PDA

Επιστροφή στο Forum : δικαιωματα φανταρων.....

TheLosts
25-06-09, 18:12
kalos i kakos i stratiotiki mas thiteia einai ypoxreotiki... tora gia tin foukariara tin mana mas einai ? gia tin patrida mas ? poios kserei...

ayto pou ithela na rwtisw einai oti an kserei kaneis gia ta dikaiomata ton fantaron kai an ayta pote ylopoiountai i menoun mono sta xartia ?

an yparxoun monades pou den tiroun ta dikaiomata ayta poios tous elegxei ? kai ti tha prepei na kanei o fantaros stin periptwsi ayti ???

anaferw endeiktika oti se monades xwris posimo nero dikaiountai kathimerinos ena mpoukali nero dwrean ton xeimona kai dyo to kalokairi...

episeis dikaiountai miniaios ksyristika,afro, gyalistika gia ta arvila, kai ektos apo ta ylika 6 katastaseis epivivasews aneksartitos ton topo diamonis. Akoma mia Epipleon katastasi epivivasis apolyseos aneksartitos an exoun xrisimopoiithei kai oi proigoumenes 6.

episis dikaiountai 1 dianyktereysi ton mina meta tin ekpaideysi tous ( meta ton prwto enamisi mina dld) .

ayto pou ithela na tonisw einai se poious tha prepei na apeythynthei o kathe fantaros wste na mathei to ti dikaioutai ? ti tha prepei na kanei ? giati se kamia periptwsi den yparxei enimerwsi ? mipws einai skopima ola ayta ?

CHE GUEVARA
26-06-09, 20:55
Στην εποχή μου δεν δικαιούταν τίποτα από τις 980 δραχμές το μήνα. Αν δεν έδινες 20 δραχμές δεν έπαιρνες χιλιάρικο.
Και να δικαιούταν κάτι όμως και να μη του το δίναν, και αυτός να πήγαινε να διαμαρτυρόταν κάπου... νομίζω ότι θα περνούσε την χειρότερη κόλαση της ζωής του μέχρι (και αν) να απολυθεί.
Όσο είναι κάποιος φαντάρος, είναι ιδιοκτησία του στρατού. Εργαλείο, όχι άνθρωπος.
Αν και δεν ήμουν ποτέ στρατόκαυλος, ήταν μια πολύ χρήσιμη εμπειρία που δεν θα ήθελα να μην την είχα κάνει. Ακόμα σήμερα ονειρεύομαι μερικές φορές ότι είμαι πάλι φαντάρος. :d

makispeiraias
27-06-09, 18:56
pigene sto omoiroi.gr kai des ekei oti thes apo tous fantarous pou einai eidi, pantos ola ayta pou grafeis den yparxoun file diladi tha pareis mia miniea apozimiosei den kseo poso einai kai me auta eisai ypoxreomenos na agorazeis gialistika-ksiristika.k.a.

TheLosts
27-06-09, 20:14
file moy makispeiraia exw ekplirwsei tis stratiwtikes moy ypoxreoseis....

kai ontws isxyoun ayta pou grafw parapanw...den pairneis apozimiwsi, apla i ekastote monada einai ypoxrewmeni na sou parexei ola ayta... to kathe atomo stoixizei ston E.S 55 euro tin mera kai apo ayta kratane tis promitheies tous wste na perissepsei to teliko poso ton 8.60 eyrw ton mina...

ayto pou thelw na tonisw einai oti yparxei mia skopimi parapliroforisi i katholou pliroforisi wste ayta pou pragmatika dikaioumaste (kai stin teliki ta plirwnoume emeis "meso tis eforias" ) oxi mono den ta zitame alla den ta gnwrizoume kan oti yparxoun....

gia ayto anoiksa to topic ayto wste o kathenas pou gnwrizei kati na symplirwnei estw kai sto elaxisto... na min eimaste ta provata i alliws oi "mixanes" pou orismenoi theloun...

Antoun4
28-06-09, 09:48
file mou kalimera!!!!ta dikaiwmata sou ston strato opws ma eixe pei enas tagmatarxhs san mia leukh kolla xarti!!!!oso gia tis katastaseis epivivaseis mi perimeneis k polla!!!egw hmoun kastellorizo k epeidi eimoun makria 470kmh k oxi 500 opws orizei o nomos eperna ploio k exana 5 meres apo thn adeia opote plirona aeroplanaki!!!ta kala tou stratou!!!!pantws an exeis kalh parea mia xara tha peraseis!!!

TheLosts
28-06-09, 12:37
ta kala toy stratoy opws to eipes!!!

exw ekplirwsei tis stratiwtikes moy ypoxreoseis opws eipa kai parapanw,,,kai ontws i parea einai to pan mesa ston strato...

apla me enoxlei i koroidia kai to fainesthai pou kyriarxei ston strato. to oti emeis plirwnoume gia ola ayta kai stin teliki den dikaioymaste tpt apo ta dika mas. to oti kapoioi "eksypnoi" trwne ta leyta pou o ellinikos laos dinei kai kala gia tin amyna toy...gia tin yperaspisi tis patridas toy...

kai aytoi oi eksypnoi gia na gemizoun tis tsepes toys, gia paradeigma mpainoun me to politiko amaksi toys stin monada, gemizoun to portpagkaz me trofima (san sitistes ) kai meta afinoun tous ellines fantarous nistikous mageireyontas mikroskopikes merides pou den ftanoun gia olous....

posa tetoia paradeigmata yparxoun ston E.S ?? dld kapoios pou den exei lefta tha prepei na daneistei gia na sitistei ? na plironei to nero ? to kserete oti ta vasika esoda toy kapsimi einai apo ta nera kai meta apo ta tsigara ? ola gia to xrima dld ? kai ola ayta pou mas mathainan peri pistoy kai filotimou stratioti ? ola mia idea tis fouskomenis tsepis einai....

south_
05-07-09, 10:26
δικαιούσαι ότι σου παρέχει ο διοικητής ή το βίσμα σου, αν είσαι απο τους τυχερούς.

Alucard
08-07-09, 21:43
Ακόμα σήμερα ονειρεύομαι μερικές φορές ότι είμαι πάλι φαντάρος. :d

Βλέπεις συχνά εφιάλτες???????

TheLosts
15-07-09, 10:40
xaxaxax!!! oxi oxi den vlepw efialtes.... eytyxws tous glitwsa :)

tsedimitris
16-07-09, 18:16
Όσον αφορά τα δικαιώματα των φαντάρων και έχει κ δεν έχει κάποιος. Εξαρτώνται από το διοικητή της εκάστοτε μονάδας, από το μέσο σου και σίγουρα από το αν είσαι στρατό ξηράς ή άλλο σώμα(που φυσικά σε εκείνη την περίπτωση δεν χρειάζεται να ανησυχεί κάποιος για τπτ).
Για τις άδειες που δικαιούται κάποιος,καλό είναι να ψάξει να βρεί απο ιντερνετ την εφημερίδα της κυβερνήσεως:
http://www.stratologia.gr/%CE%A6%CE%95%CE%9A.1813)05%20%CF%84.%20%CE%92.pdf

Από εκεί και πέρα, σαν έφεδρος δεν έχεις καμμία απολύτως αξία για τους ανώτερους, οπότε καλύτερα να φροντίζεις μονος σου τον εαυτό σου.Η μοναδική περίπτωση που θα ενδιαφερθεί κάποιος είναι αν πάθεις κάτι οπότε φοβάται μην περάσει απο Ε.Δ.Ε. Σε αυτή την περίπτωση όλοι θα αποποιηθούν την ευθύνη τους. Γενικά αν ο ανώτερος σου θέλει να ανεβεί σε βαθμίδα και να μπει σε βυσματική θέση, τότε όλοι οι κατώτεροι κακοπερνάνε.

SHIPBROKER
17-07-09, 19:22
χαχαχα.Λοιπόν, εγώ τώρα απούομαι απο την ρόδο, απο το υλικό πολέμου, και μερικα απο αυτά που αναφέρονται εδω μέσα δεν ισχύουν καθόλου.

Αρχικά, εντάξει τα γυαλιστικά θα σου τα παρέχουν εκει μέσα, αλλα για ξυριστικά και αφρό θα πρέπει να τα αγοράζεις απο μόνος σου, απο το κ.ψ.μ ή απο απ'έξω.

Η διανυκτέρευση ισχύει μόνο εάν εκεί που υπηρετείς έχεις σπίτι να μείνεις δικό σου, ή εάν νοικιάζεις, διότι για να πάρεις διανυκτέρευση θα πρέπει να τους παρουσιάσεις χαρτιά ή συμβόλαια.

Με τον νόμο που ίσχυε μέχρι πρότινως, αυτοί που έκαναν 12 μηνες θητεία δικαιούνταν 4 καταστάσεις επιβιβάσεως πήγαινε-έλα, και μόνο εάν η απόσταση διαμονής τους ήταν πάνω απο 400 χλμ μακρυά απο την μονάδα, και οι 9μηνοι δικαιούνταν 2. Για κατάσταση επιβιβάσεως για την απόλυση, καλύτερα να μην ξαναρωτήσεις γιατι κάτι τέτοιο δεν ίσχυε ποτέ.

Αυτό που σου είπε ένα παλικάρι παραπάνω οτι είσαι εργαλείο του στρατού, έχει δίκιο. Θα πρέπει να ξεχάσεις αυτά που ήξερες έξω και να συνηθίσεις στην ιδέα οτι για λίγο καιρό θα έίσαι ένα πιόνι.

Τέλος, δικαιώματα έχεις πάρα πολλά, τα οποία όμως κανείς δεν πρόκειται να στα πεί, αλλα θα ακούς συνέχεια για τις υποχρεώσεις σου. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις όμως είναι οτι άμα γουστάρεις μπορείς να κάνεις μέχρι και τους διοικητές σου να τρέχουν και να μήν φτάνουν.

Το καλύτερο είναι να κάνεις τον βλάκα και ο καιρός θα περάσει.
Απλά χρειάζεται υπομονή

v.batsi
21-07-09, 14:32
οπως τα λεει ο προλαλησαντας. δικαιωματα στο στρατο απο ελαχιστα εως μηδενικα.

οταν ημουν κομοτηνη φανταρος ειχαμε ενα δοιηκητη λοχου πολυ καλο και μας ειχε πει καποια φορα που τον ρωτησε καποιος για τα "δικαιωματα" μας και τι δικαιουμαστε (ξυριστικα, γυαλιστικα κλπ):

Σας εχουμε πολυ λασκα λεει (οντως ημουν σε κορυφαια μοναδα - το 583ΤΜΕ οποιος το ξερει), τωρα αν αρχισετε να εχετε "απαιτησεις", θα αρχισει και ο διοιηκητης της μοναδας να εχει απαιτησεις απο σας. Τις γνωστες αγγαρειες που καναμε το πολυ μια το μηνα εκει :p

οποτε με λιγα λογια κανε την παπια, αγοραζε τα ξυριστικα σου κλπ και εχε το κεφαλι σου ησυχο γιατι αμα θελεις αυτοι να γινουν προβλεπε και να σου δινουν οτι δικαιουσαι, θα θελησουν και αυτοι να γινεις 100 φορες πιο προβλεπε πραγμα που δε θελει κανενας φανταρακος

TheLosts1
27-07-09, 14:33
χαχαχα.Λοιπόν, εγώ τώρα απούομαι απο την ρόδο, απο το υλικό πολέμου, και μερικα απο αυτά που αναφέρονται εδω μέσα δεν ισχύουν καθόλου.

Αρχικά, εντάξει τα γυαλιστικά θα σου τα παρέχουν εκει μέσα, αλλα για ξυριστικά και αφρό θα πρέπει να τα αγοράζεις απο μόνος σου, απο το κ.ψ.μ ή απο απ'έξω.

Η διανυκτέρευση ισχύει μόνο εάν εκεί που υπηρετείς έχεις σπίτι να μείνεις δικό σου, ή εάν νοικιάζεις, διότι για να πάρεις διανυκτέρευση θα πρέπει να τους παρουσιάσεις χαρτιά ή συμβόλαια.

Με τον νόμο που ίσχυε μέχρι πρότινως, αυτοί που έκαναν 12 μηνες θητεία δικαιούνταν 4 καταστάσεις επιβιβάσεως πήγαινε-έλα, και μόνο εάν η απόσταση διαμονής τους ήταν πάνω απο 400 χλμ μακρυά απο την μονάδα, και οι 9μηνοι δικαιούνταν 2. Για κατάσταση επιβιβάσεως για την απόλυση, καλύτερα να μην ξαναρωτήσεις γιατι κάτι τέτοιο δεν ίσχυε ποτέ.

Αυτό που σου είπε ένα παλικάρι παραπάνω οτι είσαι εργαλείο του στρατού, έχει δίκιο. Θα πρέπει να ξεχάσεις αυτά που ήξερες έξω και να συνηθίσεις στην ιδέα οτι για λίγο καιρό θα έίσαι ένα πιόνι.

Τέλος, δικαιώματα έχεις πάρα πολλά, τα οποία όμως κανείς δεν πρόκειται να στα πεί, αλλα θα ακούς συνέχεια για τις υποχρεώσεις σου. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις όμως είναι οτι άμα γουστάρεις μπορείς να κάνεις μέχρι και τους διοικητές σου να τρέχουν και να μήν φτάνουν.

Το καλύτερο είναι να κάνεις τον βλάκα και ο καιρός θα περάσει.
Απλά χρειάζεται υπομονή

shipbroker edw kaneis megalo lathos.... ksyristika ta dikaiouse opws akrivws kai ta gyalistika . allo twra pou ta agorazoume emeis giati theloume px tin mach3 kai oxi to aplo ksyrafaki BIC.dld gia paradeigma an kapoios den exei ta xrimata na agorasei ti tha kanei ???

oso gia tin katastasi epivivasews gia tin apolysi tin dikaiountai OLOI. to kserw giati me aytin gyrisa. kai tha soy proteina na kaneis kai esy to idio.apla einai toso ekteneis i parapliroforisi pou yparxei pou den gnwrizoume tpt apo ta dikaiwmata mas.kai ayto einai fanero giati stin dikia sou monada sas lene gia 400xlm enw stin dikia mas monada elegan gia 500 xiliometra.
kai exw paradeigmata polla pou piran apo diplani monada aeroporiki katastasi epivivasews enw emeis tpt...

den kserw an exeis tyxei se taxiarxiki epithewrisi...ekei na deis pws trexoun na einai ola provlepe....apo ta gyalistika mexri ta kainouria sfouggarakia sta mageireia.....

Narvian
01-08-09, 08:57
Στην εποχή μου δεν δικαιούταν τίποτα από τις 980 δραχμές το μήνα. Αν δεν έδινες 20 δραχμές δεν έπαιρνες χιλιάρικο.
Και να δικαιούταν κάτι όμως και να μη του το δίναν, και αυτός να πήγαινε να διαμαρτυρόταν κάπου... νομίζω ότι θα περνούσε την χειρότερη κόλαση της ζωής του μέχρι (και αν) να απολυθεί.
Όσο είναι κάποιος φαντάρος, είναι ιδιοκτησία του στρατού. Εργαλείο, όχι άνθρωπος.
Αν και δεν ήμουν ποτέ στρατόκαυλος, ήταν μια πολύ χρήσιμη εμπειρία που δεν θα ήθελα να μην την είχα κάνει. Ακόμα σήμερα ονειρεύομαι μερικές φορές ότι είμαι πάλι φαντάρος. :d

:beer2::clap2::beer2:

kalampokis
29-08-09, 23:02
minisi se olous.........

thouthou
29-08-09, 23:45
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Σαν γενικός κανόνας, έχεις τα ίδια δικαιώματα που έχει ο φαντάρος δίπλα σου... Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις τα ίδια δικαιώματα με τον φαντάρο που υπηρετεί στην Αθήνα. Αυτό δεν είναι θέμα του στρατού, είναι θέμα αυτών που διοικούν τον στρατό, και τον έχουν κάνει όσο μπουρδέλο είναι και το υπόλοιπο δημόσιο...

Αν δεν υπάρχουν υλικά, αυτό σημαίνει ότι εισαι σε τάγμα που είναι ξεχασμένο. Άρα και οι απαιτήσεις θα είναι ανάλογες. Ή αυτό θα σημαίνει ότι μπορεί κάποιος "μαγκάκος", που δεν λειτουργεί με τους κανόνες του στρατού, αλλά με την μαγκιά του "πολίτη", κάνει κάποια πουστιά... Πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέσεις σε μαλάκα, (όπως υπάρχει και οπουδήποτε έξω), αλλά αν πεις ότι δεν έχεις να πληρώνεις αυτά που προβλέπονται, είτε στον επιλοχία σου, είτε στον λοχαγό σου αν υπάρχει τέτοια εξοικείωση, θα στα δώσει ή δεν πρόκειται να σου ζητήσει κάτι... Εμένα ο λοχαγός μου, σε άσκηση, νιούφρης εγώ, δεν είχα καμιά εξοικείωση μαζί του, μόλις με είδε να ξυρίζομαι κόντρα σε μια υδροφόρα μου είπε "τρελλός είσαι; ξυρίσου κανονικά, εγώ δεν έχω ξυριστεί ποτέ κόντρα... Και να ξυρίζεσαι κάθε 2 μέρες. Ξυρίζεσαι κάθε μέρα μόλις γυρίσουμε στο τάγμα".... Δεν είναι τρελλοί όλοι. Καταλαβαίνουν. Ξέρουν. Απλά ξέρουν και ότι αν τα αφήσουν όλα χύμα δεν θα μαζεύονται..... Γιατί και εμείς δεν είμαστε οι πιο συνειδητοποιημένοι του κόσμου... Είμαστε ψιλοανάρχες....

Και μην ξεχνάμε ότι οι καραβανάδες δεν είναι λογιστές, ούτε νταντάδες. Ας φανταστούμε τους εαυτούς μας στην θέση τους, δεν είναι σούπερμαν αυτοί... Αν μπορεί να σου δώσει άδεια, εισιτήρια, γυαλιστικά θα στα δώσει. Αν δεν μπορεί, κάποιος λόγος υπάρχει. Αν έκατσε μαλάκας, μοίρα κακιά, σε όλους έχει τύχει, εντός και εκτός. Μην τα δραματοποιούμε όλα... Αν ο μέσος καραβανάς καταλάβει ότι καταλαβαίνεις και εσύ, ότι είσαι συνεργάτης, και όχι μαντάμ Σουσού, θα αντιδράσει ανάλογα... Αν αρχίσεις να του λες για τα δικαιώματά σου, θα αντιδράσει σαν τον κάθε συνεργάτη σου σε οποιαδήποτε κατάσταση εκτός... Θα σου πει "χέσε με"....