PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για ψαροντουφεκο!

bioscientist84
11-07-08, 01:22
Γεια σας παιδια, συναδελφοι ψαροντουφεκαδες! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στους πιο εμπειρους απο σας. Πριν λιγες μερες μου εκαναν δωρο μερικοι φιλοι μου γνωριζοντας την τρελλα μου ενα ψαροντουφεκο creesi αεροβολο, το οποιο λογω του γεγονοτος οτι δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει αεροβολο και ακολουθωντας τις συμβουλες ενος πιο εμπειρου απο εμενα φιλου, το αλλαξα με ενα cressi 90ρι comanche. Η ερωτηση μου ειναι αν επραξα καλα!
Και επι τη ευκαιρια να ρωτησω κατι που μου ειπαν, διοτι δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει τοσο μεγαλο οπλο, (το μεχρι τωρα ηταν 75ρι), να βαλω μια πετονια σκληρη που να ξεκιναει απο το πισω μερος της βεργας και μετα να ενωνεται με το κυριως σκοινι. Ειναι καλο αυτο???
Ευχαριστω!

diger21
11-07-08, 10:48
ΥΠΕΡ ΛΑΣΤΙΧΩΝ....ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ , ΛΙΓΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΟΝΩΣΗ , ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΕΙΒΟΛΙΑ
ΥΠΕΡ ΑΕΡΑ.......ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΗ ΟΠΛΙΣΗ

ΥΠΕΡ ΠΕΤΟΝΙΑΣ......ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
ΥΠΕΡ ΣΧΟΙΝΙΟΥ (ΕΝΗΣΧΗΜΕΝΟ)....... ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΟΠΛΙΖΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ , ΔΕΝΕΤΕ ΜΕ ΑΠΛΟ ΚΟΜΠΟ ΚΑΙ ΑΝ ΚΟΠΕΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΕΣΕΙΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΝΩ Η ΠΕΤΟΝΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΛΙΠΣ

ΤΟ 90ΑΡΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΑ ΟΠΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ , ΓΙΑ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ , ΣΕ ΘΟΛΑ ΝΕΡΑ ,ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ . ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 100ΑΡΙ ΜΕ ΔΙΠΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ 90 ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΜΟΥ .

diger21
11-07-08, 10:53
ΑΑ!! ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ . Η ΒΕΡΓΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ . ΠΑΝΤΑ ΔΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΟΜΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΗΛΙΑ . ΕΣΤΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΡΙΞΕΙΣ ΣΕ ΤΡΥΠΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΓΚΙΣΤΡΟ .ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΑΝ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΟΜΠΟ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ .

bioscientist84
11-07-08, 17:31
ΩΩΩ φιλε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! Ναι ετσι μου το εδεσε ενας φιλος που εχει κι αυτος 90ρι και μου το εφτιαξε με κλιπς και θηλια στο τελος της βεργας!!! Ανβρεις κανα καλο κομπο στειλε! Ευχαριστω και παλι!!!

loypis
21-08-08, 16:24
φιλαρακο το καλυτερο οπλο ειναι το 75αρι με μουλινε. κανει για ολα τα ψαρεματα ακομα και για ροφους σε σχετικα μεσαιο μεγεθος. δεν θες τιποτα αλλο αυτο ειναι αρκετο.

kristelo
21-08-08, 21:48
simfono me ola ayta pou lete vevea o kathe psarokinigos psareuei me diaforetiko stil kai diaforetiki texniki karteri psaxtiri planarisma kai alla emena me voleuei na psareuo me to pathos pou eho to 82 ari to anoixto me 2 perasta lastixa...kanei gia ta perisotera psaremata mou me voleuei giati exei mouline kai kalo drastiko velinekes.....iparxei to katallilo oplo gia to katallilo psaremakai katallilo psari pedia opote iparxei mia megali gama epilogon pou mporei na epilexei o kathenas gia to psarema tou....:yes:

A1M60
22-10-08, 22:14
simfono me ola ayta pou lete vevea o kathe psarokinigos psareuei me diaforetiko stil kai diaforetiki texniki karteri psaxtiri planarisma kai alla emena me voleuei na psareuo me to pathos pou eho to 82 ari to anoixto me 2 perasta lastixa...kanei gia ta perisotera psaremata mou me voleuei giati exei mouline kai kalo drastiko velinekes.....iparxei to katallilo oplo gia to katallilo psaremakai katallilo psari pedia opote iparxei mia megali gama epilogon pou mporei na epilexei o kathenas gia to psarema tou....:yes:

swstosssssssssssssssssssss

kadafi
17-11-08, 15:44
Μια ερωτιση βρικα ενα Φακο με led σε καλη τιμη με 25 led, να το παρω 'η να πάω σε κατι ποιό κλασικό για τισ τρύπες?Ευχαριστω.

sakisfast.kav
18-11-08, 22:41
gia emena analoga to sthl poy psareyis an kanis psaxtiri 90ari an kanis kartei kai pali analoga pelagisia 115 120 h sta rixa 90 h 100 sta oplamoy exo to proto mikos mpetonia kai meta skini metin petonia exis txiteri boli kai me deta lastixa oti kalitero

harissp
23-11-08, 17:27
φιλαρακο το καλυτερο οπλο ειναι το 75αρι με μουλινε. κανει για ολα τα ψαρεματα ακομα και για ροφους σε σχετικα μεσαιο μεγεθος. δεν θες τιποτα αλλο αυτο ειναι αρκετο.

To 75αρι ειναι καλό για ψαχτήρι...για καρτέρι όμως;;;;

kostas_tr
11-12-08, 20:41
Polu kala ekanes kai phres kai apo ta kalytera opla kata thn gnwmh mou...Oso gia thn petonia kao tha htan na to kaneis....

bachra
01-01-09, 11:28
καλα εκανες φιλαρακο μπορει να ειναι πιο δυνατο το αεροβολο
αλλα μετα τη βολη θα κανεις να δεισ ψαρι για κανενα χιλιομετρο