PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέντρα για πεζοδρόμιο

dimkanes
13-09-08, 09:40
Γειά σε όλους τους φίλους της ανθοκομίας. Ψάχνω τα κατάλληλα δέντρα για παρτέρι σε πεζοδρόμιο. Από τις διαφορες επιλογές που έχω μέχρι τώρα σκεφτεί έχω καταλήξει στα παρακάτω απαραίτητα χαρακτηριστικά:
http://www.art.siroko.gr/images/%CE%94%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A1%CE%9F.jpg
1. Να είναι φυλλοβόλο για να μη κλείνει το φως το χειμώνα αλλά να κάνει φύλλωμα και σκιά το καλοκαίρι.
2. Να αντέχει σε κρύο και χιόνι (χιονίζει στάνταρ 10 μέρες το χρόνο εδώ και συχνά από το βάρος του χιονιού σπάνε τα δέντρα). Λογικά τα φυλλοβόλα έχουν μικρότερη πιθανότητα για να σπάσουν ή να παγώσουν αλλά δεν το λέω και με βεβαιότητα.
3. Να μην έχει καρπούς (και γίνονται χάλια τα αυτοκίνητα από κάτω)
4. Να μεγαλώσει γρήγορα (μην περιμένω 15 χρόνια)
5. Να μη θέλει πολύ νερό (έχουμε και λειψειδρια)
6. Οι ρίζες του να μην καταστρέφουν πεζοδρόμια και παρακείμενα δίκτυα υδρευσης αποχέτευσης.

Όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες γιατί στα διάφορα φυτώρια που ρώτησα άκουσα αντικρουόμενα πράγματα.

pbarbalias
14-09-08, 00:18
Δύσκολο αυτό που ζητάς αλλά υποθέτω θα ακούσεις διάφορες γνώμες.
Αναρωτιέμαι τι θα είναι αυτό που θα ικανοποιεί και τα 6 ζητούμενα!

Εγώ πάντως έχω ελιές στο πεζοδρόμιο. Απλώς είναι κουρεμένες σαν μπάλες και έτσι δεν βγάζουν καρπούς. Όμως δεν είναι και φυλλοβόλες!

dimkanes
14-09-08, 08:22
Οι επιλογες που μου πρότειναν είναι :
1. Μουριά (η αρσενική που δεν κάνει μούρα). Πλεονεκτήματα: είναι φυλλοβόλο, ανθεκτικό, κάνει σκιά, μεγαλώνει γρήγορα, κλαδεύεται και δεν έχει πρόβλημα με χιόνι και παγετό. Μοναδικό και μεγάλο μειονέκτημα οι ρίζες. Κυριολεκτικά με πανικόβαλλαν ότι θα διαλυσει πεζοδρόμια και δίκτυα.
2 Πλατανος και λεύκα. Θέλουν πολύ νερό, ο πλάτανος δε μεγαλώνει γρήγορα. Πρόβλημα ρίζας επίσης.
3. Ευκάλυπτος. Δεν θέλει νερό, αλλά μεγαλώνει αργα και έχει και αυτός ρίζα.
4.Στελλάτα (η ροζ μανωλια) αυτό που βγάζει πρώτα τα άνθη και μετά λουλούδια. Είναι πολύ ακριβο, δε μεγαλώνει και πολύ γρήγορα και μπορεί να καεί με τον παγετό αν και γενικά θεωρείται αντοχής.
5. Αμυγδαλιές δεν μεγαλώνουν γρήγορα, αρρωσταίνουν εύκολα
6. Κορομηλιές (οι κόκκινες) σχεδόν το πιο καλό αλλά είναι κόκκινο. Και φυσικά έχουν καρπούς ακατάλληλα για αυτοκίντα από κάτω.

neossdd
15-09-08, 00:06

6. Κορομηλιές (οι κόκκινες) σχεδόν το πιο καλό αλλά είναι κόκκινο. Και φυσικά έχουν καρπούς ακατάλληλα για αυτοκίντα από κάτω.

Κρατησα μονο αυτο..

Οι καρποι του δεντρου δεν προκειτε να σου λερωσουν το αυτοκινητο.
Το πιο πιθανο ειναι να σου σπασει κανενα πιτσιρικι κανενα παθαρυρο η να σου κανει καμια λακουβα καθως θα προσπαθησει να παρει κανενα κορομηλο
Το κοκκινο χρωμα ειναι υπεροχο..
Θα ελεγα οτι μεγαλωνει σχετικα αργα.. διοτι ακριβως το ιδιο εχουμε στο πεζοδρομιο μας.. εδω και δυο χρονια!

Και κατι για την μουρια την ακαρπη.. την εχω δει σε πολλα πεζοδρομια στο Ηρακλειο Κρητης.. ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικο οσο λενε.. τα δεντρα ητανε θηρια.. και το πεζοδρομιο κανονικα!!

el1
15-09-08, 06:12
1. Μουριά

Καλημέρα!
κι εγώ στο πατρικό μου σπίτι έχω μουριά, 60 χρονών περίπου... λατρεμένη...
καρπούς δεν βγάζει πλέον
πεζοδρόμια, αυλή, δρόμος, σπίτι, στέκουν καλά, πολύ καλά!

ενώ στη πολυκατοικία στο πεζοδρόμιο έχουμε ακακίες... το μαύρο χάλι...
τις καταστρέφουν... αρρωσταίνουν...
τις λυπάμαι...

dimkanes
15-09-08, 14:11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

fox__a
08-10-08, 17:52
η ιπποκαστανια ειναι το πλεον καταλληλο ειδος

akritas_1
23-10-08, 20:38
Τι πιο όμορφο απο ένα έλατο η κέδρο, υπαρχουν πολλές ποικιλίες.
Συνέχεια πράσινο θα είναι και δεν βρωμίζει κάτω, γιατί δεν ρίχνει τίποτα κάτω, (όχι πεύκο).

dimkanes
24-10-08, 13:50
Τι πιο όμορφο απο ένα έλατο η κέδρο, υπαρχουν πολλές ποικιλίες.
Συνέχεια πράσινο θα είναι και δεν βρωμίζει κάτω, γιατί δεν ρίχνει τίποτα κάτω, (όχι πεύκο).
ψάχνω για φυλλοβόλο γιατί
1)Θέλω φως το χειμώνα και σκιά το καλοκαίρι.
2)Ρίχνει χιόνι τουλάχιστον 10 μέρες και έχουμε ατυχήματα (σπανε κλαδιά από το βάρος) ακόμα και πεύκα και κυπαρισσοειδή δεν γλυτώνουν (πρόπερσυ έσπασαν από το βάρος 7 πεύκα!!!!)
3) Τα έλατο/ κέδροειδή έχουν πολύ αργή ανάπτυξη και είναι ευάλωτα σε ασθένειες, το έλατο θέλει και πιο πολύ υψόμετρο για να πάρει τα πάνω του.
4)Τα φυλλοβόλα έχουν εναλλαγές χρωμάτων, ακολουθούν τις εποχές τα υπολοιπα είναι λίγο μονότονα.

η ιπποκαστανια ειναι το πλεον καταλληλο ειδος
Δεν ξέρω ποιό είναι καμμιά φωτογραφία?

marios18
26-10-08, 04:29
Γειά σε όλους τους φίλους της ανθοκομίας. Ψάχνω τα κατάλληλα δέντρα για παρτέρι σε πεζοδρόμιο. Από τις διαφορες επιλογές που έχω μέχρι τώρα σκεφτεί έχω καταλήξει στα παρακάτω απαραίτητα χαρακτηριστικά:
http://www.art.siroko.gr/images/%ce%94%ce%95%ce%9d%ce%a4%ce%a1%ce%9f.jpg
1. Να είναι φυλλοβόλο για να μη κλείνει το φως το χειμώνα αλλά να κάνει φύλλωμα και σκιά το καλοκαίρι.
2. Να αντέχει σε κρύο και χιόνι (χιονίζει στάνταρ 10 μέρες το χρόνο εδώ και συχνά από το βάρος του χιονιού σπάνε τα δέντρα). Λογικά τα φυλλοβόλα έχουν μικρότερη πιθανότητα για να σπάσουν ή να παγώσουν αλλά δεν το λέω και με βεβαιότητα.
3. Να μην έχει καρπούς (και γίνονται χάλια τα αυτοκίνητα από κάτω)
4. Να μεγαλώσει γρήγορα (μην περιμένω 15 χρόνια)
5. Να μη θέλει πολύ νερό (έχουμε και λειψειδρια)
6. Οι ρίζες του να μην καταστρέφουν πεζοδρόμια και παρακείμενα δίκτυα υδρευσης αποχέτευσης.

Όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες γιατί στα διάφορα φυτώρια που ρώτησα άκουσα αντικρουόμενα πράγματα.

Να βάλεις Στερκούλιες..

dory
30-11-08, 18:46
@dim sto pezodromio ti xwro exeis afhsei gia na mpei to dentro?
50 x 50cm?
tha proteina pseudakakia, pseudopiperia, akakia kwn/lews, kallwpistikh damaskhnia.

auta gia arxh!

yiannis_77
02-01-09, 21:06
Ego nomizo pos oi finikes isos na ine kali epilogi..

parisefi
20-02-09, 19:02
Φίλε μπορείς να βάλεις μια κλαίουσα, η οποία θα σου προσφέρει παχιά σκιά το καλοκαίρι, είναι φυλλοβόλο δέντρο, δεν έχει καρπούς και αναπτύσσεται τάχιστα, χωρίς ιδιάιτερη φροντίδα εκτός από άφθονο νερό.

dimkanes
22-02-09, 12:21
@dim sto pezodromio ti xwro exeis afhsei gia na mpei to dentro?
50 x 50cm?
Tha proteina pseudakakia, pseudopiperia, akakia kwn/lews, kallwpistikh damaskhnia.

Auta gia arxh!
Ναι για 50χ50 μιλάμε. Οι ακκακίες είναι φυλλοβόλες; Τη ψευδοπιπεριά δεν την ξέρω καμιά φωτογραφία; Η καλοπιστική δαμασκηνιά είναι η κόκκινη;

ego nomizo pos oi finikes isos na ine kali epilogi..
Οι φοινικες αποκλείονται γιατι έδω έχει κρύο (χιονίζει) δε νομίζω να αντέξουν, και δεν είναι και φυλλοβόλα....

Φίλε μπορείς να βάλεις μια κλαίουσα, η οποία θα σου προσφέρει παχιά σκιά το καλοκαίρι, είναι φυλλοβόλο δέντρο, δεν έχει καρπούς και αναπτύσσεται τάχιστα, χωρίς ιδιάιτερη φροντίδα εκτός από άφθονο νερό.
Δεν θέλω μεγάλη κατανάλωση νερού, και λόγω οικονομίας και λόγω καλοκαιρινών διακοπών (μη γυρίσω και τα βρω όλα κατάξερα), για τον ίδιο λόγο στον κήπο μου δεν έχω γκαζόν.

tzimalex
19-03-09, 14:47
ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΚΑΚΙΑ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΣ

tzimalex
19-03-09, 14:56
Ακακία Κωσταντινουπόλεως που όμως χρειάζεται κλάδεμα όταν φτάσει στα 2.50 μ ύψος σε ετήσια βάση διαφορετικά γίνεται τεράστια και θα λερώνει με τα άνθη της πεζοδρομια και αυτοκίνητα

sakmil
19-03-09, 21:58
amugdalia.einai katapliktiki tetoia epoxi.

TsoKas
25-03-09, 16:18
1. Μουριά (η αρσενική που δεν κάνει μούρα). Πλεονεκτήματα: είναι φυλλοβόλο, ανθεκτικό, κάνει σκιά, μεγαλώνει γρήγορα, κλαδεύεται και δεν έχει πρόβλημα με χιόνι και παγετό. Μοναδικό και μεγάλο μειονέκτημα οι ρίζες. Κυριολεκτικά με πανικόβαλλαν ότι θα διαλυσει πεζοδρόμια και δίκτυα.
2 Πλατανος και λεύκα. Θέλουν πολύ νερό, ο πλάτανος δε μεγαλώνει γρήγορα. Πρόβλημα ρίζας επίσης.
3. Ευκάλυπτος. Δεν θέλει νερό, αλλά μεγαλώνει αργα και έχει και αυτός ρίζα.
4.Στελλάτα (η ροζ μανωλια) αυτό που βγάζει πρώτα τα άνθη και μετά λουλούδια. Είναι πολύ ακριβο, δε μεγαλώνει και πολύ γρήγορα και μπορεί να καεί με τον παγετό αν και γενικά θεωρείται αντοχής.
5. Αμυγδαλιές δεν μεγαλώνουν γρήγορα, αρρωσταίνουν εύκολα

Εγώ θα σου πρότεινα τα (1) και (3).
Μουριά έβαλα τώρα για τα πλεονεκτήματά της, αλλά δεν έχω ακόμη άποψη.
Ευκάλυπτο που είχα μεγάλωσε γρήγορα, αλλά μου έσπασε όλα τα τσιμέντα και τον έκοψα..

dimkanes
28-04-09, 21:05
Για την κουρουπιά ξερετε τιποτα; Τις βλέπω παντού τωρα που ανθίζουν και δείχνουν πολύ καλές. Ξέρετε τι καρπό κάνει;

npapagri
29-04-09, 12:33
θα συμφωνησω για τις μουριες. εχουμε 3 μπροστα στο σπιτι πανω απο 20 χρονια και προσφερουν πολυ καλη σκια χωρις να δημιουργουν προβληματα και ιδιαιτερη βρωμια.

manoula
04-05-09, 17:09
Ακακία Κωσταντινουπόλεως
http://www.bees.gr/blog/uploaded_images/flower/flower.jpg

Κουτσουπιά (όχι κουρουπιά)
http://www.attiko-prasino.gr/Portals/0/ATTIKO_PHOTOS/Peristeri_Alsos/mov%20dentro-big.jpg

dimkanes
08-05-09, 20:48
Τελικά μάλλον κατέληξα στις κουτσουπιές.

neossdd
08-05-09, 22:59
Τελικά μάλλον κατέληξα στις κουτσουπιές.

Μερικες πληροφοριες ακομα..

Cercis siliquastrum

Κοινη ονομασια: Κουτσουπια, Δενδρο του Ιουδα, Κερκις κερατοειδης

Κορμός - Κόμη.: Υψος 6-12m, μέτριου ρυθμού ανάπτυξης, αυτοφυές. Φλοιός γκρίζος, λείος. Έχει όρθια ακανόνιστη κόμη

Φύλλα.: Απλά, ακέραια, λεία σκούρα πράσινα νεφροειδή και λειόχειλα

Άνθη.: Ρόδινα, εμφανίζονται πριν την έκπτυξη των φύλλων σε γυμνούς κλάδους και κορμό Φλεβάρη-Μάρτιο για 30-35 μέρες σε ταξιανθία βότρυ

Καρπός : Χέδρωπας ή λοβός

Πολλαπλασιασμός.: Σπόρο

iδιαιτερότητες.: Σε όλα τα εδάφη ανθεκτικό στην ξηρασία

Καλλωπιστική Αξία: Κατάλληλο για φύτευση στο αστικό περιβάλλον, υπό μορφή δενδροστοιχίας ή σε πάρκο μεμονωμένο

Καρπος¨

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Cercis_siliquastrum2.jpg

Ποικιλια 'Alba'

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Cercis_siliquastrum_alba.jpg

lola85
15-05-09, 18:54
Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και μια τιλιά (φλαμουριά). Νομίζω ότα καλύπτει όλες τις απαιτήσεις σου.

dimkanes
18-05-09, 22:03
Μερικες πληροφοριες ακομα..

Cercis siliquastrum

Κοινη ονομασια: Κουτσουπια, Δενδρο του Ιουδα, Κερκις κερατοειδης

Κορμός - Κόμη.: Υψος 6-12m, μέτριου ρυθμού ανάπτυξης, αυτοφυές. Φλοιός γκρίζος, λείος. Έχει όρθια ακανόνιστη κόμη

Φύλλα.: Απλά, ακέραια, λεία σκούρα πράσινα νεφροειδή και λειόχειλα

Άνθη.: Ρόδινα, εμφανίζονται πριν την έκπτυξη των φύλλων σε γυμνούς κλάδους και κορμό Φλεβάρη-Μάρτιο για 30-35 μέρες σε ταξιανθία βότρυ

Καρπός : Χέδρωπας ή λοβός

Πολλαπλασιασμός.: Σπόρο

iδιαιτερότητες.: Σε όλα τα εδάφη ανθεκτικό στην ξηρασία

Καλλωπιστική Αξία: Κατάλληλο για φύτευση στο αστικό περιβάλλον, υπό μορφή δενδροστοιχίας ή σε πάρκο μεμονωμένο

Καρπος¨

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/cercis_siliquastrum2.jpg

Ποικιλια 'alba'

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/cercis_siliquastrum_alba.jpg

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, και η λευκή είναι καταπληκτική. Το κρίμα είναι ότι δε βρίσκω στα φυτώρια (μαλλον πέρασε η εποχή της) και μόνο κάτι πολυ μικρά δεντράκια των 20€ έχουν ξεμείνει.
Μετά πιάνουν οι ζεστες και καλό φθινόπωρο.

Antonius
19-05-09, 04:41
το έχει ψαξει κανεις αν επιτρεπεται να φυτεψει καποιος στο πεζοδρόμιο ένα δεντρο;
Το λέω γιατί ειναι απαράδεκτο φαινόμενο
σε κάποιο μικρο πεζοδρόμιο
να φυτευει καποιος στη μεση ενα δεντρο
και να πρεπει να κατεβει στο δρομο ο πεζός.

yiorgo_b
20-05-09, 21:31
Ακακία Ροδομέταξη (Κων/πόλεως), Καλλωπισστική ροδιά, Καλλωπιστική Δαμασκηνιά, Κουτσουπιά, φλαμουριά ( αν και μεγαλώνει πολύ). Απέφυγε τον ευκάλυτπο, σε λίγα χρόνια οι ρίζες του θα σηκώσουν μέχρι και θεμέλια σπιτιού.

dory
25-12-09, 20:49
apo periergeia telika ti futepses kai se poia perioxh briskesai?

voreas2002
05-02-10, 21:27
Ή κουτσουπιά είναι εκπληκτικό δένδρο μόνο που είναι ακατάλληλο για αυτοκίνητα.Την περίοδο της ανθοπφορίας έχει μελιτώδη εκρίματα (κόλλα) που αν πέσει επάνω στο αμάξι δεν βγαίνει με τίποτα. Αν δεν υπάρχουν αυτοκίνητα το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Θα συμφωνίσω για τη φλαμουριά....

saintk
12-02-10, 17:38
θα σου πρότεινα να βάλεις gingo-biloba.Απο τα πλέον ανθεκτικά,και χρήσιμα φυτά.Ανθεκτικό : δένδρο που έχει επιβιώσει στη χιροσίμα μετα τη ρήψη της ατομικής βόμβας. Χρησιμο : μπορείς να ξεράνεις τα φύλλα του και να τα πίνεις σαν τσάι(αφροδίσιο)....:happy2:

ria25
17-06-10, 20:36
Akakia konstantinopoleos pisteuo einai oti kalitero!