PDA

Επιστροφή στο Forum : Για Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια προτεινετε μου

serpiko
15-09-09, 16:17
κατα την αποψη σας η απο την εμπειρια σας ενα ταξειδι ειτε στην Ευρωπη η οπουδηποτε αλλου στον κοσμο οπου να υπαρχει εντονο το κλιμα των ημερων ...επισης οσοι ξερετε γραψτε εγκυρα και σοβαρα ταξειδιωτικα γραφεια.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

mio gps
15-09-09, 18:21
london για ατμοσφαιρα,για οπτικες παραστασεις,για ψωνια....για για....

mariaS
15-09-09, 18:40
Πριν απο τα Χριστούγεννα παντού ειναι ομορφα και στολισμένα. Έχει υπεθριες αγορές και ζεστό κρασί. Για όλους τους ευρωπαίους τα Χριστουγεννα είναι πιο "οικογενειακά" από την Πρωτοχρονιά και παραμονή/ανήμερα δεν θα δεις και πολύ κόσμο να κυκλοφορεί...

Καλύτερα είναι την πρωτοχρονιά που όλοι βγαίνουν και το βράδυ της αλλαγής του χρόνου διοργανώνονται συναυλίες και εκδηλώσεις (ΟΧΙ σαν αυτές της Αθήνας/θεσσαλονίκης και περιχώρων...).

Πρότασή μου: αν πρέπει να επιλέξεις πάνε Πρωτοχρονιά. Χριστουγεννα παραμονή ουτε μπαρ ή pub της προκοπής δε θα βρεις... Λονδίνο, Παρισι, Βερολίνο είναι υπεροχές πόλεις για πρωτοχρονιά.
(Τώρα, αν μπορείς να φύγεις ΚΑΙ στις δύο γιορτές τότε τόσο το καλύτερο...)

Πρακτορείο δεν ξέρω, γιατί εμεις ταξιδεύουμε κλείνοντας εισητήρια/ξενοδοχεία απο μόνοι μας. Πάντως αν κλείσεις με πρακτορείο, φρόντισε να είσαι σίγουρος ότι θα σου δώσουν κεντρικό ξενοδοχείο, γιατί τα βράδυα δεν είναι σίγουρο ότι τα μετρό θα λειτουργούν για όλες τις στάσεις και μέχρι αργά... (Να μπορείς να φτάσεις και με τα πόδια εννοώ). Τα οργανωμένα ταξίδια εκείνες τις βραδιές κάνουν κάτι υπερτιμημένα, πανάθλια ρεβεγιόν.

Αυτά.
Καλά να περάσετε όπου και να πάτε!

:-)

Yasmin
15-09-09, 18:57
Βασικα την εποχη που θες να πας ειναι παντου μαγικα...απο προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα Πραγα, Λονδίνο ή Βιεννη να διαλεγες και φυσικα Ρωμη. Εχω επισκεφτει κι αλλες πολεις τετοια εποχη αλλα σε αυτες ενιωσα πραγματικα το κλιμα των Χριστουγεννων. Οσο για χιονια που παει πολυ τοτε η Βιεννη ειναι ο,τι πρεπει

Οσο για πρακτορεια δεν ξερω να σου πω γιατι συνηθως ψαχνομαι μονη μου οποτε σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ.

Φιλικά
Γεωργία

serpiko
15-09-09, 19:01
Βασικα την εποχη που θες να πας ειναι παντου μαγικα...απο προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα Πραγα, Λονδίνο ή Βιεννη να διαλεγες και φυσικα Ρωμη. Εχω επισκεφτει κι αλλες πολεις τετοια εποχη αλλα σε αυτες ενιωσα πραγματικα το κλιμα των Χριστουγεννων. Οσο για χιονια που παει πολυ τοτε η Βιεννη ειναι ο,τι πρεπει

Οσο για πρακτορεια δεν ξερω να σου πω γιατι συνηθως ψαχνομαι μονη μου οποτε σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ.

Φιλικά
Γεωργία

Καποια αλλη αποψη για εκτος απο Ευρωπη ?

Yasmin
15-09-09, 19:04
Δεν εχω βγει εκτος Ευρωπης ακομη οποτε και δεν εχω αποψη :)

Ν900
15-09-09, 23:18
εχω παει σε αρκετες χώρες αλλά οχι για χριστούγεννα.
Θα σου πρότεινα το Λονδίνο όμως. Πιστεύω πως Λονδίνο και Χριστούγεννα, πάνε μαζί.
Επίσης προσπάθησε να αποφύγεις τα οργανωμένα. οχι μονο για Χριστούγεννα αλλά γενικά. ειναι οτι χειρότερο.

aragorn
16-09-09, 10:24
Δεν είναι όλες οι πόλεις της ευρώπης στολισμένες τα χριστούγεννα.

Έχω βρεθεί Χριστούγεννα σε Ρώμη, Παρίσι, Βαρκελώνη, Φλωρεντία, Άμστερνταμ, Βιέννη, και καναδυό ακόνα, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είναι όπως η πόλη του Παρισιού τα Χριστούγεννα. Είναι πραγματικά μαγευτικά.

Έχει όμως ένα τεράστιο μειονέκτημα, βουλιάζει από κόσμο. Αν το αντέχεις ή μπορείς να κινηθείς σε μη τουριστικά μέρη, δε συγκρίνεται με άλλες πόλεις νομίζω.

Εκτός Ευρώπης δε χρειάζεται συζήτηση, Νέα Υόρκη. :) (αν την παλεύεις με το ψοφόκρυο)

EuroMaster2008
16-09-09, 19:06
Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν υπάρχει ωραιότερη πόλη που να συνδυάζει τα πάντα τα Χριστούγεννα από το Μόναχο... Κοντά στις Άλπεις στο κέντρο τις Ευρώπης και "δίπλα" σε πόλεις όπως η Νυρεμβέργη ή το Σάλτσμπουργκ που προσφέρουν τα Χριστούγεννα μια φανταστική ατμόσφαιρα που είμαι σίγουρος πως θα σου μείνει αξέχαστη...

Rezwalker
16-09-09, 19:44
http://www.visitrovaniemi.fi/VisitRovaniemi/In_English.iw3
Ο απολυτος προορισμος :)

macrai
19-09-09, 11:35
ΠΡΑΓΑ....αντε και καλο ταξιδι!

koyfoy
19-09-09, 14:01
εγω θα προτιμησω κατι διαφορετικο απο τα χριστουγενα που εχω κανει................θα παω ταιλανδη και θα τα περασω στην παραλια κανοντας μασσαζ κατω απο ενα φοινικοδεντρο και μπανακι και θα γυρισω και καταμαυρος...............ασε που η ασια σε σχεση με την ευρωπη ειναι τσαμπα.........πηγα λονδινο και μου εφυγαν σε 3 μερες 500€ ενω ταιλανδη με 300 περναω 15 μερες:mbounce:

mio gps
19-09-09, 14:07
εγω θα προτιμησω κατι διαφορετικο απο τα χριστουγενα που εχω κανει................θα παω ταιλανδη και θα τα περασω στην παραλια κανοντας μασσαζ κατω απο ενα φοινικοδεντρο και μπανακι και θα γυρισω και καταμαυρος...............ασε που η ασια σε σχεση με την ευρωπη ειναι τσαμπα.........πηγα λονδινο και μου εφυγαν σε 3 μερες 500€ ενω ταιλανδη με 300 περναω 15 μερες:mbounce:

μαλλον ξεχνας τα μεταφορικα...
για λονδινο με ΒΑ kai easy επιστροφη 146 ευρωπουλα... εκλεισα

perapoli
22-09-09, 07:50
london - paris !!! ajexastos syndiasmos!!!!!

AKIS35
27-09-09, 18:27
Και γω θα διάλεγα Νέα Υόρκη. Θα ψοφήσεις από το κρύο αλλά χαλάλι
Πρακτορείο Versus ή Cel.

dimitris.40
30-09-09, 11:02
κατα την αποψη σας η απο την εμπειρια σας ενα ταξειδι ειτε στην Ευρωπη η οπουδηποτε αλλου στον κοσμο οπου να υπαρχει εντονο το κλιμα των ημερων ...επισης οσοι ξερετε γραψτε εγκυρα και σοβαρα ταξειδιωτικα γραφεια.

Καλημέρα κ απο μένα.Για τετοιες γορτινές μέρες νομίζω η Νεα υόρκη ειναι μονόδρομος είναι φανταστικά κ οσοι δεν το έχουν ζήσει χάνουν πάρα πολλά.Απλά είναι υπέροχα.Κανονισέτο γρήγορα όμως φίλε μου.

Ν900
30-09-09, 21:50
μαλλον ξεχνας τα μεταφορικα...
για λονδινο με ΒΑ kai easy επιστροφη 146 ευρωπουλα... εκλεισα

λιγο προσοχη με την BA γιατι ειναι στο τσακ να κλεισει.
πριν μερικες ημερες ειχαν καλεσει τους υπαλληλους να δουλεψουν για ενα μηνα χωρις μισθό για να σωθει η εταιρια.
http://www.guardian.co.uk/business/2009/jun/16/british-airways-staff-pay-month

Καλό ειναι πριν κλεινουμε εισιτηρια να ριχνουμε μια ματιά και να διαβαζουμε τι παιζει με την καθε αεροπορικη.
εγω κοντεψα να την πατησω με τη skyeurope που ειχα χρησιμοποιησει 2 φορες.
ειχε βγαλει προσφορά με 49 ευρω. διαβασα τι επαιζε προτου κλεισω, δεν εκλεισα και λιγες ημερες μετα εκλεισε η εταιρια αφηνοντας πισω χιλιάδες τουρίστες.

KOYKOYROYKOY
09-10-09, 11:41
Ζαγοροχωρια. ειναι καταπληκτικο μερος το χειμωνα

remos99
09-10-09, 12:13
Λονδίνο χωρίς πολύ σκέψη.
Απλά τέλειο!!!

tirokomos
19-10-09, 07:49
ναι και για μενα το λονδινο ειναι το κατι αλο για χριστουγενιατικες μερες .νομιζεις οτι ζεις μεσα σε παραμυθια:yes:

dimis12
19-10-09, 09:14
Η Πράγα είναι Τέλεια τα Χριστούγεννα. Εναλλακτικά θα πρότεινα Βερολίνο (εκπληκτικό) ή άλλη Βαυβαρίκη πόλη... Αλλίως Αυστρία ή Βοθδαπέστη... Καλά να περάστε, ότι και αν διαλέξετε ,....

Puppy
21-10-09, 19:35
Τα ταξίδια είναι απλά υπέροχα! Αν είναι να πας κάπου εννοείται πως πρέπει να πας εξωτερικό, για δύο βασικούς λόγους: 1. Θα σου βγει πιο οικονομικά, 2. Θα καταλάβεις γιορτές! Γι' αυτό σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το Λονδίνο, γιατί είναι μία πόλη σκέτη μαγεία, όμορφη, γιορτινή. Μέσα στο κλίμα των Χριστουγέννων ή της Πρωτοχρονιάς (όποτε αποφασίσεις να πας).
Δεν το συζητώ άλλο... Θα πας εκεί & θα περάσεις καλά! Θα με θυμηθείς!
Κλείσε με easyjet αεροπλάνο κι όσο για το ξενοδοχείο μπες στο activehotels.com και θα βρεις αυτό που ψάχνεις! Άσε τα τουριστικά πρακτορεία γιατί είναι άσκοπα πεταμένα λεφτά & είναι πιο ωραίο να το οργανώσεις μόνος σου!
Άντε καλό ταξίδι, καλά να περάσεις!

noname
25-10-09, 09:09
Παρίσι η πόλη του φωτός…

*Zoe*
27-10-09, 17:55
Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Λονδίνο για την περίοδο Χριστουγέννων.
Πήγα πέρυσι την πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη και ξετρελλάθηκα!Πραγματικά,ο στολισμός της πόλης είναι πανέμορφος,το κλίμα γιορτινό,οι βιτρίνες πολύ όμορφες, τα πάντα, τα πάντα..Γενικώς το Λονδίνο είναι πολύ ωραία πόλη όποια εποχή και να πας.
Αλλά σίγουρα τα Χριστούγεννα,είναι το κάτι άλλο.
Δε μένει παρά να πάτε κι εσείς για να το εξακριβώσετε...¨)

filipp-s
28-10-09, 08:05
Εγώ πάλι πιστεύω πως δεν υπάρχει ωραιότερη πόλη που να συνδυάζει τα πάντα τα Χριστούγεννα από το Μόναχο... Κοντά στις Άλπεις στο κέντρο τις Ευρώπης και "δίπλα" σε πόλεις όπως η Νυρεμβέργη ή το Σάλτσμπουργκ που προσφέρουν τα Χριστούγεννα μια φανταστική ατμόσφαιρα που είμαι σίγουρος πως θα σου μείνει αξέχαστη...

Θα συμφωνήσω και εγώ για το Μόναχο μιας και είναι ένας φανταστικός προορισμός για τα Χριστούγεννα...όλα τα έχεις δίπλα σου με το τρένο..Σαλτσμουργκ,Ίνσμπουργκ, Νυρεμβέργη,Πασάου,Ελβετία και πολλά ακόμα....αλλά και το Μόναχο είναι από μόνο του φανταστικός προορισμός ..ιστορικό κέντρο για βόλτες , χριστουγεννιάτικη αγορά, μπυραρίες, καφέ,ατελείωτα μαγαζιά με φανταστικές τιμές,αξιοθέατα, Μουσείο φανταστικό που 2 μέρες είναι λίγο για να το χαρείς ,ποτέ δεν πίστευα ότι θα μου άρεσε τόσο ώστε κάθε χρόνο να ξεκλέβω 4 μέρες και να ξαναβλέπω τα παραπάνω...

Απο πρακτορεία δεν έχω γνώσεις μιας και όλα τα ταξίδια γίνονται ατομικά και από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ με πολύ χαμηλές τιμές.....πχ με tui θα βρεις κατά καιρούς τιμές για Μοναχο με 90€ τα δύο άτομα με επιστροφή...οπότε μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω σε hotel ώστε να το χαρείς διπλά...

Ν900
28-10-09, 20:10

κλείσε μονή διαδρομή να γλυτώσεις και τα έξοδα. Θα σε γυρίσει πίσω κανα τσουνάμι ενω κάνεις μασαζ. :rofl:

ilektral
29-10-09, 22:46
berlin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tolisspi
31-10-09, 22:02
Πρόπερσι πηγα Βιεννη αεροπορικα και διαμονη 290 ευρω (τα ειχα κλεισει απο Σεπτεμβριο).Δεν προτιμησα μες τα Χριστουγεννα ή Πρωτοχρονια αλλά 14-17/12. Το ιδιο πραγμα κανει.
Φετος, εκλεισα μεσα Οκτωβριου για Παρισι 7-12/12 με αεροπορικα και διαμονη 362 ευρω.
Πιστευω οτι δεν εχει να κερδισει κατι περισσοτερο καποιος εαν παει μες τα Χριστουγεννα ή Πρωτοχρονια απο το να παει λιγο πιο νωρις. Αντιθετως, οπως ειπε και καποιος σε αλλο ποστ, παραμονη και ανημερα Χριστουγεννων ολα ειναι κλειστα, ακομα και εστιατορια και γενικοτερα στοιχιζει περισσοτερο.

1810790
10-11-09, 18:28
einai i waraia ta xristougenna kai i prwtoxronia an kai me melanxoloun persi eixa paei filandia sto xwrio tou ai vassili 8imamai otan ksipnisa poso wraio itan to oneiro axaxxaaxxa

maxgr26
17-11-09, 12:34

Βερολίνο ή Λονδίνο τρομερή ατμόσφαιρα και 20 με30 τις εκατο φτηνότερα από την Ελλάδα

SkapoGr
17-11-09, 13:27
Λονδινο , Σαλτσμπουργκ , Βερολινο , Βιεννη , Λωζανη , Γενευη.

anna_vas
18-11-09, 11:58
egw perisi piga vieni-voudapesti kai itan para poli omorfa k m poli xioni!piga me zorpidis travel apo thessaloniki 5 meres 300E