PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρατός και ΥΕΑ

gokuthelegend
01-02-09, 19:11
Παιδιά γειά σας,

σύντομα, πολύ σύντομα, μπαίνω Στρατό. Έχω επιλεγεί να πάω Διαβηβάσεις στην Καλαμάτα και επίσης έχω επιλεγεί σαν ΥΕΑ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με το ΥΕΑ. Όπως γράφει στο σημείωμα από πίσω καθώς επίσης και από πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ χρειάζομαι να πάω ένα αντίγραφο Ποινικού Μητρώου γενικής χρήσης και ένα πιστοποιητικό Εισαγγελικής Αρχής. Εγώ όμως δεν θέλω να πάω σαν ΥΕΑ. Αν δεν πάω αυτά τα ποιστοποιητικά θα έχω πρόβλημα; Επίσης αφού δεν θέλω να παω μπορώ να τους πω έτσι απλά ότι δεν με ενδιαφέρει να γίνω Έφεδρος Αξιωματικός ή θα πρέπει να "αυτοκοπώ" στα τέστ;

Επίσης αποδεικτικό γραμματεικών γνώσεων είναι το Απολυτήριο Λυκείου ή Πτυχίο; ή και τα δύο;

Επίσης ξέρεις κανείς να μου πει πάνω κάτω πως είναι εκεί στις Διαβηβάσεις;

ευχαριστώ

περιμένω σωστές απαντήσεις και ολοκληρομένες από τους ειδικούς, και όχι άσχετα posts.

gokuthelegend
01-02-09, 19:12
α, και σχετικά με τα κινητά, αν πάρω ένα απλό των 30-40 ευρώ χωρίς κάμερα θα έχω πρόβλημα;

navagos®
01-02-09, 19:28
α, και σχετικά με τα κινητά, αν πάρω ένα απλό των 30-40 ευρώ χωρίς κάμερα θα έχω πρόβλημα;

kanena provlima... kai tha se simvouleva na min pareis akrivo kinito mazi sou..

toulaxiston sto kentro pou ginete xamos.. otan pas se monada pou tha eiste ligoi kaloi tote pare.. ;)

indiangr
01-02-09, 19:35
Koita YEA gia na mhn pas prepei na kaneis ta panta na kopies sta 2 test pou kanoun.Psyxologiko kai a8lhtiko.H gnwmh mou einai na mhn pas gia kanena logo.Toulaxiston sthn monada mou oi dokimoi trexane san treloi. Oso gia ta pistopoihtika den 8a exeis problhma kai na mhn ta pas.

gokuthelegend
01-02-09, 19:56
kanena provlima... Kai tha se simvouleva na min pareis akrivo kinito mazi sou..

Toulaxiston sto kentro pou ginete xamos.. Otan pas se monada pou tha eiste ligoi kaloi tote pare.. ;)

άκουσα ότι δεν κάνουν σωματικό έλεγχο οπότε ότι έχουμε πάνω μας μπορούμε να το περάσουμε, φυσικά πρέπει να προσέχουμε να μην το πάρουν χαμπάρι μέσα στο στρατόπεδο, λέτε να έχω κανα πρόβλημα αν πάρω κινητό με κάμερα; όχι πως έχω κάποιο πρόβλημα να πάρω χωρίς κάμερα.

koita yea gia na mhn pas prepei na kaneis ta panta na kopies sta 2 test pou kanoun.psyxologiko kai a8lhtiko.h gnwmh mou einai na mhn pas gia kanena logo.toulaxiston sthn monada mou oi dokimoi trexane san treloi. Oso gia ta pistopoihtika den 8a exeis problhma kai na mhn ta pas.

το έχω ψάξει για ΥΕΑ αλλά δεν είμουν σίγουρος για τα χαρτιά, τελικά λέω να μην πάω οπότε υποθέτω ότι απλά το δηλωνω ότι δεν θέλω όταν παρουσιαστώ, σωστά;

pik
01-02-09, 20:28
man enas filos mou pou bige noemvrio efage 5 meres fulakh epidei phge na perasei kinhto me camera.

p.s. kai egw 9 mpenw kalamata :P

gokuthelegend
01-02-09, 20:44
man enas filos mou pou bige noemvrio efage 5 meres fulakh epidei phge na perasei kinhto me camera.

P.s. Kai egw 9 mpenw kalamata :p

οπότε δεν παίρνω κινητό με κάμερα για να είμαι σίγουρος. Ένας φίλος μου που μπήκε και έχει βγει τώρα με άδεια μου είπε ότι το δήλωσε το κινητό ότι το έχει δηλαδή και τον άφησαν να το πάρει, του είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, φυσικά το κινητό χωρίς κάμερα.

Και εγώ στις 9 μπαίνω μπορεί να συναντηθούμε

gothmong
01-02-09, 20:58
αν δεν θες να γινεις δοκιμος απλα πηγαινε στα αθλιτικα τεστ και καντα σαλατα αν κοπεις εκει δεν θα σε παρουν. αν παρεις ακριβο κινητο μαζι σου θα στο κλεψουν σιγουρα οποτε ψαξε βρες ενα παλιο και οταν παρεις μεταθεση παρε το κανονικο σου μαζι

Love_Dealer
01-02-09, 21:01
καλα ΥΕΑ μην πας ,απλά τους δηλώνεις οτι δεν θες αν και θα σε πρήξουν να πας.απο κει και πέρα παρε οτι κινητο έχεις και απλά προσεχε το λιγό μην στο κλέψουν και μην το πολυεμφανιζεις μπροστά στο λοχαγο και στους αλλούς καραγκιοζηδες.αν σου πει απαγορευεται να έχει κάμερα ,πες του να σου δώσει λεφτα να πάρεις.

dimtson
01-02-09, 21:09
Το να γινεις δόκιμος δεν είναι και τόσο εύκολο, οι περισσότεροι βάζουν βίσμα για να πάνε. Στα αθλητικά τεστ κάνε ότι θέλεις, στα ψυχολογικά θα σου έλεγα να μην κάνεις καμμία βλακεία (έναν ξαδελφό μου τον έβγαλαν Ι5 και μετά έτρεχε να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας) Μετα τα τεστ περνάς και κάποια επιτροπή που σε ρωτάνε αν θέλεις να γίνεις δόκιμος η όχι. Μετράει η γνώμη σου, όχι 100%, αλλά μετράει.

gokuthelegend
01-02-09, 21:14
καλα ΥΕΑ μην πας ,απλά τους δηλώνεις οτι δεν θες αν και θα σε πρήξουν να πας.απο κει και πέρα παρε οτι κινητο έχεις και απλά προσεχε το λιγό μην στο κλέψουν και μην το πολυεμφανιζεις μπροστά στο λοχαγο και στους αλλούς καραγκιοζηδες.αν σου πει απαγορευεται να έχει κάμερα ,πες του να σου δώσει λεφτα να πάρεις.

Ξέρω περί τίνος πρόκυται αν θα πάω ΥΕΑ, απλώς δεν μπορούσα να βρώ κάτι συγκεκριμένο για τα χαρτιά που ρώτησα. Αν και το σκέφτηκα λιγάκι να πήγαινα για ΥΕΑ τελικά δεν θα πάω οπότε θα το δηλώσω εξαρχής οπότε δεν θα χρειαστεί και να "αυτοκοπώ" στα τεστ, οπότε ούτε να πάρω τα συγκεκριμένα χαρτιά που είπα, έτσι για τα χαρτιά;

Επίσης για το κινητό όπως είπα και στο αρχικό ποστ έχω ήδη ένα παλιό, καινούριο δηλαδή αλλά παλιό μοντέλο το οποίο το είχα πάρει γύρω στα 30-40 ευρώ και είναι χωρίς κάμερα, οπόυε δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα. Επίσης εννοείται ότι δεν θα το κάνω επείδηξη στους άλλους και ειδικά στους ανωτέρους.

αν δεν θες να γινεις δοκιμος απλα πηγαινε στα αθλιτικα τεστ και καντα σαλατα αν κοπεις εκει δεν θα σε παρουν. αν παρεις ακριβο κινητο μαζι σου θα στο κλεψουν σιγουρα οποτε ψαξε βρες ενα παλιο και οταν παρεις μεταθεση παρε το κανονικο σου μαζι

Στην μετάθεση είναι ποιό χαλαρά τα πράγματα; το κανονικό μου είναι με κάμερα.

gokuthelegend
01-02-09, 21:16
Το να γινεις δόκιμος δεν είναι και τόσο εύκολο, οι περισσότεροι βάζουν βίσμα για να πάνε. Στα αθλητικά τεστ κάνε ότι θέλεις, στα ψυχολογικά θα σου έλεγα να μην κάνεις καμμία βλακεία (έναν ξαδελφό μου τον έβγαλαν Ι5 και μετά έτρεχε να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας) Μετα τα τεστ περνάς και κάποια επιτροπή που σε ρωτάνε αν θέλεις να γίνεις δόκιμος η όχι. Μετράει η γνώμη σου, όχι 100%, αλλά μετράει.

εγώ θα επειμήνω να μην πάω για ΥΕΑ αλλά εμένα με ενδιέφερε περισσότερο για τα χαρτιά που είπα στην αρχή να μάθω αν χρειάζονται. Φαντάζομαι αν δεν τα πάω καν αυτοί θα επειμείνουν το ίδιο με το αν τα πήγαινα; πάντως αν μου ζητήσουν να πάω να τα πάρω σε κάποια άδεια που θα έχω, θα τους πω να πάνε να τα πάρουν μόνοι τους, σιγά μην χαλάσω την αδειά μου τρέχοντας να πάω να βγάζω βεβαιώσεις.

toliasmoustakis
01-02-09, 23:03
san palios diavivasths kai kapsimitzhs sth sxolh aksiomatikwn tou xaidariou. thelw na sou pw oti gia na gineis dokimos stis DB.... theleis trelo visma. kai kata protimish stratiotiko visma.

zaccki
01-02-09, 23:38
Από αυτά που γνωρίζω εγώ, για να γίνεις Έφεδρος Αξιωματικός στις μέρες μας δε θέλει "βίσμα".Ίσα ίσα παρακαλάνε να πας γιατί δεν πάει κανεις.Τώρα για συγκεκριμενους Ε.Α. σε συγκεκριμενες μοναδες και ειδικοτητες δε γνωριζω αν πρεπει να "παρακαλεσεις" για να μπεις.
Από εκει κ πέρα δε νομιζω οτι πρεπει να κανεις κατι για να μην πας.
Απλα τους το δηλωνεις.Δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν να πας!Αυτο είναι βεβαιο.
Και οπως ανεφερε και ενας φιλος πιο πανω μην τυχον κανεις καμια ανοησια στα ψυχολογικα τεστ γιατί δεν ειναι και πολύ δύσκολο να βγεις Ι.
Κινητό χωρίς κάμερα καλύτερα και οσο το δυνατον φθηνότερο(τουλαχιστον στην αρχη).
Αυτά.
Καλή θητεία φίλε!

Nightcrawler©
02-02-09, 00:35
Στα χρόνια μου το βασικότερο ήταν να έχεις μαζί σου κωλόχαρτο για δεν ξέρεις που και πότε θα σε πιάσει και σήμερα καταλήξαμε να κουβεντιάζουμε για το αν κάποιος θα πάρει κινητό,με ή χωρίς κάμερα; Τα ξηλώσανε τα τηλέφωνα από τα ΚΨΜ στις μονάδες;

gokuthelegend
05-02-09, 16:24
παιδιά, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε και τι κλειδωνιές να πάρω; νομίζω βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη. Από ότι έχω ακούσει, θέλω 1 για τον σάκο, 1 για το όπλο (εκεί τι κλειδωνιά θέλει; ) και 1 ακόμη αλλά δεν ξέρω γιατί; Εγώ φυσικά θα πάρω 5-6, να πάρω οτιδήποτε;

gokuthelegend
05-02-09, 16:29
επείσης για το κινητό, θα πάρω ένα απλό φθηνό χωρίς κάμερα όπως είπα, να το δηλώσω όταν θα μπω ή να το έχω στην τσέπη;

kop
05-02-09, 17:46
Kleidaries pare arketes akoma k gia ta arvilla... Sto kentro ginete xamos. Gia to kinito aplws tha sou poun na tous to deixeis gia na doun an exei camera. Merikous tous psaxnoun kiolas me ton anixneuth gi auto kalutera mhn kaneis kamia malakia... Egw tha se sumvouleua na to skefteis xana gia dokimos... An d se perimenei kamia douleia exw, exeis kopela k thes na kaneis ligh foithtikh zwh akoma na pas...! Eimai dokimos diavivastis k d evala kanena apolutws vusma... Mhn akous ti lene peri vusmatos... To mono pou prepei na kaneis einai na ta pas kala sta test, opote an to xanaskefteis prepei na kaneis k ligo proponisoula sto treximo... Prepei na kaneis 1km se 4min k 20sec. Ola ta alla agwnismata einai gelia! Mou menoun 5 mhnes akoma k pernaw pragmatika zwara. San dokimos einai san na douleueis k oxi san na kaneis thiteia. H thiteia sou teleiwnei ston 4o mhna ap th stigmh pou tha gineis dokimos. Vevaia san YEA prepei na sfixeis ligo ta dontia k na skeftesai oti ola ekei mesa einai ena theatro pou tha perasei grigora! H sxesi pou tha exeis me ta stelexi san dokimos einai entelws diaforetiki, k kati karavanades ypaxiwmatikoi d mporoun na se kanoun tpt giati eisai anwteros tous... Shmera emeis eixame voli k pernontas apo mia klasi pou ekane mathima enas arxiloxias, kathws milouse egw anapsa tsigaro k stamatise na milaei k me koitouse... Tou lew ti sumvainei? K mou leei svise to tsigaro sou, k tou apantaw tis diatages sou stous katwterous sou... D eipe tpt meta. Apla sunexise to mathima... San dokimos diavivastis d exei treximo... Exw rwthsei k ta filarakia mou pou eimastan mazi sto xaidari k mou lene k autoi oti d kanoun tpt... Sugkekrimena egw pairnw kathe mera to laptop mou mesa k vlepw tainies... Ta sumperasmata dika sou...

gokuthelegend
05-02-09, 18:18
kleidaries pare arketes akoma k gia ta arvilla... Sto kentro ginete xamos. Gia to kinito aplws tha sou poun na tous to deixeis gia na doun an exei camera. Merikous tous psaxnoun kiolas me ton anixneuth gi auto kalutera mhn kaneis kamia malakia... Egw tha se sumvouleua na to skefteis xana gia dokimos... An d se perimenei kamia douleia exw, exeis kopela k thes na kaneis ligh foithtikh zwh akoma na pas...! Eimai dokimos diavivastis k d evala kanena apolutws vusma... Mhn akous ti lene peri vusmatos... To mono pou prepei na kaneis einai na ta pas kala sta test, opote an to xanaskefteis prepei na kaneis k ligo proponisoula sto treximo... Prepei na kaneis 1km se 4min k 20sec. Ola ta alla agwnismata einai gelia! Mou menoun 5 mhnes akoma k pernaw pragmatika zwara. San dokimos einai san na douleueis k oxi san na kaneis thiteia. H thiteia sou teleiwnei ston 4o mhna ap th stigmh pou tha gineis dokimos. Vevaia san yea prepei na sfixeis ligo ta dontia k na skeftesai oti ola ekei mesa einai ena theatro pou tha perasei grigora! H sxesi pou tha exeis me ta stelexi san dokimos einai entelws diaforetiki, k kati karavanades ypaxiwmatikoi d mporoun na se kanoun tpt giati eisai anwteros tous... Shmera emeis eixame voli k pernontas apo mia klasi pou ekane mathima enas arxiloxias, kathws milouse egw anapsa tsigaro k stamatise na milaei k me koitouse... Tou lew ti sumvainei? K mou leei svise to tsigaro sou, k tou apantaw tis diatages sou stous katwterous sou... D eipe tpt meta. Apla sunexise to mathima... San dokimos diavivastis d exei treximo... Exw rwthsei k ta filarakia mou pou eimastan mazi sto xaidari k mou lene k autoi oti d kanoun tpt... Sugkekrimena egw pairnw kathe mera to laptop mou mesa k vlepw tainies... Ta sumperasmata dika sou...

μάλιστα, κατάλαβα τι εστί δόκιμος αλλά το θέμα είναι και από πλευράς χρημάτων τι θα παίρνω, γιατί αν είναι να νοικιάσω και σπίτι και όλα τα χρήματα τα οποία κιόλας δεν είναι καν 700 ευρώ φεύγουν σε νοίκι και λογαριασμούς, νομίζω δεν αξίζει τν κόπο. Στην αρχή το σκεφτόμουν να πάω για ΥΕΑ αλλά όσα περισσότερα μάθαινα τόσο περισσότερο σκεφτόμουν τελικά να μην πάω. Επειδής κιόλας έχω τελειώσει με τις σπουδές και έχω πάρει πτυχίο με ενδιφέρει να τελειώσω και να πάω να ασκήσω το επεγγελμά μου και για μένα προσωπικά, εκεί που θα καθόμουν 5 μήνες παραπάνω στον Στρατό, προτυμώ να πάω να μαζέψω προϋπηρεσία.

Κατα τα άλλα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Θα χρειαστώ κλειδαριά και για το όπλο; Από ότι κατάλαβα μάλλον θα χρειαστώ 2 κλειδαριές για τον σάκο, δηλαδή μία για να κλειδώσω το φερμουάρ και άλλη μία για κλειδώσω κάπως γύρω από το πόδι του κρεβατιού. Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε που θα το χρησιμοποιήσω συγκεκριμένα το κάθε λουκέτο;

kop
05-02-09, 20:51
Apo ta 700 eurw tha sou feugoun ta 300 me 350 se enoikio, koinoxrhsta klp...ta upoloipa ta trws stis mpures.... :P H malakia einai oti tous 3 prwtous mhnes san dokimous tha tous plhrwtheis mazemenous ton 3o mhna (2400eurw peripou)... Mexri tote tha armegeis tous dikous sou, alla mporeis na tous ta dwseis pisw meta. An pas stratiwths d tha einai anagkasmenoi oi dikoi sou na sou stelnoun lefta....??? Egw mexri stigmhs d exw zhthsei k polla ap tous dikous mou... Perissotera etrwga otan hmoun YEA... An exeis brei kapou na doulepseis tote mhn pas dokimos. An d exeis brei pane giati se kovw k sena na douleueis klasika se kamia kafeteria gia na bgazeis xartziliki...

Kleidaria fusika k tha xreiasteis gia to oplo. Pare mia me makru laimo gia to oplo giati se merikous oplovastous tairiazoun mono autes. Apo kei k pera thes mia kleidaria gia ton stratiwtiko sako, mia gia to loukaniko, mia h' duo gia ton politiko sou sako, mia mikrh gia ta arvila k allh mia gia ton foriamo... D nomizw na xreiasteis alles.

Mhn agxwnesai pantws! Kuriws sto kentro tha peraseis polu kala! Kainouries gnwrimies k katastaseis k genika tha rixneis polu gelio ekei... Meta erxontai ta duskola, oson afora th varemara k th routina.... Allo ena sun gia na pas dokimos! D tha varetheis pote! Stratiwtes pou einai seires mou, mou elegan sunexeia oti d thn paleuoun allo...! San dokimos d prokeitai na to peis pote auto!

Anyway... kali thiteia sou euxomai k prospathise na peraseis kala! O stratos einai mia empeiria pou tha thn thumasai gia panta... Esu tha thn kaneis na einai mia kali empeiria! Sto xeri sou einai!

ntinos_athens
10-03-09, 16:04
Στα χρόνια μου το βασικότερο ήταν να έχεις μαζί σου κωλόχαρτο για δεν ξέρεις που και πότε θα σε πιάσει και σήμερα καταλήξαμε να κουβεντιάζουμε για το αν κάποιος θα πάρει κινητό,με ή χωρίς κάμερα; Τα ξηλώσανε τα τηλέφωνα από τα ΚΨΜ στις μονάδες;

xaxaxaxxaxax σωστος ο λευκος χρυσος!!!!!!! Αστα μεγαλε σε λιγο στο στρατο θα καθεται και η μανα του νεου φανταρου να μην νιωθει μοναξια.

fragis
11-03-09, 07:45
Φιλαράκι στο ίδιο κέντρο παρουσιάστηκα και εγώ πριν μερικά χρόνια,υπο τις

ίδιες προϋποθέσεις με εσένα.Τα χαρτιά τους τα πήγα,άλλοι που δεν το έκαναν

δεν είχαν κανένα πρόβλημα.Το κινητό ήταν στην τσέπη μου,το βρήκαν στον

έλεγχο στην πύλη και απλά μου είπαν να το κρατάω στην δόνηση.Όσον αφορά

για ΥΕΑ δεν πήγα τελικά,δεν ξέρω τι παίζει.Αυτό που ξέρω είναι ότι τις

δοκιμασίες τις πέρασα κανονικά,στην συνέντευξη δήλωσα ότι δεν θέλω να πάω

και αυτό ήταν!

Το μόνο που έχω να σου πω για την Καλαμάτα είναι ότι το στρατόπεδο είναι

ανηφορικό και το πεδίο βολής στο δι@*$λο....

kris_athws
04-04-09, 17:29
Tha proteina se olous tous neosilektous an mporoun,exoun ipomoni,kai theloun na mathoun kapoia perisootera pragmata,na akolouthisoun ton dromo tou YEA,pou sthn sinexeia legese DEA.pera apo to MEGA arnitiko pou kaneis 4 mines parapanw,tha plirwnese,kai telos ta skopeta,mono ipiresies,poli pio eukola dld,episeis einai gia ipeuthina atoma,kai gia gera neura,alla ti kalitero,mia fora sthn zwi sou,na rixneis me ena pirobolo,gemizontas to me ena vlima barous 50 kilwn,kai na travas tin sirida...twra kathes ena exei thn gnwmh tou...episeis olous tous pernoun,oxi tous giottades fisika,thelei o el,str dokimous,giati glitwnei monimo prwsopiko,aa,kai to simantiko,o vathmos sou einai anoteros apo to 75% twn atomwn se kapoia monada,opote pera apo oti tha prosexeis kosmo,oli i euthinh einai panw sou..kai to kra3imo erxete me to kilooo..

sasa
06-04-09, 01:32
na pas YEA....pige o antras mou kai perase zaxari......... eisai dimosios ypallilos gia olh th thiteia sou....

Turambar
18-04-09, 09:14
Όντας αυτή την στιγμή δόκιμος στα τεθωρακισμένα, εχω να πω τα εξής, σχετικά με τα παραπάνω.

Να γίνεις ΔΕΑ στις διαβιβάσεις είναι δύσκολο. Αν περάσεις (που θα είναι το εύκολο) η μετάταξη είναι παρά πολύ πιθανή, και αν μετά καταλήξεις δόκιμος τεθωρακισμένων είναι τελείως άλλη ιστορία. Είχαμε αρκετούς από εκεί που κλαίγαν (δικαιολογημένα) τη μοίρα τους.

Ο μισθός είναι 570 ευρώ + 105 τα παραμεθώρια (εφόσον είσαι σε μεθώριο) και + τις υπηρεσίες σου + κάτι ψιλά κάθε τρίμηνο. Προφανώς φτάνουν έναν άνθρωπο για να ζήσει άνετα (ειδικά στη μεθώριο). Ως φαντάρος πάλι χρειάζεσαι λεφτά από τους γονείς σου, απλά αν σου αρέσει να βγαίνεις τακτικά και να τρως λεφτά έξω, προφανώς θα έχεις πολλές περισσότερες ευκαιρίες και θα τρως περισσότερα. Είναι θέμα πώς θέλεις να ζήσεις.

Η θητεία είναι 5 μήνες παραπάνω (δηλαδή 17μήνες).

Στα τεθωρακισμένα τουλάχιστον δε μπορεί να συγκριθεί η ζωή σε σχέση με του δημόσιου υπαλλήλου, αλλά σίγουρα σε σχέση με τους στρατιώτες, κάνεις την ζωή σου. Πάντα όμως εξαρτάται και σε ποια μονάδα θα πέσεις.
Σημείωση, είναι πιο δύσκολες οι μεταθέσεις για τους δόκιμους από ότι στους στρατιώτες.

Έσεται Ήμαρ
21-04-09, 10:47
Λοιπον εφοσον δεν θες να πας ΥΕΑ μην πας οτι και αν σου λενε.Απο εκει και περα ειναι ευκολο να κοπεις.Εγω οταν υπηρετουσα ειχα ενδειξη ΥΕΑ.Ετσι οσοι ειχαμε αυτην την ενδειξη μας μαζεψαν(στο κεντρο φυσικα)σε μια αιθουσα για να δωσουμε πρωτα τα ψυχολογικα.Απαντησα ολες τις ερωτησεις κανονικα(μην κανεις το λαθος και απαντας οτι να ναι γιατι θα σε βγαλουν Ι3 η Ι4 αναλογα με τις χοντραδες που θα απαντας).Περα απο τις ερωτησεις πολλαπλων επιλογων και μετα απο αυτες μας εδωσαν ενα ακομη φυλλαδιο ερωτησεων οπου αναμεσα σε αυτες ηταν και μια οπου σου ελεγε αν θες να γινεις δοκιμος η οχι και φυσικα να αιτιολογησεις την απαντηση.Ε λοιπον απαντησα οχι,εξηγησα τους λογους(λογο δουλειας δεν με συμφερε να υπηρετησω παραπανω)και ετσι απλα κοπηκα χωρις καν να περασω απο τις αθλητικες δοκιμασιες.Ετσι ευκολα κοβεσαι και δεν χρειαζεται να ανησυχεις καθολου.Καλη θητεια να εχεις.

alex1111
03-06-09, 16:09
paidia ego leo na bo tn fevrouario... peziko klasika efoson dn ginete pleon nautiko k aeroporia.. leo na bo san dokimos.. peite m plirofories ktlp gt dn 3ero pola pramata.. 3ero oti plironontai eida k merika pragmatakia sta proigoumena post p eixate kanei.. 3ero oti pernane kala.. vevea analogos k to pou 9a peseis kai to pou 9a ise.. an k 9elo mia simvouli.. a3izei r paidia na pao dokimos ean ginei 9 mines? euxaristo..