PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλοκαιρινά λουλούδια!

sofiavl
20-08-08, 16:15
Καλησπέρα!

Εγώ και η κηπουρική....καμία σχέση!!!
Ωστόσο θα ήθελα να μου αναφέρει κάποιος αν γνωρίζει, όσο περισσότερα λουλούδια γίνεται που η εποχή τους για να ανθίσουν είναι το καλοκαίρι!
Και αναφέρομαι σε λουλούδια που μπορώ να βρω σε ανθοπωλείο!!!
Ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

el1
21-08-08, 05:51
Και αναφέρομαι σε λουλούδια που μπορώ να βρω σε ανθοπωλείο!!!

δεν καταλαβαίνω αυτό το διαχωρισμό που κάνεις...
εννοείς να τα αγοράσεις έτοιμα?

λουλούδια που ανθίζουν το καλοκαίρι...
:hmmm:
ντάλιες, γλαδιόλες, βιγώνιες, λίλιουμ, φρέζιες, υάκινθους, μπιγκόνιες...
:)

sofiavl
21-08-08, 07:27
δεν καταλαβαίνω αυτό το διαχωρισμό που κάνεις...
εννοείς να τα αγοράσεις έτοιμα?

λουλούδια που ανθίζουν το καλοκαίρι...
ντάλιες, γλαδιόλες, βιγώνιες, λίλιουμ, φρέζιες, υάκινθους, μπιγκόνιες...
:)

Εχεις δίκιο που δεν καταλαβαίνεις το διαχωρισμό...
Εγώ δεν το έθεσα σωστά...
Βασικά θέλω να μάθω ποιών λουλουδιών είναι η εποχή τους το καλοκαίρι ώστε να τα χρησιμοποιήσω για το γάμο μου...
Είχα μια ιδιαίτερη προτίμηση σε ντάλιες και κρίνους και τουλάχιστον ως προς τις ντάλιες καλύφθηκα!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

el1
21-08-08, 07:44
θα βρούμε λοιπόν θέματα για ανθοστολισμούς...

ποιό μήνα ορίστηκε ο γάμος?

sofiavl
21-08-08, 09:50
θα βρούμε λοιπόν θέματα για ανθοστολισμούς...

ποιό μήνα ορίστηκε ο γάμος?

Ξέρω οτι είναι νωρίς ακόμα αλλά επειδή είμαι αγχώδης τύπος προσπαθώ να τα οργανώσω όλα απο τώρα, τουλάχιστον στο μυαλό μου, ώστε όταν έρθει η ώρα του πρακτικού ζητήματος να τα έχω αποφασίσει όλα!!!
Ο γάμος θα γίνει 27 Ιουνίου 2009, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια, σε ανθοστολισμούς (και όχι μόνο!), είναι ευπρόσδεκτη!!!

fytotech
21-08-08, 23:13
Gia an8ostolismous mporeis na vreis o,tidhpote louloudi 8eleis.
Outws 'h allws ayta erxontai apo to ekswteriko an einai ektos epoxhs.
Twra an 8eleis kapws pio oikonomika (me shmantiko kostos gia sena outws 'h allws) 8a pas se louloudia pou an8izoun twra ('h kalytera kai twra).

sofiavl
22-08-08, 07:03
Gia an8ostolismous mporeis na vreis o,tidhpote louloudi 8eleis.
Outws 'h allws ayta erxontai apo to ekswteriko an einai ektos epoxhs.
Twra an 8eleis kapws pio oikonomika (me shmantiko kostos gia sena outws 'h allws) 8a pas se louloudia pou an8izoun twra ('h kalytera kai twra).

Το ξέρω οτι μπορώ να βρω οποιοδήποτε λουλούδι θέλω απλά προτιμώ να χρησιμοποιήσω λουλούδια που είναι της εποχής...
Άσχετα με το κόστος, μήπως γνωρίζεις να μου πεις άνθη καλοκαιρινά, εκτός απο αυτά που μου είπε η el1???
Για παράδειγμα οι κάλλες είναι καλοκαιρινές???

el1
22-08-08, 08:32
οι κάλλες είναι της άνοιξης...

jamesth
25-08-08, 13:21
εχω κανει 10 χρονια σε φυτωρια....
η συμβουλή μου ειναι απλή.
Η απάντηση σου είναι στα φυτώρια ή στα garden shop.
Τα ανθοπολεία ασχολούνται μόνο με κομένο άνθος.
Αν μπορέσεις να προμηθευτής τριανταφυλιές συνεχούς παραγωγής, είναι μία λύση.
Πάντως προσπαθείς κάτι πολύ δύσκολο...να ανθίσης φυτά σε συγκεκριμένη ημερομηνία...εκτός και αν είσαι γεοπόνος με εμπειρία.
Φιλικά... Δημήτρης

sofiavl
26-08-08, 07:23
εχω κανει 10 χρονια σε φυτωρια....
η συμβουλή μου ειναι απλή.
Η απάντηση σου είναι στα φυτώρια ή στα garden shop.
Τα ανθοπολεία ασχολούνται μόνο με κομένο άνθος.
Αν μπορέσεις να προμηθευτής τριανταφυλιές συνεχούς παραγωγής, είναι μία λύση.
Πάντως προσπαθείς κάτι πολύ δύσκολο...να ανθίσης φυτά σε συγκεκριμένη ημερομηνία...εκτός και αν είσαι γεοπόνος με εμπειρία.
Φιλικά... Δημήτρης

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι ζητάω....
Δεν ενδιαφέρομαι να φυτέψω τίποτα και φυσικά ούτε να "ανθίσω φυτά σε συγκεκριμένη ημερομηνία", όπως είπες.
Απλά θέλω να μάθω ποιά λουλούδια ανθίζουν τη συγκεκριμένη εποχή (καλοκαίρι) ώστε να τα χρησιμοποιήσω για τον ανθοστολισμό του γάμου μου...
τόσο απλά...
Οπότε, αν έχεις καμία πρόταση ως προς αυτό, ευπρόσδεκτη!!!

jamesth
26-08-08, 18:05
Τώρα ειναι ξεκάθαρο τι θέλεις....απλά ειναι θέμα χρημάτων.
Η πλειοψηφία των λουλουδιών για γάμους και οτιδήποτε άλλο...έρχονται στην Ελλάδα κάθε τρίτη από την ΟΛΑΝΔΙΑ. (Ειναι το κέντρο διαθέσεως για όλη την Ευρώπη), άσχετα που οι Ολανδοί παράγουν τα φυτά...
Απο την Μαγαδασκάρη μέχρι τις Αλπεις.
Ετσι για την συγκεκριμένη στιγμή που θέλεις...μπορείς να έχεις οποιοδήποτε λουλούδι σαρέσει ανθισμένο...(ειτε χειμωνιάτικο, ειτε καλοκαιρινό).
Ολη η ιστορία είναι να έχης ΞΥΠΝΙΟ ΑΝΘΟΠΩΛΗ που να κατέχει την αγορά.
Αν χρειαστής περισσότερες λεπτομέρειες ευχαρίστως στην διαθεση σου.
Απλά σου επαναλαμβάνω ειναι θέμα χρημάτων, γιατί τα εκτός εποχής είναι πάντοτε ακριβότερα....
Για παράδειγμα, τριαντάφυλλα το καλοκαίρι, νταλιες υπάρχουν και απο ντοπιες παραγωγές (Κρήτη)
Τουλίπες στην Χίο (αλλά εξάγονται υποχρεωτικά στην Ολανδία) κλπ
παρελκόμενα, όπως φρερη, γυψοφίλη,κουμαριές, ευκάλυπτος (πρασινάδες) που πλαισιώνουν τις συνθέσεις είναι συνήθως ντόπιες παραγωγες.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...

sofiavl
27-08-08, 07:25
Τώρα ειναι ξεκάθαρο τι θέλεις....απλά ειναι θέμα χρημάτων.
Η πλειοψηφία των λουλουδιών για γάμους και οτιδήποτε άλλο...έρχονται στην Ελλάδα κάθε τρίτη από την ΟΛΑΝΔΙΑ. (Ειναι το κέντρο διαθέσεως για όλη την Ευρώπη), άσχετα που οι Ολανδοί παράγουν τα φυτά...
Απο την Μαγαδασκάρη μέχρι τις Αλπεις.
Ετσι για την συγκεκριμένη στιγμή που θέλεις...μπορείς να έχεις οποιοδήποτε λουλούδι σαρέσει ανθισμένο...(ειτε χειμωνιάτικο, ειτε καλοκαιρινό).
Ολη η ιστορία είναι να έχης ΞΥΠΝΙΟ ΑΝΘΟΠΩΛΗ που να κατέχει την αγορά.
Αν χρειαστής περισσότερες λεπτομέρειες ευχαρίστως στην διαθεση σου.
Απλά σου επαναλαμβάνω ειναι θέμα χρημάτων, γιατί τα εκτός εποχής είναι πάντοτε ακριβότερα....
Για παράδειγμα, τριαντάφυλλα το καλοκαίρι, νταλιες υπάρχουν και απο ντοπιες παραγωγές (Κρήτη)
Τουλίπες στην Χίο (αλλά εξάγονται υποχρεωτικά στην Ολανδία) κλπ
παρελκόμενα, όπως φρερη, γυψοφίλη,κουμαριές, ευκάλυπτος (πρασινάδες) που πλαισιώνουν τις συνθέσεις είναι συνήθως ντόπιες παραγωγες.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...

Όχι δε με μπέρδεψες!!! αυτά μέσες άκρες τα γνωρίζω μετά απο μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ.
Απλά εγώ θέλω να είμαι εντός εποχής...
Όσον αφορά τις λεπτομέρειες, θα σου δώσω κάποια στοιχεία ώστε να μου πεις τη γνώμη σου.
Η εκκλησία που θα γίνει το μυστήριο βρίσκεται στην αρχή ενός μικρού δάσους το οποίο έχει λεύκες και πεύκα και γενικότερα το τοπίο είναι καταπράσινο!
Ο χώρος που θα γίνει το τραπέζι του γάμου είναι επίσης καταπράσινος. Γρασίδι παντού και γύρω γύρω τριανταφυλλιές, φοίνικες και άλλα δέντρα.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις ως προς το πράσινο είμαι καλυμμένη...
Και έτσι σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φούξια ντάλιες ή κάτι άλλο σε φούξια ή και σε λιλά, ώστε να κάνει αντίθεση με το πολύ πράσινο που θα κυριαρχεί...
Αλλά θέλω να υπάρχει και κάτι σε λευκό...κάλλες, κρίνοι....δεν ξέρω....ψάχνω κάτι λευκό και καλοκαιρινό. (αποκλείω τις ορτανσίες)
Ανθοπώλη δεν έχω βρει κανέναν...είναι νωρίς ακόμα...όταν φτάσει εκείνη η ώρα ελπίζω να βρεθεί ο κατάλληλος.
Οπότε προς το παρόν αναζητώ καλοκαιρινά, φούξια, λιλά και λευκά λουλούδια!!! οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη!!!

jamesth
27-08-08, 09:59
καπουτσίνια, κάλλες, δελφίνιουμ, ανθούρια, λυσίανθος, χρυσάνθεμο εισαγωγης, ζέρμπερα.
Ολα τα παραπάνω υπάρχουν σε φούξ και λιλάκαι λευκά.
Καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρης κατα την γνώμη μου με τις ζέρμπερες....
Οχι κάλες γιατί δεν ειναι φυτό δάσους. Δεν θα δένει με το περιβάλλον.
Καλή τύχη

sofiavl
27-08-08, 10:14
καπουτσίνια, κάλλες, δελφίνιουμ, ανθούρια, λυσίανθος, χρυσάνθεμο εισαγωγης, ζέρμπερα.
Ολα τα παραπάνω υπάρχουν σε φούξ και λιλάκαι λευκά.
Καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρης κατα την γνώμη μου με τις ζέρμπερες....
Οχι κάλες γιατί δεν ειναι φυτό δάσους. Δεν θα δένει με το περιβάλλον.
Καλή τύχη

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Μόνο μια τελευταία ερώτηση: ξέρεις κανένα site που να έχει φωτό των λουλουδιών που ανέφερες ώστε να δω ποιά είναι? Εκτός απο τις ζέρμπερες που τις βρήκα ήδη!

Donkey2
30-08-08, 17:11
To eidos twn louloudiwn pou 8a epilekseis eksartatai apokleistika apo to prwsopiko sou gousto. Sthn agora mporeis na breis otidipote 8eleis opoiadhpote epoxh tou xronou 8es mias kai h paragwgh tous ginetai se elegxomeno periballon. Gnwmh mou einai na epilekseis fyta pou na tairiazoun me ton periballonta xwro kai pou upo proupo8eseis 8a mporousan na fytrwsoun sto xwro pou ginetai to musthrio. Sthn periptwsh sou futa pou na einai autofuh sta ellhnika dash kai eidikotera stis klimatologikes sun8hkes pou brisketai h ekklhsia wste na fainetai oti denoun armonika me to periballon. Den uparxei logos gia uperbolika pragmata kata thn gnwmh mou arkei na breis thn isorropia sthn aplothta kai stous xrwmatismous pou sou aresoun. Safws kai h anti8esh twn kokkinwn apoxrosewn me to prasino pou kuriarxei sto topio alla kai ta aspra an8h pou skeftesai tairiazoun...alla san idea 8a sou proteina ena paixnidi twn apoxrwsewn apo to ba8u kokkino ews to leuko. M auto ennow ena paixnidi xrwmatwn apo to entono kokkino se pio apalo kokkino kai sth sunexeia se fouksia , roz ews otou katalikseis sto aspro. Prwtarxiko rolo paizoun oi protimhseis sou mias kai fyta opws oi ntalies, oi kalles, ta xrusan8ema,ta triantafulla bgainoun se polla xrwmata. Ean sou einai eukolo pes mas gia poia perioxh peripou mas milas mias kai px h boreia ellada me thn krhth exoun megales diafores stis klimatologikes sun8hkes.