PDA

Επιστροφή στο Forum : Δηλωστε για Κυπρο!!!!

Antisionist
02-09-09, 20:46
Πιστευω πως καλα θα ηταν να δηλωσετε κυπρο!
Ολα τελεια ειναι εκει!!!Εχετε και 2 μηνες αδεια και οι συγγενεις σας θα μπορουν να ερχονται εντελως δωρεαν να σας βλεπουν και ολα ειναι πληρωμενα(ξενοδοχεια κλπ)
Παιρνετε και χαρτζιλικι καθε μηνα!
Το μονο κακο ειναι πως δεν εχει και πολυ καλο νερο, κατα τ'αλλα ολα τελεια!

xristosdino
04-09-09, 14:12
το χαρτζηλικι το γνωριζω οτι υπαρχει, αν και δεν φτανει ουτε για τσιχλες λογω ακριβειας στην κυπρο.
Τωρα το οτι θα ερθουν οι γονεις μου να με δουν και ο στρατος θα τους πληρωσει τα εισητιρια και τα ξενοδοχεια και οτι αλλο, δεν το πιστευω. εσυ πως το γνωριζεις αυτο?

terastios_
22-09-09, 19:57
Πιστευω πως καλα θα ηταν να δηλωσετε κυπρο!
Ολα τελεια ειναι εκει!!!Εχετε και 2 μηνες αδεια και οι συγγενεις σας θα μπορουν να ερχονται εντελως δωρεαν να σας βλεπουν και ολα ειναι πληρωμενα(ξενοδοχεια κλπ)
Παιρνετε και χαρτζιλικι καθε μηνα!
Το μονο κακο ειναι πως δεν εχει και πολυ καλο νερο, κατα τ'αλλα ολα τελεια!

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις υπηρετησει στην Κυπρο και απλα αναπαραγεις αυτα που σου λενε στο κεντρο οι καραβαναδες για να σε ψησουν να πας Κυπρο. Ειδικα αυτο με τα εξοδα της οικογενειας πληρωμενα ειναι τεραστιο ανεκδοτο.

alexanderg16
27-09-09, 16:50
den einai katholou anekdoto file mou...isxuei ontws. ;)

thodoris88
01-10-09, 14:21
το χαρτζηλικι το γνωριζω οτι υπαρχει, αν και δεν φτανει ουτε για τσιχλες λογω ακριβειας στην κυπρο.
Τωρα το οτι θα ερθουν οι γονεις μου να με δουν και ο στρατος θα τους πληρωσει τα εισητιρια και τα ξενοδοχεια και οτι αλλο, δεν το πιστευω. εσυ πως το γνωριζεις αυτο?

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις υπηρετησει στην Κυπρο και απλα αναπαραγεις αυτα που σου λενε στο κεντρο οι καραβαναδες για να σε ψησουν να πας Κυπρο. Ειδικα αυτο με τα εξοδα της οικογενειας πληρωμενα ειναι τεραστιο ανεκδοτο.

Παιδία ισχύει αυτό ήμουνα Κύπρο το 2003 και τουλάχιστον μέχρι τότε ίσχυε. Μπορούσαν να έρθουν δυο άτομα της οικογένειας σου για 4 η πέντε μέρες η διαμονή ήταν δωρεάν σε ξενοδοχείο που σου έκλεινε το στρατόπεδο και δεν κλείνανε φτηνιάρικα ξενοδοχεία(η ελδυκ τρελό budget)

Τα λεφτά εννοείτε δεν φτάνουν για να βγάλεις μήνα απλά είναι ένα καλώ βοήθημα σε σχέση τα στρατόπεδα στην Ελλάδα(8.60€)
Όταν ήταν να παω ΕΛΔΥΚ (μια εβδομάδα πριν το Πάσχα )ήταν ένας καραβάνας και μας παραμύθιαζε ότι μας έχουνε βγάλει group για Πάσχα μια εβδομάδα στο νησί

Έχει κάποια καλά σε σχέση με Ελλάδα αλλά δεν είναι και ρόδινα όλα
Όταν ήμουνα εγώ το χειρότερο που ήταν σε υπηρεσίες ήταν 3 μέσα αλλά ζήτημα να έγινε δυο φορές αυτό συνήθως ήταν μια μέσα μια έξω
Έχει πολύ καλό φαγητό μέσα στο στρατόπεδο μπέικον κορνφλεηκς μερεντα για πρωινό , γλυκό μετά το φαγητό (παστές παγωτά ) μπύρα με το φαγητό της Κυριακές

Κάποια από τα κακά:
ΕΛΔΥΚ (Ελπίδα Λούφας Δεν υπάρχει καμία) και όντως δεν υπήρχε
Έπαιζε τρελή αγγαρεία ήμουνα στο Σύνταγμα(Μαλουντα) και τα αλλά στρατόπεδα της ΕΛΔΥΚ μας κοροϊδεύανε έλεγαν για μας ότι μαζί με το όπλο μας χρέωναν και σκούπα για να σκουπίζουμε

george0083
02-10-09, 17:33
magkes tha paw thn allh ebdomada kaiden einai me thn thelhsh mou!exw diabasei polla apla mono perimenw na ta zhsw kai na dw ti einai alitheia kai ti psema!kalh mou tuxh

pho3nix
03-10-09, 11:36
magkes tha paw thn allh ebdomada kaiden einai me thn thelhsh mou!exw diabasei polla apla mono perimenw na ta zhsw kai na dw ti einai alitheia kai ti psema!kalh mou tuxh

min anusixeis gia tipota...8a peraseis omorfa
episis pio panw oti exei ipo8ei einai ali8eia:yes:

n1ghtmare
16-10-09, 17:07
Ama eiste tis loufas tupoi kai varieste genikws min erthete kupro(ekei eimai twra molis mpika 308 seira 2o tagma)einai piksimo.Genikws isxuoun osa mas eipan gia eksodous faghto lefta kai ekgatastaseis genika ola einai kala apo auta.Alla den exei katholou loufa kai peftoun polles kampanes epishs i ekpaideush einai ligo gamhsi polu treksimo auta.Opoios thelei na erthei na to skeftei kala prwta.A epishs gia tis adeies apoti akouw aptous palious duskola perneis olokliri tin adeia sou sinithws 20 meres perneis kai oses den perneis stis diagrafoune,auta.

mytime
22-10-09, 11:32
Antisionist... kati m leei oti h apo kypro eise h eise tou startou... apo siresm m xero oti oute ta aeroporika p dikaiontousan piran oute oi gonois tous oute oi idioi kai akoma kai san peziko eine polizorika kypro.. kallitera na pas katadromes kai na eise sthn Elladitsa mas para kypro.

Spirosssss
24-10-09, 00:16
Ημουν εκει πριν ενα χρονο (5η ΕΜΑ) και ειναι τωρα και ο ξαδερφος μου (35 ΜΚ). Αν θελετε η θητεια σας να εχει προγραμμα και να ξερετε τι σας ξημερωνει να πατε.. Καμμια σχεση με την ανοργανωσια της Ελλαδος. Επισης θα ειστε μακρια απο γιωταδες, εποπ και εφεδρους.
Ο μισθος πεφτει κανονικα (αν γινετε δεκανεις +100€), οι αδειες γνωστες και υπαρχει κ η σχετικη εκπαιδευση. Καλυτερο απο το να απολυθειτε 20 κιλα βαρυτεροι (μονο 5-6 χεχεχε)
Γενικα ολα οσα ειπωθηκαν ισχυουν, τα αεροπορικα δν τα παιρνετε ολα γιατι πολυ απλα δν φτανουν οι μερες αδειας για τοσα πηγαινε-ελα ;)

fabio
02-11-09, 04:30
Προσωπική μου άποψη είναι οτι η θητεία στην Κυπρο πρεπει να είναι ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ. Να μη σε παίρνουν εκτός Ελλάδας χωρίς τη θέληση σου. Πολλές φορές ρωτανε αν θελεις να πας Κυπρο, και είτε πεις οχι είτε ναι, αν εχουν ανάγκη από άτομα θα σε παρουν.

drive_
14-11-09, 14:39
Kalispera kai apo emena :) hmoun dokimos (289 esso) sthn eldyk. (kupros) gia osous den katalavenoun. Tha mporousa polu aneta na pw oti einai pragmatika fovera gia para pollous logous. + se ola auta gia tous fantarous panta einai kai to xartziliki p boithaei sta kolompara panta :) episeis einai mia wraia sxetika xwra me arketa wraia pragmata na kanete.... Kai ennoeite o stratos plirwnei tin diamonh ton goneon ton fantaron alla kai ton dokimon. Exei programma h eldyk to ti tha kaneis akoma kai oi askhseis einai katapliktikes. Oxi auth h anorganosia tou upolipou ellinikou stratou. Opws eipe kai parapanw o filos tha eiste makria apo epop kai olous tous giotades kai gasmades p tha sas xonoun na tous kanete ta noumera. Episeis logo arketou kosmou den tha exete kai problima me ta noumera (yphresies). Episeis oso thimame protimousa na troo mesa sto stratopedo para auta p mageireua exei fovero prosopiko sto thema mageires kai oxi tous paralutous giotades p pane sta alla stratopeda :) kai tha trote soupa sto piato kai oxi sto tsigino :) exei para polla kala na to kserete apla na kserete oti ola einai problepomena me ta + kai ta - se auto pou lew :) kali epitixia stous neous stratiotes :d

DIAKOS IOANNIS6
02-01-10, 20:08
174 ES35mk TOPA EINAI DIAKOPES H KYPROS NA PATE KAI XAIPETHSMATA STA KOYMPARIA KAI STIS KOYMPARES AAA PEE OPAIA XPONIA TOTES

Speedo
07-01-10, 15:29

Στην Κύπρο θα πας να υπηρετήσεις, γιατί ετσι γουστάρεις... και όχι γιατί ετσι σε συμφέρει... αλλά εάν θες να ξέρεις, η Κύπρος είναι τέλεια!!! Κατάλαβες???

Speedo
07-01-10, 15:31
Προσωπική μου άποψη είναι οτι η θητεία στην Κυπρο πρεπει να είναι ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ. Να μη σε παίρνουν εκτός Ελλάδας χωρίς τη θέληση σου. Πολλές φορές ρωτανε αν θελεις να πας Κυπρο, και είτε πεις οχι είτε ναι, αν εχουν ανάγκη από άτομα θα σε παρουν.

Το λες με ένα τρόπο, λες και είναι τιμςρία να πας να υπηρετήσεις στην Κύπρο... Γιατί αυτό???

rohirrim
07-01-10, 16:16
paidia ola auta pou upothikan parapanw ta exw akousei k egw apo pollous k etsi einai

+ oti oi sunthikes einai polu kales, egkatastaseis fagito xrimata (de ftanoun alla apo tipota mia xara einai) arketes adeies k 8 eisitiria (4 pigaine-ela gia to spiti sou)
- oti einai polu provlepomena.. kathariotites strosimata gialismata klp polu austira (ena logo gia ton opoio xanontai polles eksodoi)

egw to psinw na paw kupro, alla thelw na kanw mia erwtisi

isxuei to oti an exeis kapou na meineis perneis perissoteres eksodous?? exw kapoious suggeneis ekei k me endiaferei k auto to endexomeno....

saroulis
12-01-10, 13:48
ego paidia eimai idi kipro kai einai kala...de perneis polla eisitiria pou lene eidika tora me to 9mino osoi erxontai dikaiountai giro stis 22 meres adeia..tora pos kapoiou pernoun polles adeies einai allo thema....kai na kserete oti peftoun kampanes ama eise partalos...ama eise provlepe de se enoxlei kaneis...ta eisitiria pleon me tous goneis ama erthoun den isxioun oute hotel plironoun mono adeia gia 4 meres aggrafes sou dinoun..ama exeis siggeneis apla mporeis na pareis dianikterefsi...alla oxi sixna...
kai gia na min ksexniomaste einai liges akoma gia tin kipro!!seismos seismos epanapatrismos!!

ΟΠΛΙΓΚΑΝ
17-01-10, 22:29
θα παω την τριτη κυπρο 5η εμα και ειμαι παρα πολυ αγχωμενος,ολη λενε οτι ειναι σκατα εκει,κατω με πηραν με το ζορι δυστηχως.ολοι λενε οτι γυριζουν με 200 μερες φυλακη και τετοια.
παρολα αυτα μου ευχομαι καλη μου τυχη.

kflabouris
31-01-10, 22:50
kalh sou tuxh aderfe :(:P

dimtson
01-02-10, 13:17
Θα συμφωνήσω με τον thodoris88. Ήμουν την ίδια περίοδο στην ΕΛΔΥΚ (αφού μας τα ζάλισε ο καραβανάς στο ΚΕΒΟΠ). Γενικά και την άδεια πήραμε ολόκληρη, και εγκαταστάσεις, φαγητά κτλ είναι μια χαρά. Στο 2ο τάγμα που ήμουν αρχικά (5' από το κέντρο της Λευκωσίας) είχε αρκετό τρέξιμο. Μετά πήγα στο Σύνταγμα (Μαλούντα) και εκεί τα πράγματα ήταν απίστευτα χαλαρά (αλλά πρέπει να είσαι είτε Διαβιβαστής, είτε του Μηχανικού, είτε Στρατονόμος, είτε βίσμα-όπως εγώ). Εμένα δεν ήρθαν οι γονείς μου, ήρθε η κοπέλα μου, 4μέρες σε ξενοδοχείο στη Λάρνακα (5*), εντελώς δωρεάν (μόνο διαμονή). Γενικά δε γούσταρα την ιδέα να πάω Κύπρο, αλλά το μόνο καλό είναι ότι πέρνεις 15 μέρες (αν θυμάμαι καλά) επιπλεόν άδεια (τιμητική). Αν πάντως σου ήρθε μετάθεση για Κύπρο, δύσκολα την αποφεύγεις, δυστυχώς ή ευτυχώς. Έιχαμε καλές υπηρεσίες (το max ήταν 5μέσα, συνύθως ήμουν 2-3μέσα, ενώ στο τάγμα με πήγαινε 1μέσα02έξω) και ο μισθός μου έφτανε τις 180 κυπριακές λίρες (σαν λοχίας). Αυτά ίσχυαν το 2003 που ήμουν εγώ στην ΕΛΔΥΚ. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

kflabouris
01-02-10, 15:43
na rwthsw kati telika perneis moria an pas h oxi??kai an nai posa???osa kai apo eid.dynameis?
kai telika axizei h oxi?

AL-FO
02-02-10, 12:04
Popooooo ...an eiani etsi telika ta pragmeta tora stin Ε.Λ.Δ.Υ.Κ
Pigente me kleista ta matia.....
Ego eimoun ekei me to simban Solomou poli mabrila kai poli treksimo
alla den to metaniosa pote kai se genikes grames eixa perasei kala....
Ola afta bebea pou lete den ypirxan tote alla einai mia efkairia na gnorisete
tin Kypro giati einai poli omorfi...
Tha perasete kala.... http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020061.gif

NAUTICA1ENG
14-03-10, 14:11
kala einai na pate, den isxuoun OLA osa akougontai (kala kai kaka) alla tha exete kamia 10 meres parapanw adeia, kai xartziliki pou ftanei gia kafe kai faghto,....(egw evala kai sthn trapeza kamia 500eurw, eixa timwrhthei 3-4 fores mazemenes kai gia kamia 15meres sunexomena den vghka katholou eksw apo to stratopedo, eixa parei kai kapoies meres adeia, opote den ksodepsa katholou xrhmata gia merikes meres, telos tou mhna plhrwthhka kai gia na mhn mou ta klepsoun h mou zhtane danika ta evala sthn trapeza:))

oxi den pernei kaneis moria, den uparxoun prokhrukseis pou na zhtane eldikarious :), auto me ta ksenodoxeia lene oti kapoioi ksenodoxoi prosferoun diamerismata thn xeimerinh periodo mono alla den exw akousei kanenan na kanei xrhsh autou tou dikaiwmatos, isws giati den kaluptei kaneis ta eishthria twn syggenwn.....ektos kai an uparxei dunatothta metaforas me c130 alla duskola den nomizw,
Se kapoies monades ths eldik exw akousei pws einai polu kala, toso pou kapoioi protimoun na menoun mesa para na vgenoun eksw, twra an pate se kamia gnwsth agnwsth monada fantasma...:) mporei na mhn exete tis idies aneseis, alla kala einai, egw otan hmoun neos perasa olo to kalokairi me eksodous stis paralies ths larnakas kai htan polu kala

Genika mhn pisteuete auta pou lene kapoioi gia diakopes sthn kupro, den einai ola teleia, egw eixa seiroula sthn kupro pou autoktonhse, ...alla apo thn allh den einai kai toso tragika ta pragmata opws lene kamia fora,
exei gia megaluterh diarkeia zesth apo oso sthn ellada alla aforhth zesth to kalokairi, to faghto einai polu kalutero apo ta kentra ekpaideushs sthn Ellada (den kserw ti paizei se alles monades sthn ellada giati egw eimoun kupro, den mporw na sygrinw) alla auta pou lene gia catering mhn ta pisteuete fantaroi maghreuoun, twra oso gia tis adeies nai pernoun perissoteres osoi uphretoun kupro alla kamia fora oi monades prospathoun na tis rokanisoun, etsi mporei na eisai sth monada olh thn mera alla an fugeis to vradi pou petaei to aeroplano gia ellada tha sou xrewsoun auth thn mera san adeia, sthn Ellada pali mporei na kaneis treis tesereis uphresies mazemenes kai na pareis 1.5mera eksodo (agrafh adeia) an eisai apo kapou konta,

vasochristos
19-03-10, 19:06
Όχι απλώς παίρνουν όλοι όλη την άδεια, αλλά και παραπάνω. Στο κάτω κάτω πόση άδεια πρέπει να πάρει κάποιος για 9 μήνες θητεία; Ο εργαζόμενος παίρνει 18 ημέρες άδεια και ο έφεδρος στρατιώτης 20!!

lazyman
21-03-10, 13:51
ego hmoun kupro elduk 3/1 tethorakismena sthn 5h ema 307 seira. ekatsa 5.5 mhnes sto nhsi kai phra xoris busmata ktl 55 meres adeia sunolo. faghto arketa kalo. uphresies 1-1 ektos otan epanapatrizotan seira mas phgaine gia mia bdomada peripou 3 mesa 1 ekso. ta lefta arketa (hdh ekana kai kavatza gia ellada) kai genika san stratopedo eixe seira. den htan mpou***lo opos to 99% ton ellinikon stratopedon. opote htheles adeia sthn edinan. oute xreiazontan na parakalas gia na sthn dosoun.

achsta2004
21-03-10, 13:57
kai meta sou leei giati xrostame 300dis!

long_bow
29-03-10, 03:23
Re mas douleuete...ama einai etsi trexate gia kupro ...k egw to metaniwsa pou dn piga...mono ekatsa Ellada leei gia na araxw se kanena dikos mas stratopedo kai kateliksa stin Xio 147 TE pyrovoliko kai ekatsa kai 3 mines xwris adeia kai 1 mina xwris e3odo kai 1 mina skinakia ...303 seira ..kai tre3imo kai ap'ola kai eseis lete gia 1-1 kai gia 3mesa 1 e3w ? TREXATE REEEEE :) :)

Spirosssss
29-03-10, 05:34
re mas douleuete...ama einai etsi trexate gia kupro ...k egw to metaniwsa pou dn piga...mono ekatsa ellada leei gia na araxw se kanena dikos mas stratopedo kai kateliksa stin xio 147 te pyrovoliko kai ekatsa kai 3 mines xwris adeia kai 1 mina xwris e3odo kai 1 mina skinakia ...303 seira ..kai tre3imo kai ap'ola kai eseis lete gia 1-1 kai gia 3mesa 1 e3w ? Trexate reeeee :) :)

Πολυ μαυριλα σε επιιασε ρε σειρα!! :) Εγω πηγα κυπρο κ οντως ηταν καλα. Αν και ημουν τεθωρακισμενος κ ειχε δουλεια.. αξιζε η παραμονη στη νησο.

tsadler
29-03-10, 07:29
ο καιρος στην ελδυκ περναει γρηγορα...αλλα δυσκολα

9,5 εμεινα στο νησι, ελιωσα στην ζεστη, υπηρεσια,ευθυνες, αγγαρεια, εκπαιδευση, αγηματα, παρελασεις,ασκησεις και σκηνακια. Εκανα ομως αδελφικους φιλους που μετα απο 2 χρονια ακομα τα λεμε και βγαινουμε, δεν επιβαρυνα την οικογενεια μου οικονομικα, ειχα μια τουαλετα να χεζω σαν ανθρωπος και ενα μπανιο να πλενομαι οσο γουσταρα, ο θαλαμος μου ηταν πεντακαθαρος βεβαια με πολυ κοπο, και γενικοτερα το μυαλο μου εμενε παντα απασχολημενο.

στην ελδυκ δεν εχει γιωταδες, εποπια, και αποτι θυμαμαι τελος και οι δοκιμοι. οποτε ολες οι ευθυνες πεφτουν στον φανταρο. αυτο μην το περνατε στο ντουκου εχει πολυ σημασια.

οτι σας ειπαν στο κεντρο τα περισοτερα ειναι μ^%$κιες. μην ψαρωνετε με τα βιντεακια και τις ιστοριες τους.

οποιος θελει να δηλωσει ας τα εχει αυτα που ειπα πολυ σοβαρα υποψιν του.

απο αδειες μην βιαστειτε να παρετε, θα τις χρειαστειτε για το τελος που δεν θα την παλευετε. οσο για το 3μεσα 1 εξω αυτο αλλαζει πολυ ευκολα και μπορει να βρεθειτε και 7 και 8 μεσα. εχει να κανει με τους αδειουχους και την δυναμη καθε λοχου.

καμπανες πολλες...παρα πολλες για το παραμικρο. οποιος ειναι παρταλος και χυμα καλυτερα να μην παει γιατι θα απολυθει με την επομενη σειρα. ξερω παρα πολλα φανταρια με 60 - 70 μερες φυλακη. απολυθηκε η σειρα τους και αυτοι βαραγανε σκοπετα...πικρα

ειμαι υπερηφανος που υπηρετησα στην ελδυκ γιατι αντιμετωπισα σκληρες καταστασεις και την εβγαλα χωρις ουτε μια μερα φυλακη. αυτα απο μενα. 302 λελε μωρε!!