PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με τα βλαστοκυτταρα

95power
14-01-09, 10:55
Παιδια καλημερα,επειδη γενναει η γυναικα μου σε 10 μερες θελω την βοηθεια σας ,με τα βλαστοκυτταρα τι παιζεται; αξιζει να μπω σε αυτη τη διαδικασια;η ειναι το ολο θεμα μουφα;επαειδη και το ποσο δεν ειναι μικρο(1500ευρο)τι λετε να το κανω;η ειναι για να τα περνουν οι γιατροι και καποιες τραπεζες βλαστοκυτταρων:cry:

topics are merged..

voleftis
14-01-09, 11:03
Εμάς που κάναμε 2 παιδιά σε ιδιωτικό μαιευτήριο ο γυναικολόγος δεν μας το πρότεινε.
Κάπου άκουσα πως άνοιξε δημόσια τράπεζα , ψάξτο.

dj_chris23
14-01-09, 11:09
Καλύτερα να ρωτήσεις γιατρούς.

totally_happy
14-01-09, 11:23
ta vlastokittara den kratane kai gia panta.
kai i simmetoxi sou an thimame kala einai 1500 etisios.
egw pantos pou eixa sizitisi me mia fili mou tin apetrepsa na to kanei.
twra eseis nwmizw prepei na to skeftite monoi sas...
egw pantos exw 2 paidia kai an mou tixaine na kano allo ena den tha ta krataga.
kai kati allo -nemen sou pernoun ta vlastokittara,plironeis kai ta 1500, to stelnoun gia analisi kai an ta egkrinoun!!! pou einai polu mikro to pososto-mono tote pane stin trapeza kai plironeis kathe xrono.

dimitris_thess
14-01-09, 11:24
να το κανεις φιλε αξιζει τον κοπο.αχρειαστα να ειναι αλλα ετσι οπως εξελισεται ο κοσμος και η υγεια μας γιατι να μην υπαρχουν?
φανταζεσαι να φτασει καποια στιγμη που θα τα χρειαστουμε (το απευχομαι οσο δεν φανταζεσαι)και να λεμε γμτ για 1400 ε δεν τοκανα?
μεσα στο νετ υπαρχουν απειρες σελιδες που μπορεις να ενημερωθεις για ολα
ψαξτο

MellieArvis
14-01-09, 11:49
den einai moufa !! einai kalo gia anoiate as8eneies , mporei na boh8hsei kai thn gynaika sou an tyxei kati, makari na ta fulakseis kai na sou einai axreiasta alla pavta einai kalo na yparxoun , emena to anipsaki mou genni8ike me provlim sthn kardia kai boh8hse para poly oti eixan blastokuttara!

Rebel 21
14-01-09, 12:20
Πριν δύο χρόνια που γέννησε η γυναίκα μου.........ο γιατρός μου είπε επί λέξη.......αν με ρώταγες 3 χρόνια πριν θα σου έλεγα να το κάνεις.......πλέον δεν το προτείνω......θα το σκεφτείς και ότι αποφασίσεις..........!!!

Και τελικά δεν το έκανα.........!!!

Πάντως καλύτερα να συμβουλευτείς και τον γιατρό σου.......πριν αποφασίσεις.....!!!

F w t e i n i
14-01-09, 12:44
Tha symfwnhsw me ta paidia MellieArvis & dimitris_thess.
Persi ton septemvrio gennise i nifi mou kai dextike o aderfos mou na krathsoun ta vlastokutarra.... ena meros tou einai edw stin athina kai to allo stin thessalonikh... Nai to kostous tous einai 1500e, alla einai gia mia fora kai oxi gia ka8e xrono ...!!!
O mikros logw oti eperne i mitera tou insoulini kata ena megalo diasthma ths diarkeias tis egkumosinis pou kai pou mas dhmiougri mikroprovlimatakia .Mas eipan oti an pote ftasei se xeiroteri katastasi 8a xrisimopoihsoun ta vlastokutara gia na skotwsoun to mikrovio pou tou emfanizetai .. mexri twra antipetwpizetai me farmaka.K kuriws to prwto pou se rwtane an pas se nosokomeio me opoiodipote provlima an yparxoun vlastokuttara..!!! Auta apo mena.Otan prwto o 8eos ginw kai egw manoula , 8a ta kratisw... De to ripsokindineuw gia to paidi oso kai an einai to kostos tou !!!
Oriste kai kati pou afora ta vlastokuttra etsi mipws kai se voi8isw ligo pio polu :
«Το δεδομένο ότι τα βλαστικά κύτταρα του ομφαλοπλακουντιακού αίματος διέθεταν τις ίδιες ιδιότητες με τα αντίστοιχα του μυελού των οστών, με το επιπρόσθετο πλεονέκτημα της εύκολης απομόνωσης, οδήγησε αρχικά τον Hal Broxmayer, στη δεκαετία του 1980, να προτείνει την αντικατάσταση των πρώτων με τα δεύτερα σε μεταμοσχεύσεις.» Πολλές από αυτές στέφθηκαν με επιτυχία με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν τράπεζες διατήρησης βλαστικών κυττάρων σε ειδικά δοχεία βαθιάς κατάψυξης (190 βαθμών Κελσίου υπό το μηδέν) με τη χρήση υγρού αζώτου.

Δεν χρησιμεύουν, όμως, μόνο εκεί. Σύμφωνα με τους γιατρούς, «Τα βλαστικά κύτταρα με την πλαστικότητα που διαθέτουν προσφέρουν τη δυνατότητα αντικατάστασης κυττάρων και ιστών, σε τραύματα της σπονδυλικής στήλης, σε εγκεφαλικά επεισόδια, σε εγκαύματα, σε καρδιακές παθήσεις, στο διαβήτη.» Διαφαίνεται έτσι μία δυνατότητα που αγγίζει το άπειρο και αφήνει απεριόριστες ελπίδες ζωής.
Υπάρχει όμως πάντα ένα «αλλά»…
Από την άλλη, κάτι το οποίο πολλοί από αυτούς τους γονείς δεν γνωρίζουν όταν απευθύνονται σε κάποια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος είναι ότι σε ποσοστό έως 70% το αίμα που συλλέγεται από τον πλακούντα του νεογέννητου πρέπει να απορριφθεί, ότι ακόμα και αυτό που θα καταψυχθεί είναι σχεδόν απίθανο να χρησιμοποιηθεί ποτέ ιατρικώς στο παιδί τους –ακολουθεί το γιατί, ενώ η προσφυγή στις ιδιωτικές τράπεζες δεν βοηθά στο να χρησιμοποιηθούν αυτά τα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά που ενδεχομένως να τα χρειαστούν, ενώ μπορεί και το δικό τους παιδί να μη βρίσκει τα κατάλληλα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά γιατί αυτά θα βρίσκονται σε άλλη τράπεζα.

Γιατί να μην χρησιμοποιηθούν αυτά τα κύτταρα; Είναι απλό. Σύμφωνα με τους βιολόγους, αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν (ή στο λεγόμενο διεθνές δίκτυο αναζήτησης μοσχευμάτων netcord).
Auta...perissotera kane anazhthsh kai kati 8a vreis sigoura!

O.Y.K. 3
14-01-09, 13:04
genise i gineka mou prin 11 mines tin korakla mas blastokitara kratisa gia 1500 eyro oxi ton xrono einai lathos einai gia 20 XRONIA sto maieytirio mesa sto iaso iparxi i "KRIOBANKS" eteria pou ta diaxirizete sto ipogio kai pernoun digma to eksetazoun kai sou stelnoun ta simbolea spiti. axriasta na einai pantos ta 1500 oute kan ta skeftika i apofasim diki sou
me to kalo
kali leyteria

(kai sto epomeno pali tha kratiso blastokitara)

stelios83
14-01-09, 13:10
gia toso sobara themata kalutera na apeuthintheis stous eidikous

F w t e i n i
14-01-09, 13:10
genise i gineka mou prin 11 mines tin korakla mas blastokitara kratisa gia 1500 eyro oxi ton xrono einai lathos einai gia 20 XRONIA sto maieytirio mesa sto iaso iparxi i "KRIOBANKS" eteria pou ta diaxirizete sto ipogio kai pernoun digma to eksetazoun kai sou stelnoun ta simbolea spiti. axriasta na einai pantos ta 1500 oute kan ta skeftika i apofasim diki sou
me to kalo
kali leyteria

Kai tou anipsiou mou ekei einai oik.
Les na gnwristoun ta mikra mas kai na sumpe8eriasoume ? :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

O.Y.K. 3
14-01-09, 13:17
Kai tou anipsiou mou ekei einai oik.
Les na gnwristoun ta mikra mas kai na sumpe8eriasoume ? :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

giati oxi? eisai?
i kori mou exei kai prika!
stremata elies stin kriti
kai ena ampeli
ladaki kai krasi boleyomaste
balte eseis to kreas.......
xi xi xi :smile2:

gs1593
14-01-09, 13:18
Καλά όλα τα παραπάνω.Στο ΝΕΤ αν ψάξεις οι περισσότερες απόψεις ειναι αρνητικές για τα βλαστοκύταρρα και τις ενδεχόμενες χρήσεις τους.Το κόστος είναι όντως υψηλό και από μόνο του αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.Βέβαια η φύλαξη είναι για 20 χρόνια.Αν το υπολογίσεις είναι 0,20 € / ημέρα περίπου.Αν είσαι καπνιστής αυτό μεταφράζεται σε 1-1,5 τσιγάρο την ημέρα.
Δεν είναι υπερβολικό το ποσο και από ότι ξέρω γίνονται και διακανονισμοι,ατοκες δόσεις κλπ.
Άσε που σε ενα ιδιωτικό μαιευτήριο για 3 ημέρες παραμονής θα δώσεις περισσότερα.
Εγώ αν και διατηρούσα επιφυλάξεις στο θέμα ,αλλά το έκανα το καλοκαίρι που γέννησε η γυναίκα μου.Σε συμβουλεύω να το κάνεις.Απο τη στιγμή που καλούμαστε να αποφασίσουμε εμείς για ένα πλασματάκι που δεν έχει ακόμα γεννηθεί κοιτάμε πάντα το καλύτερο. Κάντε το
κι αχρείαστο να είναι.Να πάνε όλα καλά ευχομαι στη γέννα! (Αν σ' αφήσουν ,να μπείς μέσα κατά τη διάρκεια του τοκετού.Αξέχαστη εμπειρία.)

p.s.Διάβασα κάπου οτι λειτουργεί ή θα λειτουργήσει μέσα στον Ιανουάριο στο νοσοκομείο Παπανικολάου της Θεσσαλονίκης , δημόσια τράπεζα φύλαξης βλαστοκυττάρων.Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις κανένα τηλ. για ενημέρωση.

Saphira
14-01-09, 13:21
εγω πριν 2 χρονια που γεννησα την κορη μου τα κρατησα. πληρωνεις σαφως ΜΙΑ μονο φορα εφαπαξ τα 1500 ευρω κι αυτα αφου τα βλαστοκυτταρα πανε στην τραπεζα και δουν οτι εχει γινει σωστη συλλογη. δλδ αν εχει γινει καποιο λαθος απο το γιατρο και δε μπορουν να παραμεινουν για φυλαξη δεν πληρωνεις.
θεωρω οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει γιατι η επιστημη εξελισσεται.
οταν πηρα τηλεφωνο και ζητησα πληροφοριες μου ειπαν οτι διατηρουνται για 20 χρονια με 100% επιτυχια αν τυχον χρειαστει να τα χρησιμοποιησει καποιος.
μετα τα 20 χρονια δεν καταστρεφονται απλα δεν εχουν τοσες δυνατοτητες οσες στην αρχη.

σχετικα παντως με τις ιδιωτικες και τις δημοσιες τραπεζες ξερω το εξης...
οι ιδιωτικες (του εξωτερικου) εχουν δικαιωμα να δωσουν τα βλαστοκυτταρα μονο στο δοτη και την οικογενεια του
σε αντιθεση με τις δημοσιες που εχουν το δικαιωμα να δωσουν δειγμα σε οποιον ειναι συμβατος

Corolla
14-01-09, 13:28
Αν ειναι 1500 ευρώ για 20 χρόνια, κάντο χωρίς να το σκεφτείς καθόλου! Αξίζει!

aggema
14-01-09, 13:35
kalispera, milontas me to diko mou giatro, oxi den einai aparaitito gia tous eksis logous: 1.kanena apo ta kentra afta den einai pistopoi'i'mena apo to kratos,2.ta vlastokyttara lamvanontai episis apo to myelo ton oston kai to dermatiko isto kathos kai apo alles dyo piges pou then thimamai tora kai i epistimi proxora
ara den vrisko to logo na pliroseis tosa xrimata eno exeis alles piges

fdragon
14-01-09, 13:57
an den se problimatizei to poso na to kaneis!!!!

gia kalo einai kai kathe xrono tha einai gia perissotera pramata!!!

vagant
14-01-09, 14:24
φίλε , ήμουν στην ίδια κατάσταση πρίν 7 μήνες...& οι 2 γνώμες έχουν τα υπέρ & τα κατά.Η απόφαση είναι του ζευγαριού.Αν πάντως το κάνετε κοιτάξτε το πανεπιστήμιο αθηνών έχει ένα πρόγραμμα (φθηνότερο από τούς ιδιώτες) με πολύ καλή ενημέρωση από ειδικούς επί τού θέματος.Μέσω internet θα βρείς τηλέφωνα επικοινωνίας.

l1kos
14-01-09, 15:18
να δουμε τι αλλο θα σκεφτει το δαιμονιο ελληνικο μυαλο να σας τ αρπαξει παλι...
νομιμοποιημενα φακελακια.......ναι μεν αλλα ισως ναι και τα λοιπα ισως και αλοιωτικα.... σκασε 1500 και βλεπουμε
--------- -- ΛΗΘΑΡΓΟΣ

GOGO2510
14-01-09, 15:37
να το κανεις...
αχρειαστα να ειναι...αλλα ας υπαρχουν....
καλη λευτερια ευχομαι....

stavros_don88
14-01-09, 16:00
kala ta lete re paidia !!!

sgatz
14-01-09, 16:13
εγω έδωσα 1800 και τα έχω στείλει σε εταιρία φύλαξης βλαστοκυττάρων με έδρα το nottigham της αγγλίας...Είναι πιστοποιημένοι με άδεια και από την επιτροπή που τα ελέγχει της ε.ενωσης και από τον αγγλικό ελεγκτικό φορέα....Δε λέω το όνομα για να μη πει κανείς οτι κάνω διαφήμιση....εμένα της κοράκλας μου που γεννήθηκε πριν 2.5 χρόνια τα κράτησα χωρίς δεύτερη σκέψη....Δεν περισσεύαν τα ρημάδια τα λεφτά αλλά έκοψα το λαιμό μου γιατί αχρείαστα να ναι,αλλά είναι εφόδιο για το παιδί και έτσι οπως πάει η επιστήμη θα κάνει θαύματα....Οι ελληνικές εταιρίες από έρευνα που έκανα τότε ειναι για τα πανηγύρια και μάλιστα φυλάνε τα δείγματα σε γυάλινα μπουκαλάκια τη στιγμή που το δείγμα θέλει ειδικούς ασκούς....Βέβαια αυτα ίσχυαν πριν 2.5 χρόνια...τώρα μπορεί να βελτιώθηκαν!Ψάξε το πάρα πολύ και ζητα τους ότι χαρτι πιστοποίησης από οπουδήποτε έχουν πριν πληρώσεις!!!

Και με το καλό το νεότερο μέλος!!!!!!:)

υγ πες και στον μαιευτήρα να πάρει οσο περισσότερο δείγμα μπορεί....τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η επιτυχία....βέβαια οι σοβαρές εταιρίες θα σου περάσουν τη σύζυγο απο κόσκινο με αιματολογικές εξετάσεις και τεστ μέχρι και για aids και δε ξέρω τι άλλο....και καλα κανουν γιατί αν το δείγμα είναι μολυσμένο.....

bagoras
14-01-09, 16:27
file mou gia na mhn trexeis (xtupa xulo) kai xriasteis na kaneis allo paidi gia na voithiseis to prwto kalo einai na to kaneis.san ta vlastokuttara den uparxei.mporeis na vreis therapies apo kei mesa gia ta panta!!

tasosalex1
14-01-09, 17:05
εγώ το έκανα πριν 3 χρόνια για τον γιό μου , τα έστειλα σε πιστοποιημένο κέντρο στην Ελβετία πλήρωσα αν θυμάμαι καλά 1500 ευρώ για 20 χρόνια μακάρι να μην χρειαστούν ποτέ αλλά προς το παρών είμαι ο μόνος απο την παρέα που έχω καταθέσεις σε ελβετική τράπεζα έστω και βλαστοκυτάρρων :smile2::):smile2:

ΕΡΗ
14-01-09, 17:19
Να το κάνεις και εύχομαι να μην χρειαστούν ποτέ !!! με έναν πόνο εύχομαι...

Στις 14 Ιανουαρίου 2009 ξεκινά η λειτουργία της πρώτης στη Βόρεια Ελλάδα και δεύτερης πανελλαδικά Δημόσιας Τράπεζας Ομφαλικών Μοσχευμάτων (ή Βλαστοκυττάρων) στο Νοσοκομείο Γ. Παπανικολάου της Θεσσαλονίκης. ρίξε μια ματιά σ'αυτό το άρθρο...

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=411939

*ANGELLINA*
14-01-09, 20:48
ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?? ΚΑΝΤΟ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ !!!

zabon
14-01-09, 20:50
Εμάς που κάναμε 2 παιδιά σε ιδιωτικό μαιευτήριο ο γυναικολόγος δεν μας το πρότεινε.
Κάπου άκουσα πως άνοιξε δημόσια τράπεζα , ψάξτο.
ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

kerberos
15-01-09, 00:48
sou euhome meta apo 20 hronia apla na kles 1500eura. Ante me kalo euhome

95power
15-01-09, 10:14
παιδια σας ευχαριστω ολους την ψαχνω τωρα σχετικα με το παπανικολαου στην θεσ/νικη

95power
15-01-09, 10:27
Λοιπον μολις μιλησα με παπανικολαου και μου ειπαν οτι καποιος συλλογος εκανε δωρεα τα μηχανηματα για την τραπεζα ΟΤΑΝ θα λειτουργισει το ποτε ομως ειναι αγνωστο

tsimitsi
15-01-09, 10:29
λοιπον, τα βλαστοκύτταρα ειναι για αυτους που εχουν πραγματικα προβλημα.
για ολους τους υπόλοιπους είναι μόνο για το χρήμα και τίποτα άλλο. έχουν βρεί τρόπο να πέρνουν βλαστοκύτταρα και από το δέρμα. εγω εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων και δεν εκανα τιποτα με τα βλαστοκύτταρα.

gdriver
16-01-09, 16:14
Καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες.. ( 1500 ευρω) παρα για κατι που δεν εκανες...

Ενα φιλαρακι εχει μεσογειακη. Ειναι κατηγορηματικος πως αν ειχε βλαστοκυτταρα σημερα θα ηταν μια χαρα..

Selini
17-01-09, 21:34
Παιδια καλημερα,επειδη γενναει η γυναικα μου σε 10 μερες θελω την βοηθεια σας ,με τα βλαστοκυτταρα τι παιζεται; αξιζει να μπω σε αυτη τη διαδικασια;η ειναι το ολο θεμα μουφα;επαειδη και το ποσο δεν ειναι μικρο(1500ευρο)τι λετε να το κανω;η ειναι για να τα περνουν οι γιατροι και καποιες τραπεζες βλαστοκυτταρων:cry:

Γειά σου 95Power. Οσον αφορά την ερώτησή σου μπορώ να σου πώ με σιγουριά , ότι τα βλαστοκύτταρα είναι η μεγαλύτερη ιατρική ανακάλυψη σε ότι αφορά την θεραπεία σοβαρών ασθενειών όπως Μεσογειακή αναιμία, λευχαιμία κ.α.
Ειμαι νοσηλεύτρια και μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι δεν ειναι απάτη.
Σου εύχομαι να μην τα χρειαστείς ποτέ, μα άν τα χρειαστείς, θα ευγνομωνείς τον άνθρωπο που σου πρότεινε να τα κρατίσεις, διότι τότε θα σώσεις κάποιο μέλος της οικογένειάς σου. Μήν το σκέφτεσαι. Κάνε το.

Overdose
18-01-09, 20:25
genise i gineka mou prin 11 mines tin korakla mas blastokitara kratisa gia 1500 eyro oxi ton xrono einai lathos einai gia 20 xronia sto maieytirio mesa sto iaso iparxi i "kriobanks" eteria pou ta diaxirizete sto ipogio kai pernoun digma to eksetazoun kai sou stelnoun ta simbolea spiti. Axriasta na einai pantos ta 1500 oute kan ta skeftika i apofasim diki sou
me to kalo
kali leyteria

Δεν χρειαζεται.Η συμβατοτητα με τους γονεις φτανει περιπου το 70%,ενω για τα επομενα παιδια αγγιζει το 90%

vendeta
20-01-09, 17:53
θα τα περνατε; θα τα αποθηκεύατε σε δημοσια; η ιδιωτικη εταιρια;

MariaCH
20-01-09, 18:15
βασικα οχι...
ο λογος ειναι οτι..οι τιμες ειναι απίστευτα υψηλές!!!!
με το ζόρι πληρώνω την παιδίατρο.
νομίζω πάντως οτι θα γίνει οπως με τις "σπάνιες" ομάδες αίματος κάποτε..δηλαδή σε μερικά χρόνια θα έχει για όλους ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ και -ελπίζω- σε πιο λογικές "τιμες"
αχ!!!όλα στο βωμό του χρήματος....ακόμα και οι ζωές των παιδιών μας.....:(

vendeta
20-01-09, 18:52
η αληθεια ειναι οτι στις ιδιωτικες ειναι ακριβα αλλα εχω ακουσει οτι στις δημοσιες τραπεζες ειναι πολυ φθηνα , το ρισκαρεις να μην τα παρεις εστω και σε δημοσια τραπεζα αν μπορει το παιδι σου να σωθει απο αυτο;

katrin_9
20-01-09, 19:23
καλησπέρα και από μενα!!!

δεν θα το έκανα και την απάντησή μου θα σου τη δώσω μέσω ενός άρθρου που παραθέτω παρακάτω:

Υπάρχει όμως πάντα ένα «αλλά»…
Από την άλλη, κάτι το οποίο πολλοί από αυτούς τους γονείς δεν γνωρίζουν όταν απευθύνονται σε κάποια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος είναι ότι σε ποσοστό έως 70% το αίμα που συλλέγεται από τον πλακούντα του νεογέννητου πρέπει να απορριφθεί, ότι ακόμα και αυτό που θα καταψυχθεί είναι σχεδόν απίθανο να χρησιμοποιηθεί ποτέ ιατρικώς στο παιδί τους –ακολουθεί το γιατί, ενώ η προσφυγή στις ιδιωτικές τράπεζες δεν βοηθά στο να χρησιμοποιηθούν αυτά τα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά που ενδεχομένως να τα χρειαστούν, ενώ μπορεί και το δικό τους παιδί να μη βρίσκει τα κατάλληλα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά γιατί αυτά θα βρίσκονται σε άλλη τράπεζα.

Γιατί να μην χρησιμοποιηθούν αυτά τα κύτταρα; Είναι απλό. Σύμφωνα με τους βιολόγους, αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν (ή στο λεγόμενο διεθνές δίκτυο αναζήτησης μοσχευμάτων netcord).

πηγή: http://www.in2life.gr/wellbeing/health/articles/150302/article.aspx

όπως επίσης θα παραθέσω και δύο λινκ από άλλες ιστοσελιδες για να έχουμε μια πλήρη άποψη περί βλαστοκυττάρων και τι δε μας λένε οι ιδιωτικές εταιρείες.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_378571_27/05/2007_228575

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_419642_27/05/2007_228576

ελπίζω να μη σας κούρασα.

vendeta
20-01-09, 20:12
πολλα λεγονται και μας εχουν μπερδεψει αλλος λεει οτι ειναι καλυτερα να τα παρεις γιατι προλαβαινεις διαφορες δυσκολες αρρωστιες, και αλλοι λενε οτι και να τα παρεις ειναι αχρηστα.εσυ που εισαι στην μεση κανεις φυσικα οτι το δυνατον να προφυλαξεις το παιδι σου απο οτι μπορεις οσο και να στοιχιζει αυτο, γιατι αν λεω αν κατι παθει το παιδι μου και μου ελεγε ο γιατρος οτι αν ειχα παρει βλαστοκυταρα θα το εσωζε,καλυτερα να πεθαινα επιτοπου.γιαυτο τον λογω πιστευω οτι αξιζει το ρισκο.

katrin_9
20-01-09, 20:38
κοιτά ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του, βασικό πρόβλημα στην όλη υπόθεση είναι το κόστος, που είναι τεράστιο για κάποιον με ένα μέτριο εισόδημα αν αναλογιστείς τα έξοδα που έχει ένα παιδί.
βλέποντας όμως τα άλματα που κάνει η ιατρική καθημερινως ευελπιστείς πως θα βρεθούν λύσεις για πολλες αρρώστιες.

♥Stella®♥
20-01-09, 23:26
And..

MOVED TO THE RIGHT SECTION...

MariaCH
21-01-09, 12:33
κοιτά ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του, βασικό πρόβλημα στην όλη υπόθεση είναι το κόστος, που είναι τεράστιο για κάποιον με ένα μέτριο εισόδημα αν αναλογιστείς τα έξοδα που έχει ένα παιδί.
βλέποντας όμως τα άλματα που κάνει η ιατρική καθημερινως ευελπιστείς πως θα βρεθούν λύσεις για πολλες αρρώστιες.

+1:)

tatsis75
25-01-09, 18:33
τα βλαστοκυταρα ειναι οτι καλυτερο μας εχει δωσει η επιστημη για πολλες παθησεις. πιστευω πως
το κοστος οσο τεραστιο και να ειναι αξιζει των κοπο να τα αποκτησης για το παιδι σου.φυσικα ακομη πληρωνω της δοσεις στην πιστωτικη καρτα αλλα αξιζει τον κοπο

cmdaf
26-01-09, 13:37
θεωρω απιστευτα βλακωδες να βαζεις το γονιδιωμα του παιδιου σου σε μια ''τραπεζα δεδομενων'' στην οποια δεν γνωριζεις ''ποιος'' και ποτε μπορει να αποκτησει προσβαση εφοσον αυτος μπορει να πληρωσει παραπανω ! Επειδη ετυχε να διαβασω μια συμβαση απο τετοια εταιρεια τα συμπερασματσα ειναι σαφη:
1ον δεν υπαρχει επαρκες νομικο πλαισιο στην ελλαδα τουλαχιστον.
2ον ειναι σαφης η εταιρεια οτι ειναι στην διακριτικη της ευχερεια να αλλαξει τοποθεσια-χωρα κλπ χωρις να ενημερωνει ποτε τους πελατες της για την προθεση της
ειμαι και εγω πατερας τριων μικρων και ακθημερινα αγωνιω! αλλα οχι σε αυτη την εκμεταλλευση της αγωνιας μας !

O.Y.K. 3
27-01-09, 12:16
kalispera
diabasa oles tis apopsis sas
kai thelo na po ti dikia mou
an mou epitrepete
ego otan genise i gineka mou
theorisa sosto na kratiso ta blastokitara
se mia eteria mesa sto meytirio
oxi me kana trelo poso(kata tin gnomi mou)
1500 eyro gia 20 xronia
exo kai simbolea sto spiti
kai ipa oti an o mi genito xriastoun?
na xtipao to kefali mou ston tixo
gia 1500 eyro?
prosopiki moy gnomi kai
signomi pou mpika sfina stin koybenta sas.:):)

vendeta
29-01-09, 15:58
συμφωνω με τον ΟΥΚ αξιζει το ρισκο.

yolanda
29-01-09, 17:35
Αν ένα παιδί πάθει λευχαιμία, πχ, τα δικά του βλαστοκύτταρα δεν μπορούν να το θεραπεύσουν, γιατί είναι άρρωστα κι αυτά. Οπότε ποιός ο λόγος για το μεγάλο αυτό έξοδο? Αν μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση καρκίνου, θα έλεγα χίλιες φορές ναι. Όμως αποδεικνύονται στην πιο σκληρή αρρώστια άχρηστα. Θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι οι επιστήμονες να τα αξιοποιήσουν καταλλήλως. Τώρα απλά κάποιοι έξυπνοι πουλούν ελπίδα.

ΕΡΗ
29-01-09, 20:03
σεβαστες οι αποψεις ολων σας!!!!εγω θα κανω τον συνηγορο του διαβολου......αν λεμε εχεις ενα παιδι υγειες και κανεις και δευτερο το οποιο αρρωστησει(μακρια απ'ολα τα παιδια του κοσμου)δεν ειναι κριμα να μην υπαρχουν τα βλαστοκυτταρα του πρωτου ωστε να σωθει και το δευτερο ή και το αντιστροφο;;;αν εκανα τωρα παιδι θα τα κραταγα σιγουρα και θα ευχομουν να μου μεινουν αχρειαστα!!!

yolanda
29-01-09, 23:38
σεβαστες οι αποψεις ολων σας!!!!εγω θα κανω τον συνηγορο του διαβολου......αν λεμε εχεις ενα παιδι υγειες και κανεις και δευτερο το οποιο αρρωστησει(μακρια απ'ολα τα παιδια του κοσμου)δεν ειναι κριμα να μην υπαρχουν τα βλαστοκυτταρα του πρωτου ωστε να σωθει και το δευτερο ή και το αντιστροφο;;;αν εκανα τωρα παιδι θα τα κραταγα σιγουρα και θα ευχομουν να μου μεινουν αχρειαστα!!!

Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο. Μπορεί τα βλαστοκύτταρα ενός παιδιού να μην ταιριάζουν με το άρρωστο αδερφάκι του. Γι΄αυτό άλλωστε και όσες μητέρες έχουν άρρωστα παιδιά που μπορούν να θεραπευτούν με μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων ή μυελού, προτιμούν να κάνουν παιδί με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, ώστε να είναι γενετικώς συμβατά.

ΕΡΗ
30-01-09, 08:29
Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο. Μπορεί τα βλαστοκύτταρα ενός παιδιού να μην ταιριάζουν με το άρρωστο αδερφάκι του. Γι΄αυτό άλλωστε και όσες μητέρες έχουν άρρωστα παιδιά που μπορούν να θεραπευτούν με μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων ή μυελού, προτιμούν να κάνουν παιδί με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο, ώστε να είναι γενετικώς συμβατά.

δεν διαφωνω αλλα αν ειναι συμβατα(κατι που δεν μπορουμε να ξερουμε)θα εμενα με τις τυψεις οτι ειχα μια ευκαιρια να το σωσω και δεν το εκανα!

archofot
30-01-09, 10:59
εγώ τα κράτησα!αχρείαστα να είναι αλλά δεν θέλω αργότερα να μου πεί το παιδί μου ότι" εφόσον είχα την δυνατότητα γιατί δεν το έκανα???"

kondan
30-01-09, 16:24
ta vlastokittara den kratane kai gia panta.
Kai i simmetoxi sou an thimame kala einai 1500 etisios.
Egw pantos pou eixa sizitisi me mia fili mou tin apetrepsa na to kanei.
Twra eseis nwmizw prepei na to skeftite monoi sas...
Egw pantos exw 2 paidia kai an mou tixaine na kano allo ena den tha ta krataga.
Kai kati allo -nemen sou pernoun ta vlastokittara,plironeis kai ta 1500, to stelnoun gia analisi kai an ta egkrinoun!!! Pou einai polu mikro to pososto-mono tote pane stin trapeza kai plironeis kathe xrono.

Δεν ειναι 1500 ε ετησιως.
Ειναι 1500 ε εφαπαξ. Μεγαλη διαφορα.

Και οσο και αν ειναι μεγαλο το ποσο, αν , λεω αν στο μελλον μπορει να βοηθηθει το παιδι και οι γονεις (κατα 50% συμβατοτητα) , δεν ειναι κατι που αξιζει τον κοπο???????

Φανταστειτε να φτασει καποιος στο σημειο να πει τι χαζος ειμαι που δεν το εκανα... Φρικη νομιζω...

manoula
01-02-09, 21:39
Έχουν ήδη περάσει 15 μέρες από το αρχικό ερώτημα, μάλλον δεν έχεις χρόνο να μπεις για να μας πεις τι αποφάσισες, ελπίζω να τα κράτησες (όπως και εγώ στο 2ο μωρό, στο 1ο δεν ήξερα, θα τα κράταγα επίσης)
Τα πλεονεκτήματα σε σχέση με το κόστος είναι πολλά, φυσικά δεν είναι πανάκεια και σαφώς όπως ήδη σου είπαν για νοσήματα που υπάρχει γεννετική προδιάθεση και αυτά θα εξελιχθούν σε άρρωστα κύτταρα.
Πρέπει όμως να σκεφτεί πόσα άλλα υπάρχουν που οφείλονται σε εξωγενείς παράγοντες (περιβάλλον, λοιμώξεις, ατυχήματα)
Αλλά επίσης το διάστημα των 20 ετών είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρεις τι θα ανακαλυφθεί μέχρι τότε (που σήμερα δεν υπάρχει)

manoula
01-02-09, 21:54
Και εγώ στο 2ο μωρό κράτησα βλαστοκυταρα σε ιδιωτική τράπεζα στο εξωτερικό με κόστος 1500€ για 20 χρόνια (στο 1ο δεν ήξερα, θα τα κράταγα επίσης άσε που κάνουν 50% έκπτωση για κάθε παιδί..)

Φυσικά δεν είναι πανάκεια και σαφώς ειδικά για νοσήματα που υπάρχει γεννετική προδιάθεση (όπως πολλά αιματολογικά) γιατί και αυτά θα εξελιχθούν σε άρρωστα κύτταρα.
Πρέπει όμως να σκεφτείτε πόσα άλλα υπάρχουν που οφείλονται σε εξωγενείς παράγοντες (περιβάλλον, λοιμώξεις, ατυχήματα).

Αλλά επίσης το διάστημα των 20 ετών είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρουμε τι θα ανακαλυφθεί μέχρι τότε (που σήμερα δεν υπάρχει) ενώ η ευκαιρία για να τα κρατήσουμε είναι μόνο μία, αυτή της γέννας.

ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ
Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε κρατικός φορέας φύλαξης και υποχρεωτικά να φυλάσσονταν εκεί ΟΛΑ τα βλαστοκύτταρα. Τότε θα υπήρχε μια τεράστια τράπεζα για πιθανές μεταμοσχεύσεις και με πολύ μεγάλα ποσοστά συμβατότητας. Αλλά επειδή είναι προσωπικό κομμάτι του καθένα η έννοια του υποχρεωτικού αναιρείται και τη θέση της παίρνει η εθελοντική προσφορα.
Η διαφορά είναι ότι στις δημόσιες τράπεζες (όπως και με το αίμα) τα βλαστοκύτταρα δεν ανήκουν σε σένα μπαίνουν στη διαθεσιμότητα όποιου τα έχει ανάγκη. Αν όμως η τράπεζα είναι πολύ μεγάλη αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί σίγουρα όποιος χρειαστεί θα βρει κατάλληλα βλαστοκύτταρα.

Αρα δε χρειάζεται μόνο να δημιουργήσουμε δημόσιες τράπεζες αλλά να είναι αυτές πολύ πολύ μεγάλες. Μόνο έτσι η δωρεά είναι ουσιαστικά ανταποδωτική (όχι μόνο από ηθικής πλευράς).
Θα έπρεπε σε όλα τα μαιευτήρια να σε προσέγγιζαν άτομα από την τράπεζα και αφού σε ενημέρωναν για τη σημασία να εξασφάλιζαν τη δωρεά. Τότε όλες οι ιδιωτικές σαφώς δεν θα είχαν κανένα πλεονέκτημα και λόγο υπαρξης.
Αλλά αυτό ακόμα δεν υπάρχει (υπάρχει δημόσια τράπεζα αλλά είναι πολύ μικρή ακόμα, κακή διαφήμηση, άγνοια, ανταγωνισμός). Μακάρι αυτό να αλλάξει στο μέλλον.

yolanda
02-02-09, 17:45
Σωστό το σκεπτικό σου.

vendeta
03-02-09, 19:00
η αληθεια ειναι οτι απο την δημοσια τραπεζα δεν σε πλησιαζει κανεις για ενημερωση και μπορει να σας φαινεται απιστευτο αλλα αγνοουσα πληρως την υπαρξη της ακομα και ο γυναικολογος μας ειπε μονο για τις ιδιωτικες.

Oddie
07-02-09, 18:23
Καλησπερα σε ολλους!!! Το ειχα ψαξει το θεμα πριν γεννησω και ειχα κολλησει στο οτι στην ελλαδα δεν υπαρχει τραπεζα που κρατανε τα βλαστοκυτταρα.Πρεπει να ρωτησεις πρωτα αυτο και μετα να τους ζητησεις καποιο πιστοποιητικο με το οποιο να υπαρχει εγγυηση για το μελλον.Παντως εγω δεν εκανα τιποτα γιατι δεν μου εδειναν τις απαραιτητες εγγυησεις!!

mitsiou1973
16-02-09, 16:21
η αληθεια ειναι οτι επειδή η επιστήμη προχωρά αρκετά γρήγορα και στο θέμα τον βλαστοκυττάρων έχουν ριχθεί με τα ''μούτρα'' στις έρευνες κανείς δεν ξέρει τι θα βρούν ότι μπορούν να θεραπεύσουν σε διάστημα 20 ετών. Το σίγουρο είναι ότι αχρείαστα να είναι και ας υπάρχουν.Εγώ να σας πω την αλήθεια το μετάνιωσα το 2005 που γεννήθηκε η κορούλα μου και δεν τα κράτησα.Ευτυχώς μπορώ να χρησιμοποιήσω σαν δικαιολογία ότι κανείς δεν μου έκανε πλήρη ενημέρωση (ούτε ο γυναικολόγος, ούτε το μαιευτήριο) αλλά δεν παύει να είναι μια απλή δικαιολογία.Εύχομαι στο επόμενο παιδί με το καλό να μπορώ να τα κρατήσω.

υπάρχει και κάτι καινούργιο αν το έχετε ακούσει. Κάνεις παιδί με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο για να είναι συμβατά τα βλαστοκύτταρα δηλαδή μπορείς να φτιάξεις ένα ''ανταλλακτικό''. Ποιος όμως είναι αυτός που θα κρίνει αν αυτό είναι ηθικά σωστό? Εγώ σαν γονιός το βρίσκω απόλυτα σωστό γιατί αφορά το παιδί μου (αχρείαστο να είναι) αλλά όλοι οι υπόλοιποι θα λένε ότι έφτιαξες ένα ''ανταλλακτικό'' χωρίς να μπορούν να καταλάβουν ότι τα παιδιά μας είναι η ζωή μας, ο αέρας που αναπνέουμε είναι ο λόγος που έχουμε για να ζούμε και να προσπαθούμε να φτιάξουμε μια καλύτερη ζωή.

yolanda
17-02-09, 16:23
Είσαι λίγο αυστηρή. Το νέο μωρό δεν θα είναι ανταλλακτικό αλλά δώρο ζωής για το αδερφάκι του. Άσε που η οικογένεια θα το θεωρεί γουρλίδικο αφού με τον ερχομό του σώζει κι ένα μέλος της οικογένειας.

ria
18-02-09, 10:27
καλησπέρα και από μενα!!!

δεν θα το έκανα και την απάντησή μου θα σου τη δώσω μέσω ενός άρθρου που παραθέτω παρακάτω:

kαι εγώ για τους παραπάνω λόγους δεν το έκανα αλλά σίγουρα είναι σεβαστή η απόφαση του κάθε γονιού να τα φυλάξει. Σε τελική ανάλυση η επιστήμη και ειδικά η βιολογία καθημερινά προχωρά με νέες ανακαλύψεις. Εκείνο όμως που θα ήθελα να επισημάνω μια και σπούδασα βιολογία είναι ότι καλό είναι κατά την διάρκεια της κύησης να γίνεται αμνιοπαρακέντηση. Τα παλαιότερα χρόνια επικρατούσε η άποψη ότι σε μεγαλύτερο κίνδυνο βρίσκονται οι γυναίκες άνω των 35 ετών αλλά τελικά αποδεικνύεται ότι ίσως του τρόπου ζωής μας αυτό πλέον δεν ισχύει και παρουσιάζονται προβλήματα και σε μικρότερες ηλικίες. Δυστυχώς οι περισσότεροι γυναικολόγοι βασίζομενοι σε αυτή την θεωρία δεν ενημερώνουν τα ζευγάρια και δεν προτείνουν την εξέταση. Το κόστος αυτής της εξέτασης νομίζω ότι πλέον κανένα ζευγάρι δεν πρέπει να αποφεύγει

sofiavl
24-02-09, 08:22
Εγώ μετά απο λίγο ψάξιμο που έκανα, αρχικά ενδιαφερόμενη για την αδερφή μου αλλά πλέον και για μένα, κατέληξα στα εξής:
Πλέον υπάρχει και δημόσια τράπεζα όπου μπορείς να δώσεις τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σου, ωστόσο αυτό είναι σαν τύπου δωρεά προς την τράπεζα καθώς έχουν το δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσουν για οποιονδήποτε και δεν τα φυλάνε αποκλειστικά για το παιδί σου. Γιαυτό και αυτού του είδους η φύλαξη είναι δωρεάν. Αναφέρεται όμως οτι στη δημόσια τράπεζα δε γίνεται αποκλειστική φύλαξη των βλαστοκυττάρων, καθώς οι πιθανότητες να φανούν χρήσιμα στον δότη είναι περιορισμένες γιατί είναι καταγεγραμμένο στο DNA οτι τα κύτταρα αυτά θα αρρωστήσουν ενώ αντίστοιχα μπορούν να σώσουν τη ζωή κάποιου αγνώστου. (υπάρχει κοπέλα η οποία σώθηκε απο λευχαιμία χάρη σε μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων απο 3 διαφορετικούς δότες άσχετους με εκείνη).
Εκτός όμως απο τα βλαστοκύτταρα, υπάρχει δυνατότητα να φυλαχθούν τα λεγόμενα μεσεγχυματικά βλαστικά κύτταρα τα οποία βρίσκονται σε ένα κομμάτι του ομφάλιου λώρου το οποίο ονομάζεται γέλη του Wharton (Wharton's gelly) και τα οποία μπορούν να δώσουν γένεση σε:
- οστεοβλάστες ( κύτταρα υπεύθυνα για τη δημιουργία των οστών)
-χονδροκύτταρα ( ο μοναδικός τύπος κυττάρων που συναντάται στους χόνδρους)
-λιποκύτταρα (κύτταρα που συνθέτουν τον λιπώδη ιστό)
-μυοκύτταρα (κύτταρα που συνθέτουν τους μυς)
-νευρικά κύτταρα (κύτταρα του εγκεφάλου και του νωτιαίου μυελού)
Το κόστος για τη φύλαξη αυτού του είδους των κυττάρων στη δημόσια τράπεζα είναι περίπου 1200 ευρώ και αυτά φυλλάσονται αποκλειστικά για όποιον το κάνει, δηλαδή δε μπορούν να γίνουν δωρεά πουθενά.
Το αντίστοιχο κόστος φύλαξης των μεσεγχυματικών σε ιδιωτική εταιρεία είναι 800 ευρώ.
Οπότε εγώ για μένα κατέληξα οτι αν είχα τη δυνατότητα θα δώριζα στη δημόσια τράπεζα τα βλαστοκύτταρα και θα φυλούσα σε μια ιδιωτική τα μεσεγχυματικά βλαστικά κύτταρα και οι λόγοι είναι οι εξής:
θα δώριζα στη δημόσια τα βλαστοκύτταρα αφού θα μπορούσα να σώσω κάποιον συνάνθρωπο με κάτι που για εμάς θα ήταν μάλλον μη χρήσιμο (σύμφωνα με τους γενετιστές) και θα φυλούσα τα μεσεγχυματικά, σε ιδιωτική εταιρεία όμως , 1ον λόγω της διαφοράς τιμής με τη δημόσια (800 αντί για 1200 ευρώ) και 2ον γιατί γενικά στο δημόσιο γίνονται πολύ συχνά λάθη και δε θα το ρίσκαρα. Άσε που αν γίνει λάθος, με το δημόσιο δε βρίσκεις ποτέ το δίκιο σου ενώ την ιδιωτική την τρέχεις και στα δικαστήρια! (μιλάμε για ακραίες καταστάσεις αλλά εγώ προσπαθώ να είμαι προνοητική).

antvelis
24-02-09, 15:12
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ Αntvelis.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ, 3,5 ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ. ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ, ΕΙΔΑ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΣΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΟΥΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ, ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΚΟΥΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ Η ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ (ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!!!!) ΤΗ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ.
ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ 50% ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ(ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ).
ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΟΤΙ 1500€ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ. ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΣΕ 12 ΔΟΣΕΙΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ, ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ courier ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΨΥΞΗ ΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ). Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ, ΘΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ (ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΗΤΑΝ 100€).
ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΗΚΑΝ.
ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ "ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ" ΕΣΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΛΑΞΗ, ΑΝ ΤΑ ΔΩΡΙΣΕΙ Ή ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!

SARUMKIA
26-02-09, 09:48
Και εγώ παιδιά εδώ και 3 μήνες είμαι ένας ευτυχισμένος πατέρας μίας όμορφης κορούλας.
2000€ μου κόστισε το πακέτο αλλά δεν το μετάνιωσα ούτε μία στιγμή.Δεν μπήκα καν στην διαδικασία με τη γυναίκα μου να δω τι έχει η τσέπη μας και αν σηκώνει τόσα χρήματα.
Δεν θέλω να έρθει η στιγμή μετά από λίγα χρόνια να χρειαστεί κάτι η μικρή ή ένα μελλοντικό αδελφάκι της και να πούμε γιατί δεν τα είχαμε πάρει.
Η επιστήμη και η ιατρική προχωρά με γοργούς ρυθμούς.Σε λίγα χρόνια πολύ πιθανόν να υπάρχουν περισσότερες δυνατότητες με τα βλαστοκύτταρα ακόμα και για το ίδιο το παιδί.
Τι να πω?
Ήταν μία απόφαση ζωής και χαίρομαι που την πήραμε μαζί με την γυναίκα μου.
Ίσως να μην τα χρειαστεί ποτέ και αυτό εύχομαι, αλλά τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Αυτά από εμένα.

vendeta
26-02-09, 10:23
sarumkia συμφωνω, παρτα και αστα, για να μην εχεις τυψεις αργοτερα που δεν τα πηρες.Αχρειαστα να ειναι βεβαια για ολους μας αλλα καλο ειναι να υπαρχουν.Χρηματα βρισκονται αυτα ομως οχι μια ευκαιρια εχεις και πρεπει να κανεις την σωστη επιλογη.

SARUMKIA
27-02-09, 15:35
sarumkia συμφωνω, παρτα και αστα, για να μην εχεις τυψεις αργοτερα που δεν τα πηρες.Αχρειαστα να ειναι βεβαια για ολους μας αλλα καλο ειναι να υπαρχουν.Χρηματα βρισκονται αυτα ομως οχι μια ευκαιρια εχεις και πρεπει να κανεις την σωστη επιλογη.

Αυτό ακριβώς.Για τις τύψεις γίνονται όλα!!!

shotcon
09-03-09, 20:59
Η δική μου άποψη.
Δεν κράτησα βλαστοκύτταρα εν γνώση μου για όσα είχα ενημερωθεί επί του θέματος. Δεν με έπεισαν για την δυνατότητα της ίασης σε πιθανή βλάβη στον οργανισμό του παιδιού μου. Έρευνες οι οποίες δεν έχουν δημοσιοποιηθεί σε έκταση αναφέρουν ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα βλαστοκύτταρα να μην επαρκούν σε ποσότητα για να θεραπεύσουν το πρόβλημα του παιδιού. (Αναφέρομαι πάντα στις ασθένειες που μπορεί το βλαστοκύτταρο να θεραπεύσει). Διάβασα και τη μία πλευρά που ο όγκος των πληροφοριών είναι πολύ μεγαλύτερος για τα θετικά αποτελέσματα της επαναστατικής θεραπείας, αλλά και αυτή μίας Ελληνίδας επιστήμονα την οποία ήμουν τυχερός που την άκουσα (από τότε δεν ξαναβγήκε στην τηλεόραση). Πήγα σε ιατρικό σεμινάριο με την γυναικολόγο της γυναίκας μου και από τα λίγα που κατάλαβα (λόγω της ιατρικής ορολογίας) δεν με πείσανε. Όλες οι συζητήσεις που έχω ακούσει μιλάνε αόριστα ότι τα βλαστοκύτταρα θεραπεύουν χ ασθένειες. Κανένας όμως δεν έχει αναφερθεί δημόσια (στην ιατρική ενημέρωση τα είπανε) στον αριθμό των ικανών βλαστοκυττάρων που χρειάζεται για να θεραπευθεί μία πάθηση καθώς και το κόστος αποκατάστασης. Μην φανταστείτε πήρα μία βελόνα την έβαλα στην φλέβα του ασθενούς με το βλαστοκυτταρικό αίμα και εντάξει την επομένη πάμε σπίτι μας. Η διαδικασία της απόψυξης απαιτεί τον χρόνο της και επανέλεγχο της καταλληλότητας του δείγματος. Για τα υπόλοιπα ρωτήστε.
Μια και αναφερθήκατε στην λευχαιμία. Ενημερωτικά η πάθηση αυτή στα παιδιά θεραπεύεται πλέον σε ποσοστό που αγγίζει το 85% των περιπτώσεων χωρίς επιπλοκές.
Εγώ προσωπικά επειδή αφήνω πάντα ένα μικρό παράθυρο στις απόψεις μου, τάσσομαι υπέρ της αποθήκευσης από δημόσιο φορέα με την δυνατότητα της χρήσης του αίματος από τρίτους.
Δεν το κατάλαβα!!! Σπέρνουμε ελπίδες μόνο σε όσους έχουν παράδες και τους υπολοίπους όσοι προλάβανε. Τιτανικό θα φτιάξουμε πάλι; Εάν η πολιτεία είχε πεισθεί για τα αποτελέσματα πιστέψτε με δεν θα άφηναν πλακούντα που να μην τον μαζέψουν. Εγώ στην κλινική μου, τους τον έκανα δώρο να τον χρησιμοποιήσουν αυτοί. Απλά πετάχτηκε!!! (για άλλη χρήση)
Ερευνήστε για αυτά που μας προσφέρουν. Το πάτημα στον φόβο και την ελπίδα μαζί είναι μία καλή αιτία για χοντρές κονόμες.

vaios32
20-03-09, 07:54
εμεις καναμε 2 παιδακια και δεν τα κρατησαμε!ισως και να ηταν λαθος αλλα σκεφτηκαμε με την γυναικα μου οτι καθημερινα γεννιουνται χιλιαδες μωρα σε ολο τον κοσμο και υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τα κρατησουν η για τον α,β λογο δεν θελουν γιατι το νοσοκομειο δεν τα κρατει αυτα να τα κανει ελενχο και τα καλα να τα συντηρησει και για μια ωρα αναγκης να τα χρεισιμοποιησει?γιατι τα πετανε στα σκουπιδια αφου ειναι τοσο σημαντικα??????????γιατι πρεπει να πληρωσεις αυτο που θεωρουν οι γιατροι οτι με αυτα σωζεις ενα ανθρωπο απο μια αρρωστια???????

0806
21-03-09, 05:58
Στις περισσοτερες χωρες τις ευρωπης η συλλογη γινεται υποχρεωτικα απο κρατικους φορεις,στη χωρα μας αν δε πανε σε ιδιωτικη τραπεζα πανε στο κουβα,φροντιζουμε βλεπετε για τα συμφεροντα των ιδιοτικων τραπεζων.Εγω προσωπικα πηγα και ενημερωθηκα απο το κεντρο ιατρικων ερευνων(πισω απο το νοσ.Σωτηρια).Εκει ενημερωνεσαι απο τους ιδιους τους επιστημονες που επεξεργαζονται και καταψυχουν αυτα τα κυτταρα οτι λοιπον και να διαβαζεις και να ακους εκει πιστευω θα παρεις τις απαντησεις που θες.Καθημερινες εχει ενημερωση στις 11 και 12 30,τη Δευτερα εχει και στις 16 00

November
23-03-09, 07:07
Καλημερα!!!
Και εμεις με τη συζυγο μου στειλαμε σε τραπεζα βλαστοκυτταρα.
Το καναμε γιατι μια στο δις να χρειαστει να μπορει να υπαρχει αυτη η εναλλακτικη.
Μπορει στο μελλον τα βλαστοκυτταρα να ειναι χρησιμα σε περισσοτερες περιπτωσεις.
Οπως και να'χει σε ο,τι αφορα θεμα υγειας, πιστευω πως θα επρεπε να μεριμνα η ιδια η πολιτεια.
Υπαρχουν κονδυλια για την καταπολεμηση των ναρκωτικων, για αντικαπνιστικα προγραμματα,
για διαφορες μελετες, γιατι οχι και για τα βλαστοκυτταρα.
Ολα τα θεμετα υγειας θα πρεπει πιστευω να καθοδηγουνται και να γινονται απο την πολιτεια,
και να μην εξαρταται απο το πορτοφολι του καθενος.

maverik555
24-03-09, 02:32
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΝΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΘΕΙ ΓΙ ΑΤΟ ΕΑΝ ΠΑΡΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΝΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟΙΑΤΡΩΝ ΌΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΟΣΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ (ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ Κ.Α.), ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΤΕΡΟΓΕΝΗ ΔΟΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΥΝΤΑ ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΝΟΣΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ 27-05-2007

jimis1970
31-03-09, 14:37
παιδια οι γνωμες διαφερουν το κοστος του ιδιοτικου κεντρου βλαστοκυταρων 1800 euro το κοστοσ δημοσιου κεντρου 1200euro τοκανα σε ιδιοτικο και ο θεος βοηθος για λεπτωμεριες δεχωμαι mail φιλακια............

antvelis
02-04-09, 11:17
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 12 ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ELEVENTH HOUR. ΔΙΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
http://rapidshare.com/files/191504535/Eleventh.Hour.S01E12.HDTV.XviD-NoTV.part1.rar
http://rapidshare.com/files/191521141/Eleventh.Hour.S01E12.HDTV.XviD-NoTV.part2.rar
http://rapidshare.com/files/191523856/Eleventh.Hour.S01E12.HDTV.XviD-NoTV.part3.rar
http://rapidshare.com/files/191521894/Eleventh.Hour.S01E12.HDTV.XviD-NoTV.part4.rar
ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ
http://anonym.to/?http://rapidshare.com/files/192018785/eleventh.hour.112.eternal-notv.srt

nasosgero
04-04-09, 10:01
σε δημοσια τραπεζα ειναι καλυτερα οι ιδιωτικες ειναι απατεωνες

EmilofCrete
23-04-09, 00:01
... θα ήθελα να επισημάνω μια και σπούδασα βιολογία είναι ότι καλό είναι κατά την διάρκεια της κύησης να γίνεται αμνιοπαρακέντηση.

Τα παλαιότερα χρόνια επικρατούσε η άποψη ότι σε μεγαλύτερο κίνδυνο βρίσκονται οι γυναίκες άνω των 35 ετών αλλά τελικά αποδεικνύεται ότι ίσως του τρόπου ζωής μας αυτό πλέον δεν ισχύει και παρουσιάζονται προβλήματα και σε μικρότερες ηλικίες.

Δυστυχώς οι περισσότεροι γυναικολόγοι βασίζομενοι σε αυτή την θεωρία δεν ενημερώνουν τα ζευγάρια και δεν προτείνουν την εξέταση. Το κόστος αυτής της εξέτασης νομίζω ότι πλέον κανένα ζευγάρι δεν πρέπει να αποφεύγει
Να πούμε κάτι εδώ: Χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που κατάλαβα από την -πολύ καλή- επικοινωνία που είχαμε με τον Γυναικολόγο μας, επειδή η συγκεκριμένη εξέταση ενέχει και έναν κίνδυνο αποβολής, για να συστήσει την αμνιοπαρακέντηση, θα πρέπει να συνεκτιμήσει τα αποτελέσματα συγκεκριμένων εξετάσεων, ώστε να ζυγίσει τα πράγματα και να γίνει η εξέταση εκεί που κρίνεται απαραίτητη, όχι μόνο με γνώμονα την ηλικία.

Για τα βλαστοκύτταρα (που κανονικά δεν λέγονται έτσι, αλλά αρχέγονα βλαστικά κύτταρα), ενώ αποφασίσαμε να προχωρήσουμε (με το σκεπτικό ''μην τυχόν και χρειαστεί και δεν το έχουμε κάνει''), επιλέξαμε εταιρεία και ήρθαν να πάρουν το υλικό, στην συνέχεια ...μας ξέχασαν! Εδώ και επτά μήνες, ούτε φωνή ούτε ακρόαση! Έχουμε βέβαια αμφιταλαντευτεί περισσότερο από τότε, γιατί σκεπτόμαστε ποιος να είναι ο λόγος που δεν μας έχουν ενοχλήσει...
Το γεγονός επίσης ότι σε διαφορετικές χώρες υπάρχει και διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης είναι λίγο-πολύ περίεργο...
Το δίλημμα 'ιδιωτικά, ή δημόσια;', είναι άλλο ένα θέμα.
Το ότι είναι καλύτερο να κάνεις και δεύτερο παιδί -όπως πολλοί ειδικοί λένε- είναι επίσης ένα θέμα.
Σε τελική ανάλυση, τόσα χρόνια που η συγκεκριμένη τεχνογνωσία και τεχνολογία είναι εφικτή, με τόσους τοκετούς σε δημόσια (και ιδιωτικά) μαιευτήρια, ποιος μας διαβεβαιώνει ότι δεν συλλέγονται ήδη, που ούτε κακό ούτε ανήθικο θα ήταν, αφού και στην έρευνα αλλά και στην εφαρμογή και αντιμετώπιση θα υπήρχε (αν δεν υπάρχει ήδη) μία τράπεζα φύλαξης που να εξυπηρετεί τους έχοντες ανάγκη.
Μήπως και σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν θιγόμενα οικονομικά συμφέροντα;
Τίποτα καρτέλ παράνομης εμπορίας οργάνων, π.χ.;
Θεωρίες συνομωσίας θα μου πείτε, αλλά κάτι αντίστοιχο δεν γίνεται και με τα αυτοκίνητα και το πετρέλαιο;

EmilofCrete
23-04-09, 01:21
Συγγνώμη, αλλά γιατί υπάρχει το ίδιο ΘΕΜΑ σε δύο threads?
Ήδη απάντησα σε αυτό: http://www.thegreekz.com/forum/showpost.php?p=11980126&postcount=36

va-sos
26-04-09, 14:26
εγω πιστευω ότι αν ειναι να παθη κάτι ειναι απο το Θεο.
με λίγα λόγια τα θεωρω παραφύση πράματα

EmilofCrete
26-04-09, 19:34
εγω πιστευω ότι αν ειναι να παθη κάτι ειναι απο το Θεο.
με λίγα λόγια τα θεωρω παραφύση πράματα

Ελπίζω να έχεις δίκιο.
Αν είναι έτσι, θα είμαστε ήσυχοι ότι δεν θα πάθει τίποτα!
Υποθέτω ότι θεωρείς παραφύσει και κάθε τι εκτός των Γραφών;
Μήπως και την Ιατρική;
Να υποθέσω πως θεωρείς ότι ο Δαρβίνος έκανε λάθος στην θεωρία του περί της εξέλιξης;
Και ότι ο Κόσμος και η Γη έχουν ηλικία 5-6.000 χρόνων;

Άραγε ο Χριστόδουλος τι έκανε και ψαχνόταν στα Νοσοκομεία της Αμερικής;

Lemeshianos
27-04-09, 09:46
Egw to epsaxa arketa to thema. Xerw kai tis periptwseis pou mporei na therapeusei, ti DEN mporei na therapeusei kai ti efarmoges mporei na exei sto mellon.
Xerw kai oti ta vlastokyttara yparxoun kai se alla meri tou swmatos alla apo to aima tou omfaliou lwrou einai to eukolo na mazeutei, xwris na einai epwdyno opws oi alles periptwseis kai akindyno.
Xerw oti isws se 10 xronia na min xreiazontai. Isws na anakalyfthoun alles methodoi therapias. Isws kai oxi, enw parallila apo auta ta kyttara na therapeuontai kai alles astheneies (diavitis, katagmata spondylikis stilis, kardiaka kai egkefalika klp)

Exw katalixi oti den me pianoun koroido sto thema an kanoun tin douleia pou prepei na kanoun i oxi.
Isws kapoioi na vriskoun tin timi akrivi (2000 eurw gia 20 xronia) alla edw toso lefta xodeuoume gia asimanta pragmata. Analogika einai 100 euro ton xrono.
Opws kai na exei an kapoioi den theloun na plirwsoun mporoun na dwrisoun to deigma stis dimosies trapezes. Einai krima na petaxtei.
Se periptwsi pou to xreiasteis mporeis na to pareis apo tin dimosia trapeza an vriskete akomi ekei(isws na dothei allou prin to xreiasteis). Episis oi dimosies trapezes epistrefoun to deigma ston dwriti an to xreiastei, enw an to zitisei kapoios allos to pouloun gia ena katholou eukatafronito poso.

vvanias
28-04-09, 09:49
[QUOTE=N@ntia;10898725]ta vlastokittara den kratane kai gia panta.
kai kati allo -nemen sou pernoun ta vlastokittara,plironeis kai ta 1500, to stelnoun gia analisi kai an ta egkrinoun!!! pou einai polu mikro to pososto-mono tote pane stin trapeza kai plironeis kathe xrono.[/QUOTE

παιδιά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση στο θέμα των βλαστοκυττάρων να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα μιας και το έκανα και ξέρω από πρώτο χέρι
πρώτον κρατάνε και για πάντα σχεδόν αν θέλεις και τα 1500 είναι για 20 χρονιά και όχι για κάθε χρόνο που γράφεις δεύτερον και βασικό σου παίρνουν τα βλαστοκύτταρα αλλά δεν σου παίρνουν χρήματα αν πρώτα δεν γίνει ανάλυση και δουν ότι υπάρχει αρκετός αριθμός βλαστοκυττάρων για αποθήκευση και μόνο τότε σου λένε να πληρώσεις και φυσικά όχι για κάθε χρόνο που γράφεις αλλά για 20 χρόνια είναι τα 1500 ευρώ το ξαναλέω
και βέβαια τώρα πια που υπάρχουν και στην Ελλάδα τράπεζες βλαστοκυττάρων δεν είναι 1500 αλλά περίπου 600-700 ευρώ και βέβαια στην κρατική τράπεζα είναι δωρεάν
και τέλος για μένα είναι εγκληματίας αυτός ο γονιός που μπορούσε να κρατήσει βλαστοκύτταρα δεν τα κράτησε στο παιδί του μετά από τόσες αρρώστιες που γιατρεύονται πια χάριν των βλαστοκυττάρων !!!!!!!!!!!!!!πόσο μάλλον να το κάνει και 2 ΦΟΡΕΣ

nvig
03-05-09, 08:56
Κοίτα στο www.futurehealth.gr. Έχουμε 2 παιδια και το είναι τρομερό service. Αγγλική εταιρία, διαφύλαξη στην Αγγλία και τιμές χαμηλότερες πολλών ελληνικών εταιριών=.

EmilofCrete
03-05-09, 11:18
Κοίτα στο www.futurehealth.gr. Έχουμε 2 παιδια και το είναι τρομερό service. Αγγλική εταιρία, διαφύλαξη στην Αγγλία και τιμές χαμηλότερες πολλών ελληνικών εταιριών=.

Θα συμφωνήσω πως από τις εταιρείες της αλλοδαπής, αυτή είναι από τις πιο σοβαρές και αξιόπιστες, δεδομένου ότι έχουν και άμεση Πανεπιστημιακή υποστήριξη.
(Εμείς καταλήξαμε σε ελληνική εταιρεία, αλλά η τελική μας επιλογή ήταν ανάμεσα σε μία ελληνική και σε αυτήν)

basia
03-05-09, 13:31
Σιγουρα αν θα το κανεις η οχι δεν εχει σχεση με τα χρηματα αλλα με τις προσδοκιες
μερικες αληθειες

1)τα βλαστοκυτταρα δεν ειναι λυση για τον δοτη (οποιαδηποτε ανωμαλια που υπαρχει στο δοτη λογω dna θα υπαρχει και στο δειγμα που εληφθει)

2)ειναι κατα 50% αποδεκτα απο συγγενεις 1ου βαθμου(γονεις-αδελφια) δηλαδη μπορει να μην κανει στο δοτη αλλα μητε και στον αδελφο-η

3)ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι ολες οι εταιριες παιζουν μετις ανασφαλειες των γονιων δηλαδη ΑΝ στο μελλον γινει κατι και ειναι θαυματουργο....

4)ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ να ειστε σιγουροι οτι οι γονεις θα δινουν 15000 και οχι μονο1500.

5) ΟΛεΣ οι εταιριες (ιδιωτικες) δεν κανουν ιστοσυμβατοτητα με αποτελεσμα το δειγμα δεν ειναι αποδεκτο για το δοτη ,ειναι κατα 50% αποδεκτο για τους συγγενεις Α βαθμου και αυτος που πληρωνει δεν εχει ουτε ιστοσυμβατοτητα για να δει τι δειγμα αναζητα.....

6) ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΔΕΙΓΜΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

7) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ....(ατομικα στοιχεια...κτλ)

8) ΑΝ πηγαιναν ολοι σε δημασια τραπεζα το αποθεμα θα ηταν πραγματι ισχυρο για ολους.

basia
03-05-09, 13:35
[QUOTE=N@ntia;10898725]ta vlastokittara den kratane kai gia panta.
kai kati allo -nemen sou pernoun ta vlastokittara,plironeis kai ta 1500, to stelnoun gia analisi kai an ta egkrinoun!!! pou einai polu mikro to pososto-mono tote pane stin trapeza kai plironeis kathe xrono.[/QUOTE

παιδιά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση στο θέμα των βλαστοκυττάρων να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα μιας και το έκανα και ξέρω από πρώτο χέρι
πρώτον κρατάνε και για πάντα σχεδόν αν θέλεις και τα 1500 είναι για 20 χρονιά και όχι για κάθε χρόνο που γράφεις δεύτερον και βασικό σου παίρνουν τα βλαστοκύτταρα αλλά δεν σου παίρνουν χρήματα αν πρώτα δεν γίνει ανάλυση και δουν ότι υπάρχει αρκετός αριθμός βλαστοκυττάρων για αποθήκευση και μόνο τότε σου λένε να πληρώσεις και φυσικά όχι για κάθε χρόνο που γράφεις αλλά για 20 χρόνια είναι τα 1500 ευρώ το ξαναλέω
και βέβαια τώρα πια που υπάρχουν και στην Ελλάδα τράπεζες βλαστοκυττάρων δεν είναι 1500 αλλά περίπου 600-700 ευρώ και βέβαια στην κρατική τράπεζα είναι δωρεάν
και τέλος για μένα είναι εγκληματίας αυτός ο γονιός που μπορούσε να κρατήσει βλαστοκύτταρα δεν τα κράτησε στο παιδί του μετά από τόσες αρρώστιες που γιατρεύονται πια χάριν των βλαστοκυττάρων !!!!!!!!!!!!!!πόσο μάλλον να το κάνει και 2 ΦΟΡΕΣ

δεν ειναι τοσες αρρωστιες ....τωρα ειναι μονο αρρωστιες του αιματος πχ λευχαιμια ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

marios74
07-05-09, 22:20
axizei to exo kanei 2 fores

Lemeshianos
08-05-09, 13:50
1)τα βλαστοκυτταρα δεν ειναι λυση για τον δοτη (οποιαδηποτε ανωμαλια που υπαρχει στο δοτη λογω dna θα υπαρχει και στο δειγμα που εληφθει)

Mono gia klironomikes astheneies. Px Paidiki klironomiki leuxemia den therapeuete.
Therapeuete omws thalassemia kai alles morfes leuxemias

2)ειναι κατα 50% αποδεκτα απο συγγενεις 1ου βαθμου(γονεις-αδελφια) δηλαδη μπορει να μην κανει στο δοτη αλλα μητε και στον αδελφο-η

H symvatotita me aderfia einai sinithos arketa megalyteri. Den xreiazetai na einai 100% symvata. Edw yparxoun astheneis pou nosileuontai kai perimenoun gia deigma symvatotitas 50%. Otan den vriskeis kalyteri simvatotita, tote to 50% einai to oti kalytero mporeis na exeis.

3)ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι ολες οι εταιριες παιζουν μετις ανασφαλειες των γονιων δηλαδη ΑΝ στο μελλον γινει κατι και ειναι θαυματουργο....

Yparxei mia megali lista me astheneies pou mporei na therapeusei. Kai an skefteis oi ereunes se vlastokyttara exoun xekinisei prin merika xronia, tote einai ikanopoiitiko. Akomi pio endiaferon tha einai ta opoiadipote apotelesmata gia tis astheneies pou akoma prospathoun na therapeusoun kai kanoun ereunes. Thaumatourgo einai megali lexi alla sigoura na eisai 40 xronwn na sou diagnwsoun diaviti kai na exeis to mosxeuma epeidi edwsan 3000-4000 eurw oi goneis sou otan genithikes kai xana sta 20 sou einai poly simantiko.

4)ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ να ειστε σιγουροι οτι οι γονεις θα δινουν 15000 και οχι μονο1500.

To kostos einai mikro dioti vlastokyttara mporoun na lifthoun kai apo to aima enos atomou kai apo ton myelo twn ostwn. Omws einai epipones diadikasies kai pio dyskolo na mazepseis arketo arithmo vlastokyttarwn. Stin ousia tous dineis 1500 euro na sou apothikeusoun i to dineis se dimosia kai pali exeis arketes pithanotites na einai diathesimo an xreiastei. Apla me ta 1500 perneis mia "eggyisi" oti tha to exeis apoklistika esi. Den einai omws kati apokleistiko pou na dikaiologei na se xrewnei 15000. An theleis mporeis na mpeis kai stin diadikasia na paroun apo esena ton idio vlastokyttara. Ston kathena omws tha yparxei mia alliwsi se sygkrisi me ta vlastokyttara apo ton omfalio loro. Exoume perasei apo ena swro aktinovolies, tileorasi, kinita tilefwna, othoni ypologisti, aktinografies klp.

5) ΟΛεΣ οι εταιριες (ιδιωτικες) δεν κανουν ιστοσυμβατοτητα με αποτελεσμα το δειγμα δεν ειναι αποδεκτο για το δοτη ,ειναι κατα 50% αποδεκτο για τους συγγενεις Α βαθμου και αυτος που πληρωνει δεν εχει ουτε ιστοσυμβατοτητα για να δει τι δειγμα αναζητα.....

Oi idiwtikes den kanoun istosymvatotita dioti proorizete gia meli tis oikogeneias. Opws anefera pio panw ta pososta symvatotitas einai pio psila ap'oti anafereis. Oi dimosies kanoun dioti skopeuoun na to dwsoun se opoiodipote to xreiastei kai xreiazete na mpei se mia vasi dedomenwn. Ti tha kanoun kathe fora pou tous rwtoune an yparxei deigma katallilo gia ton x? Tha anoigoun oles tis dexamenes kai tha pairnoun deigma apo ola gia na kanoun exetasi an kapoio einai symvato gia na to dwsoun? Sinithws iparxei mia xrewsi pio psili apo 1500 an to xreiastei kapoios ektos tou doti.

6) ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΔΕΙΓΜΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

Einai dwrean gia ton doti. An kapoios to xreiastei omws plirwnei to antitimo. Oi pleistes dimosies trapezes xrewnoun ena x poso pou sinithws einai psilo. Kai an to xreiasteis esi kai to exoun dwsei kai den yparxei simvatos dotis ti tha kaneis? Tha travas ta malia sou pou den to kratises se idiwtiki? Sigoura i idiwtiki trapeza einai "egwistiki" epilogi, alla prepei na skefteis gia poio logo theleis na to apothikeuseis.
An einai anidioteleis i skepsi sou tote i dimosia einai i katallili epilogi.
An apo tin alli skeftese prwta tin oikogeneia sou (opws paradexomai oti kanw kai egw) tote to apothikeueis se idiwtiki.

7) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ....(ατομικα στοιχεια...κτλ)

Ti ennoeis me nomiko plaisio kai atomika stoixeia? To afineis poly flou. Oles einai anagkasmenes na dwsoun stoixeia gia tis methodous tous kai na paroun egkrysi apo tin kyvernisi. Kai sinithws oi trapezes gia na proselkysoun ton "pelati" einai anagkasmenes na exoun diafora ISO, standards, anagnwriseis apo diethni institouta kai ena swro alla.

8) ΑΝ πηγαιναν ολοι σε δημασια τραπεζα το αποθεμα θα ηταν πραγματι ισχυρο για ολους.
Sigoura tha itan isxyro alla tipota den sou eggyate symvatotita me ta deigmata tis dimosias i oti an xreiasteis to diko sou deigma, oti tha einai diathesimo.

Kai gia na kleisw, eidika an kaneis 2 paidia kai to apothikeuseis kai gia ta dyo tote oi pithanotites sou na therapeutoun astheneies opws i paidiki klironomiki leuxemia einai poly megales, dioti to deigma apo ena apo ta dyo paidia tha mporei na therapeusei to allo. Epomenos se megalo vathmo eisai kalymmenos apo ena akomi megalytero euros astheneiwn pou mporoun na therapeuthoun.

EmilofCrete
08-05-09, 15:18
Ελληνικά βρε παιδιά! Μας βγήκαν τα μάτια...:cool:
:flash::flash::flash:

Lemeshianos
08-05-09, 15:41
Ελληνικά βρε παιδιά! Μας βγήκαν τα μάτια...:cool:

Den exei ellinika to rimadi. Kai den me afinei na ta valw!:no:

EmilofCrete
08-05-09, 15:52
Den exei ellinika to rimadi. Kai den me afinei na ta valw!:no:

Τότε, χρησιμοποίησε το http://www.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
(Έχει περιορισμένο αριθμό χαρακτήρων, αλλά δουλεύει μια χαρά!)

Ή, το πρόγραμμα: http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?action=download;mod=1589;id=81807

Αυτό: http://www.lexrites.com/forum/greeklish_to_greek.htm δουλεύει, αλλά όχι τόσο καλά... Κοίτα πώς μετατρέπει το κείμενό σου:
ΝΤεν εχει ελλινικα το ριμαντι. Και ντεν με αφινει να τα βαλω! :)

Ενώ το πρώτο: Δεν έχει ελληνικά το ρημάδι. Και δεν με αφήνει να τα βάλω!

Lemeshianos
13-05-09, 07:52
Τότε, χρησιμοποίησε το http://www.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
(Έχει περιορισμένο αριθμό χαρακτήρων, αλλά δουλεύει μια χαρά!)

Ή, το πρόγραμμα: http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?action=download;mod=1589;id=81807

Αυτό: http://www.lexrites.com/forum/greeklish_to_greek.htm δουλεύει, αλλά όχι τόσο καλά... Κοίτα πώς μετατρέπει το κείμενό σου:
ΝΤεν εχει ελλινικα το ριμαντι. Και ντεν με αφινει να τα βαλω! :)

Ενώ το πρώτο: Δεν έχει ελληνικά το ρημάδι. Και δεν με αφήνει να τα βάλω!

Wraia afou exeis to ergaleio xrisimopoiise to kai diavase (an theleis) to keimeno pou egrapsa se greeklish.:rolleyes2

EmilofCrete
13-05-09, 09:24
wraia afou exeis to ergaleio xrisimopoiise to kai diavase (an theleis) to keimeno pou egrapsa se greeklish.:rolleyes2

Μπράβο ρε φίλε!
Δηλαδή αντί να το κάνεις εσύ και να ξεμπερδεύουμε, μας ''πετάς το μπαλλάκι'' για να ταλαιπωρούμαστε...
Νά 'σαι καλά!

Lemeshianos
13-05-09, 10:52
Μπράβο ρε φίλε!
Δηλαδή αντί να το κάνεις εσύ και να ξεμπερδεύουμε, μας ''πετάς το μπαλλάκι'' για να ταλαιπωρούμαστε...
Νά 'σαι καλά!

Epidi xefeugoume. Mexri stigmis ta greeklish epitrepontai sto forum. An thes na to sizitisoume kopiase sto topic pou vriskete katw apo tis eisigiseis
http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=278677

Oso mpalaki einai gia sena na to metafraseis to idio einai kai gia mena. Twra an eixe ellinikous xaraktires to rimadi, na to grapsw se ellinikous. Alla einai tromera spastiko na to grafeis mia fora, na to pernas apo ton metafrasti kai meta na trexeis me copy paste na diorthwneis xaraktires kai lexeis pou den metafrastikan swsta.

EmilofCrete
13-05-09, 14:52
ΟΚ Πάσο.
Και πολλά γράψαμε γι αυτό...

basia
19-05-09, 20:20
Mono gia klironomikes astheneies. Px Paidiki klironomiki leuxemia den therapeuete.
Therapeuete omws thalassemia kai alles morfes leuxemias

H symvatotita me aderfia einai sinithos arketa megalyteri. Den xreiazetai na einai 100% symvata. Edw yparxoun astheneis pou nosileuontai kai perimenoun gia deigma symvatotitas 50%. Otan den vriskeis kalyteri simvatotita, tote to 50% einai to oti kalytero mporeis na exeis.

Yparxei mia megali lista me astheneies pou mporei na therapeusei. Kai an skefteis oi ereunes se vlastokyttara exoun xekinisei prin merika xronia, tote einai ikanopoiitiko. Akomi pio endiaferon tha einai ta opoiadipote apotelesmata gia tis astheneies pou akoma prospathoun na therapeusoun kai kanoun ereunes. Thaumatourgo einai megali lexi alla sigoura na eisai 40 xronwn na sou diagnwsoun diaviti kai na exeis to mosxeuma epeidi edwsan 3000-4000 eurw oi goneis sou otan genithikes kai xana sta 20 sou einai poly simantiko.

To kostos einai mikro dioti vlastokyttara mporoun na lifthoun kai apo to aima enos atomou kai apo ton myelo twn ostwn. Omws einai epipones diadikasies kai pio dyskolo na mazepseis arketo arithmo vlastokyttarwn. Stin ousia tous dineis 1500 euro na sou apothikeusoun i to dineis se dimosia kai pali exeis arketes pithanotites na einai diathesimo an xreiastei. Apla me ta 1500 perneis mia "eggyisi" oti tha to exeis apoklistika esi. Den einai omws kati apokleistiko pou na dikaiologei na se xrewnei 15000. An theleis mporeis na mpeis kai stin diadikasia na paroun apo esena ton idio vlastokyttara. Ston kathena omws tha yparxei mia alliwsi se sygkrisi me ta vlastokyttara apo ton omfalio loro. Exoume perasei apo ena swro aktinovolies, tileorasi, kinita tilefwna, othoni ypologisti, aktinografies klp.

Oi idiwtikes den kanoun istosymvatotita dioti proorizete gia meli tis oikogeneias. Opws anefera pio panw ta pososta symvatotitas einai pio psila ap'oti anafereis. Oi dimosies kanoun dioti skopeuoun na to dwsoun se opoiodipote to xreiastei kai xreiazete na mpei se mia vasi dedomenwn. Ti tha kanoun kathe fora pou tous rwtoune an yparxei deigma katallilo gia ton x? Tha anoigoun oles tis dexamenes kai tha pairnoun deigma apo ola gia na kanoun exetasi an kapoio einai symvato gia na to dwsoun? Sinithws iparxei mia xrewsi pio psili apo 1500 an to xreiastei kapoios ektos tou doti.

Einai dwrean gia ton doti. An kapoios to xreiastei omws plirwnei to antitimo. Oi pleistes dimosies trapezes xrewnoun ena x poso pou sinithws einai psilo. Kai an to xreiasteis esi kai to exoun dwsei kai den yparxei simvatos dotis ti tha kaneis? Tha travas ta malia sou pou den to kratises se idiwtiki? Sigoura i idiwtiki trapeza einai "egwistiki" epilogi, alla prepei na skefteis gia poio logo theleis na to apothikeuseis.
An einai anidioteleis i skepsi sou tote i dimosia einai i katallili epilogi.
An apo tin alli skeftese prwta tin oikogeneia sou (opws paradexomai oti kanw kai egw) tote to apothikeueis se idiwtiki.

Ti ennoeis me nomiko plaisio kai atomika stoixeia? To afineis poly flou. Oles einai anagkasmenes na dwsoun stoixeia gia tis methodous tous kai na paroun egkrysi apo tin kyvernisi. Kai sinithws oi trapezes gia na proselkysoun ton "pelati" einai anagkasmenes na exoun diafora ISO, standards, anagnwriseis apo diethni institouta kai ena swro alla.

Sigoura tha itan isxyro alla tipota den sou eggyate symvatotita me ta deigmata tis dimosias i oti an xreiasteis to diko sou deigma, oti tha einai diathesimo.

Kai gia na kleisw, eidika an kaneis 2 paidia kai to apothikeuseis kai gia ta dyo tote oi pithanotites sou na therapeutoun astheneies opws i paidiki klironomiki leuxemia einai poly megales, dioti to deigma apo ena apo ta dyo paidia tha mporei na therapeusei to allo. Epomenos se megalo vathmo eisai kalymmenos apo ena akomi megalytero euros astheneiwn pou mporoun na therapeuthoun.

θα πιστευα οτι δουλευεις σε εταιρια φυλαξης.....αλλα σκεφτομαι καλοπροαιρετα και δεν το λεω.
:judge: οσον αφορα τα 1500 που θα ηταν15000 ειναι γιατι ομιλουμε για εκμεταλλευση και οχι για κοστος συντηρησης απο μερια των εταιριων
:judge: οσον αφορα το νομικο πλαισιο δεν ειναι γενικο αυτο που λεω αλλα ΤΕΛΕΙΩΣ ΘΟΛΟ το πλαισιο που κινουνται οι εταιριες και ΡΩΤΑΩ ΄...Τους
απαγορευει ο νομος να εκτελουν ιστοσυμβατοτητα σε δειγμα γονεα , χωρις να το ξερει ο ιδιος ...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ γιατι δεν υπαρχει νομικο πλαισιο που να περιοριζει ....χωρις να παω σε προσωπικα δεδομενα που προκυπτουν ...κτλ
:judge: επιμενω οτι για το ιδιο το παιδι ειναι αχρηστα (δειτε στατιστικα ...)
:judge: .....parxei mia megali lista me astheneies pou mporei na therapeusei. Kai an skefteis oi ereunes se vlastokyttara exoun xekinisei prin merika xronia, tote einai ikanopoiitiko. Akomi pio endiaferon tha einai ta opoiadipote apotelesmata gia tis astheneies pou akoma prospathoun na therapeusoun kai kanoun ereunes. αν το ανωτερω δεν παιζει με ανασφαλειες ...τοτε τι να πω....

καθε απαντηση ΔΕΚΤΗ με στοιχεια

Lemeshianos
22-05-09, 10:58
EmilofCrete to metafrasa mias kai einai megalo keimeno gia na min sas talaipwrw :)

Δουλεύω σε εταιρία προγραμματισμού. Απλά έψαξα παρα πολύ το θέμα, γιατί δεν μου αρέσει να με πιάνουν κορόιδο.

Αν σκεφτείς ότι το κόστος να "αγοράσεις" το δείγμα από δημοσια κλινική ξεπερνά κατά πολύ τα 1500-1800 τότε άλλοι μας εκμεταλλεύονται. Απλά δεν θέλω να μιλήσω αρνητικά για τις δημόσιες γιατί ίσως κάποιοι να μην έχουν την ευχέρεια να πάνε σε ιδιωτική.
Αυτά τα άτομα τα προτρέπω να το κάνουν στην δημοσια και αχρείαστο νάνε. Και σε περίπτωση που το χρειαστούν τους εύχομαι να είναι διαθέσιμο.
Αλλα και η δημοσια κλινική από κάπου πρέπει να καλύψει τα έξοδα της γιαυτο και το πουλάνε.

Και η ιδιωτική κλινική σίγουρα δεν λειτουργεί σαν μη κερδοφόρος οργανισμός. Και αυτοί θα βγάλουν το μισθό τους και τα έξοδα τους. Κανεις δεν ανοίγει επιχείρηση και να πουλάει το πρώην του σε τιμή κόστους. Γενικότερα όμως η τιμή είναι 1500-1800 διότι κανεις δεν θα δώσει 15000 για κάτι που μπορεί να μην χρειαστεί ποτε. Αν όμως κάποιος χρειαστεί βλαστοκύτταρα η όργανο, ποσα λεφτά θα είναι διαθετειμένος να δώσει για να σωθεί?

Για το νομικό πλαίσιο δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς.
Πάντως από την μητέρα παίρνουν δείγμα αίματος, όχι για ιστοσυμβατότητα αλλα σε περίπτωση που έχει κάποια μόλυνση, απορρίπτουν το δείγμα.

Όσο αφορά την ιστοσυμβατότητα, εδώ υπάρχει κόσμος που ψάχνει να βρει δοτη με συμβατότητα 50%. Έρευνες έχουν δείξει ότι η συμβατότητα μεταξύ αδερφιών είναι μεγαλύτερη του 50%.
Για τους γονείς η ιστοσυμβατότητα είναι 50% και για τα αδέρφια μεγαλύτερη.Με 70% οι γιατροί κάνουν μεταμοσχεύσεις με μικρά ποσοστά απόρριψης από τον οργανισμό.

Η λίστα από τα προβλήματα που αναφέρω έχει 2 κατηγοριες προβλημάτων:
Ασθένειες η οποιες δεν επηρεάζουν πολύ(πχ διαβήτης, υπάρχει ινσουλίνη και με προσεγμένη δίαιτα ζεις μια φυσιολογική ζωή) η που θα εμφανιστούν συνήθως όταν είσαι 70+ (parkinson, altsheimer κλπ) Ήδη η φαρμακευτικές θεραπείες μπορούν να σε κρατήσουν μέχρι να έρθει η ώρα σου να φύγεις από αλλα αιτια.

Η δεύτερη κατηγορια είναι προβλήματα που δημιουργούνται στον οργανισμό από εξωγενείς παράγοντες. Ένα είναι τα τραύματα στην σπονδυλική στήλη που προκαλούν παράλυση. Δεν έχουν ακόμη θεραπεύσει αυτό αλλα ούτε και εγγυούνται ότι θα θεραπευτεί με βλαστοκύτταρα. Κάνουν έρευνες και ελπίζουν. Και εγώ ελπίδα αγοράζω. Αν μου βγει δεν θα το ξέρω και εύχομαι ούτε εγώ ούτε κανεις άλλος να χρειαστεί να μάθουμε.

Στην τελική και απάτη να είναι, και τίποτα να μην θεραπεύεται 1500-1800 euro θα κλαίω. Εδώ κτυπάς το αμάξι σου και δίνεις τόσα να το φτιάξεις. Ένας μέτριος υπολογιστής τόσα κοστίζει. Μια έξοδος το μηνα λιγότερη για ένα χρόνο και να τα 1500.

Και αν τα λεφτά είναι το θέμα, κάντο σε δημοσια κλινική.

Και επειδή ζητάς στοιχεια εδώ μπορείς να διαβάσεις αρκετά από αμερικανικο κυβερνητικό site, για καρκίνο και βλαστοκύτταρα:
http://www.cancer.gov/cancertopics/understandingcancer/StemCells/allpages/print

Κάτι που θέλω να τονίσω είναι ότι συζήτηση κάνουμε εδώ. Είναι λάθος να λες του αλλου μην το κανεις και είναι αχρείαστο.
Αν θες να το κανεις για την οικογένεια σου μονο, κάντο σε ιδιωτική.
Αν θες να το προσφέρεις γενικότερα και σε περίπτωση που το χρειαστείς αν είναι εκεί ακόμη να το πάρεις, κανε το σε δημοσια. Ακόμη και αν πιστεύεις ότι δεν θα το χρειαστείς ποτε η ότι δεν αξίζει την φασαρία, πάλι κανε το σε δημοσια γιατί κάποιος άλλος μπορεί να το χρειαστεί.

Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα, με μαίες, με γυναικολόγους, με παιδιάτρους, με ιδιοκτητη τράπεζας. Δεν έχω βρει ένα άτομο που να μου πει μην το κανεις διότι είναι άχρηστο. Ακόμη και αν τα λεφτά για ιδιωτική φύλαξη είναι το πρόβλημα, δώσε το σε δημοσια είτε για σένα αν το χρειαστείς είτε για κάποιο άλλο που μπορεί να το χρειαστεί.

EmilofCrete
22-05-09, 12:04
Lemeshianos, σ' ευχαριστώ (εκ μέρους και άλλων, είμαι σίγουρος)!
Ήταν πολύ καλή κίνηση.:yes:

PP2005
28-05-09, 11:03
Κάτι που θέλω να τονίσω είναι ότι συζήτηση κάνουμε εδώ. Είναι λάθος να λες του αλλου μην το κανεις και είναι αχρείαστο.
Αν θες να το κανεις για την οικογένεια σου μονο, κάντο σε ιδιωτική.
Αν θες να το προσφέρεις γενικότερα και σε περίπτωση που το χρειαστείς αν είναι εκεί ακόμη να το πάρεις, κανε το σε δημοσια. Ακόμη και αν πιστεύεις ότι δεν θα το χρειαστείς ποτε η ότι δεν αξίζει την φασαρία, πάλι κανε το σε δημοσια γιατί κάποιος άλλος μπορεί να το χρειαστεί.

Έχω μιλήσει με αρκετά άτομα, με μαίες, με γυναικολόγους, με παιδιάτρους, με ιδιοκτητη τράπεζας. Δεν έχω βρει ένα άτομο που να μου πει μην το κανεις διότι είναι άχρηστο. Ακόμη και αν τα λεφτά για ιδιωτική φύλαξη είναι το πρόβλημα, δώσε το σε δημοσια είτε για σένα αν το χρειαστείς είτε για κάποιο άλλο που μπορεί να το χρειαστεί.

+1, συμφωνώ απόλυτα με όλο σου το ποστ, απλά έκανα quote το βασικό νόημα που νομίζω πρέπει να κρατήσει όποιος έχει μπει στη διαδικασία του τι θα κάνει.... δεν είναι ερώτημα ΑΝ θα το κάνει αλλά ΠΩΣ θα το κάνει.

Εμείς γεννήσαμε τον Ιανουάριο, είχαμε αποφασίσει από το καλοκαίρι οτι θα τα κρατήσουμε και απλά συζητούσαμε το αν θα πάνε σε ιδιωτική τράπεζα (1500+ ευρώ) ή στη δημόσια (περίπου 200-300 ευρώ)... Τελικά βρήκαμε μια προσφορά με 1200 από εταιρία που συνεργαζόταν με το γιατρό μας, ζητήσαμε και από την στενή μας οικογένεια χρήματα αντί για δώρα κοσμήματα (τι πιό άχρηστο για ένα μωρό???) και μαζευτήκανε αμέσως τα χρήματα.

EmilofCrete
31-05-09, 00:28
Παραθέτω πληροφορίες:

Τι είναι επιτέλους αυτά τα βλαστοκύτταρα και τι να κάνω;
Ο άνθρωπος, είναι προικισμένος από την φύση με μια ομάδα μαγικών κυττάρων, που ονομάζονται στελεχιαία κύτταρα (stem cells). Αυτά τα κύτταρα, είναι κυριολεκτικά μαγικά, γιατί εκτός από το να αναπαράγονται, έχουν τη δυνατότητα και να διαφοροποιούνται σε πιο εξειδικευμένα κύτταρα. Βλέπετblastocytes.jpgε είναι αρχέγονα κύτταρα, είναι δηλαδή μια μορφή προγόνων των υπόλοιπων κυττάρων, για αυτό και μπορούν να δημιουργήσουν κύτταρα διαφορετικών ιστών.

Έχουμε δύο είδη στελεχιαίων κυττάρων: τα βλαστοκύτταρα και τα ενήλικα στελεχιαία κύτταρα.

Τα βλαστοκύτταρα μπορούν να γεννήσουν οποιοδήποτε εμβρυικό ή ενήλικο κύτταρο. Προέρχονται από ένα τμήμα του εμβρύου πριν ακόμα αυτό βρει το δρόμο του για να εμφυτευτεί στη μήτρα, και σκοπό έχουν την δημιουργία μας.

Τα ενήλικα στελεχιαία κύτταρα είναι επίσης σημαντικά για την δημιουργία μας, η βασική τους όμως λειτουργία είναι η αποκατάσταση ή η αντικατάσταση κυττάρων σε διαφορετικά όργανα. Τα βρίσκουμε σε όργανα με μεγάλη αναπλαστική δυνατότητα όπως ο μυελός των οστών, το δέρμα και το επιθήλιο του εντέρου. Αν και έχουν πιο περιορισμένη δυνατότητα από τα βλαστοκύτταρα, παρόλα αυτά κάτω από ορισμένες συνθήκες μπορούν να «γεννήσουν» διαφορετικούς ιστούς. Πρακτικά δηλαδή, μπορούμε να πάρουμε στελεχιαία κύττταρα από μυελό των οστών και με το κατάλληλο μικροπεριβάλλον να δημιουργήσουμε καρδιακό ή ηπατικό. Οι ιδιότητες των παραπάνω κυττάρων, δηλαδή των στελεχιαίων, μπορούν να φανούν σωτήριες για διάφορες ασθένειες, είτε όταν ο δότης είναι ο ίδιος ο ασθενής (αυτόλογη μεταμόσχευση) είτε όταν ο δότης είναι διαφορετικός από τον ασθενή (ετερόλογη μmultiple_babies.jpgεταμόσχευση).

Βασικός περιορισμός στην πρώτη περίπτωση είναι η πιθανότητα επανεμφάνισης της νόσου, μια που τα κύτταρα είναι του ασθενούς. Με απλά λόγια, δεν έχει νόημα να μεταμοσχεύσεις τα δικά του βλαστοκύτταρα σε ένα παιδί με λευχαιμία, μεσογειακή αναιμία, ανοσοανεπάρκεια, ή κάποιο μεταβολικό νόσημα, διότι τα κύτταρα είναι με τον ίδιο τρόπο προγραμματισμένα και θα ξαναδημιουργήσουν την ασθένεια.

Στη δεύτερη περίπτωση, αυτή του διαφορετικού δότη, το πρόβλημα είναι η συμβατότητα. Κατά πόσο δηλαδή ο οργανισμός θα δεχθεί το μόσχευμα και το αντίστροφο. Δυστυχώς, ο μη συμβατός δότης, στην καλύτερη περίπτωση απλά δεν θα βοηθήσει σε τίποτα τον λήπτη, γιατί θα απορριφθεί το μόσχευμα. Στη χειρότερη όμως, κινδυνεύει να τον σκοτώσει (το μόσχευμα είναι δυνατό να «επιτίθεται» στον ασθενή).

Από τα παραπάνω γίνεται κατανοητό ότι ακόμα και αν έχουμε φυλάξει βλαστοκύτταρα για το παιδί μας, και στο μέλλον παρουσιάσει κάποια νόσο όπως για παράδειγμα λευχαιμία (είναι ο πιο συνηθισμένος παιδικός καρκίνος) ή κάποιο μεταβολικό νόσημα, που μπορεί να βοηθηθεί από μεταμόσχευση στελεχιαίων κυττάρων, τα δικά του κύτταρα δεν θα το βοηθήσουν(είναι προγραμματισμένα με τον ίδιο τρόπο).

Ίσως να σας γεννηθεί η απορία «δεν θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε κάποιο αδερφάκι του παιδιού;». Η πιθανότητα συμβατότητας μεταξύ δύο αδερφών είναι μόλις 25%. Εδώ να προσθέσω ότι εάν το παιδί ζυγίζει περισσότερο από 30 κιλά, τα βλαστοκύτταρα που έχουν συγκεντρωθεί από ένα άτομο μάλλον δεν φτάνουν.

Θα μου πείτε «και αν το παιδί μου πάθει κάτι που στο μέλλον η ιατρική θα μπορεί να το διορθώσει με αυτόλογη μεταμόσχευση (των δικών του βλαστοκυττάρων);». Όντως, όλα δείχνουν ότι στο μέλλον, εάν μετά από κάποιο ατύχημα χάσουμε κάποιο όργανό μας (όπως το συκώτι, τον σπλήνα ή το νεφρό), ή πάθει βλάβη κάποιος ιστός μας (όπως καρδιακός ή εγκεφαλικός μετά από έμφραγμα ή εγκεφαλικό), θα μπορούμε να το «διορθώνουμε» με στελεχιαία κύτταρα του ίδιου του ασθενή. Αυτά τα κύτταρα μπορούμε κάλλιστα να τα καλλιεργήσουμε από τον μυελό των οστών του. Από την άλλη, γνωρίζοντας την ιστοσυμβατότητα, μπορούμε πολύ πιο γρήγορα να χρησιμοποιήσουμε φυλαγμένα κύτταρα από άλλο ή άλλους δότες βλαστοκυττάρων, μια που μην ξεχνάτε ότι μπορεί να μην φτάνουν τα κύτταρα από έναν μόνο δότη.

Τέλος, αξίζει να γνωρίζετε ότι, ακόμα και αν η συλλογή των βλαστοκυττάρων γίνει από εξειδικευμένο προσωπικό και υπό ιδανικές συνθήκες, τελικά μόλις γύρω στο 30% των δειγμάτων είναι κατάλληλο. Όταν για κάθε δείγμα που φυλάσσεται ιδιωτικά, η ιδιωτική επιχείρηση αμείβεται με χιλιάδες ευρώ, τι πιθανότητες πιστεύετε ότι υπάρχουν να σας ενημερώσουν για την ακαταλληλότητα του δείγματος και τελικά να μην το αποθηκεύσουν, επιστρέφοντας τα χρήματά σας;

Συμπερασματικά:

Η πιθανότητα να χρησιμοποιηθεί ομφαλικό αίμα, φυλαγμένο ιδιωτικά, από οικογένεια χωρίς γνωστή νόσο, που δυνητικά θεραπεύεται με μεταμόσχευση αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων είναι εξαιρετικά μικρή (δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση στη διεθνή βιβλιογραφία). Από την άλλη, οι πιθανότητες το δείγμα που φυλάχθηκε (με σημαντικό οικονομικό κόστος) να είναι ακατάλληλο είναι μεγάλες.

Η φύλαξη ομφαλικού αίματος σε δημόσια τράπεζα, ή μάλλον πιο σωστά η δωρεά του, αφενός μπορεί να δώσει την δυνατότητα άμεσα να σωθεί ένας συνάνθρωπος μας και αφετέρου προσφέρει την μελλοντική δυνατότητα στο παιδί μας, να σωθεί από συμβατό μόσχευμα ή ακόμα και μοσχεύματα, από όλο τον πλανήτη. Να ξανατονίσω εδώ, ότι η πιθανότητα ομφαλικό αίμα να είναι συμβατό όταν αυτό προέρχεται από τον αδερφό μας είναι μόλις 25%, ότι μόλις ένα στα τρία δείγματα είναι κατάλληλο και ότι τέλος για έναν ασθενή που ζυγίζει περισσότερο από 30 κιλά, συνήθως δεν αρκεί το μόσχευμα από μόνο έναν δότη.

Σκεφτείτε απλά, εάν όλοι φυλάγαμε ατομικά ή έστω οικογενειακά το ομφαλικό αίμα, οι πιθανότητες τελικά να το χρησιμοποιήσουμε είναι θα ήταν μηδαμινές, ενώ εάν όλοι το δωρίζαμε, θα αυξάναμε σημαντικά και χωρίς κανένα κόστοας τις πιθανότητες να βρεθεί και για εμάς και τα παιδιά μας κατάλληλο μόσχευμα όταν θα το έχουμε πραγματικά ανάγκη.

Για να επικοινωνήσετε με την ελληνική δημόσια τράπεζα συλλογής ομφαλικού αίματος καλέστε

Πρωινές ώρες 2106597697

Απόγευμα 3-9μμ 6986576324

Νομίζω ότι θα βρείτε πολύ χρήσιμες πληροφορίες και στο κείμενο «Βλαστοκύτταρα, που κρύβεται η αλήθεια και που η εκμετάλλευση;», στο τμήμα "Επικαιρότητα", που είναι αναδημοσίευσης ενός διαφωτιστικού άρθρου από τον Κο Δημήτρη Αναγνωστάκη Καθηγητή Παιδιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών , που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Παιδί, Υγεία & Ανατροφή, τεύχος 47 Δεκέμβριος 2008 - Φεβρουάριος 2009..

Παιδιατρικό Ιατρείο Ρεθύμνου | Νίκος Βαράκης - Παιδίατρος - Τι είναι επιτέλους αυτά τα βλαστοκύτταρα και τι να κάνω; (31 may 2009)

http://www.paidiatre.gr/portal/content/view/297/234/

http://snipurl.com/j3u1e

Βλαστοκύτταρα, που κρύβεται η αλήθεια και που η εκμετάλλευση;

«Αν θέλεις (για κάποιους γονείς «αν μπορείς») πλήρωσε τώρα, και πιθανά σώσε το παιδί σου αύριο!»

Ο γονιός, που συνήθως δεν είναι ειδικός, καλείται να πάρει μια δύσκολη απόφαση. Το δίλλημα αγγίζει τα όρια του ηθικού. Όντας εκτός από παιδίατρος και γονιός, καταθέτω την προσωπική μου επιστημονική άποψη, ελπίζοντας να σας βοηθήσω να πάρετε την σωστή απόφαση.

Όπως εξηγώ αναλυτικά, απαντώντας στην ερώτηση «Τι είναι επιτέλους αυτά τα βλαστοκύτταρα και τι να κάνω;» (στο "Συχνά με ρωτούν"), είμαι υπέρ της φύλαξης ομφαλικού αίματος, όχι όμως σε ιδιωτική αλλά σε δημόσια τράπεζα.

Ακολουθεί ένα διαφωτιστικό άρθρο από τον Κο Δημήτρη Αναγνωστάκη Καθηγητή Παιδιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών , που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Παιδί, Υγεία & Ανατροφή, τεύχος 47 Δεκέμβριος 2008 - Φεβρουάριος 2009.
Αίμα από τον πλακούντα που φυλάσσεται στις τράπεζες βλαστοκυττάρων:
Θαυματουργό φάρμακο ή κερδοσκοπικό εμπόριο ελπίδας;

Εδώ και αρκετά χρόνια οι ειδικοί γιατροί είχαν καταφέρει να αντιμετωπίσουν ικανοποιητικά αρκετblastocytes.jpgά νοσήματα του αίματος (π.χ. λευχαιμίες) και γενικά νοσήματα (π.χ. μεσογειακή αναιμία) με τη λεγόμενη μεταμόσχευση στους ασθενείς μυελού των οστών που είχαν πάρει από υγιείς «δότες».

Η επιτυχία της μεταμόσχευσης οφείλεται στο γεγονός ότι στον μυελό των οστών από υγιείς δότες υπάρχουν πολλά ειδικά κύτταρα (τα λεγόμενα αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα ΑΑΚ), τα οποία πολλαπλασιάζονται γρήγορα και που μεταμοσχευόμενα, ύστερα από κατάλληλη διαδικασία στον ασθενή-λήπτη, συντελούν στην αποκατάσταση της λειτουργίας του δικού του μυελού των οστών που ανεπαρκεί. Μερικά από τα νοσήματα που αντιμετωπίζονται με μεταμόσχευση ΑΑΚ φαίνονται στον πίνακα 1.

Πίνακας 1 Νοσήματα που αντιμετωπίζονται με μεταμόσχευση ΑΑΚ

Αιματολογικά Γενετικά Νεοπλασματικά

Απλαστική αναιμία Πρωτοπαθείς ανοσοανεπάρκειες Νευροβλάστωμα

Λευχαιμίες Μεσογειακή αναιμία

Μυελοδυσπλασίες Δρεπανοκυτταρική αναιμία

Λέμφωμα Αναιμία fanconi

Μέχρι πριν από δύο δεκαετίες, αποκλειστική πηγή ΑΑΚ ήταν ο μυελός των οστών από υγιείς εθελοντές ενήλικους δότες. Το 1974, στο έγκυρο επιστημονικό περιοδικό «blood» δημοσιεύθηκε μελέτη, η οποία υποστήριζε ότι το αίμα του νεογνού, και κυρίως το αίμα του ομφάλιου λώρου και του πλακούντα, αυτό που ονομάζεται ομφαλο-πλακουντιακό αίμα (ΟΠΑ) περιέχει μεγάλο αριθμό ΑΑΚ. Έτσι άρχισε εντατική έρευνα πάνω στην ιδιότητα αυτή του αίματος του ομφάλιου λώρου, η οποία κατέληξε το 1988 στην πρώτη επιτυχημένη μεταμόσχευση σε μικρό ασθενή με μια σοβαρή αναιμία (αναιμία fanconi) από ομφαλικό αίμα του συμβατού αδερφού του.

Έκτοτε οι εξελίξεις υπήρξαν ραγδαίες και κατέδειξαν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τα πλεονεκτήματα των ΑΑΚ του ΟΠΑ σε σχέση με τα αντίστοιχα κύτταρα από τον μυελό των οστών που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα για μεταμόσχευση.

Έτσι τα ΑΑΚ του ΟΠΑ:

1. Είναι πιο νεαρά και άωρα κύτταρα και, επομένως, επιζούν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

2. Πολλαπλασιάζονται εκατοντάδες φορές περισσότερο από τα κύτταρα του μυελού των οστών και

3.Επειδή είναι άωρα, έχουν μικρότερη αντιγονικότητα, που σημαίνει μικρότερη πιθανότητα να «απορριφθούν» από τον λήπτη.

Επιπλέον, το ΟΠΑ έχει τρία ακόμα σημαντικά πλεονεκτήματα:

1. Συλλέγεται σχετικά εύκολα, χωρίς κανένα κίνδυνο ή ταλαιπωρία για τον δότη.

2. Εφόσον προηγουμένως έχει ελεγχθεί η έγκυος που θα δώσει το ΟΠΑ, ο κίνδυνος μετάδοσης νόσων είναι ανύπαρκτος.

3. Εφόσον τα κύτταρα του ΟΠΑ έχουν σχετικά μειωμένη αντιγονικότητα, δεν απαιτείται πλήρης συμβατότητα μεταξύ δότη και λήπτη, προϋπόθεση απολύτως απαραίτητη στη μεταμόσχευση μυελού των οστών.

Τα παραπάνω οδήγησαν στην παραδοχή ότι το ΟΠΑ αποτελεί σημαντική εναλλακτική πηγή ΑΑΚ για μεταμόσχευση, αντί των κυττάρων από τον μυελό των οστών. Και η παραδοχή αυτή με τη σειρά της οδήγησε στην ανάγκη δημιουργίας χώρων φύλαξης του ΟΠΑ. Έτσι δημιουργήθηκαν οι λεγόμενες τράπεζες ΟΠΑ ή, όπως κακώς ονομάζονται, τράπεζες βλαστοκυττάρων.

Οι τράπεζες αυτές διακρίνονται σε δημόσιες και ιδιωτικές. Στις δημόσιες φυλάσσεται ανώνυμα το ΟΠΑ που δόθηκε από διάφορους δότες. Το αίμα αυτό δίνεται δωρεάν σε όποιο άτομο το έχει ανάγκη σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Αντίθετα, στις ιδιωτικές φυλάσσεται ΟΠΑ-έπειτα από πληρωμή των γονέων- για «ιδία» χρήση εντός της οικογένειας.

Οι πρώτες τράπεζες ιδρύθηκαν πριν από 20 περίπου χρόνια στις ΗΠΑ, στην Ιταλία και αλλnewborn.placentajpg.jpgού. Στη χώρα μας, η πρώτη δημόσια τράπεζα άρχισε να λειτουργεί το 2004 και αποτελεί επιστημονική και ανθρωπιστική προσφορά του ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Η τράπεζα αυτή συνεργάζεται στενά με το μαιευτήριο Μ. Ηλιάδη και το Μαιευτικό Τμήμα του Νοσοκομείου «Αττικό» και επιπλέον δέχεται αίμα από οποιοδήποτε μαιευτήριο –δημόσιο ή ιδιωτικό- από κάθε πόλη της Ελλάδος, αφού έχει προηγηθεί συνεννόηση. Για τη σωστή συλλογή του αίματος αποστέλλεται στον υπεύθυνο μαιευτήρα το κατάλληλο υλικό (σάκος συλλογής κ.α.) με σαφείς οδηγίες για τη σωστή λήψη, τη συντήρηση και την κατάλληλη μεταφορά του υλικού.

Διευθύντρια της Τράπεζας αυτής είναι η κ. Σταυροπούλου – Γκιόκα και τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι 210... και 694..., όπου δίνονται πρόθυμα πληροφορίες κάθε εργάσιμη μέρα 11.00-13.00.

Οι λειτουργίες μιας σωστής τράπεζας ΟΠΑ αναγράφονται στον πίνακα 2.

Πίνακας 2 Οι λειτουργίες της Τράπεζας ΟΠΑ συνίστανται:

1.Στην ενημέρωση και τον έλεγχο των μητέρων (ιστορικό, έλεγχος για ιογενείς κυρίως λοιμώξεις, π.χ. ηπατίτιδα Β).

2.Στη συλλογή μονάδων ΟΠΑ (γίνεται μετά τον τοκετό και τη διατομή του ομφάλιου λώρου-ποσότητα που συλλέγεται συνήθως 80-120ml).

3.Στον έλεγχο της καταλληλότητας της μονάδας (κατάλληλη αν περιέχεi >2.0x107 aak/kg αίματος).

4.Στον έλεγχο της μονάδας για λοίμωξη και στην τυποποίηση των αντιγόνων hla.

5.Στην κρυοσυντήρηση (τελικά το ΟΠΑ συντηρείται στους –196°c σε υγρό άζωτο).

Πρέπει να τονιστεί η ανάγκη για έλεγχο της καταλληλότητας της μονάδας που συλλέχθηκε. Κατάλληλη θεωρείται η μονάδα που περιέχει ικανοποιητικό αριθμό ΑΑΚ (>2, 0x107 ΑΑΚ ανά kg αίματος).

Η παγκόσμια πρακτική αλλά και η ελληνική έχει δείξει ότι 60-70% των μονάδων που συλλέγονται δεν έχουν ικανοποιητικό αριθμό ΑΑΚ, επομένως είναι ακατάλληλες και δεν οδηγούνται στο επόμενη στάδιο, την κρυοσυντήρηση.

Όσον αφορά την κρυοσυντήρηση, σημειώνεται ότι είναι μια πολύπλοκη και ιδιαίτερα απαιτητική διαδικασία, κατά την οποία το ΟΠΑ σε διάφορες φάσεις ψύχεται σταδιακά, ώστε τελικά να φτάσει στου -196°c, όπου και συντηρείται.

Υπολογίζεται ότι, εάν το ΟΠΑ συντηρηθεί σωστά, είναι κατάλληλο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 20 χρόνια από τη συλλογή του.

Η χρήση του ΟΠΑ για μεταμόσχευση παρουσιάζει αύξηση διεθνώς. Στη χώρα μας, στην ειδική μονάδα για παιδιά του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία», στα 15 χρόνια λειτουργίας της, έχουν γίνει 430 μεταμοσχεύσεις ΑΑΚ. Από αυτές οι 23 έγιναν με χρήση ΟΠΑ σε παιδιά ηλικίας μικρότερης των 15 ετών.

Τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων ήταν πολύ καλά (σε περιπτώσεις μεσογειακής αναιμίας) μέχρι ικανοποιητικά (σε περιπτώσεις λευχαιμίας).

Τα στοιχεία αυτά μου δόθηκαν με μεγάλη προθυμία από τον κ. Στέλιο Γραφάκο, διευθυντή της Μονάδας Μεταμόσχευσης στο Νοσοκομείο Παίδων "Αγία Σοφία", τον οποίο και ευχαριστώ.

Όπως φαίνεται από τα παραπάνω, και στην Ελλάδα γίνονται τέτοιες μεταμοσχεύσεις, και μάλιστα με επιτυχία που συγκρίνεται με την αντίστοιχη σημαντικών κέντρων του εξωτερικού.

Πού υπάρχει, λοιπόν, το πρόβλημα και γιατί η έγκυος αντιμετωπίζει δίλημμα;

Το πρόβλημα βρίσκεται στην ύπαρξη των ιδιωτικών τραπεζών φύλαξης του αίματος, δηλ. στις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων. Η ιδιωτική φύλαξη στις τράπεζες αυτές αποτελεί απόφαση αρκετών γονέων, οι οποίοι –κατακλυζόμενοι από όμορφα πολύχρωμα φυλλάδια στους χώρους αναμονής των διαφόρων μαιευτηρίων- θεωρούν ότι με την ιδιωτική φύλαξη προσφέρουν μία «βιολογική» ασφάλεια στο παιδί τους.

Δυστυχώς γι' αυτούς, τα πράγματα δεν είναι έτσι, όπως προκύπτει τόσο από βιβλιογραφικά δεδομένα όσο και από αξιόπιστους επιστημονικούς φορείς που έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Καταρχήν, πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι από τα νοσήματα τα οποία μπορούν να αντιμετωπιστούν με μεταμόσχευση ΑΑΚ (βλέπε πίνακα 1) πολύ λίγα αντιμετωπίζονται με τη λεγόμενη αυτόλογη μεταμόσχευση, δηλαδή με μεταμόσχευση από κύτταρα του ιδίου ατόμου που τα παραχώρησε. Με άλλα λόγια, το ΟΠΑ που «έδωσε» για φύλαξη ένα παιδί μόνο σπάνια θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά από το ίδιο παιδί. Φυσικά το αίμα αυτό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλο μέλος της οικογένειάς του (ετερόλογη μεταμόσχευση).

Στον πίνακα 3 φαίνονται οι ενδείξεις για αυτόλογη και ετερόλογη μεταμόσχευση ΑΑΚ.

Πίνακας 3 Ενδείξεις για αυτόλογη και ετερόλογη μεταμόσχευση

Νόσος Ετερόλογη Αυτόλογη

Λευχαιμία Αποτελεσματική Αμφιλεγόμενη

Λέμφωμα Αποτελεσματική Αμφιλεγόμενη

Απλαστική αναιμία Αποτελεσματική Δεν ενδείκνυται

Αιμοσφαιρινοπάθειες Αποτελεσματική Δεν ενδείκνυται

Μεταβολικά νοσήματα Αμφιλεγόμενη Δεν ενδείκνυται

Συμπερασματικά τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα καταλήγουν στις παρακάτω διαπιστώσεις (netcord 4th edition febr.2008):

1. Η πιθανότητα να χρειαστεί ένα παιδί τα δικά του αποθηκευμένα κύτταρα του ΟΠΑ για μελλοντική μεταμόσχευση εκτιμάται ότι είναι 1:100.000 έως 1:200.000.

2. Μέχρι σήμερα έχει χρειαστεί να γίνουν διεθνώς ελάχιστες αυτόλογες μεταμοσχεύσεις ΟΠΑ από «ιδιωτική» φύλαξη.

3. Η ιδιωτική φύλαξη είναι αποδεκτή μόνο για οικογένειες με σπάνια νοσήματα ή για οικογένειες με ανάγκη άμεσα διαθέσιμου ΟΠΑ σε κάποιο μέλος της οικογένειας.

Επιπλέον το κόστος λειτουργίας των τραπεζών συντήρησης ΟΠΑ είναι πολύ υψηλό και έτσι δημιουργούνται εύλογα ερωτήματα για το κατά πόσον οι ιδιωτικές αυτές τράπεζες, οι οποίες ασφαλώς λplacenta.jpgειτουργούν με γνώμονα το κέρδος, είναι σε θέση να συλλέξουν, να κατεργαστούν και να συντηρήσουν σωστά το ΟΠΑ ώστε να είναι κατάλληλο να χρησιμοποιηθεί όταν και εφόσον χρειασθεί.

Για τους λόγους αυτούς, ύστερα από αίτημα του τότε προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Ρομάνο Πρόντι, η αρμόδια Ομάδα Ηθικής και Δεοντολογίας της Ε.Ε. γνωμοδότησε το 2004 με πολύ κομψό τρόπο ότι «Οι τράπεζες αυτές (δηλαδή οι ιδιωτικές) υπόσχονται περισσότερα απ' ό,τι μπορούν να πραγματοποιήσουν. Οι δραστηριότητες τέτοιου είδους τραπεζών εγείρουν σοβαρές ηθικές επικρίσεις».

Τέλος, ένας άλλος κίνδυνος που κρύβεται πίσω από τις ιδιωτικές αυτές τράπεζες είναι ότι η ανάπτυξή τους αναστέλλει, κατά κάποιο τρόπο, τη λειτουργία των δημόσιων τραπεζών και στερεί από τα κοινωφελή ιδρύματα μοσχεύματα που θα ήταν απολύτως απαραίτητα για τη σωτηρία ασθενών.

Για τούτο, η σημερινή θέση των αρμόδιων επιστημονικών φορέων είναι:

•ΝΑΙ στη φύλαξη του ΟΠΑ στις δημόσιες τράπεζες.

•ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ στις ιδιωτικές τράπεζες

Παιδιατρικό Ιατρείο Ρεθύμνου | Νίκος Βαράκης - Παιδίατρος - Βλαστοκύτταρα, που κρύβεται η αλήθεια και που η εκμετάλλευση; (31 may 2009)

http://www.paidiatre.gr/portal/content/view/296/304/

http://snipurl.com/j3tqh

shadowcris
31-05-09, 10:29
δεν μπορούν να κάνουν και πολλά επειδή η ποσότητα τους είναι μικρή

Lemeshianos
01-06-09, 09:57
An kai den vlepw to arthro pio panw na einai "anexartito", den thelw na grapsw perissotera gia na min epireasw kapoion stin epilogi pou tha kanei.

To mono pou tha pw einai oti ta pleista anexartita sites anaferoun oti den yparxei swsti kai lathos epilogi.

Episis an kapoios thelei perissoteres plirofories, mporw na tou dwsw kapoia links kai arthra pou exw mazepsei kai me voithisan na parw tin diki mou apofasi.

paludesnackbar
01-06-09, 16:06
nai

zuperlakis
14-06-09, 23:01
Τα βλαστοκύτταρα στη μάχη κατά της ανδρικής υπογονιμότητας

Τα βλαστοκύτταρα ετοιμάζονται να ρίξουν τώρα στη μάχη κατά της ανδρικής υπογονιμότητας οι ειδικοί επιστήμονες μετά τα επιτυχή πειράματα, που άρχισαν στις αρχές της δεκαετίας και συνεχίζονται σε διάφορα εργαστήρια ανά τον κόσμο, με στόχο να υπάρξει δυνατότητα ανάπτυξης κυττάρων της σπερματικής σειράς και τελικά σπερματοζωαρίων από βλαστικά κύτταρα.

Από τα δύο είδη βλαστικών κυττάρων, τα εμβρυικά (Embryonic Stem Cells &150; ESC) και τα σωματικά ή ενηλίκων (Adult Stem Cells &150; ASC), που χρησιμοποιούνται στα πειράματα, επιτεύχθηκε για πρώτη φορά το 2003 διαφοροποίηση των εμβρυϊκών βλαστικών κυττάρων (ESC) σε άρρενα γεννητικά κύτταρα in vitro.

Το 2006 σπερματοζωάρια από εμβρυϊκά βλαστικά κύτταρα (ESC) πέτυχαν μικρογονιμοποίηση και τελική ανάπτυξη εμβρύου σε ποντίκια.

Το 2006 για πρώτη φορά αποδεικνύεται σε ποντικούς, η διαφοροποίηση βλαστικών κυττάρων του μυελού των οστών (ASC) σε άρρενα γεννητικά κύτταρα.

To 2007 αντίστοιχα ευρήματα ανακοινώνονται και σε άνδρες.

Πειράματα σε επίμυς έδωσαν ελπιδοφόρα αποτελέσματα στην αντιμετώπιση της νευρογενούς στυτικής δυσλειτουργίας.

Πολύ πρόσφατα, αναπτύσσονται μέθοδοι με το ερώτημα εάν τα βλαστικά κύτταρα από τον λιπώδη ιστό μπορούν να διαφοροποιηθούν προς κύτταρα της σπερματογένεσης.

Οι ανακοινώσεις αυτές έγιναν σε συνέντευξη τύπου από τον καθηγητή μαιευτικής-γυναικολογίας και ανθρώπινης αναπαραγωγής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Βασίλειο Ταρλατζή, τον καθηγητή ενδοκρινολογίας-ενδοκρινολογίας αναπαραγωγής Ιωάννη Παπαδήμα και τον επίκουρο καθηγητή ενδοκρινολογίας αναπαραγωγής Δημήτριο Γουλή με την ευκαιρία του επιστημονικού συμποσίου «Ενδοκρινολογία αναπαραγωγής: Θέματα αιχμής στη γυναίκα και τον άνδρα», που θα πραγματοποιηθεί στις 12 και 13 Ιουνίου 2009 στο συνεδριακό κέντρο του ξενοδοχείου Hyatt Regency.

Η υπογονιμότητα, τόνισαν οι ομιλητές, είναι συχνό πρόβλημα, καθώς ταλανίζει το 17% περίπου των ζευγαριών. Με αυτά τα δεδομένα, η υπογονιμότητα αφορά στην Ελλάδα 200.000, περίπου, ζευγάρια. Ορίζεται ως η μη επίτευξη εγκυμοσύνης μέσα σε διάστημα ενός έτους μετά από συστηματικές επαφές. Ουσιαστικά, η υπογονιμότητα αποτελεί ένα ευρύ φάσμα που εκτείνεται από εκείνες τις περιπτώσεις, όπου είναι εντελώς αδύνατη η αυτόματη επίτευξη εγκυμοσύνης οι οποίες ορίζονται ως στειρότητα, έως τις περιπτώσεις όπου το μόνο που απαιτείται είναι ένα μικρό επιπρόσθετο χρονικό περιθώριο.

Στο 30%, περίπου, των περιπτώσεων το πρόβλημα εντοπίζεται αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο, στον άνδρα, στο 40% στη γυναίκα, ενώ στο 30% οφείλεται σε μικτά αίτια. Όπως γίνεται φανερό, η συνύπαρξη παραγόντων υπογονιμότητας στον άνδρα και τη γυναίκα είναι πολύ συχνή. Γι' αυτόν το λόγο, το ζευγάρι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ενιαία μονάδα.

Συχνό αίτιο υπογονιμότητας στη γυναίκα αποτελούν οι διαταραχές της ωοθυλακιορρηξίας. Στον άνδρα αντίστοιχα αίτια είναι η ιδιοπαθής ανεπάρκεια του σπερματικού επιθηλίου, η κιρσοκήλη και οι λοιμώξεις των επικουρικών γεννητικών αδένων, όπως αυτές του προστάτη και των σπερματοδόχων κύστεων.

Η πιθανή σχέση μεταξύ περιβάλλοντος και υπογονιμότητας έχει λάβει, κατά καιρούς μεγάλη δημοσιότητα. Ασφαλώς, υπάρχει εγγενής δυσκολία στην έρευνα επιβλαβών παραγόντων, όπως το κάπνισμα, καθώς δεν είναι δυνατόν, για λόγους ηθικής, να διεξαχθούν τυχαιοποιημένες μελέτες. Όσο υπάρχουν ενδείξεις, αλλά όχι ακόμη αποδείξεις, για μια σειρά από παράγοντες του περιβάλλοντος, καλό θα είναι η έκθεση σε αυτούς να αποφεύγεται, στο μέτρο του δυνατού.

Σε κάθε περίπτωση, η επιστημονική κοινότητα έχει στρέψει την προσοχή της σε πιθανούς αιτιολογικούς παράγοντες, όπως:

* Θερμότητα: η συνεχής επαγγελματική έκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να επηρεάσει το σπέρμα που ήδη έχει κάποια βλάβη
* Ιονίζουσα ακτινοβολία: μη ιονίζουσα ακτινοβολία, ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία
* Χημικές ουσίες: εντομοκτόνα, βαρέα μέταλλα (μόλυβδος: μπαταρίες, βαφές, τυπογραφία, υδράργυρος: οδοντιατρική)
* Οιστρογόνα του περιβάλλοντος: προκαλούν ελάττωση της ποιότητας του σπέρματος και αύξηση της συχνότητας των συγγενών διαμαρτιών
* Ξενο-οιστρογόνα: φυσικά οιστρογόνα σε τροφές (σόγια)/συνθετικά οιστρογόνα (εντομοκτόνα)

Σε μια μετα-ανάλυση συγκεντρώθηκαν 61 δημοσιεύσεις σχετικά με την ποιότητα του σπέρματος, που κάλυπταν το χρονικό διάστημα 1938-1990. Οι ερευνητές διαπίστωσαν ελάττωση της ποιότητας του σπέρματος κατά τα τελευταία 50 έτη και διατύπωσαν την άποψη, ότι περιβαλλοντικοί παράγοντες ευθύνονται γι&146; αυτό το φαινόμενο.

Η διερεύνηση της ανδρικής υπογονιμότητας αποτελεί ταχέως εξελισσόμενο πεδίο της Κλινικής Ανδρολογίας, ιδιαίτερα κατά την τελευταία πενταετία. Η διαγνωστική μελέτη του υπογόνιμου άνδρα για να θεωρείται ολοκληρωμένη δεν θα πρέπει να βασίζεται μόνο στο σπερμοδιάγραμμα, αλλά να περιλαμβάνει επίσης τη λήψη ιστορικού, την κλινική εξέταση και τον πλήρη εργαστηριακό έλεγχο.

Η σύγχρονη εργαστηριακή προσέγγιση περιλαμβάνει μια σειρά σπερμοδιαγραμμάτων, τον υπερηχογραφικό έλεγχο, το βασικό ορμονικό έλεγχο, τον ειδικό ορμονικό έλεγχο, τη βιοψία όρχεων και το γενετικό έλεγχο.

Η εισαγωγή μεθόδων, όπως η βιοψία των όρχεων με λεπτή βελόνη έχει αλλάξει σημαντικά τη διαγνωστική προσέγγιση της ανδρικής υπογονιμότητας. Η μέθοδος αυτή εκτελείται συστηματικά στο νοσοκομείο «Παπαγεωργίου» από τη Μονάδα Ενδοκρινολογίας Αναπαραγωγής της Α' Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής ΑΠΘ με την πολύτιμη συνδρομή των τμημάτων της Μικροβιολογίας και της Κυτταρολογίας αντίστοιχα.

Στο συ΅πόσιο αυτό θα συζητηθούν σύγχρονα θέ΅ατα αιχ΅ής που αφορούν την Ενδοκρινολογία της Αναπαραγωγής στη γυναίκα και στον άνδρα, από ξένους και Έλληνες ο΅ιλητές καταξιω΅ένους στα επί μέρους επιλεγ΅ένα γνωστικά αντικεί΅ενα, όπως για παράδειγ΅α οι διαταραχές της ωοθυλακιορρηξίας και της σπερ΅ατογένεσης, ο υπογοναδισ΅ός, η ε΅΅ηνόπαυση, η σεξουαλική δυσλειτουργία στη γυναίκα και στον άνδρα, η ορ΅ονική αντισύλληψη και τα μεταβολικά νοσή΅ατα που επηρεάζουν την αναπαραγωγή.

Η επιστη΅ονική αυτή προσπάθεια απευθύνεται σε ευρύ φάσ΅α διαφόρων ειδικοτήτων που ασχολούνται κλινικά και ερευνητικά ΅ε θέ΅ατα που άπτονται της Ενδοκρινολογίας της Αναπαραγωγής.

Κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης (Παρασκευή 12 Ιουνίου 2009, ώρα 20:00 μ.μ.) θα λάβει χώρα τιμητική εκδήλωση για τον καθηγητή Ιωάννη Παπαδήμα, με την ευκαιρία της αποχώρησής του από το ΑΠΘ.

grafistas
08-07-09, 12:41
an den se problimatizei to poso na to kaneis!!!!

gia kalo einai kai kathe xrono tha einai gia perissotera pramata!!!

Σωστα!

mariangel
23-09-09, 17:45
Τι γνώμη έχετε για τα βλαστοκύτταρα;
Εχετε φυλάξει βλαστοκύτταρα του μωρού σας; Αν ναι, σε ιδιωτική ή δημόσια τράπεζα;
Ξέρετε αν αληθεύει ότι τα βλαστοκύτταρα του δε μπορει να τα χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί παρά μόνο ίσως οι συγγενείς του αν είναι συμβατοί;

Katerina®
23-09-09, 23:09
Νομίζω ότι είναι από τα μεγάλα βήματα που έκανε η επιστήμη.
Δυστυχώς εγώ δεν κράτησα βλαστοκύτταρα των παιδιών μου διότι τότε δεν είχαν ακουστεί ακόμα.
Νομίζω πάντως πως και το ίδιο παιδί μπορεί να τα χρησιμοποιήσει χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρη.

O.Y.K. 3
24-09-09, 13:22
genise i gineka mou prin 19 mines tin korakla mas blastokitara kratisa gia 1500 eyro gia 20 XRONIA sto maieytirio mesa sto iaso iparxi i "KRIOBANKS" eteria pou ta diaxirizete sto ipogio kai pernoun digma to eksetazoun kai sou stelnoun ta simbolea spiti. axriasta na einai pantos ta 1500 oute kan ta skeftika

kai einai simbata sto pedi 100% stous goneis peripou 70% kai sta alla meli (adelfia) peripou
50% ta pososta panta kata prosegkisi

psavas
02-10-09, 12:10
Και εμείς με την γυναίκα μου το είχαμε ψάξει για τα βλαστοκύταρα και είχαμε αποφασίσει αλλά δυστηχώς τα μικρά ήρθαν ξαφνικά 2 μήνες νωρίτερα και δεν μπορέσαμε να ολοκλήρώσουμε την διαδικασία.
Απ' ότι έχω μάθει όμως γι'αυτούς που ενδιαφέρονται και δεν πρόλαβαν να συλλέξουν βλαστοκύτταρα στην γέννα, μπορούν να το κάνουν με τα πρώτα δοντάκια που θα αλλαξουν τα παιδιά. Μπορούν απ' ότι ξέρω να συλλέξουν και απο εκεί βλαστοκύτταρα πλέον.

psavas
02-10-09, 12:32
Εγώ από την άλλη βρε παιδιά, έχω την εξής απορία.
Έχουν την δυνατότητα οι τράπεζες βλαστικών κυττάρων που υπάρχουν στην Ελλάδα να κρατήσουν για συντήρηση τόσα δείγματα ... και στο διάστημα των 18 χρόνων πόσα ακόμα δείγματα θα έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύσουν?

EmilofCrete
11-10-09, 10:18
Εγώ από την άλλη βρε παιδιά, έχω την εξής απορία.
Έχουν την δυνατότητα οι τράπεζες βλαστικών κυττάρων που υπάρχουν στην Ελλάδα να κρατήσουν για συντήρηση τόσα δείγματα ... και στο διάστημα των 18 χρόνων πόσα ακόμα δείγματα θα έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύσουν?

Σωστή απορία.
Ειδικά για την Ελλάδα...
Υποτίθεται, ότι είναι υποχρεωμένες να έχουν την απαιτούμενη αυτονομία σε εγκαταστάσεις, τροφοδοσία κλπ. ώστε να διατηρούν και να συντηρούν τα προς φύλαξη δείγματα.

Αυτό που είναι απορίας άξιον είναι το γεγονός ότι υπάρχουν Γυναικολόγοι/Μαιευτήρες που όχι μόνο δεν συνιστούν, δεν προτρέπον, αλλά λένε και ότι δεν είναι σημαντικό να γίνει..!

Που μας βάζει σε σκέψεις μήπως από εκείνους που το προτείνουν ένα ποσοστό να σκέφτεται -και- την προμήθεια, όπως γίνεται γενικά με τους ιατρούς και τα φάρμακα...

Εμείς, ενώ ξεκινήσαμε να το κάνουμε, πέρασε ένας χρόνος σχεδόν από τον τοκετό, όπου δεν είχαμε καμμία ειδοποίηση από την εταιρεία, πράγμα που μας προβλημάτισε πολύ...

Αφού λοιπόν επικονωνήσαμε εμείς με αυτούς κλπ κλπ μας είπαν ότι αν τελικά δεν θέλουμε, πρέπει να το δηλώσουμε!
Και πού ξέρουμε εμείς ότι το δείγμα είχε την τύχη που πρέπει;
Γιατί το κάθε δείγμα περνάει από κάποιους ελέγχους και εφόσον κριθεί ικανό (και σε ποιότητα και σε ποσότητα), προχωράει η διαδικασία.
Υποτίθεται όμως ότι ο πελάτης ενημερώνεται σε κάθε περίπτωση εγκαίρως.
Αν μετά από ένα χρόνο δεν υπάρχει ενημέρωση, τι δείγμα αξιοπιστίας είναι αυτό για την εταιρεία;
Τώρα πλέον το έχουμε αφήσει στην τύχη του...

Και το άλλο που σκέφτεται κανείς, είναι το εξής:
Από τότε που η τεχνολογία και η τεχνογνωσία περί βλαστοκυττάρων είναι γνωστή, τόσα και τόσα δείγματα από τους τοκετούς γιατί δεν τα εκμεταλλεύονται έτσι κι αλλιώς κάποιες εταιρείες, αφού, όταν χρειαστεί οι ασθενείς θα πληρώσουν για την χρήση τους;
Ή μήπως ήδη το κάνουν;
???

Lemeshianos
12-10-09, 09:02
Kaneis den mporei na to ekmetaleutei xwris tin grapti egkrisi sou. An ginei kati tetoio o salos kai oi nomikes kyrwseis tha xreokopisoun opoio organismo to kanei, dimosio i idiwtiko. Kai oso kai na peis, thelei 5 lepta na syllegei to aima kai eisai ekei kai exeis tis aisthiseis sou. Ligo dyskolo na to syllexoun xwris tin symfwni gnwmi sou!

Oi dimosioi organismoi prospathoun na proothisoun tin fylaxi ekei. Moirazontai ena koino database opou mporoun na anazitisoun symvatotita se deigmata pollwn xwrwn. Ara an kapoios se kapoia alli xwra to xreiastei, o dimosios organismos tis xwras tha anazitisei stin vasi. Afou to vrei stin Ellada gia paradeigma tha to zitisei apo ton dimosio organismo edw.
Oi idiwtikes trapezes fylaxis den exoun auti tin dynatotita. Den exoun prosvasi se auti ti vasi dedomenwn kai den tin xreiazontai mias kai eggyontai tin fylaxi gia apoklistiki xrisi apo auto pou tin plirwnei.
Protimoun tin idiwtiki fylaxi stin opoia plirwneis gia ton xwro apothikeuseis, se sxesi me tin dimosia pou ta esoda erxontai mono an kapoios xreiastei ena deigma kai den einai to diko tou pou tha xreiastei(se periptwsi pou zitisei diko tou deigma den plirwnei).

Oso gia autous pou den to protrepoun, pisteuw exoun meinei ligo pisw. Oi ereunes kai meletes deixnoun synexws tin axia twn vlastokyttarwn. Mporoun men na exaxthoun apo dontia, myelo twn ostwn kai apo to aima, omws einai pio epiponi diadikasia kai poly ligoteros o arithmos twn vlastokyttarwn pou syllegete. Fysika min akoute oti einai entelws akindyni i syllexi apo ton omfalio lwro. Thelei 5 lepta peripou na mazeutei to aima kai gia 5 lepta i gynaika aimoragei. H gynaika mou exase arketo aima kai xreiastike 3 meres na stathei sta podia tis.

Oso afora tin fylaxi, ypologiste oti mazeuetai ena sakoulaki aima. Auto to sakoulaki, periexei mazi me ta vlastokyttara kai erytha/leyka aimosfairia, plasma aimatos, aimopetalia kai ena swro alla. Auto pou fylagete einai ta vlastokyttara pou einai poly mikroteri posotita. Kai to poso pou plirwneis stin idiwtiki einai gia kalypsi twn leitourgikwn exodwn, gia kerdos kai gia ependysi.

vipper69
12-10-09, 13:38
Σωστή απορία.
Ειδικά για την Ελλάδα...
Υποτίθεται, ότι είναι υποχρεωμένες να έχουν την απαιτούμενη αυτονομία σε εγκαταστάσεις, τροφοδοσία κλπ. ώστε να διατηρούν και να συντηρούν τα προς φύλαξη δείγματα.

Αυτό που είναι απορίας άξιον είναι το γεγονός ότι υπάρχουν Γυναικολόγοι/Μαιευτήρες που όχι μόνο δεν συνιστούν, δεν προτρέπον, αλλά λένε και ότι δεν είναι σημαντικό να γίνει..!

Που μας βάζει σε σκέψεις μήπως από εκείνους που το προτείνουν ένα ποσοστό να σκέφτεται -και- την προμήθεια, όπως γίνεται γενικά με τους ιατρούς και τα φάρμακα...

Εμείς, ενώ ξεκινήσαμε να το κάνουμε, πέρασε ένας χρόνος σχεδόν από τον τοκετό, όπου δεν είχαμε καμμία ειδοποίηση από την εταιρεία, πράγμα που μας προβλημάτισε πολύ...

Αφού λοιπόν επικονωνήσαμε εμείς με αυτούς κλπ κλπ μας είπαν ότι αν τελικά δεν θέλουμε, πρέπει να το δηλώσουμε!
Και πού ξέρουμε εμείς ότι το δείγμα είχε την τύχη που πρέπει;
Γιατί το κάθε δείγμα περνάει από κάποιους ελέγχους και εφόσον κριθεί ικανό (και σε ποιότητα και σε ποσότητα), προχωράει η διαδικασία.
Υποτίθεται όμως ότι ο πελάτης ενημερώνεται σε κάθε περίπτωση εγκαίρως.
Αν μετά από ένα χρόνο δεν υπάρχει ενημέρωση, τι δείγμα αξιοπιστίας είναι αυτό για την εταιρεία;
Τώρα πλέον το έχουμε αφήσει στην τύχη του...

Και το άλλο που σκέφτεται κανείς, είναι το εξής:
Από τότε που η τεχνολογία και η τεχνογνωσία περί βλαστοκυττάρων είναι γνωστή, τόσα και τόσα δείγματα από τους τοκετούς γιατί δεν τα εκμεταλλεύονται έτσι κι αλλιώς κάποιες εταιρείες, αφού, όταν χρειαστεί οι ασθενείς θα πληρώσουν για την χρήση τους;
Ή μήπως ήδη το κάνουν;
???

Σε παρακαλώ πολύ μπορείς μεσω pm να μου στείλεις την εταιρία που πήγες ώστε να την αποφύγω? Ευχαριστώ

dimitris_thess
12-10-09, 14:21
Σε παρακαλώ πολύ μπορείς μεσω pm να μου στείλεις την εταιρία που πήγες ώστε να την αποφύγω? Ευχαριστώ

αν ειναι ευκολο και σε μενα σε παρακαλω φιλε

allright
12-10-09, 17:18
καλησπερα κ απο εμενα για μενα που εχω ΣΚΠ τα βλαστοκυτταρα ειναι καλη περιπτωση αν κ ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα

EmilofCrete
13-10-09, 01:18
kaneis den mporei na to ekmetaleutei xwris tin grapti egkrisi sou. An ginei kati tetoio o salos kai oi nomikes kyrwseis tha xreokopisoun opoio organismo to kanei, dimosio i idiwtiko. Kai oso kai na peis, thelei 5 lepta na syllegei to aima kai eisai ekei kai exeis tis aisthiseis sou. Ligo dyskolo na to syllexoun xwris tin symfwni gnwmi sou!
ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΣΥΛΛΕΞΟΥΝ (ΣΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΟΧΙ...) ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΛΛΕΞΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ... ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ;
oi dimosioi organismoi prospathoun na proothisoun tin fylaxi ekei. Moirazontai ena koino database opou mporoun na anazitisoun symvatotita se deigmata pollwn xwrwn. Ara an kapoios se kapoia alli xwra to xreiastei, o dimosios organismos tis xwras tha anazitisei stin vasi. Afou to vrei stin ellada gia paradeigma tha to zitisei apo ton dimosio organismo edw.
Oi idiwtikes trapezes fylaxis den exoun auti tin dynatotita. Den exoun prosvasi se auti ti vasi dedomenwn kai den tin xreiazontai mias kai eggyontai tin fylaxi gia apoklistiki xrisi apo auto pou tin plirwnei.
Protimoun tin idiwtiki fylaxi stin opoia plirwneis gia ton xwro apothikeuseis, se sxesi me tin dimosia pou ta esoda erxontai mono an kapoios xreiastei ena deigma kai den einai to diko tou pou tha xreiastei(se periptwsi pou zitisei diko tou deigma den plirwnei).

Oso gia autous pou den to protrepoun, pisteuw exoun meinei ligo pisw. Oi ereunes kai meletes deixnoun synexws tin axia twn vlastokyttarwn. Mporoun men na exaxthoun apo dontia, myelo twn ostwn kai apo to aima, omws einai pio epiponi diadikasia kai poly ligoteros o arithmos twn vlastokyttarwn pou syllegete. Fysika min akoute oti einai entelws akindyni i syllexi apo ton omfalio lwro. Thelei 5 lepta peripou na mazeutei to aima kai gia 5 lepta i gynaika aimoragei. H gynaika mou exase arketo aima kai xreiastike 3 meres na stathei sta podia tis.
ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΛΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ;
oso afora tin fylaxi, ypologiste oti mazeuetai ena sakoulaki aima. Auto to sakoulaki, periexei mazi me ta vlastokyttara kai erytha/leyka aimosfairia, plasma aimatos, aimopetalia kai ena swro alla. Auto pou fylagete einai ta vlastokyttara pou einai poly mikroteri posotita. Kai to poso pou plirwneis stin idiwtiki einai gia kalypsi twn leitourgikwn exodwn, gia kerdos kai gia ependysi.
ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ (ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΜΙΑ), ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΣΠΑΡΓΑΝΑ, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

Για όσους θέλουν την εταιρεία, θα το σκεφτώ αν θα στείλω ΠΜ...
Καταλαβαίνετε γιατί...

Lemeshianos
13-10-09, 07:38
Πάντως σε καισαρική μιας φίλης μας ήταν μέσα ο σύζυγος της. Εξαρτάται ποσο στο φλου θα το αφήσεις. Πρέπει να πάει η γυναικα μονη μέσα στο χειρουργείο και να κάτσει να είναι ο γυναικολόγος αχρείος και να συνεργάζεται με συγκεκριμένη τράπεζα. Και θα πρέπει να λαδώσει και την νοσοκόμα/μαία να κρατήσει στο στόμα της κλειστό. Και δεν είναι πάντοτε η ίδια μαία σε όλες τις γέννες.

Δεν πιστεύω να υπάρχει γιατρός που να ρισκάρει την καριέρα του, ή κλινική που να ρισκάρει την φήμη της για καμια 300-400 euro που θα πάρουν για ένα σακουλάκι αίμα. Δηλαδή ο γιατρός δεν θα πάρει το ποσο που δίνεις εσύ για φύλαξη. Και έτσι και αλλιώς οι κλινικές έχουν το κέρδος τους από τον κόσμο που το μαζεύει. Το να ξοδεύει λεφτά να αγοράζει παράνομα το αίμα και να το αποθηκεύει χωρίς καμια εγγύηση ότι θα αποδώσει κέρδος είναι εντελώς απίθανο. Ούτε έχουν την υποδομή να βρεθεί κάποιος που να το χρειάζεται για να το πουλήσει. Αυτά όσο αφορά τις ιδιωτικές τράπεζες.
Οι δημόσιες ενώ έχουν την υποδομή να βρεθεί δότης που το χρειάζεται, έχουν περιορισμένα κονδύλια. Δεν νομίζω να έχουν την οικονομική ευχέρεια να αγοράζουν παράνομα αίμα. Και πως θα δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα σπαταλούν?

Όσο αφορά το γιατί γίνετε τόση φασαρία, η συλλογή του αίματος από τον ομφάλιο λώρο είναι η πιο ανώδυνη μέθοδος και συλλέγει μεγαλύτερο αριθμό βλαστοκυττάρων από τις άλλες μεθόδους. Μέσο του αίματος πρέπει να σου συλλέξουν αίμα, να το επεξεργαστούν, να αφαιρέσουν τα βλαστοκύτταρα και να σου το μεταγγίσουν πίσω. Συνήθως όταν πας για αιμοδοσία δίνεις μια φιάλη αίμα. Επόμενος πρέπει να δώσεις μια φιάλη, να επεξεργαστεί, να σου την μεταγγίσουν πίσω και ΜΕΤΑ να ξαναπάρουν δεύτερη φιάλη για επεξεργασία και ούτω καθεξής μέχρι να συλλεχθεί η απαραίτητη ποσότητα. Χρονοβόρα και αν όχι επώδυνη, δύσκολη διαδικασία.
Επίσης από το μυελό των οστών είναι πολύ επώδυνη η συλλογή βλαστοκυττάρων και υπάρχουν και ένα σωρό ευαίσθητα νεύρα σε εκείνη την περιοχή.

Δεν ξέρω σε ποια τράπεζα σου έτυχε να το φυλάξεις. Εμάς μας πήραν τηλέφωνο εντός του χρονικού διαστήματος που μας είπαν ότι θα μας έπαιρναν τηλέφωνο και μας ενημέρωσαν ότι η ποσότητα ήταν αρκετή για να προχωρήσουν σε φύλαξη και θα ετοίμαζαν τα συμβόλαια. Βασικά πληρώσαμε μονο το kit συλλογής και τα υπόλοιπα όταν υπογράψαμε τα συμβόλαια.
Και να υπενθυμίσω ότι το εντελώς ακίνδυνο που λένε για την συλλογή από τον ομφάλιο λώρο δεν είναι αλήθεια. Συνήθως η γυναικα χάνει αρκετό αίμα μέχρι να συλλεχθεί το απαραίτητο αίμα.

EmilofCrete
13-10-09, 08:55
Πάντως σε καισαρική μιας φίλης μας ήταν μέσα ο σύζυγος της. Εξαρτάται ποσο στο φλου θα το αφήσεις. Πρέπει να πάει η γυναικα μονη μέσα στο χειρουργείο και να κάτσει να είναι ο γυναικολόγος αχρείος και να συνεργάζεται με συγκεκριμένη τράπεζα. Και θα πρέπει να λαδώσει και την νοσοκόμα/μαία να κρατήσει στο στόμα της κλειστό. Και δεν είναι πάντοτε η ίδια μαία σε όλες τις γέννες.

Οι σύζυγοι που παρίστανται στον τοκετό, είναι έτσι κι αλλιώς λίγοι.
Στην καισαρική, ακόμα λιγότεροι...
Ανέφερα την καισαρική, επειδή γίνεται με ολική ή τοπική αναισθησία, αλλά πολλές φορές και ο φυσιολογικός τοκετός συνοδεύεται από μία επισκληρίδιο (ή, ραχιαία) ένεση, που είναι πάλι αναισθησία...
Εκτός λοιπόν από τον εντελώς φυσιολογικό και, ειδικότερα στις καισαρικές όλα γίνονται πίσω από παραβάν και η μητέρα το πολύ να δεί για λίγο το βρέφος πριν το πάρουν για έλεγχο κλπ κλπ
Και πάμε στο παρακάτω:

Δεν πιστεύω να υπάρχει γιατρός που να ρισκάρει την καριέρα του, ή κλινική που να ρισκάρει την φήμη της για καμια 300-400 euro που θα πάρουν για ένα σακουλάκι αίμα. Δηλαδή ο γιατρός δεν θα πάρει το ποσο που δίνεις εσύ για φύλαξη.
Δεν είπα ότι θα πάρει το ίδιο ποσό, αναφέρθηκα στην ''μίζα'' που παίρνουν οι γιατροί γενικώς από οτιδήποτε υπάρχει σε διαφημιστικό φυλλάδιο στο ιατρείο τους...
Όσο για το αν ''θα ρισκάρει για καμμιά 300-400 ευρώ'', ...ΠΛΛΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ;
Ξέρεις για πόσους τοκετούς το μήνα μιλάμε; (Γενικώς...)
Ξέρεις πόσα παίρνουν οι γιατροί του ΕΣΥ ; (Ειδικώς)
Με 4-5 τοκετούς (που είναι λίγοι) λέμε για 1.500-2.000 ευρώ το μήνα Ε-ΠΙ-ΠΛΕ-ΟΝ!
Για 18.000 με 20.000 το χρόνο επιπλέον... Ένα 'αυτοκινητάκι' δηλαδή.
Δηλαδή, για να καταλάβω, όταν ζητάνε φακελλάκι, δεν ρισκάρουν;
Αφού ξέρουν ότι είμαστε πρόβατα και δεν θα μιλήσουμε (οι περισσότεροι), αφού οι περισσότεροι είναι θρασύτατοι, σοβαρά μιλάς;
Μήπως έχεις άλλη χώρα κατά νου;
Για να μην πούμε ότι υπάρχουν μαιευτήρες που ξεγεννάνε πάνω από μία γυναίκα ταυτόχρονα, που σημαίνει ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι καν οι ίδιοι μέσα στο χειρουργείο σε όλη τη διαδικασία... Ρώτα και καμμιά μαία, να δεις.
Έτσι κι αλλιώς, είναι πολύ μικρό το ποσοστό των ζευγαριών που αποφασίσουν να κρατήσουν τα βλαστοκύτταρα, από τους υπόλοιπους οι περισσότεροι έχουν απλώς ακούσει κάτι γι αυτά. Πιστεύεις ότι έχουν εκεί το νου τους όταν πάνε να γεννήσουν;
Ή μήπως ότι είναι τόσοι πολλοί πια που ενημερώνονται μέσω Διαδικτύου;

Και έτσι και αλλιώς οι κλινικές έχουν το κέρδος τους από τον κόσμο που το μαζεύει. Το να ξοδεύει λεφτά να αγοράζει παράνομα το αίμα και να το αποθηκεύει χωρίς καμια εγγύηση ότι θα αποδώσει κέρδος είναι εντελώς απίθανο. Ούτε έχουν την υποδομή να βρεθεί κάποιος που να το χρειάζεται για να το πουλήσει. Αυτά όσο αφορά τις ιδιωτικές τράπεζες.
Οι δημόσιες ενώ έχουν την υποδομή να βρεθεί δότης που το χρειάζεται, έχουν περιορισμένα κονδύλια. Δεν νομίζω να έχουν την οικονομική ευχέρεια να αγοράζουν παράνομα αίμα. Και πως θα δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα σπαταλούν?

Εδώ λοιπόν παίζεται όλο το παιχνίδι. Όπως έχουμε πει και πριν, οι δημόσιες έχουν περιορισμένα κονδύλια και υποτίθεται ότι κάνουν και ελέγχους για την ιστοσυμβατότητα, που δεν κάνουν οι ιδιωτικές, αφού επικεντρώνονται στην φύλαξη.
Εκεί είναι και το δίλημμα.
Επιπλέον δεν ισχύουν τα ίδια από νομικής πλευράς για όλες τις χώρες.
Στη Γαλλία νομίζω απαγορεύεται κιόλας.
Στην Ελλάδα (για άλλη μια φορά) το νομικό καθεστώς είναι για κλάμματα...

Δεν ξέρω σε ποια τράπεζα σου έτυχε να το φυλάξεις. Εμάς μας πήραν τηλέφωνο εντός του χρονικού διαστήματος που μας είπαν ότι θα μας έπαιρναν τηλέφωνο και μας ενημέρωσαν ότι η ποσότητα ήταν αρκετή για να προχωρήσουν σε φύλαξη και θα ετοίμαζαν τα συμβόλαια. Βασικά πληρώσαμε μονο το kit συλλογής και τα υπόλοιπα όταν υπογράψαμε τα συμβόλαια.

ΟΚ, αυτό είναι που γίνεται κανονικά, αλλά δεν έγινε με εμάς...

Κλείνοντας, θα πω αυτό που μου έκανε εντύπωση και με προβλημάτισε.
Μία από τις 3 εταιρείες που είχαμε καταλήξει για να επιλέξουμε, είχε και βίντεο επεξηγητικό της διαδικασίας και έδειχνε πώς, εκτός από τον λώρο, παίρναν και δείγμα ιστού από την μητέρα, αφαιρώντας ένα τμήμα δέρματος κοντά στον γλουτό (ανατριχιαστικό...) και, άλλη μία, είχε διαφημιστικό φυλλάδιο στο ιατρείο του μαιευτήρα, που διαφήμιζε ότι μπορεί να κάνει το ίδιο (φύλαξη βλαστοκυττάρων) και για ενήλικες...
Αν λοιπόν γίνεται κι αυτό και αν οι πιθανότητες να χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί τα δικά του βλαστοκύτταρα (λίγες εφαρμογές προς το παρόν), αφού λένε ότι το καλύτερο είναι να κάνεις δύο παιδιά και να τα κρατήσεις για να χρησιμοποιηθούν από το ένα για το άλλο, ποιος ο λόγος να το κάνεις και μάλιστα με αυτό το κόστος;
Γιατί κοντά 2.000 ευρώ είναι τρία μηνιάτικα για πολλούς Έλληνες, άρα όχι και λίγα αν σκεφτεί κανείς το βιοτικό μας επίπεδο τελευταία...
Και είναι επιπλέον έξοδα από τα ήδη αρκετά που έχουν να κάνουν οι υποψήφιοι γονείς για τοκετό, έξοδα μωρού κλπ κλπ...

Lemeshianos
13-10-09, 12:41
Πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να πάρεις ένα φακελάκι να το βάλεις στην τζέπι σου παρα να κανεις συλλογή αίματος μπροστά σε μαία και παιδίατρο.
Αν συμφωνήσουν και οι τρεις ποσα λεφτά θα μοιραστούν?
Όπως είπα οι ιδιωτικές δεν έχουν κανένα όφελος να κάνουν αυτή την πράξη. Δεν υπάρχει η υποδομή για να αγοράσουν ένα δείγμα στα 500 ευρώ και να το φυλάξουν μπας και βρεθεί κάποιος που το χρειάζεται. Χρειάζεται πρόσβαση σε διεθνή βάση δεδομένων που δεν την έχουν. Και άντε πάνε και αγοράζουν 5000 δείγματα προς 500 euro, σύνολο 25,000,000 euro. Αν πουλήσεις ένα, παίρνεις έσοδα περίπου 30,000 euro. Πουλώντας 800 έρχεσαι περίπου στα ισα σου, χωρίς να καλύψουν τα έξοδα για φύλαξη, και για να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό διαφορα στελέχη κλπ. Εδώ με το ζόρι να βρεθεί ένας συμβατός δότης ψάχνοντας στις διεθνείς βάσεις. Πως θα πουλήσεις 800?

Είναι σχεδόν αδύνατο να στηθεί τέτοια κομπίνα που να αποφέρει κέρδος. Μονο οι δημόσιες τράπεζες έχουν πρόσβαση σε τέτοιες βάσεις δεδομένων και δεν έχουν τα κονδύλια να αγοράσουν παράνομα βλαστοκύτταρα. Και είναι απίθανο ένας κυβερνητικός οργανισμός να προβεί σε τέτοιες πράξεις.

Για την τρίτη παράθεση σου δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις. βοηθησε με λίγο.

Όσο αφορά την διαφορα των βλαστοκυττάρων από ομφάλιο λώρο και τα βλαστοκύτταρα από ενήλικο άτομα, σκέψου μονο πόση ακτινοβολία δεχόμαστε κάθε μέρα. Από ακτινογραφίες σε ιατρεία, από κινητά τηλεφωνα, από τηλεοράσεις, από διαφορες άλλες κεραίες και ένα σωρό άλλη ακτινοβολία από την ημερα που γεννηθήκαμε μέχρι σήμερα. Αυτή μπορεί να προκαλέσει αλλοιώσεις στα κύτταρα του οργανισμού μας. Τα βλαστοκύτταρα από τον ομφάλιο λώρο δέχονται ελαχιστη ακτινοβολία πριν αποθηκευτούν.

Σίγουρα υπάρχει μια αμφιβολία για το αν το δείγμα είναι πράγματι καλο πριν αποθηκευτεί σε μια ιδιωτική τράπεζα, αλλα δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το επιβεβαιώσεις. Η μάλλον υπάρχει αλλα δεν το εύχομαι ούτε στον χειρότερο μου εχθρό.
Από την άλλη στο δημόσιο ίσως είσαι πιο σίγουρος ότι είναι κατάλληλο αλλα δεν έχεις την εγγύηση ότι θα είναι εκεί αν το χρειαστείς.
Βασικά αυτά τα δυο πιστεύω θα πρέπει να ζυγίζει ένα ζευγάρι πριν αποφασίσει. Όσο αφορά το κόστος αν είναι τόσο απαγορευτικό, υπάρχει και οι δημόσιες τράπεζες που στοιχίζει μονο 200-300 euro. Ok, δεν έχεις εγγύηση ότι θα είναι εκεί, αν το χρειαστείς, αλλα κατά την δικη μου άποψη είτε το χρειαστείς και είναι εκεί, είτε το χρειαστείς και δεν είναι εκεί, είτε δεν το χρειαστείς και το χρειάστηκε κάποιος άλλος, κάποιον θα ωφελήσει, είτε εσένα είτε κάποιο άλλο!

EmilofCrete
14-10-09, 17:16
Για την τρίτη παράθεση σου δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις. βοηθησε με λίγο.

eννοείς αυτό;

Αρχική Δημοσίευση από lemeshianos
Και έτσι και αλλιώς οι κλινικές έχουν το κέρδος τους από τον κόσμο που το μαζεύει. Το να ξοδεύει λεφτά να αγοράζει παράνομα το αίμα και να το αποθηκεύει χωρίς καμια εγγύηση ότι θα αποδώσει κέρδος είναι εντελώς απίθανο. Ούτε έχουν την υποδομή να βρεθεί κάποιος που να το χρειάζεται για να το πουλήσει. Αυτά όσο αφορά τις ιδιωτικές τράπεζες.
Εδώ λοιπόν παίζεται όλο το παιχνίδι. Όπως έχουμε πει και πριν, οι δημόσιες έχουν περιορισμένα κονδύλια και υποτίθεται ότι κάνουν και ελέγχους για την ιστοσυμβατότητα, που δεν κάνουν οι ιδιωτικές, αφού επικεντρώνονται στην φύλαξη.
Εκεί είναι και το δίλημμα.
Επιπλέον δεν ισχύουν τα ίδια από νομικής πλευράς για όλες τις χώρες.
Στη Γαλλία νομίζω απαγορεύεται κιόλας.
Στην Ελλάδα (για άλλη μια φορά) το νομικό καθεστώς είναι για κλάμματα...
Μα, είναι σαφές... Οι κρατικές είναι καλύτερες εφόσον έχοντας περισσότερα δείγματα θα μπορεί να βρεθεί συμβατό, ενώ στις ιδιωτικές το δείγμα του παιδιού πιο χρήσιμο θα είναι στο ...αδερφάκι του, μόνο που για την Ελλάδα το κρατικό είναι ταυτόσημο με το αναξιόπιστο...

Ότι είναι καλύτερο το δείγμα από τον ομφάλιο λώρο,δεν αμφισβητείται, απλώς είπα ότι δεν είναι και -αποκλειστικά- το μοναδικό.

Lemeshianos
15-10-09, 08:34
Oxi aparaitita mono gia to aderfaki tou. To mono pou den mporei na therapeusei einai tin paidiki klironomiki leuxemia.
Prosfata mpike eidisi sto forum gia paidaki pou eixe provlima eite sta matia tou eite se kapoia neura tou egkefalou(den thimame akrivws) kai therapeutike apo ta dika tou vlastokyttara.
Psaxe sto google gia stem cells kai meta kane click panw ekei pou leei news.
Yparxoun ena swro pragmata pou therapeuontai. Kokkala xanadimiourgountai, artiries epidiorthwnontai, fysima stin kardia, kai akoma oi ereunes sinexizontai.

Pisteuw oti kakws katigoroun tis idiwtikes legontas oti den mporoun na xrisimopoiithoun apo to idio atomo. Fysika fylagontas gia 2 paidia, eisai sxedon kalymenos gia oti kai na simvei. H elaxisti simvatotita metaxi adelfiwn einai 50%(efarmozontas kathara kanones genetikis) kai paratirountai motiva sta opoia o mesos oros symvatotitas metaxi adelfiwn einai megalyteros apo 50%. Kai den to lew apla egw alla i episimi istoselida tou amerikaninou systimatos ygeias gia ton karkino. Kai estw me 50% symvatotita(idi apo ena gonio san doti to paidi exei 50% symvatotita kai antistrofa) an den vrethei dotis me megalyteri simvatotita, tote proxwroun se therapeia opou xrisimopoiountai farmaka gia na min epitethei o organismos sta vlastokyttara tou doti i kai antistrofa.

sxoleio1
31-10-09, 12:43
nomizo oti oi eidikoi giatroi xeroun kalitera apo olous

panxalpet
13-11-09, 16:44
δεν ειναι τιποτα ξεκαθαρο ακομη για τα βλαστοκυταρρα.
Αυτο που πιστευω ομως ειναι πως ισως στο μελλον να φανουν
χρησιμα και τοτε μπορει να το μετανοιωσεις που δεν θα εκανες φυλαξη

piraxtiri
23-11-09, 11:57
υπάρχει μια τραπεζα στην αθήνα προσφερεισ εκει τα βλαστο και αχριαστα να ειναι οτι θεσ απευθύνεσαι εκει μετα αρα στα ιδιωτικα ειναι ψιλοαπάτη για μας αλλοι εχουν διαφορετικη γνώμη

mariner
24-11-09, 15:16
πολυ ενδειαφερον

deutschii
07-01-10, 12:08
stin dimosia trapeza mporei ana pasa stigmi ta vlastokittara na dothoun. kai otan erthei i ora pou tha ta xtreiasteis esi na exoun teliosei (na min erthei pote afti i wra).
egw ekana prosfata se idiotiki etaireia kai to poso me kati kainourgia kolpa pou exoun kanei einai sta 2500 euro.
egw to ekana gia logous psichologikous, min erthei aurio methavrio kai pw oti gia 2500 twra xtipaw to kefali mou.(na mporw na koimamai isixos) afou mas valan sto tripaki ton vlastokitaron.
axriasta na einai se olous mas

diomidis
07-01-10, 20:10
Θα ήταν πραγματικά χρήσιμο να μαθαίναμε κάποια στιγμή αν έχει γίνει χρήση των βλαστοκυττάρων ποτέ. Απ' ότι ξέρω, η φύλαξή τους γίνεται με την προοπτική ΚΑΠΟΤΕ να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μεταμοσχεύσεις κ.λπ., αλλά ακόμα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν είμαι γιατρός και δεν γνωρίζω, αλλά φοβάμαι πως ίσως κάποιοι εκμεταλλεύονται την αγάπη στα παιδιά μας προκειμένου να επωφεληθούν. Έχουμε γίνει επιφυλακτικοί ρε γαμώτο, έχουν δει τόσα πια τα μάτια μας...

Πάντως, αν και όταν γίνω κι εγώ μπαμπάς (!!!!) θα τα δώσω τα λεφτά, όσα κι αν είναι μόνο και μόνο με την ιδέα ότι μπορεί κάποτε να χρειαστούν. Παρ' όλα αυτά, μου μυρίζει κομπίνα...

zouzou22
09-01-10, 14:50
αξιζει το κοπο ποτε δεν ξερεις τι γινεται ας ειμαστε καλυτερα καλυμμένοι γιατι δεν παιζουμε με την υγεια

basia
09-01-10, 18:47
Εχετε φυλάξει βλαστοκύτταρα του μωρού σας; Αν ναι, σε ιδιωτική ή δημόσια τράπεζα;
Ξέρετε αν αληθεύει ότι τα βλαστοκύτταρα του δε μπορει να τα χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί παρά μόνο ίσως οι συγγενείς του αν είναι συμβατοί;

διαβασε παραπανω και θα λυθουν οι αποριες σου

basia
09-01-10, 18:50
genise i gineka mou prin 19 mines tin korakla mas blastokitara kratisa gia 1500 eyro gia 20 xronia sto maieytirio mesa sto iaso iparxi i "kriobanks" eteria pou ta diaxirizete sto ipogio kai pernoun digma to eksetazoun kai sou stelnoun ta simbolea spiti. Axriasta na einai pantos ta 1500 oute kan ta skeftika

kai einai simbata sto pedi 100% stous goneis peripou 70% kai sta alla meli (adelfia) peripou
50% ta pososta panta kata prosegkisi

τα ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ αν στο ειπε γιατρος ...τοτε προτεινω με την ιδιοτητα που κατεχεις να τον πεισεις Να μην ξαναπει Ψεματα ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ.....!!!!

basia
09-01-10, 18:53
kaneis den mporei na to ekmetaleutei xwris tin grapti egkrisi sou. .

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!!

Bearhoney
17-02-10, 20:01
Επειδή δεν δώσαμε σημασία κατά τη γέννηση του δεύτερου παιδιού μας, αναζητήσαμε πληροφορίες για τη λήψη βλαστοκυττάρών από τα νεογιλά δόντια. Όντως το τοπία είναι θολό, μια και οι πληροφορέις που διοχετεύονται στο ευρύ κοινό είναι μικρής έκτασης. Η παιδίατρος δεν μας συνέστησε να το κάνουμε, καθότι το όλο εγχείρημα είναι στην αρχή του ακόμα.
Πιστεύω όμως ότι είναι σαν την ασφάλεια ζωής. Κάντο και ασ' το να υπάρχει.
Επιπλέον, στα έξοδα δεν νομίζω ότι είναι μόνο τα 1500 €, που είναι μόνο τα έξοδα συντήρησης, αλλά σε περίπτωση αξιοποίησης των βλαστοκυττάρων σίγουρα θα χρειαστεούν κι άλλα έξοδα για την αξιοποίησή τους. Βέβαια, άμα έρθει (που να μην έρθει) αυτή η στιγμή δεν θα σκέφτεται κανείς τα έξοδα.
Από ότι έχω αντιληφθεί όμως, σε μερικά χρόνια η επιστήμη θα είναι σε θέση να αναπαράγει και να χρησιμοποιεί οποιοδήποτε κύτταρο για να κάνει κάποια ενέργεια γενετικής. Τα χρήματα που αποκομίζουν οι εταιρείες από τη συντήρηση των κυτταρικών καταθέσεων, σίγουρα τα επενδύουν σε ανάλογες έρευνες.
Εγώ πάντως δεν έστειλα, ελπίζω να έπραξα σωστά, επαφυόμενος στην εξέλιξη της επιστήμης.

Lemeshianos
19-02-10, 18:53
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!!

ypografeis symvolaio me tin etairia. H etairia analamvanei mono tin fylaxi kai tin metafora se periptwsi pou xreiastoun. (makari na min xreiastoun pote!)
To oti den yparxei nomiko plaisio pou to stoirizeis?
Se periptwsi pou mia etairia kanei tin trella na poulisei ta vlastokyttara kai matheutei i ta xreiastei kapoios, tote oi myniseis tha tous kleisoun.

Oi etairies ta oikonomane me tin fylaxi kai malista poly kala. Den tha riskare kanenas na sfaxei tin xina me ta xrysa auga!

Επιπλέον, στα έξοδα δεν νομίζω ότι είναι μόνο τα 1500 €, που είναι μόνο τα έξοδα συντήρησης, αλλά σε περίπτωση αξιοποίησης των βλαστοκυττάρων σίγουρα θα χρειαστεούν κι άλλα έξοδα για την αξιοποίησή τους. Βέβαια, άμα έρθει (που να μην έρθει) αυτή η στιγμή δεν θα σκέφτεται κανείς τα έξοδα.
.

Epipleon exoda tha exei kapoios gia tin metafora(aeroporikos i me allo meso) sto nosokomio twn vlastokyttarwn se periptwsi pou den einai mesa sto symvolaio, kathws kai i plirwmi giatrou, nosokomeiou klp. opws se mia kanoniki egxeirisi.
Osa plirwnontai kai twra kanonika, ektos apo tin agora tou mosxeumatos.

angelnek
27-02-10, 08:27
φίλε , ήμουν στην ίδια κατάσταση πρίν 7 μήνες...& οι 2 γνώμες έχουν τα υπέρ & τα κατά.Η απόφαση είναι του ζευγαριού.Αν πάντως το κάνετε κοιτάξτε το πανεπιστήμιο αθηνών έχει ένα πρόγραμμα (φθηνότερο από τούς ιδιώτες) με πολύ καλή ενημέρωση από ειδικούς επί τού θέματος.Μέσω internet θα βρείς τηλέφωνα επικοινωνίας.
Συμφωνώ και εγώ.
Αν μας το ελεγαν πριν 7 χρόνια που γεννησα το παιδι μου θα το εκανα.
Σημερα που αντιμετωπιζουμε θεμα αυτισμου και η επιστημη εχει προχωρησει εξω με θεραπεια του με βλαστοκύτταρα το σκεφτομαι και τρελλαινομαι. Ομως επειδή η επιστημη προχωρά σημερα παιρνουν βλαστοκύτταρα και απο τον λιπωδη ιστό του παιδιου αρα ειναι καθαρα στην δικια σου επιλογή.
Αλλωστε το ποσο των ειναι ευτελές για 20 χρονια μονο 1200/1500 δεν θα το συζητουσα.

EmilofCrete
27-02-10, 16:43
Δείτε αυτό:

oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων

Οι κλινικές που προσφέρουν υπηρεσίες «φύλαξης» βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο του νεογέννητου παιδιού τους, για μελλοντική χρήση τους σε περίπτωση ασθένειας, είναι απάτες, σύμφωνα με τη δήλωση Αμερικανού επιστήμονα, το περασμένο Σάββατο.
Κλινικές σε πολλές χώρες δίνουν τη δυνατότητα στους γονείς να αποθηκεύσουν τα βλαστοκύτταρα του ομφάλιου λώρου, με την προοπτική αυτά να χρησιμοποιηθούν για τη θεραπεία σημαντικών ασθενειών, εφόσον αυτές εκδηλωθούν στο μέλλον. Στην Ταϊλάνδη για παράδειγμα, οι γονείς πληρώνουν περίπου 3.600 δολάρια για τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων του παιδιού τους, πιστεύοντας ότι με αυτό τον τρόπο πραγματοποιούν κατά κάποιο τρόπο ένα είδος ασφάλειας ζωής για το παιδί τους.

Ωστόσο, ο Ίρβινγκ Βάισμαν, διευθυντής του Ινστιτούτου Βλαστοκυτταρική Βιολογίας και Αναγεννητικής Ιατρικής του πανεπιστημίου Στάνφορντ στην Καλιφόρνα, δήλωσε ότι οι καλές προθέσεις των γονέων γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από τις τράπεζες βλαστοκυττάρων.

«Ο ομφάλιος λώρος περιέχει βλαστοκύτταρα σε επίπεδο που θα διατηρούσε τη αιμοποιητική ικανότητα ενός πολύ μικρού παιδιού», δήλωσε ο Βάισμαν στο πλαίσιο του ετήσιο συνεδρίου της Αμερικανική Ένωσης για την Πρόοδο των Επιστημών. «Θα μπορούσαν ακόμη να προέλθουν μεσεγχυματικά βλαστοκύτταρα, που δεν έχουν όμως τη δυνατότητα να μετατραπούν σε εξειδικευμένα εγκεφαλικά, καρδιακά ή σκελετικά κύτταρα, ανεξάρτητα από τους ισχυρισμούς κάποιων», συνέχισε.
Ο Βάισμαν επεσήμανε ακόμη ότι αυτοί οι «μη επιβεβαιωμένοι θεραπευτές» τείνουν να στήνουν επιχειρήσεις σε χώρες με ανεπαρκείς ιατρικούς κανονισμούς, αν και το Γαλλικό Πρακτορείο, στην έρευνα που πραγματοποίησε, εντόπισε ιστοσελίδες για τράπεζες βλαστοκυττάρων τόσο σε χώρες μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσο και στις ΗΠΑ.

Στις αρχές Απριλίου, η Διεθνής Βλαστοκυτταρική Ένωση θα εκδώσει έκθεση σχετικά τις μη αποδεδειγμένες θεραπείες, όπως η αποθήκευση του πλακούντα του βρέφους για μελλοντική χρήση.

Η κατάσταση στην Ελλάδαα

Την ώρα, όμως, που η ιατρική επιστήμη ερευνά, πειραματίζεται και πρωτο-εφαρμόζει, οι τράπεζες βλαστικών κυττάρων δραστηριοποιούνται πολλά χρόνια, πλέον, και συλλέγουν. Στις δημόσιες τράπεζες φυλάσσονται τα βλαστικά κύτταρα που δωρίζονται από τους γονείς για να χρησιμοποιηθούν από οποιονδήποτε συμβατό αποδέκτη. Με αυτόν τον τρόπο, δημιουργείται αυτό που ονομάζουν παγκόσμια δεξαμενή βλαστικών κυττάρων. Ταυτόχρονα, αναπτύσσονται και οι ιδιωτικές τράπεζες παγκοσμίως. Στην Ελλάδα, υπάρχουν περισσότερες από δέκα ιδιωτικές, σε ένα αρκετά «θολό τοπίο» και αυτές τα διατηρούν μόνο για οικογενειακή χρήση.

Η ανάγκη ελέγχου της ποιότητας επεξεργασίας των δειγμάτων οδήγησε στην δημιουργία διεθνών κανόνων και οργανισμών πιστοποίησης της σωστής λειτουργίας των τραπεζών αυτών. Η Μεγάλη Βρετανία είναι από τους πρωτοπόρους στον τομέα του νομοθετικού πλαισίου και πιστοποίησης λειτουργίας. Ακολούθησαν και άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Γερμανία και η Ισπανία ενώ η Ευρωπαϊκή Ένωση νομοθέτησε το πλαίσιο, σύμφωνα με το οποίο πρέπει να γίνεται η φύλαξη και κρυο-συντήρηση βλαστοκυττάρων. Στη χώρα μας δεν υπάρχει ακόμη νομικό πλαίσιο, ούτε έχει γίνει η εναρμόνιση με αυτό της ΕΕ. Την ώρα, όμως, που αναζητείται το καθεστώς λειτουργίας, οι επίδοξοι γονείς έρχονται σε επαφή με το ζήτημα και ανταποκρίνονται θετικά ή αρνητικά.
O κ. Ανδρέας Μπαζαίος, γυναικολόγος, μιλώντας για τη στάση των νέων ζευγαριών απέναντι στο ζήτημα, αναφέρει: «Σε γενικές γραμμές είναι πολύ θετική. Θα έλεγα ότι τουλάχιστον το 80% των ζευγαριών που με επισκέπτονται είναι θετικά προς αυτήν την προοπτική».
Yourbaby.gr - oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (26 february 2010)

http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=167&itemid=13
http://snipurl.com/uj31v

Lemeshianos
01-03-10, 07:59
Den diafwnw. Yparxoun logiwn-logiwn trapezes. Sygkekrimena edw stin Kypro, yparxei mia etairia pou kanei apothikeusi vlastokyttarwn kai lipanarofiseis...

Twra pws syndiazontai ta dyo...

EmilofCrete
03-03-10, 11:55
Den diafwnw. Yparxoun logiwn-logiwn trapezes. Sygkekrimena edw stin Kypro, yparxei mia etairia pou kanei apothikeusi vlastokyttarwn kai lipanarofiseis...

Twra pws syndiazontai ta dyo...

Εμπορικό μου φαίνεται..
Εξαρτάται πάντως ποιο αντικείμενο ήταν το πρώτο...
Αν ήταν τα βλαστοκύτταρα και δεν πήγαινε καλά, τραβήξαν και μια λιποαναρρόφηση από δίπλα, να βγάλουν τα έξοδα...
Αν ήταν η λιποαναρρόφηση το αρχικό, είχαν τα μηχάνημα που ρουφάει το υλικό, είπαν ''δεν κάνουμε και μια τράπεζα βλαστοκυττάρων;'' Πήραν λοιπόν τους καταψύκτες και ...να!

Εκτός αν ξέρουν ότι σε λίγο θα μας λένε ότι και τα λιποκύτταρα έχουν ...αντίστοιχες ιδιότητες!:yikes:

Lemeshianos
04-03-10, 07:43
Εκτός αν ξέρουν ότι σε λίγο θα μας λένε ότι και τα λιποκύτταρα έχουν ...αντίστοιχες ιδιότητες!:yikes:

Den thimame an to eipan auto alla paizei kai na to eipan.

H ekpompi stin opoia eida tin en logo trapeza itan stly evaggelatou me kryfes kameres kai mikrofwna!

mihali52
07-03-10, 22:14
τελικα πηγε κανεις στη δημοσια τραπεζα στη Θεσσαλονικη στο Παπανικολαου;

predactor
09-03-10, 12:54
Edited by Lemeshianos: To link etsi opws to evales apotelei diafimisi. An apla theleis na proteineis mia etairia, mporeis na to kaneis grafontas tin empeiria sou mazi tous kai tous logous giati tous proteineis.
Minimata omws pou eite einai, eite opws exoun grafei apoteloun diafimisi sigkekrimenwn etairiwn tha diagrafontai!

ΝΙΚΗ
18-03-10, 21:49
ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΕΙΣΕΙΣ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΑΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ

EmilofCrete
19-03-10, 09:11
ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΕΙΣΕΙΣ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΑΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ

Αυτό είναι που με χαλάει... Που δεν ξέρω.

diol
09-04-10, 11:29
κρατησα βλάστοκυτταρα και στα 2 μου παιδια γιατί αν κάποια στιγμη τα χρειαστεις και μπορει να σωσεις το παιδι σου με αυτα τοτε θα χτυπας το κεφαλι σου....με αυτη την λογικη ειναι μονοδρομος αν θα τα κρατησεις ή οχι

DIMITRA !!
09-04-10, 21:13
Tha ithela poli na matho esto kai MIA erevna, esto kai MIA fora pou xrisimopoiithikane ta blastokytara kai eixe epytixia.
Eimai apo aftes pou den poli pistevo se kati pou den exei apodixti mexri twra oute mia fora..... kano lathos;;;;;
Doste link na diabaso pou kai pos exoune xrisimopoiithi ta blastokytara me epytixia...... ektos apo ton logariasmo tous stin trapeza pou fouskoni !

EmilofCrete
10-04-10, 00:47
Tha ithela poli na matho esto kai MIA erevna, esto kai MIA fora pou xrisimopoiithikane ta blastokytara kai eixe epytixia.
Eimai apo aftes pou den poli pistevo se kati pou den exei apodixti mexri twra oute mia fora..... kano lathos, doste link na diabaso pou kai pos exoune xrisimopoiithi ta blastokytara me epytixia...... ektos apo ton logariasmo tous stin trapeza pou fouskoni !

Πατρίδα!
Να υποθέσω ότι είσαι και δικιά μας (άθεη δλδ);
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

alexiaxania
10-04-10, 17:29
παιδια δε ξερω τι ειναι αληθεια και τι ψεματα.παντως εγω αν θα μου δινοταν η ευκαιρια θα το έκανα .όταν γεννησα εγω 1999.δεν υπηρχε διαδεδομενα τουλαχιστον η δυνατοτητα.μην το σκεφτεστε. η αξια ζωης ειναι αυτο που αξιζει.φιλια

DIMITRA !!
11-04-10, 19:07
παιδια δε ξερω τι ειναι αληθεια και τι ψεματα.παντως εγω αν θα μου δινοταν η ευκαιρια θα το έκανα .όταν γεννησα εγω 1999.δεν υπηρχε διαδεδομενα τουλαχιστον η δυνατοτητα.μην το σκεφτεστε. η αξια ζωης ειναι αυτο που αξιζει.φιλια

I logiki leei......... kai kapies erevnes pou exo diabasi oti ama paroune ta blastokyttara apo ena mwro kai kapia stigmi emfanisi px. leukemia tote kai afta ta kyttara pou exoune pari einai molismena !!!!!!!!
Logiko to akouo ego afto, kyttara einai pou den alazoune ara;;;;;;;;
Pos tha boithisoune;;;;;;
Leo twra pali ego i apisti.
Simfono oti to kostos den einai tipota brosta to AN tha therapevotane to pedi mou.
Den milao gia lefta alla gia tin aksiopistia kai tin logiki pou lene oti ama to pedi arrwstisi tha paroune apo ta arrwstimena kyttara na to kanoune kala :hmmm:

JKOSTOUROS
11-04-10, 22:13
να τα κρατήσετε.
καλύτερα να τα κρατήσεις και να μην τα χρειαστεις ποτέ, παρά να τα χρειαστείς κάποια στιγμή και να μην τα έχεις.
αυτήν την στιγμή θεραπεύει κάποιες ασθένειες στο μέλλον μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πολλές περισσότερες.

kkkkk
12-04-10, 15:46

εγω κρατησα βλαστοκυτταρα απο το πρωτο παιδι μου και το ιδιο θα κανω και με τα υπολοιπα

το κοστος ηταν 1800 ευρω για 20 χρονια
μετα αν θελω ανανεωνω το συμβολαιο

κρατησα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη εταιρια για να τα εχω εγω γιατι στη δημοσια τα παιρνει οποιος τα χρειαστει

η ποσοτητα που αποθηκευεται συνηθως φτανει μονο για μια χρηση

τα βλαστοκυτταρα ειναι 100% συμβατα με το παιδι, 50% με τα αδερφια του και 25% με τους γονεις

η εταιρια που επελεξα μου ειπε οτι θα με χρεωσει αφου εξετασει και αποθηκευσει το δειγμα, αν δηλαδη δεν ειναι καταλληλο δεν θα πληρωσω τιποτα.

το κοστος ειναι πολυ μικρο μπροστα στο οφελος αν παει κατι στραβα

Lemeshianos
13-04-10, 10:32
εγω κρατησα βλαστοκυτταρα απο το πρωτο παιδι μου και το ιδιο θα κανω και με τα υπολοιπα

το κοστος ηταν 1800 ευρω για 20 χρονια
μετα αν θελω ανανεωνω το συμβολαιο

κρατησα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη εταιρια για να τα εχω εγω γιατι στη δημοσια τα παιρνει οποιος τα χρειαστει

η ποσοτητα που αποθηκευεται συνηθως φτανει μονο για μια χρηση

τα βλαστοκυτταρα ειναι 100% συμβατα με το παιδι, 50% με τα αδερφια του και 25% με τους γονεις

η εταιρια που επελεξα μου ειπε οτι θα με χρεωσει αφου εξετασει και αποθηκευσει το δειγμα, αν δηλαδη δεν ειναι καταλληλο δεν θα πληρωσω τιποτα.

το κοστος ειναι πολυ μικρο μπροστα στο οφελος αν παει κατι στραβα

Ta pososta pou edwses einai lathos. Ta vlastokyttara exoun 6 prwteines/antigona(human leucocyte antigens). To paidi pairnei 3 antigona apo patera kai 3 apo antigona. Ara gia gonious einai toulaxiston 50% afou tha exei idi ta misa antigona apo ton kathena.

Gia aderfia, an to koitaxeis kathara me pithanotites yparxei pithanotita na min einai katholou symvato.
Epeidi omws sygkekrimenoi aplotypoi(an einai i swsti metafrasi apo to Haplotypes) klirwnomountai sta paidia syxnotera apo oso provlepoun oi pithanotites yparxei mia pithanotita 25-30% na einai plirws symvatos o dotis(diladi kai oi 6 prwteines na einai omoies). Akomi kai simvatotita me 5 kai 4 prwteines idies einai dekti ara ta pososta einai simantika auximena.

As the number of HLA antigen matches decreases among donors and recipients, the chances of finding a donor increase:

Antigen match Percent chance of finding a donor:
6-antigen match 25-30%
5-antigen match 40-50%
4-antigen match 50-60%
3-antigen match >90%

DIMITRA !!
21-04-10, 17:39
Tis mones apantisis pou exo pari mexri twra einai kanto giati MIPOS...................
Mia apantisi oti exoune xrisimopoiithi me epytixia i oti kapia erevna dixni to antitheto apo to pistevo mou den ida.
Einai opos me to emvolio pou ksesikosane toso kosmaki kai to ekane xwris na to exoune dokimasi kai i katantia.......... o misos kosmos pou to exei kanei exei provlima.

kkkkk
22-04-10, 07:36
http://www.cebil.gr/c.php?id=86735

στο παραπανω λινκ θα βρεις αρκετα αρθρα για τα βλαστοκυτταρα και για τη χρησιμοποιηση τους

Lemeshianos
22-04-10, 08:33
Tis mones apantisis pou exo pari mexri twra einai kanto giati MIPOS...................
Mia apantisi oti exoune xrisimopoiithi me epytixia i oti kapia erevna dixni to antitheto apo to pistevo mou den ida.
Einai opos me to emvolio pou ksesikosane toso kosmaki kai to ekane xwris na to exoune dokimasi kai i katantia.......... o misos kosmos pou to exei kanei exei provlima.

Βέβαιος και για το ΜΗΠΩΣ γίνετε η φύλαξη των βλαστοκυττάρων. Αν γνωρίζαμε από πριν ποιοι θα τα χρειαστούν στο μέλλον και ποιοι όχι, δεν θα υπήρχε η συζήτηση κατά ποσο πρέπει να τα φυλάξεις ή όχι.

Όσο αφορά την χρήση, υπάρχουν πολλές ασθένειες που θεραπεύονται, ενώ γίνονται μελέτες και για την αποκατάσταση κινητικότητας σε περίπτωση που κάποιος τραυματίσει την σπονδυλική στήλη, για δημιουργία ζωοτικων οργανων(πάγκρεας για θεραπεία διαβήτη), για θεραπεία αλτσχάιμερ k.a.
Αν σκεφτείς ότι μέσα στο λίγο χρονικό διάστημα που μελετούνται τα βλαστοκύτταρα, μπορούν να θεραπεύσουν παρα πολλές ασθένειες/περιστατικά υγείας τότε μπορείς να έχεις μεγάλες προσδοκίες για το τι θα μπορούν να κάνουν μελλοντικά.

Όσο αφορά το τι δεν μπορούν να θεραπεύσουν, είναι τις γενετικές κληρονομικές ασθένειες εφόσον το μόσχευμα προέρχεται από τον ίδιο τον ασθενή. Αν προέρχεται από άλλο τότε ναι μπορεί να θεραπεύσει και τις γενετικές κληρονομικές ασθένειες.

nkasm
10-05-10, 18:25
Λένε ότι σε μερικά χρόνια θα χρειάζονται άλλα τώρα δεν νωμίζω.
Φίλε με το καλό να γεννηθεί το παιδί και να είναι υγιές τίποτε άλλο.
Εγω δεν κράτησε σε κανένα παιδί μου.

proalless
31-05-10, 19:11
οι ελληνικες παροιμιες εχουν απολυτο μα απολυτο δικιο
να μια απο αυτες
το κακο δε ειναι να μην ξερεις το κακο ειναι να μην θελεις να μαθεις
τωρα βεβαια αυτο που κολλαει με το θεμα
μπηκα στον δυκτιακο τοπο τησ εκπομπης εξαντας και παρακολουθησα
την ερευνα που εκανε η εκπομπη για το θεμα που συζηταμε
και εμαθα εβγαλα τα συμπερασματα μου και θελησα να τα μοιραστω μαζι σας
μιας και εγω γινομαι πατερας προς το τελος οκτωβρη
το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ο γιατρος μας πει να παμε σε ιδιωτικη τραπεζα
θα ειναι και η τελευταια φορα που θα μας δει
γιατι δυσκολευομαι να μπω σε μια κερδοσκοπικη καθαρα διαδικασια
που θα κανει πλουσιους γιατι δεν γνωριζα η παραπλανηθηκα
και θα χαρω παρα πολυ να δωσω στην ελληνικη δημοσια τραπεζα
τα βλαστοκυτταρα του παιδιου μου ελπιζοντας οτι με αυτα (αχρειαστα να ειναι)
ισως καποιος συναθρωπος μας ειτε στην ελλαδα ειτε στο εξωτερικο σωθει
απο καποια ασθενεια.
δεν θελω να μπω στην φιλοσοφια του εχω εγω δικιο και οχι ολοι αυτοι
που διαλεξαν μια ιδιωτικη τραπεζα σιγουρα οσοι δουν την ερευνα αυτη θα φριξουν
για αυτο προτεινω σε οσουσ δεν την εχουν δει με καθε τροπο να την δουν ιδιαιτερα
σε οσους θα γινουν γονεις

ευχαριστω για τον χρονο σας
και προτεινω στον moderator
αν το επιτρεπουν οι οροι και οι κανονες του site
να βαλει αυτος το λινκ της ερευνας αυτης
αφου την δει και την κρινει
πιστευω οτι θα βοηθησει ολους εμας που θα γινουμαι γονεις.

lazlo
14-08-10, 18:41
Εκατσα και διβασα ολο το θεμα!
Τελικα ..................... τσαμπα εχασα το χρονο μου γιατι 50 -50 ηταν ολα..
Κανεις δεν ξερει ακριβς τι παιζεται με αυτο το θεμα?
Για μεγαλη απατη μου μυριζει!!
Μηπως ...λεω μηπως εγω τωρα..... ΟΛΑ αυτα ειναι για μελοντικα πειραματα κλονοποιησεις?????????
Μηπως σε μερικα χρονια δειτε ενα ακριβως αντιγραφο του παιδιου σας να ειναι στο δρομο?
Εχετε μηπως δει κατι ταινιες (που πολλες φορες ειναι σαν να ξερουν κατι πιο πολυ απο εμας) που γινοντε κλωνοποιησεις χωρις την εγκριση των γονεων?????

ospithas
15-08-10, 18:22
mipos eisai ligo iperbolikos?

SKEFTEITE ligo anapoda........
Ti tha ginotan ean elege kapoios episimia
-OPOIOS EXEI BLASTOKITARA APO TO PAIDI TOU, MPOREI ME EPITYXIA 100% NA DIORTHOSEI ZIMIES H MELONTIKA PROBLHMATA STH KARDIA TOU MOROU GIA PARADEIGMA......

kante ligo ena bima piso.
kai skefteite tis synepeies mias tetoias dilosis.

ΑΕΡΑΣ
05-09-10, 17:52
πρέπει να το δούν όλοι οι υποψήφιοι γονείς...
http://exandas.ert.gr/el/kentriko-eksantas/featured-documentaries/to-polytimo-kyttaro

manosae
01-11-10, 10:07
Συμφωνώ μαζί σας, δεν νομιζω ότι αξίζει

Lemeshianos
01-11-10, 14:30
Όταν πλέον γίνονται δοκιμές σε ανθρώπους με δικά τους βλαστοκύτταρα για να αναδημιουργηθεί ο μυελός των οστών μετά από ατύχημα που προκαλεί παράληση και όταν οι επιστήμονες δημιουργούν συκώτι από τα βλαστοκύτταρα για μεταμοσχεύσεις τότε είναι ανούσιο να λέμε ότι δεν αξίζει. Αρκεί η ζημιά να έχει προκαλεθεί από εξωγενείς και όχι κληρονομικούς παράγοντες.

Το θέμα είναι αν θα τα φυλάξεις σε ιδιωτική ή δημόσια κλινική και κατά τη δική μου γνώμη δεν υπάρχει λάθος απάντηση. Ακόμη και αν οι γονείς δεν ενδιαφέρονται, δίνοντας 200-300 ευρώ για δημόσια φύλαξη ίσως βοηθήσεις κάποιο που τα έχει ανάγκη.

Τα βλαστοκύτταρα υπάρχουν και στον μυελό μας και στο αίμα μας. Η συλλογή τους όμως είναι επίπονη και χρονοβόρα.
Η συλλογή από τον ομφάλιο λώρο δεν είναι επίπονη ή χρονοβόρα ή επικίνδυνη για το βράφος διότι γίνεται αφού πρώτα έχει κοπεί ο ομφάλιος λώρος.
Το αρνητικό της συλλογής από τον ομφάλιο λώρο είναι ότι αν έχει κοπεί η γυναίκα στο περινέο για να βοηθηθεί ο τοκετός θα αιμορρογεί μέχρι να γίνει η συλλογή. Κάτι που πρέπει να έχετε υπόψη σας γιατί οι γιατροί δεν το λένε.

bnam
06-11-10, 20:21
καντο φιλε μου

angel80
24-11-10, 07:17
να πω κι εγω την γνωμη μου...
απο'οτι εχω διαβασει ειναι χαμενα λεφτα για εναν λογο,αν σκεφτεις οτι (κουφια η ωρα...)το παιδακι
αναπτυξει κατι στον οργανισμο του σε καποια στιγμη της του και χρησιμοποιεις τα κυτταρα που εχεις φυλαξει
ποιος σου λεει οτι και να γινει το παιδι καλα,καποια στιγμη στο μελλον δεν μπορει να αρρωστησει
παλι αφου στον οργανισμο του ξαναμπαινουν τα ιδια κυτταρα,τα δικα του, που ειχαν αρρωστησει....
Πιστευω οτι μια δημοσια τραπεζα ειναι καλυτερα γιατι βρισκεις συμβατους δοτες στο συστημα
που μπορει να βοηθησουν εσενα αλλα κι εσυ αυτους...

Golliath
26-11-10, 09:07
Einai mia diadikasia me megalo kostos poy akoma den exei apodeixtei oti mporei na antapexel8ei se ayta poy lene. o giatros mas den mas to proteine. pantws se sxesh me to kostos se analogia me ta xronia den einai polla alla kai pali den mas perissevoun. Elpizoyme na pane ola kala kai emeis kai se olous. kalytera na kopsoyme to tsigaro, ta lipara, ta pota kai na prosexoyme kata thn diarkeia ths kyhshs kai gia olh mas thn zwh para na plirwnoume gia kati poy den exei apodeixtei oti axizei. Den exw akoysei kapoion poy ta ekane kai ta xrisimopoihse kai petyxe.. Aythn einai h tapeinh moy gnwmh. Eyxaristw

O.Y.K. 3
26-11-10, 10:00
pantos ematha xoris akoma na to epibebaioso oti kapia

meuetiria monizo to mitera kai to lito xoris na eimai apolita

sigouros kanoun "prosfores" kai kanoun filaksi dorean....

molis matho kati neotero kai to diastauroso tha enimeroso.....

O.Y.K. 3
26-11-10, 10:02
lipon pedia deite auto to link.....

nai to anakinose o bgenopoulos.....doeran filaksi blastokitaron.....

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=227201

rockmeamadeus
31-12-10, 17:02
αρκετές απαντήσεις θα βρεις σε σχετικο ρεπορταζ στο EXANTAS.GR ή com

dnn
10-01-11, 05:15
Πιστευω οτι η διαφημιση στην τηλεοραση για τους δοτες οργανων ειναι η απαντηση του ερωτηματος που ειχαμε ολοι. Αν χρειαστεις και δεν εχεις τι γινεται? Παντως μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα. Το ιδιο αγχος μας ετρωγε ολους.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
15-02-11, 21:19
Αν και λίγο καθηστερημένα:Τα βλαστοκύτταρα είναι μεγάλη μούφα!Πληρώνεις για να στείλεις γεννετικό ύλικο μάνας και παιδιού στην άλλη ακρη του κόσμου,υπογραφεις ότι θέλουν αυτοί,και συνήθως ο όρος με ψιλά γραμματα είναι να μην έχεις δικαίωμα να τα δείς ποτέ τα κυτταρα καθώς επίσης,ότι θα τα χρησιμοποιήσεις μόνο και αν συντρέξουν ειδικοί λόγοι,τους οποίους αξιολογεί η εταιρεία που τα φυλάει!Μελέτη τουπανεπιστημίου υποστηρίζει ότι τα κύτταρα δεν μππορεί να τα χρησιμοποιήσει το ίδιο το μωρο ή το αδέλφι του γιατί ο οργανισμος το αναγνωρίζει σαν ταυτόσημο dnaκαι το απορρίπτει!Και εδώ έρχεται η δημόσια τράπεζα κυττάρων που τα φυλάει δωρεάν και σε περίπτωση ανάγκης σου δίνει κυτταρα που ταιριάζουν σε σένα!Οι γυναικολόγοι(όχι όλοι)παίρνουν περίπου 500ευρώ για κάθε περίπτωση.Βγάλτε συμπέρασμα:money makes the world go round!!!!!!!!!!!1

old
15-02-11, 21:46
Αν και λίγο καθηστερημένα:Τα βλαστοκύτταρα είναι μεγάλη μούφα!Πληρώνεις για να στείλεις γεννετικό ύλικο μάνας και παιδιού στην άλλη ακρη του κόσμου,υπογραφεις ότι θέλουν αυτοί,και συνήθως ο όρος με ψιλά γραμματα είναι να μην έχεις δικαίωμα να τα δείς ποτέ τα κυτταρα καθώς επίσης,ότι θα τα χρησιμοποιήσεις μόνο και αν συντρέξουν ειδικοί λόγοι,τους οποίους αξιολογεί η εταιρεία που τα φυλάει!Μελέτη τουπανεπιστημίου υποστηρίζει ότι τα κύτταρα δεν μππορεί να τα χρησιμοποιήσει το ίδιο το μωρο ή το αδέλφι του γιατί ο οργανισμος το αναγνωρίζει σαν ταυτόσημο dnaκαι το απορρίπτει!Και εδώ έρχεται η δημόσια τράπεζα κυττάρων που τα φυλάει δωρεάν και σε περίπτωση ανάγκης σου δίνει κυτταρα που ταιριάζουν σε σένα!Οι γυναικολόγοι(όχι όλοι)παίρνουν περίπου 500ευρώ για κάθε περίπτωση.Βγάλτε συμπέρασμα:money makes the world go round!!!!!!!!!!!1

na me sigxoreseis alla kanis ena mikro lathos....

katarxin otan ipograpsa to simboleo diavasa ola...kai ta psila...den elege tipota tetio...

den einai stin akri tou kosmou alla stin kifisias...

kai na po kai kati allo....nai ekana ena pirama...

exo 3 xronia tora pou exo kratisi tis protis mou koris ...

kai piga....me ta xartia mou...ta simvolaia kai tis apodiksis pliromon....

piga sto ipogeio kai zitisa na do afto pou mou filane kai pou plirosa....

simfona me ton arithmo filaksis pou eixa sto simvolaio mou diksane to en logo digma

me ton arithmo na teriazi me ton diko mou....

mpori na me koroideuoun....kai na exei nero mesa...den to ksero...

euxomai na min to matho pote.....

vipper69
16-02-11, 09:31
na me sigxoreseis alla kanis ena mikro lathos....

katarxin otan ipograpsa to simboleo diavasa ola...kai ta psila...den elege tipota tetio...

den einai stin akri tou kosmou alla stin kifisias...

kai na po kai kati allo....nai ekana ena pirama...

exo 3 xronia tora pou exo kratisi tis protis mou koris ...

kai piga....me ta xartia mou...ta simvolaia kai tis apodiksis pliromon....

piga sto ipogeio kai zitisa na do afto pou mou filane kai pou plirosa....

simfona me ton arithmo filaksis pou eixa sto simvolaio mou diksane to en logo digma

me ton arithmo na teriazi me ton diko mou....

mpori na me koroideuoun....kai na exei nero mesa...den to ksero...

euxomai na min to matho pote.....

Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ διάβασα αναλυτικά τους όρους και πουθενά δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και επειπλεόν να συμπληρώσω ότι δεν είναι δυνατόν να μηδενίζουμε-αφορίζουμε μια μεθοδο η οποία είναι πολλά υποσχόμενη και έχει δείξει και επιτυχίες μόνο και μόνο επειδη είτε βρίσκεται ακόμα στην αρχή είτε εμείς δεν είμαστε καλά πληροφορημένοι ή επειδή το ακούσαμε από καποιον αλλο κλπ.
Απ την άλλη σαφώς και θα υπάρξουν απατεώνες όπως παντα και παντού και απλά εναποκειται σε εμάς να βρούμε την καλυτερη δυνατή εταιρία αν θέλουμε να προχωρήσουμε στην λύση αυτή όσο μπορούμε βέβαια. Η μέθοδος πάντως όσο προχωραμε θα εφαρμόζεται ολοένα κα ισε περισσότερες περιπτώσεις. Google it

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
18-02-11, 08:05
Oldholborn Εύχομαι να μην το μάθεις ποτέ και κανείς μας !Μπράβο σου που έκανες αυτή την επαλήθευση!Στη δική μου περίπτωση έγινε έτσι όπως περιέγραψα και δεν μίλησα αφοριστικά και γενικευμένα.Μακάρι η επιστήμη να προχωράει και να μην είναι όλα για το κέρδος!Σχετικά με την συμβατότητα όμως όλο περισσότεροι επιστήμονες υποστηρίζουν αυτά που παράθεσα!Γειά χαρά και να χαίρεσαι τα παιδιά σου!!!

Lemeshianos
18-02-11, 08:35
Αν φυλάγονται σωστά ή όχι, μακάρι να είναι κάτι που κανείς μας να μην χρειαστεί ποτέ του να μάθει!

Όσο αφορά τις δυνατότητες του, είναι αδιαμφισβήτητες. Πλην των κληρονομικών ασθενειών μπορεί να θεραπεύσουν ένα σωρό άλλα πράγματα. Από αναπηρία λόγω τράυματος στον σπόνδυλο, αναδημιουργία οργάνων που καταστράφηκαν και ένα σωρό άλλα. Ειδικά στο μέλλον που θα μπορούν να τα πολλαπλασιάσουν και να φτιάξουν ολόκληρα ζωτικά όργανα.

old
18-02-11, 09:16
kalimera.....

i epistimi sigoura proxorai....sigoura bebeia einai na min xreiasti pote

kai se kanenan na tin xrisimopioisi....

kapote akougane to pedi apo to xoni tora exoun iperixous kai

to vlepeis kai se fotografia kai alla polla....

sigoura oti kanis to kanis gia kalo....ti na po...

euxomai igeia se olous kai sta pedakia mas.....

antigoni se euxaristo gia ta kala sou logeia....

na xerese tin oikogeneia sou.....

pepi69
15-03-11, 15:15
Εμείς κάναμε λογαριασμό για τα δικά μας και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

kefalonitis
23-03-11, 07:46
Η παραπληροφόρηση και η εκμετάλευση του απλού πολίτη στο θέμα των "βλαστοκυττάρων" είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Παρόλο που έδωσα προς φύλαξη το ομφαλοπλακουντιακό αίμα του γιου μου πριν από 7 χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία του εξωτερικού, τώρα που περιμένω την γέννηση της κόρης μου και μετά από πολλή αναζήτηση στο Ίντερνετ, κατέφυγα στο ΙΙΒΕΑΑ που κρίνω ότι η ενημέρωση που μου έγινε πάνω σ'αυτό το θέμα ήταν η πιο πλήρης από οποιαδήποτε άλλη πηγή που είχα μέχρι στιγμής.

Το ΙΙΒΕΑ (Ιδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών) παραδίδει καθημερινά δωρεάν σεμινάρια στους γονείς - δεν χρειάζεται ραντεβού - και σας δίνει πληροφορίες όσον αφορά τη ΔΩΡΕΑ και συλλογή του ομφαλοπλακουντιακού αίματος για ΜΗ-ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ Μεταμόσχευση όσο και πληροφορίες για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ φύλαξη μεσεγχυματικών κυττάρων από τον Ομφάλιο Λώρο.

Η ενημέρωση είναι δίωρη περίπου!

Πληροφορίες:

http://www.hcbb.gr

Τηλέφωνα: 210 6597697 από 8:30 έως 15:00 (Δευτέρα - Παρασκευή)
και από 15:00 έως 21:00 στα 6986576 και 6945320205 (Κα Μέρμηγκα)