PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριχοπτωση η κατι αλλο

gerajohn
28-09-08, 19:50
Πριν απο ενα μηνα εκλεισα τα 18 και εχω μακρια μαλλια εδω και 2 χρονια. Λογω το σχολειου που πηγαινα (ιδιωτικο) αναγκαζομουν να ισιωνω τα μαλλια μου για τουλαχιστον 1,5 χρονια. Εχετε υποψην πως παντα εκανα χωριστρα στη μεση του κεφαλιου. Το ισιωμα το εκανα με μια πρεσα/σιδερο (πειτε το οπως θελετε) της μανας μου. Τους τελευταιους μηνες εχω αρχισει να παρατηρω μια σταδιακη αραιωση των μαλλιων μου στην περιοχη της χωριστρας (οσο παει γινεται και πιο εντονο το χωρισμα των μαλλιων) η οποια δεν φαινεται οταν δεν ειναι ισια τα μαλλια μου καθως και στην <μυτη> που κανουν τα μαλλια στο μπροστινο μερος του κεφαλιου. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ποτε δεν ειχα παρατηρησει (ουτε εχω ακομα) εντονη τριχοπτωση. Ουτε οταν κανω μπανιο ουτε οταν χτενιζομαι ουτε στο μαξιλαρι. Ειδικα το τελευταιο δεν το δει εχω καθολου. Αν δεν ειχε αρχισει το αραιωμα στην <<μυτη>> που λεγαμε δε θα ανησυχουσα καθως πιστευω πως το προβλημα στην χωριστρα ειναι κυριως λογω του ισιωματος.

Τα σχολια δικα σας.

Υ.Γ.
Παππους, μπαμπας τους εχουν πεσει τα μαλλια. Περιεργως ο θειος μου γλιτωσε
Απο την πλευρα της μανας μου ολοι εχουν μαλλια. Το εχω παρει αποφαση πως θα μου πεσουν τα μαλλια απλα οχι τωρα που μπηκα στο πανεπιστημιο

manousos82003
28-09-08, 21:40
Το καλυτερο που θα μπορούσες να κανεις είναι να πας σε έναν δερματολόγο (πιστεύω αυτός θα μπορούσε να σε βοηθήσει περισσότερο).

Απ'όσο ξέρω υπάρχει μία λοσιόν, η οποία λέγεται Regain και βοηθάει στην βελτίωση της κατάστασης (και φυσικά χορηγήται με συνταγή γιατρού).Αν θες λεπτομέρειες.....

vaggelisb
02-10-08, 18:28
Το αν θα σου πέσουν τα μαλλιά ή όχι δεν έχει καμία σχέση με το αν τα έχεις μακριά ή κοντά ούτε με το αν τα ισιώνεις ή όχι. Άν είναι να πέσουν, θα πέσουν.
Αυτό που βλέπεις στην χωρίστρα , ειδικά όπως λες το βλέπεις όταν είναι ισιωμένα, είναι λογικό. Πάνε τα μισά από την μια τα άλλα μισά από την άλλη και βλέπεις μια γραμμή, αν δεν το έβλεπες αυτό δεν θα είχες χωρίστρα!
Τώρα, μιας και το θέμα σε απασχολεί, και καλά κάνει, υπάρχουν διάφορες λύσεις. Ο δερματολόγος μπορεί να σου πει τι να κάνεις. Regain μόνο αν στο πει ο γιατρός. Αν θες κάτι άλλο μπορείς να πας σε ένα κομμωτήριο και να πάρεις αμπούλες Aminexil της Kerastase και ένα σαμπουάν Bain Prevention (αυτό από μόνο του δεν κάνει και πολλά πράγματα).
Αν θέλεις κάτι άλλο , μπορείς να ρωτήσεις.

gonidis33
06-10-08, 00:30
www.fairhair.gr .

Μιλησα για την περιπτωση μου και εδω http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=373359&page=2&highlight=%F4%F1%E9%F7%EF%F0%F4%F9%F3%E7
στην οποια εχω αποδεδειγμενα κληρονομικη τριχοπτωση με χαρτι γιατρου , (κ οχι λογω διατροφης-αγχους-ελλειψης βιταμ.)

Μου επεφταν τα μαλλια 2 χρονια κ αραιωναν σταθερα λιγο λιγο κ ξεκινησα θεραπεια με 2-3 ειδικες λοσιον - σαμπουαν , εδω κ 4 χρονια , κ η αραιωση σταματησε κ τα μαλλια μου αντι να λιγοστευουν σιγα σιγα οπως ειναι το φυσιολογικο για την περιπτωση μου ειναι κ σε καλυτερη κατασταση ακομη κ απο τοτε ! :)

Πληροφοριακα εβαζα , πριν 4 χρονια, πριν ξεκινησω fairhair , regain χωρις ουσιαστικα κανενα αποτελεσμα για 6-7 μηνες ,οποτε κ εννοειται το σταματησα αφου οδευα οπως κ το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που το χρησιμοποιουν στην σταδιακη αραιωση .

Aυτα κ ελπιζω να μη μου πουν μερικοι οτι ειμαι της εταιρειας κ λοιπες @%$&%$ .

Απλα ειναι τετοια η ικανοποιηση κ η χαρα μου που ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ κ τα μαλλια μου ειναι πολυ καλα αν οχι κ πυκνα , ενω πηγαινα για μεγαλη αραιωση μπροστα κ στις γωνιες πλαγια, που θελω να το μεταδωσω σε παιδια που εχουν παρομοιο προβλημα.

shantimar
15-10-08, 17:25
Πέρα απ'ό,τιδήποτε άλλο κάνεις, άλλαζε πού και πού το σημείο της χωρίστρας, να είναι λίγο προς το πλάϊ, πότε αριστερά, πότε δεξιά. Ας μην είναι πάντα στο ίδιο σημείο. Δοκίμασε και να τα χτενίζεις προς τα πίσω (με τζέλ αν χρειάζεται), ή ζιγκ-ζαγκ. Γιατί και μόνον η βαρύτητα απ'τη μιά κι απ'την άλλη θα τα τραβάει.
Και οι κοπέλλες που τα τραβάνε πολύ πίσω και κάνουν αλογοουρά, έχουν αραίωση γύρω από το μέτωπο. Το τράβηγμα (είτε με λαστιχάκι είτε απλά με τη βαρύτητα, όπως στη δική σου περίπτωση, κι όσο μακραίνει το μαλλί τόσο πιό βαρύ είναι) δεν κάνει καλό. Πίστεψέ με, εγώ έχω μαλλιά μακριά ώς τη μέση (είμαι γυναίκα) και τό'χω ψάξει το θέμα πάνω από τρείς δεκαετίες, τι κάνει καλό και τι όχι.
Επίσης βάζε λάδι ταχτικά. Τέσσερεις ώρες να μείνει, χλιαρό, και μετά λούσιμο.