PDA

Επιστροφή στο Forum : κινεζικα καλαμια ψαρεματος

tuku
13-08-08, 17:20
καλησπερα

ξερετε κανενα μαγαζι ή σαιτ με κινεζικα καλαμια ψαρεματος;
σκεφτομαι να ξεκινησω με το αθλημα αλλα θελω κατι οικονομικο.

σας ευχαριστω

SSpiros
14-08-08, 05:54
Δεν θα ψαρέψεις με κάτι τέτοιο. Υπάρχουν πολλά φτηνά προϊόντα υπογραφής πού δεν θα σου σπάσουν τά νεύρα σαν πρωτάρη αλά και δεν θα αυτοκαταστραφούν με την πρώτη χρίση.

tuku
14-08-08, 15:07
μπορειτε να μου πειτε μερικα;
ειμαι ασχετος με το αθλημα και επειδη εαν πας σε ενα μαγαζι θα προσπαθησουν να σου πυλεισουν οτι νανε γιαυτο ζηταω της συμβουλες σας.
τωρα για το κινεζικα ε ετσι μας εχουν μαθει οτι εχυν τα παντα και φτηνα και αν σπασουν δεν κλαις τα λεφτα σου.....

pg76
14-08-08, 19:11
Φίλε συμφωνώ και εγώ ότι δεν αξίζει για κινέζικο καλάμι, άποψη μου έιναι να πας σε ένα πολυκατάστημα (captain Hook ας πούμε) να δεις με τι τρόπο θα ψαρέψεις δηλαδή με μηχανισμό ή όχι και υπάρχουν όλων των ειδών τιμές να διαλέξεις. Αν επιλέξεις με μηχανισμό σου συνιστώ να δώσεις κάτι παραπάνω γιατί αυτός τραβάει όλο το ζόρι, αλλιως έχει και το Carrefour κάτι φτηνά έτοιμα καλάμια με φιξ το μηχανισμό.

GUSEPPE
15-08-08, 14:20
oti plironeis perneis file mou..giauto kalitera na pareis kati kalo,kai ligo akrivo,para kineziko.auto to xodi..den einai kai to pio oikonomiko..sto lew prin ksekiniseis gia na ksereis..to sigouro einai oti aksizi ton kopo kai me to parapano.

falcon
22-08-08, 15:36
Το πιο βασικό είναι να μας πεις τι είδους ψάρεμα θες να κάνεις; Άλλα καλάμια και μηχανισμούς θα πάρεις για casting (ψάρεμα απότην ακτή), άλλα για spinning (συρτή από παραλία), άλλα για συρτή από βάρκα ή jigging (τσαπαρί). Επείσης θα πρέπει να ξέρεις το μέρος που θα ψαρεύεις. Βαθιά νερά με δυνατά ρεύματα, χρειάζνται καλά συστήματα. Πάντως αξιόλογες μάρκες στο χώρο των καλαμιών είναι η Shimano [HTML]http://www.kasambalis.bros.gr/166B7960.el.aspx/HTML], η BadBass και η Daiwa. Μηχανισμούς θα σου συνηστούσα shimano. Πάντως ένα να ξέρεις το φτηνό το κρεας το τρώνε οι σκύλοι

Oneiro
24-08-08, 05:41
File na symfoniso kai egw me tous ypolipous edo mesa. DEN aksizi ton kopo na pas gia ena fthino Kineziko i oti alo fthino kalami. To dokimsa kai sou milao apo dika mou empiria. Agorasa apo to Ebay ena 15 podia kalami Kineziko Fthino, Fenete san to Ugly Stick, Ala me to pou tou evala ton Mixanismo pano ine ASYKOTO kai paralila poli elafri gia ta psaria. Mou to travikse lavraki apo to pier mesa sto nero kai to exasa, mexri pou enas alos psaras to travikse me to diko tou kalami. Enw exo Ugly stick pio mikro kai exo vgali kai tin den exo vgali me auto. Giafto plirose ligo parapano kai kali tyxi me to psarema sou!!

Diavase kai edw http://ezinearticles.com/?The-Ugly-Stick-Fishing-Rod---Amongst-the-Best&id=282420

Oso gia to pou na ta agorasis EBAY ine ena apo ta kalitera ala prosexe apo apomimisis!!

sled
25-08-08, 18:19
Καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για ενα καλαμι και να το κρατησεις αρκετο καιρο παρα να παρεις κατι φτηνο και μη αξιοπιστο και το επομενο καλοκαιρι για να μην πω σε εξι μηνες και να εχει χαλασει

xorxerodos
25-08-08, 18:44
efxaristo

tuku
25-08-08, 21:11
σας ευχαριστω για της συμβουλες
τελικα θα παω για κανενα σιμανο γιατι απο οτι λενε οι περισσοτεροι ειναι καλα.

djvader
28-08-08, 14:15
Πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου την τυχη του πρωταρη!
Σκεψου στο πρωτο σου ψαρεμα να σου κατσει κανενα καλο κοματι και να το χασεις για το chinaκαλαμο!
Απο την αλλη τα shimano σιγουρα ειναι απο τα καλυτερα καλαμια του κοσμου αλλα σαν τετοιο θα το πληρωσεις και για πρωτο καλαμι ειναι κριμα.:no:
Παρε κατι επωνυμο αλλα και οικονομικο:yes:

tuku
28-08-08, 15:12
καλησπερα
φιλε djvader εχεις να μου προτηνης κατι?
γιατι τα οικονομικα δεν ειναι και στην καλυτερη τους......

BLACKCIVIC
29-08-08, 08:48
φίλε το μόνο που θα πρέπει να ξέρεις είναι ότι για "καστινκ" το καλάμι που θα πάρεις δεν πρέπει να είναι κάτω από 4.20 για να κάνεις καλές βολές και προτεινόμενο άξιον 80-150 (το αξιον είναι η δύναμη και το πόσα γραμμάρια βαρίδι μπορείς να ρήξης

djvader
29-08-08, 13:01
Θα μπορουσες να παρεις κατι σε colmic η dam π.χ.ομως δεν μας εχεις πει ακομα ποια τεχνικη σε ενδιαφερει για να προσπαθησω να γινω πιο συνγκεκριμενος.
Φιλικα....

nicolicius
22-09-08, 09:46
Πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου την τυχη του πρωταρη!
Σκεψου στο πρωτο σου ψαρεμα να σου κατσει κανενα καλο κοματι και να το χασεις για το chinaκαλαμο!
Απο την αλλη τα shimano σιγουρα ειναι απο τα καλυτερα καλαμια του κοσμου αλλα σαν τετοιο θα το πληρωσεις και για πρωτο καλαμι ειναι κριμα.:no:
Παρε κατι επωνυμο αλλα και οικονομικο:yes:

Συμφωνω απολυτα επειδη μου ετυχε 5 μερες αφου αγορασα το πρωτο μου καλαμι να μου κατσει ενα πολυ καλο ψαρι λογω της ποιοτητας των εργαλειων που αγορασα και το καλαμι berkley, αν και αρχαρειος το ψαρι ηρθε πανευκολα στα χερια μου!

Κοιτα κατι σε berkley, shimano υπαρχουν αρκετες προτασεις!

Οσο για το china απλα λεω οτι πολλες μεγαλες εταιρειες πλεον εχουν δωσει την παραγωγη εκει, ελπιζω μονο πως τα ανταλλακτικα δεν κατασκευαζονται αποκλειστικα εκει γιατι τοτε πληρωνουμε κινεζικο χρυσαφι!:angry:

olibeira
03-11-08, 21:58
κινεζικα σχετικα καλα θα βρεις σην οδο σοφοκλεους.μετα την αθηνας στο αριστερο σου χερι.και κατι ακομα ετσι γενικα....αυτοι που πουλανε καλα η''καλα'' ειδη ψαρεματος νομιζουν οτι πουλανε οικοπεδα στη μυκονο,η στην εκαλη.Ελεος δηλαδη.Παντως εγω με τα καρουλια εχω κανει τις ποιο καλες ψαριες μου.

Κωσταντινος
04-11-08, 13:13
Οσον αφορα τα κινεζικα καλαμια εχω ακουσει τα καλυτερα οσο περιεργο και αν σας φαινεται. Οι κινεζοι απλα πηραν τη ιδεα του καλαμιου. Δεν ειχαν ιδεα τι εστι καλο καλαμι.. Αυτα που εφεραν εδω στην Ελλαδα σας πληροφορω πως ειναι πρωτης ποιοτητος! Δεν ηξεραν πως αυτο που κατασκευασαν ηταν καλο. Κ επισης ξερω πως στη χαλκιδικη ειναι δυσκολο πλεον να βρεις κινεζικα καλαμια λογω εξαντλησεως αποθεματων. Παντου.

xristosstef
21-11-08, 19:03
Δεν αξίζει να πάρεις Κινέζικο εξοπλισμό για το ψάρεμα.
Σε όλα τα καταστήματα ειδών αλιείας υπάρχουν φθηνά προϊόντα που δεν θα σε προδώσουν ποτέ
όταν τα χρειαστής.
Το βασικότερο πλεονέκτημα των επόνυμων είναι οτι επισκευάζονται.

Κωσταντινος
22-11-08, 12:43
Δεν αξίζει να πάρεις Κινέζικο εξοπλισμό για το ψάρεμα.
Σε όλα τα καταστήματα ειδών αλιείας υπάρχουν φθηνά προϊόντα που δεν θα σε προδώσουν ποτέ
όταν τα χρειαστής.
Το βασικότερο πλεονέκτημα των επόνυμων είναι οτι επισκευάζονται.
Δεν μιλαμε για εξοπλισμο. Μιλαμε για καλαμι. Και :yes: τα κινεζικα καλαμια ειναι :bow:!!

nickocean
16-01-11, 09:21
Ολες οι εταιρειες στην Κινα φτιαχνουν πια ολα τα ποιοντα τους.Ομως αυτα που πουλανε οι Κινεζοι δεν κανουν ουτε για να μαθεις.Οι καλες φιρμες εχουν προδιαγραφες.Αυτο που πρεπει να δεις ειναι το σερβις που εχει καθε μαγαζι και καθε εταιρεια.Γιατι και τα μαγαζια δεν ειναι ολα ιδια.Και μακρια απο Captain Hook.Δεν εχει ανταλλακτια.

pandim
20-01-11, 20:26
Ψαρεύω εδώ και μερικά χρόνια με 4 καλάμια ποιότητας LIDL για casting και ένα για spining. Στην παρέα μου υπάρχουν δύο άτομα με πανάκριβα καλάμια (200Ε χωρίς τον μηχανισμό). Το συμπέρασμα μου είναι ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο συνδιασμός <δόλωμα - αγγίστρι - πετονιά> παρά το καλάμι και ο μηχανισμός. Βέβαια να είναι αντίστοιχος του ψαρέματος που θα κάνουμε - ΟΧΙ καλάμι spining για να κάνουμε συρτή για τόνους ούτε και καλάμι casting για να κάνουμε spining. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και με πόσα καλάμια ψαρεύουμε (άλλο 1 και άλλο 4), οι μέρες και οι ώρες που ψαρεύουμε (το κάθε ψάρι θέλει τα δικά του) και φυσικά η κολοφαρδία του καθενός (ορισμένες φορές είναι ο καθοριστικός παράγοντας).
Οπότε για τους καινούριους ψαράδες, προτείνω για αρχή 2 καλάμια casting σχετικά φτηνά (40 - 50Ε το κάθε ένα μαζί με μηχανισμό) για να μην υπάρξουν κλάματα από κάποιο ατύχημα αρχάριου.
Πάντως ο συνδιασμός <αγγίστρι - πετονιά>, να είναι καλή ποιότητα και ανάλογα του ψαρέματος.

x6972133796
11-02-11, 16:54
Πήγαινε στην Ευριπίδου στο κέντρο. Αλλά μέχρι το μεσημέρι. Μετά, άσε.

grshooter1
12-02-11, 10:07
Φιλε Κωνσταντινε, θα σου πω να κανεις ενα απλο πειραμα με το κινεζικο καλαμι, και πιστεψε με , μολις σε δει ο πωλητης να το κανεις θα πηδηξει μεχρι το ταβανι.....
Ανοιξε το εντελος και πιαστο απο την μυτη του (το πιο ψιλο ακρο που εχει) και δοκιμασε να το συκωσεις ψιλα......
Θα σπασει.... δεν υπαρχει περιπτωση η μυτη του να αντεξει την πιεση. Εδω ειναι η διαφορα με τα επωνυμα "καλα" καλαμια.... θα αντεξουνε.
Φαντασου να ψαρευεις σε καμια παραλια η μεσα απο βαρκα και να σου κατσει ενα ΚΑΛΟ ψαρι....
Αμα ειναι με καθε καλο ψαρι να αλλαζω και καλαμι...... αστα.... πιο φτηνα θα μου βγει ο Ψαρας της γειτονιας μου.
:)

grshooter1
12-02-11, 10:15
Φιλε pandim, επετρεψε μου να διαφωνισω εν μερει προς την αποψη σου, Το καλο καλαμι θα σε βοηθησει να μην χασεις το ψαρι, να ριξεις πιο βαθεια με αποτελεσμα να αυξησεις τις πιθανοτητες σου για καπιο καλο ψαρι. Ασχολουμε με το αθλημα απο τα 16 μου, σημερα 44 πλεον πιστευω οτι εχω αρκετη πειρα σε ολα τα ειδη ψαρεματος αλλα συνεχιζω να μαθαινω. Δεν ειτανε λιγες οι φορες που εχασα καλα ψαρια απο Καλαμια "κινεζικα" επειδη εσπαγε η μυτη η επειδη ο μηχανισμος "τα επαιζε" με την αντισταση του ψαριου και μουδινε τα γραναζια στο χερι......
Το καλο καλαμι σε συνδυασμο με εναν καλο μηχανισμο θα σε βοηθησει να μην το χασεις το ψαρι....
Αυτος ειναι ο σκοπος του..
;)

vakkir
16-02-11, 07:39
καλημερα καταρχην.

Στην Αθηνα οδος Σοφοκλεους υπαρχουν δυο καταστηματα με κινεζικα ειδη αλιειας. Εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο εκει λογω της χαμηλης τιμης τους. Shimano κατασκευαζει τα προϊοντα της στη Μαλαισια Daiwa αναλογως το ιδιο, απλα εκει εαν ξερει το ματι σου θα βρει αμεσως τον μηχανισμο αγκιστρια καλαμι κ.λ.π.

μηχανισμο εχω αγορασει και ειχε τα χαρακτηριστικα ενος επωνυμου, για να μην τα αναλυω ολα εχει ομαλα φρενα και δυστηχως κακως τοποθετημενα ρουλεμαν. Ενας θειος μου μου το ζητησε για καλαμαρια απο βαρκα εγω τον μηχανισμο τον εχω εφεδρικο στο εγγλεζικο.

αγκιστρια εχω παρει τα μικρα νουμερα για εγγλεζικο και μου χουν προκυψει πολυ αποδοτικα, εαν θες να σου ανεβασω το απογευμα που θα μαι σπιτι αλιευματα με κινεζικο αγκιστρι χωρις αποχη, τα ανεβαζα ετσι ξερά επανω.

Τα τεχνητα ψαρακια εχουν πολυ χαμηλη τιμη και δυστηχως σκουριαζουν ευκολα αν δεν τα περιποιεισαι. Εκει υπαρχει ενα προβλημα αλλα αν σκεφτει κανεις οτι η τιμη ενος yozuri π.χ. ειναι 7-8πλασια μαλλον αξιζει η αγορα τους απλα πρεπει κανεις ναναι εξωφρενικα τακτικος με αυτα.

καλαμια δεν εχω αγορασει κινεζικα αλλα εχει δει το ματι μου καποια αντιστοιχως καλλα με τον μηχανισμο.