PDA

Επιστροφή στο Forum : Για δυνατά μυαλά: οι διακόπτες...

gdriver
28-07-08, 19:44
Έξω από ένα δωμάτιο υπάρχουν τρεις διακόπτες.
Μέσα στο δωμάτιο υπάρχει μια απλή λάμπα.
Ένας από τους τρεις διακόπτες ανάβει τη λάμπα.
Δεν υπάρχει τρόπος να δεις τη λάμπα παρά μόνο αν μπεις μέσα στο δωμάτιο.

Μπαίνοντας λοιπόν, ΜΟΝΟ μία φορά μέσα στο δωμάτιο πως μπορείς να βρεις ΠΟΙΟΣ διακόπτης ανάβει τη λάμπα.

Το πρόβλημα έχει μπει σε τελειόφοιτους του οικονομικού Πειραιώς, οπότε η απάντηση δεν είναι tricky.
Θέλει αρκετή σκέψη....:)

για να δούμε....

tempt@tion
28-07-08, 19:50
den 8imame tin lish,palia tin iksera :yes:

gia na voi8isw kapion allon,,, exi simasia ,i diafora analagis wras me tin 8ermotita tis lampas

AKISTS
28-07-08, 20:00
den 8imame tin lish,palia tin iksera :yes:

gia na voi8isw kapion allon,,, exi simasia ,i diafora analagis wras me tin 8ermotita tis lampas

ΣΩΣΤΑ.
ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ 1 ΚΑΙ 2. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΝΩ.
ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΥΣ 2 ΚΑΙ 3.
ΑΝ Η ΛΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΗ, ΤΟΤΕ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 1.
ΑΝ Η ΛΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 3 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΙΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 2.:):)

tempt@tion
28-07-08, 20:19
Poli Swsta file m Aki :clap2::clap2::clap2:

KTMTAKIS
28-07-08, 20:20
Άσε κάτι και για μας φίλε:):):)

AKISTS
28-07-08, 20:27
Άσε κάτι και για μας φίλε:):):)

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑ.:):)

KTMTAKIS
28-07-08, 20:40
Ειλικρινά δεν το είπα για εμένα τον ξέρω καιρό αυτόν, αλλά να προσπαθήσει και κανένας άλλος, άφηνε ένα χρονικό περιθώριο πριν δώσεις λύση.

:):):):):):):):):)

tempt@tion
28-07-08, 20:46
mipos petagome ego protos sta dika sas minimata kai sas to xalaw?:unsure:

:D :D

KTMTAKIS
28-07-08, 20:46
Δεν τα διάβασα καλά τα μπέρδεψες λίγο.Νομίζω ότι είναι ορθότερη η εξής δεν αννάβω καθόλου τον 1 αννάβω τον 2 πέντε λεπτά και τον σβήνω,αννάβω τον 3 και μπαίνω.Αν αννάβει είναι ο 3 αν είναι σβηστή και κρύα είναι ο 1 και αν είναι σβηστή και ζεστή ο 2!!!!:):):):):):)

AKISTS
28-07-08, 21:04
Δεν τα διάβασα καλά τα μπέρδεψες λίγο.Νομίζω ότι είναι ορθότερη η εξής δεν αννάβω καθόλου τον 1 αννάβω τον 2 πέντε λεπτά και τον σβήνω,αννάβω τον 3 και μπαίνω.Αν αννάβει είναι ο 3 αν είναι σβηστή και κρύα είναι ο 1 και αν είναι σβηστή και ζεστή ο 2!!!!:):):):):):)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.:)

KTMTAKIS
28-07-08, 21:18
ΑΝ Η ΛΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 3 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΙΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 2.Η πρόταση από μόνη της είναι λάθος δεν γίνεται να είναι κρύα και αναμμένη και φυσικά όταν είναι αναμμένη καίει, μόνο σ΄αυτο σε διορθώνω κατά τα άλλα είσαι άψογος.

φιλικά ΚΤΜΤΑΚΙΣ :):):):):):smile2:

AKISTS
28-07-08, 21:42
ΑΝ Η ΛΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 3 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΙΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 2.Η πρόταση από μόνη της είναι λάθος δεν γίνεται να είναι κρύα και αναμμένη και φυσικά όταν είναι αναμμένη καίει, μόνο σ΄αυτο σε διορθώνω κατά τα άλλα είσαι άψογος.

φιλικά ΚΤΜΤΑΚΙΣ :):):):):):smile2:

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.
ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΨΕ Ή ΚΑΙΕΙ ΓΙΑ ΩΡΑ.
ΤΟ "ΚΡΥΑ" ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΛΟΙΠΟΝ "ΧΛΙΑΡΗ".

gdriver
29-07-08, 04:57
ΣΩΣΤΑ.
ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ 1 ΚΑΙ 2. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΝΩ.
ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΥΣ 2 ΚΑΙ 3.
ΑΝ Η ΛΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΗ, ΤΟΤΕ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 1.
ΑΝ Η ΛΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 3 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΙΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 2.:):)

Οι απλές λάμπες ζεστένονται από το πρώτο δευτερόλεπτο που ανάβουν οπότε..
Πολύ κοντά όμως..:bow:

ps. μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος... αν και δε θα το συνηστούσα...

gdriver
29-07-08, 05:01
And the winner is.......:hooray::hooray:

AKISTS
29-07-08, 06:38
Οι απλές λάμπες ζεστένονται από το πρώτο δευτερόλεπτο που ανάβουν οπότε..
Πολύ κοντά όμως..:bow:

ps. μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος... αν και δε θα το συνηστούσα...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ, ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΨΕΙ;;;;;:smile2:
ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ!!!!!! ΤΟ ΒΟΛΦΡΑΜΙΟ ΑΝΑΠΤΥΣΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 2000 Β. ΚΕΛΣΙΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ, Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ!!!!!!
ΤΕΛΟΠΑΝΤΩΝ. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΣΑΝ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.:)
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΟΥ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ή Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ!!!!:no:

KTMTAKIS
29-07-08, 14:40
Φίλε μου μην σκοτίζεσαι για τέτοια έτσι κι αλλιώς για εμένα έχεις αποδείξει την αξία σου.:):):):):):):):)

AKISTS
29-07-08, 14:55
Φίλε μου μην σκοτίζεσαι για τέτοια έτσι κι αλλιώς για εμένα έχεις αποδείξει την αξία σου.:):):):):):):):)

ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ.
ΔΕΝ ΣΚΟΤΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΑΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΚΑΤΙ (ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΨΕΥΔΟΝΥΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ. ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑΧΑ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΚΑΤΙ;;;;):no:
ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. :)
ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ, ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ Σ' ΑΛΛΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. :)
ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ.:smile2:

KTMTAKIS
29-07-08, 15:06
Συμφωνώ σε όσα λες και ελπίζω να μην είπα εγώ κάτι κακό.Όσο για τους γρίφους αν θέλεις υπάρχει σημείο που διαγωνίζεσαι κιόλας αλλά είναι πολύ ανεβασμένοι.:):):):):)

AKISTS
29-07-08, 15:13
Συμφωνώ σε όσα λες και ελπίζω να μην είπα εγώ κάτι κακό.Όσο για τους γρίφους αν θέλεις υπάρχει σημείο που διαγωνίζεσαι κιόλας αλλά είναι πολύ ανεβασμένοι.:):):):):)

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ. :)
ΔΕΝ Μ' ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΠΟΤΕ ΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ...ΗΛΙΚΙΑ.
HAVE FUN. :smile2:

Ν900
29-07-08, 15:26
Πατάω και τους 3 διακόπτες. η λάμπα ανάβει. χ*στηκα για τους άλλους 2.

Darko_PB
04-12-08, 13:00
Anoigeis ton 1o diakopth ton afineis 10 lepta anamenw..kai meta ton klineis..meta anougis ton 2o.....beneis mesa akoubas tin laba ama einai zesth simenei oti einai o protos ama dn einai zesh o 3os enw ama beis kai einai anoixth i 1os i o 2os..

Lemeshianos
04-12-08, 13:50
Anoigw tin porta, DEN mpainw sto dwmatio kai anavosvinw tous diakoptes mexri na dw poios antistoixei se kathe lampa.

I tilefwno se ena filo kai erxete, mpainw egw sto dwmatio kai tou lew, anapse ton prwto, ton anavei vlepw poia lampa einai, meta tou lew anapse to deutero k.o.k

I mporw na perasw mia spy cam apo tin kleidarotrypa kai na vlepw tis lampes.
klp klp.

california
08-03-09, 19:06
ο p900 νομίζω με καλύπτει και εμένα
αυτός δεν ήταν ο σκοπός να ανοίξω το φως στο δωμάτιο!!!!!!!!!!

blade_7
26-05-09, 02:11
exo ena allo... to idio provlima me 4 diakoptes... :)
einai eukolo min psarosete..

AGOGEO
02-07-09, 08:44
poli kalo

IR3bel Yell
19-07-09, 19:43
Κοιτάω απο τη κλειδαρότρυπα και τσεκάρω ποιός διακόπτης αντιστοιχεί στη λάμπα :p :p

marimach
07-01-10, 11:35
apla poly eksipno

sinister
15-01-10, 16:08
poly palio guys

MAXIMUS
19-01-10, 21:31

Μπαίνοντας λοιπόν, ΜΟΝΟ μία φορά μέσα στο δωμάτιο πως μπορείς να βρεις ΠΟΙΟΣ διακόπτης ανάβει τη λάμπα.

Το πρόβλημα έχει μπει σε τελειόφοιτους του οικονομικού Πειραιώς, οπότε η απάντηση δεν είναι tricky.

για να δούμε.... Παταω τον διακοπτη ας τον ονομασουμε 1 και μετα απο λιγο τον σβηνω.μετα παταω τον διακοπτη 2 και τον αφηνω ανοιχτο.μπαινω στο δωματιο και αν η λαμπα ειναι αναμενη τοτε την ανοιγει ο διακοπτης 2 αν ειναι σβηστη τοτε την αγγιζω με το χερι αν ειναι ζεστη την ανοιγει ο διακοπτης 1 αν ειναι κρυα την ανοιγει ο διακοπτης 3 που δεν εχω χρησιμοποιηση καθολου.σωστα;

ilar_virakocha
13-03-10, 17:48
Thanks

dinospan
24-03-10, 18:37
ανοιγω τον 1 για λιγο.το σβηνω και ανοιγω τον 2 και αμεσως μπενω στο δωματιο.αν ειναι αναμενη ειναι 2.αν ειναι ζεστη και σβηστη ειναι ο 1.αν ειναι κρυα ειναι ο 3

dinospan
24-03-10, 18:38
ανοιγω τον 1 για λιγο.το σβηνω και ανοιγω τον 2 και αμεσως μπενω στο δωματιο.αν ειναι αναμενη ειναι 2.αν ειναι ζεστη και σβηστη ειναι ο 1.αν ειναι κρυα ειναι ο 3

sangila
10-08-10, 07:29

για να δούμε....

:slap:

sangila
10-08-10, 07:30

για να δούμε....
:Punk:

staurougeorge
22-09-10, 18:16
po po ti mualo oraios

panahs77
26-09-10, 20:12
thanks