PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ - Όσα θέλετε να μάθετε, ρωτήστε εδώ!

Σελίδες : 1 [2]

Moss
11-09-09, 11:16
καλησπερα φιλε moss..επανερχομαι σχετικα με το θεμα της επιδοτησης για εξοπλισμο μηχανηματων της επιχειρησης μου μεσο του εσπα..αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι μεχρι ποτε ειναι η υποβολη των αιτησεων για να μπει εγκαιρως καποιος στο προγραμμα..??αυτο που εμαθα απο ενα γραφειο συμβουλευτικο ειναι οτι μου ειπαν πως η υποβολη ειναι μεχρι τον Νοεμβριο..ισχυει αυτο..??και επισης πια ειναι και αν υπαρχουν κριτηρια που να οριζουν το ποσό που δικαιουται καποιος να παρει...??η ζηταει οτι θελει και εγκρινετε..???
και κατι τελευταιο//μεχρι ποσο καιρο πριν πρεπει αυτος που θα παρει η που εχει εγκριθει για την επιδοτηση πρεπει να εχει ενα ποσοστο χρηματων στον λογαριασμο του..??εννοω οτι αν ζητησουμε 200,000 ευρω..τα 100,000 στα επιδοτη το κρατος,ενω απο τα 100,000 που απομενουν τα 50,000 πρεπει να τα εχω να φαινονται στον λογαριασμο μου ενω για τα υπολοιπα 50,000 μπορω να παρω δανειο..ετσι δεν ειναι..??πριν ποσο καιρο πριν πρεπει να εχω τα χρηματα μεσα και για ποσο χρονικο διαστημα..??ειναι εφικτο καποιος να ζητησει και να παρει 200,000..??η δεν μπορει να ισχυσει αυτο για αυτο το προγραμμα..??

σε ευχαριστω θερμα για ακομη μια φορα..!!!

Καλημέρα, τώρα είδα το post σου, μου διέφυγε...

Η υποβολή για το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει λήγει στις 9 Νοεμβρίου, όπως σωστά σου είπαν. Αν δεν έχεις τα αρχεία του προγράμματος, τα έχω όλα μαζεμένα ΕΔΩ <------------- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_25.html) και προτείνω να τα διαβάσεις και εσύ για να γνωρίζεις τουλάχιστον χονδρικά μερικά πράγματα.

Αν θυμάμαι καλά, η επιχείρησή σου ανήκει στον τομέα της μεταποίησης, σωστά? Μπορείς να επιδοτηθείς από 50.000€ έως 300.000€ (συνολική επένδυση)

Όσο για το ποσοστό σου, είναι ανάλογα με την περιοχή. Είναι 55% για Αττική & Θεσσαλονίκη, και 65% για την υπόλοιπη χώρα.

Από αυτά θα πρέπει το 25% τουλάχιστον να είναι ίδια κεφάλαια, δηλαδή χρήματα ΔΙΚΑ ΣΟΥ, και δεν πρέπει να προέρχονται από δάνειο. Για 200.000 που είναι η επένδυσή σου, θα πρέπει να έχεις τις 50.000. Αυτό το δείχνεις με το υπόλοιπο του λογαριασμού σου στην τράπεζα. Θα πρέπει το 70% αυτών (περίπου 35.000) να τα είχες προ εξαμήνου, πράγμα το οποίο φαίνεται από την κίνηση του λογαριασμού. Αυτό αν μιλάμε για ατομική επιχείρηση.

Αν πάλι η εταιρεία σου είναι κεφαλαιουχική, (Ε.Π.Ε. κλπ) η ίδια συμμετοχή θα αποδεικνύεται με την αύξηση του μετοχικού σας κεφαλαίου.

Την τελευταία σου ερώτηση δεν την κατάλαβα... Τι εννοείς να ζητήσεις 200.000?

Τι έγινε τελικά, σου ανέβασαν την βαθμολογία σου?

lerisss
11-09-09, 12:30
Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.Τελειώνω τώρα τη γεωπονική και θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιου είδους επιδότηση ή πρόγραμμα για να κάνω ένα γεωπονικό γραφείο και μια αποθήκη.Είμαι απο την περιοχή των Γιαννιτσών.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

thomas40
12-09-09, 11:39
καλημερα φιλε moss θελω και εγω να σε ρωτησω. εχω ενα πολυ μικρο μαγαγι(3τ.μ) στο κεντρο και πουλαω δευτερο χερι αλλα και καινουργια βιβλια βυνιλιο κομιξ κ.τ.λ. Το μαγαζι ειναι υπ/στημα τησ αδειας πλανωδιου μικροπωλητη που εχω .το ξερω πως ειναι λιγο μπερδεμα αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν υπαρχει τιποτα και γεια αυτη την περιπτωση? π.χ. site κ.τ.λ. ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Moss
14-09-09, 10:05
Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.Τελειώνω τώρα τη γεωπονική και θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιου είδους επιδότηση ή πρόγραμμα για να κάνω ένα γεωπονικό γραφείο και μια αποθήκη.Είμαι απο την περιοχή των Γιαννιτσών.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλημέρα,

από τα προγράμματα του ΕΣΠΑ δεν υπάρχει κάτι για νέους ελεύθερους επαγγελματίες. Πολύ πιθανό να βγει κάτι στο μέλλον, αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι στα σίγουρα.

Πρόγραμμα νέων επιστημόνων τρέχει ο ΟΑΕΔ κατά καιρούς. Του 2009 δεν το προλαβαίνεις. Για να ξέρεις όμως, είναι λίγο μπουρδ*λο...

Το τελευταία προγράμματα του ΟΑΕΔ θα τα βρεις εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_47.pg

Moss
14-09-09, 10:13
καλημερα φιλε moss θελω και εγω να σε ρωτησω. εχω ενα πολυ μικρο μαγαγι(3τ.μ) στο κεντρο και πουλαω δευτερο χερι αλλα και καινουργια βιβλια βυνιλιο κομιξ κ.τ.λ. Το μαγαζι ειναι υπ/στημα τησ αδειας πλανωδιου μικροπωλητη που εχω .το ξερω πως ειναι λιγο μπερδεμα αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν υπαρχει τιποτα και γεια αυτη την περιπτωση? π.χ. Site κ.τ.λ. ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Καλημέρα,

είναι όντως λίγο μπερδεμένα τα πράγματα για σένα. Για να το δούμε καλύτερα, μπορείς να μου πεις τους κωδικούς δραστηριότητας που έχεις? Και την κύρια και τις δευτερεύουσες αν έχεις. Μόνο έτσι θα βγάλουμε άκρη.

Αυτά θα τα βρεις ή στην έναρξη σου, ή και στην φορολογική σου δήλωση.

tsipiripo
14-09-09, 11:51
Καλησπέρα

οάντρας μου έχει κάνει έναρξη ταχι σχεδόν μισό χρόνο αλλά θέλει να το πουλήσει και να ανοίξει βουλκανιζατέρ ,έχει δικαίωμα να μπει στην νέα επιχειρηματικότητα ?
εχει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος για βουλκανιζατέρ
μπορεί?

σας ευχαριστώ πολύ

Moss
14-09-09, 12:23
Καλησπέρα

οάντρας μου έχει κάνει έναρξη ταχι σχεδόν μισό χρόνο αλλά θέλει να το πουλήσει και να ανοίξει βουλκανιζατέρ ,έχει δικαίωμα να μπει στην νέα επιχειρηματικότητα ?
εχει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος για βουλκανιζατέρ
μπορεί?

σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα,

θέλω να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Στην φορολογική του δήλωση, τα εισόδηματά του που τα συμπληρώνει? Στο πεδίο που λέει "εισοδήματα από ελεύθερα επαγγέλματα"? Να επιβεβαιώσουμε πως είναι αυτό να είμαστε σίγουροι. Μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξετε με τον λογιστή του.

Με τα στοιχεία που μου δίνεις φαίνεται πως έχει κάνει 2 ενάρξεις. Θα πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε πρώτα.

dimitris88
15-09-09, 10:28
Καλημερα φιλε moss,
σε ειχα απασχολησει πριν λιγο καιρο σχετικα με ενα βουλκανιζατερ που σκεφτομαι να ανοιξω. Προχωρωντας την ιδεα μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες και θα ηθελα εκ νεου την βοηθεια σου! Θελω να ρωτησω, αν κ δεν αναφερεται στις κατηγοριες του κανονισμου, αν δικαιουμαι επιδοτηση για ανεγερση κτιριου στο οποιο θα στεγασθει η επιχ/ση (μεταλλικη κατασκευη αν παιζει καποιο ρολο). Για την αγορα οικοπεδου δεν σε ρωτω καν, εχεις απαντησει σε προηγουμενο post..
Σ ευχαριστω για το χρονο σου!

Moss
15-09-09, 13:57
Καλημερα φιλε moss,
σε ειχα απασχολησει πριν λιγο καιρο σχετικα με ενα βουλκανιζατερ που σκεφτομαι να ανοιξω. Προχωρωντας την ιδεα μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες και θα ηθελα εκ νεου την βοηθεια σου! Θελω να ρωτησω, αν κ δεν αναφερεται στις κατηγοριες του κανονισμου, αν δικαιουμαι επιδοτηση για ανεγερση κτιριου στο οποιο θα στεγασθει η επιχ/ση (μεταλλικη κατασκευη αν παιζει καποιο ρολο). Για την αγορα οικοπεδου δεν σε ρωτω καν, εχεις απαντησει σε προηγουμενο post..
Σ ευχαριστω για το χρονο σου!

Καλησπέρα φίλε μου,

όχι, η ανέγερση κτιρίου δεν επιδοτείται. Μόνο η διαμόρφωση ήδη υπάρχουσων κτιριακών εγκαταστάσεων.

Έτσι και αλλιώς, με 100.000€ που είναι το όριο για την κατηγορία που ανήκεις, και να επιτρεπόταν... για τι να σου πρωτοφτάσουν?

trelospektis
16-09-09, 12:06
kalispera mia erwtsis mias kai eisai eidikos panw se auta ta themata. I aderfi mou thelei na parei tin adeia tou mesiti. Exei sta sxedia na agorasei i na nikiasei ena xwro ( den to kserw akomi) gia epaggelmatiki stegi. Itan anergoi kai ousiastika arxizei twra. Gnwrizete mipws uparxei kapia epidotisi pou mporei na epofelithi ???????

Euxaristw

Spookie
17-09-09, 02:31
Φίλε Moss καλημέρα,
έχω κάνει αίτηση στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για τους 4.500 νέους επαγελματιες στις 30/6 αλλα ακόμα δεν έχω παρει απαντηση.
Μήπως ξέρεις τι γίνετε με αυτο το προγραμμα και πόσο καιρο κανουν να απαντησουν γιατι τους παίρνω συνεχώς τηλέφωνο και μου λένε οτι δεν ξερουν τιποτα και να ενημερωνομαι μεσω internet. Στο interet μπαίνω καθημερινα και μου γραφει στην αίτηση (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ).
Αν ξέρεις κάτι παραπάνω θα ηθελα να μου απαντήσεις.
Σε ευχαριστώ και καλή συνεχεια.

thomas40
17-09-09, 11:34
φιλε moss ευχαριστω για την απαντηση θα σου στειλω τους κωδικους εντος των ημερων

Moss
17-09-09, 12:16
kalispera mia erwtsis mias kai eisai eidikos panw se auta ta themata. I aderfi mou thelei na parei tin adeia tou mesiti. Exei sta sxedia na agorasei i na nikiasei ena xwro ( den to kserw akomi) gia epaggelmatiki stegi. Itan anergoi kai ousiastika arxizei twra. Gnwrizete mipws uparxei kapia epidotisi pou mporei na epofelithi ???????

Euxaristw

Καλησπέρα,

αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να επιδοτεί τα μεσιτικά γραφεία.

Κάποτε είχε βγάλει ένα τέτοιο ο ΟΑΕΔ, αλλά τώρα δεν "τρέχει". Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους και να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη μήπως και ανοίξει κάτι αντίστοιχο. (καλό κουράγιο σ'αυτό...)

Τα προγράμματα του ΟΑΕΔ μπορείς να τα βρεις και εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_47.pg

Moss
17-09-09, 14:33
Φίλε Moss καλημέρα,
έχω κάνει αίτηση στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για τους 4.500 νέους επαγελματιες στις 30/6 αλλα ακόμα δεν έχω παρει απαντηση.
Μήπως ξέρεις τι γίνετε με αυτο το προγραμμα και πόσο καιρο κανουν να απαντησουν γιατι τους παίρνω συνεχώς τηλέφωνο και μου λένε οτι δεν ξερουν τιποτα και να ενημερωνομαι μεσω internet. Στο interet μπαίνω καθημερινα και μου γραφει στην αίτηση (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ).
Αν ξέρεις κάτι παραπάνω θα ηθελα να μου απαντήσεις.
Σε ευχαριστώ και καλή συνεχεια.

Καλησπέρα φίλε μου,

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατί είναι καθαρά θέμα των αξιολογητών που έχει ορίσει ο ΟΑΕΔ. Αν και έχω πάψει να ασχολούμαι μαζί τους πολύ καιρό τώρα, δεν έχω δει πουθενά εγκύκλιο που να ορίζει το χρονοδιάγραμμα αξιολόγησης. Πιθανών να υπάρχει, αλλά πεταμένο σε κάνα συρτάρι... Προσωπικά νομίζω πως το ξύνουν, και ειδικά τώρα εν όψει εκλογών.

Από το internet Μην περιμένεις ενημέρωση. Πάρε τηλέφωνο και απαίτησε να μάθεις ποιος είναι ο αξιολογητής σου. Μόνο έτσι -πιθανών- να βγάλεις άκρη.

adi32
17-09-09, 14:37
Καλησπερα
Ενδιαφερομαι να ανοιξω καποιο Μινι Μαρκετ σε χωρο που θα νοικιασω (Αθηνα)
Υπαρχει καποια επιδοτηση ?
Ευχαριστω

Moss
22-09-09, 09:53
Καλησπερα
Ενδιαφερομαι να ανοιξω καποιο Μινι Μαρκετ σε χωρο που θα νοικιασω (Αθηνα)
Υπαρχει καποια επιδοτηση ?
Ευχαριστω

Καλημέρα και συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω.

Ναι, μπορείς να επιδοτηθείς από το πρόγραμμα "Νεανικής Επιχειρηματικότητας" (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080)

Ο κωδικός που θα χρησιμοποιήσεις και είναι επιλέξιμος είναι ο: "47.11.10.05 - Λιανικό εμπόριο ειδών παντοπωλείου"

Θα πρέπει όμως να σκεφθείς κάτι πρωτότυπο να έχεις στην πρότασή σου, γιατί ένα απλό mini market δεν παρουσιάζει καμία καινοτομία, οπότε στην αξιολόγηση θα πάρεις χαμηλή βαθμολογία.

ALXIOA
23-09-09, 22:22
γεια και παλι..μας εχουν μπερδεψει...ο ενας μας λεει αυτο...ο αλλος μας λεει εκεινο...πολυ φοβαμαι οτι στο τελος δεν θα παρουμε καμια επιδοτηση///
αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι το εξης..υπαρχει καποια επιδοτηση σε ισχυ για franchise..??γιατι κατι ειχα ακουσει..και αν ναι απο ποτε μεχρι ποτε ισχυει και που μπορω να μαθω περισσοτερα..??
και κατι τελευταιο.η νεανικη επειρηματικοτητα εληξε ??η πηρε καποια παραταση ..??και αν ναι μεχρι ποτε..??

ευχαριστω για αλλη μια φορα

ALXIOA
23-09-09, 22:37
Καλησπέρα φίλε μου,

ναι, τελικά δίνεται ένα ποσό των 50.000.000 ευρώ για την επιδότηση επιχειρήσεων franchise, μέσα από το πρόγραμμα των ΠΕΠ. Αλλά αφορά μόνο ήδη υφιστάμενες επιχειρήσεις, με τουλάχιστον 2 κλεισμένες διαχειριστικές χρήσεις.

Σε καμία περίπτωση δεν επιδοτείται νέα επιχείρηση franchise.

Βέβαια, όπως είπα και σε άλλο πόστ, μπορείς να κάνεις κάποιες "τρίπλες", αλλά είναι μεγάλη μανούρα και δύσκολο να γίνει.

τελικα φιλε μος βρηκα παλιοτερο ποστ σου που λες οτι γινετε σε ειδη υφισταμενη επιχειρηση...μπορεις να μου πεις περισσοτερα σε παρακαλω..??ειναι αμμεση αναγκη για να κατασταλαξω καπου..παντως αυτο που λες με τουλάχιστον 2 κλεισμένες διαχειριστικές χρήσεις ////υπαρχει η εταιρεια μας αρκετα χρονια πριν οποτε καλυπτομαι..!!

elitistis
24-09-09, 01:43
Αρχικά θα ήθελα να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου για την καταπληκτική δουλειά που κάνεις.

Εν συνεχεία, θα μου επιτρέψεις να κάνω και εγώ τη δική μου ερώτηση. Συγγνώμη αν σχετίζεται με προηγούμενες που έχουν ήδη υποβληθεί, αλλά δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω κάποιο λάθος, επειδή δεν θα έχω καταλάβει κάτι σωστά.

Είμαι 27 ετών, χωρίς προηγούμενη επιχειρηματική δραστηριότητα και ενδιαφέρομαι να ανοίξω ένα μαγαζί μέσω του συστήματος franchise, μιας πολύ γνωστής εταιρείας.

Το κεφάλαιο που μου ζητά είναι σχετικά μικρό, αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να έχω κάποιου είδους επιδότηση μέσω οποιουδήποτε από τα προγράμματα που ''τρέχουν'' αυτή την περίοδο.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντησή σου και ζητώ συγγνώμη αν σε αναγκάζω να επανέλθεις σε θέμα που έχεις ήδη αναφερθεί.

Moss
26-09-09, 15:13
γεια και παλι..μας εχουν μπερδεψει...ο ενας μας λεει αυτο...ο αλλος μας λεει εκεινο...πολυ φοβαμαι οτι στο τελος δεν θα παρουμε καμια επιδοτηση///
αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι το εξης..υπαρχει καποια επιδοτηση σε ισχυ για franchise..??γιατι κατι ειχα ακουσει..και αν ναι απο ποτε μεχρι ποτε ισχυει και που μπορω να μαθω περισσοτερα..??
και κατι τελευταιο.η νεανικη επειρηματικοτητα εληξε ??η πηρε καποια παραταση ..??και αν ναι μεχρι ποτε..??

ευχαριστω για αλλη μια φορα

Καλησπέρα φίλε μου.

Που έχεις μπερδευτεί??? Ρώτα ό,τι θες να σε βοηθήσω. Αν είναι προσωπικά στοιχεία που δεν θες να μοιραστείς, στείλε μου PM.

Για franchise υπάρχει, αλλά θα πρέπει να είναι υφιστάμενη επιχείρηση, με δύο κλεισμένες διαχειριστικές χρήσεις. Δεν υπάρχει επιδότηση για καινούργιο franchise όμως.

Ναι, η Νεανική Επιχειρηματικότητα πήρε παράταση μέχρι τις 15 Οκτωβρίου. Θα τα βρεις όλα εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Moss
26-09-09, 15:27
Αρχικά θα ήθελα να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου για την καταπληκτική δουλειά που κάνεις.

Εν συνεχεία, θα μου επιτρέψεις να κάνω και εγώ τη δική μου ερώτηση. Συγγνώμη αν σχετίζεται με προηγούμενες που έχουν ήδη υποβληθεί, αλλά δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω κάποιο λάθος, επειδή δεν θα έχω καταλάβει κάτι σωστά.

Είμαι 27 ετών, χωρίς προηγούμενη επιχειρηματική δραστηριότητα και ενδιαφέρομαι να ανοίξω ένα μαγαζί μέσω του συστήματος franchise, μιας πολύ γνωστής εταιρείας.

Το κεφάλαιο που μου ζητά είναι σχετικά μικρό, αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να έχω κάποιου είδους επιδότηση μέσω οποιουδήποτε από τα προγράμματα που ''τρέχουν'' αυτή την περίοδο.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντησή σου και ζητώ συγγνώμη αν σε αναγκάζω να επανέλθεις σε θέμα που έχεις ήδη αναφερθεί.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δυστυχώς καινούργιο franchise δεν επιδοτείται.

Όπως έχω αναφερθεί ξανά, ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις καινούργια επιχείρηση αγοράζοντας ΜΟΝΟ τεχνογνωσία από την εταιρεία του franchise, και να διατηρήσεις την δική σου επωνυμία και διακριτικό τίτλο, για όσο διαρκούν οι περιορισμοί του προγράμματος. Μετά το πέρας 3 χρόνων θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τον τίτλο κανονικά.

Βέβαια αυτό θέλει καλή διαπραγμάτευση με την μητρική εταιρία.

unborn
30-09-09, 14:25
Μεταφέρθηκε η συζήτη σε πμ.

Moss
30-09-09, 14:43
Αν γίνεται μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτές τις απορίες?
Είμαστε μια ομάδα φοιτητών και έχουμε αποφασίσει να ************. Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την επιχορήγηση αυτή αν και φοιτητές? Δηλαδή δεν γνωρίζω αν θεωρούμαστε άνεργοι και το πιο σημαντικό θα προλάβουμε να συντάξουμε την πρόταση μέχρι τη λήξη?

Καλησπέρα,

ναι, μπορείτε να επιδοτηθείτε. Δεν υπάρχει περιορισμός στο ότι είστε φοιτητές. Αρκεί απλά να μην συμμετέχετε σε άλλη επιχείρηση.

Ο κωδικός δραστηριότητας που θα πρέπει να έχετε και είναι επιλέξιμος είναι ο εξής:

Το αν θα προλάβετε, είναι δικό σας θέμα και το πόσο διατεθειμένοι είστε να το κυνηγήσετε. Προσωπική μου άποψη είναι πως προλαβαίνετε άνετα, αρκεί να συντονιστείτε.

Edited για προστασία προσωπικών δεδομένων

karolos82
30-09-09, 16:37
Καλησπερα!
Εχω εμπορική επιχείρηση στην Ροδο. Θα ήθελα να ρωτήσω σαν καινοτομια αν υπάρχει κάποια ιδέα που μπορώ να προσθέσω στον φάκελο πριν τον υποβάλλω.
ευχατιστώ πολύ!

ALXIOA
30-09-09, 18:46
file moss sou esteila ena pm prin meres alla den mou apanthses akoma..!!

Moss
30-09-09, 20:27
Καλησπερα!
Εχω εμπορική επιχείρηση στην Ροδο. Θα ήθελα να ρωτήσω σαν καινοτομια αν υπάρχει κάποια ιδέα που μπορώ να προσθέσω στον φάκελο πριν τον υποβάλλω.
ευχατιστώ πολύ!

Καλησπέρα,

τα στοιχεία που μου δίνεις δεν είναι αρκετά ώστε να σκεφτώ κάτι καινοτόμο. Ο όρος "εμπορική επιχείρηση" μπορεί να περιλαμβάνει τα πάντα. Η καινοτομία θα πρέπει να είναι γύρω από το προϊόν σου έτσι κι αλλιώς.

Αν δεν θες να αποκαλύψεις παραπάνω στοιχεία για την επιχείρησή σου, στείλε μου pm ώστε να προσπαθήσουμε να σκεφτούμε κάτι.

Moss
30-09-09, 20:30
file moss sou esteila ena pm prin meres alla den mou apanthses akoma..!!

Καλησπέρα φίλε μου, έχεις δίκιο, μου είχε μπλοκάρει το inbox γιατί ήταν γεμάτο και δεν τα είδα. Πήρα τα μηνύματά σου. Θα τα διαβάσω αύριο και θα σου απαντήσω, γιατί τώρα δυστυχώς πρέπει να φύγω.

karolos82
02-10-09, 13:03
Φίλε Moss από Ρόδο... έχω αποθήκη χονδρική τουριστικά είδη, δηλαδή εμπορεύομαι ότι αφορά ένα τουριστικό κατάστημα είτε με εισαγωγές είτε από προμηθευτές από Αθήνα. Έχουμε από πετσέτες, σαγιονάρες σουβενίρ τσάντες και πολλά άλλα πράγματα.
Αυτά πάνω κάτω φίλε Moss.
Καμία ιδέα έχεις για να με βοηθήσεις στο θέμα της καινοτομίας?
Επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχεις πληροφορία αν θα πάρει κάποια παράταση η προθεσμία για 10/11/2009 όσον αφορά το ΠΕΠ Νοτίου Αιγαίου.
Ευχαριστώ Φίλε Moss

Moss
02-10-09, 22:52
Φίλε Moss από Ρόδο... έχω αποθήκη χονδρική τουριστικά είδη, δηλαδή εμπορεύομαι ότι αφορά ένα τουριστικό κατάστημα είτε με εισαγωγές είτε από προμηθευτές από Αθήνα. Έχουμε από πετσέτες, σαγιονάρες σουβενίρ τσάντες και πολλά άλλα πράγματα.
Αυτά πάνω κάτω φίλε Moss.
Καμία ιδέα έχεις για να με βοηθήσεις στο θέμα της καινοτομίας?
Επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχεις πληροφορία αν θα πάρει κάποια παράταση η προθεσμία για 10/11/2009 όσον αφορά το ΠΕΠ Νοτίου Αιγαίου.
Ευχαριστώ Φίλε Moss

Είναι μεγάλο το θέμα που ανοίγεις. Και ειδικά για σένα, που έχεις εμπορική επιχείρηση, τα πράγματα είναι πολύ περιορισμένα. Έχε υπ'όψην σου πως η καινοτομία μπορεί να αφορά από τον τρόπο διάθεσης των προϊόντων, μέχρι την διοικητική δομή της επιχείρησης. Να ξέρεις επίσης πως η καινοτομία κοστίζει.

Κάτι πρόχειρο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να σηκώσεις ηλεκτρονικές υπηρεσίες για τους πελάτες σου, σε συνδυασμό με την πλήρη μηχανογράφηση της επιχείρησης. π.χ. θα μπορούσε ο κάθε πελάτης χονδρικής να κάνει login με προσωπικό κωδικό, να βλέπει τα διαθέσιμα προϊόντα με τιμοκατάλογο μόνο γι'αυτόν, να βάζει την παραγγελία, και αυτό να το αφαιρεί από το stock της αποθήκης και να δίνεται εντολή στο τμήμα διανομής.

Καλό θα ήταν επίσης να εκμεταλλευθείς την ευκαιρία και να πιστοποιήσεις της υπηρεσίες σου (ISO, ΕΛΟΤ, κλπ.) αφού και αυτά επιδοτούνται.

Μιας και είσαι από Ρόδο, το περασμένο Σάββατο και την Κυριακή είχα δημοσιεύσει 2 άρθρα σχετικά με αυτό που ρωτάς στην εφημερίδα "Πρόοδος". Αυτό το Σάββατο έχω επίσης ένα σχετικό, αλλά αφορά τους ελεύθερους επαγγελματίες. Κάποια πράγματα και από εκεί σε αφορούν, οπότε άμα βρεις ευκαιρία πάρε την να το ρίξεις μια ματιά.

Γενικότερα το θέμα θέλει πολύ συζήτηση. Σκέψου λίγο αυτά που σου είπα και μιλάμε πάλι.

Όσο για το πρόγραμμα, σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση που υπογράφτηκε χθες, το πρόγραμμα παίρνει παράταση μέχρι τις 18 Δεκεμβρίου 2009.

O.Y.K. 3
07-10-09, 19:48
kalispera,

na rotiso kai go kati?
epidi me exei fai i gineka mou na paroume kenourgies
katsaroles kai pezoun kana 600ari sto sinolo
exo akousi kati oti an kanis "aposirsi" tis palies sou katsaroles
exeis mia ekptosi giro sto 20% kseri kanis tipota tetio?

isxi kati tetio? epsaksa sto net alla den brika kati.....

NIKOSS1234
09-10-09, 08:29
Χτες ειδα μια διαφημιση της fisler για αυτο που λες.Αλλα πρεπει να ειναι καθαρα προσγορα της εταιρειας

Moss
09-10-09, 09:45
kalispera,

na rotiso kai go kati?
epidi me exei fai i gineka mou na paroume kenourgies
katsaroles kai pezoun kana 600ari sto sinolo
exo akousi kati oti an kanis "aposirsi" tis palies sou katsaroles
exeis mia ekptosi giro sto 20% kseri kanis tipota tetio?

isxi kati tetio? epsaksa sto net alla den brika kati.....

Καλημέρα φίλε μου,

δεν θα σου κρύψω πως γέλασα με το πόστ σου... Και αυτό γιατί οι γυναίκες θα σου πουν τα πάντα για να καταφέρουν να σε πείσουν να φτιάξεις την κουζίνα τους! (μιλάω από προσωπική πείρα...)

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να της πεις... Άλλωστε, τι θα κέρδιζε η Ευρωπαϊκή Ένωση αν άλλαζε της κατσαρόλες της, ώστε να το χρηματοδοτήσει κιόλας?

Αν βέβαια μιλούσαμε για επιχείρηση εστίασης, ανήκει στον εξοπλισμό της και μπορεί να επιδοτηθεί. Αλλά για σπίτι... δεν γίνεται.

Εκτός αν είδε καμιά διαφήμιση κάποιας εταιρείας που στρατηγικά χρησιμοποιεί την λέξη "επιδότηση" για να ψαρώσεις, όπως είπε και ο φίλος Nikos πιο πάνω. Αλλά αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω...

Καλά κουράγια!

derkaiser
09-10-09, 14:54
Γεια σου φιλε Μοςς.Ψαχνομαι εδω και καιρο για να κανω εναν ξενωνα στον νομο Κιλκις.Γενικα πιστευω οτι η αναγνωση των προκυρηξεων περισσοτερο σε μπερδευει παρα να σε κατατοπιζει,πηρα το θαρρος κι`εγω να σου κανω κανα δυο ερωτησεις.Καταρχην υπαρχει ιδιοκτητο οικοπεδο.Με εναν προχειρο υπολογισμο το κοστος για την ανεγερση ειναι περιπου 400000 για 6 δωματια με ενα εστιατοριο και τον εξοπλισμο.οι ερωτησεις μου ειναι σε πιο προγραμμα μπαινω ποσο το ποσοστο της επιδοτησης και πια τα ιδια κεφαλαια?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σου,περιμενω απαντηση σου.

O.Y.K. 3
09-10-09, 17:58
Καλημέρα φίλε μου,

δεν θα σου κρύψω πως γέλασα με το πόστ σου... Και αυτό γιατί οι γυναίκες θα σου πουν τα πάντα για να καταφέρουν να σε πείσουν να φτιάξεις την κουζίνα τους! (μιλάω από προσωπική πείρα...)

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να της πεις... Άλλωστε, τι θα κέρδιζε η Ευρωπαϊκή Ένωση αν άλλαζε της κατσαρόλες της, ώστε να το χρηματοδοτήσει κιόλας?

Αν βέβαια μιλούσαμε για επιχείρηση εστίασης, ανήκει στον εξοπλισμό της και μπορεί να επιδοτηθεί. Αλλά για σπίτι... δεν γίνεται.

Εκτός αν είδε καμιά διαφήμιση κάποιας εταιρείας που στρατηγικά χρησιμοποιεί την λέξη "επιδότηση" για να ψαρώσεις, όπως είπε και ο φίλος Nikos πιο πάνω. Αλλά αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω...

Καλά κουράγια!

ox ox....
mou fenete tha ta skaso ta fragka an kai i alithia einai
oti den mou zitai idietera pragmata (tin exo ekpedeusi apo mikri:p)

i to poli poli na magireui stin foufou opos kaname palia sta xoria
me kati palies siderenies mayres katsaroles :p

na sai kala pantos pou to kitakses.

Moss
10-10-09, 22:12
Γεια σου φιλε Μοςς.Ψαχνομαι εδω και καιρο για να κανω εναν ξενωνα στον νομο Κιλκις.Γενικα πιστευω οτι η αναγνωση των προκυρηξεων περισσοτερο σε μπερδευει παρα να σε κατατοπιζει,πηρα το θαρρος κι`εγω να σου κανω κανα δυο ερωτησεις.Καταρχην υπαρχει ιδιοκτητο οικοπεδο.Με εναν προχειρο υπολογισμο το κοστος για την ανεγερση ειναι περιπου 400000 για 6 δωματια με ενα εστιατοριο και τον εξοπλισμο.οι ερωτησεις μου ειναι σε πιο προγραμμα μπαινω ποσο το ποσοστο της επιδοτησης και πια τα ιδια κεφαλαια?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σου,περιμενω απαντηση σου.

Καλησπέρα.

Μπορείς να επιδοτηθείς από τον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004.

Η επιδότησή που θα πάρεις θα είναι 25% για ίδρυση ξενοδοχείου (τροποποίηση ΝΟΜΟΣ 3752/2009, άρθρα 3 και 4, Φ.Ε.Κ. 40/τ.Α΄/4-3-2009)+ 15% επιπλέον ποσοστό για τον νομό Κιλκίς (άρθρο 3, παράγραφος Β "Καθορισμός επιπλέον ποσοστού ενίσχυσης ΜΜΕ, ΦΕΚ 1292/τεύχος Β΄/25-7-2007)

Δηλαδή επιδοτείσαι με 40%, εκτός αν είσαι σε υψόμετρο άνω των 800μ., όπου παίρνεις άλλα 5% παραπάνω.

Τα ίδια κεφάλαια θα πρέπει να είναι το λιγότερο 25%. Όσα περισσότερα, τόση μεγαλύτερη και η βαθμολογία σου.

Λόγω όγκου. έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία του νόμου 3299/2004 ------> ΕΔΩ <------- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html)

Διάβασε ότι μπορείς, και για ότι θέλεις ρώτα.

derkaiser
11-10-09, 09:17
Καλησπέρα.

Μπορείς να επιδοτηθείς από τον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004.

Η επιδότησή που θα πάρεις θα είναι 25% για ίδρυση ξενοδοχείου (τροποποίηση ΝΟΜΟΣ 3752/2009, άρθρα 3 και 4, Φ.Ε.Κ. 40/τ.Α΄/4-3-2009)+ 15% επιπλέον ποσοστό για τον νομό Κιλκίς (άρθρο 3, παράγραφος Β "Καθορισμός επιπλέον ποσοστού ενίσχυσης ΜΜΕ, ΦΕΚ 1292/τεύχος Β΄/25-7-2007)

Δηλαδή επιδοτείσαι με 40%, εκτός αν είσαι σε υψόμετρο άνω των 800μ., όπου παίρνεις άλλα 5% παραπάνω.

Τα ίδια κεφάλαια θα πρέπει να είναι το λιγότερο 25%. Όσα περισσότερα, τόση μεγαλύτερη και η βαθμολογία σου.

Λόγω όγκου. έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία του νόμου 3299/2004 ------> ΕΔΩ <------- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html)

Διάβασε ότι μπορείς, και για ότι θέλεις ρώτα.
ευχαριστω φιλε.θα το μελετησω.

doomangell
11-10-09, 10:00
Καλημερα.Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο προγραμα για καφε-ζαχαροπλαστειο (νεο οχι υφισταμενο)ειμαι ανεργη με καρτα ανεργιας στον οαεδ 9 μηνες.Ευχαριστω.

Moss
11-10-09, 10:46
Καλημερα.Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο προγραμα για καφε-ζαχαροπλαστειο (νεο οχι υφισταμενο)ειμαι ανεργη με καρτα ανεργιας στον οαεδ 9 μηνες.Ευχαριστω.

Καλημέρα,

Υπάρχει το πρόγραμμα γυναικείας επιχειρηματικότητας (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080), άλλα λήγει αυτή την Τετάρτη (14/10/09), οπότε είναι πολύ δύσκολο να προλάβεις να καταθέσεις φάκελο.

spydj
17-10-09, 16:52
geia sou , 8a h8ela na rwthsw kai egw kati, me endiaferei na parw ena periptero , eimai eley8eros epagelmatias kai eimai 40 xronwn kai 8a h8ela na kserw an mporo na parw kapoia epidotisi gia to periptero
eyxaristw

dval
18-10-09, 08:14
Καλημέρα φίλε moss.
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κάθεσαι και ασχολείσαι με όλους εμάς που χρειαζόμαστε την βοήθειά σου. Σπάνιο πράγμα και φυσικά σου αξίζουν συγχαρητήρια.
Μη γνωρίζοντας που πρέπει να γράψω το ερώτημά μου σου το έστειλα ως PM αλλά νομίζω ότι αυτή είναι η σωστότερη οδός. Μιας και ξανακάνω την ερώτηση ας είναι και ποιο ολοκληρωμένη.
Είμαστε 3 άτομα εγώ (39), ο αδερφός μου (28) κι ένας φίλος (41 χρονών) που θέλουμε να ανοίξουμε κατάστημα ηλεκτρονικού εμπορείου. Το κεφάλαιο που μπορούμε να συγκεντρώσουμε δεν ξεπερνάει τις 20.000 € κι έτσι ψάχνω να βρω επιδότηση ώστε να αποφύγω (τουλάχιστον προς το παρόν) τον τραπεζικό δανεισμό.
Φυσικά ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες σχετικά με οτιδήποτε θα μπορούσε να μας βοηθήσει να ξεκινήσουμε, δεδομένου ότι παρότι γνωρίζουμε καλά το προϊόν που θέλουμε να πουλήσουμε, δεν έχουμε καμία εμπειρία επιχειρηματικής δραστηριότητας. Είμαστε όμως διατεθειμένοι να βουτήξουμε και να κολυμπήσουμε.
Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σου.

Dval

ΥΓ
Ονειρευόμαστε το μαγαζάκι μας να απευθύνεται σε όλες τις χώρες της EU.

Moss
18-10-09, 16:19
geia sou , 8a h8ela na rwthsw kai egw kati, me endiaferei na parw ena periptero , eimai eley8eros epagelmatias kai eimai 40 xronwn kai 8a h8ela na kserw an mporo na parw kapoia epidotisi gia to periptero
eyxaristw

Καλησπέρα.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Το περίπτερο πως ακριβώς θα το πάρεις? Γιατί τα περίπτερα δίνονται κυρίως σε φτωχές πολύτεκνες οικογένειες ή σε άτομα με αναπηρίες.

Επιδότηση για καινούργιο περίπτερο δεν υπάρχει. Μόνο για υφιστάμενο μέσα από το πρόγραμμα των ΠΕΠ.

Οπότε τι κάνεις τώρα? Σου προτείνω το εξής: Συμφωνίες με τις προμηθεύτριες εταιρίες. Μπορείς να υπογράψεις αποκλειστικότητες με διάφορες εταιρίες, π.χ. ενδεικτικά Pepsi, Δέλτα, Marlboro, κλπ, οι οποίες θα σου το φτιάξουν όλο και θα σου το δώσουν έτοιμο κομπλέ. Το τι θα σου δώσουν, εξαρτάται καθαρά από το πόσο καλός είσαι στις διαπραγματεύσεις.

Ρώτησέ με και θα σε βοηθήσω όσο μπορώ.

Moss
18-10-09, 16:32
Καλημέρα φίλε moss.
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κάθεσαι και ασχολείσαι με όλους εμάς που χρειαζόμαστε την βοήθειά σου. Σπάνιο πράγμα και φυσικά σου αξίζουν συγχαρητήρια.
Μη γνωρίζοντας που πρέπει να γράψω το ερώτημά μου σου το έστειλα ως PM αλλά νομίζω ότι αυτή είναι η σωστότερη οδός. Μιας και ξανακάνω την ερώτηση ας είναι και ποιο ολοκληρωμένη.
Είμαστε 3 άτομα εγώ (39), ο αδερφός μου (28) κι ένας φίλος (41 χρονών) που θέλουμε να ανοίξουμε κατάστημα ηλεκτρονικού εμπορείου. Το κεφάλαιο που μπορούμε να συγκεντρώσουμε δεν ξεπερνάει τις 20.000 € κι έτσι ψάχνω να βρω επιδότηση ώστε να αποφύγω (τουλάχιστον προς το παρόν) τον τραπεζικό δανεισμό.
Φυσικά ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες σχετικά με οτιδήποτε θα μπορούσε να μας βοηθήσει να ξεκινήσουμε, δεδομένου ότι παρότι γνωρίζουμε καλά το προϊόν που θέλουμε να πουλήσουμε, δεν έχουμε καμία εμπειρία επιχειρηματικής δραστηριότητας. Είμαστε όμως διατεθειμένοι να βουτήξουμε και να κολυμπήσουμε.
Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σου.

Dval

ΥΓ
Ονειρευόμαστε το μαγαζάκι μας να απευθύνεται σε όλες τις χώρες της EU.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για νέα εμπορική επιχείρηση που να δραστηριοποιείται στο Internet.

Μια πρόταση που έγραψες όμως μου κίνησε την περιέργεια: "γνωρίζουμε καλά το προϊόν που θέλουμε να πουλήσουμε". Το προϊόν το φτιάχνετε εσείς? Γιατί αν είστε μεταποιητική επιχείρηση τότε εδώ μπορούμε να βρούμε άλλες μεθόδους. Επίσης, μήπως το προϊόν ανήκει σε υψηλή τεχνολογία? Υπάρχει πατέντα? Γιατί μετά μπορούμε να πάμε σε άλλου είδους επιδοτήσεις, και σίγουρα θα μπορείς να επιδοτηθείς. Θα πρέπει να ξέρω το προϊόν για να σου πω και να μην λέμε αερολογίες.

Ακόμη, αν κάποιος από τους τρεις σας έχει ήδη κάποια επιχείρηση, μπορείτε να κάνετε μια spin-out ή spin-off εταιρεία, και να επιδοτηθείτε.

Αν θέλεις, δώσε μου παραπάνω πληροφορίες για να δούμε πως μπορεί να χρηματοδοτηθεί. Αν είναι πληροφορίες που δεν θέλεις να κοινοποιήσεις, στείλε μου PM.

spydj
19-10-09, 03:02
Καλησπέρα.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Το περίπτερο πως ακριβώς θα το πάρεις? Γιατί τα περίπτερα δίνονται κυρίως σε φτωχές πολύτεκνες οικογένειες ή σε άτομα με αναπηρίες.

Επιδότηση για καινούργιο περίπτερο δεν υπάρχει. Μόνο για υφιστάμενο μέσα από το πρόγραμμα των ΠΕΠ.

Οπότε τι κάνεις τώρα? Σου προτείνω το εξής: Συμφωνίες με τις προμηθεύτριες εταιρίες. Μπορείς να υπογράψεις αποκλειστικότητες με διάφορες εταιρίες, π.χ. ενδεικτικά pepsi, Δέλτα, marlboro, κλπ, οι οποίες θα σου το φτιάξουν όλο και θα σου το δώσουν έτοιμο κομπλέ. Το τι θα σου δώσουν, εξαρτάται καθαρά από το πόσο καλός είσαι στις διαπραγματεύσεις.

Ρώτησέ με και θα σε βοηθήσω όσο μπορώ.

ευχαριστω για τη αμεση απαντηση, το περιπτερο υπαρχει ηδη και ειναι φτιαγμενο ηδη απο καποια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας .Αυτος που το δουλευει τωρα το δινει ( με τον αναλογο αερα φυσικα) εγω 8α το παρω αδειο οποτε σκεφτηκα μηπως μπορω να ενταχθω σε αυτο το προγραμμα ΠΕΠ και με ποιες προυπο8εσεις για να αγορασω το εμπορευμα (επειδη ειμαι και ελευ8ερος επαγγελματιας δε ξερω αν δικαιουμαι κατι τετοιο)
Επισης μου ειπε ο λογιστης οτι μπορω να κανω μια εταιρεια με καποιο αλλο ατομο και να το νοικιασω σαν εταιρεια (επειδη εχει διαφορετικη πιο ευνοικη φορολογηση) μηπως τοτε να δικαιουμαι καποια επιδοτηση ? η εντελλει να το παρω στο ονομα της φιλης μοθ που δεν εχει εργασια οποτε να παρει καποια επιδοτηση σε καποιο προγραμμα για νεους ( ειναι 30 ετων).

ευχαριστω

spydj
21-10-09, 18:19
episis 8a h8ela na mou peis an yparxei kapoia epidothsh gia magazi manikiour pedikiour eyxaristw

Moss
22-10-09, 12:47
ευχαριστω για τη αμεση απαντηση, το περιπτερο υπαρχει ηδη και ειναι φτιαγμενο ηδη απο καποια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας .Αυτος που το δουλευει τωρα το δινει ( με τον αναλογο αερα φυσικα) εγω 8α το παρω αδειο οποτε σκεφτηκα μηπως μπορω να ενταχθω σε αυτο το προγραμμα ΠΕΠ και με ποιες προυπο8εσεις για να αγορασω το εμπορευμα (επειδη ειμαι και ελευ8ερος επαγγελματιας δε ξερω αν δικαιουμαι κατι τετοιο)
Επισης μου ειπε ο λογιστης οτι μπορω να κανω μια εταιρεια με καποιο αλλο ατομο και να το νοικιασω σαν εταιρεια (επειδη εχει διαφορετικη πιο ευνοικη φορολογηση) μηπως τοτε να δικαιουμαι καποια επιδοτηση ? η εντελλει να το παρω στο ονομα της φιλης μοθ που δεν εχει εργασια οποτε να παρει καποια επιδοτηση σε καποιο προγραμμα για νεους ( ειναι 30 ετων).

ευχαριστω

Γεια και πάλι.

Σύμφωνα με το προγράμματα Νεανικής & Γυναικείας Επιχειρηματικότητας (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080), ο κωδικός δραστηριότητας 47.19.10.02 - Εκμετάλλευση περίπτερου, βρίσκεται στις επιλέξιμες δραστηριότητες και μπορείς να επιδοτηθείς. Θα πρέπει βέβαια όλα να είναι καινούργια. Διάβασε τις πληροφορίες στο link Που σου έδωσα, και ό,τι απορίες έχεις, ρώτα.

Σε ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση δεν πρόκειται να σου επιδοτήσει κανείς το εμπόρευμα που θα πουλάς. Είναι παράλογο.

Τέλος, για το στήσιμο, ξεκαθάρισε οπωσδήποτε αν το περίπτερο έχει συμβόλαιο με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας για ορισμένο χρονικό διάστημα, και αν οι όροι του συμβολαίου αυτού θα μεταβιβαστούν σε εσένα. Αν όχι, τότε θα μπορέσεις να κάνεις καινούργια σύμβαση με όποια εταιρεία θες.

Moss
22-10-09, 12:55
episis 8a h8ela na mou peis an yparxei kapoia epidothsh gia magazi manikiour pedikiour eyxaristw

Για νέα επιχείρηση μιλάμε ή για υφιστάμενη?

Σύμφωνα με τον κωδικό δραστηριότητας 96.02.13.04 - Υπηρεσίες μανικιούρ - πεντικιούρ, αν είναι καινούργια δεν επιδοτείται, αν είναι παλιά όμως μπορεί να επιδοτηθεί.

spydj
23-10-09, 00:27
to manikiour pedikiour einai kainourgia drasthriothta , opote de epidoteitai.
episis to periptero exei symbolaio gia 7 xronia me to proygoumeno enikiasti
.Mporeis na mou peis ti enoeis na einai kainourgio to periptero?
to periptero yparxei hdh se kali katastasi opote de skeftomai na kanw kati kainourgio . opote me pia logikh 8a isxuei i epidotisi?

trikalos
23-10-09, 15:29
Γεια σου φιλέ Moss, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και αν μπορείς να με βοηθήσεις.
Αυτήν την στιγμή είμαι άνεργος και περνώ το επίδομα ανεργίας και αυτόν τον καιρό ξεκινώ κάτι δικό μου (εκτροφείο σαλιγκαριών) στην επαρχεία.
1. Θέλω να γίνω νέος αγρότης για να πάρω επιδότηση, αλλά κάπου διάβασα ότι θα βγει περίπου τον Φεβρουάριο ?
2. Για την δουλεία που ξεκινώ τώρα ο αντιπρόσωπος θα μου κόψη τιμολόγια, τι μπορώ να κάνω με αυτό για να μην χάσω το επίδομα ανεργίας ?
3. Το επίδομα ανεργίας λίγη τον Αύγουστο του 2010, είμαι Αθήνα αυτήν την στιγμή. Ξέρω ότι από τον ΟΑΕΔ βγαίνουν επιδοτήσεις για νέες επιχειρήσεις κάπου το καλοκαίρι, μπορώ να ξεκινήσω την επιχείρηση μου με κάποιο τρόπο και να δικαιούμαι να πάρω την επιδότηση του ΟΑΕΔ που θα γίνει κάπου στο καλοκαίρι ?
4. Δικαιούμαι κάποια επιδότηση από το ΕΣΠΑ για τα σαλιγκάρια ?
5. Μπορώ να πάρω την επιδότηση σαν νέος αγρότης και την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ ?

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Moss
26-10-09, 17:06
to manikiour pedikiour einai kainourgia drasthriothta , opote de epidoteitai.
Episis to periptero exei symbolaio gia 7 xronia me to proygoumeno enikiasti
.mporeis na mou peis ti enoeis na einai kainourgio to periptero?
To periptero yparxei hdh se kali katastasi opote de skeftomai na kanw kati kainourgio . Opote me pia logikh 8a isxuei i epidotisi?

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

1) Διορθωσέ με αν κάνω λάθος: Το περίπτερο το εξαγοράζεις από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του, ο οποίος το ενοικίαζε σε κάποιον άλλον, και έχει μαζί του συμβόλαιο για άλλα 7 χρόνια. Οπότε, εσύ αγοράζεις το περίπτερο και θα εισπράττεις μόνο το ενοίκιο από τον ενοικιαστή αυτόν, μεταβιβάζεται δηλαδή το συμβόλαιο σε εσένα ή λύεται με την πώληση σε εσένα?

2) Η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που το έφτιαξε, για πόσα χρόνια έχει συμβόλαιο να μείνει όπως είναι?

3) Αν άνηκε σε ατομική επιχείρηση, και εσύ τώρα κάνεις εξαγορά μόνο των παγίων στοιχείων, τότε δεν μπορείς να επιδοτηθείς.

Γενικότερα οι επιδοτήσεις είναι για να φτιάξεις ότι χρειάζεται για την λειτουργία της επιχείρησης, π.χ. δαπάνες για κτιριακά, εξοπλισμό, μηχανογράφηση, διαφήμιση, κλπ.

Πάντως και να μπορείς να πάρεις επιδότηση, να ξέρεις πως το κατώτατο όριο δαπανών για να επιδοτηθείς είναι 30.000 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και μου φαίνεται λίγο δύσκολο να χρειαστείς τόσα για ένα περίπτερο. Καλύτερα να μην ασχοληθείς και κάνεις περιττές δαπάνες, γιατί μπορεί να πέσεις εύκολα έξω.

Moss
26-10-09, 17:42
Γεια σου φιλέ Moss, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και αν μπορείς να με βοηθήσεις.
Αυτήν την στιγμή είμαι άνεργος και περνώ το επίδομα ανεργίας και αυτόν τον καιρό ξεκινώ κάτι δικό μου (εκτροφείο σαλιγκαριών) στην επαρχεία.
1. Θέλω να γίνω νέος αγρότης για να πάρω επιδότηση, αλλά κάπου διάβασα ότι θα βγει περίπου τον Φεβρουάριο ?
2. Για την δουλεία που ξεκινώ τώρα ο αντιπρόσωπος θα μου κόψη τιμολόγια, τι μπορώ να κάνω με αυτό για να μην χάσω το επίδομα ανεργίας ?
3. Το επίδομα ανεργίας λίγη τον Αύγουστο του 2010, είμαι Αθήνα αυτήν την στιγμή. Ξέρω ότι από τον ΟΑΕΔ βγαίνουν επιδοτήσεις για νέες επιχειρήσεις κάπου το καλοκαίρι, μπορώ να ξεκινήσω την επιχείρηση μου με κάποιο τρόπο και να δικαιούμαι να πάρω την επιδότηση του ΟΑΕΔ που θα γίνει κάπου στο καλοκαίρι ?
4. Δικαιούμαι κάποια επιδότηση από το ΕΣΠΑ για τα σαλιγκάρια ?
5. Μπορώ να πάρω την επιδότηση σαν νέος αγρότης και την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ ?

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο forum.

Πρώτα απ'όλα, να σε ενημερώσω πως η ερώτησή σου περί εκτροφής σαλιγκαριών έχει τεθεί άλλες δύο φορές, οπότε συμβουλεύω να διαβάσεις τις σχετικές απαντήσεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12215224&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%FE%ED#post12215224
και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12742321&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%FE%ED#post12742321

Στις ερωτήσεις σου τώρα:

1) Λόγω αλλαγής κυβέρνησης, όλες οι ημερομηνίες είναι ρευστές και δεν υπάρχει ακόμα έγκυρη πληροφόρηση για το πότε θα ανοίξουν τα μικρά αυτά προγράμματα.

2) Από την στιγμή που ξεκινάς επαγγελματική δραστηριότητα, δεν μπορείς να λαμβάνεις και ανεργία. Θα πρέπει να κοπεί. Θα πρότεινα, αν η επιδότηση είναι απαραίτητος παράγοντας για να προχωρήσεις στην επένδυση, να μην κάνεις καμμία δαπάνη και καμμία έναρξη αν δεν εγκριθεί πρώτα η πρότασή σου. Έτσι θα εξακολουθείς να παίρνεις την ανεργία.

3) Μην μπλέξεις με τον ΟΑΕΔ. Κατ'αρχήν δεν επιδοτούν γεωργικές δραστηριότητες.

4) Αν διαβάσεις τα link που σου έδωσα πιο πάνω, θα δεις τα σχετικά προγράμματα. Μπορείς να επιδοτηθείς από σήμερα μέσω του Αναπτυξιακού Νόμου 3299/2004 (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html), ή να περιμένεις να ανοίξει το πρόγραμμα για τους νέους γεωργούς. Αλλά μάλλον θα αργήσει αυτό, γιατί έκλεισε πρόσφατα το αντίστοιχο http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451539 .

5) Όχι, δεν γίνεται να επιδοτηθείς 2 φορές για το ίδιο πράγμα.

Διάβασε αυτά που σου έδωσα και μιλάμε πάλι.

jax7480
26-10-09, 19:25
Φιλε Moss.
Για αρχη να σε συγχαρω για την προσπαθεια που κανεις εδω μεσα, καταναλωνοντας τον ελευθερο σου χρονο για να βοηθησεις εμας.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με internet cafe που θελει να ανοιξει ξαδερφος μου.
Δεν εχει εργαστει ποτε και δεν εχει καρτα ανεργιας.
Η περιοχη που θα ανοιχτει το net-cafe ειναι στον Νομο Πελλης, στην Αριδαια.
Υπαρχει καποιου ειδους επιδοτηση για κατι τετοιο και αν υπαρχει σε τι ποσοστο?
Τι προυποθεσεις υπαρχουν για να ξεκινησει μια τετοια επιχειρηση?
Εγω που ειμαι πτυχιουχος τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων (οχι ελευθερος επαγγελματιας ομως) μπορω να τον βοηθησω με καποιον τροπο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σου.

trikalos
26-10-09, 20:24
Καλησπέρα και καλωσήρθες στο forum.

Πρώτα απ'όλα, να σε ενημερώσω πως η ερώτησή σου περί εκτροφής σαλιγκαριών έχει τεθεί άλλες δύο φορές, οπότε συμβουλεύω να διαβάσεις τις σχετικές απαντήσεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12215224&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%FE%ED#post12215224
και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12742321&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%FE%ED#post12742321

Στις ερωτήσεις σου τώρα:

1) Λόγω αλλαγής κυβέρνησης, όλες οι ημερομηνίες είναι ρευστές και δεν υπάρχει ακόμα έγκυρη πληροφόρηση για το πότε θα ανοίξουν τα μικρά αυτά προγράμματα.

2) Από την στιγμή που ξεκινάς επαγγελματική δραστηριότητα, δεν μπορείς να λαμβάνεις και ανεργία. Θα πρέπει να κοπεί. Θα πρότεινα, αν η επιδότηση είναι απαραίτητος παράγοντας για να προχωρήσεις στην επένδυση, να μην κάνεις καμμία δαπάνη και καμμία έναρξη αν δεν εγκριθεί πρώτα η πρότασή σου. Έτσι θα εξακολουθείς να παίρνεις την ανεργία.

3) Μην μπλέξεις με τον ΟΑΕΔ. Κατ'αρχήν δεν επιδοτούν γεωργικές δραστηριότητες.

4) Αν διαβάσεις τα link που σου έδωσα πιο πάνω, θα δεις τα σχετικά προγράμματα. Μπορείς να επιδοτηθείς από σήμερα μέσω του Αναπτυξιακού Νόμου 3299/2004 (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html), ή να περιμένεις να ανοίξει το πρόγραμμα για τους νέους γεωργούς. Αλλά μάλλον θα αργήσει αυτό, γιατί έκλεισε πρόσφατα το αντίστοιχο http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451539 .

5) Όχι, δεν γίνεται να επιδοτηθείς 2 φορές για το ίδιο πράγμα.

Διάβασε αυτά που σου έδωσα και μιλάμε πάλι.

Σε ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σου, έχω ακόμα κάποια ερωτήματα.
1. Επιδότηση από τον ΟΑΕΔ έχει πάρει ένας εκτροφέας σαλιγκαριών, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε.
2. Με τον Αναπτυξιακού Νόμου 3299/2004 (http://dontknow.me/?http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html) λεει για επενδύσεις άνω των 100.000 €, στην δίκια μου περίπτωση δεν θα ξεπεράσει τα 50.000€ . εκεί τι κάνουμε ?
3. Εδώ μου λες ότι δεν μπορώ να επιδοτηθώ για μια επιχείρηση 2 φορές, η επιδότηση για νέος αγρότης δεν είναι για τα σαλιγκάρια ? αλλά μια βοήθεια για ένα νέο που κάνει ένα ξεκίνημα σωστά ? Για νέος αγρότης δηλώνεις και τι καλλιέργειες θα κάνεις ? και την πορεία την καλλιέργειας ? οπότε δεν μπορώ να πάρω ΕΣΠΑ και επιδότηση του νέου αγρότη ?

dval
28-10-09, 22:05
Καλησπέρα,
Αναρωτιέμαι αν έλαβες το pm που σου έστειλα πριν από κάποιες ημέρες. Ευχαριστώ

Moss
31-10-09, 12:06
Καλημέρα παιδιά, και συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά λόγω φόρτου εργασίας ταξιδεύω πολύ αυτές τις μέρες. Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω όλους το συντομότερο.

Moss
31-10-09, 12:13
Φιλε Moss.
Για αρχη να σε συγχαρω για την προσπαθεια που κανεις εδω μεσα, καταναλωνοντας τον ελευθερο σου χρονο για να βοηθησεις εμας.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με internet cafe που θελει να ανοιξει ξαδερφος μου.
Δεν εχει εργαστει ποτε και δεν εχει καρτα ανεργιας.
Η περιοχη που θα ανοιχτει το net-cafe ειναι στον Νομο Πελλης, στην Αριδαια.
Υπαρχει καποιου ειδους επιδοτηση για κατι τετοιο και αν υπαρχει σε τι ποσοστο?
Τι προυποθεσεις υπαρχουν για να ξεκινησει μια τετοια επιχειρηση?
Εγω που ειμαι πτυχιουχος τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων (οχι ελευθερος επαγγελματιας ομως) μπορω να τον βοηθησω με καποιον τροπο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σου.

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δυστυχώς νεοϊδρυόμενα Net-cafe και καφετέριες δεν επιδοτούνται, από τα προγράμματα που τρέχουν τουλάχιστον αυτή την στιγμή. Βέβαια, όπως έχω ξαναπεί, το θεωρώ δύσκολο έως απίθανο να επιδοτήσουν την ίδρυση τέτοιου είδους επιχειρήσεων.

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εξαγοράσει ήδη υφιστάμενη μετοχική επιχείρηση αυτού του είδους με 2 κλεισμένες διαχειριστικές χρήσεις. Δηλαδή να πάρει μετοχές σε μια Ε.Π.Ε., Ο.Ε., κλπ και να το επιδοτήσει σαν ήδη υφιστάμενη επιχείρηση μέσα από το πρόγραμμα ενίσχυσης υφιστάμενων επιχειρήσεων των ΠΕΠ. (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=450636)

Moss
31-10-09, 12:23
Σε ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σου, έχω ακόμα κάποια ερωτήματα.
1. Επιδότηση από τον ΟΑΕΔ έχει πάρει ένας εκτροφέας σαλιγκαριών, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε.
2. Με τον Αναπτυξιακού Νόμου 3299/2004 (http://dontknow.me/?http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html) λεει για επενδύσεις άνω των 100.000 €, στην δίκια μου περίπτωση δεν θα ξεπεράσει τα 50.000€ . εκεί τι κάνουμε ?
3. Εδώ μου λες ότι δεν μπορώ να επιδοτηθώ για μια επιχείρηση 2 φορές, η επιδότηση για νέος αγρότης δεν είναι για τα σαλιγκάρια ? αλλά μια βοήθεια για ένα νέο που κάνει ένα ξεκίνημα σωστά ? Για νέος αγρότης δηλώνεις και τι καλλιέργειες θα κάνεις ? και την πορεία την καλλιέργειας ? οπότε δεν μπορώ να πάρω ΕΣΠΑ και επιδότηση του νέου αγρότη ?

1) Ίσως να υπήρχε σχετικό πρόγραμμα παλαιότερα το οποίο όμως δεν υπάρχει πια.
2) Ναι, για να επιδοτηθείς από τον 3299/2004, θα πρέπει η συνολική επένδυση να είναι υποχρεωτικά άνω των 100.000 ευρώ, χωρίς το Φ.Π.Α.
3) Ναι, εννοείται πως πρέπει να δηλώσεις αναλυτικά τι επιχείρηση θα κάνεις για να επιδοτηθείς και σαν νέος γεωργός. Το αντικείμενο αυτό δεν επιδοτείται από τα προγράμματα του ΕΣΠΑ, αλλά από την Δ' Περίοδο του προγράμματος "Εθνικό Στρατηγικό Σχέδιο Αγροτικής Ανάπτυξης (ΕΣΣΑΑ) 2007-2013" (http://www.agrotikianaptixi.gr/index.php).

Moss
31-10-09, 12:26
Καλησπέρα,
Αναρωτιέμαι αν έλαβες το pm που σου έστειλα πριν από κάποιες ημέρες. Ευχαριστώ

Καλησπέρα, θα κοιτάξω τώρα τα pm μου και θα σου απαντήσω εκεί.

arhontas_gr
05-11-09, 00:19
kalispera egw patisa t a40 kai xanw thn epidotish apo oti katalava, yparxei kati sxetika me grafikes texnes se parame8orio perioxh alla gi a gynekia epixirimatikotita?
tnx

vzspot
07-11-09, 16:35
Φίλε Moss συγχαρητήρια για την άποψη δουλειά που κάνεις.
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Έχω πάρει επιδότιση 15.000 ευρώ από τον ΟΑΕΔ για νέα επιχείρηση η οποία είναι σε λειτουργία 18 μήνες Αντικείμενο Εμπορία ειδών ιματισμού και παροχή υπηρεσιών .
Μπορώ να πάρω άλλη επιδότηση;

j.Silver
09-11-09, 19:45
Καλησπέρα και από εμένα συνφορουμίτη μας Moss,

Ένα μεγάλο μπράβο και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολύτιμη βοήθεια που πρσφέρεις σε όλους εμάς που θέλουμε να αναπτύξουμε την δική μας επιχειρήση σε αυτό τον άκρως ανταγωνιστικό και δύσκολο κόσμο.
Το δικό μου σενάριο δείχνει ένα κατάστημα που θα εμπορεύεται βίντεοπαιχνίδια, θα ψυχαγωγεί κατα ένα μέρος νοικιάζοντας κονσόλες/παιχνίδια αλλά και φιλοξενόντας πελάτες στο κατάστημα για να ασχοληθούν με κάποιο παιχνίδι τις ελεύθερες τους ώρες, αλλά αυτή η πινελιά που θέλω να με συμβουλέψεις για τον τρόπο που θα καταφέρω να την ενσωματώσω είναι η Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ!

Συνοψίζοντας, ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μια επιχείρηση που:

1. Θα εμπορεύεται/ενοικιάζει Βίντεο Παιχνίδια, κονσόλες, αξεσουάρ για κονσόλες κλπ.
2. Θα φιλοξενεί μερικούς πελάτες που θα επιθυμούν να περάσουν λίγη ώρα παίζοντας κάποιο παιχνίδι.
3. Ταυτόχρονα με αυτό θα παρέχει και τεχνική υποστήριξη Η/Υ αλλά και σε κονσόλες.

Έχω την πληροφόρηση και τις γνώσεις μου πάνω στα βιντεοπαιχνίδια αλλά ακόμα περισσότερο στην πληροφορική που είναι το αντικείμενο εργασίας μου τα τελευταία 10 χρόνια!
Υπάρχει κάποια επιδότηση να κυνηγήσω γι'αυτο το εγχείρημα μου?
Σκέφτομαι να συνεργαστώ με έναν φίλο, επίσης του κλάδου για να τα καταφέρουμε, μπορούμε να πάρουμε επιδότηση για την επιχείρηση με το εμπόριο βιντεοπαιχνιδιών και για την επιχειχήρηση Τεχνικής Υποστήριξης (παροχής υπηρεσιών)? Μήπως δεν μπορούμε να πάρουμε επιδότηση για κανένα από τα 2?

Σου ζητάω να μου δώσεις την επάξια και ολοκλήρωμένη άποψη σου για το θέμα μου, όπου και θα λειτουργήσει ως το λιθαράκι στην επιχείρηση που θα ξεκινήσω να χτίζω με μεράκι, αγάπη και ΠΟΛΥ όρεξη για εξυπηρέτηση και δουλειά!:)

Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να δίνεις τις συμβουλές σου σε όλους εμάς που την έχουμε ανάγκη!

marte
22-11-09, 17:02
Καλησπέρα φίλε.

Έχω μια επιχείρηση κι έχω επιδοτηθεί από ΟΑΕΔ.
Αυτό που σκέφτομαι σοβαρά είναι μιας κι έχω επιστρέψει στο χωριό μου να γίνω και αγρότης μιας και η επιχείρηση δεν πολύ τραβάει. Μπορώ να επιδοτηθώ ως νέος αγρότης (για νέα εγκατάσταση καλλιέργειας ροδιάς) ενόσω είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και επιδοτούμενος από ΟΑΕΔ ή πρέπει να περιμένω να τελειώσει το πρόγραμμα που έχω υπαχθεί και να κλείσω το μαγαζί (9/2010)? Να σημειώσω ότι είμαι εγγεγραμμένος στον ΟΓΑ και όχι στον ΟΑΕΕ επειδή η έδρα της εταιρίας είναι σε περιοχή κάτω των 1000 κατοίκων.
Ευχαριστώ.

maus
25-11-09, 09:49
Καλημέρα φίλε Moss :)
απ ότι φαίνετε τρέχεις και δεν φτάνεις αλλά θα μπω κι εγώ στον πειρασμό να σου κάνω την ερώτησή μου αφού τελικά όλα τα προλαβαίνεις :) και σου αξίζουν πολλά πολλά μπράβο για όλη τη βοήθεια που προσφέρεις…

η δική μου ιστορία έχει ως εξής… πριν 1.5 περίπου μήνα (15 Οκτωβρίου) απολύθηκα και είναι στο ταμείο ανεργίας (αύριο παίρνω το πρώτο). Ο πατέρας μου έχει ένα μικρό συνοικιακό μαγαζί και σκέφτομαι να το κάνω petshop. Είμαι 40 χρονών και είμαι γυναίκα. Υπάρχει λες κάτι σε επιδότηση για μένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου!

kleiooo
27-11-09, 13:36
ρε παιδια εχει συμπληρωσει κανεις τη φορμα υποβολης της προτασης για το εσπα?εχει καποια πεδια ακαταλαβιστικα τελειως και ληγει και η προθεσμια

Moss
27-11-09, 20:17
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα αρχικά να σας ζητήσω συγνώμη που δεν σας απάντησα νωρίτερα, πρώτον λόγω φόρτου εργασίας και δεύτερον για λόγους υγείας.

Θα σας απαντήσω όλους το συντομότερο.

Να'στε καλά και ευχαριστώ για την κατανόηση.

Moss
27-11-09, 20:20
kalispera egw patisa t a40 kai xanw thn epidotish apo oti katalava, yparxei kati sxetika me grafikes texnes se parame8orio perioxh alla gi a gynekia epixirimatikotita?
Tnx

Καλησπέρα,

δυστυχώς για νέα επιχείρηση αυτού του είδους αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα ανοιχτό. Φήμες λένε πως θα ανοίξουν κάποια εντός του 2010, αλλά δεν ξέρουν ακόμα ούτε οι ίδιοι ποια θα ανοίξουν.

Μόλις υπάρξει κάτι θα το ανεβάσω αμέσως στο φόρουμ.

Moss
27-11-09, 20:30
Φίλε moss συγχαρητήρια για την άποψη δουλειά που κάνεις.
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Έχω πάρει επιδότιση 15.000 ευρώ από τον ΟΑΕΔ για νέα επιχείρηση η οποία είναι σε λειτουργία 18 μήνες Αντικείμενο Εμπορία ειδών ιματισμού και παροχή υπηρεσιών .
Μπορώ να πάρω άλλη επιδότηση;

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ.

Δυστυχώς δεν μπορείς να επιδοτηθείς γιατί το πρόγραμμα που σε αφορά θέτει ως προϋπόθεση να έχεις κλεισμένες 2 πλήρη 12μηνες διαχειριστικές χρήσεις. Με 18 μήνες που λειτουργεί η επιχείρηση δεν είσαι επιλέξιμος.

Moss
27-11-09, 21:13
Καλησπέρα και από εμένα συνφορουμίτη μας moss,

Ένα μεγάλο μπράβο και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολύτιμη βοήθεια που πρσφέρεις σε όλους εμάς που θέλουμε να αναπτύξουμε την δική μας επιχειρήση σε αυτό τον άκρως ανταγωνιστικό και δύσκολο κόσμο.
Το δικό μου σενάριο δείχνει ένα κατάστημα που θα εμπορεύεται βίντεοπαιχνίδια, θα ψυχαγωγεί κατα ένα μέρος νοικιάζοντας κονσόλες/παιχνίδια αλλά και φιλοξενόντας πελάτες στο κατάστημα για να ασχοληθούν με κάποιο παιχνίδι τις ελεύθερες τους ώρες, αλλά αυτή η πινελιά που θέλω να με συμβουλέψεις για τον τρόπο που θα καταφέρω να την ενσωματώσω είναι η Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ!

Συνοψίζοντας, ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μια επιχείρηση που:

1. Θα εμπορεύεται/ενοικιάζει Βίντεο Παιχνίδια, κονσόλες, αξεσουάρ για κονσόλες κλπ.
2. Θα φιλοξενεί μερικούς πελάτες που θα επιθυμούν να περάσουν λίγη ώρα παίζοντας κάποιο παιχνίδι.
3. Ταυτόχρονα με αυτό θα παρέχει και τεχνική υποστήριξη Η/Υ αλλά και σε κονσόλες.

Έχω την πληροφόρηση και τις γνώσεις μου πάνω στα βιντεοπαιχνίδια αλλά ακόμα περισσότερο στην πληροφορική που είναι το αντικείμενο εργασίας μου τα τελευταία 10 χρόνια!
Υπάρχει κάποια επιδότηση να κυνηγήσω γι'αυτο το εγχείρημα μου?
Σκέφτομαι να συνεργαστώ με έναν φίλο, επίσης του κλάδου για να τα καταφέρουμε, μπορούμε να πάρουμε επιδότηση για την επιχείρηση με το εμπόριο βιντεοπαιχνιδιών και για την επιχειχήρηση Τεχνικής Υποστήριξης (παροχής υπηρεσιών)? Μήπως δεν μπορούμε να πάρουμε επιδότηση για κανένα από τα 2?

Σου ζητάω να μου δώσεις την επάξια και ολοκλήρωμένη άποψη σου για το θέμα μου, όπου και θα λειτουργήσει ως το λιθαράκι στην επιχείρηση που θα ξεκινήσω να χτίζω με μεράκι, αγάπη και ΠΟΛΥ όρεξη για εξυπηρέτηση και δουλειά!:)

Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να δίνεις τις συμβουλές σου σε όλους εμάς που την έχουμε ανάγκη!

Να σου πω εξ αρχής πως αυτή την στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σε επιδοτεί για αυτά που θέλεις. Αναμένονται όμως εντός του 2010. Μόλις υπάρχει κάτι θα το ανεβάσω.

Να αναλύσουμε την επιχείρησή σου λοιπόν, ώστε να ετοιμαστείς και εσύ και να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα ώστε να μπορέσεις να επιδοτηθείς όταν έρθει ο καιρός (με το καλό).

Για να συνοψίσουμε, η επιχείρησή σου θεωρείται μεικτή, αφού θα έχεις και εμπορική δραστηριότητα (πώληση παιχνιδιών & κονσολών) , αλλά και παροχή υπηρεσιών (ενοικίαση κονσολών, επι τόπου χρήση, & τεχνική υποστήριξη).

Οι επιδοτήσεις πάντα αφορούν μόνο μια δραστηριότητα. Δεν μπορείς να τα επιδοτήσεις όλα. Θα πρέπει να διαλέξεις.

Η λύση είναι η εξής:

Θα υποβάλλεις εσύ πρόταση για την εμπορική δραστηριότητα. Θα δηλώσεις πως είσαι εμπορικό κατάστημα που πουλάει παιχνίδια και κονσόλες. Για να ενοικιάζεις τα μηχανήματα (αφού η ενοικίαση δεν είναι επιλέξιμη δραστηριότητα), θα δηλώσεις τον εξοπλισμό που θα νοικιάζεις ως πάγια στοιχεία της επιχείρησης και όχι ως προϊόν, για λόγους παρουσίασης (βιτρίνας). Όταν με το καλό πάρεις την επιδότηση και ξεμπερδέψεις, δηλώνεις δευτερεύουσα δραστηριότητα την ενοικίαση και είσαι κομπλέ. ;) Όσο για την τεχνική υποστήριξη, η πιο απλή λύση είναι να την υποβάλει ξεχωριστά ο συναίτερός σου, και να κάνετε μια μεταξύ σας σύμβαση που δεν θα φαίνεται πουθενά, ώστε να μην παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα μεταξύ σας. Πριν το κάνεις αυτό όμως, αναρωτήσου αν το ποσό που απαιτείται για την δημιουργία της τεχνικής υποστήριξης αξίζει τον κόπο αυτόν. Γιατί εδώ που τα λέμε, απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον, δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω από έναν πάγκο και μερικά εργαλειάκια, που δεν κοστίζουν πολύ.

Δες λίγο τα θεματάκια αυτά, και μιλάμε πάλι.

Moss
27-11-09, 21:35
Καλησπέρα φίλε.

Έχω μια επιχείρηση κι έχω επιδοτηθεί από ΟΑΕΔ.
Αυτό που σκέφτομαι σοβαρά είναι μιας κι έχω επιστρέψει στο χωριό μου να γίνω και αγρότης μιας και η επιχείρηση δεν πολύ τραβάει. Μπορώ να επιδοτηθώ ως νέος αγρότης (για νέα εγκατάσταση καλλιέργειας ροδιάς) ενόσω είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και επιδοτούμενος από ΟΑΕΔ ή πρέπει να περιμένω να τελειώσει το πρόγραμμα που έχω υπαχθεί και να κλείσω το μαγαζί (9/2010)? Να σημειώσω ότι είμαι εγγεγραμμένος στον ΟΓΑ και όχι στον ΟΑΕΕ επειδή η έδρα της εταιρίας είναι σε περιοχή κάτω των 1000 κατοίκων.
Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε μου.

Μπερδεύτηκα λίγο. Πρώτον, έχεις επιχείρηση ή είσαι ελεύθερος επαγγελματίας? Γιατί μου είπες και τα δύο. Δεύτερον, πότε πήρες την επιδότηση? Η 9/2010 που αναφέρεις είναι το χρονικό όριο που όρισε ο ΟΑΕΔ πως δεν μπορείς να κλείσεις την επιχείρηση? Γιατί πάντα υπάρχει τέτοιος όρος, και πριν από αυτή δεν μπορείς ούτε να την κλείσεις, ούτε να την πουλήσεις.

Όπως και να έχει, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι για νέους γεωργούς. Ενδέχεται να βγεί εντός του 2010, αλλά τους όρους δεν μπορώ να τους ξέρω, και δεν θέλω να σου δίνω λανθασμένες πληροφορίες και ψεύτικες υποσχέσεις.

Θα πρότεινα να μην παρατήσεις την επιχείρησή σου. Σίγουρα θα έχεις σοβαρούς λόγους, αλλά αν θες να βρούμε καμιά λύση μήπως και το αποφύγεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Moss
27-11-09, 21:47
Καλημέρα φίλε moss :)
απ ότι φαίνετε τρέχεις και δεν φτάνεις αλλά θα μπω κι εγώ στον πειρασμό να σου κάνω την ερώτησή μου αφού τελικά όλα τα προλαβαίνεις :) και σου αξίζουν πολλά πολλά μπράβο για όλη τη βοήθεια που προσφέρεις…

η δική μου ιστορία έχει ως εξής… πριν 1.5 περίπου μήνα (15 Οκτωβρίου) απολύθηκα και είναι στο ταμείο ανεργίας (αύριο παίρνω το πρώτο). Ο πατέρας μου έχει ένα μικρό συνοικιακό μαγαζί και σκέφτομαι να το κάνω petshop. Είμαι 40 χρονών και είμαι γυναίκα. Υπάρχει λες κάτι σε επιδότηση για μένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου!

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Κατ'αρχήν λυπάμαι που έχασες την δουλειά σου, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό που λένε.

Δυστυχώς έκλεισε πρόσφατα το πρόγραμμα γυναικείας επιχειρηματικότητας από το οποίο θα μπορούσες να επιδοτηθείς. Είναι πολύ πιθανό όμως, όπως είπα και προηγουμένως, να ανοίξει ξανά εντός του 2010. Όταν βγει κάτι θα το ανεβάσω.

Το γεγονός πως είσαι άνεργη δεν λέει κάτι, τουλάχιστον για τις επιδοτήσεις της Ε.Ε. Οπότε άφοβα μπορείς να βρεις μια δουλειά μέχρι τότε. Και όταν με το καλό βγει, αφήνεις την δουλειά και το ανοίγεις.

Την επιτυχία την έχεις σίγουρη πάντως, γιατί μόνο εμένα και τον κακομαθημένο σκύλο μου που θα έχεις πελάτη, το εξασφάλισες το εισόδημα. :)

Moss
27-11-09, 21:50
ρε παιδια εχει συμπληρωσει κανεις τη φορμα υποβολης της προτασης για το εσπα?εχει καποια πεδια ακαταλαβιστικα τελειως και ληγει και η προθεσμια

Καλησπέρα.

οι αναλυτικές οδηγίες είναι εδώ: http://www.ependyseis.gr/sub/epag/files/e_odhgies.pdf

takisal
30-11-09, 09:00
Διαβάζω όλα αυτά που έχεις κρεμάσει και αυτά από espa.gr και κυριολεκτικά, μου έχει φύγει το κεφάλι. Ρωτάω μπας και προλάβουμε για τις 18/12 να καταθέσουμε φάκελο για ΕΣΠΑ για οικογενειακό φίλο στην Άνδρο (60%) που θέλει να φτιάξει αποθήκη, ο οποίος απευθύνθηκε σε εμένα λόγω εμπιστοσύνης και γνώσης (λέμε τώρα). Το project έχει ως εξής:
1. ΚΑΔ: Κατασκευή δομικών υλικών από σκυρόδεμα (μεταποίηση) = επιλέξιμος
2. Μ/Ο σε κύκλο 3/ετίας >€30Κ = ΟΚ
3. Κερδοφορία = ΟΚ
4. Προϋπολογισμός = 200Κ (θα χτίσει €500 Χ 400τμ)
5. Δαπάνη: εδώ είναι το θέμα. Γράφει στις δαπάνες ότι ΔΕΝ είναι επιλέξιμη η δαπάνη ανέργεσης, αλλά μετά γράφει ότι είναι, εάν η αποθήκη λειτουργήσει για μια 8/ετία. Ο άνθρωπος θέλει να φτιάξει αποθήκη σε δικό του (εδώ και χρόνια) οικόπεδο και σαφώς θα τη λειτουργήσει για πάνω από 8 χρόνια.

Οι ερωτήσεις μου:

1. Είναι τελικά επιλέξιμη ή δεν είναι η ανέργεση αποθήκης σε δικό σου οικόπεδο? Κι αν ναι...
2. Δεδομένου ότι: α) ανώτατος προϋπολογισμός = €300Κ, και β) κτιριακές δαπάνες μόνο 50%, μπορούμε να κάνουμε κάτι να ανεβάσουμε την επιχορήγηση (δηλ. €200Κ αντί για €150Κ)
3. Τι είναι αυτά περί βιογραφικών και σεμιναρίων? Ο άνθρωπος (όπως σχεδόν όλοι οι μικρομεσαίοι αυτοδημιούργητοι επιχειρηματίες), ζήτημα είναι να έχει βγάλει το γυμνάσιο (απόδειξη ότι τα πτυχία ΔΕΝ σου εξασφαλίζουν την επαγγελματική επιτυχία, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα)
4. Τόσο η τράπεζα και απ' ότι διαβάζω, θεωρούν δεδομένη την πρόσληψη υπαλλήλων για να δούμε χρήμα, αλλιώς να το ξεχάσουμε. Καταλαβαίνεις ότι μια αποθήκη δεν έχει ιδιαίτερη ανάγκη υπαλλήλου (μιλάμε για τσιμέντα, χώματα και τούβλα και όχι για bluray players). Πώς μπορεί να το γλυτώσει και εάν όχι, πώς το ματσακονιάζουμε και εάν όχι, πόσους θα πρέπει να προσλάβει για maximum αξιολόγηση? (Σημείωση για να μην ακουστώ κυνικός: ο άνθρωπος ήδη δίνει ψωμάκι σε 25 ανθρώπους στην εμπορική του επιχείρηση τα τελευταία 15 χρόνια ).
5. Ο ένας σύμβουλος του είπε για κόστος €2Κ (1Κ για την κατάθεση του φακέλου + 1Κ με την 1η εκταμίευση της επιδότησης) και ο άλλος του λέει για €400 φάκελο + 4% Χ του επιδοτούμενου ποσού. Για σταθείτε ρε παιδιά, κι αν (λέμε αν) ο άνθρωπος εκταμιέυσει €180Κ (60% Χ 300Κ) θα τον πληρώσει 7,2Κ??? Δεν είναι παράνομο αυτό, αφού τα 2Κ είναι το μέγιστο που επιτρέπεται στο ΕΣΠΑ?
6. Υπάρχει κάτι νεώτερο με την προσπάθεια της Κατσέλη να βγάλει νέα προγράμματα που θα είναι λίγότερα απαιτητικά με σκοπό την καλύτερη απορόφηση? Κι αν ναι, υπάρχει κάτι για την περίπτωση του ανθρώπου?

Δεν σε πρήζω άλλο και ελπίζω να βοηθηθώ από τα σχόλια σου. Εάν οι απαντήσει πιστεύεις είναι άσχετες για τους υπόλοιπους, τότε στείλε pm.
Συγχαρητήρια για όλην τη βοήθεια που μας παρέχεις αφιλοκερδώς και περαστικά!

maus
30-11-09, 14:03
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Κατ'αρχήν λυπάμαι που έχασες την δουλειά σου, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό που λένε.

Δυστυχώς έκλεισε πρόσφατα το πρόγραμμα γυναικείας επιχειρηματικότητας από το οποίο θα μπορούσες να επιδοτηθείς. Είναι πολύ πιθανό όμως, όπως είπα και προηγουμένως, να ανοίξει ξανά εντός του 2010. Όταν βγει κάτι θα το ανεβάσω.

Το γεγονός πως είσαι άνεργη δεν λέει κάτι, τουλάχιστον για τις επιδοτήσεις της Ε.Ε. Οπότε άφοβα μπορείς να βρεις μια δουλειά μέχρι τότε. Και όταν με το καλό βγει, αφήνεις την δουλειά και το ανοίγεις.

Την επιτυχία την έχεις σίγουρη πάντως, γιατί μόνο εμένα και τον κακομαθημένο σκύλο μου που θα έχεις πελάτη, το εξασφάλισες το εισόδημα. :)

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
Οταν με το καλό το ανοιξω ελπίζω να με επισκευτείς με τον καλομαθημενο σκύλο σου, να κάνουν παρέα με τον δικό μου :)

spyros_crow
30-11-09, 15:02
Kalhspera file mou Moss....
eida se kapoia topics oti to katexeis arketa to thema me ta oikonomika kai diorthwse me an kanw lathos alla oti to epaggelma sou einai symvoulos epixeirhsewn.Phra to tharros loipon na sou apeythynw ena erwthma mou....
Yparxei kapoia epidothsh oswn afora to thema franchise?Egw proswpika skopeyw na anoiksw ena katasthma me anagomwseis melaniwn (katw apo thn skeph ths ideas tou franchise) alla mou leipei to arxiko kefalaio pou einai gyrw stis 15000.Kathoti pantreyomai se ligo kairo kai anamenw apogono katalavaineis oti an vriskotan mia epidothsh eite apo oaed eite apo kapou allou tha mou elyne pragmatika ta xeria kai tis tsepes.Elpizw na mhn se kourasa...tha anamenw me agwnia thn ypeythynh apanthsh sou kai thn voitheia sou!!!!

Moss
30-11-09, 21:28
Διαβάζω όλα αυτά που έχεις κρεμάσει και αυτά από espa.gr και κυριολεκτικά, μου έχει φύγει το κεφάλι. Ρωτάω μπας και προλάβουμε για τις 18/12 να καταθέσουμε φάκελο για ΕΣΠΑ για οικογενειακό φίλο στην Άνδρο (60%) που θέλει να φτιάξει αποθήκη, ο οποίος απευθύνθηκε σε εμένα λόγω εμπιστοσύνης και γνώσης (λέμε τώρα). Το project έχει ως εξής:
1. ΚΑΔ: Κατασκευή δομικών υλικών από σκυρόδεμα (μεταποίηση) = επιλέξιμος
2. Μ/Ο σε κύκλο 3/ετίας >€30Κ = ΟΚ
3. Κερδοφορία = ΟΚ
4. Προϋπολογισμός = 200Κ (θα χτίσει €500 Χ 400τμ)
5. Δαπάνη: εδώ είναι το θέμα. Γράφει στις δαπάνες ότι ΔΕΝ είναι επιλέξιμη η δαπάνη ανέργεσης, αλλά μετά γράφει ότι είναι, εάν η αποθήκη λειτουργήσει για μια 8/ετία. Ο άνθρωπος θέλει να φτιάξει αποθήκη σε δικό του (εδώ και χρόνια) οικόπεδο και σαφώς θα τη λειτουργήσει για πάνω από 8 χρόνια.

Οι ερωτήσεις μου:

1. Είναι τελικά επιλέξιμη ή δεν είναι η ανέργεση αποθήκης σε δικό σου οικόπεδο? Κι αν ναι...
2. Δεδομένου ότι: α) ανώτατος προϋπολογισμός = €300Κ, και β) κτιριακές δαπάνες μόνο 50%, μπορούμε να κάνουμε κάτι να ανεβάσουμε την επιχορήγηση (δηλ. €200Κ αντί για €150Κ)
3. Τι είναι αυτά περί βιογραφικών και σεμιναρίων? Ο άνθρωπος (όπως σχεδόν όλοι οι μικρομεσαίοι αυτοδημιούργητοι επιχειρηματίες), ζήτημα είναι να έχει βγάλει το γυμνάσιο (απόδειξη ότι τα πτυχία ΔΕΝ σου εξασφαλίζουν την επαγγελματική επιτυχία, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα)
4. Τόσο η τράπεζα και απ' ότι διαβάζω, θεωρούν δεδομένη την πρόσληψη υπαλλήλων για να δούμε χρήμα, αλλιώς να το ξεχάσουμε. Καταλαβαίνεις ότι μια αποθήκη δεν έχει ιδιαίτερη ανάγκη υπαλλήλου (μιλάμε για τσιμέντα, χώματα και τούβλα και όχι για bluray players). Πώς μπορεί να το γλυτώσει και εάν όχι, πώς το ματσακονιάζουμε και εάν όχι, πόσους θα πρέπει να προσλάβει για maximum αξιολόγηση? (Σημείωση για να μην ακουστώ κυνικός: ο άνθρωπος ήδη δίνει ψωμάκι σε 25 ανθρώπους στην εμπορική του επιχείρηση τα τελευταία 15 χρόνια ).
5. Ο ένας σύμβουλος του είπε για κόστος €2Κ (1Κ για την κατάθεση του φακέλου + 1Κ με την 1η εκταμίευση της επιδότησης) και ο άλλος του λέει για €400 φάκελο + 4% Χ του επιδοτούμενου ποσού. Για σταθείτε ρε παιδιά, κι αν (λέμε αν) ο άνθρωπος εκταμιέυσει €180Κ (60% Χ 300Κ) θα τον πληρώσει 7,2Κ??? Δεν είναι παράνομο αυτό, αφού τα 2Κ είναι το μέγιστο που επιτρέπεται στο ΕΣΠΑ?
6. Υπάρχει κάτι νεώτερο με την προσπάθεια της Κατσέλη να βγάλει νέα προγράμματα που θα είναι λίγότερα απαιτητικά με σκοπό την καλύτερη απορόφηση? Κι αν ναι, υπάρχει κάτι για την περίπτωση του ανθρώπου?

Δεν σε πρήζω άλλο και ελπίζω να βοηθηθώ από τα σχόλια σου. Εάν οι απαντήσει πιστεύεις είναι άσχετες για τους υπόλοιπους, τότε στείλε pm.
Συγχαρητήρια για όλην τη βοήθεια που μας παρέχεις αφιλοκερδώς και περαστικά!

Ε, αφού σε εμπιστεύεται τόσο ο φίλος σου, να σε βοηθήσω! :smile2:

1) Και βέβαια μπορεί να χτίσει ό,τι θέλει στο οικόπεδό του, και εννοείται πως μπορεί να επιδοτηθεί. Απλά μπερδεύτηκες λίγο. Εκεί που λέει για τα 8 χρόνια, λέει πως σε περίπτωση που θα χτίσεις σε οικόπεδο που δεν είναι δικό σου, για να επιδοτηθείς θα πρέπει να έχεις μισθωτήριο συμβόλαιο (να το ενοικιάζεις) για 8 χρόνια το λιγότερο. Από την στιγμή που είναι δικό του το οικόπεδο, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

2) Εδώ έχεις ένα θεματάκι. Σοβαρό. Το ανώτατο όριο του συνολικού προυπολογισμού είναι 300.000. Όμως οι δαπάνες για κτιριακά δεν μπορούν να ξεπερνούν το 50% της συνολικής επένδυσης, δηλαδή 150.000. Αυτό σημαίνει 2 πολύ σημαντικά πράγματα: α) ότι δεν μπορεί να επιδοτηθεί η κατασκευή ολόκληρη αφού κοστίζει 200.000 και επιτρέπεται μέχρι 150.000, οπότε κάποιες δαπάνες δεν θα επιδοτηθούν, και β) ότι θα πρέπει να βρεις να ξοδέψεις σε άλλες κατηγορίες άλλες 150.000(!). Πολύ εύκολα λοιπόν μπορεί να "μπει μέσα" ο επενδυτής, αφού θα βρεθεί με ένα σωρό έξοδα που δεν ήταν απαραίτητα. Σε όλα αυτά βέβαια μην ξεχνάς και το πολύ σημαντικό θέμα του ΦΠΑ, το οποίο δεν υπολογίζεται στα ποσά και το πληρώνει εξ'ολοκλήρου ο επενδυτής. Στις 300.000 που θα είναι η επένδυση, το ΦΠΑ με 19% είναι άλλα 57.000, που θα πρέπει να τα βάλει από την τσέπη του. Οπότε προτείνω να το σκεφθείτε καλύτερα.

3) Τα σεμινάρια είναι μόνο για τα κ*λο-προγράμματα του ΟΑΕΔ. Εδώ μιλάμε για ΕΣΠΑ, είναι εντελώς διαφορετικά και δεν απαιτούνται. Τα πτυχία σου δίνουν μόνο πολύ λίγες μονάδες παραπάνω κατά την αξιολόγηση του φακέλου σου.

4) Ναι μεν μπορεί να να σου δώσει παραπάνω μονάδες η πρόσληψη υπαλλήλου, αλλά πουθενά δεν λέει ότι είναι υποχρεωτικό. Και στην τελική, αν αυτός που θα γράψει τον φάκελο είναι αρκετά μάγκας και καταφέρει να περάσει επιδέξια το μήνυμα ότι αν ΔΕΝ γίνει η κατασκευή της αποθήκης, θα πρέπει να απολύσει 5 υπαλλήλους, θα σου πω εγώ πως κάνουν τις πάπιες. :angel:

5) Ναι, μπορεί να ζητήσει όσα θέλει. Αυτό που λέει το πρόγραμμα είναι ότι σου επιδοτεί μέχρι 2000 για αμοιβή συμβούλου. Εσύ μπορείς να δώσεις όσα θες. Δεν είναι δικό τους πρόβλημα. Εδώ που τα λέμε, έχω δει μέχρι και 15% από κομπογιαννίτες.

6) Δεν υπάρχει καμιά πληροφόρηση. Και επειδή ο συγκεκριμένος τομέας είναι ιδανικός για να προκαλούν εντυπώσεις, αν δεν δω κάτι γραπτό, δεν πιστεύω τίποτα. Προσωπική μου άποψη είναι να κρατάς μικρό καλάθι πάντως...

Ότι άλλο θες, ρώτα.

Moss
30-11-09, 21:57
Kalhspera file mou Moss....
eida se kapoia topics oti to katexeis arketa to thema me ta oikonomika kai diorthwse me an kanw lathos alla oti to epaggelma sou einai symvoulos epixeirhsewn.Phra to tharros loipon na sou apeythynw ena erwthma mou....
Yparxei kapoia epidothsh oswn afora to thema franchise?Egw proswpika skopeyw na anoiksw ena katasthma me anagomwseis melaniwn (katw apo thn skeph ths ideas tou franchise) alla mou leipei to arxiko kefalaio pou einai gyrw stis 15000.Kathoti pantreyomai se ligo kairo kai anamenw apogono katalavaineis oti an vriskotan mia epidothsh eite apo oaed eite apo kapou allou tha mou elyne pragmatika ta xeria kai tis tsepes.Elpizw na mhn se kourasa...tha anamenw me agwnia thn ypeythynh apanthsh sou kai thn voitheia sou!!!!

Καλησπέρα φίλε μου.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι, είμαι σύμβουλος επιχειρήσεων.

Στο θέμα σου, δυστυχώς δεν επιδοτείται η ίδρυση καταστήματος με franchise. Αυτό γιατί το franchise θεωρείται μειωμένου ρίσκου, αφού η τεχνογνωσία έρχεται έτοιμη από την μητρική εταιρεία, άρα δεν χρειάζονται επιπλέον κίνητρα για ανάλογες επενδύσεις.

Αν έχεις καμιά άλλη ιδέα, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Επέτρεψέ μου όμως να σου πω την προσωπική μου άποψη. Πιστεύω πως πρέπει να κρατηθείς λιγάκι, γιατί απ'ότι μου γράφεις έρχονται μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου, και καλό θα είναι να περιμένεις λίγο να σταθεροποιηθούν τα πράγματα. Νομίζω πως δεν είναι η κατάλληλη χρονική στιγμή για να ανοιχθείς τόσο. Πόσο μάλλον αν δεν έχεις καν το αρχικό κεφάλαιο. Συγνώμη που τα λέω αυτά, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δυστυχώς στην δουλεία μου έχω δει πολλούς καλούς ανθρώπους να καταστρέφονται από λάθος υπολογισμούς σε λάθος χρόνο, και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το πάθει κανείς άλλος...

Αν χρειαστείς οτιδήποτε, μην διατάσεις να ρωτήσεις.

takisal
01-12-09, 10:16
Ε, αφού σε εμπιστεύεται τόσο ο φίλος σου, να σε βοηθήσω! :smile2:

1) Και βέβαια μπορεί να χτίσει ό,τι θέλει στο οικόπεδό του, και εννοείται πως μπορεί να επιδοτηθεί. Απλά μπερδεύτηκες λίγο. Εκεί που λέει για τα 8 χρόνια, λέει πως σε περίπτωση που θα χτίσεις σε οικόπεδο που δεν είναι δικό σου, για να επιδοτηθείς θα πρέπει να έχεις μισθωτήριο συμβόλαιο (να το ενοικιάζεις) για 8 χρόνια το λιγότερο. Από την στιγμή που είναι δικό του το οικόπεδο, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

2) Εδώ έχεις ένα θεματάκι. Σοβαρό. Το ανώτατο όριο του συνολικού προυπολογισμού είναι 300.000. Όμως οι δαπάνες για κτιριακά δεν μπορούν να ξεπερνούν το 50% της συνολικής επένδυσης, δηλαδή 150.000. Αυτό σημαίνει 2 πολύ σημαντικά πράγματα: α) ότι δεν μπορεί να επιδοτηθεί η κατασκευή ολόκληρη αφού κοστίζει 200.000 και επιτρέπεται μέχρι 150.000, οπότε κάποιες δαπάνες δεν θα επιδοτηθούν, και β) ότι θα πρέπει να βρεις να ξοδέψεις σε άλλες κατηγορίες άλλες 150.000(!). Πολύ εύκολα λοιπόν μπορεί να "μπει μέσα" ο επενδυτής, αφού θα βρεθεί με ένα σωρό έξοδα που δεν ήταν απαραίτητα. Σε όλα αυτά βέβαια μην ξεχνάς και το πολύ σημαντικό θέμα του ΦΠΑ, το οποίο δεν υπολογίζεται στα ποσά και το πληρώνει εξ'ολοκλήρου ο επενδυτής. Στις 300.000 που θα είναι η επένδυση, το ΦΠΑ με 19% είναι άλλα 57.000, που θα πρέπει να τα βάλει από την τσέπη του. Οπότε προτείνω να το σκεφθείτε καλύτερα.

3) Τα σεμινάρια είναι μόνο για τα κ*λο-προγράμματα του ΟΑΕΔ. Εδώ μιλάμε για ΕΣΠΑ, είναι εντελώς διαφορετικά και δεν απαιτούνται. Τα πτυχία σου δίνουν μόνο πολύ λίγες μονάδες παραπάνω κατά την αξιολόγηση του φακέλου σου.

4) Ναι μεν μπορεί να να σου δώσει παραπάνω μονάδες η πρόσληψη υπαλλήλου, αλλά πουθενά δεν λέει ότι είναι υποχρεωτικό. Και στην τελική, αν αυτός που θα γράψει τον φάκελο είναι αρκετά μάγκας και καταφέρει να περάσει επιδέξια το μήνυμα ότι αν ΔΕΝ γίνει η κατασκευή της αποθήκης, θα πρέπει να απολύσει 5 υπαλλήλους, θα σου πω εγώ πως κάνουν τις πάπιες. :angel:

5) Ναι, μπορεί να ζητήσει όσα θέλει. Αυτό που λέει το πρόγραμμα είναι ότι σου επιδοτεί μέχρι 2000 για αμοιβή συμβούλου. Εσύ μπορείς να δώσεις όσα θες. Δεν είναι δικό τους πρόβλημα. Εδώ που τα λέμε, έχω δει μέχρι και 15% από κομπογιαννίτες.

6) Δεν υπάρχει καμιά πληροφόρηση. Και επειδή ο συγκεκριμένος τομέας είναι ιδανικός για να προκαλούν εντυπώσεις, αν δεν δω κάτι γραπτό, δεν πιστεύω τίποτα. Προσωπική μου άποψη είναι να κρατάς μικρό καλάθι πάντως...

Ότι άλλο θες, ρώτα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Moss! Πράγματι, με βάση τα σχόλια σου, θα πρέπει να προσγειωθούν οι προδοκίες του. Το θέμα είναι άντε τώρα να του το εξηγήσεις :crazy: Να 'σαι καλά

spyros_crow
01-12-09, 10:29
Eyxaristw gia thn amesh apanthsh sou Moss...kai pou ta les eksw apo ta dontia...
Tha to psaksw ligo parapanw to thema risko!!!

nakis87
02-12-09, 04:01
Γεια σου φιλε Μoss , συγχαρητιρια για την υπομονη σου και την εξαιρετικη δουλεια σου.
Θα ηθελα να σου απευθυνω δυο ερωτησεις:
1η Ο πατερας μου εχει καταστημα με υποδηματα και θελει να ανανεωσει καπως το εμπορευμα του η ακομα και να το αλλαξει τελειως επενδυοντας σε κατι διαφορετικο.
Εγω τελειωνω σε λιγο διαστημα την σχολη μου (εφαρμογες πληροφορικης στην διοικηση και την οικονομια)και σκεφτομουν να «βοηθησω»την υπαρχουσα επιχειρηση φτιαχνωντας ενα ηλεκτρονικο καταστημα .
Υπαρχει λοιπον τροπος η εστω «παραθυρακι» ωστε να φανει σαν ξεχωριστη επιχειρηση δικη μου σαν νεος επαγγελματιας ,και να δικαιλογει καποια επιδοτηση για αγορα εξοπλισμου η εμπορευματος?Αν ναι τι χρειαζεται?
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος η δεν εχω διατυπωσει κατι σωστα.(οποιαδηποτε προταση για αυτον τον τομεα με ενδιαφερει)
Η 2η ερωτηση (ασχετη με την πρωτη)αφορα στην κατασκευη μικρου αστεροσκοπειου στην Χιο οπου υπαρχουν καποια κτηματα προς αξιοποιηση.Το παρατηρητηριο θα μπορει να λειτουργει για εκπαιδευτικους η και επιστημονικους σκοπους(διαφορες μελετες σε συνεργασια με πανεπιστημια)ακομα και για τουριστικους σκοπους.
Υπαρχει κατι σχετικο ως νησι και παραμεθωριος....
Συγγνωμη αν εγινα κουραστικος και με ασχετα θεματα αλλα ειμαι σε φαση που ξεκιναω να τα ψαχνω ολα αυτα και οι συμβουλες η προτασεις σου σε οποιοδηποτε επιπεδο θεωρω πως θα μου φανουν χρησιμες.
Eυχαριστω..

j.Silver
07-12-09, 20:48

Να σου πω εξ αρχής πως αυτή την στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σε επιδοτεί για αυτά που θέλεις. Αναμένονται όμως εντός του 2010. Μόλις υπάρχει κάτι θα το ανεβάσω.

Να αναλύσουμε την επιχείρησή σου λοιπόν, ώστε να ετοιμαστείς και εσύ και να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα ώστε να μπορέσεις να επιδοτηθείς όταν έρθει ο καιρός (με το καλό)....

Δες λίγο τα θεματάκια αυτά, και μιλάμε πάλι.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλες σου.
Θεωρώ ότι θα μου είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμες όταν έρθει ο καιρός να τις κάνω πράξη!

Για ένα κατάστημα Εμπορικής Δραστηριότητας λοιπόν, θέλεις να μου επισημάνεις ΠΟΙΑ θα είναι ή επιδότηση που θα πρέπει να κυνηγήσω όταν με το καλό εμφανιστεί?
Θέλω να πω, δεν είσαι μάντης για να ξέρεις (..που μόνο αυτό δεν είσαι, όλα τ'αλλα μας τα έχεις καλύψει!;) αλλά οι επιδοτήσεις για ΕΜπορικές επιχειρήσεις έχουν κάποιο ΦΕΚ για να κοιτάξω ή κάποια άλλη ονοματολογία??

Σε περίπτωση που θέλω να φέρω εις πέρας μιας Εμπορικής επιχείρησης και με Τεχνική υποστήριξη μονος μου χωρίς συνέταιρο, θα μπορέσω νομίκα να τα συνδιάσω? Γιατί ξεκαθαρίσαμε ότι η επιδότηση για μια μεικτή επιχείρηση μπορεί να είναι μονο μια..

Να είσαι καλά παλικάρι και καλές γιορτές να έχουμε,
Φιλικά Γιάννης

Moss
08-12-09, 15:20
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση moss! Πράγματι, με βάση τα σχόλια σου, θα πρέπει να προσγειωθούν οι προδοκίες του. Το θέμα είναι άντε τώρα να του το εξηγήσεις :crazy: Να 'σαι καλά

eyxaristw gia thn amesh apanthsh sou moss...kai pou ta les eksw apo ta dontia...
Tha to psaksw ligo parapanw to thema risko!!!

Τίποτα παιδιά.

Αν χρειαστείτε κάτι, ξέρετε που θα με βρείτε... :)

Καλό κουράγιο και στους δύο.

Moss
08-12-09, 16:27
Γεια σου φιλε Μoss , συγχαρητιρια για την υπομονη σου και την εξαιρετικη δουλεια σου.
Θα ηθελα να σου απευθυνω δυο ερωτησεις:
1η Ο πατερας μου εχει καταστημα με υποδηματα και θελει να ανανεωσει καπως το εμπορευμα του η ακομα και να το αλλαξει τελειως επενδυοντας σε κατι διαφορετικο.
Εγω τελειωνω σε λιγο διαστημα την σχολη μου (εφαρμογες πληροφορικης στην διοικηση και την οικονομια)και σκεφτομουν να «βοηθησω»την υπαρχουσα επιχειρηση φτιαχνωντας ενα ηλεκτρονικο καταστημα .
Υπαρχει λοιπον τροπος η εστω «παραθυρακι» ωστε να φανει σαν ξεχωριστη επιχειρηση δικη μου σαν νεος επαγγελματιας ,και να δικαιλογει καποια επιδοτηση για αγορα εξοπλισμου η εμπορευματος?Αν ναι τι χρειαζεται?
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος η δεν εχω διατυπωσει κατι σωστα.(οποιαδηποτε προταση για αυτον τον τομεα με ενδιαφερει)
Η 2η ερωτηση (ασχετη με την πρωτη)αφορα στην κατασκευη μικρου αστεροσκοπειου στην Χιο οπου υπαρχουν καποια κτηματα προς αξιοποιηση.Το παρατηρητηριο θα μπορει να λειτουργει για εκπαιδευτικους η και επιστημονικους σκοπους(διαφορες μελετες σε συνεργασια με πανεπιστημια)ακομα και για τουριστικους σκοπους.
Υπαρχει κατι σχετικο ως νησι και παραμεθωριος....
Συγγνωμη αν εγινα κουραστικος και με ασχετα θεματα αλλα ειμαι σε φαση που ξεκιναω να τα ψαχνω ολα αυτα και οι συμβουλες η προτασεις σου σε οποιοδηποτε επιπεδο θεωρω πως θα μου φανουν χρησιμες.
Eυχαριστω..

Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Πάμε στις ερωτήσεις σου:

ΕΠΕΝΔΥΣΗ 1 - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (e-shop) & ΕΜΠΟΡΙΟ

Κατ'αρχην θα πως ξανά πως σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν επιδοτείται το εμπόρευμα. Είναι παράλογο να σου δώσουν λεφτά για να αγοράσεις ένα προϊόν το οποίο θα πουλήσεις. Οι επιδοτήσεις αφορούν όλα τα απαραίτητα για την δημιουργία, τη λειτουργία, ακόμα και την προώθηση μιας επιχείρησης, αλλά ποτέ τα προϊόντα.

Δεύτερον, όταν λες πως "θα το αλλάξει τελείως επενδύοντας σε κάτι διαφορετικό", τι εννοείς? Να κλείσει τελείως την επιχείρηση και να ανοίξει καμιά άλλη, ή να προσθέσει δραστηριότητες στην ήδη υπάρχουσα επιχείρηση? Είναι πολύ σημαντικό να διευκρινιστεί αυτό, γιατί στην πρώτη περίπτωση δεν θα μπορέσει όχι μόνο να επιδοτηθεί, αλλά θα είναι τρομερά δύσκολο να να βρεί οποιαδήποτε άλλη χρηματοδότηση, όπως δάνειο κλπ. Θα χάσει τελείως την αξιοπιστία του.

Όσο για το ηλεκτρονικό κατάστημα, θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να το δημιουργήσεις μόνος σου, σχεδόν τσάμπα. Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα σου στοιχίζει γύρω στα 40€ τον μήνα, κομπλέ. Οπότε δεν χρειάζεσαι ούτε επιδοτήσεις, ούτε τίποτα. Μπορείς να προσθέσεις την δραστηριότητα αυτή στην ήδη υφιστάμενη επιχείρηση, ή να ανοίξεις μια δική σου ή οποία θα προμηθεύεται τα προϊόντα της από την επιχείρηση του πατέρα σου. :rolleyes2 Για να σε βοηθήσω, ο λογιστικός κωδικός που θα πρέπει να έχεις είναι ο "47.91.72 - Λιανικό εμπόριο υποδημάτων, με αλληλογραφία ή μέσω διαδίκτυο"

Στην περίπτωση αυτή λοιπόν έχεις 4 επιλογές:
α) Προσθέτεις δευτερεύουσα δραστηριότητα στην υπάρχουσα επιχείρηση και κόβεις αποδείξεις από εκεί, πληρώνοντας γύρω στα 40€ το μήνα, για το ηλεκτρονικό κατάστημα μέσω ενοικίου, χωρίς άλλα έξοδα. (μπορεί να επιδοτηθεί για επένδυση άνω των 30.000€)
β) Ανοίγεις δική σου επιχείρηση, εμπορίας μέσω διαδικτύου, και κόβεις δικές σου αποδείξεις. Έτσι θα πληρώνεις ΤΕΒΕ. (μπορεί να επιδοτηθεί για επένδυση άνω των 30.000€)
γ) Φτιάχνεις το e-shop και δεν κόβεις αποδείξεις, λειτουργώντας βέβαια παράνομα. (ΔΕΝ επιδοτείται)
δ) Ανοίγεις δική σου εταιρεία off-shore, κατά προτίμηση στην Κύπρο που έχει μόνο 10% ΦΠΑ, και λειτουργείς σε όλα νόμιμα, χωρίς να πληρώνεις τα νταβατζιλίκια του Ελληνικού Κράτους. (ΔΕΝ επιδοτείται - τουλάχιστον από Ελλάδα)

Διαλέγεις και παίρνεις.

ΕΠΕΝΔΥΣΗ 2 - ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ

Θα πρέπει εδώ να γίνεις πολύ σαφής για το τι θέλεις ακριβώς να κάνεις, για να καταλήξουμε στο πως θα το κάνεις. Για να καταλήξουμε κάπου, θα πρέπει να απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα, όπως:

α) Θα έχεις έσοδα?
β) Θα έχεις επιχειρηματικούς σκοπούς?
γ) Τι ακριβώς θα είναι το "προϊόν" που θα προσφέρεις?
δ) Όταν λες πως θα συνεργάζεσαι με κάποια Πανεπιστήμια, αυτό από που προκύπτει? Θα συνάψεις συμβάσεις? Θα είναι συμβάσεις έργων ή μακροχρόνιες? Πανω απ'όλα, μπορείς να επιβεβαιώσεις τον ενδιαφέρον των Πανεπιστημίων για κάτι τέτοιο?
ε) Όταν λες τουριστικούς σκοπούς, τι ακριβώς εννοείς?

Υπάρχουν πολλές ακόμα ερωτήσεις που θα μπορούσα να σου κάνω. Το θέμα είναι αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ως τι ακριβώς θα μπορούσε να επιδοτηθεί. Θα μπορούσε να ενταχθεί σε ερευνητικά προγράμματα? Σε αναπτυξιακά προγράμματα? Σε επιχειρηματικά προγράμματα? Σε προγράμματα καινοτομίας και υψηλής τεχνολογίας?

Και το σημαντικότερο απ'όλα, μέχρι που θα μπορούσες να φτάσεις την επένδυση? Για να το πω πιο απλά, επειδή θα μπορούσες να φτιάξεις από ένα μικρό τηλεσκοπιάκι να κάνεις μπανιστήρι τους γείτονες, μέχρι ένα που να μπορεί ο Ε.Τ. να επικοινωνεί με τον πλανήτη του, μέχρι πόσα χρήματα θα μπορούσες να διαθέσεις?

Αυτά τα ολίγα. Σκέψου τα καλά αυτά και μιλάμε πάλι.

Moss
08-12-09, 16:38
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλες σου.
Θεωρώ ότι θα μου είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμες όταν έρθει ο καιρός να τις κάνω πράξη!

Για ένα κατάστημα Εμπορικής Δραστηριότητας λοιπόν, θέλεις να μου επισημάνεις ΠΟΙΑ θα είναι ή επιδότηση που θα πρέπει να κυνηγήσω όταν με το καλό εμφανιστεί?
Θέλω να πω, δεν είσαι μάντης για να ξέρεις (..που μόνο αυτό δεν είσαι, όλα τ'αλλα μας τα έχεις καλύψει!;) αλλά οι επιδοτήσεις για ΕΜπορικές επιχειρήσεις έχουν κάποιο ΦΕΚ για να κοιτάξω ή κάποια άλλη ονοματολογία??

Σε περίπτωση που θέλω να φέρω εις πέρας μιας Εμπορικής επιχείρησης και με Τεχνική υποστήριξη μονος μου χωρίς συνέταιρο, θα μπορέσω νομίκα να τα συνδιάσω? Γιατί ξεκαθαρίσαμε ότι η επιδότηση για μια μεικτή επιχείρηση μπορεί να είναι μονο μια..

Να είσαι καλά παλικάρι και καλές γιορτές να έχουμε,
Φιλικά Γιάννης

Γεια και πάλι φίλε μου.

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αυτά που ανοίγουν και κλείνουν κατά καιρούς είναι πάντα διαφορετικά, το καθ'ένα με τους δικούς του όρους. Πολλά βέβαια από αυτά ανοίγουν ξανά, αλλά πάντα έχουν τροποποιήσεις στους όρους.

Ένα από αυτά που έκλεισε πρόσφατα για θα μπορούσε να καλύψει το είδος της επιχείρησης που θέλεις να κάνεις, είναι το πρόγραμμα "Νεανικής Επιχειρηματικότητας" που θα βρεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Αυτό μπορεί να ανοίξει ξανά εντός του 2010. Μελέτησε όλα τα αρχεία που μπορείς να κατεβάσεις από εκεί, για να καταλάβεις πάνω-κάτω πως λειτουργούν.

Ότι απορίες έχεις, πες μου.

TheLosts1
08-12-09, 22:43
Καλησπέρα φίλε μου Μοςς,

δεν διάβασα όλο το τόπικ, οπότε αν έχει ξαναερωτηθεί κάτι τέτοιο ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη.

Η ερώτηση μου είναι, αν το ΠΛΑΙΣΙΟ δέχεται Franchise. Και αν ναι, υπάρχουν επιδοτήσεις για αυτό ?

Moss
09-12-09, 10:35
Καλησπέρα φίλε μου Μοςς,

δεν διάβασα όλο το τόπικ, οπότε αν έχει ξαναερωτηθεί κάτι τέτοιο ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη.

Η ερώτηση μου είναι, αν το ΠΛΑΙΣΙΟ δέχεται Franchise. Και αν ναι, υπάρχουν επιδοτήσεις για αυτό ?

Καλημέρα φίλε μου.

Όχι, το Πλαίσιο δεν λειτουργεί με franchise. Όλα τα καταστήματά τους είναι ιδιόκτητα. Διαθέτουν όμως τμήμα B2B (Business to business), απ'όπου μπορείς να προμηθεύεσαι χονδρική. To B2B θα το βρεις στο τηλέφωνο 210 2895594.

Όσο για την επιδότηση, η απάντηση είναι και πάλι δυστυχώς όχι. Όπως έχουμε ξαναπεί, η δημιουργία νέου καταστήματος υπό την μορφή franchise δεν επιδοτείται, διότι έχει μειωμένο ποσοστό ρίσκου σε σχέση με κάποιον ανεξάρτητο επιχειρηματία, αφού παίρνει έτοιμη τεχνογνωσία.

pantovlepon
09-12-09, 11:35
Καλησπέρα!Μία ερώτηση σχετικά με τις επιδοτήσεις νεανικής κ γυναικείας επιχειρηματικότητας.Όπως μάθαμε έγινε παράταση της υποβολής των προτάσεων...οι απαντήσεις θέλω να μάθω πότε θα παρθούν.Διότι είπα κι εγώ να πάρω τα μπογαλάκια μου,να εγκαταλείψω την Αθήνα και να πάω στα πάτρια εδάφη μαζί με τον άντρα μου(που εδώ και τόσους μήνες δε μπορεί να βρει εργασία) και τον μπέμπη που κυοφορώ,για μία καλύτερη ζωή.Όπως καταλαβαίνετε τα πραγματα είναι δύσκολα και υπάρχει μία βιασύνη.Ειδάλλως μάλλον θα αρχίσω να σκέφτομαι το εξωτερικό!Δεν έχω άλλες λύσεις...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ενημέρωση...Καλή συνέχεια

Moss
10-12-09, 10:25
Καλησπέρα!Μία ερώτηση σχετικά με τις επιδοτήσεις νεανικής κ γυναικείας επιχειρηματικότητας.Όπως μάθαμε έγινε παράταση της υποβολής των προτάσεων...οι απαντήσεις θέλω να μάθω πότε θα παρθούν.Διότι είπα κι εγώ να πάρω τα μπογαλάκια μου,να εγκαταλείψω την Αθήνα και να πάω στα πάτρια εδάφη μαζί με τον άντρα μου(που εδώ και τόσους μήνες δε μπορεί να βρει εργασία) και τον μπέμπη που κυοφορώ,για μία καλύτερη ζωή.Όπως καταλαβαίνετε τα πραγματα είναι δύσκολα και υπάρχει μία βιασύνη.Ειδάλλως μάλλον θα αρχίσω να σκέφτομαι το εξωτερικό!Δεν έχω άλλες λύσεις...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ενημέρωση...Καλή συνέχεια

Καλημέρα.

Η παράταση που δόθηκε δυστυχώς ήταν μέχρι τις 16/11/2009 (Σύμφωνα με την Α.Π. Οικ 14922/1674/15-10-2009 απόφαση της Υπουργού Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας). Το πρόγραμμα έχει πλέον λήξει. Σχετικές πληροφορίες με το πρόγραμμα θα βρεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Υπάρχει βέβαια περίπτωση να ξανανοίξει εντός του 2010, αλλά προς το παρόν όλα είναι φημολογίες.

Δεν είναι όμως το μοναδικό που υπάρχει. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που τρέχουν. Θα πρέπει να μου πεις τι επιχείρηση είναι αυτή που σκέφτεσαι να κάνεις, και να δούμε αν υπάρχει τρόπος να επιδοτηθεί από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου και τον λόγο που βιάζεσαι. Επέτρεψέ μου όμως να σου πω την προσωπική μου άποψη, που είπα και σε έναν φίλο νωρίτερα. Επειδή έρχονται μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου, καλό θα είναι να περιμένεις να σταθεροποιηθούν τα πράγματα και μετά να ανοιχθείς και να μπεις στα έξοδα για να κάνεις μια επιχείρηση. Το ρίσκο πάντα είναι μεγάλο, και στην περίπτωσή σου ακόμα μεγαλύτερο. Όπως είπα, έχω δει πολλές οικογένειες να καταστέφονται γιατί κάνουν λάθος ανοίγματα σε λάθος στιγμές. Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής, και θα σου πω πως αν έχεις την δυνατότητα, αλλά και κάποιες μικρές βάσεις για να πας στο εξωτερικό και να δουλέψετε εκεί, να το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Δυστυχώς, τα πράγματα στην Ελλάδα αυτή την στιγμή δεν είναι και τόσο καλά.

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε να σε επηρεάσω αρνητικά. Απλά παρέθεσα την αντικειμενική μου άποψη, από την δική μου οπτική πλευρά.

Μου λες επίσης πως ο σύζυγός σου δεν μπορεί να βρει δουλειά. Πολύ ευχαρίστως αν μπορώ να του δώσω μερικές συμβουλές για το πως να κινηθεί, και να του φτιάξουμε ένα καλό βιογραφικό. Αν θέλεις, απλά πες το μου.

Στην διάθεσή σου, και καλό κουράγιο.

pantovlepon
10-12-09, 11:52
Καλησπέρα και πάλι αγαπητέ φίλε Moss
Εχθές μάλλον με το μύνημά μου δε σου έδωσα επακριβώς να καταλάβεις.Τα χαρτιά για την επιδότηση τα έχουμε καταθέσει ήδη απο τον Αύγουστο.Και μάλιστα ο οικονομικός σύμβουλος που είχα απευθυνθεί ήταν πολύ θετικός.Απλά με την παράταση που δόθηκε,θα αργήσουν να βγουν και τα αποτελέσματα της έγκρισης της επιδότησης και αυτό με ανησυχεί.Το θετικό είναι,ότι ενώ σαν οπτικός στη Χίο θα έχω αρκετούς ανταγωνιστές,είμαι εξειδικευμένη στα εργαστήρια(κατασκεύη γυαλιών) που κανείς άλλος δεν το κατέχει.Μάλιστα έχω ήδη συνεννοηθεί για συνεργασία μαζί με άλλους συναδέλφους να κατασκευάζω και τα δικά τους γυαλιά αντί να τα στέλνουν στην Αθήνα(χρήμα και χρόνος).Από την άλλη έχω τους γονείς μου που θα βοηθήσουν με κάθε τρόπο,έχω το δικό μου σπίτι εκεί,ένα επίθετο πολύ γνωστό,και φυσικά,δουλειά για τον άντρα μου!
Απ΄την άλλη για το βιογραφικό που λέγαμε,ενώ έχουμε φτιάξει ήδη ένα,φυσικά και είμαι ανοιχτή στη βοήθειά σου και σέυχαριστώ γι'αυτό!Το θέμα είναι ότι ενώ ανοίκω στον όμιλο εταιρειών Μαρινόπουλου και έχω απευθυνθεί μέχρι και στον HR,κανείς στην ουσία δεν βοήθησε,ενώ θα μπορούσε.Και το ξέρεις πολύ καλά ότι θα μπορούσαν!!!Αφού δε ζητάμε εργασία σαν διευθυντικά στελέχη,αλλά ακόμα και στις αποθήκες των Super Markets!!!
Σ'ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που μου διαθέτεις.Σου είμαι ευγνώμων για όλα!

Moss
12-12-09, 19:01
Καλησπέρα και πάλι αγαπητέ φίλε Moss
Εχθές μάλλον με το μύνημά μου δε σου έδωσα επακριβώς να καταλάβεις.Τα χαρτιά για την επιδότηση τα έχουμε καταθέσει ήδη απο τον Αύγουστο.Και μάλιστα ο οικονομικός σύμβουλος που είχα απευθυνθεί ήταν πολύ θετικός.Απλά με την παράταση που δόθηκε,θα αργήσουν να βγουν και τα αποτελέσματα της έγκρισης της επιδότησης και αυτό με ανησυχεί.Το θετικό είναι,ότι ενώ σαν οπτικός στη Χίο θα έχω αρκετούς ανταγωνιστές,είμαι εξειδικευμένη στα εργαστήρια(κατασκεύη γυαλιών) που κανείς άλλος δεν το κατέχει.Μάλιστα έχω ήδη συνεννοηθεί για συνεργασία μαζί με άλλους συναδέλφους να κατασκευάζω και τα δικά τους γυαλιά αντί να τα στέλνουν στην Αθήνα(χρήμα και χρόνος).Από την άλλη έχω τους γονείς μου που θα βοηθήσουν με κάθε τρόπο,έχω το δικό μου σπίτι εκεί,ένα επίθετο πολύ γνωστό,και φυσικά,δουλειά για τον άντρα μου!
Απ΄την άλλη για το βιογραφικό που λέγαμε,ενώ έχουμε φτιάξει ήδη ένα,φυσικά και είμαι ανοιχτή στη βοήθειά σου και σέυχαριστώ γι'αυτό!Το θέμα είναι ότι ενώ ανοίκω στον όμιλο εταιρειών Μαρινόπουλου και έχω απευθυνθεί μέχρι και στον HR,κανείς στην ουσία δεν βοήθησε,ενώ θα μπορούσε.Και το ξέρεις πολύ καλά ότι θα μπορούσαν!!!Αφού δε ζητάμε εργασία σαν διευθυντικά στελέχη,αλλά ακόμα και στις αποθήκες των Super Markets!!!
Σ'ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που μου διαθέτεις.Σου είμαι ευγνώμων για όλα!

Καλησπέρα και πάλι. Όντως, άλλα κατάλαβα.

Για το θέμα της αξιολόγησης, ο κανονισμός του προγράμματος, στο Άρθρο 3, παράγραφος Α-3, λέει: "Η διαδικασία αξιολόγησης θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο εντός πενήντα (50) ημερών. Υπέρβαση αυτού του χρονικού ορίου είναι δυνατό να υπάρξει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ΕΥΔ ΕΠΑΕ και μόνο για προβλήματα τα οποία η ΕΟΜΜΕΧ Α.Ε. βρίσκεται σε αντικειμενική αδυναμία να τα επιλύσει."

Οπότε μπορεί να ορίζει ο κανονισμός 50 ημέρες, αλλά τους δίνει παραθυράκι για παράταση. Με δεδομένες τις... ελληνικές συνήθειες μάλλον θα την πάρουν. Προσωπικά υπολογίζω να βγουν τα αποτελέσματα προς το τέλος Ιανουαρίου με τέλος Φεβρουαρίου του 2010, στην καλή περίπτωση.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Όχι πως έχει πλέον σημασία, αλλά σε ποια κατηγορία υπέβαλες την πρόταση? Στο εμπόριο ή στην μεταποίηση? Όλα αυτά που μου λες τα τεκμηρίωσες στην μελέτη που υποβλήθηκε?

Πάντως με όλα όσα μου λες, απορώ πως δεν έχεις πάει ήδη στη Χίο, έστω και χωρίς επιχείρηση.

Όσο για το θέμα του συζύγου, πολύ ευχαρίστως να σας βοηθήσω. Αν θέλεις στείλε μου το βιογραφικό του στο email μου (θα σου στείλω P.M.) μαζί με άλλες πληροφορίες που πιστεύεις πως βοηθάνε, για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

chris_psycho
12-12-09, 20:05
Καλησπέρα, νέος ελευθερος επαγγελματίας για επεξεργασία προγραμμάτων και κατασκευή ιστοσελίδων! Παίζει τίποτα από επιδοτήσεις;

Ευχαριστώ πολύ.

Moss
13-12-09, 11:05
Καλησπέρα, νέος ελευθερος επαγγελματίας για επεξεργασία προγραμμάτων και κατασκευή ιστοσελίδων! Παίζει τίποτα από επιδοτήσεις;

Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα.

Για κάτι απλό όπως κατασκευή ιστοσελίδων, κλπ. αυτή την στιγμή δεν τρέχει τίποτα.

Αν όμως έχεις κάτι καινοτόμο, σε κλάδο υψηλής τεχνολογίας και σου στοιχίζει πάνω από 100.000€, υπάρχουν λύσεις.

Θα πρέπει να μου πεις τι περίπου σκέφτεσαι.

c0nfuser
20-12-09, 12:09
καλημερα

Παρεδωσα το φάκελο μου και βγάζω βαθμολογία 64. στη περιφέρια Θεσσαλίας που ειμαι φετος οι αιτήσεις ηταν οι μίσες απο αλλες φορες. Τι πιστευεις οτι μπορω να την πάρω? επισης ξερεις ποτε θα βγουνε τα αποτελέσματα? Τα χρήματα πότε θα δωθούν? Μου ειπαν οτι λογου οτι δεν υπαρχει χρημα στα ταμεια θα αργησουν και λενε για Σεπτεμβριο++ . Ρωταω επιδη πρεπει να κανω καποιες ανακαινισεις αμμεσα στην ετερία.

Moss
21-12-09, 19:40
καλημερα

Παρεδωσα το φάκελο μου και βγάζω βαθμολογία 64. στη περιφέρια Θεσσαλίας που ειμαι φετος οι αιτήσεις ηταν οι μίσες απο αλλες φορες. Τι πιστευεις οτι μπορω να την πάρω? επισης ξερεις ποτε θα βγουνε τα αποτελέσματα? Τα χρήματα πότε θα δωθούν? Μου ειπαν οτι λογου οτι δεν υπαρχει χρημα στα ταμεια θα αργησουν και λενε για Σεπτεμβριο++ . Ρωταω επιδη πρεπει να κανω καποιες ανακαινισεις αμμεσα στην ετερία.

Καλησπέρα.

Το αν θα εγκριθείς, είναι αδύνατο να το ξέρω. Είναι τόσοι οι παράγοντες που κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Αν δεν αξιολογηθούν ΟΛΕΣ οι προτάσεις, δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Αν διαβάσεις λίγα post παραπάνω, απαντάω σχετικά με την περίοδο αξιολόγησης.

Όσο για τα λεφτά, μόλις βγουν τα αποτελέσματα μπορείς να ζητήσεις προκαταβολή μέχρι το 40% της επιδότησης, παρέχοντας τους μια εγγυητική επιστολή.

Όπως και να έχει, σου εύχομαι καλή επιτυχία.

zngeo
18-01-10, 13:32
Καλημέρα.

Ναι, σίγουρα μπορείς να επιδοτηθείς. Η ηλικία σου δεν αποτελεί πρόβλημα.

Μπορείς να υποβάλεις πρόταση στον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004.

Η σχετική απόφαση του υπουργείου που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1286/τεύχος Β'/25/7/2007, στην υποπερίπτωση 2.1.3.2, παράγραφο Ι, αναφέρει ξεκάθαρα "Μονάδες εκτροφής σαλιγκαριών".

Όσο για το ποσοστό, αυτό είναι ανάλογα την περιοχή.

Πέρα από αυτό, σημείωσε και τα εξής:

Αυτό που σε ενδιαφέρει εντάσσεται στην Δ΄ Προγραμματική Περίοδο του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2007 -2013 "Αλέξανδρος Μπαλτατζής". http://www.leader-plus.gr/default.htm

Συγκεκριμένα, στην σελίδα 219, παράγραφος 4, αναφέρει " Άλλα ζώα: Ίδρυση, εκσυγχρονισμός – επέκταση – μετεγκατάσταση μονάδων μεταποίησης σαλιγκαριών"

Αυτό σημαίνει ότι έχει προβλεφθεί η επιδότησή για αυτή την δραστηριότητα. Μπορείς να κατεβάσεις όλο το πρόγραμμα από εδώ: http://www.leader-plus.gr/documents/paa_2007_2013.zip

Για το leader +, το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν μπορείς να επιδοτηθείς στην περιοχή που βρίσκεσαι. Και αυτό γιατί έχουν μοιραστεί οι αρμοδιότητες στην κάθε περιφέρεια(ΠΕΠ), και θα πρέπει να δεις αν "τρέχει" στην δική σου. Μπορείς να δεις χάρτη εδώ: http://www.leader-plus.gr/map_hellas.htm

Επίσης, τα ενεργά πανελλήνια σχετικά προγράμματα είναι αυτά ΕΔΩ. (http://www.info3kps.gr/search.asp?tab=5&categoryid=&dikeouhosid=&sectorid=&recent=1&active=0&expire=0&wait=0&keywords=&keywordsgiven=&datestart=&dateend=&placeid=99&pet=0&subcategid=-1&searchplace=%27%cf%eb%e7+%e7+%c5%eb%eb%dc%e4%e1&categoryid0=&categoryid1=&maincategoryid=&othercategoryid=&pageno=&tens=&exactkeyword=&belongstocomplete=0&belongstocompleteid=0&descr=%27%cf%eb%e7+%e7+%c5%eb%eb%dc%e4%e1&subtypeid=95&sectorsdropdown=0&pet5=&orderby=)

Αν όλα αυτά σου φαίνονται κινέζικα (με το δίκιο σου), ρώτα ότι άλλο θες.

Αγαπητέ μου φίλε γεια σου
Είμαι κάτοικος Αττικής και θα ήθελα να κάνω μια επένδυση για εκτροφή σαλιγκαριών.
Ο χάρτης στον οποίο αναφέρεσαι δεν έχει την Αττική ως επιλέξιμη περιφέρεια χρηματοδότησης, ενώ στη σελίδα 234 της εγκυκλίου που επισυνάπτεις φαίνεται πως και η Αττική (περιοχή g30) είναι ενταγμένη στο αναπτυξιακό νόμο για ποσοστό 30% + 20% = 50% και ισχύει από 1-1-2007 μέχρι 31-12-2010.
Πες μου σε παρακαλώ αν κατάλαβα κάτι λάθος.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να είσαι κατ’επάγγελμα γεωργός για να πάρεις την επιχορήγηση, σε ρωτώ γιατί είμαι ιδιωτικός υπάλληλος.
Ευχαριστώ.

Moss
20-01-10, 09:58
Αγαπητέ μου φίλε γεια σου
Είμαι κάτοικος Αττικής και θα ήθελα να κάνω μια επένδυση για εκτροφή σαλιγκαριών.
Ο χάρτης στον οποίο αναφέρεσαι δεν έχει την Αττική ως επιλέξιμη περιφέρεια χρηματοδότησης, ενώ στη σελίδα 234 της εγκυκλίου που επισυνάπτεις φαίνεται πως και η Αττική (περιοχή g30) είναι ενταγμένη στο αναπτυξιακό νόμο για ποσοστό 30% + 20% = 50% και ισχύει από 1-1-2007 μέχρι 31-12-2010.
Πες μου σε παρακαλώ αν κατάλαβα κάτι λάθος.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να είσαι κατ’επάγγελμα γεωργός για να πάρεις την επιχορήγηση, σε ρωτώ γιατί είμαι ιδιωτικός υπάλληλος.
Ευχαριστώ.

Καλημέρα φίλε μου.

Όσα έχουμε πει μέχρι τώρα για την εκτροφή σαλιγκαριών πιθανών δεν θα ισχύουν από εδώ και πέρα, καθώς ο Αναπτυξιακός Νόμος 3299/2004 μετά από υπουργική απόφαση της νέας κυβέρνησης θα σταματήσει στις 29 Ιανουαρίου 2010, και ο νέος νόμος θα τεθεί σε διαβούλευση 3ων εβδομάδων. Μετά την διαβούλευση θα κατατεθεί στην Βουλή και θα ανοίξει πάλι, αλλά θα είναι αναθεωρημένος. Υπολογίζεται ότι θα έχει τεθεί σε εφαρμογή μέχρι τέλος Μαρτίου 2010.

Οπότε μέχρι τότε, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να περιμένουμε τον νέο νόμο.

Όσο για το θέμα του ιδιωτικού υπαλλήλου, μην σε απασχολεί, γιατί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείς να υποβάλεις.

apokara
29-01-10, 11:46
Είμαι 30 ετών και θέλω να ανοίξω κατάστημα οπτικών .
Τι επιδοτήσεις τρέχουν αυτή την περίοδο απο ΟΑΕΔ κ.α

Ευχαριστώ

Moss
29-01-10, 23:03
Είμαι 30 ετών και θέλω να ανοίξω κατάστημα οπτικών .
Τι επιδοτήσεις τρέχουν αυτή την περίοδο απο ΟΑΕΔ κ.α

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,

αυτή την στιγμή έχουν έχουν σταματήσει τα πάντα. Όλα του ΕΣΠΑ βρίσκονται σε συζητήσεις προς το παρόν, και πολύ πιθανό είναι να αρχίσουν κάποια προγράμματα εντός του πρώτου τριμήνου του 2010. Δεν έχουμε παρά να περιμένουμε. Μόλις ανακοινωθεί κάτι θα το ανεβάσω.

Όσο για τον ΟΑΕΔ, σου προτείνω να μην ασχολείσαι καθόλου, για πολλούς λόγους τους οποίους έχουμε ξανασυζητήσει. Καλύτερα να περιμένεις να ανοίξουν του ΕΣΠΑ.

dimos_s
09-02-10, 22:55
Καλησπέρα,

αυτή την στιγμή έχουν έχουν σταματήσει τα πάντα. Όλα του ΕΣΠΑ βρίσκονται σε συζητήσεις προς το παρόν, και πολύ πιθανό είναι να αρχίσουν κάποια προγράμματα εντός του πρώτου τριμήνου του 2010. Δεν έχουμε παρά να περιμένουμε. Μόλις ανακοινωθεί κάτι θα το ανεβάσω.

Όσο για τον ΟΑΕΔ, σου προτείνω να μην ασχολείσαι καθόλου, για πολλούς λόγους τους οποίους έχουμε ξανασυζητήσει. Καλύτερα να περιμένεις να ανοίξουν του ΕΣΠΑ.

signomi gia tin parembasi alla osi perimename san anergi ston oaed mpas kai bgi kamia epidotisi tora ti na kanoyme tosi ipomoni ekana?

liquidfire
12-02-10, 21:35
Φιλε Moss γινεται να παρει καποιος την επιδοτηση (50%) και ταυτοχρονα να παρει και την επιδοτηση του ΟΑΕΔ(20.000 ευρω)?
Για να καταλαβεις τι θελω να πω, σε μια επιχειρηση που το κοστος της θα ειναι περιπου 100.000 γινεται καποιος να παρει
1)το 50%-50.000 ευρω της επιδοτησης?
2)τα 20.000 ευρω του ΟΑΕΔ(που προυποθετει καρτα ανεργιας και κατι σαν 3 μηνα σεμιναρια απ οτι μου εχουν πει)?
3)το 30%-30.000 σαν επιχειρηματικο δανειο?
ετσι ωστε με το ξεκινημα να μην χρειαζεται κεφαλαιο?

Moss
14-02-10, 12:46
signomi gia tin parembasi alla osi perimename san anergi ston oaed mpas kai bgi kamia epidotisi tora ti na kanoyme tosi ipomoni ekana?

Γεια σου φίλε μου. Γιατί ακριβώς παρέμεινες άνεργος όπως λες? Τα προγράμματα από το ΕΣΠΑ δεν απαιτούν να είσαι άνεργος! Του ΟΑΕΔ μόνο το ζητάνε αυτό, αλλά όπως έχω πει πολλές φορές, καλύτερα να μην ασχολείσαι με τον ΟΑΕΔ για άπειρους λόγους...

Προγράμματα του ΕΣΠΑ είναι πολύ πιθανό να ανοίξουν μέχρι τον Μάρτιο.

Moss
14-02-10, 13:05
Φιλε moss γινεται να παρει καποιος την επιδοτηση (50%) και ταυτοχρονα να παρει και την επιδοτηση του ΟΑΕΔ(20.000 ευρω)?
Για να καταλαβεις τι θελω να πω, σε μια επιχειρηση που το κοστος της θα ειναι περιπου 100.000 γινεται καποιος να παρει
1)το 50%-50.000 ευρω της επιδοτησης?
2)τα 20.000 ευρω του ΟΑΕΔ(που προυποθετει καρτα ανεργιας και κατι σαν 3 μηνα σεμιναρια απ οτι μου εχουν πει)?
3)το 30%-30.000 σαν επιχειρηματικο δανειο?
ετσι ωστε με το ξεκινημα να μην χρειαζεται κεφαλαιο?

Όχι φίλε μου, αυτό που περιγράφεις δεν γίνεται... Δεν μπορείς να πάρεις 2 φορές λεφτά από το κράτος για το ίδιο ακριβώς πράγμα!

Σε κάθε περίπτωση, αποκλείεται να κάνεις επιχείρηση χωρίς κεφάλαιο. Για να χρηματοδοτηθείς, θα πρέπει οπωσδήποτε να αποδείξεις πως διαθέτεις τουλάχιστον το 25% της συνολικής επένδυσης σε τραπεζικές καταθέσεις, ομόλογα, κλπ... Άσε που για να πάρεις τα τελικά λεφτά της επιδότησης, θα πρέπει να παρουσιάσεις όλα τα τιμολόγια των εξόδων σου εξοφλημένα. Αυτά πως θα τα πληρώσεις? Και πίστεψέ με, μετά από τόσα που έχουν γίνει, είναι απίθανο να σου κόψει κάποιος προμηθευτής εξοφλημένο τιμολόγιο χωρίς να τον πληρώσεις.

Εκτός από αυτό, επιχειρηματικά κιόλας, οι πιθανότητες να αποτύχεις είναι 99%. Τον πρώτο καιρό μέχρι η επιχείρηση σου να έχει καθαρά κέρδη (ΚΕΡΔΗ, όχι έσοδα), που θα βρεις την ρευστότητα να καλύπτεις τα λειτουργικά σου έξοδα (και όχι μόνο)?

Επέτρεψέ μου να είμαι ειλικρινής, αλλά η λογική σου είναι πολύ λάθος για να ξεκινήσεις επιχείρηση... Σου τα λέω χύμα, για να μην φας το κεφάλι σου στο μέλλον.

vagelismp
17-02-10, 19:39
Γεια σας είμαι έτοιμος να ανοίξω ένα souper market με συνεργασία με τον όμιλο Carrefour-marinopoulos είναι σύστημα franchise. Γνωρίζεται εάν θα βγει κάποια επιδότηση για να περιμένω.

dimos_s
17-02-10, 23:07
Γεια σου φίλε μου. Γιατί ακριβώς παρέμεινες άνεργος όπως λες? Τα προγράμματα από το ΕΣΠΑ δεν απαιτούν να είσαι άνεργος! Του ΟΑΕΔ μόνο το ζητάνε αυτό, αλλά όπως έχω πει πολλές φορές, καλύτερα να μην ασχολείσαι με τον ΟΑΕΔ για άπειρους λόγους...

Προγράμματα του ΕΣΠΑ είναι πολύ πιθανό να ανοίξουν μέχρι τον Μάρτιο.

file moss logo atiximatos kai meta apolisis skeftika na to ekmetalefto kai na paro kamia epidotisi gia mia nea epixirisi.apo ton oaed ton martio 8a anoiksoun ti les?

Moss
21-02-10, 12:11
Γεια σας είμαι έτοιμος να ανοίξω ένα souper market με συνεργασία με τον όμιλο Carrefour-marinopoulos είναι σύστημα franchise. Γνωρίζεται εάν θα βγει κάποια επιδότηση για να περιμένω.

Καλημέρα φίλε μου.

Έχω πει αρκετές φορές σ'αυτό το thread πως οι νέες επιχειρήσεις με σύστημα franchise δεν επιδοτούνται. Βέβαια, αυτή την στιγμή που μιλάμε όλα τα προγράμματα βρίσκονται υπό αναθεώρηση, και δεν ξέρουμε ακόμα αν θα αλλάξουν οι όροι. Αν βέβαια λάβουμε υπ'όψην πως έχουμε πάρα πολύ χαμηλή απορροφητικότητα του ΕΣΠΑ, είναι πολύ πιθανό να διευρύνουν τις κατηγορίες επιδοτούμενων επιχειρήσεων, αλλά δεν ξέρουμε στα σίγουρα προς ποια κατεύθυνση θα κινηθούν, και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις.

Για πρώτη φορά το 2009 επιδότησαν υφιστάμενες επιχειρήσεις franchise, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν θα επιδοτήσουν νέες επιχειρήσεις franchise. Θα πρέπει να περιμένουμε μερικούς μήνες ακόμα...

Moss
21-02-10, 12:14
file moss logo atiximatos kai meta apolisis skeftika na to ekmetalefto kai na paro kamia epidotisi gia mia nea epixirisi.apo ton oaed ton martio 8a anoiksoun ti les?

Ελπίζω να είσαι καλά. Περαστικά.

Έχουν πει πως θα ανακοινωθούν τα νέα προγράμματα του ΕΣΠΑ εντός του τριμήνου. Για τον ΟΑΕΔ δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση όμως. Δύσκολα τα πράγματα εκεί. Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα το ποστάρω.

stelios1
21-02-10, 23:24
Μπραβο σου Moss! Να ρωτησω κ εγω θελω..
Εμπορικο μαγαζι γ μαρμαρα-τζακια φαινεται, 10 χρονια. Καμια επιδοτηση κανενα πργραμμα ποτε, υπαρχει κατι? για οτιδηποτε.. εργαλεια, αυτοκινητο,επεκταση, οτι ναναι χρησιμο θα ειναι. Μονος δουλευω δεν υπαρχει υπαλληλος. Εχω μια κατοχυρωση ετρεσιτεχνιας εως το 2027 μηπως κατι για να αναπτυξω αυτο? Ευχαριστω.

Moss
27-02-10, 11:58
Μπραβο σου moss! Να ρωτησω κ εγω θελω..
Εμπορικο μαγαζι γ μαρμαρα-τζακια φαινεται, 10 χρονια. Καμια επιδοτηση κανενα πργραμμα ποτε, υπαρχει κατι? για οτιδηποτε.. εργαλεια, αυτοκινητο,επεκταση, οτι ναναι χρησιμο θα ειναι. Μονος δουλευω δεν υπαρχει υπαλληλος. Εχω μια κατοχυρωση ετρεσιτεχνιας εως το 2027 μηπως κατι για να αναπτυξω αυτο? Ευχαριστω.

Καλημέρα φίλε μου,

αυτή την στιγμή δεν τρέχει κάτι, αλλά αναμένονται σύντομα τα νέα προγράμματα.

Πολύ πιθανό να ανοίξει ξανά το πρόγραμμα για υφιστάμενες επιχειρήσεις που είχε τρέξει με τα υπόλοιπα 500 εκ. ευρώ που είχαν αφαιρέσει από τον πρώτο κύκλο. Σε αυτό μπορείς να επιδοτήσεις εμπορικές επιχειρήσεις, αρκεί ο Μ.Ο. των ακαθάριστων εσόδων σου τα τελευταία 3 χρόνια να ήταν πάνω από 30.000 ευρώ. Αυτό μάλιστα ενδέχεται να μειωθεί.

Όσο για την ευρεσιτεχνία, καλό θα ήταν να την αναπτύξεις. Κακώς την αφήνεις. Για ποιο λόγο δεν την εκμεταλλεύεσαι? Αν θες να το συζητήσουμε περαιτέρω, πες μου.

stelios1
02-03-10, 22:26
Σ ευχαριστω πολυ! Θα παρακολουθω εδω και αν ανοιξει κατι και χρειαστω θα ξαναρωτησω.
Στην ευρεσιτεχνια δεν με προωθησαν για διεθνη κατοχυρωση, επρεπε να συνεχισω μονος και μου ηταν αδυνατο. Τα παιδια πανε καλα σχολειο, αν καταληξει ο γιος μου στην δικη μου δουλεια τοτε μονο. Σε 2-3 χρονια θα δειξει, προς το παρον εχω αλλες προτεραιοτητες.
Σ ευχαριστω και παλι!

p.a.n.o.s
08-03-10, 09:44
Καλημέρα έχουμε κανένα νέο πότε πρόκειται να κατατεθεί ο νέος αναπτυξιακός νόμος?

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια επιχείρηση με σκοπό την εκτροφή σαλιγκαρίων στην Κόνιτσα Ιωαννίνων(θεωρείται παραμεθώριος)..Από υπάρχουν δυνατότητες χρηματοδότησης/επιδότησης?

Moss
08-03-10, 19:54
Καλημέρα έχουμε κανένα νέο πότε πρόκειται να κατατεθεί ο νέος αναπτυξιακός νόμος?

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω μια επιχείρηση με σκοπό την εκτροφή σαλιγκαρίων στην Κόνιτσα Ιωαννίνων(θεωρείται παραμεθώριος)..Από υπάρχουν δυνατότητες χρηματοδότησης/επιδότησης?

Καλησπέρα φίλε μου,

οι αρχικές εκτιμήσεις για τον Αναπτυξιακό ήταν για τέλος Μαρτίου, αλλά ακόμα δεν υπάρχει τίποτα επιβεβαιωμένο.

Όσο για την εκτροφή σαλιγκαριών, μπορείς να επιδοτηθείς από τον Αναπτυξιακό (στον παλιό τουλάχιστον, μπορεί και να αφαιρεθεί), αλλά και από το πρόγραμμα Leader +, του Π.Α.Α. (Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης) 2007 - 2013. Ούτε αυτό είναι ενεργό αυτή την στιγμή.

Το Π.Α.Α. 2007 - 2013 θα το βρεις εδώ http://www.agrotikianaptixi.gr/index.php

Για υφιστάμενες επιχειρήσεις στην εκτροφή σαλιγκαριών υπάρχει το "Επενδύσεις στη μεταποίηση και εμπορία γεωργικών προϊόντων", το οποίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε αναστολή. Ο τομέας που σε ενδιαφέρει είναι "Σηροτροφία και άλλα είδη". Όλο το πρόγραμμα θα το βρεις εδώ: http://www.info3kps.gr/showproclamation.asp?tab=5&id=2812&keywords=&exactKeyword=
Την απόφαση της αναστολής θα την βρεις εδώ: http://www.agrotikianaptixi.gr/index.php?op=Call&todo=Load&id=846f8ae1151d1a3d

Έχε υπόψιν σου και τις προηγούμενες σχετικές απαντήσεις μου, εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/search.php?searchid=30097933

Αν υπάρχει κάτι νεότερο, θα το ποστάρω.

Love_Dealer
09-03-10, 01:51
καλησπέρα.ενδιαφερομαι να ανοιξω στην κρητη ενα μαγαζι.κατι σαν σαντουιτσαδικο.ξερεις αν υπαρχεί καποιά επιδοτηση για αυτο??ευχαριστώ..

Moss
10-03-10, 23:28
καλησπέρα.ενδιαφερομαι να ανοιξω στην κρητη ενα μαγαζι.κατι σαν σαντουιτσαδικο.ξερεις αν υπαρχεί καποιά επιδοτηση για αυτο??ευχαριστώ..

Καλησπέρα.

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι ανοιχτό, αλλά ετοιμάζονται. Βέβαια, ένα απλό σαντουιτσάδικο θα είναι λίγο δύσκολο να επιδοτηθεί. Θα πρέπει να καλλιεργήσεις λίγο την επιχειρηματική σου ιδέα και να βρεις κάποια καινοτομία να εντάξεις σε αυτήν.

ktmdr
11-03-10, 20:35
Γεια σας θελω να ρωτησω για μια συγγενη μου αν μπορει καποιος να βοηθησει λοιπον ειναι ανεργη το τελευταιο διαστημα και σκεφτεται να ανοιξει στο χωριο της ενα μαγαζι καφενειο-ταβερνα και σαν μινι μαρκετ με παραδοσιακα αγροτικα προϊοντα. Το χωριο αυτη τη στιγμη δεν εχει αλλο μαγαζι ουτε καν ενα καφενειο ειναι σε πολυ ορεινη τοποθεσια και απεχει περιπου 30χλμ απο την κοντινοτερη επαρχειακη πολη. Με αυτα τα στοιχεια μπορει καποιος να μου πει αν δικαιουτε καποια επιδοτηση ή οτιδηποτε αλλο μπορει να βοηθησει..

Moss
13-03-10, 13:44
Γεια σας θελω να ρωτησω για μια συγγενη μου αν μπορει καποιος να βοηθησει λοιπον ειναι ανεργη το τελευταιο διαστημα και σκεφτεται να ανοιξει στο χωριο της ενα μαγαζι καφενειο-ταβερνα και σαν μινι μαρκετ με παραδοσιακα αγροτικα προϊοντα. Το χωριο αυτη τη στιγμη δεν εχει αλλο μαγαζι ουτε καν ενα καφενειο ειναι σε πολυ ορεινη τοποθεσια και απεχει περιπου 30χλμ απο την κοντινοτερη επαρχειακη πολη. Με αυτα τα στοιχεια μπορει καποιος να μου πει αν δικαιουτε καποια επιδοτηση ή οτιδηποτε αλλο μπορει να βοηθησει..

Κατ'αρχήν φίλε μου πρέπει να γίνεις πιο ξεκάθαρος, γιατί πρώτη φορά ακούω για μαγαζί που είναι ταυτόχρονα καφενείο - ταβέρνα - μινι μάρκετ - κατάστημα παραδοσιακών αγροτικών προϊόντων. :blink:

Όταν επιδοτείσαι, επιδοτείσαι για μόνο για ΜΙΑ δραστηριότητα. Αν θέλει παρ'όλα αυτά να τα κάνει όλα ταυτόχρονα, προτείνω να επιλέξει την δραστηριότητα που χρειάζεται τα περισσότερα έξοδα για να γίνει, για ευνόητους λόγους. Φτιάχνει αυτό με επιδότηση, και μετά βάζει μέσα ότι άλλο θέλει (αρκεί να το δηλώσει στην εφορία ;) )

Δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να τρέχει αυτή την στιγμή, θα ανακοινωθούν σύντομα.

Πληροφοριακά, μέχρι τώρα δεν έχει επιδοτηθεί ΠΟΤΕ καινούργια καφετέρια. Οπότε καλύτερα να εξετάσεις τις υπόλοιπες δραστηριότητες.

ktmdr
14-03-10, 09:59
Βασικα ταβερνα θελει να ανοιξει αλλα επειδη το χωριο δεν εχει καφενειο να μπορει να σερβιρει και καφε και να εχει σε μια ακρη και καποια βασικα ειδη για τους κατοικους του χωριου αυτο εννοουσα.. Εχεις ιδεα ποτε θα αρχισουν να τρεχουν τα προγραμματα?

dvd_gr
14-03-10, 16:41
kalispera
exw nikiasei ena parking se kentriko dromo k thelw ston idio xoro na to kanw kai plintirio aytokinitwn me oikologika proeionta mixanimata atmou kai kati alla kai poly pithanon na katargisw to parking apla osi plenoun na to afinoun gia ena xroniko diastima ekei.
me endiaferei gia arxi na parw apo ton oaed tin epidotisei otan tha vgei me to kalo.eimai sta xartia anergos exw kanei to seminario k annanewno kathe mina tin karta mou.
To THEORIS esy prwsopika risko ama paw stin eforia kai kanw enarxei epaggelmatos oste otan vgei to programma na min me symperilamvanei sto thema imerominias enarxeis?tin gnwmi sou tha ithela
prwsopika tha fovomouna na eperna programma apo ton espa gt exw gnwstous opou tous exei egkrithei kai den exoun parei mia.enw o oaed ayta opou leei kapws etsi k ta kanei me mia polu mikri kathisterisi.

Moss
18-03-10, 16:16
Βασικα ταβερνα θελει να ανοιξει αλλα επειδη το χωριο δεν εχει καφενειο να μπορει να σερβιρει και καφε και να εχει σε μια ακρη και καποια βασικα ειδη για τους κατοικους του χωριου αυτο εννοουσα.. Εχεις ιδεα ποτε θα αρχισουν να τρεχουν τα προγραμματα?

Έχουν πει πως θα αρχίσουν κάποια εντός του τριμήνου...

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ανακοίνωση όμως, θα πρέπει να περιμένουμε για νεότερα.

Μέχρι τότε καλό θα ήταν να ξεκινούσατε να μαζεύετε προσφορές για να έχετε συνολική εικόνα των δαπανών που θα χρειαστεί, και να μελετήσετε τις εναλλακτικές που έχετε, γιατί τα προγράμματα δεν μένουν ανοιχτά για πολύ.

Moss
18-03-10, 16:26
kalispera
exw nikiasei ena parking se kentriko dromo k thelw ston idio xoro na to kanw kai plintirio aytokinitwn me oikologika proeionta mixanimata atmou kai kati alla kai poly pithanon na katargisw to parking apla osi plenoun na to afinoun gia ena xroniko diastima ekei.
Me endiaferei gia arxi na parw apo ton oaed tin epidotisei otan tha vgei me to kalo.eimai sta xartia anergos exw kanei to seminario k annanewno kathe mina tin karta mou.
To theoris esy prwsopika risko ama paw stin eforia kai kanw enarxei epaggelmatos oste otan vgei to programma na min me symperilamvanei sto thema imerominias enarxeis?tin gnwmi sou tha ithela
prwsopika tha fovomouna na eperna programma apo ton espa gt exw gnwstous opou tous exei egkrithei kai den exoun parei mia.enw o oaed ayta opou leei kapws etsi k ta kanei me mia polu mikri kathisterisi.

Καλησπέρα.

Πριν φτάσουμε στις επιδοτήσεις, θα πρέπει να δεις αν μπορείς να αδειοδοτηθείς γι'αυτό που θες να κάνεις στον συγκεκριμένο χώρο. Δεν έχω εικόνα του χώρου για να σου πω ακριβώς.

Δεύτερον, επειδή δεν είναι δικός σου ο χώρος αλλά τον έχεις ενοικιάσει, να ξέρεις πως τα συμβόλαια μίσθωσης συνήθως πρέπει να είναι για 8 χρόνια μετά την υποβολή του φακέλου για να επιδοτηθείς. Αυτό βέβαια ενδέχεται να μειωθεί.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο ρίσκο τον ΟΑΕΔ από το ΕΣΠΑ. Γιατί:

1) Το ΕΣΠΑ ΔΕΝ απαιτεί να κάνεις έναρξη πριν την έγκριση, δηλαδή υποβάλλεις τον φάκελό σου, και ΑΝ εγκριθείς, τότε κάνεις έναρξη. Αν πας στον ΟΑΕΔ, κάνεις την έναρξη, και δεν επιδοτηθείς, θα μείνεις ξεκρέμαστος.

2) Πιο πιθανό είναι να εγκριθείς από το ΕΣΠΑ παρά τον ΟΑΕΔ, ειδικά τώρα που θα δώσουν περισσότερα κίνητρα, γιατί το ΕΣΠΑ έχει χαμηλή απορροφητικότητα.

3) Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα 15.000 που δίνει ο ΟΑΕΔ με τα 200.000 που δίνει το ΕΣΠΑ. Με 15.000 τι να πρωτοκάνεις?

l+k
18-03-10, 18:14
agapite file....me endiaferon diavazo ta parapano giati eimai ki ego amesa endiaferomenos......gia to espa!!!loipon,exei o pateras mou ena oikopedo to opoio einai sto stadio meta ta mpeta.....!!!telos panton....kai to kalokairi tha ksekinisoume na to xtizoume giati tha anoiksoume geoponiko diladi fita esoterikou-eksoterikou xorou,anthokomika(san anthopoleio) kai gerorgika farmaka....etsi oste na einai etoino tou xronou tetoio kairo gia na prolavoume tin kali sezon!!apla thelo na matho pote tha ksekinisoun autes oi epidotiseis....eidallos an den exei vgei kati mexri to kalokairi...skeftomaste gia daneio......!!tha vgei kati mexri telos maiou....kai an vgoun telika oi epidotiseis...poso kairo einai i diadikasia an egkrithoun vevaia......???s'euxaristo ek ton proteron.....!!!!

dvd_gr
18-03-10, 18:14
me ta mixanimata opou tha plenw aytokinita den xreiazome kapoia adeia pernw ena apalaktiko xarti apo tin nomarxia kai ayto ine olo giati ta mixanimata einai me atmo ara oikologiaka.exoume kanei syumvolaio gia ton xoro opou exw eneikiasei kai exw ypograpcei gia 4 xronia alla mporw na katsw ekei mexri 12 xwris na mporei na me diwxei les na exw kapoio provlima?episis thelw apo ton oaed giati ta kostos tis epeixiriseis opou kanw exei peripoy 20.000 euro.
kai skftome se peripou ena xrono na kataskeuasw ena orofo akoma gia na parkrw amaxia kai ekei tha xreiastw ton espa oxi twra opou ine mikro to poso.exalou ayti tin stigmi ta oikonomika mou ine mexri to plintirio k den thelw na mplexw me daneia

chinablue
27-03-10, 17:06
ενδιαφέρομαι να κάνω αποκλειστικά πλυντήριο αυτοκινήτων στην περιοχή της Αττικής.
είτε αυτόματο (με τούνελ), είτε πιο απλό, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, ούτε έχω βρει το χώρο ακόμα (προφανώς θα νοικιάσω κάποιο χώρο).
Τι ενέργειες απαιτούνται και αν υπάρχει επιδότηση και πόση από ΕΣΠΑ.
ευχαριστώ.

dvd_gr
28-03-10, 17:29
file mou epeidei to epcaxa to thema prosexe prin nikiaseis xwro ante rwta ena mixanologo na sou pei ti prepei na exei o xwros adeies k ta loipa wste na exikonomiseis arketa xrimata theleis adeies apo deuak apo perivantologikes k poles akoma adeies apou tha stis analavei o moxanolos kai thelei k arketo xrono mexri na vgaleis adeia plintiriou k ama to kaneis me tounel mporei na parei k perisotero

Moss
01-04-10, 21:05
agapite file....me endiaferon diavazo ta parapano giati eimai ki ego amesa endiaferomenos......gia to espa!!!loipon,exei o pateras mou ena oikopedo to opoio einai sto stadio meta ta mpeta.....!!!telos panton....kai to kalokairi tha ksekinisoume na to xtizoume giati tha anoiksoume geoponiko diladi fita esoterikou-eksoterikou xorou,anthokomika(san anthopoleio) kai gerorgika farmaka....etsi oste na einai etoino tou xronou tetoio kairo gia na prolavoume tin kali sezon!!apla thelo na matho pote tha ksekinisoun autes oi epidotiseis....eidallos an den exei vgei kati mexri to kalokairi...skeftomaste gia daneio......!!tha vgei kati mexri telos maiou....kai an vgoun telika oi epidotiseis...poso kairo einai i diadikasia an egkrithoun vevaia......???s'euxaristo ek ton proteron.....!!!!

Καλησπέρα φίλε μου, και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Δεν έμπαινα λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Στο θέμα σου, δεν υπάρχει κάτι ενεργό αυτή την στιγμή. Περιμένουμε και την ανακοίνωση των προγραμμάτων για τους νέους επαγγελματίες. Η επιχείρηση θα είναι στο όνομά σου?

Όσο για την διαδικασία που ρωτάς, είναι μια πονεμένη ιστορία. Συνήθως να υπολογίζεις από την ημέρα που ανοίξει ένα πρόγραμμα μέχρι να γίνουν οι αξιολογήσεις και να φτάσεις στο σημείο της εκταμίευσης (να πάρεις δηλαδή τα λεφτά) θα περάσει τουλάχιστον ένα γεμάτο 5μηνο (στην καλή περίπτωση).

Μόλις έχουμε κάτι νεότερο θα το ανεβάσω.

Moss
01-04-10, 21:11
me ta mixanimata opou tha plenw aytokinita den xreiazome kapoia adeia pernw ena apalaktiko xarti apo tin nomarxia kai ayto ine olo giati ta mixanimata einai me atmo ara oikologiaka.exoume kanei syumvolaio gia ton xoro opou exw eneikiasei kai exw ypograpcei gia 4 xronia alla mporw na katsw ekei mexri 12 xwris na mporei na me diwxei les na exw kapoio provlima?episis thelw apo ton oaed giati ta kostos tis epeixiriseis opou kanw exei peripoy 20.000 euro.
Kai skftome se peripou ena xrono na kataskeuasw ena orofo akoma gia na parkrw amaxia kai ekei tha xreiastw ton espa oxi twra opou ine mikro to poso.exalou ayti tin stigmi ta oikonomika mou ine mexri to plintirio k den thelw na mplexw me daneia

Συνήθως πάντως το μισθωτήριο πρέπει να είναι τουλάχιστον 8ετία. Βέβαια, αν ο εξοπλισμός δεν είναι μόνιμα εγκατεστημένος και μπορεί να μεταφερθεί εύκολα σε άλλη έδρα, τότε μπορούμε να το παρακάμψουμε και δεν θα έχεις πρόβλημα. Όπως και να έχει, αυτή την στιγμή μιλάμε με υποθέσεις. Αν γίνει η προδημοσίευση των προγραμμάτων, τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε με στοιχεία και με σιγουριά.

Στον ΟΑΕΔ ενδέχεται να πάει στις 25000 η επιδότηση, αλλά δεν έχω ακόμα κάτι χειροπιαστό για να είμαι σίγουρος.

Moss
01-04-10, 21:13
ενδιαφέρομαι να κάνω αποκλειστικά πλυντήριο αυτοκινήτων στην περιοχή της Αττικής.
είτε αυτόματο (με τούνελ), είτε πιο απλό, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, ούτε έχω βρει το χώρο ακόμα (προφανώς θα νοικιάσω κάποιο χώρο).
Τι ενέργειες απαιτούνται και αν υπάρχει επιδότηση και πόση από ΕΣΠΑ.
ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε μου,

όπως είπα και στον φίλο πιο πάνω που κάνει το ίδιο αντικείμενο με εσένα, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό που να σε καλύπτει. Θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον την προδημοσίευση των νέων προγραμμάτων ώστε να ξέρουμε.

l+k
02-04-10, 18:57
s'euxaristo file mou.......!!!sto onoma mou tha einai i epeixeirisi.......!!!!perimeno oti neotero exeis.....!!!

efialtisgr
21-04-10, 13:35
Υπαρχει κανενα νεο με επιδοτισεις ενδιαφερομαι για επιχειρηση που αφορα αναπαραγωγη καποιου ζωου. Εχω τον χωρο ενοειτε απλα για την κατασκευη κτιριων και μηχανιματων ενδιαφερομαι αν υπαρχει καποια επιδοτηση. Ευχαριστω.

ALXIOA
22-04-10, 09:41
me to espa ti ginete re paidia..??

gnwrizei kaneis..????pote tha bgoun ta apotelesmata..???h akyrwthikan ola..???

dentisteo
22-04-10, 10:16
me to espa ti ginete re paidia..??

Gnwrizei kaneis..????pote tha bgoun ta apotelesmata..???h akyrwthikan ola..???

το εσπα των ελευθερων επαγγελματιων εχει ηδη αποτελεσματα...

ΝΙΚΟΛΑΣ9999
22-04-10, 13:04
καλησπερα και απο εμενα.θελω να ρωτησω για μια ταβερνα που θελει να ανοιξει η αδερφη μου σε εναν γειτονικο νομο απο εμενα.η περιοχη εντασεται στους πυροπληκτους νομους και η αδερφη και ο γαμπρος μου μου ειναι κατα κυριο επαγγελμα αγροτες.το χωριο που θα γινει το μαγαζι εχει αλλες 2 ταβερνες αλλα οι ιδιοκτητες τους τα εχουν <γραψει> τα μαγαζια τους με αποτελεσμα να μην παταει ψυχη σε αυτα.οι δικοι μου εχουν κανει μια ερευνα αγορας για το τη ζηταει το χωριο και η περιοχη γενικοτερα γυρω απο το θεμα του φαγητου και εχουν στο μυαλο τους ενα πλανο του μαγαζι που θελουν να ανοιξουν. ρωταω εγω πλεον εσενα φιλε moss γιατι οι δικοι μου δεν εχουν internet αν τρεχει κατι αυτην την εποχη για καποιο προγραμμα ισως και γυναικεια επιχειρηματικοτητα για να μπορεσουν να κανουν κατι χωρις να τα βαλουν ολαααα απο την τσεπη τους γιατι μιλαμε για ενα καινουριο μαγαζι απο τα θεμελια που το κοστος θα ξεπερασει τα 150000 ευρω.αν θες και αλλες πληροφοριες πες μου γιατι και γω πρεπει να τους ρωταω.

ALXIOA
22-04-10, 18:36
το εσπα των ελευθερων επαγγελματιων εχει ηδη αποτελεσματα...

se mas h eurobang giati leei oti den exoun bgei tpt akoma..??mas eixan pei pws tha eidopoiousan kai autous pou egrithikan alla kai aytous pou kophkan...

yparxoun kapou allou na ta doume..??

Moss
25-04-10, 10:45
Υπαρχει κανενα νεο με επιδοτισεις ενδιαφερομαι για επιχειρηση που αφορα αναπαραγωγη καποιου ζωου. Εχω τον χωρο ενοειτε απλα για την κατασκευη κτιριων και μηχανιματων ενδιαφερομαι αν υπαρχει καποια επιδοτηση. Ευχαριστω.

Καλημέρα φίλε μου,

αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι ανοιχτό. Περιμένουμε να ανακοινωθούν. Σε λίγο αναμένεται και ο νέος αναπτυξιακός νόμος, που μπορεί να σε καλύπτει. Μόλις βγει κάτι θα το ποστάρω.

Moss
25-04-10, 10:50
καλησπερα και απο εμενα.θελω να ρωτησω για μια ταβερνα που θελει να ανοιξει η αδερφη μου σε εναν γειτονικο νομο απο εμενα.η περιοχη εντασεται στους πυροπληκτους νομους και η αδερφη και ο γαμπρος μου μου ειναι κατα κυριο επαγγελμα αγροτες.το χωριο που θα γινει το μαγαζι εχει αλλες 2 ταβερνες αλλα οι ιδιοκτητες τους τα εχουν <γραψει> τα μαγαζια τους με αποτελεσμα να μην παταει ψυχη σε αυτα.οι δικοι μου εχουν κανει μια ερευνα αγορας για το τη ζηταει το χωριο και η περιοχη γενικοτερα γυρω απο το θεμα του φαγητου και εχουν στο μυαλο τους ενα πλανο του μαγαζι που θελουν να ανοιξουν. ρωταω εγω πλεον εσενα φιλε moss γιατι οι δικοι μου δεν εχουν internet αν τρεχει κατι αυτην την εποχη για καποιο προγραμμα ισως και γυναικεια επιχειρηματικοτητα για να μπορεσουν να κανουν κατι χωρις να τα βαλουν ολαααα απο την τσεπη τους γιατι μιλαμε για ενα καινουριο μαγαζι απο τα θεμελια που το κοστος θα ξεπερασει τα 150000 ευρω.αν θες και αλλες πληροφοριες πες μου γιατι και γω πρεπει να τους ρωταω.

Καλημέρα φίλε μου.

Δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν τρέχει κάτι σχετικό. Περιμένουμε και εμείς όπως όλοι.

Πάντως είναι καλό που το ψάχνετε και έχετε κάνει και έρευνα αγοράς. Δείχνει ότι το αντιμετωπίζετε με σοβαρότητα και επαγγελματισμό. Καλό θα είναι να έχετε και μια αναλυτική εικόνα των δαπανών που θα χρειαστείτε. Αρχίστε να μαζεύετε προσφορές. Έτσι, θα μπορέσετε να κάνετε ένα σωστό πλάνο, και να δείτε όλα τα θετικά και αρνητικά.

Μόλις βγει κάτι, θα το ανεβάσω εδώ.

Moss
25-04-10, 10:55
se mas h eurobang giati leei oti den exoun bgei tpt akoma..??mas eixan pei pws tha eidopoiousan kai autous pou egrithikan alla kai aytous pou kophkan...

yparxoun kapou allou na ta doume..??

Αν θυμάμαι καλά φίλε Alxioa, ρωτάς για το πρόγραμμα για τις υφιστάμενες επιχειρήσεις, και όχι για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα. Μόλις βγούν θα σας ειδοποιήσουν στο e-mail που έχετε δηλώσει. Μπορείς να παρακολουθείς και το espa.gr

ALXIOA
27-04-10, 22:08
Αν θυμάμαι καλά φίλε Alxioa, ρωτάς για το πρόγραμμα για τις υφιστάμενες επιχειρήσεις, και όχι για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα. Μόλις βγούν θα σας ειδοποιήσουν στο e-mail που έχετε δηλώσει. Μπορείς να παρακολουθείς και το espa.gr

thanks kale moy file...panta axiopistos....!!!na eisai kala kai na exeis ygeia..!!!soy eimai eygnomwn...

andreas-d-
30-04-10, 21:44
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι
ειμαι υδραυλικος με εναρξη στην εφορια το 2007.και με εδρα το σπιτι μου,αλλα θελω να αγορασω νεα εργαλεια και να ανοιξω ενα μαγαζι.
μπορω να μπω σε καποια επιδοτηση;

Moss
06-05-10, 23:16
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι
ειμαι υδραυλικος με εναρξη στην εφορια το 2007.και με εδρα το σπιτι μου,αλλα θελω να αγορασω νεα εργαλεια και να ανοιξω ενα μαγαζι.
μπορω να μπω σε καποια επιδοτηση;

Καλησπέρα φίλε μου,

όχι, δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι ανοιχτό που να σε καλύπτει. Θα πρέπει να περιμένουμε...

agganis
11-05-10, 12:07
Η γυναικα μου θα ανοιξει κομμωτήριο σε 1 μηνα περιπου.
Τι επιδοτησεις μπορει να παρει κ απο που?
Ειναι στο ταμείο ανεργίας.
Υπαρχει καποιο προγραμμα ενίσχυσης γυναικείας επιχειρηματικότητας?

koozoop
11-05-10, 20:23
Καλησπέρα. Λόγω δυσκολιών εύρεσης εργασίας στο χώρο μου (έχω σπουδάσει πολιτικός μηχανικός) σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο προς το παρόν και βλέπουμε. Θέλω να ρωτήσω, έχοντας και τη σχετική και πολύ καλή εμπειρία, αν υπάρχει υποστήριξη σε χώρους αναψυχής (μπαρ) ή στο χώρο της αυτόνομης κατάδυσης.

Ευχαριστώ

Moss
11-05-10, 22:51
Η γυναικα μου θα ανοιξει κομμωτήριο σε 1 μηνα περιπου.
Τι επιδοτησεις μπορει να παρει κ απο που?
Ειναι στο ταμείο ανεργίας.
Υπαρχει καποιο προγραμμα ενίσχυσης γυναικείας επιχειρηματικότητας?
Καλησπέρα.

Αυτή την στιγμή υπάρχει το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που δίνει 24.000 ευρώ.

Είναι το πρόγραμμα «ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΕΡΓΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΗΛΙΚΙΑΣ 22-64»

Θα το βρεις όλο αναλυτικά εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=546313

Moss
12-05-10, 10:35
Καλησπέρα. Λόγω δυσκολιών εύρεσης εργασίας στο χώρο μου (έχω σπουδάσει πολιτικός μηχανικός) σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο προς το παρόν και βλέπουμε. Θέλω να ρωτήσω, έχοντας και τη σχετική και πολύ καλή εμπειρία, αν υπάρχει υποστήριξη σε χώρους αναψυχής (μπαρ) ή στο χώρο της αυτόνομης κατάδυσης.

Ευχαριστώ

Καλημέρα.

Όπως έχω πει αρκετές φορές, η δημιουργία νέου μπαρ ποτέ δεν έχει επιδοτηθεί, και κατά την γνώμη μου, ούτε πρόκειται. Δεν έχει ούτε η Ευρώπη, ούτε το Ελληνικό κράτος κανέναν λόγο να επιδοτεί τέτοιες δραστηριότητες για άπειρους λόγους.

Όσο για την αυτόνομη κατάδυση, θα μπορούσε μπορεί να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα παροχής τουριστικών υπηρεσιών. Αυτή την στιγμή όμως δεν υπάρχει ενεργό κάτι σχετικό. Ίσως στο προσεχές μέλλον.

Πληροφοριακά, να γνωρίζεις πως η σχετικότητα της εκπαίδευσής σου με το αντικείμενο δραστηριότητας που θες να κάνεις αξιολογείται και βαθμολογείται. Όση περισσότερη σχέση έχεις με την συγκεκριμένη δραστηριότητα, τόση μεγαλύτερη θα είναι και η βαθμολογία σου. Αν λοιπόν σκεφτείς κάτι που είναι πιο κοντά στο αντικείμενο σπουδών ή και την εργασιακή εμπειρία σου, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να εγκριθείς και να επιδοτηθείς.

GLOWHAIR
23-05-10, 12:46
Φίλε Moss καλημέρα, θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ , αν παίζει τίποτα σε σχέση με κομμωτήρια & νύχια, έχω ανοίξει στην γυναίκα μου ένα κομμωτήριο στην περιοχή της Θεσσαλίας τον Αύγουστο το 2010 η επιχείρηση είναι γραμμένη στο όνομα μου αλλά επειδή τελικά στοίχησε αρκετούτσικα το μαγαζί, έλεγα μήπως καταφέρω να βοηθηθώ από κάποιο πρόγραμμα. το κακό είναι ότι τα περισσότερα τιμολόγια μου τα έχουν κόψει αλλά από κάποιους κατασκευαστές τα έχω στον αέρα σκόπιμα μήπως μου φάνουν χρήσιμα αργότερα. Επίσης δεν έχω προχωρήσει σε αγορά κάποιου PC με πρόγραμμα για κομμωτήριακη χρήση που μου είναι απαραίτητο και ίσως σε κάποιες άλλες αγορές εξοπλισμού γενικότερα.
Θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή σου. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

loukas2007
24-05-10, 09:04
Καλημερα φιλε moss και χρονια πολλα σε εσενα και ολο τον κοσμο που διαβαζει!!

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης :

Η γυναικα μου (η οποια εργαζεται στο δημοσιο τομεα) εχει ενα οικοπεδο σε ενα χωριο της Μεσσηνιακης Μανης.
Ειναι οικοπεδο αρτιο και οικοδοσιμο, πανω ακριβως στον κεντρικο δρομο Καλαματας - Σπαρτης.

Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι αν μπορει να κανει Φωτοβολταϊκο Παρκο (ή εστω ενα μικρο παρκακι). Ειναι 500 τμ περιπου και με κατι νομους που δε σου επιτρεπουν να χτισεις κοντα στο δρομο γινεται 374 τμ.

Υπαρχει καποιο προγραμμα;
Υπαρχει καποια επιδοτηση;

Ειχα παει στα media markt και εκει ενας μου ειπε οτι μπορει να το φτιαξει εκει με συνολικο κοστος γυρω στα 40.000 € και απλα να με βοηθησει με δανειο (μαλλον συνεργαζεται με καποια τραπεζα) και οχι με καποια επιδοτηση.

Φυσικα ειναι ο πρωτος που μου μιλησε και αντιπροσωπευει την δικη του εταιρεια και δεν εχω ψαξει αλλου για να μπορεσω να κανω συγκριση.

Σε παρακαλω ενημερωσε με και στειλε μου και καποιο link για να διαβασω περισσοτερα (αν εχεις) ειτε εδω ειτε με pm.

Σε ευχαριστω πολυ

ALXIOA
25-05-10, 09:38
ayto to programma toy oaed gia anergous gia nees epixeirisis pote tha bgeii..???

h den tha bgei pote..???dioti den yparxun fraga..???

Moss
30-05-10, 09:44
Φίλε moss καλημέρα, θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ , αν παίζει τίποτα σε σχέση με κομμωτήρια & νύχια, έχω ανοίξει στην γυναίκα μου ένα κομμωτήριο στην περιοχή της Θεσσαλίας τον Αύγουστο το 2010 η επιχείρηση είναι γραμμένη στο όνομα μου αλλά επειδή τελικά στοίχησε αρκετούτσικα το μαγαζί, έλεγα μήπως καταφέρω να βοηθηθώ από κάποιο πρόγραμμα. το κακό είναι ότι τα περισσότερα τιμολόγια μου τα έχουν κόψει αλλά από κάποιους κατασκευαστές τα έχω στον αέρα σκόπιμα μήπως μου φάνουν χρήσιμα αργότερα. Επίσης δεν έχω προχωρήσει σε αγορά κάποιου pc με πρόγραμμα για κομμωτήριακη χρήση που μου είναι απαραίτητο και ίσως σε κάποιες άλλες αγορές εξοπλισμού γενικότερα.
Θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή σου. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Καλημέρα φίλε μου και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Φαντάζομαι εννοούσες τον Αύγουστο του 2009, έτσι?

Η περίπτωσή σου είναι αρκετά δύσκολη, γιατί σε όλες τις περιπτώσεις τα προγράμματα επιδοτήσεων βγαίνουν σε δύο κατηγορίες: 1) Για νέες επιχειρήσεις που ΔΕΝ έχουν κάνει έναρξη πριν την δημοσίευση του εκάστοτε προγράμματος, και 2) Για υφιστάμενες επιχειρήσεις, που έχουν τουλάχιστον 2 πλήρη κλεισμένες δωδεκάμηνες διαχειριστικές χρήσεις (24 μήνες).

Εσύ δυστυχώς είσαι κάπου στην μέση.

Να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση? Απ'όσο ξέρω, τα κομμωτήρια είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος, και για να ανοίξει κανείς κομμωτήριο πρέπει να έχει πτυχίο κομμωτή και να έχει δουλέψει κάποια χρόνια πριν του δοθεί άδεια για να ανοίξει δικό του. Αφού η σύζυγός σου είναι η κομμώτρια, πως είναι στο όνομά σου?

Moss
30-05-10, 10:45
Καλημερα φιλε moss και χρονια πολλα σε εσενα και ολο τον κοσμο που διαβαζει!!

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης :

Η γυναικα μου (η οποια εργαζεται στο δημοσιο τομεα) εχει ενα οικοπεδο σε ενα χωριο της Μεσσηνιακης Μανης.
Ειναι οικοπεδο αρτιο και οικοδοσιμο, πανω ακριβως στον κεντρικο δρομο Καλαματας - Σπαρτης.

Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι αν μπορει να κανει Φωτοβολταϊκο Παρκο (ή εστω ενα μικρο παρκακι). Ειναι 500 τμ περιπου και με κατι νομους που δε σου επιτρεπουν να χτισεις κοντα στο δρομο γινεται 374 τμ.

Υπαρχει καποιο προγραμμα;
Υπαρχει καποια επιδοτηση;

Ειχα παει στα media markt και εκει ενας μου ειπε οτι μπορει να το φτιαξει εκει με συνολικο κοστος γυρω στα 40.000 € και απλα να με βοηθησει με δανειο (μαλλον συνεργαζεται με καποια τραπεζα) και οχι με καποια επιδοτηση.

Φυσικα ειναι ο πρωτος που μου μιλησε και αντιπροσωπευει την δικη του εταιρεια και δεν εχω ψαξει αλλου για να μπορεσω να κανω συγκριση.

Σε παρακαλω ενημερωσε με και στειλε μου και καποιο link για να διαβασω περισσοτερα (αν εχεις) ειτε εδω ειτε με pm.

Σε ευχαριστω πολυ

Καλημέρα φίλε μου, και συγνώμη που άργησα να απαντήσω...

Τα φωτοβολταϊκά είναι μια πονεμένη και σχεδόν αστεία ιστορία. Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες γι'αυτό....

Πέρα από τους γενικότερους λόγους, θα σου πω λίγα πράγματα για να ΜΗΝ ασχοληθείς:

1) Τα 374τμ θα σου παράγουν τόσο λίγο ρεύμα που θα κάνεις πάνω από 8 χρόνια να κάνεις απόσβεση. Αν υπολογίσουμε την μείωση της απόδοσης των φωτοβολταϊκών (στα 2 πρώτα χρόνια οι εταιρείες εγγυώνται μόνο μέχρι το 80% της απόδοσης!) και την μείωση την τιμής που θα αγοράζει η ΔΕΗ από εσένα, τότε είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

2) Είσαι πάνω στον δρόμο. Μια πετρίτσα να σου πετάξουν, πάνε τα πάνελ. Και το θέμα είναι πως όταν βγει ένα πάνελ, αχρηστεύεται όλη η γραμμή στην οποία είναι συνδεδεμένο. Οπότε μέσα σε όλα, θα πρέπει να υπολογίσεις και ένα σημαντικό κόστος ικανοποιητικής περίφραξης.

3) Τις άδειες τις δίνει η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ). Για να μην πολυλογώ, θα σου πω απλά πως εκκρεμούν αιτήσεις άδειας από το 2007. ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.rae.gr/K1/PR-09-07-31.pdf). Να γνωρίζεις πως κάθε περιοχή έχει έναν συγκεκριμένο αριθμό αδειών που μπορεί να δώσει. Αυτό γιατί το δίκτυο της ΔΕΗ μπορεί σε κάθε περιοχή να αντέξει μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό κιλοβατώρων (kWh). Οι αιτήσεις λοιπόν που έχουν ήδη κατατεθεί, είναι πολύ πιθανό να έχουν ήδη συμπληρώσει τον αριθμό αυτόν. Να σου θυμίσω πρόσφατα στην Κρήτη ένας βουλευτής είχε εκδώσει καμμιά 15άρια άδειες για φωτοβολταϊκά, και αφού συμπληρώθηκε αυτός ο αριθμός και η ΡΑΕ δεν έδινε άλλες, πουλούσε τις άδειες και τα τσέπωνε.

Βέβαια, εσύ σαν μικρή μονάδα, κάνεις αίτηση για εξαίρεση από την άδεια, αλλά και αυτές εκκρεμούν από το 2007, όπως θα δείς στο link που σου έδωσα...

Την ΡΑΕ θα την βρεις εδώ: http://www.rae.gr/

4) Τα "μικρά γραμματάκια" στο συμβόλαιο που κάνεις με την ΔΕΗ, λέει πως η ΔΕΗ έχει το δικαίωμα ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ να αλλάξει την τιμή της κιλοβατώρας που αγοράζει από εσένα, χωρίς να σε ρωτήσει (το έκανε ήδη και θα το κάνει ξανά). Αυτό σημαίνει πως αν εσύ έχεις υπολογίσει την απόσβεση σε Χ χρόνια, θα αλλάξουν αυτοί την τιμή, και μαζί αλλάζει και ο χρόνος απόσβεσης. Έτσι την πάτησαν όσοι βιάστηκαν, και τώρα έχουν κάνει μέχρι και σύλλογο και κλαίγονται όλοι μαζί.

5) Δεν υπάρχει επιδότηση αυτή την στιγμή για κάτι τέτοιο. Ο αναπτυξιακός έχει σταματήσει και θα ξεκινήσει μάλλον μετά το 2011.

Δες επίσης εδώ: http://www.rae.gr/K1/appl_faq.html
και εδώ: http://www.rae.gr/lic/lic_mainc.htm

Τι προτείνω λοιπόν?

Αφήνεις το οικοπεδάκι που είναι και πάνω στο δρόμο για να το εκμεταλλευθείς εμπορικά με τους περαστικούς (σίγουρα θα βρεις κάτι άλλο), και εγκαθιστάς τα φωτοβολταϊκά στο σπίτι σου. Έτσι θα τροφοδοτείς όλες τις ενεργειακές σου ανάγκες, γλιτώνοντας το νταβατζιλίκι των τιμολογίων της ΔΕΗ (με ΕΡΤ, δημοτικά τέλη, τέλη λιμανιού, τέλη μ@λακίας, κλπ), και ό,τι περισσεύει από αυτό που παράγεις, μπορείς να τους το πουλάς και αυτό στην ίδια τιμή που θα τους το πουλούσες στο "πάρκο". Το καλύτερο είναι πως σε αυτή την περίπτωση δεν μπλέκεις με γραφειοκρατία, μακρυχρόνιες διαδικασίες εξαίρεσης αδειοδότησης, κλπ... Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορείς να επιδοτηθείς κιόλας (αναμένεται σύντομα το πρόγραμμα αυτό)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Σημείωσε πως όλα αυτά που σου λέω είναι βάσει αυτών που ισχύουν μέχρι και σήμερα που σου γράφω. Μπορεί να αλλάξει κάποια στιγμή η νομοθεσία και ίσως να γίνουν ευνοϊκότερα τα πράγματα (μακάρι)...

Για οτιδήποτε θες, ρώτα και θα σου απαντήσω...

Moss
30-05-10, 10:52
ayto to programma toy oaed gia anergous gia nees epixeirisis pote tha bgeii..???

h den tha bgei pote..???dioti den yparxun fraga..???

Έχει βγει για γυναίκες, και δίνει μόνο μέχρι 24.000 ευρώ.

Δες εδώ: http://e-epidotiseis.blogspot.com/2010/05/22-64.html

Το είχα βάλει και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=546313

Για τους υπόλοιπους νέους, δεν υπάρχει κάτι ακόμα.

down_load
07-06-10, 18:07
Φίλε Μοss εάν βρεις χρόνο ρίξε μία ματία στα προγράμματα LEADER και ΟΠΑΑΧ τα προσχέδια των οποίων ανακοινώθηκαν πρόσφατα. Κυρίως με ενδιαφέρει το Μέτρο 313 « Ενθάρρυνση τουριστικών δραστηριοτήτων» (αλλά και το 312 ή οποιοδήποτε άλλο) γιατί από τα λίγα που διάβασα πχ το 311 απευθύνεται μόνο σε αγρότες και δεν με πιάνει.
Ιδίως εάν γνωρίζεις από τα παλαιότερα αντίστοιχα προγράμματα απάντησέ μου στα εξής:
Α) Συμμετέχουν στο πρόγραμμα μόνο οι κάτοικοι των αντίστοιχων περιοχών ή όχι; Μένω χρόνια Θεσσαλονίκη (και φορολογικά υπάγομαι εδώ λόγω επαγγελματικής στέγης) αλλά κατάγομαι από περιοχή την οποία αναφέρει το πρόγραμμα και εμφανίζομαι ακόμα ως δημότης του τόπου καταγωγής μου.
Β) Δεν έχω καταλήξει εάν στα προγράμματα υπάγονται μόνο φυσικά πρόσωπα ή ΝΠΔΔ.
Γ) Πως γίνεται η χρηματοδότηση; Και κυρίως σε τι ποσοστό με επιδοτούν;
Δ) Παλαιότερα έλαβα επιδότηση ως ελεύθερος επαγγελματίας. Με επηρεάζει;
Ε) Υπάρχει χρονοδιάγραμμα εντός του οποίου πρέπει να υλοποιήσεις το έργο;
ΣΤ) Για πόσο καιρό θα πρέπει να δραστηριοποιείται η επένδυση;
Από τα λίγα που έψαξα στο ιντερνετ, δεν βρήκα ούτε ΦΕΚ ούτε αναλυτική περιγραφή, μόνο εξαγγελίες και προσχέδια τα οποία δεν με κάλυψαν. Εάν έχεις παλαιότερη εμπειρία θα με υποχρέωνες.

dimos_s
08-06-10, 22:30
file moss gnorizis ean 8a bgei kanena programa sta konta. nea epixirimatikotita gia antres ston oaed.tora pou bgalane kai mia nea epidotisi gia enisxisi e.s.e.e. kai g.s.e.b.e.e.perimeno toso kero i den 8a bgi tipota. pliroforiaka panta kai ean kses kati.thank you prokatabolika.

snipergr
15-06-10, 15:10
kalispera se olous,

Sxediazw ton septemvri na anoikso magazi me ypologistes periferiaka service klp..
Idi exw mia epixirisi opou plirono tebe (mhxanourgio).

Kai thelw na rotiso ta ekseis:

1) tha plirono kai deutero tebe gia thn kainourgia epixirisi?

2) Yparxoun programata epidotisis gia thn nea epixirisi?

euxaristw!!

marte
14-07-10, 13:30
Καλησπέρα Moss.
Έχω μια επιχείρηση για την οποία επιδοτήθηκα από τον ΟΑΕΔ και το πρόγραμμα (υποχρέωση) λήγει τέλη Ιουλίου. Την επιχείρηση θα την κλείσω και επειδή διαθέτω κάποια στρέμματα είμαι έτοιμος να ασχοληθώ με την γεωργία. Πρόγραμμα νέων αγροτών 2010 δεν έχει βγει ακόμη από ότι ξέρω. Μπορώ να γραφτώ στον ΟΓΑ τον Αύγουστο (αφού κλείσω την άλλη επιχείρηση) να βάλω τα δέντρα μου και όταν βγει πρόγραμμα για νέους αγρότες να υπαχθώ σε αυτό ή πρέπει να περιμένω;
Παίζει ρόλο ότι επιδοτήθηκα από τον ΟΑΕΔ;
Υπάρχει πρόβλημα που χρωστάω κάτι "ψιλά" στον Ο.Α.Ε.Ε.;

Ευχαριστώ.

Moss
15-07-10, 21:04
Φίλε Μοss εάν βρεις χρόνο ρίξε μία ματία στα προγράμματα LEADER και ΟΠΑΑΧ τα προσχέδια των οποίων ανακοινώθηκαν πρόσφατα. Κυρίως με ενδιαφέρει το Μέτρο 313 « Ενθάρρυνση τουριστικών δραστηριοτήτων» (αλλά και το 312 ή οποιοδήποτε άλλο) γιατί από τα λίγα που διάβασα πχ το 311 απευθύνεται μόνο σε αγρότες και δεν με πιάνει.
Ιδίως εάν γνωρίζεις από τα παλαιότερα αντίστοιχα προγράμματα απάντησέ μου στα εξής:
Α) Συμμετέχουν στο πρόγραμμα μόνο οι κάτοικοι των αντίστοιχων περιοχών ή όχι; Μένω χρόνια Θεσσαλονίκη (και φορολογικά υπάγομαι εδώ λόγω επαγγελματικής στέγης) αλλά κατάγομαι από περιοχή την οποία αναφέρει το πρόγραμμα και εμφανίζομαι ακόμα ως δημότης του τόπου καταγωγής μου.
Β) Δεν έχω καταλήξει εάν στα προγράμματα υπάγονται μόνο φυσικά πρόσωπα ή ΝΠΔΔ.
Γ) Πως γίνεται η χρηματοδότηση; Και κυρίως σε τι ποσοστό με επιδοτούν;
Δ) Παλαιότερα έλαβα επιδότηση ως ελεύθερος επαγγελματίας. Με επηρεάζει;
Ε) Υπάρχει χρονοδιάγραμμα εντός του οποίου πρέπει να υλοποιήσεις το έργο;
ΣΤ) Για πόσο καιρό θα πρέπει να δραστηριοποιείται η επένδυση;
Από τα λίγα που έψαξα στο ιντερνετ, δεν βρήκα ούτε ΦΕΚ ούτε αναλυτική περιγραφή, μόνο εξαγγελίες και προσχέδια τα οποία δεν με κάλυψαν. Εάν έχεις παλαιότερη εμπειρία θα με υποχρέωνες.

Καλησπέρα φίλε μου και συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω επαγγελματικών και προσωπικών λόγων.

Αρχικά, να σου πω πως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάποιος επίσημος δημοσιευμένος οδηγός, αλλά προσχέδιο με αρκετές ελλείψεις. Όσοι σύμβουλοι λάβαμε τον οδηγό, έχουμε κάνει τις παρατηρήσεις μας και τις στείλαμε στο υπουργείο. Από εκεί και πέρα, περιμένουμε...

Σου έχω ανεβάσει την ΚΥΑ εδώ: http://rapidshare.com/files/407145211/KYA_LEADER.pdf.html

Σύμφωνα με όσα υπάρχουν λοιπόν προς το παρόν στο προσχέδιο, θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου:

α) Το προσχέδιο λέει: "Δικαιούχοι για τις παρεμβάσεις ανάπτυξης επιχειρηματικής δραστηριότητας: Φυσικά ή νομικά πρόσωπα, εκτός των δικαιούχων του Μέτρου 311, κάτοικοι ή µη των περιοχών παρέμβασης του Άξονα 3, που δύνανται να ασκήσουν επιχειρηματική δραστηριότητα."

Οι εξαιρούμενοι του μέτρου 311 είναι "Φυσικά πρόσωπα που ασκούν δραστηριότητα σε γεωργική εκµετάλλευση κατά κύρια ή µερική απασχόληση".

Οπότε (λογικά) μπορείς να επιδοτηθείς.

β) βλ. ανωτέρω

γ) Το ποσοστό διαφέρει ανάλογα με την περιοχή. Αν θες πες μου σε ποιόν Δήμο θέλεις να κάνεις την επένδυση, να σου πω τι ποσοστό δικαιούσαι. Η χρηματοδότηση συνήθως γίνεται σε 3 εκταμιεύσεις, αλλά δεν έχει ακόμα διευκρινιστεί για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

δ) Από την στιγμή που δεν υπερβαίνεις το ποσό που ορίζεται από τον κανόνα de minimis, δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Ο κανόνας de minimis λέει πως δεν μπορείς να πάρεις κρατική χρηματοδότηση πάνω από 200.000 ευρώ για διάστημα 3-5 ετών.

ε) Πάντα υπάρχει, συνήθως 15 - 24 μήνες.

στ) Δεν διευκρινίζεται.

Ρίξε μια ματιά στην ΚΥΑ που σου ανέβασα, και αν έχω νεότερα ή έχει κάποια ερώτηση μιλάμε πάλι.

Moss
15-07-10, 21:18
file moss gnorizis ean 8a bgei kanena programa sta konta. nea epixirimatikotita gia antres ston oaed.tora pou bgalane kai mia nea epidotisi gia enisxisi e.s.e.e. kai g.s.e.b.e.e.perimeno toso kero i den 8a bgi tipota. pliroforiaka panta kai ean kses kati.thank you prokatabolika.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Αθήνα, 1 Ιουλίου 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

Πρόγραμμα ενίσχυσης 2.500 Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών συνολικού κόστους 60.000.000,00€, προωθεί ο ΟΑΕΔ. Η υποβολή των αιτήσεων ξεκινά τη Δευτέρα, 5 Ιουλίου 2010.

Ο Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού ανακοινώνει την έναρξη υλοποίησης προγράμματος 2.500 νέων ελευθέρων επαγγελματιών ηλικίας 22 – 64 ετών με το διακριτικό τίτλο «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2009 - Β΄ ΚΥΚΛΟΣ»

Ο προϋπολογισμός του προγράμματος θα ανέλθει σε 60.000.000,00€ και θα καλυφθεί από τα αποθεματικά του κλάδου ΛΑΕΚ/ΟΑΕΔ.

Σκοπός του προγράμματος είναι η προώθηση ανέργων ηλικίας 22-64 ετών στην απασχόληση, μέσω της οικονομικής ενίσχυσης επιχειρηματικών πρωτοβουλιών.

Ο αριθμός των ωφελουμένων ανέργων θα ανέλθει συνολικά στα 2.500 άτομα.

Η κάλυψη των θέσεων θα πραγματοποιηθεί ως έξης:

1.250 θέσεις θα καλυφθούν από ανέργους ηλικίας 22 – 32 ετών

1.250 θέσεις θα καλυφθούν από ανέργους ηλικίας 33 – 64 ετών

Προτεραιότητα θα δοθεί στους άνεργους:

• μέλη εταιρείας (Ο.Ε., Ε.Ε. για το ομόρρυθμο μέλος της ή Ε.Π.Ε.), που μετέχουν με ποσοστό από 51% έως 60% στο εταιρικό κεφάλαιο.

• με δικαίωμα επιδότησης ανεργίας

Η διάρκεια της επιχορήγησης ορίζεται σε τριάντα έξι (36) μήνες.

Το ποσό της επιχορήγησης για κάθε νέο ελεύθερο επαγγελματία που υπάγεται στο πρόγραμμα καθορίζεται στα 24.000,00 €.

Οι όροι υλοποίησης περιλαμβάνονται στο σχετικό πληροφοριακό έντυπο που έχει αναρτηθεί στο site του ΟΑΕΔ.

Η υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα γίνει μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος ΟΑΕΔ www.oaed.gr από 05/07/2010.

Μπορείς να κατεβάσεις το ΦΕΚ από εδώ: http://www.oaed.gr/Repository/FI_1864.file

Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου.

Moss
15-07-10, 21:22
kalispera se olous,

sxediazw ton septemvri na anoikso magazi me ypologistes periferiaka service klp..
Idi exw mia epixirisi opou plirono tebe (mhxanourgio).

Kai thelw na rotiso ta ekseis:

1) tha plirono kai deutero tebe gia thn kainourgia epixirisi?

2) yparxoun programata epidotisis gia thn nea epixirisi?

Euxaristw!!

Καλησπέρα φίλε μου,

ο καλύτερος να σου απαντήσει στα ασφαλιστικά θέματα είναι ο λογιστής σου. Καλύτερα λοιπόν να ρωτήσεις αυτόν για το ΤΕΒΕ.

Όσον αφορά τις επιδοτήσεις, δεν υπάρχει κάτι που να επιδοτεί τον τομέα που σε ενδιαφέρει, τουλάχιστον αυτή την στιγμή. Ούτε ο ΟΑΕΔ μπορεί να σε καλύψει, γιατί έχεις ήδη μια επιχείρηση, και δεν θεωρείσαι πλέον νέος.

Moss
15-07-10, 21:34
Καλησπέρα moss.
Έχω μια επιχείρηση για την οποία επιδοτήθηκα από τον ΟΑΕΔ και το πρόγραμμα (υποχρέωση) λήγει τέλη Ιουλίου. Την επιχείρηση θα την κλείσω και επειδή διαθέτω κάποια στρέμματα είμαι έτοιμος να ασχοληθώ με την γεωργία. Πρόγραμμα νέων αγροτών 2010 δεν έχει βγει ακόμη από ότι ξέρω. Μπορώ να γραφτώ στον ΟΓΑ τον Αύγουστο (αφού κλείσω την άλλη επιχείρηση) να βάλω τα δέντρα μου και όταν βγει πρόγραμμα για νέους αγρότες να υπαχθώ σε αυτό ή πρέπει να περιμένω;
Παίζει ρόλο ότι επιδοτήθηκα από τον ΟΑΕΔ;
Υπάρχει πρόβλημα που χρωστάω κάτι "ψιλά" στον Ο.Α.Ε.Ε.;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε μου.

Από την στιγμή που δεν έχει βγεί ακόμα το πρόγραμμα, δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Όλα τα προγράμματα τα αλλάζει η νέα κυβέρνηση και τα προσαρμόζει στα νέα δεδομένα. Οπότε, καλύτερα να μην κάνουμε υποθέσεις και να περιμένουμε τουλάχιστον κάποια προδημοσίευση.

3 πόστ πιο πάνω αναφέρθηκα στα υπόλοιπα προγράμματα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης. Ρίξε και εκεί μια ματιά, μπορεί να δεις κάτι που σε ενδιαφέρει.

Πάντως, από την στιγμή που ασκούσες προηγούμενη επιχειρηματική δραστηριότητα, δεν μπορείς να θεωρηθείς "νέος", εκτός και αν το πρόγραμμα δεν έχει τέτοιο όρο. Σίγουρα αυτό θα παίξει αρνητικό ρόλο στην αξιολόγησή σου.

Τέλος, σε κάθε περίπτωση, δεν μπορείς να πάρεις ΚΑΜΙΑ επιδότηση αν έχεις οποιαδήποτε οφειλή προς το δημόσιο, έστω και "ψιλά". Η ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα είναι υποχρεωτική απαίτηση. Εδώ που τα λέμε, δεν είναι λογικό να τους χρωστάς και να σου δώσουν και χρήματα από πάνω...

kalos_lykos
15-07-10, 22:37
γεια σου και απο μενα φιλε ηθελα να σε ρωτησω για τα φωτοβολταικα αν και διαβασα το προηγουμενο ποστ οπου ουσιαστικα αποθαρυνες τον φιλο απο την σπαρτη για την επενδυση αλλα θελω να ακουσεις και εμενα.
ειμαι απο αιτολοακαρνανια οπου εχω μια μεταποιητικη-εμπορικη επιχειρηση και δοξα τον θεο παμε αρκετα καλα τωρα σκευτομουν να εκμεταλευτω την ταρατσα της επειχηρησης αλλα και της αποθηκης περιπου 300-350 τμ υπαρχει διαθεσιμο στην αποθηκη και ενα χωραφι περιπου 2,5-3 στρεμματα και ελεγα να κανω μια προσπαθεια για επενδυση στα φωτοβολταικα η συμβουλευτικη εταιρια που συνεργαζομαι μου λεει οτι μπορουμε απο τον σεπτεμβριο να κανουμε φακελο για επιδοτηση εαν και επαναλαμβανω εαν πετυχουμε επιδοτησης πιστευεις οτι θα αξιζε τον κοπο η πρεπει να σκευτω κατι αλλο?
σε ευχαριστω πολυ

Moss
17-07-10, 16:33
γεια σου και απο μενα φιλε ηθελα να σε ρωτησω για τα φωτοβολταικα αν και διαβασα το προηγουμενο ποστ οπου ουσιαστικα αποθαρυνες τον φιλο απο την σπαρτη για την επενδυση αλλα θελω να ακουσεις και εμενα.
ειμαι απο αιτολοακαρνανια οπου εχω μια μεταποιητικη-εμπορικη επιχειρηση και δοξα τον θεο παμε αρκετα καλα τωρα σκευτομουν να εκμεταλευτω την ταρατσα της επειχηρησης αλλα και της αποθηκης περιπου 300-350 τμ υπαρχει διαθεσιμο στην αποθηκη και ενα χωραφι περιπου 2,5-3 στρεμματα και ελεγα να κανω μια προσπαθεια για επενδυση στα φωτοβολταικα η συμβουλευτικη εταιρια που συνεργαζομαι μου λεει οτι μπορουμε απο τον σεπτεμβριο να κανουμε φακελο για επιδοτηση εαν και επαναλαμβανω εαν πετυχουμε επιδοτησης πιστευεις οτι θα αξιζε τον κοπο η πρεπει να σκευτω κατι αλλο?
σε ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα φίλε μου,

σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, απλά ενημερώνω για τους κινδύνους, δυσκολίες, και "μικρά γραμματάκια" που υπάρχουν. Πολλές φορές όλα τα παρουσιάζουν ρόδινα, και μετά οι περισσότεροι τουλάχιστον πιάνονται απροετοίμαστοι.

Σε όλα αυτά έχω αναφερθεί παλαιότερα στο thread αρκετές φορές, και φαντάζομαι τα έχεις διαβάσει, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθώ.

Ο φάκελος που λες είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο να γίνει. Η έγκριση, και φυσικά η υλοποίηση είναι το θέμα.

Αν θέλεις λοιπόν την προσωπική μου άποψη, πιστεύω πως το θεσμικό και νομοθετικό πλαίσιο, τα οικονομικά δεδομένα, ακόμα και τα προϊόντα σχετικά με τα φωτοβολταϊκά, δεν είναι αρκετά ώριμα. Ακόμα τουλάχιστον.

Τι θα έκανα αν ήμουν στην θέση σου? Θα επένδυα τα χρήματά μου και θα ανέπτυσσα την ήδη κερδοφόρα επιχείρηση που έχεις. Μπορείς να πάρεις επιδότηση για την ήδη υφιστάμενη και να την κάνεις μεγαλύτερη. Υπάρχει πλήθος επιδοτήσεων για μεταποιητικές επιχειρήσεις αυτή την στιγμή, και μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα. Όσο για την μεγάλη στέγη που έχεις, θα εγκαθιστούσα φωτοβολταϊκά, αλλά ΜΟΝΟ για να καλύπτω τις ανάγκες της επιχείρησης. Έτσι, εκτός του ότι γλιτώνεις από το νταβατζιλίκι της ΔΕΗ, θα σου περισσεύει και ρεύμα τις μέρες που δεν το σπαταλάς και θα το πουλάς στην ΔΕΗ. Ούτε περίπλοκες αδειοδοτήσεις, ούτε τίποτα.

Και πάλι, τονίζω, αυτό θα έκανα εγώ. Αλλά να ξέρεις πως όλοι όσοι ασχολούμαστε με οικονομικά, τουλάχιστον όταν βάζουμε δικά μας χρήματα, είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε νέες επενδύσεις γιατί μελετάμε πολύ (έως υπερβολικά) τους κινδύνους.

Βέβαια, αν δεν είναι δικά μας τα χρήματα, δεν μας ενδιαφέρει... Γι'αυτό όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.

dimos_s
28-07-10, 23:13
to eida. eyxaristo poli gia tin enimerosi file moss

modmod15
19-08-10, 13:56
καλησπερα φιλε Moss!
με ενδιαφερει να δημιουργησω μοναδα εκτροφης σαλιγκαριων.
η επιδοτηση για το συγκεκριμενο αντικειμενο ισχυει ακομη?
εχει αλαξει κατι?
εχω ηδη δικη μου επιχειρηση καφε-μπαρ μπορω να παρω επιδοτηση για το εκτροφιο και να εχω παραλληλα το καφε-μπαρ?
αν το κλεισω γινεται?
πιες προυποθεσεις χρειαζοντε?
οποιαδηποτε πληροφορια υπαρχει σχετικα με το θεμα αν ειναι ευκολο ας διατυπωθει.
ευχαριστω πολυ!

SPEED
25-08-10, 13:00
καλημερα θα ηθελα να μου πει καποιος κι' αν γνωριζει βεβαια εαν τρεχει αυτο τον καιρο καμια επιδοτηση σχετικα με την εκτροφη σαλιγγαριων.
ευχαριστω

prioxxx
01-09-10, 20:28
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε να παρω επιδοτηση για να ανοιξω καφετερεια ή μπαρ ή μπυραρια ή για snack bar κατι τετοιο τελος παντων.
Επειδη εχει ο πατερας μου ενα τετοιο μαγαζι αλλα το εχουμε κλειστο εδω και χρονια ειπα να το ανοιξω και δεν εχω λεφτα και θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να παρω καποια επιδοτηση???
Ευχαριστω.:)
Απαντηστε μου παρακαλω??

st_arhitech
02-09-10, 01:01
Καλησπέρα !! Φίλε Moss θα με ενδιέφερε να μάθω αν υπάρχει κάποιο επιδοτούμενο πρόγραμμα για Internet Cafe. Ευχαριστώ !!

Kamenos
09-09-10, 12:22
Καλησπερα Μοςς!!

ηθελα να σε ερωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα για νεους ή καποιο προγραμμα για αγροτες αυτη την περιοδο??

morteshadow
22-09-10, 16:34
Καλησπερα Μοςς!!

ηθελα να σε ερωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα για νεους ή καποιο προγραμμα για αγροτες αυτη την περιοδο??

Καλησπερα και απο εμενα.Ηθελα να κανω και εγω αυτο το ερωτημα.Αλλα οχι σαν αγροτης αλλα σαν ιδιωτης που εχει καποια στρεμματα και θελει να βαλει δεντρα και να παρει καποια επιδοτηση που δινει η ευρωπαικη ενωση αν δεν κανω λαθος..πχ για καρυδιες και τετοια.Ευχαριστω!!!

apoliboli
01-11-10, 01:16
Hi Moss. ευχαριστς για τον χρονο σου εκ των προτερων. ηθελα να ρωτησω σχετικα με την επιδοτηση ενοικιου. ισχυει ακομη γιατι ακουω διαφορα..

gchemen
02-11-10, 23:10
Καλησπέρα.Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις και πιστεύω ότι είσαστε οι κατάλληλοι.
Τρέχει μία επιδότηση για γυναίκες 24-64 ετών και την θέλω για την γυναίκα μου.
Η επιχείρηση που θα ήθελα να ανοίξω είναι ίντερνετ καφέ.Γνωρίζεται αν επιδοτείται?
Κάποιος μου είπε ότι επιδοτείται σαν "συνεχή παροχή ίντερνετ".
Μπήκα στο site του ΟΑΕΔ και λέει ότι δεν επιδοτούνται τα ψυχαγωγικά παιχνίδια.
Μπορείται να με βοηθήσετε?
Επίσης αν το ανοίξω με συνέταιρο λόγω μεγάλου κόστους(γύρω στα 70.000 ευρώ)θα μπορέσει να πάρει και εκείνος επιδότηση.
Ίσως κάνω ανόητες ερωτήσεις αλλά θέλω να μάθω.Ευχαριστώ πολύ.

VASSMAN
02-11-10, 23:31
th

Ifi
04-11-10, 17:14
καλησπέρα moss, θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν υπάρχει αυτή την περίοδο κάποιο πρόγραμμα σχετικό με επιδοτήσεις στον αγροτικό τομέα και αν ναι για πόσο χρόνο θα βρίσκεται σε ισχύ

leontiow
28-11-10, 11:14
Γειά σας.
χρειάζονται τίποτα χρήματα για να ξεκινήσω εκτροφή σαλιγκαριών?
Ξέρει κανείς τιποτα?
Και μετά?

giagkost
13-12-10, 14:51
Σήμερα ανακοινώθηκαν νεα προγράμματα. Ξέρετε κάτι; Ο γιός μου είναι 22 ετών και σκεφτόμαστε να εκμεταλλευτούμε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Η νεανική επιχειρηματικότητα ισχύει;

tsolstav
26-01-11, 19:49
για τον Β κύκλο του ΕΣΠΑ ΠΕΠ έχουμε καμια πληροφορία?

Spankio
29-10-11, 10:43
Καλημέρα

Σκεφτομαστε εγω και ενας φίλος μου συνεταιρικά να ανοίξουμε επιχείρηση 5χ5 mini football.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιδοτείται αυτη η επιχείρηση οσο αναφορά την κατασκευή του περιβάλλον χώρου στο οικόπεδο του 5x5 καθώς και των ίδιων των γηπέδων και αν σε πια προγράμματα πρέπει να κοιτάζω.

Απο οτι ξέρω ο καινούργιος κύκλος (2ος) του επενδυτικού νόμου θα αρχίσει απο το καινούργιο έτος , οπότε να περιμένω αυτον η μπορώ να κοιτάζω και σε αλλα προγράμματα που τρέχουν η εχουν ανακοινωθεί ?

Επίσης να σημειώσω οτι ειμαστε και οι 2 άνεργοι 27 και 29 χρονών αντίστοιχα.

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Artemis1983
11-11-11, 20:57
Καλησπερα και σε ευχαριστω απο καρδιας για τον χρονο που αφιερωνεις, το ενδιαφερων που δειχνεις και τις πληροφοριες που μας δινεις που πραγματι ειναι πολυ δυσκολο να τις μαθουμε.

Θα ηθελα να με ενημερωσεις σχετικα με ενα ζαχαροπλαστειο που θελω να ανοιξω στην Κρητη αλλα χωρις παρασκευαστηριο γιατι τα γλυκα θα μου ερχονται ετοιμα-κατεψυγμενα αν δικαιουμαι να παρω επιδοτηση?

Επισης σαν δευτερη σκεψη εχω την καλλιεργεια ροδιας, εχω βρει 100 στρεμματα στην Κρητη οπου μου κανουν και ακομα την εταιρεια οπου θα τα πουλαω με 20ετη συμβολαιο ομως δεν εχω το κεφαλαιο για να ξεκινησω την δεντροφυτευση και οτι γενικα χρειαζεται και θα ηθελα να ξερω αν επιδοτουμαι απο καποιο φορεα?

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

lerisss
01-12-11, 22:37
Καλησπερα και σε ευχαριστω απο καρδιας για τον χρονο που αφιερωνεις, το ενδιαφερων που δειχνεις και τις πληροφοριες που μας δινεις που πραγματι ειναι πολυ δυσκολο να τις μαθουμε.

Θα ηθελα να με ενημερωσεις σχετικα με ενα ζαχαροπλαστειο που θελω να ανοιξω στην Κρητη αλλα χωρις παρασκευαστηριο γιατι τα γλυκα θα μου ερχονται ετοιμα-κατεψυγμενα αν δικαιουμαι να παρω επιδοτηση?

Επισης σαν δευτερη σκεψη εχω την καλλιεργεια ροδιας, εχω βρει 100 στρεμματα στην Κρητη οπου μου κανουν και ακομα την εταιρεια οπου θα τα πουλαω με 20ετη συμβολαιο ομως δεν εχω το κεφαλαιο για να ξεκινησω την δεντροφυτευση και οτι γενικα χρειαζεται και θα ηθελα να ξερω αν επιδοτουμαι απο καποιο φορεα?

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Βάλε οτιδήποτε άλλο αλλά όχι ρόδια!!Σου μιλάω εκ πείρας...εδω γιαννιτσά τα πράγματα είναι πολύ ασχημα για την καλλιέργεια.Σου τάζουν το 20ετεσ συμβόλαιο αλλα δε σου λένε ότι μόνο το 20% θα παίρνουν σαν πρώτη κατηγορία και το υπολοιπο με 30 λεπτά!!Σκάνε πολύ εύκολα....Κάποιοι άνθρωποι που έκαναν τον κόπο και τα έξοδα και τα είχαν μέχρι και 5 χρόνια τα έβγαλαν και όργωσαν τα χωράφια!!
Καλή επιτυχία ότι κι αν κάνεις!!

djge-liss
05-12-11, 17:22
Παιδια βγαλατε ακρη με τα σαλιγκαρια,υπαρχουν επιδοτησεις?

berren33
18-01-12, 20:15
Καλησπερα και απο εμενα Moss
Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια επιδοτηση για παιδοτοπο

parisier
16-04-12, 20:53
γεια σας και συγχαρητηρια για την δουλεια σας! θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω μια ερώτηση. Ενδιαφέρομαι να καλλιεργήσω ροδιές στο νομό Κιλκίς. πως μπορώ να πληροφορηθώ εαν είναι επιδοτούμενες ή εαν υπάρχει κάποια άλλη καλλιέργεια που να είναι επιδοτούμενη; ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας!

ioannis3
03-11-12, 09:26
Συγχαρητήρια και από εμένα.Είναι μεγάλη προσφορά αυτό που κάνετε...
Είμαι 36 ετών.Τον Μάιο του 2007 ίδρυσα μια Μ.Ε.Π.Ε. με σκοπό την κατασκευή ενός φωτοβολταικού πάρκου σε tracker.Το πάρκο μπήκε σε λειτουργία Μάιο/2011 (ιδία κεφάλαια και δανεισμός).Όλος ο εξοπλισμός είναι ευρωπαικός.Δεν έκανα αίτηση για να υπαχθώ τότε στον 3299/2004 ο οποίος έληξε τον Ιανουάριο του 2010 γιατί ακόμα δεν έιχα πάρει την άδεια εξάιρεσης από την ρυθμιστική αρχή ενέργειας και χωρίς αυτό δεν μπορούσες να υπαχθείς πουθενά.
1.Μπορώ να τύχω κάποιας επιδότησεις ή έστω φοροαπαλλαγής;
2.Κάτι ακούγεται οτι τα πάρκα που έχουν κατασκευαστεί με ευρωπαικό εξοπλισμό θα πάρουν κάποια αύξηση στην τιμή πώλησης του ρεύματος,ισχύει κάτι τέτοιο;
3.Ξέρω οτι έβγαλαν μια τροποιήση του άρθρου 241 του ν.3299/2004 που αναφέρει οτι όσοι είχαν κάνει υπαγωγή στον 3299/2004 και απορρίφθηκαν επειδή ο φάκελος τους δεν ήταν πλήρης και μπορούν να αποδείξουν οτι λόγο καθυστέρησης των υπηρεσιών του ελληνικού δημοσίου ήταν ελλειπής μπορούν τώρα να πάρουν την επιδότηση.
Το θέμα εδώ είναι οτι εγώ αφού τότε δεν πληρούσα τις προυποθέσεις για να υπαχθώ δεν έκανα καν την αίτηση στον αναπτυξιακό.Κατέθεσα τον Ιούλιο αίτημα με την περίπτωση μου στο γραφείο εξυπηρέτησης επενδύσεων (νίκης 5-7) (πήρα αριθμό πρωτοκόλλου) και ακόμα η τελευταία ενημέρωση που είχα είναι οτι υπάρχουν αρκετά τέτοια αιτήματα και ακόμα δεν υπάρχει όμως απόφαση.
4.Δεν ξέρω αν στο παραπάνω ακολούθησα τη σωστή διαδρομή ή τι άλλο πρέπει να κάνω.Αν γνωρίζετε κάτι επί του θέματος θα ήταν μεγάλη βοήθεια!
Σας ευχαριστώ πολύ.

topaz
24-12-12, 17:52
Καλησπέρα αγαπητέ Moss και καλές γιορτές σε όλους.

Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τις επιχορηγήσεις ΕΣΠΑ κλπ, και ομολογώ δυσκολεύομαι. Το ζήτημα είναι το εξής: Δουλεύω περισσότερα από 6 χρόνια σε εταιρεία με εκτυπώσεις και νιώθω ότι πρέπει να προχωρήσω σε δική μου, αντίστοιχη επιχείρηση. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν δικαιούμαι επιχορήγησης και πως μπορώ να την διεκδικήσω. Τα χρήματα της επιχορήγησης τα χρειάζομαι για αγορά μηχανημάτων εκτυπώσεων, τόσο laser (φωτοτυπικό π.χ.) αλλά και plotter (εκτυπώσεις μεγάλου μεγέθους). Το ύψος της επένδυσης είναι σχετικά μικρό, το πρόβλημα είναι ότι είμαι (όπως πολλοί από μας) "στριμωγμένος" οικονομικά.

Μπορείς να με κατευθύνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

vasssia
17-02-13, 18:50
εχω εγκριθει με προγραμμα επιδοτησης δεν εχω λαβει οικονομικη ενισχυση παρα μονο εξοδα.... προγραμμα για ανεργους κατα τ αλλα εχω χαλασει πανω απο 12000 ευρω σε ενα προγραμμα μεταποιησης για χονδρικη.
Πρώτον μπορω να προσθεσω και λιανικη στην δραστηριοτητα μου? χωρις προβλημα απο εσπα?(εθνικο αποθεματικο εχω)
Δευτερον επειδη δεν βγαινω κανοντας χονδρικη(φτιαχνω κοσμηματα) πως μπορω να αποποιηθω την επιδοτηση και να γινω μονο λιανικη τουλαχιστον να βγαζω τα εξοδά μου. ευχαριστω

maverick(r)
18-03-13, 20:41
Καλησπέρα,είμαι οικοδομος-τεχνίτης ξυλινων δαπεδων με εναρξη δραστηριοτητας το 2005.Με ενδιαφερει η ανανεωση εξοπλισμου.Ρωτω αν καλυπτομαι και με τι ποσο?