PDA

Επιστροφή στο Forum : Ka8aroaimo h Adespoto?

odigoulis
10-08-09, 12:20
Egw protimo ta ka8aroaima gia ton logo, otan kapoios exei ena ka8aroaimo kai to zeugarwsei mporei ta koutabakia na ta poulhsei.
Auto den to lew gia na bgazei kapoios xrhmata alla gia ena kai monadiko logo, otan kapoios dinei lefta gia na agorasei kati tou einai pio duskolo meta na to peta3ei sto dromo, etsi pisteuw oti 8a eixame polu ligotera adespota.

Egw exw 2 BOXER

Eseis ti lete?

manin
10-08-09, 13:09
Αυτός που δίνει λεφτά, για να αγοράσει ένα σκυλί, το βλέπει σαν εργαλείο. Αν αργότερα δεν του κάνει, δε θα ξοδεύει για φαγητό εμβόλια κλπ και το πετάει στο δρόμο.
Διαλέγω πάντα αδέσποτα (έχω μαζέψει 7 μέχρι τώρα) γιατί, είναι ευγώμονες για το φαί που τους δίνεις. Έχουν ζήσει κακουχίες και καταλαβαίνουν τι τους προσφέρεις.
Είναι πιο έξυπνα.

Τωρα συγνώμη αλλά για αυτόν που τα πουλάει, εμπορεύεται ζωές. Μπορεί να είναι σκυλίσιες, αλλά είναι ζωές.
Και για πες μου, γεννάει το σκυλί σου, και δε δίνει κάποιος τα 50-100€ που ζητάς και σου μένουν 2 κουτάβια. Τι θα τα κάνεις?
Θα τα πετάξεις? Θα κρατήσεις και τ 4 σκυλιά που έχεις?
Θα τα δώσεις στον πρώτο τυχόντα?
Το αν θα βρεθεί ένα σκυλί στο δρόμο δεν έχει σημασία πόσα ξόδεψε ο ιδιοκτήτης για να το πάρει, αλλά ποιος είναι ιδιοκτήτης.
Σταματήστε να εμπορεύστε ζωές, και προσπαθήστε να βοηθήσετε τα αδέσποτα που υπάρχουν.
Δόξα το θεό υπάρχουν εκκατομύρια.

odigoulis
10-08-09, 15:06
Sumfwnw mazi sou manin kai egw exw mazepsei adespota, ta paw ston kthniatro ktl.
Alla dusthxws exw dei poles fores autos pou pairnei ena skulaki tsampa meta apo ligo kairo na to petaei enw ama to plhrwseis nomizw oti einai diaforetika (apo auta pou exw dei egw).
Kai gia na mhn pare3h8w ta latreuw ta zwa genika alla nomizw oti kapws etsi 8a periorizontan ta adespota.

PS. To ena apo ta duo boxer pou exw to mazepsa apo kapoia pou phgene na to peta3ei (tis to eixan xarisei), kai pios htan o logws pou phgaine na to peta3ei? to skulaki exei deilo xarakthra

Otan kairdisw to tzoker na eisai sigouros oti to idio 8a kanw.

mag001
10-08-09, 18:44
Ναι αλλά έτσι θα το κρατήσει για τους λάθος λόγους και το πιο πιθανό είναι να καταλήξει δεμένο σε μια γωνία ή κλεισμένο σε κανα μπαλκόνι κι αυτό ίσως είναι χειρότερο...όταν βγήκε η ταινία 101 σκυλάκια δαλματίας μετά απο λίγο γέμισαν οι δρόμοι με σκυλιά δαλματίας...δε νομίζω να ήταν αδέσποτα που μάζεψαν και ξαναπέταξαν όλα αυτά...στο δασάκι που πάω το σκύλο μου βόλτα κατά καιρούς έχω δει ολες τις ράτσες,ενήλικα σκυλιά βέβαια που παράτησαν μόλις μεγάλωσαν και δε χωράγανε στην τσέπη τους. Αδέσποτο λοιπον για να απαντήσω στην ερώτηση σου...

odigoulis
10-08-09, 19:25
Sumfwnw mag001 uparxei kai auth h periptwsh, telika auto to fainomeno den prokeite na stamathsei pote kai ta fusika ta 8umata 8a einai panta ta zwa

mag001
11-08-09, 07:50
γιαυτό κανε εσύ αυτό που κάνεις, φρόντιζε τα ζώα όσο μπορείς και μίλα σε όποιον πιστεύεις οτί υπάρχει περίπτωση να ακούσει. οι άνθρωποι που δέν δέθηκαν με ένα ζώο κάτι χάνουν απ'αυτή τη ζωή.αλλά που να το καταλάβουν...

Lazin
11-08-09, 10:14
αδεσποτα

ellif
13-08-09, 17:25
εχω αλλη γνωμη..γιατι υπαρχουν ατομα που πετανε επειδη τα βαριουνται κα τα καθαροαιμα στον δρομο.χιλιες φορες απο το να αγορασω και να ενισχυο τα παπι μιλς χιλιες φορες αδεσποτο που εχει και την μεγαλυτερη αναγκη...απο πολλες πλευρες και ημιαιμο....

xristinakn
30-08-09, 09:23
Δεν πιστευω οτι κριτηριο για να παταξεις ενα σκυλι στο δρομο ειναι το αν το εχεις χρυσοπληρωσει η οχι..Το θεμα ειναι να το αγαπας και να εισαι ανθρωπος.Αν το αγαπας πραγματικα θα το κρατησεις ειτε το πληρωσες ειτε το πηρες τσαμπα...Αν παλι εισαι αναισθητος δεν θα σε κρατησουν τα λεφτα που εδωσες απο το να το πεταξεις..εχω δει πολλα αδεσποτακια που ειναι ρατσας και περισυ συγκεκριμενα ενα boxer.Το σκυλακι βεβαια βρηκε οικογενεια...δοξα το θεο.

niksfikas
31-08-09, 13:25
ta adespota omws den exoun megalo oro zwhs

odigoulis
31-08-09, 21:53
Kati prepei na ginei omws!
Ta adespota anti na meiwnontai au3anontai sunexws.
Kai den einai lush ta koinokomeia giati ligo polu gnwrizete ti ginete ekei.

Eseis mporeite na proteinete kapoia lush?

vaggelis1967
15-09-09, 22:26
ΤΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

Εαν χρησιμοποιηθουν σωστα και παντου ολα θα ειναι υπο ελεγχο.
Αυτο βεβαια ισχυει για ολους !

mag001
16-09-09, 12:11
και άντε και βάζουν στα σκυλιά όλοι τσιπάκια, υποτίθεται οτί δε θα μπορεί να πετάξει κάποιος το σκύλο του στο δρόμο γιατί θα υπάρχουν τα στοιχεία του στο τσιπ? και? θα τον πάρει με το ζόρι πίσω να τον δέσει σε μια γωνία να πεθάνει απο δυστυχία? αν δε σταματήσει ο κόσμος να θεωρεί τα σκυλιά παιχνίδια, δε θα γινει ποτέ τιποτα...εκτός αν βγεί τσιπάκι συνείδησης για τους ανθρώπους...

vaggelis1967
20-09-09, 09:45
ΣΥΜΦΩΝΩ!

Απλα για αρχη υπαρχει κατι

mag001
21-09-09, 07:41
ίσως αποθαρρύνει κάποιους που θα έπαιρναν σκύλο για πλάκα η ιδέα οτί θα έχει τσιπάκι, ξέρω γω...κάτι θα'ναι κι αυτό...

odigoulis
21-09-09, 13:00
Ειναι μια λυση και αυτη... αλλα μπορει να δουλεψει τιποτα σωστα σε αυτη τη χωρα?
Μεχρι να γινει κατι, θα συνεχισουμε να βλεπουμε φαινομενα οπως με αυτον τον ανωμαλο απο τα Χανια που ανεβασε αυτες τις φρικιαστικες εικονες στο facebook.

vaggelis1967
21-09-09, 22:39
Ολοι μαζι μπορουμε να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι δεν ειναι παιχνιδι (μονο)
ο πιστος μας συντροφος

Οσο αφορα το θεμα μας εγω ειχα ενα ημιαιμο σετερ (ΜΕ ΠΟΙΝΤΕΡ) τον ΑΡΗ καλυτερος απο φιλο
δυστυχως........................................

mag001
22-09-09, 08:15
αααα τέλειο...εγώ έχω ένα ημίαιμο ποιντερ (ειναι 14) και ο πατέρας μου είχε ένα καθαρόαιμο σετερ (το είχε βρεί στο δρόμο, που λέγαμε πιό πάνω αν παρατάνε σκυλιά ράτσας) φοβερά σκυλιά και τα δύο...φαντάζομαι λοιπόν πως θα ήταν ο συνδυασμός...

odigoulis
22-09-09, 09:45
Εγω δεν λεω οτι δεν παρατανε σκυλια ρατσα στο δρομο, εχω ενα μποξερ που καποια ετοιμαζοταν να το πεταξει (τις το ειχαν χαρισει).
Απλως πιστευω οτι καποιος που ειναι ετοιμος να δωσει ενα σεβαστο ποσο... εχει σκεφτει και εχει ενημερωθει απο καποιον ειδικο για το τι σκυλο πρεπει να αγορασει.
Την πρωτη φορα που αγορασα σκυλι πριν απο 15 χρονια, πηγα στον κτηνιατρο της περιοχης μου και συζητησαμε, μου προτεινε καπιοες ρατσες... και κατεληξα στα μποξερ

vaggelis1967
23-09-09, 06:07
αααα τέλειο...εγώ έχω ένα ημίαιμο ποιντερ (ειναι 14) και ο πατέρας μου είχε ένα καθαρόαιμο σετερ (το είχε βρεί στο δρόμο, που λέγαμε πιό πάνω αν παρατάνε σκυλιά ράτσας) φοβερά σκυλιά και τα δύο...φαντάζομαι λοιπόν πως θα ήταν ο συνδυασμός...

Αλλο να στο λεω αλλο να το εβλεπες.

sevast99
07-01-10, 18:59
Παροτι εχω ημιαιμα θα ελεγα καθαροαιμα , γιατι ειναι ευκολο να δωθουν οι απογονοι , οχι να πουληθουν αλλα να χαριστουν, εγω προσωπικα επιδει εχω θηλυκο που παροτι ημιαιμο ειναι κουκλα , οσες φορες εδωσα κουταβι , παντα μα παντα τους ελεγα , αν μετανοιωσουν σε οποιαδηποτε ηλικια να μου το φερουν πισω, ακομα και να μου τηλεφωνησουν να παω να το παρω, στα 14 κουταβια ειχα μια επιστροφη , και παντα κραταω τηλ κλπ στοιχεια και μαθενω τις εξελισεις της ζωης τους τουλαχιστον για τα πρωτα χρονια
(εεε μετα τα πρωτα χρονια δυσκολα τα πετανε γιατι δενονται και αυτοι με το ζωο)

athanasia87
03-02-10, 18:14
Adespota xwris deuteri skepsi!!dineis spiti se mia psuxoula pou to exei anagki!!mono an stamatisoume na episkeptomaste ta pet shop tha valoume telos se auti tin agoropwlisia pou ginetai!!den agorazeis pragma alla mia zwoula!!eleos!

tapeinosg
07-02-10, 12:38
Εχω ενα καθαροαιμο golden retriever και ενα ημιαιμο beagle. Στο οχι στα pet shop ειμαι συμφωνος αλλα οπως και να εχει δεν πρεπει να τα χωριζουμε σε τετοιου ειδους κατηγοριες εξ'αρχης.. Φροντιδα και στοργη θελουν και τα μεν και τα δε.

kassouri
08-02-10, 13:56
Eixame ws twra kaqaroaima: ena malteziko ki ena whipet. To prwto iqelan na to skotwsoun giati eixe ena problima kai to swsame. To allo to pirame apo to spiti pou genniqike otan itan 3 minwn. Ta teleytaia 3 xronia exoume mazepsei ena adespoto pou itan petameno mazi me ta koutabia toy. Ta mikra ta exoume dwsei, auto itan agrio kai den pigaine me allon ki etsi megalwse i oikogeneia mas... Eite kaqaroaimo eite imiaimo skylaki, i agapi einai idia. To qema einai sta adespota pou gyrnoun ejw kai den exoun kapoia frontida.

Rozaki@
30-05-10, 21:13
Αδέσποτα! Κ όποιος έχει θέμα με το ότι δεν μπορεί να δώσει τα σκυλάκια η σλύση είναι πολύ απλή........... ΣΤΕΙΡΩΣΤΕ ΤΑ!!!!!!!! Έχουμε τόσο μεγάλο πρόβήμα στην Ελλάδα με τα αδέσποτα που η μη στείρωση προκαλει διαιώνιση... Και για όσους πουν οτι επεμβαίνουμε στη φύσηη τους έχω να πω πως έχουμε επέμβει ήδη στη φύση τους εδώ και πολλά χρόνια με το να καταπατούμε το περιβάλλον που ανήκει κ σε αυτά.... Στειρώστε τα γιατί επιπλέον είναι θετικό για την υγεία τους.. Προλαμβάνεται καρκινος των μαστών και των γεννητικών οργάνων καθώς και η πυομητρία για τα θηλυκα ενώ ταυτόχρονα προλαμβάνεται και ο καρκίνος του προστάτη για τα αρσενικα... :)

mag001
31-05-10, 14:00
Αδέσποτα! Κ όποιος έχει θέμα με το ότι δεν μπορεί να δώσει τα σκυλάκια η σλύση είναι πολύ απλή........... ΣΤΕΙΡΩΣΤΕ ΤΑ!!!!!!!! Έχουμε τόσο μεγάλο πρόβήμα στην Ελλάδα με τα αδέσποτα που η μη στείρωση προκαλει διαιώνιση... Και για όσους πουν οτι επεμβαίνουμε στη φύσηη τους έχω να πω πως έχουμε επέμβει ήδη στη φύση τους εδώ και πολλά χρόνια με το να καταπατούμε το περιβάλλον που ανήκει κ σε αυτά.... Στειρώστε τα γιατί επιπλέον είναι θετικό για την υγεία τους.. Προλαμβάνεται καρκινος των μαστών και των γεννητικών οργάνων καθώς και η πυομητρία για τα θηλυκα ενώ ταυτόχρονα προλαμβάνεται και ο καρκίνος του προστάτη για τα αρσενικα... :)

δε διαφωνώ με τη στείρωση, απλά τη θεωρώ αναγκαίο κακο. ειδικά στην Ελλάδα που το πρόβλημα πράγματι έχει ξεφύγει. αλλά μη μου λές οτί κάνει καλό στην υγεία.ως επί το πλείστον η φύση των πλασμάτων περιστρέφεται γύρω απο την ικανότητα τους να αναπαράγονται. Οπότε και λογικά να το σκεφτεί κανείς δε γίνεται να είναι καλύτερη η έλλειψη της. ναι, γλιτώνεις την πυομήτρα αλλα με αυτή τη λογική να κόψουμε και τα ποδια τους να μην παθουν δυσπλασία. ξαναλέω, δε διαφωνώ, σε πολλές περιπτώσεις είναι απαραίτητη, αλλά καλό είναι να κανουμε κάποια πράγματα συνειδητά.

max7
31-05-10, 16:50
Απο το να διαιωνιζουμε ομως το προβλημα των αδεσποτων ειμαι κι εγω υπερ της στειρωσης.
Δεν ειναι ευκολο να βρεις οικογενειες να δωσεις ημιαιμα σκυλια δυστιχως... οποτε γιατι να ζευγαρωσω το ημιαιμο σκυλι μου?

fyntanaki
11-06-10, 14:11
Έχω 2 σκυλάκια στο σπίτι μου.Ένα θηλυκό ημίαιμο που είναι τώρα στα 11 χρονών και έναν αδεσποτάκο ημίαιμο που είναι στα 7.5 περίπου και το υιοθέτησα στο σπίτι μας και αυτό.
Την θυληκούλα την πήραμε μόλις έγινε 40 ημερών είναι μικρού μεγέθους,τώρα είναι στα 12 κιλά στρουμπουλούλα λιγάκι και την πρώτη φορά που την πήγα στον γιατρό την έβαλα μέσα στο σκουφάκι που φοράμε τον χειμώνα γιατί έκανε πολύ κρύο ήτανε Δεκέμβριος μήνας.
Μέχρι τώρα είναι μια χαρά στην υγεία της και προσπαθώ να την έχω ακόμη καλύτερα μιας και μεγαλώνει και χρειάζεται περισσότερο την φροντίδα μας.Τον λαμπραντοράκο μας τον σώσαμε 2 φορές απο φόλα που έφαγε εκεί στην γειτονιά και ο καημένος δεν είχε σπιτάκι να πάει να κοιμηθεί,φαγάκι να φάει κι έτσι έγινε μέλος της οικογένειας.Αυτό το λέω σαν πρόλογο γιατί θα σας πω το εξής.Η μικρή μας είναι πάρα πολύ μα πάρα πολύ έξυπνη.Και εύστροφη πολύ.Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως ήτανε απο πολύ μικρή κοντά μας και αφιερώσαμε πολύ χρόνο στο να ασχολούμαστε μαζί της και έχει μάθει πάρα πολλά πράγματα.Αν είχε και ανθρώπινη μιλιά δεν θα ξεχώριζε απο άνθρωπο σίγουρα.Τον λαμπραντοράκο μας τον βάλαμε στο σπίτι μας αλλά ήτανε ένα πολύ φοβισμένο σκυλί και κακοζοισμένο μέχρι τότε.Ήταν όμως ήδη 4 χρονών και προσπαθήσαμε να του μάθουμε όσα περισσότερα μπορούσαμε.Έχουμε κάνει προόδους και σίγουρα δεν θυμίζει με τίποτα εκείνο το φοβισμένο και παραμελημένο ζωάκι.Συγνώμη για το μεγάλο ποστ μα ήθελα να πω σε όλους πως είτε ημίαιμο είτε καθαρόαιμο είναι το σκυλάκι όταν το αγαπάς,του αφιερώνεις χρόνο,το δέχεσαι σαν ενα μέλος της οικογένειας και το φροντίζεις σαν τον εαυτό σου και καλύτερα να μην πω,θα πάρεις και την ανταπόδωση του.και ένα καθαρόαιμο αν δεν το εκπαιδεύσεις και να του αφιερώσεις χρόνο,δεν θα έχει καμία διαφορά απο τα αδεσποτάκια που ούτε γνωρίζουνε ούτε ακούνε στον δρόμο και απλά ζητούνε την αγάπη και λίγο φαγάκι να επιβιώσουνε.Και πάλι συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

jovanita
15-08-10, 18:15
παιδια ναι κι εγω συμφωνω στη στειρωση αλλα επισης να σας πω οτι ειχαμε αγορασει ενα χασκι και ενα ασπρο λυκοσκυλο ρατσας με χαρτια ενος χρονου και τα δυο και το χασκι ειχε κερδισει και σε διαγωνισμους, τα ειχαμε λιγους μηνες ωσπου εμφανιστηκε ενα πολυ μικρο αδεσποτο ημιαιμο σκυλακι και εμενε στην αυλη μας και δεν εφευγε...το αποτελεσμα ηταν οτι χαρισαμε τα δυο σκυλια ρατσας και κρατησαμε μονο το ημιαμο γιατι πραγματικα μας λατρευε! εζησε μεχρι 8 χρονων με πολυ αγαπη!
αργοτερα ισως παρω στο δικο μου σπιτι ενα μικρο σκυλακι ρατσας αλλα σιγουρα θα εχω και καποιο ημιαιμο

gibslime
15-08-10, 21:40
Η αδερφή μου πρόσφατα αγόρασε ένα Yorkshire.Είναι ήδη 3 μηνών και είναι αξιαγάπητο!
Οι γονείς μου είχαν τρέλα με τα σκυλιά,είχαν βρει 2 σε έναν κάδο με δεμένα σκουπίδια στο λαιμό τους και τα πήραν και τα κρατήσαν 13 χρόνια όπου το ένα πέθανε και το άλλο ζεί σε φιλική οικογένεια σε μια τεράστια αυλή. Εγώ προσωπικά θα πάρω κάποιο αδέσποτο όταν μπορέσω να το συντηρήσω. Πόσες φορές περνώ από το κέντρο και βλέπω τα κακόμοιρα μεσα στην εξαθλίωση και με πιάνει η καρδιά μου...
Μια γρήγορη ιστορία,για να δείτε τι άνθρωποι υπάρχουν αναμεσά μας. Καθόμουν μια φορά σε μια σουβλακερί στην Πεντέλη, το πέτρινο το γωνιακό αν έχει πάει κανείς, και βλέπουμε ένα σκυλάκι να κάνει εμετούς και να τρέμει ολόκληρο. Είμασταν 2 παρέες μεγάλες, θυμάμαι κιόλας ότι η άλλη παρέα ήταν από κάποιο κλαμπ μηχανών (BMW?Θα σας γελάσω..) και τρέξαμε 20 άτομα από πάνω του...Τελικά να μην σας πολυλογώ,κάποιος από το μαγαζί είχε πετάξει φόλες σε 7 σκυλιά (!) το ίδιο βράδυ,επειδή καθόντουσαν και σε κοιτάγανε όταν έτρωγες,τίποτα άλλο! Δυστηχώς από τα 7 σκυλάκια, προλάβαμε μόνο τα 3 (τα άλλα κρυφτήκαν και τα ψάχναμε σε δασάκια,είχαν φοβηθεί και όταν τα βρίσκαμε ήταν αργά!) και επειδή 2 παιδιά από το κλαμπ κάνανε αγώνα να βρούνε φαρμακίο για αδρεναλίνη (να'ναι καλά τα παιδιά). Φωνάξαμε και την αστυνομία αλλά το μόνο που κάνανε ήταν να κοιτάζουν (να μου πείς και τι να κάνουν αλλά έστω να πάνε να φοβήσουν τον μαγαζάτωρα, 2 μαγαζιά όλα κιόλα έχει στο σημείο εκείνο και άντε και 2 σπίτια,τι στον διάολο?).
Αυτά...απλά για να δείτε τι άτομα κυκλοφορούν αναμεσα μας.

sixxam
29-10-10, 15:55
προτιμω αδεσποτο ζωο

Aedan
22-11-10, 09:43
Προτιμώ τα αδέσποτα.

Tartarus
23-11-10, 10:30
έχω καθαρόαιμο, πλήρωσε ένας φίλος του πατέρα μου, μου το έκανε δώρο. Είναι 15 χρονών τώρα.
Αν ήταν να ξαναπάρω σκύλο, θα έπαιρνα κάποιο αδέσποτο. Ζουν περισσότερο συνήθως και είναι κρίμα να είναι αδέσποτα.