PDA

Επιστροφή στο Forum : κουτάβι με γάτα?????

myronhinio
21-08-09, 01:06
γεια σας μόλις χτες αγόρασα ένα κουταβάκι pomeranian 4 μηνών.και έχω ήδη μια γάτα 9 χρονων περσίας.έπιασα την γάτα 2-3 φορες και την χάιδευα ενώ είχα το κουτάβι διπλα αλλα αυτή γρύλιζε (το κουτάβι έκανε σαν τρελό δεν είχε πάρει μάλλον χαμπάρι). έχετε κάποιa συμβουλή για να μπορέσω να τους ταιριάξω?

V@S!L!S
21-08-09, 06:13
Σιγα Σιγα, εάν όλα πάνε καλά θα το συνηθίσει η γατα το κουτάβι, μπορεί όμως να πάρει χρόνο και αν η γάτα νιώσει να απειλείται, βγάζει νύχι και συνήθως χτυπάει μάτια, οπότε εάν προς το παρόν τα αφήσεις μόνα τους, καλά είναι να το κλείνεις το σκυλί σε κάποιο δωμάτιο. Την γάτα άστη όπως την άφηνες μιας και την έχεις πιο πολύ καιρό, γιατί εάν περιορίσεις εκείνη θα νομίζει πως το σκυλί είναι ο λόγος που την κλειδώνεις και μετά δεν θα περάσεις καλές ώρες το κουταβάκι... Εμένα έκανε πάνω από 5 μήνες να φανταστείς να μαθει η γάτα μου να συνυπάρχει με το σκύλο μου, τώρα κοιμούνται και παρέα αν και καμμιά φορά ακόμα βλέπεις μερικές φωνές από την γάτα αλλά είναι επειδή το σκυλί θέλει παιχνίδια όταν αυτη θέλει ύπνο...

pbarbalias
28-08-09, 10:57
Προσοχή ιδιαίτερη στην αρχή. Μετά θα συνηθίσουν την μυρωδιά τους κ όλα ηρεμούν.
Έξαρτάται κ από την γάτα βεβαια. Οι γάτες ράτσας είναι συνήθως πιο εγωίστριες κ ζηλεύουν.
Από την άλλη, το σκυλάκι είναι ακόμα μωρό οπότε έτσι πρεπει να το αντιμετωπίζεις.
Δεν καταλαβαίνει από φόβο κ θα θέλει παιχνίδια.

Μην το αφήνεις πολύ κοντά στην γάτα γιατί κινδυνεύουν τα μάτια του...

Yasmin
28-08-09, 13:55
Δυσκολο το επιχειρημα σου αλλα οχι ακατορθωτο, αν η γατουλα ηταν κι αυτη μηνων θα σου ηταν πιο ευκολο και για τα 2 ζωακια. το ξερω γιατι το ειχα περασει μικρη στο σπιτι της γιαγιας μου που ειχε γατα κι εμεις σκυλο και ειχαν μαθει μαζι απο μικρα.
Παντως θελει προσοχη γιατι οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω η γατα οταν νιωθει να απειλειται βγαζει νυχι και μπορει να τραυματισει το σκυλακι σου που θα εχει τελειως διαφορετικη διαθεση για να παιξει μαζι του.
Καλη δύναμη και μπραβο σου που εισαι μια ακομη φιλόζωη! :)

Φιλικά
Γεωργία

myronhinio
28-08-09, 22:39
παιδιά σας χιλιό-ευχαριστώ.τα πράγματα είναι καλύτερα,η γάτα το αγνοεί και μερικές φορες το κοιτάει καλά kala.to σκυλάκι πλέον έχει καταλάβει ποιος είναι ο αρχηγός κι δεν πολύ πλησιάζει.θα σας κρατάω ενήμερους

V@S!L!S
29-08-09, 13:06
παιδιά σας χιλιό-ευχαριστώ.τα πράγματα είναι καλύτερα,η γάτα το αγνοεί και μερικές φορες το κοιτάει καλά kala.to σκυλάκι πλέον έχει καταλάβει ποιος είναι ο αρχηγός κι δεν πολύ πλησιάζει.θα σας κρατάω ενήμερους

Χεχε, όλα καλά θα πάνε, ειδικά όταν η γάτα σου το αποδεχεί, θα δεις πως θα το φροντίζει το μικρό σου κιόλας. Απλά δείξτης και εσύ πως είναι αυτή ακόμα η αγαπημένη σου και θα δεις πως θα είναι όλα αρμονικά:rolleyes2

sevast99
07-01-10, 19:24
Τωρα τι να σας πω , οτι ο Γατος μου Siamezos καθοταν και τον βυζαιναν τα κουταβακια της σκυλιτσας που ειχε ο Αντρας μου στο Μαγαζι του?(Η γεννα εγινε στο σπιτι) οτι με την σειρα του ενα απο τα κουταβια οταν μεγαλωσε υοθετησε ενα μωρο γατακι που μαζεψα απο τα σκουπιδια ακομα με το λωρο? Και οταν λεω υοθετησε κυριολεκτω , κατεβασε γαλα και το θυλαζε. Εχω σπιτι 4 ζωακια 2 γατους 2 σκυλακια δεν εχω κανενα προβλημα εκτος απο καμια αδεσποτη που τρωει το κουτβακι που τωρα εχω αμα τους παραπριζει στα παιχνιδια γρηγορα συνιθιζουν το ενα το αλλο και κανουν και παραια το μυστικο ειναι τουλαχιστον το ενα να ειναι κουταβι η μικρο γατακι νιωθουν οτιδεν απηλουνται απο ενα μωρο