PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλυτερο antivirus και antispyware

Σελίδες : [1] 2

Mortis19
05-10-08, 08:55
Ποιο ειναι το καλυτερο antivirus και ποιο το καλυτερο antispyware κατα τη γνωμη σας. εγω αυτη τη στιγμη εχω το nod32 απο antivirus και το spybot απο antispyware..

bagoras
05-10-08, 09:21
an exeis upologisth dunato kai me mpolikh ram den uparxei kalutero prama apo to norton internet security.
pantws se oles ti periptwseis oti kai na valeis na protimhseis souita (internet security) giati exei mia efarmogh pou elegxei gia ious kai spyware klp.twra esy exeis mia gia ious kai mia gia spyware.prama pou shmainei oti sou trweei porous.
gia mena oi teleutaies sou epiloges tha prepei na einai to nod32 kai panda.
to kaspesky kalo einai alla katanallwnei kai auto porous xwris logo giati scanarei otidhpote kinitai gia polles fores askopa.

Mortis19
05-10-08, 09:23
an exeis upologisth dunato kai me mpolikh ram den uparxei kalutero prama apo to norton internet security.
pantws se oles ti periptwseis oti kai na valeis na protimhseis souita (internet security) giati exei mia efarmogh pou elegxei gia ious kai spyware klp.twra esy exeis mia gia ious kai mia gia spyware.prama pou shmainei oti sou trweei porous.
to kaspesky kalo einai alla katanallwnei kai auto porous xwris logo giati scanarei otidhpote kinitai gia polles fores askopa.

Norton den vazw me tpt... To panda ontws einai xalia... To nod k to kaspersky einai mia xara pisteyw...

grpa111
05-10-08, 09:49
Norton den vazw me tpt... To panda ontws einai xalia... To nod k to kaspersky einai mia xara pisteyw...

+1 gia to norton liga les
einai makran to xeirotero...:ras:

nod kai kaspersky einai ta kalutera..
alla egw protimw to kaspersky...:)

bagoras
05-10-08, 09:52
re morti19 afou ta apokleieis ola kai exeis katalhxei se 2 giati mas rwtas tote?
egw sou milw ek peiras...apo to 1996 eimai sto internet kai to thema auto panta me apasxolouse

Mortis19
05-10-08, 09:53
re morti19 afou ta apokleieis ola kai exeis katalhxei se 2 giati mas rwtas tote?
egw sou milw ek peiras...apo to 1996 eimai sto internet kai to thema auto panta me apasxolouse

Δεν εχω καταληξει. Απλα το norton το εχω δοκιμασει κ ειναι χαλια... Ευχαριστω παντως θα τα λαβω υποψιν μου αυτα για τα internet security

Dimitris®
05-10-08, 10:33
Καλημέρα!
Περιττό είναι να πω πως ξεκινάει άλλη μία μακράς διαρκείας κουβέντα :)...
Λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα nod. Ελαφρύ, αξιόπιστο, τι άλλο θες?
Αυτά :)

bagoras
05-10-08, 10:39
vre paidia o mortis thelei kai antivirus kai antispyware.
pisteuw oti sumfwnoume na valei mia souita pou ta kanei kai ta 2 tautoxrona.
to kaspesky kalo einai den lew.
to nod pali exei faei kokkinh karta apo mena.
eidate pou oi apopseis diustantai?
oso gia to norton grpa111 apo pou to katalavaineis oti einai makran to xeirotero?
pws mporei na katalavei kapoios an ena antivirus den kaneis kala th douleia tou?
afou sxedon oloi oi ioi pou kukloforoun einai pleon anagnwrisimoi apo ola.
kai sthn telikh poso eukola tha kwlousame ena dunato io?
thumamai otan vghke o worm blaster w92 pou ekane restart to pc kai eixe gonatisei etairies.
to 2004 htan an den kanw lathos.
allaza antivirus san ta poukamisa mexri na vrw kapoio pou na ton piasei.
diavaza sunexeia arthra gia na dw ti paizei.ithela na glitwsw to format.
kai omos prwth h symantec (pou exei to norton) evgale prwta to removal tool sto site ths kai meta to evale kai sto antivirus.na deite pws pwlouse san trelo tote to norton.

Mortis19
05-10-08, 10:42
Το norton ειναι καλο ως προς την ευρεση ιων δεν λεω... Αλλα ειναι παρα πολυ βαρυ. Καταλαλωνει πολλους πορους ασκοπα...

Nightcrawler©
05-10-08, 10:59
Δεν είχα πρόβλημα πριν 10 χρόνια με επεξεργαστή 1,3Ghz και μνήμη 256MB και καταναλώνει η έκδοση 2009 στους δικούς σας υπολογιστές σήμερα με Dual και Quattro και 4GB μνήμη; Από αυτή την καραμέλα ότι είναι βαρύ και καταναλώνει πόρους,έχει μείνει μόνο η γεύση.Καιρός για άλλη καραμέλα! Ενημερωθείτε λίγο για τις νέες εκδόσεις γιατί το ράδιο αρβύλα δεν κάνει καλό στο αντικείμενο.Η πλειοψηφία των χρηστών εδώ μέσα "έχουν ακούσει" , "τους έχουν πεί" και γενικά μια νεφελώδης κατάταση μισοπληροφοριών.
Έτσι κι αλλιώς τζαμπατζέ και πειρατικά τα βάζετε όλα,δοκιμάστε και το Norton 2009 και μετά πείτε και στους υπόλοιπους την σωστή πλέον άποψή σας,όποια και να'ναι αυτή.

Προς το παρών δεν έχω Norton γιατί έχω άλλους τρόπους να φυλάγομαι,αλλά τα καλύτερα στην αγορά είναι όπως έχω ξαναπεί βάση τέστ που διαρκεί επί 38 συνεχόμενες εβδομάδες σε Γερμανικό περιοδικό τα: Antivir (εμπορική έκδοση), G Data,Kaspersky,Norton,F Secure,McAfee,Antivir (Freeware έκδοση) και τέλος το Panda που panta τελευταίο βγαίνει από την αρχή του τέστ....

grpa111
05-10-08, 11:03
sumfwnw se auto pou leei o mortis...einai paaaara polu varu
kai deuteron eixa to norton 2007 ena xrono
se kathe scan edeixne ola kala...
to evgala na dokimasw to kaspersky pou apo tin prwti stigmi etrexe san na min upirxe sto pc
acoma kai sto scan katanalwnei elaxistous porous sugritika me to norton
kai me to pou to evala vrike kai evgale tou kosmou tis apeiles :ras:
na pw tin alitheia den dokimasa tis pio prosfates ekdoseistou norton

bagoras
05-10-08, 11:13
sumfwnw se auto pou leei o mortis...einai paaaara polu varu
kai deuteron eixa to norton 2007 ena xrono
se kathe scan edeixne ola kala...
to evgala na dokimasw to kaspersky pou apo tin prwti stigmi etrexe san na min upirxe sto pc
acoma kai sto scan katanalwnei elaxistous porous sugritika me to norton
kai me to pou to evala vrike kai evgale tou kosmou tis apeiles :ras:
na pw tin alitheia den dokimasa tis pio prosfates ekdoseistou norton

kaneis lathos....prepei na xereis na xehwrizeis tis apeiles.
an prosexeis to kaspesky vriskei akoma arxeia twn windows ta opoia ta thewrei apeilei gia ton tropo pou kinountai.
mexri kai to exe enos paixnidiou (original parakalw) mou to eixew thewrhsei san apeilei kai me enoxlouse.
den kinountai ola ta avirus me ton idio tropo.
kai telos mhn akoute tous allous ti sas lene alla na deite monoi sas.
oso varia kai na einai ta norton sigoura veltiwnontai.alliws poios o logos na vgainoun kainourgies ekdoseis....

kai kati allo.....
to an tha einai vary ena avirus den exartatai mono apo to idio kai oute kai apo th sunthesh tou pc (ram cpu klp)
exartatai kai to sunolo twn programmatwn pou trexoun ekeinh thn wra.
o sundiasmos twn programmatwn pou exeis egatesthmena paizoun shmantiko rolo.
an exeis 5 progz pou sunexeia elegxoun efarmoges mesw internet, kai ton avirus prepei na ta elegxei ola tha zoristei ennoeitai.
ekei tote koitane ole kai lene oti to avirus mou trwei porous.
gia na trwei porous paei na pei oti scanarei ta prammata pou kinountai sto pc sou.
opote opoio kai na valeis an to pc einai fortwmeno pali provlhma tha uparxei

grpa111
05-10-08, 11:30
koita na sou pw...
otan evgala to norton 2007 kai evala to kaspersky 6 den allaksa tipote allo sto pc
oute hardware oute software
ekeino sugkrinw sto idio pc kai lew oti itan i mera me ti nuxta

alehi
05-10-08, 11:46
loipon ego de xero apo periodika kai tetia pou kato kato borei kai na xrimatodotountai leo borei de xero. loipon to norton pisteuo mexri 2004 ante 5 itan korifaio (monopolio sxedon) tora exei apla to onoma. fisika ena antivirus exei kai thetika kai arnitika (kaneis den einai teleios). borei px ena na nai korifaio alla to pc na min borei na bei sto internet apo tin asfaleia. to allo borei na nai metrio alla gia enan meso xristi kai ipopsiasmeno na einai mia xara. to allo na nai poli elafri alla ok euxaristo den kourazei to pc alla otan erthei enas ios tha sou pei oriste exeis io alla den boro na tou kano kati...
kaliteros sindiasmos? ipopsiasmenos (oxi na patas f@ck bodies in athens i na katevazeis video eikones me onoma see this kai tetia NA MIN DEXESE STO MSN arxeia rar megethous 1 kb etsi) kai ena metrio antivirus kai eisai ok!!
tha po kai tora kai ta dika mou exo to panda polla xronia ipologistis m den exei xalasei pote apo io kai tetia pethane apo fisika aitia. oute kathisterouse kai oute kathisteri tora. otan ena xrono sto mesodiastima eixa to nod prin 2 xronia peripou akouga korifaio programma kai tetia ti kerdisa? treis oreos kaloservirismenous ious pou den ixere ti prepi na tous kanei to nod eutixos itan kati vlakeies oxi kati to tromero. xanavala panda kai meta ta vrike ta diegrapse kai paei.
auta ta liga !!!!!

bagoras
05-10-08, 11:49
sumfwnw me ton prolalhsanta!!!
an patas klik panw se tsontes tote den se swzei tipota.
opws eipe kai pio panw o filos mas o Siourdontamaro xerei na fulagetai.
dhladh prosexei pou mpainei kai ti kanei!

ikskarda
05-10-08, 12:01
nod32 apo auta pou agorazontai

avira , bitdefender apo ta free

Mortis19
05-10-08, 12:25
Eleipa k exasa tin syzitisi... Loipon egw exw dokimasei norton 2007 k norton 2008 k den me voi8ousan ka8olou. Itan poli varia... To 2009 den to exw dokimasei akoma. To kaspersky einai kalo alla opws eipe k o bagoras vriskei io ka8e ti poy tou fenetai oti kineitai ipopta... Ka8e paixnidi pou pigaina na anoi3w tou evriske io... Gi auto k to svisa.. Ara kai to kaspersky 2008 den me afise eyxaristimeno. Twra exw to nod32 poy mexri simera den me eixe apogoiteysei.. Apla epeidi egine kati me to pc mou, pou mporei na ofeilotan enas ios gi auto, an kai ton vrike to nod k ton ka8arise (o siourdontamaro ta 3erei kalytera :p) koitazw gia alles kalyteres lyseis. To antivir pou proanafer8ike to exw dokimasei k einai to kalytero free antivirus kata ti gnwmi mou... To panda episis opws 3anaeipa einai to xeirotero antivirus kata ti gnwmi mou...

To spybot pali apo antispyware me exei afisei apolyta eyxaristimeno, mono pou den exei real-time protection gia ton firefox... Exw kai to spyware doctor to opoio lene oti einai kalo, alla den exw anoixto to rt protection gt einai poli vary kata ti gnwmi mou... Einai pisteyw to antistoixo tou norton se antispyware :)

A kai kati akoma. Enas filos mou eixe to norton 2007. Kapoia stigmi to pc tou arxise na kollaei k na tou kanei diafora eytrapela. Scanare me to norton olo to pc alla den vrike tpt. Alla epeidi to norton elige (to xe ay8entiko) katevase to nod32 meta apo symvouli mou :) kai vrike ton io kai ton esvise.

Someone...
05-10-08, 12:56
Δεν εχω καταληξει. Απλα το norton το εχω δοκιμασει κ ειναι χαλια...

Για πες και σε μας πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Στο είπε το ίδιο πως είναι χάλια ή ήταν χάλια ντυμένο όταν δώσατε ραντεβού;

Από αυτή την καραμέλα ότι είναι βαρύ και καταναλώνει πόρους,έχει μείνει μόνο η γεύση.Καιρός για άλλη καραμέλα!

Μου κάνει εντύπωση το πως αναφέρεσαι σε καραμέλες.
Έχω διαπιστώσει πως είσαι πολύ έξυπνος και καλά ενημερωμένος σε πολλά θέματα (έχουμε τσακωθεί κιόλας αν με θυμάσαι καλά).
Το αν έχεις δίκιο ή όχι δεν μπορώ να το κρίνω και δεν πρέπει κιόλας.
Απλά θα μπορούσες να μας πεις κι εσύ τον τρόπο με τον οποίο προστατεύεσαι για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι από σένα.
Άλλη μία φορά δηλαδή που σου δίνεται η δυνατότητα να γίνεις παράδειγμα προς μίμηση και αυτή τη φορά μιλάω τελείως φιλικά απέναντί σου.

Όσο για τους υπόλοιπους, μην πιστεύετε κανέναν και τίποτα.
Ο καλύτερος τρόπος για να προστετευτείτε, είναι μπροστά στα μάτια σας!!!
Ποιος είναι αυτός;
Πολύ απλά δεν βάζετε antivirus!
Και πριν με περάσετε για ανισσόροπο, θα σας εξηγήσω το γιατί.
Είτε το πιστεύετε είτε όχι, στις μέρες μας περισσότερο πονοκέφαλο μας προκαλεί το γεγονός σχετικά με το τι πρέπει να εγκαταστήσουμε στο pc μας από τους ίδιους τους ιούς και τα συναφή τους.
Έχω κουραστεί να διαβάζω νέα topics με παρόμοιες απορίες.
Το 'χω πει και θα το ξαναπώ και τώρα.
Εφόσον αποφασίσετε να βάλετε antivirus ή ότι άλλο, αφιερώστε λίγες μέρες (ίσως κι εβδομάδες) για να δοκιμάσετε με τα ίδια σας τα μάτια μερικά από τα αμέτρητα προγράμματα ασφαλείας που κυκλοφορούν.
Πιστέψτε με και εμπειρίες θα αποκομμίσετε απ' το καθένα και τελικά θα μείνετε με το κεφάλι σας ήσυχο.
Τέλος, πάρτε το χαμπάρι, κανένα antivirus δεν είναι σε θέση να σας προστατεύσει επαρκώς αν εσείς οι ίδιοι δεν ελέγχετε τον εαυτό σας και μπαίνετε ή και κατεβάζετε ότι να 'ναι και απ' όπου να 'ναι.
Είμαι κάπου λάθος;

Mortis19
05-10-08, 13:08

Πως θα ειμαστε προστατευμενοι αν δεν βαλουμε antivirus ρε φιλε? Παει η αδερφη μου π.χ. και παταει σε καποιο site καταλαθως το οποιο εχει ιο, αν δεν εχω antivirus θα ειμαι ακομα μια χαρα?

Επισης ο φιλος μας ο siourdontamaro εχει ubuntu γι αυτο ειναι και καλα προστατευμενος...

bagoras
05-10-08, 15:02
uparxoun filtra morti19 pou exei akoma kai o internet explorer wste na apofeugeis epikinduna site xwris upografh, kai akoma mporeis na kleidwseis ta tsontosite akomh kai apo ton isp provider sou.
opws eipe kai o Someone oti antivirus kai na valeis an esu patas klik opou na nai tha thn pathseis kapoia stigmh.
kai gia allh mia fora tha pw oti o kathenas krinei me thn empeiria tou.
o filos sou pou eipes me to norton den evgale akrh (an ontos einai alitheia) enw emena me eswse se paromoia stigmh.
an thes na to dokimaseis mpes sthn astalavista katevase oti neo io uparxei kai tsekare ton me opoio antivirus goustareis.auto pou den tha to vriskei mhn to vazeis!!!
apla prammata.
kai panw apo ola prosoxh pou mpainoume....

emxa2k
05-10-08, 15:23
...η συζήτηση είναι "ατέρμονη" όπως θα διαπιστώσετε και σε πολλά αγγλόφωνα και μη άλλα sites ("σφάζονται" παλικάρια για το "καλυτερότερο")...ας "αναλωθούμε" καλύτερα σε πιο ουσιαστικά θέματα... :-)

Ν900
05-10-08, 15:48
post deleted by P900

Mortis19
05-10-08, 15:52
Oκ bagoras δεν διαφωνισα ως προς το οτι δεν πρεπει να προσεχουμε που πηγαινουμε και τι κανουμε στο internet. Εννοειται πως αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Αλλα σημερα δεν μπορεις να εχεις υπολογιστη με συνδεση στο internet χωρις antivirus... Μην τρελαθουμε εδω μεσα. Δεν λεω ο φιλος μου ειναι απειρος απο υπολογιστες, παντως παρα το οτι το norton ειναι αρκετα καλο ως προς την ευρεση ιων και ως προς την προστασια, πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειναι βαρυ. Πολλα περιοδικα που ασχολουνται με το θεμα το βγαζουν πρωτο, χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν εναι βαρυ. Εγω που εχω vista με 3GB RAM και ειμαι gamer δεν μπορω να εχω το norton γιατι δεν με βολευει καθολου. Eσενα στην δουλεια σου μπορει να σε βολευει. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι ελαφρυ..

~mxls~
05-10-08, 15:55
to norton ontws einai ena ap'ta pio axrista antivirus. to eixa dokimasei kai pio palia kai den eixa meinei euxaristhmenos. pio prosfata mou to dwsane dwrean me to laptop pou agorasa. to evala gia merikes meres kai telika katelikse sta skoupidia mazi me to paketo.

Ta pio sovara antivirus shmera einai to GDATA, to kaspersky kai to nod32.
eixa dokimasei to gdata prin 2 mhnes kai mporw na pw oti htane to mono pou me kalypse plhrws. to kaspersky eksairetiko opws panta. kai to nod para poly kalo.
Afou elikse to trial tou gdata apofasisa kai to agorasa au8entiko. akrivotero men ap'ta ypoloipa alla. . . aksizei ta lefta.

To Nod einai stin korifi.
Egw twra prosfata exw akousei peri GDATA.Einai ontws oso kalo mou exoun pei?!
Ti kalytero exei na epidei3ei se sxesi me to Nod?!:judge:

Mortis19
05-10-08, 15:59
Το g data δεν το χω δοκιμασει αλλα λενε οτι ειναι γ@μ@το. Ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις σπασμενο, και γι αυτο το αποριπτω για την ωρα...

Και κατι αλλο. Εχω 2 φιλους ο ενας προγραμματιστης και ο αλλος τεχνικος (υπολογιστων). Και οι 2 μου εχουν προτεινει το nod32... Ο ενας παλι λεει οτι antivirus και να βαλω καλο ειναι και ο αλλος μου λεει οτι ολα ειναι καλα εκτος απο το Norton και το panda... (Περυσι μου τα χαν πει αυτα που εκανα format και εψαχνα για antivirus)

~mxls~
05-10-08, 16:13
Το g data δεν το χω δοκιμασει αλλα λενε οτι ειναι γ@μ@το. Ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις σπασμενο, και γι αυτο το αποριπτω για την ωρα...

Και κατι αλλο. Εχω 2 φιλους ο ενας προγραμματιστης και ο αλλος τεχνικος (υπολογιστων). Και οι 2 μου εχουν προτεινει το nod32... Ο ενας παλι λεει οτι antivirus και να βαλω καλο ειναι και ο αλλος μου λεει οτι ολα ειναι καλα εκτος απο το Norton και το panda... (Περυσι μου τα χαν πει αυτα που εκανα format και εψαχνα για antivirus)
Exw pantws 8a arxisw apo smr kiolas n rwtisw gia GDATA.
Pantws apo to Nod den exw parapona.
Oso gia antispy,to SUPER Antispyware einai ok.To doctor mou fanike poly mapa:judge:
Ayto pali tin paleyei mia xara.

billakos_m
05-10-08, 16:19
Το GDATA δεν το εχω δοκιμασει, και με τοσα καλα λογια που λετε θα το ψαξω.
Ο συνδυασμος που εχω εγω στο δικο μου pc ειναι F-secure και Spybot φυσικα.
Το F-secure το εμαθα οταν πρωτομπηκα στην σχολη και το ειδα στους server και για μενα ειναι αρκετα καλο.
Θεωρω κορυφαιο και το Antivir, το οποιο ομως μου crashare το μtorrent και το εβγαλα.

Αυτα απο μενα..

Mortis19
05-10-08, 16:20
To χει ενας φιλος μου το SUPERantispyware. Αληθευει οτι ειναι καλο γτ εγω λιγο που το δα μου φανηκε μαπα???

Kαι για το f-secure εχω ακουσει καλα λογια, αλλα δεν το χω δοκιμασει.. Ευκαιρια να το κανω :)

~mxls~
05-10-08, 17:25
Oxi den einai.
To vriskeis eykola spasmeno,kai an 8es dokimase.

Ν900
05-10-08, 17:34
post deleted by P900

Nightcrawler©
05-10-08, 17:40
Για πες και σε μας πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Στο είπε το ίδιο πως είναι χάλια ή ήταν χάλια ντυμένο όταν δώσατε ραντεβού;

Μου κάνει εντύπωση το πως αναφέρεσαι σε καραμέλες.
Έχω διαπιστώσει πως είσαι πολύ έξυπνος και καλά ενημερωμένος σε πολλά θέματα (έχουμε τσακωθεί κιόλας αν με θυμάσαι καλά).
Το αν έχεις δίκιο ή όχι δεν μπορώ να το κρίνω και δεν πρέπει κιόλας.
Απλά θα μπορούσες να μας πεις κι εσύ τον τρόπο με τον οποίο προστατεύεσαι για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι από σένα.
Άλλη μία φορά δηλαδή που σου δίνεται η δυνατότητα να γίνεις παράδειγμα προς μίμηση και αυτή τη φορά μιλάω τελείως φιλικά απέναντί σου.

Όσο για τους υπόλοιπους, μην πιστεύετε κανέναν και τίποτα.
Ο καλύτερος τρόπος για να προστετευτείτε, είναι μπροστά στα μάτια σας!!!
Ποιος είναι αυτός;
Και πριν με περάσετε για ανισσόροπο, θα σας εξηγήσω το γιατί.
Είτε το πιστεύετε είτε όχι, στις μέρες μας περισσότερο πονοκέφαλο μας προκαλεί το γεγονός σχετικά με το τι πρέπει να εγκαταστήσουμε στο pc μας από τους ίδιους τους ιούς και τα συναφή τους.
Έχω κουραστεί να διαβάζω νέα topics με παρόμοιες απορίες.
Το 'χω πει και θα το ξαναπώ και τώρα.
Εφόσον αποφασίσετε να βάλετε antivirus ή ότι άλλο, αφιερώστε λίγες μέρες (ίσως κι εβδομάδες) για να δοκιμάσετε με τα ίδια σας τα μάτια μερικά από τα αμέτρητα προγράμματα ασφαλείας που κυκλοφορούν.
Πιστέψτε με και εμπειρίες θα αποκομμίσετε απ' το καθένα και τελικά θα μείνετε με το κεφάλι σας ήσυχο.
Τέλος, πάρτε το χαμπάρι, κανένα antivirus δεν είναι σε θέση να σας προστατεύσει επαρκώς αν εσείς οι ίδιοι δεν ελέγχετε τον εαυτό σας και μπαίνετε ή και κατεβάζετε ότι να 'ναι και απ' όπου να 'ναι.
Είμαι κάπου λάθος;

Δεν θυμάμαι φίλε μου,αλλά και να έχουμε "τσακωθεί" , περασμένα ξεχασμένα,λυπάμαι πολύ.Δεν συγκρατώ καυγάδες σε φόρουμ και μπορεί να "τσακωθώ" με κάποιον και την άλλη μέρα ή επόμενο post να τον βοηθήσω όσο μπορώ.Μια παρέα είμαστε με τα καλά και τα κακά μας και φυσικά τα...περαστικά μας!

Όσο για μένα,από το 1999 μέχρι πριν 5μήνες είχα Norton Internet Security.Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα,παρ'όλο που το PC μου τότε θεωρείται "άβακας" σήμερα.Αυτά με τους "πόρους" δεν μπορώ να τα διαβάζω γιατί συγχίζομαι.Η συντριπτική πλειοψηφία των μελών εδώ μέσα καθώς και σε άλλα φόρουμ όπου βοηθώ κόσμο,χρησιμοποιούν κατά το ελάχιστο τις δυνατότητες ενός υπολογιστή.
Τι κάνουν; Κατεβάζουν έργα και μουσική από το πρωί μέχρι το βράδυ ! Για ποιούς πόρους μιλάμε τότε;Τι να τους κάνει τους "πόρους" ένα σύστημα που 24/7 λειτουργεί ώς κατεβαστήρι;

Από την άλλη,δε ξέρω τι μανία είναι αυτή που γεμίζουν τα συστήματά τους με :
5 Toolbars,3 προγράμματα προστασίας,5 προγράμματα "τσάτ",3 System programms (CCleaner,Hdd Cleaner,Total Cleaner και ότι έχει σχέση με σφουγγαρόπανα) , 5 Antispyware , 3 προγράμματα επεξεργασίας βίντεο, το Nero 8 που το έχουν μόνο και μόνο για να καίνε δισκάκια ενώ είναι πρόγραμμα κοντά στο 1GB !!! Μεγαλύτερο δηλαδή από το λειτουργικό το ίδιο! Για επεξεργασία είκόνας ΟΛΟΙ σκοτώνονται να βάλουν το Photoshop που είναι "Ο" φαταούλας σε "πόρους" και κάνουν τι; Κάνουν τούμπα τις φωτογραφίες και τις κάνουν μικρότερες! Με τι; Με ένα πρόγραμμα των 3GB!!! Κατεβάζουν το Adobe reader που είναι πάνω από 120ΜΒ μόνο και μόνο να ανοίγουν έγγραφα pdf τρείς φορές τη βδομάδα! Κατεβάζουν πλήρη σουίτα Office της MS για το τίποτα!6 δαφορετικούς players για την μουσική και τα βιντεάκια.Προγράμματα,προγραμματάκια που η λίστα τελειωμό δεν έχει.Γεμάτος ο υπολογιστής από αχρείαστα προγράμματα που το καθένα έχει πρόσβαση στο ίντερνετ για να επικοινωνεί με τα κεντρικά του και να ψάχνει για updates (κατά τα άλλα τα Windows μας φταίνε γιατί "μας παρακολουθούν"....

Αυτά όλα τα "καρκατσόλια" έχει σκεφτεί κανείς τι πόρους τραβάνε; Ένα κάρο σκουπίδια που το μόνο που κάνουν είναι να "κοσμούν" το desktop με τα χλιδάτα εικονίδιά τους...και μας φταίει το Νόρτον που είναι πολύ βαρύ....ότι πείτε!

Επιστρέφουμε στα δικά μου που ρωτάς:

Μετά το τελευταίο σύστημα που συναρμολόγησα πριν 5 μήνες για προστασία έχω βάλει "για δοκιμή" μια έκδοση του Kaspersky που είναι δωρεάν για ένα χρόνο (κάθε 3 μήνες παρέχεται δωρεάν κλειδί για άλλους 3 μήνες) από ένα περιοδικό.
Δε βλέπω καμία διαφορά στην ανταπόκριση του συστήματος σε θέμα "βάρους" ούτε και σε ασφαλείας σε σχέση με τον "κίτρινο"

Από την άλλη,όταν πρόκειται να πάω σε καμιά "ύποπτη" και υψηλού κινδύνου σελίδα για αρκετή ώρα,δε ρισκάρω,και ή θα μπω με Virtual PC (αν εκείνη την ώρα δουλεύω Windows) ή αλλιώς θα μπω με Ubuntu αν ξεκίνησα την "συνεδρία" με αυτό.Τα πλεονεκτήματα για οποιον ξέρει,γνωστά,για όποιον δεν ξέρει μπορώ να του τα πω.

Τέλος ένας πολύ απλός τρόπος για επιπλέον ασφάλεια στο σερφάρισμα είναι να δημιουργήσει κανείς έναν λογαριασμό περιορισμένων δυνατοτήτων και να μπαίνει με αυτόν στο ίντερνετ.Οι πιθανότητες να κολλήσει ιό είναι οι ίδιες αλλά να πάρει κανείς τον έλεγχο του υπολογιστή από μακριά,πολύ λίγες.Πόσοι το γνωρίζουν αυτό να σηκώσουν το χέρι...!

Στις τελευταίες εκδόσεις που αναφέρθηκα στο άλλο μήνυμα,και ο "πράσινος" και ο "κίτρινος" δείχνουν να έχουν αλλάξει πολύ.Ο κίτρινος εγκαθίσταται σε ταχύτητα αστραπή (μιλάνε για κάποια δευτερόλεπτα) Και οι δύο μετά το πρώτο Full Scan ελέγχουν μόνο αλλαγές στο σύστημα.Κάτι που τους κατατάσει στην κατηγορία "φτερού" όσο αφορά το "βάρος" Το Kaspersky για πρώτη φορά έρχεται και με Virtual Keyboard (κάτι που το Ubuntu έχει από τη μάνα του...) ώστε να δίνει κανείς άφοβα passwords και άλλα ευαίσθητα στοιχεία σε φόρμες που απαιτείται.(Internet Banking-Forums-eBay-e-Shops κλπ.) ώστε να μην υπάρχει κανένας φόβος υποκλοπής από Keylogger σκουλήκι που έχει τρυπώσει ή από ψεύτικη ιστοσελίδα.
Εδώ να ενημερώσω τον κόσμο ότι κυκλοφορεί Ισπανικό πρόγραμμα που μιμείται 1:1 την αρχική σελίδα του Youtube με τη διαφορά ότι στο πλαίσιο που κανονικά υπάρχει η οθόνη αναγράφεται ότι σου λείπει κάτι από Java Script και "πάτα εδώ" να το κατεβάσεις και μόλις πατήσεις σου έρεται ένα μπουκέτο με σκουλήκια κάθε λογής....Προσοχή λοιπόν !

Τέλος στη μη χρήση προγράματος ασφαλείας που αναφέρθηκες θα συμφωνήσω ΜΟΝΟ για κάποιον που...δεν μπαίνει στο ίντερνετ!
Τελευταία στατιστικά αναφέρουν ότι πριν 10 χρόνια ο χρόνος ασφαλούς σερφαρίσματος ήταν 13 και κάτι λεπτά,ενώ σήμερα έχει μειωθεί στα 1 κόμμα κάτι...
Δε χρειάζεται να πατήσεις σε πονηρό λίνκ ή να απαντήσεις σε ύποπτο email. Αναγκαστικά όλο και κάπου θα πατήσεις για να διαβάσεις κάτι παραπάνω ή να σε πάει παραπέρα.ΕΚΕΙ σε περιμένει το κακόβουλο λογισμικό και καμία μα καμία σελίδα δεν είναι 100% σίγουρη. (Εκτός τις https αλλά ποιός κοιτά για το τελικό "s" μετά το "http" τέρμα πάνω αριστερά στην address bar να σηκώσει πάλι το χέρι...!)

~mxls~
05-10-08, 18:09
elpizw na mhn ennoeis gia to GDATA giati akomh ki auto pou kykloforei edwmesa DEN einai spasmeno. to eixa psaksei arketa kai gi'auto to agorasa. etsi ki alliws aksizei

Oxi to SUPER ennow.
Gia to GDATA pantws ontws spasmeno den to exw petyxei.(~alla pou 8a paei:smile2:~)

Ν900
05-10-08, 18:22
Post deleted by P900

~mxls~
05-10-08, 18:38
opou exei paei ap'to 2006 :smile2:
prosoxh omws giati to eixa vrei kapou kai to crack htane gemato ious. egrafe na to xrhsimopoihseis protou kaneis restart to pc afou valeis to gdata. tote me kapoio tropo to apenergopoihse kai egine o xamos :D
Ennoeitai an to vrw 8a to chekarw se pc ''peiramatozwo''(~sto diko m koitazw na ega8istw tpt tis prokopis~)
Emena pali den to exei parei kapou to mati mou.
Alla den mou to exei anaferei kai kanas gnwstos opote idwmen...
Gia antispy den eipes,poio 8ewreis kalytero?!

Ν900
05-10-08, 18:53
post deleted by P900

~mxls~
05-10-08, 19:17
me antispy den exw asxolh8ei kai poly alla 8ymamai to microsoft antispyware pou twra egine microsoft defender einai arketa kalo. xreiazetai au8entika windows omws giati kanei validation

Ti foraei(~an foraei o dikos sou~)?!

Ν900
05-10-08, 20:16
post deleted by P900

mikenatsou
05-10-08, 21:28
Δεν θυμάμαι φίλε μου,αλλά και να έχουμε "τσακωθεί" , περασμένα ξεχασμένα,λυπάμαι πολύ.Δεν συγκρατώ καυγάδες σε φόρουμ και μπορεί να "τσακωθώ" με κάποιον και την άλλη μέρα ή επόμενο post να τον βοηθήσω όσο μπορώ.Μια παρέα είμαστε με τα καλά και τα κακά μας και φυσικά τα...περαστικά μας!

Όσο για μένα,από το 1999 μέχρι πριν 5μήνες είχα Norton Internet Security.Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα,παρ'όλο που το PC μου τότε θεωρείται "άβακας" σήμερα.Αυτά με τους "πόρους" δεν μπορώ να τα διαβάζω γιατί συγχίζομαι.Η συντριπτική πλειοψηφία των μελών εδώ μέσα καθώς και σε άλλα φόρουμ όπου βοηθώ κόσμο,χρησιμοποιούν κατά το ελάχιστο τις δυνατότητες ενός υπολογιστή.
Τι κάνουν; Κατεβάζουν έργα και μουσική από το πρωί μέχρι το βράδυ ! Για ποιούς πόρους μιλάμε τότε;Τι να τους κάνει τους "πόρους" ένα σύστημα που 24/7 λειτουργεί ώς κατεβαστήρι;

Από την άλλη,δε ξέρω τι μανία είναι αυτή που γεμίζουν τα συστήματά τους με :
5 Toolbars,3 προγράμματα προστασίας,5 προγράμματα "τσάτ",3 System programms (CCleaner,Hdd Cleaner,Total Cleaner και ότι έχει σχέση με σφουγγαρόπανα) , 5 Antispyware , 3 προγράμματα επεξεργασίας βίντεο, το Nero 8 που το έχουν μόνο και μόνο για να καίνε δισκάκια ενώ είναι πρόγραμμα κοντά στο 1GB !!! Μεγαλύτερο δηλαδή από το λειτουργικό το ίδιο! Για επεξεργασία είκόνας ΟΛΟΙ σκοτώνονται να βάλουν το Photoshop που είναι "Ο" φαταούλας σε "πόρους" και κάνουν τι; Κάνουν τούμπα τις φωτογραφίες και τις κάνουν μικρότερες! Με τι; Με ένα πρόγραμμα των 3GB!!! Κατεβάζουν το Adobe reader που είναι πάνω από 120ΜΒ μόνο και μόνο να ανοίγουν έγγραφα pdf τρείς φορές τη βδομάδα! Κατεβάζουν πλήρη σουίτα Office της MS για το τίποτα!6 δαφορετικούς players για την μουσική και τα βιντεάκια.Προγράμματα,προγραμματάκια που η λίστα τελειωμό δεν έχει.Γεμάτος ο υπολογιστής από αχρείαστα προγράμματα που το καθένα έχει πρόσβαση στο ίντερνετ για να επικοινωνεί με τα κεντρικά του και να ψάχνει για updates (κατά τα άλλα τα Windows μας φταίνε γιατί "μας παρακολουθούν"....

Αυτά όλα τα "καρκατσόλια" έχει σκεφτεί κανείς τι πόρους τραβάνε; Ένα κάρο σκουπίδια που το μόνο που κάνουν είναι να "κοσμούν" το desktop με τα χλιδάτα εικονίδιά τους...και μας φταίει το Νόρτον που είναι πολύ βαρύ....ότι πείτε!

Επιστρέφουμε στα δικά μου που ρωτάς:

Μετά το τελευταίο σύστημα που συναρμολόγησα πριν 5 μήνες για προστασία έχω βάλει "για δοκιμή" μια έκδοση του Kaspersky που είναι δωρεάν για ένα χρόνο (κάθε 3 μήνες παρέχεται δωρεάν κλειδί για άλλους 3 μήνες) από ένα περιοδικό.
Δε βλέπω καμία διαφορά στην ανταπόκριση του συστήματος σε θέμα "βάρους" ούτε και σε ασφαλείας σε σχέση με τον "κίτρινο"

Από την άλλη,όταν πρόκειται να πάω σε καμιά "ύποπτη" και υψηλού κινδύνου σελίδα για αρκετή ώρα,δε ρισκάρω,και ή θα μπω με Virtual PC (αν εκείνη την ώρα δουλεύω Windows) ή αλλιώς θα μπω με Ubuntu αν ξεκίνησα την "συνεδρία" με αυτό.Τα πλεονεκτήματα για οποιον ξέρει,γνωστά,για όποιον δεν ξέρει μπορώ να του τα πω.

Τέλος ένας πολύ απλός τρόπος για επιπλέον ασφάλεια στο σερφάρισμα είναι να δημιουργήσει κανείς έναν λογαριασμό περιορισμένων δυνατοτήτων και να μπαίνει με αυτόν στο ίντερνετ.Οι πιθανότητες να κολλήσει ιό είναι οι ίδιες αλλά να πάρει κανείς τον έλεγχο του υπολογιστή από μακριά,πολύ λίγες.Πόσοι το γνωρίζουν αυτό να σηκώσουν το χέρι...!

Στις τελευταίες εκδόσεις που αναφέρθηκα στο άλλο μήνυμα,και ο "πράσινος" και ο "κίτρινος" δείχνουν να έχουν αλλάξει πολύ.Ο κίτρινος εγκαθίσταται σε ταχύτητα αστραπή (μιλάνε για κάποια δευτερόλεπτα) Και οι δύο μετά το πρώτο Full Scan ελέγχουν μόνο αλλαγές στο σύστημα.Κάτι που τους κατατάσει στην κατηγορία "φτερού" όσο αφορά το "βάρος" Το Kaspersky για πρώτη φορά έρχεται και με Virtual Keyboard (κάτι που το Ubuntu έχει από τη μάνα του...) ώστε να δίνει κανείς άφοβα passwords και άλλα ευαίσθητα στοιχεία σε φόρμες που απαιτείται.(Internet Banking-Forums-eBay-e-Shops κλπ.) ώστε να μην υπάρχει κανένας φόβος υποκλοπής από Keylogger σκουλήκι που έχει τρυπώσει ή από ψεύτικη ιστοσελίδα.
Εδώ να ενημερώσω τον κόσμο ότι κυκλοφορεί Ισπανικό πρόγραμμα που μιμείται 1:1 την αρχική σελίδα του Youtube με τη διαφορά ότι στο πλαίσιο που κανονικά υπάρχει η οθόνη αναγράφεται ότι σου λείπει κάτι από Java Script και "πάτα εδώ" να το κατεβάσεις και μόλις πατήσεις σου έρεται ένα μπουκέτο με σκουλήκια κάθε λογής....Προσοχή λοιπόν !

Τέλος στη μη χρήση προγράματος ασφαλείας που αναφέρθηκες θα συμφωνήσω ΜΟΝΟ για κάποιον που...δεν μπαίνει στο ίντερνετ!
Τελευταία στατιστικά αναφέρουν ότι πριν 10 χρόνια ο χρόνος ασφαλούς σερφαρίσματος ήταν 13 και κάτι λεπτά,ενώ σήμερα έχει μειωθεί στα 1 κόμμα κάτι...
Δε χρειάζεται να πατήσεις σε πονηρό λίνκ ή να απαντήσεις σε ύποπτο email. Αναγκαστικά όλο και κάπου θα πατήσεις για να διαβάσεις κάτι παραπάνω ή να σε πάει παραπέρα.ΕΚΕΙ σε περιμένει το κακόβουλο λογισμικό και καμία μα καμία σελίδα δεν είναι 100% σίγουρη. (Εκτός τις https αλλά ποιός κοιτά για το τελικό "s" μετά το "http" τέρμα πάνω αριστερά στην address bar να σηκώσει πάλι το χέρι...!)

ειλικρινα θα συμφωνησω μαζι σου απόλυτα.....επετρεψε μου να διαφωνισω ελαφρώς στο θεμα βαρους του νορτον.....ειναι σχετικα πιο ζορικο απο άλλα...οχι φυσικα στο σκαναρισμα, αλλα παρατηρησα διαφορά σε μηχανηματα μετριων επιδοσεων και σε συγκριση με αλλα free (avg,κλπ.) στην εκκινηση του pc....τουλαχιστον για το 2005-2007...απο εκει και μετα δεν πειραματιστηκα με τις επομενες εκδοσεις του, αλλα τωρα με εβαλες στην πρίζα και θα δοκιμασω το 2009...

στο τεστ του περιοδικου που ανεφερες δεν ειπες κατι για το Nod...δεν πηρε μερος στην δοκιμασία????

baggos
05-10-08, 21:36
to nod 32 einai to korifeo edw k poli kero..
to exw sto pc mou edw k poli kero

Nightcrawler©
05-10-08, 22:02
ειλικρινα θα συμφωνησω μαζι σου απόλυτα.....επετρεψε μου να διαφωνισω ελαφρώς στο θεμα βαρους του νορτον.....ειναι σχετικα πιο ζορικο απο άλλα...οχι φυσικα στο σκαναρισμα, αλλα παρατηρησα διαφορά σε μηχανηματα μετριων επιδοσεων και σε συγκριση με αλλα free (avg,κλπ.) στην εκκινηση του pc....τουλαχιστον για το 2005-2007...απο εκει και μετα δεν πειραματιστηκα με τις επομενες εκδοσεις του, αλλα τωρα με εβαλες στην πρίζα και θα δοκιμασω το 2009...

στο τεστ του περιοδικου που ανεφερες δεν ειπες κατι για το Nod...δεν πηρε μερος στην δοκιμασία????

Όχι.Το περιοδικό είναι εβδομαδιαίο,το μεγαλύτερο σε κυκλοφορία στην Ευρώπη και το τέστ ξεκίνησε πριν 38 εβδομάδες.Δε γνωρίζω ακριβώς με ποιά κριτήρια επιλέχτηκαν οι ανταγωνιστές,πιθανότατα με τα πιό γνωστά εμπορικά .Το NOD δεν είναι τόσο γνωστό,αν και είναι από τα ακριβότερα στα ράφια (κάπου το είδα 57 ευρώ...) δεν αντιλέγω ότι κάποια μικροσυμφέροντα κρύβονται σίγουρα πίσω από το τέστ,αλλά το περιοδικό αυτό θεωρείται ο "Τριανταφυλλόπουλος" των περιοδικών μιας και δε χαρίζει κάστανα σε μεγάλα ονόματα.Τις προάλλες είχε ολόκληρο άρθρο για τον νέο Browser της Google τον Chrome και τους κάνανε ρόμπες για την ακατάσχετη υποκλοπή πληροφοριών από τον χρήστη προς την Google.Καπάκι βγάλανε tool και το μοιράζανε στον κόσμο για να μπλοκάρει την "ιδιότητα" αυτή του Chrome...
αλλά μάλλον το NOD για να το λέει ο Βάγγος πρέπει να'ναι το καλύτερο...

black_eagle
05-10-08, 22:34
καποτε υποστηριζα κκαι εγω το νορτον γιατι ειχα διαπιστωσει οτι πααρηχε πολυ καλη ασφαλεια σε συνδιασμο με πολυ φιλικοτητα και απλοτητα. δεν δυσκολευε ουτε τον αρχαριο εκανε τη δουλεια του αθορυβα. μιλαω για το νορτον2005. οταν βγηκε το 2006 το εβαλα στο pc και ηταν ακομη πιο βαρυ αλλα συμβιβαστηκα με αυτο. οταν αγορασα το λαπτοπ ειχε ενσωματομενο το 2007. αργουσε τοσο πολυ να ανοιξει που ειπα να δοκιμασω στη θεση του το nod σε συνδιασμο με το zonealarm firewall. ενταξει καμια σχεση το λαπτοπ πηρε ανασα και στην εκινηση και στην λειτουργεια και συνηδητοποιησα τοτε οτι τουλαχιστο για λαπτοπ της σειρας μου η σουιτα νορτον ηταν αυστηρα ακαταληλη. εκει που πλεον το εκριζωσα τελειως απολα τα μηχανηματα μου και δεν ξαναασχοληθηκα με αυτο ηταν οταν συγγενεις μου με φωναξε οτι βαζοντας το νορτον δεν μπορουσε να ανοιξει το pc toy. επεξεργαστης σελερον 2,4 και μνημη 256μβ με windowsxp. πραγματαικα το pc εμπενε στην επιφανεια εργασιασ και παγωνε προσπαθωντας να φορτωσει το νορτον αλλα τιποτακαι περιμενοντας για να δω τι θα γινει ανοιξε κανονικα μετα τα 10 λεπτα. το επεγκατεστησα και βαλαμε το nod και το pc του ηρθε στα ισια. απο τοτε λοιπον δεν ξαναασχοληθηκα με το νορτον οποτε δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι(μαλλον ηταν) βαρυ. βεβαια σε δυνατα μηχανηματα δεν φαινεται τοσο πολυ αλλα ολοι θελουμε να εχουμε οσο πιο ελαφρυ γινεται το pc μας νομιζω. παντως επειδη μου εχει λειψει σαν προγραμμα και αφου λες οτι το 2009 ειναι πιο ελαφρυ θα το δοκιμασω και μακαρι να το εχουν βελτιωσει

Ν900
05-10-08, 22:39
post deleted by P900

~mxls~
05-10-08, 22:56
To ebedwsame arketa gia to Nod paides.Einai stin korifi min ta 3analeme.
(~ayto 8 lew mexri n dokimasw to GDATA,ta opoio den to exw dei pote mou~)
Alla gia antispy den akouw tpt endiaferon...Poio einai entelei to kalytero?!:unsure:

Nightcrawler©
05-10-08, 22:59
to NOD den einai toso gnwsto wste na mhn anaferetai se test periodikou.
History

NOD32 was born in the early 1990s when computer viruses were becoming increasingly prevalent.

to akousame ki auto. ti allo akolou8ei?

Ακολουθεί αυτό:

Ότι το περιοδικό είναι Γερμανικό όπως προαναφέρθηκε και πολύ πιθανόν να μην έλαβε για αυτό το λόγο μέρος.Ήδη το G Data και οι εκδοσεις Antivir είναι made in Germany και δε νομίζω να είχε καμιά ιδιαίτερη όρεξη Γερμανικό περιοδικό να βάλει Σλαβικό λογισμικό να πάρει μέρος και να τους περάσει....
Είπαμε δε χαρίζονται σε ονόματα,αλλά μη τους θίξεις τα εγχώρια προϊόντα....

xwstis
06-10-08, 00:08
xoris na thelw na epireasw kanenan, pistevw oti to "norton" itane kapote kalo alla xreisimopoiouse poly mnimi apo ton ypologisth m , alla to nod k kyriws to kaspersky m fainontai an oxi apsoga toulaxistwn poly kalutera apo to "norton". Min koitate rankings sto internet auta einai kathara vlakies ( gia diafimistikous skopous kyriws ). Egw exw to kaspersky k to nod se diaforetika pc k mexri stigmhs ola pane gamw...

~mxls~
06-10-08, 00:34
Otan leme gia to Nod,ennoeite oti den milame gia to smart security etsi?!
Twra to zitima einai na to pantrepsoume me analoga senio antispy...:smile2:

geokaral
06-10-08, 04:36
Egw paidia exw to nod32 sto pc mou kai eimai arketa euxaristimenos.Alla telos oktwmvriou vgenei kai h nea ekdosh ubuntu(8.10) kai mallon 8a valw auta.Egw paidia 8a sas proteina na vaete linux pou dn exoun ious oute tpt opote oute antivirus oute tpt.Kai 8elw na episimano gia opoious den xeroun ta ubuntu mporeis na ta eggatasthseis kai na ta exeis mazi me ta windows xwris kanena provlima kai ama den sou aresoun meta mporeis eukola na ta vgaleis apo thn pros8aferesh programatwn.Twra gia antispyware xreisimopoiw to spyware doctor einai arketa kalo alla ligo varh.Kata alla mia xara o sindiasmos nod32 kai spyware doctor.Auta apo emena

~mxls~
06-10-08, 09:38
Egw paidia exw to nod32 sto pc mou kai eimai arketa euxaristimenos.Alla telos oktwmvriou vgenei kai h nea ekdosh ubuntu(8.10) kai mallon 8a valw auta.Egw paidia 8a sas proteina na vaete linux pou dn exoun ious oute tpt opote oute antivirus oute tpt.Kai 8elw na episimano gia opoious den xeroun ta ubuntu mporeis na ta eggatasthseis kai na ta exeis mazi me ta windows xwris kanena provlima kai ama den sou aresoun meta mporeis eukola na ta vgaleis apo thn pros8aferesh programatwn.Twra gia antispyware xreisimopoiw to spyware doctor einai arketa kalo alla ligo varh.Kata alla mia xara o sindiasmos nod32 kai spyware doctor.Auta apo emena
To doctor einai paxydermo.Kai na peis oti kanei kai kamia foveri douleia.:judge:

geokaral
06-10-08, 14:48
Ontws paxidermo einai alla kanei thn douleia tou pisteuw gia mena dld einai mia xara

~mxls~
06-10-08, 15:19
Nai dx.Isws epidi ta antispy d einai kai must gia olous den exoume kai kana fovero.

hrist_jim
06-10-08, 18:47
Εγώ φίλε έχω το kaspersky και είμαι μια χαρά . Όπως λένε και τα άλλα παιδιά έτσι κι εγώ σου προτείνω σαν Νο1 kaspersky ,Νο2 Nod32. To Nod είναι ελαφρή και κάνει δουλειά, το kaspersky είναι ποιο βαρύ αλλά δεν αφήνει τίποτα να περάσει. Η απόφαση δική σου.

Mortis19
06-10-08, 18:58
Το spyware doctor οντως ειναι πολυ βαρυ... Αλλο antispyware που ειναι καλο κ ελαφρυ?? Το avg ειναι καλο αλλα τωρα σταματησε να κυκλοφορει μονο του :( Το Windows defender το χω αν και ειναι firewall. Το SUPERantispyware ειναι καλο?

Nightcrawler©
06-10-08, 19:17
Το spyware doctor οντως ειναι πολυ βαρυ... Αλλο antispyware που ειναι καλο κ ελαφρυ?? Το avg ειναι καλο αλλα τωρα σταματησε να κυκλοφορει μονο του :( Το Windows defender το χω αν και ειναι firewall. Το SUPERantispyware ειναι καλο?

To Windows Defender ΔΕΝ είναι Firewall !!!!! Antispyware είναι...

Mortis19
06-10-08, 19:32
To Windows Defender ΔΕΝ είναι Firewall !!!!! Antispyware είναι...

A ναι???? Σκατα... Αρα χρειαζομαι firewall.. Κι εγω τοσο καιρο νομιζα οτι ειναι firewall.. Εγω αυτη τη στιγμη εχω το nod32 antivirus, το spybot και το windows defender... To windows defender ειναι καλο γτ δεν μου χει βρει ποτε τπτ? Προτεινετε και firewall........ Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερα.?? Aν και εχω το firewall των windows... Καλο ειναι?

Αρα εγω εχω σε δυο antispyware ανοιχτα το real time protection. Καλο ειναι αυτο??? Ή να σβησω το windows defender?

Ν900
06-10-08, 20:05
post deleted by P900

Mortis19
06-10-08, 20:09
Μαλιστα... Λοιπον εσυ ποιο firewall εχεις?

mikenatsou
06-10-08, 20:30
αλλά μάλλον το NOD για να το λέει ο Βάγγος πρέπει να'ναι το καλύτερο...

:bow: :bow: :bow: :laugh: :laugh: :laugh:

A ναι???? Σκατα... Αρα χρειαζομαι firewall.. Κι εγω τοσο καιρο νομιζα οτι ειναι firewall.. Εγω αυτη τη στιγμη εχω το nod32 antivirus, το spybot και το windows defender... To windows defender ειναι καλο γτ δεν μου χει βρει ποτε τπτ? Προτεινετε και firewall........ Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερα.?? Aν και εχω το firewall των windows... Καλο ειναι?

Αρα εγω εχω σε δυο antispyware ανοιχτα το real time protection. Καλο ειναι αυτο??? Ή να σβησω το windows defender?

xaxaxaxa.....θεϊκό......:bow: :bow: δεν εχει βρει τπτ...γιατι μπορει να μην εχεις...πως θα το αφαιρεσεις??

Mortis19
06-10-08, 20:36
Να το σβησω εννοω να κλεισω το real time protection. Εχω κολλησει 2-3 φορες spyware κ δεν ειχε βρει τπτ γι αυτο το λεω...

Nightcrawler©
06-10-08, 20:38
Να το σβησω εννοω να κλεισω το real time protection. Εχω κολλησει 2-3 φορες spyware κ δεν ειχε βρει τπτ γι αυτο το λεω...

Ε ρε κι εσύ,όταν λέει real time εννοεί ώρα Redmond...ας περίμενες κι εσύ εφτάμιση ώρες και θα το βρισκε.... :)

Mortis19
06-10-08, 20:41
Δλδ να κρατησω και τα 2 antispyware με ανοιχτη την ασπιδα? Firewall χρειαζομαι? Aν ναι ποιο μου προτεινετε?

Nightcrawler©
06-10-08, 20:51
Δλδ να κρατησω και τα 2 antispyware με ανοιχτη την ασπιδα? Firewall χρειαζομαι? Aν ναι ποιο μου προτεινετε?

Φυσικά και χρειάζεσαι Firewall.Άν έχεις ρούτερ,αυτός έχει δικό του ενσωματωμένο Hardware Firewall , ΑΛΛΑ ελέγχει ΜΟΝΟ θύρες εισόδου. (Τι μπαίνει στο σύστημα δηλαδή.) Τα Software Firewalls ελέγχουν αμφίδρομα (τι μπαίνει,τι βγαίνει) Σημαντικότερο είναι το τί βγαίνει,γιατί αυτός που στέλνει ένα worm το κάνει με ένα σκοπό.Να επικοινωνήσει με το σύστημά σου,να μπεί μέσα και να κάνει ότι θέλει.(Να σου αλλοιώσει αρχεία,να σου σβήσει αρχεία,να σου κλέψει αρχεία κλπ.) Για να γίνει αυτό πρέπει οπωσδήποτε το σκουλήκι να επικοινωνήσει με το αφεντικό του και εδώ έρχεται το Software Firewall να το ταϊσει πόρτα.

Πάντως μη πολυαγχώνεστε με το θέμα.Βάλτε μια καλή εμπορική σουίτα και είστε εντάξει.Kaspersky 2009 για παράδειγμα και σώνει παζάρι!

Mortis19
06-10-08, 20:53
Φυσικά και χρειάζεσαι Firewall.Άν έχεις ρούτερ,αυτός έχει δικό του ενσωματωμένο Hardware Firewall , ΑΛΛΑ ελέγχει ΜΟΝΟ θύρες εισόδου. (Τι μπαίνει στο σύστημα δηλαδή.) Τα Software Firewalls ελέγχουν αμφίδρομα (τι μπαίνει,τι βγαίνει) Σημαντικότερο είναι το τί βγαίνει,γιατί αυτός που στέλνει ένα worm το κάνει με ένα σκοπό.Να επικοινωνήσει με το σύστημά σου,να μπεί μέσα και να κάνει ότι θέλει.(Να σου αλλοιώσει αρχεία,να σου σβήσει αρχεία,να σου κλέψει αρχεία κλπ.) Για να γίνει αυτό πρέπει οπωσδήποτε το σκουλήκι να επικοινωνήσει με το αφεντικό του και εδώ έρχεται το Software Firewall να το ταϊσει πόρτα.

Πάντως μη πολυαγχώνεστε με το θέμα.Βάλτε μια καλή εμπορική σουίτα και είστε εντάξει.Kaspersky 2009 για παράδειγμα και σώνει παζάρι!

Για την ωρα θα κρατησω το nod. Κανενα ξεχωριστο firewall δεν παιζει?

Nightcrawler©
06-10-08, 20:56
Βάλε το Zone Alarm που είναι το αποτελεσματικότερο freeware. (Άν ήταν πορτιέρης σε κλάμπ,θα βαρούσε και το αφεντικό...)

Ν900
06-10-08, 20:58
post deleted by P900

mikenatsou
06-10-08, 20:59
Βάλε το Zone Alarm που είναι το αποτελεσματικότερο freeware. (Άν ήταν πορτιέρης σε κλάμπ,θα βαρούσε και το αφεντικό...)

χαχα...πραγματικά.....κουραστικό χαρακτηριζεται....

Mortis19
06-10-08, 20:59
To zone alarm υπαρχει σε ξεχωριστο firewall μονο?

Nightcrawler©
06-10-08, 21:01
Μόνο σε firewall υπάρχει....

Mortis19
06-10-08, 21:03
Ok to vrika... Εχουνε βγαλει και antivirus τωρα γι αυτο μπερδευτηκα... Θα βαλω το kaspersky το 2009 οποτε βρω χρονο να το δοκιμασω, γτ το 2008 με ειχε απογοητευσει... Για την ωρα θα εχω το zone alarm

Nightcrawler©
06-10-08, 21:07
Και antivirus το Zone; Ε ρε πως περνάνε τα ρημάδια τα χρόνια....

mikenatsou
06-10-08, 21:40
μη νομιζεις....και γω πρωτη φορα τωρα το έμαθα....

Ν900
06-10-08, 21:46
post deleted by P900

tinos2
06-10-08, 22:00
avg antivirus to kalitero

~mxls~
06-10-08, 22:41
avg antivirus to kalitero
Kala ayto itan koufo...
Kalytero se ti?!
Sto na kanei sylloges apo ious?!
An to exeis kairo mallon 8a exoun ginei kai kollitoi,bires tous kernaei:smile2:

grabt03
07-10-08, 00:51
Παιδιά, ρίξτε μια ματιά κι εδώ (http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=130481).

Έχει ενδιαφέρον και μπορεί να σας βοηθήσει στην επιλογή του κατάλληλου anti-virus...

Ν900
07-10-08, 08:10
post deleted by P900

Someone...
07-10-08, 08:29
τι ωραίο τεστ αξιοπιστίας!!!
βάλανε 100 ιους σε ενα PC σκαναρανε με 24 αντιβιωτικά και οποιο εβγαζε ενα false positive θεωρείται αποτυχημένο. και ειναι αυτο κριτήριο για να επιλεξει κανεις antivirus. ΕΛΕΟΣ!!!

Έλα ντε:laugh:
Ρε σεις, χωρίς πλάκα, αν πάω και κάνω κάνα εμβόλιο, λέτε να είμαι πιο ασφαλής;
Όχι γιατί αν κάνει δουλειά αυτό, να εμβολιάσω και το pc μου αν είναι:yes:

salagiannis
07-10-08, 13:46
euxaristo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Mortis19
07-10-08, 14:44
euxaristo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Stop spamming............ :judge::judge::judge::judge::judge:

Mortis19
07-10-08, 16:42
Ρε παιδια εβαλα το Zone Alarm 8.0.020.0 και ο υπολογιστης μου δημιουργει καποια προβληματα. Υποθετω οτι φταιει αυτο αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος. Το προβλημα ειναι οτι μερικα προγραμματα οπως το firefox και το utorrent κολλανε καποια στιγμη κ εγω προσπαθω να τα κλεισω αλλα δεν κλεινουν. Ανοιγω τον task manager παταω τελος διεργασιας αλλα δεν γινεται τπτ. Επισης, οταν γινεται αυτο π.χ. με το utorrent, μπορει να ανοιγει το firefox αλλα να μην μπαινει σε κανενα site, παρολο που το windows live messenger, το hamachi και το xfire λειτουργουν...

South Warrior
07-10-08, 17:08
Ρε παιδιά εγώ πάλι θέλω να βάλω ενα καλό antivirus και σκέφτομαι να βάλω NOD.Αλλά είδα μερικές εκδόσεις και μπερδεύτικα.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

ESET Smart Security 3.0.672 (32 & 64 bit)
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=373602

ESET NOD32 Antivirus 3.0.672 (32 & 64 bit)
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=373594

ESET NOD32 Antivirus Business Edition 3.0.669
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=363549

Ποια είναι η ουσιασιτκή διαφόρα των παραπάνω και πιο είναι καλό.?:unsure:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Nightcrawler©
07-10-08, 17:47
Ρε παιδια εβαλα το Zone Alarm 8.0.020.0 και ο υπολογιστης μου δημιουργει καποια προβληματα. Υποθετω οτι φταιει αυτο αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος. Το προβλημα ειναι οτι μερικα προγραμματα οπως το firefox και το utorrent κολλανε καποια στιγμη κ εγω προσπαθω να τα κλεισω αλλα δεν κλεινουν. Ανοιγω τον task manager παταω τελος διεργασιας αλλα δεν γινεται τπτ. Επισης, οταν γινεται αυτο π.χ. με το utorrent, μπορει να ανοιγει το firefox αλλα να μην μπαινει σε κανενα site, παρολο που το windows live messenger, το hamachi και το xfire λειτουργουν...

Είπαμε ρε συ Μόρτη,το ΖΑ είναι κομμάτι τσαμπουκάς.Μπες στις ρυθμίσεις του και δώσε άδεια στα προγράμματα που θες...

Mortis19
07-10-08, 18:48
Είπαμε ρε συ Μόρτη,το ΖΑ είναι κομμάτι τσαμπουκάς.Μπες στις ρυθμίσεις του και δώσε άδεια στα προγράμματα που θες...

Ρε φιλε το εκανα... Σε ολα που κολλανε εβαλα v. Αλλα παλι τα ιδια κανει...

Nightcrawler©
07-10-08, 18:59
Δες στο ρούτερ σου ποιες (και αν) θύρες χρειάζονται forwarding για το utorrent.

Mortis19
07-10-08, 19:01
Δες στο ρούτερ σου ποιες (και αν) θύρες χρειάζονται forwarding για το utorrent.

Τα χω κανει αυτα...

Mortis19
07-10-08, 19:03
Αν μπορεις λυσε μου και το προβλημα που εχω με το πληκτρολογιο παλι που δεν λειτουργει στο boot των windows. Οταν εβαλα τα ubuntu διορθωθηκε, αλλα τωρα παλι με τις επανεκκινησεις επαθα το ιδιο και δεν μπορω να μπω στα ubuntu...

Nightcrawler©
07-10-08, 19:04
Με απενεργοποιημένο ΖΑ υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;

Nightcrawler©
07-10-08, 19:05
Αν μπορεις λυσε μου και το προβλημα που εχω με το πληκτρολογιο παλι που δεν λειτουργει στο boot των windows. Οταν εβαλα τα ubuntu διορθωθηκε, αλλα τωρα παλι με τις επανεκκινησεις επαθα το ιδιο και δεν μπορω να μπω στα ubuntu...

χαχχαχαχα εσύ δεν παίζεσαι με τίποτα!

~mxls~
07-10-08, 19:30
Ρε παιδιά εγώ πάλι θέλω να βάλω ενα καλό antivirus και σκέφτομαι να βάλω NOD.Αλλά είδα μερικές εκδόσεις και μπερδεύτικα.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

ESET Smart Security 3.0.672 (32 & 64 bit)
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=373602

ESET NOD32 Antivirus 3.0.672 (32 & 64 bit)
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=373594

ESET NOD32 Antivirus Business Edition 3.0.669
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=363549

Ποια είναι η ουσιασιτκή διαφόρα των παραπάνω και πιο είναι καλό.?:unsure:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
To Nod 32 ''sketo'' exei antivirus kai antispyware.To smart security exei pio oloklirwmeno ''paketo'',mazi me firewall kai ena akoma pou mou diafeygei twra(~nomizw antispam~).
Kalyteri epilogi gia mena einai to Nod 32 stin pio prosfati ekdosi.To smart security endexetai na crasharei me torrentz kai alla programmata.Teinei na tampourwnei to pc.
Esy omws dialegeis.

Mortis19
07-10-08, 19:46
Με κλειστο το Za δεν παρατηρησα παρομοιο προβλημα... Για λυσε το αλλο προβλημα ομως χαχαχαχαχαχα....

mikenatsou
07-10-08, 20:11
πολυ πρόβλημα εχει πέσει...:laugh:

Nightcrawler©
07-10-08, 20:11
Με κλειστο το Za δεν παρατηρησα παρομοιο προβλημα... Για λυσε το αλλο προβλημα ομως χαχαχαχαχαχα....

Να προσπαθήσω,αλλά δώσε μου στοιχεία,μπαλλάκι με πηγαίνεις άτιμε,χαχαχαχαχα!

Mortis19
07-10-08, 20:20
Ασε ασε θελει ενα formataki το pc αλλα τεσπα.. 1 χρονο κλεινω απ το τελευταιο... Τωρα με το ZA δεν ξερω τι γινεται... και allow του εχω βαλει αλλα τωρα μολις ξανακολλεισε. Ειχα ανοιχτο το mozilla και πηγα να κανω refresh και δεν εκανε κολλησε.. Το εκλεισα αλλα στο task manager φαινοταν ακομα ανοιχτο. Aμα πηγαινα να το ανοιξω παλι μου ελεγε οτι εκτελειται ηδη. Πατησα τελος διεργασιας αλλα δεν εκλεινε.. Εκανα restart για να το φτιαξω. To ZA ηταν ανοιχτο. Kαι να το κλεισω (το δοκιμασα κ αυτο) παλι τα ιδια κανει... Μονο με επανεκκινηση

Mortis19
07-10-08, 20:37
Aστα το Windows Update θα φταιει παλι... Με εχει σακατεψει. Παω για επαναφορα...

South Warrior
07-10-08, 21:14
Εγώ πάλι από τα NOD που θέλω να κατεβάσω,δεν έχει Username and password.Καμιά ιδέα κανείς?

~mxls~
07-10-08, 22:44
Kai oti 8a elega kai egw file gia Nod.O filarakos parapanw 3erei idi oti mou ''eli3e'' to spasmeno Nod 32 0.664.Kai re paidaki mou ola einai smart security stis nees ekdoseis?!
Exw xasei episodeia re paidia?!
Pantws file to Esset 0.667 bussiness edition mou douleyei apsoga.
Alla i8ela tin antivirus ekdosi sketo,den tin poly paw tin smart security.:unsure:

~mxls~
08-10-08, 00:43
Telika to ''sketo'' Nod32 0.669 Business edition einai gia 31 meres guys.Ta alla 2 Nod pou einai smart security omws 0.672,den tin polypaleyan.
Loipon paides ena 8elw apo esas,i mallon 2(~gia na voi8isoume kai to filaraki pou epsaxne ta username kai pass~):
Dokimaste ayto pou exei postarei enas filos edw mesa,pou logika 8a einai 31 meres opws kai se mena(~to patch tou marsoupilami den 3erw an paei parapanw meres,se mena pantws toso pige http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=363549 ~),kai an 3erei kaneis pou borw na vrw spasmeno to Nod32(~oxi to smart security~)se polles meres(~xronia diladi~).Giati exw koita3ei mia pros mia oles tis selides edw mesa,alla den 3erw an to exase kapou to mati mou.
Den 8elw na to alla3w to Nod32:(

vagdouk
08-10-08, 08:02
Avira Internet Security ή κάπως έτσι... απλά κορυφαίο.. και σε όλα τα τελευταία reviews top.
Το αγόρασα και έχω μείνει καταενθουσιασμένος.
Τώρα για antispyware, spybot απλά κορυφή και δωρεάν.

Norton, panda και mcafee μακρυά και αγαπημένοι...

~mxls~
08-10-08, 10:21
Kalimera se olous.
Telika paides 8a valw Mcafee tin enterprise edition 8.1.
Kai ayto mexri na kataferw na vrw ena Nod32 Antivirus,pou na einai kalospasmeno.
Opoios exei petyxei kamia business edition kalyteri tis 0.664 me makra diarkeia trial,as me enimerwsei plz.:)
Oso gia to Avira kalytera min pw tipota.
Einai aples oi lyseis filarako:Nod32,Kaspersky(~kai endexomenws to Gdata pou den to 3erw akoma~)
To Mcafee einai ok,tin kanei tin douleia,tin paleyei,alla stin prwti kali periptwsi Nod pou petyxw,ade geia...:wave:
Kai mia aporia pou panta tin eixa,pws ginetai stin panta na vgazoun toso axrista proionta?!:blink:.To eixa mamato original,me 12 mines kai kala prosfora,alla den tin palepse oute 10meres.A8lio...:judge:

vagdouk
08-10-08, 10:29
Δεν ξέρω την γνώμη σου για το Avira.. εγώ αυτό διάβασα http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse/report19.pdf

και τελικά δεν έχω κανένα παράπονο.
Συμφωνώ ότι το nod είναι κορυφή.. το έχουμε στη δουλειά και πάει τέλεια.
Για το mcafee πιστεύω πως απλά είναι άθλιο.

~mxls~
08-10-08, 10:50
File exw dei toulaxiston kamia 30aria tetoia test.To kako einai oti den 3ereis poio site na ebisteyteis.Pantws,gia na exoun toso diaforetika apotelesmata,simainei oti toulaxiston ta 29 lene psemmata.To ka8e site,analoga me ton ''ergodoti'' tou koitaei na prow8isei to eboreyma tou.Kai den tous adikw.Aytoi kala kanoun.An doun oti kapoioi 8a to xapsoun to paramy8i...
Min ebisteyesai kanenan.Para mono ta matakia sou.Testare monos,des ti kanei to ka8ena,kai meta mila me DIKIA sou apopsi.
An sou pw egw ti exw dei apo to Avira...
Gia mena(~ta exw karachekarei~) exoun parei kokkini karta mexri stigmis: panda,avast,avg kai norton.Eidika to prwto einai i xara tou ka8e eisvolea:smile2:
Kai opws eipa,to Mcafee 8a to valw mexri na vrw Nod32 0.669(~den 3erw an to 0.7 exei vgei kai se Nod32 antivirus,mono se smart security to exw petyxei~).
Gia ayto kai zitisa apo opoion filo exei kapoio spasmeno na mou proteinei na to koita3w.:)

Αλέξανδρος4444
08-10-08, 12:41
Tha s pw tin istoria mou.. gia mia periodo dn thewrousa kanena antivirus arketa kalo wste na aksizei na nai sto pc mou.Evgaza ious xeirokinitita akomi k spyware giati kanena antivirus apo osa eixa dokimasei dn ta kataferne kala.Otan ta pragmata ginotan skoura epsaxna google gia thread se forum pou suzitousan gia to ekastote provlima pou eixa k etsi ematha tin fusi k ton tropo leitourgias pollwn iwn k tou pc mou fusika.
otan ksanasxolithika me antivirus dokimasa kaspersky epeidi mou legan oti einai elafru k kalo.Elafru itan alla upirxan pragmata pou den entopize enw petage sunexws minumata gia malakies k dithen apeiles(kati pou thewrw figouratzidiko gia na pistepseis pws kanei douleia to antivirus, goa na niwseis pws leitourgei)
molis prin ena mina vrika tin lusi. Esset smart security
elafry, ousiastiko, den afinei TIPOTA kai den sou spaei ta nevra me sunexi minumata xwris logo, vasika den exw ksanadei toso ousiastiki amuna..Epeidi den to pistepsa ekana polla test me sugekrimenes apeiles gia na dw an odws tis afairei plirws kai me kateplikse, oi programmers pou to ftiaxnoun kanoun apsoga ti douleia tous k egw pleon koimamai isuxos...

Mortis19
08-10-08, 13:39
θα βαλω κ εγω το smart security που εχει και firewall... Πιστευω να ναι τοσο καλο οσο το antivirus...

peter5
08-10-08, 16:37
Ποιο ειναι το καλυτερο antivirus και ποιο το καλυτερο antispyware κατα τη γνωμη σας. εγω αυτη τη στιγμη εχω το nod32 απο antivirus και το spybot απο antispyware..

file symfono kai ego me to paidi parakato,,,jaba kourazeis to pc..ego doulevo kaspersky 2009,poly elafri kai einai fovero....kai to nd32 einai kalo...

milesahead
09-10-08, 17:15
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, προτείνοντας Kaspersky και NOD32.
Μπορείς όμως να δοκιμάσεις ό,τι θες και να καταλήξεις στο ποιό καλύπτει τις ανάγκες σου,αφού η προστασία που χρειάζεσαι εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις..

Mortis19
09-10-08, 20:35
Αυτη τη στιγμη εχω το Nod32 Smart Security και το spybot...

Ν900
11-10-08, 13:37
ριξτε μια ματια και στο gdata internet security που σας λεω. ειναι κομπλε και θα με θυμηθείτε. και το eset nod32 και το kaspersky μια χαρα είναι. το gdata είναι καπως καλύτερο. θα το δοκιμάσετε και θα το αγορασετε ομως. σπασμένο δεν θα το βρείτε. τόσο ασφαλές είναι :D
εγώ το αγόρασα.

Mortis19
11-10-08, 18:00
Επιδη δεν προκειται να το αγορασω κι ας ειναι το καλυτερο στο συμπαν (!!!!), αν το βρεις σπασμενο πες το...

Ν900
11-10-08, 19:28
den 8a katsw na psaxnw gia sena. egw to agorasa.
sorry ki olas gia to yfos. :rolleyes2

minotavrs
11-10-08, 20:19
Οποιος εχει nod32 ας δοκιμασει να βάλει το 1o αυτη την στιγμη antivirus το οποιο δεν ειναι αλλο απο το Avira Antivir personal to oποιο ειναι και free και θα δει πολλους ιους που δεν τους βρισκει το nod

Mortis19
11-10-08, 21:15
den 8a katsw na psaxnw gia sena. egw to agorasa.
sorry ki olas gia to yfos. :rolleyes2

Ρε φιλε δεν σου πα να κατσεις να το ψαξεις για μενα... Απλα αν το παρει το ματι σου πουθενα να μου το πεις... Και σταματα αυτο το υφακι σε παρακαλω. :angry::angry:

Nightcrawler©
11-10-08, 23:06
Οποιος εχει nod32 ας δοκιμασει να βάλει το 1o αυτη την στιγμη antivirus το οποιο δεν ειναι αλλο απο το Avira Antivir personal to oποιο ειναι και free και θα δει πολλους ιους που δεν τους βρισκει το nod

Από τη στιγμή που υπάρχει και εμπορική έκδοση του Antivir,είναι αδύνατον να είναι η Free έκδοση το 1ο αυτή τη στιγμή antivirus...

Ν900
11-10-08, 23:12
8a sou proteina na dokimaseis ola ta antivirus ki ola ta antispyware mexri na vreis kati pou na sou tairiazei giati vlepw den katexeis tipota. 1 vdomada mas exeis priksei, den ksereis to ena, to allo den kanei tipota, to allo de s'aresei. dokimase ta opws kaname ki emeis mexri na vroume o ka8enas auto pou tou tairiazei. sthn telikh, den 8a s'aresei oti aresei kai stous allous.
to yfaki mou mia xara einai. hremise ligo kai ma8e na psaxnesai kai monos sou. mhn ta perimeneis ola etoima.

ScreamGR
11-10-08, 23:15
εγώ λέω χαλαρώστε ορισμένοι..:judge:

~mxls~
11-10-08, 23:55
Pesta arxige giati ka8ontai kai agrieyoun gia antivirus.Eleoc:rolleyes2

Mortis19
12-10-08, 07:39
p900 ηρεμησε... Αν δεν ηθελες ας μην απανταγες καθολου στο ποστ μου. Εγω εκανα ενα ποστ για να δω τι πιστευουν οι περισσοτεροι εδω μεσα για τα antivirus.. Εχω δοκιμασει σχεδον ολα οσα προαναφερθηκαν και ειπα ποια ηταν καλα και αμα μ αρεσαν και δεν εθιξα κανεναν. Αν εσυ δεν ενδιαφερεσαι για το topic μου να μην εγραφες τπτ... Δεν ειναι υποχρεωτικο κ ουτε σε εβρισα σε προηγουμενο ποστ ουτε σου μιλησα ασχημα... Γι αυτο σε παρακαλω σταματα αυτη τη συζητηση γιατι δεν θελω να μαλωσουμε για μια μ@λ@κια...

Ν900
12-10-08, 11:04
δεν μαλώνω με κανένα.
είχα πει απο πριν οτι ζητάω συγνώμη για το ύφος προκαταβολικά.
ζήτησες με ηρωνικό και θυμωμένο τρόπο ( :angry::angry: ) να σταματήσω το υφάκι.
Εγώ είχα πει απο πριν συγνώμη.

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι λίστες αποκλεισμένων και οι διαφορές λύνονται άμεσα.

Αυτό το μήνυμα είναι κρυμμένο, γιατί ο χρήστης Mortis19 είναι στη ΄λίστα αποκλεισμένων.
Μπορείς αν θες να μην απαντήσεις γιατι απο τώρα θα βλέπω μόνο το πιο πάνω σ' οτι εχεις γράψει.
Στο καλό, κι ευχομαι να καταφερεις να βρεις κατι που θα σε ικανοποιήσει. :sla: :icecream: :wave:

pmalamas
04-11-08, 09:22
giati ohi spyware doctor with antivirus???? aplo omorfo elafry kai kanei douleia.. dokimaste to..

fintanaki
15-12-08, 13:10
paidia gia mena os tora to kalutero antivirus einai to avast.
me exei glutosei polles fores!

.:Darth Vader:.
15-12-08, 14:21
Ego exo gia antivirus to Avast kai gia antispyware to Spybot mia xara kanoune douleia den exo kanena provlimma

toulis72
16-12-08, 16:17
eyxaristw poly

hacker81
16-12-08, 17:19
file moy ego exo to avast professional ox i home kai spybot
ego eima kalimmenos me ayta ta 2 oyte kollimata

ego san antivirus ipostirizo avast meta kaspersky kai meta nod gnomi moy etsi min to paretai allios to pramma giati blepo edo tsakoneste gia xari goysto

mikenatsou
16-12-08, 19:38
fmin to paretai allios to pramma giati blepo edo tsakoneste gia xari goysto

xaxaxa.... σωστός!!!!!:laugh: :laugh:

Panik_
18-12-08, 07:10
parakotlouto tin sizitisi paidia...den ksero alla ego eimai poly imoun poly euxaristimenos apo to avast ..to ebgala gia na valo to nod kai tora arxizei kai ginete spastiko..ligoun ta kleidia kai tetoia kai den ksero ti na kano

~mxls~
18-12-08, 10:17
parakotlouto tin sizitisi paidia...den ksero alla ego eimai poly imoun poly euxaristimenos apo to avast ..to ebgala gia na valo to nod kai tora arxizei kai ginete spastiko..ligoun ta kleidia kai tetoia kai den ksero ti na kano

Sto provlima sou den borume apo edw na sou poume liseis..(~diavase kanones tou section~)
An 8es na se voi8isw se ayto,steile pm;)

fodas1965
18-12-08, 10:23
Επισης ο φιλος μας ο siourdontamaro εχει ubuntu γι αυτο ειναι και καλα προστατευμενος...[/QUOTE]

+1

Nightcrawler©
18-12-08, 15:00
Επισης ο φιλος μας ο siourdontamaro εχει ubuntu γι αυτο ειναι και καλα προστατευμενος...

+1[/QUOTE]

Πλάκα πλάκα,αλλά ο συντριπτική πλειοψηφία των επισκεπτών εδώ μέσα,απ'ότι έχω καταλάβει στον έναν χρόνο που τριγυρίζω κι εγώ εδώ, και έχω δει εκατοντάδες "προβλήματα" , αν είχαν Ubuntu θα είχαν και μερικές έγνοιες λιγότερες.
Ubuntu για ίντερνετ,κατεβάσματα και Windows για τα παιχνίδια και τ'άλλα προγράμματα.Τι προγράμματα δηλαδή,μόνο επεξεργασία βίντεο μπορεί κανείς να κάνει καλύτερα σε Windows και αυτό γιατί τα καλά προγράμματα μόνο εκεί τρέχουν.
Κάθονται παιδεύονται δοκιμάζοντας το ένα και το άλλο,και σε τελική ανάλυση όποιο και να βάλουν,το φορμάτ κάποια στιγμή δεν θα το γλιτώσουν,γιατί το ζούδι που θα μπεί,θα είναι τέτοιο που θα "τύχει" να μην το πιάσει το "καλύτερο και σούπερ" πρόγραμμα προστασίας που έχουν,και θα την φάνε την σούπα...

sTavr0z
19-12-08, 07:23
egw exw avg free kai ena kalo antispyware legete SUPER antispyware nomizw einai kai freeware!!

cafeposto
20-12-08, 12:43

antivira free tzampa kai poly kalo

~mxls~
20-12-08, 12:51
egw exw avg free kai ena kalo antispyware legete SUPER antispyware nomizw einai kai freeware!!

Den einai free...alla borei pali kai na einai :D: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=399533

zoik
10-01-09, 08:32
Καλησπέρα! Για το Avast τι γνώμη έχετε;

mpoultokis
10-01-09, 08:56
paidia exw ena terastio provlima,pses peira ena yio den leitourga tpt,oute task manager,ta programmata kala alla otan paw gia eisagwgi sto internet trelenaitai!
exw antivirus nod32,ad-aware,spyware,xoftspyse den kanoun tpt,vriskoun yious alla den mporoun na tous idagrapsoun!
mporei na mou dwsei kapoios kapoia simvouli?

Nightcrawler©
10-01-09, 10:57
paidia exw ena terastio provlima,pses peira ena yio den leitourga tpt,oute task manager,ta programmata kala alla otan paw gia eisagwgi sto internet trelenaitai!
exw antivirus nod32,ad-aware,spyware,xoftspyse den kanoun tpt,vriskoun yious alla den mporoun na tous idagrapsoun!
mporei na mou dwsei kapoios kapoia simvouli?

Συμβουλή; Βέβαια.Ελπίζω όλοι προηγουμένως που απάντησαν με το μακρύ και το κοντό τους να σε βοηθήσουν τώρα με τις "προγραμματάρες τους" Ειδικά όσοι πρότειναν το nod32 θα σε βγάλουν τρελλό,ή απλά θα προσπεράσουν αυτή την ερώτηση σα να μην τρέχει τίποτα και θα συνεχίσουν να το προτείνουν σε κάθε ευκαιρία σαν "τέλειο","κορυφή","άπαιχτο" και άλλα κοσμητικά επίθετα....

~mxls~
10-01-09, 11:18
Συμβουλή; Βέβαια.Ελπίζω όλοι προηγουμένως που απάντησαν με το μακρύ και το κοντό τους να σε βοηθήσουν τώρα με τις "προγραμματάρες τους" Ειδικά όσοι πρότειναν το nod32 θα σε βγάλουν τρελλό,ή απλά θα προσπεράσουν αυτή την ερώτηση σα να μην τρέχει τίποτα και θα συνεχίσουν να το προτείνουν σε κάθε ευκαιρία σαν "τέλειο","κορυφή","άπαιχτο" και άλλα κοσμητικά επίθετα....

min xaseis,amesws xoli...
afou to 3ereis oti to Nod32 yperteri se perrisoterous & simantikoterous tomeis apo ka8e allo(~ante,isws oxi apo to G-Data :p to opoio akoma den exw dokimasei~),apla ta xalame sto 8ema spy...kai to ad-aware den einai ayto pou leme eggyisi.Ka8e ekdosi tou...vasika to perneis prefa apo tin diadikasia egatastasis tou,opou gia na valeis Pro sou diafimizei kati koula...
file mou kata seira paei kapws etsi:
1) http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=414483(~agora omws~)
2)http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=399533
3)http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=390807
& Spybot gia ka8e xrisi.

Kai 8etw tin erwtisi krisews: TI 8A EPREPE SIOU NA TOU PROTEINUN?!edw se 8elw...

Nightcrawler©
10-01-09, 16:10
min xaseis,amesws xoli...
afou to 3ereis oti to Nod32 yperteri se perrisoterous & simantikoterous tomeis apo ka8e allo(~ante,isws oxi apo to G-Data :p to opoio akoma den exw dokimasei~),apla ta xalame sto 8ema spy...kai to ad-aware den einai ayto pou leme eggyisi.Ka8e ekdosi tou...vasika to perneis prefa apo tin diadikasia egatastasis tou,opou gia na valeis Pro sou diafimizei kati koula...
file mou kata seira paei kapws etsi:
1) http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=414483(~agora omws~)
2)http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=399533
3)http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=390807
& Spybot gia ka8e xrisi.

Kai 8etw tin erwtisi krisews: TI 8A EPREPE SIOU NA TOU PROTEINUN?!edw se 8elw...

Εκεί με θες; Ορίστε λοιπόν: Κανένα απολύτως! Χρησιμοποιείς το εντελώς δωρεάν Virual PC ή ακόμα καλύτερα εγκαθιστάς το Ubuntu και τελείωσες.Ασφάλεια δε θέλουμε; Ορίστε πάρτε ασφάλεια με το τουλούμι.Στο πρώτο ότι και να περάσει δε μας ενδιαφέρει γιατί μετά από restart απλά εξαφανίζεται σα να μην υπήρξε ποτέ,στο δεύτερο,έτσι κι αλλιώς δε καταλαβαίνει τίποτα από ιούς που είναι το 99,9% γραμμένοι για Windows.Οπότε βάζοντάς το ,εντελώς αυτόματα αποκτάς μεγαλύτερη αξιοπιστία από το καλύτερο πρόγραμμα ασφαλείας,όποιο και να'ναι αυτό,όσο και να κοστίζει!!!

Τι πιό απλό πράγμα υπάρχει; Αλλά ως γνήσιοι στόκοι οι περισσότεροι χρήστες δεν την ψάχνουν λίγο τη δουλειά και χάνονται μέσα σε φαύλους κύκλους τέστ προγραμμάτων ασφαλείας,σε μπουρδολογίες φίλων και γνωστών που "τους είπαν" έτσι κι αλλιώτικα και πασαλιμανιώτικα και σε mainstream προγράμματα επειδή και μόνο τα έχουν οι "άλλοι".....

Και κάθε δυό βδομάδες κάνουν φορμάτ γιατί μπήκε τέτοιο ζώο μέσα που δεν κάνει κίχ ο υπολογιστής.

Να κλείσω με μια ερώτηση κρίσεως κι εγώ:

Ή εσύ απαντήσεις σε αυτό μου το post ή οποιοσδήποτε άλλος,να μου εξηγήσει ποιό το πρόβλημα ή ποιά η δυσκολία που δεν βάζουν Virtual PC ή Ubuntu και να τα έχουν μόνο για να σερφάρουν στο ίντερνετ.Για όλα τ'άλλα,Windows. Έτσι να τα "στήσουμε" δηλαδή....

Περιμένω.

.:Darth Vader:.
10-01-09, 16:15
Καλησπέρα! Για το Avast τι γνώμη έχετε;

poli kali gnomi to xo edo kai kairo den mou perase tpt.... :rofl:

luckylook
10-01-09, 17:45
Τα antivirus είναι σαν τις γκόμενες. Του καθενός είναι η καλύτερη αλλά και αυτός ξενοκοιτάζει γιατί νομίζει ότι η δικιά του είτε του κάνει νερά, είτε τον παραχρεώνει, είτε δεν ενδιαφέρετε και πολύ, ενώ του άλλου είναι νέα και ωραία, πολλά υποσχόμενη και όπως ακούει από πολλούς τα κάνει όλα και συμφέρει. Έτσι είναι παιδιά, άλλη καλή στο ένα άλλη καλή στο άλλο, αλλά αν δεν "αλλού τρώει και πίνει και αλλού πάει και το δίνει" καθήστε με αυτή που έχετε. Εγώ είχα την Norton αλλά τρείς μήνες τώρα έχω την Zone Alarm Internet security suite που κάνει και τις τρεις στάσεις: Firewall, Antivirus και Antispyware και μ'αγαπά και την αγαπώ.
Καλή τύχη και με μια καλή νύφη.

vendeta
10-01-09, 17:55
mcAfee Antivirus, superAntispyware Malwarebyte;s Antimalware Antispyware :judge:

vendeta
10-01-09, 17:56
poli kali gnomi to xo edo kai kairo den mou perase tpt....

Νομιζεις :rofl:

~mxls~
10-01-09, 18:02
Εκεί με θες; Ορίστε λοιπόν: Κανένα απολύτως! Χρησιμοποιείς το εντελώς δωρεάν Virual PC ή ακόμα καλύτερα εγκαθιστάς το Ubuntu και τελείωσες.Ασφάλεια δε θέλουμε; Ορίστε πάρτε ασφάλεια με το τουλούμι.Στο πρώτο ότι και να περάσει δε μας ενδιαφέρει γιατί μετά από restart απλά εξαφανίζεται σα να μην υπήρξε ποτέ,στο δεύτερο,έτσι κι αλλιώς δε καταλαβαίνει τίποτα από ιούς που είναι το 99,9% γραμμένοι για Windows.Οπότε βάζοντάς το ,εντελώς αυτόματα αποκτάς μεγαλύτερη αξιοπιστία από το καλύτερο πρόγραμμα ασφαλείας,όποιο και να'ναι αυτό,όσο και να κοστίζει!!!

Τι πιό απλό πράγμα υπάρχει; Αλλά ως γνήσιοι στόκοι οι περισσότεροι χρήστες δεν την ψάχνουν λίγο τη δουλειά και χάνονται μέσα σε φαύλους κύκλους τέστ προγραμμάτων ασφαλείας,σε μπουρδολογίες φίλων και γνωστών που "τους είπαν" έτσι κι αλλιώτικα και πασαλιμανιώτικα και σε mainstream προγράμματα επειδή και μόνο τα έχουν οι "άλλοι".....

Και κάθε δυό βδομάδες κάνουν φορμάτ γιατί μπήκε τέτοιο ζώο μέσα που δεν κάνει κίχ ο υπολογιστής.

Ή εσύ απαντήσεις σε αυτό μου το post ή οποιοσδήποτε άλλος,να μου εξηγήσει ποιό το πρόβλημα ή ποιά η δυσκολία που δεν βάζουν Virtual PC ή Ubuntu και να τα έχουν μόνο για να σερφάρουν στο ίντερνετ.Για όλα τ'άλλα,Windows. Έτσι να τα "στήσουμε" δηλαδή....

Περιμένω.

Opws 8a elege kai mia psixi:

Όλα είναι καλύτερα από τα Windows αλλά τα Windows ξεκίνησαν την μαζική παραγωγή,με τη σειρά τους οι κατασκευαστές περιφερειακών,λογισμικών,εφαρμογών για να επιζήσουν θα έπρεπε να ακολουθούν κατα πόδας τα καπρίτσια και προτιμήσεις των Windows και σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών έχουν Windows για τον απλούστατο λόγο ότι με αυτά μεγάλωσαν,όλοι αυτά έχουν γύρω τους,και η Multimedia πλατφόρμα τους υποστηρίζεται από δεκάδες άλλες εταιρίες που τα τροφοδοτούν με πολύ καλά προγράμματα κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους,δίχως να παραλείψω την τεράστια μερίδα που έχουν οι Gamers.Σε κανένα LAN Party όπου ξημεροβραδιάζονται με Online Shooters δε θα δεις μηχάνημα να τρέχει άλλο λειτουργικό εκτός τα Windows.

Είναι όπως το Βιτάμ και το Άλτις. Βούτυρα και λάδια υπάρχουν ένα σωρό αλλά ο κόσμος έχει ταυτίσει τα ονόματα αυτά με "βούτυρο" και "λάδι" .
"Βάζουμε μισό Βιτάμ" λέει η τάδε συνταγή και όχι "μισό πάκο βούτυρο"....

Όταν όμως δεν υπάρχει λόγος αυτής της multimedia χρήσης, ούτε ανάγκη παιχνιδιών , ο χρήστης πέρα από Mac και Linux δε βλέπει τίποτε άλλο μπροστά του που να μπορεί να του φανεί χρήσιμο.Μη ξεχνάμε ότι Κυβερνήσεις χωρών,μεταξύ των οποίων και η Βραζιλία αν δεν κάνω λάθος,έχουν γυρίσει την πλάτη στα Windows και στις Δημόσιες υπηρεσίες τους τρέχουν αποκλειστικά Linux για λόγους κόστους και αξιοπιστίας.Φαντάσου μια χώρα όσο μικρή και να είναι τι κοστίζει η μηχανοργάνωσή της στημένη σε Windows...Κάθε τερματικό και ένα Licence.... :)

I microsoft 8etei tous kanones,ara prepei na koita3oume na kanume tin douleia mas me para8yra...
Egw prwsopika 8a valw ubuntu se liges meres,alla yparxoun an8rwpoi trigyrw mas pou agnooun kai tin ypar3i tous...
Symmerizomai apolyta tin aporia sou...alla ela pes stin 8eia mou omws na tre3ei eite se ubuntu eite se eikoniko perivallon...8a 3exasei & ayta ta liga pou 3erei(~na paizei kamia pasientza :angel:~)...
Ara 8a prepei na voi8ame tous filous mas se opoiodipote l.s borun na kanun tin douleia tous...:)

mikenatsou
10-01-09, 20:13

Περιμένω.

θα σου απαντησω.....εγώ......απλά άγνοια......

πως σε καποιον που το μονο που ξερει ειναι να ανοιγει και να κλεινει το pc, να σερφαρει , να κατεβαζει τραγουδια όχι μονο να του προτεινεις καποια απο τις αλλες λύσεις, αλλα και να δεχτει να τα βάλει.....

δεν ξερω τη νοοτροπία εκεί , αλλα επειδη σαφως και γνωρίζεις την ελληνική νοοτροπία, να ξερεις οτι απλοι και μεσοι χρήστες υπολογιστών ειναι αρνητικοί σε τετοια ενδεχόμενα....

τοσο πολυ εχουν επικρατησει τα windows.....

για μενα στην τελική και ιο που κολλάς φταις εσύ και μόνο εσύ και κανένας άλλος.....

και πιστεψε με εχω συντηρησει τον υπολογιστη μου χωρις antivirus για πανω απο 6μηνο, χωρις καμια διαφορά,χωρις κανέναν ιό.....και εμπαινα παντού , κανοντας τα πάντα........δεν δισταζα ουτε να δοκιμαζω σαιτ,κλπ....ουτε τίποτα....

ξεροντας οτι αν γινοταν κατι υπηρχε το backup του acronis....

και ερχομαι και ρωταω εγω τώρα.....πως κολλανε τοσοι πολλοί και τόσο συχνά ιό?????????????????????????

kostaskoz
10-01-09, 20:20
avira kai spybot kai ola doylevoun roloi

~mxls~
10-01-09, 20:24
avira kai spybot kai ola doylevoun roloi

Oriste i apantisi se ayto pou rwtas mike :rofl:

Nightcrawler©
10-01-09, 20:56
και ερχομαι και ρωταω εγω τώρα.....πως κολλανε τοσοι πολλοί και τόσο συχνά ιό?????????????????????????

Απλά,σήμερα μιλάμε πλέον για μαζική παραγωγή και εμποροποίηση κακόβουλων λογισμικών.Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ο ίδιος ο ιός.ΟΛΟΙ τον ίδιο ή παραπλήσιο παν και κολλάνε.Όλοι έχουν το ίδιο σύμπτωμα με το παράθυρο που βγαίνει και τους λέει "πάτα εδώ γιατί έχουν εντοπίσει τα Windows πολλούς ιούς στο σύστημα"

Μιλάμε για μαζικό κατευθυνόμενο φαινόμενο πλέον και όχι για έναν φοιτητάκο που έστειλε έναν ιό με email.Η επιτυχία της προσβολής είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την άγνοια του κόσμου.Πρωτάρηδες χρήστες πέφτουν στην παγίδα γιατί πλανάται στον άνεμο η έννοια Antivirus,Virus,Security όπου πάνε κι όπου σταθούνε.Κάθε νοικοκυριό έχει πλέον έναν και δύο υπολογιστές.Βασική μέριμνα των χρηστών είναι πως και που θα πάνε να κατεβάσουν τζαμπατζέ μουσική και έργα.Τίποτε άλλο απολύτως.Παλαιότερα όταν οι υπολογιστές και το διαδύκτιο ήταν μόνο για "φυτά" ή "βαρεμένους" δεν υπήρχε πρόβλημα.Τα φυτά και οι βαρεμένοι που τους κορόϊδευαν οι υπόλοιποι,φρόντιζαν να κατέχουν το σύστημα.Ξέρανε τα πάντα.Που κάνουν τί,με τι κάνουν ποιό και πως γίνεται το τάδε.Δεν υπάρχει περίπτωση για έναν προχωρημένο χρήστη να πέσει σε παγίδα "κράχτη" γιατί πολύ απλά γνωρίζει ότι τα Windows παράδειγμα δεν είναι σε θέση να εντοπίσουν ιό,οπότε εξυπακούεται ότι το μήνυμα δεν μπορεί να προέρχεται από αυτά...

Θα πεί τώρα κάποιος που θίχτηκε "ε δεν μπορούμε ρε φίλε να τα ξέρουμε όλα"
Δε μιλάω για όλα μιλάω για τα βασικά.Όταν αγοράζεις ένα βιβλίο,ξεκινάς από την τελευταία σελίδα,ή από τη μέση; Έχουν γίνει οι υπολογιστές τόσο αναπόσπαστο κομμάτι από την καθημερινότητα ενός νέου,αλλά δεν καταλαβαίνει την ανάγκη να το κατέχει; Γιατί παραμένει στάσιμος;Γιατί επί σειρά ετών δεν κάνει τίποτε άλλο από το να κατεβάζει τραγούδια που δεν ακούει ποτέ;

Και το Virtual PC και το Ubuntu πρόγραμμα είναι.Όπως όλα που κατεβάζουν και δοκιμάζουν την τύχη τους αν τους πάει βδομάδα ή μήνας χωρίς να μπεί ιός και αφού μπεί,παύουμε απλά να το υποστηρίζουμε και βρίσκουμε νέο εραστή,μέχρι να μας απατήσει και αυτός με τη σειρά του με το επόμενο "πιπίνι" που θα τον "τουμπάρει"

Δοκιμάστε και δεν θα χάσετε.Μην αντιδράτε στην ακρίβεια,στους Αμερικάνους,στους Εβραίους,στους Αστυνομικούς,στην Κυβέρνηση κλπ.Σε αυτά δε μπορείτε να κάνετε τίποτε απολύτως,εκτός του να βρείτε και άλλους "συνγκρινιάρηδες" και να ταιριάξετε καλμάροντας ο ένας τον άλλον.Αντιδράστε εδώ που μπορείτε γιατί είναι στην κυριολεξία στο χέρι σας.Στο πληκτρολόγιό σας! Και θα δείτε τι καλά που είναι,επί σειρά μηνών,και ετών να κάνει το μηχάνημα αυτό που θέλετε εσείς και όχι αυτό που θέλει αυτό ή κάποιος από κει έξω.

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά,εννοείται! Απλά μου δίνεται η ευκαιρία.....

adonis69
11-01-09, 09:07
file to kalitero antivirus ine me diafora to BitDefender total security 2009 ta exei olla den xriazese tipota allo.

~mxls~
11-01-09, 09:41
O Siourdontamaro KRAZEI file adoni 69 se sena kai se pollous allous,alla eseis ton agnoeitai...kala,otan molyn8eite edw 8a eimaste...alla einai asximo na to pa8eis gia na ma8eis...

~mxls~
11-01-09, 09:44
file to kalitero antivirus ine me diafora to BitDefender total security 2009 ta exei olla den xriazese tipota allo.

kai gia tin dikia sou periptwsi,gia na min les oti den 3eroume peri tinous prokeitai: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=398154&highlight=Bitdefender

mikenatsou
11-01-09, 13:48
Απλά,σήμερα μιλάμε πλέον για μαζική παραγωγή και εμποροποίηση κακόβουλων λογισμικών.Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ο ίδιος ο ιός.ΟΛΟΙ τον ίδιο ή παραπλήσιο παν και κολλάνε.Όλοι έχουν το ίδιο σύμπτωμα με το παράθυρο που βγαίνει και τους λέει "πάτα εδώ γιατί έχουν εντοπίσει τα Windows πολλούς ιούς στο σύστημα"

Μιλάμε για μαζικό κατευθυνόμενο φαινόμενο πλέον και όχι για έναν φοιτητάκο που έστειλε έναν ιό με email.Η επιτυχία της προσβολής είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την άγνοια του κόσμου.Πρωτάρηδες χρήστες πέφτουν στην παγίδα γιατί πλανάται στον άνεμο η έννοια Antivirus,Virus,Security όπου πάνε κι όπου σταθούνε.Κάθε νοικοκυριό έχει πλέον έναν και δύο υπολογιστές.Βασική μέριμνα των χρηστών είναι πως και που θα πάνε να κατεβάσουν τζαμπατζέ μουσική και έργα.Τίποτε άλλο απολύτως.Παλαιότερα όταν οι υπολογιστές και το διαδύκτιο ήταν μόνο για "φυτά" ή "βαρεμένους" δεν υπήρχε πρόβλημα.Τα φυτά και οι βαρεμένοι που τους κορόϊδευαν οι υπόλοιποι,φρόντιζαν να κατέχουν το σύστημα.Ξέρανε τα πάντα.Που κάνουν τί,με τι κάνουν ποιό και πως γίνεται το τάδε.Δεν υπάρχει περίπτωση για έναν προχωρημένο χρήστη να πέσει σε παγίδα "κράχτη" γιατί πολύ απλά γνωρίζει ότι τα Windows παράδειγμα δεν είναι σε θέση να εντοπίσουν ιό,οπότε εξυπακούεται ότι το μήνυμα δεν μπορεί να προέρχεται από αυτά...

Θα πεί τώρα κάποιος που θίχτηκε "ε δεν μπορούμε ρε φίλε να τα ξέρουμε όλα"
Δε μιλάω για όλα μιλάω για τα βασικά.Όταν αγοράζεις ένα βιβλίο,ξεκινάς από την τελευταία σελίδα,ή από τη μέση; Έχουν γίνει οι υπολογιστές τόσο αναπόσπαστο κομμάτι από την καθημερινότητα ενός νέου,αλλά δεν καταλαβαίνει την ανάγκη να το κατέχει; Γιατί παραμένει στάσιμος;Γιατί επί σειρά ετών δεν κάνει τίποτε άλλο από το να κατεβάζει τραγούδια που δεν ακούει ποτέ;

Και το Virtual PC και το Ubuntu πρόγραμμα είναι.Όπως όλα που κατεβάζουν και δοκιμάζουν την τύχη τους αν τους πάει βδομάδα ή μήνας χωρίς να μπεί ιός και αφού μπεί,παύουμε απλά να το υποστηρίζουμε και βρίσκουμε νέο εραστή,μέχρι να μας απατήσει και αυτός με τη σειρά του με το επόμενο "πιπίνι" που θα τον "τουμπάρει"

Δοκιμάστε και δεν θα χάσετε.Μην αντιδράτε στην ακρίβεια,στους Αμερικάνους,στους Εβραίους,στους Αστυνομικούς,στην Κυβέρνηση κλπ.Σε αυτά δε μπορείτε να κάνετε τίποτε απολύτως,εκτός του να βρείτε και άλλους "συνγκρινιάρηδες" και να ταιριάξετε καλμάροντας ο ένας τον άλλον.Αντιδράστε εδώ που μπορείτε γιατί είναι στην κυριολεξία στο χέρι σας.Στο πληκτρολόγιό σας! Και θα δείτε τι καλά που είναι,επί σειρά μηνών,και ετών να κάνει το μηχάνημα αυτό που θέλετε εσείς και όχι αυτό που θέλει αυτό ή κάποιος από κει έξω.

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά,εννοείται! Απλά μου δίνεται η ευκαιρία.....

σαφως και καταλαβαινω τι λες....και φυσικα συμφωνώ....αλλα αυτο ειναι νοοτροπια...τροπος ζωης.....ξερεις τι ειναι ανθρωποι 25-26 χρονων να εχουν υπολογιστη 4 χρονια και το μονο που ξερουν ειναι να περνανε ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και τιποτα άλλο....ξερεις τι ειναι να εξηγεις σε ενηλικες και μορφωμενους ανθρωπους να κανουν μια απεγκατασταση και μια εγκατασταση και να σε παιρνουν 100 τηλεφωνα για την ιδια διαδικασια 1 μήνα μέτα???

να μην ξερουν πως να βρουν κατι στο google???και μιλαω για κοσμο 25 χρονων χρηστες καθημερινα υπολογιστών εδω και χρόνια...και όμως εκεί....

στου κουφού την πόρτα....

καλα δε συζηταω για το download....και οχι τα torrents, αλλα το direct...επιστήμη ακούγεται....

και προς θεου δεν κατηγορω κανέναν εδω και γενικά πουθενά....

δεν απαραιτητο ολοι να ξερουν απο όλα....

αλλα οπως εγω εψαξα, εκαψα, εκατσα μονος μου και εμαθα 5 πράγματα, θα περιμένα απο φίλους και γνωστους κυρίως να κατσουν και αυτοι μονοι τους....

οχι να μαθουν να κανουν φορματ, ή οτιδηποτε που απαιτει προχωρημενες γνώσεις αλλα τουλάχιστον να μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτη την καθημερινη χρηση η/υ...

και οπως σωστα λες ...να κανει ο υπολογιστης οτι θελουν , και οχι ο υπολογιστης αυτούς...

ScreamGR
11-01-09, 13:51
Νομίζω πως αυτό τελικά πάει καλύτερα στο section ασφαλείας..

periferiarxis
11-01-09, 16:25
gia toys filoys mikenatsou Siourdontamaro leonida poy boithane me tis gnoseis toys

oloys emas bravo paidia.spatalane ton polytimo xrono toys gia na dosoyn aploxera boithia.
omos re paidia ti psaxnete ...ama mpei ios kalynixta..prosopika pistebo oti mono to format katharizei...afto moy lei i mikri empeiria moy.. ola ta alla einai ymimetra oti to ena brike ton io to allo den to brike....klp..

giafto tsampa fonazete....

Nightcrawler©
11-01-09, 16:46
Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια φίλε Περιφερειάρχη,όμως
αυτό ακριβώς λέμε τόσες μέρες.Με Virtual PC ή Ubuntu μόνο για σερφάρισμα,ΔΕΝ μπαίνει ιός ή και να μπεί ΔΕΝ προκαλεί την παραμικρή ζημιά,γιατί στο πρώτο πρόκειται για εικονικό περιβάλλον,στο δεύτερο δεν μπορεί να εκτελεστεί λόγω εντελώς διαφορετικού προγραμματικού περιβάλλοντος.Δεν μπορεί ιός όσο κακός,όσο επίμονος,όσο καταστροφικός να είναι,να λειτουργήσει σε Ubuntu.

Και σε Virtual PC που τρέχει ΧΡ,πάλι δε μπορεί να κάνει κακό γιατί μετά από επανεκκίνηση του προγράμματος Virtual PC ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ σα να μην υπήρχε ποτέ.Κάθε φορά που ξεκινάς το Virtual PC είναι όπως ακριβώς την πρώτη μέρα μετά το φορμάτ.Πεντακάθαρος.

Οπότε,δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστέι να ξανακάνει κάποιος ξανά φορμάτ,τουλάχιστον λόγω ιών.Ειδικά χρησιμοποιώντας το Virtual PC μπορεί κανείς να δοκιμάσει οποιοδήποτε πρόγραμμα θέλει,να εγκαταστήσει,απεγκαταστήσει,ρυθμίσει,πειραματιστεί.Δεν υπάρχει πρόβλημα.Επανεκκίνηση και πάλι όλα όπως ήταν.

Nightcrawler©
11-01-09, 20:38
file Siourdontamaro epidi den exo dokimasei pote Virtual PC ή Ubuntu dose.. na ta egatastiso moy einai agnosta...gia na dokimaso na mpo se perierga sait ..poy exei ioys na do ta apotelesmata..

Και τα δύο εντελώς δωρεάν είναι και με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ θα τα βρείς.Οδηγούς step by step πάλι στο ίντερνετ.Για το Virtual PC έχω την εντύπωση υπάρχει και οδηγός στα How to's σε αυτόν τον ιστοχώρο...

maneta2005
12-01-09, 20:30
Thankssssssssssssssssssssssssssssss.

patratom
17-01-09, 03:27
Kaspersky !! etsi apla

alorpha
17-01-09, 08:07
thank you

typhoon
17-01-09, 17:52
bale kaspersky security kai mailwarebytes gia scanarisma 1 fora ton mhna kai an sou mpei kai meinei enas ios trojan h oti allo 8eleis xoris na to exei deiksei ena apo ta 2 kai na to exei sbhsei ela na sou doso ton forito mou doro!!!

Kai mpes elef8era se oti site sou erxete

TELOS

antzen
17-01-09, 18:03
Ειχα για πολυ καιρο το McAfee, το Νορτον και το Panda.
Τα δυο πρωτα ηταν σχετικα "βαριες" εφαρμογες ενω το Panda ηταν φθηνο και σχετικα ok.

Εβαλα το Avast για αντιβιωτικο και το Commodo για firewall και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Επισης ειναι και τα δυο FREE!!

ano_1911
17-01-09, 20:28
AVG:shoot2:

myronhinio
20-01-09, 16:31
checkarete kai to steganos !den mou exei kanei kanena provlhma se antithesh me to nod kai to kasper.

davidchris
20-01-09, 17:28
thanks

lost_maniac
22-01-09, 15:41
παιδιά nod32 gia panta .. ta vriskei ola !

otiNanai
22-01-09, 22:07
Είχα τη σουιτα του nod απο τοτε που βγηκε και ημουν ικανοποιημενος
Για αλλαγη ειπα να βαλω το Kaspersky I.S. (μετα απο κοπο για key!)
Μολις σκαναρε το pc βρηκε αρκετα trojans όχι και τοσο μεγαλης σημασιας αλλα ουτε viruses ουτε malware
Παλιοτερα ειχα δοκιμασει το Norton το οποιο ηταν αρκετα βαρυ προγραμμα για το μηχανημα
Κατεληξα στο ρωσο προς το παρον. (εχει κ ωραιο interface)

xspot
23-01-09, 01:00
NOD32 h AVAST file

xspot
23-01-09, 01:45
egw exw nod32 kai den exw 8ema me virus

takzig
23-01-09, 16:10
Καλημέρα!
Περιττό είναι να πω πως ξεκινάει άλλη μία μακράς διαρκείας κουβέντα :)...
Λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα nod. Ελαφρύ, αξιόπιστο, τι άλλο θες?
Αυτά :)

thanks kai ego ekei leo na pao!!!

mitsos102
25-01-09, 09:40

:)

Ποιητής
25-01-09, 10:21
xoris asxeta k polla logia....Sophos Antivirus Enterprise 2009....

sakis geo
25-01-09, 19:31
Thanks

antzoulogatos
25-01-09, 21:10
Apo Anti-Virus synistaw anepifylakta to NOD32 tis Eset/Adaox kai apo
Anti-Spyware, to: Malware byte's Anti-Malware!!! Koryfi kai ta 2!!! Stegna! :thumbsup:

zoul
26-01-09, 21:13
νορτον για πανττα

colonos
28-01-09, 14:59
Kaspersky εννοείται. Και ως δεύτερη λύση Nod32.

mytime
28-01-09, 16:25
psifizo nod kai ego! an kai kata thn gnomh m h kalliterh prostasia apo ola ta programs eine ena Cisco me prosarmosmeno firewall kai dio kales kartes diktiou me programa enalaghs Ip gia na exeis ena poli poli dinato firewall se hardware epipedo
1 :P.... ola ta remote virus eine komena me ayta ta ergalia..alla apo programs fusika NOD!!

gg100100
03-02-09, 08:40
thx

mgzr
04-02-09, 07:13
Nod32 kai Ad-AwarePro
eimai polu euxaristimenos me auta kai nio8o sigouros
exei tixi poles fores na pao na ftiakso filon mou PC ta opia eixan norton H Kaspersky kai afou ekana Unistal to antivirus tou kai tou ebaza to Nod32,me ena aplo scan
anakaliptame oti tous eixan perasi arketa Trojans, viruses ........(me to antivirus pou eixan)
Oso gia ton Norton, prin 10 xronia htan onots O kaliteros, tora mono to
onoma poulai.....

lazaros_k
04-02-09, 09:10
to kalitero einai to zone alarm kata tin gnomi mou

Nightcrawler©
04-02-09, 09:26
to kalitero einai to zone alarm kata tin gnomi mou

Για Antivirus και Antispyware ρωτάει.
Το Zone Alarm είναι καθαρό Firewall......

ploumgr
04-02-09, 17:45
thanks

chrisapo
05-02-09, 00:01
Για Antivirus και Antispyware ρωτάει.
Το Zone Alarm είναι καθαρό Firewall......

Φίλε Siourdontamaro σέβομαι αρκετά τις γνώσεις σου από τα λεγόμενά σου.
Μήπως θα ήταν εύκολο να μου ξαναπείς αν δεν σου κάνει κόπο τι χρησιμοποιείς εσύ;

Εγώ πάντως θέλω να βάλω Vista 64bit και χρειάζεται λίγο περισσότερο "ψάξιμο"...
Τι μου προτείνεις;

Ευχαριστώ πολύ.

panosx13
05-02-09, 01:48
kaspersky και avast the best

Nightcrawler©
05-02-09, 06:49
Φίλε Siourdontamaro σέβομαι αρκετά τις γνώσεις σου από τα λεγόμενά σου.
Μήπως θα ήταν εύκολο να μου ξαναπείς αν δεν σου κάνει κόπο τι χρησιμοποιείς εσύ;

Εγώ πάντως θέλω να βάλω Vista 64bit και χρειάζεται λίγο περισσότερο "ψάξιμο"...
Τι μου προτείνεις;

Ευχαριστώ πολύ.

Να σου πω γιατί όχι;

Να τα πάρουμε με τη σειρά :

Windows XP SP2 με όλα τα Updates μέχρι χτές που λένε....
Στα Windows τρέχει το Kaspersky Internet Security.
Πρόσθετο Software Firewall του router ( Fritzbox 7170 )
Εγκατεστημένο το Malwarebytes Antimalware (έτσι να βρίσκεται...)

Αποκλειστική χρήση του Firefox με εγκατεστημένο και πλήρως ενημερωμένο το addon του Noscript , ένα καταπληκτικό πρόσθετο που σου δίνει πλήρη έλεγχο σε ότι πάει να τρέξει βασισμένο σε Java script.Ειδικά όταν μπαίνεις σε κάτι παράξενες σελίδες και δείς ότι αν δεν το είχες αγκατεστημένο,ο υπολογιστής σου θα επικοινωνούσε με δεκάδες άλλες άσχετες σελίδες (χωρίς να βλέπεις καμία,απλά επικοινωνεί) σου δίνει μια "άλλη αίσθηση" ασφαλείας...

Outlook Express για αλληλογραφία με εγκατεστημένο το πρόγραμμα Spamihilator.
Ένα μικροσκοπικό προγραμματάκι που ανοίγει ΠΡΙΝ τον ΟΕ και βλέπει τι μηνύματα υπάρχουν στον server του διακομιστή με την δυνατότητα αν θες να τα διαβάσεις κι όλας.Ορίζεις τι θες να έρθει και ότι απορρίψεις το σημειώνει για την επόμενη φορά και από τον ίδιο αποστολέα δεν ξανάρχεται μήνυμα.Διαβάζεις τα μηνύματά σου ΠΡΙΝ έρθουν στον υπολογιστή σου και ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι πρόκειται να έρθει,έτσι είναι αδύνατον να σου έρθει μολυσμένο μήνυμα.

Εγκατεστημένο Virtual PC.Πρόκειται όπως έχω ξαναπεί για έναν υπολογιστή μέσα στον ήδη υπάρχωντα.Εντελώς ανεξάρτητο και εντελώς παραμετροποιήσιμο.Μπορείς σε αυτό να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό και όχι κατ'ανάγκη ΧΡ.Εγώ παράδειγμα έχω σε εκείνο Αγγλικά ΧΡ ενώ στον "αληθινό" Γερμανικά.Μπορείς να βάλεις 98άρια,2000 Pro,Vista, Suse Linux,Ubuntu κλπ.
Εκεί μέσα κάνεις ΟΤΙ θες χωρίς τον φόβο μη σου κάτσει καμιά στραβή.Με απλή επανεκκίνηση χάνονται (αν το θες) όλες οι αλλαγές που λάβανε χώρα και ξεκινάς πεντακάθαρος πάλι για νέα πειράματα.

Μπαίνεις στο ίντερνετ,σερφάρεις,κατεβάζεις,επεξεργάζεσαι αρχεία,τα πάντα σαν το πραγματικό σου PC.Μόνο παιχνίδια δεν μπορείς να παίξεις γιατί χρησιμοποιεί μια virtual πάλι κάρτα γραφικών που δεν είναι για πολλά-πολλά.Το "κλού" ποιό είναι;
Ότι μπορείς να "επικοινωνείς" με το βασικό σύστημα αμφίδρομα.ΆΝ παράδειγμα ενώ είσαι με το εικονικό και τύχει να κατεβάσεις κάτι που το θες στον "αληθινό" με το πάτημα ενός κουμπιού το στέλνεις σε ένα φάκελο (οποιονδήποτε) του αληθινού,αφού το σκαννάρεις με το Antivirus που έχεις στο εικονικό.....

Το Virtual PC είναι αδρανές μέχρι να το καλέσεις.Του δίνεις ένα μέρος της βασικής μνήμης και μόνο αν ξεκινήσει την χρειάζεται.Εγώ του έχω ορίσει να τρέχει με 512ΜΒ.( έχω 3072ΜΒ )

Μιά καλή εναλλακτική του Virtual PC είναι το πρόγραμμα Sandboxie που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει.Δημιουργεί και αυτό ένα "αποστειρωμένο" εικονικό περιβάλλον όπου τρέχεις όποιο πρόγραμμα θες.

Πάμε τώρα στο βαρύ πυροβολικό της ασφαλείας,στο Ubuntu. Όταν πρόκειται να ασχοληθώ πολύ ώρα με το ίντερνετ,το κάνω με αυτό. Το έχω παράλληλα εγκατεστημένο στα ΧΡ και κατά την εκκίνηση επιλέγω με ποιό λειτουργικό σύστημα να ξεκινήσει.Κάνεις σχεδόν ότι θες με δαύτο,δε χρειάζεται να ψάξεις για κανένα απολύτως πρόγραμμα για οτιδήποτε θες να κάνεις,μιας και έρχεται με χιλιάδες εφαρμογές που επικαλείσαι από το ίντερνετ όταν χρειαστείς κάποια.

Θα τα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά,αλλά λόγω που συχνά ασχολούμαι με επεξεργασία βίντεο (γάμους,βαφτίσια,οικογενιεακά κλπ.) καθώς και με παιχνίδια,αναγκάζομαι να έχω βασικό σύστημα τα ΧΡ, μιας και το Ubuntu μπορεί να είναι καταπληκτικό λειτουργικό,το πρόγραμμα επεξεργασίας που χρησιμοποιώ
όμως ( Magix Movie Edit Pro ) καθώς και τα 3D Shooters και Action games που συχνά-πυκνά παίζω,δεν τρέχουν σε Ubuntu....

Σε όλα αυτά,η πάνω από 10 χρόνια εμπειρία με το ίντερνετ και τους υπολογιστές που έχω,μου παρέχουν την γνώση (πλέον) να αντιλαμβάνομαι άμεσα αν κάτι δεν πάει καλά,και σε περίπτωση που "μου κάτσει" ξέρω πάλι τι να κάνω, με το φορμάτ ως τελευταία λύση. (Έχω 3 χρόνια να κάνω φορμάτ και όλα λειτουργούν ρολόι)

Αυτά.

A Stranger
05-02-09, 10:09
Μιά καλή εναλλακτική του Virtual PC είναι το πρόγραμμα Sandboxie που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει.Δημιουργεί και αυτό ένα "αποστειρωμένο" εικονικό περιβάλλον όπου τρέχεις όποιο πρόγραμμα θες.

Δοκίμασε και το VirtualBox...Είναι εξαιρετικό στη δουλειά του και ανώτερο απο το Virtual Pc:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2

andriana
05-02-09, 17:35
ths

chrisapo
05-02-09, 23:34
Να σου πω γιατί όχι;

Να τα πάρουμε με τη σειρά :

Windows XP SP2 με όλα τα Updates μέχρι χτές που λένε....
Στα Windows τρέχει το Kaspersky Internet Security.
Πρόσθετο Software Firewall του router ( Fritzbox 7170 )
Εγκατεστημένο το Malwarebytes Antimalware (έτσι να βρίσκεται...)

Αποκλειστική χρήση του Firefox με εγκατεστημένο και πλήρως ενημερωμένο το addon του Noscript , ένα καταπληκτικό πρόσθετο που σου δίνει πλήρη έλεγχο σε ότι πάει να τρέξει βασισμένο σε Java script.Ειδικά όταν μπαίνεις σε κάτι παράξενες σελίδες και δείς ότι αν δεν το είχες αγκατεστημένο,ο υπολογιστής σου θα επικοινωνούσε με δεκάδες άλλες άσχετες σελίδες (χωρίς να βλέπεις καμία,απλά επικοινωνεί) σου δίνει μια "άλλη αίσθηση" ασφαλείας...

Outlook Express για αλληλογραφία με εγκατεστημένο το πρόγραμμα Spamihilator.
Ένα μικροσκοπικό προγραμματάκι που ανοίγει ΠΡΙΝ τον ΟΕ και βλέπει τι μηνύματα υπάρχουν στον server του διακομιστή με την δυνατότητα αν θες να τα διαβάσεις κι όλας.Ορίζεις τι θες να έρθει και ότι απορρίψεις το σημειώνει για την επόμενη φορά και από τον ίδιο αποστολέα δεν ξανάρχεται μήνυμα.Διαβάζεις τα μηνύματά σου ΠΡΙΝ έρθουν στον υπολογιστή σου και ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι πρόκειται να έρθει,έτσι είναι αδύνατον να σου έρθει μολυσμένο μήνυμα.

Εγκατεστημένο Virtual PC.Πρόκειται όπως έχω ξαναπεί για έναν υπολογιστή μέσα στον ήδη υπάρχωντα.Εντελώς ανεξάρτητο και εντελώς παραμετροποιήσιμο.Μπορείς σε αυτό να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό και όχι κατ'ανάγκη ΧΡ.Εγώ παράδειγμα έχω σε εκείνο Αγγλικά ΧΡ ενώ στον "αληθινό" Γερμανικά.Μπορείς να βάλεις 98άρια,2000 Pro,Vista, Suse Linux,Ubuntu κλπ.
Εκεί μέσα κάνεις ΟΤΙ θες χωρίς τον φόβο μη σου κάτσει καμιά στραβή.Με απλή επανεκκίνηση χάνονται (αν το θες) όλες οι αλλαγές που λάβανε χώρα και ξεκινάς πεντακάθαρος πάλι για νέα πειράματα.

Μπαίνεις στο ίντερνετ,σερφάρεις,κατεβάζεις,επεξεργάζεσαι αρχεία,τα πάντα σαν το πραγματικό σου PC.Μόνο παιχνίδια δεν μπορείς να παίξεις γιατί χρησιμοποιεί μια virtual πάλι κάρτα γραφικών που δεν είναι για πολλά-πολλά.Το "κλού" ποιό είναι;
Ότι μπορείς να "επικοινωνείς" με το βασικό σύστημα αμφίδρομα.ΆΝ παράδειγμα ενώ είσαι με το εικονικό και τύχει να κατεβάσεις κάτι που το θες στον "αληθινό" με το πάτημα ενός κουμπιού το στέλνεις σε ένα φάκελο (οποιονδήποτε) του αληθινού,αφού το σκαννάρεις με το Antivirus που έχεις στο εικονικό.....

Το Virtual PC είναι αδρανές μέχρι να το καλέσεις.Του δίνεις ένα μέρος της βασικής μνήμης και μόνο αν ξεκινήσει την χρειάζεται.Εγώ του έχω ορίσει να τρέχει με 512ΜΒ.( έχω 3072ΜΒ )

Πάμε τώρα στο βαρύ πυροβολικό της ασφαλείας,στο Ubuntu. Όταν πρόκειται να ασχοληθώ πολύ ώρα με το ίντερνετ,το κάνω με αυτό. Το έχω παράλληλα εγκατεστημένο στα ΧΡ και κατά την εκκίνηση επιλέγω με ποιό λειτουργικό σύστημα να ξεκινήσει.Κάνεις σχεδόν ότι θες με δαύτο,δε χρειάζεται να ψάξεις για κανένα απολύτως πρόγραμμα για οτιδήποτε θες να κάνεις,μιας και έρχεται με χιλιάδες εφαρμογές που επικαλείσαι από το ίντερνετ όταν χρειαστείς κάποια.

Θα τα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά,αλλά λόγω που συχνά ασχολούμαι με επεξεργασία βίντεο (γάμους,βαφτίσια,οικογενιεακά κλπ.) καθώς και με παιχνίδια,αναγκάζομαι να έχω βασικό σύστημα τα ΧΡ, μιας και το Ubuntu μπορεί να είναι καταπληκτικό λειτουργικό,το πρόγραμμα επεξεργασίας που χρησιμοποιώ
όμως ( Magix Movie Edit Pro ) καθώς και τα 3D Shooters και Action games που συχνά-πυκνά παίζω,δεν τρέχουν σε Ubuntu....

Σε όλα αυτά,η πάνω από 10 χρόνια εμπειρία με το ίντερνετ και τους υπολογιστές που έχω,μου παρέχουν την γνώση (πλέον) να αντιλαμβάνομαι άμεσα αν κάτι δεν πάει καλά,και σε περίπτωση που "μου κάτσει" ξέρω πάλι τι να κάνω, με το φορμάτ ως τελευταία λύση. (Έχω 3 χρόνια να κάνω φορμάτ και όλα λειτουργούν ρολόι)

Αυτά.

Φίλε Siourdontamaro σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!!!
Συμφωνώ στα περισσότερα τα οποία λες.
Αν μου επιτρέπεις να πω και την δική μου γνώμη. Πρόσφατα είπα να πειραματιστώ με την εγκατάσταση των Vista. Κατέληξα στα 64bit, μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με τα 32άρια. Προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες απο το πολύ καλό site http://www.start64.com που με έχει βοηθήσει αρκετά.
Λάβε υπόψη σου ότι πάρα πολλά πράγματα περί "ταχύτητας" εξαρτώνται και από το configuration του PC που έχει ο καθένας (έχουν γραφτεί πολλά πριν...)

Μέχρι στιγμής με βλέπω με Vista 64, Kaspersky Internet Security 2009, router έχω το fritz, για firewall δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Κοίταξε να δεις αν δεν είσαι από το πρωί έως το βράδυ στον υπολογιστή σου στο σπίτι ( ΙΤ engineer στην δουλειά) θέλεις και λίγο "ομορφιά" στο "μάτι" βρε αδερφέ!!!να έχεις, πραγματικά είναι πολύ όμορφα τα Vista.
Αυτά από εμένα και σ'ευχαριστώ πολύ...
Αα και κάτι άλλο μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με τα κλειδιά του Kaspersky έχω προσπαθήσει πολλά αλλά μάταια... (δεν έχω ασχοληθεί και πολύ να σου πώ την αλήθεια...)

nikosgod
07-02-09, 21:26
nod 32

themaras
14-02-09, 09:20
παιδιά για νέο υπολογιστή τι μου προτίνετε;;στον παλιό είχα το avast και το superantispyware!να βάλω τα ίδια ή κάτι άλλο;;;;

polyxeni
15-02-09, 21:01
to kaspersky einai mia xara pisteyw...

kerk
16-02-09, 16:05
Καλησπερα παιδια.Εχω καποιο προβλημα.Χρησιμοποιω εδω και καιρο το Κaspersky Internet Security 2009 και δεν εχω κανενα προβλημα.Πριν λιγες μερες ομως εκανα format και μολις εκανα εγκατασταση παλι το antivirus δεν μπορουσα να μπω στο internet.Μολις το εκανα exit εμπαινα κανονικα.Τι μπορει να συμβαινει?Καμια ρυθμιση που δεν κανω?Αν μπορειτε βοηθηστε με!Περιμενω!!!!!!!!!!

kounlao
16-02-09, 16:44
avast antivirus foreverrrrrrrrrrr me ta updates tou...free for all

samoscy
16-02-09, 17:16
σταματηστε να τσακονεστε...............δεν υπαρχει τροπος να καταλαβουμε πιο αντιβιοτικο ειναι το καλυτερο, εδω εταιριες κολοσσοι και ακομα ψαχνονται. Αναλογος με τι χρηση που κανει καπιος το ιντερνετ, το pc που εχει και τα χρηματα που θυσιαζει (εξαιρεση τα σπασμενα) επιλεγει και το αντιβιοτικο που του ταιριαζει. Το σιγουρο ειναι να χρησιμοποιας σουιτα ειναι σαφως καλυτερο οσο αφορα τους πορους. Πρωσωπικα χρησιμοποιω nod32 smart security

pothead
17-02-09, 10:19
egw paidia xrhsimopoiw norton internet secutity 2007 kai eimai mia xara.toso kraksimo gia to norton den kserw giati.kai den einai na peis oti exw kai kanena pc ths prokophs kai oti sernete me norton.exeis kai to firewall tou.twra an eiste toso hacker merikoi kai 8elete trelh prostasia den kserw an 8a prepei na sas to proteinw h oxi.

musicgr
26-02-09, 21:54
eixa edw kai 2 xronia nod32 , den eixa pote provlima , alla prin liges meres mou emfanise ton trojan win32.zafi , arxise siga siga na sernetai to olo systima kai anagasthka na kanw format. fysika to nod32 den evgale tipota gia na to kanei delete h guaranite. ksanaevala shmera nod32 alla skeftomai na to allaksw se kapersky

xnikolaos
27-02-09, 09:15
Thanks

argate7
27-02-09, 09:32
Αν κάνετε ένα καλό και απλό search στο google θα μπορέσετε να βρείτε ποιο έχουν επιλέξει για καλύτερο antivirus της χρονιάς...Και αυτό είναι το BitDefender, το οποίο και κατέβασα για να το δοκιμάσω...Απλά το προγραμματάκι πιλαλάει..Το μόνο του αρνητικό είναι ότι κάθε 3 μέρες θέλει full system scan, ενώ πιο παλιά με το kaspersky έκανα όποτε ήθελα,μόνο που ο Ρώσος σου κάνει το pc ή το laptop πιο αργό και από το replay.

morfeas6
27-02-09, 11:38
βαλτε το καλα στο μυαλο σας αν εχετε συνολο της προκοπης τοτε kaspersky (kis 2009).τελεσιδικα το καλυτερο.

grabt03
27-02-09, 17:51
Αν κάνετε ένα καλό και απλό search στο google θα μπορέσετε να βρείτε ποιο έχουν επιλέξει για καλύτερο antivirus της χρονιάς...Και αυτό είναι το BitDefender, το οποίο και κατέβασα για να το δοκιμάσω...Απλά το προγραμματάκι πιλαλάει..Το μόνο του αρνητικό είναι ότι κάθε 3 μέρες θέλει full system scan, ενώ πιο παλιά με το kaspersky έκανα όποτε ήθελα,μόνο που ο Ρώσος σου κάνει το pc ή το laptop πιο αργό και από το replay.

Εγώ πάντως σε laptop με Core Duo T2600 στα 2.16 MHz και 2 GB RAM, το οποίο τρέχει Vista Ultimate, δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη επιβάρυνση στην ταχύτητά του μετά την εγκατάσταση του Kaspersky Internet Security 2009... :cool2:

ploumgr
03-03-09, 19:25
Thank you

ploumgr
03-03-09, 19:26
thanks

spydj
04-03-09, 01:01
kai egw xrisimopoiw to nod32 me zonealarm kai maiwarebytes kai mexri stigmis ftou ftou de exw kolisi tipota simantiko.. oso afora to virtual pc akougete endiaferwn , na rwthsw omos kati , an katebasw as poume mia ekdosi nea tou nod i tou karpsesky kai 8elw na ti dokimasw gia na elegxw to pc , pos 8a gini ? mporis na elegksis to kanoniko leitourgiko apo to eikoniko kai afou omos 8elei reboot gia na egatastasi i ekdosi kai meta to reboot xanete to virtual pc , pos ginete h egkatastasi?

Nightcrawler©
04-03-09, 01:26
Δε χάνεται! Όταν αναφέρουμε ότι "χάνεται" εννοείται με την θέληση του χρήστη. Αφού θελήσει ο χρήστης να τερματίσει το Virtual PC εμφανίζεται μενού όπου επιλέγει αν θέλει να αποθηκευτούν οι αλλαγές μιας συνεδρίας ή όχι.

Από το εικονικό μπορείς να σκαννάρεις το πραγματικό.Το αντίστροφο όχι.

Όταν εγκαθιστάς κάτι στο εικονικό γίνεται όπως ακριβώς και στο πραγματικό.Κατά τις επανεκκινήσεις που συνήθως απαιτούνται σε κάποιες εφαρμογές,δε χάνεται τίποτα.
"Χάνεις" ή μάλλον καλύτερα "επιστρέφεις" μόνο όταν πατήσεις για Shut Down και μετά " Delete changes"

polinikis
05-03-09, 07:23

ennoeite pws to nod32 einai top file mou as mn ksexname pws exei anakirix8ei to kltr antivirus arketes fores fetos ena ap ta kltr isws k to kltr gia fetos milaw ennoieite to KASPERSKY ... to panda exei pe8anai xronia twra !!!!!

egw s lew gia arxh pws to antivirus p exeis 3ksartatai ap th xrhsh p kaneis st INTERNET to nod32 ontws einai polu kalo kai to kaspersky alla to nod32 exei ensomatomeno antispyware kalutera loipon bres ena antivirus p na mn kanei douleia gia spyware kai meta perna kai ena antivirus kai ean 8es na me akouseiw apenergopihse kai to FIREWALL kai tn windows kai twn antibiotikwn s stamathse kai ta automata update twn windows kai perna ena programa p einai mono FIREWALL protinw to COMODO mia metria epilogh alla free sthn egkatastash epelekse mono FIREWALL kai 8a einai toumpano to pc s egw ayto kanw p s eipa kai dn exw problhma ! ! ! ! !

xristaras
05-03-09, 22:30
thnx

zaf_01
09-03-09, 18:07
kaspersky xrhsimopoiw edw kai polla xronia kai einai to kalutero gia mena!!

xronisdrama
10-03-09, 10:58
to thema antivarius einai kathara prosopiko.oles oi eteries exoun kala proionta to kathena ston tomea tou.ego exo to nod32 kai eimai arketa eyxaristimenos opos kai otan eixa to norton h to kaspersky.to spoudeotero einai to programma na einai gnisio gia na einai full.

alex1977
17-03-09, 03:47
Κάποιος είπε ότι βασικός κανόνας για να μην κολλήσεις είναι να μην κάνεις κλικ εκεί, εκεί... κλπ.
Όχι σε διαφημιστικά, όχι σε xxxsite, να προσέχεις που μπαίνεις... Να ρωτήσω κάτι; Τα antivirus, firewalls, antispywares, ή τις πλήρεις σουίτες γιατί τις βάζετε; Για να μπαίνετε στο google;
Είναι σαν να λέει κάποιος: Πολύ καλό αυτό το antivirus, αλλά με την προϋπόθεση να μην βάλεις κανένα καινούργιο αρχείο στον υπολογιστή σου... Δεν περνάει τίποτα, είναι το καλύτερο!!!
Πολύ καλό αυτό το firewall, αλλά μην μπαίνεις σε περίεργα sites, προς θεού σε κανένα διαφημιστικό... αλλά δεν περνάει τίποτα!!!
Δηλαδή σε άτομα που λέτε ότι δεν ξέρουν τίποτα, τι να τους προτείνουμε: Άστα φίλε, ότι και να βάλεις είσαι τελειωμένος...
Τα περισσότερα προγράμματα προστασίας κατά τη γνώμη μου παραείναι αρκετά για τον αδαή ή και το μέσο χρήστη (εκτός από το avg, που συμφωνώ με κάποιον που είπε πριν ότι γίνεται κολλητάρι με τους ιούς...). Μου μοιάζει και περισσότερο θέμα συνήθειας το ότι επιμένουμε σε κάποια συγκεκριμένα προγράμματα.
Προσωπικά για πολύ καιρό παλιότερα χρησιμοποιούσα Norton Internet security (μιλάμε για εκδόσεις 2001...). Μέχρι που όπως είπε σωστά ένας φίλος άρχισε να βαραίνει... (αισθητό σε παλιότερης τεχνολογίας υπολογιστές από την εκάστοτε εποχή). Μετά άρχισα να δοκιμάζω τις περισσότερες σουίτες (όχι όλες προς θεού!!).
Το Nod32 καλό σαν antivirus, αλλά το esset smart security (η σουίτα της εταιρίας που βγάζει το nod32) δεν μου αρέσει προσωπικά.
Το Kaspersky πολύ καλό, αλλά έχει πρόβλημα με τα updates εάν δεν θες να πληρώσεις...
Το panda δεν το θεωρώ καθόλου καλοστημένο προϊόν.
Το mcafee σε αρκετά από τα μηχανήματα που το είχα δοκιμάσει παρουσίαζε conflicts (διενέξεις με άλλα προγράμματα).
Το Norton Internet Security από την έκδοση 2008 και μετά έχει βελτιωθεί απίστευτα και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όλους τους αδαείς και μέσους χρήστες.
Εδώ και αρκετά καιρό χρησιμοποιώ το Zonealarm Internet Security Suite, το οποίο δεν είναι το free (που είναι μόνο firewall), αλλά περιέχει: antivirus (το οποίο είναι της Kaspersky), antispyware, e-mail checking, privacy protection (για πιστωτικές και κωδικούς), έχει OS firewall (ελέγχει το αν κάποιο πρόγραμμα προσπαθεί να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο και για ποιο λόγο), spy site blocking (σε περίπτωση που πατήσεις κατά λάθος σε "περίεργες σελίδες"), ad & cookie control & blocking (για popups, αν και δεν τα σταματάει όλα), ΙΜ security (προστασία για Instant Messaging (MSN, Yahoo, ICQ, IRC κλπ), και τέλος Parental control.
Όταν το εγκαθιστάς έχει την επιλογή για αυτόματη ρύθμιση των περισσότερων επιλογών και δεν στα "πρήζει". Αλλά μετά από 21 μέρες θεωρεί ότι έχει μάθει τον υπολογιστή σου και αυτόματα αλλάζει το mode σε maximum security... Εδώ πολλοί αδαείς και μέσοι χρήστες μπορεί να κάνουν τον υπολογιστή τους να μην δουλεύει... (Ρωτώντας τους αν θα αφήσει κάποια ζωτική διεργασία αν θα αφεθεί και οι χρήστες φοβούμενοι ότι κάποια επίθεση γίνεται στον υπολογιστή τους να μην την αφήσουν...).
Αλλά όλα αυτά για xp μόνο... Μέχρι την έκδοση 7.0.483. Με την έκδοση 8, που λειτουργεί και σε vista δεν είμαι ευχαριστημένος διότι αργεί αρκετά ανοίγοντας φακέλους με αρκετά αρχεία ψάχνοντάς τους για ιούς. Κλείνεις τον windows explorer, τον ξανα-ανοίγεις στους ίδιους φακέλους, η ίδια αργοπορία, λες και δεν έψαξε πριν 5 λεπτά. Αλλά το μόνο αρνητικό, που βέβαια μου την έσπασε...
Και κάτι τελευταίο:
Πολλοί έχουμε kgns, crcks για παιχνίδια, προγράμματα. Τα περισσότερα antivirus τα βλέπουν ως viruses, malware, trojans, ενώ φυσικά δεν ισχύει... (το ποια θα εμπιστεύεστε μη με ρωτάτε, υπάρχουν ομάδες που τα releases τους είναι αξιόπιστα). Και όχι μόνο αυτό: δεν έχεις την δυνατότητα επιλογής τι θα κάνεις με αυτά. Στα σβήνουν χωρίς να σε ρωτήσουν!! (βλέπε norton)!! Το zonealarm σε ρωτάει και έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις "ignore always".
Θα ήθελα να με κατατοπήσετε ποια άλλα προγράμματα δεν αφαιρούν αμέσως τις απειλές, αλλά έχεις τη δυνατότητα επιλογής (ignore ή exclude).
Ευχαριστώ για όποιον απαντήσει.

alex1977
17-03-09, 03:53
Α, και ξέχασα να πω:
Βάζεις κωδικό και ισχύει για περίπου 55000 μέρες... ;)

~mxls~
17-03-09, 10:10
Θα ήθελα να με κατατοπήσετε ποια άλλα προγράμματα δεν αφαιρούν αμέσως τις απειλές, αλλά έχεις τη δυνατότητα επιλογής (ignore ή exclude).

sxedon ola exoun pleon ayti tin dynatotita...
to orizeis sta settings tou ka8e appz...
to mono 8ymamai pou ekane tou kefaliou tou ka8e fora itan to avast :rofl:

alex1977
17-03-09, 10:27
Θέλω συγκεκριμένη απάντηση παρακαλώ. Η συγκεκριμένη σου απάντηση είναι ας πούμε ότι το avast δεν το κάνει... Και δεν μιλάω να κλείσεις προσωρινά την προστασία, να χρησιμοποιήσεις αυτό που θες και μετά να την ξανα-ενεργοποιήσεις.

~mxls~
17-03-09, 10:39
Θέλω συγκεκριμένη απάντηση παρακαλώ. Η συγκεκριμένη σου απάντηση είναι ας πούμε ότι το avast δεν το κάνει... Και δεν μιλάω να κλείσεις προσωρινά την προστασία, να χρησιμοποιήσεις αυτό που θες και μετά να την ξανα-ενεργοποιήσεις.

as poume sto Nod32 Antivirus v4 pou exw apo ayto pou postarw...(~kai to opoio synistw 101%...eidika se osous exoun istories me cr@cks,k@ygens,p@tches ktl... katalaves :whistle:~)...
apla pas settings:"Scan setup>ThreatSense engine parameter options>cleaning>no cleaning...",ayto to ka8orizeis kai prin kaneis manual scannarisma...
8a boun fysika karantina,kai an 8es ta epanafereis...
alla den vriskw noima se olo ayto...
an einai ios,tote ti 8a kanei?!
to aytonoito nomizw...

alex1977
17-03-09, 11:52
Όπως είπαμε υπάρχουν εμπορικοί λόγοι. Το ότι ένα antivirus σου λέει ότι βρήκε μία απειλή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ιός... Απλά λειτουργεί ας πούμε ύποπτα (σβήνει κάποιο αρχείο για να αντικαταστήσει κάποιο άλλο κλπ), ή η εταιρία της οποίας το προϊόν πας να "σπάσεις" έχει συνεννοηθεί με κάποιες εταιρίες antivirus να "βαφτίζουν" τα σπαστήρια των προγραμμάτων τους ιους... Είναι τα λεγόμενα "false positives". Το zonealarm ας πούμε στο 95% των περιπτώσεων δεν μου αναφέρει ότι υπάρχει κάποια απειλή... Τότε, ναι, θα υποψιαστώ για το άλλο 5%. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση 100% των crcks, kgns, να είναι μολυσμένα. Τότε όλοι θα είχαμε μόνο νόμιμα προγράμματα, πράγμα που δεν ισχύει ;).
Αν θες ρίξε μία ματιά εδώ (http://www.nirsoft.net/false_positive_report.html), εδώ (http://antivirus.about.com/library/weekly/aa031001a.htm).
Βρήκα κάτι ενδιαφέρον, που λαμβάνει μεταξύ των άλλων και τα "false positives" και εξηγεί γιατί:
A-V comparatives November 2008 (http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse/report20.pdf)
Να υπενθυμίσω σε όλους, το zonealarm σε τεστ προγραμμάτων antivirus δεν αναφέρεται πουθενά, διότι δεν διαθέτει λύση που να προσφέρει μόνο antivirus, παρά μόνο το Internet security suite, που είναι σουίτα (όλα σε ένα δηλαδή), που η μηχανή antivirus που χρησιμοποιεί είναι της Kaspersky. Δεν έχει δικό της σύστημα antivirus.

~mxls~
17-03-09, 13:26
googlare,kai des metriseis gia false positives...
pali to Eset yperexei...kai se ayto to tomea...makran...

alex1977
17-03-09, 13:57
Δεν είπα, στις διευθύνσεις που έδωσα το έχουν στα τρία καλύτερα. Είπα όμως ότι: ότι λάμπει δεν είναι χρυσός, ότι φαίνεται σαν απειλή, δεν είναι πάντα απειλή. Αν ξέρεις πες μου: το ίδιο γίνεται και στο smart security της eset? Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ignore ή exclude? Ευχαριστώ

mikconaekfc
17-03-09, 14:12
magkes g data apla to kalhtero

gigig123
22-03-09, 08:53
ESET Smart Security 4 μακραν, απο αποψη προστσσιασ αλλα και δσμευσης πορων του συστηματος!

ikskarda
22-03-09, 12:47
sxedon pote to nod de mou xtupise gia crack i patch ...
mia periodo pou ekana dokimi me avast kai avg oti patch eixa mesa sto pc mou ta svisane ...

egw paramenw kai tha parameinw pistos tou nod32 kai fysika to perimenw na ginei akoma kalutero kai na anevei ksana stin prwti thesi

inVINCEble
22-03-09, 13:45
:cry:ευχαριστώ πολύ

lefi25
23-03-09, 07:08
Nod 32 πολυ καλο κ ελαφρυ

xlmk
24-03-09, 18:13

Λοιπόν φίλε εγώ χρησιμοποιώ το Kaspersky IS 2009.Το συγκεκριμένο ποτέ δεν σβήνει κάτι μόνο του χωρίς επαλήθευση.Ακόμα και να βρει πραγματικό ιό θα προσπαθήσει πρώτα να το καθαρίσει και αν δεν μπορέσει θα κάνει ερώτηση για σβήσιμο ή καραντίνα.Και αυτά όταν είναι στο Automatic Mode.Αν το βάλεις στο Interactive Mode σε σπάει τα νέυρα για επαληθεύσεις στο παραμικρό που θα κάνει.Επειδή το είχα και εγώ κρακαρισμένο, βαρέθηκα με τα κλειδιά και 2 μέρες δοκίμασα το Norton IS 2009 και το συγκεκριμένο μου έχει σβήσει τα μισά keygens γιατί τα έχει δει για ιους και spyware.Γύρισα στο KIS σε γνήσιο και ησύχασα.63 ευρά πήρα πακέτο για 3 PC και είμαι OK για ένα χρόνο.Νομίζω πως αξίζει να δίνουμε καμμιά φορά και λίγα φράγκα για νόμιμο λογισμικό.Όλοι παραπονιούνται για το Kaspersky αλλά κανένας δεν το έχει γνήσιο....

seriousam
26-03-09, 04:16
to "kalitero antivirus" den yparxei!

eksartatai apo to poios eisai, ti exeis, kai ti theleis!

opoios katalabe katalabe

ParaniaC
29-03-09, 22:23
το νεο antivir κορυφη!εβαλαν και antispyware engine + δωρεαν..πολυ καλο..

sinbad
10-04-09, 23:58
paidia to NOD32 v.4 einai aparadekto! polu mapa...protimo antivir or kaspersky

vagoskid3
13-04-09, 22:34
λοιπον αυτην την στιγμη το καλυτερο antivirus που υπαρχει ειναι το avast!!!!

paola
13-04-09, 23:00
λοιπον αυτην την στιγμη το καλυτερο antivirus που υπαρχει ειναι το avast!!!!

συμφωνώ................

digkas
14-05-09, 16:57
re paidia egw exw p4 2,8ghz hyper threatening tech 2gb ram kai exw to avast antivirus kai eimai arketa ikanopoihmenos... uparxei isws kalitero apo auto gia to sustuma m?

~mxls~
14-05-09, 17:28
re paidia egw exw p4 2,8ghz hyper threatening tech 2gb ram kai exw to avast antivirus kai eimai arketa ikanopoihmenos... uparxei isws kalitero apo auto gia to sustuma m?

αν μιλάμε για free εκδόσεις,όχι...αυτό που έχεις είναι OK :yes:

kopriniotis
16-05-09, 17:14
Το Panta internet security τι λεει?Γενικα υπαρχουν καποιες σελιδες που να αξιολογουν security suites,firewalla.antivirus?Ρωταω για το Pandaγιατι μπορω να το αγορασω αυθεντικο σε καλη εκπτωση 10 ευρω για 1 χρονο.Αξιζει πιστευεται?

~mxls~
16-05-09, 18:41
Το panta internet security τι λεει?Γενικα υπαρχουν καποιες σελιδες που να αξιολογουν security suites,firewalla.antivirus?Ρωταω για το pandaγιατι μπορω να το αγορασω αυθεντικο σε καλη εκπτωση 10 ευρω για 1 χρονο.Αξιζει πιστευεται?

ένα θα σου πω μόνο,και μιλάω εκ του ασφαλούς: ΟΧΙ...εύχομαι να έγινα κατανοητός...

giannis.ap
20-05-09, 21:59
To nod einai troxonomos, ta pairnaei ola. H suita tou kaspersky pisteuo oti einai poli kali kai aksiopisti.

nikoleta
28-05-09, 00:07
kaspersky internet security 2009 the best den perna kounoupi mesa

nikale
04-06-09, 21:20
Εγώ τα έχω δοκιμάσει όλα (panda,Norton,avg,eset,f-secure)το καλύτερο είναι το Kaspersky Internet Security 2009 σώθηκα με αυτό.

skotsezos
08-06-09, 16:34
eyxaristo

Tas6s
08-06-09, 18:37
εχω avg και ειμαι ευχαριστημένος.

Ν900
08-06-09, 22:55
Lewnida σε παλαιοτερα ποστ εψαχνες για το GDATA. το βρηκες καπου και το δοκίμασες; αν ναι πες εντυπωσεις.

~mxls~
09-06-09, 07:03
Lewnida σε παλαιοτερα ποστ εψαχνες για το GDATA. το βρηκες καπου και το δοκίμασες; αν ναι πες εντυπωσεις.

Όχι,δυστυχώς δύο φορές το "ενεργοποίησα",αλλά το ρημάδι δεν μασάει...
Πάντως ως trial που το είχα δοκιμάσει μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις :yes:...
Βολευόμαστε όμως και με το Kav :D
Αν πετύχω κανά καλό πάντως θα το ανεβάσω...

puni$her
09-06-09, 13:00
kaspersky kai xero jwmi.alla 8a prepei na vazeis synexeia kanourgia keys.

Ν900
09-06-09, 14:44
kaspersky kai xero jwmi.alla 8a prepei na vazeis synexeia kanourgia keys.

kai ti se kanei na pisteueis oti to kaspersky einai kalytero ap'to GDATA? :rolleyes2

myname
09-06-09, 18:49
eset

urlamas
09-06-09, 20:05
ego dokimasa norton mcafee avg kai kaspersky omos to teleytaio panta mou grafei katestramenes vaseis dedomenon otan kanei update
pira til stin kaspersky stin athina kai eno mou eipan na allaxo ton proxy server me enan allo arithmo pou mou dosane aytoi parameni to idio provlima
xerei kaneis na mou pei?
sas eyxaristo

Nightcrawler©
09-06-09, 21:42
Καλύτερο Antivirus ΔΕΝ υπάρχει.Τελεία.

Τα καλύτερο από όσα κυκλοφορούν είναι το G-Data.Ξανά τελεία.

Τα αγαπημένα των χρηστών είναι τα Kaspersky και NOD όχι επειδή είναι καλύτερα,αλλά επειδή τα βρίσκουν τζάμπα - πειρατικά. Ματαξανά τελεία.

Ακόμα και το G-Data που αποδεδειγμένα είναι το καλύτερο εμπορικό πρόγραμμα προστασίας,ΔΕΝ είναι σε θέση να απαγορεύσει την είσοδο σε πάνω από 800 απειλές.

Το χειρότερο από τα γνωστά εμπορικά είναι το Panda που αφήνει πολλές χιλιάδες απειλές να περάσουν ανενόχλητες. Τελεία και παύλα . -

Adreas_1
09-06-09, 22:22
εγω εχω το nod 32 εκδοση 3.0.642.0

αλλα εχω το εξεις προβλημα, οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας για το ποιο adivirus ειναι αποτελεσματικο, γιατι δυστυχως το nod 32 δεν ειναι το nod που ξεραμε παλια

εμενα μου κανει το εξεις παραξενο

μου βγαζει συνεχεια μυνηματα warning τα οποια ειναι τα εξεις

MBR sector of the 1 physical disc
MBR sector of the 2 physical disc

στα μυνηματα αυτα δεν μπορει ουτε να διαγραψει τους ιους, αλλα ουτε να τα βαλει σε quarantine, και τελος δεν γινεται ουτε να πανε σε analysis

τα reports τα βλεπω τοσο στα log files, αλλα και στα quarantine files

προπαθησα επεισης μεσω του safe mode των windows να μπω στο nod 32, αλλα μολις εκανα δεξι click στο mouse στον καθε σκληρο δισκο με εβγαλε σε μια οθωνη του dos στην οποια αρχιζε να τσεκαρει ενα ενα τα αρχεια που εχω στο pc χωρις να μου δειχνει το πλαισιο του προγραμματος nod

οποτε με ποιο adivirus θα μπορεσω να κανω erase τους ιους?

Nightcrawler©
09-06-09, 23:45
MBR; Rootkit virus έχεις και έχω την εντύπωση πως το NOD δεν μπορεί να βγάλει rootkits.(Από κάποια έκδοση και μετά ναι...)

Το G data ναι,το Kaspersky ναι, το Antivir ναι αλλά από την premium έκδοση και μετά, η free όχι.

Ν900
10-06-09, 01:45
nomizw pws 8a xreiastei na mpeis me to recovery console twn windows kai na ta ftiakseis.
edw exei plhrofories. ginetai me to fixmbr kai to fixboot
http://support.microsoft.com/kb/314058
To lew me ka8e epifylaksh. perimene na apanthsei kai kapoios allos an kanw la8os kapou.

Adreas_1
10-06-09, 13:47
MBR; Rootkit virus έχεις και έχω την εντύπωση πως το NOD δεν μπορεί να βγάλει rootkits.(Από κάποια έκδοση και μετά ναι...)

Το G data ναι,το Kaspersky ναι, το Antivir ναι αλλά από την premium έκδοση και μετά, η free όχι.

με το G data μπορει να αφαιρεθει ο ιος με απλη εκδοση η με την proffesional εκδοση?

ΥΓ¨thanks p900

Ν900
10-06-09, 14:26
Adreas_1 To gdata den exei aplh h professional ekdosh. mallon anaferesai sto antivir.
Den gnwrizw giati den to exw.

tempt@tion
10-06-09, 15:23

G DATA AntiVirus 2009 v19.0.0.53 :unsure:

Ν900
10-06-09, 16:08
G DATA AntiVirus 2009 v19.0.0.53 :unsure:

εγω μιλούσα αν το βρηκε καπου "χωρίς κλειδαριά" :rolleyes2

tempt@tion
10-06-09, 17:56
εγω μιλούσα αν το βρηκε καπου "χωρίς κλειδαριά" :rolleyes2

:yes:

Under
11-06-09, 23:35
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι το Kasperky Internet Security.Απο θεμα ασφαλειας ειναι ενα απο τα καλυτερα αλλα ειναι και πολυ λειτουργικο και ευχρηστο.Τωρα ως αναφορα το antispyware το Malware-Bytes Antimalware συνιστατε ανεπιφυλακτα

Christos_7
29-06-09, 21:02
egw evala kaspersky internet security 2010 kai me eswse. me p4 2.53 kai 1.5gb ram pou exw einai polu elafru

dimikar1
06-07-09, 14:48
Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ το Norton Antivirus από το 2003 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν περνάει τίποτα. Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι στην εκκίνηση σε καθηστερεί περίπου 30'' δευτ. Από άλλα που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν όπως (Macaffee - f-secure - panda - antivir - nod) κάνανε τους τροχονόμους και έτσι ξαναγύρισα στο Norton.

pres
25-07-09, 10:15
καλησπερα σε ολους! εδω κ ενα χρονο χρησιμοποιω το prevex κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι πολυ γνωστο, αλλα εχει πολυ μικρο κοστος (23€) κ κανει εκπληκτικη δουλεια! η γνωμη σας θα μου ειναι πολυ χρησιμη γιατι δεν ειμαι κ ο ειδικος!

johnfocus
27-07-09, 23:02
Καλύτερο antivirus ΔΕΝ υπάρχει.Τελεία.

Τα καλύτερο από όσα κυκλοφορούν είναι το g-data.Ξανά τελεία.

Τα αγαπημένα των χρηστών είναι τα kaspersky και nod όχι επειδή είναι καλύτερα,αλλά επειδή τα βρίσκουν τζάμπα - πειρατικά. Ματαξανά τελεία.

Ακόμα και το g-data που αποδεδειγμένα είναι το καλύτερο εμπορικό πρόγραμμα προστασίας,ΔΕΝ είναι σε θέση να απαγορεύσει την είσοδο σε πάνω από 800 απειλές.

Το χειρότερο από τα γνωστά εμπορικά είναι το panda που αφήνει πολλές χιλιάδες απειλές να περάσουν ανενόχλητες. Τελεία και παύλα . -

Επειδη με ενδιαφερει η γνωμη σου(και ξερω οτι γνωριζεις παρα πολλα) ποιά θα έβαζες στην πρωτη πεντάδα κατά προτεραιότητα.Εγώ ημουν πολυ ευχαριστημένος με το kis 6 αλλα τωρα σταματησε και χρησιμοποιω την 7(η οποία ειναι πιο βαρια)