. Ο πατέρας μου ήταν τραγουδιστής και μάλιστα σχετικά επιτυχημένος, γεγονός που τον βοήθησε να βγάλει πολλά χρήματα, τα οποία ξόδεψε σε διάφορες απολαύσεις, με αποτέλεσμα να καταστραφεί οικονομικά σε μια ηλικία λίγο μετά τα 50.

Από τον φόβο πως δε θα καταφέρει να αφήσει τίποτα σε εμένα και τον αδερφό μου, παράτησε το τραγούδι και ξεκίνησε μια δουλειά εντελώς άσχετη σε σχέση με αυτή που έκανε για παραπάνω από 20 χρόνια, χωρίς γκλάμουρ και φώτα. Μέσα σε 6-7 χρόνια καταφέραμε να χτίσουμε ένα σπίτι και να αγοράσουμε και κάποια άλλη ακίνητη περιουσία, που αποτελεί ένα πολύ δυνατό εφόδιο για εμένα και τον αδερφό μου. Όπως μάλιστα μου είπε κάποια στιγμή, νιώθει παραπάνω υπερήφανος για τα χρήματα που έβγαλε από τη δουλειά που ακολούθησε τα τελευταία χρόνια, παρά από όσα χρήματα κέρδισε από το τραγούδι. Ένιωθε ότι δούλεψε πιο σκληρά γι' αυτά και τα σεβάστηκε πιο πολύ.

Δυστυχώς δε θα τον έχω για πολύ καιρό ακόμα κοντά μου, αυτό όμως που θα κρατήσω από εκείνον τώρα που φεύγει, δε θα είναι ούτε το σπίτι, ούτε κάτι υλικό. Άλλωστε τον εαυτό μου μπορώ να τον συντηρώ μόνος μου. Αυτό που θα κρατήσω, είναι ένα μάθημα σχετικά με το εύκολο χρήμα, με την ουσία όλης αυτής της προσπάθειας και με την ιεραρχία που πρέπει να υπάρχει στην κοσμοθεωρία μας, σχετικά με έννοιες όπως χρήματα, υγεία, κτλ.

Τον πατέρα μου δε τον αγαπάω για τα λεφτά που έβγαλε, ούτε τον μίσησα για τα λεφτά που έχασε. Τον αγαπάω -εκτός των άλλων- επειδή προσπάθησε μέχρι τελευταία στιγμή να κάνει το καλύτερο για την οικογένειά του. Και ειλικρινά, προτιμούσα την ώρα που ο 17χρονος φίλος μας θα πηγαίνει βόλτα με τη Φεράρι -και τον σοφέρ, αφού δε θα έχει δίπλωμα- εγώ να μπορώ να πηγαίνω μια βόλτα με τον πατέρα μου, πεζός. Οι φίλοι που μιλήσανε για υγεία, έχουν απίστευτο δίκαιο. Τίποτα δεν μπορείς να χαρείς χωρίς αυτήν.

Θα κλείσω, για να μη κουράζω και με το μεγάλο ποστ. Στη ζωή μας θα πρέπει να υπάρχουν αξίες (σημασία δεν έχει να βγάλω χρήματα αλλά το πως θα τα καταφέρω), συναισθήματα (οι άνθρωποι που αγαπάμε είναι πάνω από την εργασία μας), δίψα για μόρφωση (ο πραγματικός πλούτος).

Δυστυχώς όμως, κάποιοι που θεωρούν ότι ανήκουν στο 5%, θα αποτελούν για πάντα το 99% εκείνων που δε θα τα καταλάβουν όλα αυτά, παρά μόνο όταν είναι αργά.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους με την τοποθέτησή μου. Αν όχι, τουλάχιστον προσπάθησα.

Ειχε κι αλλα καλα ποστ το θεμα, αλλά αυτο αγγιξε περισσοτερο απ'ολα την ουσια του προβληματος που λεγεται ευκολο κερδος. Φιλε ελιτιστή εντυπωσιαστηκα απο αυτα που εγραψες. Συγχαρητήρια για τον πατέρα σου και για το παραδειγμα που εδωσε σε σας και συ σε μας.

mjgd621
21-11-09, 15:36
απιστευτη πλυση εγκεφαλου απο το "πετυχημενο συστημα" που λενε.τα προιοντα ειναι πανακριβα και δεν θα τα αγοραζε κανεις ποτε.θα τα αγοραζεις εσυ και το δικτυο σου μεχρι να περασουν χρονια που θα αγανακτισεις αφου καταξοδευεσαι στα προιοντα αυτα αλλα κυριως στο πετυχημενο συστημα που λενε.σεμιναρια, κασσετες βιβλια και αλλα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΗΜΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ,ΕΙΧΑ ΔΙΚΤΥΟ. ΓΛΥΤΩΣΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ.

taxidromos
13-12-09, 20:12
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πάει σε σεμινάρια ή να αγοράσει CD, απλά θα πετύχει τους στόχους του ευκολότερα αποφεύγοντας λάθη που έκαναν άλλοι. Και στο κάτω κάτω πείτε μου κάποια άλλου είδους επιχείρηση με ικανοποιητικά ειδοδήματα συνεχώς αυξανώμενα που τα πάγια έξοδά της δεν ξεπερνούν τα 100€ το μήνα.
Όσο για της εργασίες μας εγώ προσωπικά που έχω μια πολύ επιτυχημένη επιχείρηση Amway με την υποστήριξη της Network21 και βγάζω παραπάνω κατά πολύ από την 8ρη απασχόληση μου, αποφάσισα να μην την αφήσω από επιλογή μου. Όπως και επιλογή μου θα μπορούσε να είναι να την αφήσω και να ασχοληθώ μόνο με την Amway. Κανείς δεν λέει ότι πρέπει να αφήσουμε τις δουλειές μας, αλλά τις αφήνουμε αν το θέλουμε.
Μιας και ζούμε σε καιρούς κρίσης και δεν ξέρω αν και αύριο θα έχω την δουλειά μου χτίζω αυτή την μη συμβατική επιχείρηση για τα επόμενα χρόνια. Δηλαδή κακό το βρίσκετε;

mitsos12
10-01-10, 20:59
Για να πιστέψεις ότι θα βγάλεις λεφτά από αυτές τις πυραμίδες πρέπει να είσαι το λιγότερο καθυστερημένος.Έχω πόλους φίλους που το ξεκίνησαν και στους 2-3 μήνες είδαν ότι είναι μια παπάρια και μιση.Χειρότερα και από πλασιέ είναι να γίνεσαι τσιμπούρι στον κάθε φίλο,συγγενή και γνωστό σου ώστε να αγοράσει τα πανάκριβα και αμφιβόλου ποιότητας προϊόντα.
Οποιος πάει να ασχοληθεί με αυτά παιδιά να προσέχει τζάμπα θα πετάξει τα λεφτά του...
και να θυμάστε το μονο τυρί που είναι τζάμπα είναι αυτό που είναι στην φάκα!!! ;)

Kavlorapanaki
04-06-10, 00:13
Για να πιστέψεις ότι θα βγάλεις λεφτά από αυτές τις πυραμίδες πρέπει να είσαι το λιγότερο καθυστερημένος.Έχω πόλους φίλους που το ξεκίνησαν και στους 2-3 μήνες είδαν ότι είναι μια παπάρια και μιση.Χειρότερα και από πλασιέ είναι να γίνεσαι τσιμπούρι στον κάθε φίλο,συγγενή και γνωστό σου ώστε να αγοράσει τα πανάκριβα και αμφιβόλου ποιότητας προϊόντα.

Απλά οι περισσότεροι σκέφτονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως εσύ....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ...

Αν μη τι άλλο μέσα σε 2-3 ή ακόμη και σε 5 μήνες είναι δύσκολο να φτάσεις σε ένα σημείο όπου θα είσαι "ανεξάρτητος". Εγώ έχω προσωπικό κωδικό από το 2009 (Οκτώβριο) και τώρα έφτασα στο 6%...
Το άφησα, ώστε να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ τα προϊόντα σιγά σιγά και να τα μαθαίνω...

Για το "αμφιβόλου" ποιότητας προϊόντα έχω να σου πω πως θα έπρεπε να σκεφτείς καλύτερα...
Για σκέψου λίγο τις τιμές από τα ιδιωτικής ονομασίας προϊόντα.... Εκεί δηλαδή επιλέγεις "κορυφαία" ποιότητα σε μικρό κόστος? Μην τρελαθώ.
Άσε που η Amway είναι η "μεγάλη" αν θέλεις ονομασία. Κάτω από αυτή υπάρχουν οι θυγατρικές που παράγουν τα προϊόντα.

Κάτι άλλο που ίσως να μην ήξερες, προϊόντα που κυκλογορούν στο εμπόριο από "γνωστές" εταιρίες, πιο πριν ήταν της Amway. Απλά σαν πολιτική της έχει μετά από ένα χρονικό διάστημα να δίνει την ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΗΣ σε άλλες εταιρίες, με το κατάλληλο αντίτιμο βέβαια...

Εγώ συμφωνώ πως δεν είναι όλα τα προϊόντα οικονομικά, αλλά αν μη τι άλλο υπάρχουν αρκετά τα οποίο βασίζονται στην υπερσυμπύκνωση ή δράση του συγκεκριμένου προϊόντος να είναι πιο δυνατή σε μικρότερη ποσότητα απ' ότι συνήθως.

Για πες μου, ποια εταιρία σου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις προϊόν της και να το επιστρέψεις πίσω (ακόμη και άδειο) και να σου δώσει πίσω τα χρήματα που "επένδυσες";...

Υπάρχουν πολλά τα οποία μπορώ να γράψω αλλά δεν θα ήθελα γιατί θεωρώ προδεδικασμένο γεγονός την "κουβέντα" αυτή...

Φιλικά.

markos7
06-06-10, 08:12
{Για να πιστέψεις ότι θα βγάλεις λεφτά από αυτές τις πυραμίδες πρέπει να είσαι το λιγότερο καθυστερημένος.Έχω πόλους φίλους που το ξεκίνησαν και στους 2-3 μήνες είδαν ότι είναι μια παπάρια και μιση.Χειρότερα και από πλασιέ είναι να γίνεσαι τσιμπούρι στον κάθε φίλο,συγγενή και γνωστό σου ώστε να αγοράσει τα πανάκριβα και αμφιβόλου ποιότητας προϊόντα.
Οποιος πάει να ασχοληθεί με αυτά παιδιά να προσέχει τζάμπα θα πετάξει τα λεφτά του...
και να θυμάστε το μονο τυρί που είναι τζάμπα είναι αυτό που είναι στην φάκα!!!}

Συμφωνό με τον φιλο <mitsos12>.Και το χειρότερο είναι οτι όταν δούν ότι δέν τούς ακολούθείς
ζητούν επίμονα να τούς δώσεις ένα τηλέφωνο άπο κάποιον φίλο σου,ας καί να μην τόν έχουν δει ποτέ
στήν ζωή τους. Η απόλυτη ξεφτίλα!!!!

GelisVa7
18-10-10, 14:29
Synexeia lene oti den thelei xrono..synexeia lene oti dn einai eykolo einai aplo.synexeia lene gia ta super market.K ena swro alles idies atakes pou kourastika na akouw.Tin patisa pou mpika..k to lew xwris ntroph.Toulaxiston den exasa alla lefta se cd ktl episis den pistika na ksodepsw ena 500ariko gia na paw stin athina apo tin alex/poli na dw to wes..pou den ta thewrw sovara seminaria ta thewrw panigyria.

akinik
13-11-10, 17:21
αν μπεις ετοιμασου να γινεις πριχτης...θα πρεπει συνεχεια να πριζεις ατομα για να μπουνε.το ξερω απο 2 φιλους μου που μπηκαν και μετα απο 2 μηνες τα παρατησαν...

Lena1
15-11-10, 15:57
Ηταν στην εταιρεια ο πατερασ μου παλαιοτερα , αλλα δεν το κυνηγησε το θεμα και καποια στιγμη απλα σταματησε. Ενα εχω να πω : τα προιοντα τους ειναι απαιχτα παντως !!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

webpap
15-11-10, 16:35
και να θυμάστε το μονο τυρί που είναι τζάμπα είναι αυτό που είναι στην φάκα!!! ;)

Έτσι ακριβώς! :bow::bow:

snowman
16-11-10, 14:39
Bla bla F@#$kin Bla !

Παίδες - google is your friend. Βάλτε τα κάτωθι, διαβάστε, σχηματίστε άποψη και άν δεν είστε παντελώς κρετίνοι, πάρτε την απόφαση που σας αρμόζει.

Merchants of deception (http://www.filestube.com/m/merchants+of+deception+pdf) σε PDF

Fake it till you make it (http://hunza1.tripod.com/amway/fakeit00.html)

Και πρίν αρχίσετε να προβείτε σε διάφορους χαρακτηρισμούς για το άτομο μου ή τις προθέσεις μου, σας πληροφορώ οτι - ναί - το δοκίμασα. Ναί, ξέρω πολύ καλά πώς βγαίνουν τα χρήματα στις υψηλές βαθμίδες (και δέν είναι απο πώληση σαπουνιών), ναί γνώρισα απο πρώτο χέρι την πλύση εγκεφάλου και την προσπάθεια να απομονώνονται οι "επιχειρηματίες" απο οποιαδήποτε πηγή κριτικής σκέψης και τέλος -

Ναι - η εμπειρία θα μου μείνει αξέχαστη.

akinik
17-11-10, 07:50
Τα πραγματα ειναι απλα.για να βγαλεις κερδος πρεπει να εισαι πριχτης.αλλα μιλαμε για μεγαλο πριχτη.ετσι λοιπον απο τα 20 ατομα που θα πλησιασεις θα μπορεσεις να γραψεις 1 και ουτω καθεξις.εισαι διατεθειμενος να γινεις πριχτης?αν ναι τοτε γραψου...
Υ.Γ αν τα καταφερεις θα μπορεις να γινεις κ ασφαλιστης που ειναι η πεμπτουσια του πριχτη....

desait
04-12-10, 07:29
Το τόπικ το βρήκα ψάχνωντας για usenet reader από την αναζήτηση. Αλλά τέλος πάντων.
Στην σελίδα enterprenour.com που στα ελληνικά σημαίνει επιχειρηματίας και είναι από τις πιο καταξιωμένες σελίδες επιχειρηματικού ενδιαφέροντος, προτείνει το δικτυακό μαρκετινγκ σαν διέξοδο επιχειρηματικότητας, και έχει και το τοπ 10 του τι πρέπει να προσέχεις.

Τελείωσα μηχανών και συστημάτων αυτοκινήτου σε ΤΕΕ και business computing στο ICBS.
Μετά από διπλωματική που έκανα πάνω στο δυκτιακό μάρκετινγκ και την σύγκριση του με το κλασσικό εμπόριο, και μετά από συγκρίσεις μεταξύ των διαφόρων εταιριών, κατέληξα σε κάποια πράγματα που θα σας πω πιο κάτω.

Καταρχήν. Είμαι 30 χρονών, έχω μια μικρομεσαία επιχείρηση συνεργείου,πωλήσεις,ανταλλακτικά, και κανα δύο αντιπροσωπείες. Το στοκ της αποθήκης που κρατάω στην κανονική μου εργασία είναι αξίας γύρω στα 2 εκατομ. ευρώ. Έχω 3 υπαλλήλους που μου κοστίζουν 100.000 ευρώ τον χρόνο. Το ρεύμα την διμηνία μου έρχετε γύρω στα 2500 ευρώ. Αν τα βάλεις κάτω, τα λειτουργικά μου κόστη λιγο πολύ ανέρχονται στα 15000 ευρώ τον μήνα.

Ασχολήθηκα για περίπου 1 χρόνο με την Amway, πριν περίπου 8 χρόνια, όταν έκανα και την διπλωματική μου, και αυτό για την διπλωματική. 8 χρόνια μετά, που σταμάτησα να ασχολούμε, κάθε μήνα έχω έσοδα από αυτήν την εταιρεία. Περίπου 2000 ευρώ τον χρόνο. Τα χρήματα που υπολογίζω να ξόδεψα τότε ήταν γύρω στα 1200 ευρώ. Βενζίνες, φαγητά, σεμινάρια, βιβλία,cd,κασετες κλπ.
Δεν μετάνιωσα σε καμια περίπτωση που ασχολήθηκα τότε.
Γιατί δεν ασχολούμε τώρα;

Γιατί έδειξα την εταιρεία στην μάνα μου και ασχολήτε αυτή. Νοικοκοιρά ήταν και εκπαιδευτικός.
Σήμερα μετά από 8-9 χρόνια, κερδίζει, χωρίς πωλήσεις αλλά με την δημιουργεία δικτύου γύρω στα 5-6 χιλιάδες ευρώ τον μήνα.

1. Χαζομάρες περι σκαμ να τις ξεχάσετε, το σύστημα είναι σκαμ-προυφ. Δεν χάνεις λεφτά αν δεν θες να χάσεις.
α) Γιατί ότι αγοράσεις έχεις εγγύηση.
α1) Στα αναλώσιμα , την εγγύηση ικανοποίησης και στα μακράς διαρκείας, την εγγύηση την κλασσική (αν χαλάσει κλπ κλπ.
- Η εγγύηση ικανοποίησης ισχύει ως εξής. Αγοράζεις μακαρόνια, τα μαγειρεύεις και τα τρως. Δεν σαρέσουν? Επιστρέφεις το σακουλάκι, και σου καταθέτουν τον άλλο μήνα τα λεφτά σου.
α2)Την εγγύηση ενδιαφέροντος η οπως την λένε. Που αν σε 3 μηνες μέσα δεν σαρέσει το όλο σύστημα, τα επιστρέφεις ΟΛΑ πίσω, και πέρνεις ΟΛΑ τα λεφτά σου πίσω. Ναι, μέχρι και το 50αρικο της εγγραφής.
β) Ανα πάσα στιγμή μπορείς να επισκεφτεις την εταιρεία και τα εργοστάσια τους, ώστε να δεις τον τρόπο λειτουργίας τους και παραγωγής των προϊόντων.
γ) Η εταιρία έχει συμπληρώσει 50 χρόνια+ σε 80+ χώρες στον κόσμο. Από την καπιταλιστική αμερική μέχρι την κουμουνιστική κίνα. Συγκεκριμένα όταν στην κίνα απαγορεύτηκε το δικτυακό μάρκετινγκ λόγω των απίστευτα πολλών εταιρειών που ανοίγαν και κλείναν κάθε μέρα, η μοναδική που της επιτράπηκε να μείνει ανοιχτή ήταν η Amway μετά από δικαστικούς αγώνες που έκανε. Με συμβιβασμούς βέβαια, όπως την ύπαρξη φυσικού καταστήματος.

γ) Λεφτά βγαίνουν, αλλά. Όπως σε όλες τις επιχειρήσεις, έτσι και εδώ θέλει τρέξιμο αν θες να τα κονομήσεις.
Δεν έχεις δικό σου μαγαζί που ανοίγεις, και έτσι η διαφήμηση είσαι ο ίδιος, και τα πρόϊοντα.
(Απαγορεύσαν τα μαγαζιά, λόγω του ότι θέλαν να είναι ίση ευκαιρία για όλους)

-----
Η συγκεκριμένη επιχείρηση λόγω το ότι δεν χρειάζεται να αγοράσεις κανα τρελό στοκ προϊόντων, αλλά καλό θα ήταν να έχεις 2-3 τα πιο κινήσημα , δεν σου δίνει κίνητρο από τα γνωστα των σημερινών επιχειρήσεων να τρέξεις. Θα αναφέρω μερικά από αυτά. Δάνειο, υπάλληλοι, μεγάλα λειτουργικά έξοδα.
Το μοναδικό λόγο που έχεις για να τρέξεις είναι ότι θές να βγάλεις φράγκα.

Αν ξεκινήσεις και την κάνεις χόμπι, θα χάσεις και χρόνο και χρήμα.
Αν είσαι απατεώνας και ψάχνεις αρπαχτή, θα χάσεις και χρόνο και χρήμα.
Αν είσαι αντικοινωνικός, όπως σε όλα τα μαγαζιά θα χάσεις πελάτες, και συνεργάτες.

Αν κάποιος έχει κάποια σοβαρή ερώτηση για να του απαντήσω ας ρωτήσει.
Το να πόστάρετε λινκς από εδώ και εκεί λίγα μου λέει. Το να φτιάξω μια σελίδα που θα λέει ότι γουστάρω εγώ, είναι θέμα ημερών. Βλέπεις το google έχει πολλά καλά. Έχει όμως και ένα (τουλάχιστον) κακό. Δεν ξέρεις αν αυτά που γράφονται είναι αλήθεια ή όλη η αλήθεια.

desait
04-12-10, 07:46
Τα πραγματα ειναι απλα.για να βγαλεις κερδος πρεπει να εισαι πριχτης.αλλα μιλαμε για μεγαλο πριχτη.ετσι λοιπον απο τα 20 ατομα που θα πλησιασεις θα μπορεσεις να γραψεις 1 και ουτω καθεξις.εισαι διατεθειμενος να γινεις πριχτης?αν ναι τοτε γραψου...
Υ.Γ αν τα καταφερεις θα μπορεις να γινεις κ ασφαλιστης που ειναι η πεμπτουσια του πριχτη....

Τους πρίχτες κανείς δεν τους γουστάρει. Αν είσαι πρίχτης, θα αποτύχεις.

Τρόποι για να μην είσαι πρίχτης.
1) Επαγγελματισμος (Ενημερώνεις γνωστούς και φίλους ότι ανοιξες δικτυακό μαγαζί και πουλάς προϊόντα. Τους εξηγείς πως βγάζεις λεφτα, και αν θέλουν παραπάνω πληροφορίες τους δίνεις. Αν όχι, κοιτάς να είσαι σωστός στην διαπραγμάτευση μαζί τους. Μαγαζί σου είναι, φίλοι σου είναι, αν τους κάνεις καλές τιμές( όχι τζάμπα) γιατι να ψωνίσουν από αλλού, αν τους αρέσουν τα προϊόντα που αντιπροσωπεύεις;
2) Θα πλησιάσεις 20 άτομα γιατί δεν έχεις μαγαζί για να έρθουν από μόνοι τους. Η διαφίμηση είσαι ο ίδιος. Αν δεν γουστάρει ο πελάτης την φάτσα σου η τα προϊόντα σου, δεν τα αγοράζει, τέλος. Η coca cola light, και η coca cola zero έχουν την ίδια τιμη, τις ίδιες θερμίδες, και φανατικούς οπαδούς που ο ένας που πίνει την μία δεν πίνει την άλλη. To Fifa soccer, και το Pro evolution, έχουν φανατικούς οπαδούς που δεν γουστάρουν το άλλο.

desait
04-12-10, 08:04
Για να πάρω επιταγή απο την Amway θα πρέπει να δουλέψω για αυτούς και να κάνω τον πλασιέ τους, σωστά; Ομοιώς και για τους Μασούτη και Μαρινοπουλο. Αμα δουλέψω για αυτούς, θα πάρω επιταγή ΚΑΙ απο αυτούς. ]

Για να δουλέψεις για την amway, θα πρέπει να πας στα γραφεία τους, να αφήσεις βιογραφικό και αν έχουν κενή θέση να σε προσλάβουν με ΙΚΑ. Για να πάρεις αντιπροσωπεία προϊόντων amway, πληρώνης 50 ευρώ κόστος εγγραφής και υλικών ξεκινήματος, και ξεκινάς, με ΤΕΒΕ.

Η amway παράγει και προωθεί προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας, όπως κάνουν ΟΛΑ τα σουπερμαρκετ, απλά τα κέρδη της τα βγάζει απο την ανασφάλιστη και μη αμειβόμενη εργασία των πλασιέ/καταναλωτών της.
Ανασφάλιστη εργασία; Μια χαρά ασφαλίσμένη είναι. Αρκεί να κάνεις έναρξη επιχείρησης και να πληρώνεις στο ΤΕΒΕ τα ένσημα σου. Όπως όλοι όσοι έχουν δικές τους επιχειρήσεις.

Και επειδή θα ακουσω πάλι για καλύτερες τιμές και εκπτώσεις, γνωστός μου που δούλευε ως πωλητής σε πολυκατάστημα, πέρα απο το μισθό του είχε και γενναία έκπτωση σε ότι αγόρασε απο το κατάστημα, δηλαδή έπαιρνε ΚΑΙ την επιταγή κάθε μήνα και είχε και καλύτερες τιμες, σε σύγκριση με εμας τους "κοινούς" θνητούς.
Η γεναία έκπτωση είναι στο χέρι κάθε καταστηματάρχη. Το πλαίσιο δίνει περίπου 15% στα χαρτικά στους υπαλλήλους του. Στους υπολογιστές λιγότερο.

desait
04-12-10, 08:06

Κατάθεση στην αλφα τράπεζα είναι. Αν δεν ανοιξες λογαριασμό , σου στέλνουν επιταγή μόλις συμπληρώσεις 150 περίπου.

desait
04-12-10, 08:13
Και κάτι άλλο: δώστε μας μια εικόνα των χρημάτων που ξοδεύετε και των χρημάτων που κερδίσατε, σε ποιο επίπεδο έχετε φτάσει αλλά και σε πόσο χρονικό διάστημα.
Για να μπορέσουμε να σχηματίσουμε κι εμείς οι αδαείς με το θέμα, μια σφαιρική άποψη.
Φιλικά

Όσον αφορά το σε πιο επίπεδο έχουμε φτάσει και σε πόσο χρονικό διάστημα. Αυτό αν και έχει κυρίως παράγοντα το πόσο θα τρέξει ο καθένας...
Ενημερωτικά:
Προσωπικά έφτασα το 3% σε 3 μήνες.
Η μητέρα μου από την άλλη, έφτασε το 21% σε ένα χρόνο, αλλά λόγω ότι είναι στην ομάδα μου αυτομάτως, γίνομαι και εγώ 21%
Προσωπικά εισήγαγα 3 άτομα, τα οποία με την σειρά τους εισήγαγαν 300.
Πως γίνεται αυτό;
Το ένα πού γράφτηκε από εμένα ήταν η μητέρα μου. Το άλλο μια πρώην μου και και το 3ο ένας κύριος που ήρθε να μου πουλήσει διαφημηστικά.
Η μητέρα μου μετά από πολύ τροχάδην, και πολλές εγγραφές, άνω των 400 υποθέτω, έχει μία ομάδα τώρα περίπου στα 200 άτομα.
Η πρώην μου, δεν ασχολήθηκε για 1 χρόνο περίπου, και εκεί που νόμιζα ότι θα διαγραφόταν, έβαλε στο σύστημα τον γκόμενο της ο οποίος δεν ασχολήθηκε, αλλά έβαλε στο σύστημα έναν φίλο του, που ασχολήθηκε. Εκείνος αναπτύσει το δικό του δίκτυο, και κάνει κάποιους τζίρους.
Να μην τα πολυλογώ , με τον τρόπο που είναι στημένο το δίκτυο, γιατί ο τρόπος που το στήνεις παίζει ρόλο, εμένα, που δεν ασχολούμε πλέον, παρά μόνο το ότι δίνω 30 ευρώ τον χρόνο για την ανανέωση μου, μου αποφέρει από 50 έως 300 ευρώ τον μήνα. Και το μάξιμουμ που μπορεί να μου αποφέρει αν δεν ασχοληθώ αλλά αναπτυχθούν τα δίκτυα από κάτω παραπάνω, είναι γύρω στα 1000 ευρώ τον μήνα.

Λοιπον, αυτό είναι ενα spreadsheet για γρήγορο υπολογισμό κερδών.

Τα χρήματα που ξοδεύεις περίπου αν θες πρόσθετη εκπαίδευση (φροντιστήριο) είναι γύρω στα 100 ευρώ τον μήνα. Περιλαμβάνει cd,βιβλία,σεμιναρια. Η εκπαίδευση γίνεται από ξεχωριστές εταιρείες, που δουλεύουν σαν ιδιοτικά κολέγια ή φροντιστήρια.

Τα υπόλοιπα έξοδα είναι, μεταφορικά έξοδα,διαμονές,ΤΕΒΕ,Περαίωση.

Οι πωλήσεις λειτουργούν με τον παραδοσιακό τρόπο. Αγοράζεις κάτι 100 ευρώ, το πουλάς 130 ευρώ.
Τα κέρδη από δικτύωση έρχονται με διάφορους τρόπους (bonus Κλπ) αλλά το όλο σύστημα στυρίζεται στον εξής μαθηματικό τύπο.

Το Μινιαίο εισόδημα σου ισούτε με την αμοιβή απόδοσης (ΑΑ) μείων τις καταβληθήσες αμοιβές άπόδοσης. (ΚΑΑ) (ΑΑ-ΚΑΑ)
Η αμοιβή απόδοσης (ΑΑ)ισούτε με το γινόμενο του προσωπικού όγκου συναλλαγών (ΠΟΣ)με το αρίθρισμα του προσωπικου και ομαδικού όγκου συναλλαγών (ΠΟΟ+ΟΟΣ) = ΠΟΣ + (ΠΟΟ+ΟΟΣ)
Ο προσωπικός όγκος συναλλάγων(ΠΟΣ) ισούται με το γινόμενο των προσωπικών βαθμών(ΠΒ) επί την αντιστοιχία Ευρώ προς Βαθμού.(1βαθμός = 1.6 ευρώ) = (ΠΟΣ = 1.6 * ΠΒ)
Ο ομαδικός όγκος συναλλαγων (ΟΟΣ) ισούτε με το γινόμενο των ομαδικών βαθμών (ΟΒ) επί την αντιστιχία ευρώ προς βαθμόύ (1 βαθμός = 1.6 ευρώ) = (ΟΟΣ = 1.6 *ΟΒ)

Τώρα το πιο δύσκολο για να το πιάσεις.
Η καταβληθήσα αμοιβή απόδοσης (ΚΑΑ) αντιστοιχεί με την πρόσθεση των γινομένων των βαθμών κάθε ομάδας με το ποσοστό της κλίμακας που αντιστοιχούν οι βαθμοί τους.

Τα ποσοστά είναι 3,6,9,12,15,18 και 21% ανάλογα με τους πόντους κάθε ομάδας. για παράδειγμα. και αντιστοιχούν σε 200ΒΑ,600ΒΑ,1200ΒΑ,2400BA,4000ΒΑ,7000BA,10000BA

Ας πούμε ότι μόλις ξεκινάς.
Πουλάς προϊόντα αξίας 100 βαθμών δηλάδή 160 ευρώ, όσο τα αγόρασες. Τα πουλάς με ποσοστό κέρδους 30%, δηλαδή τελική τιμή για τους πελάτες 208 ευρώ.
Τότε, οι βαθμοί σου είναι 100, το ποσοστό που έχει πιάσει είναι 0%, δηλαδή δεν εχεις bonus. Τα λεφτά που θα πάρεις είναι 48 ευρώ , κέρδος λιανικής.

Αν πουλήσεις προιόντα αξίας 200 βαθμών, δηλαδή 320 ευρώ τότε μπαίνεις και στο 3% των μπόνους. Τουτέστιν, 96 ευρώ κέρδος λιανικής με 30% κέρδος, + το μπόνους 3% που είναι 9,6 ευρώ.
---

Αν τα πάρεις αυτά που γράφω και τα μελετήσεις θα δεις ότι.
Αν συνεργαστείς με 6 άτομα που θέλουν να κάνουν ότι κάνεις εσύ, και για παράδειγμα έχουν και αυτοί πωλήσεις των 320+30% κέρδος λιανικής ευρώ τότε εσύ:
Θα έχεις 200 προσωπικούς βαθμούς και 200*6 άτομα ομαδικούς βαθμούς. Δηλαδή 1400Βαθμοι Σύνολο. Δηλαδή 9% bonus.

Τα χρήματα που θα σου καταθέσουν τον άλλο μήνα σαν bonus είναι 201,60 ευρώ μείων 57,6 ευρώ δηλαδή 144 ευρώ. + ότι έβγαλες από την λιανική( 96 ευρώ)
Τα 57,6 είναι το 3% bonus της κάθε ομάδας,συνεργατή, που έχει φτάσει το 3% δηλαδή 9,6 ευρώ έκαστος.

Αν συνεχίσει αυτό το πυραμιδικό σύστημα και όλοι αυτοί έχουν προσωπικους + ομαδικούς όντους 1400 βαθμούς, τα λεφτά που θα πάρουν αυτές οι ομάδες και θα μοιραστούν είναι από 144 ευρώ, και εσύ λόγω του αν κάνεις 1400*6ομάδες + 200 προσωπικούς, 8600 Βαθμοι, δηλαδή, 18% μπόνους. Δηλαδή 2476,80 ευρώ - 1209,60(πληρωμή ομαδών) = 1267,2 μπόνους χρήματα, + 30% κέρδος λιανικής από τους 200 προσωπικούς σου πόντους(320 ευρω), 96 ευρώ. = 1363 ευρώ τον μήνα, ή 16,358 τον χρόνο μαζι με τα κέρδη λιανικής (96ευρώ*12). Ενώ στις ομάδες,συνεργάτες θα μοιραστούν 1209,60 ευρώ διά έξι

Το τέβε που θα πληρώσεις λογικά θα είναι γύρω στα 400-500 ευρώ τον μήνα αν ξεκινάς τώρα σαν επαγγελματίας, και παραπάνω όσο τα χρόνια περνούν. Ρώτα τον λογιστή σου.
Η περαίωση (τον λογιστή σου ρώτα) είναι το ελάχιστο 500 ευρώ.

Οι πωλήσεις σου θα πρέπει να γινονται με αποδειξη ή τιμολόγιο. Για τα μπόνους σου μετά από κάποιο ποσό, κόβεις δελτία παροχής υπηρεσιών.

Υπάρχουν και επιπλέον μπόνους, που διπλασιάζουν και τριπλασιάζουν τα χρήματα, με συγκεκριμένουσ στόχους. Όπως επίσης και δωρεάν ταξίδια.

http://www.amway.gr/cms/opportunity/own_business/sales_plan/how_it_works

Παρεπτιπτόντως βλέπω ότι κατάβασαν την ισοτιμία ευρώ προς βαθμους. Το λινκ είναι απο το site τους.

Ν900
05-12-10, 13:04
Bla bla F@#$kin Bla !

Παίδες - google is your friend. Βάλτε τα κάτωθι, διαβάστε, σχηματίστε άποψη και άν δεν είστε παντελώς κρετίνοι, πάρτε την απόφαση που σας αρμόζει.

..
....
...
Ναι - η εμπειρία θα μου μείνει αξέχαστη.

όντως google is our friend. google this "amway scam"
αμέτρητες ιστορίες πισω απ'αυτή την απάτη απο ανθρώπους που την πιστεψαν.
σε λίγο θα γραφετε κι εσείς τις δικές σας και θα καταριέστε τη μέρα που πιστεψατε κι εσείς στην απάτη αυτή.
Ευχαριστώ, αλλά, προτιμώ να μη μου μείνει αυτή η αξέχαστη εμπειρία.

και... αν αυτό δεν ηταν απάτη, δεν θα έμπαινε στη μαύρη λίστα της ευρωπαϊκής ένωσης για προστασία των καταναλωτών.
και μην ακούσω πάλι το παραμυθάκι οτι η amway δεν είναι πυραμίδα.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/07/1915&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en
Η «ανέντιμη δωδεκάδα» – ο Μαύρη λίστα

Η μαύρη λίστα περιλαμβάνει πάνω από 30 συστήματα που σε κάθε περίπτωση θεωρούνται αθέμιτα. Σ' αυτή τη λίστα περιλαμβάνεται μια «ανέντιμη δωδεκάδα» συστημάτων που είναι πασίγνωστο ότι ζημιώνουν τον καταναλωτή:

1. Διαφήμιση-δόλωμα: παραπλανεί τον καταναλωτή για να αγοράσει από μια επιχείρηση διαφημίζοντας ένα προϊόν σε πολύ χαμηλή τιμή χωρίς να διαθέτει εύλογο απόθεμα.
2. Απατηλές «δωρεάν» προσφορές: δημιουργούν εσφαλμένα την εντύπωση δωρεάν προσφορών περιγράφοντας το προϊόν ως "δωρεάν", "χωρίς επιβάρυνση" ή παρόμοιο, αν ο καταναλωτής οφείλει να καταβάλει άλλη πληρωμή πλην του αναπόφευκτου κόστους για την απάντηση στην εμπορική πρακτική και για την παραλαβή ή την παράδοση του αντικειμένου.
3. Άμεση εξώθηση παιδιών για αγορά διαφημιζομένων προϊόντων όπως «αγοράστε το βιβλίο τώρα» ή για άσκηση συνεχούς πίεσης στους γονείς τους ή σε άλλους ενήλικους, για να τους αγοράσουν τα διαφημιζόμενα προϊόντα. «Η Αλίκη και το μαγικό βιβλίο του Φόντι βγήκε σε βίντεο-ζήτησε από τη μαμά σου να σου το αγοράσει από το κοντινότερο μαγαζί». Η άμεση εξώθηση παιδιών απαγορεύεται από την τηλεόραση και η μαύρη λίστα επεκτείνει την απαγόρευση σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, και κυρίως στη διαφήμιση μέσω internet.
4. Ψευδείς ισχυρισμοί σχετικά με θεραπευτικές ιδιότητες - από αλλεργίες μέχρι απώλεια μαλλιών και απώλεια βάρους.
5. Έμμεση διαφήμιση: η χρήση αρθρογραφίας στα μέσα ενημέρωσης για την προώθηση προϊόντος όπου ο έμπορος έχει καταβάλει το αντίτιμο της προώθησης χωρίς αυτό να γίνεται σαφές στον καταναλωτή.
6. Συστήματα πυραμίδων: προώθηση ενός πυραμιδωτού συστήματος , όπου ο καταναλωτής θεωρεί ότι μπορεί να έχει όφελος κυρίως με την εισαγωγή άλλων καταναλωτών στο σύστημα παρά με την πώληση ή την κατανάλωση των προϊόντων.
7. Δώρα: δημιουργία της εσφαλμένης εντύπωσης ότι ο καταναλωτής κέρδισε κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει τέτοιο δώρο ή όταν οι ενέργειες απόκτησης του δώρου υπόκεινται σε πληρωμή χρημάτων ή στην επιβάρυνση του καταναλωτή με κάποια δαπάνη.
8. Παραπλανητική εντύπωση ως προς τα δικαιώματα του καταναλωτή: Παρουσίαση των δικαιωμάτων που παρέχει ο νόμος στον καταναλωτή ως ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του εμπόρου.
9. Περιορισμένης διάρκειας προσφορές: Εσφαλμένη δήλωση ότι το προϊόν θα είναι διαθέσιμο για μικρό χρονικό διάστημα, με αποτέλεσμα να μην έχουν οι καταναλωτές τη δυνατότητα να προβούν σε μια συνειδητή επιλογή.
10. Γλώσσα παροχής υπηρεσιών μετά την πώληση: ανάληψη της υποχρέωσης παροχής υπηρεσιών στους καταναλωτές μετά την πώληση και διάθεση αυτής της υπηρεσίας μόνο σε άλλη γλώσσα χωρίς να έχει αναφερθεί αυτό σαφώς στον καταναλωτή προτού δεσμευθεί να πραγματοποιήσει τη συναλλαγή.
11. Παροχή μη παραγγελθέντων: απαίτηση άμεσης ή μεταγενέστερης πληρωμής ή επιστροφής ή φύλαξης για προϊόντα που έχει προμηθεύσει ο έμπορος αλλά δεν έχουν παραγγελθεί από τον καταναλωτή.
12. Πανευρωπαϊκές εγγυήσεις που δημιουργούν την εσφαλμένη εντύπωση ότι η μετά την πώληση εξυπηρέτηση αναφορικά με ένα προϊόν παρέχεται σε κράτος μέλος διαφορετικό εκείνου όπου έγινε η πώληση του προϊόντος».

desait
06-12-10, 18:20
6. Συστήματα πυραμίδων: προώθηση ενός πυραμιδωτού συστήματος , όπου ο καταναλωτής θεωρεί ότι μπορεί να έχει όφελος κυρίως με την εισαγωγή άλλων καταναλωτών στο σύστημα παρά με την πώληση ή την κατανάλωση των προϊόντων.

Σε τιπότα από αυτά που γράφεις εσύ δεν αναφέρεται η λέξη amway. Το europa.eu αν το διάβαζες όχι όπως σε σύμφερε για να υποστηρήξεις προηγούμενη δήλωση σου,
αλλά όπως θα έπρεπε αν σε ενδιέφερε η έρευνα και όχι το λάσπωμα, γράφει και τα παρακάτω.

Όπως επίσης και η amway δεν αναφέρει πουθενά, το κέρδος μόνο και μόνο από την εγγραφή καταναλωτών. Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο σε νόμιμα συστήματα.

Όπως επίσης από το ίδιο site μπορείς να διαβάσεις και διάφορες απόφασεις των ευροπαϊκών δικαστηρίων.

II. Belgium
In Belgium, Pyramid Selling is prohibited under commercial and consumer law. Snowball
Systems usually are prohibited on the basis of the Law on games of fortune or fraud.270 Multi Level Marketing
is neither regulated by a special provision nor considered to fall under the scope of application of the pyramid law.
This opinion has been confirmed by the courts in a recent decision on Amway. The court has made a clear distinction between
illegal Pyramid Selling and legal Multi Level Marketing practices. This decision can be regarded as a guideline for the valuation of Multi Level Marketing in Belgium.
The courts have declared that not only the common Pyramid
Selling, but every similar scheme is prohibited. In the Amway case, they came to the conclusion that, Art. 84 L. P. C. must be interpreted narrowly.
They found Multi Level Marketing not comparable to Pyramid Selling and rejected the claims.(3) CA Brussels, September 16, 1998 (Amway)277
Facts of the case: The sales network created by Amway consists in the establishment of a
distribution network. The salespersons are independent and sell products to consumers. They can also sponsor new salespersons.
They receive a trade margin and bonuses based on the sales made by the downlines. The salespersons purchase a starter kit containing some information
about the company and the products as well as a number of products. The salespersons must pay an annual fee278 to cover administration costs.
Amway has established a Buy-back rule, which states that a salesperson can give unsold products back and will be refunded with a sum equal to the purchase price minus 5 % handling fee.
Within 90 days of the distributorship, the salesperson can return the starter kit and will be entirely refunded. There is no obligation to purchase a minimum
amount of goods. The salesperson has to sell at least 70 % of his stock products within one
month in order to receive a commission. He must sell the products to at least ten different final consumers in order to receive a bonus.

Όριστε και το Pdf, γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
1.http://ec.europa.eu/consumers/cons_int/safe_shop/door_sell/sur10_02.pdf
Επίσης από το Wikipedia

2.http://en.wikipedia.org/wiki/Amway#Pyramid_scheme_accusations
Pyramid scheme accusations
Amway has several times been accused of being a pyramid scheme. A 1979 FTC investigation in the United States (see below), a 1997 Belgian court[63]
and a 2008 court judgement in the United Kingdom all dismissed these claims
Επίσης από Federal Trade Commision, που μάχεται υπέρ του καταναλωτή.

3.http://www.ftc.gov/speeches/other/dvimf16.shtm
Και δεν σου φαίνεται καθόλου περίεργο που πίσω από όλες τις κατηγορίες εναντίον της amway, κρίβεται ή βρίσκεται η Prokter & Gamble? Ο νούμερο ένα ανταγωνιστής της?

Α, επίσης:
http://www.amwaywiki.com/Awards_and_Recognitions

Αλλά να σου πώ και κάτι, ο κόσμος πιστεύει ότι θέλει. Εδώ υπάρχουν πόσοι ακόμη άνθρωποι που πιστεύουν σε έναν οργανισμό που σκοπό έχει να διαχωρίζει,
να ελέγχει και να δημιουργεί ψευδαισθήσεις στους ανθρώπους, μόνο και μόνο από φόβο μην μετά το θάνατο, τους τσιμπάνε με φλεγόμενα παλούκια, και τους
έχουν σε καζάνια με φωτιές.

Aldous Huxley Οι αποδείξεις δεν σταματάνε να υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή τις αγνοείς.

Ν900
06-12-10, 22:28
Όπως επίσης και η amway δεν αναφέρει πουθενά, το κέρδος μόνο και μόνο από την εγγραφή καταναλωτών. Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο σε νόμιμα συστήματα.
όπου ο καταναλωτής θεωρεί ότι μπορεί να έχει όφελος κυρίως με την εισαγωγή άλλων καταναλωτών στο σύστημα παρά με την πώληση ή την κατανάλωση των προϊόντων.
ενώ εσύ ξέρεις να κατανοείς τι διαβάζεις. το "κυρίως" είναι το θέμα. δεν αναγράφεται πουθενά σ'αυτό που εκανα paste οτι το κέρδος βγαίνει αποκλειστικά απο εγγραφή νεων μελών και φυσιολογικό είναι να μην αναγράφεται και στην amway. κέρδος και στα 2 γραφόμενα είναι α) εισαγωγή νέων μελών και β) πωλήσεις. τωρα πως εσυ κατάλαβες οτι έγραφα ΜΟΝΟ με την εισαγωγή νέων μελών, είναι δικό σου θέμα.

Όπως επίσης από το ίδιο site μπορείς να διαβάσεις και διάφορες απόφασεις των ευροπαϊκών δικαστηρίων.
για πες μας και την ημερομηνία της αναφοράς σου στο PDF... November 1999 ε; Λιγμένα amway τρως;
αυτό που έδωσα αναφέρεται στο 2007 και έπειτα. άρα καταργείται οποιαδήποτε σχετική απόφαση προϋπήρχε.
οκ φίλε, τώρα μ'έπεισες. κατσε να πουλας προϊόντα υγιεινής διατροφής σε μια εταιρία όπου όλοι γίνατε ειδικοί διατροφολόγοι (από 18 ετών και άνω, αν είναι δυνατόν) μέσα απο χαρτάκια στο δρόμο, αγγελίες εφημερίδων, χαζοστημένα sites με άτομα δίπλα από ferrari και βίλες 10 υπνοδωματίων.
όπως βλέπεις είναι σοβαρότατη επιχείρηση όπου όλοι βγάζετε ΤΑ λεφτά αλλά ποτέ κανεις δεν μπορεί να δώσει μια απτή απόδειξη πέρα από αλλιωμένες σκαναρισμένες επιταγές και δικαιολογίες περι καταθέσεων σε τράπεζες που υποτίθεται πρεπει να πιστέψουμε όπως πιστέψατε εσείς αυτούς που σας έπεισαν.

να δω ποιος θα τα αγοράζει τώρα με την κρίση που δεν θα χει ψωμί να φάει και ονειρέψου εκατομμύρια.
keep dreaming κι όταν συνέλθεις, άνοιξε κανα περίπτερο μπας και πουλήσεις τίποτα της προκοπής. τουλάχιστο απο κει θα χεις κατι να τρως.

Α, και κάτι ακόμα. Προτιμώ να απέχω απ'τις γενετικώς τροποποιημένες τροφές (κοινώς μεταλλαγμένα) της amway

Aldous Huxley Οι αποδείξεις δεν σταματάνε να υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή τις αγνοείς.
N900 αν υπήρχαν αποδείξεις τότε όλοι θα ήμασταν πλασιέ στην amway, το αφήνουμε όμως λόγω αμάθειας σ'αυτούς που νομίζουν ότι γνωρίζουν καλύτερα

antzoulogatos
07-12-10, 22:01
Χμμ, εγω προσωπικα, επειδη αναγνωση ξερω, θα προτιμησω να ειμαι ο απλος, λακαιδεμονιος, αλλα ΠΛΗΡΩΣ κατανοητος, ξεκαθαρος και παραστατικος "Μπαντζανακης"(ΤΜ) :

- Amway?
- Noway!!!

Τερμα, τοσο απλα!!!!!!!!!!!

[ ο.ε.δ. (=οπερ εδει δειξαν) !!! ]

desait
09-12-10, 11:30
α) Αν δεις χρήμα από τις εγγραφές και μόνο, γράψε μου. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύσει, μην είσαι αφελής.

Οι ΑBO μπορούν να κερδίσουν εισόδημα με τρεις τρόπους:

1.Κέρδος λιανικών πωλήσεων: η τιμή που πληρώνουν οι ΑBO για τα περισσότερα προϊόντα Amway αφήνει ένα περιθώριο κέρδους περίπου 30%, όταν τα προϊόντα πωλούνται στην προτεινόμενη τιμή λιανικής. Φυσικά, όπως κάθε πωλητής, είστε ελεύθεροι να καθορίσετε το περιθώριο κέρδους που επιθυμείτε, μεταξύ της τιμής που πληρώνετε εσείς και της λιανικής τιμής που σας προτείνουμε.

2.Η Amway αμείβει τους ΑBO με αμοιβές απόδοσης, βάσει του όγκου των πωλήσεων που πραγματοποιούν στους πελάτες τους.

3.Οι ABO μπορεί επίσης να λάβουν επιπλέον αμοιβές, βάσει του όγκου των πωλήσεων που πραγματοποιούν άλλοι, οι οποίοι έχουν εισαχθεί στην Amway. Αυτοί αναφέρονται σαν ‘ΑΒΟ κάτωθεν’. Η καταβολή αυτών των πρόσθετων αμοιβών δεν επηρεάζει τις αμοιβές που καταβάλλονται στους ‘ΑΒΟ κάτωθεν’.

https://www.amway.gr/cms/business_info/building_a_business/calculate_your_income
Να και ο υπολογιστής εισοδήματος που έφτιαξε η amway. ^^ Μετά από εμένα.

β) Η εταιρίες "αεροπλανάκια" υπάρχουν και συνεχίζουν να υπάρχουν. Ναι είναι παράνομες, ναι είναι πυραμιδικά συστήματα και η amway, δεν είναι μία από αυτές.

Σε προηγούμενο post σου εξήγησα πως βγαίνουν τα χρήματα στην amway, τη από όλα αυτά δεν καταλαβαίνεις;

γ) Καταργήτε η απόφαση; Μα αυτό που μας έδειξες είναι συμβουλή και πολλή σωστή μάλιστα, όχι απόφαση.

δ) Δεν πουλάω προϊόντα διατροφής, τα τρώω. 2ον Δεν χρείζαται να είσαι ειδικός διατροφολόγος για να πουλάς μακαρόνια,σάλτσα βασιλικό,λάδι,βινεγκρετ.
Έχει βέβαια και πρωτεϊνη και φυτικές ίνες, αλλά δεν γνωρίζω για αυτά. Αλλά και πάλι και αυτά τα αγοράζεις χωρίς συνταγή από κατάστημα με προϊόντα διατροφής.

ε) "χαρτάκια στο δρόμο, αγγελίες εφημερίδων, χαζοστημένα sites με άτομα δίπλα από ferrari και βίλες 10 υπνοδωματίων. "
Ολα αυτά που ανέφερες μόλις, η amway τα έχει απαγορεύση εδώ και πολλά χρόνια, και μπορείς άνετα, να καλέσεις την amway, και να διαγραφούν άμεσα.

δ) "όπως βλέπεις είναι σοβαρότατη επιχείρηση όπου όλοι βγάζετε ΤΑ λεφτά αλλά ποτέ κανεις δεν μπορεί να δώσει μια απτή απόδειξη πέρα από αλλιωμένες σκαναρισμένες επιταγές και δικαιολογίες περι καταθέσεων σε τράπεζες που υποτίθεται πρεπει να πιστέψουμε όπως πιστέψατε εσείς αυτούς που σας έπεισαν."

-Έλα από εδώ να πεταχτούμε στην τράπεζα απέναντι, να δούμε τις καταθέσεις στον λογαριασμό που έχω μόνο για την amway. Μετά θα συγκρίνουμε τους τζίρους μέσα από το Online σύστημα, και μετά πες μου.
---- Ενώ πραγματικά βαριέμαι να τρέχω, αν έρθεις εσύ όμως ως εδω, ε θα κανώ μια παραχώρηση.
Επίσης το σύστημα για το πως βγαίνουν τα λεφτά το ξέρεις, το έγραψα πιο πάνω. Αν τώρα κάποιος γράφτηκε πριν ενα μήνα και σου λέει ότι εβγαλε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ, ε αν τον πιστέψεις θα είσαι αφελής.
Για να βγάλεις 100 ευρώ θα πρέπει ή να πουλήσεις σε λιανική προϊόντα που αγόρασες 300 ευρώ .Δηλαδή 300 + 30% κέρδος λιανικής, 90 ευρώ κέρδος λιανικής και 9 ευρώ μπόνους 3%
Για να βγάλεις 1000 ευρώ θα πρέπει ή να πουλίσεις 2565 ευρώ + 30% κέρδος λιανικής προϊόντα για να κερδίσεις άμεσα 769,50 ευρώ κέρδος λιανικής + 230,85 μπόνους 9%.
Αν πάλι δεν πουλάς και μόνο αγοράζεις για το σπίτι σου, θα πάρεις μόνο τα μπόνους. Γιαυτό στήνονται δίκτυα. Γενικότερα, για να πάρει ένα δίκτυο 3150 ευρώ σε μπόνους πρέπει να αγοράσουν από την amway 15000 ευρώ περίπου προϊόντα.

Επίσης όπως σε όλο τον κόσμο, το 10% βγάζει καλά χρήματα. Οι κατηγορίες των ανθρώπων που είναι γραμμένοι στην amway είναι οι εξής:
α) Βγάζει τα τρελά φράγκα 30-40+ χιλιάδες τον μήνα, και ξύνει τα @@ του όλη μέρα. Αλλά έτρεχε για 20+ χρόνια πριν φτάσει σε αυτό το σημείο
β) Βγάζει 4-5 χιλιάρικα τον μήνα και τρέχει όλη μέρα για να υποστηρίξει τις ομάδες του δικτύου του, γιατί αν δεν τρέξει θα φτάσει στην κατηγορία γ)
γ) Βγάζει 1000+ ευρώ, τρέχει όλη μέρα για να χτίσει ομάδες στο δίκτυο του, γιατί αλλιώς θα φτάσει στην κατηγορία δ
δ) Βγάζει 300-400 ευρώ, και χτίζει την πρώτη , δεύτερη ομάδα του. Απασχολήτε με την amway σαν δευτερη απασχόληση.
ε) Μια βγάζει , μία δεν βγάζει. (Η μόλις γράφτηκε και είναι στο ξεκίνημα) ή
Εβ) είχε φτάσει στο επίπεδο δ,πριν καιρό και τα παράτησε. Τώρα κάνει μόνο την ανανέωση του για να λαμβάνει κάθε μήνα από 30 έως 200-300 ευρώ.

Όλα τα παραπάνω παραδείγματα είναι χοντρά χοντρά.

- Α και κάτι άλλο, πάνε στα καταστήματα απέναντι, και πες τους.
Θέλω να ανοίξω δικό μου περίπτερο. Δείξε μου τις καταθέσεις σου.

Γιατί ως γνωστό στο χώρο του παραδοσιακού εμπορίου κυριαρχεί ο ανταγωνισμός.

Και αν θες το παμε και αλλιώς. Τι αποδείξεις θες να δεις που ούτε εσύ δεν μπορείς να αμφισβιτήσεις; Γιατί από ότι μου φένεται δεν ξέρεις τι θες.

Και όσον αφορά αυτό που είπες ότι όλοι θα γινόντουσαν διανομείς της Amway.
Η google πριν λίγες μέρες πήγε να αγοράσει την groupon.com για 6 δις, και αυτή αρνήθηκε.Εταιρία που σου δίνει λεφτά σε μορφή κουπονιού, για κάθε άτομο που συστήνεις.
Αν δεν σου λέει και αυτό κάτι για τις τάσεις της εποχής τη να πω.

Ν900
09-12-10, 20:14
αν και δεν κάθισα να διαβασω αυτα που αδίκως έγραψες γιατί γνωρίζω τις παπαρίες που γράφετε εσείς οι υπέρμαχοι της amway, όπως είπα και πιο πριν, προτιμώ να απέχω απ'τα μεταλλαγμένα amway που τρώτε/προωθείτε.
και μόνο το AMerican WAY τα λέει όλα

john@kis81
12-12-10, 16:47
Το τόπικ το βρήκα ψάχνωντας για usenet reader από την αναζήτηση. Αλλά τέλος πάντων.
Στην σελίδα enterprenour.com που στα ελληνικά σημαίνει επιχειρηματίας και είναι από τις πιο καταξιωμένες σελίδες επιχειρηματικού ενδιαφέροντος, προτείνει το δικτυακό μαρκετινγκ σαν διέξοδο επιχειρηματικότητας, και έχει και το τοπ 10 του τι πρέπει να προσέχεις.

Τελείωσα μηχανών και συστημάτων αυτοκινήτου σε ΤΕΕ και business computing στο ICBS.
Μετά από διπλωματική που έκανα πάνω στο δυκτιακό μάρκετινγκ και την σύγκριση του με το κλασσικό εμπόριο, και μετά από συγκρίσεις μεταξύ των διαφόρων εταιριών, κατέληξα σε κάποια πράγματα που θα σας πω πιο κάτω.

Καταρχήν. Είμαι 30 χρονών, έχω μια μικρομεσαία επιχείρηση συνεργείου,πωλήσεις,ανταλλακτικά, και κανα δύο αντιπροσωπείες. Το στοκ της αποθήκης που κρατάω στην κανονική μου εργασία είναι αξίας γύρω στα 2 εκατομ. ευρώ. Έχω 3 υπαλλήλους που μου κοστίζουν 100.000 ευρώ τον χρόνο. Το ρεύμα την διμηνία μου έρχετε γύρω στα 2500 ευρώ. Αν τα βάλεις κάτω, τα λειτουργικά μου κόστη λιγο πολύ ανέρχονται στα 15000 ευρώ τον μήνα.

Ασχολήθηκα για περίπου 1 χρόνο με την Amway, πριν περίπου 8 χρόνια, όταν έκανα και την διπλωματική μου, και αυτό για την διπλωματική. 8 χρόνια μετά, που σταμάτησα να ασχολούμε, κάθε μήνα έχω έσοδα από αυτήν την εταιρεία. Περίπου 2000 ευρώ τον χρόνο. Τα χρήματα που υπολογίζω να ξόδεψα τότε ήταν γύρω στα 1200 ευρώ. Βενζίνες, φαγητά, σεμινάρια, βιβλία,cd,κασετες κλπ.
Δεν μετάνιωσα σε καμια περίπτωση που ασχολήθηκα τότε.
Γιατί δεν ασχολούμε τώρα;

Γιατί έδειξα την εταιρεία στην μάνα μου και ασχολήτε αυτή. Νοικοκοιρά ήταν και εκπαιδευτικός.
Σήμερα μετά από 8-9 χρόνια, κερδίζει, χωρίς πωλήσεις αλλά με την δημιουργεία δικτύου γύρω στα 5-6 χιλιάδες ευρώ τον μήνα.

1. Χαζομάρες περι σκαμ να τις ξεχάσετε, το σύστημα είναι σκαμ-προυφ. Δεν χάνεις λεφτά αν δεν θες να χάσεις.
α) Γιατί ότι αγοράσεις έχεις εγγύηση.
α1) Στα αναλώσιμα , την εγγύηση ικανοποίησης και στα μακράς διαρκείας, την εγγύηση την κλασσική (αν χαλάσει κλπ κλπ.
- Η εγγύηση ικανοποίησης ισχύει ως εξής. Αγοράζεις μακαρόνια, τα μαγειρεύεις και τα τρως. Δεν σαρέσουν? Επιστρέφεις το σακουλάκι, και σου καταθέτουν τον άλλο μήνα τα λεφτά σου.
α2)Την εγγύηση ενδιαφέροντος η οπως την λένε. Που αν σε 3 μηνες μέσα δεν σαρέσει το όλο σύστημα, τα επιστρέφεις ΟΛΑ πίσω, και πέρνεις ΟΛΑ τα λεφτά σου πίσω. Ναι, μέχρι και το 50αρικο της εγγραφής.
β) Ανα πάσα στιγμή μπορείς να επισκεφτεις την εταιρεία και τα εργοστάσια τους, ώστε να δεις τον τρόπο λειτουργίας τους και παραγωγής των προϊόντων.
γ) Η εταιρία έχει συμπληρώσει 50 χρόνια+ σε 80+ χώρες στον κόσμο. Από την καπιταλιστική αμερική μέχρι την κουμουνιστική κίνα. Συγκεκριμένα όταν στην κίνα απαγορεύτηκε το δικτυακό μάρκετινγκ λόγω των απίστευτα πολλών εταιρειών που ανοίγαν και κλείναν κάθε μέρα, η μοναδική που της επιτράπηκε να μείνει ανοιχτή ήταν η Amway μετά από δικαστικούς αγώνες που έκανε. Με συμβιβασμούς βέβαια, όπως την ύπαρξη φυσικού καταστήματος.

γ) Λεφτά βγαίνουν, αλλά. Όπως σε όλες τις επιχειρήσεις, έτσι και εδώ θέλει τρέξιμο αν θες να τα κονομήσεις.
Δεν έχεις δικό σου μαγαζί που ανοίγεις, και έτσι η διαφήμηση είσαι ο ίδιος, και τα πρόϊοντα.
(Απαγορεύσαν τα μαγαζιά, λόγω του ότι θέλαν να είναι ίση ευκαιρία για όλους)

-----
Η συγκεκριμένη επιχείρηση λόγω το ότι δεν χρειάζεται να αγοράσεις κανα τρελό στοκ προϊόντων, αλλά καλό θα ήταν να έχεις 2-3 τα πιο κινήσημα , δεν σου δίνει κίνητρο από τα γνωστα των σημερινών επιχειρήσεων να τρέξεις. Θα αναφέρω μερικά από αυτά. Δάνειο, υπάλληλοι, μεγάλα λειτουργικά έξοδα.
Το μοναδικό λόγο που έχεις για να τρέξεις είναι ότι θές να βγάλεις φράγκα.

Αν ξεκινήσεις και την κάνεις χόμπι, θα χάσεις και χρόνο και χρήμα.
Αν είσαι απατεώνας και ψάχνεις αρπαχτή, θα χάσεις και χρόνο και χρήμα.
Αν είσαι αντικοινωνικός, όπως σε όλα τα μαγαζιά θα χάσεις πελάτες, και συνεργάτες.

Αν κάποιος έχει κάποια σοβαρή ερώτηση για να του απαντήσω ας ρωτήσει.
Το να πόστάρετε λινκς από εδώ και εκεί λίγα μου λέει. Το να φτιάξω μια σελίδα που θα λέει ότι γουστάρω εγώ, είναι θέμα ημερών. Βλέπεις το google έχει πολλά καλά. Έχει όμως και ένα (τουλάχιστον) κακό. Δεν ξέρεις αν αυτά που γράφονται είναι αλήθεια ή όλη η αλήθεια.

Φίλε μου καλησπέρα. Ήμουν και είμαι ακόμα γραμμένος στο σύστημα αλλά δεν ασχολούμαι διότι πιστεύω πως δεν μπορεί να μου προσφέρει αν δεν τρέξω...αν τρέξω δεν θα έχω χρόνο για να κάνω αυτά τα λίγα που υποχρεώσεις προς άλλους και προς τον εαυτό μου μου ζητούνται, αν εγώ πρέπει να έχω ένα κύκλο ατόμων γύρο στα 200+ για να έχω ένα εισόδημα το οποίο 8α με κάνει να αφήσω την δουλειά μου και να ασχοληθώ μόνο με αυτό, όσο κοινωνικός και να είμαι..δεν θέλω, δεν θέλω να πρήζω τους άλλους και ειδικά τους φίλους μου......
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Εμένα μου ασκήθηκε πολύ πίεση και πλύση εγκεφάλου για να πηγαίνω στα όπεν και στα διάφορα σεμινάρια.....το θέμα είναι: οκ τα όπεν που είναι δωρεάν αλλά τα σεμινάρια και τα cd και τα βιβλία και τα σεμινάρια στο εξωτερικό και όλα αυτά είναι πολλά λεφτά ειδικά στην εποχή που ζούμε.
Αν εγώ για να πάω σε ένα σεμινάριο απο την Πάτρα στην Αθήνα θέλω 100-150 ευρώ τότε πόσα άτομα πρέπει να έχω από κάτω για να μου βγάλουν εμένα τα έξοδά μου? ή πόσα προϊόντα πρέπει να πουλήσω?
Αν πάω σε ένα σεμινάριο στο εξωτερικό??? και αν εγώ για ένα 3μηνο δεν έχω κέρδη και παρόλα αυτά πάω σε σεμινάρια, και όχι όπεν, τότε τα λεφτά που έχω δώσει είναι πολλά..... χώρια που τα πράγματα που έχουν είναι πανάκριβα....και όταν τους πεις ότι είναι πολύ ακριβά σου λένε ότι είναι οικολογικά.
Και κάθε τετάρτη ή δευτέρα σου λένε να πας σε όπεν και να ενοχλείς, έμμεσα, φίλους και γνωστούς και να πάρεις προϊόντα και να πουλήσεις.....
Ξαναλέω, δεν ασχολήθηκα γιατί δεν μου άρεσε ο τρόπος και απλά πιστεύω ότι μέχρι να φτάσεις να βγάλεις τα λεφτά που θα έχεις δώσει για προϊόντα, cd, βιβλία, σεμινάρια εσωτερικού ή εξωτερικού θα έχει περάσει πολύ μα πολύ καιρό και ή δεν θα τα βγάλεις ποτέ ή θα έχεις βαρεθεί...και όταν τα βγάλεις θα κοιτάξεις πίσω σου και θα δείς τι έχεις θυσιάσει......και πλέον ο χρόνος για οικογένεια, σπίτι, ξεκούραση, προσωπικές ανάγκες, χόμπυ ή οτιδήποτε μας ευχαριστεί είναι πολύ λίγος και πρέπει να τον αξιοποιούμε στο έπακρο.

Δεν κατακρίνω την εταιρία και ούτε τις επιλογές που κάνει ο καθένας, απλά εκφράζω την γνώμη μου.
Βέβαια υπάρχουν και άτομα που τα έχουν πετύχει και πολύ καλά και τα έχω γνωρίσει όπως ένας τούρκος ομιλιτής σε ένα σεμινάριο πριν 3 χρόνια στο Λουτράκι που ήρθε με Φεράρι....και άτομα που παλεύοθν 5 χρόνια τώρα, έχουν δώσει πάρα πολλά λεφτά σε μετακινήσεις και σεμινάρια και τρέχουν απο το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς να βγάζουν κάποιο αξιοσέβαστο ποσό...εκτός απο 200-300 ευρώ το μήνα αλλά φεύγουν το πρωί στις 8 και γυρνάνε στις 10 βραδύ και τουλάχιστον κάθε 15 μέρες πηγαίνουν Αθήνα....υπολογίστε τώρα τα 200-300 ευρώ που βγάζουν τα δίνουν σε μετακινήσεις και ότα δεν τα δίνουν σε μετακινήσεις τα δίνουν σε εισιτήρια, καθώς είναι 2, για σεμινάρια......

desait
14-12-10, 12:08
Ο Ν900 έγραψε "και μόνο το AMerican WAY τα λέει όλα "

Σώπα ρε, και ο υπολογιστής σου που έχει μέσα Intel επεξεργαστή τι είναι; Soviet Russia με σήμα το σφηροδρέπανο? Η Coca Cola :Pepsi: που πίνεις τι είναι; Οι σειρές που κατεβάζεις για να βλέπεις τι είναι; Τα windows τι είναι; Τα τσιγάρα που καπνίζεις; Ο mac υπολογιστής που μπορεί να έχεις; Και στο κάτω κάτω οι αμερικανοί πρώην ευρωπαίοι δεν είναι; Αυτό το American Way, που όντως σημαίνει αυτό, είναι καθαρά ρατσιστικο-πολιτικοποιημένο σχόλιο, και οι πολιτικες ή ρατσιστικές πεποιθήσεις σου δεν έχουν να κάνουν απευθείας με αυτά που συζητάμε.

Ο Ν900 έγραψε "αν και δεν κάθισα να διαβασω αυτα που αδίκως έγραψες γιατί γνωρίζω τις παπαρίες που γράφετε εσείς οι υπέρμαχοι της amway"
---μετάφραση " Είμαι ξερόλας , και δεν θέλω να ακούσω-διαβάσω"

Ουδέν σχόλιο. Κακώς ασχολήθηκα με την πάρτη σου. Μετά είναι αυτοί τις amway που αποφεύγουν να απαντάνε, όπως είπες.

---------------
Προς john@kis81 :

Οποιαδήποτε καταπίεση είναι κακή.
Όταν πιέζεις φίλους, γίνεσαι κακός.
Κάνεις εγκαίνια του καινούργιου σου μαγαζιού, και τους καλείς.
Τους λες με τι ασχολείσε και ότι αν κάποια στιγμή θέλουν να ανοίξουν και αυτοί το δικό τους μαγαζί, εσύ είσαι εκεί να τους υποστηρίξεις.
Και τους λες ότι θα φέρνεις κάποια προϊόντα για το σπίτι.
Αν τους ενδιαφέρει κάτι, μπορούν να το αγοράσουν από εσένα.

Αλλά όπως όλα τα μαγαζιά, στο 99,99%:
α)Οι πελάτες σου, θα είναι άγνωστοι, που ΘΑ γίνουν πελάτες σου.
β)Θέλει τρέξιμο, προσπάθεια, συμφωνίες, έξοδα, αγχος.
γ)Θέλει διαφήμιση
δ)Θέλει επαγγελματισμό με ότι συνεπάγεται. (Δωράκια, προσφορές, εξυπηρέτηση, χαμόγελο, να γίνεσαι χαλί να σε πατήσουν.
ε)Θέλει εκπαίδευση. Και την εκπαίδευση κάποιος πρέπει να την πληρώσει. (Στην περίπτωση της amway 100-200 ευρώ τον μήνα)
Και άλλα διάφορα, που δεν θα καθίσω να τα αναλύσω σε αυτό το post.

Αλλά γενικότερα αν δεν είσαι προετοιμάσμενος να τα διαθέσεις τα παραπάνω, καλύτερα να γίνεις υπάλληλος, ώστε το απόγευμα να πας για καφε, ποτό, ή να παίξεις κανά παιχνίδι στον υπολογιστή, να δεις τα παιδιά σου ή τους γονείς σου παραπάνω και τα λοιπα.

Οι βασικές επιλογές είναι:
Α) Υπάλοιλος κάποιου αφεντικού. Με ότι συνεπάγεται. (Μειώσεις και Αυξήσεις μισθών, απολύσεις, ανέχεια στις διαταγές του αφεντικού.
Β) Αφεντικό σε κάποια επιχείρηση. (Αγχος για να πληρώσεις τους υπαλλήλους, δάνεια,ρεύμα-νερό-ίκα-τέβε-φπα,ακάλυπτες επιταγές, τρέξιμο, διαφημηση,ενοίκιο,δημοτικά τέλη,
Γ) Δήμόσιο, με όλα τα καλά του. (Αν και λίγο δύσκολο πλεον όπως γίναν τα πράγματα)
Δ) Επιχείρηση απο το σπίτι, (Τύπου amway, αγοραπωλησείες μέσω internet, κέρδος από διαφορές συνάλλαγματος, εισοδηματίας αν μπορείς να νοικιάζεις σπίτια, μεσίτης, μπέιμπι σιτερ, freelance web developer και άλλα.
Ε) Franchise , με τα αρχικά ποσά που πρέπει να προκαταβάλεις και την μηνιαία ταρίφα που σου ορίζουν, συν πολλά από τα έξοδα του να στήσεις ένα μαγαζί μόνο του.

και τέλος μπορείς να γίνεις πολιτικός, και να μας τα τρως χωρίς να κάνεις τίποτα.

Συμπέρασμα:
Αν δεν σκοπεύεις να ξοδέψεις φράγκα για να βγάλεις φράγκα, γίνε υπάλληλος.
Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρια δεν πιάνεις.

Ν900
14-12-10, 15:07
Ο Ν900 έγραψε "και μόνο το AMerican WAY τα λέει όλα "

Σώπα ρε, και ο υπολογιστής σου που έχει μέσα Intel επεξεργαστή τι είναι; Soviet Russia με σήμα το σφηροδρέπανο? Η Coca Cola :Pepsi: που πίνεις τι είναι; Οι σειρές που κατεβάζεις για να βλέπεις τι είναι; Τα windows τι είναι; Τα τσιγάρα που καπνίζεις; Ο mac υπολογιστής που μπορεί να έχεις; Και στο κάτω κάτω οι αμερικανοί πρώην ευρωπαίοι δεν είναι; Αυτό το American Way, που όντως σημαίνει αυτό, είναι καθαρά ρατσιστικο-πολιτικοποιημένο σχόλιο, και οι πολιτικες ή ρατσιστικές πεποιθήσεις σου δεν έχουν να κάνουν απευθείας με αυτά που συζητάμε.

Ο Ν900 έγραψε "αν και δεν κάθισα να διαβασω αυτα που αδίκως έγραψες γιατί γνωρίζω τις παπαρίες που γράφετε εσείς οι υπέρμαχοι της amway"
---μετάφραση " Είμαι ξερόλας , και δεν θέλω να ακούσω-διαβάσω"

Ουδέν σχόλιο. Κακώς ασχολήθηκα με την πάρτη σου. Μετά είναι αυτοί τις amway που αποφεύγουν να απαντάνε, όπως είπες.

duh!!!!
με το american way τα λέει όλα εννοώ προϊόντα κατανάλωσης και μην το γυρνάς αλλού. Όλοι γνωρίζουν τι θα πει αμερικανικό φαγητό, τις συνέπειες του στην υγεία.
μας πήγες στο σφυροδρέπανο, στις σειρές που κατεβάζουμε, στα windows αλλά περι μεταλλαγμένων amway κανένας λόγος γιατί γνωρίζεις καλά οτι πρόκειται περι μεταλλαγμένων και το απογεύγεις.
Ναι μίλησε μας εσύ που ξέρεις για τα μεταλλαγμένα που πουλάει η amway.
θέλω πολύ να το ακούσω αυτό.

desait
15-12-10, 07:15
Ας ξεκινήσουμε από το φίλτρο επεξεργασιας νερού:

1)Διαπιστεύσεις: http://www.espring.com/English/ResearchCenter/doc8151.aspx?pgid=157
2)Χρυσή σφραγίδα του Water Quality Association (www.wga.org): http://www.espring.com/English/products/doc8074.aspx?pgid=144
3)In 2006 eSpring was named Product of the Year by the Poland-based non-profit World Foundation of Health, Heart and Mind.[47] eSpring has won numerous Gold and Platinum awards in the Reader's Digest Most Trusted Brand Asia surveys. (Wikipedia)

Για το σύστημα καθαρισμού αέρα:
In 2008 Amway's HEPA air filtration system became the first air cleaner certified Asthma and Allergy Friendly by the Asthma and Allergy Foundation of America

Για τα προϊόντα διατροφής:
1)Εuromonitor has for several years ranked Nutrilite the world's best-selling nutritional brand in tablet or capsule form
2)In 2001, five Nutrilite products were the first dietary supplements to be certified by NSF International
3)Surveys by independent group Consumerlab.com since 2002 have rated Nutrilite as having the highest customer satisfaction rating (96% in 2006) in the direct selling/MLM brand category
4)2006, 2007, 2008, and 2009 in the nutrient and health food category, Nutrilite won "Platinum" and "Gold" awards in Malaysia, China, Taiwan, Thailand, and Asia overall in the Reader's Digest "Trusted Brands of Asia" survey.
5)In 2008 Nutrilite scientists, in partnership with Alticor subsidiary Interleukin Genetics won the 12th John M. Kinney Award for Nutrition and Metabolism for their research into the interaction between nutrition and genetics.[43]

Και στα ελληνικα η μέθοδος καλιέργειας: http://www.amway.gr/cms/about_amway/corporate_citizenship/environment/nutrilite

Έλεγχος παρασίτων
• Στις καλλιέργειες απελευθερώνονται πασχαλίτσες για να προστατέψουν τη σοδειά από παράσιτα που την κατατρώγουν, όπως αφειδές, mealybugs και whiteflies

• Στις καλλιέργειες χρησιμοποιούνται επίσης έντομα green lacewings. Η άπληστη όρεξη αυτών των εντόμων τα καθιστά πολύτιμα και ευεργετικά, δεδομένου ότι καταναλώνουν ευρεία γκάμα παρασίτων

• Τα αρπακτικά πουλιά όπως τα γεράκια, προστατεύουν από πουλιά και τρωκτικά που εξολοθρεύουν τις σοδειές

• Πουλιά-φρουροί που λειτουργούν με ηλιακή ενέργεια μεταβιβάζουν σήματα κινδύνου στη γλώσσα των πουλιών, για να τα παραπλανήσουν και να πιστέψουν ότι κάποιο αρπακτικό ζώο βρίσκεται κοντά

• Ταινίες που αστράφτουν, λουρίδες από υλικό αντανάκλασης που κινούνται με τον αέρα και τρεμοσβήνουν στο φως του ήλιου, δημιουργούν φωτεινές λάμψεις αποθαρρύνοντας τα πουλιά να πλησιάσουν.

Έλεγχος ζιζανίων
• Έκθεση του εδάφους στον ήλιο τεχνική που περιλαμβάνει κάλυψη με πλαστικό αρδεμένου εδάφους και ισχυρό ηλιακό φως. Η επίμονη θερμότητα που αναπτύσσεται στο χώμα καταστρέφει τα ζιζάνια, αφήνοντας τις εκτάσεις έτοιμες για φύτευση

• Το ξεχορτάριασμα με αξίνα είναι μια ωφέλιμη, παρότι παλαιομοδίτικη τεχνική, από τις πλέον διαδεδομένες και αποτελεσματικές

• Η ταυτόχρονη καλλιέργεια δυο ειδών προσφέρει διπλό όφελος, για παράδειγμα, το δεύτερο είδος καταλαμβάνει τη θέση που θα φύτρωναν τα αγριόχορτα και ταυτόχρονα, παράγουμε ένα δεύτερο είδος

Το κάψιμο των αγριόχορτων σε θερμοκρασία 1000 βαθμών. Η διαδικασία αυτή γίνεται στους αγρούς για να καούν τα ζιζάνια πριν βλαστήσουν τα φυτά. Η βοσκή ζώων στις καλλιέργειες μειώνει τα αγριόχορτα και τα ζιζάνια και εμπλουτίζει το έδαφος με βιολογικές θρεπτικές ουσίες.

Εδαφολογική διαχείριση
• Η εναλλαγή καλλιεργειών βοηθά στον έλεγχο πολλών καταστρεπτικών παρασίτων και ασθενειών και αναπληρώνει θρεπτικές ουσίες στο χώμα

• Το πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά οργανικό λίπασμα προέρχεται από την αποσύνθεση των φυτών και αυξάνει την αποδοτικότητα του εδάφους βελτιώνοντας και εξισορροπώντας τα επίπεδα των θρεπτικών ουσιών

• Τα μικρόβια του εδάφους είναι μικροσκοπικά πλάσματα της γης με ευεργετικές ιδιότητες, π.χ. μπορούν να προλαμβάνουν ασθένειες των ριζών και βοηθούν τα φυτά να πάρουν θρεπτικές ουσίες από το χώμα

• Καλλιέργεια με ‘λίπασμα από φύλλα’ π.χ. το τριφύλλι και ο βίκος καλλιεργούνται και ρίχνονται στο χώμα για να το εμπλουτίσουν με θρεπτικές ουσίες και να βελτιώσουν τη δομή του εδάφους

• Οι γαιοσκώληκες είναι βασικοί παράγοντες για την υγεία του εδάφους, γιατί εμπλουτίζουν το χώμα καθώς απορροφούν, αποσυνθέτουν και αφήνουν απορρίμματα συνεχώς.

desait
27-12-10, 07:31
Η μήπως δεν γνωρίζεις ότι η ελλάδα έφαγε πόρτα στην ρωσία πρόσφατα, για υπερβολική χρήση φυτοφαρμάκων.

Ν900
01-01-11, 23:08
ναι ναι ναι και η amway έχει δηλώσει ότι κάνει οτι είναι δυνατό για να μειώσει όσο γίνεται τα γενετικώς τροποποιημένα συστατικά όπου είναι εφικτό. αλλά μέχρι να το κάνει, σας τα ταϊζει. γι'αυτό έχουν μεταλλαχτεί και τα μυαλά σας απ'οσο βλέπω.

desait
14-01-11, 06:43
Johnny N900. Keep trolling.

thodorisrou
21-02-11, 21:31
μερικα σχολια απο καποιον που εμαθε για την amway πριν 15 μερες..

1) δεν ταζει εκατομμυρια
2) δεν σου λενε θα καθεσαι και θα βγαζεις 2-3 χιλιαρικα..
3) δεν σου ζητανε 1000€ αλλα 43€ για βγαλεις κωδικο amway
4) δεν εχει νοημα η συζητηση περι ηθικης ή καπιταλισμου-κομμουνισμου!
εστω ειναι ανηθικο να ασχολεισαι με την amway.. ειναι ηθικο να εισαι χρηματιστης-δικηγορος-τραπεζικος υπαλληλος-επιχειρηματιας-μοντελο-δημοσιος υπαλληλος-καθηγητης κτλ;; τα παραδειγματα ειναι τυχαια. το να βγαζεις χρημα απο κατι που αγαπας ειναι το ιδεατο αλλα ειναι η εξαιρεση.

προσωπικα ακομα το ψαχνω. Διαβαζω στο ιντερνετ διαφορα, εχω μιλησει 2 φορες με καποιον της amway, θα παω και σε καποια σεμιναρια.Μετα θα αποφασισω αν θα ασχοληθω..
δεν σκοπευω να γινω ασφαλιστης ουτε να κουραζω κοσμο. Ουτε φυσικα θα παιρνω τηλ ξεχασμενους φιλους αποκλειστικα για την amway.υπαρχει και αλλος τροπος..
αν πειστω ο ιδιος για τα προιοντα της amway δεν νομιζω οτι ειναι κακο να τα προτεινω σε φιλους και γνωστους. Μπορει να κερδισω κατι αλλα θα κερδισει και ο γνωστος γιατι α) θα αγορασει ενα καλυτερο προιον σε σχεση με αυτο που αγοραζε μεχρι τωρα β) θα μπορει να ξεκινησει και ο ιδιος την amway αν πιστευει οτι αξιζει..

*αν δεν κανω λαθος η amway εχει κερδισει βραβειο απο τον ΟΗΕ για την οικολογικη της συνειδηση, δεν ειμαι ομως σιγουρος.

COMPRA
24-04-11, 12:47
Επειδή ακούω συνέχεια από πολλούς την λέξη πυραμίδα, θα σας εξηγήσω κάτι κυρίες και κύριοι, προφανώς οι πιο πολλοί που αναφέρουν την πυραμίδα σκέφτονται την Αλβανία και το λεγόμενο αεροπλανάκι με την γνωστή κατάληξη (τους έφαγαν τα λεφτά οι δήθεν τράπεζες) λοιπόν η όταν πυραμίδα έχει σχέση με υγιές εμπόριο και δεν έχει να κάνει με τίποτα κακό.
Σκεφθείτε τα πάντα γύρο σας, όσο αφορά το εμπόριο, λειτουργούν όλα πυραμιδικά, εσύ θα πας μια φίλη σου στον κομμωτή σου, θα συστήσεις μια καινούργια ταινία, θα προτείνεις ένα μαγαζί με ρούχα κοκ, άρα λοιπόν που βρίσκετε το κακό.
Επίσης επειδή τυχαίνει να γνωρίζω και όχι να νομίζω (νομίζω η πιστεύω σημαίνει ότι κάποιος βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς τεκμηρίωση) χωρίς να είμαι μέλος , η συγκεκριμένη εταιρία δεν σου ζητάει χρήματα, εκτός της εγγραφής (50€ περίπου) και τα προϊόντα φυσικά που αγόραζες αν θες και όσα θες , καθώς επίσης σου δίνη εγγύηση 90 ημερών να επιστρέψεις ότι δεν σου κάνει ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗ.
Θα ήθελα λοιπόν να τελειώσω λέγοντας ότι πολύς κόσμος προσπαθεί να βρει δικαιολογίες για κάποια πράγματα απλά και μόνο για να μην τα κάνει .