PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με το στρατό

thebest20
06-12-08, 18:11
Να ρωτήσω?????Έχω αναβολή από το στρατό για ακόμα 5 χρόνια,αν τελειώσω τη σχολή μου φέτος πρέπει να διακόψω την αναβολή και να πάω γιατί θεωρούμαι λιποτάκτης??????Με πιέζει ο πατέρας μου να πάω,ενώ εγώ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό!Αν κάνω μεταπτυχιακό είναι σαν να σπουδάζω?Δεν θα υπάρχει πρόβλημα τότε?Σε περίπτωση που τελειώσω Σεπτέμβρη και αναγκαστικά πάω για μεταπτυχιακό τον άλλο χρόνο,όλο αυτό το διάστημα που δεν θα κάνω κάτι,θα πρέπει αναγκαστικά να πάω στρατό??????

kotselar
06-12-08, 18:14
kai to metaptixiako gia spoudes theorite.
dn iparxei provlima .efoson exeis anavolh

Soulrebel
06-12-08, 18:18
Nομιζω οτι πρεπει να ρωτησεις σε μια στρατολογια γιατι ο νεος νομος νομιζω ψυφιστηκε και αμεσως μετα το λυκειο πρεπει να πας να υπηρετησεις γιατι αλλιως εχεις ποινικες διωξεις

thebest20
06-12-08, 18:24
ναι αλλά τέλειωσα το λύκειο και τελειώνω και τις σπουδές!αν τελειώσω Σεπτέμβρη θα πρέπει να περιμένω ακόμα 10 μήνες για μεταπτυχιακό,επειδή πρέπει να έχω τελειώσει Ιούλιο για να με πάρουν στο μεταπτυχιακό.Σε αυτούς τους 10 μήνες θα θεωρηθεί ότι είμαι λιποτάκτης και πρέπει να διακόψω την αναβολή???Ξέρω άτομα από το περιβάλλον μου που τελειώνουν σπουδές και πάνε στρατό 2 χρόνια μετά

stauros_s
06-12-08, 18:54
eksigise ston patera sou oti o gios tou den einai orimos akoma gia ton strato...kirosis den exeis... episis ena megalo krima pou iparxoun akoma tetia atoma ,,,,

Freddie
06-12-08, 19:47
Λοιπον κατσε να σου απαντησω εγω ο ιδιος και να παρεις την απαντηση μου σαν 100% σιγουρη γιατι το ειχα ρωτησει αυτο στην στρατολογια της περιοχης μου..

Λοιπον εφοσον εχεις αναβολη.. Πχ. λεμε τωρα εως το 2013 και εχεις τελειωσει τις σπουδες σου το 2008,μπορεις να καθισεις και να μην πας για "φανταρακι" εως οτου τελειωσει η αναβολη σου..
Αρκει να εχεις το πτυχιο σου στα χερια σου(Δηλ. να δειχνει οτι πειρες την αναβολη και τελειωσες αυτο που σπουδασες),που για αυτον τον λογο σου εδωσαν & την αναβολη σου..

Δεν θεωρεισαι ουτε σαν λιποτακτης ουτε τπτ.. Απλα κανεις το εξυπνο οπως ολοι μας :p

giotakion
06-12-08, 19:59
:judge::judge::judge:

Freddie
06-12-08, 20:09
:judge::judge::judge:

Θελεις να γινω κακος τωρα? Πες μου....:angry:

stauros_s
06-12-08, 21:29
meta 8a einai o eksipnos 30 xronwn pou 8a ton trexoun oi 18xronoi kai kala 8a ton kanoun,,,

eutixos pou sto strato bazoun mialo kai oi 30xronoi ,,, eleos me tous giotades!!! parte kateu8ian I5 na telionoume....

thebest20
06-12-08, 21:33
Sorry δεν νιώθω ώριμος,22 είμαι ακόμα,και γενικά στα στρατόπεδα γίνονται περίεργα με διακίνηση ναρκωτικών!!!!Εξάλλου οι περισσότεροι γνωστοί μου που είναι ως 25-26 χρονών δεν έχουν πάρει πτυχίο γι'αυτό δεν έχουν πάει,πειράζει που θέλω να το πάρω στα 4,5- 5 χρόνια και να μην αργήσω άλλο?????Βασικά τον πατέρα μου τον πιέζει η αδερφή του να πάω,επειδή αυτή δεν θέλει να κάνω μεταπτυχιακό (ζηλεύει επειδή τα παιδιά της είναι αιώνιοι φοιτητές)

Freddie
06-12-08, 21:34
meta 8a einai o eksipnos 30 xronwn pou 8a ton trexoun oi 18xronoi kai kala 8a ton kanoun,,,

eutixos pou sto strato bazoun mialo kai oi 30xronoi ,,, eleos me tous giotades!!! Parte kateu8ian i5 na telionoume....

Εσυ θα πρεπει να ηρεμησεις και να μιλας καλυτερα..

Το παιδι ρωτησε κατι.. ΑΝ δεν θελεις να απαντησεις μην απαντας..

Οχι και να τον κρινεις απο πανω...Οτι γουσταρει θα κανει και δεν θα ρωτησει κανεναν!

Κοιταμε τα χαλια μας πρωτα,και μετα λεμε για τον αλλον..

Μερικοι πια ειστε πολυ ελεος..

Freddie
06-12-08, 21:36
Sorry δεν νιώθω ώριμος,22 είμαι ακόμα,και γενικά στα στρατόπεδα γίνονται περίεργα με διακίνηση ναρκωτικών!!!!Εξάλλου οι περισσότεροι γνωστοί μου που είναι ως 25-26 χρονών δεν έχουν πάρει πτυχίο γι'αυτό δεν έχουν πάει,πειράζει που θέλω να το πάρω στα 4,5- 5 χρόνια και να μην αργήσω άλλο?????Βασικά τον πατέρα μου τον πιέζει η αδερφή του να πάω,επειδή αυτή δεν θέλει να κάνω μεταπτυχιακό (ζηλεύει επειδή τα παιδιά της είναι αιώνιοι φοιτητές)

Παλικαρι μου... Κανε αυτο που θεωρεις καλυτερο για σενα και ασε τους αλλους να λενε..

Τπτ αλλο.. Δικη σου ειναι η ζωη και την κανεις οτι θελεις..

Απλο :rolleyes2

thebest20
06-12-08, 21:39
Aπλά ήθελα να ρωτήσω μήπως όντως θα έχω κυρώσεις!!!!!Η αδερφή του πατέρα μου επιμένει ότι αν δεν πάω τελειώνοντας τη σχολή θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 200e για τον πρώτο μήνα και μετά κανονική φυλακή για 6 μήνες!

Freddie
06-12-08, 21:43
Aπλά ήθελα να ρωτήσω μήπως όντως θα έχω κυρώσεις!!!!!Η αδερφή του πατέρα μου επιμένει ότι αν δεν πάω τελειώνοντας τη σχολή θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 200e για τον πρώτο μήνα και μετά κανονική φυλακή για 6 μήνες!

Πες της να παει να κοιταχτει σε κανεναν γιατρο (Ψυχιατρο) :p

Απο αυτα που λεει δεν ειναι τπτ αληθεια... Η αληθεια ειναι η παραπανω που σου ειπα πιο πριν..

Αρα χαλαρωσε και απολαυσετο ;)

SOTIRIOS
06-12-08, 21:44

eutixos pou sto strato bazoun mialo kai oi 30xronoi ,,, eleos me tous giotades!!! Parte kateu8ian i5 na telionoume....

Παλικαρι μου... Κανε αυτο που θεωρεις καλυτερο για σενα και ασε τους αλλους να λενε..

Τπτ αλλο.. Δικη σου ειναι η ζωη και την κανεις οτι θελεις..

Απλο :rolleyes2

και τι να γινει φιλε μου;να μην σπουδαζουν οι ανθρωποι;ο στρατος χρειαζεται και τους 18χρονους οπως λες και τους μεγαλυτερους που ειναι επιστημονες.εκτος αν ο στρατος για σενα ειναι σκοπια καψιμι αγγαρεια και δεν ειναι συγχρονα οπλικα συστηματα,επικοινωνιες,πνευματικη επαρκεια και καταρτιση.
και οσον αφορα το τρεξιμο ειναι καθαρα θεμα κομπλεξ κατωτεροτητας.:)

thebest20
06-12-08, 21:44
Ο γιος της που είναι αιώνιος φοιτητής πήγε τώρα!

Freddie
06-12-08, 21:45
@sotirios .... Αψογος ;)

Freddie
06-12-08, 21:46
Ο γιος της που είναι αιώνιος φοιτητής πήγε τώρα!

Αυτα ειναι....Δεν κοιταει τα χαλια της... Ανακατευεται και αλλου :mouahaha:

ekkli
06-12-08, 21:58
επειδης απολυθηκα προσφατα κ περασα κ απο γραφειο στρατολογιας :
βασικα ειναι οτι να'ναι.

δλδ:
αν κανεις οπως λεει ο φρεντυ το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις προβλημα αλλά υπαρχει πιθανοτητα να πεσεις σε κανα κ@υλωμενο ο οποιος θα δει οτι ο λογος για τον οποιο ειχες αναβολή δεν ισχυε πια κ να σε τρεχει.
σε αυτη τη περιπτωση, υπηρετεις 3 μηνες παραπανω ή τους εξαγοραζεις προς 120 ευρο το μηνα -νομιζω.
αν δε σου πει τπτ , ολα καλα.

το καλυτερο που εχεις να κανεις παντως , ειναι να μην αφησεις κενο μεταξυ πτυχιου κ εναρξης μεταπτυχιακου,
ετσι θα πας στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου με το πτυχιο σου κ με ενα χαρτι οτι κανεις μεταπτυχιακο κ θα ενημερωσουν τις καταστασεις τους.
αλλά δε θα σου δωσουν παραταση, να το ξερεις αυτο, οσο λεει κ η πρωτη αναβολη θα παραμεινει κ αυτη.

απο κει κ περα, ο στρατος ειναι οτι να'ναι , οταν πηγα γω χαρτι για να δειξω οτι καλως ειχα αναβολη μεχρι τοτε επειδης ημουν ακομη φοιτητης, με ρωτησε ο υπαξ τι το εφερα κ οταν το'πα αυτο στην αξιωματικο στη μοναδα που απολυθηκα μου ελεγε το ιδιο, οτι δλδ ειναι οτι να'ναι κ εκανα πολυ καλα που το ειχα το αποδεικτικο φοιτησης γιατι αν ηταν αυτη θα το απαιτουσε.
γι'αυτο βρες καποιον αξιοπιστο για να τον ακουσεις, ακομα κ αυτα που λεω γω παιζει να'χουν αλλάξει.
κ με τπτ μην τους παρεις τηλ, θα πουν οτι να'ναι για να σε ξεφορτωθουν κ να συνεχισουν τη πασιεντσα

κ σχετικα με την ηλικια, μην ακους κανενα, ειδα πιτσιρικια που δε ξεραν που παν τα 4 κ ηταν σα χαμενα κ ειδα κ 30αρηδες να βουρκωνουν στη πυλη κ να μην αφηνουν απο τα ματια τους τις γυναικες τους.
κ γω ελεγα οτι δεν ειμαι ετοιμος να παω κ περιμενα να φτασω 27 για να μπω κ οταν τελειωσε ειπα αυτο ηταν όλο?
χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι υπερ της θητειας

nikolas md
06-12-08, 22:32
σωστό. αν πάρεις το πτυχίο, μετα μπορεί να κατηγορηθείς για κακή χρήση αναβολής, μέχρι το χρονικό διάστημα που ξεκινήσεις μεταπτυχιακό (που αποτελεί λόγο για άλλη αναβολή). αλλά αυτό είναι καθαρά στη κρίση του στρατολόγου και η ποινή είναι χρηματική ή εξαγοράσιμη.

ri3per
06-12-08, 23:46
Παλίκαρε κοίτα, καλύτερα πάνε τώρα, μια ώρα αρχίτερα, να ξεμπερδεύεις & να φύγει αυτό το θέμα απο το κεφάλι σου. Δεν πιστεύω οτι ο Στρατός είναι θέμα ωριμότητας -αν & 1η φορά άκουσα κάτι τέτοιο-, γιατί τότε αν όλοι έλεγαν κάτι τέτοιο κανείς δε θα πήγαινε, παρα μόνο οι γυναίκες. Εμπείρία είναι. Σε ότι αφορά τις σπουδές σου θα μπορούσες να κάνεις το εξής, πάνε με το καλό φαντάρος, είσαι 22 χρονών μόνο αν πρόσεξα καλά, & όταν απολυθείς, συνέχισε τις σπουδές. Με το που τελειώσεις τις σπουδές, κάνεις μια πρακτική πάνω στο αντικείμενό σου & εαν ο εργοδότης δει οτι έχεις τα προσόντα σε κρατάει μόνιμα. Χωρίς εκπληρωμένες στρ.υποχρεώσεις, κανείς δεν προσλαμβάνει άτομα, τουλάχιστον όσον αφορά για μόνιμα. Σκέψου πάντως & αποφάσισε το τι είναι καλύτερο για εσένα όχι για τους άλλους.

deflorator
07-12-08, 02:11
1) Ακόμα και Σεπτέμβρη να τελειώσεις μπορούν να σε πάρουν στο μεταπτυχιακό, γιατί τα μα8ήματα ξεκινάνε Οκτώβριο-Νοέμβριο. Απλά να πας κ να ρωτήσεις στην γραμματεία του μεταπτυχιακού από τώρα.
2) Μπορείς επίσης να κα8υστερείς το πτυχίο και αντί για Σεπτέμβρη να το πάρεις Φλεβάρη κ να ορκιστείς Μάρτιο δλδ. Οπότε περιμένεις λιγότερους μήνες κ δεν σου λέει κανείς τπτ (σιγά μην ασχολη8ούν οτι κ να κανεις).
Και μην ακούς το αλάνι το μπαόκι που σε λέει γιοτά. Δεν είπες οτι βαριέσαι να πας, να σπουδάσεις 8έλεις πρώτα κ μετά να πας! σου τα λέει αυτά γιατί μάλλον στον ύπνο του έχει δει μεταπτυχιακό (ίσως κ πτυχίο).

spiroskta
07-12-08, 07:31
Απο την στιγμη που θα σταματησεις τισ σπουδες σου πρεπει να το δηλωσεις στο στρατιωτικο γραφειο διαφορετικα οταν κ εφοσον υπηρετησεις θα σου ρηξουν ποινη καποιους μηνες παραπανω θητεια.Η οποια βεβαια εξαγοραζετε με 90ευρω τον μηνα.

ripper2712
07-12-08, 12:50
η θεία σου έχει παει στρατό και ξέρει; πήγενε σε ένα στρατολογικό γραφείο και ρώτα!!! καλια στα 22 στο στρατό παρά στα 27-30! θα σου κακοφανεί!!! αν πρέπει να κάτσεις 10 μηνες μετα που θα πάρεις το πτυχείο κόψε την αναβολή πηγενε στρατό 9-12 μηνες ειναι τώρα αναλόγος... και μετά πάς για μεταπτυχιακό!! εγω μετα τον στρατό στα 20 συνέχισα τις σπουδές και δεν είχα κανένα πρόβλημα!!! απλά είναι όπως το πάρει κανεις!!! δικό σου θέμα δικιά σου θητεία!!!

toliasmoustakis
07-12-08, 14:50
rwta to stratologiko grafeio opou perases periodevon. mono etsi tha eisai sigouros. h gnwmh mou einai oti an kai efoson sou dinete h efkairia... teleiwse prwta tis spoudes sou kai meta pigenai. alliws meta dyskola ksanakathese se thrania. apo thn allh na xereis, opws kai poloi alloi edw mesa, oti otan pas den tha exeis kapoia eidikh metaxirish epeidh tha eisai 30 h 35. kai sto lew afto giati vlepw oti den exeis visma wste na ta geiwseis ola:baby::baby:

impreza75
08-12-08, 19:37
ontos den yparxei problhma otan exeis anabolh :)

♥Stella®♥
12-01-09, 19:25
Afto tora pai sto sosto k neo mas section :)

METAFERTHIKE STO: You're in the Army now - Στρατό

georges
15-01-09, 00:21
Sorry δεν νιώθω ώριμος,22 είμαι ακόμα,και γενικά στα στρατόπεδα γίνονται περίεργα με διακίνηση ναρκωτικών!!!

δικαίωμα σου να πας η να μην πας
άλλα ότι ναρκωτικό κυκλοφορεί στον στρατό κυκλοφορεί και στις παρέες των φοιτητών
και στον υπόλοιπο έξω κόσμο ,κάθε στρατόπεδο ειναι και μια μικρή Ελλάδα (άτομα από όλες τις περιοχές ,πλούσιοι ,φτωχοί ,σπουδαγμένοι,αγράμματοι,κ.ο.κ) καλύτερα να λες δεν γουστάρω να πάω παρά τέτοιες δικαιολογίες

Mirabilis
20-01-09, 15:00
Αφού έβγαλες το πτυχίο σου όλα είναι καλά.

Κάνε το μεταπτυχιακό σου και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως. Ο βασικός σκοπός της αναβολής εκπληρώθηκε, οπότε μπορείς να κάτσεις μέχρι την λήξη της και μετά να πας φαντάρος.

Εγώ τελείωσα και μεταπτυχιακό στης σπουδές μου, και πάω στρατό τώρα στα 27 μου.