PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο Χομπυ.....

snowcrazy
12-07-08, 16:24
Το χόμπυ μου είναι κάπως περίεργο...
Ασχολούμαι με την ερασιτεχνική Μετεωρολογία...Δηλαδη παρατηρηση του καιρού την ερασιτεχνική προβλεψη του μεσα απο αναλυση χαρτων ...
Μου είναι παρα πολύ ενδιαφέρον και η γεννηση του αυτη σε μένα προκλήθηκε από μια μεγαλη κακοκαιρία με χιονοπτώσεις το 1988 στη πόλη μου...Από τοτε και σιγα σιγα ασχολούμε με τον καιρό και φυσικά το κεντρο της ενασχόλησης ειναι το χιόνι.....
Θα μου πείτε το καλοκαίρι τι κάνει...Το καλοκαίρι και γενικά για όλους του καιρόφιλους είναι περίοδος βαρετοκαιρίας εκτός των περιπτώσεν καταιγίδων όπου αυτές είναι και το ενδιαφέρον από αποψης καιρού το καλοκαίρι

Στην Ελλάδα υπάρχουν περιπου 2000 μελοι με αυτο το χόμπυ και την ενασχόληση ενώ θα υπάρχουν και πολλά αλλα που δεν θα γνωρίζουν ότι υπάρχουν και συλλογοι και φόρουμ(σε ένα απο αυτα είμαι γραμμενος και ιδιαίτερα ενεργο) ώστε να συμετέχουν και αυτοί με μας.

Καποια παραδείγματα μόνο : Ο Σακης Αρναούτογλου που λέει το καιρό στην ΕΡΤ 3 ειναι ερασιτεχνης μετεωρολόγος και από τα γενοφάσκια του δεινός χιονολατρης και καιρόφιλος!

Ο διευθυντής της ΕΜΥ κ.Ζιακόπουλος από μικρος για την αγαπη του για το χιόνι και τον καιρό εγινε ένας από τους μεγαλυτερους Μετεωρολόγους στην Ελλαδα...Το ίδιο και ο Κολυδας και ο Λαγουβάρδος...

Υ.Γ Αν δείτε το nickname μου αυτό εξηγεί όλα τα παραπάνω...:blush:

theodoros66
13-07-08, 05:15
Γειά χαρά φιλαράκι.
Πολυ ενδιαφέρον το χόμπυ σου πραγματικά. Κατα καιρους εχω ενδιαφερθει και εχω διαβάσει για
την Μετεωρολογια και εχω ψαξει για ερασιτεχνικό σταθμο μετρησεων για να αγορασω και να τον συνδεσω
με το σαιτ μου οπου θα εχει σχεση με το δικό μου χομπυ τον ραδοερασιτεχνισμό.
Θα ηθελα καποια στιγμη να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για το χομπυ σου ,
αλλά αυτο θα γινει μετά το τελος του μηνα γιατι αυριο το ξημερωμα αρχισουν οι διακοπες μου.
Φυσικα στην Μακεδονια θα βρίσκομε μεχρι τελος του μηνα.
(βαση ο Πλαταμωνας και βολτες παντου... σιγουρα Θεσσαλονικη 2-3 φορες θα ερθω)
Σου στελνω pm με το σαιτ μου να παρεις γευση από το δικο μου χομπυ...

snowcrazy
13-07-08, 22:39
Αυτό που γράφεις για τους σταθμούς είναι ενα από τα κεντρικα ενδιαφέρονται των μελών του φορουμ που σδυμμετέχω...Επειδη δε θελω να κανω διαφήμιση εδω...θα σε στείλω πμ με το λινκ.

Αν κιόλας η περιοχή που ενδιαφέρεσαι να μπει έχει μεγαλη καιρική σημασια...οπως(σημαντικες διαφορες θερμοκρασιων χειμώνα καλοκαιριού.....χιονοπτωσεις....πολλές βροχές....υψομετρο μεγάλο.....παρουσία πολλών καταιγίδων το καλοκαίρι....Προσυνεμη περιοχή της Ελλάδος-διότι επηρρεάζεται απο χιονια ευκολα- και άλλα....) Θα......σου γίνουν στενός κορσές με τη καλή εννοια άλλοι ενδιαφερόμενοι περι τον καιρό να βάλεις!

Οσο περισσότεροι σταθμοι τόσο το καλύτερο! Υπάρχει μεγαλος αριθμός ιδιόκτητων σταθμών καθως και αυτών που ελεγχονται απτο Ε.Α.Α.(Εθν.Αστερ.Αθηνων).

Το λινκ των σταθμών ειναι αυτό και ειναι λαιβ 24ωρες το 24ωρο

http://www.metar.gr/el/

snowcrazy
13-07-08, 22:52
Λοιπόν όπως είδα η περιοχή που μένεις είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!!!!
Ειναι στα ανατολικά προσύνεμα της χώρας! Επηρρεάζεται για πλάκα από απιστευτους χιονιαδες! Δε χρειάζεται να σε πω..Το φλεβάρη με τα φτιαρια δεν εισουν στο σπίτι? χεχε!
Δεν υπάρχει Μετ.σταθμος εκει....και είναι μια ιδιομορφη περίπτωση περιοχής που οι καιρικέ΄ς συνθήκες διαφέρουν παρα πολύ με τις γειτονικές αστικές περιοχές!
Στη περιοχή σου μενει ενα σημαντικό μελος των καιρόφιλων που ειναι εμβέλειας Αρναουτογλου αλλα η διαφορα τους ειναι οτι αυτος δεν βγαινει στι γυαλι! Οι προγνωσεις του ειναι αψογες και σε βαθος χρόνου μαλιστα!.

Υ.Γ Αν και σου είναι αδιαφορο.
Οταν θαβοσασταν στο χιονι και εγω είχα ηλιο στη χιονοκαταραμένη πόλη μου είμουν...Ταυρος εν υαλοπωλείον! Snow Addicted...Snowcrazy...Snowlover!

paoktsou
05-09-08, 19:30
Περίεργο χόμπυ..Μαζεύω εδώ και 2 χρόνια φελούς από κρασιά χωρίς να ξέρω τι να τους κάνω

kitt
06-09-08, 11:07
teleia ayth h istoselida yparxoun kai alles?

lemontree
09-09-08, 21:35
Βαρβαρα ...αν μαζεψεις αρκετους μπορεις να κανεις μια υπεροχη σχεδια...και να αρμενιζεις ελευθερη

alex_mar
24-09-08, 10:39
Μηπως γραφεις και στο snowreport?

fstergios
18-10-08, 23:15
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΟΜΠΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ Χ 7

vatraxopedilo
19-10-08, 11:37
εγώ μαζεύω μινιατούρες από ποτά.

foxone
19-10-08, 13:31
Το χόμπυ μου είναι κάπως περίεργο...
Ασχολούμαι με την ερασιτεχνική Μετεωρολογία...Δηλαδη παρατηρηση του καιρού την ερασιτεχνική προβλεψη του μεσα απο αναλυση χαρτων ...
Μου είναι παρα πολύ ενδιαφέρον και η γεννηση του αυτη σε μένα προκλήθηκε από μια μεγαλη κακοκαιρία με χιονοπτώσεις το 1988 στη πόλη μου...Από τοτε και σιγα σιγα ασχολούμε με τον καιρό και φυσικά το κεντρο της ενασχόλησης ειναι το χιόνι.....
Θα μου πείτε το καλοκαίρι τι κάνει...Το καλοκαίρι και γενικά για όλους του καιρόφιλους είναι περίοδος βαρετοκαιρίας εκτός των περιπτώσεν καταιγίδων όπου αυτές είναι και το ενδιαφέρον από αποψης καιρού το καλοκαίρι

Στην Ελλάδα υπάρχουν περιπου 2000 μελοι με αυτο το χόμπυ και την ενασχόληση ενώ θα υπάρχουν και πολλά αλλα που δεν θα γνωρίζουν ότι υπάρχουν και συλλογοι και φόρουμ(σε ένα απο αυτα είμαι γραμμενος και ιδιαίτερα ενεργο) ώστε να συμετέχουν και αυτοί με μας.

Καποια παραδείγματα μόνο : Ο Σακης Αρναούτογλου που λέει το καιρό στην ΕΡΤ 3 ειναι ερασιτεχνης μετεωρολόγος και από τα γενοφάσκια του δεινός χιονολατρης και καιρόφιλος!

Ο διευθυντής της ΕΜΥ κ.Ζιακόπουλος από μικρος για την αγαπη του για το χιόνι και τον καιρό εγινε ένας από τους μεγαλυτερους Μετεωρολόγους στην Ελλαδα...Το ίδιο και ο Κολυδας και ο Λαγουβάρδος...

Υ.Γ Αν δείτε το nickname μου αυτό εξηγεί όλα τα παραπάνω...:blush:

Μ' ενδιαφέρει το χόμπυ σου. Πως μπορώ να μυηθώ στα μυστικά της ερασιτεχνικής μετεωρολογίας; Κάποιο βιβλίο να διαβάσω (ελληνικό); Περιμένω νέα σου.

Frini
23-11-08, 21:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΟΥΣ ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΒΥΕΕ

spyros210
11-12-08, 19:18
cool

iasonascout
22-11-11, 20:38
το δικο περιεργο χομπυ δεν ειναι σχεδον καθολου στην ελλαδα !!! και δεν εχω σχεδον κανενα fanγιατι δεν ειναι και τοσο γωστο!!!!! εγω 4 χρονια τωρα ασχολουμαι με το whip-making!δηλαδη τη κατασκευη μαστιγιων!!!!!! ειναι πολυ ενδιαφερων δυσκολο και αν το ψαξεις κολας ειναι και αυτο μια τεχνη!