PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΓΑΤΟΥΛΑ

sidney bristow
01-12-09, 21:14
ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΓΑΤΟΥΛΑ ΜΟΥ. =(
ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΓΑΤΟΥΛΑ. ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ. ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ.
ΤΟ email ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ nikoletoula_alias@hotmail.com ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

V@S!L!S
01-12-09, 23:19
Δεν είναι ανάγκη να δώσεις το γατάκι σου επειδή είναι η αδερφή σου έγκυος... Αυτές είναι μεσαιωνικές προκαταλήψεις και τα παλιά χρόνια απομάκρυναν τις γάτες από τις έγκυες επειδή έτρωγαν ωμό κρέας και μετά οι άνθρωποι έρχονταν σε επαφή με τα κόπρανά τους (συνήθως τα γυμνά πόδια τους) μετά από 36-48 ώρες. Η νόσος που κινδύνευαν ήταν η Τοξοπλάσμωση που προκαλείται σε πάρα πολύ ιδιαίτερες συνθήκες.
Επίσης ένα γεναιόδωρο 40% των ανθρώπων έχουν έρθει ήδη σε επαφή με το Toxoplasma gondii και έχουν εκτεθέι σε τοξοπλάσμωση χωρίς να το ξέρουν μιας και τα συμπτώματα είναι αυτά ενός κοινού κρυολογήματος. Εάν καθαρίζεις την αμμολεκάνη κάθε 24 ώρες είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κολλήσει τοξοπλάσμωση άσε που η γάτα πρέπει να έχει καταναλώσει κρέας ΩΜΟ με Τoxoplasma.
Aπλά τα παλιότερα χρόνια οι γάτες ζούσαν έξω από το σπίτι και η δουλειά τους ήταν να τρώνε ποντίκια και φίδια. Έτσι μπήκαν σε ένα τσουβάλι όλα τα γατιά του κόσμου και καταδικάστηκαν.

Υ.Γ. Εάν σε καθησυχάζει, σου λέω πως δεν τα λέω τυχαία όλα αυτά. Είμαι ειδικευόμενος ιατρός και θα ήθελα να σε ενημερώσω. Εκτός αυτού, ξαδέρφη μου γέννησε υγειέστατα δίδυμα με αγκαλιά την γάτα της όλη μέρα. Εάν την αγαπάτε είναι αμαρτία να την δώσετε.

sidney bristow
02-12-09, 11:27
ΑΓΑΠΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΗΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΙ. ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΛΥ Η ΤΡΙΧΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΕΝΔΩΣΩ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΑΝΙΨΙ ΜΟΥ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ. ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΑΤΟΥΛΑ ΜΟΥ =(

V@S!L!S
02-12-09, 12:20
Tότε κρίμα, τι να σου πω, λυπάμαι που συνάδελφος δεν άφησε ένα μικρό περιθώριο μιας και εν έτη 2010 είναι κουτό να αποχωριστείς χωρίς λόγο το ζώο σου... Τι να πω, κουράγιο...

sidney bristow
02-12-09, 15:08
Eyxaristw :/

DarkPrincess
03-12-09, 06:22
Δεν είναι ανάγκη να δώσεις το γατάκι σου επειδή είναι η αδερφή σου έγκυος... Αυτές είναι μεσαιωνικές προκαταλήψεις και τα παλιά χρόνια απομάκρυναν τις γάτες από τις έγκυες επειδή έτρωγαν ωμό κρέας και μετά οι άνθρωποι έρχονταν σε επαφή με τα κόπρανά τους (συνήθως τα γυμνά πόδια τους) μετά από 36-48 ώρες. Η νόσος που κινδύνευαν ήταν η Τοξοπλάσμωση που προκαλείται σε πάρα πολύ ιδιαίτερες συνθήκες.
Επίσης ένα γεναιόδωρο 40% των ανθρώπων έχουν έρθει ήδη σε επαφή με το Toxoplasma gondii και έχουν εκτεθέι σε τοξοπλάσμωση χωρίς να το ξέρουν μιας και τα συμπτώματα είναι αυτά ενός κοινού κρυολογήματος. Εάν καθαρίζεις την αμμολεκάνη κάθε 24 ώρες είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κολλήσει τοξοπλάσμωση άσε που η γάτα πρέπει να έχει καταναλώσει κρέας ΩΜΟ με Τoxoplasma.
Aπλά τα παλιότερα χρόνια οι γάτες ζούσαν έξω από το σπίτι και η δουλειά τους ήταν να τρώνε ποντίκια και φίδια. Έτσι μπήκαν σε ένα τσουβάλι όλα τα γατιά του κόσμου και καταδικάστηκαν.

Υ.Γ. Εάν σε καθησυχάζει, σου λέω πως δεν τα λέω τυχαία όλα αυτά. Είμαι ειδικευόμενος ιατρός και θα ήθελα να σε ενημερώσω. Εκτός αυτού, ξαδέρφη μου γέννησε υγειέστατα δίδυμα με αγκαλιά την γάτα της όλη μέρα. Εάν την αγαπάτε είναι αμαρτία να την δώσετε.

Έτσι όπως τα λέει ο Βασίλης είναι .Εγώ δεν είμαι γιατρός αλλά πρίν πάρω τα 2 γατάκια μου στο σπίτι ρώτησα τον κτηνίατρο σχετικά με το ξοπλασμα και έτσι ακριβώς μου τα είπε ..... παράλληλα γνωρίζω και άλλες μαμάδες που μεγλωσανε τα παιδακια τους με τα γατακια τους .

Το δύσκολο εδώ όμως ειναι οτι πολλοί άνθρωποι δεν το πιστεύουν .... ακομα και εγω οταν συζηταω με δικους ανθρπωπους μου λένε δεν θα κανεις παιδι .... θα παρουνε τα γατια δρομο ( γκρρρρρρ :judge: ) .Εχει μαλλιάσει η γλώασσα μου να τα λεω και να τα ξανα λεω αυτα Βασιλη ..........

Προσωπικα θεωρω οτι ειναι πιο ευκολο να βρει οικογενεια για το γατακι παρα να αλλαξει τα μυαλα της αδερφης του ... δυστηχως :no:

sidney bristow
03-12-09, 09:21
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ :(

Lemeshianos
03-12-09, 09:55
An den kanw lathos to toxoplasma metriete se pososto ston organismo?
H gynaika mou itan konta sto orio otan emeine egkyos kai eixe gatous apo mikri ilikia. Kai na kalo einai na apofygeis to gato afou einai i kiria aitia gia na metaferthei toxoplasma se ena spiti.
Kai poia eggyos tha katharizei kathe 24 wres tin ammolekani?
Kai otan o gatos thelei na vgei exw? Pws mporeis na elexeis ti tha kanei exw apo to spiti?

V@S!L!S
03-12-09, 14:04
Έτσι όπως τα λέει ο Βασίλης είναι .Εγώ δεν είμαι γιατρός αλλά πρίν πάρω τα 2 γατάκια μου στο σπίτι ρώτησα τον κτηνίατρο σχετικά με το ξοπλασμα και έτσι ακριβώς μου τα είπε ..... παράλληλα γνωρίζω και άλλες μαμάδες που μεγλωσανε τα παιδακια τους με τα γατακια τους .

Το δύσκολο εδώ όμως ειναι οτι πολλοί άνθρωποι δεν το πιστεύουν .... ακομα και εγω οταν συζηταω με δικους ανθρπωπους μου λένε δεν θα κανεις παιδι .... θα παρουνε τα γατια δρομο ( γκρρρρρρ :judge: ) .Εχει μαλλιάσει η γλώασσα μου να τα λεω και να τα ξανα λεω αυτα Βασιλη ..........

Προσωπικα θεωρω οτι ειναι πιο ευκολο να βρει οικογενεια για το γατακι παρα να αλλαξει τα μυαλα της αδερφης του ... δυστηχως :no:

Το κακό είναι πως υπάρχουν ΚΑΙ γιατροί που ακολουθούν αυτή την τακτική, δηλαδή,έξω τα γατιά και δεν σηκώνω κουβέντα... Είτε λόγω προσωπικού μίσους είτε επειδή δεν θέλουν πολλές ζαλάδες από τους ασθενείς τους... Και έχουν την γνώση απλά δεν την μοιράζονται.

an den kanw lathos to toxoplasma metriete se pososto ston organismo?
nαι είναι σε δεκαδική κλίμακα

h gynaika mou itan konta sto orio otan emeine egkyos kai eixe gatous apo mikri ilikia. Kai na kalo einai na apofygeis to gato afou einai i kiria aitia gia na metaferthei toxoplasma se ena spiti.Οι αιτίες είναι πάρα πολλές απλά ο γάτος είναι ο ΚΥΡΙΟΣ ΞΕΝΙΣΤΗΣ τοξοπλάσματος και μην ξεχνάμε πως μπορού να κολλήσουν και πουλιά, τρωκτικά, γουρούνια, κλπ... Αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να πετάξουμε και κάθετί ζωντανό από το σπίτι μας όταν εγκυμωνεί μια γυναίκα...
Επίσης μην ξεχνάμε πως δεν είναι ο μοναδικός τρόπος μετάδοσης.

1. Πρέπει να μαγειρεύεται ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΡΕΑΣ για εμάς ή το κατοικίδιο πολύ καλά ΚΑΙ να μην χειρίζεται ωμό κρέας, ή να ζυμώνει κιμά όσο είναι έγκυος
2. Να πλένει πολύ καλά τα λαχανικά πριν τα φάει
3. Να μην ασχολείται καν η έγκυος με ΧΩΜΑ κήπου ή να φοράει πολύ χοντρά γάντια...

Μην χειρίζεστε ωμό κρέας (μην ζυμώνετε κιμά) όσο είστε έγκυος.

kai poia eggyos tha katharizei kathe 24 wres tin ammolekani?Δεν είναι μόνη της η κοπέλα, σίγουρα την βοηθούν κάποιοι και στην περίπτωσή μας, θα την καθαρίζουν άλλοι. Απλά θα το βάλουν πρόγραμμα.

kai otan o gatos thelei na vgei exw? Pws mporeis na elexeis ti tha kanei exw apo to spiti?Σε αυτή την περίπτωση, δεν αφήνει το γάτο να βγει από το σπίτι ειδικά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.