PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΖΑΚΙΑ.. μυθοι κ πραγματικοτητες.

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

akapsali
10-12-12, 21:11
manio99
ελεξε μήπως εχει πέσει κατι και βουλωσε η πίσω πλευρα εκέι που έιναι το τάμπερ
χωρίς φωτιά και με ενα φακό ελέξε σχολαστικά τον χώρο
Ο ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΔΡΟΜΟΣ για τον καπνο είναι η πίσω πλευρα ου σωλήνα εκει που βρισκεται το ταμπερ
Αν με το ταμπερ ανοιχτο ο καπνος προτιμά την "δυσκολη" διαδρομή πιθσνόν η "ευκολή" εχει εμπόδιο
Για κοιτα και αυτό και βλεπουμε,,,

vasilis.
11-12-12, 18:08
Σήμερα άναψα το τζακι μιας κ είπα να κάψει λίγο πριν το γκρέμισμα.
Παρατήρησα ότι το τζακι καπνιζε απίστευτα κ χωρίς αερα έξω.επρεπε να έχω μόνιμα
Την μπαλκονοπορτα λίγο ανοιχτή για να μην καπνιζει.σιγουρα δεν εχει σχεση ο ελκισμοσ που εχει τωρα με αυτον που θα εχει μετα απο την τοποθετηση του υδραυλικου αλλα δεδομενου του μικρου ανοιγματοσ προσ την καμιναδα του oceano υπαρχει περίπτωση μετα την τοποθετηση
Του υδρΑυλικου να έχω προβλημα;η καμιναδα είναι πάνω απο 4 μετρα.
.απο κατασκευαστικής άποψης είναι καλυτερα μέσα στην υπάρχουσα καμιναδα να περασω ανοξειδωτη σωλήνα μέχρι επάνω;δεν θα εχει κ καλυτερο καθαρισμό μια τέτοια κίνηση;

stelios1
12-12-12, 09:01
Βασιλη φυτσικα και το καλυτερο εναι να κρατησεις σταθερη διατομη (αυτην που εχει η εστια) μεχρι επανω.

vasilis.
12-12-12, 13:28
Στέλιο σε ευχαριστω για την απάντηση.σχετικα για τον λόγο που καπνιζει
Έχεις να προτείνεις κάτι;για ποιο λόγο με λίγο την πόρτα ανοιχτή σταματάει
Να καπνιζει;

stelios1
13-12-12, 05:40
vasilis εφ οσον θα το αλλαξεις τι σε νοιαζει αν τωρα αυτο καπνιζει? Αερα ηθελε, αν τραβαει με ανοιχτη την μπαλκονοπορτα και φροντισεις στο καινουριο να δωσεις αερα σωστα δεν θα εχεις προβλημα.

vasilis.
13-12-12, 09:33
Απλα στέλιο φοβήθηκα μήπως είναι θέμα καμιναδας κ έχω προβλημα
Κ μετα.σε ευχαριστω φίλε μου.μια τελευταία ερώτηση θα ήθελα να σου
Κάνω.στο μαντεμι το τζακι γράφει serman.όσο κ να έψαξα δεν βρήκα τι
προέλευση εχει.γνωριζεις την εταιρεία αυτή;

stelios1
13-12-12, 12:58
Δεν ξερω Βασιλη για Σερμαν αλλα τι σε νοιαζει η προελευση του, μην ανησυχεις καλο θα ειναι.

manio99l
13-12-12, 23:09
Καλησπερα παιδια,
Στελιο πριν λιγο ειπα μεχρι να ψηλωσω τη καμιναδα , να αναψω το τζακι χωρις να κλεισω καθολου τη πορτα του, μιας και καπνιζει με το ανοιγμα..Μετα λοιπον απο 10 λεπτα που αναβε ,το σπιτι ειχε αρκετο καπνο..
Κοιταξα μεσα στην εστια και ο καπνος ηταν μαζεμενος ψηλα στο κενο που υπαρχει αναμεσα στη θηκη της πορτας και στα στρογγυλα σιδερικα που ειναι στη μεση της εστιας.
Με ανοιχτη τη πορτα καμια η ανεπαισθητη βελτιωση.
Ηθελα να σε ρωτησω το ψηλωμα της καμιναδας θα βοηθησει στο να μη καπνιζει ουτε ανοιχτο ?
αν τυχον υπαρχουν καθοδικα ρευματα η θεμα υποπιεσης η λυση ειναι το ψηλωμα της καμιναδας η μηπως χρειαζεται και κατι αλλο?
σ ευχαριστω πολυ

Maria_T
14-12-12, 11:36
καλημέρα σε όλους και κατ' αρχάς συγχαρητήρια Στέλιο για το θέμα που άνοιξες, όπως παρατηρώ "καίει" πολλους....
το δικό μου πρόβλημα είναι σχεδόν ολόιδιο με του Etza

το τζάκι μου λοιπόν ειναι προκάτ (άνω των 20 ετών), με πυρότουβλα και δεν έχει άνοιγμα για εισαγωγή εξωτερικού αέρα στην εστία.
Το ύψος της εστίας είναι 54 cm (εξωτερική πλευρά από το πυρότουβλο έως την εταζέρα) και το μήκος του 73 cm (εξωτερική πλευρά)
Πάνω από την εστία το ανοιγμα είναι πάχους 12 cm.... και οδηγει σε μια "φουσκα"....η οποία όμως δεν είναι όπως οι καινούργιες που είναι ημικυκλικές.
η καμινάδα ειναι φ250 ξεκινάει τετράγωνη έως το ταβάνι και μέτα γίνεται κυκλική και είναι ευθεία. Το ύψος της είναι περίπου 2,5 μέτρα συν το περιστροφικό καπέλο. Κολλητά δίπλα της έχει την καμινάδα του πάνω ορόφου (λίγο πιο χαμήλη αυτή). Στην μία πλευρά στα 3 περίπου μέτρα ύπαρχει το "κουβούκλιο" του ανελκυστήρα (απο πάνω του είναι ένας ηλιακός) που ειναι στο ίδιο ύψος περίπου με την καμινάδα.

παμε λοιπον στο πρόβλημα που είναι φυσικά το καπνισμα.... ιδιαίτερα έντονο είναι όταν υπάρχει λίγη φωτιά ... ο κάπνος μπαίνει στην "φούσκα" στροβιλίζεται εκεί και ένα μέρος του κατεβαίνει πάλι κάτω και "γλείφει" την εταζέρα (η οποία έχει πάχος 16cm) και από εκεί βγαίνει έξω. Αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως καιρού, μποφώρ, κατευθυνση ανέμου κτλ κτλ.....
όταν ανοιξω εστω και λιγο το παραθυρο συνήθως βελτιώνεται.....(συνηθως οχι παντα)
να σημειωσω επισης οτι δεν καιμε ποτε ξυλα στο πυροτουβλο γιατι τοτε ερχεται ολος ο καπνος μεσα... εχουμε τοποθετησει μια σχαρα που το εχει ψηλωσει 11cm...
Ακόμα και μισό μέτρο από το τζάκι να ανάψω τσιγαρο ο καπνός δεν κατευθύνεται προς την εστία.

ενα απο τα πολλα που ακουσαμε ειναι οτι η εστια ειναι πολυ μικρη και οτι το ανοιγμα της (πανω προς τη φουσκα) ειναι πολυ στενο... ετσι προσπαθησαμε να κανουμε μια μετατροπη... βαθυναμε λιγο το τζακι και μεγαλωσαμε το ανοιγμα του απο 12 σε 24cm... το αποτελεσμα ομως ειναι εντελως το ιδιο απο αποψη συμπεριφορας καπνου (με επιπροσθετο οτι πλεον δεν ζεσταινει κιολας :cry:)....

Το σπίτι δεν ειναι εντελώς στεγανό (απο την κλειδαρια που εχουν τα αλουμίνια μπαινει λιγος αερας).
στον επανω όροφο υπαρχει και εκει τζακι, η δικη μου καμιναδα περναει διπλα απο την δικη του (κλεισμενες με γυψοσανιδα). Επειδη εκεινο το σπιτι ομως ειναι κλειστο δεν εχουμε δοκιμασει ποτε τι θα γινει αν αναψει και εκεινο η αν αναψουν και τα δυο ταυτοχρονα.

θα ηθελα την γνωμη σου για το αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω...
ευχαριστω εκ των προτερων

stelios1
15-12-12, 07:06
Καλημερα.
Μανιο το κλαπε δεν ανοιγει ταυτοχρονα με την πορτα? Μηπως θελει καμια ρυθμιση? Σε περιπτωση ιδια με την δικη σου οτι και να εκανα δεν εστρωνε, αλλα η εστια (ανοιχτο μαντεμι) ηταν εξω απο καθε λογικη στις διαστασεις της, τελειως ασχετη! Τελικα εβαλα δικη μου με πορτα και ολα εστρωσαν, τραβουσε το ιδιο καλα ανοιχτη η κλειστη, ομως.. Η δικη σου εστια δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι λαθος. Προσεξε τα ρευματα στο σπιτι, να ειναι σωστα ρυθμισμενο το κλαπε με την πορτα και μονη λυση εγω νομιζω το ψηλωμα της καπνοδοχου του.
Μαρια το ιδιο, καπνοδοχο θελει και μετα θα χρειαστει και εισαγωγη φρεσκου αερα ο χωρος. Κακως το πειραξατε, σωστο ηταν στενο εκει πανω και ρηχο παλι σωστο ηταν γιατι ακτινοβολουσε περισοτερο. Να ανεβει μισο και πλεον μετρο πανω απο το κουβουκλιο.

manio99l
15-12-12, 17:09
Καλησπερα Στελιο,
το κλαπετο ανοιγει αυτοματα με το ανοιγμα της πορτας , .το εχω βαλει σε ολες τις θεσεις ομως το προβλημα του καπνου παραμενει.
οταν το τζακι ειναι ανοιχτο (ειναι ανοιχτο το κλαπετο ,το εχω κοιταξει) ο καπνος ειναι μαζεμενος ψηλα αναμεσα στη θηκη της πορτας και στα στρογγυλα σιδερικα και γλυφει τη πορτα κι ενω δεν φαινεται να βγαζει καπνο εξω , μετα απο 10λεπτα το σπιτι εχει αρκετο καπνο .
η κατασταση δεν αλλαζει αν το παραθυρο ειναι ανοιχτο.
οταν κλεισουμε τη πορτα του τζακιου, ανεξαρτητα αν τη κλεισομε τελειως η οχι (οποτε αν δεν τη κλεισουμε τελειως ειναι ανοιχτο και το κλαπετο) ,η εστια εχει μεσα αρκετο καπνο ,γλυφει τη πορτα και μολις ανοιξουμε τη πορτα βγαινει πολυς καπνος απο τις τρυπες που ειναι τα συρματοσκοινα.
μολις μπορεσω θα ψηλωσω τη καμιναδα αυτο πουσκεφτομαι ομως εναι οτι στα 4,30μ. υψος στη ταρατσα πως θα στερεωθει?θα μπορει να γινεται καθαρισμος σε τετοιο υψος?
ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο. Μετα το λαιμο του τζακιου ανεβαινει η καμιναδα για 50εκ. ευθεια και μετα παρεμβαλλεται γωνια 45μοιρων,1μ.σωληνας διαγωνια ,γωνια 45 μοιρων κι ευθεια μεταγια 5,5μ. Στο πρωτο αναμμα μετα την τοποθετηση της καμιναδας η εσωτερικη γωνια της πρωτης γωνιας αρχισε να πετα τη σιλικονη(των1300 βαθμων ) η οποια τστιτσιριζε κι εβγαινε σαν μπαλακι ενω σε εκεινη κυριως τη πλευρα της γωνιας η σιλικονη ασπρισε. Υπαρχει περιπτωση να εχουν προβλημα οι γωνιες η το τζακι να μη μπορει να λειτουργησει με γωνιες ακομα κι αν ειναι σωστες?
σ ευχαριστω και παλι

Maria_T
15-12-12, 20:34
καλησπερα και παλι,
σ' ευχαριστω πολυ για την άμεση απαντηση σου,
ηδη απο σημερα το πρωι ξεκινησαμε να ψαχνουμε και να ρωταμε για το ψηλωμα της καμιναδας....

αυτη που εχω ειναι με ελενιτ...... επειδη ομως δεν μπορουμε να βρουμε κατι αντιστοιχο μας προτειναν ανοξειδωτη η οποια ομως υπαρχει σε διαστασεις φ200 και φ250... η 250 λογικα δεν θα μπει επειδη θα πρεπει να μπει "φορετα" μεσα στην παλια... Αν επιλεξουμε φ200 και την εφαρμοσουμε στην καμιναδα μας θα υπαρξει καποιο προβλημα λογω της μειωσης της διατομης;

για το ανοιγμα και μεγαλωμα της εστιας το καταλαβαμε και εμεις οτι δεν επρεπε να το πειραξουμε...αλλα ηταν αργα .... προτεινεις να την επαναφερουμε στο αρχικο της (και το βαθος της εστιας και το πανω ανοιγμα);

αναφορικα με τον φρεσκο αερα στο χωρο που προτεινες....... το σκεφτομαστε και εμεις αρκετο καιρο αλλα μας εχει προβληματισει η θεση στην οποια πρεπει να γινει η τρυπα για την εισαγωγη του αερα...
η πλατη του τζακιου ειναι στον Βορρα....(δεν υπαρχει τιποτα απο εκεινη την πλευρα μιας και το διπλανο σπιτι ειναι μονοκατοικια)...... θα ειναι καλη ιδεα να γινει η τρυπα στην πλατη; αν ναι σε ποιο υψος;
θα πρεπει ο αερας να μπαινει απο το κατω μερος της εστιας η δεν μας πειραζει αν μπαινει και απο την πλατη;
δυστυχως νομιζω οτι δεν εχω αλλη επιλογη περα της τρυπας στην πλατη μιας και το τζακι ειναι τοποθετημενο στην μεση του τοιχου και στις αμφοτερες πλευρες υπαρχουν οι κολονες του σπιτιου.

stelios1
16-12-12, 07:58
Καλημερα.. Μανιο ετοιμασε το κατω με καπελο 3 συρματα περιμετρικα να δεθει οπως οι κεραιες της τηλ και δο0κιμασε, αν στρωσει τοτε θα το χτισεις τοσο ωστε να ειναι σταθερα πακτωμενο μισο μετρο περιπου, για καθαρισμα δεν ξερω πως θα γινεται, φροντισε καλα την πυρασφαλεια και αστο να παιρνει φωτια..
Μαρια η τετραγωνη διατομη ειναι η διαμετρος χ4 ενω η στρογγυλη χ3 αρα χωραει μια χαρα, διαμορφωστε το επι τοπου και χωστε το μεσα, μετα κοτετσοσυρμα και λασπη χωρις ασβεστη. Ο αερας πρεπει να δοθει οσο κατω γινεται και καλο ειναι να μην βγει απ εθυειας στ χωρο καυσης, γιατι αν φυσαει εξω π[ολυ θα ταραζει την φωτια.

Maria_T
16-12-12, 11:50
να'σαι καλα Στελιο, σ'ευχαριστω πολυ....
η τρυπα ποση περιπου διαμετρο πρεπει να εχει; Φ100 ειναι καλα;

manio99l
16-12-12, 22:32
Καλησπερσ Στελιο,
σχετικα με τις γωνιες που προανεφερα, τι λες?

stelios1
18-12-12, 06:24
Καλημερα.. Μαρια εξαρταται απ τις απαιτησεις του σπιτιου-τζακιου σε αναπληρωση, 10 εκ ειναι μια λογικη διασταση.
Μανιο η καπνοδοχος σου ειναι εξωτερικη? Μηπως τελικα εχεις υγρα ξυλα? Οταν ειναι μπουκωμενο με καπνο δοκιμασε να καψεις μια εφημεριδα φυλο φυλο κρατωντας την σχετικα ψηλα με μια τσιμπιδα μηπως απλα θελει καμια προθερμανση. Οι γωνιες καλα ηταν να μην υπαρχουν αλλα δεν φταινε αυτες, επιβαρυνουν ισως την κατασταση αλλα δεν ειναι απ αυτες. Επισης, για την σιλικονη που καηκε κτλ.. ακομα και χαραμαδα να εχει αν τραβαει δεν ειναι προβλημα γιατι υπαρχει υποπιεση στο μπουρι, ολο το θεμα σου ειναι στο τραβηγμα.

kostasb
18-12-12, 08:56
Καλημέρα,
παρακάτω δείχνω πως είναι οι καμινάδες στην πολυκατοικία μου.
Απο αριστερα ξεκινάει του ρετιρέ και συνεχίζει για τους υπολοιπους ορόφους προς τα δεξια (5,4,3...)
Όλοι πλην του ρετιρέ έχουμε πρόβλημα καπνισματος σε συγκερκιμένους αέρηδες. (νοτιους, νοτιοδυτικούς)
Οφείλεται στην διαφορά ύψους της καμινάδας (στοβιλισμος);
Σημειώνω ότι όλες έχουν ένα τετράγωνο τσιμεντένιο καπέλο
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντησεις.
58101

Maria_T
18-12-12, 12:08
ευχαριστω παρα πολυ Στελιο για την βοηθεια σου,
ξεκιναμε τις εργασιες και θα επανελθω σε λιγες μερες με ...τα αποτελεσματα...
:happy2:

stelios1
18-12-12, 19:58
Kostasb θελουν σηκωμα ολες. Ολες πρεπει να ειναι πιο ψηλα απο το σπιτακι που στεγαζει την σκαλα κρατωντας διαφορα μισου μετρου (πιο ψηλα του ρετιρε).

kostasb
19-12-12, 08:26
Kostasb θελουν σηκωμα ολες. Ολες πρεπει να ειναι πιο ψηλα απο το σπιτακι που στεγαζει την σκαλα κρατωντας διαφορα μισου μετρου (πιο ψηλα του ρετιρε).

Καλημέρα Στέλιο. Αν πάνω απο το σπιτάκι έχει δορυφορικό πιάτο περίπου 2 μέτρων διάμετρο επηρεάζει; Πρέπει να είναι πιο ψηλά και απο αυτό;

Gatokratoras
19-12-12, 11:23
Καλημέρα Στέλιο θέλω να σε ρωτήσω κάτι για ενα αλλο τζακι που εχουμε στο σπιτι που μενω, γιατι τοσο χρονια ψιλοκαπνιζε δε το πολυαναβαμε η καμιναδα του δε ειναι πανω απο 4 μετρα πηγε ο πατερας μου δοκιμαστικα και εβγαλε το περιστροφικο καπελο και δε καπνιζει καθολου τωρα μηπως το καπελο αντι για καλο να κανει κακο? Μηπως θα τανε καλυτερα να βαλω ενα κοκορα? Η περιοχη εκει εχει τρελους ανεμους

stelios1
19-12-12, 20:54
Κοσταςβ αν επηρεαζονται απο οποιοδηποτε πραγμα που επηρεαζει την κατευθυνση του αερα τοπικα αρκει το αντιανεμικο καπελο. Εγω πιστευω με οτι ακουω οτι θελουν σηκωμα ολες και οτι δεν εχει σχεση το πιατο, κατεβαστε το ομως αυτο και παρατηρηστε.

stelios1
19-12-12, 21:01
Γατοκρατορα (συγνωμη για τα πολλα μηνυματα αλλα εχω προβλημα, δεν ξερω γιατι, αλλα ορισμενες φορες μονον με επεξεργαστη κειμενου μπορω να στειλω και τοτε δεν διαβαζω αυτο στο οποιο απαντω) εχεις δυο τζακια στο ιδιο σπιτι? Αν ειναι ετσι τοτε αυτο ειναι ενα θεμα..
Ισως να ειναι οπως παρατηρησες, με την λογικη του οτι.. Ενισχυεται ο ελκυσμος με την μπαλα και τοτε δεν επαρκει η αναπληρωση αερα στον χωρο! Αν ειναι ετσι τοτε με ανοιχτο παραθυρο θα τραβουσε μια χαρα, ασχετως αν σου κρυωνε το σπιτι ο πολυς ελκυσμος.

manio99l
20-12-12, 16:17
Καλησπερα παιδια,
τωρα 2 ημερες δε μπορουσα να επικοινωνησω ,μου εβγαζε error η ιστοσελιδα,δε ξερω γιατι.
Στελιο, χρησιμοποιω μονο ξερα ξυλα,η καμιναδα ειναι εσωτερικη και το προβλημα το εχει ακομα κι αν ειναι αναμμενο πολλες ωρες.
Αυτο που παρατηρησα μετα που κοιταξα πολυ προσεχτικα το τζακι ειναι οτι στο μεταλλο που ενωνει τη θηκη της πορτας με το κωνο της φουσκας ,(εκει υπαρχουν και βιδες του τζακιου) υπαρχουν απο ενα μικρο κενο ,μοιαζει με τρυπα, σε καθε πλευρα .
λες αυτες οι τρυπες να ειναι της κατασκευης η μηπως ειναι ελλατωμα και αυτες δημιουργουν το προβλημα?

stelios1
20-12-12, 19:14
Manio μην ψαχνεις λεπτομερειες στην εστια, η καπνοδοχος σου εχει προβλημα λογω ιδιαιτεροτητων του κτιριου.

giafilous
21-12-12, 13:21
καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους παντα με υγεια.Εβαλα αεροθερμο ενεργειακο τζακι της comet (μην με ρωτησετε που πηγα και το βρηκα) και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.140 τμ σπιτι 2 οροφων το ζεστενω σε ικανοποιητικο βαθμο.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στην μυροδια που βγαζει οταν το μπουμπουνιζω και δεν ειναι μυροδια καπνας.Ειναι σαν την μυροδια απο καμενο μαντεμι.Το καιω εδω και 2 μηνες και το καιω και δυνατα.Εχω βγαλει και εναν αεραγογο στο δωματιο με της μικρες και καταλαβενετε οτι ανησυχω ιδιαιτερα.Οταν το καψω καμποση ωρα σταματαει η μυρωδια.Αν μπορει να σκεφτει καποιος κατι για να με βοηθησει.Ευχαριστω εκτων προτερων.

haris21
21-12-12, 14:28
Γεια σας και χρονια πολλα,συγχαρητηρια για το topic που εχετε ανοιξει
Εχω ενα τζακι απο πυροτουβλο με διαστασεις Υ=60 Β=55 Π=60(Η η πλατη του τζακιου η φουσκα του ειναι χτιστη,και εν υπαρχει ανοιγμα ωστε να τραβαει αερα απο εξω.Αποφασισα και να βαλω μια κασετα ενεργειακη και κατεληξα στην sagouelda 700GV ΜΡ διαστασεις Υ=55 Β=45 Π=70. εχει 14kw ονομαστικη ισχυ και ειναιι 145 κιλα,ο χωρος που θελω να ζεσταθει ειναι περιπου στα 75 τετραγωνικα απο τα οποια τα 25 που ειναι το καθιστικο εχει 3,5 υψος για το σπιτι ναι πετροχτιστο παλιο και το εχω φτιαξει
Θα ηθελα να ρωτησω αν την ξερετε την κασετα αυτη?
θα πρεπει να μπει κατα της συνδεση της μονοκοματη inox καμιναδα φ200 μεσα στην ειδη φ250 που εχει η φουσκα και οχι σπιραλ για πιο καλη δουλεια?
Οπως ανεφερα πιο πανω το σπιτι ειναι πετροχτιστο με 60 ποντους τοιχο οποτε και πιο δυσκολο για να τρυπησω και να παρω αερα απο εξω για την καυση μεσα στο τζακι ελπιζω να βρω καποια λυση ,πρεπει να ερθει απο κατω απο το τζακι ο αερας?
Επειδη η φουσκα ειναι χτιστη δεν μπορω να κανω περσιδα εκτονωσης θελει τρελη δουλεια και κοστος,απλα ειδα οτι η κασετα εχει στο πανω μερος αριστερα και δεξια 2 εξοδους πιο μικρες σε σχεση με την κεντρικη που κουμπωνει στην καμιναδα και θα ηθελα να ρωτησω να ειναι για να βγαλω περσιδες να βγαζει και απο εκει αερα ζεστο εκτος απο την γριλια που εχει στο πανω μερος,και αν γινετε στην φοθσκα που εχω

Ευχαριστω κ Συγνωμη για το μεγαλο ποστ Καλες Γιορτες να εχουμε

stelios1
21-12-12, 19:03
Γιαφιλους το καις πανω απο τα ορια του, μονο κακο κανεις ετσι. Αν θελεις να το καις δυνατα για περισσοτερη ζεστη πρεπει να φροντισεις πρωτα να ανεβασεις αντιστοιχα και την ροη θερμου αερα, οσο πιο δυνατα το καις τοσο σπαταλας αδικα τα ξυλα.
Χαρης21 καλως ηρθες.. αν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν τρως.. Τι θα πει χοντρος τοιχος και φουσκα χτιστη κτλ??
Ο αερας πρεπει να δοθει οπως προτεινει ο κατασκευαστης, εδω που ρωτας εμας, μαλλον κοτσανες θα σου πουμε. Σπιραλ μην βαλεις αν θελεις αντοχη στο χρονο, αν ειναι κατι προχειρο που αυριο μεθαυριο θα αλλαξει τοτε για ευκολια σου βαλε. Οι κλειστες περσιδες που αναφερεις δεξια αριστερα της καμιναδας αν ειναι για θερμο αερα τοτε προσπαθησε οπωσδηποτε να τις εκμεταλευτεις.

manio99l
22-12-12, 20:33
Καλησπερα Στελιο,
ψηλωσα τη καμιναδα αλλα το προβλημα εξακολουθει.Ο καπνος στροβιλιζει στην εστια και μολις ανοιξω βγαινει .Εχεις καμια ιδεα τι αλλο μπορει να φταει?
ευχαριστω πολυ

stelios1
23-12-12, 06:20
Καλημερα..
Μανιο διαβασα προσεκτικα ολα τα μηνυματα σου, λυπαμαι που παιδευεσαι αλλα ακρη δεν βρισκω. Δεν τραβαει η καπνοδοχος σου, ισως να φταινε κ αλλα μαζι αλλα το κυριο ειναι αυτο, γ αυτο δεν απαντουσα σε λεπτομερειες οπως οι 2 γωνιες. Το τζακι δεν αναπνεει γ αυτο καιει ετσι με καπνο κτλ, δεν θελει ο καπνος να φυγει ψηλα κατι τον συγκρατει και αυτο ειναι τα τοπικα ρευματα στην οικοδομη σας. Αν δεν ηταν υδραυλικο θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα, θα εδινες τον προς θερμανση αερα ολον απο εξω και θα διορθωνοταν η θα βελτιωνοταν σε μεγαλο βαθμο. Οτιδηποτε κανεις θα ειναι πειραμα και θα εχει εξοδα. Πχ βγαλε τις 2 γωνιες και βαλε λοξα εναλλακτη καμιναδας να φερνει αερα απο εξω. οσο γινεται κατω χαμηλα στο πατωμα η εισαγωγη του, απο εξω, πισω απο το τζακι με σπιραλ μεσα στην κατω εισαγωγη του εναλλακτη. Η δε εξοδος του να ειναι με σπιραλ τερμα ψηλα στο ταβανι σου. Ακομα καλυτερα θα ηταν να τον τροφοδοτει ανεμιστηρας κ ας ηταν χλιαρος ο αερας η και.. κρυος. Κανεις δεν μπορει να μετρησει ρευματα αερα και τοπικες πιεσεις ωστε να ξερεις ποσο αερα χρειαζεσαι κτλ. Πειραματα δηλαδη..

panosdos
23-12-12, 16:44
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.Ψάχνω απεγνωσμένα να βρώ το υγρό που πρότεινε ο stelioσ στον kasakis για τον καθαρισμό της πίσσας.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.Η πίσσα έχει γίνει σαν γυαλί και δεν καθαρίζει με τίποτα, έγραψα και στα τεχνικά θέματα αλλά δεν μου έχει απαντήσει κανείς.

stelios1
24-12-12, 06:20
panosdos Δεν υπαρχει στην αγορα λιανικη αυτο, δεν θα το βρεις (ισως τα καθαριστικα φουρνων ειναι αυτο σε αραιη μορφη) δεν ξερω καμια μαρκα δηλαδη ειναι βιομηχανικο. Μου το εδωσε ενας φιλος που εμπορευεται χημικα και μου ειπε οτι κανει (αν θυμαμαι καλα) 4-5 ευρω το κιλο. Να συνεννοηθω μαζι του και αν θελει να δινω το τηλ του, εγω δειγμα το πηρα να δω τι κανει αλλα δεν εχω πισες εγω.

simpakos
24-12-12, 08:31
γεια σασ και απο μενα εχω και εγω μερικα προβληματα και δεν ξερω τι να κανω!!λοιπον
1.το τζακι μου ειναι παλιο χτιστο και πολυ ομορφο και δεν θελω να το γκρεμισω!!
2.αλλαξα αλουμινια εβαλα καινουργια και απο τοτε που τα εβαλα καπνιζει!!τα παλια μπαζανε και δεν ειχα προβλημα τωρα πρεπει να εχω σε ανακλισει καποιο παραθυρο αλλα παλι μπαζει πολυ!!πηρα να σηκωσω την κμιναδα κιαλο!!ειναι μονοκατοικια και αυτη τη στιγμη την εχω 3 μετρα πανω απο την ταρατσα και πηρα να βαλω και καπελο που θα το βαλω απο μερα σε μερα αλλα μαλον παλι θα καπνιζει.σκεφτικα να βαλω ηλεκτρικο καπελο και να ξεμπερδευω αλλα αποτι διαβασα δεν ειναι καλο..
3.επειδη το σπιτι ειναι μεγαλο εχει ενιαιο χωρο σαλονι κουζινα γυρω στα 80 τετραγωνικα και αλλα 60 ειναι τα υπολοιπα δωματια μπανια κλ σκεφτομουνα να βαλω μια σερπαντινα αλλα δεν ξερω θα κανει δουλεια η τζαμπα θα τη παρω?τι με συμβουλευετε να κανω?
επειδη εχει αρχισει και κανει κρυο και εχω και μωρακι αν μορειτε να μου δωσετε μια γρηγορη απαντηση θα σας ημουν υποχρεος ευχαριστω!!

stelios1
24-12-12, 19:34
simpakos 1. Το τζακι σου να το κρατησεις βεβαια! 2. Οσο σηκωνεις την καπνοδοχο τοσο δημιουργεις ελλειψη αερα, λαθος! Το κανεις χειροτερο, αν βαλεις μπαλα ακομα χειροτερο και αν βαλεις ηλεκρικο.. σιγουρα μετα θα ξεμπερδεψεις μια και καλη γιατι θα αποφασισεις να το γκρεμισεις. Αερα θελει και το ξερεις, οσο αυξανεις το τραβηγμα τοσο δυσχαιρενεις την κατασταση του. 3. Τι εννοεις σερπαντινα? Λυσε πρωτα το θεμα του καπνισματος και μετα και το θεμα της αποδοσης..
4ον.. Απο που εισαι?

ΖΙΝΑ
28-12-12, 02:30
Ακριβώς είναι μαντεμένιο απλό με πόρτα. Σαν λεπτομέρεια κάτι που συμπέρανα μέσα από συζητήσεις σε forum είδα ότι η καμινάδα μου δεν βγαίνει κατευθείαν στην ευθεία του τζακιού στην ταράτσα αλλά υπό γωνία. Φυσικά είναι με μικρή κλίση όπως ανεβαίνει και το καπέλο που μου έβαλε είναι περιστροφικό με αντίθετη κλίση . Από ότι φαίνεται ούτε και αυτό βοηθάει στην έξοδο των καυσαερίων , έτσι δεν είναι; Θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω και τις φωτο. Τις έχω έτοιμες αλλά ψάχνω που πρέπει να πάω για να τις επικολλήσω . Όσον αφορά αυτό που σε ρώτησα με τον αέρα από έξω , θέλει μεγαλύτερη τρύπα από φ100 και η θέση του είναι για κάτω από το δοχείο στάχτης; Αν ξέρεις πως ανεβάζω φωτο πες γιατί προσπαθώ και δεν μπορώ.Αλλιώς αν θες στείλε το email να στις περάσω

Γεια σας. Πρωτη φορά γραφω.Πολυ ενδιαφεροντα οσα λετε!
Εχω παρομοιο γωνιακο, μαντεμενιο τζακι, με πορτα. Παντα καπνιζε..Με ανοιχτο παραθυρο, τρυπα απεξω, κατω απτην εστία του τζακιου, αριστερα.Περσιδα πανω,ψηλα, στην δεξια πλευρα, οχι στην προσθια οψη(τζακι σε αριστερη γωνια). Πανω εχει γυψοσανιδα, χωρις μονωση που επικοινωνει με ολη την οροφη του δωματιου(ανοιχτη πανω). Πρόσφατα ντουμανιασαμε γιατι δεν περιστρεφοταν η μπαλα πανω.Τη βγαλαμε, σηκωσαμε κανα μετρο την καμιναδα(ψηλοτερη απο κορφια) και βαλαμε απλη τσιμεντενια πλακα, με τρυπες απο κατω. Ανοιξα και τη γυψοσανιδα(ακομη και τωρα).Καπνισε παλι, μια καπνιλα ελαφρια, που εγω βηχω..Ελεγα να μονωσω το εσωτερικο της γυωοσανιδας, τοιχο, να κλεισω επαφη με ταβανι υπολοιπο για να κανω θερμοθαλαμο, μηπως βγει επιτελους ζεστη απο περσιδες. Ομως και αποψε καπνισε...Δεν εχω προχωρησει.Απλα βλεπω την τρυπα..:(και δεν ξερω τι να κανω...Τα φωτα σας παρακαλω...
Ευχαριστω..

stelios1
28-12-12, 07:20
Zina η εστια δεν κανει, αυτη φταιει. Κλειστε καλα ολη την γυψοσανιδα να μην εχει καμια διοδο στο χωρο το κενο πισω της, τρυπα ελευθερη εξω χαμηλα 140 χιλ διαμετρο και μαλλον θα στρωσει. Φυσικα ξεχνα αποδοση κτλ παρα μονο την ακτινοβολια του. Ζεστη στην περιπτωση σου θα παρεις μονο θερμαινοντας εξωτερικο αερα σε δικο του κλειστο κυκλωμα με βεντυλατερ (πραγμα δυσκολο γιατι ποιος θα το φτιαξει) η με εναλλακτη καπνοδοχου φυσικης κυκλοφοριας ο οποιος.. θα παιρνει με σπιραλ απο εξω χαμηλα και θα βγαζει με σπιραλ παλι τον οποιο ζεστο αερα τερμα ψηλα μεσα.

ΖΙΝΑ
29-12-12, 10:12
Στελιο τρυπα ελευθερη που να κανω?Σε τι υψος?Αυτη που εχω ειναι αριστερα,χαμηλα, με σωληνα που καταληγει απο εξω, κατω απο δοχειο σταχτης.Αν ειναι 140χιλ αρκει αυτη ή να κλεισω αυτη και να κανω αλλη? Τη γυψοσανιδα την ανοιξα για να ελεγξω την εστια. Να την κλεισω.Να κλεισω και πανω ψηλα την περσιδα? Αυτο με τον εναλλακτη θα ρωτησω σε τζακαδες αν γνωριζει καποιος.Ο δικος μου προσπαθησε αλλα..αν ειναι κατι προβληματικο εξ αρχης...Αν βρω καποιον που γνωριζει με εναλλακτη, χρειαζεται να μονωσω με πετροβαμβακα και επικαλυψη αλουμινιου το εσωτερικο της γυψοσανιδας?Ευχαριστω και παλι..

stelios1
29-12-12, 17:34
Ζινα. Αφου ειναι ακομα ανοιχτο, αφηστε ελευθερη την τρυπα απο εξω (χωρις σωληνα να οδηγει τον αερα δηλαδη) και εξασφαλιστε διοδο πισω απο το μετωπο, πισω απο την γυψοσανιδα δηλαδη αναμεσα στ επανω σημειο της εστιας και τις επενδυσης να υπαρχει κενο περα περα 1-2 εκ να μπαινει ο αερας απο κει. Οτιδηποτε αλλο περασμα να κλεισει. Αν θελετε καποια εξτρα ζεστη βαλτε εναλλακτη καπνοδοχου με δευτερο δικο του κλειστο κυκλωμα οπως ειπα παραπανω.
Μονωση η γυψοσανιδα δεν χρειαζεται, αν βαλετε προσοχη να μην ακουμπησει στ εστια η στο μπουρι.

1mike1
31-12-12, 10:12
Γεια σας και χρονια πολλα και απο εμενα.πριν ενα χρονο εβαλα και εγω ενα τζακι ετοιμο απλο με πυροτουβλο.Απο την πρωτη μερα που το αναψα αμα δεν ανοιξω λιγο ενα παραθυρο καπνιζει.Αλλα οταν κανει κρυο πιο πολυ παγωνει το σπιτι παρα ζεστενει,ασε που κανει και ρευμα.Μενω σε μονοκατοικια στον πρωτο οροφο.το μονο θεμα που ειχε το οποιο δεν ξερω αμα επηρεαζει ειναι οτι στην αρχη της καμιναδας απο εστια μερια κανει μια ελαφρια κλισει 90 μοιρων και μετα παει ολο ευθεια.Για αρχη μεγαλωσα την καμιναδα κατα ενα μετρο ηταν 2 την εκανα 3 μετρα.Δεν εγινε τιποτα.Τωρα πριν μια βδομαδα ηρθε ο τζακας και μου μεγαλωσε την εξωτερικη τρυπα απο φ10 την εκανε φ15.Παλι τα ιδια.Και μου ειπε οτι μονη λυση ειναι ενα ηλεκτρικο καπελο.Να επισημάνω οτι αμα ανοιξω το παραθυρο ουτε καν μυριζει.Ποια ειναι η γνωμη σας για το καπελο.Ευχαριστω πολυ και καλη χρονια.

nikolaras
31-12-12, 10:18
Γεια σας και χρονια πολλα και απο εμενα. δεν ξερω αμα επηρεαζει ειναι οτι στην αρχη της καμιναδας απο εστια μερια κανει μια ελαφρια κλισει 90 μοιρων και μετα παει ολο ευθεια..Ευχαριστω πολυ και καλη χρονια.

Χρόνια πολλά !!! Ελαφριά κλιση 90 μοιρών δεν υπάρχει, είναι απαγορευτική κλίση για καμινάδα, όπως και να έχει νομίζω ότι επειδή είναι κοντά η γωνία στην εστία,είναι το πρόβλημα.

1mike1
31-12-12, 14:23
Δηλαδη η μονη λυση ειναι το καπελο;

stelios1
01-01-13, 11:39
Δηλαδη η μονη λυση ειναι το καπελο;

Χρονια πολλα!
Μακρυα απο ηλεκτρικο καπελο θα βρεις τον μπελα σου! Διαβασε οτι ειπα παραπανω και στην ΖΙΝΑ.

ΖΙΝΑ
01-01-13, 21:18
Ζινα. Αφου ειναι ακομα ανοιχτο, αφηστε ελευθερη την τρυπα απο εξω (χωρις σωληνα να οδηγει τον αερα δηλαδη) και εξασφαλιστε διοδο πισω απο το μετωπο, πισω απο την γυψοσανιδα δηλαδη αναμεσα στ επανω σημειο της εστιας και τις επενδυσης να υπαρχει κενο περα περα 1-2 εκ να μπαινει ο αερας απο κει. Οτιδηποτε αλλο περασμα να κλεισει. Αν θελετε καποια εξτρα ζεστη βαλτε εναλλακτη καπνοδοχου με δευτερο δικο του κλειστο κυκλωμα οπως ειπα παραπανω.
Μονωση η γυψοσανιδα δεν χρειαζεται, αν βαλετε προσοχη να μην ακουμπησει στ εστια η στο μπουρι.

Χρονια πολλα και Καλη Χρονια με υγεια σε ολους!!!
Στελιο, τα 1-2 εκ υπαρχουν ηδη αποτι βλεπω στο μετωπο που λες. Να σημειωσω οτι παντα καπνιζει γρηγορα το τζαμι.Σκεφτομαι να συνδεσω ενα σπιραλ απο εξω χαμηλα που εχω την τρυπα μεχρι την περσιδα μου πανω ψηλα(φ100-φ150) ωστε να μην φευγουν καθολου εξω καπνοι(κλειστο κυκλωμα) και να μονωσω το εσωτερικο (γυψοσανιδα,τοιχος, οροφη) με πετροβαμβακα με επικαλυψη αλουμινιου. Οποτε μηπως βγαινει απτο σωληνα ζεστος αερας χωρις τα καπναερια που ειχα ως τωρα στη φουσκα με τη φυσικη ροη. Τι λες ?Θα δουλεψει κατι τετοιο?Κουραστηκα με την κατασταση αυτη:(. Ο εναλακτης τι ειναι?Τι κοστος εχει? Μπορω να τον βαλουμε εμεις? Ευχαριστω και παλι..:grin:

1mike1
01-01-13, 22:06
Τελικα η κλιση ειναι αυτη.επειδη δεν καταλαβα καλα που να αφησω διοδο στο θεμα της Ζινας εβαλα την φωτο.

stelios1
02-01-13, 07:20
Καλημερα.. 1mike1 αφου τραβαει με ανοιχτο παραθυρο μονο αερα θελει, περσιδες ψηλα μεσα δεν εχει? Μπερδευομαστε λιγο εδω με τα μηνυματα.. καλα σου ειπα ο Νικολαρας ελαφρια κλιση 90 δεν υπαρχει.. ενταξει ειναι αερα θελει το διαπιστωσες μονος σου.
ΖΙΝΑ αφου υπαρχει ηδη το κενο εγω πιστευω οτι κλεινοντας τ γυψοσανιδα καλα, χωρις περσιδα εκτονωσης, θα στρωσει. Δεν θα φερνει ζεστο αερα ομως μεσα.. Κ αυτο με το κλειστο κυκλωμα με σπιραλ ειναι πιθανη λυση. Ο εναλλακτης το ιδιο ειναι, κλειστο κυκλωμα με διπλο τοιχωμα στ σωληνα τ καπνοδοχου το οποιο θα σου βγαλει και ζεστη γυρω στα 70-100 ευρω κανει. Ειναι λιγο ανορθοδοξα ολ αυτα αλλα αφου ασχοληθηκε μαστορας μονο υποθεσεις και πειραματισμους κανεις. Την γυψοσανιδα μην την μπερδευεις δεν εχει σχεση με το προβλημα αλλα με την αποδοση, εγω θα εβαζα στους τοιχους και οχι στην γυψοσανιδα.

1mike1
02-01-13, 10:00
Εμενα το τζακι μου ειναι απλο με πυροτουβλο.Της περσιδες μεσα τι να της κανω.Στα ενεργειακα τζακια δε βαζουν για να βγαινει ο ζεστος αερας απο εκει.Δηλ. αμα κανω πανω ψηλα η στο πλαι μια τρυπα με περσιδα θα τραβαει απο εκει αερα;

Maria_T
02-01-13, 16:54
ευχαριστω παρα πολυ Στελιο για την βοηθεια σου,
ξεκιναμε τις εργασιες και θα επανελθω σε λιγες μερες με ...τα αποτελεσματα...
:happy2:

καλησπερα.....
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους......

η καμιναδα υψωθηκε περιπου ενα μετρο και ανοιχτηκε τρυπα για την εισαγωγη εξωτερικου αερα (με την διαφορα οτι λογω χωρου μπηκε 50αρα σωληνα και οχι 100αρα).....
το προβλημα εχει λυθει κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο και πλεον ειναι σπανιες οι περιπτωσεις που ο καπνος βγαινει εκτος εστιας.... μελλοντικα λεμε για ανοιγμα της τρυπας σε 75αρα για να λυθει εντελως το θεμα...

Στελιο θελω να σου πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου και να σου ευχηθω οτι καλυτερο για εσενα και την οικογενεια σου για το νεο ετος...
;)

panosdos
02-01-13, 21:03
Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη να αντέξουμε το 2013.stelios ευχαριστώ για την απάντηση σχετικά με το καθαριστικό πίσσας.Μου έχουν προτείνει ένα καθαριστικό υγρό που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί δεν το έχω ακόμα όμως, όταν το δοκιμάσω θα σας ενημερώσω,το χρώμα του είναι κόκκινο πάντως από ότι μου είπαν. Καλή χρονιά και πάλι.

stelios1
02-01-13, 22:37
Να στε καλα ολοι..
1mike1 ειναι μηνυματα και μπερδευομαστε ειπαμε. Το ανοιχτο τζακι τραβαει παντα απο μπροστα, απ οπου αλλου παρει αερα τοτε αυτη η ποσοτητα μειωνει το''μπροστινο'' του τραβηγμα. Περσιδες αρχισαμε να βαζουμε οταν εμφανιστηκαν τα μαντεμενια γιατι υπερεθερμαινοταν μεσα και εσπαγαν οι επενδυσεις, αυτο συνεπεσε και με την εποχη των νεων κουφωματων που σφραγιζαν και επικρατησε αυτη η λυση με τ περσιδες. Δεν ειναι καινοτομια των ενεργειακων δηλαδη αυτο. Υπηρχε.
Στα χτιστα προκυπτει ενα θεμα.. Δεν ξερεις που εχει προσβασιμο κενο μερος ωστε να ανοιξεις εκει τ τρυπα, εσενα ομως αν καταλαβα καλα δεν ειναι χτιστο, ειναι προκατασκευασμενο, η κανω λαθος?
Οπως και να εχει πρεπει να γκρεμισεις ωστε να δωσεις αερα, ειτε με κλειστο κυκλωμα σπιραλ ειτε (για να κερδισεις και μια σχετικη αποδοση) με εναλλακτη (παλι κλειστο κυκλωμα) οπως ετυχε να λεμε ακριβως στα τελ μηνυματα. Η... ρισκαρεις και.. ελευθερωνεις την τρυπα να δινει αερα σε ολο το χωρο πισω απ το τζακι και ανοιγεις και αντιστοιχα 1-2 τρυπες μεσα ψηλα ελπιζοντας οτι δεν θα εχεις διαρροες (αν τραβα η καπνοδοχος καλα και ειναι καθαρα θεμα ελλειψης αερα, θα στρωσει μια χαρα) ωστε να μυριζει κατι. Εγω θα ρισκαρα το τελευταιο μιας και ειναι το ευκολοτερο και αν δεν εστρωνε θα προχωρουσα στα αλλα.
panosdos Στειλε με πμ διευθυνση να σου στειλω υγρο, εμενα μου το εδωσαν για τεσταρισμα, απλα σου απαντησα ετσι πιο παλια εννοοντας οτι δεν ξερω αν υπαρχει μαρκα του να την αγορασεις απ το ραφι.

ΖΙΝΑ
02-01-13, 22:49
ΖΙΝΑ αφου υπαρχει ηδη το κενο εγω πιστευω οτι κλεινοντας τ γυψοσανιδα καλα, χωρις περσιδα εκτονωσης, θα στρωσει. Δεν θα φερνει ζεστο αερα ομως μεσα.. Κ αυτο με το κλειστο κυκλωμα με σπιραλ ειναι πιθανη λυση. Ο εναλλακτης το ιδιο ειναι, κλειστο κυκλωμα με διπλο τοιχωμα στ σωληνα τ καπνοδοχου το οποιο θα σου βγαλει και ζεστη γυρω στα 70-100 ευρω κανει. Ειναι λιγο ανορθοδοξα ολ αυτα αλλα αφου ασχοληθηκε μαστορας μονο υποθεσεις και πειραματισμους κανεις. Την γυψοσανιδα μην την μπερδευεις δεν εχει σχεση με το προβλημα αλλα με την αποδοση, εγω θα εβαζα στους τοιχους και οχι στην γυψοσανιδα.[/QUOTE]

Στελιο, μολις ειπα να τσεκαρω κατι ακομα και διαπιστωσα οτι η δεξια κοχη πουσχηματιζεται απτην πλατη του τζακιου και το δεξι κομματι, μες την εστια, μπαζει!!!!Φαινοταν κενο,ναναικαι 1 εκ,(σχεδον σε ολη την ενωση κατα μηκος) παντα στην ενωση τους, ειχε βαλει και ο τζακας πυραντοχη σιλικονη και μετα ενα χρονο εφυγε.Βαζοντας φακο εσωτερικα φαινοταν σαν "Ανασταση" βλεποντας καποιος απτην ανοιχτη γυψοσανιδα και προς τα κατω. Μαλλον εκει καπνιζει ή δημιουργουνται ρευματα αερα και....Αυτο ειναι κατι που συνηθιζεται, ειναι λαθος, ειναι απελπισια???Φταιει ο τζακας, φταιει η εταιρεια, φταιει η θεια απτο ΣικαΓΟ????-Λεω και κανα αστειο;)...Τι να κανω??Μπορω να δειρω καποιον με αυτη τη διαπιστωση:boxing:??:boxing:Ευχαριστω και παλι..

ΖΙΝΑ
02-01-13, 23:03
Κενο βλεπω υπαρχει και σε διαφορα σημεια και στην αριστερη ενωση.

stelios1
03-01-13, 06:25
Καλημερα. ΖΙΝΑ θα καθαρισετε καλα τις ενωσεις και θα βαλετε πυριμαχο στοκο (σαν σιλικονη ειναι) 1200 βαθμων, μετα θα σφηνωσετε μεσα υαλοκορδονο (τμημα του, γιατι ειναι χοντρο και θα ξεπλεξετε να ειναι σαν σπαγγος να χωραει) και ξανα απο πανω στοκο, ολα καθαριζονται με νερο. Σιγουρα φταιει αυτο και αν υπαρχει κ αλλη αιτια αυτο πρεπει να κλεισει καλα και οριστικα.

1mike1
03-01-13, 07:00
καταρχην στελιο σε ευχαριστω που ασχολεισαι και μονο.Συγνωμη αν σε κουραζω αλλα μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω οπως πολυ αλλοι πιστευω.το τζακι μου ειναι προκατασκευασμενο οπως καλα καταλαβες.το θεμα μου ειναι οτι πισω απο το τζακι εχει τοιχο αλλου σπιτιου και στο πλαι που ειναι η μπαλκονοπορτα μεσολαβη κατι θηκες με γυψοσανιδα με σποτακια οπως φαινεται και στη φωτο που εβαλα παραπανω.Δηλ. για να καταλαβω πρεπει να βρω τροπο να μπαινει αερας απο εξω στην φουσκα και μετα να βαλω ψηλα δυο περσιδες στην γυψοσανιδα για να τραβαει;το κλειστο κυκλωμα σπιραλ τι ειναι και πως συνδεεται στο τζακι.ευχαριστω.

stelios1
03-01-13, 19:43
1mike1 δεν με κουραζεις, την ωρα μου περναω και κανω κατι που μου αρεσει. Ειναι ξεκαθαρο, ανοιγεις μπαλκονοπορτα και στρωνει, τραβαει, αρα θελέι αερα ο χωρος σου! Το πως θα γινει αυτο εξαρταται απο ενα σωρο παραγοντες και ιδιαιτεροτητες του καθε σπιτιου. Τωρα καταλαβαινω οτι ειναι ισως λιγο δυσκολα τα πραγματα για να γινει αυτο, ισως και οχι, αυτο εσυ θα το κρινεις. Για να μπει σπιραλ απο την εισαγωγη φρεσκου αερα εως επανω στ φουσκα εσωτερικα θα πρεπει μαλλον να ανοιξεις το τζακι (με οτι συνεπαγεται αυτο, οτι φασαρια χαλασματα και κοστος βγαλει) οποτε.. Η το αφηνεις για αργοτερα ωστε πριν απο καποιο βαψιμο τ σπιτιου να γινει κ η φασαρια αυτη, η αν αποφασισεις να την κανεις (δεν στο συνιστω, δεν θα κερδισεις κατι παρα θα χασεις) τοτε κανε την σωστα μια και καλη, βαλε κ εναλλακτη. Διοτι βαζοντας μονο σπιραλ απο τρυπα σε τρυπα η ζεστη θα ειναι αμελητεα, απλα δεν θα νιωθεις το κρυο ρευμα που νιωθεις τωρα ανοιγοντας την μπαλκονοπορτα γιατι αυτο (το κρυο ρευμα) θα ειναι ψηλα, θα νομιζεις οτι ολα ειναι καλα και θα χαιρεσαι καιγοντας αδικα τα ξυλα.
Προχειρη λυση ειναι να ανοιξεις μια τρυπα πισω απο καποιο σωμα καλοριφερ ωστε να μην φαινεται και να σκαει εκει ο κρυος αερας πριν τον αισθανθεις. Οσο κοντυτερα στο τζακι τοσο το καλυτερο γιατι θα διανυει μικρη διαδρομη.
Ο τζακας (ποτε δεν θελω να κατηγορω μαστορους αλλα οριστε, το λεω τωρα αν και προσπαθησα να το αποφυγω) η δεν ξερει η θελησε να σε ξεφορτωθει.
Τι καυσιμο εχεις? Με απλο τζακι θα σου βγει η ζεστη 5 φορες πιο ακριβη απ το πετρελαιο οταν αυτο στρωσει και δεν καπνιζει.

ΖΙΝΑ
03-01-13, 22:41
Καλημερα. ΖΙΝΑ θα καθαρισετε καλα τις ενωσεις και θα βαλετε πυριμαχο στοκο (σαν σιλικονη ειναι) 1200 βαθμων, μετα θα σφηνωσετε μεσα υαλοκορδονο (τμημα του, γιατι ειναι χοντρο και θα ξεπλεξετε να ειναι σαν σπαγγος να χωραει) και ξανα απο πανω στοκο, ολα καθαριζονται με νερο. Σιγουρα φταιει αυτο και αν υπαρχει κ αλλη αιτια αυτο πρεπει να κλεισει καλα και οριστικα.

Σιγουρα ειναι πολυ σοβαρη αιτια. Εδω περναγε και εβγαινε ο καπνος του τσιγαρου! Ευθυνη γιαυτο ποιος φερει? Ετσι θυμαμαι το τζακι μας εξαρχης! Να το αναβουμε, νακαπνιζει, να ανοιγω τα παραθυρα για να το αφησω λιγο ακομα. Ο τζακας δεν ειχε δωσει σημασια.Ψηλωσαμε καμιναδα και ελεγε κοροιδευουμε οτι καπνιζει γιατι παντα ηταν βιαστικος! Αυτο ερχεται ετσι απτο εργοστασιο ή τζακας το κολλαει και το στοκαρει? Ή ειναι φθορα στο χρονο? Αν και παλι λεω οτι παντα υπηρχε κενο στις ενωσεις.Αντε τωρα ναναι λιγο μεγαλυτερο. Ξερεις ΣΤΕΛΙΟ να μουπεις??:boxing:
Θελω να σε ευχαριστησω και παλι για την αμεσοτητα σου και την τεχνογνωσια σου!!!Ενιωσα οτι ειχα καποιον να μοιραστω τον πονο μου:(...;) και πιστευω βρηκαμε τη λυση:happy:

1mike1
03-01-13, 23:00
Για τον τζακα εχεις απολυτο δικιο.και δεν ξερει και θελησε να ξεφορτωθει.αλλα εδω στην αθηνα πιστευω ειναι δυσκολο να βρεις καλο μαστορα.Για ζεστη εχω φυσικο αεριο.το τζακι ποιο πολυ για συντροφια το θελω χωρις ομως να μου σπαει τα νευρα.Αλλα με ενδιαφερει και αυτο που ειπες με τον ενναλακτη αλλα δεν ξερω τι ειναι και πως δουλευει;

damosgr
04-01-13, 17:16
Καλησπερα ρε παιδια και απο μενα !
Στελιο ηθελα να σε κανω μια ερωτηση μιας και σε βλεπω ειδικο !
Εχω ενα κανονικο τζακι ( οχι ενεργειακο ) και θα ηθελα να εκμεταλευθω την περσιδα που εχω στο πανω μερος του τζακιου βαζοντας ενα βεντιλατερ για να βγαζει μεγαλυτερη ποσοτητα ζεστου αερα οταν λειτουργει...
Ποια ειναι η γνωμη σου ? Μπορω να παρω ρευμα στο συγκεκριμενο σημειο,απλως θελω τη γωμη απο ενα τζακα αν στεκει αυτο που σκεφτηκα ή θα ειναι τζαμπα κοπος...
Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σου :)
Καλη συνεχεια !

stelios1
05-01-13, 06:07
Καλημερα. ΖΙΝΑ το κλασικο τζακι θεωρειται μεροσ τησ οικοδομης, με οτι συνεπαγεται αυτο. Ακομη και ενεργειακα με πιστοποιησεις εγγυησεις κτλ εχουν τετοια προβληματα και ακρη δεν εβγαλε κανεις ποτε..
Παιδια το απογευμα θα σας πω, θελουν πολυ γραψιμο.

stelios1
06-01-13, 08:59
Καλημερα..
673 μυνημα στην 27 σελιδα φαινεται ο εναλλακτης καπνοδοχου. Εγω διαφωνουσα στο θεμα της αποδοσης, ειναι ιδανικη περιπτωση ομως για αναπληρωση αερα στον χωρο και μαλιστα να ειναι και σχετικα θερμος. Με φυσικη ροη και οτι ζεστη βγαλει κερδος ειναι. Εφτιαξα νεο δικη μου πατεντα τοποθετηθηκε σε οσα τζακια εφτιαξα τελευταια με φοβερα αποτελεσματα αλλα δεν ειμαι ετοιμος να τον δειξω σε βιντεο.
1μικε1 κανεις δεν ξερει, δοκιμαζεις, αξιζει να ανοιγεις τρυπες στο τζακι ισως ασκοπα? Η καλυτερη λυση ειναι τρυπα πισω απο καποπιο κοντινο σωμα καλοριφερ.
Δαμος πειραματα ειναι, δοκιμασε με ενα πιστολακι μαλλιων στο κρυο δινοντας αερα απ εξω στην εισαγωγη, αν φερνει αερα μεσα στην περσιδα ανναψε και το τζακι και παρατηρησε. Ετσι θα κρινεις μονος αν και τι μοτερ σηκωνει.. Το οποιο μοτερ θα ειναι εξω και δινει αερα μεσα, στην εισαγωγη και οχι στην εξαγωγη δηλαδη γιατι θα ζεσταινεται.. Καλυτερη λυση για αποδοση εφ οσον τ τζακι σου δουλευει καλα ειναι 2 ανοιγματα μεσα χα,μηλα στο πατωμα 20χ30 εκ και 2 αντιστοιχα ψηλα για φυσικο ελκυσμο.

damosgr
07-01-13, 18:15
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια φιλε μου !
Καλη συνεχεια σε ολους !

degeor
08-01-13, 14:50
Καλησπέρα και από εμένα!!! Έχω ένα τζάκι απλό μαντεμένιο με ανοικτή γωνία SuperKamin το οποίο καπνίζει. Το πρόβλημα εστιάζεται σίγουρα την καμινάδα γιατί αλλού που έχω δει το ίδιο τραβάει κανονικά. Έχει 9 μ κάθετο κτιστό και σοβατισμένο εσωτερικής διατομής 30cm (1ος όροφος με ταράτσα στο τρίτο χωρίς εμπόδια) και λοξό ελαφρώς στριφτό κτιστό 2μ διαμέτρου 20cm. Έχω κάνει της εξής δοκιμές και συνδυασμούς αυτών: ψήλωσα τη καμινάδα κατά 0.75μ ακόμα ( ήταν 0.50μ πιο ψηλά από άλλη καμινάδα ήδη), δοκίμασα καπέλο πουλί και περιστροφική μπάλα, μεγάλωσα το άνοιγμα παροχής εξωτερικού αέρα από φ75 σε φ100 που καταλήγει στο σχαράκι κάτω από το σταχτοδοχείο, έκτισα μέρος του πλαινού ανοίγματος με άλφαμπλοκ (λογικό επόμενο σταμάτησε να καπνίζει από αυτά τα σημεία), έκλεισα στο μισό σχαράκι προς το μέρος που καίει η φωτιά με λαμαρίνα , άνοιξα ελαφρώς την μπαλκονόπορτα κρυώνοντας και χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα, δοκίμασα το τάμπερ σε διάφορες θέσεις. Τα ξύλα που καίω είναι ελιές και βελανιδιές 3 χρόνων κομμένα αεριζόμενα και στεγασμένα. Τα ξύλα όταν καίγονται καπνίζουν αρκετά ειδικά αν σβήσει κάποιο ή βρίσκεται κοντά στο σταχτοδοχείο. Να πω μια βλακεία, μήπως αντί να μην τραβάει έχω το αντίθετο, δηλαδή μεγάλο ελκυσμό με αποτέλεσμα να μην αφήνει τα ξύλα να καίγονται ομαλά και να καπνίζουν πολύ και έτσι πολλές φορές να βγαίνει καπνός στο σαλόνι, αν ναι πως μπορώ να το διαπιστώσω; Την επόμενη σεζόν μάλλον θα το αλλάξω βάζοντας κάποιο ενεργειακό αλλά θέλω να έχω λύσει το πρόβλημα της καμινάδας. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται, βάζοντας ενεργειακό θα θέλω καινούργια καμινάδα inox μέσα στην παλιά ή θα πρέπει να μπαίνει μόνο 2-3 μ μέσα; , θα χρειαστεί μονού ή διπλού τοιχώματος και τι διατομής πρέπει να είναι για αυτά τα μέτρα + το λοξό κομμάτι
http://imageshack.us/photo/my-images/685/img1317ee.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/801/img1315ty.jpg/

stelios1
08-01-13, 21:01
Degeor η καπνοδοχος ειναι λαθος, με τοσο υψος 20 εκ διαμετρος ολη θα ηταν μια χαρα. Αλλα δεν καπνιζει απ αυτο (η μαλλον δεν φταιει αυτο απο μονο του) πιθανοτατα εχεις δικιο λεγοντας οτι ισως καπνιζει επειδη τραβαει πολυ και αυτο θα το διαπιστωσεις αν το καψεις με ανοιχτη μπαλκονοπορτα αλλα.. ταυτοχρονα κλεινοντας τελειως και τον αερα απ εξω, αν στρωσει ετσι τοτε φταιει που τραβαει πολυ (στα λεγομενα σου στηριζεται η αποψη μου αυτη). Πιθανοτατα τραβαει πολυ, πεταει πολυ αερα εξω και αυτος δεν προλαβαινει να αναπληρωθει, οποτε, εισερχεται με ταχυτητα και ταραζει την φωτια. Δεν αρκει να μεγαλωνεις το ανοιγμα εξω, χρειαζεται και αντιστοιχη διοδος μεσα και σιγουρα το σταχτοδοχειο δεν προσφερει τετοια διοδο..
Για μαρκες διαβασε η ρωτα, διπλα στο αλλο θεμα.

degeor
09-01-13, 15:55
Καλησπέρα και πάλι. Στέλιο ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση και απαντησή σου. Το δοκίμασα αυτό που είπες στο μήνυμα 1062 δεν είδα και καμιά ιδιαίτερη διαφορά, επίσης εβγαλα και το σταχτοδοχείο για να τραβάει περισσότερο αέρα για να το δοκιμάσω και αυτό. Αν βάλεις το χέρι σου στο σχαράκι με αναμμένο το τζάκι καταλαβαίνεις ότι φέρνει πολύ αέρα, πιό κάτω έχω ανεβάσει και δύο βίντεο μήπως καταλάβεις κάτι. Στην υπάρχον κατάσταση τη λύση αν ήταν εφικτό θα πρότεινες; Πιό πάνω δεν ρώτησα για καμία μάρκα ή τιμές, θέλω μόνο τη γνώμη σας, με την εμπειρία σας και τις γνώσεις που έχετε αποκτήσει, σύμφωνα με την περιγραφή που δίνω και τις φώτο-βίντεο αν θα έλυνα το πρόβλημα του καπνίσματος τοποθετώντας κλειστού τύπου ή θα είχα τα ίδια. Και αν θα χρειαστώ καινούργια καμινάδα inox μέσα σε όλη στην παλιά ή θα πρέπει να μπαίνει μόνο 2-3 μ μέσα τοποθετώντας κλειστού τύπου ; , θα χρειαστεί μονού ή διπλού τοιχώματος και τι διατομής πρέπει να είναι για αυτά τα μέτρα + το λοξό κομμάτι ;

http://youtu.be/V9zEvV4Cf8k
http://youtu.be/qkFqQBrz53Q

Ggrigoriou
09-01-13, 15:58
Φίλε Στέλιος θα ήθελα και εγω τη βοήθεια σου.
Και εμένα το τζακι έχει πρόβλημα με αέρα καθώς ειναι σε παλιό σπίτι, είχε φτιαχτεί πριν πολλά χρόνια, ειναι μαντεμενιο, και δεν έχει πουθενά καμία περσιδα. Έφερα ένα τζακα και μου είπε οτι πρεπει να ανοιχτεί μια παροχή αέρα για να τροφοδοτούνται το χώρο με φρέσκο αέρα. Η ερωτηση ειναι που θα θεωρούσες καλύτερη θέση για τη τρύπα ώστε να μην νοιώθω στο σπίτι το δυνατόν λιγότερο το κρύο αέρα. Γίνεται να γίνει απο κάτω απο το τζακι ώστε απο τη τρύπα που έχει να μπαίνει κατευθείαν στην εστία; Ο τζακας μου πρότεινε στο πλάι αλλα δεν μου αρέσει η ιδέα καθώς το σπίτι έχει θερμό πρόσοψη και ειναι σε πολυ καλή ενεργειακή κατάσταση.
ευχαριστω και μπράβο για τη διάθεση σου....

ΖΙΝΑ
10-01-13, 00:31

Γεια σου Στελιο. Στοκαραμε τις ενωσεις οπως μου ειπες με σιλικονη πυραντοχη και υαλοκορδονο και για πρωτη μερα αποψε δεν καπνισε το τζακι!!/μεγαλη διαφορα!! Νασαι καλα!!Δεν ξερω φυσικα ποσο θα κρατησει.Τωρα σκεφτομαι να βαλω εναλλακτη καπνοδοχου για να κανω κλειστο κυκλωμα και να κλεισω την γυψοσανιδα και την περσιδα ωστε ακομα και να καπνισει να μη βγει εξω.Πως θα εκτονωσω τη ζεστη που θα μαζευει μεσα η γυψοσανιδα?Θα κλεισω την διοδο αερα που εχω κατω πλαγια και δινει αερα οπως ειδα στην πλατη της εστιας για να κανει την φυσικη ροη και να βγαινει απτην περσιδα.Αφου θα κλεισω και την περσιδα και θα μεινουν οι περσιδες απτον εναλλακτη, να βαλω μονωση στη γυψοσανιδα, στον τοιχο με πετροβαμβακα επικαλυψης αλουμινιου?Να κανω καποια τρυπα ψηλα στη φουσκα, εξωτερικα για εκτονωση για να μη σκασει η γυψοσανιδα?Ή να αφησω και τη φυσικη ροη και αν δω καπνω να το απομονωσω τοτε?Σε ευχαριστω και παλι..:wink:

stelios1
10-01-13, 06:49
Καλημερα. ΖΙΝΑ καλα τα σκεφτεστε, αφηστε εξτρα την παλια διοδο αφου ειναι ανοιχτο βαλτε τον εναλλακτη και καψτε το, αν μυριζει τοτε αφηστε μια μικρη εκτονωση εξω. Μονωση ειναι χρησιμη στους εξωτερικους τοιχους, στην γυψοσανιδα αν βαλετε θα χασετε καποια ζεστη.
grigorioy διαβασε τα τελευταια μυνηματα εδω, το ιδιο θεμα συζηταμε. Εχει δικιο ο τζακας σου, διαφορετικα πας σε δοκιμες και γκρεμισματα κτλ. Μην μπερδευεις την θερμοπροσοψη (η οποια αν ειναι μονοκατοικια η τελευταιος οροφος ειναι σιγουρα μιση δουλεια), ετσι κ αλλιως το τζακι σου βγαζει απωλειες.
degeor αυτα τα τζακια ειναι γενικα ευαισθητα στο τραβηγμα, αν ειχες σχαρα και πιο δυνατη φωτια θα βελτιωνοταν αλλα δεν ειναι λυση αυτη. Η καπνοδοχος σου ειναι πιο ψηλα απο οποιοδηποτε σημειο του κτιριου? Αν κανεις ενεργειακο θα τραβαει, η καπνοδοχος πρεπει να ειναι ολοκληρη με ιδια σταθερη διατομη αλλα γινεται αυτο?? Οσο περισσσοτερο περασει μεσα στην παλια τοσο καλυτερα, μονου τοιχωματος και διατομη οση θελει τ τζακι που θα βαλεις.

degeor
10-01-13, 20:05
Στέλιο η καμινάδα είναι πιό ψηλά απο οποιοδήποτε σημείο του κτιρίου. Μάλλον πάμε την άνοιξη για αλλαγή!!!! Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Ggrigoriou
11-01-13, 16:50
Το τζακι έχει μια σταχτοδοχο απο κάτω και μου πρότεινε ένας δεύτερος πουεφερα να το δει να ειναι η τρύπα κάτω απο το τζακι και να περνά ο αέρας απο εκει. Θα κάνει την ίδια δουλειά και απο κάτω η τρύπα ή το ίδιο ειναι;
Thanks

stelios1
11-01-13, 19:32
Το τζακι έχει μια σταχτοδοχο απο κάτω και μου πρότεινε ένας δεύτερος πουεφερα να το δει να ειναι η τρύπα κάτω απο το τζακι και να περνά ο αέρας απο εκει. Θα κάνει την ίδια δουλειά και απο κάτω η τρύπα ή το ίδιο ειναι;
Thanks

Grigoriou o degeor εκει εχει την εισοδο αερα, στο σχαρακι κ εχει προβλημα. Σε εσενα ομως μπορει και να στρωσει, κανε οτι σου λεει ο τζακας σου προτεινει τα πιο ευκολα (για εσενα, για να μην σου χαλαει το σπιτι αδικα αν λυνεται πιο απλα το προβλημα) πριν μπει στα βαθια.. Αμα θελει λιγο αερα θα στρωσει αν θελει πολυ δεν θα στρωσει, αλλα αυτο κανεις δεν το ξερει, κανενα σπιτι και κανενα τζακι δεν ειναι ιδια.

ΖΙΝΑ
12-01-13, 01:44
Καλημερα. ΖΙΝΑ καλα τα σκεφτεστε, αφηστε εξτρα την παλια διοδο αφου ειναι ανοιχτο βαλτε τον εναλλακτη και καψτε το, αν μυριζει τοτε αφηστε μια μικρη εκτονωση εξω. Μονωση ειναι χρησιμη στους εξωτερικους τοιχους, στην γυψοσανιδα αν βαλετε θα χασετε καποια ζεστη.
.

Στελιο, ο εναλλακτης καπνοδοχου παιρνει μοτερ στην εισαγωγη αερα, αν ναι τι προτεινεις? Μπορει καποιο απτα σπιραλ του να οδηγηθει,τριγυρω του με μονωση, σε καποιο δωματιο,6-8 μετρα μακρια και να αποδιδει? (το αλουμινιο που να κοιτα?)Μπορω να μονωσω με πετροβαμβακα με επικαλυψη αλουμινιου μια γυψοσανιδα που ακουμπα πανω στην καπνοδοχο γιατι ακουμπα τωρα πανω στη γυψοσανιδα??Προκειται για αναμονη σωληνας για το κατω σπιτι αλλα τωρα που ανοιξα γυψοσανιδα ειδα οτι ακουμπα πανω της.Σε ευχαριστω και παλι..:thankyou:
:wave:

stelios1
12-01-13, 07:14
Στελιο, ο εναλλακτης καπνοδοχου παιρνει μοτερ στην εισαγωγη αερα, αν ναι τι προτεινεις? Μπορει καποιο απτα σπιραλ του να οδηγηθει,τριγυρω του με μονωση, σε καποιο δωματιο,6-8 μετρα μακρια και να αποδιδει? (το αλουμινιο που να κοιτα?)Μπορω να μονωσω με πετροβαμβακα με επικαλυψη αλουμινιου μια γυψοσανιδα που ακουμπα πανω στην καπνοδοχο γιατι ακουμπα τωρα πανω στη γυψοσανιδα??Προκειται για αναμονη σωληνας για το κατω σπιτι αλλα τωρα που ανοιξα γυψοσανιδα ειδα οτι ακουμπα πανω της.Σε ευχαριστω και παλι..:thankyou:
:wave:

Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο, ετσι κ αλλιως ο ανεμιστηρας θα μπει εξω δοκιμαστε πριν κλεισετε με κατι προχειρο. Ο θερμος αερας θα παει μακρυα και μονος του εφ οσον η εξαγωγη ειναι ψηλα μεσα στο σπιτι αλλα σκεψου τις επικαθησεις απο σκονες (εναν παλιο υπολογιστη αν ανοιξετε θα τρομαξετε με την σκονη που φερνει μεσα η ροη του ανεμιστηρα). Φτιαχνω καινουριο τυπο τετοιου εναλλακτη αλλα θελει οπωσδηποτε ανεμιστηρα και ψηφιακο μοντρολ (120 ευρω κανουν αγορα μονο αυτα) και δεν αξιζει για ανοιχτο τζακι το ολο κοστος. Αντιθετα σε τζακι με πορτα θα δωσει 50% επανω σιγουρα, ακομη και το τελειο ενεργειακο να ειναι θα δωσει ο εναλλακτης εξτρα ενα 50% (πολυ απλα γιατι δεν υπαρχχουν οι αποδοσεις που λενε..). Το αλουμινιο κοιταζει την θερμη πλευρα αλλα αν ακουμπα οχι θα καει πρωτο. Κεραμοβαμβακα θα βαλετε εκει ο πετροβαμβακας θα καει, μετα ενα κοματι γυψοσανιδα εξτρα και μετα η τελικη.

NIKEDESSA
13-01-13, 19:28
καλησπερα stelios1 θα ηθελα την γνωμη σου για ενα τζακι που με ταλαιπωρει!λοιπον προκειται για ενα τζακι κατασκευασμενο το 1997 με πυροτουβλα,το τζακι ειναι σε γωνια και ειχε παροχη εξωτερικου αερα 5 cm στο σταχτοδοχειο!ο κωνος του ηταν χτισμενος(εγω εβαλα μαντεμενιο).την παροχη του αερα απο κατω την εκλεισα και ανοιξα μια 8 cm μεσα στην εστια!το τζακι εστρωσε κατα πολυ και δεν καπνιζει οπως πριν!το προβλημα ειναι οτι οταν εχω κλειστες πορτες και παραθυρα καπνιζει!ανοιγοντας μισο ποντο την συρομμενη πορτα που ειναι διπλα στο τζακι σταματαει να καπνιζει!παρατηρησα οτι απο τον αγωγο του wc οταν το τζακι καιει κατεβαζει αερα! η καπνοδοχος ειναι 20cm με υψος 5 m. πες μου την γνωμη σου τι μπορει να φταιει!καποιες παραπανω πληροφοριες σε οτι αφορα τις διαστασεις εχουμε φατσα εστιας 80cm βαθος 60cm και υψος 50cm και ο χωρος του δωματιου ειναι 7,5m χ 3,5mσε ευχαριστω εκ τον προτερων........

stelios1
13-01-13, 23:40
καλησπερα stelios1 θα ηθελα την γνωμη σου για ενα τζακι που με ταλαιπωρει!λοιπον προκειται για ενα τζακι κατασκευασμενο το 1997 με πυροτουβλα,το τζακι ειναι σε γωνια και ειχε παροχη εξωτερικου αερα 5 cm στο σταχτοδοχειο!ο κωνος του ηταν χτισμενος(εγω εβαλα μαντεμενιο).την παροχη του αερα απο κατω την εκλεισα και ανοιξα μια 8 cm μεσα στην εστια!το τζακι εστρωσε κατα πολυ και δεν καπνιζει οπως πριν!το προβλημα ειναι οτι οταν εχω κλειστες πορτες και παραθυρα καπνιζει!ανοιγοντας μισο ποντο την συρομμενη πορτα που ειναι διπλα στο τζακι σταματαει να καπνιζει!παρατηρησα οτι απο τον αγωγο του wc οταν το τζακι καιει κατεβαζει αερα! η καπνοδοχος ειναι 20cm με υψος 5 m. πες μου την γνωμη σου τι μπορει να φταιει!καποιες παραπανω πληροφοριες σε οτι αφορα τις διαστασεις εχουμε φατσα εστιας 80cm βαθος 60cm και υψος 50cm και ο χωρος του δωματιου ειναι 7,5m χ 3,5mσε ευχαριστω εκ τον προτερων........

Αερα θελει, στο δειχνει και μονο του. Οσον αερα βγαζει η καπνοδοχος τοσος εισερχεται και στο σπιτι σου (απ οπου βρει, οπως ο εξαερισμος στο wc πχ), αν δεν αρκει οσος εισερχεται δημιουργειται υποπιεση στον χωρο και καπνιζει. Το κλασικο τζακι τραβαει απο μπροστα, δηλαδη απο τον χωρο μεσα κ ετσι δεν καπνιζει, οσο δινεις αερα μεσα στην εστια τοσο μειωνεις τον ελκυσμο απο τ χωρο σου.

NIKEDESSA
14-01-13, 15:41
σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες!τι προτεινεις?να κανω μια αεροκουρτινα στην φατσα της εστιας φερνοντας αερα απο εξω?

Νικος2
15-01-13, 11:49
Καλημερα σας!
Λοιπον αντιμετωπιζω και εγω προβλημα καπνισματος με το τζακι μου.
Προκειται για ενα απλο χτιστο τζακι σε καινουριο σπιτι με αλουμινενια κουφωματα.
Στο τζακι διοχετευεται αερας με αγωγο Φ100 μπροστα απο την εστια σε χαραμαδα
αναμεσα στο μαρμαρο και το σημειο που τελειωνουν τα πυροτουβλα. Ιδιαιτερα με
αναμενο τζακι ο αερας ειναι αρκετα αισθητος στο χερι.
Με ανοιχτη καποια μπαλκονοπορτα εστω και μισο δαχτυλο,δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα.
ΑΜΕΣΩΣ μολις κλεισει η μπαλκονοπορτα, σχεδον αυτοματα το τζακι αρχιζει να μυριζει.
Ο καπνος δεν ειναι ορατος αλλα μυριζει εντονα.
Το σπιτι ειναι στο ισογειο και απο πανω υπαρχει αλλος οροφος. Η καμιναδα δεν υπερβαινει το
υψος του κλιμακοστασιου.
Καθε ιδεα-προταση καλοδεχουμενη!
Σας ευχαριστω!

degeor
15-01-13, 14:50
Νίκο διάβασε λίγο τα παραπάνω, το είπε ο Στέλιος αλλά δεν το κατάλαβες. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ δοκίμασα πάρα πολλά πράγματα και λύση δεν βρήκα. Τα ανοικτά τζάκια διώχνουν τεράστιες ποσότητες αέρα από την καμινάδα. Αν μεγαλώσεις την τρύπα κάτω από το τζάκι δεν καταφέρνεις και πολλά γιατί ο αέρας είναι κοντά στην φωτιά και εισέρχεται με ορμή και τά ξύλα καπνίζουν περισσότερο , γι΄αυτό όταν ανοίγεις λίγο το παράθυρο αυτό δεν γίνεται ( ομαλή κυκλοφορία αέρα- η φωτιά τραβάει όσο χρειάζεται χωρίς ορμή). Θα πει κάποιος όπως εγώ παραπάνω σε προηγούμενο μήνυμα γιατί όμως μερικά δεν καπνίζουν; Η απάντηση σε αυτό μάλλον είναι γιατί συμβαίνει το εξής: δεν έχουν υψηλό ελκυσμό, για παράδειγμα εγώ όπως νομίζω και εσύ έχουμε ψηλές καμινάδες με αποτέλεσμα ο ελκυσμός να είναι υψηλός ο αέρας να μην επαρκεί και να καπνίζει το τζάκι ( και σε εμένα καπνός δεν φαίνεται απλά μυρίζει). Τώρα για λύση: αν το τζάκι το έχεις για θέρμανση και όχι για παρέα δυστυχώς θέλει αναβάθμιση - αλλαγή, αν έχεις λύσει το πρόβλημα της θέρμανσης η μόνη λύση που προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να δεις αποτέλεσμα είναι να κάνει μία τρύπα σχετικά κοντά αλλά όχι δίπλα στο τζάκι φ80 (με γρίλιες απ΄έξω ) για παράδειγμα και να έχεις την δυνατότητα να την κλείνεις όταν δεν και το τζάκι. Αν με ρωτήσεις εγώ τι έκανα τελικά, θα σου πω τίποτα γιατί μάλλον θα αλλάξω το τζάκι.

degeor
15-01-13, 15:10
Τα προηγούμενα είναι άποψη μου, αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική άποψη είναι και αυτή καλοδεχούμενη !!!!

degeor
15-01-13, 16:13
Ένας άλλος τρόπος ίσως θα ήταν αν μειώναμε την ποσότητα αέρα που φεύγει από την καμινάδα (μείωση ελκυσμού σε φυσιολογικά επίπεδα) στην έξοδο της (με ένα κλαπέτο ή μικραίνοντας την διατομή της στο σημείο εξόδου. Δεν είμαι όμως σίγουρος για το συγκεκριμένο αν ισχύει και γι΄αυτό χρειάζεται η γνώμη κάποιου σαφώς πιο ειδικού , επαγγελματία λόγω εμπειρίας ή μηχανολόγου μηχανικού

Νικος2
15-01-13, 21:50
κλεινοντας λιγο το κλαπετο (αν το λεω σωστα) που υπαρχει μεσα στο τζακι δεν επιτυγχανουμε το ιδιο?
το δοκιμασα σημερα αλλα δεν ειχε καποιο αποτελεσμα.

stelios1
15-01-13, 22:03
58409 Ενα σκιτσο πλαγια οψη-τομη πως πρεπει να δινεται ο εξωτερικος αερας

Τιποτα.. δε ξερω δε μπορω να σας δειξω σχημα, με σχετικα καλη αναλυση δεν μπαινει η φωτο και μικραινοντας την δε φαινεται τιποτα...

stelios1
15-01-13, 22:31
Σε ανοιχτο τζακι υπαρχουν ορια στο ποσο θα κλεισει το κλαπε (παρα πανω αν κλεισει θα καπνισει) και αυτα καθοριζονται απ τον γενικο ελκυσμο της καπνοδοχου του. Σε τζακια με πορτα τα ορια αυτα διευρυνονται, δηλαδη μπορεις να μειωσεις τον ελκυσμο πολλυ περισσοτερο. Εδω υπαρχουν κρισιμα σημεια- λαθη σε τετοια τζακια.. Οσα η πορτα σφραγιζει κ εχουν κλαπε (πολλα δεν εχουν καν κλαπε, διοτι σε αυτα δεν χρειαζεται) αυτο δεν κλεινει ακομη και στο τερμα κλειστο του ολο το ανοιγμα, ειναι οχι κυκλος αλλα σαν γεματο φεγγαρι το σχημα του, οποτε δεν κλεινει ποτε τερμα. Ε πολλα τζακια μαιμουδες ενεργειακα, ενω δεν σφραγιζει η πορτα εχουν κλαπε, το οποιο ακομα και τερμα κλειστο δεν καλυπτει ολο το ανοιγμα και καινε ενα καρο ξυλα.
Η σφραγιζει καλα η πορτα και αν εχουν κλαπε αφηνει παντα μια διεξοδο, η αν δεν σφραγιζει η πορτα το κλαπε πρεπει να μπορει να κλεισει τερμα.
Νικος εχει δικιο ο ντετζεορ, εκανα σκιτσο αλλα δεν μπορω να το δειξω, δε ξερω τι φταιει.. Εσυ διαπιστωσες και μονος σου οτι θελει αερα ο χωρος σου, οχι το τζακι (100 μποφορ να δωσεις στο τζακι μεσα δεν θα στρωσει) αλλα ο χωρος σου! Μην δινεις αερα στο τζακι, στον χωρο σου δωσε με καποιο τροπο, πχ αντι της μπαλκονοπορτας που ανοιγεις και στρωνει.

Νικος2
15-01-13, 22:37
Στο δικο μου,
καπνιζε το ιδιο ειτε με ανοιχτο κλαπε,ειτε με κλειστο σε οποιαδηποτε απ τις 3 θεσεις που εχει.

Σε περιπτωση που εχουμε υπερβολικο ελκυσμο, μπορουμε να τον μειωσουμε
μικραινοντας την διατομη της καμιναδας στην εξοδο οπως λεει κ ο degeor?

stelios1
15-01-13, 23:05
Στο δικο μου,
καπνιζε το ιδιο ειτε με ανοιχτο κλαπε,ειτε με κλειστο σε οποιαδηποτε απ τις 3 θεσεις που εχει.

Σε περιπτωση που εχουμε υπερβολικο ελκυσμο, μπορουμε να τον μειωσουμε
μικραινοντας την διατομη της καμιναδας οπως λεει κ ο degeor?

Ακριβως αυτο! Με βαση την κουβεντα ομως η οποια βασιζεται σε υποθεσεις κτλ κ οχι σε μετρησεις...
Πιθανοτατα να ειναι ετσι αλλα και ισως και οχι, κουβεντα κανουμε και πχ, απαντας εσυ πανω στο τι καταλαβες οτι λεω εγω.
Αν εχεις κανενα ξαδελφο μετερεολογο με οργανα ακριβειας μπορει να σε βοηθησει, διαφορετικα παρατηρησε στο περιπου, τι ταχυτητα εχει ο αερας στην εισαγωγη της εστιας? 10 εκατοστα το δευτερολεπτο? 20? 40?? απο αυτο, επι το εμβαδο του ανοιγματος του τζακιου (μετατρεποντας τις μοναδες βεβαια σε μετρα και ωρες αντιστοιχα) θα βρεις στο περιπου ποσα κυβικα ανα ωρα πεταει εξω το τζακι. Ε αν βρεις πχ 350 κ.α.ωρα και αυτα αναπληρωνονται απο ενα ανοιγμα μισο εκατοστο επι 80 τοτε σιγουρα φταιει η ''φορα'' του φρεσκου αερα..
Και δεν ειναι τοσο απλα, ισως εχεις και εξαγωγη αερα απο τον χωρο σου κ απο αλλα σημεια του σπιτιου κτλ κτλ..
Γ αυτο. Ασχολησου πρακτικα. Με οτι σου δειχνει η κατασταση.. Αναπληρωσε τον αερα που δινει η ανοιχτη μπαλκονοπορτα και οταν στρωσει και δεν καπνιζει και εφ οσον μετα δεις οτι εχεις υψηλη καταναλωση σε ξυλα ψαξτο και παραπερα.. Ολα μαζι δε γινονται.

Νικος2
15-01-13, 23:31
Στελιο thanks για την αμεση απαντηση!
Το πρωτο και πιο απλο που θα δοκιμασω ειναι να βγαλω το "καπελο"! (περιστρεφομενη μπαλα) αν εχω μεγαλυτερο ελκυσμο απ οτι πρεπει λογικα πρεπει να βοηθησει.
Το ψηλωμα της καμιναδας (θυμιζω το υψος της δεν ξεπερνα το υψος του κλιμακοστασιου) πιστευεις θα βοηθουσε, η μηπως επιδεινωνε την κατασταση?

Το να δωσω αερα στο χωρο για την ωρα θελω να το αποφυγω, γιατι θεωρω οτι αν εχω κυκλοφορια ψυχρου αερα δεν προκειται να ζεσταθει.

degeor
16-01-13, 14:01
Νίκο βγάλε για αρχή τη περιστρεφόμενη μπάλα όπως λες και άστο σκέτο . Κάντο μια μέρα που δεν θα βρέχει αν δεν έχεις κάτι άλλο να βάλεις και για να μην αγοράζεις χωρίς να είσαι σίγουρος. Δοκίμασε σε το έτσι μία μέρα και βλέπεις. 2η ενέργεια, χωρίς καπέλο κλείσε για παράδειγμα τη μισή καμινάδα στην έξοδο (με ένα πλακάκι χοντρό ή με μια λαμαρίνα για παράδειγμα) και κάνε δοκιμές με περισσότερο ή λιγότερη κλειστή να δεις πως συμπεριφέρεται. Αν αποφασίσεις να ψηλώσεις την καμινάδα και είναι κτιστή (τσιμεντένια μπλοκ) τότε πρέπει για ασφάλεια μην πέσει, να περάσεις μπετόβεργες μέσα στα κενά των μπλοκ, να τα κτυπήσεις να μπουν μέσα στα κενά των προηγούμενων περίπου 0.50μ ή και περισσότερο και τα νέα μπλοκ να μπουν φορετά στις μπετόβεργες. Κολλιούνται μεταξύ τους με κόλλα πλακιδίων ακρυλική(γεμίζουμε και τα σημεία με τις μπετόβεργες) και πρέπει να σοφατιστούν ( αν αγοράσεις κόλλα πλακιδίων πέρνατα με αυτή, κάνει). Μεγάλη προσοχή στο ύψος της γιατί αν γίνει υπερβολικό το προηγούμενο δεν θα το κρατήσει και θα πέσει, θα θέλει βάση από σιδερά.

stelios1
16-01-13, 19:04
Καλησπερα. Μην μπερδευουμε τα πραγματα με υποθεσεις, το να φταιει η μπαλα λογω υπερβολικου ελκυσμου ειναι υποθεση, μπορει να ισχυει μπορει και οχι. Πχ αν εχει απνοια η δεν φυσα αρκετα ωστε να γυριζει η μπαλα τοτε αυτη δεν ενισχυει... τιποτα. Μονο αν παρατηρησες, η παρατηρησεις, οτι οταν φυσα εξω αρκετα και γυριζει η μπαλα το τζακι καπνιζει.. τοτε και μονον τοτε ειναι αιτια η μπαλα. Επισης και κατι αλλο, οταν ενα ανοιχτο τζακι καιει βγαζει εξω 200-300 κυβικα αερα, αυτος ο αερας αναπληρωνεται απο χαραμαδες στα κουφωματα, απο αποροφητηρα αν δεν εχει ταμπερ βαρυτητας, απο κανενα εξαερισμο και απ οπου αλλου βρει, αν δεν βρει τοτε δημιουργειται υποπιεση στ χωρο και καπνιζει. Η το ξεχνας και το σφραγιζεις η θα εχεις αυτες τισ οποιες απωλειες. Μαγικα δεν υπαρχουν. Τα τετραγωνα με στρογγυλη διατομη μεσα αν γεμισεις τα κενα στις γωνιες με μπετο θα ραγισουν πολυ συντομα, σωληνας στρογγυλος πρεπει να νααι η καπνοδοχος ως τερμα κ απ εξω τετραγωνα για προστασια στηριξη εμφανιση κτλ..
Να επιδεινωνε την κατασταση το ξεπερασμα σε υψος το κλιμακοστασιο δεν νομιζω, ισως και να εστρωνε οριστικα απ αυτο και να μην φταιει το πολυ τραβηγμα, ετσι νομιζουμε, οτι φταιει το πολυ τραβηγμα απ τα λεγομενα σου, μπορει να ειναι λαθος συμπερασμα αυτο. Εν κατακλειδι αφου ζηταει αερα θελει αερα και μετα οτιδηποτε αλλο..

Νικος2
16-01-13, 20:51
Καλησπερα παιδες!
Να ρωτησω,το γεγονος οτι καπνιζει σχεδον μολις κλεισει η μπαλκονοπορτα
και οχι μετα απο λιγα λεπτα, μας δειχνει κατι?

Νικος2
16-01-13, 21:16
Επισης σημερα δοκιμασα να παρεμβαλω ενα κομματι χαρτονι
αναμεσα στη χαραμαδα του αερα και τη φωτια, σε πλαγια θεση
ωστε να μη φυσαει κατευθειαν πανω στη φωτια με φορα
και καπνιζει.

Οσο ειχε λιγη φωτια δεν καπνιζε! Δυστυχως οταν η φωτια επεσε
αρχισε παλι να καπνιζει (πολυ λιγοτερο ομως απ τι καπνιζει χωρις το εμποδιο)

degeor
16-01-13, 21:22
Νίκο μόνο με δοκιμές νομίζω ότι ίσως μπορέσεις να βγάλεις άκρη. Δεν νομίζω ότι θα πάρεις εύκολα από κάποιον μια σίγουρη απάντηση. Ίδιο τζάκι, μάρκα και εγκαταστάτης στο κουνιάδο μου, εμένα καπνίζει και σε αυτόν δεν καπνίζει καθόλου. 4,5μ καμινάδα αυτός- 13 εγώ, φ50 για αέρα αυτός - φ75 εγώ και μετά έβαλα φ100. Επίσης και σε εμένα όταν ανοίγω λίγο μπαλκονόπορτα δεν μυρίζει τίποτα. Εγώ είπα να το χρησιμοποιήσω για θέρμανση πια το τζάκι όπως και πολύ κόσμος ακόμη και πλέον ελπίζω την άνοιξη να το αλλάξω. Ελπίζω εσύ να καταφέρεις να βρείς λύση

Νικος2
16-01-13, 21:26
Ναι αυτης της αποψης ειμαι κ εγω, δοκιμες μπας κ πετυχει κατι!
Γι αυτο κανουμε κουβεντα για να παιρνουμε ιδεες!
Αυριο θα δοκιμασω να σταματησω απλα την περιστροφη της μπαλας
μιας κ αυτο ειναι το πιο απλο που μπορω να κανω.
Ετσι θα ξερω φανταζομαι αν ενισχυει περισσοτερο απ οτι πρεπει τον ελκυσμο.

Νικος2
17-01-13, 13:04
Σταματησα τη μπαλα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα.
Μεχρι στιγμης πιο αποδοτικο ειναι η αλλαγη κατευθυνσης του αερα
με καποιο εμποδιο.

Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι,αν ενα τζακι οσο εχει καποια φλογα δεν καπνιζει,
αλλα καπνιζει οταν πχ τα ξυλα δεν εχουν παρει καλα η ειναι υγρα και εχουμε πολυ καπνο στην εστια,
μας δειχνει κατι ?πχ,δειχνει αν χρειαζεται περισσοτερος αερας στο χωρο η καλυτερο τραβηγμα
η καμιναδα, η και τα δυο?

stelios1
17-01-13, 19:15
Καλησπερα παιδες!
Να ρωτησω,το γεγονος οτι καπνιζει σχεδον μολις κλεισει η μπαλκονοπορτα
και οχι μετα απο λιγα λεπτα, μας δειχνει κατι?
Δειχνει οτι χρειαζεται αερα ο χωρος σου επειγοντως και μετα οτιδηποτε αλλο, στο λεει και μονο του.
degeor η καπνοδοχος σου ειναι, απο το επανω ανοιγμα της εστιας εως το ταβανι σου συν το τμημα στην ταρατσα, δεν ειναι 13 μετρα δηλαδη, 3-4 μετρα θεωρησε την. Ξεπεραστε οτιδηποτε ειναι πιο ψηλα στην ταρατσα και δωστε αερα. Και ενεργειακο να βαλετε δεν θα εχει την σωστη αποδοση με αυτα τα δεδομενα.

degeor
17-01-13, 20:33
Μένω στον 1ο ταράτσα στον 3ο. 2,5μ καμινάδα του 1ου, 3μ καμινάδα 2ου, 3μ καμινάδα 3ου, 3.5μ καμινάδα ταράτσα μας κάνουν σύνολο 12μ περίπου. Το κλιμακοστάσιο της ταράτσας απέχει 5μ και δεν υπάρχει εκεί γύρω άλλο κτίριο πιο ψηλό. Η καμινάδα ξεκινάει από το τζάκι λοξά για 1,5μ και βγαίνει στ μπαλκόνι και πάει περίπου 1μ στριφτά προς τα πάνω με αρκετή κλίση προς τα πάνω λόγω δοκαριού και στο ότι αν δεν έκανε το στριφτό θα συναντούσε τη καμινάδα του πάνω ορόφου. Το κομμάτι αυτό (το στριφτό που είναι σοφατισμένο) είναι φτιάγμενο από τετράγωνους τσιμεντόλιθους με τις τρύπες στις γωνίες.Το έφτιαξε κτίστης και αποτελείται από πάρα πολλά κομμάτια κομμένα φάλτσα και στερεωμένα με κομματάκια μπετόβεργες στις τρύπες που έχουν και κολλημένα με κόλλα πλακιδίων. Η κατασκευή χρειάστηκε τρεις μέρες για να σφίγγουν και να προχωράει προς τα πάνω μέχρι να τελειώσει και να γίνει σαν να είχες τοποθετήσει ένα και μοναδικό ενιαίο κομμάτι και να είναι τελείως στρογγυλό και ομοιόμορφο, στα 5 χρόνια που δουλεύω το τζάκι και το δουλεύω σχεδόν κάθε μέρα με τα προβλήματα βέβαια που έχει δεν ράγισε πουθενά ούτε και είχε βουλώσει καθόλου. Αν το ξαναέκανα βέβαια αυτό το κομμάτι θα είχε γίνει με κάποιο άλλο τρόπο για να μπορώ να καθαρίζω την καμινάδα πιό εύκολα. Τώρα με τη περιστρεφόμενη μπάλα που είχα πρώτα έχω παρατηρήσει το εξής: σβηστό το τζάκι με λίγο εξωτερικό αέρα δεν γύριζε - ενώ άλλες που ήταν στην ίδια ταράτσα λίγο πιό μικρές άλλοτε γύριζαν άλλοτε όχι χωρίς και αυτά να είναι αναμμένα, τζάκι αναμμένο η μπάλα γύριζε και αρκετά γρήγορα με ελάχιστο εξωτερικό αέρα ενώ οι άλλες μπορεί και να μη γύριζαν. Στέλιο έχεις δίκιο ότι φταίει η καμινάδα αλλά το θέμα είναι δεν ξέρω τι ακριβώς, η στροφή το ύψος της καμινάδας και δεν είναι κάτι που μπορώ να πειραματιστώ. Πάντως του κουνιάδου το λέω και πάλι ίδιο ακριβώς τζάκι και ίδιος εγκαταστάτης (μακαρίτης τώρα ) με φ50 είσοδο αέρα και 4,5μ καμινάδα και λοξό όπως και εγώ με κλειστά παράθυρα δεν μυρίζει καθόλου. Εμένα με λίγο ανοικτή τη μπαλκονόπορτα όπως και του Νίκου δεν θα μυρίσει σχεδόν ποτέ , αλλά αυτό δεν είναι λύση. Σε προηγούμενο ποστ σε φώτο φαίνεται η έξοδος της καμινάδας στο μπαλκόνι μου . Ο τζακάς όταν είχε δει τη καμινάδα είχε πει ότι είναι πολυ καλή και δεν θα έχει πρόβλημα ( είχε φτιαχθεί η αναμονή εξ αρχής στο κτίσιμο)

stelios1
17-01-13, 22:05
Το κλιμακοστασιο αν ειναι πιο ψηλα απ την απολληξη τ καπνοδοχου σου εχει σημασια και οχι το ποσο μακρυα της ειναι.

nick6901
18-01-13, 17:09
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω το εξης....εχω ενα τζακι το οποιο ειναι μεσοτοιχια με το παιδικο δωματιο,απο χθες το βραδυ που εσβησε γυρω στις 01.00 τωρα που σας γραφω ο τοιχος απο την μερια του παιδικου ειναι ζεστος αρκετα γυρω στους 50 βαθμους.Το πρωι βεβαια ζεματαγε.Ειναι φυσιολογικο αυτο?

stelios1
18-01-13, 18:43
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω το εξης....εχω ενα τζακι το οποιο ειναι μεσοτοιχια με το παιδικο δωματιο,απο χθες το βραδυ που εσβησε γυρω στις 01.00 τωρα που σας γραφω ο τοιχος απο την μερια του παιδικου ειναι ζεστος αρκετα γυρω στους 50 βαθμους.Το πρωι βεβαια ζεματαγε.Ειναι φυσιολογικο αυτο?
Φυσιολογικο ειναι, αφου ακουμπα μαλλον η πλαατη του τζακιου με την μεσοτοιχια, τι θα κανει θα ζεσταθει.. Προσεχε μην το παρακανεις και παρουσιαστουν ρωγμες στον τοιχο, ειδικα αν καιει μερικες ωρες και ειναι ο τοιχος ζεστος μην ριξει κανενας αποτομα πολλα ξυλα στο τζακι. Φυσικα απομακρυνε οσο γινεται πραγματα απο κει να αεριζεται καλα.

degeor
18-01-13, 21:06
nick πρόσεξε μην έχει καλώδια μέσα ο τοίχος σε αυτό το σημείο και πάρεις καμιά φωτιά από κανά βραχυλύκλωμα

degeor
18-01-13, 21:16
Ο Στέλιος βέβαια μπορεί να γνωρίζει καλύτερα αλλά εγώ όπως το ακούω αυτό έχω αντίθετη άποψη. 17 ώρες μετά 50 βαθμούς; και το πρωί ζεμάταγε; Για μένα η άποψη μου είναι ότι κάτι δεν πάει καλά, ίσως θέλει μόνωση από την μεριά του τοίχου που είναι το τζάκι ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να θέλει. Αυτό όμως που καταλαβαίνω σίγουρα είναι ότι έχεις πρόβλημα. Για παράδειγμα αν ο τοίχος ζεματάει θα έχεις αλλοιώσεις στα δομικά του στοιχεία και στις μπογιές του τοίχου και όλα αυτά που μπορεί να είναι και άοσμα θα τα αναπνέει το παιδί σου.................

degeor
18-01-13, 21:27
Και για να μην παρεξηγηθώ χαρακτηρίζω μόνο το αποτέλεσμα την υψηλή θερμοκρασία του τοίχου ( ζεμάταγε) στο παιδικό δωμάτιο και το αποτέλεσμα που μπορεί να έχει και όχι την λειτουργία του τζακιού

stelios1
18-01-13, 22:20
Και για να μην παρεξηγηθώ χαρακτηρίζω μόνο το αποτέλεσμα την υψηλή θερμοκρασία του τοίχου ( ζεμάταγε) στο παιδικό δωμάτιο και το αποτέλεσμα που μπορεί να έχει και όχι την λειτουργία του τζακιού
Μια χαρα τα λες φιλε μου.

nick6901
18-01-13, 23:43
Ο Στέλιος βέβαια μπορεί να γνωρίζει καλύτερα αλλά εγώ όπως το ακούω αυτό έχω αντίθετη άποψη. 17 ώρες μετά 50 βαθμούς; και το πρωί ζεμάταγε; Για μένα η άποψη μου είναι ότι κάτι δεν πάει καλά, ίσως θέλει μόνωση από την μεριά του τοίχου που είναι το τζάκι ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να θέλει. Αυτό όμως που καταλαβαίνω σίγουρα είναι ότι έχεις πρόβλημα. Για παράδειγμα αν ο τοίχος ζεματάει θα έχεις αλλοιώσεις στα δομικά του στοιχεία και στις μπογιές του τοίχου και όλα αυτά που μπορεί να είναι και άοσμα θα τα αναπνέει το παιδί σου.................
Σε τζακα θα πρεπει να απευθυνθω νομιζεις?

degeor
19-01-13, 00:03
Κάνε μια αρχή από τζακά αλλά αν έχεις κανά μηχανικό γνωστό ρώτα και εκεί

degeor
19-01-13, 21:02
Ναι αυτης της αποψης ειμαι κ εγω, δοκιμες μπας κ πετυχει κατι!
Γι αυτο κανουμε κουβεντα για να παιρνουμε ιδεες!
Αυριο θα δοκιμασω να σταματησω απλα την περιστροφη της μπαλας
μιας κ αυτο ειναι το πιο απλο που μπορω να κανω.
Ετσι θα ξερω φανταζομαι αν ενισχυει περισσοτερο απ οτι πρεπει τον ελκυσμο.

Νίκος2 νομίζω ότι βρήκα λύση σήμερα δεν είχα πρόβλημα, δοκιμάζω και αύριο και θα σου γράψω τι έκανα

stelios1
20-01-13, 06:40
Σε τζακα θα πρεπει να απευθυνθω νομιζεις?

Πρακτικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα, αν ρωτησεις μηχανικο εχει ευθυνη και κανεναν λογο να ''ρισκαρει'' θα σου πει ξηλωστο και ξαναφτιαξτο σωστα. Αν ηταν χτιστο θα βοηθουσε μια σειρα πυροτουβλα ακομα στην πλατη ως προς την χρονικη διαρκεια που θα το εκαιγες. Αν υπαρχουν καλωδια σε μικρες γραμμες θα πρεπει να αλλαχτουν με πυριμαχα, βαριες γραμμες (κουζινες, θερμοσιφωνες κτλ) ειναι απιθανο να εχει εκει και να βαλανε και το τζακι.
Αφου εντοπισες το προβλημα μονος θεωρω οτι εισαι υπευθυνος ανθρωπος και αν δεν μπορεις να επεμβεις.. απλα προσεχε.
1.. Αν το θελεις για θερμανση και χρειαζεται να το καις τοτε δωσε στοιχεια, τι τζακι ειναι, αν εχει περσιδες κτλ βαλε και καμια φωτο. Τοτε θες τζακα να βρει τροπο αν γινεται να ανακουφισει την θερμοτητα που μαλλον εγκλωβιζεται εκει.
2.. αν το εχεις για γουστο τοτε μην φοβασαι αλλα απλα προσεχε, σημασια εχει η χρονικη διαρκεια κυριως που το καις και αυτο σε συναρτηση με την ενταση της φωτιας. Αυτα προσεχε και μην φοβασαι.

degeor
20-01-13, 16:10
Σταματησα τη μπαλα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα.
Μεχρι στιγμης πιο αποδοτικο ειναι η αλλαγη κατευθυνσης του αερα
με καποιο εμποδιο.

Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι,αν ενα τζακι οσο εχει καποια φλογα δεν καπνιζει,
αλλα καπνιζει οταν πχ τα ξυλα δεν εχουν παρει καλα η ειναι υγρα και εχουμε πολυ καπνο στην εστια,
μας δειχνει κατι ?πχ,δειχνει αν χρειαζεται περισσοτερος αερας στο χωρο η καλυτερο τραβηγμα
η καμιναδα, η και τα δυο?

Λοιπόν Νίκο σου περιγράφω τι έκανα. Εμένα το τζάκι είναι προκάτ μαντεμένιο με μία σχάρα στη μέση η οποία έχει μέσα ένα ένα σταχτοδοχείο και από εκεί παίρνει και αέρα όπως φαίνεται και στη φωτο. Είχα κλείσει τη μισή σχάρα προς τη δεξιά μεριά εκεί που δηλαδή που ανάβω τη φωτιά γιατί χωρίς αυτό κάπνιζε περισσότερο. Εχθές άνοιξα μία τρύπα περίπου 8*3 cm στην αριστερή έξω γωνία ανάμεσα στο μαντέμι της βάσης και τον γρανίτη πάνω στο πυρότουβλο και βγήκα κάτω ανάμεσα πλακάκια και τζάκι στο κενό χώρο, το τζάκι πήρε περισσότερο αέρα από άλλο σημείο πια και πλέον από ότι δείχνει μέχρι στιγμής δεν καπνίζει, άρα δεν επαρκούσε ο αέρας που έπαιρνε. Αν δεν κατάφερνα τίποτα θα έπαιρνα ένα κομμάτι αλφαμπλόκ και θα έκλεινα τη τρύπα

degeor
20-01-13, 16:12
Η φώτο του τζακιού είναι η
http://imageshack.us/photo/my-images/801/img1315ty.jpg/

degeor
20-01-13, 17:10
Η τρύπα φέρνει πάρα πολύ αέρα μόνο όμως όταν το τζάκι είναι αναμμένο

stelios1
21-01-13, 00:40
Λοιπόν Νίκο σου περιγράφω τι έκανα. Εμένα το τζάκι είναι προκάτ μαντεμένιο με μία σχάρα στη μέση η οποία έχει μέσα ένα ένα σταχτοδοχείο και από εκεί παίρνει και αέρα όπως φαίνεται και στη φωτο. Είχα κλείσει τη μισή σχάρα προς τη δεξιά μεριά εκεί που δηλαδή που ανάβω τη φωτιά γιατί χωρίς αυτό κάπνιζε περισσότερο. Εχθές άνοιξα μία τρύπα περίπου 8*3 cm στην αριστερή έξω γωνία ανάμεσα στο μαντέμι της βάσης και τον γρανίτη πάνω στο πυρότουβλο και βγήκα κάτω ανάμεσα πλακάκια και τζάκι στο κενό χώρο, το τζάκι πήρε περισσότερο αέρα από άλλο σημείο πια και πλέον από ότι δείχνει μέχρι στιγμής δεν καπνίζει, άρα δεν επαρκούσε ο αέρας που έπαιρνε. Αν δεν κατάφερνα τίποτα θα έπαιρνα ένα κομμάτι αλφαμπλόκ και θα έκλεινα τη τρύπα

degeor συγχαρητηρια, οχι απλα μπηκες στο νοημα και βρηκες λυση αλλα σε νοιαζει το να την μοιραστεις. Το ειπαμε καθαρα.. ανοιγεις παραθυρο και στρωνει, αρα θελει αερα.. Περισσοτερα κανενας μαστορας δεν θα τολμουσε να πει, διοτι αν δεν εστρωνε κ εφταιγε παραλληλα και κατι αλλο θα ηταν υπολογος και πολυ σωστα βεβαια. Ναι στ περισσοτερες περιπτωσεις αυτο αρκει. Μπραβο σου που αυτο που σε βοηθησε το ειπες, ωστε να βοηθησεις και αλλους και δεν εξαφανιστηκες. Φαντασου απο ενα τετοιο ανοιγμα να εμπαινε αερας σε αεροθερμο με βεντυλατερ και να ζεσταινε τον ενιαιο χωρο.. Εχθες τοποθετησα ενα τετοιο συστημα, αυριο θα δειξω φωτο της κατασκευης (οχι στο σπιτι τοποθετημενη, δεν θελω να βγαζω και να δειχνω φωτο απο σπιτια ξενα) στην οποια φωτο ομως θα φαινεται καθαρα ο τροπος κτλ..

Νικος2
22-01-13, 12:33

δηλαδη η τρυπα που ανοιξες ειναι απο την πλευρα που βρισκονται τα ξυλα στη φωτο?(by the way εχουμε τον ιδιο γρανιτη!)
και μετα ανοιξες και τρυπα στον τοιχο στο υψος του κενου χωρου λογικα?
το δικο μου τζακι κατ αυτον τον τροπο τροφοδοτειται με αερα, αρα λογικα θα πρεπει να δωσω και απο καπου αλλου

degeor
22-01-13, 16:25
δηλαδη η τρυπα που ανοιξες ειναι απο την πλευρα που βρισκονται τα ξυλα στη φωτο?(by the way εχουμε τον ιδιο γρανιτη!)
το δικο μου τζακι κατ αυτον τον τροπο τροφοδοτειται με αερα, αρα λογικα θα πρεπει να δωσω και απο καπου αλλου
Επειδή μία εικόνα είναι χίλιες λέξεις δες τη φώτο. Μόνο αυτή την τρύπα άνοιξα τίποτα άλλο, η τρύπα στο τοίχο υπήρχε φ75 από την αρχή και πέρυσι την είχα κάνει φ100.
Αυτή η τρύπα ΄βγαίνει΄ στο χώρο ανάμεσα τζάκι και πλακάκια και την άνοιξα εκεί για να είναι λίγο μακριά από τη φωτιά. Αυτός ο χώρος είναι ένα κενό 1,5τμ περίπου κάτω από το μαντέμι της εστίας δηλαδή, βγάλε έξω το σταχτοδοχείο και βάλε το χέρι σου να δεις το κενό. Η φ100 μπαίνει μέσα σε αυτό το χώρο. Το τζάκι πρώτα τράβαγε αέρα μόνο από το σταχτοδοχείο ενώ τώρα τραβά και από τη τρύπα. Τα ξύλα σταμάτησαν να βγάζουν συνέχεια πολύ ξαπνό και καίγονται ομαλά. Τονίζω και πάλι ότι έχω επίσης κλείσει το μισό σταχτοδοχείο προς τη μεριά της φωτιάς με ένα κομμάτι λαμαρίνα-τσίγκο το οποίο είναι ανάμεσα σταχτοδοχείο και σχαράκι. Νίκο δουλεύει έτσι 4 ημέρες τώρα και δεν καταλαβαίνεις τη παραμικρή αίσθηση μυρωδιάς.
http://imageshack.us/photo/my-images/26/img1326tm.jpg/

degeor
22-01-13, 16:41
Επίσης αυτό το άσπρο που βλέπεις είναι κτίσιμο με τούβλο και σπατουλαρισμένο με κόλλα πλακιδίων, το είχα κάνει πρόπερσι. Το τζάκι μου είναι ανοικτή αριστερή γωνία και αυτό το είχα φτάξει για να μη βγαίνει κάπνα από τα πλάγια. Μπορεί τώρα να βοηθάει και αυτό γιατί ο χώρος καύσης είναι ανοικτός μόνο μπροστά και δεν τραβάει αέρα ή να βγάζει από πλάγια

Νικος2
22-01-13, 20:43
Α μαλιστα,τωρα καταλαβα.
Δηλαδη απο την ιδια παροχη στελνεις αερα σε δυο πλεον σημεια,
ενα κατω απο τη φωτια κ ενα απο την καινουρια τρυπα.
Στο δικο μου (γωνιακο) δεν υπαρχει αερας κατω απο τη φωτια,
υπαρχει μονο μπροστα απο την εστια.

degeor
22-01-13, 20:49
Κάνε μια προσπάθεια και ανοιξε μεγαλύτερο άνοιγμα μακριά από το σημείο που καις. Πρόσεχε τα μάρμαρα-γρανίτες μην σπάσουν, ξεκίνα με μικρό τρυπάνι και πολλές τρυπούλες και μετά μεγαλύτερο

degeor
22-01-13, 21:02
Εννοείται η τρύπα στο πυρότουβλο, αλλά να μη σπάσει από κραδασμούς

Νικος2
23-01-13, 12:33
στο δικο μου δεν ειναι ετσι, δηλαδη δεν εχω αντιστοιχη προσβαση σε κενο χωρο κατω απο τα πυροτουβλα.
ο αερας ερχεται απο σωληνα φ100 και η προεκταση της ουσιαστικα ειναι η χαραμαδα αναμεσα στο γρανιτη και το πυροτουβλο

αν τελικα το μονο που μου απομεινει ειναι να φερω περισσοτερο αερα,απο αλλο σημειο,
εχω σκεφτει να ανοιχτει τρυπα στη φουσκα χαμηλα,και ο αερας να ερχεται
με μεταλλικη σωληνα, η οποια θα διαπερναει ουσιατικα τη φουσκα.
Εχω σκεφτει να ειναι χαμηλα η σωληνα για να θερμαινεται οσο το
δυνατο περισσοτερο απο τη φωτια και ο αερας που θα μπαινει να μην ειναι κρυος.
Πως σας φαινεται αυτη η σκεψη?

Gatokratoras
23-01-13, 14:02
Γεια σου Στελιο, εγω εχω αλλο προβλημα πισω απο τα τζακι υπαρχει ενα κενο στο οποιο συνεχιζει και η γυψοσανιδα της καμιναδας, γιατι σε αυτο το σημειο στις γωνιες της γυψοσανιδας με τον τοιχο ο γυψοσανιδας δε εβαλε διχτακι ραγισε ο αρμος και τρεξανε κατι μαυρα υγρα οταν δουλευε το τζακι την επομενη μερα το περασα εκει που ειχε ρωγμες στοκο γυψοσανιδας και οταν το ξανααναψα ραγισε ελαχιστα και καταφερε παλι να περασει λιγο υγρο. Τι να κανω? Να τριψω το στοκο και να προσπαθησω να βαλω διχτακι ή υπαρχει κανα αλλο υλικο για να κλεισει.

degeor
23-01-13, 14:20
στο δικο μου δεν ειναι ετσι, δηλαδη δεν εχω αντιστοιχη προσβαση σε κενο χωρο κατω απο τα πυροτουβλα.
ο αερας ερχεται απο σωληνα φ100 και η προεκταση της ουσιαστικα ειναι η χαραμαδα αναμεσα στο γρανιτη και το πυροτουβλο

αν τελικα το μονο που μου απομεινει ειναι να φερω περισσοτερο αερα,απο αλλο σημειο,
εχω σκεφτει να ανοιχτει τρυπα στη φουσκα χαμηλα,και ο αερας να ερχεται
με μεταλλικη σωληνα, η οποια θα διαπερναει ουσιατικα τη φουσκα.
Εχω σκεφτει να ειναι χαμηλα η σωληνα για να θερμαινεται οσο το
δυνατο περισσοτερο απο τη φωτια και ο αερας που θα μπαινει να μην ειναι κρυος.
Πως σας φαινεται αυτη η σκεψη?

Εφόσον η χαραμάδα έχει αέρα , σημαίνει ότι απο κάτω έχει κενό.Τρύπα ένα πυρότουβλο μακριά από εκεί που βάζεις τη φωτιά. Δεν πειράζει που δεν μπορείς να βάλεις μέσα το χέρι σου από σταχτοδοχείο και τι έγινε, το πολύ-πολύ να μην μαζέψεις τα λίγα μπάζα που θα πέσουν μέσα. Αν δεν είσαι σίγουρος πως θα το κάνεις πες σ΄αυτόν που σου το εγκατέστησε να σου ανοίξει αυτός μία τρύπα γιατί ο αέρας από τη χαραμάδα δεν επαρκεί. Τώρα για τον άλλο τρόπο που λες μάλλον δε θα το δοκίμαζα, αν ήταν σωστό τότε θα κάνανε τα τζάκια έτσι από παλιά, θυμίσου όμως ότι από παλιά αν έχεις δει κάπου και είχαν παροχή εξωτερικού αέρακαι αυτή γινόταν στη φάτσα του τζακιού από ένα σταχτοδοχείο (στο κάθετο γρανίτη σε εμένα πχ). Επίσης αφού αυτό δούλεψε σε εμένα, έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να δουλέψει και σε εσένα, μόνο πρόσεξε όταν τρυπήσεις μην είναι στα σημεία που στηρίζετε γιατί τότε απλά δεν πέφτεις στο κενό χώρο γι'αυτό άνοιξε με μικρό τρυπάνι δοκιμαστικά, εγώ βρίσω το κενό μετά από 15cm περίπου. Μην ξεχάσεις πολλές τρύπες μικρές στην αρχή (6mm) και μετά μεγάλο τρυπάνι, εκτός και αν έχεις ποτηροτρύπανο και την κάνεις στρογγυλή.

degeor
23-01-13, 14:26
Για μένα θα έπρεπε να ανησυχείς πολύ περισσότερο από που προέρχονται τα υγρά και όχι για το κλείσιμο της γυψοσανίδας. Θέλει άνοιγμα να δεις τη συμβαίνει μπορεί να υγροποιείται η καμινάδα σου ή να μπάζει νερά από κάπου

Νικος2
23-01-13, 20:21
5851058511

δε γινεται αυτο φιλε degeor, η σωληνα καταληγει περιπου στην αριστερη ακρη της χαραμαδας,
κατω απο τα πυροτουβλα εχω τσιμεντο

degeor
23-01-13, 20:41
Δεν μπορώ Νικόλα να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Αυτό που λέω είναι ότι η χαραμάδα αν καταλαβαίνω σωστά είναι η νοητή γραμμή πυρότουβλων εστίας και γρανίτη, περίπου 80cm έτσι όπως το βλέπω. Μεγάλωσε τη χαραμάδα πάνω στο πυρότουβλο από 0.3cm (80χ0.3) που την υπολογίζω να είναι περίπου σε περισσότερο στην αριστερή μεριά μόνο ( ή στη δεξιά μόνο όπως σε βολεύει) για 10 cm, να την κάνεις για παράδειγμα 10χ4 και το υπόλοιπο όπως ήταν 70χ0.3. Κάτω από το τσιμέντο που λες έχει κενό, το στιμέντο θα είναι η βάση της εστίας η οποία έχει κενό από κάτω. Κάνε αναζήτηση στο google αν ξέρεις ποια εστία έχεις για να την δεις σε φώτο πως είναι και να δεις το κενό.

degeor
23-01-13, 20:47
Αν πετύχει θα προσπαθείς να καίει η φωτιά όσο γίνεται πιό μακριά από τη τρύπα. Το περιστρεφόμενο το είχα και εγώ, το έβγαλα αφού κατάλαβα ότι τραβάει πολύ και έχω βάλει το παλιό κοκκόρι που είχα πρώτα

Νικος2
23-01-13, 20:57
η σωληνα ερχεται απο τα αριστερα, και με τη χαραμαδα (νοητη γραμμη πυροτουβλων και γρανιτη)
που φαντασου οτι ειναι η προεκταση της, σχηματιζει ας πουμε γωνια 135 μοιρων.
αυριο αν μπορεσω να βγαλω καλυτερη φωτο θα την ανεβασω.
το τζακι μου ειναι εξολοκληρου χτιστο, το τσιμεντο ειναι συμπαγες ως το δαπεδο, και πανω του
ειναι χτισμενα τα πυροτουβλα.

Νικος2
23-01-13, 21:13
5851258513

καπως ετσι ερχεται

degeor
23-01-13, 21:17
Κατάλαβα περιπού τη λές, αν όμως κάνεις αυτό που έγραψα πριν δεν θα πέσει η τρύπα μέσα στη σωλήνα αφού η σωλήνα ΄ταξιδευει΄ κάτω από τη χαραμάδα;;; Αν είναι έτσι όπως έγραψα τώρα βγάλε ένα ακριανό αριστερά πυρότουβλο και δες που θέλει κόψιμο για να μεγαλώσει το άνοιγμα, αν σπάσει βάζεις άλλο κομμένο εκεί που θέλεις

Νικος2
23-01-13, 21:20
δεν ταξιδευει κατω απο τη χαραμαδα, καταληγει στην αριστερη ακρη της χαραμαδας!
σκεψου ως σωληνα τις χρωματιστες γραμμες που εβαλα στις φωτο!
αν κοψω το πυροτουβλο,απλα θα πεσω πανω στο τσιμεντο

degeor
23-01-13, 21:22
Και αν αν δεν είναι οριζόντια με το δάπεδο αλλά κάθετα όπως βλέπω στη δεύτερο φώτο ξεκόλλα ένα πλαινό πυρότουβλο κάτω χαμηλά

degeor
23-01-13, 21:23
Αφού εκεί καταλήγει μεγάλωσε το άνοιγμα ακριβώς εκεί

degeor
23-01-13, 21:29
Η σωλήνα με κάποιο τρόπο πάει εκεί, ακολουθεί μια διαδρομή δεν μπορεί να είναι παντού τσιμέντο; Κάπου υπάρχει και μια σωλήνα με αέρα

Νικος2
23-01-13, 21:29
για να μεγαλωσει πραγματικα το ανοιγμα σ εκεινο το σημειο,
εκτος απο τα πυροτουβλα θα πρπεπει να κοπει και το τσιμεντο απο κατω τους,
εστω εως ενα βαθμο. Αυτο λογικα πουποθετει κομπρεσερ? Κατι τετοιο ομως
(εξ αιτιας των κραδασμων) μηπως δεν ειναι και πολυ καλο για τους γρανιτες πχ?
μηπως ξεκολλησουν, η ακομη χειροτερα κανουν ραγισματα??

Νικος2
23-01-13, 21:34
58514

αν εχω καταλαβει καλα φιλε degeor,
προτεινεις να κοψω τα πυροτουβλα στο σημειο
που χρωματισα πρασινο.
ακριβως απο κατω υπαρχει τσιμεντο

Και αν αν δεν είναι οριζόντια με το δάπεδο αλλά κάθετα όπως βλέπω στη δεύτερο φώτο ξεκόλλα ένα πλαινό πυρότουβλο κάτω χαμηλά

η σωληνα εννοεις?οριζοντια με το δαπεδο ειναι, απλα η γραμμη στη φωτο φαινεται καπως καθετα.
ερχεται οριζοντια με το δαπεδο κατω απο το πλαινο "τοιχακι" του τζακιου ας πουμε

stelios1
23-01-13, 21:35
Γεια σου Στελιο, εγω εχω αλλο προβλημα πισω απο τα τζακι υπαρχει ενα κενο στο οποιο συνεχιζει και η γυψοσανιδα της καμιναδας, γιατι σε αυτο το σημειο στις γωνιες της γυψοσανιδας με τον τοιχο ο γυψοσανιδας δε εβαλε διχτακι ραγισε ο αρμος και τρεξανε κατι μαυρα υγρα οταν δουλευε το τζακι την επομενη μερα το περασα εκει που ειχε ρωγμες στοκο γυψοσανιδας και οταν το ξανααναψα ραγισε ελαχιστα και καταφερε παλι να περασει λιγο υγρο. Τι να κανω? Να τριψω το στοκο και να προσπαθησω να βαλω διχτακι ή υπαρχει κανα αλλο υλικο για να κλεισει.

Αν ραγισε τοτε πιθανοτατα δεν ειναι βιδωμενη εκει, η δεν υπαρχει καν σκελετος (μπορει ομως να ειναι και βιδωμενη αλλα να μην ειναι ο σκελετος στερεωμενος καλα στον τοιχο) αν την πιεσεις υποχωρει? Μετακινειται καθολου? Δοκιμασε να βαλεις βιδα 2 εκατοστα απο την γωνια. Η ξυσε λιγο τ μπογιες και τους στοκους, καθαρισε και βαλε γαζα γυψοσανιδας και μετα τον στοκο της. Τα μαυρα υγρα ομως με προβληματιζουν τι να ειναι, σου ευχομαι οχι κατι σοβαρο.

degeor
23-01-13, 21:44
Το μεγαλώνεις με μικρές τρύπες πχ 6mm. Πρώτα όμως βγάλε τα πυρότουβλα τέρμα αριστερά, έξω μεριά πάνω και κάτω, τα βγάζεις ανοίγοντας πολλές τρύπες σιγά -σιγά επάνω τους μικρές στην αρχή και μετά λίγο μεγαλύτερες στο κέντρο τους και τα αντικαθιστας με άλλα που τα κόβεις εκεί που θες και τα κολλάς με κόλλα πλακιδίων. Μετά αφού δεις την τρύπα καθαρά πλέον την μεγαλώνεις τρύποντας με 6mm περιμετρικά. Αν βάλεις κοπίδι έχεις πρόβλημα με τα μάρμαρα αν τρύπας σιγά - σιγά δεν μεταφέρονται κραδασμοί που να τα βλάψουν. Αυτή η χαραμάδα που έχεις είναι πολύ μικρή γι΄αυτό σου καπνίζει

degeor
23-01-13, 21:51
58514

αν εχω καταλαβει καλα φιλε degeor,
προτεινεις να κοψω τα πυροτουβλα στο σημειο
που χρωματισα πρασινο.
ακριβως απο κατω υπαρχει τσιμεντο

η σωληνα εννοεις?οριζοντια με το δαπεδο ειναι, απλα η γραμμη στη φωτο φαινεται καπως καθετα.
ερχεται οριζοντια με το δαπεδο κατω απο το πλαινο "τοιχακι" του τζακιου ας πουμε
Ακριβώς όπως το σχεδίασες. Αν θέλεις όμως το κάνεις και πλάγια για μη φαίνεται, τρυπάς κάθετα όσο μπορείς πέφτεις στη σωλήνα και κόβεις το πλαίνο πυρότουβλο σε σχήμα Π κάτω χαμηλά , του δαπέδου το πυρότουβλο το βάζεις ατόφιο

degeor
23-01-13, 21:55
Αν το κάνεις στο οριζόντιο ή και στο κάθετο γιατί να τρυπήσεις τσιμέντο; Μόνο την τρύπα μεγαλώνεις και κόβεις το πυρότουβλο για να περνάει αέρας

Νικος2
23-01-13, 22:01
αυτη η ιδεα να γινει πλαγια μου φαινεται καλυτερη!απο τα πλαγια πυροτουβλα βρισκουμε πολυ πιο ευκολα τη σωληνα.

κατι αλλο θελω να ρωτησω τωρα.υπαρχουν μοτερακια?,βεντιλατερ?, δεν ξερω πως ακριβως να τα πω,που να μπαινουν στη σωληνα απο την εξω μερια, και να φερνουν μεσα περισσοτερο αερα?μηπως και ετσι λυνεται το θεμα, αφου ο αερας ειναι που δεν επαρκει? με το μοτερακι δε θα εχουμε περισσοτερο αερα?

degeor
23-01-13, 22:05
Αν το κάνεις αυτό και μεγάλώσεις τη τρύπα όσο μπορείς δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο. Η φωτιά τραβάει όσο αέρα θέλει μόνη της αρκεί να επαρκεί, αν τη φυσάς θα καπνίζει

Νικος2
23-01-13, 22:11
πραγματι αν τη φυσας καπνιζει, αυτο παθαινει και τωρα ως ενα μεγαλο βαθμο.
οπως εγραψα και παρα πανω, βαζοντας ενα χαρτονι και στελνοντας ουσιαστικα τον αερα
προς τα εξω και οχι αμεσα πανω στη φωτια, το τζακι αλλαζει τελειως.
και απο κει που χωρις το χαρτονι καπνιζει συνεχως, με το χαρτονι καπνιζει μονο
οταν η φωτια σβηνει και εχουμε πολυ καπνο.

οποτε σκεφτηκα να κουρμπαρω ενα κομματι λαμαρινα 90Χ8 ας πουμε,ωστε να στελνει τον
αερα προς τα εξω και οχι πανω στη φωτια, και να τοποθετησω ενα βεντιλατερ για περισσοτερο αερα.
υπαρχει τετοιο βεντιλατερ?

degeor
23-01-13, 22:15
Βγάλε τα πυρότουβλα και αν είσαι τυχερός μπορεί η τρύπα να είναι μεγάλη από μόνη της και να την κλείνουν τα πυρότουβλα

degeor
23-01-13, 22:20
πραγματι αν τη φυσας καπνιζει, αυτο παθαινει και τωρα ως ενα μεγαλο βαθμο.
οπως εγραψα και παρα πανω, βαζοντας ενα χαρτονι και στελνοντας ουσιαστικα τον αερα
προς τα εξω και οχι αμεσα πανω στη φωτια, το τζακι αλλαζει τελειως.
και απο κει που χωρις το χαρτονι καπνιζει συνεχως, με το χαρτονι καπνιζει μονο
οταν η φωτια σβηνει και εχουμε πολυ καπνο.

οποτε σκεφτηκα να κουρμπαρω ενα κομματι λαμαρινα 90Χ8 ας πουμε,ωστε να στελνει τον
αερα προς τα εξω και οχι πανω στη φωτια, και να τοποθετησω ενα βεντιλατερ για περισσοτερο αερα.
υπαρχει τετοιο βεντιλατερ?
Αν δεν επαρκεί ο αέρας δεν επαρκεί αυτό πως θα αλλάξει; Μην μπαίνεις σε σύνθετα πράγματα κάνε τα απλά, αφου μόλις άνοιγες λίγο τη πόρτα και έμπαινε αέρας δούλευε μια χαρά, ο αέρας δεν επαρκεί. Θα δεις θα αλλάξει τελείως συμπεριφορά, εμένα πλέον δεν καταλαβαίνεις ότι είναι αναμμένο τζάκι

degeor
23-01-13, 22:26
Και για μη σου χαλάσω το χατήρι να σου πω πως θα το δοκιμάσεις και αυτό. Πάρε ένα πιστολάκι για τα μαλλιά βάλτο να φυσάει μέσα στη τρύπα εισαγωγής αέρα στο μπαλκόνι με κλειστή τη μπαλκονόπορτα, έτσι για να σου φύγει η ιδέα να δεις τι κάνει

Νικος2
23-01-13, 22:31
χαχα!το δοκιμασα ηδη!αλλα χωρις το χαρτονι, και φυσικα επιδεινωνε την κατασταση,
με το χαρτονι που δε θα φυσαει απευθειας τη φωτια,δεν το χω δοκιμασει ακομα!

degeor
23-01-13, 22:41
Εύχομαι να το φτιάξεις και να δουλέψει σωστά, να ψήνεις τίποτα κοψίδια που και που και να μείνει κάτι και για μας. Ενημέρωσε μόλις ολοκληρώσεις τις εργασίες

Νικος2
23-01-13, 22:55
η λυση που προτεινεις φιλε degeor αν δουλεψει ειναι η καλυτερη.
ουτε μοτερακια ουτε λαμαρινες-εμποδια για τον αερα ουτε τπτ!
απλα πρωτα θελω να εξαντλησω ολα τα περιθωρια
και μετα να αρχισω "ανασκαφες"! γιατι οπως και να το κανουμε
θα φαινεται "πληγη" εκει που θα ανοιχτει η τρυπα,η τα καινουρια πυροτουβλα, τα κομενα,
θα φαινονται ιδια, ή θα ναι σα "μπαλωμα"?
(ωστοσο αν γινει στο πλαι δε θα φαινεται ιδιαιτερα-αλλος ενας λογος γιατι μου αρεσε
περισσοτερο αυτη η ιδεα!)

οσο για ψησιμο, ηδη εχω αρχισει!

να σαι καλα φιλε!

degeor
23-01-13, 23:02
Όλο λέω να πάω για ύπνο γιατί έχει δουλειά αύριο ...... Πάρε τα καινούργια πυρότουβλα βάλτα να καπνιστούν λίγο πασπαλισέ τα λίγο με στάχτη και μόλις τα βάλεις πάνω θα είναι ίδια με όλα τα άλλα. Καληνύχτα σ΄όλους.

Gatokratoras
24-01-13, 11:02
Αν ραγισε τοτε πιθανοτατα δεν ειναι βιδωμενη εκει, η δεν υπαρχει καν σκελετος (μπορει ομως να ειναι και βιδωμενη αλλα να μην ειναι ο σκελετος στερεωμενος καλα στον τοιχο) αν την πιεσεις υποχωρει? Μετακινειται καθολου? Δοκιμασε να βαλεις βιδα 2 εκατοστα απο την γωνια. Η ξυσε λιγο τ μπογιες και τους στοκους, καθαρισε και βαλε γαζα γυψοσανιδας και μετα τον στοκο της. Τα μαυρα υγρα ομως με προβληματιζουν τι να ειναι, σου ευχομαι οχι κατι σοβαρο. Ευχαριστω για την απαντηση, τι να πω? Το τζακι το ειχα αναψει και πριν να μπει η γυψοσανιδα και δε ειχα προβλημα δε ειχε τρεξει ουτε σταγονα τωρα για εχει εχει πολυ υγρασια στην περιοχη που ειμαι δε ξερω τι γινεται, το περιεργο ειναι οτι σταζει οταν αναβω το τζακι αν δε το αναψω δε εχω θεμα. Και ουτε να φνταστεις μεγαλη ποσοτητα απλως μεγαλες σταγονες. Να ρωτησω κατι αλλο την καμιναδα που περναει μεσα απο την σκεπη του σπιτιου και ειναι τουβλο μπορω να την μονωσω εξωτερικα με πετροβαμβακα? Και την αποληξη της που ειναι ινοχ και καταληγει σε περιστροφικο καπελο?

Νικος2
24-01-13, 12:07
58517585185851958520

σ αυτες τις φωτο ισως μπορειτε να παρετε μια καλυτερη εικονα πως ειναι το συστημα!

Νικος2
24-01-13, 12:17
5852258523

ισως αν καταφερω να σπασω την περιοχη που εχω σημειωσει
να γινει κατι και χωρις να αφαιρεσω πυροτουβλα

degeor
24-01-13, 12:42
Νίκο κάνε αυτό που λες, τρύπα το σημείο που έχεις σχεδιάσει πλάγια το τρυπάνι (5-6mm) όχι κάθετα όπως πάει η τρύπα και μεγάλωσε τη διατομή

degeor
24-01-13, 12:44
Ρύθμισε το δράπανο σε αργές στροφές μη σου κλωτσήσει και κάνεις ζημιά, πιστεύω και έτσι να τα καταφέρεις

degeor
24-01-13, 12:47
Ευχαριστω για την απαντηση, τι να πω? Το τζακι το ειχα αναψει και πριν να μπει η γυψοσανιδα και δε ειχα προβλημα δε ειχε τρεξει ουτε σταγονα τωρα για εχει εχει πολυ υγρασια στην περιοχη που ειμαι δε ξερω τι γινεται, το περιεργο ειναι οτι σταζει οταν αναβω το τζακι αν δε το αναψω δε εχω θεμα. Και ουτε να φνταστεις μεγαλη ποσοτητα απλως μεγαλες σταγονες.

Υγροποίηση τις καμινάδας όταν είναι αναμμένο το τζάκι, ψύχονται απότομα τα καυσαέρια. Έχεις μονού τοιχώματος καμινάδα και έξω από το σπίτι έτσι δεν είναι;

stelios1
24-01-13, 17:47
Ευχαριστω για την απαντηση, τι να πω? Το τζακι το ειχα αναψει και πριν να μπει η γυψοσανιδα και δε ειχα προβλημα δε ειχε τρεξει ουτε σταγονα τωρα για εχει εχει πολυ υγρασια στην περιοχη που ειμαι δε ξερω τι γινεται, το περιεργο ειναι οτι σταζει οταν αναβω το τζακι αν δε το αναψω δε εχω θεμα. Και ουτε να φνταστεις μεγαλη ποσοτητα απλως μεγαλες σταγονες. Να ρωτησω κατι αλλο την καμιναδα που περναει μεσα απο την σκεπη του σπιτιου και ειναι τουβλο μπορω να την μονωσω εξωτερικα με πετροβαμβακα? Και την αποληξη της που ειναι ινοχ και καταληγει σε περιστροφικο καπελο?

Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα καλα που ειναι το σημειο που ρηγματωνει και βγαζει και ..υγροποιησεις?? Αυτες θα ηταν στη καπνοδοχο εσωτερικα κ εξωτερικα της, στην γυψοσανιδα πως? Βαλε φωτο αν μπορεις.
Η καπνοδοχος ειναι ανοξειδωτη και χτισμενη απ εξω με τουβλα?

degeor
24-01-13, 22:25
Gatokratora ή batman ή όπως αλλιώς θέλεις, παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω εδώ μιας και εδώ πρωτάρχισες να γράφεις. Μισά από εδώ άλλα μισά από εκεί κατάφερα να βγάλω άκρη στο πρόβλημα έχεις. Καταρχήν θα έπρεπε να είχες περάσει ενιαία καμινάδα απο κάτω μέχρι επάνω και το κομμάτι που βγαίνει εκτός σπιτιού να ήταν διπλού τοιχώματος. Αυτό το κομμάτι δεν μπορείς να το τυλίξεις με πετροβάμβακα εκτός σπιτιού γιατί θα βρέχεται. Πάμε τώρα στο τι πρέπει να κάνεις: Άμα μπορείς ενιαία καμινάδα μέσα και από το κτιστό, μονού τοιχώματος, και πριν την έξοδο από το σπίτι μούφα και διπλου τοιχώματος. Αν δεν μπορείς τότε το κομμάτι έξω από το σπίτι οπωσδήποτε διπλού τοιχώματος. Κοιτάς το σημείο που βγαίνει η καμινάδα έξω από το κτιστό, και μάλλον είναι έξω από το σπίτι σου από ότι καταλαβαίνω , να σφραγιστεί βάζοντας μέσα στο κτιστό εύκαμπτο πετροβάμβακα και από πάνω πυράντοχο τσιμέντο ή κάποιο άλλο πυράντοχο και αδιάβροχο δομικό υλικό. Μετά πας και κόβεις λαμαρίνα γαλβανισμένη χοντρή τής ανοίγεις τρύπα όσο και η σωλήνα σου και τη στρατζάρης όπως φοριούνται τα καπέλα στις χτιστές καπνοδόχους, αυτό το φοράς αν είναι μετρημένο σωστά μέσα από τη σωλήνα πάνω στο κτιστό που έχεις και του βάζεις πυράντοχη σιλικόνη γύρω γύρω από τη σωλήνα. Το κτιστό κομμάτι εκτός σπιτιού πρέπει να είναι σοβατισμένο, καλό να είναι με αδιάβροχο σοβά. Αν δεν βρείς άκρη με τη γυψοσανίδα γράψε για να σου πω τι να κάνεις για να μην ανοίξει πάλι, σκέψου όμως και μόνος λίγο τι θα μπορούσες να κάνεις

degeor
24-01-13, 22:41
Gatokratora και κάτι τελευταίο, έχω μια απορία. Απο τα λεγομενά καταλαβαίνω ότι εγκατέστησες το τζάκι σου πρόσφατα, εμπιστεύτηκες ένα άνθρωπο (τζακά) για τη εγκαταστασή του η οποία ήταν πρόσφατη με κάποιο προφανώς χρηματικό αντάλαγμα. Γιατί λοιπόν δεν κάνεις ένα κόπο να τον ρωτήσεις και αυτόν τον άνθρωπο που είναι και η δουλειά του μήπως και σου βρει λύση μιάς και γνωρίζει με κάθε λεπτομέρια την εγκατατάσταση-τοποθέτηση, αν τον ρώτησες τι άποψη είχε;

degeor
25-01-13, 12:35
Gatokratora δες και έναν άλλο τρόπο για την υγροποίηση μέσω κάποιου διαλόγου:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Η καμινάδα μου είναι Φ250 τετράγωνη προκάτ και θέλω να βάλω μέσα Φ150 inox λόγω της εστίας που αγόρασα. Το ερώτημα είναι να πάρω μονού η διπλού τοιχώματος? Το ύψος είναι 10 μέτρα περίπου.
Σε άλλο τόπικ διάβασα ότι πρέπει να την μονώσουμε καλά με πετροβάμβακα και κάτω και πάνω στην απόληξη. Θέλω όμως να βάλω και κάτι έξτρα πάνω από τον πετροβάμβακα μην μπει καμιά βροχή μέσα. Εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?

Να σου πω εγώ τη θα έκανα. Λόγω κόστους μονή. Στο πάνω μερος θα έβαζα το τελειωμα του πετροβάμβακα να είναι 3cm πιο μέσα και αυτό το κενό θα το γέμιζα με πυράντοχο τσιμέντο. Θα πήγαινα σε μαγαζί με εμπόριο σιδήρου και θα έκοβα μια λαμαρίνα πάχους 2mm γαλβανισμένη τετάγωνη την οποία θα στράνζαραν σε διάσταση που να φοριέται στο κτιστό (όπως τα καπέλα των καμινάδων), μετά θα ζήταγα να μου κάνουν τρύπα με παντογράφο στο κέντρο φ152 γιαν περνάει η σωλήνα. Τέλος όταν τοποθετούσα την καμινάδα στη θέση της και φόραγα αυτό που θα είχα φτιάξει θα του έβαζα γύρω από το σημείο επαφής με τη καμινάδα πυράντοχη σιλικόνη. Κόστος κατασκευής το πολύ 20Ε αλλά θα ξένιαζα από τη περίπτωση υγρασίας

Τελεια τα ειπες! Στην αποληξη ομως δεν χρειαζονται ολ αυτα, κοβει τ σωληνα στο τελειωμα των τσιμεντενιων στοιχειων, σφραγιζει οπως ειπες και.. Κλεινει επανω με αντιστοιχο τσιμεντενιο καπελο χωρις στεφανια μεταλλικα και πολλα πολλα.
Δεν χρειαζεται πυροτσιμεντο εκει πανω, κοτετσοσυρμα για οπλισμο και σφραγισμα με λασπη, ασβεστη να μην εχει η λασπη μονο γιατι οξειδωνει. Κατω παλι σφραγισμα οπωσδηποτε, με διχτυ και λασπη (χωρις ασβεστη) η γυψο η οτιδηποτε αναλογο που να ειναι αδρανες πυραντοχο και ακαυστο
Η μεσαία παράγραφος είναι πρόταση δική μου, της ερώτησης της πρώτης, και η τελευταία του Στέλιου. Εννοείται βέβαια ότι στου Στέλιου τη πρόταση η κτιστή πρέπει να φτάνει μέχρι το τελείωμα, στη δική σου περίπτωση αν εφάρμοζες του Στέλιου θα έπρεπε να ψηλώσεις το κτιστό κομμάτι

stelios1
25-01-13, 20:27
Degeor μην τα ανακατευεις πολυ, δεν ειναι καλο, αγενεια ειναι να λες το ψευδονυμο του που ειδες σε αλλο φορουμ, καθως και τι ειπε κτλ..

degeor
26-01-13, 07:29
Degeor μην τα ανακατευεις πολυ, δεν ειναι καλο, αγενεια ειναι να λες το ψευδονυμο του που ειδες σε αλλο φορουμ, καθως και τι ειπε κτλ..

Οκ το κατάλαβα,ζητάω συγνώμη

stelios1
26-01-13, 16:46
Οκ το κατάλαβα,ζητάω συγνώμη

Ευχαριστω φιλε μου..

simpakos
27-01-13, 16:43
γεια σασ παιδια και απο μενα διαβασα πολλα και εμαθα μερικα πραγματακια να στε καλα!!εχω και γω μερικα προβληματα το τζακι ειναι παροδοσιακο το οποιο το εφτιαξε ο πεθεροσ μου το σπιτι με τα παλια τα αλουμινια εμπαζε και δεν ειχαν ποτε προβλημα οταν μειναμε με τη γυναικα μου το ξαναφτιαξαμε το σπιτι απο την αρχη και με καινουρια αλουμινια το σπιτι καπνιζει!διαβαζα για την καμιναδα οποτε κοβω την παλι που ηταν κατι σαν ελενιτ και βαζω αυτουσ τους τσιμεντολιθους και τουσ σηκωνω 3 μ πανω απο την ταρατσα και βαζω και μια μπαλα...καπωσ καλυτερα αλλα οχι καμια τρελη διαφορα παλι χρειαζετε να σπαω ενα τζαμι και ενα αλλο που δημιουργηθθηκε ειναι οτι τωρα μπενουν νερα στο κεντρο του τζακιου οταν βρεχει..με τον πρωτο καλο καιρο εκανα κολα και πηγα και εχτισα το καπελο γυρω γυρω νομιζωντασ οτι μπαινουν απο εκει αλλα ακομα μπενουν βεβαια ακομα δεν εχει σουβαντιστει η καμιναδα λογω των καιρων που κανει..και κατι ακομα σκεφτομαι το καλοκαιρι να το γκρεμισω (οχι ολο) και να βαλω ενα τζακι καλοριφερ αλλα μαλλον θα εχω τα ιδια προβληματα τι να κανω?και ποιο τζακι μου προτεινετε να βαλω το σπιτι ειναι 130 τμ.αποτι καταλαβατε θα το βαλω μονοσ μου με τον πεθερο μου τι αλλα θα χρειαστω να αγορασω για να κανω την εγκατασταση??

degeor
27-01-13, 17:18
Ένα τζάκι ανοικτό για να μην καπνίζει πρέπει να τροφοδοτείτε με αρκετή ποσότητα αέρα με ομαλή ροή και όχι πολύ κοντά στη φωτιά (το κλειστό θέλει πολύ λιγότερο αέρα). Για να βρεις λύση σ΄αυτό το πρόβλημα κάνε ένα κόπο και διάβασε τα τελευταία 50 περίπου μηνύματα θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ στο να βρεις λύση. Για τα νερά το πιθανότερο είναι να περνάνε από το σημείο που έσπασες και έκανες ένωση στην ταράτσα, αν είναι εκεί το αφήνεις να στεγνώσει καλά το περνάς γύρω-γύρω μονωτικό και μετά λοξό τσιμέντο γύρω γύρω ενισχυμένο με ριτήνη για να μην κρατάει νερά, από πάνω αφού στεγνώσει και αυτό καλά ( τουλάχιστον 20 μέρες και να μην έχει υγρασία) του περνάς και σ΄αυτό μονωτικό. Αν αλλάξεις τζάκι από τη στιγμή που έχει αέρα για την καύση και του βάλεις σωστή καμινάδα και σε διατομή σύμφωνα με το τζάκι (θα χρειαστεί ενιαία καινούργια, inox λεία και διπλού τοιχώματος για κομμάτι ακάλυπτο σε εξωτερικό χώρο) τότε γιατί να μην τραβάει;;; . Υδραυλικό τζάκι αν δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία με το επιχειρήσεις μόνος σου χωρίς έμπειρο υδραυλικό μάστορα, με τίποτα είναι επικίνδυνο

degeor
27-01-13, 17:41
simpakos διάλεξε μέρα που να μην βρέχει και φυσάει πολύ και δοκίμασε το χωρίς τη μπάλα σκέτο. Αν τραβάει πολύ και δεν έχει παροχή αέρα η μπάλα μπορεί να επιδεινώσει τη κατάσταση στο κάπνισμα παρά να βοηθήσει

stelios1
27-01-13, 20:57
simpakos να συμπληρωσω στα σωστα του ντετζεορ.. Τα νερα μπαινουν κυριως απο τους πορους των τσιμεντολιθων, θελουν καλο σοβατισμα, 100% μπαινουν απο κει. Αν δεν χτισατε τιποτα επανω στην ταρατσα να εχει ααλλαγες στα ρευματα εκει τοτε κακως την σηκωσατε, αερα θελει. Οταν με το καλο βαλεις ενεργειακο τοτε θα δοθει αερας δεν θα εχεις τετοιο προβλημα.

simpakos
28-01-13, 13:32
Ένα τζάκι ανοικτό για να μην καπνίζει πρέπει να τροφοδοτείτε με αρκετή ποσότητα αέρα με ομαλή ροή και όχι πολύ κοντά στη φωτιά (το κλειστό θέλει πολύ λιγότερο αέρα). Για να βρεις λύση σ΄αυτό το πρόβλημα κάνε ένα κόπο και διάβασε τα τελευταία 50 περίπου μηνύματα θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ στο να βρεις λύση. Για τα νερά το πιθανότερο είναι να περνάνε από το σημείο που έσπασες και έκανες ένωση στην ταράτσα, αν είναι εκεί το αφήνεις να στεγνώσει καλά το περνάς γύρω-γύρω μονωτικό και μετά λοξό τσιμέντο γύρω γύρω ενισχυμένο με ριτήνη για να μην κρατάει νερά, από πάνω αφού στεγνώσει και αυτό καλά ( τουλάχιστον 20 μέρες και να μην έχει υγρασία) του περνάς και σ΄αυτό μονωτικό. Αν αλλάξεις τζάκι από τη στιγμή που έχει αέρα για την καύση και του βάλεις σωστή καμινάδα και σε διατομή σύμφωνα με το τζάκι (θα χρειαστεί ενιαία καινούργια, inox λεία και διπλού τοιχώματος για κομμάτι ακάλυπτο σε εξωτερικό χώρο) τότε γιατί να μην τραβάει;;; . Υδραυλικό τζάκι αν δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία με το επιχειρήσεις μόνος σου χωρίς έμπειρο υδραυλικό μάστορα, με τίποτα είναι επικίνδυνο
ευχαριστω και τουσ 2 για τισ απαντησεισ και να συμπληρωσω
υδραυλικοσ ειναι ο πεθεροσ μου κανονικοσ βεβαια οχι για τζακια αλλα ξερει 5 πραγματα αν ειναι να του πω να προσεξει κατι θα θελα να με συμβουλεψετε και κατι αλλο τα νερα στην καμιναδα στην αρχη γλειφανε τα τοιχωματα του τζακιου και ριξαμε τσιμεντο γυρω γυρω περιπου 10 ποντουσ παχοσ για να κραταει και την καμιναδα γιατι εδω φυσαει πολυ και συνεχεια το κακο ειναι οτι δεν σκεφτηκαμε τη μονοση απο μεσα τωρα περιμενω λιγο να καλοκαιριασει για να τη σουβαντισουμε και να τη περασουμε κανα μονοτικο...τωρα τα νερα πεφτουν ακριβωσ στη μεση λεσ και ανοιγεισ καμια βρυση λετε να φταιει η μπαλα?ευχαριστω και παλι!!

degeor
28-01-13, 15:55
Simpakos βγάλε το καπέλο ρίξε νερό απ΄ έξω απο τη καμινάδα με λάστιχο όπως όταν βρέχει και κοίτα μέσα να δεις από που μπάζει.Αν τραβάει επειδή είναι ασοβάτιστη ( όμως γύρω στη πόλη μου βλέπω αρκετές που είναι ασοβάτιστες, αν είχαν πρόβλημα λογικά θα τις είχαν σοβατίσει) τότε κάνε το εξής : αγόρασε ακρυλική κόλλα πλακιδίων ενισχυμένη με ριτήνες και σπατούλαρε τη όλη,δε θα τραβάει υγρασία πλέον , σε μιά μέρα θα έχει στεγνώσει και το καλοκαίρι τη σοβατίζεις κανονικά. Μόνο στο σπατουλάρισμα μην το κάνεις λείο απλά πρόσεχε να καλύπτει καλά, για να μπορεί να κολλήσει μελλοντικά καλύτερα ο σοβάς. Τώρα για υδραυλικό τζάκι δεν ξέρω και πολλά, ο πεθερός σου υδραυλικός άνθρωπος είναι. Πρέπει τα νερά του τζακιού να είναι σε ανεξάρτητο κύκλωμα από του καλοριφέρ για αυτό χρειάζεσαι εναλλάκτη, ανοικτό δοχείο στο πρωτεύον, ασφαλιστικά υπερθέρμανσης, τρίοδη βάνα,κυκλοφορητή, βαλβίδες αντεπιστροφής για το αν δουλεύεις και με πετρέλαιο, ups σε περίπτωση διακοπής ρεύματος για να δουλεύει ο κυκλοφορητής και πολλά άλλα ακόμη. Επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται εμπειρία μία τέτοια σύνδεση και καλό είναι ο πεθερός σου πριν προχωρήσει να δει κάπου όχι μία άλλα περισσότερες τέτοιες εγκαταστάσεις, απο ότι ακούω γίνονται πολλά λαθη. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις και να δεις οδηγίες και σχέδια σε manual διαφόρων εταιριών που πουλάνε υδραυλικά τζάκια , θα σε βοηθήσουν πολύ.
Ο συνφορουμίτης Στέλιος λόγω του ότι είναι η δουλειά του ή και κάποιος άλλος με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα ίσως έχει να συμπληρώσει κάτι ή και πολλά ακόμη

simpakos
28-01-13, 16:15
νασαι καλα degeor περιμενω να δω τι θα μου πει και ο στελιοσ ευχαριστω!!

ΧΡΗΣΤΟΣ48
28-01-13, 16:23
Αγαπητά μέλη αυτής της συζήτησης γειά σας.
Διάβασα όλα τα προηγούμενα που έχετε γράψει και πραγματικά
χωρίς διάθεση για αστεία, σας αξίζουν συγχαρητήρια που μοιράζεστε
και συζητάτε για τα προβλήματα και τις λύσεις που χρειάζονται τα τζάκια.
Σίγουρα το 'μεράκι' είναι αυτό που κάποιοι δεν υπολογίζουν τον κόπο
και τον χρόνο που διαθέτουν για τους υπόλοιπους. Το σχόλιο για τον
Στέλιο και όποιον καλοπροαίρετα δίνει τις συμβουλές του.
Έχω και εγώ ένα προβληματικό τζάκι κτιστό με πυρότουβλα στο μέσον του σαλονιού
με δύο απέναντι όψεις ανοικτές. Το έχω 26 χρόνια και δεν το ευχαριστιέμαι γιατί έχει
πολλά προβλήματα.Δεν θα τα πώ όλα γιατί θα σας ζάλιζα. Προσπαθώ να τα αντιμετωπίσω
μόνος μου γιατί όσους τζακάδες έφερα σήκωσαν τα χέρια.
Έχω βάλει τζάμι πυρίμαχο εσωτερικά για να μειώσω το ύψος του τζακιού και θα ήθελα
εάν κάποιος ξέρει να μου πει εάν υπάρχει σιλικόνη που μπορεί να κολήσει το τζάμι με την
κτιστή πέτρα για να γίνει αεροστεγής η επαφή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.:gathering:

degeor
28-01-13, 17:21
Αγαπητά μέλη αυτής της συζήτησης γειά σας.
Διάβασα όλα τα προηγούμενα που έχετε γράψει και πραγματικά
χωρίς διάθεση για αστεία, σας αξίζουν συγχαρητήρια που μοιράζεστε
και συζητάτε για τα προβλήματα και τις λύσεις που χρειάζονται τα τζάκια.
Σίγουρα το 'μεράκι' είναι αυτό που κάποιοι δεν υπολογίζουν τον κόπο
και τον χρόνο που διαθέτουν για τους υπόλοιπους. Το σχόλιο για τον
Στέλιο και όποιον καλοπροαίρετα δίνει τις συμβουλές του.
Έχω και εγώ ένα προβληματικό τζάκι κτιστό με πυρότουβλα στο μέσον του σαλονιού
με δύο απέναντι όψεις ανοικτές. Το έχω 26 χρόνια και δεν το ευχαριστιέμαι γιατί έχει
πολλά προβλήματα.Δεν θα τα πώ όλα γιατί θα σας ζάλιζα. Προσπαθώ να τα αντιμετωπίσω
μόνος μου γιατί όσους τζακάδες έφερα σήκωσαν τα χέρια.
Έχω βάλει τζάμι πυρίμαχο εσωτερικά για να μειώσω το ύψος του τζακιού και θα ήθελα
εάν κάποιος ξέρει να μου πει εάν υπάρχει σιλικόνη που μπορεί να κολήσει το τζάμι με την
κτιστή πέτρα για να γίνει αεροστεγής η επαφή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.:gathering:
Κύριε Χρήστο, αν σου είναι εύκολο ανέβασε μία φώτο να δουμε πως ειναι. Πολλές φορές μία εικόνα = χίλιες λέξεις

degeor
28-01-13, 19:44
Κύριε Χρήστο υπάρχει πυράντοχη σιλικόνη και τζαμάς με μεγάλη εμπειρία μου είπε ότι αυτή χρησιμοποιούν για τζάμια σε τζάκια. Βάζεις μια στρώση λεπτή, κορδόνι αμιάντου για οπλίσμό ή κάποιο άλλο πυράντοχο και από πάνω πάλι μία στρώση από την ίδια σιλικόνη.Αν είναι λίγο μεγαλύτερο το κενό απαιτεί περισσότερες στρώσεις, για μεγάλα κενά δεν ενδεικνύεται. Βάλτε αν ειναι εύκολο μία φωτο

stelios1
28-01-13, 21:04
simpakos αν ειναι αυτα τα προκατ με επιφανεια τσιμεντολιθου θελουν σοβατισμα, 100% μπαινει νερο μεσα απ αυτα. κ Χρηστο το τζακι μπορει να εχει ενα, η δυο προβληματα και κανενα δεν μας ειπατε..

ΧΡΗΣΤΟΣ48
29-01-13, 11:44
Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για την γρήγορη απάντηση.
Σίγουρα Στέλιο τα προβλήματα είναι πολλά και είπα να μη
σας ζαλίσω αλλά αντιλαμβάνομαι ότι εάν δεν τα εξηγήσω όλα δεν θα
μπορέσετε να καταλάβετε. Γιαυτό θα βγάλω φωτο και θα σας τα εξηγήσω λεπτομερώς
σε άλλο μήνυμα.
Ευχαριστώ και πάλι.:gathering:

stelios1
29-01-13, 20:34
Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για την γρήγορη απάντηση.
Σίγουρα Στέλιο τα προβλήματα είναι πολλά και είπα να μη
σας ζαλίσω αλλά αντιλαμβάνομαι ότι εάν δεν τα εξηγήσω όλα δεν θα
μπορέσετε να καταλάβετε. Γιαυτό θα βγάλω φωτο και θα σας τα εξηγήσω λεπτομερώς
σε άλλο μήνυμα.
Ευχαριστώ και πάλι.:gathering:

Δεν γινεται να ειναι πολλα τα προβληματα στο τζακι, 2-3 μπορει να ειναι, δεν θελουμε λεπτομερειες στο τι μπορει να συνεβη με αφορμη το τζακι κτλ, λεπτομερειες γυρω απ το τζακι θελουμε και το προβλημα που εχει. Αν μας πεις για το τζακι δεν μας ζαλιζεις καθολου..

Nikos106
31-01-13, 11:19
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Πριν 4 μήνες βάλαμε αυτή την Εστία (http://www.tzakialazarou.gr/esties/energiakes-aerothermes/siderenies/tripleyres/item/279-%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B7-90-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7.html). Το σπίτι δεν είχε τζάκι πριν. Δημιουργήθηκε θερμοθάλαμος ο οποίος επενδύθηκε με πετρομβάβακα. Η καμινάδα είναι Φ 250- 300 όλη διπλή ανοξείδωτη μονωμένη και βγαίνει κατευθείαν στο μπαλκόνι με γωνία 45 μοιρών και απο εκεί ανεβαίνει 12 μέτρα επάνω.Έχει τοποθετηθεί περιστροφικό καπέλο. Έχουν ανοιχτεί 2 εισαγωγές κρύου αέρα φ80 η μία καταλήγει στο μοτερ και η άλλη κάτω από την εστία. Επίσης έχει άλλη μία εισαγωγή κάτω και αριστερά από την εστία από όπου τραβάει αέρα από το εσωτερικό του σπιτιού. Οι 2 έξοδοι της εστίας έχουν μοιραστεί με μονωμένα κανάλια στα δωμάτια και στο σαλόνι.Επίσης υπάρχει και μία περσίδα εκτόνωσης πάνω από την εστία.Το σπίτι είναι 86 τ.μ. με ενιαίο χώρο στο σαλόνι 40 τ.μ όπου και βρίσκεται η εστία. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ καίει πολλά ξύλα περίπου (10 kg/h) στο σαλόνι δεν βλέπω ποτέ πάνω από 20 C και στο υπόλοιπο σπίτι μετά από πολύ ώρα φτάνει τους 17 - 18.Τα κουφώματα είναι αλουμινίου 8 ετίας με διπλά τζάμια. Έχω παρατηρήσει πως η περσίδα εκτόνωσης ποτέ δεν βγάζει αέρα αντιθέτως τραβάει. Ο αέρας στην έξοδο φτάνει από 65 εώς 80 βαθμούς. Τι θα μπορούσα να διορθώσω μήπως και αυξήσω την απόδοσή του ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

stelios1
31-01-13, 13:05
Καλως ηρθες Νικο. Κατ αρχην ειναι υπερβολικα τα 10 κιλα ξυλα με τετοιον καιρο, το σπιτι σου δεν χρειαζοταν τζακι, η.. καλως το εβαλες για τα πολλα κρυα σαν εναλλακτικη θερμανση. Με τους κατασκευαστες επικοινωνησες? Τα ξυλα ειναι καλα? Η καπνοδοχος σου κανει την κυρια ζημια αν ειναι καλα τα ξυλα, επρεπε να ειναι 200 στο μεσα με τετοιο μηκος. Κλαπε ρυθμιζομενο δεν εχει? Το δοκιμασες τοσο κλειστο οσο ισα ισα να μην καπνιζει? Μονη παρεμβαση σε αυτο το σημειο ειναι να μειωσεις το ανοιγμα (ξανατονιζω ισα που να μην καπνιζει) στην αρχη της, μεσω του κλαπε δηλαδη γιατι διαφορετικα θα θερμαινεις ολη αυτη τ στηλη τ καπνοδοχου μεχρι το τελειωμα. Ο αερας στο θερμοθαλαμο μαλλον επρεπε να ειναι εξ ολοκληρου εσωτερικος για αναθερμανση, ισως γ αυτο δεν βγαζει αερα η εκτονωσης, γιατι περισσευει κ εχεις στο χωρο πιεση. Οι 2 εισαγωγες, της εκτονωσης δηλαδη και του βεντυλατερ μηπως ειναι και πολυ κοντα μεταξυ τους? Ειναι πολλα οπως βλεπεις τα θεματα κ οι αποριες εδω, αν μπεις στο νοημα θα βοηθησεις στο να βοηθησουμε.

degeor
31-01-13, 13:22
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Πριν 4 μήνες βάλαμε αυτή την Εστία (http://www.tzakialazarou.gr/esties/energiakes-aerothermes/siderenies/tripleyres/item/279-%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B7-90-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7.html). Το σπίτι δεν είχε τζάκι πριν. Δημιουργήθηκε θερμοθάλαμος ο οποίος επενδύθηκε με πετρομβάβακα. Η καμινάδα είναι Φ 250- 300 όλη διπλή ανοξείδωτη μονωμένη και βγαίνει κατευθείαν στο μπαλκόνι με γωνία 45 μοιρών και απο εκεί ανεβαίνει 12 μέτρα επάνω.Έχει τοποθετηθεί περιστροφικό καπέλο. Έχουν ανοιχτεί 2 εισαγωγές κρύου αέρα φ80 η μία καταλήγει στο μοτερ και η άλλη κάτω από την εστία. Επίσης έχει άλλη μία εισαγωγή κάτω και αριστερά από την εστία από όπου τραβάει αέρα από το εσωτερικό του σπιτιού. Οι 2 έξοδοι της εστίας έχουν μοιραστεί με μονωμένα κανάλια στα δωμάτια και στο σαλόνι.Επίσης υπάρχει και μία περσίδα εκτόνωσης πάνω από την εστία.Το σπίτι είναι 86 τ.μ. με ενιαίο χώρο στο σαλόνι 40 τ.μ όπου και βρίσκεται η εστία. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ καίει πολλά ξύλα περίπου (10 kg/h) στο σαλόνι δεν βλέπω ποτέ πάνω από 20 C και στο υπόλοιπο σπίτι μετά από πολύ ώρα φτάνει τους 17 - 18.Τα κουφώματα είναι αλουμινίου 8 ετίας με διπλά τζάμια. Έχω παρατηρήσει πως η περσίδα εκτόνωσης ποτέ δεν βγάζει αέρα αντιθέτως τραβάει. Ο αέρας στην έξοδο φτάνει από 65 εώς 80 βαθμούς. Τι θα μπορούσα να διορθώσω μήπως και αυξήσω την απόδοσή του ?
Κ. Νίκο το περιστροφικό καπέλο στα ενεργειακά τζάκια αυξάνει τον ελκυσμό και συνεπώς την κατανάλωση κάτι που δεν το θέλουμε, αφαιρέστε το και δοκιμάστε το σκέτο. Η μία φ80 που καταλήγει στο τζάκι ακούγεται μικρή σαν νούμερο (ελέγξτε πόσο πρέπει να είναι στο manual του τζακιού), η δεύτερη φ80 που καταλήγει κάτω από το τζάκι πρέπει να είναι ρυθμιζόμενη και να μην δίνει ανεξέλεγκτα αέρα, μαζί με την εσωτερική είσοδο αέρα. Κλείστε πρόχειρα την εξωτερική είσοδο αέρα που καταλήγει κάτω από το τζάκι, έξω από το σπίτι και δοκιμάστε το και έτσι. Η καμινάδα για τέτοιο μήκος μάλλον έχει μεγάλη διατομή ,εδώ θα μας δώσει τα φώτα του ο Στέλιος σίγουρα θα γνωρίζει. Ένα τελευταίο που μπορεί να συμβαίνει είναι να μην δουλεύεται το τζάκι σωστά, το κλαπέτο των καυσαερίων πρέπει να κλείνει όσο το δυνατόν περισσότερο (μέχρι το σημείο που δεν καπνίζει) και η είδοδος αέρα που μπαίνει μάσα στο τζάκι ρυθμίζεται να στέλνει λίγο αέρα έτσι ώστε να κάνουμε οικονομία στα ξύλα. Τα ξύλα καίγονται δεν υπάρχει αμφιβολία, το σπίτι δεν ζεσταίνεται άρα κάπου χάνεται η θερμότητα και το μόνο μέρος για να χαθεί είναι η καπνοδόχος. Για αρχή ξεκινήστε μ΄αυτά

Nikos106
31-01-13, 13:57
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Stelios1: Με το κατασκευαστή επικοινώνησα και η απάντηση ήταν πως φταίει η τοποθέτηση, ο μάστορας από την πλευρά του επιμένει πως το τοποθέτησε σωστά άρα δεν έβγαλα άκρη δυστυχώς. Τα ξύλα σίγουρα δεν φταίνε. Το τζακι το δουλεύω με το κλαπέ τέρμα κλειστό.

Κ. Degeor: Έχετε δίκιο οι εισαγωγές είναι Φ120 δικό μου λάθος και είναι ρυθμιζόμενες. Θα δοκιμάσω να τις κλείσω απ'έξω. Οι θερμοκρασίες που αναφέρω είναι με το κλαπέ της καμινάδας και της εισαγωγής τέρμα κλειστά. Σίγουρα θα αφαιρέσω το καπέλο.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες αργότερα μήπως βοηθήσουν

Ευχαριστώ και πάλι.

stelios1
31-01-13, 18:00
Νικος ειναι υπερβολικη η καπνοδοχος σου, δε ξερω τι μπορει να κανεις με αυτο γιατι η μειωση θα κοστισει αρκετα. Αν καιει πολλα και με νηνεμια τοτε η αλλαγη της μπαλας δεν θα βοηθησει και πολυ, αν με αερα εξω καιει ακομα πιο γρηγορα τοτε βγαλτην. Οι θερμοκρασιες ειναι υπερβολικα χαμηλες με τετοια καταναλωση, τι βεντυλατερ εχεις? Ρυθμιστης στροφων υπαρχει? ποιος ειναι? Μηπως εχεις μεγαλο βεντυλατερ και ο ρυθμιστης το ξεκινα και γενικα δουλευει σε χαμηλες θερμοκρασιες?

degeor
01-02-13, 17:16
Κ. Νίκο κάπου διάβασα σε αντίστοιχο πρόβλημα με το δικό σας ότι κάποιος βρήκε λύση,(μάλλον από ότι φαίνετε έχετε πρόβλημα με μη απόδοσης λόγω υψηλού ελκυσμού), μειώνοντας τη διατομή της εξωτερικής εισαγωγής αέρα καύσης στο μισό ( δεν είναι κανονικά ο σωστός τρόπος- κανονικά έπρεπε να υπήρχε σωστή διατομή καπνοδόχου για το αντίστοιχο ύψος). Δοκιμάστε λοιπόν να κλείσετε όπως σας ξαναέγραψα την εισαγωγή αυτή στο μισό και παραπάνω από έξω από το μπαλκόνι να δείτε πως αντιδρά. Ένα δεύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να ελέγξετε όταν κλείνεται το κλαπέτο το πόσο κλειστό είναι, υπάρχουν κλαπέτα σε αρκετές εταιρίες που δέχονται ρύθμιση για το πόσο κλειστό θα είναι όταν το κλείνετε, αν δείτε ότι αφήνει αρκετό κενό και ρυθμίζει προσπαθήστε να το ρυθμίσετε να κλείσει μέχρι το σημείο που δεν καπνίζει. Γράψτε τα αποτελέσματα-συμπεράσματα μετά από αυτές τις ενέργειες και αυτά που σας ρώτησε ο κ. Στέλιος μήπως και μπορέσουμε να βοηθήσουμε :rolleyes:

Nikos106
01-02-13, 23:04
Stelios1: Το καπέλο θα το βγάλω έτσι και αλλιώς έστω και για δοκιμή αφού το κόστος είναι μικρό. Το βεντυλατέρ αν δεν κάνω λάθος είναι 800άρι και ο ρυθμιστής ξεκινά να στέλνει αέρα όταν έχει 80 βαθμούς στην έξοδο του αεραγωγού.

Degeor: Όπως θα δείτε στη φωτογραφία το με το κλαπέτο τέρμα κλειστό αφήνει ένα κενό το οποίο δεν νομίζω πως είναι μεγάλο 58643.
Αύριο θα δοκιμάσω να κλείσω την εισαγωγή στο μισό και θα μετρήσω θερμοκρασίες.

Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες:
58644 Οι εισαγωγές στο μπαλκόνι
58645 Η εσωτερική εισαγωγή του βεντυλατέρ
58646 Η εσωτερική εισαγωγή του βεντυλατέρ χωρίς την περσίδα
58647 Η κατάληξη της εισαγωγής του αέρα καύσης

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

stelios1
02-02-13, 07:26
Καλημερα. Δεν μπορω να δω τις φωτο. Και 400 πραγματικα να εβγαζε με 80 βαθμους ειναι πανω απο 12 κιλο βατ, 89 τμ θα στα εκανε φουρνο.

Nikos106
02-02-13, 09:48
Καλημέρα, νομίζω πως τις έφτιαξα τις φωτογραφίες. Με όσα έχω διαβάσει έχω καταλήξει ότι σίγουρα φταίει η καμινάδα που είναι μεγάλη αλλά επίσης έχω την εντύπωση πως φταίει και το γεγονός που η καμινάδα βγαίνει κατευθείαν έξω στο μπαλκόνι και δεν ζεσταίνει και αυτή το θερμοθάλαμο.58648

ΧΡΗΣΤΟΣ48
02-02-13, 18:43
586595866058661
Γειά σας παιδιά,
όπως σας υποσχέθηκα σας δίνω λεπτομέρειες του προβλήματος. Το τζάκι είναι κτιστό με πυρότουβλο και διαστάσεις 64΄εκατοστά ύψος,82 πλάτος και 102 βάθος. Έχει εξωτερικό σωλήνα που φέρνει αέρα στο στακτοδοχείο κάτω από την φωτιά διαστάσεων 15*15 εκατοστά και καπνοδόχο τετράγωνη αμιάντοσωλήνα 20*20 εκατοστά. Βγαίνει πάνω από τον κορφιάτη κτισμένη γύρω με τούβλο και καπέλο περιστροφικό περνώντας τον επάνω όροφο του σπιτιού. Διόροφο σε χωριό κοντά στην Θεσσαλονίκη από παντού ελεύθερο. Από την αρχή κάπνιζε ίσως λόγω της αμφίπλευρης όψης και του μεγέθους των διαστάσεων. Αναγκάστηκα αφού οι τζακάδες δεν μπόρεσαν να μου λύσουν το πρόβλημα να κάνω σχάρα υψηλή για να ανεβάσω την φωτιά, να χαλάσω τον κτιστό με τούβλα κώνο και να κάνω έναν μεταλικό που ένωσα με αλουμινένια φυσαρμόνικα σωλήνα με την καπνοδόχο και αργότερα να βάλω τζάμια πυρίμαχα να εμποδίζω τα εσωτερικά ρεύματα αέρα του σπιτιού. Στο επάνω μέρος τοποθέτησα σταθερά τζάμια για να μειώσω τις διαστάσεις αλλά επειδή δεν είναι αεροστεγή γλύφει ο καπνός και μπαίνει μέσα.Για τον λόγο αυτό ζήτησα κάποιο υλικό για σφράγισμα του τζαμιού με την πέτρα εσωτερικά. Φυσικά αυτό που κάνω ξέρω ότι είναι μπάλωμα αλλά εάν κάποιος μου λύσει το πρόβλημα θα τον ευγνωμονώ.:thankyou:

stelios1
02-02-13, 19:33
Νικο ξανα λεω οτι 80 βαθμοι θερμοκρασια με τοσα κυβικα ειναι καλα, επρεπε να ναι φουρνος το σπιτι. Δοκιμασε και με μονο εσωτερικο αερα στο βεντυλατερ, μονο αναθερμανση δηλαδη. Επικοινωνησε μα την εταιρια και ζητα τους στοιχεια, το να καπνιζει ναι μπορει να ναι λαθος εγκαταστασης αλλα να καιει τοσα ξυλα χωρις ζεστη δεν στεκεται. Καπνοδοχο μπορεις να μειωσεις ανετα, αλλα επ ευκαιρια κανε το και σωστα, θελει ταυ με θυριδα καθαρισμου κατω, οχι απλη γωνια, σφραγισμα καλο στην παλια με την νεα διατομη και αναμεσα πιο ευκολο ειναι να χυθει περλιτης, μετα αντιστοιχα καλο σφραγισμα κ επανω, ομως η τοσο μειωμενη οπως λες αποδοση δεν θα αλλαξει με αυτα..
Χρηστο 100 εκ βαθος εχει το τζακι?? Αν ειναι τοσο ειναι απαραδεκτο και δεν θα στρωσει ποτε. Αν ειναι τοσο βαθια η εστια χτισε νεα πλατη ωστε να μεινει καθαρο βαθος το πολλυ 60 εκατοστα, η καπνοδοχος πρεπει να ειναι πισω, η πλατη με την κλιση μαζι να κατευθυνει την φλογα στο εμπρος μερος (στο ενα τριτο της) ωστε οι στροβιλισμοι να γινονται πισω κ οχι μπροστα. Κακως βαλατε σπιραλ.. Νομιζω εχει λαθος κατασκευη, λαθος χτισιμο, φυσικα μπορει να φταιει κ η καπνοδοχος μαζι και να θελει υψος.

degeor
03-02-13, 22:45
κ. Χρήστο48 εχθές ήμουν σε ένα σπίτι και είχαν ένα τζάκι διαστάσεων αντίστοιχων με το δικό σας , από ζέστη μηδέν και όταν λέμε μήδεν εννοώ μηδέν, όμως δε κάπνιζε καθόλου!!!!
Αφού λοιπόν έχεται δοκιμάσει αρκετά και δεν καταφέρατε και πολλά πράγματα αν θέλετε δοκιμάσετε και αυτό: κλείστε με πρόχειρο τρόπο καλά την παροχή αέρα που οδηγείτε στο σταχτοδοχείο να μην στέλνει καθόλου αέρα (π.χ. με ένα κολλημένο χαρτόνι στην εισαγωγή έξω απ΄το σπίτι ή ένα κομμάτι λαμαρίνα να καλύπτει το σταχτοδοχείο) και ανάψτε το τζάκι σας έχοντας αφήσει λίγο ανοικτό ένα παράθυρο ή μία μπαλκονόπορτα να δείτε πως αντιδρά, αν στρώσει και δεν καπνίζει θα σας πω τι να κάνετε.
Κ. Νίκο106 αν η καμινάδα είναι διπλή και μέσα στον αεροθάλαμο και περισσότερη να ήταν (μέσα στο θερμοθάλαμο) πάλι δεν θα βοηθούσε σε θερμοκρασία. Όμως έτσι και αλλιώς ένα τζάκι ενεργειακό δεν κατασκευάζεται για να ζεσταίνομαστε από την καμινάδα, αν ήταν έτσι θα βάζαμε ένα τζάκι στο πρώτο όροφο σε μία πενταόροφη πολυκατοικία και αν πέρναγε η καμινάδα μέσα από τους άλλου ορόφους θα είχαν λύση το πρόβλημα της θέρμανσης τους. Η κατανάλωση που έχεται είναι πολύ, δοκιμάσατε αυτά που σας είπα;;;;; Δοκιμάστε αν ρυθμίζει το κλαπέτο να κλείσει και άλλο μέχρι το σημείο που δεν καπνίζει για να μην χάνεται πολύ θερμότητα. Πριν κάνεται οποιαδήποτε ενέργεια για καμινάδα και επειδή έχεται πολλά μέτρα και δεν είναι να παίζει κάποιος μ΄αυτό γιατί στοιχίζει κάντε το εξής: Αγοράστε σπιράλ inox φ180 περάστε το μέσα σ΄αυτή που υπάρχει και βάλτε το από κάτω μέχρι πάνω και δοκιμάστε το, να δείτε τι γίνεται (στο πάνω μέρος μην βάλεται καπέλο και σφηνώστε ένα κομμάτι πετροβάμβακα περιμετρικά), διαλέξτε να το κάνετε μέρες που δεν έχει βροχές. Αν δουλέψει έτσι για κανά δυο μέρες με σπιράλ και όχι παραπάνω δεν έχει πρόβλημα, με μια γρήγορη αναζήτηση στο google χωρίς βέβαια να ξέρω αν αυτό το σπιράλ κάνει φ180 inox 20μ ρολό - 40€ με φπα στην ιστοσελίδα
http://www.build.gr/543/364/Εύκαμπτοι/Εύκαμπτοι%20Σπιράλ%20Ανοξείδωτοι%20Διπλού%20Τοιχώματος%20Φ180/
σίγουρα όμως το σπιράλ είναι πολύ πιό φθηνό και αξίζει για δοκιμή να δεις αν δουλεύει σωστά για να μην αγοράζεις σωλήνες αν δεν είσαι σίγουρος
Τώρα ένα τελευταίο που με προβληματίζει είναι ότι σου φαίνεται ότι η περσίδα αντί να βγάζει αέρα είναι σα να τραβάει. Δοκίμασε χωρίς να ανάψεις το τζάκι να βάλεις στο manual το θερμοστάτη και να ξεκινήσεις το μοτέρ και ανέβασε στροφές να δεις πως φυσάει (άσε λίγο την μπαλκονόπορτα ανοικτή γιατί μπορεί να δημιουργηθεί υπερπίεση). Θα πω και ένα λίγο τραβηγμένο βέβαια - σε περίπτωση που δεις τελικά ότι η πάνω περσίδα δεν βγάζει αέρα και τελικά τραβάει έστω και λίγο, μήπως το μοτέρ είναι δεξιόστοφο-αριστερόστοφο και έχει συνδεθεί ανάποδα και αντί να σπρώχνει να τραβάει;

degeor
03-02-13, 22:49
Κ. Χρήστο48 δοκιμάστε το και με τους δύο τρόπους : α. ανοικτό λίγο παράθυρο και κλειστή είσοδος αέρα - β. ανοικτό λίγο παράθυρο και ανοικτή είσοδος αέρα

ΧΡΗΣΤΟΣ48
04-02-13, 18:13
Στέλιο και degeor νάστε καλά για την γρήγορη απάντηση.
¨Εχω κάνει πολλές δοκιμές όλα αυτά τα χρόνια και με ανοικτό παράθυρο και με κλειστό
αλλά έχω την εντύπωση ότι επειδή έχει ανοικτές τις δύο απέναντι πλευρές και με λίγο ρεύμα
εσωτερικά του σπιτιού (γιατί και μέσα στο σπίτι έχουμε διαφορές θερμοκρασιών και γίνονται ρεύματα)
εάν δεν τραβάει πολύ η καπνοδόχος τότε καπνίζει.Οπότε έβαλα το περιστροφικό καπέλο. Τραβάει με αποτέλεσμα να βγάζει έξω την ζέστη του σπιτιού.
Στέλιο δεν είχα άλλη λύση για την φυσαρμόνικα γιατί δεν έχω γυψοσανίδα αλλά τούβλα και αναγκάστηκα τον μεταλικό κώνο με το κλαπέ που έφτιαξα να τον τοποθετήσω από κάτω μέσα από το τζάκι. Εάν δεν με άρεσε από εμφάνιση θα το είχα χαλάσει αλλά προσπαθώ με μικροεπεμβάσεις να διορθώσω κάποια πράγματα. Σίγουρα συμφωνώ μαζί σου ότι είναι κατασκευαστικό λάθος αλλά τότε που το έφτιαχνα δεν υπήρχαν πολλοί τζακάδες και ακόμα περισσότερο δεν ξέρανε για τζάκια αμφίπλευρα.Αναγκάστηκα να διαβάζω βιβλία για τα τζάκια αλλά δεν έκανα τίποτα ουσιαστικό. Δυστυχώς αυτά τα τζάκια δεν έχουν πλάτη για να κατευθύνεται ο καπνός και η μείωση του όγκου τους εσωτερικά θα μπορούσε να γίνει μόνο στην πλευρά των πυρότουβλων.

degeor
04-02-13, 19:33
Κ. Χρήστο δοκιμάστε με κλειστή την είσοδο αέρα και ανοικτό λίγο ένα παράθυρο. Κάντε αυτή τη δοκιμή γιατί μπορεί ο αέρας στο σταχτοδοχείο κάτω από τη φωτιά να την επηρεάζει και να την κάνει να καπνίζει,αν φέρει αποτέλεσμα αυτή η δοκιμή θα βρούμε λύση στο τι θα κάνετε

degeor
04-02-13, 20:23
Κ. Χρήστο το προηγούμενο το λέω γιατί ίσως αν δεν ήταν η εισαγωγή αέρα μέσα στο χώρο καύσης αλλά έξω στα πλάγια του τζακιού έτσι ώστε να τραβάει ελεύθερα το τζάκι όσο αέρα χρειάζεται χωρίς να φυσάει τη φωτιά, πολύ πιθανόν να τραβάγε καλύτερα και να μην επηρεαζόταν από ρεύματα αέρα όπως ανοίγματα εξώπορτας

degeor
04-02-13, 20:41
Κ. Νίκο106 τα συνολικά μέτρα της καμινάδας είναι πάρα πολλά ίσως αν τελικά έχετε υψηλό ελκυσμό μπορεί να θέλετε ακόμη και φ160 (και όχι φ180 ή φ200), γι΄αυτό θα πρέπει να ρωτήσετε πριν προβείτε σε οποιαδήποτε αλλαγή-αντικατάσταση, όχι ένα ούτε δύο αλλά τρείς ή και περισσότερους έμπειρους τζακάδες (μπορεί να είναι κάποιοι άσχετοι ή να μην έχουν όλοι την ίδια άποψη) για να είσαστε όσο το δυνατόν πιό σίγουρος

degeor
04-02-13, 21:24
Κ. Νίκο106 έχει κόφτρα το τζάκι σας;

stelios1
04-02-13, 21:44
Χρηστο. Τωρα καταλαβα οτι ειναι διαμπερες.. 1) δεν εχει κλιση για επιστροφες, θελει μια μεταλλικη γωνια κρεμαστη ακριβως στην μεση παραλληλη με το πλατος της εστιας, να βρισκεται η κατω ακμη (η ενωση, το τσακισμα της δηλαδη) της γωνιας αυτη στο επανω υψος της καμαρας και οι 2 πλευρες της να ανεβαινουν γυρω στα 20 εκ προς τ κωνο, κλιση περιπου (ολα ειναι στο περιπου κ εχουν σχεση με τ αναλογιες της εστιας εκει) 40-50 μοιρες, ουτως ωστε να δημιουργειται επανω απο την γωνια αυτη μια οπισθελκουσα και να τραβαει τους στροβιλισμους προς το κεντρο της καπνοδοχου. 2) Ειναι υπερβολικες οι διαστασεις, κυριως το υψος της εστιας πλεον, θελει σοβαρη μειωση. Καλα σκεφτεσαι για τζαμι, ωστε να εκμηδενισεις το εξτρα υψος που προσθετει η καμαρα και το οποιο κανει σιγουρα πολυ κακο. Αν ενα κλασικο τζακι θελει ενα Α υψος εστιας (σε σχεση με την καπνοδοχο παντα) αυτου του ειδους ''αντεχουν'' πολυ μικροτερο.. δηλαδη. Χτιζεις τουβλα στο δαπεδο ωστε να υπερυψωθει οσο γινεται και εαν αυτο δεν αρκει καις τα ξυλα σε σχαρα. Ολ αυτα ειναι βασικες οδηγιες ωστε να κατευθυνθεις σωστα, διαστασεις στο καθε τι, στο ποσο κτλ ειναι κυριως εμπειρικα πραγματα, κανεις δεν μπορει να στα πει με βεβαιοτητα αυτα.

ΧΡΗΣΤΟΣ48
05-02-13, 13:12
Στέλιο αυτό που προτείνεις το έχω κάνει με μεταλλική κατασκευή, γιατί το είδα σε ένα βιβλίο
για τα αμφίπλευρα τζάκια, όταν άλλαξα το κλαπέ που είχε, έτσι μπορεί και τραβάει τον καπνό από δύο μεριές
που είναι παράλληλες προς τις ανοικτές όψεις. Την σχάρα που κατασκεύασα είναι 15 εκατοστά πάνω από
το δάπεδο των πυρότουβλων ακριβώς για να μειώσω την απόσταση. Με τα τζάμια που έβαλα μπορώ να τα
ανοίγω ενώ το επάνω τζάμι στην κορυφή της καμπύλης είναι 12 εκατοστά και είναι σταθερό για να αποφύγω το κάπνισμα
από εκείνο το σημείο.Έχω κάνει πολλές τροποποιήσεις όλα αυτά τα χρόνια και έχει βελτιωθεί από την αρχική κατάσταση αλλά απέχει αρκετά από το να με ικανοποιήσει λίγο και από άποψη θέρμανσης.
Degeor θα κάνω και αυτή την δοκιμή που λές αλλά αν θυμάμε καλά η εξωτερική τρύπα ήταν μικρή και γιαυτό την έκανα
μεγαλύτερη γιατί η απορρόφηση του αέρα του σπιτιού δημιουργούσε υποπίεση και έπρεπε να ανοίγω το παράθυρο για να μη
καπνίζει.
:thankyou:

degeor
05-02-13, 13:25
Κ. Χρήστο ακριβώς αυτό προσπαθώ να σας πω, κλείστε την τρύπα εισαγωγής αέρα τελείως αλλά να έχετε οποσδήποτε λίγο ένα παράθυρο ανοικτό και αν είναι δυνατόν όχι αυτό δίπλα στη φωτιά που φαίνεται στη φώτο γιατί αν φυσάει θα την επηρεάζει. Αν δουλέψει και δεν καπνίσει έτσι, τότε θέλει εισαγωγή αέρα χαμηλά δίπλα από το τζάκι έξω από το χώρο καύσης

stelios1
05-02-13, 20:44
Χρηστο. Η καπνοδοχος σου εχει μια συγκεκριμενη απορροφηση, την μοιραζεις σε 2 πλευρες, γινεται η μιση θελω να πω. Αν αυξησεις αυτην την απορροφηση-ελκυσμο θα αυξησεις αναλογικα και τις θερμικες απωλειες απ τον χωρο σου. Αυτο το τζακι ειναι ''αποδοτικο'' μονο σε μια περιπτωση, δηλαδη, παγωμενο το σπιτι τελειως κ ανναβεις φωτια.. Ε κ ενα σπιρτο να ανναψεις με τετοιες συνθηκες κατι θα νιωσεις απο ζεστη. Δεν ειναι το ιδιο ομως.. Αποδοση εχεις και στ 2 περιπτωσεις, αλλα με το σπιρτο εχεις σχεδον 100% (ακομα κ ο καπνος μεσα στο σπιτι ειναι) ενω με τ τζακι? Ποσην? Δεν νομιζω να μπορει να αποδωσει θερμικα αυτο το τζακι παρα μονο με αεροθερμο στην βαση του αντι της σχαρας και αυτο με μειωμενη αποδοση. Ουτε τ μια πλευρα μπορεις να κλεισεις με τζαμι γιατι αν δεν σπασει θα γινει αμεσως μαυρο. Μονη περιπτωση που αντιλαμβανομαι ειναι να μειωσεις το υψος κατα το ιδιο και στ 2 πλευρες. Αρκετα να μειωθει, τοσο οσο να ειναι το ελευθερο εμβαδο τους οσο η μια πλευρα μονη της.

ΧΡΗΣΤΟΣ48
06-02-13, 10:34
Στέλιο έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις το μόνο που μπόρεσα να κάνω αυτά τα χρόνια
με τις μετατροπές είναι να το έχω κλεισμένο με πυρίμαχο τζάμι και να βλέπω τη φλόγα
χωρίς να ζεσταίνομαι. Είχα σκεφτεί να βάλω κασέτα αλλά η όψη του είναι καμπύλη και
όχι τετράγωνη και δεν ταιριάζει με αυτές του εμπορίου.Μέχρι και εστία υγραερίου σκέφτηκα
να βάλω γιατί έχω θέρμανση καλοριφέρ υγραερίου, έτσι η συνομιλία μας με έβαλε ξανά
στον προβληματισμό μήπως υπάρχει και κάποια άλλη λύση.

degeor
06-02-13, 10:55
Κ. Χρήστο αν δεν σας ενδιαφέρει να το καίτε σαν τζάκι, δείτε κάτι σαν αυτή την τζακόσομπα (KOZA K8 ΔΙΑΜΠΕΡΕΣ δύο όψεων) σαν μία εναλλακτική λύση χωρίς να χαλάσετε το τζάκι
http://energeiakatzakia.com.gr/sompa_kratki.html
Κάπου είχα δει και κασέτα με δυο όψεις με τζάμι μπρος και πίσω για πλάτη αλλά δεν θυμάμε μάρκα, ίσως αυτή να ταίριαζε και στο δικό σας τζάκι λόγω της αυτής της ιδιαιτερότητας που είχε

degeor
06-02-13, 12:56
Κ. Χρήστο εδώ είναι μία κασέτα δύο όψεων (δεν είχα δει αυτή,υπάρχουν και άλλες μάρκες), η οποία νομίζω ότι πέπει να μπαίνει μέσα στο τζάκι σας. Από τιμή δεν γράφει αλλά γενικά η συγκεκριμένη μάρκα είναι λίγο αλμυρή
http://www.tzakia-zaxaropoulos.gr/portal/article.asp?ArticleId=138&lang=gr

Nikos106
06-02-13, 13:06
Στέλιο πόσο νομίζεις ότι θα κόστιζε η αλλαγή της καμινάδας ,γιατί τα υλικά της υπάρχουσας μου κόστισαν κοντά στα 1000 ευρώ.
Θα άξιζε να μπω σε τέτοια διαδικασία?

Κ. Degeor. Το κλαπέ του Τζακιού δεν κλείνει περισσότερο. Έκλεισα την εξωτερική είσοδο του αέρα καύσης κατά το ήμιση και τουλάχιστον μειώθηκε αρκετά η κατανάλωση. Την επόμενη ημέρα έκλεισα και την εξωτερική είσοδο του μοτέρ ώστε να δουλεύει μόνο με εσωτερικό αέρα και μου απέδωσε 1 βαθμό παραπάνω στην θερμοκρασία στο σαλόνι και μισό στο υπόλοιπο σπίτι.
Για κόφτρα έχει ένα κομάτι Βερμικιουλίτη.
Θα βγάλω και το καπέλο και θα γράψω πάλι αποτελέσματα.
Η μεσαία περσίδα πάντα τραβάει αέρα. Μόνο όταν ανοίξω λίγο την πόρτα της εστίας ξεφυσάει πολύ δειλά. Δεν έχω δοκιμάσει με τη μπαλκονόπορτα ανοιχτή αλλά θα το δοκιμάσω. Οι υπόλοιπες περσίδες όμως φυσούν κανονικά όταν ανοίγει το μοτέρ άρα λίγο δύσκολο να έχει συνδεθεί ανάποδα.

degeor
06-02-13, 14:48
Κ. Νίκο106 έχεις τελικά υπερβολικό ελκυσμό. Το μοτέρ δεν είναι ανάποδα έχεις όμως και άλλο πρόβλημα απ΄ ότι φαίνεται, η εισαγωγή αέρα μέσα από το σπίτι πρέπει να είναι μικρότερη από ότι πρέπει ή η μεσαία περσίδα δεν είναι συνδεδεμένη πουθενά και για να βγάλει αέρα πρέπει να έχεις χαμηλά και άλλη δεύτερη αν δεν έχεις ήδη δεύτερη εισαγωγή εσωτερικού αέρα (για φυσική ροή). Πάρε μία σωλήνα μικρότερη από τη μισή και πέρνα τη μέσα από την άλλη της εισαγωγής εξωτερικού αέρα καύσης και σφράγισε το κενό μεταξύ τους στην έξω μεριά. Κοίτα αν μπορείς να προσαρμόσεις μία κόφτρα από χάλυβα πάχους τουλάχιστον 5mm, και μεγαλύτερη όσο σε παίρνει στο χώρο από την προηγούμενη. Βγάλε το καπέλο που έχεις είναι 100% ακατάλληλο για την δική σου περίπτωση και βάλε αντιανεμικό τύπου παγόδα. Αν βάλεις καινούργια καμινάδα θα την περάσεις μέσα στην άλλη και θα είναι μονού τοιχώματος φ160 ή φ180 (δεν ξέρω ποιό ακριβώς μάλλον πας για φ160) με κόστος 15-20€ το μέτρο και θα την σφραγίσεις πάνω και κάτω (αν το αποφασίσεις το ξανασυζυτάμε πως ακριβώς γίνεται αυτό). Κάνε τα πρώτα που σου είπα μήπως και γλιτώσεις τη καμινάδα

degeor
06-02-13, 15:24
Κ. Νίκο106 τώρα που το ξανασκέφτομε δεν έχεται σίγουρα δεύτερη εισαγωγή αέρα για φυσική ροή. Κοιτάξτε αν η σωλήνα που έρχεται απο έξω για να φέρνει αέρα για καύση αν έχει ειδική υποδοχή και σφραγίζει καλά. Η μεσαία πάνω περσίδα που λέτε αν τραβάει αέρα (αν δεν βγάζει σας είπα γιατί) τότε αυτός ο αέρας πάει για την καύση, τον τραβάει το τζάκι εσωτερικά

degeor
06-02-13, 15:30
θέλεται οπωσδήποτε εισαγωγή εσωτερικού αέρα

degeor
06-02-13, 16:42
Κ. Νίκο για να σας αποδείξω τον ισχυρισμό μου κλείστε πρόχειρα την μεσαία περσίδα που τραβάει αέρα ζεστό και λογικά τον πάει λανθασμένα τώρα για καύση (λόγω των προαναφερόμενων) και θα δείτε ότι θα ανέβει και άλλο η θερμοκρασία στο σπίτι. Προσοχή δεν είναι μόνιμη λύση αυτή γιατί η περσίδα αυτή παίζει το ρόλο της εκτός του ότι βοηθάει λίγο και αυτή στη θερμοκρασία, δροσίζει και το τζάκι για να μην υπερθερμένεται

ΧΡΗΣΤΟΣ48
06-02-13, 16:44
Degeor σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον κόπο που κάνεις.
Πράγματι κοιτάω σοβαρά οποιαδήποτε πρόταση μου κάνετε αλλά το πρόβλημα μου
σε αυτά που προτείνεις τόσο η σόμπα όσο και η κασέτα είναι η όψη του τζακιού
που είναι ημικυκλική και δεν θα ανοίγουν οι πόρτες γιατί είναι τετράγωνες. Πρέπει να βρώ
κάτι που να ταιριάζει και αυτό είναι πολύ δύσκολο. Εάν είχα γυψοσανίδα θα ήταν ευκολότερο
να κάνει κάποιος επεμβάσεις, τώρα επειδή είναι κτιστό, δεν θέλω να το χαλάσω, γιατί θα μου βγεί ο κούκος αηδόνι.

degeor
06-02-13, 16:56
Κ. Χρήστο η σόμπα ανοίγει σίγουρα και να είναι στη μέση του τζακιού 100%, η κασέτα ανοίγει και αυτή έχω δει σε γωνιακό τζάκι τοποθετημένη. Το πρόβλημα βέβαια με τη κασέτα όμως είναι ότι η μία μεριά της πρέπει να είναι στο ένα πρόσωπο του τζακιού (μάλλον δεν μπορεί να τοποθετηθεί στο κέντρο).

stelios1
06-02-13, 19:31

Nikos.. 1). 12 μετρα 250 ειναι υπερβολικη για το τζακι σου αλλα και για το σπιτι σου, ποιος σου ειπε να τ βαλεις? Σου προτεινα φτηνη λυση γ αυτο, εν αναγκη βαλε μεσα και γλαβανιζε (χρονια θα παει και αν δεν μπαινουν νερα ειναι αθανατη) με σφραγισμα πανω κατω, περλιτη αναμεσα και ταυ καθαρισμου κατω. Ακομα κ οτι και να παθει (που δεν [προκειται αν ειναι στεγανη) απ εξω της θα ναι η διπλη, πληρης ασφαλεια δηλαδη.
2). 85 τμ με τετοια καπνοδοχο ειναι μια τρελλα. Κλεισε την εξω εισαγωγη αερα προς το μοτερ (μην φοβασαι δεν θα παθει τιποτα) ωστε να τραβα μονον απο μεσα. Νομιζω (κατι τετοιο σου λεει κ ο Ντετζεορ) οτι πλεοναζουν τα κυβικα εισαγωγης απ εξω προς μεσα, δεν εχουν παρα να φυγουν.. κυριως απο τ καπνοδοχο σου (η οποια εχει ορεξη και τα ρουφαει μετα χαρας) ζεστα ζεστα ενω εσενα η ζεστη τους σου λειπει.
Φυσικα και το καπελο, αλλα δεν ειναι απ αυτο η μεγαλη απωλεια. Κατα σειρα πιστευω οτι τα λαθη ειναι.. 1 ο αερας του βεντυλατερ ο απο εξω.. 2 η τεραστια καπνοδοχος.. 3 η απολληξη της.. 4??.. μακαρι να μην υπαρχει τεσσερα.

stelios1
06-02-13, 19:47
Χρηστο τελικα ποιο ειναι το ζητουμενο? Τραβαει τωρα το τζακι και θες αποδοση, η δεν τραβαει και θες και τα δυο? Οταν λες δεν εισαι για πολλα εξοδα τι εννοεις? Εξοδο θα ταν κυριως η αγορα της κασετας πχ κ οχι το γκρεμισμα του τοιχου.

Nikos106
07-02-13, 10:43
Στέλιο και Κ.Degeor ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω ότι μου είπατε μήπως και γλιτώσω την καμινάδα (που δεν το βλέπω) και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.
Την όλη εγκατάσταση την έκανε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (υποτίθεται) από τον αντιπρόσωπο της εστίας στην Αθήνα (Περαστικά μου!!!).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

degeor
07-02-13, 12:45
Κ. Νίκο106 ότι έγινε έγινε δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω. Διαβάστε προσεκτικά αυτά που σας έγραψα εχθές στη σελίδα 48, κατανοήστε ακριβώς τι σας λέω και με πιό τρόπο βλέπετε άμεσα τα αποτελέσματα. Αν κάνετε αυτά έχετε πολλές πιθανότητες να έρθει μια ισορροπία σε μεγάλο βαθμό και να γλιτώσετε τη καμινάδα

ΧΡΗΣΤΟΣ48
07-02-13, 16:37
Στέλιο το ζητούμενο είναι να είναι ένα φυσιολογικό τζάκι. Να μη καπνίζει και να
ζεσταίνει. Η έκφραση '' να μη μου βγεί ο κούκος αηδόνι'' έχει να κάνει και με το γεγονός
ότι εάν το χαλάσω με κομπρεσέρ που θα σπάει τούβλα στο σαλόνι και θα βγαίνουν οι κάπνες
τότε τα έξοδα για διατροφή λόγω διαζυγίου από τη γυναίκα μου θα κοστίζουν πολύ περισσότερο από
πολλές κασέτες. Γιαυτό ψάχνω επεμβάσεις που να είναι όσο το δυνατόν ανώδυνες.
Αυτή τη στιγμή το τζάκι το έχω κλειστό από παντού με πυρίμαχο τζάμι με πορτάκια που ανοίγουν, δικής μου
κατασκευής και΄σταθερό τζάμι στο επάνω τμήμα της καμπύλης του τζακιού, ε αυτό δεν είναι τζάκι είναι βιοαιθανόλη.
Degeor σε σχέδιο η καμπύλη του τζακιού εμποδίζει το άνοιγμα της τετράγωνης πόρτας .

degeor
07-02-13, 19:58
Κ. Νίκο106 το πρόβλημα δεν είναι μόνο η καμινάδα σας, ανοίξτε εισαγωγή εσωτερικού αέρα κάτω χαμηλά. Μετρήστε πόσο τετραγωνικά εκατοστά είναι η μεσαία περσίδα που τραβάει αέρα και διαιρέστε δια δυόμισι (1/2,5) για να δείτε πόσα τετραγωνικά εκατοστά τρύπα χρειάζεστε

ziste
13-02-13, 09:27
Γνώμες κανείς για τζάκια kratki?

Gatokratoras
13-02-13, 20:01
Εγώ έχω αυτο το πρόβλημα στο μέτωπο του τζακιού υπάρχει μάρμαρο και πάνω σε αυτό πατάει η γυψοσανίδα της καμινάδας όταν ανάβει το τζάκι ζεματάει το μάρμαρο και ραγίζει ο αρμός ανάμεσα σε μάρμαρο και γυψοσανίδα. Το ξαναστόκαρα 2 φορές αλλα συνεχίζει και ραγίζει δε θυμάμαι αν ο γυψοσανιδάς εχει βαλει διχτάκι εκει σκεφτομαι να του βαλω ενα διακοσμητικο πιχακι ξυλινο αναμεσα σε γυψοσανιδα και μαρμαρο αλλα δε ξερω αν θα αντεξει απο τη ζεστη εχετε καποιο υλικο να μου προτεινετε που αντεχει.

degeor
13-02-13, 20:52
Εγώ έχω αυτο το πρόβλημα στο μέτωπο του τζακιού υπάρχει μάρμαρο και πάνω σε αυτό πατάει η γυψοσανίδα της καμινάδας όταν ανάβει το τζάκι ζεματάει το μάρμαρο και ραγίζει ο αρμός ανάμεσα σε μάρμαρο και γυψοσανίδα. Το ξαναστόκαρα 2 φορές αλλα συνεχίζει και ραγίζει δε θυμάμαι αν ο γυψοσανιδάς εχει βαλει διχτάκι εκει σκεφτομαι να του βαλω ενα διακοσμητικο πιχακι ξυλινο αναμεσα σε γυψοσανιδα και μαρμαρο αλλα δε ξερω αν θα αντεξει απο τη ζεστη εχετε καποιο υλικο να μου προτεινετε που αντεχει.
Πάνω στο μάρμαρο πως θα σου έβαζε διχτάκι; Μπορείς να δοκιμάσεις με σιλικόνη - στόκο υψηλών θερμοκρασιών βαφόμενη και για οπλισμό ΄μαλλί΄που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί.
'Ομως για καλύτερα θα σου πρότεινα να βάλεις γωνιόκρανο (πηχάκι) όπως λες και εσύ, όχι όμως ξύλινο αλλά αλουμινίου. Υπάρχουν σε διάφορα σχέδια και χρώματα και χρησιμοποιούνται στις γωνίες στα κάθετα πλακάκια κυρίως στα μπάνια, θα βρεις σε μαγαζιά που πουλούν πλακάκια - ίσως και σε αλουμινάδες (χρησιμοποιούν και αυτοί). Θα πρέπει όμως να σε προβληματίσει και γιατί το μάρμαρο ζεματάει, να είναι λίγο ζεστό ναι είναι φυσιολογικό να ζεματάει όμως όχι

fouskmech
14-02-13, 00:20
Καλησπέρα.

Πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν η συρόμενη πόρτα του "ενεργειακού" μας τζακιού κλείνει "αεροστεγώς"

Ευχαριστώ.

degeor
14-02-13, 10:13
Καλησπέρα.

Πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν η συρόμενη πόρτα του "ενεργειακού" μας τζακιού κλείνει "αεροστεγώς"

Ευχαριστώ.

Έχω στο μυαλό μου ένα τρόπο που πιστεύω ότι είναι υλοποιήσιμος,για πες μας όμως πρώτα γιατί θέλεις να το δεις αυτό; υπάρχει κάποιο πρόβλημα; στα περισσότερα τζάκια είναι επιθυμητό να μην κλείνει τελείως για να δημιουργείτε μία αεροκουρτίνα και να μένει το τζάμι καθαρό

fouskmech
14-02-13, 11:06
Και άλλο ένα ερώτημα: Πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν η καμινάδα μας, έχει επαρκή ελκυσμό? Με το τεστ της εφημερίδας που διάβασα πιο πριν?

Εχω ένα Κ-EVO 100-άρι ίσιο (STARFIRE, ελληνικό, πρακτικά πρόκειται για αντιγραφή του PALAZZETI). Το εγκατέστησε ο επίσημος αντιπρόσωπος της πόλης μου. ΓΕΝΙΚΑ, δεν έχω πρόβλημα. Εϊμαι ευχαριστημένος. Το τζάκι έχει ρύθμιση (3 θέσεις) για το τάμπερ της καμινάδας. Από ότι έχω καταλάβει, είναι ένας τρόπος να "φρενάσεις" τα καπναέρια για να κάνεις "πιο αργή=πιο οικονομική" καύση. Έχει επίσης και ένα μικρό μοχλό στο κάτω μέρος της πόρτας για ρύθμιση του αέρα καύσης, αλλά με γυμνό μάτι, δεν μπορώ να πω ότι έχει τρομερή επίδραση στην (ταχύτητα) καύσης. Ίσως, όταν το πειράξεις και του αλλάξεις θέση, μετά από κάμποση ώρα μπορείς να πεις ότι κάπως γκαζώνει ή φρενάρει η καύση, αλλά χωρίς δραματική επίδραση.

Η δευτερογενής εκτιμώ ότι δουλεύει, καθώς στην πλάτη της εστίας έχει κάποιες οπές, και όταν καίγονται τα ξύλα εκεί πίσω, στο βάθος της εστίας, αντιλαμβάνεσαι ότι από τις οπές εξέρχεται αέρας γιατί παρατηρείς ότι κάτι σαν να φυσάει τις φλόγες. Όμως, δεν μπορώ να πώ ότι με το μοχλουδάκι τέρμα ανοικτό η δευτερογενής περιορίζεται, ενώ με τέρμα κλειστό, αυτή "γκαζώνει". Αυτό το γκάζωμα της δευτερογενούς, το είδα δει σε ένα βίντεο από τζάκι LEDA.

Στο σπίτι, δε μυρίζει καθόλου ξύλο. Άρα λογικά δε χάνει καπνό προς το σπίτι. Όταν όμως ανοίξω την πόρτα (με τη σωστή διαδικασία, δηλαδή αργά στην αρχή για εξίσωση της πίεσης) για να βάλω ξύλα ή να για να "συμπάνω" τη φωτιά, αισθάνομαι μια κάπνα στα ρούχα μου. Τι μπορεί να φταίει? Αν αυτό θεωρείται πρόβλημα.

Η καμινάδα μου είναι περίπου 6.5 m, εξωτερική, 250/300, διπλή μονωμένη. Το μοτέρ τραβάει από έξω και από μέσα (με 2 εισαγωγές) και κάνει το "πλυντήριο" για να το στείλει στις περσίδες. Σπιράλ όμως που να οδηγεί αέρα κάπου στην εστία, χωριστά και καλά για την καύση δεν υπάρχει. Αυτό σημαίνει ότι τραβάει από τις "χαραμάδες" της πόρτας, συνεπώς δεν κλείνει αεροστεγώς? Στην καμπίνα που έχει δημιουργηθεί πίσω από την εστία, υπάρχουν 2 παροχές νωπού αέρα. Η μια πάει στο μοτέρ και η άλλη είναι "ελεύθερη" για να γεμίζει η καμπίνα και να κάνει και εκτόνωση στις περσίδες που καταλήγουν τα σπιράλ θερμού αέρα (έχουν και ένα ελεύθερο τμήμα για την εκτόνωση). Από αυτόν τον αέρα παίρνει λογικά η εστία για την καύση, καθώς το μοχλουδάκι ανοιγοκλείνει κάτι εγκοπές στο κάτω μέρος της εστίας, μπροστά στην πόρτα.

Το τζάμι λερώνεται, δε μένει πεντακάθαρο. Κάθε 4-5 μέρες, με 5 ώρες άναμα ανά ημέρα θέλει καθάρισμα. Δεν είναι τέλειο, αλλά όχι ΕΛΕΕΙΝΟ όπως το FORTE (EDIL) της μητέρας μου. Αυτό σε 2 ώρες είναι ολόμαυρο το τζάμι. Αλλά ευτυχώς με μωρομάντηλο και στάχτη, καθαρίζει σούπερ.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά προσπάθησα να είμαι λεπτομερής. Ευχαριστώ, φιλικά, Γιώργος.

Υ.Γ. Με αγωνία περιμένω τις απόψεις σας.

degeor
14-02-13, 12:45
Γιώργο αν κοιτάξεις το μανουαλ το οποίο πρέπει να έχεις ή το βρίσκεις στην επίσημη σελίδα της k-evo τον αέρα το τζάκι τον παίρνει από το κάτω μέρος και τον οδηγεί στο σταχτοδοχείο. Η καμινάδα σου σύμφωνα με πάντα με την επίσημη σελίδα έπρεπε να είναι φ200 η εσωτερική και γι΄αυτό και δεν ρυθμίζει τίποτα σχεδόν ο αέρας καύσης (λόγω υψηλού ελκυσμού), και επειδή δεν έχει ξεχωριστή εισαγωγή ο αέρας καύσης για να μπορέσεις να μειώσεις τη διατομή μπας και γίνει κάτι, αν σε παίρνει και δεν έχεις εμπόδια χαμήλωσε την καμινάδα ένα μέτρο για να είσαι στις σωστές διαστάσεις(ύψος-διατομή) το δοκιμάζεις και βλέπεις. Το τζάμι με βάση αυτά που ακούω δεν λερώνεται συχνά (παίζουν ρόλο και τα ξύλα αν έχουν παραπάνω υγρασία), αλλά αν θέλεις κοίτα αν ρυθμίζει η πόρτα για λίγο άνοιγμα παραπάνω αν έχει (μπορεί να ξεβιδώνεις ή βιδώνεις κάποιες βίδες ,θα έχεις όμως μεγαλύτερη κατανάλωση). Μπορεί να σου μυρίζουν τα ρούχα που ζεστένονται όταν πας εκεί μπροστά στη πόρτα, δοκίμασε όμως να ανοίγεις λίγο τη πόρτα να περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα και μετά να συνεχίζεις το άνοιγμα σιγά-σιγά, παίξε και με τη ρύθμιση του αέρα σε διάφορες θέσεις λίγο πριν την ανοίξεις αν δεν καταφέρεις τίποτα, επίσης κοίτα και το τάμπερ αν μένει τέρμα ανοικτό όταν ανοίγεις τη πόρτα (ρυθμίζει με κλειδί αλεν)

fouskmech
14-02-13, 14:29
@degeor

Σε ευχαριστώ. Το manual το έχω, στο σπίτι όμως. Τώρα είμαι στη δουλειά. Θα το ελέγξω.

Η εξαγωγή της εστίας είναι Φ250. Το ξέρω γιατί έχω παρακολουθησει όλα τα στάδια εγκατάστασης. Δεν μπορώ να μειώσω το ύψος της, γιατί περνάει κατά 0.5 m τον κορφιάτη της στέγης. Άρα δεν μπορώ να τη χαμηλώσω.

Για το μαύρισμα του τζαμιού, κατάλαβα ότι πρέπει να ελέγξω αν μπορώ να "ρεγουλάρω" την πόρτα, ώστε στο χαμηλότερο σημείο της να παραμένει πιο ανοικτή για ενίσχυση της αεροκουρτίνας, σωστά? Έτσι όμως θα καίει περισσότερο, λόγω Bernulli. Σε τελική ανάλυση δεν είναι ενοχλητικός ο ρυθμός μαυρίσματος, αν και "δε θα με χάλαγε" κάτι καλύτερο. Επειδή όμως το τζάκι είναι τελειωμένο ως κατασκευή, δε θα μπω στη διαδικασία μερεμετιών. Τουλάχιστον όχι τώρα.

Για τη δευτερογενή έχεις κάποιο σχόλιο-συμβουλή ?

Δεν έχω παρατηρήσει αν ο αέρας που τροφοδοτεί το θάλαμο καύσης, καταλήγει μεν από κάτω από το σταχτοδοχείο, αλλά αν περνάει από κάποια στρογγυλή διατομή ώστε να προσάρμοζα κάποιου είδους χειροκίνητου τάμπερ. Δεν έχω όμως εμεπιρία, για το τι αποτελέσματα θα έχει, σε περίπτωση που αυτό γίνεται. Λογικά όμως, αν γίνεται και δε μου αρέσει το αποτέλεσμα της ρύθμισης, το αφήνω τέρμα ανοικτό (το υποτιθέμενο τάμπερ) και τι είχα.... τι έχασα..... Μόνο τα μερεμέτια... :-)
Πάντως, όταν βγάζω το "τασάκι" για να το αδειάσω, δεν έχω δει τίποτα οπές για την είσοδο του αέρα. Ίσως βέβαια να είναι κάπως πίσω/πλάϊ ώστε να μην είναι εμφανείς.

Αυτό με την εφημερίδα, "παίζει"? (Ότι δηλαδή καις μια εφημερίδα και αν έχεις καλό ελκυσμό τα αποκαΐδια πάνε στην καμινάδα και δεν πέφτουν κάτω).

Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ.

stelios1
14-02-13, 17:02

Να προσεχεις οταν ειναι ηδη πολυ ζεστο να μην φορτωσει κανενας το τζακι, ισως και να μην υπαρχει θεμα, ολα ζεσταινονται εξαρταται τι εννοεις ζεματαει, μην το φοβασαι και τοσο αφου αντεξε εως τωρα. Δεν καρφωσαν το σκελετο στο μαρμαρο γ αυτο χωριζει, αν υπαρχει σιδερο (ναι γινεται και να μην υπαρχει καν,,) τοτε καποια στιγμη πριν βαψεις αφαιρεσε με ξυραφι μισο ποντο γυψοσανιδα και στοκαρε μεσα το σιδερο με σιλικονη 300 βαθμων, μετα ταινια και στοκο. Κατα τα αλλα οπως ειπε κ ο ντετζεορ.

stelios1
14-02-13, 18:31
fouskmech εγω εχω μπερδευτει. Τον ρυθμο καυσης σε αυτο το τζακι (επειδη ειναι τζακι κ οχι σομπα η λεβητας) τον ελεγχεις με την τροφοδοσια, δηλαδη θες μεγαλη φωτια? Βαζεις τοτε παραπανω ξυλα, θες μικρη? Βαζεις τοτε λιγα ξυλα, το κλαπε δινει εναν σχετικο ελεγχο, κυριως για να ισοροπησεις τον ελκυσμο σε σχεση με τα ξυλα κτλ.. Γ αυτο η αποκριση δεν ειναι αμμεση.
Δεν ειναι το ζητουμενο σε αυτο το τζακι το να σφραγιζει η πορτα, εκεινα ειναι αλλα (υποτιθεται οτι ειναι τζακια) τζακια, μην μπερδευεσαι. Εκεινα (με τα οποια νομιζω οτι το συγκρινεις) καινε μονο με κλειστη πορτα, εσενα καιει οπως το γουσταρεις την καθε στιγμη, ειναι αλλο πραγμα δηλαδη στα παντα.
Τωρα αν δεν δουλευει σωστα σε κατι, η αν δεν ειναι τοσο πετυχημενο σαν μοντελο.. (το συζητανε πολυ αυτο αλλου και αναρωτιεμαι αν ειναι ετσι η αν τους το εμφυτεψαν το ''προβλημα'' καποιοι αλλοι που με μεγαλη ανεση τα λενε παραπανισια) Εγω αυτο δεν το ξερω.
Δευτερογενης καυση (μεγαλη παπαρια για μενα) σημαινει να δεις δευτερη φλογα, εκει στ τρυπες που λες να δεις ξεχωριστη φλογα και οχι ρευμα αερα να σπρωχνει τις φλογες.. Κυριος παραγοντας γ αυτην ειναι τα καταξερα ξυλα, εφ οσον ειναι ο θαλαμος σχεδιασμενος σωστα κτλ κτλ οπως υποτιθεται οτι ειναι του Λεντα, χωρις πολυ καλα ξυλα ξεχνα την αυτην την δευτερη καυση (φερε μου το λεντα να του βαλω εγω ξυλα που μονο μαυρο ντουμανι θα βγαζει).
Γενικα καταλαβαινω οτι ολα τα βλεπεις μετρια, δεν σε ενθουσιαζουν αλλα και ουτε σε χαλανε κ πολυ.
Το προβλημα ποιο ειναι? Η καταναλωση? Η αποδοση σε ζεστη? Αυτα πανε μαζι, διοτι αν σε ζεσταινει δεν το πλακωνεις στα ξυλα. Για την αεροκουρτινα θα προτεινα να κλεισεις σαν δοκιμη την εισαγωγη αερα καυσης απ εξω τελειως, αν ετσι στρωσει δεν εχει νοημα το να σφραγιζει η πορτα, αν δεν αλλαξει κατι τοτε.. παλι δεν εχει νοημα το να σφραγιζει η πορτα, σημαινει οτι μπαινει αερας απο αλλου, απο πισω απο κατω δε ξερω απο που.

degeor
14-02-13, 19:24
Γιώργο σ΄αυτή τη σελίδα http://www.k-evo.gr/products/k-evo-100-kentriko που είναι και η επίσημη δινει για πάνω από 5,5μ φ200 όλη , ξεκινάς με συστολή φ250 σε φ200 και μετά καμινάδα φ200(εσωτερικό), τώρα όμως εσύ την έχεις την καμινάδα όλη φ250 και συνεπώς υψηλό ελκυσμό. Μέσα στην ίδια ιστοσελίδα δείχνει ότι ο αέρας καύσης καταλήγει στο σταχτοδοχείο (με κάθε επιφύλαξη), δες το αν είναι όντως έτσι και αν είναι εσωτερικά από κάποιες γρίλιες δοκίμασε να κλείσεις κάποιες απ΄αυτές με κομματάκι λαμαρίνα έτσι ώστε να έχεις καλύτερη ρύθμιση του αέρα. Για τη δευτερογενή ισχύει ότι είπε ο Στέλιος, απαιτεί ξερά ξύλα συνεπώς υψηλές θερμοκρασίες και δεν νομίζω ότι κερδίζεις και τίποτα εντέλει. Αυτό για την εφημερίδα δεν ξέρω αν παίζει αλλά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα

degeor
14-02-13, 19:27
Γνώμες κανείς για τζάκια kratki?

Το μήνυμα το είδαμε απλά δεν γνωρίζουμε άμμεσα, σχόλια μόνο από άλλους που το έχουν

fouskmech
15-02-13, 08:35
Καλημέρα.

@degeor, έχεις πράγματι δίκιο. Έως 5.50m προτείνει Φ250, και για μεγαλύτερες, Φ200. Τώρα όμως δεν μπορώ να το αλλάξω.

Σχετικά με τη δευτερογενή, κάποιες (λίγες ομολογουμένως) φορές έχω παρατηρήσει "χωριστή" μπλέ φλόγα, όπως στο LEDA. Το τι επίδραση έχει στην καύση, δε γνωρίζω ούτε μπορώ να τη μετρήσω.

@Stelios1,
Δεν είπα ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ούτε ότι μου το εμφύτευσε κάποιος από άλλη συζήτηση. Ούτε ότι όλα είναι μέτρια-αδιάφορα. Απλά περιέγραψα τη δική μου εμπειρία, μήπως και κάποιος από τους γνώστες προτείνει κάτι για βελτιστοποίηση της λειτουργίας. Το τζάκι δεν το έχω ως βασική πηγή θέρμανσης, αυτή είναι ενδοδαπέδιο σύστημα με Α/Θ. Απλά ως γνωστόν, εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο. Δεν είναι νομίζω κακό, να προσπαθήσω με συμβουλές από κάποιους που κατέχουν το θέμα, να βελτιώσω τη λειτουργία του, ακόμα και για περιβαλλοντικούς λόγους.

Ευχαριστώ.

Gatokratoras
15-02-13, 10:20
Ναι το σιδερο το καρφωσε αναμεσα στο κενο που κανει το μαρμαρο με τη φουσκα δε ηθελα να τρυπησει το μαρμαρο μη σπασει. Το οτι αντεξε αστο... μια μερα που ειχα αναψει μεγαλη φωτια εκανε μια μικρη ρωγμη το μαρμαρο. Απο τοτε προσεχω κανα δυο κουτσουρα πεταω μεσα ισα για να ζεσταινει και δε ξαναγινε τιποτα, απλως οταν δουλευει το τζακι βλεπω οτι οταν ζεσταινει διαστελεται η ρωγμη και ανοιγει και μετα οταν κρυωνει ξαναμαζευει τωρα να κανω τιποτα να μη ζεσταινεται τοσο το μαρμαρο χωρις μερεμετι δε γινεται ε? Να εχει κανει κατι λαθος αυτος που εβαλε το μαρμαρο δε νομιζω και να φταιει ο τροπος τοποθετησης του.

degeor
15-02-13, 12:38
Gatokratora στο είπα και πάλι αν ζεματάει δεν είναι σωστό, όμως αυτό μόνο εσύ μπορείς να το δεις και να το κρίνεις. Όμως το τζάκι το έχεις για να ζεστένεσαι και όχι για ομορφιά έτσι δεν είναι; Δεν είναι λύση να το σιγοκαίς χωρίς να αποδίδει σωστά μόνο και μόνο για να μην ανοίγει η ρωγμή (που μπορεί να ζεστένονται και άλλα σημεία που δεν τα έχεις εντοπίσει π.χ. γενική εσωτερική υπερθέρμανση της φούσκας), εκτός και αν το είχες φουντώσει για τα καλά κάποια στιγμή και στο έκανε αυτό αρχικά (όμως και αυτό δεν ισχύει γιατί λες ότι το έχεις ξαναστοκάρει ). Πιθανόν να υπάρχει κάποιο λάθος εγκατάστασης σε σχέση με τη μόνωση (που δυστυχώς χωρίς μερεμέτι δεν έχω κάτι να σου προτείνω) και να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες εκεί. Τι διαστάσεις περσίδων εσωτερικές εισαγωγής - εξαγωγής έχεις είναι σύμφωνα με το μάνουαλ του τζακιού σου ; Αν βεβαιωθείς ότι δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα και απλά ανοίγει κάνε κάτι απο αυτά που αναφέρθηκαν, για μένα ένα όμορφο πηχάκι αλουμινίου που το κολλάς με λίγη σιλικόνη μόνο στο μάρμαρο (και άσε τη γυψοσανίδα να παίζει)

degeor
15-02-13, 12:52
Γιώργο για τη δευτερογενή καύση χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες, όταν έχεις κλειστό το κλαπέτο και τον αέρα για οικονομία στα ξύλα, για να μην έχεις ανεξέλεγκτη καύση και έξοδο θερμότητας προς την καμινάδα, δεν είναι και τόσο εφικτό να έχεις και δευτερογενή καύση έτσι όπως την φανταζόμαστε. Τώρα για οικονομία στα ξύλα στο λέω και πάλι προσπάθησε αν βλέπεις πουθενά εσωτερικά την είσοδο- εισόδους αέρα και δοκίμασε να κλείσεις με κάποιο λαμάκι(πρόχειρα για δοκιμή) τι γρίλιες ή την τρύπα ή ότι τέλος πάντων έχει στο μισό (πάντα εσωτερικά αφού δεν έχει ειδική υποδοχή για εξωτερικό αέρα).
Τι καπέλο έχεις στη καμινάδα;

Gatokratoras
15-02-13, 12:55
Το τζακι ειναι αυτο http://www.superkamin.gr/proionta/touvlina.html ο χωρος που ειχε να πατησει το μαρμαρο να ταν 5 ποντους βαλε και αλλους 3 η πετρα που το εντυσα 8 στο λεω για να καταλαβεις οτι το μαρμαρο και απο κατω ζεσταινεται και ειναι και διπλα στη φουσκα αρα ζεσταινεται παρα πολυ. Το σιδερο της γυψοσανιδας πατησε πανω στο μαρμαρο και τρυπησε στο κενο αναμεσα σε μαρμαρο και φουσκα για να το κραταει. Απο μονωση δε υπαρχει τιποτα ουτε περσιδες υπαρχουν στην γυψοσανιδα αν ανοιξω μια 8α βοηθησει να μη ζεσταινεται πολυ η φουσκα? Και κατι αλλο γιατι διαβασα στο site μιας εταιριας με τζακια προκατ οτι τα κομματια του τζακιου να μη κολλουνται και ειδικα με κολλα γιατι λογω συστολων διαστολων μπορει να σπασουνε... Εμενα με κολλα τα κολλησανε ακρυλικη και τα μαρμαρα, και αναμεσα στο μαρμαρο που ειναι στην εταζερα και τη φουσκα δημιουργοτανε ενα κενο το γεμισανε και αυτο με κολλα το βλεπω το τζακι να πεφτει κατω καμια μερα. Βασικα απο οτι εχω καταλαβει εχω προβλημα με τη φουκα ζεσταινεται παρα πολυ και δε εκτονωνεται πουθενα, η πλατη του τζακιου ακουμπαει σε εξωτερικο τοιχο. Αν ανοιξω μια τρυπα θα βοηθησει λογικα

fouskmech
15-02-13, 13:14
@degeor

Το καπέλο είναι τύπου "κινέζου".

Λίγο δύσκολη η πρόσβαση στο κάτω μέρος που εισέρχεται ο αέρας καύσης. Θα δω όμως τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ.

tsitsikis
15-02-13, 15:26
Καλησπέρα παιδιά. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την μυρωδιά όταν ζεσταίνεται το τζάκι. Όταν αφαίρεσα τον πετροβάμβακα απο την μεριά της γυψοσανίδας μειώθηκε η μυρωδιά αλλά δεν σταμάτησε. Τελικά το έψαξα όσο μπορούσα μέσα από το ίντερνετ και κατάλαβα ότι ο πετροβάμβακας είναι το πρόβλημα. Προσέξτε γιατί από ότι κατάλαβα μερικοί πετροβάμβακες, ίσως και όλοι, είναι καρκινογόνοι γιατί κατά την διαδικασία παραγωγής τους για να γίνουν ένα ενιαίο κομμάτι χρησιμοποιείται η ουσία φορμαλδεΰδη. Η greenpeace εχει αυτή την ουσία στις πολύ επικίνδυνες, αλλά και γενικώς αν κάνεις αναζήτηση στο ορισμό της λέξης "φορμαλδεΰδη" στο ίντερνετ θα δείτε τα αρνητικά της.

tsitsikis
15-02-13, 15:46
Να ρωτησω και εγω κατι..ο πετροβαμβακας που χρησιμοποιηται για την μονωση στην φουσκα ενος ενεργειακου τζακιου πισω απο την γυψοσανιδα και ερχεται σε επαφη με τον αερα που εξερχεται απο την περσιδα...κατα ποσο σαν υλικο ειναι επικινδυνο????αναφερομαι σε τζακι που απλα εχει κατασκευαστει ενα κουτι απο γυψοσανιδα και ο κρυος εισερχεται απο χαμηλα του "κουτιου" και ο θερμος αερας εξερχεται απο το πανω μερος...και ερχεται σε επαφη με τον πετροβαμβακα...χωρις να υπαρχουν σωληνες που να λειτοργουν σαν ενναλακτες θερμοτητας.. Καλησπέρα παιδιά. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την μυρωδιά όταν ζεσταίνεται το τζάκι. Όταν αφαίρεσα τον πετροβάμβακα απο την μεριά της γυψοσανίδας μειώθηκε η μυρωδιά αλλά δεν σταμάτησε. Τελικά το έψαξα όσο μπορούσα μέσα από το ίντερνετ και κατάλαβα ότι ο πετροβάμβακας είναι το πρόβλημα. Προσέξτε γιατί από ότι κατάλαβα μερικοί πετροβάμβακες, ίσως και όλοι, είναι καρκινογόνοι γιατί κατά την διαδικασία παραγωγής τους για να γίνουν ένα ενιαίο κομμάτι χρησιμοποιείται η ουσία φορμαλδεΰδη. Η greenpeace εχει αυτή την ουσία στις πολύ επικίνδυνες, αλλά και γενικώς αν κάνεις αναζήτηση στο ορισμό της λέξης "φορμαλδεΰδη" στο ίντερνετ θα δείτε τα αρνητικά της.

degeor
15-02-13, 17:10
Gatokratora για απλο τζάκι μιλάς; Αν είναι απλό και όχι ενεργειακό βάλε το αλουμίνιο και μην σκέφτεσε καθόλου δεν έχεις πρόβλημα αν είναι ενεργειακό τότε αλλάζει το θέμα. Τώρα ότι και να είναι ( που μάλλον κατάλαβα ότι είναι απλό, αν ήταν ενεργειακό επιβαλλόταν) άνοιξε μία τρύπα στη γυψοσανίδα της φούσκας χαμηλά και μία τέρμα πάνω ψηλά(εκτός και αν έχει παταράκι εσωτερικά και θέλει ακριβώς κάτω απ΄αυτό η πάνω τρύπα) , μόλις το κάνεις αυτό θα έχεις φυσική ροή , ζέστη και εκτόνωση συγχρόνως ( με μία τρύπα δεν γίνετε). Η αναλογία στις τρύπες είναι ένα προς δυόμησι περίπου 1/2,5 δηλαδή η πάνω θα είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη σε cm2 από την κάτω, ξεκίνα με μια αρκετά μικρή σε διάσταση και βλέπεις. Ενημέρωσε 'ομως γιατί τζάκι μιλάμε γιατί αν είναι ενεργειακό ή από κλειστό με πόρτα κτλ είναι εγκληματικό να μην είχε εκτόνωση

degeor
15-02-13, 17:21
tsitsikis απόλυτα μαζί σου, δεν έχω να πω τίποτα με κάλυψες πλήρως .
Ενημερωτικά η ίδια ουσία χρησιμοποιείτε στις μελαμίνες και σε άλλα συνθετικά ξύλα και η οποία απελευθερώνεται με ότι αυτό συνεπάγετε όταν καίγετε πχ σε κάποιο τζάκι

degeor
15-02-13, 17:22
tsitsikis συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν έχω να πω τίποτα με κάλυψες πλήρως .
Ενημερωτικά η ίδια ουσία χρησιμοποιείτε στις μελαμίνες και σε άλλα συνθετικά ξύλα και η οποία απελευθερώνεται με ότι αυτό συνεπάγετε όταν καίγετε πχ σε κάποιο τζάκι

nikolaras
15-02-13, 18:21
Η φορμαλδεύδη που χρησιμοποιείται σήμερα από τις σοβαρές εταιρίες παρασκευής μελαμίνης, νοβοπαν κλπ είναι ελεύθερη καρκινικών ουσιών.
Ελπίζω το ίδιο να συμβαίνει και στις βιομηχανίες παρασκευής πετροβάμβακα.

Gatokratoras
15-02-13, 19:01
Gatokratora για απλο τζάκι μιλάς; Αν είναι απλό και όχι ενεργειακό βάλε το αλουμίνιο και μην σκέφτεσε καθόλου δεν έχεις πρόβλημα αν είναι ενεργειακό τότε αλλάζει το θέμα. Τώρα ότι και να είναι ( που μάλλον κατάλαβα ότι είναι απλό, αν ήταν ενεργειακό επιβαλλόταν) άνοιξε μία τρύπα στη γυψοσανίδα της φούσκας χαμηλά και μία τέρμα πάνω ψηλά(εκτός και αν έχει παταράκι εσωτερικά και θέλει ακριβώς κάτω απ΄αυτό η πάνω τρύπα) , μόλις το κάνεις αυτό θα έχεις φυσική ροή , ζέστη και εκτόνωση συγχρόνως ( με μία τρύπα δεν γίνετε). Η αναλογία στις τρύπες είναι ένα προς δυόμησι περίπου 1/2,5 δηλαδή η πάνω θα είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη σε cm2 από την κάτω, ξεκίνα με μια αρκετά μικρή σε διάσταση και βλέπεις. Ενημέρωσε 'ομως γιατί τζάκι μιλάμε γιατί αν είναι ενεργειακό ή από κλειστό με πόρτα κτλ είναι εγκληματικό να μην είχε εκτόνωσηΌχι απλο ειναι, μιλας να κανω τρυπα στην γυψοσανιδα της καμιναδας μια κατω χαμηλα και μια κοντα στο ταβανι. Αυτο που με φοβιζει ειναι οτι απο τη φουσκα φευγει inox καμιναδα και καταληγει σε τρυπα στο ταβανι, οταν κλειναμε την τρυπα βαλαμε δυο μικρους σωληνες για να φευγουνε οι μυρωδιες κ,λ.π. μη μου γυρναει τιποτα καυσαερια απο εκει και βγουνε απο τις τρυπες της γυψοσανιδας. Οταν μιλας για τρυπα τι μεγεθους εννοεις δε θα φαινεται ασχημο? Οσο για το αλουμινενιο πηχακι δυσκολο γιατι ειναι μικρο το τζακι και το μαρμαρο στην ταζερα ειναι 5 ποντοι αμα βαλω και πηχακι αστα... Θα προσπαθησω με σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας

degeor
15-02-13, 19:37
Nikolara αν πω ότι γνωρίζω 100% θα πω ψέμματα, ελπίζω να έχεις δίκιο

stelios1
15-02-13, 19:44
fouskmech καλα κανεις και το ψαχνεις, δεν ειπα γιατι ψαχνεσαι? Δεν καταλαβα ακριβως καποιο προβλημα και γ αυτο μιλησα ετσι, η δευτερη καυση ολοκληρωνει τ πρωτη και τελικα η καυση ειναι καλυτερη και για τ τσεπη σου και για το περιβαλλον. Η ενσταση μου σ αυτο ειναι οτι κλεινουν τον αερα (πως να γινει καλη καυση χωρις οσο οξυγονο χρειαζεται?) ωστε ντε κ καλα να εμφανιστει παραπανω αυτη. Πριν 2 χρονια ενας φιλος εδω εβαλε ιδιο τζακι με μια τεραστια-δυσκολη καπνοδοχο και ρω τουσε γ αυτην (πως να γινει κτλ) του ελεγα να βαλει 200αρα μεσα, αλλα ο τζακας του επεμενε για 250.. Ειναι εκει στ αλλο φορουμ με τους ''κεβοπληκτους''. Τους επεισαν οι αλλοι οτι ειναι θυματα, περισσοτερο ''μετριοπαθο-πληκτοι'' ειναι και τους πηραν απο κατω οι ''υπερβολο-πληκτοι'' οι οποιοι νομιζουν οτι ζεσταινουν 200 τμ με 2 κιλα ξυλα.
Αν δεν μπορεις, η δεν αξιζει, να επεμβεις στην καπνοδοχο του (να περασεις μεσα 200αρα) μην πολυσκας.. Φροντισε για πολυ καλα ξυλα απο τωρα για τ χρονου.

nikolaras
15-02-13, 19:48
Nikolara αν πω ότι γνωρίζω 100% θα πω ψέμματα, ελπίζω να έχεις δίκιο

http://www.shelman.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=47

degeor
15-02-13, 20:01
Gatokratora κάνε μία τρύπα 5χ5 για εισαγωγή και 8χ8 για εξαγωγή για αρχή να δεις πως δουλεύει και αν μυρίζει τίποτα και αν θέλεις μετα τις μεγαλώνεις λίγο ανάλογα. Βάλε κρισαράκια μπροστά στις τρύπες αφού δεις ότι δουλεύει σωστά και κόλλατα αν δεν θες να βιδώσεις σε 2 σημεία με μια σταγόνα σιλικόνη (και τα κολλάς με χαρτοταινίααπό πάνω μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη). Αν μυρίζει τις κλείνεις πίσω από τα κρισαράκια εύκολα. Τη κάτω την κάνεις στα πλάγια αν θες και την πάνω στη φάτσα, θα σου βγάζει ζεστό αέρα και θα πέσει η θερμοκρασία της γυψοσανίδας εφόσον τώρα αυτή ζεστένετε. Δες πρώτα τα πηχάκια αλουμινίου που σου λέω και μετά βγάλε συμπέρασμα (υπάρχουν πολύ μικρά 1cm) και κάτι άλλο που μπορείς να βάλεις πιο μικρό και πολύ όμορφο είναι ορθογώνιο πιχάκι αλουμινίου περίπου 0,3-0,4 cm που χρησιμοποιείται για ομορφιά χωνευτό σε εσωτερικές και σε εξωτερικές πόρτες , κομψό - μικρό και άσε τη ρωγμή απο μέσα να ανοιγοκλείνει. Αν αποφασίσεις τελικά να ανοίξεις τις τρύπες μην πειράξεις τη ρωγμή ακόμη για να δεις πως θα συμπεριφέρεται μετά την εγχείρηση

degeor
15-02-13, 20:06
Nikolara αυτό είναι της shelman θα το μελετήσω πιο επίσημα και θα επανέλθω

stelios1
15-02-13, 20:08
Γατοκρατορα οσο μεγαλυτερη διαφορα υψους εχουν οι τρυπες πανω κατω τοσο πιο καλη αποδοση εχεις, χαμηλα στ πατωμα δηλάδη και ψηλα λιγο πριν τ ταβανι. Η ανακουφιση που βαλατε ψηλα δεν θα σου επιστρεψει καπνους, αν μυρισει θα ειναι απο αλλου.. Καμια σχεση το οτι το σγραγισαν (για σφραγισμα προκειται, οχι για κολληση) με κολα πλακιδιων, φοβουνται ισως αλλα δυσαρεστα που μπορει να τους ετυχαν σαν παραπονα και προβαλουν αυτο. Αρα τελικα δεν καρφωσαν τ σκελετο της γυψοσανιδας, στο κενο ειναι, η σε λασπη και χαλαρωσε η στηριξη..
Παιδια.. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι σημερα ειναι ''αγνα'' τα υλικα, χημικοι δεν ειμαστε, ομως μας λενε.. οπως αναφερε κ ο Νικολαρας.. οτι τα σημερινα νοβοπαν ειναι υγιεινα. Λενε και οτι τα μονωτικα σημερα ειναι υγιεινα. Η τα πιστευουμε αυτα η οχι, το ρισκο ειναι του καθενος μας και μαλιστα η πραξη δειχνει οτι.. ειμαστε δυσπιστοι (καλως!), γκρινιαζουμε, αλλα.. τα βαζουμε!
Ειναι υγιεινα σε νορμαλ συνθηκες θερμοκρασιας υγρασιας κτλ, οταν η μυτη σου ομως σε προειδοποιει και δεν την ακους? Σαν καλοπροαιρετος πολιτης θα δεχθω οτι ειναι υγιεινοτατα (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) αλλα θα φροντισω να μην υποφερει και η καυμενη η μυτη μου..

degeor
15-02-13, 20:36
Στέλιο εδώ θα διαφωνίσω μαζί σου, αν κάποιος καίει για παράδειγμα 7 κιλά ξύλο την ώρα σίγουρα θα αναζητάει λύση. Τώρα αν το προβλημα είναι η καμινάδα ή ο πολύς εισερχόμενος αέρας καύσης δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει και ιδιαίτερα (όχι σε θέμα κόστους), το θέμα είναι ότι θα ψάχνει να βρει λύση. Εγώ για παράδειγμα βρήκα λύση στο πρόβλημα που είχα, δοκιμάζοντας πολλά πράγματα είτε από μόνος μου είτε από συμβουλές άλλων, στο τέλος όμως βρήκα λύση μόνος μου. Όποιος νομίζει ότι έχει πρόβλημα απλά ψάχνει δεν είναι απαραίτητο ότι τον προέτρεψαν άλλοι να το κάνει αυτό. Ενημερωτικά, έχω ανοικτό μαντεμένιο τζάκι σε διαμέρισμα 90τμ πολύ καλά μονωμένο με θερμοκρασίες σαλονιού κουζίνας το λιγότερο 19 και στα υπνοδωμάτια 18 , το πρωί 1 βαθμό κάτω, το τζάκι το ανάβω στις 2 με 3μμ μέχρι τις 8:30μμ τελευταίο ξύλο καθημερινά και πάνω από 20-25 κιλά ξύλα δεν έχω χαλάσει με τίποτα την ημέρα (ελιές 3 χρόνων στεγασμένες). Άλλο τρόπο θέρμανσης αυτή τη στιγμή δεν χρησιμοποιώ , για φανταστείτε ένα ''ενεργειακό'΄ τζάκι με καταναλώσεις 7 κιλά την ώρα και θερμοκρασίες των 20 βαθμών, ε και εγώ θα έψαχνα παντού

stelios1
15-02-13, 21:01
Δεν καταλαβα που διαφωνεις.. Διαμερισμα εχεις λες και πιστευεις οτι εισαι κερδισμενος οικονομικα με ανοιχτο τζακι σε σχεση με καυστηρα πετρελαιου?? Με ενα 18αρι κλιματιστικο θα ζεσταινοσουν πολυ πιο οικονοκικα, αν εχεις ξυλα για ξοδεμα (οπως εγω εφετος) ειναι αλλο θεμα. Μα δεν εκανε κρυα αγαπητε, ας εκανε κρυα κ ας ειχες εκτεθιμενο σπιτι απο παντου και μετα θα το συζητουσαμε. Θεωρω τεραστιο λαθος να εχει ενδοδαπεδια με ΑΘ (και ειδικα αυτον τ χειμωνα) και να ανναβει τζακι για να ζεσταθει. Α.. Εφτα κιλα ξυλα την ωρα γραφει το προσπεκτ που εχω εδω μπροστα μου τωρα της παλαζετι (αντιγραφη της ειναι ειπατε το κεβο) που θα επενδυσω.. Εσυ και καμια θερμανση να μην εχεις θα εισαι στ ιδιες θερμοκρασιες στο σπιτι, κακως πολυ κακως καις τα ξυλα.

degeor
15-02-13, 21:09
Οχι Στέλιο δεν λέω ότι είμαι κερδισμένος ούτε ενεργειακά σωστός, απλά τα ξύλα εδώ (ελιές) υπάρχουν σε αφθονία ακόμη και δεν τα πληρώνω (μόνο μεταφορά και κόψιμο).
Συμφωνώ ότι δεν έχει κρύα φέτος, απλά όμως και τώρα μπορεί να καίει κάποιος 7 κιλά ξύλα την ώρα ή και περισσότερα σε ''ενεργειακό'' τζάκι δεν πρέπει να το ψάξει (μιλάμε για αντίστοιχα και συγκρίσιμα διαμερίσματα - σπίτια)

fouskmech
15-02-13, 21:59
Το να επέμβω στην καμινάδα, λίγο δύσκολο. Όχι ακατόρθωτο όμως, δεδομένου ότι περίπου 1 m είναι σε σημείο χωρίς πρόσβαση πάνω/πίσω από την εστία στην "καμπίνα'" που είναι χτιστή, έξω από το σπίτι. Το τζάκι πατάει (το μισό) σε ένα μπαλκονάκι" στο οποίο έχτισα τοίχο. Από το ταρατσάκι του εξέρχεται η καμινάδα. Από κει και πάνω είναι 5.80 περίπου.
Αξίζει να την αλλάξω τώρα? (inox διπλή μονωμένη Φ250/300).

Στέλιο, σε καμιά πρίπτωση δεν ανάβω το τζάκι ως πρώτη πηγή θέρμανσης. Όταν το κάνω όμως, λογικό είναι να θέλω να δουλεύει σωστά. Για παράδειγμα, τώρα και 3 μέρες δεν το έχω ανάψει. Και όταν το ανάβω, πρέπει να είμαι "ξεβράκωτος". Αλλά τι να κάνω που μου αρέσει να το ανάβω, και επίσης μου αρέσει να βλέπω φλόγα. Δεν μπορώ να το έχω αναμμένο και να σιγοκαίει απλώς ένα κούτσουρο.
Το βεντυλατέρ του είναι δυνατό, και μετά από 1 ώρα καλό άναμα, όλοι σχεδόν οι θερμοστάτες ανεβαίνουν 1 βαθμό (στο σαλόνι, 2). Και η κατανάλωση ? περίπου 9-11 kg/h με κλειστή πόρτα, στη μέση τον αέρα, και το τάμπερ της καμινάδας στη 2 πιο ανοιχτή θέση.

Επειδή και γω νομίζω ότι καίει παραπάνω, σας ρωτώ να μου πείτε την άποψή σας.

stelios1
15-02-13, 22:04
Οχι Στέλιο δεν λέω ότι είμαι κερδισμένος ούτε ενεργειακά σωστός, απλά τα ξύλα εδώ (ελιές) υπάρχουν σε αφθονία ακόμη και δεν τα πληρώνω (μόνο μεταφορά και κόψιμο).
Συμφωνώ ότι δεν έχει κρύα φέτος, απλά όμως και τώρα μπορεί να καίει κάποιος 7 κιλά ξύλα την ώρα ή και περισσότερα σε ''ενεργειακό'' τζάκι δεν πρέπει να το ψάξει (μιλάμε για αντίστοιχα και συγκρίσιμα διαμερίσματα - σπίτια)

Το ιδιο λεμε, αλλα εσυ πιστευεις οτι καιει κανεις τωρα που μιλαμε 7 κιλα ξυλα στο ενεργειακο ενω εσυ καις 1-2 στο απλο? Κ εγω οπως ειπα καιω τ τζακι εφετος μονο κ μονο για να τελειωσω παλιοξυλα, αλλιως μονο το κλιματιστικο θα δουλευα (καμια ορεξη δεν εχω να κανω τ χαμαλη) και θα μουν οκ! Ο φιλος εχει ενα σοβαρο συστημα θερνανσης.. καμια διαθεση να επεμβει δραστικα στο τζακι.. Και η γνωμη μου ειναι να φροντισει πρωτα για καλα ξυλα για τ χρονου πρωτα και μετα ολα τα αλλα.
Και μην μου βαζετε λογια που δεν ειπα. Εγω ειπα (προσφατα ειναι ξανα δειτε τα) οτι μπερδευτηκα και δεν καταλαβα ακριβως τι θελει. Φυσικα κ εχει δικιο εστω κ αν δεν το εχει αμμεση αναγκη στο να θελει να δουλευει οσο πιο τελεια γινεται.

stelios1
15-02-13, 22:07
Ε ναι.. καιει ''λιγο'' παραπανω. Αλλα αφου καιει παραπανω γιατι το φορτωνεις?

fouskmech
15-02-13, 22:11
Ε... Στέλιο.... το είπα, θελω να βλέπω φωτιές.... :-).

Οπότε να κανονίσω κα κόψω κάτι ελιές που είναι για κόψιμο... να είναι ξερά του χρόνου. Θα πάρει φωτιά το αλυσοπρίονο πάλι....

Πάντως το θέμα με το κουβάλημα υπάρχει. Αλλά πρώτοι μήνες στο δικό μου σπίτι, δε με έχει κουράσει ακόμα. Ούτε το καθάρισμα, άναμα, κλπ.

degeor
15-02-13, 22:20
Γιώργο αυτό δεν καίει θα κάψει και εμάς σε λίγο.
Τώρα σε εμένα δεν το λέω για πλάκα, πραγματικά τόσα ξύλα καίω για 5-6 ώρες την ημέρα όποιος θέλει το πιστεύει. Αν δεν το ανάψω, νιώθω ότι κάνει κρύο και ανάβω το ερ-κοντίσιον (24αρι) ή όταν κάνουν τα παιδιά μπάνιο παράλληλα και τα δύο. Πριν καμιά εβδομάδα ήρθε ένας ξαδερφός μου σπίτι (ξεπαγιασμένος, μένει σε πολυκατοικία που δεν βάζουν θέρμανση) και μου λέω καλά μόνο με το τζάκι έχεις τέτοια ζέστη!!!! φαντάσου ο κακομοίρης ο άνθρωπος ξεπαγιασμό που είχε φάει

fouskmech
15-02-13, 22:27
Ευτυχώς, δεν έχω νιώσει κρύο με την ενδοδαπέδια. Πολλές φορές είμαι με το φανελάκι. Σταθερά 21οc βρέξει χιονίσει. Και όταν ανάβω και το τζάκι, χαμός.

Αυτό όμως με τα κιλά, θα το ελέγξω. Ίσως να είπα λίγο παραπάνω. Αλλά τις επόμενες φορές, θα κρατάω ώρα και θα τα ζυγίζω. Έτσι, για να έχω νούμερα και όχι εκτιμήσεις.

Από μια πρώτη αίσθηση όμως, ΔΕΝ είναι κάτω από 7.0kg/h.

stelios1
15-02-13, 22:37
Επειδη πολυς λογος γινεται για το συγκεκριμενο τζακι, εγω πιστευω οτι εχει μεγαλο ανοιγμα στο κλαπε του (εκει που λειπει κοματι και φαινεται σαν λειψος κυκλος), γιατι το δουλευεις στην μεσαια θεση? Στην μικρη τι κανει? Το θεμα ειναι οτι για να επεμβεις εκει ειναι αρκετα δυσκολο. Εκτος απ αυτο δεν πρεπει να εχει καλη απορροφηση τ θερμοτητας και παει χαμενη, (με τοσα ξυλα παραγεται ζεστη! που παει αυτη?) δεν προλαβαινει να την απορροφηση και φευγει στ ουρανο.. Το οτι ανεβαζει θερμοκρασια με τετοια δυνατη καυση μονο 1-2 η και 3 βαθμους δε λεει τιποτα, διοτι αν ειχε εξω 0 και μεσα 5 την ωρα που θα το ανναβες δεν θα ανεβαζε μονο τοσο αλλα πολυ περισοτερους, 10 πχ παραπανω.

fouskmech
15-02-13, 22:54
ok. θα δοκιμάσω και το τέρμα κλειστό τάμπερ.