PDA

Επιστροφή στο Forum : ~ Βάψε τέλεια τα μαλλιά σου μόνη σου! ~

elvatc7®
11-09-08, 14:32
Βάψε τέλεια τα μαλλιά σου μόνη σου!

Δε χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία στο κομμωτήριο για να βάψεις τα μαλλιά
σου. Αγόρασε βαφή και απόκτησε την ιδανική απόχρωση μόνη σου, στο σπίτι.
Με τόσα εύχρηστα προϊόντα και με τη σωστή καθοδήγηση το αποτέλεσμα θα
είναι τέλειο.

http://www.hair-styles-secrets-revealed.com/images/hair_color_picture.jpg

Τι θα χρειαστείς:

Σετ βαφής ή επαγγελματική βαφή

Μια πλαστική μπέρτα ή σακούλα

Γάντια μιας χρήσης*

Οξυζενέ*

Κοντίσιονερ*

Πλαστικό μπολ**

Ειδικό πινέλο για βαφή μαλλιών**

Καθρέφτη χειρός

Χτένα ή πλαστική βούρτσα

*περιλαμβάνονται στο σετ βαφής, αλλά τα αγοράζεις ξεχωριστά για τις
επαγγελματικές βαφές που πωλούνται μεμονωμένα.

**απαραίτητα για την επαγγελματική βαφή

Πώς θα τα καταφέρεις:

Βήμα πρώτο:

η εύκολη λύση για τις αρχάριες είναι ένα σετ με το χρώμα που θες, ένα
μπουκαλάκι οξυζενέ και κοντίσιονερ (όλα σε συγκεκριμένες ποσότητες για να
έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα). Θα το βρεις στο τμήμα περιποίησης μαλλιών
των καταστημάτων καλλυντικών και σε σούπερ μάρκετ. Τα καταστήματα
καλλυντικών έχουν μεγαλύτερη ποικιλία και θα είναι πιο εύκολο να διαλέξεις τη
σωστή απόχρωση. Αν έχεις μακριά μαλλιά, το καλύτερο είναι ν' αγοράσεις δύο
συσκευασίες γιατί μπορεί να μην σου φτάσει η ποσότητα.

Βήμα δεύτερο:

εναλλακτικά, διάλεξε μια επαγγελματική βαφή. Έτσι θα έχεις μεγαλύτερη ευχέρεια
επιλογής χρώματος αλλά και πάλι ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες. Τα
περισσότερα μαγαζιά προσφέρουν προϊόντα, αλλά όχι συμβουλές. Αν έχεις μακριά
μαλλιά, επίσης αγόρασε δύο συσκευασίες και οξυζενέ εις διπλούν γιατί μία μπορεί
να μην φτάνει.

Βήμα τρίτο:

το χρώμα ανακατεύεται με το οξυζενέ, που είναι σε κρεμώδη μορφή και
διαφορετικών βαθμών. Για τις επαγγελματικές βαφές το οξυζενέ αγοράζεται
χωριστά. Αυτά των 20-30 βαθμών είναι τα πιο κατάλληλα. Αν το οξυζενέ είναι πιο
αδύναμο μπορεί να μην σου πετύχει η απόχρωση, ενώ αν είναι πιο δυνατό μπορεί
να σου κάψει τα μαλλιά. Θα το ανακατέψεις με τη βαφή στην αναλογία που λένε οι
οδηγίες, σε ένα πλαστικό μπολ και θ' απλώσεις το μείγμα στα μαλλιά μ' ένα πινέλο.

Βήμα τέταρτο:

όταν πάρεις τον αέρα της τεχνικής, μην φοβηθείς να πειραματιστείς με δύο
αποχρώσεις βάζοντας πάντα ακριβώς την απαιτούμενη ποσότητα οξυζενέ για να
πετύχεις μια ιδιαίτερη απόχρωση που θέλεις.

Βήμα πέμπτο:

ξεμπέρδεψε καλά τα μαλιά και κάνε χωρίστρα στην κορυφή. Βάλε το χρώμα
κατευθείαν στη ρίζα με το απλικατέρ του σετ, ή με το πινέλο αν διάλεξες
επαγγελματική βαφή. Συνέχισε χωρίζοντας τα μαλλιά σε λεπτές τούφες με τη λαβή
του πινέλου, μέχρι να καλύψεις με χρώμα όλο το κεφάλι. Αν θες να περάσεις όλα
τα μαλλιά, περίμενε πρώτα δέκα λεπτά, μετά άπλωσε τη υπόλοιπη βαφή με τα
χέρια κάνοντας μασάζ σε όλο το μήκος της τρίχας κι άφησε την για όσο χρόνο λένε
οι οδηγίες. Όσο βάφεις τη ρίζα ο καθρέφτης χειρός θα σε καθοδηγήσει για το πίσω
μέρος του κεφαλιού.

Βήμα έκτο:

λούσου -ιδανικά σκυμμένη στη μπανιέρα- με χλιαρό προς κρύο νερό. Στην αρχή
βρέξε το κεφάλι και κάνε αφρό με τη βαφή. Ξέπλυνε καλά, μέχρι να μην βγαίνει
άλλο χρώμα και βάλε σαμπουάν. Λούσου κανονικά, φροντίζοντας ν' απομακρύνεις
κάθε υπόλειμμα χρώματος τρίβοντας το δέρμα του κεφαλιού με τ' ακροδάχτυλα.
Ξέπλυνε και βάλε οπωσδήποτε κοντίσιονερ για να ξεμπερδέψεις τα μαλλιά
ευκολότερα.

Βήμα έβδομο:

στεγνώνεις, χτενίζεις κι είσαι έτοιμη. Κούκλα!

Επαγγελματικά μυστικά:

* Την πρώτη φορά μην επιχειρήσεις μεγάλη αλλαγή χρώματος. Ένας ή δύο
τόνοι διαφορά απ' αυτόν που έχεις τώρα είναι αρκετοί για να σε ανανεώσουν.
Διαφορετικά μπορεί να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις!
* Τα γκρίζα μαλλιά χρειάζονται είκοσι λεπτά περισσότερο για να απορροφήσουν
το χρώμα. Οπότε άρχισε πρώτα με τα γκρίζα, άσε να περάσουν είκοσι λεπτά και
μετά συνεχίζεις με τα υπόλοιπα. Αν έχεις όλο γκρίζα, απλώς περίμενε είκοσι λεπτά παραπάνω.
* Για κατεστραμμένα μαλλιά, προτίμησε ένα 20άρι οξυζενέ. Αν θες ν' ανοίξεις πολύ
τα μαλλιά σου, διάλεξε το 40άρι.
* Η βαφή λερώνει τα υφάσματα, γι' αυτό διάλεξε μια σκούρα πετσέτα για μετά το
λούσιμο και απομάκρυνε απ' το μπάνιο όλα τα υφάσματα που δεν θα ήθελες να
λεκιάσουν.

http://www.belfam.com.br/eng/images/foto-prods1.jpg

πηγή: womenonly

♥Stella®♥
13-09-08, 01:00
METAFERTHIKE STO SOSTO KAI NEO SECTION :)

peterart
16-09-08, 08:28
χα χα !!! ας γελασω
αμα ηταν ολα τοσο ευκολα γιατι υπαρχουν τα κομμωτηρια!!!!!!!
Αυτα που κανουν οι επαγγελματιες δεν το κανεις μονος σου στο σπιτι!!!!
μακρυα απο προχειροτητες αυτα τα θυματα ερχονται παντα μετα στα κομμωτηρια

katrin_9
16-09-08, 11:05
ενα μικρό μυστικό αν πέσει βαφή στα ρούχα ψέκασε το αμέσως με λακ με αυτό τον τρόπο δεν ποτίζουν οι ίνες των ρούχων και μετά πλύντο κανονικά και θα φύγει ο λεκές.

το έμαθα από κομμώτρια που έκανε το λάθος να στάξει λίγο στο πουλόβερ μου και το ψέκασε αμέσως με λακ, μου είπε να το πλύνω και αμέσως θα φύγει η βαφή.

vaggelisb
02-10-08, 18:44
Αν ήταν τόσο εύκολο το να κάνεις μια βαφή στο σπίτι... εδώ βλέπεις μεγάλες διαφορές από κομμωτήριο σε κομμωτήριο, όχι από τεχνίτη σε νοικοκυρά!!!
Υπάρχει μεγάλη διαφορά από το βάφω τα μαλλιά μου και ξέρω τι χρώμα θα μου βγεί, ότι θα βάψουν οι άσπρες τρίχες μου, ότι θα έχει μια λογική διάρκεια κλπ. από το αγοράζω μια βαφή , την βάζω στο κεφάλι μου και βλέπω μετά ένα χρώμα ΣΑΝ αυτό που είχα δει , αλλά δεν είναι και ίδιο, τα άσπρα 2 τόνους πιο ανοιχτά, τα πίσω μισοβαμμένα (ωχ... πίσω είναι... δεν έφτανα...) αλλά το αποτέλεσμα το βλέπεις ΜΟΝΟ εσύ καλό γιατί "έκανες" την δουλειά σου με 10-12 ευρώ!!! όλοι οι άλλοι γελάνε με τα χάλια σου!!!
Αν ήταν όλα τόσο απλά.... ξέρεις πιος είναι ο πιο σημαντικός υπάλληλος σε ένα κομμωτήριο? ο βαφειάς!!! είναι αυτός που ξέρει τι βάζει μέσα στο μπωλ της βαφής και όχι αυτός που κουνάει το πινέλο!!!! Αν νομίζεις ότι είναι τόσο απλό το να βάφεις μαλλιά έλα να σε προσλάβω, χρειάζομαι έναν/μια βοηθό.

xrisa25
03-10-08, 20:26
Thanks poly xrhsimo...
to dyskolo omws einai na petyxeis sthn analogia to oxygene....

yellowdragon
11-01-09, 18:15
Euxaristw poli. Na eisai kala.

pitsirika!!
10-03-09, 19:22
Αν ήταν τόσο εύκολο το να κάνεις μια βαφή στο σπίτι... εδώ βλέπεις μεγάλες διαφορές από κομμωτήριο σε κομμωτήριο, όχι από τεχνίτη σε νοικοκυρά!!!
Υπάρχει μεγάλη διαφορά από το βάφω τα μαλλιά μου και ξέρω τι χρώμα θα μου βγεί, ότι θα βάψουν οι άσπρες τρίχες μου, ότι θα έχει μια λογική διάρκεια κλπ. από το αγοράζω μια βαφή , την βάζω στο κεφάλι μου και βλέπω μετά ένα χρώμα ΣΑΝ αυτό που είχα δει , αλλά δεν είναι και ίδιο, τα άσπρα 2 τόνους πιο ανοιχτά, τα πίσω μισοβαμμένα (ωχ... πίσω είναι... δεν έφτανα...) αλλά το αποτέλεσμα το βλέπεις ΜΟΝΟ εσύ καλό γιατί "έκανες" την δουλειά σου με 10-12 ευρώ!!! όλοι οι άλλοι γελάνε με τα χάλια σου!!!
Αν ήταν όλα τόσο απλά.... ξέρεις πιος είναι ο πιο σημαντικός υπάλληλος σε ένα κομμωτήριο? ο βαφειάς!!! είναι αυτός που ξέρει τι βάζει μέσα στο μπωλ της βαφής και όχι αυτός που κουνάει το πινέλο!!!! Αν νομίζεις ότι είναι τόσο απλό το να βάφεις μαλλιά έλα να σε προσλάβω, χρειάζομαι έναν/μια βοηθό.

na upoteso pos exeis kommotirio kai kaneis etsi? i kopela edose mia forma pou kapou diavase. ego prosopika den tha ta evafa moni mou gt den exo poli empistosini ston eauto mou kai gt ime ligo idiotropi omos ksero kopeles pou ta vafoun mones tous kai ta kanoun mia xara.exo di akoma kai antaugies na kanun i mia stin alli xoris aparaitita na ine komotria auti pou tis pernaei...

vtsgr78
10-04-09, 08:11
το να βαφεις τα μαλλια μονη σου ειναι κατι αρκετα ευκολο.αρκει να πιανει το χερι σου.εγω νοσηλευτρια κ βαφω μονη μου τα μαλλια.κ ειναι τελεια.κ τα βαφω μονη μου γιατι στα κομμωτηρια αλλο χρωμα θες κ αλλα σου κανουν!εχω καει γι αυτο το λεω.οποτε ΜΟΝΗ ΜΟΥ Κ ΠΑΛΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ

giael
03-05-09, 18:13
κι εγω μονη μου τα βαφω αλλα ποτε δεν βγαινει το χρωμα που θελω!θελω να τα κανω πλατινε αλλα παντα μου κοκκινιζει λιγο!μηπως ξερετε καμια καλη βαφη;εχω καστανη βαση!

john318
20-05-09, 15:01
μπραβο ναι ωραια και μετα.......πας στο κομμωτηριο να στα φτιαξουν γιατι εχεις τελειο αποτελεσμα......παιδια και γω ξερω να φτιαχνω ψωμι αλλα παω στο φουρνο και περνω....ελεος με την εργασια στο σπιτι...ο καθενας στην δουλεια του.....

vaggelisb
06-07-09, 23:17
κι εγω μονη μου τα βαφω αλλα ποτε δεν βγαινει το χρωμα που θελω!θελω να τα κανω πλατινε αλλα παντα μου κοκκινιζει λιγο!μηπως ξερετε καμια καλη βαφη;εχω καστανη βαση!

Αυτό είναι που είχα πει και πιο πάνω...
για να κάνεις πλατινέ το καστανό σου φυσικό χρώμα θέλει γνώση.
Δεν είναι θέμα αν είναι καλή η βαφή ή όχι... απλά, όταν κάνεις ξάνοιγμα, πρέπει να βάλεις κάποια απόχρωση που να σου εξουδετερώνει το κίτρινο που σου βγάζει το φυσικό σου.

Katia85
15-08-09, 18:07
poly xrhsimo...

House
07-09-09, 12:00
Αν και δεν συμφωνώ συνήθως με το να βάφεται κάποια γυναίκα μόνη της στο σπίτι θα δώσω τα φώτα μου όσο περισσότερο μπορώ...

Κατ αρχήν, να πω κάτι ως προς αυτές τις κοπέλες που βάφονται καιρό μόνες τους, αν και μάλλον το ξέρουν ήδη...Την βαφή την περνάμε πάντα ΜΟΝΟ ΡΙΖΑ και μόνο αν το χρώμα μας είναι τέτοιο (όπως πχ κόκκινο έντονο, ή ένα σαντρέ ξανθό, χρώματα δηλαδή που με τον καιρό αλλοιώνονται και χρειάζονται "ρετούς") περνάμε άκρη στο τελευταίο 10λεπτό, κάνοντας μασάζ και σπρώχνοντας τη βαφή από τη ρίζα με μία χτένα (τη ζητάτε σαν "Χτένα βαφής" από κατάστημα με καλλυντικά) προς την άκρη και αν έχει μείνει επιπλέον βαφή συμπληρώνουμε για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα...

Δεν ξέρω κατά πόσο σας βολεύει αν βάφεστε μόνη σας να χρησιμοποιείται μπωλ και πινέλο...Σε μαγαζιά με καλλυντικά θα βρείτε άδεια απλικατέρ, τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να ανακατέψετε και να περάσετε τη βαφή σας...Αν πάλι επιμένετε στο κλασσικό μπωλ-πινέλο, βάλτε καλύτερα μία φίλη σας να σας περάσει τη βαφή, γιατί προσωπικά μιλώντας, θα έπρεπε να γίνω Νάντια Κομανέτση για να περάσω το πίσω μέρος του κεφαλιού μου με πινέλο....χιχι!Αν τα καταφέρνετε όμως, μην πτοείστε...Συνεχίστε...

Όσον αφορά την σωστή επιλογή χρώματος...
Εδώ υπάρχει μπέρδεμα...Ανοίξτε τον κατάλογο χρωμάτων και διαλέξτε αυτό που θέλετε...Να ξέρετε όμως ότι αν πρόκειται να κάνετε αλλαγή χρώματος και όχι επανάληψη είναι καλύτερα να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό...Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μεγάλες αλλαγές (πχ από ξανθό σε μαύρο μπλε.Αυτό είναι ακραίο, μην το δοκιμάσετε, θα βγείτε πράσινες..)...Όσες έχουν ένα στάνταρ χρώμα με το οποίο βάφονται εδώ και καιρό, τα πράγματα είναι πιο απλά...Ξέρουν τι θέλουν και απλά το παίρνουν...Προς Θεού όμως μην υποτιμάτε την δύναμη των αποχρώσεων...Μία λάθος επιλογή και...θα βρεθείτε με.. "παράξενο" χρώμα στο κεφάλι σας... :) Ζητήστε τη βοήθεια ειδικού λοιπόν και έχετε πάντα στον νου σας ότι ορισμένες αλλαγές δεν γίνονται αμέσως...Κάποιες φορές χρειάζεται τα μαλλιά να βαφτούν και δύο φορές για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα ακόμη και στα κομμωτήρια...
Κρατήστε επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι :
1.Οι βαφές δεν ξανοίγουν...
Αν τα μαλλιά σας είναι βαμμένα και θέλετε να τα ανοίξετε, χρειάζεστε ντεκαπάζ (πράγμα που "απαγορεύεται" να χρησιμοποιησετε μόνες, γιατί θέλει τέχνη το πράγμα όπως και να χει :Ρ ).Αν είναι φυσικά μπορείτε να τα ξανοίξετε έναν τόνο με τη βαφή και ως 3 τόνους με την ξανθιστική...

House
07-09-09, 12:27
Στο τρίτο και το τέταρτο βήμα θέλει μεγάλη προσοχή....
Το οξυζενέ επιλέγεται ανάλογα με τα μαλλιά που έχετε και το αποτέλεσμα που θέλετε...
Δεν χρησιμοποιούμε οξυζενέ μεγαλύτερο των 20 βαθμών, σε μαλλιά με λευκά μαλλιά εκτός και αν κάνουμε ξανθιστική.Δεν καλύπτονται τα λευκά...Ζητήστε και εδώ τη βοήθεια ειδικού...

Εγκληματικό το τέταρτο βήμα φίλη μου...Δεν ξέρω τι πιστεύεις εσύ, αλλά το να πειραματίζεται κάποια που δεν ξέρει καλά από χρώματα με αποχρώσεις δεν είναι και ότι πιο εύκολο...Γνώμη μου είναι να κάνουν κινήσεις ασφαλείς...Αντί να ψάχνονται μετά για το πως να ξεμωβίσουν ή να ξεπρασινίσουν ή να ξεπορτοκαλίσουν τα μαλλιά τους...Αλλά είπαμε..Γι αυτό υπάρχουν οι ειδικοί.Ε;

Όσον αφορα το λούσιμο της βαφής...Να προσθέσω ορισμένα πραγματάκια...
Βρέξτε, όπως λέει η θεματοθέτρια τα μαλλιά σας με λίγο νερό και αφροποιήστε...Κάντε μασάζ για 5 περίπου λεπτά...Αυτό θα βοηθήσει το χρώμα να βγει πιο λαμπερό..Και εκτός αυτού, "η βαφή φεύγει με βαφη" όπως λέμε..Δηλαδή, αν έχουν μείνει λεκέδες στο πρόσωπό σας ή στο δέρμα του τριχωτού της κεφαλής, κάνοντας μασάζ με την βαφή, οι λεκέδες φεύγουν...Αυτό δεν είναι πάντα εύκολο και ίσως χρειαστεί να επιμείνετε αρκετά...Όχι πολύ δυνατό τρίψιμο όμως για να μην ερεθιστεί το δέρμα..

Για σαμπουάν, προτιμήστε ένα εξουδετερωτικό σαμπουάν (για μετά τη βαφή)...Τα σαμπουάν εμπορίου δεν ενδείκνυνται ιδιαίτερα σ αυτήν την περίπτωση..Ούτε και βλάπτουν όμως, οπότε η απόφαση είναι δική σας...

Με ή χωρίς το εξουδετερωτικό σαμπουάν, προτιμήστε μία μάσκα από αυτές που είναι για μετά από βαφή..Εδώ μπαίνουμε στον χώρο των επαγγελματικών προιόντων αλλά θα βρείτε και σε μαγαζιά με είδη κομμωτηρίου...Προτιμήστε τη μάσκα γιατί μαζί με το εξουδετερωτικό σαμπουάν, θα διώξει όλα τα αλκαλικά υπολλείματα που έχουν μείνει από την βαφή στην τρίχα αλλά και θα κλείσει τα λέπια "κλειδώνοντας" το χρώμα και κάνοντάς το να διαρκέσει περισσότερο...Ένα απλό κοντίσιονερ δεν παρέχει κάτι τέτοιο...Χρησιμοποιείστε τη μάσκα στις άκρες κάντε ελαφρύ μασάζ και με μία αραιή χτένα χτενίστε τα μαλλιά σας για να πάει παντού..Όχι μασάζ στη ρίζα όμως...Καλό είναι να μην αγγίξει το δέρμα γιατί μπορεί να επηρεάσει το pH του...Και φαντάζομαι ότι καμία δεν θα ήθελε λιπαρό δέρμα κεφαλιού ε;
Για όσες έχουν πρόβλημα με το τσούξιμο μετά το πέρασμα της βαφής...
Σε εξειδικευμένα καταστήματα υπάρχουν αμπούλες που καταπραύνουν το δέρμα μετά από βαφή...Αν νιώσετε την ανάγκη ζητήστε τες...Προσωπικά τις λατρεύω...Αν και αυτές που χρησιμοποιώ είναι μόνο για κομμωτήρια...

Αυτά είχα να προσθέσω...Και θυμηθείτε...Δεν περνάμε άκρες σε κάθε βαφή...Προτιμάμε να κάνουμε ρεφλέ στο τέλος.. (Ρεφλε σε αυτή την περίπτωση είναι το πέρασμα της βαφής από τη ρίζα στις άκρες, στο 5λεπτο μασάζ που λέγαμε, πριν το ξέβγαλμα).
Στα γκρίζα μαλλιά πέρα από την απόχρωση που θέλετε πάρτε και ένα βασικό χρώμα..Πχ αν το χρώμα σας είναι το 6/3 πάρτε και ένα 6/0 και βάλτε από μισό σωληνάριο και την ανάλογη ποσότητα οξυζενέ...Αν τα λευκά είναι πολλά πάρτε βασικό χρώμα σε έναν τόνο πιο σκούρο...Συνήθως οι βαφές με απόχρωση δεν δίνουν ιδανική κάλυψη...Ενώ οι βάσεις (τα ατόφια χωρίς απόχρωση χρώματα που βρίσκονται στην αρχή του κάθε καταλόγου) προσφέρουν μεγαλύτερη σιγουριά...

ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ 40ΑΡΙ ΜΟΝΕΣ ΣΑΣ!Ειναι ένα πολύ δυνατό οξυζενέ, πολύ σκληρό όταν μπει στη ρίζα και χρησιμοποιείται μόνο σε ξανθιστικές και μέσα σε ντεκαπάζ για πολύ μεγάλα ξανοίγματα...Επιπλέον λόγω δύναμης αν δεν ξέρετε πως να το χρησιμοποιήσετε μπορεί και να σας κιτρινίσει...Χρησιμοποιείστε καλύτερα ένα 30άρι...Και αν το αποτέλεσμα δεν σας καλύψει πηγαίνετε σε κάποιον ειδικό...Μάλλον θα θέλετε ντεκαπάζ...

Καλή επιτυχία... :)

House
07-09-09, 12:29

τεχνικός λέγεται...και πραγματικά είναι δύσκολο...αλλά υπέροχο.. :)

Lydia7
14-09-09, 14:36
κ εγω παντα μονη μου τα βαφω κ τα φτιαχνω αλλα ειμαι κ κομμωτρια στο επαγγελμα.....

el11980
17-09-09, 09:59
Καλημέρα σε όλους. Προσωπικά έχω δοκιμάσει και τα 2 και τον κομμωτή και μόνη. Και βάφωχρόνια τα μαλλιά μου. Το αποτελεσμα είναι να μην είμαι ευχαριστημένη απο την δουλειά του εκάστοτε κομμωτή. Δηλ. δεν έχω βρεί κάποιον που να μου πετύχει ακριβώς αυτό που θέλω....Αντίθετα μόνη μου το έχω πετύχει και ακούω και κοπλιμέντα. Χρησιμοποιώ και 40αρι οξυζενε και όχι δεν έπαθα τίποτα.
Συμβουλεύτηκα και μία φίλη κομμώτρια για την αναλογία του οξυζενε (μην τα κάψουμε κιόλας) και όλα πάνε μια χαρα. Προσωπικά θεωρώ ότι το πάν είναι να είσαι προσεκτικός και να μην αποπειραθείς να κάνεις απο μόνη σου θεαματικές αλλαγές. (ξανθό -μαύρο πχ. ή ξανθό κόκκινο) Αυτό το αφήνουμε στους επαγγελματίες.....
Αλλά απο την άλλη αν έχεις την δυνατότητα και πιάνει και λίγο το χεράκι σου γιατί να μην τα περιποιείσαι απο εκεί και πέρα μόνη σου?

Lydia7
17-09-09, 11:10
el11980 κ εγω παρολο που ειμαι κομμωτρια ποτε δεν εμεινα ικανοποιημανη απο τα κομμωτηρια,εφοσον πιανει το χερι σου κ εχεις κ φιλη κομμωτρια κ σε συμβουλευει ειναι οτι καλυτερο...
χρυσοχερα+μυαλο+κομμωτρια φιλη=αριστο αποτελεσμα!!!!!

salalala
25-09-09, 09:38
κοριτσαρες προσοχη με τα χρωματα!!! καλυτερα να πατε σ ενα κωμμωτηριο παρα μονες σας στο σπιτι (ειδικα αμα 8ελετε να ξανοιχετε τα μαλλια σας!!!) δεν ειμαι κωμμωτρια το λεω εκ πειρας, προσωπικα βαριεμαι τα κωμμωτηρια αλλα αν δεν υπηρχαν αυτη τη στιγμη θα κυκλοφορουσα με 3 χρωματα στα μαλλια απο 2 αποτυχημενες ντεκαπαζ (ναι 2 την ιδια μερα σ ολο το κεφαλι!!!! )ευτηχως που εχω γερη τριχα και δεν μου πεσαν!!!! ακομη πληρωνω το τιμημα της βαρεμαρας και της τσιγκουνιας μου μ ενα μαλλι που ειναι ομορφο βεβαια αλλα σκληρο,καμενο στις ακρες και με πληγες απο το ντεκαπαζ στον αυχιενα!! γι αυτο ποτε ξανα μονη στο σπιτι βαφη,ουτε καν ρεφλε!!!!

makouin
07-12-09, 21:48
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

elena5
05-09-10, 23:28
μια κουβεντα ειναι.....παντως ευχαριστουμε!!

iro
15-01-11, 17:43
thnks:D

SUNGIRL
15-01-11, 19:08
Poli kales plirofories- efharisto!

soti
25-01-11, 17:32
thanks!!