PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικουνουπικο φυτο???

HaVaNeZoS
09-06-09, 11:19
Γεια σας παιδες οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο του Thread θα ηθελα οτι πληροφορια γνωριζετε για φυτα εσωτερικου χωρου που μπορουν να διωχνουν ειτε να σκοτωνουν με το αρωμα τους τα κουνουπια.Επειδη εχω μεγαλο θεμα με τα κουνουπια (παρα το οτι εχω σιτες ολο και απο καπου τρυπωνουν) θα ηθελα να τα αντιμετωπισω αλλα με οσο το δυνατον πιο φυσικο τροπο γινεται χωρις ταμπλετες κ χημικα που πουλανε στα μαγαζια.Ετσι κ εγω επελεξα τα φυτα και θα ηθελα την γνωση σας πανω σε αυτα δλδ ποια φυτα(εσωτερικου χωρου παντα) μπορουν να με βοηθησουν στο προβλημα μ αλλα κ τι φροντιδα χρειαζονται ετσι ωστε να μη μου μαραθουν.Επιλεγω αυτον τον τροπο γιατι εκτος του οτι ειναι πιο υγιεινος προσθετει κ μια παραπανω ομορφια στον χωρο...

Ευχαριστω...

V@S!L!S
09-06-09, 12:29
Πάρε ένα σαρκοβόρο φυτό, όπως μία Διωναία (Dionaea muscipula) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CF%89%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%B1) και θα φάει μπόλικα, βάλτο κοντά και σε μια λάμπα το βράδυ και θα κάνει χαρές :). Και δεν είναι και πολύ δύσκολο να διατηρηθεί, αρκεί να έχει υγρασία και ζέστη και να μην παίζεις με τα στόματά του :). Από εκεί και πέρα, μπορείς να πάρεις και το μηχάνημα που μπαίνει στην πρζα και ανάβει μια λάμπα μπλε και έχει τα ηλεκτροφόρα σύρματα γύρο γύρω και πάνε εκεί όλα...

mariaS
09-06-09, 12:56
νομίζω ο δυοσμος διώχνει τα κουνούπια...

HaVaNeZoS
09-06-09, 13:18
Γεια σου φιλε Βασιλη :D !!!Λοιπον το σαρκοβορο αυτο φυτο που λες ομως ουσιαστικα κανει δουλεια μονο αν παει πανω του το κουνουπι και το φαει (δεν ξερω αν ειναι τοσο ευαισθητο για να καταλαβει το κουνουπι κ να το πιασει).Αυτο θα ειναι καλο για γενικα εντομα οπωσ μυγες κ αλλα τετοια οπωσ επισης κ αυτη η λαμπα δεν ειναι για κουνουπια ειναι για μυγες κ μυγιαλουδια (ασε που ειναι κ ακρως αντιαισθητικη).Εγω ελεγα μηπως ξερετε καποιο φυτο με εντονο αρωμα ετσι ωστε να τα απωθει.Για τον Βασιλικο που λεει κ ο Pfless εχω ακουσει κ εγω διαφορα αλλα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γι'αυτο κ ζηταω τις γνωσεις σας ... :D

V@S!L!S
09-06-09, 14:15
Γεια σου φιλε Βασιλη :d !!!Λοιπον το σαρκοβορο αυτο φυτο που λες ομως ουσιαστικα κανει δουλεια μονο αν παει πανω του το κουνουπι και το φαει (δεν ξερω αν ειναι τοσο ευαισθητο για να καταλαβει το κουνουπι κ να το πιασει).Αυτο θα ειναι καλο για γενικα εντομα οπωσ μυγες κ αλλα τετοια οπωσ επισης κ αυτη η λαμπα δεν ειναι για κουνουπια ειναι για μυγες κ μυγιαλουδια (ασε που ειναι κ ακρως αντιαισθητικη).Εγω ελεγα μηπως ξερετε καποιο φυτο με εντονο αρωμα ετσι ωστε να τα απωθει.Για τον Βασιλικο που λεει κ ο pfless εχω ακουσει κ εγω διαφορα αλλα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γι'αυτο κ ζηταω τις γνωσεις σας ... :d

Η λάμπα πιάνει 100%, έχω και σπιτι μου... δεν με έχει τσιμπήσει ποτέ κουνούπι όταν είναι αναμένη, και έχουμε κουνούπια Τίγρεις εκεί, άκρως τοξικά και επιθετικά. Η αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία τους είναι κακάσχημες, και οι όμορφες, πανάκριβες, αλλά δουεύουν. Το φυτό έχεις δίκιο δεν κάνει πάρα πολύ για κουνούπια...

HaVaNeZoS
12-06-09, 09:47
Παιδες τελικα δοκιμασα τον Βασιλικο κ πραγματικα κανει θαυματα εξαφανιστηκαν οτι μικροζουζουνια κ κουνουπια απο τον χωρο που μαζευονταν καθε φορα μολις εβαλα τον βασιλικο!!!

V@S!L!S
12-06-09, 11:29
Παιδες τελικα δοκιμασα τον Βασιλικο κ πραγματικα κανει θαυματα εξαφανιστηκαν οτι μικροζουζουνια κ κουνουπια απο τον χωρο που μαζευονταν καθε φορα μολις εβαλα τον βασιλικο!!!

Ωραιος! Βαλε μπολικο για να βαζεις και σε κανα φαγητο! :)))

O.Y.K. 3
12-06-09, 12:03
apo oso ksero i menta to basiliko kai i lebanta kani douleia

V@S!L!S
12-06-09, 13:09
apo oso ksero i menta to basiliko kai i lebanta kani douleia

HaVaNeZoS, (http://www.thegreekz.com/forum/member.php?u=167567) σε βλέπω κηπουρό για να μην σε τσιμπάνε τα κουνούπια!:rofl::rofl::rofl:

chsav24
13-06-09, 12:38
Σκόρδο

HaVaNeZoS
13-06-09, 16:07
Ne Vasilara ase tora tha ta paratiso ola k tha piaso tis glastres :P :P :P !!!

Euxaristo olous pantos paidia :D !!!

xanthis89
16-06-09, 18:46
Σκορδο πρώτη φορά ακούω αλλά ο βασιλικός είναι αυτός που κάνει πραγματική δουλειά

h mikrh ELLhNiS
16-06-09, 22:33
Στο Οντάριο, ποτάμια, λίμνες, λιμνάκια, βάλτοι πολλοί, άρα κ πάμπολλα κουνούπια.. χρησιμοποιούμε λοιπόν σαν εντομοαπωθητικό το αρωματικό φυτό Citronella, the Mosquito Plant κοινώς στη γλώσσα μας αρμπαρόριζα η μυρωδιά της έχει την ικανότητα να απωθεί τα κουνούπια, κ γενικώς τα έντομα..
το άρωμά της φέρνει λιγάκι κάτι από λεμόνι
στην πόρτα μου πάντα έχω ένα γλαστράκι κουνάω λιγάκι τα φύλλα σκορπάει η μυρωδιά κ έτσι απομακρύνεται κάθε εντομάκι..

http://img60.imageshack.us/img60/4244/citronella.jpg
Επί τη ευκαιρία, στα Επτάνησα τα φύλλα του ίδιου φυτού χρησιμοποιούμε πολύ στα γλυκά κουταλιού, κυδώνι, σταφύλι etc..

K1m0n
25-06-09, 04:38
Να προσθέσω ότι αποτελεσματικό είναι και το νυχτολούλουδο, ειδικά όταν είναι ανθισμένο.

antzoulogatos
25-06-09, 21:39
Episis, to fyto "Myrsina" einai poly apotelesmatiko kata twn kounoupiwn... Dokimasmena!!! To kounoupi pathainei me ti Myrsina/Myrsini, oti kai o oust apo dw(TM) me to livani, hehehehehe ;)

sgk21
04-07-09, 01:14
βασιλικος και γαρυφαλλια!σιγουρη αποδοση.

APARATHRHTH
07-07-09, 17:00
Στο Οντάριο, ποτάμια, λίμνες, λιμνάκια, βάλτοι πολλοί, άρα κ πάμπολλα κουνούπια.. χρησιμοποιούμε λοιπόν σαν εντομοαπωθητικό το αρωματικό φυτό Citronella, the Mosquito Plant κοινώς στη γλώσσα μας αρμπαρόριζα η μυρωδιά της έχει την ικανότητα να απωθεί τα κουνούπια, κ γενικώς τα έντομα..
στην πόρτα μου πάντα έχω ένα γλαστράκι κουνάω λιγάκι τα φύλλα σκορπάει η μυρωδιά κ έτσι απομακρύνεται κάθε εντομάκι..

Επί τη ευκαιρία, στα Επτάνησα τα φύλλα του ίδιου φυτού χρησιμοποιούμε πολύ στα γλυκά κουταλιού, κυδώνι, σταφύλι etc..

Ap auto to futo pairnoun ta sustatika tou kai ftiaxnoun tis tampletes an deite panw sthn suskeuasia tous!!!!!!Yparxei arage edw?
Thanks Mikrh Ellhnis........:)

pasxalos
07-07-09, 22:17
apo oti sou exoun pei kai ta paidia o vasilikos egw exw pente apo enan se kathe parathyro den exw kai poly kounoupo-episkepsi alla pou kai pou erxonte to allo pou mporeis na kaneis einai na pareis keri citronelas exei "rinismata" lemoniou kai mastourwnei ta kounoupia kanontas ta na fevgoun h na pethenoun apo peina!

asthenis
09-07-09, 17:55
Το καλύτερο φυτό για τα κουνούπια είναι το νυχτολούλουδο.
Δεν πλησιάζουν ποτέ κοντά στην μυρωδιά που αναδύει.
Δοκιμασμένο εδώ και χρόνια με ένα μεγάλο νυχτολούλουδο καλύπτεις 30 τμ.

solonmit
07-09-09, 13:42
καφε ελληνικο εκαψε κανεις;

rigjohn
10-09-09, 01:08
Δεν ειναι φυτο ο καφες του σπιτιου!
Ολα τα μυρωδικα κανουν αρκετα καλη απωθηση κουνουπιων λογω του οτι δεν αντεχουν τις μυρωδιες.Λεβαντα,βασιλικος,δεντρολιβανο,απμπαροριζα,κτλ.

rouli
03-11-09, 22:07
ap auto to futo pairnoun ta sustatika tou kai ftiaxnoun tis tampletes an deite panw sthn suskeuasia tous!!!!!!yparxei arage edw?
Thanks mikrh ellhnis........:)

Και βέβαια υπάρχει.Στο σπίτι μου εχω δύο και στο εξοχικό μου στον κήπο ούτε και ξέρω ποσα.Αν πας σε κάποιο φυτώριο,σίγουρα θα έχουν εγώ από κεί τ'αγόρασα.

surlulu
08-11-09, 00:18
εκτος απο βασιλικο και σιτρονελλα που ειναι απο τα πιο δημοφιλη το πλεον καλυτερο αντικουνουπικο φυτο αν εχεις κηπο ειναι ο ευκαλυπτος!

nikoletta
26-11-09, 13:30
εκτος απο βασιλικο και σιτρονελλα που ειναι απο τα πιο δημοφιλη το πλεον καλυτερο αντικουνουπικο φυτο αν εχεις κηπο ειναι ο ευκαλυπτος!
συμφωνω απολυτα!!!!

xloypis
28-11-09, 15:46
Συμφωνώ και εγώ για τον ευκάλυπτο, από την εμπειρία μου από τα camping.

DanaiA
28-11-09, 15:49
:happy::happy: poly endiaferon ayto

Γεια σας παιδες οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο του Thread θα ηθελα οτι πληροφορια γνωριζετε για φυτα εσωτερικου χωρου που μπορουν να διωχνουν ειτε να σκοτωνουν με το αρωμα τους τα κουνουπια.Επειδη εχω μεγαλο θεμα με τα κουνουπια (παρα το οτι εχω σιτες ολο και απο καπου τρυπωνουν) θα ηθελα να τα αντιμετωπισω αλλα με οσο το δυνατον πιο φυσικο τροπο γινεται χωρις ταμπλετες κ χημικα που πουλανε στα μαγαζια.Ετσι κ εγω επελεξα τα φυτα και θα ηθελα την γνωση σας πανω σε αυτα δλδ ποια φυτα(εσωτερικου χωρου παντα) μπορουν να με βοηθησουν στο προβλημα μ αλλα κ τι φροντιδα χρειαζονται ετσι ωστε να μη μου μαραθουν.Επιλεγω αυτον τον τροπο γιατι εκτος του οτι ειναι πιο υγιεινος προσθετει κ μια παραπανω ομορφια στον χωρο...

Ευχαριστω...

Xristosaa
29-11-09, 18:24
Ο βασιλικός είναι ότι πρέπει :)

voreas2002
05-02-10, 22:42

Μια διευκρίνηση.. Άλλο η Αρμπαρόριζα και άλλο η Citronella.... Απωθητική δράση έχουν όλα τα είδη γερανιού όπως είναι η αρμπαρόριζα, η σιτρονέλα, το γεράνι καθώς και ο κατηφές, βασιλικός και γενικά τα αρωματκά φυτά.. Είναι όμως μόνο εξωτερικού χώρου...

MARKOS347
20-02-10, 00:00
vasilikos,diosmos,dentrolivano ktl se glastrakia

euagelos
16-03-10, 19:56
φλαμουρια!!!

maverik
29-03-10, 19:22
μηπως το νυχτολούλουδο προσελκυει βρομούσες γιατι έγω παλαιά ειχα βαλει και το καλοκαίρι γεμιζε βρομούσες

antoni18s
16-05-10, 23:19
ο ευκαλυπτος ειναι φυσικο αντικωνουπικο αλλα μας ζηταει φυτα εσωτερικου χωρου.
δεν μπορω να σου πω πιο φυτο κανει για οτι θες αλλα επειδη ειδα καποια απο αυτα που σου προτεινουνε να σου αναφερω οτι απαγορευεται να εχεις σε κλειστο χωρο φυτα αν κοιμασαι εκει,ειδικα αυτα που εχουν εντονο αρωμα.χωρις πλακα υπαρχει κινδυνος ασφυξιας

Vaggelis_mix
19-05-10, 18:12
itan polu xrisimes oi plirofories sas paides .... thanks
eidika tora pou einai kalokairi

marimous
29-06-10, 19:38
.............

F33L
30-06-10, 03:34
.............

ok............... ?

Yasmin
30-06-10, 16:31
Βασιλικός και δυόσμος βοηθάνε πολύ ειδικά αν τους έχεις σε ποσότητα στην αυλή ή το μπαλκόνι σου ;)

romario
21-08-10, 20:29
ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΟΣΜΟ.
ΟΣΟ ΛΕΙΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΜΙΑ ΓΛΑΣΤΡΑ ΜΕ ΚΑΥΤΕΡΕΣ ΠΙΠΕΡΙΤΣΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ. ΕΚΤΟΤΕ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΤΕΛΟΣ. ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΑΡΑΘΗΚΕ. ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΕΛΟΣ ΛΟΓΩ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.

fotis 65
22-08-10, 07:01
το ιδανικό για τα κουνούπια στην περιοχή μου ειναι η <αψηφια>( θάμνος) αλλά δεν γνωρίζω την επιστημονικη του ονομασία, δοκιμασμένο.

xristoforos27
25-08-10, 00:18

και εγω για βασιλικο ξερω και βαζω

giannhskoz
27-08-10, 02:05
Το φυτό της ντομάτας δρα ως αντικουνουπικό.

billakis
31-08-10, 09:35
Kalimera,

Nomizo pos zitises esoterikou xorou fita, alla opos tha exeis katalavei, den iparxei kati se fito esoterikou xorou pou na kanei auti ti doulia.
I armparoriza isos einai oti kalitero, opos kai o eukaliptos alla den einai fito!!!
Genika pantos ola ta aromatika/iamatika/votana voithoun.

good luck

mariagi
08-09-10, 15:57
nomizw oti prepei na dokimasw kai egw mwrika apo auta!!!

manoula
09-09-10, 17:35
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και κρίμα που το ανακάλυψα αργά και μας έφαγαν τα κουνούπια όλο το καλοκαίρι...
Λοιπόν στη δική μου βεράντα που υπάρχουν άπειρα νυχτολούλουδα, τουλάχιστον 4 μεγάλες γλάστρες γεράνια, 1 γαρύφαλα και 3 λεβάντα, ακόμα και αγιόκλημα από αρωματικά, τίποτα από αυτά δε δουλεύει.....

Θα δοκιμάσω οπωσδήποτε σιτρονέλλα, γιατί όπως παρατηρήσατε, σχεδον όλα τα αντικουνουπικά το χρησιμοποιούν σαν συστατικό.

casamktg
21-09-10, 11:50
ευκάλυπτο, δοκιμασμένος και σίγουρος

iradespell
06-11-10, 19:16
Εγω δοκιμασα οτι φυτο υπαρχει και δεν ειδα καμμια διαφορα. Τελικα παραγγειλα κατι που λεγεται mosquito dungs απο αμερικη και ειναι εντελως φυσικο (η ετσι λεει) και σωθηκα!
Δες εδω:
http://www.planetnatural.com/site/mosquito-dunks.html

dallas
06-01-11, 13:08
thanks

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
25-01-11, 22:38
Γειά χαρά!Το φυτό bluebird διώχνει κουνούπια και το βρίσκεις στις ανθοεκθέσεις το Μάϊο.Όμορφο και φθηνό!

katmef3
29-01-11, 22:37
υπαρχει ενα φυτο που εξαπλωνεται γρηγορα και φουντωνει.Δεν αντεχει το χειμωνα αλλα δεν πεθαινει το καλοκαιρι αναστενεται εμεις το λεμε κουνουποχορτο.Δεμ ξερω την ονομασια του την κανονικη.
Παντως μυριζει σαν κουνουπελεο πραγματικα.
Μπορει το κουνουπελαιο να αποτελειτε και απο κατι τετοιο.
Δεν εχω φωτογραφια γιατι δεν υπαρχει τετοια εποχη σαν φυτο(μονο ριζα)
Περιμενε την ανοιξη και πανε σε εναν γεοπονο θα σου πει

Adobe
21-04-11, 19:07
To dentro eukaliptos lene oti dioxnei ta kounoupia kai episis o basilikos

BASILISP
15-06-11, 18:59
ευκαλυπτος και βασιλικος!

DANAI PAPPA
16-06-11, 02:42
Και εγώ για τον βασιλικό ξέρω