PDA

Επιστροφή στο Forum : Είμαι χοντρούλικο παιδί και θέλω να αδυνατίσω!

Akiros
20-11-09, 22:58
Παιδιά το πήρα απόφαση!
Άρχισα την σωστή διατροφή με 5 σωστά γευματάκια την μέρα και τίγκα στο λαχανικό.
Αυτό είναι μία αρχή, θέλω όμως να χάσω σωστά, να κατευθύνω την απώλεια του βάρους μου σε δέσιμο κυρίως.
Είμαι 78 κιλά και 1.69 ύψος. Σύμφωνα με τον γυμναστή μου είμαι ότι πρέπει για να χάσω "σωαστά" όπως λέει και πρέπει να έχω ένα στόχο για μείον 10.

Το θέμα μου όμως είναι ότι ο Σενιόρ Χρήστος ξέρει πολλά πράγματα, έχει όμως μία τάση να φουσκώνει.Λάτρης της σωματοδόμησης και γενικότερα της φιλοσοφίας του BodyBuilding καθώς έχει κατεύει και Mr.Hellas.

Το θέμα μου είναι ότι αυτή η φιλοσοφία δεν μου αρέσει.Θέλω να χάσω αλλά θέλω να αποφύγω οποιοδήποτε φούσκωμα, με θέλω αδύνατο. Οπότε σκεφτόμουν να αλλάξω πρόγραμμα και να το γυρίσω στο Kick Boxing.

Λέτε να είναι λάθος απόφαση? Και αν ναι τί προτείνετε να κάνω?

MaZzzZ
21-11-09, 05:09
Aerobia oso mporeis, treksimo podhlato kai tetia.

V@S!L!S
21-11-09, 07:59
Aκριβώς, γενικά γυμναστική καρδιοτονωτική, κάνε διάδρομο πριν και μετά το κυρίως σκέλος της γυμναστικής, και λίγα κιλά στα βάρη απλά για μυικό τόνο και άσε τον γυμναστή σου να σου λέει πως πρέπει να γίνεις τετράγωνος...
Αλλιώς γράψου σε ένα τμήμα αεροβικής, spinning κλπ και είσαι έτοιμος. Μαζί με την γυμναστική σου, θα δεις τα κιλά να φεύγουν αέρα.

karfwmenos
21-11-09, 08:30
Xm lipn gia mena diatrofh diatrofh diatrofh ..Gia gym den prepi na na pas sta organa giati meta 8a exoyme alla pragmata p.x 8a prepi na ypologizis polla pragmata giati 8a pezis me barakia ... k.l.p Kai meta pame pisina, kai treksimo,podilataki tipote allo se 2 minakia 8a eisai modelo!:bow:

margaritaris
22-11-09, 15:18
aκριβώς, γενικά γυμναστική καρδιοτονωτική, κάνε διάδρομο πριν και μετά το κυρίως σκέλος της γυμναστικής, και λίγα κιλά στα βάρη απλά για μυικό τόνο και άσε τον γυμναστή σου να σου λέει πως πρέπει να γίνεις τετράγωνος...
Αλλιώς γράψου σε ένα τμήμα αεροβικής, spinning κλπ και είσαι έτοιμος. Μαζί με την γυμναστική σου, θα δεις τα κιλά να φεύγουν αέρα.

10 κιλα σε βαρακια ειναι καλα? Ενας φιλος μου μου ειπε οτι εκανα πατατα που πηρα τοσα κιλα. Πρωτη φορα ξεκινησα βαρακια και λοιπα πριν λιγο καιρο. Απο την πρωτη μερα τα σηκωσα μια χαρα. Την πρωτη μερα βεβαια μπορεσα και τα σηκωσα μονο 10 επαναληψεις το πολυ 15 στο καθε χερι. Τωρα εχω φτασει στις 50 επαναληψεις επι 3 ή 4 φορες στο καθε χερι και μια φορα στο τελος με τα 2 χερια μαζι κανω 30 επαναληψεις. Δεν εχω σκοπο να γινω τουμπανο απλα θελω να σφιξω λιγο παραπανω τα χερια μου. Το κανω σωστα ή τσαμπα χαλαω την ωρα μου?

βεβαια με τα ιδια βαρακια κανω και αλλες ασκησεις περα απο αυτες για τις οποιες αν ειχα 5 κιλα θα το πηγαινα καλα αλλα ελπιζω με το καιρο να τις κανω πιο ευκολα.

Fighter86
23-11-09, 22:56
... καθώς έχει κατεύει και Mr.Hellas. .....

skase kai kane oti sou pei o anthropos.. imarton.. eisai paxoulos, kai theleis anonymes symboules apo ena forum eno exeis enan epagelmatia na se kathodigei epidi fovase min ksypniseis mia mera kai eisai toubano? apo tin stigmi pou eisai idh paxoulos den prokeite dia mageias na sfikseis to derma pou exeis ftiaksei, ean apla kaneis auto pou thes diladi na xaseis 20 kila, giati symfona me to ypsos sou kai xoris myiko isto (diladi auto pou thes na kaneis esy k oxi ekei pou se kathodigei o gymnastis sou) tha kremaseis tragika. me -10 kila pali paxouloulis tha eisai. xtise ligo my gia na afkseises tis kafseis kai stamata na rwtas agnostous pou den ksereis KAN se ti katastasi exoun ta somata tous

danath
24-11-09, 11:35
gymnastikh diatrofh kai ola tha erhtoun me ton xrono!

mhn to bazeis katw an den blepeis sthn arxh apotelesmata me thn parodo tou xronou tha erthoun kai ayta

nikos049
24-11-09, 12:59
Είμαι 78 κιλά και 1.69 ύψος

καλά και λες ότι είσαι χοντρούλης ;
Sorry που επεμβαίνω αλλά μήπως υπερβάλλεις λίγο ;

thanasis.1305
24-11-09, 16:39
ke ti pai na pi epidi ine mr hellas oti tha kani oti gustari??
ti alo tha akusume....skase lei o alos ke kane oti su lei....ti tropos??xaxa oti nane...

an den su aresi afto pu theli na kanis siko ke fige...den katalawa dld an ithele na fuskosi to pedi ti tha tu ekane??tha ton evaze kato ke tha ton tingare sta anavolika horis na ton rotisi??
ke telos den ise hodrulis me afta ta kila ala kala tha kanis epidi ise mikros na diatiris apo tora to varos su giati meta ta 25-30 diskolewun ta pragmata

jorginaki
26-11-09, 01:21
συμφωνω οτι διατροφη σε συνδυασμο με την γυμναστικη κανουν θαυματα ..ομως το καψιμο λιπους που θελεις ερχεται με αεροβικη γυμναστικη ....δηλαδη τρεξιμο ,διαδρομο ,ποδηλατο , στεπ 3-4 φορες την βδομαδα 40-50 λεπτα ..... ετσι αυξανεις και τον μεταβολισμο σου και χανεις πιο γρηγορα ...μπορεις να το συζητησεις με τον προπονητη σου και να βρειτε μια λυση αλλιως αν δεν θελεις δεν εισαι αναγκασμενος να συνεχισεις .... οσο για την διατροφη εχεις δικιο δυο κυρια γευματα και 3-4 μικρα κατα την διαρκεια της ημερας ειναι το πιο σωστο και για να μην πεινας και για να λειτουργει σωστα ο μεταβολισμος σου .....αυτα

Akiros
26-11-09, 03:58
Τον άκουσα τον σενιόρ Χρήστο και με έχει καθημερινό πρόγραμμα 1,5 ώρα Kickbox 3εις φορές την βδομάδα και 1 ώρα TaeBo 2 φορές την βδομάδα.
Έπειτα τρώω extra πρόγραμμα κοιλιακούς όπου δουλεύω όλες τις γωνίες και πάει λέγοντας.

Τρέχεις, τρέχεις, κηνυγώ.Καμπανάκια και μλκίες δεν υπάρχουν!

Ο Σενιόρ Χρήστος μέτρησε ;)

DOL35
26-11-09, 20:10
συμφωνω με τους λεβεντες ...διατροφη και υπομονη

polaralex
11-12-09, 16:01
skase kai kane oti sou pei o anthropos.. imarton.. eisai paxoulos, kai theleis anonymes symboules apo ena forum eno exeis enan epagelmatia na se kathodigei epidi fovase min ksypniseis mia mera kai eisai toubano? apo tin stigmi pou eisai idh paxoulos den prokeite dia mageias na sfikseis to derma pou exeis ftiaksei, ean apla kaneis auto pou thes diladi na xaseis 20 kila, giati symfona me to ypsos sou kai xoris myiko isto (diladi auto pou thes na kaneis esy k oxi ekei pou se kathodigei o gymnastis sou) tha kremaseis tragika. me -10 kila pali paxouloulis tha eisai. xtise ligo my gia na afkseises tis kafseis kai stamata na rwtas agnostous pou den ksereis KAN se ti katastasi exoun ta somata tous

Ίσως ένα απο τα καλύτερα post που έχω δει σε ελληνικό φόρουμ. :)

mitsos86
12-12-09, 08:49
Akiros to idio provlima eixa kai egw eimai 1.69 ujos kai 80 kila
me swsti diatrofi kai poli aerovia (podilato-trejimo-perpatima)
twra eimai 1.69 kai 74 kila molis se 1 mina xwris na exw kremasei katholou

robiks
01-01-10, 16:17
To έντονο περπάτημα/τζόκινγκ/τρέξιμο βοηθουν αρκετά να χάθούν κιλά και να μη ξανααποκτηθούν.

lagotomaro
03-01-10, 11:46
8elei poly treximo kai swsth diatrofh,analoga kai th doyleia kaneis

spalaga
14-01-10, 10:32
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ

mercury8
23-01-10, 16:28
Σωστή διατροφή και γυμναστική, όπως είπαν και οι προηγούμενοι.
Για το κομμάτι διατροφή, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την δίαιτα South Beach.
Υπάρχει βιβλίο από τις εκδόσεις ΔΙΟΠΤΡΑ (εγώ το έχω πάρει - τιμή 18-20 €) αλλά αν ψάξεις στο Internet (Google, κλπ) είναι πολυ πιθανό να τη βρείς και free, αφού κυκλοφορεί χρόνια.
Αν και ξεκινάει σαν δίαιτα, στην πορεία καταλήγει σε υγειινή διατροφή.
Εγώ την δοκίμασα πριν 4 περίπου χρόνια και σε συνδυασμό με αερόβια γυμναστική 2-3 φορές την εβδομάδα έχασα 10 κιλά σε 6 μήνες.

DIKATRIO
29-01-10, 12:09
Απο οτι καταλαβα φιλε το προβλημα σου ειναι στο μυαλο. Μια χαρα εισε για το υψος σου. Μετετρεψε το λιπος σε μυικο ογκο και μεινε στα ιδια κιλα, θα εισε Super. Μην τρελαινεσε!

v.batsi
29-01-10, 13:17
1.Διατροφη
2.Αεροβια ασκηση. Πολυ αεροβια ασκηση.

Σε αυτη τη σειρα ομως ε, η διατροφη ειναι το Α και το Ω

samsonaki
09-02-10, 00:13
loipon palikari mou.sto thema apwleia barous tha pas se ena diaitologo diatrofologo gia na sou bgalei ena programma diatrofhs apwleia 4 kila to mhna pou tha trws swsta kai den tha kremaseis.gia ta ypoloipa aerobia askhsh alla ekei exeis ton kyr xrhsto.pragmati to baros sou einai parapanw alla swstos stoxos einai to fysiologikos kai oxi to adynatos. kai epitelous gia thn diatrofh kai kila den rwtame gymnastes.
melos ths enwshs diaitologwn diatrofologwn ellados

sebogeo
09-02-10, 21:19
http://rapidshare.com/files/198773571/10_bodybuilding_ebooks-_six_pack_abs__muscle_building_workouts_strength_turbulence_training_pdf.rar

Talws
22-02-10, 13:26
70% διατροφή και 30% άσκηση....
Μακριά από συμπληρώματα (πρωτείνες,αμινοξέα,...κτλπ) μέχρι να χάσεις τα κιλά που θέλεις...να προσπαθείς να τα παίρνεις φυσικά από τις τροφές..
"Διατροφη"=επισκεψη σε διατροφολόγο γαι να σου βγάλει ένα μενού το οποίο δεν θα σε κουράζει να το ακολουθεις πιστα.
"Ασκηση"=full αεροβική και αν είσαι τύπος που βαριέται τα βάρη ασχολήσου με μια πολεμική τέχνη (kick boxing πχ, θα βγεις κερδισμένος και σωματικα και ψυχικά μιας και θα ξεσπάς εκεί και θα είσαι πιο ήρεμος μετά

geoeva01
26-02-10, 20:34
χρειαζεσαι ενα ολοκληρωμενο προγραμμα συνδιασμος διατροφης(πρωτεινη και καλος υδατανθρακας σε ποσοστο 55% πρωτεινη 35% υδατανθρακας +10% καλα λιπαρα ωστε να χασεις αργα και σταθερα τα κιλα ετσι ωστε να γλιτωσεις κιλα μυικου ιστου που ειναι και τα δυσκολοτερα ) προπονηση κατ εμε 3 φορες διαδρομος την εβδομαδα και αλλες 3 βαρη μινιμουμ ετσι θα χασεις αργα και σταθερα πιστευω χρειαζεσαι καμια 10αρια κιλα κατω για αν εισαι κομπλε για το υψος σου ξαναλεω πρεπει να χασεις αργα κιλα και να δουλευεις το μυικο σου συστημα για να φτιαξεις ομορφο σωμα αλλιως το μονο που θα καταφερεις ειναι να εισαι ιδιος σε μικρογραφια