PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΖΑΚΙΑ.. μυθοι κ πραγματικοτητες.

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

audakis
03-02-12, 11:14
Ποιος καλός έμπειρος άνθρωπος μπορεί να με εξυπηρετήσει (Καπανδρίτι - Αττική)?

Θέλω άμεση λύση για το κάπνισμα!!!

cosmic
03-02-12, 13:45
Ποιος καλός έμπειρος άνθρωπος μπορεί να με εξυπηρετήσει (Καπανδρίτι - Αττική)?

Θέλω άμεση λύση για το κάπνισμα!!!

Ηλεκτρονικο τσιγαρο δοκίμασες? Ενας γνωστος μου το εκοψε τελικα, αφου για κανα 3μηνο ρουφουσε μονο ηλεκτρονικο και σταδιακα μειωνε την νικοτηνη! :mml:

Σοβαρά τωρα

αν θελεις δωσε λεπτομεριες και θα απαντησουν οι εμπειροτεροι. Αν πιανουν και τα χερια σου τοτε μπορείς και μόνος να κάνεις αλλαγές (λογικά είτε δεν θα έχεις αέρα ή η καμιναδα σου θα ειναι κοντή)

stelios1
03-02-12, 18:33
Εγω δοκιμασα ηλεκτρικο τσιγαρο αλλα τιποτα..

audakis
05-02-12, 15:04
:tease: Κ γω έκοψα τα τσιγάρα και πήγα στα πουράκια για να κάνω ένα με το ποτό και εχθές έκανα 15!!!! χαχαχ!

Αουντακη οπου μπορεσεις, κανεις δεν ξερει. Καλο ειναι σε διαφορα οσο γινεται πιο πολλα σημεια ωστε να μην κανει ρευμα κ ταραζει τ καπνο κ αυτος βγαινει εξω απ τ ρευμα αλλα μπορεσε να ανοιξεις εστω.. μια. Δοκιμασε κατω σε οποια πλευρα σε βολεψει, οχι εκει ψηλα. Και αν εχεις επιλογη, η εξω τρυπα να μην ειναι στ πλευρα που χτυπα ο αερας στ περιοχη σου αλλα στ αλλη, την ηρεμη. Εχω 2 χτιστα να διορθωσω ακριβως μ αυτο το προβλημα (ειχα δουλεια κ τωρα ειναι γιορτες, μετα θα παω) και δε ξερω τ ακριβως θα κανω γιατι αν δε σκαψω δε ξερω τ θα βρω απο μεσα (θα πεσω σε τοιχο? σε κενο?) και τι θα μπορεσω να κανω.

Αυτή την απάντηση μου είχε δώσει ο Στέλιος αλλά επειδή έχω κάνει ήδη δύο τρύπες σε λίγο θα το κάνω χωνί το σπίτι!!! χαχα! Στέλιο πήγες τελικά μετά τις γιορτές για τα δύο χτιστά?

stelios1
05-02-12, 19:25
Ε και? Αυτη η απαντηση που εδωσε ο Στελιος ειναι κανενα συμβολαιο για τ παραδεισο? Αθεος ειμαι απο παντα.. Οχι δεν πηγα, γιατι στ μεταξυ ο ενας εβαλε ξυλολεβητες (ναι σωστα- τες ειναι, πηρε ενα Βουλγαρικο αλλα του πεσε μικρος και εβαλε μετα αλλον απο δω και τ μικρο τ πουλαει) και δεν εχει ορεξη χειμωνιατικα να ξεσηκωνεται στ σπιτι και ο αλλος ηρθε ο πεθερος του, πηρε κατι πραγματα ρωτησε εκανε εδειξε κ δε ξερω αποτελεσμα ακομα.

paterbill
10-02-12, 22:32
stelio o pateras mou einai palios oikodomos kai gnorizei kapoia pragmata gia to pos ftiaxnane palia ta tzakia. theloume na ftiaksoume ena tzaki sto xorio monoi mas paradosiako,opos ta ftiaxnane palia.xoris estia mantemenia.esy ti proteineis na proseksoume?

etza
11-02-12, 17:46
τ
fff

etza
11-02-12, 17:50
Στέλιο καλησπέρα καταρχήν συγχαρητήρια για το θέμα που ανοίξεις,

διαβάζω εδώ και καιρό όλα τα post των φίλων και αποφάσισα να σου γράψω το δικό μου πρόβλημα μήπως και μπορέσεις να μου δώσεις λύση πριν ξεκινήσω άσκοπα μερεμέτια

ας ξεκινήσουμε από τον σουπερ ΝτουπΕρ Μάστορα ο όποιος όταν έφτιαξε το τζάκι στην ερώτηση εάν θα καπνίσει μου απάντησε ότι τα δικά του τζάκια δεν καπνίζουν στην επομένη ερώτηση εάν θα κάνει τρύπα για αέρα μου απάντησε ότι αυτά είναι μα****ες και το σωστό τζάκι τραβά αέρα από την ίδια την καμινάδα, ο κρύος αέρας κατεβαίνει και ο ζεστός ανεβαίνει
Αφού το σπίτι τελείωσε μπήκαν και αλουμίνια τα οποία σφραγίζουν, ήρθε ο καιρός και ανάψαμε το τζάκι, το τζάκι κάπνιζε και με ανοιχτό και με κλειστά παράθυρα, ήρθε ο γάτος μάστορας και μας είπε ότι το τζάκι δεν έχει πρόβλημα και θα μας κάνει δώρο ένα ηλεκτρικό καπέλο, εκεί τελειώνει ο μάστορα και άρχισα να το ψάχνω μόνος μου.

Έβγαλα το τσιμεντένια καπέλα και καρπός βελτιώθηκε, μετά πρόσθεσαν μια γαλβάνιζε καμινάδα και άρχισα να την ανεβοκατεβάζω μέχρι να δω διάφορες τελικά κατέληξαν σε ύψος πρόσθεσα και ένα περιστροφικό καπέλο, έβαλα και μια σχάρα που την σήκωσα λίγο και έχει βελτιωθεί αρκετά Όλες οι παραπάνω αλλαγές γίνανε βήμα βήμα σε περίοδο 4 χρόνων πιστεύω οι βελτιώσεις είναι πραγματικές και όχι ψυχολογικές

Τώρα είμαι σε σημείο όπου όταν το τζάκι είναι αναμενόμενο θα πρέπει να έχω κάτι ανοιχτά με τα γνωστά προβλήματα αλλά και πάλη κάποιες στιγμές μυρίζει και έχει τύχη να καπνίζει αρκετά ανεξαρτήτου ανέμου ή συνθηκών, με αποτέλεσμα να σκεφτούμε αν αξίζει να το ξανά ανάψω

Βλέπω κάποιες στιγμές να στροβιλίζει τον καπνό ώστε να γλείφει στην εταζέρα και να μου των βγάζει έξω,
Εννοείτε ότι τα ξύλα πρέπει να είναι μέσα μέσα, λίγο ποιο έξω εάν έρθουν βγαίνει ο καπνός στο σαλόνι.
Επειδή στο πατρικό μου είχα τζάκι με αλουμίνια του παλιού τύπου θυμάμαι όταν ένα ξύλο έπεφτε προς τα έξω με το που έφτανε ο καπνός στην εταζέρα τον βουφάγε μέσα
Επίσης παρατηρώ κάποιες στιγμές κάθομαι στο 1 -1,5 μέτρο και μου τράβα αισθητά τον καπνό του τσιγάρου μέσα και αυτό που παρατηρώ πάντα είναι ότι η φλόγα είναι μπλε και τα κάρβουνα κάτω στην σχάρα κοκκινίζουν λες και κάποιος τα φυσά δηλαδή φαίνετε ότι κάνει πιέσει το τζάκι όπως επίσης μου τυχαίνει συχνά για να καταφέρει να λαμπαδιάσει το τζάκι κλείνω το ταπερ στην πρώτη σκάλα ( έχει 3 )

Το τζάκι είναι σε σημείο που εάν τρυπήσω πίσω του ή στο πλάι του βγαίνω στο κλιμακοστάσιο της σκάλα η οποία δεν σφραγίζει πλήρως αλλά μπορώ να της κάνω και μια τρύπα ώστε να βάζει περισσότερο αέρα

Είμαι σε διώροφη κατοικία στον επάνω όροφο
Το τζάκι μπροστά είναι 1 μέτρο φάρδος, 70cm ύψος και 62 cm βάθος
Επάνω στο ύψος της εταζέρας είναι 92 cm φάρδος και 27 cm βάθος
Η εταζέρας είναι 20cm
Η καμινάδα είναι συνολικά 3,89 μέτρα σν το περιστροφικό καπέλο ( 2,44 μέτρα είναι κτισμένη και 1.45 είναι η σωλήνα ) από την ταράτσα
Κοντά σ την καμινάδα υπάρχει σε απόσταση 5.60 μέτρα ένα δώμα ύψους 2 μέτρα από την ταράτσα ένας φοίνικας σε απόσταση περίπου 10 μέτρα ύψους περίπου ίδιο με την καμινάδα και μια άλλη καμινάδα σε απόσταση 10 μέτρα σε πιο χαμηλό ύψος από την καμινάδα μου.

Θα ήθελα την γνώμη σου εάν μπορώ να το βελτιώσω,

Σου ανεβάζω και κάποιες ενδεικτικές foto

5316353164531655316653167

imortal
11-02-12, 18:15
Καλησπερα παιδια μιας και συζητατε για παλαια τζακια που καπνιζουν ισως μπορω να βοηθησω λιγο...
Καταρχας σε καλα μονωμενο σπιτι δεν εχω δει κανενα τζακι που να μην εχει τρυπα για να μην καπνιζει...
Καλο ειναι η τρυπα που θα γινει για την εισροη του κρυου αερα να ειναι σε σημειο σχετικα ψηλα στο τζακι.
Με αυτη την τεχνικη πετυχαινουμε ο κρυος αερας που εισερχεται να ζεσταινετε πριν τον τραβηξει το τζακι.
Ειναι εγγυημενη τεχνικη την οποπια εγω προσωπικα εχω στην οικια μου και δεν εχω κανενα προβλημα με τον καπνο...
Επισης καλο ειναι η τρυπα να ειναι τουλαχιστον 14x14.Φυσικα ολα αυτο θα δουλεψει αφου πρωτα ο τζακας εχει κατασκευασει και χτισει το τζακι σωστα...

imortal
11-02-12, 18:26
Ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο τους αναγνωστες εχει τζακι λεβητα και του καπνιζει..
Σημερα ηρθε ο τζακας και μου ειπε πως για να μην εχω προβλημα με τον καπνο μελλοντικα να μου ανοιξει μια τρυπα για να εκτονωνετε ο αερας.
Συγνωμη του ειπα δεν εχει κλαπετο για να παιρνει εξωτερικο αερα το τζακι,η απαντηση ηταν πως δεν θα ειναι επαρκης.
Επισης μου ειπε η τρυπα θα γινει καπου ψηλα ετσι ωστε ο αερας να ζεσταινετε πριν εισελθει παλι στο τζακι..
Η ερωτηση μου ηταν πως αν ανοιξουμε τρυπα δεν θα εχουμε απωλειες στην αποδοση του τζακιου αρα και της θερμοτητας.
Η απαντηση του ηταν καθετη κανενα απολυτως και δεν θα εχω καμια απωλεια θερμοτητας
Επισης ολα τα τζακια που εχει τοποθετησει ειναι με αυτη την τεχνικη και δεν εχει κανενας πελατης προβλημα.

makismpl
11-02-12, 19:22
Καλησπερα παιδια μιας και συζητατε για παλαια τζακια που καπνιζουν ισως μπορω να βοηθησω λιγο...
Καταρχας σε καλα μονωμενο σπιτι δεν εχω δει κανενα τζακι που να μην εχει τρυπα για να μην καπνιζει...
Καλο ειναι η τρυπα που θα γινει για την εισροη του κρυου αερα να ειναι σε σημειο σχετικα ψηλα στο τζακι.
Με αυτη την τεχνικη πετυχαινουμε ο κρυος αερας που εισερχεται να ζεσταινετε πριν τον τραβηξει το τζακι.
Ειναι εγγυημενη τεχνικη την οποπια εγω προσωπικα εχω στην οικια μου και δεν εχω κανενα προβλημα με τον καπνο...
Επισης καλο ειναι η τρυπα να ειναι τουλαχιστον 14x14.Φυσικα ολα αυτο θα δουλεψει αφου πρωτα ο τζακας εχει κατασκευασει και χτισει το τζακι σωστα...

Να ειναι η τρυπα σχετικα σε ψηλό σημειο . τι εννοεις?περιπου σε ποι σημεια ??κανε αν μπορεις ενα σχεδιο κα ανεβασε το .

imortal
11-02-12, 20:58
Να ειναι η τρυπα σχετικα σε ψηλό σημειο . τι εννοεις?περιπου σε ποι σημεια ??κανε αν μπορεις ενα σχεδιο κα ανεβασε το .

Απο το επανω μερος της εστιας εξωτερικα οπως το βλεπεις + 1μ.
Στο δικο μου το επανω μερος της εστιας ειναι 80 εκ.
Δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου...
Υπαρχει και ενας αλλος τροπος φυσικα παλι με τρυπημα εχει να κανει, αν υπαρχει καποιο σωμα κοντα στο τζακι σου να ανοιξεις μια τρυπα πισω απο το σωμα ετσι ωστε αφενος δεν θα φαινεται και αφετερου θα το βοηθησεις αρκετα με το οξυγονο, αρκει να μην εχεις μπροστα απο το σωμα καποιο καναπε η οποιαδηποτε καρεκλα οπου καθεσαι και ο λογος ειναι οτι απο εκεινο το σημειο θα εισερχεται ο κρυος αερας και θα δημιουργειτε ρευμα.

stelios1
11-02-12, 23:23
Imortal με εχεις μπερδεψει, τι ακριβως ρωτας?
etza υπαρχουν καπνοδοχοι διπλοι που το ενδιαμεσο τους κενο αντι να εχει μονωση χρησιμοποιειται ακριβως γ αυτο το σκοπο.. να κατεβαινει ο αερας για τ καυση. Αυτο ακουσε ο μαστορας σου δε τ πολυκαταλαβε και στο πεταξε πιστευοντας κ ο ιδιος ισως οτι ειναι σωστο αυτο που ειπε. Θεωρητικα ολ αυτα, εγω δεν εχω βαλει ουτε εχω δει και ουτε και θα εβαζα τετοια καπνοδοχο (αφορα τ περιπτωση αδυναμιας εισαγωγης φρεσκου αερα απ αλλο σημειο). Το τζακι σου ειναι τεραστιο! Για να δουλευει σωστα πρεπει να καις 5-10 κιλα ξυλα τ ωρα, με χαμηλη κ μετρια φωτια οτι κ να κανεις θα εισαι οριακα. Πλακωσε το στ φωτια ανοιξε λιγο κ κανενα παραθυρο και θα δεις οτι τραβαει μια χαρα. Καταλαβες τι λεω? Πρωτα αυτο φταιει και μετα ολα τ αλλα.. ειναι υπερβολικα μεγαλο.

etza
12-02-12, 15:06
Στέλιο σε ευχαριστώ για την απάντηση !!!!
Παίζει το σενάριο να μικρύνει η εστία με την ίδια φούσκα , δηλαδή αξίζει να φτιάξω μια νέα εστία μέσα στην υπάρχων εστία ??? είτε από μαντεμι είτε από πυροτουβλο*

imortal
12-02-12, 20:05
Imortal με εχεις μπερδεψει, τι ακριβως ρωτας?
etza υπαρχουν καπνοδοχοι διπλοι που το ενδιαμεσο τους κενο αντι να εχει μονωση χρησιμοποιειται ακριβως γ αυτο το σκοπο.. να κατεβαινει ο αερας για τ καυση. Αυτο ακουσε ο μαστορας σου δε τ πολυκαταλαβε και στο πεταξε πιστευοντας κ ο ιδιος ισως οτι ειναι σωστο αυτο που ειπε. Θεωρητικα ολ αυτα, εγω δεν εχω βαλει ουτε εχω δει και ουτε και θα εβαζα τετοια καπνοδοχο (αφορα τ περιπτωση αδυναμιας εισαγωγης φρεσκου αερα απ αλλο σημειο). Το τζακι σου ειναι τεραστιο! Για να δουλευει σωστα πρεπει να καις 5-10 κιλα ξυλα τ ωρα, με χαμηλη κ μετρια φωτια οτι κ να κανεις θα εισαι οριακα. Πλακωσε το στ φωτια ανοιξε λιγο κ κανενα παραθυρο και θα δεις οτι τραβαει μια χαρα. Καταλαβες τι λεω? Πρωτα αυτο φταιει και μετα ολα τ αλλα.. ειναι υπερβολικα μεγαλο.

Καλησπερα Στελιο, πιστευω να μου επιτρεπεις να σε λεω με το μικρο σου ονομα...
για να γινω ποιο σαφης , αυτο που μου ειπε ο τζακας ειναι πως θα χρειαστει να γινει μια τρυπα μπροστα και ψηλα στη γυψοσανιδα στην προσοψη του τζακιου αφου γινει ενα παταρι εσωτερικα στο υψος που θα ξεκιναει η καμιναδα ισως και λιγο ψηλοτερα δηλ ενας χωρος απομωνομενος απο το υπολοιπο τζακι.
Αν κανω λαθος διορθωσε με, αλλα αυτο που καταλαβα ειναι πως θα προσπαθησει να εκμεταλευτει την θερμοτητα της καμιναδας τρυπωντας την γυψοσανιδα ωστε να εισερχεται ο αερας ζεστος στο χωρο της οικιας και παραλληλα επιπλεον οξυγονο για το τζακι ετσι ωστε να αποκλεισει την περιπτωση να καπνισει το τζακι κατα την διαρρκεια που θα ανοιγω την πορτα για να βαζω ξυλα.Αυτη την τεχνικη ακολουθει μου ειπε στους πελατες του και δεν εχουν προβλημα με το καπνισμα.
Η γνωμη μου απο την μικρη μου εμπειρια ειναι πως ισως δεν χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια, αφου στο τζακι θα διοχετευεται φρεσκος αερας απο την ατμοσφαιρα και πιστευω πως θα ειναι επαρκης...αλλα και παλι μπορει να κανω και λαθος.

stelios1
12-02-12, 22:22
etza χτισε πλαινες πλευρες στ εστια με πυροτουβλο πλατυ 10 εκ καθως και στο δαπεδο της, απο 700 τετ εκ το ελευθερο ανοιγμα της θα γινει 480 (80χ 60 θα μεινει). Αυτο ειναι σοβαρη μειωση και επειδη ειναι χτιστο οτι στυλ και να εχει το τζακι θα του πανε τα εμφανη τουβλα. Σωστα αντιληφθηκες, ο κωνος ειναι ενα θεμα.. Αν ομως δεν ειναι ηδη μεγαλος κ κατα τ αλλα ειναι σωστα χτισμενο δεν πιστευω να εχεις προβλημα.
Ιμπορταλ ειναι συνηθισμενο αυτο που σου λεει κ δεν ειναι κατι παραλογο, απλα αλλου δουλευουν κ αλλου οχι.

kaptainikos
16-02-12, 17:08
etza χτισε πλαινες πλευρες στ εστια με πυροτουβλο πλατυ 10 εκ καθως και στο δαπεδο της, απο 700 τετ εκ το ελευθερο ανοιγμα της θα γινει 480 (80χ 60 θα μεινει). Αυτο ειναι σοβαρη μειωση και επειδη ειναι χτιστο οτι στυλ και να εχει το τζακι θα του πανε τα εμφανη τουβλα. Σωστα αντιληφθηκες, ο κωνος ειναι ενα θεμα.. Αν ομως δεν ειναι ηδη μεγαλος κ κατα τ αλλα ειναι σωστα χτισμενο δεν πιστευω να εχεις προβλημα.
Ιμπορταλ ειναι συνηθισμενο αυτο που σου λεει κ δεν ειναι κατι παραλογο, απλα αλλου δουλευουν κ αλλου οχι.

Στελιο αν καταλαβα καλα το να εχεις μεγαλη εστια δεν ειναι και πλεονεκτημα
το να εχεις μεγαλη εστια, και μαλιστα σε μικρο χωρο ειναι ακομη χειροτερο, η δεν παιζει ρολο;
ρωραω γιατι και γω εχω καπως μεγαλη εστια(90χ56) και το σαλονι μου ειναι μονο 32 τετρ.
καποιες φορες νιωθω ενα ρευμα αερα προς την ανοιχτη εστια,και αυτο ειναι το κακο
στο φαινομενο αυτο(ρευμα αερα) νομιζω οτι βοηθαει και το οτι το τζακι μου τραβαει αρκετα, αλλα οσο και να κλεινω το ταμπερ δεν βλεπω μεγαλη αλλαγη, τι να κανω;

stelios1
16-02-12, 18:59
Ακουστε.. μεγαλο τζακι θα πει υψηλο! Διοτι περα απ το κλασικο τζακι που ζεσταινει με ακτινοβολια και αυτο που θα ανεβασει την αποδοση ειναι η ακτινοβολια της φλογας.. Και σε ''ενεργειακο'' να αναφερθουμε ο εναλλακτης του κ παλι ανεπτυγμενος ως προς το υψος θα αποδωσει, διαφορετικα η φλογα με την ενεργεια της καταληγει στην καπνοδοχο. Πως εννοειται ενα τζακι 100 πλατος χ 50 μονον υψος μεγαλο?? Οχι! 100 υψος και 50 πλατος γινεται να εχει και να δουλευει σωστα? (ΦΥΣΙΚΑ Κ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ) Αλλα αυτο θα ταν πραγματικα μεγαλο τζακι. Αφου αν δειτε μια φωτια στ εστια αυτη καταλαμβανει 40-50 εκ πλατος και η κορυφη της φλογας μπορει να φτανει κ ενα μετρο, δεξια κ αριστερα τα αχρηστα περιθωρια σε τι χρησιμευουν? Για να χορταινει το ματι προφανως..
Αναλογιες απο σοβαρο βιβλιο..30-40 τετ μετρα χωρου θελουν εστια 85 πλατος χ 66 υψος. Φυσικα και εχουν τυποποιηθει οι διαστασεις σημερα στα ετοιμα (εδω αναφερομαι σε χτιστα) αλλα οι αναλογιες εστω, πλατους υψους γιατι να μην τηρουνται?
Πρωτ απ ολα ειναι ασχημη η εικονα να βλεπεις μονο τ ξυλα τελικα και τη μιση φλογα και η υπολοιπη να χανεται. Επισης οι αναλογιες οι σωστες εχουν αμεση σχεση με την χρυση τομη στ μαθηματικα και δεν ειναι καθολου τυχαιο αυτο..

kaptainikos
16-02-12, 19:44
Ακουστε.. μεγαλο τζακι θα πει υψηλο! Διοτι περα απ το κλασικο τζακι που ζεσταινει με ακτινοβολια και αυτο που θα ανεβασει την αποδοση ειναι η ακτινοβολια της φλογας.. Και σε ''ενεργειακο'' να αναφερθουμε ο εναλλακτης του κ παλι ανεπτυγμενος ως προς το υψος θα αποδωσει, διαφορετικα η φλογα με την ενεργεια της καταληγει στην καπνοδοχο. Πως εννοειται ενα τζακι 100 πλατος χ 50 μονον υψος μεγαλο?? Οχι! 100 υψος και 50 πλατος γινεται να εχει και να δουλευει σωστα? (ΦΥΣΙΚΑ Κ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ) Αλλα αυτο θα ταν πραγματικα μεγαλο τζακι. Αφου αν δειτε μια φωτια στ εστια αυτη καταλαμβανει 40-50 εκ πλατος και η κορυφη της φλογας μπορει να φτανει κ ενα μετρο, δεξια κ αριστερα τα αχρηστα περιθωρια σε τι χρησιμευουν? Για να χορταινει το ματι προφανως..
Αναλογιες απο σοβαρο βιβλιο..30-40 τετ μετρα χωρου θελουν εστια 85 πλατος χ 66 υψος. Φυσικα και εχουν τυποποιηθει οι διαστασεις σημερα στα ετοιμα (εδω αναφερομαι σε χτιστα) αλλα οι αναλογιες εστω, πλατους υψους γιατι να μην τηρουνται?
Πρωτ απ ολα ειναι ασχημη η εικονα να βλεπεις μονο τ ξυλα τελικα και τη μιση φλογα και η υπολοιπη να χανεται. Επισης οι αναλογιες οι σωστες εχουν αμεση σχεση με την χρυση τομη στ μαθηματικα και δεν ειναι καθολου τυχαιο αυτο..

σιγουρα δεν ειναι τυχαιες οι αναλογιες ενος τζακιου, ακομα και προ-κατασκευασμενου
οι διαστασεις που σου εδωσα(90χ56) ειναι οι εσωτερικες της εστιας...!!! καθαρο ανοιγμα δηλαδη
για αυτο το ελαφρυ ρευμα αερα που εχω προς το τζακι μου , τι να κανω για να το μετριασω;

impz
17-02-12, 19:04
Παίδες, έχω ένα χτιστό τζάκι με πυρότουβλο, και επειδή του δίνω και καταλαβαίνει, κάποια πυρότουβλα έχουν ρωγματωθεί, με αποκορύφωμα ένα που έσπασε και ξεκόλλησε το μισό.
Έτσι σκέφτομαι αντί να κάθομαι να αλλάζω πυρότουβλα, μήπως βάλω καμιά μεταλλική πλάκα (λογικά μαντέμι) που θα με γλιτώσει από το πρόβλημα και πιθανώς να αυξήσει και την απόδοση επειδή το μέταλλο ακτινοβολεί καλύτερα από το πυρότουβλο.
Έχει κανείς υπόψη που μπορώ να βρω καμιά τέτοια πλάκα στα μέτρα του τζακιού μου;

kaptainikos
17-02-12, 23:17
Παίδες, έχω ένα χτιστό τζάκι με πυρότουβλο, και επειδή του δίνω και καταλαβαίνει, κάποια πυρότουβλα έχουν ρωγματωθεί, με αποκορύφωμα ένα που έσπασε και ξεκόλλησε το μισό.
Έτσι σκέφτομαι αντί να κάθομαι να αλλάζω πυρότουβλα, μήπως βάλω καμιά μεταλλική πλάκα (λογικά μαντέμι) που θα με γλιτώσει από το πρόβλημα και πιθανώς να αυξήσει και την απόδοση επειδή το μέταλλο ακτινοβολεί καλύτερα από το πυρότουβλο.
Έχει κανείς υπόψη που μπορώ να βρω καμιά τέτοια πλάκα στα μέτρα του τζακιού μου;

βαλε στο google "ATZEMIS" και ψαξε, η παρε τηλ
ξερω οτι κανουν και ειδικες κατασκευες, ειναι χυτηριο,απο τα καλυτερα στην Ελλαδα
κοιταξε μονο να ειναι τουλαχιστον 1 ποντο παχος, θα λυσεις το προβλημα σου παντως με τη μαντεμοπλακα στον καθρεφτη του τζακιου
πολυ καλη σκεψη!!!!!!!

stelios1
18-02-12, 05:33
imbz προσεξε μονο να μην βιθωθει σφιχτα λογω των εντονων διαστολων, καλυτερα ακομα να αναρτηθει με γαντζους.

impz
18-02-12, 09:10
βαλε στο google "ATZEMIS" και ψαξε, η παρε τηλ
ξερω οτι κανουν και ειδικες κατασκευες, ειναι χυτηριο,απο τα καλυτερα στην Ελλαδα
κοιταξε μονο να ειναι τουλαχιστον 1 ποντο παχος, θα λυσεις το προβλημα σου παντως με τη μαντεμοπλακα στον καθρεφτη του τζακιου
πολυ καλη σκεψη!!!!!!!
Το είδα, ευχαριστώ. Είναι στη Θεσσαλονίκη όμως και εγώ είμαι Αθήνα. Θα κοιτάξω πρώτα για τίποτα εδώ κοντά και αν δε βρω θα απευθυνθώ σε αυτούς.

imbz προσεξε μονο να μην βιθωθει σφιχτα λογω των εντονων διαστολων, καλυτερα ακομα να αναρτηθει με γαντζους.
Σωστός Στέλιο, αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να βάλω μεταλλικά ούπατ και να κάνω τις τρύπες στην πλάκα πολύ μεγαλύτερες από το σώμα των βιδών, ώστε στην ουσία να είναι κρεμαστή.

marsdiv
19-02-12, 13:39
Λοιπον σας χαιρετω και θα ηθελα μετα απο μελετη που εκανα αρκετη στο τοπικ την γνωμη σας. εχω το παρακατω τζακι της φωτογραφιας.

http://imageshack.us/photo/my-images/17/dsc04676800x600.jpg/

Η μαντεμενια εστια ειναι ελληνικη και μπορω να πω οτι το τζακι καει καλα ζεσταινει αρκετα το σαλονι 25-30 τ.μ περιπου αλλα θελω να του δωσω οτι παραπανω μπορω να ζεστανω καλα και αλλο τοσο ενιαιο χωρο πιο απομακρυσμενο.
1) οι περσιδες στο πανω μερος ειναι μονο φυσικη ροη.
2) η φουσκα τωρα ανακαλυψα οτι δεν ειναι καθολου μονωμενη με πετρομβαμβακα. μεσα ειναι οι γυψοσανιδες , οι τοιχοι γυμνοι και η εστια και αυτην γυμνη καθολου μονωμενη . παρεπιπτοντως και οι δυο τοιχοι της γωνιας ειναι εξωτερικοι.
3)το τζακι παιρνει εξωτερικο αερα κατω απο την εστια και ρυθμιζεται το ποσο θελω να δωσω , εχει κλαπε , και επισης εχει και ενα προστατευτικο ακριβως κατω απο την εξοδο της καμιναδας της εστιας οπου βαραει η φλογα...κατω απο το κλαπε.
4) μετα απο μελετη αποφασισα να τοποθετησω εναλακτη με βεντιλατερ να στειλω στον χωρο περισσοτερο ζεστο αερα να παει και λιγο πιο μακρια.
ερωτησεις
1) το βεντιλατερ θα παρει αερα απο εξω ή απο μεσα ή και απο τα δυο ( σημειωση ειμαι φλωρινα με αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες)
2) το βεντιλατερ σε ποια θεση της φουσκας θα ηταν καλυτερα να μπει? να στερεωθει στον τοιχο??? στην εστια ???
3) αν βαλω τις δυο εξοδους απο τον εναλακτη στις ειδη υπαρχων περσιδες θα χρειαστει και αλλη μια να ανοιξω στην μεση για φυσικη ροη?
4)θα ειναι καλα να μονωθουν οι τοιχοι και οι γυψοσανιδες με πετρομβαμβακα?
5) η αποσταση απο την εξοδο της εστιας μεχρι την πλακα ειναι 1,60 αρα παω σε εναλακτη του ενος μετρου?
6) και τελος αξιζει να τα κανω αυτα θα κερδισω κανα 30% με 40% αποδοση παραπανω...αυτο θελω εγω παντως.

marsdiv
19-02-12, 13:41
σορυ η φωτο του τζακιου εδω

http://img17.imageshack.us/img17/3474/dsc04676800x600.jpg

stelios1
19-02-12, 18:01
marsdiv Εχεις 2 βασικες επιλογες. 1 να δωσεις αερα απ εξω και 2η αποδοτικοτερη απο μεσα εσωτερικο για αναθερμανση. Μην σκαβεις κ αλλαζεις κ ρημαζεις τ σπιτι αφου δουλευει καλα, βαλε ενα βεντυλατερ ελεγχομενο με απλο νταιμερ να φυσα στην εισαγωγη φρεσκου-εξω αερα κ οταν ειναι για κανενα βαψιμο το σπιτι κανε το εσωτερικα. Τ αποδοση 30% ισως και να την παρεις, εχε υπ οψιν σου ομως οτι οσο αερα βαζεις στ σπιτι αλλος τοσος ακριβως διαφευγει ετοιμος θερμος. Δεξια κ αριστερα κατω στ ποδια αν κανεις 2 ανοιγματα μεγαλα 20χ40 πχ κ αντιστοιχα επανω ειναι το καλυτερο. Αν τελικα ομως το ανοιξεις μονωσε μονο τους εξωτερικους τοιχους, οτιδηποτε αλλο μονωσεις μπορει να εχεις προβλημα.

marsdiv
19-02-12, 18:36
marsdiv Εχεις 2 βασικες επιλογες. 1 να δωσεις αερα απ εξω και 2η αποδοτικοτερη απο μεσα εσωτερικο για αναθερμανση. Μην σκαβεις κ αλλαζεις κ ρημαζεις τ σπιτι αφου δουλευει καλα, βαλε ενα βεντυλατερ ελεγχομενο με απλο νταιμερ να φυσα στην εισαγωγη φρεσκου-εξω αερα κ οταν ειναι για κανενα βαψιμο το σπιτι κανε το εσωτερικα. Τ αποδοση 30% ισως και να την παρεις, εχε υπ οψιν σου ομως οτι οσο αερα βαζεις στ σπιτι αλλος τοσος ακριβως διαφευγει ετοιμος θερμος. Δεξια κ αριστερα κατω στ ποδια αν κανεις 2 ανοιγματα μεγαλα 20χ40 πχ κ αντιστοιχα επανω ειναι το καλυτερο. Αν τελικα ομως το ανοιξεις μονωσε μονο τους εξωτερικους τοιχους, οτιδηποτε αλλο μονωσεις μπορει να εχεις προβλημα.

Αγαπητε Στελιο ελπιζω να μην σε κουρασω αλλα θα ηθελα δυο διευκρινησεις πανω στην απαντηση σου.
1) Οταν γραφεις ενα βεντυλατερ ελεγχομενο με απλο νταιμερ να φυσα στην εισαγωγη φρεσκου-εξω αερα τι ακριβως εννοεις? εξωτερικο αερα εχω κατω απο την εστια. Εννοεις να μην βαλω την καμιναδα αεροθερμο? Να πω την αληθεια δεν καταλαβα την ορολογια νταιμερ για αυτο ρωταω ξανα.
2 Και δευτερον για τα δυο ανοιγματα που λες τα 20χ40 να ανοιχτουν στην μαρμαρινη ποδια κατω και μετα τι ? θα συνδεθει το βεντιλατερ εκει να ρουφαει αερα απο μεσα? Δεν θα φερνουν κρυο αφου απο κατω απο τα την εστια ειναι ο κρυος αερας απο εξω που ερχεται για την καυση?Σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν γνωριζω και πολλα και τωρα τελευται αρχισα να ασχολουμε για να δω τι μπορω να κερδισω αφου το καιω το τζακι συνεχεια καθε μερα .
Παντως οπως το βλεπεις στην φωτο οι περσιδες οι δυο ψηλα που ειναι ταχατε για φυσικη ροη μολις που βγαζουν λιγο αερα . Δεν ξερω τι να πω.

Παντως ευχαριστω πρωτιστως για την απαντηση σου.

Φιλικα Αρης.

stelios1
19-02-12, 18:58
Νταιμερ (ntimmer αν τ γραφω σωστα τωρα) ειναι ροοστατης- ποτανσιομετρο για τ φωτα, αν τ ζητησεις ετσι σε ηλεκρολογικα ξερουν αυτοι. Πιθανοτατα να βγαλει εναν βομβο ο ανεμιστηρας που συνηθως δεν ειναι σοβαρος. Δοκιμασε το πριν τ παρεις, αλλιως πας σε ειδικους ρυθμιστες ακριβοτερους. Με αυτο θα ρυθμιζεις τ ροη τ ανεμιστηρα.
Τα ανοιγματα κατω στ ποδια που ειπα αφορουν φυσικο ελκυσμο. 2η λυση δηλαδη, χωρις ανεμιστηρα, μπαινει ο αερας απο κει κ με φυσικη ροη βγαινει απο ψηλα θερμος. Θ μπαινει κρυος (18 βαθμων θα ειναι τ λιγοτερο ως εσωτερικος) και θα βγαινει απο ψηλα ζεστος. Ε οτι κερδισεις, μην περιμενεις και να ζεστανεις ολο τ σπιτι.. Ουτε στ μια ουτε στ αλλη περιπτωση.

Manny Calavera
24-02-12, 09:34
Το διμμερ του μοτερ ειναι ειδικο και δεν εχει καμια σχεση με το νιμμερ -διμμερ (οπως και να το γραψεις το ιδιο προφερεται) των φωτων ! Οι κινητήρες των μοτερ είναι επαγωγικοί και δεν επιτρέπεται να λειτουργήσουν με dimmer, διότι πρέπει να τροφοδοτούνται με ημίτονο και όχι με παλμοειδή τμήματα αυτού! λιανα το ενα διμμερ για τα φωτα αλλαζει τα 220 το αλλο αλλαζει το συνιμιτονο αν θυμαμε καλα ( μαλλον δεν θυμαμε καλα )

ΑΛΛΑ υπαρχουν διμμερ για μοτερ επαγωγικα , (δηλαδη μικρα μοτερ σαν τα δικα μας ) τα οποια λειτουργουν αλλα οχι σωστα ! ΔΕΝ ειναι ο σωστος ροοστατης-διμμερ , αλλα ο λαθος που ομως λειτουργει ! στις χαμηλες στροφες σερνεται , δεν εχει την δυναμη που επρεπε να εχει , και σε γενικες γραμμες για να μην λεω πολλα ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΡΕΤΕ !!!! ΖΗΤΗΣΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ και αμα το κουτι που σας φερει γραφεει διμμερ φωτισμου , να το παρετε και να βαρατε στο κεφαλι μεχρι να βαλει μυαλο ! Γιατι παιζουν πολλοι τετοιοι

stelios1
24-02-12, 22:32
Πριν λιγες μερες τοποθετησα σε καπνοδοχο μοτερ ελκυσμου γιατι θα μπουν φωτοβολταικα και η καπνοδοχος καυεβηκε τερμα κατω να μην σκιαζει. Με ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρες (η ιδια εταιρεια τα εδωσε σετ στον πελατη) κ εβγαινε ο βομβος που λεω.. Τ εστειλα πισω, του εδωσαν αλλον καλυτερο τον οποιο ο τεχνικος του ρυθμισε κ ολας μαλιστα και.. σκατα. Τελικα μπηκε κ ο πελατης ειναι ευχαριστημενος, ενω ειναι λαθος κ ακουγεται ο θορυβος μεσα στ σπιτι.
Μονο μια σωστη λυση υπαρχει αλλα.. δυσβατη, μετασχηματιστης με σκαλες. Αυτα μονο με κανονικο ροοστατη πηνιου με κινητη μεσαια ληψη ρυθμιζονται αξιοπιστα, εχω εναν τετοιο στ εργαστηριο σε μονιμη γραμμη κανονικη με πριζες κ εναν φορητο και οι δυο ρυθμιζουν τ παντα ακριβως. Γ αυτο ειπα στ φιλο να μην παρει τιποτα ακριβο και ''υποτιθεται'' ειδικο, αλλα ενα απλο για τ φωτα, ειναι μικρα μοτερ και ακουνε μια χαρα σ ολο τ φασμα κ ο βομβος που ανεφερα ειναι μικροτερος απ τ θροισμα τ ανεμιστηρα. Δεν ειναι τ ζητουμενο στ 110 βολτ πχ να ειναι μισες οι στροφες, ας ειναι μισες στ 130 βολτ τ πειραζει?
Καλαβερα δεν υπαρχει σωστο τετοιο πραγμα στ αγορα, τ ινβερτερ που λες ειναι τριφασικα, αλλα οδηγουν και μονοφασικα μοτερ με ''περιπου'' αποτελεσμα. Κυκλοφορησε ενα Ιταλικο τιαμοελλετρονικα ειναι η φιρμα κ ειπα.. επιτελους! Χα και παλι χα! γυρω στο 100ευρω κανει και ενω εχει 9 σκαλες ξεκινα η χαμηλη (η 1 σκαλα) με μισες στροφες σχεδον στ μοτερ και μεχρι την τελευταια σκαλα 9 γινονται αντιληπτες 2-3 μονο..

kwnmix
25-02-12, 21:31
Καλησπέρα σε όλους.
Μπαίνω και εγώ σε αυτό το forum γιατί έχω ''καεί'' από αστέρι τεχνίτη. Και σας παραθέτω τα παρακάτω ως έχουν μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Είχα ένα κλασικό τζάκι με πυρότουβλα το οποίο αποφάσισα να μετατρέψω σε ενεργειακό. Προτίμησα τη λύση της ένθετης κασέτας και όχι του foyer γιατί το τζάκι μου ήταν χτιστό και όχι με γυψοσανίδες οπότε ήθελα να αποφύγω όλα τα γκρεμίσματα με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Ο τζακάς μου με προέτρεψε και τελικά μου τοποθέτησε την ecostar της edilkamin. H κασέτα τοποθετήθηκε ως εξής : κόπηκε λίγα χιλιοστά η μαρμαροποδιά για να χωρέσει η κασέτα να μπει μέσα στο υφιστάμενο τζάκι μετά σπρώχτηκε μέσα τοποθετήθηκε περιμετρικά πετροβάμβακας ανάμεσα στα πυρότουβλα και την κασέτα και στη συνέχεια έγινε σύνδεση της καμινάδας με την κασέτα με ένα κομάτι εύκαμπτο σπιράλ το οποίο ενώθηκε στην κασέτα με σιλικόνη από τη μια ενώ από την άλλη πλευρά απλά σφηνώθηκε στην παλιά ανοξείδωτη καμινάδα (μπήκε και σπρώχτηκε η μια σωλήνα μέσα στην άλλη περίπου μισό μέτρο διαδρομή. Στο σημείο που η μια σωλήνα μπαίνει μέσα στην άλλη υπάρχει μια μικρή κλίση καθώς οι 2 σωλήνες δεν είναι εντελώς κάθετα ευθυγραμισμένες μεταξύ τους). Μετά από όλα αυτά και σε διάστημα δύο μηνών έκαψα 3,5 τόνους ξύλα χωρίς να έχω ποτέ στο χώρο 25μ2 που είναι το τζάκι ποτέ θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς.
Μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο για επίλυση του προβλήματος διαπίστωσα ότι η κασέτα δεν έπρεπε να στηθεί με το συγκεκριμένο τρόπο αλλά διαφορετικά (δεν έπρεπε να μπει χύμα η μια σωλήνα μέσα στην άλλη αλλά να χρησιμοποιηθεί ειδικός αντάπτορας συστολής-διαστολής να σφιχθεί με βίδες και να μονωθεί με ειδική αλουμινοταινία ώστε να μην υπάρχουν καθόλου κενά). Επιπλέον θα έπρεπε να μπουν δύο λάμες ή κάποιου είδους βάση κάτω από την κασέτα ώστε να είναι απελευθερωμένη η τρύπα κάτω από το πάτωμα της κασέτας η οποία τροφοδοτούσε με φρέσκο αέρα το παλιό τζάκι από έξω και τώρα έχει κλείσει αφού έχει κάτσει η κασέτα από πάνω η οποία ρουφάει αέρα μόνο μέσα από το σπίτι.
Ρωτάω τον κύριο Στέλιο που από ότι καταλαβαίνω γνωρίζει και φυσικά οποιοδήποτε άλλον μπορεί να με συμβουλέψει. Θα λυθούν τα προβλήματα της μη απόδοσης και της παράλληλης υπερβολικής κατανάλωσης ξύλου αν επανασυνδεθεί η κασέτα όπως σας προανέφερα; Μήπως φταίει κάτι άλλο; H γρίλλια επάνω από την πόρτα θα έπρεπε να βγάζει καυτό αέρα στους 100o c ενώ σε μένα μετά από θερμομέτρηση δείχνει 38ο c. O τζακάς μου όταν του πρότεινα να χρησιμοποιήσει αντάπτορα για να συνδέσει τα μπουριά μέσα από τη χτιστή φούσκα μου είπε ότι δεν έχει τις τεχνικές γνώσεις για κάτι τέτοιο και από την άλλη ότι αν έκανε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να γκρεμίσει τούβλα από έξω γιατί από μέσα δεν μπορεί να κάνει τη σύνδεση. (προσωπικά για αυτό δεν ξέρω αν έχει δίκιο ωστόσο κατά τη διαδικασία τοποθέτησης της κασέτας όταν αφαίρεσε το παλιό κλαπέτο του παραδοσιακού τζακιού στην κορυφή της χτιστής φούσκας από μέσα αποκαλύφθηκε το άκρο της ανοξείδωτης σωλήνας που κατέβαινε μέσα από την καμινάδα και έφτανε επάνω από το παλιό κλαπέτο.
Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω και για νέο τεχνίτη και για οποιαδήποτε γενικά συμβουλή του τι πρέπει να γίνει.

stelios1
26-02-12, 16:51
Kwnmix καλησπερα και καλως ηρθες στ παρεα μας. Προσωπικα εγω δε βγαζω συμπερασμα με οσα διαβασα στο τι μπορει να φταιει, το προβλημα ειναι αν καταλαβα καλα η μικρη θερμικη αποδοση της κασετας? Παρ ολη την εκτενη αναφορα σου και τ προσπαθεια να περιγραψεις δεν λες κατι ουσιαστικο.. Ο τροπος συνδεσης της με τ καπνοδοχο μπορει να μην εχει καμια σχεση, αλλα και μπορει να ειναι και ακριβως το κρισιμο σημειο, σωστα παντως σου ειπε ο μαστορας οτι για να την ενωσει καλυτερα επρεπε να εχει καλυτερη προσβαση. Ειναι πολλα τ ερωτηματα και μαλλον δυσκολο κ χρονοβορο να τα απαντησεις. Η αλουμινοταινια που αναφερεις ποιος στην προτεινε? Κ γιατι εκ των υστερων?? Αυτρη η ταινια και θα καει εκει αλλα και προτ απ ολα θα καει σιγουρα η κολλα της και θα πεσει, οποιος στ προτεινε ειναι ασχετος η.. προσπαθει να καλυψει την πλευρα του.
Επισης κ αυτο με τ λαμες που λες ποιος στ προτεινε και γιατι εκ των υστερων? Η κασετα εφ οσον ηθελε αυτο το κενο γιατι δεν ειχε συνοδευτικα καποιο συστημα-τροπο να προβλεπεται αυτο το κενο? Νομιζω φταιει οποιος στην προτεινε (εφ οσον πιστευω θα ειδε πρωτα διαστασεις του παλιου τζακιου) και μετα ο μαστορας, εκτος κ αν ειναι αυτος που στ προτεινε κ ολας.
Μονη εξηγηση ειναι να υπαρχει σοβαρο κενο στ ενωση με τ καπνοδοχο και να παρασυρεται ο θερμος αερας απο κει και να καταληγει εξω στ περιβαλλον. Αν.. καταλαβα σωστα. Θα πρεπει να ανοιχτει στ σημειο εκεινο ωστε να υπαρχει προσβαση και να σφραγιστει (δεν ειναι θεμα τεχνογνωσιας τ μαστορα οπως αναφερες, αλλα απλα δυνατοτητα πραξης η οχι και αυτος σου ειπε οτι αν δεν βαλω χερι εκει μαγικα δεν υπαρχουν..) Οσο για τ κενο απο κατω αν βαλατε ''υψηλη'' σε μποι κασετα φταιτε ολοι μαζι.
Οτιδηποτε θελεις ρωτησε, πες, διευκρινησε, οποιος αλλος καταλαβει περισσοτερο κ εχει καμια ιδεα επισης να την πει.. Ειμαστε κοντα, ευχαριστως να ερθω καποιο βραδυ να δω αλλα δεν υποσχομαι τιποτα.

kwnmix
27-02-12, 00:07
stelios 1 @
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο ακριβής.
Το πρόβλημά μου είναι η μικρή θερμική απόδοση της κασέτας με την ταυτόχρονη υπερβολική κατανάλωση ξύλου.
Πιο συγκεκριμένα μέσα σε ένα μήνα καταναλώνω περίπου 2 τόνους ξύλα (από τις 10 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ καίει το τζάκι σχεδόν καθημερινά).
Το σπίτι είναι όλο 90m2 και το σαλόνι που είναι το τζάκι 24m2. Με κλειστές τις πόρτες όλων των δωματίων στο χώρο του σαλονιού η θερμοκρασία έφτανε μετά βίας τους 20ο c.
Τα περί αλουμινοταινιών, λαμών, συνδέσεων και δυστυχώς και διάφορα άλλα καινούργια κάθε φορά που ακούω μου τα έχουν αναφέρει άνθρωποι μέσα σε forum στο internet αλλά και διάφοροι τζακάδες που ρωτάω για να μου πουν τι μπορεί να φταίει. Δυστυχώς έχω απογοητευθεί τελειώνει ο χειμώνας και τελικά νιώθω ότι έκανα μετατροπή στο παραδοσιακό τζάκι για να γίνει ενεργειακό και τώρα ζεσταίνομαι λιγότερο.
Ο αρχικός τζακάς που μου τοποθέτησε όπως προανέφερα την κασέτα δεν ξέρει τι μπορεί να φταίει και το μελετάει το θέμα από ότι μου είπε. Ο ίδιος είπε ότι έπρεπε να αποδίδει η κασέτα και πιο συγκεκριμένα στη γρίλια επάνω από την πόρτα θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 80ο c. Με το δικό του θερμόμετρο μέτρησε 38ο c.
Δεν ξέρω αν φταίει η σύνδεση ή κάτι γίνεται με την καμινάδα. Απλά συγκρίνοντας το τζάκι μου με άλλων που έχουν ενεργειακά παρατηρώ ότι στα δικά τους βάζουν ένα άντε δύο κούτσουρα και έχουν 24 - 25 βαθμούς χωρίς έντονες φλόγες κατά τη διαδικασία καύσης ενώ σε μένα βάζω 4-5 κούτσουρα με 20 βαθμούς και πολύ έντονες φλόγες συνεχώς σαν να έχω ανοιχτό το κλαπέτο (εννοείται ότι είναι κλειστό).
Θα εκτιμούσα δεόντως αν μπορούσατε να το δείτε από κοντά. Παίρνω κουράγιο από αυτό που είπατε ότι όλα γίνονται.
Σας επισυνάπτω και μερικές φωτό μήπως διαφωτίσω περισσότερο την κατάσταση
Ευχαριστώ άλλη μια φορά για την κατανόηση και την υπομονή.
5342253423534245342553426

kwnmix
27-02-12, 00:11
534275343353434
stelios 1 @
5342253423534245342553426

kwnmix
27-02-12, 09:40
534275343353434
Στέλνω επιπλέον φωτογραφίες με τις έντονες φλόγες κατά τη διαδικασία καύσης. Η ένταση της φλόγας παραμένει ίδια είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό το πορτάκι από κάτω.
Υπόψιν ότι είμαι σε διαμέρισμα 1ου ορόφου τριόροφης οικοδομής οπότε υπολογίστε καμινάδα 12 μέτρα ύψος περίπου5344453445

nikolaras
27-02-12, 10:15
Φίλε μου, καταρχήν να σου ευχηθώ να βρεις γρήγορα λύση στο προβλημά σου.
Εγώ πιστεύω ότι ο εγκαταστάτης δεν έκανε σωστά την εγκατάσταση. Πιθανολογώ ότι οι περσίδες εξόδου ζεστού αέρα είναι βουλωμένες, σύμφωνα ΚΑΙ με τη φωτογραφία 1224.

kwnmix
27-02-12, 11:52
nikolaras@
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Εκείνο που είναι βουλωμένο εκ των υστέρων με πετροβάμβακα είναι το κενό που σχηματίζεται μεταξύ της οροφής του θερμοθαλάμου και της χτιστής φούσκας. Πίσω από τον πετροβάμβακο είναι το κενό της χτιστής τσιμεντένιας προκατασκευασμένης φούσκας και από εκεί φεύγει το σπιράλ προς την καμινάδα επάνω. Η ροή του αέρα μέσα στο θερμοθάλαμο γίνεται κανονικά από τις περσίδες. Απλά δεν βγάζει ζέστη. Σαν να μην την κρατάει η κασέτα και να τη ρουφάει η καμινάδα. Απλά στη δεύτερη του επίσκεψη ο εγκαταστάτης μόνωσε αυτό το κενό όταν διαμαρτυρήθηκα για τη μη απόδοση της κασέτας θεωρώντας έτσι ότι θα βρεθεί λύση. Φυσικά λύση δεν βρέθηκε. Και επιπλέον κάπου διάβασα ότι αυτό το κενό επάνω από το θερμοθάλαμο με τη φούσκα σε περίπτωση ένθετης κασέτας δεν πρέπει να σφραγίζεται για να υπάρχει καλύτερη ανταλλαγή αερίων ψυχρών και ζεστών. Δεν ξέρω τι να πω. Κάθε φορά ακούω και διαφορετικές απόψεις. Έχω πραγματικά ζαλιστεί.
Ο αδερφός μου που έχει την ίδια κασέτα αλλά φούσκα με γυψοσανίδα και όχι χτιστή σαν τη δική μου έχει 25-26 βαθμούς σε 45 τετραγωνικά ενώ εγώ 20 βαθμούς σε 25 τετραγωνικά.
ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.

nikolaras
27-02-12, 13:11
Είδα στη σελίδα της edilcamin για τις ένθετες εστίες ότι στο πάνω μέρος του θερμοθαλάμου έχει 2 εξόδους για αεραγωγούς για να μεταφέρεις τον ζεστό αέρα.
Αυτές είναι κλειστές ή φεύγει ο αέρας στη φούσκα και πάνω στην καμινάδα;
Δεν μπορεί να είναι μικρό το λάθος, κάπου υπάρχει μεγάλη κατασκευαστική ατέλεια...
Μη συγκρίνεις την εγκατάσταση στον αδερφό σου, αυτός εκμεταλλεύεται και την ζέστη της καμινάδας.

kwnmix
27-02-12, 16:42
5346553466nikolaras @
Πράγματι υπάρχουν 2 έξοδοι για αεραγωγούς στην ecostar αλλά ο μάστορας τις άφησε κλειστές δεν τις άνοιξε γιατί το τζάκι μου έχει τούβλο και όχι γυψοσανίδα. Μου είπε ότι στα τούβλα δεν πειράζουμε τίποτα χρησιμοποιούμε την κεντρική γρίλλια επάνω από την πόρτα της κασέτας αφενός γιατί η αίσθηση της ζέστης θα είναι πιο άμεση γιατί ο ζεστός αέρας δεν θα ''ταξιδεύει'' στα κανάλια αεραγωγούς οπότε θα τον νιώθω πιο έντονα και άμεσα και αφετέρου ότι αν έσκαβε τα υλικά από μέσα τούβλα και ασβέστες και τσιμέντα έχουν γίνει ένα σώμα εμποτισμένο με καπνιά και πίσσα και ίσως να είχα οσμές στους αεραγωγούς. Κατάλαβα ότι δεν είχε τις γνώσεις για κάτι τέτοιο. Μου είπε επακριβώς αν είναι τούβλο δεν πειράζουμε τίποτα και βγαίνει η ζέστη από την κεντρική γρίλλια. Αν είχα γυψοσανίδα θα το έκανε όπως ακριβώς έκανε στον αδερφό μου με αεραγωγούς. Εγώ το δέχτηκα καθώς είδα μέσα στο site της edilkamin ότι οι δύο αεραγωγοί είναι προαιρετικοί. Και πίστεψα ότι ο ζεστός αέρας εγκλωβίζεται στον θερμοθάλαμο σε σχήμα Π γύρω από την εστία και δεν πάει πουθενά αλλού οπότε θα βγαίνει από την κεντρική γρίλλια. Ωστόσο έχω την εντύπωση από τη μειωμένη ελάχιστη απόδοση ότι η ζέστη που δημιουργείται κάπου χάνεται είτε στην καμινάδα είτε στη φούσκα δεν ξέρω που αλλά σίγουρα κάπου φεύγει. Από την άλλη αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολα τεχνικά να βγουν οι δύο αεραγωγοί σε χτιστή φούσκα και όχι γυψοσανίδα. Στη φωτό φαίνεται πως είναι η καμινάδα μου πάνω από την εστία.
Ωστόσο μου είπαν σε άλλα forum ότι ίσως φταίει η συνδεσμολογία της καμινάδας το ένα μπουρί χύμα μέσα στο άλλο. Όταν θα καθαριστεί η καμινάδα που θα πέσουν οι στάχτες; Πυροσβεστικά είναι επικίνδυνο γιατί σε πιθανή ανάφλεξη καμινάδας και κλείνοντας το πορτάκι από κάτω θα τραβηχτεί ακόμα πιο δυνατά ο αέρας από το διάστημα ανάμεσα στις δύο σωλήνες και η ανάφλεξη θα γίνει ακόμα πιο έντονη. Και ίσως εξαιτίας αυτού του κενού όσο ελάχιστο κι αν είναι ανάμεσα στα δύο μπουριά σε συνδυασμό με τη 12μετρη καμινάδα και την υψηλή ταχύτητα των καυσαερίων να διαφεύγει και η ζέστη που βγάζει η άμοιρη κασέτα. Οπότε συνδεσμολογία με ειδικό αντάπτορα. Δεν ξέρω αν αυτό τελικά θα είναι η λύση στο πρόβλημά μου. Και τελικά δεν έχω τις ειδικές γνώσεις να καταλάβω τι ακριβώς παίζει. Σίγουρα το τζάκι έχει στηθεί λάθος. Βγάζει πλέον λιγότερη ζέστη από το παλιό παραδοσιακό. Με εκείνο άναβαν τα πυρότουβλα όταν το μπουμπούνιζα και άνοιγα όλες τις πόρτες του διαμερίσματος. Ούτε για αστείο να κάνω κάτι τέτοιο τώρα.
Sorry για το πρήξιμο έχω απογοητευθεί θυμώσει και εκνευριστεί με την όλη κατάσταση.

stelios1
28-02-12, 07:26
Καλημερα.. Αρκετα χρονια τωρα φτιαχνω μονο δικες μου εστιες και δεν ξερω οπως πολλες φορες ειπα τα διαφορα μοντελα, θα κανω μια αφελη ερωτηση. Η κασετα αυτη δεν εχει διπλο τοιχωμα? Δεν ειναι κλειστο το κυκλωμα του ζεστου αερα απομονωμενο απ τον υπολοιπο ελευθερο χωρο πισω? Οπως λεει κ ο Νικος καποιο σοβαρο λαθος εγινε. Η καπνοδοχος σου ειναι σιγουρα τεραστια για τ τζακι που εχεις τωρα, σιγουρα χεις απωλειες απ αυτο, αλλα ειναι περιεργο να ειναι τοσες ωστε να φαινεται τοσο εντονα η διαφορα απο αλλα ιδια οπως ειπες.
Νομιζω πρεπει να τ παρεις αποφαση για σοβαρη επεμβαση πλεον και να φυγουν τα τουβλα, ο κωνος, η οτι αλλο υπαρχει απ τ παλια εγκατασταση εκει μεσα, να συνδεθει σωστα να ανναψει να βεβαιωθεις και να κλεισει με γυψοσανιδα.
Ησουν πολυ διαφωτιστικος με τ φωτο κτλ αν φταιει η καπνοδοχος (απιθανο σε τοσο μεγαλο βαθμο) εκτος του κλαπε μεσα κλεισε αρκετα με κατι προχειρο και την αποληξη επανω μηπως δεις διαφορα.

zeze
28-02-12, 15:54
Καλησπερα και απο μενα , εχω ενα γωνιακο τζακι προ κατ (εξωτερικο με πυροτουβλο) που δεν καπνιζει μονο αν εχω παραθυρο στην ανακλιση .
Τις προαλες ακουσα μια συζητηση καποιων γνωστων και ανοιξα μια τρυπα στην εστια 2.5 Χ 7 στο πυροτουβλο πιο μεγαλη οταν πιανει τουβλο (χωραει ανετα 62αρα σωληνα στον εξωτ τοιχο ) δοκιμασα αλλα παλι καπνιζει ,χυθηκε και ολη η αμμο που ειχαν βαλει για μονωση στον τοιχο. Επισυναπτω σχεδιο με τη θεση της τρυπας αν δεν ειναι κατανοητο θα ανεβασω φωτο.Καταρχην αν καταλαβα καλα δεν επρεπε να ανοιξω εκει την τρυπα .

stelios1
28-02-12, 18:45
Zeze εχουν πολυσυζητηθει αυτα, που να τα βρεις ομως σε τοσα μην.. Ειναι μικρη η παροχη, σκεψου οτι οσην ποσοτητα αερα βγαζει εξω η καπνοδοχος τοση ακριβως πρεπει να αναπληρωνεται. Δε θα κανεις τρυπα 25 εκ διαμετρο βεβαια γιατι σπιτι ειναι ολο και θα μπασει αερα, αλλα κατα μεσο ορο 14 εκ διαμετρος χρειαζεται. Οσο για το σημειο που θα γινει αυτο ειναι κ θεμα ρευματων στ χωρο, προσανατολισμου τ σπιτιου, τι αερας υπαρχει στ περιοχη σου κ αλλα τετοια.
Την κανεις οσο πιο κοντα στ εστια γινεται για να αποφυγεις την αισθηση οτι σε ενοχλει το κρυο ρευμα.
Αν ενας γνωστος σου την εκανε σε συγκεκριμενο σημειο αυτο δε σημαινει οτι αυτο ειναι και τ καλυτερο στ περιπτωση σου. Ουτε εμεις μπορουμε απο δω να σου πουμε.. καντο εκει κ εισαι οκ.

kwnmix
28-02-12, 18:49
stelios 1 @
Επειδή αναφέρθηκες στα τοιχώματα της κασέτας μου νομίζω πως έχει διπλά τοιχώματα. Παραθέτω συνημμένα σχετικές φωτογραφίες για να δεις και εσύ. Ο τζακάς μου μου είπε ότι δημιουργείται ένας θάλαμος σε σχήμα Π γύρω από την κασέτα ρουφάει από τα κάτω ανοίγματα αέρα ο οποίος διέρχεται από τα πλαϊνά τοιχώματα ζεταίνεται από το μαντέμι και εξέρχεται καυτός (χλιαρός) στη δική μου περίπτωση επάνω από την κεντρική γρίλια. Τώρα αν θερμαίνονται και τα εξωτερικά τοιχώματα της κασέτας (αυτά που είναι από λαμαρίνα) που υποθέτω ότι γίνεται κάτι τέτοιο, διαχέουν τη θερμότητα τους και εκείνη χάνεται στο κενό του προκάτ τσιμεντένιου κλωβού.
Έκανα άλλη μια διαπίστωση χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις ενός τζακά αλλά απλές γνώσεις φυσικής. Στις φωτογραφίες που επισυνάπτω έβαλα τον αναπτήρα στη γωνία ανάμεσα στην κασέτα και τη μαρμαροποδιά στο κενό που σχηματίζεται μεταξύ τους και από πάνω σχηματίζεται το κενό της προκάτ φούσκας από όπου διέρχεται το σπιράλ που συνδέει την κασέτα με την καμινάδα. Από τη φλόγα βλέπεται ότι έχω έναν ανοιχτό μόνιμο απορροφητήρα που υποθέτω ότι είναι η αιτία του κακού και ρουφάει τα πάντα. Το διαπίστωσα επίσης καθώς έβαλα σήμερα το χέρι μου εκεί για να βγάλω την πλαϊνή λάμα ώστε να φωτογραφίσω τα τοιχώματα της εστίας. Κυριολεκτικά ρουφιέται συνεχώς αέρας προς τα πάνω στο συγκεκριμένο σημείο με την εστία εκτός λειτουργίας. Δεν ξέρω γιατί γίνεται κάτι τέτοιο αλλά αυτό μάλλον με παραπέμπει σε γκρεμίσματα εκτός αν γίνεται κάτι άλλο τεχνικά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο ρουφιέται έτσι ο αέρας προς τα πάνω. Είναι η σύνδεση χύμα ανάμεσα στις δύο σωλήνες της καμινάδας; Mήπως υπάρχει τελικά κενό ανάμεσα στην πρωταρχική ανοξείδωτη σωλήνα της καμινάδας και το χτιστό μέρος γύρω της που καταλήγει ίσως μέσα στην προκάτ φούσκα; (Δεν θέλω να σκέφτομαι κάτι τέτοιο). Πρόσεξα επίσης ότι εσωτερικά ο κλωβός έχει διάφορες ανωμαλίες από μπετά γύψους, έχει τρύπες και δεν ξέρω τι άλλο. Τρύπιο σουρωτήρι μάλλον.
Αυτά φυσικά τα αντιλαμβάνομαι τώρα αφού έδωσα 1600 € για αέρα κοπανιστό. Θα μου πείτε δεν το έψαξες νωρίτερα; Φυσικά το έψαξα. Πήρα συστάσεις ήρθε ο τζακάς ευγενέστατος δεν λέω ήρθε σπίτι μου έκανε αυτοψία είδε μέτρησε και αποφάσισε ότι έπρεπε να προτιμηθεί αυτό που έκανε. Με διαβεβαίωσε λοιπόν (τι στο διάολο είπα μέσα μου - μάστορας είναι και ξέρει) ότι με τη συγκεκριμένη ένθετη κασέτα που την έχει τοποθετήσει σε πολλούς άλλους με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα και στο Πανόραμα που θεωρητικά έχει περισσότερο κρύο από την Περαία θα έχω εγγυημένη ζέστη 25 έως και 28 με 29 βαθμούς ενδεχομένως στο χώρο που είναι το τζάκι.
Τα αποτελέσματα τα ξέρετε πλέον και εσείς.
Δεν γνωρίζω αν ο τζακάς μου τοποθέτησε την ίδια κασέτα σε χτιστά τζάκια ή ήταν με γυψοσανίδα και δεν εμφανιζόταν το πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν μπορεί να αποκατασταθεί το πρόβλημα χωρίς γκρεμίσματα

kwnmix
28-02-12, 18:54
5347753478534795348053481
Το ξέρω ότι καταντάω γραφικός δεν ξέρω τι άλλο μπορείτε να με συμβουλέψετε δεχτείτε ωστόσο την ανάγκη μου να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου έστω και διαδικτυακά.
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για όσα με συμβουλέψατε μέχτι τώρα. :-)
Πριν από λίγο ήρθε κάποιος άλλος συνάδελφός σας και μου είπε πως για να έχω αποτέλεσμα πρέπει να φύγουν όλα τα τούβλα και ο κλωβός από το τζάκι να ενωθούν σωστά οι δύο σωλήνες με αντάπτορα και να μπουν ειδικές πυράντοχες γυψοσανίδες χωρίς πετροβάμβακες ή άλλα υλικά σχηματίζοντας νέα φούσκα με 4 περσίδες (2 για να εξέρχεται ο αέρας και άλλες 2 ανακουφιστικές που θα μπουν πιο πάνω. Μου είπε πάνω κάτω 150 € αυτά χωρίς γκρεμίσματα τα οποία είπε ότι μπορώ να τα κάνω μόνος μου βγάζοντας έξω την κασέτα πρώτα για να μην πάθει ζημιά.
Αυτός πιο σοβαρός φάνηκε.
Τελικά είχες δίκο stelios 1. Μάλλον είναι αναπόφευκτο το γκρέμισμα. Αν το ήξερα από την αρχή θα έβαζα foyer. Τώρα μάλλον θα πορευτώ με την κασέτα και θα μπω στην αναζήτηση γυψοσανιδά. Υπάρχει κανείς σοβαρός ή θα πέσω πάλι σε κανένα άσχετο.:w00t:
stelios 1
Θα σου ήμουν πραγματικά ευγνώμων αν μπορούσαμε να δούμε μαζί το τζάκι μου όποτε μπορείς χωρίς να σου δημιουργώ πρόβλημα.

michalispap
28-02-12, 19:33
Έχω το εξής πρόβλημα. Αντικατέστησα τα κουφώματα του σπιτιού με PVC και λόγω της υψηλής στεγανότητας το τζάκι δεν παίρνει αέρα και καπνίζει. Το πρόβλήμα είναι ότι το τζάκι έχει πλάτη στο δωμάτιο και δεν μπορώ να κάνω τρύπα από πίσω για να φέρω φρέσκο αέρα. Άνοιξα μια τρύπα 15χ10 σε παράπλευρο τοίχο αλλά ακόμα το τζάκι καπνίζει. όταν ανοίγω το παράθυρο του μπάνιου τότε όλα καλά. Υπάρχει τρόπος να φέρω φρέσκο αέρα από την καμινάδα για να μην κάνω εμφανή μερεμέτια

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Υ.Γ. πριν την αντικατάσταση των ξύλινων κουφωμάτων δούλευε τέλεια

http://img857.imageshack.us/img857/5453/drawing1model.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/857/drawing1model.jpg/)

zeze
28-02-12, 21:03
Zeze εχουν πολυσυζητηθει αυτα, που να τα βρεις ομως σε τοσα μην.. Ειναι μικρη η παροχη, σκεψου οτι οσην ποσοτητα αερα βγαζει εξω η καπνοδοχος τοση ακριβως πρεπει να αναπληρωνεται. Δε θα κανεις τρυπα 25 εκ διαμετρο βεβαια γιατι σπιτι ειναι ολο και θα μπασει αερα, αλλα κατα μεσο ορο 14 εκ διαμετρος χρειαζεται. Οσο για το σημειο που θα γινει αυτο ειναι κ θεμα ρευματων στ χωρο, προσανατολισμου τ σπιτιου, τι αερας υπαρχει στ περιοχη σου κ αλλα τετοια.
Την κανεις οσο πιο κοντα στ εστια γινεται για να αποφυγεις την αισθηση οτι σε ενοχλει το κρυο ρευμα.
Αν ενας γνωστος σου την εκανε σε συγκεκριμενο σημειο αυτο δε σημαινει οτι αυτο ειναι και τ καλυτερο στ περιπτωση σου. Ουτε εμεις μπορουμε απο δω να σου πουμε.. καντο εκει κ εισαι οκ.

Κοιτα με εχει ξενερωσει η ολη κατασταση πχ αυτη τη στιγμη φουλ φωτια αλλα και παραθυρο στην ανακλιση και κρυο..τελος παντων τα εχουν πει και αλλοι τα εχεις πει και εσυ εχεις δικιο.Τη γνωμη σου θελω μονο σε αυτο σε περιπτωση που ολα τα αλλα ηταν ευνοικα εκει που την εχω κανει ,δεν ξερω αν ειδες το σχεδιο, και ηταν κ 14Χ14 θα εκανε δουλεια η ειναι πολυ κοντα στην εστια? Ευχαριστω για τον χρονο σου.

stelios1
29-02-12, 17:58
zeze δε μπορω να ξερω ακριβως, δοκιμαζεις κ βλεπεις. Εγω σπιτι μου αυτο θα εκανα, θα τ μεγαλωνα οσο γινεται.. Ειναι και τι διαθεση εχει ο καθ ενας για χαλασματα μεσα στ σπιτι, ανοιξε η γκρεμισε το μεσα απ την εστια και πανω και βαλε ενα σπιραλ φαρδυ φαρδυ ανετο να μεταφερει αερα απο χαμηλα εξω ψηλα μεσα εσωτερικα. Θα ησυχασεις σιγουρα!
michalipab μια απο τα ιδια κ εσυ.. Ε και πως θα γινει? Μαγικα δεν υπαρχουν σε τιποτα, η τελεια μονωση-απομονωση θα εχετε με τ εξω περιβαλλον η μια σχετικη επαφη, που ειναι και τ φυσιολογικοτερο κ υγιεινοτερο. Ξεκινηστε να ξηλωνετε τα λαστιχα ενα ενα στ επανω πλευρα τ κουφωματων μεχρι να στρωσει, η ξεχαστε το τζακι εφ οσον δεν υπαρχει τροπος να παρει αερα.

stelios1
29-02-12, 18:22
Kwnmix δεν καταντησες γραφικος (ισα ισα τ αντιθετο) ουσιαστικος εισαι κ μπραβο! Κ η φυσικη ειναι πανω απ τον καθε μαστορα κ καθε επιστημονα, σωστα καταλαβες (απο μονος σου τ βρηκες) η καπνοδοχος μαλλον απορροφα την ζεστη. Κλεισε προχειρα με την αλουμινοταινια που σου ειπαν ολα τα διακενα της κασετας με την επενδυση ωστε να σιγουρευτεις οτι φταιει αυτο και μετα πραξε αναλογα.. Ευχαριστω για την εμπιστοσυνη, τ ειδα σαν προκληση, γιατι να μην ζεσταινει? Μετα εβαλες φωτο κτλ κ ειναι σαν να ηρθα. Θα ερχομουν να δω (εγω για μενα να δω) κ να πω γνωμη. Κατι σε μπερδευει εν τω μεταξυ στ περι φουσκας, γυψοσανιδας αλλα δε μπορω να το ''πιασω'' τωρα. Ο τωρα μαστορας κ εμενα μου φαινεται σοβαρος..

kwnmix
29-02-12, 19:17
5352753528stelios1 @
Αύριο θα πάρω αλουμινοταινία και θα κλείσω πρόχειρα τα διάκενα μεταξύ της κασέτας (πάνω από τις γρίλλιες εκεί που ο τζακάς μου παράχωσε χύμα πετροβάμβακα - και στις γωνίες εκεί που έβαλα τον αναπτήρα. Το άνοιγμα είναι τουλάχιστον 1,5 δάχτυλο ύψος. Θα βάλω πρόχειρα την αλουμινοταινία επάνω από το χείλος της γρίλλιας και θα την κολλήσω από πάνω στην μπετόν μαρκίζα στην οποία πατάει επάνω η μαρμάρινη επένδυση. Ωστόσο το διάκενο ανάμεσα στα 2 μπουριά θα συνεχίσει να υπάρχει. Λογικά όμως δεν θα μπορεί να τραβάει με τόση ορμή όσο τώρα γιατί θα φράξουν οι δίοδοι που εισέρχεται ο αέρας. Ωστόσο αναρωτιέμαι αν κάτι τέτοιο θα αυξήσει τοπικά τη θερμοκρασία και έχω πρόβλημα στη μαρμαροποδιά. Αλλά δεν νομίζω αφού εκεί στην έξοδο της γρίλιας υπό σωστές συνθήκες εγκατάστασης θα ήθελα 80 με 100 βαθμούς και τώρα έχω 38.
Αύριο θα μου λυθούν οι απορίες.
Ωστόσο έχω πλέον πειστεί ότι το πιο σωστό είναι να φύγει όλη η χτιστή διακόσμηση να γίνει σωστά με αντάπτορα οι σύνδεση ανάμεσα στα δύο μπουριά με αντάπτορα να φύγει το κομμάτι σπιράλ και να μπει λείο ανοξείδωτο όπως πρέπει να χρησιμοποιήσω και τις δύο επιπλέον διόδους που έχει η κασέτα βγάζοντας 2 περσίδες να γίνει από πάνω ψευδοροφή και να μπουν και άλλες 2 ανακουφιστικές περσίδες πιο ψηλά και να χρησιμοποιηθεί ειδική πυράντοχη γυψοσανίδα ή ytong χωρίς πετροβάμβακες ή άλλες ιστορίες.
Επίσης προβληματίζομαι αν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να το αφήσω για το καλοκαίρι ή να το κάνω άμεσα.
Και επίσης προβληματίζομαι για το κόστος αν θα ξεφύγω πολύ.
Ο άνθρωπος που ήρθε χθες είπε 150 € να βγει ο γυψοσανιδάς με τα υλικά να το γκρεμίσω μόνος με κανένα φίλο να γλιτώσω κανένα 50 € από κει και μένει μετά το κόστος οι 2 αγωγοί το κομμάτι ένα μέτρο περίπου του ανοξείδωτου σωλήνα ο αντάπτορας και οι περσίδες.
Δεν γνωρίζω πολλά από τιμές αλλά αν παίξω κάπου στο 250αρι ίσως θα άξιζε να κάνω κάτι τέτοιο.
Αφήνω βέβαια το τελευταίο που με προβληματίζει αλλά ήταν αναμενόμενο και το περίμενα.
Τον ρωτάω και του λέω όλα αυτά που λες ορθά και καλά μου φαίνονται αλλά θα έχουμε 25 ή παραπάνω βαθμούς στο σαλόνι των 25 μέτρων από 20 που έχω τώρα και θα καίω λιγότερα ξέρω μου απαντάει:
Εγώ έχω τα nordica που τα εμπιστεύομαι γιατί έχουν γερμανική πιστοποίηση. Τον Ιταλό δεν τον ξέρω και επίσης δεν ξέρω τι τυχόν άλλη μ@#$%^ έκανε ο τζακάς σου.
Τίμια απάντηση μεν διπλωματική δε.
Κάλυψα όλα τα κενά ανάμεσα στην κασέτα και τη διακόσμηση. Η κατάσταση βελτιώθηκε αλλά όχι δραματικά. Με μαλακό καιρό και 4-5 κούτσουρα μέσα αναμφίβολα κακής ποιότητας πιάνω 21.5 στο χώρο του τζακιού. Επισυνάπτω και σχετική φωτογραφία. Οι φλόγες πάλι έντονες και συνεχείς. Είμαι πλέον πεπεισμένος ότι φταίει σίγουρα η καπνοδόχος και δεν ξέρω τι άλλο ενδεχομένως. Όταν έκλεισα τα κενά με την αλουμινοταινία όπου γινόταν το ρεύμα του αέρα διαπίστωσα ότι σταμάτησε αλλά άρχισε να δημιουργείται άλλο ρεύμα αέρα από την κεντρική γρίλια του θερμοθαλάμου που ήταν αντιληπτό και με το χέρι.

stelios1
03-03-12, 06:50
Για να κανεις σωστη δουλεια ανοιξε το και πιαστα εξ αρχης. Εχεις καταλαβει τι τρεχει και σε συνενοηση με τ μαστορα θα το κανεις σωστο. Ωπωσδηποτε πρεπει να μειωσεις την διατομη τ καπνοδοχου περνωντας εσωτερικα νεο σωληνα ιδιο σε διασταση με την εξοδο της κασετας. Πρωτο βασικο λαθος ειναι αυτο, ακομα κ αν ζεσταινοσουν κ ησουν ικανοποιημενος. Οταν ο κατασκευαστης εχει εξοδο στ κασετα 18 εκ πχ τοτε θελει μπουρι 18 εκ! Ολα τα αλλα, ενα σωρο λεπτομερειες, τις καταλαβαινεις.. Το αυτονοητο οχι? Πρωτα φταιει αυτο και μετα ο μαστορας κ οτιδηποτε αλλο. Αλλα για να γινουν αυτα πρεπει να γινει στο σπιτι χαμος και πολλα επιπλεον εξοδα, ε εδω φταινε οσοι υποσχονται στ διαφημισεις τους αμεσες κ τελειες λυσεις σε 3-4 ωρες.

kwnmix
03-03-12, 11:21
stelios1 @
'Εχεις απόλυτο δίκιο για άλλη μια φορά. Με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε ότι συζήτησε με μηχανικούς και προβληματίστηκε και κατέληξε ότι το πρόβλημα είναι η μεγάλη διατομή της καμινάδας. Δεν μου πρότεινε να μπει νέα σωλήνα στην παλιά μέχρι τέρμα επάνω αλλά μέχρι ένα σημείο και να βάλει ένα ειδικό κλαπέτο ελέγχου ροής καπναερίων για έλεγχο του υπερβολικού ελκυσμού και να κάνει και μια θυρίδα που να φτάνω σε αυτό το κλαπέτο για να το ''παίζω'' που και που για να μην κολλήσει από την κάπνα. Φυσικά θα γίνει γυψοσανίδα και θα φύγουν τα τούβλα επάνω από τη διακόσμηση. Με αυτά και αυτά μου έβγαλε ένα κουστουμάκι 410 € όμως το θέμα δεν είναι αυτό. Όταν του είπα ότι όλα αυτά αν υποθέσουμε ότι είναι οκ μπορείς να το αναλάβεις μου απάντησε: Δεν το έχω ξανακάνει αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Όταν του είπα ότι δεν θέλω πετροβάμβακες μέσα από τη γυψοσανίδα αλλά να μπει σκέτη ειδική πυράντοχη γυψοσανίδα ή Υtong συμφώνησε αλλά τον άκουσα πολύ σκεπτικό. Μετά μου πρότεινε πριν καταλήξουμε εκεί να μου δώσει ένα κομμάτι πετροβάμβακα και αλουμινοταινία να κλείσω κάποια ανοίγματα από το καπέλο για να μειώσω τον ελκυσμό και να κλείνω και το συρτάρι από κάτω που ρουφάει τον αέρα η κασέτα από κάτω. Αλλά λόγια να αγαπιώμαστε. Όπως λέμε ποιητής εκ του προχείρου έχων τη μορφή του χοίρου. Μετά μου πέταξε και ένα ότι είμαι μακριά αλλά αν θέλω να το συνεχίσουμε κανένα πρόβλημα. Δηλαδή τώρα σαν να μου λέει άμα θες τρέχα αλλού να σαι καλά μ!@#$%^ που με πλήρωσες μετρητοίς γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Όχι 410 € ούτε μισό € δεν εμπιστεύομαι να του δώσω. ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΤΕΛΕΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ 3-4 ΩΡΕΣ.
Τα γράφω όλα αυτά πλέον μια και ξέρω τώρα τι παίζει να μην την πατήσουν και άλλοι σαν και μένα. Προτροπή μου σε όλους-ες που διαβάζετε αυτό το post μην πληρώσετε μετρητοίς σε μάστορα που δεν νιώθετε ότι τον εμπιστεύεστε και απλά είχατε κάποιες καλές συστάσεις για αυτόν.

nikolaras
03-03-12, 17:34
@ kwnmix καλά ξεμπερδέματα.... Επρεπε να το ξυλώσεις από την αρχή !!!!!!
Στέλιο, έσπασε το τζάμι της πεθεράς μου από ιδρο 30 μου ζήτησε ο τζαμάς 50 ευρώ αγορά, τι λες πολλά είναι; Το τζάμι είναι 50 επί 40....

stelios1
04-03-12, 06:44
Nikolaras αν ειναι κεραμικο ειναι η σωστη τιμη να βγαλει κατι ο ανθρωπος, τιμη χονδρικης κομενο ειναι 40 ευρω. Αλλοι κοπανανε στ αυτια κ ακους κατι κατοσταρια κ επανω.
Kwnmix οπως ειπα τ θεμα μου ειναι οτι δεν θα εβαζα κασετα σε καποιον εξ αρχης, δεν εχω τοποθετησει ποτε, ποσο μαλλον να ασχοληθω πρωτη φορα με προβλημα σε κασετα.. Φτιαχνω δικη μου εστια αν με παιρνουν τα μετρα στην παλια και συνολικα βγαινει ενα κοστος 1500 περιπου με πορτα συρομενη επανω, αλλαγη κολωνακια ταζερα γυψοσανιδα ολα τελειωμενα, σ αυτα εχω ενα κοστολογιο 500 περιπου και πολυ δουλεια. Με τ τιμες που πουλανε αυτοι ο μαστορας γινεται εισπρακτορας τους! Και βγαζει 200 πχ σε μιση μερα επειδη ειναι ''καλο'' παιδι. Δε φταινε ακριβως οι μαστοροι και καλα κανεις και τα λες και τ φωναζεις αλλα να πω οτι δεν ειναι ο κανονας τα προβληματα, ενα στα δεκα εχει προβλημα αλλα αυτος και το αναφερει τ ψαχνει το συζηταει κτλ, ενας που ειναι ικανοποιημενος δεν ασχολειται με αυτο (εκτος οσων εχουν ιδιαιτερο μερακι με τ τζακι). Τα λεω γιατι οποιος μπει εδω μεσα και διαβασει θα τρομαξει αδικα..
Πετροβαμβακα μηπως θελει να βαλει γιατι φοβαται μην σπασει η επενδυση?
Θα σου στειλω τ απογευμα πμ

kwnmix
04-03-12, 12:31
Πριν βάλω βαθειά το χέρι στην τσέπη σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι. Απλά το παραθέτω να μου πείτε και εσείς που είστε γνώστες την άποψή σας.
Στο σκαρίφημα που έχω επισυνάψει53555 στα σημεία 1-2-3 ήταν το παλιό κλαπέτο του τζακιού στην κορυφή της κουδούνας το οποίο έκλεινε χειροκίνητα με μια αλυσίδα. Όταν αφαιρέθηκε ακριβώς από πάνω αποκαλύφθηκαν τα τοιχώματα της ανοξοίδωτης σωλήνας στα σημεία 4-5. Όπως θα δείτε τα χτισίματα περιμετρικά της σωλήνας τελειώνουν λίγο πιο πάνω στα σημεία 6-7 και για αυτό φαίνονται η άκρη της σωλήνας στη θέση 4-5. Εκεί λοιπόν μπήκε χύμα μέσα στη σωλήνα 9 το κομμάτι 8 του σπιράλ που προφανώς έχει μικρότερο Φ για να χωρέσει να μπει μέσα.
Η σωλήνα 9 λοιπόν μου τραβάει όλη τη ζέστη και τον αέρα μέσα από το δωμάτιο και την κουδούνα.
Αν βγάλω την κασετίνα έξω και βάλω μια συστολή 250-200 στα σημεία 4-5-6-7 στην άκρη του ανοξείδωτου σωλήνα δηλαδή και επομένως η σωλήνα να είναι μονοκόμματη χωρίς κενά από την έξοδο της κασέτας μέχρι το καπέλο επάνω θεωρητικά δεν θα σταματήσει να υφίσταται αυτή η απώλεια ζέστης και υπερβολικής κατανάλωσης ξύλων;
tεχνικά είναι εύκολο να μπει αυτή η συστολή αναρωτιέμαι αν θα φτάνουν τα χέρια μου μέχρι εκεί από μέσα από τη φούσκα. Η ανοξείδωτη σωλήνα ήταν ορατή την είδα ο ίδιος προσωπικά μόλις έφυγε το παλιό κλαπέτο.

kwnmix
21-03-12, 20:07
Ο τζακάς ήρθε αλλά δεν μπόρεσε να βάλει συστολή. Ωστόσο ανακαλύψαμε κάτι άλλο. Έχω καμινάδα από αμιαντοσωλήνα η οποία φτάνει στο ταβάνι του σπιτιού από εκεί ξεκινά το παλιό σπιράλ που είναι κολλημένο ή σφινωμένο διαμέτρου Φ 250 και σε εκείνο μπαίνει μέσα το νέο σπιράλ διαμέτρου Φ 200 που καταλήγει στην κασέτα. Να χαμε να λέγαμε.
Και φυσικά ο κατασκευαστής της κασέτας μου προτείνει ανοξείδωτη λεία σωλήνα Φ 16 με προσθήκη συστολής Φ 20-16 επάνω στην κασέτα εφόσον το ύψος της καμινάδας μου είναι επάνω από 6 μέτρα. Η δικια μου είναι 12 μέτρα.
Βρήκα νέο μάστορα ο οποίος μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά μέσα από τη χτιστή φούσκα. Θα βάλει νέα σωλήνα και θα χρησιμοποιήσει και 2 ημίγωνα για να ευθυγραμμιστεί η κασέτα με την καμινάδα.
Στη συνέχεια θα σφραγίσει σε 2 σημεία το κενό ανάμεσα στη νέα σωλήνα και στην αμιαντοσωλήνα. Κάτω εκεί που αρχίζει η αμιαντοσωλήνα στο ταβάνι του σπιτιού και επάνω στο καπέλο εκεί που τελειώνει η αμιαντοσωλήνα.
Λογικά πρέπει να δω απόδοση και μεγάλη διαφορά σε σχέση με τώρα.
Μένει ένα θέμα. Η χτιστή φούσκα. Έχει ένα διάκενο ανάμεσα στην κασέτα και τη μαρμαροποδιά. Από εκεί θα ρουφάει αέρα μέσα από το σπίτι θα μπαίνει μέσα στη φούσκα θα ζεσταίνεται εκεί αλλά δεν θα μπορεί να διαφύγει από πουθενά πάρα μόνο από εκεί που μπήκε πριν από λίγο (το διάκενο επάνω από την κασέτα). Αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα;
Mήπως θα έπρεπε να ανοίξω μία περσίδα στη χτιστή φούσκα ψηλά ώστε να γίνεται κύκλωμα; Κάτι τέτοιο με αναγκάζει να πλύνω εσωτερικά τη φούσκα με απορρυπαντικό να βάλω επίχρισμα αστάρι διαλύτη και μετά πετροβάμβακες για να αποφύγω δυσάρεστες οσμές κατά πάσα πιθανότητα. Ή να έριχνα εντελώς τη χτιστή φούσκα και να φτιάξω νέα με γυψοσανίδα και να χρησιμοποιήσω και τους δύο αεραγωγούς της κασέτας; To τελευταίο μου φαίνεται το πιο ορθό ωστόσο φοβάμαι μη ρίξω επιπλέον χρήματα και έχω τα ίδια αποτελέσματα αποφεύγοντας τα γκρεμίσματα.

wolf26
03-04-12, 10:55
επιτελους ενας ανθρωπος που το καταλαβε απο μονος του !!μπραβο φιλε μου !!η φουσκα πρεπει αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια να γκρεμιστει !!αν ομως πιανεις πανω απο 300 βαθμους γνωμη μου μην κανεις το λαθος να βαλεις πετροβαμβακα θα σου μυρισει οσο καλος κια να ειναι!!

nontas78
15-04-12, 23:08
Χαίρετε παιδιά και χρόνια πολλά. Γνωρίζει κανείς από υλικά με αυξημένη θερμοχωρητικότητα (πετρώματα, πυρότουβλα, μπετό, σαπουνόπετρα)? Στις χώρες του εξωτερικού, ολοένα και καταργούν τα βεντιλατέρ στα αερόθερμα τζάκια και τ' αφήνουν με φυσική ροή και ακτινοβολία από την επένδυση η οποία είναι κάποιο από τα παραπάνω υλικά και όχι από γυψοσανίδα. Πρόσφατα φίλος στο Βέλγιο άλλαξε το αερόθερμο τζάκι του, πολύ γνωστής εταιρίας και εγκατέστησε ένα με φυσική ροή και επένδυση από σαπονόπετρα (soapstone). Eίναι πολύ ευχαριστημένος και μου λέει ότι και ώρες μετά που θα σβήσει το τζάκι εξακολουθεί η επένδυση να εκπέμπει ζέστη. Έκανα μια έρευνα στο internet αλλά δεν βρήκα κάποια σχετικό άρθρο σε Ελληνικά sites. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή μπορεί να με παραπέμψει σε κάποια σελίδα,γιατί σκέφτομαι κι εγω ν' αλλάξω την επένδυση από γυψοσανίδα και να βάλω κάτι από τα παραπάνω υλικά.

stelios1
16-04-12, 05:50
Χρονια πολλα σε ολους με υγεια. Νοντα νομιζω οτι μπερδευτηκες λιγο, εγω παντα ημουν αντιθετος με τις υποτιθεμενες μαγικες ιδιοτητες (οπως τ παρουσιαζουν) τ μαντεμιου και τ εχω πει παμπολες φορες οτι.. Τ μαντεμι ζεσταινεται πιο γρηγορα αλλα μετα κρυωνει και πιο γρηγορα. Αυτο αφορα τ εστια ομως κ οχι την εξωτερικη επενδυση τ τζακιου. Αν εννοεις τ εξωτερικη τελικη επενδυση δεν εχει νοημα να ζεσταινεις πρωτα αυτην και αυτη μετα με αγωγη (σαν ενα τεραστιο σωμα καλοριφερ) τ χωρο σου, ζεσταινεις καλυτερα απ ευθειας τ αερα πιο αμεσα κ γρηγορα. Ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο αυτο που ανοιγεις. Εκει πανω αυτοι εχουν απο δεκαετιες εναν τυπο τζακιου στ οποιον τ τοιχωματα τ εστιας ειναι πολυ χοντρα, το καινε δυνατα 2-3 φορες τ ημερα? Μια φορα? αναλογα τ συνθηκες και τ κατασκευη και μετα αυτο εκπεμπει για ωρες. Οπως ο φουρνος με ξυλα που ψηνουμε. Διευκρινησε τι θελεις να κανεις γιατι εχει παρα πολλες προεκτασεις αυτο το θεμα. Παντως.. για την εστια εχεις 3 επιλογες, πυροτουβλο, σαμοτ και πυροπλακες αλλα θα πρεπει να γινει εξ αρχης και σιγουρα ειναι δυσκολες λυσεις κ οχι τοσο αποδοτικες, θα μπλεξεις αδικα σε εξοδα. Για την εξω επενδυση αν εννοεις ρωτησε στ Μαθιος πυριμαχα, οτι υπαρχει θα το ξερουν σιγουρα.
Θελω να πω ουσιαστικα οτι η εστια που πηρε ειναι σωστα σχεδιασμενη- εγκατεστημενη κ γ αυτο ειναι πιο ευχαριστημενος απο πριν.

nontas78
17-04-12, 17:32
Γεια σου Στέλλιο. Αναφέρομαι στην εξωτερική επένδυση του τζακιού. Αυτή τη στιγμή έχω το τζάκι με γυψοσανίδα.Όπως αναφέρεις θέλω να βάλω κάποιο υλικο που να εκπέμπει γι περισότερη ώρα θερμότητα.

stelios1
17-04-12, 20:48
Δεν πιστευω να κερδισεις κατι, ο γνωστος σου πχ αλλαξε τζακι. Το οτι αλλαξε τζακι ειναι η σοβαρη διαφορα και αν παραβλευθει αυτο, οποιαδηποτε αλλα εξηγηση στ διαφορα που ειδε ειναι απλα μια λαθος εξηγηση. Ειναι σαν να αλλαζεις αμαξι απο 1400 σε 1600 κυβικα, να βαζεις κ καλυτερη βενζινη και να πιστευτεις οτι η βενζινη κανει τ διαφορα. Παντως αν το δεις και σαν μια αλλαγη διακοσμησης γιατι οχι? Παρε τηλ στ εταιρεια που σου ειπα (θα το βρεις ευκολα) και πες ειμαι τζακας σκεφτομαι να φτιαξω κατι κ θελω να μιλησω με τον ειδικο χημικο ας πουμε. Αν δεν εχουν κατι τοτε θα πας σε εισαγωγης υλικο (ουτε που ξερω κατι παντως εγω).

nontas78
19-04-12, 15:05
Ευχαριστώ πολύ Στέλλιο.

legend7ts
08-05-12, 17:29
Φιλε Στελιο καλησπερα,
ειμαι αλλος ενας κατοχος παραδοσιακου προβληματικου τζακιου.Αγορασα το σπιτι μεταχειρισμενο και ειχε το τζακι στη εισοδο του σπιτιου στο πλάι:cry:, μετα το πρωτο αναμμα το 2008 διαπιστωσα για κακη μου τυχη οτι το τζακι καπνιζε μερικες φορες αρκετα.Εφερα ενα τζακα και μου ειπε οτι η καμιναδα μου ειναι κοντη διοτι με εχει κλεισει ο γειτονας με ενα παρανομο δωματιο που εχει κανει και θα πρεπει να την ψηλωσω.Τρυπα στο τζακι για εισαγωγη αερα δεν υπαρχει. Ηρθε ο τζακας μου ψηλωσε την καμιναδα γυρω στο 1.5μετρο ,εβαλε και μια γωνια να κανει και επανω περιστρεφομενο καπελο (220ευρω χωρις αποδειξη παρακαλω).Λεω ωραια λυθηκε το προβλημα, το αναψα την ιδια μερα και τα ιδια παλι.Φωναξα το τζακα παλι και μου ειπε να εχω το παραθυρο ανοιχτο τησ κουζινας αν δε θελω να καπνιζει.Επεσα σε περιπτωση δηλαδη , τελος παντων μπορω να βρω καποια λυση? σκεφτομουνα οπως του ειχα πει τοτε και του τζακα να εβαζα ηλεκτρικο καπελο μηπως και ηταν καλιτερα και ειχε πει οχι.

stelios1
08-05-12, 21:54
legend7 Καλως ηρθες.. Απαντησε σ αυτα. 1) χτιστο ειναι και ο τζακας το βρηκε σωστα χτισμενο? 2) Οταν το πρωτοαναψες με ανοιχτο παραθυρο τραβουσε? Τωρα με ανοιχτο παραθυρο τραβαει? 3) Εχει γυψοσανιδα ψηλα η ειναι χτισμενο? Εχεις διαθεση- δυνατοτητα να επεμβεις εκει?
Προσωπικα ειμαι κατα των ενισχυτικων καπελων, δεν θα βαλω ποτε πουθενα. Σωστα σου ειπε οχι για μοτερ, εκτος κ αν θες το τζακι για ατμοσφαιρα κ μονον μερικες φορες σε μαλακο καιρο και δεν σ ενοχλει η φασαρια και η συντηρηση.

legend7ts
08-05-12, 23:26
1)το τζακι ειναι χτιστο και το βρηκε ετσι ο τζακας, 2)δεν θυμαμαι να πω με σιγουρια για παλια αλλα τωρα οταν το παραθυρο ειναι ανοιχτο γυρω στους 5 ποντους δεν καπνιζει παγωνει το σπιτι ομως, 3)ψηλα ειναι χτιστο. Σε περιπτωση που δεν μπορω να κανω κατι , αν βαλω ενεργειακη κασετα θα υπαρχει το ενδεχομενο να καπνιζει και παλι?

stelios1
09-05-12, 06:32
Φανταζομαι αν βαλεις κασετα θα γινει κ η τροφοδοσια με αερα σωστα, αλλως μην την βαζεις καθολου. Μην λυπηθεις να ξηλωσεις τα τουβλα ωστε να συνδεθουν ολα σωστα, αν διαβασεις μερικες σελιδες πριν θα δεις προβλημα που προεκυψε εξ αιτιας του οτι μπηκε κασετα προχειρα απο κατω.
Αν χαλασεις τον τοιχο (κατι που μονο θα σε ωφελουσε σε καθε περιπτωση) θα στρωσει και το τζακι. Αν η καπνοδοχος σου φευγει ευθεια επανω τοτε μπορεις να βαλεις εναλλακτη ωστε ο αερας να εισερχεται θερμος.
Σχεδιαζω παιδια τετοιον εναλλακτη που τροφοδοτουνος με 200 κυβικα ανα ωρα θα δινει 60-150 βαθμους θερμοκρασια. Εγγυημενα θα δινει 2 χιλ θερμιδες σε ενεργειακο και 10 χιλ κ πλεον σε απλο τζακι, θα το δειξω φυσικα εδω (ακομα δεν μπορω θα κατοχυρωθει πρωτα σωστα) σε κανεναν μηνα σε βιντεο και θα δειτε γιατι λεω αγυρτιες αυτα που πουλανε..

legend7ts
09-05-12, 16:05
δηλαδη με αυτο τον εναλακτη που λες μπορεις να τον βαλεις αντι ενεργειακου τζακιου και να εχεισ καλυτερα αποτελεσματα στη θερμανση και στο καπνισμα?

παπα.ελενα
09-05-12, 17:18
Για σας. Έχω βαλει περυσι ενεργιακο τζακι Edilkamin Forte 18KW.
Γενικα ευχαριστημενος, ζεσταινει καλα και γρηγορα.
Έχει 2 αεραγωγους με βεντιλατερ από αεροθαλαμο τζακιου με έξοδο σε 2 περσιδες στη γυψοσανιδα πανω απο τζακι, οι οποίες είναι μισες εξοδος αεραγωγου και μισες λειτουργουν ως θυριδες εκτονωσης.
(έχει δημιουργηθει και ένας εξτρα θερμοθαλαμος πανω απο το τζακι με πετροβαμβακα γυρω-γυρω και ταβανακι με γυψοσανιδα, οι περσίδες ειναι κατω απο το ταβανακι μεσα στον εξτρα θερμοθαλαμο)
Το προβλημα: όταν ανοιγω πορτα (συρομενη προς τα πανω), μυριζει καπνος από τις περσίδες.
Μήπως διαρρει καπνος αναμεσα από πορτα και γυψοσανιδα, μεσα στον θερμοθάλαμο και βγαινει απο περσίδες εκτονωσης? Σκέφτηκα να σφραγίσω το κομματι της περσιδας που κανει εκτονωση.
Υπάρχει φόβος απο υψηλη θερμοκρασια? Μήπως να ανοιξω και μία τρύπα ψηλά στον εξωτερικο τοιχο του θερμοθάλαμου για σίγουρα να φευγει από εκει τυχόν διαρρέον καπνός? Μήπως έτσι μειωθει αποδοση τζακιου? Με τι υλικο να σφραγίσω το κομματι της περσιδας που κανει εκτονωση?
Τέλος, το τζαμι μαυρίζει μεσα σε 1-2 ημέρες, υπαρχει κανένα κόλπο να το αποφύγω?

stelios1
09-05-12, 22:36
legend7 ναι αυτο λεω. Βαζεις εναλλακτη που κυκλοφορει στ εμποριο δινοντας του παροχη αερα απ εξω οποτε οποια ποσοτητα αερα μπαινει μεσα αντικαθιστα (μπορει ναι, να επαρκει στ περιπτωση σου μπορει και οχι, ειναι καθαρα θεμα ποσοτητων. Ποσον αερα ''ζηταει'' τ τζακι σου να στρωσει και ποσος περνα απο κει ωστε να επαρκει) το ανοιχτο παραθυρο. Ειναι μια καλη λυση αυτη στο τραβηγμα γιατι ο αερας θα θερμαινεται, θα βγαινει ψηλα και δεν θα νιωθεις το ενοχλητικο ρευμα. Οσον αφορα αυτον που ειπα οτι φτιαχνω τωρα.. οχι δεν νομιζω να αντικαθιστα ενα ενεργειακο τζακι αλλα σιγουρα πιστευω (υπαρχει φτιαγμενο, δουλευει) ειναι μια σοβαρη λυση σε παλια τζακια και σε καποιες περιπτωσεις (πολλες θα ελεγα ) πιο αποδοτικη κ απο ενεργειακα. Το μειον ειναι οτι αν δινεις αερα απ εξω στ εναλλακτη τοτε το ενα πεμπτο περιπου των θερμιδων ειναι πλασματικο, το χανεις.
Παπα Ελενα σωστα σκεφτεσαι, κλεισε τ θυριδες εκτονωσης και για σιγουρια ανοιξε μια μικρη προς τα εξω. Με τι υλικο θα κλειστουν δε ξερω, βαλε αλουμινοχαρτο πχ προχειρα κ αν εχεις αποτελεσμα ψαξε μετα για κατι σοβαροτερο. Για φιρμες ποτε δεν λεω, πρωτον επειδη δεν της ξερω και δεν το θεωρω και σωστο, ποτε δεν ειπα εγω (ασχετως αν ειχα γνωμη) αυτη η φιρμα ειναι καλη η κακη η το ταδε μοντελο κτλ, αυτα να τα πουν οι χρηστες και καλα θα κανουν βεβαια. Μπορει το εκαστοτε προβλημα να αφορα τ τοποθετηση η τ κανοδοχο του κ οχι το τζακι.

legend7ts
10-05-12, 00:06
φιλε στελιο απο την εμπειρια σου ποια ειναι η πιο καλη πλην οικονομικοτατη ενεργειακη κασετα που μπορω να βρω?

fouskmech
10-05-12, 15:47
Για σας. Έχω βαλει περυσι ενεργιακο τζακι Edilkamin Forte 18KW.
Γενικα ευχαριστημενος, ζεσταινει καλα και γρηγορα.
Έχει 2 αεραγωγους με βεντιλατερ από αεροθαλαμο τζακιου με έξοδο σε 2 περσιδες στη γυψοσανιδα πανω απο τζακι, οι οποίες είναι μισες εξοδος αεραγωγου και μισες λειτουργουν ως θυριδες εκτονωσης.
(έχει δημιουργηθει και ένας εξτρα θερμοθαλαμος πανω απο το τζακι με πετροβαμβακα γυρω-γυρω και ταβανακι με γυψοσανιδα, οι περσίδες ειναι κατω απο το ταβανακι μεσα στον εξτρα θερμοθαλαμο)
Το προβλημα: όταν ανοιγω πορτα (συρομενη προς τα πανω), μυριζει καπνος από τις περσίδες.
Μήπως διαρρει καπνος αναμεσα από πορτα και γυψοσανιδα, μεσα στον θερμοθάλαμο και βγαινει απο περσίδες εκτονωσης? Σκέφτηκα να σφραγίσω το κομματι της περσιδας που κανει εκτονωση.
Υπάρχει φόβος απο υψηλη θερμοκρασια? Μήπως να ανοιξω και μία τρύπα ψηλά στον εξωτερικο τοιχο του θερμοθάλαμου για σίγουρα να φευγει από εκει τυχόν διαρρέον καπνός? Μήπως έτσι μειωθει αποδοση τζακιου? Με τι υλικο να σφραγίσω το κομματι της περσιδας που κανει εκτονωση?
Τέλος, το τζαμι μαυρίζει μεσα σε 1-2 ημέρες, υπαρχει κανένα κόλπο να το αποφύγω?

Δυστυχώς..... την ήπιες την πορτοκαλάδα..... Συγχώρα μου το ύφος.... είναι από την αγανάκτηση. Το ίδιο τζάκι έχει και ο σύντεκνός μου και η μητέρα μου. Το θέμα με το λέρωμα του τζακιού, απλά δεν παλεύεται... μάθε να ζεις με αυτό. Στης μάνας μου, λερώνεται με μερικές ώρες.......
Γι'αυτό είπα ότι στο σπίτι που χτίζω τώρα.. καλύτερα να καίω αναπτήρες παρά να βάλω EdilKamin......

stelios1
10-05-12, 22:41
legend7 ξαναπα οτι δεν ξερω απο μαρκες μοντελα κτλ, οτι λεω αφορουν γενικα το τζακι κ δεν με νοιαζει η μαρκα. Πουθενα δεν θα δειτε να προτεινω η να κατηγορω μαρκα (μπορει να ημουν εναντιον καποιου συστηματος,να διαφωνω σε πολλα με πολλους, εκει επεμενα ομως κ οχι στ μαρκα την οποια ενδεχομενως ειχε αναφερει αλλος πριν. Παρα πανω ο Φουσκμεσ λεει κατι για τις Εντιλκαμιν κ εφ οσον πιστευει οτι προφυλασει κοσμο ετσι καλα κανει. Εγω δεν θα τ ελεγα.) σοβαρα μιλαω δεν ξερω. Εγω εχτιζα τζακια, αργοτερα αγοραζα μαντεμενιες εστιες απο την Χυτοθερμ μονο κ αυτο διοτι ειχα καλυτερη εξυπηρετηση- συνεννοηση με αυτους και κανεναν αλλον ιδιαιτερο λογο. Οταν εμφανιστηκαν οι πορτες κτλ εστησα και επενδυσα 6 παλαζετι που ειχε αγορασει ο ιδιος ο πελατης, τοτε ασχοληθηκα μονος μου για να μην αγοραζω. Διοτι αγοραζα πραγματα πανακριβα ενω εβλεπα οτι ειχαν λαθη. Δεν ξερω δεν μπορω να σου πω. Ρωτα και κυριως διαβασε στο διπλα θεμα, εδω ειναι γενικα για προβληματα σε τζακια.

legend7ts
10-05-12, 22:55
οκ φιλε μου ευχαριστω

babis07
21-05-12, 00:16
χαιρετε (ακολουθει κουφη ερωτηση)
Φετος αγορασαμε σπιτι μεταχειρισμενο με 100 τμ ο καθε οροφος.Ειναι σχετικα παλαιο (1992) και εχει σε καθε οροφο 2 ανοιχτα τζακια και ξυλινα κουφωματα.Το κατω το τζακι το δοκιμασα καμμια δεκαρια φορες και δεν καπνιζε ή δεν μου δημιουργησε καμμια κακη εντυπωση
Σκεφτομαι να δοκιμασω να φτιαξω, μιας και κατεχω απο σιδηροκατασκευες και γενικα μονταρισματα ενα αεροθερμο τζακιου πρωτα για τον κατω τον οροφο και βλεπουμε μετα και τον πανω.Ειδα κατι και σκεφτηκα να το εφαρμωσω κι εγω.Εχει πυριμαχο τζαμι οπως βλεπετε και στη φωτογραφια.

Θα δουλεψει ή τζαμπα ο κοπος?
Αερα ειναι καλο να τραβηξω απο μεσα(ξυλινα κουφωματα) ή απο εξω απο το σπιτι?
Το τζαμι θα ανεβασει καθολου την αποδοση ή θα κανει καμμια ζημια στη γυψοσανιδα που καλυπτει την φουσκα?Το ανοιγμα του τζακιου μπορω να το κλεισω αεροστεγος γυρω απο την κατασκευη.

54802
54803
54804
54805

legend7ts
21-05-12, 16:05
και εγω ειμαι μια παρομοια περιπτωση φιλε μου με ιδια κουφωματα το μονο που μενω στον επανω οροφο. ο πρωτος οροφος δεν εχει καπνισει ποτε ενω εμενα συχνα και πιο πολυ αν δεν ανοιξω το παραθυρο της κουζινασ, μεχρι και που ψηλωσα λιγο ακομα την καμιναδα αλλα τπτ. ρωτησα ενα τζακα προσφατα και μου ειπε να ανοιξω μια τρυπα να μπαινει αερας στην εστια αλλα δεν καταλαβα που και πως. αυτο που δειχνεις με το τζαμι απο ποιο καταστημα το βρηκες, στειλε μου αν θες σε μηνυμα τη μαρκα του.

stelios1
21-05-12, 18:25
Μπαμπης07 πες το καταστημα, μαζευω κλεφτες και θα φανε μηνυσεις. Ειναι μεσα στα 4 σχηματα- αξιωσεις για τα οποια πληρωνω τελη προστασιας και οποιαδηποτε κατασκευη μετα του 2007 μου ωφειλει αποζημιωση. Μιλαω για ανθρωπους που βγαζουν λεφτα απ αυτο και οχι για καποιον που θα το φτιαξει για παρτη του η στ φιλο του. Σε πολλους εχω δειξει πως να τ φτιαξουν κ εχω βοηθησει, το αποτελεσμα ειναι να γεμισει ο τοπος σε δυο χρονια απο κλεφτες! Οποιος αμφιβαλει σ οτι λεω μπορει να μπει στ εθνικο μητρωο τιτλων και να δει αν μιλαω σωστα και ποια ΔΕ ειναι σε ισχυ. Αυτο το συγκεκριμενο σχημα (εγω κατοχυρωσα μεθοδο-σχημα και οχι διαστασεις κτλ ωστε να το φτιαξει ο ''εξυπνος'' καπως αλλιως!) ειναι το πρωτο που εφτιαχνα απ το 2005 και παρατησα λογω κακης αποδοσης, παρ ολ αυτα το εχω συμπεριλαβει στ κατοχυρωση κ αυτο.
Εφτιαξα εναλλακτη καπνοδοχου (Γουλφ ακους??) με φοβερη αποδοση, δεν φαινεται τιποτα περιεργο στ τζακι και εαν υπαρχει θεμα τροφοδοσιας αερα στ χωρο λυνεται πλεον αμεσα. Τροφοδοσια με ανεμιστηρα 200 κμ που ζεσταινεται αμεσα! 80-120 βαθμους βγαζει. Αυτο σημαινει 6-7 χιλ θερμιδες (50% ανακτηση θερμιδων της καπνοδοχου, δηλαδη 60% αποδοση σε απλο τζακι. Η ανακτηση 50% των απωλειων καπνοδοχου σε οποιοδηποτε ενεργειακο) Κατεθεσα τα χαρτια, πηρε ηδη αριθμο προτεραιοτητας αλλα.. Με ολα αυτα τα λαμογια και τ κλεφτες δεν θα δειξω πως δουλευει κτλ θα δειξω μονο αποτελεσμα.

babis07
21-05-12, 23:16
Μπαμπης07 πες το καταστημα, μαζευω κλεφτες και θα φανε μηνυσεις. Ειναι μεσα στα 4 σχηματα- αξιωσεις για τα οποια πληρωνω τελη προστασιας και οποιαδηποτε κατασκευη μετα του 2007 μου ωφειλει αποζημιωση. Μιλαω για ανθρωπους που βγαζουν λεφτα απ αυτο και οχι για καποιον που θα το φτιαξει για παρτη του η στ φιλο του. Σε πολλους εχω δειξει πως να τ φτιαξουν κ εχω βοηθησει, το αποτελεσμα ειναι να γεμισει ο τοπος σε δυο χρονια απο κλεφτες! Οποιος αμφιβαλει σ οτι λεω μπορει να μπει στ εθνικο μητρωο τιτλων και να δει αν μιλαω σωστα και ποια ΔΕ ειναι σε ισχυ. Αυτο το συγκεκριμενο σχημα (εγω κατοχυρωσα μεθοδο-σχημα και οχι διαστασεις κτλ ωστε να το φτιαξει ο ''εξυπνος'' καπως αλλιως!) ειναι το πρωτο που εφτιαχνα απ το 2005 και παρατησα λογω κακης αποδοσης, παρ ολ αυτα το εχω συμπεριλαβει στ κατοχυρωση κ αυτο.
Εφτιαξα εναλλακτη καπνοδοχου (Γουλφ ακους??) με φοβερη αποδοση, δεν φαινεται τιποτα περιεργο στ τζακι και εαν υπαρχει θεμα τροφοδοσιας αερα στ χωρο λυνεται πλεον αμεσα. Τροφοδοσια με ανεμιστηρα 200 κμ που ζεσταινεται αμεσα! 80-120 βαθμους βγαζει. Αυτο σημαινει 6-7 χιλ θερμιδες (50% ανακτηση θερμιδων της καπνοδοχου, δηλαδη 60% αποδοση σε απλο τζακι. Η ανακτηση 50% των απωλειων καπνοδοχου σε οποιοδηποτε ενεργειακο) Κατεθεσα τα χαρτια, πηρε ηδη αριθμο προτεραιοτητας αλλα.. Με ολα αυτα τα λαμογια και τ κλεφτες δεν θα δειξω πως δουλευει κτλ θα δειξω μονο αποτελεσμα.

ολλα καλα οπως σου ειπα και στο pm.Εκανα ερευνα και βρηκα και το blog σου.Ειδα τι φτιαχνεις και σου βγαζω το καπελο καθοτι ειμαι κι εγω πατεντιαρης (ιδιως στα κομπιουτερ).
Μακαρι να ειχα λεφτα περισευουμενα να αγορασω την δουλεια σου.
Θα προσπαθησω να φτιαξω κι εγω κατι και μονο για μενα (σου τα εξηγησα και prive) και αν τα καταφερω εχει καλως.Καταλαβα την ιδεα να δω στην υλοποιηση.
Να μην το ξεχασω ειδα και σε site αναλογη με την δικια σου δουλεια και με πατεντα δες στο θερμοδυναμη ή http://www.thermodynami.gr.Δεν λεω οτι ειναι το ιδιο αλλα ειναι η ιδια ιδεα - αρχη.
Αν χρειαστω βοηθεια σε κατι ελπιζω να μπορεσεις να με συμβουλευσεις!
Λεωνιδας

stelios1
22-05-12, 22:54
Αυτο που ειδες σε σαιτ φιλε μου αλλη μια απατεωνια ειναι. Θερμοδυναμη.. σκατοδυναμη.. δε ξερω τ λενε.. τι ισχυριζονται.. παπαριες ωστε να δουλευουν τ κοσμο ειναι! Κλεφτες ειναι! Φιλιππιδη Στελιο με λενε κ αν εχουν δικιο ας μου κανουν μηνυση! Δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα και κανεναν τιτλο! Ο αριθμος που δινουν ως αριθμο ευρεσιτεχνιας ειναι αριθμος αυξωντας, ειναι αριθμος αιτησης! Οχι αριθμος πατεντας! Δεν υπηρχε περιπτωση αυτη η κοτσανα να προσπερασει τ κατοχυρωση μου! Δημοσια τα λεω κ οποιος αμφισβητει ας τους ενημερωσει οτι τους κατηγορω! Αμαν πια με τις αγυρτιες και τα λαμογια! Εδω.. δημοσια.. τους λεω κομπιναδορους κ κλεφτες! Κ οποιος τους γνωριζει παρακαλω να τους ενημερωσει ωστε να δικαιωθουν νομικα! Και αυτο το ''σχημα'' δεν ειναι κατι παραπλησιο η παρομοιο, δικο μου ειναι!!! Ο αριθμος που παραθετουν γ να δουλευουν τ κοσμο αφορα αριθμο ΑΙΤΗΣΗΣ αποκτησης ΔΕ κ οχι αριθμο ΔΕ. Μια περιπτωση μονον υπαρχει ωστε να ''σπασει'' η πατεντα μου, αλλα ειναι τοσο ασχετοι κ προχειροι που σιγα μην την σκεφτουν!
Δεν βρηκα πμ, γενικα εχω προβλημα με τα πμ. Αν δεν απαντω στειλε μου στο steliostza@yahoo.gr

ferrer
13-06-12, 01:10
Αγαπητέ Στέλιο,

Σε έρευνα που κάνω «έπεσα» στο Forum και διαβάζοντας το πλήθος των απαντήσεων σου έχω εντυπωσιαστεί από το ενδιαφέρον σου να βοηθήσεις πράγμα που θα επιθυμούσα κι εγώ!

Έκανα έρευνα αγοράς και κατέληξα (δεν ξέρω εάν επέλεξα σωστά αλλά αλλού είναι το πρόβλημα μου) σε μία γαλλική εστία Chazelles ΗP800.

Το σπίτι μου είναι σε τρία επίπεδα μεζονέτα 55υπόγειο + 65 σαλόνι (θα μπει η εστία) + 60 δωμάτια. Σήμερα υπάρχουν δύο τζάκια παλαιού τύπου ανοικτά στο σαλόνι και στο υπόγειο και σκοπό έχω να αντικαταστήσω του σαλονιού.

Οι καμινάδες είναι αμιαντοκαμινάδες Φ250 μέσα από τις οποίες έχω περάσει ανοξείδωτες Φ200 και περνούν και οι δύο από το ίδιο σημείο του σπιτιού η μία πίσω από την άλλη και μέσα από ένα δωμάτιο στον όροφο.

Σχεδιάζουμε να κατασκευάσουμε θερμοθάλαμο πάνω από το τζάκι και με βεντιλατέρ να στείλουμε στο υπόγειο θερμό αέρα. Επιπλέον να επεκτείνουμε τον θερμοθάλαμο πάνω από το τζάκι και στον επάνω όροφο (εκμεταλλευόμενοι τη διαδρομή της καμινάδας) και με φυσικό ελκυσμό να ζεστάνουμε δύο δωμάτια: αυτό μέσα στο οποίο περνάει η καμινάδα και ένα διπλανό στο οποίο θα πάει με σωλήνα. Υπολογίζουμε ότι η εκπεμπόμενη και μόνο ζέστη θα μπορέσει να καλύψει το σαλόνι έτσι ώστε όλα τα θερμά αέρια να οδηγηθούν στους ορόφους. Ίσως να βάλουμε μία ανοιγόμενη περσίδα στο σαλόνι. Δυστυχώς η σκάλα δεν είναι «φιλική» για να ζεστάνουμε με φυσικό τρόπο τον όροφο.

«Κόκκινη γραμμή» για μας είναι το σπάσιμο αμιαντοσανίδας

Ερωτήσεις:
1. Η σημαντικότερη ερώτηση και απορία μας είναι εάν ο θερμοθάλαμος που θα κατασκευαστεί (μέσα στο καπέλο με μονωτικά υλικά φύλλα αλουμινίου ή ένα υλικό λίγο ακριβότερο που συστήνουν οι Γάλλοι) είτε μόνο στο σαλόνι είτε και στο δωμάτιο του ορόφου θα επηρεάσει τον αμίαντο καθώς θα ανεβάζει θερμοκρασίες ιδιαίτερα υψηλές και αν κινδυνεύουμε με έκκληση ινών αφού ακριβώς πίσω του βρίσκεται ο αμιαντοσωλήνας.
2. Θα μπορέσουμε να ζεστάνουμε τόσα τετραγωνικά με αυτό το τζάκι;
3. Η απόδοση για τον όροφο θα είναι ικανοποιητική και ειδικά στο 2ο δωμάτιο ή απλά θα χάνεται μέσα στους τοίχους;
4. Είναι καλύτερα με φυσικό ελκυσμό ή υπάρχει τρόπος να οδηγήσουμε με 2ο βεντιλατερ και στον όροφο τη ζέστη;
5. Θέλουμε να μην ακούγεται το βεντιλατερ στο σαλόνι και ο τεχνικός μας είπε ότι αυτός προτείνει να το βάλουμε σε 2ο επίπεδο μέσα στο «καπέλο» και να ακούγεται και όχι εξωτερικά γιατί θα έχουμε κρύο αέρα για τον οποίο θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση.
6. Ποια η γνώμη σου για την ανοιγόμενη περσίδα θα κόψει ζέστη από τον όροφο είναι καλύτερα να μη τη βάλουμε;
7. Σχετικά με τα ιταλικά τζάκια που εκπέμπουν τον ζεστό αέρα από κάτω μου είπαν ότι δημιουργεί πρόβλημα καθώς ανακυκλώνει την σκόνη του δωματίου. Ισχύει και αν όχι μήπως συμφέρει ειδικά στα δωμάτια να στείλουμε τον αέρα κάτω για κοντινότερη διαδρομή του σωλήνα;

Σε ευχαριστώ για το χρόνο και για τις όποιες απαντήσεις
Κώστας

stelios1
14-06-12, 07:54
Καλημερα. Ελειπα, καλως ηρθες Ferrer. Μεγαλη φασαρια μου φαινεται για τζακι αυτη, ποση ζεστη βγαζει ενα τζακι ωστε να την εκμεταλευτει κανεις απο τοσα σημεια? Ησουν αναλυτικος αλλα δεν καταλαβα και πολλα στ ουσια.. Η εστια ειναι κανονικα ενεργειακη? Εχει δικο της ανεμιστηρα?
1. Ειναι ενεργειακη η εστια και θελετε να παρετε και επιπλεον ζεστη και απο θερμοθαλαμο που θα φτιαξετε εσεις? Τοτε εξαρταται απο το πως θα το φτιαξετε και φυσικα κανεις δεν ξερει στ πραξη το αποτελεσμα. Ο αμιαντος θεωρειται απολυτα επικινδυνος ειτε σε ζεστη ειτε σε κρυο.
2. Δεν νομιζω, εκτος κ αν ειναι σουπερ η εστια αυτη οποτε και οτι αλλο φτιαξετε θα πρεπει κυριως να αφορα την κατανομη της ζεστης στ σπιτι.
3...
4. οπως και στ 3 και στις παρακατω αριθμησεις ολα ειναι υποκειμενικα και σε σχεση με οτι αποριες ειπα παραπανω.. Φυσικο ελκυσμο, εκτος κ αν η θερμικη ποσοτητα ειναι τοσο μεγαλη που απαιτειται ανεμιστηρας, εκτος και αν αυτος εξυπηρετει την καλυτερη κατανομη τ ζεστης.
5. Και τα δυο στεκουν, εξαρταται..
6. Αφου θα ανοιγει κατα βουληση βαλτε την.
7. Η αεροθερμανση εχει αυτο το προβλημα και οχι οι εστιες αυτες. Ειτε απορροφα απο κατω ειτε φυσα κατω το ιδιο ειναι. Το ποσο εντονο ειναι τ προβλημα εξαρταται απο τ περιοχη το σπιτι κτλ. Κατω να δωσετε τον αερα.
Προσωπικα θεωρω μεγαλη τ φασαρια, οτι κανεις σωστα καλο ειναι βεβαια αλλα μην εχεις μεγαλες προδοκιες ωστε να μην απογοητευτεις μετα. Το κυριοτερο ειναι η εστια σου! Ολα τ αλλα και κατα ποσο θα πετυχουν ειναι δευτερευοντα.

ferrer
14-06-12, 21:39
Στέλιο Σ’ ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Ο τεχνικός εγγυάται για 14KW ενεργειακή εστία αλλά με βεντιλατέρ (όχι δικό της προτίμησα 600άρι) θα φτάνει έως και 20KW μου λέει.
http://en.chazelles.com/catalogue/comparer/

stelios1
14-06-12, 23:58
Κωστα ειναι αυτη η κασετα με ανοιγομενη πορτα που ειδα? 600 κυβικα δεν προκειται να τα ζεστανει εκτος κ αν σε ενδιαφερει το 600αρι μηχανακι ωστε να δουλευει στ μισο για μειωμενο θορυβο. Αν δεν εχει δικο της θερμοθαλαμο (αν ειναι αυτη που ειδα) δεν θα πετυχετε και πολλα πραγματα. Οσο πιο ευρυχωρος ειναι τοσο το χειροτερο, ο αερας πρεπει να περνα οσο κοντα γινεται απ τα θερμα τοιχωματα (θερμα ουσιαστικα ειναι μονον η πλατη ο κωνος η βαση κ η καπνοδοχος), αν περνα απο αποσταση 5 εκ και πανω τοτε τοτε ο αερας θα βγαινει χλιαρος (για μια μεση καταναλωση με φυσιολογικη φωτια μιλαμε, οχι τερμα γεματο στα ξυλα..).

fouskmech
15-06-12, 10:28
Καλημέρα.

Πως λέγεται βρε παιδιά το υλικό που μονώνουμε το "θερμοθάλαμο" του τζακιού (αντί για πετροβάμβακα)?

Ένα λευκού χρώματος υλικό, που αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες και δεν μυρίζει.

ferrer
15-06-12, 10:37
Στέλιο ναι αυτό είναι. Το 600άρι το προτίμησα για το θόρυβο όπως σωστά είπες.

Ο Θερμοθάλαμος θα γίνει ακριβώς πάνω από τον κώνο μέσα στο καπέλο. Από το θερμοθάλαμο θα βγει με φυσική έλξη ζεστός αέρας στο σαλόνι και στον όροφο.

Στην έξοδο των καυσαερίων θα μπει ένα σύστημα (δε ξέρω πως λέγεται) σαν καπνοδόχος στον οποίο θα έχει είσοδο φρέσκου αέρα και αφού ζεσταίνεται από την έξοδο των καυσαερίων θα βγάζει μέσω του βεντιλατέρ στο υπόγειο.

Ο τεχνικός μου λέει ότι με το βεντιλατέρ φτάνει στα 20kw. Δε ξέρω εάν είναι υπερβολικό.

stelios1
15-06-12, 10:56
Κωστα με φυσικο ελκυσμο σιγουρα θα βγαινει καυτος ο αερας, ισως σηκωνει και ανεμιστηρα μικρο κ εκει. Εναλλακτη καπνοδοχου εννοεις μαλλον (γ αυτον ''μαλωναμε'' εδω σε προηγουμενα μην) πσοσωπικα επιμενω οτι εχει αποδοση σε μεγαλο μηκος, 1,5-2 μετρα. Αν σας παιρνει παραγγειλε οσο μεγαλυτερο γινεται. Καλη επιτυχια.
Φουσκμες ειχα ολοκληρη κουλουρα σε κουτα (το βρηκαν σε κτιριο και μου το εφεραν τζαμπα) μεσα και το εδωσα σε κεραμοποιο γιατι το βαζουν στ φουρνους τους. Δεν μονωνω τιποτα εγω στην εστια μου. Σαν κεραμικο το ξερω, οτι λεγεται ''κεραμικο'' δηλάδη.. Ειναι το ισχυροτερο, δεν προκειται να αλλοιωθει σε θερμοκρασιες τζακιου με τιποτα. Η Μαθιος πυριμαχα το εχουν σιγουρα, ειναι η πλεον ειδικη εταιρεια σε αυτα, τηλ τους δεν εχω αλλα με το ονομα στ ιντερνετ το βρισκεις ανετα. Παρε τηλ και ζητησε τον χημικο να σου πει τι θα κανεις κ αφηστε τους εμπορους.

argi54
11-07-12, 17:24
Στέλιο θα ήθελα να μου πείς τη γνώμη σου για τον έναλλάκτη αέρα αυτόν εδώ http://www.caminos.gr/A6DCE553.el.aspx

stelios1
12-07-12, 05:30
argi εχω αγανακτησει να τ λεω οτι ειναι απατεωνες κ κλεφτες, εγω πληρωνω τελη προστασιας για αυτα. Καλος ειναι αποδιδει σαν συστημα αλλα οχι οσο μπορει να αποδωσει. Ειναι κακοσχεδιασμενα, καθολου σχεδιασμενα μαλλον, 5-10 σωληνες να περναει αερας απο μεσα.. Επισης ανοιγομενη πορτα σε τζακι παλιο σημαινει μονο μπελαδες.
Απλοι δικηγοροι με κανουν μπαλακι σε αλλους που ασχολουνται μονο με τ πατεντες κ τα δικαιωματα, (τους φοβαμαι αυτους) περιμενω. θα παρω μαλλον δευτερο ΔΕ κ τοτε θα με ξαναπλησιασουν τεχνικα γραφεια εξειδικευμενα στ πατεντες, θα αναθεσω σε καποιο την νομικη υποθεση με ποσοστα..

caverman
14-07-12, 12:59
Καλημέρα,
νέος εδώ είχα το κουράγιο να διαβάσω και τις 34 σελίδες. Περι καμινάδας οι απορίες μου. Σε διόροφη οικία ανοιχτή περιμετρικά απο όλες τις κατευθύνσεις, ξύλινα κουφώματα χωρίς καλή στεγανότητα, έχω την δυνατότητα να βάλω καμινάδα είτε στην ΒΑ γωνία είτε στην ΝΑ. Διάβασα αρκετά πίσω ότι θα δημιουργηθεί μια υποπίεση στον χώρο. Η καμινάδα αναγκαστικά για να μην τρυπήσω 2 πλάκες και κεραμίδια θα τρέξει εσωτερικά κατακόρυφα και θα βγεί έξω μετά ευθεία μέχρι λίγο πάνω απο τα κεραμίδια οπότε θα πρέπει να κάνει μόνο ένα ς . Το ύψος της θα είναι 8-9 μέτρα. Με ποιά κριτήηρια να αποφασίσω σε ποιά πλευρά είναι καλλίτερα να μπεί; Έξω θα είναι διπλού τοιχώματος μέσα μονού. Επίσης ένα σχόλιο για το καπέλο θα ήθελα.

πάντα καλά...

stelios1
15-07-12, 05:58
caverman καλως ηρθες, το σωστο ειναι να εχει εσωτερικη διαδρομη οσο περισσοτερο γινεται. Ειναι πολλα 8-9 μετρα θα τραβαει σιγουρα αρκει αν υπαρχει κοινη εσωτερικη σκαλα στ κτιριο να ξεπερασει το υψος της αποληξης της (το σπιτακι αυτο δηλαδη) πλευρα διαλεξε οποια σε βολευει, η τρυπα για εισαγωγη αερα στ χωρο ομως να μην γινει στ πλευρα που κυριως φυσαει ο αερας στ σπιτι. 14 εκ διατομη για εισαγωγη αερα και 20 εκ διατομη καπνοδοχου ειναι υπεραρκετη, καπελο οτιδηποτε απλο κι φθηνο που δεν θα περασουν νερα. Το απολυτα σωστο ειναι να ακολουθησεις ευθεια διαδρομη, ολη μονου τοιχωματος και μετα τ τελευταια πλακα να χτιστει εξωτερικα (κ αυτα τ ετοιμα στοιχεια ειναι καλη λυση) με αποληξη τσιμεντενιο αντιανεμικο καπελο. Καλη επιτυχια!

sougar
21-07-12, 21:05
καλησπερα. σε μια μεζονετα 120 τετραγωνικων (60 η καθε πλακα) τι ενεργειακο τζακι να βάλω? ποια μαρκα να προτιμησω και τι να προσεξω περισσοτερο?

sougar
21-07-12, 21:06
θελω τζακι ξυλου

kaptainikos
28-07-12, 01:32
argi εχω αγανακτησει να τ λεω οτι ειναι απατεωνες κ κλεφτες, εγω πληρωνω τελη προστασιας για αυτα. Καλος ειναι αποδιδει σαν συστημα αλλα οχι οσο μπορει να αποδωσει. Ειναι κακοσχεδιασμενα, καθολου σχεδιασμενα μαλλον, 5-10 σωληνες να περναει αερας απο μεσα.. Επισης ανοιγομενη πορτα σε τζακι παλιο σημαινει μονο μπελαδες.
Απλοι δικηγοροι με κανουν μπαλακι σε αλλους που ασχολουνται μονο με τ πατεντες κ τα δικαιωματα, (τους φοβαμαι αυτους) περιμενω. θα παρω μαλλον δευτερο ΔΕ κ τοτε θα με ξαναπλησιασουν τεχνικα γραφεια εξειδικευμενα στ πατεντες, θα αναθεσω σε καποιο την νομικη υποθεση με ποσοστα..
Στελιο να ρωτησω γιατι "ανοιγομενη πορτα σε τζακι παλιο σημαινει μονο μπελαδες";;;;;;
αν για παραδειγμα μπει εναλλακτης(οπως αυτον που φτιαχνεις εσυ) σε απλο τζακι+ πορτα ανοιγομενη με τζαμι, για να μειωσει η ακομα και μηδενησει τη ροη αερα απο το δωματιο προς την εστια, και επισεις να προστατευει η πορτα απο σπιθες, μικρα παιδια κ.τ.λ.
υπαρχει εκτος απο την πορτα αλλος τροπος να μειωθει η ενταση της φωτιας,να καιει δηλ το τζακι χαλαρα, να κανει και οικονομια στα ξυλα;;;;
αυτο βεβαια υπο την προηποθεση να εχει σωστη καμιναδα ενα τζακι,και προπαντος σωστο καπελο(οχι περιστρεφομενα,κοκορια και βλακειες)

stelios1
28-07-12, 21:26
Ανοιγομενη ειναι δυσχρηστη, ειδικα αν δεν ειναι εργοστασιακη εξ αρχης κλεινοντας την η φωτια θα ''τρελαινεται'' θα καιει σαν φλογιστρο στ μεση τ εστιας (δεν θα γλυφει οσο πρεπει στ εναλλακτη) με ταση να ερθει προς τ τζαμι, θα τ μαυριζει πολυ γρηγορα και θα πρεπει να μαθεις να την ανοιγεις με ''κολπο'' σιγα σιγα γιατι αλλιως θα καπνιζει στο ανοιγμα. Θελει ευχρηστο ρυθμιστη στ κλαπε (φτιαχνω εναν μπορω να στ δειξω) ωστε να θυμασαι πριν ανοιξεις τ πορτα να το ανοιγεις. Αλλη θεση θελει τ κλαπε σε κλειστη πορτα και αλλη θεση σε ανοιχτη.

kaptainikos
28-07-12, 22:58
Ανοιγομενη ειναι δυσχρηστη, ειδικα αν δεν ειναι εργοστασιακη εξ αρχης κλεινοντας την η φωτια θα ''τρελαινεται'' θα καιει σαν φλογιστρο στ μεση τ εστιας (δεν θα γλυφει οσο πρεπει στ εναλλακτη) με ταση να ερθει προς τ τζαμι, θα τ μαυριζει πολυ γρηγορα και θα πρεπει να μαθεις να την ανοιγεις με ''κολπο'' σιγα σιγα γιατι αλλιως θα καπνιζει στο ανοιγμα. Θελει ευχρηστο ρυθμιστη στ κλαπε (φτιαχνω εναν μπορω να στ δειξω) ωστε να θυμασαι πριν ανοιξεις τ πορτα να το ανοιγεις. Αλλη θεση θελει τ κλαπε σε κλειστη πορτα και αλλη θεση σε ανοιχτη.
o.k. το καταλαβα και ξερω για το κολπο με το ανοιγμα της πορτας...
υπαρχει εργοστασιακη πορτα στο εμπορειο 50χ85 η 50χ90;;
οσο για το κλαπε θα με ενδιεφερε να το δειξεις απο δω η με pm

caverman
30-07-12, 12:33
Στέλιο ευχαριστώ,
σκεφτόμουν μάλλον για κάποια σόμπα ξύλου παρά για τζάκι αλλά αφού δεν έχω δέσμευση απο την θέση της καπνοδόχου θα το μελετήσω λίγο παραπάνω.
Έχω μια ακόμα ερώτηση πάνω σε αυτά που διάβασα παραπάνω:

Σε οροφοδιαμέρισμα που είναι κύρια κατοικία με τζάκι που τραβάει καλά και γενικά δεν παρουσιάζει πρόβλημα ( 7 μέτρα κατακόρυφη καμινάδα εσωτερική, στεγανά κουφώματα) διάβασα ότι όλα τα κλαπέ δεν κλείνουν καλά πράγμα που διαπίστωσα και μόνος μου με αναπτήρα. Τι κάνω με το τζάκι τις μέρες που θέλω να κλιματίζω το σπίτι ή που ανάβω μόνο καλοριφέρ; Μπορώ να βάλω κάποια πόρτα στο τζάκι αποσπώμενη; Το ζητούμενο είναι να μειώσω απο εκεί τις απώλειες. Το τζάκι αυτό ανάβει μόνο βοηθητικά με φτωχές επιδόσεις μιας και τα ξύλα δεν ανεβαίνουν εύκολα απο το υπόγειο χωρίς ασανσέρ καθώς και για άλλα μειονεκτήματα που θα είχε μια ανακατασκευή του...

πάντα καλά,

stelios1
31-07-12, 04:54
Δεν κλεινουν ερμητικα γιατι με τ διαστολη θα φραξουν, ειναι μικρες οι απωλειες απο κει και μαλιστα ειναι και σωστο και υγιεινο να αλλαζει ο αερας στ σπιτι, τ εχουμε παρα κανει με τα σφραγισματα.

impz
31-07-12, 07:23
Στέλιο ευχαριστώ,
σκεφτόμουν μάλλον για κάποια σόμπα ξύλου παρά για τζάκι αλλά αφού δεν έχω δέσμευση απο την θέση της καπνοδόχου θα το μελετήσω λίγο παραπάνω.
Έχω μια ακόμα ερώτηση πάνω σε αυτά που διάβασα παραπάνω:

Σε οροφοδιαμέρισμα που είναι κύρια κατοικία με τζάκι που τραβάει καλά και γενικά δεν παρουσιάζει πρόβλημα ( 7 μέτρα κατακόρυφη καμινάδα εσωτερική, στεγανά κουφώματα) διάβασα ότι όλα τα κλαπέ δεν κλείνουν καλά πράγμα που διαπίστωσα και μόνος μου με αναπτήρα. Τι κάνω με το τζάκι τις μέρες που θέλω να κλιματίζω το σπίτι ή που ανάβω μόνο καλοριφέρ; Μπορώ να βάλω κάποια πόρτα στο τζάκι αποσπώμενη; Το ζητούμενο είναι να μειώσω απο εκεί τις απώλειες. Το τζάκι αυτό ανάβει μόνο βοηθητικά με φτωχές επιδόσεις μιας και τα ξύλα δεν ανεβαίνουν εύκολα απο το υπόγειο χωρίς ασανσέρ καθώς και για άλλα μειονεκτήματα που θα είχε μια ανακατασκευή του...

πάντα καλά,

Εγώ εχω κουκουλώσει την καμινάδα.

stelios1
31-07-12, 22:15
Αμα βγαζει εξω 100 κυβικα τ ωρα ζεστου αερα 20 βαθμων τοτε εχει απωλειες περιπου οσο ενα σεσουαρ στ μεσαια σκαλα (σοβαρες απωλειες), αμα βγαζει ομως 10 κυβικα αερα 20 βαθμων την ωρα τοτε ειναι απωλεια σαν μια μεσαια λαμπα και ειναι ευεργετικη αυτη η ανανεωση τ αερα στ χωρο. Κανενα ''κλιμα'' στ κοσμο πχ δεν θα καθαρισει καλυτερα τ αερα οσο ο αερισμος με ανοιχτο παραθυρο.

stelios1
03-08-12, 19:31
5591555916559175591855919 Καπταιν.. Ελπιζω να φαινεται κ να καταλαβεις πως δουλευει.

stelios1
03-08-12, 19:39
55920559215592255923 Καπταιν.. εδω ειναι σε τζακι αναβαθμισμενο με πορτα συρομενη επανω. Φαινεται ο σταθερος πλεον εδω εναλλακτης, υπερυψωμενος και υπολογισμενος να αφηνει το κουτι της σταχτης ελευθερο. Αν τον κανεις φορητο τερμα κατω στ πατωμα τ εστιας θα εχεις μειωμενη αποδοση λογω κακου αερισμου τ φωτιας απ τ σταχτες. Οι σωληνες ανεβαινουν 20 εκ μεσα στ κωνο κ απο πανω τους ανακλαστηρας.

stelios1
03-08-12, 19:48
55920559215592255923 Καπταιν.. εδω ειναι σε τζακι αναβαθμισμενο με πορτα συρομενη επανω. Φαινεται ο σταθερος πλεον εδω εναλλακτης, υπερυψωμενος και υπολογισμενος να αφηνει το κουτι της σταχτης ελευθερο. Αν τον κανεις φορητο τερμα κατω στ πατωμα τ εστιας θα εχεις μειωμενη αποδοση λογω κακου αερισμου τ φωτιας απ τ σταχτες. Οι σωληνες ανεβαινουν 20 εκ μεσα στ κωνο κ απο πανω τους ανακλαστηρας.
Θα προσεξεις την εγκοπη που εχει ο αξονας-βιδα, κινειται σε ελευθερη τρυπα η οποια συνεχιζεται παρακατω με μικροτερη διατομη, εκει σκαλωνει το αυλακι στον αξονα της, οποτε βιδωνοντας-ξεβιδωνοντας οριζεις με ακριβαια την θεση του κλαπε. Σηκωνοντας τον αξονα επανω και τραβωντας ανοιγει το κλαπε τελέιως οποτε ανοιγεις τ πορτα αφοβα, μολις την κλεισεις σκαλωνεις στ εγκοπη και εχεις την ρυθμιση που ειχες ορισει. Τελος σπρωχνοντας τερμα μεσα κλεινει τ κλαπε τελειως. Θελει ζυγισμα, βαρος αναλογο με τ κλαπε κ την αλυσιδα του, αυτα θα τα βρεις επι τοπου αν τελικα ασχοληθεις να το κανεις.

kaptainikos
03-08-12, 22:03
Θα προσεξεις την εγκοπη που εχει ο αξονας-βιδα, κινειται σε ελευθερη τρυπα η οποια συνεχιζεται παρακατω με μικροτερη διατομη, εκει σκαλωνει το αυλακι στον αξονα της, οποτε βιδωνοντας-ξεβιδωνοντας οριζεις με ακριβαια την θεση του κλαπε. Σηκωνοντας τον αξονα επανω και τραβωντας ανοιγει το κλαπε τελέιως οποτε ανοιγεις τ πορτα αφοβα, μολις την κλεισεις σκαλωνεις στ εγκοπη και εχεις την ρυθμιση που ειχες ορισει. Τελος σπρωχνοντας τερμα μεσα κλεινει τ κλαπε τελειως. Θελει ζυγισμα, βαρος αναλογο με τ κλαπε κ την αλυσιδα του, αυτα θα τα βρεις επι τοπου αν τελικα ασχοληθεις να το κανεις.

Στελιο σ'ευχαριστω πολυ !!!
το καταλαβα πως λειτουργει, θα το κανω συμφωνα με τις οδηγιες σου
αυτο που με προβληματησε ειναι με τον αερισμο-αποδοση του εναλλακτη,λογω της σταχτης οπως μου εγραψες
και ειναι λογικο ,αλλα αμα μαζευω τη σταχτη καθε μερα ;;;

εδω πρεπει να σου πω οτι εχω σκεφτει το εξης: αντι να εχω τουμποσωληνες στη βαση, να φτιαξω ενα κουτι απο χοντρη μαυρη λαμαρινα, 3,5 εκατ υψος, και να πιασει σε διαστασεις ολη τη βαση της εστιας, η πανω λαμαρινα θα ειναι 5-6 χιλ κυματιστη(γκοφρε), και στην κατω 3χιλ που παταει στα πυροτουβλα της βασης, να κανω τρυπα και να βγω απο κατω,στο κενο της εστιας μεχρι το πατωμα
εκει θα προσαρμοσω ενα μοτερ σαλιγγαρο 300κιβ\ωρα
ετσι δεν θα φενεται καθολου μοτερ-κιλοδοκοι και αλλα τετοια
ο αερας θα εισερχεται απο μια περσιδα στη βαση του τζακιου χαμηλα(εσωτερικος)
τα τπολιπα παραμενουν τα ιδια, αλλα οι 8 σωληνες ξεκινανε στο πισω μερος της κατασκευης στην πλατη και συνεχιζουν πανω και μετα μπροστα
αν θελεις μπορω να σου δειξω τα προχειρα σχεδια μου

στην πορτα θα χρειαστει υαλοκορδονο γυρω γυρω, η να κοιταξω να κανω τελεια αφαρμογη της πορτας στην πατουρα;

chritsin
17-08-12, 09:12
Στέλιο καταρχήν να σε συγχαρώ για την υπομονή σου και την επιμονή σου να ενημερώνεις τον κόσμο με τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου.
Από προχτές που ανακάλυψα την θεματική ενότητα διαβάζω συνεχώς!!Μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.
Η δική μου κατάσταση έχει ως εξής:
Πέρσι αγόρασα διαμέρισμα κατασκευασμένο το 2006. Είμαι ο πρώτος που μπαίνω μέσα. Χαρακτηριστικά 76.50 τ.μ. με την τοιχοποιία, διαμπερές από την μια πλευρά εφάπτεται με άλλο διαμέρισμα, από την αλλή ανοικτό, από πάνω διαμέρισμα και από κάτω πυλωτή, ορθωγώνιο (ενιαίος χώρος και δύο δωμάτια), ύψους 2.70μ. Το σπίτι έχει τζάκι γωνιακό κυκλικό που η μία πλευρά εφάπτεται σε εξωτερικό τοιχο και η άλλη στο ένα δωμάτιο. Το τζάκι δεν έχει επένδυση και έτσι αποφάσισα να το γκρεμίσω φέτος και να αγοράσω ενεργειακό. Ψάχνοντας στο Internet και ρωτώντας μάστορες έχω καταλάβει ότι μια εστία των 12 Kw με απόδοση γύρω στο 70% και βγάζωντας τον έναν αεραγωγό στο ένα δωμάτιο μάλλον θα έχω πολύ καλά αποτελέσματα. ¨ομως έχω μπερδευτεί με τις εταιρείες κατασκευής. Κάποιες πουλάνε είναι καλές και φθηνες αλλά κατασκευάζονται στην Βουλγαρία, άλλες είνια καλές αλλά πολύ ακριβές κ.ο.κ. Θα ήθελα την γνώμη σου για ποια εταιρεία να διαλέξω και με τιμές γύρω στα 2000 ευρώ και τι να προσέξω(γυψοσανίδα, επένδυση, καπνό στην διάρκεια της κατασκευής). Έχω καταλήξει σε κάποια αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να πω όνομα. Περιμένω την βοήθειά σου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stelios1
18-08-12, 06:41
chritsin αν προσεξες δεν προτεινω ουτε κατηγορω (εγω αμεσα, οπου εγινε ηταν θεμα διαφωνιας) μαρκες, γιατι μερικα χρονια τωρα φτιαχνω και περναω μονο δικες μου και γ αυτο και δεν τις ξερω πλεον τωρα απο προσωπικη εμπειρια. Πρεπει να εμπιστευτεις τ τζακα σου. Τ καλυτερο ειναι να εχεις καποιον γνωστο-φιλο κτλ ευχαριστημενο και να πας στ ιδιο κ εσυ. Βαλε την φωτο κ πες και μαρκα, ρωτας, δεν τιθεται θεμα διαφημισης. Μπορει να σου απαντησει αλλος που την εχει και να σε προφυλαξει αν υπαρχει κατι στραβο. Ρωτα διπλα στο αλλο θεμα, εκει τ παιδια αναφερθηκαν εκτενως σ αυτα.

chritsin
20-08-12, 07:16
Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο για την άμεση απάντηση. Εις το επανιδειν!

giorgopap
21-08-12, 14:17
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ,μενω σε σπιτι 120 τμ με μεγαλο ενιαιο χωρο 70τμ κουζινα σαλονι θελω να κανω ενεργειακο τζακι, το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει ποσεs kw χρειαζονται για να καλυψω-υποστιριξω την θερμανση στο σπιτι μου? μενω ευκαρπια μονοκατοικια και το μισο σπιτι απο επανω ειναι εκτεθειμενο το αλλο εχει σκεπη!
τι χαρακτηριστικα πρεπει να αναζητησω?
καποιοι προτινουν μαντεμι και καποιοι με βερμικουλιτη
ειναι πλεονεκτημα να ανοιγει η πορτα συρταρωτα προs τα επανω ή καλυτερα να ειναι σαν κλιβανοσ με πορτακι ?

stelios1
22-08-12, 05:59
Αν σε ενδιαφερει μονο η θερμανση με ανοιγομενη πορτα ειναι πιο οικονομικο, στ αλλα οι τιμες ξεφευγουν αρκετα. Με σκετο μαντεμι η με πυροπλακες μεσα δεν εχει τοση σημασια, σημασια εχει να ειναι σωστο, αν και με πυροπλακες θεωρουνται πιο εξελιγμενα.. Θερμικες αναγκες δεν βγαινουν ετσι, πρακτικα και προχειρα μπορεις να τις διαπιστωσεις απο τα σωματα, για αυτο το θεμα ρωτα κανεναν υδραυλικο πχ η και διπλα στ υδραυλικα τζακια ισως τ παιδια μπορουν να σε βοηθησουν.

haris vlantis
23-08-12, 01:34
Pelletwood ΕΠΕ
ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ ΠΥΡΙΝΟΞΥΛΟ -ΠΕΥΚΟ-ΔΡΥΣ
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΡΙΣΤΗ
ΤΙΜΗ 250 ΕΥΡΩ ΤΟΝΟΣ
ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 15 ΚΙΛΩΝ
ΤΗΛ 6957666809

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΧΑΡΗΣ ΒΛΑΝΤΗΣ

Kostas G
29-08-12, 18:30
Κάποιοι προτείνουν μαντέμι και κάποιοι βερμικουλιτη

1. Μαντέμι, θεωρείται παλιά τεχνολογια. Απωθει την ενεργεια προς το σπιτι και προς την καμιναδα
Δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια .
2, Βερμικιουλιτης . Ειναι μονωτικο υλικο . Επισης απωθει την ενεργεια προς το σπιτι και προς την καμιναδα

3. Πυροτουβλο / Κεραμικο . Κανει αποθηκευση της ενεργειας. Καταφερνει να ανεβασει θερμοκρασια και να βελτιωσει
και την αποδοση και την καυση. Συνηθως, ενεργειακες εστιες με πυροτουβλα εχουν υψηλοτερο βαθμο αποδοσης.
Ακριβοτερη τιμη . χαμηλοτερη καταναλωση

stelios1
30-08-12, 16:37
Μαντεμι.. ειναι πολυ θερμοπερατο και αφηνει να περνα η θερμοτητα γρηγορα στην πισω του πλευρα! Αρα! Κατασκευαζουμε συγκεκριμενα τζακια (ενεργειακα η μη) με αυτο!
Βερμικουλιτης.. ειναι ακριβως τ αντιθετο. Μη θερμοπερατο, δηλαδη δεν αφηνει τ θερμοτητα να περασει γρηγορα πισω (γρηγορα δεν εννοω σε ποση ωρα αλλα κυριως με τι ρυθμο, ποση ποσοτητα θερμοτητας στ μοναδα τ χρονου). Αρα! Κατσκευαζουμε συγκεκριμενα τζακια που στηριζουν τ αποδοση τους στ υψηλη θερμοκρασια με αυτο!
Πυροτουβλα.. Ειναι μη θερμποπερατα κ αυτα αλλα η μαζα τους παρακρατει μεγαλα ποσα θερμοτητας. Αρα! Κατασκευαζουμε τζακια που η αποδοση τους στηριζεται οπως και με τ βερμικουλιτη, στ εγκλωβισμο τ θερμοτητας, αλλα και στ αποθηκευση της για μεγαλυτερη θερμικη αδρανεια τ εστιας! Καπως ετσι εν ταχει...

Kostas G
30-08-12, 17:17
Μαντεμι.. ειναι πολυ θερμοπερατο και αφηνει να περνα η θερμοτητα γρηγορα στην πισω του πλευρα! Αρα! Κατασκευαζουμε συγκεκριμενα τζακια (ενεργειακα η μη) με αυτο!
Βερμικουλιτης.. ειναι ακριβως τ αντιθετο. Μη θερμοπερατο, δηλαδη δεν αφηνει τ θερμοτητα να περασει γρηγορα πισω (γρηγορα δεν εννοω σε ποση ωρα αλλα κυριως με τι ρυθμο, ποση ποσοτητα θερμοτητας στ μοναδα τ χρονου). Αρα! Κατσκευαζουμε συγκεκριμενα τζακια που στηριζουν τ αποδοση τους στ υψηλη θερμοκρασια με αυτο!
Πυροτουβλα.. Ειναι μη θερμποπερατα κ αυτα αλλα η μαζα τους παρακρατει μεγαλα ποσα θερμοτητας. Αρα! Κατασκευαζουμε τζακια που η αποδοση τους στηριζεται οπως και με τ βερμικουλιτη, στ εγκλωβισμο τ θερμοτητας, αλλα και στ αποθηκευση της για μεγαλυτερη θερμικη αδρανεια τ εστιας! Καπως ετσι εν ταχει...

Αντε να τα ξαναπουμε
Το μαντεμι δεν μπορει να συγκρατησει την θερμοκρασια και την αποβαλει. Ή προς τη πλατη ή προς την οθονη της εστίας
Αυτη του η ιδιοτητα , αν και αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες δεν αφηνει την εστια να ανεβασει υψηλες θερμοκρασιες γιατι ...απλα αποβαλει την θερμοκρασια

Ο βερμικιουλιτης , σαν μονωτικο υλικο , φτηνο σε σχεση με μαντεμι και πυροτουβλο . Δεν αφηνει την θερμοκρασια να περασει στην πλατη της εστίας
η μονη διαφυγή της θερμοκρασίας ειναι προς την Οθονη , προς το τζαμι δηλαδη καιπρος τη καμιναδα

Αν καψετε την μια πλευρα του βερμικιουλιτη η αλλη ειναι ουδετερη . κρυα.. . Πως να περασει η θερμοκρασια??

stelios1
30-08-12, 22:10
Αντε καλα, τωρα τα ειπα..τε-αι? Πως την θετε-αι την προσφωνηση.. Σωστα. Στο πριν μην σας αγαπητε αλλα λετε, αλλο νοημα βγαινει, διαβαστε το να δειτε και προσεχετε αλλη φορα γιατι μπερδευετε κοσμο.

Kostas G
31-08-12, 09:30
Αντε καλα, τωρα τα ειπα..τε-αι? Πως την θετε-αι την προσφωνηση.. Σωστα. Στο πριν μην σας αγαπητε αλλα λετε, αλλο νοημα βγαινει, διαβαστε το να δειτε και προσεχετε αλλη φορα γιατι μπερδευετε κοσμο.

Στελιο τι δεν καταλαβες??

stelios1
04-09-12, 06:36
Εσυ δεν καταλαβες, εγω προσωπικα φτιαχνω τζακια ενεργειακα με πυροτουβλο (πυροπλακες, καθε πλευρα ειναι ενα μονοκοματο πυροτουβλο) γιατι παιρνω τ θερμοτητα εσωτερικα και θελω να πυρωνει και να μην περνα η ζεστη πισω σε γρηγορο ρυθμο. Σε ενα μεταλικο παιρνουμε τ θερμοτητα απο πισω, εκμεταλευομαστε το μειον αυτο του υλικου (που περνα η θερμοτητα πισω) αλλαζοντας τον τροπο, αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι αποδοτικο αν ειναι σωστο. Απλα εδω στ Ελλαδα ολα τα χυτηρια απο πλακες υπονομων αρχισαν να φτιαχνουν ξαφνικα τζακια..
Στο μηνυμα σου 858 αναφερθηκα, δεν τα διατυπωσες σωστα, απο βιασυνη μαλλον.

Kostas G
04-09-12, 07:27
[
Απλα εδω στ Ελλαδα ολα τα χυτηρια απο πλακες υπονομων αρχισαν να φτιαχνουν ξαφνικα τζακια..

Δυστυχως...

tzinstra
04-09-12, 20:12
καλησπερα σε ολους.. με μια απλη μελετη που εκανα πιστευω πως ενα απλο τζακι (μαντεμενιο) μπορει να γινει νερου.. εαν υπαρχει καποιος γνωστης να μας πει εαν ειναι σωστη η θεωρια μου.. λοιπον περνουμε τα μετρα της εστιας και με σωληνα τυπου mannesmann δεξια αριστερα στη πλατη και επανω ενώνουμε τους σωληνες προσοχη να τις ταποσουμε και να αφησουμε αερα μεταξυ τους και στο πισω μερος να κανουμε δυο τρυπες για την εισοδο και εξοδο του νερου να μπει ενας καλος κυκλοφορητής,βαλβιδα, θερμοστατης και τελος συνδεση με λεβητα. ευχαριστω εκ τον προτερων!! καλο χειμωνααα!!!

cosmic
04-09-12, 22:25
Αυτο που γραφεις φιλε μου περαν οτι δεν εχει νοημα - αποδοση ειναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!

Προφανως δεν εχεις επαφη με τζακια, λεβητες κτλ...

Μην πετατε δημοσια τετοιες ιδεες γιατι αν σας ακουσει και τις κανει κανας φουκαρας στο σπιτι του θα προκαλεσετε κανα ατυχημα!

tzinstra
04-09-12, 23:04
δεν εχω καμια σχεση... ευχαριστω cosmic

Kostas G
05-09-12, 07:19
Αυτο που γραφεις φιλε μου περαν οτι δεν εχει νοημα - αποδοση ειναι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!

Προφανως δεν εχεις επαφη με τζακια, λεβητες κτλ...

Μην πετατε δημοσια τετοιες ιδεες γιατι αν σας ακουσει και τις κανει κανας φουκαρας στο σπιτι του θα προκαλεσετε κανα ατυχημα!

οντως...!!!!

Gatokratoras
24-09-12, 21:44
Kαλησπερα χρειαζομαι βοηθεια. Πήρα το παρακατω τζακι http://www.superkamin.gr/proionta/touvlina.html το antico 75, το σπιτι μου εχει αναμονη καμιναδας στο ταβανι η καμιναδα ειναι χτιστη απο τουβλο απο την τρυπα στο ταβανι μεχρι το τελος της καμιναδας ειναι 3 μετρα, βαλε και αλλο ενα μεχρι τη φουσκα ειμαι στα 4 μετρα. Για αυτες τις διαστασεις τζακιου τι υψος πρεπει να εχει η καμιναδα και τι διατομη? Ρωταω για να την ψηλωσω αν ειναι.. Και κατι αλλο τζακι ειναι για γωνια, υπαρχει θεμα να ακουμπαει το τζακι πανω στον τοιχο, δηλαδη αναμεσα στο τζακι και τον τοιζο πρεπει να αφησω κανα ποντο αποσταση? Επισης ειδα οτι η καμιναδα πρεπει να ειναι 1.5 μετρο πιο ψηλη απο τον περιβαλλοντα χωρο, εμενα βγαινει απο σκεπη, πρεπει να ειναι 1.5 μετρο πιο ψηλη?

xan1
25-09-12, 23:26
εδω πρεπει να σου πω οτι εχω σκεφτει το εξης: αντι να εχω τουμποσωληνες στη βαση, να φτιαξω ενα κουτι απο χοντρη μαυρη λαμαρινα, 3,5 εκατ υψος, και να πιασει σε διαστασεις ολη τη βαση της εστιας, η πανω λαμαρινα θα ειναι 5-6 χιλ κυματιστη(γκοφρε), και στην κατω 3χιλ που παταει στα πυροτουβλα της βασης, να κανω τρυπα και να βγω απο κατω,στο κενο της εστιας μεχρι το πατωμα
εκει θα προσαρμοσω ενα μοτερ σαλιγγαρο 300κιβ\ωρα
ετσι δεν θα φενεται καθολου μοτερ-κιλοδοκοι και αλλα τετοια
ο αερας θα εισερχεται απο μια περσιδα στη βαση του τζακιου χαμηλα(εσωτερικος)
τα τπολιπα παραμενουν τα ιδια, αλλα οι 8 σωληνες ξεκινανε στο πισω μερος της κατασκευης στην πλατη και συνεχιζουν πανω και μετα μπροστα
αν θελεις μπορω να σου δειξω τα προχειρα σχεδια μου
Πολυ καλη ιδεα, τελικα την προχωρησες? Συμπερασματα / προβληματα?

stelios1
26-09-12, 05:44
cratocratoras ολοι ψαχνουν σημερα για πατεντα στ παλιο η και ολικη αλλαγη, γιατι ξεκινας με ανοιχτο τζακι? 25αρα θα εβαζα και 20αρα που προτεινουν κανει ομως αν ειναι ολα τ αλλα ενταξει. Αν δεν υπαρχει εσωτερικο ανοιγμα (μεσα απο το σπιτι λεω) προς τ εσωτερικο της σκεπης ειναι ενταξει το υψος, αν ομως εχει τετοια διοδο το σπιτι τοτε πρεπει να ξεπερασεις τ κορφη οπωσδηποτε. Θα αφησεις μια αποσταση, αν δε σε παιρνει ειναι προτιμοτερο να αφαιρεσεις λιγο σοβα παρα να ακουμπαει στ τοιχο.
Τρυπα 14 εκ για φρεσκο αεςρα απ εξω, αντιστοιχη ψηλα μεσα και αναμεσα στο επανω σημειο της εστιας, το πρεκι λεω και στ ταζερα κενο περα οερα 1-2 εκατοστα, μην βαλεις τιποτα εκει να μπαινει ο εξω αερας για την καυση, ετσι ακομη και αν τυχον μυριζει απο την επανω περσιδα εκτονωσης απλα θα την κλεισεις και θα εισαι οκ! Την θυριδα δηλαδη επανω, μεσα ψηλα, θα την κανεις μονο για να παρεις καποια επιπλεον θερμοτητα.
Ξεκινα με φαρδια συστολη ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να βρει το κλαπε, τυλιξε την ενωση με κοτετσοσυρμα και σφραγισε με λασπη χωρις ασβεστη.

Gatokratoras
26-09-12, 15:55
cratocratoras ολοι ψαχνουν σημερα για πατεντα στ παλιο η και ολικη αλλαγη, γιατι ξεκινας με ανοιχτο τζακι? 25αρα θα εβαζα και 20αρα που προτεινουν κανει ομως αν ειναι ολα τ αλλα ενταξει. Αν δεν υπαρχει εσωτερικο ανοιγμα (μεσα απο το σπιτι λεω) προς τ εσωτερικο της σκεπης ειναι ενταξει το υψος, αν ομως εχει τετοια διοδο το σπιτι τοτε πρεπει να ξεπερασεις τ κορφη οπωσδηποτε. Θα αφησεις μια αποσταση, αν δε σε παιρνει ειναι προτιμοτερο να αφαιρεσεις λιγο σοβα παρα να ακουμπαει στ τοιχο.
Τρυπα 14 εκ για φρεσκο αεςρα απ εξω, αντιστοιχη ψηλα μεσα και αναμεσα στο επανω σημειο της εστιας, το πρεκι λεω και στ ταζερα κενο περα οερα 1-2 εκατοστα, μην βαλεις τιποτα εκει να μπαινει ο εξω αερας για την καυση, ετσι ακομη και αν τυχον μυριζει απο την επανω περσιδα εκτονωσης απλα θα την κλεισεις και θα εισαι οκ! Την θυριδα δηλαδη επανω, μεσα ψηλα, θα την κανεις μονο για να παρεις καποια επιπλεον θερμοτητα.
Ξεκινα με φαρδια συστολη ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να βρει το κλαπε, τυλιξε την ενωση με κοτετσοσυρμα και σφραγισε με λασπη χωρις ασβεστη.
Σωληνα για εξωτερικο αερα δε μπορω να τραβηξω γιατι ο τοιχος που ακουμπαει η πλατη του τζακιου ειναι μονο 90 ποντους και απο εκει περνανε τα κουφωματα.. Αυτο που ειπες για κενο αναμεσα στο πρεκι και την ταζερα δε το καταλαβα και ουτε ξερω τι ειναι θυριδα εκτονωσης

stelios1
26-09-12, 22:08
90 εκτοστα η 9? Συρομενα ειναι τα κουφωματα μεσα σε εσοχες? Κ εγω δεν καταλαβαινω τι λες, διαβασε κ λιγο ωστε να μην ξαναλεμε τ ιδια κ τα ιδια συνεχως.

Gatokratoras
08-10-12, 13:03
Κάτι αλλο, σα ποδια μπροστα απο την εστια το μαρμαρο αντεχει?

stelios1
08-10-12, 20:42
Γατοκράτορα τίποτα δεν αντέχει εκεί αν γίνει λάθος. Πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω τ μάρμαρο απ το δάπεδο της εστίας, ώστε η ακτινοβολία της φωτιάς να το βρίσκει όσο λιγότερο γίνεται. Ενα δύο εκ πιο κάτω συνήθως αρκούν, αν είναι μαντεμένιο το καγκελάκι που έχουν για τα ξύλα είναι σωτήριο, αν είναι με πυρότουβλο τότε επίσης τ πάχος του σου δίνει αυτην τ ευχέρεια ώστε να κατεβείς λίγο.

antonisgeorgiou
08-10-12, 22:02
γειΑ σου Στελιο,

Θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σου.

μολις σημερα μου τοποθετησαν το καινουργιο μου τζακι. ειναι ενα αεροθερμο της jolly mec to aerjolly 90 αν το γνωριζεις.
δεν εχω φτιαξει ακομη γυψοσανιδες και τετοια. εχει γινει μονο τοποθετηση φουγαρων και αεραγωγου απο κατω.
το αναψα για καμια ωρα περιπου και παρατηρησα οτι οταν ανοιγει η πορτα ο καπνος στροβιλιζει λιγο περιεργα πριν ανεβει με αποτελεσμα μια μικρη ποσοτητα να φευγει προς τον εσωτερικο χωρο και να μυριζει.
ετσι πριν φωναξω τον γυψοσανιδα θα ηθελα την γνωμη σου σαυτο το προβλημα. το φουγαρο ειναι 200μμ και η καμιναδα 6-7 μετρα εσωτερικα του σπιτιου. η καμιναδα ανεβαινει 1.20μ πιο ψηλα απο το σπιτι. εμποδια γυρω καθολου.
δεν εχω ακομα απομονωσει μονωσει το διαστημα μεταξυ μπετον και φουγαρου στην ταρατσα, (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο.)

Gatokratoras
09-10-12, 09:44
57035
Γατοκράτορα τίποτα δεν αντέχει εκεί αν γίνει λάθος. Πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω τ μάρμαρο απ το δάπεδο της εστίας, ώστε η ακτινοβολία της φωτιάς να το βρίσκει όσο λιγότερο γίνεται. Ενα δύο εκ πιο κάτω συνήθως αρκούν, αν είναι μαντεμένιο το καγκελάκι που έχουν για τα ξύλα είναι σωτήριο, αν είναι με πυρότουβλο τότε επίσης τ πάχος του σου δίνει αυτην τ ευχέρεια ώστε να κατεβείς λίγο. Μα εγω ότι τζακι εχω δει συνηθως η ποδια ειναι οπως αυτο στη φωτο ειναι κανα 2 ποντους πανω απο την εστια, και αν βαλω ποδια πυροτουβλο μπροστα απο την εστια πρεπει να εχει καποια αποσταση απο την εστια? Ναειναι στο ιδιο υψος με αυτήν? Και κατι αλλο στην φωτο ειναι η καμιναδα που θα ξεκιναει απο την φουσκα μεχρι την τρυπα που εχω στο ταβανι ειναι φ20 και μηκος1.25 καταληγει σε καμιναδα χτιστη απο τουβλα υψος 2.90 που ειναι καπου 23 ποντους θα καπνιζει το πιο λογικο ε?57036

rivol
09-10-12, 13:56
γειΑ σου Στελιο,

Θα ηθελα και εγω τη βοηθεια σου.

μολις σημερα μου τοποθετησαν το καινουργιο μου τζακι. ειναι ενα αεροθερμο της jolly mec to aerjolly 90 αν το γνωριζεις.
δεν εχω φτιαξει ακομη γυψοσανιδες και τετοια. εχει γινει μονο τοποθετηση φουγαρων και αεραγωγου απο κατω.
το αναψα για καμια ωρα περιπου και παρατηρησα οτι οταν ανοιγει η πορτα ο καπνος στροβιλιζει λιγο περιεργα πριν ανεβει με αποτελεσμα μια μικρη ποσοτητα να φευγει προς τον εσωτερικο χωρο και να μυριζει.

Συνήθως ανοίγουμε 10 πόντους για μερικά δευτερόλεπτα και μετά ολόκληρη την πόρτα. Για δοκίμασε το.

antonisgeorgiou
09-10-12, 14:50
Στελιο γεια σου και παλι. Συγνωμη μαλλον δεν σου εξηγησα καλα.
ο καπνος που ερχεται μεσα δεν ειναι στιγμιαια μολις ανοιξω την πορτα.
Καθως ειναι ανοιχτη η πορτα βαζει συνεχεια καπνο μεσα μεχρι να την κλεισω. Αρα δεν ειναι θεμα το οτι ανοιγω γρηγορα την πορτα. καποιος μου εχει πει οτι φταιει ο εγκαταστατης μου γιατι εχει βαλει την γωνια 45 μοιρων εντελως στην αρχη στην υποδοχη του τζακιου, ενω οπως μου ειπε επρεπε να παει 1 μετρο επανω και μετα να βαλει τη γωνια. νομιζεις θα παιξει ρολο αυτο?

stelios1
09-10-12, 19:45
antonisgeorgiou το ειδα το τζακι, ναι πρεπει να ξεκινησει ευθεια ο σωληνας και μετα μπει η γωνια. Εχει τζακια που ξεκινουν με στροφη αμεσως αλλα ειναι συγκεκριμενη κατηγορια εκεινη. Γιατι βαζετε γωνιες αν δεν ειναι απαραιτητο? Πιο καλα να παει ευθεια κ μας ειναι λοξα. Ναι επισης στο οτι πρεπει να κλεισεις επανω το διακενο σωληνα-ταρατσας, ισως να φταιει κυριως αυτο, κλειστο προχειρα με κατι αν γινεται (σφηνωσε υαλοβαμβακα πχ και αμμο μετα απο πανω) και δοκιμασε το ξανα. Φυσικα δοκιμασε με ανοιχτο-κλειστο παραθυρο κτλ πριν τ κλεισεις να εισαι σιγουρος για ολα. Αν υπαρχει σπιτακι στ ταρατσα απο εσωτερικη σκαλα πρεπει να παει η καπνοδοχος πιο ψηλα ωποσδηποτε.

stelios1
09-10-12, 19:57
Γατοκρατορα γιατι ξεκινα η κατασκευη απο τετραγωνη διατομη τσιμεντενιο κωνο εχει το τζακι? Πολλες γωνιες και αδικα εξοδα ολ αυτα και περιπλεκουν την ολη κατασταση. Θα τραβαει αν καταληγει υψηλοτερα απ οτιδηποτε στην οικοδομη, ας ειναι 23χ23 η χτιστη το μονο θεμα ειναι οτι δεν θα ναι λεια απο μεσα και να φροντιζεις να την κρατας καθαρη, διατομη 200 μια χαρα ειναι αλλα δεν σηκωνει και πολυ καπνα μεσα γιατι στενευει αρκετα μετα.
Ολες οι εστιες εχουν μπροστα στ δαπεδο τους καποιο παχος, φροντισε να ειναι η ποδια οσο χαμηλοτερα γινεται, οταν το αννβεις τ χειμωνα με το καλο κρατα το χερι σου εκει για λιγο και θα δεις γιατι στ λεω αυτο. Οποιο τζακι ανοιχτο εχει ψηλοτερα τ ποδια και ανναψει για αρκετες ωρες ειναι σχεδον απιθανο να μην σπασει καποπια στιγμη. Οποιο ειναι γερο εκει απλα δεν εχει ανναψει πολυ το τζακι.

ΦΟΡΑΚΙ
10-10-12, 09:56
Μπορει καποιος να μου πει παρακαλω ποσα εκατοστα να κανω την τρυπα στο σαλονι ωστε να μπορω να την χαμηλωνω η να την ανοιγω οσο χρειαζεται για να μην καπνιζει το τζακι μου το οποιο ειναι παλιας κατασκευεις και οχι ενεργειακο .Πισω απο αυτο δεν μπορω να κανω τρυπα διοτι ειμαι κολητα με αλλο σπιτι .Επισεις σε ποιο υψος του τοιχου ,και αν γινει πισω απο το συνθετο του σαλονιου ειναι καλυτερα για ναμην ερχεται το κρυο απο εξω?

Gatokratoras
10-10-12, 11:54
Γατοκρατορα γιατι ξεκινα η κατασκευη απο τετραγωνη διατομη τσιμεντενιο κωνο εχει το τζακι? Πολλες γωνιες και αδικα εξοδα ολ αυτα και περιπλεκουν την ολη κατασταση. Θα τραβαει αν καταληγει υψηλοτερα απ οτιδηποτε στην οικοδομη, ας ειναι 23χ23 η χτιστη το μονο θεμα ειναι οτι δεν θα ναι λεια απο μεσα και να φροντιζεις να την κρατας καθαρη, διατομη 200 μια χαρα ειναι αλλα δεν σηκωνει και πολυ καπνα μεσα γιατι στενευει αρκετα μετα.
Ολες οι εστιες εχουν μπροστα στ δαπεδο τους καποιο παχος, φροντισε να ειναι η ποδια οσο χαμηλοτερα γινεται, οταν το αννβεις τ χειμωνα με το καλο κρατα το χερι σου εκει για λιγο και θα δεις γιατι στ λεω αυτο. Οποιο τζακι ανοιχτο εχει ψηλοτερα τ ποδια και ανναψει για αρκετες ωρες ειναι σχεδον απιθανο να μην σπασει καποπια στιγμη. Οποιο ειναι γερο εκει απλα δεν εχει ανναψει πολυ το τζακι.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, να ρωτησω την καμιναδα την ινοχ με τι υλικο την συνδεεις με την φουσκα και με την τρυπα πανω στο ταβανι? Η καμιναδα οπως ειναι στη φωτο ειναι 3 κομματια το ενα μπαινει μεσα στο αλλο εκει που κουμπωνεις το ενα με το αλλο χρειαζεται να τ μονωσω καπως? Και ενα τελευταιο εχω δει οτι στην γυψοσανιδα βαζουνε μια περσιδα για ποιο λογο? Για να ζεστενεται ο αερας απο τη καμιναδα?

stelios1
11-10-12, 05:56
Φορακι αν μπορεις να βρεις η να φτιαξεις κατι που να ανοιγοκλεινει απο μεσα κανε την 14 εκατοστα, αλλιως αν ειναι συνεχως ανοιχτη 10 εκ. Οσο πιο κοντα στο τζακι τοσο μικροτερη διαδρομη θα εχει το κρυο ρευμα μεσα στ χωρο σου, Πισω απο σωμα καλοριφερ αν γινει θα εξαφανιστει το κρυο ρευμα αν ανναβει το καλοριφερ.
Γατοκρατορα διαβασε λιγο, λεμε τα ιδια πραγματα συνεχως και αλλοι αγανακτουν να διαβαζουν τα ιδια και τα ιδια. Τρυπα χαμηλα εξω πισω απ το τζακι και τρυπα ψηλα μεσα στ γυψοσανιδα. Μονο κεραμοβαμβακας θα αντεξει εκει αλλα ειναι περιτη πολυτελεια, δεν χρειαζεται. Τ ενωσεις κλειστες με πυριμαχο στοκο (μορφη σιλικονης εχει) χιλιων συν βαθμων και τυλα κ κανενα μεταλικο δυχτακι 5-6 εκ απο πανω καλου κακου. Στην εφαρμογη τους στ κωνο βαλε κοτετσοσυρμα πρωτα και λασπη χωρις ασβεστη η κολα πλακιδιων μιση μισση με τσιμεντο. Σιλικονες, λαστιχα, αλουμινοταινες κα τετοια θα καουν και θα φυγουν.
Αν συνδεθει σε καπνοδοχο που υπαρχει τωρα απο πανω σε αναμονη τοτε σε καθε ενωση βαλε και ενα περτσινι ανοξειδωτο (απλο θα καει) μην τυχον υποχωρησουν στ μελλον (πολλες ενωσεις ασκοπα) και σου ανοιξει η ενωση ψηλα.

anka1976pa
11-10-12, 10:04
Γεια χαρα και απο μενα και να σημειωσω οτι οι πληροφοριες που δινονται εδω στο forum δεν τις εχω δει σε αλλο.
Να σημειωσω πως το τζακι το εχω 7 χρονια και φετος αξιωθηκα να το καθαρισω μονος μου(καμιναδα-καπελο κ.α)εβγαλε μιση τσαντα καρβουνιλα.Και αυτο γιατι ειχα παρατηρησει οτι καπνιζε με κλειστα τελειως τζαμια ενω μολις ανοιγα ελαχιστα την ανακληση δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα (παρολο που θυμαμαι στις αρχες τον πρωτο χρονο δηλαδη οτι δουλευε χωρις ανοιχτο καποιο τζαμι) .Σε καθε περιπτωση παντως λεω να το τροφοδοτησω με αερα γιατι φαινεται πως αυτο του λειπει . Οπως θα δειτε στη φωτο απο την κοκκινη γραμμη και κατω δεν μπορει να ανοιχτει τρυπα (προκειμενου να αναπνει το τζακι)γιατι σε εκεινο το σημειο ειναι χωμενο στο εδαφος. Εκει που καταληγει η κιτρινη γραμμη (στην ενωση των δυο τοιχων δηλαδη) εχει ανοιχτει μια τρυπα δοκιμαστικα (και λεω δοκιμαστικα μολις 4εκ).Και ρωταω αν ειναι σωστο το υψος που εχει ανοιχτει ή να την κάνω αλλου με διαμετρο 10-14εκ57064

stelios1
12-10-12, 06:10
Ανκα 4 κ ειναι μικρη, αλλα αν δεν λειπει πολυς αερας ξεκινα με μικρη βαζοντας μεγαλυτερο καλυμα-περσιδα μεσα εξω κ αν χρειαστει την μεγαλωνεις κ αλλο μετα.

kafros07
19-10-12, 00:22
καλησπερα παιδια ξερετε που μπορω να βρω βουρτσα για να καθαρισω την καμιναδα και πως κανουμε τον καθαρισμο

stelios1
19-10-12, 19:36
Οπως σωστα σου ειπαν εχει βουρτσες στ εμποριο, απ την μια πλευρα εχει σημειο να δεσεις (καλα!) σχοινι, οποτε απ την αλλη δενεις βαρος σ αυτην τ περιπτωση και την ανεβοκατεβαζεις μεχρι να καθαρισει. Απ την αλλη πλευρα (αυτην τ πλευρα που στ παραπανω περιπτωση θ εβαζες το βαριδι) εχει πασο και μπορεις να βιδωσεις ντιζα ωστε να καθαρισεις απο κατω (βασικη προυποθεση εδω ειναι να βγαινει τ κλαπε) αλλα θα γινεις χαλια, μονο αν δεν εχεις ευκολη προσβαση απο πανω εφαρμοσε αυτο τ τροπο.

antonisgeorgiou
19-10-12, 21:48
antonisgeorgiou το ειδα το τζακι, ναι πρεπει να ξεκινησει ευθεια ο σωληνας και μετα μπει η γωνια. Εχει τζακια που ξεκινουν με στροφη αμεσως αλλα ειναι συγκεκριμενη κατηγορια εκεινη. Γιατι βαζετε γωνιες αν δεν ειναι απαραιτητο? Πιο καλα να παει ευθεια κ μας ειναι λοξα. Ναι επισης στο οτι πρεπει να κλεισεις επανω το διακενο σωληνα-ταρατσας, ισως να φταιει κυριως αυτο, κλειστο προχειρα με κατι αν γινεται (σφηνωσε υαλοβαμβακα πχ και αμμο μετα απο πανω) και δοκιμασε το ξανα. Φυσικα δοκιμασε με ανοιχτο-κλειστο παραθυρο κτλ πριν τ κλεισεις να εισαι σιγουρος για ολα. Αν υπαρχει σπιτακι στ ταρατσα απο εσωτερικη σκαλα πρεπει να παει η καπνοδοχος πιο ψηλα ωποσδηποτε.

ΓειΑ στελιο,

μετα απο ταλαιπωρια καταφερα να αλλαξψ την αρχη της καμιναδας μου και ξεκινησα με ευθεια την απο το τζακι. Εβαλα ευθεια 1.20μ και μετα τη γωνια αναγκαστικα.(το τζακι ειναο γωνιακο και η τρυπα ειναι στη γωνια)
Δυστυχως ομως με ανοιχτη την πορτα της εστιας εξακολουθει να φευγει αυτη η μικρη ποσοτητα καπνου (που δεν φαινεται) η οποια στο μισαωρο γινεται αντιληπτη σε ολο το χωρο. εχω κλεισει και το διακενο στη ταρατσα. ο καπνος φευγει απο τις δυο ακρες της πορτας της εστιας. αυτο το καταλαβαινεις οταν στεκεσαι ακριβως πανω απο το τζαμι και μυριζεις. Πανω απο το κεντρο του τζαμιου δεν μυριζει τιποτα, μονο στις δυο ακρες. το μονο που απομενει ειναι να ψηλωσω την καμιναδα περισσοτερο. καποιος μου εχει πει να κοιταξω να στεγανωσω καλα τις ενωσεις με αλουμινοταινια ειδικη.
οπως σου εχω αναφερει το σπιτι ειναι τελειωμενο ετοιμο να κατοικηθει , με αλουμινια κτλ. Δυστυχως εχω κολλησει με το τζακι που μυριζει γιατι δεν θελω να κλεισω την γυψοσανιδα πριν λυσω το προβλημα. Μετα ξερεις τη φασαρια....

Στην ταρατσα η καμιναδα βγαινει 1,70 μετρα εξω.

εμποδια που υπαρχουν 1) ενα τοιχαρακι σε αποσταση 4μ απο την καμιναδα υψους 1.10μ.
2) το σπιτακι της σκαλας που σε ανεβαζει στη ταρατσα το οποιο βρισκεται λοξος δεξια στα 4μ αλλα εχει 3μ υψος και 3μ πλατος.

Τι νομιζεις Στελιο.?

σε ευχαριστουμε για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.

stelios1
21-10-12, 06:19
Καλημερα. Το σπιτακι στ ταρατσα φταιει πρεπει να πας πιο ψηλα απ αυτο εστω και λιγο, δεν εχει σημασια αν ειναι μακρυα, ειναι στο ιδιο κτιριο με τ τζακι και ο αερας επικοινωνει.

Damis
21-10-12, 23:08
Καλησπερα κι απο μενα. Ηθελα να με βοηθησει καποιος στην επιλογη τζακιου καλοριφερ. Ειμαι αναμεσα σε δυο: το acquatondo 29 της edilkamin http://www.edilkamin.com/el/termocamini/termocamino_acquatondo_29_lato_vetrato.aspx και το Termopalex 78 της palazzetti http://www.palazzetti.eu/sources/forum/manuali/palazzetti_manuale_termopalex78_86.pdf
Και τα δυο ειναι με γωνιακο τζαμι κοντα σε τιμη και αποδοση. Μονη διαφορα ειναι οτι τοπρωτο ο κατασκευαστης το δεινει για ανοιχτο δοχειο αλλα ο υδραυλικος ειπε οτι δεν εχει προβλημα να γινει και με κλειστο. Οποιαδηποτε γνωμη θα ηταν χρησιμη!

Gatokratoras
22-10-12, 11:40
Μια τελευταια ερωτηση, μπηκε το τζακι αλλα για να μπει η καμιναδα του τζακιου καλα στην τρυπα στο ταβανι επρεπε να φαω το σοβα του τοιχου τον εφαγα πολυ με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο τωρα να κλεισω το ανοιγμα που ειναι πισω απο την καμιναδα γιατι δε χωραει το χερι μεσα καμια λυση πως να την κλεισω και με τι υλικο?

Takerman
22-10-12, 12:44
Μια τελευταια ερωτηση, μπηκε το τζακι αλλα για να μπει η καμιναδα του τζακιου καλα στην τρυπα στο ταβανι επρεπε να φαω το σοβα του τοιχου τον εφαγα πολυ με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο τωρα να κλεισω το ανοιγμα που ειναι πισω απο την καμιναδα γιατι δε χωραει το χερι μεσα καμια λυση πως να την κλεισω και με τι υλικο?

Πόσο είναι το κενό?

ALXIOA
22-10-12, 13:12
Με μονωτικο αφρό..!!

nikolaras
22-10-12, 15:06
Ποτέ με εύφλεκτα υλικά , λάθος ο αφρός.... Πήρε φωτιά μια καμινάδα με τον αφρό. ΠΡΟΣΟΧΗ στις πληροφορίες που δίνετε....

stelios1
22-10-12, 20:15
Μαλλον πλακα σου κανει ο Αλιχοια, οτιδηποτε ακαυστο βαλε, γυψο θες? Λασπη (χωρις ασβεστη αν κ ειναι πολυ καλος για πυριμαχο) θες? στοκο γυψοσανιδας? Κολλα πλακιδιων? Οτιδηποτε μπορει να σε βολεψει καλυτερα.. Τυλα και κοτετσοσυρμα πριν ωστε να μην πεσουν ποτε και αν εχεις αμφιβολιες στο αν σφραγισε δεν πειραζει, αν μεινει κανενα μικρο ανοιγμα θα τραβαει εξω και τυχον ανεπιθυμητες οσμες.. καλοριζικο και μην φοβασαι.

Cubalisa
24-10-12, 03:19
Καλημερα...
Θελω να τοποθετησω αυτον τον φθηνο θερμοθαλαμο (firebox sahara http://www.e-sompes.gr/index.php?act=viewCat&catId=24&order=lowhigh )σε ορεινο μερος ,πετροκτιστο κτιριο με καλη μονωση.το δωματιο ειναι 30 τετραγωνικα,θα εχει αποδοση?εαν βαλω ανεμιστηρα θα αποδιδει?δεν εχω καμια απολυτως σχεση με αυτα,τζακας θα το τοποθετησει.
Ευχαριστω.

stelios1
24-10-12, 05:18
Καλημερα. Τον θερμοσυλεκτη που μπαινει στ καπνοδοχο εννοεις? Αν φτιαχνεται τωρα τ τζακι βαλτον αλλιως δεν αξιζει. Ειδικα αυτος ειναι μονο για φυσικη ροη και μην περιμενεις κ πολλα πραγματα. Ολοι αυτοι γενικα ειναι τελειως εξω απο καθε λογικη και σχεδιαση.

antonisgeorgiou
24-10-12, 18:52
Καλημερα. Το σπιτακι στ ταρατσα φταιει πρεπει να πας πιο ψηλα απ αυτο εστω και λιγο, δεν εχει σημασια αν ειναι μακρυα, ειναι στο ιδιο κτιριο με τ τζακι και ο αερας επικοινωνει.

Στελιο σου στελνω τις φωτογραφιες απο την ταρατσα.
τι νομιζεις?
57326573275732857326

stelios1
25-10-12, 06:56
Αντωνη φαινεται καθαρα, η καπνοδοχος ειναι κοντη σιγουρα. Και για εμενα πρεπει να πρεπει να ανεβει πιο ψηλα και απ το σπιτακι κ ας εχουν αποσταση μεταξυ τους.

Gatokratoras
26-10-12, 09:01
Σας εχω πρηξει παιδια ενα τελευταιο πραμα να ρωτησω, η καμιναδα που φευγει απο την φουσκακαι καταληγει στο ταβανι ειναι 3 κομματια που κουμπωνει το ενα μεσα στο αλλο επειδη ψιλοεστριψε για να μπει στην τρυπα δε κουμπωνει τελεια και φοβαμαι μη εχω καμια διαρροη απο εκει πως μπορω να τα κλεισω αυτα?

stelios1
26-10-12, 23:00
Μη φοβασαι δεν εχεις διαροες εκει αν τραβαει. Βαλε πυριμαχο στοκο 1200 βαθμων, σε μορφη σιλικονης ειναι.

κοκος
27-10-12, 15:56
καλό το διάβασμα, αλλά μερικές φορές υπάρχουν και απορίες....
ερώτηση, μπροστά έβαλα μάρμαρο, αλλά είπε ο μαρμαράς, απόσταση περίπου 0.5 πόντο και χωρίς στόκο η απόσταση από το τζάκι έως το μάρμαρο....τι λέτε???

panos1978
27-10-12, 17:45
Καλησπέρα παιδιά. Σε τζάκι συμβατικό που τοποθέτησα περυσι σπίτι μου έχω παρατηρήσει έντονη μυρωδιά όταν καίει πολύ ώρα. Στην αρχή το είχα αποδώσει στο καινούργιο μαντέμι αλλά έχω κάψει σχεδόν 1 τόνο ξύλα και η μυρωδιά όταν ζεστένεται πολύ επιμένει. Μοιάζει σαν καμμένο σίδερο. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι από το μαντέμι αλλά από τον πετροβάμβακα στη μόνωση της γυψοσανίδας? Αν ναι, υπάρχει κάποια λύση προκειμένου να σταματήσει η μυρωδιά?

stelios1
28-10-12, 04:31
Καλημέρα.
Κοκος εννοείς την ποδιά κάτω και τα πλαινά της επένδυσης? Τότε αρκεί απλά να μην ακουμπάει το μαντέμι επάνω τους, το μέτωπο κ η ταζέρα όμως (αν υπαρχουν) θέλουν περισσότερο. Τα κενά που μπορεί να φαίνονται (ακομα κ ο μισος ποντος) τα κλείνεις μετά με σιλικόνη βάζοντας χαρτοταινία πρώτα μην τα κάνεις χάλια..
Πανος Δεν ξέρουμε φίλε μου πως να είναι μέσα, η μόνωση θα μυρίσει σίγουρα αν ακουμπά σε μεταλικά σημεία πυρομένα.
Ισως δεν το έκαψες αρκετά δυνατά ακόμα, αλλιως.. άνοιγμα να δείς τ γίνεται. Πολλοί μονώνουν τ σωλήνα μέσα, αυτο δεν χρειάζεται, εκεί δεν ψύχεται ο σωλήνας, αντίθετα πυρώνει πολυ και όποια μόνωση γίνει θα μυρίσει. Αν θυμάσαι τ κάνατε θα το βρείς τι φταίει.

κοκος
28-10-12, 08:38
Πάνο, θα συμφωνήσω με τον Στέλιο....και μένα στην αρχή που το έκαιγα χαλαρά, κάποια στιγμή σταμάτησε να μυρίζει, αλλά όταν όμως το έκαψα κανονικά ψιλομύρισε 2-3 φορές και μετά τέλος....

panos1978
28-10-12, 14:09
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Αν υποθέσουμε οτι μετα απο 2-3 δυνατά ανάμματα, συνεχίσει να μυρίζει και καταλήξω στο οτι πρέπει να διαλυθεί η γυψοσανίδα προκειμένου να ανοιχτεί και να ελεγθεί, μήπως μετά το καλύτερο θα ήταν αντί για γυψοσανίδα να κάνω την επένδυση με άλλο τρόπο, όπως πχ να χτιστεί με τουβλο? Δεν είναι καμιά ιδιαίτερη τεχνοτροπία η επένδυση και νομίζω οτι μπορεί να γίνει, αλλά δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω upload και μια φώτο για να δείτε πώς είναι....

stelios1
28-10-12, 20:05
Πανος πατας επεξεργαστη κειμενου και εχεις ευχερεια για φωτο. Οχι χτιστο, δεν ξερεις αν ειναι φτιαγμενο κατω να σηκωσει τοσο βαρος και δεν κερδιζεις τιποτα με το χτισιμο. Αν προσεξεις κ με λιγη υπομονη θα βρεις τ βιδες και θα βγει αθικτη η γυψοσανιδα ωστε να ξαναμπει η ιδια ακριβως στ θεση της, το εχω κανει πολλες φορες αυτο. Δεν θα διαλυθει δηλαδη. Επισης μπορεις με πριονακι να κοψεις ενα μεγαλο κοματι (οσο νομιζεις οτι σου φτανει για να δουλεψεις μεσα) αφηνοντας αθικτες τις ακμες, οποτε μετα βαφεται μονο η γυψοσανιδα κ οχι και οι προσκειμενοι τοιχοι.

panos1978
28-10-12, 21:04
Πανος πατας επεξεργαστη κειμενου και εχεις ευχερεια για φωτο. Οχι χτιστο, δεν ξερεις αν ειναι φτιαγμενο κατω να σηκωσει τοσο βαρος και δεν κερδιζεις τιποτα με το χτισιμο. Αν προσεξεις κ με λιγη υπομονη θα βρεις τ βιδες και θα βγει αθικτη η γυψοσανιδα ωστε να ξαναμπει η ιδια ακριβως στ θεση της, το εχω κανει πολλες φορες αυτο. Δεν θα διαλυθει δηλαδη. Επισης μπορεις με πριονακι να κοψεις ενα μεγαλο κοματι (οσο νομιζεις οτι σου φτανει για να δουλεψεις μεσα) αφηνοντας αθικτες τις ακμες, οποτε μετα βαφεται μονο η γυψοσανιδα κ οχι και οι προσκειμενοι τοιχοι.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 57385

cdmc_gr
06-11-12, 13:35
Καλησπέρα με λένε Χρήστο,

Έχω ένα τζάκι στην κουζίνα το οποίο είχε φτιάξει ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου και ήταν τέλειο. Δεν είχε κανένα θέμα ούτε με αποροφητήρα ούτε με πόρτα ανοιχτή, τράβαγε πολύ και δεν κάπνιζε με τίποτα. Το τζάκι είναι γωνιακό, το ύψος της οροφής ήταν γύρω στα 2,5 μ και η καμινάδα έβγαινε κανα μέτρο και κάτι πιο πάνω.

Πρίν από κάποια χρόνια η μητέρα μου αποφάσισε να κάνει ανακατασκευή στην κουζίνα επειδή ήταν χαμηλοτάβανη (υπήρχαν λεφτά εκείνη την εποχή).
Αποτέλεσμα να κάνει μια οροφή με κλίση και στο σημείο που είναι το τζάκι να είναι στα 4μ περίπου και γυρω στο μέτρο η καμινάδα.
Το τζακι απο εκείνη την μέρα δεν ξανα δούλεψε σωστά ποτέ. Με το παραμικρό καπνίζει πολύ και το δωμάτιο πνίγεται στους καπνούς.
Το είπαμε στον μάστορα που έκανε την κατασκευή και μας είπε ότι δεν είναι θέμα καμινάδας αλλά επειδή στην διαγώνιο του είναι η πόρτα.
Φωνάξαμε έναν τζακά ο οποιος μας πρότεινε να βάλουμε ένα μοτερ στην καμινάδα, το οποίο και βάλαμε (τσάμπα λεφτά), το μόνο που έκανε είναι να καίει ρέυμα.
Πρόσφατα κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω τρύπες (με κλίση περίπου 45 μοιρών) χαμηλά στο τζάκι και να έρχεται εξωτερικός αέρας και να σπρώχνει τον καπνό αλλά και να αναπνέει καλύτερα η φωτιά. Έκανα 2 τρύπες με 12αρι τριπάνι και το δοκίμασα όσο η φωτιά ήταν δυνατή δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα, μόλις ανάψαμε αποροφητήρα όμως ντουμάνι, το ίδιο και όταν έπεσε η φωτιά.

Δεν ξέρω τι να κάνω να ανοίξω κι άλλες τρύπες πιο ψηλα; να κάνω κάτι στην καμινάδα;
Κάτι πρέπει να κάνω δεδομένου ότι λεφτά για νεα κατασκευή δεν υπάρχουν αλλά και για μια πολυέξοδη επισκευή επίσης.

Ευχαριστώ

rivol
07-11-12, 06:07
Δυο τρύπες των 12 mm δεν μπορούν να καλύψουν τα 200 m3 αέρα που ζητάει ένα ανοικτό τζάκι.

Και η καμινάδα πρέπει σίγουρα να ψηλώσει.

stelios1
07-11-12, 06:19
Ακριβως οπως λεει ο Ριβολ Χρηστο. Αλλαξατε και κουφωματα? Η καπνοδοχος πρεπει να παει πανω απο το πιο ψηλο σημειο τ σπιτιου που εχει ιδιο εσωτερικο αερα μεσα, αν ειναι ψηλοτερα η κουζινα αυτο φταιει σιγουρα και αν αλλαξατε κουφωματα θελει και αερα και ισως και αλλα πραγματα. Οτιδηποτε εχει σχεση με τ αλλαγη στ σπιτι ψαξτο καλα.

cdmc_gr
07-11-12, 17:07
Καλησπέρα και πάλι και να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκρισή σας.
Πόσες τρύπες θεωρείτε ότι θα ήταν χρήσιμες να γίνουν και σε ποιά σημεία;
Όσο για την καμινάδα νομίζω ότι είναι στο όριο, χωρίς να είμαι σίγουρος. Τα κουφώματα δεν τα αλλάξαμε αλλά σίγουρα τώρα το σπίτι είναι πιο στεγανό (απο θέμα εισροής αέρα) από ότι ήταν στο παρελθόν.
Αύριο αν σταματήσει η βροχή θα τραβήξω φωτογραφίες και θα σας στείλω με την καμινάδα αλλά και που έκανα της δύο τρύπες για να μου πείτε την γνώμη σας.

stelios1
07-11-12, 20:47
Γιατι ειναι πιο στεγανο απο θεμα εισροης αερα? Αρα εκει ειναι το θεμα συν το υψος τ καπνοδοχου. Οι τρυπες οπως ειπε και ο Ριβολ πρεπει να εχουν συνολικο εμβαδο 200-300 κεκατοστα, αρα παρα πολλες τετοιες χρειαζονται..
Ειναι πραγματικα δυσκολο να γινουν τωρα εκει που πρεπει, τ τζακι τραβαει αερα απο μπροστα (απ τ φατσα του οπως τ κοιτας) οπουδηποτε αλλου ισως γινεται αλλα ισως και να μην γινεται στην πραξη με τα υπαρχοντα δεδομενα. Αν κανεις μια τρυπα απεναντι πχ 10 εκ διαμετρο θα στρωσει, αλλα τι γινεται με το κρυο ρευμα αερα??

mariner200
08-11-12, 18:00
δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο κατάλληλο θέμα πάντως κι εγώ για τζάκι θέλω να ρωτήσω....Πως μπορεί να αναβαθμιστεί τζάκι μαντεμένιο ανοιχτού τύπου σε ενεργειακό?? Μέχρι τώρα όπου έχω ρωτήσει μου λένε για αναβάθμιση με κασέτα. Όμως οι διαστάσεις του τζακιού είναι τέτοιες, που δεν βλέπω να χωράει καμιά φυσιολογική κασέτα από αυτές που υπάρχουν στο ίντερνετ.
Υπάρχει άλλος τρόπος να μετατραπεί το τζάκι ή άδικα το ψάχνω????

stive64
08-11-12, 20:37
Έχω τζάκι (οχι ενεργειακό) με τζάμι που κλείνει μπροστά, όσο το έχω κλειστό κανένα πρόβλημα αν το ανοίξω, μετά από λίγο μυρίζω κάπνα όχι υπερβολικά αλλά μυρίζει ενοχλητικά. Εντόπισα οτι η μυρωδιά έρχεται μέσω των περσίδων που βρίσκονται ψηλά στη γυψοσανίδα, όταν κλείσω το τζάμι σταματά. Ο καπνός ελάχιστος βέβαια περνά απο το άνοιγμα στο πάνω μέρος που ανεβοκατεβαίνει το τζάμι (δηλαδή όταν είναι σηκωμένο το τζάμι μένει κενό ανάμεσα τζακιού και μαρμάρου όταν αυτό είναι κατεβασμένο σφραγίζει) και με το ρεύμα του αέρα διοχετεύεται απο το χώρο εντός των γυψοσανίδων και μέσω των περσίδων.

stelios1
08-11-12, 21:43
μαρινερ ενεργειακο οχι αλλα αεροθερμο γινεται (ενεργειακο.. ουσιαστικα δεν λεει τιποτα σαν ορος) γιατι δεν θα εχει πορτα, αποδοση ομως θα εχει ιση κ περισσοτερη απ τα.. μισα.. ενεργειακα. Ομως. προυποθετει σοβαρη παρεμβαση, η οποια αν δεν γινει απο εσενα η καποιον φιλο δεν εχει νοημα απο θεμα κοστους και φασαριας στ σπιτι σου μεσα. Φορητο αεροθερμο 350 ευρω, αν γινει σταθερο ωστε να μην εχεις τ ανεμιστηρα μπροστα σου τοτε γυρω στ 500, αν βαλεις κ εναλλακτη καπνοδοχου συν ηλεκτρονικο κοντρολ συν 2ο μοτερ γ αυτον, γυψοσανιδες κτλ φτανεις στα 1000 ευρω. Οποτε.. αν τ τζακι ειναι ακριβο σαν συνολο τοτε αξιζει τ κοπο, αλλιως το ξηλωνεις και βαζεις καινουριο..
Στηβ64 πρεπει να ανοιχτει η γυψοσανιδα και να απομονωθει η πορτα εκει μεσα με καποια λαμαρινα. Σε αυτον τ απομονωμενο χωρο της πορτας να δοθει ο εξωτερικος αερας για την καυση και να γινουν 2 ανοιγματα χαμηλα εσωτερικα στ χωρο σου (κατω στ επενδυση συνηθως γινονται αυτα) ουτως ωστε να εισερχεται εσωτερικος αερας τ χωρου σου απο κει, να θερμαινεται και να βγαινει απο τ περσιδες που εχεις ψηλα ξανα στ χωρο σου. Να γινει φυσικης ροης δηλαδη.
Διαφορετικα κλεισε τελειως τ περσιδες ψηλα κ ανοιξε μια τρυπα στην εξω πλευρα να μυριζει εξω οτι ειναι αυτο (καπνος μαλλον οπως διαπιστωσες), στ ευκολη αυτη περιπτωση εχεις το τζακι μονο για γουστο.

@962fm@
09-11-12, 11:13
καλημερα στα παιδια..
ενας φιλος εχει θεμα με το ανοιχτου τυπου τζακι του
το οποιο ειναι πολυ παλιας κατασκευης , ισως και 20 χρονων.

η καμιναδα δεν κατεβαινει μεχρι το κλαπετο ,
αλλα σταματαει στην εισοδο της φουσκας απο πανω προς τα κατω.
δλδ, ξεκινωντας απο το ταβανι προς τα κατω , η καμιναδα υψους 2.5 μετρων (30x30 αμιαντου)
μπαινει για λιγους ποντους μεσα στη φουσκα και σταματαει εκει..
ειναι συνηθισμενο να συμβαινει αυτο ?
το κλαπετο εχει περιπου 15cm πλατος , αλλα ειναι μακροστενο , οσο δλδ και το τζακι.

το προβλημα ειναι οτι το τζακι δεν τραβαει.

το ερωτημα:
πόσο αρνητικα επιρρεαζει το γεγονος οτι η καμιναδα δεν φτανει μεχρι το κλαπετο ?
μπορει να γινει κατι τωρα , χωρις να γκρεμιστει η φουσκα ?

ευχαριστω

stive64
09-11-12, 19:25
μαρινερ ενεργειακο οχι αλλα αεροθερμο γινεται (ενεργειακο.. ουσιαστικα δεν λεει τιποτα σαν ορος) γιατι δεν θα εχει πορτα, αποδοση ομως θα εχει ιση κ περισσοτερη απ τα.. μισα.. ενεργειακα. Ομως. προυποθετει σοβαρη παρεμβαση, η οποια αν δεν γινει απο εσενα η καποιον φιλο δεν εχει νοημα απο θεμα κοστους και φασαριας στ σπιτι σου μεσα. Φορητο αεροθερμο 350 ευρω, αν γινει σταθερο ωστε να μην εχεις τ ανεμιστηρα μπροστα σου τοτε γυρω στ 500, αν βαλεις κ εναλλακτη καπνοδοχου συν ηλεκτρονικο κοντρολ συν 2ο μοτερ γ αυτον, γυψοσανιδες κτλ φτανεις στα 1000 ευρω. Οποτε.. αν τ τζακι ειναι ακριβο σαν συνολο τοτε αξιζει τ κοπο, αλλιως το ξηλωνεις και βαζεις καινουριο..
Στηβ64 πρεπει να ανοιχτει η γυψοσανιδα και να απομονωθει η πορτα εκει μεσα με καποια λαμαρινα. Σε αυτον τ απομονωμενο χωρο της πορτας να δοθει ο εξωτερικος αερας για την καυση και να γινουν 2 ανοιγματα χαμηλα εσωτερικα στ χωρο σου (κατω στ επενδυση συνηθως γινονται αυτα) ουτως ωστε να εισερχεται εσωτερικος αερας τ χωρου σου απο κει, να θερμαινεται και να βγαινει απο τ περσιδες που εχεις ψηλα ξανα στ χωρο σου. Να γινει φυσικης ροης δηλαδη.
Διαφορετικα κλεισε τελειως τ περσιδες ψηλα κ ανοιξε μια τρυπα στην εξω πλευρα να μυριζει εξω οτι ειναι αυτο (καπνος μαλλον οπως διαπιστωσες), στ ευκολη αυτη περιπτωση εχεις το τζακι μονο για γουστο.
Έχω τρύπα στον τοίχο χαμηλά στην πλάτη του τζακιού (γωνιακό) με αντίστοιχη περσίδα που διέρχεται αέρας απ εξω

stelios1
09-11-12, 22:03
stive64 Σωστα εντοπισες τ προβλημα, περνα καπνος πισω απ τ πορτα οταν αυτη ανοιξει. Σωστα ειναι η κατω τρυπα εξω και οι 2 ψηλα μεσα, το τζακι επρεπε να εχει τ πορτα απομονωμενη, πολλα ειναι ετσι σαν το δικο σου, αλλα εχουν προβλημα κ αλλα οχι.
962 φιλε μου ετσι ηταν κανονικα ολα τα χτιστα, με το κλαπε περα περα στ αρχη τ κωνου, δεν ειναι δηλαδη ο σωληνας ψηλα αλλα ειναι τ κλαπε χαμηλα. δεν τραβαει απο αλλο λογο.

@962fm@
09-11-12, 22:44
962 φιλε μου ετσι ηταν κανονικα ολα τα χτιστα, με το κλαπε περα περα στ αρχη τ κωνου, δεν ειναι δηλαδη ο σωληνας ψηλα αλλα ειναι τ κλαπε χαμηλα. δεν τραβαει απο αλλο λογο.
στελιο ευχαριστω για την απαντηση..
το δικο μου ειναι ανοιχτο γωνιακο , φθηνο χτιστο τζακι
και εχει καμιναδα 30x30 με σωληνα που ξεκιναει απο το κλαπε μεχρι εξω
και δουλευει μια χαρα , για ανοιχτου τυπου.

το ερωτημα για το φιλο παραμενει..
υπαρχει κατι που να μπορει να κανει ωστε να τραβαει ?
το σπιτι δε σφραγιζει, ειναι παλιο κι ομως το τζακι δε δουλευει.
η καμιναδα ειναι οντως μικρη.. 1,5 μετρα πανω απο τη σκεπη και συνολικα 3 μετρα σωληνα.

αν εβαζε μεσα στην αμιαντου , μια Φ25 ανοξείδωτη και την κατεβαζε μεχρι το κλαπε
θα εκανε περισσοτερο κακο ?

δεν εχω ιδεα , γι αυτο ρωταω

tdrackos
10-11-12, 17:06
καλησπέρα !!
Μόλις εγκατεστησα έαν τζακι ενεργειακο αεροθερμο ,το Τεκνο 2 της Edilkamin....
το συγκεκριμενο τζακι ήρθε με το βεντιλατερ από κατω....

Ο μαστορας το εκλεισε με γυψοσανιδα μπροστα (πυραντοχη) και το εχει στοκαρει...
είπα να συνδεσω το πανελ που ελεγχει το μοτερ να δω τί αερα βγαζει...

και εκει διαπίστωσα οτι κάνει θόρυβο, σε σημείο που να ενοχλεί...

περισσότερο στο σαλόνι και λιγότερο σε ένα δωμάτιο που βγαίνει ένας αεραγωγός !!
Μονο όταν το βάζω να δουλεύει πολύ αργά δεν εχνοχλεί, εκει όμως δεν ξέρω αν θα αρκεί ο αέρας που βγαζει !!

Μόνωση από μέσα δεν βάλαμε, ο μάστορας ήταν κατηγορηματικός ότι ο γνωστός πετροβαμβακας με το αλουμίνιο,
μετά από χρόνια κάπου θα σκάσει , κάπου θα ανοίξει καμιά αλουμινοταινία και μετά θα περνάνε οι ίνες του (καρκινος) απ την περσίδα εκτόνωσης...

Γνωρίζει κανείς κανένα υλικό που να είναι πυράντοχο και να κανει καλή ηχομόνωση..?
θα με εξυπηρετούσε να το ακουμπούσα πάνω στην διπλή πλατη του τζακιού για ηχομόνωση , καθως έχω την εντύπωση πως
όταν είχα δοκιμάσει το μοτερ χωρίς τη "φούσκα" από γυψοσανίδα δεν ακουγόταν τόσο, υποψιάζομαι πως ο θόλος από πίσω λειτουργεί σαν "ηχείο",
δλδ μεγενθύνει το θόρυβο που παράγεται από τη ροή του αέρα ανάμεσα στα μεταλλικά τμήματα... !

stelios1
11-11-12, 05:29
962 αν τ τζακι δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο (η εστια δηλαδη, αν δεν ειναι κανενα μετρο πλατος με 60-70 υψος) βαλτε εσωτερικα 250, απο πανω θα μπει, δεστε πετρροβαμβακα στην κατω ακρη να περασει ''καπως εφορμοστα'' και κατεβαστε την μεχρι τ αρχη του παλιου σωληνα, οχι ποαρακατω. Επανω ξανα πετροβαμβακα στ διακενο τους και καλο σφραγισμα με διχτυ και λασπη χωρις ασβεστη. Ανεβαστε τ καπνοδοχο φυσικα κ αλλο, αν δεν εχει αλλο λαθος θα στρωσει.
Ολα τα αεροθερμα βγαζουν θορυβο, ειναι θορυβος απ τον αερα και διαφερει πολυ απο σπιτι σε σπιτι. Ισως οι διαστασεις τ γυψοσανιδας να ευνοουν κ αλλο τ θορυβο. Και τι να κανεις? Να αλλαξεις σχημα μηπως και βελτιωθει? Ο πετροβαμβακας δεν ειναι καρκινογονος, περιβαλλον με τ ινες του ομως ειναι ανθυγιεινο σιγουρα. Προσφατα ειδα στ βιαστικα, στ ποδι που λεμε, μια εστια εντιλ γιατι μυριζε κατι στ χωρο του και δεν ειχε ιδιαιτερο θορυβο ο αερας, ''ησυχη'' ηταν. Ομως το 600αρι μοτερ δεν θα εβγαζε ουτε 300 κυβικα, ετσι μου φανηκε, οτι τ μοτερ δουλευε στ μισα και πιο κατω. Ειχε κοντρολ ενσωματωμενο επανω της και στ υποτιθεμενη μεγιστη ισχυ δεν εβγαζε τ αερα που θα επρεπε. Προφανως προρυθμισαν τ μεγιστη ισχυ καπου στα μισα, ισως γ αυτο το λογο? Να μην κανει φασαρια? Δε ξερω..

@962fm@
11-11-12, 09:31
962 αν τ τζακι δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο (η εστια δηλαδη, αν δεν ειναι κανενα μετρο πλατος με 60-70 υψος) βαλτε εσωτερικα 250, απο πανω θα μπει, δεστε πετρροβαμβακα στην κατω ακρη να περασει ''καπως εφορμοστα'' και κατεβαστε την μεχρι τ αρχη του παλιου σωληνα, οχι ποαρακατω. Επανω ξανα πετροβαμβακα στ διακενο τους και καλο σφραγισμα με διχτυ και λασπη χωρις ασβεστη. Ανεβαστε τ καπνοδοχο φυσικα κ αλλο, αν δεν εχει αλλο λαθος θα στρωσει.

Ευχαριστω και παλι φιλε ..

anka1976pa
12-11-12, 17:12
Γεια χαρα και απο μενα και να σημειωσω οτι οι πληροφοριες που δινονται εδω στο forum δεν τις εχω δει σε αλλο.
Να σημειωσω πως το τζακι το εχω 7 χρονια και φετος αξιωθηκα να το καθαρισω μονος μου(καμιναδα-καπελο κ.α)εβγαλε μιση τσαντα καρβουνιλα.Και αυτο γιατι ειχα παρατηρησει οτι καπνιζε με κλειστα τελειως τζαμια ενω μολις ανοιγα ελαχιστα την ανακληση δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα (παρολο που θυμαμαι στις αρχες τον πρωτο χρονο δηλαδη οτι δουλευε χωρις ανοιχτο καποιο τζαμι) .Σε καθε περιπτωση παντως λεω να το τροφοδοτησω με αερα γιατι φαινεται πως αυτο του λειπει . Οπως θα δειτε στη φωτο απο την κοκκινη γραμμη και κατω δεν μπορει να ανοιχτει τρυπα (προκειμενου να αναπνει το τζακι)γιατι σε εκεινο το σημειο ειναι χωμενο στο εδαφος. Εκει που καταληγει η κιτρινη γραμμη (στην ενωση των δυο τοιχων δηλαδη) εχει ανοιχτει μια τρυπα δοκιμαστικα (και λεω δοκιμαστικα μολις 4εκ).Και ρωταω αν ειναι σωστο το υψος που εχει ανοιχτει ή να την κάνω αλλου με διαμετρο 10-14εκ57064

Ανκα 4 κ ειναι μικρη, αλλα αν δεν λειπει πολυς αερας ξεκινα με μικρη βαζοντας μεγαλυτερο καλυμα-περσιδα μεσα εξω κ αν χρειαστει την μεγαλωνεις κ αλλο μετα.

Λοιπον το Σαββατο μεγαλωσα την τρυπα στα 7,5 εκατοστα αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα.Μολις ανοιγω ομως λιγο το παραθυρο ολα καλα.Τελικα να θελει μεγαλυτερη απο 75 και ποσο ??? Εκει που την εχω κανει ειναι οκ ή θελει μπροστα απο το τζακι και σε ποιο σημειο???Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως φταιει το περιστρεφομενο καπελο που εχω??Στην αρχη οταν το εφτιαξα (αν θυμαμαι καλα)δεν ειχα βαλει τιποτα επανω στην καμιναδα και νομιζω οτι τραβαγε πολυ καλα χωρις να καπνιζει(με κλειστα παραθυρα εννοειται).Μηπως λεω με την τρυπα δεν κανω τιποτα εφοσον αριστερα απο το τζακι ειναι ο αποροφητηρας και ουτως ή αλλως αερας μπαινει απο εκει...Μπορει τελικα να φταιει το καπελο???

centaurus
12-11-12, 23:21
Nα κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις μήπως βγάλω άκρη...:beer:
1) η καπνοδόχος μου ειναι φ30 και η έξοδος της ενεργειακης εστίας ειναι φ25...τί ειναι προτιμότερο?
να βάλω μια ένωση φ25/φ30 στο σημείο επαφής με την ήδη υπάρχουσα ή να κατεβάσω μια καινουρια φ25ρα μέσα απο την φ30 που ήδη έχω?
2)πιο είναι το καλύτερο υλικο αντοχής το οποίο μπορεί να μπει πίσω απο την γυψοσανίδα ωστε να μειώσει τον θόρυβο του μοτερ?
3) υπάρχει άλλο είδος σπιραλ σωλήνα (του αεραγωγού σε ενεργειακό τζάκι) ο οποιος να δημιουργεί λιγότερο θόρυβο? εννοώ το κοματι 1-1,5 μετρο που μπαινει εσωτερικα πανω απο την εστια.

Ευχαριστώ!:w00t:

SOFIA_683
13-11-12, 09:59
γειά σε όλους !!! Είμαι νέο μέλος και θέλω τη συμβουλή όποιου μπορεί να με βοηθήσει... Έχω ένα κλασικό τζάκι με ξύλα και πυρότουβλα σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Το πρόβλημα είναι ότι τα πυρότουβλα που βρίσκονται στη πλάτη του τζακιού ξεκολάνε απο τη θέση τους και πεφτουν. Πέρισυ φώναξα ένα τζακά και μου τα κόλησε με μια ειδική απ' οτι είπε σιλικόνη αλλα ξαναξεκόλησαν... Θέλω μία μόνιμη λύση και σκέφτηκα ότι αν τα ξαναχτίσω θα ξαναπέσουν... Μήπως να βάλω στην πλάτη μαντέμι? Τι θα με συμβουλεύατε????

stelios1
13-11-12, 18:29
Εχω μονιμως ενα προβλημα εδω και δεν μπορω να διαβασω μην τ στιγμη που το απανταω. Οτι θυμαμαι λεω. Ανκα μαλλον θελει μεγαλυτερη, το σημειο που την κανεις οσο πιο κοντα στο τζακι ειναι τοσο λιγοτερο θα νιωθεις τ ρευμα. Μεσα στην εστια η τρυπα ειναι ρισκο, ισως κανοντας την εκει ησυχασεις μια κ καλη (7.5 εκ μεσα της θα φτασει σιγουρα) αλλα ισως και μπεις σε αλλους μπελαδες και ο αερας μπαινει με μεγαλη ταχυτητα και ταραζει τ φωτια κ καπνιζει απ αυτο μετα. Αμα δεν φυσα αερας εξω τοτε το φουρφουρι επανω δεν επιταχυνει το τραβηγμα κ αρα δεν φταιει αυτο αν καπνιζει με ηρεμο καιρο. Αν παλι τραβαει τ τζακι παραπανω απ οσο πρεπει κ αρα δημιουργει πιο εντονη υποπιεση στ χωρο τοτε κακως εβαλες τ μπαλα αλλα κ παλι δε φταιει αυτη.
Οριστε ηδη ξεχασα το ονομα.. η ηχομονωση φιλε μου ειναι η δυσκολοτερη απ ολες! Περιοριζεις καλυτερα τ ηχο στ πηγη του κ οχι μετα, συνδεσεις οχι μεταλο με μεταλο (εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατον), ηχοπαγιδα αμεσως μετα τ μοτερ (μετρια δυσκολο, γιατι οτι υπαρχει στ αγορα δεν χωραει εκει μεσα αλλα μπορεις να φτιαξεις, ομως κ αυτο εκ των προτερων). Ολοι οι ανεμιστηρες εχουν καποια ''ακαταλαβιστικα'' διαγραματα-εξισωσεις, οταν εισαι κατω απο ενα οριο δουλευουν ''αδεια'' κ κανουν θορυβο (εως και να καουν εχουν προβλημα καποιοι τυποι τους) οταν εξισορροπειται αυτη η πιεση ειναι στο.. πιο αθορυβο τους, οταν την υπερβεις αγκομαχανε κ πεφτει η ροη τους. Ε.. εαν πετυχεις την καταλληλη αντισταση ροης στ περιπτωση σου τοτε θα εχεις τ πιο ησυχο αεροθερμο τζακι. Δεν σε βοηθω, το ξερω. Σημερα αγορασα ανεμιστηρα απο σοβαρη υποτιθεται εταιρεια κ αυριο θα τον παω πισω. Οτι μπορεις μονωσε, δοκιμασε, κανε δειξε κτλ.
Αν ειναι σαλιγκαρος τοτε αλλαζοντας τον με αλλου τυπου (τυμπανο με διπλη εισαγωγη δεξια αριστερα) ισως ειναι καλυτερα, αλλα δεν θα εχεις πιεση με αυτο. Δεν.. σπρωχνει αυτο, απλα φυσσα πολλα κυβικα..
Τα πυροτουβλα πεφτουν γιατι η εστια ηταν προκατ. Αν ηταν χτιστη επι τοπου θα εσπαγαν αλλα δεν θα επεφταν, ειναι 'φλουδες'' απο πυροτουβλα δηλαδη. Ξανα χτιστε την πλατη με κανονικα και δεν θα πεφτουν και εαν χτισετε χοντρα (10 εκ παχος) θα παραμεινουν εκει αιωνια.

,

stelios1
13-11-12, 18:38
Σοφια μαντεμι στ πλατη ειναι μια καλή γρηγορη λυση κ ισως κ οριστικη. Εχει σημειο σοβαρο ομως η πλατη να κρατησει τ εαυτο της και το μαντεμι? Αν εχει τοτε θελει αγκιστρα κ η πλακα μαντεμιου να κρεμαστει χαλαρη σε αυτα, αν σφιχτει με μεταλικα στριφονια η ζημια μαλλον θα γινει μεγαλυτερη.

stive64
13-11-12, 19:34
Ευχαριστώ πολύ Stelio1

anka1976pa
13-11-12, 21:03
Εχω μονιμως ενα προβλημα εδω και δεν μπορω να διαβασω μην τ στιγμη που το απανταω. Οτι θυμαμαι λεω. Ανκα μαλλον θελει μεγαλυτερη, το σημειο που την κανεις οσο πιο κοντα στο τζακι ειναι τοσο λιγοτερο θα νιωθεις τ ρευμα. Μεσα στην εστια η τρυπα ειναι ρισκο, ισως κανοντας την εκει ησυχασεις μια κ καλη (7.5 εκ μεσα της θα φτασει σιγουρα) αλλα ισως και μπεις σε αλλους μπελαδες και ο αερας μπαινει με μεγαλη ταχυτητα και ταραζει τ φωτια κ καπνιζει απ αυτο μετα. Αμα δεν φυσα αερας εξω τοτε το φουρφουρι επανω δεν επιταχυνει το τραβηγμα κ αρα δεν φταιει αυτο αν καπνιζει με ηρεμο καιρο. Αν παλι τραβαει τ τζακι παραπανω απ οσο πρεπει κ αρα δημιουργει πιο εντονη υποπιεση στ χωρο τοτε κακως εβαλες τ μπαλα αλλα κ παλι δε φταιει αυτη.

Ευχαριστω Στελιο για την απαντηση σου και συγνωμη που σε ζαλιζω.Οντως δεν φταιει η μπαλα γιατι την εβγαλα σημερα και το δοκιμασα αλλα παλι καπνιζε. Θα μεγαλωσω την τρυπα στα 12 εκατοστα και πιστευω ο αερας να επαρκει ωστε να μην καπνιζει. Μηπως πειραζει που η τρυπα ειναι πισω απο το τζακι και δεξια και οχι μπροστα απο την εστια του???Βλεπω ομως οτι τραβαει αερα πολυ καλα και με την 7,5 σεεκεινο το σημειο αλλα μαλλον δεν επαρκει. Παρεπιπτοντως το ρευμα δεν το αισθανομαι καθολου γιατι εκει που σκαει ο αερας ειναι νεκρο σημειο και προφανως δεν διαχεεται στο χωρο αλλα παει κατευθειαν στο τζακι.Κατι αλλο η καμιναδα ειναι 25Χ25 και 7,5 μετρα υψος.Μηπως και η τρυπα πρεπει να ειναι αναλογης διαστασης???

anka1976pa
14-11-12, 20:07
Στελιο τελικα μεγαλωσα σημερα την διαμετρο της τρυπας στα 12 εκατοστα και ολα πανε καλα.Το τζακι πλεον δεν καπνιζει...Βεβαια εξω φυσαει και οσο να'ναι βοηθαει και το περιστρεφομενο καπελο.Θα το δω και με λιγοτερο αερα αλλα πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα. Τελικα ειναι αυτο που ελεγες -ηθελε αερα.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες Στελιο.

milis2211
19-11-12, 22:22
καλησπέρα κι'απο μένα.Νέος και'γω στο forum.έχω το εξής πρόβλημα.Μικρή διατομή καμινάδας τετραγωνη 150εκ.το τζακι ειναι ανοιχτο και καπνιζει με ψηλή φλόγα.πρόσφατα φέτος ο ιδιοκτήτης έφερε κάποιον και έβαλε επάνω περιστρεφόμενο καπέλο και σήκωσε και την καμινάδα λιγο πιο πάνω άλλα το προβλημα δεν λύθηκε.καμμιά ιδέα?

stelios1
20-11-12, 00:04
Καλως ηρθες Μιλις2211. 15χ15 καπνοδοχος δεν νοειτε σε τζακι (εως σημερα, ακομα και σε κλειστο) μεγαλωστε την η μην ασχολεισαι αλλο. Αν ολα τ αλλα ειναι σωστα, τοτε με ξερα ξυλα και μετρια φωτια επρεπε να μην καπνισει αλλα.. θα καπνιζε αυριο. Με το που θα πιασει τ πρωτες καπνες μεσα του ο σωληνας (ας υποθεσουμε οτι στρωνει κ τραβαει) θα αυξηθουν οι τριβες κ θα μειωθει η ροη και με λιγες ακομα καπνες θα ειναι σαν βουλωμενο. Αλλο ειναι να κλεινει τ ταμπερ και μετα να ειναι ξανα ευρυχωρη η διαδρομη κ αλλο ειναι να ειναι στενη ως επανω. Αν γινεται μεγαλωστε την, αλλιως και να τραβηξει πολυ συντομα θα ξαναεχει προβλημα.

SOFIA_683
20-11-12, 09:03
Σ' ευχαριστώ πολύ Στέλιο για την απάντησή σου. Θα το αναφέρω στον Τζακά που θα 'ρθει..:wink:

milis2211
20-11-12, 09:49
Σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να την αλλάξω.Είναι εσωτερική αμιάντου.Μου φαίνεται ότι τσαμπα αγόρασα πολλά ξύλα για φέτος πριν το ελέγξω.

Καλως ηρθες Μιλις2211. 15χ15 καπνοδοχος δεν νοειτε σε τζακι (εως σημερα, ακομα και σε κλειστο) μεγαλωστε την η μην ασχολεισαι αλλο. Αν ολα τ αλλα ειναι σωστα, τοτε με ξερα ξυλα και μετρια φωτια επρεπε να μην καπνισει αλλα.. θα καπνιζε αυριο. Με το που θα πιασει τ πρωτες καπνες μεσα του ο σωληνας (ας υποθεσουμε οτι στρωνει κ τραβαει) θα αυξηθουν οι τριβες κ θα μειωθει η ροη και με λιγες ακομα καπνες θα ειναι σαν βουλωμενο. Αλλο ειναι να κλεινει τ ταμπερ και μετα να ειναι ξανα ευρυχωρη η διαδρομη κ αλλο ειναι να ειναι στενη ως επανω. Αν γινεται μεγαλωστε την, αλλιως και να τραβηξει πολυ συντομα θα ξαναεχει προβλημα.

stelios1
20-11-12, 16:54
Με ανοιχτο παραθυρο τραβαει?

milis2211
21-11-12, 12:06
Πολύ καλύτερα απ'ότι με κλειστό.
Με ανοιχτο παραθυρο τραβαει?

stelios1
21-11-12, 19:06
Ε τοτε αφου αγορασες ηδη κ τα ξυλα πες μας λεπτομερειες, βαλε φωτο, περιεγραψε τ κατασταση κτλ οσο καλυτερα μπορεις ωστε να τα καψεις τα ρημαδια τα ξυλα ε? Κ αν βουλωσει τ καθαριζεις η το σταματας..

A7PILOT
21-11-12, 21:54
Καλησπερα απο Χαλκιδικη

Στέλιο τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλο φόρουμ... και ομολογώ ότι έμαθα πολλά απο σένα.....

Με το χτιστό τζακι μου , που το καίω σαν καμίνι ( ξύλα από τις ελιές μου ), ζεσταίνω όλο τον ενιαίο χώρο και ταυτόχρονα "σπάει" και στα δωμάτια άσχετα με το πόσο φυσάει ....

Μοναδικό μου πρόβλημα είναι η αίσθηση της μυρωδιάς καμένου ξύλου ???? που έχω μόλις ξυπνάω το πρωί και βγαίνω από το δωμάτιό μου που είναι στο πατάρι, ίσως επειδή το κούτσουρο που βάζω για την νύχτα σιγοκαίει και καπνίζει...????? Πως το λύνω το θέμα ???? .

Σημείωση :Τον αέρα απ'έξω τον "οδηγώ" από τρύπες των τούβλων μπροστα ανάμεσα στην ποδιά και το χώρο καύσης.

stelios1
23-11-12, 04:09
Καλημερα. Σε χτιστο δεν μπορεις να κανεις κ πολλα πραγματα για τον αερα, η μαλλον κανεις στην τυχη οποτε και δισταζεις. Δοκιμασε με καμια σχαρα για τα ξυλα, αεριζονται καλυτερα και υπερυψωνεται η βαση της φωτιας. Ειναι σαν να χαμηλωνεις αντιστοιχα το υψος τ τζακιου, μπορει να εχει και συρταρι απο κατω για τ σταχτες.

nikolaras
23-11-12, 08:34
καλησπερα να κανω μμια ερωτηση χαζη ισως.το καπελο της καμιναδας επηρεαζει την λειτουργια του τζακιου και την αποδοση του?

Μεταφορά.....

mariamaria
23-11-12, 11:14
Γεια σας!!!!Εδω κ ενα μηνα μετακομισα στο νεο μου σπιτι(ονειρο ζωης).Εχουμε βαλει ενεργειακο τζακι απο ενα καταστημα των Ιωαννινων με εδρα Κοζανη και.....ω του θαυματος:καπνιζει,μυριζει τζακιλα,εβγαλε κ καπνο απ'τους αεραγωγους οταν εκλεισα το αεροθερμο.Η απογοητευση μας μεγαλη.Φαρμακωθηκαμε.Τζαμπα τα λεφτα και η λαχταρα οτι πια θα εχουμε τζακι.Οποιος μπορει να μου πει κατι σχετικα(τι μπορω να κανω)θα ειμαι υποχρεη.:unsure::unsure::unsure::unsure:

stelios1
23-11-12, 13:01
Καλοριζικο το σπιτι! Και το τζακι ευχομαι.. Δεν ξερουμε ποσο καπνο εβγαλε και τι ειδους καπνο, μακαρι να ειναι το πρωτο αναμμα. Διακρινετε αν μπορειτε, προκειται για καπνο της φωτιας η καμενες μπογιες σιδερα κτλ?
Καπνιζει απ την εστια? Δεν τραβαει δηλαδη? Αν δεν βλεπετε καπνο να βγαινει απ την εστια τοτε ισως ειστε τυχεροι και ανησυχησατε αδικα.

mariamaria
23-11-12, 13:23
αν απαντατε σε μενα,ευχαριστω για τις ευχες.δεν ηταν το πρωτο αναμμα κ μολις κλεισαμε το αεροθερμο εβγαλε καπνο.και γενικα το σπιτι μυριζει τζακιλα.περυσι που τοποθετηθηκε εδειχνε οτι το τζακι τραβαει αλλα δεν κατοικουνταν για να το μυρισω.η πλακα
(δεν εχει καθολου πλακα)ειναι οτιπροτιμησαμε ενεργειακο,για να εξασφαλισουμε οτι θα ''τραβαει''.

stelios1
23-11-12, 17:12
Τα περισσοτερα τζακια Μαρια μεχρι να καουν τα μεταλα μυριζουν, κατι τετοιο θα ειναι, θελει καλο καψιμο. Επικοινωνειστε με τ προμηθευτη η τον μαστορα να μην λεμε οτι να ναι εδω, ισως ειναι μια χαρα το τζακι.

mariamaria
23-11-12, 18:26
Τα περισσοτερα τζακια Μαρια μεχρι να καουν τα μεταλα μυριζουν, κατι τετοιο θα ειναι, θελει καλο καψιμο. Επικοινωνειστε με τ προμηθευτη η τον μαστορα να μην λεμε οτι να ναι εδω, ισως ειναι μια χαρα το τζακι.

Μακαρι,αλλα....180 βαθμους λεει ο αντρας μου οτι το εφτασε μολις το τοποθετησαν.

stelios1
24-11-12, 20:45
Μαρια δεν εξηγεις τιποτα, τι να καταλαβουμε? Δωσε πληροφοριες, πως ερχεται ο αερας, αν παιρνει εξωτερικο για καυση, αν εχει περσιδες εκτονωσης και που ειναι αυτες και γενικα οτι αλλο νομιζεις θα βοηθουσε να καταλαβουμε. Ο συζυγος να στα πει.
Υπαρχει μια ''κακη''ενδειξη, το οτι μολις εκλεισε τ αεροθερμο εβγαλε κ καπνους. Πολλοι βαζουν την εκτονωση στην ιδια περσιδα με του θερμοθαλαμου, ειναι ετσι το δικο σας?

mariamaria
25-11-12, 07:09
Ναι,ετσι ειναι.
ο προμηθευτης μας ειπε απλα να καει

tympos
25-11-12, 23:48
Στέλιο καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω τοποθετήσει και εγώ εδώ και δύο εβδομάδες ενεργειακό τζάκι, συγκεκριμένα της Edil kamin, το μοντέλο Oceano23. Καίω δρυ και οξιά.
Δυστυχώς υπάρχει μια δυσάρεστη μυρωδιά καπνίλας, και θα έλεγα όχι όταν το τζάκι καίει καλά. Αλλά δεν μπορώ να το καίω και συνέχεια στο φουλ (για παράδειγμα το βράδυ το αφήνω να σβήνει). Αν το αφήσω και πέσει η φλόγα αρχίζει να μυρίζει ελαφρώς. Έχω την προτεινόμενη σε διάμετρο καπνοδόχο, έχω βάλει πρώτα σπιράλ 1-1,5μ και μετά διπλού τοιχώματος Φ23. Συνολικό ύψος καπνοδόχου περίπου 5,5μ. Η καπνοδόχος είναι ελαφρώς ψηλότερη από τη στέγη μου με την κορυφή της στέγης σε απόσταση περίπου 6μ μακριά. Όταν καίει καλά το τζάκι τραβάει πολύ η καπνοδόχος και βγάζει μπλε φλόγα στη βάση της φωτιάς. Τι χρώμα πρέπει να έχει η φλόγα? Προς το παρόν δεν έχω βάλει ακόμα επένδυση. Φταίει αυτό? Επίσης μαυρίζει το τζάμι και θέλει καθάρισμα κάθε μέρα. Η απόδοση είναι πάρα πολύ καλή! Ζεσταίνομαι πολύ καλά.
Όπως καταλαβαίνει θα ήθελα τη βοήθειά σου για 1. τη μυρωδιά καπνίλας και 2. το μαυρισμένο τζάμι.
Υποψιάζομαι ότι αν λυθεί το ένα θα λυθεί και το άλλο. Το κακό με τα ενεργειακά τζάκια είναι ότι δεν ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία στο μεταλλικό τους περίβλημα αφού έχουν την επιστροφή από το καλοριφέρ στους 40-50 βαθμούς, να φανταστείς το πιάνω με γυμνό χέρι, και ίσως γι αυτό το λόγο έχω ατελή καύση και πρόβλημα με καπνίλα και μαυρισμένο τζάμι. Θα ήθελα τη γνώμη σου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
Σκέφτομαι να ανεβάσω τη θερμοκρασία στην οποία ξεκινά ο κυκλοφορητής για τα καλοριφέρ από τους 60 βαθμούς που το έχω στους π.χ. 80 ώστε να είναι συνεχώς πιο ζεστό το τζάκι και φυσικά και η καπνοδόχος και έτσι να τραβάει καλύτερα. Πάντως γνωστός μου με παρόμοιο τζάκι πάλι της Edil kamin δεν έχει καθόλου μα καθόλου μυρωδιά και το έχει στους 50 βαθμούς...

Takerman
26-11-12, 11:50
Στέλιο καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω τοποθετήσει και εγώ εδώ και δύο εβδομάδες ενεργειακό τζάκι, συγκεκριμένα της Edil kamin, το μοντέλο Oceano23. Καίω δρυ και οξιά.
Δυστυχώς υπάρχει μια δυσάρεστη μυρωδιά καπνίλας, και θα έλεγα όχι όταν το τζάκι καίει καλά. Αλλά δεν μπορώ να το καίω και συνέχεια στο φουλ (για παράδειγμα το βράδυ το αφήνω να σβήνει). Αν το αφήσω και πέσει η φλόγα αρχίζει να μυρίζει ελαφρώς. Έχω την προτεινόμενη σε διάμετρο καπνοδόχο, έχω βάλει πρώτα σπιράλ 1-1,5μ και μετά διπλού τοιχώματος Φ23. Συνολικό ύψος καπνοδόχου περίπου 5,5μ. Η καπνοδόχος είναι ελαφρώς ψηλότερη από τη στέγη μου με την κορυφή της στέγης σε απόσταση περίπου 6μ μακριά. Όταν καίει καλά το τζάκι τραβάει πολύ η καπνοδόχος και βγάζει μπλε φλόγα στη βάση της φωτιάς. Τι χρώμα πρέπει να έχει η φλόγα? Προς το παρόν δεν έχω βάλει ακόμα επένδυση. Φταίει αυτό? Επίσης μαυρίζει το τζάμι και θέλει καθάρισμα κάθε μέρα. Η απόδοση είναι πάρα πολύ καλή! Ζεσταίνομαι πολύ καλά.
Όπως καταλαβαίνει θα ήθελα τη βοήθειά σου για 1. τη μυρωδιά καπνίλας και 2. το μαυρισμένο τζάμι.
Υποψιάζομαι ότι αν λυθεί το ένα θα λυθεί και το άλλο. Το κακό με τα ενεργειακά τζάκια είναι ότι δεν ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία στο μεταλλικό τους περίβλημα αφού έχουν την επιστροφή από το καλοριφέρ στους 40-50 βαθμούς, να φανταστείς το πιάνω με γυμνό χέρι, και ίσως γι αυτό το λόγο έχω ατελή καύση και πρόβλημα με καπνίλα και μαυρισμένο τζάμι. Θα ήθελα τη γνώμη σου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
Σκέφτομαι να ανεβάσω τη θερμοκρασία στην οποία ξεκινά ο κυκλοφορητής για τα καλοριφέρ από τους 60 βαθμούς που το έχω στους π.χ. 80 ώστε να είναι συνεχώς πιο ζεστό το τζάκι και φυσικά και η καπνοδόχος και έτσι να τραβάει καλύτερα. Πάντως γνωστός μου με παρόμοιο τζάκι πάλι της Edil kamin δεν έχει καθόλου μα καθόλου μυρωδιά και το έχει στους 50 βαθμούς...

Αν και νομίζω οτι το post που έκανες θα το μεταφέρει ο Νικολάρας στο άλλο νήμα, πες μου κάτι. Που πιάνεις με γυμνό χέρι το τζάκι? Αν έχεις επιστροφή 40-50 βαθμούς κάτι δε πάει καλά με την προϋπόθεση ότι καις καλά το τζάκι, πχ 75-80 βαθμούς.

tympos
26-11-12, 19:11
Σε ποιο νήμα? Αν θες δώσε link για να μην ψάχνω στα τυφλά...
Όταν το τζάκι λειτουργεί, και πριν ξεκινήσει ο κυκλοφορητής για τα σώματα, το τζάκι δεν ακουμπιέται. Έχει θερμοκρασία 70-80 βαθμούς.
Όπως έγραψα δεν έχω κάνει ακόμα επένδυση οπότε είναι γυμνό. Το ακουμπάω πίσω στην πλάτη.
Αφού όμως δώσει στα καλοριφέρ, η θερμοκρασία του νερού πέφτει στους 50 περίπου και ακουμπιέται σχετικά εύκολα.

alkisti87
27-11-12, 13:10
Πάνο, θα συμφωνήσω με τον Στέλιο....και μένα στην αρχή που το έκαιγα χαλαρά, κάποια στιγμή σταμάτησε να μυρίζει, αλλά όταν όμως το έκαψα κανονικά ψιλομύρισε 2-3 φορές και μετά τέλος.... Από μια μικρή εμπειρία που έχω, αυτό πρέπει να συμβαίνει με τα περισσότερα τζάκια (http://www.tzakia.biz./).

stelios1
28-11-12, 08:11
Τυμπος δεν τραβαει και τοσο καλα, καπνοδοχο κ αλλη θελει η αερα στον χωρο, απ αυτα τα δυο η ενα απ τα δυο φταιει. Το τζαμι σε πολλα μαυριζει, σχεδον στα περισσοτερα. Οπως λες κ εσυ θα βελτιωθει κ αυτο το σημειο αν στρωσει στο τραβηγμα.
Διπλα εχει θεμα ξεχωριστο ''ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΤΖΑΚΙ τεχνικα θεματα'', ρωτα εκει για τις επιστροφες κτλ πως πρεπει να ειναι.

nick22
29-11-12, 13:25
καλησπερα ειμαι και εγω νεος στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας στο προβλημα μου.τοποθετησα και εγω ενα τζακι ενεργιακο καλοριφερ το ιδιο με του φιλου *τακερμαν* πιο πριν και μου παρουσιαζει τα εξεις 2 προβληματα.1)γενικως υπαρχει μυρουδια καπνιλας και περισσοτερο οταν ανοιγω την πορτα για τροφοδοσια ξυλων.οταν εχει αερα δεν εχει τοσο προβλημα τραβαει πολυ καλητερα.οταν ανοιγω παραθυρο καμια διαφορα δεν υπαρχει.Και 2)οταν εχει αερα εξω σφυριζει το τζακι με τις δυνατες ρυπες του αερα σε βαθμο εκνευριστικο στο σημειο οπου ο εσωτερικος αερας του σπιτιου εισερχεται απο τις εγκοπες που υπαρχουν στο πανω μερος της πορτας για την αεροκουρτινα.σφυριζει ανεξαρτητα αν ειναι αναμενο το τζακι η κλειστο και οποτε εχει αρκετο αερα. οταν ανοιξω την πορτα σταματαει το σφυριγμα.να σημειωσω η καμιναδα ειναι 230φ περιπου 3.5μετρων οπου και εκσεχει πιο πανω περιπου μισο μετρο απο το ψηλωτερο σημειο της κεραμοσκεπης μια και το τζακι βρισκεται στον δευτερο και τελευταιο οροφο του σπιτιου και ανοικτο σε ολους τους καιρους.εχει εισοδο ψυχρου αερα 120φ κατω απο την σχαρα καυσης .για καπελο η καμιναδα εχει πουλι.και κατι τελευταιο δεν το εχω καψει ακομη εντονα αλλα σε βαθμο χαλαρο και καμια 10αρια φορες.ευχαριστω!

stelios1
29-11-12, 20:36
nick22 καλως ηρθες στο φορουμ, εγω λεω να βγαλεις το πουλι και να βαλεις ενα αντιανεμικο απλο. Το πουλι ενισυει ασκοπα τον ελκυσμο μονο οταν φυσαει εξω, σε ηρεμο καιρο δεν κανει τιποτα, ενω σε ελαφρυ αερακι τις περισσοτερες φορες κανει κακο. Με την ευκαιρια σηκωσε και λιγο ακομα την καπνοδοχο σου.
Η εισοδος εξωτερικου αερα μηπως ειναι στην πλευρα του σπιτιου την οποια χτυπαει ο αερας? Αν εινασι ετσι κ εκει πρεπει να σκεφτεις κατι, καποιο καλυμα, καμια στροφη κτλ.

manio99l
30-11-12, 03:50
Καλησπερα σας,
ειμαι καινουργιος στ φορουμ.
πριν 2μηνες εβαλα το τζακι καλοριφερ acquatondo 22plus τηςedilkamin.
το προβλημα ειναι οτι μολις ανοιξω τη πορτα ειτε σιγα-σιγα η οχι και ανεξαρτητως απο ανοιχτα η οχι παραθυρα βγαζει καπνο απο πισω απο τη πορτα απο το σημειο που ειναι τα συρματοσκοινα,και διοχετευεται στο χωρο απο τις περσιδες.
οταν το τζακι ειναι κλειστο ειναι μπουκωμενο απο καπνο ο οποιος γλυφει τη πορτα ενω οταν ειναι ανοιχτο δε φαινεται να καπνιζει,ομως ο καπνος τη μι στιγμη παει ευθεια πανω και την αλλη ερχεται ως το χειλος της πορτας χωρις ομως να βγαινει και εναλλαξ
το κλαπε φαινεται ενταξει.
ειχα καμιναδα φ250 ηοποια περνα μεσα απο το τζακι του πανω οροφου(ειμαι ισογειο)και βγαινει στη ταρατσα για1,5m την οποια και αντικατεστησε ο τζακας θεωρωντας οτι αυτη ειναι το προβλημα με,φ200 η οποια στο κομματι πουειναι μεσα στο τζακι του οροφου περασε μεσα απο τη μεγαλυτερη.
η καμιναδα ξεκινα απο το τζακι με ενα ισιο κομματι 50εκ. μετα γωνια 45μορων,1μετρο διαγωνια,,η δευτερη γωνια 45μοιρων και ισια επανω για5,5m.
ομως το τζακι συνεχιζε να καπνιζει.
ετσι αυξησε τον αγωγο του εξωτερικου αερα απο 12 σε 20 αλλα και παλι τιποτα.
μετα αντικατεστησε το καπελο απο περιστρεφομενο σε παγοδα χωρις ομως παλι αποτελεσμα.
ξεχασα να σας πω οτι στο πρωτω αναμμα που εκανε ο τζακας με τον υδραυλικο του κανανε βλακεια και υπερθερμανανε το τζακι στο σημειο που ο συναγερμος του σφυριζε επι15-20λεπτα και βγηκε νερα απο τη βαλβιδα ασφαλειας.
υπαρχει περιπτωση να εχει πετσικαρε το τζακι γι αυτο να καπνιζει? και αν ναι υπαρχει καποιος τροπος να το διαπιστωσω?
εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει αν το τζακι ειναι οκ?

nick22
30-11-12, 14:44
stelios1 ευχαριστω πολυ για την απαντηση να ρωτησω ποσο πιο πολυ να σηκωσω την καμιναδα?μισο μετρο ακομη ειναι αρκετο?και το αντιανεμικο καπελο απλο που λες να βαλω, πιο ειναι αυτο πως ειναι ωστε να καταλαβω?
ναι οντως η εισοδος ψυχρου αερα ειναι απο την πλευρα που το χτυπανε οι περισσοτεροι και πιο δυνατοι ανεμοι.αφου ειναι προβλημα αυτο θα φτιαξω ενα κουτι 20Χ20 περιπου και θα αφησω εισοδο ανοικτη προς τα κατω ισως η οπως λες βγαζω την περσιδα και τοποθετω μια γωνια 120φ πλαστικη.νομιζεις με αυτες τις τρεις αλλαγες θα σταματησει η καπνιλα αλλα και το σφυριγμα του τζακιου οταν εχει αερα μια και το σφυριγμα τον κανει η εκγοπες εισοδου της αεροκουρτηνας και παντα σε συχρονισμο με τις ρυπες του αερα εξω? ευχαριστω και παλι προκαταβολικα για την πολυτιμη βοηθεια που δινεις στα προβληματα μας!

stelios1
30-11-12, 18:07
nick Υποθεσεις κανουμε, αντιανεμικο απλο εδειξαν τα παιδια λιγα μηνυματα παρα πανω, τετοιο λεω. Οταν εχει αεςρα εξω πιθανον να τραβα περισσοτερο απ οσο πρεπει και ο αερας της καυσης εισερχεται με πιεση, με φορα.. Γενικα οι κινησεις ρευστων και ειδικα του αερα ειναι περιεργες και ''υποχθονιες'', δεν ειναι ορατες κ αμεσα αντιληπτες.. Ψαξτο λιγο ετσι. Ανεβασε την καπνοδοχο μισο με ενα μετρο ακομα προχειρα, βαλε και την γωνια στην εισαγωγη κρυου αερα και παρατηρησε την οποια διαφορα.
Manio991 νομιζω οτι θελει υψος η καπνοδοχος σου. Δεν τραβαει ηδη απο μονη της, ανεβασε την. Μετα ισως στρωσει, αλλα ισως εχει κ αλλα προβληματα. Πηγαιντε την πανω απ οτιδηποτε υπαρχει στην ταρατσα.

manio99l
30-11-12, 18:42
Stelio σ ευχαριστω για την απαντηση.
η καμιναδα στην ταραττσα ειναι 2,30m.διπλα ακριβως ειναι η καμιναδα του πανω οροφου πιο ψηλη κατα 1m.
ετσι μετα το.προβλημα του καπνου που διαπιστωσαμε ανεβασαμε τη καμιναδα μισο μετρο πανω απο τη διπλα αλλα παλι τιποτα κι ετσι τη κατεβασαμε παλι. Βεβαια σε ακτινα 2 μετρων ειναι το ντεποζιτο του νερου του οροφου που ειναι περιπου 2,5m υψος.
λες να επηρεαζει αυτο?αλλα τοτε δε θα επρεπε να επηρεαζει και τη διπλα καμιναδα που ειναι πιο κοντα?

ΤΑΣΟΣ ΠΑΤΡΑ
30-11-12, 19:10
Καλησπερα σε ολους.Εχω το 29 της εντιλ,θελω να ρωτησω αν το καπελο της καμιναδας επηρεαζει την αποδοση του.Εγω εχω το πουλι,και θα θελα να ξερω αν μπορω να κερδισω αποδοση και απο το καπελο.ευχαριστω εκ των προτερων.

stelios1
30-11-12, 19:45
Μανιο991 δεν επαθε τιποτα απο υπερθερμανση, λογικο ειναι μεχρι να βρουν τα ορια να εγινε κατι τετοιο που λες, ζημια απο υπερθερνανση στο τζακι σου δεν υπαρχει. Αερα εξωτερικο για καυση η εστια σου παιρνει μονο απο τις περσιδες εκτονωσης? Αν ειναι ετσι ειναι λαθος, αν παιρνει κ απο αλλου τοτε κλεισε τις περσιδες εκτονωσης. Αν στρωσει ετσι, τοτε ανοιξε μετα μια εκτονωσης προς τα εξω να ησυχασεις.
Τασο απο το καπελο η διαφορα στην αποδοση ειναι αμελητεα (πρωτα θα εμφανιστει προβλημα αν δεν κανει το καπελο..) αμα δουλευει καλα αστο μια χαρα ειναι οπως ειναι.

manio99l
30-11-12, 21:49
Τι εννοεις περσιδες εκτονωσης?
Το τζακι αυτη τη στιγμη ειναι ανοιχτο (εχομε ξηλωσει τις γυψοσανιδες)
το τζακι και τωρα αλλα και οταν ηταν κλειστο με γυψοσανιδες ,παιρνει αερα μονο απο τις γρυλιες που ειναι κατω απο τη πορτα. σ αυτο το σημειο κατω εναι και ο αγωγος του εξωτερικου αερα.
Εν τω μεταξυ ειχα δοκιμασει να ανοιξω κατι αλλες ταπες βιδωτες στο πλαι του τζακιου μεγεθους10εκ. η καθεμια αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.καποιος μας ειπε οτι υπαρχουν κατι μικρες ταπες κατω στ τζακι στα ποδαρακια του και οτι αυτες πρεπει να ανοιξουν για να παιρνει και απο εκει αερα και οχι απο το πλαι .
εσυ τι λες?σ ευχαριστω πολυ

manio99l
01-12-12, 22:44
Καλησπερα παιδια,
σημερα ειχα αναψει το τζακι και το ειχα ανοιχτο. Ο καπνος και παλι τη μια στιγμη συσσωρευοταν μεσα στν εστια και μετα εφευγε αποτομα σαν να τραβουσε πολυ η καμιναδα εκεινη τη στιγμη.Βγηκα λοιπον στη ταρατσα και διαπιστωσα οτι ο καπνος βγαινοντας γυριζει προς τα κατω.Εχω τη περιστρεφομενη μπαλα.
τι μπορει να σημαινει αυτο?
ευχαριστω πολυ

stelios1
02-12-12, 05:25
Μανιο ο καπνος γυριζε προς τα κατω γιατι εκεινη την στιγμη υπηρχαν εκει τοπικα καθοδικα ρευματα, τωρα αν ετυχε η αν υπαρχουν συνεχως αυτα δεν το ξερω. Εγω επιμενω να σηκωθει η καπνοδοχος μεχρι να στρωσει.

manio99l
02-12-12, 08:28
Σ ευχαριστω πολυ Στελιο για την απαντηση. Η καμιναδα μου εναι ηδη 2,50απο τη ταρατσα ,την ειχα ψηλωσει αλλο ενα μετρο στο 3,50 αλλα δε λειτουργησε και τη κατεβασα. Αν τ τωρα τη παω στα 4,30 θα μπορει να ειναι ασφαλες τοσο ψηλα?
θα βοηθουσε αν αλλαζα καπελο(εχω τη μπαλα) ?
Ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο ,υπαρχει περιπτωση το τζακι μου να επηρεαζεται απο το τζακι του πανω οροφου?ειναι ακριβως απο πανω αλλα με ξεχωριστες καμιναδες

Gatokratoras
03-12-12, 10:13
Στελιο το τελιωσα το τζακι το βαλα μπρος, αλλα ειχα προβλημα.. Όταν τα ξυλα καινε και υπαρχει φλογα το τζακι παει μια χαρα αλλα οταν καποια κουτσουρα αρχιζουν να καπνιζουνε το ντουμανι βγαινει το μισο εξω το θεωρησα φυσιολογικο οτι αν δε καιγεται καλα το ξυλο να αρχιζει να καπνιζει το τζακι, αλλα πηγα προχτες σε ενα σπιτι και ειχαμε βαλει το τζακι, τα ξυλα βγαζανε πολυ ντουμανι και τα ρουφαγε ολα πανω χωρις να φευγει τιποτα εξω. Νταξει το τζακι αυτο ειναι πολυ μεγαλο και σιγουρα θα εχει καμιναδα μεγαλυτερη απο την δικια μου αλλα δε ειναι και φυσιολογικο μολις καπνισει λιγο ενα κουτσουρο να βγαινουνε εξω τα καυσαερια και να μη τραβαει τιποτε πανω. Δηλαδη ο μονος τροπος για να μην εχω προβληματα ειναι να ειμαι πανω απο το τζακι και να φτιαχνω συνεχεια την φωτια... Αρχιζω να μετανιωνω που αφησα το κλαπετο οταν βαζαμε το τζακι και δε το εβγαλα γιατι μου φαινεται οτι ετσι θα τραβαγε καλυτερα, στην αποληξη της καμιναδας πανω υπαρχει περιστροφικο καπελο και στην περιοχη φυσαει συνεχεια δε το περιμενα να εχω προβλημα. Η καμιναδα του ειναι φ20 και το τζακι ειναι μικρο μηπως ετσι και αλλιως το τζακι δε ειναι για πολλα? Απλως για κανα 2 κουτσουρα και φταιει οτι του εβαζα αρκετα ξυλα? Η καμιναδα εχει υψος καπου στα 4 μετα ακριβως... Eπισης το τασακι ειναι πολυ εξω σε σχεση με αλλα τζακια και τα ξυλα δε ακουμπανε πολυ πανω του, μηπως θα βοηθαγε αν τα ξυλα τα συγκεντρωνα πανω απο το τασακι? Το τζακι ειναι αυτο http://www.superkamin.gr/proionta/touvlina.html το Antico 75

stelios1
03-12-12, 19:47
Καπνοδοχοι παιδια.. Σηκωμα μεχρι να τραβηξει. Με κολλησατε και εχω προβληματακι και στο δικο μου τωρα. Πρωτη μερα το αναψα, κλιματιστικο εβαζα το βραδυ κ ημουν οκ! κατεβασα τ καπνοδοχο πολυ γιατι εβαλα φωτοβολταικα (να μην σκιαζει) αλλα μαλλον το παρακανα λαι σημερα εχει κ αερα και αν δεν ανεβασω την πορτα προσεκτικα βγαζει λιγο, μετα στρωνει, ανοιχτο η κλειστο ειναι ενταξει αλλα δεν καιει με ορεξη.. Θα την ανεβασω ακομα λιγο. Εβαλα τον εναλλακτη στην καπνοδοχο κ ειναι τελειος, θα με καλυψει το τζακι τωρα και στα πιο βαρια κρυα.
Γατοκρατορα επρεπε να τραβαει (καπνοδοχος ειπαμε, αν ''παραφερεται'' και με ανοιχτο παραθυρο) δεν τραβαει οσο πρεπει, σαν και του Μανιο991. Το τζακι ομως αυτο με τα πυροτουβλα που ειδα στ φωτο εχει υψος 60εκ συν η κανω λαθος? Ειναι πολυ υψηλο για το πλατος του (διευκρινησε μου, ειναι 60 συν εκ οπως νομιζω?) δοκιμασε με μια σχαρα για τα ξυλα να καιγοναι υψηλοτερα (ειναι σαν να το κονταινεις) αλλα υψηλοτερη καπνοδοχο θελεις σιγουρα.
Μανιο991 αφου ειναι ηδη ανοιχτο εγω θα σου προτεινω να απομονωσεις την πορτα με καποια στραντζαριστη α-λαμαρινα απο τον υπολοιπο χωρο πισω, ευκαιρια ειναι. Το θεμα σου παντως ειναι η καπνοδοχος η.. η λαθος εισαγωγη αερα και ταραζεται ο καπνος μεσα στην εστια.

Salvadores
03-12-12, 22:15
Kαλησπερα. Πρωτο μου ποστ, και οδηγηθηκα εδω επειτα απο ψαξιμο για το κλασσικο προβλημα του καπνισματος του τζακιου.

Σημερα πρωτη μερα που αναψα το τζακι. Καταρχας, το τζακι ειναι επενδεδυμενο με γυψοσανιδα. Στο πισω μερος του, υπαρχει τρυπα στον τοιχο ωστε να ρουφαει αερα. Πανω απο το τζακι,στην προσοψη της γυψοσανιδας, εχω τοποθετησει 2 αεραγωγους με περσυδες ωστε να βγαινει στον χωρο μου ζεστος αερας. Η καμιναδα εχει σωστη διαμετρο, με υψος το πολυ 0.5 μετρα πανω απο το ψηλοτερο σημειο του σπιτιου μου. Τελος, το τζακι ειναι μαντεμενιο με πορτα.

Τι συμβαινει λοιπον...με κλειστη την πορτα του τζακιου, δεν καπνιζει το τζακι, αλλα δεν βγαινει και καθολου αερας απο τους αεραγωγους.
Με ανοιχτη την πορτα, το σπιτι γεμιζει καπνο, αλλα οι αεραγωγοι δουλευουν φοβερα, βγαζοντας μπολικο καυτο αερα(δεν διαθετω μοτερ, μονο φυσικη ροη). Αφου ειδα οτι καπνιζει, ανοιξα παραθυρα, αλλα αυτο συνεχισε να καπνιζει...

Συγνωμη για το κουραστικο ποστ, και ελπιζω σε βοηθεια...

manio99l
03-12-12, 23:53
ευχαριστω Στελιο,μαλλον θα ανεβασω τη καπνοδοχο και θα δω τοο θεμα του αερα.
οταν λες να απομονωσω τη πορτα εννοεις να τοποθετησω λαμαρινα σε ποιο σημειο? μπροστα στη πορτα?

επειδη ομως ανησυχω μηπως εχει και καποιο ελλατωμα το τζακι μηπως ξερετευ ποιος ειναι αρμοδιος για αντικατασταση ενεργειακου τζακιου? Ο πωλητης η η εταιρια?ρωταω γιατι ο τζακας ενω ισχυριζεται οτι ειναι ολα αψογα με την εγκατασταση κι οτι ισως το τζακι ειναι ελλατωματικο,παρολα αυτα κανει τον κινεζο και λεει οτι αυτος δεν φερει καμια ευθυνη κι οτι πρεπει να επικοινωνησουμε με την edilkamin και οτι αν αυτη θελει ,ειναι οπως ειπε δυσκολο,θα το αντικαταστησει.

stelios1
04-12-12, 07:05
Manio κανονικα σε ολα τα τζακια με συρομενη πορτα κανονικα επρεπε να ειναι απομονωμενη, πρεπει να ειναι κλεισμενη σε δικο της χωρο ωστε σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα ο καπνος να μην μπορει ναα φτασει στ περσιδες. Το τζακι δεν θεωρειται αυτονομη συσκευη, καταληγει δομικο στοιχειο λογω τ εγκαταστασης και της επενδυσης και ο ενας θα τα ριχνει στον αλλον. Δοκιμασε να στειλεις μειλ στην εταιρεια ρωτωντας πως θα δοθει ο εξωτερικος αερας. Θα σου απαντησουν φανταζομαι, αλλα ισως σε παραπεμψουν σε αντοιπροσωπο εδω.
Σαλβατορες οι αεραγωγοι των περσιδων απο που ξεκινουν και καταλληγουν σ αυτες? Καπνιζει απο μπροστα στην εστια η απο τις περσιδες βγαινει ο καπνος?

Salvadores
04-12-12, 07:29
Στελιο ευχαριστω για την απαντηση και την αμεση ανταποκριση.

Ο καπνος βγαινει απο την εστια ΜΟΝΟ οταν ειναι ανοιχτη η πορτα της εστιας. Οταν κλεισω την πορτα, ουτε καπνιζει, ΑΛΛΑ ουτε βγαινει και ζεστος αερας απο τις περσιδες.

Οι περσιδες επανω στην γυψοσανιδα, ειναι απλα 2 τρυπες που εκανα στην γυψοσανιδα, και τοποθετησα τις περσιδες. Δεν υπαρχει καποιος αγωγος που να κατευθυνει τον αερα στις περσιδες.

Gatokratoras
04-12-12, 08:30
Το τζακι ομως αυτο με τα πυροτουβλα που ειδα στ φωτο εχει υψος 60εκ συν η κανω λαθος? 56 ειναι, ειναι πολυ? Και θα βοηθαγε αν εστηνα τη φωτια και τα ξυλα πανω απο το τασακι?

manio99l
04-12-12, 16:27
Καλησπερα παιδια,
Στελιο σ ευχαριστω για την απαντηση.
εχω νεα δεδομενα.
πριν απο λιγο πηγα και κοιταξα για το κλαπετο.
οταν ανοιγομε τη πορτα αποτομα, το κλαπετο ανοιγει ,αλλα οχι τελειως καθετα με κλιση περιπου 5-10 μοιρες.
οταν ομως ανοιγομε τη πορτα σιγα-σιγα ,το κλαπετο σταματαει σ ενα σημειο και με το χερι μου επανερχεται στην κανονικη θεση .η αποσταση που υπολειπεται για να ερθει στη κανονικη θεση ειναι 2-3 εκ .
δε ξερω ,ειναι φυσιολογικο αυτο η υπαρχει προβλημα?
και το δευτερο που διαπιστωσα βαζοντας το χερι μου στον αγωγο του εξωτερικου αερα ειναι οτι τη μια στιγμη φερνει αερα προς το τζακι ,ρουφαει δηλ., και την αμεσως επομενη διωχνει αερα προς τα εξω και εναλλαξ.
εχει σχεση με τη συμπεριφορα του καπνου που τη μια στιγμη συσσωρευεται καπνος και την αλλη τρεχει προς τη καμιναδα?

stelios1
04-12-12, 23:52
Παιδια αν δεν υπαρχει κατι αλλο στραβο το τζακι ειναι καπνοδοχος και αναπληρωση αερα (αν θελει κ αλλο αερα φαινεται ανοιγοντας παραθυρο).
Γατοκρατορα σωστο ειναι το υψος αν ειναι γενικα σωστη η εστια στις διαστασεις της, δοκιμασε κ επανω απο την σχαρα, τι ρωτας? Δεν ειναι ρισκο μια δοκιμη, αλλα αμα δεν τραβαει?
Μανιος αν υπαρχει καποια αστοχια στο κλαπε (δεν κινειται ελευθερα η μαγκωνει καπου) πρεπει να διορθωθει αλλα δεν ειναι αυτο.. Εχεις περιεργα ρευματα σπιτι σου και οποιο τζακι και να ηταν θα ειχες προβλημα, αυτο νομιζω. Καπνοδοχο. Η ψαξε μηπως τρεχει τιποτα αλλο στην οικοδομη και δεν το εντοπισες, σε οικοδομη με διαμερισματα ταβανι δεν ειναι το ταβανι σας αλλα η ταρατσα της οικοδομης. Για να βγαζει αερα απο κει κατω αυτο παει να πει οτι απο καπου μπαινει αυτη η αντιστοιχη ποσοτητα αερα εκεινη την στιγμη στο σπιτι, αυτο ειναι αφυσικο, εκεινη την στιγμη εχεις υπερπιεση στο σπιτι σου η εστω στο τζακι σου απο την καπνοδοχο και αντι να ''ρουφηξει'' σπρωχνει κατω.

stelios1
05-12-12, 00:00
Σαλβατορε μπερδευομαι, δεν τα λες ολα.. Δεν τραβαει φιλε μου το τζακι, η καπνοδοχος σου δεν τραβαει! Οταν κλεινεις τ πορτα μαλλον απομονωνεται απο τον πισω χωρο που επικοινωνουν οι περσιδες και θελει δε θελει ο καπνος φευγει στ καπνοδοχο. Οταν ανοιγεις τ πορτα περνα απο πισω της και βγαζει καυτο καπνο απο τ περσιδες.. Ειναι ετσι?

manio99l
05-12-12, 06:51
Καλημερα,
Στελιο ,σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
αυτο πως διορθωνεται? Θα βοηθουσε να ψηλωσω τη καμιναδα,να αλλαξω καπελο,η να του δωσω κι αλλο εξωτερικο αερα η κατι αλλο?
σ ευχαριστω και παλι.

josh69
05-12-12, 13:36
Καλησπέρα!
Έχω τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την συρόμενη πόρτα.
Όταν το τζάκι αναπτύξει μεγάλη θερμοκρασία η πόρτα κολλάει...
Μήπως έχει τύχει σε κάποιον και ξέρει τι πρέπει να κάνω;

stelios1
06-12-12, 07:12
Μανιο κ αλλο αερα αν δωσεις απ εξω στην ιδια πλευρα παλι το ιδιο θα γινεται, βαλε στην εισοδο καποιο αεροστοπ? Κλεινει καλα? Ο αποροφητηρας σου εχει ταμπερ βαρυτητας απ εξω? Αλλου καπου στο σπιτι εχει καποιο ανοιγμα και μπαινοβγαινει αερας? Κλεισε προχειρα την εισαγωγη κρυου αερα και με ανοιχτο παραθυρο δες αν αλλαζει κατι.
Τζος69 αν ειναι λιγο αστο ετσι κ αργοτερα πριν απο βαψιμο ανοιξε το και δες τι γινεται, αν ειναι πολυ θελει ανοιγμα, ετσι κανεις εν ξερει, κατι θα στραβωσε, σπρωχτηκε, δεν ρυθμιστηκε καλα..

Salvadores
06-12-12, 07:37
Σαλβατορε μπερδευομαι, δεν τα λες ολα.. Δεν τραβαει φιλε μου το τζακι, η καπνοδοχος σου δεν τραβαει! Οταν κλεινεις τ πορτα μαλλον απομονωνεται απο τον πισω χωρο που επικοινωνουν οι περσιδες και θελει δε θελει ο καπνος φευγει στ καπνοδοχο. Οταν ανοιγεις τ πορτα περνα απο πισω της και βγαζει καυτο καπνο απο τ περσιδες.. Ειναι ετσι?

Στελιο καλημερα. Ειμαι σαφης: το τζακι καπνιζει οταν η πορτα ειναι ανοιχτη, και καπνιζει απο την εστια. Οι περσιδες τοτε, δεν βγαζουν καπνο, αλλα βγαζουν μπολικο ζεστο αερα.
Οταν κλεισεις την πορτα, η εστια δεν καπνιζει, αλλα και οι περσιδες, ουτε ζεστο αερα βγαζουν ουτε βεβαια καπνιζουν.
Σημειωνω οτι με ανοιχτη την πορτα, δεν καπνιζει παντα, αλλα σε ενα ποσοστο 30% των περιπτωσεων, και ναι, ακομα και με ανοιχτο παραθυρο του σπιτιου.

Takerman
06-12-12, 13:09
Στέλιο, έχει μείνει καθόλου υγρό για την πίσσα?

manio99l
06-12-12, 22:26
Καλησπερα παιδια,
Στελιο ο απορροφητηρας δεν εχει ταμπερ βαρυτητας αλλα η κουζινα ειναι χωριστη,οχι στον ενιαιο.
εγω εκλεισα καλα ολες τις τρυπες που ειχε αφησει ο τζακας γυρω απο την εισαγωγη αερα αλλα παλι τα ιδια ,ανεξαρτητως παραθυρου ανοιχτου η οχι.
ανοιγω τη πορτα μεχρι το σημειο λιγο μετα που ακουμε το θορυβο του ανοιγματος του κλαπετου ωστε δηλ. το κλαπετο να ειναι ανοιχτο( μεχρι αυτο το σημειο ποτε δεν καπνιζει). το αφηνω εκει για πχ 10λεπτα Αν συνεχισω να το ανοιγω τοτε βγαζει καπνο. Αρα δεν ειναι θεμα κλαπετου?
Υπαρχει περιπτωση να δημιουργει το προβλημα η θηκη της πορτας, δηλ. ειτε να προσπαθει να εξισσοροπησει τη πιεση της με τη πιεση του τζακιου και να ρουφαει καπνο, ειτε η θηκη με τη πορτα να λειτουργει κατι σαν το"εμβολο",δηλ. σπρωχνοντας τη πορτα προς τα πανω να αφαιρειται αερας απο τη θηκη και να αναπληρωνεται με καπνο?

stelios1
07-12-12, 07:55
Σαλβατορε το τζακι πρεπει να μην καπνιζει με ανοιχτη την πορτα, εχεις ενα θεμα εδω. Το αλλο με τις περσιδες ειναι περιεργο, δε ξερω τι μπορει να συμβαινει, δε ξερβ πως ειναι συνδεμενες η οχι, αν εχει θερμοθαλαμο η εστια η οχι και αν εχει πως ειναι η εισοδος-εξοδος του αερα κτλ..
Τακερμαν εχω υγρο.
Μανιο υποθεσεις ειναι, δεν ξερω. Αφου εχει θηκη η πορτα τοτε σε περιπτωση που ανοιξεις το τζακι βαλε επανω της μια μουφα και δωσε τον εξωτερικο αερα εκει με σπιραλ, πιστευω πως θα βοηθησει πολυ. Δεν ειναι θεμα κλαπετου εκτος και αν ειναι τιποτα τοποθετημενο αναποδα εκει η λαθος.

manio99l
07-12-12, 15:56
Ευχαριστω Στελιο,
αυτο που προτεινεις θα ηταν ισως μια λυση αλλα πρακτικα ειναι αδυνατο οπως ειναι η κατασκευη του τζακου.
ηθελα να σε ρωτησω ομως και κατι αλλο, παρατηρησα οτι η δικη μου καμιναδα βγαζει ασπρο καπνο ενω του πανω οροφου σκουρο. εχεις υποψη σου τι μπορει να σημαινει αυτο?

stelios1
07-12-12, 21:17
Μανιο, αν μιλαμε για σκουρο η ασπρο καπνο συνεχομενα.. αυτο σημαινει κακη καυση! Κυριως υγρασια στον ασπρο (μπορει και να ναι καλα τα ξυλα αλλα να υπαρχει χαμηλη θερμοκρασια καυσης αλλα κυριως υγρασια σε σχεση με την θερμοκρασια) καπνο. Κακη οξυγονωση στον μαυρο ( η καιει μαζουτ ας πουμε..) καπνο.
Οταν μια οικοδομη την χτυπα στην μια πλευρα αερας ασκει σε αυτην μια πιεση, στην απο πισω πλευρα δημιουργειται μια, σχεδον αντιστοιχη, υποπιεση. Απο την πισω πλευρα χανεται αερας και η υποπιεση μεταφερεται (απο διαφορα ανοιγματα) και στο εσωτερικο της. Δεν χρειαζεται παντα ισχυρος αερας η σοβαρα ανοιγματα διαροων στην πισω πλευρα, μπορει να ναι κ ενα ελαφρυ αερακι που το κανει αυτο. Αν εφραζες (δεν γινεται φυσικα αυτο) αεροστεγως οποιαδηποπτε διοδο προς τρον επομενο οροφο (σκαλα πχ..) θα εστρωνε. Μονη λυση εγω βρισκω την υπερυψωση της καμιναδας μεχρι να τραβηξει σωστα.

PANTELIS12345
08-12-12, 08:04
ΣΤΕΛΙΟ . ΚΑΛΗΜΕΡΑ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ . ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΖΑΚΙ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΝΤΕΜΕΝΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΥΡΟΜΕΝΗ . ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΕΧΩ 2 ΠΕΡΣΙΔΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ . ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΣΙΔΑ ΓΙΑ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ . ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΕΡΑΣ ΠΟΛΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΝΩ ΠΕΡΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΥΡΙΖΕΙ . ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΣΕΙ ΤΑΒΑΝΙ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΕΝΩ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ . ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ Η ΠΟΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ . ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ . ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ Μ ΕΣΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΕΡΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ ? ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΣΙΔΕΣ . ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΣΚΕΠΗ Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΕΞΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 50 ΜΕΤΡΩΝ . ΣΤΕΛΝΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ . ΠΑΝΤΕΛΗΣ

manio99l
08-12-12, 11:54
Καλημερα Στελιο,

με τον επανω οροφο δεν υπαρχει επικοινωνια ,εμφανως τουλαχιστον, γιατι ειναι ξεχωριστα διαμερισματα. Ο επανω οροφος εχει ξεχωριστη εισοδο απο το δρομο και η σκαλα ειναι ανεξαρτητη απο το ισογειο.
υπαρχει περιπτωση να υπαρχει διαρροη μεσω της τρυπας που ανοιχτηκε για να περασει η καμιναδα ?(περναει μεσα απο το τζακι του οροφου).Φαινεται βεβαια να ειναι κλειστο,ο τζακας απο τον οροφο (στο πατωμα του)εβαλε τσιμεντο γυρω απο τη τρυπα και απο κατω,δηλ. απο το ταβανι μου ,αφρο.
αυτο που μου λες με την υποπιεση,εχει σχεση με τον οροφο?
αν ψηλωσω τη καμιναδα θα εξισοροπηθει η πιεση?
σ ευχαριστω πολυ και παλι

akapsali
08-12-12, 15:42
Καλημερα Στελιο,

με τον επανω οροφο δεν υπαρχει επικοινωνια ,εμφανως τουλαχιστον, γιατι ειναι ξεχωριστα διαμερισματα. Ο επανω οροφος εχει ξεχωριστη εισοδο απο το δρομο και η σκαλα ειναι ανεξαρτητη απο το ισογειο.
υπαρχει περιπτωση να υπαρχει διαρροη μεσω της τρυπας που ανοιχτηκε για να περασει η καμιναδα ?(περναει μεσα απο το τζακι του οροφου).Φαινεται βεβαια να ειναι κλειστο,ο τζακας απο τον οροφο (στο πατωμα του)εβαλε τσιμεντο γυρω απο τη τρυπα και απο κατω,δηλ. απο το ταβανι μου ,αφρο.
αυτο που μου λες με την υποπιεση,εχει σχεση με τον οροφο?
αν ψηλωσω τη καμιναδα θα εξισοροπηθει η πιεση?
σ ευχαριστω πολυ και παλι

Αγαπητέ manio99l

Εχει δίκιο ο stelios
Πολλές φορές η θέση του τζακιου στον χώρο σε συνάρηση με τον προσαναταλισμό του κτιρίου καθώς και τα γειτονικά κτιρια επιρηάζουν τον ελκυσμο του τζακιου
Εχω και εγώ το aquatondo29 και μερικές φορές μου καπνίζει και εμένα , αν ανοιξω αποτομα την πόρτα, ή αν εχει δυνατό αερα, θέλει ψηλωμα η καμιναδα αλλά μου χαλάει τη αισθητική , θα δώ τι μπορώ να κάνω.
O Καπνός γλυφει απο την πόρτα και μπαίνει στην "θήκη" της και βγαίνει φυσικά απο τις τρύπες των συρματοσχοινων
Ειναι προβλημα υποπίεσης οπως λέει και ο stelios δεν εχει αρκετό ελκυσμό το τζάκι σου , θέλεις σιγουρα ψηλότερη καμινάδα μέχρι να τραβήξει .

Αέρα παιρνεις απο εξω η μέσα;
Καλό είναι εξωτερικό αερα στα στόμια που έχει με σπιραλ φ125

Αλλη λυση έιναι να το κλεισεις με γυψοσανίδα πολυ καλά χωρις περσίδες εκτονσης εσωτερικα για να μην έχει διαρροες ο καπνός και να ανοιξεις ψηλά μια εκτονωση προς τα εξω (τρυπα με περσίδα) ετσι ο καπνος να φευγει εξω.
Αυτο ομως εχει ενα μειονέκτημα , χάνεις θερμοτητα απο τον αερα που ζεσταινονταν στην φουσκα και εβγαινε απο την εσωτερική εκτονωση
Στην διαθεση σου για περισσοτερες πληροφορίες

manio99l
08-12-12, 16:41
Αγαπητέ manio99l

Εχει δίκιο ο stelios
Πολλές φορές η θέση του τζακιου στον χώρο σε συνάρηση με τον προσαναταλισμό του κτιρίου καθώς και τα γειτονικά κτιρια επιρηάζουν τον ελκυσμο του τζακιου
Εχω και εγώ το aquatondo29 και μερικές φορές μου καπνίζει και εμένα , αν ανοιξω αποτομα την πόρτα, ή αν εχει δυνατό αερα, θέλει ψηλωμα η καμιναδα αλλά μου χαλάει τη αισθητική , θα δώ τι μπορώ να κάνω.
O Καπνός γλυφει απο την πόρτα και μπαίνει στην "θήκη" της και βγαίνει φυσικά απο τις τρύπες των συρματοσχοινων
Ειναι προβλημα υποπίεσης οπως λέει και ο stelios δεν εχει αρκετό ελκυσμό το τζάκι σου , θέλεις σιγουρα ψηλότερη καμινάδα μέχρι να τραβήξει .

Αέρα παιρνεις απο εξω η μέσα;
Καλό είναι εξωτερικό αερα στα στόμια που έχει με σπιραλ φ125

Αλλη λυση έιναι να το κλεισεις με γυψοσανίδα πολυ καλά χωρις περσίδες εκτονσης εσωτερικα για να μην έχει διαρροες ο καπνός και να ανοιξεις ψηλά μια εκτονωση προς τα εξω (τρυπα με περσίδα) ετσι ο καπνος να φευγει εξω.
Αυτο ομως εχει ενα μειονέκτημα , χάνεις θερμοτητα απο τον αερα που ζεσταινονταν στην φουσκα και εβγαινε απο την εσωτερική εκτονωση
Στην διαθεση σου για περισσοτερες πληροφορίες

akapsali,
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
εμενα το τζακι μου ,acquatondo 22 , καπνιζει οπως κι αν ανοιξω τη πορτα, ειτε γρηγορα ειτε πολυ αργα, ανεξατητως αν φυσαει η οχι η αν εχω ανοιχτο παραθυρο η οχι..ο καπνος γλυφει κι εμενα τη πορτα
οταν λες στομια τι εννοεις?
εμενα παιρνει εξωτερικο αερα με ενα σπιραλ125 το οποιο ειναι χυμα κατω απο το τζακι
Εσυ εχεις τποθετησει ενα σπιραλ η παραπανω? Το εχεις κατω η μηπως υπαρχει ειδικη υποδοχη στο τζακι σου?Σε ρωταω γιατι το τζακι μου εχει μια ταπα σε καθε πλευρα,εγω ξεβιδωσα τη μια κι εβαλα μεσα το σπιραλ χωρις ομως αποτελεσμα.
σ ευχαριστω και παλι

akapsali
08-12-12, 17:27
manio99l

Εμένα το αερα τον δίνω σε ενα απο τα στομια που εχει πισω δεξια η πίσω αριστερα , οπως βολευει , με την χρήση ενος προσθετου ,
ξεβιδώνεις την ταπα βάσει το στοβιο και κουμπώνεις το σπιραλ
Στο στόμιο αυτό υπάρχει με "πεταλούδα" με ντίζα για ρύθμιση της ποσοτητας του αέρα και έλεγχο της καυσης
Αν όμως οπως λές εβγαλες την τάπα και εβαλες μεσα το σπιραλ και δεν είδες αποτελεσμα μάλον δεν φταίει αυτο.,, εξάλου οπως λές στο κάνει και ανοιχτο παραθυρο .
δύο πραγανατα μπορεί να συμαβίνουν η βουλωμένη καμινάδα ή μειωμένος ελκυσμος λόγω μήκους η λόγω σχήματος (γωνίες κλπ)
Σίγουρα είναι απο καμιναδα αν μπορείς μεγαλώσε τη για να δουμε αποτελεσματα

ΥΓ Αν μπορείς Κανε ενα σκιτσο να δουμε πως παει η καμιναδα σου

stelios1
08-12-12, 18:28
Παιδια δεν τα ξερω ολα, οσοι ξερετε κατι η νομισετε οτι θα βοηθησετε πρεπει οιπως ο Ακαψαλη, να μιλατε.
Αμα ειναι ανοιχτη η πορτα πρεπει το τζακι να τραβαει, να μην καπνιζει, να μην μυριζει, αυτο ειναι γενικος κανονας, η πορτα δεν μπαινει για να μην βγαινει ο καπνος! Το καλυτερο ενεργειακο στον κοσμο να βαλετε αν δεν τραβαει σωστα η καπνοδοχος θα εχει προβλημα, ακομα και να μην καπνιζει δεν θα εχει την αποδοση που πρεπει. Μετα τιθεται το ζητημα υποπιεσης και τροφοδοσιας συμπληρωματικου αερα, το τζακι απ την φυση του τραβαει απο μπροστα.. Παιρνει αερα απ τον χωρο και μαζι με αυτον και τον καπνο, οταν δινουμε αερα σε αλλα σημεια (πχ στο κουτακι της σταχτης) μειωνουμε κατα καποιον τροπο το τραβηγμα απ τον χωρο μας, αν δοθει λαι λαθος (ξεπερασει καποια ορια τα οποια διαφερουν απο σπιτι σε σπιτι) ισως και να ταραζει την φωτια και να καπνιζει απ αυτο..
Αν με ανοιχτο παραθυρο, ανοιχτη την πορτα του και κλειστο τον εξω αερα τροφοδοσιας συνεχιζει να καπνιζει θελει κ αλλη καπνοδοχο.
Παντελης, αν το ανοιξεις κλεισε την πορτα σε δικη της θηκη, με λαναρινα ομως και δωσε εκει με μια μουφα στην μεση της θηκης αυτης (μεση σε πλατος και σε υψος, κεντρο δηλάδη) τον εξω αερα. Ανοιξε εσωτερικα κατω προς το πατωμα 2 ανοιγματα 20χ30 δεξια αριστερα και 2 αντιστοιχα επανω η και ελαφρως μεγαλυτερα σε εμβαδο. Φροντισε την στεγανωση στα παντα ωστε να εχεις 2 ανεξαρτητα κυκλωματα, ενα την εστια-φρεσκου αερα για καυση-καπνοδοχο και ενα ΚΛΕΙΣΤΟ κυκλωμα σπιτι-πισω μερος του τζακιου- με διοδους τις κατω περσιδες προς τις επανω. Ετσι θα παρεις και την ζεστη του και θα ησυχασεις απο τις μυρωδιες.

manio99l
08-12-12, 21:00
58018καλησπερα παιδια,
καταρχην σας ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση.
παραπανω επισυναπτω το σχεδιο του σπιτιου και
διπλα τη συνδεσμολογια του τζακιου.
στη διαδρομη της καμιναδας που αντιστοιχει στον επανω οροφο, η καμιναδα μου φ200 περναει μεσα απο καμιναδα φ250( στην αρχη ειχαμε βαλει φ250 η οποια περνα μεσα απο το τζακι του οροφου και μετα λογω του καπνισματος ειπε η εταιρια να περασομε απο μεσα σωληνα φ200 για να μην ανοιξει ο πανω το τζακι του.)
σημερα εκλεισα προχειρα και τη τρυπα του απορροφητηρα αλλα τιποτα.
επισης, ξηλωσα απο την αρχη ολο τον αγωγο του εξωτερικου αερα και τον τοποθετησα καινουργιο αφου εκλεισα ολες τις τρυπες που ειχε αφησει ο τζακας διπλα του.
δεν αλλαξε κατι σε σχεση με το καπνισμα αλλα αυτο που παρατηρησα ξανα ειναι οτι αυτος ο αγωγος, τη μια στιγμη φερνει αερα μεσα στο σπιτι,δηλ.στο τζακι, και ,αμεσως ή μετα απο 2 π.χ. λεπτα αρχιζει να διωχνει αερα δηλ. να βγαζει αερα εξω στην αυλη.
τουλαχιστον εφτιαξα τον αγωγο σωστα και δεν εχει διαρροες.

PANTELIS12345
09-12-12, 10:39
ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ . ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΡΩΓΜΗ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΑΝ ΤΡΙΧΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΕΜΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΡΡΟΗ ΚΑΠΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΠΕΡΣΙΔΕΣ . ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕ ΜΑΓΓΑΝΕΖΑ ΤΗ ΡΩΓΜΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΨΩ ΜΕ ΠΥΡΑΝΤΟΧΟ ΧΡΩΜΑ . ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ? Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΑΝΑΜΜΑΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ? Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΝΩΘΕΙ ΤΟ ΜΑΝΤΕΜΙ ΞΑΝΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗ ? ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΤΕΜΙ . ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΙΣ ΡΑΦΕΣ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΜΑΓΓΑΝΕΖΑ ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΑ ΗΔΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΞΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

manio99l
09-12-12, 11:09
καλημερα παιδια,
οταν το τζακι μου αναβει με κλειστη πορτα , κοιταζω μεσα και η εστια ειναι φουλ γεματη απο καπνο.Αυτο φαινεται πολυ ευκολα στο φως του φακου.(αναβω τον φακο και κοιταω μεσα).
ειναι φυσιολογικο αυτο? Ο καπνος ειναι παντου ,και γλυφει και την πορτα,ετσι μολις την ανοιξω γινεται της χαλυβουργικης!

akapsali
09-12-12, 15:25
manio99l Καλημέρα
Φυσιολογικό είναι να έχει καπνο μέσα , γιατί έχει το τάμπερ ειναι κλειστό οταν η πόρτα είναι κλειστή και ετσι επιβραδύνει τα καυαερια να φύγουν γρήγορα απο το τζάκι οποτε αυξάνετε η αποδοση του τζακιού.

stelios1
10-12-12, 05:11
Παντελης μονο μαγγανεζα να βαλεις στις ραφες, διαφορετικα θα ραγισει θα σπασει. Βαλε προχειρα και στην ρωγμη, αν και θα φυγει, για να δεις αν εχει διαφορα. Την ρωγμη καλυτερα ειναι να την σκεπασεις με καποιο ελασμα βιδωτο, αλλα κανονικες βιδες με πασο κτλ οχι αυτοδιατρητες.
Λογικο ειναι Μανιο να εχει καπνο οταν κλεινεις την πορτα, ομως λιγο αργοτερα πρεπει να ισσοροπει η καυση και να στρωνει, δεν τραβαει, αυτο ειναι το θεμα αν τραβηξει θα στρωσουν ολα.

kasakis
10-12-12, 08:28
Στελιο καλημερα.Εχει γεμισει ο φακελος με τα προσωπικα σου μηνυματα.
Το καθαριστικο πισσας μπορεις να μου το στειλεις με λεοφορειο ή με ελτα με χρεωση δικη μου στην διευθυνση που σου εχω στειλει?ευχαριστω.

Takerman
10-12-12, 08:46
Στελιο καλημερα.Εχει γεμισει ο φακελος με τα προσωπικα σου μηνυματα.
Το καθαριστικο πισσας μπορεις να μου το στειλεις με λεοφορειο ή με ελτα με χρεωση δικη μου στην διευθυνση που σου εχω στειλει?ευχαριστω.

Στέλιο το ίδιο ισχύει και για μένα. Δε μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία μου.

manio99l
10-12-12, 16:41
Καλησπερα Στελιο ,
χθες ηρθε ενας φιλος μου, δεν εχει σχεση με τζακια απλα εχει τζακι σπιτι του.Μολις ειχα αναψει το τζακι και πηγε κι εβγαλε ενα μικρο ξυλο που καπνιζε ,το κρατουσε στη πορτα του τζακιου και ο καπνος πηγαινε μεσα στο τζακι, δηλ. το τζακι τον ρουφουσε. Ηθελα να σε ρωτησω ,μπορει να τα καταφερνει στον λιγο καπνο και στην κανονικη ποσοτητα καπνου η οταν ειναι κλειστο το κλαπετο να μη μπορει να τραβηξει η καμιναδα?

manio99l
10-12-12, 20:00
Στελιο ,καλησπερα και παλι,
αυτο που παρατηρησα και ηθελα να σε ρωτησω ειναι οτι οταν ειναι ανοιχτο το τζακι δεν καπνιζει αλλα βλεπω το καπνο και αντι να παει ισια πανω να βγει απο την καμιναδα,προτιμα τον δυσκολο δρομο , στριβει προς τα μπροστα και βγαινει στη καμιναδα ακολουθωντας το δρομο που βγαινει οταν ειναι κλειστη η πορτα και το κλαπετο. (το κλαπετο το εχω κοιταξει και ειναι ανοιχτο.).Δηλ. οταν ειναι ανοιχτο ο καπνος συμπεριφερεται σαν να ειναι κλειστο .
αυτο εχει σχεση με τον μειωμενο ελκυσμο η μηπως ευθυνετα και κατι αλλο?
σ ευχαριστω πολυ