PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριχοπτωση help

justwoo
21-08-08, 20:12
Καλησπερα ειμαι 18 χρονων συγκεκριμενα ειχα παντα ωραιο μαλλι
μια περιοδο τα αφησα να μεγαλωσουν , ωστε ειχαν φτασει σε ενα σημειο
και δεν μεγαλωναν αλλο ( επεφταν ) και παρεμεναν εκει. υστερα τα κουρεψα
κοντα , τωρα ξανα μεγαλωσαν και ακομα και στο λουσιμο , ακομα και στο μικρο τιναγμα πεφτουν τριχες ( εχω κατσει να τα τιναξω και πεφτουν πολλες )
επισης πισω στον διαχορισμο τον πισω με τον μπροστα τριχων υπαρχει ενα ασπρο σημειο!

στην οικογενεια ο πατερας και οι συγγενεις εχουν ανδρικη αλωπεκεια
ενω απο την μερια της μητερας ολοι εχουν μαλλια ( η γιαγια μου εχει μακρια μαλλια και ειναι 80 καπου χρονων , ο παπους εχει επισης μαλλια )

λετε να υπαρχει προβλημα με εμενα? τι μπορω να κανω? εμφανισιακα περα απο αυτο το σημειο εκει στον διαχωρισμο δεν φενεται αλλου κατι ! παντως πεφτουν

Help

sen Sesilia
21-08-08, 20:26
Kalispera
Etsi opos to periegrapses mallon einai klironomiko.
Alla polles fores pathisis trixoptosis dimiourgi entona to agxos.
Diki mou protasi einai na pas se dermatologo kai na kanis kapia therapia.
kali epitixia...kai min agxonesai..VASIKO

rigjohn
21-08-08, 20:31
Ωσ πασχων σε ενημερωνω, οτι αν διαγνωστει κληρονομικο, δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Η μονη λυση ειναι εμφυτευση.
Για οποιαδηποτε αλλη παθηση εκτος κληρονομικο, υπαρχει θεραπεια

samxou
21-08-08, 20:44
καλησπερα και απο εμενα.εαν αυτο το σημειο που λες ειναι σαν να μην εχει ιχνος ριζας επανω του τοτε να πας στον δερματολογο αμεσα.η γυροειδης αλωπεκιαση ειναι κατι συνηθισμενο και θεραπευεται ευκολα αρκει να το προλαβεις.οι παραγωντες που την προκαλουν ειναι χιλιαδες απο ενα χαλεσμενο δοντι μεχρι λοχεια αλλα κυριοτερο ειναι το ανχος φυσικα,οποτε μην ανχονεσε για κατι που υπαρχει θεραπεια.εαν ειναι ανδροειδες αλωπεκια ειναι κατι κληρονομικο για αυτο αυριο κιολας στον γιατρο και ολα θα πανε καλα μην στεναχωριεσαι..

justwoo
21-08-08, 20:50
α τελικα αυτο που το σημειο ρωτησα την μητερα μου να μου πει και λεει οτι υπαρχει σε ολους λιγο πολυ σε εκεινο το σημειο του κεφαλιου

δεν εχω καποια αραιωση , για αυτο δεν θα ηθελα να κανω θεραπειες και τετοια μιας και
υπαρχουν παρενεργειες στην libido με καποια φαρμακα

θελω κατι να σταματησει η τριχοπτωση καπως ( γιατι ειναι φυσιολογικο απο οτι εχω διαβασει να πεφτουν καποιες τριχες ) και να δυναμωσουν οι τριχες ( μηπως πεφτουν λογο αδυναμης ριζας?)

justwoo
21-08-08, 20:53
απλα δεν θελω να παω σε γιατρο γιατι ισως τελικα να μην ειναι κληρονομικο και παθω τιποτα αδικα.. εκτος και αμα ειναι 100% σιγουρο οτι θα παρω απο την μερια του πατερα

samxou
21-08-08, 21:04
αγαπη μου γλυκια εμεις ουτε σε ξερουμε ουτε σε εχουμε δει ποτε μας αλλα ΟΥΤΕ και γιατροι ειμαστε που ακομα και αν ειμασταν θα επρεπε να σε εξεταζαμε για να πουμε κατι.ζητησες την γνωμη μας και σου την λεμε.καλο θα ειναι αυριο με την μητερα σου να πατε να παρετε μια γνωμη ειδικου και τιποτα να μην ειναι αλλα και μια απλη τριχοπτωση να ειναι καλα θα κανεις να πας....

Minazzz
21-08-08, 21:17
Pedes k egw to pathenw kai nomizw oti einai to agxos...alla peftoun polles trixes..o pateras mou einai 50+ k akoma exei mallia k ta makrainei pou k pou!!!

justwoo
21-08-08, 21:33
εγω να δεις πως ανχωθηκα οταν σκεφτηκα οτι μπορει να εχω καραφλα..
και αρχισα να ψαχνω στο διαδικτυο για το θεμα..

lupus_mortis
21-08-08, 21:43
μια απο τα ίδια αλλα δεν αγχώθηκα ιδιαίτερα.....έκανα μια καλή αγορά
http://pan1.fotovista.com/dev/1/5/00017351/l_00017351.jpg
και ησύχασα
άσε που μου πάει κιόλας!:yes::yes:

kiko
21-08-08, 21:46
bre paidia, o sisobiths pou ebgale mallia?

v.batsi
21-08-08, 21:55
οσο αγχωνεσαι για το αν σου πεσουν τα μαλλια αρχισεις αγωγες και μπλα μπλα, να εισαι σιγουρος θα σου πεσουν.

το παν ειναι να μην εχεις αγχος. αυτο τα κανει ολα

sen Sesilia
21-08-08, 22:00
και ησύχασα

etsi mpravo re paidia:)

navagos®
21-08-08, 22:11
welcome to the club ... :D:D:D

mimika21
21-08-08, 22:21
κοντα , τωρα ξανα μεγαλωσαν και ακομα και στο λουσιμο , ακομα και στο μικρο τιναγμα πεφτουν τριχες ( εχω κατσει να τα τιναξω και πεφτουν πολλες )
επισης πισω στον διαχορισμο τον πισω με τον μπροστα τριχων υπαρχει ενα ασπρο σημειο!

ενω απο την μερια της μητερας ολοι εχουν μαλλια ( η γιαγια μου εχει μακρια μαλλια και ειναι 80 καπου χρονων , ο παπους εχει επισης μαλλια )

λετε να υπαρχει προβλημα με εμενα? τι μπορω να κανω? εμφανισιακα περα απο αυτο το σημειο εκει στον διαχωρισμο δεν φενεται αλλου κατι ! παντως πεφτουν

Help

πολλες φορες οταν πεφτουν τα μαλλια οφειλεται κ σε ελειψη σιδηρου..
καλο ειναι να κανεις καποιες εξετασεις.. να πας σε δερματολογο γιατι με υποθεσεις δεν κανεις τιποτα.
παντως υπαρχουν και σαμπουαν αλλα και καποιες βιταμινες για την τριχοπτωση που θα βρεις σε φαρμακεια.. :)

xristoforos27
21-08-08, 22:25
ρε φιλε μηπως εχεις αναιμια ή σου λειπουν καποιες βιταμινες?
πηγαινε να κανεις εξετασεις αιματος και μετα να πας σε καποιο δερματολογο

muchacho
21-08-08, 22:50
apo ti thymamai merikes vitamines voithane kata tis trixoptosis.Alla kalou kakou ama vlepeis kai synexizei xiriseta ola...

justwoo
21-08-08, 22:58
περνω πολυβιταμινες λογω γυμναστηριου ( centrum ) εδω και 1 εβδομαδα + το οτι κανω 6 γευματα την ημερα ( καθε 3 ωρες ) δεν νομιζω να λειπει κατι

slik38
21-08-08, 22:59
Για ρωτησε στο φαρμακειο για τα χαπια Priorin δυναμωνουν τις ριζες και σταματα η τριχοπτωση (ειναι λιγο ακριβα αλλα κανουν δουλεια και δεν προκαλουν παρενεργειες).Τα επινε η γυναικα μου γιατι με τις βαφες και τα μπιστολακια της επεφταν αρκετα μαλλια.Καλο ομως ειναι να κανεις και εξετασεις αιματος για ελειψη σιδηρου.

justwoo
21-08-08, 23:26
αυτα τα χαπια εχω διαβασει πως ειναι ουσιαστικα αχρηστα για ανδρες

stam62
21-08-08, 23:54
o ανδρας μου αρχισε να χανει τα μαλλιά του στα 17 ... στα 26 που τον γνωρισα εγώ, ήταν ήδη φαλακρός (μα τελειως...) και δεν του στερουσε τιποτε απο την προσωπική του γοητεια... η γλυκα και ο χαρακτήρας του ξεπερνουσαν την ελειψη μαλλιών (αν και ήταν τυχερός γιατι του πήγαινε κι ολας...)

θελω να σου πω λοιπον πως και να χάσεις τα μαλλιά σου καποια στιγμή στο μελλον , και εσύ ξεχωρίζεις, δεν θα προσεξει κανεις την απουσία τους.... αν ομως οι...τριχες σε κανουν να νιώθεις ασχημα , και να βάλεις μαλλιά παλι ασχημα θα νιώθεις γιατι θα νομίζεις πως ολοι σε κοιτάνε εκει... (που θα το κάνουν γιατι οσο καλή δουλειά και να εχει γίνει το εμφύτευμα φενεται...)

μήν αγχωνεσαι τοσο και απλά σιγουρεψου πως δεν πεφτουν απο κατι που δεν παει καλά, αν ειναι κληρονομικό απλά....απολαυσε το!!;)

justwoo
22-08-08, 00:02
δεν ανχωνομαι για εμενα , εγω και κοντο μαλλι η ξυρισμενο κεφαλι να εχω δεν εχω προβλημα
απλα σκεφτομαι πως θα με βλεπουν οι γυρω μου και τι θα λενε

elitistis
22-08-08, 00:02
και εγω την ξυριστικη μηχανουλα μου πηρα και ηρεμησα...

26 ειμαι και το προβλημα παρουσιαστηκε απο τα 20 περιπου...

δυστυχως ουτε το αγχος παιζει ρολο, ουτε ο δερματολογος... αν ειναι κληρονομικο θα ερθεις στο κλαμπ. και στο λεω ετσι ωμα, για να μη σου ζαλιζουν το κεφαλι με 50 διαφορετικες θεωριες και μαλακιες για κατι που θα γινει...

αν δεν γουσταρεις βαζεις μαλλι, αλλα γιατι να βαλεις; προσωπικη εμπειρια; καμια γυναικα δεν ειχε προβλημα, ειδικα οσο μεγαλωνεις σε ηλικια θα το γουσταρουν ολο και πιο πολυ, οσο για την εικονα στον καθρεφτη που μπορει να σε χαλαει, ελπιζω να ξερεις πως τον εαυτο μας τον αγαπαμε με βαση τις πραξεις του και οχι την εμφανιση του...

justwoo
22-08-08, 00:24
υστερα απο πολλη σκεψη και περιηγηση στο internet ( απο τοτε που εκανα το topic ) σχετικα με την τριχοπτωση , εβγαλα το συμπερασμα πως ΑΜΑ γινει και ειναι κληρονομικο ξυριστικη μηχανη οπως ειπε και ο παραπανω φιλος

δεν θα κατσω να την ψαξω με φαρμακα και τετοια.. το πολυ πολυ θα δω αμα συνεχιστει η τριχοπτωση να κανω εξετασεις αιματος , και αν ολα ειναι καλα απο εκει θα τα παρω κοντα
αλλωστε υπαρχουν και διασημοι που το εχουν κανει στυλ π.χ beckham vin diesel bruce willis κτλ

titus7
22-08-08, 00:28
Γεια σου φιλαρακο ειμαι 29 και εχω καραφλα απο τα 18! θα σου δωσω μια συμβουλη.......... οτι και να εχεις αν χανεις μαλλια αλλα και αν δεν χανεις, αν εχεις κληρονομικοτητα η οχι ξυρισε τα ολα να τελειωνεις γιατι αργοτερα θα καταλαβεις πως δεν αξιζει να αγχωνεσαι για τριχες υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη. Να εισαι καλα.

Υ.Γ1 Την ομορφια δεν την κανουν τα μαλλια αλλα η καρδια!!
Υ.Γ2 Το μονο κακο που θα εχεις ειναι αν εισαι ροκας, να δω τι θα ανεμιζει εκει!?!!!!:punk:

justwoo
22-08-08, 00:31
ενταξει μου εφυγε το ανχος που ειχα πριν λιγες ωρες.. τωρα που γνωριζω περι του θεματος
θα το αντιμετοπισω δυναμικα και το παρακατω απο αλλο forum

Ο αδερφός μου, από τα 19 του μέχρι κ σήμερα (33) δεν έχει σταματήσει να χρησιμοποιεί το regain. Τότε θυμάμαι ήταν το 2%, τώρα υπάρχει και 5%. Το αποτέλεσμα? Έχει χάσει πάνω από τα μισά του μαλλία. Καμία σχέση με αυτά που χε παλιότερα. Έχει δώσει κατά καιρούς κ ένα σωρό λεφτά σε άλλα πράγματα κ θεραπείες, αλλά τίποτα. Και μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά. Ο μόνος λόγος σύμφωνα με αυτά που μου λέει, που χρησιμοποιεί ακόμα το regain, είναι γιατί πιστεύει ότι αν το σταματήσει, θα φύγουν κ τα λίγα που έχουν απομείνει. Πολλές φορές σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει dht blockers, αλλά κανένας γιατρός δεν έδωσε την ευχή του για κάτι τέτοιο. Κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και εμένα.
Ο λόγος αφορά στο ότι δουλεύει "ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ" που ανέφερα παραπάνω και ότι ακόμα κ άν ο λόγος είναι όντως η DHT, και αν ακόμα καταφέρετε και ελέγξετε την παραγωγή της, ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να αλλάξει την ευαισθησία που έχουν οι θύλακες σε αυτή. Αυτή η ευαισθησία, είναι και αυτό που κληρονομήσατε. Τώρα, αν κάποιος εφόσον είναι σίγουρος ότι το όλο πρόβλημα προκαλείται απο την DHT και αν καταφέρει να εξαφανίσει την παραγωγή της εντελώς, τότε πιστεύω ότι θα χει χάσει κάτι πολύ σημαντικότερο από τις τρίχες του...και αυτό δεν είναι άλλο από τον αντρισμό του.
Αξίζει πιστεύετε? Αν ναι...ορίστε κάποια προιόντα να ερευνήσετε, με έμφαση κατά την ταπεινή μου γνώμη στο Revivogen.

Και 2 λογάκια για να κλείσω..

- Σταματήστε να ψάχνετε και να σκέφτεστε σαν λύση την μεταμόσχευση. Όσους έχω δεί από κοντά (και όχι με photoshop στα site) κανείς μα κανείς δεν είχε ωραίο αποτέλεσμα. Τα πάντα στο κεφάλι του, πρόδιδαν τι είχε κάνει κ το τελικό αποτέλεσμα ήταν αξιολύπητο.
Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι σήμερα στην ιατρική μπορούν να κλωνοποιήσουν άνθρωπο, αλλά δεν μπορούν να βρούν μια αξιόλογη θεραπεία για την φαλάκρα?
Όλα αυτά τα χρόνια, είχαμε βρεί με τον αδερφό μου, αμέτρητες έρευνες και πειράματα που είχαν γίνει πάνω σε αυτό το θέμα και (στα περισσότερα) αν όχι σ'όλα τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά..
Πως γίνεται όλες αυτές οι έρευνες να εξαφανίζονται μετά δια μαγείας?
Αυτό ακριβώς είναι που κάνουν τα λεφτά που δίνετε στις μεταμοσχεύσεις...."Θάβουν" τις πραγματικές θεραπείες και θα συνεχίσουν να τις θάβουν, όσο τις χρηματοδοτείτε.
Απλά ξεχάστε τες!!!!!!
- Βρείτε ένα λουκ που μπορεί να σας ταιριάζει..υιοθετείστε το και προσπαθήστε να το προσαρμόσετε πάνω σας σύμφωνα με την υπάρχον κατάσταση.
π.χ Για εμένα τουλάχιστον ο bruse Willis, είναι ένας από τους γοητευτικότερους άντρες στον κόσμο. Η μήπως δεν θά πρεπε γιατί δεν έχει μαλλιά?

οποτε.. αμα ειναι να γινει.. θα γινει ( τωρα μπορω να πω οτι θα ειμαι ετοιμος ψυχολογικα αμα γινει και ειναι λογω κληρονομικοτητας :) )

koumko
22-08-08, 01:43
και ησύχασα

tipota den stamata tin ptosi ton malion para mono to patoma.....

kai emena exoun arxisei kai pernoun apousies siga siga.....

file kali epilogi

malon ayti 8a paro...

kai emena mou paei kai goustarun kai ta gomenakia:yes:

alla prota ap ola goustaro ego opote....:cool2:

Thanos1993
22-08-08, 11:54
pane se kino pou diafimizi to star lazerline kati tetio

constantinosone
22-08-08, 15:02
ενταξει μου εφυγε το ανχος που ειχα πριν λιγες ωρες.. τωρα που γνωριζω περι του θεματος
θα το αντιμετοπισω δυναμικα και το παρακατω απο αλλο forum

οποτε.. αμα ειναι να γινει.. θα γινει ( τωρα μπορω να πω οτι θα ειμαι ετοιμος ψυχολογικα αμα γινει και ειναι λογω κληρονομικοτητας :) )

ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΥΦΗ:judge::judge::judge::judge::judge:

sarnik
22-08-08, 17:03
:cry:edw re file yparxoyn sovarotera provlimata

kai sy kathese kai asxolisai me trixes!:cry:

steliosgp
22-08-08, 23:21
o ανδρας μου αρχισε να χανει τα μαλλιά του στα 17 ... στα 26 που τον γνωρισα εγώ, ήταν ήδη φαλακρός (μα τελειως...) και δεν του στερουσε τιποτε απο την προσωπική του γοητεια... η γλυκα και ο χαρακτήρας του ξεπερνουσαν την ελειψη μαλλιών (αν και ήταν τυχερός γιατι του πήγαινε κι ολας...)

θελω να σου πω λοιπον πως και να χάσεις τα μαλλιά σου καποια στιγμή στο μελλον , και εσύ ξεχωρίζεις, δεν θα προσεξει κανεις την απουσία τους.... αν ομως οι...τριχες σε κανουν να νιώθεις ασχημα , και να βάλεις μαλλιά παλι ασχημα θα νιώθεις γιατι θα νομίζεις πως ολοι σε κοιτάνε εκει... (που θα το κάνουν γιατι οσο καλή δουλειά και να εχει γίνει το εμφύτευμα φενεται...)

μήν αγχωνεσαι τοσο και απλά σιγουρεψου πως δεν πεφτουν απο κατι που δεν παει καλά, αν ειναι κληρονομικό απλά....απολαυσε το!!;)

Πές τα χρυσόστομη!!!!!:bow::bow::bow::bow::bow:

portalis
23-08-08, 04:11
"αμα εισαι ωραιος αντρας εισαι ωραιος και γλομπος.........."
αμα εισαι σκατα..και μαλλι να εχεις, παλι σκατα θα εισαι!!!!

φιλικα....
Γιωργος

eleftherianet
23-08-08, 09:54
Η καλητερη λυση ειναι να επισκευτεις ενα δερματολογο και συντομα

kiko
23-08-08, 10:32
τελικα θα με πει καποιος αν ξερει που πηγε ο Συσσοβιτης?

dalika
23-08-08, 23:21
welcome to the club:smile2::smile2::smile2:
manga mou grapse tis trixes sta papa..ia sou! mhn anxonese katholou.to allo to ergaleio na douleuei apsoga,afto ftanei.

stam62
25-08-08, 13:22
δεν ανχωνομαι για εμενα , εγω και κοντο μαλλι η ξυρισμενο κεφαλι να εχω δεν εχω προβλημα
απλα σκεφτομαι πως θα με βλεπουν οι γυρω μου και τι θα λενε

... οι (κοπέλες )γυρω σου θα λένε..."βρε δες κατι ματάρες που ειχε αυτο το παιδι και δεν τις ειχαμε προσεξει μεχρι τωρα....χμμμμμ....";) .... επισεις μήν ξεχάσεις και τι λενε για την φαλάκρα (μπορεί να προκληθει απο την μεγάλη ποσοτητα τεστοστερονης που εχει ενας ανδρας...) κατι που ολες οι γυναίκες ξέρουμε... (καποιες τυχερές απο εμάς το απολαμβάνουμε κι ολας:angel:)

καλή συνέχεια λοιπον!!!!!

aristsiftsis
01-09-08, 20:50
Η Τριχόπτωση μπορεί να οφείλεται σε πολλους παράγοντες.
Ο κυριότερος είναι ο κληρονομικός!!!
Επίσης το άγχος,η αναιμία,προβλήματα με το θυρεοειδή αδένα,ελλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων,προϊόντα styling μπορεί να οδηγήσουν σε τριχόπτωση.
Πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να ψάξεις όλους τους παραπάνω παράγοντες
Κάνε και μιά επίσκεψη στο δερματολόγο σου!!!

KANARIS88
02-09-08, 00:06
pare vitamines priorin einai poli kales.... tha m thimithies... k lousou m sampouan folten anadomish...

Kraken
05-09-08, 22:31
Η Τριχόπτωση μπορεί να οφείλεται σε πολλους παράγοντες.
Ο κυριότερος είναι ο κληρονομικός!!!
Επίσης το άγχος,η αναιμία,προβλήματα με το θυρεοειδή αδένα,ελλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων,προϊόντα styling μπορεί να οδηγήσουν σε τριχόπτωση.
Πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να ψάξεις όλους τους παραπάνω παράγοντες
Κάνε και μιά επίσκεψη στο δερματολόγο σου!!!
Δεν θα δείς και πολλά...

pare vitamines priorin einai poli kales.... tha m thimithies... k lousou m sampouan folten anadomish...
Δυστυχώς δεν θα δεις αποτέλεσμα.

Παιδιά υπάρχει ένα Ελληνικό site αποκλειστικά με θεραπείες κατά της τριχόπτωσης και με τα προϊόντα που μας πουλάνε και ΔΕΝ δουλεύουν.
Επίσης πλήρες review για όλες τις κλινικές μεταμόσχευσης στον κόσμο
Αξίζει να το δείτε.
http://www.hairlossgr.com

gonidis33
09-09-08, 06:47
fair hair. (.gr)

ειμαι 26, εχω αποδεδειγμενα με χαρτι γιατρου κληρονομικη τριχοπτωση , την προλαβα σε ικανοποιητικα επιπεδα αν κ μου ειχαν φυγει πολλα μαλλια , και απο τοτε που παιρνω 2 λοσιον κ 1 σαμπουαν αλλα και 2-3 θεραπειες το χρονο στην εταιρεια , η τριχοπτωση και Η ΑΡΑΙΩΣΗ εχει σταματησει .
Τα μαλλια μου ειναι οπως πριν 4 χρονια που πρωτοπηγα και σε καλυτερη κατασταση και σε καμια περιπτωση πιο αραια η κ πολυ πιο αραια οπως θα επρεπε βασει της κληρονομικης αλωπεκιας που εχω . :)

Πραγματικα ηταν τεραστιο το ρισκο που πηρα τοτε βλεποντας απλα μια κυρια στην τηλεοραση που με επεισε να το δοκιμασω κ συλλεγοντας πληροφοριες απο ιντερνετ γιατι μαζεψα μονος μου τα λεφτα με μεγαλη δυσκολια , ομως ειμαι σιγουρος πια οτι μου βγηκε .

Σιγουρα πολλοι και λογικο ειναι , δε θα πιστεψουν οτι σταματα την ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ τριχοπτωση.
Ομως εγω οφειλω να το πω μιας και νιωθω χαρουμενος .

Y.Γ. Μην ακουτε οσους σας λενε οτι το ξυρισμενο κεφαλι ειναι γοητεια κλπ κλπ .
Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου να τρομαζει στην ιδεα οτι αραιωνουν τοσο γρηγορα τα μαλλια μου οπως πριν 4 χρονια (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΣΙΔΗΡΟΣ ,ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΑΛΩΠΕΚΙΑΣ) , με πιανει παλι το στομαχι μου απο το αγχος .
Σαν το μαλλι στο κεφαλι σου εστω και οχι πολυ πυκνο, απλα σε ικανοποιητικο επιπεδο , δεν ειναι τιποτα. :)

ntinaki_19
09-09-08, 13:39
egw apo oti katalava den einai klironomiko eixa to idio provlima kai exeis elleipsi vitaminwn.prepei na pareis vitaminses

stefanosss
09-09-08, 18:11
ixa ke ego problima me to malli m ke o logos itan prwta to anxos ke meta i diatrofi. na trwws fagita me prwteini, xirous karpous ke fagita me bitamines B. ta auga me metro kanun kalo, opws episis ke ta dimitriaka. tha boithuse na xrisimopoiuses shampoo kata ths trixoptwsis ke iparxoun se kala farmakeia. an ine klironomiko min anxwnese twra iparxoun enallaktikes therapeies.

kalifitos
12-09-08, 01:35
Loipon paides... As pw k egw tin gnwmh mou, pou ta exw dokimasei ola...ma OLA.. Farmaka, losion, therapeies k telos stin ystath lysh, thn metamosxeysh.. Osoi xanoun ta mallia tous, to mono pou den prepei na skeftoune einai i metamosxeysh.. Einai oti xeirotero. Proswpika exw kanei 3 fores k to apotelesma pou exw einai na foraw kathimerina to kapelo! H aisthitiki pleyta tou trixwtou tis kefalis mou einai aparadexti.. Se alla shmeia exei mallia k se alla einai poly araia! Bebeia se auto paizei megalo rolo kai i dotria perioxi ap 'opou pernoun ta mallia, opou i dikh mou den einai kalh, opote den mporesan na paroun polles trixes... Prin apofasisw omws na kanw epembash, kaneis de mou eipe oti den exw ikanopoihtiki dotria perioxi, arkei na paroun ta arketa eyrwpoulakia tous!
Apo ekei k pera, de mporw na ksyrisw to kefali mou, oute na ta parw me tin psilh, giati tha fainete i oulh apo tin epembash...
Proswpiki mou sumbouli.. an exete problima me trixwptosi h opoia einai klironomiki prospatheiste na tin antimetwpisete me farmaka, bitamine ktl.. To sigouro einai oti den tha ta swsete, apla tha epibradynete tin oristiki tous ptwsh... Den tha me xalouse na eixa falakra sta 30, para pou tin klironomisa apo ta 20...
Giafto loipon... makria apo metamosxeuseis!!!!!!! MAKRIA!!!!!!!!!!!

kobol
12-09-08, 03:58
Diokse poia to makrimali gia xatiri falakrou...

prider
12-09-08, 08:32
file mhn agxwnesai kai mhn to skeftesai ka8olou......

opws eipe kai enas filos pio panw..to mono pou stamatei thn trixoptwsh einai to patwma...

ola t'alla einai gia na petas lefta kai na konomane oi epithdioi.....

an uphrxe pragmatikh lush sto provlhma den 8a uphrxe oute enas diashmos leftas me karafla...

kai opws ksereis kai vlepeis einai ekatontades.....

opote sunexise thn zwh sou kai na sai kala me ugeia...

gdriver
12-09-08, 10:26
νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να πας στο Ανδρέας Συγγρός. Έχει τους καλύτερους δερματολόγους.:yes:

♥Stella®♥
13-09-08, 04:04
METAFERTHIKE STO SOSTO MEROS...

vaggelisb
02-10-08, 19:48
Για ρωτησε στο φαρμακειο για τα χαπια Priorin δυναμωνουν τις ριζες και σταματα η τριχοπτωση (ειναι λιγο ακριβα αλλα κανουν δουλεια και δεν προκαλουν παρενεργειες).Τα επινε η γυναικα μου γιατι με τις βαφες και τα μπιστολακια της επεφταν αρκετα μαλλια.Καλο ομως ειναι να κανεις και εξετασεις αιματος για ελειψη σιδηρου.

Τα μαλλιά δεν πέφτουν ούτε με τις βαφές ούτε με το πιστολάκι!!! Αν κάτι δεν το ξέρουμε, καλό είναι να μην το λέμε...:no:

vaggelisb
02-10-08, 19:55

Help

έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος στην προσπάθεια να καταλάβεις το πρόβλημα σου...
αν τα μαλλιά σου έπεφταν, δεν θα σταματούσαν να μακρένουν αλλά θα έμεναν πιο λίγα!!
Το πιο λογικό είναι πως τα μαλλιά σου είναι λεπτά, δεν τα περιποιήσαι αρκετά κάνουν ψαλίδα και σπάνε. έτσι ενώ από την ρίζα μεγαλώνουν το μήκος είναι στάσιμο. μερικές φορές κοντένουν γιατί σπάνε πολύ. Conditioner βάζεις ποτέ? μάσκα έχεις κάνει ποτέ?
Και να ξέρεις , όταν έχεις πρόβλημα με το δέρμα του τριχωτού σου ρωτάς τον δερματολόγο. Όταν έχεις πρόβλημα με τα μαλλιά σου ρωτάς τον κομμωτή σου ή την κομμώτριά σου. Αυτοί είναι οι ειδικοί, κανένας άλλος.

°°NERVOUZ°°
03-10-08, 09:29
1. Σε κάποιους "πάει" η φαλάκρα, ενώ κάποιους τους κάνει εντελώς καραγκιόζηδες.

2. Παρά να είναι το κεφάλι σου σαν του Μπασινά, καλύτερα σαν του Γιαννακόπουλου.
Καλύτερα να φαίνεσαι φαλακρός με στυλ, παρά φαλακρός ατημέλητος.
Άσε που άμα είσαι ξυρισμένος φαλακρός κάποιες γυναίκες ξεχνάνε ότι είσαι φαλακρός
και μπορεί να νομίζουν ότι έχεις μαλλιά, αλλά τα ξύρισες μόνο για το στυλ (αν και
αυτό φαίνεται άμα κοιτάξεις από κοντά την τριχοφυία - από την άλλη, οι γυναίκες
συνήθως είναι πιο κοντές και δεν κοιτάνε συχνά το πάνω μέρος του κεφαλιού).
Καλά ε, το έχω κάνει διατριβή. Σκέψου να ήμουνα και φαλακρός - ή μήπως είμαι;

3. Προσοχή στις βιταμίνες: δεν είναι ίδιες για άντρες και γυναίκες - είναι ανά φύλο
(κάποιος φίλος παραπάνω προτείνει κάτι που είναι λανθασμένο).

4. Το ότι κάποιος είναι φαλακρός δε συνδέεται απαραίτητα με αυξημένη τεστοστερόνη.
Ακόμα όμως κι αν είναι λόγω αυξημένης τεστοστερόνης, αυτό δεν τον κάνει πιο άνδρα
όπως υπαινίσσεται μια φίλη παραπάνω. Καμία σχέση. Ίσα-ίσα που μπορεί να του προκαλέσει
και προβλήματα η αυξημένη τεστοστερόνη.

5. Το να έχει κάποιος υγιή μαλλιά, αυτό ελκύει τις γυναίκες, διότι συμβάλλει στη γενικότερη
εικόνα-άποψη που έχουμε για κάποιο άτομο. Όλοι θέλουμε δίπλα μας κάποιο άτομο που
να δείχνει υγιές. Είναι ανθρώπινο ένστικτο. Εννοείται ότι τα μαλλιά θα είναι καθαρά.
Εδώ όμως, διάβασε ξανά το σχόλιο 2.

6. Εκτός από την κληρονομικότητα, έχει πολλούς άλλους παράγοντες που μπορεί να παίζουν
ρόλο: διατροφή, άγχος, κακομεταχείριση (πολύ συχνό λούσιμο, καπέλα, ήλιος, θάλασσα κ.ά.).
Δε σημαίνει ότι είναι 1 από αυτά - ίσως το τι σου συμβαίνει να οφείλεται σε συνδυασμό
των πιο πάνω (δηλαδή να φταίει λίγο η διατροφή, λίγο το άγχος κ.ο.κ.).

7. Σου δίνω ενδεικτικά 1 λινκ κάποιας εταιρίας που υπάρχει και Ελλάδα.
Δεν έχω σχέση με εταιρίες κτλ. Απλώς για να πάρεις 1 ιδέα. Έχει κι άλλες εταιρίες. Κλικ ΕΔΩ (http://www.apivita.com/products/propoline/products.php/0/21).

cristoslainis
17-10-08, 23:16
Ο γιός μου είχε εντονο πρόβλημα και του πήρα από το κομμωτήριο που κουρεύομαι ενα σετ προίόντων που είναι για τριχόπτωση και ανάπτυξη και πράγματικά τον βοήθησαν.Σταμάτησε η πτώση και άρχισαν να πυκνώνουν
Η σειρά λέγεται Biological.

Kraken
24-11-08, 20:53
Δεν κάνουν τπτ αυτού του είδους τα προϊόντα για την τριχόπτωση, cristoslainis.
Εκτός αν είχε τριχόπτωση απο έλλειψη σιδήρου και μετά επανήλθε στα φυσιολογικά του επίπεδα.

Όπως και δεν πρόκειται να κάνουν και τπτ τα προϊόντα που έδωσε στο link του ο °°NERVOUZ°°.

2 είναι τα συστατικά που κάνουν δουλειά, μινοξιδίλη (http://www.hairlossgr.com/review/rogaine-minoxidil) και φιναστερίδη (http://www.hairlossgr.com/review/propecia-proscar--finasteride).

PanagiotisKoz
05-01-09, 01:22
Σαμπουάν Propoline τονωτικό για γυναίκες!!!! Θα το βρεις στα φαρμακεία,αλλά μην λουστείς με άλλο σαμπουάν για 1-2 μήνες και θα δεις αποτελέσματα...

MAIPH
06-01-09, 12:15
Εγω εχω προβλημα τριχοπτωσης, καποια εποχη χτενιζα τα μαλλια μου και μου εμεναν τα μισα στο χερι. Δοκιμασα τα πριοριν(εκανα ολη την θεραπεια) αλλα τιποτα! Πηγα σε δερματολογο εκανα τις εξετασεις που μου ειπε ( το 1ο πραγμα που σου λενε οι δερματολογοι ειναι η ελλειψη σιδηρου), οι εξετασεις μου βγηκαν μια χαρα, μονο που το σιδηρο μου ειναι αρκετα ανεβασμενο!!! Αρα η απαντηση του γιατρου ηταν το ανχος.
Η γνωμη μου ειναι να πας σε ενα καλο δερματολογο να σου πει τι πρεπει να κανεις.
Εγω το φιλοσοφισα καλητερα απο το ανχος να μου πεφτει το μαλλι παρα να εχω αλλα προβληματα (οπως πχ να με χτυπαει στο στομαχι).
Α! και κατι που μου ειπε ο γιατρος το βινταλ σασουν και το αλλο που ιεναι για την πιτιριδα να τα αποφευγω γιατι δεν ειναι και απο τα καλητερα.

topless80
09-02-09, 23:19
Τρίβε το κεφαλάκι με λεμόνι, ελαφρύ μασάζ, το αφήνεις το βράδυ να δράσει και θα πάθεις πλάκα! Στο εγγυώμαι!

RGit
03-06-09, 03:10
Σε καποια περιπου αναλογη κατασταση ειμαι κ εγω πριν λιγο καιρο εκλεισα τα 20...

Το κακο βεβαια σε μενα ειναι διπλο. Εχω το στιγμα της αναιμιας (= ελλειψη σιδηρου) και ανετα κληρονομικοτητα, μιας και ο πατερας μου... "γυαλιζει" στον ηλιο! Για το πρωτο μετα απο εξετασεις αιματος που εκανα αρχισα να παιρνω καποια συμπληρωματα σιδηρου κ βιταμινες, για το δευτερο απλα απο οτι φαινεται δν μπορω να κανω κατι... :nugget:

Αυτο που με ξαφνιασε παντως ειναι το ποσο αποτομα ξεκινησε εμφανιστηκε:
Απο τα 15 μου ειχα μακρυ μαλλι (λιγο κατω απο το ωμο) και μεχρι περισυ τετοιο καιρο δεν ειχα παρατηρησει τπτ περιεργο με τα μαλλια μ. Απο τα μεσα του καλοκαιριου ομως προσεξα αρκετες "απωλιες" με το βουρτσισμα. Δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια μιας και το θεωρησα φυσιολογικο (ηλιος, θαλασσα, εποχιακη τριχοπτωση κτλ). Το μάδημα ομως συνεχιστηκε κ αργοτερα το φθινοπωρο (κατα βδομαδες, αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.) Οι τριχες ειχαν αδυνατισει υπερβολικα, ηταν καπως ξερες κ εσπαγαν με το παραμικρο. Τα μαλλια λαδωναν πανω στη δευτερη μερα κ αρχισαν να πονανε οι ριζες με το παραμικρο τραβηγμα. Με τα πολλα λοιπον, αποφασισα να κουρευτω τα χριστουγεννα με συνοπτικες διαδικασιες, γτ δν αντεχα αλλο αυτη τη κατασταση. Τα πηρα σχεδον στρατιωτικο κ για αρκετο καιρο ημουν μια χαρα (τα μαλλια μου βεβαια, μου φαινονταν λιγο πιο αραια σε σχεση με παλια που το ειχα κοντο, αλλα τουλαχιστον δεν με πονουσαν κ τα ενιωθα δυνατα).

Δυστηχως ομως τωρα, 5 μηνες μετα, βλεπω οτι η τριχοπτωση αρχισε να ξαναεμφανιζεται (σε μαλλι 5-6 ποντων πλεον) μαζι με τους πονους στο τριχωτο. Ετσι καταλαβαινω οτι μαλλον δεν ηταν κατι περιστασιακο που ηρθε κ εφυγε λογω μη περιποιησης, σωστης διατροφης, περιβαλλοντος κτλ, αλλα κατι μονιμο λογικα απο κληρονομικοτητα κ που λογω της αναιμιας φανηκε τοσο νωρις κ τοσο εντονα. Ισως εκανα λαθος που δεν πηγα σε δερματολογο απο την αρχη και βασιστηκα σε οτι αμπουλες κ σαμπουαν μου εδωσαν απο το κομμωτηριο μιας και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.

Το οτι θα χασω τα μαλλια μου καποια στιγμη το εχω πλεον δεδομενο και θα προσπαθησω να το συνηθισω (γτ δεν μπορω να πω οτι δεν με πειραζει... ειναι "καπως" μεσα σε λιγα χρονια απο μαλλιας να βρεθεις γλομπος :p).
Το θεμα ειναι να το καθυστερησω ομως οσο μπορω...

Α ρε πατερα με τα γονιδια! Δεν μου παει και το ξυρισμενο κεφαλι ρε γμτ! :grin::grin:

ΥΓ: Σορρυ για το "κατεβατο"! Τα εγραψα αναλυτικα για καποιον που μπορει να εχει τα ιδια συμπτωματα/καταστασεις. :)

mikriminoula
13-08-09, 19:05
etsi mpravo re paidia:)

προσφατα και γω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.Απευθηνθηκα σε δερματολογο και μου συνεστησε να κανω εξετασεια[ σιδηρου, γενικη αιματος, φεριτινη και θυροειδους ] Πολλες φορες η αιτια βρισκεται εκει. θα επανελθω για περισσοτερες πληροφοριες οταν παρω τα αποτελεσματα.

CRISTIAN
20-09-09, 15:22
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ , ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ , ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΣΚΑ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α-Ε ΣΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ..:judge:

sorfen
04-05-10, 13:56
κληρονομικοτητα φιλε

kalifitos
04-05-10, 20:06
Ωσ πασχων σε ενημερωνω, οτι αν διαγνωστει κληρονομικο, δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Η μονη λυση ειναι εμφυτευση.
Για οποιαδηποτε αλλη παθηση εκτος κληρονομικο, υπαρχει θεραπεια

Για εμφύτεση μονο αν το φαλακρό μέρος είναι μικρό, διαφορετικά μην το σκέφτεσαι καν... Έχω κάνει 3 μεταμοσχεύσεις με αποτελέσματα τραγικά.. Ούτε να τα ξυρίζω πλέον δεν μπορώ, που είναι και της μόδας, διότι υπάρχει η ουλί στο πίσω μέρος της κεφαλής!

PANOSs
19-05-11, 18:13
Ειμαι 16 χρονων και απο περυσι το καλοκαιρι εως και τωρα εχω διαπιστωσει αλλαγη στο τριχοτο μερος της κεφαλης.
Πιο συγκεκριμενα, απο την κορυφη μεχρι και μπροστα, αριστερα και δεξια εχω λιγα μαλλια ενω στο κεντρο εχω κανονικα μπορω να πω.
Καθημερινα χανω περιπου πανω κατω 20 τριχες το πολυ, και τα μαλλια μου λυπαρενουν απο την δευτερη μερα μετα το μπανιο.Οι τριχες που πεφτουν (οι περισσοτερες) ειναι λεπτες αλλα με κανονικο χρωμα!
Ειναι φυσιολογικο;
Δεν εχω παρει φαρμακα και ουτε σκοπευω να το κανω.
Γενικως ολη αυτη η κατασταση με κανει να πεφτω καπως ψυχολογικα.
Αγχος και τιποτα απο αυτα δεν παιζει, δεν ειναι του στυλ μου να αγχονομαι, ωστοσο ομως δεν μπορω να καταλαβω τον λογω που μου δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα!
Μηπως, απο εμπειρια και μονο μπορειτε να μου πειτε για ποιο λογω συμβαινει αυτο και τι θα πρεπει να κανω;
Ευχαριστω και ελπιζω να ξαναβρω την αυτοπεποιθηση μου μαζι με τα χαμενα μαλλια!