PDA

Επιστροφή στο Forum : Συλλογή Νομισμάτων!

Corolla
07-07-08, 13:11
Καλορίζικο το νέο Section!!!:clap::clap::clap:

Εγώ μαζεύω νομίσματα!

Εχω στη συλλογή μου αρκετά παλιά, κληρονομιά από παππού!

Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να φτιάξω μια πλήρη συλλογή των νομισμάτων Ευρώ!

Δεν τα αγοράζω όμως, απλά μαζεύω όσα τύχει να πέσουν στα χέρια μου!

Εχω δασκαλέψει και τους φίλους μου και μου τα μαζεύουν!!!:rofl:

Μαζεύει κάποιος από εσάς?:)

tempt@tion
07-07-08, 13:17
Καλορίζικο το νέο Section!!!:clap::clap::clap:

Εγώ μαζεύω νομίσματα!

Εχω στη συλλογή μου αρκετά παλιά, κληρονομιά από παππού!

Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να φτιάξω μια πλήρη συλλογή των νομισμάτων Ευρώ!

Δεν τα αγοράζω όμως, απλά μαζεύω όσα τύχει να πέσουν στα χέρια μου!

Μαζεύει κάποιος από εσάς?:)

kalispera:wave:
otan enoeis mazeueis Eyrw ,enoeis nomismata apo alles eyrwpaikes xwres?:unsure:

Corolla
07-07-08, 13:27
kalispera:wave:
otan enoeis mazeueis Eyrw ,enoeis nomismata apo alles eyrwpaikes xwres?:unsure:

:laugh:
Ναι βρε συλλογή!!
Νταξει μαζεύω και μερικά για την τσέπη μου, μην αναγκαστώ να ξοδέψω τη συλλογή!!!:rofl:

Georgaras!
07-07-08, 14:09
filaraki epidi exw kai egw para polla kai pallia apo ton papou mou, ta exw giallisei kai katharisei.... mipws ksereis an exoun kamia aksia twra afta, kai pou mporw na rwtisw...???

Corolla
07-07-08, 14:16
filaraki epidi exw kai egw para polla kai pallia apo ton papou mou, ta exw giallisei kai katharisei.... mipws ksereis an exoun kamia aksia twra afta, kai pou mporw na rwtisw...???

Xax! Κι εγώ τέτοιες απορίες έχω!!
Βασικα πρέπει να πας σε κάποιον εκτιμητή, μπορεί να είναι κάποιος μεγάλος κοσμηματοπώλης για παράδειγμα και αυτός θα δει τα κιτάπια του και θα σου πει.
Βασικά ρώτα σε κάποιο κοσμηματοπωλείο και ίσως γνωρίζουν κάποιον για τέτοιες δουλειές!
Πάρε τα πιο παλιά σου νομίσματα και πήγαινε.
Φυσικά πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση πρέπει να συμβουλευτείς παραπάνω από έναν εκτιμητη!
Επιπλέον υπάρχουν και κάποια βιβλία με εκτιμήσεις που κυκλοφορούν στην αγορά.

Corolla
07-07-08, 14:23
Πάντως με ένα googlarisma, μπορείς να βρεις κάποια Site όπου υπάρχουν κάποιοι με γνώσεις πάνω στην αξιολόγηση αξίας νομισμάτων!
Αν είμαστε βέβαια τυχεροί μπορεί να υπάρχει και κάποιος από την παρέα του greekz και να μας κατατοπίσει!!!

Georgaras!
07-07-08, 14:33
tha to psaksw ligo kai tha doume.....

sigoura exw skopo na parw polles gnwmes prin ta poulisw sxetika me tin aksia tous...
min mas piasoun kai m@l@kes!!!

magnik
19-07-08, 09:12
και εγω κανω συλογη με τα ευρω και οχι μονο, θελει υπομονη και ψαξιμο πολυ. μια πολυ καλη σελιδα για να ενημερωθηται για αρκετα πραγματα, οσον αφορα τα νομισματα ειναι www.coinsmania.gr

Georgaras!
19-07-08, 19:39
και εγω κανω συλογη με τα ευρω και οχι μονο, θελει υπομονη και ψαξιμο πολυ. μια πολυ καλη σελιδα για να ενημερωθηται για αρκετα πραγματα, οσον αφορα τα νομισματα ειναι www.coinsmania.gr

thanks!!!:)

Corolla
20-07-08, 03:50

:)

Ν900
20-07-08, 18:05
Αρχισα κι εγω να μαζευω ευρα απο διαφορες χώρες. τα ευρω που μαζευεις απο δω κι απο κει δεν εχουνε σχεδόν καμια αξία. Εγω τα αγοράζω.
Ενα νόμισμα για να εχει αξία στο μέλλον πρεπει να αγοραστεί τελειως αχρησιμοποιητο και σε συσκευασία.
και τα χρησιμοποιημενα ισως να κανουνε καποια αξία στο μέλλον αλλά σίγουρα τα αχρησιμοποιητα θα εχουνε ακόμα και 50 φορες περισσότερη αξία.
Αυτό φυσικά εξαρτάται και απο τη σπανιότητα του νομίσματος.
Επίσης τα σετ των ευρω μιας χώρας πρεπει να εχουνε την ίδια χρονολογία κατασκευής κι όχι ενα του 2004 κι ενα του 2007

*Lenaki-
20-07-08, 20:35
εμενα μαζευε ο μπαμπας μου κ μου δωσε την συλλογη του.. τωρα εγω μονο απο ευρω απο διαφορες χωρες..καποια συλλεκτικα που βγαινουν κ απο τα πρωτα ευρω τα σακουλακια τα θυμαστε?απο εκεινα εχω καποια ολοκληρα οπως ειχαν βγει στις τραπεζες

Ν900
20-07-08, 20:41
Εχει κανεις ευρω του βατικανό χρονολογίας 2002; :d

agratz02
28-07-08, 17:06
Παιδιά επειδή και εγώ συλλέγω νομίσματα, μια υπέροχη ιστοσελίδα είναι η www.coinsmania.gr Εχει όλα τα νομίσματα και την ιστορία τους. Αν τώρα θέλετε να δείτε την αξία ενός νομίσματος μια επίσκεψη στο e-bay θα σας βοηθήσει να καταλάβετε πάνω - κάτω. Τα ακρίβότερα ελληνικά νομίσματα είναι του Καποδίστρια (αν έχετε κάποιο μην σας πείσουν να το πουλήσετε) Προσοχή με τον εκτιμητή να είναι άτομο εμπιστοσύνης....

erou
31-07-08, 10:49
Έχω εκατοντάδες παλιά νομίσματα αλλά αναρωτιέμαι αν αξίζουν τίποτα, πως θα τα εκτιμήσω και που...

*Princess7*
03-08-08, 12:55
ουφ εχω και απ αυτη την συλλογη:d

τα περισσοτερα ειναι παλια νομισματα χωρων οπως και λιρες αγγλικες...

εχω επισης κυπριακα νομισματα και χαρτονομισματα απο τα πρωτα που βγηκανε και τωρα απ οσο ξερω εχουνε αξια:d
εχω και καποια απο τον προπροπαππου που τα πηρε η μαμα μου ειναι κατι πολη μεγαλα και χαραγμενα και καποια εχουνε διαφορα κεφαλια που ουτε εγω ξερω ποιοι ειναι επανω αλλα εχουνε μεγαλη αξια αυτα απ οτι μου ειπανε:d

αυτα:d

panicm
03-08-08, 15:02
THANKS

Απότι ξέρουμε όλοι στις 9/11/2001 αεροπλάνα προσέκρουσαν τους δίδυμους πυργους και το πεντάγωνο!!
Για τους δίδυμους πύργους δεν χωράει αμφιβολία καθώς φάνηκε καθαρα απο τις κάμερες!!
Φανηκε ομως ετσι στο Πεντάγωνο...????
Καθώς πρεπει να πάμε εξι χρόνια πίσω και ειναι αδύναμη η μνήμη δείτε αυτό το Video!
Αν και ως γνωστόν η αλήθεια πονάει...Εσύ Αντέχεις???

http://rapidshare.com/files/134164777/pentagon_gr.rar

ALEIDA
05-08-08, 11:36
εμενα μαζευε ο μπαμπας μου κ μου δωσε την συλλογη του.. τωρα εγω μονο απο ευρω απο διαφορες χωρες..καποια συλλεκτικα που βγαινουν κ απο τα πρωτα ευρω τα σακουλακια τα θυμαστε?απο εκεινα εχω καποια ολοκληρα οπως ειχαν βγει στις τραπεζες
Και ο δικός μου μπαμπάς αγοράζει κατά καιρούς συλλογές νομισμάτων από τράπεζες..
Έχει φοβερή λόξα και κόλλημα..
Η τελευταία του αγορά ήταν όλα τα νομίσματα των δραχμών της Ελλάδας..:D

ΑντώνηςG
05-08-08, 11:40
Εγώ πάντως ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για ένα hobby μου ....

Corolla
05-08-08, 13:00
Εγώ πάντως ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για ένα hobby μου ....

:unsure:Μα τα περισσότερα (για να μη πω όλα) τα hobbies χρειάζονται λεφτά για να τα κάνει κανείς!!! Εσύ τι hobby έχεις βρει που είναι τζάμπα?

erou
07-08-08, 09:26
Υπάρχει ένα ...χόμπι... που είναι τσάμπα... όσο αντέχεις... και δεν πληρώνεις μία...

Lafos2005
07-08-08, 19:05
Αν θελετε να μαθετε τιμές για κάποια νομίσματα στείλτε μου pm για να παρετε κάποιες ενδεικτικές τιμές.
Πάντως μην τρελένεστε για την αξία ενός νομίσματος. Πρέπει να είναι αρκετά σπάνιο, αρκετά παλιό και σε πολύ καλή κατάσταση.
Άν δεν υπάρχει οικονομική ανάγκη θα σας συμβούλευα να μην πουλάτε νομίσματα που εχετε κληρονομήσει από παππούδες σας. Θα σας τα σκωτόσουν σε εξευτελιστικές τιμές. Δείτε το σαν κομμάτι της ιστορίας και όχι σαν υλικά αγαθα.

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Προς θεού ΜΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΛΑΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. Τα ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ και μειώνεται την αξία του υπερβολικά. Ένα παλιό νόμισμα που είναι βρώμικο αξίζει πολύ περισσότερο από ένα καθαρισμένο.

Ν900
07-08-08, 19:13
φίλε lafos2000 μια ερώτηση.
ένα κέρμα με ημερομηνία 1985 το οποιο είναι χρησιμοποιημένο, και το ίδιο κέρμα με ημερομηνία 2004 το οποίο είναι ολοκαίνουριο και αχρησιμοποιητο, σε 30 χρόνια ποιο θα έχει μεγαλύτερη αξία;

ALEIDA
08-08-08, 11:12
Άν δεν υπάρχει οικονομική ανάγκη θα σας συμβούλευα να μην πουλάτε νομίσματα που εχετε κληρονομήσει από παππούδες σας. Θα σας τα σκωτόσουν σε εξευτελιστικές τιμές. Δείτε το σαν κομμάτι της ιστορίας και όχι σαν υλικά αγαθα.
Πες τα χρυσόστομε!!!:bow:

Corolla
08-08-08, 11:25
ένα κέρμα με ημερομηνία 1985 το οποιο είναι χρησιμοποιημένο, και το ίδιο κέρμα με ημερομηνία 2004 το οποίο είναι ολοκαίνουριο και αχρησιμοποιητο, σε 30 χρόνια ποιο θα έχει μεγαλύτερη αξία;

Καλή ερώτηση! Με ενδιαφέρει και μένα...

ΑντώνηςG
08-08-08, 11:30
Το χρησιμοποιημένο για μένα ...

Corolla
08-08-08, 11:46
Λογικά το αχρησιμοποίητο θα έχει τη μεγαλύτερη αξία, γιατί είναι σπάνιο και άφθαρτο...

Αλλά σκεφτείτε το πιο συναισθηματικά και ιστορικά: Σκεφτείτε τι ταξίδι έχει κάνει ένα σπάνιο χρησιμοποιημένο νόμισμα, σε πόσες τσέπες έχει βρεθεί, σε πόσα πορτοφόλια, πόσα μέρη γνώρισε και πόσα διαφορετικά χέρια το έσφιξαν....
Σίγουρα η αξία του είναι τότε μεγαλύτερη, διότι κάνοντας όλο αυτό το ταξίδι, φτάνει στα χέρια κάποιου που το εκτιμά και το κρατά στην κατοχή του...

Αλλά αυτά ειναι μόνο συναισθηματισμοί, οι συλλέκτες σίγουρα προτιμούν το αφθαρτο...

myrietta
08-08-08, 12:47
Ο πατέρας μου κάνει συλλογή από αρχαία, κυπριακά κυρίως, νομίσματα. Τα μάζευε από μικρός.

Είναι ωραία να είσαι συλλέχτης, αλλά σίγουρα πρέπει να διαθέσεις πολλά χρήματα....

Ν900
08-08-08, 14:15
σε πόσες τσέπες έχει βρεθεί, σε πόσα πορτοφόλια, πόσα μέρη γνώρισε και πόσα διαφορετικά χέρια το έσφιξαν....

BLEEEEEEAH

Corolla
08-08-08, 16:26
BLEEEEEEAH

Xaxaxaxaxaxaxaxax!!!! Ελεος!!! :rofl::rofl::rofl:

Lafos2005
08-08-08, 18:23

Γενικά το ακυκλοφορητο θα έχει μεγαλύτρη αξία. Αν όμως το 1985 κόπηκαν πχ 40.000 και το 2004 40.000.000 από αυτό το νόμισμα τότε φυσικά αυτό του 1985 έχει πολύ μεγαλύτερη αξία.

Jim
22-08-08, 00:12
Παίδες κι εγώ κάνω συλλογή ... το πιό παλιό μου είναι Ρώσσικο ρούβλι του 1774! Απο το σπίτι του παππού που δέν υπάρχει πλέον.

kitt
06-09-08, 10:58
kai egw kanw syllogh apo euro sent. . .
exw mazepsei arketa
mhpo kserei kaneis kaneis kanena site me ola ta nomismata tou euro?

magnik
06-09-08, 12:44
Φιλε μου εδω εισαι http://www.ibiblio.org/theeuro/InformationWebsite.htm?http://www.ibiblio.org/theeuro/files/coins.htm οτι εχει κυκλοφωρησει και οτι θα κυκλοφωρισει προσεχως

kitt
07-09-08, 20:21
thanks magnik!!! panta tetoia!!

Vangelis_72
23-09-08, 20:56
Γεια σας φιλοι...Τυχαινει να εχω και εγω μια μικρη συλλογη νομισματων...Ευρω απο διαφορες χωρες και διαφορα αλλα.Αν καποιος απο εσας θελει μπορουμε να ανταλαξουμε καποια νομισματα.Εχω αρκετα απο 2 και 3 φορες.Σπανια εως πολυ σπανια.

magnik
24-09-08, 06:41
Εχω αρκετα απο 2 και 3 φορες.Σπανια εως πολυ σπανια

Ενδιαφερον ακουγετε για πες μας φιλε πιο συγκεκριμενα τι εχεις, για να δουμε τι μπρορουμε να κανουμε

grtt
25-09-08, 12:05
Λοιπόν μια και κάνω ερασιτεχνικά συλλογή νομισμάτων αλλά κυρίως χαρτονομισμάτων να σας πω εν συντομία τα εξής, σχετικά με την αξία τους:

1) Τα συλλεκτικά είδη δεν είναι είδη διατίμησης. Η αγοραία αξία τους μπορεί να διαφέρει σημαντικά ανάλογα με το ποιος το πουλάει, πότε, πόσα διαθέσιμα κομμάτια υπάρχουν προς πώληση κλπ. Έχοντας υπόψη αυτά μπορείτε να δείτε διάφορα site που αναφέρονται σε νομίσματα και χαρτονμίσματα, να μπείτε στο ebay να δείτε τιμές που πωλούνται, να κάνετε μια βόλτα από καταστήματα συλλεκτικών ειδών ή να αγοράσετε εξειδικευμένα βιβλία καταλόγους με τιμές και άλλες πληροφορίες.

2) Η αξία ενός νομίσματος και χαρτονομίσματος δεν καθορίζεται τόσο από την παλαιότητα όσο από τη σπανιότητα του, και αυτά τα δύο δεν είναι πάντα συνάρτηση το ένα του άλλου. Για παράδειγμα τα κατοχικά χαρτονομίσματα είναι πάμφθηνα ενώ πολλά μεταγενέστερα μεταπολεμικά μπορεί να είναι πολύ ακριβότερα.

3) Η αξία καθορίζεται από την κατάσταση ενός χαρτονομίσματος και νομίσματος. Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ καθαρίζουμε ποτέ ένα νόμισμα, κατά 90% θα χάσει πολύ από την αξία του. Ακόμα και αυτοί που το καθαρίζουν το κάνουν με πολύ προσεκτικό τρόπο με συγκεκριμένα καθαριστικά και πάλι όχι με σίγουρα αποτελέσματα.

4) Όποιος ενδιαφέρεται για μια μικρή εκτίμηση νομισμάτων αλλά ελληνικών κυρίως χαρτονομισμάτων (μου αρέσουν πιο πολύ αυτά) ας μου στείλει pm. Ευχαρίστως ανταλλάσω και αγοράζω/ πουλάω (ΣΣ Είμαι ερασιτέχνης όχι επαγγελματίας συλλέκτης ή έμπορος).

5) Α, και ο κοσμηματοπώλης ΔΕΝ μπορεί να εκτιμήσει τη συλλεκτική αξία ενός νομίσματος εκτός και αν είναι χρυσό ή ασημένιο. Σε αυτή την περίπτωση θα σας πει πόσο κοστίζει ως μέταλλο, τιμή όμως που σχεδόν βέβαια θα είναι μικρότερη της συλλεκτικής του αξίας.

eftapsixos2011
27-09-08, 00:58

Σου πουλάω ένα 2ευρο (κυπριακό) 1€!!!!!!!:yes:

Sirikos
29-09-08, 18:07
Επειδή τυχαίνει και ασχολούμαι και εγώ κάποια χρόνια με τις συλλογές νομισμάτων και όχι μόνο
(αμα έχεις το μικρόβιο οτιδήποτε παλιό σου αρέσει , Ελληνικά βιβλία πριν το 1900, στρατιωτικά διακριτικά και άλλα )

να επισημάνω και εγώ αυτό που είπε κάποιος παραπάνω ,ποτέ δεν καθαρίζουμε τα νομίσματα γαιτί ουσιαστηκα τα καταστρέφουμε βγάζωντας την πατίνα που κάνει χρόνια να σχηματιστεί στην επιφάνεια,

επίσης για την αξία και για να παρουμε μια ιδέα την αξία των νομισμάτων που έχουμε κανουμε μια βόλτα στα γνωστά Ελληνικά site δημοπρασιών όπου μπορούμε να βρούμε πληθώρα ίδιων νομισμάτων και να τα συγκρίνουμε με φωτογραφίες και τιμές.

Κάποιοι από τους παράγοντες που προσδιορίζουν την αξία ενός νομίσματος ,είναι σε τι κατάσταση είναι ,
αν είναι φθαρμένο ,καθαρισμένο,χτυπημένο,τρυπημένο στα πιο παλιά κυρίως του ΟΘΩΝΑ,σε τι ποσότητα έχει κοπεί ,χρονολογία κτλ.

Τέλος το κάθε συλλεκτικό αντικείμενο πρέπει να το βλέπουμε όχι ως ένα κομμάτι ψυχρό μέταλλο (όπως το νόμισμα) ή ένα παλιό χαρτί (ένα παλιό και σπάνιο έντυπο)

αλλά ως σταγόνα τις ιστορίας μας που μεταφέρει μνήμες,αγώνες ,τραγωδίες,μεγάλες στιγμές του έθνους μας.

tsalk
19-10-08, 13:16
Σε 30 χρόναι ποιός ζει, ποιός πεθαίνει βρε παιδιά (πλάκα κάνω οκ?)
η δική μου συλλογή ξεκίνησε κανά χρόνο πριν καταργηθεί η δραχμή. Είχα μαζεύψει αρκετά ακυκλοφόρητα χαρτονομίσματα και είχα αγοράσει κάποια πιό παλιότερα, τα έβαλα και σε μια ωραία θήκη και κα΄θομαι και τα βλέπω τώρα. Πιθανόν να αρχίσω να ξαναμαζεύω ευρώ στο μέλλον

K0STAS62
21-10-08, 22:02
Καλησπέρα & από μένα, με ... 40 ... χρόνια συλλογής.

ΠΡΟΣΟΧΗ στα κάλπικα του e-bay.
Πέρα από του Καποδίστρια, έχουν & φθηνότερα πλαστά, από Κίνα...

Προσοχή λοιπόν.

stefsaki
05-11-08, 17:12
epeidi exo kai egi mia mikri sillogi edo mporeite na deite endeiktika tis times pou pouliounte simrera.prosoxi se nomismata pou eine para poli palia omos prin to 1900
dioti stin italia exoun kaloupia mpolika kai paragoun averta opote simvoulevo an eine na dosete xrimata na prosexete.http://www.emarket.gr/adsearch.php?title=&category=756&go=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

Sirikos
07-11-08, 14:07
Όταν αγοράζουμε νομίσματα πάντα προσέχουμε την αξιολόγηση του πωλητή .

nikos325
13-11-08, 21:45
sto monastiraki kapoios pappous tha sou ta parei

anargyros_85
19-12-08, 09:41
το είχα και εγώ αυτό το κόλιμα...αλλα δεν κατάφερα να μαζέψω πολλά γιατι δεν έβρισκα....

Karkinaki_21
28-03-09, 22:02
kano kai ego sillogi me euro..alla mou leipoun kapoia pou einai poli diskolo na ta vro!

Ν900
28-03-09, 23:01
kano kai ego sillogi me euro..alla mou leipoun kapoia pou einai poli diskolo na ta vro!

οπως;

Karkinaki_21
29-03-09, 04:17
opos vatikano,slovenia,lithouania,san marino... mazeuo perissotero 2eura..

jackernot
01-04-09, 16:44

Η Λιθουανία δεν έχει βγάλει ακόμη ευρώ. Σαν Μαρινό και Βατικανό δεν τα θα βρεις να κυκλοφορούν όπως τα άλλα ευρώ νομίσματα, στο ebay όμως μπορείς να τα βρεις. Της σλοβενίας είναι τα πιο εύκολα σχετικά με τα άλλα που ψάχνεις

Daisy
04-10-09, 15:31
καλησπερα κι απο μενα!
εκανα μια ερευνα στο internet σχετικα με τα παλαια νομισματα κι πεσα πανω σας!
Θελω να ρωτησω το εξης: εκτος απο σελιδες στο internet, ξερει καποιος που μπορω να απευθυνθω για την εκτιμηση καποιων νομισματων;;; οπως διαβασα πιο πανω τα κοσμηματοπωλεια δεν ενδεικνυνται...
ευχαριστω!

jackernot
05-10-09, 08:12
καλησπερα κι απο μενα!
Θελω να ρωτησω το εξης: εκτος απο σελιδες στο internet, ξερει καποιος που μπορω να απευθυνθω για την εκτιμηση καποιων νομισματων;;; οπως διαβασα πιο πανω τα κοσμηματοπωλεια δεν ενδεικνυνται...
ευχαριστω!

Στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν Έμποροι Νομισμάτων, που μπορούν να σου εκτιμήσουν τα νομίσματα που έχεις. Για κρήτη δεν ξερω τι γίνεται.

Ν900
12-10-09, 21:28
καλησπερα κι απο μενα!
ευχαριστω!

θα ηθελες να μας δειξεις φωτογραφίες τους;

Ν900
12-10-09, 21:41

egw kator8wsa ki agorasa tou vatikano. ta xrysoplhrwsa vevaia. exw kai tou monako

tritwn
01-11-09, 12:46
και γω μαζευω κερματα αλλα κυριος χαρτονομισματα απ'ολο τον κοσμο.Μ'αρεσουν πολυ οι εικονες.

Sirikos
19-12-09, 07:01
και γω μαζευω κερματα αλλα κυριος χαρτονομισματα απ'ολο τον κοσμο.Μ'αρεσουν πολυ οι εικονες.

Καλή συνέχεια.

gnikolas
17-01-10, 01:32
παιδες αμα θελετε να μάθετε αξιες και να σας πουν διαφορες πληροφοριες για τις συλλογες σας. Οπατερας μου εχει κατάστημα με τετοια ειδη. αν θέλετε στειλτε pm να σας δώσω διευθυνση

φιλια

Νικος

sofie iraklaki
15-06-10, 00:11
exw mia megali sullogi apo nomismsata kai xartonomismata ta opoia einai apo fiafores xwres tou kosmou!

Axaios
06-05-11, 01:18
Καλησπέρα σας. Παρατήρησα πως έχετε πολλές και ενδιαφέρουσες απορίες. Το παρακάτω σιτε είναι ενα φόρουμ Νομισματικου ενδιαφεροντος και ασχολείται κυρίως με το νόμισμα στον Ελληνικό χώρο.

Syllektisnomismaton.forumup.gr

Τα ερωτήματα σας εκεί έχουν ήδη απαντηθεί αρκετές φορές εώς τώρα. Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε όλα όσα θέλετε να μάθετε. Αν πάλι δεν τα βρείτε υπάρχουν εκεί άνθρωποι με μεγάλες γνώσεις στη νομισματική που είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν.

midas
26-09-11, 09:26
Εγω εχω νομισματα αλλα να ψαχνεται για χαρτονομισματα μιλαω τωρα που εχουνε σειρα μικρη και αυξωντα αριθμο οσο πιο μικρο γινεται και φυσικα σε πολυ καλη κατασταση εως αριστη για τα προσφατα. επισεις χαρτομομισματα η κερματα με λαθη τυπογραφειου οπως εχω ενα στραβοκομενο 100 δρχ. σε XF (extra fine)
Ενας φιλος πιο πανω εγραψε οτι τα καθαρισε αν ειναι χαλκινα και τα καθαρισεται φισικα καθαρισμα οχι με βουρτσες και τετια εγω χρεισιμοπιο τιν κρεμα που καθαριζουνε τα ματια τις κουζινας μαζι με βαμβακι να τα βαλετε σε μια γλαστρα που εχει κοκκινοχωμα ξερο για 2 με 3 μηνες χωμενα μεσα και θα παρουνε παλι το χρωμα τους.
επισεις υπαρχει και ο τομος
Catalog of World Coins, 1901-2000 (Standard Catalog of World Coins)
Catalog of World Coins 1801-1900 (Standard Catalog of World Coins 19th Century Edition 1801-1900)
Standard Catalog of World Coins: Eighteenth Century 1701-1800 (Standard Catalog of World Coins Eighteenth
Standard Catalog of World Coins: 17th Century - 1601-1700 (Standard Catalog of World Coins 17th Century Edition 1601-1700)

αγοραστε το αξιζει, εχει ολα τα κερματα σε φωτος και ποσο κανουνε απο το σκαρτο μεχρι το PROOF μιλαμε για κερματα ολις τις υφιλιου τα παντα.

Toksotis
20-12-11, 08:13
Καλημέρα παιδιά,

Ψάχνοντας κι εγώ αρκετό καιρό για νομίσματα, προβληματιζόμουν για τον τρόπο ταξινόμησης και παρουσίασης των νομισμάτων μου.
Στην προσπάθεια μου να τα ταξινομήσω δημιούργησα το παρακάτω site όπου ο κάθε συλλέκτης μπορεί να καταχωρήσει τα νομίσματα του, να τα παρουσιάσει και να δημιουργήσει τη δική του ψηφιακή συλλογή μα τα δικά του νομίσματα.

Ταυτόχρονα μπορεί να δει νομίσματα άλλων συλλεκτών και να τα σχολιάσει.

Η διεύθυνση είναι: http://www.JustForCoins.com

Ένα παράδειγμα ψηφιακής συλλογής μπορεί να είναι:http://www.justforcoins.com/gallery_view.php?id=59

laru
31-12-11, 16:57
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ αλμπουμ αποθήκευσης νομισμάτων.
Σε μια λογική τιμή φυσικά. Ή ενδεχομένως να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί (της Θεσσαλονίκης :cool2:)

voldemort
02-01-12, 13:54
@laru θα βρεις στο Μπιτ Παζάρ ό,τι θες για θήκες κερμάτων και χαρτονομισμάτων. Εγώ πρόσφατα αγόρασα απο κει για κέρματα άλμπουμ στα 20Ε και για χαρτονομίσματα 25Ε, βέβαια αν πάρεις περισσότερες θήκες για την ίδια κασετίνα δίνεις 5/7 ευρώ ανάλογα.

XelwnoTzini
03-01-12, 13:50
Κι απο αυτά έχω μπόλικα τα περισσότερα αγορασμένα φυσικά .. τα έχω σχεδόν όλα μόνο του Καποδίστρια μου λείπουν μερικά ..

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ αλμπουμ αποθήκευσης νομισμάτων.
Σε μια λογική τιμή φυσικά. Ή ενδεχομένως να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί (της Θεσσαλονίκης :cool2:)

θα ρωτήσω και θα σου πω μέχρι το απόγευμα..

sofia089
19-04-12, 10:59
Χαιρομαι που υπαρχουν τοσα πολλα ατομα που ασχολουνται με τη συλλογη νομισματων...εχω κι εγω..και ευτυχως προλαβα και μαζεψα οτι μπορεσα απο την αποθηκη του παππου γτ αλλιως θα εξαφανιζοντουσαν!Μεσα σε ολα αυτα βρισκεται και ενα παλιο..παρα πολυ παλιο για το οποιο δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια.σε τετοιες περιπτωσεις τι κανουμε?δλδ οταν δεν βρισκουμε τπτ που να μοιαζει σε αυτο που εχουμε?