PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρ του ξύλου στα παιδιά η πλειοψηφία των Αυστραλών

O.Y.K. 3
16-10-09, 07:27
Ένα κρίσιμο ερώτημα έθεσε η αυστραλιανή εφημερίδα Herald Sun στους αναγνώστες της: Ξύλο στα παιδιά ή όχι; Προς έκπληξη πολλών, το 92% απάντησε με ένα ηχηρό «ναι»!

Το θέμα ανέκυψε όταν ένα 9χρονο κορίτσι εκμυστηρεύθηκε στη δασκάλα του ότι η μητέρα του χρησιμοποιεί την ξύλινη κουτάλα για να τη μαλώσει. Η αντίδραση της εκπαιδευτικού ήταν να ειδοποιήσει την αστυνομία.

Η συγκεκριμένη μητέρα, που απειλήθηκε με δίωξη για χρήση βίας σε βάρος ανηλίκου, είπε ότι δε θα το επαναλάβει, τόνισε όμως, ότι μια ξυλιά με το χέρι κάπου-κάπου στα μαλακά είναι μέσα στο πρόγραμμα νουθεσίας.

Στη δημοσκόπηση της εφημερίδας, που απάντησαν συνολικά 8.000 άνθρωποι, πολλοί ήταν εκείνοι οι οποίοι υποστήριξαν ότι αν καταργηθεί το ξύλο, θα δημιουργηθεί μια γενιά που δε θα σέβεται κανέναν.

Εναλλακτικές λύσεις, υποστηρίζουν οι παιδοψυχολόγοι, είναι προτιμότερες από το ξύλο, έστω και το ελαφρό. Ποιες είναι αυτές; Τιμωρία στη γωνία για μερικά λεπτά, απαγόρευση ενός αγαπημένου γλυκού, προγράμματος στην τηλεόραση ή εξόδου.

apo zougla.gr

Lemeshianos
16-10-09, 07:59
Siga! Kai emeis fagame to xylo mas paidia otan to sikwne i katastasi kai mia xara vgikame.
Se fisiologiko orio. Eixa simathiti pou o pateras tou ton xtypouse me zwni kai me skoupoxylo kai analogos kala vgike. Ligo viaios otan itan mikros alla twra einai mia xara paidi.

O.Y.K. 3
16-10-09, 08:19
e oxi kai etsi. me zoni kai skoupes.

pisteyo i pio kali diapedogisi den einai to ksilo. den nomizo na katalabi
to lathos to pedi me to ksilo. isa isa pou mpori na antidrasi antitheta.

den leo otan kani lathos pragmata den tha to epibrabeuseis to pedi
alla safos tha to timoriseis oxi omos me ksilo (prosopiki gnomi)

timoriseto,sterise tou tin bolta p.x. iparxoun poloi tropoi "timorias"

kai episis pisteyo oti i koubenta pou tha kanis me to ataxto pedi
einai kai ena idos "timorias" balto kato sizitiseto kati pou lipi simera stin
sxesi goniou kai pedi "pipilise" tou to ayti oti ayto pou ekane den einai sosto
dose tou paradigmata sosta osta na katalabi to lathos tou.

na sas doso ena paradigma: exo mia kori 19 minon me kritiko
agiristo kefali kserokefali san ton patera tis xirotero, kai ekana ena "pirama"
ekane diafores skantalies (san pedi) kai go tin malona (me oxi ksilo) alla me fones,
kai antidrouse sxetika asxima diladi apo antidrasi kai mono to ksanaekane
(kai min nomizeis oti den katalabeni epidi einai 19 minon mas poulane kai mas agorazoun)

meta alaksa tropario.. molis ekane kati tin ebaza ston kanape i stin karekla
kai tis elaga epi arketi ora ta dika mou me iremo kai epitaxtiko omos logo
kai an ekrina tis "sterousa" kiolas kati (ena pexnidi i otidipote allo)

se pliroforo o deyteros tropos einai pio apotelesmatikos kai den to sinexize

kai epidi milao se proto prosopo apo sinithia, i diapedagogisi einai apo kinou
me tin gineka mou. den mpori o enas na leei ayga kai o allos kalathia

ayta,
se zalisa ligo... me tin fliaria mou.

Lemeshianos
16-10-09, 09:26
είπα σε φυσιολογικό επίπεδο. Ο φίλος μου απλά έτυχε και βγήκε ok, μέχρι τώρα. Δεν ξέρω πως θα είναι όταν θα κάνει δικη του οικογένεια. ίσως αντιδρά χειρότερα από τον πατέρα του και κάψει τα δικά του παιδιά...

Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις που και τιμωρία να τους βάλεις και να τους στερήσεις κάποια πράγματα, θα σου πούνε ok, θα καθίσουν τιμωρία, θα δεκτούν να στερηθούν ότι θα τους στερήσεις και μετά θα το ξανακάνουν.

Απλά θέλω να πω ότι μια σφαλιάρα που τρώγαμε που και που(δεν θυμάμαι συγκεκριμένες περιπτώσεις, αλλα θυμάμαι ότι κάποιες φορες όταν ήμουν εκτος ελεγχου σαν παιδί έφαγα την σφαλιάρα μου) δεν θα βλάψει τόσο όσο λένε οι ειδικοί.

Πάντως συγκρίνω συμπεριφορά παιδιών που δεν τιμωρούνται, τιμωρούνται με απλές μικρές ποινές και τιμωρούνται με σφαλιάρα όταν ξεφύγουν. Μπορώ να σου πω ότι τα παιδιά του γνωστού μου που απειλά με ξύλο -δεν τον είδα να δίνει, ούτε άκουσα ποτε φωνές από ξύλο και μένουν ακριβώς διπλα μας- είναι κύριοι. Παράδειγμα συμπεριφοράς, ενώ σε φυσιολογικό επίπεδο χάνουν τον έλεγχο και μονο μια παρατήρηση τους φέρνει πίσω σε τάξη.Δηλαδή πρέπει να έδωσε μια δυο φορες και τώρα μονο και μονο με την φράση: "Eπ σύνελθε..." σταματούν την κακή συμπεριφορά.

Τα παιδιά που τιμωρούνται με μικρές ποινές, τα βλέπω να προσπαθούν να βρούν τρόπους να εκμεταλλευτούν μια κατάσταση για να ξεφύγουν να κάνουν την "αταξία" τους χωρίς να τιμωρηθούν. Τα παιδιά είναι πολύ πιο έξυπνα από ότι νομίζουμε. Το βρίσκω πολύ άσχημο να προσπαθεί ένα παιδάκι 5-6 χρονων να κάνει κάτι κακό και παράλληλα να προσπαθεί να σε εξαπατήσει για να γλιτώσει την τιμωρία. Μια πιο αυστηρή ποινή ίσως να το έκανε να ξανασκεφτεί αν θα επαναλάμβανε μια πράξη. Τα βρίσκω να μας δοκιμάζουν. Να δουν μέχρι που μπορούν να μας τραβήξουν για να καθορίσουν τα όρια τους. (Αν είδες το Jurassic Park, είναι σαν τους κομψόγναθους που επιτίθονταν τα ηλεκτροφόρα πλέγματα για να βρούν αδυναμία στο σύστημα :D )

Τα παιδιά που δεν τιμωρούνται καθόλου έχουν ξεφύγει εντελώς. Όταν τους έχουμε καλεσμένους τρέμουμε στο τι ζημια μπορεί να προκαλέσουν στο σπίτι μας(να σπάσουν κρύσταλλα, να βγούν στους καναπέδες και να χοροπηδάνε) και να μην τους θυμώσουν καν οι γονείς.

Εντελώς πρώτη εμπειρία δεν έχω γιατί ο γιος μου είναι μόλις 3.5 μηνών :D
Αλλα το στενό οικογενειακό μου περιβάλλον έχει παιδιά από 2 ετών μέχρι 16.
Ελπίζω να μην βρεθώ σε θέση που να με βγάλει εκτος εαυτού όταν μεγαλώσει. Πάντως έχω δει αρκετά επεισόδια τις νταντάς πρώτου βοηθειών και θα δοκιμάσω τις μεθόδους τις τιμωρίας στο σκαμνάκι όταν έρθει εκείνη η στιγμή. Πάντως ευτυχώς από υπομονή,έχω μπόλικη.

Lady In Black
16-10-09, 09:32
Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου, ναι, είμαι κι εγώ υπέρ της χειροδικίας κι ααααν κι όοοοοταν κάνω παιδιά το χεράκι ξύλο ΔΕΝ θα το γλιτώσουν με τίποτα!!! Σίγουρα όχι με ζώνες, σκουπόξυλα και τα συναφή, όπως αναφέρθηκε, αλλά το χεράκι μου θα ξέρω να το σηκώνω! Είμαι κι εγώ ανάμεσα στα παιδιά που έφαγαν αρκετό ξύλο πιτσιρίκια και βλέπω σήμερα, αρκετά χρόνια μετέπειτα, ότι ούτε κακό μου έκανε ούτε ψυχολογικά τραύματα απέκτησα και τα κουβαλώ από τότε. Μη σας πω τις περισσότερες φορές το άξιζα και με το παραπάνω!.....
Νομίζω ότι τα παιδιά σήμερα τα έχουμε παρα-χαϊδέψει και μας πουλάνε και μας αγοράζουν όποτε εκείνα θέλουν. Στο όνομα της ηθικής και της σωστής συμπεριφοράς καταλήγουν τελικά οι γονείς να είναι έρμαιο των παιδιών και των διαθέσεών τους κι αυτό δεν το βρίσκω καθόλου σωστό. Καθένας πρέπει να κρατά τη θέση του. Το παιδί, παιδί, ναι και τα χατήρια θα του κάνω και θα με εκνευρίσει και δεν θα πω τίποτα και, και, και, χίλια ''και'' αλλά μέχρι ένα σημείο όλα αυτά. Πρέπει να μάθει κι εκείνο κάπως (εφόσον δεν μαθαίνει με το καλό, να το πω κοινώς) ότι δεν μπορεί πάντα να γίνονται όλα όπως εκείνο επιθυμεί.
Σίγουρα δεν είμαι υπέρ της σωματικής βίας με τρόπο απάνθρωπο και συστηματικό έναντι των παιδιών - εννοείται αυτό! Ωστόσο είμαι υπέρ του να δημιουργηθεί ένα φυσιολογικός φόβος στα παιδιά ότι σε περίπτωση που κάνουν κάτι που δεν είναι σωστό, θα έχουν συνέπειες που δεν θα τους είναι καθόλου αρεστές.
Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι η ενδεδειγμένη παιδαγωγική και συμμορφωτική μέθοδος και το γνωρίζω (έχω διδαδχθεί και κομματάκι παιδοψυχολογία στη σχολή!), ωστόσο για μένα προσωπικά είναι μία σωστή μέθοδος εάν εφαρμοστεί με προσοχή κι εγκράτεια κι εξυπακούεται ότι εφαρμόζεται μόνο από τους γονείς απέναντι στα παιδιά. Κανείς άλλος δεν έχει δικαίωμα (αν μπορώ να το θέσω έτσι) να σηκώσει χέρι στο παιδί του καθενός.

Lemeshianos
16-10-09, 09:51
Όπως τα λες Lady in Black. Όπως και εγώ ξέρω ότι αν παρανομήσω θα καταλήξω στη φυλακή και ανάλογα με το παράπτωμα θα είναι και χειρότερες οι συνέπειες(αλλου θα καταλήξεις για χρέη και αλλου για εμπόριο ναρκωτικών, πορνεία κλπ) και γιαυτο και σέβομαι τον νομο κάπως έτσι πρέπει και τα παιδιά να έχουν σεβασμό στην εξουσία των γονιών τους. Ανάλογη τιμωρία στο ανάλογο παράπτωμα των παιδιών.

Φυσικά παράλληλα πρέπει να γίνεται καλλιεργήσει του σεβασμού για τις σωστές ηθικές αξιες και όχι μονο και μονο για φόβο από την εξουσία. Γιατί αν κάποτε η εξουσία χάσει την δύναμη τις το παιδί θα το καταλάβει και θα ξεφύγει. Πόσοι σήμερα δεν κλέβουν λόγο ηθικής και πόσοι λόγο φόβου για την εξουσία? Κοιτάξτε λίγο πίσω στα επεισόδια και το πλιάτσικο που έγινε το Δεκέμβρη.
Τα άτομα που έκαναν το πλιάτσικο ήταν άτομα που μεν είχαν καλλιεργημένο τον σεβασμό στην εξουσία και τις μεθόδους επιβολής τις τάξης αλλα δεν είχαν καλλιεργημένο το σεβασμό στην ηθική αξια. Όταν η εξουσία ήταν ανίκανη να αντίδραση, συνέβηκαν τα όσα είδαμε τότε. Γιατί όμως εσύ, εγώ η ο ουκ δεν πήγαμε να κλέψουμε αφού η εξουσία δεν ήταν εκεί να μας τιμωρήσει?

Δηλαδή το να καλλιεργήσουμε το σεβασμό λόγο φόβου κάποιας a η b τιμωρίας είναι η μιση διαδικασία.
Οφείλουμε να καλλιεργήσουμε και το σεβασμό λόγο σωστών ηθικών αξιων.
Η υπερβολική τιμωρία δυσκολεύει κατά την δικη μου άποψη την διαπαιδαγώγηση για σεβασμό των ηθικών αξιων.

Πως τα έχω μπλέξει όλα μαζί e? :D

PS: Gia ta orthografika lathi sygxwreste me alla den exw ellinika sto PC kai metafrazw apo greeklish se ellinika mesw metafrasti

O.Y.K. 3
16-10-09, 10:01
diabasa tis apantisis sas me poli prosoxi (mou arese poli ayto me tous dinosayrous)
kai tha sas po to eksis oti kai go exo fai ksilo apo ton patera mou, den leo ,giati imoun
oligon ti diaolos se polli megalo bathmo :angel: kai sigoura den epatha tipota kai oute
kousouri mou afise (aloi bebea den simfonoune oti eimai kala :D) kai mia xara eimai
(nomizo :unsure:) alla exo mia diaforetiki logiki pano se ayto opos sas eipa protimo ton "logo" kai to "pipilisma" se bathmo pou ayrio methabrio ta pedia mou
(perimenoume kai to deytero) na parakalane na fane ena xastouki pou leei o logos para
apo ayto to "basanistirio" pou tha pernane. epidi ksero ton eayto mou
kai exo poli ma para poli ipomoni mexri na ftaso sto "amin" pou leme
pisteyo oti tha pedeytoune poli gia na ta kataferoun. den thelo na niosoun pote
ton mpampa tous san mpampoula pou tous "derni" as poume

bebea den mporo na sas po oti i logiki opos tin anaferete pio pano den
exei baseis apla thelo na kinitho ligo diaforetika panta gia to kalo ton pedion kai
tis oikogenias mou opos fantazome kai seis kai oloi oi goneis.

oti kai na kanoume as einai gia kalo kai mono gia kalo. :yes:

Lady In Black
16-10-09, 10:24
oti kai na kanoume as einai gia kalo kai mono gia kalo. :yes:

Αυτό είναι ο νόμος των γονιών πάνω στον οποίο πρέπει να βαδίζετε με λογικά και σταθερά βήματα κι όλα τα υπόλοιπα θα τα βρείτε εσείς οι γονείς!
(Εγώ μένω στην απέξω προς το παρόν! :d)

O.Y.K. 3
16-10-09, 10:26
Αυτό είναι ο νόμος των γονιών πάνω στον οποίο πρέπει να βαδίζετε με λογικά και σταθερά βήματα κι όλα τα υπόλοιπα θα τα βρείτε εσείς οι γονείς!
(Εγώ μένω στην απέξω προς το παρόν! :d)

ante sou eyxome na mpis kai si sto club

(opote thes esi bebea)

alex30k
16-10-09, 10:33
Και εμένα ο πατέρας μου όταν έκανα κάτι χοντρό μου τις έβρεχε (ψιλόβροχο, όχι καταιγίδα). Είναι όμως και στο χαρακτήρα του παιδιού. Κάποιοι παιδιά είναι πολύ ζωηρά και θέλουν περισσότερη δουλειά. Δουλειά, δλδ διαπαιδαγώγηση δε σημαίνει ξύλο. Το ξύλο είναι η τελευταία λύση π.χ. καμία στον ποπό. Το πρόβλημα σήμερα είναι ότι οι περισσότεροι γονείς είναι των άκρων και ή δε θα νοιάζονται καθόλου για τα παιδιά τους, ή θα τα σπάζουν στο ξύλο :chair:

totally_happy
16-10-09, 10:50
an kai den dernw ta paidia mou..kai oute ta ederna pote...eimai kai egw uper na fane kana xeraki an prepei...
egw fwnazw ..toso polu-pou akougomai stin geitoneia an me trellainoun..
kai vazw asximes timories...afou ta kakomoira mia zwi parakalagan-giati mama den mas varas san oles tis alles mamades??to protimame... :slap:
na sas pw to giati-giati tha ponage to xeri mou..enw autoi den tha katalavenan tpt apolitos :no:

O.Y.K. 3
16-10-09, 11:30
se fantazome tsirida pou tha rixnis....

:angry2::angry2::angry2:

totally_happy
16-10-09, 11:44
kai oxi mono....
epeisis vrika merikous tropous na xorizw dio paidia otan maliotravounte gia ena paixnidi
tropos 1-tous perneis to paixnidi kai den to dineis se kanenan apo tous dio...
an den piasei..
tropos 2-to perneis to paixnidi kai mprosta tous to rixneis se mia sakoula -nte kai kala-paei sta skoupidia...
an den piasei oute auto :confi:
tropos 3- anoigeis mpalkonoporta kai to petas to paixnidi sto dromo..pou ginete xilia kommatia....
meta apo efarmogi tou tropou N3 egiimeno apotelesma einai oti den tha ksana akousete pote poia kavgades gia ena paixnidi... :yes:

pho3nix
16-10-09, 11:49
Vasika ....uparxei kati pou na min pianei mazi sou?? :p

O.Y.K. 3
16-10-09, 11:52
tropos 4 :

rixnis ta pedia apo to mpalkoni kai kratas to pexnidi gia parti sou...:p

i alithia einai oti prepi na briskoume diaforous tropous
gia na apofeygoume tis kakotopies kai tis fasaries.

p.s. ton tropo no 4 ksexasteton.

protimiste tous alous 3

pho3nix
16-10-09, 11:54
H afineis tin gunaika na ta vgalei pera mazi tous...opws kali wra tin Nantia :p

totally_happy
16-10-09, 11:56
Vasika ....uparxei kati pou na min pianei mazi sou?? :p

:happy: :kissing2:

tropos 4 :

i alithia einai oti prepi na briskoume diaforous tropous
gia na apofeygoume tis kakotopies.
na sou pw??den to eixa skeftei auto pote :confi:
alla epeidi einai megala gaidouria poia..den mporw na to efarmosw egw..mi me riksoun emena :p
esu omws -exeis olo to xrono mprosta sou :ras: :laugh:

Gratis
16-10-09, 13:17
theoro oti to ksulo den einai tropos diapaidagogisis,k to paidi xanei ti sxesi empistosuni me to gonio k apla ton fovatai.ego otan imoun paidi mia fora efaga ligo ksulo me ti zoni gt den ithela na kano mpanio.alla to thumamai akoma..sumperasma.oso mikra k an einai ta paidia,tetoia gegonota ta traumatizoun k ta thumountai se oli tous ti zoi.

Lemeshianos
16-10-09, 13:21
kai oxi mono....
epeisis vrika merikous tropous na xorizw dio paidia otan maliotravounte gia ena paixnidi
an den piasei..
tropos 2-to perneis to paixnidi kai mprosta tous to rixneis se mia sakoula -nte kai kala-paei sta skoupidia...
tropos 3- anoigeis mpalkonoporta kai to petas to paixnidi sto dromo..pou ginete xilia kommatia....
meta apo efarmogi tou tropou N3 egiimeno apotelesma einai oti den tha ksana akousete pote poia kavgades gia ena paixnidi... :yes:

Nai alla an to paixnidi anikei se ena apo ta paidia kai to petaxeis kai spasei, den einai adikia gia auto to paidi?

O.Y.K. 3
16-10-09, 13:25
Nai alla an to paixnidi anikei se ena apo ta paidia kai to petaxeis kai spasei, den einai adikia gia auto to paidi?

na me sigxoreseis kale mou file alla tha diafoniso
to pedi prepi na matheni na mirazete ta pexnidia tou me ola ta pedakia
pou pezoun mazi poso malon me ta adelfakia tou.

totally_happy
16-10-09, 13:26
einai ..omws egw to agoraza-egw ta espaga...kai an to kaneis mia fora-den tha iparxei deuteri...eggiimena pragmata.... ;)
koitakste na deite-xilies fores na timoriseis-para na varas epanalimena-pathainoun ena eidos anosia kai den tous noiazei meta..to exw dei se alla paidia..pou etrwgan me verga ksilo sta gimna podia kai oute ''aaaaaaa''' den ekanan.. :yes:

alex30k
16-10-09, 13:52
oik3 υπάρχει διαφορά. Αν το παιδί δε δίνει το παιχνίδι του και στον αδερφό του και παρουσιάζει μια συμπεριφορά μεγάλου εγωισμού, τότε του το παίρνεις και το δίνεις στον αδερφό του εξηγώντας του το "γιατί". Όταν όμως, χωρίς να φταίει εκείνο, αλλά ο αδερφός του, του το σπας, τότε αυτή η αδικία θα το πληγώσει το παιδί και θα του δημιουργήσει μία κακία απέναντι στο γονιό και μία απέναντι στον αδερφό του. Διπλό κακό θα κάνει ο γονιός.

O.Y.K. 3
16-10-09, 14:06
oik3 υπάρχει διαφορά. Αν το παιδί δε δίνει το παιχνίδι του και στον αδερφό του και παρουσιάζει μια συμπεριφορά μεγάλου εγωισμού, τότε του το παίρνεις και το δίνεις στον αδερφό του εξηγώντας του το "γιατί". Όταν όμως, χωρίς να φταίει εκείνο, αλλά ο αδερφός του, του το σπας, τότε αυτή η αδικία θα το πληγώσει το παιδί και θα του δημιουργήσει μία κακία απέναντι στο γονιό και μία απέναντι στον αδερφό του. Διπλό κακό θα κάνει ο γονιός.

giato leo oti prepi na matheni to pedi apo mikri
ilikia na mirazete ta pragmata tou kai na min exei
tetia themata -opos poli sosta les- egoismou.

Lemeshianos
16-10-09, 14:12
Nai alla an to spaseis nai men tha mathei na moirazete alla tha mathei na moirazete logo tis dikis sou exousias kai oxi dioti antilamvanete oti prepei na moirazete.

Stin apousia sou mporei na ginei trelos kavgas enw stin parousia sou na moirazete ta panta. Dyskolo prama na eisai gonios e?

O.Y.K. 3
16-10-09, 14:30
Nai alla an to spaseis nai men tha mathei na moirazete alla tha mathei na moirazete logo tis dikis sou exousias kai oxi dioti antilamvanete oti prepei na moirazete.

Stin apousia sou mporei na ginei trelos kavgas enw stin parousia sou na moirazete ta panta. Dyskolo prama na eisai gonios e?

a kala den to sizitao mexri na pethani enas gonios exei tin enia tou pediou tou kai as einai 50-60 xronon mantraxalos panta tha einai to "pedaki" tou.

opote ti kanoume? to mathenoume na mirazete prin ftasoume sto
simio na to spasoume to pexnidi.

kai na einai kan ftino pai ste komatia an einai kamia akribi pexnidomixani
(ksereis pies enoo min kanoume kai diafimisi) tote to spas???:hmmm::hmmm::p:p

Νανού
16-10-09, 14:32
tropos 4 :

xaxaxaxaxax!!!!!!:tease:
Περι του θεματος..η Lady in Black με καλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ:yes:

totally_happy
16-10-09, 16:18
gia na min ksefigoume kai apo to thema-to paixnidi den to spas apeuthias,epidi etsi sou karfothike kai den antexeis tis fwnes tous-alla meta apo polles sizitiseis tou idiou tipou me thema..to moirazomaste opos kai to spiti mas..kai to fai mas..ktlp ktlp...
fisiko einai na metraei kai i thelisi tou kathe gwniou sto na mathei swsta pragmata ta paidia tou,,
p.x. egw -opos eipa-protimisa na spasw merika oxi kai polu fthina paixnidia ..takseos tou 30-40E ..gia tin akriveia 2 ...apo to na ''spasw'' ta paidia sto ksilo.. ;)
kai ksanalew-mono ta xerakia mou tha ponagan...
enw akoma kai twra..otan malwnoun p.x. gia to laptop..tous lew mipos thimaste ekeino to kokkino autokinito?? :rolleyes2 kai amessos ginontai agapimena adelfia..pou me xara moirazontai to laptop apo mia wra o kathenas :yes: :D

MariaCH
28-10-09, 19:06
kai oxi mono....
an den piasei..

αχαχαχαχαχαχχα!!!
εισαι απιστευτη!!!!!ξεράθηκα στα γελια...θα το εφαρμόσω...

λοιπον οσο για το ξύλο λέω ΟΧΙ
ο λογος?!: οταν εγω ημουν παιδι εφαγα τετοιο ξυλο που αν εβλεπα παιδακι να το βαρανε ετσι θα την σκότωνα τη μανα...και να πω οτι καναμε και τιποτα εγω και η αδερφουλα μου..παει στην ευχη...αγγελουδια ημασταν..τεσπα...εχω φαει και τσοκαρο στο κεφαλι...
..μετα απο θεραπεια που εκανε η αδερφη μου(γιατι εγω ειμαι πιο σκληρο καρυδι...και δεν με φαινετε:rolleyes2)η ψυχολόγος ζητησε "οικογενειακή συνάντηση"
και φυσικα πηγαμε ολοι..ολοι μηλουσαν ρωτουσαν απαντουσαν κ.λ.π και εγω απλα ακουγα και κοιτουσα οσπου μου δινει το λογο η ψυχολόγος ..Πραγματικα το μονο που ηθελα να μαθω απο την μανα μου ηταν πως άντεχε να χτυπάει τοσο βάναυσα 2 μικρα παιδια χωρις εμφανή λογο...και τι μου απαντά ωρε παιδια!!??!!...-" ε..! να ημουν μικρη (25ετων) και δεν ηξερα που να ξεσπασω και ξεσπούσα πανω σας":unsure::unsure::unsure: και λεω απο μεσα μου....((πλακα μας κανει η Γυναικα?!?:judge:))
εγω εχω 2 παιδακια και μονο που σκέφτομαι οτι κάποιος σηκώνει το χερι του να τα ακουμπήσει...τρελαίνομαι..... φυσικα δουλεύει πολυ τιμωρία.. και φυσικά υπάρχει σεβασμος στην οικογεννεια αλλα αυτος ο σεβασμος ΔΕΝ πηγαζει απο τον φοβο της Μπατσας..(και εγινα μαμα στα 24....)
τα συμπεράσματα δικα σας

Υ.Γ: ευτυχώς!!!οι γονεις μου χώρισαν όταν ήμουν 15ετων

chrismother
29-10-09, 19:22
...Δεν είμαι υπέρ του ξύλου με τίποτα...μα με τίποτα...Θεωρώ οτι είναι "άρρωστο" να σηκώνεις χέρι στο δώρο που σου έδωσε η φύση ή ο Θεός...

..."Μάχαιρα έδωσες ...μάχαιρα θα λάβεις"...
..."αν θέλεις να έχεις καλά παιδιά...διόρθωσε πρώτα τον εαυτό σου"

CHE GUEVARA
30-10-09, 16:54
Το ξύλο... τι είναι ξύλο, δηλαδή τι σημαίνει ξύλο; Πρώτα απ' όλα πρέπει να ορίσουμε την σημασία της λέξεως. Είναι ξύλο, να το χτυπήσεις στα χεράκια, στο πισινό τους; Ή λέμε ξύλο, και εννοούμε σφαλιάρες στο πρόσωπο; Μετά πρέπει να αναρωτηθούμε, αν πρέπει να πονέσει το παιδί ή απλά να "φοβηθεί".

Προσωπικά, θεωρώ το ξύλο ως ύστατη λύση. Είναι διαπαιδαγώγηση όταν τα άλλα είδη διαπαιδαγώγησης αποτυγχάνουν.
Ο γιος μου τις έχει φάει από μένα και δεν μετανιώνω γι' αυτό. Αυτό που μετανιώνω είναι ότι του έχω δώσει και σφαλιάρα. Όχι ότι δεν την άξιζε, αλλά παρασύρθηκα από τον θυμό μου, ενώ θα μπορούσα να του είχα δώσει δύο-τρεις στο κώλο με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.
Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν παιδιά που δεν χρειάζεται να σηκώσεις ποτέ το χέρι σου πάνω τους. Αυτό που έχω μάθει όμως είναι, ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, έχει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα. Δεν μπορούμε δηλαδή να κρίνουμε τον άλλον γονέα ο οποίος έχει χτυπήσει το παιδί του, μόνο και μόνο επειδή εμείς οι ίδιοι δεν χτυπήσαμε ποτέ το δικό μας παιδί.
Θα σας πω ένα παράδειγμα. Ο μικρότερός μου αδερφός είναι πέντε χρόνια μικρότερος από τον γιο μου. Δεν χρειάστηκε ποτέ ούτε καν να του δώσω μια στα χεράκια. Γιατί αυτό; Γιατί πολύ απλά δεν συγκρίνεται σαν χαρακτήρας με τον γιο μου.
Το ξύλο γίνεται μόνο κακό όταν δεν το κάνουμε ευσυνείδητα, αλλά από θυμό. Πρέπει, κατά την άποψή μου, να είναι τρόπος διαπαιδαγώγησης όταν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, αλλά και τότε ακόμα, με μεγάλη προσοχή. Δεν χρειάζεται να πονέσει το παιδί μας, για να έχει αποτέλεσμα. Αν φυσικά βρεθεί κανείς στην θέση και πιάσει τον εαυτό του να σηκώνει συχνά χέρι στο παιδί του, ή έστω και μέχρι σε κάποια συγκεκριμένη ηλικία, ε τότε θα πρέπει να αναρωτηθεί αν όντως διαπαιδαγώγησε το παιδί του καλά.

Εγώ τις έτρωγα άδικα και άσχημα όταν ήμουν μικρός από την μητέρα μου. Θυμάμαι ότι πολλές φορές, όταν με χτυπούσε (ως συνήθως σφαλιάρες και με την κουτάλα όπου έβρισκε και με πολύ δύναμη), ξέσπαγε σε κλάματα, με αγκάλιαζε και μου ζητούσε συγνώμη. Αυτό σήμαινε ότι άφηνε τον θυμό της πάνω μου. Την συγχώρεσα και ούτε είχε κάποιες επιπτώσεις για μένα, αλλά ποτέ δεν θα ήθελα να κάνω το ίδιο στο δικό μου το παιδί.
Πρέπει να βλέπουμε τα λάθη των άλλων και να μαθαίνουμε και όχι να κάνουμε τα ίδια.

sxoleio1
31-10-09, 12:44
to xilo einai aparadekto!

chrismother
03-11-09, 12:13
Έχω δεί έεεεενα σωρό συζητήσεις σε όοοολα τα φορουμ έχει γίνει θέμα αυτό...
...και έχω δεί να τσακώνονται και να διαφωνούν μεταξύ τους τα μέλη...
..και εγώ έγραψα σε ένα απο αυτά το παρακάτω"εγώ δεν πρόκειτε να χτυπήσω το δώρο που μου χάρησε ο Θεός. Η τιμωρία που έχω επιλέξει είναι απλά ένα μαξιλάρι κόκκινο-αναμνηστικό απο τους Ολυμπιακούς αγώνες- και όταν κάνει κάτι π.χ. να ανέβει όρθιος στο τραπέζι...τον βάζω τιμωρία εκεί εφόσον τον έχω προειδοποιήσει πρώτα να μην το ξανακάνει.
Και αν κάνει κίνηση να κάνει κάτι που του έχω απαγορέψει του κάνω μία υπενθύμιση. Πιστέψτε με πιάνει. Κανένα παιδί δεν θέλει να το περιορίζεις σε ένα σημείο. Δεν θα ξεσπάσω τον θυμό μου και τα νεύρα μου πάνω του. Τους σάκους του μπόξ(ή έστω ένα μαξιλάρι) τί τα έχουμε? Αντί να μετρήσετε απο μέσα σας μέχρι το π.χ. 10 ...απορώ πώς επιλέγετε τον εύκολο δρόμο..το ξύλο...(που δεν ξέρετε τί θα χαράξει αυτό στην ψυχή τους) και δεν ασχολείστε λίγο παραπάνω ώρες απλά για να το αποφύγετε με άλλους τρόπους..ή έστω να προσπαθήσετε...μάθαμε "κάτι" απο τους γονείς μας..εμείς μπορούμε να το διορθώσουμε και να το αλλάξουμε όπως έχουμε αλλάξει και άλλα πολλά λάθη..." Θυμάμαι τότε μου έκανε επίθεση μία μαμά που χαστούκιζε το παιδί της απο 10 μηνών(δηλαδή το παιδί της πρίν καλά χρονίσει ένιωσε τον πόνο απο τους γονείς της..και ένιωσε οτι αυτό που του αξίζει είναι το ξύλο). Εγώ απλά της έδωσα τα Συγχαρητήριά μου (για να την ειρωνευτώ φυσικά) και δεν της ξαναπάντησα ότι και να μου συζητούσε..
...ελπίζω...και εύχομαι να μην δεχθώ κάποια τέτοια επίθεση εδώ.
Ευχαριστώ...

O.Y.K. 3
03-11-09, 12:26
katarxin euxaristoume pou mirastikes mazi mas tin empiria sou

kai kata deuteron giati na sou epitethoume? epidi ekfrazis tin gnomi sou?

an kapios den simfoni me tin gnomi tou allou kala kani apla mpori na
to pi me kosmio tropo pou pisteuo edo auto ginete kata ena para ma para
poli megalo pososto.(min po 100%)
an gia ton opiodipote logo kapios ekfrasti me oxi kosmio tropo
na eisai sigouros oti ego den tha to epitrepso.

kai tin diki mou prosopiki gnomi tin anafero pio pano.

eyxaristoume kai pali

MariaCH
03-11-09, 16:09
Έχω δεί έεεεενα σωρό συζητήσεις σε όοοολα τα φορουμ έχει γίνει θέμα αυτό...
...και έχω δεί να τσακώνονται και να διαφωνούν μεταξύ τους τα μέλη...
..και εγώ έγραψα σε ένα απο αυτά το παρακάτω"εγώ δεν πρόκειτε να χτυπήσω το δώρο που μου χάρησε ο Θεός. Η τιμωρία που έχω επιλέξει είναι απλά ένα μαξιλάρι κόκκινο-αναμνηστικό απο τους Ολυμπιακούς αγώνες- και όταν κάνει κάτι π.χ. να ανέβει όρθιος στο τραπέζι...τον βάζω τιμωρία εκεί εφόσον τον έχω προειδοποιήσει πρώτα να μην το ξανακάνει.
Και αν κάνει κίνηση να κάνει κάτι που του έχω απαγορέψει του κάνω μία υπενθύμιση. Πιστέψτε με πιάνει. Κανένα παιδί δεν θέλει να το περιορίζεις σε ένα σημείο. Δεν θα ξεσπάσω τον θυμό μου και τα νεύρα μου πάνω του. Τους σάκους του μπόξ(ή έστω ένα μαξιλάρι) τί τα έχουμε? Αντί να μετρήσετε απο μέσα σας μέχρι το π.χ. 10 ...απορώ πώς επιλέγετε τον εύκολο δρόμο..το ξύλο...(που δεν ξέρετε τί θα χαράξει αυτό στην ψυχή τους) και δεν ασχολείστε λίγο παραπάνω ώρες απλά για να το αποφύγετε με άλλους τρόπους..ή έστω να προσπαθήσετε...μάθαμε "κάτι" απο τους γονείς μας..εμείς μπορούμε να το διορθώσουμε και να το αλλάξουμε όπως έχουμε αλλάξει και άλλα πολλά λάθη..." Θυμάμαι τότε μου έκανε επίθεση μία μαμά που χαστούκιζε το παιδί της απο 10 μηνών(δηλαδή το παιδί της πρίν καλά χρονίσει ένιωσε τον πόνο απο τους γονείς της..και ένιωσε οτι αυτό που του αξίζει είναι το ξύλο). Εγώ απλά της έδωσα τα Συγχαρητήριά μου (για να την ειρωνευτώ φυσικά) και δεν της ξαναπάντησα ότι και να μου συζητούσε..
...ελπίζω...και εύχομαι να μην δεχθώ κάποια τέτοια επίθεση εδώ.
Ευχαριστώ...

...εισαι μια καλη μαμα και το πιτσιρίκι σου θα ειναι ευτυχισμένο μαζι σου...:kissing2::baby::kissing2:
σε αντίθεση με "εκεινη" τη "μαμα" που το δέρνει απο 10 μηνων:yikes::yikes::yikes:και το πιτσιρίκι θα ειναι λυπημενο(το λιγότερο):nugget:

και οποιος τα βαλει μαζι σου...ειναι το λιγότερο....άσκοπο..

chrismother
04-11-09, 06:35
katarxin euxaristoume pou mirastikes mazi mas tin empiria sou

kai kata deuteron giati na sou epitethoume? epidi ekfrazis tin gnomi sou?

an kapios den simfoni me tin gnomi tou allou kala kani apla mpori na
to pi me kosmio tropo pou pisteuo edo auto ginete kata ena para ma para
poli megalo pososto.(min po 100%)
an gia ton opiodipote logo kapios ekfrasti me oxi kosmio tropo
na eisai sigouros oti ego den tha to epitrepso.

kai tin diki mou prosopiki gnomi tin anafero pio pano.

eyxaristoume kai pali
...
...εισαι μια καλη μαμα και το πιτσιρίκι σου θα ειναι ευτυχισμένο μαζι σου...:kissing2::baby::kissing2:
.. ...ευχαριστώ πολύ ...
http://images.buycostumes.com/mgen/merchandiser/23680.jpg

souzana1
20-11-09, 10:12
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΤΣΑΚΙ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ

Megalexis
17-01-10, 16:57
Δώστου να καταλάβει! Εγώ του τραβάω το αυτί και τα μαλιά! Εχει αποτέλεσμα!

O.Y.K. 3
17-01-10, 17:51

mexri na ta bgalis....

MariaCH
17-01-10, 20:05

....
ποσο περήφανος/νη πρεπει να νοιωθεις....τι παει να πει "δωστου να καταλαβει"???...:judge::judge::judge:..

... δεν θα το σχολιασω παραπανω...:judge:

Νανού
17-01-10, 21:05

Ποσο καμενος μπορεις να εισαι ανθρωπε μου?Κ ποσο γελασμενος αν πιστευεις οτι βρισκεις λυση με αυτο?Ημαρτοοοοοοοον.........................................:judge:
ps:μακαρι το παιδι σου,να σου τραβηξει τπτ αλλο εσενα:D

stelios1
17-01-10, 22:48
Ποτε δεν με εδειραν οι γονεις μου! Ουτε εγω τα παιδια μου! Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, σ ενα παιδι που εχει μαθει να ακουει με..<τοση> πιεση απ τον γονιο του, λιγο πανω απ το<τοση>.. το συνετιζει και στις πιο ακραιες συμπεριφορες και εξαρσεις του. Και μονο να με κοιτουσε διαφορετικα η μανα μου ας πουμε, ηταν σαν να με ειχε δειρει.
Πιο χαμηλα τη μπαλα παιδια. Ναι το ξυλο κανει δουλεια, αλλα δεν χρειαζεται, δεν ειναι απαραιτητο υπαρχουν πιο πολιτισμενοι τροποι. (αν δω προσωπικα μεγαλο να χτυπαει παιδι τρελαινομαι).

mpaltzi
18-01-10, 04:54
Bαριόμαστε να ασχολειθούμε με τα παιδιά εγώ αυτό κατάλαβα.
Εαν θέλεις μπορείς να βρείς χίλιους τρόπους για να βάλεις ένα πιτσιρίκι στη θέση του.το θέμα είναι να θέλεις να έχεις υπομονή και χρόνο.Κατά την ταπινή μου γνώμη όλες αυτές οι συμπεριφορές των παιδιών ξεκινούν απο εμάς ειτε γιατί δεν τους δίνουμε καθόλου σημασία είτε γιατί ασχολούμαστε υπερβολικά με αυτά,το μέτρο ειναι αυτό που κρατάει τις ισοροπίες.Σε καμμία περίπτωση όμως την δική μας ανικανότητα να βάλουμε μια τάξη στις σχέσεις μας μαζί τους δεν θα την πληρώνουν τα παιδιά με χειροδικία και άλλες τετοιου είδους βίαιες μεθόδους,

stelios1
18-01-10, 12:33
Να πω κατι που ακουσα σε αφηγηση καποιου Ισπανου (συγγραφεα? ποιητη? στ ραδιοφωνο ουτε ονομα δεν συγκρατησα)
Για να ακουσεις ενα παιδι.. πρεπει να σκυψεις! Αφ υψηλου δεν γινεται.. απο ψηλα να κοιταξεις μονον καποιον που βοηθας να σηκωθει.

O.Y.K. 3
18-01-10, 18:12
Να πω κατι που ακουσα σε αφηγηση καποιου Ισπανου (συγγραφεα? ποιητη? στ ραδιοφωνο ουτε ονομα δεν συγκρατησα)
Για να ακουσεις ενα παιδι.. πρεπει να σκυψεις! Αφ υψηλου δεν γινεται.. απο ψηλα να κοιταξεις μονον καποιον που βοηθας να σηκωθει.

auto kai iatrika exei apodixti oti o kaliteros tropos
otan milas-malonis ena pedi einai na katsis sta gonata sou na
erthis sto idio (sxetika) ipsos me to "thiriaki" pou exeis apenanti sou
kai na tou miliseis sta "isia" :)

einai oti kalitero gia kino kai katalabeni pio amesa tin koubenta pou kanoume mazi tou :)

Lazin
03-02-10, 11:08
κλωτσομπουνιδια μεχρι να λιποθυμησει

Ποτε δεν με εδειραν οι γονεις μου! Ουτε εγω τα παιδια μου! Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, σ ενα παιδι που εχει μαθει να ακουει με..<τοση> πιεση απ τον γονιο του, λιγο πανω απ το<τοση>.. το συνετιζει και στις πιο ακραιες συμπεριφορες και εξαρσεις του. Και μονο να με κοιτουσε διαφορετικα η μανα μου ας πουμε, ηταν σαν να με ειχε δειρει.
Πιο χαμηλα τη μπαλα παιδια. Ναι το ξυλο κανει δουλεια, αλλα δεν χρειαζεται, δεν ειναι απαραιτητο υπαρχουν πιο πολιτισμενοι τροποι. (αν δω προσωπικα μεγαλο να χτυπαει παιδι τρελαινομαι).
συμφωνω μαζι σου Στελιο ουτε εγω εφαγα ξυλο ποτε και ουτε προκειται να ριξω σε ενα παιδακι. απο αυτα που θυμαμαι οταν εκανα ''ασχημα'' πραγματα κοβοταν το παιχνιδι τιποτα πιο μπρουταλ :look:

Megalexis
17-08-10, 11:45
Αμα σου πάρουν τον αέρα τότε να δούμε πως θα τα συμμαζέψεις μετά.

stelios1
18-08-10, 17:40
Αμα σου παρουν τ αερα παιδια κ δεν εισαι ικανος να τα κοντρολαρεις με του ενηλικες συνανθρωπους σου τι θα κανεις? Αν σ παρουν τον <αερα> εσυ θα το εχεις επιδιωξει! Αντε κ εχω βαρεθει ν ακουω γονεις που δερνουν τα παιδια τους να τα λενε αυτα κ να καμαρωνουν σαν μαλακες!
Δεν μαζευεται ρε σου λεω.. φαντασου οταν μεγαλωσει τ αντρας κ γαμιας θα γινει εννοει..
Αχ καλε βριζει, λεει η μανα, δεν ειναι σωστο παιδι μου! Αλλα αυτο (τ παιδι της) το χει μεσα του! Τ παιδια τ ηληκιας τ δεν τ αρκουν, με μεγαλυτερα συναναστρεφεται! Κ αργοτερα ομως (12-20).. με μικροτερα κατα κανονα. Και κοντρα ατελειωτη με τ γονεις κατα κανονα. Κ.. Κ.. ΚΑΙ!

Proteas
20-08-10, 05:01
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΤΣΑΚΙ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ

Μην το παρεις προσωπκα souzana1 ηταν η απαντηση που εψαχνα
και συνεχιζω ....

Ουτε μια μπατσουλα...

Ειμαι υπερ του διαλογου με επιχειρηματα παιδι ειναι και θα πρεπει
να του δωσουμε να καταλαβει τι ζηταμε και μαζι με αυτο και τον
χρονο στο ιδιο το παιδι να το εμπεδωσει.

Ειμαι υπερ της τιμωριας και οχι της χειροδικιας αν θελετε αυριο
ενα υγιες παιδι προσπαθηστε περισσοτερο μιλαμε για τα παιδια μας
αν καποιου πρεπει να του τραβηξουν το αυτι ειναι του γονιου που
για χιλιους δυο λογους βρισκει την χειροδικια κατι το μεμπτο.

Δωστε παραπανω χρονο στα παιδια σας .... προχτες ειδα αυτο το video
και καθομουνα μονος και εκλαιγα ειναι στην αντιστροφη εκδοση αλλα
πιστευω οτι το καταλαβεται θα σας αλλαξει τον χαρακτηρα και τον τροπο
που σκεφτεστε μεσα σε πεντε λεπτα...

http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o

Natly
20-08-10, 19:12
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21344
Πιστεύω τα λέει όλα.....

loops
20-08-10, 20:21
Είναι λάθος να χτυπάμε παιδιά . Ούτε ένα μπατσάκι δεν χρειάζεται το παιδί μας , το χέρι μας να το βλέπει μόνο για προστασία ποτέ αντικείμενο φόβου και φυσικά το παιδί δεν διορθώνετε με το ξύλο . Άλλωστε όταν κάποιος χτυπάει ένα παιδί το κάνει πάνω στον θυμό του στα νεύρα του.

passionata
21-08-10, 09:06
Το θέμα είναι να επικοινωνείς με τα παιδιά σου. Προσωπικά δεν έχω ακόμη αλλά θα σας αναφέρω παράδειγμα κοντινών μου προσώπων.
Δυο ξαδέρφες μου, αδερφές μεταξύ τους συμπεριφέρονται πολύ διαφορετικά στα παιδιά τους. Η μεγαλύτερη που έχει δύο σε ηλικία 15 και 12 τα έχει κακομάθει. Δεν έχουν τρόπους καθόλου και όταν θέλει να τους επιβληθεί (σπανια περίπτωση βέβαια), φωνάζει τόσο πολύ που σου σπάει το τύμπανο. Αντίθετα η αδερφή της έχει ένα κοριτσάκι 5 χρονών, απο πιο μικρό που ήτανε την θυμάμαι πάντα να της μιλάει, να μην φωνάζει, να συζητάει μαζί της. Ναι κάνει σκανταλιές, την κουράζει και πολλές φορές θυμώνει μαζί της αλλά θα υψώσει λίγο τη φωνής της και όχι το χέρι.
Σας πληροφορώ ότι το μικρό είναι πολυ ευγενικό σε σχέση με τα αγενέστατα ξαδέρφια της. Το αναφέρω γιατί πολλές φορές έχω κρατήσει και τα 3 ανήψια μου πολλά 24ωρα, περισσότερο μπορούσα να επικοινωνήσω με την μικρή παρά με τα μεγάλα.
Τα παιδιά δεν θέλουν ξύλο,ούτε φωνές υστερικές, συζήτηση θέλουν, και την προσοχή μας. Όποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ας μην κάνει παιδιά, να μην ταλαιπωρούνται ούτε εκείνα ούτε ο ίδιος!

Alexboom
21-08-10, 19:26
yper ki egw....ama einai kai kwlopaidi :d