PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΖΑΚΙΑ.. μυθοι κ πραγματικοτητες.

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

Gatokratoras
16-02-13, 09:51
Γατοκρατορα οσο μεγαλυτερη διαφορα υψους εχουν οι τρυπες πανω κατω τοσο πιο καλη αποδοση εχεις, χαμηλα στ πατωμα δηλάδη και ψηλα λιγο πριν τ ταβανι. Η ανακουφιση που βαλατε ψηλα δεν θα σου επιστρεψει καπνους, αν μυρισει θα ειναι απο αλλου.. Καμια σχεση το οτι το σγραγισαν (για σφραγισμα προκειται, οχι για κολληση) με κολα πλακιδιων, φοβουνται ισως αλλα δυσαρεστα που μπορει να τους ετυχαν σαν παραπονα και προβαλουν αυτο. Αρα τελικα δεν καρφωσαν τ σκελετο της γυψοσανιδας, στο κενο ειναι, η σε λασπη και χαλαρωσε η στηριξη..
Παιδια.. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι σημερα ειναι ''αγνα'' τα υλικα, χημικοι δεν ειμαστε, ομως μας λενε.. οπως αναφερε κ ο Νικολαρας.. οτι τα σημερινα νοβοπαν ειναι υγιεινα. Λενε και οτι τα μονωτικα σημερα ειναι υγιεινα. Η τα πιστευουμε αυτα η οχι, το ρισκο ειναι του καθενος μας και μαλιστα η πραξη δειχνει οτι.. ειμαστε δυσπιστοι (καλως!), γκρινιαζουμε, αλλα.. τα βαζουμε!
Ειναι υγιεινα σε νορμαλ συνθηκες θερμοκρασιας υγρασιας κτλ, οταν η μυτη σου ομως σε προειδοποιει και δεν την ακους? Σαν καλοπροαιρετος πολιτης θα δεχθω οτι ειναι υγιεινοτατα (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) αλλα θα φροντισω να μην υποφερει και η καυμενη η μυτη μου..
oχι σε μενα τα κομματια απο το τζακι όταν τό συναρμολογουσανε τα κολλαγανε το ενα με το αλλο με κολλα,λαθοσ ειναι αυτο?

degeor
16-02-13, 10:26
Nikolara επανήλθα διαβάζοντας αυτά:
http://invenio.lib.auth.gr/record/126642
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B7
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%B4%CE%B5%CE%B0%CE%B4%CE%B7%20%CE%BC%CE %B5%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDAQFjAB&url=http%3A%2F%2Fusers.teilar.gr%2F~mantanis%2Foria-formaldeydis.pdf&ei=Wk0fUa_-B-aq4AS97YHgDw&usg=AFQjCNFQRU_06opwLHAgvAz9dGMfX4QRiQ&bvm=bv.42553238,d.Yms
οπότε συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Όσα λιγότερα γνωρίζεις μερικές φορές τόσο καλύτερα είναι

Gatokratoras
16-02-13, 14:29
Καλημερα Degeor να σε ρωτησω κατι για τα πιχακια που λες να τα κολλησω πνω στη γυοσανιδα δε κανει μονο μαρμαρο να ακουμπαει και αμα παρω ξυλινο πηχακι αντι για αλουμινιο δε θα αντεξει?

degeor
16-02-13, 15:06
Καλημερα Degeor να σε ρωτησω κατι για τα πιχακια που λες να τα κολλησω πνω στη γυοσανιδα δε κανει μονο μαρμαρο να ακουμπαει και αμα παρω ξυλινο πηχακι αντι για αλουμινιο δε θα αντεξει?

Και ξύλινο αν βάλεις δεν έχεις πρόβλημα . θα πρέπει όμως να κάθεσε να το βάφεις (βελατούρα πρώτα και μετά χρώμα), ενώ το άλλο θα είναι βαμμένο ή στο ίδιο το χρώμα του αλουμινίου και θα φαίνεται πιό όμορφο σαν σχέδιο. Κόλλα το μόνο πάνω στο μάρμαρο, με εφαρμογή επάνω στη γυψοσανίδα, αν το κολλήσεις και στις δύο μεριές όταν διαστέλετε η ρωγμή θα σου ανοίξει το χρώμα πάνω στη γυψοσανίδα στο σημείο επαφής (δεν πάμε να σταματήσουμε τη συστολή - διαστολή). Αν τελικά η γυψοσανίδα είναι πάρα πολύ ζεστή, μην διστάζεις κάνε τις τρύπες και θα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα που σου περιέγραψα , αν όμως μυρίζει τίποτα το κλείνεις με το τρόπο που σου είπα

degeor
16-02-13, 15:11
[/URL]Κοίτα για τι λέω
[URL="http://www.thegreekz.com/url?sa=i&rct=j&q=%CF%80%CE%B7%CF%87%CE%AC%CE%BA%CE%B9+%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%B D%CE%AF%CE%BF%CF%85+%CF%83%CE%B5+%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82+%CF% 80%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82&source=images&cd=&cad=rja&docid=IoHp_WYLeCTUUM&tbnid=xxUiN_IkbiB4JM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.e-mathios.gr%2Fproduct.php%3Fproducts_id%3D791&ei=1pIfUZfDFtDHsgbx9YCgCA&bvm=bv.42553238,d.bGE&psig=AFQjCNF3ANWM29Wq4b4kdWH--q5mkmXUxA&ust=1361110063195036"]http://www.e-mathios.gr/thumb/phpThumb.php?src=../images/products/1348214915_laminate%20wenge%204%20phxakia.JPG&w=400&h=300&far=C&q=99&bg=fcfcfe&& (http://www.thegreekz.com/url?sa=i&rct=j&q=%CF%80%CE%B7%CF%87%CE%AC%CE%BA%CE%B9+%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%B D%CE%AF%CE%BF%CF%85+%CF%83%CE%B5+%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82+%CF% 80%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82&source=images&cd=&cad=rja&docid=IoHp_WYLeCTUUM&tbnid=xxUiN_IkbiB4JM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.e-mathios.gr%2Fproduct.php%3Fproducts_id%3D791&ei=1pIfUZfDFtDHsgbx9YCgCA&bvm=bv.42553238,d.bGE&psig=AFQjCNF3ANWM29Wq4b4kdWH--q5mkmXUxA&ust=1361110063195036)
αντίστοιχα και αυτά για τα μπάνια σε διάφορα χρώματα και διαστάσεις

stelios1
16-02-13, 17:29
oχι σε μενα τα κομματια απο το τζακι όταν τό συναρμολογουσανε τα κολλαγανε το ενα με το αλλο με κολλα,λαθοσ ειναι αυτο?

Δεν ειναι λαθος, οποια κολλα και να μπει εκει θα ξεκολλησει, σφραγισμα ειναι στην ουσια και δεν πιστευω αν συμβει κατι (στο απευχομαι βεβαια) να φταιει η συναρμογη αυτη.

degeor
17-02-13, 16:27
Στέλιο να ρωτήσω και εγώ κάτι επειδή πολύς κόσμος σήμερα ασχολείτε με το τζάκι σε όλες τις δυνατές μορφές του και μετά την προχθεσινή συζήτηση πάνω στο θέμα της μόνωσης , εσύ με σίγουρα πολύ περισσότερη εμπειρία πάνω στο αντικείμενο αυτό, με ποιό τρόπο θα έκανες τη θερμομόνωση του θαλάμου αν σου ζήταγε κάποιος να του βάλεις ένα ενεργειακό τζάκι αλλά να εξασφαλίζεται απομόνωση από πετροβάμβακες-κεραμοβάμβακες για τους γνωστούς λόγους ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που 'καίει' απασχολεί πάρα πολύ κόσμο και δεν έχω διαβάσει πουθενά μια εναλλακτική λύση εκτός του izol που δεν το γνωρίζω ούτε μπορώ να πω κάτι γι΄αυτό

fouskmech
17-02-13, 16:59
Πιστεύω ότι μια λύση, όταν είναι εφαρμόσιμη, είναι να σχηματιστεί η "καμπίνα" εκτός του σπιτιού (ειδικά αν από πίσω υπάρχει εξώστης) να γίνει χτιστή και στη συνέχεια εξωτερική θερμομόνωση.

degeor
17-02-13, 17:21
Γιώργο, να σου βάλω ένα προβληματισμό: δεν θα έχεις φυσική ροή; όταν η εστία ζεσταίνετε η εκτόνωση θα είναι σε εξωτερικό χώρο;

degeor
17-02-13, 17:45
Ένα πάνελ άβαφου αλουμινίου με πετροβάμβακα ανάμεσα ίσως θα μπορούσε να ήταν μία λύση. Το αλουμίνιο αυτό με πάχη 0,5mm που έχουν περίπου σαφώς θα ήταν πιό ανθεκτικό από το αλουμίνιο που έχουν οι επενδυμένοι πετροβάμβακες. Δεν αναφέρω γαλβανισμένο γιατί θα ανέβαζε θερμοκρασία.
Προσοχή αυτό που γράφω είναι μία σκέψη, χωρίς να γνωρίζω αν είναι σωστή και δεν είναι οδηγός κατασκευής για κάποιον

fouskmech
17-02-13, 17:51
@degeor, μια γνώμη είπα, και είχα στο μυαλό μου για εκτόνωση εσωτερικά του σπιτιού. Δηλαδή, να φέρεις "περασιά" την εστία με τον εξωτερικό τοίχο ώστε να μην περισσεύει προς τα μέσα, ή να περισσεύει λίγο, η καμπίνα (το μεγαλύτερό της μέρος) εξωτερικά του σπιτιού, αλλά η εκτόνωση εσωτερικά, κανονικά δηλαδή. Είναι λάθος?

Εννοώ, εξωτερική η καμπίνα, εξωτερική και η μόνωση αυτής.

degeor
17-02-13, 18:05
Γιώργο καλά εκανες και είπες τη γνώμη σου γι΄αυτό βέβαια έθεσα και αυτό το θέμα για να υπάρξουν διάφορες απόψεις. Η μόνωση δεν γίνεται μόνο για να μην χάσεις θερμότητα , αλλά και για την προστασία των δομικών στοιχείων από τη ζέστη, άρα βάζοντας μόνωση εξωτερικά δεν προστατεύεις τοιχοποιίες και αν η εξωτερική μόνωση γινει με dow δεν θα αντέξει από τη ζέστη, ο πετροβάμβακας θα υγροποιηθεί. θα θέλεις διπλό τοιχείο

kofi1973
17-02-13, 18:24
Καλησπερα σε όλους.... Ειμαι καινουριος στο φορουμ και ενδιαφερομαι για αγορα αεροθερμου ενεργειακου τζακιου. Εχω διαβασει τις περισσοτερες σελίδες απο το post και συγγνωμη αν αυτο που θα ρωτησω εχει αναφερθει προηγουμενα.
Θα μπορουσατε να μου πειτε εντυπώσεις-γνωμες για ενεργειακο τζακι της NORDICA EXTRAFLAME Monoblocco Prismatico 750 καθως επισης και για το Starfire Κ80 Evo.
Καθε ιδεα-αποψη καλοδεχουμενη
Ευχαριστω πολυ

degeor
17-02-13, 18:34
Kofi1973 καταρχήν καλησπέρα, καλώς ήρθες. Εγώ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω κάτι πάνω σ΄αυτό για μάρκες , ποιό πολύ τεχνικά θέματα αν θες. Ο συνφορουμίτης fouskmech κατέχει ένα k-evo και ίσως αν μπορέσει σου γράψει κάποια πράγματα. Εγώ όμως αυτό που έχω συμπεράνει αρκετά καλά το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις αρκετά για 'μάθεις' και να βρείς ένα καλό,φθηνό και σωστό μάστορα, και μετά να δεις για εστία

fouskmech
17-02-13, 18:40
Γνωρίζουμε τι θερμοκρασίες αναπτύσσονται στην καμπίνα όταν λειτουργεί και το βεντυλατέρ?

degeor
17-02-13, 19:07
80-120 συνήθως στην έξοδο του θερμού αέρα στη φούσκα. Άρα κοντά στην εστία στα τοιχώματα παραπάνω

fouskmech
17-02-13, 19:08
@ kofi1973

Έxω το K-EVO 100 ίσιο. Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Προτίμησα ελληνική εστία. Το αντίστοιχο NORDICA είναι το 900 Piano. Από άποψη κατασκευής φινιρίσματος, νομίζω ότι το NORDICA είναι 1 (μόνο ?) κλικ παραπάνω. To δικό μου βέβαια, καίει 7-10kg/h. Όμως το τι κατανάλωση πραγματικά έχουν, θα το μάθεις από κάποιον που έχει το ένα ή το άλλο.

Αν ήταν να επιλέξω τώρα ξανά, θα σκεφτόμουν σοβαρά το NORDICA. Και μη νομίζεις, είχαν 300 ευρώ διαφορά σαν εστίες. Αν θες, στείλε μου PM να σου πω τιμές για να μην τα λέμε εδώ μέσα και δημιουργηθεί θέμα. Βέβαι, δεν το είχα δει πουθενά να δουλεύει ως εστία, ανώ το K-EVO το είχα δει στο κατάστημα από όπου το πήρα.
ΑΠό τεχνικά τώρα, αν έχει ρύθμιση τάμπερ, αν έχει κόφτη, κλπ. δε γνωρίζω. Νομίζω όμως ότι καλό θα ήταν να τις δεις τις εστίες να καίνε. Να πάρεις μια άποψη Live.

Φιλικά, Γιώργος.

kofi1973
17-02-13, 19:19
Εχω τρεξει και εχω διαβασει αρκετα και στο φορουμ και γενικοτερα για την λειτουργια των τζακιων. Ειμαι εξαλλου και κατοχος τζακιου περιπου 8 χρονια (ελληνικης κατασκευης και καθολου ευχαριστημενος). Μετα απο ψαξιμο εχω δυο επιλογες και θα γινω πιο συγκεκριμενος.
Στο NORDICA EXTRAFLAME Monoblocco Prismatico 750 το οποιο ειναι ιταλικης κατασκευης, επωνυμης εταιριας, με ονομαστικη θερμικη αποδοση 16 kW και ωφελιμη αποδοση 13 kW (κατα δηλωση τους) αλλα ειναι τσιμπημενο απο αποψη τιμης. Το βεντιλατερ ειναι 800αρι.
Στο starfire K80 EVO που ειναι και η δευτερη επιλογη, ειναι ελληνικη εταιρια (και με το δεδομενο οτι ειχα κακη εμπειρια απο ελληνικο τζακι....... :-( ), αλλα εχει ονομαστικη θερμικη αποδοση 18.5 kW και ωφελιμη αποδοση 16 kW(επίσης κατα δηλωση τους). Επισης ειναι και αρκετα φθηνοτερο. Το βεντιλατερ ειναι 1000αρι.
Με το δεδομενο οτι θελω να θερμανω 120 τ.μ μεζονετα και με το δεδομενο οτι η εγκατασταση θα γινει σωστα, η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Να εμπιστευτω ελληνικη εταιρια και να εξοικονομησω χρηματα, ή να πληρωσω κατι παραπανω και να αγορασω ιταλικο;
Αν το δεις με νουμερα και ψυχρα..... συμφερει το Κ80EVO.
Γι αυτο και αποφασισα να ρωτησω στο forum, εντυπωσεις και ιδεες.....

Techsprt
17-02-13, 19:26
Να εμπιστευτω ελληνικη εταιρια και να εξοικονομησω χρηματα, ή να πληρωσω κατι παραπανω και να αγορασω ιταλικο;

Βάλλε λέβητα.

kofi1973
17-02-13, 19:26
@ kofi1973

Έxω το K-EVO 100 ίσιο. Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Προτίμησα ελληνική εστία. Το αντίστοιχο NORDICA είναι το 900 Piano. Από άποψη κατασκευής φινιρίσματος, νομίζω ότι το NORDICA είναι 1 (μόνο ?) κλικ παραπάνω. To δικό μου βέβαια, καίει 7-10kg/h. Όμως το τι κατανάλωση πραγματικά έχουν, θα το μάθεις από κάποιον που έχει το ένα ή το άλλο.

Αν ήταν να επιλέξω τώρα ξανά, θα σκεφτόμουν σοβαρά το NORDICA. Και μη νομίζεις, είχαν 300 ευρώ διαφορά σαν εστίες. Αν θες, στείλε μου PM να σου πω τιμές για να μην τα λέμε εδώ μέσα και δημιουργηθεί θέμα. Βέβαι, δεν το είχα δει πουθενά να δουλεύει ως εστία, ανώ το K-EVO το είχα δει στο κατάστημα από όπου το πήρα.
ΑΠό τεχνικά τώρα, αν έχει ρύθμιση τάμπερ, αν έχει κόφτη, κλπ. δε γνωρίζω. Νομίζω όμως ότι καλό θα ήταν να τις δεις τις εστίες να καίνε. Να πάρεις μια άποψη Live.

Φιλικά, Γιώργος.

Ευχαριστώ Γιωργο. Βοήθησες αρκετα με την απαντηση σου.
Θα προσπαθησω να δω και θα επανελθω.

degeor
17-02-13, 19:44
Αν δουλεύεις τα μοτέρ σε τόσες πολλές στροφές θα ακούς ελικόπτερα, με θερμοστάτη που θα έχει ποτέ δεν θα φτάσεις να τα δουλεύεις στις μέγιστες στροφές

fouskmech
17-02-13, 20:13
@degeor, το μοτέρ ανοίγει στους 45οC και στους 65oC είναι ήδη στη μέγιστη ταχύτητά του. Κάνει θόρυβο, αλλά προς θεού, όχι ελικόπτερα. Και ο θόρυβος είναι αρκετά υποφερτός. Το μοτέρ του K-EVO είναι 1000m3/h.

degeor
17-02-13, 20:25
O θόρυβος στα μοτέρ εξαρτάτε σημαντικά από τις αποστάσεις που θα πας τους αεραγωγούς και από άλλους παράγοντες όπως στροφές,διατομή,αν είναι σπιράλ κ.τ.λ.. Τώρα για τη θερμοκρασία που λες εξαρτάτε που είναι ο αισθητήρας, για παράδειγμα όταν λες 45 και 65 βαθμούς στη αντίστοιχη χρονική στιγμή πλησίασε το χέρι σου στην έξοδο θερμού αέρα να δεις , και πριν ξεκινήσει το μοτέρ στην έξοδο φυσικής ροής. Και για την υπερθέρμανση σκέψου γενικά όχι μόνο στο δικό σου αλλά και σε κασέτες κ.τλ και την περίπτωση που κόβετε το ρεύμα τι γίνετε

stelios1
17-02-13, 21:13
Καλησπερα. Εχουμε εδω 3 θεματα για τζακια, ας τα ''λεμε'' εκει που ταιριαζει εδω ειναι κυριως για προβληματα στην λειτουργια.
degeor απανταω στο διπλα θεμα.

ΔΚ78
25-02-13, 09:09
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώσεις και τις πληροφορίες που μοιράζεστε. Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και έμαθα πολλά. Γράφω λοιπόν για το πρόβλημά μου διότι οι απαντήσεις που ίσως δώσετε θα βοηθήσουν κι άλλους.Φιλικό μου ζευγάρι έχει αγοράσει διαμέρισμα. Το τζάκι είναι προκάτ, αλλά επειδή τον μάστορα τον συνέστησα εγώ, θεώρησα υποχρέωσή μου να λύσω και το πρόβλημα. Γωνιακό λοιπόν το τζάκι, με καμινάδα συνολικού μήκους (υπολογίζω +1μέτρο απ'τη φούσκα και πάνω) 5μέτρα. Το διαμέρισμα βρίσκεται στον τελευταίο όροφο. Η πολυκατοικία βρίσκεται σε περιοχή με συνεχή κτίρια, από τα οποία κανένα δεν εμποδίζει τον αέρα. Το καπέλο είναι περιστρεφόμενο. Ο τεχνίτης έβαλε ένα σπιράλ παροχής-αερισμού της εστίας. Η αρχή του σπιράλ είναι στον τοίχο μπροστά απ'το τζάκι,στη βεράντα, 35cm πάνω απ'το δάπεδο. Το σπιράλ περνάει κάτω απ'την εστία και καταλήγει στο μπροστινό μέρος του δαπέδου της εστίας, στο μέρος που ενώνεται η μαρμάρινη εταζιέρα με το δάπεδο της εστίας. Ενώ λοιπόν, το σπιράλ είναι Φ100, η τελική δίοδος παροχής αέρα της εστίας είναι μία "θυρίδα" 10cm*2cm. Στο τζάκι καίγονται ξερά ξύλα, ελιά κατά κανόνα. Το τζάκι καπνίζει. Για την ακρίβεια, όπως το'χουμε παρατηρήσει, ένα μέρος του καπνού ανεβαίνει προς τα πάνω αλλά ένα σημαντικό ποσοστό του καπνού γλύφει στην πάνω οριζόντια σειρά πυρότουβλων και μπαίνει στο δωμάτιο. Βγάλαμε εντελώς την περσίδα απ'τον τοίχο της βεράντας για να δώσουμε όσο αέρα μπορούσαμε από εκεί. Επειδή το παρατηρούσαμε με διαφορετικές κατευθύνσεις ανέμου, είχα δει ότι από τη "θυρίδα" παροχής μπροστά στην εστία, όταν βάζεις το χέρι σου νιώθεις ότι σε φυσάει. Για να οξύνω το φαινόμενο, φύσηξα με το πιστολάκι στο σπιράλ απ'έξω και το τζάκι έγινε χειρότερα. Σκέφτηκα ότι ο αέρας ερχόταν με μεγαλύτερη ταχύτητα απ'όσο έπρεπε και ίσως δημιουργούσε στροβιλισμό του καπνού. Γι'αυτό τοποθέτησα μία απλή ρυθμιζόμενη περσίδα για να δω τι αλλάζει. Τα ίδια, σε όποια θέση του διαφράγματος είναι, το τζάκι δεν τραβάει. Έχοντας στο μυαλό μου ότι άλλο πράγμα η ταχύτητα του αέρα (που σου δίνει το αίσθημα να σου φυσάει το χέρι όταν το ακουμπάς στην εσωτερική θυρίδα παροχής) και άλλο πράγμα η ποσότητα αέρα που εννοείται ότι το τζάκι χρειάζεται, συνδύαζα κάθε δοκιμή με άνοιγμα της μπαλκονόπορτας που βρίσκεται δίπλα στο τζάκι. Πράγματι με 1-2 δάχτυλα άνοιγμα, το πρόβλημα διορθώνεται. Απ'ό,τι διάβασα και κατάλαβα σ'αυτό το υπερπολύτιμο και αγχολυτικό forum (να'ναι καλά-πρωτίστως ο κύριος Στέλιος) το τζάκι θέλει αέρα και μας το δείχνει κιόλας. Έχω σκεφτεί να πάρω τον τροχό και ανοίξω το χώρο εισαγωγής αέρα μπροστά απ'την εστία. Αφού μέχρι εκεί έρχεται σπιράλ Φ100, θα προσπαθήσω να του ανοίξω το δρόμο προς την εστία. Να κόψω δηλαδή 3 πυρότουβλα εγκάρσια επί 5-6cm προς την μαρμάρινη εταζιέρα, ώστε τελικά να έχω διατομή Φ100 απ'έξω μέχρι μέσα. Ο τροχός μου είναι έτοιμος (η εταζιέρα έχει χλωμιάσει απ'το φόβο της) αλλά έχω 2 τελευταίες σκέψεις. α) Αν λέμε ότι χρειάζονται 1-2 δάχτυλα ανοιχτού παράθυρου, το άνοιγμα που θα φτιάξω εγώ θα αρκεί ως προς την ποσότητα; Εδώ μπαίνει μία παράμετρος πιο προσωπική, το πώς θέλει τα πράγματα ο χρήστης. Φοβάται αν θα πετύχει η επέμβαση, η οποία θα αλλάξει αισθητικά το τζάκι(θα βάλουμε βέβαια ένα σχαράκι από πάνω) και έχει ένα δίκιο. Αν λέμε ότι δε θα αρκεί και πάλι θα χρειάζεται ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό (πιστεύω λιγότερο ανοιχτό απ'όσο τώρα), δε θέλει ανοιχτό παράθυρο διότι η θέρμανση απ'το τζάκι αυτοαναιρείται κατά ένα ποσοστό. Διερωτώμαι αν το άνοιγμα που είμαι έτοιμος να κάνω είναι επαρκές. Και β) αν μέσα σε όλα αυτά παίζει κάποιο ουσιαστικό ρόλο ο τύπος του καπέλου. Έχω αναρωτηθεί μήπως τραβάει περισσότερο αέρα απ'όσο χρειάζεται και τελικά ένα απλό αντιανεμικό θα βοηθούσε ως παράγοντας στην εξίσωση του προβλήματος. Συγγνώμη αν έγραψα πολλά, ήθελα να αναφέρω το ιστορικό,τις παραμέτρους και τις δοκιμές. Δεν αναφέρω τη στάση του τεχνίτη. Η γνώμη του είναι ότι το τζάκι θα'πρεπε να τραβάει. Έτσι κι αλλιώς εγώ νιώθω την ευθύνη αλλά και έναν παράξενο ενθουσιασμό να βρω τη λύση. Θα δώσω και σχετικές φωτογραφίες. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Δημήτρης.5893758938589395894058941

degeor
25-02-13, 10:45
ΔΚ78, το λες και μόνος σου, ξεκίνα από τα εύκολα βγάλε το περιστροφικό πρώτα και δούλεψε το σκέτο για να δεις τι γίνεται (αν υπάρξει βελτίωση - κάτι που είναι πολύ πιθανό) που δεν στοιχίζει τίποτα και δεν χαλάς και κάτι. Τώρα για την τρύπα που λες να ανοίξεις κοίτα στη σελίδα 45 του τόπικ τις φώτο στα μηνύματα 1106 και 1110 , η τρύπα που άνοιξα σε συνδιασμό με το να κλείσω τη τρύπα στο σταχτοδοχείο που επικοινωνούσε με εξωτερικό αέρα μου έλυσε το πρόβλημα. Συμπέρασμα ή εισαγωγή αέρα δεν πρέπει να είναι κοντά στη φωτιά (αν μπορείς και επικοινωνεί η σωλήνα με όλο το χώρο κάτω στη βάση άνοιξε τέρμα αριστρερά μπροστά όπως στη δεύτερη φώτο) όταν το τζάκι καπνίζει από υπερβολικό ελκυσμό βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας για όλους μόνο με δοκιμή θα το δεις. Το περιστρεφόμενο καπέλο όταν έχεις υπερβολικό ελκυσμό δεν κάνει εγώ το κατήργησα και έβαλα το απλό ''πουλί''. Υπερβολικό ελκυσμό έχεις από πολύ ψηλή καμινάδα ή υπερβολικά μεγάλης διατομής σε σχέση μ΄αυτή που ζητάει το τζάκι. Ελπίζω να σε βοήθησα
ε

stelios1
25-02-13, 12:54
ΔΚ78 μπραβο σου για την αντιληψη, την θεληση, αλλα και την διακριτικοτητα σου προς τον μαστορα.. Το κλασικο τζακι τραβαει αερα απο μπροστα, απο ολο το ανοιγμα της εστιας, με πολυ στενες διοδους για αναπληρωση αερα στον χωρο αυτη (η αναπληρωση) δεν φτανει, η και αν φτασει τυχαινει να καπνιζει απο στροβιλισμους. Η μπαλα καλο ειναι να βγει, αλλα αν καπνιζει ετσι και χωρις να φυσαει εξω (αν δεν περιστρεφεται απο ανεμο δηλαδη) δεν θα στρωσει μονο αλλαζοντας την και επειδη θα σκαλισεις σε ξενο σπιτι μην ξεκινας απο αυτην. Η διατομη φρεσκου αερα να μεγαλωσει να γινει 14 εκ και να κανεις αντιστοιχα ανοιγματα-ανοιγμα μεσα. Καλυτερο σημειο ειναι στ επανω μερος της εστιας ακριβως πισω απο την τουβλινη μετωπη (αναμεσα σε αυτην και την εστια), προσπαθησε να ανοιξεις διοδο εκει περα περα (ισως εχει μονο λασπη, η πετροβαμβακα πχ και μπορεσεις να ανοιξεις χωρις αλλη ζημια) ετσι θα γινει και πιο αποδοτικο το τζακι. Διαφορετικα.. Ολα τα σεναρια παιζουν και θα βρεις το καλυτερο επι τοπου.

ΔΚ78
25-02-13, 14:37
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις άμεσες απαντήσεις.

degeor: Νομίζω ότι δεν μπορώ να ανοίξω τρύπα στην ελεύθερη γωνία της εστίας. Η εστία δεν έχει τασάκι, οπότε δεν μπορώ να βρω το χώρο κάτω από την εστία (ίσως η βάση έχει γεμίσει με μπάζα ή ενδέχεται το χτίσιμο να έχει τέτοιο πάχος ώστε να πιάνει όλη την επιφάνεια κάτω απ'την εστία) οπότε δεν μπορώ να αλλάξω την κατεύθυνση του σπιράλ. Το πρώτο που θα κάνω είναι να το δουλέψουμε χωρίς καθόλου καπέλο, μιας και αυτή την εβδομάδα μάλλον ο καιρός μας το επιτρέπει.

κύριε Στέλιο: Αν δε σταθούμε υπερ-τυχεροί (λόγω του καπέλου), θα συνεχίσουμε με διατρήσεις... Δεν κατάλαβα ακριβώς 2 πράγματα: α) Η θέση της νέας τρύπας Φ140 να είναι ψηλά; Πίσω από την τούβλινη μετώπη; Δηλαδή εκεί που εσωτερικά, αρχίζει περίπου η γεωμετρία της φούσκας; Εκεί που δείχνει το βέλος στη φωτογραφία; β) εκτός από την νέα τρύπα, να ανοίξω και το σημείο μπροστά από την υπάρχουσα στενή δίοδο; Θα αρχίσω χωρίς καπέλο και θα γράψω τις εξελίξεις.

Ευχαριστώ πολύ.
58954

degeor
25-02-13, 15:28
ΔΚ78, δες από την έξω μεριά στο μπαλκόνι στη τρύπα του σπυράλ, αν μπορείς να δεις βέβαια, πως είναι βάση για να δεις αν μπορείς να ανοίξεις τρύπα πιό πλάγια εκεί που είπα. Αλλιώς βγάλε το πυρότουβλο στην απόληξη του σπυράλ στην εστία, αφού του βγάλεις γύρω γύρω τον αρμό μετά του ανοίγεις μερικές τρύπες με μικρό τρυπανάκι και τέλος το σπας και βγαίνει, και μετά βάζεις άλλο μικρότερο που το κόβεις με τροχό έξω από το σπίτι για να τεραγωνίσει η τρύπα σου και του βάζεις ένα σκαράκι επάνω για να μην πέσει τίποτα μέσα και ομορφιά. Μην αναλάβεις να κόψεις με τροχό μέσα σε ξένο σπίτι θα σε βρίσουν σίγουρα από τη σκόνη που θα σηκωθεί. Πρώτα από όλα όμως βγάλε το περιστρεφόμενο και άστο σκέτο μήπως στρώσει και αν ναι βάζεις απλό αντιανεμικό και ξεμπερδεύεις. Η τελική επιλογή στο τι θα κάνεις είναι δικιά σου - καλή τύχη

stelios1
25-02-13, 23:07
Εκει ακριβως που δειχνεις στην φωτο υπαρχει αρμος αναμεσα στ τουβλινο μετωπο και την εστια, αν μπορεις ανοιξε τον περα περα τελειως. Αν καταφερεις αυτο τοτε ελευθερωσε και την εισαγωγη φρεσκου αερα απο το σπιραλ (λογικα θα επικοινωνει το ανοιγμα αυτο με ολο το κενο μεταξυ τζακι και επενδυσης) ωστε ο φρεσκος αερας να μπαινει στην εστια απο τον αρμο που θα ανοιξεις ψηλα. Αυτη η διοδος θα δημιουργησει αεροκουρτινα η οποια εκτος απο τ καπνισμα θα βελτιωσει και την αποδοση, διοτι θα εμποδισει κατα πολυ και την ασκοπη εξαγωγη αερα απο τ χωρο.

ΔΚ78
26-02-13, 17:17
Κύριε Στέλιο, αν κατάλαβα καλά, εννοείτε να κάνω 2 ενέργειες: α) Να σκάψω /αφαιρέσω τον αρμό κατά μήκος (όπως η κίτρινη γραμμή) στη φωτογραφία ενός παρόμοιου τζακιού που ανέβασα και β) να τραβήξω και να βγάλω έξω το σπιράλ, ώστε ο αέρας να μπει μέσα και να κυκλοφορήσει σε όλο τον αόρατο σε μας χώρο ώστε να καταλήξει να φυσήξει από τη χαραμάδα του "αρμού". Σωστά έχω καταλάβει; Ελπίζω (και λογικά έτσι θα'ναι) να επικοινωνεί η διαδρομή του σπιράλ με το κούφιο ώστε να πάει ο αέρας στη χαραμάδα. Για τα κενά ωστόσο ανάμεσα σε τζάκι και επένδυση δεν ξέρω, εξαρτάται πόσο και πώς τα έχει κολλήσει τα μάρμαρα ο τεχνίτης που έκανε τη δουλειά αυτή. Προς το παρόν πάντως, έβγαλα το καπέλο και θα δούμε τα αποτελέσματα από αυτό και πάμε μετά βήμα βήμα...
58965

stelios1
26-02-13, 19:21
ΔΚ787 θα ανοιξεις τον αρμο (αν γινεται βεβαια, αναμεσα στ τουβλινο μετωπο του τζακιου, το πρεκι του δηλαδη και στο επανω μερος της εστιας, μονο στην εμπρος και την μικρη αριστερη πλευρα δηλαδη που ειναι οι ανοιχτες). Εκει που δειχνεις (νομιζω καταλαβες αλλα δεν τα πας καλα με το σχεδιο) το τζακι θα γκρεμισει.. Οπως κοιταμε τ τζακι φατσα να ελευθερωσεις αν γινεται αυτο το ανοιγμα επανω και αριστερα. Το σπιρλαλ αν το ξηλωσεις και τελικα δεν βρεο διοδο ο αερας να ανεβει να περασει στην εστια απο κει επανω δεν τρεχει τιποτα, δεν χρειαζεται να το επανορθωσεις αν δεν πετυχει, διοτι ο αερας θα βρει τον δρομο που εχει και τωρα. Δοκιμαζεις λοιπον πρωτα να ανοιξεις ψηλα στην εστια και αν ταιριαξει να γινει αυτο τοτε ξηλωνεις και το σπιραλ.

ΔΚ78
05-03-13, 19:03
Τα νέα έχουν ως εξής: Ανάψαμε το τζάκι χωρίς καθόλου καπέλο και τα πράγματα χειροτέρεψαν. Σταθερός καταλύτης παραμένει το άνοιγμα του παραθύρου που διώχνει το πρόβλημα. Βρήκα ένα στημένο προκάτ τζάκι (φωτ. 1) για να αντιληφθώ καλύτερα τη γεωμετρία (στερεομετρία καλύτερα) του πρεκιού. Νομίζω πως δε θα λειτουργήσει η επέμβαση διότι το πρέκι είναι τοποθετημένο αρκετά πίσω και κολλάει στη φούσκα του τζακιού. Επιπλέον, η λάσπη και το χτίσιμο των τούβλων πάνω στο πρέκι δεν αφήνουν πουθενά αέρα να φτάσει πίσω και κάτω απ'το πρέκι. Ίσως να έπρεπε να αναφέρω απ'την αρχή ότι η ανωδομή του τζακιού είναι χτίσιμο με τούβλα και όχι ένα περίγραμμα γυψοσανίδας. Λάθος μου η παράβλεψη αυτή. Σε συζήτηση με τον ταλαιπωρημένο (και ευτυχώς) ευγενέστατο φίλο, ως προς τις αισθητικές απαιτήσεις των επεμβάσεων, είπαμε ότι πρέπει να δώσουμε στη φωτιά τον αέρα που ζητάει. Και να δώσουμε αέρα όσο πιο άμεσης και σύντομης κατεύθυνσης. Σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε ένα καλό άνοιγμα ψηλά στο πλαϊνό της εστίας (κίτρινο πλαίσιο στη φωτ. 2) που βγαίνει έξω στη βεράντα. Το μέγεθος να είναι όσο ένα πυρότουβλο (22*5,5);; Επίσης θα ανοίξουμε και το χώρο μπροστά από τη σχισμή στη βάση της εστίας (κόκκινο πλαίσιο) για να βάλουμε και ένα σχαράκι-σίτα να ομορφύνει κιόλας. Αέρα θέλει, άερα θα δώσουμε. Θα'θελα όμως και την έμπειρη γνώμη σας για τη θέση του ανοίγματος ψηλά/μέσα στην εστία. Μήπως είναι καλύτερα χαμηλά; Δημήτρης
590405904159042

degeor
05-03-13, 20:55
ΔΚ78, εγώ άνοιξα άνοιγμα περίπου 4χ8 . Για μένα άνοιξε μόνο στο κόκκινο πλαίσιο και βλέπεις πως λειτουργεί μην ανοίγεις πολλές πληγές και αν ανοίξεις εκεί ψηλά που δείχνεις στο κίτρινο πλαίσιο ο αέρας που θα μπαίνει θα φυσάει τον καπνό και θα τον βγάζει έξω. Ο αέρας που θέλεις να μπαίνεις είναι για καύση και η καύση γίνεται χαμηλά στα ξύλα και στο κίτρινο πλαίσιο ούτε νόημα για αεροκουρτίνα έχει αν ανοίξεις τρύπα εκεί νομίζω ότι μόνο προβλήματα θα δημιουργήσεις, στο ίδιο σημείο αλλά χαμηλά μπορεί και να έκανε κάτι, αλλά στο ξαναλέω μην ανοίγεις πληγές δοκίμασε στο κόκκινο πλαίσιο και βλέπεις, η απόφαση είναι δική σου

stelios1
06-03-13, 19:22
Σαφως κατω χαμηλα στο κοκκινο πλαισιο να ανοιξεις. Αν γινοταν στην κιτρινη γραμμη επανω η λυση θα ηταν απολυτα αψογη 100% αλλα δυστυχως..

ΔΚ78
07-03-13, 08:26
Σας ευχαριστώ πολύ προς το παρόν. Νεότερα, κατόπιν εργασιών...!

fouskmech
13-03-13, 21:26
ΔΚ78, το λες και μόνος σου, ξεκίνα από τα εύκολα βγάλε το περιστροφικό πρώτα και δούλεψε το σκέτο για να δεις τι γίνεται (αν υπάρξει βελτίωση - κάτι που είναι πολύ πιθανό) που δεν στοιχίζει τίποτα και δεν χαλάς και κάτι. Τώρα για την τρύπα που λες να ανοίξεις κοίτα στη σελίδα 45 του τόπικ τις φώτο στα μηνύματα 1106 και 1110 , η τρύπα που άνοιξα σε συνδιασμό με το να κλείσω τη τρύπα στο σταχτοδοχείο που επικοινωνούσε με εξωτερικό αέρα μου έλυσε το πρόβλημα. Συμπέρασμα ή εισαγωγή αέρα δεν πρέπει να είναι κοντά στη φωτιά (αν μπορείς και επικοινωνεί η σωλήνα με όλο το χώρο κάτω στη βάση άνοιξε τέρμα αριστρερά μπροστά όπως στη δεύτερη φώτο) όταν το τζάκι καπνίζει από υπερβολικό ελκυσμό βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας για όλους μόνο με δοκιμή θα το δεις. Το περιστρεφόμενο καπέλο όταν έχεις υπερβολικό ελκυσμό δεν κάνει εγώ το κατήργησα και έβαλα το απλό ''πουλί''. Υπερβολικό ελκυσμό έχεις από πολύ ψηλή καμινάδα ή υπερβολικά μεγάλης διατομής σε σχέση μ΄αυτή που ζητάει το τζάκι. Ελπίζω να σε βοήθησα
ε

Και πως μπορούμε να μειώσουμε αυτόν τον αυξημένο ελκυσμό ?

degeor
14-03-13, 09:05
Γιώργο, δοκίμασε να κλείσεις μέρος της απόληξης της καμινάδας (στο καπέλο), ίσως επιβραδύνει τα καυσαέρια με αποτέλεσμα μεγαλύτερες θερμοκρασίες και καλύτερο έλεγχο της καύσης. Δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλέψει αλλά δεν κοστίζει και δεν χάνεις-χαλάς και τίποτα. Κάντο με μία ψηλή λαμαρίνα δεν παθαίνει κάτι , οι θερμοκρασίες εκεί δεν είναι τέτοιες που θα την καταστρέψουν. Αλλιώς επειδή δεν είναι εύκολο να αλλάζεις καμινάδες και να πειραματίζεσαι μ΄αυτές το ξέρω , δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις κάτι με το κλαπέτο της καμινάδας (όχι μόνο την κόφτρα), όταν κλείνει μήπως ρυθμίζει με κάποιο τρόπο να κλείνει περισσότερο ή αν αυτό βγαίνει και δεις ότι όταν κλείνει η επιφάνεια του είναι μικρή σε σχέση με τη διάμετρο της τρύπας πρέπει να τη μεγαλώσεις λίγο (σταδιακά μέχρι να βρεις το σωστό αποτέλεσμα). Το κλαπέτο της καμινάδας δεν κλείνει ποτέ τελείως .... το θέμα είναι μήπως το κενό που αφήνει σε σένα είναι μεγάλο συνάρτηση του ελκυσμού της καμινάδας σου και ένα μεγάλωμα του κλαπέτου δεν είναι βάση για όλους (ίδια επιφάνεια μεγαλώματος) γιατί δεν έχουν όλοι τον ίδιο ελκυσμό, γιατί και μεγάλο ελκυσμό να έχω αν ο καπνός φεύγει από μικρή τρύπα τότε τον ελέγχω τον ελκυσμό . Αυτά όλα που σου έγραψα δεν λέω κάντα πράξη σκέψου τα, αξιολογησέ τα και κρίνε μόνος σου τι θα κάνεις. Και ένα τελευταίο, σωστά, καλύτερο έλεγχο του εισερχόμενου αέρα μέσα στην εστία από όπου και να προέρχεται αυτός για να ελέγχω την καύση

nikolaras
14-03-13, 09:16
http://www.youtube.com/watch?v=1vx-mTlE5Fg
http://www.youtube.com/watch?v=4zTLe3BCEUc&feature=endscreen
http://www.youtube.com/watch?v=iyal055HzkM

stelios1
14-03-13, 20:59
Και άλλο ένα ερώτημα: Πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν η καμινάδα μας, έχει επαρκή ελκυσμό? Με το τεστ της εφημερίδας που διάβασα πιο πριν?

Εχω ένα Κ-EVO 100-άρι ίσιο (STARFIRE, ελληνικό, πρακτικά πρόκειται για αντιγραφή του PALAZZETI). Το εγκατέστησε ο επίσημος αντιπρόσωπος της πόλης μου. ΓΕΝΙΚΑ, δεν έχω πρόβλημα. Εϊμαι ευχαριστημένος. Το τζάκι έχει ρύθμιση (3 θέσεις) για το τάμπερ της καμινάδας. Από ότι έχω καταλάβει, είναι ένας τρόπος να "φρενάσεις" τα καπναέρια για να κάνεις "πιο αργή=πιο οικονομική" καύση. Έχει επίσης και ένα μικρό μοχλό στο κάτω μέρος της πόρτας για ρύθμιση του αέρα καύσης, αλλά με γυμνό μάτι, δεν μπορώ να πω ότι έχει τρομερή επίδραση στην (ταχύτητα) καύσης. Ίσως, όταν το πειράξεις και του αλλάξεις θέση, μετά από κάμποση ώρα μπορείς να πεις ότι κάπως γκαζώνει ή φρενάρει η καύση, αλλά χωρίς δραματική επίδραση.

Η δευτερογενής εκτιμώ ότι δουλεύει, καθώς στην πλάτη της εστίας έχει κάποιες οπές, και όταν καίγονται τα ξύλα εκεί πίσω, στο βάθος της εστίας, αντιλαμβάνεσαι ότι από τις οπές εξέρχεται αέρας γιατί παρατηρείς ότι κάτι σαν να φυσάει τις φλόγες. Όμως, δεν μπορώ να πώ ότι με το μοχλουδάκι τέρμα ανοικτό η δευτερογενής περιορίζεται, ενώ με τέρμα κλειστό, αυτή "γκαζώνει". Αυτό το γκάζωμα της δευτερογενούς, το είδα δει σε ένα βίντεο από τζάκι LEDA.

Στο σπίτι, δε μυρίζει καθόλου ξύλο. Άρα λογικά δε χάνει καπνό προς το σπίτι. Όταν όμως ανοίξω την πόρτα (με τη σωστή διαδικασία, δηλαδή αργά στην αρχή για εξίσωση της πίεσης) για να βάλω ξύλα ή να για να "συμπάνω" τη φωτιά, αισθάνομαι μια κάπνα στα ρούχα μου. Τι μπορεί να φταίει? Αν αυτό θεωρείται πρόβλημα.

Η καμινάδα μου είναι περίπου 6.5 m, εξωτερική, 250/300, διπλή μονωμένη. Το μοτέρ τραβάει από έξω και από μέσα (με 2 εισαγωγές) και κάνει το "πλυντήριο" για να το στείλει στις περσίδες. Σπιράλ όμως που να οδηγεί αέρα κάπου στην εστία, χωριστά και καλά για την καύση δεν υπάρχει. Αυτό σημαίνει ότι τραβάει από τις "χαραμάδες" της πόρτας, συνεπώς δεν κλείνει αεροστεγώς? Στην καμπίνα που έχει δημιουργηθεί πίσω από την εστία, υπάρχουν 2 παροχές νωπού αέρα. Η μια πάει στο μοτέρ και η άλλη είναι "ελεύθερη" για να γεμίζει η καμπίνα και να κάνει και εκτόνωση στις περσίδες που καταλήγουν τα σπιράλ θερμού αέρα (έχουν και ένα ελεύθερο τμήμα για την εκτόνωση). Από αυτόν τον αέρα παίρνει λογικά η εστία για την καύση, καθώς το μοχλουδάκι ανοιγοκλείνει κάτι εγκοπές στο κάτω μέρος της εστίας, μπροστά στην πόρτα.

Το τζάμι λερώνεται, δε μένει πεντακάθαρο. Κάθε 4-5 μέρες, με 5 ώρες άναμα ανά ημέρα θέλει καθάρισμα. Δεν είναι τέλειο, αλλά όχι ΕΛΕΕΙΝΟ όπως το FORTE (EDIL) της μητέρας μου. Αυτό σε 2 ώρες είναι ολόμαυρο το τζάμι. Αλλά ευτυχώς με μωρομάντηλο και στάχτη, καθαρίζει σούπερ.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά προσπάθησα να είμαι λεπτομερής. Ευχαριστώ, φιλικά, Γιώργος.

Υ.Γ. Με αγωνία περιμένω τις απόψεις σας.

Τι σας εχει πιασει με αυτα τα ΚΕΒΟ πια ολους, επηρεαζεστε ο ενας απ τον αλλον.. Ολα αυτα συμβαινουν γιατι δεν σφραγιζει ο θαλαμος, ετσι ειναι αυτα τα τζακια, δεν σφραγιζουν τελειως. Παλαζετι ναι.. επενδυω (με την ησυχια μου, σιγα σιγα) αλλη μια παλαζετι απο τις 6 που ειχε βαλει καποιος στα σπιτια του (καινουρια υπερπολυτελειας ανοικιαστα απουλητα αλλα αυτος εχει χομπυ του να.. φτιαχνει). Αγορασμενες 600.000 η μια σε δραχμες λιγο πριν το ευρω (και απο δω φαινεται η κατρακυλα που πηραμε, 4500 ευρω κανει η εστια αυτη σημερα στο σκρουτζ, επρεπε αντιστοιχα να κανει μονο 2000 ε!) , δε ξερω πως ειναι σημερα οι Παλαζετι αλλα σε αυτες η πορτα δεν σφραγιζει. Ισως και να σφραγιζουν σημερα πλεον και οι δικοι μας να αντεγραψαν μοντελο προ 10ετιας+, οι εστιες που φτιαχνω εγω δεν σφραγιζει η πορτα αλλα το κλαπε ρυθμιζεται επ ακριβως και αερα δινω μονο απο πανω απο το τζαμι (ανεξελεγκτος, δεν εχει νοημα ο ελεγχος του αν δεν σφραγιζει ο θαλαμος), το κλαπε επισης ειναι ολοκληρος κυκλος, δεν λειπει τμημα του. Αποτελεσμα.. μεχρι και να σβησω την φωτια μπορω σταδιακα. 2ο αποτελεσμα- διαπιστωση.. Κανενας που του εβαλα τζακι δεν ασχολειτε με αυτα, ολοι αφηνουν το κλαπε οπου τυχει κ ας καιει οσα θελει! Εδω στα φορουμ μονο ασχολουμαστε καποιοι με αυτα. Οντως και σε εμενα η αποκριση δεν ειναι αμεση, η φωτια χαμηλωνει η δυναμωνη καπως αργα κλεινοντας η ανοιγοντας τ πορτα που παρασυρει και το κλαπε, αλλα αυτο ειναι το ζητημα? Βαλε φιλε μου 2-3 μεσεδες οριζοντια, κλεισε και το κλαπε και τον αερα οσο γινεται και θα δεις οτι θα κρατησουν παρα πολυ ομως αντιστοιχα δεν θα σου βγαλει και την αναλογη ζεστη. Οσοι ''κολλησαν'' στην χαμηλη καταναλωση πειτε τους (για το καλο τους) να εχουν για καθε χρονια πολλα ξυλα, χαμενα δεν πανε, διοτι σπιτι με 1-2 κιλα την ωρα δεν ζεσταινεται αμα κανει συνεχομενα κρυα.
Οπως σου ειπε και ο ντετζεορ για τον ελκυσμο μπορεις να δοκιμασεις διαφορα. Αλλα εχεις μια εστια 100αρα, αυτη πρεπει να φαει για να δουλεψει σωστα (γιατι τοσο μεγαλη? το τζακι μπορει να φανει μεγαλο σ εναν χωρο και με την επενδυση). Στα ιδια ανοιγματα καταλληγουν τα σπιραλ και η εκτονωση? Τοτε εισαι και τυχερος που δεν μυριζει και ειναι ενας λογος κ αυτος μεγαλης καταναλωσης μαζι με το οτι το βεντυλατερ παιρνει αερα απο μεσα κ απο εξω.. Ολ αυτα ειναι λαθη που γινονται σκοπιμα στην τοποθετηση μη τυχον και καπνισει.. Δωστου αερα να μαστε σιγουροι, που θα παει αυτος ο αερας?.. το πολυ πολυ να βγει απο την καμιναδα..
Νικολαρας ταμπερ ρυθμιζομενης βαρυτητας ειναι αυτα? Ωραιο!

nikolaras
15-03-13, 12:05
Νικολαρας ταμπερ ρυθμιζομενης βαρυτητας ειναι αυτα? Ωραιο!

Στέλιο, αυτά τα συστήματα για τζάκι τα καθιέρωσε η Γαλλική supra.
Είναι ρυθμιζόμενης βαρύτητας και ρυθμίζει τον ελκυσμό της καμινάδας.
Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή λύση για αυτούς που θέλουν να μειώσουν - ρυθμίσουν τον εφελκυσμό της καμινάδας.

http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron1_zpscaab9535.gif

stelios1
16-03-13, 17:50
Δηλαδη Νικο μερος του ελκυσμου της τροφοδοτειται με αερα εκτος της εστιας?

nikolaras
17-03-13, 00:25
Αυτό καταλαβαίνω και εγώ Στέλιο. Αυτό το τάμπερ κάνει όλη τη δουλειά....
Κάποτε είχε πέσει στα χέρια μου ένα προσπέκτους της SUPRA στα ελληνικά και το είχα δει και μου έκανε εντύπωση....
Ψάχνοντας βρήκα στα αγγλικά το ίδιο προσπέκτους και γράφει πιο αναλυτικά τον τρόπο λειτουργίας του τάμπερ....

http://www.supra.fr/medias/File/_doc_dyn/english/Foyers_export_2010.pdf

degeor
18-03-13, 20:15
Nikolara, έχω ξαναδεί σε βιντεάκια βαρομετρικά τάμπερ όμως δεν το έχω ψάξει ούτε έχει πέσει στα χέρια μου μάνουαλ. Απλά μιά απορία αν γνωρίζεις βέβαια : αν παίρνει εσωτερικό αέρα για την λειτουργία του δεν μπάζει από κάπου μέσα στο χώρο κρύο; και αν παίρνει κρύο στη φούσκα πως θα δουλεύει η φυσική ροή; Αυτά σύμφωνα με τη φώτο

stelios1
18-03-13, 23:11
Nikolara, έχω ξαναδεί σε βιντεάκια βαρομετρικά τάμπερ όμως δεν το έχω ψάξει ούτε έχει πέσει στα χέρια μου μάνουαλ. Απλά μιά απορία αν γνωρίζεις βέβαια : αν παίρνει εσωτερικό αέρα για την λειτουργία του δεν μπάζει από κάπου μέσα στο χώρο κρύο; και αν παίρνει κρύο στη φούσκα πως θα δουλεύει η φυσική ροή; Αυτά σύμφωνα με τη φώτο

Μην νομιζεις οτι ειναι τοσο κρισιμα ολα αυτα, ειδικα στα τζακια (τζακια ειναι δεν ειναι και καμια τεχνολογια του 2000 και ουτε ποτε θα γινει) αν παιρνει εσωτερικο αερα να εισαι σιγουρος οτι η ποσοτητα του ειναι αμελητεα σε σχεση με οτι ''μπαζει'' ενα σπιτι με πολυ καλα κουφωματα. Αν παλι παιρνει κρυο-εξωτερικο η φουσκα γιατι να εχει προβλημα?? Δηλαδη οταν δεν καιει το τζακι εφελκυσμος δεν υπαρχει? Υπαρχει ελκυσμος σε καθε σωστη καπνοδοχο ακομα και σε σπιτι-σταδιο γιαπι.
Εγω νομισα οτι ρυθμιζει τον φρεσκο αερα αναλογα με την ζητηση, μετα ειδα την φωτο με εφαρμογη του σε καπνοδοχο, γιατι οχι?

pet.pan2
07-04-13, 21:46
εχω τοποθετησει ενα τζακι h2oceano 23w και σφυριζει απο την αεροκουρτινα οταν φυσάει εξω.τι φταιει.ας βοηθησει καποιος που ισως γνωριζει

stelios1
07-04-13, 21:52
Καλησπερα. Ειναι σιγουρα απο την αεροκουρτινα το σφυριγμα αυτο? Ρωταω γιατι εχει και ανοιχτα (τα παλια κλασικα) τζακια στα οποια η καπνοδοχος ακουγεται οταν φυσαει, μηπως ειναι καποια τετοια περιπτωση και το αντιλαμβανεσαι σ εκεινο το σημειο..

pet.pan2
07-04-13, 22:00
ειναι σιγουρα απο την αεροκουρτινα γιατι οταν καλυπτω την χαραμαδα της αεροκουρτινας με ενα πανι σταματαει το σφυρηγμα.

pet.pan2
07-04-13, 22:05
περναει με δυναμη ο αερας απο την χαραμαδα της αεροκουρτινας και σφυριζει.

stelios1
08-04-13, 00:50
Γιατι περναει με τοση ταχυτητα απο εκει? Μηπως κανονικα παιρνει αερα κ απο αλλου η εστια για την καυση και αυτος για καποιο λογο δεν ειναι αρκετος.. Μηπως οταν φυσαει εξω τραβαει υπερβολικα η καπνοδοχος σου.. Μηπως σου ετυχε ελλατωματικο κοματι.. Μηπως..?
Ρωτησες εκει που την πηρες, τι λενε αυτοι? Καπελο στην καπνοδοχο τι εχεις?

pet.pan2
08-04-13, 07:38
Γιατι περναει με τοση ταχυτητα απο εκει? Μηπως κανονικα παιρνει αερα κ απο αλλου η εστια για την καυση και αυτος για καποιο λογο δεν ειναι αρκετος.. Μηπως οταν φυσαει εξω τραβαει υπερβολικα η καπνοδοχος σου.. Μηπως σου ετυχε ελλατωματικο κοματι.. Μηπως..?
Ρωτησες εκει που την πηρες, τι λενε αυτοι? Καπελο στην καπνοδοχο τι εχεις?

Φίλε Στέλιο Καλημέρα.εχω αντιανεμικο καπέλο και μονομενη καμιναδα Φ200 6m.το τζακι παιρνει οξυγόνο απο κατω απο την εστία με Φ125 0,5m.σφυρίζει υπερβολικά όταν φυσάει έξω.Ρωτησα στην εταιρεία στην Αθηνα στην Edil kamin,αλλα τιποτα δεν το εχουν ξανακουσει αυτο.

fouskmech
08-04-13, 18:18
Στα ιδια ανοιγματα καταλληγουν τα σπιραλ και η εκτονωση? Τοτε εισαι και τυχερος που δεν μυριζει και ειναι ενας λογος κ αυτος μεγαλης καταναλωσης μαζι με το οτι το βεντυλατερ παιρνει αερα απο μεσα κ απο εξω.. Ολ αυτα ειναι λαθη που γινονται σκοπιμα στην τοποθετηση μη τυχον και καπνισει.. Δωστου αερα να μαστε σιγουροι, που θα παει αυτος ο αερας?.. το πολυ πολυ να βγει απο την καμιναδα..

Στέλιο, όταν του δίνουμε παραπανίσιο αέρα, τότε δεν "παγώνει" η εστία με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοσή της?

Επίσης, με τον παραπανίσιο αέρα, δεν καίμε περισσότερα ξύλα?

Γιατί είναι λάθος, να υπάρχει στην ίδια περσίδα η έξοδος του αεραγωγού και η εκτόνωση?

stelios1
08-04-13, 20:47
Φίλε Στέλιο Καλημέρα.εχω αντιανεμικο καπέλο και μονομενη καμιναδα Φ200 6m.το τζακι παιρνει οξυγόνο απο κατω απο την εστία με Φ125 0,5m.σφυρίζει υπερβολικά όταν φυσάει έξω.Ρωτησα στην εταιρεία στην Αθηνα στην Edil kamin,αλλα τιποτα δεν το εχουν ξανακουσει αυτο.

Δεν ξερω, σε ανοιχτα τζακια τυχαινει να βουιζει η καπνοδοχος οταν φυσα εξω. Ισως με αερα τραβαει υπερβολικα και γ αυτο στο κανει, η πρεπει να περιοριστει η ροη η να ανοιξει (αν γινεται, δε ξερω την εστια) η διοδος αυτη κ αλλο, αλλα.. καιει περισσοτερα ξυλα οταν στο κανει αυτο? Η φωτια ειναι διαφορετικη οταν σφυριζει η καιει κανονικα, τα παρατηρησες αυτα? Κλαπε εχει η εστια? Το δοκιμασες σε αλλη θεση? Αν δεν καιει πιο εντονα τοτε ισως ειναι απλα συντονισμος και κατεβαζοντας η ανεβαζοντας λιγο την καπνοδοχο να σταματησει, αλλα αν καιει πιο εντονα οταν φυσαει τοτε μαλλον ειναι απο υπερβολικο τραβηγμα.

stelios1
08-04-13, 21:46
Στέλιο, όταν του δίνουμε παραπανίσιο αέρα, τότε δεν "παγώνει" η εστία με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοσή της?

Επίσης, με τον παραπανίσιο αέρα, δεν καίμε περισσότερα ξύλα?

Γιατί είναι λάθος, να υπάρχει στην ίδια περσίδα η έξοδος του αεραγωγού και η εκτόνωση?

Παραπανισιο αερα εννοεις τον αερα της καυσης φανταζομαι και οχι τον αερα που θερμαινουμε (συνηθως περιμετρικα της εστιας)..
Οτι λεμε ειναι τελειως σχετικα και υποκειμενικα.. Ναι οντως ''παγωνει'' η εστια και δυσχαιρενει αυτο την ποιοτητα της καυσης, με αυτην την εννοια, με αυτον τον συλογισμο και μονον επηρεαζεται η αποδοση. Και αναρωτιεμαι τωρα εγω, οταν εχεις μια μαντεμενια εστια και περιμετρικα της αφαιρεις θερμοτητα (ειτε με αερα ειτε με νερο) δεν ''παγωνεις'' την εστια?? Δεν υπαρχει σοβαρο συστημα θερμανσης πουθενα στ κοσμο που να κρυωνει τον θαλαμο καυσης! Το τζακι ειναι αλλη.. ιστορια.. και γ αυτο και εχει τετοιο τεραστιο μπουρι (σε ιδιες θερμιδες-ισχυ ενας ξυλολεβητας η μια σομπα πχ πελετ το μπουρι ειναι πολυ μικροτερο) και οι απωλειες ολες βρισκονται εκει, στο μπουρι του.
Αν παλι προσπαθησεις να παρεις θερμοτητα μονον επανω απ τον θαλαμο καυσης, απ τα θερμα καπναερια δηλαδη οπως ειναι το σωστο, τοτε οι επιφανειες εναλλαγης δεν φτανουν, καθ οτι η καπνοδοχος πρεπει να ειναι ελευθερη ως προς την διατομη της απ την αρχη εως τερμα ψηλα.
Κυκλοφορουν τζακια τα οποια δεν ειναι τζακια αλλα κατι ενδιαμεσο, ε σε αυτα θυσιαζεις σε καποιο ποσοστο την θαλπωρη τ τζακιου αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανεις τις πραγματικες αποδοσεις πιο συγχρονων (μια απλη σομπα πχ ειναι πολυ πιο συγχρονη) συστηματων θερμανσης.
Με τον ''παραπανισιο'' αερα και βεβαια θα καψεις πιο πολλα ξυλα, αλλα αυτο θα πει και πιο πολυ ζεστη ε.. Και αν ομως δε θες παραπανω ζεστη (ρωταω εγω τωρα) γιατι να φορτωσεις ξυλα? Οταν ακουω για αυξημενη καταναλωση σκεφτομαι 3 πραγματα, 1. κακη αποδοση της εστιας και αναγκαστικα ο αλλος αφου κρυωνει βαζει ξυλα. 2. Σπιτι με πολλες θερμιδικες αναγκες και αναγκαστικα ο αλλος επειδη κρυωνει βαζει ξυλα. 3. Ακουει αλλους να λενε (ξεκαρφωτα, ετσι).. Εγω εκαψα εφετος μονον τοσα ξυλα κ επηρεαζεται.
Θεωρω λαθος ιδια περσιδα αεραγωγου και εκτονωσης διοτι αν μυριζει δεν θα μπορεις να καταλαβεις τι φταιει. Και διοτι ο αεραγωγος μπορει τυχον περιμετρικα του στ εξοδο να δημιουργει καμια υποπιεση και να δινει δυναμη στην εκτονωση να αναρροφα και οχι απλως να εκτονωνει.
Γενικα ολα οσα λεμε ειναι αοριστα και πρωτη σημασια εχει να κατανοουμε βασικες αρχες της φυσικης, επισης να ακουμε τι λεει ο αλλος και οχι να ακουμε τ αλλον μονο κ μονο για να του βρουμε ψεγαδι και αυτο το εχω παθει κ εγω πολλες φορες..

pet.pan2
09-04-13, 07:47
Δεν ξερω, σε ανοιχτα τζακια τυχαινει να βουιζει η καπνοδοχος οταν φυσα εξω. Ισως με αερα τραβαει υπερβολικα και γ αυτο στο κανει, η πρεπει να περιοριστει η ροη η να ανοιξει (αν γινεται, δε ξερω την εστια) η διοδος αυτη κ αλλο, αλλα.. καιει περισσοτερα ξυλα οταν στο κανει αυτο? Η φωτια ειναι διαφορετικη οταν σφυριζει η καιει κανονικα, τα παρατηρησες αυτα? Κλαπε εχει η εστια? Το δοκιμασες σε αλλη θεση? Αν δεν καιει πιο εντονα τοτε ισως ειναι απλα συντονισμος και κατεβαζοντας η ανεβαζοντας λιγο την καπνοδοχο να σταματησει, αλλα αν καιει πιο εντονα οταν φυσαει τοτε μαλλον ειναι απο υπερβολικο τραβηγμα.
Καλημέρα Στέλιο.σφυριζει η αεροκουρτινα οταν έχει αέρα έξω,αλλά μόλις ανοίγω το κλάπε απο κατω τέρμα , το σφύριγμά μειώνετε.αυτό το στοιχέιο μήπως σε βοηθήσει.
και κάτι αλλο στελιο το Τζάκι οταν το τοποθετησα και το εκαψα για 4-5 μερες δεν είχε καμια οσμή,μολις όμως αλαξα και έβαλα στην ένωση του τζακιου με την εξωτερικη καμιναδα περιπου 1 μετρο σπιραλ,αλουμινιου,εχω εντονη δυσοσμια.ειναι αυτος ο λόγος ή μηπως είναι του τζακιου επειδη είναι καινουργιο? και σε ευχαριστω για την βοηθεια.

fouskmech
09-04-13, 08:05
@Στέλιο.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Έχω παρατηρήσει, ότι όταν καίει το τζάκι και ανοίξω την πόρτα (προς τα πάνω) 5-10cm, τότε τραβάει πολύ αέρα, οι φλόγες λυσσομανάνε, και όντως πέφτει η θερμοκρασία της εστίας. Όχι πολύ, αλλά με τον αισθητήρα το βλέπεις, έως και 5 βαθμούς. Βέβαια, σε αυτήν την περίπτωση, μιλάμε για ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ αέρα, και μάλιστα με τη θέλησή μας (π.χ. κατά το άναμμα), ή αν θέλουμε να αρπάξουν πιο εύκολα τα ξύλα, κοκ).

Τώρα, αν δε σφραγίζει καλά η εστία από την πόρτα ή από άλλα σημεία, δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο παραπάνω αέρας εισέρχεται, και τι επίδραση έχει. Αυτό όμως που καταλαβαίνω είναι το εξής: Όλες οι εστίες έχουνε ένα μοχλό ρύθμισης του αέρα καύσης, δηλαδή και καλά........ να ρυθμίσεις την καύση. Ε..... αν αυτός ο μοχλός δεν κάνει δουλειά, είτε τέρμα ανοιχτός είτε τέρμα κλειστός, αν δηλαδή δεν έχει ουσιαστική διαφορά, τότε σημαίνει ότι μπαίνει από κάπου αλλού αέρας για την καύση. (ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ)? Και μάλιστα, είναι και πολύς σε ποσότητα, αφού με το μοχλουδάκι δεν χαμπαριάζει. Τώρα, αν αυτός ο extra μη-ελεγχόμενος αέρας είναι τόσος πολύς, ώστε να παγώνει την εστία και να μειώνει την απόδοσή της, ή να καίει πολλά παραπάνω ξύλα, μάλλον εμπειρικά μπορεί κανείς να το πει.

Σωστός δεν είναι ο συλλογισμός μου?

Ερώτηση: Υπάρχει τζάκι - με συρόμενη προς τα πάνω πόρτα - που πραγματικά να σφραγίζει ερμητικά η πόρτα του? Το λέω διότι πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κατασκευαστικά. Μήπως υπάρχουν τελικά τζάκια με συρόμενη πόρτα, που αυτή σφραγίζει καλά (supra, dovre, nordpeis, leda), αλλά όχι τέλεια όπως όταν είναι ανοιγόμενη?

stelios1
09-04-13, 20:01
Καλημέρα Στέλιο.σφυριζει η αεροκουρτινα οταν έχει αέρα έξω,αλλά μόλις ανοίγω το κλάπε απο κατω τέρμα , το σφύριγμά μειώνετε.αυτό το στοιχέιο μήπως σε βοηθήσει.
και κάτι αλλο στελιο το Τζάκι οταν το τοποθετησα και το εκαψα για 4-5 μερες δεν είχε καμια οσμή,μολις όμως αλαξα και έβαλα στην ένωση του τζακιου με την εξωτερικη καμιναδα περιπου 1 μετρο σπιραλ,αλουμινιου,εχω εντονη δυσοσμια.ειναι αυτος ο λόγος ή μηπως είναι του τζακιου επειδη είναι καινουργιο? και σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Ολα ειναι υποθεσεις, οπως σου ειπε κ ο Νικολαρας μαλλον τραβαει πολυ η καπνοδοχος σου. Αλλα αν ηταν αυτο θα συνεβαινε και σε αλλους και θα το ηξεραν στ αντιπροσωπεια.. Τι να πω? Με οσα λες υποψιαζομαι οτι τραβαει πολυ και για καποιο ανεξηγητο λογο (ισως δεν φτανει ο ''κατω'' αερας να καλυψει τον ελκυσμο και εισερχεται πολυς αερας απο την αεροκουρτινα και ακουγεται). Διοτι κλεινοντας το κλαπε η ταχυτητα στο σημειο εκεινο αυξανεται, οποτε και αναροφα αερα κυριως απο την αεροκουρτινα επειδη βρισκεται πιο κοντα σε αυτην τ αναροφηση της καπνοδοχου. Εσυ μονο θα βρεις τι φταιει υποθεσεις κανω, ισως και τελειως αστοχες. Η καποιος με ιδια εστια καταλαβει και σε βοηθησει.
Το σπιραλ γιατι μπηκε και ειναι μαλιστα και αλουμινιου, η τετοιο νομιζεις οτι ειναι? Η μυρωδια του ''καινουριου'' ειναι εντονοτερη στα πρωτα ανναματα και σταδιακα πεφτει εως ωτου δεν υπαρχει καθολου, αλλα.. αν οντως τραβα πολυ η καπνοδοχος τοτε και διαρροες να ειχε θα τις ρουφουσε και αυτες και δεν θα μυριζαν.

stelios1
14-04-13, 21:22
@Στέλιο.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Έχω παρατηρήσει, ότι όταν καίει το τζάκι και ανοίξω την πόρτα (προς τα πάνω) 5-10cm, τότε τραβάει πολύ αέρα, οι φλόγες λυσσομανάνε, και όντως πέφτει η θερμοκρασία της εστίας. Όχι πολύ, αλλά με τον αισθητήρα το βλέπεις, έως και 5 βαθμούς. Βέβαια, σε αυτήν την περίπτωση, μιλάμε για ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ αέρα, και μάλιστα με τη θέλησή μας (π.χ. κατά το άναμμα), ή αν θέλουμε να αρπάξουν πιο εύκολα τα ξύλα, κοκ).

Τώρα, αν δε σφραγίζει καλά η εστία από την πόρτα ή από άλλα σημεία, δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο παραπάνω αέρας εισέρχεται, και τι επίδραση έχει. Αυτό όμως που καταλαβαίνω είναι το εξής: Όλες οι εστίες έχουνε ένα μοχλό ρύθμισης του αέρα καύσης, δηλαδή και καλά........ να ρυθμίσεις την καύση. Ε..... αν αυτός ο μοχλός δεν κάνει δουλειά, είτε τέρμα ανοιχτός είτε τέρμα κλειστός, αν δηλαδή δεν έχει ουσιαστική διαφορά, τότε σημαίνει ότι μπαίνει από κάπου αλλού αέρας για την καύση. (ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ)? Και μάλιστα, είναι και πολύς σε ποσότητα, αφού με το μοχλουδάκι δεν χαμπαριάζει. Τώρα, αν αυτός ο extra μη-ελεγχόμενος αέρας είναι τόσος πολύς, ώστε να παγώνει την εστία και να μειώνει την απόδοσή της, ή να καίει πολλά παραπάνω ξύλα, μάλλον εμπειρικά μπορεί κανείς να το πει.

Σωστός δεν είναι ο συλλογισμός μου?

Ερώτηση: Υπάρχει τζάκι - με συρόμενη προς τα πάνω πόρτα - που πραγματικά να σφραγίζει ερμητικά η πόρτα του? Το λέω διότι πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει κατασκευαστικά. Μήπως υπάρχουν τελικά τζάκια με συρόμενη πόρτα, που αυτή σφραγίζει καλά (supra, dovre, nordpeis, leda), αλλά όχι τέλεια όπως όταν είναι ανοιγόμενη?

Κ εγω σ ευχαριστω για την συζητηση.. Παρατηρησα καλα την Παλαζετι που εχουν αντιγραψει, πολυ μετρια ποιοτητα κατασκευης (απορω γιατι ειναι τοσο ακριβες κ εχουν τετοια φημη) ολος ο κορμος στρανταριστα 1,25 χιλ και μεσα μερικες πλακες μαντεμι. Ειναι διφατση αυτη και η αριστερη πλευρα που συρεται η πορτα δεν ειναι γωνιασμενη (καλα κλεινει η πορτα, αλλα ειναι τοσο λαθος που δεν μπορεσα να το καλυψω με τ επενδυση και φαινεται, 1,5 ποντος διαφορα δεν κρυβεται). Εχει πολυ ωραια ρυθμιση του κλαπε, ρυθμιζεται ακριβως οσο θελεις ανα πασα στιγμη με ενα ωραιο "ροδακι" στ επανω μερος της κασας της πορτας (σε ντοβρ εχω δει 3 σκαλες μονο, αχαρες!). Αεροκουρτινα ομως δεν υπαρχει.. Ειναι παλιο μοντελο και ισως γ αυτο( σε δραχμες αγοραστηκε) δεν ξερω αν μαυριζει τ τζαμι και πως γενικα καιει, γραφει ομως στο προσπεκτ 7 κιλα ξυλα την ωρα, αποδοση δεν διαβασα πουθενα. Περσιδα εκτονωσης δεν προτεινεται, μονο ενα λεπτο κασωματακι εχει να μπει στ γυψοσανιδα ωστε να ειναι προσβασιμος ο μηχανισμος του κλαπε (εδω ειναι αδικαιολογητοι και θα πω παρακατω γιατι). Ειναι εξωτερικα ''κουτι'', κλεισμενη δηλαδη με θερμοθαλαμο γυρω απο την εστια και μερος του αερα περνα μεσα απο τον κωνο, 4 κοιλοδοκοι 5χ10 εκ και επανω τους ο ''κοφτης'', σχετικα μικρος. Η πορτα δεν σφραγιζει, εχει βουρτσακια αλλα δεν σφραγιζει απολυτα. Ο αερας για καυση μπαινει απο μπροστα και ρυθμιζεται απο το μοχλουδακι που λες, κλεινει καλα ομως αυτο. Μια ποσοτητα αερα μεσω ενος ''π'' 3χ6 εκ δινεται πισω στην πλατη π[ισω απο τα μαντεμια για την επανακαυση. Αυτην τ εστια αντεγραψαν, αν δεν το εκαναν σωστα η αν αντεγραψαν ''κακο'' μοντελο δε ξερω, αποκλειεται να την ανναψω δεν θα με αφησει αυτος.

Οταν ανοιγεις τ πορτα λιγο ειναι επομενο να καιει σαν τρελο και με ανοιγομενη πορτα σφραγιστη να ηταν το ιδιο θα συνεβαινε.
Φτιαχνουν το κλαπε ετσι ωστε να μην κλεινει τελειως ποτε, ωστε να ειναι σιγουροι οτι εξ αιτιας του σφραγισματος του δεν θα καπνισει ποτε, οτι δεν θα σκαλωσει δηλαδη καποια στιγμη κλειστο, αποτελεσμα.. Δεν ρυθμιζεται ουσιαστικα η ενταση τ φωτιας με τετοιο κλαπε ποτε! Επρεπε να εχουν δωσει λυση σε αυτο εφ οσον τ τζακι βασιζεται στην ρυθμιση του και οχι να βαζουν μισοφεγγαρο.
Συμφωνω απολυτα με τ συλλογισμους σου.
Εχει εστιες με συρομενη πορτα ποπυ αφραγιζουν απολυτα, σε αυτες δεν χρειαζεται καθολου κλαπε.

dimitra_t
22-04-13, 10:23
γεια σας! εχω αγχωθει κ εγω εντελως με το τζακι...φτιαχνω καινουριο σπιτι κ βρισκομαι στην επιλογη τζακιου.σκεφτομαι να εχω καλοριφερ για κυρια θερμανση.δε ζω κ σε περιοχη με πολυ κρυο.οποτε κατεληξα να αφησω τα ενεργειακα κ να επιλεξω κλασικο με πυροτουβλο.μου φαινεται πιο ομορφο αισθητικα.δε θα ζεσταινει εναν ενιαιο χωρο.κ τι να κανω να το παρω ετοιμο η να το χτισω?ποιες ειναι καλες εταιρειες για αγορα τζακιου?superkamin και θερμοζελ ειναι καλες?ευχαριστω πολυ!

stelios1
22-04-13, 22:56
γεια σας! εχω αγχωθει κ εγω εντελως με το τζακι...φτιαχνω καινουριο σπιτι κ βρισκομαι στην επιλογη τζακιου.σκεφτομαι να εχω καλοριφερ για κυρια θερμανση.δε ζω κ σε περιοχη με πολυ κρυο.οποτε κατεληξα να αφησω τα ενεργειακα κ να επιλεξω κλασικο με πυροτουβλο.μου φαινεται πιο ομορφο αισθητικα.δε θα ζεσταινει εναν ενιαιο χωρο.κ τι να κανω να το παρω ετοιμο η να το χτισω?ποιες ειναι καλες εταιρειες για αγορα τζακιου?superkamin και θερμοζελ ειναι καλες?ευχαριστω πολυ!

Καλως μας βρηκες! Σε περιοχη με πολυ κρυο δεν ζεις αλλα καλοριφερ σκεφτεσαι ε.. Καλοριφερ ειναι απλα το συστημα θερμανσης και μπορει να ειναι με πετρελαιο η με γκαζι η με τζακι η με ξυλολεβητα κ.α. Κλασικο με πυροτουβλο μαρκας δεν υπαρχει, αυτο (το κλασικο με πυροτουβλο) χτιζεται επι τοπου απο τζακα. Δεν θα ζεσταινει εναν συγχρονο ενιαιο χωρο. Ενα σωστο χτιστο θα σου κοστισει αρκετα, ισως και παραπανω απο ενα με πορτα. Αν η πορτα ειναι συρομενη επανω τοτε δεν χανεις τιποτα σε θαλπωρη, αντιθετως ειναι ακομα καλυτερη η αισθηση. Ολες οι μαρκες καλες ειναι, η εγκατασταση κανει την διαφορα.

atanas1
23-07-13, 13:50
γεια σας γεια σας! ειμαι νεο μελος εδω κ μη εχοντας.. καλη σχεση? εμπειρια να τ πω? με τ ιντερνετ, τ forum κ γενικα. ανοιγω αυτο το θεμα σαν αφορμη γ μενα να επι..κοινωνησω! τζακας ειμαι. απ το 1985 καθως κ φουρνους με ξυλα γ πιτσαριες.. ταβερνες κ ξερω τ παντα. κ μην φανταζεσται μυστικα κτλ. τ τζακι ειναι μια σχεδον πρωτογονη κατασκευη, μυστικα δεν υπαρχουν.. προχειροτητα υπαρχει. θα χαρω να απαντησω σε αποριες, προβληματα κ γενικα οτιδηποτε. ολα λυνονται!

Γεια σου Στέλιο μένω στον πρώτο όροφο μιας τριώροφης πολυκατοικίς και όταν ανάβω το τζάκι μου εάν δεν έχω κάποιο παράθυρο λίγο ανοιχτό με καπνίζει το τζάκι που μπορεί να οφείλεται αυτό?

stelios1
24-07-13, 05:54
Γεια σου Στέλιο μένω στον πρώτο όροφο μιας τριώροφης πολυκατοικίς και όταν ανάβω το τζάκι μου εάν δεν έχω κάποιο παράθυρο λίγο ανοιχτό με καπνίζει το τζάκι που μπορεί να οφείλεται αυτό?

Καλημερα καλως ηρθες.
Εκανες παραθεση το πρωτο μυνημα, δηλαδη ειναι μπερδεμα να βγαλεις ακρη με τοσα μηνυματα, διαβασε ομως γιατι αλλα τοσα θα χρειαστει να ξανα ποιυμε.
Θελει αερα ο χωρος σου, αυτον τον δινουμε πισω απο το τζακι εξω χαμηλα και εισερχεται ψηλα μεσα, θελει δηλαδη 2 ανοιγματα. Αν ειναι μαντεμενιο ρισκαρεις τυχον μυρωδιες, αν ειναι χτιστο καλυτερα να το αποφυγεις τελειως αυτο.
Απλη λυση ειναι μια τρυπα πισω απο καποιο κοντινο σωμα καλοριφερ την οποια θα μπορεις να κλεινεις, να εχεις προσβαση δηλαδη απ εξω αν πασα στιγμη και να μην ειναι σε πλευρα που φυσαει. Διαβασε ομως να μπεις στο νοημα.

vstrom33
13-10-13, 21:01
καλησπέρα και από μένα την βοήθεια σας γιατί θα πετάξω την κασέτα από το μπαλκόνι.ο μάστορας έχει έρθει 3 φόρες και ζεστό αέρα δεν βγάζει με τίποτα αντίθετα ρουφάει από όλες της υποτιθέμενες εξόδους η 2 με εύκαμπτο σωλήνα και 1 που έχει η κασέτα στο κάτω μέρος.στην αρχή είχε φτιάξη αεροθάλαμο από πετροβαμβακα τίποτα! μετά έφτιαξε αεροθάλαμο με λαμαρίνες πάλι τίποτα α και πάντα καπνίζει άμα ανοίγω την πόρτα (πάντα προσεχτικά) για να βάλω ξύλα ανοίγω λίγο το παράθυρο.τι να φταίει που αντί να βγάζει αέρα τραβάει? που έχει βάλει καμινάδα μεταλλική 1 μετρό περίπου και όχι μέχρι το ταβάνι ? έχει βάλει και ένα μικρο βεντiλατερ δεν ξέρω ποσά watt είναι σαν να μην υπάρχει. η μονή ζεστή που έχω είναι η αντανάκλαση από το τζάμι τσάμπα τα ξύλα που έχω κάψει. να κάνω ταβάνι με πετροβαμβακα λίγο πιο πάνω από τον αεροθάλαμο μήπως φεύγει αέρας από εκεί και δεν πάει στον αεροθάλαμο και μετά στην καύση και γιαυτό βάζει αέρα αντί να βγάζει ?????

stelios1
14-10-13, 06:04
Καλημερα. Το τζακι το παλιο τραβουσε κανονικα? εισοδο εξωτερικου αερα για καυση εχει? παρατηρησε μηπως βγαζει τον ζεστο αερα απο κει, επισης ανναψε την με ανοιχτο παραθυρο εχοντας τον εξωτερικο αερα κλειστο. Μπορει να μην σφραγιζει η καπνοδοχος και να φευγει η ζεστη απο κει.
Δεν εχω καθολου χρονο αυτες τ μερες μονο για υπνο μπαινω στο σπιτι εξηγησε τα λιγο πιο αναλυτικα με καμια φωτο να βοηθησουν κ αλλοι.

vstrom33
14-10-13, 20:38
το παλιό στην αρχή είχε πολύ αέρα στροβίλιζε και κάπνιζε έκανα 2 τρύπες από κάτω δεξιά αριστερά έμπαινε στον χώρο ηρεμούσε και μετά πήγαινε στην καύση και δεν κάπνιζε. είσοδο έχει στον ακάλυπτο 4ο όροφο δύσκολο να τσεκάρω αν βγαίνει ο ζεστός αέρας από εκεί η να τον κλείσω :( . να κάνω ταβάνι με πετροβαμβακα λίγο πιο πάνω από τον αεροθάλαμο μήπως φεύγει αέρας από εκεί και δεν πάει στον αεροθάλαμο και μετά στην καύση και γιαυτό βάζει αέρα αντί να βγάζει ? άμα φεύγει η ζέστη από την είσοδο του ακάλυπτου τι λύση θέλει ??? foto είναι ντυμένο με γυψοσανίδα ..η κασέτα είναι αυτή που έχει το leroy merlin σε προσφορά.

nikolaras
15-10-13, 09:54
Το λογικό είναι έτσι όπως τα γράφεις ,ότι φεύγει ο ζεστός αέρας πιο πάνω από τον αεροθάλαμο.
Οπως και να έχει δυστυχώς φίλε μου θα πρέπει να ξηλώσεις την γυψοσανίδα και να κάνεις σωστή εγκατάσταση.
Τις περισσότερες των περιπτώσεων συμβαίνει ότι το φθηνό στο τέλος το πληρώνεις ακριβότερα.....

stelios1
17-10-13, 06:26
Δεν ξερουμε την κασετα δειχτην δεν κανεις διαφημιση η το αντιθετο.
Αν χανεται η θερμοτητα αναμεσα απο τ 2 καπνοδοχους μια λυση σχετικα απλη ειναι να προεκετινεις την μικροτερη εσωτερικη εως επανω και να μπορεσεις ετσι να σφραγισεις το κενο εκει, ισως ετσι δεν χρειαστει να ξηλωσεις μεσα.

vstrom33
17-10-13, 11:39
ο μάστορας για να βάζει αέρα στον αεροθάλαμο έχει μια εύκαμπτη φ10 κάτω και πίσω αριστερά και το βεντiλατερ στην πλάτη πάνω δεξιά. το τζάκι είχε μια διπλή περσίδα αν θυμάμαι φ10 περίπου η μια ,είναι διπλή περσίδα ο μάστορας έβαλε τον σωλήνα εκεί μπροστά μήπως μπαίνει λίγος αέρας στον αεροθάλαμο γιατί και στην καύση δεν βλέπω ένταση . ο υπόλοιπος αέρας που πάει μήπως από τα κενά γύρω από το αεροθάλαμο φεύγει από την καμινάδα γιαυτό λέω να κάνω ταβάνι πιο πάνω από το αεροθάλαμο να μην χάνω καθόλου αέρα .φώτο έχω μόνο αυτές

vstrom33
17-10-13, 11:58
στην πρώτη φώτο είναι πως ήταν και που ήταν ο αεραγωγός μετά έκλεισε την είσοδο από μπροστά και άνοιξε μια πίσω. αν θυμάμαι καλά κάτι έλεγε ότι η καμινάδα η μεταλίκι πήγαινε μέχρι ένα σημείο γιατί κάπου κολλούσε πριν το ταβάνι είχε μια μικρή κλίση γιαυτό έβαλε μέχρι εκεί. πάνω έχω κοκόρι .

audakis
17-10-13, 14:40
Καλημέρα παιδιά,

Είχα ξαναγράψει στο παρελθόν, έχω πρόβλημα με το τζάκι που καπνίζει.... Δεν κάπνιζε ποτέ εδώ και 25 χρόνια μέχρι που έβαλα παράθυρα αλουμινίου. Λόγω της ασφυξίας λοιπόν ζορίζεται μέσα. Είχε έρθει ένας τζακάς και έκανε μια τρύπα στον δεξί τοίχο, 1 μέτρο μακριά από το τζάκι με διάμετρο Φ100 αλλά τα πράγματα δεν άλλαξαν.

Σκέφτομαι λοιπόν μιας που έχω και εργαλεία και πιάνουν τα χέρια μου -χωρίς να θέλω να κάνω το σπίτι σουρωτήρι- να δοκιμάσω το εξής.

Από ότι εχω καταλάβει εδώ η καλύτερη λύση για να μην καπνίζει το τζάκι είναι να έρχεται ο αέρας κάτω από το τζάκι. Σκέφτομαι λοιπόν να τρυπήσω τον πάτο του τζακιού και να βάλω μια σωλήνα που να πηγαίνει έξω. Το τζάκι είναι γωνιακό, η δεξία πλευρά κοιτάει βοριά, και η αριστερή δυτικά.

Είναι καλή λύση να βάλω μια Φ100 στον πάτο του τζακιού προς τα δυτικά;

GEOST
07-11-13, 22:33
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,
ΑΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΡΒΗΓΙΚΟ ΤΖΑΚΙ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ jotul norway .
Einai ta ΜΟΝΑΔΙΚΑ original ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ tzakia.
ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ .
ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟ

nikolaras
08-11-13, 01:41
Καλώς τον φίλο από το Ναύπλιο.
Πιστεύω αύριο να απαντήσεις στον χαιρετισμό μου.
Αν δεν απαντήσεις θα σου πω ότι είσαι λαμόγιο και ότι τα τζάκια που λανσάρεις είναι για μην πω που.......
Και να μη ξεχάσω: μην γράφεις με κεφαλαία, μας κουράζεις.

vstrom33
06-12-13, 11:13
καλησπέρα μήπως ξέρει κάνεις γιατί μου έβγαλε μαυρίλα από τους αεραγωγούς και μαύρισε λίγο και πάνω από την εστία από κάτι τρύπες που είχε ? το χρώμα του μαντέμι είναι του inox έτυχε θα βγάζει συνέχεια ?? τα αναπνέει το παιδί :( sos

stelios1
06-12-13, 18:32
καλησπέρα μήπως ξέρει κάνεις γιατί μου έβγαλε μαυρίλα από τους αεραγωγούς και μαύρισε λίγο και πάνω από την εστία από κάτι τρύπες που είχε ? το χρώμα του μαντέμι είναι του inox έτυχε θα βγάζει συνέχεια ?? τα αναπνέει το παιδί :( sos

Καπνος θα ειναι, λιγος ισα ισα να μαυρισει με τ καιρο.. Μπορει και υγρασια, ατμοι δηλαδη..
Εμενα με εχεις μπερδεψει παντως, στην αρχη (στο πρωτο μην σου) λες οτι αντι να βγαζει ζεστο αερα απο τις εξοδους ρουφαει απο παντου, απ την αλλη ειπες οτι αν δεν ανοιξεις παραθυρο στο σπιτι δεν τολμας να βαλεις ξυλα. Αμα δεν τραβαει ενα τζακι και μερσεντες να βαλεις απο κατω δεν θα δουλεψει σωστα. Δειξε φωτο την καπνοδοχο μαζι με ολη την ταρατσα. Για να καταλαβεις.. εννοω οτι με ανοιχτη την πορτα πρεπει να εχει απο μονη της η καπνοδοχος εναν ελαφρυ ελκυσμο, αυτο ειναι κατι σαν δεδομενο, σαν μια ''βαση'' δηλάδη για οτιδηποτε κανουμε σε ενα τζακι.

halaros
14-12-13, 17:08
:flash:

Kastoria75
11-01-14, 02:03
Καλημερα και καλη χρονια να εχουμε με υγεια.Θελω τα φωτα σου συνονοματε Στελιο.Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το τζακι μου.Το εκανα το '08 και μεχρι περυσι δεν ειχα προβληματα,δεν καπνιζε καθολου.Ακριβως περυσι τετοια εποχη αρχισε να καπνιζει πολυ εντονα!Το τζακι μου Ελληνικης κατασκευης,μαντεμι σε τρια κομματια με τζαμι που ανοιγει και στο πλαι προς τα πανω.Τρια κομματια εννοω τις πλευρες στο τζακι οπως θα καταλαβες.Αφου το καθαρισα και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα,το <<εκαιγα>>με κλειστο το τζαμι και αφου ανοιξα μια επιπλεον περσιδα(+2) στο καλυμα της γυψοσανιδας.Ανοιξα τρυπες ψηλα στο καδακι για τις σταχτες και εβγαλα κομπλε το υπολοιπο του χειμωνα ε πολυ καλυτερη ζεστη στο σπιτι μου.Το καπνισμα αρχισε παλι φετος ακομα χειροτερα σε φαση να μαυριζει το μαρμαρο του της επενδυσης με σταχτες!Αφου εφερα <<μαστορα>>,διαπιστωσαμε πως ο τσιφτης που εφτιαξε το τζακι μου,δεν ειχε βαλει σωληνα μεχρι την κορυφη της καμιναδας!Επισης η σωληνα που κουμπωνει στο <<καπελο>> δεν ειχε κολλα και ηταν ετοιμο να διαλυθει!Το συγκεκριμενο κομματι του σωληνα ειναι σε s,δεν φευγει ευθεια πανω η σωληνα.Αφου προσθεσα δυο περιπου μετρα σωληνα και αφου εγινε οπως πρεπει στο συνολο της,εννοειται πως εκλεισαν και τα κενα στην καμιναδα για να μην γυρνα ο καπνος μεσα,δοκιμασα να το αναψω.Πιστεψα οτι επιτελους το προβλημα λυθηκε οριστικα αλλα δυστυχως συνεχιζει να καπνιζει.Σιγουρα δεν καπνιζει οπως πρωτα και οταν ειμαι στο σπιτι συνηθως δεν το καταλαβαινω.Το καταλαβαινω οταν ειμαι εκτος σπιτιου και μπαινω μεσα στο σπιτι.Αυτο που υποψιαζομαι Στελιο ειναι αν εχουν προβλημα οι πλακες του μαντεμιου και πως μπορω να το διορθωσω?Αν δηλαδη με τον καιρο και την συστολη-διαστολη εφυγε η κολλα η οτι αλλο εβαλε ο αρχηγος που το εφτιαξε!Επισης θελω να μου πεις ποιο ειναι το κατωτατο υψος που πρεπει να εχει μια καμιναδα απο το ψηλοτερο σημειο της σκεπης.Συμπληρωνω πως το τζακι μου ειναι σε πλευρα,οχι σε γωνια και βλεπει την δυση του ηλιου αν βοηθαει αυτο.Επισης η τρυπα που εχω κανει εξωτερικα στον τοιχο ειναι επαρκης για τον αερα.Ευχαριστω για τον χρονο σου

stelios1
11-01-14, 07:33
Καλημερα. Να βαλεις πυριμαχη ''σιλικονη'' 1200 βαθμων στους αρμους, αν μπορεις να μαδησεις και υαλοκορδονο να χωθει μεσα με την σπατουλα και ξανα πυρομαχο στοκο απο πανω γιατι ειναι ψαθυρο υλικο οταν πηξει και σπαει.
Εχει καμια διοδο στην σκεπη εσωτερικα του σπιτιου?
Αυτα για αρχη, βγαλε φωτο το τζακι, τ περσιδες του και αν γινεται και την καπνοδοχο μαζι με την σκεπη απο μακρυα.

Kastoria75
11-01-14, 11:55
Καλημερα Στελιο.Εχω ηδη βαλει σιδηροστοκο στους αρμους.Μου ειπανε οτι θελει ανανεωση αλλα αντεχει πιο πολυ απο αλλα υλικα.Συνεχιζει και καπνιζει ομως!Τι εννοεις με την διοδο στην σκεπη,δεν καταλαβαινω?Θα σου στειλω με την πρωτη ευκαιρια τις φωτογραφιες. ΥΓ Μολις πριν λιγο προσεξα και ενω τσεκαρα τις ενωσεις που παταει στις πλακες,ακριβως λιγο πριν αρχισει η επενδυση του μαρμαρου και εκει που τελειωνει η μια πλευρα του τζαμιου,ειδα οτι λειπει ενα κομματι της κολλας η οτι αλλου υλικου ειναι στο σημειο αυτο.Να υποθεσω πως στο πισω μερος της εστιας και στο κομματι καπελο και πλακα εχει φυγει ολη η κολλα,μιας και εκει ειναι το 90% της θερμοτητας?Σ'ευχαριστω για τον χρονο σου.

- - - Updated - - -

''και ενω τσεκαρα τις ενωσεις που παταει το καπελο στις πλακες''..ηθελα να πω.

Kastoria75
11-01-14, 12:10
61881618826188361884

- - - Updated - - -

Αργοτερα θα σου στειλω και την καμιναδα.Δυστυχως δεν εχω καλη καμερα για να σου στειλω το εσωτερικο της εστιας.Θα προσπαθησω να βρω και να σου στειλω αν και ειναι ηδη στοκαρισμενες οι ενωσεις.

stelios1
12-01-14, 07:09
1. Το τζακι καπνιζει απο μπροστα απο το επανω μερος της εστιας δηλαδη, η απο τις περσιδες?
2. Ειναι με βεντυλατερ? Απο που φερνει αερα το βεντυλατερ?
3. Γιατι οι περσιδες ειναι χαμηλα εχει ''κουκουλα'' γυρω απο την εστια?
4. Η πορτα του εσωτερικα καθως ανεβαινει εχει καποια θηκη που χωνεται η ειναι ετσι χυμα? Ρωταω συγκεκριμενα πραγματα γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι στημενο, σαν πρωτη εικονα μου φαινονται πολλα τα λαθη. Νικολαρας, οι αλλοι καμια γνωμη..

Kastoria75
12-01-14, 12:14
Καλημερα.Το τζακι δεν εχει βεντυλατερ,δουλευει με φυσικη ροη αερα.Δεν υπαρχει θηκη για το τζαμι,ειναι χυμα.Το τζακι καπνιζει απο μπροστα και γι'αυτο το δουλευω με κλειστο το τζαμι αλλα ακομα και μετα τις βελτιωσεις στον σωληνα και τα στοκαρισματα στις ενωσεις,συνεχιζει και βγαζει προφανως απο τις περσιδες αλλα οχι τοσο εντονα.Μυριζει ειδικα στα δωματια.Εννοειται πως οταν το ανοιγω γα να βαλω ξυλα η μυρωδια ειναι αισθητη.Δεν υπαρχει καποια κουκουλα οπως αναφερεις,οι περσιδες μπηκαν εκει τυχαια.Δεν μπορω να σου στειλω φωτο της καμιναδας γιατι ειναι στον τριτο οροφο,διπλα εχω σπιτια και δεν φαινεται καθαρα.Η σκεπη μου ειναι σοφιτα.Το μισο κομματι ειναι σηκωμενο και μετσ πεφτει και κανει γωνια.Σε αυτο το κομματι της σκεπης βγαινει και η καμιναδα η οποια βγαινει πειρπου μισο μετρο πανω αποτο ψηλοτερο σημειο της σκεπης.Εκανα εχθες μια παντετα με τον μαστορα μηπως και βρουμε την οριστικη λυση!Επειδη μαυριζε ενα σημειο του τζαμιου,βαλαμε προχειρα ενα κομματι λαμαρινας ακριβως στο πανω μερος της εστιας.Μειωσαμε το πλατος της για να καταλαβεις τι εννοω.Δυστυχως,συνεχιζει να μυριζει..

nikolaras
12-01-14, 12:45
Τι μυρωδιά είναι; Είναι σίγουρα καπνός ή από έντονη βροχή πέρασε μέσα στον θάλαμο πίσσα -καπνίλα και μυρίζει;
Το ενδεχόμενο να βούλωσε η καμινάδα το κοίταξες;
Τα ξύλα που καις είναι ξερά;

stelios1
12-01-14, 17:17
Δεν τραβαει σωστα η καπνοδοχος σου, αυτο φταιει κυριως για το καπνισμα. Ο καπνος (και ειδικα ο ατμος οπως σωστα επισημανε ο Νικολαρας) ειναι φυσιολογικα πιο βαρια απο τον αερα, ζεσταινονται και μενουν ψηλα, ταξεδευουν μεσα στο σπιτι εως οτου κρυωσουν και μετα κρυωνουν-βαραινουν και πεφτουν γ αυτο και τις περισσοτερες φορες η μυρωδια εντοπιζεται σε απομακρυσμενα σημεια του σπιτιου. Θελει σηκωμα ΣΙΓΟΥΡΑ η καπνοδοχος, επισης να σιγουρευτεις οτι δεν μπαζει νερα διοτι αυτα ατμοποιουνται και μυριζει ολο το σπιτι ''τζακιλα'' ακομα και αν δεν καπνιζει ,λογω των περσιδων.
Εκτος αυτων το τζακι σου ακομα και αν δεν καπνιζει δεν προκειται να σου δωσει σοβαρη ζεστη, ειναι ολο λαθος..
Οι περσιδες ειναι πολυ χαμηλα.
Επρεπε να υπαρχουν ικανα ανοιγματα (περσιδες εισροης εσωτερικου αερα) και εσωτερικα κατω. Σε φυσικη ροη φαντασου τα διπλασια σε εμβαδο απ οσα εχεις τωρα.
Η πορτα επρεπε να χωνεται σε θηκη διοτι οπως ειναι τωρα οταν συρεται (πιθανοτατα και οταν ειναι κλειστη να συμβαινει αυτο) επανω επικοινωνει ο θαλαμος καυσης με τ περσιδες ψηλα και βρισκει διοδο ο καπνος να βγει απο κει, αν τραβουσε καλα τοτε δεν θα καπνιζε αλλα θα εχανες τεραστια ποσα σε θερμοτητα.
Για το τραβηγμα μονο τωρα.. Υπαρχει κλιμακοστασιο στην οικοδομη? Αν υπαρχει η καπνοδοχος σου πρεπει να παει πιο ψηλα απ αυτο, αν δεν υπαρχει (γ αυτο ηθελα φωτο απο επανω) τοτε απλα θελει σηκωμα η καπνοδοχος εως οτου τραβηξει σαν απλο τζακι χωρις πορτα, αμα στρωσει μετα πρεπει να φτιαξεις τα υπολοιπα σωστα ωστε να γινει κατα καποιο τροπο ενεργειακο.

Kastoria75
12-01-14, 22:30
Και τα ξυλα ειναι ξερα και εχω καθαρισει την καμιναδα αφου προσθεσα την σωληνα και εσφιξα τον υπολοιπο κομματι του σωληνα που ειχε χαλαρωσει.Δεν ειχα ποτε θεμα με νερο στην καμιναδα.Μυριζει οταν ανοιγω το τζαμι για να βαλω ξυλα.Ανοιγω τα παραθυρα πριν βαλω ξυλα και προσεχω τις περσιδες.Βγαζει για λιγο και μετα δεν μυριζει αλλα μετα απο ωρα καταλαβαινουμε την μυρωδια στα απεναντι δωματια.Ευχαριστω για τον χρονο σου Νικο

stelios1
13-01-14, 07:15
Καλημερα. Στελιο βαλε ενα σπιραλ 120-140 απο εξω κατω στην εισαγωγη φρεσκου αερα και συνδεσετο στην μια περσιδα, τ αλλες ταπωσε τες. Αυτο ισως διορθωσει το καπνισμα αλλα το τζακι σου θελει σοβαρες αλλαγες, αν καποια στιγμη αποφασισεις να τις φτιαξεις ρωτα εδω λεπτομερειες πριν αρχισεις ωστε να ξερεις ακριβως απο πριν τι θα πρεπει να αλλαξει.

Kastoria75
13-01-14, 12:57
Καλησπερα Στελιο.Καταρχην,ποσο πιστευεις οτι πρεπει να σηκωθει η καμιναδα?Σου ειπα οτι εξεχει περιπου μισο μετρο.Οι περσιδες,για να τις αλλαξω θεση και να τις βαλω πιο ψηλα,ποσο πρεπει να απεχουν απο το ταβανι?Η εξωτερικη περσιδα που εχω στον τοιχο,ειναι 15 εκ. μηκος και 10 πλατος,πιστευεις πως πρεπει να την μεγαλωσω?Τα ικανα ανοιγματα και εσωτερικα κατω,τι ακριβως αναφερεις?Ανοιγματα χαμηλα στο μαρμαρο του τζακιου η στον εξωτερικο τοιχο που γινεται η εισροη αερα?Κλιμακοστασιο υπαρχει σε ξεχωριστο χωρο εκτος σπτιου.Σε καμια περπτωση δεν επιρεαζει την καμιναδα.Αυτο που δεν εχω καταλαβει εγω,ειναι γιατι δεν καπνιζε τα πρωτα χρονια και καπνιζει τωρα!Επειδη ηδη ασχολουμαι με το φτιαξιμο του τζακιου και αν δεν δω διαφορα μεχρι το τελος του χειμωνα θα το χαλασω για να βαλω τζακοσομπα η κατι αλλο,πες μου τι να διορθωσω?Θα ξεκινησω με το σηκωμα της καμιναδας προφανως..Σ'ευχαριστω

nikolaras
13-01-14, 13:03
Εστίασε ακριβώς στο πρόβλημα που έχεις, δηλ. έχεις πρόβλημα όταν ανοίγεις την πόρτα, συνήθως δημιουργείται μια υποπίεση ανάμεσα στον χώρο της καύσης και στο σαλόνι σου, δεν είναι περίεργο αυτό.
Δοκίμασε να ανοίξεις την πόρτα σιγά - σιγά έχοντας ένα παράθυρο ανοιχτό.

Kastoria75
13-01-14, 17:39
Ηδη το εχω δοκιμασει αδερφε.Και με ανοιχτο και με κλειστο και μισανοιχτο...Ευχαριστω παντως

stelios1
13-01-14, 18:02
Στελιο το γιατι παλια τραβουσε και τωρα οχι πρεπει να βρεις τι αλλαξε στο τζακι (προφανως ομως αλλαξε προς τ καλυτερο αφου κανατε παρεμβασεις) η.. στο σπιτι, μπορει να αλλαξες κουφωματα η να ''γερασαν'' καπως και να χανει το σπιτι αερα απο κει, η να χαλασε το ταμπερ βαρυτητας του απορροφητηρα, η.. χιλια δυο μπορει να ναι αυτα.

Αφου το σκαλιζετε τωρα φτιαξε θηκη για τ πορτα και δωστε ολον τον εξω αερα για καυση εκει, πουθενα αλλου, (κλειστη ομως να μην σφραγιζει επανω, αν εχει καποια λαμα κτλ βγαλτε την να εχει παντα ελευθερη διοδο αυτος ο εξω αερας στον θαλαμο καυσης). Ετσι θα δημιουργειται αεροκουρτινα και δεν θα μαυριζει το τζαμι και οταν σηκωνεται η πορτα επανω αυτο το κρυο ρευμα εξωτερικου αερα δεν θα αφηνει τ καπνο να βγει εξω, θα τον κατεβαζει ξανα κατω στην φωτια.
Αυτο θα ειναι ενα κυκλωμα αερα για την καυση.

Οι περσιδες να πανε οσο πιο ψηλα γινεται. Και επισης κατω, στο πατωμα σχεδον στο ορθιο μαρμαρο της επενδυσης να κανεις περσιδες εισροης, ετσι ο αερας του χωρου θα κανει με φυσικη ροη ενα δικο του κυκλωμα, θα μπαινει απο κατω θα θερμαινεται και θα βγαινει απο ψηλα. Ειναι πολυ μικρες ομως τωρα αυτες, θες τουλαχιστον διπλασιες πανω κατω.
Αυτο θα ειναι ενα κυκλωμα αερα (μονο εσωτερικου αερα) αναθερμανσης.

Καλο ειναι και να μονωσεις του τοιχους που εφαπτεται το τζακι, αλλα εχει σημασια να ειναι περιπου 10 εκ η μονωση δεξια κ αριστερα απο την εστια ωστε να μην φτιαξετε κανεναν τεραστιο χωρο (τα αερια καταλαμβανουν ολο τ προσφερομενο χωρο), ουτως ωστε να περναει κοντα απο τα τοιχωματα της εστιας, αλλιως οσο και να μονωσεις η φυσικη ροη θα ειναι χλιαρη και ασθενικη. Πιο κοντα απο 5 εκ ομως να μην ειναι πουθενα γιατι μπορει να μυρισει.
Η εστια σου φταιει και αν σηκωνοντας την καπνοδοχο στρωσει θα στρωσει μονο στο τραβηγμα και θα χανεις ολη τ ζεστη μετα απ αυτο και θα καιγονται τα ξυλα στο λεπτο.

stelios1
13-01-14, 18:52
61888
Κατι τετοιο εννοω θηκη για την πορτα, οι 2 τρυπες που φαινονται ειναι η εισαγωγη φρεσκου αερα. Σφραγιζεις καλα και εχεις ενα κυκλωμα για την καυση και μονο, το οποιο δεν ''ανακατευεται'' με τον θερμαινομενο αερα.

Kastoria75
13-01-14, 19:47
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου Στελιο,επισης ευχαριστω και τον Νικολαρα.Θα δω τι θα κανω και θα επανελθω.

KIRIAKOYLIS
15-01-14, 09:07
Καλημέρα και καλή χρονιά από μένα. Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό και θέλω να πω το πρόβλημά που έχω με το ενεργειακό τζάκι που τοποθετήθηκε στο σπίτι μου τέλη Δεκεμβρίου.
Είναι της lotus το h470, το έχω στο σαλόνι μου που είναι ενιαίος χώρος περίπου 50 τερ.μέτρων (όλο το σπίτι είναι 125τρ.μ), αλλά δυστυχώς το θερμόμετρο με δυσκολία πιάνει τους 20 βαθμούς. Είναι φυσικής ροής και αρχικά τοποθετήθηκε χωρίς να ανοιχτεί η φούσκα. Μετά ξαναφέραμε το μάστορα , έφτιαξε θερμοθάλαμο και έβαλε περσίδες χωρίς βεντιλατέρ αλλά πάλι δεν βλέπουμε ιδιαίτερη διαφορά.Δεν θα έπρεπε να πιάνει με ευκολία τους 20 και να τους ξεπερνάει τουλάχιστον στον ενιαίο χώρο? Μας είχαν πει όταν το αγοράσαμε πως θα γίνεται φούρνος ο ενιαίος και θα σπάει το κρύο στα δωμάτια... Το σπίτι μας είναι παλιό και χωρίς ιδιαίτερη μόνωση ,αλλά με καινούργια αλουμίνια και τζάμια, επίσης έχουμε ύψος στα 3,10μ. Τί νομίζετε πως φταίει?

stelios1
15-01-14, 23:02
3 εως 8 κιλοβατ που δινουν δεν ειναι καμια τεραστια ισχυ, αν το καις σιγα, η αν δεν κανουν τα ξυλα, η αν καιει λιγες ωρες κτλ ειναι καποιοι λογοι αυτοι.
Η τοποθετηση εγινε συμφωνα με τις οδηγιες? Ειναι πολυ αφηρημενο οπως το ρωτας. Με τον καιρο που κανει εως τωρα (δεν ειδαμε χειμωνα ακομα) επρεπε 2-3 ωρες μετα το ανναμα να εχεις αισθητη διαφορα, το υψος τ σπιτιου ειναι ενα μειον αλλα μετρησε θερμοκρασια και στο ταβανι, κοντα και μακρυα απο το τζακι. Αν υποψιαζεσαι τα ξυλα δοκιμασε με μπριγκετες. Αν το καις περιστασιακα δοκιμασε να το καψεις συνεχομενα (εστω και σιγα αλλα να μην σβησει) 2-3 μερες.

Wos
09-02-14, 14:13
Καλησπέρα κι από μένα!Εδώ και λίγο καιρό σκεφτόμαστε να βάλουμε ενεργειακό Τζάκι στο σπίτι (συγκεκριμένα Τζάκι Νορβιγίας λέγετε ο τύπος νομίζω).Το τζάκι υπάρχει είδη και μάλλον θα το κάνουμε μετατροπή.Δεν σκεφτόμαστε να το κάνουμε μέσω καλοριφέρ γιατί θα χρειαστεί πολύ ράψιμο και ξήλωμα. Το πρόβλημα που έχουμε είναι ότι το τζάκι βρίσκεται στον 2ο όροφο μιας μεζονέτας, και θέλουμε να ζεστάνουμε και τους 2 κάτω ορόφους ή τουλάχιστον να υπάρχει η δυνατότητα να ζεσταθεί ένας από τους 2 κάτω ορόφους την φορά. Ο Τζακάς που ρωτήσαμε,την μια φορά μας είπε ότι δε γίνεται την άλλη μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι με ένα βεντιλατέρ ο αέρας θα κατεβαίνει από τον 2ο όροφο στο ισόγειο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τι ισχύει τελικά;Μπορεί ένα Τζάκι που θα μετατραπεί σε ενεργειακό να στέλνει αέρα με βεντιλατέρ 2 ορόφους πιο χαμηλά και να ζεσταίνει;

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο κάθε όροφος είναι περίπου 60 τετραγωνικά.
Ο 2ος όροφος που βρίσκετε και το τζάκι είναι ενιαίος (σαλόνι κουζίνα)
Ο 1ος είναι υπνοδωμάτια (ένα χωλ 3 υπνοδωμάτια και μια τουαλέτα)
και το Ισόγειο είναι χωρισμένο στα 2, και είναι 2 στούντιο σπιτάκια 25 τετραγωνικά το καθένα περίπου.

stelios1
10-02-14, 07:33
Καλημερα. Δεν θα μπορεσεις να ζεστανεις τους κατω οροφους, μην μπεις σε ιδιαιτερα εξοδα γ αυτο τ σκοπο δηλαδη. Εχε υπ οψιν σου οτι με αεραγωγους θα σε τρελαινει ο θορυβος και το οτι θα πιασουν μεσα σκονες κτλ, υπολογισε το τζακι για τον οροφο που θα ειναι.

gumbal
10-03-14, 11:24
Να αναφέρω και το δικό μου πρόβλημα... Έχω τζάκι μαντεμένιο το οποίο είναι καινούργιο σε καινούργιο διαμέρισμα. Υπάρχει η κλασσική εισαγωγή αέρα από το μπαλκόνι που καταλήγει στον πάτο της εστίας και στο πάνω μέρος της φούσκας έχουν βάλει περσίδα για εκτόνωση της καμινάδας (γυψοσανίδα). Ύστερα από μια εβδομάδα καθημερινής χρήσης το τζάκι μυρίζει αρκετά, όχι κάπνα (δείχνει να δουλεύει μια χαρά) αλλά μια μυρωδιά πολύ άσχημη, σαν κάτι να καίγεται... Υπέθεσα ότι μπορεί να είναι το μαντέμι επειδή είναι καινούργιο. Για πόσες μέρες είναι αποδεκτό να μυρίζει, αν όντως φταίει αυτό? Ή να ψαχτώ σε άλλους λόγους (εσωτερική μόνωση).

stelios1
11-03-14, 06:10
Να αναφέρω και το δικό μου πρόβλημα... Έχω τζάκι μαντεμένιο το οποίο είναι καινούργιο σε καινούργιο διαμέρισμα. Υπάρχει η κλασσική εισαγωγή αέρα από το μπαλκόνι που καταλήγει στον πάτο της εστίας και στο πάνω μέρος της φούσκας έχουν βάλει περσίδα για εκτόνωση της καμινάδας (γυψοσανίδα). Ύστερα από μια εβδομάδα καθημερινής χρήσης το τζάκι μυρίζει αρκετά, όχι κάπνα (δείχνει να δουλεύει μια χαρά) αλλά μια μυρωδιά πολύ άσχημη, σαν κάτι να καίγεται... Υπέθεσα ότι μπορεί να είναι το μαντέμι επειδή είναι καινούργιο. Για πόσες μέρες είναι αποδεκτό να μυρίζει, αν όντως φταίει αυτό? Ή να ψαχτώ σε άλλους λόγους (εσωτερική μόνωση).

Καλως ηρθες.. Σωστα τα σκεφτεσαι, κανε λιγο υπομονη η ανοιξη προσφερεται μια χαρα για να το καψεις αρκετα με καλο καιρο και ορθανοιχτα τα παραθυρα για την μυρωδια. Ισως στρωσει.
Η μονωση δεν πρεπει να ακουμπαει την εστια η το μπουρι τ καπνοδοχου, αν συνεχισει να μυριζει ανοιξε μια περσιδα και προσπαθησε να δεις μεσα με φακο. Μπορεις να βγαζεις και πολλες φωτο με φλας ωστε να εντοπισεις τι φταιει κι αν χρειαστει να το ανοιξεις να εισαι ετοιμος.
Σε περιπτωση τωρα που ισχυσει το ''κακο σεναριο'' και αναγκαστεις τελικα να το ανοιξεις, θα χρειαστουν μαλλον και αλλαγες-διορθωσεις στ περσιδες κτλ αλλα δεν ειναι της ωρας και θα σε μπερδεψω ασκοπα.

gumbal
11-03-14, 08:28
Χθες το βράδυ έβγαλα την περσίδα και κοιταξα μέσα στην φούσκα του τζακιού και δεν ακουμπάει η μόνωση στο μπουρί, δεν μπορώ βέβαια να ξέρω αν ακουμπάει στην εστία, θα το κοιτάξω με φωτογραφίες όπως λες. Πάντως σίγουρα η μυρωδιά βγαίνει από την περσίδα της φούσκας και όχι μέσα από την εστία άρα λογικά δεν φταίει το κάψιμο του καινούργιου μαντεμένιου τζακιού. Το άλλο που παρατήρησα χθές είναι ότι με κλειστά όλα τα παράθυρα στο σπίτι, η περσίδα έβγαζε πολύ ζέστη και ταυτόχρονα και μυρωδιά. Όταν όμως άνοιγα λίγο τη μπαλκονόπορτα σταμάταγε να βγάζει ζέστη η περσίδα και κατα συνέπεια και μυρωδιά. Σας λέει κάτι αυτό ως προς τον εντοπισμό του προβλήματος?
Την περσιδα στην φούσκα την βάλαμε περισσότερο για εκτόνωσή της παρά για ζέστη. Αν λοιπόν κλείσω την μπροστινή περσίδα και κάνω μια τρύπα και εκτονώνω την φούσκα προς τα έξω (μπαλκόνι) θεωρείτε ότι θα λειτουργήσει? Αύριο θα ανεβάσω και photos για να το δείτε.

stelios1
11-03-14, 16:40
Και βεβαια θα λειτουργησει αυτο που λες, αν μπορει να εισερχεται ο αερας καυσης απο καπου αλλου θα ησυχασεις μια για παντα, ομως... Θα εχεις το τζακι μονο για γουστο (οχι οτι τωρα σου δινει σοβαρη ζεστη, αλλα θα την χασεις και αυτην).
Κλεινοντας τα παραθυρα ο εξω αερας για καυση εισερχεται απο την περσιδα, το σκαφακι για τ σταχτες δεν εχει σκοπο να αναπληρωσει τον αερα στο χωρο, δεν επαρκει και κυριως βουλωνει πολυ συντομα! Ο ρολος του αερα εκει στο κουτακι αυτο ειναι για να οξυγονωνεται καλυτερα η φωτια.
1) η κανεις αυτο που λες και ελπιζοντας να τραβαει το τζακι παιρνοντας επαρκη αερα απο χαραμαδες μεταξυ εστιας και επενδυσης και ησυχαζεις δια παντως απο μυρωδιες κτλ αλλα δεν βλεπεις ζεστη περαν αυτην της ακτινοβολιας η..
2) κανεις το πιο σωστο, ανοιγεις καποια στιγμη τ γυψοσανιδα, απομακρυνεις οποια μονωση ακουμπα στην εστια η στο μπουρι και ανοιγεις κατω χαμηλα, εσωτερικα, εξτρα περσιδες ουτως ωστε να αναθερμαινεις και μια ποσοτητα αερα.
Το 1) μπορεις να το τεσταρεις κλεινοντας προχειρα με χαρτονι και ταινια την περσιδα εκτονωσης.

gumbal
12-03-14, 08:47
Βασικά το τζακι λειτουργει αψογα σαν καυση (δεν καπνιζει ακομα και με κλειστα ολα τα παραθυρα, τραβάει μια χαρά). Το θέμα είναι με την εκτόνωση της φούσκας (το τζάκι είναι όλο μαντεμένιο με μεταλλικό μπουρί που βγαίνει ευθεία πάνω και επένδυση-φούσκα από γυψοσανίδα). Από την περσίδα λοιπόν της φούσκας δεν μπαινει αέρας για καύση αφού δεν επικοινωνεί με τον χώρο καυσης αλλά ουσιαστικά εκτονώνεται η φούσκα (ότι ζέστη συσσωρεύεται)και βγάζει ζέστη μέσα στο σπίτι. Όταν ανοίξω λίγο το παράθυρο σταματάει να βγάζει ζέστη (και μυρωδιά φυσικά). Οπότε η ιδέα είναι να εκτονώνεται η φούσκα έξω στο μπαλκόνι και όχι μέσα στο διαμέρισμα (δεν με ενδιαφέρει η ζέστη από το τζάκι, περισσότερο για ομορφιά το θέλω (και να ψήνω και κανα κοψίδι :rolleyes:). Έχω δοκιμάσει να σφραγίσω την περσίδα, στην αρχή δεν μύριζε κάτι αλλά από ένα σημείο και μετά έβγαζε μυρωδιές από οποιαδήποτε σημείο μπορούσε να βρεί πρόσβαση, από χαραμάδες κλπ.

stelios1
12-03-14, 19:27
Βασικά το τζακι λειτουργει αψογα σαν καυση (δεν καπνιζει ακομα και με κλειστα ολα τα παραθυρα, τραβάει μια χαρά).

Το θέμα είναι με την εκτόνωση της φούσκας (το τζάκι είναι όλο μαντεμένιο με μεταλλικό μπουρί που βγαίνει ευθεία πάνω και επένδυση-φούσκα από γυψοσανίδα). Από την περσίδα λοιπόν της φούσκας δεν μπαινει αέρας για καύση αφού δεν επικοινωνεί με τον χώρο καυσης αλλά ουσιαστικά εκτονώνεται η φούσκα (ότι ζέστη συσσωρεύεται)και βγάζει ζέστη μέσα στο σπίτι. Συνεχιζω εδω.. Αερας για την καυση εισερχεται στ χωρο σου πρωτα και στην συνεχεια αφου εχει μπει στ χωρο σου μια αναλογη ποσοτητα του κατευθυνεται απ τ χωρο σου στην εστια για καυση.

Όταν ανοίξω λίγο το παράθυρο σταματάει να βγάζει ζέστη (και μυρωδιά φυσικά). Συνεχιζω.. σταματαει να βγαζει ζεστη(κ μυρωδια φυσικα) οταν ανοιξεις παραθυρο διοτι αναπληρωνεται ο αερας που βγαζει εξω το τζακι απο το παραθυρο, διαφορετικα δημιουργειται υποπιεση στ χωρο και εισερχεται αερας απο την θυριδα εκτονωσης (παραπλανητικος και λαθος ο ορος θυριδα εκτονωσης! σε μπερδευει! η κυρια δουλεια της ειναι να αναπληρωσει τον αερα που βγαζει εξω το τζακι, αλλα ταυτοχρονα εκτονωνει την θερμοκρασια εκει μεσα και επικρατησε αυτη η λαθος εντυπωση).

Οπότε η ιδέα είναι να εκτονώνεται η φούσκα έξω στο μπαλκόνι και όχι μέσα στο διαμέρισμα (δεν με ενδιαφέρει η ζέστη από το τζάκι, περισσότερο για ομορφιά το θέλω (και να ψήνω και κανα κοψίδι :rolleyes:). Έχω δοκιμάσει να σφραγίσω την περσίδα, στην αρχή δεν μύριζε κάτι αλλά από ένα σημείο και μετά έβγαζε μυρωδιές από οποιαδήποτε σημείο μπορούσε να βρεί πρόσβαση, από χαραμάδες κλπ.
Συνεχιζω.. οποτε η ιδεα να εκτονωνεται η φουσκα στο μπαλκονι θα ηταν καλη αν επαρκουσε ο εξω αερας στον χωρο σου, τωρα μαλλον δεν ειναι και τοσο καλη. Αρχιζει να μυριζει απο οποιαδηποτε σημειο διοτι σταδιακα δημιουργειται υποπιεση στ χωρο σου (αφου δεν εισερχεται αερας απο καπου αλλου πχ παραθυρο ανοιχτο).

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι λεω.. Αν τελικα χρειαστει να το ανοιξεις βγαλε φωτο κ εδω ειμαστε για την καλυτερη δυνατον λυση.

audakis
17-03-14, 21:31
Καλησπέρα παίδες.

Τα πράγματα δεν πάνε καλά! έχω κάνει το σπίτι σουρωτήρι και πάλι καπνίζει. Άλλη μια σούμα για να καταλάβετε μπας κ μπορείτε να με βοηθήσετε!

Πριν τα παράθυρα αλουμινίου όλα καλά αφου το σπίτι έμπαζε από παντού. Τώρα με την ασφυξια καπνίζει! Η καμινάδα είναι κανονική με κεραμίδια σαν σκεπή.

Έχω κάνει δύο τρύπες μια δεξιά στον τοίχο 12 πόντους και μια αριστερά από το τζάκι 14 πόντους! όταν ανάβω το τζάκι γίνεται χαμός. ρουφάνε τρελό αέρα αλλά πάλι καπνίζει. Βέβαια αν λάθεσαι δίπλα στην τρύπα είναι λίγο άβολα λόγω του αέρα.

Μου έχει έρθει πολλές φορές η σκέψη να το γκρεμίσω και να το φτιάξω από την αρχή με τρύπα από κάτω ίσως αλλά το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι...γιατι μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο μαγικό να κάνω που να μην το ξέρω.

Οποιεσδήποτε γνώμες δεκτές, διότι είναι κρίμα!:gathering:

stelios1
18-03-14, 19:32
audakis Δοκιμασε με ανοιχτο παραθυρο, αν τραβαει καλα τοτε κλεισε το κλαπε του αρκετα.. τοσο οσο να μην καπνιζει και μετα κλεισε το παραθυρο και πες μας.
Πολλα τζακια καπνιζουν επειδη η καπνοδοχος τραβαει υπερβολικα και δεν προλαβαινει να αναπληρωθει ο αερας.

lina117
07-08-14, 23:37
γεια σας. σκέφτομαι να αγοράσω ενεργειακό τζάκι αερόθερμο και μου είπαν πως θα πρέπει να ανοίξουν τρύπες στον τοίχο να φέρουν αέρα απέξω. όμως έτσι δεν θα μυρίζει το σπίτι από την κάπνα-αιθαλομίχλη που έχει το χειμώνα;

stelios1
09-08-14, 00:29
γεια σας. σκέφτομαι να αγοράσω ενεργειακό τζάκι αερόθερμο και μου είπαν πως θα πρέπει να ανοίξουν τρύπες στον τοίχο να φέρουν αέρα απέξω. όμως έτσι δεν θα μυρίζει το σπίτι από την κάπνα-αιθαλομίχλη που έχει το χειμώνα;

Γιατι σε απασχολει αυτο τοσο? Η πορτα δεν ανοιγει ποτε στο σπιτι? Εσεις τ χειμωνα δεν κυκλοφορειτε εξω? Μην σε απασχολει αυτο που ρωτας, δεν εχει κανενα νοημα.
Στο τζακι τωρα.. Οι εξω τρυπες πρπει να φερουν αερα για την καυση του κ οχι για τον εσωτερικο χωρο σου, αν βεβαιωθεις γ αυτο τοτε δεν εχεις κανενα θεμα. Το σωστο ενεργειακο τζακι παιρνει αερα για την καυση απ εξω και αναθερμαινει τον εσωτερικο αερα τ σπιτιου. Οποτε αν γινουν ολα σωστα (ανεξαρτητα μαρκας) δεν εχει βαση ο προβληματισμος σου.

diko
06-11-14, 09:29
Καλημέρα σας,

αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το τζάκι γείτονα. Το τζάκι του είναι στον πρώτο όροφο, και η καμινάδα του περνάει από το διαμέρισμά μου στον πέμπτο όροφο. Όποτε ανάβει το τζάκι, μυρίζει πολύ έντονα μέσα σε δωμάτιο που συνορεύει με την καμινάδα (έχουμε δηλαδή την καμινάδα, δίπλα έχουμε τοίχο, και η μυρωδιά περνάει τον τοίχο). Φανταστείτε ότι μύριζε (πολύ λιγότερο βέβαια, αλλά μύριζε) ακόμα και το καλοκαίρι.
Πρόσφατα, προκειμένου να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, κάναμε καθαρισμό της καμινάδας. Έκτοτε, το πρόβλημα έγινε πολύ μεγαλύτερο.

Θεωρώ ότι κάπου έχει δημιουργηθεί ρωγμή (πιθανότατα από την πλευρά της καμινάδας που συνορεύει με το προβληματικό δωμάτιο), η ρωγμή είχε σκεπαστεί με τα υπολείμματα κάπνας και είχε κρυφτεί λίγο, και τώρα με τον καθαρισμό την ανοίξαμε εντελώς.

Ο γείτονας με το τζάκι αφού έκανε τη δική του έρευνα, είπε ότι δεν τίθεται θέμα ρωγμής, ότι είναι φυσιολογικό με τα χρόνια η καμινάδα να δημιουργεί τέτοια φαινόμενα, και ότι το πρόβλημα θα λυθεί αν υψώσει την καμινάδα του περισσότερο και προσθέσει καπέλο. Κατανοώ ότι με αυτό τον τρόπο προφανώς θα τραβάει καλύτερα η καμινάδα, και ίσως μειώσει το πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν υπάρχει κάποια ρωγμή στην καμινάδα. Ο προβληματισμός μου είναι μήπως το φαινόμενο δεν εξαλειφθεί εντελώς, οπότε ζω μόνιμα σε μια ατμόσφαιρα έστω και πολύ ελαφρά "καπνισμένη".

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το πρόβλημα δεν υπήρχε από την αρχή, αλλά δημιουργήθηκε ξαφνικά κάποια μέρα, και έκτοτε είναι μόνιμο.

Όποιος έχει μια εμπειρία σε αυτά τα θέματα, παρακαλώ ας εκφράσει μια άποψη. Σας ευχαριστώ πολύ.

stelios1
07-11-14, 07:13
diko.. Αυτο ειναι προβλημα της οικοδομης, δειτε νομικα τ ισχυει, καλα κανεις και εισαι συνενοησιμος με τ γειτονα.
Ο πιο απλος και οικομικος τροπος για να ησυχασεις ειναι να ανοιχτουν 2 τρυπες στην εξω πλευρα ακριβως στο σημειοι τ καπνοδοχου, μια χαμηλα 10-20 εκ υψηλοτερα απ το δαπεδο σου και μια ψηλα λιγο πιο χαμηλα απο το ταβανι σου. Αν εχει τουβλο εκει ειναι απλα τ πραγματα, αν εχει τοιχειο δυσκολευουν (ισως βρειτε σιδερο) και αν εχει κολωνα ακομα χειροτερα.. Ειναι καλυτερα να ρωτησετε μηχανικο σε αυτο. Θα εκτονωνεται ετσι η οποια θερμοτητα και οι αναθυμιασεις-καπνοι εξω απο το σπιτι σου. Φυσικα θελει προσοχη ωστε να μην μπαινουν νερα, 5-10 εκ διαμετρο αρκουν, μεσα σπειραλ με κλιση προς τα κατω (για τα νερα η κλιση) και απλες περσιδες με κατευθυντηρια πτερυγια παλι προς τα κατω. Αν μπορεσετε να κανετε αυτα θα ησυχασεις οριστικα.

diko
07-11-14, 22:59
Κύριε Στέλιο σας ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει περίπτωση η λύση με τις τρύπες να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο τζάκι του γείτονα (εννοώ να μην τραβάει τόσο καλά);

stelios1
08-11-14, 07:07
Υποθετω πως υπαρχει εντοιχισμενος σωληνας μεσα, απλα προσεχουμε να μην τον τρυπησουμε κ αυτον.. Τοτε οχι δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Αν δεν υπαρχει τοτε πρεπει να μπει!

diko
09-11-14, 08:26
καλημερα σας,

Να διευκρινήσω ότι η καμινάδα είναι είτε σκέτος τσιμεντοσωλήνας ή αμιαντοσωλήνας (η πολυκατοικία είναι χτισμένη στις αρχές της δεκαετίας του 90). Εξαρχής είχα σκεφτεί να προσθέσω δεύτερο σωλήνα ανοξείδωτο, αλλά μου είπαν ότι α) θα υπάρξει πρόβλημα στην καμινάδα γιατί είναι μικρή (20χ20), β) δε γίνεται έτσι κι αλλιώς, γιατί σε κάποιες πλάκες έχουν μείνει σίδερα οπλισμών, κάτι που καθιστά ανέφικτο το πέρασμα καμινάδας.

Έχω σχεδόν καταλήξει στην ιδέα να γκρεμίσω την καμινάδα στο διαμέρισμά μου και να την αντικαταστήσω με ανοξείδωτη (θεωρώ πως οι τσιμεντοσωλήνες ακουμπάνε στην πλάκα μου και φτάνουν μέρι την οροφή, δεν στηρίζουν την καμινάδα από πάνω οπότε δε θα δημιουργηθεί κάποιο άλλο θέμα). Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να έχει δημιουργηθεί χωρίς να έχει ργωμή η καμινάδα;

Ευχαριστώ πολύ

stelios1
09-11-14, 09:30
Καλημερα. Εαν ειναι δυνατον δοκιμασε τις τρυπες που σου ειπα, ειναι ο ευκολοτερος οικονομικος τροπος και θα ησυχασεις οριστικα.
Κανεις δεν ξερει τι συμβαινει αν δεν ανοιχτει, πχ ισως να ειναι ακεραιος ο σωληνας και να ''χανει'' απο το δαπεδο σου η στο υψος τ ταβανιου σου και αυτο εαν υπαρχουν τα σιδερα και η καπνοδοχος ειναι τμηματα απο οροφο σε οροφο κτλ..
Δεν ειναι και το καλυτερο να ξηλωσεις αμιαντο μεσα στο σπιτι σου, προτιμοτερο ειναι να παραμεινει εκει, διοτι οι ινες απο τα θραυσματα ειναι τα επικινδυνα ενω τωρα παραμενει ουσιαστικα ακινδυνος. Επανω στην ταρατσα ειναι χτισμενη περιμετρικα? Θα μπορουσες αν γινεται να ανοιξεις μια διοδο (αναμεσα σωληνα και τοιχοποιιας του) προς την ταρατσα σου, εστω και 3-4 εκ διαμετρου σωληνας θα αρκει για να φυγουν εκει οι μυρωδιες. Αν παντως καταλληξεις να αλλαξεις τ σωληνα φροντισε με την ευκαιρια να κανεις και τ τρυπες που σου ειπα στην αρχη, γιατι σε ενδεχομενο πυρωμα τ ανοξειδωτου (εντονη καυση κατω, η αυταναφλεξη της) παλι θα μυρισει και ισως και πιο εντονα.

redfever
09-11-14, 21:44
Καλημέρα σας,

αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το τζάκι γείτονα. Το τζάκι του είναι στον πρώτο όροφο, και η καμινάδα του περνάει από το διαμέρισμά μου στον πέμπτο όροφο. Όποτε ανάβει το τζάκι, μυρίζει πολύ έντονα μέσα σε δωμάτιο που συνορεύει με την καμινάδα (έχουμε δηλαδή την καμινάδα, δίπλα έχουμε τοίχο, και η μυρωδιά περνάει τον τοίχο). Φανταστείτε ότι μύριζε (πολύ λιγότερο βέβαια, αλλά μύριζε) ακόμα και το καλοκαίρι.
Πρόσφατα, προκειμένου να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, κάναμε καθαρισμό της καμινάδας. Έκτοτε, το πρόβλημα έγινε πολύ μεγαλύτερο.

Θεωρώ ότι κάπου έχει δημιουργηθεί ρωγμή (πιθανότατα από την πλευρά της καμινάδας που συνορεύει με το προβληματικό δωμάτιο), η ρωγμή είχε σκεπαστεί με τα υπολείμματα κάπνας και είχε κρυφτεί λίγο, και τώρα με τον καθαρισμό την ανοίξαμε εντελώς.

Ο γείτονας με το τζάκι αφού έκανε τη δική του έρευνα, είπε ότι δεν τίθεται θέμα ρωγμής, ότι είναι φυσιολογικό με τα χρόνια η καμινάδα να δημιουργεί τέτοια φαινόμενα, και ότι το πρόβλημα θα λυθεί αν υψώσει την καμινάδα του περισσότερο και προσθέσει καπέλο. Κατανοώ ότι με αυτό τον τρόπο προφανώς θα τραβάει καλύτερα η καμινάδα, και ίσως μειώσει το πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν υπάρχει κάποια ρωγμή στην καμινάδα. Ο προβληματισμός μου είναι μήπως το φαινόμενο δεν εξαλειφθεί εντελώς, οπότε ζω μόνιμα σε μια ατμόσφαιρα έστω και πολύ ελαφρά "καπνισμένη".

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το πρόβλημα δεν υπήρχε από την αρχή, αλλά δημιουργήθηκε ξαφνικά κάποια μέρα, και έκτοτε είναι μόνιμο.

Όποιος έχει μια εμπειρία σε αυτά τα θέματα, παρακαλώ ας εκφράσει μια άποψη. Σας ευχαριστώ πολύ.
Καλησπερα,ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω.Νοικιασα προσφατα ενα σπιτι το οποιο ειναι στο 1ο οροφο,αναψα πριν 15 μερες το τζακι και μετα απο 10 λεπτα ηρθε ο ανθρωπος που μενει στο 4ο και μου ειπε οτι μυριζει πολυ εντονα καμενο ξυλο στο υπνοδωματιο του παιδιου του,ανεβηκα στο σπιτι του και οντως μυριζε πολυ εντονα καμμενο ξυλο μεσα στο υπνοδωματιο και συγκεριμενα απο τη ντουλαπα που ακριβως απο πισω περναει η καμιναδα μου (παρεπιπτοντως το τζακι δεν τραβαγε και εβαζε πολυ καπνο και μεσα στο σπιτι μου)..Φωναξα καποιον ο οποιος μου εκανε καθαρισμο και σημερα ξαναηρθε και εβαλε εναν ανοξειδωτο σωληνα και ενα καπελο και την σηκωσε πιο ψηλα,μου ειπε να το αναψω σε 2 μερες και οτι μπορει να ειμαι οκ αλλα και εγω φοβαμαι μηπως υπαρχει ρωγμη εσωτερικα της καμιναδας και το προβλημα συνεχιστει...επισης η καμιναδα μου ηταν χτιστη με μια πλακα απο πανω και ακριβως διπλα στο ιδιο υψος ειναι η καμιναδα του 2ου οροφου...

stelios1
10-11-14, 07:33
Δεν ειναι μονο οι ρωγμες και καπνος που βγαινει απο εκει, αν θερμανθει ο μεταλικος σωληνας μυριζει απο σκονες κτλ και εφ οσον η μυρωδια περνα μεσα απο τον τοιχο πιθανοτατα να συνεχισει να μυριζει. Ψαχναμε σε δωματιο φρεσκοβαμενο και δεν βλεπαμε καμια ρωγμη κ ομως μυριζε, καντε αυτο που περιεγραψα με τις τρυπες.

redfever
10-11-14, 18:04
Δεν ειναι μονο οι ρωγμες και καπνος που βγαινει απο εκει, αν θερμανθει ο μεταλικος σωληνας μυριζει απο σκονες κτλ και εφ οσον η μυρωδια περνα μεσα απο τον τοιχο πιθανοτατα να συνεχισει να μυριζει. Ψαχναμε σε δωματιο φρεσκοβαμενο και δεν βλεπαμε καμια ρωγμη κ ομως μυριζε, καντε αυτο που περιεγραψα με τις τρυπες.

Μηπως μπορεις να περιγραψεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο με τις τρυπες γιατι δεν το πολυκαταλαβα.. :p

stelios1
10-11-14, 20:12
Καμιναδα εννοω τον σωληνα, τον καπναγωγο (σωληνας-μπουρι καπναεριων). Καπνοδοχο εννοω την καμιναδαμα συν καποιο περιμετρικο τοιχωμα (συνηθως χτιστο με τουβλα) ωστε να προστατευεται ο καπναγωγος. Αναμεσα στο μπουρι καπναεριων και την περιμετρικη τοιχοποιια υπαρχει καποιο κενο, αν ανοιξουμε 2 τρυπες στην προστατευτικη τοιχοποια προσεχοντας να μην κανουμε ζημια στον σωληνα, μια κατω 20 εκατοστα υψηλοτερα απο το υψος δαπεδου του οροφου που εδραζεται το τζακι προς την εξω πλευρα (οχι μεσα στο σπιτι αλλα εξω! Πως αλλιως να τ πω, δεν βρισκω πιο σωστα) και αλλη μια υψηλα (παλι προς τα εξω, στην εξω πλευρα!) 20 εκατοστα χαμηλοτερα απο το ταβανι του οροφου που φιλοξενει το τζακι, τοτε ολες αυτες οι αναθυμιασεις-καπνοι-μυρωδιες κ οτι αλλο μπορει να ειναι, θα προτιμησουν την ευκολη διαδρομη και θα βγουν στο περιβαλλον εκτος σπιτιου.
Αρκει διαμετρος 5-8 εκατοστων και θελει προσοχη ωστε να μην μπαινουν νερα μεσα, προυποθεση για να γινει αυτο ειναι να υπαρχει προσβαση να δουλεψεις εκει, γιατι αν θελει σκαλωσια 12 μετρα τοτε εννοειτε οτι ειναι ασυμφορη λυση..

redfever
11-11-14, 21:09
Καμιναδα εννοω τον σωληνα, τον καπναγωγο (σωληνας-μπουρι καπναεριων). Καπνοδοχο εννοω την καμιναδαμα συν καποιο περιμετρικο τοιχωμα (συνηθως χτιστο με τουβλα) ωστε να προστατευεται ο καπναγωγος. Αναμεσα στο μπουρι καπναεριων και την περιμετρικη τοιχοποιια υπαρχει καποιο κενο, αν ανοιξουμε 2 τρυπες στην προστατευτικη τοιχοποια προσεχοντας να μην κανουμε ζημια στον σωληνα, μια κατω 20 εκατοστα υψηλοτερα απο το υψος δαπεδου του οροφου που εδραζεται το τζακι προς την εξω πλευρα (οχι μεσα στο σπιτι αλλα εξω! Πως αλλιως να τ πω, δεν βρισκω πιο σωστα) και αλλη μια υψηλα (παλι προς τα εξω, στην εξω πλευρα!) 20 εκατοστα χαμηλοτερα απο το ταβανι του οροφου που φιλοξενει το τζακι, τοτε ολες αυτες οι αναθυμιασεις-καπνοι-μυρωδιες κ οτι αλλο μπορει να ειναι, θα προτιμησουν την ευκολη διαδρομη και θα βγουν στο περιβαλλον εκτος σπιτιου.
Αρκει διαμετρος 5-8 εκατοστων και θελει προσοχη ωστε να μην μπαινουν νερα μεσα, προυποθεση για να γινει αυτο ειναι να υπαρχει προσβαση να δουλεψεις εκει, γιατι αν θελει σκαλωσια 12 μετρα τοτε εννοειτε οτι ειναι ασυμφορη λυση..
Στη δικη μου περιπτωση η καμιναδα εσωτερικα δεν εχει σωληνα ειναι μονο χτιστη....

stelios1
11-11-14, 21:37
Στη δικη μου περιπτωση η καμιναδα εσωτερικα δεν εχει σωληνα ειναι μονο χτιστη....

Ε ναι αλλα βαλατε λες, η ιστορια με τις τρυπες θα γινει στο υψος του οροφου που μυρισει.. Το τζακι τραβαει τωρα? Παντως αν μυριζει στο σπιτι του εχει καθε δικαιωμα να σου απαγορεψει να τοι ανναβεις.

diko
12-11-14, 16:56
Καλησπέρα σας,

Redfever, αν κατάλαβα καλά ο μάστορας δεν έχει περάσει ανοξείδωτο σωλήνα σε όλη την καμινάδα, απλά τη σήκωσε πιο ψηλά, σωστά; Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις όταν ανάψεις το τζάκι αν δούλεψε, γιατί αυτό ακριβώς μου έχουν προτείνει και μένα;

Κύριε Στέλιο, με δεδομένο ότι στην περίπτωσή μου ανοξείδωτος σωλήνας δεν υπάρχει, και οι τρύπες που θα γίνουν δε θα έχουν απλά πρόσβαση σε ότι περισσεύει μεταξύ καπνοδόχου και σωλήνα, αλλά θα είναι στην καρδιά της καμινάδας, συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι οι τρύπες είναι η λύση ή μήπως δημιουργήσουμε μεγαλύτερο πρόβλημα; Ρωτάω γιατί ο τοίχος αυτός που θα γίνουν οι τρύπες και θα βγάζουν την όποια κάπνα συνορεύει με μπαλκόνι.

Ευχαριστώ πολύ

stelios1
12-11-14, 20:09
diko αν δεν υπαρχει εσωτερικος σωληνας ειναι λαθος και δεν ισχυει οτι ειπα. Αυτο που λεω αφορα καπνοδοχο με μπουρι μεσα και εκτονωνει εξω την θερμοκρασια αναμεσα τους μαζι με οτι ανεπιθυμητο.

diko
12-11-14, 20:55
Μάλιστα. Κρίμα γιατί είχα κάτι να ελπίζω... άρα περιμένουμε να δούμε αν το σήκωμα καμινάδας με καπέλο του Redfever έκαναν δουλειά, αλλιώς πάω για γκρέμισμα.

tsomle
13-11-14, 15:47
Καλησπέρα, έχω ένα τζακι κασετινα το οποίο όταν είναι σβηστο και κλειστή η πόρτα του βγάζει μέσα στο σπίτι μυρωδια. Ξέρει κανεις την αιτία και τη λύση; Ευχαριστω

stelios1
13-11-14, 18:52
Καλησπέρα, έχω ένα τζακι κασετινα το οποίο όταν είναι σβηστο και κλειστή η πόρτα του βγάζει μέσα στο σπίτι μυρωδια. Ξέρει κανεις την αιτία και τη λύση; Ευχαριστω

Εβαλες κασετινα σε παλιο γιατι καπνιζε? Αν ειναι ετσι επρεπε να λυθει πρωτα το θεμα και μετα να μπει η κασετινα.
Αιτια ειναι καποια υποπιεση στο σπιτι σου η οποια αναγκαζει την καπνοδοχο να λειτουργει αναστροφα, με αποτελεσμα να εισερχεται καθοδικος αερας μεσα απ αυτην και να μυριζει.
Η υποπιεση στο σπιτι σου μπορει να ωφειλεται σε πολλα, οπως ο αποροφητηρας (συνηθεστερο ο απορροφητηρας) με ερμητικα κλεισμενα κουφωματα. Μετα αρχιζουν τα δυσκολα και δυσνοοητα... κουφωμα ανοιχτο σε καποιες ωρες σε συνδιασμο τον αερα εξω, γενικα οποιαδηποπτε διοδος εσωτερικου αερα του σπιτιου σου προς τα εξω πχ εσωτερικη σκαλα, οποιαδηποτε καταπακτη εσωτερικα του σπιτιου που βγαζει στην ταρατσα η στ σκεπη, κα τετοια..

tsomle
13-11-14, 22:38
Εβαλες κασετινα σε παλιο γιατι καπνιζε? Αν ειναι ετσι επρεπε να λυθει πρωτα το θεμα και μετα να μπει η κασετινα.
Αιτια ειναι καποια υποπιεση στο σπιτι σου η οποια αναγκαζει την καπνοδοχο να λειτουργει αναστροφα, με αποτελεσμα να εισερχεται καθοδικος αερας μεσα απ αυτην και να μυριζει.
Η υποπιεση στο σπιτι σου μπορει να ωφειλεται σε πολλα, οπως ο αποροφητηρας (συνηθεστερο ο απορροφητηρας) με ερμητικα κλεισμενα κουφωματα. Μετα αρχιζουν τα δυσκολα και δυσνοοητα... κουφωμα ανοιχτο σε καποιες ωρες σε συνδιασμο τον αερα εξω, γενικα οποιαδηποπτε διοδος εσωτερικου αερα του σπιτιου σου προς τα εξω πχ εσωτερικη σκαλα, οποιαδηποτε καταπακτη εσωτερικα του σπιτιου που βγαζει στην ταρατσα η στ σκεπη, κα τετοια..

Ειχα απλο τζακι και εβαλα κασετινα με φεντιλατερ για να βγαζει ζεστο αερα. Προσπαθω να βρω που οφειλεται η υποπιεση αλλα δεν μπορω . Εκλεισα και την τρυπα του απορροφητηρα αλλα παλι τιποτε. Ερχεται ακομη η μυρωδια . Εαν βαλω στην καπνοδοχο καπελο που περιστρεφεται μπορει να λυσω το προβλημα;

stelios1
13-11-14, 23:06
Δεν νομιζω να το λυσεις με περιστρεφομενο, Γιατι εκλεισες τ τρυπα του απορροφητηρα, δεν μαγειρευετε? Δοκιμασε να βαζετε μπρος τ απορροφητηρα παντα με ανοιχτο παραθυρο (ασχετως αν καιει το τζακι η οχι) κ αν παλι τα ιδια τοτε δυσκολα τα πραγματα..

kakou
14-11-14, 08:54
φιλε tsomle το ιδιο φαινομενο εχω κι εγω αλλα σε αρκετα μικροτερο βαθμο απο σενα με μια ξυλοσομπα...Οταν αναβουμε τον απορροφητηρα δημιουργειται αυτο το φαινομενο που αναφερει ο φιλος Στελιος και ολη η καπνα ερχεται μεσα,με σβηστο τον απορροφητηρα οταν ανοιγω να βαλω ξυλο και δεν υπαρχει εντονη φλογα στο θαλαμο καυσης τοτε καπνιζει η σομπα αλλα αυτο που κανω εγω και εχει διορθωθει η κατασταση ειναι οταν βαζω ξυλο να ανοιγω ενα παραθυρο εστω και λιγο,απεναντι απο τη σομπα να κανει λιγο ρευμα,ετσι δεν καπνιζει καθολου.Τι κουφωματα εχεις στο σπιτι σου?Λογικα οι χαραμαδες προς το εξωτερικο περιβαλλον ειναι ελαχιστες.Ψαξε ισως για εσωτερικα ρευματα αερα και δοκιμασε και πες μας αν το προβλημα βελτιωνεται με ενα παραθυρο ανοιχτο.

chiligram
15-11-14, 16:11
Καλησπέρα στο forum. Θα ήθελα να κανω και γω μια ερώτηση. Εχω ενα ανοικτό μαντεμενιο γωνιακό τζάκι δεκαετίας. Το πρόβλημα μου ειναι οτι καπνίζει. Η καμινάδα του ειναι ψηλή τουλάχιστον 6-7 μέτρα και δεν υπάρχει κανένα εμποδιο στη γύρω περιοχή. Πάνω εχω καπέλο περιστρεφόμενο φ250. Οταν ανάβει το τζάκι μπαίνει έντονος αέρας με πίεση κατω απ την εστία αλλά μετα απο λίγο καπνίζει. Μόλις ανοίξω όμως το παράθυρο έστω και λίγο, μειώνεται η πίεση του αέρα, το τζάκι καίει κανονικά και φυσικά δεν καπνίζει. Κατω απ την εστία υπαρχει σωλήνας φ125 που φέρνει αέρα απο έξω ακριβώς δίπλα στο δοχείο στάχτης. Καμία συμβουλή τι πρεπει να κανω; Μήπως θα πρεπε να βγάλω τελείως τη σωλήνα που υπαρχει κατω και να αφήσω κενή την τρύπα να εισέρχεται ο αέρας απο έξω σε όλο τον χώρο κατω απ την εστία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Techsprt
16-11-14, 12:12
Πάντως το θέμα της καμινάδας δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται,απαιτείται μελέτη ολοκληρωμένη.

tsomle
16-11-14, 13:42
φιλε tsomle το ιδιο φαινομενο εχω κι εγω αλλα σε αρκετα μικροτερο βαθμο απο σενα με μια ξυλοσομπα...Οταν αναβουμε τον απορροφητηρα δημιουργειται αυτο το φαινομενο που αναφερει ο φιλος Στελιος και ολη η καπνα ερχεται μεσα,με σβηστο τον απορροφητηρα οταν ανοιγω να βαλω ξυλο και δεν υπαρχει εντονη φλογα στο θαλαμο καυσης τοτε καπνιζει η σομπα αλλα αυτο που κανω εγω και εχει διορθωθει η κατασταση ειναι οταν βαζω ξυλο να ανοιγω ενα παραθυρο εστω και λιγο,απεναντι απο τη σομπα να κανει λιγο ρευμα,ετσι δεν καπνιζει καθολου.Τι κουφωματα εχεις στο σπιτι σου?Λογικα οι χαραμαδες προς το εξωτερικο περιβαλλον ειναι ελαχιστες.Ψαξε ισως για εσωτερικα ρευματα αερα και δοκιμασε και πες μας αν το προβλημα βελτιωνεται με ενα παραθυρο ανοιχτο.

Οταν δουλευει το τζακι δεν εχω κανενα προβλημα . Λειτουργει κανονικα χωρις να καπνιζει. Οταν το τζακι ειναι σβηστο και κρυο τοτε ερχεται η μυρωδια. Οταν αναβει ο απορροφητηρας ειναι πιο εντονη, γι αυτο ανοιγω μια πορτα. Οταν ομως ειναι κλειστος ο απορροφητηρας κι ερχεται η μυρωδια του τζακιου, τοτε τι κανω;

stelios1
16-11-14, 22:06
Οταν δουλευει το τζακι δεν εχω κανενα προβλημα . Λειτουργει κανονικα χωρις να καπνιζει. Οταν το τζακι ειναι σβηστο και κρυο τοτε ερχεται η μυρωδια. Οταν αναβει ο απορροφητηρας ειναι πιο εντονη, γι αυτο ανοιγω μια πορτα. Οταν ομως ειναι κλειστος ο απορροφητηρας κι ερχεται η μυρωδια του τζακιου, τοτε τι κανω;

Τα ειπαμε 100 φορες εχει προβλημα το σπιτι,φτιαξαμε σπιτια αεροστεγανα (σε σημειο ανθυγιεινο ισως..) οπως ειναι στο ΑμεριΚΚΚα και αναγκαζομαστε τωρα να τα ζεστανουμε με τροπους Μαλαισιας.
Οταν καιει το τζακι φιλε μου υπερνικα αυτην την υποπιεση, οταν ομως ειναι σβηστο και κρυωνει η καπνοδοχος ο ''κρυος βαρυς'' αερας μεσα της με λιγη υποβοηθηση (υποβοηθηση ειναι διαφορες αλλες αναγκες τ σπιτιου σε αερα) ανετα ως ''βαρυς'' κατεβαινει κατω και περνωντας απο μεσα της μυριζει. Αφου δε βλεπεις ντουμανια και να σε πιανει βηχας μια χαρα εισαι..

GEOST
22-11-14, 21:34
Geost
παιδια εχω προβλημα με την σταθεροποιηση θερμοκρασιας νερου στο δικτυο . μαλλον φταιει ο κυκλοφορητης -τραβαει πολυ νερο .
μαλλον χρειαζομε τριοδη .
μπορει καποιος να βοηθησει ?

stelios1
23-11-14, 07:30
Geost
παιδια εχω προβλημα με την σταθεροποιηση θερμοκρασιας νερου στο δικτυο . μαλλον φταιει ο κυκλοφορητης -τραβαει πολυ νερο .
μαλλον χρειαζομε τριοδη .
μπορει καποιος να βοηθησει ?

Λαθος μερος φιλε μου, πιθανον να μην σε διαβασουν εδω, διπλα στο υδραυλικο τζακι ρωτησε.

redfever
28-11-14, 19:01
Καλησπέρα σας,

Redfever, αν κατάλαβα καλά ο μάστορας δεν έχει περάσει ανοξείδωτο σωλήνα σε όλη την καμινάδα, απλά τη σήκωσε πιο ψηλά, σωστά; Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις όταν ανάψεις το τζάκι αν δούλεψε, γιατί αυτό ακριβώς μου έχουν προτείνει και μένα;

Κύριε Στέλιο, με δεδομένο ότι στην περίπτωσή μου ανοξείδωτος σωλήνας δεν υπάρχει, και οι τρύπες που θα γίνουν δε θα έχουν απλά πρόσβαση σε ότι περισσεύει μεταξύ καπνοδόχου και σωλήνα, αλλά θα είναι στην καρδιά της καμινάδας, συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι οι τρύπες είναι η λύση ή μήπως δημιουργήσουμε μεγαλύτερο πρόβλημα; Ρωτάω γιατί ο τοίχος αυτός που θα γίνουν οι τρύπες και θα βγάζουν την όποια κάπνα συνορεύει με μπαλκόνι.

Ευχαριστώ πολύ
Τελικα το προβλημα δεν λυθηκε μονο με ενα κομματι σωληνα και καπελο στο τελειωμα της καμιναδας,περαστηκε εχθες ολοκληρη η καμιναδα με ανοξειδωτο σωληνα και σημερα θα το αναψω για να δω τα αποτελεσματα....Κοστος 750 ευρω...

stelios1
29-11-14, 07:17
Τελικα το προβλημα δεν λυθηκε μονο με ενα κομματι σωληνα και καπελο στο τελειωμα της καμιναδας,περαστηκε εχθες ολοκληρη η καμιναδα με ανοξειδωτο σωληνα και σημερα θα το αναψω για να δω τα αποτελεσματα....Κοστος 750 ευρω...

Πιθανοτατα στα πρωτα ανναματα να μυρισει κατι, εξηγησε το στον απο πανω αυτο.

kozilla
09-01-15, 23:48
γεια σας παιδιά. έχω το εξης πρόβλημα - ανησυχια για το τζακι μου.
Το τζάκι μου ειναι ενεργιακό με μαντέμι, καμινάδα απο ανοξείδοτο υλικο και όλο το τζάκι - καμινάδα είναι επενδυμένα με πυρήμαχη γυψοσανίδα. Μετά απο 15-20 λεπτά ανάμματος βγάζει μια πολυ άσχημη μυρωδιά και δεν μπορώ να προσδιορίσω αν είναι το μαντέμι ή η γυψοσανίδα που μυρίζει. Κοίταξα μέσα από τις πλαινες σχάρες αν η γυψοσανίδα αγγίζει στο μαντέμι ή στην καμινάδα αλλα φαινεται να μην ακουμπά πουθενα. Διαβασα σε προηγουμενα posts σας οτι μερικες κατασκευες έχουν ενα φύλο αλουμινιου που εφάπτεται πάνω στην γυψοσανίδα. έμενα τέτοιο δεν έχει. είναι μόνο η γυψοσανίδα με αέρα 5-6 εκατοστών από το μαντέμι. Το ότι μυρίζει τόσο έντονα και ότι λείπει το φύλο αλουμινου πρέπει να με κάνει να ανησυχω;; Να αναφέρω ότι το τζάκι το άναψα το πολυ 15 φορές. ευχαριστω!

stelios1
11-01-15, 16:31
Καψτο δυνατα μηπως καουν μπογιες κτλ και στρωσει, αλλιως οτι κ αν ειναι θα πρεπει να το αννοιξεις.
Το τζακι ειναι αεροθερμο με βεντυλατερ η φυσικης ροης?

vstrom2005
23-01-15, 23:35
Παιδιά έχω αυτό το τζάκι http://www.lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-monoblocks/monoblocco-750-prismatico_p9059 και αντιμετωπίζω κάπνα όταν το σηκώνω για να βάλω ξύλα.Έχει βεντιλατέρ και η καπνοδόχος του είναι ανοξείδωτη με επένδυση τσιμεντοσανίδας και αντιανεμικό καπέλο.Επίσης η συρόμενη πόρτα του δεν στέκεται όταν το σηκώνεις,αυτό ρυθμίζεται χωρίς να χαλάσεις την επένδυση από γυψοσανίδα;

stelios1
24-01-15, 17:07
vstrom2005 Καπνα ειχες και εξ αρχης? Αν ειχες τοτε δεν τραβαει καλα η κανοδοχος, επισης.. το τζακι για να αποδοσει σωστα πρεπει να τραβαει και σωστα.. Αν στην αρχη τραβουσε σωστα κοιτα μηπως θελει καθαρισμα.
Οι πορτες συνηθως ειναι με αντιβαρο, γιατι να μην στεκεται στην θεση της? Αν το εκανε απ την αρχη πιθανον καποιοι να ''αντικατεστησαν'' κατι, πχ τζαμι που εσπασε, η πομολο που χτυπηθηκε κτλ, με την αντιπροσωπεια πρεπει να τα δεις αυτα εδω μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. Αν στο κανει τωρα, και μετα απο καποιο διαστημα χωρις προβληματα τοτε πιθανον να θελει καμια ρυθμιση, αλλα και παλι στην αντιπροσωπεια θα τα βρεις αυτα.

vstrom2005
02-02-15, 00:21
stelios1 το τζάκι είναι σε λειτουργία δεύτερο χρόνο.Να θέλει καθάρισμα το αποκλείω γιατί πέρυσι ζήτημα να έκαψε 20 φορές.Κάπνα είχα εξαρχής όπως κι η πόρτα κρεμάει εξαρχής ενώ αφαιρέθηκαν οι λάμες που βρίσκονταν αριστερά-δεξιά εσωτερικά του τζαμιού συμφώνως manual.Απλά ρωτάω εάν κάποιος έχει το ίδιο ή γνωρίζει πώς ρυθμίζεται προκειμένου να κάνω την ρύθμιση μόνος μου.Ευχαριστώ.

karoata
17-04-15, 08:24
Κανενα θεμα διαφημισης, μονος δουλευω εδω γυρω δεν εχω καμια εταιρεια. Γ αυτο κ ερχομαι συχνα σ αντιπαραθεση με πολλους σαν να μιλουσα για οποιοδηποτε θεμα.
Το θεμα υγραεριο αλλο ειναι. Τ τζακια αυτα (υγραεριου) δεν χρειαζονται καμιναδα (οπως οι σομπες υγραεριου).
Πρισματικες εννοουν τ εστιες με 1 μαγαλη πλευρα και 2 μικρες δεξια κ αριστερα, ειναι ομορφες. Αν σε κατοψη τοοθετημενης εστιας, προεκτεινεις νοητα (στα σχεδια της αν υπαρχουν φαινεται) τ 2 μικρες της πλευρες κ συναντησουν, τις πλευρες των τοιχων σ αποσταση κατω του 1 μετρου απο την γωνια τους, τοτε σ παιρνει σχεδον οποιοδηποτε σχεδιο θελησεις να κανεις.
Καλα ειναι να περασει η καμιναδα απο μεσα ευθεια επανω, θα γλυτωσεις απο πολλα κ ακομη δεν θα επηρεασει την εικονα της οικοδομης γενικα. Ας φαινεται δυσκολο το ευκολοτερο και καλυτερο ειναι.
Αλλιως κανε αυτο που ειπες εξωτερικα, προβλημα δεν θα εχεις απο την καμιναδα παρα μονο στο καθαρισμα. 200 χιλ εσωτερικη διαμετρος ειναι καλη..

8an05
26-09-15, 13:09
Καλησπερα!

Η ερώτησή μου αφορά καινουριο τζάκι ενεργειακό (κασέτα). Έχει ανοιχτεί τρύπα έξω και χαμηλά στον τοίχο για να μπαίνει άερας από έξω. Το τζάκι έχει και δύο "ανεμιστηράκια" (που ενεργοποιούνται με κάποιο θερμοστάτη) και ανακυκλώνουν άερα από χαμηλά στο σπιτι μέσω 2 μπουριών σε 2 περσίδες. (Το μοντέλο του τζακιού δεν το αναφέρω ακόμα μην θεωρηθεί κάποια διαφήμιση. Αν ζητηθεί θα το κάνω.) Μέχρι εδώ καλά.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό, είναι το αν πρέπει να υπάρχει και περσίδα στη φούσκα από την μέσα πλευρά του σπιτιού η οποία θα κάνει τον εξωτερικό αέρα όταν ζεσταίνεται να μπαίνει και στον χώρο του σπιτιού και θα ζεσταίνει επιπλέον το χώρο. Γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω καταλάβει από πού αναπληρώνεται ο αέρας που βγαίνει απο την καμινάδα.

Ευχαριστώ
Θανος

stelios1
30-09-15, 14:29
Καλησπερα!

Η ερώτησή μου αφορά καινουριο τζάκι ενεργειακό (κασέτα). Έχει ανοιχτεί τρύπα έξω και χαμηλά στον τοίχο για να μπαίνει άερας από έξω. Το τζάκι έχει και δύο "ανεμιστηράκια" (που ενεργοποιούνται με κάποιο θερμοστάτη) και ανακυκλώνουν άερα από χαμηλά στο σπιτι μέσω 2 μπουριών σε 2 περσίδες. (Το μοντέλο του τζακιού δεν το αναφέρω ακόμα μην θεωρηθεί κάποια διαφήμιση. Αν ζητηθεί θα το κάνω.) Μέχρι εδώ καλά.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό, είναι το αν πρέπει να υπάρχει και περσίδα στη φούσκα από την μέσα πλευρά του σπιτιού η οποία θα κάνει τον εξωτερικό αέρα όταν ζεσταίνεται να μπαίνει και στον χώρο του σπιτιού και θα ζεσταίνει επιπλέον το χώρο. Γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω καταλάβει από πού αναπληρώνεται ο αέρας που βγαίνει απο την καμινάδα.

Ευχαριστώ
Θανος

Εφ οσον δεν σου καπνιζει αναπληρωνεται εσωτερικα της εστιας.

sakishas
21-10-15, 22:03
Γεια σε ολους..εχω και εγω ενα τζακι που καπνιζει οταν ολα ειναι κλειστα πορτες παραθυρα,ειναι με πυροτουβλο χτιστο και δεν εχει εξωτερικη παροχη αερα.
Σκεφτομαι να ανοιξω εγω τρυπα στο πλαι του τζακιου και να βγω στον φωταγωγο να παρω αερα για να απαλαγω απο το προβλημα του καπνου και τις μυρωδιας απο εξω που μπαινει στο σπιτι λογω οτι αφηνω παραθυρο ανοιχτο για να δουλεψει..
Ξερει καποιος να μου πει τι Φ πρεπει να ειναι η τρυπα και αν οντως θα κανω δουλεια με αυτον τον τροπο?

8an05
08-11-15, 18:31
Εφ οσον δεν σου καπνιζει αναπληρωνεται εσωτερικα της εστιας.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Παντως, θα ήταν καλό να υπάρχει και μια γρίλια για φυσική ροή άερα από έξω και θα απέδιδε καλύτερα το τζάκι ή θα βλάψει σε κάτι?

stelios1
09-11-15, 20:06
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Παντως, θα ήταν καλό να υπάρχει και μια γρίλια για φυσική ροή άερα από έξω και θα απέδιδε καλύτερα το τζάκι ή θα βλάψει σε κάτι?

Δεν θα ηταν κακο διοτι (οπως τα λες δεν εχεις προβλημα, αρα γιατι να την κανεις?) διοτι φαινεται πως εισαι τυχερος και υπαρχει ισορροπια, οποτε με μια τρυπα παραπανω δεν θα χαλαγε κ ο κοσμος. Κανε την.

dmpatanis
04-01-16, 10:03
Εχω ενα τζακι διαμπερες(εχει δυο οψεις) καιθελω να το κανω ενεργιακο με ενναλακτη καυσαεριων(διπλο χωνι που εκμεταλλευεσαι τα ζεστα καυσαερια). Οι δυο πορτες απο το τζακι κλεινουν ερμιτικα. Αξιζει να το κανω??

stelios1
06-01-16, 23:22
Εχω ενα τζακι διαμπερες(εχει δυο οψεις) καιθελω να το κανω ενεργιακο με ενναλακτη καυσαεριων(διπλο χωνι που εκμεταλλευεσαι τα ζεστα καυσαερια). Οι δυο πορτες απο το τζακι κλεινουν ερμιτικα. Αξιζει να το κανω??

Τι ''μαρκα'' ειναι το τζακι?
Οχι δεν αξιζει να επεμβεις εκτος και αν το καις ετσι κ αλλιως συνεχως οποτε καλο θα ηταν να επωφεληθεις.
Ο εναλλακτης καπνοδοχου που κυκλοφορει στο εμποριο δεν κανει και πολλα πραγματα λογω μικρου (αναγκαστικα) μηκους, εκτος κ αν εχεις δωματια απο πανω και βαλεις εκει εναν μηκους 2,5 μετρων (εχει και ανοξειδωτα μπουρια 3 μετρων) και βοηθησεις καπως τον επανω οροφο.
Μην ακους π.π.ρ..ς..
Εαν το επιχειρησεις φαντασου ενα συνολικο κοστος γυρω στα 500-600 ευρω για να φτιαχτει σωστα (60-100 ο εναλλακτης, 60-70 το βεντυλατερ, 60-70 το ηλεκτρονικο κοντρολ, συν κουτι του βεντυλατερ, αεραγωγους, περσιδες, σφικτηρες, πυριμαχα καλωδια, γυψοσανιδες βαψιμο κτλ συν τα οποια μαστορικα) με αμφιβολο αποτελεσμα.
Εγω στην περιπτωση σου δεν το συνιστω, αλλα αν αποφασισεις να προχωρησεις εδω ειμαστε να ρωτησεις οτι θελεις.
Δειξε μερικες φωτο απο το τζακι μηπως υπαρχει αλλος τροπος πιο σωστος.

KOSTAS12
07-01-16, 19:59
Καλησπερα και απο εμενα διαβασα και εγω τις πρωτες σελιδες αλλα επειδη δεν βλεπω να εχει αναφερθει καπου αυτο το θεμα ηθελα να κανω και εγω τις ερωτησεις μου που μαλλον αφορουν και αλλους.
Το σπιτι που εχουμε ειναι 30 ετιας, εχει ενα τζακι χτιστο με μαντεμι πιθανολογω οτι ειναι κατασκευασμενο με αμιαντοτσιμεντο?σε αυτες τις περιπτωσεις οντως χρειαζεται καποιος να το βεβαιωσει αυτο,αν δεχτουμε ομως οτι εχει αμιαντο,τα ερωτηματα μου εχουν ως εξης

1) πρεπει να γινει καποια παρεμβαση για την αφαιρεση του? (διαβασα στα περισσοτερα site και εξωτερικου οτι ειναι προτιμοτερο να μην γινει καποια παρεμβαση αν η κατασκευη ειναι σε καλη κατασταση,και φαινομενικα τουλαχιστον ειναι), αν σφραγιζοταν η καμιναδα και τοποθετουνταν μια καμιναδα inox εξωτερικα του σπιτιου αυτο θα ελυνε το προβλημα?

2)αν γινοταν μετατροπη του τζακιου σε ενεργειακο(κασετα) και εμπαινε η inox καμιναδα μεσα στην παλια λυνετε το προβλημα?(ρωταω γιατι δεν ξερω πως ακριβως θα καλυπτοταν η παλια καμιναδα κατα τη μετατροπη?)

3) το σπιτι 30 χρονια δεν εχει καθαριστει η καμιναδα ,δεν το χρησιμοποιουσαμε καθε χρονο το τζακι βεβαια.Βλεπω οτι λεγεται πως δεν πρεπει να γινει καθαρισμος απο συνεργειο με βουρτσα αφου αυτο μπορει να απελευθερωσει αμιαντο.ισχυει αυτο ? και αν ναι μια καλη εναλλακτικη θα ηταν να ριχναμε κατι φακελακια που αδρανοποιουν τη σταχτη η ειναι επικινδυνα και αυτα για τον αμιαντο? δεν θα γινει η ιδια δουλεια με την βουρτσα αλλα για αποφυγη πυρκαγιας τουλαχιστον

4)αν δεν πειραχτει ο αμιαντος κυκλοφορουν κατι μπογιες που τον καλυπτουν και ασφαλιζουν (οπως ισχυριζονται) κανουν οντως δουλεια και ειναι δυνατη η εφαρμογη τους στην καμιναδα?(ειναι γυρω στα 5μ)

5)τελος χρησιμοποιουσαμε παλιοτερα τη σταχτη σε δεντρα και φυτα ,τωρα διαβαζω πως η σταχτη αυτη μπορει να περειχει βαρεα μεταλλο και αμιαντο και πρεπει να πετιεται με τα σκουπιδια ισχυει αυτο?(τα δεντρα ειναι οπωρωφορα)

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας ,και ελπιζω σε απαντηση σας κυριε Στελιο .

stelios1
07-01-16, 21:37
Kostas12 Μια διευκρινηση χρειαζεται πρωτα.. Το τζακι γυρω απο το μαντεμι εχει δομικα στοιχεια τσιμεντου? Εαν ειναι ετσι τοτε αυτα ειναι απλα τσιμεντα (οπως οι τσιμεντολιθοι) και δεν υπαρχει θεμα εκει, καμια σχεση δεν εχουν αυτα με τον αμιαντο. Ξεκαθαρισε το αυτο (εαν ανναφερεσαι δηλαδη στα περιμετρικα στοιχεια της εστιας) εαν μπορεις.
Εαν αναφερεσαι στην καπνοδοχο τοτε πιθανοτατα αυτη ειναι απο αμιαντο.
1) Δεν τον αφαιρουμε διοτι κατα την απομακρυνση του θα εκλυθουν πολαπλασιες ποσοτητες σωματιδιων, τοσες που για να εκλυθουν κατα την χρηση θα χρειαζοταν δεκαετιες.. Οχι οτι ειναι καλο να υπαρχει δηλαδη αλλα προσπαθωντας για το καλυτερο θα καναμε μεγαλυτερη ''ζημια''.
2) Το να μπει ανοξειδωτο μεσα ειναι η καλυτερη λυση, το θεμα ειναι οτι (ειτε βαλεις κασετα, ειτε απλα βαλεις μεσα ανοξειδωτα μπουρια χωρις να αλλαξεις το τζακι) θα πρεπει ενα τμημα του παλιου να κοπει να αφαιρεθει ωστε να γινει η ενωση του νεου κτλ με οτι συναπαγεται ολο αυτο σε σκονη αμιαντου. Μια τετοια επεμβαση πρεπει γινεται μονο με νερο ωστε να μην σηκωθουν σκονες και αμεσως μετα καλο καθαρισμα με σφουγγαρι.. μασκες, κασκες, χασκες, ηλ σκουπες κτλ δεν κανουν τιποτα.
3-5-5) Ειναι για αποστειρωμενους γονιδιακα ανθρωπους που θα πεθανουν απο γριπη και θα ειναι η νεα γριπη του αμιαντου, ειναι παρατραβηγμενα δηλαδη αυτα.
Πιο αναλυτικα (γνωμη μου παντα).. 3) Αυριο θα μας πουν ισως οτι τα φακελακια με τα χημικα βλαπτουν τα χρωμοσωματα της χηνας. Ετσι κ αλλιως αυτα δουλεια σε ανοιχτο τζακι δεν κανουν οποτε μην ξοδευεστε.
4)Δεν υπαρχει χρωμα στο εμποριο που να αντεχει θερμοκρασιες καπνοδοχου που πηρε φωτια. Εννοουν μαλλον αμιαντα σε αλλες χρησεις.
5) Στην βιολογικη καλιεργεια αμπελου (ναι ειμαι και αμπελουργος) τα αποδεκτα φαρμακια ειναι το θειαφι και ο χαλκος, και ο χαλκος δεν ειναι καθολου ελαφρυ μεταλλο, το δε θειαφι ακολουθει το σταφυλι απο το ανθος εως και το καλυτερο και αγνοτερο κρασι του κοσμου, να μην σας πω τι κανει στο τσιπουρο αν εχει θειαφιστει αργα, προς τον τρυγο.
Οτιδηποτε προσεξουμε ομως για καλο μας ειναι.. κ ας ειναι και ασκοπο ε!

KOSTAS12
08-01-16, 01:23
Σας ευχαριστω κυριε Στελιο για το χρονο σας πραγματικα το εκτιμω.λιγες διευκρινησεις μονο θα ηθελα
ναι μιλαω για την καπνοδοχο, το εσωτερικο του τζακιου ειναι ολο μεταλλο

αν λοιπον γινοταν η μετατροπη σε ενεργειακο τοτε παλι θα εχουμε τα "μερεμετια" στην παλια καπνοδοχο και θα υπαρχει πιθανη εκλυση αμιαντου?,οποτε μαλλον συμφερει να το αφησουμε ως εχει.

2)τα χημικα λοιπον δεν κανουν δουλεια,οι καθαρισμοι απο συνεργεια με βουρτσες και αυτες απαγορευονται?

και τελος αν καταλαβα καλα λετε οτι σταχτη(τουλαχιστον απο τζακια χωρις αμιαντο) δεν εχει προβλημα στο χωραφι στην περιπτωση ομως που εχει και αμιαντο μηπως θα ηταν καλυτερα να πεταγοταν?

Σας ευχαριστω.

stelios1
08-01-16, 18:43
Μην σε μπερδευω, οτι νομιζω λεω.
Δηλαδη.. οι καθαρισμοι επιβαλονται! Οποιος διαβασε σε νομοθεσια οτι απαγορευεται να καθαριστει επειδη ειναι απο αμιαντο ας μας το δειξει, το ''απαγορευεται'' να καθαριστει, αυτο νομιζω οτι ειναι υπερβολη.
Κανε την οποια μετατροπη θελεις περνωντας ανοξειδωτα μεσα και επεμενε να αφαιρεθει το κατω τμημα (50-90 εκατοστα) για να γινει σωστα η ενωση με την νεα εστια, τον αμιαντο εκει εγω προτιμω να τον σπαω με σφυρι καταβρεχοντας συνεχως με ψεκαστηρα ετσι βεν βγαινει πολυ σκονη οπως με τον τροχο. Αν βαλεις κασετα δεν γκρεμιζεις δεν λερωνεις τιποτα αλλα θα εχεις την παλια καπνοδοχο, καλυτερα για μενα ειναι το παρεις αποφαση να κανεις κατι σωστο ξηλωνοντας οτι παλιο, η να το σφραγισεις και τελος.
Η σταχτη θεωρουν οτι μπορει να εχει τοξικα απο χρωμματα, ουσιες αλλες κτλ και γ αυτο το λενε, για τον αμιαντο στο χωμα δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να περναει κατι στα φυτα, δεν διαλυεται δεν κανει ευκολα ενωσεις και γ αυτο εφτιαχναν με αυτον καπνοδοχους. Η εισπνοη της σκονης του ξερω οτι πειραζει.

Hgetis
06-01-17, 22:05
καλημερα και χρονια πολλα!

εχω ενα τζακι κλασικο με μαντεμι (οχι ενεργειακο) το οποιο ειχει αυτο το ανοιγμα-περσιδα τοσο εξωτερικα-χαμηλα όσο και εσωτερικα-ψηλα για την αναπληρωση του αερα που φευγει απο την καμιναδα.
εχω προσεξει πως οταν καιει πανω απο 5-6 ωρες η γυψοσανιδα αρχει και ζεσταινεται πολυ..

σκεφτομουν να προσθεσω στην εσωτερική περσιδα-ανοιγμα ενα βεντιλατερ που να φερνει μεσα στο σπιτι τον αερα ωστε τοσο να απαγεται η θερμοτητα καλυτερα απο τον χωρο αναμεσα στην καμιναδα και την γυψοσανιδα αλλα και να ζεσταινεται καλυτερα και το σπιτι (να μην πηγαινει χαμενη τοση θερμοτητα)...

μπορω να το κανω ή θα υπαρξει καποιο προβλημα??

stelios1
08-01-17, 19:25
Μην το πειραζεις Hgetis η θερμοτητα που ισως κερδισεις ειναι μηδαμινη.