PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ - Όσα θέλετε να μάθετε, ρωτήστε εδώ!

Σελίδες : [1] 2

Moss
12-03-09, 10:58
Κατά καιρούς όλοι ακούτε την λέξη "επιδοτήσεις", αλλά οι πληροφορίες που έχετε σχετικά είναι περιορισμένες.

Αυτό πολλές φορές οφείλεται κυρίως στην εσκεμμένη ελλειπή πληροφόρηση από τους αρμόδιους, ώστε τα προγράμματα να τα επωφελούνται... λίγοι.

Ακόμα και να προλάβετε να πληροφορηθείτε, και να βρείτε προκηρύξεις και οδηγούς, η γλώσσα που χρησιμοποιούν είναι δυσνόητη στους περισσότερους.

Από εδώ και πέρα λοιπόν, ως σύμβουλος επιχειρήσεων που είμαι, θα φροντίζω να ενημερώνεστε εγκαίρως και να σας βοηθήσω στο μέτρο του δυνατού ώστε να επωφελείστε και εσείς από όλα τα προγράμματα επιδοτήσεων που θα βγαίνουν.

Ότι ανακοινώνεται θα το ποστάρω από εδώ και πέρα, στο section της οικονομίας.

Ότι ερωτήσεις και απορίες έχετε λοιπόν σχετικά με αυτά, να τις ποστάρετε εδώ και θα προσπαθώ να σας απαντήσω το συντομότερο.

Στη διάθεσή σας...

Moss

Υ.Γ. Καλύτερα να μην μου στέλνετε PM, ώστε αυτά που ρωτάτε να τα βλέπουν και οι υπόλοιποι. (εκτός βέβαια αν αφορά επιχειρηματικές ιδέες που δεν θέλετε να μοιραστείτε)

EDIT: Επειδή κάποιοι με ρωτάτε μέσω PM, και κάνετε ερωτήσεις που καλό θα είναι να ξέρουν και οι υπόλοιποι, τα ποστάρω και εδώ, χωρίς να αναφέρω το username σας ή κάποια στοιχεία που μπορεί να αφορούν προσωπικά σας δεδομένα, και σε καμία περίπτωση την επιχειρηματική σας ιδέα. Όσοι πάλι θέλετε να στείλετε PM και δεν θέλετε να κάνω καμία αναφορά, βάλτε μου μια σημείωση στο μήνυμα. Λέω και πάλι πως αυτό το κάνω μόνο προς όφελος των υπολοίπων χρηστών που αναζητούν πληροφορίες.

Moss
13-03-09, 15:32
ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΑΣ:

Καλημερα φιλε μου...θα ηθελα να σε ρωτησω (επειδη διαβασα τον οδηγο αλλα δεν ελεγε κατι)αν μπορει να γινει μια νεα επιχειρηση απο 2 ατομα σαν συναιτεροι δηλ και αν το ποσο επιδοτησης παραμενει το ιδιο η αν ειναι λιγο μεγαλυτερο λογο των 2 ατομων...

σε ευχαριστω θερμα

Καλησπέρα φίλε μου,

Κατ' αρχήν να έχεις υπ' όψιν πως θα πρέπει και οι 2 συνεταίροι να πληρείτε τις προϋποθέσεις για να ενταχθείτε στο πρόγραμμα. Δηλαδή θα πρέπει να είστε και οι δύο νέοι (1970-1991) χωρίς επιχειρηματική δραστηριότητα από 1/1/2008.

Η επιδότηση είναι καθαρά για το συνολικό ύψος της επένδυσης, ανεξάρτητα από τους μετόχους της εταιρείας. Αν π.χ. η επιχείρηση που θέλεις να κάνεις κοστίζει 100000 €, επιδοτούνται οι 50.000 €, είτε το κάνεις μόνος σου είτε με τον συνέταιρο. Δηλαδή επιδοτείται η επένδυση και όχι οι επενδυτές.

Οπότε δεν κερδίζεις τίποτα με το να βάλεις συνέταιρο, εκτός βέβαια από τα απαιτούμενα ίδια κεφάλαια.

Moss
13-03-09, 15:33

σε ευχαριστω και παλι φιλε μου...
επανερχομαι με μια νεα ερωτηση...(κατι που δεν βρηκα στην εγκυκλιο)
για να παρει καποιος την επιδοτηση θα πρεπει να εχει το υπολοιπο 25% ή 50% διαθεσιμο στην τραπεζα δεν γνωριζω ακριβως το ποσοστο.....??
δηλ θελω να πω π.χ πως αν παρω 100.000€ τα 50.000€ ειναι επιδοτουμενα και τα υπολοιπα 25.000€ ή 50.000 πρεπει να φαινονται στην τραπεζα οτι υπαρχουν στον λογαριασμο μου...??Ή μπορω να τα καλυψω με ενα συμπληροματικο δανειο...??πως γινετε..??και αν δεν τα εχω μπορω να κανω καποια μαγκια ας το πουμε ετσι...??

το ρωταω αυτο γιατι θυμαμαι πριν απο 2 χρονια ενα αλλο προγραμμα που ειχε βγει για νεες και υφισταμενες επιχειρησης οτι ζητουσαν αυτο ακριβως το πραγμα...

σε ευχαριστω και παλι moss

Θα πρέπει οπωσδήποτε να δείξεις πως έχεις τα απαιτούμενα ίδια κεφάλαια. Θα σου το δείξω με παράδειγμα:

π.χ. Για επένδυση 100.000 €:

Η επιδότηση είναι 50% δηλαδή 50.000 €. Τα υπόλοιπα 50.000 είναι η δικιά σου συμμετοχή. Για να το καλύψεις, ο τραπεζικός δανεισμός επιτρέπεται μέχρι το 30% του συνολικού ύψους της επένδυσης, δηλαδή το 30% των 100.000€, δηλαδή άλλες 30.000€. Αυτό σημαίνει πως εσύ χρειάζεται να έχεις τις 20.000€. Δεν επιτρέπεται να πάρεις άλλο δάνειο για να το καλύψεις αυτό.

Στα μικρά προγράμματα όπως αυτό τώρα, θα πρέπει να δείξεις πως αυτά τα λεφτά υπάρχουν στον λογαριασμό σου (ή σε άμεσα ρευστοποιήσιμες μετοχές-ομόλογα) την στιγμή που θα σου ζητηθεί αποδεικτικό από την τράπεζα.

Off the record λοιπόν, μπορείς απλά να βρεις τα λεφτά, να τα καταθέσεις στον λογαριασμό σου, να βγάλεις το αποδεικτικό, και μετά να βγάλεις τα λεφτά και να τα επιστρέψεις.

Σε μεγαλύτερα προγράμματα για επενδύσεις άνω των 100.000€, όπως τον αναπτυξιακό νόμο, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα γιατί πρέπει να δείξεις πως τα ίδια κεφάλαια τα έχεις τουλάχιστον το τελευταίο 6μηνο. Αλλά αυτό δεν σε πιάνει σε αυτό το πρόγραμμα.

Moss
13-03-09, 15:38

ξεχασα να σε ρωτησω το πιο βασικο...(συγνωμη αν σε επριξα αλλα πιστευω να με καταλαβαινεις)

ας υποθεσουμε οτι εχω βρει τι επιχειρηση θελω να κανω...

τι κανω απο εκει και περα..??αρχιζω να χτιζω και να φτιαχνω το κτιριο που θα στεγασει την επιχειρηση μου χωρις να εχει εγκριθει η επιδοτηση μου...??

ή πρωτα μαζευω ππληροφοριες-προτιμολογια απο εξοπλισμο-κτιριακες εγκαταστασεις-και ολα τα υπολοιπα σχεδια..φωτο-φυλλαδια-προσπεκτ και οτι αλλο προκυψει...τα συγκεντρωνω ολα σε εναν φακελο τον οποιο στελνω στον εομμεχ και αφου εγκριθει το προγραμμα μου τοτε αρχιζω να υλοποιω κτιρια εγκαταστασεις και ολα τα συναφη...???

πια ακριβως ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω...??

επισης σχετικα με την πιστοποιησει iso-9001 ποτε πρεπει να ξενινησω την διαδικασια για να την παρω...??εφοσον δημιουργηθουν κτιρια εγκαταστασεις κ.τ.λ τους φωναζω και ελενχουν τον χωρο...
ή τους βρισκω εγω απο πριν στην πρωτη φαση και τους εξηγω τι ακριβως θελω να κανω.....???
εδω τι συμβαινει...??

ευχομαι να μην σε επριξα-ζαλισα...αλλα θελω πολυ να εκμεταλευτω αυτο το προγραμμα γιατι νομιζω θα ειναι απο τα τελευταια και μαζι με αυτο θα ειναι και η τελευταια ευκαιρεια μου να δημιουργησω και γω την δικια μου επιχειρηση...

να σαι παντα καλα....

Έλα φίλε μου, συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά έχει πολλή δουλειά.

Και αλίμονο, καθόλου δεν με έπρηξες, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κάποτε βρισκόμουν στην θέση σου και κανείς δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεκινήσεις οποιαδήποτε δαπάνη πριν την ένταξή σου στο πρόγραμμα. Αφού ενταχθείς, τότε ξεκινάς. Κατά την υποβολή του φακέλου, το μόνο που χρειάζεσαι είναι το ολοκληρωμένο επιχειρηματικό σου σχέδιο (business plan) μαζί με οικονομικά μεγέθη, προβλέψεις, κλπ, και τις προσφορές των προμηθευτών για οποιαδήποτε δαπάνη.

Επειδή βλέπω πως αναφέρεις κάτι για ανέγερση κτιρίου, αυτό δεν ενδείκνυται καθόλου για το πρόγραμμα αυτό, αφού οι επιτρεπόμενες δαπάνες για κτιριακές εγκαταστάσεις δεν μπορούν να ξεπερνούν το 30% του συνολικού προϋπολογισμού. Το ανώτερο για παράδειγμα στον τομέα της μεταποίησης, που έχει συνολικό προϋπολογισμό 200.000 €, οι κτιριακές εγκαταστάσεις δεν μπορούν να ξεπερνούν το 30%, δηλαδή τις 60.000 €. Οπότε καταλαβαίνεις πως δεν συμφέρει.

Όσο για το ISO, αυτό εξαρτάται από το ISO που θέλεις να κάνεις. Έχει πάρα πολλά. Αν θέλεις ISO για το κτίριο, θα το κάνεις πριν την ανέγερση. Αν θέλεις για την παραγωγική διαδικασία, θα το κάνεις μετά. Αν θέλεις για τρόφιμα-ποτά (HACCP) θα το κάνεις όταν φτάσεις εκεί. Χωρίς να ξέρω γιατί το θέλεις, δεν μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα.

Τέλος, κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Δεν θα είναι καθόλου η τελευταία σου ευκαιρία. Από τον Ιούλιο θα ξεκινήσει το 4ο ΚΠΣ, (ΕΣΠΑ 2007-20013) και μέσα από αυτό θα βγούν αναρίθμητα προγράμματα, ίδια με τα προηγούμενα και ακόμα καλύτερα, οπότε μην απογοητεύεσαι. Έχεις τουλάχιστον μέχρι το 2013! Άλλωστε αν μιλάμε για επενδύσεις άνω των 100.000 €, μπορείς ανα πάσα στιγμή να μπείς στον αναπτυξιακό νόμο ή στο Leader+, που "τρέχουν" ασταμάτητα, ακόμα και σήμερα.

Moss
13-03-09, 15:50
καλημερα και ελπιζω να μην σε ενοχλω.Παρατηρωντας και διαβαζοντας τισ απαντησεις σου ,κερδισες το ενδιαφερον μου και αποφασισα να σε ρωτησω κατι και αν υπαρχει διαθεσιμος χρονος απο την μερια σου και επιθυμια θα περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον την απαντηση σου.
Υπαρχει διαθεσιμο οικοπεδο(ιδιοκτησια) σε παραδοσιακο οικισμο στην ευρυτερη περιοχη του **********,προθεση μου το τελευταιο διαστημα ειναι η δημιουργεια (****Τουριστικής Επιχείρησης****) . Μπορει να επιτευχθει καποια επιδοτηση ? η ******* να ενταχθει σε καποιο προγραμμα γυναικιας επιχειρηματικ.?

Αναμενω με ενδιαφερον την απαντηση σου.

Το μόνο σίγουρο είναι πως δικαιούσαι επιδότηση για επενδύσεις στον τομέα του Τουρισμού, ειδικά σε παραδοσιακούς οικισμούς.

Η απόφασή σου όμως θα πρέπει να λαμβάνει υπ'όψιν πολλά πράγματα, όπως π.χ. Αν θα εξειδικεύεται σε εναλλακτικές μορφές τουρισμού, αν θα είναι ενεργειακά αυτόνομο, τι κατηγορίας θα είναι, και το σημαντικότερο ποιο θα είναι το συνολικό ύψος της επένδυσης.

Τα μικρά προγράμματα όπως αυτό της γυναικείας επιχειρηματικότητας συνήθως δεν ενδείκνυνται για τέτοιου είδους επενδύσεις. Λογικά θα ξεπερνάς τις 150000, οπότε μπορείς να ενταχθείς στον αναπτυξιακό νόμο, ή αν ασχοληθείς με αγροτουρισμό στο πρόγραμμα Leader+. Και τα δύο αυτά "τρέχουν" αυτή την στιγμή.

Το βασικότερο πριν ξεκινήσεις είναι να υπολογίσεις τα απαιτούμενα ίδια κεφάλαια, τα οποία δεν μπορεί να είναι λιγότερα από το 25% περίπου. Με λίγα λόγια αν κοστίζει 100000 €, πρέπει να έχεις τουλάχιστον τα 25.000 €.

Για ότι θέλεις μη διαστάσεις να ρωτήσεις, και θα προσπαθήσω να απαντήσω το συντομότερο.

TiKanis
14-03-09, 22:01
Γειά σου φίλε Moss !

Να κάνω και εγώ με τη σειρά μου μερικές ερωτήσεις .

Θέλω να αγοράσω την τουριστική επιχείρηση ( Μπάρ ) στην οποία δουλεύω τα τελευταία χρόνια . Είμαι νέος ( 32 ) . Σε ποιά προγράμματα μπορώ να ενταχθώ ; Μπορώ να ενταχθώ σε πάνω απο ένα προγράμματα ;
Με ενδιαφέρει η νεανική επιχειρηματικότητα οι τροφοδοσία της με εναλακτικές πηγες ενέργειας και οτιδήποτε άλλο .

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Moss
14-03-09, 23:08
Γειά σου φίλε Moss !

Να κάνω και εγώ με τη σειρά μου μερικές ερωτήσεις .

Θέλω να αγοράσω την τουριστική επιχείρηση ( Μπάρ ) στην οποία δουλεύω τα τελευταία χρόνια . Είμαι νέος ( 32 ) . Σε ποιά προγράμματα μπορώ να ενταχθώ ; Μπορώ να ενταχθώ σε πάνω απο ένα προγράμματα ;
Με ενδιαφέρει η νεανική επιχειρηματικότητα οι τροφοδοσία της με εναλακτικές πηγες ενέργειας και οτιδήποτε άλλο .

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Καλησπέρα φίλε TiKanis,

δυστυχώς δεν μπορείς να μπεις σε κανένα πρόγραμμα, γιατί ποτέ δεν επιδοτείται εξαγορά ήδη υφιστάμενης επιχείρησης. Η επιχείρηση που επιδοτείται πρέπει να είναι σε όλα καινούργια. Και αυτό αφορά τα πάντα.

Ακόμα και καινούργιο να θες να κάνεις, το Μπαρ (Κωδικός Δραστηριότητας 40.00) εξαιρείται ξεκάθαρα από το πρόγραμμα νεανικής επιχειρηματικότητας. Άλλωστε δεν έχει κανέναν λόγο το κράτος παροτρύνει επενδύσεις σε ήδη κορεσμένες αγορές.

Αν θέλεις λοιπόν να επιδοτηθείς, θα πρέπει να σκεφτείς κάτι άλλο, δυστυχώς.

dentisteo
16-03-09, 09:07
καλημερα θα ηθελα να ρωτησω κατι
ειμαι οδοντιατρος με εναρξη στην εφορια το 2007...αλλα θελω να αγορασω νεο εξοπλισμο αξιας κοντα 20000 ευρω,μπορω να μπω σε καποια επιδοτηση;

Moss
17-03-09, 12:12
καλημερα θα ηθελα να ρωτησω κατι
ειμαι οδοντιατρος με εναρξη στην εφορια το 2007...αλλα θελω να αγορασω νεο εξοπλισμο αξιας κοντα 20000 ευρω,μπορω να μπω σε καποια επιδοτηση;

Καλημέρα,

δυστυχώς δεν σε καλύπτει κανένα πρόγραμμα που τρέχει αυτή την στιγμή, διότι ασκείς ήδη επιχειρηματική δραστηριότητα, και εξαιρούνται τα ιατρικά επαγγέλματα. Αυτό για την ώρα τουλάχιστον.

Ενδέχεται όμως να ανακοινωθούν ενισχύσεις για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, και μπορεί να συμπεριλαμβάνουν ιατρικά. Αν δεν βιάζεσαι να προχωρήσεις στην αγορά του εξοπλισμού, κάνε λίγη υπομονή. Εν όψει εκλογών, πιθανολογείται πως θα ανακοινωθούν όλα μέχρι τον Ιούνιο.

Μόλις έχω κάτι επίσημο στα χέρια μου, για να μην λέμε αερολογίες, θα το ποστάρω στο εδώ στο forum.

ALXIOA
17-03-09, 17:36
Geia soy kai pali file moss..exv mia megalh aporia aythn th stigmh...an egw exv oloklhrwsh to epixeirhmatiko moy plano kai katathesw ta xartia moy...tha exetastei o fakelos moy efoson teleivsei h xronikh periodos toy programmatos h enw trexei to programma mporv na mathw an egkrithike h aithsh moy..??pws ginetai..??
Eyxaristvv...

Moss
17-03-09, 21:18
geia soy kai pali file moss..exv mia megalh aporia aythn th stigmh...an egw exv oloklhrwsh to epixeirhmatiko moy plano kai katathesw ta xartia moy...tha exetastei o fakelos moy efoson teleivsei h xronikh periodos toy programmatos h enw trexei to programma mporv na mathw an egkrithike h aithsh moy..??pws ginetai..??
Eyxaristvv...

Γεια και πάλι φίλε μου.

Το επιχειρησιακό σου σχέδιο μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά γίνεται να κατατεθούν μόνο στις ημερομηνίες υποβολής του προγράμματος, δηλαδή στις 15 Ιουνίου έως τις 30 Ιουνίου, όπου παραλαμβάνουν το αντίστοιχο πρωτόκολλο.

Μετά από τις 30 Ιουνίου, δηλαδή τη ημέρα που κλείνει το πρόγραμμα, ξεκινάει η αξιολόγηση. Η πρότασή σου αξιολογείται από δύο αξιολογητές, και η τελική βαθμολογία που παίρνεις είναι η χαμηλότερη που σου έχει βάλει ο ένας από τους δύο.

Αφού βαθμολογηθούν όλες οι προτάσεις, θα περάσουν αυτές με την μεγαλύτερη βαθμολογία μέχρι εξαντλήσεως του προϋπολογισμού. Αν για παράδειγμα φτάνουν τα λεφτά για 800 προτάσεις, θα περάσουν οι 800 πρώτες βαθμολογικά.

Σκέψου το όλο σύστημα σαν τις πανελλήνιες εξετάσεις. Έτσι ακριβώς είναι. Όπως και με τους συντελεστές. Δηλαδή κάθε βαθμολογικό κριτήριο έχει τον δικό του συντελεστή βαρύτητας. π.χ Η καινοτομία της πρότασής σου βαθμολογείται από το 0 έως το 10 από τον αξιολογητή και μετά πολλαπλασιάζεται με τον αντίστοιχο συντελεστή της καινοτομίας που είναι το 72. Το άθροισμα όλων αυτών είναι και η τελική σου βαθμολογία.

Όλη η διαδικασία υποθέτω πως θα διαρκέσει το πολύ 1 - 1,5 μήνα, λόγω πίεσης χρόνου (θα θέλουν σίγουρα να προλάβουν τις εκλογές)

dentisteo
17-03-09, 23:40
επειδη αυτη τη στιγμη επικειται διακοπη επαγγελματος και στρατευση,μπορει να γινει κατι αργοτερα;και αν κανω διακοπη στην εφορια-που θα κανω δλδ- στην επιδοτηση του ΟΑΕΔ θα μετρησει η δευτερη εναρξη ή η πρωτη;

Moss
18-03-09, 08:35
επειδη αυτη τη στιγμη επικειται διακοπη επαγγελματος και στρατευση,μπορει να γινει κατι αργοτερα;και αν κανω διακοπη στην εφορια-που θα κανω δλδ- στην επιδοτηση του ΟΑΕΔ θα μετρησει η δευτερη εναρξη ή η πρωτη;

Θα ήταν λάθος και παραπληροφόρηση αν σου απαντούσα αυτή τη στιγμή, διότι δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση για το ποια προγράμματα και υπό ποιες προϋποθέσεις θα τρέξουν σε 1 - 1,5 χρόνο που θα τελειώσεις.

Ότι πρόγραμμα ανακοινώνεται έχει κάθε φορά και διαφορετικούς όρους.

Από επαγγελματική σκοπιά λοιπόν, δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι χωρίς χειροπιαστά στοιχεία. Από ανθρώπινη σκοπιά αν θέλεις, με όσα έχω δει μέχρι σήμερα, συνήθως μετριέται η πρώτη έναρξη και ο χρόνος που πέρασε από τότε. Αλλά και πάλι... ποτέ μην λες ποτέ.

ALXIOA
18-03-09, 09:25
ενδιαφερομαι μοςς να κανω εισαγωγη μικροεπιπλων και διακοσμητικων ειδων απο ιταλια...

α)το προγραμμα δικαιολογει κατι τετοιο..??π.χ να νοικιασω ενα μαγαζι...να το φτιαξω..να αγορασω τα προιοντα μου και να τα εκθεσω..??την εισαγωγη και εμπορια προοιοντων δηλ..

β)αν υποθεσουμε οτι δικαιολογει το προγραμμα αυτο που θελω να κανω..μπορω εγω να ξεκινησω απο τωρα να κανω εναρξη επαγγελματος να ψαξω να βρω τον χωρο μου να τον φτιαξω....γενικα να προχωρησω το πλανο μου και επειτα να καταθεσω τα χαρτια που χρειαζονται και απο κει και περα να περιμενω αν εγκριθει η οχι...??

σε ευχαριστω

Moss
18-03-09, 12:43
ενδιαφερομαι μοςς να κανω εισαγωγη μικροεπιπλων και διακοσμητικων ειδων απο ιταλια...

α)το προγραμμα δικαιολογει κατι τετοιο..??π.χ να νοικιασω ενα μαγαζι...να το φτιαξω..να αγορασω τα προιοντα μου και να τα εκθεσω..??την εισαγωγη και εμπορια προοιοντων δηλ..

β)αν υποθεσουμε οτι δικαιολογει το προγραμμα αυτο που θελω να κανω..μπορω εγω να ξεκινησω απο τωρα να κανω εναρξη επαγγελματος να ψαξω να βρω τον χωρο μου να τον φτιαξω....γενικα να προχωρησω το πλανο μου και επειτα να καταθεσω τα χαρτια που χρειαζονται και απο κει και περα να περιμενω αν εγκριθει η οχι...??

σε ευχαριστω

α) Ναι, επιδοτείται τέτοια επιχείρηση. Ανήκει στις εμπορικές επιχειρήσεις, και το ανώτερο ύψος προϋπολογισμού είναι τα 80.000 €. Επιδοτείται ο εξοπλισμός (μέχρι το 100% της συνολικής επένδυσης), η διαμόρφωση του κτιρίου και διαμόρφωση του χώρου (μέχρι 30% της συνολικής επένδυσης), η προβολή της επιχείρησης (10%), ακόμα και η αγορά αυτοκινήτου (μέχρι 20.000 €).

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως δεν πρόκειται να σου επιδοτήσουν την αγορά των προϊόντων, και ούτε το ενοίκιο που θα πληρώνεις. Δεν είναι λογικό άλλωστε. Είναι δυνατόν να σου αγοράσουν π.χ. μια καρέκλα των 100 €, και μετά να την πουλήσεις εσύ 120 € και να τα βάλεις όλα στην τσέπη σου? Αυτό φίλε μου δυστυχώς δεν θα γινόταν ούτε στα καλύτερά μας όνειρα. Δεν γίνεται να επιδοτηθούν τα προϊόντα που θα πουλάς.

β) Ναι, μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις δαπάνες, αφού έχει ήδη δημοσιευτεί το πρόγραμμα. Αλλά να ξέρεις πως ότι κάνεις, είναι ευθύνη δική σου. Αν ΔΕΝ μπεις στο πρόγραμμα, θα πρέπει να πληρώσεις όλα τα έξοδα που έκανες από την τσέπη σου.

Σου δίνουν αυτή την δυνατότητα. Αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να βιάζεσαι. Έτσι κι αλλιώς, θα πρέπει να μαζέψεις όλα τα οικονομικά στοιχεία (προσφορές, προτιμολόγια, κλπ) που απαιτούνται για την υποβολή, πράγμα το οποίο θέλει αρκετό χρόνο. Αφού λοιπόν εγκριθείς για το πρόγραμμα, μετά μπορείς να αρχίσεις να ιδρύεις την εταιρεία και να κάνεις δαπάνες. Μετά την ένταξή σου έχεις 20 μήνες προθεσμία να υλοποιήσεις, οπότε λίγη υπομονή δεν θα σε βλάψει.

dentisteo
19-03-09, 10:32
Θα ήταν λάθος και παραπληροφόρηση αν σου απαντούσα αυτή τη στιγμή, διότι δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση για το ποια προγράμματα και υπό ποιες προϋποθέσεις θα τρέξουν σε 1 - 1,5 χρόνο που θα τελειώσεις.

Ότι πρόγραμμα ανακοινώνεται έχει κάθε φορά και διαφορετικούς όρους.

Από επαγγελματική σκοπιά λοιπόν, δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι χωρίς χειροπιαστά στοιχεία. Από ανθρώπινη σκοπιά αν θέλεις, με όσα έχω δει μέχρι σήμερα, συνήθως μετριέται η πρώτη έναρξη και ο χρόνος που πέρασε από τότε. Αλλά και πάλι... ποτέ μην λες ποτέ.

δεν εχεις αδικο...η μλκια ειναι πως τα χρειαζομαι πραγματικα αυτα τα χρηματα για τον εξοπλισμο...ισως βιαστηκα με την εναρξη...ευχαριστω παντως...

Moss
20-03-09, 18:41
δεν εχεις αδικο...η μλκια ειναι πως τα χρειαζομαι πραγματικα αυτα τα χρηματα για τον εξοπλισμο...ισως βιαστηκα με την εναρξη...ευχαριστω παντως...

Αν βιάζεσαι και θες πολύ τα μηχανήματα αυτά, γιατί δεν κάνεις Leasing?

pascalep24
24-03-09, 22:05
giasas paidia

katarxin thelo na sas eyxaristiso pou mas thinete tin thinatotita na kanoume erotisis apano se auto to thema!

lipon thelo na rotiso ean eiparxi epidotisi gia call center (tilefoniko kentro) ektos oaed!

Moss
25-03-09, 07:01
giasas paidia

katarxin thelo na sas eyxaristiso pou mas thinete tin thinatotita na kanoume erotisis apano se auto to thema!

Lipon thelo na rotiso ean eiparxi epidotisi gia call center (tilefoniko kentro) ektos oaed!

Καλημέρα φίλε μου.

Από το πρόγραμμα νεανικής επιχειρηματικότητας που τρέχει τώρα, υπάρχει εξαίρεση με τον κωδικό δραστηριότητας 64.20.10.93, ο οποίος αναφέρεται σε "Υπηρεσίες τηλεφωνικής εξυπηρέτησης κοινού". Δεν ξέρω αν έχεις μιλήσει με τον λογιστή σου, αλλά αν αυτό που θέλεις να κάνεις έχει αυτόν τον κωδικό συγκεκριμένα, δυστυχώς εξαιρείσαι.

Συμβουλέψου πρώτα τον λογιστή σου λοιπόν, μάθε τον κωδικό για να είμαστε σίγουροι, και μετά έλα να συζητήσουμε μήπως μπορέσουμε να βρούμε άλλο τρόπο να ενταχθείς.

Βέβαια, υπάρχει και ο αναπτυξιακός που μπορεί να σε καλύπτει, αλλά για να μπείς εκεί η επένδυσή σου θα πρέπει να είναι άνω των 150.000 € .

pascalep24
25-03-09, 08:01
kali mera file mou moss

ean perilabanete kai h agora tou grafiou, totes einai pano apo 200.000 euro.

kai gia katastima optikou pou eidi einai ena xrono anixto, iparxi kapia epidotisi gia anakenisi kai agora katastimatos?

Moss
25-03-09, 09:16
kali mera file mou moss

ean perilabanete kai h agora tou grafiou, totes einai pano apo 200.000 euro.

kai gia katastima optikou pou eidi einai ena xrono anixto, iparxi kapia epidotisi gia anakenisi kai agora katastimatos?

Στον αναπτυξιακό νόμο συγκεκριμένα, δεν επιδοτείται η αγορά επίπλων. Αν παρ'όλα αυτά η επένδυση ξεπερνά τις 100.000, μπορείς να μπεις.

Θα σου πρότεινα να σκεφτείς και ένα άλλο ενδεχόμενο, πράγμα το οποίο δεν σκέφτεται σχεδόν κανείς: Επιδότηση δεν παίρνεις μόνο για να φτιάξεις την επιχείρηση, αλλά μπορείς να επιλέξεις και ανάμεσα σε 100% φοροαπαλλαγή των εσόδων για 10 (!) χρόνια, ή για επιδότηση της δημιουργούμενης απασχόλησης για 3 χρόνια. Πρακτικά, αυτό σημαίνει πως μιλάμε για τεράστια ποσά, και στην περίπτωση της φοροαπαλλαγής για 10 χρόνια, αλλά και στην περίπτωση των μισθών του προσωπικού, που αν όπως λες θα έχεις 20 άτομα, με έναν πρόχειρο υπολογισμό σκέφτομαι (το λιγότερο) 10.000 € τον χρόνο για 20 άτομα = 200.000 € επί 3 χρόνια = 600.000 €. Οπότε σκέψου καλά αν θες να συμβιβαστείς απλά με το αρχικό κεφάλαιο... :yes:

Όσο για τα οπτικά, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι για ενίσχυση ήδη υφιστάμενης επιχείρησης, αλλά κυκλοφορούν φήμες πως θα ξεκινήσει κάτι τέτοιο μέχρι τον Ιούνιο. Αλλά επειδή θέλω να μιλάω μόνο με αποδείξεις, όταν βγει κάτι θα το ποστάρω εδώ.

pascalep24
25-03-09, 10:34
auto me tous ergasomenous einai kali skepsi!!
alla stin periptosi pou omos kapios then mou kani meta apo kapio diastima, ti ginete?
prepi na thoso piso ta xrimata?

ean exeis msn, eas epikinonisoume apo ekei!

Moss
25-03-09, 12:51
auto me tous ergasomenous einai kali skepsi!!
Alla stin periptosi pou omos kapios then mou kani meta apo kapio diastima, ti ginete?
Prepi na thoso piso ta xrimata?

Ean exeis msn, eas epikinonisoume apo ekei!

Όχι φίλε μου, μην ανησυχείς. Δεν πάει έτσι. Επιδοτείται η θέση απασχόλησης, και όχι ο συγκεκριμένος εργαζόμενος. Αν δηλαδή φύγει ένας, απλά βάζεις άλλον στην θέση του. Η επιδότηση θα λαμβάνεται κανονικότατα. Και σε καμιά περίπτωση δεν θα δώσεις χρήματα πίσω. Αφού πληρώθηκε ο εργαζόμενος, είναι δυνατόν να πρέπει να τα επιστρέψεις?

Σε κάθε περίπτωση, θέλει μελέτη, γιατί αν και δεν του φαίνεται αρχικά, η φοροαπαλλαγή για 10 χρόνια μπορεί να σε συμφέρει πολύ περισσότερο και από την επιδότηση της απασχόλησης, ανάλογα βέβαια με τις προβλέψεις σου για κέρδη.

Όσο για το msn, αν έχεις γενικές ερωτήσεις, καλύτερα να τις κάνεις από εδώ για να πληροφορούνται και οι υπόλοιποι χρήστες. Αν πάλι το ερώτημά σου περιλαμβάνει προσωπικά στοιχεία και άλλες πληροφορίες (επιχειρηματικές ιδέες, κλπ) που δεν θέλεις να μάθουν οι υπόλοιποι, στείλε μου pm.

Για ότι θες, εδώ είμαστε.

pascalep24
25-03-09, 15:04
file moss

oxi oti thelo kati prosopiko na sou po, aplos exo poles erotisis. alla mporo na tis anafero etho oles:

1. mexri posa atoma epithotoun?

2. pios epithitikos nomos einai?

3. egw thelo ton allo mina na anikso to call center, tha arkisi o xronos gia na kano ta xartia mou gia tin epidotisi?

4. prepi na exw kapia standart kerdi to xrono?

5. pou mporo na paro kiales plirofories? (px. internet)

6. tha argisi na bgi h epithotisi?

7. pios mpori na me boithisi na paro auto to programa kai ti tha mou kostisi?

pros to paron auta gia tin arxi ala pistebo oti tha erthoun kiales erotisis

Moss
25-03-09, 15:46
file moss

oxi oti thelo kati prosopiko na sou po, aplos exo poles erotisis. alla mporo na tis anafero etho oles:

1. mexri posa atoma epithotoun?

2. pios epithitikos nomos einai?

3. egw thelo ton allo mina na anikso to call center, tha arkisi o xronos gia na kano ta xartia mou gia tin epidotisi?

4. prepi na exw kapia standart kerdi to xrono?

5. pou mporo na paro kiales plirofories? (px. internet)

6. tha argisi na bgi h epithotisi?

7. pios mpori na me boithisi na paro auto to programa kai ti tha mou kostisi?

pros to paron auta gia tin arxi ala pistebo oti tha erthoun kiales erotisis

1) Δεν υπάρχει θεσμοθετημένο όριο. Όσο πιο πολλοί, τόσο το καλύτερο.

2) Αναφέρομαι στον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004, μαζί με όλες τις τροποποιήσεις του μέχρι την στιγμή που μιλάμε (Νόμοι 3470/2006, 3522/2006 & 3631/2008)

3) Ο νόμος αυτός τρέχει συνέχεια και δεν υπάρχει καταλυτική ημερομηνία.

4) Η βιωσιμότητα της επιχείρησης θα αξιολογηθεί, και θα επιδοτηθεί ΜΟΝΟ αν κριθεί βιώσιμη η επιχείρησή σου. Σε αυτό θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο το business plan σου. Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα έσοδα που πρέπει να έχει, αλλά να εξασφαλίζεται ότι δεν θα... χρεοκοπήσεις.

5) Σου ανέβασα όλο τον νόμο εδώ:
http://rapidshare.com/files/213377295/neos_anaptyksiakos.pdf

6) Θα αξιολογηθεί ο φάκελός σου (όταν λέμε φάκελος εννοούμε έκθεση και οικονομικό τεκμηριωτικό υλικό, που συνήθως είναι πάνω από 300 σελίδες) και αφού εγκριθεί και δημοσιευθεί στο ΦΕΚ (περίπου 2 μήνες μετά), θα μπορέσεις να κάνεις εκταμιεύσεις, που γίνονται σε τρεις φάσεις, υπό προϋποθέσεις (μεγάλη ιστορία).

7) Σε όλα αυτά μπορούν να σε βοηθήσουν άνθρωποι που κάνουν την ίδια δουλειά με μένα. Το κόστος θα είναι ανάλογα με το ποια εταιρεία θα επιλέξεις. Προσοχή στους κομπογιαννίτες γιατί κυκλοφορούν πολλοί. ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% επιτυχία της πρότασής σου. Άμα σου πουν κάτι τέτοιο, σήκω φύγε και βρες άλλον.

pascalep24
25-03-09, 17:08
orea file moss

endiaferome poli giafto to thema, thioti exo ********************** kai thelo na *************! kai ean mporo na proslabo atoma kai na min ta plirono gia 3 xronia totes eas ginoune totes 30 h 35 atoma! dioti ta xriasome ola! exw poli doulia.

exw poles erotisis akoma

Moss
25-03-09, 18:09
Διάβασε πρώτα τον νόμο για να σιγουρευτείς για κάποια πράγματα, και για ότι άλλο θες εδώ είμαστε... ;)

pascalep24
27-03-09, 07:20
file moss

eyxaristo poli gia to pdf kai gia tis plirofories.
sinexise etsi thioti xriasomaste tetia atoma pou na mporoun na mas thinoune lisis mesa se autin tin zougla!

molaikos
29-03-09, 17:24
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν γίνεται και μέσω ποιου προγράμματος θα μπορούσα να φιάξω κτήριο για κοινωνικές εκδηλώσεις στην επαρχία . ( γάμους, συνεστιάσεις , εστιατόριο κτλ). Το κόστος που υπολογίζω ξεκινά από 150000 € και πάνω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

katharmatakos
29-03-09, 22:30
Καλησπέρα . Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν γίνεται και μέσω ποιου προγράμματος θα μπορούσα να φιάξω κτήριο για κοινωνικές εκδηλώσεις στην επαρχία . ( γάμους, συνεστιάσεις , εστιατόριο κτλ). Το κόστος που υπολογίζω ξεκινά από 150000 € και πάνω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Φιλε μου πρεπει να εχεις βασικα(γιατι δεν ξερω απο προγραμματα)πολυ γερο στομαχι.......
Εχω ξεκινησει εδω και 2 χρονια να φτιαχνω κατι αναλογο και ακομα τρεχω.
Βεβαια δεν θελω να σε φοβισω,ειναι τρομερη δουλεια,αλλα πολυ τρεξιμο(αν και μαλλον θα τα ξερεις αφου ψαχνεσαι).
Καλη επιτυχια:yes:

Moss
30-03-09, 07:58
file moss

eyxaristo poli gia to pdf kai gia tis plirofories.
Sinexise etsi thioti xriasomaste tetia atoma pou na mporoun na mas thinoune lisis mesa se autin tin zougla!

Τίποτα φίλε μου. Ευχαρίστησή μου. Κάποτε και εγώ ήμουν στην θέση σου και δεν μπορούσα να βρω κάποιον να με βοηθήσει και να με ενημερώσει σωστά. Τουλάχιστον αυτά που πέρασα εγώ να μην τα περάσετε και εσείς. Για ότι θες εδώ είμαστε.

Moss
30-03-09, 08:02

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Καλή σου μέρα Δημήτρη, πριν σου απαντήσω, χρειάζομαι μια διευκρίνηση: Η αίθουσα θα λειτουργεί μόνο κατά περίσταση (δηλαδή σε περίπτωση εκδήλωσης) ή το εστιατόριο π.χ. θα λειτουργεί και τις υπόλοιπες μέρες?

FOYFOY
03-04-09, 23:22
kalispera, mipos kserei kaneis an ayth tin periodo trexei kapoio programma gia enisxisi touristikon epixeiriseon? gia epidotisi anakainisis estiatoriou psaxno.....

Moss
04-04-09, 08:02
kalispera, mipos kserei kaneis an ayth tin periodo trexei kapoio programma gia enisxisi touristikon epixeiriseon? Gia epidotisi anakainisis estiatoriou psaxno.....

Καλημέρα συντοπίτη! Οι τουριστικές επιχειρήσεις αυτή την στιγμή εντάσσονται ΣΕ ΟΛΑ τα προγράμματα που τρέχουν, αλλά δυστυχώς όλα αφορούν νέες επιχειρήσεις και όχι ήδη υφιστάμενες.

Επίσης, τα εστιατόρια εξαιρούνται από την νεανική και την γυναικεία επιχειρηματικότητα.

Έχε τον νου σου όμως, γιατί αναμένεται σύντομα να ανακοινωθούν ενισχύσεις για υφιστάμενες μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Μόλις έχω κάτι επίσημο θα το ποστάρω.

FOYFOY
04-04-09, 11:29
Καλημέρα συντοπίτη! Οι τουριστικές επιχειρήσεις αυτή την στιγμή εντάσσονται ΣΕ ΟΛΑ τα προγράμματα που τρέχουν, αλλά δυστυχώς όλα αφορούν νέες επιχειρήσεις και όχι ήδη υφιστάμενες.

Επίσης, τα εστιατόρια εξαιρούνται από την νεανική και την γυναικεία επιχειρηματικότητα.

Έχε τον νου σου όμως, γιατί αναμένεται σύντομα να ανακοινωθούν ενισχύσεις για υφιστάμενες μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Μόλις έχω κάτι επίσημο θα το ποστάρω.

kalimera, se euxaristo poli gia tin voitheia sou, as elpisoume oti tha vgei kati k gia emas....:):):)

escape_2
09-04-09, 12:12
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω επιδότηση για να ανοιξω καφετέρια σε νησί των κυκλάδων. Είμαι 32 χρονών χωρίς επαγγελματική δραστηριότητα στο παρελθόν.
Σε παρακαλώ αν μπορείς να με βοηθήσεις.
Ευχαριστώ!!!!!!!

Moss
09-04-09, 13:05
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω επιδότηση για να ανοιξω καφετέρια σε νησί των κυκλάδων. Είμαι 32 χρονών χωρίς επαγγελματική δραστηριότητα στο παρελθόν.
Σε παρακαλώ αν μπορείς να με βοηθήσεις.
Ευχαριστώ!!!!!!!

Καλησπέρα.

Όπως έχουμε ξαναπεί, δυστυχώς οι καφετέριες και όλες οι παρεμφερή δραστηριότητες εξαιρούνται ρητά από τα προγράμματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή.

Και για να είμαι ειλικρινής, μην περιμένεις να βγει ποτέ κάτι τέτοιο, κυρίως γιατί το Ελληνικό κράτος, και ακόμη περισσότερο η Ευρωπαϊκή Ένωση, δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να επενδύει σε καφετέριες.

Σε νησί των Κυκλάδων πάντως που βρίσκεσαι, έχεις πάρα πολλές ευκαιρίες και δυνατότητες που μπορείς να εκμεταλλευθείς. Τα προγράμματα επιδοτήσεων δίνουν πολλά προνόμια στα νησιά. Είναι κρίμα να μην τα αξιοποιήσεις.

Σίγουρα η περιοχή σου χρειάζεται και άλλες επιχειρήσεις εκτός από καφετέριες. Δεν έχεις τίποτα άλλο στα υπ' όψιν?

escape_2
09-04-09, 21:36
Μιας και δεν υπάρχει επιδότηση για καφέ, για επιχείρηση που έχει να κανει με εμπόριο πωλήσεις, πιο συγκεκριμένα με εξοπλισμό καφετεριών και εστιατορίων υπάρχει κάτι σε επιδότηση για κυκλάδες;

MICKTEN7
09-04-09, 23:11
επειδη καταλαβα οτι εισαι κορυφαιος θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο παραθυρο για επιδοτηση σε παραδοσιακο οικισμο για δημιουργια παραδοσιακου καφενειου η κατι οπως ειπες με εναλλακτικη μορφη ενεργειας.
ευχαριστω

Moss
10-04-09, 08:17
Μιας και δεν υπάρχει επιδότηση για καφέ, για επιχείρηση που έχει να κανει με εμπόριο πωλήσεις, πιο συγκεκριμένα με εξοπλισμό καφετεριών και εστιατορίων υπάρχει κάτι σε επιδότηση για κυκλάδες;

Και βέβαια υπάρχει. Επιδοτείσαι από την "Νεανική επιχειρηματικότητα" (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080) . Η επιχείρηση που θες να κάνεις ανήκει στον τομέα του εμπορίου και το ανώτατο όριο σ'αυτόν είναι οι 80.000€.

Moss
10-04-09, 08:44
επειδη καταλαβα οτι εισαι κορυφαιος θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο παραθυρο για επιδοτηση σε παραδοσιακο οικισμο για δημιουργια παραδοσιακου καφενειου η κατι οπως ειπες με εναλλακτικη μορφη ενεργειας.
ευχαριστω

Καλημέρα φίλε μου.

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στο post #8 (http://www.thegreekz.com/forum/showpost.php?p=11589431&postcount=8)?

Δεν μιλούσαμε για παραδοσιακό καφενείο, αλλά για άλλου είδους επιχείρηση (επειδή πρόκειται για επιχειρηματική ιδέα κάποιου άλλου, δεν μπορώ να την αναφέρω, εκτός αν το θέλει ο ίδιος).

Όπως έχω πει ξανά, επιχειρήσεις σχετικές με καφέ και μπαρ δεν επιδοτούνται. Οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας μπορούν να μπουν για να τροφοδοτούν την επιχείρηση που θα γίνει, αρκεί βέβαια αυτή να είναι επιλέξιμη.

Εκτός αν το τελευταίο σκέλος δεν το κατάλαβα εγώ καλά και ενδιαφέρεσαι για επένδυση που αφορά από μόνη της εναλλακτικές μορφές ενέργειας, που εκεί σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

ALXIOA
10-04-09, 09:00
Geia soy moss moderator mas...mporw na parw epidothsh gia kanw eisagwgh apo allh xwra kapoion diakosmhtikvn antikeimenvn...??
Poy entasete ayto poy thelw na kanw..??to dikaiologh kapoio programma..??kai pws prepei na kinithw..??
Eyxaristw therma xana

Moss
10-04-09, 10:56
geia soy moss moderator mas...mporw na parw epidothsh gia kanw eisagwgh apo allh xwra kapoion diakosmhtikvn antikeimenvn...??
Poy entasete ayto poy thelw na kanw..??to dikaiologh kapoio programma..??kai pws prepei na kinithw..??
Eyxaristw therma xana

Γεια και πάλι...

Ναι, μπορείς. Εντάσσεται στο πρόγραμμα νεανικής ή γυναικείας επιχειρηματικότητας, στον τομέα των εμπορικών επιχειρήσεων, και έχεις όριο 80.000€. Επιδοτείσαι το 50%, ή αν είσαι σε νησί κάτω των 5000 κατοίκων ή σε πυρόπληκτη περιοχή, παίρνεις 60%.

Το πως πρέπει να κινηθείς τώρα, είναι μεγάλο θέμα. Έχει δουλειά. Πες μου σε τι φάση βρίσκεσαι (αν έχεις δικό σου χώρο, κλπ) και θα σου κάνω μια σύντομη περίληψη.

ALXIOA
10-04-09, 11:13
katarxhn se eyxaristv poly...

oxi den exv diko moy xwro...prepei na brv kai na noikiasw kapou...alla anarvtiemai pws ginete h eisagwgh apo exv..pws to dikaiologw ayto...

Moss
10-04-09, 12:31
katarxhn se eyxaristv poly...

oxi den exv diko moy xwro...prepei na brv kai na noikiasw kapou...alla anarvtiemai pws ginete h eisagwgh apo exv..pws to dikaiologw ayto...

Αρχικά τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τα προϊόντα που θα πουλάς. Έτσι και αλλιώς αυτά δεν επιδοτούνται.

Αναλυτική αναφορά θα γίνει σίγουρα στο business plan σου και θα τεκμηριώνεται γιατί επιλέγεις να εισάγεις, μαζί με την οικονομική ανάλυση.

Στην ουσία όμως, το από που θα αγοράζεις εσύ τα δικά σου προϊόντα, είναι δικό σου πρόβλημα. Και από την στιγμή που θα αποδείξεις με λόγια γιατί θα σε κάνει πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με τους υπόλοιπους του κλάδου, έχεις και έναν λόγο παραπάνω.

ALXIOA
10-04-09, 15:51
Αρχικά τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τα προϊόντα που θα πουλάς. Έτσι και αλλιώς αυτά δεν επιδοτούνται.

Αναλυτική αναφορά θα γίνει σίγουρα στο business plan σου και θα τεκμηριώνεται γιατί επιλέγεις να εισάγεις, μαζί με την οικονομική ανάλυση.

Στην ουσία όμως, το από που θα αγοράζεις εσύ τα δικά σου προϊόντα, είναι δικό σου πρόβλημα. Και από την στιγμή που θα αποδείξεις με λόγια γιατί θα σε κάνει πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με τους υπόλοιπους του κλάδου, έχεις και έναν λόγο παραπάνω.

DHL ta prooionta ayta moy les pws den epidotoyntai...tote giati akribws tha parc thn epidothsh..??gia na noikiasw ena magazi kai na to ftiaxw..??
sygnwmh alla den polykatalaba..!!!

Moss
10-04-09, 17:18
DHL ta prooionta ayta moy les pws den epidotoyntai...tote giati akribws tha parc thn epidothsh..??gia na noikiasw ena magazi kai na to ftiaxw..??
sygnwmh alla den polykatalaba..!!!

Εννοείται φίλε μου, η επιδότηση είναι για την επιχείρηση, όχι τα προϊόντα. Είναι δυνατόν να σου αγοράσουν αυτοί τα προϊόντα για να τα πουλήσεις εσύ?

Η επιδότηση είναι π.χ. για να φτιάξεις τον χώρο, να πάρεις εξοπλισμό, να κάνεις μηχανοργάνωση (PC, barcodes, κλπ), να βάλεις λογισμικά, να πάρεις έπιπλα, να διαφημιστείς, να συμμετέχεις σε εκθέσεις, να πάρεις πιστοποίηση ποιότητας (ISO, HACCP, κλπ), να πάρεις ακόμα και αυτοκίνητο...

Σε καμία περίπτωση όμως και τα προϊόντα. Είναι παράλογο.

ALXIOA
10-04-09, 18:09
Εννοείται φίλε μου, η επιδότηση είναι για την επιχείρηση, όχι τα προϊόντα. Είναι δυνατόν να σου αγοράσουν αυτοί τα προϊόντα για να τα πουλήσεις εσύ?

Η επιδότηση είναι π.χ. για να φτιάξεις τον χώρο, να πάρεις εξοπλισμό, να κάνεις μηχανοργάνωση (PC, barcodes, κλπ), να βάλεις λογισμικά, να πάρεις έπιπλα, διαφημιστείς, να συμμετέχεις σε εκθέσεις, να πάρεις πιστοποίηση ποιότητας (ISO, HACCP, κλπ), να πάρεις ακόμα και αυτοκίνητο...

Σε καμία περίπτωση όμως και τα προϊόντα. Είναι παράλογο.

se eyxaristw moss..hsoyn poly katatopistikos...

tha mporoyses na moy peis synoptika tis proupotheseis..??
dhl egw exw karta anergias edw kai 3 xronia...opote to dikaioyme
poies desmeyseis exw apo kei kai meta...??

(sygnwmh an se zalisa):yes::yes::yes:

Moss
10-04-09, 19:39
se eyxaristw moss..hsoyn poly katatopistikos...

tha mporoyses na moy peis synoptika tis proupotheseis..??
dhl egw exw karta anergias edw kai 3 xronia...opote to dikaioyme
poies desmeyseis exw apo kei kai meta...??

(sygnwmh an se zalisa):yes::yes::yes:

Η κάρτα ανεργίας δεν έχει σημασία, εδώ μιλάμε για κοινοτικά προγράμματα. Αυτά μετράνε μόνο για τα μικροποσά που δίνει ο ΟΑΕΔ.

Για το πρόγραμμα νεανικής επιχειρηματικότητας λοιπόν, αυτά που πρέπει να έχεις οπωσδήποτε είναι:

1) Ηλικία από 18 έως 40.
2) Να μην είσαι επιχειρηματίας από 1/1/2008 και μετά.
3) Να έχεις τουλάχιστον το 25% των χρημάτων που απαιτούνται.
4) Να μην εξαιρείται το είδος της επιχείρησης.

Αφού είσαι μέσα σε όλα αυτά, τα κυριότερα που πρέπει να έχεις είναι:
1) Καινοτομία
2) Αναλυτικό και σωστά δομημένο business plan μαζί με όλο το τεκμηριωτικό υλικό.
3) Εργασιακή εμπειρία ή/και σπουδές σχετικά με το αντικείμενο.
4) Βιωσιμότητα.

Οι δεσμεύσεις σου όταν με το καλό πάρεις την επιδότηση, είναι να τηρείς όλα αυτά που υποσχέθηκες ότι θα κάνεις. Η Ε.Ε. διατηρεί το δικαίωμα για μια 5ετία να σου κάνει έλεγχο χωρίς προειδοποίηση. Αν δουν ότι ξέφυγες πολύ, ή τους ξεγέλασες, μπορούν να σου ζητήσουν να τους επιστρέψεις τα χρήματα. Εννοείται βέβαια πως σε αυτό το διάστημα δεν μπορείς να πουλήσεις την επιχείρηση. Δεν ζητάνε δηλαδή κάτι παράλογο από σένα, μόνο να κάνεις αυτά που είπες ότι θα κάνεις.

Αναλυτικές πληροφορίες έχει εδώ, απ'όπου μπορείς να κατεβάσεις και τον επίσημο οδηγό του προγράμματος: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

(don't worry, δεν με ζάλισες) :)

ALXIOA
11-04-09, 08:43
Thanks again...hsoyn safestatos...

kapten7
12-04-09, 10:33
kalispera file mou na se rotiso kati uparxei epidotisi gia artopoiio i ergastirio diaforon pragmaton entos i kai ektos athinas an boreis kai xereis dieukrinise mou kai entos kai ektos athinas ti gunete se euxaristo polu file mou m=na eisai kala...

Moss
12-04-09, 15:03
kalispera file mou na se rotiso kati uparxei epidotisi gia artopoiio i ergastirio diaforon pragmaton entos i kai ektos athinas an boreis kai xereis dieukrinise mou kai entos kai ektos athinas ti gunete se euxaristo polu file mou m=na eisai kala...

Καλησπέρα.

Ναι, το αρτοποιείο μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα νεανικής επιχειρηματικότητας, (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080) όπου και αν βρίσκεσαι. Ανήκει στον τομέα της μεταποίησης και επιδοτείται με 50% μέχρι 200.000€. Αντίθετα, το "εργαστήριο διαφόρων πραγμάτων" δεν είναι σαφή και δεν μπορώ να σου απαντήσω άμα δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.

Να κάνω όμως δυο εξαιρετικής σημασίας παρατηρήσεις:

1) Αν έχεις την δυνατότητα να το κάνεις εκτός Αθηνών, να το προτιμήσεις γιατί α) παίρνεις μεγαλύτερη βαθμολογία λόγω επαρχίας, β) υπάρχουν περισσότερα κονδύλια γιατί παίρνεις και λεφτά από την περιφέρεια (ΠΕΠ), και γ) στην Αθήνα θα πέσουν όλοι με τα μούτρα και θα έχεις λιγότερες πιθανότητες να επιλεχθείς.

2) Το αρτοποιείο, αν και μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα, δεν παρουσιάζει καμία καινοτομία, πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό για την επιλογή σου. Σίγουρα θα προτιμηθούν πριν από εσένα επιχειρήσεις που έχουν καινοτομία. Θα πρέπει λοιπόν να έχεις πολύ καλές ιδέες και για το προϊόν σου αλλά και για την διαδικασία παραγωγής ώστε να θεωρηθεί καινοτομία και να πάρεις υψηλότερη βαθμολογία.

kapten7
12-04-09, 21:52
Καλησπέρα.

Ναι, το αρτοποιείο μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα νεανικής επιχειρηματικότητας, (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080) όπου και αν βρίσκεσαι. Ανήκει στον τομέα της μεταποίησης και επιδοτείται με 50% μέχρι 200.000€. Αντίθετα, το "εργαστήριο διαφόρων πραγμάτων" δεν είναι σαφή και δεν μπορώ να σου απαντήσω άμα δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.

Να κάνω όμως δυο εξαιρετικής σημασίας παρατηρήσεις:

1) Αν έχεις την δυνατότητα να το κάνεις εκτός Αθηνών, να το προτιμήσεις γιατί α) παίρνεις μεγαλύτερη βαθμολογία λόγω επαρχίας, β) υπάρχουν περισσότερα κονδύλια γιατί παίρνεις και λεφτά από την περιφέρεια (ΠΕΠ), και γ) στην Αθήνα θα πέσουν όλοι με τα μούτρα και θα έχεις λιγότερες πιθανότητες να επιλεχθείς.

2) Το αρτοποιείο, αν και μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα, δεν παρουσιάζει καμία καινοτομία, πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό για την επιλογή σου. Σίγουρα θα προτιμηθούν πριν από εσένα επιχειρήσεις που έχουν καινοτομία. Θα πρέπει λοιπόν να έχεις πολύ καλές ιδέες και για το προϊόν σου αλλά και για την διαδικασία παραγωγής ώστε να θεωρηθεί καινοτομία και να πάρεις υψηλότερη βαθμολογία.

tha ithela na se euxaristiso para polu file mou gia tin apantisi sou.gia ergastirio thelo na po paradigma na vgazei koulouria diafora p.x. voutimata kai gluka panta gia na ta ekana xondriki apo ena kontino meros stin athina epidi exo diko mou magazi kai einai krima na kathete kai pisteuo oti me sumferei.kai pali se euxaristo:smile2:

NIKOSS1234
13-04-09, 08:09
Γεια και απο εμενα και συγνωμη αν ξεφευγω λιγο απο το θεμα αλλα ηθελα να σε ρωτησω για το τεμπε με τις τραπεζες.Πηγα σημερα να καταθεσω τα χαρτια μου και μου ειπαν οτι εληξε αλλα μετα εμαθα απο αλλου οτι θα ξεκινησει και δευτερος κυκλος.Ξερεις τιποτα τετοιο και κατι να με συμβουλεψεις?

Moss
13-04-09, 18:51
Γεια και απο εμενα και συγνωμη αν ξεφευγω λιγο απο το θεμα αλλα ηθελα να σε ρωτησω για το τεμπε με τις τραπεζες.Πηγα σημερα να καταθεσω τα χαρτια μου και μου ειπαν οτι εληξε αλλα μετα εμαθα απο αλλου οτι θα ξεκινησει και δευτερος κυκλος.Ξερεις τιποτα τετοιο και κατι να με συμβουλεψεις?

Ναι φίλε μου, έχει ήδη ανακοινωθεί από τις 9 Απριλίου. Δεν ξέρω σε ποια τράπεζα πήγες, αλλά τα λαμόγια μπορεί να σε έδιωξαν επίτηδες για να τα φάνε πάλι οι δικοί τους, όπως έκαναν στον Α' κύκλο. Προτείνω να πας και να πλακώσεις στα χαστούκια τον υπάλληλο που σου το είπε.

Θα σου ανεβάσω πληροφορίες σε λίγο, για να πούμε περισσότερα και να σου δώσω μερικές συμβουλές.

EDIT: Ανέβασα πληροφορίες εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=441409

Moss
13-04-09, 19:26
tha ithela na se euxaristiso para polu file mou gia tin apantisi sou.gia ergastirio thelo na po paradigma na vgazei koulouria diafora p.x. Voutimata kai gluka panta gia na ta ekana xondriki apo ena kontino meros stin athina epidi exo diko mou magazi kai einai krima na kathete kai pisteuo oti me sumferei.kai pali se euxaristo:smile2:

Τίποτα φίλε μου. Άρχισε να το υλοποιείς γιατί η υποβολή των προτάσεων είναι 15 με 30 Ιουνίου, και είναι όποιος προλάβει.

Αν έχεις απορίες μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Moss
16-04-09, 09:17
eταιριες νεοσυστατες ενοικιασης ακινητων μπορουν να ενταθουν στο προγραμμα;
ΕΠΙΣΗς με ενδιαφερει και για ηλεκτολογους που δεν θελουν ομως να ανοιξουν μαγαζι

Καλημέρα,

1) Για μεσιτικές εταιρείες υπάρχει επιδότηση από τον ΟΑΕΔ που φτάνει μέχρι και τις 26.000€. Προϋπόθεση για να πάρεις την επιδότηση είναι να παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο της πλάκας που έχουν, νομίζω για ένα τρίμηνο.

2) Ναι, και σαν ηλεκτρολόγος μπορείς να πάρεις. Έδρα μπορείς να δηλώσεις και το σπίτι σου, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορούν να σου επιδοτήσουν τα πάντα, από όλα τα εργαλεία σου μέχρι και αυτοκίνητο επαγγελματικής χρήσης μέχρι 20.000€.

panicm
19-04-09, 12:33
γεισας !!!!!!!
καμια καλη επιχειρηματική ιδέα !!!!

BaSaNaKi
20-04-09, 11:16
Γεια σας Χριστος Ανεστη,θα ηθελα να ρωτισω κατι,εχω ανοιξει ενα μαγαζι η εναρξη μου εκδοθηκε στα μεσα του 2008 τοτε ειχα παει στον οαεδ να παρω επιδοτηση αλλα το προγραμμα που υπηρχε τοτε ηταν ηλικιας απο 22-32 ετων και εγω ειμουνα 21 και δεν μου την δωσανε,το μαγαζι το ανοιξα γιατι δεν μπορουσα να περιμενω αλλο.Τωρα υπαρχη καποιο προγραμμα που να μπορω να παρω απο την στιγμη που εχω ανοιξει ηδη το μαγαζι?Ευχαριστω παρα πολυ :)

Moss
20-04-09, 11:49
γεισας !!!!!!!
καμια καλη επιχειρηματική ιδέα !!!!

:Offtopic:

Επειδή μου το ζητάνε και άλλοι, σε λίγες μέρες θα ανεβάσω μερικές καινοτόμες ιδέες από το εξωτερικό.

Moss
20-04-09, 11:53
Γεια σας Χριστος Ανεστη,θα ηθελα να ρωτισω κατι,εχω ανοιξει ενα μαγαζι η εναρξη μου εκδοθηκε στα μεσα του 2008 τοτε ειχα παει στον οαεδ να παρω επιδοτηση αλλα το προγραμμα που υπηρχε τοτε ηταν ηλικιας απο 22-32 ετων και εγω ειμουνα 21 και δεν μου την δωσανε,το μαγαζι το ανοιξα γιατι δεν μπορουσα να περιμενω αλλο.Τωρα υπαρχη καποιο προγραμμα που να μπορω να παρω απο την στιγμη που εχω ανοιξει ηδη το μαγαζι?Ευχαριστω παρα πολυ :)

Χρόνια πολλά.

Όπως είπαμε, δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν επιδοτήσεις για ήδη υφιστάμενες επιχειρήσεις. Ενδέχεται να βγουν κάποια στιγμή, στα πλαίσια του Δ' ΚΠΣ, αλλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι επίσημο.

Μόλις βγει κάτι, θα το ποστάρω εδώ.

Για τι είδους επιχείρηση μιλάμε?

BaSaNaKi
20-04-09, 14:03
Χρόνια πολλά.

Όπως είπαμε, δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν επιδοτήσεις για ήδη υφιστάμενες επιχειρήσεις. Ενδέχεται να βγουν κάποια στιγμή, στα πλαίσια του Δ' ΚΠΣ, αλλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι επίσημο.

Μόλις βγει κάτι, θα το ποστάρω εδώ.

Για τι είδους επιχείρηση μιλάμε?

Ζαχαροπλαστειο χωρις παρασκευαστηριο!Σε ευχαριστω παρα πολυ και ελπιζω να ωγει συντομα γιατι ειναι πολυ δισκολα :smile2:

Moss
20-04-09, 21:08
Ζαχαροπλαστειο χωρις παρασκευαστηριο!Σε ευχαριστω παρα πολυ και ελπιζω να ωγει συντομα γιατι ειναι πολυ δισκολα :smile2:

Μπορείς λοιπόν να πάρεις επιδότηση (σήμερα κιόλας) για παρασκευαστήριο ζαχαροπλαστικής το οποίο θα προμηθεύει το κατάστημα που ήδη έχεις... ;)

Και μάλιστα ανήκει στον τομέα της μεταποίησης, οπότε μπορείς να φτάσεις τις 200.000 €.

Μπορείς να την πάρεις, αρκεί να βάλεις να φαίνεται το όνομα κάποιου συγγενή που δεν ασκεί από το 2008 επιχειρηματική δραστηριότητα, και να συμμετέχεις και εσύ στο εταιρικό κεφάλαιο αρχικά με 25%. :whistle:

shiva21
21-04-09, 20:17
καλησπερα φιλε μου...
βλεπω οτι εχεις απαντησει σε αρκετες ενδιαφερουσες ερωτησεις και σε συνχαιρω για την καλη δουλεια που κανεις
εγω απο την αλλη θελω να ρωτησω για επιδοτηση αλλα λιγο διαφορετικη απο της αλλες..διαβασα σε καποια εφημεριδα οτι θα δωθουνε επιδοτησεις για αλλαγη κουφωματων και παραθυρων για εξοικονομηση ενεργειας σε σπιτια που ειναι φτιαγμενα απο το 50(νομιζω)και πριν..η επιδοτηση θα ειναι γυρω στα 7000 ευρω...απλα δεν ξερω ποτε θα δοθει απο ποιον φορεα και ποτε....ευχαριστω

Moss
22-04-09, 11:50
καλησπερα φιλε μου...
βλεπω οτι εχεις απαντησει σε αρκετες ενδιαφερουσες ερωτησεις και σε συνχαιρω για την καλη δουλεια που κανεις
εγω απο την αλλη θελω να ρωτησω για επιδοτηση αλλα λιγο διαφορετικη απο της αλλες..διαβασα σε καποια εφημεριδα οτι θα δωθουνε επιδοτησεις για αλλαγη κουφωματων και παραθυρων για εξοικονομηση ενεργειας σε σπιτια που ειναι φτιαγμενα απο το 50(νομιζω)και πριν..η επιδοτηση θα ειναι γυρω στα 7000 ευρω...απλα δεν ξερω ποτε θα δοθει απο ποιον φορεα και ποτε....ευχαριστω

Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ πολύ.

Ετοιμάζεται μια σχετική επιδότηση για "ενεργειακό λίφτινγκ" για σπίτια που χτίστηκαν πριν το 80, όπου δεν ίσχυε ο κανονισμός της θερμομόνωσης. Δεν υπάρχει ακόμα επίσημη έναρξη του προγράμματος, αλλά αναμένεται.

Μόλις έχω κάτι επίσημο θα το ανεβάσω.

Προς το παρόν ανέβασα σχετικά άρθρα που αναφέρουν το πρόγραμμα αυτό εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=443264

bait38
22-04-09, 12:37
Φίλε moss για έναρξη εταιρείας με αντικείμενο την οργάνωση εκδηλώσεων
μπορώ να επωφεληθώ;Για μηχανοργάνωση γραφείων,΄προβολή,αυτοκίνητο...
η είμαι στις εξαιρέσεις;;

Moss
22-04-09, 13:06
Φίλε moss για έναρξη εταιρείας με αντικείμενο την οργάνωση εκδηλώσεων
μπορώ να επωφεληθώ;Για μηχανοργάνωση γραφείων,΄προβολή,αυτοκίνητο...
η είμαι στις εξαιρέσεις;;

Ναι φίλε μου, μπορείς να επιδοτηθείς από το πρόγραμμα "Νεανικής Επιχειρηματικότητας" (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080). Η οργάνωση εκδηλώσεων ανήκει στον τομέα παροχής υπηρεσιών και επιδοτείται για επένδυση μέχρι 100.000€.

Όλα όσα ανέφερες (μηχανοργάνωση, προβολή, αυτοκίνητο) επιδοτούνται.

Παρ'όλα αυτά, θέλει προσοχή, γιατί αφενός χρειάζεσαι καινοτομία, και αφετέρου γιατί είναι πολύ λεπτή η γραμμή που σε χωρίζει από τις εξαιρέσεις.

bait38
22-04-09, 13:53
thanks Moss.keep walking my friend!!

shiva21
22-04-09, 17:57
eyxaristo poly nasai panta kala.....

molaikos
24-04-09, 09:05
φιλε μου θα ήθελα καποιες πληροφοριες για το προγραμμα ειδικά για τις εξαιρέσεις . Δηλαδή δεν μπορείς να δημιουργήσεις πχ ταβέρνα η μεζεδοπωλείο η κάτι ανάλογο ?

Moss
24-04-09, 09:32
φιλε μου θα ήθελα καποιες πληροφοριες για το προγραμμα ειδικά για τις εξαιρέσεις . Δηλαδή δεν μπορείς να δημιουργήσεις πχ ταβέρνα η μεζεδοπωλείο η κάτι ανάλογο ?

Καλημέρα.

Όχι, δυστυχώς τα εστιατόρια εξαιρούνται από το πρόγραμμα.

Για τις εξαιρέσεις μπορείς να διαβάσεις τον επίσημο οδηγό του προγράμματος που βρίσκεται εδώ: ****

****αντικαταστάθηκε με την λίστα των επιλέξιμων επιχειρήσεων, που θα βρείτε εδώ: Επιλέξιμοι ΚΑΔ (http://www.eommex.gr/dm_documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9_%CE%9A%CE%91%CE%94_ YkYEe.xls)

molaikos
24-04-09, 10:46
Καλή σου μέρα Δημήτρη, πριν σου απαντήσω, χρειάζομαι μια διευκρίνηση: Η αίθουσα θα λειτουργεί μόνο κατά περίσταση (δηλαδή σε περίπτωση εκδήλωσης) ή το εστιατόριο π.χ. θα λειτουργεί και τις υπόλοιπες μέρες?

θα λειτουργεί και τις υπόλοιπες ημέρες

Moss
24-04-09, 11:03
θα λειτουργεί και τις υπόλοιπες ημέρες

Όπως και να έχει, σύμφωνα με την τελευταία τροποποίηση του οδηγού υποβολής, όλα τα εστιατόρια εξαιρούνται, δυστυχώς.

thomas40
24-04-09, 11:09
καλημερα δυο ερωτησεις θα ηθελα να κανω α)εχω ενα πολυ μικρο καταστημα με βιβλια δευτερο χερι εδω και εξι χρονια θα ηθελα να μαθω αν μπορω ενταχθω σε καποιο προγραμα β)το μαγαζι ειναι υπ\στημα της αδειας πλανωδιου μικροπωλητη που εχω (αυτο ισως να ειναι προβλημα για τις επιδοτησεις ) ευχαριστω πολυ

Moss
24-04-09, 11:16
καλημερα δυο ερωτησεις θα ηθελα να κανω α)εχω ενα πολυ μικρο καταστημα με βιβλια δευτερο χερι εδω και εξι χρονια θα ηθελα να μαθω αν μπορω ενταχθω σε καποιο προγραμα β)το μαγαζι ειναι υπστημα της αδειας πλανωδιου μικροπωλητη που εχω (αυτο ισως να ειναι προβλημα για τις επιδοτησεις ) ευχαριστω πολυ

Καλημέρα,

με τα προγράμματα που τρέχουν αυτή την στιγμή, δεν μπορούν να επιδοτηθούν ήδη υφιστάμενες επιχειρήσεις, δυστυχώς. Αναμένεται να βγει πρόγραμμα για ήδη υφιστάμενες, αλλά δεν ξέρουμε πότε. Μόλις έχουμε κάποια εξέλιξη, θα τα ποστάρω.

pil817
25-04-09, 19:45
φιλε ΜΟΣΣ καλησπερα

θελω να ανοιξω μια εμπορικη επιχειρηση
εδρα θα ειναι το σπιτι μου
θα δουλεψω πιο πολυ απο το internet me σελιδα και οχι μονο
εναρξη θα γινει κανονικα
βεβαια ολα αυτα στο ονομα της γυναικας μου που ειναι το 74 γεννηθεις
γιατι ηδη δουλευω και ειμαι στο ικα και μαλλον δε με παιρνει και το οριο της ηλικιας.

αν καπου διαβασα καλα,θελει καποια λεφτα στη τραπεζα ηδη?
με ενδιαφερει να παρω αμαξι βανακι
τα εξοδα τιμολογιων,φορολογικου μηχανισμου και γενικα το στησιμο

τα εξοδα κατασκευης ιστοσελιδας?

και δε ξερω τι αλλο μου διαφευγει αυτη τη στιγμη που τα γραφω....

α και το πιο σημαντικο...

τα προτιμολογια τι ειναι?
ειναι η εγγραφη προσφορα - τιμολογηση της καθε εταιρειας?
δηλαδη με απλα λογια πρεπει να εχω τα λεφτα να τα αγορασω πρωτα
ολα αυτα?

Moss
25-04-09, 22:32
φιλε ΜΟΣΣ καλησπερα

θελω να ανοιξω μια εμπορικη επιχειρηση
εδρα θα ειναι το σπιτι μου
θα δουλεψω πιο πολυ απο το internet me σελιδα και οχι μονο
εναρξη θα γινει κανονικα
βεβαια ολα αυτα στο ονομα της γυναικας μου που ειναι το 74 γεννηθεις
γιατι ηδη δουλευω και ειμαι στο ικα και μαλλον δε με παιρνει και το οριο της ηλικιας.

αν καπου διαβασα καλα,θελει καποια λεφτα στη τραπεζα ηδη?
με ενδιαφερει να παρω αμαξι βανακι
τα εξοδα τιμολογιων,φορολογικου μηχανισμου και γενικα το στησιμο

τα εξοδα κατασκευης ιστοσελιδας?

και δε ξερω τι αλλο μου διαφευγει αυτη τη στιγμη που τα γραφω....

α και το πιο σημαντικο...

τα προτιμολογια τι ειναι?
ειναι η εγγραφη προσφορα - τιμολογηση της καθε εταιρειας?
δηλαδη με απλα λογια πρεπει να εχω τα λεφτα να τα αγορασω πρωτα
ολα αυτα?

Καλησπέρα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Είσαι γεννημένος από το 70 και μετά? Γιατί αν ναι, μπορείς να μπεις και εσύ το πρόγραμμα νεανικής επιχειρηματικότητας. Ως νέοι θεωρούνται ως 40 ετών. Το ότι δουλεύεις δεν έχει σημασία, δεν χρειάζεται να είσαι άνεργος. Αυτά τα κάνουν μόνο στα μικροποσά του ΟΑΕΔ. Εδώ μιλάμε για κοινοτικά προγράμματα.

2) Το αντικείμενο της επιχείρησης είναι σημαντικό για την επιλεξιμότητά του. Έχεις δει τις εξαιρέσεις? Γιατί αν είναι εκεί, τότε δεν θα μπορείς να επιδοτηθείς. Αν θες πες μου ποιο θα είναι το αντικείμενο να σου πω (αν δεν θέλεις να φανεί στους υπόλοιπους στείλε μου PM).

3) Ναι, πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις περίπου το 25% των χρημάτων που απαιτούνται. Αυτό συνήθως γίνεται με αποδεικτικό των καταθέσεων στην τράπεζα. Μη ξεχνάς πως η επιδότηση είναι το 50%. Το υπόλοιπο είναι δικό σου. Το 30% μπορείς να τα πάρεις από δάνειο, αλλά πάλι μένει η δική σου συμμετοχή.

π.χ. Για επένδυση 100.000€, έχουμε: 50.000€ επιδότηση (50%), Δάνειο 30.000€ (30% επι του συνολικού ποσού), οπότε μένουν οι 20.000 που πρέπει να δείξεις ότι έχεις. Γίνονται τρίπλες γύρω από αυτό, αλλά άμα φτάσουμε εκεί το συζητάμε.

4) Η ιστοσελίδα θα είναι δυναμική? Θα είναι e-shop ή θα είναι απλά μια σελίδα? Έχει μεγάλη διαφορά. Αν είναι απλή σελίδα, το κόστος της δεν μπορεί να είναι πάνω από το 10% της συνολικής επένδυσης. Για να μην πολυλογώ, πες μου τι θα είναι, για να σου πω.

5) Το προτιμολόγιο για να σου το πω απλά είναι κάτι σαν την προσφορά, μόνο που δείχνει αναλυτικά τις χρεώσεις ανα είδος. Δεν είναι δεσμευτικό. Απλά λέει ότι το τάδε κάνει τόσο ανα μονάδα, το ΦΠΑ του είναι τόσο, κλπ.

ROYL
26-04-09, 02:14
καλησπερα ηθελα να ρωτησω εχω μια πιτσαρια εκτος αθηνας απο το 1996 αν υπαρχει καποια επιδοτηση για εξοπλησμο η οποιαδηποτε αλλη και αν θα μπορουσα να επιδοτηθω αν ανοιγα παραλληλα παρασκευαστηριο ευχαριστω

Moss
26-04-09, 11:10
καλησπερα ηθελα να ρωτησω εχω μια πιτσαρια εκτος αθηνας απο το 1996 αν υπαρχει καποια επιδοτηση για εξοπλησμο η οποιαδηποτε αλλη και αν θα μπορουσα να επιδοτηθω αν ανοιγα παραλληλα παρασκευαστηριο ευχαριστω

Καλημέρα,

όπως έχουμε ήδη πει, αυτή την στιγμή τουλάχιστον δεν επιδοτούνται ήδη υφιστάμενες επιχειρήσεις. Όσο για το παρασκευαστήριο, από την στιγμή που ασκείς ήδη επιχειρηματική δραστηριότητα, δεν μπορείς να επιδοτηθείς. Μπορεί να επιδοτηθεί η επιχείρηση, αλλά θα πρέπει να γίνει σε άλλο όνομα, και να συμμετέχεις εσύ μέχρι το 25%.

STELIOSATHA1
04-05-09, 17:47
καταρχήν κάνεις πολύ καλή δουλειά

Θα ήθελα να με βοηθήσεις στο παρακάτω

προκειμένου για τη κατασκευή μίας webσελίδας που θα παρέχει υπηρεσίες καταλόγου επιχειρήσεων στην ελληνική επικράτεια (τύπου χρυσός οδηγός) και θα δηλώνει έσοδα από ενδεχόμενες συνδρομές και διαφημίσεις σε χρήστες, πόσο καιοτόμο μπορεί να θεωρηθεί?...και πόσο βιώσιμο ενδεχομένως μπορεί να κριθεί δεδομένου ότι δε μπορεί να γνωρίζω αν θα πιάσει σαν ιδέα?

επίσης στο business plan που θα καταθέσω θα μπορώ να βάλω στο συνολικό προϋπολογισμό έξοδα από ενοίκιο (άσχετα αν δε πρόκειται αν επιδοτηθούν)? τι άλλα έξοδα που δεν επιδοτούνται μπορώ να προσθέσω στο συνολικό Business plan?

επιδοτούνται απότι διάβασα οι αγορές γραφείου - επίπλων εργασίας, αγορές λογισμικού. σωστά?
οι μισθωμένες τηλεφωνικές γραμμές (πχ..800-11-..) και τα έξοδα courrier θεωρούνται επιλέξιμες δαπάνες? η συνεργασία με εξωτερικούς συνεργάτες για παροχή υπηρεσίων security δικτύων?

Moss
06-05-09, 09:15
καταρχήν κάνεις πολύ καλή δουλειά

Θα ήθελα να με βοηθήσεις στο παρακάτω

προκειμένου για τη κατασκευή μίας webσελίδας που θα παρέχει υπηρεσίες καταλόγου επιχειρήσεων στην ελληνική επικράτεια (τύπου χρυσός οδηγός) και θα δηλώνει έσοδα από ενδεχόμενες συνδρομές και διαφημίσεις σε χρήστες, πόσο καιοτόμο μπορεί να θεωρηθεί?...και πόσο βιώσιμο ενδεχομένως μπορεί να κριθεί δεδομένου ότι δε μπορεί να γνωρίζω αν θα πιάσει σαν ιδέα?

επίσης στο business plan που θα καταθέσω θα μπορώ να βάλω στο συνολικό προϋπολογισμό έξοδα από ενοίκιο (άσχετα αν δε πρόκειται αν επιδοτηθούν)? τι άλλα έξοδα που δεν επιδοτούνται μπορώ να προσθέσω στο συνολικό Business plan?

επιδοτούνται απότι διάβασα οι αγορές γραφείου - επίπλων εργασίας, αγορές λογισμικού. σωστά?
οι μισθωμένες τηλεφωνικές γραμμές (πχ..800-11-..) και τα έξοδα courrier θεωρούνται επιλέξιμες δαπάνες? η συνεργασία με εξωτερικούς συνεργάτες για παροχή υπηρεσίων security δικτύων?

Καλημέρα και συγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά τρέχουν επιδοτήσεις τώρα και πήζω.

Κατ' αρχήν δεν θα πρέπει να είσαι εσύ ο ίδιος απαισιόδοξος για την επιχείρησή σου. Αν δεν νομίζεις πως θα αποδώσει και θα επιφέρει κέρδη, καλύτερα να μην το κάνεις. Το αν θα κριθεί βιώσιμη, εξαρτάται κυρίως από εσένα, γιατί θα πρέπει να επιχειρηματολογήσεις στο business plan σου το πως και γιατί θα επιφέρει κέρδη. Εκτός από αυτό, πρέπει να παρουσιάσεις οικονομικές προβλέψεις τουλάχιστον για την επόμενη τριετία, με πραγματικά νούμερα. Εσύ πρέπει λοιπόν να πείσεις τους αξιολογητές.

Όσον αφορά την καινοτομία, θα πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό από τους ανταγωνιστές σου. Να παρέχεις κάτι παραπάνω. Και μην ξεχνάς πως έχεις να αντιμετωπίσεις μεγάλους κολοσσούς σε αυτόν τον τομέα, με πρώτο και καλύτερο τον ΟΤΕ. Θα πρέπει να δείξεις ότι μπορείς να σταθείς γερά απέναντι στους ανταγωνιστές. Αυτό επίσης θα παίξει σημαντικό ρόλο στην βιωσιμότητά σου.

Στο business plan σου, σίγουρα θα πρέπει να έχεις όλα τα έξοδά σου, αλλά αυτό θα είναι για να κατευθύνει εσένα. Στο περιληπτικό που θα υποβάλλεις για την επιδότηση, απλά δεν το βάζεις γιατί δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη.

Σωστά διάβασες, επιδοτείται όλος ο εξοπλισμός που θα βάλεις.

Όσο για τις τηλεφωνικές γραμμές, μπορεί να επιδοτηθεί η εγκατάστασή τους, αλλά σε καμία περίπτωση τα λειτουργικά έξοδα, δηλαδή οι λογαριασμοί. Το ίδιο ισχύει και για τον courier. Ανήκουν στα λειτουργικά. (Αλήθεια, σε τι χρειάζεσαι τον courier?)

Τέλος, για το security του δικτύου, εννοείς ψηφιακό πιστοποιητικό (SSL)? Πάντως προτείνω να πάρεις δικό σου εξοπλισμό ασφαλείας (firewalls, servers, κλπ) γιατί επιδοτούνται και αυτά και είναι κρίμα να πληρώνεις συνδρομές σε άλλους. Μήν ξεχνάς πως έτσι κι αλλιώς πρέπει η συνολική επένδυση να είναι πάνω από 30.000€, και με χώρις αυτά δεν νομίζω να τα φτάσεις.

STELIOSATHA1
06-05-09, 14:34
Καλημέρα και συγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά τρέχουν επιδοτήσεις τώρα και πήζω.

Κατ' αρχήν δεν θα πρέπει να είσαι εσύ ο ίδιος απαισιόδοξος για την επιχείρησή σου. Αν δεν νομίζεις πως θα αποδώσει και θα επιφέρει κέρδη, καλύτερα να μην το κάνεις. Το αν θα κριθεί βιώσιμη, εξαρτάται κυρίως από εσένα, γιατί θα πρέπει να επιχειρηματολογήσεις στο business plan σου το πως και γιατί θα επιφέρει κέρδη. Εκτός από αυτό, πρέπει να παρουσιάσεις οικονομικές προβλέψεις τουλάχιστον για την επόμενη τριετία, με πραγματικά νούμερα. Εσύ πρέπει λοιπόν να πείσεις τους αξιολογητές.

Όσον αφορά την καινοτομία, θα πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό από τους ανταγωνιστές σου. Να παρέχεις κάτι παραπάνω. Και μην ξεχνάς πως έχεις να αντιμετωπίσεις μεγάλους κολοσσούς σε αυτόν τον τομέα, με πρώτο και καλύτερο τον ΟΤΕ. Θα πρέπει να δείξεις ότι μπορείς να σταθείς γερά απέναντι στους ανταγωνιστές. Αυτό επίσης θα παίξει σημαντικό ρόλο στην βιωσιμότητά σου.

Στο business plan σου, σίγουρα θα πρέπει να έχεις όλα τα έξοδά σου, αλλά αυτό θα είναι για να κατευθύνει εσένα. Στο περιληπτικό που θα υποβάλλεις για την επιδότηση, απλά δεν το βάζεις γιατί δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη.

Σωστά διάβασες, επιδοτείται όλος ο εξοπλισμός που θα βάλεις.

Όσο για τις τηλεφωνικές γραμμές, μπορεί να επιδοτηθεί η εγκατάστασή τους, αλλά σε καμία περίπτωση τα λειτουργικά έξοδα, δηλαδή οι λογαριασμοί. Το ίδιο ισχύει και για τον courier. Ανήκουν στα λειτουργικά. (Αλήθεια, σε τι χρειάζεσαι τον courier?)

Τέλος, για το security του δικτύου, εννοείς ψηφιακό πιστοποιητικό (SSL)? Πάντως προτείνω να πάρεις δικό σου εξοπλισμό ασφαλείας (firewalls, servers, κλπ) γιατί επιδοτούνται και αυτά και είναι κρίμα να πληρώνεις συνδρομές σε άλλους. Μήν ξεχνάς πως έτσι κι αλλιώς πρέπει η συνολική επένδυση να είναι πάνω από 30.000€, και με χώρις αυτά δεν νομίζω να τα φτάσεις.

καλησπέρα

όσον αφορά τον εξοπλισμό δικτύου κάνω Host σε εταιρεία οπότε δε μπλέκω με προγραμματισμό firewall, server, γρήγορη σύνδεση ή ενδεχόμενη επίθεση από hacker..αυτά τα αναλαμβάνει η εταιρεία που κάνει το Host του domain μου..και κοστίζει πολύ πιο φτηνά.
όσον αφορά στο courier σκέφτομαι μήπως κάποια στιγμή χρειαστεί γρήγορη αλληλογραφία για ενδεχόμενες αποστολές προϊόντων, συμβολαίων ή κάτι τέτοιο. μπορεί και να μη χρειαστεί, απλά κάνω το business plan αυτή τη περίοδο και σκέφτομαι πιθανά μελλοντικά έξοδα.

αυτά χονδρικά

σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
καλή συνέχεια με το πήξιμο. τα λέμε απο εδώ.

FOYFOY
08-05-09, 15:48
kalispera paidia, mipos uparxei kamia nea epidotisi gia idi yparxon estiatorio?
to estiatorio einai grammeno pano se gunaika.....

Moss
11-05-09, 13:02
kalispera paidia, mipos uparxei kamia nea epidotisi gia idi yparxon estiatorio?
To estiatorio einai grammeno pano se gunaika.....

Καλησπέρα φίλε μου,

όχι, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα σχετικό με αυτό που θέλεις (ούτε για υφιστάμενες επιχειρήσεις, ούτε για εστιατόρια).

Αναμένονται αρκετά όμως μέχρι τον Ιούνιο. Μόλις βγει κάτι θα το ανεβάσω αμέσως και θα σε ενημερώσω.

FOYFOY
11-05-09, 14:57
Καλησπέρα φίλε μου,

όχι, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα σχετικό με αυτό που θέλεις (ούτε για υφιστάμενες επιχειρήσεις, ούτε για εστιατόρια).

Αναμένονται αρκετά όμως μέχρι τον Ιούνιο. Μόλις βγει κάτι θα το ανεβάσω αμέσως και θα σε ενημερώσω.

euxaristo polu....:cap:

Giannis_23
18-05-09, 17:48
8elw kai egw me ti seira mou na 8esw mia erwtisi...an uparxei kapoia epidotisi gia anakeniseis cafe bar.euxaristw!!!

jim28
18-05-09, 19:50
Καλησπέρα, εργάζομαι ως τραπεζικός υπάλληλος και επιθυμώ να ανοίξω ενα κατάστημα ηλεκτρονικού εμπορίου χωρίς να παραιτηθώ απο την εργασία μου. Υπάρχει κάποια επιδότηση την οποία μπορώ να διεκδικήσω ή να το ξεχάσω επειδή δεν είμαι άνεργος?

Moss
19-05-09, 08:46
8elw kai egw me ti seira mou na 8esw mia erwtisi...an uparxei kapoia epidotisi gia anakeniseis cafe bar.euxaristw!!!

Καλημέρα,

δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αυτή την στιγμή για cafe-bar.

Προσωπική μου άποψη είναι πως ότι και να βγει, πολύ δύσκολα θα αφορά cafe γιατί πολύ απλά είναι κορεσμένη δραστηριότητα και δεν τους ενδιαφέρει η ανάπτυξή τους.

Αλλά... ποτέ μην λες ποτέ. Αν υπάρξει κάτι θα σε ειδοποιήσω.

Moss
19-05-09, 08:59
Καλησπέρα, εργάζομαι ως τραπεζικός υπάλληλος και επιθυμώ να ανοίξω ενα κατάστημα ηλεκτρονικού εμπορίου χωρίς να παραιτηθώ απο την εργασία μου. Υπάρχει κάποια επιδότηση την οποία μπορώ να διεκδικήσω ή να το ξεχάσω επειδή δεν είμαι άνεργος?

Καλημέρα,

ναι, μπορείς να επιδοτηθείς. Το αν είσαι άνεργος ενδιαφέρει μόνο τον ΟΑΕΔ για τα μικρά προγραμματάκια που βγάζει. Μπορεί να επιδοτηθείς από τα κοινοτικά προγράμματα.

Το πρόγραμμα που σε καλύπτει είναι εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Μπορείς να επιδοτηθείς με 50% (ανάλογα την περιοχή μέχρι και 60%) για επένδυση στο εμπόριο μέχρι 80.000€. Η υποβολή είναι από 15/6-30/6. Δεν έχεις πολύ χρόνο. Κοίταξέ το όσο γρηγορότερη γίνεται.

lordkastle
20-05-09, 14:46
υφισταμενη επιχειρηση μεταποιησης ενδιαφερεται για επεκταση της επιχειρησης και κατα βαση την κτιριακη εγκατασταση. υπαρχει κατι που να επιδοτει την αγορα του οικοπεδου και την κτιριακή εγκατάσταση; Αν ναι ποιό είναι αυτο το πρόγραμμα;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Moss
20-05-09, 15:47
υφισταμενη επιχειρηση μεταποιησης ενδιαφερεται για επεκταση της επιχειρησης και κατα βαση την κτιριακη εγκατασταση. υπαρχει κατι που να επιδοτει την αγορα του οικοπεδου και την κτιριακή εγκατάσταση; Αν ναι ποιό είναι αυτο το πρόγραμμα;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να επιδοτηθείς, και μάλιστα να επιδοτηθείς για όλες σχεδόν τις δαπάνες, αλλά όχι για την αγορά του οικοπέδου.

Μπορείς να αγοράσεις εκτός των άλλων, το κτίριο, να το διαμορφώσεις, να διαμορφώσεις και το οικόπεδο, αλλά όχι να το αγοράσεις.

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να σου δώσουν μόνο το 10% για την αγορά.

Το καταλληλότερο για σένα είναι ο Αναπτυξιακός Νόμος που τρέχει συνεχώς, και έχει πολλές μορφές ενισχύσεων.

Επίσης, θα ανακοινωθεί επίσημα και ο οδηγός του προγράμματος "Μετεγκατάσταση 2009" που είναι για την μεταφορά επιχειρήσεων μεταποίησης σε βιομηχανικές περιοχές.

Ακόμη, αν θες για νέες υποδομές βγήκαν και τα προγράμματα "Πράσινη Επιχείρηση" και "Πράσινες Υποδομές", που είναι και αυτά για υφιστάμενες επιχειρήσεις μεταποίησης.

ntinos_athens
20-05-09, 21:00
Καλησπερα ειμαι εργαζομενος με πληρη απασχοληση ειμαι γενηθης το 1968 και σκεφτομαι να ξεκινησω μια μοναδα εκτροφης σαλιγκαριων και την προωθηση τους στο εξωτερικο πες μου αν μπορω να μπω σε προγραμμα επιδοτησεις με τι ποσοστο και ειμαι ηλικιακα στο οριο. ευχαριστω πολυ

gabiro
20-05-09, 23:08
Καλησπερα φιλε Μoss
πραγματικα εισαι ο πιο ενημερωμενος απο οσους εχω γνωρισει αλλα και απο οτι καταλαβα και αντικειμενικος (ορθολογιστης).
Δεν μαρεσει να φαινομαι "κολακας" ειναι ειλικρινης τοποθετηση και σε ευχαριστω εκ τω προτερων.
Η ερωτηση μου ειναι εαν εχεις ακουσει κατι για επιδοτηση αγορας εππαγγελματικης στεγης που θα χρησιμοποιηθει ως εδρα (μεταφορα) ηδη υπαρχουσας επιχειρησης "Γραφειο γενικου τουρισμου".
Καποιοι "καλοπληφορημενοι" ισχυριζονται για 60 % επιδοτηση απο ΕΣΠΑ και αναρωτιεμαι εαν ζουμε στην Ελλαδα η σε καμια Σουηδια .
Εαν εχεις κατι υπ'οψιν σου σε παρακαλω γραψε μου.
Ακομα κατι ακομα εαν μπορω να χρησιμοποιησω καποια επιδοτηση (σχετικα μη χρονοβορα) ωστε να κανω την αγορα μην χασω το ακινητο διοτι οι τραπεζουλες αρχισαν τα μα και τα μου τελευταια με τα δανεια ασε που για μαγαζι ζηταν κατι 5.5 % μην πω πιο πολυ στο τελος
Ευχαριστω θερμα και συγγνωμη για τηνν ποσταρα !!!

smiltos
21-05-09, 06:26
Καλημέρα είμαι τοπογράφος - ελεύθερος επαγγελματίας (δεν είμαι νέος μηχανικός , είμαι 45 χρονών και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας περίπου 18 χρόνια) υπάρχει κάποιο πρόγραμμα και που μπορώ να το βρω που να μου επιδοτεί την αγορά τοπογραφικού οργάνου? Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για επιδότηση ηλεκτρονικού υπολογιστή και προγραμμάτων? Τονίζω ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας εργάζομαι μόνος και δεν απασχολώ κανένα εργαζόμενο (γιατί κατά καιρούς έχουν βγει προγράμματα που επιδοτούν όσους όμως απασχολούν προσωπικό πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωσή μου)

Moss
21-05-09, 08:39
Καλησπερα ειμαι εργαζομενος με πληρη απασχοληση ειμαι γενηθης το 1968 και σκεφτομαι να ξεκινησω μια μοναδα εκτροφης σαλιγκαριων και την προωθηση τους στο εξωτερικο πες μου αν μπορω να μπω σε προγραμμα επιδοτησεις με τι ποσοστο και ειμαι ηλικιακα στο οριο. ευχαριστω πολυ

Καλημέρα.

Ναι, σίγουρα μπορείς να επιδοτηθείς. Η ηλικία σου δεν αποτελεί πρόβλημα.

Μπορείς να υποβάλεις πρόταση στον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004.

Η σχετική απόφαση του υπουργείου που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1286/τεύχος Β'/25/7/2007, στην υποπερίπτωση 2.1.3.2, παράγραφο Ι, αναφέρει ξεκάθαρα "Μονάδες εκτροφής σαλιγκαριών".

Όσο για το ποσοστό, αυτό είναι ανάλογα την περιοχή.

Πέρα από αυτό, σημείωσε και τα εξής:

Αυτό που σε ενδιαφέρει εντάσσεται στην Δ΄ Προγραμματική Περίοδο του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2007 -2013 "Αλέξανδρος Μπαλτατζής". http://www.leader-plus.gr/default.htm

Συγκεκριμένα, στην σελίδα 219, παράγραφος 4, αναφέρει " Άλλα ζώα: Ίδρυση, εκσυγχρονισμός – επέκταση – μετεγκατάσταση μονάδων μεταποίησης σαλιγκαριών"

Αυτό σημαίνει ότι έχει προβλεφθεί η επιδότησή για αυτή την δραστηριότητα. Μπορείς να κατεβάσεις όλο το πρόγραμμα από εδώ: http://www.leader-plus.gr/documents/PAA_2007_2013.zip

Για το Leader +, το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν μπορείς να επιδοτηθείς στην περιοχή που βρίσκεσαι. Και αυτό γιατί έχουν μοιραστεί οι αρμοδιότητες στην κάθε περιφέρεια(ΠΕΠ), και θα πρέπει να δεις αν "τρέχει" στην δική σου. Μπορείς να δεις χάρτη εδώ: http://www.leader-plus.gr/map_hellas.htm

Επίσης, τα ενεργά πανελλήνια σχετικά προγράμματα είναι αυτά ΕΔΩ. (http://www.info3kps.gr/search.asp?tab=5&categoryid=&dikeouhosid=&sectorid=&recent=1&active=0&expire=0&wait=0&keywords=&keywordsGiven=&datestart=&dateend=&placeID=99&pet=0&subCategID=-1&searchplace=%27%CF%EB%E7+%E7+%C5%EB%EB%DC%E4%E1&categoryid0=&categoryid1=&maincategoryid=&othercategoryid=&PageNo=&Tens=&exactKeyword=&BelongsToComplete=0&BelongsToCompleteID=0&descr=%27%CF%EB%E7+%E7+%C5%EB%EB%DC%E4%E1&subtypeID=95&SectorsDropDown=0&pet5=&orderby=)

Αν όλα αυτά σου φαίνονται κινέζικα (με το δίκιο σου), ρώτα ότι άλλο θες.

Moss
21-05-09, 08:55
Καλησπερα φιλε Μoss
πραγματικα εισαι ο πιο ενημερωμενος απο οσους εχω γνωρισει αλλα και απο οτι καταλαβα και αντικειμενικος (ορθολογιστης).
Δεν μαρεσει να φαινομαι "κολακας" ειναι ειλικρινης τοποθετηση και σε ευχαριστω εκ τω προτερων.
Η ερωτηση μου ειναι εαν εχεις ακουσει κατι για επιδοτηση αγορας εππαγγελματικης στεγης που θα χρησιμοποιηθει ως εδρα (μεταφορα) ηδη υπαρχουσας επιχειρησης "Γραφειο γενικου τουρισμου".
Καποιοι "καλοπληφορημενοι" ισχυριζονται για 60 % επιδοτηση απο ΕΣΠΑ και αναρωτιεμαι εαν ζουμε στην Ελλαδα η σε καμια Σουηδια .
Εαν εχεις κατι υπ'οψιν σου σε παρακαλω γραψε μου.
Ακομα κατι ακομα εαν μπορω να χρησιμοποιησω καποια επιδοτηση (σχετικα μη χρονοβορα) ωστε να κανω την αγορα μην χασω το ακινητο διοτι οι τραπεζουλες αρχισαν τα μα και τα μου τελευταια με τα δανεια ασε που για μαγαζι ζηταν κατι 5.5 % μην πω πιο πολυ στο τελος
Ευχαριστω θερμα και συγγνωμη για τηνν ποσταρα !!!

Καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Το πρόγραμμα που σου είπαν είναι το "Μετεγκατάσταση 2009", το οποίο αφορά μεταφορά έδρας επιχειρήσεων του τομέα της μεταποίησης σε βιομηχανικές περιοχές. Δεν έχει καμία σχέση με γραφεία τουρισμού.

Χθες ανακοίνωσε ο υπουργός οικονομίας 3 νέα προγράμματα, ένα εκ των οποίων είναι για επιδότηση υφιστάμενων επιχειρήσεων. Βέβαια, είναι καθαρά για λόγους εντυπώσεων εν όψει εκλογών (όπως το είχα προβλέψει σε προηγούμενα πόστ) καθώς δεν έχει εκδοθεί ακόμα ο οδηγός του προγράμματος. Το δελτίο τύπου λέει πως θα δοθεί την Δευτέρα 25/5.

Στο πρόγραμμα (σύμφωνα πάντα με τα λόγια του υπουργού) εντάσσονται και οι επιχειρήσεις στον τομέα του τουρισμού. Δεν υπάρχει καμία αναφορά όμως για αγορά κτιρίου, οπότε ότι και να σου πω αυτή την στιγμή θα είναι υποθέσεις και δεν το κάνω. Υπομονή μέχρι την Δευτέρα και θα σου πω.

Όσο για το 60%, δίνεται μόνο σε περιπτώσεις που αφορά πυρόπληκτη περιοχή ή νησί κάτω των 5000 κατοίκων. Όλα τα προγράμματα μέχρι τώρα ακολουθούν αυτή την φόρμουλα.

Και πάλι, κάνουμε υπομονή μέχρι την Δευτέρα όπου θα γίνει η προδημοσίευση του προγράμματος, για να μην λέμε αερολογίες.

Moss
21-05-09, 09:02
Καλημέρα είμαι τοπογράφος - ελεύθερος επαγγελματίας (δεν είμαι νέος μηχανικός , είμαι 45 χρονών και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας περίπου 18 χρόνια) υπάρχει κάποιο πρόγραμμα και που μπορώ να το βρω που να μου επιδοτεί την αγορά τοπογραφικού οργάνου? Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για επιδότηση ηλεκτρονικού υπολογιστή και προγραμμάτων? Τονίζω ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας εργάζομαι μόνος και δεν απασχολώ κανένα εργαζόμενο (γιατί κατά καιρούς έχουν βγει προγράμματα που επιδοτούν όσους όμως απασχολούν προσωπικό πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωσή μου)

Καλημέρα.

Όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ, χθες ο υπουργός βγήκε και ανακοίνωσε 3 νέα προγράμματα. Ένα από αυτά είναι και η ενίσχυση των ελεύθερων επαγγελματιών. Σύμφωνα με τις δηλώσεις του, σαν ελεύθερος επαγγελματίας που είσαι θα μπορείς να επιδοτηθείς για όλα όσα ρωτάς.

Αλλά, όπως είπα, η προδημοσίευση θα βγει την αυτή την Δευτέρα 25/5, όπου θα ξεκαθαρίζονται όλοι οι όροι και οι επιλέξιμες δαπάνες.

Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα το ποστάρω στο forum, και μετά θα μπορούμε να τα πούμε πιο αναλυτικά αλλά και σίγουρα.

ntinos_athens
21-05-09, 12:54
φιλε moss εισαι πρωτος ισως χρειαστει να εχουμε εκτενεστερη επικοινωνια για πληροφοριες ευχαριστω να εισαι καλα

xkostasx
21-05-09, 14:10
Kalispera, 8elw na retisw kai egw kati me thn seira mou. Eimai 29 etwn katikos Amerikis ta teleutaia 10 xronia kai skeftomai na dimiourgiso mia mikri 3enodoxiaki monada se ena xwrio me ypsometro ano 650m. Episeis 8a einai LEED certified me polla anakiklosima ulika kai 8a parexw geothermiki kai iliaki energeia. To kostos pisteuo na einai gurw sta 300.000 euro. Ti programata uparxoun? Euxaristo

Moss
21-05-09, 14:40
φιλε moss εισαι πρωτος ισως χρειαστει να εχουμε εκτενεστερη επικοινωνια για πληροφοριες ευχαριστω να εισαι καλα

Τίποτα φίλε μου. Ότι χρειαστείς μην διστάσεις.

Moss
21-05-09, 14:50
kalispera, 8elw na retisw kai egw kati me thn seira mou. Eimai 29 etwn katikos amerikis ta teleutaia 10 xronia kai skeftomai na dimiourgiso mia mikri 3enodoxiaki monada se ena xwrio me ypsometro ano 650m. Episeis 8a einai leed certified me polla anakiklosima ulika kai 8a parexw geothermiki kai iliaki energeia. To kostos pisteuo na einai gurw sta 300.000 euro. Ti programata uparxoun? Euxaristo

Καλησπέρα,

ναι, μπορείς να επιδοτηθείς. Για τα μεγέθη που θέλεις είναι ο Αναπτυξιακός Νόμος 3299/2004. Περιλαμβάνει όλα αυτά που θέλεις.

Το ποσοστό της επιδότησης ποικίλλει ανάλογα με την περιοχή. Η Ελλάδα είναι χωρισμένη σε περιφέρειες που παίρνουν διαφορετικά ποσοστά.

Οι όροι και προϋποθέσεις αλλάζουν και αυτές ανά περιοχή. π.χ. σε κάποιες περιοχές μπορείς να κάνεις μόνο 4 αστέρων και πάνω, κλπ. Πάει ανάλογα με τον κορεσμό της κάθε περιοχής.

Αν θες, πες μου σε ποια περιοχή θέλεις να το κάνεις, για να σου πω το ποσοστό και τις προϋποθέσεις.

Όλος ο νόμος μαζί με ενσωματωμένες όλες τις τελευταίες τροποποιήσεις του είναι εδώ: http://www.ependyseis.gr/SUB/nomos3299/files/kodikop.pdf

xkostasx
21-05-09, 15:09
euxaristo, einai sto nomo Aitoloakarnanias, oreini Naupaktia dhmo Pulinhs. Pou ta gnwrizeis ola auta bre file? Tetoious upallilous xreiazete to Ellhniko Dhmosio. Xilia euxaristo.

Moss
21-05-09, 15:37
euxaristo, einai sto nomo Aitoloakarnanias, oreini Naupaktia dhmo Pulinhs. Pou ta gnwrizeis ola auta bre file? Tetoious upallilous xreiazete to Ellhniko Dhmosio. Xilia euxaristo.

:laugh::laugh::laugh:

Άμα περιμένεις από το δημόσιο... κάηκες! Οι ίδιοι που τα υπογράφουν αυτά δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Δεν φαντάζεσαι τι τραβάω καθημερινά μαζί τους...

Ανήκεις λοιπόν στην περιοχή Γ'. Μπορείς να επιδοτηθείς με 55% για ανέγερση, ίδρυση και λειτουργία ξενοδοχείου από 3* και πάνω, με όριο τα 10.000.000€. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να φτάσεις και τα 60%, π.χ. Αν το κτίριο ήδη υπάρχει και είναι παραδοσιακό, αν θα στραφείς σε ειδικές μορφές τουρισμού, κλπ.

Ρίξε μα ματιά στον νόμο που σου έδωσα πριν, στην σελίδα 7, παράγραφος γ. Παίρνεις αθροιστικά 35-40% λόγω περιοχής και άλλα 20% επειδή θα είναι μικρή επιχείρηση (μέχρι 10.000.000€) - δες την σελ. 19.

xkostasx
21-05-09, 15:55
Moss xilia euxaristo. Ama pote skeftese gia kamia bolta sto "Amerika" perna kai apo to Detroit na se filo3enisoume.

dentisteo
21-05-09, 17:57
καλησπερα και παλι,χαιρομαι που εισαι πιο ενημερωμενος κι απο αυτους που τα βγαζουνε τα προγραμματα και χαιρομαι επισης που επιτελους διαβαζω πως θα επιδοτηθουνε και ελευθεροι επαγγελματιες που ηδη εργαζονται..θα περιμενω εναγωνιως τα νεα της δευτερας...

να ρωτησω και κατι ακομη,η μητερα μου ειναι ιδιοκτητρια υπεραστικου λεωφορειου και θελει να προβει στην αντικατασταση του-αμαξωματος-,το κοστος του οποιου ειναι κοντα στα 250 χιλιαρικα,γνωριζεις αν υπαρχει καποια επιδοτηση για κατι τετοιο;;

gabiro
21-05-09, 21:27
Καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Το πρόγραμμα που σου είπαν είναι το "Μετεγκατάσταση 2009", το οποίο αφορά μεταφορά έδρας επιχειρήσεων του τομέα της μεταποίησης σε βιομηχανικές περιοχές. Δεν έχει καμία σχέση με γραφεία τουρισμού.

Χθες ανακοίνωσε ο υπουργός οικονομίας 3 νέα προγράμματα, ένα εκ των οποίων είναι για επιδότηση υφιστάμενων επιχειρήσεων. Βέβαια, είναι καθαρά για λόγους εντυπώσεων εν όψει εκλογών (όπως το είχα προβλέψει σε προηγούμενα πόστ) καθώς δεν έχει εκδοθεί ακόμα ο οδηγός του προγράμματος. Το δελτίο τύπου λέει πως θα δοθεί την Δευτέρα 25/5.

Στο πρόγραμμα (σύμφωνα πάντα με τα λόγια του υπουργού) εντάσσονται και οι επιχειρήσεις στον τομέα του τουρισμού. Δεν υπάρχει καμία αναφορά όμως για αγορά κτιρίου, οπότε ότι και να σου πω αυτή την στιγμή θα είναι υποθέσεις και δεν το κάνω. Υπομονή μέχρι την Δευτέρα και θα σου πω.

Όσο για το 60%, δίνεται μόνο σε περιπτώσεις που αφορά πυρόπληκτη περιοχή ή νησί κάτω των 5000 κατοίκων. Όλα τα προγράμματα μέχρι τώρα ακολουθούν αυτή την φόρμουλα.

Και πάλι, κάνουμε υπομονή μέχρι την Δευτέρα όπου θα γίνει η προδημοσίευση του προγράμματος, για να μην λέμε αερολογίες.

Σε ευχαριστω θερμα
οπως παντα ακριβης και ενημερωμενος.Πολυ σωστα τα λες ας κανουμε υπομονη μεχρι τη Δευτερα και βλεπουμε μηπως

theofilos#
21-05-09, 23:31
iparxei epidotisi enoikiou?

Moss
22-05-09, 08:19
Moss xilia euxaristo. Ama pote skeftese gia kamia bolta sto "Amerika" perna kai apo to Detroit na se filo3enisoume.

Τίποτα φίλε μου, να'σαι καλά.

Να σου πω την αλήθεια, προτιμώ να να έρθω να σε επισκεφτώ όταν με το καλό φτιάξεις το ξενοδοχείο στην ορεινή Ναυπακτία που είναι πανέμορφη, να κάνουμε και καν'α rafting στον Εύηνο ή trekking στο φαράγγι του Σκά να το ευχαριστηθούμε! Φτάνει το Αμέρικα... :)

Moss
22-05-09, 09:09
καλησπερα και παλι,χαιρομαι που εισαι πιο ενημερωμενος κι απο αυτους που τα βγαζουνε τα προγραμματα και χαιρομαι επισης που επιτελους διαβαζω πως θα επιδοτηθουνε και ελευθεροι επαγγελματιες που ηδη εργαζονται..θα περιμενω εναγωνιως τα νεα της δευτερας...

να ρωτησω και κατι ακομη,η μητερα μου ειναι ιδιοκτητρια υπεραστικου λεωφορειου και θελει να προβει στην αντικατασταση του-αμαξωματος-,το κοστος του οποιου ειναι κοντα στα 250 χιλιαρικα,γνωριζεις αν υπαρχει καποια επιδοτηση για κατι τετοιο;;

Καλημέρα γιατρέ!

Δυστυχώς και σε αυτό για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να περιμένουμε την Δευτέρα, για να δούμε τι προβλέπει για τον τομέα των μεταφορών.

Χρειάζομαι και μια διευκρίνηση: Ανήκει στο ΚΤΕΛ ή μήπως είναι ανεξάρτητη που μισθώνεται π.χ. από τουριστικούς φορείς?

Ξέρω πως υπήρχε επιδότηση για αντικατάσταση παλιού με νέου λεωφορείου μέχρι 35% από το υπουργείο Μεταφορών, και μάλιστα στις αρχές Ιανουαρίου ζητήθηκε η παράταση από την Ομοσπονδία των ιδιοκτητών λεωφορείων, αλλά δεν έχουμε κάτι νεότερο. Ο κατάλληλος για να την ενημερώσει είναι η ίδια η διοίκηση του ΚΤΕΛ, η ο πρόεδρος της ομοσπονδίας τους (αν δεν κάνω λάθος λέγεται Φάτσης, Φάτσιος ή κάτι τέτοιο).

Και πάλι, αναμονή μέχρι την Δευτέρα να δούμε αν θα αναφέρει τίποτα σχετικό.

Moss
22-05-09, 09:26
iparxei epidotisi enoikiou?

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Για επιχειρηματική στέγη ή κατοικία?

α) Για κατοικία, υπεύθυνος φορέας είναι ο ΟΕΚ (Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας). Του 2008 τελείωσε τον Δεκέμβρη. Συνήθως αυτό ανοίγει από τον Ιούλιο μέχρι τον Δεκέμβριο κάθε έτους. Λογικά έτσι θα γίνει και φέτος.

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://www.oek.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=416&Itemid=100

Μπορείς να κατεβάσεις τον οδηγό του προγράμματος από εδώ: http://www.oek.gr/dmdocuments/16selidoXwrisXairetism.pdf

β) Αν ενδιαφέρεσαι για ενοίκιο επαγγελματικής στέγης, ανήκει στα λειτουργικά έξοδα και δεν επιδοτείται, τουλάχιστον από τα προγράμματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή. Μπορεί και να βγει κάτι (εν όψει εκλογών όλα να τα περιμένεις), αλλά το βλέπω αρκετά δύσκολο έως απίθανο.

dentisteo
22-05-09, 09:31
σε ΚΤΕΛ ανηκει...υπηρχε 35-40% νομιζω,αλλα εξαντληθηκε και πολυς κοσμος αλλαζει πλεον,εναντι με εγγυητικες σε τραπεζες-δε το συνιστω γιατι ειναι πολυ επικινδυνο-...και επειδη υπαρχει ενα ραδιο αρβυλα πανω σε αυτον τον τομεα,δε μπορεις να βασιστεις σε συναδελφους και συνδικαλιστες...αντε να δουμε αν θα ειπωθει κατι τη δευτερα...

με το ενεργειακο λιφτινγκ δεν υπηρξε καμια εξελιξη ετσι;;

Moss
22-05-09, 09:34
Ερώτηση!
Εκανα εναρξη στις 20/02/2008 (Εμπορια Η/Υ Παροχης υπηρεσιών Δυαδικτίου και Καφετερια)Ειναι 2 οροφοι με κεντρικη εισοδο.
Υπάρχει πιθανότητα να μπώ σε καποιο πρόγραμμα?

Καλημέρα,

οι πληροφορίες που έχουμε αυτή την στιγμή λένε πως για να επιδοτηθεί η επιχείρηση πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 ετών.

Όλα όμως αυτή την στιγμή είναι ρευστά. Θα ξεκαθαριστεί την Δευτέρα όταν γίνει η πρώτη προδημοσίευση του προγράμματος.

Moss
22-05-09, 09:44
σε ΚΤΕΛ ανηκει...υπηρχε 35-40% νομιζω,αλλα εξαντληθηκε και πολυς κοσμος αλλαζει πλεον,εναντι με εγγυητικες σε τραπεζες-δε το συνιστω γιατι ειναι πολυ επικινδυνο-...και επειδη υπαρχει ενα ραδιο αρβυλα πανω σε αυτον τον τομεα,δε μπορεις να βασιστεις σε συναδελφους και συνδικαλιστες...αντε να δουμε αν θα ειπωθει κατι τη δευτερα...

με το ενεργειακο λιφτινγκ δεν υπηρξε καμια εξελιξη ετσι;;

Σίγουρα πολλοί λένε ότι τους συμφέρει, και ειδικά τώρα. Υπάρχουν απ'ότι ξέρω και κάποια προνομιακά δάνεια γι'αυτόν τον σκοπό (Alpha Bank νομίζω), αλλά όπως και να έχει θα τα πληρώσει όλα από την τσέπη της. Άσε να δούμε τι θα λέει ο οδηγός για τις μεταφορές.

Όσο για το ενεργειακό λίφτινγκ, προς το παρόν υπάρχει μόνο για τα δημόσια κτίρια. Για ιδιώτες ακόμα αναμένεται. Μαζί με αυτό θα προωθήσουν και τα φωτοβολταϊκά για κατοικίες.

Από την ερχόμενη εβδομάδα προβλέπεται καταιγισμός ανακοινώσεων (για να διασκεδάζουν τις εντυπώσεις). Περιμένουμε και εμείς σαν... Πηνελόπες.

dentisteo
22-05-09, 10:02
αν ειναι να παρεις δανειο 250 χιλιαδων ευρω απο την τραπεζα,εστω και σε εικοσι χρονια εξοφληση,θες δοση κοντα στα 1400 ευρα τον μηνα και αλλα τοσα ο μισθος του οδηγου,βαλε και ΤΕΒΕ κτλ κτλ...κοινως θα χεις το λεωφορειο για να τρωνε αλλοι...ειδικα σε αυτον τον τομεα μια επιδοτηση ειναι ακρως απαραιτητη...να μη ξεχναει και το κρατος ποσα ζεστα μετρητα βγαζει απο τα ΚΤΕΛ...που ειναι Ιδιωτικη επιχειρηση και οχι κρατικη οπως ο ΟΣΕ που μας βαζει μεσα περα για περα καθε μερα...αλλα αυτο ειναι αλλο αντικειμενο,απλα το αναφερω για γενικη πληροφορηση...

Moss
22-05-09, 10:17
αν ειναι να παρεις δανειο 250 χιλιαδων ευρω απο την τραπεζα,εστω και σε εικοσι χρονια εξοφληση,θες δοση κοντα στα 1400 ευρα τον μηνα και αλλα τοσα ο μισθος του οδηγου,βαλε και ΤΕΒΕ κτλ κτλ...κοινως θα χεις το λεωφορειο για να τρωνε αλλοι...ειδικα σε αυτον τον τομεα μια επιδοτηση ειναι ακρως απαραιτητη...να μη ξεχναει και το κρατος ποσα ζεστα μετρητα βγαζει απο τα ΚΤΕΛ...που ειναι Ιδιωτικη επιχειρηση και οχι κρατικη οπως ο ΟΣΕ που μας βαζει μεσα περα για περα καθε μερα...αλλα αυτο ειναι αλλο αντικειμενο,απλα το αναφερω για γενικη πληροφορηση...

Έχεις απόλυτο δίκιο. Προσωπικά είμαι φανατικά κατά των δανείων οποιασδήποτε μορφής, αν και δυστυχώς αποτελούν τα θεμέλια όλου του οικονομικού μας συστήματος.

xkostasx
22-05-09, 13:47
Τίποτα φίλε μου, να'σαι καλά.

Να σου πω την αλήθεια, προτιμώ να να έρθω να σε επισκεφτώ όταν με το καλό φτιάξεις το ξενοδοχείο στην ορεινή Ναυπακτία που είναι πανέμορφη, να κάνουμε και καν'α rafting στον Εύηνο ή trekking στο φαράγγι του Σκά να το ευχαριστηθούμε! Φτάνει το Αμέρικα... :)

Bebaios.
Mias kai se brika na se rwthsw kai gia tous goneis mou. 8eloun na anoiksoun kainourgia epixeirisei (anthopolio) ti epidothsh mporoun na paroun? Mporoun na baloun to magazi sto onoma mou kai na paroun kati tis parapano?
Euxaristo.

Moss
22-05-09, 14:13
Bebaios.
Mias kai se brika na se rwthsw kai gia tous goneis mou. 8eloun na anoiksoun kainourgia epixeirisei (anthopolio) ti epidothsh mporoun na paroun? Mporoun na baloun to magazi sto onoma mou kai na paroun kati tis parapano?
Euxaristo.

Αν η μητέρα σου έχει γεννηθεί από το 1954 και μετά, μπορεί να υποβάλει η ίδια στο πρόγραμμα "Γυναικείας Επιχειρηματικότητας" μέχρι τις 30/6/2009. Επιδοτείται το 50%.

Έχω ανεβάσει τα πάντα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Αν και είναι επιλέξιμη δραστηριότητα το ανθοπωλείο, από μόνο του δεν παρουσιάζει κάποια καινοτομία. Θα πρέπει να σκεφθείτε αρκετές καλές ιδέες ώστε να είναι το business plan σας ανταγωνιστικό σε σχέση με τα υπόλοιπα, γιατί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (και από δω και πέρα σε όλα) η μεγαλύτερη βαρύτητα δίνεται στην καινοτομία. Αν δεν έχεις κάποια καινοτομία, δεν έχεις πολλές ελπίδες.

theofilos#
22-05-09, 19:13
Se euxaristo file mou

smiltos
23-05-09, 09:46
Καλημέρα.

Όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ, χθες ο υπουργός βγήκε και ανακοίνωσε 3 νέα προγράμματα. Ένα από αυτά είναι και η ενίσχυση των ελεύθερων επαγγελματιών. Σύμφωνα με τις δηλώσεις του, σαν ελεύθερος επαγγελματίας που είσαι θα μπορείς να επιδοτηθείς για όλα όσα ρωτάς.

Αλλά, όπως είπα, η προδημοσίευση θα βγει την αυτή την Δευτέρα 25/5, όπου θα ξεκαθαρίζονται όλοι οι όροι και οι επιλέξιμες δαπάνες.

Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα το ποστάρω στο forum, και μετά θα μπορούμε να τα πούμε πιο αναλυτικά αλλά και σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ θα περιμένω νεώτερα.

GEKIL888
25-05-09, 21:53
φιλε μου θα μπορουσε να ληφθει υποψιν του προγραμματος η παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας?φωτοβολταικο παρκο δηλαδη?επισης θα μπορουσες να μου συστησεις καποιο ατομα που να κατεχει απο την συνταξη του φακελου?ειμαι απο πατρα και δεν ξερω εδω που να ανατρεξω.
ευχαριστω εκ των προταιρων

xkostasx
26-05-09, 15:02
Αν η μητέρα σου έχει γεννηθεί από το 1954 και μετά, μπορεί να υποβάλει η ίδια στο πρόγραμμα "Γυναικείας Επιχειρηματικότητας" μέχρι τις 30/6/2009. Επιδοτείται το 50%.

Έχω ανεβάσει τα πάντα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Αν και είναι επιλέξιμη δραστηριότητα το ανθοπωλείο, από μόνο του δεν παρουσιάζει κάποια καινοτομία. Θα πρέπει να σκεφθείτε αρκετές καλές ιδέες ώστε να είναι το business plan σας ανταγωνιστικό σε σχέση με τα υπόλοιπα, γιατί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (και από δω και πέρα σε όλα) η μεγαλύτερη βαρύτητα δίνεται στην καινοτομία. Αν δεν έχεις κάποια καινοτομία, δεν έχεις πολλές ελπίδες.

Kalhmera file Moss,
H mhtera mou exeii genni8ei to 1952. Oi goneis mou exoun ena prototupo bussines plan, den uparxei kamia allh epidotish pou mporoun na paroun?
Euxaristo

Moss
27-05-09, 13:28
φιλε μου θα μπορουσε να ληφθει υποψιν του προγραμματος η παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας?φωτοβολταικο παρκο δηλαδη?επισης θα μπορουσες να μου συστησεις καποιο ατομα που να κατεχει απο την συνταξη του φακελου?ειμαι απο πατρα και δεν ξερω εδω που να ανατρεξω.
ευχαριστω εκ των προταιρων

Καλησπέρα.

Για φωτοβολταϊκό πάρκο, μπορείς να ενταχθείς στον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004, με μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ τα 2MW. Συγκεκριμένα, αναφέρεται στο άρθρο 3, παράγραφος β, υποπερίπτωση vi.

Αυτό όμως είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί. Το σημαντικότερο είναι να καταφέρεις να πάρεις την άδεια από την ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας). Και προς το παρόν, για να το πω λαϊκά, τα 'χουν κάνει μπ**ρδέλο...

Εκτός αυτού, δεν είναι όλα τόσο ρόδινα όσο φαντάζεσαι. Πολλοί που έκαναν την ίδια επένδυση τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν, γιατί βιάστηκαν και δεν διάβασαν τα μικρά γραμματάκια στο συμβόλαιο πριν το υπογράψουν.

Προτείνω, αν θες, να το συζητήσουμε καλύτερα ώστε να έχεις μια πλήρη ιδέα του τι πας να κάνεις.

Moss
27-05-09, 13:36
kalhmera file moss,
h mhtera mou exeii genni8ei to 1952. Oi goneis mou exoun ena prototupo bussines plan, den uparxei kamia allh epidotish pou mporoun na paroun?
Euxaristo

Γεια και πάλι.

Για νέο ανθοπωλείο αυτή την στιγμή δυστυχώς δεν την καλύπτει κάτι άλλο. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δημιουργήσει την επιχείρηση στο όνομα κάποιου άλλου (συγγενή, φίλου, κλπ), και να συμμετέχει στο εταιρικό κεφάλαιο μέχρι το 25%, για το λιγότερο 3 χρόνια και μετά να την εξαγοράσει ολόκληρη.

Moss
27-05-09, 15:31

Καλησπέρα και πάλι,

δεν ξέρω αν το είδες, αλλά το πρόγραμμα που προδημοσιεύτηκε την Δευτέρα περιλαμβάνει τις χερσαίες μεταφορές, οπότε η μητέρα σου είναι επιλέξιμη.

Είναι εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=450636

Moss
02-06-09, 12:55
ΕΝΤΑΣΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ (ΦΕΚ 40/4-3-2009) Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΙΑς ΕΦΟΔΙΑΣΤΙΚΉς ΑΛΥΣΊΔΑς ΦΑΡΜΑΚΩΝ (ΦΑΡΜΑΚΑΠΟΘΗΚΗ)

Ναι, σύμφωνα με το άρθρο 3 του νόμου, περίπτωση (δ), υποπερίπτωση iii, εντάσσονται τα "Επενδυτικά σχέδια για την παροχή υπηρεσιών εφοδιαστικής αλυσίδας".

Η πρότασή σου θα πρέπει να έχει ελάχιστο προϋπολογισμό τις 700.000€, και το ύψος της επιδότησης καθορίζεται από την περιοχή της επένδυσης.

Μπορείς να κατεβάσεις από εδώ τις 3 τελευταίες τροποποιήσεις που αφορούν τις εφοδιάστηκες αλυσίδες και βρίσκονται σε ισχύ μέχρι αυτή την στιγμή:

Υπηρεσίες εφοδιαστικής αλυσίδας: File1 (http://www.ependyseis.gr/sub/nomos3299/files/219-logistics.pdf) (110kb)
1η τροποποίηση απόφασης εφοδιαστικής αλυσίδας: File2 (http://www.ependyseis.gr/sub/nomos3299/files/227-logtropop.pdf) (185kb)
2η τροποποίηση απόφασης εφοδιαστικής αλυσίδας: File3 (http://www.ependyseis.gr/sub/nomos3299/files/228-logtropop2.pdf) (170kb)

trelospektis
10-06-09, 12:23
Kalispera eimai 26 etwn kai eimai asfalistis kai exw enarksi stin eforia apo 22/10/2007. Exw psaksi gia epidotisis tou espa gia tis mikres kai polu mikres epixirisis wste na mporw na parw mia epidotisi gia na anixto ligo dioti oi kairoi enai diskoli kai distixws den mou periseuoun. Exw parei daneio edw kai 1 xrono peripou kai exw ftiaksei (oso mporw ) to diko mu grafeio. Tha ithela na rwtisw an me pianei to programma kai an nai pou prepei na kanw tin upovoli tis aitisis kai an oxi an uparxei kati allo pou na mporw na voithithw.

Euxarsitw polu
an ginte se pm to minima

Moss
11-06-09, 08:37
kalispera eimai 26 etwn kai eimai asfalistis kai exw enarksi stin eforia apo 22/10/2007. Exw psaksi gia epidotisis tou espa gia tis mikres kai polu mikres epixirisis wste na mporw na parw mia epidotisi gia na anixto ligo dioti oi kairoi enai diskoli kai distixws den mou periseuoun. Exw parei daneio edw kai 1 xrono peripou kai exw ftiaksei (oso mporw ) to diko mu grafeio. Tha ithela na rwtisw an me pianei to programma kai an nai pou prepei na kanw tin upovoli tis aitisis kai an oxi an uparxei kati allo pou na mporw na voithithw.

Euxarsitw polu
an ginte se pm to minima

Καλημέρα.

Με τα προγράμματα που τρέχουν αυτή την στιγμή που μιλάμε, δυστυχώς δεν είσαι επιλέξιμος. Θα πρέπει να περιμένεις το πρόγραμμα που αφορά ελεύθερους επαγγελματίες, το οποίο αναμένεται σύντομα.

Τι κωδικούς δραστηριότητας έχεις (κατά ΚΑΔ 2008)? Ρωτάω γιατί μόνο έτσι μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε, και μπορεί να έχεις κάποια δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία θα μπορούσε να ενταχθεί κάπου.

Υ.Γ. Σου απάντησα εδώ για να ενημερώνονται και οι υπόλοιποι χρήστες, αφού η ερώτησή σου είναι γενικού ενδιαφέροντος.. Αν θέλεις να αναφέρεις προσωπικά σου δεδομένα, επαγγελματικά θέματα, κλπ, στείλε μου pm.

xristos78
12-06-09, 00:56
Καλημερα!
Σε μια τυχαια αναζητηση στο ιντερνετ για επιδοτησεις και φαρμακεια,επεσα πανω σε αυτη την ιστοσελιδα/thread,την οποια και θεωρω φλεβα χρυσου,οσον αφορα την ποιοτητα των πληροφοριων που παρεχεις σε συνδυασμο με την ανιδιοτελεια.
Τα post σου ειναι πολυ κατατοπιστικα ,βοηθανε πολυ κοσμο,να εισαι καλα!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση :ο αδερφος μου εχει τελειωσει φαρμακευτικη και προκειται να ανοιξει φαρμακειο σε ενα μικρο χωριο των Σερρων περιπου 30 χλμ απο τα συνορα με Βουλγαρια.
Οπως ειναι λογικο ψαχνουμε για τυχον επιδοτησεις ,οσον αφορα το φαρμακειο αυτο καθεαυτο,το οικημα που θα στεγαζεται,πιθανη επιδοτηση λογω παραμεθοριου(αν θεωρειται) και οτι αλλη πιθανη περιπτωση επιδοτησης υπαρχει.Γνωριζουμε ηδη για το προγραμμα των νεων επιστημονων (15000 ευρω),ενω τυχαια μολις ανακαλυψα και ενα νεο(?) προγραμμα "Ψηφιακά Ταμεία και ηλεκτρονική διασύνδεση με τα Φαρμακεία"(διχως να εχω καταλαβει τί ακριβως ειναι)
Χωρις να καταχραστω τον χρονο σου θα ηθελα τις συμβουλες σου για τυχον δυνατοτητα αξιοποιησης καποιου προγραμματος ή γενικα την σκεψη σου για το θεμα νεο φαρμακειο-επιδοτηση
Ελπιζω να μην κουρασα,ευχαριστω οπως και να εχει!
Φιλικα,Χρηστος

Moss
12-06-09, 12:00
Καλημερα!
Σε μια τυχαια αναζητηση στο ιντερνετ για επιδοτησεις και φαρμακεια,επεσα πανω σε αυτη την ιστοσελιδα/thread,την οποια και θεωρω φλεβα χρυσου,οσον αφορα την ποιοτητα των πληροφοριων που παρεχεις σε συνδυασμο με την ανιδιοτελεια.
Τα post σου ειναι πολυ κατατοπιστικα ,βοηθανε πολυ κοσμο,να εισαι καλα!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση :ο αδερφος μου εχει τελειωσει φαρμακευτικη και προκειται να ανοιξει φαρμακειο σε ενα μικρο χωριο των Σερρων περιπου 30 χλμ απο τα συνορα με Βουλγαρια.
Οπως ειναι λογικο ψαχνουμε για τυχον επιδοτησεις ,οσον αφορα το φαρμακειο αυτο καθεαυτο,το οικημα που θα στεγαζεται,πιθανη επιδοτηση λογω παραμεθοριου(αν θεωρειται) και οτι αλλη πιθανη περιπτωση επιδοτησης υπαρχει.Γνωριζουμε ηδη για το προγραμμα των νεων επιστημονων (15000 ευρω),ενω τυχαια μολις ανακαλυψα και ενα νεο(?) προγραμμα "Ψηφιακά Ταμεία και ηλεκτρονική διασύνδεση με τα Φαρμακεία"(διχως να εχω καταλαβει τί ακριβως ειναι)
Χωρις να καταχραστω τον χρονο σου θα ηθελα τις συμβουλες σου για τυχον δυνατοτητα αξιοποιησης καποιου προγραμματος ή γενικα την σκεψη σου για το θεμα νεο φαρμακειο-επιδοτηση
Ελπιζω να μην κουρασα,ευχαριστω οπως και να εχει!
Φιλικα,Χρηστος

Καλημέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Σύμφωνα με τα προγράμματα που τρέχουν αυτή την στιγμή για την δημιουργία νέων επιχειρήσεων, τα φαρμακεία, συγκεκριμένα το λιανικό εμπόριο φαρμακευτικών ειδών (ΚΑΔ 47.73), δυστυχώς δεν επιδοτούνται, παρά τα παράπονα των συνδέσμων των Φαρμακοποιών.

Παρ' όλα αυτά, αν σε ενδιαφέρει, στο πρόγραμμα "Νεανική Επιχειρηματικότητα" του ΕΠΑΝ ΙΙ, μπορούν να επιδοτηθούν κάποιες άλλες σχετικές με τον κλάδο δραστηριότητες, όπως:

ΚΑΔ 21.10: Παραγωγή βασικών φαρμακευτικών προϊόντων
ΚΑΔ 21.20: Παραγωγή φαρμακευτικών σκευασμάτων
ΚΑΔ 46.18.11.03: Εμπορικοί αντιπρόσωποι που μεσολαβούν στην πώληση βασικών φαρμακευτικών προϊόντων
ΚΑΔ 46.46: Χονδρικό εμπόριο φαρμακευτικών προϊόντων
ΚΑΔ 47.91.74: Λιανικό εμπόριο φαρμακευτικών ειδών, με αλληλογραφία ή μέσω διαδίκτυου

Όσο για το πρόγραμμα "Ψηφιακά Ταμεία", μην σε απασχολεί και τόσο γιατί αφορά τα ασφαλιστικά ταμεία, ώστε να παρέχουν υπηρεσίες μέσω Internet. Για να γίνει αυτό, απαιτείται να συνδέονται on-line και με τα φαρμακεία, για να ελέγχουν διαθεσιμότητες φαρμάκων, για να τα διανέμουν και για να έχουν πρόσβαση σε συνταγολόγια. Απλά θα δίνεται ένα εκπτωτικό κουπόνι στα ήδη υφιστάμενα φαρμακεία για να αγοράσουν τον απαραίτητο εξοπλισμό. Ανήκει στο πρόγραμμα "Ψηφιακή Σύγκλιση" και προγραμματίζεται για να ξεκινήσει τον Οκτώβριο του 2009.

Για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.

xristos78
15-06-09, 12:28
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,να εισαι καλα!......ισως χρειαστει να ξαναενοχλησω καποια στιγμη.
καλη δυναμη!

trelospektis
15-06-09, 12:39
Geia sas paidia. Erwtisi
Mia fili mou thelei na ginei asfalistria kai einai anergoi me karta anergias edw kai 2 xronia peripou(an thimamai kala). Tha arxisi tin methepomeni ebdomada ta seminaria kai pros to parwn douleuei me eksamini proswrini adeia opote me to pou parei tin kanoniki adeia ,afou dwsei eksetaseis, tha kanei kai enarksi stin eforia. Mporei na einai epileksimi stin epidotisi gia nees gunaikes??????
Tha xrisimopoiisi to spiti tis san grafeio giati nomizw oti oi asfalistes exoun auto to dikaiwma(den to kserw).

euxaristw

Moss
15-06-09, 15:30
Geia sas paidia. Erwtisi
Mia fili mou thelei na ginei asfalistria kai einai anergoi me karta anergias edw kai 2 xronia peripou(an thimamai kala). Tha arxisi tin methepomeni ebdomada ta seminaria kai pros to parwn douleuei me eksamini proswrini adeia opote me to pou parei tin kanoniki adeia ,afou dwsei eksetaseis, tha kanei kai enarksi stin eforia. Mporei na einai epileksimi stin epidotisi gia nees gunaikes??????
Tha xrisimopoiisi to spiti tis san grafeio giati nomizw oti oi asfalistes exoun auto to dikaiwma(den to kserw).

euxaristw

Καλησπέρα.

Να σου πω την αλήθεια μπερδεύτηκα λίγο. :unsure:

Πως γίνεται να είναι 2 χρόνια άνεργη και αυτή την στιγμή να είναι με 6μηνη προσωρινή άδεια? Τι άδεια είναι αυτή? Άσκησης επαγγέλματος? Από ποιόν? Αυτή την στιγμή τι σεμινάρια παρακολουθεί? Του ΟΑΕΔ? Κάποιας σχολής? Κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας? Πότε θα τελειώσει τα σεμινάρια?

Αν μπορείς πες τα μου λίγο καλύτερα για να καταλάβω. :rolleyes2

trelospektis
15-06-09, 22:26
Kathe asfalistis pernei tin kanoniki adeia askisis epaggelmatos afou dwsei eksetaseis kai fisika perasei. Epeidi omws zoume stin ellada kai oi eksetaseis einai sugekrimenes imerominies kai fisika uparxoun arketes kathisterisis , o ipopsifios,exei to dikaiwma na parei proswrini 6mini adeia askisis epaggelmatos apo to epaggelamtiko epimelitirio kai douleueis kanonika to epaggelma mexri na pareis tin kanoniki adeia me tin dinatotita, an se periptwsi den epitixis tin prwti fora stis eksetaseis,na pareis paratasi gia akomi mia fora(diladi gia ena 6mino akomi). An fisika kai tin deuteri fora den ta katafereis meta stamatas kai den exeis dikaiwma na ksana bgaleis proswrini adeia. Kanei seminaria me sugekrimeni asfalisti etaireia kai oxi tou OEAD. Den nomizw o oead na exei tetia seminaria pantws edw thessaloniki mporeis na ta parakolouthisis mesw tou panepistimiou makedonia an den mporeis mesw etairias. Ta seminaria einai sugekrimenes wres(100 wres) opote se 1-2 endomades eisai teleiwmenos oswn afora tis eksetaseis, apo ekei kai pera kaneis taktika seminaria me tis etaireies alla afou peraseis tis eksetaseis exeis to dikaiwma na askisis to epaggelma kanonika kai na kaneis kai enarksi stin eforia.

Elpizw na edwsa oles tis plirofories pou xriazeste

Moss
16-06-09, 08:47
Kathe asfalistis pernei tin kanoniki adeia askisis epaggelmatos afou dwsei eksetaseis kai fisika perasei. Epeidi omws zoume stin ellada kai oi eksetaseis einai sugekrimenes imerominies kai fisika uparxoun arketes kathisterisis , o ipopsifios,exei to dikaiwma na parei proswrini 6mini adeia askisis epaggelmatos apo to epaggelamtiko epimelitirio kai douleueis kanonika to epaggelma mexri na pareis tin kanoniki adeia me tin dinatotita, an se periptwsi den epitixis tin prwti fora stis eksetaseis,na pareis paratasi gia akomi mia fora(diladi gia ena 6mino akomi). An fisika kai tin deuteri fora den ta katafereis meta stamatas kai den exeis dikaiwma na ksana bgaleis proswrini adeia. Kanei seminaria me sugekrimeni asfalisti etaireia kai oxi tou OEAD. Den nomizw o oead na exei tetia seminaria pantws edw thessaloniki mporeis na ta parakolouthisis mesw tou panepistimiou makedonia an den mporeis mesw etairias. Ta seminaria einai sugekrimenes wres(100 wres) opote se 1-2 endomades eisai teleiwmenos oswn afora tis eksetaseis, apo ekei kai pera kaneis taktika seminaria me tis etaireies alla afou peraseis tis eksetaseis exeis to dikaiwma na askisis to epaggelma kanonika kai na kaneis kai enarksi stin eforia.

Elpizw na edwsa oles tis plirofories pou xriazeste

Αυτό όμως σημαίνει πως δεν είναι άνεργη όπως λες. Αυτή την στιγμή απασχολείται. Δεν μπορεί να παίρνει "μαύρα", γιατί (απ'όσο γνωρίζω τουλάχιστον) για να πάρει την προσωρινή άδεια, (που είναι στην ουσία περίοδος αξιολόγησης γιατί το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι κλειστό), πρέπει η εταιρεία της να προσκομίσει συμβόλαιο αστικής ευθύνης για τον υποψήφιο στο επιμελητήριο, και του δίνει κάποια χρήματα για τα έξοδά του (500-600 € νομίζω). Με λίγα λόγια φαίνεται πως απασχολείται στην ασφαλιστική εταιρεία, και έχει κάποιο εισόδημα, έστω και μικρό. Αυτά τουλάχιστον ήξερα εγώ μέχρι τώρα.

Τέλος πάντων, για να μην βγούμε πολύ off topic, τα Κοινοτικά προγράμματα (ΕΣΠΑ) τα οποία θα ανακοινωθούν σε λίγο αφορούν ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν κάνει ήδη έναρξη, και όχι νέους.

Κατά καιρούς ο ΟΑΕΔ ανοίγει προγράμματα για νέους ελεύθερους επαγγελματίες, αλλά οι όροι συμμετοχής είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη τουλάχιστον γελοίοι. Το πρόγραμμα "Νέων ελεύθερων επαγγελματιών" που τρέχει αυτή την στιγμή από τον ΟΑΕΔ μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ: http://www.oaed.gr/Repository/FI_1326.file

Αλλά όπως και να έχει αφού θα μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα σε 6 μήνες το λιγότερο από τώρα, είναι όλα ρευστά και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προβλέψουμε τι προγράμματα και με ποιους όρους θα τρέχουν τότε.

Για ότι χρειαστείς, δεν χανόμαστε.

trelospektis
16-06-09, 12:11
Geia sas kai pali,sas exw priksi teleutaia me tis polles erwtisis alla kserw oti exete gnwseis kai tha ithela kapies plirofories.
Yparxei kamia epidotisi gia PC????????

panicm
16-06-09, 14:20
Moss σε παρακαλω βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν ξερεις, οργανισμους η ιδιωτες που αγοραζουν ιδεες (πατεντες).
και που κατοχειρονομε τις ιδεες μας?

Moss
16-06-09, 14:25
Geia sas kai pali,sas exw priksi teleutaia me tis polles erwtisis alla kserw oti exete gnwseis kai tha ithela kapies plirofories.
Yparxei kamia epidotisi gia PC????????

Γεια και πάλι.

Δεν με έχεις πρήξει καθόλου. Μόνο που δεν είσαι και πάλι σαφής. Τι εννοείς "επιδότηση για PC"? :hmmm:

Για εμπόριο υπολογιστών? Για net-cafe? Για μηχανογράφηση όποιας άλλης επιχείρησης? Για να... αναβαθμίσεις του σπιτιού σου? :look:

Moss
16-06-09, 14:46
Moss σε παρακαλω βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν ξερεις, οργανισμους η ιδιωτες που αγοραζουν ιδεες (πατεντες).
και που κατοχειρονομε τις ιδεες μας?

Καλησπέρα.

Θίγεις μεγάλο θέμα τώρα.

Κατ' αρχήν αυτό που θες να κατοχυρώσεις είναι καινοτόμο προϊόν ή επιχειρηματική ιδέα? Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα, και είδικα για το δεύτερο πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Μέχρι και σήμερα πολλοί στέλνουν τα έγγραφα συστημένα στον εαυτό τους ταχυδρομικά ή σε κάποιο δικηγόρο και το κρατάνε για το ενδεχόμενο c(l)opyright. Αυτό στο δικαστήριο στέκει για να αποδείξεις πως κάτι που περιέχεται στο πακέτο που έστειλες είναι δικό σου, αν φυσικά το πακέτο είναι άθικτο και αν έχεις την απόδειξη του ταχυδρομείου.

Όπως και να έχει, υπεύθυνος στην Ελλάδα για τις πατέντες είναι ο Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας (ΟΒΙ), που θα βρεις εδώ: http://www.obi.gr/obi/

Σε παγκόσμιο επίπεδο, ο υπεύθυνος είναι εδώ: http://www.wipo.int/pct/en/

Να ξέρεις πως μπορείς να επιδοτηθείς σε περίπτωση που θες να υλοποιήσεις την πατέντα σου. Ακόμα και για την έρευνα, μπορείς να επιχορηγηθείς με κουπόνι καινοτομίας.

Τώρα, αν ψάχνεις χρηματοδότη για να προχωρήσει με την πατέντα σου, μπορείς να απευθυνθείς σε θερμοκοιτίδα επιχειρήσεων (Business Incubator), σε εταιρείες επιχειρηματικού κεφαλαίου (Venture Capitals) ή ακόμη και σε επιχειρηματικούς αγγέλους (Business Angels).

Για εμπορικά προϊόντα, έχεις και άλλες επιλογές, αλλά για να μην πολυλογώ πες μου αν σε αφορά αυτό για να σου εξηγήσω.

panicm
16-06-09, 15:11
Καλησπέρα moss
σε ευχαριστω για το ενδιαφερον, ειναι καινοτόμο προϊόν.
μια εξυπνη μηχανη που αυτο που θα κανει τα κρατη θα γλειτοναν πολλα χρηματα.
που να αποταθω?
αυτο με ενδιαφερει
(Για εμπορικά προϊόντα, έχεις και άλλες επιλογές, αλλά για να μην πολυλογώ πες μου αν σε αφορά αυτό για να σου εξηγήσω.)

Moss
16-06-09, 15:33
Καλησπέρα moss
σε ευχαριστω για το ενδιαφερον, ειναι καινοτόμο προϊόν.
μια εξυπνη μηχανη που αυτο που θα κανει τα κρατη θα γλειτοναν πολλα χρηματα.
που να αποταθω?

Τίποτα φίλε μου.

Αν λοιπόν έχει να κάνει με βιομηχανικό προϊόν, θα πας όπως σου είπα προηγουμένως στον ΟΒΙ.

Αν έχει να κάνει με εμπορικό προϊόν, μπορείς να το υλοποιήσεις εσύ ο ίδιος και να το εμπορεύεσαι ΕΣΥ σε συνεργασία με Incubators, Venture Capitals ή Βusiness Angels. Αν επιμένεις απλά να το πουλήσεις και όχι να το εκμεταλλευτείς ο ίδιος, μπορεί κάποιος από αυτές τις κατηγορίες να ενδιαφέρεται. Μια σύντομη περιγραφή γι'αυτούς έχω γράψει σε ένα σχετικό άρθρο που έχω δημοσιεύσει, και το έχω ανεβάσει και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=434188

Εκτός από αυτό, υπάρχει και μια on line εταιρεία, η οποία δέχεται έναντι μικρού ποσού ιδέες για καινοτόμα προιόντα, εν συνεχεία τα θέτει σε ψηφοφορία και το καλύτερο της εβδομάδας υλοποιείται και πωλείται από τους ίδιους, και σου παρέχουν ένα ποσοστό επί των πωλήσεων. Η εταιρεία αυτή λέγεται Quirky και θα την βρείς στο http://www.quirky.com/

panicm
16-06-09, 15:53
Σ' ευχαριστώ για την βοήθεια. Με κατατόπησες αρκετά.

panicm
17-06-09, 10:57
Εκτός από αυτό, υπάρχει και μια on line εταιρεία, η οποία δέχεται έναντι μικρού ποσού ιδέες για καινοτόμα προιόντα, εν συνεχεία τα θέτει σε ψηφοφορία και το καλύτερο της εβδομάδας υλοποιείται και πωλείται από τους ίδιους, και σου παρέχουν ένα ποσοστό επί των πωλήσεων. Η εταιρεία αυτή λέγεται Quirky και θα την βρείς στο http://www.quirky.com/
γιασου και παλι μοςς
σαν αυτην την εταιρεία πως μπορω να βρω και αλλες ?
μηπως υπαρχει καμια ελλινικη?
:thankyou::thankyou:

trelospektis
17-06-09, 11:26
na sas dwsw kapies dieukrinisis oswn afora to parapanw erwtima mou gia epidotisi PC.Thelw na parw upologistes sto grafeio kai an kanw kai mia anabathmisi sto spiti mou , an ginete. Eimai eleutheros epaggelmatias kai sugekrimena exw asfalistiko grafeio, opote an thelete kai kamia dieukrinistiki erwtisi i kapia prosfora panw stis asfaleies euxaristos na sas voithisw

Moss
17-06-09, 13:06
γιασου και παλι μοςς
σαν αυτην την εταιρεία πως μπορω να βρω και αλλες ?
μηπως υπαρχει καμια ελλινικη?
:thankyou::thankyou:

Υπάρχουν πολλές εταιρίες οι οποίες αναλαμβάνουν να υλοποιήσουν καινοτόμα προϊόντα (όπως αυτή http://www.davison.com/ ), αλλά καμία άλλη δεν αξιοποιεί το internet και το group decision making όπως το www.quirky.com . Με μια απλή αναζήτηση στο Google θα βρεις πάρα πολλές.

Στην Ελλάδα εταιρίες σαν αυτή δεν υπάρχουν, τουλάχιστον απ' όσο ξέρω μέχρι τώρα.

Να έχεις συνεχώς υπ'όψιν σου πως κατά καιρούς ανακοινώνονται διαγωνισμοί καινοτομίας από πολλά πανεπιστήμια, από την Τεχνόπολη Θεσσαλονίκης, από τα Περιφερειακά Επιχειρησιακά Προγράμματα (ΠΕΠ), ακόμα και από εκθεσιακούς χώρους σε περιόδους τεχνολογικών εκθέσεων. Καλό θα ήταν να τα παρακολουθείς αυτά. Έχε τον νου σου σε έντυπα και Internet, όπου τα ανακοινώνουν.

Επίσης, εντός Ιουλίου αναμένεται να προκηρυχθούν από το ΕΣΠΑ 2007-2013 τρία προγράμματα επιδότησης για καινοτομικά προϊόντα, για την ενίσχυση της σύνδεσης της επιστημονικής έρευνας με την διαδικασία παραγωγής.

Αν πάλι νομίζεις πως δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνος και θέλεις οπωσδήποτε χρηματοδότηση και επιχειρηματική υποστήριξη, ή να πουλήσεις την ιδέα σου, μπορείς να δεις και αυτά που προαναφέραμε, δηλαδή:

Για Venture Capitals στην Ελλάδα, στην Ένωση Ελληνικών Εταιρειών Επιχειρηματικών Κεφαλαίων ( http://www.hvca.gr/ )

Για Business Angels, μπορείς να βρεις λίστες στον EOMMEX - Ελληνικό Οργανισμό Μικρών – Μεσαίων Επιχειρήσεων & Χειροτεχνίας ( www.eommex.gr ), στο EKETA - Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης ( www.certh.gr ), και πανευρωπαϊκά στο EBAN - European Business Angel Network ( www.eban.org ).

Για Θερμοκοιτίδες και Τεχνολογικά Πάρκα, δες μια σχετική λίστα εδώ: http://epixeirimatikotita.teihal.gr/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=40%3A2008-09-17-18-51-09&Itemid=62

Ξέρω ότι όλα αυτά σου φαίνονται βουνό, αλλά αν χρειαστείς οτιδήποτε μπορώ να σε βοηθήσω ευχαρίστως.

Moss
17-06-09, 13:23
na sas dwsw kapies dieukrinisis oswn afora to parapanw erwtima mou gia epidotisi pc.thelw na parw upologistes sto grafeio kai an kanw kai mia anabathmisi sto spiti mou , an ginete. Eimai eleutheros epaggelmatias kai sugekrimena exw asfalistiko grafeio, opote an thelete kai kamia dieukrinistiki erwtisi i kapia prosfora panw stis asfaleies euxaristos na sas voithisw

Περιμένουμε πολύ σύντομα (μήνες τώρα) να ανακοινωθεί το πρόγραμμα για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Με αυτό θα μπορείς να επιδοτηθείς για την μηχανοργάνωσή σου. Για λεπτομέρειες σχετικά με τις προϋποθέσεις ένταξης θα πρέπει να περιμένουμε την προδημοσίευση του προγράμματος.

Όσο για τους υπολογιστές στο σπίτι... δεν ξέρω πως να το πω...

Αν ποτέ επιδοτούσαν για pc στο σπίτι κατά σειρά όλα τα άτομα με ειδικές ανάγκες, τους άπορους, τους πολύτεκνους, τους φτωχούς φοιτητές, τους άνεργους, τους χαμηλόμισθους, και τέλος τους απλούς εργαζόμενους... ε, μετά μπορεί να επιδοτούσαν και τους ελεύθερους επαγγελματίες...

Αλλά αυτό μάλλον θα σήμαινε πως μας κατέκτησαν οι Γερμανοί...

ALXIOA
17-06-09, 16:30
file moss...me ayto to TEMPE b kyklos..ti ginete..??isxyei h oxi akoma...phge o pateras moy sthn milenioum kai toy eipan pws enw yparxoun ta lefta sta tameia perimenoun thn kybernhsh na ypogracei...kai ayto tha ginei mesa ston epomeno mhna..otan leei tha synedriash h boulh xana..sto therino tmhma ...kai kati tetoia...ti apo ayta isxyei kai ti oxi...??mhpws mas douleuoun oloi..???cilo gazi...???

manin
17-06-09, 21:14
Καλησπέρα, διάβασα κάποια post μπας και βρω κάτι που θέλω αλλά...
Ενδιαφέρομαι για εμπόριο.
1. Τι επιδοτήσεις υπάρχουν?
2. Έχει σημασία αν κάνεις franchise ή όχι?
3. Από ότι ξέρω από οργανισμούς, υπάρχουν οι OAEΔ, Νεα Γεννιά, ΤΕΜΠΕ, ΕΟΜΜΕΧ.
Υπάρχει κάποιος άλλος?
4.Διαχωρίζονται οι επιδοτήσεις, αν επιλέξω να κάνω εισαγωγές?

kostthem
17-06-09, 21:38
Καλησπερα , μηπως ξερεις εαν υπαρχει η θα υπαρξει κατι για εξοπλισμο ιατρικων μηχανηματων για ιατρους γαστρεντερολογους. Ευχαριστω

Moss
18-06-09, 11:06
file moss...me ayto to tempe b kyklos..ti ginete..??isxyei h oxi akoma...phge o pateras moy sthn milenioum kai toy eipan pws enw yparxoun ta lefta sta tameia perimenoun thn kybernhsh na ypogracei...kai ayto tha ginei mesa ston epomeno mhna..otan leei tha synedriash h boulh xana..sto therino tmhma ...kai kati tetoia...ti apo ayta isxyei kai ti oxi...??mhpws mas douleuoun oloi..???cilo gazi...???

Φίλε alxioa, λυπάμαι αλλά πρέπει να επιβεβαιώσω αυτό που είπες στο τέλος... Ότι σας δουλεύουν ψιλό γαζί...

Το πρόγραμμα είναι σε ισχύ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και μπορείς να καταθέσεις την αίτησή σου σε οποιαδήποτε τράπεζα θέλεις. Την επόμενη φορά που θα πας στην τράπεζα και θα σου πουν πως δεν τρέχει το ΤΕΜΠΜΕ ΙΙ, σε παρακαλώ πολύ σπάσε τα μούτρα του υπαλλήλου και δώσ' του και μια στα δόντια από εμένα.

Πολύ απλά άλλαξε τράπεζα, και κατά προτίμηση πήγαινε σε αυτήν που συνεργάζεσαι. Αν η δική σου τράπεζα είναι αυτή που σε διώχνει... ε, τότε, κλείσε τον λογαριασμό σου από εκεί και σήκω φύγε.

Με το ΤΕΜΠΜΕ γενικότερα, να ξέρεις πως οι τράπεζες με τους κολλητούς τους έχουν πιάσει το μεγαλύτερο λαχείο των τελευταίων ετών. Τα εκμεταλλεύονται όπως αυτοί θέλουν.

Για να μην έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία γι'αυτό που σου λέω, μάθε πως ήδη έχουν πάρει δάνειο μέσω του ΤΕΜΠΜΕ ΙΙ 9.500 επιχειρήσεις.

Πάρε στο ίδιο το ΤΕΜΠΜΕ, στο 210 3311201-4, και θα σου το πουν οι ίδιοι. Άμα θες μάθε που μπορείς να κάνεις και καταγγελία ότι σε διώχνουν οι τράπεζες, αλλά μην περιμένεις να γίνει και τίποτα.

Έχε υπ' όψιν πως άλλαξαν οι όροι και δεν επιδοτούν πλέον το επιτόκιο. Μόνο εγγύηση προσφέρουν.

Moss
18-06-09, 11:35
Καλησπέρα, διάβασα κάποια post μπας και βρω κάτι που θέλω αλλά...
Ενδιαφέρομαι για εμπόριο.
1. Τι επιδοτήσεις υπάρχουν?
2. Έχει σημασία αν κάνεις franchise ή όχι?
3. Από ότι ξέρω από οργανισμούς, υπάρχουν οι OAEΔ, Νεα Γεννιά, ΤΕΜΠΕ, ΕΟΜΜΕΧ.
Υπάρχει κάποιος άλλος?
4.Διαχωρίζονται οι επιδοτήσεις, αν επιλέξω να κάνω εισαγωγές?

Καλημέρα.

1. Όλα τα προγράμματα που βρίσκονται σε ισχύ θα τα βρεις στο Section της οικονομίας. Για να είναι πιο εύκολο, σε όλους τους τίτλους θεμάτων που αφορούν προγράμματα που τρέχουν γράφει [ΣΕ ΙΣΧΥ]. Σε αυτά που θα ανοίξουν σε λίγο γράφει [ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ].

Ενδεικτικά τώρα τρέχουν :

[ΣΕ ΙΣΧΥ] ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ Μικρών και Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=450636)
[ΣΕ ΙΣΧΥ] ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080)
[ΣΕ ΙΣΧΥ] Τρία Νέα Προγράμματα για την Πράσινη Επιχειρηματικότητα (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451548)
[ΣΕ ΙΣΧΥ] ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΕΩΝ ΓΕΩΡΓΩΝ" (ΜΕΤΡΟ 112) (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451539)
[ΣΕ ΙΣΧΥ] Αναπτυξιακός Νόμος - Νέες διατάξεις για τις τουριστικές επενδύσεις (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451545)
κ.ά.

2. Για νέες επιχειρήσεις, το franchise δεν επιδοτείται. Επιδοτείται μόνο αν μιλάμε για υφιστάμενη επιχείρηση αν των 2 ετών, σύμφωνα με την προδημοσίευση του σχετικού προγράμματος.

3. Οι οργανισμοί αυτοί που αναφέρεις είναι απλά φορείς υλοποίησης. Μην χάνεις χρόνο για να τους ψάχνεις. Αυτοί αλλάζουν κάθε φορά με την διαδικασία της ανάθεσης. Σχεδόν όλα τα προγράμματα ξεκινούν από το ΕΣΠΑ και τον ΟΑΕΔ. Ψάξε κατ'ευθείαν εκεί. Σε όλα τα θέματα που έχω ανεβάσει, έχω μέσα και τα αντίστοιχα links των φορέων.

4. Κατά βάσει το από που θα αγοράζεις εσύ τα προϊόντα που θα πουλάς δεν απασχολεί κανέναν. Είναι δικό σου θέμα. Απλά θα πρέπει να τεκμηριώνεται επαρκώς στο business plan που θα υποβάλλεις για ποιόν λόγο επέλεξες να συνεργαστείς με τους συγκεκριμένους προμηθευτές.

Moss
18-06-09, 11:40
Καλησπερα , μηπως ξερεις εαν υπαρχει η θα υπαρξει κατι για εξοπλισμο ιατρικων μηχανηματων για ιατρους γαστρεντερολογους. Ευχαριστω

Καλημέρα,

όπως έχω προαναφέρει, έχει ανακοινωθεί και αναμένεται η προκήρυξη για την επιδότηση των Ελεύθερων Επαγγελματιών από το ΕΣΠΑ, στην οποία συμπεριλαμβάνονται τα ιατρικά επαγγέλματα.

Για λεπτομέρειες θα πρέπει να περιμένουμε. Όταν βγει θα το ανεβάσω και θα σε ειδοποιήσω.

Δες τα σχετικά εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451536

manin
18-06-09, 22:39
Καλημέρα.

2. Για νέες επιχειρήσεις, το franchise δεν επιδοτείται. Επιδοτείται μόνο αν μιλάμε για υφιστάμενη επιχείρηση αν των 2 ετών, σύμφωνα με την προδημοσίευση του σχετικού προγράμματος.

Πριν από 2 χρόνια είχα μιλήσει με το ΤΕΜΠΕ για Ιντερνετ καφέ.
Με είχαν διαβεβαιώσει ότι πληρω τις προϋποθέσεις για να μπω στο πρόγραμμα.
Θα πήγαινα με τη GNET (franchise), και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Άλλαξε κάτι πάνω σ' αυτό;

Moss
19-06-09, 22:53
Πριν από 2 χρόνια είχα μιλήσει με το ΤΕΜΠΕ για Ιντερνετ καφέ.
Με είχαν διαβεβαιώσει ότι πληρω τις προϋποθέσεις για να μπω στο πρόγραμμα.
Θα πήγαινα με τη GNET (franchise), και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Άλλαξε κάτι πάνω σ' αυτό;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Το ΤΕΜΠΜΕ δεν έχει καμία σχέση με τις επιδοτήσεις. Όπως λένε και τα αρχικά του (Ταμείο Εγγυοδοσίας Μικρών και Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων), το ΤΕΜΠΜΕ απλά σου παρέχει την εγγύηση για να πάρεις δάνειο. Όπως και να έχει, τα λεφτά αυτά θα πρέπει να τα επιστρέψεις στην τράπεζα, με τον νόμιμο τόκο. Στην ουσία δηλαδή, απλά βάζει το χέρι για να εγκριθεί το δανειο από την τράπεζα.

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν απλά να πάρεις δάνειο, ο β' κύκλος του ΤΕΜΠΜΕ βρίσκεται σε ισχύ. Το έχω ανεβάσει εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=441409

Τα προγράμματα επιδοτήσεων (ΕΣΠΑ, κλπ) είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Σου πληρώνουν αυτοί μέρος των δαπανών, με το αντίστοιχο ποσοστό επιδότησης. Αυτά δεν τα επιστρέφεις.

red07
20-06-09, 16:46
Καλησπέρα φίλε μου....

επειδή σε βλέπω ενημερωμένο...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για νέους Ιατρούς που να επιδοτήται το δανειο της αγοράς ιατρικού εξοπλισμού μαζί με το δάνειο για το χώρο του ιατρείου...

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά...

pvasilik
20-06-09, 22:37
Αγαπητέ Moss,συγνώμη για την ενόχληση θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πληροφορίες για την «Ενίσχυση Γυναικείας Επιχειρηματικότητας». Έχουν ξεκινήσει οι γονείς μου έναν παραδοσιακό ξενώνα (8 δωματίων) στην ορεινή Αρκαδία όπου το κτήριο εξωτερικά έχει σχεδόν τελειώσει (του λείπει μόνο η στέγη). Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν θα μπορούσε η μητέρα μου να μπει στο πρόγραμμα (τηρεί το όριο ηλικίας και είναι μισθωτή(δουλεύει σε sourermarket ημιαπασχολησει). Το θέμα είναι ότι το οικόπεδο και το κτήριο ανήκει στον πατέρα μου, θα μπορεί να γίνει κάτι με αυτό το θέμα πχ μεταβίβαση ή ενοικίαση (ή κάτι άλλο πιθανόν)?Επίσης η επιδότηση μπορεί να δοθεί για το περιβάλλοντα χώρο και για τον εξοπλισμό του κτηρίου?
Συγνώμη για την ενόχληση αλλά και για τον χρόνο σου που είναι τόσο πολύτιμος...

Moss
22-06-09, 09:05
Καλησπέρα φίλε μου....

επειδή σε βλέπω ενημερωμένο...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για νέους Ιατρούς που να επιδοτήται το δανειο της αγοράς ιατρικού εξοπλισμού μαζί με το δάνειο για το χώρο του ιατρείου...

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά...

Καλημέρα.

Για επιδότηση ΔΑΝΕΙΟΥ, υπάρχει μόνο το ΤΕΜΠΜΕ ΙΙ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=441409), αλλά πλέον, στον β' κύκλο, έπαψαν να επιδοτούν το επιτόκιο, και παρέχουν μόνο την εγγύηση για να το πάρεις.

Από εκεί και πέρα, αντί να μπλέξεις με δάνεια, τα οποία θα πρέπει να επιστρέψεις έτσι κι αλλιώς, προτείνω να περιμένεις να ανοίξει το πρόγραμμα επιδοτήσεων για ελεύθερους επαγγελματίες (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451536) το οποίο αναμένεται.

Περισσότερα σχετικά με αυτό που ρωτάς έχω απαντήσει και σε προηγούμενες ερωτήσεις, ρίξε τα μια ματιά.

Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Moss
22-06-09, 09:34
Αγαπητέ moss,συγνώμη για την ενόχληση θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πληροφορίες για την «Ενίσχυση Γυναικείας Επιχειρηματικότητας». Έχουν ξεκινήσει οι γονείς μου έναν παραδοσιακό ξενώνα (8 δωματίων) στην ορεινή Αρκαδία όπου το κτήριο εξωτερικά έχει σχεδόν τελειώσει (του λείπει μόνο η στέγη). Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν θα μπορούσε η μητέρα μου να μπει στο πρόγραμμα (τηρεί το όριο ηλικίας και είναι μισθωτή(δουλεύει σε sourermarket ημιαπασχολησει). Το θέμα είναι ότι το οικόπεδο και το κτήριο ανήκει στον πατέρα μου, θα μπορεί να γίνει κάτι με αυτό το θέμα πχ μεταβίβαση ή ενοικίαση (ή κάτι άλλο πιθανόν)?Επίσης η επιδότηση μπορεί να δοθεί για το περιβάλλοντα χώρο και για τον εξοπλισμό του κτηρίου?
Συγνώμη για την ενόχληση αλλά και για τον χρόνο σου που είναι τόσο πολύτιμος...

Καλημέρα.

Ναι, μπορεί να επιδοτηθεί, αλλά χρειάζονται αρκετές... επιδέξιες κινήσεις. Θα πρέπει κατ' αρχήν να γίνει γίνει η παραχώρηση της εκμετάλλευσης του κτιρίου στην μητέρα σου. Αυτό μπορεί να εξασφαλιστεί με ένα απλό συμβόλαιο σε συμβολαιογράφο, αφού μιλάμε για συζύγους. Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Στην χειρότερη περίπτωση γίνεται μίσθωση ή αγορά του κτιρίου. Αλλά δεν νομίζω να χρειαστεί. Από εκεί και πέρα, οι υπόλοιπες δαπάνες που θα κάνει για το κτίριο (μαζί με τον περιβάλλοντα χώρο) επιδοτούνται, αλλά δεν μπορούν να ξεπεράσουν το 30% της συνολικής επένδυσης. Δηλαδή, αν η επένδυση που θα υποβάλλεις π.χ. είναι για 100.000€, τα κτιριακά δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 30.000€.

Δαπάνες που έχει ήδη κάνει, μπορούν να επιδοτηθούν και αυτές, αρκεί τα τιμολόγια να κόπηκαν μετά την προδημοσίευση του προγράμματος, δηλαδή τις 4 Μαρτίου 2009. Βέβαια, και αυτές πρέπει να κοπούν στο όνομά της.

Από εκεί και πέρα, όλες οι δαπάνες για τον εξοπλισμό που ζητάς, ναι, μπορούν να επιδοτηθούν όλες, αρκεί βέβαια να μην ξεπερνά τα όρια του προγράμματος, που στην συγκεκριμένη περίπτωση για τον τουριστικό κλάδο έχουν όριο τα 100.000 €.

Evolution
22-06-09, 13:15
Kalisperizo kai go me ti seira mou file Moss. :)

Epidotisi gia eleutherous epaggelmaties kai sygekrimena gia Ydraulikos Egatastaseon exoume plirofories?

Euxaristo poly. :)

Moss
22-06-09, 20:21
Kalisperizo kai go me ti seira mou file Moss. :)

Epidotisi gia eleutherous epaggelmaties kai sygekrimena gia Ydraulikos Egatastaseon exoume plirofories?

Euxaristo poly. :)

Καλησπέρα,

δεν έχει βγει ακόμα, το περιμένουμε όλοι...

Μόλις έχω κάτι θα το ποστάρω. Μπορείς να παρακολουθείς το θέμα εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=451536

c0nfuser
24-06-09, 14:05
καλησπερα,
ενδιαφερομε και εγω για αυτην την επιδοτηση και αυτην την στιγμη ειμαι στο σταδιο καταγραφης των προσφορών. Μειώνονται οι πιθανοτητες μου αν αργησω να στειλω τον φακελο? γιατι καποιος σημερα μου ειπε " στειλτα γρηγορα ειναι οποιος προλαβει.."

ΥΓ εννοείται να στειλω τον φακελο εντος προθεσμιας

Moss
24-06-09, 18:06
καλησπερα,
ενδιαφερομε και εγω για αυτην την επιδοτηση και αυτην την στιγμη ειμαι στο σταδιο καταγραφης των προσφορών. Μειώνονται οι πιθανοτητες μου αν αργησω να στειλω τον φακελο? γιατι καποιος σημερα μου ειπε " στειλτα γρηγορα ειναι οποιος προλαβει.."

ΥΓ εννοείται να στειλω τον φακελο εντος προθεσμιας

Καλησπέρα.

Για ποια επιδότηση απ'όλες μιλάς? Αυτή την στιγμή τρέχουν τουλάχιστον 7 προγράμματα.

Λίγο άκυρο τον βρίσκω τον τύπο που σου λέει να βιαστείς, γιατί κανένα από αυτά δεν είναι "όποιος προλάβει"... Είναι "όποιος γράψει καλύτερα". Κάτι σαν τις πανελλήνιες σκέψου. Περνάνε π.χ. οι 500 πρώτοι με την καλύτερη βαθμολογία.

Με λίγα λόγια, μην βιαστείς να βγεις απ'την αίθουσα... Κάτσε και διόρθωσε το γραπτό σου καλύτερα...

Μόνη εξαίρεση αποτελεί το πρόγραμμα "e-Security" από την Ψηφιακές Ενισχύσεις Α.Ε. (ΨΗΦ.ΕΝ.), το οποίο λειτουργεί First in - First out, αλλά δεν νομίζω να σε αφορά αυτό.

smiltos
27-06-09, 07:46
Καλημέρα Moss είμαστε 2 τοπογράφοι μηχανικοί και έχουμε ιδρύσει μια εταιρεία Ο.Ε. με σκοπό την εκπόνηση μελετών τοπογραφίας (2 άτομα χωρίς προσωπικό) υπάρχει κάποια επιδότηση για αγορά τοπογραφικών οργάνων? Ευχαριστώ.

Moss
29-06-09, 09:30
Καλημέρα moss είμαστε 2 τοπογράφοι μηχανικοί και έχουμε ιδρύσει μια εταιρεία Ο.Ε. με σκοπό την εκπόνηση μελετών τοπογραφίας (2 άτομα χωρίς προσωπικό) υπάρχει κάποια επιδότηση για αγορά τοπογραφικών οργάνων? Ευχαριστώ.

Καλημέρα.

Αφού ιδρύσατε Ο.Ε., για να σου πω ακριβώς και να μην κάνω υποθέσεις, θα πρέπει να μου πεις ποιος είναι ο κωδικός δραστηριότητας που έβαλε ο λογιστής σου στην εταιρεία σας. Είναι ο κωδικός που δηλώνει σε ποια κατηγορία ανήκει μια επιχείρηση (μπορεί να έχεις και δευτερεύουσες). Αυτό μπορείς να το δεις και από το καταστατικό σας, αλλά και από την φορολογική σας δήλωση.

Δες το και πες μου για να το ξεκαθαρίσουμε.

BASILISP
29-06-09, 11:06
Καλημερα Moss, θα ηθελα να μαθω εαν η αρραβωνιαστικια μου (που ειναι Ιταλιδα,ηλικιας 35 χρονων) θα μπορουσε να παρει επιδοτηση επιχειρησης για τουριστικο επαγγελμα (συγκεκριμενα θα φτιαχνει κοσμηματα) σε νησι κατω των 3000 κατοικων... Τα τελευταια χρονια (οπως και τωρα) εργαζεται σε τουριστικο επαγγελμα και παιρνει ανεργια τον χειμωνα. Ευχαριστω παρα πολυ , Βασιλης!

Moss
29-06-09, 12:30
Καλημερα Moss, θα ηθελα να μαθω εαν η αρραβωνιαστικια μου (που ειναι Ιταλιδα,ηλικιας 35 χρονων) θα μπορουσε να παρει επιδοτηση επιχειρησης για τουριστικο επαγγελμα (συγκεκριμενα θα φτιαχνει κοσμηματα) σε νησι κατω των 3000 κατοικων... Τα τελευταια χρονια (οπως και τωρα) εργαζεται σε τουριστικο επαγγελμα και παιρνει ανεργια τον χειμωνα. Ευχαριστω παρα πολυ , Βασιλης!

Καλημέρα Δωδεκανήσιε συντοπίτη μου!

Αν η αρραβωνιαστικιά σου έχει δηλώσει μόνιμος κάτοικος του νησιού, τότε ναι, μπορεί να επιδοτηθεί με 60% από το πρόγραμμα "Γυναικεία Επιχειρηματικότητα", που έχω ανεβάσει εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080

Να σου εξηγήσω μερικά πραγματάκια όμως:

Η επιχείρηση αυτή που θέλει να κάνει δεν έχει σχέση με τον τουρισμό. Η παραγωγή κοσμημάτων ανήκει στον τομέα της μεταποίησης και η πώλησή τους στον τομέα του εμπορίου.

Οι κωδικοί δραστηριότητας που (λογικά) θα έχει και είναι επιλέξιμοι, είναι :

32.12 - Κατασκευή κοσμημάτων και συναφών ειδών
32.13 - Κατασκευή κοσμημάτων απομίμησης και συναφών ειδών
46.48 - Χονδρικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων
47.77 - Λιανικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων σε εξειδικευμένα καταστήματα

Το σημαντικό όμως είναι εδώ:

Αν βάλει μια από τις εμπορικές δραστηριότητες (46.48, 47.77) ως κύρια, θα μπορεί να επιδοτηθεί μέχρι 80.000€ συνολικό ύψος επένδυσης. Αν όμως δηλώσει κύρια τις μεταποιητικές δραστηριότητες (32.12, 32.13), θα μπορεί να επιδοτηθεί μέχρι τις 200.000€. ;)

Να το θυμάσαι καλά αυτό, και να το εξηγήσεις καλά στον λογιστή σου, ώστε να προσέχει.

Επίσης, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι εποχική επιχείρηση, αλλιώς δεν επιδοτείται. Θα πρέπει να λειτουργεί όλο τον χρόνο.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαι.

BASILISP
29-06-09, 17:21
Πολυ γρηγορη και κατατοπιστικη απαντηση! Ευχαριστω! Σημαντικο το οτι δεν μπορει να ειναι εποχικη επιχειρηση (γιατι τετοια θα ηθελε να κανει) αλλα μαλλον το βλεπω για λεπτομερεια. Εχει δηλωσει μονιμος κατοικος (ψηφιζει και ζει εδω τα τελευταια 8 χρονια).
Ξεκαθαρα η δραστηριοτητα που την ενδιαφερει ειναι η παρακατω :
32.12 - Κατασκευή κοσμημάτων και συναφών ειδών (ομως δεν ειναι χρυσοχοος,θα αγοραζει χαντρες,ασημενια εξαρτηματα κ.α. και θα κανει κοσμηματα) Ειναι ο σωστος κωδικος δραστηριότητας;

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα οπως:
1) Ενω δουλευει τωρα σε τουριστικο επαγγελμα μπορει να κανει αιτηση για επιδοτηση;
2) Θα πρεπει να κανει τωρα τις αγορες- επενδυσεις για να ξερει το ποσο της επιδοτησης (π.χ. η επιχειρηση θα ειναι μικρη οποτε οι 30000 ευρω ειναι αρκετες) ; Αν ναι,πρεπει να παρει δανειο 30000 ευρω για να κανει αγορες και μετα θα παρει το 60% πισω; Οταν λεμε 30000 ευρω ενοουμε ολοκληρο το ποσο η ειναι το 60% της αξιας του καταστηματος;
3) θα μπορει να συνεχισει να δουλευει μεχρι να απαντησουν για την επιδοτηση και αν ξερεις ποσο καιρο θα παρει για να απαντησουν;
4) Πως πρεπει να αρχισει (αιτησεις,αδιειες κ.τ.λ.) , πρεπει να κανει εναρξη επαγγελματος σε λογιστη;
5) Τι ακριβως σημαινει "συναφων ειδων"; Η κατασκευη ειδων δωρου,τσαντες κ.α. ειναι συναφη ειδη;
6) Διαβασα σε καποιον πινακα οτι πρεπει να εχει τουλαχιστον 5000 βαθμους/μορια για να μπορει να εξεταστει η περιπτωση της, ισχυει αυτο; Γιατι ο καταλογος μοριων εχει πτυχια,προυπηρεσια,"στοιχεία πιστοποίησης τεχνολογικής καινοτομίας, ύπαρξη πατέντας, χρήσης νέων τεχνολογιών, προστασίας περιβάλλοντος, αξιοποίηση της Κοινωνίας της Πληροφορίας και πρόβλεψη για την εξασφάλιση της προσβασιμότητας των ατόμων με αναπηρία τόσο στο φυσικό ή/και στο δομημένο περιβάλλον όσο και στις υπηρεσίες και στα ηλεκτρονικά περιβάλλοντα" και πολλα αλλα δυσκολα και τεχνικα θεματα.

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα δεν γνωριζει πως πρεπει να κινηθει. Χαιρομαι που βρηκα τις απαντησεις σου! Ευχαριστω και παλι!
Βασιλης

Moss
30-06-09, 13:37
Πολυ γρηγορη και κατατοπιστικη απαντηση! Ευχαριστω! Σημαντικο το οτι δεν μπορει να ειναι εποχικη επιχειρηση (γιατι τετοια θα ηθελε να κανει) αλλα μαλλον το βλεπω για λεπτομερεια. Εχει δηλωσει μονιμος κατοικος (ψηφιζει και ζει εδω τα τελευταια 8 χρονια).
Ξεκαθαρα η δραστηριοτητα που την ενδιαφερει ειναι η παρακατω :
32.12 - Κατασκευή κοσμημάτων και συναφών ειδών (ομως δεν ειναι χρυσοχοος,θα αγοραζει χαντρες,ασημενια εξαρτηματα κ.α. και θα κανει κοσμηματα) Ειναι ο σωστος κωδικος δραστηριότητας;

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα οπως:
1) Ενω δουλευει τωρα σε τουριστικο επαγγελμα μπορει να κανει αιτηση για επιδοτηση;
2) Θα πρεπει να κανει τωρα τις αγορες- επενδυσεις για να ξερει το ποσο της επιδοτησης (π.χ. η επιχειρηση θα ειναι μικρη οποτε οι 30000 ευρω ειναι αρκετες) ; Αν ναι,πρεπει να παρει δανειο 30000 ευρω για να κανει αγορες και μετα θα παρει το 60% πισω; Οταν λεμε 30000 ευρω ενοουμε ολοκληρο το ποσο η ειναι το 60% της αξιας του καταστηματος;
3) θα μπορει να συνεχισει να δουλευει μεχρι να απαντησουν για την επιδοτηση και αν ξερεις ποσο καιρο θα παρει για να απαντησουν;
4) Πως πρεπει να αρχισει (αιτησεις,αδιειες κ.τ.λ.) , πρεπει να κανει εναρξη επαγγελματος σε λογιστη;
5) Τι ακριβως σημαινει "συναφων ειδων"; Η κατασκευη ειδων δωρου,τσαντες κ.α. ειναι συναφη ειδη;
6) Διαβασα σε καποιον πινακα οτι πρεπει να εχει τουλαχιστον 5000 βαθμους/μορια για να μπορει να εξεταστει η περιπτωση της, ισχυει αυτο; Γιατι ο καταλογος μοριων εχει πτυχια,προυπηρεσια,"στοιχεία πιστοποίησης τεχνολογικής καινοτομίας, ύπαρξη πατέντας, χρήσης νέων τεχνολογιών, προστασίας περιβάλλοντος, αξιοποίηση της Κοινωνίας της Πληροφορίας και πρόβλεψη για την εξασφάλιση της προσβασιμότητας των ατόμων με αναπηρία τόσο στο φυσικό ή/και στο δομημένο περιβάλλον όσο και στις υπηρεσίες και στα ηλεκτρονικά περιβάλλοντα" και πολλα αλλα δυσκολα και τεχνικα θεματα.

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα δεν γνωριζει πως πρεπει να κινηθει. Χαιρομαι που βρηκα τις απαντησεις σου! Ευχαριστω και παλι!
Βασιλης

Καλησπέρα Βασίλη.

Δεν υπάρχει πρόβλημα τότε. Ναι, μπορεί να επιδοτηθεί. Τον κωδικό αυτόν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα. Απλά τσέκαρέ το με τον λογιστή σου και επιβεβαίωσέ το.

Στις ερωτήσεις τώρα:

1) Ναι μπορεί. Δεν χρειάζεται να είναι άνεργη. Μόνο να μην είναι επιχειρηματίας.

2) Όχι, δεν χρειάζεται να κάνει τώρα ΚΑΜΙΑ δαπάνη. Απλά μαζεύει προσφορές για όλες τις δαπάνες. Όταν με το καλό εγκριθεί, τότε ξεκινάει τις δαπάνες, εκτός βέβαια άμα βιάζεται και θέλει να το κάνει μπει-δεν μπει στο πρόγραμμα. Όσο για το ρευστό που θα χρειαστεί, το δάνειο μπορεί να φτάνει μόνο μέχρι το 30% της συνολικής πρότασης. Ένα 20% θα πρέπει να είναι αποδεδειγμένα ίδια κεφάλαια.

3) Και βέβαια μπορεί να συνεχίσει. Να μην κάνει καμία απολύτως κίνηση αν δεν εγκριθεί. Η υποβολή των προτάσεων λήγει στις 14/9, οπότε η έγκριση υπολογίζω κανέναν μήνα μετά από αυτό.

4) Όπως σου είπα και πριν, να μην κάνει τίποτα αν δεν εγκριθεί και δεν βιάζεται.

5) Εννοεί συναφή είδη με τα κοσμήματα. Ότι φτιάχνεται και είναι κόσμημα. Οι τσάντες έχουν άλλο κωδικό. Αν πας στα σχετικά αρχεία που έχω ανεβάσει εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=431080 και κατεβάσεις αυτό που λέει "Επιλέξιμοι ΚΑΔ", πήγαινε στον κωδικό 32.12 και δες όλες τις υποκατηγορίες του.

6) Ναι, όλα αυτά παίζουν εξαιρετικά σημαντικό ρόλο. Η πρότασή σου θα πρέπει να είναι δυνατή, γιατί επιλέγονται οι καλύτερες από αυτές που θα υποβληθούν. Αυτό θα πρέπει να το συζητήσεις εκτενέστερα με τον συντάκτη της πρότασής σου, ώστε να φτάσεις την μέγιστη δυνατή βαθμολογία σε όλα τα πεδία. Αλλιώς θα κοπείς. Ακόμα και αν δεν κοπείς, θα σε περάσουν άλλοι.

BASILISP
30-06-09, 19:58
:bow:
Ευχαριστω και παλι! Βασιλης

cristp56
07-07-09, 23:50
Ενδιαφέρομε να ξεκινησω μια εταιρεια οργανωσης γαμων,βαπτισεων,εγκαινιων και διαφορων εκδηλωσεων. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να με επιδοτει;Ειμαι 33 ετων και ανεργη.
:yes::yes::yes:

Moss
08-07-09, 11:13
Ενδιαφέρομε να ξεκινησω μια εταιρεια οργανωσης γαμων,βαπτισεων,εγκαινιων και διαφορων εκδηλωσεων. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να με επιδοτει;Ειμαι 33 ετων και ανεργη.
:yes::yes::yes:

Καλημέρα.

Σύμφωνα με τις δραστηριότητες που θες να κάνεις, από τους λογιστικούς κωδικούς (ΚΑΔ) που βρήκα, δυστυχώς δεν περιλαμβάνονται στις επιλέξιμες επιχειρήσεις.

Οι σχετικοί κωδικοί που βρήκα, και δεν είναι επιλέξιμοι, είναι οι εξής:

93.29.19.01 - Υπηρεσίες διοργάνωσης ψυχαγωγικών εκδηλώσεων (π.χ. γάμων και συναφών)
93.29.19.02 - Υπηρεσίες εκμετάλλευσης οικήματος, για διενέργεια εκδηλώσεων (π.χ. γάμων και συναφών)
93.29.11.03 - Υπηρεσίες εκμετάλλευσης κτήματος, για διενέργεια εκδηλώσεων (π.χ. γάμων και συναφών)
96.09.19.16 - Υπηρεσίες στολισμού εκκλησιών, αιθουσών κλπ (για γάμους, βαπτίσεις, κηδείες και Aλλες εκδηλώσεις)
90.02.12 - Υπηρεσίες προβολής και διοργάνωσης καλλιτεχνικών εκδηλώσεων
90.02.11 - Υπηρεσίες παραγωγής και παρουσίασης καλλιτεχνικών εκδηλώσεων
90.02.19.03 - Υπηρεσίες υπαίθριων χώρων καλλιτεχνικών εκδηλώσεων

Σου βρήκα μια μικρή τρυπούλα όμως. :yes:

Ο συγκεκριμένος κωδικός είναι επιλέξιμος: Είναι ο 82.30.11.02 - Υπηρεσίες οργάνωσης επιστημονικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων.

Κλιμακωτά ανήκει στην κατηγορία της οργάνωσης συνεδρίων. Αναλυτικά:

82.3 Οργάνωση συνεδρίων και εμπορικών εκθέσεων
82.30 Οργάνωση συνεδρίων και εμπορικών εκθέσεων
82.30.1 Υπηρεσίες διοργάνωσης συνεδρίων και εμπορικών εκθέσεων
82.30.11 Υπηρεσίες διοργάνωσης συνεδρίων
----> 82.30.11.02 Υπηρεσίες οργάνωσης επιστημονικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων

Αυτό πρακτικά τι σημάνει: Ότι μπορείς να επιδοτηθείς, αν στην πρότασή σου φανείς ως εταιρεία οργάνωσης συνεδρίων. Θα πρέπει να βρεις έναν μάγκα λογιστή ώστε να σου κάνει τα βιβλία, και έναν ακόμα πιο μάγκα συντάκτη της πρότασής σου ο οποίος θα παρουσιάσει την εταιρεία έτσι. Αφού τελικά την κάνεις την επιχείρηση, και πάρεις την επιδότηση, μπορείς αρκετά γρήγορα και εύκολα να προσθέσεις την δραστηριότητα των γάμων, βαφτίσεων, κλπ. Από εκεί και πέρα θα λειτουργούν όλα στην εντέλεια... (αχ, στην κόλαση θα πάω... :angel: )

Το ίδιο που σου είπα πριν, μπορείς να το κάνεις και με τους εξής κωδικούς:

74.20.23.01 - Υπηρεσίες φωτογράφισης και βιντεοσκόπησης εκδηλώσεων εντός και εκτός studio
74.20.23 - Υπηρεσίες φωτογράφισης και βιντεοσκόπησης εκδηλώσεων

Μεταξύ μας όλα αυτά, έτσι? :rolleyes2

Ότι χρειαστείς, μην διστάσεις...

cristp56
08-07-09, 13:01
Μαζι θα παμε στην κολαση!!! Χιλια ευχαριστω!!!:bow::bow::bow:

ALXIOA
09-07-09, 08:26
File moss...ΘΑ ηθελα να σε ρωτησω μεχρι ποτε θα ισχυει το προγραμμα αυτο..??και απο ποτε μπορω να καταθεσω τον φακελο μου..??επισης θα ηθελα την γνωμη σου σε κατι...βρηκα μια εταιρεια που ασχολειτεμε προγραμματα και τα σχετικα και ου ζηταει 1200 ευρω προκαταβολη και το 4% εφοσον εγριθει το προγραμμα..συμφωνα με μια προβαθμολογια που μου εκανε με βαση το 40 πιανω 50...οποτε μου ειπε εχω καλε πιθανοτητες να παρω την επιδοτηση για ποσο 200χιλιαρικα...αν θελω να παρω 100χιλιαρικα ανεβαινει η βαθμολογια μου και πιανω 65μοναδες....σε αυτο που θελω βοηθεια ειναι να δωσω τα 1200 ευρο που ζητανε +το 4% εφοσον εγρκριθει το προγραμμα σε αυτους η να κατσω να ασχοληθω να μαζεψω οτι χαρτια χρειαζονται μονος μου και να τα καταθεσω εγω...να μην βαλω κανεναν μεσαζοντα δηλ..τι με συμβουλευεις να κανω..??και αν κινιθω μονος μου θα εχω ελπιδες να παρω την επιδοτηση η θα με φανε..??Μπαμπεσικα..??χαχα

Moss
11-07-09, 19:57
File moss...ΘΑ ηθελα να σε ρωτησω μεχρι ποτε θα ισχυει το προγραμμα αυτο..??και απο ποτε μπορω να καταθεσω τον φακελο μου..??επισης θα ηθελα την γνωμη σου σε κατι...βρηκα μια εταιρεια που ασχολειτεμε προγραμματα και τα σχετικα και ου ζηταει 1200 ευρω προκαταβολη και το 4% εφοσον εγριθει το προγραμμα..συμφωνα με μια προβαθμολογια που μου εκανε με βαση το 40 πιανω 50...οποτε μου ειπε εχω καλε πιθανοτητες να παρω την επιδοτηση για ποσο 200χιλιαρικα...αν θελω να παρω 100χιλιαρικα ανεβαινει η βαθμολογια μου και πιανω 65μοναδες....σε αυτο που θελω βοηθεια ειναι να δωσω τα 1200 ευρο που ζητανε +το 4% εφοσον εγρκριθει το προγραμμα σε αυτους η να κατσω να ασχοληθω να μαζεψω οτι χαρτια χρειαζονται μονος μου και να τα καταθεσω εγω...να μην βαλω κανεναν μεσαζοντα δηλ..τι με συμβουλευεις να κανω..??και αν κινιθω μονος μου θα εχω ελπιδες να παρω την επιδοτηση η θα με φανε..??Μπαμπεσικα..??χαχα

Καλησπέρα και πάλι.

Αν θυμάμαι καλά, ενδιαφέρεσαι για το πρόγραμμα Νεανικής Επιχειρηματικότητας, σωστά? Η υποβολή είναι μέχρι τις 14 Σεπτεμβρίου.

Όσο για την εταιρεία που μου λες, το τελευταίο που θέλω να κάνω είναι να κρίνω συναδέλφους. Ο κάθε ένας χρεώνει με την δική του λογική, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι.

Ο συγκεκριμένος όμως, όσα και να χρεώνει, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σε ενημερώσει πως ο οδηγός λέει πως επιδοτούνται και οι υπηρεσίες συμβούλου, αλλά με ανώτατο όριο τα 1500€ για την υποβολή (οπότε με τα 1200 που θέλει είναι μέσα), και 2000€ ανώτατο για την παρακολούθηση. Αυτό σημαίνει πως αν εσύ συμφωνήσεις στο 4%, και το ποσό που θα πάρεις είναι π.χ. 100.000, η αμοιβή του είναι άλλες 4000€, που ξεπερνάνε το ανώτατο όριο των 2000. Αλλά και πάλι, αυτό είναι επιλογή δική σου. Αν πιστεύεις πως αξίζει και τους εμπιστεύεσαι, δωσ'τα. Επίσης να ξεκαθαρίσεις για ποιο 4% μιλάει. 4% στο ποσό που θα πάρεις ή 4% στον εγκεκριμένο προϋπολογισμό? Πρόσεξέ το πολύ καλά αυτό, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Σε αυτό πάντως που δεν συμφωνώ, είναι στο θέμα της "βαθμολογίας" που σου έκανε. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό. 50 με βάση το 40 είσαι ΠΟΛΥ χαμηλά. Θες πολύ παραπάνω. Και στην τελική, δουλειά του είναι να ανεβάσει την πρότασή σου για να πάρει μεγαλύτερη βαθμολογία. Μπορείτε να βρείτε μαζί τρόπους να την ανεβάσετε. Αν δεν μπορείτε, μην την υποβάλεις καθόλου. Τζάμπα κόπος.

Όσο για το ποσό που μιλάτε (200.000), είναι μόνο για επιχειρήσεις μεταποίησης. Εσύ για εισαγωγή μικροεπίπλων δεν ενδιαφερόσουν? Το όριο για εμπορικές επιχειρήσεις είναι 80.000, οπότε είναι άκυρο αυτό που συζητάτε. Εκτός αν άλλαξες ιδέα.

Τέλος, για το αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, σίγουρα γίνεται. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να πας σε σύμβουλο. Αλλά 1) θα πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου την όποια εμπειρία έχει ο καθένας πάνω στο θέμα, 2) να μάθεις απ'έξω και ανακατωτά τον οδηγό του προγράμματος παρατηρώντας τις παγίδες, και 3) να μάθεις πολύ γρήγορα πως να συντάσσεις bussiness plans.

Για το θέμα των business plans, έχω ανεβάσει εδώ κάποια σχετικά άρθρα που γράφω εγώ ο ίδιος σε μια γνωστή εφημερίδα: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=434179
Στο τέλος θα βρείς και ένα σχετικό software και ένα e-book, που μιλάνε για τα business plans.

Ότι και να αποφασίσεις, καλή επιτυχία. :cap:

ALXIOA
11-07-09, 21:54
Καλησπέρα και πάλι.

Αν θυμάμαι καλά, ενδιαφέρεσαι για το πρόγραμμα Νεανικής Επιχειρηματικότητας, σωστά? Η υποβολή είναι μέχρι τις 14 Σεπτεμβρίου.

Όσο για την εταιρεία που μου λες, το τελευταίο που θέλω να κάνω είναι να κρίνω συναδέλφους. Ο κάθε ένας χρεώνει με την δική του λογική, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι.

Ο συγκεκριμένος όμως, όσα και να χρεώνει, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σε ενημερώσει πως ο οδηγός λέει πως επιδοτούνται και οι υπηρεσίες συμβούλου, αλλά με ανώτατο όριο τα 1500€ για την υποβολή (οπότε με τα 1200 που θέλει είναι μέσα), και 2000€ ανώτατο για την παρακολούθηση. Αυτό σημαίνει πως αν εσύ συμφωνήσεις στο 4%, και το ποσό που θα πάρεις είναι π.χ. 100.000, η αμοιβή του είναι άλλες 4000€, που ξεπερνάνε το ανώτατο όριο των 2000. Αλλά και πάλι, αυτό είναι επιλογή δική σου. Αν πιστεύεις πως αξίζει και τους εμπιστεύεσαι, δωσ'τα. Επίσης να ξεκαθαρίσεις για ποιο 4% μιλάει. 4% στο ποσό που θα πάρεις ή 4% στον εγκεκριμένο προϋπολογισμό? Πρόσεξέ το πολύ καλά αυτό, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Σε αυτό πάντως που δεν συμφωνώ, είναι στο θέμα της "βαθμολογίας" που σου έκανε. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό. 50 με βάση το 40 είσαι ΠΟΛΥ χαμηλά. Θες πολύ παραπάνω. Και στην τελική, δουλειά του είναι να ανεβάσει την πρότασή σου για να πάρει μεγαλύτερη βαθμολογία. Μπορείτε να βρείτε μαζί τρόπους να την ανεβάσετε. Αν δεν μπορείτε, μην την υποβάλεις καθόλου. Τζάμπα κόπος.

Όσο για το ποσό που μιλάτε (200.000), είναι μόνο για επιχειρήσεις μεταποίησης. Εσύ για εισαγωγή μικροεπίπλων δεν ενδιαφερόσουν? Το όριο για εμπορικές επιχειρήσεις είναι 80.000, οπότε είναι άκυρο αυτό που συζητάτε. Εκτός αν άλλαξες ιδέα.

Τέλος, για το αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, σίγουρα γίνεται. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να πας σε σύμβουλο. Αλλά 1) θα πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου την όποια εμπειρία έχει ο καθένας πάνω στο θέμα, 2) να μάθεις απ'έξω και ανακατωτά τον οδηγό του προγράμματος παρατηρώντας τις παγίδες, και 3) να μάθεις πολύ γρήγορα πως να συντάσσεις bussiness plans.

Για το θέμα των business plans, έχω ανεβάσει εδώ κάποια σχετικά άρθρα που γράφω εγώ ο ίδιος σε μια γνωστή εφημερίδα: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=434179
Στο τέλος θα βρείς και ένα σχετικό software και ένα e-book, που μιλάνε για τα business plans.

Ότι και να αποφασίσεις, καλή επιτυχία. :cap:

σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου..ισως δεν σου διευκρινησα εγω καλα..εσυ καλα θυμασαι πως ενδιαφερομουν για την νεανικη επιχειρηματικοτητα αλλα αποφασισαμε τελικα με τον αδερφο μου μαζι και τον πατερα μου να αναπτυξουμε την ειδη υπαρχουσα επιχειρηση (κατασκευη και πωληση των επιπλων)που εχουμε με καινουργια μηχανηματα κ.τ.λ..οποτε με ενδιαφερει πλεον το κομματι της επιδοτησης για μικρες και πολυ μικρες επιχειρισης...αυτο το προγραμμα μεχρι ποτε θα ειναι σε ισχυ και μεχρι ποτε εγω μπορω να καταθεσω τον φακελο μου...??επισης τι τροπο θα μπορουσα να βρω δηλ ωστε να ανεβασω ακομα περισσοτερο την βαθμολογια μου..??ας πουμε η πιστοποιηση των προοιοντων με iso:9001 μετραει..?(ετσι σαν μια πρωτη ιδεα που μου ηρθε)εσυ τι τροπους θα μου προτεινες..??και κατι τελευταιο αυτο που γραφεις δεν το καταλαβα καθολου..,(Επίσης να ξεκαθαρίσεις για ποιο 4% μιλάει. 4% στο ποσό που θα πάρεις ή 4% στον εγκεκριμένο προϋπολογισμό? )πια η διαφορα απο το ποσο που θα παρω με τον εγκεκριμενο προυπολογισμο..??μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα παραδειγμα...??

σε ευχαριστω για ακομη μια φορα...και σου ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ αν σε κουρασα..!!!!:happy2::happy2::happy2:

c0nfuser
13-07-09, 17:45
καλησπερα

δεν ξερω αν ειμαι off-topic με αυτο που θα ρωτισω
η μητερα μου ειναι αγροτισσα και εχει καποια χωραφια με σιταρια μη ποτιστικα. και θελει να τα κανει ποτιστικα. υπαρχει καποια επιδοτιση που να επιδοτει κατι τετοιο?

Moss
16-07-09, 20:20
σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου..ισως δεν σου διευκρινησα εγω καλα..εσυ καλα θυμασαι πως ενδιαφερομουν για την νεανικη επιχειρηματικοτητα αλλα αποφασισαμε τελικα με τον αδερφο μου μαζι και τον πατερα μου να αναπτυξουμε την ειδη υπαρχουσα επιχειρηση (κατασκευη και πωληση των επιπλων)που εχουμε με καινουργια μηχανηματα κ.τ.λ..οποτε με ενδιαφερει πλεον το κομματι της επιδοτησης για μικρες και πολυ μικρες επιχειρισης...αυτο το προγραμμα μεχρι ποτε θα ειναι σε ισχυ και μεχρι ποτε εγω μπορω να καταθεσω τον φακελο μου...??επισης τι τροπο θα μπορουσα να βρω δηλ ωστε να ανεβασω ακομα περισσοτερο την βαθμολογια μου..??ας πουμε η πιστοποιηση των προοιοντων με iso:9001 μετραει..?(ετσι σαν μια πρωτη ιδεα που μου ηρθε)εσυ τι τροπους θα μου προτεινες..??και κατι τελευταιο αυτο που γραφεις δεν το καταλαβα καθολου..,(Επίσης να ξεκαθαρίσεις για ποιο 4% μιλάει. 4% στο ποσό που θα πάρεις ή 4% στον εγκεκριμένο προϋπολογισμό? )πια η διαφορα απο το ποσο που θα παρω με τον εγκεκριμενο προυπολογισμο..??μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα παραδειγμα...??

σε ευχαριστω για ακομη μια φορα...και σου ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ αν σε κουρασα..!!!!:happy2::happy2::happy2:

Καλησπέρα. Λοιπόν,

α) Οι ημερομηνίες του συγκεκριμένου προγράμματος δεν έχουν καθοριστεί επίσημα. Δεν έχει βγει ακόμα ο οδηγός για να είμαστε σίγουροι. Αυτό που υπάρχει τώρα είναι προδημοσίευση.

β) Ναι, το iso βοηθάει. Όχι μόνο για το πρόγραμμα και την αξιολόγηση, αλλά και για την πραγματική ποιότητα που θα φέρει. Το συνιστώ.

γ) Χωρίς να εξετάσω την επιχείρηση, την περιοχή, τον ανταγωνισμό, και για να μην πολυλογώ πολλά άλλα, δεν μπορώ να σου προσφέρω λύσεις. Θα ήταν λάθος. Να το ζητήσεις από τον σύμβουλό σου. Αυτή είναι η δουλεία του.

δ) π.χ. Αν ο συνολικός προϋπολογισμός σου είναι 100.000, ας πούμε ότι επιδοτείσαι το 50%, δηλαδή 50.000. Αν λοιπόν αυτό εγκριθεί, και το 4% είναι στον συνολικό εγκεκριμένο προϋπολογισμό, δηλαδή τις 100.000, αυτός θα πάρει 4.000. Αν το 4% είναι πάνω στην τελική επιδότηση που θα πάρεις, δηλαδή τις 50.000, τότε αυτός θα πάρει 2.000. Κοίτα να το ξεκαθαρίσεις.

Moss
16-07-09, 20:23
καλησπερα

δεν ξερω αν ειμαι off-topic με αυτο που θα ρωτισω
η μητερα μου ειναι αγροτισσα και εχει καποια χωραφια με σιταρια μη ποτιστικα. και θελει να τα κανει ποτιστικα. υπαρχει καποια επιδοτιση που να επιδοτει κατι τετοιο?
Καλησπέρα,

μπορείς να δεις όλα τα προγράμματα που τρέχουν για τον αγροτικό τομέα εδώ: http://www.agrotikianaptixi.gr/index.php?op=Call&todo=List&is_private=1&reset=1

BASILISP
01-08-09, 17:06
Φιλε Moss (ειμαι λιγακι off topic αλλα δεν ξερω ποιον να ρωτησω) θα ηθελα και παλι τα φωτα σου... Η ερωτηση μου δεν ειναι για επιδοτηση αλλα αν μπορεις να μου απαντησεις θα μου ελυνες τα χερια!
Να σου υπενθιμισω οτι η κοπελα μου θα ηθελε να ανοιξει ενα μαγαζακι οπου θα φτιαχνει κοσμηματα (μου ειχες δωσει κωδικο 32.12 - Κατασκευή κοσμημάτων και συναφών ειδών). Για την ωρα εργαζεται σε εποχιακη επιχειρηση (τουριστικο κοσμηματωπολειο) και θα παρει ανεργια.
Θα πρεπει να κανει εναρξη εργασιας (ετσι ωστε να αγορασει ,με τιμολογιο, χαντρες,εξαρτηματα κ.τ.λ.) μεσα στον χειμωνα η μπορει να αγορασει πραγματα και να κανει εναρξη π.χ. τον Μαιο; Πρεπει να αρχισει να πληρωνει ΤΕΒΕ κατευθειαν η μονο οταν ανοιξει κανονικα; Με την ανεργια (τον χειμωνα αυτον) τι γινεται; Την χανει;
Τελος σαν εργαστηριο (κατασκευης κοσμηματων) υπαρχει εκπτωση στον φορο που πρεπει να πληρωσει (αυτο ισχυει στην Ιταλια) ;

Ευχαριστω ξανα... :happy:
Βασιλης

ΕΩΣΦΟΡΟΣ
01-08-09, 23:08
Φιλε Μοςς καλησπερα...

με ενδιαφερει η επιδοτηση των φωτοβολταικων παρκων 20 ή και 50 Kw ,για την περιοχη του Εβρου ,υπαρχει το οικοπεδο σε αποσταση 200 μετρων απο κολωνα της δ.ε.η χαμηλης τασης ,γνωριζω ορισμενα πραγματα αλλα θα ηθελα και την δικη σου αποψη επι του θεματος ,οτι γνωριζεις περι επιδοτησης , αν δεχονται ακομα αιτησεις στο νομο εβρου για ποσα κιλοβατ και γενικα οτι ειναι σχετικο με το θεμα ...

στο ονομα της γυναικας μου αν φυσικα γινει κατι , ισως την πιανει και η ηλικια για την επιδοτηση της γυναικειας επιχ/τος.

ευχαριστω...

dimitris88
09-08-09, 11:02
Καλησπερα φιλε μοςς,
εχεις κανει σχετικη αναφορα για το θεμα που θα ηθελα να σε ρωτησω αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι η εξαιρεση των επιχειρησεων franchise απο την επιδοτηση νεων επιχειρηματιων θα επανεξεταζοταν λογω αντιδρασεων ή θα εβγαινε καποιο αλλο προγραμμα που να εμπεριεχει κ αυτη την κατηγορια. Εχεις κατι υπ΄οψιν σου?

Moss
11-08-09, 19:47
Καλησπέρα παιδιά,

συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά σαν παιδί και εγώ, έλειπα σε διακοπές...

Θα σας απαντήσω όλους το συντομότερο. :)

Moss
11-08-09, 20:43
Φιλε moss (ειμαι λιγακι off topic αλλα δεν ξερω ποιον να ρωτησω) θα ηθελα και παλι τα φωτα σου... Η ερωτηση μου δεν ειναι για επιδοτηση αλλα αν μπορεις να μου απαντησεις θα μου ελυνες τα χερια!
Να σου υπενθιμισω οτι η κοπελα μου θα ηθελε να ανοιξει ενα μαγαζακι οπου θα φτιαχνει κοσμηματα (μου ειχες δωσει κωδικο 32.12 - Κατασκευή κοσμημάτων και συναφών ειδών). Για την ωρα εργαζεται σε εποχιακη επιχειρηση (τουριστικο κοσμηματωπολειο) και θα παρει ανεργια.
Θα πρεπει να κανει εναρξη εργασιας (ετσι ωστε να αγορασει ,με τιμολογιο, χαντρες,εξαρτηματα κ.τ.λ.) μεσα στον χειμωνα η μπορει να αγορασει πραγματα και να κανει εναρξη π.χ. τον Μαιο; Πρεπει να αρχισει να πληρωνει ΤΕΒΕ κατευθειαν η μονο οταν ανοιξει κανονικα; Με την ανεργια (τον χειμωνα αυτον) τι γινεται; Την χανει;
Τελος σαν εργαστηριο (κατασκευης κοσμηματων) υπαρχει εκπτωση στον φορο που πρεπει να πληρωσει (αυτο ισχυει στην Ιταλια) ;

Ευχαριστω ξανα... :happy:
Βασιλης

Καλησπέρα και πάλι Βασίλη,

το ΤΕΒΕ θα αρχίσει να το πληρώνει αμέσως μετά την έναρξη της επιχείρησης, ανά δίμηνο. Όσο για τα πράγματα που θέλει να αγοράσει, δεν κατάλαβα τι εννοείς. Αν μπεί στο πρόγραμμα της Γυναικείας επιχειρηματικότητας, έχει 20 μήνες να υλοποιήσει την επένδυση. Μέσα σε αυτούς τους 20 μήνες, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η επένδυση και να έχουν εξοφληθεί τα πάντα.

Βέβαια, οι χάντρες που αναφέρεις δεν επιδοτοτούνται, όπως και κανένα προϊόν ή πρώτη ύλη. Αυτά είναι καθαρά δικά σου έξοδα.

Όσο για την ανεργία, εννοείται πως με το που γίνει η έναρξη κόβεται η καταβολή της. Μπορείς όμως, να κάνεις έναρξη αργότερα, και να ξεκινήσεις τις δαπάνες, κατ'όπιν συννενόησης με τους προμηθευτές και να σου κόψουν τα τιμολόγια αργότερα με μεταγενέστερες ημερομηνίες και με την επωνυμία της υπο ίδρυσης επιχείρησης. Αλλά σκέψου αν αξίζει τόση ιστορία για μια ανεργία.

Τέλος, για το φορολογικό καθεστώς δεν νομίζω να υπάρχει έκπτωση, αλλά για σίγουρη απάντηση θα πρέπει να απευθυνθείς στον λογιστη σου.

Moss
11-08-09, 20:50
Φιλε Μοςς καλησπερα...

με ενδιαφερει η επιδοτηση των φωτοβολταικων παρκων 20 ή και 50 Kw ,για την περιοχη του Εβρου ,υπαρχει το οικοπεδο σε αποσταση 200 μετρων απο κολωνα της δ.ε.η χαμηλης τασης ,γνωριζω ορισμενα πραγματα αλλα θα ηθελα και την δικη σου αποψη επι του θεματος ,οτι γνωριζεις περι επιδοτησης , αν δεχονται ακομα αιτησεις στο νομο εβρου για ποσα κιλοβατ και γενικα οτι ειναι σχετικο με το θεμα ...

στο ονομα της γυναικας μου αν φυσικα γινει κατι , ισως την πιανει και η ηλικια για την επιδοτηση της γυναικειας επιχ/τος.

ευχαριστω...

Καλησπέρα φίλε μου,

πας να μπλέξεις σε μεγάααααααλη ιστορία. Τα πράγματα με τα φωτοβολταϊκά πάρκα δεν είναι και τόσο ρόδινα όσο φαίνονται.

Για να μην πολυλογώ πάντως, το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι η επιδότηση. Αυτή μπορείς να την πάρεις και εσύ μέσω του αναπτυξιακού νόμου.

Αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί πρώτα απ'όλα είναι να πάρεις την έγκριση από την Ρ.Α.Ε. (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας). Μπορείς να βρείς τα πάντα εδώ: http://www.rae.gr/

Να ξέρεις πάντως πως η ουρά είναι μεγάλη... πολύ μεγάλη... Πονεμένη ιστορία. Προσωπική μου άποψη είναι να ασχοληθείς με κάτι άλλο καλύτερα.

Τέλος πάντων, για ότι θες να μάθεις ρώτα με.

Moss
11-08-09, 21:02
Καλησπερα φιλε μοςς,
εχεις κανει σχετικη αναφορα για το θεμα που θα ηθελα να σε ρωτησω αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι η εξαιρεση των επιχειρησεων franchise απο την επιδοτηση νεων επιχειρηματιων θα επανεξεταζοταν λογω αντιδρασεων ή θα εβγαινε καποιο αλλο προγραμμα που να εμπεριεχει κ αυτη την κατηγορια. Εχεις κατι υπ΄οψιν σου?

Καλησπέρα φίλε μου,

ναι, τελικά δίνεται ένα ποσό των 50.000.000 ευρώ για την επιδότηση επιχειρήσεων franchise, μέσα από το πρόγραμμα των ΠΕΠ. Αλλά αφορά μόνο ήδη υφιστάμενες επιχειρήσεις, με τουλάχιστον 2 κλεισμένες διαχειριστικές χρήσεις.

Σε καμία περίπτωση δεν επιδοτείται νέα επιχείρηση franchise.

Βέβαια, όπως είπα και σε άλλο πόστ, μπορείς να κάνεις κάποιες "τρίπλες", αλλά είναι μεγάλη μανούρα και δύσκολο να γίνει.

gnffilos
12-08-09, 16:29
καλησπερα Moss..ενδιαφερομαι για εκτροφη σαλιγκαριων σε 3 στρεμματα και θα ηθελα να ρωτησω

α)ποιο το υψος της επιδοτησης?
β)ποιες οι ενεργειες για να παρω την επιδοτηση?
γ)σε ποιον πρεπει να απευθυνθω να συνταξει το φακελο και τι θα κοστισει?
δ)θα πρεπει να ξεκινησω την κατασκευη με ιδια κεφαλαια και μετα να αρχισει η επιδοτηση να εκταμιευεται?
ε)ποσο καιρο θα παρει να φτιαχτει ο φακελος, ποσο να εγκριθει και ποσο να αρχισει η εκταμιευση
στ) που κατατιθεται ο φακελος

ΕΩΣΦΟΡΟΣ
12-08-09, 20:54
Καλησπέρα φίλε μου,

πας να μπλέξεις σε μεγάααααααλη ιστορία. Τα πράγματα με τα φωτοβολταϊκά πάρκα δεν είναι και τόσο ρόδινα όσο φαίνονται.

Για να μην πολυλογώ πάντως, το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι η επιδότηση. Αυτή μπορείς να την πάρεις και εσύ μέσω του αναπτυξιακού νόμου.

Αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί πρώτα απ'όλα είναι να πάρεις την έγκριση από την Ρ.Α.Ε. (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας). Μπορείς να βρείς τα πάντα εδώ: http://www.rae.gr/

Να ξέρεις πάντως πως η ουρά είναι μεγάλη... πολύ μεγάλη... Πονεμένη ιστορία. Προσωπική μου άποψη είναι να ασχοληθείς με κάτι άλλο καλύτερα.

Τέλος πάντων, για ότι θες να μάθεις ρώτα με.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και εγω τα ιδια πανω κατω εμαθα,
τωρα κατι αλλο σχετικα με παλαιοτερο ποστ σου σχετικα με επιχειρηματικες ιδεες.
Επισης αν γινεται σε παρακαλω να αναφερεις αν γνωριζεις και το ποσο επενδυσης των εν λογω ιδεων.

:offtopic:

Επειδή μου το ζητάνε και άλλοι, σε λίγες μέρες θα ανεβάσω μερικές καινοτόμες ιδέες από το εξωτερικό.

Moss
14-08-09, 09:47
καλησπερα Moss..ενδιαφερομαι για εκτροφη σαλιγκαριων σε 3 στρεμματα και θα ηθελα να ρωτησω

α)ποιο το υψος της επιδοτησης?
β)ποιες οι ενεργειες για να παρω την επιδοτηση?
γ)σε ποιον πρεπει να απευθυνθω να συνταξει το φακελο και τι θα κοστισει?
δ)θα πρεπει να ξεκινησω την κατασκευη με ιδια κεφαλαια και μετα να αρχισει η επιδοτηση να εκταμιευεται?
ε)ποσο καιρο θα παρει να φτιαχτει ο φακελος, ποσο να εγκριθει και ποσο να αρχισει η εκταμιευση
στ) που κατατιθεται ο φακελος

Καλημέρα.

Φαντάζομαι διάβασες το και άλλο σχετικό post με την εκτροφή σαλιγκαριών εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12215224&postcount=98

Στις ερωτήσεις σου τώρα:

α) Εντάσσεσαι στον Αναπτυξιακό Νόμο και πάντα η επιδότηση είναι ανάλογα με την εκάστοτε περιοχή, το ύψος της επένδυσης, το μέγεθος της επιχείρησης, κλπ. Δώσε μου περισσότερα στοιχεία για να το ψάξω αναλυτικά.

β) Απλά συντάσσεις τον φάκελο και όταν είναι έτοιμος τον υποβάλλεις.

γ) Επειδή μιλάμε για τον Αναπτυξιακό Νόμο, και τα πράγματα είναι πολύ πιο περίπλοκα από τα μικρά προγράμματα επιδότησης, θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον αρκετά έμπειρο Σύμβουλο Επιχειρήσεων. Η συνήθης αμοιβή καθορίζεται συνήθως με ποσοστό επί τις συνολικής εγκριθείσας επιδότησης.

δ) Όχι, δεν απαιτείται καμία δαπάνη για την υλοποίηση του έργου πριν την έγκριση του φακέλου. Πρώτα εγκρίνεσαι και μετά ξεκινάς.

ε) Ο χρόνος δημιουργίας του φακέλου εξαρτάται καθαρά από τους συνεργάτες σου (Σύμβουλοι, Λογιστές, Μηχανικοί, κλπ.) και την καλή συνεργασία που έχετε μεταξύ σας. Μπορεί να τελειώσει σε 1 μήνα ή και σε 6 μήνες. Ο χρόνος για να εξεταστεί από τους αξιολογητές μπορεί να είναι γύρω στους 6 μήνες, γιατί στο Υπουργείο κινούνται πιο αργά και από τα... σαλιγκάρια. Η εκταμιεύσεις γίνονται σταδιακά σε 3 φάσεις: 1 προκαταβολή με την έγκριση για να ξεκινήσεις (ποτέ πάνω από το 30-40%), άλλη μία κατά την διάρκεια υλοποίησης, και η τελευταία με την ολοκλήρωση του έργου, αφού βέβαια σε όλες τις φάσεις να γίνει έλεγχος.

στ) Απευθείας στο Υπουργείο Οικονομικών.

Moss
14-08-09, 10:00
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και εγω τα ιδια πανω κατω εμαθα,
τωρα κατι αλλο σχετικα με παλαιοτερο ποστ σου σχετικα με επιχειρηματικες ιδεες.
Επισης αν γινεται σε παρακαλω να αναφερεις αν γνωριζεις και το ποσο επενδυσης των εν λογω ιδεων.

Γεια και πάλι.

Αυτό με τις ιδέες θα μου πάρει αρκετό χρόνο για να το ετοιμάσω, γιατί δεν αρκεί μια απλή αναφορά, δεν έχει νόημα. Θα πρέπει να περιγράψω αναλυτικά και τι είναι αυτό που τις κάνει καινοτόμες. Λόγω φόρτου εργασίας τώρα μου είναι εξαιρετικά δύσκολο. Ακόμα και τα άρθρα που γράφω για μια εφημερίδα αναγκάστηκα να τα σταματήσω για λίγο γιατί δεν με παίρνει ο χρόνος. Μόλις χαλαρώσω λίγο, θα αρχίσω να τα ανεβάζω σιγά σιγά.

marakos
16-08-09, 11:52
Καλησπέρα
Θα ηθελα να σε ρωτήσω για το πρόγραμμα γυναικείας απασχόλησης και επιχειρηματικότητας για τον νομό Αττικής .
Παίρνω συνεχώς στον ΕΟΜΜΕΧ και μου λένε οτι τους εχουν ενημερώσει και περιμένουν νεα χρηματοδότηση.
΅Εχω κάνει πρόταση και ειμαι επιλαχών.
Ξέρεις αν θα δοθούν αλλα χρήματα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η εκλεισε.
Σε ευχαριστώ

joe7
16-08-09, 12:12
Geia sas!
Thelw na rwtisw gia tis epidotiseis se fotovoltaika an gnwrizetai kati.
Exw ena oikopedo kai skeftika oti tha einai kali ependisi mia egatastasi fotovoltaikon.
Opoiadipote pliroforia sexetika me auto tha me voithouse polu.
euxaristw polu!

Moss
16-08-09, 12:44
Καλησπέρα
Θα ηθελα να σε ρωτήσω για το πρόγραμμα γυναικείας απασχόλησης και επιχειρηματικότητας για τον νομό Αττικής .
Παίρνω συνεχώς στον ΕΟΜΜΕΧ και μου λένε οτι τους εχουν ενημερώσει και περιμένουν νεα χρηματοδότηση.
΅Εχω κάνει πρόταση και ειμαι επιλαχών.
Ξέρεις αν θα δοθούν αλλα χρήματα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η εκλεισε.
Σε ευχαριστώ

Καλησπέρα.

Πότε υπέβαλλες τον φάκελο? Κάτι δεν μου κολλάει εδώ. Αφού οι υποβολές του προγράμματος κλείνουν στις 14 Σεπτεμβρίου, εσένα πως σου είπαν πως είναι επιλαχούσα? Δεν γίνεται αυτό που μου λες.

Όταν λες "παίρνω στον ΕΟΜΜΕΧ και μου λένε ότι τους έχουν ενημερώσει", ποιους ακριβώς ενημέρωσαν? Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Αφού το πρόγραμμα είναι ακόμα ανοιχτό, αυτό που μου λες δεν είναι δυνατόν.

Μόνος σου την υπέβαλλες την πρόταση?

Μήπως αναφέρεσαι στο περσυνό αντίστοιχο πρόγραμμα?

Moss
16-08-09, 12:52
Geia sas!
Thelw na rwtisw gia tis epidotiseis se fotovoltaika an gnwrizetai kati.
Exw ena oikopedo kai skeftika oti tha einai kali ependisi mia egatastasi fotovoltaikon.
Opoiadipote pliroforia sexetika me auto tha me voithouse polu.
euxaristw polu!

Καλησπέρα.

Διάβασε σχετικές απαντήσεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12261739#post12261739
και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12730432#post12730432

και αν θες παρ'όλα αυτά, ρώτα ότι θέλεις.

joe7
16-08-09, 20:41
Καλησπέρα.

Διάβασε σχετικές απαντήσεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12261739#post12261739
και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12730432#post12730432

και αν θες παρ'όλα αυτά, ρώτα ότι θέλεις.

Tha ithela na se rwtisw pou mporw an apeuthinthw?se poio upourgeio kai poio einai
to armodio tmima?euxaristw polu gia ton xrono sou.

Moss
17-08-09, 09:41
Tha ithela na se rwtisw pou mporw an apeuthinthw?se poio upourgeio kai poio einai
to armodio tmima?euxaristw polu gia ton xrono sou.

Όπως αναφέρω και εδώ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12730432#post12730432), το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με την ΡΑΕ ( www.rae.gr ).

Αυτοί είναι οι πλέον αρμόδιοι. Αυτό όσον αφορά την άδεια και τις απαιτήσεις. Αν καταφέρεις και βγάλεις άκρη μαζί τους, και σου πουν πως στην περιοχή σου έχεις ελπίδες για να πάρεις άδεια, τότε να αρχίσεις να ψάχνεις για επιδότηση.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, από τις 510 αιτήσεις που κατατέθηκαν στην ΡΑΕ τον Ιούνιο του 2007 (!), δεν έχει ολοκληρωθεί η αξιολόγησή τους και υπολογίζουν στα μέσα Οκτωβρίου του 2009. :wall2: Και αυτό είναι ένα από τα άπειρα προβλήματα που παρουσιάζονται.

Εκτός αυτού, τα συμβόλαια που κάνεις με την ΔΕΗ είναι σκέτη κοροϊδία. Όλοι πήγαν και υπέγραψαν και κανείς δεν πρόσεξε τα "μικρά γραμματάκια". Τώρα χτυπιούνται οι επενδυτές, αλλά ποιος τους δίνει σημασία?

Και, πίστεψέ με, το να πάρεις επιδότηση στην προκειμένη περίπτωση, θα είναι το μόνο εύκολο. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να σε απασχολούν περισσότερο.

voreios23
17-08-09, 19:01
kalispera file mou politime.
thelo na anoikso studio onuxoplastikis(manicure-penticure-texntita)eimai 27 eton katoikos athinas.mporeis na mou peis an epidotitai kati tetoio?an xreiazetai na exo xrimata kai ego?kai an epidotoume pos mporo na ksekiniso pou prepei na apefthintho kai ti xartia prepei na mazepso.tha einai politimi i voithia sou gia mena.an se voithaei sou leo pos doulevo se studio onixoplastikis kai den ksero an prepei na eimai anergos kai gia poso kairo.

efxaristo para para poli.

notaboo
17-08-09, 19:18
Eyxaristw poly

Moss
17-08-09, 19:39
kalispera file mou politime.
Thelo na anoikso studio onuxoplastikis(manicure-penticure-texntita)eimai 27 eton katoikos athinas.mporeis na mou peis an epidotitai kati tetoio?an xreiazetai na exo xrimata kai ego?kai an epidotoume pos mporo na ksekiniso pou prepei na apefthintho kai ti xartia prepei na mazepso.tha einai politimi i voithia sou gia mena.an se voithaei sou leo pos doulevo se studio onixoplastikis kai den ksero an prepei na eimai anergos kai gia poso kairo.

Efxaristo para para poli.

Καλησπέρα φίλε μου,

δυστυχώς για αυτό που θέλεις να κάνεις δεν μπορείς να επιδοτηθείς. Οι κωδικοί δραστηριότητας που βρήκα σχετικά με αυτό που θες είναι οι εξής:

96.02.13.05 - Υπηρεσίες ποδολογίας και καλλωπισμού νυχιών
96.02.13 - Υπηρεσίες αισθητικών και υπηρεσίες περιποίησης των νυχιών
86.90.19.08 - Υπηρεσίες θεραπευτή νυχιών και κάλων
86.90.19.07 - Υπηρεσίες θεραπευτή νυχιών

και σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος Νεανικής Επιχειρηματικότητας του ΕΟΜΜΕΧ, εξαιρούνται όλοι. Δυστυχώς.

voreios23
17-08-09, 20:55
efxaristo poli file mou

voreios23
17-08-09, 21:10
ax sou esteila allo ena minima alla den ksero pou einai isos ekana kapoio lathos.thelo na se rotiso an tha mporousa na ksekiniso afti tin epixirisi apo to spiti mou na kano manicure-pedicure-texnita kai na poulao kosmimata to spiti mou einai arketa megalo alla to noikiazo.an ksereis kati na mou peis tha eimai evgnomon

joe7
17-08-09, 21:28
eyxaristw polu gia ton xrono sou kai tin pliroforisi.
na eisai kala!

vectros
18-08-09, 16:45
μπραβο που υπαρχουν τετοια φορουμ που δινουν φωνη αλλα και ατομα με γνωσεις που συνιφερουν αφειλοκερδως
μπραβο στο thegreekz.com

Moss
19-08-09, 13:23
ax sou esteila allo ena minima alla den ksero pou einai isos ekana kapoio lathos.thelo na se rotiso an tha mporousa na ksekiniso afti tin epixirisi apo to spiti mou na kano manicure-pedicure-texnita kai na poulao kosmimata to spiti mou einai arketa megalo alla to noikiazo.an ksereis kati na mou peis tha eimai evgnomon

Καλησπέρα φίλε μου,

δεν πειράζει, το βρήκα το άλλο και το διέγραψα.

Αυτό που μου λες τώρα είναι τελείως διαφορετικό. Όσον αφορά τα κοσμήματα, ΜΠΟΡΕΙΣ να επιδοτηθείς, χρησιμοποιόντας έναν ή περισσότερους από αυτούς τους κωδικούς:

95.25.12 - Υπηρεσίες επισκευής κοσμημάτων
74.10.19.05 - Υπηρεσίες σχεδιαστή κοσμημάτων και υπηρεσίες γεμμολογίας
47.99.82 - Άλλο λιανικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων εκτός καταστημάτων, υπαίθριων πάγκων ή αγορών
47.91.82 - Λιανικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων, με αλληλογραφία ή μέσω διαδίκτυου
47.78.86.22 - Λιανικό εμπόριο -μετά από εισαγωγή- ψευδοκοσμημάτων
47.78.86.10 - Λιανικό εμπόριο απομιμήσεων κοσμημάτων
47.77.82.09 - Λιανικό εμπόριο πολύτιμων λίθων και κοσμημάτων από πολύτιμους λίθους
47.77.82.04 - Λιανικό εμπόριο ειδών κοσμηματοποιίας και μερών τους, ειδών χρυσοχοΐας ή αργυροχοΐας και μερών τους
47.77.82 - Λιανικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων
46.49.39.15 - Χονδρικό εμπόριο -μετά από εισαγωγή- ψευδοκοσμημάτων
46.49.39.05 - Χονδρικό εμπόριο απομιμήσεων κοσμημάτων
46.49.39.01 - Εξαγωγή ψευδοκοσμημάτων από κάθε ύλη
46.48.10.14 - Χονδρικό εμπόριο πολύτιμων λίθων και κοσμημάτων από πολύτιμους λίθους
46.48.10.08 - Χονδρικό εμπόριο ειδών κοσμηματοποιίας και μερών τους, ειδών χρυσοχοΐας ή αργυροχοΐας και μερών τους
46.48.10.02 - Εξαγωγή χρυσών και αργυρών κοσμημάτων
46.48.10 - Χονδρικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων
46.18.19.07 - Εμπορικοί αντιπρόσωποι που μεσολαβούν στην πώληση νομισμάτων, κοσμημάτων, πολύτιμων λίθων και συναφών ειδών
46.18.19.06 - Εμπορικοί αντιπρόσωποι που μεσολαβούν στην πώληση κοσμημάτων απομίμησης και συναφών ειδών
32.13.99 - Εργασίες υπεργολαβίας στο πλαίσιο της διαδικασίας κατασκευής απομιμήσεων κοσμημάτων και συναφών ειδών
32.13.10 - Κατασκευή κοσμημάτων απομίμησης και συναφών ειδών
32.12.99.05 - Υπηρεσίες στίλβωσης κοσμημάτων
32.12.99.02 - Κατασκευή αργυρών κοσμημάτων φασόν
32.12.99 - Εργασίες υπεργολαβίας στο πλαίσιο της διαδικασίας κατασκευής κοσμημάτων και συναφών ειδών
32.12.13.07 - Κατασκευή χρυσών και αργυρών κοσμημάτων
32.12.13 - Κατασκευή ειδών κοσμηματοποιίας και μερών τους ειδών χρυσοχοΐας ή αργυροχοΐας και μερών τους

Για να χρησιμοποιήσεις το σπίτι σου ως έδρα, θα σου πρότεινα να κάνεις της εξής... μαγκιά: Να χρησιμοποιήσεις τον εξής κωδικό ως κύρια δραστηριότητα:

47.91.82 - Λιανικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων, με αλληλογραφία ή μέσω διαδίκτυου

Έτσι, θα μπορείς να τα πουλάς άνετα, και μάλιστα με έδρα της επιχείρησης το σπίτι σου.

Όσο για το μανικιούρ-πεντικιούρ, όπως είπαμε, δεν μπορείς να επιδοτηθείς. Αν και εδώ που τα λέμε, αν θες να χρησιμοποιήσεις το σπίτι σου και να δουλεύεις έτσι, τι να την κάνεις την επιδότηση? Τα έξοδά σου θα είναι λίγα, μόνο για τα εργαλεία και τον εξοπλισμό σου που φαντάζομαι, αυτά τουλάχιστον, θα μπορείς να τα πληρώσεις. Μπορείς να κάνεις έναρξη μόνος σου και να δηλώσεις το σπίτι σου ως έδρα, και να κόβεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

Moss
19-08-09, 13:26
efxaristo poli file mou

eyxaristw polu gia ton xrono sou kai tin pliroforisi.
Na eisai kala!

μπραβο που υπαρχουν τετοια φορουμ που δινουν φωνη αλλα και ατομα με γνωσεις που συνιφερουν αφειλοκερδως
μπραβο στο thegreekz.com

Τίποτα παιδιά, να είστε καλά, και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Αν χρειαστείτε τίποτα άλλο, εδώ είμαι...

marakos
20-08-09, 09:41
Καλησπέρα.

Πότε υπέβαλλες τον φάκελο? Κάτι δεν μου κολλάει εδώ. Αφού οι υποβολές του προγράμματος κλείνουν στις 14 Σεπτεμβρίου, εσένα πως σου είπαν πως είναι επιλαχούσα? Δεν γίνεται αυτό που μου λες.

Όταν λες "παίρνω στον ΕΟΜΜΕΧ και μου λένε ότι τους έχουν ενημερώσει", ποιους ακριβώς ενημέρωσαν? Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Αφού το πρόγραμμα είναι ακόμα ανοιχτό, αυτό που μου λες δεν είναι δυνατόν.

Μόνος σου την υπέβαλλες την πρόταση?

Μήπως αναφέρεσαι στο περσυνό αντίστοιχο πρόγραμμα?

Αναφέρομαι στο πρόγραμμα που ανήκει στο Γ ' ΚΠΣ Ανάπτυξη γυναικείας απασχόλησης και επιχειρηματικότητας

Moss
20-08-09, 10:28
Αναφέρομαι στο πρόγραμμα που ανήκει στο Γ ' ΚΠΣ Ανάπτυξη γυναικείας απασχόλησης και επιχειρηματικότητας

Για το παλιό λες τότε...

Λοιπόν, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μην περιμένεις να δώσουν κι άλλα λεφτά σε παλιό πρόγραμμα, και μάλιστα από την στιγμή που έχει ανοίξει ξανά καινούργιος κύκλος για το ίδιο πρόγραμμα. Για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να μείνουν αδιανέμητα ποσά από το Γ' ΚΠΣ, το οποίο έχει τελειώσει. Και ως Έλληνες, πιστεύεις να αφήσουμε ποτέ λεφτά, και μάλιστα από την Ε.Ε., να κάθονται?

Έστω, και να γίνει αυτό, τι κατάταξη σου δώσανε? Ποια είναι η θέση σου στις επιλαχούσες? Γιατί αν δεν είσαι τουλάχιστον στις 20 πρώτες, ξέχνα το.

Αυτό που σου συμβουλεύω να κάνεις, και είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή, είναι να πάρεις τον φάκελό σου όπως τον είχες καταθέσει, να του κάνεις ένα "update", και να τον καταθέσεις ξανά σε αυτό που τρέχει τώρα. Βιάσου όμως, γιατί 14 Σεπτεμβρίου σταματάει η υποβολή.

jpaokx
20-08-09, 21:19
yparxei kamia epidotisi gia yfistameni etairia EE iliakwn thermosifwnwn???
Tha ektimousa an mou eleges plirws gia olo to paketo(prokuriksi, aitisi, dikaiologitika,prothesmia).
Euxaristw

Moss
21-08-09, 08:38
yparxei kamia epidotisi gia yfistameni etairia EE iliakwn thermosifwnwn???
Tha ektimousa an mou eleges plirws gia olo to paketo(prokuriksi, aitisi, dikaiologitika,prothesmia).
Euxaristw

Καλημέρα φίλε μου,

τι ακριβώς κάνει η εταιρεία σου? Έτσι όπως το γράφεις είναι πολύ γενικό. Θα πρέπει να δεις τι κωδικό δραστηριότητας (ΚΑΔ) έχεις, και να το επιβεβαιώσουμε. Η επιλεξιμότητα εξαρτάται καθαρά από από αυτό.

Δηλαδή, για τους κωδικούς:

47.59.58.15 - Λιανικό εμπόριο ηλιακών θερμοσίφωνων <----- ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
46.49.19.09 - Χονδρικό εμπόριο ηλιακών θερμοσίφωνων <----- ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
43.22.12.05 - Υπηρεσίες τοποθέτησης ηλιακών θερμοσίφωνων, κλιματιστικών κλπ <----- ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
27.52.14.01 - Κατασκευή ηλιακών θερμοσίφωνων, μη ηλεκτρικών <---- ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
27.51.24.01 - Κατασκευή ηλιακών θερμοσίφωνων, ηλεκτρικών <----ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ

Όλα αυτά ανήκουν στο πρόγραμμα που τρέχει για τις υφιστάμενες επιχειρήσεις, και μπορείς να βρεις τα πάντα και να τα κατεβάσεις όλα από εδώ. (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_2178.html)

jpaokx
22-08-09, 16:52
Καλημέρα φίλε μου,

τι ακριβώς κάνει η εταιρεία σου? Έτσι όπως το γράφεις είναι πολύ γενικό. Θα πρέπει να δεις τι κωδικό δραστηριότητας (ΚΑΔ) έχεις, και να το επιβεβαιώσουμε. Η επιλεξιμότητα εξαρτάται καθαρά από από αυτό.

Δηλαδή, για τους κωδικούς:

47.59.58.15 - Λιανικό εμπόριο ηλιακών θερμοσίφωνων <----- ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
46.49.19.09 - Χονδρικό εμπόριο ηλιακών θερμοσίφωνων <----- ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
43.22.12.05 - Υπηρεσίες τοποθέτησης ηλιακών θερμοσίφωνων, κλιματιστικών κλπ <----- ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
27.52.14.01 - Κατασκευή ηλιακών θερμοσίφωνων, μη ηλεκτρικών <---- ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ
27.51.24.01 - Κατασκευή ηλιακών θερμοσίφωνων, ηλεκτρικών <----ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ

Όλα αυτά ανήκουν στο πρόγραμμα που τρέχει για τις υφιστάμενες επιχειρήσεις, και μπορείς να βρεις τα πάντα και να τα κατεβάσεις όλα από εδώ. (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_2178.html)

Nai...exeis dikio..den edwsa arketa stoixeia. Prokeitai gia etaria kataskeuis iliakwn thermosifwnwn. Endiaferomai gia mia epidotisi gia kalupsi dapanwn apasxolisis enos atomou, pistopoiisis kapoiou proiontos, kataskeuis istoselidas kai isws agoras enos mixanimatos. Den kserw mexri pote einai i aitisi. Prepei mazi me tin aitisi na einai etoimi kai i oikonomotexniki meleti? Auta ta eksoda kaluptontai? Prepei na kserw kati allo pera apo auta? Mporei na sinipologistei kai to TEMPTE se periptwsi kapoiou daneiou? An nai, pws?
Euxaristw ek twn proterwn

molaikos
23-08-09, 09:52
Φίλε καλημέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω εαν μπορεί να επιδοτηθεί απο την γυναικεία επιχειρηματικότητα ( η γυναίκα μου εχει γεννηθεί το 73 και είναι αγρότισσα με μηδενικό σχεδόν εισόδημα) επιχείρηση ενοικιασης ηχητικών και φωτιστικών για εκδηλώσεις , εμπορία ηχητικών κτλ . αν ναι σε ποιους κωδικους ? Πιστεύεις ότι προλαβαίνω να καταθέσω πρόταση?

Moss
24-08-09, 10:48
Nai...exeis dikio..den edwsa arketa stoixeia. Prokeitai gia etaria kataskeuis iliakwn thermosifwnwn. Endiaferomai gia mia epidotisi gia kalupsi dapanwn apasxolisis enos atomou, pistopoiisis kapoiou proiontos, kataskeuis istoselidas kai isws agoras enos mixanimatos. Den kserw mexri pote einai i aitisi. Prepei mazi me tin aitisi na einai etoimi kai i oikonomotexniki meleti? Auta ta eksoda kaluptontai? Prepei na kserw kati allo pera apo auta? Mporei na sinipologistei kai to TEMPTE se periptwsi kapoiou daneiou? An nai, pws?
Euxaristw ek twn proterwn

Καλημέρα.

Οπότε μπορείς άνετα να επιδοτηθείς. Και μάλιστα σαν επιχείρηση μεταποίησης, μπορείς αυτή την στιγμή που μιλάμε να επιδοτηθείς από 8 (!) διαφορετικά προγράμματα, το κάθε ένα για εξειδικευμένα αντικείμενα. Μπορείς μάλιστα να υποβάλεις πρόταση και να επιδοτηθείς από ΟΛΑ, μέχρι του ποσού των 500.000 ευρώ (κοινοτική συμμετοχή), και αυτό λόγω ενός νόμου της Ε.Ε. που λέγεται κανόνας de minimis. Όλα τα προγράμματα θα τα βρεις ΕΔΩ. (http://e-epidotiseis.blogspot.com/search/label/%CE%93%CE%B9%CE%B1%20%CE%A5%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B 5%CF%82%20%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF% 82)

Γι'αυτά που με ρωτάς, τα καλύτερα προγράμματα που συνιστώ για σένα είναι:

α) το πρόγραμμα ενίσχυσης μικρών και πολύ μικρών επιχειρήσεων (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_2178.html) για το θέμα της αγοράς μηχανημάτων και κατασκευής ιστοσελίδας

β) το πρόγραμμα "Σύγχρονη Επιχείρηση" (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_24.html) για το θέμα της πιστοποίησης.

γ) ο Αναπτυξιακός Νόμος 3299/2004 (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html) για την επιδότηση της απασχόλησης εργαζομένων.

Εννοείται πως σε όλα θα πρέπει να παρουσιάσεις την οικονομοτεχνική μελέτη, αλλά είναι και αυτή επιλέξιμη δαπάνη και επιδοτείται. Μεγάλη προσοχή στους κομπογιαννίτες συμβούλους, γιατί χρεώνουν παραπάνω και δεν σου λένε το όριο που ορίζει το πρόγραμμα.

Όσο για το ΤΕΜΠΜΕ, ναι, μπορείς να συνυπολογίσεις το δάνειο, αλλά φαντάζομαι θα έχεις ακούσει πως εκεί είναι... ιστορίες για αγρίους. Αν έχεις το κουράγιο να μπλέξεις μαζί τους, προσπάθησε να πάρεις προέγκριση.

Moss
24-08-09, 10:53
Φίλε καλημέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω εαν μπορεί να επιδοτηθεί απο την γυναικεία επιχειρηματικότητα ( η γυναίκα μου εχει γεννηθεί το 73 και είναι αγρότισσα με μηδενικό σχεδόν εισόδημα) επιχείρηση ενοικιασης ηχητικών και φωτιστικών για εκδηλώσεις , εμπορία ηχητικών κτλ . αν ναι σε ποιους κωδικους ? Πιστεύεις ότι προλαβαίνω να καταθέσω πρόταση?

Καλημέρα.

Πριν αρχίσουμε να το ψάχνουμε βαθύτερα, θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσεις το εξής: η γυναίκα σου δηλώνει εισοδήματα από την δραστηριότητά της? Έστω και σχεδόν μηδενική... Εκτός αυτού είναι δηλωμένη σαν αυτοαπασχολούμενη?

Πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτό, γιατί αν ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα, έστω και χωρίς να δηλώνει εισοδήματα, δεν θα μπορεί να ενταχθεί.

molaikos
24-08-09, 11:38
ΈΧΕΙ ΈΝΑΡΞΗ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΥΛΗΣΕ 150 ΚΙΛΑ ΛΑΔΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 200 300 ΕΥΡΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

Moss
24-08-09, 12:00
ΈΧΕΙ ΈΝΑΡΞΗ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΥΛΗΣΕ 150 ΚΙΛΑ ΛΑΔΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 200 300 ΕΥΡΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υποθέσεις...

Για να το διαλευκάνουμε, θέλω να μου πεις τον ΚΑΔ (κωδικό δραστηριότητας) που έχει η γυναίκα σου πάνω στην φορολογική της δήλωση. Θα πρέπει να δω και την έναρξη.

Ακόμα ευκολότερο θα ήταν να έπαιρνες τον λογιστή σου να σου δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση, αν δηλαδή η γυναίκα σου βάσει του λογιστικού κώδικα θεωρείται επιχειρηματίας ή όχι.

Moss
24-08-09, 12:06

Σημείωσε και το εξής:

Στον κανονισμό υλοποίησης του προγράμματος, στο άρθρο 5, παράγραφο 1, λέει:

"Δεν θεωρείται ότι ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, για τις ανάγκες του προγράμματος, οι επιτηδευματίες που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα και δηλώνουν τα εισοδήματα τους στην κατηγορία ελεύθερα επαγγέλματα (έντυπο φορολογίας Ε3), καθώς επίσης και όσοι δηλώνουν εισοδήματα από αγροτικές δραστηριότητες που φορολογούνται αποκλειστικά με βάση το αντικειμενικό σύστημα. Στις περιπτώσεις αυτές το Επενδυτικό Σχέδιο των Ελευθέρων Επαγγελματιών δεν πρέπει να αποτελεί συνέχεια, εκσυγχρονισμό ή επέκταση της υφιστάμενης δραστηριότητά τους."

Και πάλι όμως, θα πρέπει να σου πει ο λογιστής σας πως δηλώνει τα εισοδήματα αυτά και σε ποια κατηγορία ΦΠΑ.

molaikos
25-08-09, 08:21
ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ 01000000 ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΕΝΑΡΞΗ 31/12/06 ,ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ,ΑΓΡΟΚΤΗΜΑΤΑ ΚΤΛ , ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Moss
25-08-09, 09:37
ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ 01000000 ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΕΝΑΡΞΗ 31/12/06 ,ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ,ΑΓΡΟΚΤΗΜΑΤΑ ΚΤΛ , ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλημέρα.

Με αυτόν τον κωδικό είναι ΟΚ. Δεν θεωρείται ότι ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα γιατί πολύ απλά δεν έχει βιβλία, και φορολογείται αντικειμενικά, με συντελεστή που διαμορφώνεται στο τέλος του χρόνου.

Καλά τα νέα λοιπόν. Μπορεί να επιδοτηθεί.

Πάμε τώρα στα δύσκολα.

Για την εμπορία των ηχητικών συστημάτων, μπορείς να επιδοτηθείς. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον εξής κωδικό:

47.43.33 - Λιανικό εμπόριο ηχητικού εξοπλισμού και εξοπλισμού βίντεο

Για την ενοικίαση όμως, δεν μπορείς. Όλος ο κωδικός 77 - "Δραστηριότητες ενοικίασης και εκμίσθωσης", δεν επιδοτείται.

Μπορείς λοιπόν να κάνεις την έναρξη τώρα σαν εμπόριο, και όταν με το καλό πάρεις την επιδότηση, να πας στην εφορία και να προσθέσεις και ενοικίαση σαν δραστηριότητα. :rolleyes2

Μπορείς να διαβάσεις και σχετική ερώτηση άλλου χρήστη εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12543490&postcount=173

Ότι και αν αποφασίσεις, θα πρέπει να βιαστείς γιατί η υποβολή προτάσεων τελειώνει στις 14 Σεπτεμβρίου.

molaikos
26-08-09, 08:06
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ , Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 90.04.10.01 ΠΟΥ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ 90.02.19.04 ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο 90.02.19.10 ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ-ΕΜΠΟΡΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ? ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΣΩΣΤΑ?

Moss
26-08-09, 12:40
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ , Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 90.04.10.01 ΠΟΥ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ 90.02.19.04 ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο 90.02.19.10 ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ-ΕΜΠΟΡΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ? ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΣΩΣΤΑ?

Όλος ο κωδικός 90.04 και οι υποκατηγορίες του αναφέρονται σε "Εκμετάλλευση αιθουσών θεαμάτων και συναφείς δραστηριότητες". Αφορούσαν δηλαδή μόνο συγκεκριμένους χώρους που προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες, και όχι οπουδήποτε. Από εκεί αποσπάστηκε ο κωδικός αυτός.

Τώρα πήγε στον 90.02 - "Υποστηρικτικές δραστηριότητες για τις τέχνες του θεάματος", μαζί με τα συγκροτήματα, ορχήστρες, κλπ. αλλά όπως και να έχει, δεν είναι επιλέξιμος κωδικός και δεν επιδοτείται.

Πολύ σωστά, ο εξοπλισμός σου θα θεωρείται εμπόρευμα και δεν θα μπορέσεις να επιδοτηθείς γι'αυτόν, αφού η ενοικίαση δεν επιδοτείται από πουθενά, ούτε μέσω Internet. Δυστυχώς.

dimanth
27-08-09, 09:36
Καλημέρα κι από μένα.
Ήθελα να ρωτήσω για το πρόγραμμα επιδότησης από το ΕΣΠΑ. Ένας φίλος μου έχει περίπτερο και από όσο γνωρίζω ανήκει σε αυτήν την κατηγορία! Κάνοντας την αίτηση για να μπει στο πρόγραμμα για την επιχορήγηση πως μπορεί να ωφεληθεί και τι υποχρεώσεις έχει! Είναι αρκετά γενική η ερώτηση αλλά οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Moss
27-08-09, 09:54
Καλημέρα κι από μένα.
Ήθελα να ρωτήσω για το πρόγραμμα επιδότησης από το ΕΣΠΑ. Ένας φίλος μου έχει περίπτερο και από όσο γνωρίζω ανήκει σε αυτήν την κατηγορία! Κάνοντας την αίτηση για να μπει στο πρόγραμμα για την επιχορήγηση πως μπορεί να ωφεληθεί και τι υποχρεώσεις έχει! Είναι αρκετά γενική η ερώτηση αλλά οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλημέρα,

ναι, μπορεί να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα του ΥΠΟΙΟ για την "ενίσχυση Μικρών και πολύ Μικρών Επιχειρήσεων".

Ο κωδικός δραστηριότητας του είναι ο 47.19.10.02 - Εκμετάλλευση περίπτερου.

Μπορεί να επιδοτηθεί από 20000 μέχρι 200000 ευρώ.

Βασική προϋπόθεση να έχει μέσο όρο του κύκλου εργασιών των 3ων τελευταίων ετών άνω των 30000 ευρώ.

Μπορείς να βρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και να κατεβάσεις όλα τα αρχεία της προκήρυξης από ΕΔΩ. <------ (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_25.html)

Ρίχ'τα μια ματιά και ό,τι άλλο θες, ρώτα με.

dimanth
27-08-09, 10:22
Κάτι ακόμα πιο γενικό και σ'ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου αλλά επειδή είμαι άσχετος από το κομμάτι των επιδοτήσεων υπάρχουν κάποια standards για το πως θα αξιοποιηθούν τα χρήματα από κάποια επιδότηση; Ο εκάστοτε επιχειρηματίας βάζει κι αυτός κάποιο κεφάλαιο(οχι αν δεν καλύπτεται από το ποσό της επιδότησης) , ή έχει να κάνει απλά με το τι σκοπεύει να κάνει ο ίδιος για την επιχείρηση του!

Υπάρχουν κάπου αυτά που σε ρωτάω για αρχάριους σαν κι εμένα στο κομμάτι αυτό; Οχι τίποτε άλλο να μην σε πρήζω συνέχεια!:)

Moss
27-08-09, 10:41
Κάτι ακόμα πιο γενικό και σ'ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου αλλά επειδή είμαι άσχετος από το κομμάτι των επιδοτήσεων υπάρχουν κάποια standards για το πως θα αξιοποιηθούν τα χρήματα από κάποια επιδότηση; Ο εκάστοτε επιχειρηματίας βάζει κι αυτός κάποιο κεφάλαιο(οχι αν δεν καλύπτεται από το ποσό της επιδότησης) , ή έχει να κάνει απλά με το τι σκοπεύει να κάνει ο ίδιος για την επιχείρηση του!

Υπάρχουν κάπου αυτά που σε ρωτάω για αρχάριους σαν κι εμένα στο κομμάτι αυτό; Οχι τίποτε άλλο να μην σε πρήζω συνέχεια!:)

Όπως πολύ σωστά λες, είναι πολύ γενική η ερώτησή σου και δεν έχει μια απάντηση. Αυτό γιατί το κάθε επιδοτούμενο πρόγραμμα που βγαίνει έχει δικούς του όρους. π.χ. κάποιο πρόγραμμα μπορεί να επιδοτεί την αγορά επίπλων, κάποιο άλλο όχι. Κάποια άλλα βγαίνουν για συγκεκριμένες μόνο δαπάνες, όπως μόνο για την δημιουργία site, κλπ. Εννοείται πως υπάρχουν περιορισμοί στις δαπάνες από όλα τα προγράμματα όμως.

Όσo για τα απαιτούμενα χρήματα, σε όλα τα προγράμματα η ίδια συμμετοχή (δηλαδή τα λεφτά που πρέπει να βάλει υποχρεωτικά από την τσέπη του ο ίδιος ο επενδυτής) είναι γύρω στο 25% του ύψους της επένδυσης. π.χ. αν η επένδυσή σου είναι 100000 ευρώ, εσύ θα πρέπει να βάλεις τα 25.000 οπωσδήποτε. ΠΡΟΣΟΧΗ - Αυτά τα χρήματα ΔΕΝ μπορούν να προέρχονται από δάνειο.

Για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που ενδιαφέρεσαι, κατέβασε τα αρχεία από το link που σου έδωσα πριν, και διάβασε την προκήρυξη και το παράρτημα Β'. Θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες που έχεις.

Ο,τι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα.

Υ.Γ. Όχι, δεν υπάρχει πουθενά οδηγός για αρχάριους... :)

dimanth
27-08-09, 10:44
Σ'ευχαριστώ και πάλι για όλα! Είσαι απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ

trelospektis
01-09-09, 09:52
Kalimera. Mia erwtisi mias kai eisai eidikos panw se auta ta themata.

trelospektis
01-09-09, 09:54
Egw eimai asfalistikos sumvoulos ( eleutheros epaggelmatias) kai anarwtiemai tora pou bgike auti i epidotisi gia tous eleftherous epaggelmaties mesa stous sumvoulus upagome kai egw???? o KAD mou einai 67201004

dimitris88
01-09-09, 20:04
Φιλε moss, κατ' αρχην τα συγχαρητηρια μου για την φοβερη δουλεια που κανεις! Αν και μαλλον εχω καθυστερησει λιγο, θα ηθελα να σε ρωτησω αν τα βουλκανιζατερ επιδοτουνται απ το προγραμμα επιδοτησης νεων επιχειρηματιων και αν πιστευεις οτι μπορω να προλαβω την διορια υποβολης.. Σ' ευχαριστω !

FERRARI
01-09-09, 22:12
File moss eilikrina eisai apisteftos!! kaneis katapliktiki doulia!
8elw k egw me tin seira mou na sou kanw kapies erwtiseis.

8a i8ela na mou peis an 8eliso na ani3w ena venzinadiko mporo na parw epidotisi?
eimai meta3i venzinadiko k 3enodoxio poio pisteveis einai kalyteri ependisi?
pou mporo na apef8intho gia na parw auti tin epidotisi?

Euxaristw!

Moss
02-09-09, 07:58
Egw eimai asfalistikos sumvoulos ( eleutheros epaggelmatias) kai anarwtiemai tora pou bgike auti i epidotisi gia tous eleftherous epaggelmaties mesa stous sumvoulus upagome kai egw???? o KAD mou einai 67201004

Καλημέρα,

σύμφωνα με τον οδηγό του συγκεκριμένου προγράμματος, δυστυχώς ο κωδικός σου δεν βρίσκεται στους επιλέξιμους ΚΑΔ.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και εσύ, κατεβάζοντας τον οδηγό από ΕΔΩ. <---- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_31.html)

Οι επιλέξιμοι ΚΑΔ βρίσκονται στο Παράρτημα Β'.

Moss
02-09-09, 08:10
Φιλε moss, κατ' αρχην τα συγχαρητηρια μου για την φοβερη δουλεια που κανεις! Αν και μαλλον εχω καθυστερησει λιγο, θα ηθελα να σε ρωτησω αν τα βουλκανιζατερ επιδοτουνται απ το προγραμμα επιδοτησης νεων επιχειρηματιων και αν πιστευεις οτι μπορω να προλαβω την διορια υποβολης.. Σ' ευχαριστω !

Καλημέρα,

ναι, σύμφωνα με τον οδηγό υποβολής, ο κωδικός που σε ενδιαφέρει:

45.20.13.01 - Υπηρεσίες επισκευής ελαστικών αυτοκινήτων (βουλκανιζατέρ)

είναι επιλέξιμος και ΜΠΟΡΕΙΣ να επιδοτηθείς. Μπορείς να κατεβάσεις όλα τα αρχεία του προγράμματος από ΕΔΩ <---- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_801.html)

Τώρα για το αν προλαβαίνεις... είναι ένα ζήτημα το οποίο εξαρτάται καθαρά από εσένα και τους ανθρώπους που θα επιλέξεις να συνεργαστείς. Η ημερομηνία λήξης είναι 14/9, αλλά πέφτει Δευτέρα. Με λίγα λόγια έχεις στην ουσία έως τις 11/9 που είναι Παρασκευή. Προσωπική μου άποψη είναι πως προλαβαίνεις. Αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ποιες θα είναι οι δαπάνες σου, κλπ. Θα πρέπει να έχεις ολοκληρωμένες προσφορές από όλους τους προμηθευτές. Με λίγη καλή διάθεση από όλους, πιστεύω πως προλαβαίνει άνετα.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις όμως είναι να βρεις και μια καινοτομία να βάλεις μέσα, γιατί δίνεται σε αυτό μεγάλη βαρύτητα. Χωρίς αυτό, οι πιθανότητες να περάσεις είναι λίγες. Σκέψου το, και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαι.

Moss
02-09-09, 08:39
File moss eilikrina eisai apisteftos!! kaneis katapliktiki doulia!
8elw k egw me tin seira mou na sou kanw kapies erwtiseis.

8a i8ela na mou peis an 8eliso na ani3w ena venzinadiko mporo na parw epidotisi?
eimai meta3i venzinadiko k 3enodoxio poio pisteveis einai kalyteri ependisi?
pou mporo na apef8intho gia na parw auti tin epidotisi?

Euxaristw!

Καλημέρα φίλε μου,

ναι, μπορείς να επιδοτηθείς για βενζινάδικο από το πρόγραμμα Νεανικής Επιχειρηματικότητας. Τα πάντα για το πρόγραμμα μπορείς να τα βρεις ΕΔΩ <---- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_801.html)

Ο κύριος κωδικός δραστηριότητας (ΚΑΔ) που θα έχεις είναι ο:

47.30.81.01 - Λιανικό εμπόριο (πρατήριο) βενζίνης και πετρελαίου κίνησης

Αν θες να το κάνεις πάντως, δεν έχεις πολύ χρόνο. Όπως είπα και στο προηγούμενο post η προθεσμία λήγει στις 14/9. Ίσα που προλαβαίνεις, και μάλιστα με πολύ τρέξιμο.

Παρόμοιο θέμα για βενζινάδικο έχει ξανατεθεί. Σου συμβουλεύω να το ρίξεις μια ματιά, γιατί θα μπλέξεις με πολύ χαρτούρα. Μπορείς να το βρείς εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=464508

Όσο για το θέμα βενζινάδικου ή ξενοδοχείου, σίγουρα θα επέλεγα ξενοδοχείο. Αλλά αυτό εξαρτάται καθαρά από την περιοχή που βρίσκεσαι, τι ανταγωνισμό έχεις, αν παρουσιάζει τουριστικό ενδιαφέρον, αν έχεις οικόπεδο σε κεντρικό κόμβο που ενδείκνυται για βενζινάδικο, πόσο κεφάλαιο διαθέτεις, και πολλά πολλά άλλα. Θα ήταν αντιεπαγγελματικό αλλά και κουτό να απαντούσα χωρίς να λάβω υπ'όψιν όλους αυτούς τους παράγοντες...

c0nfuser
02-09-09, 20:31
καλησπερα

ενας φιλος θα ανοιξει καφετερια, μπορει να επιδοτηθει? ηταν φοιτητης μεχρι τωρα αρα θεωρειται νεος ελυθ. επαγγελματιας.

γνωριζετε κανενα λινκ που θα μπορεσει να βοηθησει για το ανοιγμα μιας καφετεριας?

spyros_greece
03-09-09, 07:50
καλημέρα και από εμένα
μια ερώτηση
είμαι ελ.επαγγελματίας (επε) και αυτός που νοικιάζω το μαγαζί το πουλάει
υπάρχει κάποια επιδότηση για να το αγοράσω ?

επίσης ενδιαφέρομε για αγορά αυτοκίνητου 1ος επαγγελματικού και 1ος ιχ στην εταιρία υπάρχει κάτι ?
για το ιχ το θέλω για αγορά στο όνομα της εταιρίας

ευχαριστώ

ξέχασα να πω στεγνοκαθαριστήριο έχω

ALXIOA
03-09-09, 08:38
τωρα με τις εκλογες επηρεαζονται τα προγραμματα εσπα..??τεμπε κ.τ.λ.??λεω μηπως αναβληθουν η ακυρωθουν...θα τρεχουν κανονικα..??τι γινετε..??επισης σχετικα με την αποσυρση φορτηγων..απο ποτε θα αρχισει να υλοποιητε αυτο το μετρο..??

dimitris88
03-09-09, 15:42
φιλε moss,ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες !αποφασισα τελικα να συνεχισω την ιδεα με το βουλκανιζατερ αλλα να το συνδιασω με πλυντηριο αυτοκινητων.θα υπαρχει καποιο προβλημα στο θεμα επιδοτησης ? αν μπορουσες να με βοηθησεις κ στο θεμα κωδικου (φανταζομαι πως θα αλλαξει η θα χρειαστει κ 2ος) θα σου ημουν υποχρεος.ευχαριστω για το χρονο σου!

panicm
03-09-09, 19:49
καλησπερα και από εμένα
μια ερώτηση για ενα φιλο!!!!!!
μηπως ειπαρχει καμια επιδοτιση για σαλιγγαροτροφια?
σας ευχαριστω!

Moss
04-09-09, 08:16
καλησπερα

ενας φιλος θα ανοιξει καφετερια, μπορει να επιδοτηθει? ηταν φοιτητης μεχρι τωρα αρα θεωρειται νεος ελυθ. επαγγελματιας.

γνωριζετε κανενα λινκ που θα μπορεσει να βοηθησει για το ανοιγμα μιας καφετεριας?

Καλημέρα,

όπως έχω ξαναπεί, επιδότηση για καινούργια καφετέρια δεν υπάρχει, και προσωπική μου άποψη είναι πως δεν θα υπάρξει ποτέ. Υπάρχει μόνο για υφιστάμενες που έχουν 2 τουλάχιστον κλεισμένες διαχειριστικές χρήσεις.

Αν θες, μπορείς να δεις το πρόγραμμα που τρέχει τώρα για νέους επιχειρηματίες ΕΔΩ <------- (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_801.html)

Κατέβασε το αρχείο που λέει "Επιλέξιμοι ΚΑΔ", και εκεί θα δεις όλες τις επιχειρήσεις που μπορούν να επιδοτηθούν.

Moss
04-09-09, 08:25
καλημέρα και από εμένα
μια ερώτηση
είμαι ελ.επαγγελματίας (επε) και αυτός που νοικιάζω το μαγαζί το πουλάει
υπάρχει κάποια επιδότηση για να το αγοράσω ?
επίσης ενδιαφέρομε για αγορά αυτοκίνητου 1ος επαγγελματικού και 1ος ιχ στην εταιρία υπάρχει κάτι ?
για το ιχ το θέλω για αγορά στο όνομα της εταιρίας
ευχαριστώ
ξέχασα να πω στεγνοκαθαριστήριο έχω

Καλημέρα,

με τα προγράμματα που τρέχουν αυτή την στιγμή, και συγκεκριμένα με το πρόγραμμα "Ενίσχυση μικρών και πολύ μικρών επιχειρήσεων" (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_25.html), μπορείς να επιδοτηθείς σχεδόν για τα πάντα, ΕΚΤΟΣ από την αγορά ακινήτου και την αγορά οχήματος. Δυστυχώς.

Δεν μπορώ να ξέρω αν θα βγει κάτι αντίστοιχο που να σε καλύπτει στο μέλλον, αλλά να σου πω την αλήθεια είναι λίγο δύσκολο.

Moss
04-09-09, 08:35
τωρα με τις εκλογες επηρεαζονται τα προγραμματα εσπα..??τεμπε κ.τ.λ.??λεω μηπως αναβληθουν η ακυρωθουν...θα τρεχουν κανονικα..??τι γινετε..??επισης σχετικα με την αποσυρση φορτηγων..απο ποτε θα αρχισει να υλοποιητε αυτο το μετρο..??

Όχι φίλε μου, μην ανησυχείς. Όλα τα προγράμματα βγαίνουν με κοινές υπουργικές αποφάσεις και δεν μπορεί να τα πειράξει κανείς. Κανονικά θα συνεχίσουν να τρέχουν όποιος και να βγει.

Όσο για την απόσυρση, το υπουργείο είπε μέσα Σεπτεμβρίου. Πιθανόν για να φανούν καλοί εν όψει εκλογών, είναι πολύ πιθανό να ξεκινήσει τότε.

Moss
04-09-09, 08:48
φιλε moss,ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες !αποφασισα τελικα να συνεχισω την ιδεα με το βουλκανιζατερ αλλα να το συνδιασω με πλυντηριο αυτοκινητων.θα υπαρχει καποιο προβλημα στο θεμα επιδοτησης ? αν μπορουσες να με βοηθησεις κ στο θεμα κωδικου (φανταζομαι πως θα αλλαξει η θα χρειαστει κ 2ος) θα σου ημουν υποχρεος.ευχαριστω για το χρονο σου!

Καλημέρα και πάλι,

ο κωδικός που βρίσκω για πλυντήριο αυτοκινήτων είναι ο εξής:

45.20.3 - Υπηρεσίες πλυσίματος, γυαλίσματος οχημάτων και παρόμοιες υπηρεσίες

Σύμφωνα όμως με τον οδηγό του προγράμματος της Νεανικής Επιχειρηματικότητας, ο κωδικός αυτός δεν βρίσκεται στις επιλέξιμες δραστηριότητες και δεν μπορεί να επιδοτηθεί, δυστυχώς.

Οπότε θα πρέπει να υποβάλλεις πρόταση μόνο για το βουλκανιζατέρ, και όταν με το καλό πάρεις την επιδότηση, μπορείς πολύ εύκολα να προσθέσεις και την δραστηριότητα του πλυντηρίου. Αλλά δεν θα πάρεις χρήματα γι' αυτό.

Moss
04-09-09, 08:52
καλησπερα και από εμένα
μια ερώτηση για ενα φιλο!!!!!!
μηπως ειπαρχει καμια επιδοτιση για σαλιγγαροτροφια?
σας ευχαριστω!

Καλημέρα,

έχω απαντήσει σε δύο σχετικές ερωτήσεις εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12215224&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%FE%ED#post12215224

και εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?p=12742321&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%FE%ED#post12742321

Τα εξηγώ εκεί αρκετά αναλυτικά. Διάβασε αυτά τα δύο, και ότι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα.

spyros_greece
04-09-09, 10:28
Καλημέρα,

με τα προγράμματα που τρέχουν αυτή την στιγμή, και συγκεκριμένα με το πρόγραμμα "Ενίσχυση μικρών και πολύ μικρών επιχειρήσεων" (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/blog-post_25.html), μπορείς να επιδοτηθείς σχεδόν για τα πάντα, ΕΚΤΟΣ από την αγορά ακινήτου και την αγορά οχήματος. Δυστυχώς.

Δεν μπορώ να ξέρω αν θα βγει κάτι αντίστοιχο που να σε καλύπτει στο μέλλον, αλλά να σου πω την αλήθεια είναι λίγο δύσκολο.

ευχαριστώ για την απάντηση
μου έκανες την καρδιά περιβόλι
τη καντέμης είμαι ρε γμτ…..:evilmad::evilmad:

marte
07-09-09, 07:59
Καλημέρα.
Μπορώ να επιδοτηθώ για ανέγερση ενοικιαζόμενων δωματίων ή παραδοσιακού ξενώνα σε παραμεθόρια περιοχή του νομού Θεσπρωτίας; Είμαι ήδη μέλος μιας ΟΕ (Η/Υ) και έχω επιδοτηθεί από τον ΟΑΕΔ.

Moss
07-09-09, 10:11
ευχαριστώ για την απάντηση
μου έκανες την καρδιά περιβόλι
τη καντέμης είμαι ρε γμτ…..:evilmad::evilmad:

Sorry, αλλά δεν φταίω εγώ! :)

Σκέψου θετικά όμως. Σκέψου πως μπορείς να επιδοτηθείς για ότι άλλο θέλεις. Πολλές επιχειρήσεις δεν έχουν ούτε αυτή την δυνατότητα...

Moss
07-09-09, 10:42
Καλημέρα.
Μπορώ να επιδοτηθώ για ανέγερση ενοικιαζόμενων δωματίων ή παραδοσιακού ξενώνα σε παραμεθόρια περιοχή του νομού Θεσπρωτίας; Είμαι ήδη μέλος μιας ΟΕ (Η/Υ) και έχω επιδοτηθεί από τον ΟΑΕΔ.

Καλημέρα.

Ναι, μπορείς να επιδοτηθείς από τον Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004. Μπορείς να κατεβάσεις όλα τα αρχεία του Νόμου από ΕΔΩ <------------ (http://e-epidotiseis.blogspot.com/2009/08/32992004.html)

Επειδή και μια εβδομάδα να τον διαβάζεις δεν θα βγάλεις άκρη, να σε βοηθήσω:

Κατ'αρχήν η μονάδα θα πρέπει να είναι άνω των 3*. Η Θεσπρωτία ανήκει στην περιοχή Γ και η ίδρυση ξενοδοχειακής μονάδας στην κατηγορία ενίσχυσης 2. Αυτό σημάνει πως το αρχικό ποσοστό ενίσχυσης είναι 35%. Πέρα από αυτό, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση "Καθορισμός επιπλέον ποσοστού επιχορήγησης του 3299/2004" ΦΕΚ 1292/τεύχος Β'/25-7-2007, δικαιούσαι επιπλέον ποσοστό ενίσχυσης για τον νομό Θεσπρωτίας άλλο 14%, ενώ αν η περιοχή που θα χτίσεις το ξενοδοχείο ανήκει σε διακριτό τμήμα (υψόμετρο άνω των 800μ) δικαιούσαι 19%.

Για να συνοψίσω, επιδοτείσαι με ποσοστό 49%, εκτός αν είναι ορεινή περιοχή, όπου εκεί επιδοτείσαι με 54%. Θα πρέπει να είναι το λιγότερο 3ων αστέρων.

Μόνη εξαίρεση αποτελεί (σύμφωνα με την υπουργική απόφαση "Εξαίρεση περιοχών από ενίσχυση για ίδρυση ή επέκταση ξενοδοχείων", Αρ. Πρωτ. 45806, 8-10-2008), το Δημοτικό Διαμέρισμα Συβότων του δήμου Συβότων του νομού Θεσπρωτίας, όπου εκεί η μονάδα πρέπει να είναι 4ων αστέρων και άνω.

Όλα αυτά που σου λέω, μαζί και με τις υπουργικές αποφάσεις, θα τα βρείς στο Link που σου έδωσα.

Και επειδή (πολύ λογικά) θα σου φανούν βουνό, ό,τι θέλεις ρώτα.

marte
07-09-09, 20:40
Σε υπερ-ευχαριστώ! θα μελετήσω τον νόμο, και τα λέμε!

molaikos
08-09-09, 08:35
Φιλε moss ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΗΧΗΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ ΚΑΔ . ΕΑΝ Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ (studio ) ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΡΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΔ? ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑ ΗΧΗΤΙΚΩΝ ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ Η ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ? (ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΤΛ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΕΥΚΟΛΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ALXIOA
09-09-09, 18:29
καλησπερα φιλε moss..επανερχομαι σχετικα με το θεμα της επιδοτησης για εξοπλισμο μηχανηματων της επιχειρησης μου μεσο του εσπα..αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι μεχρι ποτε ειναι η υποβολη των αιτησεων για να μπει εγκαιρως καποιος στο προγραμμα..??αυτο που εμαθα απο ενα γραφειο συμβουλευτικο ειναι οτι μου ειπαν πως η υποβολη ειναι μεχρι τον Νοεμβριο..ισχυει αυτο..??και επισης πια ειναι και αν υπαρχουν κριτηρια που να οριζουν το ποσό που δικαιουται καποιος να παρει...??η ζηταει οτι θελει και εγκρινετε..???
και κατι τελευταιο//μεχρι ποσο καιρο πριν πρεπει αυτος που θα παρει η που εχει εγκριθει για την επιδοτηση πρεπει να εχει ενα ποσοστο χρηματων στον λογαριασμο του..??εννοω οτι αν ζητησουμε 200,000 ευρω..τα 100,000 στα επιδοτη το κρατος,ενω απο τα 100,000 που απομενουν τα 50,000 πρεπει να τα εχω να φαινονται στον λογαριασμο μου ενω για τα υπολοιπα 50,000 μπορω να παρω δανειο..ετσι δεν ειναι..??πριν ποσο καιρο πριν πρεπει να εχω τα χρηματα μεσα και για ποσο χρονικο διαστημα..??ειναι εφικτο καποιος να ζητησει και να παρει 200,000..??η δεν μπορει να ισχυσει αυτο για αυτο το προγραμμα..??

σε ευχαριστω θερμα για ακομη μια φορα..!!!

Moss
10-09-09, 18:17
Φιλε moss ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΗΧΗΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ ΚΑΔ . ΕΑΝ Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ (studio ) ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΡΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΔ? ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑ ΗΧΗΤΙΚΩΝ ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ Η ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ? (ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΤΛ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΕΥΚΟΛΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Καλησπέρα φίλε μου,

συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, αλλά λόγω των ημερών... καταλαβαίνεις.

Σου έχω και καλά νέα, το πρόγραμμα πήρε παράταση χθες μέχρι τις 15/10/2009, οπότε έχεις ακόμη έναν μήνα.

Στο θέμα μας, ναι, μπορείς να έχεις πάνω από μια δραστηριότητες, αλλά αυτή που θα υποβάλλεις ως κύρια είναι και αυτή η οποία θα επιδοτηθεί. Ότι δεν συνδέεται άμεσα με την κύρια, και δεν τεκμηριώνεται η συσχέτιση, δεν επιδοτείται. Αυτό που προκύπτει σε εσένα είναι και το εξής: Οι ηχογραφήσεις ανήκουν στις υπηρεσίες, ενώ οι πωλήσεις στο εμπόριο. Η κύρια δραστηριότητα που θα επιλέξεις λοιπόν θα κρίνει και το ύψος του επιδοτούμενου προϋπολογισμού.

Η δραστηριότητα 90.04.10.06 - Υπηρεσίες που παρέχονται από στούντιο ηχογραφήσεων , δεν επιδοτείται ούτε αυτή.

Μια σχετική κατηγορία που επιδοτείται όμως, είναι η εξής:

59 - Παραγωγή κινηματογραφικών ταινιών, βίντεο και τηλεοπτικών προγραμμάτων, ηχογραφήσεις και μουσικές εκδόσεις
59.2 - Ηχογραφήσεις και μουσικές εκδόσεις
59.20 - Ηχογραφήσεις και μουσικές εκδόσεις
59.20.1 - Υπηρεσίες ηχογράφησης και ζωντανής εγγραφής ήχου παραγωγή πρωτοτύπων ηχογραφήσεων
59.20.11 - Υπηρεσίες ηχογράφησης
59.20.13 - Παραγωγή πρωτοτύπων ηχογραφήσεων

Άμα επιλέξεις αυτό, και το επιβεβαιώσεις με τον λογιστή σου πως είναι οκ, ναι μεν θα γλιτώσεις τα χρήματα για τον εξοπλισμό, αλλά δεν θα μπορέσεις να φτιάξεις το μαγαζί.

Για να μην ταλαιπωρείσαι, έχω να σου προτείνω την εξής μαγκιά: (την βάζω εδώ για να μην με πιάσει κανένας από το υπουργείο και με πλακώσει) :)

Μπορείς να κάνεις το εμπορικό κατάστημα, να πάρεις τα μηχανήματα που θέλεις, και να δηλώσεις πως θα τα χρησιμοποιήσεις σε εκθετήριο προϊόντων. Έτσι, θα δηλωθούν ως πάγια στοιχεία της επιχείρησης, και όχι ως προϊόντα προς πώληση. :rolleyes2

Αφού τα πάρεις, και πάρεις με το καλό την επιδότηση, μπορείς να προσθέσεις την δραστηριότητα του ενοικίου...

Μεταξύ μας αυτά, έτσι? :rolleyes2

molaikos
10-09-09, 18:30
Ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφοριες και τις διευκρινησεις θα μπορουσες να το αναλαβεις οσον αφορα το φακελο? Η να μου προτεινεις κατι αλλο?

Moss
11-09-09, 09:14
Ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφοριες και τις διευκρινησεις θα μπορουσες να το αναλαβεις οσον αφορα το φακελο? Η να μου προτεινεις κατι αλλο?

Καλημέρα φίλε μου,

είναι κάπως απίθανο να σε αναλάβω εγώ ο ίδιος, λόγω χρόνου και κυρίως... απόστασης. Αν θες στείλε μου με pm την περιοχή που μένεις, και αν γνωρίζω κάποιον αξιόπιστο στην περιοχή σου ευχαρίστως να σου τον προτείνω.