PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΖΑΚΙΑ.. μυθοι κ πραγματικοτητες.

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

stelios1
13-11-11, 23:09
στελιο ευχαριστω πολυ.για να μην εχω νερα στην καμιναδα οταν βαλω ποιο ψηλη σωληνα τι να κανω?να βαλω καπελο? πουλι?η φουρφουρι?αυτα τα μοτερ που τραβανε τον αερα. ειναι καλα?ποιο απο τα τρια?ειπα οτι η σωληνα τωρα ειναι μεσα σε χτιστο φρεατιο με πλακα πεζοδρομιου απο επανω,τωρα που θα σηκωσω την σωληνα και θα μεινει εκτεθειμενη η τρυπα γυρω απο την καμιναδα τι να βαλω εκει για να μην γλυφει η βροχη την σωληνα καθοτι υπαρχει κενο εκει?ευχαριστω και παλι για την γρηγορη απαντηση......

Να βαλεις κατι απλο για στεγαστρο, οσο τ περιπλεκεις τοσο μπερδευει. Μια ισια λαμαρινα πχ 10 εκ πανω αρκει κ ειναι μια χαρα, αν καπνιζει κατι αλλο θα φταιει. Χιλιαδες τζακια εχουν εξ αρχης περιεργα καπελα (κοκορια, μπαλες, μοτερ κτλ) και τραβανε μια χαρα διοτι θα τραβουσαν οπως και να ειχε.. Εχει κ χιλιαδες τζακια με προβλημα που δεν τα βοηθησε κανενα καπελο.
Στρωσε το τζακι και μετα βαλε οτι καπελο γουσταρεις.

νik
14-11-11, 08:21
ευχαριστω στελιο.ποσα μετρα καμιναδα να βαλω μετρωντας απο τα καραμιδια και πανω?ειπα πριν οτι ειμαι 4οςοροφος τελευταιος δηλαδη.ρωταω δηλαδη ποσο να μετρησω απο την εξω μερια της σκεπης και να προσθεσω?ευχαριστω και παλι.

BOLIOTIS
14-11-11, 15:19
γεια σας
αν ενα τζακι ανοιχτου τυπου εχει 5 μετρα καμιναδα 25αρα και την κανεις 35αρα μπορεις να κατεβασεις μετρα .....παιζει ρολο το ανοιγμα τις καμιναδας;;;;;;;

stelios1
14-11-11, 17:58
vik να περασεις στο υψος το κλιμακοστασιο (το σπιτακι της σκαλας εννοω πανω στην ταρατσα) 50 εκ η κ μετρο, αν δεν το περασεις θα εχεις προβληματα.. Αν το ξεπερασεις σε υψος κ εχεις προβλημα (στ απευχομαι βεβαια) δε θα ειναι η καπνοδοχος η αιτια.
Ολοι οι πινακες διαστασιολογησης καπνοδοχου ειναι Γερμανικοι, αφορουν αλλο κλιμα βορειο δικο τους, εξ αυτου λοιπον εδω εμεις δεν τηρουμε ακριβως. Ελαχιστο υψος καπνοδοχου πχ θεωρειται τα 4,5 μετρα (απ το επανω μερος της εστιας ως το καπελο) υπερβολικο για εμας εδω και τ σπιτια μας.. Βολιωτης κατεβασε οσο νομιζεις χωρις να αλλαξεις διατομη κτλ, δεν εχει νοημα, στ υψος που θα τραβα η 35αρα.. σ αυτο θα σου κανει δουλεια κ η 25αρα! Αχχ 25ΑΡΑ!!
Αυτα αφορουν χτιστα τζακια με μεγαλα ανοιγματα εστιας, αν ειναι πανω απο μισο τετ μετρο εμβαδον το ανοιγμα (εμβαδο, πχ 80 πλατος επι 50 υψος ειναι 400, 0,4 μετρου) το ανοιγμα, η και υψος θαλαμου καυσης πανω απο 55-60 εκ.
Τα θεωρητικα που διαβαζουμε κ ακουμε δεν αφορουν εμας, αλλα βορεια κ με τ συνθηκες τους.
Αυτοι δεν κανουν σοβα πχ γιατι με τ υγρασια και το κρυο δεν αντεχει.

BOLIOTIS
14-11-11, 21:17
το δικο μου εχει 1.00 μετρο πλατος 50 βαθος το υψος ηταν 65 αλλα το αλαξα σε 50 ειναι σιδερενιο με πλακες μαντεμιου βιδωτες και ετσι ανεβασα τον πατο και το εκανα 50 εχει 25αρα καμιναδα 5 μετρα του εχω δωσει αερα στις σταχτες και μπροστα στην ποδια και διπλα στον τοιχο μια περσιδα που την ανοιγω οταν θελω αλλαααααααααα την ανακληση στο παραθυρο δεν την γλυτωνω παλι και ειναι μαλακια γιατι μπαινει μπολικο κρυο απο εκει αν εχεις καμια ιδεα ευχαριστως θα την ακουγα

νik
15-11-11, 18:37
στελιο το δικο μου εχει μηκος 80εκ υψος 60 και βαθος περιπου 65 κατω χαμηλα.αυριο περιμενω εναν μαστορα να το δει .εσυ ερχεσαι σερρες αν σε χρειαστω?ειδα χθες και ενα τζακι τυπου κασετας ,αν βαλω κατι τετοιο τι πιθανα προβληματα θα εχω?θελω απλα να ζεστανω καλλυτερα τον χωρο αλλα και να εχω ασφαλεια φωτιας για το βραδυ να το αφηνω να καει γεμιζοντας το ετσι ωστε το πρωι να μενει λιγο καρβουνακι για να το ξανααναψω.στο δικο μου το απλο αν γινει και τραβαει μπορω να βαλω ενα πυριμαχο γυαλι για προστασια απο σπιθες?υπαρχει κατι τετοιο?η θα μου δημιουργει προβλημα?ευχαριστω και παλι.

stelios1
16-11-11, 05:56
Βασιλη δεν καταλαβα με τ καπνοδοχο τι θες να κανεις? Αφορα το τραβηγμα η ειναι αλλο θεμα?
Ειναι πολλα.. διαβασες γενικα εδω μεσα? Ο αερας εκει κατω ειναι λαθος, αναμεσα απ το μετωπο (η την εταζερα αν υπαρχει, το σημειο εννοω εκει) και τ πανω μερος της εστιας να δωσεις αερα αν γινεται και η εξω τρυπα να ναι 14χ14.
vik το τζαμι θα σου κοψει ζεστη, σε απλο δεν ειναι κ οτι καλυτερο. Προχθες ημουν Σερρες, εβαλα εστια σε χτιστο αν δε βγαλεις ακρη με το τραβηγμα κμ αποφασισεις καποια ριζικη αλλαγη στειλε φωτο να δω αν και τι μπορει να γινει. Αν στρωσει ετοιμαζω κατι που θα τοποθετειται σε απλο χωρις φασαριες κτλ, οποτε θες θα φευγει στ αποθηκη, αεροθερμο με καλη αποδοση κ κοστος 400 ευρω, τωρα το φτιαχνω και σε λιγες μερες θα ξερω..

turlu13
16-11-11, 16:29
Καλησπερα σε ολους σας,
Διαβασα με ενφιαφερον ολα τα post και πραγματικα ηταν ολα πολυ ενδιαφεροντα ποσο μαλλον για μενα που δεν εχω σχεση με το αντικειμενο.
Θα ηθελα λοιπον με την σειρα μου να θεσω 2 ερωτησεις.
Καταρχας εχω ενα απλο τζακι που εχει 2 ανοιχτες προσοψεις , εμπρος και αριστερα. Εχει επισης μπροστα στην φατσα του τζακιου αεραγωγο που φερνει εξωτερικο αερα με σωληνα με διαμετρο περιπου 10 εκ.Το τζακι ειναι μαλλον χτιστο και η καμιναδα δεν κανει γωνιες , ειναι ευθεια και καταληγει στην ταρατσα.Εγω μενω στον 5ο οροφο 5οροφης πολυκατοικιας.Οι 2 ερωτησεις μου λοιπον ειναι,,

1ον)Το τζακι φαινεται πως παιρνει αρκετο αερα απο εξω απο τον αεραγωγο(αν κρινω απο την πιεση του αερα που νιωθω)παρολαυτα ενω δεν δειχνει να καπνιζει αν το παρατηρησεις , μετα απο κανα 2ωρο 3ωρο συνεχους λειτουργιας μπορει και να εχει καπνα στον χωρο χωρις να ειναι και υπερβολικη,δηλαδη πρεπει να καπνιζει πολυ πολυ λιγο.Οταν ανοιγω σε ανακληση το παραθυρο κοντα στο τζακι τοτε δεν καπνιζει με τιποτα.Ποιον αλλο τροπο μπορω να εφαρμοσω εκτος απο παραθυρο ανοιχτο για να μην καπνιζει καθολου το τζακι?Σε καποια post ειδα να προτεινετε λυση καποια τρυπα , αν ανοιξω τρυπα λοιπον που ακριβος πρεπει να την ανοιξω?και δεν θα φερνει κρυο αερα μεσα οταν το τζακι δεν θα λειτουργει που σαν αποτελεσμα θα εχει να κρυωνει τον εσωτερικο χωρο του δωματιου?

2ον)τι μπορω να κανω ετσι ωστε να ζεσταινεται περισσοτερο το σπιτι απο το τζακι(γιατι τωρα πιο πολυ σαν οπτικο θεαμα το εχουμε και για να ψηνουμε παρα να ζεσταινομαστε)με μικρο κοστος(περιπου 500 με 1000 ευρω)μικροτερο δηλαδη απο την αγορα ενεργειακου τζακιου.επισης στην λυση αυτη να μπορω να συνεχισω να ψηνω στο τζακι.

σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!

516875168851689

stelios1
16-11-11, 21:10
turlu 10 εκ διαμετρος εχει αποδειχθει μικρη (πρακτικα κατα μεσο ορο) για αναπληρωση αερα στ χωρο, γ αυτο ισως και νιωθεις πιεση. Πιεση κ ταχυτητα ειναι αλλο και ποσοτητα ειναι αλλο. Ο εσωτερικος αερας στ χωρο δεν κρυωνει επειδη μπαινει αερας κρυος αλλα επειδη βγαινει (δε λεω εξυπναδες, ετσι ακριβως ειναι) ζεστος κ δημιουργειται χωρος να μπει κρυος. Σε ενα σωστο κυκλωμα αυτης τ τροφοδοσιας ο κρυος μπαινει αναπληρωνοντας τ απωλειες τ καπνοδοχου και ξανα βγαινει απ τ καπνοδοχο. Στο βαθμο που πετυχαινεται αυτο τοσο πιο σωστο συγχρονο τζακι ειναι. Οταν κλεισει τ κλαπε δεν βγαινει σοβαρη ποσοτητα αερα απ τ καπνοδοχο. Αν συνεχισει να υπαρχει αυτο τ ρευμα λοιπον ακομη και μετα.. κατι αλλο φταιει στο σπιτι. Απο αλλου χανει αερα το σπιτι κ αντι να μας φταιει αυτο κατα κανονα μας φταιει το τζακι. Λαθος.
Παραπανω εγραψα κατι. 400 ευρω (με τ ΦΠΑ μεσα στ 400 αλλα.. απαραιτητος) συν εξοδα μεταφορας. Αποδοση πανω απ τ μεσο ορο των <ενεργειακων>, το παιρνεις, δοκιμαζεις, δεν σ αρεσει.. πισω, με δικα σου εξοδα ομως. Με υπογραφες αυτα.
Σημερα το δοκιμασα, η τιμη ειναι τετοια ωστε να μην αξιζει να το αντιγραψεις, με εταιρια και στ συνεχεια μεσαζοντες θα εφτανε τα τριπλα. Μονο μειονεκτημα το οτι δεξια η αριστερα στ τζακι θα φαινεται ο ανεμιστηρας, τραβα εσωτερικο αερα τ χωρου, τον περναει στον εναλλακτη και βγαινει ζεστος (καυτος) χαμηλα στ 40 εκ περιπου πανω απ το δαπεδο. 4000 (με 80% αποδοση) εως 9000 (με 50% αποδοση πλεον) θερμιδες ανα ωρα. Αληθινα σοβαρα νουμερα και αποδοσεις ειναι αυτα.
Προυποθεση.. να τραβαει σωστα το τζακι. Αν εχει προβλημα θα συνεχισει να το εχει.

nikolaras
16-11-11, 21:26
Ενδιαφέρον.... Βάλε καμια φωτο να δουμε τι σοι πράμα είναι τούτο βρε Στέλιο.

turlu13
17-11-11, 08:42
stelio σε πιο σημειο (βαση και των φωτο) πρεπει να κανω την τρυπα?η τρυπα πρεπει να φερνει παλι αερα απο εξω? ή γενικα τι να κανω αλλο για να μην καπνιζει καθολου.

δωσε καμια φωτο απο το συστημα που λεσ να δουμε πωσ ειναι.ποιοσ ειναι ο κατασκευαστησ?χρειαζετε εγκατασταση?εχει εδω αθηνα ανθρωπουσ να το βαλουν?

stelios1
17-11-11, 18:58
Πισω απ το πρεκι με τα πυροτουβλα και την ταζερα ειναι το καλυτερο turlu αλλα γινεται? Υπαρχει κενο αραγε εκει? Οπουδηποτε δεν σε ενοχλει το να μπαινει αερας σπιτι σου. Διαβασες ολα τα μην αλλα δεν κατανοησες οτι επρεπε κ οπως ειπε κ ο Νικολαρας.. ποσες φορες να πεις τα ιδια πραγματα.. Αυτη τρυπα εξω των 10 εκ που εχεις πρεπει να εχει κ αντιστοιχη εισοδο μεσα, το καλυτερο ειναι αναμεσα στ 2 τοιχωματα τζακιου- εξωτερικης επενδυσης κ απο κει στ θαλαμο καυσης.
Αν τωρα ημουν εκει ισως να ηθελα κ μιση ωρα να βρω τ καλυτερο εφαρμοσιμο τροπο στ συγκακριμενη περιπτωση. Ποσοι μαλλον απο μακρυα.. Εσυ θα βρεις τ τροπο. Εχεις καλο τζακι και θελει αερα. Ε ανοιγε τ παραθυρο λιγο, βγαλε κανενα λαστιχο απο παταθυρο εκει κοντα κ ισως στρωσει, μην φοβαστε και τροσο τ διαρροες αερα υγιεινες ειναι.
Το συστημα το φτιαχνω εγω. Δικο μου ειναι και πληρωνω τελη στον ΟΒΙ γ αυτο καθε χρονο. Οποιοσδηποτε θελει κ μπορει να τ φτιαξει ο ιδιος καλα να κανει, κανενα προβλημα. Δε θελω εταιρεια να τ εμπορευτει.
Τωρα εκανα μια παραλλαγη του εφαρμοσιμη σε καθε απλο τζακι, δεν εβγαλα φωτο γιατι δεν εβρισκα την μηχανη, τ βρηκα πια. Αυριο θα τ δειξω.. Κ εγω να πουλησω κανενα κομματι θελω κακα τ ψεματα. Δεν θελει τοποθετηση το βαζεις εκει και δουλευει, τ παιρνεις οποτε θες και το πας στ τζακι τ φιλου σου πχ. Ειναι λυση σ οποιον θελει να εκμεταλευτει τ απλο τζακι του χωρις πολλα πολλα χωρις αλλαγες κτλ ειναι συσκευη αυτονομη.

νik
17-11-11, 22:40
στελιο γεια σου .σημερα ηρθε ο μαστορας και μου εφερε εναν γυσο να τον βαλω στο τζακι απο επανω εκει που γλυφει δηλαδη . η καμιναδα μου ομως ειναι επανω ψηλα διαμετρο 300mm αυτο παιζει καποιο ρολο στο καπνισμα το οτι δηλαδη ειναι πολυ φαρδυα?το ρωταω γιατι αν ειναι να την σηκωσω μηπως δεν δουλεψει και πρεπει να την αλλαξω με μια ποιο στενη απο κατω ολοκληρη?οι κασετες ειναι αποδοτικες?ειδα μια με 1000ε αλλα δεν ταιριαζει στο δικο μου?υπαρχει κασετα με πλατος 78cm υψος46cm και βαθος48?μου ειπε οτι το υψος ειναι πολυ χαμηλο και δισκολα βρισκουμε κασετα.βρηκε μια ιταλικη αλλα εκανε 2700ε και ζαλιστηκα.....απο το υψος της τιμης.ενδιαφερομαι για την πατεντα σου αν τελικα δεν βρω κασετα η αλλη λυση.να δω φωτο ομως πρωτα, βαλε γρηγορα μην παρω κασετα ..........

geotzia
18-11-11, 21:06
Γεια σας εχω και εγω πρόβλημα με το κάπνισμα του τζακιού. το τζάκι ειναι volcano μαντεμένιο με πορτα http://www.tzakiavolcano.gr/site/xpage.asp?page=ProductDetail&ProductID=72&SeiraID=29&CategoryID=3&sid=98,το κλαπε με αλυσίδα και οχι ρυθμιζόμενο,εχω ανοιξει τρύπα 150 εκ. στον εξωτερικο τοιχο και με σωληνα παει κατω απο την εστία, το μπουρι με ενα εραφρο S βγαινει πανω στην ταρατσα (ειναι περίπου 3,8 μετρα- 4 μπουρια) και τσιμεντόλιθους απ εξω για μονωση. Τι εχω κανει τωρα για το καπνισμα....(1) Εβαλα αλλο ενα μπουρι -αλλα χωρις μονωση- ηταν χειροτερα απο πριν..... δεν ξερω αν φταιει που δεν το μονωσα... (2) με ανοιχτο παραθυρο- ελάχιστη βελτιωση (3) vedilater στη εξ. τρύπα -σχεδον καθολου βελτιωση. Δεν ξερω αν αλλαξω καπελο -εχω σταθερο να βαλω περιστροφικο μηπως βοηθησει.. Εχω απελπιστει τελειως,τζακι πλήρωσα και τζακι δεν εχω... Εμποδια στην ταρατσα δεν εχω. Δεν ξερω μηπως ειναι μαπα το τζακι απο κατασκευη, βοήθεια παιδες γιατι ειμαι στη μαυρη απελπισια. Καποιος γνωστος τζακας ενος φιλου μου, του ειπε οτι η περιοχη που μενω εχει καθοδικα ρευματα και ειναι δυσκολο να μην καπνιζει... στέκει αυτο??? του ειπε επισης (εμπιστευτικα) να ανοιξω δυο τρύπες δεξια και αριστερα στο κατω μερος της εστιας,στο μαντεμι,, εκει δηλαδη που βαζεις τα ξυλα, θα εχει αποτέλεσμα η θα τρυπαω το μαντεμι τσαμπα!!! Το τζακι εχω την εντυπωση οτι καπνιζει και με κλειστη και με ανοιχτη πορτα του. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

stelios1
19-11-11, 07:17
Καλημερα.. Εβγαλα φωτο κ βιντεο, εχω προβλημα στ να τ δειξω. Τ βραδυ η αυριο.
Ναι εχει περιοχες που εχουν προβλημα. Βγαλε το παραπανισιο τοτε, υπαρχει περιπτωση και το να κατεβασεις τ καπνοδοχο υπερβολικα και να στρωσει, αλλα κανεις δε τ ξερει αυτο.
Δοκιμασε ενα ισιο απλο στεγαστρο δεκα εκ πανω απ το μπουρι και το οποιο θα εξεχει περιμετρικα 15 εκ. Περισσοτερο δηλαδη να εξεχει, αν ειναι 25 εκ ο σωληνας αυτο να ειναι 50-60. Αλλιως μηχανακι, οχι ομως αυτα επανω τα μεγαλα κ ακριβα γινεται κ αλλιως με μικρο.

geotzia
19-11-11, 07:34
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση θα το δοκομασω αυτο που λες σε πρωτη ευκαιρια,σαν πρωτη φαση να παρω τσιμεντολιθους να μονωσω το εξτρα κομματι του μπουριου η να μην ασχοληθω καθολου και να το ξηλωσω? Γιατι εχω την εντυπωση οτι αρχισε να καπνιζει οταν ζεσταθηκε το τζακι,στην αρχη που το αναψα δεν μυριζε καθολου και για το πρωτο τεταρτο και ειπα ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ με το εξτρα μπουρι εστρωσε..... αλλα μετα απο λιγο αστα ,..... ακομα σημερα μυριζει το σπιτι. Τι λες???
Εχαριστω και παλι

Vassilis51
19-11-11, 15:57
Φίλε Στέλιο αργείς...
Περιμένουμε με αγωνία την κατασκευή σου.
Θα μας σώσεις.

stelios1
19-11-11, 21:22
51753

stelios1
19-11-11, 21:37
Ρε παιδια πως βαζω βιντεο εδω? Μισα Ελληνικα μισα Αγγλικα οι οδηγιες δε γινεται! Δε ξερω Αγγλικα! Αλλα θελω κ αλλα δειχνω.. Βιντεο μπαινει εδω η να το ξεχασω?

nikolaras
20-11-11, 00:27
Γεια σας εχω και εγω πρόβλημα με το κάπνισμα του τζακιού. το τζάκι ειναι volcano μαντεμένιο με πορτα http://www.tzakiavolcano.gr/site/xpage.asp?page=ProductDetail&ProductID=72&SeiraID=29&CategoryID=3&sid=98,το κλαπε με αλυσίδα και οχι ρυθμιζόμενο,εχω ανοιξει τρύπα 150 εκ. στον εξωτερικο τοιχο και με σωληνα παει κατω απο την εστία, το μπουρι με ενα εραφρο S βγαινει πανω στην ταρατσα (ειναι περίπου 3,8 μετρα- 4 μπουρια) και τσιμεντόλιθους απ εξω για μονωση. Τι εχω κανει τωρα για το καπνισμα....(1) Εβαλα αλλο ενα μπουρι -αλλα χωρις μονωση- ηταν χειροτερα απο πριν..... δεν ξερω αν φταιει που δεν το μονωσα... (2) με ανοιχτο παραθυρο- ελάχιστη βελτιωση (3) vedilater στη εξ. τρύπα -σχεδον καθολου βελτιωση. Δεν ξερω αν αλλαξω καπελο -εχω σταθερο να βαλω περιστροφικο μηπως βοηθησει.. Εχω απελπιστει τελειως,τζακι πλήρωσα και τζακι δεν εχω... Εμποδια στην ταρατσα δεν εχω. Δεν ξερω μηπως ειναι μαπα το τζακι απο κατασκευη, βοήθεια παιδες γιατι ειμαι στη μαυρη απελπισια. Καποιος γνωστος τζακας ενος φιλου μου, του ειπε οτι η περιοχη που μενω εχει καθοδικα ρευματα και ειναι δυσκολο να μην καπνιζει... στέκει αυτο??? του ειπε επισης (εμπιστευτικα) να ανοιξω δυο τρύπες δεξια και αριστερα στο κατω μερος της εστιας,στο μαντεμι,, εκει δηλαδη που βαζεις τα ξυλα, θα εχει αποτέλεσμα η θα τρυπαω το μαντεμι τσαμπα!!! Το τζακι εχω την εντυπωση οτι καπνιζει και με κλειστη και με ανοιχτη πορτα του. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Τη βοήθεια πρέπει να σου τη δώσει αυτός που σου έβαλε το τζάκι.....
Εμείς πως μπορούμε να βοηθήσουμε;
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω στην περιπτωσή σου, αλλά πως; Από το πληκτρολόγιο αποκλείεται.......

@962fm@
20-11-11, 07:56
Ρε παιδια πως βαζω βιντεο εδω? Μισα Ελληνικα μισα Αγγλικα οι οδηγιες δε γινεται! Δε ξερω Αγγλικα! Αλλα θελω κ αλλα δειχνω.. Βιντεο μπαινει εδω η να το ξεχασω?

stelio , για να ανεβασεις βιντεο δικο σου , πρεπει να το εχεις πρωτα ανεβασει σε καποιον host , οπως το youtube ή το dailymotion
μετα θα παρεις απο εκει το λινκ και θα το κανεις επικολληση μεσα στο κουτακι που θα σου ανοιξει
αφου πατησεις εδω το εικονιδιο με το σημα των καρρε ταινιας. (διπλα απο αυτο που βαζουμε εικονες)

geotzia
20-11-11, 10:03
Τη βοήθεια πρέπει να σου τη δώσει αυτός που σου έβαλε το τζάκι.....
Εμείς πως μπορούμε να βοηθήσουμε;
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω στην περιπτωσή σου, αλλά πως; Από το πληκτρολόγιο αποκλείεται.......

Ελα που το τζακι το έβαλα μόνος μου.... λογω ελλειψης χρημάτων!!! και την επένδυση η γυναικα μου..νεα οικοδομή βλέπεις και οτι πέρναγε απο το χέρι μας το κάναμε μόνοι μας.
Αν βαλω περιστροφικό καπέλο θα βοηθούσε? Οποια ιδέα θα μπορούσε να δώσει καποια λύση ειναι πολύ καλοδεχούμενη.

geotzia
20-11-11, 10:45
517695177051771

Το μπουρι που φαινεται ειναι για τη δοκιμη,ελεγα μηπως ηθελε πιο μακρυα καπνοδοχο-εγινε χειροτερα,πιο πολυ καπνιζε- (δεν ξερω αν φταιει που ειναι αμονωτο), στην 3 φωτο ειναι η τρύπα στον εξωτ. τοίχο

stelios1
20-11-11, 23:17
Δε φταιει που ειναι αμονωτο, εγω καταλαβαινω οτι λειπει αερας (ας ανοιγεις παραθυρο, ειναι ο κανονας να στρωνει με ανοιχτο παραθυρο, αλλα συμβαινουν κ αλλα περιεργα πολλες φορες) αναλογα με τ διατομη που δινεις αερα θες κ αναλογη στο ''μεσα'', να εχεις δηλαδη κ αναλογη εισαγωγη σε εμβαδο στο χωρο σου.
150 στρογγυλο θα πει.. 176 κ κατι ψιλα, τετ εκ.. 1,76 μετρα μηκος πχ δηλαδη επι ενα εκατοστο πλατος αντιστοιχο ανοιγμα μεσα. Ανεβαζοντας τ καπνοδοχο τραβηξε καλυτερα αλλα εγινε πιο εντονη η υποπιεση στ χωρο μετα απο καποια ωρα. Αυτο φταιει κ οχι το οτι μετα απο καποια ωρα ζεσταθηκε οπως νομισες.

geotzia
21-11-11, 09:17
Κάτι που μπορώ να δοκιμάσω??? Εχετε να προτείνετε κατι??Η τρύπα που εχω ανοιξει ειναι μεσα στο χωρο της γυψοσανίδας, και επικοινωνει μα το τζακι μονο αναμεσα τζακι-μαρμαρο που εχει μια χαραμάδα 1 εκατοστο. Ο τζακας που ειπε να ανοιξω 2 τρυπες στο πατο του τζακιου στο μαντεμι?? θα δωσει λύση? αν ειναι να το κανω..

impz
21-11-11, 15:36
Κάτι που μπορώ να δοκιμάσω??? Εχετε να προτείνετε κατι??Η τρύπα που εχω ανοιξει ειναι μεσα στο χωρο της γυψοσανίδας, και επικοινωνει μα το τζακι μονο αναμεσα τζακι-μαρμαρο που εχει μια χαραμάδα 1 εκατοστο. Ο τζακας που ειπε να ανοιξω 2 τρυπες στο πατο του τζακιου στο μαντεμι?? θα δωσει λύση? αν ειναι να το κανω..

Χωρίς να εχω την εμπειρία του Στέλιου στα τζάκια, βρίσκω απόλυτα λογικό αυτό που σου λέει, άκουσε τον.
Είναι απολύτως αναμενόμενο τη στιγμή που το τζάκι τραβάει συνέχεια αέρα από το δωμάτιο αυτός να πρέπει να αναπληρωθεί κάπως. Για την ακρίβεια, υπάρχει ένα συνεχές ρεύμα αέρα σε όλο το σπίτι προς το τζάκι. Στο δικό μου σπίτι, το τζάκι καπνίζει ακόμα και όταν βάζει η γυναίκα μου ηλ. σκούπα στο δωμάτιο και διαταράσσει αυτή τη ροή.
Η τρύπα που έχεις, μπορεί και να σου χειροτερεύει το πρόβλημα, δημιουργώντας στροβιλισμούς μποστά στο τζάκι που είτε σου σπρώχνουν καπνό έξω, είτε μπουκώνουν τη ροή από το δωμάτιο προς το τζάκι. Δημιουργούν δηλαδή τοπικά υποπίεση εκεί και ο καπνός αντί να πάει πάνω βγαίνει έξω.
Επειδή και εγώ εχω παρόμοιο πρόβλημα, μετά από αντίστοιχες προσπάθειες, η μόνη λύση που δούλεψε ήταν να αφήνω μια πόρτα που είναι απέναντι στο τζάκι ένα χιλιοστό ανοικτή, ίσα να αναπνέει το σπίτι. Μην αγχώνεσαι για την απώλεια θερμοκρασίας που έχεις, γιατί το τζάκι δε ζεσταίνει μόνο θερμαίνοντας τον αέρα του σπιτιού επαγωγικά. Θερμαίνει με ακτινοβολία όλα τα αντικείμενα γύρω του, με αποτελεσμα η ζεστή να μένει στο χώρο ακόμα και αν ανοίξεις όλες τις πόρτες και αντικατασταθεί όλος ο αέρας που είναι μέσα.
Τώρα αν θες οπωσδήποτε να προσπαθήσεις με τις τρύπες, λογικά όσο πιο μεγάλη, πιο χαμηλά και πιο έξω, τόσο καλύτερα.

doritoria
21-11-11, 17:31
Την καλησπέρα μου σε όλους.
Αντε κύριε Στέλιο μου και περιμένω πως και πως το τζάκι σου!!!! Ανέβαλα την αγορά σόμπας γιά χάρη σου :hooray:

stelios1
21-11-11, 19:55
http://www.youtube.com/watch?v=xmnRrgf0Xpw Δε τα παω καλα με αυτα παιδια, το ερμοεβαλα στ γιου ντουρμμπ..
Βλεπετε την θερμοκρασια του αερα (200 κυβικα) και το οτι πιανω τ μεταλικο μπουρι ανετα? Αυτο γινεται διοτι πλεον με αυτο τ συστημα τραβαω τ ζεστη απο πανω προς τα κατω. Σε μετρια φωτια ειναι αποδοτικοτατο κ ας μην υπαρχει πορτα κτλ.

@962fm@
21-11-11, 19:56
http://www.youtube.com/watch?v=xmnRrgf0Xpw Δε τα παω καλα με αυτα παιδια, το ερμοεβαλα στ γιου ντουρμμπ..
για να βοηθησω το περναω κι εδω..

http://www.youtube.com/watch?v=xmnRrgf0Xpw

stelios1
21-11-11, 22:33
http://www.youtube.com/watch?v=3wnFSVwKx4Y
Εδω εμειναν τα καρβουνα για μπριζολες, εδω η αποδοση ειναι παρα πολυ υψηλη! Δειχτε ενα ενεργειακο που μπορει να την φτασει! Κ ομως επιμενω οτι σας λενε παραμυθια και οτι οι αποδοσεις που αναφερουν ειναι παραπλανητικες!
100 μυθοι κ 2-3 πραγματικοτητες..
Στον καυστηρα σας εχει συγκεκριμενο μπεκ κ σταθερη αποδοση (η και την απωλεια μπορεις να αναφερθεις, το ιδιο ειναι) στο τζακι δεν ισχυουν αυτα, στο αμαξι σας (που ειναι μεταβαλομενη η τροφοδοσια υπαρχει καποια συγκριση) λεει ο κατασκευαστης.. τοση καταναλωση σε τοσες στροφες τ κινητηρα.
Στο τζακι ομως.. 2 κιλα ξυλα την ωρα λενε και ζεσταινεις ολη την οικοδομη!
Εδω απλα ψηνεις μπριζολες και σου βγαζει 200 κυβικα ανα ωρα επι 80 βαθμοι επι 0,3 ισον 4800 θερμιδες (μεγαλες, γνησιες).
imbz εισαι πολυ καλος γνωστης, κανω κανενα λαθος?

anna_vas
21-11-11, 23:07
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΖΑΚΙ..ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΜΕ ΞΥΛΟ Η ΜΕ ΠΕΛΛΕΤ?

cosmic
22-11-11, 08:01
Μπραβο Στελιο για την κατασκευη!!!

Θα ενημερωσω κοσμο με απλα τζακια για την δουλεια σου.

doritoria
22-11-11, 13:29
http://www.youtube.com/watch?v=3wnFSVwKx4Y
Εδω εμειναν τα καρβουνα για μπριζολες, εδω η αποδοση ειναι παρα πολυ υψηλη! Δειχτε ενα ενεργειακο που μπορει να την φτασει! Κ ομως επιμενω οτι σας λενε παραμυθια και οτι οι αποδοσεις που αναφερουν ειναι παραπλανητικες!
100 μυθοι κ 2-3 πραγματικοτητες..
Στον καυστηρα σας εχει συγκεκριμενο μπεκ κ σταθερη αποδοση (η και την απωλεια μπορεις να αναφερθεις, το ιδιο ειναι) στο τζακι δεν ισχυουν αυτα, στο αμαξι σας (που ειναι μεταβαλομενη η τροφοδοσια υπαρχει καποια συγκριση) λεει ο κατασκευαστης.. τοση καταναλωση σε τοσες στροφες τ κινητηρα.
Στο τζακι ομως.. 2 κιλα ξυλα την ωρα λενε και ζεσταινεις ολη την οικοδομη!
Εδω απλα ψηνεις μπριζολες και σου βγαζει 200 κυβικα ανα ωρα επι 80 βαθμοι επι 0,3 ισον 4800 θερμιδες (μεγαλες, γνησιες).
imbz εισαι πολυ καλος γνωστης, κανω κανενα λαθος?

Μπράβο κύριε Στέλιο!!!
Εμένα το τζάκι μου είναι ανοικτό και από τις 3 πλευρές, θα ταιριάζει η κατασκευή σου;

geotzia
22-11-11, 19:42
Στέλιο μπορεις να ου εξηγησεις με λιγα λογια (οχι ομως αυτα επανω τα μεγαλα κ ακριβα γινεται κ αλλιως με μικρο. ) τι εννοεις και πως να το κανω??

geotzia
22-11-11, 19:49
Καλημερα.. Εβγαλα φωτο κ βιντεο, εχω προβλημα στ να τ δειξω. Τ βραδυ η αυριο.
Ναι εχει περιοχες που εχουν προβλημα. Βγαλε το παραπανισιο τοτε, υπαρχει περιπτωση και το να κατεβασεις τ καπνοδοχο υπερβολικα και να στρωσει, αλλα κανεις δε τ ξερει αυτο.
Δοκιμασε ενα ισιο απλο στεγαστρο δεκα εκ πανω απ το μπουρι και το οποιο θα εξεχει περιμετρικα 15 εκ. Περισσοτερο δηλαδη να εξεχει, αν ειναι 25 εκ ο σωληνας αυτο να ειναι 50-60. Αλλιως μηχανακι, οχι ομως αυτα επανω τα μεγαλα κ ακριβα γινεται κ αλλιως με μικρο.
Μαλλον δεν θα εγινα κατανοητος ετσι οπως το εγραψα πριν,εννοουσα για το μηχανακι που λες παραπανω,μπορεις να πεις κατι περισοτερο να καταλαβω πως και τι??

stelios1
22-11-11, 20:42
geotzia Αν απορροφησεις αερα απο τ καπνοδοχο σου (30 εκ πχ πανω απ την ταρατσα) με μηχανακι να ρουφα πλευρικα και να δινει (την οποια ποσοτητα ρουφα) 50 η 80 εκ υψηλοτερα στ καπνοδοχο αυτην, τοτε υποβοηθας την ροη προς τα επανω. ΒΟΗΘΑΣ τον ελκυσμο της. Το μηχανακι πρεπει να ειναι με μοτερ εκτος ανεμης για να μην ζεσταθει και καει. Οπως στην αμμοβολη η ορμη του αερα δημιουργει υποπιεση και τραβα κ παρασυρει την βαρια αμμο.. κατι τετοιο συμβαινει κ εδω. Χρειαζεται ομως κατασκευη επι τοπου. Ακριβιες δεν χρειαζονται, με απλο ποντεσιομετρο ελεγχεις τ ελκυσμο.
Ευχαριστω παιδια ολους. Cosmic ευχαριστω! Doritoria πουθενα δεν ''ταιριαζει'', αν εχεις αναγκη ομως.. το ξεπερνας αυτο, αν δεν εχεις αναγκη.. το περιγελας. Ετσι ειμαστε ολοι πανω κατω.

nikolaras
22-11-11, 23:59
Στέλιο... τα σέβη μου !!!! Συγχαρητήρια για την πατέντα σου.....

audakis
23-11-11, 13:09
Στέλιο χρειάζομαι την βοήθεια σου.

Σκέψου έναν μακρόστενο χώρο 50 τετραγωνικά. Το τζάκι είναι στην μια γωνία, σχετικά μεγάλο (και βάθος και μήκος). Από τότε που έβαλα παράθυρα αλουμινίου αν δεν ανοίξω ανάκληση ένα παράθυρο τότε καπνίζει πάντα.

Πήρα την πρωτοβουλία και άνοιξα μια τρύπα με διάμετρο 4cm στο δεξί του μέρος, στην μέση περίπου στο ύψος του 4ο πυρότουβλου. Τσάμπα τελείως όπως αποδείχτηκε δεν έκανε δουλειά.

Οπότε πήρα έναν τζακά και μου πρότεινε να κάνουμε τρύπα έξω από το τζάκι. Οπότε έκανα στον τοίχο δεξία από το τζάκι μια τρύπα 12 cm στο ύψος περίπου της πλάκας του τζακιού και λίγο παρακάτω. Στην αρχή δούλεψε...μετά όμως όταν το φούντωσα λίγο κάπνιζε πολύ. Πρότεινε μου κάποια λύση γιατί θα τρελαθώ. Ο τζακάς μου πρότεινε να ανοίξουμε μια άλλη τρύπα στο πάνω μέρος της εστίας δεξιά.

Έχεις κάποια λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Πάνος

geotzia
23-11-11, 16:58
geotzia Αν απορροφησεις αερα απο τ καπνοδοχο σου (30 εκ πχ πανω απ την ταρατσα) με μηχανακι να ρουφα πλευρικα και να δινει (την οποια ποσοτητα ρουφα) 50 η 80 εκ υψηλοτερα στ καπνοδοχο αυτην, τοτε υποβοηθας την ροη προς τα επανω. ΒΟΗΘΑΣ τον ελκυσμο της. Το μηχανακι πρεπει να ειναι με μοτερ εκτος ανεμης για να μην ζεσταθει και καει. Οπως στην αμμοβολη η ορμη του αερα δημιουργει υποπιεση και τραβα κ παρασυρει την βαρια αμμο.. κατι τετοιο συμβαινει κ εδω. Χρειαζεται ομως κατασκευη επι τοπου. Ακριβιες δεν χρειαζονται, με απλο ποντεσιομετρο ελεγχεις τ ελκυσμο.
Ευχαριστω παιδια ολους. Cosmic ευχαριστω! Doritoria πουθενα δεν ''ταιριαζει'', αν εχεις αναγκη ομως.. το ξεπερνας αυτο, αν δεν εχεις αναγκη.. το περιγελας. Ετσι ειμαστε ολοι πανω κατω.

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο,μαλλον θα το δοκιμάσω

nikolaras
23-11-11, 20:43
Στέλιο χρειάζομαι την βοήθεια σου.

Σκέψου έναν μακρόστενο χώρο 50 τετραγωνικά. Το τζάκι είναι στην μια γωνία, σχετικά μεγάλο (και βάθος και μήκος). Από τότε που έβαλα παράθυρα αλουμινίου αν δεν ανοίξω ανάκληση ένα παράθυρο τότε καπνίζει πάντα.

Πήρα την πρωτοβουλία και άνοιξα μια τρύπα με διάμετρο 4cm στο δεξί του μέρος, στην μέση περίπου στο ύψος του 4ο πυρότουβλου. Τσάμπα τελείως όπως αποδείχτηκε δεν έκανε δουλειά.

Οπότε πήρα έναν τζακά και μου πρότεινε να κάνουμε τρύπα έξω από το τζάκι. Οπότε έκανα στον τοίχο δεξία από το τζάκι μια τρύπα 12 cm στο ύψος περίπου της πλάκας του τζακιού και λίγο παρακάτω. Στην αρχή δούλεψε...μετά όμως όταν το φούντωσα λίγο κάπνιζε πολύ. Πρότεινε μου κάποια λύση γιατί θα τρελαθώ. Ο τζακάς μου πρότεινε να ανοίξουμε μια άλλη τρύπα στο πάνω μέρος της εστίας δεξιά.

Έχεις κάποια λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Πάνος
Η καμινάδα σου τι ύψος έχει; Μήπως έχει τίποτα περίεργες γωνίες;

audakis
24-11-11, 00:49
Η καμινάδα σου τι ύψος έχει; Μήπως έχει τίποτα περίεργες γωνίες;

Ειναι απόλυτη ευθεια. Ειναι μονοκατοικια οπότε 2 οροφοι...οποτε καταλαβαινεις 7-8 μετρα?

ANTOUAN794
25-11-11, 18:41
Stelios1 ζηταω την βοηθεια σου μηπως και μπορεσω να βρω ακρη με το τζακι μου. Ειναι ενεργειακο. καθε φορα που παω να βαλω ξυλα και ανοιγω το τζαμι προσ τα πανω καπνιζει. οχι παρα πολυ αλλα μυριζει καπνος. ενα αλλο προβλημα ειναι οτι μαυριζει το τζαμι αμέσως. μεσα σε δυο μερες εχει γινει καταμαυρο. δεν καιω χλωρα ξυλα. Απο αυτα που διαβασα μεχρι τωρα ξεκιναμε απο την καμιναδα. Οντως η καμιναδα μου ειναι πιο χαμηλα απο το ψηλοτερο σημειο της σκεπης. Υπαρχει περιπτωση να ειναι μονο αυτο? και με τρελαινει η ολη κατασταση γιατι το τζακι εχει καλη αποδοση. για παραδειγμα, βαζω τρια ξυλα οχι πολυ χοντρα, τα μεσανυχτα και την αλλη μερα στις οχτω που σηκωνομαι να παω δουλεια ακομα υπαρχουν πολλα ζαρια και ζεσταινεται το σπιτι. εως σημερα δεν εχω αναψει την θερμανση. αλλα το θεμα του καπνισματος με εχει ξενερωσει.

νik
25-11-11, 18:43
λοιπον εβαλα ποιο μεγαλη καμιναδα και ενα φρυδι μεσα στην εστια και το τζακι μου ξεσκιζει.............σκετη απολευση εγινε ρε παιδια.το αναβω μολις γυρισω σπιτι και καθομαστε μεχρι τις μια το βραδυ και το καιμε.η φωτια τρελαινετε απο το τραβηγμα και καπνος ουτε για δειγμα..εχω f 300 διαμετρο καμιναδας και αυτος που μου εκανε την προσθηκη ηταν 45 χρονια σε καμιναδες και ψησταριες κατασκευες δικες του.με 100 ευρω εγινε καταπληκτικη δουλεια.ενοξειδωτη καμιναδα και καπελο ιδιοκατασκευη..το αλυσοπριονο μου εχει παρει φωτια.δεν προλαβαινει να κοβει.........καλο βραδυ και καλα αναματα............

νik
25-11-11, 18:50
στελιο για δειξε μονο την κατασκευη σκετη για να καταλαβω τι ακριβως ειναι.μπαινει κατω απο τα ξυλα σαν βαση και ο ανεμιστηρας στο πλαι?την ζεστη που την στελνει κατω χαμηλα?τωρα που καιω το δικο μου στον χωρο του σαλονιου που ειναι ενιαιος μαζι με ενα δωματιο γραφειου εχω με απλη εστια μαντεμενια και δυο γρυλιες ψυλα 24- 25 βαθμουςαν βαλω και την δικια σου πατεντα τι θα γινει?

stelios1
25-11-11, 20:14
Antouan το τζαμι μαυριζει λογω εστιας κυριως, σου δινει ζεστη ομως! Κ αυτο ειναι κυριοτερο. Καπνοδοχο ανεβασε και ισως κ η κατασταση με τ τζαμι καλυτερευσει κ αυτη. Σηκωσε την κ αλλο. Το ευκολοτερο ειναι κ ας φαινεται βουνο, οριστε παραδειγμα ο Vik παρακατω..
Vik 24-25 βαθμους αν εχεις ειναι σπαταλη, πρεπει να δουλευεις παραλληλα κ κλιματιστικο για δροσια! Δε κανω πλακα κ ας το λεω αστεια. Αν βαλεις τ εναλλακτη αυτον θα πας απο 25 σε 36 και θα αναγκαστεις να καις λιγοτερα ξυλα..
Εγω μεχρι στιγμης (λογω κλιματιστικου) ειναι ζητημα αν εκαψα 100 κιλα, καθιστε να αρχισουν τα κρυα και μετα τα συμπερασματα.
Ειναι αυτονομη συσκευη που την τοποθετεις, στο κανει αεροθερμο με φοβερη αποδοση κ οταν δε γουσταρεις να την βλεπεις την αποθηκευεις. 5 εως 9 εκ απ το δαπεδο της εστιας (αυτο ρυθμιζεται επι οπου οσο θες) με 4 εκ στακτοδοχειο. Το μηχανακι τραβα εσωτερικο αερα και τον αναθερμαινει.
Η μηχανη που τραβαγα τον ανεβαζε υπερβολικα τ θορυβο κ αυτο φαινεται στ 1 που ακουμπω τ χερι στ μπουρι κ ακουγεται αλλα και στο 2 οταν σκαλιζω τα καρβουνα. Προσεξτε τα οτι λεω.
Ηταν βιαστικο. Εχει πλεον ηχοπαγιδα μετα το μηχανακι και με το απαραιτητο ηχομονωμενο καλυμμα του ειναι πιο "" ησυχο' κ απ τ ακριβοτερο.. αεροθερμο? Ενεργειακο?
Πρακτικα σαν θορυβο ..αροθερμο δωματιου στ πρωτη σκαλα, η κλιμαστιστικο, κατι τετοιο. Οι αριθμοι ομως (θερμοκρασια-κυβικα ανα ωρα- ρολοι..)ειναι στανταρ αυτο που ειδατε.
Ειναι πιο ησυχο πλεον κ απ την ακριβοτερη εστια.

ANTOUAN794
25-11-11, 23:10
Stelios θα το δοκιμασω με την καμιναδα και θα σου πω. περιμενω αυτον που εφτιαξε το τζακι να ερθει τις επομενες μερες. ελπιζω να διορθωθει η κατασταση. Ειναι κριμα να εχεις δωσει τοσο λεφτα, να εισαι ευχαριστημενος απο την αποδοση(π.χ. πριν τεσσερις μερες ειχαμε -9 και δεν αναψα καθολου θερμανση, μονο με τζακι σε σπιτι 130 τμ.) και να εχω μονο το καπνισμα οταν ανοιγω την πορτα. τελος παντων, σε ευχαριστω προκαταβολικα

THEOFILOS2585
25-11-11, 23:33
Καλησπέρα και από μένα, έχω και εγώ μια εστία edil camin forte και συνήθως μου καπνιζει από μπροστά μαυρίζοντας επίσης το τζάμι. Λόγω του ότι το σπίτι είχε 2 καπναγωγούς Φ200 (τσιμεντένιους), ο τζακάς μου "θεώρησε" καλό να συνδέσει την έξοδο του τζακιού με "παντελόνι" και με τους 2. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν ευχαρίστιέμαι τζάκι. Το κακό είναι ότι σαν εστία δεν παίζεται σε απόδοση και εγώ δεν την εκμεταλλεύομαι. Ψήλωσα την καπνοδόχο, άνοιξα τρύπες στην γυψοσανίδα, έβαλα αντιανεμικά φουρφούρια αλλά τίποτα... Στέλιο σε παρακαλώ τα φώτα σου. Σου έστειλα και τα τηλέφωνά μου με πμ. Περιμένω την βοήθειά σου... Θεόφιλος

stelios1
27-11-11, 07:44
Καλημερα στην παρεα. Το οτι μαυριζει τ τζαμι σ ενα τζακι ειναι κυριως θεμα σχεδιασμου τ εστιας, με το να μην τραβα σωστα απλα επιδεινωνεται αυτο. Και δεν ειναι βασικο προβλημα, δεν ειναι και τραγικο να καθαριζεις μαζι με τ σταχτες και ενα τζαμι..
Ειναι και θεματα που αφορουν συνολικα ενα κτιριο και τ κανουν να καπνιζει. Φανταστειτε μια οικοδομη με πολλα διαμερισματα που εχει.. 5 καπνοδοχους, 8 απορρροφητηρες, καποια παραθυρα ανοιχτα, εξαερισμους στ μπανια κτλ.. ε εκει περιπλεκονται τα πραγματα παρα πολυ! Σε μονοκατοικιες τα εχουμε πει και τα ξερουμε λιγο πολυ ολοι. 1) Καπνοδοχο πιο ψηλα απ οτιδηποτε αλλο! 2) αν στρωνει μα ανοιχτο παραθυρο θελει αερα! Κ 3) σοβαρο που ολοι τ παραβλεπουν ειναι οτι το τζακι τραβα απο μπροστα!!! Ανοιγοντας πορτα πρεπει να τραβα απο μπροστα σαν τζακι του παλιου καιρου! Δηλαδη.. Πριν πληρωσετε τ νεο τζακι απαιτηστε να τραβαει με ανοιχτη την πορτα του. Οποιος πει οτι α αυτο ειναι για να καιει με κλειστη πορτα σας δουλευει η ειναι ασχετος κ ο ιδιος του. Η πορτα ειναι για καθαριοτητα, σπιθες, ευκολια και οταν κλεινει να κανει οικονομια στην θερμανση και στα ξυλα.

firefighter2012
27-11-11, 08:13
Αναφορικα με το τζαμι εχω να προσθεσω και εγω τα δικα μου.Πριν που ειχα προβλημα με τον καπνο μεσα στο σπιτι δηλ δεν τραβουσε η καμιναδα το τζαμι μαυριζε πολυ γρηγορα μεσα σε ενα 24ωρο.Τωρα που λυθηκε το θεμα και καταλαβα τι ειναι,το τζαμι οταν φυσαει εξω περναει ενα 24ωρο και ειναι σχεδον ανεπαφο.Οταν εχει απνοια εκει λιγο στις γωνιες μαυριζει αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.
Απλως καθε μερα που καθαριζω τις σταχτες αφιερωνω και 3-4 λεπτα γι'αυτο.

firefighter2012 πρωην father

firefighter2012
27-11-11, 08:22
Προσπαθησα αυτες τις μερες να μεταφερω τον ζεστο αερα με σωληνα τυλιγμενη με υαλοβαμβακα σε αποσταση περιπου συνολικα απο το τζακι 5-6 μετρα(την μια εξοδο μου) .Τελικα δεν τα καταφερα πρεπει να δουλευει το μοτερ στο φουλ για να πω οτι γινεται κατι (μοτερ 800κυβ ανα ωρα).Αυτη την εξοδο την χρησιμοποιω για να ζεστανω τα δωματια και ηθελα να πλησιασω την πορτα του δωματιου του μικρου.Τελος παντων αν καταφερω να φτιαξω ενα σχεδιαγραμμα θα σας δειξω.
Παντως μερικοι μου λενε οτι ο αερας πρεπει να κανει κυκλωμα οι σωληνες δηλ αν καταλαβα καλα.Δηλαδη ο αερας που βγανει απο την μια εξοδο μπορει με σωληνα να προχωραει κανα 4αρι μετρα να υπαρχει ενα ταφ εκει με μια περσιδα και στην συνεχεια να επιστρεφει παλι στην μια εισαγωγη του μοτερ??

kavouras20
27-11-11, 18:06
καλησπερα θα πω κιεγω το προβλημα που αντιμετωπιζω με το τζακι μου,αν μπορεις στελιο βοηθησε με...λοιπον εχω ενα συμβατικο με πυροτουβλα ειμαι στον πρωτο σε 4οροφη πολυκατοικια,και οταν το αναψω καπνιζει μεσα στο σπιτι στην αρχη λιγο και μετα πολυ,ανοιγω την πορτα και η καπνα παραμενει.Εφερα καποιο μαστορα και μου ειπε να ανοιξουμε τρυπα μεσα στην εστια οπως και εκανα.(κατω απο το σκαρακι που πεφτουν οι σταχτες)επισης ειπε να βγαλω και το κλαπετο τελειως.Παρολα αυτα δεν εγινε τιποτα και η καπνα μπαινει μεσα στο σπιτι ανοιχτα παραθυρα η οχι.Η καμιναδα κανει καποιο σπασιμο γιατι ειναι το δοκαρι αν αυτο βοηθαει σε κατι,επισης η καμιναδα στην ταρατσα ειναι στο 1.80 περιπου,περιμενω συμβουλες

THEOFILOS2585
27-11-11, 19:00
Στέλιο το να μοιράζεις τα καυσαέρια σε δύο καμινάδες το θεωρείς σωστό?

THEOFILOS2585
27-11-11, 19:06
Στέλιο το να μοιράζεις τα καυσαέρια σε δύο καμινάδες του θεωρείς σωστό?

stelios1
28-11-11, 04:08
Προσπαθησα αυτες τις μερες να μεταφερω τον ζεστο αερα με σωληνα τυλιγμενη με υαλοβαμβακα σε αποσταση περιπου συνολικα απο το τζακι 5-6 μετρα(την μια εξοδο μου) .Τελικα δεν τα καταφερα πρεπει να δουλευει το μοτερ στο φουλ για να πω οτι γινεται κατι (μοτερ 800κυβ ανα ωρα).Αυτη την εξοδο την χρησιμοποιω για να ζεστανω τα δωματια και ηθελα να πλησιασω την πορτα του δωματιου του μικρου.Τελος παντων αν καταφερω να φτιαξω ενα σχεδιαγραμμα θα σας δειξω.
Παντως μερικοι μου λενε οτι ο αερας πρεπει να κανει κυκλωμα οι σωληνες δηλ αν καταλαβα καλα.Δηλαδη ο αερας που βγανει απο την μια εξοδο μπορει με σωληνα να προχωραει κανα 4αρι μετρα να υπαρχει ενα ταφ εκει με μια περσιδα και στην συνεχεια να επιστρεφει παλι στην μια εισαγωγη του μοτερ??

Εμενα ο αδελφος μου δουλευει σε εταιρεια με εξαερισμους οκ! Εταιρια που παιρνει ΣΟΒΑΡΕΣ δουλειες εκθεσεων, πολυκαταστηματων, νοσοκομειων, τραπεζων, δουλειες σε Γερμανια, Λιβυη, ειδικοι τελος παντων και ειναι κ σε σοβαρη τεχνικη θεση κ ομως δεν μπορω (λεω) να μεταφερω θερμο αερα μεσα σε σπιτι! Δεν γινεται σωστα! Κανενας μπορει να βγει τωρα κ να πει.. σπιτι μου εγινε! Τελεια ολα! Εκει που θα καταληξει ο αερας σου (αρα κ η θερμοτητα που μεταφερει) δεν ελεγχεται ετσι προχειρα. Εβαλα εναν σωληνα να παει απο δω εκει.. Δεν γινεται! Θα παει αλλα οχι οσος θελουμε εμεις αλλα οσος θελει αυτος.. Γινεται με σοβαρη εγκατασταση η οποια θα κοστισει περισσοτερο απ το τζακι.
Οσοι χωροι συνορευουν με αυτον του τζακιου αν ανοιξουμε μια τρυπα κατω και μια ψηλα (20χ20 πχ) απλες, με περσιδα απλη, δηυμιουργειται μια καλη εναλλαγη, εξομοιωνεται αρκετα η θερμοκρασια με φυσικο τροπο.

Manny Calavera
29-11-11, 11:58

Λοιπον φιλε μου η λυση μου , βεβαια δεν ξερω τι εστια εχεις , αλλα σε μενα δουλευει μια χαρα και εχω οτι λυση θελεις , αλλα ολα κοστιζουν !
Πρωτα απολα , θελεις ενα μοτερ πανω απο το τζακι , καμια σχεση με αυτο απο κατω απο το τζακι , (εχεις αεροθαλαμο ?) αν ναι με σπυραλ κανα 2 μετρα απο τον θερμοθαλαμο και εκει θα βαλεις ενα αλλο μοτερ (παρε τηλ στον μακρη μοτορς , εχει 400αρι και 600αρι αν θυμαμε καλα ) το οποιο θα το βαλεις για να σπρωχνει τον αερα ! Απο εκει θα φυγουν 2 σολινες μονομενοι παρακαλω , για εξαερισμο ! Για δοκιμασε και θα με θυμιθεις ! τωρα για το Τ δεν καταλαβα , αλλα πολυ απλα , οταν βαζεις αερα σε ενα δωματιο πρεπει να εχει τουλαχιστον την πορτα ανοιχτη για να κανει κυκλωμα ο αερας , η' βαλε καλητερα γρυλλιες στην πορτα , για να μπορεις να την κλεινεις , αλλιως σε καποιο σημειο του δωματιου , που να επικοινωνει με τον χωρο απ τον οποιο ερχεται ο αερας ,μπορεις να ανοιξεις τρυπα για το κυκλωμα που πρεπει να κανει ο αερας !
5187051870
να ενα που βρηκα προχειρο http://www.sivar.gr/gr/products/Single-Inlet-Centrifugal-Fans-High-temperatures-and-Air-distribution-/719
και στον μακρη εχει , παρε απο που βρεις να κανεις την δουλεια σου , απο 150 Ευρο και πανω , οτι πληρωνεις περνεις , τα καλα ειναι και ποιο ακριβα !

Υπαρχουν και ηλεκτρικα ταμπερ τα οποια μπορουν ανετα να συνδεθουν με θερμοστατη χωρου και να κλεινουν για να μην ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια του δωματιου του μικρου ! Ακομα γιαυτο το θεμα ειχα βρει και φιλτρο που κατακρατει τα παντα για να ειναι ο αερας καθαρος , μπαινει πριν το πανω μοτερ και κατακρατει μυρωδιες ακαρεα και οτι αλο φανταζεσαι, ιδιος αν τραβας αερα απο εξω , που και καλα ειναι καθαρος !

Αυτο με το Τ δεν το καταλαβα , αλλα γιατι να κανει κυκλο με την εισαγωγη του μοτερ ?????

Αν το τζακι δεν ζεσταθει πολυ και εσυ βαλεις το κατω μοτερ να δουλευει στο τερμα , τοτε δεν μπορει να ζεσταθει η εστια ,ουτε ο αερας, εκτος αν το μπουμπουζινεις, αλλα και παλι στην αρχη κρατα τον αερα κλειστο , και αφου ζεσταθει το μαντεμι δωστου αερα για τους σωληνες ! Δεν θα καταφερεις και πολλα χωρις το δευτερο μοτερ απο πανω !

Αυτα , σε μενα τωρα ρε παιδια δουλευει μια χαρα , 130 m3 μεζονετα , με ενιαιο χωρο κατω 65 τετραγωνικα και 4 δωματια πανω μαζι με το μπανιο ! Τα εχω χωρισει στα 2 και εχουν κοινο αεραγωγο τα 2 δωματια και το 1 με το μπανιο ! Κατω εχω στον απεναντη τοιχο απο το τζακι και 10 μετρα μακρια , απο 21 μεχρι 26 ! 3 μετρα διπλα απο το τζακι το εχω φτασει 29 , χωρις καμια εξοδο αερα μπροστα στο τζακι , και πανω στα δωματια απο 21μεχρι 25 !

Με χλωρα ξυλα κομενα απο την ανοιξη , εχω χαμηλη αποδοση σε σχεση με την ποσοτητα , τις ποιο πανω θερμοκρασιες με 3τελαρα ξυλα την ημερα .
Ενω με ξερα ξυλα 7χρονων εχω και γαμο τις αποδοσεις , μια φορα το εκανα επειδηξη στην κουνιαδα , και λογω μαγκιας το μπουμπουνισα με τα ξερα και βγαλαμε τα ρουχα μας !

nikolaras
29-11-11, 12:07
Kακά τα ψέματα, αλλά αν θέλεις να μεταφέρεις τη ζέστη του τζακιού σε άλλους χώρους μόνο ένας τρόπος υπάρχει.

Manny Calavera
29-11-11, 12:44
νερο ξερω ξερω , αλλα οχι οτι δεν γινετε με αερα ! Θελει περισσοτερο κοπο ο αερας , για πολλους λογους , αλλα γινετε μια χαρα ! Το ποιο δυσκολο ειναι οτι θελει καλο γεμισμα καθε 6ωρες και ζεις με το κοντομανικο .Και πολλους θερμοστατες και πολλα ταμπερ ηλεκτρικα και το εχουμε ξεσκισει το θεμα , και τα $$$$ ανεβαινουν , σαν να εκανες υδραβλικη εγκατασταση και ισος και περισσοτερα !

koser
29-11-11, 14:21
Γεια σας.....

Λοιπόν αρχίζοντας να πω πως το τζάκι είναι εργολαβικό μαντεμένιο 4 περίπου χρονών (είναι πολύ δύσκολο απ' ότι φαίνεται να κατασκευαστεί ένα λειτουργικό τζάκι) δεν θα ήθελα να αρχίσω με μπινελίκια γιατί αυτή η υπόθεση πραγματικά με έχει εκνευρίσει, όπως και η ανικανότητα και η κοροϊδία. Εν πάση περιπτώσει, από την αρχή δεν πολύ τραβούσε αλλά τον τελευταίο χρόνο έχει χειροτερέψει η κατάσταση (μπορεί να φταίει και το ότι η αγορά των ξύλων έγινε Σεπτέμβριο και δεν ήταν τελείως ξερά)...

Οι διαστάσεις του τζακιού είναι μήκος-πλάτος 78 cm, βάθος 45 cm (σταδιακά λίγο μπροστά από την μέση μέχρι την πλάτη μικραίνει) και ύψος από τον πάτο μέχρι το καπάκι-άνοιγμα ~90 cm, η διάμετρος ανοίγματος καμινάδας είναι 17,5 cm (εμένα πάντως μου φαίνεται αρκετά μικρή). Το μήκος καμινάδας υπολογίζω να είναι περίπου 4 m (εξωτερικά πρέπει να είναι περίπου 2,5 μέτρα από την σκεπή) και τέλος εξωτερικά του τζακιού υπάρχουν 2 τρύπες (εννοώντας έξω από το τοίχο στο πλάι) μία σε ύψος περίπου 2,10 m με διάμετρο 11 cm και μία παρόμοια στην βάση.

Συγκεκριμένα το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι στροβιλισμός του καπνού μέσα στο τζάκι με αποτέλεσμα να βγαίνει έξω από αυτό, σαν να μπουκώνει χωρίς βέβαια να βάζω πολλά ξύλα. Ύστερα από συζήτηση με έναν συνάδελφο, μου ανέφερε πως η εξωτερική τρύπα είναι μικρή και ότι θα βοηθούσε (στο να αναπνέει καλύτερα αν μπορούμε να το πούμε) μία εξωτερική τρύπα κάτω χαμηλά, στη βάση της οποίας να συνδέσω σωλήνα «τύπου φυσούνας» και να πηγαίνει ακριβώς κάτω από τον πάτο του τζακιού εκεί που υπάρχει ένα δοχείο για τις στάχτες.

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός, αν χρειάζεστε κάποιες περαιτέρω πληροφορίες πείτε μου...

Περιμένω την γνώμη σας και αν συμφωνείτε με αυτό που ανέφερα σαν λύση......

stelios1
29-11-11, 22:59
Κοσερ 90 εκ υψος ανοιγματος της εστιας? Μηπως λες κατι αλλο κ δε καταλαβα? Ναι ειναι μικρη η εξω τρυπα κατω μεγαλωσε την και μικρυνε επισης τ αλλη ψηλα, αυτην ψηλα εξω την βαζουν πολλοι για εκτονωση, δε χρειαζεται τοσο μεγαλη και 20 χιλ να ναι αρκει, μικρυνε την η κ κλειστην ακομα.
Καλαβερα ολα τα σπιτια σχεδον εχουν ετοιμο συστημα σχετικα σωστο (σωματα καλοριφερ) το να ξεκινησει καποιος να φτιαξει εξ αρχης ενα νεο, αμφιλεγομενο, πολυ δυσκολοτερο στ πραξη και μαλιστα με βαση απ οτι ακουσε απο ανθρωπους ασχετους τελειως με το θεμα, (καθε τζακας ειναι ασχετος με αυτο οσο κ αν ισχυριστει οτι το κανει κτλ) για μενα ειναι τρελλο.
Ειδικα με τις τιμες θερμοκρασιας που αναφερεις οτι πετυχαινεις συγνωμη δε τις παιρνω στ σοβαρα. Γιατι τοση ζεστη?? Ειναι ανεση αυτο? Ο τροπος που αναφερεις ειναι λαθος. Εχει διαφορετικη στατικη πιεση παντου, θορυβους, ενοχλητικα ρευματα.
Μου εξηγησαν ακριβως πως πρεπει να γινει σωστα και ειναι απαγορευτικο στ τιμη. Και ανουσιο, αν ανοιξεις απλα τρυπες χαμηλα και ψηλα οσο γινεται στ αλλους χωρους με αυτον του τζακιου η θερμοκρασια εξισοροπειται αρκετα καλα αθορυβα κ ανεξοδα με φυσικο τροπο.
Οταν εσυ λες.. 26! βαθμοι στ χωρο του τζακιου τοτε στ δωματια δεν γινεται να ειναι κατω απο 22 ας πουμε. Ανθυγιεινο ειναι ομως στ δωματια και το 22.

stelios1
29-11-11, 23:15
Πρεπει να εχω καψει εφετος 100-200 κιλα ξυλα κ αυτα για πλακα, απο ανυπομονησια μου. Ανναβω τ τζακι με 2-3 σανιδακια να ενισχυσω τον εναλλακτη κ οντως η θερμοκρασια του κλιματιστικου ανεβαινει αισθητα, προσπαθω να καψω τ τζακι σιγα να μην παρει μπρος ο αερας, ετσι τα εκαψα αυτα τα ξυλα που λεω. 18αρι κλιματιστικο 145 τμ σπιτι το κραταει μια χαρα με λιγες ωρες συνολικα λειτουργιας λογω καλου καιρου βεβαια. Καιω 2,5 ευρω ρευμα τ ημερα συνολικα στ σπιτι. Και το κλιματιστικο ειναι απλο φτηνιαρικο. Οσο οι θερμοκρασιες ειναι καλες μην καιτε τα τζακια ακομα δε συμφερει παιδια. Δε το λεω γ αυτους που εχουν τζακι χρονια, αυτοι ξερουν τι κανουν, για τ νεους χρηστες το λεω. Πολλοι τ πατανε ετσι, παιρνουν 2 τονους ξυλα τ καινε οκτωμβριο νοεμβριο και μετα απογοητευονται κ τα παρατανε τοτε που πραγματικα θα βοηθουσε ακομα και το απλο τζακι.

THEOFILOS2585
29-11-11, 23:35
Ρε εσυ στελιο μπορεις να βοηθησεις σε παρακαλω? Η ερωτηση ειναι: μπορεις την εξοδο του τζακιου (Φ250) να την μοιρασεις σε 2 καπνοδοχους Φ200? Μου το εκανε ο τζακας μου για να τραβαει καλυτερα... το τζακι ομως ωρες ωρες καπνιζει απο μπροστα.Εξαλλου πανω στην σκεπη μονο ο ενας σωληνας βγαζει καπνο. Ο αλλος ειναι κρυος.. Να τον ακυρωσω τον εναν. ? Θα τραβαει ομως με τον εναν Φ200?.

koser
30-11-11, 01:59
Κοσερ 90 εκ υψος ανοιγματος της εστιας? Μηπως λες κατι αλλο κ δε καταλαβα?

Εννοώ την απόσταση από τον πάτο του τζακιού μέχρι την εισαγωγή της καμινάδας - καπάκι. Το ύψος - άνοιγμα της εστίας είναι περίπου 60 cm.

Ok ευχαριστώ για την απάντηση ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα...

Manny Calavera
30-11-11, 11:52
Καλαβερα ολα τα σπιτια σχεδον εχουν ετοιμο συστημα σχετικα σωστο (σωματα καλοριφερ) το να ξεκινησει καποιος να φτιαξει εξ αρχης ενα νεο, αμφιλεγομενο, πολυ δυσκολοτερο στ πραξη και μαλιστα με βαση απ οτι ακουσε απο ανθρωπους ασχετους τελειως με το θεμα, (καθε τζακας ειναι ασχετος με αυτο οσο κ αν ισχυριστει οτι το κανει κτλ) για μενα ειναι τρελλο.
Ειδικα με τις τιμες θερμοκρασιας που αναφερεις οτι πετυχαινεις συγνωμη δε τις παιρνω στ σοβαρα. Γιατι τοση ζεστη?? Ειναι ανεση αυτο? Ο τροπος που αναφερεις ειναι λαθος. Εχει διαφορετικη στατικη πιεση παντου, θορυβους, ενοχλητικα ρευματα.
Μου εξηγησαν ακριβως πως πρεπει να γινει σωστα και ειναι απαγορευτικο στ τιμη. Και ανουσιο, αν ανοιξεις απλα τρυπες χαμηλα και ψηλα οσο γινεται στ αλλους χωρους με αυτον του τζακιου η θερμοκρασια εξισοροπειται αρκετα καλα αθορυβα κ ανεξοδα με φυσικο τροπο.
Οταν εσυ λες.. 26! βαθμοι στ χωρο του τζακιου τοτε στ δωματια δεν γινεται να ειναι κατω απο 22 ας πουμε. Ανθυγιεινο ειναι ομως στ δωματια και το 22.

Ρε φιλε ειμαι τρελος μαλλον για σενα ! Γιατι εφτοιαξα μονοκατοικια εξω απ την λαρισα , μεσα στα χωραφια , χωρις να κοβει ο αερας απο πουθενα 130 τετραγωνικα μεζονετα με 100 τετραγωνικα ημι-υπογειο , και απο τα μπετα εχω κρατησει αναμονες για ολους τους χωρους ! Αναμονες για τους αεραγωγους , απο το υπογειο μεχρι τις τουαλετες και με γνωμονα οτι ολο το σπιτι θα λειτουργησει με ενα τζακι ! Δηλαδη 2 χρονια τωρα που το φτοιαχνω ειχα στο μυαλο μου μονο οτι ενα τζακι θα μπει ! Βεβαια τραβηξα λαστιχα για καλορηφερ μηπος και δεν ποιασει το κολπο , ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ! Ουτε ο δικος μου ο υδραβλικος δεν το πυστευει , αλλα αυτον τον καλεσα σπιτι να το δει , εσενα τη να σε κανω???? βιντεο ????
Δεν σε προσεβαλα ποτε για τους 80 βαθμους που ποιανεις πανω στο σιδερο , ενα τζακι τις Dovre εχω , δεν μπορεσα να αγορασω τις jolly mec που ηθελα απ την αρχη ! ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΖΑΚΑ!
Τωρα πραγματικα το 22 ειναι το ποιο νορμαλ για ενα σπιτι , επειδη εχω μωρο προσπαθω να το κραταω στο 23,5 , αιντε στο 24 . και αυτο κατω στο ισογειο , γιατι στον πανω οροφο παντα εχω λιγοτερη θερμοκρασια ! Διπλα απ το τζακι σε αποσταση 3 μετρα δεν καθεσε και χωρις καμια εξοδο . και στα 10 μετρα ποιο περα εχει 23,5 με 24 ! 3 τελαρα ξυλα την ημερα , Καμια αλλη πηγη θερμανσης .

Τωρα ας ακουσουμε γιατι ειναι λαθος ο τροπος ! Το ενα μοτερ πολυ απλα απο κατω , σπρωχνει το αερα στο τζακι και απο εκει στα σπυραλ ! Ας συμφωνησουμε τουλαχιστον οτι ο αερας εχει θορυβο στις μη λειες επιφανειες οπως ειναι τα σπυραλ , οπως επισης και στις γωνιες ! Και οτι απο την τριβη εξασφενει ! Αρα χρειαζομαστε ακομα ενα μοτερ πανω απο το τζακι για να σπρωνχνει τον αερα που σου ερχεται απο το τζακι ! Η' οχι ???
Ρε συ στελιοι , αν ηταν ετσι δεν θα βαζανε στα ενεργειακα , μοτερ για να παρει καλητερα την θερμοκρασια απο το τζακι , θα το αφηναν απλα και ανεξοδα με φυσικη ροη ! Εμεις θελουμε αναλογα την θερμοκρασια του αερα να δουλευει το μοτερ κατω απ το τζακι ! Ετσι ωστε να ποιανει ο αερας την μεγιστη θερμοκρασια . Και απο εκει πρεπει να τον σπρωξουμε προς τον χωρο που τον θελουμε ! Ειναι το ιδιο η απλη θετα του καλορυφερ με τα fan coil , δηλαδη το ιδιο νερο κυκλωφορει , αλλα με τα δευτερα περνεις ποιο αμεσα την θερμοκρασια που θελεις ! Με ποιανεις φιλος για οχι !
Για δες και εδω , οτι νανε λεει και αυτο ? http://www.kaffe.gr/datafiles/file/EN%20676-678%20CHEMINAIR.pdf
Φυσικα και θα εχεις θορυβο αν πας και κανεις οτι νανε , θες λειες επιφανεις , μοτερ μεσα σε κουτι , ειχοπαγηδα , μονομενους αεραγωγους ! Τωρα για τα λεφτα , εκτος απο το τζακι , θες αεραγωγους με 5ευρο το μετρο , ειχοπαγηδα 80 ευρο , φιλτρο απο 150 (καλο με 380) , μοτερ για πανω απ το τζακι 310 ,στιριγματα απο 2,5 ευρο , tape ,μουφες , αλουμινοταινιες, αααα ηλεκτρονικο ροοστατη για το πανω μοτερ οπως εχει και το κατω 150 ! Χαλαρα ενα χιλιαρικο για την εγκατασταση τις προκοπης , και $$$$ για γυξοσανιδες ! Αρα τα ιδια και ποιο ακριβα απ τα καλοριφερ !
Φυσικα και θα εχεις ρευμα αερα , δηλαδη αν καθεσε απεναντη απο το κληματιστικο δεν εχεις ρευμα αερα ??? Βαλτο να φυσαει προς τα εκει που θελεις , Εμεις στους αεραγωγους ξαχνουμε την απεναντη πανω γωνια , ετσι ωστε το ρευμα αερα να κανει κυκλο ! Αν δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο , βαζουμε γρυλιες στην πορτα -κατω χαμηλα !

Τωρα για τζακια λεμε οχι τη ειναι ποιο φτηνο για να ζεσταθεις , η' ακομα οικολογικο !

Τζακια και μυθοι , ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΑΕΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ με νερο καλητερα , αλλα ποιος τα θελει τα απαισια καλοριφερ μεσα στο σπιτι του , ασε που ποιανουν παντα τον καλητερο χωρο κατω απο τα παραθυρα !

nikolaras
30-11-11, 12:54
Τζακια και μυθοι , ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΑΕΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ με νερο καλητερα , αλλα ποιος τα θελει τα απαισια καλοριφερ μεσα στο σπιτι του , ασε που ποιανουν παντα τον καλητερο χωρο κατω απο τα παραθυρα !
Ας έβαζες ενδοδαπέδια......
Φίλε, εντάξει δουλεύει το συστημά σου, αλλά αν ακούω ότι δεν κάθεσαι μπροστά στο τζάκι τρελαίνομαι.....
Στο δικό μου τη ζέστη όπως καταλαβαίνεις την παίρνει το νερό και κάθεσαι μιά χαρά μπροστά στο τζάκι.
Δηλαδή χάνεις τον καλύτερο χώρο κάτω από τα παράθυρα, αλλά τώρα χάνεις τον καλύτερο χώρο μπροστά στο τζάκι......

stelios1
30-11-11, 18:19
Καλαβερα δεν χρειαζεται να σε ''πιασω'' σε.. ξερω. Ξερω πολλους σαν εσενα οπως κ εσυ πολλους σαν εμενα οκ! Μιλωντας με υπερβολες η μια αναιρει την αλλη και αν εχεις να πεις κατι να σε παρουμε στ σοβαρα το χαλας κ αυτο. Κοιτα τι γραφεις, διαβασε τα, δε μπορεις να πλησιασεις το τζακι λες.. Αν νισχυει αυτο ειναι πατατα. Δεν ισχυει ομως, ειναι κ αυτο μια υπερβολη καλοπροαιρετη πιστευω, δεν εχω κατι μαζι σου βεβαια αλλα πως θα γινει τωρα.. σε οτι διαφωνω θα το λεω οτι και να ναι.
Εγω εχω εστια 8 χρονια ετοιμη με πορτα μαντεμενια και δεν τολμαω να την βαλω σε καποιον, παρασυρθηκα κ τ πηρα ειχαν αρχισει να ζητανε πορτα κ δεν ειχα να δειξω. Ε ενας που εξ αυτου αφορμη τ πηρα κ εγω τοτε επιμενει και διατυμπανιζει την αποδοτικοτητα του ενεργειακου τζακιου του! Τι να πω δηλαδη..
Τον αερα μετα το τζακι φιλε μου θα τον υπολογισεις και θα τον μοιρασεις ποσοστιαια. Δηλαδη.. 20 κμ εδω 80 κμ σ εκεινο τ χωρο 70 στ5 αλλον κ συνολικα αυτο τ πραγμα να ισσοροπει, να μην εχεις ουτε ιδιαιτερη πιεση ουτε υποπιεση. Σε υπνιοδωματια πχ δεν ειναι δυνατον να εχεις θορυβους κ ρευματα ειναι απαραδεκτο, οπως απαραδεκτο ειναι να μεταφερεται ο αερας με σπιραλ, απαραδεκτο στο να το κανω εγω οκ! Αν το κανει καποιος μονος του καλως.. αν φιλε μου ησουν τζακας κ εκανες αυτο το πραγμα σε σπιτια αλλων σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ οτι ολο απαιτησεις θα ηταν ολοι τους! Οσο σωστα και να τ εκανες! Αν τ εκαναν αυτοι 10 φορες χειροτερα θα ελεγαν στ παρεα.. ελα μωρε σιγα τ θορυβο. Το βλεπουμε απο αλλη πλευρα εγω κ αλλη εσυ. Ξερω παρα πολυ καλα να το κανω σωστα σε διαβεβαιωνω!

Manny Calavera
01-12-11, 09:22
Nikolara ρε συ καθομαι , αλλα οχι φατσα (ποιος καθετε φατσα με το τζακι ???? ) , καιγομαι , παω καθομαι απο διπλα . Αλλα και παλι εχει 27-28 . Ενδοδαπεδια δεν θα εβαζα για πολλους λογους (προσωπικους) και λειτουργικους λογο τις ιδιαιτερης κατασκευης .
Ναι ρε συ στελιο , ας πουμε οτι ξερεις , τη τα κρατας για την παρτη σου ???Οτι σε ρωτησα και οτι σε ρωτησαν για αερα δεν εχεις απαντησει τιποτα ! Δεν γινετε να απαντας με προφασεις για αερα και θορυβο ! Πες οτι υπαρχουν ειχοπαγηδες , οτι ο αερας κανει ετσι φορηβο , ετσι δεν γινετε , ετσι γινετε ! Ο τροπος σου ειναι λαθος !
Αν Καποιος θελει να παρει τζακι με αερα , σιγουρα τον μπερδευεις , και αν ειναι απο σαλονικα δεν προκειται να σε επισκευτει ουτε για πλακα !
Διαφημηση τον εαυτο σου θα κανεις , αλλιως δεν λες τιποτα.......
Ρωταει ο τυπος firefighter2012 , θελω να μεταφερω αερα , γιατι δεν λες , παρε ενα μοτερ απο πανω να βοηθησει την κατασταση !
Ο ανθρωπος θελει να στειλει αερα οχι να τον ελενχει , αυτο θα το κανει μετα αφου δει στην πορεια πως παει !
ΛΕΣ : Τελεια ολα! Εκει που θα καταληξει ο αερας σου (αρα κ η θερμοτητα που μεταφερει) δεν ελεγχεται ετσι προχειρα. Εβαλα εναν σωληνα να παει απο δω εκει.. Δεν γινεται! Θα παει αλλα οχι οσος θελουμε εμεις αλλα οσος θελει αυτος.. Γινεται με σοβαρη εγκατασταση η οποια θα κοστισει περισσοτερο απ το τζακι.

Για πες κανα 2 πραγματα να δουμε και μεις τι παει να πει σωστη εγκατασταση ! 2-3 στανταρτ . Σιγουρα το καθε σπιτι εχει τα δικα του !Αλλα καποια στανταρ να πουμε να μην παει ο κοσμος και κανει οτι νανε !

Ασ αρχισουμε λοιπον να λεμε καποια πραγματα που ενω εσυ και εγω τα θεωρουμε δεδομενα , ο κοσμος δεν τα ξερει ! Εσυ μαλλον ξερεις περισσοτερα
+++ οτι
εχεις και το σκονακι τον αδερφο σου .χαχαχαχαχα

BOLIOTIS
01-12-11, 11:40
φιλε calavera παρακολουθω την συζητηση και ηθελα να ρωτησω . εισαι τζακας τις δουλειας λεω η απλως περασες το δικο σου;;;;;
γιατι απο αυτα που λες παραπανω δεν βγαζω ακρη δεν μπορω να καταλαβω τι λες
π.χ(ηχοπαγιδες) εγω ξερω μονο τις ποντικοπαγιδες χαχαχαχαχαχαχααχα
και αν υπαρχουν για βαλτες εδω μια φωτο να τις δουμε
ερωτηση κανω μην το παρεις στραβα

old
01-12-11, 12:00
signomi pou mpeno stin sizitisi sas alla iparxoun oi ixopagides....

kane ena psaksimo sto google kai tha deis merika deigmata...

BOLIOTIS
01-12-11, 12:29
φιλε old το ξερω οτι υπαρχουν και ηχοπαγιδες και νεροπαγιδες και ελαιοπαγιδες απλα χαβαλε εκανα γιατι μπαινει εδω μεσα ο calavera και τα ισωπεδονει ολα (ο ενας δεν ξερει ο αλλος δεν τα λεει σωστα ο αλλος κανει προβολη δικια του ) και στο κατω κατω του στελιου ειναι το μπλοκ γιατι να μην κανει προβολη;;;;;;
απο την μια λεει δεν μπορει να κατσει φατσα στο τζακι του γιατι καιγεται μετα λεει οτι καθεται στα πλαγια και ρωταω απο πισω παει;;;;;;
μην τρελαθουμε κιολας κοιτα παραπανω ποσα τετραγωνικα εχει σπιτι του και το ζεστενει ολο αυτο με το τζακι (ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ) ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

old
01-12-11, 13:27
entaksi re pedia...o kathe enas leei tin gnomi tou kai tis apopsis tou...

eite sostes eite lathos....outos i allos edo sto forum kai se kathe thema edo mesa

opos kai afto me ta tzakia pou exei aniksi o stelios kai apoti vlepo exei polli endiaferon

oloi mas leme tis apopsis mas kai tis apories mas kai opios kserei apantai - voithai

ton allon...den einai pisteuo kako esto kai lathos (pragma pou den gnorizo ego) na pi kapios ta pisteuo tou....

filika panta to leo....

THEOFILOS2585
01-12-11, 13:40
Δυστυχώς τείνω να συμφωνήσω με τον Manny Calavera. Έχω δέκα ημέρες που παρακαλάω στην κυριολεξία τον Στέλιο να με βοηθήσει (έχω δύο καμινάδες)... Τι pm του έστειλα με τα τηλέφωνά μου, τι μηνύματα στο forum... αυτός τίποτα... Προφανώς ασχολείται με ότι θέλει αυτός να ασχοληθεί.... Κρίμα, είναι και πατριώτης.......

BOLIOTIS
01-12-11, 14:24
δηλ theofilos δεν μπορει ο ανθρωπος να εχει δουλεια;;;; ολη μερα επανω απο τον υπολογιστη πρεπει να ειναι;;;;;
πρεπει να ρωταμε και κατι σοβαρο ετσι δεν ειναι;;; αφου ποιο πανω ειπες οτι η μια καμιναδα σου βγαζει καπνο την αλλη τι την θες ;;;πρεπει να στο πει ο στελιος;;;;;; κλειστην
απο ενα ποτηρη δεν πηνης νερο ;;;; δεν νομιζω απο δυο

@962fm@
01-12-11, 16:04
παιδια..
ή χαλαρωστε ή κλειστε ενα ραντεβου εξω να βγαλετε στιλετα να μαχαιρωθειτε..

ειμαστε ολοι μεγαλα παιδια..

ειναι αυτο το φορουμ ΜΟΝΟ για πληροφορηση και ανταλλαγη αποψεων ή ειναι ευκαιρια για να μας βγει το ''γηπεδικο'' μας ?

ηρεμιστε...

και ο στελιος και οι αλλοι εχετε ο καθενας τις γνωσεις σας...
αν ειναι να χαλατε το χρονο σας σε τσακωμους και οχι στη βοηθεια του κοσμου...
τοτε τσαμπα γραφετε..

η ουσια ενος φορουμ , ειναι η ανταλλαγη γνωσεων και η επικοινωνια..
οποιος το καταλαβε .. κερδισε

Vassilis51
01-12-11, 18:16
Αδέλφια ,ο Manny Cavalera προφανώς είναι από τους τυχερούς ιδιοκτήτες ενεργειακής εστίας.Πιάνει το χέρι του , είχε την χαρά να την φτιάξει μόνος του , κομμάτι ,κομμάτι και δουλεύει φοβερά. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Έδωσε οδηγίες ακριβώς το τι έκανε αυτός και ΠΕΤΥΧΕ. Δυστυχώς κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή γιαυτό στα διάφορα φόρουμ για τα τζάκια μπορείτε να διαβάσετε χιλιάδες προβλήματα ,χιλιάδες συμβουλές από ειδικούς και μη αλλά και πάλι θέλω να τονίσω κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Αφήστε τον φίλο μας να χαρεί την θαλπωρή που προσφέρει ένα τζάκι μαζί με την οικογένειά του.

stelios1
01-12-11, 18:58
Παιδια μπερδευτηκα τελειως.. δεν εχω τ χρονο σας. Θεοφιλε κανε ''συμμαχια'' με οποιον θελεις κανενα προβηλημα. Σου απαντησα εμεσα εκει που λεω οτι το να καπνιζει το τζαμι δεν ειναι κ τοσο τραγικο, το οτι δεν ανεφερα το ονομα σου σε πειραξε? Μα καλα ειναι ερωτηση αυτη στ οποια επιμενεις? Θεωρησα οτι θες να καταληξεις.. με τι μπαγλαμα μαστορα εμπλεξα.. και δεν θελησα να σε βοηθησω σ αυτο το αποφθευγμα. Δικαιωμα μου. Το μην σου χθες μετα τ 12 που ξαναρωτας με απογνωση-αγανακτηση τωρα το ειδα. Ειναι ωραιο να με ρωταει ο αλλος τι τζακι να παρει ενω ξερει οτι κανω τζακια?? Εμπιστευεται τ γνωμη μου αλλα οχι εμενα? Για σοβαρευτειτε λιγο μερικοι, δεν εχω καμια υποχρεωση σε τιποτα και οποιος θεωρει διαφημιση τ διευθυνση στ μπλοκ ας μπει να δει ποσο συχνα το ενημερωνω και ποσο συχνα γραφω εδω! Θα κανω διαφημιση οταν τ αποφασισω εγω και θα ειναι αγγελιες οπου βρω κ θα βαλω πρωτες λεξεις το Thegreekz! Αυτο θα ναι η δικη μου διαφημιση παραλληλη με τ μεσον που μου εδωσε λογο οκ!
Θεοφιλε!..
Στ προηγουμενη σελιδα με ρωτησαν 2-3 τι ακριβως ειναι και πως φαινεται τ αεροθερμο που εκανα για καθε απλο τζακι, απαντησα με λογια σ εναν το τι κ πως, τ αλλη μερα εβγαλα φωτο κ ακομα δεν τις εδειξα!! Γυρνα πισω και κοιτα! Διαβασε τα! Τους εγραψα τ ανθρωπους (και συγνωμη γ αυτους) μαζι με σενα! Μαζευτηκατε εδω κ λετε οτι σας κατεβει, οτι δε σας βολευει ειναι αδικο κ εκ του πονηρου, ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ.

stelios1
01-12-11, 19:16
Καλαβερα τα εξηγησα καλα ολα. Δεν διευκρινησα κατι απο.. φορα, λογω βιασυνης. Δινεις στ τζακι πχ 400 κμ ανα ωρα και τον μοιραζεις ποσοστιαια (επι τοις εκατο) σε οσους χωρους θες. Δηλαδη.. απ τα 400 θα δωσω τοση ποσοτητα εδω τοσην εκει κτλ κτλ μεχρι να συμπληρωσω το.. 400! Με τερματικα μικρα μηχανακια τυμπανου αθορυβα πλεον, ενα μικρο μηχανακι 80 κυβικων στ καθε δωματιο,30 κυβικων στ τουταλετα κ ουτω καθ εξης, συνολικα τα κυβικα που ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΝ αυτα τα μηχανακια πλεον, αν ειναι ιδια με τ παροχη που <σπρωχνει>.. το συστημα ισσοροπει.
Ολη αυτη η ιστορια δεν αφορα εμενα τ τζακα!! Θες να πεις τ ιστορια σου και το τι καταφερες? Ανοιξε θεμα και πες τα οπως θες. Οταν εγω εχω αλλη αποψη ντε κ καλα πρεπει να το βουλωσω? Πειτε ολοι σας! Ρωταω κατι τωρα και θελω απαντηση!
Το θεωρω χοντρη ανοησια, αυτη ειναι η θεση μου! Πρεπει να την ξεχασω? Πειτε!

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
01-12-11, 20:22
Πριν απο αρκετό καιρο είχα αναζητήσει πληροφορίες για τα τζάκια και δη τα υδραυλικά και πραγματικά βοηθήθηκα πάρα πολύ,έμαθα πολλά πράγματα απο πολλούς ανθρώπους εδώ μέσα που μου έκαναν την χάρη και μου απαντούσαν μια και δεν είχα ιδέα απο τέτοια πράγματα,ιδιαίτερα ο mr nikolaras και ευχαριστώ πολύ για αυτό.Όλες οι πληροφορίες ήταν πολύτιμες!
Είχα σχεδόν καταλήξει σε υδραυλικό τζάκι ,μετά άλλαξαν τα δεδομένα,και τοποθέτησα ένα ίδιο τζάκι με του mrCalavera.Με ένα παρόμοιο σύστημα ,όχι ίδιο μεταφέρω κι εγώ θερμότητα σε όλο το σπτι και μπορεί να ακούγεται μύθος ότι ένα τζάκι μπορεί να ζεστάνει ένα σπίτι,ούτε κι εγώ το πίστευα,αλλά είναι πραγματικότητα!!
Αναφέρω όλα τα προηγούμενα όχι για λόγους επίδειξης,αλλά για κάποιον που ίσως να σκέφτεται κάτι παρόμοιο και διστάζει.Δεν έχω σκοπό να θίξω κανένα,να έρθω σε αντιδικία με κανένα,απλώς συνηγορώ στην άποψη ότι ένα τζάκι μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα της θέρμανσης και δεν είναι ουτοπία το εγχείρημα!

Είναι κρίμα που εξελίχθηκε η πληροφόρηση που έδινε αυτό το section σε εμπαθής συζήτηση και ανέβηκαν τόσο οι τόνοι γιατί πραγματικά η ενημέρωση και οι πληροφορίες που γράφονταν εδώ ήταν πολύ σημαντικές!

Φιλικά πάντα όλα τα προηγούμενα!

nikolaras
01-12-11, 22:22
Επειδή έχει χοντρινει το θέμα...... Οπως είπε και ο φίλος προηγούμενα, εδώ είναι ένα απλό φόρουμ.
Οποιος έχει διάθεση να βοηθήσει, ας το κάνει, αλλά μη ζητάτε ορισμένοι και το λόγο γιατί δεν απαντήθηκε κάποια ερώτηση.
Δεν πληρωνόμαστε για αυτό που προσφέρουμε, μη μπερδεύεστε....... Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ υποχρέωση, καλή διάθεση μόνο υπάρχει.
Τι θα πρέπει να πει ο Στέλιος δηλαδή που έχει βοηθήσει πολύυυυυυυ κόσμο χωρίς στην ουσία να καρπώνεται κάποιο άμεσο αντάλλαγμα;
Και τι θα πρέπει να πούμε όλοι εμείς που ασχολούμαστε στους αλεξιτωπτιστές που παίρνουν την πληροφορία τους και εξαφανίζονται;
Εγώ προσωπικά, θα συνεχίσω όπου μπορώ να βοηθάω.
Ευχαριστώ.

THEOFILOS2585
01-12-11, 23:38
Καταρχην θα ηθελα να σας παραπεμψω στο πρωτο μηνυμα του στελιου σε αυτο το φορουμ οταν το ανοιξε....αλλα λεει τωρα.... φιλε στελιο, επειδη επιμενεις να διαβαζεις οτι εσυ θες και να απαντας σε αυτα που μονο εσυ θες, δεν σου ειπα οτι μαυριζει μονο η πορτα του τζακιου μου αλλα οτι καπνιζει στον χωρο....αν αυτο το θεωρεις οπως λες ασημαντο και με βγαζεις και βλακα και απο πανω τοτε δεν εχω να πω κατι αλλο....και ξερεις η πλακα ειναι οτι ειμαι μηχανολογος μηχανικος με πολυετη εμπειρια στην θερμανση...απλα την πατησα απο τον τζακα μου γιατι ειναι μπακαλης οπως οι περισσοτεροι...θεωρησα σοφο λοιπον πριν επεμβω μαγικα και κλεισω τον ενα καπναγωγο, να σε ρωτησω μηπως και απο την εμπειρια σου θα μου προτεινες καποια λυση χωρις γκρεμισματα....αυτα και συγγνωμη που σπαταλησα τον πολυτιμο χρονο σου.

cosmic
02-12-11, 07:58
Θεοφιλε δικαιωμα μας να διαβαζουμε και οπου θελουμε να απανταμε...
Βασικη αρχη λειτουργιας των φορουμ και γενικα της κοινωνιας μας. Κανενας δεν εχει εκλεξει τον Στελιο, τον νικολαρα κτλ σε μεγα διδασκαλο και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απανταει στα ερωτηματα μας... Απο καλη διαθεση το κανει οποιος το κανει.

Εσυ προσβληθηκες που δεν σε βοηθησε και δεν σου απαντησε ο Στελιος στις ερωτησεις σου αδικως για μενα!

Να σε ρωτησω και εγω λοιπον με την σειρα μου, μιας και εγω σαν μηχανικος δεν ξερω και θελω να μαθω :

1) τι συμβαινει με την ροη των αεριων οταν ελατωνεις το Φ του αυλού?
2) τι συμβαινει επισης με την πιεση?
3) Τα θερμα αερια προς πια κατευθυνση πηγαινουν και πως πρεπει να διαμορφωθει το χωρισμα του αυλου σε δυο για να μην αντιμετωπισεις προβλημα?

Οταν θελησεις και απαντησεις τοτε θα εχεις την λύση στο προβλημα σου.

THEOFILOS2585
02-12-11, 09:16
Φίλε cosmic, αγαπητέ συνάδελφε,
μιας και " δεν γνωρίζεις" όπως λες και θέλεις να μάθεις .....(την ειρωνεία δεν την χώνεψα ποτέ στη ζωή μου.....)
Στο τζάκι δεν μπορούν να ισχύουν πάντα οι αρχές της μηχανικής ρευστών... Δεν έχουμε ποτέ σταθερή θερμοκρασία , υγρασία, σταθερή πίεση και προφανώς ταχύτητα των καυσαερίων (εκτός βέβαια από την περίπτωση της μηχανικής απαγωγής -αν υπάρχει-) και γενικά είναι τόσο "άτακτες" οι συνθήκες καύσης και ελκυσμού που όσο και αν το έψαξα κατέληξα στο πουθενά. Γι΄αυτό απευθύνθηκα στον Στέλιο. Ξέρεις, η τεχνική εμπειρία πολλές φορές μπορεί να "ξεγελάσει" αρκετούς νόμους της Φυσικής. Οπότε με την λογική αυτή δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στην τόσο αθώα ερώτησή σου και κατ΄επέκταση και στον εαυτό μου (τζάμπα πήγαν τα πτυχία). Τώρα όσον αφορά στον " εθελοντισμό" και τον "αλτρουϊσμό" του καθενός εδώ μέσα αλλά και στην ίδια την ζωή που διατυμπανίζεις, αφενός σε παραπέμπω στο πρώτο μήνυμα του Στέλιου με το οποίο άνοιξε αυτό το φόρουμ (προφανώς και εσύ διαβάζεις επιλεκτικά), αφετέρου σε μια ερώτηση: ας μας πει ο Στέλιος αν δεν "έβγαλε" έστω και μια δουλειά από εδώ μέσα....και δεν το λέω με κακία, και εγώ επαγγελματίας είμαι και κάνω τα πάντα για να δουλέψω.... Συγγνώμη για τον τόνο μου....Απλά είμαι ειλικρινής...

Manny Calavera
02-12-11, 11:51
Μπα ρε στελιο , εγω εσενα διαβασα και τον νικολαρα και πηγα και αγορασα τζακι ! Δεν ειμαι τζακας , ουτε γεμιζω το ματι στα μαστορια , αλλα στο τελος τα κανω μονος μου ! Ρε συ στελιο εισαι μακρια αλλιως θα ερχομουνα σαλονικα να εβλεπα και το δικο σου .Εδω αγορασα τζακι απο σαλονικα και το ειδα οταν μου το στειλανε ! Αλλα εσυ δεν θυμαμε τωρα σε ποια σελιδα , γραφεις οτι κανενα Ελληνικο τζακι δεν σφραγιζει ερμητικα οποτε και εγω το γυρισα στα ξενα ! Ιδιος γιατι τον λογο οτι θελω να εχω ελενχο στο τζακι -στη φλογα που βγαζει και το ποιο σημαντικο , κοιτουσα για τζακι που να εχει μεγαλυτερη διαρκεια καυσης και μικρη καταναλωση !(αρα καλητερο ελενχο στην καυση)

Αυστρια ζησε με τα ποντικια και αι παραταμας , το ιδιο βροματε και τα 2 !!!χαχαχαχαχα (ΓΗΠΕΔΙΚΟ)

theofilos, δεν ειμαι τζακας δεν εχω ιδεα απο καμιναδες , απο αυτο που ρωτησες για τον αερα ξεκινισαν ολα ! Περιμενω να βαλεις μοτερ και να ερθεις εδω να μας πεις τη εγινε ! Σιγουρα ο στελιος τετοιο καιρο εχει πολυ δουλεια , και αμα δεις και τη ωρα απανταει σε μερικα θα καταλαβεις οτι αν απανταει στις 12 το βραδυ , και ειναι και μαστορας , ε τοτε δεν εχει χρονο καθολου ! Υπομονη και μια μερα να περασει χωρις να δει το φορουμ δεν εγινε και τιποτα !

Παντος ρε στελιο , πηγα σε πολλους τζακαδες εδω λαρισα, στους καλους εννοειται και πειρα 10 διαφορετικες εκτιμησεις και χρηματα !
Και οι 10 με λεγαν να κρατησω τον αερα διπλα απο το τζακι και επειδη εχω εσωτερικο μπαλκονι στο κεντρικο σημειο του σπιτιου , και καλα οτι θα ανεβαινε ο αερας με την ζεστη μονος του ! Εδω ειχα ετοιμη την εγκατασταση για τους αεραγωγους (ολο το νταβανη γυψοσανιδα 50 ποντους ποιο κατω και μου λεγανε να τραβηξω αεραγωγους κατω στο πατωμα , καινουργιους )! CRAZY
Και οι 10 ειχαν ελληνικα τζακια , εκτος απο απο 3-4 που ειχαν , παλαζετι , σουπρα και κατι αλλα γαλικα δεν τα θυμαμε τωρα !
Οταν ελεγα τη ακριβος ηθελα απ το τζακι, δηλαδη να κλεινω τον αερα , ολοι με στελναν στα ξενα , εκτος απο αυτους που ειχαν ελληνικα και δεν μου απαντουσαν η' μου λεγανε ποσα ξυλα παραπανω πρεπει να βαλω στο τζακι ! Απο κοντα ειδα με την κυρα , τα παλλαζετι ,soupra ,τα οποια τις αρεσαν , αλλα ελεγαν μεχρι 12ΚW και δεν ειχαν πολυ χωρο μεσα στην καυση και ετσι , επειδη δεν ειχα και τα χρηματα να παρω το combi jolly-mec . Αγορασα αυτο που βρηκα γιατι αρχισα να κρυωνω και ειχα αναψει τα αεροθερμα για το μωρο μεσα στο σπιτι ! Απο 3000χιλιαρικα που ζητουσαν για την εστια , την πειρα απο τον εισαγωγαια με την βοηθεια του μηχανικου μου 1780 + 400 το μοτερ . 800 Ευρο διαφορα χωρις την εγκατασταση και τις γυψοσανιδες ! Οι γυψοσανιδες για τοιχο 4 τετραγωνικα εκαναν 50 ευρο , στροτιρες , πλαγια , βασεις, βιδες , γυψοσανιδα ροζε . Και ακομα 50 για μονωση 6αρα με αλλουμινιο !
Και οι 10 ,εκτος απο 1εναν που πουλουσε σουπρα , ανεβαζαν την τιμη τις εστιας .ΠΧ ειχε 1000 σου λεγανε 1300 , ειχε 2000 σου λεγανε 3000 , με παζαρια 2700 . Χωρις την δουλεια , που η δουλεια ηταν 2 τρυπες , μια στον τοιχο και μια στο μπαλκονι απο πανω ! Για την δουλεια θελανε 400-500 ! Αι πες τωρα , και καπελο στην εστια και εργασια 4αρων ωρων .Εγω εκανα 5 ωρες με 7 ωρες ! Δηλαδη ενα χιλιαρικο πανω , εννοειται χωρις εργασια για γυψοσανιδες ! Με γυψοσανιδες αλλα 500 !!! 1500 ευρο για 6 ωρες δουλεια , ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΦΩΝΑΞΩ : ΟΧΙ ΡΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ . ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ , ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ 1500 . ΚΑΙ 1000 ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ! οποιος τα εχει να τα δωσει , εγω τα μαζευω να τα φαω μονος μου ! ( να μην πω αλλα θα ξεφυγω)

Βασιλη51 , οπως σε ειπα δεν ειμαι ιδικος , αλλα τη λαλακιες εχω ακουσει δεν λεγεται (οχι εδω μεσα , εδω μεσα δεν μετραει ) ! Τελειωσαμε και ενα πανεπιστιμιο για να μας λεει ο καθενας τα δικα του και να νομιζει οτι τον πυστευουμε ! Γενικα μαρεσει να αφηνω τον αλλο να λεει τα δικα του και ενω διαφωνω θα του κανω την χαρη να τον αφησω να νομιζει οτι εχει δικιο ! Εκει να δεις τι λαλακιες ακουω μετα σαν περνουν αερα . Ειναι τα μαστορια σαν την φωτια ενα πραμα , μολις παρει αερα αναβει και λεει και αλλα ! (οχι εδω μεσα , μην παει το μυαλο σας στον στελιο , η' στον νικολαρα ) Αν και να πω την αλληθεια δεν θυμαμε ποιος ανακαλυψε θετος πως λειτουργει το ψυγειο .(εδω εγινα λιγο γραφικος )δεν το εκανα απο μνησικακια !

Να σημερα μαθαμε και κατι αλλο απ τον φιλο στελιο . Αντι για μοτερ πανω απ το τζακι , τερματικα μηχανακια τυμπανου στην καθε εξοδο ! Πραγματικα δεν τα ξερω , θα το ψαξω σημερα ποιος εχει τετοια μοτερακια ! Αλλα μια ερωτηση , αν το μοτερ που εχει το τζακι απο κατω δεν το λειτουργω στο 100% αλλα στο 25% λογο φορηβου , πρεπει να υπολογισω το 25% τις αποδοσης και στις εξοδους ???? Πολυ ενδιαφερον μου φενεται αυτη η αποψη , μα παρα πολυ .Λεω να το δοκιμασω και αυτο , μονο τα μοτερακια να βρω ! Στελιο εδω μαλλον θελουμε βοηθεια ποια ειναι αυτα τα μοτερακια !
Και προς θεου , δεν ειπε κανεις να συμφωνησεις , τον δικο σου τροπο θελουμε ! Και μαλιστα μου φενεται ποιο ωραιος , γιατι μπορω να εχω και τον ελενχο στα μοτερ σε καθε δωματιο , χωρις ταμπερ ! τουλαχιστον για την ποσοτητα του αερα που θελω να μπαινει στα δωματια ! ΝΙCE

Μας διωχνεις ρεεε γιατι ρωταμε πολλα ??? ΟΧΙ ΕΔΩ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΙΑΛΑ και θα στα βγαλω με το καλο να μας τα πεις ολα !

αιντε να πω και κατι σε σχεση με μυθος και πραγματικοτητα στα τζακια ! Τα αεροθερμα ζεστενουν τον χωρο σας ποιο γρηγορα απο τα αλλα ! Ποιο αμεσα , αλλα αμα θες ζεστη ριχνοντας ξυλα στο τζακι στις 21¨00 και θες ζεστη μεχρι το πρωι ,ε τοτε με νερακι παιδια !Αλλιως θελει γεμισμα καθε 5-6 ωρες στις ξενες εστειες και 2-3 στις ελληνικες .

Σιγουρα στελιο το λες και μονο σου , τζακας εισαι , θα σε εβλεπα απο κοντα αν ειμουνα στην πολη σου , ισως μυστηκα δεν υπαρχουν στην κατασκευη του τζακιου , αλλα στον αερα γινετε χαμος , και μεις εκει θελουμε κανα 2 ιδεες , για να δοκιμασουμε μονοι μας το πειραμα ! Γιατι πειραματα κανουμε πως θα λειτουργησει καλητερα ενα αεροθερμο !

Εγω ηρθα εδω απο πτωση αλεξιπτωτου , Γιατι εψαχνα στο νετ τη σοι τζακι να παρω , οπως και η αντιγονη , Μονο που το πυστευα οτι θα λειτουργησει .Τοσα χρονια σε βολτες σε σαλε και χιονια , εχω δει τζακια και τζακια . Γιατι οχι και στο σπιτι μας .
Να δει και ο αλλος που ψαχνει ,οχι μονο στις ερωτησεις τη τζακι να παρει , αλλα και αφου το παρει τη σοι δουλεια καταφερε και αν ειχε αποτελεσμα ! 100 παρακολουθουν και 1ενας γραφει ! 1000 διαβασαν ενας εμεινε να πει την αποψη του ! 72.286 ενφανισεις ,σκεψου ποσα ατομα ψαχνουν τζακα με @@ και φαντασια !

cosmic
02-12-11, 12:29
Φίλε cosmic, αγαπητέ συνάδελφε,
μιας και " δεν γνωρίζεις" όπως λες και θέλεις να μάθεις .....(την ειρωνεία δεν την χώνεψα ποτέ στη ζωή μου.....)
Στο τζάκι δεν μπορούν να ισχύουν πάντα οι αρχές της μηχανικής ρευστών... Δεν έχουμε ποτέ σταθερή θερμοκρασία , υγρασία, σταθερή πίεση και προφανώς ταχύτητα των καυσαερίων (εκτός βέβαια από την περίπτωση της μηχανικής απαγωγής -αν υπάρχει-) και γενικά είναι τόσο "άτακτες" οι συνθήκες καύσης και ελκυσμού που όσο και αν το έψαξα κατέληξα στο πουθενά. Γι΄αυτό απευθύνθηκα στον Στέλιο. Ξέρεις, η τεχνική εμπειρία πολλές φορές μπορεί να "ξεγελάσει" αρκετούς νόμους της Φυσικής. Οπότε με την λογική αυτή δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στην τόσο αθώα ερώτησή σου και κατ΄επέκταση και στον εαυτό μου (τζάμπα πήγαν τα πτυχία). Τώρα όσον αφορά στον " εθελοντισμό" και τον "αλτρουϊσμό" του καθενός εδώ μέσα αλλά και στην ίδια την ζωή που διατυμπανίζεις, αφενός σε παραπέμπω στο πρώτο μήνυμα του Στέλιου με το οποίο άνοιξε αυτό το φόρουμ (προφανώς και εσύ διαβάζεις επιλεκτικά), αφετέρου σε μια ερώτηση: ας μας πει ο Στέλιος αν δεν "έβγαλε" έστω και μια δουλειά από εδώ μέσα....και δεν το λέω με κακία, και εγώ επαγγελματίας είμαι και κάνω τα πάντα για να δουλέψω.... Συγγνώμη για τον τόνο μου....Απλά είμαι ειλικρινής...

Θεόφιλε μην στεκεσαι στο αν εβγαλε ή δεν εβγαλε δουλεια απο εδω μεσα, δεν εχει σημασια...
Σημασια εχει οτι μεσα απο το θεμα αυτο μαθαμε πληροφοριες και βοηθησαμε ο ενας τον αλλον. Και ναι θα μαλωσουμε γιατι στο να συμφωνουμε σε ολα δεν ειναι υγιες στην τελική.
Οσον αφορα το τζακι σου το πρωτο λαθος ειναι οτι μειωσατε την εξαγωγη. Ασχετως αν δεν εχεις σταθερη θερμοκρασια - πυκνοτητα, πιεση και ταχυτητα στα καυσαερια σου το να μειωσεις την διατομη μονο αρνητικό αποτελεσμα μπορει να εχει. Επίσης υποψιαζομαι οτι η ενωση που σου εκανε ο τζακας - ενα σε δυο ειναι εντελως λαθος. Μπορεις να δωσεις ενα σχεδιο για το πως γινεται η διχαλα αυτη?
Αν κρατουσες εναν σωληνα με το Φ που βγαζει το τζακι σου και με το υψος που πρεπει τοτε σιγουρα θα το απολαμβανες τωρα...

@962fm@
02-12-11, 13:11
βρε ξεκολλατε...

μια παρεα ειμαστε που βοηθαμε ο ενας τον αλλο.. ειτε εδω στα τζακια , ειτε στους υπολογιστες , ειτε και αλλου..
σιγουρα καποτε ο ενας χρειαστηκε τον αλλο εδω μεσα..

παμε παρακατω ...

BOLIOTIS
02-12-11, 13:49
calavera δεν ειμαι οπαδος του ολυμπιακου βολου γιατι εκει το πας ειμαι απο την ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ την θυμασε μαλον την κλουβα χαχαχαχαχαχα
στο τζακι σου τι καις;;; τυρη χαχαχαχαχαχαχαχαχ και ζεστενει τοσο;;;; αυτα για να μην κανεις χιουμορακι τα (βρωματε και τετοια) κρατα τα για τον εαυτο σου οκ φιλαρακι;;;;; και σε οποιον δεν αρεσει εδω μεσα απλα μπορει να μην ξαναμπει
η δουλεια του στελιου ειναι τα τζακια η δικια σου πως να πηξης το τυρι

1kost12
02-12-11, 14:18
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας…
Ναι μεσα από το site αυτό πήρα κατά 80% πληροφορίες εδώ και 2 χρόνια που το έψαχνα και έβαλα πριν από 1 μήνα και τζάκι και συγκεκριμένα αυτό http://www.k-evo.gr/leitoyrgia#reasons
Προτίμησα Ελληνικό για να μένουν τα χρήματα στην Ελλάδα σε Ελληνικά χέρια. Και έβαλα αερόθερμο για δυο πράγματα, 1ον λένε ότι το υδραυλικό καίει αρκετά πάρα πάνω ξύλο από ένα αερόθερμο… 2ον δεν είχα στο σπίτι μου το μονό σωληνιο σύστημα αλλά το κλασικό με 3 κεντρικές σωλήνες από κάτω να έρχονται στο διαμέρισμα μου και ήταν αρκετά δύσκολο να βάλω υδραυλικό και έτσι στράφηκα σε αερόθερμο.
Φυσικά κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να απαντάει και κανένας δεν είναι αρχηγός, παντογνώστης κλπ απλά μερικοί είναι τεχνίτες, τζακάδες κλπ και φυσικά ξέρουν πολλά περισσότερα από εμάς….
Παρακολουθώ την συζήτηση στο φόρουμ καθημερινά άσχετα αν δεν αναπτύσσω θεμα κλπ. απλά έβαλα ένα τζάκι, είμαι ικανοποιημένος αλλά συνεχίζω να τα διαβάζω όλα τα μηνύματα σας….
Δεν χρειάζεται να φωνάζουμε και δεν πρέπει να δημιουργούνται παρεξηγήσεις…είμαστε σαν μια μεγάλη παρέα και λέμε ομορφα και απλά αυτά που επιθυμούμε….
Εγώ βασικά θα συνεργαζόμουν με τον Στέλιο, αλλά η τεράστια χιλιομετρική απόσταση δεν μου το επέτρεψε…
Δεν έχω πρόβλημα με το τζάκι και το καίω καθημερινά (λίγες ώρες εκτός το Σαβ/κο πάρα πολλές ώρες ένεκα επειδή τις περισσότερες ώρες λείπω για δουλειά). Ακόμη δεν έχω βάλει την επένδυση του μαρμάρου…. Είναι μόνο με την πυραντοχη γυψοσανιδα γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΩΝ ΑΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ και πιθανόν τον Σεπτέμβριο να κανω την επένδυση. Από κάτω έχω βάλει (εκεί που είναι το βεβιλατερ) και έχω σκεπάσει το κενό με ένα κομμάτι από υαλοβάμβακα της Δανίας (αυτό που μου έντυσε από πίσω το τζάκι….)
Έχει σταματήσει να μυρίζει, το άσχημο είναι ότι πρέπει κάθε 10-15 μέρες να καθαρίζω το τζάμι του και δόξα το Θεώ ένα μεγάλο κούτσουρο κάπου στα 45 πόντους έβαλα τις προάλλες ΠΑΛΙΟ ΑΡΚΕΤΆ ΧΡΟΝΏΝ) το βρήκα κάτω στο υπόγειο και τώρα το καθαρίζω από πάρα μα πάρα πολλά σανίδια που έχω…(τα σανίδια από τα ξύλα, βγάζουν ωραία φλόγα μα… γρήγορα καίγονται) και ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ το κούτσουρο κράτησε κάπου 12 ώρες φυσικά με κλειστό τον αέρα!!! Άρα λογικά καίει ΚΑΛΑ!!! (έβαλα το δευτερογενής καύση) και όταν βάζω πολλά σανίδια ξυλά μεσα….κανει μια υπέροχη φλόγα δευτερεύουσα που με κανει να την χαζεύω όση ώρα καίει στο φουλ…. (φυσικά το κούτσουρο το είχα βάλει σε νορμάλ και μετά σιγώ έκαιγε όλο το βράδυ…)
Βάζω τον ανεμιστήρα στην 4 η σκάλα και όχι στο πρόγραμμα όπως μου πρότεινε ο τζακας μου για να μην έχει μεγάλο θόρυβο…(αν και είναι τόσο μεγάλος στην μεγάλη ταχύτητα…) όμως δεν ξέρω με την μικρή ταχύτητα πέφτει και η παροχή ζεστού αέρα στα άλλα 2 δωμάτια που περνάει ο αεραγωγός. Θα πρέπει να βάλω σε κάποια μεγαλύτερη ταχύτητα;;;; παίζω μεταξύ 2-3-4 ταχύτητα…
Το πρόβλημα μου είναι άλλο (κάπως χαζό) γιατί δεν μπορώ να βρω ξύλα φτηνά γιατί εδώ είναι ακριβά κάπου στα 170-180 τα σκληρά… φυσικά θα τα πάρω την άνοιξη 3-4 τόνους για την επόμενη σαιζόν (αποθήκη μεγάλη έχω…)
Πάντως ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ δίνω σε όλους όσους μας διαφωτίζουν μεσα από εδώ και πάλι θελω να τονίσω….. ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ δεν πρέπει να υπάρχουν παρεξηγήσεις…

old
02-12-11, 14:46
ego re pedia den eimai sxetikos me tzakia kai den mporo na voithiso....

alla mou aresei na diavazo oles tis apopsis kai na matheno...

alla re pedia as kratisoume ligo xamilous tonous...gia to kalo tou thematos

kai tou forum....tosa xronia eimai melos edo kai einai oraio na exoume mia oraia

kai epikodomitiki sizitisi....gia olous mas...paraklisi kano....

cosmic
02-12-11, 15:18
Με την κατασταση που εφεραν την κοινωνια μας βλεπω καθημερινα αρκετη ενταση και φαγωμαρα σε ολα τα επιπεδα και σε ολους τους τομεις...Μας εχουν κανει να σκοτωνομαστε και να ειμαστε τσιτα στα νευρα καθημερινα!

stelios1
02-12-11, 19:17
Σαν πολλα δεν ειπατε? Δυο αποριες εχω και θελω απαντηση! Θεοφιλε μπηκες σε καμια δημοσια υπηρεσια και απαιτεις εξυπηρετηση? Απαιτω απαντηση, που αν δεν δωσεις τελικα αυτο
με δικαιωνει. Δεν σου απαντησα επιδη παρασυρθηκα απο κατι αλλο που με ''έκαιγε'' περισσοτερο οκ!
Καλαβερα εδω το θεμα ειναι προβληματα κ λυσεις.. πες το προβλημα σου σε παρακαλω πριν το εντοπισω εγω (οχι δεν ειμαι ψυχολογος αλλα τα φαεινοτερα τ ηλιου εδω παραλειπονται..) απαντησε μου σε παρακαλω.. γιατι μιλας εδω! Για ποιο πραγμα κ ποιος ειναι ο σκοπος σου! Τι θες να βγαλεις? Τ Στελιο που το παιζει εξυπνος σε ολα εκτος θεματος? Απαιτω απαντηση ΣΟΒΑΡΗ η να το βουλωσετε καποιοι! Αυτο το μην μου ειναι συγκεκριμενο και μιλω γ συγκεκριμενα πραγματα.
Θεο-φιλε φιλε-μας ειναι τραγικο να ρωτας αν ειναι σωστο οι 2 καπνοδοχοι και να δηλωνεις μηχανολογος και ειδικος μαλιστα με εμπειρια σε θεματα θερμανσης. 2 καπνοδοχοι σημαινει.. πολαπλασια ΑΧΡΗΣΤΗ περιμετρο σε σχεση με τ διατομη, δηλαδη.. πολαπλασια επιφανεια ψυξης σ αυτους, πολαπλασιους στροβιλισμους, πολυ μειωμενη ταχυτητα ροης στ καπνοδοχους κτλ κτλ.. Μα ειναι δυνατον μηχανολογος να ρωτα απεγνωσμενα αυτο τ πραγμα?? ΟΧΙ! Ειλικρινα τωρα εδω δημοσια λεω το εξης.. Μα τι με ρωταει αυτος? Ας μην δωσω σημασια! Ακριβως ετσι λειτουργησα, ετσι σκεφτηκα, αυτος ειναι ο λογος ο πραγματικος που αδιαφορησα. και τα περι πατριδας κτλ δειχνουν ακριβως το ποιον σου κ Θεοφιλε που δε πα να χεις το θεο μπαρμπα. Κ οι υπολοιποι δε σκεφτεστε και λιγο? Τι να πω.. Ο κ Θεοφιλος (ηξερε καλα τ φταιει, ειμαι σιγουρος) ηθελε την συγκαταθεση μου ωστε να νιωσει σωστος κ ωραιος αγανακτισμενος και να καταληξει στο εξης σοφο αποφθεγμα.. με τι μπαγλαμα μαστορα εμπλεξα, αχ να τυχαινε να σε εβρισκα πριν Στελιο κτλ κτλ.. Οχι αυτο στ ζωη μου εγω δεν το εκανα ποτε (διαβαστε ολα μα ολα τ μην μου κ βρειτε μου στιγμη που κινηθηκα εγω ετσι) , λαθος ανθρωπο βρηκες κ μηχανολογε.
Το θεωρω καταντια να απλωνεις τ χερι και να ζητας και αν δε σ δωσουν να τους βριζεις! Αυτο εκανες! Και δεν ηρεμησες μετα αλλα ζητας κ ρεστα!

stelios1
02-12-11, 19:39
Ο καιρος δειχνει τι ρολο ,παιζει ο καθ ενας μας. Εχει απολυτρο δικιο ο Νικολαρας οταν μιλαει για αλεξιπτωτιστες που παιρνουν τ πληροφορια τους εδω κ εξαφανιζονται. Ο Θεοφιλός δεν ειδε παραδιπλα οτι ψαχνομαστε καποιοι για υδραυλικο τζακι ωστε να βοηθησει με τ γνωσεις του? Τ ειδε! Τ διαβασε! Αλλα σιγα μη πει στ μ..λ..κ.ες, σιγα μην να τους ανοιξει τ ματια! Αυτο ειναι κ θεοφιλε και φαινεται απ τον υπεροπτικο ανοητο τροπο σου!
Ρε παιδια μπαινω κ σ αλλα φορουμ και προσπαθω και βοηθω και ζηταω βοηθεια κ εγω.. Ε οπου ανεφερα οτι εκανα αιτηση για ΔΕ ξαφνικα ολοι τ βουλωνουν! Αν ανατρεξετε μερικες σελιδες πισω θα δειτε οτι τ αναφερω καθαρα αυτο. Ρωταω και δε μου λενε, αλλα εγω.. θα μαθω κ ας πα να μην λενε!

stelios1
02-12-11, 19:44
old συγνωμη αλλα.. ποσα χρονια εισαι εδω? Τι λες? Δεν παμε καλα παιδια.....

old
02-12-11, 19:50
old συγνωμη αλλα.. ποσα χρονια εισαι εδω? Τι λες? Δεν παμε καλα παιδια.....

polla file stelio...ase ti grafi i egrafi...:wink:

prin tin diki sou egrafi...

kavouras20
02-12-11, 23:28
καλησπερα θα πω κιεγω το προβλημα που αντιμετωπιζω με το τζακι μου,αν μπορεις στελιο βοηθησε με...λοιπον εχω ενα συμβατικο με πυροτουβλα ειμαι στον πρωτο σε 4οροφη πολυκατοικια,και οταν το αναψω καπνιζει μεσα στο σπιτι στην αρχη λιγο και μετα πολυ,ανοιγω την πορτα και η καπνα παραμενει.Εφερα καποιο μαστορα και μου ειπε να ανοιξουμε τρυπα μεσα στην εστια οπως και εκανα.(κατω απο το σκαρακι που πεφτουν οι σταχτες)επισης ειπε να βγαλω και το κλαπετο τελειως.Παρολα αυτα δεν εγινε τιποτα και η καπνα μπαινει μεσα στο σπιτι ανοιχτα παραθυρα η οχι.Η καμιναδα κανει καποιο σπασιμο γιατι ειναι το δοκαρι αν αυτο βοηθαει σε κατι,επισης η καμιναδα στην ταρατσα ειναι στο 1.80 περιπου,περιμενω συμβουλες ....στελιο αν μπορεις πες κατι για το θεμα μου

stelios1
03-12-11, 05:31
Καβουρα αν δεν εχει καθολου ροη η καπνοδοχος, εστω κ ελαχιστη αλλα σταθερη φταιει αυτη και μετα κ ο αερας βεβαια. Ειναι θεμα συνολικα του κτιριου και ισως και τ τζακιου σου (αν ειναι σωστα χτισμενο η οχι) θεωρησε το κλιμακοστασιο ταβανι σου. Απο κει κ πανω πρεπει να ειναι η καπνοδοχος σου.
Καλαβερα.. τωρα διαβασα το μεγαλο μην σου, συγνωμη για οσα λεω πριν δε θα τα ελεγα.

stelios1
03-12-11, 05:55
5196951970519715197251973

Εβαλα τ φωτο μαζεμενες, ηχοπαγιδες εχει ετοιμες οπως ειπε κ ο Ολντ αλλα ειναι 10 εκ εσωτερικα η μικροτερη καιαρκετα περισσοτερα εξω, επισης ειναι του μετρου. Εμενα δεν με βολευουν πουθενα, δε χωρανε και φτιαχνω μονος μου. Δεν δινω αερα σε τζακι χωρις ηχοπαγιδα ποτε! Δειχνω εσωτερικα πως ειναι και εξωτερικα. Στ αεροθερμο (ειναι αυτο που καιει στ βιντεο) θα δειτε οτι ο βραχιονας που στηριζει τ μοτερ στ μεση πλεον ειναι πιο χοντρος.. Ε εκει μεσα εβαλα φιλτρο. Μολις βιδωθει το μηχανακι ο θορυβος πεφτει στ μισο του απ οτι ελευθερο εξω. Τι να δειχνω δηλαδη και ποιος θα κατσει να φτιαξει? Ακομη κ πετροβαμβακας ειναι πολυ δυσκολο να κοπει ακριβως μισο ποντο παχος, καλυπτεται εκει μεσα με μεταλικη σιτα και χοντροτερο διχτυ απο πανω για να μπορει να κολληθει παρομοια οπως φαινεται στην στρογγυλη ηχοπαγιδα. Του εμποριοιυ ειναι τυποποιημενες με διατρητη λαμαρινα εσωτερικα και γ αυτο αναγκαστικα εχουν καποιο μηκος, με τ τροπο αυτο συμπτησονται στο μισο μεγεθος κ πιο κατω.
Μοτερακια εχει σε καταστηματα με ειδη εξαερισμων. Αλλα και παλι οπως εντοπισε κ ο Κοστ σε χαμηλη ταχυτητα του κεντρικου θα τραβουν ολο τ αερα αυτα.
Εγω εξηγω γιατι δεν μπλεκω με αυτα. Δεν ειναι δουλεια μου το να παει ο αερας απο δω εκει.

Manny Calavera
03-12-11, 11:39
Ωραιο ποστ
Αν ειχα ανοιχτη εστια θα σε ειχα ζαλισει για το κοστος , αποκλειεται να καθομουνα να το φτοιαξω . Θα σε εχω στα υποψη , να το κανω δωρο στον πατερα μου που εχει ανοιχτο ! Ας τελειωσω λιγο πρωτα το σπιτι μου και σε περνω τηλ για την κατασκευη σου !
Καλη κατασκευη, χαρας στο κουραγιο σου που καθεσε και φτοιαχνεις και ηχοπαγιδες ! Ναι ετσι ειναι οπως τα λες για τα σχεδια και τις διαστασεις ! Στις φοτο φενεται ο περτροβαμβακας η' το διχτυ ??? Λες οτι δεν δινεις αερα χωρις ηχοπαγιδα στο τζακι , λες και η δικια μας εισαγωγη του αερα στον θερμοθαλαμο να θελει ηχοπαγιδα ??? η' ειναι καλητερα μετα τον θερμοθαλαμο ??? η' ακομα καλητερα και στις 2 περιπτωσεις !Μια πριν την εισαγωγη και μια μετα το δευτερο μοτερ ! Καπος ετσι που το σκεφτομαι τωρα , μου καθετε καλητερα !

Στελιο εχω ζεστη σπιτι(δεν εχει πεσει κατω απο 21 ποτε,σταθερα 24, και ειναι χτησμενο με υτονγκ ,οποτε δεν εχω θερμοχωρητικοτητα ,ζεσταινω μονο τον αερα ) , αλλα εχω καποια θεματα που πρεπει να λυσω με πειραματα ! Τωρα το εχω εντελος χοιμα το τζακι και τους αεραγωγους , οποτε πειραματιζομαι για το καλητερο δυνατο αποτελεσμα ! Να λειτουργει καλητερα χωρις πολλα ξυλα και με καποιον ελενχο του αερα ! (πχ, ειδα 2 βαθμους διαφορα , οταν δεν τραβαω αερα απεξω για τον αερα στον θερμοθαλαμο, και τραβαω μεσα απ το σπιτι . Τωρα το κανω χειροκινητα , κλεινω την εισοδο του αερα απεξω , και την ανοιγω , ανατακτα διαστηματα για ανανεωση του αερα μεσα στο σπιτι . )
Δηλαδη αυτο με τα μοτερακια σου σε καθε δωματιο ειναι ωραια λυση, γιατι με το πανω μοτερ που εχω , σκεφτομουνα να βαλω ηλεκτρικα ταμπερ στην εξοδο του αεραγωγου σε καθε δωματιο , ωστε μολις ποιασει την θερμοκρασια που θελω να κλεινει .
Χτες πειρα 3-4 τηλ και δεν ξερει κανεις ποια ειναι αυτα τα μοτερ ! Μηπος εχεις την ευχαριστηση να μας πεις μοντελο ,εταιρια ???
Παλι και αυτα τα μοτερακια μπορουν να συνδεθουν με θερμοστατη ,ωστε να κλεινουν οταν δεν θες .Μωρε βρηκα και κατι αλλα που οταν δεν λειτουργουν , εχουν ενσοματομενο ταμπερ ωστε να μην βγαινει , ουτε να μπαινει αερας , αλλα στα τεχνικα χαρακτηριστικα εχουν λειτουργια μεχρι 40 βαβμους , οποτε μαλλον δεν με κανουν !
Για τους αεραγωγους , εχω καποιους απλους, και δεν μπορω να βρω καποιον που να αντεχει στους 140+, μηπος ξερεις καμια εταιρια που να εχει καταληλους ! Και να εχουν καποια πιστοποιηση για εφλεκτα υλικα κτλ ! Βρηκα μεχρι 110 βαθμους τα οποια κανουν αλλα δεν εχουν πιστοποιηση , αρα ακομα ψανχω ! Ειχα βρει και με πιστοποιηση , δηλαδη ειχαν στο συτε τους , αλλα οχι στην αποθηκη τους , και δεν κανουν εισαγωγη και αλλα χαζα !

Αυτα τα λιγα , εχω κιαλα αλλα κουραζω , οποτε συνοψιζωντας ,
Τη πετροβαμβακα προτοιμας ??? κατι ακουσα για δανιας , ποιος ειναι αυτος ????
Τα μοτερακια για τα δωματια ποια ειναι ??? αεραγωγογους μονωμενους μηπος γνωριζεις ποιος αλλος εχει ???

impz
03-12-11, 14:35
Στέλιο, ενδιαφέρουσα η πατέντα σου. Για τα νούμερα που γράφεις παραπάνω, θέλει λίγο χρόνο για να καθίσω να τα μελετήσω και να σου πω αν σου έχει ξεφύγει κάτι, (και μια επανάληψη στη μεταφορά θερμότητας), για τα οποία δεν προλαβαίνω αυτή την περίοδο. Πάντως από τη στιγμή που το έχεις δει να δουλεύει καλά, λίγη σημασία έχουν τα ακριβή νούμερα.
Εγώ εχω ένα απλό τζάκι με πυρότουβλο, και μιας και το χρησιμοποιώ πολύ, θα με ενδιέφερε να αύξησω την απόδοσή του. Για τον τρόπο σου, εχω δύο ανησυχίες: το θόρυβο και τον καπνό.
Για το θόρυβο, σου είναι εύκολο να κάνεις μια μέτρηση στα db; Για εμένα θα ήταν το καλύτερο.
Για τον καπνό, ανησυχώ περισσότερο γιατί το τζάκι μου το εχω να τραβάει τόσο όσο χρειάζεται ως ώστε να μην καίει παραπάνω από όσο χρειάζεται. Δηλαδή ακόμα και σκούπα να βάλω στο σαλόνι, καπνίζει λίγο, οπότε ανησυχώ για τη διατάραξη στη ροή που θα επιφέρει η προθήκη της κατασκευής σου.
Επίσης, βλέποντας την κατασκευή, μου δημιουργηθηκάν δύο απορίες:
Γιατί δεν έβαλες τους σωλήνες και το αερόθερμο ψηλά, ώστε να παίρνει θερμότητα από τον καπνό και τη φλόγα αντί για τα κάρβουνα (θα μπορούσε να προσαρμόστεί σε κάθε τζάκι με ρυθμιζόμενα πόδια)
και γιατί δεν έβαλες την εξαγωγή του θερμού αέρα σε μια έξοδο παραπέρα από την εστία, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δε θα δημιουργεί προβλήματα στη ροή του τζακιού.

stelios1
03-12-11, 16:36
Καλαβερα μηχανακια αθορυβα βρισκεις παντου, μολις μπορεσω να στριμωξω τ γιο να κανει αποκοπη κ επικοληση κτλ θα σου δωσω το μειλ Ιταλικης εταιριας που τα παιρνω και μιλα εκει μετα, κ ενα μονο να θελεις στ στελνουν με κουριερ. Τι αγωγους εννοεις? Βαζω μονο ανοξειδωτους στ εγαγωγη θερμου αερα κ ειναι πολυ αντοχης.
Ιμπζ οχι δεν μετρω ντε σι μπελ (μετραει καμια σοβαρη εταιρεια ωστε να τ κανω κ εγω? ο χαζος ειμαι?) αν εισαι λιγο ιδιοτροπος δεν θα μπορεις τ θορυβο του οπως και του ακριβοτερου αεροθερμου τζακιου. Περσι πχ ο φιλος Ζοραν απεριπτε τ κλιματιστικο σαν τροπο θερμανσης λογω θορυβου. Οχι αποκλειεται λεω τωρα πλεον να διαταραξει το καπνο τ τζακιου λογω ροης, το κρυωνει ομως (γ αυτο λες για να ηταν ψηλα μετα τα ξυλα αν καταλαβα καλα?) αλλα αυτο αντισταθμιζεται απ το οτι ειναι 5-8 εκ ψηλοτερα η φωτια κ πρακτικα δεν επηρεαζει σε σπιτι τ λειτουργια τ τζακιου απ οσο εχω δει ως τωρα. εκει ,που ειναι η εξαγωγη δεν διαταρασσει τιποτα, το να παει πιο περα απαιτει προσθετα μηκη-ογκοι που θα φαινονται ακομη πιο περιεργα.

akinik
03-12-11, 18:35
Νομιζα οτι το τζακι δουλευει ρολοι,τελικα εκανα λαθος!εκανα κατι πατεντες το σκαλισα αλλαξα αυτο,εκει καπνισε ολο το σπιτι εγινε χαμος αρχισε κ η γυναικα τη γκρινια,τα παρατησα ολα τα εκλεισα!Ενα μηνα δεν μπηκα ξανα στο φορουμ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΟΜΩς!αυτο το γαμημ@νο το χομπι ειναι ψωρα δεν κοβεται με τιποτα το τζακι!!! ΞΑΝΑ εδω λοιπον ερχομαι βλεπω λιγα νευρα.Τι εγινε ρε παιδια πολυ κοσμος καινουριος.ΟΛο το καλοκαιρι ημασταν μετρημενοι και τα λεγαμε μεταξυ μας στελιος νικολαρας ακισνικ κ κανα δυο παιδια ακομη και αυτο γιατι ημαστε αρωστοι με το αθλημα και ενδιαφερομασταν και για το φορουμ.μακαρι ολα τα παιδια που βλεπω εδω να συνεχισουν να ειναι και οταν λυσουν το προβλημα τους κ μετα,αλλιως ναχαμε να λεγαμε...

akinik
03-12-11, 18:44
Λοιπον συντεκνε σε ανοιχτο τζακι μαντεμι μικρου μεγεθους με καπνοδοχο 4,5 μετρα 25αρι καπελο μπαλα επανω,με το που το αναβεις καπνος μαζευεται επανω στην χωανη της εστιας και αρχιζει να γλειφει την μετωπη προς τα εξω,δεν αποροφαει απο την καπνοδοχο καλα.επισης σαν κατι να φυσαει τα ξυλα συνεχεια και τα σβηνει και στροβιλιζει τον καπνο.ανοιξα μεγαλυτερη εξωτερικη τρυπα τιποτα.εκλεισα την εξωτερικη τρυπα ανοιξα λιγο το παραθυρο μια μικρη βελτιωση αλλα οχι εντελως.τι ειναι αυτο που φυσαει τα ξυλα?Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την καπνοδοχο?δεν ειχε πολυ αερα ομως σημερα.Υποψιν στην εξωτερικη τρυπα δεν εχω βαλει ακομη περσιδα ,δεν ξερω αν παιζει κανενα ρολο.Το σπιτι μου ειναι μονωμενο δεν μπαζει απο πουθενα

stelios1
04-12-11, 05:56
Καλημερα. Βγαλε αν μπορεις φωτο ολη τ πλακα με τ καπνοδοχο απο μακρυα, περσιδες μεσα στ γυψοσανιδα να μπαινει ο αερας δεν εχεις?

akinik
04-12-11, 16:11
51991εστια μικρη σε διαστασεις χωανη πολυ μικρη ο καπνος με το παραμικρο βγαινει51992καπνοδοχος δικη μου κατασκευη 4,5 μετρα.μαλλον θα πρεπει να την σηκωσω κανα δυο μετρα.για το καπελο δεν ξερω τι θα κανω5199351994περσιδες στην εξωτερικη τρυπα πισω απο το τζακι δεν εχω γιατι δεν ειναι τελειως εξω αλλα παιρνω αερα απο το σπιτακι του ασανσερ απο το ανοιγμα που βλεπεις κατω δεξια στο σπιτακι.ασανσερ δεν υπαρχει

stelios1
05-12-11, 00:18
Να δωσεις αερα απο εξω. Εξω τελειως, να μην εχει καμια σχεση με τ ανοιγμα για τ ασανσερ. Αυτο ειναι σιγουρα λαθος και ισως να μην χρειαστει τιποτα αλλο, η μπαλα δε μπορει να φταιει σε κατι.

akinik
12-12-11, 22:34
Τι γινεται με το greekz καθε μερα εμποδια.τεσπα.Παμε στο ψητο.ειχα προβλημα με το τζακι ,καπνιζε.ανοιξα τρυπα με καρωτιδα διαμαντι 13 εκ διαμετρο απο εξω να αναπνευσει.δοκιμασα να ανεβασω κ κανα μετρο την καπνοδοχο με καπελο.δεν διορθωθηκε.πηρα τον φακο εβαλα φωτια και καθισα για πολυ ωρα παρακολουθωντας τον κωνο.Εχει προβλημα το ειδα ,κατασκευαστηκο λαθος!Ταλεπορουμουνα αδικα τοσο καιρο!μικρος κωνος μαζευεται λιγος καπνος με τις καραμπολες στα τοιχωματα και γλυφωντας την εταζερα βγαινει εξω κ λιγο μεσα απο την επενδυση στις πεσιδες ασφαλειας.κατασκευασα 8εκ λαμα μαυρη και την εβαλα καθετα επανω αναμεσα στην εστια κ το μαρμαρο για να δουλευει σαν κοφτης καπνου,το προβλημα ως δια μαγειας λυθηκε!δεν αφηνει να βγει η μαυριλα το σπρωχνει παλι μεσα

stelios1
12-12-11, 23:09
Ποια μαγεια ακινικ? Μειωσες το υψος της εστιας, δε μεγαλωσες τον κωνο που εντοπισες ως προβλημα.. Νομιζω δεν ελυσες τ προβλημα κ θα το ξαναδεις. Κλεισε τ νεα τρυπα που ανοιξες τοτε αφου ειναι αχρηστη. Κατεβασε και τ καπνοδοχο εκει που ηταν.

akinik
13-12-11, 07:12
Την κατεβασα την καπνοδοχο στελιο και κρατησα μονο την εξωτερ τρυπα η οποια ειναι αναγκαια να ειναι εξω,αλλα με τον κωνο τι μπορω να κανω?Εχεις δει ξανα τετοιες περιπτωσεις με μικρο κωνο?ειναι οντως προβλημα κατα την γνωμη σου?Το υψος της εστιας οντως μειωθηκε αλλα αν ειναι να μου λυσει το προβλημα τοτε ας ειναι κ ετσι...

stelios1
13-12-11, 21:36
Δε ξερω φιλε μου, ειναι παρα πολλα που απο ενα σημειο κ μετα μονο η αυτοψια μπορει να δειξει κατι.

keymanxsi
14-12-11, 11:55
Γεια σου Στελιο,

Εχω φτιαξει ενα τζακι περυσι και δουλευε μια χαρα ,δεν τραβαγε και τελεια αλλα δεν καπνιζε οσο εφετο !!!! Μου στροβιλιζει τον καπνο μεσα στην φουσκα και γλειφει στο μαρμαρο και γεμιζει το σπιτι καπνα...μπορεις να βοηθησεις ?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Κωστας

cosmic
14-12-11, 13:12
Και δεν ριχνεις ενα καθαρισμα την καπνοδοχο σου, ειδικα αν εκαιγες υγρα ξυλα περυσι!

stelios1
14-12-11, 20:52
Κευμανσχι καπνοδοχο κ αλλη θες κ αν δε στρωσει και αλλον φρεσκο αερα. Περσι θυμασαι να ψιλοτρατραβουσε οριακα στ κρυα, ακομα Σεπτεμβριο εχουμε ακομα ομως απο αποψη κλιματος. Κανε κ ενα καθαρισμα οπως ειπε κ ο Κοσμικ.
Κοσμικ ξυλα ξερα δεν υπαρχουν πλεον, εξαφανιστηκαν! Πηρα εναν τονο κ επειδη τα δινουν με τ ογκο πηρα κοντα, σομπας (Ωστε να μην χασω απ τ μεγαλα κενα των μεγαλων) κ ευτυχως δηλαδη, καλουτσικα καιγονται.

cosmic
14-12-11, 22:11
Τελικα Στελιο, ετσι οπως μας παει ο χειμωνας (και μακαρι να κρατησει ετσι δηλαδη!) δεν θα καψουμε ουτε τα μισα απο περυσι!
Βρηκα τελικα ξυλα και απο αυτους που λεγαμε πηρε φιλος απο Γεφυρα εκεινες τις μερες και ετσι καβαντζωσα και εγω, χωρις να ερθω 1 τονο! Με τον ιδιο φιλο ειπαμε να κανονισουμε μεσα στις γιορτες και να σε περναμε τηλεφωνο να βρεθουμε απο κοντα. Θα σε ενημερωσω παντως πιο νωρις και αν ειναι να περασουμε να γνωριστουμε και απο κοντα.

keymanxsi
15-12-11, 21:33
Κευμανσχι καπνοδοχο κ αλλη θες κ αν δε στρωσει και αλλον φρεσκο αερα. Περσι θυμασαι να ψιλοτρατραβουσε οριακα στ κρυα, ακομα Σεπτεμβριο εχουμε ακομα ομως απο αποψη κλιματος. Κανε κ ενα καθαρισμα οπως ειπε κ ο Κοσμικ.
Κοσμικ ξυλα ξερα δεν υπαρχουν πλεον, εξαφανιστηκαν! Πηρα εναν τονο κ επειδη τα δινουν με τ ογκο πηρα κοντα, σομπας (Ωστε να μην χασω απ τ μεγαλα κενα των μεγαλων) κ ευτυχως δηλαδη, καλουτσικα καιγονται.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση....
Οσο για το προβλημα ,οταν υπαρχει καλη φωτια δεν καπνιζει αλλα μολις πεσει λιγο η φλογα αρχιζει και καπνιζει......μαλλον θα βαλω κανενα μπλοκι ακομα παραπανω για της δωσω λιγο υψος ακομα.....
Πιστευεις οτι θα βοηθησει ??

stelios1
16-12-11, 21:47
Ναι υψος δειχνει να θελει.

keymanxsi
19-12-11, 08:18
Δυστηχως το προβλημα δεν λυθηκε βαζωντας 3 μπλοκια κιολας και πηγαινοντας ποιο ψηλα απο μια σκεπη που υπηρχε και περσυ εκει...και εχω απελπιστει Στελιο....
Γενικα μου στροβιλιζει την καπνα μεσα στην φουσκα και γλυφει το μαρμαρο και την βγαζει μεσα στο σπιτι,παρατηρησα οτι οταν εχει φωτια καλη δεν το κανει αλλα οταν πεφτει η ενταση της ξεκιναει το φαινομενο !!!!
Εψαξα λιγο να δω πως παει η καμιναδα και βρηκα το εξης, το κλαπετο το εχει βαλει αναποδα,δλδ....ενω πρεπει τραβωντας την αλυσιδα να την ασφαλιζω δεξια στο μαντεμι που εχει ενα γαντζακι αυτο τραβωντας το ζηταει να ασφαλιστει αριστερα,αυτο με κανει να δω οτι τραβωντας την αλυσιδα το κλαπετο κλεινει απο κατω προς τα πανω και προς τα εξω,ενω κανονικα απο κατω προς ταπανω και προς τα μεσα,σκεφτομαι μηπως αυτο δεν στεκεται σωστα και δεν αφηνει το φαινομενο να δουλεψει σωστα λογω του οτι στροβιλιζει τον αερα πισω απο το κλαπετο !!
Και το δευτερο ειναι,,,ενα σπασιμο που κανει η καμιναδα φτανωντας στην ταρατσα...σου βαζω φωτο !!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!52165

akinik
19-12-11, 16:20
οταν πεφτει η ενταση της φωτιας βγαζουν περισσοτερο καπνο τα ξυλα και το φαινομενο γινεται εντονοτερο γιαυτο το καταλαβαινεις.Καπνοδοχο ανεβασες,αερα εδωσες παραπανω ομως?Τι διαμετρο τρυπας εχεις και σε ποια κατευθυνση βλεπει πχ βορια,ανατολικα?φετος υπαρχει πολυ νοτιας κ κυκλοφορει στην αγορα πολυ βρωμοξυλο χλωρο γιατι εχει μεγαλη καταναλωση οποτε η κατασταση γινεται πολυ <<νεφελωδης>>!Βγαζει μιαν ανασα που λεει κ ο Στελιος..

stelios1
19-12-11, 18:12
Κωστα (κειμανσχι) καπνοδοχος μετρα, αερας και σωστη τοποθετηση. Με τ κλαπετο τι λες? Απο πανω προς τα κατω πχ ποια πλευρα η εμπρος (εμπρος εννοω αυτην προς εσενα οπως κοιτας φατσα το τζακι) η η πισω? Αν τραβας τ αλυσιδα και κλεινει-κατεβαινει η πισω πλευρα τοτε θελει γυρισμα. Στα περσσσοτερα βαζεις το χερι, πιανεις τ κλάπε, το σηκωνεις λιγο, το γυριζεις 180 μοιρες και ξανα καθεται στ θεση του. Αν τραβας τ αλυσιδα και κατεβαινει η προς εσενα πλευρα.. ειναι ενταξει τοτε το κλαπε, αλλιως θελει γυρισμα. Εχω δει και κωνο να βαλουν αναποδα οχι μονο κλαπε, δε βολευε, δε χωραγε κ εβαλαν τ κωνο αναποδα, το πισω μπρος. Οπως σου λεει κ ο Ακινικ οταν εχει φλογα το τζακι τραβα πολυ καλυτερα, οπως και στ κρυα το ιδιο.

keymanxsi
19-12-11, 18:25
Κωστα (κειμανσχι) καπνοδοχος μετρα, αερας και σωστη τοποθετηση. Με τ κλαπετο τι λες? Απο πανω προς τα κατω πχ ποια πλευρα η εμπρος (εμπρος εννοω αυτην προς εσενα οπως κοιτας φατσα το τζακι) η η πισω? Αν τραβας τ αλυσιδα και κλεινει-κατεβαινει η πισω πλευρα τοτε θελει γυρισμα. Στα περσσσοτερα βαζεις το χερι, πιανεις τ κλάπε, το σηκωνεις λιγο, το γυριζεις 180 μοιρες και ξανα καθεται στ θεση του. Αν τραβας τ αλυσιδα και κατεβαινει η προς εσενα πλευρα.. ειναι ενταξει τοτε το κλαπε, αλλιως θελει γυρισμα. Εχω δει και κωνο να βαλουν αναποδα οχι μονο κλαπε, δε βολευε, δε χωραγε κ εβαλαν τ κωνο αναποδα, το πισω μπρος. Οπως σου λεει κ ο Ακινικ οταν εχει φλογα το τζακι τραβα πολυ καλυτερα, οπως και στ κρυα το ιδιο.

Για το κλαπετο το καταλαβες ναι ειναι αναποδα..... οσο για το αερα...χμχμχμ δεν εχω πουθενα......ανοιγω το παραθυρο και ειναι "οκ" ....σε εισαγωγικα παντα......επομενη κινηση πιστευω ειναι το "πουλι"....και εισαγωγη αερα !!!!!!

απο ποια μερια ??? και τι διαμετρο ????και που ?? παρακαλω ???

Ευχαριστω και παλι παιδια !!!

akinik
19-12-11, 20:16
Για το κλαπετο το καταλαβες ναι ειναι αναποδα..... οσο για το αερα...χμχμχμ δεν εχω πουθενα......ανοιγω το παραθυρο και ειναι "οκ" ....σε εισαγωγικα παντα......επομενη κινηση πιστευω ειναι το "πουλι"....και εισαγωγη αερα !!!!!!

απο ποια μερια ??? και τι διαμετρο ????και που ?? παρακαλω ???

Ευχαριστω και παλι παιδια !!!Ρε συ κειμανσκι τζακι χωρις εισαγωγη αερα?Σαν να μου λες γυναικα χωρις ....Τελος παντων,ασε τα πουλια κ αρχισε απο τα βασικα..

Thanos1978
24-12-11, 17:56
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.Αντιμετωπίζω χρόνιο πρόβλημα με το τζάκι μου το οποίο καπνίζει εκτός και αν αφήσω κάποιο παράθυρο ελάχιστα ανοικτό.
Πέρσι έκανα μια απόπειρα και έφτιαξα καινούργια καμινάδα 40χ40 και 3μ ύψος αλλα δυστυχώς το πρόβλημα παρέμεινε οπότε άδικος κόπος και χρήμα.
Θα ήθελα να δοκιμάσω να βάλω μοτέρ στην θέση του καπέλου στην καμινάδα.Υπάρχει κάτι καλό στο εμπόριο το οποίο θα μου προτείνατε κατα προτίμηση με ροοστάτη
ώστε να ρυθμίζω τον βαθμό απορρόφησης?

Ευχαριστώ,
Θάνος

cosmic
24-12-11, 20:43
παντως απο ενα σημειο και μετα εχει καταντησει κουραστικο να διαβαζουμε τα ιδια και τα ιδια!

Καθηστε και διαβαστε τοσες σελιδες με τις λυσεις και μην ρωτατε τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα!!!

stelios1
24-12-11, 20:48
Θανο καλως ηρθες. Να κοιταξεις τ τροφοδοσια φρεσκου αερα, διαβασε λιγο στ μην να μην λεμε τα ιδια ξανα κ ξανα. Αφου ανοιγεις
παραθυρο και τραβαει καμια δουλεια δεν εχει η καπνοδοχος.

akinik
25-12-11, 11:43
Παιδια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ,ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε ολους τους φιλους και καλες γιορτες:beer2:!Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους και ποτε ξανα καπνισμενα τζακια χαχα.Τριτη μερα που το καιω συνεχομενα εχω βαλει οτι ξυλο υπαρχει χλωρο ,ξερo και το σπιτι μυριζει μονο χαμομηλι πλεον:yes:.Το προβλημα διορθωθηκε με εξωτερικη τρυπα 13 εκ(η προηγουμενη εκλεισε δεν εκανε δουλεια) και λαμα στο πανω ανοιγμα της εστιας πλατους 9εκ.Ενα ευχαριστω κ στο φιλο Στελιο για την βοηθεια του...

argiro81
26-12-11, 11:15
Χρόνια πολλά σε όλους,άναψα πρώτη φορά το τζάκι απο τη στιγμή που φτιάχτηκε και άνοιξε η επένδυση στα σημεία που έχω σημειώσει στη φώτο(οι αρμοί),φαντάζομαι λόγω συστολής-διαστολής(δε γνωρίζω τίποτα απο τζάκια κλπ).Ξέρετε τι μπορώ να κάνω?:confused:(Γνωρίζω οτι έβαλαν megabox στους αρμούς,τσιμέντο,λάσπη και κόλλα πλακιδίων απο πίσω)
Και μια απορία ακόμα,το πάνω μέρος είναι τσιμεντοσανίδα,με σποτάκια όπως βλέπετε,χτές που την έπιασα ηταν ζεστή,να ανησυχήσω?!

52299

nikolaras
26-12-11, 14:07
Μόνωση δεν έβαλαν;

argiro81
26-12-11, 14:23
Μόνωση δεν έβαλαν;
Έβαλαν πετροβάμβακα...

nikolaras
26-12-11, 14:35
Οι περσίδες εκτόνωσης της θερμότητας που είναι;
Στα σημεία που δείχνεις ότι έγινε διαστολή των αρμών σίγουρα δεν υπάρχει μόνωση, πυρακτώθηκε το μαντέμι και προκάλεσε τις ρωγμές.

argiro81
26-12-11, 14:39
Εννοείς μόνωση κάτω απο την πέτρα?Στην τσιμεντοσανίδα εννοούσα οτι έβαλαν πετροβάμβακα,την πέτρα την κόλλησαν στο τσιμέντο απο ότι είδα...Οι περσίδες εκτόνωσης δεν ξέρω κάν τι είναι....:confused: Συγνώμη αλλά είμαι εντελώς άσχετη...

nikolaras
26-12-11, 15:02
Αν ακουμπάει το μαντέμι στην επένδυση μεταφέρει τη θερμοκρασία με όλες τις αρνητικές συνέπειες.
Οι περσίδες μπαίνουν για να βγαίνει ο εγκλωβισμένος θερμός αέρας πάνω από το τζάκι.....

argiro81
26-12-11, 15:13
Αν ακουμπάει το μαντέμι στην επένδυση μεταφέρει τη θερμοκρασία με όλες τις αρνητικές συνέπειες.
Οι περσίδες μπαίνουν για να βγαίνει ο εγκλωβισμένος θερμός αέρας πάνω από το τζάκι.....
Προφανώς δεν υπάρχουν(αλλιώς θα φαινόντουσαν και στη φώτο φαντάζομαι)....τι μπορώ να κάνω για να φτιάξω την κατάσταση?
Το μαντέμι έχει 2 πόντους κενό απο την επένδυση...δεν ακουμπάει...Και η τρύπα απο κάτω που φαίνεται είναι για να φέρνει αέρα απο έξω.

BOLIOTIS
27-12-11, 13:50
χρονια πολλα με υγεια σε ολους
μια ερωτηση....... αν χτισεις ενα τζακια με πυροτουβλα μπορεις να το κανεις αεροθερμο να κανεις ενα κουτι απο πισω μεταλλικο θα περναει ζεστα απο τα πυροτουβλα για να ζεστενεται ο αερας;;;;;
και αν τον κονω επανω τον κανεις με τουβλα απλα και την καμιναδα μαζι εχει φοβο να σπασουν τα τουβλα;;;;;; η πρεπει νται και καλα να ειναι η καμιναδα στπογγυλη μεταλλικη;;;
και που ειναι καλυτερα να δωσω αερα απο εξω για να μην καπνιζη;;;
ευχαριστω

stelios1
27-12-11, 18:02
Βολιωτη δεν θα εχει αποδοση, η λαμαρινα οσο χοντρη και να ναι με τ διαστολες θα χωρισει, δεν θα εφαπτεται στ τουβλα. Αν χτισεις με τουβλα 10 εκ παχος τ πλατη ωστε να μην ρηγματωνει σ ολο τ παχος δε χρειαζεται το τεποζιτο αυτο. Ξερεις να το χτισεις ομως? Με αυτα που ρωτας μαλλον οχι, οποτε παρε κατι ετοιμο και μην παιδευεσαι αδικα.

akinik
27-12-11, 18:08
χρονια πολλα με υγεια σε ολους
μια ερωτηση....... αν χτισεις ενα τζακια με πυροτουβλα μπορεις να το κανεις αεροθερμο να κανεις ενα κουτι απο πισω μεταλλικο θα περναει ζεστα απο τα πυροτουβλα για να ζεστενεται ο αερας;;;;;
και αν τον κονω επανω τον κανεις με τουβλα απλα και την καμιναδα μαζι εχει φοβο να σπασουν τα τουβλα;;;;;; η πρεπει νται και καλα να ειναι η καμιναδα στπογγυλη μεταλλικη;;;
και που ειναι καλυτερα να δωσω αερα απο εξω για να μην καπνιζη;;;
ευχαριστω
Το παραδοσιακο τζακι το κανεις γιατι μετραει πολλα κανταρια απο εμφανιση και γουσταρεις να το βλεπεις και να το σκαλιζεις.Τεχνη ειναι.Αστο ,θερμοθαλαμος δεν γινεται γιατι το πυροτουβλο αποθηκευει μεσα του την ζεστα οπως λες κ εσυ.δεν την αφηνει να παει πισω στο θερμοθαλαμο.αυτο που λες θα μπορουσε να γινει με μαντεμενια εστια αλλα κ παλι κλαιν ,δεν θα δεις πολυ αποτελεσμα γιατι θελει κ πορτα να πυρωσουν τα παντα μεσα να γινει πυρωση!Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι κασετα ,δηλαδη 2000-3000 ή πυροαυλους μεταφερωμενους(εγω τα λεω μονοκανα) ρωτα τον στελιο να σου πει γιαυτα...

audakis
28-12-11, 15:18
Καλησπέρα παιδιά!Δυστυχώς οι μάστορες οι καλοί είστε εκτός Αθηνών οπότε θέλω κάποιες γνώμες για το που θα πρέπει να κάνω την τρύπα!

Καταρχάς πρέπει να δώσω πληροφορίες!

το τζάκι είναι κλασσικό με πυρότουβλα.
το σπίτι είναι μονοκατοικία με δύο ορόφους
το τζάκι είναι στον κάτω όροφο στην βορειοδυτική γωνία του σαλονιού
στο πάνω όροφο υπάρχει σκεπή με τούβλα και το ύψος της καμινάδας από κάτω πρέπει λογικά να είναι 6 μετρα ?! (δυο ορόφου)
πριν μπουν τα παράθυρα αλουμινίου, με τα ξύλινα παράθυρα δεν κάπνισε ποτέ σε 20 χρόνια
μετά από τα αλουμίνια έχω πρόβλημα...λογικό, αλλά αν ανοίξω το παράθυρο είναι μπόμπα.
έκανα μια τρύπα 12mm στο δεξί τοίχο του τζακιού (βορράς) χωρίς αποτέλεσμα. (Μήπως χρειάζεται κατεύθυνση πρός το τζάκι αντικρυστά?)
Πάνω η καμινάδα είναι με τούβλα
Αυτές ήταν οι πληροφορίες που σκέφτηκα μέχρι στιγμής.

Που πρέπει να κάνω την τρύπα ρε παιδιά και τι διαμέτρου? Μια λύση που είπε ο Στέλιος για μια τρύπα εξωτερική χαμηλά και μια μέσα στο τζάκι στην πλάτη ψηλά ισχύει? Θα ανεβάσω και φωτογραφία σε 2-3 ώρες.

Βοηθήστε με γιατί το παράθυρο θερίζει.......

Ευχαριστώ,
Πάνος

stelios1
28-12-11, 21:11
Ακινικ μπερδευεσαι, αυτα που ειδες στ γιου τιουμπ κατ αρχην ειναι ξενα. Βρεθηκαν ολα (καμια 20αρια ηταν) στ ερευνα του ΟΒΙ εγω πηρα τ κατοχυρωση γιατι εχω σοβαρες διαφορες απ αυτα τ παιχνιδακια. Παιχνιδια ειναι. Οταν τ μεσο τζακι εχει υψος 50 εκ σ αυτα το καθαρο ειναι κατω απο 40! Δεν ειναι τυχαιο που δειχνουν μονο 3δ βιντεο ανυπαρκτης κατασκευης. Η ιδια η κατασκευη ειναι πολυ μικρη, τιποτα. Εγω μπαινω στον κωνο μεσα, καμια σχεση. Κανενα μονοκανο δεν υπαρχει.
Δεν συνεχιζω τ κατασκευη γιατι ενω οι αντρες τρελαινονται (ειδικα αν το δουν να ανναβει).. τρελαινονται κ οι γυναικες τους! Δεν θα περπατησει, βολιδοσκοπησα μηπως τ βγαλω παραγωγη αλλα εχει κλεισει ηδη το θεμα αυτο. Εκανα 5 τα 2 δουλευουν σε σπιτια και τ αλλα καπου θα τυχει να μπουν, αλλα τελος. Αντιθετα θα κανω νεες εστιες ανοιχτες φθηνες (400 η εστια πχ) που θα εχουν αποδοση καλυτερη απο πολλα ενεργειακα κ ας μην εχουν πορτα. Ο λογος? Εχω πανω απο 10 επενδυσεις γ τζακι χωρις πορτα να τις διωξω. Κ επι τελους δεν εχουν ολοι τ φραγκα να πληρωσουν λουσα αλλα απλα θελουν αποδοση κ ζεστη!
Αουντακη ειναι χτιστο, που σημαινει οτι δε ξερεις μεσα που θα βρεις κενο και που θα ναι μπαζωμενο και με τι.. τουβλο η μπετο? 13 εκ λεμε κ οχι χιλιοστα (πιθανοτατα εκ εννοεις βεβαια) να τα δωσεις στ θαλαμο καυσης οσο γινεται πιο.. στο εμπρος μερος τ εστιας. Με τι τροπο θα το βρεις εσυ.

akinik
28-12-11, 21:27
Ακινικ μπερδευεσαι, αυτα που ειδες στ γιου τιουμπ κατ αρχην ειναι ξενα. Βρεθηκαν ολα (καμια 20αρια ηταν) στ ερευνα του ΟΒΙ εγω πηρα τ κατοχυρωση γιατι εχω σοβαρες διαφορες απ αυτα τ παιχνιδακια. Παιχνιδια ειναι. Οταν τ μεσο τζακι εχει υψος 50 εκ σ αυτα το καθαρο ειναι κατω απο 40! Δεν ειναι τυχαιο που δειχνουν μονο 3δ βιντεο ανυπαρκτης κατασκευης. Η ιδια η κατασκευη ειναι πολυ μικρη, τιποτα. Εγω μπαινω στον κωνο μεσα, καμια σχεση. Κανενα μονοκανο δεν υπαρχει.
Δεν συνεχιζω τ κατασκευη γιατι ενω οι αντρες τρελαινονται (ειδικα αν το δουν να ανναβει).. τρελαινονται κ οι γυναικες τους! Δεν θα περπατησει, βολιδοσκοπησα μηπως τ βγαλω παραγωγη αλλα εχει κλεισει ηδη το θεμα αυτο. Εκανα 5 τα 2 δουλευουν σε σπιτια και τ αλλα καπου θα τυχει να μπουν, αλλα τελος. Αντιθετα θα κανω νεες εστιες ανοιχτες φθηνες (400 η εστια πχ) που θα εχουν αποδοση καλυτερη απο πολλα ενεργειακα κ ας μην εχουν πορτα. Ο λογος? Εχω πανω απο 10 επενδυσεις γ τζακι χωρις πορτα να τις διωξω. Κ επι τελους δεν εχουν ολοι τ φραγκα να πληρωσουν λουσα αλλα απλα θελουν αποδοση κ ζεστη!
Αουντακη ειναι χτιστο, που σημαινει οτι δε ξερεις μεσα που θα βρεις κενο και που θα ναι μπαζωμενο και με τι.. τουβλο η μπετο? 13 εκ λεμε κ οχι χιλιοστα (πιθανοτατα εκ εννοεις βεβαια) να τα δωσεις στ θαλαμο καυσης οσο γινεται πιο.. στο εμπρος μερος τ εστιας. Με τι τροπο θα το βρεις εσυ.Στελιο μαλλον εγω χρησιμοποιησα λαθος εκφραση.μονοκανα το ειπα επειδη χρησιμοποιουνται στρογγυλοι σωληνες,σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να μειωσω καποια κατασκευη.εχω μελετησει πολυ καλα το συστημα σ στα 2 βιντεο.Ειναι πολυ καλη η κατασκευη σου κ αποδοτικη συμφωνα με αυτα που δειχνει το θερμομετρο.Σχετικα με το θεμα των γυναικων ειπαμε,απο την στιγμη που το τζακι ντε φακτο μπαινει σχεδον παντα στο σαλονι θα υπαρχουν κ αυτα τα θεματα.Οσον αφορα τις ανοιχτες εστιες που αναφερεις η αποδοση θα αφορα το συστημα που ειχες πει ,διοχετευση αερα απο συγκεκριμενο σημειο της εστιας προς την καπνοδοχο για να μειωσουμε το τραβηγμα ζεστης μεσα απο το σπιτι?

nontas78
28-12-11, 22:34
Χαιρετώ την παρέα. Αν κ έχω καιρό να συμμετάσχω στη συζήτηση, σας βρίσκω να συνεχίζεται ακάθεκτοι στο θέμα ΤΖΑΚΙ. Μπράβο παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να εξηγήσει ποιά είναι η σωστή λειτουργία ενός ενεργειακού, αερόθερμου τζακιού. Δηλ. σχετικά με την πρωτογεννή κ δευτερογεννή καύση. Πότε αυτές πρέπει να είναι στο φουλ, ανοικτός ο αέρας και πότε όχι. Ίσως αν μας εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει, πετύχουμε ακόμη μεγαλύτερη απόδοση στο τζάκι.

audakis
29-12-11, 10:42
Αουντακη ειναι χτιστο, που σημαινει οτι δε ξερεις μεσα που θα βρεις κενο και που θα ναι μπαζωμενο και με τι.. τουβλο η μπετο? 13 εκ λεμε κ οχι χιλιοστα (πιθανοτατα εκ εννοεις βεβαια) να τα δωσεις στ θαλαμο καυσης οσο γινεται πιο.. στο εμπρος μερος τ εστιας. Με τι τροπο θα το βρεις εσυ.

52342

Στέλιο δες το τζάκι να καταλάβεις. Εσύ δλδ προτέινεις 13 εκ τρύπα εμπρός και πάνω, μέση ή κάτω?

audakis
29-12-11, 10:47
52343

Εκεί δλδ?

stelios1
29-12-11, 20:47
Αουντακη οπου μπορεσεις, κανεις δεν ξερει. Καλο ειναι σε διαφορα οσο γινεται πιο πολλα σημεια ωστε να μην κανει ρευμα κ ταραζει τ καπνο κ αυτος βγαινει εξω απ τ ρευμα αλλα μπορεσε να ανοιξεις εστω.. μια. Δοκιμασε κατω σε οποια πλευρα σε βολεψει, οχι εκει ψηλα. Και αν εχεις επιλογη, η εξω τρυπα να μην ειναι στ πλευρα που χτυπα ο αερας στ περιοχη σου αλλα στ αλλη, την ηρεμη. Εχω 2 χτιστα να διορθωσω ακριβως μ αυτο το προβλημα (ειχα δουλεια κ τωρα ειναι γιορτες, μετα θα παω) και δε ξερω τ ακριβως θα κανω γιατι αν δε σκαψω δε ξερω τ θα βρω απο μεσα (θα πεσω σε τοιχο? σε κενο?) και τι θα μπορεσω να κανω.
Νοντα εκαψα 1 τονο μικρα σομπας κ ενω εκαιγαν καλα.. δεν εβγαζαν ζεστη. Οχι αυτην που θα επρεπε. Πηρα χθες 2 τονους απ αλλου υγρα, εκαψαν πολυ καλυτερα. Βαζω λοιπον πριν μια ωρα οπως χθες 5-6 ξυλα οριζοντια οχι ορθια κ πριν ενα τεταρτο εμφανισθηκε φλογα! Εκλεισα κλαπε πορτα φουρνος εγινε απο τζακι.. Τωρα μεχρι 11-12 θα βγαζει. Ε και τι? Θα γινουμε ειδικοι θερμαστες κ αναλογα με τα κεφια τ καιρου? ΞΕΡΑ ΞΥΛΑ ειναι τ κυριοτερο.. Αυτα παντως τωρα οταν παρουν βγαζουν ζεστη τουλαχιστον. Τα φουρνιζω πρωτα καλα και μετα καιγονται!

Seamaster
30-12-11, 01:32
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά, σας διαβάζω καιρό τωρα και είπα μιας και έχω και εγώ το κόλλημα με το τζάκι να γράψω το δικό μου πρόβλημα. Μένω σε μονοκατοικία έχω ανοιχτό τζάκι με πυρότουβλο και είπα μιας και έχω άφθονα ξύλα τσάμπα να σκαλίσω λίγο το τζάκι μπάς και κόψω το πετρέλαιο.Πήρα λοιπόν χαλκοσωλήνα φ16 τον κουρμπάρησα περίπου 16 μετρα (μία σειρά στον πάτο και δύο στην πλάτη)και το σύνδεσα στο δίκτυο (μονοσωλήνιο) By pass από ένα σώμα που βρισκόταν κοντα στο τζακι.Μέχρι εδώ όλα καλά τοποθέτησα ανοιχτο δοχειο διαστολής κυκλοφορητή και βάζουμε φωτια, το σύστημα ανεβάζει σχετικά εύκολα θερμοκρασία, νορμάλ βρίσκεται γύρω στους 50 βαθμους το πρόβλημα είναι όμως ότι τα περισσότερα σώματα από τη μέση και κάτω είναι κρύα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πίεση 0,5 bar. Ζητάω άν μπορει κάποιος να με βοηθήσει.Συγνώμη άν σας κούρασα

nikolaras
30-12-11, 09:22
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά, σας διαβάζω καιρό τωρα και είπα μιας και έχω και εγώ το κόλλημα με το τζάκι να γράψω το δικό μου πρόβλημα. Μένω σε μονοκατοικία έχω ανοιχτό τζάκι με πυρότουβλο και είπα μιας και έχω άφθονα ξύλα τσάμπα να σκαλίσω λίγο το τζάκι μπάς και κόψω το πετρέλαιο.Πήρα λοιπόν χαλκοσωλήνα φ16 τον κουρμπάρησα περίπου 16 μετρα (μία σειρά στον πάτο και δύο στην πλάτη)και το σύνδεσα στο δίκτυο (μονοσωλήνιο) By pass από ένα σώμα που βρισκόταν κοντα στο τζακι.Μέχρι εδώ όλα καλά τοποθέτησα ανοιχτο δοχειο διαστολής κυκλοφορητή και βάζουμε φωτια, το σύστημα ανεβάζει σχετικά εύκολα θερμοκρασία, νορμάλ βρίσκεται γύρω στους 50 βαθμους το πρόβλημα είναι όμως ότι τα περισσότερα σώματα από τη μέση και κάτω είναι κρύα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πίεση 0,5 bar. Ζητάω άν μπορει κάποιος να με βοηθήσει.Συγνώμη άν σας κούρασα

Φίλε, μεταφέρω το post σου εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-Υδραυλικό-Τζάκι-τεχνικά-θέματα&p=17677600#post17677600

akinik
31-12-11, 21:05
Καλη Χρονια σε ολους παιδια!!!Καλα αναματα!!!!!

1kost12
01-01-12, 09:36
χρονια πολλά και παντα με υγεια και περισοτερο χαμογελο και χαρά...
και φυσικά λιγοτερα προβληματα με τα τζάκια...

stelios1
01-01-12, 19:46
Ακινικ χρωσταω απαντηση φιλε μου. Καλη χρονια σε ολους!

akinik
01-01-12, 20:58
θα περιμενω Στελιο.

akinik
05-01-12, 20:50
Τι εγινε ρε παιδια πολυ ησυχια ουτε Πασχα να ηταν,πεσατε με τα μουτρα στις κατασκευες?Στελιο τι εγινε με τις ανοιχτες εστιες?

κοκος
06-01-12, 18:36
καλή χρονιά και από μένα....
διάβασα αρκετές από τις σελίδες και μπορώ να πω ότι έχω καλυφθεί αρκετά στις απορίες που έχω....
το βασικό θέμα όμως που έχω δεν το βρήκα πουθενά (ή δεν το πρόσεξα) οπότε θα ήθελα την γνώμη σας...
έβαλα φέτος ενεργειακό με αερόθερμο, θέλει ξύλα αρκετά για να σπάσω το κρύο στα 3 δωμάτια που έχω συνδέσει, όμως ζέστη να πω ότι ζεσταίνομαι δεν μπορώ να πω ότι έχω....με την τοποθέτηση με είχαν ενημερώσει (ελληνικό τζάκι) ότι τα 3 τα σπάει τα 2 τα ζεσταίνει, οπότε είμαι οκ σε αυτό...
όμως όταν κλείνω την πόρτα, η φωτιά φουντώνει, σαν να κάνει ρεύμα, και δείχνει να καίει πολύ μα πολύ καλά....ρυθμιστή για τον αέρα δεν έχει και το κλαπέτο κλείνει ανοίγει με αλυσίδα...υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω???....
ευχαριστώ και αφού σας βρήκα θα τα λέμε και πιο συχνά...

akinik
06-01-12, 22:30
καλή χρονιά και από μένα....
διάβασα αρκετές από τις σελίδες και μπορώ να πω ότι έχω καλυφθεί αρκετά στις απορίες που έχω....
το βασικό θέμα όμως που έχω δεν το βρήκα πουθενά (ή δεν το πρόσεξα) οπότε θα ήθελα την γνώμη σας...
έβαλα φέτος ενεργειακό με αερόθερμο, θέλει ξύλα αρκετά για να σπάσω το κρύο στα 3 δωμάτια που έχω συνδέσει, όμως ζέστη να πω ότι ζεσταίνομαι δεν μπορώ να πω ότι έχω....με την τοποθέτηση με είχαν ενημερώσει (ελληνικό τζάκι) ότι τα 3 τα σπάει τα 2 τα ζεσταίνει, οπότε είμαι οκ σε αυτό...
όμως όταν κλείνω την πόρτα, η φωτιά φουντώνει, σαν να κάνει ρεύμα, και δείχνει να καίει πολύ μα πολύ καλά....ρυθμιστή για τον αέρα δεν έχει και το κλαπέτο κλείνει ανοίγει με αλυσίδα...υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω???....
ευχαριστώ και αφού σας βρήκα θα τα λέμε και πιο συχνά...ναι,ανοιξε κ το καλοριφερ..

stelios1
06-01-12, 23:16
Akinik οι αποδοσεις στ βιντεο ειναι πραγματικοτατες κ αφορουν ανοιχτη εστια εκτεθειμενη στ υπαιθρο που δεν αναθερμαινει αερα, ολος ειναι κρυος. Με καρβουνα μονο 200 κμ ανα ωρα 80 βαθμων θα πει.. 200χ80χο,3= 5000+ κιλοκαλ. Σε μετρια καλουτσικη φωτια.. 200 χ 200χ0,3=1300+ κιλοκαλ. Αν κανω λαθος υπολογισμους ας με διορθωσει καποιος.
Απωλειες λογω ελειψης πορτας τωρα.. 200 κυβικα πεταει εξω ενα σωστο τζακι χωρις πορτα (μπορει να βγαζει και 400! η και 50 μονο αν.. καπνιζει) σε μετρια καυση, δηλαδη, 200χ20 (20 βαθμοι θερμοκρασιας εσωτερικου αερα που χανεται ασκοπα)χ 0,3= 1300+ κιλοκαλ (μονο!) απωλειες.
Ε αν δωσουμε αερα για καυση στ πανω μερος της εστιας, αναμεσα σ αυτην και το μετωπο-ταζερα και κανουμε αεροκουρτινα τοτε.. τα 200 κυβικα (εσωτερικου θερμου αερα που χανεται ασκοπα) μειωνονται κατα πολυ, συν εναν ρυθμιστη κλαπε 3 θεσεων.. κλειστο-μεσαιο με ακριβη ρυθμιση-ανοιχτο τελειως (καθε θεση απ τις 3 με μια κινηση μονο) αυτα αρκουν να καταστησουν τ πορτα αξεσουαρ για τις σπιθες.
Καμια σχεση βεβαια με την ανεση της πορτας! Εννοω πορτα την συρομενη επανω κ οχι απλα την ανοιγομενη.

κοκος
07-01-12, 11:26
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Θέλω να ρωτήσω και εγώ κατι σχετικα με το θέμα. Έχω ενα ενεργειακο τζακι και έχω παρατηρησει ότι αν και έχει αεραγωγο για να τραβαει αέρα εξωτερικο, αυτος χρησιμοποιειται μονο όταν κλεινω το τζαμι. Οταν η πορτα του ειναι ανοιχτη μετα απο κανα 15λεπτο αρχιζει και μυριζει καπνα. Δεν θα επρεπε κανονικα να υπαρχει αεραγωγος που να χρησιμοποιει αερα (να τραβαει) οταν η πορτα του ειναι ανοιχτη? Για να καπνιζει μετα απο συντομο χρονικο διαστημα αυτο δεν σημαινει οτι δεν αναπνεει σωστα? Περιμένω οποιαδηποτε πληροφορια...

Γεια σου. Οταν η πορτα ειναι ανοιχτη, το τζακι θεωρησε οτι ειναι απλο, ανοιχτου τυπου, τοτε λοιπον ο αερας προτιμα τον.. ευκολο δρομο. Εισερχεται απ ολο το ανοιγνα του θαλαμου καυσης, με συνεπεια να μειωνεται η εισροη απ τον αγωγο. νομιζω οτι γενικα δεν τραβαει τοσο καλα σαν τζακι. Σηκωσε την καμιναδα, αρκετα αν ειναι δυνατον, καθως ως ενεργειακο φανταζομαι θα μπορεις να μειωσεις την τραβηγμα αν χρειαζεται ωστε να μην εχεις θερμικες απωλειες.
Ακομη.. η καθυστερηση του καπνισματος ισως δειχνει μειωμενη τροφοδοσια αερα. Ο αερας που εξερχεται απ τον χωρο σου με το τζακι δεν προλαβαινει ισως ν αναπληρωθει.

Ευχαριστω τον stelios1 για την αμεσότητα της απαντησης του. Για να καταλάβω δεν πρεπει να το χρησιμοποιώ με ανοιχτη την πόρτα? Αν θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι πρέπει να του δώσω και άλλον αέρα? Να ανοίξω μια τρύπα με αεραγωγό μπροστα απο την φάτσα του τζακιού? Σε κάποιον γνωστό που είχε πρόβλημα με το κάπνισμα του τζακιού (δεν ήταν ενεργειακό) κάποιος μάστορας του άνοιξε τρύπα οχι απο κατω αλλά απο πάνω εκει που αρχίζει η φούσκα και πέτυχε. Stelios1 σαν γνώστης τι θα με συμβούλευες να κάνω?

Πρεπει ν τραβαει ειτε μ ανοιχτη ειτε κειστη πορτα, ανοιξε παραθυρο και δοκιμασε, αν διορθωθει χρειαζεται αερας στον χωρο. Να πω κατι εδω.. ειναι προβλημα του χωρου κ επηρεαζει και το τζακι αυτο. Τραβα η καμιναδα δεν προλαβαινει ν συμπληρωθει ο αερας στον χωρο, δημιουργειται υποπιεση και καπνιζει.
αν με ανοιχτο παραθυρο δεν αλλαξει συμπεριφορα φταιει κατι αλλο. την καμιναδα σηκωσε.. Σ ολα τα προβληματα ξεκιναμε απ τα απλα και οσο το προβλημα παραμενει ψαχνουμε τα πιο δυσκολα.. δοκιμη με ανοιχτο παραθυρο. μετα οτι πιο ευκολο πχ καμιναδα κοιτας.

Και κατι ακομη.. επειδη κατα τα λεγομενα σου νομιζω οτι ειναι πραγματικα.. ενεργειακο κ οχι βαφτισμενο ετσι το τζακι σου, δοκιμασε να εχεις λιγο κλειστο το ανοιγμα της χοανης( το κλαπε.. το ταμπερ εννοω). Συμβαινει σ καποιες περιπτωσεις να τραβα η καμιναδα πολυ περισσοτερο απ οτι πρεπει να δημιουργει υποπιεση και που κ που να βγαζει μιαν.. ανασα..

Φιλε stelios1 και πάλι σε ευχαριστω. Με ανοιχτο παράθυρο δεν καπνίζει. Τώρα οσον αφορά το φουγάρο ισως να θέλει σήκωμα αν και δεν ειναι καθούλο ευκολο μιας και βρίσκεται στον τριτο όροφο με καραμοσκεπή και οχι σε ταράτσα. Αρα επειδη το ύψος ειναι αρκετο και εγω το φοβάμαι αρκετα, θα χρειαστω καποιον που να εχει ξανανέβει (μάστορα). Εκει που σιγουρα μπορω εγω να επέμβω ειναι να τρυπησω τοιχο και να του δώσω λιγο περισσοτερο αερα. Τι λες για τη λύση να του δώσω αέρα απο την πανω πλευρα που ειναι πιο ευκολο μιας και το φουγαρο ειναι κλεισμενο με γυψοσανιδα, ενω απο κατω εχει πέτρα οποτε θα ανοιξω περισσοτερα μερεμετια?

Δεν μπορω να πω. Μαλλον χρειαζεται επι πλεον αερας αλλα το πως? εξαρταται απ τν κατασκευη. Αερας στον χωρο. Απ εξω, αερας μεσα επιπλεον δηλαδη. Επικρατει η εξης τακτικη σημερα.. αναμεσα στ εσωτερικη πλευρα του τζακιου και την εξωτερικη τοιχοποιια υπαρχει κενο.. κανουμε τρυπα εξω χαμηλα και απο μεσα ψηλα. Το πως θα γινει αυτο ειναι θεμα υπαρχουσας κατασκευης και δ μπορω να πω..
Σαν εσχατη λυση κανε τρυπα πισω απο σωμα καλοριφερ, στ επανω σημειο, ισα ισα να μην φαινεται, ο αερας θα σκαει στο σωμα θα ανακατευεται με τον ζεστο και δεν θα αισθανεσαι εντονα το ρευμα.
..Για τον συγκεκριμενο τροπο που με ρωτας απλα.. μην με ρωτας, αν εγινα κατανοητος θ απποφασισεις εσυ τι θα κανεις. Αν δεν εγινα, θα μπουμε σε λεπτομερεστερη συζητηση και δεν θα βγει ακρη.
Αν υπαρχει δυνατοτητα ρωτα αυτον που το τοποθετησε. Ρωτα που να κανεις τρυπα.. αφοβα!

Για τους φιλους που εχουν διαβασει τα πιο πανω ποστ και έχουν προβλημα με το καπνισμα του τζακιου όπως και εγω, επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ, εγω έκανα το εξης: άνοιξα δυο τρυπες στην 'πλατη" της φουσκας του τζακιου 8 περιπου εκατοστων διαμετρου και μια τρυπα στο μπροστινο μέρους της φουσκας. Ως δια μαγίας σταματησε η μυρωδια του καπνισματος και εδω και 2 μερες απολαμβανω επιτελους τη θαλπωρη της φωτιας χωρις να ανοιγω πορτες και παραθυρα.
Υ.Γ. Θέλω να ευχαριστησω και παλι όσους προσπαθησαν να με βοηθησουν με τις συμβουλες τους στο φορουμ
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.

ναι,ανοιξε κ το καλοριφερ..
έχω την κακή συνήθεια να διαβάζω ανάποδα τις σελίδες.....έφτασα λοιπόν στην αρχή και βρήκα ακριβώς το πρόβλημα που έχω, με την διαφορά ότι εμένα δεν καπνίζει ανοιχτό αλλά απλά πέφτει η ένταση της φλόγας.....έτσι δοκίμασα να κλείσω λίγο το κλαπέτο και ωωωωω με ανοιχτή την πόρτα δυνατή φλόγα, αλλά με κλειστή η ένταση πέφτει....μάλλον θα το αφήσω έτσι για οικονομία....
αααα μια διευκρίνηση, κάπου διάβασα ότι το κλαπέτο πρέπει να κλείνει από την εμπρός μεριά, σωστά??? το δικό μου κλείναι στα πλάγια, πρέπει να το γυρίσω ????
ευχαριστώ πολύ παιδιά...

akinik
07-01-12, 15:11
Akinik οι αποδοσεις στ βιντεο ειναι πραγματικοτατες κ αφορουν ανοιχτη εστια εκτεθειμενη στ υπαιθρο που δεν αναθερμαινει αερα, ολος ειναι κρυος. Με καρβουνα μονο 200 κμ ανα ωρα 80 βαθμων θα πει.. 200χ80χο,3= 5000+ κιλοκαλ. Σε μετρια καλουτσικη φωτια.. 200 χ 200χ0,3=1300+ κιλοκαλ. Αν κανω λαθος υπολογισμους ας με διορθωσει καποιος.
Απωλειες λογω ελειψης πορτας τωρα.. 200 κυβικα πεταει εξω ενα σωστο τζακι χωρις πορτα (μπορει να βγαζει και 400! η και 50 μονο αν.. καπνιζει) σε μετρια καυση, δηλαδη, 200χ20 (20 βαθμοι θερμοκρασιας εσωτερικου αερα που χανεται ασκοπα)χ 0,3= 1300+ κιλοκαλ (μονο!) απωλειες.
Ε αν δωσουμε αερα για καυση στ πανω μερος της εστιας, αναμεσα σ αυτην και το μετωπο-ταζερα και κανουμε αεροκουρτινα τοτε.. τα 200 κυβικα (εσωτερικου θερμου αερα που χανεται ασκοπα) μειωνονται κατα πολυ, συν εναν ρυθμιστη κλαπε 3 θεσεων.. κλειστο-μεσαιο με ακριβη ρυθμιση-ανοιχτο τελειως (καθε θεση απ τις 3 με μια κινηση μονο) αυτα αρκουν να καταστησουν τ πορτα αξεσουαρ για τις σπιθες.
Καμια σχεση βεβαια με την ανεση της πορτας! Εννοω πορτα την συρομενη επανω κ οχι απλα την ανοιγομενη.μπραβο στελιο οσον αφορα την κατασκευη σου τουλαχιστον μπορει να ζεσταθει ο κοσμος χωρις να χρειαστει να δωσει τα 3 και 4 χιλιαρικα που χρειαζεται για κασετα ή γκρεμισμα κ ενεργειακο.κ μονο που εριξες την ιδεα και εδειξες βιντεο ειναι πολυ σημαντικο.μια διορθωση,οι υπολογισμοι ειναι 4800 κ 12000 στις αποδοσεις που εχεις.αυτες οι καινουριες ανοιχτες εστιες θα εχουν μονιμα τοποθετημενο το συστημα των πυροαυλων ή θα ειναι μετακινουμενο συστημα οπως στο βιντεο?

stelios1
08-01-12, 06:57
Λαζαρε σ ευχαριστω.

jimopoulos1
08-01-12, 15:10
καλησπερα και απο μενα.καταφερα τελικα μετα απο αρκετο καιρο να διαβασω 27 σελιδες..!!!
πολλα μπραβο σ οσους συμμετεχουν στη βοηθεια των ασχετων.σαν εμενα λογω χαρη,αλλα πιστευω οτι το φορουμ ειναι μεγαλη επιστημη για κατι που μεχρι χθες ησουνα παντελως ασχετος..
εχω και εγω ενα συμβατικο τζακι πυροτουβλο που οταν αναβω φωτια με 2 ξυλα ολα δουλευουν ρολοι.οτα ζσταθει και βαλω κανα 2 ξυλα ακομα(ξυλα σομπας)τοτε αν δ προλαβω να ανοιξω παραθυρο πνιγηκα..!!
αποφασισα να βαλω μια κασσετα στο ηδη υπαρχον τζακι,ειμαι αναμεσα σε 2 μαρκες.
η μια παιρνει απο το μοτερ που μπαινει κατω απο την κασσετα (βγαζοντας τα πυροτουβλα η εγκατασταση)εξωτερικο αερα για την πρωτογενη καυση.
η δευτερη γινεται μια τρυπα στην πλατη της εστιας και παιρνει εξωτερικο αερα για την δευτερογενη καυση και μονο..
διακρινεται καποιο πλεονεκτημα ως προς την λειτουργεια του αερα ή πρακτικα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.?52544
52545

akinik
08-01-12, 16:03
καλησπερα και απο μενα.καταφερα τελικα μετα απο αρκετο καιρο να διαβασω 27 σελιδες..!!!
πολλα μπραβο σ οσους συμμετεχουν στη βοηθεια των ασχετων.σαν εμενα λογω χαρη,αλλα πιστευω οτι το φορουμ ειναι μεγαλη επιστημη για κατι που μεχρι χθες ησουνα παντελως ασχετος..
εχω και εγω ενα συμβατικο τζακι πυροτουβλο που οταν αναβω φωτια με 2 ξυλα ολα δουλευουν ρολοι.οτα ζσταθει και βαλω κανα 2 ξυλα ακομα(ξυλα σομπας)τοτε αν δ προλαβω να ανοιξω παραθυρο πνιγηκα..!!
η μια παιρνει απο το μοτερ που μπαινει κατω απο την κασσετα (βγαζοντας τα πυροτουβλα η εγκατασταση)εξωτερικο αερα για την πρωτογενη καυση.
η δευτερη γινεται μια τρυπα στην πλατη της εστιας και παιρνει εξωτερικο αερα για την δευτερογενη καυση και μονο..
διακρινεται καποιο πλεονεκτημα ως προς την λειτουργεια του αερα ή πρακτικα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.?52544
52545οι κασετες ειναι πολυ αποδοτικες λογω τις κατασκευης τους κ εχουν δυο τροπους να στελνου ζεστο αερα μεσα.ή με τα μοτορακια αριστερα δεξια που ρουφαν εσωτερικο αερα τον αναθερμενουν κ τον στελνουν παλι μεσα απο τις οριζοντιες περσιδες πανω απο την πορτα ή με βεντηλατερ που παιρνει εξωτερικο αερα τον αναθερμαινει μεσα στην κασετα και τον πεταει απο τις δυο τρυπες αριστερα κ δεξια της καπνοδοχου(με προεκτασεις βεβαια μεχρι επανω στην γυψοσανιδα).και οι δυο τροποι εχουν πλεονεκτηματα κ μειωνεκτηματα.εξετασε τους κ τους δυο.η πρωτη φωτο ειναι ο πρωτος τροπος ριχνει λιγοτερο αερα σε κυβικα /ωρα μεσα στο σπιτι αλλα πολυ πιο θερμο γιατι αναθερμαινει τον εσωτερικο αλλα με περισσοτερο θορυβο απο τα ανεμηστηρακια,και η δευτερη φωτο ειναι ο δευτερος τροπος ριχνει περισσοτερο αερα σε κυβικα/ωρα μεσα στο σπιτι πιο αθορυβα και πιο ψηλα.ενα μικρο ποσο αερα παει για δευτερογενη καυση αλλα μην ασχολησε με αυτο παπαριες ειναι δεν σου προσφερει τιποτα σε σχεση με την θερμοτητα που θα παρεις.πιο πολυ παντως εξετασε τα φραγκα γιατι απο ενα ψαξιμο που εκανα στις κασετες βαρανε ανελεητα στις τιμες!εκει να δεις τι δευτερογενη καυση γινεται απο τους εισαγωγεις κ αντιπροσωπους..Η αληθεια παντως ειναι οτι υπαρχουν κανα δυο ιταλικες που ειναι κορυφη και εχουν πολυ μεγαλη αποδοση γινεται σοβαρη δουλεια εκει.(η μια μαλιστα υγροποιει και την ατμοσφαιρα στο σπιτι αν θελεις)δεν θα σου πω ποια ειναι ψαξτο μονος σου για να μαθαινεις κιολας το αντικειμενο...

impz
08-01-12, 20:14
52545

Καταρχην με το θέμα του καπνίσματος, φαίνεται σα να μην έχεις την κατάλληλη καμινάδά. Μήπως θέλει ψήλωμα; Αν δε λύσεις αυτό, το πρόβλημα του καπνού θα παραμείνει, οπότε λογικά με την κασετίνα που παίρνει εξωτερικό αέρα θα το αντιμετωπίσεις και αυτό. Έχεις ψάξει τιμές και κόστος για τη μετατροπή; Ενημέρωσε μας και εμάς.
Και εσυ akinik, μιας και ξέρεις, γιατί και εγώ εχω ένα απλό χτιστό και όλο τρώγομαι να κάνω κάτι να αύξησω την απόδοση.

akinik
08-01-12, 21:20
Καταρχην με το θέμα του καπνίσματος, φαίνεται σα να μην έχεις την κατάλληλη καμινάδά. Μήπως θέλει ψήλωμα; Αν δε λύσεις αυτό, το πρόβλημα του καπνού θα παραμείνει, οπότε λογικά με την κασετίνα που παίρνει εξωτερικό αέρα θα το αντιμετωπίσεις και αυτό. Έχεις ψάξει τιμές και κόστος για τη μετατροπή; Ενημέρωσε μας και εμάς.
Και εσυ akinik, μιας και ξέρεις, γιατί και εγώ εχω ένα απλό χτιστό και όλο τρώγομαι να κάνω κάτι να αύξησω την απόδοση.
ιμπζ οταν ανοιγεις παραθυρο και στρωνει σημαινει ελλειψη αερα.αερα παραπανω θελει,αερα απο εξω.δεν μας ειπε ο φιλος καν αν εχει εξωτερικη τρυπα...

impz
08-01-12, 21:29
ιμπζ οταν ανοιγεις παραθυρο και στρωνει σημαινει ελλειψη αερα.αερα παραπανω θελει,αερα απο εξω.δεν μας ειπε ο φιλος καν αν εχει εξωτερικη τρυπα...

Συμφωνώ, για αυτό του είπα για την κασέτα με την εξωτερική τρύπα, αλλά με μπέρδεψε το γεγονός ότι καπνίζει με τα πολλά ξύλα και όχι με τα λίγα και σκέφτηκα μήπως υπάρχει και άλλο πρόβλημα.
Τώρα που το ξαναδιάβασα, δεν το είχα διατυπώσει και πολύ καλά. :rolleyes:

jimopoulos1
09-01-12, 07:43
Και εσυ akinik, μιας και ξέρεις, γιατί και εγώ εχω ένα απλό χτιστό και όλο τρώγομαι να κάνω κάτι να αύξησω την απόδοση.καμιναδα εχω φ280 ανοξειδωτη ανοιγμα και υψος 4.5 μετρα,σταθερες περσιδες στην κορυφη.δεν ξερω αν οντως φταιει η καμιναδα ή κατι αλλο..οπως ειπαι ο στελιος οταν ανοιγω το τζακι απο πανω απο την εστια βαζει αερα μπολικο,μολις την κλεινω δεν βαζει(απο τη τρυπα στην εστια).

jimopoulos1
09-01-12, 07:46
εξωτερικη τρυπα υπαρχει διαμετρο 8εκ. εξωτερικη και βγαινει εμπρος δεξια στη εστια με μηκος 12εκ και πλατος 2εκ.

jimopoulos1
09-01-12, 08:20
οι κασετες ειναι πολυ αποδοτικες λογω τις κατασκευης τους κ εχουν δυο τροπους να στελνου ζεστο αερα μεσα.ή με τα μοτορακια αριστερα δεξια που ρουφαν εσωτερικο αερα τον αναθερμενουν κ τον στελνουν παλι μεσα απο τις οριζοντιες περσιδες πανω απο την πορτα ή με βεντηλατερ που παιρνει εξωτερικο αερα τον αναθερμαινει μεσα στην κασετα και τον πεταει απο τις δυο τρυπες αριστερα κ δεξια της καπνοδοχου(με προεκτασεις βεβαια μεχρι επανω στην γυψοσανιδα).και οι δυο τροποι εχουν πλεονεκτηματα κ μειωνεκτηματα.εξετασε τους κ τους δυο.η πρωτη φωτο ειναι ο πρωτος τροπος ριχνει λιγοτερο αερα σε κυβικα /ωρα μεσα στο σπιτι αλλα πολυ πιο θερμο γιατι αναθερμαινει τον εσωτερικο αλλα με περισσοτερο θορυβο απο τα ανεμηστηρακια,και η δευτερη φωτο ειναι ο δευτερος τροπος ριχνει περισσοτερο αερα σε κυβικα/ωρα μεσα στο σπιτι πιο αθορυβα και πιο ψηλα.ενα μικρο ποσο αερα παει για δευτερογενη καυση αλλα μην ασχολησε με αυτο παπαριες ειναι δεν σου προσφερει τιποτα σε σχεση με την θερμοτητα που θα παρεις.πιο πολυ παντως εξετασε τα φραγκα γιατι απο ενα ψαξιμο που εκανα στις κασετες βαρανε ανελεητα στις τιμες!εκει να δεις τι δευτερογενη καυση γινεται απο τους εισαγωγεις κ αντιπροσωπους..Η αληθεια παντως ειναι οτι υπαρχουν κανα δυο ιταλικες που ειναι κορυφη και εχουν πολυ μεγαλη αποδοση γινεται σοβαρη δουλεια εκει.(η μια μαλιστα υγροποιει και την ατμοσφαιρα στο σπιτι αν θελεις)δεν θα σου πω ποια ειναι ψαξτο μονος σου για να μαθαινεις κιολας το αντικειμενο...
την ξερω την κασσετα που λες ειναι την jolly αν λεμε την ιδια,ειναι η πιο ακριβη της αγορας και δν νομιζω οτι αξιζει το κοπο να δαπανησεις τοσα λεφτα για μια κασσετα.αυτο με την υγρασια το θεωρω λιγο μουφα,δεν νομιζω οτι με τοσο παγωνια και κρυο θα εχεις τοσο ζεστη μεσα στο σπιτι που θα φτασει στο σημειο να ξηραινει την ατμοσφαιρα,ασε που οπως υποθηκε και παραπανω αν γινεται σωστα η αντικατασταση του αερα ειναι αρκετο.
απο μαρκες μετα απο μια μεγαλη ερευνα αγορας κατεληξα μεχρι στιγμης σε 2.(λογω του υψους 51εκ εστιας δν εχω πολλες επιλογες,αν το υψος ειναι μεγαλυτερο μπορω να ενημερωσω και για αλλες)ιταλικες διφατσες(edilkamin kai clam)αν γνωριζει καποιος για την ποιοτητα τους ας ενημερωσει ειδικα για την δευτερη.πηρα τιμες απο τοπικους αντιπροσωπους και απο ιταλια.
2000 μαζι με τα εργατικα και αλλα υλικα που θα χρειαστουν στην ελλαδα,1460 μονο η εστια απο ιταλια(μαζι με μεταφορικα)κερδος περι τα 300 ευρω.αποδοση στα 11kw(οχι max)με καταναλωση στα 3,3kg.

akinik
09-01-12, 20:22
εξωτερικη τρυπα υπαρχει διαμετρο 8εκ. εξωτερικη και βγαινει εμπρος δεξια στη εστια με μηκος 12εκ και πλατος 2εκ.

Κυριε τζιμοπουλε 8εκ ειναι μικρη διαμετρος τρυπας.αν εχεις και καπνοδοχο πανω απο 25 εκ οπως λες θα τραβαει και μαλλον δεν θα επαρκει ο εξωτερ αερας.μαγαλωσε την τρυπα τουλαχιστον στα 13-15 εκ και ελεγξε αν οντως αυτος ο αερας φτανει μεσα στην εστια σου,γιατι στο χτιστο τζακι θελει συγκεκριμενο τροπο συνηθως απο πανω κ κεντρο.Αυτα..

jimopoulos1
09-01-12, 21:18
Κυριε τζιμοπουλε 8εκ ειναι μικρη διαμετρος τρυπας.αν εχεις και καπνοδοχο πανω απο 25 εκ οπως λες θα τραβαει και μαλλον δεν θα επαρκει ο εξωτερ αερας.μαγαλωσε την τρυπα τουλαχιστον στα 13-15 εκ και ελεγξε αν οντως αυτος ο αερας φτανει μεσα στην εστια σου,γιατι στο χτιστο τζακι θελει συγκεκριμενο τροπο συνηθως απο πανω κ κεντρο.Αυτα..
akinik
δεν καταλαβα τι εννοεις στην τελεταια προταση "θελει συγκεκριμενο τροπο συνηθως απο πανω κ κεντρο"
η καμιναδα μου τελικα ειναι 30εκ διαμετρο.
πρεπει να ανοιξω την υπαρχουσα τρυπα ή προτιμοτερο(και ευκολοτερο)να κανω αλλη μια εμπρος και αριστερα στην εστια..?

akinik
09-01-12, 21:45
akinik
δεν καταλαβα τι εννοεις στην τελεταια προταση "θελει συγκεκριμενο τροπο συνηθως απο πανω κ κεντρο"
η καμιναδα μου τελικα ειναι 30εκ διαμετρο.
πρεπει να ανοιξω την υπαρχουσα τρυπα ή προτιμοτερο(και ευκολοτερο)να κανω αλλη μια εμπρος και αριστερα στην εστια..?μηπως μπορεις να βαλεις μια φωτο απο το τζακι μπροστα?

tsigpan
09-01-12, 23:32
Έχω αυτό το τζάκι 52591
Είναι τοποθετημένο σε έναν ενιαίο χώρο 60 τ.μ. Το σπίτι είναι 120 τ.μ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του αφού στον ενιαίο χώρο πιάνω 22-26 βαθμούς ανάλογα και με την εξωτερική θερμοκρασία. Στα υπόλοιπα δωμάτια η θερμοκρασία είναι 17-18 βαθμούς.Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε να γίνει κάτι ώστε να ζεσταίνεται και το υπόλοιπο σπίτι (πχ βιντιλατερ).Το σπίτι είναι 15ετιας με σχετικά καλή μόνωση και πάνω έχει πλάκα και κεραμίδια.

jimopoulos1
10-01-12, 07:07
5259252593525945259552596
μηπως μπορεις να βαλεις μια φωτο απο το τζακι μπροστα?
ωριστε μερικες φωτο..
εκ παραδρομης εγραψα για 30κ διαμετρο. ειναι 25εκ.τελικα

jimopoulos1
10-01-12, 07:10
γλειφει την κολωνα ο καπνος και βγαινει σιγα σιγα εξω
μηπως εχει υπερβολικο πλατος.?

akinik
10-01-12, 19:33
γλειφει την κολωνα ο καπνος και βγαινει σιγα σιγα εξω
μηπως εχει υπερβολικο πλατος.?

κ Τζιμοπουλε,στο τζακι σου κατω δεξια ειναι μια τρυπα με γρυλιες για να παιρνει αερα.αν ολη αυτη η τρυπα ειναι ανοιχτη και επικοινωνει με το κενο κατω με την εξωτερικη τρυπα τοτε μεγαλωσε κ αλλο την εξωτερικη 15 εκ διαμετρο καντην.Αν ομως αυτες οι γριλιες εχουν απο κατω μια μικρη τρυπα για να επικοινωνουν με την εξωτερικη ,τοτε τζαμπα καιει η λαμπα....
Το τζακι σας χρειαζεται αερα.Εαν τον ειχε δεν θα εγλειφε καμια κολωνα.Ελεγξτε τι διατομη υπαρχει κατω απο τις γρυλιες και ξαναμιλαμε.

akinik
10-01-12, 19:37
Έχω αυτό το τζάκι 52591
Είναι τοποθετημένο σε έναν ενιαίο χώρο 60 τ.μ. Το σπίτι είναι 120 τ.μ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του αφού στον ενιαίο χώρο πιάνω 22-26 βαθμούς ανάλογα και με την εξωτερική θερμοκρασία. Στα υπόλοιπα δωμάτια η θερμοκρασία είναι 17-18 βαθμούς.Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε να γίνει κάτι ώστε να ζεσταίνεται και το υπόλοιπο σπίτι (πχ βιντιλατερ).Το σπίτι είναι 15ετιας με σχετικά καλή μόνωση και πάνω έχει πλάκα και κεραμίδια.
Χωρις θερμοθαλαμο κ χωρις βεντιλατερ και με μονο ενα τζαμι δεινουν 14kw αποδοση???Τετοια αποδοση δεν εχει ουτε η καλυτερη κασετα!Συγνωμη κυριε tsigpan αλλα τους 26 βαθμους ποτε τους πιανεται τον Οκτωβριο ή με αναμενο καλοριφερ?

tsigpan
11-01-12, 00:56
Χωρις θερμοθαλαμο κ χωρις βεντιλατερ και με μονο ενα τζαμι δεινουν 14kw αποδοση???Τετοια αποδοση δεν εχει ουτε η καλυτερη κασετα!Συγνωμη κυριε tsigpan αλλα τους 26 βαθμους ποτε τους πιανεται τον Οκτωβριο ή με αναμενο καλοριφερ?

Φίλε akinik είπα 22-26 βαθμούς στον ενιαίο χώρο. Κοντά στο τζάκι(3-4) μέτρα μπορεί να έχω 26 βαθμούς και στο τέλος του ενιαίου χώρου 22 και όπως ανέφερα ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία. Αυτή τη στιγμή (1:30 το βράδυ) έξω έχει γύρω στους 2 βαθμούς. Τελευταίο ξύλο έπεσε στο τζάκι στις 8:30 και η θερμοκρασία στο τέλος του ενιαίου χώρου είναι 21,5 και στα 3 μέτρα από το τζάκι 23,5. Το τζάκι όμως το δουλεύω πολλές ώρες (10-12). Όλη τη χρονιά χρειάζομαι 6-7 τόνους ξύλα περίπου. Καλοριφέρ δεν έχω ανάψει καθόλου φέτος, που και να ήθελα δεν υπάρχουν χρήματα για πετρέλαιο.
Επειδή από τζάκια δεν ξέρω τίποτα, ρωτάω αν γίνεται να στείλω ζέστη σε κάποιο-α δωμάτιο-α. Έναν τζακα που ρώτησα σήμερα μου είπε πως γίνεται αλλά θέλει ξήλωμα η φάτσα του τζακιού(χτισμένη) . Κόστος πάνω από 1000e για δύο αεραγωγούς και πως θα χάσω 2-3 βαθμούς στον ενιαίο χώρο γιατί το τζάκι είναι μικρό, κάτι που δεν θέλω καθόλου γιατί τον περισσότερο χρόνο μας το περνάμε στον ενιαίο χώρο.
Όποιος φίλος γνωρίζει και θέλει ας πει την γνώμη του. Προκαταβολικά ευχαριστώ.

jimopoulos1
11-01-12, 05:53
52638οσο ειναι απο εξω η τρυπα τοσο ειναι και απο μεσα.το ασχημο ειναι οτι κανει και ελαφρα στροφη ο σωληνας για να ερθει στην εστια.πρεπει να ξηλωσω τα πυροτουβλα για να μεγαλωσω την τρυπα ή υπαρχει ποιο ευκολος τροπος?

lazy
11-01-12, 10:12
Έχω μια απορία κατόπιν εορτής.
Στο ενεργειακό (edil idro 50) έβαλα περιστροφικό καπέλο σε μια καμινάδα 180 χιλ για 1.7μ μήκος που μετά συνεχίζει σε 2.5μ 25 εκ διαμετρο τσιμεντένιο μποκ.
Σε φάσεις που έχει αέρα (πολυ) έχω την αίσθηση πως μάλλον λειτουργει σαν αποροφητήρας το καπελο.
Ισχύει η είναι η ιδέα μου?
Αν πρέπει να το αλλάξω υπάρχει καποιο που προτείνετε ?

akinik
11-01-12, 18:22
52638οσο ειναι απο εξω η τρυπα τοσο ειναι και απο μεσα.το ασχημο ειναι οτι κανει και ελαφρα στροφη ο σωληνας για να ερθει στην εστια.πρεπει να ξηλωσω τα πυροτουβλα για να μεγαλωσω την τρυπα ή υπαρχει ποιο ευκολος τροπος?Τζιμοπουλε κατραρχας αρχιζουμε με το γεγονος οτι οταν ανοιγεις το παραθυρο το τζακι στρωνει και δεν καπνιζει.Αυτο ντεφακτο θελει αερα.Αρα πρεπει να μεγαλωσεις την τρυπα και να ελεγξεις οτι αυτος ο σωληνας -αγωγος δεν εχει βουλωσει και φερνει αερα μπολικο ακομη κ με σβηστο τζακι οταν ειναι ανοιχτο το κλαπετο της καπνοδοχου.Το πως θα μεγαλωσεις την τρυπα θα το δεις μονος σου ή θα σου πει καποιος επαγγελματιας απο εδω απο το φορουμ..

jimopoulos1
11-01-12, 22:04
Τζιμοπουλε κατραρχας αρχιζουμε με το γεγονος οτι οταν ανοιγεις το παραθυρο το τζακι στρωνει και δεν καπνιζει.Αυτο ντεφακτο θελει αερα.Αρα πρεπει να μεγαλωσεις την τρυπα και να ελεγξεις οτι αυτος ο σωληνας -αγωγος δεν εχει βουλωσει και φερνει αερα μπολικο ακομη κ με σβηστο τζακι οταν ειναι ανοιχτο το κλαπετο της καπνοδοχου.Το πως θα μεγαλωσεις την τρυπα θα το δεις μονος σου ή θα σου πει καποιος επαγγελματιας απο εδω απο το φορουμ..
σκεφτηκα επειδη οι καστες φτανουν κοντα στα 2000,να βαλω πυριμαχο τζαμι εμπρος να μην βγαζει καπνο και να βαλω και μια θερμικη καμιναδα.5265452655απο τωρα θα γινει πολυ καλυτερο και με 200 ευρω το πολυ

The_Emperor
13-01-12, 07:41
Καλημέρα και από μένα! Από τον Οκτώβριο (ήρθε νωρίς φέτος ο χειμώνας στα Γιάννενα...) το σπίτι μου θερμαίνεται κυρίως με το ενεργειακό τζάκι που τοποθέτησα γκρεμίζοντας το παλιό ανοιτού τύπου τζάκι που είχα. Μέχρι στιγμής δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή του καθώς η θερμοκρασία στον εννιαίο χώρο (σαλονοτραπεζαρία, κουζίνα...σχεδόν 60 τμ) φτάνει τους 23 βαθμούς ενώ με το βεντιλατέρ πάει σημαντική ζέστη και στα υπνοδωμάτια...όπου πάντως έχω και κλιματιστικά για να ενισχύω τη θέρμανση όταν χρειάζεται. Έτσι μέχρι στιγμής δεν έχουμε ανάψει ούτε μια ώρα το καλοριφέρ και δε νομίζω να το ανάψουμε αφού δε χρειάζεται. Το μόνο που δεν είχα υπολογίσει καλά από πέρυσι ήταν τα ξύλα και αναγκάστηκα να πάρω και φέτος μερικά τα οποία όμως όπως είναι φυσικό δεν ήταν στεγνά με αποτέλεσμα να μην πιάνουν εύκολα και μερικές φορές να "καπνίζουν". Έτσι, ορισμένες φορές μου λερώνονται τα τζάμια από το τζάκι τα οποία καθαρίζω είτε με Άζαξ (όταν βγαίνει εύκολα η μαυρίλα) είτε με καθαριστικό φούρνου (όταν βγαίνει δύσκολα). Στη δεύτερη περίπτωση (αν δεν καθαριστεί η μαυρίλα νωρίς) έχει χρειαστεί ακόμη και να τρίψω με δύναμη το τζάμι με κάποιο σφουγγάρι ή και με σύρμα, πράγμα το οποίο από όσο ξέρω δεν ενδείκνυται.
Το ερώτημά μου είναι εάν υπάρχει κάποιο πραγματικά ισχυρό και καλό καθαριστικό το οποίο αξίζει να αγοράσω για τέτοιες περιπτώσεις...αν και από φέτος θα μεριμνήσω καλύτερα για να έχω πάρει όλα τα ξύλα της επόμενης χρονιάς....
Ευχαριστώ για την όποια πληροφορία!

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
13-01-12, 15:59
Καλημέρα και από μένα! Από τον Οκτώβριο (ήρθε νωρίς φέτος ο χειμώνας στα Γιάννενα...) το σπίτι μου θερμαίνεται κυρίως με το ενεργειακό τζάκι που τοποθέτησα γκρεμίζοντας το παλιό ανοιτού τύπου τζάκι που είχα. Μέχρι στιγμής δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή του καθώς η θερμοκρασία στον εννιαίο χώρο (σαλονοτραπεζαρία, κουζίνα...σχεδόν 60 τμ) φτάνει τους 23 βαθμούς ενώ με το βεντιλατέρ πάει σημαντική ζέστη και στα υπνοδωμάτια...όπου πάντως έχω και κλιματιστικά για να ενισχύω τη θέρμανση όταν χρειάζεται. Έτσι μέχρι στιγμής δεν έχουμε ανάψει ούτε μια ώρα το καλοριφέρ και δε νομίζω να το ανάψουμε αφού δε χρειάζεται. Το μόνο που δεν είχα υπολογίσει καλά από πέρυσι ήταν τα ξύλα και αναγκάστηκα να πάρω και φέτος μερικά τα οποία όμως όπως είναι φυσικό δεν ήταν στεγνά με αποτέλεσμα να μην πιάνουν εύκολα και μερικές φορές να "καπνίζουν". Έτσι, ορισμένες φορές μου λερώνονται τα τζάμια από το τζάκι τα οποία καθαρίζω είτε με Άζαξ (όταν βγαίνει εύκολα η μαυρίλα) είτε με καθαριστικό φούρνου (όταν βγαίνει δύσκολα). Στη δεύτερη περίπτωση (αν δεν καθαριστεί η μαυρίλα νωρίς) έχει χρειαστεί ακόμη και να τρίψω με δύναμη το τζάμι με κάποιο σφουγγάρι ή και με σύρμα, πράγμα το οποίο από όσο ξέρω δεν ενδείκνυται.
Το ερώτημά μου είναι εάν υπάρχει κάποιο πραγματικά ισχυρό και καλό καθαριστικό το οποίο αξίζει να αγοράσω για τέτοιες περιπτώσεις...αν και από φέτος θα μεριμνήσω καλύτερα για να έχω πάρει όλα τα ξύλα της επόμενης χρονιάς....
Ευχαριστώ για την όποια πληροφορία!

Μωρομάντηλο με στάχτη απο το τζάκι!τρίβεις λίγο και καθαρίζει πανεύκολα!!!επειδή έχεις χρησιμοποιήσει χημικά,δλδ αζαξ ,μπορεί να μην σου καθαρίσει με τη
πρώτη.την επόμενη φορά όμως δεν θα δυσκολευτείς καθόλου!!!
μήπως μπορείς να πείς τι μάρκα τζάκι έβαλες και πόσο μακρια στέλνεις αέρα με το βεντιλατέρ του τζακιού?πόσα μέτρα είναι δλδ οι αγωγοί που καταλήγουν στα δωμάτια?

nikolaras
13-01-12, 16:55
Μωρομάντηλο με στάχτη απο το τζάκι!τρίβεις λίγο και καθαρίζει πανεύκολα!!!επειδή έχεις χρησιμοποιήσει χημικά,δλδ αζαξ ,μπορεί να μην σου καθαρίσει με τη
πρώτη.την επόμενη φορά όμως δεν θα δυσκολευτείς καθόλου!!!

Εγώ επειδή έχω μεγάλα μωρά στο σπίτι :cool: και δεν έχω μωρομάντηλα, χρησιμοποιώ βαμβακερό πανί, το μουσκεύω το βουτάω στη στάχτη τρίβω λίγο, μετά ξεπλένω το πανί και ξαναπερνάω το τζάμι και τέλος.

jimopoulos1
13-01-12, 21:08
Ευχαριστώ για την όποια πληροφορία!πατριδα τι μαρκα τζακι εχεις απο που το πηρες και ποσο?καθαριστικο φουρνου να βαλεις ενα απο την amway οταν δυσκολευεται πολυ να βγει η μαυριλα.εγγυημενο,δοκιμασμενο.

makismpl
15-01-12, 18:12
Που εννοεις οτι φερνεις το εξω αερα ??μπορεις με καποιο σχεδιο ή φωτο να μας το δειξεις ? με ενδιαφερει αυτο(αεροκουρτινα) γιατι εχω ενα προβλημα σε καποιο χτιστο .σε ευχαριστω εκ των προτερων .

akinik
15-01-12, 22:15
Που εννοεις οτι φερνεις το εξω αερα ??μπορεις με καποιο σχεδιο ή φωτο να μας το δειξεις ? με ενδιαφερει αυτο(αεροκουρτινα) γιατι εχω ενα προβλημα σε καποιο χτιστο .σε ευχαριστω εκ των προτερων .
μακηππλ τι λες ,κανε απαντηση με παραθεση για να καταλαβουμε σε ποιο θεμα αναφερεσε..

makismpl
16-01-12, 00:59
οκ

The_Emperor
16-01-12, 07:30
Εγώ επειδή έχω μεγάλα μωρά στο σπίτι :cool: και δεν έχω μωρομάντηλα, χρησιμοποιώ βαμβακερό πανί, το μουσκεύω το βουτάω στη στάχτη τρίβω λίγο, μετά ξεπλένω το πανί και ξαναπερνάω το τζάμι και τέλος.
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Μωρομάντηλο δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής! Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά! Ευτυχώς πάντως και τα τελευταία ξύλα που πήρα έχουν αρχισει να στεγνώνουν κάπως και δεν μου βγάζουν πολύ καπνό τελευταία. Έτσι λερώνεται το τζάκι πολύ πιο σπάνια...

Σχετικά με την ερώτηση για το τζάκι δεν ξέρω αν νόμισες ότι έχω συνδέσει το τζάκι με το καλοριφέρ. Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο γιατί μένω σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία και το ενεργειακό τζάκι το έβαλα μόλις φέτος αντικαθιστώντας το παλιό ανοιχτού τύπου τζάκι. Θα έπρεπε να κάνω όλο το σπίτι άνω κάτω για μια τέτοια αλλαγή. Αλλά νομίζω ότι δε χρειάζεται και τόσο. Όπως έγραψα ο ενιαίος χώρος (περίπου 50-60 τμ) ζεσταίνεται άριστα με το τζάκι (στο φουλ έχω μετρήσει θερμοκρασία 23 βαθμούς), ενώ το υπόλοιπο σπίτι (δύο μικρά υπνοδωμάτια - για το μπάνιο έχουμε μια θερμάστρα) είναι αρκετά ζεστό αφού με το βεντιλατέρ του τζακιού ο ζεστός αέρας διανέμεται παντού. Βέβαια το σπίτι δεν είναι μεγάλο (90 τ.μ. σύνολο) και είναι εύκολο να ζεσταθεί. Επίσης, έχω κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο για να ενισχύω τη θέρμανση όποτε χρειάζεται...σε 5' το δωμάτιο γίνεται φούρνος...Το τζάκι που προτίμησα είναι Dovre γιατί και στο ίντερνετ διάβασα τα καλύτερα αλλά και γνωστοί μου το έχουν και δηλώνουν 100% ευχαριστημένοι, όπως κι εγώ...

The_Emperor
16-01-12, 07:38
πατριδα τι μαρκα τζακι εχεις απο που το πηρες και ποσο?καθαριστικο φουρνου να βαλεις ενα απο την amway οταν δυσκολευεται πολυ να βγει η μαυριλα.εγγυημενο,δοκιμασμενο.

Στα Γιάννενα όποτε κυκλοφορείς βράδυ το ξύλο μυρίζει λες και έχει πιάσει πυρκαγιά κάπου κοντά...το έχεις παρατηρήσει ;;;
Παρεπιπτόντως το καθαριστικό από που το προμηθεύεσαι ; Να πάω να το πάρω για τις δύσκολες στιγμές!

Έγραψα και πιο πάνω ότι το τζάκι είναι dovre (ελπίζω να μη θεωρείται διαφήμιση αυτό και μου έρθει κανένα ban χαχα!)
dovre στα Γιάννενα έχει ούτως ή άλλως μόνο ο Πορφύρης κάτω από το Τζαμί...Άργησε λίγο να έρθει και το ήξερα ότι είναι από τα ακριβά, αλλά μετά από το προηγούμενο τζάκι που είχα δεν ήθελα να ρισκάρω καθόλου. Η συσκευή με το βεντιλατέρ (πολύ αθόρυβο) πήγε 3.350 αν θυμάμαι καλά. Φυσικά μετά πρέπει να υπολογίσεις τον τζακά που θα στο τοποθετήσει, γυψοσανίδες, αν θέλεις να βάλεις μάρμαρα...και τέλος τον βαφέα που θα σου το βάψει. Κανένα χιλιάρικο όλα αυτά το λιγότερο...
Να προσθέσω όμως ότι δεν έχω ανοίξει φέτος ούτε μια ώρα τη θέρμανση...και ούτε προβλέπεται...τη στιγμή που στην πολυκατοικία όποιος την ανάβει πληρώνει πάνω από 300 ευρω το μήνα...

tasos25
16-01-12, 10:19
φιλε Εmperor επειδη ενδιαφερομαι για την αγορα dovre ανεφερε αν θες τετραγγωνικα σπιτιου μονωσεις καταναλωση αν πηρες το μοτερ της dovre η καποιο αλλο επισης μηκος αεραγωγων
ευχαριστω

The_Emperor
16-01-12, 11:03
το σπίτι μου είναι συνολικά 90 τμ.
ο ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρία και κουζινα γίνεται φούρνος
Στα υπνοδωμάτια υπάρχει χαμηλότερη θερμοκρασία, αλλά κρύο δεν κάνει αν δουλεύει το βεντιλατέρ
Βεντιλατέρ της dovre έβαλα
Αεραγωγούς υποθέτω εννοείς τα σημεία πάνω στη γυψοσανίδα από όπου βγαίνει ο ζεστός αέρας...έχω βάλει τρεις, δυο μεγάλους και έναν μικρότερο ψηλά (εκτός από αυτούς που αφορούν την εισαγωγή αέρα κοντά στο έδαφος)
Κι όλα αυτά με γωνιακό τζάκι ε! Ξέχασα να το πω αυτό! Τα γωνιακά τζάκια είναι πιο μικρά και έχουν μικρότερη απόδοση από τα άλλα. Εάν βάλεις το κανονικό σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη απόδοση...

nikolaras
16-01-12, 12:20
Για την ιστορία, η dovre παλιά κατασκεύαζε τζάκια καλοριφέρ.
Τα απέσυρε όμως από την αγορά γιατί είχε πολλές μηνύσεις ότι τα τζάκια της έσκαγαν, ή γενικότερα είχαν πρόβλημα.
Από τότε δεν ασχολήθηκε ποτέ με υδραυλικά τζάκια.

makismpl
16-01-12, 21:11
γεια σου Στελιο . αυτο με την εκφραση αεροκουρτινα μπορεις να μου πεις πως γινεται?Φερνεις αερα καυσης απ εξω σε ποιο σημειο??? Και κατιαλλο που εχω δει για να μου πεις την γνωμη σου :ειχε καποιος την τρυπα εισαγωγης εξωτερικου αερα πανω απ το σπασιμο που κανει στη πλατη τπυο τζακιου .Μιλαω παντα για παραδοσιακα ανοιχτα τζακια .. (εχω φταξει ενα τζακι στο χωριο και μου καπνιζει.Επισης υπαρχουν αλλα δυο στην ολη οικοδομη απο παλια και σκεφτομε να τα ενεργοποιησω αλλα λογω καινουργιων κουφωματων μαλλον θα μου καπνιζουν και αυτα .Γι' αυτο ψαχνομαι για ναδω πως θα τα αντιμετωπισω.Σε ευχαριστω εκ των προτερων
Αν και καποιος αλλος μπορει να βοηθησει ...

Καμια σχεση βεβαια με την ανεση της πορτας! Εννοω πορτα την συρομενη επανω κ οχι απλα την ανοιγομενη.

makismpl
16-01-12, 21:17
Ξερει καποιος για τζακια Rumford (ανοιχτό χτιστο).

The_Emperor
19-01-12, 07:42
πατριδα τι μαρκα τζακι εχεις απο που το πηρες και ποσο?καθαριστικο φουρνου να βαλεις ενα απο την amway οταν δυσκολευεται πολυ να βγει η μαυριλα.εγγυημενο,δοκιμασμενο.

έριξα μια ματιά στο νετ για amway και βρίσκω οδηγίες μόνο για online παραγγελίες...Ξέρει κανείς σε τι κατάστημα θα το βρω ;

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
19-01-12, 14:25
έριξα μια ματιά στο νετ για amway και βρίσκω οδηγίες μόνο για online παραγγελίες...Ξέρει κανείς σε τι κατάστημα θα το βρω ;

απο ότι ξέρω τα προιόντα αυτά δεν πωλούνται σε καταστήματα αλλά απο dealers

akinik
19-01-12, 18:09

τι καταστημα ρε φιλε,πυραμιδα ειναι εχουν καποια προιοντα για να σε βαλουν στο κολπο να πληρωσεις συνδρομη για να προσεγκιζεις ατομα και να τους γραφεις μελη και να κονομανε οι αρχηγοι.οσοι πηγαν τα παρατησαν...

tasos25
19-01-12, 18:14
φιλοι συνφορουμιτες αναφερετε αν θελετε καταναλωση μαρκα και τυπο εστιας τετραγωνικα μονωσεις εξ θερμοκρασιες
ευχαριστω

stelios1
19-01-12, 21:19
Κοιταξτε.. πολλα μην εδω ειναι τελειως εκτος θεματος. Διπλα εχει θεμα οσον αφορα τ αγορα ενεργειακου κτλ.
Θα πω μονο οτι.. αν δεν κλεισει κανεις ΤΕΛΕΙΩΣ τωρα στ μεση τ χειμωνα για 2-3 μερες την οποιαδηποτε θερμανση του στα δωματια δεν ξερει αν περισευει ζεστη απ το τζακι ωστε να στειλει και εκει. Μην μπερδευεστε και κυριως μην βγαζετε λαθος συμπερασματα και τα θεωρει κανονα οποιος τα διαβαζει και παρασυρεται αδικα. Οταν με αλλη θερμανση εχετε στ δωματια 18-20 βαθμους αυτο δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το να ειχατε εξωτερικη θερμοκρασια εξω απ τους τοιχους αυτους του ενιαιου χωρου! Ολα τα σπιτια δεν ειναι ιδια, κατα κανονα ομως τ τζακι δεν επαρκει κ ταυτοχρονα να ναι και ποσοστιαια αποδοτικο επι τοις εκατο! Μπορει καποια σπιτια να τα ζεστανει ναι, αυτο ισως να σημαινει κατακορυφη πτωση τ βαθμου αποδοσης ομως. Το λεω πολυ απλα.. κλειστε οποιαδηποτε αλλη θερμανση 2-3 μερες και ΜΟΝΟΝ τοτε θα ξερετε αν το τζακι σας επαρκει για ολο το ΔΙΚΟ σας σπιτι. Και να μαζευτουμε κ λιγο, να γραφουμε μην εκει που πρεπει κ οχι οπου μας ερθει..

lazy
19-01-12, 23:09
ερώτηση:

Στο edilkamin idro 50 ελεγε καμιναδα ίνοξ 4.5 μ με διαμετρο 180χιλ.
Εγω πήγα σε 180χιλ για 1.7 μετρα μεχρι να βγει από το ταβανι και μετά με κτιστη (μπλοκια με στρογγυλο εσωτερικο 25 εκ) για αλλα 2.5 μετρα.Στην κορυφή εβαλα το περιφραοφικό καπέλο.

Το τζακι τραβάει τρελα.Σε σημείο να εχω την εισαγωγή αερα στα μισα ωστε να μην είναι η φλογα σαν να την φυσας με μπιστολακι.
Αν εχει αερα εξω τοτε το φαινομενο αυξάνεται.
Οπως και να έχει τα μπλόκια πανω δεν εχουν υπερβολική θερμοκρασία.Τωρα με το κρύο (0-3 βαθμους) είναι κάπου σε θερμοκρασία σωματος .
Λεω παντως να το αλλάξω γιατι σκέφτομαι πως μπορεί να τραβάει υπερβολικά ώστε να μου παίρνει θερμότητα πάνω , τουλαχιστον περισσότερη απο οτι πρέπει.
Η μηπως υπερβαλω ?

kaptainikos
20-01-12, 01:55
γεια σας
θα ηθελα την συμβουλη σας για μια πατεντα που σκεφτομαι να κανω στο τζακι μου
κατ'αρχην να πω οτι εχω ενα απλο προκατασκευασμενο ανοιχτο τζακι (ας προσεχα) γνωστης Ελληνικης καλης εταιριας
ακολουθησα μεχρι τωρα τις συμβουλες του Στελιου, και εδωσα αερα στο χωρο μου, και φυσικα στο τζακι, με ενα ανοιγμα στην πισω πλευρα της φουσκας,ανοιγοντας τρυπα στον εξωτερικο τοιχο15χ25, και δυο ανοιγματα μπροστα στην γυψοσανηδα 13χ23 γιατι τετοιες περσιδες βρηκα !!!
πολυ σωστα λοιπον δουλεψε το συστημα αυτο,και επιδη ειναι αρκετα μεγαλα τα ανοιγματα (και η εξωτερικη και η εσωτερικη τρυπα) το τζακι δουλευει χωρις προβλημα,
εκτος και αν το παραγεμισω ξυλα,η ειναι πολυ χλωρα που τοτε μου βγαζει λιγο καπνο μεσα
σ'αυτο νομιζω φταιει η καμιναδα που δεν ειναι πολυ ψυλη, και εχει συνολο υψος απο το τζακι εως το περιστρεφομενο καπελο 3.90
λοιπον η πατεντα που σκεφτομαι να κανω ειναι να εκμεταλευτω το χωρο αναμεσα σε γυψοσανηδα και τοιχο, εκει που περναει η φουσκα και η καμιναδα
φυσικα αυτο δεν ειναι κατι νεο,γιατι διαβαζοντας ολα τα posts καπου το διαβασα οτι λειτουργει σαν θερμοθαλαμος
και πως θα εκμεταλευτω το χωρο αυτον: κατ'αρχην πρεπει να μονωθει με αλουμινοπετροβαμβακα ο χωρος,για να μην υπαρχουν απωλειες
επειτα θα καταργεισω την τσιμεντενια φουσκα που εχω, και θα φτιαξω σε σιδερα(φιλο) μια ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΦΟΥΣΚΑ απο 3 η 4 χιλιοστα λαμαρινα
θα φτιαχτει και το ταμπερ απο πανω και θα συνεχισω με ανοξειδωτη σωλημα φ250 μεχρι την ταρατσα
η φουσκα για να μην κανω τα δικα μου θα γινει αντιγραφη σε σχεδιο και διαστασεις με την παλια
θα κολλησω και μερικα μικρα κοματια σαν ψυχτρες πανω στη φουσκα οπως αυτες που εχω δει στα μαντεμενια
περνωντας λοιπον με φυσικη παντα ροη ο αερας μεσα απο αυτο κενο που σας περιγραψα (θερμοθαλαμος) θα ζεστενεται καπως και θα βγαινει απο τις περσιδες προς το εσωτερικο του σπιτιου, το οποιο ειναι μικρο (32 τετρ το σαλονι που ειναι το τζακι+ 30 τετρ αλλα δυο δωματια)
τι λετε θα δουλεψει; και κατα ποσον; δεν εχω δα και την απαιτηση να αποδιδει οσο ενα ενεργιακο αεροθερμο αλλα ελπιζω να μου ζεστανει τη σαλονοκουζινα τουλαχιστον !!!
υπαρχει περιπτωση για τυχον υγροποιησεις;;;
ευχαριστω προκαταβολικα
Νικος

stelios1
20-01-12, 06:56
Λαζυ η θερμοκρασια τ καπνοδοχου (τουλαχιστον στην αρχικη διαδρομη) ειναι ιδια και μεγαλυτερη με αυτην που παιρνει κανεις σπιτι του, δεν γινεται να ειναι μικροτερη. Η αποδοση λοιπον ειναι θεμα ποσοτητων πλεον, αν τραβαει περισσοτερο χανει κ περισσοτερη ζεστη. Κλαπε εχει? ρυθμιζεται ευκολα? Αν ναι κανονιζε το απο κει τοτε και αλλαζεις καπελο οταν παθει κατι. Αν ειναι η καπνοδοχος αυτα τα ελαφρια με πορους σαν τσιμεντολιθοι θελουν σοβα η στοκαρισμα και βαψιμο γιατι περνανε νερα μεσα.
Καπταινικο μονωσε μονο τους εξω τοιχους πουθενα αλλου, υγροποιησεις δεν θα εχεις εκει με τιποτα, οι καπνοδοχοι πιανουν στο σημειο της οροφης και πανω.

The_Emperor
20-01-12, 07:27
τι καταστημα ρε φιλε,πυραμιδα ειναι εχουν καποια προιοντα για να σε βαλουν στο κολπο να πληρωσεις συνδρομη για να προσεγκιζεις ατομα και να τους γραφεις μελη και να κονομανε οι αρχηγοι.οσοι πηγαν τα παρατησαν...

ακριβώς το ίδιο διάβασα κι εγώ στο δίκτυο και ήθελα να το επιβεβαιώσω...

kaptainikos
20-01-12, 07:56
Στελιο σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση
απο θεμα αποδοσης ομως ,πως το βλεπεις;...θα κανω τιποτα;
ρωταω γιατι ολα αυτα για να γινουν πρεπει να ανοιξω γυψοσανιδες και να ξανακλεισω και ειναι εκει η φασαρια...
μονωση ο εξωτερικος τοιχος εχει και μαλιστα καλη(αφρος πολυουρεθανης αναμεσα στα τουβλα) απλα φοβαμαι τη θερμοκρασια που δεχεται ο σοβας και γι'αυτο σκεφτηκα να μονωσω το θαλαμο , η γυψοσανηδα ειναι πυραντοχη με τα κοκκινα γραμματα

stelios1
21-01-12, 00:09
Καπταιν νομισα ειναι αντυτο το τζακι σου, οχι μην πειραζεις τιποτα. Θα δεις διαφορα και αυτο θα σε βαλει σε λουκι.. θα θες μετα κ αλλη κ αλλη διαφορα και ποτε δεν θα ειναι αρκετη. Αν το ανοιξεις δωσε κ αλλα 200 ευρω παραπανω και βαλε εξολοκληρου μαντεμι, αλλα πολλοι με εξ ολοκληρου μαντεμι ειναι στ δικη σου σκεψη να βελτιωσουν κατι σ αυτο και παει λεγοντας..

kaptainikos
21-01-12, 01:13
χαχαχαχα καταλαβα "ο εχθρος του καλου ειναι...το καλυτερο"
Στελιο ξερεις τωρα τι σιμβαινει, λιγο το Ελληνικο δαιμονιο, λιγο το οτι ειμαστε λαος...της πατεντας
και εν πασει περιπτωσει λιγο που μας τρωει ο κωλος μας με βελτιωσεις-αναβαθμισεις...Ελληνες !!!
παντως εχεις δικιο, καλυτερα αν το κανω να βαλω μαντεμι (για τη φουσκα μονο)
κανει αρκετο κρυο στο νησι αυτην την εποχη,το σπιτι εκτος απο κλιματιστικο δεν εχει αλλη θερμανση,και γω για να ζεσταθουμε ψαχνω αυτο που ψαχνουν ολοι μεσα σ'αυτο το φορουμ :καλυτερη αποδοση απο το τζακι
ξερεις μου θυμηζει κατι παιδικα χρονια , τοτε που φτιαχναμε τα παπακια μας 72cc μετα 90 μετα 110 και παει λεγοντας...
και καποια στιγμη καταλαβαινεις οτι απο την αρχη αμα ειχες ενα 125cc θα ηταν ολα o.k. χαχαχαχα
κατι παρομοιο παιζει και με τα τζακια απ'οτι καταλαβα....οσο και να βελτιωνει ενα ανοιχτο απλο πυροτουβλο η μαντεμενιο....
ποτε δεν θα γινει ενεργιακο(με την σωστη ενοια)

jimopoulos1
22-01-12, 06:48
αν τοποθετησεις ενεργειακη κασεττα και ο κατασκευαστης δινει εξοδο καμιναδας 180.εμενα ειναι φ250 και λεει θα την συνδεσει στην υπαρχουσα με τσιμεντο(ακριβως πως θα γινει δεν ξερω).ειναι σωστη συνδεσμολογια?θα τραβαει αρκετα λετε?

jimopoulos1
22-01-12, 06:56
ακριβώς το ίδιο διάβασα κι εγώ στο δίκτυο και ήθελα να το επιβεβαιώσω...
μην μπλεκεται απο που προερχεται το προιον και τι κανει ο καθε πωλητης.αυτη η συζητηση αν κανουν καλα η οχι ειναι για αλλα σιτε.εμενα μου το εδωσε φιλος(ενεργειακο τζακι εχει και ειναι ευχαριστημενος με το καθαρισμα) η κουζινα μου κρυσταλλο και τοιχωματα μονο εγω ελειπα και μου την εκανε καινουρια.αυτο που ξερω οτι κανει δουλεια αυτο λεω.για την εταιρεια δεν γνωριζω και δεν με ενδιαφερει.

akinik
22-01-12, 09:02
αν τοποθετησεις ενεργειακη κασεττα και ο κατασκευαστης δινει εξοδο καμιναδας 180.εμενα ειναι φ250 και λεει θα την συνδεσει στην υπαρχουσα με τσιμεντο(ακριβως πως θα γινει δεν ξερω).ειναι σωστη συνδεσμολογια?θα τραβαει αρκετα λετε?με μια απλη μουφα το συνδεουν...τι να τραβαει,εκει αποδοση θελουμε να βγαζει κλεινει μεχρι κ το κλαπε για να μην φευγει η θερμοτητα. λεφτα υπαρχουν?αυτο ειναι το θεμα...

nikolaras
22-01-12, 19:52
Στέλιο το είδες αυτό;
http://www.mathios.gr/436/article/greek/436/159/index.htm
Θέλω σχολιασμό... αν πουλάει αυτό, χάζεψε ο κόσμος....

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
22-01-12, 20:36
Στέλιο το είδες αυτό;
http://www.mathios.gr/436/article/greek/436/159/index.htm
Θέλω σχολιασμό... αν πουλάει αυτό, χάζεψε ο κόσμος....
αυτό είναι αερόθερμο,δουλεύει με ρεύμα έτσι?

nikolaras
22-01-12, 21:05

Λέτε να δουλεύει με πυρηνική ενέργεια; Πλάκα κάνω.... Με ρεύμα 220 βολτ φαντάζομαι, λέτε να παίρνει και μπαταρίες;......

jimopoulos1
22-01-12, 21:08
το πηρε φιλος με 400 ευρω.ευχαριστημενος ειναι με χωρο στα 50τμ.
για τζακια που καπνιζουν σαν εμενα δεν κανει

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
22-01-12, 21:19
Λέτε να δουλεύει με πυρηνική ενέργεια; Πλάκα κάνω.... Με ρεύμα 220 βολτ φαντάζομαι, λέτε να παίρνει και μπαταρίες;......

αναρωτήθηκα γιατί δεν πίστευα ότι θα υπήρχε κάτι τέτοιο...ο σκοπός είναι να ζεσταθείς απο το ξύλο,όχι να καίς και ρεύμα για να σε ζεστάνει ..το ξύλο,με τέτοιο τρόπο τουλάχιστον.μου φάνηκε λίγο ανορθόδοξο,δεν ξέρω πως να το πω.αλλά αν κάποιος το δουλεύει και τον εξυπηρετεί....
400ε όμως δεν είναι πολλά?

stelios1
23-01-12, 02:02
Νικολαρα το ειδα στ γιου τιουμπ οταν εβαλα τ βιντεο. Αν ηταν Ελληνικο θα ζητουσα αποζημιωση (το ΔΕ μου ειναι εθνικο, αυτο τ μαραφετι ειναι εισαγομενο) τα ειπα πριν μερες εδω κ τα εσβησα μετα να μην θεωρηθει οτι προβαλομαι. Ο Ακινικ ξερει τ λεω (Λαζαρε δειξε την φωτο κ εσυ με τ μαραφετι και τ πατεντα που εκανε ο αλλος με αυτο, 2 αγωγους ειχε βαλει γ να τραβα αερα κ απο εξω στο μεγαλυτερο μοτερ που προσαρμοσε, γ αυτο ειναι 2 οι αγωγοι) Αυριο θα δειξω ενα παρατημενο τετοιο δικο μου φτιαγμενο το 2005 το οποιο τοποθετησα εκεινη τ περιοδο σε πολλα τζακια. βγαζει ζεστη. Υστερει σε πολλα ομως.. Ειναι παρα πολυ μικρο, μπαινει σε καθε τζακι που αυτο σημαινει το πολλυ 40 εκ συνολικο υψος, δηλαδη δε βολευει καθολου στα ξυλα και η φλογα διαπερνα τ σωληνες και χανεται στ καπνοδοχο. Εχει πολυ μικρη παροχη σε κυβικα γιατι ειναι χωνευτο το μοτερ. Μεγαλυτερο μοτερ δε χωραει και θα φαινεται.. Η ζεστη ειναι εντυπωσιακη αλλα σαν συνολικη ποσοτητα αν μετρηθει σχεδον αστεια. Δεν εχει τροπο να βγαλεις σταχτες γιατι ''καθεται'' στ πατωμα τ εστιας. Αυριο θα σας δειξω κατι πολυ πιο σοβαρο που παρ ολ αυτα εχω αποριψει ομως. Σαν αυτο βρεθηκαν παγκοσμια στ ερευνα του ΟΒΙ το 2007 παρα πολλα, τα οποια εχω με τα σχεδια τους κτλ, πηρα το ΔΕ λογω μιας εξαρτημενης αξιωσης η οποια ομως θα γινει τωρα κυρια σε νεο ΔΕ και μενει να βρω ενα σωστο ανεμιστηρα. Εδω κολλαω.
Αντιγονη καις ρευμα, ειτε κυκλοφορητης ειναι ειτε ανεμιστηρας, δεν γινεται αλλιως η μεταφορα θερμοτητας. Ειδικα αν θες να πας την θερμοτητα μεσω αγωγων πιο μακρυα οπως εσυ καις ακομα περισσοτερο. Οπως και να εχει θερμικες απωλειες ειναι αυτες τελικα αλλα ειναι μεσα στ σπιτι σου.. Κ εδω ειναι που τρελαινομαι.. ποσο μαλλον να δεχτει ο μεσος ανθρωπος την αντλια θερμοτητας σαν εναλλακτη σε τζακι! Κ ομως εγω εφετος εχω καλυτερη ζεστη σπιτι και οτι ρευμα καψω θα το γλυτωσω με τ παραπανω απ τα ξυλα. Ηρθε ο εκκαθαριστικος τ ΔΕΗ εως 3- 1του 2012 και ειμαι οκ! Αντιγονη ειδες το καλωδιο στ πριζα και προβληματιστηκες? Ε.. εισαστε γυναικες και γ αυτο και σας αγαπαμε! Ξανα παω για υπνο παιδια..

artemis25
23-01-12, 18:22
Γεια σας

Προσφατα εβαλα κασετα σε ενα παλιο τζακι. Το προβλημα ειναι οτι οταν ανεβαζει θερμοκρασια μυριζει κατι σαν χημικη μυρωδια που δεν μπορω να προσδιορισω. Ειναι ερεθιστικη λιγο στο λαιμο και στα ματια.

Το τζακι κασετα το εκαψα δυνατα στην αρχη οπως αναφεροταν για να φυγουν οι μυρωδιες της βαβης. Αρα δεν ειναι απο αυτο, εχει περασει και πολυς χρονος απο την αγορα του.

Το προβλημα οπως το καταλαβενω ειναι απο την καμιναδα για τον εξεις λογο. Οταν τοποθετηθηκε η κασετα διαλεχτηκε για καλυτερα να μπει καινουρια καμιναδα ανοξειδωτη φ180 μεσα στην παλια ανοξειδωτη διατομης φ300. Ετσι το κενο απο την μια διατομη στην αλλη κλειστηκε κατω στο υψος του ταβανιιου σπρωχνωντας κεραμοβαμβακα με το χερι. Επανω στην καμιναδα (4 μετρα) κλειστηκε επανω με ειδικο στοκο..αεροστεγως

Με αυτον τον τροπο οταν ζεστενοταν η καμιναδα εφερνε αυτην την μυρωδια εντονα κατω. στην επενδηση και ετσι εβγενε στο χωρο του σπιτιου απο τις περσιδες εκτονωσης. Ηρθε ο ειδικος και ανοιξε μια τρυπα επανω στο στοκο ψηλα στην καμιναδα στο χωρο που ηταν η πιο φαρδια καμιναδα και εβγαλε απο τα πλαγια ψηλα στην καμιναδα παντα εκτονωση με μια σωληνα μικρης διατομης περιπου 3 ποντους διαμετρο που κοιτα προς τα κατω για να μην μπαινει η βροχη.

Με αυτον τον τροπο το προβλημα ελατωθηκε αλλα δεν λυθηκε. Οταν ζεσταθει παλι φερνει μυρωδια κατω. Τι μπορει να γινει για να διωρθωθει το προβλημα????? Θα λυθει το προβλημα λετε αν γινει μεγαλυτερη η τρυπα επανω στην καμιναδα ?Η τρυπα που βγαζει την εκτονωση απο την φαρδυτερη καμιναδα εννοω. Τι λετε για τον κεραμοβαμβακα που μπηκε κατω στο υψος του ταβανιου μεσα στο κενοπου δημιουργηθηκε αναμεσα στην φαρδια και την στενη ανοξειδωτη σωληνα μηπως δισχερενει την κυκλοφορια του αερα απο κατω προς τα πανω προς την εκτονωση εξω στη καμιναδα ???

Ευχαριστω

nikolaras
23-01-12, 19:42
Γεια σας

Προσφατα εβαλα κασετα σε ενα παλιο τζακι. Το προβλημα ειναι οτι οταν ανεβαζει θερμοκρασια μυριζει κατι σαν χημικη μυρωδια που δεν μπορω να προσδιορισω. Ειναι ερεθιστικη λιγο στο λαιμο και στα ματια.

Το τζακι κασετα το εκαψα δυνατα στην αρχη οπως αναφεροταν για να φυγουν οι μυρωδιες της βαβης. Αρα δεν ειναι απο αυτο, εχει περασει και πολυς χρονος απο την αγορα του.

Το προβλημα οπως το καταλαβενω ειναι απο την καμιναδα για τον εξεις λογο. Οταν τοποθετηθηκε η κασετα διαλεχτηκε για καλυτερα να μπει καινουρια καμιναδα ανοξειδωτη φ180 μεσα στην παλια ανοξειδωτη διατομης φ300. Ετσι το κενο απο την μια διατομη στην αλλη κλειστηκε κατω στο υψος του ταβανιιου σπρωχνωντας κεραμοβαμβακα με το χερι. Επανω στην καμιναδα (4 μετρα) κλειστηκε επανω με ειδικο στοκο..αεροστεγως

Με αυτον τον τροπο οταν ζεστενοταν η καμιναδα εφερνε αυτην την μυρωδια εντονα κατω. στην επενδηση και ετσι εβγενε στο χωρο του σπιτιου απο τις περσιδες εκτονωσης. Ηρθε ο ειδικος και ανοιξε μια τρυπα επανω στο στοκο ψηλα στην καμιναδα στο χωρο που ηταν η πιο φαρδια καμιναδα και εβγαλε απο τα πλαγια ψηλα στην καμιναδα παντα εκτονωση με μια σωληνα μικρης διατομης περιπου 3 ποντους διαμετρο που κοιτα προς τα κατω για να μην μπαινει η βροχη.

Με αυτον τον τροπο το προβλημα ελατωθηκε αλλα δεν λυθηκε. Οταν ζεσταθει παλι φερνει μυρωδια κατω. Τι μπορει να γινει για να διωρθωθει το προβλημα????? Θα λυθει το προβλημα λετε αν γινει μεγαλυτερη η τρυπα επανω στην καμιναδα ?Η τρυπα που βγαζει την εκτονωση απο την φαρδυτερη καμιναδα εννοω. Τι λετε για τον κεραμοβαμβακα που μπηκε κατω στο υψος του ταβανιου μεσα στο κενοπου δημιουργηθηκε αναμεσα στην φαρδια και την στενη ανοξειδωτη σωληνα μηπως δισχερενει την κυκλοφορια του αερα απο κατω προς τα πανω προς την εκτονωση εξω στη καμιναδα ???

Ευχαριστω
Κεραμομβάμβακας τί είναι; Μήπως εννοείς πετροβάμβακα, υαλοβάμβακα;

stelios1
23-01-12, 19:55
Artemis αν και πραγματικα τα ειπες αναλυτικα δεν ειπες τα παντα κ μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. 1. Εχει βεντυλατερ η κασετα για να απαγαγει την θερμοτητα η ειναι φυσικης ροης απο καποια ανοιγματα της και απο τ θυριδες εκτονωσης? Εξυπνο αυτο που εκανε ο ειδικος, (απορια)το σκεφτηκε στ περιπτωση σας λογω της μονωσης μεταξυ των σωληνων αραγε η του συμβαινει συχνα και το ξερει? Αν εχει ανεμιστηρα γιατι να πυρωνει τοσο πολυ εκει πανω ο σωληνας και να μυριζει η μονωση? Μονο αν επαιρνε φωτια η καπνοδοχος. Σε επαφη με πυρωμενο μεταλο μονο κεραμικο πρεπει να μπαινει (εχει κ πλακες τετοιο και σε ρολο κ συνηθως εχει ασπρο χρωμα) γιατι αν κοκκινισει ο πετροβαμβακας δεν αντεχει, ειναι ομως η μυρωδια απο κει??
Αν εχει βεντυλατερ η εστια δε θα πυρωνε τοσο εκει ωστε να καει η μονωση κ να μυρισει, οπως και να χει αν ειναι απο κει η μυρωδια επρεπε να βαλει αντιστοιχη σωληνα και κατω εκει στ μεταξυ τους σφραγισμα- μονωση, πραγμα που σημαινει ξηλωμα τ γυψοσανιδας για να εχει προσβαση. Εχει βεντυλατερ η κασετα? Αν εχει βγαζει ζεστη αρκετη απ αυτο? Τοτε αν ειναι ετσι κλεισε τ θυριδες εκτονωσης και ανοιξε μια εξω να φευγουν εκει, αν δεν εχει βεντυλατερ ομως η αποδοση θα πεσει κατα πολυ..

stelios1
23-01-12, 20:13
Νικολαρα (Νικος εισαι?) ενω εγραφα με προλαβες. Ακριβως τ ιδια απορια ειχα γ αυτο λεω αυτα περι κεραμικου κ οτι ειναι λευκο, μπορει να ναι απλος υαλοβαμβακας και να ειπανε κεραμοβαμβακας. Το.. 80 οι ''παλιοι'' λεγανε το φελιζολ φιλιφιστρον και παιδια τοτε εμεις γελαγαμε. Αν εβαλαν κεραμικο (λευκο δηλαδη) δεν θα μυριζε με τιποτα και δε φταιει αυτο.
Περιμενω εν τω μεταξυ να μου φερουν μια σκονη που οπως μου υποσχεθηκαν ριχνεις λεει στ ξυλολεβητα 2-3 κουταλιες και καθαριζει τα παντα! Θα δουμε..

artemis25
23-01-12, 20:24
Κεραμομβάμβακας τί είναι; Μήπως εννοείς πετροβάμβακα, υαλοβάμβακα;

Ειναι σαν βαμβακι το οποιο αντεχει 1000 βαθμους και δεν μυριζει. Ειναι σε ρολο σαν χαλι διαδρομος φαντασου. Δεν μυριζει απο αυτο.

artemis25
23-01-12, 20:34
Artemis αν και πραγματικα τα ειπες αναλυτικα δεν ειπες τα παντα κ μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. 1. Εχει βεντυλατερ η κασετα για να απαγαγει την θερμοτητα η ειναι φυσικης ροης απο καποια ανοιγματα της και απο τ θυριδες εκτονωσης? Εξυπνο αυτο που εκανε ο ειδικος, (απορια)το σκεφτηκε στ περιπτωση σας λογω της μονωσης μεταξυ των σωληνων αραγε η του συμβαινει συχνα και το ξερει? Αν εχει ανεμιστηρα γιατι να πυρωνει τοσο πολυ εκει πανω ο σωληνας και να μυριζει η μονωση? Μονο αν επαιρνε φωτια η καπνοδοχος. Σε επαφη με πυρωμενο μεταλο μονο κεραμικο πρεπει να μπαινει (εχει κ πλακες τετοιο και σε ρολο κ συνηθως εχει ασπρο χρωμα) γιατι αν κοκκινισει ο πετροβαμβακας δεν αντεχει, ειναι ομως η μυρωδια απο κει??
Αν εχει βεντυλατερ η εστια δε θα πυρωνε τοσο εκει ωστε να καει η μονωση κ να μυρισει, οπως και να χει αν ειναι απο κει η μυρωδια επρεπε να βαλει αντιστοιχη σωληνα και κατω εκει στ μεταξυ τους σφραγισμα- μονωση, πραγμα που σημαινει ξηλωμα τ γυψοσανιδας για να εχει προσβαση. Εχει βεντυλατερ η κασετα? Αν εχει βγαζει ζεστη αρκετη απ αυτο? Τοτε αν ειναι ετσι κλεισε τ θυριδες εκτονωσης και ανοιξε μια εξω να φευγουν εκει, αν δεν εχει βεντυλατερ ομως η αποδοση θα πεσει κατα πολυ..

Η κασετα δεν ειναι με βεντιλατερ να περνει αερα απο εξω. Τονν αερα καυσης τον περνει απο κατω μπροστα της κασετας μεσα απο τον χωρο του σπιτιου.
Παραθετω ενα αρχειο για να δειτε

Α= τρυπα απο το μπαλκονι για αερα μεσα στην επενδυση απο γυψοσανιδα ο οποιος βγαινει ζεστος απο περσιδες εκτονωσης <Β>
Τ=κασετα τζακι
Κ=Καπνοδοχος
Γ= κεραμοβαμβακας για να κλεισει την μεγαλη διατομη της παλιας ανωξειδωτης σωληνας.
Δ=σωληνας στην καταληξη καπνοδοχου οπου βγαζει την μυρωδια που υπαρχει στην παλια ανωξειδωτη σωληνα μεγαλυτερης διατομης

Οταν δεν υπηρχε το Δ και ηταν κλειστο επανω τελειως τοτε η θερμοτητα της καπνοδοχου της μικροτερης διατομης δημιουργουσε καπναερια μεσα στην παλια σωληνα μεγαλυτερης διατομης και αυτα αν και θερμα κατεβεναν στις περσιδες Β και μυριζε το σπιτι.

Μετα ποπυ εβαλε τον σωληνα βλεπω οτι το προβλημα ελατωθηκε αλλα υπαρχει ακομα σε λιγοτερη ενταση. Τι πρεπει να γινει για να εξαλειφθει ???

52814

kaptainikos
23-01-12, 23:11
παιδια να ρωτησω κατι, ενας φιλος μεσα στην εστια τζακιου ανοιχτου απο πυροτουβλο τοποθετησε μαντεμοπλακες του 1ποντου παχος !!!
οι οποιες τις βιδωσε βεβαια με μεταλικα ουπα(ρομποτ)
ετσι ανεβηκε παρα πολυ λεει η αποδοση του τζακιου του, γλυτωσε τη φθορα των πυροτουβλων,ενω ταυτοχρονα γλιτωσε αρκετα χρηματα απο την αλλαγη τζακιου, απο τοπυροτουβλο σε μαντεμενιο !!!
το προτεινε και σε μενα, που εχω ανοιχτο με πυροτουβλο
τι λετε αξιζει; θα αποδοσει οσο και ενα μαντεμενιο;

stelios1
24-01-12, 00:18
Καπταιν τ μπελα σου γυρευεις και μας τον μεταδιδεις κ εμας, ασε το τζακι ησυχο αμα τραβαει.. Αρτεμη μας εκανες να εστιασουμε στ μονωση-σφραγιση τ καπνοδοχων και τωρα μας λες δεν ειναι απο κει.. Σωστα μαλλον το ειπες κεραμοβαμβακα. Δεν καταλαβες ομως.. οταν λεμε βεντυλατερ δεν εννοουμε να φυσαει αερα στ φωτια αλλα θερμο αερα στ χωρο, εχει τετοιο πραγμα η οχι? Κασετα βαλατε επειδη ειχε προβλημα η για καλυτερη αποδοση? Δεν ειναι απ αυτην την σφραγιση-μονωση. Δεν ειναι απο καπνο.. Κλειστε τ θυριδες που βγαζουν μυρωδια κ ανοιχτε αντιστοιχες εξω να μυριζει εκει. Εξω.

The_Emperor
24-01-12, 07:05
Περιμενω εν τω μεταξυ να μου φερουν μια σκονη που οπως μου υποσχεθηκαν ριχνεις λεει στ ξυλολεβητα 2-3 κουταλιες και καθαριζει τα παντα! Θα δουμε..

πρόκειται για τον καθαρισμό της καπνοδόχου ; ποια η ονομασία της;...όταν τη δοκιμάσεις γράψε εδώ για τις εντυπώσεις σου

artemis25
24-01-12, 08:06
Aρτεμη μας εκανες να εστιασουμε στ μονωση-σφραγιση τ καπνοδοχων και τωρα μας λες δεν ειναι απο κει..

Δεν ειπα οτι δεν ειναι απο εκει. Συνεχιζω να λεω οτι ειναι απο εκει . Δηλαδη Απο τον κεραμοβαμβακα (Γ) μεχρι την αποληξη καπνοδοχου εκει μεσα ο θαλαμος αυτος της παλιας σωληνας μεγαλυτερης διατομης φερνει καποιες αναθυμιασεις περιεργες . Ειναι δυνατον κατι τετοιο ? Δηλαδη καποια καπνα απο την παλια χρηση του τζακιου στην σωληνα αυτη να ενεργοποιη , με την βοηθεια της θερμοτητας απο την υφισταμενη σωληνα μικροτερης διατομης εσωτερικα της παλιας , αναθυμιασεις των επικαθυμενων μαυριλων απο την παλια χρηση και να τις φερνει κατω γιατι η διατομη <Δ> δεν ειναι ικανη να διωξει ολη την μυρωδια.

Σωστα μαλλον το ειπες κεραμοβαμβακα. Δεν καταλαβες ομως.. οταν λεμε βεντυλατερ δεν εννοουμε να φυσαει αερα στ φωτια αλλα θερμο αερα στ χωρο, εχει τετοιο πραγμα η οχι?

Ναι εχει . Οι περσιδες <Β> το μισο πλατος τους φερνει θερμο αερα απο το βεντιλατερ και το αλλο μισο πλατος ειναι θερμος αερας που προερχετε μεσα απο την επενδυση. Σε αυτο το μισο που προερχετε μεσα απο την επενδυση φερνει αυτην την περιεργη μυρωδια.

Κασετα βαλατε επειδη ειχε προβλημα η για καλυτερη αποδοση?

Για καλυτερη αποδοση.

Δεν ειναι απ αυτην την σφραγιση-μονωση. Δεν ειναι απο καπνο.. Κλειστε τ θυριδες που βγαζουν μυρωδια κ ανοιχτε αντιστοιχες εξω να μυριζει εκει. Εξω.

Γιατι δεν μπορει να ειναι απο εκει ??Δεν εννοω οτι ειναι απο τον κεραμοβαμβακα αλλα εννοω οτι λογο στουμπωματος αυτης της διατομης απο τον κεραμοβαμβακα δεν δημιουργητε ευκολα ανοδικο ρευμα προς το <Δ> ωστε να διωξει τις μυρωδιες που προκαλει η θερμοτητα ενως σωληνα μικροτερης διατομης (τωρινος καπνοδοχος) μεσα σε εναν μεγαλυτερης διατομης (παλια καπνοδοχος)

Αν κλεισω τις θυριδες (το μισο πλατος τους) τοτε θα χασω αυτην την θερμοτητα που ειναι αρκετη . Υπαρχει καποια λυση στο προβλημα προτου παω σε κλεισιμο των περσιδων ?

Υπαρχει περιπτωση η θερμοτητα τις καπνοδοχου να θερμενει καποια φελιζολ που υπαρχουν στο ταβανι εσωτερικα στο δωμα και αυτην την μυρωδια να φερνει κατω ??? Το μονο σιγουρο ειναι οτι η μυρωδια ερχετε απο το ταβανι και πανω. Το τζακι παντως λειτουργουσε εδω και τρια χρονια σαν ανοικτου τυπου χωρις προβλημα (εφοσον δεν ειχε περσιδες εκτονωσης και δεν μυριζα τιποτα ) και σαν κασετα εδω και κατι μηνες με το προβλημα που αναφερω

nikolaras
24-01-12, 09:33
Αρτεμις όταν γίνεται μια σωστή επένδυση στον εσωτερικό χώρο (θερμοθάλαμο) του τζακιού, προηγείται μια μελέτη.
Η μελέτη αυτή περιλαμβάνει και μόνωση πριν το ταβάνι. Αυτή τη μόνωση εσύ δεν την έχεις προφανώς και θέλεις να πάρεις την θέρμανση από την καμινάδα.
Εμ δεν γίνονται όλα όπως τα θέλουμε πάντα....
Οι κασέτες μπαίνουν για αυτό το λόγο, να βγάζουν τον αέρα μόνο από το θερμοθαλαμό τους με βαντυλατέρ και από εκεί και πάνω το χάος.
Αν είχες τις περσίδες εκτόνωσης από το προηγούμενο τζάκι και δεν μύριζαν, προφανώς το προηγούμενο τζάκι δεν ανέβαζε πάρα πολύ τη θερμοκρασία στον θερμοθάλαμο, η κασέτα όμως χωρίς βεντιλατέρ, ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία στο θερμοθάλαμο της επένδυσης και έχεις αυτά τα προβλήματα.
Το να ανοίξεις τρύπα στο ταβάνι για να φύγουν οι μυρωδιές είναι εντελώς λάθος, γιατί μαζί με τις μυρωδιές φεύγει και η πολυπόθητη ζέστη.
Λοιπόν, είναι λάθος η επιλογή της συγκεκριμένης κασέτας. Το φθηνό μερικές φορές το πληρώνεις ακριβότερα.
Φιλικά Νίκος.

kaptainikos
24-01-12, 17:06
Αρτεμις όταν γίνεται μια σωστή επένδυση στον εσωτερικό χώρο (θερμοθάλαμο) του τζακιού, προηγείται μια μελέτη.
Η μελέτη αυτή περιλαμβάνει και μόνωση πριν το ταβάνι. Αυτή τη μόνωση εσύ δεν την έχεις προφανώς και θέλεις να πάρεις την θέρμανση από την καμινάδα.
Οι κασέτες μπαίνουν για αυτό το λόγο, να βγάζουν τον αέρα μόνο από το θερμοθαλαμό τους με βαντυλατέρ και από εκεί και πάνω το χάος.
Αν είχες τις περσίδες εκτόνωσης από το προηγούμενο τζάκι και δεν μύριζαν, προφανώς το προηγούμενο τζάκι δεν ανέβαζε πάρα πολύ τη θερμοκρασία στον θερμοθάλαμο, η κασέτα όμως χωρίς βεντιλατέρ, ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία στο θερμοθάλαμο της επένδυσης και έχεις αυτά τα προβλήματα.
Το να ανοίξεις τρύπα στο ταβάνι για να φύγουν οι μυρωδιές είναι εντελώς λάθος, γιατί μαζί με τις μυρωδιές φεύγει και η πολυπόθητη ζέστη.
Λοιπόν, είναι λάθος η επιλογή της συγκεκριμένης κασέτας. Το φθηνό μερικές φορές το πληρώνεις ακριβότερα.
Φιλικά Νίκος.

φιλε Νικολαρας εκτιμω τις γνωσεις σου και τις σεβομαι
ομως δεν ειπες τη λυση στην Αρτεμις, αλλα το προβλημα !
η λυση ποιπον στο προβλημα δεν ειναι να πεταξει την κασετα, αλλα να μονωσει σωστα τον θερμοθαλαμο
με καλης ποιοτητας πετροβαμβακα με αλουμινοφυλο, η αν υπαρχει κατι καλο σε κεραμικο υλικο που αντεχει και σε πιο υληλες θερμοκρασιες

artemis25
24-01-12, 18:06
Φιλικά Νίκος.

Κοιτα μονωση πετροβαμβακα ειχε μεσα . Ειχαν κανει ενα κοβουκλιο γυρω απο την επενδυση. Το κακο ειναι οτι αυτος ο πετροβαμβακας οταν ζεστενοταν βρωμουσε. Ετσι ξαναανοιξαμε την επενδυση και βγαλαμε τον πετροβαμβακα. Τον βγαλαμε και βαλαμε εναν φημισμενο της knauf ειδικο για τζακια που δεν μυριζει. Εσυ το λες ? Με το που ανεβαζε θερμοκρασια βρωμουσε. Τελικα βγαλαμε και αυτον τον πετροβαμβακα. Και ετσι εμεινα χωρις πετροβαμβακα και το προβλημα της βρωμας εφυγε. Αλλα αυτη η μυρωδια που παρεμεινε οπως λεω παραπανω ειναι διαφορετικη απο την μυρωδια του πετροβαμβακα και αυτην θελω να διωξω επιτελους.

stelios1
24-01-12, 19:43
Αλλο ειναι να περνα απ τον κεραμοβαμβακα η μυρωδια κ αλλο να προερχεται απ αυτον (επειδη καταστρεφεται δηλαδη) αλλα συνεννοηθηκαμε τελος παντων.. εχει βεντυλατερ που σημαινει δεν πυρωνει και τοσο πια ωστε να μυρισει η ιδια η μονωση, η οσμη εντοπισες οτι ειναι απο τις εκτονωσης αρα η τις καταργεις η ανοιγεις να δεις τι γινεται εκει μεσα. Αν ανοιξετε εχεις επιλογη να ανοιξεις κ αντιστοιχη τρυπα κατω μεταξυ των σωληνων οπως κ ψηλα η να σφραγισεις εξτρα το μεταξυ τους κενο με συρματινο δυχτι και λασπη με πολυ ασβεστη, η με γυψο ελπιζοντας να αντεξουν. Αν ανοιξεις καλα θα ειναι να το αναψεις 1-2 μερες ετσι ανοιχτο να σιγουρευτεις τ ακριβως συμβαινει. Παιδια σοβαρα τωρα.. ακουω μονωση και τρελαινομαι χρονια τωρα δεν βαζω πουθενα! Δεν ειναι μεταλικη η εστια μου βεβαια αλλα ησυχασε τ κεφαλι μου.

nikolaras
24-01-12, 20:28
φιλε Νικολαρας εκτιμω τις γνωσεις σου και τις σεβομαι
ομως δεν ειπες τη λυση στην Αρτεμις, αλλα το προβλημα !
η λυση ποιπον στο προβλημα δεν ειναι να πεταξει την κασετα, αλλα να μονωσει σωστα τον θερμοθαλαμο
με καλης ποιοτητας πετροβαμβακα με αλουμινοφυλο, η αν υπαρχει κατι καλο σε κεραμικο υλικο που αντεχει και σε πιο υληλες θερμοκρασιες
Οπου μπορούμε να βοηθήσουμε το κάνουμε, αλλά πολλές φορές το πληκτρολόγιο δεν είναι και το καλύτερο μέσο επικοινωνίας, εδώ πήγε ειδικός (όπως λέει η Αρτεμις) επί τόπου και δεν μπόρεσε να λύσει το θέμα, θα το λύσουμε εμείς με τις γραμματοσειρές;
Θα μπορούσε η Αρτεμις, να αναρτήσει 1,2 φωτογραφίες για να εντοπίσουμε καλύτερα το πρόβλημα μπας και τη βοηθήσουμε.
Δεν είπα, μάλλον δεν εννοούσα να πετάξει την κασέτα, δεν είναι εποχές για τέτοια πράγματα, είπα ότι είναι λάθος η επιλογή της συγκεκριμένης κασέτας.
Την λύση, προσπάθησα έμμεσα να την μεταφέρω (πάντα με τα δικά μου κριτήρια) γράφοντας ότι κατά πάσα πιθανότητα, δεν υπάρχει κατάλληλη μόνωση πριν το ταβάνι.
Πάντα φιλικά, Νίκος.

nikolaras
24-01-12, 20:47
αλλα συνεννοηθηκαμε τελος παντων.. εχει βεντυλατερ
Δεν συνεννοηθήκαμε δυστυχώς Στέλιο.... Τελικά έχει ή δεν έχει βεντιλατέρ....

kaptainikos
24-01-12, 22:50
εγω καταλαβα οτι εχει...
Σωστα μαλλον το ειπες κεραμοβαμβακα. Δεν καταλαβες ομως.. οταν λεμε βεντυλατερ δεν εννοουμε να φυσαει αερα στ φωτια αλλα θερμο αερα στ χωρο, εχει τετοιο πραγμα η οχι?
Ναι εχει . Οι περσιδες <Β> το μισο πλατος τους φερνει θερμο αερα απο το βεντιλατερ και το αλλο μισο πλατος ειναι θερμος αερας που προερχετε μεσα απο την επενδυση. Σε αυτο το μισο που προερχετε μεσα απο την επενδυση φερνει αυτην την περιεργη μυρωδια.

nikolaras
24-01-12, 23:10
εγω καταλαβα οτι εχει...

mάλλον δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.
Διάβασα 10 φορές τις δημοσιεύσεις και δεν είδα πουθενά να αναφέρεται ότι έχει βεντιλατέρ στο θερμοθάλαμο. Αυτό εννοώ. Τι σχέση έχει η κασέτα που αναφέρεται πολύ καθαρά ότι ΔΕΝ έχει βεντιλατέρ ούτε στην καύση, αλλά ούτε σε τυχόν σύστημα απαγωγής θερμότητας στο περιβάλλον χώρο της κασέτας.
Και μάλιστα τόνισα ότι η μυρωδιά προέρχεται επειδή υπερθερμαίνεται το ταβάνι εσωτερικά της επένδυσης ( δεν υπάρχει κατάλληλη μόνωση) επειδή ΔΕΝ υπάρχει βεντιλατέρ. Από το φελιζόλ του ταβανιού. Και τόνισα επίσης ότι έγινε λάθος επιλογή της κασέτας ΓΙΑΤΙ: έπρεπε να επιλεγεί κασέτα που έχει ενσωματωμένο σύστημα βεντιλατέρ, ΟΧΙ για την καύση της φωτιάς, αλλά για την απαγωγή της θερμοτητας στον θερμοθάλαμο της κασέτας και ΟΧΙ της επένδυσης, έτσι ώστε να μην αναπτύσει μεγάλες θερμοκρασίες ο θερμοθάλαμος και μυρίζει.
Πιστεύω τώρα να συνεννοηθήκαμε.
Ας μας πει η Αρτεμις έχει βεντιλατέρ και που ή θα γίνουμε μάγοι να το μαντέψουμε.
Ευχαριστώ.

stelios1
26-01-12, 00:05
Ναι δεν.. συνενοηθηκαμε. Τωρα νομιζω οτι εχει ανεμιστηρα και δεν υπαρχει πλεον μονωση γιατι την εβγαλαν.. Αρτεμη θα μας λυσεις τον γριφο?

dpolyk
26-01-12, 08:33
Παιδιά χαιρετώ και την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση .

Έχω τοποθετήσει ένα ενεργειακό τζάκι Ελληνικής κατασκευής Σύριος Τ80 , είναι πρισματικό με συρόμενη πόρτα και κλαπέτο με αλυσίδα , έχω ανοίξει παροχή εξωτερικού αέρα πίσω και κάτω από το τζάκι . Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια παροχή που να φέρνει μέσα στην εστία τον εξωτερικό αέρα , υπάρχουν κάποιες τρύπες αλλά όταν κλείνω την πόρτα το σκελέτωμα της πόρτας τις κλίνει , επίσης διάβασα εδώ στην συζήτηση ότι έπρεπε να μπαίνει αέρας από τον συλλέκτη της στάχτης αλλά και εκεί δεν βλέπω κάποια τρύπα για να γίνετε η παροχή του αέρα . Έτσι όταν κλίνω την πόρτα και κλαπέτο βλέπω ότι σιγά σιγά η φωτιά πέφτει .... τι πρέπει να κάνω να ανίξω ????

1. να ανίξω παροχή αέρα ? και αν ναι που ?

2. να ανοίξω κάποιες τρύπες στον συλλέκτη της στάχτης ?

3.κάποια άλλη πρόταση ???

ευχαριστώ πολύ

Darth
26-01-12, 09:02
Ο κατασκευαστής τι λέει????? Καλύτερα είναι να ρωτήσεις τον ίδιο απο το να αρχίσεις να πειραματίζεσαι.

kaptainikos
26-01-12, 09:07
καλημερα σε ολους
λοιπον εκατσα και σκεφτηκα οτι τελικα στο προβλημα της Αρτεμις ισως δεν ειναι το βεντιλατερ...
ασε που και εγω εχω μπερδευτει και δεν ξερω αν τελικα εχει (νομιζω πως ναι εχει)
εχω την εντυπωση οτι το προβλημα ειναι ο κεραμοβαμβακας που οταν ζεσταθει αρκετα...μυριζει
προτεινω λοιπον να ανοιχτει ο θαλαμος και να αντικατασταθει ο κεραμοβαμβακας ο παλιος με κατι αλλο, καλυτερο υλικο, ισως με βερμουλιτη
ειναι πιο σωστο υλικο για υψηλες θερμοκρασιες, και επειδη προερχεται απο πετρωμα δεν μυριζει οσο και αν ζεσταθει
το χρησιμοποιουν ολες οι καλες εταιριες κατασκευης τζακιων, ακομα και στο θαλαμο καυσης για μονωτικο
φιλικα Νικος

kaptainikos
26-01-12, 09:08
Ο κατασκευαστής τι λέει????? Καλύτερα είναι να ρωτήσεις τον ίδιο απο το να αρχίσεις να πειραματίζεσαι.

σωστα, ειναι πιο σοφο να ρωτησεις πρωτα τον κατασκευαστη

dpolyk
26-01-12, 09:13
όταν ρώτησα τον κατασκευαστή μου είπε δεν χρειάζεται κάτι , απο εκεί που το πήρα μου είπαν ότι πρέπει να κόψω την μια γωνιά του συλλέκτη για να πέρνει αέρα κάτι το οποίο δεν έκανα γιατί κάθετε η σχάρα πάνω και θα φεύγει στάχτη κάτω απο το τζάκι και έτσι είμαι σε δίλημμα αλλά το βλέπω ότι με κλειστή την πόρτα και κλαπέτο σιγοσβήνει ....

Darth
26-01-12, 09:24
Συγνώμη, για να καταλάβω..............ενημέρωσες τον κατασκευαστή ότι το τζάκι σου, σιγοσβήνει με κλειστή την πόρτα και σου είπε ότι δεν χρειάζεται κάτι;;;;;;;;;;;; Και ο πωλητής σου είπε να κάνεις μια πατέντα η οποία δεν είναι εφικτή κατασκευαστικά;;;;;;;; Εγώ στη θέση σου θα του πέταγα την εστία στη μούρη. Εσύ είσαι ιδιώτης ή εγκαταστάτης τζακιών?

dpolyk
26-01-12, 09:39
ο πωλητής μου είπε αυτό όταν το αγόρασα, όχι εκτον υστέρων , εγώ θεώρησα ότι εφόσον δε υπήρχε η τρύπα εκεί από τον κατασκευαστή δεν είχα λόγο να το κάνω - λογικό δεν είναι ?? - μετά την τοποθέτηση και αφού λειτούργησα το τζάκι πρόσεξα αυτό το πρόβλημα και τότε επικοινώνησα με τον κατασκευαστή ο οποίος δεν μπορώ να πω ότι ήταν και πολύ προθιμος για συζήτηση , του ποδαριού κουβέντα κάναμε και μιλούσε λες και του χρωστούσα λες και βαριόταν να μιλήσει ένα πράγμα , όπως και να χει δεν υπάρχει ούτε manual για το συγκεκριμένο ούτε οδηγίες ούτε τπτ άλλο διαφωτιστικό ...... αν δεν έκανα τισ γυψοσανίδες και την όλη κατασκευή θα το πέταγα γενικά , από απόδοση δε δεν μπορώ να πώ ότι ειμαι ευχαριστημένος μιας και είμαι υποχρεωμένος να το λειτουργώ με πόρτα και κλαπέτο ανοιχτα , ιδιώτης είμαι .

Darth
26-01-12, 09:53
Με αυτά που μας λες, είσαι και εσυ συνένοχος. Διότι αν ο πωλητής στα είπε αυτά πριν το αγοράσεις, θα έπρεπε να αναρωτηθείς "μα καλά όσοι αγοράζουν εστίες τους δίνουν και οδηγίες μετατροπής......................και ο κατασκευαστής γιατί δεν το κάνει εξαρχής". Μήπως αγόρασες το πρωτότυπο μοντέλο του κατασκευαστή;;;; Βέβαια με όλα αυτά που σου λέω δεν είναι λύση στο πρόβλημά σου αλλά τουλάχιστον να ανοίξουν κάποιοι τα μάτια τους και να δουν που πάνε τα λεφτά τους. Προς θεού δεν είναι όλοι οι Ελληνες κατασκευστές το ίδιο. Τώρα στην δικιά σου περίπτωση ίσως θα μπορούσες να ανοίξεις την τρύπα σύμφωνα με τις οδηγίες του πωλητή και στη συνέχεια να βρεις ένα τρόπο να στηρίξεις και την σχάρα.

dpolyk
26-01-12, 10:02
εγώ απλά σκέφτηκα μιας και η Ελλάδα μας περνάει αυτή την περίοδο μια άσχημη περίοδο να υποστηρίζουμε όσο μπορούμε Ελληνικά προιόντα , αλλά πρέπει και οι ίδιοι -κατασκευαστές- να υποστηρίζουμε τα προιόντα τα οποία παράγουμε είτε από τεχνικής ή ποιοτικής σε όλους τουσ τομείς απόψεις , εγώ από Κύπρο είμαι και στην ίδια κατηγορία και τιμή είχα να επιλέξω μεταξύ του Ελληνικού και κάποιων Ιταλικών τζακιών , μάλλον η επιλογή μου ήταν άστοχη , και σίγουρα και εγώ συνένοχος που δεν το εψαξα απο πριν αφου δεν μου κολλούσε η προτροπή του πωλητή , θα δοκιμάσω να ανοίξω κάποιες τρύπες στο συλλέκτη και βλέπουμε....

Darth
26-01-12, 10:19
Πρωτού κάνεις οτιδήποτε και για να αποφύγεις να κάνεις κάτι το ανεπανόρθωτο περίμενε να πάρεις και καμια άποψη απο εδώ. Βέβαια θα βοηθούσε αν είχες και κανα τεχνικό σχεδιάκι της εστίας, έστω καμιά φωτογραφία για να σου απαντήσουν οι ειδήμονες.

dpolyk
26-01-12, 13:56
Σας παραθέτω φωτογραφίες κατά την διάρκεια εφαρμογής και κάποιες σημερινές που μου κόστισαν την σχαρα :D όταν πήγα να καθαρίσω το τζάκι τίναξα λ'ιγο την σχάρα και έγινε 2 κομμάτια :shoot:

528445284552846

εδώ είναι οι τρύπες που κλίνει η πόρτα 52847

εδώ χωρίς τον συλλέκτη και όψη της τρύπας πίσω για παροχή εξωτερικού αέρα 52848

και μία συνολική όψη

dpolyk
26-01-12, 13:57
και μία συνολική όψη
52849

GrP
26-01-12, 22:51
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα για τα τζακια. Έμαθα πολλά και μακάρι να μπορέσω και εγώ με τη σειρά μου να ανταποδώσει.
Μια ερώτηση έχω και παρακαλώ για βοηθεια:
Έχω ενα γωνιακό - πρισματικο τζακι, μανταμενιο με πόρτα. Ειναι επενδεδυμενο με γυψοσανιδα η οποία στο πάνω μέρος έχει 2 περσιδες. Υποτίθεται ότι απο αυτές αναμένεται να βγαίνει ζεστός αέρας οταν η εστία ειναι αναμενη. Αντίθετα αντί να βγαίνει αέρας απο τις περσιδες, αυτές ρουφαει αέρα! Έντονα οταν ειναι αναμενόμενο και η πόρτα του κλειστή. Οταν ειναι σβήσει επίσης ρουφανε αέρα (σαφώς λιγότερο απο οταν ειναι αναμενόμενο). Σημειώνω ότι υπάρχει τρύπα περίπου φ100 στο τοίχο και έτσι αέρας έρχεται απ έξω κάτω απο την εστία.
Κάποια βοηθεια??
Ευχαριστώ!!!!

kaptainikos
27-01-12, 00:08
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα για τα τζακια. Έμαθα πολλά και μακάρι να μπορέσω και εγώ με τη σειρά μου να ανταποδώσει.
Μια ερώτηση έχω και παρακαλώ για βοηθεια:
Έχω ενα γωνιακό - πρισματικο τζακι, μανταμενιο με πόρτα. Ειναι επενδεδυμενο με γυψοσανιδα η οποία στο πάνω μέρος έχει 2 περσιδες. Υποτίθεται ότι απο αυτές αναμένεται να βγαίνει ζεστός αέρας οταν η εστία ειναι αναμενη. Αντίθετα αντί να βγαίνει αέρας απο τις περσιδες, αυτές ρουφαει αέρα! Έντονα οταν ειναι αναμενόμενο και η πόρτα του κλειστή. Οταν ειναι σβήσει επίσης ρουφανε αέρα (σαφώς λιγότερο απο οταν ειναι αναμενόμενο). Σημειώνω ότι υπάρχει τρύπα περίπου φ100 στο τοίχο και έτσι αέρας έρχεται απ έξω κάτω απο την εστία.
Κάποια βοηθεια??
Ευχαριστώ!!!!

εχει βεντιλατερ το τζακι σου;;;και που;;;
ο μαστορας που το τοποθετισε τι λεει;;;
η εταιρια που το πηρες;;;

θελω να πιστευω οτι στην τοποθετηση δεν εγινε τοσο μεγαλο λαθος και το βεντιλατερ δουλευει αναποδα(αντι να φυσαει να ρουφαει)

stelios1
27-01-12, 07:05
Grp η καπνοδοχος πως ειναι? Σωληνας με επενδυση απ εξω? περναει πλακα και μηπως δεν σφραγιστηκε εκει και φευγει ο αερας παραλληλα με τ καπνους εξωτερικα ομως τ σωληνα? κοιταξε την καπνοδοχο σου επανω και αν ειναι αυτο σφραγισε τ σωληνα εκει τουλαχιστον.
dpolyk αυτο ειναι ενα μαντεμενιο τζακι απλο που του βαλανε πορτα και το βαφτισανε ενεργειακο. Αν αφηνεις τ πορτα μισο εκ επανω δε στρωνει?

kaptainikos
28-01-12, 13:49
Στελιο χθες εκανα ενα πειραμα: ανεβηκα ταρατσα και εδεσα με ενα συρμα το περιστρεφομενο καπελο, για να δω τι θα συμβει
επειδη λοιπον οπως ειχα πει ειχα προβλημα αποδοσης με το τζακι μου, παρατηρησα οτι μολλις σταματησα το καπελο το τζακι αλλαξε συμπεριφορα και ξαφνικα αρχισε να ζεσταινει, τα πυροτουβλα ακαψαν σχεδον σε 30 λεπτα,και τα ξυλα δεν ελεγαν να καουν (ηρεμη φλογα)
ομως αρχισε να μου καπνιζει λιγο ,και μετα απο αρκετη ωρα η κατασταση εγινε κουραστικη, οποτε το ελευθερωσα παλι και το αφησα να περιστρεφεται
παραττηρηση: ενα τζακι ανοιχτο δεν πρεπει να τραβαει υπερβολικα γιατι ετσι τραβαει και αρκετες ποσοτητες ζεστης απο το σπιτι,ασε που το ιδιο δεν αποδιδει σχεδον καθολου δικη του ζεστη !!!
απο δευτερα θα ψηλωσω την καμιναδα μου 1μ γιατι νομιζω ειναι καπως κοντη (3,85μ μαζι με τη φουσκα του τζακιου)
και θα αλλαξω το περιστρεφομενο καπελο με ενα τσιμεντενιο σπονδυλοτο με περσιδες !!!
εχω την εντυπωση οτι αυτο το καπελο δεν θα μου τραβαει ολη τη ζεστη και θα κανω και περισσοτερη οικονομια στα ξυλα
περιμενω σχολια...

GrP
28-01-12, 23:36
Όχι, δεν έχει βεντιλατερ,
Ο μαστορας και η εταιρία θα έρθουν να το δουν. Δυστιχυς δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη και Προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα μόνος μου.... Και τη &#180;&#180;βοηθεια του κοινού"

GrP
28-01-12, 23:40
Στελιο η καπνόδοχος ειναι μεταλλική κιλυνδρικη, χωρις επένδυση.
Τρυπαει τη πλάκα και σηκώνεται 2,5 μέτρα στη ταράτσα. Κενό δεν υπάρχει στο σημείο που τρυπιθηκε η πλάκα. Έχει σφραγίσει καλα

nickolasbab
29-01-12, 01:20
κυριοι συγγνωμη αν ειμαι σε λαθος σημειο αλλα καιγομαι για μια απαντηση καποιου που ειναι ειδικος

τζακι μαντεμενιο με διαροη καπνου λυση???

παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει. απο κακοτεχνια του μαστορα το τζακι χανει απο τις ενωσεις και βγαζει καπνο στο θαλαμο πανω και απο κει απο τις περσιδες εκτονωσης στο δωνατιο. εβαλα σιληκονη φωτιας αλλα στο δευτερο αναμα εσπασε. τωρα με τι να κλεισω τις ενωσεις φυσικα παντα απο μεσα μερια της εστιας αλλιως πρεπει να γκρεμισω το τζακι. παρακαλω μια απαντηση απο καποιον ειδικο γιατι εχω πολυ μεγαλο προβλημα κι ενα αχρηστο τζακι
ευχαριστω

stelios1
29-01-12, 18:46
Grp 1. αυτος ο αερας που λες ''φευγει'' απ τις περσιδες απο καπου αναπληρωνεται στο χωρο σου. Απο καπου μπαζει δεν γινεται αλλιως.. 2. προσεξες αν ταυτοχρονα η εξω περσιδα βγαζει αερα εκεινη τ στιγμη? Που βρισκεται η εξω περσιδα εισαγωγης? Σε τελειως ελευθερο χωρο εξω?
Νικολας τραβαει το τζακι καλα κατα τα αλλα? Δεν μπορεις και να κανεις κ τιποτα τωρα, εχει σημεια που δεν εχεις προσβαση να τα στοκαρεις, οταν σφραγισες κ μεχρι να πεσει ο αρμος εστρωσε? Ειδες διαφορα εστω και προσκαιρα? Γιατι δεν λετε ολοκληρωμενα κατι.. τα μισα μην εδω ειναι να ρωταμε να καταλαβουμε τ κατασταση.

nickolasbab
29-01-12, 23:48
ευχαριστω για την απαντηση και ναι το τζακι τραβαει καλα και οταν το σφραγισα πριν σπασει η σιλικονη ειχε πραγματι λυθει το προβλημα του καπνου αλλα δυστυχως η χαρα κρατησε μονο δυο αναματα γιατι μετα οπως εγραψα εσπασε η σιλικονη -μια σιλικονη οχι ιδιαιτερα γνωστης μαρκας και αντοχη μεχρι 1400 βαθμους 5 ευρω- το μεγαλο θεμα ειναι τι να βαλω τωρα για να μην σπασει ξανα γιατι απο οτι καταλαβα το προβλημα προηλθε απο τις συστολες διαστολες του μαντεμιου οποτε ξεκολησε η σιληκονη και μετα μολις την κουνησα λιγο με το νυχι επεσε κατω
τα ανοιγματα που πρεπει να μονωσω στα περισοτερα σημεια εχουν φαρδος που μαλλον χωραει και ενα κορδονι ακαυστο αν υπαρχει δεν ξερω περιπου 30-40 χιλιοστα ανοιγμα
τι υλικο προτεινετε να βαλω στους αρμους που ναεχει πιθανως καποια ελαστικοτητα οποτε να αντεχει στις συστ.διαστ. του μαντεμιου και φυσικα να ειναι και ακαυστο!!!
εχει περασει απο το μυαλο μου ακομη και μηπως πρεπει να ψαξω αν μπορω με καποια κοληση οπως αργκον η κατι αλλο που πιανει στο μαντεμι να ραψω ολους τους αρμους

pls help
ευχαριστω νικος

nikolaras
30-01-12, 00:23
Αν ράψεις τους αρμούς με κόλληση θα ραγίσει αλλού το μαντέμι.
Μια λύση είναι να στριμώξεις κορδόνι αμιάντου στους αρμούς. Στο προηγούμενο τζάκι που είχα, έκλεισα κάτι τέτοιους αρμούς στριμώχνοντας πετροβάμβακα δυνατά με κατσαβίδι και δεν είχε πρόβλημα....

stelios1
30-01-12, 00:47
Ακριβως οπως ειπε ο Νικολαρας, αν τ κολησεις (κολλαει με μαντεμοηλεκτροδιο, με ηλεκτροδιο για ανοξειδωτα και με ηλεκτροκολληση συρματος το μαντεμι) ομως σιγουρα θα σπασει. Ακριβως οπως ειπε και καποιο κορδονι, αν δε βρεις αμιαντο εχει νεα οπως καουγουλ (αν το προφερω καλα). Δεν ειναι σιλικονη αυτο που εβαλες μαντεμοστοκος ειναι σε συσκευασια ιδια με της σιλικονης. Αφου αν ξερεις οτι σφραγισμενο θα τραβαει τοτε.. βαλε πρωτα ιδιο στοκο οπως πριν εκανες, μετα καποιο κορδονι ακαυστο και ξαναστοκαρε ωστε τ κορδονι να ειναι οπλισμος του στοκου.