PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρώμη- η αιώνια πόλη!!!!

Yasmin
28-12-08, 18:21
Εκανα ένα ταξίδι που ήθελα πάρα πολύ και αυτό ήταν στην Ιταλια, στην Ρώμη....για όσους λατρεύουν τον πολιτισμό και την ομορφιά θα τα βρουν όλα στην Ρώμη...δεν είναι τυχαίο που λένε οτι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Ρωμη ε? :cool2:
Αξίζει να επισκεφτείτε την Piazza di Spagna και να δείτε την Trinita' dei Monti (το μέρος όπου εκτός απο ωραία καφέ είναι και το μέρος που γίνονται και πολλές πασαρέλες και φυσικά εκεί θα βρείτε και όλα τα ακριβά και γνωστά ονόματα για να ψωνίσετε για όσους έχουν δυνατό πορτοφόλι). Αξίζει να πάτε στη Piazza Navona μια πολή όμορφη πλατεία που τώρα ειδικά τα χριστούγεννα έχει και παζάρι και θα βρείτε ένα παραδοσιακό γλυκό που λέγεται torone και διατίθεται σε πολλές γεύσεις (κάτι σα το μαντολάτο) και φυσικά μια βόλτα απο την Piazza del Popolo οπου θα θαυμάσετε τα μεγαλεία της πλατείας, θα ανεβείτε στο Pincio για να δείτε μια πανοραμική θέα της πόλης και της πλατείας απο κάτω και αφού τελειώσετε να ξεκινήσετε και το shopping σας στην Via del Corso!
Για το Κολοσσέο τί να πει κανείς.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ πρέπει να το επισκεφτείτε έστω και αν δεν μπείτε μέσα (εγώ δεν μπήκα και το μετάνιωσα!) και βέβαια για το Βατικανό........τα λόγια και τα συναισθήματα είναι περριτά!!!! Θα σας πιάσει δέος όταν θα μπείτε στον Άγιο Πέτρο μέσα και δείτε το ύψος του..... έχετε και την δυνατότητα να ανεβείτε επάνω στο θόλο (πρώτα με ασανσέρ και έπειτα 320 σκαλια με τα πόδια!) και να δείτε όλη την Ρώμη στο πιάτο!!!!Και φυσικά να μην ξεχνάμε το γραφικότατο Trastevere που θα πάτε για φαγητό και ποτό!!! Και θα δείτε και τον Τίβερη που αν και έχει πράσινα νερά σε κάνει να χαζεύεις την θέα σε όποια γέφυρα και να περάσεις!!!
Να σας πω και ένα κουφό??? ο εσπρέσο κάνει 0,80 σεντς και το μικρό μπουκάλι νερό 1,30 ευρώ!!!!χαχαχαχαχα κι όμως έπρεπε να το δω για να το πιστέψω κι αυτό! Και όσο αφορά την πόλη δεν είναι και τόσο ακριβή όσο λένε (με εξάιρεση τα μεγάλα ονόματα πάντα) οι τιμές είναι σχεδόν οι ίδιες με την Ελλάδα.

Σας το συνιστώ ανεπυφίλακτα να το κάνετε όσοι το σκέφτεστε ή δεν έχετε πάει......αν μιλάτε και την γλώσσα καλύτερα για σας αλλά όλοι μιλάνε αγγλικά οπότε δεν θα έχετε πρόβλημα συννενόησης!
Οποιος θέλει πληροφορίες για κάτι άλλο είμαι στην διάθεσή του!!! Καλά ταξίδια!! :cool2:

Φιλικά Γεωργία

avgo
16-01-09, 22:22
Επειδή μέσα Φεβρουαρίου θα επισκεφθούμε κι εμείς την Ρώμη, έχεις να μας προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο ή έστω κάποιες βολικές περιοχές για να μείνουμε ?

Ευχαριστώ :d

Yasmin
16-01-09, 22:35
Επειδή μέσα Φεβρουαρίου θα επισκεφθούμε κι εμείς την Ρώμη, έχεις να μας προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο ή έστω κάποιες βολικές περιοχές για να μείνουμε ?

Ευχαριστώ :d

Εγώ έμεινα στο ξενοδοχείο Augusta Lucilla Palace (via Massimo D'Azeglio) το οποίο είναι πολύ καλό ξενοδοχείο, καθαρό και όχι ακριβό. Το καλό είναι οτι βρίσκεται κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό Termini που είναι και μετρό μαζί. Και φυσικα είναι ο πιο κεντρικός σταθμός της Ρώμης και απο κει πας παντού. Ασε που μέσα είναι γεμάτο μαγαζιά!!!Θα χαζέψεις με τις ώρες εγώ απο κει έκανα πολλά ψώνια :rofl: Και γενικά να θυμάσαι οτι η Ρώμη σε τιμές είναι ίδια με την Ελλάδα, εγώ πήγα τρομοκρατημένη οτι δεν θα μου μείνει ευρώ και τελικά έπεσα τελείως έξω. Αν έχει κι εκεί εκτπώσεις τώρα έκανες την τύχη σου!!!! Για πιο πολλές πληροφορίες στείλε μου ΠΜ και θα σου πω ο,τι άλλο θες!!!! εκατσα 6 μέρες και προλαβα και τα είδα όλα! Αααα και δεν είμασταν με γκρουπ, τα οργανώσαμε και τα βλέπαμε όλοι μονοι μας! :smile2:

Φιλικά
Γεωργία

gusboc
17-01-09, 07:32
Τρομερή πόλη η Ρώμη!!! Και πολύ εύκολη για να πάει κανείς μόνος του.
Υπάρχει και το Roma Pass που βολεύει πολύ: http://www.romapass.it/?l=en
´The pass costs euro 23 only and entitles holders to:free admission to the first two museums and/or archaeological sites visited, full access to the public transport system, reduced tickets and discounts for any other following museums and sites visited, as well as exhibitions, music events, theatrical and dance performances and all other tourist services.

Roma Pass comes with a Kit that includes:

* Roma Pass Transport: your public transport ticket;
* Roma MAP: a map of the city illustrating the location of Tourist Information Points, Underground stations, museums/sites of interest (addresses, phone numbers, buses and underground stations, timetables);
* Roma Pass Guide: the complete list of museums/sites of interest that have joined the initiative;
* Roma News: the programme of events and tourist services that are eligible for discounts divided by area of interest: art, music, theatre, dance, entertainment and sightseeing tours.´

avgo
19-01-09, 06:54
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :D

(αν υπάρχει και καμιά πληροφορία για καλό εστιατοριάκι θα είμουν υπόχρεος. Έχω βρεί απο οδηγούς στο Internet αρκετές πληροφορίες, αλλά προτιμώ συστάσεις απο 'δικούς' μας ανθρώπους)

Yasmin
19-01-09, 11:31
Για καλά εστιατοριάκια θα πας στο Trastevere! Όπου και να κάτσεις εκεί είτε για φαγητό είτε για ποτό δε θα το μετανιώσεις. Εκεί περα έφαγα το καλύτερο τιραμισού της ζωής μου!!!!!Αφού την άλλη μέρα ξαναπήγαμε στο ίδιο εστιατόριο καί επειδή ήταν κάτι σαν παραδοσιακή ιταλική ταβέρνα αδειάσαμε όλο το ταψί με το τιραμισού!!!!! Ο άνθρωπος πρέπει σίγουρα να είπε απο μέσα του 'είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες!!!' :rofl:
Κάτι άλλο που ήθελα να σας πω όσο αφορά αυτά που θα δείτε....να ξέρετε οτι το Βατικανό θέλει μια μέρα απο μόνο του για να πείτε οτι το είδατε!!! Χωρις να δείτε τα μουσεία μόνο θέλετε κανένα τρίωρο!!!! (Γιατί καλό θα είναι αν πάτε να κατεβετε στους τάφους όλων των Παπών που έχουν υπάρξει μέχρι σήμερα και επίσης να ανέβετε και πάνω στο θόλο που αξίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!) οπότε αμα βάλουμε και τα μουσεία που πρέπει να βγεις τελείως έξω και να κάνεις ένα κύκλο και να βρεθείς απο την άλλη μεριά για να μπεις στα μουσεία....ε καλό θα ήταν να μην προγραμματίσετε τίποτε άλλο για αξιοθέατο εκείνη την μέρα γιατί δεν θα προλάβετε

Για το Trastevere μια μικρή σημείωση....επειδή εκεί δεν έχει μετρό να πας εμείς πήραμε τη μιά μερα το τραμ (το 8) και την άλλη μέρα ταξί (ηταν η μέρα που κάναμε το Βατικανό και τα πόδια μας δεν άντεχαν άλλο περπάτημα!!!)

Φιλικά
Γεωργία

ingegnere
27-01-09, 10:54
Για καλά εστιατοριάκια θα πας στο Trastevere! Όπου και να κάτσεις εκεί είτε για φαγητό είτε για ποτό δε θα το μετανιώσεις. Εκεί περα έφαγα το καλύτερο τιραμισού της ζωής μου!!!!!Αφού την άλλη μέρα ξαναπήγαμε στο ίδιο εστιατόριο καί επειδή ήταν κάτι σαν παραδοσιακή ιταλική ταβέρνα αδειάσαμε όλο το ταψί με το τιραμισού!!!!! Ο άνθρωπος πρέπει σίγουρα να είπε απο μέσα του 'είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες!!!' :rofl:
Κάτι άλλο που ήθελα να σας πω όσο αφορά αυτά που θα δείτε....να ξέρετε οτι το Βατικανό θέλει μια μέρα απο μόνο του για να πείτε οτι το είδατε!!! Χωρις να δείτε τα μουσεία μόνο θέλετε κανένα τρίωρο!!!! (Γιατί καλό θα είναι αν πάτε να κατεβετε στους τάφους όλων των Παπών που έχουν υπάρξει μέχρι σήμερα και επίσης να ανέβετε και πάνω στο θόλο που αξίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!) οπότε αμα βάλουμε και τα μουσεία που πρέπει να βγεις τελείως έξω και να κάνεις ένα κύκλο και να βρεθείς απο την άλλη μεριά για να μπεις στα μουσεία....ε καλό θα ήταν να μην προγραμματίσετε τίποτε άλλο για αξιοθέατο εκείνη την μέρα γιατί δεν θα προλάβετε

Για το Trastevere μια μικρή σημείωση....επειδή εκεί δεν έχει μετρό να πας εμείς πήραμε τη μιά μερα το τραμ (το 8) και την άλλη μέρα ταξί (ηταν η μέρα που κάναμε το Βατικανό και τα πόδια μας δεν άντεχαν άλλο περπάτημα!!!)

Φιλικά
Γεωργία

Mhn ksexaseis na perpathseis Lungo tevere apo to Circo Massimo..shmainei,na pareis ton thverh perpatwntas ki tha deis ti mageytiko einai..ki akpou endiamesa Circo Massimo ki Vaticano einai ena mikro nhsaki mesa sto potami-poly mikro-pou ekei exoun ftiaksei ena nosokomeio,palio,me kapoia spitakia..mporeis ki na to peraseis..exei mia mikrh gefyroula..mhn ksexaseis to Castello sant Angelo..einai dipla sto vaticano!!!

Spoudazw Rwmh...ena sigouro..oti tha patheis plaka!!!!

Yasmin
27-01-09, 10:59
Buon giorno ingegnere, τα είδα όλα αυτά που λες και με μάγεψαν πολύ!! Τον Τήβερη τον περπατήσαμε σε ένα μεγάλο μήκος του και φτάσαμε και πήγαμε και στο νησάκι απέναντι περνώντας απο την γέφυρα... πες μου κάτι που υπάρχει στην Ρώμη και δεν είναι μαγευτικό!! :) Non c' e'!!! :) Tutto e' perfetto!!
Buona giornata!!

Φιλικά
Γεωργία

Mister P
27-02-09, 17:12
Prin merika xronia episkaeuthika ti romi kai ego 2 fores(sinolika emeina peripou ena mina).
Poli thetika sinesthimata.arketa kalo meros akriboutsiko bebea,gia ta ellinika dedomena.
Oson afora ta aglika bebea den ta polimilane os gnosto oi italoi (isos mono stis poli touristikes perioxes).
Episis i romi mporei na pei kaneis pos einai i thriskeutiki proteuousa tis europis kai oxi mono.blepeis ekklisies se kathe tetragono (akougonte psalmoides ktl)
telos epidi briskete se kentriko simio tis italias me sidirodromo mporeis na pas se para pollous proorismous.(piga florentia siena napoli ktl)

NTHIOS
28-02-09, 12:36
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!!!

xhmikos23
19-04-09, 20:58
καλησπερα!Τον Ιουνιο θα επισκεφθω κ εγω τη Ρωμη για 4-5 μερες! Θα μπορουσε καποιος να μου στειλει (π.χ η Georgia) το προγραμμα που ακολουθησε στις επισκεψεις του καθως κ που προτεινει να ειναι το ξενοδοχειο;; Εχω ακουσει οτι ειναι πολη με πολυ περπατημα κ ειναι σημαντικο να επιλεξεις το ξενοδοχειο στο καταλληλο σημειο.
Ευχαριστω!
Υ.Γ: εχω εισιτηρια open της Alitalia, ξερει καποιος ποσο καιρο πριν και που πρεπει να απευθυνθω για να κλεισω πτησεις;

Yasmin
19-04-09, 22:34
καλησπερα Γιωργο Χρηστός Ανέστη και χρόνια πολλά!!
Θα σου πω το προγραμμα μας , ηταν πολυ απλο. το ξενοδοχειο καταρχας που μεναμε ειναι κοντα στο σταθμο τρενων το Termini κι ειναι και μετρό μαζι κι απο εκει πηγαιναμε οπου θελαμε. Τη μερα της αφιξης μας (πηγαμε με ΟΑ) φτασαμε 10 το πρωι κι ετσι ξεκινησαμε με το Κολοσσαιο και ολα τα αρχαια που εχει εκει η Ρωμη, την αγορα του Τρα'ι'ανού (οχι Δέλλα!!) μετα είδαμε την Αψιδα του Κωσταντινου που ειναι διπλα στο Κολοσσαιο και γενικα κινηθηκαμε σε αυτη τη περιοχή που ειχε αρχαία! Η Ρωμη δεν ειναι το χάος που λενε οτι ειναι, πιο ευκολα χανεσαι στην Αθηνα παρα στη Ρωμη, που κι αν πας λιγο πολυ καταληγεις παντα στα ιδια μερη. Επισης επειδη δε κρατιομασταν πηγαμε το απογευμα Fontana Di Trevi και μετα γυρισαμε πισω γιατι ειχαμε κουραστει
Την αλλη μερα ξαναειδαμε το περιφημο συντριβανι, και πιασαμε μερη οπως το Pincio και την Piazza del Popolo ειναι πραγματικα πολυ ωραια να περπατας εκει. Επισης πηγαμε στη Piazza Navona και φυσικα δεν θα αφηναμε με τιποτα απεξω την Piazza di Spagna !!! Εκει ειναι και ολα τα διασημα μαγαζια με τα μεγαλα ονοματα (κοινως αν εχεις καλο πορτοφολι μπαινεις!!) και φυσικα το Καφε Greco που ουδεμια σχεση εχει με ελληνες αλλα ειναι το πιο παλιο καφε στη πολη. Το απογευματακι το αφιερωσαμε σε καλα καφε και ρεστοραν που δοκιμαζαμε σπεσιαλιτε, ενα μερος πανεμορφο να πας ειναι το Trastevere διπλα στο Τιβερη και πας με το τραμ ή με ταξι γιατι μετρό δε πάει εκει.
Την άλλη μέρα πηγαμε σε ενα μεγαλο παρκο που ειναι μεσα στο πρασινο και ειναι πραγματικα δασος!!!! λεγεται villa Borghese και απλα θα χαθεις με τις ωρες εκει μεσα, αν δε με απατα η μνημη μου εχει και ενα ζωολογικο κηπο αλλα εγω δε πηγα. Μετα το παρκο πηγαμε στη διασημη Trinita' dei Monti ειναι το μερος που κανουν πολλες επιδειξεις μοδας και ειναι στη Piazza di Spagna (και πολυ κοντα με τη villa Borghese). Κατα το μεσημερακι πηγαμε και στο Πανθεον που ειναι ενας ναος με μια Τρυπα στη κορυφη!!!! αλλα εχει μια άλλη χαρη..... Και τελος καταληξαμε στο σταθμο Τερμινι που ειναι γεματος με μαγαζια!!!!!!
και για τελευταιο και καλυτερο τι αφησαμε? μα τι αλλο απο το Βατικανο!!!Θες μια μερα μονο για το βατικανο για αυτο ποτε μην συνδιασεις κατι αλλο μαζι του!!!
Αν σκοπευεις να πας στους ταφους των Παπών και να ανεβεις και στο θολο τοτε σιγουρα ενα τριωρο μονο μεσα στον Αγιο Πετρο το θες!!! Αν επισκεφτεις κι ενα απο τα πολλα μουσεια που εχει το βατικανο και πρεπει να περπατησεις 15 λεπτα για να πας κι εκει ε τοτε καταλαβαινεις δε σε παιρνει να κανεις κατι αλλο! Εμεις στο μουσειο επιλεξαμε να δουμε τη Καπελα Σιστίνα!!! Απλά υπέροχο έργο.......

ααα και για να πας αεροδρομιο έχεις 2 επιλογες...ή πας με τον προαστιακο (τρενο για αυτους) ή με ταξι που πρεπει να του κανεις καλα παζάρια ομως χεχεχεχε οπως και να το κανουμε εχουν μεσογειακο αιμα κι αυτοι και μας μοιαζουν σε καποια πραγματα:p

Καλα να περάσεις κι αν θες κατι αλλο στειλε μου πμ, εγω ισως να ξαναπαω Ιουνιο παλι

ααα οπου βλεπαμε ναους μπαιναμε εννοειται!!!

xhmikos23
20-04-09, 08:44
Καλημερα!Χριστος ανεστη και χρονια πολλα!
Θα προσπαθησω να οργανωσω λιγο σε μερες αυτα που μου ειπες, ωστοσο αν σκεφτεις και εσυ κατι αλλο, οποιαδηποτε συμβουλη κλπ ειναι καλοδεχουμενη..
Τον Ιουνιο θα παω κ εγω :-)
Για ξενοδοχειο, λεω να κοιταξω αν υπαρχει κατι πιο οικονομικο στην περιοχη που ειπες, το δικο σου ειναι γυρω στα 140 ευρω τη βραδια, αν και διαβασα πολυ καλα σχολια γι'αυτο..

xhmikos23
02-05-09, 15:50
Λοιπον, εχω καποιες πιο συγκεκριμενες ερωτησεις..
1η)Που πρεπει να μεινω ωστε να εχω σχετικα ευκολη προσβαση με τα ποδια στα αξιοθεατα αποφευγοντας τη χρηση ταξι;
2η) Το παραπανω μερος εχει ευκολη προσβαση απο κ προς το αεροδρομιο;
3η) Υπαρχουν καποιοι κινδυνοι που πρεπει να αποφυγω καθως δε θα ειναι οργανωμενο ταξιδι;
οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη..

Yasmin
05-05-09, 21:42
Λοιπον, εχω καποιες πιο συγκεκριμενες ερωτησεις..
1η)Που πρεπει να μεινω ωστε να εχω σχετικα ευκολη προσβαση με τα ποδια στα αξιοθεατα αποφευγοντας τη χρηση ταξι;
2η) Το παραπανω μερος εχει ευκολη προσβαση απο κ προς το αεροδρομιο;
3η) Υπαρχουν καποιοι κινδυνοι που πρεπει να αποφυγω καθως δε θα ειναι οργανωμενο ταξιδι;
οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη..

φιλε Γιωργο στο μερος που εμεινα εγω και το αναφερω στα ποστ μου ηταν ο,τι καλύτερο μπορουσα να βρω, διπλα στο σταθμο τρενου και μετρό ενα θα σου πω...μεσα στις 6 μερες που εμεινα Ρωμη μονο 2 φορες πηρα ταξι, οταν φτασαμε στο Da Vinci αεροδρομιο και οταν καναμε την περιηγηση στο Βατικανο και ειμασταν πεθαμενοι απο το πολυ περπατημα, ολες τις αλλες φορες κινηθηκαμε με τα ποδια μεσα στη Ρωμη!!!!! (και μετρο καποιες φορες) Σου ακουγεται απιστευτο αλλα οταν θα πας θα το ζησεις και εσυ!
Για επικίνδυνη περιοχή ακούγεται αυτη που ειναι απο την άλλη μεριά του σταθμού Τερμινι (εμεις μέναμε στην ακριβώς αντίθετη οποτε και δεν ειχαμε προβλημα) και ιδίως το βραδυ, τωρα κατα ποσο αληθεύει δε το ξέρω γιατί δε ρίσκαρα να πάω εκεί :p

Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!

xhmikos23
01-06-09, 14:25
σε 15 μερες παω Ρωμη!!!!Τελικα διαλεξα να μεινω κοντα στη σταση μετρο Barberini, για να ειμαι ακομα πιο κοντα σε Piaza di Spagna κλπ...θα κλεισω δωματιο μεσω ιστοσελιδας αμερικανικης, γιατι βρηκα το ξενοδοχειο που με ενδιαφερει πιο φθηνα, λετε να υπαρχει προβλημα;;

xhmikos23
01-06-09, 15:47
ευχαριστω πολυ που το σβησατε...!!!

Yasmin
01-06-09, 17:53
σε 15 μερες παω Ρωμη!!!!Τελικα διαλεξα να μεινω κοντα στη σταση μετρο Barberini, για να ειμαι ακομα πιο κοντα σε Piaza di Spagna κλπ...θα κλεισω δωματιο μεσω ιστοσελιδας αμερικανικης, γιατι βρηκα το ξενοδοχειο που με ενδιαφερει πιο φθηνα, λετε να υπαρχει προβλημα;;

φιλε μου πολυ καλη η επιλογη σου οντως, εισαι πολυ κοντα στη Piazza di Spagna μη σου πω 5 λεπτα δρομος!! Οσο για το ποστ σου απο κατω δε ξερω ποιος το εσβησε, οχι παντως εγω :)

Αν θες κατι αλλο μπορεις να μου στειλεις πμ, χαρα μου να βοηθησω

Φιλικά
Γεωργία

ninet30
07-06-09, 06:47
Ciao!
Χαιρετώ κι εγώ κι όπως είναι φυσικό επόμενος σταθμός για διακοπές είναι 5 μέρες στη Ρώμη.....
Κατάφερα να κλείσω εισητήρια από Χανιά για Ρώμη με επιστροφή 300ευρώ (δεν είναι και τα φθηνότερα αλλά...τι να γίνει!). Απ΄όσο γνωρίζω, την περίοδο που θα πάω θα έχει κι εκπτώσεις!!!! (τέλη Ιουλίου)
Ωραία!!! Αυτό το καταφέραμε!!!! Έλα όμως που έχω σκαλώσει στα ξενοδοχεία!!!!!
Εδώ και 2 βδομάδες ψάχνω, ξαναψάχνω, κοιτάζω τα πάντα, έχω φάει και βρύσιμο από το φίλο μου για την καθυστέρηση!!!!:guns::rant: Τι να κάνω όμως, αφού ή που θα είναι ακριβά ή που θα φαίνονται 20ετίας και βάλε!!!! άσε που όταν βλέπω κάτι καλό σε γνωστά sites (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω κάποια γι αυτούς που θέλουν να ψάξουν) σε περιοχή και τιμή τότε βλέπω τα σχόλια πελατών και παθαίνω!!!!
Ο Γιώργος ανέφερε για το ξενοδοχείο που πήγες Γεωργία ότι έχει 140 ευρώ τη βραδιά....εγώ το βρήκα για 5 μέρες 490ευρώ.... Πάντα δυστυχώς η καλύτερη τιμή θέλει πολύ ψάξιμο!!!! Μάλλον όμως τελικά θα σε ακούσω και θα κλείσω αυτό!!!!!

Γιώργο εσύ τελικά σε ποιο έκλεισες?

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες για τις εκπτώσεις σε μουσεία, για κάρτες που υπάρχουν και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και γενικά αν υπάρχουν τρόποι να γλυτώσουμε την ταλαιπωρία της αναμονής στην ουρά.

Λέω να πάω να παρακολουθήσω και την Tosca!Αν καταφέρω να ψήσω κάποιον...:judge::whistle:

Καλό ταξίδι σε όσους θα φύγουν για την Αιώνια Πόλη....και την dolce vita!!!!:thumbsup::happy2:

Yasmin
07-06-09, 09:45
Ninet30 καλημέρα σου κι σου εύχομαι να περάσεις τέλεια στη Ρώμη, που θα περάσεις δηλαδή αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!! Κόιτα όσο αφορά το θέμα του ξενοδοχείου είναι τί βολευει το καθένα, κι εμείς μη νομίζεις με ψάξιμο το βρήκαμε και μάλιστα σε περίοδο χριστουγέννων πετύχαμε τόσο καλή τιμή (αεροπορικά και ξενοδοχείο για 6 μερες μεσα στα χριστούγεννα με 500 ευρώ το ατομο, βασικά εγω περιμενα μια 650 να μου βγαινε) και το κλείσαμε επιτόπου γιατί ήταν προσφορά και έπρεπε να προλάβουμε! Οσο αφορά το ξενοδοχειο θέλαμε να είναι κάπου που να μπορούμε να μετακινούμαστε κι με αυτό το κριτηριο το επιλέξαμε και όχι απο οικονομικής άποψης. Και τελικά σχεδόν κάθε μέρα με τα πόδια γυρνάγαμε όλη τη Ρώμη :p
Απο άποψη καθαριότητας ήταν πολύ καλό το ξενοδοχείο που έμεινα και είχε και ωραιο πρωινό, τώρα απο κει και πέρα εξαρτάται εσύ τί θες αν πάντως πας στο ιδιο με μενα νομίζω πως το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει!! Καλό ταξίδι και ο,τι θες μου λες!

Φιλικά
Γεωργία

ΥΓ μη ξεχάσεις να επισκεφτείς τη Villa Borghese , επειδή κατάλαβα οτι είσαι μάλλον ρομαντικός άνθρωπος νομίζω θα τρελλαθείς άμα πας εκεί!! ;)

ninet30
08-06-09, 18:48
Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!!!!

Ουφ!!!! Σήμερα τελικά με τα χίλια ζόρια κατάφερα να κλείσω το ξενοδοχείο!!!! Σε όλα τα γνωστά sites δεν το έβρισκα το είχαν κλείσει ήδη!!!!!
Με τρόμο τελικά μπήκα στη σελίδα του ξενοδοχείου και το έκλεισα από εκεί!!!!
Και τελικά με 425ευρώ!!!!!! :thumbsup:

Να χαρώ ή να ανησυχήσω???:slap::hmmm:

Yasmin
08-06-09, 20:31
οχι νομιζω οτι εισαι μια χαρουλα! Βεβαια με τα αεροπορικα θα ανεβεις λιγο αν φυγεις απο Κρητη αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε και ολα δικα μας ε? Σου ευχομαι να περασεις τελεια, περιμενουμε εντυπωσεις οκ?

Φιλικά
Γεωργία

xhmikos23
10-06-09, 18:48
το ξενοδοχειο που λετε, εχει τωρα που παω εγω 100 ευρω τη βραδια και τελη ιουλιου εχει 70!!!Τρελη διαφορα;;!!χαχαχαχα!!!Εγω θα παω στο hotel Alexandra..θα δειξει, σε καλο σημεο ειναι, τωρα τι θα συναντησω..θα σας πω με την επιστροφη...

Yasmin
10-06-09, 18:49
φιλε Γιωργο αναμενουμε τις εντυπωσεις σου, μακαρι να μην εχεις καμια δυσαρεστη εκπληξη!! Αν και δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα αλλα θελουμε τη γνωμη σου για ξενοδοχειο και ο,τι αλλο καλο δεις :)

Φιλικά
Γεωργία

xhmikos23
10-06-09, 18:52
εννοειται!!!Να "φτιαξουμε" τους επομενους...

Yasmin
10-06-09, 19:15
μονο τους επομενους? κι εμεις που εχουμε παει να ξαναφτιαχτουμε δε μας χαλαει!! :p

xhmikos23
10-06-09, 19:16
σωστα...!!!!

seethat
16-06-09, 12:22
Ωραία η Ρώμη και γενικά η Ιταλία. Έχει κάτι πολύ όμορφες τοποθεσίες.

ghost
16-06-09, 16:14
ΛΟΙΠΟΝ Georgia Fotiadi ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ..ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑ..THANKS

Yasmin
18-06-09, 18:25
Αγαπητε φιλε το una faccia una razza ταιριάζει και στο καιρο, θα εχει ζεστη αλλά ελπίζω όχι σα το καμίνι της Αθηνας!! Καλα να περασεις!!! :)

Φιλικά
Γεωργία

ghost
18-06-09, 18:52
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ .. ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ..

Yasmin
18-06-09, 20:39
επισης και σε σενα και μια σημειωση...αμα διψας πεινε καπουτσινο ειναι πιο φτηνος και απο το μπουκαλάκι νερό!!! :p

xhmikos23
26-06-09, 16:47
καλησπερα!!Μολις (πριν λιγες μερες) γυρισα απο Ρωμη! Ακολουθησα σχεδον το προγραμμα της Γεωργιας, με καποιες αλλαγες στη σειρα, κ εχω να δηλωσω οτι εντυπωσιαστηκα απο τα μνημεια! Το Κολοσσαιο, ο Αγ. Πετρος στο Βατικανο, η Φοντανα ντι Τρεβι κλπ πραγματικα νομιζω οτι θα αφησουν αφωνο τον καθενα που θα τα επισκεφθει!
Εμεινα στο ξενοδοχειο Αlexandra, ειναι στην αρχη της via Veneto διπλα στη σταση Barberini του μετρο (line 1) και εμεινα απολυτως ευχαριστημενος! Αν κ ημουν σε εξωτερικο δωματιο, με μικρο μπαλκονακι στη via Veneto, δεν πολυακουγα θορυβο κλπ. Πολυ καλο κ το πρωινο και φυσικα η τιμη για τοσο κεντρικη τοποθεσια. 5 λεπτα απο Fontana di Trevi και 5 λεπτα απο Πιατσα ντι Σπανια κ το δρομο με τα μαγαζια με ολες τις ακριβες φιρμες..επισκεφθηκα και τη Βιλα Μποργκεζε με το ζωολογικο κηπο, ηταν πολυ ωραια κ φανταζομαι αλλη εποχη θα ειναι ακομα καλυτερη (λογω λουλουδιων κλπ..)
Περπατησαμε τον Τιβερη κατα μηκος, μαλλον σε λαθος ωρα (μεσημερι), νομιζω οτι δυση ηλιου με βραδακι θα ειναι πολυ καλυτερα..Μου αρεσε κ το καστρο S. Angelo, πηγαμε κ στις πλατειες Ντι Ποπολο και Νανοβα. Στην τελευταια κυριως βραδακι γιατι η γυρω περιοχη εχει καφετεριες, μπαρακια και εστιατορια. Τελος, επισκεφθηκαμε κ το Τραστεβερε, στενα δρομακια επισης γεματα με εστιατορια, καφε κλπ..
Οσο αφορα το φαγητο, δεν μειναμε κ τοσο ευχαριστημενοι, μαλλον λογω κακων επιλογων, αν κ φαγαμε κ σε 1-2 ακριβα εστιατορια,αλλα δοκιμασαμε κ πιτσα με μετρο κλπ.. Ωστοσο, το παγωτο ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, οπως επισης κ ο καφες. Η Γεωργια ειχε δικιο με το νερο, το πληρωσαμε μεχρι κ 2,5 ευρω το μικρο μπουκαλακι, καλη λυση ειναι τα μηχανηματα στο μετρο οπου μπορεις αυτοματα να προμηθευτεις με 1 ευρω ή καποια μινι μαρκετ που θα χρειαζεται να το κουβαλας κ που τετοια εποχη θα ζεσταθει γρηγορα..
Αυτο που θα ηθελα να παρατηρησω για τους επομενους επισκεπτες ειναι οτι νομιζω οτι η συγκεκριμενη εποχη (καλοκαιρι) δεν ειναι καταλληλη για τη Ρωμη. Χρειαζεται να περματησεις πολυ και η ζεστη ειναι παρομοια της Αθηνας..νωριτερα ή αργοτερα μεσα στη χρονια θα πρεπει να ειναι καλυτερα..
Επισης, οι Ιταλοι στη νοοτροπια μοιαζουν πολυ με εμας..Σταματουν με δυσκολια στις διαβασεις κ δε δισταζουν να πεταξουν τη γοπα απο το αποτσιγαρο ακομα κ μπροστα στο δικο τους εστιατοριο ή καφε..Γενικα, απο καθαριοτητα η Ρωμη μου θυμησε Αθηνα..
Αυτα απο μενα, αν θυμηθω κατι αλλο θα ξαναγραψω..

Yasmin
28-06-09, 16:02
Καλοσώρισες φίλε Γιώργο, χαίρομαι που πέρασες καλά και καλο ειναι που εμεινες κι εσυ σε αλλο ξενοδοχειο για να παιρνουμε ιδεες και για την επομενη φορα που θα ξαναπαμε κι οποιος αλλος φυσικά ενδιαφερεται να παει!
Οσο απο αποψη νοοτροπιας ναι ειμαστε 'αδερφακια΄ σε πολλα πραγματα με τους ιταλους για αυτο και πολλες φορες νομιζουμε οτι ειμαστε στην Ελλάδα βλεποντας καποια πραγματα. Το μονο που δε πηγα ειναι το Castro S. Angelo γιατι προτιμησα εκεινη τη μερα να αφησω τη παρεα μου και να παω για ψωνια. Αν και μετα το μετανιωσα εν τουτοις πιστευω οτι στην επομενη βολτα μου θα το επισκεφτω οπωσδηποτε!!

Σε ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις σου :)

Φιλικά
Γεωργία

xhmikos23
28-06-09, 17:33
εμεις πρεπει να σε ευχαριστουμε Γεωργια, για το πολυ ωραιο αυτο θεμα, χωρις το οποιο εγω προσωπικα θα δυσκολευομουν να οργανωσω την εκδρομη μου..
Α, κ με την ευκαιρια, καλο θα ειναι οποιος παει απο την πρωτη μερα των επισκεψεων στα μνημεια να βγαζει Roma Pass, διαρκει 3 μερες, απεριοριστα δωρεαν δρομολογια με μετρο, τραμ, λεωφορεια, 2 εισοδοι στα μνημεια δωρεαν κ στα υπολοιπα εκπτωση..23 ευρω το ατομο, νομιζω οτι συμφερει....

Yasmin
28-06-09, 17:37
Ναι Γιωργο οντως συμφερει απλα εμεις ειμαστε ανθρωποι του περπατηματος για αυτο δε το πηραμε. Χαζευαμε τα παντα περπατωντας!!! Ελπιζω να δοκιμασες και τιραμισου στο Τραστεβερε ή καπου αλλου ε? Ιταλια χωρις τιραμισου και καπουτσινο ειναι σαν Ελλαδα χωρις μουσακα και τζατζικι!! :p

xhmikos23
28-06-09, 18:49
επειδη δε μ'αρεσει ουτε ο μουσακας ουτε το τιραμισου, δυστυχως οχι!χαχαχα!!
τιμησα ομως δεοντως τον καπουτσινο ( σαν το τζατζικι) , που ηταν υπεροχος..!!
Κ εμεις τα περπατησαμε ολα, αλλα π.χ οταν πηγαμε στο Βατικανο ή μετα οταν ξαναπηγαιναμε στην Πιατσα ντι Σπανια ή στη Νανοβα για βραδυνο ποτακι, χρησιμοποιουσαμε μετρο ή λεωφορειο κ γυρνουσαμε με τα ποδια..μην ξεχνας οτι εμεις ειχαμε κ τη ζεστη..!

Yasmin
28-06-09, 20:28
Ναι οντως και στη ζεστη δε λεει να κανεις και πολλα οσο κι αν το θες. Στο Βατικανο κι εμεις πηραμε το μετρο γιατι μετα δε μπορουσαμε να παρουμε τα ποδια μας απο τη κουραση!!!

xhmikos23
28-06-09, 20:30
επισης εγω επαθα πλακα με το παγωτο..αφου την εκανα που την εκανα την αμαρτια, προτιμουσα παγωτο απο οποιοδηποτε αλλο γλυκο...αμετρητες γευσεις, απιστευτα ωραιο..

Yasmin
28-06-09, 21:19
χαχαχα εμενα το λες Δεκεμβρη μηνα που βγαιναμε 12 παρα το βραδυ μεσα στο ψοφοκρυο να φαμε παγωτο???:p :p

xhmikos23
01-07-09, 16:16
εγω ειμαι λατρης...κ χειμωνα να πηγαινα παλι θα ετρωγα,εξαλλου κ εδω τρωω ολο το χειμωνα οικογενειακα παγωτα,παγωνω ολοκληρος!χαχαχα!!!..κ μιλαμε για ΤΟ παγωτο στην Ιταλια!

Yasmin
21-07-09, 09:28
και οι Ιταλοι ετσι ειναι με το παγωτό (εκτός απο το καπουτσίνο που είναι must!) τρώνε παγωτά χειμώνα καλοκαίρι :)
Κι εδώ που τα λέμε δεν τους αδικώ εχουν καταπληκτικό παγωτό!!

pix_lax82
24-07-09, 11:03
Πριν κανα 15μερο γύρισα απο Ρωμη οου εμεινα μια εβδομάδα.

Ηταν τέλεια ! ! !

Ολα τα μνημεία τους ειναι πολύ ομορφα και εντυπωσιακά αλλα οφείλω να ομολογήσω οτι το

Βατικανό η Villa Borghesse και η μονοημερη εκδρομούλα στην Villa D'Este ηταν μακράν τα

καλύτερα σημεια στην εκδρομή.

Μειναμε στο Hotel Serena το οποιο ειναι στο Termini και ειχαμε ολα τα ΜΜΜ διπλα μας.

ΤΟ ξενοδοχείο εχει προσφατα ανακαινιστεί και ειναι παραπαρα πολυ καλό ! ! !

Οσο για τους receptionist ειναι αρκετα φιλικοί και εξυπηρετικοι αλλα ενας συγκεκριμένα ειναι

φοβερος αν θυμαμαι καλα λεγεται Marco, μας προτεινε μερη για φαγητο του ειπαμε πως ειχαμε

φτιαξει το προγραμμα και μας προτεινε αλλαγες για να γινει καλύτερο, μιλάμε φοβερός τύπος.

Yasmin
30-07-09, 21:52
Τελικά βλέπω οτι το Termini βόλεψε πολλούς!! ;) ενας γνωστός μου γύρισε προχτες απο Ρωμη κι εμεινε σε εκείνη τη περιοχή!

ghost
13-08-09, 09:57
Να ευχαριστησω και γω την Georgia τον giorgos-o kαι τον pyx-lax82 για τις πολυ χρησιμες συμβουλες τους.
Nα προσθεσω και γω ενα αξιοθεατο :yes: http://www.euroma2.it/ :yes: διαθεστε ενα απογευμα αξιζει τον κοπο.
Νoμιζω οτι δυσκολα θα ξεχασω :την ατελειωτη κουραση,την πιτσα,το παγωτο
tartufo στο tre scalini ( Navona),τα υπαιθρια σκετς,τη trastevere.
H «Αιώνια πόλη» με τους 7 λοφους,την εντονη παρουσια της θρησκειας,τα αρχαια μνημεια,τα εξαιρετικα μουσεια,τους πολυ φιλικους Ιταλους,ειναι μια πολυ καλη επιλογη για ενα μικρο ταξιδακι..

Yasmin
13-08-09, 21:17
Να σαι καλα ds.ww κι εσυ μας έφερες υλικό και σε ευχαριστούμε!! Βλέπω οτι το παγωτό είναι στα φόρτε του αυτό το καιρό!!Και πώς να μην είναι άλλωστε!!!!

ghost
14-08-09, 09:18
Υπαρχει παγωτο παντου ,σε καθε στενο , σε καθε πλατεια .
Ομως ειναι παντου το ιδιο.
Αν ψαξει κανεις σε πιο μικρα μαγαζακια, πραγματι θα βρει εκπληκτικο παγωτο.
Σε ενα πολυ μικρο ζαχαροπλαστειο στην Via di San Teodoro νομιζω το crystalli di zucherro βρηκαμε εξαιρετικα γλυκα και παγωτο...

Parhs
14-08-09, 12:41
Αν και οχι τοσο εξευρωπαισμενη πολλη σε σχεση με τις αλλες τις Ευρώπης είχε πολλα θετικα στοιχεία.
Πρωτα απο ολα εχει παρα πολλα να δεις!
Εχει αρκετο πράσινο και ειναι αραιοκατοικημένη σε σχεση με την Αθήνα..
5χμ απο το κεντρο και νομιζεις πως εισαι επαρχια..
Εγω εμεινα στο prime hotel area. Αρκετα καλο ξενοδοχείο και φτηνο με καλο πρωινο.Πιστευω πως αν θες να δεις τη ρωμη πρεπει να μεινεις τουλαχιστον 5 μερες
Το φαγητο μου φανηκε πολυ ακριβο

Yasmin
14-08-09, 21:31
Parhs το φαγητο ηταν μια υποθεση που ηθελε λιγο ψαξιμο, μια μερα κι εμεις τη πατησαμε και πληρωσαμε 85 ευρω για 4 ατομα και οχι μονο δε φαγαμε καλα αλλα απο ποσοτητα ηταν να μη μιλησω... Ομως ειχαμε παει σε ακριβη περιοχη οποτε ξεραμε οτι τουλαχιστον οικονομικα δε θα πρεπε να παραπονιομαστε. Σε γενικες γραμμες το φαγητο σαν τιμες μας φανηκε και μας λιγο ακριβο σε καποια σημεια της πολης αλλα σαν γευση δε νομιζω οτι σηκωνει αρνητικα σχολια το θεμα, τουλαχιστον εμεις δε βρηακαμε κανενα αρνητικο σχολιο ;)
και κατι αλλο ναι 5 με 6 μερουλες ειναι πολυ καλες για να δεις ολη τη Ρωμη.

Σας ευχαριστώ όλους που γράφετε τις εντυπώσεις σας! Ειστε όλοι ευπρόσδεκτοι να μας γραψετε οτιδήποτε σας άρεσε στην Ρώμη ή οτιδήποτε θέλετε να μάθετε πριν πάτε!! :)

Φιλικά
Γεωργία

xhmikos23
16-08-09, 17:02
προτεινω ο καθενας που μπορει να εφαγε καπου καλα να το προτεινει ονομαστικα κ στους υπολοιπους ωστε να αποφυγουμε τα τουριστικα μαγαζια..οπως ο φιλος ds.www για το παγωτο στον οποιο κ ανταποδιδω τις ευχαριστιες..!!

Yasmin
22-08-09, 10:43
Εχεις δικιο , οποιος θελει να μας πει ενα καλο μερος στο οποιο πηγε για φαγητο ή ποτό είναι ευπροσδεκτος! Εγω θα ψαξω να σας πω το μερος στο Trastevere που εφαγα το καλυτερο τιραμισου στη ζωή μου , σε μια οικογενειακη ταβερνα αν μπορουμε να το πουμε ετσι, και θα σας το πω. Για την ακριβεια αδειασαμε ολο το ταψι και δεν ειχε αλλο για τους υπολοιπους πελατες!!! :laugh:

Yasmin
09-09-09, 22:11
Αποφάσισα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες απο το ταξίδι που είχα κάνει... παρακαλώ όποιος θέλει μπορεί να μας δείξει και τις δικές του ;)
φιλικά Γεωργία

http://i32.tinypic.com/2daixso.jpg
Κολοσσέο

http://i26.tinypic.com/2hd7e37.jpg
Ρωμαική Αγορά

Yasmin
09-09-09, 22:14
Fontana di Trevi
http://i32.tinypic.com/23h3ehd.jpg

Villa Borghese
http://i28.tinypic.com/eapa8l.jpg

Yasmin
09-09-09, 22:18
Βατικανό
http://i29.tinypic.com/152bx4p.jpg

Ποταμός Τήβερης
http://i25.tinypic.com/2pq3nl1.jpg

ο,τι υλικο έχετε σας περιμένουμε.. και επίσης ο,τι εμπειρίες εχετε απο την αιώνια πόλη εδώ είμαστε να τις μοιραστούμε μαζί σας!

heracleousmaria
17-09-09, 00:44
thanks gia oles tin plirofories!!!

WiseSif
22-10-09, 12:00
Παιδιά αλοχα..

Σε 15 μέρες επισκέφτομαι και γω το αιώνιο χωριό!

Έχει κανένας να προτείνει κανέναν οδηγό (ελληνικά κατα προτίμηση αλλά και αγγλικά no worries) για download?

Thanks in advance.

Yasmin
22-10-09, 12:10
Παιδιά αλοχα..

Σε 15 μέρες επισκέφτομαι και γω το αιώνιο χωριό!

Έχει κανένας να προτείνει κανέναν οδηγό (ελληνικά κατα προτίμηση αλλά και αγγλικά no worries) για download?

Thanks in advance.

Καλησπερα σου. Για δες αυτο αν σε βολευει, ειναι site δεν ξερω αν βοηθαει.

http://www.enjoyrome.com/ και http://www.travelplorer.gr/results.jsp#

Νομιζω οτι το δευτερο ισως να σε βοηθησει πιο πολυ! :)

Φιλικά
Γεωργία

tomkoul
22-11-09, 23:29
Fovero programma gia ta kinita mas ..... Guide gia Rome alla kai gia allous proorismous.... r@pidsh@re!!!

the complete collection from MobiSystems DK Eyewitness Top 10 Travel Guide Map.

Informative and Reliable
Whatever you plan to do - whether you are travelling first class or on a limited budget - make sure you experience the best of Roma. This quick reference guide turns your mobile phone in your travel companion and source of information.

Dozens of Top 10 lists - from the top 10 romantic spots to the top 10 pizzerias, shops, fountains and museums.
The insider knowledge of Rome that every visitor needs
Highly readable and detailed information on places of interest
Informative boxes included intext listing travel tips as opening hours, web sites and telephone numbers so you can link to web pages of interest or place a call
Images included in articles to help you recognize sights or get an idea how they look
Sights are linked to maps so you are positioned on the right place on the map while you read
Ability to add articles to your Favourites list so you quickly get back to them later
To save time and money, there are even tips on avoiding the crowd and seeing the city on a budget.

Maps and Navigation
Find your way effortlessly using the detailed maps, transport maps, street, station and sight indexes. Several maps, detailing the city and its districts to help you head to the Colosseo, jog through the Vatican or explore any part of the city.

Cenral Rome map included
The Hystoric Center map
Further Afield map
Up-to-date detailed Rome Bus Routes Map
Sights, streets and metro stations indexes to help you quickly find and open searched items on the go
Ability to zoom in and out the maps until you reach the desired map size
Ability to set starting and destination points, so the software shows you how to get from point to point
"Mini map" while scrolling in a map so you always know exactly where you are located
DK Eyewitness Prague Top 10 Travel Guide & Map

From Prague castle to the New Town - the 10 best of everything to see, buy, do, taste and avoid in Prague, plus maps and a Metro map.
Discover the most haunted sites in the medieval city, the greatest Czech writers and composers, unmissable museums and galleries, most fun places for kids, top restaurants and cafes, best hotels on every budget and much more.
With included maps and metro map this is your guide to the 10 best of everything that the beautiful and historic city of Prague has to offer.

Informative and Reliable
Whatever you plan to do - whether you are travelling first class or on a limited budget - make sure you experience the best of Prague. This quick reference guide turns your mobile phone in your travel companion and source of information.

Dozens of Top 10 lists - from the Top 10 most haunted buildings to the Top 10 beer halls, shops and hotels.
Ideal for time-strapped travellers who want to focus on the best Prague has to offer
Insider knowledge of Prague that every visitor needs
Highly readable and detailed information on places of interest
Informative boxes included intext listing travel tips as opening hours, web sites and telephone numbers so you can link to web pages of interest or place a call
Images included in articles to help you recognize sights or get an idea how they look
Sights are linked to maps so you are positioned on the right place on the map while you read
Ability to add articles to your Favourites list so you quickly get back to them later
To save time and money, there are even tips on avoiding the crowd and seeing the city on a budget.

http://rapidshare.com/files/230032774/MobiSystems.TravelGuide.Top.10.S60v3.SymbianOS9.1.Cracked-BiNPDA.PACK.rar.html

teoarv
25-11-09, 16:12
ΤΗΑΝΚΣΣΣΣΣ
Εκανα ένα ταξίδι που ήθελα πάρα πολύ και αυτό ήταν στην Ιταλια, στην Ρώμη....για όσους λατρεύουν τον πολιτισμό και την ομορφιά θα τα βρουν όλα στην Ρώμη...δεν είναι τυχαίο που λένε οτι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Ρωμη ε? :cool2:
Αξίζει να επισκεφτείτε την Piazza di Spagna και να δείτε την Trinita' dei Monti (το μέρος όπου εκτός απο ωραία καφέ είναι και το μέρος που γίνονται και πολλές πασαρέλες και φυσικά εκεί θα βρείτε και όλα τα ακριβά και γνωστά ονόματα για να ψωνίσετε για όσους έχουν δυνατό πορτοφόλι). Αξίζει να πάτε στη Piazza Navona μια πολή όμορφη πλατεία που τώρα ειδικά τα χριστούγεννα έχει και παζάρι και θα βρείτε ένα παραδοσιακό γλυκό που λέγεται torone και διατίθεται σε πολλές γεύσεις (κάτι σα το μαντολάτο) και φυσικά μια βόλτα απο την Piazza del Popolo οπου θα θαυμάσετε τα μεγαλεία της πλατείας, θα ανεβείτε στο Pincio για να δείτε μια πανοραμική θέα της πόλης και της πλατείας απο κάτω και αφού τελειώσετε να ξεκινήσετε και το shopping σας στην Via del Corso!
Για το Κολοσσέο τί να πει κανείς.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ πρέπει να το επισκεφτείτε έστω και αν δεν μπείτε μέσα (εγώ δεν μπήκα και το μετάνιωσα!) και βέβαια για το Βατικανό........τα λόγια και τα συναισθήματα είναι περριτά!!!! Θα σας πιάσει δέος όταν θα μπείτε στον Άγιο Πέτρο μέσα και δείτε το ύψος του..... έχετε και την δυνατότητα να ανεβείτε επάνω στο θόλο (πρώτα με ασανσέρ και έπειτα 320 σκαλια με τα πόδια!) και να δείτε όλη την Ρώμη στο πιάτο!!!!Και φυσικά να μην ξεχνάμε το γραφικότατο Trastevere που θα πάτε για φαγητό και ποτό!!! Και θα δείτε και τον Τίβερη που αν και έχει πράσινα νερά σε κάνει να χαζεύεις την θέα σε όποια γέφυρα και να περάσεις!!!
Να σας πω και ένα κουφό??? ο εσπρέσο κάνει 0,80 σεντς και το μικρό μπουκάλι νερό 1,30 ευρώ!!!!χαχαχαχαχα κι όμως έπρεπε να το δω για να το πιστέψω κι αυτό! Και όσο αφορά την πόλη δεν είναι και τόσο ακριβή όσο λένε (με εξάιρεση τα μεγάλα ονόματα πάντα) οι τιμές είναι σχεδόν οι ίδιες με την Ελλάδα.

Σας το συνιστώ ανεπυφίλακτα να το κάνετε όσοι το σκέφτεστε ή δεν έχετε πάει......αν μιλάτε και την γλώσσα καλύτερα για σας αλλά όλοι μιλάνε αγγλικά οπότε δεν θα έχετε πρόβλημα συννενόησης!
Οποιος θέλει πληροφορίες για κάτι άλλο είμαι στην διάθεσή του!!! Καλά ταξίδια!! :cool2:

Φιλικά Γεωργία

SkapoGr
25-11-09, 17:32
μια ερωτησουλα σχετικα με την Ρωμη.

στο Λονδινο υπαρχη το london tour που με λεωφωριο σε παη σε ολο το Λονδινο και βλεπης τα παντα.

στην Ρωμη υπαρχη κατι τετοιο? και που θα το βρης? στο ξενοδοχειο ?

Yasmin
25-11-09, 17:57
μια ερωτησουλα σχετικα με την Ρωμη.

στο Λονδινο υπαρχη το london tour που με λεωφωριο σε παη σε ολο το Λονδινο και βλεπης τα παντα.

στην Ρωμη υπαρχη κατι τετοιο? και που θα το βρης? στο ξενοδοχειο ?
Ναι Στελιο υπάρχει και στην Ρώμη και ξεκινάει απο διάφορα σημεία της πολης! εμεις το πηραμε κοντα απο το κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμο του Termini αλλά οπου κι αν περπατησεις υπαρχουν κατι σα μικρα μαγαζακια που κανουν ειδικα αυτο, σου κλεινουν μινι τουρ με το ανοιχτο λεωφορειο να δεις τη πολη, ειναι να μη σε παρουν ειδηση οτι θες να κανεις βολτα γιατι πεφτουν πανω σου σα τα κορακια και σου λεει ο καθενας ποσο θα σου το δωσει ;) :p

ghost
25-11-09, 18:48
Aσφαλως και υπαρχει αλλα ειναι ολα τοσο κοντα που πραγματικα δεν χρειαζεται..
Ασε που η μαγεια της πολης ειναι το περπατημα..
Τυχερακια σε ζηλευω..ειδικα αν πας και τις γιορτες ....
Dolce vita ....

kflabouris
25-11-09, 23:23
Καλησπερα σε ολους...
Η κοπελα μου μου προτεινε να παμε ενα ταξιδακι προς ιταλι μετα το νεο χρονο μιας και θα μπω στρατο μετα....Λεμε για ιταλια...Το θεμα μου ειναι πως δεν ειναι και τοσο καλα τα οικονομικα μας...λεμε για 4-5μερες,τι λετε?οποτε εχω τις εξης βασικες ερωτησεις
1)φευγουμε μονοι μας η με γκρουπ ταξιδιωτικου γραφειο
2)αεροπορικος η οδικος
3)πειτε μου κανενα καλο ταξιδιωτικο γραφειο με προσφορες που να αξηζουν
4)τι περιπου θα χρειαστουμε πανω κατω σε χρηματα?(συνολο)

Ευχαριστω και επανερχομαι:p

Yasmin
26-11-09, 17:13
Καλησπερα σε ολους...
Η κοπελα μου μου προτεινε να παμε ενα ταξιδακι προς ιταλι μετα το νεο χρονο μιας και θα μπω στρατο μετα....Λεμε για ιταλια...Το θεμα μου ειναι πως δεν ειναι και τοσο καλα τα οικονομικα μας...λεμε για 4-5μερες,τι λετε?οποτε εχω τις εξης βασικες ερωτησεις
1)φευγουμε μονοι μας η με γκρουπ ταξιδιωτικου γραφειο
2)αεροπορικος η οδικος
3)πειτε μου κανενα καλο ταξιδιωτικο γραφειο με προσφορες που να αξηζουν
4)τι περιπου θα χρειαστουμε πανω κατω σε χρηματα?(συνολο)

Ευχαριστω και επανερχομαι:p

καλο σου απογευμα και καλο ταξιδι!!
Καταρχας να σου πω οτι εχετε διαλεξει ενα πολυ ρομαντικο μερος να πατε και λογικα επειδη θα εχουν περασει και οι γιορτες θα εχουν πεσει και οι τιμες σε ξενοδοχεια και μεταφορικα μεσα.
1, αν προτιματε να τα εχετε ολα οργανωμενα ειναι καλυτερα να κλεισετε με ταγιωτικο γραφειο που εχει πακετα ξεναγησεων σε διαφορα μερη, αλλιως κλειστε απλα το ταξιδι και οργανωθειτε απο μονοι σας. Προσωπικη μου αποψη ειναι να τα κανετε μονοι σας μιας και 5 μερες ειναι αρκετες (τοσο ειχα παει κι εγω και προλαβα να τα δω ολα)
2 για το οδικως δεν εχω αποψη γιατι προτιμω το αερπλανο. Πας πιο γρηγορα και κερδιζεις χρονο ;)
3 ταξιδιωτικα γραφεια εχει πολλα η Αθηνα , επειδη δεν ειμαι απο εκει δεν ξερω να σου πω αποψεις, μπορεις να κανεις μια ερευνα στο διαδικτυο ή να ριξεις μια ματια εδω http://www.guide-of-athens.gr/list.php?category=153
4 το πιο σημαντικο κομματι!!! Αν πατε στη περιοδο εκτπωσεων ε τοτε τι να πω καλες αγορες!! ;) εμενα το ταξιδι με μεταφορικα και ξενοδοχειο για 5 μερες μου κοστισε 507 ευρω και πηγα και περιοδο χριστουγεννων. Νομιζω 400-500 ευρω ειναι καλα(επιπλεον για προσωπικα σας εξοδα). Παντα εξαρταται απο το ποσα θελετε να ξοδεψετε βεβαια.
Καλο ταξιδι ;)

SkapoGr
26-11-09, 18:53
ευχαριστω Giorgia .

σχεδιαζω ταξιδι για 2 ζευγαρια. 2 αμαξια.

Μπαρι > Ναπολι > Ρωμη> Φλωρεντια > Μπαρι.

6-8 μερες.

JPOL
26-11-09, 20:59
καλησπερα παιδια,
ξερετε καποιο τρόπο ωστε να κλεισεις εισιτηρια για το Βατικανό απο πριν ετσι ωστε να μην περιμενεις στην ουρα ?

ευχαριστώ:unsure:

Yasmin
26-11-09, 21:29
καλησπερα παιδια,
ξερετε καποιο τρόπο ωστε να κλεισεις εισιτηρια για το Βατικανό απο πριν ετσι ωστε να μην περιμενεις στην ουρα ?

φιλε μου δε νομιζω να γινεται γιατι ετσι κι αλλιως περιμενεις στη σειρα για να περασεις σωματικο ελεγχο πριν μπεις στο Κρατιδιο του Βατικανου οποτε μαλλον θα της φας την ουρα ;)

ghost
27-11-09, 08:33
καλησπερα παιδια,

Υπαρχει τροπος και θα την αποφυγεις την ουρα...http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?weblang=it&do
Στη βιλα Μποργκεζε αν δεν κλεισεις απο πριν δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις...http://www.galleriaborghese.it/info-en.htm

Yasmin
27-11-09, 10:07
Υπαρχει τροπος και θα την αποφυγεις την ουρα...http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?weblang=it&do
Στη βιλα Μποργκεζε αν δεν κλεισεις απο πριν δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις...http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?weblang=it&do

Φιλε μου εισαι σιγουρος για αυτο?:unsure: εχω την εντυπωση οτι αυτο που λες ειναι για τα μουσεια του Βατικανου και οχι για το Βατικανο, ειναι σε διαφορετικη εισοδο τα Μουσεια του Βατικανου απο το ιδιο το Βατικανο.... εν πασει περιπτωσει δε παιρνω κι ορκο αλλα για να εισελθεις στο κρατιδιο δεν υπαρχει περιπτωση να μη περιμενεις στην ουρα γιατι περνας απο ελεγχο...

ghost
27-11-09, 10:50
Η μεγαλη ουρα ειναι στα μουσεια ..και σε αυτο αναφερομαι..και απο εκει πρεπει να κανεις την αρχη..
Τωρα ο σωματικος ελεγχος ειναι για την εκκλησια και θες ενα 20λεπτο...δεν υπαρχουν για εκει εισιτηρια..παρα μονο για τον τρουλο ...

Yasmin
27-11-09, 11:04
Η μεγαλη ουρα ειναι στα μουσεια ..και σε αυτο αναφερομαι..και απο εκει πρεπει να κανεις την αρχη..
Τωρα ο σωματικος ελεγχος ειναι για την εκκλησια και θες ενα 20λεπτο...δεν υπαρχουν για εκει εισιτηρια..παρα μονο για τον τρουλο ...
εγω παντως στα Μουσεια μπηκα με τη μια :p λες να πεσα στην περιπτωσαρα? μονο 2-3 λεπτα καναμε να κοψουμε τα εισιτηρια μεσα

ghost
27-11-09, 12:06
Πριν τα μουσεια ο δρομος κανει δυο μεγαλες γωνιες..εφτανε μεχρι εκει...ποσα μετρα ???500..
Πραγματι πολυ τυχερη..

tomkoul
27-11-09, 12:09
Καλημερα,

αυριο πεταω για Ρωμη για ενα 5ημερο ταξιδακι.....
Θα φτασω εκει κατα τις 7 το απογευμα... Για το βραδυ τωρα μαλλον θα παμε καμια βολτα στο κεντρο για μια πρωτη ματια... Καμια προταση για εστιατοριο για το πρωτο βραδυ?Να παμε στη περιοχη

Απο οτι εχω διαβασει και εχω μαθει μαλλον θα αξιζει να αγορασουμε και το ROMA PASS, γιατι με 23 ευρω θα μπορεις για 3 μερες να χρησιμοποιεις ολα τα μεσα μεταφορας και επισης εχεις Free pass για 2 μουσεια. Μαλλον για το COLOSEUM και για τη Villa borgese θα τα χρησιμοποιησουμε....

την κυριακη λεω να επισκεφτω πρωτα το κολοσεο , μουσειο του παλατινου ,το ρωμαικο φορουμ

ghost
27-11-09, 12:18
Την πρωτη μερα στο κεντρο Mac Donalds....
Την Κυριακη TRASTEVERE εκει θα φας καλα..
Γενικα αν αποφυγεις τις τουριστικες περιοχες θα φας πολυ καλα και φθηνα..

Yasmin
27-11-09, 12:30
Την πρωτη μερα στο κεντρο Mac Donalds....
Την Κυριακη TRASTEVERE εκει θα φας καλα..
Γενικα αν αποφυγεις τις τουριστικες περιοχες θα φας πολυ καλα και φθηνα..
+1

το Trastevere ειναι ολα τα λεφτα που λεει και ο φιλος και γενικα προσοχη στους καπουτσινο και τους εσπρεσσο...αλλου θα τους βρεις με 0,80σεντς και στα περιζητητα μερη μεχρι και 5 ευρω το καπουτσινο! ;) Επεσα θυμα και εμαθα!! ;)
Καλο ταξιδι να χεις, περιμενουμε τις εμπειριες σου!!

bluetang
27-11-09, 19:01
αχ αχ φευγουμε κι εμεις 14 Δεκεμβρη - 19 , 3 ζευγαρια και ειμαι σιγουρη οτι θα περασουμε τελεια!!!!
πειτε μας προτασεις, που πηγατε , τι φαγατε, που διασκεδασατε, καθε προταση δεκτη!!!!!

Yasmin
27-11-09, 19:08
Φιλη μου ριξε μια ματα στα πρωτα ποστ που ειχα κανει οταν πηγα αλλα κι αυτα που γραψανε οσοι πηγαν για να παρεις μια ιδεα ;) Απλα για να μη γραφουμε συνεχεια τα ιδια :)
Σου ευχομαι να περασεις τελεια!!

Φιλικα
Γεωργια

bluetang
04-12-09, 10:23
ευχαριστω γεωργια τα διαβασα ολα
ωστοσο θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις σας για φαγητο και διασκεδαση..
που πηγατε και φαγατε τελεια? ηταν οικονομικα? για βραδυ τι διασκεδαση επιλεξατε?
εχω ακουσει οτι για ποτο πρεπει να παμε στο gilda. εχετε παει?
το βραδυ μπορεις να κυκλοφορησεις ανετα? μεχρι τι ωρα δουλευει το μετρο?

βασικα μικρες λεπτομερειες, κι οχι τοσο για τα μνημεια που ουτως η αλλως θα δουμε

ευχαριστω πολυ!

Yasmin
04-12-09, 12:10
Καλο σου μεσημερι, δυτυχως απο ονοματα δεν θυμαμαι να σου πω που πηγαιναμε για φαγητο, το σιγουρο ειναι οτι ειχαμε κολλησει στο Trastevere και καθε μερα διαλεγαμε ενα διαφορερικο μερος για να φαμε, το ιδιο και για ποτο. το Gilda που λες δεν το επισκεφτηκαμε οποτε δεν εχω κι αποψη για να σου πω την γνωμη μου :) Οσο για το μετρο (και να με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος) σταματαει τα μεσανυχτα. Για το βραδυ δεν υπαρχει προβλημα εμεις καναμε βολτα εξω απο το Κολοσσαιο στις 2 τα μεσανυχτα και πηγαμε πισω με τα ποδια στο ξενοδοχειο και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

irini5j
18-12-09, 21:24
Καλησπέρα!! Σκέφτομαι και 'γω να επισκεφτώ τη Ρώμη μονο για 2 μέρες όμως. (Σαβ/κο). Θέλω να βρω κάποιο καλό ξενοδοχείο σε καλή τοποθεσία έτσι ώστε να μη χάσω πολύ χρόνο και να δω όσα περισσότερα μπορώ. Θέλω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ή έστω να μου πείτε σε ποια περιοχή βολεύει να μείνεις. Επίσης αν είναι εύκολο, επειδή θα είναι λίγες οι μέρες, θέλω να μου πείτε αξιοθέατα που πρέπει να δω οπωσδήποτε, και μαγαζιά για φαγητό, ποτό κτλ. Διάβασα τα προηγούμενα post και πήρα κάποιες ιδέες αλλά με αγχώνει το σύντομο χρονικό διάστημα. Θα φτάσω Ρώμη Παρασκευή απόγευμα και θα φύγω Κυριακή μεσημέρι. Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Yasmin
18-12-09, 22:05
Καλησπέρα!! Σκέφτομαι και 'γω να επισκεφτώ τη Ρώμη μονο για 2 μέρες όμως. (Σαβ/κο). Θέλω να βρω κάποιο καλό ξενοδοχείο σε καλή τοποθεσία έτσι ώστε να μη χάσω πολύ χρόνο και να δω όσα περισσότερα μπορώ. Θέλω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο ή έστω να μου πείτε σε ποια περιοχή βολεύει να μείνεις. Επίσης αν είναι εύκολο, επειδή θα είναι λίγες οι μέρες, θέλω να μου πείτε αξιοθέατα που πρέπει να δω οπωσδήποτε, και μαγαζιά για φαγητό, ποτό κτλ. Διάβασα τα προηγούμενα post και πήρα κάποιες ιδέες αλλά με αγχώνει το σύντομο χρονικό διάστημα. Θα φτάσω Ρώμη Παρασκευή απόγευμα και θα φύγω Κυριακή μεσημέρι. Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Φιλη μου καλησπερα, επειδη κι εμεις ειχαμε το αγχος να τα δουμε ολα παρολο που μειναμε 5 μερες διαλεξαμε το ξενοδοχειο που μειναμε (Augusta Lucilla Palace) γιατι ειναι και κοντα στο κεντρικο σταθμο τρενων (3 λεπτα δρομος) και γιατι ειναι και 15 λεπτα με τα ποδια για να πας στο Κολοσσαιο, το πιο βασικο αξιοθεατο της Ρωμης. Απο κει και περα, ολα τα χεις τα ποδια σου, η Αψιδα του Κωσταντινου ειναι διπλα στο Κολοσσαιο, η αγορα του Τρα'ι'ανου πιο περα και καθως θα προχωρας θα τα βλεπεις ολα μπροστα σου. Για νυχτερινη εξοδο νομιζω πως εχεις δει για το Trastevere. Δεν υπαρχουν λογια για το συγκεκριμενο μερος, ειναι πολυ ωραιο. Καλο φαγητο και μπαρακια για να πιεις κρασακι ή ποτό πιο μετα στην ιδια περιοχη!Και φυσικα διπλα στον Τιβερη για να κανεις και την ρομαντική σου βόλτα. Αν θες να δεις το Βατικανο καντο την επομενη μερα γιατι θελει πολυ χρονο και δε θα τα προλαβεις αν το βαλεις μαζι με τα αρχαια.
Καλα να περασεις και μη ξεχασεις οτι τωρα τα Χριστουγεννα θα βρεις το Torrone ειναι ενα γλυκο παραδοσιακο που το βρισκεις μονο χριστουγεννα (κατι σα μαντολατο αλλα σε απιστευτες γευσεις, σχεδια και χρωματα!!)

Φιλικά
Γεωργία

Buon viaggio a Roma :)

Σχετικα με το γλυκό Torrone θα το βρεις στις πλατειες που υπαρχουν τα καρουζελ για τα παιδακια και πουλανε ολων των ειδων τα γλυκα και τα παιχνιδια, κατι σα χριστουγεννιατικο παζαρι.

irini5j
18-12-09, 23:20
Δυστυχώς δε θα προλάβω να πάω μέσα στις γιορτές. (Αν και πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω το γλυκό που αναφέρεις) Σκέφτομαι να ταξιδέψω τέλη Ιανουαρίου. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Με βοήθησαν αρκετά και μάλλον το ίδιο ξενοδοχείο θα κλείσω και 'γω. Το αεροδρόμιο είναι μακριά από το ξενοδοχείο? Γνωρίζεις πόσο θα κοστίσει περίπου η μεταφορά με ταξί?

Yasmin
18-12-09, 23:34
ειναι δυστυχως εξω απο τη Ρωμη , οτι και στην Αθηνα. Το ταξι μας κοστισε 55 ευρω κι αυτο με παζαρια απο 70!!!! (κι εμεις οταν φτασαμε προτιμησαμε ταξι μεχρι να μπουμε στο κλιμα αλλα στην επιστροφη πηραμε τρενο) Προσεχε γιατι σε αυτα ειναι σαν κι εμας! Αλλη λυση ειναι να παρεις τον προαστιακο και να πας και φτανεις στο Termini κι αν κλεισεις στο ιδιο ξενοδοχειο που εμεινα κι εγω εισαι σε 5 λεπτακια εκει με τα ποδια! Η διαδρομη με το τρενο αν δε με απατα η μνημη μου πρεπει να ναι περιπου στα 50 λεπτα.

Μάριος
19-12-09, 15:49
Καλησπέρα.

Για όποιον επιθυμεί και τις δκές μου εμπειρείες, ανέβασα στο

http://rapidshare.com/files/323063556/Rome_-handout.rar

τις λεπτομέρειες των δύο μεγάλων μας ταξιδιών στην αιώνια πόλη.

Αν η Yasmin τις θεωρεί χρήσιμες για το chat πολύ ευχαρίστως να τις ανεβάσω.

Μάριος

Yasmin
19-12-09, 19:14
Καλησπέρα.

Για όποιον επιθυμεί και τις δκές μου εμπειρείες, ανέβασα στο

http://rapidshare.com/files/323063556/Rome_-handout.rar

τις λεπτομέρειες των δύο μεγάλων μας ταξιδιών στην αιώνια πόλη.

Αν η Yasmin τις θεωρεί χρήσιμες για το chat πολύ ευχαρίστως να τις ανεβάσω.

Μάριος
Καλησπερα σου, διαβασα αυτα που εχεις ανεβασει και νομιζω πως θα παρουν πολυτιμες ιδεες και ολοι οσοι θελουν να πανε. Βεβαιως και να τα βαλεις δεν εχω κανενα προβλημα εγω, αλλωστε εδω περα μοιραζομαστε τις εμπειριες μας απο την αιωνια πολη! :yes: Σε ευχαριστουμε και για τους χαρτες (υπαρχει περιπτωση μεγενθυσης για αυτους αν καποιος τους χρειαστει?)

Φιλικά
Γεωργία

Μάριος
19-12-09, 19:35
Καλησπέρα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα τα ανεβάσω.

Οι χάρτες δυστυχώς δεν μεγαλώνουν, αλλά είναι δυνατή η εκτύπωση τους μέχρι Α4 απο ένα καλό μηχάνημα. Μαζί με ένα οδηγό τύπου top 10, με βόλεψαν αφάνταστα στα πρώτα ταξίδια που δεν πολυγνώριζα τα πράγματα.

Μάριος

Καλησπερα σου, διαβασα αυτα που εχεις ανεβασει και νομιζω πως θα παρουν πολυτιμες ιδεες και ολοι οσοι θελουν να πανε. Βεβαιως και να τα βαλεις δεν εχω κανενα προβλημα εγω, αλλωστε εδω περα μοιραζομαστε τις εμπειριες μας απο την αιωνια πολη! :yes: Σε ευχαριστουμε και για τους χαρτες (υπαρχει περιπτωση μεγενθυσης για αυτους αν καποιος τους χρειαστει?)

Φιλικά
Γεωργία

Yasmin
19-12-09, 19:54
Οκ θα περιμενουμε τις εμπειριες σου παντως ο ενας χαρτης ειδικα ειναι σωτηριος!! Μακαρι να ταν πιο μεγαλος θα ειχε πολυ περαση ;)

Μάριος
19-12-09, 20:52
Πρώτο ταξίδι (με πρακτορείο)

Info:Με μπλε χρώμα είναι τα αξιοθέτα που επισκεφθήκαμε και με άλλη γραφή τα μαγαζιά

26/10/2006 Πέμπτη. Αναχώρηση 06:20 απο αεροδρόμιο “Μακεδονία”. Μπήκαμε σε ένα σαράβαλο μικρό charter της Slovak. Άφιξη. Ανέβασμα σε ένα mini bus 25 ατόμων και εκκίνηση απο το αεροδρόμιο γαι την πόλη της Ρώμης (πορεία για περίπου 40 λεπτά). Στο ενδιάμεσο στάση σε ένα απο τα πολλά travel stop των δρόμων της Ιταλίας. Άφιξη στην πλατεία του Βατικανού. Ο καιρός εξαιρετικός. Περισσότεροι απο 25 βαθμοί στην περιοχή. Το group έκανε μία ξενάγηση στο ναό του [Αγ. Πέτρου]. Εγώ ήπια μία ζεστή! Σοκολάτα σε ένα απο τα καφέ της περιοχής.. Στης 11:00 αναχώρηση για το [Κολοσσαίο] και αποβίβαση. Μικρή περιήγηση στο μνημείο και μετά με τα πόδια βόλτα μέχρι την [Piazza Venezia] (μέσω της [Fori Imperiali]). Στάση για καφέ ή φαγητό στο Antico caffe Castellino (Via C. Battisti 134-135) – όχι κάτι ιδιαίτερο. Σε καλό πόστο. Πάλι με τα πόδια μέσω της [Via del Corso] στην αρχή της [Via Veneto]. Επιβίβαση στο λεωφοριάκι και άφιξη στο ξενοδοχείο Grand Hotel Ritz (4*) (www.hotelritzroma.com) (περιοχή P.zza Euclide, Via Chelini 41, 06/802291 – πάνω απο την [Villa Borgese]) . Ξεκούραση μέχρι της 18:00 και αναχώρηση για την [Piazza di Spagna]. Πήραμε το πρώτο μας Μετρό στη Ρώμη μέχρι την [Piazza del Popolo] και μετά ποδαράτα. 10 άτομα απο το group φθάσαμε μέχρι το [Pantheon] για ένα δείπνο στο εστιατόριο Di Rienzo (P.zza del Pantheon 8/9, 06/6869097). Κανονικές μερίδες – ωραία γεύση. Ταξί και επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Ενναλακτικά για κάποιον που δεν πάει με group συνιστάται ανεπιφύλακτα η έκδοση εισιτηρίων του [κόκκινου ανοιχτού λεωφορείου (110)] και ο γύρος της πόλης και των αξιοθέατων. Θα δώσει μια πρώτη γεύση στον επισκέπτη για την αιώνια πόλη. Προσοχή, τα ανοιχτά λεωφορεία της Ρώμης είναι πολλά. Όλα εκτός απο το κόκκινο είναι εξιδικευμένα ως προς τα αξιοθέατα που περνούν.

27/10/2006 Παρασκευή. Πρωινό στην μεγάλη σάλα του ξενοδοχείου Μπουφές, με αρκετή ποικιλία (για 4*). Όλο το group ανέβασμα στο λεωφορείο 915 με τέλος το Termini. Απο εκεί ανέβασμα σε άλλο λεωφορείο με προορισμό την [Piazza Navona]. Πορεία μέσω της [Via Nazioni] (μαζί με τις [Via del Corso], [Via Condoti], [Via Babuini] και [Via Veneto], ένας απο τους μεγαλύτερους εμπορικούς δρόμους της Ρώμης). Άφιξη στην πλατεία και στάση για έναν καφέ στο caffe Barocco. (Προσοχή στο λογαριασμό γιατί προσπάθησε να μας φαέι 10 ευρώ!). Απο εκεί με τα πόδια στο [Campo dei Fiori] (λαική αγορά με λίγο απο λουλουδάδικα και λίγο απο λαδάδικα – δεν μας ενθουσίασε). Συνεχίσαμε ακάθεκτοι και με τα πόδια μία βόλτα στον [Τίβερη], φτάσαμε στην [Piazza Venezia], και άφιξη στην [Fontana di Trevi] οπου καταλήξαμε και για φαγητό στο Ristorante Grill & Wine (Via in Ancone 74, 06/69925457) Συμπαθητικό. Με τα πόδια μέχρι την [Piazza di Spagna] όπου φάγαμε παγωτό απο το bar gelateria Mariotti (Vicolo del Bottina 6-8-8A) στα σκαλιά και φωτογραφηθήκαμε. Ταξί και επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το βράδυ κάναμε βόλτα στη Via Veneto, αγοράσαμε βιβλία και οδηγούς απο το διανυκτερέυων βιβλιοπωλείο Arion (Via Veneto 36-46, 06/4824151) και καθίσαμε στο café de Paris (Via Veneto 90, 06/42012257) για δείπνο. Κυριλέ! Εναλακτικά harry’s bar, lobby του ξενοδοχείου Excelsior. Καί οι τρείς επιλογές τσιμπημένες τιμές και άψογο σέρβις.

28/10/2006 Σάββατο. Πρωινό. Ταξί και πορεία προς το Termini για να πάρουμε το κόκκινο [110] (www.trambusopen.com). Τεράστια ουρά! Μετά απο 45 λεπτά επιβιβαστήκαμε και ξεκινήσαμε το γύρω της πόλης. Εναλλακτικά υπάρχουν το πράσινο (archeobus) και το κίτρινο (Christian rome). Αφού κάναμε το γύρο, πρώτη στάση στην Via del Corso οπου το Σάββατο είναι πεζοδρομημένη για shopping. Στάση στο café Rosati (P.zza del Popolo 5a) στην [Piazza del Popolo]. Συνέχεια του shopping στο Sandro Ferone (Via del Corso 151), φωτογράφιση στην [Piazza Colona]. Πορεία προς την Trevi με στάση στο Blue Ice για παγωτό. Εκκίνηση για δείπνο στο roof garden (L’etoils) του ξενοδοχείου Atlantic star (06/6873233) κοντά στον Αγ. Πέτρο. Δυστυχώς όλο το εστιατόριο ήταν reserve. Ταξί και πορεία για το ξενοδοχείο Bernini (www.berninibristol.com) (P.zza Barberini 23, 06/42010469) και δείπνο στο εστιατόριο L’Olimpo της ταράτσας. Πολυτέλεια και θέα μαζί.

29/10/2006 Κυριακή. 10:30 αναχώρηση όλο το γκρούπ για την [Porta Portese] οπου γίνεται κάθε Κυριακή η υπαίθρια αγορά. Η πλειοψηφία των πραγμάτων που πωλούνται είναι τσάντες (knock off), ρούχα (knock off) και λίγα μπιχλιμπίδια. 13:30 αναχώρηση με τα πόδια για το [Trastevere]. Καφέ στην πλατεία στο caffe delle arance (P.zza Santa Maria in Trastevere 2/2A, με σπεσιαλιτέ τους χυμούς πορτοκάλι. Τεράστιες ποσότητες πορτοκαλιών στοίβονται και σερβίρονται κάθε μέρα. Στη συνέχεια βόλτα στην τοπική εκκλησία [Santa Maria in Trastevere]. Αναχώρηση για Piazza Navona, φωτογράφιση στην γέφυρα [Ponte Sisto] και επίσκεψη στον χώρο του [Castello St. Angelo]. Στο 254 της οδού Via Corso Vitorio Emmanuelle περάσαμε απο ένα μαγαζί με γλυκά τύπου κρουασάν που μας έσπασαν οι μύτες. Την επόμενη φορά όπωσδήποτε δοκιμή! Είσοδος στο super market GS DI per DI L’EPICERIE, (Via Corso Voittorio Emanuelle 288, 06/6833039) και αγορά μερικών limoncello. Φαγητό στο Ristorante Tre Scalini (P.zza Navona 31-32-35, 06/6879148). Για επιδόρπιο φάγαμε το ονομαστό του Tartufo (παγωτό σοκολάτα με σαντιγύ). Επιστροφή στο ξενοδοχείο, αγορά του διακοσμητικού ρολογιού απο το RAKU artigianato d’arte, (Via dei Roma, 06/6869097 – απέναντι απο ένα θεικό κατάστημα με ξύλινα κατασκευάσματα αλα Τζεπέτο) και αποχαιρετισμός των υπολοίπων του group. Το βραδάκι φαγητό στο μακαρονάδικο Pastarino ένα κατάστημα της αντίστοιχης αλυσίδας (www.pastarino.it) (P.zza Euclide 43, 06/8088364) κάτω απο το ξενοδοχείο.

30/10/2006 NCC taxi service για το Fumicino (αεροδρόμιο Leonardo Da Vinci) (60 ευρώ). Εάν κανονικό ταξί η ταρίφα προς το αεροδρόμιο είναι 40 ευρώ. Αναχώρηση με ½ ώρα καθυστέρηση για το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος της Αθήνας

Για την επόμενη φορά,

Μουσεία του Βατικανού
Basilica St. Clemente – Κατακόμβες
Capotiline hill – Giancollo hill (θέα)
Γειτονιές Testaccio, San Lorenzo, Ostiense, Il borgo galio
Διαμονή στο ξενοδοχείο Delle Nazioni δίπλα στην Trevi (www.hotel-dellenazioni-rome.com)

Μάριος
19-12-09, 20:57
Γενικά

Το δεύτερο πολυήμερο ταξίδι στην αιώνια πόλη έγινε με πολύ διαφορετικές συνθήκες. Έχοντας μάθει τα «κατατόπια» οργανώσαμε τα πάντα μόνοι μας μέσω Internet. Μεγάλη διαφορά σε τιμές και δυνατότητες. Ότι θέλεις και όποτε θέλεις.
Γνωρίζοντας οτι θα είναι το τελευταίο μας για τουλάχιστον τρία με τέσσρα χρόνια το είδαμε χαλαρά. Ότι προλάβουμε και όταν μας έρθει κέφι...
Σε σχέση με το προηγούμενο ταξίδι αυτό ήταν σαν να κάτσαμε μια μέρα!

Τεχνικά χαρακτηριστικά ταξιδίου

Ημερομηνία 16/02/2008 έως 19/02/2008
Αγορά πακέτου μέσω Internet
Διοργανωτής Εγώ
Πτήσεις με [Alitalia], McDonell Douglas MD80, business class (1800 Ευρώ) (650 οικονομική)

Περιγραφή

16/02/2008 Σάββατο.
Άφιξη στο αεροδρόμιο στης 12 και απ’ευθείας check-in στη business. Χλιδή ... Μία βόλτα στα αφορολόγητα και αναμονή στο VIP lounge της Ολυμπιακής. Άνετες καρέκλες και τραπεζάκια με θέα τον αεροδιάδρομο. Δωρεάν νερό, αναψυκτικά, ποτά, καφέ και snack.
Επιβίβαση στο αεροπλάνο και κάθισμα στις θέσεις. Φαρδιές και άνετες, χωρίς όμως πολύ χώρο για τα πόδια. Αν «ρίξει» ο μπροστά την πλάτη δεν χωράω.
Μας έδωσαν ζεστό μαντηλάκι και ένα υποτυπώδες γεύμα (ψωμί, αλαντικά, κασέρι και γλυκό) και αναψυκτικό.
Πολύ ησυχία και λόγω του καιρού κούνημα.
«Κάτσαμε» 14.35 τοπική. Με καθυστέρηση μισής ώρας πήραμε τις βαλίτσες μας και με ταξί φτάσαμε στο Delle Nazioni 4*(δίπλα στη Fontana). Ο ταξιτζής ένας παρλαπίπας Ναπολιτάνος, κάναμε πολύ κουβέντα.
Μας έδωσαν το δωμάτιο 216 (2ος όροφος, πίσω στην πρασιά). Πολύ καλό δωμάτιο, μεγάλο, με walk-in closet, μεγάλο μπάνιο και χώλ. Δυστυχώς όμως λόγω του γεγονότος οτι το ξενοδοχείο δεν έχει κεντρική θέρμανση (μόνο air condition με ανώτερη θερμοκρασία 23 βαθμούς) το μέρος είναι παγωμένο.
19.20 βγήκαμε για βόλτα μέχρι τη [Fontana di Trevi] και φαγητό στην Alice (self service με πίτσα και παγωτό). Δυστυχώς αυτή τη φορά η πίτσα δεν μας ενθουσίασε. Επιστροφή για ξεκούραση στο ξενοδοχείο.
Το βραδάκι βγήκαμε για λίγο περπάτημα στην [via Corso].
Καταλήξαμε στο εστιατόριο του ξενοδοχείου για δείπνο. Άλλαξαν το μενού απο το καλοκαίρι. Το καινούργιο δεν είναι του γούστου μου. Φάγαμε χταπόδι με πατάτες, μοσχαρίσια μπριζόλα με πρασινάδες, μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα και μπέηκον. Για επιδόρπιο, γλυκό σοκολάτας με nuts, κρύο (57,50 Ε)

17/02/2008 Κυριακή.
Αφύπνηση (κρυωμένοι αρκετά) στης 9.50. Πήγαμε για πρωινό και ζητήσαμε αλλαγή δωματίου. Μας έδωσαν το 406 (πρόσωπο στην Via Poli). Πιό συμμαζεμένο, πιό φωτεινό και λίγο πιό ζεστό.
12.30 Αναχώρηση για αγορά ζεστότερου πανωφοριού για την Μαρία και περπάτημα μέχρι τη [Villa Borgesse]. Καθ’οδόν είδαμε και ένα καταπληκτικό μαγαζί με γραβάτες (Via Macceli 118 “Luxury ties”).
Διαμέσου της [piazza dell Popolo], «ανάβαση» προς την Βίλλα. Μετα κόπων και βασάνων τα καταφέραμε να ανεβούμε.
Στην άκρη των κήπων επι της Via Trinita dei Monti υπάρχουν αμαξίδια προς ενοικίαση για βόλτα σε όλη την έκταση της Βίλλας. Με το τέλος της βόλτας πήραμε το δρόμο για τη [«σκαλινάτα»] και καθίσαμε και εμείς σαν όλους τους άλλους για να πάρουμε ήλιο! Γρήγορο φαί στην Pitsa alla palla 1 (http://www.thegreekz.com/forum/#palla), και νάνι στο ξενοδοχείο.
Παρ’ότι το δωμάτιο ζεσταίνεται όλη την ημέρα, είναι ακόμη κρύο.
Ξεκινάμε νυχτερινή βόλτα προς την [Piazza Navona]. Τελικά φάγαμε στο steakhouse (http://www.thegreekz.com/forum/#steakhouse) δυό στενά δίπλα στο ξενοδοχείο μας. Τίποτε το εξαιρετικό, κακό θα έλεγα. Να μην αναφέρω και το γεγονός οτι μας έβλεπαν με μισό μάτι γιατί μπήκαμε τελευταίοι και δεν τους αφήσαμε να κλείσουν νωρίτερα!

18/02/2008 Δευτέρα.
Ξυπνήσαμε υπο τους ήχους της τρελής που τα έβαλε με την τράπεζα απένατι απο το ξενοδοχείο. 11:00 αναχώρηση με ταξί για το [Museo Nazionale Romano] (Terme di Diocleziano, απέναντι απο το [Stagione Termini]) οπου υπάρχει ένα simulation της ιστορίας της Ρώμης με τη χρήση εικονικών κόσμων και avatars. Δυστυχώς το τετράγωννο των μουσείων είναι κλειστό τις Δευτέρες! Ξανά ταξί για τους κήπους της Βίλλα. Η Δευτέρα δεν είναι καλή μέρα για τουρισμό. Δεν υπάρχουν τα αυτοκινητάκια στην Βίλλα. Επιπλέον, λόγω έργων το μεγαλύτερο μέρος του πάρκου είναι απροσπέλαστο! Πάντως η Βίλλα είναι ότι πρέπει για τζόγκιν, ξεκούραση, χαλάρωση και καλιτεχνική δημιουργεία. Ποδαράτα προς τη «σκαλινάτα», με στάση για σοκολάτα στο casina (http://www.thegreekz.com/forum/#casina) Αφού πήραμε τον ήλιο μας για αρκετή ώρα ποδαράτα προς το ξενοδοχείο για pranzo. Αρκετή ποικιλία σε κρέας, λαχανικά. Τιμή 10 Ευρώ ανα πιάτο. Ιδιανικό για το στυλ των Ιταλών που κάνουν διάλειμα το μεσημέρι και θέλουν να τσιμπήσουν κάτι και να ξεκουραστούν λίγο. Οι υπόλοιποι κάθονται στη σκαλινάτα.
18.00 αναχώρηση για Time elevator (http://www.thegreekz.com/forum/#time) (11 Ευρω είσοδος με βιβλιαράκι). Ενδιαφέρον θέαμα και τίποτε παραπάνω. Μία αίθουσα σαν αυτές που βλέπουμε στις ταινίες με κινούμενες θέσεις και μία ημι-επαγγελματική παραγωγή της ιστορίας της Ρώμης. Αγορά βιβλίων και DVD απο το La Feltrinelli (http://www.thegreekz.com/forum/#la_feltrinelli) (απο τις μεγαλύτερες αλυσίδες). Επιστροφή στο ξενοδοχείο για πακετάρισμα.

19/02/2008 Τρίτη.
09.00 Με private ταξι απο το ξενοδοχείο φύγαμε για το αεροδρόμιο. Όπως και την άλλη φορά, check-in γίνεται στο Terminal 1 (εσωτερικού) και όχι στο 2 (εξωτερικού). Επιβίβαση και άφιξη στο Ελλάντα.

Για την άλλη φορά

Basilica St. Clemente – Κατακόμβες
Capotiline hill – Giancollo hill (θέα)
Γειτονιές Testaccio, San Lorenzo, Ostiense, Il borgo galio
Virtual Tour απο τα μουσεία

Πού ψωνίσαμε, πού φάγαμε, πού πήγαμε

OMAI (Now or never, Via del Tritone 61/c (λίγο πιό πάνω απο το Delle Nazioni), 06-6791536
Frette, Via del Corso 381, 06-6786862

Pitsa alla Palla 1 = Planet pizza, Via dei Crociferi 16 (vicino a Fontana di Trevi), 06-6780871
Antica Fontana di Trevi (steakhouse), Πάνω παράλληλη της Via dei Crociferi
Casina Valadier, P.zza Bucarest (Villa Borghesse), 06-9922090

Time elevator, Via dei SS Apostoli 20 (κάθετα στην Corso), www.time-elevator.it (http://www.time-elevator.it/)
La Feltrinelli, Galleria Arberto Sordi 33, Via dei Crociferi 36/40 (επάνω στην Corso, απέναντι απο την P.zza Colona)

Μάριος
19-12-09, 21:59
Φωτογραφίες

Μάριος
19-12-09, 22:01
Φωτογραφίες

Μάριος
19-12-09, 22:04
Φωτογραφίες

Yasmin
19-12-09, 22:18
Μαριε σε ευχαριστούμε πολύ για τη καταπληκτική δουλειά που έκανες και για τις φωτογραφίες! :yes:

natasababis
20-12-09, 20:31
ΤΕΛΕΙΑ!!!ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΔΕΟΣ

george611
29-12-09, 00:15
δεν τρελενομαι!!!!!

xhmikos23
29-12-09, 13:06
ΤΕΛΕΙΑ!!!ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΔΕΟΣ

εγω δεος ενιωσα ιδιαιτερα στο Κολοσσαιο..

Yasmin
03-01-10, 05:17
δεν τρελενομαι!!!!!

Το θεμα δεν ειναι αν τρελενεσαι ή οχι, δεν ειναι poll για να ψηφισεις. Εδω περα μοιραζόμασρε εμπειρίες και πληροφορίες απο άτομα που έχουν επισκεφτεί την Ρώμη και άτομα που θέλουν να πάρουν μια ιδέα και να ρωτήσουν καποια πράγματα. Θεωρω ατοπο το ποστ σου αλλα οκ ειναι δεκτη η αποψη σου
Καλη χρονια να εχεις

lagotomaro
03-01-10, 11:36
me ayta poy diabazw epomenos stoxos ROMH

GUS_K1
05-01-10, 08:08
Paidia zileyo osoys pigan , htan na pao xristoygena kai teleytea stigmh akyrothikan ta panta , ase poy ta eisitiria eine mia apati kai ama ta akirosis then pernis piso oyte toy foroys an alaksis hmerominia akoma kai en ta eisitiria eine pio ftina apo ayta poy exeis idh fgali , esi tha ta plirosis pio akriva poli pio akriva.

Yasmin
05-01-10, 09:09
paidia zileyo osoys pigan , htan na pao xristoygena kai teleytea stigmh akyrothikan ta panta , ase poy ta eisitiria eine mia apati kai ama ta akirosis then pernis piso oyte toy foroys an alaksis hmerominia akoma kai en ta eisitiria eine pio ftina apo ayta poy exeis idh fgali , esi tha ta plirosis pio akriva poli pio akriva.

Πάντως να μην το αμελήσεις, να το βάλεις στα μελλοντικά σου σχέδια. Αξίζει το κόπο και τα λεφτά του ένα τέτοιο ταξίδι!
Καλή χρονιά να έχεις:)

GUS_K1
06-01-10, 13:06
To exo apofasisi oti tha eine to epomeno taksithi skeftome na to kano odikos kai na giriso ena megalo meros tis italias apo romi mexri venetia.

gkoytsi
07-01-10, 18:05
apisteyto taxidi na pate oloi.

GUS_K1
08-01-10, 09:16
Nomizo tha perasoyme teleia xoris taleporei eithika an eine kalos keros

Yasmin
08-01-10, 09:20
Nomizo tha perasoyme teleia xoris taleporei eithika an eine kalos keros

εξαρτάται πότε σκοπεύεις να πας, αν πας π.χ. τώρα έχει κρυο. Οχι βέβαια όπως στη Βορια Ευρώπη που κυριολεκτικά ψοφας αλλα καλό θα ειναι να πάρεις ζεστά ρούχα μαζί σου :yes:

nikoleza
08-01-10, 13:35
thanks!!!

Yasmin
08-01-10, 14:05
thanks!!!

'ο,τι να ναι έτσι?......... στου καραγκιόζη το γάμο βαράτε με τα thanks :judge::judge::judge:

SpyrosA
03-03-10, 20:36
Παιδιά καλησπέρα και από μένα,

Και μεις με την σειρά μας αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε στην Ρώμη. Το ταξίδι Θα γίνει την 2η εβδομάδα του Πάσχα και θα διαρκέσει 6 ημέρες συνολικά (5 διανυκτερεύσεις). Πιστεύω πως είναι αρκετά καλό διάστημα και θα μπορέσουμε να δούμε αρκετά πράγματα.

Πετάμε με Easyjet αρκετά φτηνά νομίζω (170 € τελική τιμή μαζί με αποσκευές). Θα μείνουμε στο ξενοδοχείο Dorica, το οποίο βρίσκεται κοντά στο σταθμό metro Repubblica (αν έχει κανείς υπ όψιν του κάτι για το ξενοδοχείο ας πει). Θεωρώ πως είναι σε σχετικά καλό σημείο και αν κρίνει κανείς την τιμή (38 € το άτομο / ημέρα) και τα σχόλια που βρήκα στο Internet θεωρώ πως είναι τελικά μια καλή επιλογή.
Διάβασα αρκετά από τους προηγούμενους και πιστεύω μας έχουν βοηθήσει να σχεδιάσουμε σε σημαντικό βαθμό το ταξίδι μας.

Σκεφτόμαστε μήπως νοικιάσουμε ένα αμάξι και πάμε για μονοήμερη Φλωρεντία. Αξίζει νομίζετε η είναι μακριά και δεν έχει νόημα?

Γενικά όποια επιπλέον πληροφορία έχει κάποιος να μας δώσει είναι καλοδεχούμενη....

Yasmin
03-03-10, 22:37
Καλησπέρα φίλε μου!!
η piazza Repubblica ειναι 2 λεπτα δρομος απο το κεντρικο σταθμο τρενων και μετρο Termini, εκει εμενα κι εγω στην περιοχη αλλα σε αλλο ξενοδοχειο. Αυτο ειναι καλο γιατι κι εκει που μενεις εσυ εχει σταση μετρο και μπορειτε να πατε οπου θελετε.
για Φλωρεντια παρε απο αλλου γνωμες μιας και ειναι ο επομενος προορισμος μου και δεν ξερω ακομη να σου πω :)
οπωσδηποτε να δειτε Βατικανο και καποια απο τα μουσεια (οσο θα αντεξουν τα ποδαρακια σας βεβαια!!!) και μια ωραια βολτα στο μεγαλο παρκο της Villa Borghese :)

Φιλικα
Γεωργία

Shira
11-03-10, 10:38
Τρομερή η Ρώμη....Συνιστώ σε όλους να πάνε!!!

dj_chris23
11-04-10, 14:27
Σίγουρα αυτό το νήμα με έσπρωξε στο να κλείσω εισητήρια για Ρώμη με τις τόσο όμορφες περιγραφές σας, η περίοδος που θα πάω ειναι 5 έως 11 Ιουνίου, μόνο με προβληματίζει ακόμα η επιλογή ξενοδοχείου εξαιτείας του κόστους 800-900 ευρώ το λιγότερο για έξι νύχτες είναι αυτά που έχω βρει δλδ 133-150 ευρώ την βραδυά. Αν είναι νορμάλ οι τιμές αυτές να μην το ψάχνω άλλο ,αλλιώς αν κάποιος έχει κάποια καλή πρόταση τότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :).

Yasmin
11-04-10, 15:49
Σίγουρα αυτό το νήμα με έσπρωξε στο να κλείσω εισητήρια για Ρώμη με τις τόσο όμορφες περιγραφές σας, η περίοδος που θα πάω ειναι 5 έως 11 Ιουνίου, μόνο με προβληματίζει ακόμα η επιλογή ξενοδοχείου εξαιτείας του κόστους 800-900 ευρώ το λιγότερο για έξι νύχτες είναι αυτά που έχω βρει δλδ 133-150 ευρώ την βραδυά. Αν είναι νορμάλ οι τιμές αυτές να μην το ψάχνω άλλο ,αλλιώς αν κάποιος έχει κάποια καλή πρόταση τότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :).

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σε βοήθησε στην επιλογή σου αυτό το thread. Θα σου λεγα να κοιτάξεις στο ιντερνετ αυτό που είχα μείνει κι εγώ ή αν πας σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο να ρωτήσεις για το Augusta Lucilla Palace, επειδή το είχαμε κλείσει μαζί με τα εισητήρια εμείς βρήκαμε και το ξενοδοχείο αμέσως και μας βγήκε αεροπορικά και ξενοδοχείο με 5 διανυκτερεύσεις 507 ευρώ το άτομο (με πρωινό). Σε περίοδο Χριστουγέννων κιόλας!! Για αυτό θα σου λεγα να ριχνες μια πιο καλή ματιά μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου! Και για άλλα ξενοδοχεία επίσης μπορεί να βρεις κάτι καλό. Πας και σε καλή εποχή οπότε μια χαρά σε βρίσκω! ;) Για οτιδήποτε θελήσεις είμαι στην διάθεσή σου!

mouxritsas
16-04-10, 19:47
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum.
Σκοπεύουμε να πάμε με τη γυναίκα μου Ρώμη κάπου μέσα στον Μάϊο(μόνοι μας όχι με πακέτο).Εχω ψάξει αρκετά το θέμα,(και με τη βοήθεια αυτού του νήματος βεβαίως βεβαίως!!!),τα΄χω όλα μελετημένα αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω στο ξενοδοχείο...:unsure:Ξέρω πως από πρακτικής άποψης η περιοχή termini είναι κορυφή αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το πόσο ασφαλής είναι η συγκεκριμμένη περιοχή τα βράδια...Κι αυτό γιατί έχω διαβάσει κάποια σχόλια(όχι εδώ μέσα) πως το βράδυ είναι ψιλοεπικίνδυνα(μετανάστες,εγκληματικότητα κτλ..):unsure:
Αληθεύει αυτό και σε πιο βαθμό??Σίγουρα τα παιδιά που έχουν μείνει εκεί θα μπορέσουν να με διαφωτίσουν.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

ghost
17-04-10, 08:03
Λιγο πιο κατω υπαρχει το Grand Hotel Palatino...
πολυ κοντα σε σταση μετρο αν και πιστεψε με δεν θα σου χρειαστει και πολυ..
αρκετα κοντα στο trastevere....αυτο θα σου χρειαστει...

Τωρα για το termini νομιζω δεν υπαρχει κανενα προβλημα....
Περισσοτερα θα σου πει η Γεωργια...

Τυχερακια mouxritsas
καλα να περασεις....

Yasmin
17-04-10, 09:55
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum.
Σκοπεύουμε να πάμε με τη γυναίκα μου Ρώμη κάπου μέσα στον Μάϊο(μόνοι μας όχι με πακέτο).Εχω ψάξει αρκετά το θέμα,(και με τη βοήθεια αυτού του νήματος βεβαίως βεβαίως!!!),τα΄χω όλα μελετημένα αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω στο ξενοδοχείο...:unsure:Ξέρω πως από πρακτικής άποψης η περιοχή termini είναι κορυφή αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το πόσο ασφαλής είναι η συγκεκριμμένη περιοχή τα βράδια...Κι αυτό γιατί έχω διαβάσει κάποια σχόλια(όχι εδώ μέσα) πως το βράδυ είναι ψιλοεπικίνδυνα(μετανάστες,εγκληματικότητα κτλ..):unsure:
Αληθεύει αυτό και σε πιο βαθμό??Σίγουρα τα παιδιά που έχουν μείνει εκεί θα μπορέσουν να με διαφωτίσουν.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
Καλημέρα καταρχάς και καλό σαββατοκύριακο! Θα συμφωνήσω σε αυτά που λεει ο Δημήτρης (ghost) και όσο αφορά το Termini θα σου πω το εξής
Ημουν ακριβώς στην ίδια θέση με τη δική σου, είχα τους ίδιους ενδοιασμούς για διάφορα πράγματα που είχα ακούσει αλλά τελικά υπάρχει μια διαφορά :
η περιοχή που είναι απο το σταθμό των τρένων και πάνω είναι όντως όχι και τόσο καλή, εμείς πήγαμε μια βόλτα ένα πρωί απλά για να το διαπιστώσουμε και την είδαμε τελείως υποβαθμισμένη, είχε πολλούς άστεγους στο δρόμο και γενικά δεν σου εμπνέει να μείνεις εκεί (όχι έγκλημα δεν είδα να γίνεται οπότε και δεν μπορώ να ξέρω :p) Όμως απο τη μεριά του σταθμού και κάτω δεν έχει καμία απολύτως σχέση με όλα αυτά που φοβάσαι!!! Λες και είσαι σε τελείως άλλη περιοχή! Το ξέρω οτι σου φαίνεται παράξενο, και μένα μου φάνηκε. Ίσως επειδή ο σταθμός καθότι είναι ο κεντρικός σταθμός της Ρώμης, χωρίζει την περιοχή στα δύο. Και γενικά απο τη μεριά που μείναμε εμείς είχε πολύ κίνηση και τα βράδυα που γυρνάγαμε στο ξενοδοχείο δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε είδαμε καμία ύποπτη κίνηση. Σίγουρα πάντως επιλογές έχεις πολλές μιας και το πιο εύκολο πράγμα που μπορείς να κάνεις στην Ρώμη είναι να την γυρίσεις με τα πόδια!!! Οπωσδήποτε να επισκεφτείτε το Trastevere!!! είναι απο τα must του ταξιδιού!!!
Καλά να περάσετε κι αν έχεις κάποια άλλη απορία εδώ είμαστε!!

Buon viaggio!! :)

mouxritsas
17-04-10, 20:20
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας.Να σας πω την αλήθεια και μένα μου φαίνονται λιγάκι υπερβολικά όλα αυτά σχετικά με το θέμα της ασφάλειας στην περιοχή termini...Δε μπορεί...γεμάτη ξενοδοχεία είναι η περιοχή....δε μπορεί να είναι τόσο υποβαθμισμένη....
Yasmin μένατε σε δίκλινο δωμάτιο κι αν ναι μια ερώτηση: είχε μπανιέρα??(προσωπικό κόλλημα) :yes:
Ευχαριστώ και πάλι.:):)

Yasmin
17-04-10, 22:43
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας.Να σας πω την αλήθεια και μένα μου φαίνονται λιγάκι υπερβολικά όλα αυτά σχετικά με το θέμα της ασφάλειας στην περιοχή termini...Δε μπορεί...γεμάτη ξενοδοχεία είναι η περιοχή....δε μπορεί να είναι τόσο υποβαθμισμένη....
Yasmin μένατε σε δίκλινο δωμάτιο κι αν ναι μια ερώτηση: είχε μπανιέρα??(προσωπικό κόλλημα) :yes:
Ευχαριστώ και πάλι.:):)

Το ξενοδοχείο που μείναμε είχε ντουζ με πόρτα γύάλινη, δεν είχε μπανιέρα δυστυχώς αν είσαι λάτρης της μπανιέρας :no: Ναι είχαμε 2 δίκλινα, εγώ έμεινα μαζί με μια φίλη και τα αλλα δύο άτομα μαζί.

mouxritsas
18-04-10, 10:27
Δεν είμαι λάτρης της μπανιέρας ακριβώς, απλά δε μπορώ αυτά τα ντουζ που είναι μια σταλιά και δε μπορείς να κουνηθείς χωρίς να ακουμπήσεις τους τοίχους...:angry:Ελπίζω στην περίπτωση σου να μην ήταν έτσι...

Yasmin
18-04-10, 14:21
Δεν είμαι λάτρης της μπανιέρας ακριβώς, απλά δε μπορώ αυτά τα ντουζ που είναι μια σταλιά και δε μπορείς να κουνηθείς χωρίς να ακουμπήσεις τους τοίχους...:angry:Ελπίζω στην περίπτωση σου να μην ήταν έτσι...
Οχι μην ανησυχείς δεν είχαμε πρόβλημα στενότητας. Σου παραθέτω το official site του ξενοδοχείου, θα βρω τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει απο το δωμάτιο που μέναμε (ναι ναι έχω και το μπανιο!!:p ) και θα τις στείλω με πμ για να μην γίνει διαφήμιση επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται.:yes:

http://www.augustalucillapalace.com/accommodation/index.php

mouxritsas
18-04-10, 16:20
Yasmin είσαι καταπληκτική!!!!:thumbsup::thumbsup:
Περιμένω τις φωτογραφίες σου γιατί όπως και να το κάνουμε αλλιώς είναι αυτές που βάζει το ξενοδοχείο στο site και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα(συνήθως).;)
Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.:)

Yasmin
18-04-10, 19:38
Να σαι καλά :)

mfit
04-05-10, 10:47
Δωρεάν ταξιδιωτικός οδηγός για Ρώμη στα αγγλικά(έχει και για Βαρκελώνη το ίδιο site).
http://www.takeoffguides.com/rome.html

Επίσης σχεδόν δωρεάν (δίνεις ότι θέλεις στους ξεναγούς) ξενάγηση:
http://www.newromefreetour.com/index_file/homepage.htm

vagios21
14-05-10, 21:10
thank you

starg
25-05-10, 23:04
Μόλις γυρίσαμε από την Αιώνια Πόλη..
Απίστευτη!!!!Μέιναμε πολύ λίγο....
Πήγαμε έτσι για ΣΚ....
δεν το συζηταμε οτι θα ξαναπάμε...
Αλήθεια... έχω γράψει όλο το ταξιδιωτικό...παίζει να το ανεβάσω:
Κατάφερα να το χωρέσω σε 4-5 σελίδες word...
Ή θα βαρεθείτε να διαβάζετε;

Yasmin
26-05-10, 09:43
Μόλις γυρίσαμε από την Αιώνια Πόλη..
Απίστευτη!!!!Μέιναμε πολύ λίγο....
Πήγαμε έτσι για ΣΚ....
δεν το συζηταμε οτι θα ξαναπάμε...
Αλήθεια... έχω γράψει όλο το ταξιδιωτικό...παίζει να το ανεβάσω:
Κατάφερα να το χωρέσω σε 4-5 σελίδες word...
Ή θα βαρεθείτε να διαβάζετε;

Καλωσόρισες κι χαίρομαι που περάσατε καλά! Χαρά μας είναι να βάζει ο κάθε χρήστης ό,τι χρήσιμη πληροφορία έχει για τη Ρώμη και φυσικά προσωπική εμπειρία απο ταξίδι! :thumbsup:
Θα περιμένουμε τα γραπτά σου!! ;)

starg
26-05-10, 17:50
Ρώμη 14-16/5/2010
Γεια και χαρά σε όλους…
Είπα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από την πρόσφατη επίσκεψη μας στην Αιώνια Πόλη…

Κάπου προς το τέλος Απρίλη
Ανοίγοντας το mail-box μου, πέφτω πάνω σε e-mail από τουριστικό γραφείο…
Μπλά… μπλά… μπλά….
Ρώμη με επιστροφή 99 Euros…
Μπα λέω, δεν παίζει …καμιά air- bananas θα πετάει και ετοιμάζομαι να το «στείλω»…
Μα το μάτι μου πέφτει στο λογότυπο της Alitalia…
Ώπα …sit well!!!
Δίπλα έχει και search-engine για ξενοδοχείο…
Λέω από μέσα μου : Δεν ρίχνεις μια ματιά, να ξέρεις τι παίζει , just in case;
Και δωματιάκι από 90;
Δεν κοιτάς και διαθέσιμη ημερομηνία; Just in case πάντα έτσι;… :clap:!!!
Το μεθεπόμενο πσκ 14-16; (το προπροηγούμενο τώρα…)
Έλα … έχει δωμάτια; Μμμμ…. ενδιαφέρον!!!
Μία διήμερη εκδρομούλα στην Ρώμη δε μας χάλαγε…
Το ίδιο συμφώνησαν και ο Γιάννης και η Τούλα από δίπλα, που θα μας έκαναν παρέα…
Σύνολο 4 λοιπόν και βούρ…!!!
Είχαμε και 5 χρόνια να κάνουμε ένα ταξιδάκι μέχρι τας Ευρώπας…
Για παραπάνω μέρες δεν ετίθετο θέμα, τόσο οικονομικά όσο και από άποψη άδειας από την δουλειά...

Κάπως έτσι στα αστεία ξεκίνησε ένα πανέμορφο ΠαρασκευοΣαββατοΚύριακο στην αιώνια πόλη…
Τα εισιτήρια κλείστηκαν από http://www.airtickets.gr (http://www.airtickets.gr/), (99 ευρώ με επιστροφή έκαστο) και το ξενοδοχείο από εδώ: http://www.booking.com (http://www.booking.com/) (98 ευρώ η βραδιά χωρίς πρωινό, μάλλον ακριβό)…
Το ξενοδοχείο που θα μας φιλοξενούσε στην μικρή εκδρομούλα θα ήταν αυτό:
http://www.booking.com/hotel/it/versailles.html (http://www.booking.com/hotel/it/versailles.html)
Μικρό καθαρό και συμπαθητικό φαίνονταν, κοντά στην Villa Borghese και κοντά σε metro (σταθμός Castro Pretorio).

Παρασκευή 14/5/ 2010
Αναχώρηση από Ελευθέριος Βενιζέλος με Alitalia στις 12.25, και φτάνουμε στο αεροδρόμιο με την ψυχή στο στόμα, αφού λίγο πριν μπούμε στην Αττική οδό, η συμβία μου μας ρώτησε όλο φυσικότητα, αν στο ταξίδι είναι απαραίτητες οι ταυτότητες!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shoot2:
Το προσπεράσαμε χάριν της ταξιδιωτικής ευδαιμονίας και … αναστροφή….
Οπότε ξανά μανά στο σπίτι να πάρουμε την ταυτότητα και Μεταμόρφωση- Σπάτα σε ρυθμούς F1.
Check-in και στην αναμονή …
Επιβίβαση σε Airbus A321 και 12.35 νταν, στον αέρα…
Αφήνουμε το Βενιζέλος με λιακάδα και 32 βαθμούς,
Η πτήση πάνω από Κορινθιακό, στροφή προς τα βόρεια πάνω από την Αιτωλοακαρνανία, Κέρκυρα, απέναντι στο Brindisi και πάνω από την Ιταλία μας υποδέχεται μια απίστευτη συννεφιά.
Το υπόλοιπο της διαδρομής μέχρι την Ρώμη στερείται πια ορατότητας προς το έδαφος …
Λίγο κούνημα πάνω από Ρώμη, προσπερνάμε, στροφή δυτικά και το Fiumicino μας υποδέχεται με ένα ψιλόβροχο που μας «χαλάει» λίγο …
Άφιξη ώρα 13.40 (τοπική) και 18 βαθμοί …
Μετεωρολογικό έχουμε πάρει μια μέρα πριν και είμαστε κατάλληλα ντυμένοι.
Το αεροδρόμιο (terminal 1) δείχνει τα χρονάκια του ειδικά αν έρχεσαι από νεόδμητα όπως το δικό μας…
Καθαρό και φιλικό πάντως...
Αδιάβροχα και ομπρέλες, αποσκευές και έξω για ταξί.
Τα ταξί σε ουρά περιμένουν κόσμια χωρίς «κράξιμο», και φεύγουν με την σειρά.
(Προσπερνάτε ατάραχοι όσους σας πλησιάσουν προσφέροντας ταξί. Παίρνετε μόνο τα λευκά με τον αριθμό μητρώου τους στην πόρτα).
Χωρίς παζάρια παίρνουμε αυτό που μας τυχαίνει στην ουρά…
Στο τιμόνι μια Βρετανίδα, καλομίλητη και ευγενέστατη…
«Ήρθα για διακοπές πριν από 20 χρόνια, ερωτεύτηκα και έμεινα» μας λέει…
Πρωτότυπο… Στην Ελλάδα δεν έχει συμβεί ποτέ…
45 ευρώ μέχρι το ξενοδοχείο…
Στο δρόμο είχε την διπλή ταρίφα μέχρι κάποιο σημείο, η οποία «έγραφε» σαν τρελή.
Όπως μας εξήγησε η διπλή ταρίφα μετράει έξω από τα τείχη της πόλης…
Υπολογίστε την περιοχή μέσα από τον περιφερειακό δρόμο για την «μονή».
Φτάνουμε στο ξενοδοχείο 30 λεπτά αργότερα και ψιλοπαθαίνουμε σοκ…
Τι σοκ δηλαδή, είμαστε έτοιμοι να το βάλουμε στα πόδια και στα κλάματα ταυτόχρονα…
Η εξωτερική πρόσοψη του κτιρίου προδίδει ένα οίκημα 50ετίας (και λίγα λέω), άβαφο, ξεφτισμένο, και ταλαιπωρημένο… Για επιγραφή ούτε λόγος…
Λέμε δεν μπορεί… Λάθος διεύθυνση έχουμε…
Πλησιάζοντας πιο κοντά διαπιστώνουμε πως είμαστε στην σωστή διεύθυνση…
Το ξενοδοχείο (παραδόξως πως) καταλαμβάνει τον μισό 1ο και το μεγαλύτερο μέρος του 5ου. Το υπόλοιπο κτίριο είναι γραφεία και σπίτια…
Νέα κόλπα…
Στη reception μας υποδέχεται ευγενέστατος κύριος, ο οποίος μας δηλώνει πως ΔΕΝ έχει κρατήσει τα δωμάτια μας, επειδή παρόλη την κράτησή μας (ηλεκτρονικά με πλήρη στοιχεία και αριθμό πιστωτικής κάρτας) περίμενε email επιβεβαίωσης της κράτησής μας δυό μέρες πριν την άφιξη, (και το οποίο βεβαίως δεν προβλέπεται πουθενά στο σάιτ που μας έκανε την κράτηση). Διαθέσιμο δωμάτιο συνεπώς γιοκ!!!
(Παρεμπιπτόντως, παρόλη την ταλαιπωρία, το ξενοδοχείο από μέσα δεν έχει καμία σχέση με την εξωτερική πρόσοψη.
Είναι πρόσφατα πλήρως ανακαινισμένο και πεντακάθαρο, οπότε αν σας τύχει το συστήνω ανεπιφύλακτα)
Στις διαμαρτυρίες μας (και έχοντας και λερωμένη την φωλιά του :grin:!!!) αρχίζει μια σειρά τηλεφωνημάτων και αναζητήσεων στο ίντερνετ, η οποία αποδίδει καρπούς μετά από 1,5 ώρα…
Νέο ξενοδοχείο αυτό: http://www.booking.com/hotel/it/la-pergola-roma.html (http://www.booking.com/hotel/it/la-pergola-roma.html)
(105 ευρώ με πρωινό, μάλλον ακριβό επίσης).
Σε μια περιοχή ήσυχη με ακριβά σπίτια στα βόρεια που λέγεται Monte Sacro στην οδό Prati Fiscali.
Ο Roberto, ο receptionist (και ιδιοκτήτης από ότι μάθαμε) του πρώτου ξενοδοχείου προσφέρεται να μας πάει με το αυτοκίνητό του στο νέο μας ξενοδοχείο, πράγμα που δεν αρνηθήκαμε, ένεκα και της κούρασης, και του δώσαμε άφεση αμαρτιών.
Ώρα 17.00 φτάνουμε κατάκοποι στο ξενοδοχείο και αποθέτουμε αποσκευές στο δωμάτιο.
Ντους, καθαρά ρούχα και λεωφορείο (νο 80… εισιτήρια 1 euro, ενιαίο για λεωφορεία και μετρό στα tambacchi- καπνοπωλεία) για piazza San Silvestro (όπου κάνουν τέρμα κάποια λεωφορεία).
Η βροχή δεν έχει κόψει δευτερόλεπτο από την στιγμή που φτάσαμε Ιταλία.
Το λεωφορείο έμπαζε νερά από παντού!!! Διαδρομή 25-30 περίπου λεπτά.
Η Fontana di Trevi σε απόσταση 200 μέτρων από το τέρμα, και χανόμαστε μέσα στα γύρω σοκάκια.
Στο θέαμα της Fontana di Trevi μένεις κυριολεκτικά για μια στιγμή άφωνος.
Έργο του Σάλβι, ουσιαστικά είναι το τελείωμα των αγωγών του αρχαίου υδραγωγείου που προμήθευε με νερό την αρχαία πόλη. Τελειώνει πάνω σε τρείς δρόμους εξ’ ου και η ονομασία του Tre- Vie…
Έχει αρχίσει και σκοτεινιάζει και η θέα του φωτισμένου σιντριβανιού είναι μαγική.
Πίτσα στο χέρι από ένα από τα δύο μαγαζιά στο πλάι της Fontana (δύο κομματάκια σαν μεγάλο μπισκότο και ένα μικρό νερό 6,20 ….μακρυάααααα!!!).
Η πίτσα δεν τρώγεται … ένα χάλι…
Αγορά ομπρέλες από πακιστανό πλανόδιο (10 ζήταγε 5 του δώσαμε…),από αυτές τις όμορφες μεγάλες παλαιού τύπου.
Η ώρα είναι πια 19.30 και αποφασίζουμε να γυρίσουμε προς το ξενοδοχείο.
Στάση όμως πριν για cappuccino (2,30e ) στη Galleria Alberto Sordi.
Ταξί (12e) και πίσω στο ξενοδοχείο.
Κατά τις 22.00 αφού συμβουλευτήκαμε τον ρεσεψιονίστ, φαγητό σε διπλανό «ταβερνάκι» (L’ Assaggio,7 Via Delle Cave Fiscali) με καλό φαγητό αλλά μικρό μενού. (4 μερίδες φαγητό, πιάτο με προσιούτο -μοτσαρέλλα βουβαλιού, σαλάτα, και 2 μπύρες 70e)
Ξενοδοχείο και ύπνο.

Σάββατο 15/5/ 2010

Ξύπνημα στις 8.00 και τραπεζαρία για πρωινό..
Όχι τίποτα σπουδαίο αλλά who cares;
Ξανά λεωφορείο, Piazza San Silvestro και ξανά Fontana. Πολύς κόσμος κάθε εθνικότητας.
Η βροχή έχει κόψει, φώτος και βίντεο, και ξανά στα σοκάκια, με κατεύθυνση προς Πάνθεον.
Στο δρόμο ματιές στις βιτρίνες.
Το Πάνθεον πραγματικά μεγαλοπρεπές και επιβλητικό. Η είσοδος χωρίς προβλήματα και ελεύθερη.
Θυμηθείτε πως είναι τόπος ταφής σημαντικών Ιταλών οπότε θέλει λίγο σεβασμό.
Φώτος και συνέχεια προς Piazza Navona.
Το σιντριβάνι του Bernini – Fontana dei 4 fiumi – συναγωνίζεται επάξια τον ουρανό που έχει αρχίσει και ρίχνει καρεκλοπόδαρα.
Συνέχεια μέσα από τα στενά μέχρι την όχθη του Τίβερη .
Καταλήγουμε τελικά απέναντι από το Castello st. Angelo.
Το ποτάμι, φουσκωμένο όσο δεν πάει λόγω των παρατεταμένων βροχοπτώσεων, κατεβάζει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.
Οι εσωτερικές όχθες που χρησιμεύουν για περίπατο δεν φαίνονται καν, και όλες οι εγκαταστάσεις εσωτερικά στο ποτάμι πλημμυρισμένες. Το ειδυλλιακό του ποταμού το αφήνουμε για το επόμενο ταξίδι μας.
Περνάμε πάνω από τον Τίβερη από την γέφυρα Ponte saint Angelo και φτάνουμε μπρος στον ομώνυμο πύργο.
Η ουρά ατελείωτη, ο χρόνος μας λιγοστός, οπότε στα επόμενα κι αυτό…
Ευθεία μπροστά μας υψώνεται επιβλητικός ο καθεδρικός του Αγίου Πέτρου, και η είσοδος του Βατικανού.
Φτάνοντας στην πλατεία νοιώθεις δέος από το μέγεθός της, όπως και από της εκκλησίας βέβαια.
Η ουρά εδώ (η ώρα είναι περίπου 12.00) είναι στο βάθος στην αρχή του δεξιού τμήματος του περιστυλίου.
Μέχρι να δούμε ένα γύρο την πλατεία έχει φτάσει στην ένωση των δύο τμημάτων στην είσοδο της πλατείας…
Και το Βατικανό στα επόμενα… Αυτό το ξέραμε, έτσι κι αλλιώς δεν το προγραμματίζαμε να μπούμε.
Στάση για φαγητό στο πολυώροφο πάρκιν των λεωφορείων δίπλα στην πλατεία.
(ελεεινό …. προσπεράστε!!!)
Συνέχεια μέσω της Via di Ponta Angelica στα δεξιά της πλατείας μέχρι το σταθμό μετρό του Ottaviano και γραμμή A (Linea A) μέχρι το Termini και αλλαγή σε γραμμή Β (Linea B) μέχρι τον σταθμό Colosseo, για να δούμε το μεγαλύτερο σωζόμενο μέχρι τις μέρες μας ρωμαϊκό κτίσμα.
Το μετρό καθαρό, αλλά εξαιρουμένων των συρμών οι σταθμοί του είναι επιπέδου Ομόνοιας και Βικτώριας του δικού μας ηλεκτρικού, ίσως και χειρότεροι.
Περίεργο το ότι πηγαίνουν ανάποδα (στα αριστερά όπως στην Αγγλία).

Το Κολοσσαίο είναι πραγματικά απίστευτο, τόσο από άποψη μεγέθους όσο και από το δέος που σε καταλαμβάνει όταν το αντικρίζεις.
Δίπλα του στέκεται η Αψίδα του Κωνσταντίνου.
Ουρά και εδώ μεγάλη… Η βροχή έχει κόψει αλλά το κρύο-κρύο…
Είσοδος για τους κοινούς θνητούς 12e.
Τον δουλεύουνε καλά τον τουρισμό όμως…
Δίπλα από την ουρά, κάποιος υπάλληλος ανακοινώνει πως όσοι δεν θέλουν να περιμένουν στην ουρά, μπορούν να ακολουθήσουν κάποιο guided tour με 4,5 euro επιπλέον.
Κοιταζόμαστε, πληρώνουμε 16,5 έκαστος, και ακολουθούμε μια ιταλίδα ξεναγό να μας ξεναγεί στ’ αγγλικά μέσω walkie –talkie με απίθανα κακή μετάδοση.
Αν έχετε χρόνο περιμένετε στην ουρά, είναι απείρως πιο συμφέρον…
Από μέσα το Κολοσσαίο δεν δείχνει τόσο μεγάλο, μα παραμένει επιβλητικό…
Φώτος και εδώ και τι άλλο; Cappuccino στο απέναντι καφέ…
(4 καφέδες, 3 γλυκά ένα μεγάλο μπουκάλι νερό, 56 !!!ευρώ….!!!!!!!)
Η ώρα είναι σχεδόν 17.00.
Ταξί και ξενοδοχείο.
Μεσημεριανή σιέστα μέχρι τις 19.00.
Επίσκεψη σε διπλανό supermarket για κρασιά και limonccello, βολτίτσα στην γύρω περιοχή, και κατά τις 22.00 «έφοδος» σε κοντινή πιτσαρία για τοπικές γεύσεις…

(PizzandoGrigliandoSrl‎
PiazzaleJonio, 39, 00141 Roma, Italia06 88642248‎)

Το μαγαζί είναι «της γειτονιάς», ήμασταν οι μόνοι ξένοι μέσα, καμία σχέση με τουριστικά, εξαιρετικό φαγητό, απίστευτες πίτσες, μπύρα βαρέλι.
Σκάσαμε με 25 ευρώ περίπου το άτομο…
Ξενοδοχείο και ύπνο.

Κυριακή 16/5/2010

Εγερτήριο στις 8.00 και μετά το πρωινό, αποφασίζουμε να κάνουμε checkout στο ξενοδοχείο και να αφήσουμε τις αποσκευές μας σε ειδικό χώρο της ρεσεψιόν, και να επιστρέψουμε για να τις παραλάβουμε.
Λεωφορείο και κατευθείαν στο κέντρο.
Ο σκοπός μας σήμερα είναι η Piazza di Spagna και η «σκαλινάτα» ή αλλιώς Spanish steps.
Χρόνος για πολλά δεν υπάρχει σήμερα γιατί στις 15.00 πετάμε για Αθήνα.

Έχει συννεφιά αλλά ευτυχώς δεν βρέχει.
Το λεωφορείο φτάνει γρήγορα στο τέρμα του, μια και η κίνηση λόγω Κυριακής είναι περιορισμένη.
Ο ήλιος ξεπροβάλλει που και που, δειλά στην αρχή, πιο αποφασιστικά μετά κάνοντας μας να αναρωτιόμαστε αν θέλει να μας χαρίσει και μια ηλιόλουστη εικόνα της πόλης ή άπλα παίζει με τα νεύρα μας λόγω αναχώρησης....
Στάση στην Via del Tritone και συγκεκριμένα στο 207 σε ένα μικρό μαγαζάκι με ποδοσφαιρικές φανέλες για αναμνηστικά μπλουζάκια και φανέλες της Ρόμα, (του Τόττι συγκεκριμένα, γιατί η προειδοποίηση του μικρού μας γιού ήταν σαφής...!!! προτιμήσαμε μπλουζάκι officialle non originalle στα 15 ευρώ… τα ορίτζιναλ στα 70…!!!)
Ανεβαίνουμε την Via del Tritone μέχρι την Via del Traforo και στρίβουμε αριστερά στην Via dei due Macelli.
Δεξιά ένα μαγαζί με καταπληκτικές γραβάτες προσφέρει στον οργανωτή της εκδρομής (guess who???), το μικρό φτηνό (10e) αναμνηστικό του.
Στο βάθος διακρίνεται η piazza di Spagna.
Λίγο πριν την πιάτσα σταματάμε για καφέ σε ένα μικρό μαγαζί στα δεξιά της μικρότερης πλατείας μπροστά (ή πριν) από την piazza.
Καλός καφές (2.20€.)
Οι κυρίες της παρέας αποφασίζουν να ασχοληθούν με τα ψώνια, ενώ εμείς συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε τον καφέ μας, τον οποίο συνοδεύουμε και με ένα τσιγαράκι, μια και το κάπνισμα στον συγκεκριμένο χώρο (εξωτερικός…) επιτρέπεται.
Μόλις τελειώνουμε με τον καφέ κατευθυνόμαστε προς την πιάτσα, η οποία είναι πολύ γραφική.
Μπροστά στα σκαλιά ένα εντυπωσιακό γλυπτό μπαρόκ σιντριβάνι, η Fontana della barcaccia, έργο του Πιέτρο Μπερνίνι, πατέρα του ακόμη πιο γνωστού Τζιάν Λορέντζο Μπερνίνι.
Παραδοσιακά ιταλικά χορευτικά συγκροτήματα δίνουν τον λαϊκό τόνο στην πλατεία.
Ο ήλιος λάμπει τώρα για τα καλά. Παρόλο που ο ουρανός έχει ακόμη σύννεφα.
Ανηφορίζουμε τα σκαλιά προς την εκκλησία Trinita dei Mondi, από όπου η θέα ενός κομματιού της Ρώμης προσφέρεται απλόχερα για φωτογραφίες και βίντεο.
Επιστρέφουμε προς τη Via Condotti με σκοπό να βρούμε την υπόλοιπη παρέα, ρίχνοντας και μια κλεφτή ματιά στο περίφημο (και ασφυκτικά γεμάτο) Caffe Greco, και ξανά προς την σκαλινάτα για φώτος.
Λέγεται πως η σκαλινάτα είναι η πιο πλατιά και πιο μακριά σκάλα στην Ευρώπη.
Η ώρα έχει περάσει, και από την άκρη της πλατείας όπου υπάρχει πιάτσα ταξί ξεκινάμε με το ίδιο ταξί γιά ξενοδοχείο πρώτα για να πάρουμε αποσκευές και μετά αεροδρόμιο.
Ο ταξιτζής ένας ψιλοαπατεωνάκος, θα μας κάνει βόλτα περιφερειακά στη πόλη.
Του δίνουμε να καταλάβει πως δεν μας ενδιαφέρει ο γύρος μέσα στην πόλη και πως δεν θα του δώσουμε παραπάνω από 55 ευρώ γιά την διαδρομή μέχρι το αεροδρόμιο.
Κάτι ψιθύρισε αλλά τελικά μας πήγε στο ξενοδοχείο και από κει στο αεροδρόμιο χωρίς άλλα απρόοπτα (και τελικά του δώσαμε 55 ευρώ, όσα είχε γράψει το ταξίμετρο…!!!)
Πάντως η διαδρομή που είχε επιλέξει πάνω από το Ολυμπιακό στάδιο της Ρώμης μέσα στο δάσος ήταν πανέμορφη.
Άφιξη στο αεροδρόμιο (terminal 1), check in για την πτήση, και φαγητό στο σελφ σέρβις του αεροδρόμιου (κακό και ακριβό).
Και στις 15.00 αναχώρηση για Αθήνα.
Η πτήση πάνω από την θάλασσα της Κορσικής και την Νάπολι, πάνω από το Καταντσάρο με αρκετό κούνημα, Πάτρα, Αθήνα.
Άφιξη στις 17.45 ώρα Ελλάδας, αποσκευές και home sweet home στα παιδάκια μας...

Γενικές εντυπώσεις

H Pώμη είναι απλά ...καταπληκτική.
Παρόλο που το ταξίδι μας ήταν ταξίδι αστραπή και είδαμε ένα μικρό μέρος της, εν τούτοις μας άφησε την αίσθηση ότι αξίζει πέρα για πέρα την επίσκεψη.
Οι τιμές είναι στα δικά μας (ακριβά;)) επίπεδα. Το ίδιο ισχύει και για τις τιμές στα σούπερ-μάρκετ.
Το εισιτήριο στο Κολοσσαίο μας φάνηκε ιδιαίτερα τσιμπημένο.
Καλό θα ήταν να είχαμε αποφύγει το φαγητό στα μαγαζιά που βρίσκονται κοντά στα τουριστικά αξιοθέατα, μια που και εκεί ισχύει το una faccia una razza (βλέπε Ακρόπολη Πλάκα Μοναστηράκι).
Μας έκανε επίσης εντύπωση η συνεχής παρουσία αστυνομικών στους τουριστικούς χώρους, καθώς και η προθυμία τους να παράσχουν οποιαδήποτε πληροφορία στους τουρίστες.
Σημειώστε εδώ πως τα αγγλικά δεν είναι η αγαπημένη τους γλώσσα.
Συναντήσαμε πολύ λίγους ανθρώπους που να τα μιλάνε, σε ικανοποιητικό έστω επίπεδο.

Xαρακτηριστικό του ταξιδιού μας, και μοναδικό μελανό του σημείο, πως, μια και ήμασταν από τους πρώτους ταξιδιώτες που έφταναν στην Ρώμη από την, μετά την είσοδο του ΔNT, Ελλάδα, όλοι μας ρωτούσαν αν είναι αλήθεια πως καίμε τις τράπεζες και πόσοι άνθρωποι έχουν χάσει την ζωή τους μέχρι τώρα, δίνοντάς μας την εντύπωση πως θεωρούσαν πως στην χώρα μας γίνεται κάτι σαν πόλεμος.
Και βέβαια διακρίναμε μια διάχυτη αγωνία σχετικά με τυχόν μετάδοση της κρίσης στην Ιταλία λόγω του ευρώ.
Αυτά ήταν λίγο λυπηρά. Αλλά όχι αρκετά να αλλάξουν την γνώμη μας.

Αφήσαμε ανοιχτούς λογαριασμούς με την Ρώμη.
Μπορεί να μην ήταν το συγκλονιστικότερο ΣΚ της ζωής μας, σίγουρα ήταν ένα από τα πιο όμορφα, και ακόμη πιο σίγουρα, το πιο γεμάτο και το πιο πλήρες.
Τελικό κόστος γύρω στα 700 euro για δύο άτομα όλα πληρωμένα.
Ήδη σκεφτόμαστε το επόμενο ταξίδι στην αιώνια πόλη.

Ήταν να μην γίνει η αρχή...

Σταύρος
25/5/2010

Yasmin
26-05-10, 22:11
Φίλε Στάυρο πραγματικά απόλαυσα την περιηγηση-ημερολόγιο που μας έγραψες μέρα προς μέρα!!! Σίγουρα πήρες μια ιδέα και το έναυσμα για να ξαναπας και πάλι. Εξάλου όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη!! ;)
Απο ότι κατάλαβα μέσα στο Βατικανό δε μπήκατε *καλά η ουρά είναι μέσα στο πρόγραμμα γιατί περνάς σωματικό έλεγχο για να μπεις* αν ξαναπάς μη το παραλείψεις, όπως επίσης να ανεβείτε και πάνω στον τρούλο να θαυμάσετε την πανοραμική θέα της Ρώμης!
όσο για το μπουκαλάκι νερό σε *ληστεύουν* κανονικά :p Καλύτερα να πίνεις καπουτσίνο παρά νερό, πιο φτηνά σου έρχεται!!!
Θα περιμένουμε τις επόμενες εντυπώσεις σας!!! ;)

a_zorzos
10-06-10, 20:30
Κάτ΄αρχάς χαιρετώ σας ταξιδευτές
Προβλεπόμενη αναχώρηση για Ρώμη 20 Ιούλη για 8 μέρες. Δεύτερη επίσκεψη στήν πόλη, η πρώτη πολύ πιό παλιά.Τότε ακόμα οι φωτογραφίες ήθελαν φιλμ και οι βιντεοκάμερες ήταν VHS... Σημείωσα όλες τις παρατηρήσεις σας και θα σας ελένξω!!!!! Πραματικά βοήθησαν. Αγοράζω απο Ελλάδα μόνο αεροπορικά, ξενοδοχείο και μεταφορά απο & πρός αεροδρόμιο. Θα προσθέσω και τις δικές μου εμπειρίες εδώ προς ανταπώδωση.....
Yasmin έχεις σωστή τοποθέτηση για την επιλογή περιοχής του ξενοδοχείου αλλά θα προτιμήσω μάλλον το cicerone επειδή σερβίρει πρωινό στην αυλή του και αν θές, λέμε τωρα, κάνεις και κάνα τσιγάρο με τον καφέ...... Έχω βαρεθει να περνάω τα πρωινά μου παρέα με τον πορτιέρη στην είσοδο.....
Ουδείς αλάνθαστος.....
Τα λέμε
ΥΓ: όταν έχω σταθεροποιήση τόπο διαμονής θα σας ενημερώσω.Έχω δυνατότητα επιλογής μεταξύ των Grand Hotel Tiziano, Cicerone & NH Vitorio Veneto.Υπάρχει κάποια άποψη για κάποιο;

a_zorzos
11-06-10, 07:00
Κατά την περιπλάνηση μου στη Ρώμη θα έχω και την βοήθεια της τεχνολογίας. Δεν το αναφέρω για διαφήμηση, πουλάει ήδη, αλλά το iphone και εφαρμογές σαν το lonely planet, city walks & navigon ή igo σε συνεργασια με την δορυφορική πλοήγηση που παρέχετε χωρίς χρέωση νομίζω ότι θα βοηθήσουν όπως βοήθησαν και στο παρελθόν.
Θα σας ενημερώσω και για το πόσο βοήθησαν και στη Ρώμη αυτά τα βοηθήματα.
Θα παρακαλούσα τον κύριο που ανέβασε εδω μια εφαρμογή για κινητά να μας έλεγε και το password που απαιτείται για την αποσυμπίεση.....

Yasmin
11-06-10, 22:47
Κατά την περιπλάνηση μου στη Ρώμη θα έχω και την βοήθεια της τεχνολογίας. Δεν το αναφέρω για διαφήμηση, πουλάει ήδη, αλλά το iphone και εφαρμογές σαν το lonely planet, city walks & navigon ή igo σε συνεργασια με την δορυφορική πλοήγηση που παρέχετε χωρίς χρέωση νομίζω ότι θα βοηθήσουν όπως βοήθησαν και στο παρελθόν.
Θα σας ενημερώσω και για το πόσο βοήθησαν και στη Ρώμη αυτά τα βοηθήματα.
Θα παρακαλούσα τον κύριο που ανέβασε εδω μια εφαρμογή για κινητά να μας έλεγε και το password που απαιτείται για την αποσυμπίεση.....

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου φίλε μου,, όσο για το iphone και για navigator δεν νομιζω οτι θα σου χρειαστεί και τόσο, αν θυμάσαι καλά(αφου έχεις ξαναπάει όπως λες) η Ρώμη είναι πολύ εύκολη για να την γυρίσεις και με ένα απλό χάρτη μόνο ;)
όπως και να χει....καλό ταξίδι και πάλι και καλή διασκέδαση :wave:

PS την επόμενή μου φορά και μένα στη Ρώμη θα προτιμησω ένα απο τα ξενοδοχεία που προτείνεις!

dj_chris23
12-06-10, 16:34
Καλησπέρα σε όλους.

Χτες γύρισα κι εγώ απο τη Ρώμη και φυσικά δεν είναι δυνατόν να μην ευχαριστήσω την Yasmin που με τις όμορφες περιγραφές τις με ενέπνευσε στην οργάνωση αυτής της εκδρομής καθώς και τον SpyrosA που με βοήθησε στην επιλογή ξενοδοχείου με τις χρήσιμες συμβουλές του.

Θα αναφερθώ σε κάποια πραγματάκια που πιθανόν να βοηθήσουν σε όσους σχεδιάζουν μια παρόμοια εκδρομή. Καταρχάς να αναφέρω πως η κράτηση εισητηρίων έγινε από email προσφοράς της Aegean. Η τιμή ήταν 382 ευρώ τα δύο άτομα από Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνών και κατάληξη το αεροδρόμιο Fiumicino της Ρώμης, το ίδιο και η επιστροφή.
Δυστυχώς μια εβδομάδα αργότερα σε email προσφοράς από την Alitalia στις ίδιες ακριβώς ημερομηνίες και χωρίς το ενδιάμεσο των Αθηνών τα εισητήρια θα μου κόστιζαν 298 ευρώ τα δύο άτομα. Θα μπορούσα να ακυρώσω από την Aegean αλλά όταν τα εισητήρια είναι από προσφορά δεν πέρνεις πίσω όλο το ποσό οπότε είπα οκ απλά μια άτυχη στιγμή.

Το ξενοδοχείο που έμεινα ήταν το Fenicia. Ένα δυάστερο ξενοδοχείο 50 μέτρα από τον κεντρικό σταθμό Termini. Το δίκλινο χωρίς πρωινό για 6 διανυκτερεύσεις μου κόστισε 504 ευρώ. Το ξενοδοχείο ήταν μοιρασμένο σε δύο ορόφους ενός μεγάλου κτιρίου, το δωμάτιο ήταν άνετο, δροσερό και ήσυχο, το μπάνιο λειτουργικό και πεντακάθαρο. Επίσης γινόταν αλλαγή σε σκεπάσματα και πετσέτες καθημερινά καθώς και στα αναλώσιμα αν τα χρησιμοποιούσες. Καθαριζόταν κάθε μέρα και φυσικά διέθετε τηλεόραση αλλά μόνο ιταλικά κανάλια και bbc,mtv, αν και πιστέψτε με η τηλεόραση δεν θα σας χρειαστεί. Στο δώμάτιο μέναμε 2-3 ώρες συνήθως το απόγευμα για να ξεκουραστούμε λίγο από τις πρωινές εκδρομές και για να φρεσκαριστούμε για την δραδυνή μας εξόρμηση.
Τα πρωινά που προσφέραν τα 2 και 3 αστέρων ξενοδοχεία που κοίταξα ήταν κλασικά μια μαρμελάδα ένα βούτυρο κάνα προσούτο τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή, άσχετα που δεν σηκώθηκα έτσι κι αλλιώς ποτέ πριν τις δέκα για να τα προλάβαινα :blink:.
Από το αεροδρόμιο επέλεξα να μεταβώ με το τρένο προς την Ρώμη, είχαμε φτασεί και νωρίς άλλωστε 9:00 το πρωί, οπότε απλά περπάτησα καμιά 500αριά μέτρα σε κυλιόμενους διαδρόμους, ανέβηκα 2 ορόφους βγήκα στο σταθμό των τρένων, έκοψα 2 ειστήρια των 14 ευρώ το άτομο per Termini από τα μαγαζάκια που είχε εκεί, τα επικύρωσα στα ειδικά μηχανάκια και επιβiβαστήκαμε στο Leonardo express, ένα τρένο που σε πάει χωρίς στάση σε 30 λεπτα περίπου στο Termini.
Να σημειώσω πως είναι εύκολο να μετακινηθείς με αυτόν τον τρόπο καθώς υπάρχουν πινακίδες και σήμανση που σε οδηγούν αυτόματα από το αεροδρόμιο στις αποσκευές κι από εκεί όπου θες μετά.
Φτάνοντας στο Termini στα περίπου 500 μέτρα που περπάτησα μέχρι το ξενοδοχείο κατάλαβα πόσο μοιάζουμε σαν λαοί με τους ιταλούς. Μιλάμε για απίστευτη βρώμα και δυσωδία που προέρχοταν από σημεία που κάποιοι είχαν κατουρήσει ή από άστεγους που περιφέροταν με την προίκα τους αλλά και γενικά από τον πολύ κόσμο που κυκλοφορούσε μέσα στο Termini καθώς εκεί είναι ο κεντρικός σταθμός για τρένα, μετρό και λεωφορεία.
Από την στιγμή που αφήνεις τα πράγματα στο ξενοδοχείο αρχίζει μια τεράστια βόλτα στην πόλη. Αν και ξεκινήσαμε με κάποιο πρόγραμμα από τα κοντινά προς τα μακρινά, συνεχώς ανοίγαμε τον χάρτη και λέγαμε αφού είμαστε εδώ δεν πάμε και μέχρι εδώ; Το αποτέλεσμα από την πρώτη μέρα να έχουμε κόψει απίστευτα χιλιόμετρα περιπλανιώμενοι στην πόλη.
Δεν θα σας περιγράψω τι είδαμε, θα έπρεπε να γράφω μια βδομάδα, θα σας πω μόνο τι χρειάζεστε για να είναι οι βόλτες σας όσο πιο ευχάριστες γίνετε.
Οπωσδήποτε αθλητικά ή ελαφριά ρούχα και παπούτσια , το περπάτημα που θα ρίξετε είναι απίστευτο και μάλιστα και σε δύσκολες επιφάνεις όπως πλακόστρωτο ,χώμα και σκαλιά.
Οπωσδήποτε και καπέλα, προτιμήστε αυτά με ολόγυρο γείσο. Αντιηλιακές κρέμες προτιμήστε μεγάλους δείκτες προστασίας για να μην κάνετε σημάδια όπως στον στρατό :weirdo:.
Να μπένετε όποτε βρίσκετε στο δρόμο σας ανοιχτό ναό, είναι σαν μια όαση δροσιάς και ξεκούρασης αφού μπορείς να κάτσεις, αλλά αξίζει να τους δείτε κιόλας είναι κάτι διαφορετικό από αυτά που έχουμε εμείς εδώ.
Να έχετε μαζί σας ένα μπουκαλάκι νερό το οποίο θα μπορείτε να γεμίζετε κιόλας σε διάφορα σημεία στην πόλη που έχει κρούνους με πόσιμο δροσερό νερό, αν βαριέστε να κουβαλάτε το νεράκι σαν εμένα να ξέρετε πως θα το πληρώσετε από 1-3,5 ευρώ αναλόγως που θα διψάσετε :slap:.
Να είστε συνέχεια υποψιασμένοι, η κυρία που σας βοηθάει να βγάλετε εισητήρια στο μηχάνημα στο μετρό δεν είναι μια καλή ιταλίδα που αγαπάει τους τουρίστες σαν εσάς αλλά μια ζητιάνα που θέλει να σας φάει τα ρέστα.
Μην απλώνετε χέρι σε ότι σας δίνουν, λουλούδια, διαφημιστικά οτιδήποτε, το τσάμπα δεν υφίστατε στην Ρώμη, να μάθετε απλά να λέτε "νο γκράτσιε" και μάλιστα σε αυστηρό τόνο καθώς το ευγενικό χαμόγελο μερικές φορές λαμβάνετε σαν σημάδι αδυναμίας.
Σε περιπτώσεις που σας μιλάν ιταλικά και δεν βγάζετε άκρη πείτε απλά "νο καπίς" και θα δείτε αυτόματα να γυρνάν στο αγγλικό ;). Επειδή έτυχε να φάω σε κάποια τοπικά μαγαζιά κι όχι σε τουριστικά όπου συνεννοήσε άνετα, διέκρινα μια δυσαρέσκεια στα γκαρσόνια που δεν μιλούσαν τίποτα άλλο εκτός από ιταλικά, απλά αγνοήστε το κάντε υπομονή, χαμογελάστε και προσπαθήστε λίγο με τον κατάλογο λίγο με σήματα θα βγάλετε άκρη στο τέλος.
Το κεφάλαιο φαγητό είναι μια μεγάλη ιστορία. Είχα ξαναπάει ιταλία πριν 8 χρόνια με άλλη παρέα και σε άλλα μέρη και η εντύπωση που είχα σχηματίσει ήταν πως οι Ιταλοί δεν έχουν ιδέα από φαγητό. Αυτή η εντύπωση επιβεβαιώθηκε αυτή την φορά. Δεν ξέρω βασικα γιατί έχουν το κόλλημα με το προσούτο αλλά για μένα τίποτα από όσα έφαγα δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό. Σίγουρα έχω φάει καλύτερες πίτσες ,καλύτερες μακαρονάδες καλύτερα τα πάντα στην Ελλάδα. Τα γλυκά τους πάλι καλά δεν λέω αλλά κι εδώ τρώω τα ίδια και καλύτερα.
Τέλος τα παγωτά , οκ δε λέω καλές γεύσεις, μερικές μάλιστα δεν τις συναντάς καν εδώ αλλά τα χωνάκια τους είναι μάπα τελείως οπότε θα για παγωτό ψηφίζω fregio στη Σαλονίκη.
Να σημειώσω για το φαγητό οι απόψεις είναι προσωικές και πιθανόν κάποιοι να τα βρουν τελείως διαφορετικά οπότε μην επηρεάζεστε από τα παραπάνω. Να έχετε στο νου σας πάντως πως θα φάτε από 15-20 ευρώ τα δύο άτομα σε φαστ φουντ έως 70-80 ευρώ σε καλούτσικα εστιατόρια ,χωρις κρασιά φυσικά. Γενικά οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες στο φαγητό.
Άφησα για το τέλος το κεφάλαιο ρούχα. Λυπάμαι για τις γυναίκες ,όπως την φίλη μου, αφού κυριολεκτικά δεν βρήκαμε τίποτα που να μην βρίσκαμε και στην Ελλάδα και σε τιμές σχεδόν παρόμοιες. Για τους άντρες αντίθετα ειδικά στα παπούτσια είναι μερικά μαγαζιά που έχουν υπέροχα κομμάτια. Σιγουρα κάπως ακριβά αλλά δεν τα βρίσκεις στην Ελλάδα, επίσης αν ψάχνεις για κοστούμια και πουκάμισα σίγουρα είσαι στο κατάληλο μέρος. Για αθλητικά τίποτα ιδιαίτερο τα έχουμε κι εμείς τα ίδια περίπου 10-15% πιο ακριβα σε εμάς.

Θα κλείσω εδώ για την ώρα και θα επανέλθω για να συμπληρώσω λίγα πραγματάκια για τα μουσεία, την μεταφορά στην πόλη και μερικές φωτογραφίες μέχρι τότε να περνάτε καλά ....

Λίγες φώτο όπως σας υποσχέθηκα.

Φοντάνα ντι Τρέβι
http://img88.imageshack.us/img88/6592/rome1.jpg

Πιάτσα Ντελ Πόπολο
http://img191.imageshack.us/img191/3216/roma2z.jpg

Ισπανικά Σκαλιά - Πιάτσα ντι Σπάνια
http://img808.imageshack.us/img808/6842/roma3.jpg

Κολοσσαίο νύχτα μέσα από το λεωφορείο
http://img36.imageshack.us/img36/8022/roma4.jpg

Να συμπληρώσω για τα μουσεία και τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Καταρχάς για τα μουσεία, έχει τόσα πολλά που έχουν εισητήριο από 8-9 ευρώ έως 15 ευρώ το άτομο που αν πεις να τα επισκεφτείς όλα μπορεί να σου φύγουν 300 ευρώ για τα δύο άτομα:think:.
Μια καλή επιλογή είναι να βγάλεις 2 Roma pass από 25 ευρώ το άτομο με τα οποία μπορείς να μετακινηθείς στην πολή με όλες τις συγκοινωνίες για τρεις ημέρες, να έχεις δωρεάν είσοδο σε δύο μουσεία-εκθεσιακούς χώρους, για παράδειγμα για το Κολοσσαίο και το Βατικανό 12 και 15 ευρώ το άτομο εισητήριο αντίστοιχα, καθώς και έκπτωση για άλλους χώρους ή πολιτιστικές εκδηλώσεις. Εάν δεν έχετε σκοπό να πάτε σε μουσεία τότε κατα τη γνώμη μου δεν αξίζουν τα Roma pass καθώς τα απλά εισητήρια κοστίζουν 1 ευρώ και μπορείς με αυτα να κάνεις μια διαδρομή με το μετρό και κατόπιν να μετεπιβάζεσαι σε λεωφορεία για σύνολο 75 λεπτών από την πρώτη ακύρωση. Εμείς συνολικά καμιά μέρα δεν χρησιμοποιήσαμε πάνω από 5 εισητήρια, βέβαια επιλέξαμε να ρίξουμε και πολύ περπάτημα, οπότε δεν συμφέρει να αγοράζετε ούτε τα εισητήρια που είναι για μια ολόκληρη μερά που κοστίζαν 7 ευρώ το άτομο και ήταν για μετρό και λεωφορεία.

Μια συμβουλή που θα σας δώσω ανεπιφύλακτα. Αν δείτε κάποιο ρούχο ή κάποιο παπούτσι που σας αρέσει πραγματικά μην σας πιάσει ματζιριά, ακόμα κι αν σας φαίνεται ακριβό. Αγοράστε το οπωσδήποτε γιατί σίγουρα θα το μετανιώσετε αν δεν το πάρετε όταν θα έχετε γυρίσει, πολύ αργά δηλαδή μιας και δεν πας κάθε μέρα στην Ρώμη.
Επίσης προσοχή αν πάρετε κολώνια από τα αφορολόγητα στο αεροδρόμιο και θελήσετε να την πάρετε στο αεροπλάνο με τις χειραποσκευές αν είναι συσκευασία άνω των 100ml θα πείτε στο ταμείο να σας την βάλουν σε σακούλα που σφραγίζει. Δεν το ήξερα αυτό και αναγκάστηκα να αφήσω μια κολώνια 200ml στο Βενιζέλος που έκανα μετεπιβίβαση, ακόμα την κλαίω :no:

Εδώ να φάτε αν το βρείτε παγωτό::icecream:
http://img6.imageshack.us/img6/8982/roma6.jpg

Τίβερης και στο βάθος δεξιά διακρίνεται ο ναός του Αγιού Πέτρου στο Βατικανό αν δεν κάνω λάθος:
http://img80.imageshack.us/img80/6222/roma7.jpg

Το Πάνθεον:
http://img85.imageshack.us/img85/3130/roma8.jpg

Για τέλος να προσθεσώ πως παρά την κούραση κι όσα στραβά κι ανάποδα μας έτυχαν στην εκδρομή, οι όμορφες στιγμές και οι όμορφες εικόνες που ζήσαμε στην Ρωμή είναι σίγουρα πολύ περισσότερες. Εύχομαι σε όλους να μπορέσουν να κάνουν μια παρόμοια εκδρομή, η Ρώμη είναι ονειρική πολή, και φυσικά εύχομαι και σε μένα να μπορέσω κάποια στιγμή να ξαναγυρίσω γιαυτά που άφησα πίσω :cowboy:. Jasmin ευχαριστώ ξανά, σίγουρα η φίλη μου δεν θα ξεχάσει αυτά τα γενέθλια της, και φυσικά μια και είναι ακόμα αρχή καλοκαιριού καλά ταξίδια για όλους μας ......

Yasmin
12-06-10, 19:59
dj_chris23 Καλησπέρα
σε ευχαριστούμε για τις όμορφες στιγμές που μοιράστηκες μαζί μας. Αναμένουμε και τα 'των μουσείων' σύντομα!! ;)

Επίσης σε ευχαριστούμε και για τις φωτογραφίες!!!! Ετσι να παίρνουμε μια ιδέα και απο την καλοκαιρινή Ρώμη!! ;) Ελπίζω η φίλη σου να χάρηκε το γενέθλιο δώρο της!

nikosfp
09-07-10, 17:55
Κυριοι καλησπερα σας.Επειδη την Κυριακη 11/07 αναχωρω κι εγω για Ρωμη,θαθελα μια ακομα βοηθεια σας.Επειδη ειμαι σκηνοβιος θαθελα να ρωτησω οι συγκοινωνιες μεχρι τι ωρα λειτουργουν?(Μετρο,λεωφορεια,τραμ)Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια που πηρα με τις εμπειριες σας.Ναστε ολοι καλα και να ξαναπατε.

dj_chris23
09-07-10, 23:17
Καλό ταξίδι καταρχάς.

Το μετρό σταματάει στις 12:00μμ σίγουρα.

Τα λεωφορεία νομίζω κι αυτά στις 12:00 εκτός λίγων γραμμών που σταματούσαν στις 1:00.

Για το τραμ δεν γνωρίζω καθώς δεν το χρησιμοποιήσα καθόλου οπότε υποθέτω πως κι αυτό κάπου εκεί θα είναι.

nikosfp
10-07-10, 09:06
Καλό ταξίδι καταρχάς.

Το μετρό σταματάει στις 12:00μμ σίγουρα.

Τα λεωφορεία νομίζω κι αυτά στις 12:00 εκτός λίγων γραμμών που σταματούσαν στις 1:00.

Για το τραμ δεν γνωρίζω καθώς δεν το χρησιμοποιήσα καθόλου οπότε υποθέτω πως κι αυτό κάπου εκεί θα είναι.
Σ ευχαριστω πολυ.

Yasmin
23-07-10, 16:59
Κυριοι καλησπερα σας.Επειδη την Κυριακη 11/07 αναχωρω κι εγω για Ρωμη,θαθελα μια ακομα βοηθεια σας.Επειδη ειμαι σκηνοβιος θαθελα να ρωτησω οι συγκοινωνιες μεχρι τι ωρα λειτουργουν?(Μετρο,λεωφορεια,τραμ)Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια που πηρα με τις εμπειριες σας.Ναστε ολοι καλα και να ξαναπατε.

Για τα τραμ δείτε εδώ όποιος ενδιαφέρεται, έχουν 6 γραμμές και λειτουργούν απο τις 5 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα. Είναι ωραία η διαδρομή με το τραμ την έκανα κι εγώ και με ενθουσίασε :rolleyes2
http://members.xoom.it/romatram/tram-routes.html

kimolian
20-10-10, 12:15
Καλησπέρα σε όλους.

Τον άλλο μήνα πάω 5 μέρες στη Ρώμη με την γυναίκα μου. Στείλτε μου όσοι έχετε πάει τα καλύτερα σημεία, κατά την γνώμη σας. Επίσης όσοι έχετε προτάσεις για κάποιο καλό εστιατόριο στείλτε!!!

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. στο NH Vittorio Veneto έχει μείνει κανείς? γνώμη?

EDIT BY MOSS: TOPICS MERGED

Yasmin
21-10-10, 15:43
Καλησπέρα σε όλους.

Τον άλλο μήνα πάω 5 μέρες στη Ρώμη με την γυναίκα μου. Στείλτε μου όσοι έχετε πάει τα καλύτερα σημεία, κατά την γνώμη σας. Επίσης όσοι έχετε προτάσεις για κάποιο καλό εστιατόριο στείλτε!!!

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. στο nh vittorio veneto έχει μείνει κανείς? γνώμη?

edit by moss: Topics merged

Φίλε μου ρίξε μια ματιά εδώ στο thread κι αν έχεις ακόμη απορίες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε μετά χαράς! ;)

Krisania1986
03-11-10, 18:30
Thanx gia tis plirofories paidia!!skeftomai kai gw na paw ta3idaki e3wteriko...simferei poli oikonomika. ta aeroporika eisitiria einai pamf8ina gia polles poleis!!

Yasmin
05-11-10, 14:44
thanx gia tis plirofories paidia!!skeftomai kai gw na paw ta3idaki e3wteriko...simferei poli oikonomika. Ta aeroporika eisitiria einai pamf8ina gia polles poleis!!

Καλησπέρα φίλε μου, χαίρομαι αν μπορεί αυτό το θέμα να σε βοηθήσει. Σίγουρα άμα το ψάξεις βρίσκεις κάλές τιμές στα αεροπορικά, ρώτα και κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο αν περνάς απο κει κοντά γιατί ποτέ δε ξέρεις απο πού θα σου κάτσει πιο καλά! Καλά να περάσεις όπου κι αν πας! ;)

pannickos
22-11-10, 01:56
rwmh tha paw poly syntoma...kai tha akousw tis symboules!!an kai panta painrw mazi mou odhgo kai arxizw to diavasma..alla panta einai diaforetika na akous apo kapoio atomo pou exei paei .

Yasmin
22-11-10, 09:37
rwmh tha paw poly syntoma...kai tha akousw tis symboules!!an kai panta painrw mazi mou odhgo kai arxizw to diavasma..alla panta einai diaforetika na akous apo kapoio atomo pou exei paei .

Βεβαίως κι ένας οδηγός είναι πάντα χρήσιμος όταν πας σε ένα μέρος πρώτη φορά! Απλά στην άκρη του μυαλού σου κράτα κι αυτά που διάβασες εδώ να πάρεις μια ιδέα! Πάντως ένα είναι σίγουρο: πας σε καλή εποχή και θα την δεις και στολισμένη! :snap:
Καλό ταξίδι φίλε μου και καλά να περάσεις!

Katerinaki-24
22-11-10, 14:46
Σε 15 ημέρες πάω Ρώμη με το amore!!!!!!!!!!!!! Έχω ξετρελαθεί και ετοιμάζω πρόγραμμα... Έχουμε κλείσει ήδη εισητήρια και διαμονή. Επειδή θα πάμε για ξεκούραση και ψώνια θα ήθελα την βοήθεια σας απο εσας που έχετε ήδη πάει! Που μπορούμε να βρούμε επώνυμες μάρκες σε χαμηλές τιμές? Υπάρχει δηλαδή κάποιο "χωριουδάκι" με stock??

Yasmin
22-11-10, 15:32
Σε 15 ημέρες πάω Ρώμη με το amore!!!!!!!!!!!!! Έχω ξετρελαθεί και ετοιμάζω πρόγραμμα... Έχουμε κλείσει ήδη εισητήρια και διαμονή. Επειδή θα πάμε για ξεκούραση και ψώνια θα ήθελα την βοήθεια σας απο εσας που έχετε ήδη πάει! Που μπορούμε να βρούμε επώνυμες μάρκες σε χαμηλές τιμές? Υπάρχει δηλαδή κάποιο "χωριουδάκι" με stock??

Για τέτοιο μέρος δεν ξέρω αν υπάρχει (αν βρεις όμως να μας το πεις να το ξέρουμε για την επόμενη φορά!!) ;)
Αν θες όλα τα καλά ονόματα είναι στη Via dei Condotti, είναι η πιο ακριβή οδός στη Ρώμη γιατί έχει ΜΟΝΟ τα ονόματα των σχεδιαστών μόδας. Αλλά θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη :crazy:

Katerinaki-24
22-11-10, 16:08
Για τέτοιο μέρος δεν ξέρω αν υπάρχει (αν βρεις όμως να μας το πεις να το ξέρουμε για την επόμενη φορά!!) ;)
Αν θες όλα τα καλά ονόματα είναι στη Via dei Condotti, είναι η πιο ακριβή οδός στη Ρώμη γιατί έχει ΜΟΝΟ τα ονόματα των σχεδιαστών μόδας. Αλλά θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη :crazy:

Δεν βάζω το χέρι τόσο βαθιά!!!!!! Κάτι άλλλο είχα στο μυαλό μου και τελικά νομίζω πως το βρήκα!!! Οι μάρκες με ικανοποιούν αρκετά και έχει 30- 70% εκπτώσεις!!! Είναι περίπου 30' απο την Ρώμη!! Αν βρει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο ας στείλει. Προς το παρόν δες και πες μου:

http://www.mcarthurglen.it/castelromano/home/home.php

Yasmin
23-11-10, 10:38
Δεν βάζω το χέρι τόσο βαθιά!!!!!! Κάτι άλλλο είχα στο μυαλό μου και τελικά νομίζω πως το βρήκα!!! Οι μάρκες με ικανοποιούν αρκετά και έχει 30- 70% εκπτώσεις!!! Είναι περίπου 30' απο την Ρώμη!! Αν βρει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο ας στείλει. Προς το παρόν δες και πες μου:

http://www.mcarthurglen.it/castelromano/home/home.php

Χαλαρά να πας!!!! Έκανες καλό ψάξιμο! Εγώ δεν έχω πάει αλλά απο αυτά τα λίγα που διάβασα πιστεύω οτι θα βρεις καλά πράγματα σε προσιτές τιμές!! ;)
http://www.mcarthurglen.it/castelromano/approach/locationplan.php

Katerinaki-24
23-11-10, 12:35
Χαλαρά να πας!!!! Έκανες καλό ψάξιμο! Εγώ δεν έχω πάει αλλά απο αυτά τα λίγα που διάβασα πιστεύω οτι θα βρεις καλά πράγματα σε προσιτές τιμές!! ;)
http://www.mcarthurglen.it/castelromano/approach/locationplan.php

Θα σας πω μόλις γυρίσω αν άξιζε ή όχι!!!:):)

Yasmin
23-11-10, 12:59
Θα σας πω μόλις γυρίσω αν άξιζε ή όχι!!!:):)

Κατερίνα μην ξεχάσεις να αγοράσεις και το παραδοσιακό γλυκό Torrone που βγαίνει τα χριστούγεννα!(Κάτι σα μαντολάτο αλλά καμία σχέση με το δικό μας! θα το βρεις σε διάφορες γεύσεις και χρώματα!!) Είναι ευκαιρία μιας και πας τώρα!!!
Buon viaggio!:)

00000ANNA
28-11-10, 10:54
ΣΤΙΣ 12 ΘΑ ΠΑΩ ΡΩΜΗ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ ΠΙΖΑ.ΡΩΜΗ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙ. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Η ΡΩΜΗ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟΛΙΖΕΤΑΙ ΩΡΑΙΑ? ΕΧΕΙ ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ? ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ? ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ. ΑΥΤΑ.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΛΥΣΣΑΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΣΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ!!!!!!!!:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::):)

PAOK
28-11-10, 13:08
Εγώ που πήγα Ρώμη έχω να πω το πολύ 3 μέρες να πάτε γιατί δεν είναι και τίποτα φοβερό , έχει αρχαία δεν λεω αλλά φαγητό 0 , διασκέδαση επίσης , είναι ένα ταξιδάκι για ξεκούραση 2 - 3 ημερών τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο ( μου θύμησε και Θεσσαλονική)

Yasmin
29-11-10, 08:50
ΣΤΙΣ 12 ΘΑ ΠΑΩ ΡΩΜΗ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ ΠΙΖΑ.ΡΩΜΗ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙ. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Η ΡΩΜΗ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟΛΙΖΕΤΑΙ ΩΡΑΙΑ? ΕΧΕΙ ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ? ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ? ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ. ΑΥΤΑ.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΛΥΣΣΑΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΣΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ!!!!!!!!:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::):)

Στην Piazza del Popolo θα βρεις ένα ωραίο παζάρι χριστουγεννιάτικο,όσο αφορά την Ρώμη. Για Φλωρεντία ας σου πει κάπποιος άλλος που έχει πάει ;)

planet_voyage
24-12-10, 01:34
kai gw tha paw Romh.... tha sas pw entypwseis syntoma.... :)

Yasmin
24-12-10, 10:38
kai gw tha paw Romh.... tha sas pw entypwseis syntoma.... :)

Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις, αναμένουμε εντυπώσεις και τα σχετικά! :cool2:

gusboc
24-12-10, 15:50
Εγώ που πήγα Ρώμη έχω να πω το πολύ 3 μέρες να πάτε γιατί δεν είναι και τίποτα φοβερό , έχει αρχαία δεν λεω αλλά φαγητό 0 , διασκέδαση επίσης , είναι ένα ταξιδάκι για ξεκούραση 2 - 3 ημερών τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο ( μου θύμησε και Θεσσαλονική)

Μην τρελαθούμε κιόλας!!! Δεν είναι και κάτι φοβερό??? Η ιστορία και τα αριστουργήματα αυτής της πόλης δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στον κόσμο!!! Μόνο στο μουσείο του Βατικανού να πάει κανείς ένα 5ωρο δεν σε φτάνει και δεν το ξεχνάς ποτέ!!! Δεν θα πας για να φας ή για διασκέδαση συμφωνώ, αλλά η ατμόσφαιρα της πόλης αυτής σε μαγεύει!!!

Όσο για την Φλωρεντία που ρώτησε κάποιος πριν, είναι καταπληκτική (σχεδόν μεσαιωνική) πόλη, που αξίζει κανείς να την εντάξει σε ένα ξεχωριστό ταξίδι (Φλωρεντία, Σιένα, Πίζα και χωριά-κωμοπόλεις Τοσκάνης) για να ευχαριστηθείται την μαγευτική-μεσαιωνική-γραφική Τοσκάνη...

Yasmin
30-12-10, 13:16
http://www.ThePicz.com/pictures/fa2c85272d834e9a9851aeef407fe285.jpg (http://www.ThePicz.com)

Ένα βήμα πιο πέρα από τη Βενετία προχώρησε η Ρώμη. Και αποφάσισε να επιβάλει συμβολικό... φόρο στους τουρίστες από ένα έως τρία ευρώ!
Το μέτρο θα ισχύσει από την πρώτη μέρα του νέου έτους, όπως αποφάσισε το δημοτικό συμβούλιο της «αιώνιας πόλης». Από το Σάββατο λοιπόν, οι τουρίστες που θα διανυκτερεύουν στα ξενοδοχεία της ιταλικής πρωτεύουσας, θα καλούνται να καταβάλλουν, ημερησίως, από ένα μέχρι και τρία ευρώ.

Όσοι επιλέγουν ξενοδοχεία δεύτερης κατηγορίας και ενοικιαζόμενα δωμάτια, στα λεγόμενα «bed and breakfast», θα πληρώνουν ένα ευρώ, οι πελάτες των ξενοδοχείων πρώτης κατηγορίας, δύο ευρώ και όσοι προτιμούν τα υπερπολυτελή ξενοδοχεία, πέντε αστέρων, τρία ευρώ.

Σύμφωνα με τους πρώτους υπολογισμούς, στα ταμεία του δήμου της Ρώμης πρόκειται να μπαίνουν, κάθε χρόνο, 82 εκατομμύρια ευρώ. Ένα ευρώ, θα πρέπει επίσης να καταβάλλουν και οι επισκέπτες που επιθυμούν να κάνουν τουριστικό γύρο με πλοιάριο στον Τίβερη ή με ανοικτό, διώροφο λεωφορείο, ενώ εξαιρούνται από τον νέο μέτρο τα παιδιά ή πρόκειται να ταξιδέψουν στην πόλη για ιατρικούς σκοπούς, για εξετάσεις ή επεμβάσεις δηλαδή.

Ο δήμαρχος της Ρώμης, Τζάννι Αλεμάννο, τόνισε ότι «πρόκειται για σημαντικό βήμα, από την στιγμή που οι Ρωμαίοι πολίτες, πληρώνουν ήδη τους φόρους τους και δεν είναι σωστό να αναλαμβάνουν και άλλα έξοδα». Ο δε αντιδήμαρχος Μάουρο Κουτρούφο, έκανε λόγο για ένα «πραγματικά ιστορικό γεγονός, από την στιγμή που πάνω από δώδεκα εκατομμύρια τουρίστες πρόκειται να δίνουν, κάθε χρόνο, την χρηματική συμβολή τους. Μια πρακτική που έχει ήδη υιοθετηθεί σε πολλές άλλες μεγάλες πρωτεύουσες. Είναι άλλο τόσο σημαντικό το ότι το 5% των εσόδων πρόκειται να επενδυθεί για τη συνολική στήριξη του τουριστικού τομέα».

Τον «τουριστικό φόρο» θα εισπράττουν οι «ρεσεψιόν» στα ξενοδοχεία. Οι ενώσεις καταναλωτών, βέβαια εκφράζουν κάποιες επιφυλάξεις, κυρίως σχετικά με τον κίνδυνο μείωσης του αριθμού ξένων επισκεπτών. Σύμφωνα με τις προβλέψεις τους , η ετήσια κάμψη θα μπορούσε να αγγίξει το 7%.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=58101&catid=7

Moss
30-12-10, 19:09
Οι ενώσεις καταναλωτών, βέβαια εκφράζουν κάποιες επιφυλάξεις, κυρίως σχετικά με τον κίνδυνο μείωσης του αριθμού ξένων επισκεπτών. Σύμφωνα με τις προβλέψεις τους , η ετήσια κάμψη θα μπορούσε να αγγίξει το 7%.

Η γνωστή υπερβολή... Αυτές οι ενώσεις ηλιθίων τελικά είναι ίδιες σε όλο τον κόσμο...

Ναι ρε, ο Τουρίστας δεν θα έρθει στη Ρώμη, γιατί που να βρει 1 ολόκληρο ευρώ ημερησίως...

Καλύτερα να πάει στο Παρίσι για 5 μέρες... 5 ολόκληρα ευρώ θα γλιτώσει!!! Ξέρετε τι σημαίνει αυτό για κάποιον που ταξιδεύει σε ξένες χώρες? Ε? Ε?

:slap:

Yasmin
31-12-10, 10:46
Η γνωστή υπερβολή... Αυτές οι ενώσεις ηλιθίων τελικά είναι ίδιες σε όλο τον κόσμο...

Ναι ρε, ο Τουρίστας δεν θα έρθει στη Ρώμη, γιατί που να βρει 1 ολόκληρο ευρώ ημερησίως...

Καλύτερα να πάει στο Παρίσι για 5 μέρες... 5 ολόκληρα ευρώ θα γλιτώσει!!! Ξέρετε τι σημαίνει αυτό για κάποιον που ταξιδεύει σε ξένες χώρες? Ε? Ε?

:slap:

+1000
Έτσι ακριβώς η ίδια μαμακία παντού!!:judge:

amark600
19-01-11, 19:36
βρεθήκαμε Ρώμη πέρισυ το καλοκαίρι... ένα και ένα για να βάλεις κιλά...
αχ αυτά τα παγωτά στο μαγαζάκι απέναντι απο το βατικανο (old bridge) που μέχρι και καλόγριες περίμεναν στην ουρά για να πάρουν....
:fish:

Yasmin
20-01-11, 12:30
βρεθήκαμε Ρώμη πέρισυ το καλοκαίρι... ένα και ένα για να βάλεις κιλά...
αχ αυτά τα παγωτά στο μαγαζάκι απέναντι απο το βατικανο (old bridge) που μέχρι και καλόγριες περίμεναν στην ουρά για να πάρουν....
:fish:

Κι εσύ θύμα του ιταλικού παγωτού βλέπω? Αυτές οι gelatterie με έκαψαν και μένα!:icecream:

xhmikos23
12-04-11, 14:30
χαχαχαχαχα!!Κ μενα!!Μπορει καλο φαγητο να μην εφαγα,παγωτο ομως;;;;!!!!

Yasmin
14-04-11, 14:46
χαχαχαχαχα!!Κ μενα!!Μπορει καλο φαγητο να μην εφαγα,παγωτο ομως;;;;!!!!

Παιδιά, εγώ πάντως δεν μπορώ να πω οτι δε φάγαμε καλά, εξαίρεση μόνο ένα καλό εστιατόριο που πήγαμε κοντά στο κέντρο τηε Ρώμης που και χάλια ήταν και πανάκριβο και κλαίγαμε τα λεφτά που δώσαμε και ξαναφάγαμε μετά απο 2 ώρες γιατί ήταν πάρα πολύ μικρές οι ποσότητες!! :p Με εξαίρεση αυτό όμως ιταλική πίτσα και μακαρονάδες εκεί που μας πρότειναν ήταν πολύ καλά για μας..:yes:

voldemort
02-01-12, 14:26
Καλησπέρα παιδιά και καλη χρονιά να έχουμε !
Εγώ πάω Ρώμη με τον αδερφό μου στις 11/01 ώς τις 14/01 , δηλαδή 3 διανυκτερεύσεις οπότε γενικά βλέπω πως το πρόγραμμα είναι λίγο σφιχτό. Για την πρώτη μέρα λέμε να βάλουμε διάφορες πλατείες συν τα αρχαία (και ό,τι βλέπεται τριγύρω μέχρι να πέσει ο ήλιος), δεύτερη μέρα Βατικανό (όλη μέρα συν μουσεία) και την τρίτη μέρα διάφορα άλλα πράγματα που έχουμε τσεκάρει και υπάρχει πρόσβαση με μετρό ή άλλα ΜΜΜ.
Τώρα
1) Βατικανό συν μουσεία
2) Πάνθεον
3) Φόρουμ
4) Τίβερης
5) βίλα Μποργκέζε

Yasmin
02-01-12, 14:41
Καλησπέρα παιδιά και καλη χρονιά να έχουμε !
Εγώ πάω Ρώμη με τον αδερφό μου στις 11/01 ώς τις 14/01 , δηλαδή 3 διανυκτερεύσεις οπότε γενικά βλέπω πως το πρόγραμμα είναι λίγο σφιχτό. Για την πρώτη μέρα λέμε να βάλουμε διάφορες πλατείες συν τα αρχαία (και ό,τι βλέπεται τριγύρω μέχρι να πέσει ο ήλιος), δεύτερη μέρα Βατικανό (όλη μέρα συν μουσεία) και την τρίτη μέρα διάφορα άλλα πράγματα που έχουμε τσεκάρει και υπάρχει πρόσβαση με μετρό ή άλλα ΜΜΜ.
Τώρα
1) Βατικανό συν μουσεία
2) Πάνθεον
3) Φόρουμ
4) Τίβερης
5) βίλα Μποργκέζε

Το Πάνθεον μπορείς να το συνδυάσεις άνετα με τις πλατείες μιας και είναι στο δρόμο σου και δε θα χρειαστείτε περισσότερο απο 5-10 λεπτά για να το δείτε. Εξω απο το Πάνθεον έχει και κάποια καφέ, πάντα μια καλή πρόταση για ένα καπουτσίνο στα γρήγορα πριν συνεχίσετε το περπάτημά σας ;)
Καλό ταξίδι!

ntina81
17-01-12, 22:07
Aλήθεια τί καιρό έχει στην Ρώμη τέλη Ιανουαρίου? θα μπορέσουμε να απολάυσουμε βολτούλες ή θα παγώσουμε? Ετοιμαζόμαστε να πάμε στις 27/01/2012 και αν υποθέσω από τις περιγραφές όλων θα περάσουμε αξέχαστα!!!

Yasmin
18-01-12, 10:30
Aλήθεια τί καιρό έχει στην Ρώμη τέλη Ιανουαρίου? θα μπορέσουμε να απολάυσουμε βολτούλες ή θα παγώσουμε? Ετοιμαζόμαστε να πάμε στις 27/01/2012 και αν υποθέσω από τις περιγραφές όλων θα περάσουμε αξέχαστα!!!

Καλημέρα,

ένα κρύο το κάνει όσο να ναι αλλά φαντάζομαι δε θα πέσεις και σε χιονιά! Εμείς που πήγαμε Χριστούγεννα κάθε μέρα ήλιο μας έκανε, βροχή και χιόνι δεν είδαμε πάντως. ;) Συμβουλέψου και κάποιο μετεωρολογικό site απλά για να έχεις μια ιδέα τί καιρό θα σας κάνει όταν θα πάτε!
Καλό ταξίδι! ;)

Stormbringer
18-01-12, 12:17
Όποιος πάει στη Φλωρεντία να ανέβει οπωσδήποτε στον τρούλο της Santa Maria Del Fiore όπου έχει απίστευτη θέα (αν θυμάμαι καλά το εισιτήριο ήταν περίπου 8 ευρώ). Όλη Η πόλη στα πόδια σου.. (προειδοποιώ έχει 463 σκαλοπάτια)

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/34917912.jpg

http://farm3.staticflickr.com/2373/2078917634_a9812d6a80_z.jpg

Stormbringer
18-01-12, 12:32
Ωχ τι μου κάνατε τώρα ρε παιδιά..Θυμήθηκα το δικό μου ταξίδι στην Ιταλία αλλα για να ξαναπάω πρέπει να τρώω κάθε μέρα μακαρόνια για 2 χρόνια (και μάλιστα χωρίς φέτα)..

Yasmin
23-01-12, 12:46
Ωχ τι μου κάνατε τώρα ρε παιδιά..Θυμήθηκα το δικό μου ταξίδι στην Ιταλία αλλα για να ξαναπάω πρέπει να τρώω κάθε μέρα μακαρόνια για 2 χρόνια (και μάλιστα χωρίς φέτα)..

'Aλλαξε μενού και ξεκίνα να τρως πίτσες! :p

kyriakosfo
20-07-14, 21:58
Φοβερές φωτογραφίες και απόψεις παιδιά, θα τα λάβω υπόψιν όταν θα πάω!!! Ευχαριστώ πολύ!!!