PDA

Επιστροφή στο Forum : Συλλογές Γραμματοσήμων !

voldemort
08-09-08, 23:04
Εδώ και δέκα περίπου χρόνια ασχολούμαι συστηματικά με τη συλλογή γραμματοσήμων και ειμαι υπερήφανος για τη συλλογή μου που ξεπερνά τα 10.000 γραμματοσημα απο ολο τον κόσμο !

Ποιο ειναι το πιο σπανιο γραμματοσημο που έχετε ?
Ποιες ειναι οι αγαπημενες σας σειρές ?
Απο ποιες χωρες έχετε ?

Απορίες πανω σε γραμματοσημα ? Ας γινει αυτος εδώ ο χωρος συζήτησης για ολους εμας που ασχολούμαστε με το Φιλοτελισμο !

Sirikos
29-09-08, 19:20
Συγχαρητήρια για την συλλογή σου,έχω κάνει και εγώ μια προσπάθεια έχω από το 1896 εώς το 1995 τις περισσότερες Ελληνικές σειρές αλλά είναι ακριβό το άθλημα όταν τα ψάχνεις όλα να τα βρεις.
Τώρα έχω στραφεί και μαζεύω σπάνια Ελληνικά έντυπα πριν το 1900 (εφημερίδες ,περιοδικά,βιβλία) και πραγματικά έχω κολήσει πολύ με αυτή την συλλογή

(λίγο δύσκολη αλλά με μεγάλες συγκινήσεις-ώρες ατελείωτες τα βράδια αφιερώνω).

voldemort
24-10-08, 01:05
Ευχάριστω ! Στόχος δικός μου ειναι να μαζέψω τα πάντα απο Βρετανική Κοινοπολιτεία καθώς απο Ελλάδα η μόνη σειρά που μου λειπει ειναι αυτη της ΕΟΝ του 1941 που κοστιζει κάπου 700 ευρω !!!!!!!

Τα ελληνικα έντυπα που μαζευεις ειναι ειδος πολυ μα πολυ σπάνιο!

qwerty888
27-12-08, 16:23
Καλησπέρα!
Γιορτές γαρ και βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ με το "χομπυ" που το έχω παρατήσει πολλά χρόνια... Αλήθεια, υπάρχουν ηλεκτρονικοί κατάλογοι γραμματοσήμων? Έψαξα στην σελίδα του Βλαστού αλλά δεν έχει τίποτε σε ηλεκτρονική μορφή.... Ξέρετε τίποτα?
Υποθέτω ότι πολύς κόσμος θα ασχολείται με το γραμματόσημο - γιατί λοιπόν να μην το προχωρήσουμε? Μιλάω για ανταλλαγές γραμμματοσήμων κλπ κλπ.

Sirikos
12-01-09, 14:26
Ευχάριστω ! Στόχος δικός μου ειναι να μαζέψω τα πάντα απο Βρετανική Κοινοπολιτεία καθώς απο Ελλάδα η μόνη σειρά που μου λειπει ειναι αυτη της ΕΟΝ του 1941 που κοστιζει κάπου 700 ευρω !!!!!!!

Τα ελληνικα έντυπα που μαζευεις ειναι ειδος πολυ μα πολυ σπάνιο!

Σου εύχομαι να αποκτήσεις κάποια στιγμή και της ΕΟΝ την σειρά.

Με κέρδισε το Ελληνικό σπάνιο έντυπο 1880-1890 ,μπορεί να είναι σπάνιο αλλά πραγματικά αξίζει.

Βιβλία ,εφημερίδες,περιοδικά πριν το 1900 κοσμούν την συλλογή μου και συνεχίζω ακάθεκτος.

nick1973
01-02-09, 03:06
'Εχω όλα τα Ελληνικα γραμματόσημα απο το πρώτο ως και το 1993 όλα.+ 143 χώρες περίοδο 1940 - 1995.Μου τα αφησε ο παπούς μου άλλα δεν εχω ιδέα πως να τα συντηρήσω και να τα βάλω στη σειρά.

Sirikos
02-02-09, 12:59
'Εχω όλα τα Ελληνικα γραμματόσημα απο το πρώτο ως και το 1993 όλα.+ 143 χώρες περίοδο 1940 - 1995.Μου τα αφησε ο παπούς μου άλλα δεν εχω ιδέα πως να τα συντηρήσω και να τα βάλω στη σειρά.

Πρώτα αγορά κάποιων καταλόγων ,για τα Ελληνικά καλός είναι του ΒΛΑΣΤΟΥ.
Μετά άλμπουμ και τσιμπιδάκι για να τα πιάνεις.
Πολύ υπομονή και όχι βιαστικά για να μην έχεις ατυχήματα.
Τέλος είσαι πολύ τυχερός με την κληρονομιά.

voldemort
05-02-09, 14:03
Υπάρχουν πολλοί κατάλογοι για να αρχειοθετήσεις σωστα τα γραμματόσημα ~~

Προσπάθησε να τα έχεις σε διαφορετικά άλμπουμ ανα ήπειρο .

Μέθοδος που ακολουθώ εγώ μέχρι τώρα είναι η εξής . Έχω 2 μεγάλα άλμπουμ για τα γραμματοσημα Αγγλίας και Βρετανικής Κοινοπολιτείας και χρησιμοποιώ τους καταλόγους του Stanley Gibbons.

Ζήτα τους αν μπορεις και αν δε θελεις να δωσεις πολλα χρήματα υπάρχουν και ελαφρως μεταχειρισμενοι στα 15-20 ευρώ , πχ ο αγγλικος μου ειναι μεχρι το 1995 , αλλα με καλυπτει για τα πιο πολλα κρατη της αυτοκρατοριας ανεξαρτητοποιηθηκαν μεχρι το 1990 περιπου και πιο πριν.
Για Γερμανια ζήτα του Μίχελ ....
Τώρα επανέρχομαι για να σου πω πως η σειρα του Γκίμπονς είναι 9 τομοι καθενας με διαφορετικο γεωγραφικο περιεχόμενο !

Αλήθεια απο ποιες χώρες έχεις ? Κάποια ιδιαίτερη προτίμηση ?

OthonDeLaRosa
05-02-09, 16:07
Τα ΕΛΤΑ σε συνεργασία με τον ΟΤΕ πριν λίγα χρόνια είχαν βγάλει αν δεν απατώμαι μια περιορισμένη σε αντίτυπα συλλογή γραμματοσήμων. Πριν πω κάτι το οποίο δεν θα ισχύει, ωστόσο, θα το εξακριβώσω, όσο μπορώ. Ήθελα απλά να ρωτήσω κι εδώ αν γνωρίζει κάποιος την τύχη της κίνησης αυτής. Αν τελικά κυκλοφόρησαν, αν εξαντλήθηκαν, ή έστω κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω.

chrysos
23-02-09, 17:24
Για σας,
Έχω στην κατοχή μου 2 χρυσά γραμματόσημα, έκδοση των ΕΛΤΑ 1979 για τα 150 χρόνια των ελληνικών ταχυδρομείων, το κάθε γραμματόσημο είναι 18 γραμμάρια ΧΡΥΣΟΣ 22Κ.
Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να με πληροφορήσει σε τη τιράζ κυκλοφόρησαν.
Ευχαριστώ Νίκος chrysos@chrysos2.com

http://www.chrysos2.com/Images/1978 Gold Stamps 2.jpg

antonispav
15-03-09, 13:54
kala ta grammatosimata spane einai teleia...................:smile2:

Ν900
16-03-09, 22:15
έχω ένα μεγάλο κυπριακό τρίγωνο γραμματόσημο, και ένα ζεύγος με ελληνικη στολή τα οποια ειναι άκοπα και αχρησιμοποιητα. το ένα έχει λάθος (απουσιάζει η χρονολογία 1972) ενω απ'το άλλο όχι.
αν ενδιαφερεται καποιος για τα ελληνικα δέχομαι πμ με προσφορά.
http://img90.imageshack.us/img90/4474/stampa.jpg

Halamahua
16-03-09, 22:35
(PRin apo 7-8 xronia nomizw eixe bgalei i deagostini mia seira SIllogi gramatosimwn....itan foberi den eixa xasei teyxos..(an thymate kaneis))

Twra ti kathorizei ena grammatosimo spanio i oxi de kserw filtate gia na sou pw poio einai to spaniotero mou... :)...

Ν900
16-03-09, 22:48
(PRin apo 7-8 xronia nomizw eixe bgalei i deagostini mia seira SIllogi gramatosimwn....itan foberi den eixa xasei teyxos..(an thymate kaneis))

Twra ti kathorizei ena grammatosimo spanio i oxi de kserw filtate gia na sou pw poio einai to spaniotero mou... :)...

nomizw ka8orizetai ap'ton ari8mo ektypwshs, dhladh posa ektypw8hkan, ap'to kratos, an einai mikro h megalo, ki ap'ton ari8mo twn grammatoshmwn pou eksakolou8oun na yparxoun mexri shmera. h aksia tou episis ka8orizetai kai ap'th fysikh tou katastash.
ena ths deagostini eixa parei ki egw pou eixe mesa ena xryso 24k alla den exei kamia aksia ap'oti ema8a
kapoia alla ap'to vatikano exw pou einai para poly mikro kratidio exoun megalh aksia giati den kykloforisan oute kai polla.

POLUSPANIOS
18-03-09, 17:55
Για σας,
Έχω στην κατοχή μου 2 χρυσά γραμματόσημα, έκδοση των ΕΛΤΑ 1979 για τα 150 χρόνια των ελληνικών ταχυδρομείων, το κάθε γραμματόσημο είναι 18 γραμμάρια ΧΡΥΣΟΣ 22Κ.
Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να με πληροφορήσει σε τη τιράζ κυκλοφόρησαν.
Ευχαριστώ Νίκος chrysos@chrysos2.com

http://www.chrysos2.com/images/1978 gold stamps 2.jpg

Καλησπέρα κ απο μένα. Εχω γραμματοσημα σαν το αριστερο(οχι με το κεφαλι του Ερμη)δεν είναι χρυσα είναι προτοτυπα. γνωρίζει κανεις τη χρονολογίας είναι?ποσο περίπου στοιχίζουν?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

POLUSPANIOS
28-03-09, 07:09
Γεια σας κ αpο μένα, γνωρίζει κανείς πόσο στοιχιζουν τα συγκεκριμένα γραμματόσημα?
http://www.postimage.org/gxbLANA.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=gxbLANA) Eυχαριστώ

nmt51
04-04-09, 22:02
Εχω απο τον πατερα μου 3 παλια αλμπουμ με γραμματοσημα 1930-1980
τα γραμματοσημα ηταν πιασμενα με ζελοτειπ με αποτελεσμα να βγει λαδια απο την κολλα,γνωριζει κανεις πως καθαριζει.Επισης αν εχει κολλησει στο χαρτονι του αλμπουμ πως ξεκολλαει.

poly94
25-04-09, 19:39
latrevw ta grammatoshma..trelainomai!!alla to exw afhsei lg to teleutaio kairo!!

mimitsa
09-05-09, 11:34
ego den mazevo, alla o pateras mou mou afise mia kali syllogi gia ta eggonia tou

sapientia3
15-05-09, 20:44
exw apo Ispania kai ekeino einai to agaphmeno mou.. :)

yannisv
06-06-09, 23:24
Γεια σας,
θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το ποιές σειρές έχουν κυκλοφορήσει από τους Βαλκανικούς Πολέμους μέχρι σήμερα σχετιζόμενες με τον Ελληνικό Στρατό (π.χ. μάχες, σώματα, κτλ), καθώς και με την παρουσίαση σε γραμματόσημα της Ελληνικής Βασιλείας (20ος αιώνας μόνο).
Μπορείτε να μου γράψετε καλύτερα στο: yannisvoice@yahoo.co.uk
Ευχαριστώ πάρα πολύ.

IronMikeTyson
09-06-09, 17:59
Εδώ και δέκα περίπου χρόνια ασχολούμαι συστηματικά με τη συλλογή γραμματοσήμων και ειμαι υπερήφανος για τη συλλογή μου που ξεπερνά τα 10.000 γραμματοσημα απο ολο τον κόσμο !

Ποιο ειναι το πιο σπανιο γραμματοσημο που έχετε ?
Ποιες ειναι οι αγαπημενες σας σειρές ?
Απο ποιες χωρες έχετε ?

Απορίες πανω σε γραμματοσημα ? Ας γινει αυτος εδώ ο χωρος συζήτησης για ολους εμας που ασχολούμαστε με το Φιλοτελισμο !

ela re megale!!!!akou 10.000!!!!wraios;)

Saddler
06-09-09, 21:17
Καλησπέρα σε όλους.
Ασχολούμαι με τη συλλογή γραμματοσήμων εδώ και πολλά χρόνια και ανακάλυψα τελικά ότι πρέπει να τη συγκεκριμενοποιήσεις. Δηλαδή να καθορίσεις περίοδο, χώρα, κλπ.

Εγώ ξεκίνησα θέλοντας ένα τουλάχιστον γραμματόσημο από κάθε χώρα του κόσμου. Όταν το πέτυχα, άρχισα να ψάχνω για παλιότερες περιόδους ή για χώρες που δεν υπάρχουν πια.
Όσον αφορά την οργάνωση: Μπορείς να τα βάλεις μέσα σε ένα άλμπουμ (υπάρχουν πολύ καλά στο εμπόριο) κατά χρονολογική σειρά, αφού βέβαια συμβουλευτείς έναν κατάλογο. Ψάξε και στο νετ.
Σου δίνω κι ένα καταπληκτικό μπλογκ με συμβουλές κι ακόμη ένα με την ιστορία του γραμματοσήμου.
http://greekstamp.blogspot.com/
http://greekcollection.blogspot.com/

Η αξία ενός γραμματοσήμου έχει να κάνει με το τιράζ ή με τα σφάλματα ή με τη σπανιότητα.
Ωστόσο για κάθε συλλέκτη, η αξία ενός κομματιού της συλλογής είναι κάτι διαφορετικό. Δεν με ενδιαφέρει π.χ. αν η έκδοση "Πρωτεύουσες Νομών" είναι φτηνή, για μένα είναι ανεκτίμητη!
Μην πέφτεις σε παγίδες εμπόρων που λένε "άστα αυτά τώρα, θα σου δείξω εγώ κάτι πραγματικά καλό και ακριβό".

sortof
29-09-09, 12:52
Παιδιά εγώ μαζεύω για την πλάκα μου γραμματόσημα απο γράμματ.με σφραγίδες δηλαδή.Έουν καμιά αξία ή θα με βρίζουν οι απογονοί μου;Εγώ το κάνω για την τρέλα μου.

navigator0
28-11-09, 17:40
γεια σας και καλως σας βρηκα στο forum! :)
εχω κι εγω μια μικρη σχεικα συλλογη με ελληνικα και ξενα γραμματοσημα και μολις εχω καταφερει να βαλω τα ελληνικα σε χρονολογικη σειρα.
βρηκα πολλα γραμματοσημα διπλα ή και παραπανω κομματια και αναρωτιομουν αν εχει και καποιος αλλος διπλα γραμματοσημα να κανουμε ανταλλαγη προκειμενου να συμπληρωσουμε τις σειρες.

xloypis
05-12-09, 12:24
εχω γραμματοσημα από την εποχη της χούντας μόνο, μου τα είχε κάνει δώρο ενας θείος μου όταν ήμουνα παιδί. χλουπης

voldemort
17-12-09, 15:19
Κοιτάξτε παιδιά αν θέλει να κάνει κάποιος συλλογή γραμματοσήμων μπορεί να έχει είτε ασφράγιστα , είτε σφραγισμένα , είτε μαζι ολα...
Ο,τι αρέσει στον καθένα....
Τώρα εγώ απο ελληνικά έχω τις πιο πολλές σειρές απο το 1930 και έπειτα μέχρι το 1981 σφραγισμένες αλλά με σφραγίδες που ειναι ευδιάκριτες οσο γινεται περισσοτερο ... Απο το 1981 έχω ολα τα υπολοιπα ασφράγιστα αλλά και σε ΦΠΗΚ (Φακελος πρωτης ημερας κυκλοφοριας)...
Βασιλικές σειρές εχουν βγει για το Γεώργιο Β' (με διαφορες επισημανσεις) ,
Παυλο Α' και οι Σειρες "Βασιλεις Α' και Β' " με τις ιδιες παραστασεις αλλα διαφορετικο χρωματισμο...
Για τους βαλκανικους υπάρχουν προνοιακες εκδοσεις για τους αναπηρους πολέμου..Υπάρχει ειδικη σειρά για τον Β'ΠΠ αλλά και μια αεροπορική για τον εμφύλιο....

Εγώ τον τελευταιο καιρό ασχολούμαι εκ νεου με τα ξένα γραμματόσημα...
Ολοκλήρωσα την αναζήτηση γραμματοσημων απο τις πορτογαλικές αποικίες και τις ισπανικές...Μένουν κάποια βελγικά κομμάτια αποικιακά και αρκετά κενά στα αντιστοιχα γαλλικά....
Ιταλικά κατοχής Ελλάδας επίσης τα μάζεψα σταδιακα , οπως ολα οσα εξεδωσε το Γ' Ράιχ τοσο στην ιδια τη Γερμανια οσο και στις κατεχομενες χώρες.
Μιλάμε για ένα έργο τρομερο και μου έχει πιάσει ήδη πάρα πολύ χώρο , μέσα στις γιορτές θα κάνω μια καταμέτρηση γιατι έχω χάσει το μπούσουλα...

Όσο για τα πιο όμορφα γραμματοσημα , εμενα προσωπικά μου αρεσει πολύ μια σειρά του Ισπανικού Μαρόκο με 12 αξίες αφιερωμένη στην πρώτη επέτειο απο την έναρξη του ισπανικού εμφυλίου , επισης 12+13 αξιες αφιερωμενες στις γερμανικές ενοπλες δυναμεις του 1943 και 1943 και μια Ιταλική Αποικιακή στην Αιθιοπία...
Απο αγγλικά αποικιακά λιγο πολύ τα περισσοτερα εχουν κοινές παραστάσεις ή μοτιβα κτλ...

Garf|elD
17-12-09, 21:23
Καλησπέρα,

ερώτηση, έχω συλλογή και γώ από γραμματόσημα.. Μαζεύω από παιδί, αλλά έχω κληρονομήσει και τη συλλογή του παππού μου, που είχε κληρονομήσει τα γραμματόσημα του παππού του. Έχω στην κατοχή μου γραμματόσημα από την αρχή του 1900. Τόσο ελληνικά όσο και ξένα. Δεν ξέρω ούτε την αξία τους, ούτε πώς μπορώ να βρω αν είναι ή όχι σπάνια.

voldemort
21-12-09, 15:10
Θα πάρεις έναν κατάλογο , ας πουμε του Βλαστού ή απο τα ΕΛΤΑ , καπου 15-16 ευρώ κανουν σε γενικές γραμμές , στα ελληνικά θα σε βοηθήσει σίγουρα..
Τώρα για ξένα ειναι καπως πιο δύσκολα τα πράγματα...Αναλογα με την χωρα προέλευσης..

Dannidim
22-01-10, 22:36
Έχω γραμματόσημα από το 1972 έως το 2003 , ασφράγιστες σειρές και σφραγισμένες. μιλάω για Ελληνικά .Επίσης έχω ,περίπου, 5 κιλά....... γραμματόσημα , κομμένα από επιστολές .

voldemort
28-01-10, 15:56
Επιτέλους κατάφερα να βάλω σε 16αρα άλμπουμ τη συλλογή απο τη Βρετανική Κοινοπολιτεία...
Αγγλία, Άντε, Κευλάνη , Φώκλαντ , Σκωτια , Ουαλια , Ιρλανδια , Αυστραλια , Κύπρος , Αιγυπτος , Σομαλια , Ερυθραια , Ροδεσια , Νοτια Ροδεσια , Νοτιος Αφρικη , Τρανσβααλ , Νησια Λιούαρντ , Νορφολκ , Νιουφάουντλαντ , Εβριδες , Μαροκο , Κωνσταντινουπολη , Γιβραλταρ , Μαν , Γκερνσει , Τζερσυ , Ωλντερνι , Κάυμαν , Μπαχαμες , Βερμουδα , Χονγκ Κονγκ , Σιγκαπουρη , Μαλαισια , Βιρμανια , Κενυα Ουγκαντα Ταγκανυικα , Νοτιοδυτική Αφρική , Κεμπέκ , Τζαμάικα , Ναούρου , Παπούα ......

Επίσης 1 άλμπουμ μεγάλο ήθελε η Ισπανικη Αυτοκρατορια : Ισπανια , Πουερτο Ρικο , Κουβα , Μαροκο , Σαχάρα , Ρίο Μούνι , ΙΦΝΙ .......

Σχεδον 2 άλμπουμ η Πορτογαλικη Αυτοκρατορια.....Πορτογαλια , Μοζαμβικη , Μακάο , Βραζιλία , Ινδια , Αζορες , Νυασσαλανδη , Πράσινο Ακρωτηρι , Αγιος Θωμας και νησοι Πριγκιπα .....

Ιταλικη αυτοκρατορια την έβαλα μαζί τις κτήσεις της (Νησιά Αιγαιου , Ερυθραια , Σομαλια , Λιβυη , Τριπολιτανια , Φιουμε , Κατοχή Σλοβενιας) και στο ίδιο άλμπουμ και την Ολλανδια μαζι με τα δικα της (Σουρινάμ , Ολλανδικες Ινδιες , Ολλανδικη Παπουα Νεα Γουινεα , Ολλανδικες Αντιλλες) και Βέλγιο μαζι με Βελγικο Κογκο :)

voldemort
28-01-10, 16:05
Επίσης Βαλκάνια κατάφερα να συμπληρώσω όλες τις Σέρβικες/Γιουγκοσλάβικες βασιλικές σειρές οπως και ολες τις πρωιμες του Τίτο μαζι με μερικές αναμνηστικές για την Αντισταση τους στο Β'ΠΠ...
Απο Ρουμανία ολες σχεδον οι σειρές του Καρολου Ι , Φερδινανδου Ι , Καρολου Β' και Μιχαήλ Α' μαζι με τις αναμνηστικές της Φάλαγγες :) Οι κομμουνιστικές σειρές δεν με ενδιαφέρουν και τοσο αλλά εχω καλο αποθεμα...
Βουλγαρια ολες οι σειρές οι τσαρικές μέχρι και το 1944....Απο κει και πέρα επιλεγμένα πράγματα μέχρι και σήμερα..
Αλβανία ολες οι σειρές με το Ζώγου (συν αεροπορικές) μέχρι και τις ιταλικές με το Βικτωρα Εμμανουηλ Γ'...Απο Οθωμανική Αυτοκρατορια ολες οι τελευταιες σειρες του Μεχμετ 5ου Ρεσάτ...Και νεωτερες τουρκικες σειρες αλλα σε αλλο άλμπουμ (ασιατικο) .

Sirikos
29-01-10, 12:39
Καλή συνέχεια ,
τα γραμματόσημα και τα παλιά Ελληνικά σπάνια έντυπα είναι η αγάπη μου.

teddybear86
16-02-10, 22:17
τι μου θυμίσατε!! Παλία μάζευα κι εγώ γραμματόσημα και τα αδέλφια μου. Και τις συλλογές τις έχω χάσει τώρα. (σνιφ!) Σας ζηλεύω πραγματικά!http://www.sammler.com/bm/images/saarland-briefmarken-08.jpg

Geo.pap
21-02-10, 11:24
Παιδιά εγώ μαζεύω για την πλάκα μου γραμματόσημα απο γράμματ.με σφραγίδες δηλαδή.Έουν καμιά αξία ή θα με βρίζουν οι απογονοί μου;Εγώ το κάνω για την τρέλα μου.
Μία από τα ίδια. Δεν έχω ιδέα αν αξίζουν κάτι αυτά που είναι σφραγισμένα. Μπορεί να μας το διευκρινήσει κάποιος?

gaza
10-05-10, 01:34
Μία από τα ίδια. Δεν έχω ιδέα αν αξίζουν κάτι αυτά που είναι σφραγισμένα. Μπορεί να μας το διευκρινήσει κάποιος?

Τα Ελληνικά γραμματόσημα που εχουν κάποια αξία χρηματική ειναι λίγα,
και αυτά που είναι σφραγισμένα ακομα λιγότερη.
Αλλά ενα πολυ φθηνό γραμματόσημο μπορεί να έχει πολύ μεγάλη αξία
γι'αυτον που το έχει. Πάρε ενα κατάλογο Καραμήτσου ή Βλαστού.
Αν τα γραμματόσημα ειναι μεταξύ 1960-1984 τοτε 99% η αξία τους ειναι μικρή
γιατί αυτά βγήκαν σε πολλές χιλιάδες αντίτυπα.
Για ότι αλλο θες ευχαρίστος να σε βοηθήσω.

stavc
05-06-10, 20:55
εχω κ εγω περιπου 1000 απο διαφορεσ χωρες. ομωσ λογω ελλειψης χρονου το εχω παρατησει εδω και πολλα χρονια.

prophetou
15-06-10, 08:44
Sto ebay exw dei arketoys na poylane palia grammatoshma

georgekok
04-07-10, 15:21
:clap2::clap2::clap2:

warezmaster
07-09-10, 12:59
Μου λειπουν ολες οι σειρες απο 2004+ . Λετε οτι εχουν μεγαλο κοστος να τις αγορασω ?
Ξερετε κανα μαγαζι με γραμματοσημα στα νοτια προαστια ή στον Πειραια ?

gaza
08-09-10, 17:33
Μου λειπουν ολες οι σειρες απο 2004+ . Λετε οτι εχουν μεγαλο κοστος να τις αγορασω ?
Ξερετε κανα μαγαζι με γραμματοσημα στα νοτια προαστια ή στον Πειραια ?

Για τα γραμματόσημα δεν υπάρχει κάποια σταθερή τιμή
μπορείς να βρεις το ίδιο γραμματόσημο σε διάφορες
τιμές όπως π.χ αν θες σφραγισμένα ή ασφραγιστα.
Ρίξε μια ματιά στο eBay και στο 124sold.gr

BASILISP
15-06-11, 18:55
Με τα γραμματοσημα ασχοληθηκα για πολλα χρονια. Ομως τωρα το εχω παρατησει. Απο ολο τον κοσμο και με βοηθεια απο την συλλογη της γιαγιας μου... Προβλεπω να ξαναασχολουμε στο μελλον.

McBarry
04-07-11, 12:01
Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω ένα κατάλογο αγγλικών γραμματοσήμων Stunley Gibbons.
ευχαριστώ.

little_pony
27-08-12, 14:26
καλησπερα,
εχω ενα κουτι με γραμματοσημα απο τον παππου μου κ την μαμα μου, θελω να τα βαλω σε ενα αλμπουμ, ψαχνω για καταλογο, στα ελτα που ρωτησα μου ειπαν να παρω τον καταλογο ερμη, στο ιντερνετ διαβασα για το καταλογου του βλαστου. ποιον να προτιμησω;;
επισης στη σελιδα του βλαστου εχει εναν που λεγεται ελλας και εναν ελληνικες περιοχες;; ποια η διαφορα τους;; ποιον να διαλεξω;;

GreekEnergy
11-09-12, 15:01
Sto ebay exw dei arketoys na poylane palia grammatoshma

http://myworld.ebay.com/greekfarm?_trksid=p2047675.l2559 ;)

κυρίως καινούριες σειρές και ΑΤΜ stamps, για όποιους ενδιαφέρονται..

tsiba
13-09-12, 21:45
υπάρχει μια ωραία συλλογή ελληνικά γραμματόσημα από 1861-2000. επίσης, αεροπορικά και νεες περιοχές. ασφράγιστα και σφραγισμένα. μήπως ξέρει κάποιος συλλέκτη που θέλει να τα αγοράσει όλα ή μέρος?

Kostantinosk
02-03-13, 17:57
γεία σε όλους,
Βρήκα σε ένα παλίο βιβλίο του πατέρα μου ενα γραμματόσημο του 1973 που έχει πάνω τον Κωνσταντίνο Ζάππα, ειναι τις αξίας των 2,50 Δρχ. και ειναι ελληνικό. Δεν ειναι τσαλακωμένο ή σχιζμένο αλλα μόνο λίγο κιτρινισμένο στις άκρες.
Μήπως γνωρίζει κάποιος την σημερνή αξία του? Απαντήστε μου σας παρακαλώ.

Fighteralani
01-10-13, 19:23
γεια σας φιλοι μου. λεγομαι θανασης ειμαι μολις 18 ετων και προσφατα ωρηκα μια συλλογη απο αρκετα γραμματοσημα ελληνικα αλλα και ξενα. η συλλογη ειναι απο το 1972 κυριως και επειτα. θα ηθελα να μαθω κυριως για καποια γραμματοσημα με ελληνικες φορεσιες που εχω ειναι 29 απο το 1972-1974. ποσο περιπου κοστολογουνται.